calibre - en to fi translation catalogue (8705 entries)

en: Start
fi: Alku

en: Support calibre
fi: Tue calibrea

en: Contribute to support calibre development
fi: Lahjoita tukeaksesi calibren kehittämistä

en: page
fi: sivu

en: [options]
fi: [valinnat]

en: Prompt would cause dangerous content to be generated
fi: Kehote aiheuttaisi vaarallisen sisällön luomisen

en: Prompt contains terms from a blocklist
fi: Kehote sisältää estolistan termejä

en: Prompt would cause prohibited content to be generated
fi: Kehote aiheuttaisi kielletyn sisällön luomisen

en: Prompt would cause unsafe image content to be generated
fi: Kehote aiheuttaisi vaarallisen kuvasisällön luomisen

en: Prompt was blocked for an unknown reason
fi: Kehote estyi tuntemattomasta syystä

en: Result would contain too many tokens
fi: Tulos sisältäisi liikaa tunnuksia

en: Result would contain dangerous content
fi: Tulos sisältäisi vaarallista sisältöä

en: Result would contain copyrighted content
fi: Tulos sisältäisi tekijänoikeuksin suojattua sisältöä

en: Result would contain an unsupported language
fi: Tulos sisältäisi kielen, jota ei tueta

en: Result would contain personally identifiable information
fi: Tulos sisältäisi henkilötietoja

en: Result contains terms from a blocklist
fi: Tulos sisältää estolistan termejä

en: Result would contain prohibited content
fi: Tulos sisältäisi kiellettyä sisältöä

en: Result would contain unsafe image content
fi: Tulos sisältäisi vaarallista kuvasisältöä

en: Result would contain a malformed function call/tool invocation
fi: Tulos sisältäisi virheellisesti muotoillun funktio-/työkalukutsun

en: Model tried to use a tool with no tools configured
fi: Malli yritti käyttää työkalua, jota ei ole määritetty

en: Model tried to use too many tools
fi: Malli yritti käyttää liian montaa työkalua

en: Result was blocked for an unknown reason
fi: Tulos estyi tuntemattomasta syystä

en: AI &provider:
fi: Tekoäly &palvelu:

en: Configure AI provider: {}
fi: Määritä tekoälyn tarjoaja: {}

en: No AI providers found that have the capabilities: {}. Make sure you have not disabled some AI provider plugins
fi: Ei löytynyt tekoälyn tarjoajia, joilla olisi seuraavat ominaisuudet: {}. Varmista, ettet ole poistanut käytöstä joitakin AI-palveluntarjoajan laajennuksia.

en: No AI providers
fi: Ei tekoälyn tarjoajia

en: AI services from GitHub, with access to many different AI models
fi: GitHub tekoälypalvelut, joihin pääsee käsiksi useissa eri tekoälymalleissa

en: Result was blocked for reason: {}
fi: Tulos estettiin seuraavista syistä: {}

en: You have to create an account at {0}, then generate a <a href="{1}">Personal access token</a> with the <code>models:read</code> permission. After that, you can use the GitHub AI services a limited number of times a day for free. For more extensive use, you will need to setup <a href="{2}">GitHub models billing</a>.
fi: Sinun on luotava tili {0} ja luotava <a href="{1}">Personal access token</a>, <code>models:read</code> oikeuksilla. Tämän jälkeen voit käyttää tekoälypalveluita  GitHub:ssa rajoitetun määrän päivässä ilmaiseksi. Laajempaa käyttöä varten sinun on määritettävä <a href="{2}">GitHub models billing</a>, eli laskutus.

en: A personal access token is required
fi: Henkilökohtainen käyttöoikeus vaaditaan

en: Access &token:
fi: Käyttöoikeus &token:

en: Model &choice strategy:
fi: Malli &valitse strategia:

en: Enter a name of the model to use for text based tasks. If not specified, one is chosen automatically.
fi: Anna mallin nimi, jota käytetään tekstipohjaisissa tehtävissä. Jos sitä ei ole määritetty, yksi valitaan automaattisesti.

en: Optionally, enter name of model to use
fi: Valinnaisesti anna käytettävän mallin nimi

en: Browse
fi: Selaa

en: Model for &text tasks:
fi: Malli &tekstitehtäville:

en: No API key
fi: Ei API-avainta

en: You must supply a Personal access token to use GitHub AI.
fi: Sinun on annettava henkilökohtainen tunnus käyttääksesi GitHub AI:ta.

en: No matching model
fi: Ei vastaavaa mallia

en: No model named {} found on GitHub
fi: GitHub:sta ei löytynyt mallia nimeltä {}

en: Ambiguous model name
fi: Epäselvä mallinimi

en: The name {} matches more than one model on GitHub
fi: Nimi {} vastaa useampaa kuin yhtä GitHub:ssa olevaa mallia

en: AI services from Google
fi: Googlen tekoälypalvelut

en: You have to create an account at {0}, then generate an API key. After that, you can use the Google AI services a limited number of times a day for free. For more extensive use, you will need to setup a <a href="{1}">Google Cloud billing account</a>. Note that Google will use your prompts for their training data unless you setup the billing account. <a href="{2}>Pricing details</a> for different models.
fi: Sinun on luotava {0} tili ja sen jälkeen API-avain. Sen jälkeen voit käyttää Googlen tekoälypalveluita ilmaiseksi rajoitetun määrän päivässä. Laajempaa käyttöä varten sinun on luotava <a href="{1}">Google Cloud billing account</a>. Huomaa, että Google käyttää kirjoittamaasi kehotteita koulutusdataansa varten, ellet tee laskutustiliä. <a href="{2}>Hinnoittelu</a> eri malleista.

en: An API key is required to use Google AI
fi: Google AI:n käyttämiseen tarvitaan API-avain

en: API &key:
fi: API &avain:

en: Allow &searching the web when generating responses
fi: Salli &haku verkosta, kun luot vastauksia

en: If enabled, Gemini will use Google Web searches to return accurate and up-to-date information for queries, where possible
fi: Jos tämä on käytössä, Gemini käyttää Google-hakuja palauttaakseen kyselyihin tarkkoja ja ajantasaisia ​​tietoja mahdollisuuksien mukaan

en: &Reasoning effort:
fi: &Pohdinta:

en: You must supply an API key to use Google AI.
fi: Sinun on annettava API-avain käyttääksesi Google AI.

en: AI services from LM Studio, when you want to run AI models yourself rather than rely on a third party provider.
fi: LM Studion tekoälypalvelut, jos haluat itse ajaa tekoälymalleja kolmannen osapuolen palveluntarjoajan sijaan.

en: LM Studio allows you to run AI models locally. Start the LM Studio server (usually on port 1234) and ensure a model is loaded.
fi: LM Studio mahdollistaa tekoälymallien ajamisen paikallisesti. Käynnistä LM Studio -palvelin (yleensä portissa 1234) ja varmista, että malli on ladattuna.

en: The LM Studio URL, defaults to {}
fi: LM Studio URL, oletus {}

en:  seconds
fi:  sekuntia

en: &Timeout:
fi: &Aikakatkaisu:

en: Controls randomness. 0 is deterministic, higher is more creative.
fi: Hallitsee satunnaisuutta. 0 on vähemmän luova, korkeampi luovempi.

en: T&emperature:
fi: &Lämpötila:

en: &Refresh models
fi: Päivitä &mallit

en: &Model:
fi: &Malli:

en: Found {} models. e.g.: {}
fi: Löytyi {} mallia. mm.: {}

en:  (and more)
fi: (ja lisää)

en: No models found. Ensure a model is loaded in LM Studio.
fi: Malleja ei löytynyt. Varmista, että malli on ladattu LM Studioon.

en: Connection failed: {}
fi: Yhteysvirhe: {}

en: No model specified
fi: Ei määriteltyä mallia

en: You must specify a model ID.
fi: Sinun on määritettävä mallin id-tunnus.

en: Selected model: {0}
fi: Valittu malli: {0}

en: AI services from Ollama, when you want to run AI models yourself rather than rely on a third party provider.
fi: Ollama tekoälypalvelut, jo haluat itse ajaa tekoälymalleja kolmannen osapuolen sijaan.

en: Ollama allows you to run AI models locally on your own hardware. Once you have it running and properly setup, fill in the fields below to have calibre use it as the AI provider.
fi: Ollama:lla voit suorittaa tekoälymalleja paikallisesti omalla tietokoneella. Kun se on asennettu oikein, täytä alla olevat kentät, jotta Calibre käyttää sitä tekoälyn palveluntarjoajana.

en: The Ollama URL, defaults to {}
fi: Ollama URL, oletus {}

en: Enter the URL of the machine running your Ollama server, for example: {}
fi: Anna URL joka suorittaa sinun Ollama-palvelinta, esim.: {}

en: Enter the name of the model to use for text based tasks.
fi: Anna tekstipohjaisissa tehtävissä käytettävän mallin nimi.

en: Enter name of model to use
fi: Anna käytettävän mallin nimi

en: HTTP headers to send to Ollama, one per line
fi: Ollamalle lähetettävät HTTP-otsikot, yksi riviä kohden

en: HTTP &Headers:
fi: HTTP &Otsikot:

en: A list of HTTP headers to send with every request to the Ollama API. Add a new header per line in the format: Header-Name: Value
fi: Lista HTTP-otsikoista, jotka lähetetään Ollama API:lle jokaisen lähetevän pyynnön mukana. Lisää uusi otsikko riviä kohden muodossa: Otsikon nimi: Arvo

en: You specify a model to use for text based tasks.
fi: Määritit mallin, jota käytetään tekstipohjaisissa tehtävissä.

en: Failed to get list of available models with error:
fi: Saatavilla olevien mallien luettelon haku epäonnistui, virhe:

en: Available models:
fi: Saatavilla mallit:

en: No model named {} found in Ollama. Click "Show details" to see a list of available models.
fi: Ollamasta ei löytynyt moduulia nimeltä {}. Paina "Näytä tiedot" ja saat listan saatavista malleista.

en: AI services from OpenRouter.ai. Allows choosing from hundreds of different AI models to query.
fi: Tekoälypalvelu OpenRouter.ai sallii kyselyjen sadoista eri tekoälymalleista.

en: No free models were found for text to text generation
fi: ilmaisia ​​malleja tekstistä tekstiksi luomiseen ei löytynyt

en: credits
fi: pisteet

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: The model to use for text related tasks
fi: Tekstiin liittyvissä tehtävissä käytettävä malli

en: The model to use for generating images from text
fi: Malli jota käytetään kuvien luomiseen tekstistä

en: If not specified an appropriate model is chosen automatically.
    See the option for "Model choice strategy" to control how models are automatically chosen.
fi: Sopiva malli valitaan automaattisesti, jos ei ole määritetty.
    Katso asetus "Mallin valintastrategia" hallitaksesi mallien automaattista valintaa.

en: &Change
fi: &Vaihda

en: Choose a model
fi: Valitse malli

en: Pick an AI model to use. Generally, newer models are more capable but also more expensive.
fi: Valitse tekoälymalli. Uudemmat mallit ovat tehokkaampia, mutta myös kalliimpia.

en: By default, an appropriate AI model is chosen automatically based on the query being made. By picking a model explicitly, you have more control over this process.
fi: Oletuksena sopiva tekoälymalli valitaan automaattisesti tehtävän kyselyn perusteella. Valitsemalla mallin erikseen voit hallita prosessia paremmin.

en: Another criterion to look for is if the model is <i>moderated</i> (that is, its output is filtered by the provider).
fi: Huomioon otettava kriteeri on, onko malli <i>moderoitu</i> (eli suodattaako tarjoaja sen tuloksia).

en: Free
fi: Ilmainen

en: input tokens
fi: annetut sanat

en: output tokens
fi: vastattu tulos

en: input images
fi: annetut kuvat

en: Price
fi: Hinta

en: Details
fi: Tiedot

en: Created:
fi: Luotu:

en: Content moderated:
fi: Moderoitu sisältö:

en: no
fi: ei

en: yes
fi: kyllä

en: Context length:
fi: Kontekstin pituus:

en: Identifier:
fi: Tunniste:

en: See the model on
fi: Katso mallia

en: Newest
fi: Uusimmat

en: Cheapest
fi: Halvin

en: Name
fi: Nimi

en: Oldest
fi: Vanhin

en: Most expensive
fi: Kallein

en: Choose an AI model
fi: Valitse tekoälymalli

en: Only &free
fi: Vain &ilmaiset

en: Only &unmoderated
fi: Vain &moderoimaton

en: Search for models by name
fi: Hae malleja nimellä

en: S&ort by:
fi: &Lajitteluperuste:

en: and
fi: ja

en: Clear choice
fi: Poista valinta

en: Let the AI model be chosen dynamically based on the query being made
fi: Anna tekoälymallin valita tehdyn kyselyn perusteella

en: {} models
fi: {} mallia

en: {0} of {1} models
fi: {0}/{1} mallia

en: You have to create an account at {0}, then generate an API key and purchase a token amount of credits. After that, you can use any <a href="{1}">AI model</a> you like, including free ones. Your requests are sent to remote providers via OpenRouter.ai, see the <a href="{2}">privacy policy</a>.
fi: Sinun on tehtävä tili osoitteessa {0}, luotava API-avain ja ostettava sopiva määrä krediittejä. Sen jälkeen voit käyttää mitä tahansa haluamaasi <a href="{1}">tekoälymallia</a>, myös ilmaisia. Pyyntösi lähetetään palveluntarjoajille OpenRouter.ai:n kautta, katso <a href="{2}">tietosuojakäytäntö</a>.

en: An API key is required to use OpenRouter
fi: OpenRouterin käyttöön tarvitaan API-avain

en: Free only
fi: Vain ilmainen

en: Free or paid
fi: Ilmainen tai maksullinen

en: High quality
fi: Korkea laatu

en: The model choice strategy controls how a model to query is chosen when no specific model is specified. The choices are:<ul>
    <li><b>Free only</b> - Only uses free models. Can lead to lower quality/slower results, with some rate limiting as well. Prefers unmoderated models where possible. If no free models are available, will fail with an error.
    <li><b>Free or paid</b> - Like Free only, but fallback to non-free models if no free ones are available.
    <li><b>High quality</b> - Automatically choose a model based on the query, for best possible results, regardless of cost. Uses OpenRouter's own automatic model selection.
fi: Mallin valintasuunnitelma ohjaa sitä, miten kyselyyn käytettävä malli valitaan, kun tiettyä mallia ei ole määritetty. Vaihtoehdot ovat:<ul>
    <li><b>Vain ilmainen</b> - Käyttää vain ilmaisia ​​malleja. Voi johtaa heikompaan laatuun/hitaampiin tuloksiin ja nopeusrajoituksiin. Suosii moderoimattomia malleja mahdollisuuksien mukaan. Jos ilmaisia ​​malleja ei ole saatavilla, epäonnistuu virheilmoituksella.
    <li><b>Ilmainen tai maksullinen</b> - Kuten vain ilmainen, mutta käyttää varmuuden vuoksi ei-ilmaisia ​​malleja, jos ilmaisia ​​malleja ei ole saatavilla.
    <li><b>Korkea laatu</b> - Valitsee automaattisesti mallin kyselyn perusteella parhaan mahdollisen tuloksen saavuttamiseksi kustannuksista riippumatta. Käyttää OpenRouterin omaa automaattista mallin valintaa.

en: If enabled, OpenRouter will use Exa.ai web searches to return accurate and up-to-date information for queries, where possible. This adds about two cents to the cost of every request.
fi: Jos tämä on käytössä, OpenRouter käyttää Exa.ai hakuja palauttaakseen tarkkoja ja ajantasaisia ​​tietoja mahdollisuuksien mukaan. Tämä lisää noin kaksi senttiä jokaisen pyynnön hintaa.

en: Allow usage of providers that &store prompts
fi: Salli sellaisten palveluntarjoajien käyttö, jotka tallentavat kehotteen

en: Some AI providers might store your prompts, usually to use as data for training. When disabled, such providers will not be used. This may prevent usage of some models.
fi: Jotkin tekoälyn palveluntarjoajat saattavat tallentaa kehotteesi, yleensä käyttääkseen niitä koulutusdatana. Kun tämä on poistettu käytöstä, tällaisia ​​palveluntarjoajia ei käytetä. Tämä estää joidenkin mallien käytön.

en: You must supply an API key to use OpenRouter. Remember to also buy a few credits, even if you plan on using only free models.
fi: Sinun on annettava API-avain käyttääksesi OpenRouteria. Muista ostaa myös muutama krediitti, vaikka aiotkin käyttää vain ilmaisia ​​malleja.

en: AI services from OpenAI
fi: OpenAI tekoälypalvelut

en: An API key is required
fi: API-avain vaaditaan

en: If enabled, OpenAI will use web searches to return accurate and up-to-date information for queries, where possible
fi: Jos tämä on käytössä, OpenAI käyttää hakuja palauttaakseen kyselyihin tarkkoja ja ajantasaisia ​​tietoja mahdollisuuksien mukaan

en: Medium
fi: Keskikokoinen

en: High
fi: Suuri

en: Low
fi: Matala

en: No reasoning
fi: Ei pohdintaa

en: Select how much "reasoning" AI does when answering queries. More reasoning leads to better quality responses at the cost of increased cost and reduced speed.
fi: Valitse, kuinka paljon tekoäly käyttää vastatessaan kyselyihin "pohdintaa". Enemmän pohdintaa tuottaa parempilaatuisia vastauksia kustannusten nousun ja nopeuden hidastumisen kustannuksella.

en: Cheap and fastest
fi: Halvin ja nopein

en: High quality, expensive and slower
fi: Korkealaatuinen, kalliimpi ja hitaampi

en: The model choice strategy controls how a model to query is chosen. Cheaper and faster models give lower quality results.
fi: Mallin valinta ohjaa sitä, miten kyselyyn käytettävää mallia valitaan. Halvemmat ja nopeammat mallit antavat heikompia tuloksia.

en: {} Portable
fi: {} Kannettava

en: Recycle Bin
fi: Roskakori

en: Trash
fi: Roskakori

en: Does absolutely nothing
fi: Ei tee mitään

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Base
fi: Kanta

en: Customize
fi: Mukauta

en: Cannot configure
fi: Ei voida määrittää

en: File type
fi: Tiedostotyyppi

en: Metadata reader
fi: Metatietojen lukija

en: Metadata writer
fi: Metatietojen kirjoittaja

en: Catalog generator
fi: Katalogin luoja

en: User interface action
fi: Käyttöliittymätoiminto

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Store
fi: Kauppa

en: An e-book store.
fi: E-kirjakauppa.

en: Edit book tool
fi: Kirjan muokkaustyökalu

en: Library closed
fi: Kirjasto suljettu

en: AI provider
fi: Tekoälyn tarjoaja

en: Create a PMLZ archive containing the PML file and all images in the folder pmlname_img or images. This plugin is run every time you add a PML file to the library.
fi: Luo PMLZ-arkisto, joka sisältää PML-tiedoston ja kaikki kansion pmlname_img kuvat. Tämä laajennus suoritetaan aina, kun lisäät PML-tiedoston kirjastoon.

en: Create a TXTZ archive when a TXT file is imported containing Markdown or Textile references to images. The referenced images as well as the TXT file are added to the archive.
fi: Luo TXTZ-arkisto kun tuodussa TXT-tiedostossa on Markdown- tai Textile-viitteitä kuviin. Kuvat, joihin viitataan lisätään TXT-tiedoston lisäksi arkistoon.

en: Extract cover from comic files
fi: Poimi kansi sarjakuvatiedostosta

en: Read metadata from %s files
fi: Lue metadata %s -tiedostoista

en: Read metadata from EPUB and KEPUB files
fi: Lue metadata EPUB- ja KEPUB-tiedostoista

en: Read metadata from e-books in RAR archives
fi: Lue metadata e-kirjoista RAR-pakettien sisältä

en: Read metadata from e-books in ZIP archives
fi: Lue metadata e-kirjoista ZIP-pakettien sisältä

en: Set metadata in EPUB and KEPUB files
fi: Aseta metadata EPUB- ja KEPUB-tiedostoille

en: Enter {0} below to have the EPUB metadata writer plugin not add cover images to EPUB files that have no existing cover image.
fi: Syötä {0} jotta EPUB-metadata kirjoituslaajennus ei lisää kansikuvia EPUB-tiedostoihin, joilla ei ole kansikuvaa.

en: Set metadata in %s files
fi: Aseta metadata %s -tiedostoissa

en: Set metadata from %s files
fi: Aseta metadata %s -tiedostoista

en: Add books to calibre or the connected device
fi: Lisää kirjoja joko calibreen tai liitettyyn laitteeseen

en: Fetch annotations from a connected Kindle (experimental)
fi: Nouda sivuhuomautukset liitetystä Kindlestä (kokeellinen)

en: Generate a catalog of the books in your calibre library
fi: Luo luettelo calibren kirjaston kirjoista

en: Convert books to various e-book formats
fi: Muunna kirjoja eri e-kirjamuotoihin

en: Fine tune your e-books
fi: E-kirjojen viritys

en: Browse highlights and bookmarks from all books in the library
fi: Selaa kaikkien kirjaston kirjojen merkintöjä ja kirjanmerkkejä

en: Browse notes for authors, tags, etc. in the library
fi: Selaa kirjoittajien, tunnisteiden jne. muistiinpanoja kirjastossa

en: Search the full text of all books in the calibre library
fi: Etsi kaikkien Calibre-kirjastossa olevien kirjojen koko tekstistä

en: Edit the Table of Contents in your books
fi: Muokkaa kirjojen sisällysluetteloa

en: Delete books from your calibre library or connected device
fi: Poista kirjoja calibren kirjastosta tai liitetystä laitteesta

en: Embed updated metadata into the actual book files in your calibre library
fi: Upota päivitetty metadata varsinaisiin kirjatiedostoihin Calibre-kirjastossasi

en: Edit the metadata of books in your calibre library
fi: Muokkaa calibren -kirjaston kirjojen metadataa

en: Read books in your calibre library
fi: Lue calibren kirjastossa olevia kirjoja

en: Discuss books in your calibre library with AI
fi: Keskustele calibre-kirjastosi kirjoista tekoälyn avulla

en: Download news from the internet in e-book form
fi: Lataa uutisia internetistä e-kirjamuodossa

en: Show a list of related books quickly
fi: Näytä nopeasti lista liittyvistä kirjoista

en: Filter/transform the tags for books in the library
fi: Suodata/muunna tagit kirjastossa oleviin kirjoihin

en: Transform the authors for books in the library
fi: Muunna tekijät kirjaston kirjoihin

en: Show an editor for testing templates
fi: Näytä muokkain mallien testaamiseksi

en: Show a dialog for creating and managing template functions and stored templates
fi: Näytä valintaikkuna mallifunktioiden ja tallennettujen mallien luomista ja hallintaa varten

en: Export books from your calibre library to the hard disk
fi: Vie kirjoja calibren kirjastosta kiintolevylle

en: Show Book details in a separate popup
fi: Näytä kirjan tiedot erillisessä avautuvassa ikkunassa

en: Restart calibre
fi: Käynnistä calibre uudelleen

en: Open the folder that contains the book files in your calibre library
fi: Avaa kansio, joka sisältää kirjatiedostosi calibren kirjastossa

en: Auto scroll through the list of books
fi: Vieritä kirjalistaa automaattisesti

en: Send books to the connected device
fi: Lähetä kirjat liitettyyn laitteeseen

en: Send books via email or the web. Also connect to folders on your computer as if they are devices
fi: Lähetä kirjoja sähköpostilla tai verkossa. Liitä myös tietokoneesi kansioihin, kuten jos ne ovat laitteita

en: Browse the calibre User Manual
fi: Selaa calibren käyttöohjetta

en: Customize calibre
fi: Mukauta calibrea

en: Easily find books similar to the currently selected one
fi: Löydä helposti kirjoja jotka ovat samankaltaisia kuin tälläkin hetkellä valittu kirja

en: Switch between different calibre libraries and perform maintenance on them
fi: Vaihda eri calibre kirjastojen välillä ja suorita ylläpitotoimenpiteitä niille

en: Copy books from the device to your calibre library
fi: Kopioi kirjoja laitteesta calibren kirjastoon

en: Edit the collections in which books are placed on your device
fi: Muokkaa laitteesi kirjoja sisältäviä kokoelmia

en: Match book on the devices to books in the library
fi: Aseta vastaavuudet laitteiden kirjojen ja kirjaston kirjojen välille

en: Show the book in the calibre library that matches this book
fi: Näytä tätä kirjaa vastaava kirja calibren kirjastossa

en: Copy a book from one calibre library to another
fi: Kopioi kirja yhdestä calibre kirjastosta toiseen

en: Edit e-books in the EPUB or AZW3 formats
fi: Muokkaa e-kirjoja epub- tai azw3-muodoissa

en: Make small changes to EPUB or HTMLZ files in your calibre library
fi: Tee pieniä muutoksia epub- tai htmlz-tiedostoihin calibre-kirjastossasi

en: Find the next or previous match when searching in your calibre library in highlight mode
fi: Löydä seuraava tai edellinen osuma etsittäessä calibren kirjastosta korostustilassa

en: Choose a random book from your calibre library
fi: Valitse satunnainen kirja calibren kirjastosta

en: Sort the list of books
fi: Järjestä luettelo kirjoista

en: Temporarily mark books
fi: Merkitse kirjoja tilapäisesti

en: Manage tag browser categories
fi: Tagi-selaimen luokkien hallinta

en: Show a menu of saved searches
fi: Näytä tallennettujen hakujen valikko

en: Show a menu of actions to change calibre's layout
fi: Näytä toimintovalikko Calibren ulkoasun muuttamiseksi

en: Open the context menu for the column
fi: Avaa sarakkeen pikavalikko

en: Open a menu showing all installed GUI actions
fi: Avaa valikko, jossa näkyvät kaikki asennetut GUI-toiminnot

en: Change the current Virtual library
fi: Vaihda nykyinen virtuaalikirjasto

en: Search for books from different book sellers
fi: Etsi kirjoja eri kirjakaupoista

en: Open a template dialog to define and edit column tooltips
fi: Avaa mallien valintaikkuna, jossa voit määrittää ja muuttaa sarakkeiden työkaluvihjeitä

en: Get new calibre plugins or update your existing ones
fi: Nouda uusia tai päivitettyjä laajennuksia calibreen

en: Look & feel
fi: Ulkoasu

en: Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Adjust the look and feel of the calibre interface to suit your tastes
fi: Mukauta calibren käyttöliittymän ulkoasu mieleiseksesi

en: Behavior
fi: Toiminta

en: Change the way calibre behaves
fi: Muuta calibren käyttäytymistä

en: Add your own columns
fi: Omien sarakkeiden lisääminen

en: Add/remove your own columns to the calibre book list
fi: Lisää/poista sarakkeita calibren kirjaluetteloon

en: Toolbars & menus
fi: Työkalupalkit ja valikot

en: Customize the toolbars and context menus, changing which actions are available in each
fi: Valitse työkalupalkeissa ja pikavalikoissa näkyvät toiminnot

en: Searching
fi: Hakeminen

en: Customize the way searching for books works in calibre
fi: Muokkaa tapaa, jolla kirjojen etsintä calibressa toimii

en: Input options
fi: Syöttöasetukset

en: Conversion
fi: Muuntaminen

en: Set conversion options specific to each input format
fi: Aseta jokaisen tuotavan tiedostomuodon muunnosasetukset

en: Common options
fi: Yleiset asetukset

en: Set conversion options common to all formats
fi: Aseta kaikille tiedostomuodoille yhteiset muunnosasetukset

en: Output options
fi: Lähtövaihtoehdot

en: Set conversion options specific to each output format
fi: Valitse jokaisen vientimuodon muunnosasetukset

en: Adding books
fi: Kirjojen lisääminen

en: Import/export
fi: Tuo/vie

en: Control how calibre reads metadata from files when adding books
fi: Säädä miten calibre lukee metadatan tiedostoista kirjoja lisättäessä

en: Saving books to disk
fi: Kirjojen tallennus levylle

en: Control how calibre exports files from its database to disk when using Save to disk
fi: Säädä miten calibre vie tiedostoja tietokannastaan valitaan Tallenna levylle

en: Sending books to devices
fi: Kirjojen lähettäminen laitteisiin

en: Control how calibre transfers files to your e-book reader
fi: Säädä miten calibre siirtää tiedostoja e-kirjojen lukijaasi

en: Metadata plugboards
fi: Metadataplugboardit

en: Change metadata fields before saving/sending
fi: Muuta metadatakenttiä ennen tallentamista/lähettämistä

en: Template functions
fi: Mallitoiminnot

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Create your own template functions
fi: Luo omia toimintamalleja

en: Sharing books by email
fi: Kirjojen jakaminen sähköpostitse

en: Sharing
fi: Jakaminen

en: Setup sharing of books via email. Can be used for automatic sending of downloaded news to your devices
fi: Ota käyttöön kirjojen jakaminen sähköpostitse. Toimintoa voidaan käyttää lähettämään ladatut uutiset automaattisesti laitteellesi

en: Sharing over the net
fi: Jakaminen verkon kautta

en: Setup the calibre Content server which will give you access to your calibre library from anywhere, on any device, over the internet
fi: Ota käyttöön calibren sisältöpalvelin. Sen avulla pääset käsiksi kirjastoosi missä tahansa ja millä tahansa laitteella Internetin kautta

en: Metadata download
fi: Metatietojen lataus

en: Control how calibre downloads e-book metadata from the net
fi: Kontrolloi miten calibre lataa e-kirjojen metadataa Internetistä

en: Ignored devices
fi: Sivuutetut laitteet

en: Control which devices calibre will ignore when they are connected to the computer.
fi: Hallitse mitkä laitteet calibre sivuuttaa, kun ne liitetään tietokoneeseen.

en: Plugins
fi: Laajennukset

en: Add/remove/customize various bits of calibre functionality
fi: Lisää/poista/mukauta calibren toimintoja

en: Tweaks
fi: Virittely

en: Fine tune how calibre behaves in various contexts
fi: Hienosäädä calibren käyttäytymistä eri yhteyksissä

en: Shortcuts
fi: Pikakuvakkeet

en: Customize the keyboard shortcuts used by calibre
fi: Muokkaa calibren käyttämiä pikanäppäimiä

en: Miscellaneous
fi: Sekalaiset

en: Miscellaneous advanced configuration
fi: Sekalaiset kehittyneet asetukset

en: Options specific to the output format.
fi: Asetuksia liittyen ulostuloformaattiin.

en: Options specific to the input format.
fi: Asetuksia liittyen sisääntuloformaattiin.

en: Conversion input
fi: Muuntamisen lähde

en: Specify the character encoding of the input document. If set this option will override any encoding declared by the document itself. Particularly useful for documents that do not declare an encoding or that have erroneous encoding declarations.
fi: Määritä dokumentin merkkien koodaus. Valittuna tämä vaihtoehto kumoaa kaiken dokumentin itsensä määräämän koodauksen. Tämä on erityisen käyttökelpoinen sellaisten dokumenttien kanssa, jotka eivät määrää koodausta tai joiden koodaus on virheellinen.

en: Conversion output
fi: Muuntamisen tulos

en: If specified, the output plugin will try to create output that is as human readable as possible. May not have any effect for some output plugins.
fi: Mikäli määritelty, laajennus yrittää luoda lähdön, joka on mahdollisimman luettava. Ei vaikuta välttämättä muiden tulokseen vaikuttavien lisäosien toimintaan.

en: Convert e-books to the %s format
fi: Muuntaa e-kirjat %s formaattiin

en: Input profile
fi: Syöttöprofiili

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you know nothing about the input document.
fi: Tämä profiili yrittää tarjota järkevät esiasetukset ja on käyttökelpoinen jos et tiedä mitään syötettävästä dokumentista.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/600/700 etc.
fi: Tämä profiili on tarkoitettu SONY PRS -laitteille, esim. 500/505/600/700 jne.

en: This profile is intended for the SONY PRS 300.
fi: Tämä profiili on tarkoitettu SONY PRS-300 -laitteelle.

en: This profile is intended for the SONY PRS-900.
fi: Tämä profiili on tarkoitettu SONY PRS-900 -laitteelle.

en: This profile is intended for the Microsoft Reader.
fi: Tämä profiili on tarkoitettu Microsoft Reader -laitteelle.

en: This profile is intended for the Mobipocket books.
fi: Tämä profiili on tarkoitettu Mobipocket-kirjoille.

en: This profile is intended for the Hanlin V3 and its clones.
fi: Tämä profiili on tarkoitettu Hanlin V3 -laitteelle ja sen klooneille.

en: This profile is intended for the Hanlin V5 and its clones.
fi: Tämä profiili on tarkoitettu Hanlin V5 -laitteelle ja sen klooneille.

en: This profile is intended for the Cybook G3.
fi: Tämä profiili on tarkoitettu Cybook G3 -laitteelle.

en: This profile is intended for the Cybook Opus.
fi: Tämä profiili on tarkoitettu Cybook Opus -laitteelle.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle.
fi: Tämä profiili on tarkoitettu Amazon Kindle -laitteelle.

en: This profile is intended for the Irex Illiad.
fi: Tämä profiili on tarkoitettu Irex Illiad -laitteelle.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 1000.
fi: Tämä profiili on tarkoitettu IRex Digital Reader 1000 -laitteelle.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 800.
fi: Tämä profiili on tarkoitettu IRex Digital Reader 800 -laitteelle.

en: This profile is intended for the B&N Nook.
fi: Tämä profiili on tarkoitettu B&N Nook -laitteelle.

en: Output profile
fi: Tulosprofiili

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you want to produce a document intended to be read at a computer or on a range of devices.
fi: Tämä profiili pyrkii tarjoamaan järkevät esiasetukset ja on käyttökelpoinen jos haluat tuottaa dokumentin luettavaksi tietokoneella tai erilaisilla laitteilla.

en: Intended for the iPad and similar devices with a resolution of 768x1024
fi: Tarkoitettu iPadille ja vastaaville laitteille, joiden näyttötarkkuus on 1024x768

en: Intended for the iPad 3 and similar devices with a resolution of 1536x2048
fi: Tarkoitettu iPad 3:lle ja vastaaville laitteille joiden resoluutio on 1536x2048

en: Tablet
fi: Tabletti

en: Intended for generic tablet devices, does no resizing of images
fi: Tarkoitettu yleisille tablet laitteille, ei muuta kuvien kokoa

en: Intended for the Samsung Galaxy and similar tablet devices with a resolution of 600x1280
fi: Tarkoitettu Samsung Galaxy Tabille ja muille vastaaville tableteille joiden resoluutio on 600x1280

en: Intended for the Nook HD+ and similar tablet devices with a resolution of 1280x1920
fi: Tarkoitettu Nook HD+ ja vastaaville laitteilla, joiden resoluutio on 1280x1920

en: This profile is intended for the Kobo Reader.
fi: Tämä profiili on tarkoitettu Kobo Readerille.

en: This profile is intended for the SONY PRS-300.
fi: Tämä profiili on tarkoitettu SONY PRS-300 -laitteelle.

en: This profile is intended for the SONY PRS-T3.
fi: Tämä profiili on tarkoitettu SONY PRS-T3 -laitteelle.

en: Generic e-ink
fi: Yleinen e-ink

en: Suitable for use with any e-ink device
fi: Soveltuu käyttöön minkä tahansa e-ink-laitteen kanssa

en: Generic e-ink large
fi: Yleinen suurinäyttöinen e-ink

en: Suitable for use with any large screen e-ink device
fi: Soveltuu käyttöön minkä tahansa suurinäyttöisen e-ink-laitteen kanssa

en: Generic e-ink HD
fi: Yleinen HD e-ink

en: Suitable for use with any modern high resolution e-ink device
fi: Soveltuu käyttöön minkä tahansa nykyaikaisen suuriresoluutioisen e-ink-laitteen kanssa

en: This profile is intended for the 5-inch JetBook.
fi: Tämä profiili on tarkoitettu 5-tuumaiselle JetBook-laitteelle.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/700 etc, in landscape mode. Mainly useful for comics.
fi: Tämä profiili on tarkoitettu SONY PRS -laitteille, esim. 500/505/700 jne, vaakatasossa käytettäväksi. Käyttökelpoinen etenkin sarjakuville.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle DX.
fi: Tämä profiili on tarkoitettu Amazon Kindle DX -laitteelle.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Paperwhite 1 and 2
fi: Tämä profiili on tarkoitettu Amazon Kindle Paperwhite 1: lle ja 2: lle

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Voyage
fi: Tämä profiili on tarkoitettu Amazon Kindle Voyage -laitteelle

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Paperwhite 3 and above
fi: Tämä profiili on tarkoitettu Amazon Kindle Paperwhite 3: lle ja uudemmille

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Oasis 2017, Paperwhite 2021 and above
fi: Tämä profiili on tarkoitettu Amazon Kindle Oasis 2017, Paperwhite 2021 ja uudemmille

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Scribe 2022 and above
fi: Tämä profiili on tarkoitettu Amazon Kindle Scribe 2022: lle ja uudemmille

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Fire.
fi: Tämä profiili on tarkoitettu Amazon Kindle Fire:lle.

en: This profile is intended for the B&N Nook Color.
fi: Tämä profiili on tarkoitettu B&N Nook Colorille.

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 900 series of devices.
fi: Tämä profiili on tarkoitettu PocketBook Pro 900 sarjan laitteille.

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 912 series of devices.
fi: Tämä profiili on tarkoitettu PocketBook Pro 912 sarjan laitteille.

en: This profile is intended for the PocketBook Lux (1-5) and Basic 4 series of devices.
fi: Tämä profiili on tarkoitettu PocketBook Lux (1-5) ja Basic 4 -sarjan laitteille.

en: This profile is intended for the PocketBook HD Touch (1-3) series of devices.
fi: Tämä profiili on tarkoitettu Pocketbook HD Touch (1-3) -sarjan laitteille.

en: This profile is intended for the PocketBook Inkpad 3 and X series of devices.
fi: Tämä profiili on tarkoitettu PocketBook Inkpad 3 ja X -sarjan laitteille.

en: Installed plugins
fi: Asennetut laajennukset

en: Mapping for filetype plugins
fi: Tiedostotyyppilaajennusten kuvaus

en: Local plugin customization
fi: Paikallisten lisäosien säätö

en: Disabled plugins
fi: Käytöstä poistetut laajennukset

en: Enabled plugins
fi: Käytössä olevat laajennukset

en: Initialization of plugin %s failed with traceback:
fi: Lisäosan %s alustaminen epäonnistui:

en:     %prog options
    
        Customize calibre by loading external plugins.
fi:     %prog-vaihtoehdot
    
        Mukauta calibrea lataamalla ulkoisia laajennuksia.

en: Add a plugin by specifying the path to the ZIP file containing it.
fi: Lisää laajennus määrittämällä polku laajennuksen sisältävään ZIP -tiedostoon.

en: For plugin developers: Path to the folder where you are developing the plugin. This command will automatically zip up the plugin and update it in calibre.
fi: Laajennusten kehittäjille: Laajennuskansion polku. Tämä komento tekee laajennuksesta zip-tiedoston ja päivittää sen calibressa.

en: Remove a custom plugin by name. Has no effect on builtin plugins
fi: Poista valinnainen laajennus nimen perusteella. Ei vaikuta sisäänrakennettuihin laajennuksiin

en: Customize plugin. Specify name of plugin and customization string separated by a comma. The customization string is the same as you would enter when customizing the plugin in the main calibre GUI.
fi: Mukauta lisäosaa. Määritä lisäosan nimi ja merkkijonon komentoa pilkulla erotettuna. Mukautettu merkkijono on sama, jota kirjoittaisit muttaaksesi lisäosaa Calibren käyttöliittymässä.

en: List all installed plugins
fi: Listaa kaikki asennetut laajennukset

en: Enable the named plugin
fi: Salli nimetty laajennus

en: Disable the named plugin
fi: Poista nimetty laajennus käytöstä

en: Catalog
fi: Luettelo

en: News
fi: Uutiset

en: Path to library ({0}) too long. It must be less than {1} characters.
fi: Kirjaston polku ({0}) on liian pitkä. Sen tulee olla pienempi kuin {1} merkkiä.

en: Path to library too long. It must be less than %d characters.
fi: Kirjaston polku on liian pitkä. Sen tulee olla pienempi kuin %d merkkiä.

en: restored preference
fi: palautettu asetus

en: creating custom column
fi: luodaan mukautettua saraketta

en: No label was provided
fi: Otsikkoa ei annettu

en: The label must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
fi: Otsikossa on oltava vain pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviioja, ja sen pitää alkaa kirjaimella

en: Dumping database to SQL
fi: Viedään tietokanta SQL:ään

en: Restoring database from SQL
fi: Palautetaan tietokantaa SQL:stä

en: Completed
fi: Valmis

en: Saved searches
fi: Tallennetut haut

en: Yes
fi: Kyllä

en: Recursion detected while processing Virtual library "%s"
fi: Virtuaalikirjaston "%s" käsittelyn aikana havaittu rekursio

en: [Error in Virtual library {0}: {1}]
fi: [Virhe virtuaalikirjastossa {0}: {1}]

en: Could not open the file: "{}". It is already opened in the following programs:
fi: Tiedostoa "{}" ei voitu avata. Se on jo avattu seuraavissa ohjelmissa:

en: Cover for %s
fi: %s:n kansi

en: {0} format for {1}
fi: {1};n {0}-formaatti

en: Extra file {0} for book {1}
fi: Lisätiedosto {0} kirjaan {1}

en: Added book ids: %s
fi: Lisätyt kirja-id:t: %s

en: The following books were not added as they already exist in the database (see --duplicates option or --automerge option):
fi: Seuraavia kirjoja ei lisätty koska ne jo ovat tietokannassa (ks. --duplicates tai --automerge -valinnat):

en: Merged book ids: %s
fi: Lisättyjen kirjojen tunnisteet:: %s

en: %prog add [options] file1 file2 file3 ...
    
    Add the specified files as books to the database. You can also specify folders, see
    the folder related options below.
fi: %prog lisää [asetukset] tiedosto1 tiedosto2 tiedosto3 ...
    
    Lisää määritetyt tiedostot kirjoina tietokantaan. Voit myös määrittää kansioita, katso
    alla olevat kansioon liittyvät vaihtoehdot.

en: Add books to database even if they already exist. Comparison is done based on book titles and authors. Note that the {} option takes precedence.
fi: Lisää kirjoja tietokantaan, vaikka ne olisivat jo olemassa. Vertailu tehdään kirjan otsikoiden ja kirjoittajien perusteella. Huomaa, että {}-vaihtoehto on ensisijainen.

en: If books with similar titles and authors are found, merge the incoming formats (files) automatically into existing book records. A value of "ignore" means duplicate formats are discarded. A value of "overwrite" means duplicate formats in the library are overwritten with the newly added files. A value of "new_record" means duplicate formats are placed into a new book record.
fi: Jos löytyy kirjoja, joilla on samanlaiset nimet ja tekijät, yhdistä saapuvat formaatit (tiedostot) automaattisesti olemassa oleviin kirjatietueisiin. "Ohita" tarkoittaa, että päällekkäiset formaatit hylätään. "Korvaa" tarkoittaa, että kirjaston päällekkäiset muodot korvataan juuri lisätyillä tiedostoilla. Arvo "Uusi tietue" tarkoittaa, että kaksoiskappaleet sijoitetaan uuteen kirjatietueeseen.

en: Add an empty book (a book with no formats)
fi: Lisää tyhjä kirja. (Kirjan kirjaus ilman tallennusmuotoja)

en: Set the title of the added book(s)
fi: Anna nimi lisäty(i)lle.

en: Set the authors of the added book(s)
fi: Annan tekijoiden nimet lisäty(i)lle.

en: Set the ISBN of the added book(s)
fi: Anna ISBN lisäty(i)lle

en: Set the identifiers for this book, e.g. -I asin:XXX -I isbn:YYY
fi: Aseta tunnisteet tälle kirjalle, esim. -l asin:XXX -l isbn:YYY

en: Set the tags of the added book(s)
fi: Aseta lisätyn kirjan (kirjojen) tagit

en: Set the series of the added book(s)
fi: Aseta sarja lisäty(i)lle

en: Set the series number of the added book(s)
fi: Anne sarjanumero lisäty(i)lle

en: Path to the cover to use for the added book
fi: Polku lisättyyn kirjaan käytettävään kanteen

en: A comma separated list of languages (best to use ISO639 language codes, though some language names may also be recognized)
fi: Pilkulla erotettu luettelo kielistä (paras käyttää ISO639-kielikoodeja, vaikka jotkin kielten nimet voidaan myös tunnistaa).

en: ADDING FROM FOLDERS
fi: LISÄTÄÄN KANSIOISTA

en: Options to control the adding of books from folders. By default only files that have extensions of known e-book file types are added.
fi: Vaihtoehdot kirjojen lisäämisen hallitsemiseksi kansioista. Oletusarvoisesti lisätään vain tiedostot, joilla on tunnettujen e-kirjatyyppien tiedostopäätteet.

en: Assume that each folder has only a single logical book and that all files in it are different e-book formats of that book
fi: Oleta, että kussakin kansiossa on vain yhtä kirjaa ja kaikki siinä olevat tiedostot ovat tämän kirjan eri e-kirjaformaatteja

en: Process folders recursively
fi: Käsittele kansioita rekursiivisesti

en: GLOB PATTERN
fi: GLOBAALI MALLI

en: A filename (glob) pattern, files matching this pattern will be ignored when scanning folders for files. Can be specified multiple times for multiple patterns. For example: *.pdf will ignore all PDF files
fi: Tiedostonimimalli (glob), tätä mallia vastaavat tiedostot ohitetaan, kun kansioita etsitään tiedostojen varalta. Voidaan määrittää useita kertoja useille kuvioille. Esimerkiksi: *.pdf ohittaa kaikki PDF-tiedostot

en: A filename (glob) pattern, files matching this pattern will be added when scanning folders for files, even if they are not of a known e-book file type. Can be specified multiple times for multiple patterns.
fi: Tiedostonimimalli (glob), tätä mallia vastaavat tiedostot lisätään, kun kansioita etsitään tiedostojen varalta, vaikka ne eivät olisikaan tunnettua e-kirjatiedostotyyppiä. Voidaan määrittää useita kertoja useille kuvioille.

en: You must specify at least one file to add
fi: Ainakin yksi lisättävä tiedosto on määritettävä

en: %prog add_custom_column [options] label name datatype
    
    Create a custom column. label is the machine friendly name of the column. Should
    not contain spaces or colons. name is the human friendly name of the column.
    datatype is one of: {0}
fi: %prog add_custom_column [options] otsikko nimi tietotyyppi
    
    Luo mukautettu sarake. Otsikko on koneystävällinen nimi sarakkeelle. Se ei saa sisältää välilyöntejä tai pisteitä.  Nimi on ihmisystävällinen nimi sarakkeelle.
    tietotyyppi on jokin näistä: {0}

en: This column stores tag like data (i.e. multiple comma separated values). Only applies if datatype is text.
fi: Tähän sarakkeeseen tallennetaan tunnisteiden kaltaisia tietoja (eli useita pilkulla erotettuja arvoja). Sovelletaan vain, jos tietotyyppi on teksti.

en: A dictionary of options to customize how the data in this column will be interpreted. This is a JSON  string. For enumeration columns, use --display="{\"enum_values\":[\"val1\", \"val2\"]}"
    There are many options that can go into the display variable.The options by column type are:
    composite: composite_template, composite_sort, make_category,contains_html, use_decorations
    datetime: date_format
    enumeration: enum_values, enum_colors, use_decorations
    int, float: number_format
    text: is_names, use_decorations
    
    The best way to find legal combinations is to create a custom column of the appropriate type in the GUI then look at the backup OPF for a book (ensure that a new OPF has been created since the column was added). You will see the JSON for the "display" for the new column in the OPF.
fi: Lista vaihtohtoja tämän sarakkeen tietojen käsittelyyn. Tämä on JSON lauseke. Järjestäville sarakkeille käytetään --display="{\"enum_values\":[\"val1\", \"val2\"]}".
    Esitysmuuttujaan voi sisällyttää useita vaihtoehtoja. Sarakkeittain näitä ovat:
    composite: composite_template, composite_sort, make_category,contains_html, use_decorations
    datetime: date_format
    enumeration: enum_values, enum_colors, use_decorations
    int, float: number_format
    text: is_names, use_decorations
    
    Hyvä tapa toimivien yhdistelmien löytämiseen on tehdä mukautettu sarake sopivasta tyypistä GUI:ssa ja sitten etsiä OPF varmuuskopiosta kirjaa (varmista, että sarakkeen luomisen jälkeen luotiin uusi OPF). Uudessa OPF:ssä on nyt uuden sarakkeen esittävä JSON.

en: You must specify label, name and datatype
fi: Otsikko, nimi ja tietotyyppi ovat pakollisia

en: %prog add_format [options] id ebook_file
    
    Add the e-book in ebook_file to the available formats for the logical book identified by id. You can get id by using the search command. If the format already exists, it is replaced, unless the do not replace option is specified.
fi: %p rog add_format [options] id ebook_file
    
    Lisää ebook_file-tiedostossa oleva e-kirja id:llä yksilöidyn loogisen kirjan käytettävissä oleviin formaatteihin. Voit saada id:n käyttämällä hakukomentoa. Jos formaatti on jo olemassa, se korvataan, ellei 'Älä korvaa' -vaihtoehtoa ole määritetty.

en: Do not replace the format if it already exists
fi: Älä korvaa formaattia, jos se on jo olemassa

en: Add the file as an extra data file to the book, not an ebook format
fi: Lisää tiedosto kirjaan ylimääräisenä datatiedostona, ei e-kirjamuotona

en: You must specify an id and an e-book file
fi: Id:n ja e-kirjatiedoston määrittely on pakollista

en: e-book file must have an extension
fi: e-kirjalla on oltava tiedostopääte

en: A %(fmt)s file already exists for book: %(id)d, not replacing
fi: %(fmt)s-niminen tiedosto on jo olemassa tälle kirjalle: %(id)d, ei korvata

en: %prog backup_metadata [options]
    
    Backup the metadata stored in the database into individual OPF files in each
    books folder. This normally happens automatically, but you can run this
    command to force re-generation of the OPF files, with the --all option.
    
    Note that there is normally no need to do this, as the OPF files are backed up
    automatically, every time metadata is changed.
fi: %pROG-backup_metadata [options]
    
    Varmuuskopioi tietokantaan tallennettu metadata yksittäisiin OPF-tiedostoihin kussakin
    kirjat-kansiossa. Tämä tapahtuu yleensä automaattisesti, mutta voit suorittaa tämän
    komennon pakottamaan OPF-tiedostojen uudelleenluonti --all-vaihtoehdolla.
    
    Huomaa, että tätä ei yleensä tarvitse tehdä, koska OPF-tiedostot varmuuskopioidaan
    automaattisesti aina, kun metadataa muutetaan.

en: Normally, this command only operates on books that have out of date OPF files. This option makes it operate on all books.
fi: Normaalisti tämä komento toimii vain kirjoihin joiden OPF-tiedosto on vanhentunut. Valinta pakottaa sen kaikkiin kirjoihin.

en: {} OPTIONS
fi: {} ASETUKSET

en: %prog catalog /path/to/destination.(csv|epub|mobi|xml...) [options]
    
    Export a catalog in format specified by path/to/destination extension.
    Options control how entries are displayed in the generated catalog output.
    Note that different catalog formats support different sets of options. To
    see the different options, specify the name of the output file and then the
    {} option.
fi: %prog catalog /path/to/destination.(csv|epub|mobi|xml...) [options]
    
    Vie luettelo polku/kohteeseen/kohteeseen -laajennuksen määrittämässä muodossa.
    Asetukset määrittävät, miten merkinnät näytetään luodussa luettelotuotoksessa.
    Huomaa, että eri luettelomuodot tukevat erilaisia asetusjoukkoja. 
    Nähdäksesi eri vaihtoehdot, määritä lähtötiedoston nimi ja sitten
    {}-vaihtoehto.

en: Comma-separated list of database IDs to catalog.
    If declared, --search is ignored.
    Default: all
fi: Pilkulla erotettu luettelo luetteloitavista tietokantatunnuksista.
    Jos tyhjennetty --haku jätetään huomiotta.
    Oletusarvo: kaikki

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search-related documentation in the User Manual.
    Default: no filtering
fi: Suodata tulokset haulla. Hakulausekkeen muotoiluohjeet löytyvät Käyttöohjeesta.
    Oletus: ei suodatusta

en: Show detailed output information. Useful for debugging
fi: Näytä detaljoidut viennin tiedot. Hyödyksi virheenetsinnässä

en: You must specify a catalog output file
fi: Kirjaluettelon tallennustiedosto on määritettävä

en: Cannot generate a catalog in the {} format
fi: Ei voida luoda kirjaluetteloa formaatissa {}

en: %prog check_library [options]
    
    Perform some checks on the filesystem representing a library. Reports are {0}
fi: %prog check_library [options]
    
    Tarkastaa kirjaston tiedostorakennetta. Raportit ovat {0}

en: Output in CSV
fi: Tallenna CSV:nä

en: Comma-separated list of reports.
    Default: all
fi: Pilkuin erotettu lista raporteista.
    Oletus: kaikki

en: Comma-separated list of extensions to ignore.
    Default: all
fi: Pilkuin erotettu luettelo ohitettavista tiedostopäätteistä.
    Oletus: kaikki

en: Comma-separated list of names to ignore.
    Default: all
fi: Pilkuin erotettu lista ohitettavista nimistä.
    Oletus: kaikki

en: Vacuum the full text search database. This can be very slow and memory intensive, depending on the size of the database.
fi: Imuroi koko tekstihaun tietokanta. Tämä voi olla hyvin hidasta ja muistia vaativaa tietokannan koosta riippuen.

en: Unknown report check
fi: Tuntematon raporttitarkistus

en: Vacuuming database...
fi: Kerätään tietokantaa...

en: %prog clone path/to/new/library
    
    Create a clone of the current library. This creates a new, empty library that has all the
    same custom columns, Virtual libraries and other settings as the current library.
    
    The cloned library will contain no books. If you want to create a full duplicate, including
    all books, then simply use your filesystem tools to copy the library folder.
fi: %prog clone path/to/new/library
    
    Luo klooni nykyisestä kirjastosta. Tämä luo uuden, tyhjän kirjaston, jossa on kaikki
    samat mukautetut sarakkeet, virtuaalikirjastot ja muut asetukset kuin nykyisessä kirjastossa.
    
    Kloonattu kirjasto ei sisällä kirjoja. Jos haluat luoda täydellisen kaksoiskappaleen, mukaan lukien
    kaikki kirjat, niin kopioi Kirjasto-kansio tiedostojärjestelmän työkaluilla.

en: Error: You must specify the path to the cloned library
fi: Virhe: kloonatulle kirjastolle tulee osoittaa kansiopolku

en: The location for the new library is the same as the current library
fi: Uuden kirjaston sijainti on sama kuin alkuperäisen kirjaston

en: %s is not empty. You must choose an empty folder for the new library.
fi: %s ei ole tyhjä. Uudelle kirjastolle tulee valita tyhjä kansio.

en: %prog custom_columns [options]
    
    List available custom columns. Shows column labels and ids.
fi: %prog custom_columns [options]
    
    Luettelo käytettävissä olevista sarakkeista. Näyttää sarakkeiden otsikot ja id:t.

en: Show details for each column.
fi: Näytä sarakkeiden tiedot.

en: 
    %prog embed_metadata [options] book_id
    
    Update the metadata in the actual book files stored in the calibre library from
    the metadata in the calibre database.  Normally, metadata is updated only when
    exporting files from calibre, this command is useful if you want the files to
    be updated in place. Note that different file formats support different amounts
    of metadata. You can use the special value 'all' for book_id to update metadata
    in all books. You can also specify many book ids separated by spaces and id ranges
    separated by hyphens. For example: %prog embed_metadata 1 2 10-15 23
fi: 
    %prog embed_metadata [options] book_id
    
    Päivitä varsinaisten kirjatiedostojen metadata calibre-kirjaston tietokannan metadataa mukaisiksi. Yleensä metadata päivitetään vain vietäessä tiedostoja ulos calibresta, mutta näin voit muokata olemassa olevia tiedostoja. Huomaa, että eri formaatit sallivat erilaista metadataa. Voit käyttää valitsinta 'kaikki' kaikkien kirjojen metadatan päivittämiseen. Voit myös määrittää monien kirjojen id:t väleillä erotettuna ja id-alueita väliviivoilla. Esimerkiksi %prog embed_metadata 1 2 10-15 23

en: Only update metadata in files of the specified format. Specify it multiple times for multiple formats. By default, all formats are updated.
fi: Päivitä vain määritetyn tiedostotyypin metadata. Määrittele tarvittaessa useampia tiedostoformaatteja. Oletuksena päivitetään kaikki formaatit.

en: Processed {0} ({1} of {2})
fi: Käsitelty {0} ({1} / {2})

en: No book with id: {}
fi: Ei kirjaa id:llä: {}

en: %prog export [options] ids
    
    Export the books specified by ids (a comma separated list) to the filesystem.
    The export operation saves all formats of the book, its cover and metadata (in
    an OPF file). Any extra data files associated with the book are also saved.
    You can get id numbers from the search command.
fi: %prog export [options] ids
    
    Vie id:llä määritetyt kirjat (pilkuilla erotettu luettelo) tiedostojärjestelmään.
    Vientitoiminto tallentaa kaikki kirjan formaatit, kannen ja metadata(
    OPF-tiedostossa). Myös kirjaan liittyvät ylimääräiset datatiedostot tallennetaan.
    Saat tunnusnumerot hakukomennosta.

en: Export all books in database, ignoring the list of ids.
fi: Vie kaikki kirjat tietokannasta, nimerttyjä id:itä ei huomioida.

en: Export books to the specified folder. Default is
fi: Vie kirjat määrättyyn kansioon. Oletus on

en: Export all books into a single folder
fi: Vie kaikki kirjat yhteen kansioon

en: Report progress
fi: Raportoi eteneminen

en: Specifying this switch will turn this behavior off.
fi: Valinta poistaa toiminnon.

en: You must specify some ids or the %s option
fi: %s-valinnassa on nimettävä vähintään yksi id

en: Full text indexing is not enabled on this library
fi: Koko tekstin indeksointi ei ole käytössä tässä kirjastossa

en: %prog fts_index [options] {enable}/{disable}/{status}/{reindex}
    
    Control the Full text search indexing process.
    
    {enable}
        Turns on FTS indexing for this library
    {disable}
        Turns off FTS indexing for this library
    {status}
        Shows the current indexing status
    {reindex}
        Can be used to re-index either particular books or
        the entire library. To re-index particular books
        specify the book ids as additional arguments after the
        {reindex} command. If no book ids are specified the
        entire library is re-indexed.
fi: %prog fts_index [options] {enable}/{disable}/{status}/{reindex}
    
    Hallitse kokotekstihaun indeksointiprosessia.
    
    {enable}
        Ottaa FTS-indeksoinnin käyttöön tässä kirjastossa
    {disable}
        Poistaa FTS-indeksoinnin käytöstä tässä kirjastossa
    {status}
        Näyttää indeksoinnin nykyisen tilan
    {reindex}
         Voidaan käyttää joko tiettyjen kirjojen tai
        koko kirjastonuudelleen indeksointiin. Tiettyjen kirjojen uudelleenindeksointi 
       määrittää kirjojen tunnukset lisäargumentteina {reindex}-komennon jälkeen.
         Jos kirjojen tunnuksia ei määritetä, komento
        koko kirjasto indeksoidaan uudelleen.

en: Wait till all books are indexed, showing indexing progress periodically
fi: Odota, kunnes kaikki kirjat on indeksoitu, ja näytä indeksoinnin edistyminen säännöllisesti

en: The speed of indexing. Use fast for fast indexing using all your computers resources and slow for less resource intensive indexing. Note that the speed is reset to slow after every invocation.
fi: Indeksoinnin nopeus. Käytä nopeaa indeksointia kaikkiin tietokoneesi resursseihin ja hidasta vähemmän resursseja kuluttavaan indeksointiin. Huomaa, että nopeus nollataan hitaaksi jokaisen kutsun jälkeen.

en: {0} of {1} book files indexed, {2}
fi: {0}/{1} kirjaa indeksoitu, {2}

en: Error: You must specify the indexing action
fi: Virhe: Sinun on määritettävä indeksointitoiminto

en: FTS Indexing is enabled
fi: FTS-indeksointi on käytössä

en: {0} of {1} books files indexed
fi: {0} / {1} kirjatiedostosta on indeksoitu

en: FTS Indexing is disabled
fi: FTS-indeksointi on poistettu käytöstä

en: FTS indexing has been enabled
fi: FTS-indeksointi on otettu käyttöön

en: Re-indexing the entire library can take a long time. Are you sure?
fi: Koko kirjaston uudelleenindeksointi voi kestää kauan. Oletko varma?

en: Type {} to proceed, anything else to abort
fi: Kirjoita {} jatkaaksesi, kaikki muu keskeyttääksesi

en: Disabling indexing will mean that all books will have to be re-checked when re-enabling indexing. Are you sure?
fi: Indeksoinnin poistaminen käytöstä tarkoittaa, että kaikki kirjat on tarkistettava uudelleen, kun indeksointi otetaan uudelleen käyttöön. Oletko varma?

en: FTS indexing has been disabled
fi: FTS-indeksointi on poistettu käytöstä

en: Waiting for FTS indexing to complete, press Ctrl-C to abort...
fi: Odotetaan FTS-indeksoinnin valmistumista, keskeytä painamalla Ctrl-C...

en: All books indexed!
fi: Kaikki kirjat indeksoitu!

en: Full text searching is not enabled on this library. Use the calibredb fts_index enable --wait-until-complete command to enable it
fi: Täystekstihaku ei ole käytössä tässä kirjastossa. Ota se käyttöön komennolla calibredb fts_index enable --wait-until-complete

en: {0} files out of {1} are not yet indexed, searching is disabled
fi: {0} tiedostoa {1}:stä ei ole vielä indeksoitu, haku on poistettu käytöstä

en: %prog fts_search [options] search expression
    
    Do a full text search on the entire library or a subset of it.
fi: %prog fts_search [options] search expression
    
    Tee täysi tekstihaku koko kirjastosta tai sen osajoukosta.

en: Include snippets of the text surrounding each match. Note that this makes searching much slower.
fi: Sisällytä tekstinpätkiä kunkin osuman ympärille. Huomaa, että tämä hidastaa hakua huomattavasti.

en: The marker used to indicate the start of a matched word inside a snippet
fi: Merkki, jota käytetään osoittamaan vastaavan sanan alkua katkelmassa

en: The marker used to indicate the end of a matched word inside a snippet
fi: Merkki, jota käytetään osoittamaan vastaavan sanan loppua katkelmassa

en: Only match on exact words not related words. So correction will not match correcting.
fi: Täsmää vain tarkoilla sanoilla, ei toisiinsa liittyvillä sanoilla. Joten korjaus ei vastaa korjausta.

en: Restrict the searched books, either using a search expression or ids. For example: ids:1,2,3 to restrict by ids or search:tag:foo to restrict to books having the tag foo.
fi: Rajoita haettavia kirjoja joko hakulausekkeen tai tunnusten avulla. Esimerkiksi: ids:1,2,3, jos haluat rajoittaa tunnuksella, tai search:tag:foo, jos haluat rajoittaa kirjoihin, joissa on tunniste foo.

en: The format to output the search results in. Either "text" for plain text or "json" for JSON output.
fi: Muoto, jossa hakutulokset tulostetaan. Joko "teksti" tavalliselle tekstille tai "json" JSON-tulosteelle.

en: How much of the library must be indexed before searching is allowed, as a percentage. Defaults to 90
fi: Kuinka suuri osa kirjastosta on indeksoitava prosentteina ennen haun sallimista. Oletusarvo on 90

en: {0} by {1}
fi: {0} / {1}

en: Error: You must specify the search expression
fi: Virhe: Hakulauseke puuttuu

en: No template specified
fi: Mallia ei ole määritetty

en: Template not allowed
fi: Malli ei ole sallittu

en: The use of templates is disallowed when connecting to remote servers for security reasons
fi: Mallipohjien käyttö on kielletty turvallisuussyistä yhdistettäessä palvelimiin.

en: You must provide a template
fi: Sinun on annettava malli

en: %prog list [options]
    
    List the books available in the calibre database.
fi: %prog listaa[options]
    
    Listaa calibre-tietokannan kirjat.

en: The fields to display when listing books in the database. Should be a comma separated list of fields.
    Available fields: %s
    Default: %%default. The special field "all" can be used to select all fields. In addition to the builtin fields above, custom fields are also available as *field_name, for example, for a custom field #rating, use the name: *rating
fi: Kentät, jotka näytetään kirjoja listattaessa, pilkuin erotettuna sarjana.
    Käytettävissä olevat kentät: %s
    Oletus: %%. Erikoiskentällä "all" valitaan kaikki kentät. Valmiiden listojen lisäksi, mukautettuja listoja voi kutsua *kentän_nimi, esimerkiksi mukautetun kentän #arvio voit kutsua nimellä: *arvio

en: The field by which to sort the results. You can specify multiple fields by separating them with commas.
    Available fields: {0}
    Default: {1}. In addition to the builtin fields above, custom fields are also available as *field_name, for example, for a custom field #rating, use the name: *rating
fi: Kenttä, jonka mukaan tulokset lajitellaan. Voit määrittää useita kenttiä erottamalla ne pilkuilla.
    Käytettävissä olevat kentät: {0}
    Oletus: {1}. Yllä olevien kenttien lisäksi käytettävissä on myös mukautettuja kenttiä muodossa *field_name, esim. mukautetulle kentälle #rating käytä nimeä: *rating

en: Sort results in ascending order
fi: Järjestä tulokset nousevaan järjestykseen

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search related documentation in the User Manual. Default is to do no filtering.
fi: Suodata tulokset hakulausekkeella. Ohjeet hakulausekkeen muotoiluun löytyvät Käyttöohjeesta. Oletuksena tuloksia ei suodateta.

en: The maximum width of a single line in the output. Defaults to detecting screen size.
fi: Yksitäisen rivin maksimipituus. Oletusarvona käytetään näytön kokoa.

en: The string used to separate fields. Default is a space.
fi: Kenttien erottamiseen käytettävät välimerkit. Oletus on välilyönti.

en: The prefix for all file paths. Default is the absolute path to the library folder.
fi: Kaikkien polkujen eteen liitettävä teksti. Oletuksena käytetään kirjastokansion hakemistopolkua.

en: The maximum number of results to display. Default: all
fi: Näytettävien tulosten maksimimäärä. Oletus: kaikki

en: Generate output in JSON format, which is more suitable for machine parsing. Causes the line width and separator options to be ignored.
fi: Luo tulokset JSON-formaatissa, joka soiveltuu hyvin tietokoneen luettavaksi. Tätä käytettäessä ei huomioida rivin pituutta ja välimerkkejä.

en: The template to run if "{}" is in the field list. Note that templates are ignored while connecting to a calibre server. Default: None
fi: Suoritettava mallipohja, jos kenttälistalla on "{}". Huomaa, että mallipohjat ohitetaan yhdistettäessä Calibre-palvelimeen. Oletus: Ei mitään

en: Path to a file containing the template to run if "{}" is in the field list. Default: None
fi: Polku suoritettavan mallin sisältävään tiedostoon, jos kenttäluettelossa on "{}". Oletus: Ei mitään

en: Heading for the template column. Default: %default. This option is ignored if the option {} is set
fi: Mallisarakkeen otsikko. Oletus: %default. Tämä asetus ohitetaan, jos asetus {} on määritetty

en: %prog list_categories [options]
    
    Produce a report of the category information in the database. The
    information is the equivalent of what is shown in the Tag browser.
fi: %prog list_categories [options]
    
    Tuota raportti tietokannan luokkatiedoista.
    Tiedot vastaavat Tagiselaimessa näkyviä tietoja.

en: Output only the number of items in a category instead of the counts per item within the category
fi: Näytä vain kappalemäärät kategorioittain eikä määriä kappaleittain eriteltynä

en: The type of CSV file to produce. Choices: {}
fi: Tuotettavan CSV-tiedoston tyyppi. Vaihtoehdot: {}

en: Comma-separated list of category lookup names. Default: all
fi: Pilkuin erotettu listaus kategorioiden hakunimistä. Oletus: kaikki

en: CATEGORY ITEMS
fi: KATEGORIAN SISÄLTÖ

en: %prog remove ids
    
    Remove the books identified by ids from the database. ids should be a comma separated list of id numbers (you can get id numbers by using the search command). For example, 23,34,57-85 (when specifying a range, the last number in the range is not included).
fi: %prog remove ids
    
    Poista id:itä vastaavat kirjat tietokannasta. Id:t tulee listata pilkuin erotettuna sarjana. Id:t löytyvät hakutoiminnolla. Esimerkki: 23,34,57-85 (id-välin viimeistä numeroa ei huomioida).

en: Do not use the {}
fi: Älä käytä {}

en: You must specify at least one book to remove
fi: Nimeä vähintään yksi poistettava kirja

en: %prog remove_custom_column [options] label
    
    Remove the custom column identified by label. You can see available
    columns with the custom_columns command.
fi: %prog remove_custom_column [Options] -tunniste
    
    Poista tunnisteen määrittämä mukautettu sarake. Näet käytettävissä olevat
    sarakkeet, joissa on custom_columns-komento.

en: Do not ask for confirmation
fi: Älä kysy vahvistusta

en: You will lose all data in the column: %s. Are you sure (y/n)?
fi: Menetät tiedot sarakkeesta: %s . Oletko varma (k/e)?

en: No column named %s found. You must use column labels, not titles. Use calibredb custom_columns to get a list of labels.
fi: Saraketta %s ei öydy. Käytä sarakeviitteitä, ei otsikkoja. Hae listaus sarakeviitteistä calibredb custom_columns -komennolla.

en: Error: You must specify a column label
fi: Virhe: Sarakkeen otsikko puuttuu

en: 
    %prog remove_format [options] id fmt
    
    Remove the format fmt from the logical book identified by id. You can get id by using the search command. fmt should be a file extension like LRF or TXT or EPUB. If the logical book does not have fmt available, do nothing.
fi: 
    %prog remove_format [options] id fmt
    
    Poista formaatti fmt id:n osoittamasta loogisesta kirajsta. Löydät id:n hakutoiminnolla. fmt:n tulee vastata tiedostopäätettä kuten LRF, TXT tai EPUB. Jos fmt:a ei ole loogiselle kirjalle, älä tee mitään.

en: You must specify an id and a format
fi: Id ja formaatti puuttuu

en: %prog restore_database [options]
    
    Restore this database from the metadata stored in OPF files in each
    folder of the calibre library. This is useful if your metadata.db file
    has been corrupted.
    
    WARNING: This command completely regenerates your database. You will lose
    all saved searches, user categories, plugboards, stored per-book conversion
    settings, and custom recipes. Restored metadata will only be as accurate as
    what is found in the OPF files.
fi: %prog restore_database [options]
    
    Palauttaa tämän tietokannan OPF-tiedostoihin tallennetuista metadatasta kussakin
    calibre-kirjaston kansiossa. Tämä on hyödyllistä, jos metadata.db-tiedosto on
    on vioittunut.
    
    VAROITUS: Tämä komento uusii tietokantasi kokonaan. Menetät
    kaikki tallennetut haut, käyttäjäkategoriat, plugboardit, tallennetut kirjakohtaiset muunnokset
    asetukset ja mukautetut reseptit. Palautettu metadata on vain niin tarkka kuin
    kuin mitä OPF-tiedostoissa on.

en: Really do the recovery. The command will not run unless this option is specified.
fi: Varmistus palautuksen suorittamiselle. Komentoa ei suoriteta ellei tätä aseteta.

en: You must provide the %s option to do a recovery
fi: Sinun on annettava %s vaihtoehto palautuksen suorittamiseksi

en: %prog saved_searches [options] (list|add|remove)
    
    Manage the saved searches stored in this database.
    If you try to add a query with a name that already exists, it will be
    replaced.
    
    Syntax for adding:
    
    %prog saved_searches add search_name search_expression
    
    Syntax for removing:
    
    %prog saved_searches remove search_name
fi: %prog saved_searches [options] (list|add|remove)
    
    Hallitsee tähän tietokantaan tallennettuja hakuja.
    Jos yrität lisätä kyselyn, jonka nimi on jo olemassa, se
    korvataan.
    
    Syntaksi lisäämiseen:
    
    %prog saved_searches add search_name search_expression
    
    Syntaksi poistoon:
    
    %prog saved_searches remove search_name

en: Name:
fi: Nimi:

en: Search string:
fi: Hakulauseke:

en: Error: You must specify a name and a search string
fi: Virhe: Nimi ja hakulauseke puuttuu

en: added
fi: lisätty

en: Error: You must specify a name
fi: Virhe: Nimi puuttuu

en: removed
fi: poistettu

en: Error: Action %s not recognized, must be one of: (add|remove|list)
fi: Virhe: Komentoa %s ei tunnisteta, käytettävissä ovat: [addlremovellist}

en: Failed to parse search query: ({0}) with error: {1}
fi: Haku ({0}) epäonnistui, virhe {1}

en: %prog search [options] search expression
    
    Search the library for the specified search term, returning a comma separated
    list of book ids matching the search expression. The output format is useful
    to feed into other commands that accept a list of ids as input.
    
    The search expression can be anything from calibre's powerful search query
    language, for example: %prog search {0}
fi: %prog search [options] search expression
    
    Etsii kirjastosta määritetyn hakusanan ja palauttaa pilkulla erotellun
    listan kirjojen tunnuksista, jotka vastaavat hakulauseketta. Lähtömuoto on hyödyllistä
    syöttää muihin komentoihin, jotka hyväksyvät syötteenä listan tunnuksia.
    
    Hakulauseke voi olla mitä tahansa Calibren tehokkaasta hakukyselystäkielestä, esimerkiksi: %prog search {0}

en: The maximum number of results to return. Default is all results.
fi: Tulosten maksimimäärä. Oletus on näyttää kaikki tulokset.

en: No books matching the search expression:
fi: Kirjoja, jotka vastaisivat hakusanaa, ei löydy:

en: No book with id {} exists
fi: Ei kirjaa id:llä {}

en: No column with name {} exists
fi: Ei saraketta nimellä {}

en: Data set to: {} [{}]
fi: Asetettu tiedot: {} [{}]

en: Data set to: {}
fi: Asetettu tiedot:{}

en: %prog set_custom [options] column id value
    
    Set the value of a custom column for the book identified by id.
    You can get a list of ids using the search command.
    You can get a list of custom column names using the custom_columns
    command.
fi: %prog set_custom [options] -sarakkeen tunnusarvo
    
    Määritä tunnuksella tunnistetun kirjan mukautetun sarakkeen arvo.
    Saat luettelon tunnuksista hakukomennolla.
    Voit saada luettelon mukautetuista sarakenimistä käyttämällä custom_columns
    komentoa.

en: If the column stores multiple values, append the specified values to the existing ones, instead of replacing them.
fi: Jos sarakkeessa on useampia arvoja, liitä määritetyt arvot olemassa oleviin, sen sijaan että ne korvattaisiin.

en: Error: You must specify a field name, id and value
fi: Virhe: Kentän nimi, id ja arvo puuttuvat

en: 
    %prog set_metadata [options] book_id [/path/to/metadata.opf]
    
    Set the metadata stored in the calibre database for the book identified by
    book_id from the OPF file metadata.opf. book_id is a book id number from the
    search command. You can get a quick feel for the OPF format by using the
    --as-opf switch to the show_metadata command. You can also set the metadata of
    individual fields with the --field option. If you use the --field option, there
    is no need to specify an OPF file.
fi: 
    %prog set_metadata [options] book_id [/path/to/metadata.opf]
    
    Asettaa calibre-tietokantaan tallennetun metadatan kirjalle, joka on tunnistettu
    book_id OPF-tiedostosta metadata.opf. book_id on kirjan tunnistenumero hakukomennosta. 
    Voit tutustua nopeasti OPF-muotoon käyttämällä komentoa
    --as-opf switch show_metadata-komentoa. Voit myös asettaa
    yksittäisten kenttien metadatan --field-vaihtoehdolla. Jos käytät --field-vaihtoehtoa,
    silloin ei tarvitse määrittää OPF-tiedostoa.

en: The field to set. Format is field_name:value, for example: {0} tags:tag1,tag2. Use {1} to get a list of all field names. You can specify this option multiple times to set multiple fields. Note: For languages you must use the ISO639 language codes (e.g. en for English, fr for French and so on). For identifiers, the syntax is {0} {2}. For boolean (yes/no) fields use true and false or yes and no.
fi: Asetettava kenttä. Muoto on kentän_nimi:arvo, esimerkiksi: {0} tagit:tagi1,tagi2. Käytä {1} saadaksesi luettelon kaikista kenttien nimistä. Voit määrittää tämän vaihtoehdon useita kertoja asettaaksesi useita kenttiä. Huomautus: Kielissä on käytettävä ISO639-kielikoodeja (esim. en englannille, fi suomelle jne.). Tunnisteiden syntaksi on {0} {2}. Boolean (kyllä/ei) -kenttien kohdalla käytä true ja false tai yes ja no.

en: List the metadata field names that can be used with the --field option
fi: Luettele metadatakenttien nimet, joita voidaan käyttää --field-asetuksen kanssa

en: Field name
fi: Kentän nimi

en: Title
fi: Nimi

en: You must specify a record id as the first argument
fi: Id on annettava ensimmäiseksi arvoksi

en: You must specify either a field or an OPF file
fi: Kenttä tai opf-tiedosto tulee määrittää

en: The OPF file %s does not exist
fi: OPF-tiedostoa %s ei ole olemassa

en: No book with id: %s in the database
fi: Ei kirjaa id:llä %s tietokannassa

en: {} is not a known field
fi: {} ei ole tunnettu kenttä

en: The value {!r} is not a valid series index
fi: Arvo {!r} ei ole kelvollinen sarjaindeksi

en: 
    %prog show_metadata [options] id
    
    Show the metadata stored in the calibre database for the book identified by id.
    id is an id number from the search command.
fi: 
    %prog show_metadata [vaihtoehdot] id
    
    Näytä tietokannan metadata id:n mukaiselle kirjalle.
    Saat listan id:istä haulla.

en: Print metadata in OPF form (XML)
fi: Tulosta metadata OPF-muodossa (XML)

en: You must specify an id
fi: Id on pakollinen

en: The {} command is not supported with remote (server based) libraries
fi: Komento {} ei ole tuettu (palvelinpohjaisissa) etäkirjastoissa

en: GLOBAL OPTIONS
fi: GLOBAALIT ASETUKSET

en: show this help message and exit
fi: näytä tämä ohjeviesti ja poistu

en: show program's version number and exit
fi: näytä ohjelman versionumero ja poistu

en: Username for connecting to a calibre Content server
fi: Käyttäjätunnus calibre Content -palvelimelle

en: Password for connecting to a calibre Content server. To read the password from standard input, use the special value: {0}. To read the password from a file, use: {1} (i.e. <f: followed by the full path to the file and a trailing >). The angle brackets in the above are required, remember to escape them or use quotes for your shell.
fi: Salasana calibre Content-palvelimelle. Lukeaksesi salasana tavallisesti syötettynä, käytä valintaa: {0}. Lukeaksesi salasan tiedostosta, käytä: {1} (esim. <f: followed by the full path to the file and a trailing >). Hakasulkeet ovat pakolliset, muista lisätä niille ohitusmerkit tai käytä lainausmerkkejä.

en: The timeout, in seconds, when connecting to a calibre library over the network. The default is two minutes.
fi: Odotusaika sekunneissa kun calibre-kirjastoon yhdistetään verkon kautta. Oletuksena on kaksi minuuttia.

en: %%prog command [options] [arguments]
    
    %%prog is the command line interface to the calibre books database.
    
    command is one of:
      %s
    
    For help on an individual command: %%prog command --help
fi: %%prog komento [valinnat] [arvot]
    
    %%prog on calibre-tietokannan komentorivikäyttöliittym.
    
    komennot ovat:
     %s
    
    Ohjeita kommenoista: %%prog komento --help

en: Enter the password:
fi: Anna salasana:

en: Another calibre program such as {} or the main calibre program is running. Having multiple programs that can make changes to a calibre library running at the same time is a bad idea. calibredb can connect directly to a running calibre Content server, to make changes through it, instead. See the documentation of the {} option for details.
fi: Toinen calibre-ohjelma, kuten {} tai calibren pääohjelma, on käynnissä. Useiden ohjelmien, jotka voivat tehdä muutoksia calibre-kirjastoon, samanaikainen suorittaminen on huono ajatus. calibredb voi sen sijaan muodostaa yhteyden suoraan käynnissä olevaan calibre Content -palvelimeen ja tehdä muutokset sen kautta. Katso lisätietoja {}-vaihtoehdon dokumentaatiosta.

en: Error: You must specify a command from the list above
fi: Virhe: Sinun on määritettävä komento yllä olevasta luettelosta

en: On Device
fi: Laitteessa

en: Main
fi: Pää

en: Card A
fi: Kortti A

en: Card B
fi: Kortti B

en: Extracting text from the {0} file of size {1} took too long
fi: Tekstin purkaminen {0} tiedostosta, jonka koko on {1} kesti liian kauan

en: Invalid field: %s
fi: Kelvoton kenttä: %s

en: Failed to read from document for {path} with error: {error}
fi: Epäonnistunut lukuyritys asiakirjasta {path} virheellä: {error}

en: Failed to parse document for: {0} with error: {1}
fi: Asiakirjan jäsentäminen epäonnistui: {0} virheellä: {1}

en: The item {old_item_val} does not exist in the {field} column in the restored database, could not restore its notes
fi: Elementtiä {old_item_val} ei ole {field}-sarakkeessa palautetussa tietokannassa, sen ilmoituksia ei voitu palauttaa

en: Some resources for {} were missing
fi: Joitakin {}:n resursseja puuttui

en: Failed to set note for {path} with error: {error}
fi: Huomautuksen asettaminen {path}:lle epäonnistui virheellä: {error}

en: Starting restoring preferences and column metadata
fi: Aloitetaan asetusten ja sarakemetadatan palautus

en: Cannot restore preferences. Backup file not found.
fi: Asetuksia ei voi palauttaa. Varmuuskopiotiedostoa ei löydy.

en: Finished restoring preferences and column metadata
fi: Viimeisteltiin asetusten ja sarakemetadatan palautus

en: Finished restoring preferences
fi: Viimeisteltiin asetusten palautus

en: Restoring preferences and column metadata failed
fi: Asetusten ja sarakemetadatan palautus epäonnistui

en: Processed
fi: Käsitelty

en: Creating custom column
fi: Luodaan mukautettu sarake

en: Invalid regular expression: {!r} with error: {}
fi: Virheellinen säännöllinen lauseke: {!r}, virhe: {}

en: today
fi: tänään

en: yesterday
fi: eilen

en: thismonth
fi: tässä kuussa

en: daysago
fi: päivääsitten

en: Number conversion error: {0}
fi: Numeron muunnos virhe: {0}

en: Date conversion error: {0}
fi: Päivämäärän muunnosvirhe: {0}

en: Non-numeric value in query: {0}
fi: Ei-numeerinen arvo tietokantakyselyssä: {0}

en: Non-numeric value in column {0}: {1}
fi: Ei-numeerinen arvo sarakkeessa {0}: {1}

en: No
fi: Ei

en: unchecked
fi: ei valittu

en: checked
fi: valittu

en: empty
fi: tyhjä

en: blank
fi: tyhjä

en: Invalid boolean query "{0}"
fi: Kelvoton Boolen kysely "{0}"

en: No such Virtual library: {}
fi: Ei kyseistä virtuaalikirjastoa: {}

en: Virtual library search is recursive: {}
fi: Virtuaalikirjaston haku on rekursiivinen: {}

en: Recursive query group detected: {0}
fi: Havaittu rekursiivinen hakuryhmä: {0}

en: search template: missing or invalid separator. Valid separators are: {}
fi: hakumalli: puuttuva tai virheellinen erotin. Hyväksyttäviä erottimia ovat {}

en: 1 day | {} days
fi[0]: 1 päivä
fi[1]: {} päivää

en: 1 hour | {} hours
fi[0]: 1 tunti
fi[1]: {} tuntia

en: 1 minute | {} minutes
fi[0]: 1 minuutti
fi[1]: {} minuuttia

en: 1 second | {} seconds
fi[0]: 1 senkunti
fi[1]: {} sekuntia

en: calculating time left
fi: jäljellä oleva laskuaika

en: almost done
fi: melkein valmis

en: ~{} left
fi: ~{} jäljellä

en: {0}
    
    Various command line interfaces useful for debugging calibre. With no options,
    this command starts an embedded Python interpreter. You can also run the main
    calibre GUI, the calibre E-book viewer and the calibre editor in debug mode.
    
    It also contains interfaces to various bits of calibre that do not have
    dedicated command line tools, such as font subsetting, the E-book diff tool and so
    on.
    
    You can also use %prog to run standalone scripts. To do that use it like this:
    
        {1}
    
    Everything after the -- is passed to the script. You can also use calibre-debug
    as a shebang in scripts, like this:
    
        {2}
fi: {0}
    
    Erilaisia komentoriviliittymiä, jotka ovat hyödyllisiä calibren virheenkorjauksessa. Ilman vaihtoehtoja,
    tämä komento käynnistää sulautetun Python-tulkin. Voit myös ajaa pääohjelman
    calibre graafisen käyttöliittymän, calibre E-kirjan katseluohjelman ja calibre-editorin virheenkorjaustilassa.
    
    Se sisältää myös rajapintoja erilaisiin calibren osiin, joissa ei ole
    omia komentorivityökaluja, kuten fonttien alustus, E-kirjan diff-työkalu ja niin edelleen.
    
    Voit myös käyttää %prog-ohjelmaa itsenäisten skriptien suorittamiseen. Käytä sitä näin:
    
        {1}
    
    Kaikki -- jälkeinen siirretään skriptille. Voit myös käyttää calibre-debug
    shebangina skripteissä, esimerkiksi näin:
    
        {2}

en: %prog [options]
fi: %prog {options]

en: Run Python code.
fi: Suorita Python-koodi.

en: Run the Python code in file.
fi: Suorita tiedoston Python-koodi.

en: Subset the specified font. Use -- after this option to pass option to the font subsetting program.
fi: Tiivistä määritetty fontti. Käyttö -- valinnan jälkeen, jotta se siirtyy fontinpoimintaohjelmaan.

en: Debug device detection
fi: Laitteen tunnistamisen vianmääritys

en: Run the GUI with debugging enabled. Debug output is printed to stdout and stderr. To pass command line arguments use -- followed by the arguments, for example: calibre-debug -g -- /path/to/ebook
fi: Suorita käyttöliittymässä virheenkorjauksen kanssa. Korjaus tulostuu stdout- ja stderr-ulostuloihin. Voit välittää komentoriviargumentteja käyttämällä -- merkkiä, jota seuraa argumentit, esimerkiksi: calibre-debug -g -- /e-kirjan/polku

en: Run the GUI with a debug console, logging to the specified path. For internal use only, use the -g option to run the GUI in debug mode
fi: Suorita graafinen käyttöliittymä virheenkorjauskonsolilla kirjautumalla määritettyyn polkuun. Käytä vain sisäiseen käyttöön -g-vaihtoehtoa graafisen käyttöliittymän suorittamiseen virheenkorjaustilassa

en: Don't run with the DEBUG flag set
fi: Älä käytä DEBUG-lippua asetettuna

en: Run the E-book viewer in debug mode. As with -g use -- to pass command line arguments.
fi: Suorita e-kirjan katselu debug-tilassa. Komennon -g kohdalla, käytä -- valitsinta argumenttien välittämiseen.

en: Output the paths necessary to setup the calibre environment
fi: Tulosta hakemistopolut, joita tarvitaan calibre-ympäristön määrittelyyn

en: Add a simple plugin (i.e. a plugin that consists of only a .py file), by specifying the path to the py file containing the plugin code.
fi: Lisää yksinkertainen laajennus (eli laajennus, joka koostuu vain .py tiedostosta) määrittämällä laajennuskoodin sisältävän py-tiedoston polku.

en: Inspect the MOBI file(s) at the specified path(s)
fi: Tutki MOBI-tiedostoja osoitetuissa poluissa

en: Launch the calibre "Edit book" tool in debug mode. As with -g use -- to pass command line arguments.
fi: Käynnistä calibre "Muokkaa kirjaa" debug-tilassa. Kuten -g komennon kohdalla, käytä -- valitsinta argumenttien välittämiseen.

en: Explode the book into the specified folder.
    Usage: -x file.epub output_dir
    Exports the book as a collection of HTML files and metadata, which you can edit using standard HTML editing tools. Works with EPUB, AZW3, HTMLZ and DOCX files.
fi: Pura kirja määritettyyn kansioon.
    Käyttö: -x file.epub output_dir
    Vie kirjan HTML-tiedostojen ja metadata kokoelmana, jota voit muokata tavallisilla HTML-muokkaustyökaluilla. Toimii EPUB-, AZW3-, HTMLZ- ja DOCX-tiedostojen kanssa.

en: Implode a previously exploded book.
    Usage: -i output_dir file.epub
    Imports the book from the files in output_dir which must have been created by a previous call to --explode-book. Be sure to specify the same file type as was used when exploding.
fi: Kasaa aikaisemmin räjäytetty kirja.
    Käyttö: -i vientikansio tiedosto.epub
    Tuo kirjan vientikansion tiedostoista. Kansion sisällön tulee olla aikaisemmin luotu --explode_book-komennolla. Huomaa myös, että tiedostotyypin on oltava sama kuin lähdetiedoston.

en: Export all calibre data (books/settings/plugins). Normally, you will be asked for the export folder and the libraries to export. You can also specify them as command line arguments to skip the questions. Use absolute paths for the export folder and libraries. The special keyword "all" can be used to export all libraries. Examples:
    
      calibre-debug --export-all-calibre-data  # for interactive use
      calibre-debug --export-all-calibre-data /path/to/empty/export/folder /path/to/library/folder1 /path/to/library2
      calibre-debug --export-all-calibre-data /export/folder all  # export all known libraries
fi: Vie kaikki calibre-tiedot (kirjat/asetukset/laajennukset). Normaalisti sinulta kysytään vientikansiota ja vietäviä kirjastoja. Voit myös ohittaa kysymykset määrittämällä ne komentoriviargumenteiksi. Käytä absoluuttisia polkuja vientikansiossa ja kirjastoissa. Erityistä avainsanaa "all" voidaan käyttää kaikkien kirjastojen viemiseen. Esimerkkejä:
    
      calibre-debug --export-all-calibre-data # interaktiiviseen käyttöön
      calibre-debug --export-all-calibre-data /path/to/empty/export/folder /path/to/library/folder1 /path/to/library2
      calibre-debug --export-all-calibre-data /export/folder all # vie kaikki tunnetut kirjastot

en: Import previously exported calibre data
fi: Tuo aikaisemmin vietyjä calibre-tietoja

en: Cause a running calibre instance, if any, to be shutdown. Note that if there are running jobs, they will be silently aborted, so use with care.
fi: Pakottaa käynnissä olevien calibre-instanssien sammumisen. Huomaa, että tämä pakottaa kaikkien käynnissä olevien prosessien päättämisen, joten käytä varoen.

en: Test binary modules in build
fi: Testaa buildin binäärimoduulit

en: Run a plugin that provides a command line interface. For example:
    calibre-debug -r "Plugin name" -- file1 --option1
    Everything after the -- will be passed to the plugin as arguments.
fi: Suorita laajennus, joka tarjoaa komentorivikäyttöliittymän. Esimerkiksi:
    calibre-debug -r "Plugin name" -- file1 --option1
    Kaikki -- jälkeen oleva välitetään laajennukselle argumentteina.

en: Run the named test(s). Use the special value "all" to run all tests. If the test name starts with a period it is assumed to be a module name. If the test name starts with @ it is assumed to be a category name.
fi: Suorita nimetyt testit. Käytä erityistä arvoa "all" kaikkien testien suorittamiseen. Jos testin nimi alkaa pisteellä, sen oletetaan olevan moduulin nimi. Jos testin nimi alkaa @-merkillä, sen oletetaan olevan luokan nimi.

en: Run the calibre diff tool. For example:
    calibre-debug --diff file1 file2
fi: Suorita calibre diff-työkalu. Esimerkiksi:
    calibre-debug --diff file1 file2

en: (Un)register calibre from Windows Default Programs.
fi: Lisää/Poistaa calibren Windows oletusohjelmiin/-sta.

en: Convert the specified EPUB file to KEPUB without doing a full conversion. This is what the Kobo driver does when sending files to the device.
fi: Muunna määritetty EPUB-tiedosto KEPUB-muotoon ilman täydellistä muunnosta. Kobo tekee tämän lähettäessään tiedostoja laitteeseen.

en: Convert the specified KEPUB file to EPUB without doing a full conversion. This is what the Kobo driver does when importing files from the device.
fi: Muunna määritetty KEPUB-tiedosto EPUB-muotoon ilman täydellistä muunnosta. Kobo tekee tämän lähettäessään tiedostoja laitteeseen.

en: Debug log
fi: Vianmääritysloki

en: No plugin named %s found
fi: Lisäosaa nimeltä %s ei löydetty

en: Communicate with Android phones.
fi: Kommunikoi Android-puhelinten kanssa.

en: Comma separated list of folders to send e-books to on the device's <b>main memory</b>. The first one that exists will be used
fi: Pilkuilla erotettu luettelo kansioista, joihin laitteen <b>päämuistissa</b> olevat e-kirjat lähetetään. Käytetään ensimmäistä olemassa olevaa

en: Comma separated list of folders to send e-books to on the device's <b>storage cards</b>. The first one that exists will be used
fi: Pilkuilla erotettu luettelo kansioista, joihin laitteen <b>muistikorteilla</b> olevat e-kirjat lähetetään. Käytetään ensimmäistä olemassa olevaa

en: Communicate with S60 phones.
fi: Kommunikoi S60-puhelimien kanssa.

en: Communicate with WebOS tablets.
fi: Kommunikoi WebOS tablettien kanssa.

en: Communicate with the Binatone Readme e-book reader.
fi: Kommunikoi Binatone Readme eBook -lukijan kanssa.

en: Communicate with the Blackberry smart phone.
fi: Kommunikoi Blackberry-älypuhelimen kanssa.

en: Communicate with the Blackberry Playbook.
fi: Kommunikoi Blackbery playbookin kanssa.

en: Communicate with BOEYE BEX Serial e-book readers.
fi: Komminukoi BOEYE BEX Serial eBook lukijoiden kanssa.

en: Communicate with BOEYE BDX serial e-book readers.
fi: Kommunikoi BOEYE BDX -sarjan e-kirjalukijoiden kanssa.

en: Communicate with the Cybook Gen 3/Opus e-book reader.
fi: Kommunikoi Cybook Gen 3 / Opus eBook -lukijoiden kanssa.

en: Communicate with the Cybook Orizon e-book reader.
fi: Kommunikoi Cybook Orizon eBook-lukijan kanssa.

en: Card A folder
fi: Kortti A:n kansio

en: Enter the folder where the books are to be stored when sent to the memory card. This folder is prepended to any send to device template
fi: Syötä kansio johon kirjat viedään muistikortilla. Tämä kansio lisätään kaikkiin laitteen vientimalleihin

en: Communicate with the Cybook Muse e-book reader.
fi: Kommunikoi Cybook Muse -lukulaitteiden kanssa.

en: Communicate with the Bookeen Diva HD e-book reader.
fi: Kommunikoi Bookeen Diva HD e-kirjalukijan kanssa.

en: Communicate with the EB600 e-book reader.
fi: Kommunikoi EB600-lukijan kanssa.

en: Communicate with the Tolino Shine and Vision readers
fi: Kommunikoi Tolino Shinen ja Visionin lukijoiden kanssa

en: Swap main and card A
fi: Vaihda pää ja kortti A

en: Check this box if the device's main memory is being seen as card a and the card is being seen as main memory. Some tolino devices may need this option.
fi: Valitse jos laitteen päämuisti nähdään A:na ja kortti päämuistina. Tarpeen joillekin tolino-laitteille.

en: Communicate with the Astak Mentor EB600
fi: Kommunikoi Astak Mentor EB600:n kanssa

en: Communicate with the PocketBook 301 Reader.
fi: Kommunikoi PocketBook 301 lukijan kanssa.

en: Communicate with the PocketBook 515/602/603/902/903/Pro 912 reader.
fi: Kommunikoi PocketBook 515/602/603/902/903/Pro 912 lukijoiden kanssa.

en: Communicate with the PocketBook 622 and 623 readers.
fi: Kommunikoi PocketBook 622 ja 623 lukijoiden kanssa.

en: Communicate with the PocketBook 360+ reader.
fi: Kommunikoi PocketBook 360+ -lukijan kanssa.

en: Communicate with the PocketBook 701
fi: Kommunikoi PocketBook 701: n kanssa

en: Communicate with the PocketBook 740
fi: Kommunikoi PocketBook 740: n kanssa

en: Communicate with the Infibeam Pi2 reader.
fi: Kommunikoi Infibeam Pi2 lukijan kanssa.

en: Communicate with the Entourage Edge.
fi: Kommunikoi Entourage Edgen kanssa.

en: Communicate with the ESlick e-book reader.
fi: Kommunikoi ESlick-lukijan kanssa.

en: Communicate with the Sigmatek e-book reader.
fi: Kommunikoi Sigmatek-lukijan kanssa.

en: Use an arbitrary folder as a device.
fi: Käytä kansiota laitteena.

en: Device interface
fi: Laiterajapinta

en: Communicate with Hanlin V3 e-book readers.
fi: Kommunikoi Hanlin V3 -lukijoiden kanssa.

en: Communicate with Hanlin V5 e-book readers.
fi: Kommunikoi Hanlin V5 -lukijoiden kanssa.

en: Communicate with the BOOX e-book reader.
fi: Kommunikoi BOOX-lukijan kanssa.

en: Comma separated list of folders to send e-books to on the device. The first one that exists will be used.
fi: Pilkuilla erotettu luettelo kansioista, joihin laitteella lähetetään e-kirjoja. Käytetään ensimmäistä olemassa olevaa.

en: Communicate with the Hanvon N520 e-book reader.
fi: Kommunikoi Hanvon N520 -lukijan kanssa.

en: Communicate with the Kibano e-book reader.
fi: Kommunikoi Kibano-lukulaitteen kanssa.

en: Communicate with The Book reader.
fi: Kommunikoi The Book -lukijan kanssa.

en: Communicate with the Libre Air reader.
fi: Kommunikoi Libre Air lukijan kanssa.

en: Communicate with the SpringDesign Alex e-book reader.
fi: Kommunikoi SpringDesign Alex -lukulaitteen kanssa.

en: Removing books from device...
fi: Poistetaan kirjoja laitteelta...

en: Communicate with the Azbooka
fi: Kommunikoi Azbookan kanssa

en: Communicate with the Elonex EB 511 e-book reader.
fi: Kommunikoi Elonex EB 511 -lukijan kanssa.

en: Communicate with the Cybook Odyssey e-book reader.
fi: Kommuniko Cybook Odyssey lukulaitteen kanssa.

en: Communicate with the IRex Iliad e-book reader.
fi: Kommunikoi IRex Iliad -lukijan kanssa.

en: Cannot get files from this device
fi: Tiedostoja ei saada tästä laitteesta

en: Communicate with the IRex Digital Reader 1000 e-book reader.
fi: Kommunikoi IRex Digital Reader 1000 -lukijan kanssa.

en: Communicate with the IRex Digital Reader 800
fi: Kommunikoi IRex Digital Reader 800:n kanssa

en: Communicate with the Iriver Story reader.
fi: Kommunikoi Iriver Story -lukijan kanssa.

en: Communicate with the JetBook e-book reader.
fi: Kommunikoi JetBook-lukijan kanssa.

en: Communicate with the MiBuk Wolder reader.
fi: Kommunikoi MiBuk Wolder -lukijan kanssa.

en: Communicate with the JetBook Mini reader.
fi: Kommunikoi JetBook Mini -lukijan kanssa.

en: Communicate with the JetBook Color reader.
fi: Kommunikoi JetBook Color lukijan kanssa.

en: Could not generate page mapping.
fi: Sivun yhdistämismääritystä ei voitu luoda.

en: Not a valid MOBI file. Reports identity of %s
fi: Ei ole kelpo MOBI -tiedosto. Raportoi tyypin olevan %s

en: Communicate with the Kindle e-book reader.
fi: Kommunikoi Kindle-lukijan kanssa.

en: The following books are in KFX format. KFX is a virtual book format, and cannot be transferred from the device. Instead, you should go to your "Manage my content and devices" page on the Amazon homepage and download the book to your computer from there. That will give you a regular AZW3 file that you can add to calibre normally. Click "Show details" to see the list of books.
fi: Nämä kirjat ovat KFX-formaatissa. KFX on virtuaaliformaatti, eikä sitä voi siirtää lukulaitteelta. Käy sen sijaan Amazonin "Manage my content and devices" -sivulla ja lataa kirja tietokoneellesi sieltä. Näin saat tavallisen ZW3-tiedoston jonka voit lisätä calibreen. Klikkaa "Näytä tiedot" saadaksesi listan kirjoista.

en: WARNING: E-book covers
fi: VAROITUS: E-kirjakannet

en: Amazon has <b>broken display of covers</b> for books sent to the Kindle by USB cable. To workaround it, you have to either keep your Kindle in Airplane mode, or:<ol><li>Send the books to the Kindle</li><li>Disconnect the Kindle and wait for the covers to be deleted by Amazon</li><li>Reconnect the Kindle and calibre will restore the covers.</li></ol> After this the covers for those books should stay put. <a href="{}">Click here</a> for details.
fi: Amazon on keskeyttänyt <b>kannenäytön</b> USB-kaapelilla Kindleen lähetettyjen kirjojen osalta. Sen kiertämiseksi sinun on joko pidettävä Kindle lentokonetilassa tai:<ol><li>lähetä kirjat Kindleen</li><li>irrota Kindle ja odota, että Amazon poistaa kannet</li><li>Liitä Kindle uudelleen ja calibre palauttaa kannet.</li></ol> Tämän jälkeen kyseisten kirjojen kansien pitäisi pysyä paikallaan. <a href="{}">Klikkaa tästä</a> lisätietoja.

en: %(time)s<br />Last page read: %(loc)d (%(pr)d%%)
fi: %(time)s<br />Viimeinen luettu sivu: %(loc)d (%(pr)d%%)

en: %(time)s<br />Last page read: Location %(loc)d (%(pr)d%%)
fi: %(time)s<br />Viimeinen luettu sivu: Sijainti %(loc)d (%(pr)d%%)

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />
fi: <b>Sijainti %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />

en: <b>Page %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
fi: <b>Sivu %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
fi: <b>Sijainti %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: Communicate with the Kindle 2/3/4/Touch/Paperwhite/Voyage e-book reader.
fi: Kommunikoi Kindle 2/3/4 / Touch / Paperwhite / Voyage e-kirjalukijan kanssa.

en: Send page number information when sending books
fi: Lähetä sivunumerotiedot kirjoja lähetettäessä

en: The Kindle 3 and newer versions can use page number information in MOBI files. With this option, calibre will calculate and send this information to the Kindle when uploading MOBI files by USB. Note that the page numbers do not correspond to any paper book.
fi: Kindle 3 ja uudemmat voivat käyttää sivunumero tietoja MOBI tiedostoissa. Kun tämä asetus on käytössä, calibre laskee ja lähettää nämä tiedot tallennettaessa MOBI tiedostoja USB:llä Kindleen. Huomaa että sivunumerot eivät vastaa paperiversiota.

en: Page count calculation method
fi: Sivumäärän laskutapa

en: There are multiple ways to generate the page number information. If a page count is given then the book will be divided into that many pages. Otherwise the number of pages will be approximated using one of the following methods.<ul> <li>fast: 2300 characters of uncompressed text per page.
    
     <li>accurate: Based on the number of chapters, paragraphs, and visible lines in the book. This method is designed to simulate an average paperback book where there are 32 lines per page and a maximum of 70 characters per line.
    
     <li>pagebreak: The "pagebreak" method uses the presence of <mbp:pagebreak> tags within the book to determine pages.</ul>Methods other than "fast" are going to be much slower. Further, if "pagebreak" fails to determine a page count accurate will be used, and if  "accurate" fails fast will be used.
fi: Sivumäärän voi muodostaa eri tavoin. Jos sivumäärä asetetaan, kirja jaetaan sen mukaisesti sivuihin. Muutoin sivumäärä arvioidaan jola seuraavista tavoista. <ul> <li>nopea: 2300 merkkiä sivulla.
    
    <li>tarkka: Perustuen lukujen, kappaleiden ja rivien lukumäärään. Tämä simuloi taskukirjojen keskimääräistä 32 riviä sivulla ja maks. 70 merkkiä rivillä.
    
    <li>sivunvaihto: Laskee <mbp:pagebreak>sivunvaihtomerkit kirjasta.</ul> "Nopeaa" lukuunottamatta toimitukset ovat hitaita. Jos sivunvaihto-metodia ei voida suorittaa, käytetään "tarkkaa", ja vastaavasti sen jälkeen "nopeaa".

en: Custom column name to retrieve page counts from
fi: Mukautettu sarakkeen nimi, josta noudetaan sivujen määrä

en: If you have a custom column in your library that you use to store the page count of books, you can have calibre use that information, instead of calculating a page count. Specify the name of the custom column here, for example, #pages.
fi: Jos kirjastossasi on mukautettu sarake, jossa on kirjojen sivumäärät, calibre voi käyttää sitä. Osoita mukautettu sarake tässä, esimerkiksi: #sivua.

en: Custom column name to retrieve calculation method from
fi: Sen mukautetun sarakkeen nimi, josta haetaan laskentatapa

en: If you have a custom column in your library that you use to store the preferred method for calculating the number of pages for a book, you can have calibre use that method instead of the default one selected above.  Specify the name of the custom column here, for example, #pagemethod. The custom column should have the  values: fast, accurate or pagebreak.
fi: Jos kirjastossasi on mukautettu sarake, johon tallennat ensisijaisen kirjan sivumäärän laskentamenetelmän, voit käyttää kyseistä menetelmää yllä valitun oletusmenetelmän sijaan.  Määritä tässä mukautetun sarakkeen nimi, esimerkiksi #pagemethod. Mukautetussa sarakkeessa on oltava arvot: nopea, tarkka tai sivunvaihto.

en: Overwrite existing APNX on device
fi: Korvaa laitteessa oleva APNX

en: Uncheck this option to allow an APNX file existing on the device to have priority over the version which calibre would send. Since APNX files are usually deleted when a book is removed from the Kindle, this is mostly useful when resending a book to the device which is already on the device (e.g. after making a modification).
fi: Poista tämän asetuksen valinta, jos haluat, että laitteessa oleva APNX-tiedosto on etusijalla lähetettävään versioon nähden. Koska APNX-tiedostot poistetaan yleensä, kun kirja poistetaan Kindlestä, tämä on enimmäkseen hyödyllistä, kun kirja lähetetään uudelleen laitteelle, joka on jo laitteessa (esim. muutoksen tekemisen jälkeen).

en: Communicate with the Kindle DX e-book reader.
fi: Kommunikoi Kindle DX -lukijan kanssa.

en: Communicate with the Kindle Fire
fi: Kommunikoi Kindle Firen kanssa

en: Communicate with the original Kobo Reader and the Kobo WiFi.
fi: Kommunikoi alkuperäisen Kobo Readerin ja Kobo WiFi: n kanssa.

en: The Kobo supports several collections including
fi: Kobo tukee useita kokoelmia mukaan lukien

en: Create tags for automatic management
fi: Luo tageja automaattista hallintaa varten

en: Upload covers for books (newer readers)
fi: Lähetä kannet kirjoihin (uudet lukijat)

en: Normally, the Kobo readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you have modified the cover.
fi: Normaalisti KOBO lukijat saavat kansikuvat ebook tiedostosta itsestään. Tällä asetuksella calibre lähettää erillisen kansikuvan lukijaan. Hyödyllinen jos olet muokannut kantta.

en: Upload black and white covers
fi: Lataa mustavalkoiset kannet

en: Show expired books
fi: Näytä erääntyneet kirjat

en: A bug in an earlier version left non kepubs book records in the database.  With this option calibre will show the expired records and allow you to delete them with the new delete logic.
fi: Aikaisempien versioiden bugi jätti ei-kepubs-kirjojen tiedot tietokantaan. Tällä valinnalla calibre näyttää vanhentuneet tiedot ja mahdollistaa niiden poiston uudella poistotavalla.

en: Show previews
fi: Näytä esikatselut

en: Kobo previews are included on the Touch and some other versions. By default, they are no longer displayed as there is no good reason to see them. Enable if you wish to see/delete them.
fi: Kobo-esikatselut sisältyvät Touchiin ja joihinkin muihin versioihin. Oletuksena niitä ei enää näytetä, koska niiden näkemiseen ei ole hyvää syytä. Ota käyttöön, jos haluat nähdä/poistaa ne.

en: Show recommendations
fi: Näytä suositukset

en: Kobo now shows recommendations on the device. In some cases these have files but in other cases they are just pointers to the web site to buy. Enable if you wish to see/delete them.
fi: Kobo näyttää nyt suositukset laitteella. Joissakin tapauksissa näissä on tiedostoja, mutta muissa tapauksissa ne ovat vain osoittimia nettisivuillle, josta ne voi ostaa. Käytä jos haluat nähdä/poistaa niitä.

en: Attempt to support newer firmware
fi: Yritä tukea uudempaa firmwarea

en: Kobo routinely updates the firmware and the database version. With this option calibre will attempt to perform full read-write functionality - Here be Dragons!! Enable only if you are comfortable with restoring your kobo to Factory defaults and testing software
fi: Kobo päivittää rutiininomaisesti laiteohjelmiston ja tietokantaversion. Tällä vaihtoehdolla calibre yrittää suorittaa täyden luku- ja kirjoitustoiminnon - Here be Dragons!! Ota käyttöön vain, jos haluat palauttaa kobon tehdasasetuksiin ja testata ohjelmistoja

en: Getting list of books on device...
fi: Haetaan listaa laitteella olevista kirjoista...

en: Removing books from device metadata listing...
fi: Poistetaan kirjoja laitteen metadataluettelosta...

en: Adding books to device metadata listing...
fi: Lisätään kirjoja laitteen metadataluetteloon...

en: Kobo database version unsupported - See details
fi: Kobon tietokanta versio ei-tuettu - Katso lisätiedot

en: Your Kobo is running an updated firmware/database version. As calibre does not know about this updated firmware, database editing is disabled, to prevent corruption. You can still send books to your Kobo with calibre,  but deleting books and managing collections is disabled. If you are willing to experiment and know how to reset your Kobo to Factory defaults, you can override this check by right clicking the device icon in calibre and selecting "Configure this device" and then the  "Attempt to support newer firmware" option. Doing so may require you to perform a Factory reset of your Kobo.
fi: Kobo käyttää päivitettyä laiteohjelmistoa / tietokantaversiota. Koska calibre ei tiedä tästä päivitetystä laiteohjelmistosta, tietokannan muokkaus on poistettu käytöstä korruption estämiseksi. Voit silti lähettää kirjoja Kobollesi calibrella, mutta kirjojen poistaminen ja kokoelmien hallinta on poistettu käytöstä. Jos olet valmis kokeilemaan ja osaat palauttaa Kobon tehdasasetuksiin, voit ohittaa tämän tarkistuksen napsauttamalla hiiren kakkospainikkeella laitteen kuvaketta calibressa ja valitsemalla "Määritä tämä laite" ja sitten "Yritys tukea uudempaa laiteohjelmistoa" -vaihtoehto. Tämä saattaa edellyttää Kobon tehdasasetusten palauttamista.

en: Not Implemented
fi: Ei toteutettu

en: ".kobo" files do not exist on the device as books; instead they are rows in the sqlite database. Currently they cannot be exported or viewed.
fi: ".kobo" tiedostot laitteessa eivät ole kirjoja vaan rivejä sqlite tietokannassa. Tällä hetkellä niiden katselu tai vienti ei ole mahdollista.

en: <hr /><b>Book last read:</b> %(time)s<br /><b>Percentage read:</b> %(pr)d%%<hr />
fi: <hr /><b>Viimeksi luettu kirja:</b> %(time)s<br /><b>Prosenttia luettu:</b> %(pr)d%%<hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter Progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br />%(annotation)s<br /><hr />
fi: <b>Kappale%(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Luvun edistys:</b> %(chapter_progress)s%%<br />%(annotation)s<br /><hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Highlight:</b> %(text)s<br /><hr />
fi: <b>Kappale %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Luvussa edetty:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Korostus:</b> %(text)s<br /><hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Highlight:</b> %(text)s<br /><b>Notes:</b> %(annotation)s<br /><hr />
fi: <b>Kappale %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Luvussa edetty:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Korostus:</b> %(text)s<br /><b>Muistiinpanot:</b> %(annotation)s<br /><hr />

en: Communicate with the Kobo Touch, Glo, Mini, Aura HD, Aura H2O, Glo HD, Touch 2, Aura ONE, Aura Edition 2, Aura H2O Edition 2, Clara HD, Forma, Libra H2O, Elipsa, Sage, Libra 2, Clara 2E, Clara BW, Clara Colour, Libra Colour as well as tolino shine 5, shine color and vision color eReaders. Based on the existing Kobo driver by %s.
fi: Kommunikoi Kobo Touch, Glo, Mini, Aura HD, Aura H2O, Glo HD, Touch 2, Aura ONE, Aura Edition 2, Aura H2O Edition 2, Clara HD, Forma, Libra H2O, Elipsa, Sage, Libra 2, Clara 2E, Clara BW, Clara Colour, Libra Colour sekä Tolino Shine 5, Shine Color ja Vision Color e-kirja lukulaitteiden kanssa. Perustuu olemassa olevaan Kobo %s.

en: Processing book: {0} by {1}
fi: Käsitellään kirjaa: {0} tekijältä {1}

en: Could not kepubify the book {title} ({name}) failed with error: {e}
fi: Kirjan {title} ({name}) kepubify-toiminto epäonnistui virheen: {e} vuoksi

en: Your Kobo is running an updated firmware/database version. As calibre does not know about this updated firmware, database editing is disabled, to prevent corruption. You can still send books to your Kobo with calibre,  but deleting books and managing collections is disabled. If you are willing to experiment and know how to reset your Kobo to Factory defaults, you can override this check by right clicking the device icon in calibre and selecting "Configure this device" and then the "Attempt to support newer firmware" option. Doing so may require you to perform a Factory reset of your Kobo.
fi: Kobo käyttää päivitettyä laiteohjelmistoa / tietokantaversiota. Koska calibre ei tiedä tästä päivitetystä laiteohjelmistosta, tietokannan muokkaus on poistettu käytöstä korruption estämiseksi. Voit silti lähettää kirjoja Kobollesi calibrella, mutta kirjojen poistaminen ja kokoelmien hallinta on poistettu käytöstä. Jos olet valmis kokeilemaan ja osaat palauttaa Kobon tehdasasetuksiin, voit ohittaa tämän tarkistuksen napsauttamalla hiiren kakkospainikkeella laitteen kuvaketta calibressa ja valitsemalla "Määritä tämä laite" ja sitten "Yritys tukea uudempaa laiteohjelmistoa" -vaihtoehto. Tämä saattaa edellyttää Kobon tehdasasetusten palauttamista.

en: Discussion of any new Kobo firmware can be found in the Kobo forum at MobileRead. This is at %s.
fi: Keskustelu kaikista uusista Kobo-laiteohjelmistoista löytyy MobileReadin Kobo-foorumilta. Tämä on paikassa %s.

en: Collections, covers && uploads
fi: Kokoelmat, kannet && lataukset

en: Metadata, on device && advanced
fi: Metatiedot, laitteella && edistyneet

en: Hyphenation
fi: Tavutus

en: Modify CSS
fi: Muokkaa CSS

en: Modify CSS of books sent to the device
fi: Muokkaa kirjojen CSS:ää ja siirrä laitteelle.

en: This allows addition of user CSS rules and removal of some CSS. When sending a book, the driver adds the contents of {0} to all stylesheets in the book. This file is searched for in the root folder of the main memory of the device. As well as this, if the file contains settings for "orphans" or "widows", these are removed from all styles in the original stylesheet.
fi: Tämä mahdollistaa käyttäjän CSS-sääntöjen lisäämisen ja joidenkin CSS poistamisen. Kun lähetät kirjan, ohjain lisää {0} sisällön kaikkiin tiedoston tyylitiedostoihin. Tätä tiedostoa etsitään laitteen päämuistin juurikansiosta. Lisäksi, jos tiedosto sisältää "orpojen" tai "leskien" asetuksia, ne poistetaan kaikista alkuperäisen tyylitiedoston tyyleistä.

en: Additionally, model specific CSS can be specified below:
fi: Mallikohtainen CSS voidaan lisäksi määrittää alla:

en: Enter the CSS to use for books on this model of device
fi: Anna tämän laitemallin kirjoille käytettävä CSS

en: All models
fi: Kaikki mallit

en: &Clear all model specific CSS
fi: Poista kaikki mallikohtainen &CSS

en: Uploading of books
fi: Kirjojen lataaminen

en: Use Kobo viewer for EPUB books
fi: Käytä Kobo-ohjelmaa EPUB-kirjojen katseluun

en: Kobo devices have two viewer programs for EPUB files on their devices. An older one from Adobe and the Kobo one. The Kobo one has much better performance and features and so, by default, calibre will auto-convert EPUB books to the Kobo KEPUB format so that they are viewed by the Kobo viewer. If you would rather use the legacy viewer for EPUB, disable this option. Note that this option has no effect if the device does not support KEPUB, such as for Tolino devices that also use this driver.
fi: Kobo-laitteissa on kaksi EPUB-katseluohjelmaa. Vanhempi Adoben ja Kobo One. Kobo One on paljon parempi, joten Calibre muuntaa EPUB-kirjat automaattisesti Kobo KEPUB -muotoon, jotta Kobo-katseluohjelma voi niitä katsella. Jos haluat käyttää vanhaa EPUB-katseluohjelmaa, poista tämä asetus käytöstä. Asetuksella ei ole vaikutusta, jos laite ei tue KEPUBia, kuten Tolino-laitteissa, jotka käyttävät tätä ohjainta.

en: Template to decide conversion:
fi: Muuntamisen valintaan tarkoitettu malli:

en: Enter a template to decide if an EPUB book is to be auto converted to KEPUB. If the template returns false or no result, the book will not be converted to KEPUB. For example to only kepubify books that have the tag <i>{0}</i>, use the template: <code>{1}</code> or to only convert books that do not have the tag <i>{2}</i>, use the template: <code>{3}</code>
fi: Malli mallipohja joka valitsee muunnetaanko EPUB-kirja automaattisesti KEPUB-muotoon. Jos malli palauttaa arvon false niin kirjaa ei muunneta KEPUB-muotoon. Jos haluat kepub-muuntaa vain kirjoja, joissa on tägi <i>{0}</i>, käytä mallia: <code>{1}</code> tai muuntaa kirjoja, joissa ei ole tunnistetta<i>{2}</i>, käytä mallia: <code>{3}</code>

en: If no template is specified conversion to KEPUB is controlled only by the setting above to use the Kobo viewer. Note that the setting above must be enabled for the template to be checked.
fi: Jos mallipohjaa ei ole annettu, KEPUB-muunnosta ohjaa vain yllä oleva Kobo-katseluohjelman asetus. Yllä olevan asetuksen on oltava käytössä, jotta mallipohja voidaan tarkistaa.

en: Do not treat replacements as new books
fi: Älä käsittele korvaavia uusina kirjoina

en: When a new book is side-loaded, the Kobo firmware imports details of the book into the internal database. Even if the book is a replacement for an existing book, the Kobo will remove the book from the database and then treat it as a new book. This means that the reading status, bookmarks and collections for the book will be lost. This option overrides firmware behavior and attempts to prevent a book that has been resent from being treated as a new book. If you prefer to have replacements treated as new books, turn this option off.
fi: Kun uusi kirja on sivuladattu, Kobon laiteohjelmisto vie sen tietoja sisäiseen tietokantaansa. Vaikka kirja korvaa aikaisemman kirjan, Kobo poistaa vanhan kirjan tietokannasta ja käsittelee kirjaa uutena. Lukustatus, kirjanmerkit ja kokoelmatiedot menetetään. Valinta ohittaa laiteohjelmiston ja yrittää estää kirjan käsittelyn uutena. Poista valinta, jos haluat kirjat käsiteltävän uusina.

en: Enable/disable hyphenation in KEPUB books
fi: Tavutus käyttöön/poista käytöstä KEPUB-kirjoissa

en: When sending EPUB as converted KEPUB to the device, you can optionally modify how the device will perform hyphenation for the book. Note that hyphenation does not work well for all languages, as it depends on dictionaries present on the device, which are not always of the highest quality.
fi: Kun lähetät EPUB muunnettuna KEPUB-tiedostona laitteelle, voit halutessasi muokata tapaa, jolla laite tekee tavoituksen kirjalle. Tavutus ei toimi hyvin kaikilla kielillä. Se riippuu laitteella olevista sanakirjoista, jotka eivät aina ole korkealaatuisia.

en: Turn off all hyphenation
fi: Poista tavutus käytöstä

en: Override all hyphenation settings in book, forcefully disabling hyphenation completely
fi: Ohita kirjan tavutusasetukset ja poistaa tavutuksen käytöstä.

en: Minimum word length to hyphenate
fi: Minimimäärä merkkejä ennen tavutusta

en:  characters
fi:  merkkiä

en: Disabled
fi: Poissa käytöstä

en: Minimum characters before hyphens
fi: Minimimäärä merkkejä ennen yhdysmerkkiä

en: Minimum characters after hyphens
fi: Minimimäärä merkkejä yhdysmerkin jälkeen

en: Maximum consecutive hyphenated lines
fi: Enimmäismäärä peräkkäisiä tavutettuja rivejä

en:  lines
fi:  riviä

en: Collections
fi: Kokoelmat

en: Create new collections on the Kobo if they do not exist. This is only for firmware V2.0.0 or later.
fi: Luo uusia kokoelmia Koboon jos ne puuttuvat. Vain firmware 2.0.0:sta eteenpäin.

en: Collections columns:
fi: Kokoelmien sarakkeet:

en: Use a column to generate collections.
fi: Käytä saraketta kokoelmien luomiseen.

en: The Kobo from firmware V2.0.0 supports collections. These are created on the Kobo. Specify the lookup name for a tags-type column for automatic management.
fi: Kobon firmware 2.0.0 tukee kokoelmia. Ne luodaan Kobossa. Määritä hakunimi tunnistetyyppiselle sarakkeelle automaattista hallintaa varten.

en: Collections template:
fi: Kokoelmat-malli:

en: Use a template to generate collections.
fi: Luo kokoelmia mallin avulla.

en: Enter a template to generate collections. The result of the template will be combined with the values from Collections column. The template should return a list of collection names separated by ':@:' (without quotes).
fi: Luo kokoelmia kirjoittamalla malli. Mallin tulos yhdistetään Kokoelmat-sarakkeen arvoihin. Mallin pitäisi palauttaa kokoelman nimiluettelo, joka on erotettu merkillä ':@:'(ilman lainausmerkkejä).

en: Create collections
fi: Luo kokoelmia

en: Delete empty collections
fi: Poista tyhjät kokoelmat

en: Delete any empty collections from the Kobo when syncing is finished. This is only for firmware V2.0.0 or later.
fi: Poista kaikki tyhjät kokoelmat Kobosta synkronoinnin jälkeen. Vain firmwaresta 2.0.0 eteenpäin.

en: Ignore collections:
fi: Ohita kokoelmat:

en: List the names of collections to be ignored by the collection management. The collections listed will not be changed. Names are separated by commas.
fi: Listaa ohitettavat kokoelmat hallinnassa. Valittuja kokoelmia ei muokata. Nimet pilkuin erotettuna.

en: Kobo configuration: Invalid collection column names
fi: Kobo-määritys: Virheellisten kokoelman sarakkeiden nimet

en: Collection column names that don't exist in the library: {0}
fi: Kokoelman sarakkeiden nimet, joita ei ole kirjastossa: {0}

en: Upload covers
fi: Lataa kannet

en: Upload cover images from the calibre library when sending books to the device.
fi: Lataa kansikuvat calibre kirjastosta, kun kirjoja lähetetään laitteelle.

en: Convert covers to grayscale when uploading.
fi: Muunna kannet harmaasävyiksi lataamisen yhteydessä.

en: Upload dithered covers
fi: Lähetä kohinoidut kannet

en: Dither cover images to the appropriate 16c grayscale palette for an eInk screen. This usually ensures greater accuracy and avoids banding, making sleep covers look better. On FW >= 4.11, Nickel itself may sometimes do a decent job of it. Has no effect without "Upload black and white covers"!
fi: Kohinaista kansikuvat eInk-näytölle sopivaan 16c-harmaasävypalettiin. Tämä takaa yleensä suuremman tarkkuuden ja estää kaistaisuutta, jolloin kannet näyttävät paremmilta. FW >= 4.11:ssä Nickel voi joskus tehdä sen itse. Ei vaikutusta ilman "Lähetä mustavalkoiset kannet"!

en: Keep cover aspect ratio
fi: Säilytä kannen kuvasuhde

en: When uploading covers, do not change the aspect ratio when resizing for the device. This is for firmware versions 2.3.1 and later.
fi: Kun lataat kansia älä vaihda kuvasuhdetta, kun niiden kokoa muutetaan. Tämä on firmware versioille 2.3.1 tai uudemmille.

en: Letterbox full-screen covers
fi: Koko ruudun Letterbox-kannet

en: Do it on our end, instead of letting Nickel handle it. Provides pixel-perfect results on devices where Nickel does not do extra processing. Obviously has no effect without "Keep cover aspect ratio". This is probably undesirable if you disable the "Show book covers full screen" setting on your device.
fi: Tee se meidän puoleltamme sen sijaan, että annat Nickelin hoitaa sen. Tarjoaa pikselitarkat tulokset laitteissa, joissa Nickel ei tee ylimääräistä käsittelyä. Ilmeisesti ei vaikuta ilman "Säilytä kannen kuvasuhde" -toimintoa. Tämä ei todennäköisesti ole toivottavaa, jos poistat "Näytä kirjankannet koko näytön kokoisena" -asetuksen käytöstä laitteessasi.

en: Choose the color to use when letterboxing the cover. The default color is black (#000000)
fi: Valitse väri, jota käytetään kannen laajakangasnäytössä. Oletusväri musta (#000000)

en: Save covers as PNG
fi: Tallenna kannet PNG-muodossa

en: Use the PNG image format instead of JPG. Higher quality, especially with "Upload dithered covers" enabled, which will also help generate potentially smaller files. Behavior completely unknown on old (< 3.x) Kobo firmwares, known to behave on FW >= 4.8. Has no effect without "Upload black and white covers"!
fi: Käytä PNG-kuvamuotoa JPG:n sijaan. Parempi laatu, varsinkin kun "Lähetä kohinoidut kannet" on käytössä, mikä auttaa myös luomaan mahdollisesti pienempiä tiedostoja. Käyttäytyminen täysin tuntematon vanhoissa (< 3.x) Kobo-laiteohjelmistoissa, joiden tiedetään käyttäytyvän FW >= 4.8: ssa. Ei vaikuta ilman "Lähetä mustavalkoisia kansia"!

en: Show as on device
fi: Esitä kuten laitteella

en: Kobo shows recommendations on the device.  In some cases these have files but in other cases they are just pointers to the web site to buy. Enable if you wish to see/delete them.
fi: Kobo näyttää suosittelut laitteella. Joissakin tapauksissa niissä on tiedostoja ja joissakin ne ovat vain osoittimia nettisivustoille josta ne voi ostaa. Ota käyttöön jos haluat nähdä/poistaa niitä.

en: Show archived books
fi: Näytä arkistoidut kirjat

en: Archived books are listed on the device but need to be downloaded to read. Use this option to show these books and match them with books in the calibre library.
fi: Arkistoidut kirjat on listattu laitteella, mutta ne täytyy ladata ennen kuin niitä voi lukea. Käytä tätä valintaa nähdäksesi kirjat ja verrataksesi niitä kirjoihin calibren kirjastossa.

en: Advanced options
fi: Lisäasetukset

en: Kobo routinely updates the firmware and the database version. With this option calibre will attempt to perform full read-write functionality - Here be Dragons!! Enable only if you are comfortable with restoring your kobo to factory defaults and testing software. This driver supports firmware V2.x.x and DBVersion up to
fi: Kobo päivittää firmwaren ja tietokantaversion säännöllisesti. Tällä asetuksella calibre yrittää käyttää kaikkia luku-kirjoitusominaisuuksia - Here be Dragons!! Ota käyttöön vain, jos suostut tarvittaessa Kobon palauttamiseen tehdasasetuksiin ja testaamaan ohjelmistoa. Tukee firmwarea V2.x.x ja DBVersiota versioon

en: Title to test when debugging
fi: Virheenetsinnässä käytettävä nimike

en: Part of title of a book that can be used when doing some tests for debugging. The test is to see if the string is contained in the title of a book. The better the match, the less extraneous output.
fi: Osa kirjan nimeä, jota voidaan käyttää virhetestauksessa. Testi tarkastaa sisältyykö teksti jonkin kirjan nimeen. Mitä parempi osuma, sen vähemmän raporttitekstiä.

en: Title to test when debugging:
fi: Testattaessa käytettävä nimi:

en: Update metadata on the device
fi: Päivitä metadata laitteessa

en: Update the metadata on the device when it is connected. Be careful when doing this as it will take time and could make the initial connection take a long time.
fi: Päivitä kytketyn laitteen metadata. Tee tämä varoen, sillä se vaatii aikaa ja voi hidastaa yhteyden avaamista.

en: Set series information
fi: Aseta sarjan tiedot

en: The book lists on the Kobo devices can display series information. This is not read by the device from the sideloaded books. Series information can only be added to the device after the book has been processed by the device. Enable if you wish to set series information.
fi: Kobon kirjalistat voivat esittää sarjatiedot. Laite ei lue tietoja sideloaded-kirjoista. Sarjatiedot voi lisätä niihin vasta kun laite on käsitellyt kirjan. Valitse, jos haluat asetta sarjatiedot.

en: Force series ID
fi: Pakota sarjan id-tunnus

en: Update metadata on Book Details pages
fi: Päivitä metadata 'Kirjan yksityiskohdat' sivuilla

en: This will update the metadata in the device database when the device is connected. The metadata updated is displayed on the device in the library and the Book details page. This is the title, authors, comments/synopsis, series name and number, publisher and published Date, ISBN and language. If a metadata plugboard exists for the device and book format, this will be used to set the metadata.
fi: Tämä päivittää laitteen tietokannan metadatan , kun laite liitetään. Päivitetty metadata näkyy laitteen kirjastossa ja 'Kirjan tiedot' -sivuilla. Näitä ovat nimi, tekijät, kommentit/yhteenveto, sarjan nimi ja numero, kustantaja ja julkaisupäivä, ISBN ja kieli. Jos laitteelle ja kirjamuodolle on olemassa metadataplugboard, sitä käytetään metadatan asettamiseen.

en: Update purchased books
fi: Päivitä ostetut kirjat

en: Update books purchased from Kobo and downloaded to the device.
fi: Päivitä Kobosta ostetut ja laitteeseen ladatut kirjat.

en: Subtitle
fi: Alaotsikko

en: Update the subtitle on the device using a template.
fi: Päivitä laitteen alaotsikko mallin avulla.

en: Enter a template to use to set the subtitle. If the template is empty, the subtitle will be cleared.
fi: Syötä käytettävä alaotsikkomalli. Jos malli on tyhjä, alaotsikko tyhjennetään.

en: Book stats
fi: Kirjan tilastot

en: Update the book stats
fi: Päivitä kirjatilastot

en: Words:
fi: Sanat:

en: Enter a template to use to set the word count for the book. If the template is empty, the word count will be cleared.
fi: Kirjoita mallipohja, jota käytetään kirjan sanamäärän määrittämiseen. Jos malli on tyhjä, sanamäärä tyhjennetään.

en: Pages
fi: Sivut

en: Pages:
fi: Sivut:

en: Enter a template to use to set the page count for the book. If the template is empty, the page count will be cleared.
fi: Kirjoita mallipohja, jota käytetään kirjan sivumäärän määrittämiseen. Jos malli on tyhjä, sivumäärä tyhjennetään.

en: Hours to read estimates:
fi: Arvio lukemiseen kuluvista tunneista:

en: Upper estimate
fi: Ylempi arvio

en: Upper:
fi: Suurin:

en: Enter a template to use to set the upper estimate of the time to read for the book. The estimate is in hours. If the template is empty, the time will be cleared.
fi: Kirjoita mallipohja, jota käytetään kirjan lukuajan ylemmän arvion asettamiseen. Arvio on tunneissa. Jos malli on tyhjä, aika tyhjennetään.

en: Lower estimate
fi: Alempi arvio

en: Lower:
fi: Pienin:

en: Enter a template to use to set the lower estimate of the time to read for the book. The estimate is in hours. If the template is empty, the time will be cleared.
fi: Kirjoita mallipohja, jonka avulla voit määrittää pienemmän arvion kirjan lukuajasta. Arvio on tunneissa. Jos malli on tyhjä, aika tyhjennetään.

en: Edit template
fi: Muokkaa mallia

en: &Template editor
fi: &Mallimuokkain

en: Invalid template for {0}
fi: Virheellinen malli {0}

en: The template "%s" is invalid:
fi: Malli "%s" on epäkelpo:

en: Communicate with the Palm Pre
fi: Kommunikoi Palm Pren kanssa

en: Communicate with the Bq Avant
fi: Kommunikoi Bq Avant kanssa

en: Communicate with the Sweex/Kogan/Q600/Wink
fi: Kommunikoi Sweex/Kogan/Q600/Wink kanssa

en: Communicate with the Pandigital Novel
fi: Kommunikoi Pandigital Novelin kanssa

en: Communicate with the VelocityMicro
fi: Kommunikoi VelocityMicro kanssa

en: Communicate with the GM2000
fi: Kommunikoi GM2000 kanssa

en: Communicate with the Acer Lumiread
fi: Kommunikoi Acer Lumiread kanssa

en: Communicate with the Aluratek Color
fi: Kommunikoi Aluratek Color kanssa

en: Communicate with the Trekstor
fi: Kommunikoi Trekstor kanssa

en: Communicate with the EEE Reader
fi: Kommunikoi EEE Reader kanssa

en: Communicate with the Adam tablet
fi: Kommunikoi Adamn Tablet kanssa

en: Communicate with the Nextbook Reader
fi: Kommunikoi Nextbook Reader kanssa

en: Communicate with the Moovybook Reader
fi: Kommunikoi Moovybook Reader kanssa

en: Communicate with the COBY
fi: Kommunikoi COBY kanssa

en: Communicate with the Ex124G
fi: Kommunikoi Ex124G kanssa

en: Communicate with the WayteQ and SPC Dickens Readers
fi: Kommunikoi WayteQ ja SPC Dickens lukijoiden kanssa

en: Communicate with the Woxter Scriba reader
fi: Kommunikoi Woxter Scriba lukijan kanssa

en: Communicate with the PocketBook Touch Lux 2 and Inkpad X readers
fi: Kommunikoi PocketBook Touch Lux 2- ja Inkpad X -lukijoiden kanssa

en: Communicate with the SONY DPT-S1
fi: Kommunikoi SONY DPT-S1 kanssa

en: Communicate with the Bq Cervantes
fi: Kommunikoi the Bq Cervantes kanssa

en: MTP device
fi: MTP-laite

en: Communicate with MTP devices
fi: Kommunikoi MTP-laitteiden kanssa

en: Get device information...
fi: Haetaan laitetietoja...

en: Listing files, this can take a while
fi: Listataan tiedostoja, tämä saattaa kestää hetken aikaa

en: Reading e-book metadata
fi: Haetaan uudestaan kirjan metadataa

en: Reading metadata from %s
fi: Luodaan metadata kohteesta %s

en: Updating metadata cache on device
fi: Päivitetään metadatavälimuisti laitteessa

en: Finished reading metadata from device
fi: Suoritettiin metadatan lukeminen laitteesta

en: Transferring books to device...
fi: Siirretään kirjoja laitteelle...

en: Transferred %s to device
fi: Siirrettiin kohde %s laitteeseen

en: Transfer to device finished...
fi: Siirto laitteeseen suoritettu...

en: Added %s
fi: Lisättiin %s

en: Adding complete
fi: Lisäys valmis

en: Deleting books from device...
fi: Poistetaan kirjoja laitteesta...

en: Deleted %s
fi: Poistettiin %s

en: All books deleted
fi: Kaikki kirjat poistettu

en: Removing books from metadata
fi: Poistetaan kirjoja metadatasta

en: Removed %s
fi: Poistettiin %s

en: All books removed
fi: Kaikki kirjat poistettu

en: Unnamed device
fi: Nimeämätön laite

en: The device {0} is not allowing connections. Unlock the screen on the {0}, tap "Allow" on any connection popup message you see, then either wait a minute or restart calibre. You might also have to change the mode of the USB connection on the {0} to "Media Transfer mode (MTP)" or similar.
fi: Laite {0} ei salli yhteyksiä. Avaa {0} näytön lukitus, napauta "Salli" missä tahansa näkemässäsi yhteyden ponnahdusikkunassa ja odota sitten minuutti tai käynnistä calibre uudelleen. Sinun on ehkä myös vaihdettava {0} USB-yhteyden tilaksi "Media Transfer mode (MTP)" tai vastaava.

en: Unknown MTP device
fi: Tuntematon MTP-laite

en: Found object: %s
fi: Löydettiin kohde: %s

en: MTP devices are not supported on Windows XP
fi: MTP-laitteet eivät ole tuettuja Windows XP:ssä

en: The Windows Portable Devices service is not available on your computer. You may need to install Windows Media Player 11 or newer and/or restart your computer
fi: Windows Portable Devices palvelu ei ole käytettävissä tietokoneessa. Saatat joutua asentamaan Windows Media Player 11 tai uudemman ja/tai käynnistämään tietokoneen uudelleen

en: Communicate with the Nokia 770 Internet Tablet.
fi: Kommunikoidaan Nokia 770 Internet Tabletin kanssa.

en: Communicate with the Nokia N800/N810/N900/N950/N9 Maemo/MeeGo devices.
fi: Kommunikoidaan Nokia N800/N810/N900/N950/N9 Maemo/MeeGo laitteiden kanssa.

en: Communicate with the Nokia E71X
fi: Kommunikoidaan Nokia E71X kanssa

en: Communicate with the Nokia E52
fi: Kommunikoidaan Nokia E52:n kanssa

en: Communicate with the Nook e-book reader.
fi: Kommunikoi Nook-lukulaitteen kanssa.

en: Communicate with the Nook Color, TSR, Glowlight and Tablet e-book readers.
fi: Kommunikoi Nook Color, TSR, Glowlight tai Tablet-lukulaitteen kanssa.

en: Communicate with the Nuut2 e-book reader.
fi: Kommunikoi Nuut2-lukijan kanssa.

en: Communicate with the Paladin readers
fi: Kommunikoidaan Paladin lukijan kanssa

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device. Possibilities include:
fi: Pilkuin erotettu lista metadatakentistä, jotka muutetaan kokoelmiksi laitteella. Vaihtoehtoja ovat:

en: Communicate with Sony e-book readers older than the PRST1.
fi: Kommunikoi Sony eBook lukijoiden kanssa jotka ovat vanhempia kuin PRST1.

en: Comments have been removed as the SONY reader chokes on them
fi: Kommentit on poistettu koska SONY lukija tukkeutuu niihin

en: All by title
fi: Kaikki nimen mukaan

en: All by author
fi: Kaikki kirjailijan mukaan

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device. Possibilities include: %(coll)s. Two special collections are available: %(abt)s:%(abtv)s and %(aba)s:%(abav)s. Add these values to the list to enable them. The collections will be given the name provided after the ":" character.
fi: Pilkuin erotetut listat muuntuvat laitteella kokoelmiksi. Vaihtoehdot ovat: %(coll)s. Käytettävissä on kaksi erikoiskokoelmaa: %(abt)s:%(abtv)s ja %(aba)s:%(abav)s. Lisää nämä arvot listaan ottaaksesi ne käyttöön. Kokoelmat nimetään :-merkin jälkeisen osan mukaan.

en: Upload separate cover thumbnails for books (newer readers)
fi: Tallenna kirjoille erilliset kansien pikkukuvat (uudemmat lukijalaitteet)

en: Normally, the SONY readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you are sending DRMed books in which you cannot change the cover. WARNING: This option should only be used with newer SONY readers: 350, 650, 950 and newer.
fi: Normaalisti SONY lukijalaitteet ottavat kansikuvan e-kirjatiedostosta. Kun valittuna calibre lähettää erillisen kansikuvan lukijalle. Tämä on käytännöllistä jos lähetät DRM-suojattuja kirjoja, joiden kansikuvaa ei voi muuttaa. VAROITUS: Valitse tämä vain jos käytössä on uudehko SONY lukija (350, 650, 950 tai uudempi).

en: Refresh separate covers when using automatic management (newer readers)
fi: Päivitä erilliset kansikuvat käytettäessä automaattista hallintaa (uudemmat lukijalaitteet)

en: Set this option to have separate book covers uploaded every time you connect your device. Unset this option if you have so many books on the reader that performance is unacceptable.
fi: Tämä asetus lähettää erilliset kansikuvat joka kerta kun kytket laitteen. Ota asetus pois käytöstä jos lukijassa suuri määrä kirjoja ja käyttö hidastuu merkittävästi.

en: Preserve cover aspect ratio when building thumbnails
fi: Säilytä kansikuvan kuvasuhde pikkukuvia luotaessa

en: Set this option if you want the cover thumbnails to have the same aspect ratio (width to height) as the cover. Unset it if you want the thumbnail to be the maximum size, ignoring aspect ratio.
fi: Aseta tämä jos haluat kansien pikkukuvien kuvasuhteen olevan sama kuin kannen. Ota asetus pois käytöstä jos haluat pikkukuvien koon olevan mahdollisimman suuria riippumatta kuvasuhteesta.

en: Search for books in all folders
fi: Hae kirjoja kaikista kansioista

en: Setting this option tells calibre to look for books in all folders on the device and its cards. This permits calibre to find books put on the device by other software and by wireless download.
fi: Tämä asetus sallii calibren etsivän kirjoja kaikista laitteen kansioista ja muistikorteista. Näin calibre löytää muiden ohjelmistojen tallentamat ja langattomasti ladatut kirjat.

en: Unnamed
fi: Nimeämätön

en: Communicate with the PRST1 and newer SONY e-book readers
fi: Kommunikoi PSRT1 ja uudempien SONY-lukulaitteiden kanssa

en: Upload separate cover thumbnails for books
fi: Lataa erillisiä kansien esikatselukuvia kirjoille

en: Normally, the SONY readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you are sending DRMed books in which you cannot change the cover.
fi: Normaalisti SONY lukijalaitteet ottavat kansikuvan e-kirjatiedostosta. Kun valittuna, calibre lähettää erillisen kansikuvan lukijalle. Tämä on käytännöllistä jos lähetät DRM-suojattuja kirjoja, joiden kansikuvaa ei voi muuttaa.

en: Refresh separate covers when using automatic management
fi: Päivitä erilliset kannet kun käytetään automaattista hallintaa

en: Use SONY Author Format (First Author Only)
fi: Käytä SONYn Kirjailija Formaattia (vain ensimmäinen kirjailija)

en: Set this option if you want the author on the Sony to appear the same way the T1 sets it. This means it will only show the first author for books with multiple authors. Leave this disabled if you use Metadata plugboards.
fi: Aseta tämä valinta, jos haluat, että Sonyn tekijä näkyy samalla tavalla kuin T1 asettaa sen. Tämä tarkoittaa, että se näyttää ensimmäisen tekijän vain kirjoille, joilla on useita kirjoittajia. Jätä tämä pois käytöstä, jos käytät metadataplugboardeja.

en: Wireless device
fi: Langaton laite

en: Communicate with Smart Device apps
fi: Kommunikoi Smart Device sovellusten kanssa

en: All by something
fi: Kaikki jonkin mukaan

en: Enable connections at startup
fi: Ota yhteydet käyttöön käynnistyksen yhteydessä

en: Check this box to allow connections when calibre starts
fi: Valitse salliaksesi yhteydet heti calibren käynnistyessä

en: Security password
fi: Turvallinen salasana

en: Enter a password that the device app must use to connect to calibre
fi: Aseta salasana, jota laitteen tulee käyttää yhdistyäkseen calibreen

en: Use fixed network port
fi: Käytä kiinteää verkon porttia

en: If checked, use the port number in the "Port" box, otherwise the driver will pick a random port
fi: Jos valittuna, käytetään Portti-kentän porttinumeroa, muutoin ajuri valitsee satunnaisen portin

en: Port number:
fi: Portin numero:

en: Enter the port number the driver is to use if the "fixed port" box is checked
fi: Anna portin numero jota ajuri käyttää jos "kiinteä portti" laatikko on valittu

en: Print extra debug information
fi: Tulosta ylimääräistä vianmääritystietoa

en: Check this box if requested when reporting problems
fi: Valitse, jos sitä on pyydetty virheraportointia varten

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device.
fi: Pilkuin erotettu lista metadatakentistä, jotka muutetaan kokoelmiksi laitteella.

en: Possibilities include: series, tags, authors, etc. Three special collections are available: %(abt)s:%(abtv)s, %(aba)s:%(abav)s, and %(abs)s:%(absv)s. Add  these values to the list to enable them. The collections will be given the name provided after the ":" character.
fi: Mahdollisuuksia ovat: sarjat, tunnisteet, tekijät jne. Saatavilla on kolme erikoiskokoelmaa: %(abt)s:%(abtv)s, %(aba)s:%(abav)s ja %(abs)s:%(absv)s. Ota nämä arvot käyttöön lisäämällä nämä luetteloon. Kokoelmille asetetaan nimi, joka annetaan ":"-merkin jälkeen.

en: Enable the no-activity timeout
fi: Salli epäaktiivisuuden aikaraja

en: If this box is checked, calibre will automatically disconnect if a connected device does nothing for %d minutes. Unchecking this  box disables this timeout, so calibre will never automatically disconnect.
fi: Valinta sallii calibren katkaista yhteyden, jos laite ei tee mitään %d minuuttiin. Ilman valintaa calibre ei katkaise yhteyttä koskaan automaattisesti.

en: Use this IP address
fi: Käytä tätä IP-osoitetta

en: Use this option if you want to force the driver to listen on a particular IP address. The driver will listen only on the entered address, and this address will be the one advertised over mDNS (BonJour).
fi: Käytä tätä vaihtoehtoa, jos haluat pakottaa ohjaimen kuuntelemaan tiettyä IP-osoitetta. Ohjain kuuntelee vain syötettyä osoitetta, ja tätä osoitetta mainostetaan mDNS:n (BonJour) kautta.

en: Replace books with same calibre ID
fi: Korvaa kirjat joilla on sama calibre ID

en: Use this option to overwrite a book on the device if that book has the same calibre identifier as the book being sent. The file name of the book will not change even if the save template produces a different result. Using this option in most cases prevents having multiple copies of a book on the device.
fi: Käytä tätä jos haluat kirjoittaa olemassa olevan kirjan päälle, jolla on sama ID. Kirjan tiedostonimi ei muutu, vaikka tallennusmalli tuottaisi toisen tuloksen. Tämä estää yleensä useampien kirjakopioiden tallentumisen laitteelle.

en: Cover thumbnail compression quality
fi: Kannen esikatselukuvan pakkauksen laatu

en: Use this option to control the size and quality of the cover file sent to the device. It must be between 50 and 99. The larger the number the higher quality the cover, but also the larger the file. For example, changing this from 70 to 90 results in a much better cover that is approximately 2.5 times as big. To see the changes you must force calibre to resend metadata to the device, either by changing the metadata for the book (updating the last modification time) or resending the book itself.
fi: Aseta kansikuvan koko ja laatu laitteella. Arvo 50-99. Suurempi numero tuottaa paremman laadun, mutta myös suuremman tiedoston. Esim. asetus 70:stä 90:een tuottaa selkeästi laadukkaamman kuvan ja n. 2.5-kertaisen tiedostokoon. Jotta näet muutokset, pakota calibre päivittämään metadata laittelle, joko muuttamalla kirjan metadataa (jolloin tietojen muokkauspäivä muuttuu) tai siirtämällä koko kirja uudelleen.

en: Use metadata cache
fi: Käytä metadatavälimuistia

en: Setting this option allows calibre to keep a copy of metadata on the device, speeding up device connections. Unsetting this option disables keeping the copy, forcing the device to send metadata to calibre on every connect. Unset this option if you think that the cache might not be operating correctly.
fi: Sallii calibren säilyttää laitteen metadata kopiota, nopeuttaen yhteydenpitoa. Valinnan poistamien estää välimuistin, ja laitteen on lähetettävä metadata calibrelle joka kerta. Poista, jos epäilet välimuistin toimivan virheellisesti.

en: Additional file extensions to send to the device
fi: Muita laitteelle siirrettäviä tiedostoformaatteja

en: This is a comma-separated list of format file extensions you want to be able to send to the device. For example, you might have audio books in your library with the extension "m4b" that you want to listen to on your device. Don't worry about the "extra enabled extensions" warning.
fi: Pilkuin erotettu lista niiden tiedostoformaattien päätteistä, joita haluat siirtää laitteelle. Esimerkiksi äänikirjaformaatti "m4b". Älä välitä "lisätiedostoformaatteja"-varoituksesta.

en: Ignore device free space
fi: Älä huomioi laitteen vapaata tallennustilaa

en: Check this box to ignore the amount of free space reported by your devices. This might be needed if you store books on an SD card and the device doesn't have much free main memory.
fi: Merkitse tämä ruutu, jos haluat jättää huomiotta laitteiden ilmoittaman vapaan tilan määrän. Tämä saattaa olla tarpeen, jos tallennat kirjoja SD-kortille ja laitteessa on vähän vapaata keskusmuistia.

en: Too many connection attempts from %s
fi: Liian monta yhteysyritystä kohteesta %s

en: The app on your device is too old and is no longer supported. Update it to a newer version.
fi: Laitteesi sovellus on liian vanha eikä sitä enää tueta. Päivitä uudempaan versioon.

en: You have book formats in your library with dates in the future. See calibre for details
fi: Kirjastossasi on kirjoja, joiden päivämäärä on asetettu tulevaisuuteen. Näet lisätietoja calibresta

en: The read sync column %s is not in calibre's library
fi: Luettu synkronointisarake %s puuttuu calibren kirjastosta

en: The read sync column %s is not a Yes/No column
fi: Luettu synkronointisareke %s ei ole muotoa Kyllä/Ei

en: The read date sync column %s is not in calibre's library
fi: Luettu päivämäärän synkronointisarake %s puuttuu calibren kirjastosta

en: The read date sync column %s is not a date column
fi: Luettu synkronointisarake %s ei ole päivämäärämuotoinen

en: Bad compression quality setting. It must be a number between 50 and 99. Forced to be %d.
fi: Väärä pakkauslaatuasetus. Arvon on oltava välilä 50-99. Pakotettu arvoksi %d.

en: Invalid port in options: %s
fi: Asetuksissa on kelvoton portti: %s

en: Failed to connect to port %d. Try a different value.
fi: Yhdistäminen porttiin %d epäonnistui. Kokeile toista arvoa.

en: Failed to allocate a random port
fi: Satunnaisen portin varaaminen epäonnistui

en: Communicate with the Samsung SNE e-book reader.
fi: Kommunikoi Samsung SNE -lukulaitteen kanssa.

en: Communicate with the Teclast K3/K5 reader.
fi: Kommunikoi Teclast K3/K5 -lukijan kanssa.

en: Communicate with the Newsmy reader.
fi: Kommunikoi Newsmy-lukijan kanssa.

en: Communicate with the Archos reader.
fi: Kommunikoi Archos lukijan kanssa.

en: Communicate with the Pico reader.
fi: Kommunikoi Pico lukijan kanssa.

en: Communicate with the iPapyrus reader.
fi: Kommunikoi iPapyrus-lukijan kanssa.

en: Communicate with the Sovos reader.
fi: Kommunikoi Sovos lukijan kanssa.

en: Communicate with the Sunstech EB700 reader.
fi: Kommunikoi Sunstech EB700 lukijan kanssa.

en: Communicate with the Stash W950 reader.
fi: Kommunikoi Stash W950 lukijan kanssa.

en: Communicate with the Wexler reader.
fi: Kommunikoi Wexler lukijan kanssa.

en: Unable to detect any disk drives for the device: %s. Try rebooting
fi: Laitteella %s ei havaittu levyasemia. Kokeile uudelleenkäynnistämistä

en: Unable to detect the %s mount point. Try rebooting.
fi: Alustaa %s ei havaittu. Kokeile uudelleenkäynnistämistä.

en: Unable to detect the %s disk drive.
fi: Levyasemaa %s ei havaittu.

en: Unable to detect the %s disk drive. Either the device has already been ejected, or your kernel is exporting a deprecated version of SYSFS.
fi: Levyasemaa %s ei havaittu. Joko laite on poistettu tai kernel tuottaa tukematonta versiota SYSFS:stä.

en: Unable to mount main memory (Error code: %d)
fi: Päämuistin käyttö epäonnistui (Virhe: %d)

en: The main memory of %s is read only. This usually happens because of file system errors.
fi: %s:n päämuistiin ei voi kirjoittaa. Tämä johtuu yleensä tiedostojärjestelmän virheistä.

en: Unable to mount the device
fi: Laitetta ei voitu ottaa käyttöön

en: Configure device
fi: Määritä laite

en: settings for device drivers
fi: laiteajurien asetukset

en: Ordered list of formats the device will accept
fi: Tilattu lista laitteen hyväksymistä formaateista

en: Place files in sub-folders if the device supports them
fi: Sijoita tiedostot alikansioihin, jos laite tukee niitä

en: Read metadata from files on device
fi: Lue metadata laitteella olevista tiedostoista

en: Use author sort instead of author
fi: Käytä tekijäjärjestelyä tekijän sijaan

en: Template to control how books are saved
fi: Kontrollimalli, jonka mukaan kirjat tallennetaan

en: Extra customization
fi: Lisäasetukset

en: Communicate with an e-book reader.
fi: Kommunikoi lukulaitteen kanssa.

en: Failed to access files in the main memory of your device. You should contact the device manufacturer for support. Common fixes are: try a different USB cable/USB port on your computer. If you device has a "Reset to factory defaults" type of setting somewhere, use it. Underlying error: %s
fi: Laitteen päämuistin tiedostoihin ei saada yhteyttä. Ota yhteyttä laitevalmistajan tukeen. Yleisiä ohjeita: kokeile toista USB-kaapelia ja -porttia tietokoneessa. Voit myös yrittää palauttaa laitteen perusasetukset. Virhe: %s

en: Permission was denied by macOS trying to access files in the main memory of your device. You will need to grant permission explicitly by looking under System Preferences > Security and Privacy > Privacy > Files and Folders. Underlying error: %s
fi: MacOS ei antanut lupaa käyttää laitteen keskusmuistissa olevia tiedostoja. Sinun on myönnettävä lupa nimenomaisesti katsomalla kohdasta Järjestelmäasetukset > Turvallisuus ja yksityisyys > Yksityisyys > Tiedostot ja kansiot. Taustalla oleva virhe: %s

en: Failed to access files on the SD card in your device. This can happen for many reasons. The SD card may be corrupted, it may be too large for your device, it may be write-protected, etc. Try a different SD card, or reformat your SD card using the FAT32 filesystem. Also make sure there are not too many files in the root of your SD card. Underlying error: %s
fi: Laitteesi SD-kortin tiedostoja ei voitu lukea. Syitä voi olla useita. SD-kortti voi olla viallinen, sen tila voi olla laitteelle liian suuri, se voi olla kirjoitussuojattu, jne. Testaa toista korttia, tai formatoi kortti uudelleen FAT32-tiedostojärjestelmään. Varmista myös, ettei kortin juurihakemistossa ole liikaa tiedostoja. Lähdevirhe: %s

en: Sending metadata to device...
fi: Lähetetään metadataa laitteelle...

en: USB Vendor ID (in hex)
fi: USB valmistajan ID (heksalukuna)

en: Get this ID using Preferences -> Misc -> Get information to set up the user-defined device
fi: Löydät tämän ID:n kohdasta Asetukset -> Muuta -> Hae tietoja lukulaitteen käyttäjämäärittelyä varten

en: USB Product ID (in hex)
fi: USB Tuote ID (heksalukuna)

en: USB Revision ID (in hex)
fi: USB-revision ID (heksalukuna)

en: Unused (leave blank)
fi: Käyttämätön (jätä tyhjäksi)

en: This field is no longer used, leave it blank.
fi: Kenttää ei enää käytetä, jätä tyhjäksi.

en: Main memory folder
fi: Päämuistin kansio

en: Enter the folder where the books are to be stored. This folder is prepended to any send_to_device template
fi: Kirjoita kansio, johon kirjat tallennetaan. Tämä kansio on liitetty mihin tahansa send_to_device malliin

en: Check this box if the device's main memory is being seen as card a and the card is being seen as main memory
fi: Valitse jos laitteen päämuisti nähdään A:na ja kortti päämuistina

en: The reader has no storage card %s. You may have changed the default send to device action. Right click on the "Send to device" button and reset the default action to be "Send to main memory".
fi: Laitteessa ei ole muistikorttia %s. Olet ehkä vaihtanut vientiasetuksen oletusarvoja. Klikkaa oikealla hiirennapilla "Lähetä laitteelle"-painiketta, ja palauta oletusasetukseksi "Lähetä päämuistiin".

en: Selected slot: %s is not supported.
fi: Valittu korttipaikka: %s ei ole tuettu.

en: There is insufficient free space in main memory
fi: Päämuistissa ei ole tarpeeksi vapaata tilaa

en: There is insufficient free space on the storage card
fi: Muistikortilla ei ole riittävästi vapaata tilaa

en: Rendered %s
fi: %s renderöity

en: Failed %s
fi: %s epäonnistui

en: Failed to process comic: 
    
    %s
fi: Sarjakuvan prosessointi epäonnistui: 
    
    %s

en: Could not find an e-book inside the archive
fi: Arkistosta ei löytynyt e-kirjaa

en: input_file output_file [options]
    
    Convert an e-book from one format to another.
    
    input_file is the input and output_file is the output. Both must be specified as the first two arguments to the command.
    
    The output e-book format is guessed from the file extension of output_file. output_file can also be of the special format .EXT where EXT is the output file extension. In this case, the name of the output file is derived from the name of the input file. Note that the filenames must not start with a hyphen. Finally, if output_file has no extension, then it is treated as a folder and an "open e-book" (OEB) consisting of HTML files is written to that folder. These files are the files that would normally have been passed to the output plugin.
    
    After specifying the input and output file you can customize the conversion by specifying various options. The available options depend on the input and output file types. To get help on them specify the input and output file and then use the -h option.
    
    For full documentation of the conversion system see
fi: input_file output_file [options]
    
    Muunna e-kirja muodosta toiseen.
    
    input_file on tulo ja output_file on lähtö. Molemmat on määritettävä komennon kahdeksi ensimmäiseksi argumentiksi.
    
    Tulostetun e-kirjan muoto arvataan output_file tiedostopäätteestä. output_file voi olla myös erikoismuodossa . EXT, jossa EXT on tulostetiedoston tunniste. Tässä tapauksessa tulostetiedostonimi johdetaan syöttötiedoston nimestä. Huomaa, että tiedostonimet eivät saa alkaa yhdysmerkillä. Lopuksi, jos output_file tiedostolla ei ole päätettä, sitä käsitellään kansiona ja HTML-tiedostoista koostuva "avoin e-kirja" (OEB) kirjoitetaan kyseiseen kansioon. Nämä tiedostot ovat tiedostoja, jotka normaalisti olisi välitetty lähtölaajennukseen.
    
    Kun olet määrittänyt syöttö- ja tulostetiedoston, voit mukauttaa muunnosta määrittämällä erilaisia vaihtoehtoja. Käytettävissä olevat vaihtoehdot riippuvat syöttö- ja tulostetiedostotyypeistä. Saat apua niihin määrittämällä syöttö- ja tulostetiedoston ja käyttämällä sitten -h-vaihtoehtoa.
    
    Muuntojärjestelmän täydellinen dokumentaatio:

en: Path to a file containing rules to transform the CSS styles in this book. The easiest way to create such a file is to use the wizard for creating rules in the calibre GUI. Access it in the "Look & feel->Transform styles" section of the conversion dialog. Once you create the rules, you can use the "Export" button to save them to a file.
fi: Polku tiedostoon jossa on sääntöjä käytettäväksi kirjan CSS-tyylien muunnoksessa. Helpoin tapa tällaisen tiedoston luomiseen on käyttää graafisen käyttöliittymän aputoimintoa sääntöjen luomiseen, "Ulkoasu -> Muunnostyylit"-osassa muunnosikkunaa. Kun olet määritellyt säännöt, voit tallentaa ne tiedostoon "Vie"-painikkeella.

en: Path to a file containing rules to transform the HTML in this book. The easiest way to create such a file is to use the wizard for creating rules in the calibre GUI. Access it in the "Look & feel->Transform HTML" section of the conversion dialog. Once you create the rules, you can use the "Export" button to save them to a file.
fi: Polku tiedostoon, joka sisältää säännöt tämän kirjan HTML:n muuttamiseksi. Helpoin tapa luoda tällainen tiedosto on käyttää ohjattua sääntöjen luomista calibre GUI:ssä. Siirry siihen muuntamisvalintaikkunan "Käyttötuntuma->Muunna HTML" -osiossa. Kun olet luonut säännöt, voit käyttää "Vie"-painiketta tallentaaksesi ne tiedostoon.

en: Recipe specific options. Syntax is option_name:value. For example: {example}. Can be specified multiple times to set different options. To see a list of all available options for a recipe, use {list}.
fi: Reseptikohtaiset asetukset. Syntaksi on option_name:value. Voidaan {example} määrittää useita kertoja eri asetusten määrittämistä. Jos haluat nähdä luettelon kaikista reseptiin käytettävissä olevista vaihtoehdoista, käytä {list}-metodia.

en: INPUT OPTIONS
fi: INPUT-VALINNAT

en: OUTPUT OPTIONS
fi: ULOSTULO-ASETUKSET

en: Options to control the processing of the input %s file
fi: Valinnat, jotka kontrolloivat input %s tiedoston prosessointia

en: Options to control the processing of the output %s
fi: Asetukset, joilla kontrolloidaan ulostulo %s prosessointia

en: LOOK AND FEEL
fi: ULKOASU

en: Options to control the look and feel of the output
fi: Asetukset, joilla kontrolloidaan ulostulon ulkoasua

en: HEURISTIC PROCESSING
fi: HEURISTINEN PROSESSOINTI

en: Modify the document text and structure using common patterns. Disabled by default. Use %(en)s to enable.  Individual actions can be disabled with the %(dis)s options.
fi: Muokkaa dokumentin tekstiä ja rakennetta yleisillä sääntömalleilla. Oletuksen poissa käytöstä. Käytä %(en)s ottaaksesi käyttöön. Yksittäisiä toimintoja voi sammuttaa %(dis)s-valinnoilla.

en: SEARCH AND REPLACE
fi: ETSI JA KORVAA

en: Modify the document text and structure using user defined patterns.
fi: Muokkaka dokumentin tekstiä ja rakennetta käyttäjän asettamilla säännöillä.

en: STRUCTURE DETECTION
fi: RAKENTEEN TUNNISTUS

en: Control auto-detection of document structure.
fi: Kontrolloi asiakirjan rakenteen automaattista tunnistusta.

en: TABLE OF CONTENTS
fi: SISÄLLYSLUETTELO

en: Control the automatic generation of a Table of Contents. By default, if the source file has a Table of Contents, it will be used in preference to the automatically generated one.
fi: Kontrolloi Sisällysluettelon automaattista luomista. Oletuksena, jos lähdetiedostolla on Sisällysluettelo, sitä käytetään automaattisesti luodun sijaan.

en: METADATA
fi: METATIEDOT

en: Options to set metadata in the output
fi: Asetukset lähdön metadatalle

en: DEBUG
fi: VIRHEENETSINTÄ

en: Options to help with debugging the conversion
fi: Asetukset, joilla muunnoksen vianmääritystä helpotetaan

en: List builtin recipe names. You can create an e-book from a builtin recipe like this: ebook-convert "Recipe Name.recipe" output.epub
fi: Luettelo sisäänrakennetuista resepteistä. Voit suorittaa muunnoksen sisäänrakennetulla reseptillä komennolla: ebook-convert "Reseptin Nimi.recipe" kohdenimi.epub

en: Output saved to
fi: Ulostulo tallennettu osoitteeseen

en: The options and default values for the options change depending on both the
    input and output formats, so you should always check with::
    
        %s
    
    Below are the options that are common to all conversion, followed by the
    options specific to every input and output format.
fi: Vaihtoehdot ja oletusarvot asetuksille vaihtuvat sekä lähde- että kohdeformaatin mukaan, joten tarkasta aina:
    
     %s
    
    Alla on kaikille formaateille yhteiset vaihtoehdot, ja niiden jälkeen kunkin formaatin käytössä olevat lähde- ja kohdevaihtoehdot.

en: Convert AZW4 to HTML
fi: Muunna AZW4 HTML-muotoon

en: Convert CHM files to OEB
fi: Muunna CHM-tiedostot OEB-muotoon

en: Optimize comic files (.cbz, .cbr, .cb7, .cbc) for viewing on portable devices
fi: Optimoi sarjakuvat (.cbz, .cbr, .cb7, .cbc) kannettavilla laitteilla katseltavaksi

en: Reduce the number of colors used in the image. This works only if you choose the PNG output format. It is useful to reduce file sizes. Set to zero to turn off. Maximum value is 256. It is off by default.
fi: Laske kuvien värimäärää. Toimii vain PNG-formaattiin tallennettaessa. Auttaa tiedostokoon kutistamisessa. Poista käytöstä arvolla 0. Maksimiarvo on 256. Oletuksena pois käytöstä.

en: Disable normalize (improve contrast) color range for pictures. Default: False
fi: Poista kuvien värialan normalisointi (kontrastin parannus) käytöstä. Oletus: Ei

en: Maintain picture aspect ratio. Default is to fill the screen.
fi: Säilytä kuvasuhde. Oletus on koko kuva-alueen täyttö.

en: Disable sharpening.
fi: Poista terävöitys käytöstä.

en: Disable trimming of comic pages. For some comics, trimming might remove content as well as borders.
fi: Poista sarjakuvasivujen rajaus käytöstä. Joissain sarjakuvissa rajaus voi poistaa rajojen lisäksi sisältöä.

en: Don't split landscape images into two portrait images
fi: Älä jaa vaakakuvia kahteen pystykuvaan

en: Keep aspect ratio and scale image using screen height as image width for viewing in landscape mode.
fi: Säilytä kuvasuhde ja skaalaa kuva käyttäen vaakatasossa kuvakorkeutta kuvan leveytenä.

en: Used for right-to-left publications like manga. Causes landscape pages to be split into portrait pages from right to left.
fi: Käytetään oikealta-vasemmalle-julkaisuissa kuten mangassa. Aiheuttaa vaakasivujen jaon pystykusivuiksi oikealta vasemmalle.

en: Enable Despeckle. Reduces speckle noise. May greatly increase processing time.
fi: Ota täplikkyyden poisto käyttöön. Vähentää kohinaa. Voi kasvattaa prossesointiaikaa huomattavasti.

en: Don't sort the files found in the comic alphabetically by name. Instead use the order they were added to the comic.
fi: Älä jaottele sarjakuvasta löytyviä tiedostoja nimen perusteella aakkosjärjestykseen. Käytä sen sijaan järjestystä, jossa ne lisättiin sarjakuvaan.

en: The format that images in the created e-book are converted to. You can experiment to see which format gives you optimal size and look on your device.
fi: Muoto, johon luodussa ekirjassa olevat kuvat muunnetaan. Voit kokeilla mikä muoto antaa omalla laitteellasi parhaan tiedostokoon ja kuvalaadun kompromissin.

en: Apply no processing to the image
fi: Älä käytä mitään prosessointia kuvaan

en: Do not convert the image to grayscale (black and white)
fi: Älä muunna kuvaa mustavalkoiseksi

en: Specify the image size as width x height pixels, for example: 123x321. Normally, an image size is automatically calculated from the output profile, this option overrides it.
fi: Määritä kuvan kooksi leveys x korkeuspikselit, esimerkiksi: 123x321. Normaalisti kuvan koko lasketaan automaattisesti lähtöprofiilista, tämä vaihtoehto ohittaa sen.

en: When converting a CBC do not add links to each page to the TOC. Note this only applies if the TOC has more than one section
fi: Kun muunnetaan CBC-formaatista, älä lisää sisällysluetteloon linkkejä jokaiselle sivulle. Voimassa vain jos sisällysluettelossa on enemmän kuin yksi osio

en: Page
fi: Sivu

en: Convert OCR-ed DJVU files (.djvu) to HTML
fi: Muunna OCR-ed DJVU -tiedostot (.djvu) HTML-muotoon

en: Convert DOCX files (.docx and .docm) to HTML
fi: Muunna DOCX-tiedostot (.docx ja .docm) HTML:ksi

en: Normally, if a large image is present at the start of the document that looks like a cover, it will be removed from the document and used as the cover for created e-book. This option turns off that behavior.
fi: Yleensä, jos kirjan alussa on suuri kannen näköinen kuva, se poistetaan kirjasta ja käytetään kirjan kansikuvana. Kytkee tämän toiminnon pois päältä.

en: Do not insert a page break after every endnote.
fi: Älä lisää sivunvaihtoa jokaisen alaviitteen jälkeen.

en: Render superscripts and subscripts so that they do not affect the line height
fi: Muokkaa ylä- ja alaindeksit niin että ne eivät muuta rivinkorkeutta

en: The size of the page. Default is letter. Choices are %s
fi: Sivun koko. Oletus on letter. Vaihtoehdot ovat %s

en: Custom size of the document. Use the form width x height, for example: `123x321` to specify the width and height (in pts). This overrides any specified page-size.
fi: Asiakirjan mukautettu koko. Käytä lomakkeen leveyttä x korkeutta, esimerkiksi: '123x321' leveyden ja korkeuden määrittämiseen (pts). Tämä ohittaa määritetyn sivukoon.

en: Do not insert the book cover as an image at the start of the document. If you use this option, the book cover will be discarded.
fi: Älä lisää sisällysluetteloa kuvana tiedoston alkuun. Jos käytät tätä valintaa, kirjan kantta ei huomioida.

en: Preserve the aspect ratio of the cover image instead of stretching it out to cover the entire page.
fi: Säilytä kuvasuhde kanneksi lisätyssä kuvassa sen sijaan että kuva venytettäisiin koko sivun kokoiseksi.

en: Do not insert the table of contents as a page at the start of the document.
fi: Älä lisää sisällysluetteloa sivuna tiedoston alkuun.

en: Extract the contents of the generated %s file to the specified folder. The contents of the folder are first deleted, so be careful.
fi: Pura luodun %s tiedoston sisältö määritettyyn kansioon. Kansion sisältö poistetaan ensin, joten ole varovainen.

en: The size of the left page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common left page margin setting.
fi: Vasemman marginaalin leveys, pisteinä (pts). Oletus on 72 pt. Ohittaa yleisen vasemman marginaalin mitan.

en: The size of the top page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common top page margin setting, unless set to zero.
fi: Ylämarginaalin leveys, pisteinä (pts). Oletus on 72 pt. Ohittaa yleisen ylämarginaalin mitan, ellei lukema ole 0.

en: The size of the right page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common right page margin setting, unless set to zero.
fi: Oikean marginaalin leveys, pisteinä (pts). Oletus on 72 pt. Ohittaa yleisen oikean marginaalin mitan, ellei lukema ole 0.

en: The size of the bottom page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common bottom page margin setting, unless set to zero.
fi: Alamarginaalin leveys, pisteinä (pts). Oletus on 72 pt. Ohittaa yleisen alamarginaalin mitan, ellei lukema ole 0.

en: Convert EPUB files (.epub) to HTML
fi: Muunna EPUB-tiedostot (.epub) HTML-muotoon

en: Cover image
fi: Kansikuva

en: Cover page
fi: Kansilehti

en: The file {} is locked with DRM. It cannot be viewed
fi: Tiedosto {} on DRM-suojattu. Sitä ei voi katsella

en: The file {} is locked with DRM. It cannot be converted
fi: Tiedosto {} on DRM-suojattu. Sitä ei voi muuntaa

en: Turn off splitting at page breaks. Normally, input files are automatically split at every page break into two files. This gives an output e-book that can be parsed faster and with less resources. However, splitting is slow and if your source file contains a very large number of page breaks, you should turn off splitting on page breaks.
fi: Poista käytöstä katkaisu sivunvaihtojen kohdalla. Tavallisesti lisätyt tiedostot katkaistaan sivunvaihtojen kohdalta erillisiin tiedostoihin. Tällainen e-kirja kyetään esittämään nopeammin ja kevyemmin. Katkaiseminen on kuitenkin hidasta ja jos lähdetiedostossa on suuri määrä sivunvaihtoja, katkaisu kannattaa poistaa käytöstä.

en: The maximum image size (width x height). A value of {0} means use the screen size from the output profile. A value of {1} means no maximum size is specified. For example, a value of {2} will cause all images to be resized so that their width is no more than {3} pixels and their height is no more than {4} pixels. Note that this only affects the size of the actual image files themselves. Any given image may be rendered at a different size depending on the styling applied to it in the document.
fi: Kuvan enimmäiskoko (leveys x korkeus). Arvo {0} tarkoittaa, että käytä näytön kokoa lähtöprofiilista. Arvo {1} tarkoittaa, että enimmäiskokoa ei ole määritetty. Esimerkiksi arvo {2} aiheuttaa kaikkien kuvien koon muuttamisen siten, että niiden leveys on enintään {3} pikseliä ja korkeus enintään {4} pikseliä. Huomaa, että tämä vaikuttaa vain itse kuvatiedostojen kokoon. Mikä tahansa kuva voidaan renderöidä eri kokoisena riippuen siihen asiakirjassa käytetystä tyylistä.

en: Split all HTML files larger than this size (in KB). This is necessary as most EPUB readers cannot handle large file sizes. The default of %defaultKB is the size required for Adobe Digital Editions. Set to 0 to disable size based splitting.
fi: Jaa kaikki HTML-tiedostot jotka ovat tätä kokoa (KB) suurempia. Tämä on tarpeen, koska useimmat EPUB-lukijat eivät pysty käsittelemään suuria tiedostoja. Oletuskoko on %dKB, joka vaaditaan Adobe Digital Editionsiin. Aseta 0 KB estääksesi jakaminen kokonaan.

en: Normally, if the input file has no cover and you don't specify one, a default cover is generated with the title, authors, etc. This option disables the generation of this cover.
fi: Tavallisesti, jos lähdetiedostossa ei ole kansikuvaa ja et osoita sellaista, luodaan peruskansikuva otsikosta, tekijöistä jne. Tämä valinta poistaa toiminnon.

en: Do not use SVG for the book cover. Use this option if your EPUB is going to be used on a device that does not support SVG, like the iPhone or the JetBook Lite. Without this option, such devices will display the cover as a blank page.
fi: Älä käytä kannessa SVG-kuvia. Käytä tätä asetusta jos EPUB-kirjaasi käytetään laitteessa joka ei tue SVG:itä, kuten iPhonessa tai Jetbook Litessa. Jos tätä ei ole asetettu, nämä laitteet näyttävät kannen tyhjänä sivuna.

en: When using an SVG cover, this option will cause the cover to scale to cover the available screen area, but still preserve its aspect ratio (ratio of width to height). That means there may be white borders at the sides or top and bottom of the image, but the image will never be distorted. Without this option the image may be slightly distorted, but there will be no borders.
fi: Kun käytät SVG-kuvaa kantena, tämä valinta asettaa kannen peittämään koko näyttöalan, mutta säilyttää silti kuvasuhteen (leveyden ja korkeuden suhde). Kuvaan voi tällöin jäädä valkoiset reunukset, mutta kuva ei vääristy. Jos valintaa ei ole kytketty, kuva voi vääristyä hiemen, mutta reunuksia ei jää.

en: This option is needed only if you intend to use the EPUB with FBReaderJ. It will flatten the file system inside the EPUB, putting all files into the top level.
fi: Tätä vaihtoehtoa tarvitaan vain, jos aiot käyttää EPUB-tiedostoa FBReaderJ:n kanssa. Se tasaa tiedostojärjestelmän EPUB:n sisällä, jolloin kaikki tiedostot ovat ylimmällä tasolla.

en: Insert an inline Table of Contents that will appear as part of the main book content.
fi: Lisää tekstiin sidottu sisällysluettelo, joka näkyy osana kirjan pääsisältöä.

en: Put the inserted inline Table of Contents at the end of the book instead of the start.
fi: Lisää tekstiin sidottu sisällysluettelon kirjan loppuun alun sijaan.

en: The version of the EPUB file to generate. EPUB 2 is the most widely compatible, only use EPUB 3 if you know you actually need it.
fi: Luotavan EPUB-tiedoston versio. EUPB 2 on yleisimmin yhteensopiva versio, käytä EPUB 3:a vain jos tiedät tarvitsevasi sitä.

en: Minimum word length to hyphenate, in characters.
fi: Minimi yhdysmerkillä käytettävä sanapituus merkeinä.

en: Minimum characters before hyphens.
fi: Minimimäärä merkkejä ennen yhdysmerkkiä.

en: Minimum characters after hyphens.
fi: Minimimäärä merkkejä yhdysmerkin jälkeen.

en: Maximum consecutive hyphenated lines.
fi: Enimmäismäärä peräkkäisiä tavutettuja rivejä.

en: Convert FB2 and FBZ files to HTML
fi: Muunna FB2- ja FBZ-tiedostot HTML-muotoon

en: Do not insert a Table of Contents at the beginning of the book
fi: Älä lisää sisällysluetteloa kirjan alkuun

en: Section per entry in the ToC
fi: Sisällysluetteloon osio jokaiselle riville

en: Section per file
fi: Osio jokaiselle tiedostolle

en: A single section
fi: Vain yksi osio

en: Specify how sections are created:
     * nothing: {nothing}
     * files: {files}
     * toc: {toc}
    If ToC based generation fails, adjust the "Structure detection" and/or "Table of Contents" settings (turn on "Force use of auto-generated Table of Contents").
fi: Kuinka osiot luodaan:
    * ei mitään: {nothing}
    * tiedostot: {files}
    * sisällysluettelo: {toc}
    Jos sisällysluettelon luominen epäonnistuu, säädä sen rakennetta "Rakenteen tunnistaminen" ja/tai "Sisällysluettelo"-asetuksista (kytke päälle "Pakota automaattisesti luotu sisällysluettelo").

en: Genre for the book. Choices: %s
    
     See:
fi: Kirjan tyylilaji. Valinnat: %s
    
    Katso:

en: for a complete list with descriptions.
fi: saadaksesi täyden listan kuvauksineen.

en: Convert HTML and OPF files to an OEB
fi: Muunna HTML- ja OPF-tiedostot OEB-muotoon

en: Traverse links in HTML files breadth first. Normally, they are traversed depth first.
fi: Käy HTML-tiedoston linkit läpi laajuussuunnassa. Tavallisesti ne käydään läpi syvyyssuunnassa.

en: Maximum levels of recursion when following links in HTML files. Must be non-negative. 0 implies that no links in the root HTML file are followed. Default is %default.
fi: Maksimimäärä seurattavia linkkitsoja kun seurataan HTML-tiedoston linkkejä. Luvun on oltava positiivinen. 0 tarkoittaa, että ei seurata yhtään linkkiä juuri-HTML:stä. Oletus on %d.

en: Normally this input plugin re-arranges all the input files into a standard folder hierarchy. Only use this option if you know what you are doing as it can result in various nasty side effects in the rest of the conversion pipeline.
fi: Normaalisti tämä syöttölaajennus järjestää kaikki syötetiedostot uudelleen tavalliseen kansiohierarkiaan. Käytä tätä vaihtoehtoa vain, jos tiedät, mitä olet tekemässä, sillä se voi aiheuttaa erilaisia ikäviä sivuvaikutuksia muissa muuntoputkissa.

en: Normally, resources linked to by the HTML file or its children will only be allowed if they are in a sub-folder of the original HTML file. This option allows including local files from any location on your computer. This can be a security risk if you are converting untrusted HTML and expecting to distribute the result of the conversion.
fi: Yleensä HTML-tiedoston tai sen alitiedostojen linkittämät resurssit sallitaan vain, jos ne ovat alkuperäisen HTML-tiedoston alikansiossa. Tämä vaihtoehto sallii paikallisten tiedostojen sisällyttämisen mistä tahansa tietokoneen sijainnista. Tämä voi olla tietoturvariski, jos muunnat epäluotettavaa HTML-koodia ja odotat jakavasi muunnoksen tuloksen.

en: CSS file used for the output instead of the default CSS.
fi: CSS-tiedosto jota käytetään tallennukseen oletustiedoston sijaan.

en: Template used for generation of the HTML index file instead of the default template. In Mustache format.
fi: Malli jota käytetään HTML index-tiedoston luomisen oletusmallitiedoston sijaan.

en: Template used for the generation of the HTML contents of the book instead of the default template. In Mustache format.
fi: Kirjan HTML-sisällön luomiseen käytetty mallipohja oletusmallipohjan sijaan. Mustache-muodossa.

en: Extract the contents of the generated ZIP file to the specified folder. WARNING: The contents of the folder will be deleted.
fi: Pura luodun ZIP-tiedoston sisältö määritettyyn kansioon. VAROITUS: Kansion sisältö poistetaan.

en: No table of contents present
fi: Ei sisällysluetteloa

en: Table of contents
fi: Sisällysluettelo

en: begin to read
fi: aloita lukeminen

en: start
fi: aloita

en: next page
fi: seuraava sivu

en: previous page
fi: edellinen sivu

en: Convert HTMLZ files to HTML
fi: Muunna HTMLZ-tiedostot HTML-muotoon

en: No top level HTML file found.
fi: Ei löydetty ylätason HTML-tiedostoa.

en: Top level HTML file %s is empty
fi: Ylätason HTML-tiedosto %s on tyhjä

en: Use CSS classes
fi: Käytä CSS-luokkia

en: Use the style attribute
fi: Käytä tyyli-attribuuttia

en: Use HTML tags wherever possible
fi: Käytä HTML-tägejä aina kun mahdollista

en: Use an external CSS file
fi: Käytä ulkoista CSS-tiedostoa

en: Use a <style> tag in the HTML file
fi: Käytä <style>-tagia HTML-tiedostossa

en: Specify the handling of CSS. Default is class.
    class: {class}
    inline: {inline}
    tag: {tag}
fi: Määritä CSS:n käsittely. Oletus on luokat (class).
    luokka: {class}
    inline: {inline}
    tagi: {tag}

en: How to handle the CSS when using css-type = 'class'.
    Default is external.
    external: {external}
    inline: {inline}
fi: Kuinka käsitellään CSS kun käytetään CSS-tyyppiä 'luokka'.
    Oletus on ulkoinen.
    ulkoinen: {external}
    inline: {inline}

en: If set this option causes the file name of the HTML file inside the HTMLZ archive to be based on the book title.
fi: Valinta asettaa HTMLZ-paketin sisälle luotavan HTML-tiedostonimeksi kirjan otsikon.

en: Convert LIT files to HTML
fi: Muunna LIT-tiedostot HTML-muotoon

en: Convert LRF files to HTML
fi: Muunna LRF-tiedostot HTML-muotoon

en: Enable auto-rotation of images that are wider than the screen width.
fi: Salli kuvien automaattinen kierto kun ne ovat näyttöä leveämpiä.

en: Set the space between words in pts. Default is %default
fi: Aseta sanaväli pisteinä (pt). Oletus on %d

en: Add a header to all the pages with title and author.
fi: Lisää otsake kaikille sivuille nimestä ja tekijästä.

en: Set the format of the header. %a is replaced by the author and %t by the title. Default is %default
fi: Aseta otsakkeen muotoilu.  %a korvataan tekijällä ja %t on nimi. Oletus on %d

en: Add extra spacing below the header. Default is %default pt.
fi: Lisää väli otsakkeen alle. Oletus on %dpt.

en: Minimum paragraph indent (the indent of the first line of a paragraph) in pts. Default: %default
fi: Minimimitta kappaleen sisennykselle (ensimmäisen rivin sivennys) pisteinä. Oletus: %d

en: This option has no effect
fi: Tällä vaihtoehdolla ei ole vaikutusta

en: Multiply the size of text in rendered tables by this factor. Default is %default
fi: Muunna tekstikoko taulukoissa tällä kertoimella. Oletus on %d

en: The serif family of fonts to embed
fi: Serif-fontti joka sisällytetään tiedostoon

en: The sans-serif family of fonts to embed
fi: Sans-Serif-fontti joka sisällytetään tiedostoon

en: The monospace family of fonts to embed
fi: Monospace-fontti joka sisällytetään tiedostoon

en: Convert MOBI files (.mobi, .prc, .azw) to HTML
fi: Muunna MOBI-tiedostot (.mobi, .prc, .azw) HTML-muotoon

en: When present, use author sort field as author.
fi: Kun asetettu, käytä tekijäjärjestelyä tekijänä.

en: Don't add Table of Contents to the book. Useful if the book has its own table of contents.
fi: Älä lisää sisällysluetteloa kirjaan. Hyödyllinen jos kirjassa on oma sisällysluettelo.

en: Disable compression of the file contents.
fi: Kytke tiedoston pakkaus pois päältä.

en: Ignore margins in the input document. If False, then the MOBI output plugin will try to convert margins specified in the input document, otherwise it will ignore them.
fi: Ohita lähdetiedoston marginaalit. Jos False, MOBI-tallennuksen laajennus yrittää muuntaa marginaalit lähdetiedostosta, muutoin se ohittaa ne.

en: When adding the Table of Contents to the book, add it at the start of the book instead of the end. Not recommended.
fi: Kun kirjaan lisätään sisällysluettelo, se lisätään kirjan alkuun eikä loppuun. Ei suositeltavaa.

en: Enable sharing of book content via Facebook etc.  on the Kindle. WARNING: Using this feature means that  the book will not auto sync its last read position  on multiple devices. Complain to Amazon.
fi: Salli kirjan sisällön jakaminen Facebookissa jne. Kindlessä. VAROITUS: Ominaisuuden myötä kirjan viimeksi luettu kohta ei synkronoidu eri laitteiden välillä. Tästä voit syyttää Amazonia.

en: By default calibre converts all images to JPEG format in the output MOBI file. This is for maximum compatibility as some older MOBI viewers have problems with other image formats. This option tells calibre not to do this. Useful if your document contains lots of GIF/PNG images that become very large when converted to JPEG.
fi: Oletuksena calibre muuntaa luotavaan MOBI-tiedostoon kaikki kuvat JPEG:iksi. Tämä takaa mahdollisimman hyvän yhteensopivuuden vanhempien MOBI-lukulaitteiden kanssa. Valinta estää tämän toiminnon. Valinta on hyödyllinen, jos tiedosto sisältää paljon GIF/PNG-kuvia jotka muuntuvat suuremmiksi JPEG-käännöksessä.

en: By default calibre generates MOBI files that contain the old MOBI 6 format. This format is compatible with all devices. However, by changing this setting, you can tell calibre to generate MOBI files that contain both MOBI 6 and the new KF8 format, or only the new KF8 format. KF8 has more features than MOBI 6, but only works with newer Kindles. Allowed values: {}
fi: Oletuksena calibre luo MOBI-tiedostot jotka käyttävät vanhaa MOBI 6 -formaattia. Se on yhteensopiva kaikkien laitteiden kanssa, Asetusta muuttamalla voit asettaa calibren luomaan MOBI-tiedostoja, jotka sisältävät sekä MOBI 6:n että uuden KF8-formaatin, tai vain KF8-formaatin. KF8:ssa on enemmän ominaisuuksia kuin MOBI 6:ssa, mutta se toimii vain uudemmissa Kindleissä. Sallitut arvot: {}

en: All articles
fi: Kaikki artikkelit

en: Convert ODT (LibreOffice) files to HTML
fi: Muunna ODT-tiedostot (LibreOffice) HTML-muotoon

en: Convert PDB to HTML
fi: Muunna PDB HTML-muotoon

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252. Note: This option is not honored by all formats.
fi: Aseta merkistökoodaus luotavalle tiedostolle. Oletus on cp1252. Huom: Kaikki formaattimuunnokset seuraavat tätä asetusta.

en: Add Table of Contents to beginning of the book.
fi: Lisää sisällysluettelo kirjan alkuun.

en: Convert PDF files to HTML
fi: Muunna PDF-tiedostot HTML-muotoon

en: Do not extract images from the document
fi: Älä pura kuvia tiedostosta

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.45, just below the median line length.
fi: Skaala jolla arvioida mistä riveistä tulisi poistaa rivitys. Käyvät arvot ovat desimaalilukuja välillä 0-1, Oletus on 0.45, hiukan rivipituuksien mediaanin alapuolella.

en: Instead of using the paper size specified in the PDF Output options, use a paper size corresponding to the current output profile. Useful if you want to generate a PDF for viewing on a specific device.
fi: PDF-tallennuksen sivukokoasetuksen sijaan käytä nykyisen luontiprofiilin sivukokoa. Hyödyllinen jos haluat luoda PDF:n katseltavaksi tietyllä laitteella.

en: The unit of measure for page sizes. Default is inch. Choices are {} Note: This does not override the unit for margins!
fi: Sivukokojen mittayksikkö. Oletus on tuuma. Vaihtoehdot ovat {} Huomautus: Tämä ei ohita reunusten yksikköä!

en: The size of the paper. This size will be overridden when a non default output profile is used. Default is letter. Choices are {}
fi: Paperin koko. Tämä koko ohitetaan, kun käytetään muuta kuin oletuslähtöprofiilia. Oletus on letter. Vaihtoehdot ovat {}

en: Custom size of the document. Use the form width x height e.g. `123x321` to specify the width and height. This overrides any specified paper-size.
fi: Asiakirjan mukautettu koko. Käytä lomakkeen leveyttä x korkeutta, esimerkiksi '123x321' leveyden ja korkeuden määrittämiseen. Tämä ohittaa määritetyn paperikoon.

en: Preserve the aspect ratio of the cover, instead of stretching it to fill the full first page of the generated PDF.
fi: Säilytä kannen kuvasuhde sen sijaan, että venyttäisit sitä täyttämään luodun PDF-tiedoston koko ensimmäisen sivun.

en: The font family used to render serif fonts. Will work only if the font is available system-wide.
fi: Serif-fonttien hahmontamiseen käytetty fonttiperhe. Toimii vain, jos fontti on käytettävissä koko järjestelmässä.

en: The font family used to render sans-serif fonts. Will work only if the font is available system-wide.
fi: Fonttiperhe, jota käytettiin sans-serif-fonttien hahmontamiseen. Toimii vain, jos fontti on käytettävissä koko järjestelmässä.

en: The font family used to render monospace fonts. Will work only if the font is available system-wide.
fi: Kirjasinperhe, jota käytetään monospace-fonttien hahmontamiseen. Toimii vain, jos fontti on käytettävissä koko järjestelmässä.

en: The type of font family used to render font for which no font family is specified.
fi: Fonttiperheen tyyppi, jota käytetään sellaisen fontin esittämiseen, jolle ei ole määritetty fonttiperhettä.

en: The default font size (in pixels)
fi: Oletusfonttikoko (pikseleinä)

en: The default font size for monospaced text (in pixels)
fi: Monospaced-tekstin oletusarvoinen fonttikoko (pikseleinä).

en: Break long words at the end of lines. This can give the text at the right margin a more even appearance. Note that depending on the fonts used this option can break the copying of text from the PDF file.
fi: Katkaise pitkät sanat rivien lopussa. Tämä voi antaa oikealla marginaalilla olevalle tekstille tasaisemman ulkonäön. Huomaa, että käytetyistä kirjasimista riippuen tämä asetus voi katkaista tekstin kopioinnin PDF-tiedostosta.

en: Surround all links with a red box, useful for debugging.
fi: Ympäröi kaikki linkit punaisella laatikolla, hyödyllinen virheenetsintään.

en: Add page numbers to the bottom of every page in the generated PDF file. If you specify a footer template, it will take precedence over this option.
fi: Lisää sivunumerot jokaisen sivun alareunaan luotavassa PDF:ssä. Jos asetat alatunnisteelle mallin, se ohittaa tämän valinnan.

en: An HTML template used to generate %s on every page. The strings _PAGENUM_, _TITLE_, _AUTHOR_ and _SECTION_ will be replaced by their current values.
fi: HTML-malli jolla luodaan %s jokaiselle sivulle. Tekstit _PAGENUM_, _TITLE_, _AUTHOR_ ja _SECTION_ korvataan senhetkisillä arvoillaan.

en: footers
fi: alatunnisteet

en: headers
fi: ylätunnisteet

en: Add a Table of Contents at the end of the PDF that lists page numbers. Useful if you want to print out the PDF. If this PDF is intended for electronic use, use the PDF Outline instead.
fi: Lisää PDF-tiedoston loppuun sisällysluettelo, jossa luetellaan sivunumerot. Hyödyllinen, jos haluat tulostaa PDF-tiedoston. Jos tämä PDF on tarkoitettu sähköiseen käyttöön, käytä sen sijaan PDF Outlinea.

en: Title for generated table of contents.
fi: Luotavan sisällysluettelon otsikko.

en: Use the page margins specified in the input document via @page CSS rules. This will cause the margins specified in the conversion settings to be ignored. If the document does not specify page margins, the conversion settings will be used as a fallback.
fi: Käytä sivumarginaaleja jotka on lähdetiedostossa asetettu @page-CSS-määrityksillä. Tämä ohittaa muunnosasetuksissa määritetyt marginaalit. Jos tiedostossa ei ole asetettu marginaaleja, käännösasetuksia käytetään tämän sijaan.

en: Adjust page numbers, as needed. Syntax is a JavaScript expression for the page number. For example, "if (n < 3) 0; else n - 3;", where n is current page number.
fi: Säädä tarvittaessa sivunumeroita. Syntaksi on Javascript-lauseke sivunumerolle. Esimerkiksi "if (n < 3) 0; else n - 3;", jossa n on nykyinen sivunumero.

en: Generate an uncompressed PDF, useful for debugging.
fi: Luo pakkaamaton PDF-tiedosto, josta on hyötyä virheenkorjauksessa.

en: Shift the text horizontally by the specified offset (in pts). On odd numbered pages, it is shifted to the right and on even numbered pages to the left. Use negative numbers for the opposite effect. Note that this setting is ignored on pages where the margins are smaller than the specified offset. Shifting is done by setting the PDF CropBox, not all software respects the CropBox.
fi: Siirtää tekstiä vaakasuunnassa määritetyn siirtymän verran (pts). Parittomilla sivuilla se siirretään oikealle ja parillisilla sivuilla vasemmalle. Käytä negatiivisia numeroita päinvastaiseen vaikutukseen. Huomaa, että tämä asetus ohitetaan sivuilla, joiden reunukset ovat määritettyä siirtymää pienemmät. Vaihtaminen tapahtuu asettamalla PDF CropBox, kaikki ohjelmistot eivät kunnioita CropBoxia.

en: Convert PML to OEB
fi: Muunna PML-tiedostot OEB-muotoon

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252.
fi: Aseta merkistökoodaus luotavalle tiedostolle. Oletus on cp1252.

en: Do not reduce the size or bit depth of images. Images have their size and depth reduced by default to accommodate applications that can not convert images on their own such as Dropbook.
fi: Älä laske kuvien kokoa tai värimäärää. Kuvien kokoa ja värimäärää lasketaan oletuksena huomioimaan sellaisia sovelluksia jotka eivät itse muunna kuvia, kuten Dropbook.

en: Convert RB files to HTML
fi: Muunna RB-tiedostot HTML-muotoon

en: Download periodical content from the Internet
fi: Lataa säännöllistä sisältöä Internetistä

en: Useful for recipe development. Forces max_articles_per_feed to 2 and downloads at most 2 feeds. You can change the number of feeds and articles by supplying optional arguments. For example: --test 3 1 will download at most 3 feeds and only 1 article per feed.
fi: Hyödyllinen reseptikehittämiseen. Pakottaa max_articles_per_feed arvon 2:ksi ja lataa enintään kaksi syötettä. Voit vaihtaa syötteiden ja tiedostojen lukumäärää asettamalla lisämääreitä. Esimerkiksi: --test 3 1 lataa enintään kolme syötettä ja vain yhden artikkelin kustakin syötteestä.

en: Username for sites that require a login to access content.
fi: Käyttäjänimi sivustoille jotka vaativat kirjautumisen.

en: Password for sites that require a login to access content.
fi: Salasana sivustoille jotka vaativa kirjautumisen sisällön avaamiseen.

en: Recipe specific options.
fi: Reseptikohtaiset lisäasetukset.

en: Do not download latest version of builtin recipes from the calibre server
fi: Älä lataa viimeisintä versiota sisäänrakennetuista resepteistä calibre-palvelimelta

en: specific options:
fi: lisäasetuksia:

en: has no recipe specific options
fi: ei ole reseptikohtaisia ​​lisäasetuksia

en: Convert RTF files to HTML
fi: Muunna RTF-tiedostot HTML-muotoon

en: Ignore WMF images instead of replacing them with a placeholder image.
fi: Ohita WMF-kuvat sen sijaan että ne korvattaisiin blakkokuvalla.

en: This RTF file has a feature calibre does not support. Convert it to HTML first and then try it.
    %s
fi: Tässä RTF-tiedostossa on ominaisuus jota calibre ei tue. Muunna se ensin HTML:ksi ja yritä uudelleen.
    %s

en: Convert SNB files to OEB
fi: Muunna SNB-tiedostot OEB-muotoon

en: Specify the character encoding of the output document. The default is utf-8.
fi: Aseta merkistökoodaus luotavalle tiedostolle. Oletus on utf-8.

en: The maximum number of characters per line. This splits on the first space before the specified value. If no space is found the line will be broken at the space after and will exceed the specified value. Also, there is a minimum of 25 characters. Use 0 to disable line splitting.
fi: Rivien maksimimerkkimäärä. Rivit jaetaan ensimmäisen arvos edeltävän välilyönnin kohdalta. Jos riviltä ei tällöin löydy välilyöntiä, rivi jaetaan seuraavasta välilyönnistä ja se ylittää maksimimerkkimäärän. Minimiarvo on 25 merkkiä. Käytä arvoa 0 poistaaksesi jakaminen käytöstä.

en: Specify whether or not to insert an empty line between two paragraphs.
fi: Valitse lisätäänkö kappaleiden väliin tyhjä väli.

en: Specify whether or not to insert two space characters to indent the first line of each paragraph.
fi: Valitse lisätäänkö jokaisen kappaleen alkuun kaksi välilyöntiä sisennykseksi.

en: Specify whether or not to hide the chapter title for each chapter. Useful for image-only output (eg. comics).
fi: Valitse piilotetaanko lukujen otsikot. Hyödyllinen kun julkaistaan vain kuvia (esim. sarjakuvia).

en: Resize all the images for full screen mode.
fi: Muuta kaikkien kuvien kokoa koko näytön tilaan.

en: Start page
fi: Aloitussivu

en: Cover pages
fi: Kansisivut

en:  (Preface)
fi:  (Alustus)

en: Convert TCR files to HTML
fi: Muunna TCR-tiedostot HTML-muotoon

en: Abbreviations
fi: Lyhenteet

en: Support admonitions
fi: Tukipyynnöt

en: Add attribute to HTML tags
fi: Lisää attribuutti HMTL-tägeihin

en: Add code highlighting via Pygments
fi: Lisää koodin korostukset Pygmentsistä

en: Definition lists
fi: Määritelmäluettelot

en: Enables various common extensions
fi: Sallii joukon yleisiä laajennuksia

en: Alternative code block syntax
fi: Vaihtoehtoinen koodiblokin syntaksi

en: Footnotes
fi: Alaviitteet

en: Use legacy element attributes
fi: Käytä vanhan muotoisa element attribuutteja

en: Use legacy underscore handling for connected words
fi: Käytä vanhan muotoista alaviivakäsittelyä yhdstettyjen sanojen hallintaan

en: Metadata in the document
fi: Metatiedot tiedostossa

en: Treat newlines as hard breaks
fi: Käsittele rivinvaihtoja (newline) kappaleenvaihtoina

en: Do not allow mixing list types
fi: Älä salli listatyyppien sekoituksia

en: Use Markdown's internal smartypants parser
fi: Käytä Markdownin sisäistä smartypants-jäsennintä

en: Support tables
fi: Tue taulukoita

en: Generate a table of contents
fi: Luo sisällysluettelo

en: Wiki style links
fi: Wiki-tyyliset linkit

en: Convert TXT files to HTML
fi: Muunna TXT-tiedostot HTML-muotoon

en: Try to auto detect paragraph type
fi: Yritä tunnistaa kappaletyyppi

en: Treat a blank line as a paragraph break
fi: Käsittele tyhjää riviä kappaleenvaihtona

en: Assume every line is a paragraph
fi: Oleta jokaisen rivin olevan erillinen kappale

en: Assume every line starting with 2+ spaces or a tab starts a paragraph
fi: Oleta jokaisen rivin joka alkaa 2+ välilyönnillä tai sarkaimerkillä olevan erillinen kappale

en: Most lines have hard line breaks, few/no blank lines or indents
fi: Useimmilla riveillä on "kovat" rivinvaihdot, harvoja/ei lainkaan tyhjiä rivejä tai sisennyksiä

en: Don't modify the paragraph structure
fi: Älä muokkaa kappalerakennetta

en: Automatically decide which formatting processor to use
fi: Valitse automaattisesti mitä muotoiluprosessointia käytetään

en: No formatting
fi: Ei muotoilua

en: Use heuristics to determine chapter headings, italics, etc.
fi: Käytä heuristiikka tunnistamaan lukujen otsikot, kursiivit, jne.

en: Use the Textile markup language
fi: Käytä Textile-merkintäkieltä

en: Use the Markdown markup language
fi: Käytä Markdown-markupkieltä

en: Formatting used within the document.
    * auto: {auto}
    * plain: {plain}
    * heuristic: {heuristic}
    * textile: {textile}
    * markdown: {markdown}
    To learn more about Markdown see {url}
fi: Asiakirjassa käytetty muotoilu.
    * auto: {auto}
    * plain: {plain}
    * heuristic: {heuristic}
    * textile: {textile}
    * markdown: {markdown}
    Jos haluat lisätietoja Markdownista, katso {url}

en: Paragraph structure to assume. The value of "off" is useful for formatted documents such as Markdown or Textile. Choices are:
    * auto: {auto}
    * block: {block}
    * single: {single}
    * print:  {print}
    * unformatted: {unformatted}
    * off: {off}
fi: Oletus kappalerakenteesta. Käytöstä poistaminen on hyödyksi jos dokumentissa on jokin Markdownin tai Textilen kaltainen muotoilu. Vaihtoehdot:
    * automaattinen: {auto}
    * blokki: {block}
    * yksittäinen: {single}
    * painettu: {print}
    * muotoilematon: {unformatted}
    * pois: {off}

en: Normally extra spaces are condensed into a single space. With this option all spaces will be displayed.
fi: Yleensä perättäiset välilyönnit tiivistetään yhdeksi välilyönniksi. Tämä valinta säilyttää kaikki välilyönnit.

en: Normally extra space at the beginning of lines is retained. With this option they will be removed.
fi: Tavallisesti välilyönti rivin alussa säilytetään. Tällä valinnalla ne poistetaan.

en: Enable extensions to Markdown syntax. Extensions are formatting that is not part of the standard Markdown format. The extensions enabled by default: %default.
    To learn more about Markdown extensions, see {}
    This should be a comma separated list of extensions to enable:
fi: Ota käyttöön Markdown-syntaksin laajennukset. Laajennukset ovat muotoiluja, jotka eivät kuulu Markdownin vakiomuotoon. Oletusarvoisesti käytössä olevat laajennukset: %default.
    Jos haluat lisätietoja Markdown-laajennuksista, katso {}
    Tämän tulisi olla pilkulla erotettu luettelo käyttöön otettavista laajennuksista:

en: Plain text
fi: Muotoilematon teksti

en: Markdown formatted text
fi: Markdown-muotoiltu teksti

en: Textile formatted text
fi: Textile-muotoinen teksti

en: Type of newline to use. Options are %s. Default is 'system'. Use 'old_mac' for compatibility with Mac OS 9 and earlier. For macOS use 'unix'. 'system' will default to the newline type used by this OS.
fi: Käytettävä rivinvaihdon tyyppi. Vaihtoehdot ovat %s. Oletus on 'järjestelmä'. Aseta 'old_mac' Mac OS 9:n ja vanhempien tukemiseksi. macOS:lle valitse 'unix'. 'järjestelmä' käyttää nykyisen käyttöjärjestelmän oletusrivinvaihtoa.

en: Force splitting on the max-line-length value when no space is present. Also allows max-line-length to be below the minimum
fi: Pakota katkaisu max-line-length pituuden kohdalla jos välilyöntiä ei ole. Sallii myös max-line-lengthin toteutumisen minimiä pienemmäksi

en: Formatting used within the document.
    * plain: {plain}
    * markdown: {markdown}
    * textile: {textile}
fi: Dokumentissa käytetty muotoilu.
    * muotoilematon: {plain}
    * markdown: {markdown}
    * textile: {textile}

en: Do not remove links within the document. This is only useful when paired with a TXT output formatting option that is not none because links are always removed with plain text output.
fi: Älä poista linkkejä asiakirjan sisältä. Tämä on hyödyllistä vain, kun se yhdistetään TXT-tulosteen muotoiluvaihtoehtoon, joka ei ole none, koska linkit poistetaan aina tavallisen tekstitulosteen yhteydessä.

en: Do not remove image references within the document. This is only useful when paired with a TXT output formatting option that is not none because links are always removed with plain text output.
fi: Älä poista kuvaviittauksia asiakirjan sisältä. Tämä on hyödyllistä vain, kun se yhdistetään TXT-tulosteen muotoiluvaihtoehtoon, joka ei ole none, koska linkit poistetaan aina tavallisen tekstitulosteen yhteydessä.

en: Do not remove font color from output. This is only useful when TXT output formatting is set to textile. Textile is the only formatting that supports setting font color. If this option is not specified font color will not be set and default to the color displayed by the reader (generally this is black).
fi: Älä poista fontin väriä tulosteesta. Tämä on hyödyllistä vain, kun TXT-tulosteen muotoilu on asetettu tekstiiliksi. Tekstiili on ainoa muotoilu, joka tukee fontin värin asettamista. Jos tätä vaihtoehtoa ei määritetä, fontin väriä ei aseteta, vaan se on oletusarvoisesti lukulaitteen näyttämä väri (yleensä musta).

en: Level of verbosity. Specify multiple times for greater verbosity. Specifying it twice will result in full verbosity, once medium verbosity and zero times least verbosity.
fi: Kuvausten tarkkuustaso. Useampi määrittely tuottaa yksityiskohtaisemmat kuvaukset. Kaksinkertainen asetus tuottaa täyden tarkkuustason, yksi kerta keskimääräisen ja nolla kertaa vähäisimman tarkkuustason.

en: Save the output from different stages of the conversion pipeline to the specified folder. Useful if you are unsure at which stage of the conversion process a bug is occurring.
fi: Tallenna muuntoputken eri vaiheiden tuotokset määritettyyn kansioon. Hyödyllinen, jos et ole varma, missä vaiheessa muuntoprosessia virhe ilmenee.

en: Specify the input profile. The input profile gives the conversion system information on how to interpret various information in the input document. For example resolution dependent lengths (i.e. lengths in pixels). Choices are:
fi: Määritä syöttöprofiili. Syöttöprofiili antaa käännökselle järjestelmätiedot, joiden perusteella lukuisat syöttödokumentit tulkitaan. Esimerkiksi resoluution pituus (eli pituus pikseleinä). Vaihtoehdot ovat:

en: Specify the output profile. The output profile tells the conversion system how to optimize the created document for the specified device. In some cases, an output profile can be used to optimize the output for a particular device, but this is rarely necessary. Choices are:
fi: Määritä lähtöprofiili. Tulostusprofiili kertoo muunnosjärjestelmälle, miten luotu asiakirja optimoidaan määritettyä laitetta varten. Joissakin tapauksissa lähtöprofiilia voidaan käyttää optimoimaan lähtö tietylle laitteelle, mutta tämä on harvoin tarpeen. Vaihtoehtoja ovat mm.:

en: The base font size in pts. All font sizes in the produced book will be rescaled based on this size. By choosing a larger size you can make the fonts in the output bigger and vice versa. By default, when the value is zero, the base font size is chosen based on the output profile you chose.
fi: Normaali tekstin koko pisteinä (pt). Kaikki teksti tuotetaan tätä kokoa skaalaamalla. Suurempi koko suurentaa kaikkia tekstejä, ja toisinpäin. Oletuksena, jos arvona on 0, käytetään vientiprofiilissa asetettua arvoa.

en: Mapping from CSS font names to font sizes in pts. An example setting is 12,12,14,16,18,20,22,24. These are the mappings for the sizes xx-small to xx-large, with the final size being for huge fonts. The font rescaling algorithm uses these sizes to intelligently rescale fonts. The default is to use a mapping based on the output profile you chose.
fi: CSS-fonttien nimien yhdistäminen fonttikokoihin pisteinä. Esimerkkiasetus on 12,12,14,16,18,20,22,24. Nämä ovat yhdistelmät kokoja xx-pieni- xx-suuri varten, ja viimeinen koko on valtaville fonteille. Fonttien skaalausalgoritmi käyttää näitä kokoja fonttien älykkääseen skaalaukseen. Oletusarvoisesti käytetään valitsemaasi lähtöprofiiliin perustuvaa kartoitusta.

en: Disable all rescaling of font sizes.
fi: Poista kaikki fonttikokojen skaalaukset käytöstä.

en: The minimum line height, as a percentage of the element's calculated font size. calibre will ensure that every element has a line height of at least this setting, irrespective of what the input document specifies. Set to zero to disable. Default is 120%. Use this setting in preference to the direct line height specification, unless you know what you are doing. For example, you can achieve "double spaced" text by setting this to 240.
fi: Rivinkorkeuden minimi, prosenttiarvona lasketusta tekstielementin korkeudesta. calibre tarkastaa, että kaikilla elementeillä on vähintään tämä rivinkorkeus, riippumatta lähdetiedoston asetuksista. Aseta 0 poistaaksesi käytöstä. Oletus on 120%. Käytä tätä asetusta suoran rivikorkeuden sijaan, ellet ole varma että haluat tehdä toisin. Esimerkiksi "tuplarivin" saat asettamalla arvoksi 240.

en: The line height in pts. Controls spacing between consecutive lines of text. Only applies to elements that do not define their own line height. In most cases, the minimum line height option is more useful. By default no line height manipulation is performed.
fi: Rivinkorkeus pisteinä (pt). Tekstirivien välistys. Koskee vain elementtejä, jotka eivät määrittele omaa rivinkorkeuttaan. Useimmiten minimirivinkorkeus on hyödyllisempi asetus. Oletuksena ei suoriteta mitään rivinkorkeuden muokkausta.

en: Embed the specified font family into the book. This specifies the "base" font used for the book. If the input document specifies its own fonts, they may override this base font. You can use the filter style information option to remove fonts from the input document. Note that font embedding only works with some output formats, principally EPUB, AZW3 and DOCX.
fi: Upota valittu fonttitiedosto kirjaan. Tästä tulee kirjan "perusfontti". Jos lähdetiedostossa on omat fonttinsa, ne voivat ohittaa tämän fontin. Voit käyttää tyyliasetusten suodatusta lähdetiedoston fonttien poistamiseen. Huomaa, että fontin upottaminen toimii vain joissakin formaateissa, kuten EPUB, AZW3 ja DOCX.

en: Embed every font that is referenced in the input document but not already embedded. This will search your system for the fonts, and if found, they will be embedded. Embedding will only work if the format you are converting to supports embedded fonts, such as EPUB, AZW3, DOCX or PDF. Please ensure that you have the proper license for embedding the fonts used in this document.
fi: Upota kaikki dokumentissa viitatut fontit jos ne eivät ole jo upotettuina. Fontteja etsitään järjestelmästäsi, ja läydetyt fontit upotetaan. Upottaminen toimii vain sitä tukevissa formaateissa, kuten EPUB, AZW3, DOCX ja PDF. Varmistathan, että sinulla on lisenssi fontin upottamiseen.

en: Subset all embedded fonts. Every embedded font is reduced to contain only the glyphs used in this document. This decreases the size of the font files. Useful if you are embedding a particularly large font with lots of unused glyphs.
fi: Tiivistä kaikki upotetut fontit. Jokainen upotettu fontti pienennetään siten, että se sisältää vain tässä asiakirjassa käytetyt merkit. Tämä pienentää fonttitiedostojen kokoa. Hyödyllinen, jos upotat erityisen suuren fontin, jossa on paljon käyttämättömiä merkkejä.

en: Some badly designed documents use tables to control the layout of text on the page. When converted these documents often have text that runs off the page and other artifacts. This option will extract the content from the tables and present it in a linear fashion.
fi: Jotkin huonosti suunnitellut dokumentit käyttävät taulukoita tekstin asetteluun sivulle. Muunnoksessa niiden rivit usein venyvät sivun ulkopuolelle yms. Tämä valinta purkaa sisällön taulukoista ja esittää sen rivitetyssä muodossa.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level one. If this is specified, it takes precedence over other forms of auto-detection. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
fi: XPath-lauseke, joka määrittää kaikki tagit, jotka on lisättävä sisällysluetteloon tasolla yksi. Jos tämä määritetään, se on ensisijainen muihin automaattisen tunnistuksen muotoihin nähden. Katso esimerkkejä calibren käyttöoppaan XPath-oppaasta.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level two. Each entry is added under the previous level one entry. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
fi: XPath-lauseke, joka määrittää kaikki tagit, jotka on lisättävä sisällysluetteloon tasolla kaksi. Jokainen merkintä lisätään edellisen tason yksi merkinnän alle. Katso esimerkkejä calibren käyttöoppaan XPath-oppaasta.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level three. Each entry is added under the previous level two entry. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
fi: XPath-lauseke, joka määrittää kaikki tagit, jotka on lisättävä sisällysluetteloon tasolla kolme. Jokainen merkintä lisätään edellisen tason kaksi merkinnän alle. Katso esimerkkejä calibren käyttöoppaan XPath-oppaasta.

en: Normally, if the source file already has a Table of Contents, it is used in preference to the auto-generated one. With this option, the auto-generated one is always used.
fi: Yleensä, jos tiedostossa on jo sisällysluettelo, sitä käytetään automaattisesti luodun sijaan. Valinta asettaa aina käyttöön automaattisesti luodun sisällysluettelon.

en: Don't add auto-detected chapters to the Table of Contents.
fi: Älä lisää automaattisesti havaittuja lukuja sisällysluetteloon.

en: If fewer than this number of chapters is detected, then links are added to the Table of Contents. Default: %default
fi: Jos lukuja löydetään vähemmän kuin tämä lukumäärä, sisällysluetteloon asetetaan linkit. Oletus: %default

en: Maximum number of links to insert into the TOC. Set to 0 to disable. Default is: %default. Links are only added to the TOC if less than the threshold number of chapters were detected.
fi: Maksimimäärä linkkejä sisällysluettelossa. 0 poistaa rajan käytöstä. Oletus: %default. Linkit lisätään sisällysluetteloon vain jos lukuja on tätä arvoa vähemmän.

en: Remove entries from the Table of Contents whose titles match the specified regular expression. Matching entries and all their children are removed.
fi: Poista sisällysluettelosta rivit, joiden sisältö vastaa asetettua regexp-lauseketta. Nämä rivit sekä niiden alarivit karsitaan luettelosta.

en: When creating a TOC from links in the input document, allow duplicate entries, i.e. allow more than one entry with the same text, provided that they point to a different location.
fi: Salli sisällysluettelossa toistuvat rivit, eli samansisältöiset rivit, kunhan ne osoittavat eri kohtiin dokumentissa.

en: An XPath expression to detect chapter titles. The default is to consider <h1> or <h2> tags that contain the words "chapter", "book", "section", "prologue", "epilogue" or "part" as chapter titles as well as any tags that have class="chapter". The expression used must evaluate to a list of elements. To disable chapter detection, use the expression "/". See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for further help on using this feature.
fi: XPath-lauseke kappaleotsikoiden poimimiseksi. Oletuksena huomioidaan <h1> tai <h2> tägit joissa on sanat "chapter", "book", "section", "prologue", "epilogue" tai "part" kappaleiden otsikkoina, kuten myös tagit joiden luokka="kappale". Lauseke tulee kääntyä listaksi elementtejä. Poista otsikoiden tunnistaminen käytöstä arvolla "/".  Katso calibren käyttöohjeesta XPathin käyttöopastus.

en: Specify how to mark detected chapters. A value of "pagebreak" will insert page breaks before chapters. A value of "rule" will insert a line before chapters. A value of "none" will disable chapter marking and a value of "both" will use both page breaks and lines to mark chapters.
fi: Aseta lukujen merkintätapa. Arvo "pagebreak" lisää sivunvaihdot ennen lukuja. Arvo "rule" lisää vaakaviivan ennen lukuja. Arvo "none" estää lukujen merkitsemisen ja arvo "both" lisää sekä sivunvaihdon että vaakaviivan.

en: An XPath expression to detect the location in the document at which to start reading. Some e-book reading programs (most prominently the Kindle) use this location as the position at which to open the book. See the XPath tutorial in the calibre User Manual for further help using this feature.
fi: XPath-lauseke lukemisen aloituskohdan löytämiseen dokumentista. Jotkin lukuohjelmat (etenkin Kindle) käyttävät tätä kohtaa kirjan avaamiseen. Katso lisäominaisuuksia XPath-opastuksesta calibre-käyttöohjeesta.

en: Either the path to a CSS stylesheet or raw CSS. This CSS will be appended to the style rules from the source file, so it can be used to override those rules.
fi: Joko CSS-tyylisivun polku tai raaka CSS. Tämä CSS liitetään lähdetiedoston tyylisääntöihin, joten sitä voidaan käyttää näiden sääntöjen ohittamiseen.

en: Rules for transforming the styles in this book. These rules are applied after all other CSS processing is done.
fi: Säännöt kirjan tyylien muuntamiseen. Nämä säännöt suoritetaan kaiken muun CSS-käsittelyn jälkeen.

en: Rules for transforming the HTML in this book. These rules are applied after the HTML is parsed, but before any other transformations.
fi: Säännöt tämän kirjan HTML:n muuntamiseen. Näitä sääntöjä sovelletaan HTML:n jäsentämisen jälkeen, mutta ennen muita muunnoksia.

en: A comma separated list of CSS properties that will be removed from all CSS style rules. This is useful if the presence of some style information prevents it from being overridden on your device. For example: font-family,color,margin-left,margin-right
fi: Pilkuin erotettu lista CSS-määreitä, jotka poistetaan kaikista CSS-säännöistä. Hyödyllistä, jos jonkin tyylimäärityksen ohittaminen ei muuten onnistu. Esimerkiksi: font-family,color,margin-left,margin-right

en: By default, calibre will use the shorthand form for various CSS properties such as margin, padding, border, etc. This option will cause it to use the full expanded form instead. Note that CSS is always expanded when generating EPUB files with the output profile set to one of the Nook profiles as the Nook cannot handle shorthand CSS.
fi: Oletuksena calibre käyttää CSS-määritysten lyhennettyjä muotoja, mm. marginaali, täyte, reunus jne. Valinta kytkee käyttöön täydet, laajennetut muodot. Nook ei pysty käsittelemään lyhennettyjä muotoja, ja Nookin muunnosprofiilit käyttävät aina laajennettua muotoa EPUB-tiedostoissa.

en: An XPath expression. Page breaks are inserted before the specified elements. To disable use the expression: /
fi: XPath-lauseke. Lisää sivunvaihdot ennen tiettyjä elementtejä. Poista käytöstä lausekkeella: /

en: Some documents specify page margins by specifying a left and right margin on each individual paragraph. calibre will try to detect and remove these margins. Sometimes, this can cause the removal of margins that should not have been removed. In this case you can disable the removal.
fi: Joissakin dokumenteissa oikea ja vasen marginaali on ilmoitettu jokaiselle kappaleelle erikseen. calibre pyrkii etsimään ja poistamaan tällaiset marginaalit. Joskus kuitenkin poistuu vääriä marginaaliasetuksia Voit estää poiston tällä valinnalla.

en: Set the top margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
fi: Aseta ylämarginaali pisteinä (pt). Oletus on %default. Nollaa pienempi luku estää marginaalin asettamisen (jolloin säilytetään alkuperäisen dokumentin marginaali). Huom: Sivupohjaisilla formaateilla kuten DOCX ja PDF on omat marginaalisetuksensa, jotka ohittavat tämän.

en: Set the bottom margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
fi: Aseta alamarginaali pisteinä (pt). Oletus on %default. Nollaa pienempi luku estää marginaalin asettamisen (jolloin säilytetään alkuperäisen dokumentin marginaali). Huom: Sivupohjaisilla formaateilla kuten DOCX ja PDF on omat marginaalisetuksensa, jotka ohittavat tämän.

en: Set the left margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
fi: Aseta vasen marginaali pisteinä (pt). Oletus on %default. Nollaa pienempi luku estää marginaalin asettamisen (jolloin säilytetään alkuperäisen dokumentin marginaali). Huom: Sivupohjaisilla formaateilla kuten DOCX ja PDF on omat marginaalisetuksensa, jotka ohittavat tämän.

en: Set the right margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
fi: Aseta oikea marginaali pisteinä (pt). Oletus on %default. Nollaa pienempi luku estää marginaalin asettamisen (jolloin säilytetään alkuperäisen dokumentin marginaali). Huom: Sivupohjaisilla formaateilla kuten DOCX ja PDF on omat marginaalisetuksensa, jotka ohittavat tämän.

en: Change text justification. A value of "left" converts all justified text in the source to left aligned (i.e. unjustified) text. A value of "justify" converts all unjustified text to justified. A value of "original" (the default) does not change justification in the source file. Note that only some output formats support justification.
fi: Muuta tekstin kohdistusta. Arvo "vasen" muuttaa kaiken lähteen tekstin vasemmalle tasatuksi (eli tasaamattomaksi) tekstiksi. Arvo "tasaa" muuttaa kaiken tasoittamattoman tekstin tasoitetuksi. Arvo "alkuperäinen" (oletusarvo) ei muuta lähdetiedoston tekstin tasausta. Huomaa, että vain jotkin lähtöformaatit tukevat tasausta.

en: Remove spacing between paragraphs. Also sets an indent on paragraphs of 1.5em. Spacing removal will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
fi: Poista kappaleiden väliset tyhjät rivit. Asettaa myös 1.5 em sisennyksen kappaleisiin. Välistyksen poistaminen ei toimi, jos lähdetiedosto ei käytä kappaleita (<p> tai <div> tägi).

en: When calibre removes blank lines between paragraphs, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent (in em). If you set this value negative, then the indent specified in the input document is used, that is, calibre does not change the indentation.
fi: Kun calibre poistaa tyhjiä rivejä kappaleiden välistä, se asettaa myös kappalesisennyksen, jotta kappaleet ovat erotettavissa. Arvo asettaa sisennyksen leveyden (em). Jos asetat negatiivisen arvon, säilytetään lähdetiedoston kappalesisennys.

en: Use the cover detected from the source file in preference to the specified cover.
fi: Käytä lähdetiedostosta löydettyä kansikuvaa määritetyn kannen sijasta.

en: Insert a blank line between paragraphs. Will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
fi: Lisää tyhjä rivi kappaleiden väliin. Ei toimi, jos lähdetiedosto ei käytä kappaleita (<p> tai <div> -tageja).

en: Set the height of the inserted blank lines (in em). The height of the lines between paragraphs will be twice the value set here.
fi: Aseta tyhjien lisättyjen rivien korkeus (em). Rivien korkeus on kaksi kertaa tämä arvo.

en: Remove the first image from the input e-book. Useful if the input document has a cover image that is not identified as a cover. In this case, if you set a cover in calibre, the output document will end up with two cover images if you do not specify this option.
fi: Poista e-kirjan ensimmäinen kuva. Hyödyllistä, jos lähdetiedostossa on kansikuva, jota ei tunnisteta kanneksi.  Jos asetat oman kansikuvan sen sijaan, tämä valinta estää kahden kannen muodostumisen kirjaan.

en: Insert the book metadata at the start of the book. This is useful if your e-book reader does not support displaying/searching metadata directly.
fi: Lisää metadata kirjan alkuun. Hyödyllistä, jos lukulaitteesi ei tue metadatan normaalia esittämistä/hakua.

en: Convert fancy quotes, dashes and ellipsis to their plain equivalents.
fi: Muunna typografisesti tarkat lainausmerkit, väliviivat ja perättäiset pisteet niiden tavanomaisiksi vastineiksi.

en: Read metadata from the specified OPF file. Metadata read from this file will override any metadata in the source file.
fi: Lue metadata osoitetusta OPF-tiedostosta. Luettu metadata ohittaa lähdetiedostosta löytyvät tiedot.

en: Transliterate Unicode characters to an ASCII representation. Use with care because this will replace Unicode characters with ASCII. For instance it will replace "{0}" with "{1}". Also, note that in cases where there are multiple representations of a character (characters shared by Chinese and Japanese for instance) the representation based on the current calibre interface language will be used.
fi: Unicode-merkkien translitterointi ASCII-esitykseksi. Käytä varovasti, koska tämä korvaa Unicode-merkit ASCII-merkillä. Se korvaa esimerkiksi "{0}" merkillä "{1}". Huomaa myös, että tapauksissa, joissa merkistä on useita esitystapoja (esimerkiksi kiinan ja japanin yhteiset merkit), käytetään nykyisen calibre-käyttöliittymän kielen mukaista esitystä.

en: Set the title.
fi: Anna otsikko.

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by ampersands.
fi: Aseta tekijät. Useammat tekijät erotetaan puolipisteillä.

en: The version of the title to be used for sorting.
fi: Nimen muoto jota käytetään järjestämiseen.

en: String to be used when sorting by author.
fi: Teksti jota käytetään tekijän mukaan järjestämiseen.

en: Set the cover to the specified file or URL
fi: Aseta kansi osoitetusta tiedostosta tai URL:stä

en: Set the e-book description.
fi: Aseta kirjan kuvaus.

en: Set the e-book publisher.
fi: Aseta kirjan julkaisija.

en: Set the series this e-book belongs to.
fi: Aseta sarja johon kirja kuuluu.

en: Set the index of the book in this series.
fi: Aseta kirjan järjestysnumero sarjassa.

en: Set the rating. Should be a number between 1 and 5.
fi: Aseta arvosana. Luku 1-5.

en: Set the ISBN of the book.
fi: Anna kirjan ISBN.

en: Set the tags for the book. Should be a comma separated list.
fi: Aseta kirjan tägit. Muotona pilkuin erotettu lista.

en: Set the book producer.
fi: Aseta kirjan tuottaja.

en: Set the language.
fi: Anna kieli.

en: Set the publication date (assumed to be in the local timezone, unless the timezone is explicitly specified)
fi: Aseta julkaisupäivämäärä (oletetaan käyttävän paikallista aikavyöhykettä, ellei aikavyöhykettä ilmoiteta erikseen)

en: Set the book timestamp (no longer used anywhere)
fi: Aseta kirja aikaleima (ei enää käytössä missään)

en: Enable heuristic processing. This option must be set for any heuristic processing to take place.
fi: Ota heuristinen prosessointi käyttöön. Valinta vaaditaan, jotta heuristista prosessointia suoritetaan.

en: Detect unformatted chapter headings and sub headings. Change them to h2 and h3 tags.  This setting will not create a TOC, but can be used in conjunction with structure detection to create one.
fi: Tunnista muotoilemattomat lukujen otsikot ja alaotsikot. Muunna ne h2 ja h3 tageiksi. Tästä ei vielä muodostu sisällysluetteloa, mutta toimintoa voidaan hyödyntää rakenteen luomisessa sisällysluettelon generoimisen yhteydessä.

en: Look for common words and patterns that denote italics and italicize them.
fi: Etsi yleisiä sanoja sekä rakenteita joilla merkitään kursivointeja ja kursivoi nämä kohdat.

en: Turn indentation created from multiple non-breaking space entities into CSS indents.
fi: Muunna perättäisistä sitovista välilyönneistä tehdyt sisennykset CSS-sisennyksiksi.

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.4, just below the median line length.  If only a few lines in the document require unwrapping this value should be reduced
fi: Pituuden suhdeluku, jolla arvioida mistä riveistä tulisi poistaa rivitys. Käyvät arvot ovat desimaalilukuja välillä 0-1. Oletus on 0.4, hiukan rivipituuksien mediaanin alapuolella. Jos vain harvoista dokumentin riveistä tarvitsee poistaa rivitys, tarvitaan pienempi suhdeluku

en: Unwrap lines using punctuation and other formatting clues.
fi: Poista turhat rivinvaihdot päättelemällä kappaleet välimerkeistä ja muista muista muotoiluista.

en: Remove empty paragraphs from the document when they exist between every other paragraph
fi: Poista tyhjät kappaleet kappaleiden välistä

en: Left aligned scene break markers are center aligned. Replace soft scene breaks that use multiple blank lines with horizontal rules.
fi: Vasempaan tasatut kohtausten vaihdokset keskitetään. Korvaa useilla tyhjillä riveillä tehdyn kohtausten vaihdoksen vaakaviivalla.

en: Replace scene breaks with the specified text. By default, the text from the input document is used.
fi: Korvaa kohtausten vaihdokset asetetulla tekstillä. Oletuksena käytetään lähdetiedoston tekstiä.

en: Analyze hyphenated words throughout the document.  The document itself is used as a dictionary to determine whether hyphens should be retained or removed.
fi: Analysoi dokumentin tavutetut sanat. Dokumentin omaa sisältöä käytetään tunnistamaan tulisiko väliviiva poistaa vai säilyttää.

en: Looks for occurrences of sequential <h1> or <h2> tags. The tags are renumbered to prevent splitting in the middle of chapter headings.
fi: Etsii perättäisiä <h1> tai <h2> tageja. Tagit numeroidaan uudelleen, jotta lukujen otsikot eivät katkea kesken.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr1-replace.
fi: Hakulauseke (regular expression) joka korvataan sr1-replacella.

en: Replacement to replace the text found with sr1-search.
fi: Korvaava teksti sr1-searchilla löydetylle tekstille.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr2-replace.
fi: Hakulauseke (regular expression) joka korvataan sr2-replacella.

en: Replacement to replace the text found with sr2-search.
fi: Korvaava teksti sr2-searchilla löydetylle tekstille.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr3-replace.
fi: Hakulauseke (regular expression) joka korvataan sr3-replacella.

en: Replacement to replace the text found with sr3-search.
fi: Korvaava teksti sr3-searchilla löydetylle tekstille.

en: Path to a file containing search and replace regular expressions. The file must contain alternating lines of regular expression followed by replacement pattern (which can be an empty line). The regular expression must be in the Python regex syntax and the file must be UTF-8 encoded.
fi: Polku tiedostoon jossa on etsi ja korvaa -regular expressionit. Tiedoston tulee muodostua perättäisistä riveistä, hakulauseke ja korvauslauseke (joka voi olla myös tyhjä rivi). Lausekkeen tulee noudattaa Python regex -syntaksia ja tiedoston tulee käyttää UTF-8-merkistöä.

en: Values of series index and rating must be numbers. Ignoring
fi: Sarjan järjestysnumeron sekä arvosanan tulee olla numeroita. Ohitetaan

en: Failed to parse date/time
fi: Pvm/aika-tulkinta epäonnistui

en: Converting input to HTML...
fi: Muunnetaan lähde HTML:ksi...

en: Running transforms on e-book...
fi: Muunnetaan e-kirjaa...

en: Running %s plugin
fi: Suoritetaan %s-laajennus

en: Template error
fi: Mallivirhe

en: The Cross
fi: Risti

en: Banner
fi: Banneri

en: Ornamental
fi: Koristeellinen

en: Blocks
fi: Palkit

en: Remove the property
fi: Poista ominaisuustieto

en: Add extra properties
fi: Lisää lisäominaisuustietoja

en: Change the value to
fi: Muuta arvoksi

en: Multiply the value by
fi: Kerro arvo luvulla

en: Divide the value by
fi: Jaa arvo luvulla

en: Add to the value
fi: Summaa arvoon

en: Subtract from the value
fi: Vähennä arvosta

en: is
fi: on

en: is not
fi: ei ole

en: is any value
fi: on mikä tahansa arvo

en: matches pattern
fi: vastaa mallia

en: does not match pattern
fi: ei vastaa mallia

en: is the same length as
fi: on yhtä pitkä kuin

en: is not the same length as
fi: ei ole yhtä pitkä kuin

en: is less than
fi: on pienempi kuin

en: is greater than
fi: on suurempi kuin

en: is less than or equal to
fi: on pienempi tai yhtä suuri kuin

en: is greater than or equal to
fi: on suurempi tai yhtä suuri kuin

en: Unknown keys
fi: Tuntemattomat avaimet

en: The rule has unknown keys: %s
fi: Säännössä on tuntemattomia avaimia: %s

en: Missing keys
fi: Puuttuvat tunnisteet

en: The rule has missing keys: %s
fi: Säännöstä puuttuu tunnisteet: %s

en: Property required
fi: Ominaisuustieto vaaditaan

en: You must specify a CSS property to match
fi: Vastattava CSS-ominaisuus vaaditaan

en: Shorthand property not allowed
fi: Lyhennettyä ominaisuusmuotoa ei tueta

en: {0} is a shorthand property. Use the full form of the property, for example, instead of font, use font-family, instead of margin, use margin-top, etc.
fi: {0} on lyhennetty muoto. Käytä ominaisuustiedon täyttä muotoa, esimerkiksi font muodossa font-family, margin muodossa margin-top, jne.

en: Query required
fi: Hakulauseke vaaditaan

en: You must specify a value for the CSS property to match
fi: Vastattavalle CSS-ominaisuudelle on ilmoitettava arvo

en: Unknown match type
fi: Tuntematon vastattavan tyyppi

en: The match type %s is not known
fi: Vastattava tyyppi %s on tuntematon

en: Query invalid
fi: Epäkelpo haku

en: %s is not a valid regular expression
fi: %s on epäkelpo lauseke

en: %s is not a valid length or number
fi: %s on epäkelpo pituus tai numero

en: Unknown action type
fi: Tuntematon toimintotyyppi

en: The action type %s is not known
fi: Toimintotyyppi %s on tuntematon

en: You must specify a number
fi: Vaaditaan numero

en: You must specify at least one CSS property to add
fi: Vaaditaan vähintään yksi lisättävä CSS-ominaisuus

en: You must specify a value to change the property to
fi: Vaaditaan arvo joka ominaisuudelle asetetaan

en: No data
fi: Ei tietoja

en: %s is not a number
fi: %s ei ole numero

en: Invalid number
fi: Epäkelpo luku

en: If the property {property} {match_type} {query}
    {action}
fi: Jos ominaisuus {property} {match_type} {query}
    {action}

en: Notes
fi: Muistiinpanot

en: Table of Contents
fi: Sisällysluettelo

en: Cover
fi: Kansi

en: Follow all local links in an HTML file and create a ZIP file containing all linked files. This plugin is run every time you add an HTML file to the library.
fi: Seuraa kaikkia HTML-tiedoston linkkejä ja luo ZIP-tiedosto, joka sisältää kaikki linkitetyt tiedostot. Tämä laajennus ajetaan aina lisätessäsi HTML-tiedoston kirjastoon.

en: Character encoding for the input HTML files. Common choices include: utf-8, cp1252, cp1251 and latin1.
fi: Syötettävien HTML-tiedostojen merkkien koodaus. Yleisiä vaihtoehtoja ovat utf-8, cp1252, cp1251 ja latin1.

en: Add linked files in breadth first order
fi: Lisää linkitetyt tiedostot alkaen ylätasosta

en: Normally, when following links in HTML files calibre does it depth first, i.e. if file A links to B and  C, but B links to D, the files are added in the order A, B, D, C.  With this option, they will instead be added as A, B, C, D
fi: Normaalisti calibre asettaa HTML-tiedostot linkitysjärjestykseen, eli jos A:sta on linkki B:hen ja C:hen, ja B:stä on linkki D:hen, tiedostot kootaan järjestyksessä A, B, D, C. Tämän valinnan myötä calibre kokoaa tiedostot järjestyksessä A, B, C, D

en: Allow resources outside the HTML file root folder
fi: Salli resurssit HTML-tiedoston juurikansioiden ulkopuolella

en: {} must not be empty
fi: {} ei saa olla tyhjä

en: Change tag name
fi: Vaihda tagin nimi

en: New tag name
fi: Uusi avainsanan nimi

en: Rename tag to the specified name
fi: Nimeä tagi uudelleen määritettyyn nimeen

en: Remove tag and children
fi: Poista tagi ja lapsiosat

en: Remove the tag and all its contents
fi: Poista tunniste ja kaikki sen sisältö

en: Remove tag only
fi: Poista vain tagi

en: Remove the tag but keep its contents
fi: Poista tagi, mutta säilytä sen sisältö

en: Add classes
fi: Lisää luokkia (class)

en: Add the specified classes, e.g.:
fi: Lisää määritetyt luokat, esim:

en: Space separated class names
fi: Välilyönnillä erotetut luokkien nimet

en: Remove classes
fi: Poista luokkia

en: Remove the specified classes, e.g.:
fi: Poista määritetyt luokat, esim.:

en: Remove attributes
fi: Poista attribuutteja

en: Remove the specified attributes from the tag. Multiple attribute names should be separated by spaces. The special value * removes all attributes.
fi: Poista määritetyt attribuutit tagista. Useiden attribuuttien nimet on erotettava toisistaan välilyönneillä. Erikoisarvo * poistaa kaikki attribuutit.

en: Space separated attribute names
fi: Välilyönnillä erotetut attribuuttien nimet

en: Add attributes
fi: Lisää attribuutteja

en: Add the specified attributes, e.g.:
fi: Lisää määritettyjä attribuutteja, esimerkiksi:

en: Empty the tag
fi: Tyhjennä tagi

en: Remove all contents from the tag
fi: Poista kaikki sisältö tagista

en: Wrap the tag
fi: Pakkaa tagi

en: Wrap the tag in the specified tag, e.g.: {0} will wrap the tag in a DIV tag with class {1}
fi: Paketoi tagi määritettyyn tagiin, esim: {0} kietoo tunnisteen DIV-tunnisteeseen, jonka luokka on {1}

en: An HTML opening tag
fi: HTML-alkutunniste

en: Insert HTML at start
fi: Lisää HTML alussa

en: The specified HTML snippet is inserted after the opening tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
fi: Määritetty HTML-katkelma lisätään avaavan tagin jälkeen. Huomaa, että vain kelvollisia HTML-pätkiä voidaan käyttää ilman sulkemattomia tunnisteita

en: HTML snippet
fi: HTML-katkelma

en: Insert HTML at end
fi: Lisää HTML loppuun

en: The specified HTML snippet is inserted before the closing tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
fi: Määritetty HTML-katkelma lisätään ennen sulkevaa tagia. Huomaa, että vain kelvollisia HTML-pätkiä voidaan käyttää ilman sulkeutumattomia tunnisteita

en: Insert HTML before tag
fi: Lisää HTML ennen tagia

en: The specified HTML snippet is inserted before the opening tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
fi: Määritetty HTML-katkelma lisätään ennen avaavaa tagia. Huomaa, että vain kelvollisia HTML-pätkiä voidaan käyttää ilman sulkemattomia tunnisteita

en: Insert HTML after tag
fi: Lisää HTML-tagin jälkeen

en: The specified HTML snippet is inserted after the closing tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
fi: Määritetty HTML-katkelma lisätään sulkemistunnisteen jälkeen. Huomaa, että vain kelvollisia HTML-pätkiä voidaan käyttää ilman sulkeutumattomia tunnisteita

en: Action must have both:
fi: Toiminnalla on oltava molemmat:

en: {} is not a valid CSS selector
fi: {} ei ole kelvollinen CSS-valitsin

en: {} is not a valid XPath selector
fi: {} ei ole kelvollinen XPath-valitsin

en: Tag name
fi: Tagin nimi

en: Class name
fi: Luokan nimi

en: has class
fi: on luokkaa

en: does not have class
fi: ei ole luokkaa

en: CSS selector
fi: CSS-valitsin

en: matches CSS selector
fi: vastaa CSS-valitsinta

en: XPath selector
fi: XPath-valitsin

en: matches XPath selector
fi: vastaa XPath-valitsinta

en: is any tag
fi: on mikä tahansa tagi

en: Text
fi: Teksti

en: contains text
fi: sisältää tekstiä

en: You must specify a value for the tag to match
fi: Sinun on määritettävä arvo, jota tagi vastaa

en: Invalid {}
fi: Virheellinen {}

en: No actions
fi: Ei toimenpiteitä

en: The rule has no actions
fi: Säännössä ei ole toimia

en: Invalid action
fi: Virheellinen toiminto

en: No tag found in: {}. The tag specification must be of the form <tag> for example: <p>
fi: Tunnistetta ei löytynyt: {}. Tunnisteen määrittelyn on oltava esimerkiksi muotoa <tag>: <p>

en: If the tag {match_type} {query}
fi: Jos tagi {match_type} {query}

en: 	Book Designer file detected.
fi: 	Book Designer -tiedosto havaittu.

en: 	Parsing HTML...
fi: 	Tulkitsee HTML:ää...

en: 	Baen file detected. Re-parsing...
fi: 	Baen-tiedosto havaittu. Tulkitaan uudelleen...

en: Written preprocessed HTML to
fi: Esikäsitelty HTML kirjoitettu

en: Processing %s
fi: Prosessoidaan %s

en: 	Converting to BBeB...
fi: 	Muunnetaan BBeB:ksi...

en: Could not parse file: %s
fi: Tiedostoa ei voitu jäsentää: %s

en: %s is an empty file
fi: %s on tyhjä tiedosto

en: Failed to parse link %(tag)s %(children)s
fi: Linkin %(tag)s%(children)s lukeminen epäonnistui

en: Unable to process image %(path)s. Error: %(err)s
fi: Kuvan %(path)s prosessointi epäonnistui. Virhe: %(err)s

en: Unable to process interlaced PNG %s
fi: Lomitettua PNG-tiedostoa %s ei pystytä käsittelemään

en: An error occurred while processing a table: %s. Ignoring table markup.
fi: Virhe käsiteltäessä taulukkoa: %s. Ohitetaan taulukkomerkinnät.

en: Bad table:
    %s
fi: Epäkelpo taulukko:
    %s

en: Table has cell that is too large
fi: Taulukossa on liian suuri solu

en: Could not read cover image: %s
fi: Ei voida lukea kansikuvaa: %s

en: Cannot read from: %s
fi: Ei voida lukea lähdettä: %s

en: Failed to process OPF file
fi: OPF-tiedoston käsittely epäonnistui

en: %prog book.lrf
    Convert an LRF file into an LRS (XML UTF-8 encoded) file
fi: %prog book.lrf
    Muunna LRF-tiedosto LRS-tiedostoksi (XML UTF-8 koodaus)

en: Output LRS file
fi: LRS-kohdetiedosto

en: Do not save embedded image and font files to disk
fi: Älä tallenna upotettuja kuva- ja fonttitiedostoja levylle

en: Be more verbose
fi: Tee tarkempaa raportointia

en: Parsing LRF...
fi: Tulkitaan PRF:ää...

en: Creating XML...
fi: Luodaan XML...

en: LRS written to
fi: LRS kirjoitettu

en: Could not read from thumbnail file:
fi: Ei voitu lukea esikatselukuvaa:

en: %prog [options] file.lrs
    Compile an LRS file into an LRF file.
fi: %prog  [vaihtoehdot] tiedosto.lrs
    Muunna LRS LRF:ksi.

en: Path to output file
fi: Polku kohdetiedostolle

en: Verbose processing
fi: Tarkka prosessointi

en: Convert LRS to LRS, useful for debugging.
fi: Muunna LRS LRS:ksi, hyödyllinen virheenetsintään.

en: Invalid LRF file. Could not set metadata.
fi: Kelvoton LRF-tiedosto. Metatietoja ei voida asettaa.

en: %prog [options] mybook.lrf
    
    
    Show/edit the metadata in an LRF file.
fi: %prog [vaihtoehdot] minunkirjani.lrs
    
    
    Näytä/muokkaa LRF-tiedoston metadata.

en: Set the book title
fi: Määritä kirjan nimi

en: Set sort key for the title
fi: Määritä nimen lajitteluavain

en: Set the author
fi: Määritä kirjoittaja

en: Set sort key for the author
fi: Määritä kirjoittajan lajitteluavain

en: The category this book belongs to. E.g.: History
fi: Kategoria, johon kirja kuuluu. Esim. historia

en: Path to a graphic that will be set as this files' thumbnail
fi: Polku grafiikalle, joka määritetään tämän tiedoston kuvakkeeksi

en: Path to a TXT file containing the comment to be stored in the LRF file.
fi: Polku tekstitiedostoon jossa on LRF-tiedostoon lisättävä kommentti.

en: Extract thumbnail from LRF file
fi: Lataa kuvake LRF-tiedostosta

en: Set the publisher
fi: Määritä kustantaja

en: Set the book classification
fi: Määritä kirjan luokitus

en: Set the book creator
fi: Määritä kirjan luoja

en: Set the book producer
fi: Määritä kirjan tuottaja

en: Extract cover from LRF file. Note that the LRF format has no defined cover, so we use some heuristics to guess the cover.
fi: Lataa kansi LRF-tiedostosta. Huomaa, että LRF-formaatilla ei ole määriteltyä kantta, joten käytämme heuristiikka arvataksemme kanne.

en: Set book ID
fi: Määritä kirjan ID

en: Extract the source DOCX file from Amazon Kindle Create KPF files. Note this will not contain any edits made in the Kindle Create program itself.
fi: Pura lähteen DOCX-tiedosto Amazon Kindle Create KPF-tiedostoista. Huomaa, että tämä ei sisällä mitään Kindle Create -ohjelmassa tehtyjä muokkauksia.

en: Extract common e-book formats from archive files (ZIP/RAR/7z). Also try to autodetect if they are actually CBZ/CBR/CB7 files.
fi: Pura yleiset e-kirjaformaatit arkistotiedostoista (ZIP/RAR/7z). Yritä myös tunnistaa automaattisesti, ovatko ne itse asiassa CBZ/CBR/CB7-tiedostoja.

en: Error
fi: Virhe

en: None
fi: Ei mitään

en: Author(s)
fi: Tekijä(t)

en: Publisher
fi: Kustantaja

en: Producer
fi: Tuottaja

en: Comments
fi: Kommentit

en: Tags
fi: Tagit

en: Series | Series
fi[0]: Sarja
fi[1]: Sarja

en: Languages
fi: Kielet

en: Timestamp
fi: Aikaleima

en: Published
fi: Julkaistu

en: Rights
fi: Oikeudet

en: Author
fi: Tekijä

en: Author Sort
fi: Tekijälajittelu

en: Tag 1
fi: Tagi 1

en: Tag 2
fi: Tagi 2

en: Value: unknown field
fi: Arvo: tuntematon kenttä

en: Click to see books with {0}: {1}
fi: Klikkaa nähdäksesi kirjat joille {0}: {1}

en: Search the calibre library for books by %s
fi: Etsi calibre-kirjastosta kirjoja haulla %s

en: Search {0} for the author: {1}
fi: Hae kohteesta {0} tekijää: {1}

en: Search {0} for the book: {1} by the author {2}
fi: Hae {0} etsien kirjaa: {1} tekijältä {2}

en: Click to open
fi: Klikkaa auki

en: Show notes for: {}
fi: Näytä huomautukset: {}

en: Book files
fi: Kirjatiedostot

en: Folder | Folders
fi[0]: Kansio
fi[1]: Kansiot

en: Data files
fi: Data-tiedostot

en: Ids
fi: ID:t

en: Search calibre for books with the language: {}
fi: Hae calibre-kirjoja kielellä: {}

en: %(sidx)s of <a href="%(href)s" title="%(tt)s"><span class="%(cls)s">%(series)s</span></a>
fi: %(sidx)s / <a href="%(href)s" title="%(tt)s"><span class="%(cls)s">%(series)s</span></a>

en: Click to see books in this series
fi: Klikkaa nähdäksesi sarjan kirjat

en: Click to see books with {0}: {1} (derived from {2})
fi: Klikkaa nähdäksesi kirjat, joissa on {0}: {1} (johdettu {2})

en: %prog ebook_file [options]
fi: %prog e-kirja-tiedosto [vaihtoehdot]

en: 
    Read/Write metadata from/to e-book files.
    
    Supported formats for reading metadata: {0}
    
    Supported formats for writing metadata: {1}
    
    Different file types support different kinds of metadata. If you try to set
    some metadata on a file type that does not support it, the metadata will be
    silently ignored.
fi: 
    Lue/Kirjoita metadata e-kirjoista/-kirjoihin.
    
    Tuetut formaatit metadatan lukemiseen: {0}
    
    Tuetut formaatit metadatan kirjoittamiseen: {1}
    
    Formaatit tukevat erilaista metadataa . Jos yrität kirjoittaa metadataa joita tiedosto ei tue, ne ohitetaan ilman virheilmoitusta.

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by the & character. Author names should be in the order Firstname Lastname.
fi: Aseta tekijät. Useammat tekijät erotetaan &-merkillä. Tekijänimet muodossa Etunimi Sukunimi.

en: The version of the title to be used for sorting. If unspecified, and the title is specified, it will be auto-generated from the title.
fi: Järjestämisessä käytettävä nimen muoto. Jos arvoa ei ole asetettu, se luodaan automaattisesti varsinaisesta nimestä.

en: String to be used when sorting by author. If unspecified, and the author(s) are specified, it will be auto-generated from the author(s).
fi: Teksti, jota käytetään järjestettäessä tekijöiden mukaan. Jos arvoa ei ole asetettu, se luodaan automaattisesti tekijätiedoista.

en: Set the cover to the specified file.
fi: Aseta kansi osoitetusta tiedostosta.

en: Set the book category.
fi: Aseta kirjan luokka.

en: Set the published date.
fi: Aseta julkaisupäivämäärä.

en: Get the cover from the e-book and save it at as the specified file.
fi: Hae kansi e-kirjasta ja tallenna se osoitettuun tiedostoon.

en: Specify the name of an OPF file. The metadata will be written to the OPF file.
fi: Aseta OPF-tiedoston nimi. Metatiedot kirjoitetaan tähän OPF-tiedostoon.

en: Read metadata from the specified OPF file and use it to set metadata in the e-book. Metadata specified on the command line will override metadata read from the OPF file
fi: Lue metadata osoitetusta OPF-tiedostosta ja aseta siitä kirjan metadata. Komentorivillä asetettu metadata ohittaa OPF-tiedostosta löytyvät tiedot

en: Set the BookID in LRF files
fi: Aseta LRF-tiedostojen BookID

en: No file specified
fi: Tiedostoa ei ole asetettu

en: Original metadata
fi: Alkuperäinen metadata

en: Changed metadata
fi: Muokattu metadata

en: OPF created in
fi: OPF luotiin kansioon

en: Cover saved to
fi: Kansi tallennettiin kansioon

en: No cover found
fi: Kantta ei löytynyt

en: Google Books
fi: Google-kirjat

en: Google web search
fi: Google-haku

en: Google Images
fi: Google-kuvat

en: Downloads metadata and covers from Amazon
fi: Ladataan metadata ja kannet Amazonista

en: US
fi: Yhdysvallat

en: France
fi: Ranska

en: Germany
fi: Saksa

en: UK
fi: Iso-Britannia

en: Italy
fi: Italia

en: Japan
fi: Japani

en: Spain
fi: Espanja

en: Brazil
fi: Brasilia

en: India
fi: Intia

en: Netherlands
fi: Alankomaat

en: China
fi: Kiina

en: Canada
fi: Kanada

en: Sweden
fi: Ruotsi

en: Choose server automatically
fi: Valitse palvelin automaattisesti

en: Amazon servers
fi: Amazon-palvelimet

en: Bing search cache
fi: Bing-hakuvälimuisti

en: Google search cache
fi: Google-hakuvälimuisti

en: Wayback machine cache (slow)
fi: Wayback machine -välimuisti (hidas)

en: DuckDuckGo search and Google cache
fi: DuckDuckGo-haku ja Googlen välimuisti

en: Amazon country website to use:
fi: Käytettävä Amazon-maasivusto:

en: Metadata from Amazon will be fetched using this country's Amazon website.
fi: Amazonin metadata haetaan tämän maan Amazon-verkkosivustolla.

en: Server to get data from:
fi: Palvelin jolta tiedot haetaan:

en: Amazon has started blocking attempts to download metadata from its servers. To get around this problem, calibre can fetch the Amazon data from many different places where it is cached. Choose the source you prefer.
fi: Amazon on ruvennut estämään metadatan hakemista. Tämän kiertämiseksi calibre hakee tietoja useista eri välimuisteista joihin tieto on tallennettu. Valitse haluamasi lähteet.

en: Use the MOBI-ASIN for metadata search
fi: Käytä MOBI-ASINia metadatahaulle

en: Enable this option to search for metadata with an ASIN identifier from the MOBI file at the current country website, unless any other amazon id is available. Note that if the MOBI file came from a different Amazon country store, you could get incorrect results.
fi: Ota tämä vaihtoehto käyttöön, jos haluat etsiä metadataa ASIN-tunnisteella MOBI-tiedostosta nykyisen maan verkkosivustolta, ellei muuta amazon-tunnusta ole saatavilla. Huomaa, että jos MOBI-tiedosto on peräisin eri Amazon-maakaupasta, saatat saada virheellisiä tuloksia.

en: Prefer the Kindle edition, when available
fi: Mieluummin Kindle-painos, jos saatavilla

en: When searching for a book and the search engine returns both paper and Kindle editions, always prefer the Kindle edition, instead of whatever the search engine returns at the top.
fi: Kun etsit kirjaa ja hakukone palauttaa sekä paperi- että Kindle-painoksen, valitse aina Kindle-painos sen sijaan, että valitsisit sen, minkä hakukone palauttaa ensimmäisenä.

en: Amazon timed out. Try again later.
fi: Amazonin aikaraja ylittyi. Yritä uudelleen myöhemmin.

en: Metadata source
fi: Metatietolähde

en: %prog [options]
    
    Fetch book metadata from online sources. You must specify at least one
    of title, authors or ISBN.
fi: %prog [options]
    
    Nouda kirjan metadata verkkolähteistä. Sinun on määritettävä vähintään yksi
    otsikko, tekijät tai ISBN.

en: Book title
fi: Kirjan nimi

en: Book author(s)
fi: Kirjan tekijä(t)

en: Book ISBN
fi: Kirjan ISBN

en: Identifiers such as ASIN/Goodreads id etc. Can be specified multiple times for multiple identifiers. For example:
fi: Tunnisteet, kuten ASIN/Goodreads-tunnus jne. Voidaan määrittää useita kertoja useita tunnisteita varten. Esimerkiksi:

en: Print the log to the console (stderr)
fi: Tulosta loki konsoliin (stderr)

en: Output the metadata in OPF format instead of human readable text.
fi: Näytä metadata OPF-muodossa ihmisluettavan muodon sijaan.

en: Specify a filename. The cover, if available, will be saved to it. Without this option, no cover will be downloaded.
fi: Aseta tiedostonimi. Löydettäessä, kansi tallennetaan tällä nimellä. Kantta ei tallenneta ilman tätä valintaa.

en: Timeout in seconds. Default is 30
fi: Aikaraja sekunneissa. Oletus on 30

en: Specify the name of a metadata download plugin to use. By default, all metadata plugins will be used. Can be specified multiple times for multiple plugins. All plugin names: {}
fi: Aseta metadatalataukseen käytettävän laajennuksen nimi. Oletuksena käytetään kaikkia laajennuksia. Voidaan määrittää useampi laajennus. Kaikki laajennusten nimet: {}

en: Downloads metadata and covers from Edelweiss - A catalog updated by book publishers
fi: Lataa metadata ja kannet Edelweissistä - Kirjakustantajien päivittämä luettelo

en: Downloads metadata and covers from Google Books
fi: Lataa metadata ja kannet Google Booksista

en: Downloads covers from a Google Image search. Useful to find larger/alternate covers.
fi: Lataa kannet Google-kuvahausta. Hyödyllinen suurempien/vaihtoehtoisten kansien löytämiseen.

en: Maximum number of covers to get
fi: Haettavien kansien maksimimäärä

en: The maximum number of covers to process from the Google search result
fi: Google hausta käsiteltävien kansien maksimimäärä

en: Cover size
fi: Kannen koko

en: Search for covers larger than the specified size
fi: Hae tätä suurempia kansikuvia

en: Any size
fi: Mikä tahansa

en: Large
fi: Kauppa

en: Larger than %s
fi: Suurempi kuin %s

en: Downloads covers from The Open Library
fi: Lataa kannet The Open Librarysta

en: Sample Book
fi: Näytekirja

en: This is an Amazon KFX book. It cannot be processed. See {} for information on how to handle KFX books.
fi: Tämä on Amazonin KFX-kirja. Sitä ei voida käsitellä. Lue {}  saadaksesi lisätietoja KFX-kirjojen käsittelystä.

en: This is an Amazon Topaz book. It cannot be processed.
fi: Tämä on Amazonin Topaz-kirja. Sitä ei voida käsitellä.

en: This is not a MOBI file. It is a Topaz file.
fi: Tämä ei ole MOBI-tiedosto. Se on Topaz-tiedosto.

en: This is not a MOBI file.
fi: Tämä ei ole MOBI-tiedosto.

en: This file is locked with DRM. It cannot be tweaked.
fi: Tiedosto on lukittu DRM:llä. Sitä ei voida säätää.

en: This MOBI file does not contain a KF8 format book. KF8 is the new format from Amazon. calibre can only tweak MOBI files that contain KF8 books. Older MOBI files without KF8 are not tweakable.
fi: Tämä MOBI-tiedosto ei sisällä KF8-formaatissa olevaa kirjaa. KF8 on Amazonin uusi formaatti. calibre voi muokata vain MOBI-tiedostoja jotka sisältävät KF8-kirjoja. KF8-tiedostoja sisältämättömät MOBI-tiedostoja ei voi muokata.

en: This MOBI file contains both KF8 and older Mobi6 data. Tweaking it will remove the Mobi6 data, which means the file will not be usable on older Kindles. Are you sure?
fi: Tämä MOBI sisältää sekä KF8- että vanhemmat Mobi6-tiedot. Tiedoston muokkaaminen poistaa Mobi6-tiedot, joten tiedosto ei ole käytettävissä vanhemmilla Kindleillä. Oletko varma muokkauksesta?

en: No details available
fi: Ei yksityiskohtia saatavilla

en: Title page
fi: Nimisivu

en: Index
fi: Hakusanasto

en: Glossary
fi: Sanasto

en: Acknowledgements
fi: Kiitokset

en: Bibliography
fi: Bibliografia

en: Copyright
fi: Tekijänoikeus

en: Dedication
fi: Omistautuminen

en: Foreword
fi: Esipuhe

en: List of illustrations
fi: Kuvitusluettelo

en: List of tables
fi: Taulukkoluettelo

en: Preface
fi: Esipuhe

en: Main text
fi: Pääteksti

en: %s format books are not supported
fi: %s formaatin kirjoja ei tueta

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: See <a href="{}">detailed description</a>.
fi: Katso <a href="{}">yksityiskohtainen kuvaus</a>.

en: This error will be automatically fixed if you click "Try to correct all fixable errors" below.
fi: Tämä virhe korjataan automaattisesti, jos napsautat alla olevaa "Yritä korjata kaikki korjattavissa olevat virheet".

en: Failed to process CSS in {name} with errors: {errors}
fi: CSS:n käsittely epäonnistui {name} virheiden vuoksi: {errors}

en: This font could not be processed. It most likely will not work in an e-book reader, either
fi: Tätä fonttia ei voitu käsitellä. Se ei todennäköisesti toimi myöskään e-kirjojen lukulaitteessa

en: The font {} is not allowed to be embedded
fi: Fonttia {} ei ole sallittu upotettavaksi

en: The font has a flag in its metadata ({:09b}) set indicating that it is not licensed for embedding. You can ignore this warning, if you are sure you have permission to embed this font.
fi: Fontin metadataan on asetettu lippu ({:09b}), joka osoittaa, että fontilla ei ole lisenssiä upottamista varten. Voit jättää tämän varoituksen huomiotta, jos olet varma, että sinulla on lupa upottaa tämä fontti.

en: The CSS font-family name {0} does not match the actual font name {1}
fi: CSS fonttiperheen nimi {0} ei vastaa todellista fontin nimeä {1}

en: The font family name specified in the CSS @font-face rule: "{0}" does not match the font name inside the actual font file: "{1}". This can cause problems in some viewers. You should change the CSS font name to match the actual font name.
fi: CSS:n @font-face-säännössä määritetty fonttiperheen nimi: "{0}" ei vastaa varsinaisessa fonttitiedostossa olevaa fonttinimeä: "{1}". Tämä voi aiheuttaa ongelmia joissakin katseluohjelmissa. Sinun pitäisi muuttaa CSS-fontin nimi vastaamaan todellista fontin nimeä.

en: Change the font name {0} to {1} everywhere
fi: Vaihda fontin nimi {0} muotoon {1} kaikkialla

en: Not a valid font: %s
fi: Fontti ei ole kelvollinen: %s

en: An invalid image is an image that could not be loaded, typically because it is corrupted. You should replace it with a good image or remove it.
fi: Kelvoton kuva on kuva, jota ei voida ladata. Yleensä kuva on silloin vioittunut. Vaihda tilalle ehjä kuva tai poista se.

en: Reader devices based on Adobe Digital Editions cannot display images whose colors are specified in the CMYK colorspace. You should convert this image to the RGB colorspace, for maximum compatibility.
fi: Adobe Digital Editionsiin perustuvat lukulaitteet eivät voi näyttää kuvia, joiden värit on määritetty CMYK-väriavaruudessa. Sinun tulisi muuntaa tämä kuva RGB-väriavaruuteen, jotta se olisi mahdollisimman yhteensopiva.

en: Convert image to RGB automatically
fi: Muunna kuva RGB:ksi automaattisesti

en: Image is in the CMYK colorspace
fi: Kuva on CMYK-väriavaruudessa

en: The resource pointed to by this link does not exist. You should either fix, or remove the link.
fi: Tämän linkin osoittamaa resurssia ei ole olemassa. Sinun pitäisi joko korjata tai poistaa linkki.

en: Windows computers do not allow the : character in filenames. For maximum compatibility it is best to not use these in filenames/links to files.
fi: Windows-tietokoneet eivät salli :-merkkiä tiedostonimissä. Mahdollisimman suuren yhteensopivuuden vuoksi on parasta olla käyttämättä näitä merkkejä tiedostonimissä tai tiedostoihin johtavissa linkeissä.

en: This URL could not be parsed.
fi: Tätä URL-osoitetta ei pystytty jäsentämään.

en: The linked to resource {0} does not exist
fi: Linkitettyä resurssia {0} ei ole olemassa

en: The case of the link {0} and the case of the actual file it points to {1} do not agree. You should change either the case of the link or rename the file.
fi: Linkin {0} kirjainkoko ja sen osoittaman tiedoston {1} kirjainkoko eivät vastaa toisiaan. Sinun pitäisi muuttaa joko linkin kirjainkoko tai nimetä tiedosto uudelleen.

en: Change the case of the link to match the actual file
fi: Vaihda linkin kirjainlaji vastaamaan varsinaista tiedostoa

en: Link points to a file that is not a text document
fi: Linkki osoittaa tiedostoon, joka ei ole tekstiasiakirja

en: The link "{0}" points to a file <i>{1}</i> that is not a text (HTML) document. Many e-book readers will be unable to follow such a link. You should either remove the link or change it to point to a text document. For example, if it points to an image, you can create small wrapper document that contains the image and change the link to point to that.
fi: Linkki "{0}" osoittaa tiedostoon <i>{1}</i> joka ei ole teksti- (HTML) asiakirja. Monet e-kirjojen lukulaitteet eivät pysty seuraamaan tällaista linkkiä. Sinun pitäisi joko poistaa linkki tai muuttaa se niin, että se osoittaa tekstidokumenttiin. Jos se esimerkiksi osoittaa kuvaan, voit luoda pienen asiakirjan, joka sisältää kuvan, ja muuttaa linkin osoittamaan siihen.

en: Link points to a location not present in the target file
fi: Linkki osoittaa paikkaan, jota ei ole kohdetiedostossa

en: The link "{0}" points to a location <i>{1}</i> in the file {2} that does not exist. You should either remove the location so that the link points to the top of the file, or change the link to point to the correct location.
fi: Linkki "{0}" osoittaa paikkaan <i>{1}</i> tiedostossa {2}, jota ei ole olemassa. Sinun pitäisi joko poistaa sijainti niin, että linkki osoittaa tiedoston alkuun, tai muuttaa linkki osoittamaan oikeaan sijaintiin.

en: This link uses the file:// URL scheme. This does not work with many e-book readers. Remove the file:// prefix and make sure the link points to a file inside the book.
fi: Tämä linkki käyttää tiedosto: // URL-skeemaa. Tämä ei toimi monien e-kirjalukijoiden kanssa. Poista file://-etuliite ja varmista, että linkki osoittaa kirjan sisällä olevaan tiedostoon.

en: This link points to a file outside the book. It will not work if the book is read on any computer other than the one it was created on. Either fix or remove the link.
fi: Tämä linkki osoittaa kirjan ulkopuoliseen tiedostoon. Se ei toimi, jos kirjaa luetaan muulla kuin sillä tietokoneella, jolla se on luotu. Korjaa tai poista linkki.

en: This link is empty. This is almost always a mistake. Either fill in the link destination or remove the link tag.
fi: Tämä linkki on tyhjä. Tämä on lähes aina virhe. Täytä linkin kohde tai poista linkkitunniste.

en: This file is included in the book but not referred to by any document in the spine. This means that the file will not be viewable on most e-book readers. You should  probably remove this file from the book or add a link to it somewhere.
fi: Tämä tiedosto sisältyy kirjaan, mutta siihen ei viitata missään kirjan runkoasiakirjassa. Tämä tarkoittaa, että tiedosto ei ole katsottavissa useimmilla e-kirjojen lukulaitteilla. Sinun pitäisi luultavasti poistaa tämä tiedosto kirjasta tai lisätä siihen linkki jonnekin.

en: The file %s is not referenced
fi: Tiedostoon %s ei ole viitattu

en: This file is not in the book spine. All content documents must be in the spine. You should probably add it to the spine.
fi: Tämä tiedosto ei sisälly kirjan rakneteeseen. Kaikkien sisältötiedostojen täytyy olla rakenteessa. Se kannattanee lisätä rakenteeseen.

en: Append this file to the spine
fi: Lisää tämä tiedosto rakenteeseen

en: This file is not listed in the book manifest. While not strictly necessary it is good practice to list all files in the manifest. Either list this file in the manifest or remove it from the book if it is an unnecessary file.
fi: Tätä tiedostoa ei ole mainittu kirjan listauksessa. Vaikka tämä ei ole välttämätöntä on hyvä käytäntö sisällyttää kaikki tiedostot listaukseen. Liitä tiedosto listaukseen tai poista se kirjasta jos se on tarpeeton.

en: The file %s is not listed in the manifest
fi: Tiedostoa %s ei ole kirjan listauksessa

en: Remove %s from the book
fi: Poista %s kirjasta

en: Add %s to the manifest
fi: Lisää %s listaukseen

en: Remove all references to %s from the HTML and CSS in the book
fi: Poista kaikki viittaukset tiedostoon %skirjan HTML:stä ja CSS:stä

en: This file stores the bookmarks and last opened information from the calibre E-book viewer. You can remove it if you do not need that information, or don't want to share it with other people you send this book to.
fi: Tämä tiedosto säilyttää kirjanmerkit ja viimeksi käytetyt tiedot calibe E-kirjan katseluohjelma. Voit poistaa sen jos et tarvitse näitä tietoja, tai et halua jakaa niitä muille ihmisille joille lähetät tämän kirjan.

en: Remove this file
fi: Poista tämä tiedosto

en: The bookmarks file used by the calibre E-book viewer is present
fi: Calibren E-kirjojen katseluohjelman käyttämä kirjanmerkkitiedosto on olemassa

en: The file %s has a MIME type that does not match its extension
fi: Tiedosto %s on MIME-tyyppiä, joka ei vastaa sen päätettä

en: The file {0} has its MIME type specified as {1} in the OPF file. The recommended MIME type for files with the extension "{2}" is {3}. You should change either the file extension or the MIME type in the OPF.
fi: Tiedoston {0} MIME-tyypiksi on määritelty {1} OPF-tiedostossa. Suositeltava MIME-tyyppi tiedostoille, joiden tiedostopääte on "{2}", on {3}. Sinun pitäisi muuttaa joko tiedostopääte tai MIME-tyyppi OPF-tiedostossa.

en: Change the file extension to .xhtml
fi: Vaihda tiedostopääte .xhtml:ksi

en: Change the MIME type for this file in the OPF to %s
fi: Muuta tämän tiedoston MIME-tyyppi OPF:ssä muotoon %s

en: The link is empty
fi: Linkki on tyhjä

en: The linked resource %s is a folder
fi: Linkitetty resurssi %s on kansio

en: The linked resource %s does not exist
fi: Linkitettyä resurssia %s ei ole olemassa

en: The URL {} could not be parsed
fi: URL {} ei voitu jäsentää

en: The link %s is a file:// URL
fi: Linkki %s on file:// URL (polku tiedostojärjestelmään)

en: The link %s points to a file outside the book
fi: Linkki %s osoittaa tiedostoon kirjan ulkopuolella

en: The link %s contains a : character, this will cause errors on Windows computers
fi: Linkki %s sisältää :-merkin, joka aiheuttaa virheitä Windows-tietokoneissa

en: The <%s> section is missing from the OPF
fi: <%s>-osio puuttuu OPF:stä

en: The <%s> section is required in the OPF file. You have to create one.
fi: <%s>-osion on oltava OPF-tiedostossa. Sinun pitää luoda sellainen.

en: Empty id attributes are invalid
fi: Tyhjät id-attribuutit ovat virheellisiä

en: Empty ID attributes are invalid in OPF files.
fi: Tyhjät ID-attribuutit eivät ole sallittuja OPF-tiedostoissa.

en: idref="%s" points to unknown id
fi: idref="%s" osoittaa tuntemattomaan id:hen

en: The idref="%s" points to an id that does not exist in the OPF
fi: Idref="%s" osoittaa id:hen jota ei löydy OPF:stä

en: The meta cover tag points to an non-existent item
fi: Meta cover -tägin osoittamaa kohdetta ei ole olemassa

en: The meta cover tag points to an item with id="%s" which does not exist in the manifest
fi: Meta cover -tägin osoittamaan kohdetta, id="%s", ei ole kirjan listauksessa

en: Some e-book readers such as the Nook fail to recognize covers if the content attribute comes before the name attribute. For maximum compatibility move the name attribute before the content attribute.
fi: Jotkin e-kirjalukijat kuten Nook eivät tunnista kansia jos sisältöattribuutti esintyy ennen nimiattribuuttia. Parhaan yhteensopivuuden takaamiseksi siirrä nimiattribuutti sisältöattribuutin edelle.

en: Move the name attribute before the content attribute
fi: Siirrä nimiattribuutti sisältöattribuutin edelle

en: The meta cover tag has content before name
fi: Meta cover -tägissä on sisältöä ennen nimeä

en: The item identified as the Table of Contents (%s) does not exist
fi: Sisällysluetteloksi osoitettua kohdetta (%s) ei ole olemassa

en: There is no item with id="%s" in the manifest.
fi: Luettelotiedostossa ei ole kohdetta, jonka tunnus on id="%s".

en: The item identified as the Table of Contents has an incorrect media-type (%s)
fi: Sisällysluetteloksi osoitettulla kohteella on väärä media-type (%s)

en: The media type for the Table of Contents must be %s
fi: Sisällysluettelon media type tulee olla %s

en: This manifest entry has no href attribute. Either add the href attribute or remove the entry.
fi: Tästä listauksen kohteesta puuttu href-attribuutti. Lisää href-attribuutti tai poista kohde.

en: Remove this manifest entry
fi: Poista tämä kohde

en: Item in manifest has no href attribute
fi: Kohteelta puuttuu href-attribuutti

en: The <spine> tag has no reference to the NCX table of contents file. Without this reference, the table of contents will not work in most readers. The reference should look like <spine toc="id of manifest item for the ncx file">.
fi: <spine>-tägiin ei viittaa NCX-sisällysluetteloon. Ilman tätä viitetä, sisällyluettelo ei tule toimimaan useimmissa lukijoissa. Viitteen pitäisi näyttää tältä: <spine toc="id of manifest item for the ncx file">.

en: Add the reference to the NCX file
fi: Lisää viite NCX-tiedostoon

en: Missing reference to the NCX Table of Contents
fi: Puuttuva viite NCX-sisällysluetteloon

en: This book has no Navigation document. According to the EPUB 3 specification, a navigation document is required. The Navigation document contains the Table of Contents. Use the Table of Contents tool to add a Table of Contents to this book.
fi: Tässä kirjassa ei ole navigointiasiakirjaa. EPUB 3 -määrittelyn mukaan navigointidokumentti vaaditaan. Navigointiasiakirja sisältää sisällysluettelon. Lisää sisällysluettelo tähän kirjaan sisällysluettelotyökalun avulla.

en: Missing navigation document
fi: Puuttuva navigointidokumentti

en: The nav document for this book contains no table of contents, or an empty table of contents. Use the Table of Contents tool to add a Table of Contents to this book.
fi: Tämän kirjan nav-asiakirjassa ei ole sisällysluetteloa tai siinä on tyhjä sisällysluettelo. Lisää sisällysluettelo tähän kirjaan sisällysluettelotyökalun avulla.

en: Missing ToC in navigation document
fi: Puuttuva sisällysluettelo navigointidokumentissa

en: A file listed in the manifest is missing, you should either remove it from the manifest or add the missing file to the book.
fi: Listauksessa mainittu tiedosto puuttuu, se tulee poistaa listauksesta tai lisätä kirjaan.

en: Item (%s) in manifest is missing
fi: Listauksen kohde (%s) puuttuu

en: Remove the entry for %s from the manifest
fi: Poista kohteen %s maininta listauksesta

en: There are items marked as non-linear in the <spine>. These will be displayed in random order by different e-book readers. Some will ignore the non-linear attribute, some will display them at the end or the beginning of the book and some will fail to display them at all. Instead of using non-linear items simply place the items in the order you want them to be displayed.
fi: Kohdassa <spine> on kohteita, jotka on merkitty epälineaarisiksi. Eri e-kirjojen lukijat näyttävät ne satunnaisessa järjestyksessä. Jotkin eivät huomioi epälineaarista ominaisuutta, jotkin näyttävät ne kirjan lopussa tai alussa ja jotkin eivät näytä niitä lainkaan. Epälineaaristen kohteiden sijasta aseta kohteet yksinkertaisesti haluamaasi järjestykseen.

en: Mark all non-linear items as linear
fi: Merkitse kaikki epäjatkuvat kohteet jatkuviksi

en: Non-linear items in the spine
fi: Epäjatkuvia kohteita niteessä

en: Remove all but the first duplicate item
fi: Poista kaikki paitsi ensimmäinen kaksoiskappale

en: Duplicate item in {0}: {1}
fi: Kaksoiskappaleita kohdassa {0}: {1}

en: The item {0} is present more than once in the {2} in {1}. This is not allowed.
fi: Kohde {0} esiintyy useammin kuin kerran paikassa {1} : {2}. Tämä on kiellettyä.

en: There is more than one <meta name="cover"> tag defined. There should be only one.
fi: <meta name="cover">-tägejä esiintyy useampi kuin yksi. Vain yksi voidaan sallia.

en: Remove all but the first meta cover tag
fi: Poista kaikki paitsi ensimmäinen meta cover -tägi

en: There is more than one cover defined
fi: Kansia on määritetty useampia kuin yksi

en: The OPF must have an unique identifier, i.e. a <dc:identifier> element whose id is referenced by the <package> element
fi: OPF:llä on oltava yksilöllinen tunniste eli <dc:identifier> elementti, jonka id:hen viitataan <package> elementissä

en: Auto-generate a unique identifier
fi: Luo yksilöllinen tunniste automaatisesti

en: The OPF has no unique identifier
fi: OPF:llä ei ole yksilöllistä tunnistetta

en: The <dc:identifier> element must not be empty.
fi: <dc:identifier>-elementti ei saa olla tyhjä.

en: Remove empty identifiers
fi: Poista tyhjät tunnisteet

en: Empty identifier element
fi: Tyhjä id-elementti

en: Incorrect media-type for spine item
fi: Väärä mediatyyppi nide-elementillä

en: The item {0} present in the spine has the media-type {1}.  Most e-book software cannot handle non-HTML spine items.  If the item is actually HTML, you should change its media-type to {2}. If it is not-HTML you should consider replacing it with an HTML item, as it is unlikely to work in most readers.
fi: Rungossa olevalla nimikkeellä {0} on mediatyyppi {1}.  Useimmat e-kirjaohjelmistot eivät pysty käsittelemään muita kuin HTML-kielisiä rungon kohteita.  Jos kohde on itse asiassa HTML, sinun on muutettava sen mediatyyppi muotoon {2}. Jos se ei ole HTML, kannattaa harkita sen korvaamista HTML-kohteella, sillä se ei todennäköisesti toimi useimmissa lukulaitteissa.

en: Change the media-type to %s
fi: Vaihda mediatyypiksi %s

en: The OPF does not have the correct root element
fi: OPF:ssä ei ole sopivaa juurielementtiä

en: The OPF must have the root element <package> in namespace {0}, like this: <package xmlns="{0}">
fi: OPF:ssä on oltava juurielementti <package> nimiavaruudessa {0} seuraavasti: <package xmlns="{0}">

en: The OPF does not have a version
fi: OPF:n versiota ei ole ilmoitettu

en: The <package> tag in the OPF must have a version attribute. This is usually version="2.0" for EPUB2 and AZW3 and version="3.0" for EPUB3
fi: OPF:n <package>-tägissä on ilmoitettava versioattribuutti. Yleensä tämä on version="2.0" EPUB2:lle sekä AZW3:lle ja version="3.0" EPUB3:lle

en: This file is empty, it contains nothing, you should probably remove it.
fi: Tämä tiedosto on tyhjä, siinä ei ole sisältöä, se kannattanee poistaa.

en: The file %s is empty
fi: Tiedosto %s on tyhjä

en: A decoding errors means that the contents of the file could not be interpreted as text. This usually happens if the file has an incorrect character encoding declaration or if the file is actually a binary file, like an image or font that is mislabelled with an incorrect media type in the OPF.
fi: Purkuvirhe tarkoittaa, että tiedoston sisältöä ei voitu tulkita tekstiksi. Yleensä näin käy kun tiedoston merkistökoodaus on ilmoitetu väärin tai kun kyseessä on binääritiedosto, kuten kuva tai fontti joka on merkitty OPF:ssä vääräksi mediatyypiksi.

en: Parsing of %s failed, could not decode
fi: %s jäsentäminen epäonnistui, ei voinut purkaa

en: A parsing error in an XML file means that the XML syntax in the file is incorrect. Such a file will most probably not open in an e-book reader. These errors can  usually be fixed automatically, however, automatic fixing can sometimes  "do the wrong thing".
fi: XML-tiedoston jäsennysvirhe tarkoittaa, että tiedoston XML-syntaksi on virheellinen. Tällainen tiedosto ei todennäköisesti avaudu e-kirjojen lukulaitteessa. Nämä virheet voidaan yleensä korjata automaattisesti, mutta automaattinen korjaaminen voi joskus "tehdä väärin".

en: A parsing error in an HTML file means that the HTML syntax is incorrect. Most readers will automatically ignore such errors, but they may result in  incorrect display of content. These errors can usually be fixed automatically, however, automatic fixing can sometimes "do the wrong thing".
fi: HTML-tiedoston jäsentämisvirhe tarkoittaa, että HTML-syntaksi on virheellinen. Useimmat lukijat jättävät tällaiset virheet automaattisesti huomiotta, mutta ne voivat johtaa sisällön virheelliseen esittämiseen. Tällaiset virheet voidaan yleensä korjata automaattisesti, mutta automaattinen korjaus voi joskus "tehdä väärin".

en: This HTML file uses private entities. These are not supported. You can try running "Fix HTML" from the Tools menu, which will try to automatically resolve the private entities.
fi: Tämä HTML-tiedosto käyttää yksityisiä entiteettejä. Näitä ei tueta. Voit kokeilla "Korjaa HTML" -toimintoa Työkalut-valikosta, joka yrittää ratkaista yksityiset entiteetit automaattisesti.

en: Replace all named entities with their character equivalents in this book
fi: Korvaa kaikki nimetyt kohteet niiden merkkivastaavuuksilla tässä kirjassa

en: Named entities are often only incompletely supported by various book reading software. Therefore, it is best to not use them, replacing them with the actual characters they represent. This can be done automatically.
fi: Nimettyjä kohteita tuetaan monissa lukusovelluksissa vain osittain. Siksi on yleensä paras olla käyttämättä niitä, ja korvata ne suoraan merkeillä joita ne kuvaavat. Tämä voidaan suorittaa automaattisesti.

en: Named entities present
fi: Nimettyjä kohteita löydetty

en: Filename contains unsafe characters
fi: Tiedostonimi sisältää ongelmallisia merkkejä

en: The filename {0} contains unsafe characters, that must be escaped, like this {1}. This can cause problems with some e-book readers. To be absolutely safe, use only the English alphabet [a-z], the numbers [0-9], underscores and hyphens in your file names. While many other characters are allowed, they may cause problems with some software.
fi: Tiedostonimi {0} sisältää vaarallisia merkkejä, joita on vältettävä, kuten tässä {1}. Tämä voi aiheuttaa ongelmia joidenkin e-kirjojen lukulaitteiden kanssa. Varmuuden vuoksi käytä tiedostonimissäsi vain englanninkielisiä aakkosia [a-z], numeroita [0-9], alleviivauksia ja väliviivoja. Vaikka monet muut merkit ovat sallittuja, ne voivat aiheuttaa ongelmia joidenkin ohjelmistojen kanssa.

en: Rename the file {0} to {1}
fi: Vaihda tiedoston {0} nimeksi {1}

en: File too large
fi: Tiedosto liian suuri

en: This is an invalid (unrecognized) entity. Replace it with whatever text it is supposed to have represented.
fi: Tämä on epäkelpo (tunnistamaton) kohde. Korvaa se tekstillä jota sen pitäisi esittää.

en: Invalid entity: %s
fi: Epäkelpo kohde: %s

en: Run fix HTML on this file, which will automatically insert the correct namespace
fi: Suorita Korjaa HTML-toiminto tälle tiedostolle, joka lisää automaattisesti oikean nimiavaruuden

en: Invalid or missing namespace
fi: Kelvoton tai puuttuva nimiavaruus

en: This file has {0}. Its namespace must be {1}. Set the namespace by defining the xmlns attribute on the <html> element, like this <html xmlns="{1}">
fi: Tällä tiedostolla on {0}. Sen namespacen tulee olla {1}. Aseta namespave määrittelemällä xmlns-attribuutti <html>-elementtiin, kuten: <html xmlns="{1}">

en: incorrect namespace %s
fi: väärä namespave %s

en: no namespace
fi: puuttuva namespace

en: Change this file's encoding to UTF-8
fi: Vaihda tämän tiedoston koodaukseksi UTF-8

en: Non UTF-8 encoding declaration
fi: Muu kuin UTF-8-koodaus ilmoitettu

en: This file has its encoding declared as %s. Some reader software cannot handle non-UTF8 encoded files. You should change the encoding to UTF-8.
fi: Tämän tiedoston koodaukseksi on ilmoitettu %s. Jotkin lukijaohjelmat eivät osaa käsitellä muita kuin UTF-8 koodattuja tiedostoja. Koodaus kannattaa vaihtaa UTF-8:ksi.

en: Private entities found
fi: Yksityisiä kohteita löydetty

en: Remove the duplicate ids from all but the first element
fi: Poista id:iden kaksoikappaleet kaikista paitsi ensimmäisestä elementistä

en: Duplicate id: %s
fi: Id:n kaksoiskappale: %s

en: The id {0} is present on more than one element in {1}. This is not allowed. Remove the id from all but one of the elements
fi: Tunnus {0} esiintyy useammassa kuin yhdessä elementissä {1}. Tämä ei ole sallittua. Poista id kaikista elementeistä yhtä lukuun ottamatta

en: Replace this id with a randomly generated valid id
fi: Korvaa tämä id satunnaisesti luodulla id:llä

en: Invalid id: %s
fi: Kelvoton id: %s

en: The id {0} is not a valid id. IDs must start with a letter ([A-Za-z]) and may be followed by any number of letters, digits ([0-9]), hyphens ("-"), underscores ("_"), colons (":"), and periods ("."). This is to ensure maximum compatibility with a wide range of devices.
fi: Tunnus {0} ei ole kelvollinen id. Tunnusten on alettava kirjaimella ([A-Za-z]), ja niitä voi seurata mikä tahansa määrä kirjaimia, numeroita ([0-9]), väliviivoja ("-"), alleviivauksia ("_"), kaksoispisteitä (":") ja pisteitä ("."). Näin varmistetaan mahdollisimman suuri yhteensopivuus monenlaisten laitteiden kanssa.

en: Wrap the bare text in a p tag
fi: Ympäröi paljas teksti p-tägillä

en: You cannot have bare text inside the body tag. The text must be placed inside some other tag, such as p or div
fi: Body-tägin sisällä ei voi olla paljasta tekstiä. Teksti tulee sijoittaa jonkin tägin sisälle, esimerkiksi p tai div

en: Bare text in body tag
fi: Paljasta tekstiä body-tägin sisällä

en: This MOBI file does not contain a KF8 format book. KF8 is the new format from Amazon. calibre can only edit MOBI files that contain KF8 books. Older MOBI files without KF8 are not editable.
fi: Tämä MOBI-tiedosto ei sisällä KF8-muotoista kirjaa. KF8 on Amazonin uusi formaatti. calibre voi muokata vain MOBI-tiedostoja, jotka sisältävät KF8-kirjoja. Vanhempia MOBI-tiedostoja, joissa ei ole KF8:aa, ei voi muokata.

en: This MOBI file contains both KF8 and older Mobi6 data. calibre can only edit MOBI files that contain only KF8 data.
fi: Tämä MOBI-tiedosto sisältää sekä KF8 että vanhemmat MOBI6 tiedot. calibre voi muokata vain KF8-tietoja sisältäviä MOBI-tiedostoja.

en: Cover inserted
fi: Kansi lisätty

en: Cover updated
fi: Kansi päivitetty

en: Removed one unused CSS style rule | Removed {} unused CSS style rules
fi[0]: Poistettiin yksi käyttämätön CSS-tyylisääntö
fi[1]: Poistettin {} käyttämätöntä CSS-tyylisääntöä

en: Removed one unused CSS selector | Removed {} unused CSS selectors
fi[0]: Poistettu {} käyttämätön CSS-valitsin
fi[1]: Poistettu {} käyttämätöntä CSS-valitsinta

en: Removed one unused class from the HTML | Removed {} unused classes from the HTML
fi[0]: Poistettiin yksi käyttämätön luokka HTML:stä
fi[1]: Poistettiin {} käyttämätöntä luokkaa HTML:stä

en: Merged one CSS style rule with identical selectors | Merged {} CSS style rules with identical selectors
fi[0]: Yhdistetty {} CSS-tyylisääntö, jolla on identtiset valitsijat
fi[1]: Yhdistetty {} CSS-tyylisääntöä, joilla on identtiset valitsijat

en: Merged one CSS style rule with identical properties | Merged {} CSS style rules with identical properties
fi[0]: Yhdistetty {} CSS-tyylisääntö, jolla on identtiset ominaisuudet
fi[1]: Yhdistetty {} CSS-tyylisääntöä, joilla on identtiset ominaisuudet

en: Removed one unreferenced stylesheet | Removed {} unreferenced stylesheets
fi[0]: Poistettu yksi viittaamaton tyylitaulukko
fi[1]: Poistettu {} viittaamatonta tyylilomaketta

en: No unused CSS style rules found
fi: Ei löydetty käyttämättömiä CSS-tyylisääntöjä

en: No unused CSS selectors found
fi: Käyttämättömiä CSS-valitsimia ei löytynyt

en: No unused class attributes found
fi: Ei löydetty käyttämättömiä luokka-attribuutteja

en: No style rules that could be merged found
fi: Sulautettavia tyylisääntöjä ei löydetty

en: No unused stylesheets found
fi: Käyttämättömiä tyylilomakkeita ei löytynyt

en: Could not find a font in the "%s" family exactly matching the CSS font specification, will embed a fallback font instead. CSS font specification:
fi: "%s" -perheestä ei löytynyt CSS-fonttimäärittelyä täsmälleen vastaavaa fonttia, sen sijaan upotetaan varafontti. CSS-fonttimäärittely:

en: Matched font specification:
fi: Vastaava fonttimääritys:

en: Failed to find fonts for family: %s, not embedding
fi: Fonttiperheen fontteja ei löydetty: %s, ei tallenneta tiedostoon

en: No embeddable fonts found
fi: Tiedostoon tallennettavia fontteja ei löydetty

en: This file is locked with DRM. It cannot be edited.
fi: Tämä tiedosto on lukittu DRM:llä. Sitä ei voi editoida.

en: Soft hyphens added
fi: Lisätty pehmeitä väliviivoja

en: Soft hyphens removed
fi: Poistettu pehmeitä väliviivoja

en: {0} compressed from {1} to {2} bytes [{3:.1%} reduction]
fi: {0} pakkaantui {1} tavusta {2} tavuun [{3:.1%}:n pieneneminen]

en: {0} could not be further compressed
fi: {0} ei pakkaantunut enempää

en: Failed to process {0} with error:
fi: {0}_n prosessointi epäonnistui, virhe:

en: Total image filesize reduced from {0} to {1} [{2:.1%} reduction, {3} images changed]
fi: Kokonaiskuvan tiedostokoko pienennetty {0}:stä {1}:ksi [{2:.1%} pienennys, {3} kuvaa vaihdettu]

en: Images are already fully optimized
fi: Kuvat ovat jo täysin optimoituja

en: <p><i>Polishing books</i> is all about putting the shine of perfection onto
    your carefully crafted e-books.</p>
    
    <p>Polishing tries to minimize the changes to the internal code of your e-book.
    Unlike conversion, it <i>does not</i> flatten CSS, rename files, change font
    sizes, adjust margins, etc. Every action performs only the minimum set of
    changes needed for the desired effect.</p>
    
    <p>You should use this tool as the last step in your e-book creation process.</p>
    {0}
    <p>Note that polishing only works on files in the %s formats.</p>
fi: <p><i>Kirjojen viimeistelyssä</i> on kyse täydellisyyden saavuttamisesta
    huolella tehtyihin e-kirjoihisi.</p>
    
    <p>Kirjojen viimeistely pyrkii minimoimaan e-kirjasi sisäiseen koodiin tehtävät muutokset.
    Toisin kuin muuntaminen, se <i>ei</i> latista CSS:ää, nimeä tiedostoja uudelleen, muuta fonttia
    fonttikokoja, säädä marginaaleja jne. Jokainen toiminto suorittaa vain vähimmäismäärän
    muutoksia, jotka tarvitaan halutun vaikutuksen aikaansaamiseksi.</p>
    
    <p>Työkalua kannattaa käyttää e-kirjan luomisprosessin viimeisenä vaiheena.</p>
    {0}
    <p>Huomaa, että viimeistely toimii vain %s-muotoisille tiedostoille.</p>

en:  or
fi:  tai

en: <p>Embed all fonts that are referenced in the document and are not already embedded.
    This will scan your computer for the fonts, and if they are found, they will be
    embedded into the document.</p>
    <p>Please ensure that you have the proper license for embedding the fonts used in this document.</p>
fi: <p>Upota kaikki fontit, joihin asiakirjassa viitataan ja joita ei ole jo upotettu.
    Tämä skannaa tietokoneen fontit, ja jos ne löytyvät, ne
    upotetaan asiakirjaan.</p>
    <p>Varmista, että sinulla on asianmukainen lisenssi tässä asiakirjassa käytettyjen fonttien upottamiseen.</p>

en: <p>Subsetting fonts means reducing an embedded font to contain
    only the characters used from that font in the book. This
    greatly reduces the size of the font files (halving the font
    file sizes is common).</p>
    
    <p>For example, if the book uses a specific font for headers,
    then subsetting will reduce that font to contain only the
    characters present in the actual headers in the book. Or if the
    book embeds the bold and italic versions of a font, but bold
    and italic text is relatively rare, or absent altogether, then
    the bold and italic fonts can either be reduced to only a few
    characters or completely removed.</p>
    
    <p>The only downside to subsetting fonts is that if, at a later
    date you decide to add more text to your books, the newly added
    text might not be covered by the subset font.</p>
fi: <p>Fonttien tiivistäminen tarkoittaa upotetun fontin pienentämistä siten, että se sisältää
    vain kyseisen fontin kirjassa käytetyt merkit. Tämä
    pienentää fonttitiedostojen kokoa huomattavasti (fontin puolittaminen puoleen)
    (tiedostokokojen puolittaminen on yleistä).</p>
    
    <p>Esimerkiksi jos kirjassa käytetään tiettyä fonttia otsikoissa,
    niin tiivistäminen pienentää kyseisen fontin niin, että se sisältää vain
    kirjan varsinaisissa otsikoissa esiintyvät merkit. Tai jos
    kirjassa on fontin lihavoitu ja kursivoitu versio, mutta lihavoitu
    ja kursivoitu teksti on suhteellisen harvinaista tai sitä ei ole lainkaan, niin sitten
    lihavoidut ja kursivoidut fontit voidaan joko pienentää vain muutamiin
    merkkeihin tai kokonaan poistaa.</p>
    
    <p>Ainut haittapuoli fonttien tiivistämisessä on, että jos myöhemmässä
    vaiheessa päätät lisätä kirjoihisi lisää tekstiä, uusi lisätty teksti
    ei välttämättä kuulu tiivistetyn fontin joukkoon.</p>

en: <p>Insert a "book jacket" page at the start of the book that contains
    all the book metadata such as title, tags, authors, series, comments,
    etc. Any previous book jacket will be replaced.</p>
fi: <p>Lisää kirjan alkuun "kirjan päällyspaperi", joka sisältää kaikki kirjan metadatat , kuten otsikko, tagit, tekijät, sarjat ja kommentit,
    jne. Kaikki aiemmat päällyspaperit korvataan.</p>

en: <p>Remove a previous inserted book jacket page.</p>
fi: <p>Poista aiemmin lisätty kirjan päällyspaperi.</p>

en: <p>Convert plain text dashes, ellipsis, quotes, multiple hyphens, etc. into their
    typographically correct equivalents.</p>
    <p>Note that the algorithm can sometimes generate incorrect results, especially
    when single quotes at the start of contractions are involved.</p>
fi: <p>Muunna tavallisen tekstin viivat, ellipsit, lainausmerkit, moniväliviivat jne. niiden  typografisesti oikeiksi vastineiksi.</p>
    <p>Huomaa, että algoritmi voi joskus tuottaa virheellisiä tuloksia, erityisesti
    kun kyseessä ovat yksittäiset lainausmerkit supistuksen alussa.</p>

en: <p>Remove all unused CSS rules from stylesheets and &lt;style&gt; tags. Some books
    created from production templates can have a large number of extra CSS rules
    that don't match any actual content. These extra rules can slow down readers
    that need to parse them all.</p>
fi: <p>Poista kaikki käyttämättömät CSS-säännöt tyylitaulukoista ja &lt;style&gt; -tageista. Joissakin kirjoissa
    jotka on luotu tuotantomalleista, saattaa olla suuri määrä ylimääräisiä CSS-sääntöjä
    jotka eivät vastaa varsinaista sisältöä. Nämä ylimääräiset säännöt voivat hidastaa lukijoita
    jotka joutuvat jäsentämään ne kaikki.</p>

en: <p>Losslessly compress images in the book, to reduce the filesize, without
    affecting image quality.</p>
fi: <p>Pakkaa kirjan kuvat häviöttömästi tiedostokoon pienentämiseksi
    vaikuttamatta kuvan laatuun.</p>

en: <p>Upgrade the internal structures of the book, if possible. For instance,
    upgrades EPUB 2 books to EPUB 3 books.</p>
fi: <p>Päivitä kirjan sisäisiä rakenteita, jos mahdollista. Esimerkiksi,
    päivittää EPUB 2 -kirjat EPUB 3 -kirjoiksi.</p>

en: <p>Add soft hyphens to all words in the book. This allows the book to be rendered
    better when the text is justified, in readers that do not support hyphenation.</p>
fi: <p>Lisää tavutusvihje kaikkiin kirjan sanoihin. Tämä mahdollistaa kirjan esittämisen paremmin,
    kun teksti on tasattu, lukulaitteissa, jotka eivät tue tavutusta.</p>

en: <p>Remove soft hyphens from all text in the book.</p>
fi: <p>Poista tavutusvihjeet kaikesta kirjan tekstistä.</p>

en: Updating metadata
fi: Päivitetään metadataa

en: Updated metadata jacket
fi: Päivitetty metadata -päällyspaperi

en: Metadata updated
fi: Metadata päivitettiin

en: Setting cover
fi: Asetetaan kansi

en: Inserting metadata jacket
fi: Lisätään metadata -päällyspaperi

en: Existing metadata jacket replaced
fi: Vanha metadata -päällyspaperi

en: Metadata jacket inserted
fi: Metadata -päällyspaperi lisättiin

en: Removing metadata jacket
fi: Poistetaan metadata -päällyspaperi

en: Metadata jacket removed
fi: Metadata -päällyspaperi poistettiin

en: No metadata jacket found
fi: Metadata -päällyspaperia ei löytynyt

en: Smartening punctuation
fi: Välimerkkien parantaminen

en: Embedding referenced fonts
fi: Sisällytetään tiedostoon käytetyt fontit

en: Subsetting embedded fonts
fi: Kerätään fonteista käytetyt merkit

en: No embedded fonts to subset
fi: Ei sisällytettyjä fontteja joita karsia käytettyihin merkkeihin

en: Removing unused CSS rules
fi: Positetaan käyttämättömoä CSS-sääntöjä

en: Losslessly compressing images
fi: Pakataan kuvat häviöttömästi

en: Upgrading book, if possible
fi: Päivitetään kirja, jos mahdollista

en: Removing soft hyphens
fi: Poistetaan tavutusvihjeet

en: Adding soft hyphens
fi: Lisätään tavutusvihjeitä

en: ## Polishing: %s
fi: ## Kiillotetaan: %s

en: Polishing took: %.1f seconds
fi: Kiilotus kesti: %.1f sekuntia

en: Path to a cover image. Changes the cover specified in the e-book. If no cover is present, or the cover is not properly identified, inserts a new cover.
fi: Polku kansikuvaan. Muuttaa e-kirjassa määritetyn kansikuvan. Jos kantta ei ole tai kantta ei ole tunnistettu oikein, lisää uuden kannen.

en: Path to an OPF file. The metadata in the book is updated from the OPF file.
fi: Polku OPF-tiedostoon. Kirjan metadata päivitetään OPF-tiedostosta.

en: Produce more verbose output, useful for debugging.
fi: Näytä perusteellisempi raportti, hyödyksi virheenetsinnässä.

en: You must provide the input file to polish
fi: Kiillotukseen on osoitettava tiedosto

en: Unknown extra arguments
fi: Tuntematon lisäargumentti

en: You must specify at least one action to perform
fi: Vähintään yksi suoritettava toimenpide vaaditaan

en: Smartened punctuation in: %s
fi: Skarpattiin välimerkkejä: %s

en: No punctuation that could be smartened found
fi: Ei löydetty skarpattavia välimerkkejä

en: The file %s has malformed markup. Try running the Fix HTML tool before splitting
fi: Tiedoston %s markupin rakenne on väärä. Koeta käyttää Korjaa HTML -tyäkalua ennen jakamista

en: The expression %s did not match any nodes
fi: Ilmaisu %s ei vastannut mitään kohtaa

en: Removed unused font: %s
fi: Poistettiin käyttämättömiä fontteja: %s

en: The font %s was already subset
fi: Fontti %s oli jo karsittu käytettyihin merkkeihin

en: Decreased the font {0} to {1} of its original size
fi: Fontin {0} koko pieneni {1} alkuperäisestä

en: Reduced total font size to %.1f%% of original
fi: Kaikkien fonttien tiedostokoko pieneni %.1f %% alkuperäisestä

en: No embedded fonts found
fi: Ei löydetty tallennettuja fontteja

en: No file named %s exists
fi: Tiedostoa nimeltä %s ei ole olemassa

en: No HTML file named %s exists
fi: HTML-tiedostoa nimeltä %s  ei ole olemassa

en: The anchor %(a)s does not exist in file %(f)s
fi: HTML-ankkuria %(a)s ei ole tiedostossa %(f)s

en: (Untitled)
fi: (Nimeämätön)

en: The file %s has malformed markup. Try running the Fix HTML tool before editing.
fi: Tiedostossa %s on väärin muotoiltu merkintä. Yritä suorittaa Korjaa HTML -työkalu ennen muokkaamista.

en: No upgrade needed
fi: Ei tarvetta päivitykselle

en: Updated EPUB from version 2 to 3
fi: Päivitettiin EPUB 2:st 3:een

en: HTML TOC generation options.
fi: HTML-sisällysluettelon luontiasetukset.

en: {1} of <em>{0}</em>
fi: {1} / <em>{0}</em>

en: Rating
fi: Arvosana

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Could not find reasonable point at which to split: %(path)s Sub-tree size: %(size)d KB
fi: Ei löydetty hyvää jakokohtaa; %(path)s Alahaaran koko: %(size)d KB

en: OPF/NCX/etc. generation options.
fi: OPF/NCX/jne.-luomisen asetukset.

en: OPF version to generate. Default is %default.
fi: Luotava OPF-versio. Oletus on %d.

en: Generate an Adobe "page-map" file if pagination information is available.
fi: Luo Adobe "page-map"-tiedosto, jos sivutustietoa ei ole käytettävissä.

en: Sidebar
fi: Sivupalkki

en: Adding headers and footers
fi: Otsikoiden ja alatunnisteiden lisääminen

en: Headers and footers added
fi: Otsikot ja alatunnisteet lisätty

en: Parsed all content for markup transformation
fi: Jäsennetty kaikki sisältö merkintämuunnosta varten

en: Completed markup transformation
fi: Markup-muunnos suoritettu

en: Rendered all HTML as PDF
fi: Kaikki HTML-tiedostot renderöity PDF-tiedostoiksi

en: Added links to PDF content
fi: Lisätty linkkejä PDF-sisältöön

en: Updated metadata in PDF
fi: Päivitetty PDF-tiedoston metadata

en: Rendered {0} of {1} pages
fi: Renderöity {0} sivua {1} sivusta

en: Could not find pdftohtml, check it is in your PATH
fi: Pdftohtml: ää ei löytynyt, tarkista, että se on polullasi

en: Table of Contents:
fi: Sisällysluettelo:

en: Default icons
fi: Oletuskuvakkeet

en: Send file to storage card instead of main memory by default
fi: Lähetä tiedosto oletuksena muistikortille päämuistin sijaan

en: Confirm before deleting
fi: Vahvista ennen poistamista

en: Main window geometry
fi: Pääikkunan geometria

en: Notify when a new version is available
fi: Ilmoita uudesta versiosta

en: Use Roman numerals for series number
fi: Käytä sarjoille roomalaisia numeroita

en: Sort tags list by name, popularity, or rating
fi: Järjestä tägit nimen, suosituimmuuden tai arvion mukaan

en: Match tags by any or all.
fi: Hae kaikki tai jotkin vastaavat tägit.

en: Number of covers to show in the cover browsing mode
fi: Kansiselauksessa näytettävien kansien lukumäärä

en: Defaults for conversion to LRF
fi: Oletusasetukset LRF-muunnokselle

en: Options for the LRF e-book viewer
fi: LRF:n e-kirjojen katseluohjelman vaihtoehdot

en: Formats that are viewed using the internal viewer
fi: Formaatit joita katsellaan sisäisellä katseluohjelmalla

en: Columns to be displayed in the book list
fi: Sarakkeet jotka esitetään kirjaluettelossa

en: Automatically launch Content server on application startup
fi: Käynnistä Content server automaattisesti sovelluksen käynnistyessä

en: Oldest news kept in database
fi: Tietokannan vanhimmat uutiset

en: Show system tray icon
fi: Näytä tilarivin kuvake

en: Upload downloaded news to device
fi: Siirrä ladatut uutiset laitteelle

en: Delete news books from library after uploading to device
fi: Poista uutiskirjat kirjastosta kun ne on siirretty laitteelle

en: Show the cover flow in a separate window instead of in the main calibre window
fi: Näytä kansisarja erillisessä ikkunassa calibren pääikkunan sijaan

en: Disable notifications from the system tray icon
fi: Estä ilmoitukset tilarivin kuvakkeessa

en: Default action to perform when the "Send to device" button is clicked
fi: Oletustoiminto, joka suoritetaan, kun "Lähetä laitteeseen" -painiketta napsautetaan

en: Start searching as you type. If this is disabled then search will only take place when the Enter key is pressed.
fi: Aloita haku kirjoittaessasi. Jos tämä on poistettu käytöstä, haku tapahtuu vasta, kun Enter-näppäintä painetaan.

en: When searching, show all books with search results highlighted instead of showing only the matches. You can use the N or F3 keys to go to the next match.
fi: Näytä haettaessa kaikki kirjat korostaen hakua vastaavat sen sijaan että näytettäisiin vain hakua vastaavat kirjat. Voit käyttää N tai F3 näppäintä seuraavaan kirjaan siirtyäksesi.

en: Maximum number of simultaneous conversion/news download jobs. This number is twice the actual value for historical reasons.
fi: Samanaikaisten muunnosten/uutislatausten maksimimäärä. Tämä määrä on kaksi kertaa todellista arvo suurempi historiallisista syistä johtuen...

en: Download social metadata (tags/rating/etc.)
fi: Lataa sosiaalinen metadata (tägit/arvostelu/jne.)

en: Overwrite author and title with new metadata
fi: Korvaa tekijä ja otsikko uusilla metadatoilla

en: Automatically download the cover, if available
fi: Lataa automaattisesti kansikuva, jos saatavissa

en: Limit max simultaneous jobs to number of CPUs
fi: Rajoita samanaikaiset prosessit keskusydinsten lukumäärään

en: The layout of the user interface. Wide has the Book details panel on the right and narrow has it at the bottom.
fi: Käyttöliittymän asettelu. Leveällä näytöllä on kirjan tietopaneeli oikealla ja kapealla se on alareunassa.

en: Show the average rating per item indication in the Tag browser
fi: Näytä keskimääräinen arvio kullekin kohteeelle Tägi-selaimessa

en: Disable UI animations
fi: Poista UI-animaatiot

en: Tag browser categories not to display
fi: Tag selaimen kategorioita ei näytetä

en: WARNING:
fi: VAROITUS:

en: ERROR:
fi: VIRHE:

en: Show this confirmation again
fi: Näytä tämä vahvistus uudelleen

en: Restart needed
fi: Uudelleenkäynnistys vaaditaan

en: &Restart calibre now
fi: &Käynnistä calibre uudelleen nyt

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: Detach from the controlling terminal, if any (Linux only)
fi: Irtaudu ohjaavasta terminaalista, jos sellainen on (vain Linux)

en: Click "Show details" for more information.
fi: Klikkaa "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja.

en: The %s environment variable is set. Try unsetting it.
fi: Ympäristömuuttuja %s on asetettu. Koeta poistaa se.

en: Could not create temporary folder
fi: Väliaikaista kansiota ei voitu luoda

en: Could not create temporary folder, calibre cannot start.
fi: Väliaikaista kansiota ei voitu luoda, calibre ei voi käynnistyä.

en: Windows XP not supported
fi: Windows XP:tä ei tueta

en: calibre versions newer than 2.0 do not run on Windows XP. This is because the graphics toolkit calibre uses (Qt 5) crashes a lot on Windows XP. We suggest you stay with <a href="%s">calibre 1.48</a> which works well on Windows XP.
fi: uudemmat calibre-versiot kuin 2.0 eivät toimi Windows XP:ssä. Tämä johtuu siitä, että calibren käyttämä grafiikkatyökalupakki (Qt 5) kaatuu usein Windows XP:ssä. Suosittelemme, että pysyt <a href="%s">calibre 1.48</a>:ssa, joka toimii hyvin Windows XP:ssä.

en: Books
fi: Kirjat

en: EPUB books
fi: EPUB-kirjat

en: Kindle books
fi: Kindle-kirjat

en: PDF books
fi: PDF-kirjat

en: HTML books
fi: HTML-kirjat

en: LIT books
fi: LIT-kirjat

en: Text books
fi: Oppikirjat

en: Comics
fi: Sarjakuvat

en: Archives
fi: Arkistot

en: Wordprocessor files
fi: Tekstinkäsittelytiedostot

en: Add books
fi: Lisää kirjoja

en: Add books to the calibre library/device from files on your computer
fi: Lisää kirjoja calibren kirjastoon tai laitteeseesi tietokoneen tiedostosta

en: Add books from a single folder
fi: Lisää kirjoja yksittäisestä kansiosta

en: Add from folders and sub-folders
fi: Lisää kansioista ja alikansioista

en: Add multiple books from archive (ZIP/RAR/7z)
fi: Lisää useita kirjoja arkistosta (ZIP/RAR/7z)

en: Add empty book (Book entry with no formats)
fi: Lisää tyhjä kirja (Kirja ilman lukuformaatteja)

en: Add from ISBN
fi: Lisää ISBN:sta

en: Add files to selected book records
fi: Lisää tiedostoja valittuihin kirjatietueisiin

en: Add files to selected book records from clipboard
fi: Lisää tiedostoja valittuihin kirjatietueisiin leikepöydältä

en: Add data files to selected book records
fi: Lisää data-tiedostoja valittuihin kirjatietueisiin

en: Add an empty file to selected book records
fi: Lisää tyhjä tiedosto valittuihin kirjatietueisiin

en: Control the adding of books
fi: Kirjojen lisäämisen hallinta

en: No books selected
fi: Ei valittuja kirjoja

en: Cannot add files as no books are selected
fi: Ei voida lisätä tiedostoja koska kirjoja ei ole valittu

en: No files in clipboard
fi: Ei tiedostoja leikepöydällä

en: No files have been copied to the clipboard
fi: Tiedostoja ei ole kopioitu leikepöydälle

en: Are you sure?
fi: Oletko varma?

en: Are you sure you want to set the same cover for all %d books?
fi: Haluatko varmasti asettaa saman kannen %d kirjalle?

en: Select book files
fi: Valitse kirjatiedostot

en: Select extra data files
fi: Valitse lisätiedostoja

en: Are you sure you want to add the same files to all %d books? If the format already exists for a book, it will be replaced.
fi: Oletko varma että haluat lisätä samat tiedostot kaikkiin %d kirjoihin? Jos formaatti on kirjalle jo olemassa, se korvataan.

en: The {0} format will be replaced in the book {1}. Are you sure? | The {0} formats will be replaced in the book {1}. Are you sure?
fi[0]: {0} formaatti korvataan kirjassa {1}. Oletko varma?
fi[1]: {0} formaatit korvataan kirjasta {1}. Oletko varma?

en: Are you sure you want to add the same empty file to all %d books? If the format already exists for a book, it will be replaced.
fi: Oletko varma, että haluat lisätä saman tyhjän tiedoston kaikkiin %d kirjoihin? Jos formaatti on kirjalla jo olemassa, se korvataan.

en: Choose format of empty file
fi: Valitse tyhjän tiedoston muoto

en: The {0} format will be replaced in the book: {1}. Are you sure?
fi: {0} formaatti korvataan kirjassa {1}. Oletko varma?

en: Choose archive file
fi: Valitse arkistotiedosto

en: Type of archive
fi: Arkistotyyppi

en: Will the archive have a single book per internal folder?
fi: Onko arkistossa yksi kirja sisäistä kansiota kohden?

en: Select root folder
fi: Valitse juurikansio

en: Cannot add
fi: Ei voida lisätä

en: Cannot add books from the folder: %s as it contains the currently opened calibre library
fi: Ei voida lisätä kirjoja kansiosta: %s koska siellä on tällä hetkellä avoinna oleva calibre-kirjasto

en: Multi-file books?
fi: Monitiedostoisia kirjoja?

en: Assume all e-book files in a single folder are multiple formats of the same book?
fi: Oletetaan, että kaikki e-kirjatiedostot yhdessä kansiossa ovat saman kirjan monimuotoja?

en: Duplicates found
fi: Kaksoiskappaleita löytyi

en: Books with some of the specified ISBNs already exist in the calibre library. Click "Show details" for the full list. Do you want to add them anyway?
fi: Kaliiperikirjastossa on jo kirjoja, joilla on joitakin määritetyistä ISBN-numeroista. Napsauta "Näytä tiedot" nähdäksesi täydellisen luettelon. Haluatko kuitenkin lisätä ne?

en: Adding
fi: Lisätään

en: Creating book records from ISBNs
fi: Luodaan kirjarekisterit ISBN:stä

en: You have dropped some files onto the book <b>%s</b>. This will add or replace the files for this book. Do you want to proceed?
fi: Olet pudottanut joitain tiedostoja kirjaan <b>%s</b>. Tämä lisää tai korvaa tämän kirjan tiedostoja. Haluatko jatkaa?

en: Add as new book | Add as new books
fi[0]: Lisää uutena kirjana
fi[1]: Lisää uusina kirjoina

en: Uploading books to device.
fi: Siirretään kirjat laitteeseen.

en: Supported books
fi: Tuetut kirjat

en: Select books
fi: Valitse kirja

en: The following duplicate book was found. | The following {} duplicate books were found.
fi[0]: Nämä kirjojen kaksoiskappaleet löydettin: {}
fi[1]: Nämä kirjojen kaksoiskappaleet löydettiin: {}

en: Merged some books
fi: Sulautettiin joitakin kirjoja

en: Incoming book formats were processed and merged into your calibre database according to your auto-merge settings. Click "Show details" to see the list of merged books.
fi: Saapuvat kirjaformaatit käsiteltiin ja yhdistettiin calibre -tietokantaan automaattisen yhdistämisen asetusten mukaisesti. Napsauta "Näytä tiedot" nähdäksesi luettelon yhdistetyistä kirjoista.

en: Add to library
fi: Lisää kirjastoon

en: No book selected
fi: Ei kirjaa valittuna

en: The following books are virtual and cannot be added to the calibre library:
fi: Nämä kirjat ovat virtuaalisia ja niitä ei voi lisätä calibre-kirjastoon:

en: No book files found
fi: Kirjatiedostoja ei löydetty

en: Downloading books
fi: Ladataan kirjoja

en: Downloading books from device
fi: Ladataan kirjoja laitteelta

en: Could not download files from the device
fi: Ei voitu ladata kirjoja laitteelta

en: Could not download some files from the device
fi: Ei voitu ladata joitakin tiedostoja laitteelta

en: Could not download files
fi: Ei voitu ladata tiedostoja

en: Add books to library
fi: Lisää kirjoja kirjastoon

en: Add books to your calibre library from the connected device
fi: Lisää kirjoja calibre-kirjastoosi yhdistetystä laitteesta

en: Built-in calibre actions
fi: Sisäänrakennetut calibre-toiminnot

en: Toolbars
fi: Työkalupalkit

en: Keyboard shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Merging user annotations into database
fi: Sulautetaan käyttäjämerkintöjä tietokantaan

en: Fetch annotations (experimental)
fi: Nouda merkinnät (kokeellinen)

en: Not supported
fi: Ei tuettu

en: Fetching annotations is not supported for this device
fi: Merkintojen noutoa ei tueta tässä laitteessa

en: Use library only
fi: Käytä vain kirjastoa

en: User annotations generated from main library only
fi: Käyttäjämerkintöjä luotiin vain pääkirjastosta

en: No books selected to fetch annotations from
fi: Kirjoja ei ole valittuna merkintöjen noutamista varten

en: Some errors
fi: Joitakin virheitä

en: Could not fetch annotations for some books. Click "Show details" to see which ones.
fi: Joidenkin kirjojen merkintöjä ei voitu hakea. Napsauta "Näytä tiedot" nähdäksesi mitkä.

en: Author mapper
fi: Tekijän kartoittaja

en: Map authors for one book in the library | Map authors for {} books in the library
fi[0]: Kartoita tekijät yhdelle kirjaston kirjalle
fi[1]: Kartoita tekijät kirjaston kirjoille {}

en: The changes will be applied to the <b>selected book</b> | The changes will be applied to the <b>{} selected books</b>
fi[0]: Muutokset viedään <b>valittuun kirjaan</b>
fi[1]: Muutokset viedään <b>{} valittuun kirjaan</b>

en: The changes will be applied to <b>one book in the library</b> | The changes will be applied to <b>{} books in the library</b>
fi[0]: Muutokset viedään <b>yhteen kirjaan kirjastossa</b>
fi[1]: Muutokset viedään <b>{} kirjoihin kirjastossa</b>

en: Auto scroll through the book list
fi: Vieritä kirjaluetteloa automaattisesti

en: Auto scroll through the book list, particularly useful with the cover browser open
fi: Vieritä kirjaluetteloa automaattisesti, mikä on erityisen hyödyllistä kansiselaimen ollessa auki

en: Book list header menu
fi: Kirjaluettelon otsikkovalikko

en: Show the book list header context menu
fi: Näytä kirjaluettelon otsikon pikavalikko

en: Browse annotations
fi: Selaa kommentteja

en: Not visible
fi: Ei näkyvissä

en: The book "{}" is not currently visible in the calibre library. If you have a search or a Virtual library applied, first clear it.
fi: Kirja "{}" ei ole tällä hetkellä näkyvissä kaliiperikirjastossa. Jos sinulla on haku tai virtuaalikirjasto käytössä, tyhjennä ensin se.

en: Browse notes
fi: Selaa huomautuksia

en: Create catalog
fi: Luo luettelo

en: Create a catalog of the books in your calibre library in different formats
fi: Luo luettelo calibre-kirjastosi eri formaateissa olevista kirjoista

en: No books selected for catalog generation
fi: Kirjoja ei ole valittu luettelon luomiseksi

en: Generating %s catalog...
fi: Luodaan %s luettelo...

en: Catalog generation complete, with warnings.
fi: Luettelon luominen valmis, joitakin varoituksia.

en: Catalog generated.
fi: Luettelo luotu.

en: Export catalog folder
fi: Vie luettelokansio

en: Select destination for %(title)s.%(fmt)s
fi: Valitse kohde:%(title)s.%(fmt)s

en: Could not open the catalog output file.
fi: Luettelon lähtötiedostoa ei voitu avata.

en: No library found
fi: Ei löydetty kirjastoa

en: No existing calibre library was found at %s. If the library was moved, select its new location below. Otherwise calibre will forget this library.
fi: Olemassa olevaa calibre-kirjastoa ei löytynyt osoitteesta %s. Jos kirjasto on siirretty, valitse sen uusi sijainti alla. Muuten calibre unohtaa tämän kirjaston.

en: New location of this library:
fi: Tämän kirjaston uusi sijainti:

en: Library moved
fi: Kirjasto siirretty

en: Forget library
fi: Unohda kirjasto

en: New library location
fi: Uusi kirjaston sijainti

en: No existing calibre library found at %s
fi: Ei löydetty calibre-kirjastoa sijainnista %s

en: Queue &all books for backup
fi: Laita &kaikki kirjat varmuuskopiojonoon

en: Backup status
fi: Varmuuskopiotilanne

en: none
fi: ei mitään

en: Book metadata files remaining to be written: %s
fi: Kirjan metadata jota ei vielä ole kirjoitettu: %s

en: Choose library
fi: Valitse kirjasto

en: Choose calibre library to work with
fi: Valitse käytettävä calibren kirjasto

en: Switch/create library
fi: Vaihda/luo kirjasto

en: Export/import all calibre data
fi: Vie/Tuo kaikki calibre-tiedot

en: Pick a random book
fi: Valitse satunnainen kirja

en: Change the icon for this library
fi: Vaihda kirjaston kuvake

en: Choose an icon
fi: Valitse kuvake

en: Remove current icon
fi: Poista nykyinen kuvake

en: Quick switch
fi: Pikavaihto

en: Rename library
fi: Nimeä kirjasto uudelleen

en: Remove library
fi: Poista kirjasto

en: Library maintenance
fi: Kirjaston ylläpito

en: Library metadata backup status
fi: Kirjaston metadatan varmuuskopioinnin tila

en: Check library
fi: Tarkista kirjasto

en: Restore database
fi: Palauta tietokanta

en: Switch to previous library
fi: Vaihda edelliseen kirjastoon

en: Select icon for library "%s"
fi: Valitse kirjaston "%s" kuvake

en: Cannot export/import
fi: Ei voi viedä/tuoda

en: You are running calibre portable, all calibre data is already in the calibre portable folder. Export/import is unavailable.
fi: Käytät calibre portablea, kaikki calibre.tiedot ovat jo calibre portablen kansiossa. VIe/Tuo ei ole käytettävissä.

en: Cannot export/import data while there are running jobs.
fi: Tietoja ei voi viedä/tuoda, kun työt ovat käynnissä.

en: {0} [{1} book] | {0} [{1} books]
fi[0]: {0} [{1} kirja]
fi[1]: {0} [{1} kirjaa]

en: Apply Virtual library when %s is opened
fi: Käytä virtuaalikirjastoa kun %s avataan

en: Switch to: %s
fi: Vaihda: %s

en: Rename: %s
fi: Nimeä uudelleen: %s

en: Remove: %s
fi: Poista: %s

en: No Virtual library
fi: Ei virtuaalikirjastoa

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: Choose a new name for the library <b>%s</b>.
fi: Valitse uusi nimi kirjastolle <b>%s</b>.

en: Note that the actual library folder will be renamed.
fi: Huomaa, että varsinainen kirjastokansio nimetään uudelleen.

en: WARNING: This means that any calibre:// URLs that point to things in this library will stop working.
fi: VAROITUS: Tämä tarkoittaa, että kaikki calibre:// URL-osoitteet, jotka osoittavat tämän kirjaston kohteisiin, lakkaavat toimimasta.

en: Already exists
fi: On jo olemassa

en: The folder %s already exists. Delete it first.
fi: Kansio %s on jo olemassa. Poista se ensin.

en: Too long
fi: Liian pitkä

en: Not found
fi: Ei löydetty

en: Cannot rename as no library was found at %s. Try switching to this library first, then switch back and retry the renaming.
fi: Ei voi nimetä koska kirjastoa ei löytynyt sijainnista %s. Koeta vaihtaa tähän kirjastoon ensin, vaihda sitten takaisin ja koeta nimetä uudelleen.

en: Rename failed
fi: Uudelleennimeäminen epäonnistui

en: Failed to rename the library at %s. The most common cause for this is if one of the files in the library is open in another program.
fi: Kirjaston uudelleennimeäminen epäonnistui sijainnissa %s. Tavallisesti tämä johtuu siitä, että joku kirjaston tiedostoista on auki toisessa ohjelmassa.

en: Library removed
fi: Kirjasto poistettu

en: The library %s has been removed from calibre. The files remain on your computer, if you want to delete them, you will have to do so manually.
fi: Kirjasto %s on poistettu calibresta. Tiedostot ovat tietokoneellasi - jos haluat poistaa ne, se täytyy tehdä manuaalisesti.

en: &Undo
fi: &Kumoa

en: Backup metadata
fi: Varmuuskopioi metadata

en: Metadata will be backed up while calibre is running, at the rate of approximately 1 book every three seconds.
fi: Metatiedot varmuuskopioidaan calibren ollessa käytössä, n. yksi kirja joka kolmas sekunti.

en: Path to library too long. It must be less than %d characters. Move your library to a location with a shorter path using Windows Explorer, then point calibre to the new location and try again.
fi: Polku kirjastoon liian pitkä. Sen on oltava alle %d merkkiä. Siirrä kirjasto Windowsin Resurssienhallinnassa sijaintiin, jonka reitti on lyhyempi, osoita calibre uuteen sijaintiin ja yritä uudelleen.

en: Success
fi: Onnistui

en: Found no errors in your calibre library database. Do you want calibre to check if the files in your library match the information in the database?
fi: Calibre kirjaston tietokannasta ei löytynyt virheitä. Haluatko tarkistaa, vastaavatko kirjastosi tiedostot tietokannan tietoja?

en: Failed
fi: Epäonnistui

en: Database integrity check failed, click "Show details" for details.
fi: Tietokannan eheyden tarkistus epäonnistui, napsauta "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja.

en: Starting library scan, this may take a while
fi: Aloitetaan kirjaston skannaus, tässä voi mennä hetki

en: No problems found
fi: Ongelmia ei löydetty

en: The files in your library match the information in the database.
    
    Choose 'Open dialog' to change settings and run the check again.
fi: Kirjastosi tiedostot vastaavat tietokannan tietoja.
    
    Valitse 'Avaa valintaikkuna' muuttaaksesi asetuksia ja suorittaaksesi tarkistuksen uudelleen.

en: Open dialog
fi: Avaa valintaikkuna

en: Finished
fi: Valmis

en: Not allowed
fi: Ei sallittu

en: You cannot change libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
fi: Kirjastoja ei voi muuttaa, kun ympäristömuuttujaa CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH käytetään.

en: You cannot change libraries while jobs are running.
fi: Et voi vaihtaa kirjastoja kun prosesseja on käynnissä.

en: You cannot change libraries until all updates are accepted or rejected.
fi: Et voi vaihtaa kirjastoja ennenkuin kaikki päivitykset on hyväksytty tai hylätty.

en: At least one book must be selected
fi: Vähintään yksi kirja on valittava

en: Convert books
fi: Muunna kirjoja

en: Convert books between different e-book formats
fi: Muunna kirjoja eri e-kirja-formaattien välillä

en: Convert individually
fi: Muunna yksittäin

en: Bulk convert
fi: Joukkomuunnos

en: Create a catalog of the books in your calibre library
fi: Laadi luettelo calibre-kirjastosi kirjoista

en: Cannot convert
fi: Ei voi muuntaa

en: Conversion to the {} format is not supported
fi: Muuntamista {}-muotoon ei tueta

en: Starting conversion of the book | Starting conversion of {} books
fi[0]: Aloitetaan kirjan muunnos
fi[1]: Aloitetaan {} kirjan muunnos

en: Book deleted
fi: Kirja poistettu

en: The book you were trying to convert has been deleted from the calibre library.
fi: Kirja jota koetit muuntaa on poistettu calibre-kirjastosta.

en: Empty output file, probably the conversion process crashed
fi: Tyhjä kohdetiedosto, luultavasti kaatuneen muunnosprosessin johdosta

en: completed
fi: valmistunut

en: Different custom columns
fi: Erilaiset mukautetut sarakkeet

en: The custom columns in the <i>{0}</i> library are different from the custom columns in the <i>{1}</i> library. As a result, some metadata might not be copied.
fi: Kirjaston mukautetut sarakkeet eroavat kirjaston <i>{0}</i> mukautetuista <i>{1}</i> sarakkeista. Tämän seurauksena jotain metadataa ei ehkä kopioida.

en: The following columns are incompatible - they have the same name but different data types. They will be ignored:
fi: Seuraavat sarakkeet eivät ole yhteensopivia - niillä on sama nimi, mutta erilaiset tietotyypit. Ne jätetään huomiotta:

en: The following columns are missing in the <i>{0}</i> library. You can choose to add them automatically below.
fi: Seuraavat sarakkeet puuttuvat kirjastosta <i>{0}</i> . Voit lisätä ne automaattisesti alla.

en: Add to the %s library
fi: Lisää %s kirjastoon

en: This warning is only shown once per library, per session
fi: Tämä varoitus näytetään vain kerran per kirjasto, per käyttökerta

en: %(title)s by %(author)s
fi: %(title)s tekijältä %(author)s

en: &Sort libraries alphabetically
fi: &Järjestä kirjastot aakkosjärjestykseen

en: Library &path:
fi: Kirjastopolku:

en: Browse for library
fi: Etsi kirjastoa

en: &Copy
fi: &Kopioi

en: Copy to the specified library
fi: Kopioi osoitettuun kirjastoon

en: &Move
fi: &Siirrä

en: Copy to the specified library and delete from the current library
fi: Kopioi osoitettuun kirjastoon ja poista nykyisestä kirjastosta

en: Books with the same, title, author and language as the following already exist in the library %s. Select which books you want copied anyway.
fi: Kirjat joilla on sama nimi, tekijä ja kieli kuin seuraavilla ovat jo olemassa kirjastossa %s. Valitse mitkä kirjat haluat silti kopioida.

en: Duplicate books
fi: Kirjojen kaksoiskappaleita

en: Select &all
fi: Valitse &kaikki

en: Select &none
fi: Valitse &ei mitään

en: &Copy to clipboard
fi: &Kopioi leikepöydälle

en: Copy to library
fi: Kopioi kirjastoon

en: Copy selected books to the specified library
fi: Kopioi valitut kirjat osoitettuun kirjastoon

en: Choose library...
fi: Valitse kirjasto...

en: (delete after copy)
fi: (poista kopioinnin jälkeen)

en: Cannot copy
fi: Ei voida kopioida

en: Cannot copy to current library.
fi: Ei voi kopioida nykyiseen kirjastoon.

en: No library
fi: Ei kirjastoa

en: No library found at %s
fi: Ei löydetty kirjastoa sijainnista %s

en: Copying to
fi: Kopioidaan kohteeseen

en: Moving to
fi: Siirretään kohteeseen

en: Aborting this operation means that only some books will be copied and resuming a partial copy is not supported. Are you sure you want to abort?
fi: Tämän toiminnon keskeyttäminen tarkoittaa, että vain osa kirjoista kopioidaan ja osittaisen kopion jatkamista ei tueta. Haluatko varmasti keskeyttää?

en: The copying process was interrupted. {} books were copied.
fi: Kopiointiprosessi keskeytyi. {} kirjaa kopioitiin.

en: No books were deleted from this library.
fi: Ei poistettu kirjoja tästä kirjastosta.

en: The best way to resume this operation is to re-copy all the books with the option to "Check for duplicates when copying to library" in Preferences->Import/export->Adding books turned on.
fi: Paras tapa jatkaa tätä toimintoa on kopioida kaikki kirjat uudelleen valitsemalla "Tarkista kaksoiskappaleet, kun kopioit kirjastoon" kohdassa Asetukset->Tuonti/vienti->Kirjojen lisääminen päällä.

en: Canceled
fi: Peruutettu

en: Could not copy books:
fi: Kirjoja ei voitu kopioida:

en: Moved the book to {loc}
fi: Siirrettiin kirja sijaintiin {loc}

en: Moved {num} books to {loc}
fi: Siirrettiin {num} kirjaa sijaintiin {loc}

en: Copied the book to {loc}
fi: Kopioitiin kirja sijaintiin {loc}

en: Copied {num} books to {loc}
fi: Kopioitiin {num} kirjaa sijaintiin {loc}

en: Auto merged
fi: Automaattinen sulautus

en: Some books were automatically merged into existing records in the target library. Click "Show details" to see which ones. This behavior is controlled by the Auto-merge option in Preferences->Import/export->Adding books->Adding actions.
fi: Jotkin kirjat yhdistettiin automaattisesti kohdekirjaston olemassa oleviin tietueisiin. Napsauta "Näytä tiedot" nähdäksesi mitkä. Tätä toimintaa hallitaan Automaattinen yhdistäminen -toiminnolla kohdassa Asetukset->Tuonti/vienti->Kirjojen lisääminen->Lisääminen.

en: Copying: {0} failed, with error:
    {1}
fi: Kopiointi: {0} epäonnistui, virhein:
    {1}

en: Could not copy some books, click "Show details" for more information.
fi: Joitakin kirjoja ei voitu kopioida, napsauta "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja.

en: Failed to copy some books
fi: Joidenkin kirjojen kopiointi epäonnistui

en: Failed to copy a book, see below for details | Failed to copy {} books, see below for details
fi[0]: Kirjan kopioiminen epäonnistui, katso alta lisätietoja
fi[1]: {} kirjan kopioiminen epäonnistui, katso alta lisätietoja

en: Could not copy any books, click "Show details" for more information.
fi: Kirjoja ei voitu kopioida, napsauta "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja.

en: Failed to copy books
fi: Kirjojen kopioiminen epäonnistui

en: You cannot use other libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
fi: Et voi käyttää muita kirjastoja, kun käytössä on ympäristömuuttuja CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.

en: Deleting...
fi: Poistetaan...

en: Deleted
fi: Poistettu

en: Failed to delete
fi: Poistaminen epäonnistui

en: Failed to delete some books, click the "Show details" button for details.
fi: Joidenkin kirjojen poistaminen epäonnistui, klikkaa "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja.

en: Delete books
fi: Poista kirjoja

en: Remove books
fi: Poista kirjoja

en: Remove selected books
fi: Poista valitut kirjat

en: Remove files of a specific format from selected books
fi: Poista tietty tallennusmuoto valituilta kirjoilta

en: Remove all formats from selected books, except...
fi: Poista kaikki tiedostoformaatit valituista kirjoista, lukuunottamatta...

en: Remove all formats from selected books
fi: Poista kaikki formaatit valituista kirjoista

en: Remove covers from selected books
fi: Poista kannet valituista kirjoista

en: Remove matching books from device
fi: Poista vastaavat kirjat laitteelta

en: Restore recently deleted
fi: Palauta äskettäin poistetut

en: Cannot delete
fi: Ei voida poistaa

en: The %(fmt)s format will be <b>deleted</b> from %(title)s. Are you sure?
fi: Muoto %(fmt)s <b>poistetaan</b> %(title)s otsikosta. Oletko varma?

en: Format not found
fi: Muotoa ei löydy

en: The {} format is not present in the selected books.
fi: {} muotoa ei ole valituissa kirjoissa.

en: The {fmt} format will be <b>deleted</b> from {title}.
fi: Muoto {fmt} <b>poistetaan</b> otsikosta {title}.

en: The {fmt} format will be <b>deleted</b> from all {num} selected books.
fi: Muoto {fmt} <b>poistetaan</b> kaikista {num} valituista kirjoista.

en: Choose formats to be deleted
fi: Valitse poistettavat formaatit

en: Choose formats <b>not</b> to be deleted.<p>Note that this will never remove all formats from a book.
fi: Valitse formaatit, joita <b>ei</b> poisteta.<p>Huomaa, että tämä ei koskaan poista kaikkia formaatteja kirjasta.

en: <b>All formats</b> for the selected books will be <b>deleted</b> from your library.<br>The book metadata will be kept. Are you sure?
fi: <b>Kaikki</b> valittujen kirjojen formaatit <b>poistetaan</b> kirjastostasi.<br>Kirjan metadata säilytetään. Oletko varma?

en: Cannot delete books
fi: Kirjoja ei voi poistaa

en: No device is connected
fi: Laitteita ei ole yhdistetty

en: Main memory
fi: Päämuisti

en: Storage card A
fi: Muistikortti A

en: Storage card B
fi: Muistikortti B

en: No books to delete
fi: Ei kirjoja poistettavaksi

en: None of the selected books are on the device
fi: Yksikään valituista kirjoista ei ole laitteella

en: Deleting books from device.
fi: Poistetaan kirjoja laitteelta.

en: The cover from the selected book will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure? | The covers from the {} selected books will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
fi[0]: Valitun kirjan kansi <b>poistetaan pysyvästi</b>. Oletko varma?
fi[1]: Valittujen kirjojen kannet <b>poistetaan pysyvästi</b>. Oletko varma?

en: One book deleted from library. | {} books deleted from library.
fi[0]: Yksi kirja poistettu kirjastosta.
fi[1]: {} kirjaa poistettu kirjastosta.

en: One book format deleted. | {} book formats deleted.
fi[0]: Yksi kirjamuoto poistettu.
fi[1]: {} kirjamuotoa poistettu.

en: Some of the selected books are on the attached device. <b>Where</b> do you want the selected files deleted from?
fi: Osa valituista kirjoista on liitetyssä laitteessa. <b>Mistä</b> haluat poistaa valitut tiedostot?

en: The selected book will be <b>deleted</b> and the files removed from your calibre library. Are you sure? | The {} selected books will be <b>deleted</b> and the files removed from your calibre library. Are you sure?
fi[0]: Valittu kirja poistetaan ja tiedostot <b>poistetaan</b> kaliiperikirjastostasi. Oletko varma?
fi[1]: {} valittua kirjaa poistetaan ja tiedostot <b>poistetaan</b> kaliiperikirjastostasi. Oletko varma?

en: Could not change on-disk location of this book's files.
fi: Tämän kirjan tiedostojen sijaintia levyllä ei voitu muuttaa.

en: The selected book will be <b>permanently deleted</b> from your device. Are you sure? | The {} selected books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Are you sure?
fi[0]: Valittu kirja <b>poistetaan pysyvästi</b> laitteeltasi. Oletko varma?
fi[1]: Valitut {} kirjaa <b>poistetaan pysyvästi</b> laitteeltasi. Oletko varma?

en: Start wireless device connection
fi: Ota langaton yhteys laitteeseen

en: Stop wireless device connection
fi: Katkaise langattoman laitteen yhteys

en: Connect to folder
fi: Yhdistä kansioon

en: Start Content server
fi: Käynnistä sisältöpalvelin

en: Visit Content server in browser
fi: Käy selaimen sisältöpalvelimella

en: Start/stop Content server
fi: Käynnistä/sammuta sisältöpalvelin

en: Stop Content server
fi: Pysäytä sisältöpalvelin

en: Email to
fi: Lähetä sähköpostia

en: Email to and delete from library
fi: Lähetä sähköpostitse ja poista kirjastosta

en: (delete from library)
fi: (poista kirjastosta)

en: Select recipients
fi: Valitse vastaanottajat

en: Email to selected recipients...
fi: Lähetä sähköpostia valituille vastaanottajille...

en: Setup email based sharing of books
fi: Sähköpostiin perustuvan kirjojen jaon asetukset

en: Send to device
fi: Laitteeseen lähettäminen

en: Connect/share
fi: Yhdistä/jaa

en: Share books using a web server or email. Connect to special devices, etc.
fi: Jaa kirjoja verkkopalvelimen tai sähköpostin avulla. Yhdistä erikoislaitteisiin jne.

en: Stopping
fi: Pysäytetään

en: Stopping server, this could take up to a minute, please wait...
fi: Pysäytetään palvelin. Tämä saattaa kestää hetken, odota...

en: Disable autostart
fi: Poista automaattinen käynnistys käytöstä

en: Do you want wireless device connections to be started automatically when calibre starts?
fi: Haluatko ottaa langattomat yhteydet laitteisiin automaattisesti calibren käynnistyksen yhteydessä?

en: Still looking for IP addresses
fi: Etsitään edelleen IP-osoitteita

en: Many IP addresses. See Start/Stop dialog.
fi: Useita IP-osoitteita. Katso Käynnistä/Pysäytä-valintaikkuna.

en: Manage collections
fi: Hallitse kokoelmia

en: Manage the collections on this device
fi: Hallitse laitteella olevia kokoelmia

en: In library view
fi: Kirjastonäkymässä

en: Collections can only be edited when showing the books on the device. Click the toolbar button to switch to the device view first.
fi: Kokoelmia voi muokata vain, kun kirjat näytetään laitteessa. Napsauta työkalurivin painiketta siirtyäksesi ensin laitenäkymään.

en: Change the title/author/cover etc. of books
fi: Muuta kirjojen nimeä/kirjailijaa/kantta jne

en: Edit metadata
fi: Muokkaa metadataa

en: Edit metadata individually
fi: Muokkaa yksittäisen kirjan metadataa

en: Edit metadata in bulk
fi: Joukkomuokkaa metadataa

en: Download metadata and covers
fi: Lataa metadataa ja kansia

en: Merge into first selected book - delete others
fi: Yhdistä ensimmäiseen valittuun kirjaan - poista muut

en: Merge into first selected book - keep others
fi: Yhdistä ensimmäiseen valittuun kirjaan - säilytä muut

en: Merge only formats into first selected book - delete others
fi: Yhdistä formaatti vain ensimmäiseen valittuun kirjaan - poista muut

en: Copy metadata
fi: Kopioi metadata

en: Paste metadata
fi: Liitä metadata

en: Paste metadata including excluded fields
fi: Liitä metadataa , mukaan lukien poissuljetut kentät

en: Merge book records
fi: Yhdistele kirjojen tietoja

en: Manage data files
fi: Datatiedostojen hallinta

en: Copy URL to show book in calibre
fi: Kopioi URL-osoite näyttääksesi kirjan Calibressa

en: Copy URLs to show the currently selected books in calibre, to the system clipboard
fi: Kopioi URL-osoitteet leikepöydälle näyttääksesi valitut kirjat calibressa

en: Copy URL to open book in calibre
fi: Kopioi URL-osoite avataksesi kirjan calibressa

en: Copy URLs to open the currently selected books in calibre, to the system clipboard
fi: Kopioi URL-osoitteet järjestelmän leikepöydälle avataksesi parhaillaan valitut kirjat calibressa

en: Cannot copy metadata
fi: Metatietoja ei voitu kopioida

en: Multiple books selected, can only copy from one book at a time.
fi: Useita kirjoja valittu, voidaan kopioida vain yhdestä kirjasta kerrallaan.

en: Cannot paste metadata
fi: Metatietoja ei voitu liittää

en: No copied metadata available
fi: Kopioitua metadataa ei ole saatavilla

en: You are pasting metadata onto <b>multiple books</b> ({num_of_books}). Are you sure you want to do that?
fi: Olet liittämässä metadataa <b>useisiin kirjoihin</b> ({num_of_books}). Oletko varma?

en: Cannot download metadata
fi: Metatietoja ei voi ladata

en: Failed to download metadata
fi: Metatietojen lataaminen epäonnistui

en: Download failed
fi: Lataaminen epäonnistui

en: Failed to download metadata or cover for the selected book. | Failed to download metadata or covers for any of the {} books.
fi[0]: Valitun kirjan metadatan tai kannen lataaminen epäonnistui.
fi[1]: Valittujen kirjojen metadatan tai kansien lataaminen epäonnistui.

en: Metadata download completed
fi: Metatietojen lataaminen valmistui

en: Finished downloading metadata for the selected book. | Finished downloading metadata for <b>{} books</b>.
fi[0]: Valitun kirjan metadatan lataaminen on valmis.
fi[1]: Valittujen kirjojen metadatan lataaminen valmistui.

en: Proceed with updating the metadata in your library?
fi: Jatketaanko kirjaston metadatan päivittämistä?

en: Could not download metadata and/or covers for %d of the books. Click "Show details" to see which books.
fi: Metadataa ja/tai kansia ei voitu ladata %d:lle kirjoista. Klikkaa "Näytä tiedot" nähdäksesi mitkä kirjat.

en: Show the &failed books in the main book list after updating metadata
fi: Näytä &epäonnistuneet kirjat pääkirjaluettelossa metadatan päivittämisen jälkeen

en: Download log
fi: Latausloki

en: Metadata download complete
fi: Metatietojen lataaminen valmiina

en: Revie&w downloaded metadata
fi: Tar&kista ladattu metadata

en: Some books changed
fi: Jotkin kirjat muuttuivat

en: The metadata for some books in your library has changed since you started the download. If you proceed, some of those changes may be overwritten. Click "Show details" to see the list of changed books. Do you want to proceed?
fi: Joidenkin kirjastossasi olevien kirjojen metadata on muuttunut latauksen aloittamisen jälkeen. Jos jatkat, jotkin näistä muutoksista voidaan korvata. Napsauta "Näytä tiedot" nähdäksesi luettelon muuttuneista kirjoista. Haluatko jatkaa?

en: Review downloaded metadata
fi: Tarkista ladattu metadata

en: Discard downloaded metadata for this book
fi: Hylkää tämän kirjan ladattu metadata

en: Use the downloaded metadata for all remaining books
fi: Käytä ladattua metadataa kaikille jäljellä oleville kirjoille

en: Discard downloaded metadata for all remaining books
fi: Hylkää kaikkien jäljellä olevien kirjojen ladatut metadata

en: Discard the downloaded value for: %s
fi: Hylkää ladattu arvo: %s

en: The downloaded metadata is on the left and the original metadata is on the right. If a downloaded value is blank or unknown, the original value is used.
fi: Ladattu metadata on vasemmalla ja alkuperäinen metadata oikealla. Jos ladattu arvo on tyhjä tai tuntematon, käytetään alkuperäistä arvoa.

en: &View book
fi: &Näytä kirja

en: Cannot edit metadata
fi: Metatietoja ei voi muokata

en: You are about to merge very many ({}) books. Are you <b>sure</b> you want to proceed?
fi: Olet yhdistämässä hyvin monia ({}) kirjoja. Haluatko <b>varmasti</b> jatkaa?

en: Cannot merge books
fi: Kirjoja ei voi yhdistää

en: At least two books must be selected for merging
fi: Yhdistämistä varten tulee valita vähintään kaksi kirjaa

en: Book formats and metadata from the selected books will be added to the <b>first selected book</b> (%s).<br> The second and subsequently selected books will not be deleted or changed.<br><br>Please confirm you want to proceed.
fi: Kirjaformaatit ja metadata valituista kirjoista lisätään <b>ensimmäiseen valittuun kirjaan</b> (%s).<br> Toista ja myöhemmin valittuja kirjoja ei poisteta tai muuteta.<br><br>Vahvista, että haluat jatkaa.

en: Book formats from the selected books will be merged into the <b>first selected book</b> (%s). Metadata in the first selected book will not be changed. Author, Title and all other metadata will <i>not</i> be merged.<br><br>After being merged, the second and subsequently selected books, with any metadata they have will be <b>deleted</b>. <br><br>All book formats of the first selected book will be kept and any duplicate formats in the second and subsequently selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.<br><br>  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
fi: Valittujen kirjojen kirjaformaatit yhdistetään <b>ensimmäiseen valittuun kirjaan</b> (%s). Ensimmäisen valitun kirjan metadataa ei muuteta. Tekijää, otsikkoa ja muuta metadataa <i>ei</i> yhdistetä.<br><br>Yhdistämisen jälkeen toinen ja sen jälkeen valitut kirjat metadatoineen <b>poistetaan</b>. <br><br>Kaikki ensimmäisen valitun kirjan kirjaformaatit säilytetään, ja kaikki kaksoismuodot toisessa ja myöhemmin valituissa kirjoissa <b>poistetaan</b> pysyvästi calibre -kirjastostasi.<br><br>  Haluatko <b>varmasti</b> jatkaa?

en: Book formats and metadata from the selected books will be merged into the <b>first selected book</b> (%s).<br><br>After being merged, the second and subsequently selected books will be <b>deleted</b>. <br><br>All book formats of the first selected book will be kept and any duplicate formats in the second and subsequently selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.<br><br>  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
fi: Kirjaformaatit ja metadata valituista kirjoista yhdistetään <b>ensimmäiseen valittuun kirjaan</b> (%s).<br><br>Yhdistämisen jälkeen toinen ja myöhemmin valitut kirjat <b>poistetaan</b>. <br><br>Kaikki ensimmäisen valitun kirjan kirjaformaatit säilytetään, ja kaikki kaksoismuodot toisessa ja myöhemmin valituissa kirjoissa <b>poistetaan</b> pysyvästi calibre -kirjastostasi.<br><br>  Haluatko <b>varmasti</b> jatkaa?

en: Applying changed metadata
fi: Sovelletaan muutettua metadataa

en: Some failures
fi: Joitakin virheitä

en: Failed to apply updated metadata for some books in your library. Click "Show details" to see details.
fi: Päivitetyn metadatan käyttäminen joihinkin kirjaston kirjoihin epäonnistui. Napsauta "Näytä tiedot" nähdäksesi yksityiskohdat.

en: Format file missing
fi: Muotoilutiedosto puuttuu

en: Cannot read cover as the %s file is missing from this book
fi: Kansikuvaa ei voi lukea, koska %s tiedosto puuttuu tästä kirjasta

en: Could not read metadata
fi: Metatietoja ei voitu lukea

en: Could not read metadata from %s format
fi: Metatietoja ei voitu lukea %s muodosta

en: Could not read cover
fi: Kantta ei voitu lukea

en: Could not read cover from %s format
fi: Kansikuvaa ei voitu lukea %s muodosta

en: Embed metadata
fi: Upota metadata

en: Embed metadata into book files
fi: Upota metadata kirjatiedostoihin

en: Embed metadata into files of a specific format from selected books...
fi: Upota metadata tietyn muotoisiin tiedostoihin valituista kirjoista...

en: Cannot embed
fi: Ei voi upottaa

en: Choose formats to be updated
fi: Valitse päivitettävät formaatit

en: &Stop
fi: &Pysäytä

en: Embedding updated metadata into book files...
fi: Upotetaan päivitetty metadata kirjatiedostoihin...

en: Embedding metadata...
fi: Upotetaan metadataa...

en: Embedded metadata in one book | Embedded metadata in {} books
fi[0]: Upotettu metadata yhdessä kirjassa
fi[1]: Upotettu metadata {} kirjassa

en: The {0} format of {1}:
    
    {2}
fi: Kohteen {1} muoto {0}:
    
    {2}

en: Failed for some files
fi: Epäonnistui joidenkin tiedostojen kohdalla
    {2}

en: Failed to embed metadata into some book files. Click "Show details" for details.
fi: Metatietojen upottaminen joihinkin kirjatiedostoihin epäonnistui. Napsauta "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja.

en: Show the &failed books in the main book list
fi: Näytä &epäonnistuneet kirjat pääkirjaluettelossa

en: Download news in e-book form from various websites all over the world
fi: Lataa uutisia e-kirjamuodossa internetin verkkosivustoilta ympäri maailmaa

en: Fetch news
fi: Nouda uutisia

en: Fetching news from
fi: Haetaan uutisia osoitteesta

en:  fetched.
fi:  haettu.

en: Search full text
fi: Hae koko tekstistä

en: Help
fi: Ohje

en: Layout name
fi: Asettelun nimi

en: Invalid name
fi: Virheellinen nimi

en: The settings name cannot be blank
fi: Asetusten nimi ei voi olla tyhjä

en: Replace saved layout
fi: Korvaa tallennettu asettelu

en: Do you really want to overwrite the saved layout {0}?
fi: Haluatko todella korvata tallennetun asettelun {0}?

en: Layout actions
fi: Asettelun toiminnot

en: Save and restore layout item sizes, and add/remove/toggle layout items such as the search bar, tag browser, etc. Item sizes in saved layouts are saved as a percentage of the window size. Restoring a layout doesn't change the window size, instead fitting the items into the current window.
fi: Tallenna ja palauta ulkoasun kohteiden kokoja ja lisää/poistaa/vaihda ulkoasun kohteita, kuten hakupalkki, tunnisteselain jne. Tallennettujen asettelujen kohteiden koot tallennetaan prosentteina ikkunan koosta. Asettelun palauttaminen ei muuta ikkunan kokoa, vaan kohteet sovitetaan nykyiseen ikkunaan.

en: Save and restore layout item sizes, and add/remove/toggle layout items such as the search bar, tag browser, etc.
fi: Tallenna ja palauta ulkoasukohteiden kokoja ja lisää/poistaa/vaihda ulkoasun kohteita, kuten hakupalkki, tunnisteselain jne.

en: Restore saved layout
fi: Palauta tallennettu asettelu

en: Save current layout
fi: Tallenna nykyinen asettelu

en: Delete saved layout
fi: Poista tallennettu asettelu

en: Hide all
fi: Piilota kaikki

en: Show {}
fi: Näytä {}

en: Hide {}
fi: Piilota {}

en: Toggle {}
fi: Vaihda {}

en: Do you really want to delete the saved layout {0}?
fi: Haluatko todella poistaa tallennetun asettelun {0}?

en: Manage categories
fi: Luokkien hallinta

en: Manage categories: authors, tags, series, etc.
fi: Hallitse luokkia: tekijät, tunnisteet, sarjat jne.

en: Mark books with text label
fi: Merkitse kirjoja tekstimerkinnällä

en: Recently used values:
fi: Viimeksi käytetyt arvot:

en: Enter a value:
fi: Anna arvo:

en: Value cannot be empty
fi: Arvo ei voi olla tyhjä

en: You must provide a value
fi: Sinun on annettava arvo

en: Mark books
fi: Merkitse kirjoja

en: Temporarily mark books for easy access
fi: Merkitse kirjat väliaikaisesti, jotta niitä on helppo käyttää

en: Toggle mark for selected books
fi: Vaihda valittujen kirjojen merkkiä

en: Show marked books
fi: Näytä merkityt kirjat

en: Show marked books with text label
fi: Näytä merkityt kirjat tekstitunnisteella

en: Clear marks for selected books
fi: Tyhjennä merkit valituista kirjoista

en: Clear all marked books
fi: Tyhjennä merkityt kirjat

en: Mark all books by selected author(s)
fi: Merkitse kaikki kirjat valituilta kirjoittajilta

en: Mark all books in the selected series
fi: Merkitse kaikki valitun sarjan kirjat

en: Clear all books by selected author(s)
fi: Tyhjennä kaikki valittujen kirjoittajien kirjat

en: Clear all books in the selected series
fi: Tyhjennä kaikki valitun sarjan kirjat

en: Show marked book
fi: Näytä merkitty kirja

en: {0} labels not shown
fi: {0} tunnisteita ei näy

en: Cannot mark
fi: Merkintää ei voi tehdä

en: Match book to library
fi: Sovita kirja kirjastoon

en: Match this book to a book in the library
fi: Sovita tämä kirja kirjastossa olevaan kirjaan

en: Match books
fi: Sovita kirjoja

en: You must select one book
fi: Sinun on valittava yksi kirja

en: Show matched book in library
fi: Näytä vastaava kirja kirjastossa

en: No matching books
fi: Ei vastaavia kirjoja

en: No matching books found in the calibre library. Do you want to specify the matching book manually?
fi: Calibre-kirjastosta ei löytynyt vastaavia kirjoja. Haluatko määrittää sopivan kirjan manuaalisesti?

en: Move to next match
fi: Siirry seuraavaan vastaavuuteen

en: Move to next highlighted match
fi: Siirry seuraavaan korostettuun vastaavuuteen

en: Move to previous item
fi: Siirry edelliseen kohteeseen

en: Move to previous highlighted item
fi: Siirry edelliseen korostettuun kohteeseen

en: Open book folder
fi: Avaa kirjakansio

en: Open the folder containing the current book's files
fi: Avaa kansio, joka sisältää nykyisen kirjan tiedostot

en: Open book data folder
fi: Avaa kirjan datakansio

en: Plugin updater
fi: Lisäosan päivitin

en: Update any plugins you have installed in calibre
fi: Päivitä kaikki calibreen asentamasi laajennukset

en: Polish book
fi: Viimeistele kirja

en: Polish %d books
fi: Viimeistele %d kirjaa

en: <h3>About Polishing books</h3>%s
fi: <h3>Tietoja kirjojen viimeistelystä</h3>%s

en: <p>If you have both EPUB and ORIGINAL_EPUB in your book,
                      then polishing will run on ORIGINAL_EPUB (the same for other
                      ORIGINAL_* formats).  So if you
                      want Polishing to not run on the ORIGINAL_* format, delete the
                      ORIGINAL_* format before running it.</p>
fi: <p>Jos kirjassasi on sekä EPUB että ORIGINAL_EPUB,
                      niin viimeistely suoritetaan ORIGINAL_EPUBissa (sama pätee myös muissa
                      ORIGINAL_*-formaateissa).  Jos siis
                      haluat, että viimeistelyä ei suoriteta ORIGINAL_*-formaatissa, poista 
                      ORIGINAL_*-muoto ennen sen suorittamista.</p>

en: <h3>Embed referenced fonts</h3>%s
fi: <h3>Upota viitatut fontit</h3>%s

en: <h3>Subsetting fonts</h3>%s
fi: <h3>Fonttien määrittely</h3>%s

en: <h3>Smarten punctuation</h3>%s
fi: <h3>Puhdista välimerkit</h3>%s

en: <h3>Updating metadata</h3><p>This will update all metadata <i>except</i> the cover in the e-book files to match the current metadata in the calibre library.</p> <p>Note that most e-book formats are not capable of supporting all the metadata in calibre.</p><p>There is a separate option to update the cover.</p>
fi: <h3>Metatietojen päivittäminen</h3><p>Tämä päivittää kaiken metadatan <i>paitsi</i> e-kirjatiedostojen kannen vastaamaan calibre -kirjaston nykyistä metadataa.</p> <p>Huomaa, että useimmat e-kirjaformaatit eivät pysty tukemaan kaikkea metadataa calibressa.</p><p>Kannen päivittämiseen on erillinen vaihtoehto.</p>

en: <h3>Update cover</h3><p>Update the covers in the e-book files to match the current cover in the calibre library.</p><p>If the e-book file does not have an identifiable cover, a new cover is inserted.</p>
fi: <h3>Päivitä kansi</h3><p>Päivitä e-kirjatiedostojen kannet vastaamaan calibre -kirjaston nykyistä kantta.</p><p>Jos e-kirjatiedostossa ei ole tunnistettavaa kantta, lisätään uusi kansi.</p>

en: <h3>Book jacket</h3>%s
fi: <h3>Kirjanpäällys</h3>%s

en: <h3>Remove book jacket</h3>%s
fi: <h3>Poista kirjanpäällys</h3>%s

en: <h3>Remove unused CSS rules</h3>%s
fi: <h3>Poista käyttämättömät CSS-säännöt</h3>%s

en: <h3>Losslessly compress images</h3>%s
fi: <h3>Pakkaa kuvat häviöttömästi</h3>%s

en: <h3>Add soft-hyphens</h3>%s
fi: <h3>Lisää tavutusvihjeitä</h3>%s

en: <h3>Remove soft-hyphens</h3>%s
fi: <h3>Poista tavutusvihjeitä</h3>%s

en: <h3>Upgrade book internals</h3>%s
fi: <h3>Päivitä kirjan sisäiset osat</h3>%s

en: Select actions to perform:
fi: Valitse suoritettavat toiminnot:

en: &Embed all referenced fonts
fi: &Upota kaikki viitatut fontit

en: Smarten &punctuation
fi: Korjaa välimerkit

en: Update &metadata in the book files
fi: Päivitä &metadata kirjatiedostoissa

en: Add/replace metadata as a "book &jacket" page
fi: Lisää/korvaa metadata "kansipaperi" -&sivuna

en: Remove &unused CSS rules from the book
fi: Poista &käyttämättömät CSS-säännöt kirjasta

en: About
fi: Tietoja

en: Show &report
fi: Näytä &raportti

en: Show a report of all the actions performed after polishing is completed
fi: Näytä raportti kaikista toimista, jotka on suoritettu viimeistelyn jälkeen

en: &Save settings
fi: &Tallenna asetukset

en: &Load settings
fi: &Lataa asetukset

en: No actions selected
fi: Toimintoja ei ole valittu

en: You must select at least one action before saving
fi: Sinun on valittava vähintään yksi toiminto ennen tallentamista

en: Choose name
fi: Valitse nimi

en: Choose a name for these settings
fi: Valitse nimi näille asetuksille

en: Remove saved settings
fi: Poista tallennetut asetukset

en: Must update metadata
fi: Metatiedot on päivitettävä

en: You have selected the option to add metadata as a "book jacket". For this option to work, you must also select the option to update metadata in the book files. Do you want to select it?
fi: Olet valinnut metadatan lisäämisen "päällyspaperina". Jotta tämä vaihtoehto toimisi, sinun on myös valittava kirjatiedostojen metadatan päivitysvaihtoehto. Haluatko valita sen?

en: Add or remove jacket?
fi: Lisää tai poista kansipaperi?

en: You have chosen to both add and remove the metadata jacket. This will result in the final book having no jacket. Is this what you want?
fi: Olet päättänyt sekä lisätä että poistaa metadata -kannen. Tämä johtaa siihen, että lopullisessa kirjassa ei ole paperikansia. Onko tämä mitä haluat?

en: You must select at least one action, or click Cancel.
fi: Sinun on valittava vähintään yksi toiminto tai valittava Peruuta.

en: Queueing books for polishing
fi: Kirjojen asettaminen jonoon viimeistelyä varten

en: Polish %s
fi: Viimeistele %s

en: Polish book %(nums)s of %(tot)s (%(title)s)
fi: Viimeistele kirja %(nums)s / %(tot)s (%(title)s)

en: Queueing book %(nums)s of %(tot)s (%(title)s)
fi: Jonotuskirja %(nums)s / %(tot)s (%(title)s)

en: Ignore remaining reports
fi: Ohita jäljellä olevat raportit

en: View full &log
fi: Näytä koko &loki

en: Ignore remaining report | Ignore remaining {} reports
fi[0]: Ohita jäljellä oleva raportti
fi[1]: Ohita jäljellä olevat {} raportit

en: Polishing of %s
fi: Viimeistellään %s

en: The original file has been saved as %s. | The original files have been saved as %s.
fi[0]: Alkuperäinen tiedosto on tallennettu %s.
fi[1]: Alkuperäiset tiedostot on tallennettu %s.

en:  and
fi:  ja

en: If you polish again, the polishing will run on the originals.
fi: Jos viimeistelet uudelleen, viimeistely suoritetaan alkuperäisissä.

en: Polish books
fi: Viimeistele kirjoja

en: Apply the shine of perfection to your books
fi: Lisää täydellisyyden hohtoa kirjoihisi

en: Cannot polish
fi: Ei voi viimeistellä

en: One of the books you are polishing has an {0} format. Polishing will use this as the source and overwrite any existing {1} format. Are you sure you want to proceed?
fi: Yhdellä viimeisteltävistä kirjoista on {0} muoto. Viimeistely käyttää tätä lähteenä ja korvaa kaikki olemassa olevat {1}formaattia. Haluatko varmasti jatkaa?

en: Ask for this confirmation again
fi: Pyydä tätä vahvistusta uudelleen

en: Polishing is only supported for books in the %s formats. Convert to one of those formats before polishing.
fi: Viimeistelyä tuetaan vain %s-muotoisille kirjoille. Muunna johonkin näistä formaateista ennen viimeistelyä.

en: Start polishing the book | Start polishing of {} books
fi[0]: Aloita kirjan viimeistely
fi[1]: Aloita {} kirjan viimeistely

en:  completed
fi:  valmis

en: Configure calibre
fi: Määritä calibre

en: Change calibre behavior
fi: Muuta calibren toimintaa

en: Run Welcome wizard
fi: Suorita ohjattu aloitustoiminto

en: Get plugins to enhance calibre
fi: Hanki laajennuksia Calibren tehostamiseksi

en: Restart in debug mode
fi: Käynnistä uudelleen vianjäljitystilassa

en: Restart ignoring third party plugins
fi: Käynnistä uudelleen ilman kolmannen osapuolen laajennuksia

en: Sections
fi: Kohdat

en: Cannot configure while there are running jobs.
fi: Määritystä ei voi tehdä, kun töitä on käynnissä.

en: Cannot configure before calibre is restarted.
fi: Määritystä ei voi tehdä ennen calibren uudelleenkäynnistystä.

en: Select a random book from your calibre library
fi: Valitse satunnainen kirja calibren kirjastosta

en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

en: Save to disk
fi: Tallenna levylle

en: Export e-book files from the calibre library
fi: Vie e-kirjatiedostoja calibren kirjastosta

en: Save to disk in a single folder
fi: Tallenna levylle yhteen kansioon

en: Save only %s format to disk
fi: Tallenna levylle vain %s muotoiset kirjat

en: Save only %s format to disk in a single folder
fi: Tallenna levylle yhteen kansioon vain %s muotoiset kirjat

en: Save single format to disk...
fi: Tallenna tiedostomuodon kirjat levylle...

en: Cannot save to disk
fi: Levylle ei voi tallentaa

en: Choose format to save to disk
fi: Valitse tallennusmuoto

en: Choose destination folder
fi: Valitse kohdekansio

en: You are trying to save files into the calibre library. This can cause corruption of your library. Save to disk is meant to export files from your calibre library elsewhere.
fi: Yrität tallentaa tiedostoja calibre-kirjastoon. Tämä voi vahingoittaa kirjastoa. Tallennus levylle on tarkoitettu tiedostojen viemiseen calibre-kirjastosta muualle.

en: Book details
fi: Kirjan tiedot

en: Show the detailed metadata for the current book in a separate window
fi: Näytä nykyisen kirjan yksityiskohtainen metadata erillisessä ikkunassa

en: Show Book details in a separate window
fi: Näytä kirjan tiedot erillisessä ikkunassa

en: Show Book details in a separate locked window
fi: Näytä kirjan tiedot erillisessä lukitussa ikkunassa

en: Close all Book details windows
fi: Sulje kaikki Kirjan tiedot -ikkunat

en: No detailed info available
fi: Tarkempia tietoja ei ole saatavilla

en: No detailed information is available for books on the device.
fi: Laitteessa olevista kirjoista ei ole saatavilla yksityiskohtaisia tietoja.

en: Book not found
fi: Kirjaa ei löydy

en: Quickview
fi: Pikanäkymä

en: Toggle Quickview
fi: Pikakatselun vaihto

en: Focus to Quickview
fi: Keskity Pikakatseluun

en: Move the focus to the Quickview panel/window
fi: Siirrä fokus Pikakatselupaneeliin/ikkunaan

en: Focus from Quickview to the book list
fi: Pikakatselusta kirjaluetteloon

en: Move the focus from Quickview to the book list
fi: Siirrä tarkennus Pikanäkymästä kirjaluetteloon

en: Refresh Quickview
fi: Päivitä Pikanäkymä

en: Refresh the information shown in the Quickview panel
fi: Päivitä Pikakatselupaneelissa näkyvät tiedot

en: Search from Quickview
fi: Haku pikanäkymästä

en: Search for the currently selected Quickview item
fi: Hae parhaillaan valittua pikakatselukohdetta

en: No quickview available
fi: Pikakatselu ei ole käytettävissä

en: Quickview is not available for books on the device.
fi: Pikakatselu ei ole käytettävissä laitteessa oleviin kirjoihin.

en: Manage template functions
fi: Mallifunktioiden hallinta

en: Template tester
fi: Mallin testaaja

en: Enter a template to test using data from the selected book
fi: Kirjoita malli, jota haluat testata valitun kirjan tiedoilla

en: No template tester available
fi: Mallitestaajaa ei ole saatavilla

en: Template tester is not available for books on the device.
fi: Mallitestaus ei ole käytettävissä laitteessa oleville kirjoille.

en: Show books similar to the current book
fi: Näytä nykyisen kirjan kaltaiset kirjat

en: Similar books
fi: Samanlaiset kirjat

en: Books by same author
fi: Saman kirjailijan kirjat

en: Books in this series
fi: Tämän sarjan kirjat

en: Books by this publisher
fi: Tämän kustantajan kirjat

en: Books with the same tags
fi: Kirjat samoilla tageilla

en: Sort by
fi: Järjestä

en: Show the Sort by menu
fi: Näytä Lajitteluperuste-valikko

en: Reverse current sort
fi: Nykyinen lajittelu käänteisenä

en: Reverse the current sort order
fi: Käännä nykyinen lajittelujärjestys

en: Re-apply current sort
fi: Käytä nykyistä lajittelua uudelleen

en: Re-apply the current sort
fi: Käytä nykyistä lajittelua uudelleen

en: Select sortable columns
fi: Valitse lajiteltavat sarakkeet

en: Sort on multiple columns
fi: Lajittelu useiden sarakkeiden mukaan

en: Get books
fi: Hanki kirjoja

en: Search dozens of online e-book retailers for the cheapest books
fi: Etsi kymmenistä eri verkkokirjakaupoista halvimpia kirjoja

en: Search for e-books
fi: Hae e-kirjoja

en: this author
fi: tätä kirjailijaa

en: this book
fi: tätä kirjaa

en: this title
fi: tätä nimeä

en: Search for %s
fi: Hae %s

en: Stores
fi: Kaupat

en: Choose stores
fi: Valitse kaupat

en: Cannot search
fi: Ei voi hakea

en: calibre helps you find the e-books you want by searching the websites of various commercial and public domain book sources.
fi: calibre auttaa löytämään haluamasi e-kirjat etsimällä niitä eri kaupallisten ja julkisten kirjalähteiden verkkosivuilta.

en: Using the integrated search you can easily find which store has the book you are looking for, at the best price. You also get DRM status and other useful information.
fi: Integroidun haun avulla voit helposti löytää, missä kaupassa on etsimäsi kirja parhaaseen hintaan. Saat myös DRM-tilan ja muita hyödyllisiä tietoja.

en: All transactions (paid or otherwise) are handled between you and the book seller. calibre is not part of this process and any issues related to a purchase should be directed to the website you are buying from. Be sure to double check that any books you get will work with your e-book reader, especially if the book you are buying has <a href="{}">DRM</a>.
fi: Kaikki tapahtumat (maksetut tai muut) käsitellään sinun ja kirjakauppiaan välillä. calibre ei ole osa tätä prosessia, ja kaikki ostokseen liittyvät ongelmat tulee ohjata verkkosivustolle, jolta ostat. Muista tarkistaa, että kaikki saamasi kirjat toimivat e-kirjalukijasi kanssa, varsinkin jos ostamassasi kirjassa on <a href="{}">DRM</a>.

en: Show this message again
fi: Näytä tämä viesti uudelleen

en: About Get books
fi: Tietoja "Hanki kirjoja"-ominaisuudesta

en: Tag mapper
fi: Tagikartoitus

en: Map tags for one book in the library | Map tags for {} books in the library
fi[0]: Karttatunnisteet yhdelle kirjaston kirjalle
fi[1]: Karttatunnisteet {} kirjaston kirjalle

en: Choose format to edit
fi: Valitse muokattava formaatti

en: Choose which format you want to edit:
fi: Valitse, mitä formaattia haluat muokata:

en: &All formats
fi: &Kaikki formaatit

en: Edit ToC
fi: Muokkaa sisällysluetteloa

en: Cannot edit ToC
fi: Sisällysluetteloa ei voi muokata

en: You have chosen to edit the Table of Contents of {} books at once. Doing so will likely slow your computer to a crawl. Are you sure?
fi: Olet päättänyt muokata {} kirjan sisällysluetteloa kerralla. Se todennäköisesti hidastaa tietokoneesi toimintaa. Oletko varma?

en: Failed to start editor
fi: Editorin käynnistys epäonnistui

en: Could not edit: {}. The Table of Contents editor did not start in two minutes
fi: Muokkaus ei onnistunut: {}. Sisällysluetteloeditori ei käynnistynyt kahdessa minuutissa

en: Library changed
fi: Kirjasto muuttunut

en: Cannot save changes made to {0} by the ToC editor as the calibre library has changed.
fi: Sisällysluetteloeditorin tekemiä muutoksia {0} ei voi tallentaa, koska calibre-kirjasto on muuttunut.

en: The book "{}" has multiple formats that can be edited. Choose the format you want to edit.
fi: Kirjassa "{}" on useita muokattavia formaatteja. Valitse muokattava formaatti.

en: Always ask when more than one format is available
fi: Kysy aina, jos käytettävissä on useampi kuin yksi formaatti

en: Edit book
fi: Muokkaa kirjaa

en: Edit books in the EPUB or AZW formats
fi: Muokkaa EPUB- tai AZW-muotoisia kirjoja

en: Cannot Edit book
fi: Kirjaa ei voi muokata

en: You are trying to edit {} books at once. Are you sure?
fi: Yrität muokata {} kirjaa kerralla. Oletko varma?

en: Cannot edit book
fi: Kirjaa ei voi muokata

en: Editing of books on the device is not supported
fi: Kirjojen muokkaamista laitteella ei tueta

en: No editable formats
fi: Ei muokattavia formaatteja

en: Do you want to create an empty EPUB file in the book "{}" to edit?
fi: Haluatko luoda tyhjän EPUB-tiedoston kirjassa "{}" muokattavaksi?

en: The book "{0}" must be in the {1} formats to edit.
    
    First convert the book to one of these formats.
fi: Kirjan "{0}" on oltava formaateissa {1}, jotta sitä voidaan muokata.
    
    Muunna kirja ensin johonkin näistä formaateista.

en: File missing
fi: Tiedosto puuttuu

en: The %s format is missing from the calibre library. You should run library maintenance.
fi: Calibre-kirjastosta puuttuu formaatti %s. Sinun pitäisi suorittaa kirjaston ylläpito.

en: Unpack book
fi: Pura kirja

en: Choose the format to unpack:
fi: Valitse purettava formaatti:

en:             <h2>About Unpack book</h2>
                <p>Unpack book allows you to fine tune the appearance of an e-book by
                making small changes to its internals. In order to use Unpack book,
                you need to know a little bit about HTML and CSS, technologies that
                are used in e-books. Follow the steps:</p>
                <br>
                <ol>
                <li>Click "Explode book": This will "explode" the book into its
                individual internal components.<br></li>
                <li>Right click on any individual file and select "Open with..." to
                edit it in your favorite text editor.<br></li>
                <li>When you are done: <b>close the file browser window
                and the editor windows you used to make your tweaks</b>. Then click
                the "Rebuild book" button, to update the book in your calibre
                library.</li>
                </ol>
fi:  <h2>Tietoa kirjan purkamisesta</h2>
                <p>Kirjan purkamisella voit hienosäätää e-kirjan ulkoasua
                tekemällä pieniä muutoksia sen sisäosiin. Jotta voit käyttää Pura kirjaa,
                sinun on tiedettävä hieman HTML ja CSS tekniikoista
                joita käytetään e-kirjoissa. Seuraa ohjeita:</p>
                <br>
                <ol>
                <li>Klikkaa "Hajota kirja": Tämä "hajottaa" kirjan sen
                yksittäisiin sisäisiin osiin.<br></li>
                <li>Klikkaa hiiren kakkospainikkeella mitä tahansa yksittäistä tiedostoa ja valitse "Avaa sovelluksessa...", jotta voit
                muokata sitä suosikkitekstieditorillasi.<br></li>
                <li>Kun olet valmis: <b>Sulje tiedostoselain-ikkuna
                ja muokkaamiseen käyttämäsi editori-ikkunat</b>. Napsauta sitten
                "Rakenna kirja uudelleen"-painiketta, jotta kirja päivittyy calibre-kirjastoosi.</li>
                </ol>

en: &Explode book
fi: P&ura kirja

en: &Preview book
fi: &Esikatsele kirjaa

en: &Cancel
fi: &Peru

en: &Rebuild book
fi: &Rakenna kirja uudelleen

en: Explode the book to edit its components
fi: Pura kirja muokataksesi sen osia

en: Preview the result of your changes
fi: Esikatsele muutostesi tulosta

en: Abort without saving any changes
fi: Keskeytä tallentamatta muutoksia

en: Save your changes and update the book in the calibre library
fi: Tallenna muutokset ja päivitä kirja calibre -kirjastoon

en: Exploding, please wait...
fi: Hajoitetaan, odota...

en: Failed to unpack
fi: Pakkauksen purkaminen epäonnistui

en: Could not explode the %s file.
fi: Tiedostoa %s ei voitu hajoittaa.

en: Could not explode the %s file. Click "Show details" for more information.
fi: Tiedostoa %s ei voitu hajoittaa. Napsauta "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja.

en: Failed to rebuild file
fi: Tiedoston uudelleenrakentaminen epäonnistui

en: Failed to rebuild %s. For more information, click "Show details".
fi: %s jälleenrakentaminen epäonnistui. Saat lisätietoja napsauttamalla "Näytä tiedot".

en: Rebuilding, please wait...
fi: Rakennetaan uudelleen, odota...

en: Unpack books in the EPUB, AZW3, HTMLZ formats into their individual components
fi: Pura EPUB-, AZW3- ja HTMLZ-muodoissa olevat kirjat yksittäisiin komponentteihinsa

en: Cannot unpack book
fi: Kirjaa ei voi purkaa

en: The book must be in EPUB, HTMLZ or AZW3 formats to unpack.
    
    First convert the book to one of these formats.
fi: Kirjan on oltava EPUB-, HTMLZ- tai AZW3-muodossa, jotta se voidaan purkaa.
    
    Muunna kirja ensin johonkin näistä formaateista.

en: Read books
fi: Lue kirjoja

en: View
fi: Selaile kirjaa

en: View specific format
fi: Näytä tietty formaatti

en: View with calibre E-book viewer
fi: Näytä Calibre E-book viewer -ohjelmalla

en: Read a random book
fi: Lue satunnainen kirja

en: Clear recently viewed list
fi: Tyhjennä viimeksi katsottujen luettelo

en: Continue reading previous book
fi: Jatka edellisen kirjan lukemista

en: Continue reading the last opened book
fi: Jatka viimeksi avatun kirjan lukemista

en: E-book file missing
fi: E-kirjatiedosto puuttuu

en: The {} format file is missing from the calibre library folder
fi: {}-muotoinen tiedosto puuttuu calibre-kirjastokansiosta

en: No associated program
fi: Ei liitettyä ohjelmaa

en: Windows will try to open %s with calibre itself resulting in a duplicate in your calibre library. You should install some program capable of viewing this file format and tell Windows to use that program to open files of this type.
fi: Windows yrittää avata %s:n itse calibren avulla, jolloin calibre-kirjastoosi syntyy kaksoiskappale. Sinun pitäisi asentaa jokin ohjelma, joka pystyy tarkastelemaan tätä tiedostomuotoa, ja käskeä Windowsia käyttämään kyseistä ohjelmaa tämäntyyppisten tiedostojen avaamiseen.

en: Cannot view
fi: Ei voi tarkastella

en: Format unavailable
fi: Formaatti ei ole käytettävissä

en: Selected books have no formats
fi: Valituilla kirjoilla ei ole formaattia

en: Choose the format to view
fi: Valitse tarkasteltava muoto

en: Not all the selected books were available in the %s format. You should convert them first.
fi: Kaikki valitut kirjat eivät olleet saatavilla %s muodossa. Sinun pitäisi muuntaa ne ensin.

en: Multiple books selected
fi: Useita kirjoja valittu

en: You are attempting to open %d books. Opening too many books at once can be slow and have a negative effect on the responsiveness of your computer. Once started the process cannot be stopped until complete. Do you wish to continue?
fi: Yrität avata %d kirjaa. Liian monen kirjan avaaminen kerralla voi olla hidasta ja vaikuttaa kielteisesti tietokoneen reagointikykyyn. Kun prosessi on kerran aloitettu, sitä ei voi pysäyttää ennen kuin se on valmis. Haluatko jatkaa?

en: Cannot open folder
fi: Kansiota ei voi avata

en: Failed to create folder
fi: Kansion luominen epäonnistui

en: This book no longer exists in your library
fi: Tätä kirjaa ei ole enää olemassa kirjastossasi

en: %s has no available formats.
fi: %s:llä ei ole käytettävissä olevia formaatteja.

en: Virtual library
fi: Virtuaalikirjasto

en: Quick select Virtual library
fi: Pikavalinta Virtuaalikirjasto

en: Quick select a Virtual library
fi: Pikavalinta Virtuaalikirjasto

en: Cannot add books
fi: Kirjoja ei voi lisätä

en: The path %s does not exist
fi: Polkua %s ei ole olemassa

en: You do not have permission to read %s
fi: Oikeutesi eivät riitä kohteen %s lukemiseen

en: You do not have permission to read any of the selected files
fi: Oikeutesi eivät riitä yhdenkään valitun tiedoston lukemiseen

en: Adding books...
fi: Lisätään kirjoja...

en: Scanning for files...
fi: Tiedostojen skannaus...

en: You do not have permission to read the selected file. | You do not have permission to read the selected files.
fi[0]: Sinulla ei ole oikeuksia lukea valittua tiedostoa.
fi[1]: Sinulla ei ole oikeuksia lukea valittuja tiedostoja.

en: Failed to add any books, click "Show details" for more information.
fi: Kirjoja ei onnistuttu lisäämään, klikkaa "Näytä tiedot" lisätietojen saamiseksi.

en: Could not add
fi: Ei voitu lisätä

en: No e-book files were found in %s
fi: E-kirjatiedostoja ei löytynyt paikasta %s

en: Reading metadata and adding to library (one book)... | Reading metadata and adding to library ({} books)...
fi[0]: Luetaan metadata ja lisätään kirjastoon (yksi kirja)...
fi[1]: Luetaan metadata ja lisätään kirjastoon ({} kirjaa)...

en: Failed to add some books, click "Show details" for more information.
fi: Joidenkin kirjojen lisääminen epäonnistui, napsauta "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja.

en: Critical failure
fi: Kriittinen häiriö

en: The read metadata worker process crashed while processing some files. Adding of books is aborted. Click "Show details" to see which files caused the problem.
fi: Metadatan lukemisprosessi kaatui joidenkin tiedostojen käsittelyn aikana. Kirjojen lisääminen on keskeytetty. Klikkaa "Näytä tiedot" nähdäksesi, mitkä tiedostot aiheuttivat ongelman.

en: Failed to read metadata from the file: | Failed to read metadata from the files:
fi[0]: Metatietojen luku epäonnistui tiedostosta:
fi[1]: Metatietojen luku epäonnistui tiedostoista:

en: With error:
fi: Virheellä:

en: Failed to merge the book:
fi: Kirjan yhdistäminen epäonnistui:

en: Failed to add the book:
fi: Kirjan lisääminen epäonnistui:

en: Failed to add the file {0} to the book: {1}
fi: Tiedoston {0} lisääminen kirjaan epäonnistui: {1}

en: Adding duplicates
fi: Kaksoiskappaleiden lisääminen

en: There were problems adding some files, click "Show details" for more information
fi: Joidenkin tiedostojen lisäämisessä oli ongelmia, napsauta "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja

en: Failed to add any books, click "Show details" for more information
fi: Kirjoja ei onnistuttu lisäämään, klikkaa "Näytä tiedot" lisätietojen saamiseksi

en: Errors while adding
fi: Virheitä lisättäessä

en: Ignore
fi: Ohita

en: Add
fi: Lisää

en: starts with
fi: alkaa

en: does not start with
fi: ei ala

en: ends with
fi: päättyy

en: does not end with
fi: ei pääty

en: matches glob pattern
fi: vastaa globaalia mallia

en: does not match glob pattern
fi: ei vastaa globaalia mallia

en: matches regex pattern
fi: vastaa regex-mallia

en: does not match regex pattern
fi: ei vastaa regex-mallia

en: Create the rule below, the rule can be used to add or ignore files
fi: Luo alla oleva sääntö, jota voidaan käyttää tiedostojen lisäämiseen tai sivuuttamiseen

en: the file, if the filename
fi: tiedosto, jos tiedostonimi

en: You must provide a value for the filename to match
fi: Sinun on annettava täsmäävä arvo tiedostonimelle

en: A comma separated list of tags
fi: Pilkuin erotettu lista tageista

en: Matching is case-insensitive
fi: Kirjainkoolla ei ole merkitystä

en: A case-insensitive filename pattern, for example: {0} or {1}
fi: Tiedostonimimalli, jossa ei oteta huomioon isoja ja pieniä kirjaimia, esimerkiksi: {0} tai {1}

en: A regular expression
fi: Säännöllinen lauseke

en: %s is not a valid glob expression
fi: %s ei ole kelvollinen globaalilauseke

en: <b>{action}</b> the file, if the filename <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
fi: <b>{action}</b> tiedosto, jos tiedostonimi <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: You can specify rules to add/ignore files here. They will be used when recursively adding files from folders/archives and also when auto-adding. Click the "Add Rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every file until either an "add" or an "ignore" rule matches. If no rules match, the file will be added only if its file extension is of a known e-book type.
fi: Voit määrittää tiedostojen lisäämistä tai ohittamista koskevat säännöt täällä. Niitä käytetään lisättäessä tiedostoja rekursiivisesti kansioista/arkistoista ja myös lisättäessä automaattisesti. Napsauta alla olevaa Lisää sääntö -painiketta aloittaaksesi. Säännöt käsitellään järjestyksessä jokaiselle tiedostolle, kunnes joko "lisää" tai "ohita" -sääntö täsmää. Jos mitkään säännöt eivät täsmää, tiedosto lisätään vain, jos sen tiedostopääte on tunnettua e-kirjatyyppiä.

en: Test filename filter rules
fi: Testaa tiedostonimien suodatussääntöjä

en: Enter a filename to test:
fi: Anna testattava tiedostonimi:

en: Enter filename and click the "Test" button
fi: Kirjoita tiedostonimi ja napsauta "Testi" -painiketta

en: The filename %s did not match any rules
fi: Tiedostonimi %s ei vastannut mitään sääntöjä

en: The filename {0} will be {1}
fi: Tiedostonimi {0} tulee olemaan {1}

en: Edit file filter rules
fi: Muokkaa tiedoston suodatussääntöjä

en: Change
fi: Muuta

en: Capitalize
fi: Isot alkukirjaimet

en: Lower-case
fi: Pienet kirjaimet

en: Upper-case
fi: Isot kirjaimet

en: is one of
fi: on yksi seuraavista

en: is not one of
fi: ei ole yksi seuraavista

en: contains
fi: sisältää

en: Create the rule below, the rule can be used to add or ignore authors
fi: Luo alla sääntö, jonka avulla voidaan lisätä tai jättää huomiotta kirjoittajia

en: the author, if the author name
fi: tekijä, jos tekijän nimi

en: You must provide a value for the author name to match
fi: Kirjoittajan nimelle on annettava arvo, joka täsmää

en: with the name:
fi: nimellä:

en: <b>{action}</b> the author name, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
fi: <b>{action}</b> tekijän nimi, jos se on <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: to the name
fi: nimeksi

en: You can specify rules to manipulate author names here. Click the "Add Rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every author.
fi: Tässä voit määrittää sääntöjä, joilla tekijän nimiä käsitellään. Aloita napsauttamalla alla olevaa "Lisää sääntö" -painiketta. Säännöt käsitellään järjestyksessä jokaisen tekijän osalta.

en: Test author mapping rules
fi: Testaa kirjailijoiden yhdistämissääntöjä

en: Enter an author name to test:
fi: Kirjoita testattava tekijän nimi:

en: Enter author and click the "Test" button
fi: Anna kirjoittaja ja napsauta "Testi"-painiketta

en: Edit author mapping rules
fi: Muokkaa kirjailijoiden yhdistämissääntöjä

en: Added a book automatically from {src}
fi: Lisätty kirja automaattisesti kohteesta {src}

en: Added {num} books automatically from {src}
fi: Lisätty {num} kirjaa automaattisesti kohteesta {src}

en: Donate
fi: Lahjoita

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Copy
fi: Kopioi

en: Paste
fi: Liitä

en: Select all
fi: Valitse kaikki

en: Search the internet for the author {}
fi: Etsi kirjailija {} internetistä

en: Search the internet for this book
fi: Etsi tätä kirjaa Internetistä

en: Manage %s
fi: Hallitse %s

en: Edit note for {}
fi: Muokkaa huomautusta {}

en: Are you sure you want to delete the note for {} from this library? There is no undo.
fi: Haluatko varmasti poistaa {}:n huomautuksen tästä kirjastosta? Peruutusta ei ole.

en: Delete note for {}
fi: Poista huomautus {}

en: Find %s in the Tag browser
fi: Etsi %s Tag-selaimesta

en: Search calibre for %s
fi: Etsi Calibresta hakusanalla %s

en: in category %s
fi: luokassa %s

en: in grouped search %s
fi: ryhmitellyssä haussa %s

en: Search calibre for {val} in category {name}
fi: Hae calibresta haulle {val} luokassa {name}

en: Delete the %s format
fi: Poista formaatti %s

en: Save the %s format to disk
fi: Tallenna %s tiedostomuoto levylle

en: Restore the %s format
fi: Palauta formaatti %s

en: Set the book cover from the %s file
fi: Aseta kirjan kansi %s-tiedostosta

en: Compare to the %s format
fi: Vertaa formaattiin %s

en: Open %s with...
fi: Avaa ohjelmalla %s...

en: Add other application for %s files...
fi: Lisää muita sovelluksia %s tiedostoille...

en: Edit Open with applications...
fi: Muokkaa Avaa sovelluksilla...

en: Edit %s format
fi: Muokkaa formaattia %s

en: Path to file
fi: Polku tiedostoon

en: Re-index the {} format for full text searching
fi: Indeksoi uudelleen {}-muoto kokotekstihakua varten

en: Open associated link
fi: Avaa liittyvä linkki

en: The text: {}
fi: Teksti: {}

en: &Author link
fi: &Tekijän linkki

en: Search {0} for {1}
fi: Etsi {0} kohteesta {1}

en: Remove %s from this book
fi: Poista %s tästä kirjasta

en: The location of the book
fi: Kirjan sijainti

en: The location of the book's data files
fi: Kirjan tiedostojen sijainti

en: &Identifier
fi: Tunn&iste

en: Link to show book in calibre
fi: Linkki kirjan näyttämiseen Calibressa

en: Link to show book details in a popup window
fi: Linkki kirjan tietojen näyttämiseen ponnahdusikkunassa

en: Link to open book's data files folder
fi: Linkki kirjan datatiedostokansioon

en: HTML for note
fi: HTML huomautusta varten

en: Text for note
fi: Huomautusteksti

en: Link to show note in calibre
fi: Linkki huomautuksen näyttämiseen Calibressa

en: Link to show books matching {} in calibre
fi: Linkki näyttää kirjat, jotka vastaavat {} Calibren kirjoja

en: Link to view {} format of book
fi: Linkki kirjan {} formaatin näyttämiseen

en: Copy all the above links
fi: Kopioi kaikki edellä mainitut linkit

en: All book details
fi: Kaikki kirjan tiedot

en: Selected text
fi: Valittu teksti

en: Search
fi: Etsi

en: Copy link location
fi: Kopioi linkin sijainti

en: Search {0} for this book
fi: Etsi {0} tästä kirjasta

en: Open the Edit metadata window
fi: Avaa 'Muokkaa metadataa' -ikkuna

en: Re-index this book for full text searching
fi: Indeksoi tämä kirja uudelleen kokotekstihakua varten

en: Open cover with...
fi: Avaa kansi sovelluksessa...

en: Add another application to open cover with...
fi: Lisää toinen sovellus avaamaan kansi...

en: Paste cover
fi: Liitä kansi

en: Copy cover
fi: Kopioi kansi

en: Save cover to disk
fi: Tallenna kansi levylle

en: Remove cover
fi: Poista kansi

en: Generate cover from metadata
fi: Luo kansi metadatasta

en: Trim cover
fi: Kannen trimmaus

en: Automatically trim borders
fi: Trimmaa reunat automaattisesti

en: Trim borders manually
fi: Trimmaa reunat manuaalisesti

en: Undo last trim
fi: Kumoa viimeinen trimmaus

en: Choose cover save location
fi: Valitse kannen tallennuspaikka

en: JPEG images
fi: JPEG-kuvat

en: Are you sure you want to replace the cover? The existing cover will be permanently lost.
fi: Oletko varma, että haluat vaihtaa kannen? Nykyinen kansi menetetään pysyvästi.

en: Are you sure you want to delete the cover permanently?
fi: Haluatko varmasti poistaa kannen pysyvästi?

en: Double click to open the Book details window
fi: Avaa kirjan tiedot -ikkuna kaksoisnapsauttamalla

en: Path
fi: Polku

en: Cover size: %(width)d x %(height)d pixels
fi: Kannen koko: %(width)d x %(height)d pikseliä

en: Edit identifiers for this book
fi: Muokkaa tämän kirjan tunnuksia

en: Identifier &URL
fi: Tunniste &URL

en: Are you sure you want to delete <b>{}</b> from the book?
fi: Haluatko varmasti poistaa <b>{}</b> kirjasta?

en: BibTeX options
fi: BibTeX-valinnat

en: Options specific to
fi: Vaihtoehdot, jotka koskevat

en: output
fi: lähtö

en: Form
fi: Muoto

en: Bib file encoding:
fi: Bib-tiedoston koodaus:

en: Fields to include in output:
fi: Tulosteeseen sisällytettävät kentät:

en: Encoding configuration (change if you have errors):
fi: Koodausmääritys (muuta, jos virheitä):

en: BibTeX entry type:
fi: BibTeX-merkinnän tyyppi:

en: Create a citation tag?
fi: Luodaanko viittaustunniste?

en: Add file paths with formats?
fi: Lisätäänkö tiedostopolut formaatteihin?

en: Expression to form the BibTeX citation tag:
fi: BibTeX-viittaustunnisteen muodostamiseen käytettävä lauseke:

en: Some explanation about this template:
     -The fields availables are 'author_sort', 'authors', 'id',
        'isbn', 'pubdate', 'publisher', 'series_index', 'series',
       'tags', 'timestamp', 'title', 'uuid', 'title_sort'
     -For list types ie authors and tags, only the first element
       will be selected.
     -For time field, only the date will be used.
fi: Joitakin selityksiä tästä mallista:
     -Kentät ovat 'author_sort', 'authors', 'id',
        'isbn', 'pubdate', 'publisher', 'series_index', 'series',
       'tags', 'timestamp', 'title', 'uuid', 'title_sort'.
     -Luettelotyypeissä eli tekijät ja tagit, vain ensimmäinen elementti valitaan.
     -Aikakentässä käytetään vain päivämäärää.

en: CSV/XML options
fi: CSV/XML-valinnat

en: Drag and drop to re-arrange fields
fi: Järjestä kentät uudelleen vetämällä ja pudottamalla

en: Select &visible
fi: Valitse näky&vä

en: Select the fields currently shown in the book list
fi: Valitse kirjaluettelossa tällä hetkellä näkyvät kentät

en: Library name
fi: Kirjaston nimi

en: Number
fi: Numero

en: E-book options
fi: E-kirjan vaihtoehtoja

en: Catalogs
fi: Luettelot

en: Read book
fi: Lue kirja

en: Wishlist item
fi: Toivomuslistan kohde

en: any date
fi: mikä tahansa päivämäärä

en: any value
fi: mikä tahansa arvo

en: unspecified
fi: ei määritetty

en: No genres will be excluded
fi: Yhtään lajityyppiä ei suljeta pois

en: regex error: %s
fi: regex-virhe: %s

en: All genres will be excluded
fi: Kaikki lajityypit suljetaan pois

en: Delete saved catalog preset
fi: Poista tallennettu luettelon esiasetus

en: The selected saved catalog preset will be deleted. Are you sure?
fi: Valittu tallennettu luettelon esiasetus poistetaan. Oletko varma?

en: Save catalog preset
fi: Tallenna luettelon esiasetus

en: Preset name:
fi: Esiasetuksen nimi:

en: You must provide a name.
fi: Sinun on annettava nimi.

en: That saved preset already exists and will be overwritten. Are you sure?
fi: Tämä tallennettu esiasetus on jo olemassa, ja se korvataan. Oletko varma?

en: Are you sure you want to delete '%s'?
fi: Haluatko varmasti poistaa '%s'?

en: Are you sure you want to delete rules #%(first)d-%(last)d?
fi: Haluatko varmasti poistaa säännöt #%(first)d-%(last)d?

en: Delete Rule
fi: Poista sääntö

en: Field
fi: Kenttä

en: Value
fi: Arvo

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Presets
fi: Esiasetukset

en: Select catalog preset to load
fi: Valitse ladattava luettelon esiasetus

en: Save current catalog settings as preset
fi: Tallenna nykyiset luettelon asetukset esiasetukseksi

en: Save
fi: Tallenna

en: Delete current preset
fi: Poista nykyinen esiasetus

en: Delete
fi: Poista

en: Enabled sections will be included in the generated catalog.
fi: Käytössä olevat osiot sisällytetään luotuun luetteloon.

en: Included sections
fi: Sisällytetyt osiot

en: List of books, sorted by Author
fi: Luettelo kirjoista, lajiteltu tekijän mukaan

en: &Authors
fi: &Tekijät

en: List of books, sorted by Title
fi: Luettelo kirjoista, lajiteltu otsikon mukaan

en: &Titles
fi: O&tsikot

en: List of series books, sorted by Series
fi: Luettelo sarjan kirjoista, lajiteltu sarjan mukaan

en: &Series
fi: &Sarjat

en: List of books, sorted by genre
fi: Luettelo kirjoista, lajiteltu lajityypin mukaan

en: &Genres
fi: &Genret

en: Field containing genres
fi: Tyylilajeja sisältävä kenttä

en: List of books, sorted by date added to calibre
fi: Luettelo kirjoista, jotka on lajiteltu calibreen lisäämispäivämäärän mukaan

en: &Recently added
fi: &Viimeksi lisätty

en: Individual descriptions of books with cover thumbs, sorted by author
fi: Yksittäiset kuvaukset kirjoista, joissa on kannen pikkukuvat, kirjailijan mukaan lajiteltuna

en: &Descriptions
fi: &Kuvaukset

en: The first matching prefix rule applies a prefix to book listings in the generated catalog.
fi: Ensimmäinen etuliitesääntö soveltaa etuliitettä luodun luettelon kirjaluetteloihin.

en: Prefixes
fi: Etuliitteet

en: Books matching any of the exclusion rules will be excluded from the generated catalog.
fi: Kirjat, jotka vastaavat jotakin poissulkemissääntöä, jätetään luodun luettelon ulkopuolelle.

en: Excluded books
fi: Ohitettavat kirjat

en: A regular expression describing genres to be excluded from the generated catalog. Genres are derived from the tags applied to your books.
    The default pattern \[.+\]|\+ excludes tags of the form [tag], e.g., [Test book], and '+', the default tag for a read book.
fi: Säännöllinen lauseke, joka kuvaa tyylilajeja, jotka on jätettävä pois luodusta luettelosta. Tyylilajit johdetaan kirjoihisi liitetyistä tunnisteista.
    Oletusmalli \[.+\]|\+ sulkee pois [tag]-muotoiset tagit, esimerkiksi [Testikirja], ja '+', joka on luetun kirjan oletustagi.

en: Excluded genres
fi: Ohitettavat lajityypit

en: Genres to &exclude (regex):
fi: Poissulj&ettavat tyylilajit (regex):

en: Reset to default
fi: Palauta oletusarvoon

en: Results of regex:
fi: Regex tulokset:

en: Tags that will be excluded as genres
fi: Tunnisteet, jotka suljetaan pois tyylilajeina

en: Other options
fi: Muut asetukset

en: Custom column containing additional content to be merged with comments metadata in the descriptions section.
fi: Mukautettu sarake, joka sisältää lisäsisältöä, joka yhdistetään kommenttien metadataan kuvaukset-osassa.

en: Merge additional content before comments in descriptions section.
fi: Yhdistä lisäsisältö ennen kommentteja kuvausosassa.

en: &Before
fi: &Ennen

en: Merge additional content after comments in descriptions section.
fi: Yhdistä lisäsisältö kuvausosion kommenttien jälkeen.

en: &After
fi: &Jälkeen

en: Separate comments metadata and additional content with a horizontal rule in the descriptions section.
fi: Erota kommenttien metadata ja lisäsisältö vaakasuuntaisella erottimella kuvausosassa.

en: Include &separator
fi: Sisällytä &erotin

en: &Merge with comments:
fi: &Yhdistä kommentein:

en: Catalog cover:
fi: Luettelon kansi:

en: Generate new cover
fi: Luo uusi kansi

en: Use existing cover
fi: Käytä olemassa olevaa kantta

en: E&xtra Description note:
fi: &Lisäkuvaus:

en: Custom column source for text to include in Descriptions section.
fi: Mukautettu sarakelähde Kuvaukset-osaan sisällytettävälle tekstille.

en: &Thumb width:
fi: &Pikkukuvan leveys:

en: Size hint for cover thumbnails included in Descriptions section.
fi: Kannen pienoiskuvien kokovihjeet Kuvaukset-osiossa.

en:  inch
fi:  tuuma

en: Author cross-references:
fi: Tekijän ristiviitteet:

en: For books with multiple authors, list each author separately
fi: Jos kirjalla on useita kirjoittajia, luettele jokainen kirjoittaja erikseen

en: Tab template for catalog.ui
fi: Välilehtimalli catalog.ui:lle

en: Toggle
fi: Kytkin

en: Main window layout
fi: Pääikkunan asettelu

en: Tag browser
fi: Tagiselain

en: Cover browser
fi: Kansiselain

en: Toggle layout between wide and narrow
fi: Vaihda ulkoasua leveän ja kapean välillä

en: Bold
fi: Lihavoitu

en: Italic
fi: Kursivoitu

en: Underline
fi: Alleviivattu

en: Strikethrough
fi: Yliviivattu

en: Superscript
fi: Yläindeksi

en: Subscript
fi: Alaindeksi

en: Ordered list
fi: Järjestetty luettelo

en: Unordered list
fi: Järjestämätön luettelo

en: Align left
fi: Vasemmalle

en: Align center
fi: Keskitys

en: Align right
fi: Oikealle

en: Align justified
fi: Tasattu

en: Undo
fi: Peru

en: Redo
fi: Toista

en: Remove formatting
fi: Poista muotoilu

en: Paste and match style
fi: Liitä ja täsmää tyyliin

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Increase indentation
fi: Lisää sisennystä

en: Decrease indentation
fi: Vähennä sisennystä

en: Foreground color
fi: Edustaväri

en: Background color
fi: Taustaväri

en: Insert link
fi: Lisää linkki

en: Insert link or image
fi: Lisää linkki tai kuva

en: Insert image
fi: Lisää kuva

en: Insert separator
fi: Lisää erotin

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Upper case
fi: Isot kirjaimet

en: Lower case
fi: Pienet kirjaimet

en: Swap case
fi: Vaihda kirjainkoko

en: Title case
fi: Otsikon kirjainkoko

en: Style text block
fi: Tekstilohkon tyyli

en: Style the selected text block
fi: Muotoile valittu teksti

en: Heading {0}
fi: Otsikko {0}

en: Normal
fi: Normaali

en: Blockquote
fi: Sitaatti

en: Download images
fi: Lataa kuvia

en: Download all remote images in the pasted content?
fi: Lataa kaikki liitetyn sisällön etäkuvat?

en: Downloading images...
fi: Ladataan kuvia...

en: Downloading {}...
fi: Ladataan {}...

en: Could not download {0} with error:
fi: Ei voitu ladata {0} virheellä:

en: Failed to download some images
fi: Joidenkin kuvien lataaminen epäonnistui

en: Some images could not be downloaded, click "Show details" to see which ones
fi: Joitakin kuvia ei voitu ladata, klikkaa "Näytä tiedot" nähdäksesi, mitä kuvia ei voitu ladata

en: Choose foreground color
fi: Valitse edustaväri

en: Choose background color
fi: Valitse taustaväri

en: Choose image
fi: Valitse kuva

en: Invalid URL
fi: Kelvoton URL

en: The URL %r is invalid
fi: URL-osoite %r on virheellinen

en: Remote images not supported
fi: Etäkuvia ei tueta

en: You must download the image to your computer, URLs pointing to remote images are not supported.
fi: Sinun on ladattava kuva omalle tietokoneellesi, etäkuviin viittaavia URL-osoitteita ei tueta.

en: Create link
fi: Luo linkki

en: &File
fi: &Tiedosto

en: Images
fi: Kuvat

en: Choose file
fi: Valitse tiedosto

en: &Data file
fi: &Data-tiedosto

en: A relative link to a data file associated with this book
fi: Suhteellinen linkki tähän kirjaan liittyvään datatiedostoon

en: F&older
fi: Kansi&o

en: Choose folder
fi: Valitse kansio

en: Enter a URL. If you check the "Treat the URL as an image" box then the URL will be added as an image reference instead of as a link. You can also choose to create a link to a file on your computer. Note that if you create a link to a file on your computer, it will stop working if the file is moved.
fi: Kirjoita URL-osoite. Jos valitset "Käsittele URL-osoitetta kuvana" -ruudun, URL-osoite lisätään kuvaviitteenä linkin sijaan. Voit myös luoda linkin tietokoneellasi olevaan tiedostoon. Huomaa, että jos luot linkin tietokoneessa olevaan tiedostoon, se lakkaa toimimasta, jos tiedosto siirretään.

en: Enter &URL:
fi: Kirjoita &URL:

en: Treat the URL as an &image
fi: Käsittele URL-oso&itetta kuvana

en: Enter &name (optional):
fi: Kirjoita &nimi (valinnainen):

en: Choose a file on your computer:
fi: Valitse tiedosto tietokoneeltasi:

en: Shrink image to fit within:
fi: Pienennä kuva niin, että se mahtuu mittoihin:

en: &Width:
fi: &Leveys:

en: &Height:
fi: &Korkeus:

en: Enter new size for image
fi: Syötä kuvan uusi koko

en: Image...
fi: Kuva...

en: Change size
fi: Muuta kokoa

en: Float to the left
fi: Kelluta vasemmalle

en: Inline with text
fi: Tekstin mukana

en: Float to the right
fi: Kelluta oikealle

en: Remove this image
fi: Poista tämä kuva

en: Open link
fi: Avaa linkki

en: Fonts
fi: Fontit

en: Change case
fi: Muuta kirjainkokoa

en: %s toolbars
fi: %s työkalurivit

en: Hide
fi: Piilota

en: Show
fi: Näytä

en: Smarten punctuation
fi: Korjaa välimerkit

en: &Normal view
fi: &Normaali näkymä

en: &HTML source
fi: &HTML-lähde

en: AZW3 output
fi: AZW3-lähtö

en: Do not add &Table of Contents to book
fi: Älä lisää kirjaan sisällysluetteloa

en: &Title for Table of Contents:
fi: Sisällysluettelon o&tsikko:

en: Put generated Table of Contents at &start of book instead of end
fi: Laita luotu sisällysluettelo kirjan alkuun (lopun sijaan)

en: Use author &sort for author
fi: Käytä tekijäjärjestelyä tekijänä

en: Disable &compression of the file contents
fi: Poista tiedoston pakkaus käytöstä

en: Enable &sharing of book content via Facebook, etc. WARNING: Disables last read syncing
fi: Salli kirjan sisällön jakaminen Facebookissa jne. VAROITUS: Estää viimeksi luetun synkroinoinnin

en: For settings that cannot be specified in this dialog, use the values saved in a previous conversion (if they exist) instead of using the defaults specified in the Preferences
fi: Jos asetuksia ei voi määrittää tässä valintaikkunassa, käytä edellisessä muunnoksessa tallennettuja arvoja (jos ne ovat olemassa) sen sijaan, että käyttäisit oletusasetuksia, jotka on määritetty Asetuksissa

en: None of the selected books have saved conversion settings.
fi: Missään valituista kirjoista ei ole tallennettuja muuntamisasetuksia.

en: Bulk convert one book
fi: Muunna yksi kirja eränä

en: Bulk convert {} books
fi: Joukkomuunna {} kirjaa

en: Comic input
fi: Sarjakuvan syöttö

en: input
fi: tulo

en: &Number of colors:
fi: Värimäärä:

en: off
fi: pois

en: Disable &normalize
fi: Estä normalisointi

en: Keep &aspect ratio
fi: Säilytä kuvasuhde

en: Disable &sharpening
fi: Poista terävöity&s käytöstä

en: Disable &trimming
fi: Poista &trimmaus käytöstä

en: &Wide
fi: Vaaka

en: &Landscape
fi: Pysty

en: &Right to left
fi: Oikealta vasemmalle

en: Don't so&rt
fi: Älä järjestä

en: De&speckle
fi: Poista täplät

en: &Disable comic processing
fi: Poista sarjakuvakäsittely

en: &Output format:
fi: Lähtömu&oto:

en: Disable conversion of images to &black and white
fi: Estä kuvien muuntaminen mustavalkoisiksi

en: Override image &size:
fi: Ohita kuvan &koko:

en: Don't add links to &pages to the Table of Contents for CBC files
fi: Älä lisää linkkejä CBC-tiedostojen sisällysluetteloihin

en: Debug
fi: Virheenkorjaus

en: Debug the conversion process.
fi: Muunnosprosessin virheenkorjaus.

en: Choose debug folder
fi: Valitse debug-kansio

en: Invalid debug folder
fi: Virheellinen debug-kansio

en: Failed to create debug folder
fi: Debug-kansion luominen epäonnistui

en: Choose a folder to put the debug output into. If you specify a folder, calibre will place a lot of debug output into it. This will be useful in understanding the conversion process and figuring out the correct values for conversion parameters like Table of Contents and Chapter detection.
fi: Valitse kansio, johon virheenkorjaustulokset tallennetaan. Jos määrität kansion, calibre sijoittaa siihen paljon debug-tulosteita. Tämä on hyödyllistä muuntoprosessin ymmärtämisessä ja muuntoparametrien, kuten sisällysluettelon ja lukujen tunnistuksen, oikeiden arvojen määrittämisessä.

en: The debug process outputs the intermediate HTML generated at various stages of the conversion process. This HTML can sometimes serve as a good starting point for hand editing a conversion.
fi: Virheenkorjausprosessi tuottaa muunnosprosessin eri vaiheissa syntyneen HTML:n välivaiheen. Tämä HTML voi joskus toimia hyvänä lähtökohtana muunnoksen käsin muokkaamiselle.

en: DOCX input
fi: DOCX-tulo

en: Do not try to autodetect a &cover from images in the document
fi: Älä yritä tunnistaa kantta tiedoston kuvista

en: Do not add a page break after every &endnote
fi: Älä lisää sivunvaihtoa jokaisen loppuviitt&een jälkeen

en: Render &superscripts and subscripts so that they do not affect the line height
fi: Muokkaa ylä- ja alaindeksit niin että ne eivät muuta rivinkorkeutta

en: DOCX output
fi: DOCX-lähtö

en: Paper si&ze:
fi: Sivun koko:

en: &Custom size:
fi: Mukautettu koko:

en: Page &bottom margin
fi: Alamarginaali

en: Page &left margin
fi: Vasen marginaali

en: Page &right margin
fi: Oikea marginaali

en: Page &top margin
fi: Ylämarginaali

en: Do not insert the &Table of Contents as a page at the start of the document
fi: Älä lisää sisällysluetteloa sivuna tiedoston alkuun

en: Do not insert &cover as image at start of document
fi: Älä lisää kantta kuvana tiedoston alkuun

en: Preserve the aspect ratio of the image inserted as cover
fi: Säilytä kuvasuhde kanneksi lisätyssä kuvassa

en: EPUB output
fi: EPUB-lähtö

en: EP&UB version:
fi: EPUB-versio:

en: No default &cover
fi: Ei oletuskantta

en: Insert inline &Table of Contents
fi: Lisää &tekstiin sidottu sisällysluettelo

en: Split files &larger than:
fi: Jaa tiedostot, jotka ovat &suurempia kuin:

en: No &SVG cover
fi: Ei &SVG-kantta

en: &Flatten EPUB file structure
fi: &Tasaa EPUB-tiedostorakenne

en: &Title for inserted ToC:
fi: Lisätyn sisällysluettelon otsikko:

en:  KB
fi:  Kt

en: Put inserted Table of Contents at the &end of the book
fi: Lisää sisällysluettelo kirjan loppuun

en: Preserve cover &aspect ratio
fi: Säilytä kannen kuvasuhde

en: Do not &split on page breaks
fi: Älä katkaise sivuvaihtojen kohdalla

en: Shrink &images larger than:
fi: Kutista kuv&ia, jotka ovat suurempia kuin:

en: FB2 input
fi: FB2-tulo

en: Do not insert a &Table of Contents at the beginning of the book
fi: Älä lisää sisällyslue&tteloa kirjan alkuun

en: FB2 output
fi: FB2-lähtö

en: &Sectionize:
fi: O&siointi:

en: &Genre:
fi: &Lajityyppi:

en: Font rescaling wizard
fi: Ohjattu fonttien uudelleenskaalaus

en: <p>This wizard will help you choose an appropriate font size key for your needs. Just enter the base font size of the input document and then enter an input font size. The wizard will display what font size it will be mapped to, by the font rescaling algorithm. You can adjust the algorithm by adjusting the output base font size and font key below. When you find values suitable for you, click OK.</p>
    <p>By default, if the output base font size is zero and/or no font size key is specified, calibre will use the values from the current Output profile. </p>
    <p>See the <a href="%s">User Manual</a> for an explanation of how font size rescaling works.</p>
fi: <p>Tämä ohjattu toiminto auttaa sinua valitsemaan tarpeisiisi sopivan fonttikokoavaimen. Syötä vain syöttöasiakirjan perusfontin koko ja anna sitten syöttöfontin koko. Ohjattu toiminto näyttää, mihin fonttikokoon se liitetään fontin skaalausalgoritmin avulla. Voit säätää algoritmia säätämällä tulostuksen perusfonttikokoa ja fonttiavainta alla. Kun olet löytänyt itsellesi sopivat arvot, napsauta OK.</p>
    <p>Jos tulostuksen perusfonttikoko on nolla ja/tai jos fonttikokoavainta ei ole määritetty, calibre käyttää oletusarvoisesti nykyisen lähtöprofiilin arvoja. </p>
    <p>Katso <a href="%s">Käyttäjän käsikirja</a>, jossa selitetään, miten fonttikoon skaalaus toimii.</p>

en: &Output document
fi: &Tulosteasiakirja

en: &Base font size:
fi: &Perusfonttikoko:

en: Font size &key:
fi: Fonttikoon &avain:

en: Use &default values
fi: &Käytä oletusarvoja

en: &Input document
fi: &Syöttöasiakirja

en: &Font size:
fi: &Fontin koko:

en:  will map to size:
fi:  määritetään kokoon:

en: Heuristic
    processing
fi: Heuristinen prosessointi

en: Modify the document text and structure using common patterns.
fi: Muokkaa asiakirjan tekstiä ja rakennetta yleisten mallien avulla.

en: <b>Heuristic processing</b> means that calibre will scan your book for common patterns and fix them. As the name implies, this involves guesswork, which means that it could end up worsening the result of a conversion, if calibre guesses wrong. Therefore, it is disabled by default. Often, if a conversion does not turn out as you expect, turning on heuristics can improve matters. Read more about the various heuristic processing options in the <a href="%s">User Manual</a>.
fi: <b>Heuristisessa käsittelyssä</b> calibre hakee kirjastasi tavanomaisia rakenteita, ja korjaa ne. Kuten nimi vihjaa, tähän liittyy jonkin verran epävarmuutta, joten lopputulos voi olla lähtötilannetta huonompi, jos calibra arvaa väärin. Siksi oletus on, että heuristiikka on pois päältä. Usein heuristiikasta voi kuitenkin olla apua, jos muunnos ei muutoin toimi odotetusti. Lue lisää heuristisen käsittelyn vaihtoehdoista <a href="%s">Käyttöoppasta</a>.

en: Enable &heuristic processing
fi: Salli heuristinen käsittely

en: Heuristic processing
fi: Heuristinen prosessointi

en: Unwrap lines
fi: Poista rivitys

en: Line &un-wrap factor:
fi: Rivityksen poiston kerroin:

en: Detect and markup unformatted chapter headings and sub headings
fi: Etsi ja korjaa muotoilemattomat lukujen otsikot ja alaotsikot

en: Renumber sequences of <h1> or <h2> tags to prevent splitting
fi: Numeroi uusiksi <h1> tai <h2> tägien sarjat katkeamisen estämiseksi

en: Delete blank lines between paragraphs
fi: Poista tyhjät rivit kappaleiden välistä

en: Ensure scene breaks are consistently formatted
fi: Varmista, että kohtausten vaihdokset muotoillaan yhdenmukaisesti

en: Replace soft scene &breaks:
fi: Korvaa pehmeät kohtauskatkokset:

en: Remove unnecessary hyphens
fi: Poista tarpeettomat tavuviivat

en: Italicize common words and patterns
fi: Kursivoi tavanomaiset sanat ja rakenteet

en: Replace entity indents with CSS indents
fi: Korvaa kirjoitetut sisennukset CSS-sisennyksillä

en: HTMLZ output
fi: HTMLZ-lähtö

en: How to handle &CSS
fi: CSS:n käsittely

en: How to handle class &based CSS
fi: Miten luokkaan &perustuvaa CSS:ää käsitellään

en: Use book &title as the filename for the HTML file inside the archive
fi: Käy&tä kirjan nimeä arkiston sisällä olevan HTML-tiedoston tiedostonimenä

en: Control the look and feel of the output.
fi: Hallitse tulosteen ulkoasua ja tuntumaa.

en: Original
fi: Alkuperäinen

en: Left align
fi: Vasen tasaus

en: Justify text
fi: Tasaa teksti

en: Base font si&ze:
fi: Vakiokirjainko&ko:

en: Wizard to help you choose an appropriate font size key
fi: Ohjattu toiminto, jonka avulla voit valita sopivan fonttikokoavaimen

en: Minim&um line height:
fi: Minimi rivinkorkeus:

en: L&ine height:
fi: R&ivin korkeus:

en: Embed font fami&ly:
fi: Upota fonttiperhe:

en: &Embed all fonts in document
fi: Upota kaikki fontit tiedostoon

en: &Subset all embedded fonts
fi: Tiivi&stä kaikki upotetut fontit

en: E&xpand CSS
fi: &Laajenna CSS

en: Keep &ligatures
fi: Säilytä ligatuurit

en: &Disable font size rescaling
fi: &Poista käytöstä fonttikoon uudelleenskaalaus

en: &Fonts
fi: &Fontit

en: Text &justification:
fi: Tekstin tasaus:

en: &Unsmarten punctuation
fi: Pala&uta välimerkit normaaliksi

en: &Transliterate Unicode characters to ASCII
fi: &Translitteroi Unicode -merkit ASCII-muotoon

en: I&nput character encoding:
fi: Lähteen merkistökoodaus:

en: T&ext
fi: T&eksti

en: I&ndent size:
fi: Sisennysmitta:

en: <p>When calibre removes inter paragraph spacing, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent.
fi: <p>Kun calibre poistaa kappaleiden väliset välit, se asettaa automaattisesti kappaleen sisennyksen, jotta kappaleet voidaan helposti erottaa toisistaan. Tämä asetus ohjaa kyseisen sisennyksen leveyttä.

en: No change
fi: Ei muutosta

en: &Line size:
fi: Rivin korkeus:

en: Remove &spacing between paragraphs
fi: Poista kappaleiden välit

en: Insert &blank line between paragraphs
fi: Lisää tyhjä rivi kappaleiden väliin

en: &Linearize tables
fi: Muuta taulukot tekstirakenteisiksi

en: &Layout
fi: &Asettelu

en: E&xtra CSS
fi: E&kstra CSS

en: Filter style information
fi: Suodata tyylitiedot

en: Select what style information you want completely removed:
fi: Valitse, mitkä tyylitiedot haluat poistaa kokonaan:

en: Removes the font-family CSS property
fi: Poistaa fonttiperheen CSS-ominaisuuden

en: Removes the margin CSS properties. Note that page margins are not affected by this setting.
fi: Poistaa reunuksen CSS-ominaisuudet. Huomaa, tämä asetus ei vaikuta sivun reunuksiin.

en: &Margins
fi: &Marginaalit

en: Removes the padding CSS properties
fi: Poistaa CSS-täytön ominaisuudet

en: &Padding
fi: &Täyttö

en: Convert floating images/text into static images/text
fi: Muunna kelluvat kuvat/teksti staattisiksi kuviksi/tekstiksi

en: F&loats
fi: Ke&lluvat

en: Removes foreground and background colors
fi: Poistaa edusta- ja taustavärit

en: &Colors
fi: &Värit

en: Other CSS Propert&ies:
fi: Muut CSS-omina&isuudet:

en: Comma separated list of CSS properties to remove. For example: display, color, font-family
fi: Pilkuilla erotettu luettelo poistettavista CSS-ominaisuuksista. Esimerkiksi: näyttö, väri, fonttiperhe

en: &Styling
fi: Tek&stin tyyli

en: &Transform styles
fi: Muunna &tyylejä

en: Transform &HTML
fi: Muunna &HTML

en: LRF output
fi: LRF-lähtö

en: Enable &auto-rotation of wide images
fi: Salli leveiden kuvien automaattinen kääntäminen

en: Render &tables as images
fi: Muunna taulukot kuviksi

en: Add &header
fi: Lisää otsikko

en: Header &format:
fi: Otsikon muoto:

en: &Embed fonts
fi: &Upota fontit

en: &Serif font family:
fi: &Päätteellinen fonttiperhe:

en: S&ans-serif font family:
fi: P&äätteetön fonttiperhe:

en: &Monospace font family:
fi: &Monospace fonttiperhe:

en: Header &separation:
fi: Otsikon välistys:

en: Text size multiplier for text in rendered tables:
fi: Tekstikoon kerroin kuvaksi muunnetuissa taulukoissa:

en: &Wordspace:
fi: Sana&väli:

en: Minimum para. &indent:
fi: Pienin kappaleen s&isennys:

en: Metadata
fi: Metatiedot

en: Set the metadata. The output file will contain as much of this metadata as possible.
fi: Aseta metadata. Tulostustiedosto sisältää mahdollisimman paljon näitä metadataa.

en: This book has no cover
fi: Tällä kirjalla ei ole kantta

en: Choose cover for
fi: Valitse kansi

en: Cannot read
fi: Lukeminen ei onnistu

en: You do not have permission to read the file:
fi: Oikeutesi eivät riitä tiedoston lukemiseen:

en: Error reading file
fi: Virhe tiedostoa luettaessa

en: <p>There was an error reading from file: <br /><b>
fi: <p>Virhe tiedostosta luettaessa: <br /><b>

en:  is not a valid picture
fi:  ei ole kelvollinen kuva

en: Failed to change on disk location of this book's files.
fi: Tämän kirjan tiedostojen sijainnin muuttaminen levyllä epäonnistui.

en: Book cover
fi: Kirjan kansi

en: Change &cover image:
fi: Vaihda &kansikuva:

en: Browse for an image to use as the cover of this book.
fi: Etsi kuva, jota voit käyttää tämän kirjan kansikuvana.

en: Use cover from &source file
fi: Käytä lähdetiedo&ston kantta

en: &Title:
fi: O&tsikko:

en: Change the title of this book
fi: Muuta tämän kirjan nimeä

en: &Author(s):
fi: &Tekijä(t)

en: Author so&rt:
fi: Tekijälajittel&u:

en: Change the author(s) of this book. Multiple authors should be separated by a comma
fi: Vaihda tämän kirjan kirjoittaja(t). Useat tekijät on erotettava toisistaan pilkulla

en: &Publisher:
fi: &Kustantaja:

en: Ta&gs:
fi: Ta&git:

en: Tags categorize the book. This is particularly useful while searching. <br><br>They can be any words or phrases, separated by commas.
fi: Tunnisteet luokittelevat kirjan. Tämä on erityisen hyödyllistä haun aikana. <br><br>Ne voivat olla mitä tahansa sanoja tai lauseita, jotka on erotettu pilkuilla.

en: &Series:
fi: &Sarjat:

en: List of known series. You can add new series.
fi: Luettelo tunnetuista sarjoista. Voit lisätä uusia sarjoja.

en: Book
fi: Kirja

en: MOBI output
fi: MOBI-lähtö

en: Ignore &margins
fi: Ohita marginaalit

en: Do not convert all images to &JPEG (may result in images not working in older viewers)
fi: Älä muunna kaikkia kuvia JPEG.muotoon (voi estää kuvien näkymisen vanhemmissa lukijoissa)

en: Kindle options
fi: Kindle-valinnat

en: MOBI file &type:
fi: MOBI-&tiedostotyyppi:

en: <b>WARNING:</b> Various Kindle devices have trouble displaying the new or both MOBI filetypes. If you wish to use the new format on your device, convert to AZW3 instead of MOBI.
fi: <b>VAROITUS:</b> Useilla Kindle-laitteilla on vaikeuksia näyttää uusia tai molempia MOBI-tiedostotyyppejä. Jos haluat käyttää uutta muotoa laitteellasi, muunna -> AZW3 MOBI:n sijaan.

en: Personal Doc tag:
fi: Henkilökohtainen Doc-tunniste:

en: Default profile
fi: Oletusprofiili

en: unlimited
fi: rajoittamaton

en: %(width)d x %(height)d pixels
fi: %(width)d x %(height)d pikseliä

en: Screen size: %s
fi: Näytön koko: %s

en: Page setup
fi: Sivuasettelu

en: &Output profile:
fi: Tallennusprofiili:

en: Profile description
fi: Profiilin kuvaus

en: &Input profile:
fi: Syöttöprofiili:

en: Margins
fi: Marginaalit

en: &Left:
fi: &Vasen:

en: Unchanged
fi: Muuttumaton

en: &Top:
fi: &Ylä:

en: &Right:
fi: &Oikea:

en: &Bottom:
fi: &Ala:

en: PDB output
fi: PDB-lähtö

en: &Format:
fi: &Muoto:

en: Output &encoding:
fi: Ulostulon &koodaus:

en: &Inline TOC
fi: S&isäinen sisällysluettelo

en: PDF input
fi: PDF-tulo

en: No &images
fi: Ei kuvia

en: Line &un-wrapping factor:
fi: Rivinvaihdon poiston kerron:

en: PDF output
fi: PDF-tulo

en: Use page margins from the &document being converted
fi: Käytä muunnettavan tiedoston marginaaleja

en: &Use the paper size set in output profile
fi: Käytä sivukokoa tallennusprofiilista

en: &Paper size:
fi: Sivukoko:

en: &Unit:
fi: &Yksikkö:

en: Preserve &aspect ratio of cover
fi: Säilytä kannen kuvasuhde

en: Add page &numbers to the bottom of every page
fi: Lisää sivunumerot jokaisen sivun alareunaan

en: Add a printable &Table of Contents at the end
fi: Lisää tulostettava sisällysluettelo loppuun

en: &Title for ToC:
fi: Sisällysluettelon o&tsikko:

en: Serif famil&y:
fi: Serif-fontti:

en: Sans fami&ly:
fi: Sans-Serif-fontti:

en: &Monospace family:
fi: Monospace-fontti:

en: S&tandard font:
fi: Vakiofontti:

en: Default font si&ze:
fi: Vakio tekstikoko:

en: Monospace &font size:
fi: Monospace &fontin koko:

en: Page &number map:
fi: Sivu&numerokartta:

en: Page  margins
fi: Sivun marginaalit

en: Page headers and footers
fi: Sivun ylä- ja alatunnisteet

en: You can insert headers and footers into every page of the produced PDF file by using header and footer templates. For examples, see the <a href="%s">documentation</a>.
fi: Voit lisätä ylä- ja alatunnisteita tuotetun PDF-tiedoston jokaiselle sivulle ylä- ja alatunnistemallien avulla. Katso esimerkkejä <a href="%s">dokumentaatiosta</a>.

en: &Header template:
fi: Otsikkomalli:

en: &Footer template:
fi: Alatunnistemalli:

en: &Break long words at the end of lines
fi: Katkaise pitkät sanat rivien lopussa

en: Odd/even &offset:
fi: Parit&on/parillinen ja siirtymä:

en: Discard book &cover
fi: Hylkää kirjan &kansi

en: PMLZ output
fi: PMLZ-lähtö

en: Do not &reduce image size and depth
fi: Älä laske kuvien koko ja värimäärää

en: RB output
fi: RB-lähtö

en: No formats available
fi: Formaatteja ei ole saatavilla

en: Cannot build regex using the GUI builder without a book.
fi: Regexiä ei voi rakentaa GUI-rakentajan avulla ilman kirjaa.

en: Could not open file
fi: Tiedostoa ei voitu avata

en: Could not open the file, do you have it open in another program?
fi: Tiedostoa ei voitu avata, onko se avattu toisessa ohjelmassa?

en: Failed to generate markup for testing. Click "Show details" to learn more.
fi: Merkintöjen luominen testausta varten epäonnistui. Napsauta "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja.

en: Failed to generate preview
fi: Esikatselun luonti epäonnistui

en: Open book
fi: Avaa kirja

en: Click the "Open" button below to open a e-book to use for testing.
fi: Klikkaa alla olevaa "Avaa"-painiketta avataksesi e-kirjan testausta varten.

en: Regex builder
fi: Regex-rakentaja

en: &Test
fi: &Testi

en: Occurrences:
fi: Esiintymät:

en: Goto:
fi: Siirry:

en: &Previous
fi: &Edellinen

en: &Next
fi: &Seuraava

en: Preview
fi: Esikatselu

en: RTF input
fi: RTF-tulo

en: Ignore &WMF images in the RTF file
fi: Ohita WMF-kuvat RTF-tiedostossa

en: Search &
    replace
fi: Etsi &
    korvaa

en: &Search regular expression:
fi: Hae &säännöllisiä lausekkeita:

en: Replacement text
fi: Korvaava teksti

en: Search regular expression
fi: Hae säännöllisiä lausekkeita

en: Load calibre search-replace definitions file
fi: Lataa calibren haku-korvausmääritystiedosto

en: calibre search-replace definitions file
fi: calibren haku-korvausmäärittelytiedosto

en: Failed to read
fi: Lukeminen epäonnistui

en: Failed to load patterns from %s, click "Show details" to learn more.
fi: Kaavojen lataaminen %s:stä epäonnistui, klikkaa "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja.

en: Save calibre search-replace definitions file
fi: Tallenna calibren haku-korvausmäärittelytiedosto

en: Unused search & replace definition
fi: Käyttämätön hae/korvaa määritelmä

en: The search/replace definition being edited  has not been added to the list of definitions. Do you wish to continue with the conversion (the definition will not be used)?
fi: Muokattavaa etsi/korvaa-määritelmää ei ole lisätty määritelmäluetteloon. Haluatko jatkaa muuntamista (määritelmää ei käytetä)?

en: Invalid regular expression
fi: Virheellinen säännöllinen lauseke

en: Invalid regular expression: %s
fi: Virheellinen säännöllinen lauseke: %s

en: The list of search/replace definitions that will be applied to this conversion.
fi: Luettelo haku-/korvausmäärityksistä, joita sovelletaan tähän muuntamiseen.

en: Edit search/replace definition
fi: Muokkaa haku/korvaa määritelmää

en: &Replacement text:
fi: Ko&rvaava teksti:

en: Add the current expression to the list of expressions that will be applied
fi: Lisää nykyinen lauseke sovellettavien lausekkeiden luetteloon

en: &Add
fi: &Lisää

en: Edit the currently selected expression
fi: Muokkaa parhaillaan valittua lauseketta

en: Remove the currently selected expression
fi: Poista tällä hetkellä valittu lauseke

en: &Remove
fi: &Poista

en: Load a list of expressions from a previously saved file
fi: Lataa luettelo lausekkeista aiemmin tallennetusta tiedostosta

en: &Load
fi: L&ataa

en: Save this list of expressions so that you can re-use it easily
fi: Tallenna tämä lausekeluettelo, jotta voit käyttää sitä helposti uudelleen

en: &Save
fi: &Tallenna

en: Move expression up.
fi: Siirrä lauseketta ylöspäin.

en: Move expression down.
fi: Siirrä lauseketta alaspäin.

en: <p>Search and replace uses <i>regular expressions</i>. See the <a href="%s">regular expressions tutorial</a> to get started with regular expressions. Also clicking the wizard button below will allow you to test your regular expression against the current input document. When you are happy with an expression, click the Add button to add it to the list of expressions.
fi: <p>Etsi ja korvaa käyttää <i>säännöllisiä lausekkeita</i>. Katso <a href="%s">säännöllisten lausekkeiden opetusohjelma</a> aloittaaksesi säännöllisten lausekkeiden käytön. Napsauttamalla oheista ohjattua toimintopainiketta voit myös testata säännöllistä lauseketta nykyiseen syöttöasiakirjaan verrattuna. Kun olet tyytyväinen lausekkeeseen, napsauta Lisää-painiketta lisätäksesi sen lausekeluetteloon.

en: Restore &defaults
fi: Palauta &oletusarvot

en: &Input format:
fi: &Tuloformaatti:

en: Use &saved conversion settings for individual books
fi: Käytä ja tallennettuja muunno&sasetuksia yksittäisille kirjoille

en: Convert
fi: Muunna

en: SNB output
fi: SNB lähtö

en: Hide &chapter name
fi: Piilota luvun nimi

en: Don't indent the &first line for each paragraph
fi: Älä sisennä kappaleiden ensimmäistä riviä

en: Insert &empty line between paragraphs
fi: Lisää tyhjä rivi kappaleiden väliin

en: Optimize for full-&screen mode
fi: &Optimoi kokon näytön tilaan

en: Structure
    detection
fi: Rakenteen
    tunnistus

en: Fine tune the detection of chapter headings and other document structure.
fi: Lukuotsikoiden ja muun asiakirjan rakenteen tunnistuksen hienosäätö.

en: Detect &chapters at (XPath expression):
fi: Tunnista kappaleet seuraavassa kohdassa (XPath-lauseke):

en: Insert &page breaks before (XPath expression):
fi: Lisää &sivunvaihdot ennen (XPath-lauseketta):

en: Start &reading at (XPath expression):
fi: Aloita &lukeminen kohdasta (XPath-lauseke):

en: Invalid XPath
fi: Virheellinen XPath

en: The XPath expression %s is invalid.
fi: XPath-lauseke %s on virheellinen.

en: Chapter &mark:
fi: Luvun &merkki:

en: The header and footer removal options have been replaced by the Search & replace options. Click the Search & replace category in the bar to the left to use these options. Leave the replace field blank and enter your header/footer removal regexps into the search field.
fi: Ylä- ja alatunnisteen poistoasetukset on korvattu Etsi ja korvaa -vaihtoehdoilla. Napsauta Etsi ja korvaa -luokkaa vasemmalla olevassa palkissa käyttääksesi näitä vaihtoehtoja. Jätä korvauskenttä tyhjäksi ja kirjoita ylä- ja alatunnisteen poiston regexps hakukenttään.

en: Insert &metadata as page at start of book
fi: Lisää &metadata sivuna kirjan alkuun

en: Remove &fake margins
fi: Poista valemarginaalit

en: Remove first &image
fi: Poista ensimmäinen kuva

en: Table of
    Contents
fi: Sisällys-
    luettelo

en: Control the creation/conversion of the Table of Contents.
fi: Hallitse sisällysluettelon luomista/muuntamista.

en: Level &1 TOC (XPath expression):
fi: Tason &1 sisällysluettelo (XPath-lauseke):

en: Level &2 TOC (XPath expression):
fi: Tason &2 sisällysluettelo (XPath-lauseke):

en: Level &3 TOC (XPath expression):
fi: Tason &3 sisällysluettelo (XPath-lauseke):

en: &Force use of auto-generated Table of Contents
fi: &Pakota automaattinen sisällysluettelo

en: Do not add &detected chapters to the Table of Contents
fi: Älä lisää heuristiikan &havaitsemia lukuja sisällysluetteloon

en: Number of &links to add to Table of Contents:
fi: Sisällysluetteloon lisättävien &linkkien määrä:

en: TOC &filter:
fi: Sisällysluettelo&suodatin:

en: Chapter &threshold:
fi: Luvun &raja-arvo:

en: Allow &duplicate links when creating the Table of Contents
fi: Salli &toistuvat linkit sisällysluettelon luomisessa

en: <a href="%s">Help with using these options to generate a Table of Contents</a>
fi: <a href="%s">Ohje näiden vaihtoehtojen käyttämiseen sisällysluettelon luomisessa</a>

en: This option will cause calibre to popup the Table of Contents Editor tool,
     which will allow you to manually edit the Table of Contents, to fix any errors
     caused by automatic generation.
fi: Tämä vaihtoehto saa Calibren avaamaan sisällysluetteloeditori-työkalun,
     jonka avulla voit muokata sisällysluetteloa manuaalisesti ja korjata mahdolliset virheet
     jotka automaattinen luominen on aiheuttanut.

en: &Manually fine-tune the ToC after conversion is completed
fi: Hienosäädä sisällysluetteloa &manuaalisesti muuntamisen jälkeen

en: TXT input
fi: TXT-tulo

en: Structure
fi: Rakenne

en: &Paragraph style:
fi: Ka&ppaletyyli:

en: &Formatting style:
fi: &Muotoilutyyli:

en: Common
fi: Yhteinen

en: Preserve &spaces
fi: Säilytä välilyönnit

en: Remove &indents at the beginning of lines
fi: Poista s&isennykset rivien alusta

en: You can optionally enable various extensions to the base Markdown syntax, below.
fi: Voit ottaa valinnaisesti käyttöön erilaisia laajennuksia Markdownin perussyntaksiin, alla.

en: TXT output
fi: TXT-lähtö

en: Note that for images to be preserved, the formatting option above must be markdown or textile and also enable the setting to not remove image references.
fi: Huomaa, että jotta kuvat säilyisivät, yllä olevan muotoiluvaihtoehdon on oltava markdown tai textile ja myös asetus, jonka mukaan kuvaviittauksia ei poisteta, on otettava käyttöön.

en: General
fi: Yleinen

en: &Line ending style:
fi: Rivin lopun tyyli:

en: &Formatting:
fi: &Muotoilu:

en: Plain
fi: Yksinkertainen

en: &Maximum line length:
fi: Maksimirivinpituus:

en: Force maximum line &length
fi: Pakota maksimirinvinpituus

en: Do not remove links (<a> tags) before processing
fi: Älä poista linkkejä (<a> tags) ennen prosessointia

en: Do not remove image &references before processing
fi: Älä poista kuvaviitteitä ennen p&rosessointia

en: Keep text &color, when possible
fi: Säilytä tekstin väri, kun mahdollista

en: Note that images will not be preserved. For that, convert to TXTZ, with the Output format set to markdown.
fi: Huomaa, että kuvia ei säilytetä. Muunna sitä varten TXTZ-muotoon, ja aseta lähtömuodoksi markdown.

en: TXTZ output
fi: TXTZ-lähtö

en: Use a wizard to generate the XPath expression
fi: XPath-lausekkeen luominen ohjatun toiminnon avulla

en: Match HTML &tags with tag name:
fi: Täsmää HTML &tagit tagien nimiin:

en: hr
fi: t

en: Having the &attribute:
fi: Ominaisuus:

en: With &value:
fi: Ar&volla:

en: (A regular expression)
fi: (Säännöllinen lauseke)

en: <p>For example, to match all h2 tags that have class="chapter", set tag to <i>h2</i>, attribute to <i>class</i> and value to <i>chapter</i>.</p><p>Leaving attribute blank will match any attribute and leaving value blank will match any value. Setting tag to * will match any tag.</p><p>To learn more advanced usage of XPath see the <a href="%s">XPath Tutorial</a>.
fi: <p>Jos haluat esimerkiksi täsmätä kaikki h2-tunnisteet, joissa on class="kappale", aseta tagiksi <i>h2</i>, attribuutiksi <i>class</i> ja arvoksi <i>kappale</i>.</p><p>Jos jätät attribuutin tyhjäksi, se täsmää minkä tahansa attribuutin kanssa. Tagin asettaminen *:ksi vastaa mitä tahansa tagia.</p><p>XPathin edistyneemmän käytön opetteluun voi tutustua <a href="%s">XPath-oppaassa</a>.

en: Browse by covers
fi: Selaa kansien perusteella

en: Choose color
fi: Valitse väri

en: &Name:
fi: &Nimi:

en: Color &1:
fi: Väri &1:

en: Color &2:
fi: Väri &2:

en: Contrast color &1 (mainly for text):
fi: Kontrastiväri &1 (pääasiassa tekstille):

en: Contrast color &2 (mainly for text):
fi: Kontrastiväri &2 (pääasiassa tekstille):

en: The color scheme name "%s" is invalid. It must start with a # and be at least two characters long.
fi: Väriskeeman nimi "%s" on virheellinen. Sen on alettava #-kirjaimella ja oltava vähintään kaksi merkkiä pitkä.

en: A color scheme with the name "%s" already exists.
fi: Väriskeema, jonka nimi on "%s", on jo olemassa.

en: When generating covers, a color scheme for the cover is chosen at random from the color schemes below. You can prevent an individual scheme from being selected by unchecking it. The preview on the right shows the currently selected color scheme.
fi: Kun kansia luodaan, kannen värimaailma valitaan satunnaisesti alla olevista väriskeemoista. Voit estää yksittäisen järjestelmän valinnan poistamalla sen valinnan. Oikealla oleva esikatselu näyttää parhaillaan valitun väriskeeman.

en: Choose a color scheme to be used for this generated cover.
fi: Valitse väriskeema, jota käytetään tässä luodussa kannessa.

en: In normal cover generation, the color scheme is chosen at random from the list of color schemes below. You can prevent an individual color scheme from being chosen by unchecking it here.
fi: Normaalissa kannen luomisessa väriskeema valitaan satunnaisesti alla olevasta värimaailmojen luettelosta. Voit estää yksittäisen värimaailman valitsemisen poistamalla sen valinnan tästä.

en: &New color scheme
fi: &Uusi väriteema

en: &Edit color scheme
fi: &Muokkaa väriteemaa

en: &Remove color scheme
fi: &Poista väriteema

en: &Styles
fi: &Tyylit

en: When generating covers, a style for the cover is chosen at random from the styles below. You can prevent an individual style from being selected by unchecking it. The preview on the right shows the currently selected style.
fi: Kun kansia luodaan, kannen tyyli valitaan satunnaisesti alla olevista tyyleistä. Voit estää yksittäisen tyylin valinnan poistamalla sen valinnan. Oikeanpuoleinen esikatselu näyttää parhaillaan valitun tyylin.

en: Choose a style to be used for this generated cover.
fi: Valitse tyyli, jota käytetään tässä luodussa kannessa.

en: In normal cover generation, the style is chosen at random from the list of styles below. You can prevent an individual style from being chosen by unchecking it here.
fi: Normaalissa kansien luomisessa tyyli valitaan sattumanvaraisesti alla olevasta tyyliluettelosta. Voit estää yksittäisen tyylin valitsemisen poistamalla sen valinnan tästä.

en: &Fonts and sizes
fi: &Fontit ja koot

en: &Title font family:
fi: Otsikon fon&ttiperhe:

en: &Title font size:
fi: Otsikon fon&ttikoko:

en: &Subtitle font family:
fi: Alaot&sikon fonttiperhe:

en: &Subtitle font size:
fi: Alaot&sikon fonttikoko:

en: &Footer font family:
fi: Alatunnisteen &fonttiperhe:

en: &Footer font size:
fi: Alatunnisteen &fonttikoko:

en: Cover &width:
fi: Kannen &leveys:

en: Cover &height:
fi: Kannen &korkeus:

en: Note that the preview to the side is of fixed aspect ratio, so changing the cover width above will not have any effect. If you change the height, you should also change the width nevertheless as it will be used in actual cover generation.
fi: Huomaa, että sivussa olevan esikatselun kuvasuhde on kiinteä, joten kannen leveyden muuttamisella ei ole vaikutusta. Jos muutat korkeutta, sinun on kuitenkin muutettava myös leveyttä, koska sitä käytetään varsinaisessa kannen luomisessa.

en: &Text
fi: &Teksti

en: The text on the generated cover is taken from the metadata of the book. This is controlled via templates. You can use the <b>, <i> and <br> tags in the templates for bold, italic and line breaks, respectively. The default templates use the title, series and authors. You can change them to use whatever metadata you like.
fi: Luodun kannen teksti on otettu kirjan metadatassa. Tätä ohjataan mallien avulla. Voit käyttää <b>-, <i>- ja <br>-tageja malleissa lihavointia, kursivointia ja rivinvaihtoa varten. Oletusmallit käyttävät otsikkoa, sarjaa ja kirjoittajia. Voit muuttaa niitä käyttämään mitä tahansa haluamaasi metadataa.

en: Change the &title template
fi: Muuta o&tsikkomallia

en: The title template
fi: Otsikkomalli

en: Change the &sub-title template
fi: Muuta &alaotsikkomallia

en: The sub-title template
fi: Alaotsikkomalli

en: Change the &footer template
fi: Muuta &alatunnistemallia

en: The footer template
fi: Alatunnisteen malli

en: My Color Scheme
fi: Oma värimaailmani

en: Cannot edit
fi: Ei voi muokata

en: Cannot edit a builtin color scheme. Create a new color scheme instead.
fi: Sisäänrakennettua värimaailmaa ei voi muokata. Luo sen sijaan uusi värimalli.

en: Cannot remove
fi: Ei voida poista

en: Cannot remove a builtin color scheme.
fi: Sisäänrakennettua väriteemaa ei voi poistaa.

en: A sample book
fi: Näytekirja

en: Author One
fi: Kirjoittaja Yksi

en: Author Two
fi: Kirjoittaja Kaksi

en: A series of samples
fi: Näytesarja

en: Tag One
fi: Tagi yksi

en: Tag Two
fi: Tagi kaksi

en: Some publisher
fi: Joku kustantaja

en: Cover generation settings
fi: Kansien luomisasetukset

en: Save these settings as the &defaults for future use
fi: Tallenna nämä asetukset &oletusasetuksina tulevaa käyttöä varten

en: Save the current cover generation settings for later re-use
fi: Tallenna nykyiset kannen luomisasetukset myöhempää uudelleenkäyttöä varten

en: Load previously saved cover generation settings
fi: Lataa aiemmin tallennetut kannen luomisasetukset

en: Save the current settings as the settings to use always instead of just this time. Remember that for styles and colors the actual style or color used is chosen at random from the list of checked styles/colors.
fi: Tallenna nykyiset asetukset asetuksiksi, joita käytetään aina eikä vain tällä kertaa. Muista, että tyyleissä ja väreissä käytetty tyyli tai väri valitaan satunnaisesti valittujen tyylien/värien luettelosta.

en: My cover style
fi: Oma kansikuvatyylini

en: Name for these settings
fi: Näiden asetusten nimi

en: Theme name:
fi: Teeman nimi:

en: Create the rule below, the rule can be used to transform style properties
fi: Luo alla oleva sääntö, sääntöä voidaan käyttää tyyliominaisuuksien muuttamiseen

en: If the &property:
fi: Jos &ominaisuus:

en: The name of a CSS property, for example: font-size
    Do not use shorthand properties, they will not work.
    For instance use margin-top, not margin.
fi: CSS-ominaisuuden nimi, esimerkiksi: fonttikoko
    Älä käytä lyhennettyjä ominaisuuksia, ne eivät toimi.
    Käytä esimerkiksi ylämarginaali, ei marginaali.

en: The CSS property value
fi: CSS-ominaisuuksien arvo

en: Either a CSS length, such as 10pt or a unit less number. If a unit less number is used it will be compared with the CSS value using whatever unit the value has. Note that comparison automatically converts units, except for relative units like percentage or em, for which comparison fails if the units are different.
fi: Joko CSS-pituus, kuten 10pt, tai yksikköä pienempi luku. Jos käytetään yksikköä pienempää lukua, sitä verrataan CSS-arvoon käyttäen sitä yksikköä, joka arvolla on. Huomaa, että vertailu muuntaa yksiköt automaattisesti, lukuun ottamatta suhteellisia yksiköitä, kuten prosentti tai em, joiden kohdalla vertailu epäonnistuu, jos yksiköt ovat erilaisia.

en: CSS properties to add to the rule that contains the matching style. You can specify more than one property, separated by semi-colons, for example: color:red; font-weight: bold
fi: CSS-ominaisuudet, jotka lisätään sääntöön, joka sisältää vastaavan tyylin. Voit määrittää useamman kuin yhden ominaisuuden puolipisteillä erotettuna, esimerkiksi: color:red; font-weight: bold

en: A number
fi: Numero

en: Edit rule
fi: Muokkaa sääntöä

en: If the property <i>{property}</i> <b>{match_type}</b> <b>{query}</b><br>{action}
fi: Jos ominaisuus <i>{property}</i> <b>{match_type}</b> <b>{query}</b><br>{action}

en: This rule is invalid, please remove it
fi: Tämä sääntö on virheellinen, poista se

en: You can specify rules to transform styles here. Click the "Add rule" button below to get started.
fi: Tässä voit määrittää sääntöjä tyylien muuttamiseksi. Aloita napsauttamalla alla olevaa "Lisää sääntö" -painiketta.

en: Test style transform rules
fi: Testaa tyylimuunnossääntöjä

en: Enter a CSS stylesheet below and click the "Test" button
fi: Anna alla oleva CSS-tyylitaulukko ja napsauta "Testaa"-painiketta

en: Resulting stylesheet
fi: Tuloksena syntyvä tyylitaulukko

en: Edit style transform rules
fi: Muokkaa tyylimuunnossääntöjä

en: E&xport
fi: &Vie

en: Export these rules to a file
fi: Vie nämä säännöt tiedostoon

en: &Import
fi: &Tuo

en: Import previously exported rules
fi: Tuo aiemmin vietyjä sääntöjä

en: &Test rules
fi: &Testaa sääntöjä

en: Save this ruleset for later re-use
fi: Tallenna tämä sääntöjoukko myöhempää käyttöä varten

en: Load a previously saved ruleset
fi: Lataa aiemmin tallennettu sääntöjoukko

en: No rules
fi: Ei sääntöjä

en: There are no rules to export
fi: Vietäviä sääntöjä ei ole

en: Choose file for exported rules
fi: Valitse tiedosto vietäville säännöille

en: Choose file to import rules from
fi: Valitse tiedosto, josta säännöt tuodaan

en:  index
fi:  indeksi

en: Clear {0}
fi: Tyhjennä {0}

en: Values changed
fi: Muuttuneet arvot

en: You have changed the values. In order to use this editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
fi: Olet muuttanut arvoja. Jotta voit käyttää tätä editoria, sinun on joko hylättävä tai sovellettava näitä muutoksia. Sovelletaanko muutokset?

en: Set {} to yes
fi: Aseta {} arvoksi kyllä

en: Set {} to no
fi: Aseta {} arvoksi ei

en: Clear {}
fi: Tyhjennä {}

en: Undefined
fi: Määrittelemätön

en: Today
fi: Tänään

en: Exact time: {}
fi: Tarkka aika: {}

en: items
fi: kohdetta

en: Open the Manage {} window
fi: Avaa hallintaikkuna {}

en: Open the {0} editor. If Ctrl or Shift is pressed, open the Manage {0} window
fi: Avaa {0}-editori. Jos Ctrl tai Shift on painettuna, avaa hallintaikkuna {0}

en: The enumeration "{0}" contains an invalid value that will be set to the default
fi: Luettelo "{0}" sisältää virheellisen arvon, joka asetetaan oletusarvoksi

en: Set {0} to No
fi: Aseta {0} arvoksi Ei

en: Set {0} to Yes
fi: Aseta {0} arvoksi Kyllä

en: Open Item editor
fi: Avaa kohde-editori

en: Apply changes
fi: Tallenna muutokset

en: Clear series
fi: Tyhjennä sarjat

en: Automatically number books
fi: Numeroi kirjat automaattisesti

en: If not checked, the series number for the books will be set to 1. If checked, selected books will be automatically numbered, in the order you selected them. So if you selected Book A and then Book B, Book A will have series number 1 and Book B series number 2.
fi: Jos valintaruutua ei ole rastittu, kirjojen sarjanumeroksi asetetaan 1. Jos valintaruutu on rastittu, valitut kirjat numeroidaan automaattisesti valitsemassasi järjestyksessä. Jos siis valitsit kirjan A ja sen jälkeen kirjan B, kirjan A sarjanumero on 1 ja kirjan B sarjanumero 2. Jos valitsit kirjan A ja sen jälkeen kirjan B, kirjan A sarjanumero on 1 ja kirjan B sarjanumero on 2.

en: Force numbers to start with
fi: Pakota numerot alkamaan

en: Series will normally be renumbered from the highest number in the database for that series. Checking this box will tell calibre to start numbering from the value in the box
fi: Sarjat numeroidaan tavallisesti uudelleen tietokannan korkeimmasta numerosta alkaen. Tämän ruudun ruksaaminen käskee Calibrea aloittamaan numeroinnin ruudussa olevasta arvosta

en: The amount by which to increment the series number for successive books. Only applicable when using force series numbers.
fi: Määrä, jolla sarjanumeroa kasvatetaan peräkkäisten kirjojen osalta. Sovelletaan vain, kun käytetään pakkosarjanumeroita.

en: The enumeration "{0}" contains invalid values that will not appear in the list
fi: Luettelo "{0}" sisältää virheellisiä arvoja, jotka eivät näy luettelossa

en: Remove all tags
fi: Poista kaikki tagit

en: tags to remove
fi: poistettavat tagit

en: You have entered values. In order to use this editor you must first discard them. Discard the values?
fi: Olet syöttänyt arvoja. Jotta voit käyttää tätä editoria, sinun on ensin hävitettävä ne. Hävitetäänkö arvot?

en: No details available.
fi: Yksityiskohtia ei ole saatavilla.

en: Device no longer connected.
fi: Laite ei ole enää yhdistetty.

en: Get device information
fi: Hae laitteen tiedot

en: Set library information
fi: Aseta kirjaston tiedot

en: Get list of books on device
fi: Hae luettelo laitteessa olevista kirjoista

en: Prepare files for transfer from device
fi: Valmistele tiedostot siirtoa varten laitteesta

en: Get annotations from device
fi: Hae huomautukset laitteesta

en: Send metadata to device
fi: Lähetä metadataa laitteelle

en: Send collections to device
fi: Lähetä kokoelmat laitteelle

en: Upload one book to the device | Upload {} books to the device
fi[0]: Lähetä yksi kirja laitteelle
fi[1]: Lähetä {} kirjaa laitteelle

en: Delete books from device
fi: Poista kirjat laitteelta

en: Download books from device
fi: Lataa kirjat laitteelta

en: View book on device
fi: Näytä kirja laitteessa

en: Set default send to device action
fi: Aseta oletus lähetä laitteeseen -toiminnolle

en: Send to main memory
fi: Lähetä päämuistiin

en: Send to storage card A
fi: Lähetä tallennuskortille A

en: Send to storage card B
fi: Lähetä tallennuskortille B

en: Send specific format to
fi: Lähetä erityisformaatti kohteeseen

en: Send and delete from library
fi: Lähetä ja poista kirjastosta

en: Eject device
fi: Poista laite

en: Error communicating with device
fi: Virhe laitteen kanssa kommunikoidessa

en: Manage the %s?
fi: Hallitsetko %s?

en: Detected the <b>%s</b>. Do you want calibre to manage it?
fi: Havaittu <b>%s</b>. Haluatko, että calibre hoitaa sen?

en: No suitable formats
fi: Ei sopivia formaatteja

en: Running jobs
fi: Käynnissä olevat työt

en: Cannot configure the device while there are running device jobs.
fi: Laitetta ei voi määrittää, kun laitetöitä on käynnissä.

en: Configure %s
fi: Määritä %s

en: Restart calibre for the changes to %s to be applied.
fi: Käynnistä calibre uudelleen, jolloin muutokset %s otetaan käyttöön.

en: Book already on device
fi: Kirja on jo laitteessa

en: The book {} is already present on the device. Resending it might cause any annotations/bookmarks on the device for this book to be lost. Are you sure?
fi: Kirja {} on jo laitteessa. Sen uudelleenlähettäminen saattaa aiheuttaa sen, että kaikki tämän kirjan merkinnät/kirjanmerkit menetetään laitteessa. Oletko varma?

en: Some books already on device
fi: Joitakin kirjoja on jo laitteessa

en: Some of the selected books are already on the device. Resending them might cause any annotations/bookmarks on the device for these books to be lost. Click "Show details" to see the books already on the device. Are you sure?
fi: Osa valituista kirjoista on jo laitteessa. Niiden uudelleenlähettäminen saattaa aiheuttaa sen, että näiden kirjojen merkinnät/kirjanmerkit menetetään laitteessa. Napsauta "Näytä tiedot" nähdäksesi laitteessa jo olevat kirjat. Oletko varma?

en: Error talking to device
fi: Virhe keskustelussa laitteen kanssa

en: There was a temporary error talking to the device. Please unplug and reconnect the device or reboot.
fi: Laitteeseen liittymisessä tapahtui väliaikainen virhe. Irrota ja kytke laite uudelleen tai käynnistä laite uudelleen.

en: Device:
fi: Laite:

en:  detected.
fi:  havaittu.

en: No books
fi: Ei kirjoja

en: selected to send
fi: valittu lähetettäväksi

en: No device
fi: Ei laitetta

en: No device connected
fi: Laitetta ei ole yhdistetty

en: %(num)i of %(total)i books
fi: %(num)i / %(total)i kirjasta

en: 0 of %i books
fi: 0 %i kirjasta

en: Choose format to send to device
fi: Valitse laitteeseen lähetettävä formaatti

en: Cannot send: No device is connected
fi: Ei voi lähettää: laitetta ei ole yhdistetty

en: No card
fi: Ei korttia

en: Cannot send: Device has no storage card
fi: Lähetys ei onnistu: Laitteessa ei ole tallennuskorttia

en: Auto convert the following books before uploading to the device?
fi: Muunnetaanko seuraavat kirjat automaattisesti ennen lataamista laitteeseen?

en: Sending catalogs to device.
fi: Lähetetään luetteloja laitteelle.

en: Sending news to device.
fi: Lähetetään uutisia laitteeseen.

en: Sending books to device.
fi: Lähetetään kirjoja laitteelle.

en: Could not upload the following books to the device, as no suitable formats were found. Convert the book(s) to a format supported by your device first.
fi: Seuraavia kirjoja ei voitu ladata laitteeseen, koska sopivia formaatteja ei löytynyt. Muunna kirja(t) ensin laitteen tukemaan muotoon.

en: No space on device
fi: Laitteella ei ole tilaa

en: <p>Cannot upload books to device there is no more free space available
fi: <p>Kirjoja ei voi ladata laitteeseen, vapaata tilaa ei ole enää käytettävissä

en: Incorrect destination
fi: Väärä määräpaikka

en: Analyzing books on the device: %d%% finished
fi: Laitteessa olevien kirjojen analysointi: %d%% valmis

en: Book format sync problem
fi: Kirjan formaatin synkronointiongelma

en: Some book formats in your library cannot be synced because they have dates in the future
fi: Joitakin kirjastossasi olevia kirjaformaatteja ei voi synkronoida, koska niiden päivämäärät ovat tulevaisuudessa

en: Device
fi: Laite

en: Unknown formats
fi: Tuntemattomia formaatteja

en: You have enabled the <b>{0}</b> formats for your {1}. The {1} may not support them. If you send these formats to your {1} they may not work. Are you sure?
fi: Olet ottanut käyttöön <b>{0}</b>-formaatit {1}:lle. {1} ei ehkä tue niitä. Jos lähetät näitä formaatteja {1}:lle, ne eivät ehkä toimi. Oletko varma?

en: Invalid template
fi: Epäkelpo malli

en: The template %s is invalid:
fi: Malli %s on virheellinen:

en: Select available formats and their order for this device
fi: Valitse käytettävissä olevat formaatit ja niiden järjestys tätä laitetta varten

en: If checked, books are placed into sub-folders based on their metadata on the device. If unchecked, books are all put into the top level folder.
fi: Jos valintaruutu on ruksattu, kirjat sijoitetaan alikansioihin niiden laitteessa olevan metadatan perusteella. Jos valintamerkki poistetaan, kaikki kirjat sijoitetaan ylimmän tason kansioon.

en: Use sub-folders
fi: Käytä alikansioita

en: Use author sort for author
fi: Käytä tekijän lajittelua tekijälle

en: Save &template:
fi: &Tallenna malli:

en: No formats selected
fi: Formaatteja ei ole valittu

en: You must choose at least one format to send to the device
fi: Laitteeseen lähetettäväksi on valittava vähintään yksi formaatti

en: <b>Save &template</b> to control the filename and
            location of files sent to the device:
fi: <b>&Tallenna malli</b> tiedostonimen ja
            laitteeseen lähetettävien tiedostojen sijainnin ohjaamiseksi:

en: A <b>list of &folders</b> on the device to
            which to send e-books. The first one that exists will be used:
fi: <b>luettelo &kansioista</b> laitteessa
            johon lähettää e-kirjoja. Ensimmäistä, joka on olemassa, käytetään:

en: Browse for a folder on the device
fi: Selaa kansiota laitteessa

en: Select the devices to be <b>ignored</b>. calibre <b>will not</b>
                connect to devices with a checkmark next to their names.
fi: Valitse laitteet, jotka <b>jätetään huomiotta</b>. calibre <b>ei ota</b>
                yhteyttä laitteisiin, joiden nimen vieressä on valintamerkki.

en: Send the %s format to the folder:
fi: Lähetä %s-formaatti kansioon:

en: Folder on the device
fi: Kansio laitteessa

en: &Remove rule
fi: &Poista sääntö

en: Format specific sending
fi: Formaattikohtainen lähettäminen

en: You can create rules that control where e-books of a specific
                format are sent to on the device. These will take precedence over
                the folders specified above.
fi: Voit luoda sääntöjä, joilla ohjataan, mihin tietyn e-kirja-
                formaatin kirjat lähetetään laitteessa. Näillä on etusija suhteessa
                edellä määritettyihin kansioihin.

en: Add a &new rule
fi: Lisää &uusi sääntö

en: The <b>%s</b> device has no serial number, it cannot be configured
fi: <b>%s</b> laitteella ei ole sarjanumeroa, sitä ei voi määrittää

en: <b>No MTP device connected.</b><p> You can only configure the MTP device plugin when a device is connected.
fi: <b>MTP-laitetta ei ole liitetty.</b><p> Voit määrittää MTP-laitteen laajennuksen vain, kun laite on liitetty.

en: If you want to un-ignore a previously ignored MTP device, use the "Ignored devices" tab.
fi: Jos haluat poistaa aiemmin huomiotta jätetyn MTP-laitteen merkinnän, käytä välilehteä "Huomiotta jätetyt laitteet".

en: Choose the formats to send to the %s
fi: Valitse formaatit, jotka lähetetään kohteeseen %s

en: &Ignore the %s in calibre
fi: Jätä %s huom&iotta kalibressa)

en: Change scanned &folders
fi: Muuta skannattuja &kansioita

en: Show device information
fi: Näytä laitetiedot

en: Copy to clipboard
fi: Kopioi leikepöydälle

en: The %s will be ignored in calibre
fi: %s jätetään huomiotta calibressa

en: You are trying to send books into the <b>%s</b> folder. This folder is currently ignored by calibre when scanning the device. You have to tell calibre you want this folder scanned in order to be able to send books to it. Click the <b>Configure</b> button below to send books to it.
fi: Yrität lähettää kirjoja <b>%s</b> kansioon. Calibre ei tällä hetkellä huomioi tätä kansiota, kun se skannaa laitetta. Sinun on kerrottava calibrelle, että haluat skannata tämän kansion, jotta voit lähettää kirjoja siihen. Napsauta alla olevaa <b>Määritä-painiketta</b> lähettääksesi kirjoja siihen.

en: Configure
fi: Määritä

en: Cannot send to %s
fi: Lähetys kohteeseen %s ei onnistu

en: Choose folder on device
fi: Valitse kansio laitteessa

en: <b>Scanned folders:</b>
fi: <b>Skannatut kansiot:</b>

en: You can select which folders calibre will scan when searching this device for books.
fi: Voit valita, mitkä kansiot calibre skannaa, kun se etsii kirjoja tästä laitteesta.

en: If you a select a previously unselected folder, any sub-folders will not be visible until you restart calibre.
fi: Jos valitset aiemmin valitsemattoman kansion, kaikki alikansiot eivät näy, ennen kuin käynnistät Calibren uudelleen.

en: Choose folders to scan
fi: Valitse skannattavat kansiot

en: File formats
fi: Tiedostoformaatit

en: Extra driver customization options
fi: Lisäajurin mukautusvaihtoehtoja

en: How many empty books?
fi: Kuinka monta tyhjää kirjaa?

en: How many empty books should be added?
fi: Kuinka monta tyhjää kirjaa tulisi lisätä?

en: Set the author of the new books to:
fi: Aseta uusien kirjojen tekijä:

en: Reset author to Unknown
fi: Palauta tekijän arvoksi Tuntematon

en: Set the series of the new books to:
fi: Aseta uusien kirjojen sarja:

en: Reset series
fi: Tyhjennä sarja

en: Set the title of the new books to:
fi: Määritä uusien kirjojen nimeksi seuraavat:

en: Reset title
fi: Tyhjennä nimi

en: Also create an empty e-book in format:
fi: Luo myös tyhjä e-kirja muodossa:

en: Also create an empty book format file that you can subsequently edit
fi: Luo myös tyhjä kirjamuotoinen tiedosto, jota voit myöhemmin muokata

en: Also copy book &formats when duplicating a book
fi: Kopioi myös kirjan &formaatti kirjaa monistettaessa

en: Also copy all e-book files into the newly created duplicate books.
fi: Kopioi myös kaikki e-kirjatiedostot äskettäin luotuihin kaksoiskappaleisiin.

en: &Duplicate current book
fi: &Monista nykyinen kirja

en: Make the new empty book records exact duplicates
    of the current book "%s", with all metadata identical
fi: Tee uusista tyhjistä kirjatietueista tarkat kaksoiskappaleet
    nykyisestä kirjasta "%s", jossa kaikki metadata on samanlainen

en: Add books by ISBN
fi: Lisää kirjoja ISBN-koodin mukaan

en: &Paste from clipboard
fi: &Liitä leikepöydältä

en: <p>Enter a list of ISBNs in the box to the left, one per line. calibre will automatically create entries for books based on the ISBN and download metadata and covers for them.</p>
    <p>Any invalid ISBNs in the list will be ignored.</p>
    <p>You can also specify a file that will be added with each ISBN. To do this enter the full path to the file after a <code>&gt;&gt;</code>. For example:</p>
    <p><code>9788842915232 &gt;&gt; %s</code></p><p>To use identifiers other than ISBN use key:value syntax, For example:</p>
    <p><code>amazon:B001JK9C72</code></p>
fi: <p>Kirjoita ISBN-numeroluettelo vasemmalla olevaan ruutuun, yksi kullekin riville. calibre luo kirjoille automaattisesti ISBN-tunnukseen perustuvia merkintöjä ja lataa niihin metadata ja kannet.</p>
    <p>Luettelossa olevat virheelliset ISBN-tunnukset ohitetaan.</p>
    <p>Voit myös määrittää tiedoston, joka lisätään kunkin ISBN-tunnuksen yhteyteen. Voit tehdä tämän kirjoittamalla tiedoston koko polun <code>&gt;&gt;</code> jälkeen. Esimerkiksi:</p>
    <p><code>9788842915232 &gt;&gt; %s</code></p><p>Jos haluat käyttää muita tunnisteita kuin ISBN-tunnusta, käytä avain:arvo -syntaksia. Esimerkiksi:</p>
    <p><code>amazon:B001JK9C72</code></p>

en: &Tags to set on created book entries:
fi: &Tagit, jotka asetetaan luoduille kirjamerkinnöille:

en: Check for books with the same ISBN already in library
fi: Tarkista, onko kirjastossa jo kirjoja, joilla on sama ISBN-numero

en: Some invalid ISBNs
fi: Joitakin virheellisiä ISBN-koodeja

en: Some of the ISBNs you entered were invalid. They will be ignored. Click "Show details" to see which ones. Do you want to proceed?
fi: Osa antamistasi ISBN-numeroista oli virheellisiä. Ne jätetään huomiotta. Klikkaa "Näytä tiedot" nähdäksesi, mitkä niistä. Haluatko jatkaa?

en: All invalid ISBNs
fi: Kaikki virheelliset ISBN-tunnukset

en: All the ISBNs you entered were invalid. No books can be added.
fi: Kaikki antamasi ISBN-tunnukset olivat virheellisiä. Kirjoja ei voi lisätä.

en: Edit authors
fi: Muokkaa tekijöitä

en: Edit the authors for this book. You can drag and drop to re-arrange authors
fi: Muokkaa tämän kirjan kirjoittajia. Voit järjestää tekijät uudelleen vetämällä ja pudottamalla

en: Enter an author to add
fi: Anna lisättävä kirjoittaja

en: &Remove selected
fi: &Poista valittu

en: Configure the Book details window
fi: Kirjan tiedot -ikkunan määrittäminen

en: Select displayed metadata
fi: Valitse näytettävä metadata

en: Note: <b>comments</b>-like columns will always be displayed at the end unless their "Heading position" is "Show heading to the side"
fi: Huomautus: <b>kommenttien kaltaiset</b> sarakkeet näytetään aina lopussa, ellei niiden "Otsikon sijainti" ole "Näytä otsikko sivussa"

en: Fit &cover within view
fi: Sovita &kansi näkymään

en: Next [%s]
fi: Seuraava [%s]

en: Previous [%s]
fi: Edellinen [%s]

en: Book {} doesn't exist
fi: Kirjaa {} ei ole olemassa

en: Configure this view
fi: Määritä tämä näkymä

en: This book is marked
fi: Tämä kirja on merkitty

en: This book is marked as: %s
fi: Tämä kirja on merkitty: %s

en: Path: {}
fi: Polku: {}

en: (the current book)
fi: (nykyinen kirja)

en: (from {})
fi: (mistä {})

en: (will not change)
fi: (ei muutu)

en: My books
fi: Omat kirjat

en: No help available
fi: Ei ohjetta saatavilla

en: No help available for this output format.
fi: Tälle lähtömuodolle ei ole saatavilla ohjeita.

en: Generate catalog
fi: Luo luettelo

en: Generate catalog for {0} books
fi: Luo luettelo {0} kirjalle

en: Catalo&g format:
fi: &Luettelomuoto:

en: Catalog &title (existing catalog with the same title will be replaced):
fi: Lue&ttelon nimi (olemassa oleva luettelo, jolla on sama nimi, korvataan):

en: &Send catalog to device automatically
fi: Lähetä luettelo laittee&seen automaattisesti

en: Add the catalog to your calibre library after it is generated.
    Note that if you disable adding of the catalog to the library
    automatic sending of the catalog to the device will not work.
fi: Lisää luettelo calibre-kirjastoosi sen luomisen jälkeen.
    Huomaa, että jos otat luettelon lisäämisen kirjastoon pois käytöstä
    luettelon automaattinen lähettäminen laitteeseen ei toimi.

en: &Add catalog to library
fi: &Lisää luettelo kirjastoon

en: Catalog options
fi: Luettelon valinnat

en: Check database integrity and compact it for improved performance.
fi: Tarkista tietokannan eheys ja tiivistä se suorituskyvyn parantamiseksi.

en: Also compact the Full text search database
fi: Tiivistä myös tekstihakutietokanta

en: This can be a very slow and memory intensive operation, depending on the size of the Full text database.
fi: Tämä voi olla hyvin hidas ja muistia vaativa toiminto, riippuen tekstitietokannan koosta.

en: Also compact the notes database
fi: Tiivistä myös huomautustietokanta

en: This can be a very slow and memory intensive operation, depending on the size of the notes database.
fi: Tämä voi olla hyvin hidas ja muistia vaativa toiminto, riippuen huomautustietokannan koosta.

en: Check the database file
fi: Tarkista tietokantatiedosto

en: Vacuuming database to improve performance.
fi: Tietokannan imurointi suorituskyvyn parantamiseksi.

en: This will take a while, please wait...
fi: Tämä kestää jonkin aikaa, odota...

en: Vacuuming...
fi: Imurointi...

en: Open folder {}
fi: Avaa kansio {}

en: Check library -- Problems found
fi: Tarkista kirjasto -- Ongelmia löytyi

en:         <h1>Help</h1>
    
            <p>calibre stores the list of your books and their metadata in a
            database. The actual book files and covers are stored as normal
            files in the calibre library folder. The database contains a list of the files
            and covers belonging to each book entry. This tool checks that the
            actual files in the library folder on your computer match the
            information in the database.</p>
    
            <p>The result of each type of check is shown to the left. The various
            checks are:
            </p>
            <ul>
            <li><b>Invalid titles</b>: These are files and folders appearing
            in the library where books titles should, but that do not have the
            correct form to be a book title.</li>
            <li><b>Extra titles</b>: These are extra files in your calibre
            library that appear to be correctly-formed titles, but have no corresponding
            entries in the database.</li>
            <li><b>Invalid authors</b>: These are files appearing
            in the library where only author folders should be.</li>
            <li><b>Extra authors</b>: These are folders in the
            calibre library that appear to be authors but that do not have entries
            in the database.</li>
            <li><b>Missing book formats</b>: These are book formats that are in
            the database but have no corresponding format file in the book's folder.
            <li><b>Extra book formats</b>: These are book format files found in
            the book's folder but not in the database.
            <li><b>Unknown files in books</b>: These are extra files in the
            folder of each book that do not correspond to a known format or cover
            file.</li>
            <li><b>Missing cover files</b>: These represent books that are marked
            in the database as having covers but the actual cover files are
            missing.</li>
            <li><b>Cover files not in database</b>: These are books that have
            cover files but are marked as not having covers in the database.</li>
            <li><b>Folder raising exception</b>: These represent folders in the
            calibre library that could not be processed/understood by this
            tool.</li>
            </ul>
    
            <p>There are two kinds of automatic fixes possible: <i>Delete
            marked</i> and <i>Fix marked</i>.</p>
            <p><i>Delete marked</i> is used to remove extra files/folders/covers that
            have no entries in the database. Check the box next to the item you want
            to delete. Use with caution.</p>
    
            <p><i>Fix marked</i> is applicable only to covers and missing formats
            (the three lines marked 'fixable'). In the case of missing cover files,
            checking the fixable box and pushing this button will tell calibre that
            there is no cover for all of the books listed. Use this option if you
            are not going to restore the covers from a backup. In the case of extra
            cover files, checking the fixable box and pushing this button will tell
            calibre that the cover files it found are correct for all the books
            listed. Use this when you are not going to delete the file(s). In the
            case of missing formats, checking the fixable box and pushing this
            button will tell calibre that the formats are really gone. Use this if
            you are not going to restore the formats from a backup.</p>
fi:         <h1>Ohje</h1>
    
            <p>Calibre tallentaa luettelon kirjoistasi ja niiden metadatasta
            tietokantaan. Varsinaiset kirjatiedostot ja kannet tallennetaan tavalliseen tapaan.
            tiedostoina calibre-kirjastokansioon. Tietokanta sisältää luettelon tiedostoista
            ja kansista, jotka kuuluvat kuhunkin kirjaan. Tämä työkalu tarkistaa,
            että tietokoneen kirjastokansiossa olevat todelliset tiedostot täsmäävät
            tietokannan tietoihin.</p>
    
            <p>Vasemmalla näkyy kunkin tarkastustyypin tulos. Eri
            tarkistukset ovat:
            </p>
            <ul>
            <li><b>Väärät otsikot</b>: Nämä ovat tiedostoja ja kansioita, jotka esiintyvät
            kirjastossa, joissa kirjojen otsikoiden pitäisi olla, mutta joissa ei ole sitä
            oikeaa muotoa ollakseen kirjan nimi.</li>
            <li><b>Lisäotsikot</b>: Nämä ovat ylimääräisiä tiedostoja calibre-
            kirjastossa, jotka näyttävät olevan oikeanmuotoisia otsikoita, mutta joilla ei ole vastaavia
            merkintöjä tietokannassa.</li>
            <li><b>Väärät tekijät</b>: Nämä ovat tiedostoja, jotka näkyvät...
            kirjastossa siellä, missä pitäisi olla vain kirjailijakansioita.</li>
            <li><b>Lisätekijät</b>: Nämä ovat kansioita 
            calibre-kirjastossa, jotka näyttävät kirjoittajilta, mutta joissa ei ole merkintöjä.
            tietokannassa.</li>
            <li><b>Puuttuvat kirjaformaatit</b>: Nämä ovat kirjaformaatteja, joita on
            tietokannassa, mutta joilla ei ole vastaavaa formaattitiedostoa kirjan kansiossa.
            <li><b>Lisäkirjaformaatit</b>: Nämä ovat kirjaformaattitiedostoja, jotka löytyvät osoitteesta
            kirjan kansiossa, mutta ei tietokannassa.
            <li><b>Tuntemattomat kirjatiedostot kirjoissa</b>: Nämä ovat ylimääräisiä tiedostoja 
            kirjakansiossa, jotka eivät vastaa tunnettua kirjamuotoa tai kansilehden
            tiedostoa.</li>
            <li><b>Puuttuvat kansitiedostot</b>: Nämä edustavat kirjoja, jotka on merkitty
            tietokantaan, että niillä olisi kannet, mutta todelliset kansitiedostot
            puuttuvat.</li>
            <li><b>Kansitiedostoja ei ole tietokannassa</b>: Nämä ovat kirjoja, joissa on ollut
            kansitiedostoja, mutta jotka on merkitty tietokantaan kansien puuttumisen vuoksi.</li>
            <li><b>Kansio poikkeuksella</b>: Nämä edustavat kansioita, jotka ovat
            calibre-kirjastossa, joita ei voitu käsitellä/ymmärtää tällä 
            työkalulla.</li>
            </ul>
    
            <p>Automaattisia korjauksia on mahdollista tehdä kahdenlaisia: <i>Poista
            merkitty</i> ja <i>Korjaa merkitty</i>.</p>
            <p><i>Poista merkitty</i> käytetään poistamaan ylimääräisiä tiedostoja/kansioita/kansia, joilla
            ei ole merkintöjä tietokannassa. Merkitse haluamasi kohteen vieressä oleva ruutu
            halutessasi poistaa. Käytä varoen.</p>
    
            <p><i>Korjaa merkitty</i> soveltuu vain kansiin ja puuttuviin formaatteihin.
            (kolme riviä, jotka on merkitty 'korjattavissa'). Puuttuvien kansitiedostojen tapauksessa,
            korjauskelpoinen-ruutu ja tämän painikkeen painaminen kertoo Calibrelle, 
            että kaikista luetelluista kirjoista puuttuu kansi. Käytä tätä vaihtoehtoa, jos
            et aio palauttaa kansia varmuuskopiosta. Kun kyseessä on ylimääräinen
            kansitiedosto, korjauskelpoiset-ruutu ja tämän painikkeen painaminen kertoo
            calibrelle, että sen löytämät kansitiedostot ovat oikein luetellut kaikkien kirjojen osalta.
            Käytä tätä, kun et aio poistaa tiedostoa. Kohdassa puuttuvien 
           formaattien korjauskelpoinen-ruutu ja painamalla tätä painiketta, voit
            painiketta painamalla kertoa Calibrelle, että formaatit ovat todella kadonneet. Käytä tätä, jos
            et aio palauttaa formaatteja varmuuskopiosta.</p>

en: &Run the check again
fi: Suorita tarkistus &uudelleen

en: Copy &to clipboard
fi: &Kopioi leikepöydälle

en: &Done
fi: &Valmis

en: Mark &all for delete
fi: Merkitse k&aikki poistettaviksi

en: Mark all deletable subitems
fi: Merkitse kaikki poistettavat alakohdat

en: Delete &marked
fi: &Poista merkityt

en: Delete marked files (checked subitems)
fi: Poista merkityt tiedostot (ruksatut alakohdat)

en: Mar&k all for fix
fi: Mer&kitse kaikki korjattavaksi

en: Mark all fixable items
fi: Merkitse kaikki korjattavat kohteet

en: &Fix marked
fi: &Korjaa merkityt

en: Fix marked sections (checked fixable items)
fi: Korjaa merkityt kohdat (ruksatut korjattavat kohteet)

en: Names to ignore:
fi: Huomioimatta jätettävät nimet:

en: Note: ignoring folders or files inside a book folder can lead to data loss. Ignored folders and files will be lost if you change the book's title or author(s).
fi: Huomautus: Kirjakansiossa olevien kansioiden tai tiedostojen huomiotta jättäminen voi johtaa tietojen menetykseen. Huomioimatta jätetyt kansiot ja tiedostot menetetään, jos muutat kirjan otsikkoa tai kirjoittajaa (kirjoittajia).

en: Enter comma-separated standard shell file name wildcards, such as synctoy*.dat. Used in library, author, and book folders
fi: Kirjoita pilkulla erotetut komentotulkin standarditiedoston nimen jokerimerkit, kuten synctoy*.dat. Käytetään kirjasto-, tekijä- ja kirjakansioissa

en: Extensions to ignore:
fi: Ohitettavat päätteet:

en: Enter comma-separated extensions without a leading dot. Used only in book folders
fi: Syötä pilkulla erotetut päätteet ilman johtavaa pistettä. Käytetään vain kirjakansioissa

en: (fixable)
fi: (korjattavissa)

en: (deletable)
fi: (poistettavissa)

en: Path from library
fi: Polku kirjastosta

en: The marked files and folders will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
fi: Merkityt tiedostot ja kansiot <b>poistetaan pysyvästi</b>. Oletko varma?

en: Choose format
fi: Valitse muoto

en: &Open with...
fi: &Avaa sovelluksella...

en: Edit "Open with" applications...
fi: Muokkaa "Avaa" -sovelluksia...

en: Format
fi: Formaatti

en: Existing
fi: Olemassa oleva

en: Convertible
fi: Vaihdettava

en: Choose location for calibre library
fi: Valitse calibre-kirjaston sijainti

en: Same as current
fi: Sama kuin nykyinen

en: The location %s contains the current calibre library
fi: Sijainti %s sisältää nykyisen calibre-kirjaston

en: Bad location
fi: Huono sijainti

en: You should not create a library inside the calibre folder as this folder is automatically deleted during upgrades.
fi: Kirjastoa ei kannata luoda calibre-kansion sisälle, koska tämä kansio poistetaan automaattisesti päivitysten yhteydessä.

en: You can only create libraries inside %s at the top level, not in sub-folders
fi: Voit luoda kirjastoja vain ylimmän tason %s-kansioon, et alikansioihin

en: No existing library found
fi: Olemassa olevaa kirjastoa ei löytynyt

en: There is no existing calibre library at %s
fi: Olemassa olevaa calibre-kirjastoa ei ole paikassa %s

en: Not empty
fi: Ei tyhjä

en: The folder %s is not empty. Please choose an empty folder.
fi: Kansio %s ei ole tyhjä. Valitse tyhjä kansio.

en: Moving library, please wait...
fi: Siirretään kirjastoa, odota...

en: Scanning...
fi: Skannataan...

en: Failed to move library
fi: Kirjaston siirtäminen epäonnistui

en: There was an error while moving the library. The operation has been aborted. Click "Show details" for details.
fi: Kirjastoa siirrettäessä tapahtui virhe. Operaatio on keskeytetty. Napsauta "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja.

en: No location
fi: Ei sijaintia

en: No location selected
fi: Sijaintia ei ole valittu

en: %s is not an existing folder
fi: %s ei ole olemassa oleva kansio

en: Choose your calibre library
fi: Valitse calibren kirjasto

en: Your calibre library is currently located at {0}
fi: Nykyinen calibre-kirjastosi on sijainnissa {0}

en: Use a previously &existing library at the chosen new location
fi: Käytä aiemmin ol&emassa olevaa kirjastoa valitussa uudessa sijainnissa

en: &Create an empty library at the new location
fi: &Luo tyhjä kirjasto uuteen sijaintiin

en: Copy the custom columns, saved searches, column widths, plugboards,
    user categories, and other information from the old to the new library
fi: Kopioi mukautetut sarakkeet, tallennetut haut, sarakkeiden leveydet ja plugboardit,
    käyttäjäluokat ja muut tiedot vanhasta kirjastosta uuteen kirjastoon

en: &Copy structure from the current library
fi: &Kopioi rakenne nykyisestä kirjastosta

en: &Move the current library to new location
fi: &Siirrä nykyinen kirjasto uuteen paikkaan

en: New &location:
fi: &Uusi sijainti:

en: Note that putting the calibre library on a Networked drive <a href="{}">is not safe</a>.
fi: Huomaa, että calibre-kirjaston sijoittaminen verkkoasemalle <a href="{}">ei ole turvallista</a>.

en: Add "%s" to toolbars or menus
fi: Lisää "%s" työkaluriveihin tai valikoihin

en: Select the toolbars and/or menus to add <b>%s</b> to:
fi: Valitse lisättävät työkalurivit ja/tai valikot <b>%s</b> :

en: You can also customise the plugin locations using <b>Preferences -> Interface -> Toolbars</b>
fi: Voit myös mukauttaa lisäosien sijainteja valitsemalla <b>Asetukset -&gt; Käyttöliittymä -&gt; Työkalurivit</b>

en: Edit comments
fi: Muokkaa kommentteja

en: Edit "{0}"
fi: Muokkaa "{0}"

en: Edit text
fi: Muokkaa tekstiä

en: Press Ctrl+Enter to accept or Esc to cancel
fi: Hyväksy painamalla Ctrl+Enter tai peruuta painamalla Esc

en: &Show this warning again
fi: Näytä tämä varoitu&s uudelleen

en: {num} of {series}
fi: {num} / {series}

en: Has cover
fi: Sisältää kannen

en: Target book
fi: Kohdekirja

en: Merge books
fi: Kirjojen yhdistäminen

en: Merge metadata
fi: Metatietojen yhdistäminen

en: Merge the metadata of the selected books into the target book
fi: Yhdistä valittujen kirjojen metadata kohdekirjaan

en: Merge formats
fi: Formaattien yhdistäminen

en: Merge the book files of the selected books into the target book
fi: Yhdistä valittujen kirjojen kirjatiedostot kohdekirjaksi

en: Delete merged books
fi: Poista yhdistetyt kirjat

en: Delete the selected books after merging
fi: Poista valitut kirjat yhdistämisen jälkeen

en: Replace existing cover
fi: Vaihda nykyinen kansi

en: Replace the cover in the target book with the dragged cover
fi: Korvaa kohdekirjan kansi raahatulla kannella

en: Book formats and metadata from the selected books will be merged into the target book ({title}).
fi: Valittujen kirjojen kirjaformaatit ja metadata yhdistetään kohdekirjaan ({title}).

en: The dragged cover will be used.
fi: Käytetään raahattua kantta.

en: Book formats from the selected books will be merged into to the target book ({title}). Metadata and cover in the target book will not be changed.
fi: Valittujen kirjojen kirjaformaatit yhdistetään kohdekirjaan ({title}). Kohdekirjan metadataa ja kansia ei muuteta.

en: Metadata from the selected books will be merged into to the target book ({title}). Formats will not be merged.
fi: Valittujen kirjojen metadata yhdistetään kohdekirjaan ({title}). Formaatteja ei yhdistetä.

en: All book formats of the target book will be kept.
fi: Kaikki kohdekirjan kirjaformaatitt säilytetään.

en: After being merged, the selected books will be <b>deleted</b>.
fi: Yhdistämisen jälkeen valitut kirjat <b>poistetaan</b>.

en: Any duplicate formats in the selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.
fi: Kaikki valittujen kirjojen päällekkäiset formaatit <b>poistetaan</b> pysyvästi Calibre-kirjastostasi.

en: Any formats not in the target book will be added to it from the selected books.
fi: Kaikki formaatit, jotka eivät ole kohdekirjassa, lisätään siihen valituista kirjoista.

en: Are you <b>sure</b> you want to proceed?
fi: Haluatko <b>varmasti</b> jatkaa?

en: Select folder to open as device
fi: Valitse avattava kansio laitteena

en: ERROR
fi: VIRHE

en: Create a new news source by clicking one of the buttons below
fi: Luo uusi uutislähde napsauttamalla yhtä alla olevista painikkeista

en: &Edit this recipe
fi: &Muokkaa tätä reseptiä

en: &Remove this recipe
fi: &Poista tämä resepti

en: S&ave recipe as file
fi: T&allenna resepti tiedostona

en: &Download this recipe
fi: &Lataa tämä resepti

en: Save recipe
fi: Tallenna resepti

en: Recipes
fi: Reseptit

en: Are you sure you want to permanently remove this recipe?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän reseptin pysyvästi?

en: Create a basic news recipe, by adding RSS feeds to it.
    For some news sources, you will have to use the "Switch to advanced mode" button below to further customize the fetch process.
fi: Luo perusuutisresepti lisäämällä siihen RSS-syötteitä.
    Joidenkin uutislähteiden kohdalla sinun on käytettävä alla olevaa "Siirry laajennettuun tilaan" -painiketta noutoprosessin mukauttamiseksi edelleen.

en: Recipe &title:
fi: Resep&tin nimi:

en: day(s)
fi: päivä(ä)

en: The oldest article to download
fi: Vanhin ladattava artikkeli

en: &Oldest article:
fi: &Vanhin artikkeli:

en: Maximum number of articles to download per feed.
fi: Ladattavien artikkeleiden enimmäismäärä syötettä kohden.

en: &Max. number of articles per feed:
fi: &Maksimi artikkelien määrä syötettä kohden:

en: Feeds in recipe
fi: Syötteet reseptissä

en: Move selected feed up
fi: Siirrä valittua syötettä ylöspäin

en: Remove selected feed
fi: Poista valittu syöte

en: Move selected feed down
fi: Siirrä valittua syötettä alaspäin

en: Add feed to recipe
fi: Lisää syöte reseptiin

en: &Feed title:
fi: Syötteen &otsikko:

en: Feed &URL:
fi: Syötteen &URL:

en: &Add feed
fi: &Lisää syöte

en: Add this feed to the recipe
fi: Lisää tämä syöte reseptiin

en: No feed title
fi: Syötteen nimeä ei ole

en: You must specify a title for the feed
fi: Sinun on määritettävä syötteen nimi

en: No feed URL
fi: Syötteen URL -osoitetta ei ole

en: You must specify a URL for the feed
fi: Sinun on määritettävä syötteen URL-osoite

en: Title required
fi: Otsikko vaaditaan

en: You must give your news source a title
fi: Sinun on annettava uutislähteellesi otsikko

en: Feed required
fi: Syöte vaaditaan

en: You must add at least one feed to your news source
fi: Sinun on lisättävä vähintään yksi syöte uutislähteeseesi

en: Invalid recipe
fi: Virheellinen resepti

en: My news source
fi: Uutislähteeni

en: For help with writing advanced news recipes, see the <a href="%s">User Manual</a>
fi: Ohjeita edistyneiden uutisreseptien kirjoittamiseen on <a href="%s">Käyttäjän käsikirjassa</a>

en: Choose builtin recipe
fi: Valitse sisäänrakennettu resepti

en: Go
fi: Siirry

en: Choose recipe
fi: Valitse resepti

en: You must choose a recipe to customize first
fi: Sinun on ensin valittava muokattava resepti

en: Add custom news source
fi: Lisää mukautettu uutislähde

en: &New recipe
fi: &Uusi resepti

en: Create a new recipe from scratch
fi: Luo uusi resepti tyhjästä

en: Customize &builtin recipe
fi: Mukauta &sisäänrakennettua reseptiä

en: Customize a builtin news download source
fi: Mukauta sisäänrakennettua uutisten latauslähdettä

en: Load a recipe from a file
fi: Lataa resepti tiedostosta

en: Load recipe from &file
fi: Lataa resepti &tiedostosta

en: &Show recipe files
fi: Näytä re&septitiedostot

en: Show the folder containing all recipe files
fi: Näytä kaikki reseptitiedostot sisältävä kansio

en: Import &OPML
fi: Tuo &OPML

en: Import a collection of RSS feeds in OPML format
    Many RSS readers can export their subscribed RSS feeds
    in OPML format
fi: Tuo kokoelma RSS-syötteitä OPML-muodossa
    Monet RSS-lukijat voivat viedä tilaamiaan RSS-syötteitä
    OPML-muodossa

en: S&witch to advanced mode
fi: Vaihda edist&yneeseen tilaan

en: Edit this recipe in advanced mode
fi: Muokkaa tätä reseptiä edistyneessä tilassa

en: Are you sure? Any unsaved changes will be lost.
fi: Oletko varma? Kaikki tallentamattomat muutokset menetetään.

en: No recipes
fi: Ei reseptejä

en: No custom recipes created.
fi: Mukautettuja reseptejä ei ole luotu.

en: Choose a recipe file
fi: Valitse reseptitiedosto

en: Invalid input
fi: Virheellinen syöte

en: <p>Could not create recipe. Error:<br>%s
fi: <p>Reseptiä ei voitu luoda. Virhe:<br>%s

en: Failed to create recipes
fi: Reseptien luominen epäonnistui

en: Failed to create some recipes, click "Show details" for details
fi: Joidenkin reseptien luominen epäonnistui, napsauta "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja

en: Manage data files for {}
fi: Tiedostojen hallinta {}

en: &Sort by:
fi: &Järjestysperuste:

en: Recency
fi: Toistuvuus

en: Size
fi: Koko

en: Open with
fi: Avaa sovelluksella

en: &Add files
fi: Lisää tiedostoj&a

en: &Remove files
fi: &Poista tiedostoja

en: Trash bin
fi: Roskakori

en: Recycle bin
fi: Roskakori

en: Move all selected files to the system {trash}.
    They can be restored from there if needed
fi: Siirrä kaikki valitut tiedostot roskiin {trash}.
    Ne voidaan tarvittaessa palauttaa

en: Rename this file
fi: Nimeä tämä tiedosto uudelleen

en: Open with...
fi: Avaa sovelluksella...

en: Open %s file with...
fi: Avaa %s-tiedosto sovelluksella...

en: Choose files to add
fi: Valitse lisättävät tiedostot

en: Cannot add these data files to the book because they are already in the book's data files folder
fi: Näitä tiedostoja ei voi lisätä kirjaan, koska ne ovat jo kirjan datatiedostokansiossa

en: Replace existing files?
fi: Korvataanko olemassa olevat tiedostot?

en: The following files already exist as data files in the book. Replace them?
fi: Seuraavat tiedostot ovat jo olemassa kirjan datatiedostoina. Korvataanko ne?

en: No files selected to remove
fi: Poistettavia tiedostoja ei ole valittu

en: Send the file "{}" to the Recycle Bin?
fi: Lähetetäänkö tiedosto "{}" roskakoriin?

en: Send the {} selected files to the Recycle Bin?
fi: Lähetetäänkö {} valittua tiedostoa roskakoriin?

en: "{}" is not a valid file name
fi: "{}" ei ole kelvollinen tiedostonimi

en: Replace existing file?
fi: Korvataanko olemassa oleva tiedosto?

en: Another data file with the name "{}" already exists. Replace it?
fi: Toinen tiedosto nimellä "{}" on jo olemassa. Korvataanko se?

en: All checked books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Please verify the list.
fi: Kaikki valitut kirjat <b>poistetaan pysyvästi</b> laitteestasi. Tarkista lista.

en: Location
fi: Sijainti

en: Delete from device
fi: Poista laitteelta

en: %(curr)s (was %(initial)s)
fi: %(curr)s (oli %(initial)s)

en: Item is blank
fi: Kohde on tyhjä

en: An item cannot be set to nothing. Delete it instead.
fi: Kohdetta ei voi asettaa tyhjäksi. Poista se sen sijaan.

en: No item selected
fi: Ei valittua kohdetta

en: You must select one item from the list of available items.
fi: Sinun on valittava yksi kohde käytettävissä olevien kohteiden luettelosta.

en: No items selected
fi: Kohdetta ei ole valittu

en: You must select at least one item from the list.
fi: Sinun on valittava vähintään yksi kohde luettelosta.

en: Are you sure you want to delete the following items?
fi: Haluatko varmasti poistaa seuraavat kohteet?

en: Category editor
fi: Luokkaeditori

en: Items in use
fi: Käytössä olevat kohteet

en: Delete item from database. This will unapply the item from all books and then remove it from the database.
fi: Poista kohde tietokannasta. Tämä poistaa kohteen kaikista kirjoista ja poistaa sen tietokannasta.

en: Rename the item in every book where it is used.
fi: Nimeä kohde uudelleen jokaisessa kirjassa, jossa sitä käytetään.

en: <p>This book is locked by <b>DRM</b>. To learn more about DRM and why you cannot read or convert this book in calibre, <a href="{0}">click here</a>. </p>
fi: <p>Tämä kirja on lukittu <b>DRM:</b>llä. Jos haluat lisätietoja DRM:stä ja siitä, miksi et voi lukea tai muuntaa tätä kirjaa Calibressa, <a href="{0}">klikkaa tästä</a>. </p>

en: This book has DRM
fi: Tässä kirjassa on DRM

en: Duplicate found | duplicates found
fi[0]: Kaksoiskappale löydetty
fi[1]: kaksoiskappaleita löydetty

en: Books with the same titles as the following already exist in calibre. Select which books you want added anyway.
fi: Calibrossa on jo kirjoja, joiden otsikot ovat samat kuin seuraavat. Valitse, mitkä kirjat haluat joka tapauksessa lisätä.

en: Already in calibre:
fi: Calibressa jo nyt:

en: No matches found
fi: Ei vastaavia kohteita

en: Author sort
fi: Tekijälajittelu

en: Count
fi: Määrä

en: Link
fi: Linkki

en: Copy to author sort
fi: Kopioi tekijälajitteluun

en: Show books by author in book list
fi: Näytä kirjat tekijän mukaan kirjaluettelossa

en: Copy to author
fi: Kopio tekijään

en: Invalid author name
fi: Virheellinen tekijän nimi

en: You cannot change an author to multiple authors.
fi: Et voi vaihtaa kirjoittajaa useampaan tekijään.

en: Manage authors
fi: Kirjoittajien hallinta

en: &Search for:
fi: &Etsittävä:

en: Filter &by:
fi: &Suodata:

en: Fi&lter
fi: Suo&datin

en: S&earch
fi: &Etsi

en: Show &all authors
fi: Näytä k&aikki tekijät

en: Only show authors in the current &Virtual library
fi: Näytä vain nykyisessä &Virtuaalikirjastossa olevat tekijät

en: O&nly show authors in the currently selected books
fi: Näytä vain tällä hetkellä valittujen kirjojen tekijät

en: Reset all the author sort values to a value automatically
    generated from the author. Exactly how this value is automatically
    generated can be controlled via Preferences->Advanced->Tweaks
fi: Palauta kaikki tekijän lajitteluarvot arvoiksi automaattisesti
    luotu tekijältä. Täsmälleen kuinka tämä arvo on automaattisesti
    luotu, voidaan ohjata Asetukset->Lisäasetukset->Tweaks-kohdassa

en: &Recalculate all author sort values
fi: Laske kaikki tekijälajittelua&rvot uudelleen

en: Copy author sort to author for every author. You typically use this button
    after changing Preferences->Advanced->Tweaks->Author sort name algorithm
fi: Kopioi tekijälajittelu jokaiselle tekijälle. Käytät yleensä tätä painiketta
    sen jälkeen, kun olet muuttanut Asetukset->Lisäasetukset->Tarkennukset->Tekijälajittelun nimen algoritmi -vaihtoehtoa

en: &Copy all author sort values to author
fi: &Kopioi kaikki tekijän lajitteluarvot tekijälle

en: <p>Edit the currently selected cell. If an author is edited then it is renamed
                    in every book where it is used. Double-clicking and pressing the edit
                    key also work.</p>
fi: <p>Muokkaa parhaillaan valittua solua. Jos kirjoittajaa muokataan, se nimetään uudelleen
                    jokaisessa kirjassa, jossa sitä käytetään. Kaksoisnapsauttamalla ja painamalla muokkaus
                    näppäintä toimivat myös.</p>

en: Edi&t current cell
fi: Muokkaa nykyis&tä solua

en: The URL for this link
fi: Tämän linkin URL-osoite

en: The name (optional) for this link
fi: Tämän linkin nimi (valinnainen)

en: Choose an image:
fi: Valitse kuva:

en: Filename for the image
fi: Kuvan tiedostonimi

en: Choose image &file
fi: Valitse kuva&tiedosto

en: Place image:
fi: Sijoita kuva:

en: Float &left
fi: Kelluta &vasemmalle

en: Inline
fi: Sisäinen

en: Float &right
fi: Kelluta &oikealle

en: Bad image
fi: Huono kuva

en: Failed to render the image in {}
fi: Kuvan renderöinti epäonnistui {}

en: Could not paste
fi: Liittäminen ei onnistu

en: No image is present in the system clipboard
fi: Leikepöydällä ei ole kuvaa

en: Edit notes for {}
fi: Muokkaa huomautuksia kohteelle {}

en: Export note to a file
fi: Vie huomautus tiedostoon

en: HTML files
fi: HTML-tiedostot

en: Import note from a file
fi: Tuo huomautus tiedostosta

en: Edit permissible values for {0}
fi: Muokkaa sallittuja arvoja kohteelle {0}

en: Add a new permissible value
fi: Lisää uusi sallittu arvo

en: Color
fi: Väri

en: Was
fi: Oli

en: Selects the color of the text when displayed in the book list. Either all rows must have a color or no rows have a color
fi: Valitsee tekstin värin, kun se näytetään kirjaluettelossa. Joko kaikilla riveillä on oltava väri tai millään rivillä ei ole väriä

en: Select a cell
fi: Valitse solu

en: Select a cell before clicking the button
fi: Valitse solu ennen painikkeen napsauttamista

en: Empty value
fi: Tyhjä arvo

en: Empty values are not allowed
fi: Tyhjät arvot eivät ole sallittuja

en: Duplicate value
fi: Kaksoisarvo

en: The value "{0}" is in the list more than once, perhaps with different case
fi: Arvo "{0}" on luettelossa useammin kuin kerran, kenties eri tapauksessa

en: Invalid colors specification
fi: Virheellinen värien määrittely

en: Either all values or no values must have colors
fi: Joko kaikilla arvoilla tai millään arvolla ei saa olla väriä

en: Previous location:
fi: Edellinen sijainti:

en: Location to import this library to
fi: Sijainti, johon tämä kirjasto tuodaan

en: Select &folder
fi: Valitse &kansio

en: Choose a folder for this library
fi: Valitse kansio tälle kirjastolle

en: Working, please wait...
fi: Työskennellään, odota...

en: Total:
fi: Yhteensä:

en: Current:
fi: Nykyinen:

en: You can export all calibre data, including your books, settings and plugins into a single folder. Then, you can use this tool to re-import all that data into a different calibre install, for example, on another computer.
fi: Voit viedä kaikki Calibre-tiedot, mukaan lukien kirjat, asetukset ja liitännäiset, yhteen kansioon. Tämän jälkeen voit käyttää tätä työkalua kaikkien näiden tietojen tuomiseen uudelleen toiseen calibre-asennukseen, esimerkiksi toiseen tietokoneeseen.

en: This is a simple way to move your calibre installation with all its data to a new computer, or to replicate your current setup on a second computer.
fi: Tämä on yksinkertainen tapa siirtää calibre-asennuksesi kaikkine tietoineen uudelle tietokoneelle tai kopioida nykyinen asennus toiselle tietokoneelle.

en: &Export all your calibre data
fi: &Vie kaikki calibre-tietosi

en: &Import previously exported data
fi: &Tuo aiemmin viedyt tiedot

en: {0} [Size: {1}]
    in {2}
fi: {0} [Koko: {1}]
    {2}:ssa

en: Calculating...
fi: Lasketaan...

en: Select which libraries you want to export below
fi: Valitse, mitkä kirjastot haluat viedä

en: Specify the folder containing the previously exported calibre data that you wish to import.
fi: Määritä kansio, joka sisältää aiemmin viedyt calibre-tiedot, jotka haluat tuoda.

en: Choose &folder
fi: Valitse &kansio

en: Specify locations for the libraries you want to import. A location must be an empty folder on your computer. If you leave any blank, those libraries will not be imported.
fi: Määritä tuotavien kirjastojen sijainnit. Sijainnin on oltava tyhjä kansio tietokoneella. Jos jätät jonkin tyhjäksi, näitä kirjastoja ei tuoda.

en: Select folder with exported data
fi: Valitse kansio, johon viedyt tiedot on tallennettu

en: Importing calibre data means all libraries, settings, plugins, etc will be imported. This is a security risk, only proceed if the data you are importing was previously generated by you, using the calibre export functionality.
fi: Calibre-tietojen tuominen tarkoittaa, että kaikki kirjastot, asetukset, laajennukset jne. tuodaan. Tämä on tietoturvariski, jatka vain, jos olet aiemmin luonut tuotavat tiedot Calibren vientitoiminnolla.

en: Not valid
fi: Ei kelvollinen

en: The folder {0} is not valid: {1}
fi: Kansio {0} ei ole kelvollinen: {1}

en: Content server running
fi: Sisältöpalvelin käynnissä

en: Cannot import while the Content server is running, shut it down first by clicking the "Connect/share" button on the calibre toolbar
fi: Tuonti ei onnistu, kun sisältöpalvelin on käynnissä, sammuta se ensin napsauttamalla Calibre-työkalurivin "Yhdistä/jaa"-painiketta

en: No folder selected
fi: Kansiota ei ole valittuna

en: You must select a folder containing the previously exported data that you wish to import
fi: Sinun on valittava kansio, joka sisältää aiemmin viedyt tiedot, jotka haluat tuoda

en: %s is not a folder
fi: %s ei ole kansio

en: Not a folder
fi: Ei kansio

en: %s is not an empty folder
fi: %s ei ole tyhjä kansio

en: Folder not empty
fi: Kansio ei ole tyhjä

en: No libraries selected
fi: Kirjastoja ei ole valittu

en: You must specify the location for at least one library
fi: Sinun on määritettävä sijainti ainakin yhdelle kirjastolle

en: Some libraries ignored
fi: Jotkin kirjastot ohitettu

en: You have chosen not to import some libraries. Proceed anyway?
fi: Olet päättänyt olla tuomatta joitakin kirjastoja. Jatketaanko silti?

en: Choose a folder to export to
fi: Valitse kansio, johon viedään

en: Export folder not empty
fi: Vientikansio ei ole tyhjä

en: The folder you choose to export the data to must be empty.
fi: Kansion, johon tiedot viedään, on oltava tyhjä.

en: Exporting all calibre data...
fi: Viedään kaikkia calibren tietoja...

en: Failed to export data.
fi: Tietojen vieminen epäonnistui.

en: Importing all calibre data...
fi: Tuodaan kaikkia calibren tietoja...

en: Failed to import data.
fi: Tietojen tuominen epäonnistui.

en: Active jobs
fi: Aktiiviset työt

en: Find next match
fi: Etsi seuraava tulos

en: &Search
fi: &Etsi

en: &Stop selected jobs
fi: &Pysäytä valitut työt

en: &Hide selected jobs
fi: P&iilota valitut työt

en: Show job &details
fi: N&äytä työn tiedot

en: Show &all jobs
fi: Näytä &kaikki työt

en: Stop &all non device jobs
fi: Pysäytä k&aikki muut paitsi laitetehtävät

en: &Hide all jobs
fi: Pii&lota kaikki työt

en: &Metadata
fi: &Metatiedot

en: Authors
fi: Tekijät

en: You must enter a search expression into the search field
fi: Hakukenttään on syötettävä hakulauseke

en: Could not search
fi: Haku ei onnistu

en: You must select a matching book
fi: Sinun on valittava vastaava kirja

en: Do a search to find the book you want to match
fi: Tee haku vastaavasta kirjasta

en: <p>Remember to update metadata on the device when you are done (Right click the device icon and select <i>Update cached metadata</i>)</p>
fi: <p>Muista päivittää laitteen metadata, kun olet valmis (napsauta laitteen kuvaketta hiiren kakkospainikkeella ja valitse <i>'Päivitä välimuistissa olevat metadata'</i>)</p>

en: Show &details
fi: &Näytä tiedot

en: Hide &details
fi: &Piilota tiedot

en: Show detailed information about this error
fi: Näytä yksityiskohtaiset tiedot tästä virheestä

en: Copied
fi: Kopioitu

en: &View log
fi: &Näytä loki

en: Abort
fi: Keskeytä

en: &Retry
fi: &Yritä uudelleen

en: Hide the remaining error message | Hide the {} remaining error messages
fi[0]: Piilota jäljellä oleva virheilmoitus
fi[1]: Piilota {} jäljellä olevaa virheilmoitusta

en: Working
fi: Työn alla

en: Processing %d books, please wait...
fi: Käsitellään %d kirjaa, odota...

en: Current step progress: %p %
fi: Nykyisen vaiheen edistyminen: %p %

en: Step %v/%m
fi: Vaihe %v/%m

en: Lower Case
fi: Pienet kirjaimet

en: Upper Case
fi: Suuret kirjaimet

en: Title Case
fi: Otsikon kirjainkoko

en: Character match
fi: Merkin vastaavuus

en: Regular expression
fi: Säännöllinen lauseke

en: Replace field
fi: Korvaa kenttä

en: Prepend to field
fi: Lisätään kenttään

en: Append to field
fi: Liitä kenttään

en: Editing metadata for one book | Editing metadata for {} books
fi[0]: Muokataan yhden kirjan metadataa
fi[1]: Muokataan {} kirjan metadataa

en: Immediately make all changes without closing the dialog. This operation cannot be canceled or undone
fi: Tee kaikki muutokset välittömästi sulkematta valintaikkunaa. Tätä toimintoa ei voi peruuttaa tai kumota

en: Book %d:
fi: Kirja %d:

en: Enter an identifier type
fi: Syötä tunnisteen tyyppi

en: <b>You can destroy your library using this feature.</b> Changes are permanent. There is no undo function. You are strongly encouraged to back up your library before proceeding.<p>Search and replace in text fields using character matching or regular expressions.
fi: <b>Voit tuhota kirjastosi tällä toiminnolla.</b> Muutokset ovat pysyviä. Peruutustoimintoa ei ole. Suosittelemme vahvasti varmuuskopioimaan kirjastosi ennen jatkamista.<p>Haku ja korvaaminen tekstikentissä käyttämällä merkkien täsmäytystä tai säännöllisiä lausekkeita.

en: In character mode, the field is searched for the entered search text. The text is replaced by the specified replacement text everywhere it is found in the specified field. After replacement is finished, the text can be changed to upper-case, lower-case, or title-case. If the Case-sensitive check box is checked, the search text must match exactly. If it is unchecked, the search text will match both upper- and lower-case letters
fi: Merkkitilassa kenttään etsitään syötettyä hakutekstiä. Teksti korvataan määritetyllä korvaavalla tekstillä kaikkialla, missä se löytyy määritetystä kentästä. Kun korvaaminen on päättynyt, teksti voidaan vaihtaa isoksi, pieneksi tai otsikkokirjaimeksi. Jos Sama kirjainkoko on valittuna, hakutekstin on vastattava täsmälleen. Jos valintaruutu ei ole valittuna, hakuteksti vastaa sekä isoja että pieniä kirjaimia

en: S/R TEMPLATE ERROR
fi: S/R-MALLIN VIRHE

en: You must specify a destination when source is a composite field or a template
fi: Sinun on määritettävä kohde, kun lähde on yhdistelmäkenttä tai malli

en: The replacement value for a rating column must be empty or an integer between 0 and 10
fi: Luokitussarakkeen korvausarvon on oltava tyhjä tai kokonaisluku väliltä 0–10

en: You must specify a destination identifier type
fi: Sinun on määritettävä kohdetunnisteen tyyppi

en: You must specify a search expression in the "Search for" field
fi: Sinun on määritettävä hakulauseke "Etsi" -kenttään

en: Invalid identifier string
fi: Virheellinen tunnistemerkkijono

en: The identifier string for book "{0}" (id {1}) is invalid. It must be a comma-separated list of pairs of strings separated by a colon.
    
    Do you want to continue processing books?
fi: Kirjan "{0}" tunnistemerkkijono (id {1}) on virheellinen. Sen on oltava pilkuilla erotettu luettelo kaksoispisteellä erotetuista merkkijonopareista.
    
    Haluatko jatkaa kirjojen käsittelyä?

en: Result identifier string:
fi: Tuloksen tunnusmerkkijono:

en: Search/replace invalid
fi: Etsi/korvaa virheellinen

en: Search/replace is invalid: %s
fi: Etsi/korvaa on virheellinen: %s

en: Covers compressed
fi: Kannet pakattu

en: Covers were compressed by {percent:.1%} from a total size of {old} to {new}.
fi: Kannet pakattiin {percent:.1%} kokonaiskoosta {old} uuteen {new}.

en: Delete saved search/replace
fi: Poista tallennettu haku/korvaus

en: The selected saved search/replace will be deleted. Are you sure?
fi: Valittu tallennettu haku/korvaus poistetaan. Oletko varma?

en: Save search/replace
fi: Tallenna haku/korvaus

en: Search/replace name:
fi: Nimi etsi/korvaa -toiminnolle:

en: That saved search/replace already exists and will be overwritten. Are you sure?
fi: Tallennettu haku/korvaus on jo olemassa, ja se korvataan. Oletko varma?

en: Edit meta information
fi: Muokkaa metadataa

en: &Author(s):
fi: &Tekijä(t)

en: This will cause the author sort field to be automatically updated
     based on the authors field for each selected book. Note that if
     you use the control above to set authors in bulk, the author sort
     field is updated anyway, regardless of the value of this checkbox.
fi: Tämä aiheuttaa tekijän lajittelukentän automaattisen päivityksen
     kunkin valitun kirjan Tekijät-kentän perusteella. Huomaa, että jos
     yllä olevan ohjausobjektin avulla voit määrittää tekijät joukkona, tekijän lajittelu
     -kenttä päivitetään joka tapauksessa tämän valintaruudun arvosta riippumatta.

en: A&utomatically set author sort
fi: Aseta kirjoittajan lajittelu a&utomaattisesti

en: S&wap title and author
fi: &Vaihda otsikko ja kirjoittaja

en: Author s&ort:
fi: Tekijä&lajittelu:

en: Specify how the author(s) of this book should be sorted. For example Charles Dickens should be sorted as Dickens, Charles.
fi: Määritä, miten tämän kirjan tekijä(t) lajitellaan. Esimerkiksi Charles Dickens olisi lajiteltava muotoon Dickens, Charles.

en: &Rating:
fi: &Arvosana:

en: &Apply rating
fi: Käytä luokitust&a

en: &Publisher:
fi: &Julkaisija:

en: If checked, the publisher will be cleared
fi: Jos valittu, julkaisija tyhjenee

en: &Clear pub
fi: &Tyhjennä julkaisija

en: Add ta&gs:
fi: Lisää ta&geja:

en: Open Tag editor
fi: Avaa Tagieditori

en: &Remove tags:
fi: &Poista tageja:

en: Comma separated list of tags to remove from the books.
fi: Pilkulla erotettu luettelo kirjoista poistettavista tageista.

en: Check this box to remove all tags from the books.
fi: Rastita tämä ruutu, jos haluat poistaa kaikki tagit kirjoista.

en: &Clear all
fi: &Tyhjennä kaikki

en: Ser&ies:
fi: Sar&jat:

en: If checked, the series will be cleared
fi: Jos valitaan, sarja tyhjennetään

en: &Clear series
fi: &Tyhjennä sarjat

en: If not checked, the series number for the books will be set to 1.
    If checked, selected books will be automatically numbered, in the order
    you selected them. So if you selected Book A and then Book B,
    Book A will have series number 1 and Book B series number 2.
fi: Jos valintaruutua ei ole rastittu, kirjojen sarjanumeroksi asetetaan 1. Jos valintaruutu on rastittu, valitut kirjat numeroidaan automaattisesti valitsemassasi järjestyksessä. Jos siis valitsit kirjan A ja sen jälkeen kirjan B, kirjan A sarjanumero on 1 ja kirjan B sarjanumero 2. Jos valitsit kirjan A ja sen jälkeen kirjan B, kirjan A sarjanumero on 1 ja kirjan B sarjanumero on 2.

en: &Automatically number books in this series
fi: &Automaattinen numerointi tämän sarjan kirjoille

en: Series will normally be renumbered from the highest number in the database
    for that series. Checking this box will tell calibre to start numbering
    from the value in the box
fi: Sarjat numeroidaan yleensä uudelleen tietokannan korkeimmasta numerosta alkaen
    kyseisen sarjan osalta. Tämän ruudun rastitus kertoo Calibren aloittavan numeroinnin
    laatikossa olevasta arvosta

en: &Force numbers to start with:
fi: &Pakota numerot alkamaan:

en: &Date:
fi: &Päivämäärä:

en: A&pply date
fi: Sovelt&amispäivä

en: P&ublished:
fi: &Julkaistu:

en: Clear published date
fi: Tyhjennä julkaisupäivä

en: &Languages:
fi: &Kielet:

en: Check this box to remove all languages from the books.
fi: Rastita tämä ruutu, jos haluat poistaa kaikki kielet kirjoista.

en: Clear &all
fi: Tyhjennä k&aikki

en: When doing a same format to same format conversion,
     e.g., EPUB to EPUB, calibre saves the original EPUB
     as ORIGINAL_EPUB. This option tells calibre to restore
     the EPUB from ORIGINAL_EPUB. Useful if you did a bulk
     conversion of a large number of books and something went wrong.
fi: Kun muunnat samasta formaatista samaan formaattiin, 
     esim. EPUB:sta EPUB:ksi, calibre tallentaa alkuperäisen EPUB:n
    ORIGINAL_EPUBna. Tämä vaihtoehto käskee calibrea palauttamaan
    EPUBin ORIGINAL_EPUBna.
    Hyödyllinen, jos olet tehnyt joukkomuunnoksen
    ja jokin meni pieleen.

en: Restore pre conversion &originals, if available
fi: Palauta muuntamista edeltävät ja alkuperäiset tied&ot, jos käytettävissä

en: Remove stored conversion settings for the selected books.
    
    Future conversion of these books will use the default settings.
fi: Poista valittujen kirjojen tallennetut muuntamisasetukset.
    
    Näiden kirjojen muuntamisessa käytetään jatkossa oletusasetuksia.

en: Remove &stored conversion settings for the selected books
fi: Poista &tallennetut muunnosasetukset valituille kirjoille

en: Force the title to be in title case. If both this and swap authors are checked,
    title and author are swapped before the title case is set
fi: Pakota otsikko käyttämään otsikkokirjaimia. Jos sekä tämä että vaihda tekijät on valittuna,
    otsikko ja tekijä vaihdetaan ennen kuin otsikon kirjainkoko asetetaan

en: Change title &case to:
fi: Vaihda otsikkokoko muotoon:

en: Update title sort based on the current title. This will be applied only after other changes to title.
fi: Päivitä otsikkolajittelu nykyisen otsikon perusteella. Tätä sovelletaan vasta otsikon muiden muutosten jälkeen.

en: Update &title sort
fi: Päivitä o&tsikkolajittelu

en: Set the metadata in calibre from the metadata in the e-book files associated with each book. Note that this does not change the cover, for that, use the separate option below.
fi: Määritä calibren metadata kuhunkin kirjaan liittyvien e-kirjatiedostojen metadatasta. Huomaa, että tämä ei muuta kansikuvia, vaan sitä varten on käytettävä alla olevaa erillistä vaihtoehtoa.

en: Set &metadata (except cover) from the e-book files
fi: Aseta &metadata (kansilehtiä lukuun ottamatta) e-kirjatiedostoista

en: Change &cover
fi: Vaihda &kansi

en: &Generate default cover
fi: &Luo oletuskansi

en: &Remove cover
fi: &Poista kansi

en: Try to automatically detect and remove borders and extra space
     from the edges of cover images. This can sometimes remove too
     much, so use with care.
fi: Yritä tunnistaa ja poistaa automaattisesti reunat ja ylimääräinen tila
     kansikuvien reunoista. Tämä voi joskus poistaa liian
     paljon, joten käytä varovasti.

en: &Trim cover (DANGEROUS)
fi: &Trimmaa kansi (VAARALLINEN)

en: Set from &e-book files
fi: Aseta &e-kirjatiedostoista

en: Set the covers of all selected books to be the same
    as that of the first selected book.
fi: Aseta kaikkien valittujen kirjojen kannet samoiksi
    kuin ensimmäisen valitun kirjan.

en: &Clone covers
fi: &Kloonaa kannet

en: <p>Compress cover images, if the quality is set to 100 compression is lossless, otherwise it is lossy
fi: <p>Pakkaa kansikuvat, jos laatu on asetettu arvoon 100, pakkaus on häviötön, muuten häviöllinen

en: Co&mpress cover images:
fi: &Pakkaa kansikuvat:

en: <p>Cover image compression quality. If the quality is set to 100 compression is lossless, otherwise it is lossy
fi: <p>Kansikuvan pakkauslaatu. Jos laatu on asetettu arvoon 100, pakkaus on häviötön, muuten se on häviöllinen

en: Control how the default generated covers are created
fi: Määritä, miten oletusarvoisesti luodut kannet luodaan

en: Configure co&ver generation
fi: Määritä ka&nnen luominen

en: Set the co&mments for all selected books
fi: Aseta kaikkien valittujen kirjojen ko&mmentit

en: &Basic metadata
fi: &Perusmetadata

en: &Custom metadata
fi: &Mukautettu metadata

en: &Load search/replace:
fi: &Lataa haku/korvaus:

en: Select saved search/replace to load.
fi: Valitse ladattava tallennettu haku/korvaus.

en: Save current search/replace
fi: Tallenna nykyinen haku/korvaus

en: Sa&ve
fi: &Tallenna

en: Search &mode:
fi: Haku&tila:

en: <p>Choose whether to use basic text matching or advanced
                    regular expression matching. Changing the mode clears all the fields
                    in this dialog.</p>
fi: <p>Valitse, haluatko käyttää perustekstin täsmäytystä vai edistynyttä 
                    säännöllisen lausekkeen täsmäytystä. Tilan vaihtaminen tyhjentää kaikki kentät
                    tässä valintaikkunassa.</p>

en: Search &field:
fi: Haku&kenttä:

en: The name of the field that you want to search
fi: Sen kentän nimi, jota haluat hakea

en: &Identifier type:
fi: Tunn&isteen tyyppi:

en: Choose which identifier type to operate upon
fi: Valitse, mitä tunnistetyyppiä käytetään

en: &Template:
fi: &Malli:

en: Enter a template to be used as the source for the search/replace
fi: Anna malli, jota käytetään haun/korvauksen lähteenä

en: Enter what you are looking for, either plain text or a regular expression, depending on the mode
fi: Kirjoita etsimäsi teksti, joko tavallinen teksti tai säännöllinen lauseke, riippuen tilasta

en: Check this box if the search string must match exactly upper and lower case. Uncheck it if case is to be ignored
fi: Ruksaa tämä ruutu, jos hakujonon on täsmälleen vastattava isoja ja pieniä kirjaimia. Poista ruksi, jos isoja ja pieniä kirjaimia ei oteta huomioon

en: Cas&e sensitive
fi: Sa&ma kirjainkoko

en: &Replace with:
fi: Ko&rvaa arvolla:

en: The replacement text. The matched search text will be replaced with this string
fi: Korvaava teksti. Täsmäävä hakuteksti korvataan tällä merkkijonolla

en: &Apply function after replace:
fi: &Sovella toimintoa korvaamisen jälkeen:

en: Specify how the text is to be processed after matching and replacement. In character mode, the entire
    field is processed. In regular expression mode, only the matched text is processed
fi: Määritä, miten tekstiä käsitellään täsmäytyksen ja korvaamisen jälkeen. Merkkitilassa koko
    kenttä käsitellään. Säännöllisen lausekkeen tilassa vain täsmäävää tekstiä käsitellään

en: &Destination field:
fi: &Kohdekenttä:

en: The field that the text will be put into after all replacements.
    If blank, the source field is used if the field is modifiable
fi: Kenttä, johon teksti sijoitetaan kaikkien korvausten jälkeen.
    Jos tyhjä, käytetään lähdekenttää, jos kenttä on muokattavissa

en: M&ode:
fi: T&ila:

en: Specify how the text should be copied into the destination.
fi: Määritä, miten teksti kopioidaan kohteeseen.

en: Specifies whether result items should be split into multiple values or
    left as single values. This option has the most effect when the source field is
    not multiple and the destination field is multiple
fi: Määrittää, jaetaanko tulosyksiköt useisiin arvoihin vai
    jätetäänkö yksittäisiksi arvoiksi. Tällä vaihtoehdolla on suurin vaikutus, kun lähdekenttä 
    ei ole monikenttäinen ja kohdekenttä on monikenttäinen

en: Split &result
fi: Jako&tulos

en: Identifier type:
fi: Tunnisteen tyyppi:

en: <p>Choose which identifier type to operate upon. When the
                  source field is something other than 'identifiers' you can enter
                  a * if you want to replace the entire set of identifiers with
                  the result of the search/replace.</p>
fi: <p>Valitse, mitä tunnistetyyppiä käytät. Kun
                  lähdekenttä on jokin muu kuin 'identifiers', voit syöttää
                  *, jos haluat korvata koko tunnistejoukon
                  haku-/korvaustuloksella.</p>

en: For multiple-valued fields, sho&w
fi: Moniarvoisten kenttien osalta, n&äytä

en: val&ues starting at
fi: ar&vot alkaen

en: with values separated b&y
fi: arvot erotettuna / merkillä

en: Used when displaying test results to separate values in multiple-valued fields
fi: Käytetään testituloksia näytettäessä erottamaan arvot toisistaan moniarvoisissa kentissä

en: Test text
fi: Testiteksti

en: Test result
fi: Testitulos

en: Your &test:
fi: &Testisi:

en: &Search and replace
fi: &Etsi ja korvaa

en: If enabled, the book list will be re-sorted and any existing
    search or Virtual library will be refreshed after the edit
    is completed. This can be slow on large libraries.
fi: Jos tämä on käytössä, kirjaluettelo lajitellaan uudelleen ja kaikki olemassa olevat
    haku- tai virtuaalikirjasto päivitetään muokkauksen jälkeen.
    Tämä voi olla hidastaa suurissa kirjastoissa.

en: &Refresh book list after edit
fi: &Päivitä kirjalista muokkauksen jälkeen

en: Sort by multiple columns
fi: Lajittelu useiden sarakkeiden mukaan

en: Pick multiple columns to sort by. Drag and drop to re-arrange. Higher columns are more important. Ascending or descending order can be toggled by clicking the column name at the bottom of this dialog, after having selected it.
fi: Valitse useita sarakkeita, joiden mukaan lajittelet. Järjestä uudelleen vetämällä ja pudottamalla. Korkeammat sarakkeet ovat tärkeämpiä. Nousevaa tai laskevaa järjestystä voi vaihtaa napsauttamalla sarakkeen nimeä tämän valintaikkunan alareunassa valintasi jälkeen.

en: &Clear
fi: &Tyhjennä

en: Clear all selected columns
fi: Tyhjennä kaikki valitut sarakkeet

en: Save this sort order for easy re-use
fi: Tallenna tämä lajittelujärjestys helppoa uudelleenkäyttöä varten

en: Load previously saved settings
fi: Lataa aiemmin tallennetut asetukset

en: Effective sort
fi: Tehokas lajittelu

en: No sort selected
fi: Lajittelua ei ole valittu

en: You must select at least one column on which to sort
fi: Sinun on valittava vähintään yksi sarake, jonka perusteella lajittelet

en: No name provided
fi: Nimeä ei ole annettu

en: You must provide a name for the settings
fi: Asetuksille on annettava nimi

en: No saved sorts available
fi: Tallennettuja lajitteluja ei ole saatavilla

en: Remove saved sort
fi: Poista tallennettu lajittelu

en: Import OPML file
fi: Tuo OPML-tiedosto

en: Path to OPML file
fi: Polku OPML-tiedostoon

en: Browse for OPML file
fi: Selaa OPML-tiedostoa

en: &OPML file:
fi: &OPML-tiedosto:

en: Maximum number of articles to download per RSS feed
fi: Ladattavien artikkelien enimmäismäärä RSS-syötettä kohden

en: &Maximum articles per feed:
fi: Enimmäismäärä artikkeleita syötettä kohden:

en:  days
fi:  päivää

en: Articles in the RSS feeds older than this will be ignored
fi: Tätä vanhemmat RSS-syötteiden artikkelit ohitetaan

en: Preserve groups in the OPML file
fi: Säilytä ryhmät OPML-tiedostossa

en: If enabled, every group of feeds in the OPML file will be converted into a single recipe. Otherwise every feed becomes its own recipe
fi: Jos tämä on käytössä, jokainen OPML-tiedoston syöteryhmä muunnetaan yhdeksi reseptiksi. Muuten jokaisesta syötteestä tulee oma reseptinsä

en: Replace existing recipes
fi: Korvaa olemassa olevat reseptit

en: If enabled, any existing recipes with the same titles as entries in the OPML file will be replaced. Otherwise, new entries with modified titles will be created
fi: Jos tämä on käytössä, kaikki olemassa olevat reseptit, joiden otsikot ovat samat kuin OPML-tiedoston nimikkeet, korvataan. Muussa tapauksessa luodaan uudet nimikkeet, joiden otsikot on muutettu

en: OPML files
fi: OPML-tiedostot

en: Select OPML file
fi: Valitse OPML-tiedosto

en: Path not specified
fi: Polkua ei määritetty

en: You must specify the path to the OPML file to import
fi: Sinun tulee määrittää polku tuotavaan OPML-tiedostoon

en: No feeds found
fi: Syötteitä ei löytynyt

en: No importable RSS feeds found in the OPML file
fi: OPML-tiedostosta ei löytynyt tuotavissa olevia RSS-syötteitä

en: Background colors
fi: Taustavärit

en: Foreground (text) colors
fi: Etualan (teksti) värit

en: Foreground (text) colors when disabled
fi: Etualan (tekstin) värit, kun ne on poistettu käytöstä

en: Link colors
fi: Linkkivärit

en: dark
fi: tumma

en: light
fi: vaalea

en: These colors will be used for the calibre interface when calibre is in "{}" mode. You can adjust individual colors below by enabling the "Use a custom color scheme" setting.
fi: Näitä värejä käytetään calibren käyttöliittymässä, kun calibre on "{}"-tilassa. Voit säätää yksittäisiä värejä alla ottamalla käyttöön "Käytä mukautettua värimaailmaa" -asetuksen.

en: Use a &custom color scheme
fi: Käytä &mukautettua värimaailmaa

en: Import &system colors
fi: Tuo järje&stelmän värit

en: Set the custom colors to colors queried from the system. Note that this will use colors from whatever the current system palette is, dark or light.
fi: Aseta mukautetut värit järjestelmästä haettuihin väreihin. Huomaa, että tämä käyttää järjestelmän nykyisen paletin värejä, olivat ne sitten tummia tai vaaleita.

en: Customize the colors used by calibre
fi: Mukauta calibren käyttämiä värejä

en: <b>WARNING:</b> You have configured calibre to use "System" user interface style. The settings below will be ignored unless you switch back to using the "calibre" interface style.
fi: <b>VAROITUS:</b> Olet määrittänyt calibren käyttämään " Järjestelmä" -käyttöliittymätyyliä. Alla olevia asetuksia ei oteta huomioon, ellet vaihda takaisin käyttämään "calibre"-käyttöliittymätyyliä.

en: Color &palette
fi: Väri&paletti

en: System default
fi: Järjestelmän oletus

en: Light
fi: Vaalea

en: Dark
fi: Tumma

en: The style of colors to use, either light or dark. By default, the system setting for light/dark is used. This means that calibre will change from light to dark and vice versa as the system changes colors.
fi: Käytettävien värien tyyli, joko vaalea tai tumma. Oletuksena käytetään järjestelmän asetusta vaalea/tumma. Tämä tarkoittaa, että calibre vaihtuu vaaleasta tummaan ja päinvastoin, kun järjestelmä vaihtaa värejä.

en: &Light mode colors
fi: Vaa&leat värit

en: &Dark mode colors
fi: Tu&mmat värit

en: Import previously exported color scheme from a file
fi: Tuo aiemmin viety värimaailma tiedostosta

en: Export current colors as a file
fi: Vie nykyiset värit tiedostona

en: Choose file to import from
fi: Valitse tiedosto, josta haluat tuoda

en: calibre Palette
fi: calibren paletti

en: Choose file to export to
fi: Valitse tiedosto, johon haluat viedä

en: Password needed
fi: Salasana vaaditaan

en: &Username:
fi: &Käyttäjätunnus:

en: &Password:
fi: &Salasana:

en: &Show password
fi: &Näytä salasana

en: Restart required
fi: Uudelleenkäynnistys vaaditaan

en: You must restart calibre before using this plugin!
fi: Sinun on käynnistettävä calibre uudelleen ennen tämän laajennuksen käyttöä!

en: All
fi: Kaikki

en: Installed
fi: Asennettu

en: Not installed
fi: Ei asennettu

en: Update available
fi: Päivitys saatavilla

en: Plugin name
fi: Lisäosan nimi

en: Status
fi: Tila

en: Available
fi: Saatavilla

en: Released
fi: Julkaistu

en: Platform unavailable
fi: Alusta ei ole käytettävissä

en: calibre upgrade required
fi: calibre-päivitys vaaditaan

en: Plugin deprecated
fi: Lisäosa vanhennettu

en: New version available
fi: Uusi versio saatavilla

en: Latest version installed
fi: Uusin versio asennettu

en: This plugin has been deprecated and should be uninstalled
fi: Tämä laajennus on vanhentunut ja sen asennus kannattaa poistaa

en: Right-click to see more options
fi: Klikkaa hiiren kakkospainikkeella nähdäksesi lisää vaihtoehtoja

en: This plugin can only be installed on: %s
fi: Tämä laajennus voidaan asentaa vain: %s

en: You must upgrade to at least calibre %s before installing this plugin
fi: Sinun on päivitettävä vähintään calibre %s-versioon ennen tämän laajennuksen asentamista

en: You can install this plugin
fi: Voit asentaa tämän laajennuksen

en: A new version of this plugin is available
fi: Uusi versio tästä laajennusksesta on saatavilla

en: This plugin is installed and up-to-date
fi: Tämä laajennus on asennettu ja ajan tasalla

en: Plugin <b>{0}</b> successfully installed under <b>{1}</b>. You may have to restart calibre for the plugin to take effect.
fi: Laajennus <b>{0}</b> asennettu onnistuneesti <b>{1}</b> alle . Sinun on ehkä käynnistettävä calibre uudelleen, jotta laajennus tulisi voimaan.

en: Plugin homepage
fi: Lisäosan sivusto

en: Update Check Failed
fi: Päivityksen tarkistaminen epäonnistui

en: Unable to reach the plugin index page.
fi: Laajennuksen indeksisivulle ei pääse.

en: User plugins
fi: Käyttäjän laajennukset

en: Filter by &name
fi: Suodata &nimen perusteella

en: Description
fi: Kuvaus

en: &Install
fi: &Asenna

en: Install the selected plugin
fi: Asenna valittu laajennus

en: &Customize plugin
fi: &Mukauta laajennusta

en: Customize the options for this plugin
fi: Mukauta tämän laajennuksen asetuksia

en: Plugin &forum thread
fi: Laajennusosan foorumisäie

en: Enable/&disable plugin
fi: Ota laajennus käyttöön/poista se käytöstä

en: Enable or disable this plugin
fi: Ota tämä laajennus käyttöön tai poista käytöstä

en: &Remove plugin
fi: &Poista laajennus

en: Uninstall the selected plugin
fi: Poista valittu laajennus

en: Donate to developer
fi: Lahjoita kehittäjälle

en: Donate to the developer of this plugin
fi: Lahjoita tämän laajennuksen kehittäjälle

en: &Customize plugin
fi: &Mukauta laajennusta

en: Are you sure you want to uninstall the <b>%s</b> plugin?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa <b>%s</b> laajennuksen?

en: Install %s
fi: Asenna %s

en: Installing plugins is a <b>security risk</b>. Plugins can contain a virus/malware. Only install it if you got it from a trusted source. Are you sure you want to proceed?
fi: Laajennusten asentaminen on <b>turvallisuusriski</b>. Laajennukset voivat sisältää viruksia/haittaohjelmia. Asenna vain, jos olet saanut sen luotettavasta lähteestä. Oletko varma, että haluat jatkaa?

en: Downloading plugin ZIP attachment: %s
fi: Laajennuksen ZIP-liitteen lataaminen: %s

en: Installing plugin: %s
fi: Asennetaan laajennus: %s

en: Plugin installed: %s
fi: Lisäosa asennettu: %s

en: Install plugin failed
fi: Laajennuksen asennus epäonnistui

en: A problem occurred while installing this plugin. This plugin will now be uninstalled. Please post the error message in details below into the forum thread for this plugin and restart calibre.
fi: Tämän laajennuksen asennuksen aikana ilmeni ongelma. Tämän laajennuksen asennus poistetaan. Lähetä virheilmoitus yksityiskohtineen alla oleviin tämän laajennuksen foorumiketjuun ja käynnistä calibre uudelleen.

en: Plugin not customizable
fi: Laajennus ei ole muokattavissa

en: Plugin: %s does not need customization
fi: Laajennus: %s ei tarvitse räätälöintiä

en: Must restart
fi: Täytyy käynnistää uudelleen

en: You must restart calibre before you can configure the <b>%s</b> plugin
fi: Sinun on käynnistettävä calibre uudelleen, ennen kuin voit konfiguroida <b>%s</b> laajennusta

en: Plugin cannot be disabled
fi: Laajennusta ei voi poistaa käytöstä

en: The plugin: %s cannot be disabled
fi: Laajennus: %s ei voi poistaa käytöstä

en: No, keep copying
fi: Ei, jatka kopiointia

en: Yes, abort
fi: Kyllä, keskeytä

en: Aborting...
fi: Keskeytetään...

en: The Quickview shortcut ({0}) shows/hides the Quickview panel
fi: Pikakatselun pikanäppäin ({0}) näyttää/piilottaa pikakatselupaneelin

en: Undock
fi: Irroita telakointi

en: Show the Quickview panel in its own floating window
fi: Näytä Pikakatselupaneeli omassa kelluvassa ikkunassaan

en: Lock Quickview contents
fi: Lukitse pikakatselun sisältö

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Embed the Quickview panel into the main calibre window
fi: Upota Pikakatselupaneeli Calibren pääikkunaan

en: Alternate shortcut:
fi: Vaihtoehtoinen pikanäppäin:

en: Find item in the Tag browser
fi: Etsi kohde Tagi-selaimessa

en: Find item in the library
fi: Etsi kohde kirjastosta

en: Select this book in the library
fi: Valitse tämä kirja kirjastosta

en: Open a locked Book details window for this book
fi: Avaa tämän kirjan lukittu Kirjan tiedot -ikkuna

en: Quickview this cell
fi: Pikakatsele tätä solua

en: Open book in the E-book viewer
fi: Avaa kirja E-kirjan katseluohjelmassa

en: &Item: {0} ({1})
fi: &kohde: {0} ({1})

en: Click to show only books with this item. Double click to search for this item in the Tag browser
fi: Klikkaa näyttääksesi vain kirjat, joissa on tämä kohde. Kaksoisnapsauta etsiäksesi tätä kohdetta Tagi-selaimessa

en: **No items found**
fi: **Kohteita ei löytynyt**

en: Click in a column  in the library view to see the information for that book
fi: Klikkaa kirjastonäkymän saraketta nähdäksesi kyseisen kirjan tiedot

en: &Books with selected item "{0}": {1}
fi: &Kirjat, joissa on valittu kohde "{0}": {1}

en: Double click on a book to change the selection in the library view or change the column shown in the left-hand panel. Shift- or Ctrl- double click to edit the metadata of a book, which also changes the selected book.
fi: Kaksoisnapsauttamalla kirjaa voit muuttaa valintaa kirjastonäkymässä tai vasemmassa paneelissa näkyvää saraketta. Shift- tai Ctrl- kaksoisnapsauttamalla voit muokata kirjan metadataa, jolloin myös valittu kirja muuttuu.

en: Something went wrong while filling in the table
fi: Jokin meni pieleen taulukkoa täytettäessä

en: Quickview: Book not in library view
fi: Pikakatselu: Kirja ei ole kirjastonäkymässä

en: The book you selected is not currently displayed in the library view, perhaps because of a search or a Virtual library, so Quickview cannot select it.
fi: Valitsemasi kirja ei tällä hetkellä näy kirjastonäkymässä, ehkä haun tai Virtuaalikirjaston vuoksi, joten Pikakatselu ei voi valita sitä.

en: Quickview: Column cannot be selected
fi: Pikakatselu: Saraketta ei voi valita

en: The column you double-clicked, '{}', is not shown in the library view. The book/column cannot be selected by Quickview.
fi: Kaksoisnapsauttamasi sarake '{}' ei näy kirjastonäkymässä. Kirjaa/saraketta ei voi valita pikanäkymässä.

en: &Apply Virtual libraries
fi: Käytä virtu&aalikirjastoja

en: <p>Select to make Quickview show only books in the current
            Virtual library</p>
fi: <p>Valitse, jos haluat, että Pikakatselu näyttää vain kirjat nykyisessä
            Virtuaalikirjastossa</p>

en: &Lock Quickview contents
fi: &Lukitse pikakatselun sisältö

en: <p>Select to prevent Quickview from changing content when the
            selection on the library view is changed</p>
fi: <p>Valitse, jos haluat estää Quickview:tä muuttamasta sisältöä, kun
            kirjastonäkymän valintaa muutetaan</p>

en: &Refresh
fi: &Päivitä

en: When Quickview is locked, refresh the window using the last selected book and that book's value in the last selected column.
fi: Kun Pikakatselu on lukittu, päivitä ikkuna käyttämällä viimeksi valittua kirjaa ja kyseisen kirjan arvoa viimeksi valitussa sarakkeessa.

en: &Dock
fi: &Telakointi

en: &Close
fi: &Sulje

en: Restoring database from backups, do not interrupt, this will happen in multiple stages
fi: Tietokannan palauttaminen varmuuskopioista, älä keskeytä, tämä tapahtuu useissa vaiheissa

en: Restoring database
fi: Palautetaan tietokantaa

en: The restore has not completed, are you sure you want to cancel?
fi: Palautus ei ole vielä valmis, haluatko varmasti peruuttaa sen?

en: The old database was saved as: %s
fi: Vanha tietokanta tallennettiin nimellä: %s

en: Restoring the database succeeded with some warnings click "Show details" to see the details. %s
fi: Tietokannan palauttaminen onnistui joidenkin varoitusten kera. Napsauttamalla "Näytä tiedot" näet yksityiskohdat. %s

en: Restoring database was successful. %s
fi: Tietokannan palauttaminen onnistui. %s

en: Your list of books, with all their metadata is stored in a single file, called a database. In addition, metadata for each individual book is stored in that books' folder, as a backup.<p>This operation will rebuild the database from the individual book metadata. This is useful if the database has been corrupted and you get a blank list of books.<p>Do you want to restore the database?
fi: Kirjaluettelosi ja kaikki niiden metadata on tallennettu yhteen tiedostoon, jota kutsutaan tietokannaksi. Lisäksi kunkin yksittäisen kirjan metadata tallennetaan varmuuskopiona kyseisen kirjan kansioon.<p>Tämä toiminto rakentaa tietokannan uudelleen yksittäisten kirjojen metadatasta. Tästä on hyötyä, jos tietokanta on vioittunut ja saat tyhjän kirjaluettelon.<p>Haluatko palauttaa tietokannan?

en: Restoring database failed, click "Show details" to see details
fi: Tietokannan palauttaminen epäonnistui, klikkaa "Näytä yksityiskohdat" nähdäksesi yksityiskohdat

en: Failed to repair library
fi: Kirjaston korjaaminen epäonnistui

en: Add a new Saved search
fi: Lisää uusi tallennettu haku

en: You can create a <i>Saved search</i>, for frequently used searches here. The search will be visible under <i>Saved searches</i> in the Tag browser, using the name that you specify here.
fi: Voit luoda <i>tallennetun haun</i> usein käytettyjä hakuja varten täällä. Haku näkyy Tagi-selaimessa kohdassa <i>Tallennetut haut</i>, ja siinä käytetään tässä määritettyä nimeä.

en: The Saved search name
fi: Tallennetun haun nimi

en: &Search:
fi: &Etsi:

en: The search expression
fi: Hakulauseke

en: No search name
fi: Ei hakunimeä

en: You must specify a name for the Saved search
fi: Tallennetulle haulle on määritettävä nimi

en: No search expression
fi: Ei hakulauseketta

en: You must specify a search expression for the Saved search
fi: Sinun on määritettävä hakulauseke tallennetulle haulle

en: Invalid saved search
fi: Virheellinen tallennettu haku

en: Manage Saved searches
fi: Hallitse tallennettuja hakuja

en: &Add search
fi: &Lisää haku

en: &Remove search
fi: &Poista haku

en: &Edit search
fi: &Muokkaa hakua

en: The current saved search will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
fi: Nykyinen tallennettu haku <b>poistetaan pysyvästi</b>. Oletko varma?

en: Edit the name and/or expression below.
fi: Muokkaa nimeä ja/tai lauseketta alla.

en: Edit saved search
fi: Muokkaa tallennettua hakua

en: A saved search with the name {} already exists. Choose another name
fi: Tallennettu haku nimellä {} on jo olemassa. Valitse toinen nimi

en: Search expression
fi: Etsi lauseketta

en:                 Download this periodical every week on the specified days after
                    the specified time. For example, if you choose: Monday after
                    9:00 AM, then the periodical will be download every Monday as
                    soon after 9:00 AM as possible.
fi:                 Lataa tämä aikakauslehti joka viikko määritettyinä päivinä 
                    määritellyn kellonajan jälkeen. Jos valitset esimerkiksi: Maanantai 
                    9:00 AM jälkeen, aikakauslehti ladataan joka maanantai seuraavasti: - 9:00 AM
                    mahdollisimman pian klo 9:00 jälkeen.

en: &Download after:
fi: &Lataa jälkeen:

en:                 Download this periodical every month, on the specified days.
                    The download will happen as soon after the specified time as
                    possible on the specified days of each month. For example,
                    if you choose the 1st and the 15th after 9:00 AM, the
                    periodical will be downloaded on the 1st and 15th of every
                    month, as soon after 9:00 AM as possible.
fi:                 Lataa tämä aikakauslehti joka kuukausi, määrättyinä päivinä.
                    Lataus tapahtuu niin pian määritetyn ajankohdan jälkeen kuin mahdollista
                    mahdollisimman pian kunkin kuukauden tiettyinä päivinä. Esim,
                    jos valitset 1. ja 15. päivän klo 9:00 jälkeen, lataus tapahtuu seuraavasti
                    aikakauslehti ladataan 1. ja 15. päivä joka kuukausi
                    kuukauden aikana mahdollisimman pian klo 9:00 jälkeen.

en: &Days of the month:
fi: &Kuukauden päivät:

en: Comma separated list of days of the month. For example: 1, 15
fi: Pilkulla erotettu luettelo kuukauden päivistä. Esimerkiksi: 1, 15

en: Download &after:
fi: L&ataa jälkeen:

en:                 Download this periodical every x days. For example, if you
                    choose 30 days, the periodical will be downloaded every 30
                    days. Note that you can set periods of less than a day, like
                    0.1 days to download a periodical more than once a day.
fi:                 Lataa tämä aikakauslehti x päivän välein. Jos esimerkiksi
                    valitset 30 päivää, aikakauslehti ladataan 30 päivän välein.
                    Huomaa, että voit asettaa myös alle päivän pituisia jaksoja, kuten esimerkiksi
                    0.1 päivä, jos haluat ladata aikakauslehden useammin kuin kerran päivässä.

en: &Download every:
fi: &Lataa joka:

en: every hour
fi: joka tunti

en: days
fi: päivää

en: Note: You can set intervals of less than a day, by typing the value manually.
fi: Huomautus: Voit asettaa alle vuorokauden pituisia aikavälejä kirjoittamalla arvon manuaalisesti.

en: Schedule news download [{} sources]
fi: Uutisten latausaikataulu [{} sources]

en: &Schedule
fi: &Aikataulu

en: &Schedule for download:
fi: Latau&saikataulu:

en: &Days of  week
fi: &Viikonpäivät

en: Da&ys of month
fi: Kuuka&uden päivät

en: Every &x days
fi: Joka &x päivä

en: For the scheduling to work, you must leave calibre running.
fi: Jotta aikataulutus toimisi, sinun on pidettävä calibre käynnissä.

en: &Account
fi: &Tili

en: &Advanced
fi: &Lisäasetukset

en: Add &title as tag
fi: Lisää o&tsikko tagina

en: &Extra tags:
fi: Lisä&tagit:

en:  issues
fi:  ongelmaa

en: all issues
fi: kaikki tapaukset

en: &Keep at most:
fi: Pidä &korkeintaan:

en: Delete downloaded &news older than:
fi: Poista ladatut &uutiset, jotka ovat vanhempia kuin:

en: <p>Delete downloaded news older than the specified number of days. Set to zero to disable.
    <p>You can also control the maximum number of issues of a specific periodical that are kept by clicking the Advanced tab for that periodical above.
fi: <p>Poista ladatut uutiset, jotka ovat vanhempia kuin määritetty määrä päiviä. Poista käytöstä asettamalla nolla.<p>Voit myös hallita tietyn aikakauslehden säilytettävien numeroiden enimmäismäärää napsauttamalla yllä olevaa kyseisen aikakauslehden Lisäasetukset-välilehteä.

en: never delete
fi: älä koskaan poista

en: Download &all scheduled
fi: Lataa k&aikki aikataulutetut

en: Download all scheduled news sources at once
fi: Lataa välittömästi kaikki aikataulutetut uutislähteet

en: &Download now
fi: &Lataa nyt

en: Need username and password
fi: Käyttäjätunnus ja salasana tarvitaan

en: You must provide a username and/or password to use this news source.
fi: Sinun on annettava käyttäjätunnus ja/tai salasana käyttääksesi tätä uutislähdettä.

en: Account
fi: Tili

en: (optional)
fi: (valinnainen)

en: (required)
fi: (vaadittu)

en: Created by:
fi: Luonut:

en: Download %s now
fi: Lataa %s nyt

en: Last downloaded: never
fi: Viimeksi ladattu: ei koskaan

en: never
fi: ei koskaan

en: %(days)d days, %(hours)d hours and %(mins)d minutes ago
fi: %(days)d päivää, %(hours)d tuntia ja %(mins)d minuuttia sitten

en: Last downloaded:
fi: Viimeksi ladattu:

en: Cannot download news as no internet connection is active
fi: Uutisia ei voida ladata, verkkoyhteys ei ole toiminnassa

en: No internet connection
fi: Ei internetyhteyttä

en: Schedule news download
fi: Aikatauluta uutisten lataus

en: Add or edit a custom news source
fi: Lisää tai muokkaa mukautettua uutislähdettä

en: Download all scheduled news sources
fi: Lataa kaikki aikataulutetut uutislähteet

en: equal to
fi: yhtä suuri kuin

en: before
fi: ennen

en: after
fi: jälkeen

en: before or equal to
fi: ennen tai sama kuin

en: after or equal to
fi: jälkeen tai sama kuin

en: is set
fi: asetettu

en: is unset
fi: ei ole asetettu

en: <p>You can also perform other kinds of advanced searches, for example checking for books that have no covers, combining multiple search expression using Boolean operators and so on. See <a href="%s">The search interface</a> for more information.
fi: <p>Voit tehdä myös muunlaisia tarkennettuja hakuja, esimerkiksi etsiä kirjoja, joissa ei ole kansia, yhdistää useita hakulausekkeita Boolean operaattoreiden avulla ja niin edelleen. Katso lisätietoja kohdasta <a href="%s">Hakukäyttöliittymä</a>.

en: What &kind of match to use:
fi: Millaista täsmäystä käytetään:

en: Contains: the word or phrase matches anywhere in the metadata field
fi: Sisältää: sana tai lause täsmää mihin tahansa metadatakentän kohtaan

en: Equals: the word or phrase must match the entire metadata field
fi: Yhtäläisyys: sanan tai lauseen on vastattava koko metadatakenttää

en: Regular expression: the expression must match anywhere in the metadata field
fi: Säännöllinen lauseke: lausekkeen on vastattava mitä tahansa kohtaa metadatakentässä

en: Character variant: 'contains' with accents ignored and punctuation significant
fi: Merkkimuunnos: "sisältää", aksentit jätetään huomiotta ja välimerkit ovat merkittäviä

en: A&dvanced search
fi: E&distynyt haku

en: Find entries that have...
fi: Etsi merkintöjä, joissa on...

en: But don't show entries that have...
fi: Mutta älä näytä merkintöjä, joissa on...

en: A&ll these words:
fi: K&aikki nämä sanat:

en: &This exact phrase:
fi: &Tämä lause täsmälleen:

en: O&ne or more of these words:
fi: Yksi tai useampi &näistä sanoista:

en: Any of these &unwanted words:
fi: Mikä tahansa näistä ei-toivot&uista sanoista:

en: Titl&e/author/series...
fi: Otsikko&e/kirjailija/sarja...

en: The title to search for
fi: Otsikko, jota etsitään

en: The author to search for
fi: Kirjoittaja, jota etsitään

en: &Author:
fi: &Tekijä:

en: The series to search for
fi: Etsittävä sarja

en: The tags to search for
fi: Etsittävät tagit

en: &Date search
fi: &Päivämäärähaku

en: &Search the
fi: Et&sittävä

en: date column for books whose &date is
fi: päivämääräsarake kirjoille, joiden &päivämäärä on

en: &year
fi: &vuosi

en: mo&nth
fi: &kuukausi

en: &day
fi: &päivä

en: months
fi: kuukautta

en: weeks
fi: viikkoa

en: years
fi: vuotta

en: ago
fi: sitten

en: This month
fi: Tämä kuukausi

en: Yesterday
fi: Eilen

en: &Template search
fi: &Mallihaku

en: The value to search for
fi: Etsittävä arvo

en: Template &value:
fi: Mallin &arvo:

en: Set/Not set
fi: Asetettu/ei asetettu

en: How the template result will be compared to the value
fi: Kuinka mallin tulosta verrataan arvoon

en: C&omparison type:
fi: &Vertailun tyyppi:

en: The template that generates the value
fi: Malli, joka tuottaa arvon

en: Open template editor
fi: Avaa mallieditori

en: &Copy the current search into the boxes
fi: &Kopioi nykyinen haku laatikoihin

en: Use this button to retrieve and edit the current search
fi: Tällä painikkeella voit hakea ja muokata nykyistä hakua

en: Advanced search
fi: Tarkennettu haku

en: There is one book with the {} format
fi: On yksi kirja, jolla on {}-formaatti

en: There are {count} books with the {fmt} format
fi: On olemassa {count} kirjaa, joiden muoto on {fmt}

en: Choose formats
fi: Valitse formaatit

en: &Edit
fi: &Muokkaa

en: Edit this note
fi: Muokkaa tätä huomautusta

en: Find &books
fi: Etsi &kirjoja

en: Search the calibre library for books by: {}
fi: Etsi calibre-kirjastosta kirjoja, joiden kirjoittaja on: {}

en: Search the calibre library for books with: {}
fi: Etsi calibre-kirjastosta kirjoja, joissa on: {}

en: Copy &URL
fi: Kopioi &URL

en: Copy a calibre:// URL to the clipboard that can be used to link to this note from other programs
fi: Kopioi leikepöydälle calibre:// URL-osoite, jota voidaan käyttää linkittämään tähän muistioon muista ohjelmista

en: Use a password if calibre is running on a network that is not secure. For example, if you run calibre on a laptop, use that laptop in an airport, and want to connect your smart device to calibre, you should use a password.
fi: Käytä salasanaa, jos calibre toimii suojaamattomassa verkossa. Jos esimerkiksi käytät calibrea kannettavassa tietokoneessa, käytät kannettavaa tietokonetta lentokentällä ja haluat liittää älylaitteesi calibreen, sinun on käytettävä salasanaa.

en: Check this box if you want calibre to automatically start the smart device interface when calibre starts. You should not do this if you are using a network that is not secure and you are not setting a password.
fi: Rastita tämä ruutu, jos haluat, että calibre käynnistää älylaitteen käyttöliittymän automaattisesti, kun calibre käynnistyy. Tätä ei kannata tehdä, jos käytät suojaamatonta verkkoa, etkä aseta salasanaa.

en: Check this box if you want calibre to use a fixed network port. Normally you will not need to do this. However, if your device consistently fails to connect to calibre, try checking this box and entering a number.
fi: Rastita tämä ruutu, jos haluat, että calibre käyttää kiinteää verkkoporttia. Normaalisti sinun ei tarvitse tehdä tätä. Jos laitteesi ei kuitenkaan jatkuvasti epäonnistuu muodostamaan yhteyttä calibreen, kokeile ruksata tämä ruutu ja kirjoita numero.

en: Try 9090. If calibre says that it fails to connect to the port, try another number. You can use any number between 8,000 and 65,535.
fi: Kokeile 9090. Jos calibre ilmoittaa, että porttiin ei saada yhteyttä, kokeile toista numeroa. Voit käyttää mitä tahansa numeroa 8 000 ja 65 535 välillä.

en: These are the IP addresses for this computer. If you decide to have your device connect to calibre using a fixed IP address, one of these addresses should be the one you use. It is unlikely but possible that the correct IP address is not listed here, in which case you will need to go to your computer's control panel to get a complete list of your computer's network interfaces and IP addresses.
fi: Nämä ovat tämän tietokoneen IP-osoitteet. Jos päätät, että laitteesi muodostaa yhteyden calibreen kiinteää IP-osoitetta käyttäen, yhden näistä osoitteista tulisi olla se, jota käytät. On epätodennäköistä mutta mahdollista, että oikeaa IP-osoitetta ei ole lueteltu tässä, jolloin sinun on mentävä tietokoneesi ohjauspaneeliin saadaksesi täydellisen luettelon tietokoneesi verkkoliitännöistä ja IP-osoitteista.

en: Invalid port number
fi: Virheellinen porttinumero

en: You must provide a port number.
fi: Anna porttinumero.

en: The port must be a number between 8000 and 65535.
fi: Portin on oltava numero välillä 8000-65535.

en: Problem starting the wireless device
fi: Ongelma langattoman laitteen käynnistämisessä

en: The wireless device driver had problems starting. It said "%s"
fi: Langattoman laitteen ohjaimella oli käynnistysongelmia. Se sanoi "%s"

en: Smart device control
fi: Älylaitteen ohjaus

en: <p>Start wireless device connections.
           <p>You may see some messages from your computer's firewall or anti-virus manager asking you if it is OK for calibre to connect to the network. <b>Please answer yes</b>. If you do not, wireless connections will not work.
fi: <p>Käynnistä langattomat laiteyhteydet.
          <p>Tietokoneen palomuuri tai virustorjuntaohjelma saattaa lähettää viestejä, joissa kysytään, voiko calibre muodostaa yhteyden verkkoon. <b>Vastaa kyllä</b>. Jos et vastaa, langattomat yhteydet eivät toimi.

en: calibre IP addresses:
fi: calibren IP-osoitteet:

en: Possible IP addresses:
fi: Mahdolliset IP-osoitteet:

en: Optional &password:
fi: Valinnainen &salasana:

en: Optional password for security
fi: Valinnainen salasana turvallisuutta varten

en: Optional &fixed port:
fi: Valinnainen k&iinteä portti:

en: Optional port number
fi: Valinnainen portin numero

en: &Use a fixed port
fi: Käytä &kiinteää porttia

en: &Automatically allow connections at calibre startup
fi: &Salli yhteydet automaattisesti calibren käynnistymisen yhteydessä

en: Lookup name: {}
fi: Haun nimi: {}

en: (Not in library)
fi: (Ei kirjastossa)

en: (Hidden in Tag browser)
fi: (Piilotettu Tagi-selaimessa)

en: (Hidden by Virtual library)
fi: (Piilotettu virtuaalikirjastossa)

en: You must select items to apply
fi: Sinun on valittava sovellettavat kohteet

en: You must select items to unapply
fi: Sinun on valittava kohteet, jotka haluat poistaa käytöstä

en: That name contains leading or trailing periods, multiple periods in a row or spaces before or after periods.
fi: Nimi sisältää etu- tai jälkipisteitä, useita pisteitä peräkkäin tai välilyöntejä ennen pisteitä tai niiden jälkeen.

en: Name already used
fi: Nimi on jo käytetty

en: The user category name is already used, perhaps with different case.
fi: Käyttäjäluokan nimi on jo käytössä, ehkä erikokoisilla kirjaimilla.

en: Existing category: {existing}
    New category name: {new}
fi: Olemassa oleva luokka: {existing}
    Uuden luokan nimi: {new}

en: The hierarchical prefix of the new category is already used, perhaps with different case.
fi: Uuden luokan hierarkkinen etuliite on jo käytössä, ehkä eri tapauksessa.

en: Existing prefix: {prefix}
    New category name: {new}
fi: Nykyinen etuliite: {prefix}
    Uusi luokan nimi: {new}

en: Existing category: {existing}
    New category: {new}
fi: Olemassa oleva luokka: {existing}
    Uusi luokka: {new}

en: The current User category will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
fi: Nykyinen käyttäjäluokka <b>poistetaan pysyvästi</b>. Oletko varma?

en: User categories editor
fi: Käyttäjänluokkien muokkaaja

en: &User category name:
fi: Käyttäjäl&uokan nimi:

en: Select a category to edit
fi: Valitse muokattava luokka

en: Copy the category name to the clipboard
fi: Kopioi luokan nimi leikepöydälle

en: &Category filter:
fi: &Luokkasuodatin:

en: Select the content kind of the new category
fi: Valitse uuden luokan sisältötyyppi

en: Item &filter:
fi: Kohde&suodatin:

en: Enter text to filter the available items. Case and accents are ignored.
fi: Syötä tekstiä suodattaaksesi käytettävissä olevat kohteet. Kirjainkokoa ei oteta huomioon.

en: Delete the current User category
fi: Poista nykyinen Käyttäjäluokka

en: Enter a category name, then use the Add button or the Rename button
fi: Kirjoita luokan nimi ja käytä sitten Lisää-painiketta tai Nimeä uudelleen -painiketta

en: Add a new category
fi: Lisää uusi kategoria

en: Rename the current category to what is in the box
fi: Nimeä nykyinen kategoria uudelleen laatikossa olevaksi nimeksi

en: <p>Only show items that are visible in current Virtual
                library. Applied items not shown in the Virtual library will be
                marked "Hidden by Virtual library".</p>
fi: <p>Näytä vain kohteet, jotka ovat näkyvissä nykyisessä Virtuaali-
                 kirjastossa. Sovellettavat kohteet, joita ei näytetä virtuaalikirjastossa, ovat
                 merkitty "Virtuaalikirjaston piilottamana".</p>

en: &Only show items visible in current Virtual library
fi: &Näytä vain nykyisessä virtuaalikirjastossa näkyvät kohteet

en: <p>Don't show items that are hidden in the Tag browser.
              Applied items not shown in the Tag browser will be marked
              "Hidden in Tag browser".</p>
fi: <p>Älä näytä kohteita, jotka on piilotettu tagiselaimessa.
              Käytetyt kohteet, jotka eivät näy Tagi-selaimessa, merkitään
              "Piilotettu Tagi-selaimessa".</p>

en: &Don't show items hidden in the Tag browser
fi: Ä&lä näytä Tagi-selaimessa piilotettuja kohteita

en: &Available items
fi: Käytettävissä olev&at kohteet

en: Apply items to current category
fi: Sovella kohteita nykyiseen luokkaan

en: Applied &items
fi: Sovelletut &kohteet

en: Unapply (remove) selected items from current category
fi: Älä sovella (poista) valittuja kohteita nykyisestä luokassa

en: If the item you want is not in the available list, you can add it here. Accepts an ampersand-separated list of items. The items will be applied to the book.
fi: Jos haluamaasi kohdetta ei ole saatavilla olevassa luettelossa, voit lisätä sen täällä. Hyväksyy '&' -merkillä erotetun luettelon kohteita. Kohteet lisätään kirjaan.

en: If the item you want is not in the available list, you can add it here. Accepts a comma-separated list of items. The items will be applied to the book.
fi: Jos haluamaasi tuotetta ei ole saatavilla olevassa luettelossa, voit lisätä sen täällä. Hyväksyy pilkulla erotetun kohteiden luettelon. Kohteita sovelletaan kirjaan.

en: No tags selected
fi: Tageja ei ole valittu

en: You must select at least one tag from the list of Available tags.
fi: Sinun on valittava vähintään yksi tagi Käytettävissä olevat tagit -luettelosta.

en: Deleting tags is done immediately and there is no undo.
fi: Tagien poistaminen tapahtuu välittömästi, eikä sitä voi peruuttaa.

en: Are your sure?
fi: Oletko varma?

en: The following tags are used by one or more books. Are you certain you want to delete them?
fi: Seuraavia tunnisteita käytetään yhdessä tai useammassa kirjassa. Oletko varma, että haluat poistaa ne?

en: Manage items
fi: Kohteiden hallinta

en: &Apply item:
fi: Sovellet&aan kohdetta:

en: Apply item(s) to the current book
fi: Sovelletaan kohteita nykyiseen kirjaan

en: Filter the available items
fi: Suodata käytettävissä olevat kohteet

en: Delete the selected items from database. This will unapply the items from all books and then remove them from the database.
fi: Poista valitut kohteet tietokannasta. Tämä poistaa kohteet kaikista kirjoista ja tietokannasta.

en: Ava&ilable items
fi: Käytettäv&issä olevat kohteet

en: Apply item to current book
fi: Sovella kohde nykyiseen kirjaan

en: Unapply (remove) the item from current book
fi: Poista kohde nykyisestä kirjasta

en: Filter the applied items
fi: Suodata sovelletut kohteet

en: Create note
fi: Tee huomautus

en: Edit note
fi: Muokkaa huomautusta

en: Delete note
fi: Poista huomautus

en: Manage {}
fi: Hallinta {}

en: Delete link
fi: Poista linkki

en: Search for {}
fi: Etsittävä {}

en: Filter by {}
fi: Suodatus {}

en: Search the library for {0}
fi: Kirjastosta etsittävä {0}

en: This is not one of this column's permitted values ({0})
fi: Tämä ei kuulu sarakkeen sallittuihin arvoihin ({0})

en: no links available
fi: linkkejä ei ole saatavilla

en: Editing...
fi: Muokataan...

en: Item is not a permitted value
fi: Kohde ei ole sallittu arvo

en: This column has a fixed set of permitted values. The entered text must be one of ({0}).
fi: Tässä sarakkeessa on kiinteä joukko sallittuja arvoja. Syötetyn tekstin on oltava jokin seuraavista ({0}).

en: Do you really want to undo all your changes on selected rows?
fi: Haluatko todella peruuttaa kaikki muutokset valituilla riveillä?

en: Selection contains deleted items
fi: Valinta sisältää poistettuja kohteita

en: The selection contains deleted items. You must undelete them before editing.
fi: Valinta sisältää poistettuja kohteita. Sinun on kumottava niiden poisto ennen muokkaamista.

en: Undelete items?
fi: Kumotaanko kohteiden poisto?

en: Items must be undeleted to continue. Do you want to do this?
fi: Kohteiden poistaminen on peruutettava, jotta voit jatkaa. Haluatko tehdä tämän?

en: Are you sure you want to delete the selected links? There is no undo.
fi: Haluatko varmasti poistaa valitut linkit? Peruutusta ei ole.

en: &Filter by:
fi: &Suodatus:

en: F&ilter
fi: S&uodatin

en: Show &all items
fi: Näytä k&aikki kohteet

en: <p>Show items only if they appear in the
                 current Virtual library. Edits already done may be hidden but will
                 not be forgotten.
                 </p><p>
                 Note that this box affects only what is displayed. Changes
                 will affect all books in your library even if this box
                 is checked.</p>
fi: <p>Näytä kohteet vain, jos ne näkyvät
                 nykyisessä virtuaalikirjastossa. Jo tehdyt muokkaukset voidaan piilottaa, mutta
                 ei unohdeta.
                 </p><p>
                 Huomaa, että tämä ruutu vaikuttaa vain siihen, mitä näytetään. Muutokset
                 vaikuttavat kaikkiin kirjastosi kirjoihin, vaikka tämä ruutu
                 olisi valittuna.</p>

en: Only show items in the current &Virtual library
fi: Näytä vain nykyisessä &virtuaalikirjastossa näkyvät kohteet

en: <p>Show items only if they appear in the
                 currently selected books. Edits already done may be hidden but will
                 not be forgotten.
                 </p><p>
                 Note that this box affects only what is displayed. Changes
                 will affect all books in your library even if this box
                 is checked.</p>
fi: <p>Näytä kohteet vain, jos ne näkyvät
                 valittuna olevissa kirjoissa. Jo tehdyt muokkaukset voidaan piilottaa, mutta
                 ei unohdeta.
                 </p><p>
                 Huomaa, että tämä ruutu vaikuttaa vain siihen, mitä näytetään. Muutokset
                 vaikuttavat kaikkiin kirjastosi kirjoihin, vaikka tämä ruutu
                 olisi valittuna.</p>

en: O&nly show items in the currently selected books
fi: Näytä vain tällä hetkellä valittujen kirj&ojen kohteta

en: <p>Delete selected items from the database.
                    This will unapply the items from all books and then remove them
                    from the database. This button's shortcut is Ctrl+D</p>
fi: <p>Poista valitut kohteet tietokannasta.
                    Tämä poistaa kohteiden käytön kaikista kirjoista ja poistaa ne sitten
                    tietokannasta. Tämän painikkeen pikanäppäin on Ctrl+D</p>

en: <p>Edit the currently selected cell. If a tag is edited then it is renamed
                    in every book where it is used. Double-clicking and pressing the edit
                    key also work. This button's shortcut is Ctrl+E</p>
fi: <p>Muokkaa valittuna olevaa solua. Jos tunnistetta muokataan, se nimetään uudelleen
                    jokaisessa kirjassa, jossa sitä käytetään. Kaksoisnapsautus ja muokkauspainikkeen
                    painaminen myös toimii. Tämän painikkeen pikanäppäin on Ctrl+E</p>

en: <p>Undo all deletes or edits on the selected lines.
                    This button's shortcut is Ctrl+U</p>
fi: <p>Kumoa kaikki poistot tai muokkaukset valituilla riveillä.
                    Tämän painikkeen pikanäppäin on Ctrl+U</p>

en: &Back
fi: &Takaisin

en: Go back
fi: Palaa takaisin

en: No documentation provided
fi: Dokumentointia ei ole toimitettu

en: {title} (only one template dialog allowed)
fi: {title} (vain yksi mallivalintaikkuna sallittu)

en: {title} dialog number {number} (multiple template dialogs allowed)
fi: {title} valintaikkunan numero {number} (useita mallivalintaikkunoita sallittu)

en: Template language tutorial
fi: Mallikielen opetusohjelma

en: Template function reference
fi: Mallitoiminnon viite

en: Template value
fi: Mallin arvo

en: Disable word wrap
fi: Poista sanarivitys käytöstä

en: Enable word wrap
fi: Ota sanarivitys käyttöön

en: Add Python template definition text
fi: Lisää Python-mallin määrittelyteksti

en: Load template from the Template tester
fi: Lataa malli Mallitestaajasta

en: Load template from file
fi: Lataa malli tiedostosta

en: Save template to file
fi: Tallenna malli tiedostoon

en: No Template tester text is available
fi: Mallitestaajan tekstiä ei ole saatavilla

en: Template file
fi: Mallitiedosto

en: Select icon
fi: Valitse kuvake

en: EXCEPTION:
fi: POIKKEUS:

en: Built-in template function
fi: Sisäänrakennettu mallitoiminto

en: Built-in function
fi: Sisäänrakennettu toiminto

en: User defined Python template function
fi: Käyttäjän määrittelemä Python-mallitoiminto

en: User function
fi: Käyttäjän toiminto

en: Stored template
fi: Tallennettu malli

en: Stored user defined Python template
fi: Tallennettu käyttäjän määrittelemä Python-malli

en: Stored user defined GPM template
fi: Tallennettu käyttäjän määrittelemä GPM-malli

en: Discard changes?
fi: Hylätäänkö muutokset?

en: Do you really want to close this dialog, discarding any changes?
fi: Haluatko todella sulkea tämän valintaikkunan ja hylätä kaikki muutokset?

en: No template provided
fi: Mallia ei ole toimitettu

en: The template box cannot be empty
fi: Mallilaatikko ei voi olla tyhjä

en: No column chosen
fi: Valittua saraketta ei ole

en: You must specify a column to be colored
fi: Sinun on määritettävä väritettävä sarake

en: You must specify the column where the icons are applied
fi: Sinun on määritettävä sarake, johon kuvakkeet kohdistetaan

en: &Continue
fi: &Jatka

en: Continue running the template
fi: Jatka mallin suorittamista

en: Stop running the template
fi: Lopeta mallin ajaminen

en: Break: line {0}, book {1}
fi: Katkaisu: rivi {0}, kirja {1}

en: A variable in the template
fi: Mallin muuttuja

en: The value of the variable
fi: Muuttujan arvo

en: The name of the template language operation
fi: Mallin kielitoiminnon nimi

en: A General Program Mode Template
fi: Yleinen ohjelmatilamalli

en: Set the color of the column:
fi: Määritä sarakkeen väri:

en: Copy a color name to the clipboard:
fi: Kopioi värin nimi leikepöydälle:

en: Copy the selected color name to the clipboard
fi: Kopioi valitun värin nimi leikepöydälle

en: Kind:
fi: Laji:

en: Apply the icon to column:
fi: Käytä kuvaketta sarakkeeseen:

en: Copy an icon file name to the clipboard:
fi: Kopioi kuvakkeen tiedostonimi leikepöydälle:

en: <p>The template must return the name of the icon file
                    to display. If you wish to display multiple icons, separate the
                    individual icon file names with a ':' (colon). They will all be
                    displayed in the column</p>
fi: <p>Mallin on palautettava kuvaketiedoston nimi
                    näytettäväksi. Jos haluat näyttää useita kuvakkeita, erottele 
                    yksittäisten kuvakkeiden tiedostonimet ':' (kaksoispiste) -merkillä. Ne kaikki 
                    näytetään sarakkeessa</p>

en: Copy the selected icon file name to the clipboard
fi: Kopioi valitun kuvakkeen tiedostonimi leikepöydälle

en: Add icon
fi: Lisää kuvake

en: Add an icon file to the set of choices
fi: Lisää kuvaketiedosto valintajoukkoon

en: Template &name:
fi: Mallin &nimi:

en: The name of the callable template
fi: Kutsuttavan mallin nimi

en: T&emplate:
fi: &Malli:

en: The text of the template program goes into the box below
fi: Malliohjelman teksti tulee alla olevaan laatikkoon

en: &Go
fi: &Siirry

en: Enable &breakpoints
fi: Ota &katkaisupisteet käyttöön

en: <p>If checked, the template evaluator will stop when it
    evaluates an expression on a double-clicked line number, opening a dialog showing
    you the value as well as all the local variables</p>
fi: <p>Jos valittuna, mallin arvioija pysähtyy, kun se
    laskee kaksoisnapsautetun rivinumeron lausekkeen ja avaa valintaikkunan, jossa näkyy
    arvo sekä kaikki paikalliset muuttujat</p>

en: &Line:
fi: &Rivi:

en: Line number to toggle
fi: Vaihdettava rivinumero

en: &Toggle
fi: &Vaihda

en: Toggle the breakpoint on the line number in the box
fi: Vaihda katkaisupiste laatikossa olevalle rivinumerolle

en: &Remove all
fi: &Poista kaikki

en: Remove all breakpoints
fi: Poista kaikki katkaisupisteet

en: &Set all
fi: &Aseta kaikki

en: Set breakpoint on every line
fi: Aseta katkaisupiste jokaiselle riville

en: <p>The text of the template program goes in this box.
                A General Program Mode template must begin with the word "program:".
                A Python template must begin with the word "python:" followed by a
                function definition line. There is a context menu item you can use
                to enter the first lines of a Python template.</p>
fi: <p>Malliohjelman teksti tulee tähän ruutuun.
                Yleinen ohjelmatila -mallin on alettava sanalla "ohjelma:".
                Python-mallin on alettava sanalla "python:", jota seuraa merkkijono
                funktion määrittelyrivi. On olemassa kontekstivalikon kohta, jota voit käyttää
                syöttämään Python-mallin ensimmäiset rivit.</p>

en: D&ocumentation:
fi: D&okumentaatio:

en: Documentation for the function being defined or edited
fi: Määriteltävän tai muokattavan toiminnon dokumentaatio

en: Template value:
fi: Mallin arvo:

en: User label
fi: Käyttäjän nimike

en: Font:
fi: Fontti:

en: Select the font for the Template box
fi: Valitse kirjasintyyppi mallilaatikkoon

en: Size:
fi: Koko:

en: Select the font size for the Template box
fi: Valitse malliruudun fonttikoko

en: Lo&ad
fi: La&taa

en: Load the template from a file
fi: Lataa malli tiedostosta

en: Save the template in a file
fi: Tallenna malli tiedostoon

en: Template Function Reference
fi: Mallitoimintojen viite

en: Function &name:
fi: Toiminon &nimi:

en: &Function type:
fi: &Toimintatyyppi:

en: &Code:
fi: &Koodi:

en: Remove any template from the box
fi: Poista kaikki mallit laatikosta

en: Trim Image
fi: Trimmaa kuvaa

en: Select a region by dragging with your mouse, and then click trim
fi: Valitse alue hiirellä raahaamalla ja napsauta sitten 'Trimmaa'

en: &Trim
fi: &Trimmaa

en: Trim image by removing borders outside the selected region
fi: Kuvan trimmaus poistamalla rajat valitun alueen ulkopuolelta

en: Adjust selection by dragging corners
fi: Säädä valintaa vetämällä kulmia

en: Size: {0}px Aspect ratio: {1:.3g}
fi: Koko: {0}px Kuvasuhde: {1:.3g}

en: Size: {0}x{1}px
fi: Koko: {0}x{1} px

en: Download %s
fi: Lataa %s

en: Downloading <b>%(fname)s</b> from %(url)s
fi: Ladataan <b>%(fname)s</b> osoitteesta %(url)s

en: Failed to download from %(url)r with error: %(err)s
fi: Lataus epäonnistui osoitteesta %(url)r virheellä: %(err)s

en: Downloading book
fi: Ladataan kirjaa

en: The book {0} will be downloaded and added to your calibre library automatically.
fi: Kirja {0} ladataan ja lisätään calibre-kirjastoosi automaattisesti.

en: No file specified to download.
fi: Ladattavaa tiedostoa ei ole määritetty.

en: {} is not a supported e-book format
fi: {} ei ole tuettu e-kirjaformaatti

en: Downloading %s
fi: Ladataan %s

en: Downloading
fi: Ladataan

en: Failed to download e-book
fi: E-kirjan lataaminen epäonnistui

en: finished
fi: valmis

en: Email %(name)s to %(to)s
fi: Sähköposti %(name)s -> %(to)s

en: News:
fi: Uutiset:

en: Attached is the %s periodical downloaded by calibre.
fi: Liitteenä on %s-aikakauslehti, joka on ladattu calibren avulla.

en: Add a new recipient:
fi: Lisää uusi vastaanottaja:

en: &Address
fi: &Osoite

en: &Formats
fi: &Formaatit

en: &Subject
fi: &Aihe

en: A&lias
fi: &
    Peitenimi

en: The email address of the recipient
fi: Vastaanottajan sähköpostiosoite

en: The optional alias (simple name) of the recipient
fi: Vastaanottajan valinnainen nimi (yksinkertainen nimi)

en: Formats to email. The first matching one will be sent (comma separated list)
fi: Sähköpostiin lähetettävät formaatit. Ensimmäinen vastaava lähetetään (pilkulla erotettu luettelo)

en: The optional subject for email sent to this recipient
fi: Tälle vastaanottajalle lähetettävän sähköpostin valinnainen aihe

en: &Add recipient
fi: &Lisää vastaanottaja

en: Need address
fi: Osoite tarvitaan

en: You must specify an address
fi: Osoite on määritettävä

en: Invalid email address
fi: Virheellinen sähköpostiosoite

en: The address {} is invalid
fi: Osoite {} on virheellinen

en: Need formats
fi: Formaatteja tarvitaan

en: You must specify at least one format to send
fi: Sinun on määritettävä vähintään yksi lähetettävä formaatti

en: The recipient %s already exists
fi: Vastaanottaja %s on jo olemassa

en: No recipients
fi: Ei vastaanottajia

en: You must select at least one recipient
fi: Valitse vähintään yksi vastaanottaja

en: Auto convert the following books before sending via email?
fi: Muunnetaanko seuraavat kirjat automaattisesti ennen lähettämistä?

en: This recipient has no valid formats defined
fi: Tälle vastaanottajalle ei ole määritelty kelvollisia formaatteja

en: These books have no suitable input formats for conversion
fi: Näillä kirjoilla ei ole sopivia syöttöformaatteja muuntamista varten

en: Could not send
fi: Ei voitu lähettää

en: Could not send books to some recipients. Click "Show details" for more information
fi: Kirjoja ei voitu lähettää joillekin vastaanottajille. Klikkaa "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja

en: E-book:
fi: E-kirja:

en: Attached, you will find the e-book
fi: Liitteenä on e-kirja

en: by
fi: jonka on tehnyt

en: in the %s format.
fi: %s-muodossa.

en: {series_index} of {series}
fi: {series_index} / {series}

en: About this book:
fi: Tietoja kirjasta:

en: Sending email to
fi: Lähetetään sähköpostia ->

en: Auto convert the following books to %s before sending via email?
fi: Muunnetaanko seuraavat kirjat automaattisesti muotoon %s ennen lähettämistä?

en: Could not email the following books as no suitable formats were found:
fi: Seuraavia kirjoja ei voitu lähettää sähköpostitse, koska sopivaa formaattia ei löytynyt:

en: Failed to email book
fi: Kirjan lähettäminen epäonnistui

en: sent
fi: lähetetty

en: Sent news to
fi: Lähetetty uutinen osoitteeseen

en: <div style="font-size:10pt;">
    <p>Set a regular expression pattern to use when trying to guess e-book metadata from filenames. </p>
    <p>A <a href="%s">tutorial</a> on using regular expressions is available.</p>
    <p>Use the <b>Test</b> functionality below to test your regular expression on a few sample filenames (remember to include the file extension). The group names for the various metadata entries are documented in tooltips. Note that underscores in filenames are auto-replaced by spaces.</p></div>
fi: <div style="font-size:10pt;">
    <p>Määritä säännöllinen lausekemalli, jota käytetään, kun yrität arvata e-kirjojen metadataa tiedostonimistä. </p>
    <p><a href="%s">Säännöllisten lausekkeiden</a> käyttöä käsittelevä opetusohjelma on saatavilla.</p>
    <p>Alla olevan <b>Testi-toiminnon</b> avulla voit testata säännöllistä lauseketta muutamalla esimerkkitiedostonimellä (muista lisätä tiedostopääte). Eri metadatamerkintöjen ryhmien nimet on dokumentoitu työkaluvihjeissä. Huomaa, että tiedostonimien alaviivat korvataan automaattisesti välilyönneillä.</p></div>

en: Regular &expression
fi: Säännöllinen laus&eke

en: Test
fi: Testi

en: File &name:
fi: Tiedosto&nimi:

en: Title:
fi: Nimi:

en: Regular expression (?P&lt;title&gt;)
fi: Säännöllinen lauseke (?P&lt;title&gt;)

en: No match
fi: Ei täsmäävyyttä

en: Authors:
fi: Tekijät:

en: Regular expression (?P<author>)
fi: Säännöllinen lauseke (?P<author>)

en: Series:
fi: Sarjat:

en: Regular expression (?P<series>)
fi: Säännöllinen lauseke (?P<series>)

en: Series index:
fi: Sarjan indeksi:

en: Regular expression (?P<series_index>)
fi: Säännöllinen lauseke (?P<series_index>)

en: Regular expression (?P<isbn>)
fi: Säännöllinen lauseke (?P<isbn>)

en: Publisher:
fi: Kustantaja:

en: Regular expression (?P<publisher>)
fi: Säännöllinen lauseke (?P<publisher>)

en: Published:
fi: Julkaistu:

en: Regular expression (?P<published>)
fi: Säännöllinen lauseke (?P<published>)

en: Comments:
fi: Kommentit:

en: Regular expression (?P<comments>)
fi: Säännöllinen lauseke (?P<comments>)

en: Select font files
fi: Valitse fonttitiedostot

en: TrueType/OpenType Fonts
fi: TrueType/OpenType-fontit

en: Corrupt font
fi: Vioittunut fontti

en: Choose a font family
fi: Valitse fonttiperhe

en: Available faces for %s
fi: Käytettävissä olevat näkymät %s:lle

en: Choose font family
fi: Valitse fonttiperhe

en: Add &fonts
fi: Lisää &fontit

en: Choose a font family from the list below:
fi: Valitse fonttiperhe alla olevasta luettelosta:

en: Find next
fi: Etsi seuraava

en: Find previous
fi: Etsi edellinen

en: Added fonts
fi: Lisätyt fontit

en: Added font families: %s
fi: Lisätty fonttiperheitä: %s

en: Choose &font family
fi: Valitse &fonttiperhe

en: Clear the font family
fi: Tyhjennä fonttiperhe

en: Re-index
fi: Indeksoi uudelleen

en: Re-index this book. Useful if the book has been changed outside of calibre, and thus not automatically re-indexed.
fi: Indeksoi tämä kirja uudelleen. Hyödyllinen, jos kirjaa on muutettu Calibren ulkopuolella, eikä sitä näin ollen indeksoitu automaattisesti uudelleen.

en: Un-index
fi: Poista indeksi

en: This book has been deleted from the library but is still present in the full text search index. Remove it.
fi: Tämä kirja on poistettu kirjastosta, mutta se on edelleen kokotekstin hakuindeksissä. Poista se.

en: Select
fi: Valitse

en: Mark
fi: Merkki

en: {series_index} of <i>{series}</i>
fi: Osa {series_index} / <i>{series}</i>

en: Open the book, in the {fmt} format.
    When using the calibre E-book viewer, it will attempt to scroll
    to this search result automatically.
fi: Avaa kirja {fmt}-muodossa.
    Kun käytät Calibren E-kirjojen katseluohjelmaa, se yrittää selata
    tähän hakutulokseen automaattisesti.

en: Unknown book
fi: Tuntematon kirja

en: Unknown author
fi: Tuntematon tekijä

en: Search the text of all books in the library
fi: Haku kirjaston kaikkien kirjojen tekstistä

en: Cannot view book as no result is selected
fi: Kirjaa ei voi tarkastella, koska tulosta ei ole valittu

en: No result selected
fi: Tulosta ei ole valittu

en: WARNING
fi: VAROITUS

en: Indexing of all books in this library is not yet complete, so search results will not be from all books. Click the <i>Show indexing status</i> button to see details.
fi: Kirjaston kaikkien kirjojen indeksointi ei ole vielä valmis, joten hakutuloksia ei ole kaikista kirjoista. Klikkaa <i>Näytä indeksoinnin tila</i> -painiketta nähdäksesi yksityiskohdat.

en: Library on a FAT drive
fi: Kirjasto FAT-asemalla

en: The calibre library {} is on a FAT drive. These drives have a limit on the maximum file size. Therefore indexing of more than a few hundred books will fail. You should move your calibre library to an NTFS or exFAT drive.
fi: Calibre-kirjasto {} on FAT-asemalla. Näillä asemilla on tiedostojen enimmäiskokorajoitus. Siksi yli muutaman sadan kirjan indeksointi epäonnistuu. Sinun pitäisi siirtää calibre-kirjastosi NTFS- tai exFAT-asemalle.

en: Indexing is almost complete
fi: Indeksointi on melkein valmis

en: Indexing is only {} done
fi: Indeksointi on tehty vain {}

en: Normally, calibre indexes books slowly, in the background, to avoid overloading your computer. You can instead have calibre speed up indexing. This is useful if you intend to leave your computer running overnight to quickly finish the indexing. Both your computer and calibre will be less responsive while fast indexing is active. Closing this window will automatically reset to slow indexing.
fi: Normaalisti calibre indeksoi kirjat hitaasti taustalla, jotta tietokoneesi ei kuormitu liikaa. Voit sen sijaan saada calibren nopeuttamaan indeksointia. Tämä on hyödyllistä, jos aiot jättää tietokoneen yöksi päälle, jotta indeksointi saadaan nopeasti valmiiksi. Sekä tietokoneesi että calibre eivät reagoi yhtä nopeasti, kun nopea indeksointi on aktiivinen. Tämän ikkunan sulkeminen palauttaa automaattisesti hitaan indeksoinnin.

en: Indexing speed:
fi: Indeksointinopeus:

en: &Slow
fi: &Hidas

en: &Fast
fi: &Nopea

en: Not all the books in this library have been indexed yet. Searching will yield incomplete results.
fi: Kaikkia tämän kirjaston kirjoja ei ole vielä indeksoitu. Haku antaa epätäydellisiä tuloksia.

en: All book files indexed
fi: Kaikki kirjatiedostot indeksoitu

en: Start &searching
fi: Aloita &haku

en: almost 100%
fi: melkein 100 %

en: {0} of {1} book files, {2} have been indexed, {3}
fi: {0} / {1} kirjatiedostoista, {2} on indeksoitu, {3}

en: Start &searching even with incomplete indexing
fi: Aloita &haku vaikka indeksointi olisi epätäydellistä

en: &Index books in this library to allow searching their full text
fi: Indeksoi tämän kirjaston kirjat, jotta voit hakea niiden kokotekstiä

en: In order to search the full text of books, the text must first be <i>indexed</i>. Once enabled, indexing is done automatically, in the background, whenever new books are added to this calibre library.
fi: Jotta kirjojen kokotekstejä voidaan hakea, teksti on ensin <i>indeksoitava</i>. Kun indeksointi on otettu käyttöön, se tapahtuu automaattisesti taustalla aina, kun uusia kirjoja lisätään Calibre-kirjastoon.

en: Re-index all books in this library
fi: Indeksoi uudelleen kaikki kirjaston kirjat

en: This will force calibre to re-index all the books in this library, which can take a long time. Are you sure?
fi: Tämä pakottaa Calibren indeksoimaan uudelleen kaikki kirjaston kirjat, mikä voi kestää kauan. Oletko varma?

en: Scheduled for re-indexing
fi: Aikataulutettu uudelleen indeksointia varten

en: This book has been scheduled for re-indexing, which typically takes a few seconds, if no other books are being re-indexed. Once indexing is complete, you can re-run the search to see updated results.
fi: Tämä kirja on ajastettu uudelleen indeksoitavaksi, mikä kestää yleensä muutaman sekunnin, jos muita kirjoja ei indeksoida uudelleen. Kun indeksointi on valmis, voit suorittaa haun uudelleen nähdäksesi päivitetyt tulokset.

en: This book was not found in the calibre library
fi: Tätä kirjaa ei löytynyt Calibre-kirjastosta

en: This book is not currently visible in the calibre library. If you have a search or Virtual library active, try clearing that. Or click the "Restrict searched books" checkbox in this window to only search currently visible books.
fi: Tätä kirjaa ei tällä hetkellä näy Calibre-kirjastossa. Jos haku tai virtuaalikirjasto on aktiivinen, yritä tyhjentää se. Tai napsauta "Rajoita haettuja kirjoja" -valintaruutua tässä ikkunassa, jotta voit etsiä vain tällä hetkellä näkyvissä olevia kirjoja.

en: Jump to this book in the library
fi: Siirry tähän kirjaan kirjastossa

en: Mark this book in the library
fi: Merkitse tämä kirja kirjastossa

en: View this book at this search result
fi: Näytä tämä kirja tässä hakutuloksessa

en: View this book
fi: Tarkastele tätä kirjaa

en: Expand all
fi: Laajenna kaikki

en: Collapse all
fi: Supista kaikki

en: Searching...
fi: Etsitään...

en: One book | {num} books
fi[0]: Yksi kirja
fi[1]: {num} kirjaa

en: Enter words to search for
fi: Syötä hakusanat

en: &Restrict searched books
fi: &Rajoita etsittäviä kirjoja

en: Restrict search results to only the books currently showing in the main library screen. This means that any Virtual libraries or search results are applied.
fi: Rajoita hakutulokset koskemaan vain kirjaston päänäytössä tällä hetkellä näkyviä kirjoja. Tämä tarkoittaa, että kaikki Virtuaalikirjastot tai hakutulokset otetaan käyttöön.

en: &Match on related words
fi: Täs&mää liittyviin sanoihin

en: With this option searching for words will also match on any related words (supported in several languages). For example, in the English language: {0} matches {1} and {2} as well
fi: Tämän vaihtoehdon avulla sanojen haku vastaa myös niihin liittyviä sanoja (tuettu useilla kielillä). Esimerkiksi englannin kielellä: {0} vastaa myös {1} ja {2}

en: Mark all matched books in the library
fi: Merkitse kaikki kirjaston vastaavat kirjat

en: Select all matched books in the library
fi: Valitse kaikki kirjaston vastaavat kirjat

en: Abort the current search?
fi: Keskeytetäänkö nykyinen haku?

en: Show &indexing status
fi: Näytä &indeksoinnin tila

en: &Mark all books
fi: &Merkitse kaikki kirjat

en: Invalid search query
fi: Virheellinen hakukysely

en: The search query: {query} was not understood. See <a href="{fts_url}">here</a> for details on the supported query syntax.
fi: Hakukyselyä: {query} ei ymmärretty. Katso <a href="{fts_url}">täältä</a> lisätietoja tuetusta kyselysyntaksista.

en: Remove this action
fi: Poista tämä toiminto

en: <a href="{}">CSS selector help</a>
fi: <a href="{}">CSS-valitsimen ohje</a>

en: Create the rule to transform HTML tags below
fi: Luo sääntö HTML-tagien muuttamiseksi alla olevan mukaisesti

en: If the tag
fi: Jos tagi

en: Then:
fi: Sitten:

en: Add another action
fi: Lisää toinen toiminto

en: If the tag <b>{match_type}</b> <b>{query}</b>
fi: Jos tagi <b>{match_type}</b> <b>{query}</b>

en: You can specify rules to transform HTML here. Click the "Add rule" button below to get started.
fi: Tässä voit määrittää sääntöjä HTML:n muuttamiseksi. Aloita napsauttamalla alla olevaa "Lisää sääntö" -painiketta.

en: Test HTML transform rules
fi: Testaa HTML-muunnossääntöjä

en: Enter an HTML document below and click the "Test" button
fi: Syötä alla oleva HTML-dokumentti ja napsauta "Testi"-painiketta

en: Resulting HTML
fi: Tuloksena saatu HTML

en: Edit HTML transform rules
fi: Muokkaa HTML-muunnossääntöjä

en: Current HTML file
fi: Nykyinen HTML-tiedosto

en: All HTML files
fi: Kaikki HTML-tiedostot

en: Open HTML files
fi: Avaa HTML-tiedostoja

en: Selected HTML files
fi: Valitut HTML-tiedostot

en: Create an icon theme
fi: Luo kuvaketeema

en: Use this theme in calibre
fi: Käytä tätä teemaa calibressa

en: Change the current calibre icon theme to this theme
fi: Vaihda calibren nykyinen kuvakteema tähän teemaan

en: Theme Metadata
fi: Teeman metadata

en: &Version:
fi: &Versio:

en: Light and Dark
fi: Vaalea ja tumma

en: Light only
fi: Vain vaalea

en: Dark only
fi: Vain tumma

en: Specify the color palette this icon theme is suited for
fi: Määritä väripaletti, johon tämä kuvaketeema sopii

en: &Color palette:
fi: &Väripaletti:

en: &License:
fi: &Lisenssi:

en: The license for the icons in this theme. Common choices are Creative Commons or Public Domain.
fi: Tämän teeman kuvakkeiden lisenssi. Yleiset vaihtoehdot ovat Creative Commons tai Public Domain.

en: %d icons missing in this theme
fi: %d kuvaketta puuttuu tästä teemasta

en: No missing icons
fi: Ei puuttuvia kuvakkeita

en: No title specified
fi: Otsikkoa ei ole määritetty

en: You must specify a title for this icon theme
fi: Sinun on määritettävä otsikko tälle kuvaketeemalle

en: No author specified
fi: Tekijää ei ole määritelty

en: You must specify an author for this icon theme
fi: Sinun on määritettävä tekijä tälle kuvaketeemalle

en: &Abort
fi: &Poistu

en: Losslessly optimizing images, please wait...
fi: Kuvien häviötön optimointi, odota...

en: Optimizing images failed, click "Show details" for more information
fi: Kuvien optimointi epäonnistui, napsauta "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja

en: Compression failed
fi: Pakkaus epäonnistui

en: Optimizing %s
fi: Optimoidaan %s

en: Creating theme file
fi: Luodaan teematiedostoa

en: Compressing theme file
fi: Pakataan teematiedostoa

en: Choose a folder from which to read the icons
fi: Valitse kansio, josta kuvakkeet luetaan

en: Choose destination for icon theme
fi: Valitse kohde kuvaketeemalle

en: ZIP files
fi: ZIP-tiedostot

en: Right click to visit theme homepage
fi: Klikkaa hiiren kakkospainikkeella aiheen etusivulle

en: Downloading icons...
fi: Ladataan kuvakkeita...

en: Downloading icons, please wait...
fi: Ladataan kuvakkeita, odota...

en: Use the calibre default icons
fi: Käytä calibren oletuskuvakkeita

en: Choose an icon theme below. It will be used for both light and dark color themes unless a color specific theme is chosen in one of the other tabs.
fi: Valitse alla oleva kuvakkeen teema. Sitä käytetään sekä vaaleissa että tummissa väriteemoissa, ellei jollakin muulla välilehdellä ole valittu värikohtaista teemaa.

en: Choose an icon theme below. It will be used preferentially for light color themes. If the default is chosen then the theme for "light and dark" will be used.
fi: Valitse alla oleva kuvakkeen teema. Sitä käytetään ensisijaisesti vaaleissa väriteemoissa. Jos oletusarvo on valittu, käytetään "vaalean ja tumman" teemaa.

en: Choose an icon theme below. It will be used preferentially for dark color themes. If the default is chosen then the theme for "light and dark" will be used.
fi: Valitse alla oleva kuvakkeen teema. Sitä käytetään mieluiten tummien väriteemojen yhteydessä. Jos oletusarvo on valittu, käytetään "vaalean ja tumman" teemaa.

en: Number of icons
fi: Kuvakkeiden määrä

en: Popularity
fi: Suosio

en: Choose an icon theme
fi: Valitse kuvaketeema

en: Restore &default icons
fi: Palauta &oletuskuvakkeet

en: For light and dark
fi: Vaalealle ja tummalle

en: For light only
fi: Vain vaalealle

en: For dark only
fi: Vain tummalle

en: Downloading, please wait...
fi: Ladataan, odota hetki...

en: Failed to download list of themes
fi: Teemaluettelon lataaminen epäonnistui

en: Failed to download list of themes, click "Show details" for more information
fi: Teemaluettelon lataaminen epäonnistui, napsauta "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja

en: Choose from {} available icon themes
fi: Valitse {} käytettävissä olevasta kuvakeaiheesta

en: Failed to download icon themes, click "Show details" for more information.
fi: Kuvaketeemojen lataaminen epäonnistui, napsauta "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja.

en: Zoom &in
fi: L&ähennä

en: Zoom &out
fi: L&oitonna

en: &Rotate
fi: K&ierrä

en: &Save as
fi: &Tallenna nimellä

en: F&ull screen
fi: &Koko näyttö

en: &Fit image
fi: &Sovita kuva

en: Fit image inside the available space
fi: Sovita kuva käytettävissä olevaan tilaan

en: Remember &zoom
fi: Muista &zoomaus

en: Choose a file to save to
fi: Valitse tiedosto, johon haluat tallentaa

en: Image: {name} {resolution}
fi: Kuva: {name} {resolution}

en: See what's new in this calibre release
fi: Katso mitä uutta tämä calibre-versio sisältää

en: Connected
fi: Yhdistetty

en: created by
fi: luonut

en: %(num)d of %(total)d books
fi: %(num)d / %(total)d kirjasta

en: one book | {} books
fi[0]: yksi kirja
fi[1]: {} kirjaa

en: %(num)s, %(sel)d selected | %(num)s, %(sel)d selected
fi[0]: %(num)s, %(sel)d valittu
fi[1]: %(num)s, %(sel)d valittu

en: {0}, {1} total
fi: {0}, {1} yhteensä

en: Cover grid
fi: Kansiruudukko

en: Search bar
fi: Hakupalkki

en: Next Virtual library
fi: Seuraava virtuaalikirjasto

en: Switch to the next Virtual library in the Virtual library tab bar
fi: Siirry seuraavaan virtuaalikirjastoon Virtuaalikirjasto-välilehdellä

en: Previous Virtual library
fi: Edellinen virtuaalikirjasto

en: Switch to the previous Virtual library in the Virtual library tab bar
fi: Siirry edelliseen virtuaalikirjastoon Virtuaalikirjasto-välilehdellä

en: All books
fi: Kaikki kirjat

en: Search expression for this Virtual library:
fi: Tämän virtuaalikirjaston hakulauseke:

en: Sort tabs alphabetically
fi: Lajittele välilehdet aakkosjärjestyksessä

en: Restore hidden tabs
fi: Palauta piilotetut välilehdet

en: Hide Virtual library tabs
fi: Piilota virtuaalikirjaston välilehdet

en: Lock Virtual library tabs
fi: Lukitse virtuaalikirjaston välilehdet

en: Unlock Virtual library tabs
fi: Avaa virtuaalikirjaston välilehtilukitus

en: Edit "%s"
fi: Muokkaa "%s"

en: Delete "%s"
fi: Poista "%s"

en: Layout
fi: Sivun asettelu

en: Show and hide various parts of the calibre main window
fi: Näytä ja piilota calibren pääikkunan eri osia

en: No %s format
fi: Formaattia %s ei ole

en: The book {0} does not have the {1} format
fi: Kirjasta {0} ei ole {1} formaattia

en: Restore %s
fi: Palauta %s

en: Job
fi: Tehtävä

en: Progress
fi: Eteneminen

en: Running time
fi: Suoritusaika

en: Start time
fi: Aloitusaika

en: There is a running job: | There are {} running jobs:
fi[0]: Käynnissä oleva työ:
fi[1]: {} käynnissä olevaa työtä:

en: Unknown job
fi: Tuntematon tehtävä

en: There is a waiting job | There are {} waiting jobs
fi[0]: Yksi odottava työ
fi[1]: {} odottavaa työtä

en: Cannot kill job
fi: Tehtävää ei voi lopettaa

en: Cannot kill jobs that communicate with the device
fi: Laitteen kanssa kommunikoivia töitä ei voi lopettaa

en: Job has already run
fi: Tehtävä on jo suoritettu

en: This job cannot be stopped
fi: Tätä työtä ei voi lopettaa

en: Some of the jobs cannot be stopped. Click "Show details" to see the list of unstoppable jobs.
fi: Joitakin töitä ei voi pysäyttää. Napsauta "Näytä tiedot" nähdäksesi pysäyttämättömien töiden luettelo.

en: Unavailable
fi: Ei saatavilla

en: Click to see list of jobs
fi: Napsauta nähdäksesi työlistan

en: Show/hide the Jobs List
fi: Näytä/piilota työlista

en: Jobs:
fi: Tehtävät:

en: No running jobs
fi: Ei käynnissä olevia töitä

en: One running job
fi: Yksi käynnissä oleva työ

en: %d running jobs
fi: %d käynnissä olevaa työtä

en:  - Jobs
fi:  Tehtävät

en: Search for a job by name
fi: Hae työtä nimen perusteella

en: No job
fi: Ei työtä

en: No job selected
fi: Tehtävää ei ole valittu

en: Do you really want to stop the selected job? | Do you really want to stop all the selected jobs?
fi[0]: Haluatko todella lopettaa valitun tehtävän?
fi[1]: Haluatko todella lopettaa kaikki valitut tehtävät?

en: Do you really want to stop all non-device jobs?
fi: Haluatko todella lopettaa kaikki muut kuin laitetyöt?

en: &Custom
fi: &Mukautettu

en: &Alternate shortcut:
fi: &Vaihtoehtoinen pikanäppäin:

en: &Shortcut:
fi: &Pikanäppäin:

en: Done
fi: Valmis

en: &Default: %(deflt)s [Currently not conflicting: %(curr)s]
fi: Oletus: %(deflt)s [Tällä hetkellä ei ristiriidassa: %(curr)s]

en: Press a key...
fi: Paina näppäintä...

en: Already assigned
fi: Jo osoitettu

en: already assigned to
fi: jo osoitettu

en: <b>This shortcut no longer exists</b>
fi: <b>Tätä pikakuvaketta ei ole enää olemassa</b>

en: Double click on any entry to change the keyboard shortcuts associated with it
fi: Kaksoisnapsauta mitä tahansa merkintää vaihtaaksesi siihen liittyvät pikanäppäimet

en: No matches
fi: Ei tuloksia

en: Could not find any shortcuts matching <i>{}</i>
fi: Yhtään pikakuvaketta, joka vastaisi <i>{}</i>, ei löytynyt

en: Eject this device
fi: Irrota tämä laite

en: Configure this device
fi: Määritä tämä laite

en: Update cached metadata on device
fi: Päivitä laitteen välimuistiin tallennettu metadata

en: Library
fi: Kirjasto

en: Show books in calibre library
fi: Näytä kirjat Calibre-kirjastossa

en: Show books in the main memory of the device
fi: Näytä kirjat laitteen keskusmuistissa

en: Show books in storage card A
fi: Näytä kirjat tallennuskortilla A

en: Show books in storage card B
fi: Näytä kirjat tallennuskortilla B

en: Delete library
fi: Poista kirjasto

en: available
fi: saatavilla

en: Close the Virtual library
fi: Sulje virtuaalikirjasto

en: Change how the displayed books are sorted
fi: Muuta näytettävien kirjojen lajittelutapaa

en: Sort
fi: Järjestä

en: <p>Search the list of books by title, author, publisher, tags, comments, etc.<br><br>Words separated by spaces are ANDed
fi: <p>Etsi kirjaluettelosta otsikon, kirjoittajan, kustantajan, tunnisteiden, kommenttien jne. perusteella.<br><br>Välilyönneillä erotetut sanat yhdistetään JA -tekijällä

en: Search the full text of all books in the library, not just their metadata
fi: Etsi kirjaston kaikkien kirjojen koko tekstistä, ei vain niiden metadataa

en: Do quick search (you can also press the Enter key)
fi: Tee pikahaku (voit myös painaa Enter-näppäintä)

[ctx: mark books matching search result instead of filtering them]
en: Highlight
fi: Korostus

en: <h2>Shutting down</h2><div>
fi: <h2>Sammutetaan</h2><div>

en: Book %(sidx)s of <span class="series_name">%(series)s</span>
fi: Kirja %(sidx)s / <span class="series_name">%(series)s</span>

en: This book is on the device in %s
fi: Tämä kirja on laitteessa %s

en: Unknown chapter
fi: Tuntematon kappale

en: Anonymous Content server user
fi: Anonyymi sisältöpalvelimen käyttäjä

en: Local E-book viewer user
fi: Paikallinen E-kirjan katseluohjelman käyttäjä

en: Bookmark
fi: Kirjanmerkki

[ctx: type of annotation]
en: Highlight
fi: Korostus

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: Highlights
fi: Korostukset

en: Export {} annotations
fi: Vie {} huomautusta

en: calibre annotation collection
fi: calibre-huomautuskokoelma

en: annotations
fi: huomautukset

en: Format to export in:
fi: Vietävä formaatti:

en: Save to file
fi: Tallenna tiedostoon

en: File for exports
fi: Vietävä tiedosto

en: User
fi: Käyttäjä

en: Unrated
fi: Ei arvioita

en: Open in viewer
fi: Avaa katseluohjelmassa

en: Show in calibre
fi: Näytä calibressa

en: Edit notes
fi: Muokkaa huomautuksia

en: Export selected item | Export {} selected items
fi[0]: Vie valittu kohde
fi[1]: Vie {} valittua kohdetta

en: Delete selected item | Delete {} selected items
fi[0]: Poista valittu kohde
fi[1]: Poista {} valittua kohdetta

en: Restrict to
fi: Rajoita

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Show only annotations of the specified type
fi: Näytä vain määritetyn tyypin huomautukset

en: User:
fi: Käyttäjä:

en: Show only annotations created by the specified user
fi: Näytä vain tietyn käyttäjän tekemät huomautukset

en: Only show annotations from books that have been selected in the calibre library
fi: Näytä vain calibre-kirjastossa valittujen kirjojen huomautukset

en: &Show results from only selected books
fi: &Näytä tulokset vain valituista kirjoista

en: &Show results from only the selected book | &Show results from only the {} selected books
fi[0]: &Näytä tulokset vain valitusta kirjasta
fi[1]: &Näytä tulokset vain {} valitusta kirjasta

en: Find previous match
fi: Etsi edellinen osuma

en: Invalid search expression
fi: Virheellinen hakulauseke

en: The search expression: {0} is invalid. The search syntax used is the SQLite Full text Search Query syntax, <a href="{1}">described here</a>.
fi: Hakulauseke: {0} on virheellinen. Hakusyntaksina käytetään SQLite Full text Search Query -syntaksia, joka on <a href="{1}">kuvattu täällä</a>.

en: Edit the notes of this highlight
fi: Muokkaa tämän korostuksen huomautuksia

en: Add notes
fi: Lisää huomautuksia

en: Add notes to this highlight
fi: Lisää huomautuksia tähän korostukseen

en: View the book at this annotation in the calibre E-book viewer
fi: Tarkastele kirjaa tämän merkinnän kohdalla Calibren E-kirjojen katseluohjelmassa.

en: Show this book in the main calibre book list
fi: Näytä tämä kirja Calibren pääkirjaluettelossa

en: Edit notes for highlight
fi: Muokkaa korostuksen huomautuksia

en: Annotations browser
fi: Kommenttiselain

en: With this option searching for words will also match on any related words (supported in several languages). For example, in the English language: <i>correction</i> matches <i>correcting</i> and <i>corrected</i> as well
fi: Tämän vaihtoehdon avulla sanojen haku vastaa myös niihin liittyviä sanoja (tuettu useilla kielillä). Esimerkiksi englannin kielessä: <i>correction</i> vastaa myös sanoja <i>correcting</i> ja <i>corrected</i>

en: &Delete all selected
fi: &Poista kaikki valitut

en: Delete the selected annotations
fi: Poista valitut huomautukset

en: &Export all selected
fi: &Vie kaikki valitut

en: Export the selected annotations
fi: Vie valitut huomautukset

en: Rebuild search index
fi: Rakenna hakuindeksi uudelleen

en: Refresh annotations in case they have been changed since this window was opened
fi: Päivitä huomautukset, jos niitä on muutettu tämän ikkunan avaamisen jälkeen

en: No selected annotations
fi: Ei valittuja huomautuksia

en: No annotations have been selected
fi: Huomautuksia ei ole valittu

en: Are you sure you want to <b>permanently</b> delete this annotation? | Are you sure you want to <b>permanently</b> delete these {} annotations?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa tämän huomautuksen <b>pysyvästi</b>?
fi[1]: Oletko varma, että haluat <b>pysyvästi</b> poistaa nämä {} huomautusta?

en: Editing is only supported for the notes associated with highlights
fi: Muokkausta tuetaan vain korostuksiin liittyvien huomautusten osalta

en: Set to undefined
fi: Aseta määrittelemättömäksi

en: Template editing disabled
fi: Mallin muokkaus poistettu käytöstä

en: Size (MB)
fi: Koko (Mt)

en: Modified
fi: Muokattu

en: Formats
fi: Formaatit

en: Failed to read cover file for this book from the calibre library.
fi: Tämän kirjan kansitiedostoa ei onnistuttu lukemaan calibre-kirjastosta.

en: The cover for the book %s is too large, cannot load it. Resize or delete it.
fi: Kirjan %s kansi on liian suuri, sitä ei voi ladata. Muuta sen kokoa tai poista se.

en: %s stars
fi: %s tähteä

en: Click in this column and press Q to Quickview books with the same "%s"
fi: Napsauta tätä saraketta ja paina Q-painiketta Pikakatsellaksesi kirjoja, joissa on sama "%s"

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: The lookup/search name is <i>{0}</i>
fi: Hakunimi on <i>{0}</i>

en: Marked with text "{0}"
fi: Merkitty tekstillä "{0}"

en: Marked without text
fi: Merkitty ilman tekstiä

en: This book's UUID is "{0}"
fi: Tämän kirjan UUID on "{0}"

en: Failed to set data
fi: Tietojen asettaminen epäonnistui

en: Could not set data, click "Show details" to see why.
fi: Tietoja ei voitu asettaa, klikkaa "Näytä tiedot" nähdäksesi miksi.

en: In Library
fi: Kirjastossa

en: Unhandled error
fi: Hallitsematon virhe

en: Failed to read book data from calibre library. Click "Show details" for more information
fi: Kirjan tietojen lukeminen calibre-kirjastosta epäonnistui. Klikkaa "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja

en: Waiting for metadata to be updated
fi: Odotetaan metadatan päivittämistä

en: Marked for deletion
fi: Merkitty poistettavaksi

en: Double click to <b>edit</b> me<br><br>
fi: Kaksoisnapsauta <b>muokataksesi</b> tätä<br><br>

en: The lookup/search name is
fi: Etsinnän/haun nimi on

en: Export selected
fi: Vie valitut

en: Select none
fi: Älä valitse mitään

en: Restrict to:
fi: Rajoittuu:

en: Add categories to which to restrict results.
    When no categories are specified no restriction is in effect
fi: Lisää luokkia, joihin haluat rajoittaa tuloksia.
    Jos luokkia ei ole määritetty, rajoitus ei ole voimassa

en: Remove
fi: Poista

en: Export
fi: Vie

en: Export the selected notes as HTML files
fi: Vie valitut huomautukset HTML-tiedostoina

en: Search books
fi: Kirjahaku

en: No results selected
fi: Ei valittuja tuloksia

en: No results selected, nothing to export
fi: Tuloksia ei ole valittu, ei mitään vietävää

en: Choose folder for exported note | Choose folder for {} exported notes
fi[0]: Valitse kansio viedylle huomautukselle
fi[1]: Valitse kansio {} viedylle huomautukselle

en: Adjust width of {0}
fi: Säädä {0} leveys

en: {0} pixels
fi: {0} pikseliä

en: The original size can be larger than the maximum if the window has been resized
fi: Alkuperäinen koko voi olla suurempi kuin enimmäiskoko, jos ikkunan kokoa on muutettu

en: Original size:
fi: Alkuperäinen koko:

en: Minimum size:
fi: Vähimmäiskoko:

en: Maximum size:
fi: Enimmäiskoko:

en: You can also adjust column widths by dragging the divider between column headers
fi: Voit myös säätää sarakkeiden leveyttä vetämällä sarakkeiden otsikoiden välissä olevaa jakajaa

en: &Shrink 10%
fi: Kuti&sta 10%

en: &Expand 10%
fi: Laaj&enna 10%

en: Set to mi&nimum
fi: Aseta mi&nimiin

en: Set to ma&ximum
fi: Aseta ma&ksimiin

en: &Resize column to fit contents
fi: Muuttaa sa&rakkeen kokoa sisällön mukaan

en: The width will be set to the size of the widest entry or the maximum size, whichever is smaller
fi: Leveys asetetaan leveimmän merkinnän kokoon tai enimmäiskokoon sen mukaan, kumpi on pienempi

en: pixels
fi: pikseliä

en: This box shows the current width after using the above buttons
fi: Tämä ruutu näyttää nykyisen leveyden edellä mainittujen painikkeiden käytön jälkeen

en: Set width &to:
fi: Aseta leveys &mittaan:

en: Cannot hide all columns
fi: Kaikkia sarakkeita ei voi piilottaa

en: You must not hide all columns
fi: Kaikkia sarakkeita ei saa piilottaa

en: Sort on %s
fi: Lajittele %s mukaan

en: Ascending
fi: Nouseva

en: Descending
fi: Laskeva

en: Change text alignment for %s
fi: Vaihda tekstin kohdistus %s:lle

en: Center
fi: Keski

en: Left
fi: Vasen

en: Right
fi: Oikea

en: Change font style for %s
fi: Vaihda kirjasintyyli %s:lle

en: Bold font
fi: Lihavoitu fontti

en: Normal font
fi: Normaali fontti

en: Bold and Italic font
fi: Lihavoitu ja kursivoitu fontti

en: Italic font
fi: Kursivoitu fontti

en: Adjust width of column {0}
fi: Säädä sarakkeen {0} leveyttä

en: Edit permissible values for %s
fi: Muokkaa %s sallittuja arvoja

en: Quickview column %s
fi: Pikakatsele sarake %s

en: Hide column %s
fi: Piilota sarake %s

en: Show column
fi: Näytä sarake

en: Remember On Device column width
fi: Muista laitteen sarakeleveys

en: Reset On Device column width to default
fi: Palauta Laite-sarakkeen leveys oletusarvoon

en: Restore default layout
fi: Palauta oletusasettelu

en: Hide row numbers
fi: Piilota rivinumerot

en: Show row numbers
fi: Näytä rivinumerot

en: Toggle mark for book
fi: Vaihda kirjan merkki

en: Mark book with text label
fi: Merkitse kirja tekstileimalla

en: Un-split the book list
fi: Poista kirjaluettelon jaottelu

en: Split the book list
fi: Jaa kirjaluettelo

en: Allow moving columns with the mouse
fi: Salli sarakkeiden siirtäminen hiirellä

en: Dropping onto a device is not supported. First add the book to the calibre library.
fi: Laitteeseen pudottamista ei tueta. Lisää kirja ensin calibre-kirjastoon.

en: File name
fi: Tiedostonimi

en: Reasoning used by AI
fi: Tekoälyn pohdinta

en: AI Assistant Note
fi: Tekoälyn ilmoitus

en: You
fi: Sinä

en: Conversation record
fi: Keskustelun tallenne

en: Type a question to the AI
fi: Kirjoita tekoälylle kysymys

en: Se&ttings
fi: Ase&tukset

en: Quick actions
fi: Pikatoiminnot

en: First, configure an AI provider
fi: Määritä ensin tekoälypalvelu

en: Assistant
fi: Avustaja

en: Copy this specific response to the clipboard
fi: Kopioi tämä vastaus leikepöydälle

en: Show the reasoning behind this response from the AI
fi: Näytä tekoälyn vastauksen taustalla olevat pohdinnat

en: answering
fi: vastaa

en: thinking
fi: miettii

en: AI provider not configured.
fi: Tekoälyn tarjoajaa ei ole määritetty.

en: Configure AI provider
fi: Määritä tekoälyn tarjoaja

en: Talking to AI failed with error:
fi: Keskustelu tekoälyn kanssa epäonnistui virheellä:

en: free
fi: Ilmainen

en: Queries:
fi: Kyselyt:

en: &New chat
fi: &Uusi keskustelu

en: Start a new conversation
fi: Aloita uusi keskustelu

en: Copy this conversation to the clipboard
fi: Kopioi tämä keskustelu leikepöydälle

en: Select text in the book to begin.
fi: Aloita valitsemalla teksti kirjasta.

en: Add Quick action
fi: Lisää pikatoiminto

en: Edit Quick action
fi: Muokkaa pikatoimintoa

en: Prompt:
fi: Kehote:

en: No name specified
fi: Nimeä ei ole määritetty

en: Close
fi: Sulje

en: Configure viewer
fi: Määritä katseluohjelma

en: Use white background
fi: Käytä valkoista taustaa

en: Hyphenate
fi: Tavutus

en: <b>Changes will only take effect after a restart.</b>
fi: <b>Muutokset tulevat voimaan vasta uudelleenkäynnistyksen jälkeen.</b>

en:  - LRF viewer
fi:  - LRF-katseluohjelma

en: <b>No matches</b> for the search phrase <i>%s</i> were found.
fi: Hakulauseelle <i>%s</i> ei löytynyt <b>yhtään osumaa</b>.

en: %prog [options] book.lrf
    
    Read the LRF e-book book.lrf
fi: %prog [options] book.lrf
    
    Lue LRF e-kirja book.lrf

en: Print more information about the rendering process
fi: Tulosta lisätietoja renderöintiprosessista

en: Turn on visual aids to debugging the rendering engine
fi: Ota käyttöön visuaaliset apuvälineet renderöintimoottorin virheenkorjausta varten

en: Disable hyphenation. Should significantly speed up rendering.
fi: Ota yhdyssanat pois käytöstä. Sen pitäisi nopeuttaa renderöintiä merkittävästi.

en: By default the background is off white as I find this easier on the eyes. Use this option to make the background pure white.
fi: Oletusarvoisesti tausta on luonnonvalkoinen, koska se on mielestäni helpompi silmille. Käytä tätä vaihtoehtoa tehdäksesi taustasta puhtaan valkoisen.

en: Profile the LRF renderer
fi: LRF-renderöijän profiili

en: LRF viewer
fi: LRF-katseluohjelma

en: Parsing LRF file
fi: LRF-tiedoston jäsentäminen

en: LRF viewer toolbar
fi: LRF-katseluohjelman työkalurivi

en: Next page
fi: Seuraava sivu

en: Previous Page
fi: Edellinen sivu

en: Back
fi: Takaisin

en: Forward
fi: Eteenpäin

en: Next match
fi: Seuraava tulos

en: Open e-book
fi: Avaa e-kirja

en: %prog [options] [path_to_ebook or calibre url ...]
    
    Launch the main calibre Graphical User Interface and optionally add the e-book at
    path_to_ebook to the database. You can also specify calibre URLs to perform various
    different actions, than just adding books. For example:
    
    calibre://view-book/test_library/1842/epub
    
    Will open the book with id 1842 in the EPUB format from the library
    "test_library" in the calibre E-book viewer. Library names are the folder names of the
    libraries with spaces replaced by underscores. A full description of the
    various URL based actions is in the User Manual.
fi: %prog [options] [path_to_ebook tai calibre url ...]
    
    Käynnistetään calibren graafinen pääkäyttöliittymä ja lisätään e-kirja valinnaisesti 
    path_to_ebook tietokantaan. Voit myös määrittää calibren URL-osoitteet erilaisten tehtävien suorittamiseksi,
    kuin vain kirjojen lisääminen. Esim:
    
    calibre://view-book/test_library/1842/epub
    
    Avaa kirjaston EPUB-muodossa olevan kirjan, jonka tunniste on 1842
    "test_library" calibren E-kirjojen katseluohjelmassa. Kirjastojen nimet ovat kansioiden nimiä
    kirjastossa, joissa välilyönnit on korvattu alleviivauksilla. Täydellinen kuvaus
    URL-osoitteisiin perustuvista eri toiminnoista löytyy käyttöoppaasta.

en: Use the library located at the specified path.
fi: Käytä kirjastoa, joka sijaitsee määritetyssä polussa.

en: Start minimized to system tray.
fi: Käynnistä ilmoitusalueelle pienennettynä.

en: Ignored, do not use. Present only for legacy reasons
fi: Ohitettu, ei saa käyttää. Käytetään vain perinteisistä syistä

en: Do not check for updates
fi: Älä tarkista päivityksiä

en: Ignore custom plugins, useful if you installed a plugin that is preventing calibre from starting
fi: Ohita mukautetut laajennukset, hyödyllinen, jos olet asentanut laajennuksen, joka estää calibrea käynnistymästä

en: Path too long
fi: Polku on liian pitkä

en: Path to Calibre Portable (%s) too long. It must be less than 59 characters.
fi: Polku Calibre Portableen (%s) liian pitkä. Sen on oltava alle 59 merkkiä.

en: Calibre Library
fi: Calibre-kirjasto

en: Failed to create library
fi: Kirjaston luominen epäonnistui

en: Failed to create calibre library at: %r.
    You will be asked to choose a new library location.
fi: Calibre-kirjaston luominen epäonnistui osoitteessa: %r.
    Sinua pyydetään valitsemaan uusi kirjaston sijainti.

en: Could not repair library. Click "Show details" for more information.
fi: Kirjastoa ei voitu korjata. Klikkaa "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja.

en: Initializing user interface...
fi: Valmistellaan käyttöliittymää...

en: Choose a location for your new calibre e-book library
fi: Valitse sijainti uudelle calibre -kirjastolle

en: Repairing failed
fi: Korjaaminen epäonnistui

en: The database repair failed. Starting with a new empty library.
fi: Tietokannan korjaus epäonnistui. Aloitetaan uudella tyhjällä kirjastolla.

en: Bad database location
fi: Virheellinen tietokannan sijainti

en: Bad database location %r. calibre will now quit.
fi: Huono tietokannan sijainti %r. Calibre sammutetaan nyt.

en: Startup error
fi: Käynnistysvirhe

en: There was an error during {0} startup. Parts of {0} may not function. Click "Show details" to learn more.
fi: {0} käynnistyksen aikana tapahtui virhe. Osa tietokannasta {0} ei ehkä toimi. Klikkaa "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja.

en: Corrupted database
fi: Rikkoutunut tietokanta

en: The library database at %s appears to be corrupted. Do you want calibre to try and rebuild it automatically? The rebuild may not be completely successful. If you say No, a new empty calibre library will be created.
fi: Kirjaston tietokanta osoitteessa %s näyttää olevan vioittunut. Haluatko, että calibre yrittää rakentaa sen uudelleen automaattisesti? Uudelleenrakennus ei välttämättä onnistu täysin. Jos sanot Ei, luodaan uusi tyhjä calibre-kirjasto.

en: Bad database location %r. Will start with  a new, empty calibre library
fi: Huono tietokannan sijainti %r. Aloitetaan uudella, tyhjällä calibre-kirjastolla

en: Starting %s: Loading books...
fi: Käynnistetään %s: Ladataan kirjoja...

en: Cannot start calibre
fi: Ei voi käynnistää calibrea

en: Another calibre program that can modify calibre libraries, such as, {0} or {1} is already running. You must first shut it down, before starting the main calibre program. If you are sure no such program is running, try restarting your computer.
fi: Toinen calibre-ohjelma, joka voi muokata calibre-kirjastoja, kuten {0} tai {1}, on jo käynnissä. Sinun on ensin sammutettava se, ennen kuin käynnistät calibren pääohjelman. Jos olet varma, ettei tällaista ohjelmaa ole käynnissä, yritä käynnistää tietokone uudelleen.

en: Failed to contact running instance of calibre
fi: Yhteydenotto calibren käynnissä olevaan instanssiin epäonnistui

en: Contacting calibre failed
fi: Yhteydenotto kaliiperiin epäonnistui

en: Failed to contact running instance of calibre, try restarting calibre
fi: Yhteydenotto calibren käynnissä olevaan instanssiin epäonnistui, yritä käynnistää calibre uudelleen

en: Shutdown command sent, waiting for shutdown...
fi: Sammutuskomento lähetetty, odotetaan sammumista...

en: Failed to shutdown running calibre instance
fi: Käynnissä olevan calibre-instanssin sammuttaminen epäonnistui

en: &Preferences
fi: &Asetukset

en: &Quit
fi: &Lopeta

en: The folder "{}" is opened in another program, so calibre cannot access it.
fi: Kansio "{}" on avattu toisessa ohjelmassa, joten calibre ei pääse siihen käsiksi.

en: The file "{}" is opened in another program, so calibre cannot access it.
fi: Tiedosto "{}" on avattu toisessa ohjelmassa, joten calibre ei voi käyttää sitä.

en: A folder is open in another program so calibre cannot access it.
fi: Kansio on auki toisessa ohjelmassa, joten calibre ei voi käyttää sitä.

en: A file is open in another program so calibre cannot access it.
fi: Tiedosto on avoinna toisessa ohjelmassa, joten calibre ei voi käyttää sitä.

en: This is usually caused by leaving Windows explorer or a similar file manager open to a folder in the calibre library. Close Windows explorer and retry.
fi: Tämä johtuu yleensä siitä, että Windows Explorer tai vastaava tiedostonhallinta on avoinna calibre-kirjaston kansiossa. Sulje Windows explorer ja yritä uudelleen.

en: This is usually caused by software such as antivirus or file sync (aka DropBox and similar) accessing files in the calibre library folder at the same time as calibre. Try excluding the calibre library folder from such software.
fi: Tämä johtuu yleensä siitä, että ohjelmistot, kuten virustorjuntaohjelmat tai tiedostojen synkronointi (eli DropBox ja vastaavat), käyttävät calibre-kirjastokansiossa olevia tiedostoja samaan aikaan calibren kanssa. Yritä sulkea calibre-kirjastokansio tällaisten ohjelmistojen ulkopuolelle.

en: Cannot open file or folder as it is in use
fi: Tiedostoa tai kansiota ei voi avata, koska se on käytössä

en: Permission was denied by the operating system when calibre tried to access the file: "{0}".
fi: Käyttöjärjestelmä ei antanut lupaa, kun calibre yritti käyttää tiedostoa: "{0}".

en: Permission was denied by the operating system when calibre tried to access a file.
fi: Käyttöjärjestelmä ei antanut lupaa, kun calibre yritti käyttää tiedostoa.

en: This means either that the permissions on the file or its parent folder are incorrect or the file is open in another program.
fi: Tämä tarkoittaa, että joko tiedoston tai sen yläkansion käyttöoikeudet ovat virheelliset tai tiedosto on avattu toisessa ohjelmassa.

en: Cannot open file or folder
fi: Tiedostoa tai kansiota ei voi avata

en: Could not open the folder: "{}". It is already opened in the following programs:
fi: Kansiota ei voitu avata: "{}". Se on jo avattu seuraavissa ohjelmissa:

en: Unhandled exception
fi: Käsittelemätön poikkeus

en: Edit Markdown
fi: Muokkaa Markdownia

en: &Markdown source
fi: &Markdown-lähde

en: &Preview
fi: &Esikatselu

en: Set date to undefined
fi: Aseta päivämäärä määrittelemättömäksi

en: Set date to today
fi: Aseta päivämäärä tähän päivään

en: &Redo
fi: &Tee uudelleen

en: Specify how this book should be sorted when by title. For example, The Exorcist might be sorted as Exorcist, The.
fi: Määritä, miten tämä kirja lajitellaan, kun se lajitellaan otsikon mukaan. Esimerkiksi The Exorcist voitaisiin lajitella muotoon Exorcist, The.

en: Title &sort:
fi: Ot&sikkolajittelu:

en:  The ok icon indicates that the current title sort matches the current title
fi:  Ok-kuvake osoittaa, että nykyinen otsikkolajittelu vastaa nykyistä otsikkoa

en:  The error icon warns that the current title sort does not match the current title. No action is required if this is what you want.
fi:  Virhekuvake varoittaa, että nykyinen otsikkolajittelu ei vastaa nykyistä otsikkoa. Mitään toimenpiteitä ei tarvita, jos haluat tämän.

en: &Edit authors
fi: &Muokkaa tekijöitä

en: Authors changed
fi: Tekijät muuttuneet

en: You have changed the authors for this book. You must save these changes before you can use Manage authors. Do you want to save these changes?
fi: Olet vaihtanut tämän kirjan kirjoittajia. Sinun on tallennettava nämä muutokset ennen kuin voit käyttää Tekijöiden hallinta -toimintoa. Haluatko tallentaa nämä muutokset?

en: Author s&ort:
fi: Tekijä&lajittelu:

en:  The ok icon indicates that the current author sort matches the current author
fi:  Ok-kuvake osoittaa, että nykyinen kirjoittajan lajittelu vastaa nykyistä kirjoittajaa

en:  The error icon indicates that the current author sort does not match the current author. No action is required if this is what you want.
fi:  Virhekuvake osoittaa, että nykyinen tekijälajittelu ei vastaa nykyistä tekijää. Mitään toimenpiteitä ei tarvita, jos haluat tämän.

en: Series changed
fi: Sarjaa muutettu

en: You have changed the series. In order to use the category editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
fi: Olet muuttanut sarjaa. Jotta voit käyttää luokkaeditoria, sinun on joko hylättävä tai sovellettava näitä muutoksia. Sovelletaanko muutoksia?

en: &Number:
fi: &Numero:

en: Last modified: %s
    
    Double click to view
fi: Viimeksi muokattu: %s
    
    Kaksoisnapsauta nähdäksesi

en: Restore %s from the original
fi: Palauta %s alkuperäisestä

en: &View {} format
fi: &Näytä {} -formaatti

en: Set the cover for the book from the selected format
fi: Aseta kirjan kansi valitusta formaatista

en: Set metadata for the book from the selected format
fi: Aseta kirjan metadata valitusta formaatista

en: Add a format to this book
fi: Lisää formaatti tähän kirjaan

en: Remove the selected format from this book
fi: Poista valittu formaatti tästä kirjasta

en: Choose formats for
fi: Valitse formaatit kohteelle

en: No permission
fi: Pääsy evätty

en: You do not have permission to read the following files:
fi: Sinulla ei ole oikeutta lukea seuraavia tiedostoja:

en: No format selected
fi: Formaattia ei ole valittu

en: &Browse
fi: &Selaa

en: Trim bord&ers
fi: Trimmaa r&eunoja

en: Automatically detect and remove extra space at the cover's edges.
    Pressing it repeatedly can sometimes remove stubborn borders.
fi: Tunnistaa ja poistaa automaattisesti ylimääräisen tilan kannen reunoilta.
    Painamalla sitä toistuvasti voit joskus poistaa hankalat reunukset.

en: Download co&ver
fi: Lataa &kansi

en: &Generate cover
fi: &Luo kansi

en: Customize the styles and colors of the generated cover
fi: Mukauta luodun kannen tyylejä ja värejä

en: Undo last Generate cover
fi: Kumoa viimeinen kannen luonti

en: Not a valid picture
fi: Kuva ei ole kelvollinen

en: Invalid cover
fi: Virheellinen kansi

en: Could not change cover as the image is invalid.
fi: Kantta ei voitu vaihtaa, koska kuva oli virheellinen.

en: Rating of this book. 0-5 stars
fi: Arvostelu tälle kirjalle. 0-5 tähteä

en: Tags changed
fi: Tageja muutettu

en: You have changed the tags. In order to use the tags editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
fi: Olet vaihtanut tageja. Jotta voit käyttää tagieditoria, sinun on joko hylättävä tai sovellettava näitä muutoksia. Sovelletaanko muutoksia?

en: A comma separated list of languages for this book
fi: Pilkuilla erotettu luettelo tämän kirjan kielistä

en: The language %s is not recognized | The languages %s are not recognized
fi[0]: Kieli %s ei ole tunnistettu
fi[1]: Kieliä %s ei tunnistettu

en: Unknown language
fi: Tuntematon kieli

en: Edit Identifiers
fi: Muokkaa tunnisteita

en: Edit the book's identifiers. Every identifier must be on a separate line, and have the form type:value
fi: Muokkaa kirjan tunnuksia. Jokaisen tunnisteen on oltava erillisellä rivillä, ja sen on oltava muotoa type:value

en: Duplicate identifier
fi: Kaksoistunniste

en: The identifier of type: %s occurs more than once. Each type of identifier must be unique
fi: Tyypin tunniste: %s esiintyy useammin kuin kerran. Jokaisen tunnistetyypin on oltava yksilöllinen

en: Invalid identifier
fi: Virheellinen tunniste

en: The identifier %s is invalid. Identifiers must be of the form type:value
fi: Tunnus %s on virheellinen. Tunnisteiden on oltava muotoa type:value

en: &Ids:
fi: &Idt:

en: Edit the identifiers for this book. For example: 
    
    %s
    
    If an identifier value contains a comma, you can use the | character to represent it.
fi: Muokkaa tämän kirjan tunnuksia. Esimerkiksi:
    
    %s
    
    Jos tunnisteen arvo sisältää pilkun, voit käyttää |-merkkiä sen esittämiseen.

en: Edit identifiers in a dedicated window
fi: Muokkaa tunnisteita omassa ikkunassaan

en: This ISBN is valid
fi: Tämä ISBN on kelvollinen

en: This ISBN is invalid
fi: Tämä ISBN on virheellinen

en: Invalid ISBN
fi: Virheellinen ISBN

en: Enter an ISBN
fi: Kirjoita ISBN

en: The ISBN you entered is not valid. Try again.
fi: Kirjoittamasi ISBN ei ole kelvollinen. Yritä uudelleen.

en: Clear publisher
fi: Tyhjennä kustantaja

en: Publisher changed
fi: Kustantaja vaihtui

en: You have changed the publisher. In order to use the Category editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
fi: Olet vaihtanut julkaisijaa. Jotta voit käyttää Luokkaeditoria, sinun on joko hylättävä tai sovellettava näitä muutoksia. Sovelletaanko muutoksia?

en: Clear date
fi: Tyhjennä päivämäärä

en: Schedule download?
fi: Aikataulutetaanko lataus?

en: The download of metadata for the <b>selected book</b> will run in the background. Proceed? | The download of metadata for the <b>{} selected books</b> will run in the background. Proceed?
fi[0]: <b>Valitun kirjan</b> metadataa lataus suoritetaan taustalla. Jatketaanko?
fi[1]: <b>Valittujen {} kirjan</b> metadatan lataus suoritetaan taustalla. Jatketaanko?

en: You can monitor the progress of the download by clicking the rotating spinner in the bottom right corner.
fi: Voit seurata latauksen edistymistä napsauttamalla oikeassa alakulmassa olevaa pyörivää kiekkoa.

en: When the download completes you will be asked for confirmation before calibre applies the downloaded metadata.
fi: Kun lataus on valmis, sinulta kysytään vahvistusta, ennen kuin calibre soveltaa ladattua metadataa.

en: Download only &metadata
fi: Lataa vain &metadata

en: Download only &covers
fi: Lataa vain &kannet

en: &Configure download
fi: &Määritä lataus

en: Download &both
fi: Lataa &molemmat

en: Download metadata for one book | Download metadata for {} books
fi[0]: Lataa metadata yhdelle kirjalle
fi[1]: Lataa metadata {} kirjalle

en: Metadata download started
fi: Metatietojen lataaminen käynnistyi

en: (Failed metadata)
fi: (Epäonnistunut metadata)

en: (Failed cover)
fi: (Epäonnistunut kansi)

en: Processed %s
fi: Käsitelty %s

en: Metadata fields to download
fi: Ladattavat metadatakentät

en: Revert %s
fi: Palauta %s

en: Merge identifiers
fi: Yhdistä tunnisteita

en: Merge tags
fi: Yhdistä tageja

en: Cover size: {0}x{1}
fi: Kannen koko: {0}x{1}

en: Compare metadata
fi: Vertaa metadataa

en: &Accept all remaining
fi: Hyväksy k&aikki jäljellä olevat

en: Re&ject all remaining
fi: Hylkää kaikki &jäljellä olevat

en: R&eject
fi: H&ylkää

en: Reject changes and move to next [{}]
fi: Hylkää muutokset ja siirry seuraavaan [{}]

en: Move to next [%s]
fi: Siirry seuraavaan [%s]

en: &Mark rejected books
fi: &Merkitse hylätyt kirjat

en: Mark rejected books in the book list after this dialog is closed
fi: Merkitse hylätyt kirjat kirjaluetteloon sen jälkeen, kun tämä valintaikkuna on suljettu

en: All reviewed changes will be lost! Are you sure you want to Cancel?
fi: Kaikki tarkistetut muutokset menetetään! Haluatko varmasti peruuttaa?

en:  [%(num)d of %(tot)d]
fi:  [%(num)d/%(tot)d]

en: Are you sure you want to reject the remaining result? | Are you sure you want to reject all {} remaining results?
fi[0]: Oletko varma, että haluat hylätä jäljelle jäävän tuloksen?
fi[1]: Haluatko varmasti hylätä kaikki {} jäljellä olevat tulokset?

en: Rendering {} pages, please wait...
fi: Renderöidään {} sivua, odota...

en: comic book
fi: sarjakuva

en: Choose a cover from the list of pages below
fi: Valitse kansi alla olevasta sivuluettelosta

en: &More pages
fi: &Lisää sivuja

en: Choose cover from book
fi: Valitse kansi kirjasta

en: Failed to render
fi: Renderöinti epäonnistui

en: Could not render this file
fi: Tätä tiedostoa ei voitu renderöidä

en: This book has no pages
fi: Tässä kirjassa ei ole sivuja

en: page %d
fi: sivu %d

en: Next
fi: Seuraava

en: Previous
fi: Edellinen

en: Manage the extra data files associated with this book [{}]
fi: Hallitse tähän kirjaan liittyviä ylimääräisiä tiedostoja [{}]

en: Automatically create the title sort entry based on the current title entry.
    Using this button to create title sort will change title sort from red to green.
fi: Luo automaattisesti otsikkolajittelumerkinnän nykyisen otsikkomerkinnän perusteella.
    Tämän painikkeen käyttäminen otsikkolajittelun luomiseen muuttaa otsikkolajittelun punaisesta vihreäksi.

en: Automatically create the author sort entry based on the current author entry. Using this button to create author sort will change author sort from red to green.  There is a menu of functions available under this button. Click and hold on the button to see it.
fi: Luo automaattisesti tekijän lajittelumerkinnän nykyisen tekijän merkinnän perusteella. Tämän painikkeen käyttäminen tekijän lajittelun luomiseen muuttaa tekijän lajittelun punaisesta vihreäksi.  Tämän painikkeen alla on toimintovalikko. Näytä se napsauttamalla ja pitämällä painiketta painettuna.

en: Set author sort from author
fi: Aseta kirjoittajan lajittelu kirjoittajasta

en: Set author from author sort
fi: Aseta kirjoittaja kirjoittajan lajittelusta

en: Copy author to author sort
fi: Kopioi kirjoittaja kirjoittajalajitteluun

en: Copy author sort to author
fi: Kopioi kirjoittajalajittelu kirjoittajaan

en: Swap the author and title
fi: Vaihda tekijä ja otsikko

en: Open the Manage Authors editor. Use to rename authors and correct individual author's sort values
fi: Avaa Tekijöidenhallinta -editori. Nimeä tekijät uudelleen ja korjaa yksittäisten kirjoittajien lajitteluarvoja

en: Open the Manage Series editor
fi: Avaa sarjojen hallintaeditori

en: Clear rating
fi: Tyhjennä arvostelu

en: Open the Tag editor. If Ctrl or Shift is pressed, open the Manage Tags editor
fi: Avaa Tagieditori. Jos Ctrl- tai Shift-näppäin on painettuna, avaa Tagienhallinta -editori

en: Clear all tags
fi: Tyhjennä kaikki tagit

en: Clear Ids
fi: Tyhjennä Id:t

en: Paste the contents of the clipboard into the identifiers prefixed with an auto-detected prefix such as isbn: or url:. Or right click, and choose a specific prefix to use.
fi: Liitä leikepöydän sisältö tunnisteisiin, joissa on automaattisesti tunnistettu etuliite, kuten isbn: tai url:. Tai napsauta hiiren kakkospainikkeella ja valitse käytettävä etuliite.

en: Open the Manage Publishers editor
fi: Avaa Julkaisijoiden hallinta -editori

en: &Download metadata
fi: &Lataa metadata

en: Undo last metadata download
fi: Peruuta viimeisin metadatan lataus

en: Configure download metadata
fi: Metatietojen latauksen määrittäminen

en: Change how calibre downloads metadata
fi: Muuta tapaa, jolla calibre lataa metadatan

en: Edit list of prefixes
fi: Muokkaa etuliiteluetteloa

en: Edit prefixes
fi: Muokkaa etuliitteitä

en: Enter prefixes, one on a line. The first prefix becomes the default.
fi: Syötä etuliitteet, yksi rivillä. Ensimmäisestä etuliitteestä tulee oletus.

en: Save changed metadata?
fi: Tallennetaanko muuttunut metadata?

en: You've changed the metadata for this book. Edit book is set to update embedded metadata when opened. You need to save your changes for them to be included.
fi: Olet muuttanut tämän kirjan metadataa. 'Muokkaa kirjaa' on asetettu päivittämään upotettu metadata, kun se avataan. Sinun on tallennettava muutokset, jotta ne sisällytetään.

en: &Don't save
fi: &Älä tallenna

en: Could not read from book file.
fi: Kirjatiedostoa ei voitu lukea.

en: The cover in the %s format is invalid
fi: Formaatissa %s oleva kansi on virheellinen

en: No downloaded metadata
fi: Ladattua metadataa ei ole

en: There is no downloaded metadata to undo
fi: Ladattua kumottavaa metadataa ei ole

en: There is another book to edit in this set. | There are still {} more books to edit in this set.
fi[0]: Tässä sarjassa on toinenkin kirja, jota pitää muokata.
fi[1]: Tässä sarjassa on vielä {} lisää kirjaa muokkaamatta.

en: Are you sure you want to stop? Use the "Next" button instead of the "OK" button to move through books in the set.
fi: Haluatko varmasti lopettaa? Käytä "Seuraava"-painiketta "OK"-painikkeen sijasta siirtyäksesi sarjan kirjojen välillä.

en: &Continue editing
fi: &Jatka muokkaamista

en: &Stop editing
fi: &Lopeta muokkaaminen

en: You will lose all unsaved changes. Are you sure?
fi: Menetät kaikki tallentamattomat muutokset. Oletko varma?

en: Change cover
fi: Vaihda kansi

en: Co&mments
fi: &Kommentit

en: &Cover and formats
fi: &Kansi ja formaatit

en: C&ustom metadata
fi: M&ukautettu metadata

en: &Comments
fi: K&ommentit

en: Basic metadata
fi: Perusmetadata

en: Custom metadata
fi: Mukautettu metadata

en: Has summary
fi: On yhteenveto

en: The "has cover" indication is not fully
    reliable. Sometimes results marked as not
    having a cover will find a cover in the download
    cover stage, and vice versa.
fi: Merkintä "on kansi" ei ole täysin
    luotettava. Joskus tulokset, jotka on merkitty 'ei'
    joissa ei ole kantta, löytävät kannen ladattavasta aineistosta
    kansi -vaiheessa ja päinvastoin.

en: See at
fi: Katso

en: Please wait
fi: Odota

en: calibre is downloading metadata from:
fi: calibre lataa metadatan paikasta:

en: Title: %s
fi: Otsikko: %s

en: Authors: %s
fi: Tekijät: %s

en: Failed to download metadata. Click Show Details to see details
fi: Metatietojen lataaminen epäonnistui. Klikkaa Näytä tiedot nähdäksesi yksityiskohdat

en: Failed to find any books that match your search. Try making the search <b>less specific</b>. For example, use only the author's last name and a single distinctive word from the title.<p>To see the full log, click "Show details".
fi: Ei löytynyt yhtään hakuasi vastaavaa kirjaa. Yritä tehdä haku vähemmän täsmälliseksi</b>. Käytä esimerkiksi vain kirjailijan sukunimeä ja yhtä erottavaa sanaa otsikosta.<p>Klikkaa "Näytä tiedot", jos haluat nähdä koko lokin.

en: Current cover
fi: Nykyinen kansi

en: View this cover at full size
fi: Näytä tämä kansi todellisessa koossa

en: Copy this cover to clipboard
fi: Kopioi tämä kansi leikepöydälle

en: Save this cover to disk
fi: Tallenna tämä kansikuva levylle

en: Save this cover in the book extra files
fi: Tallenna tämä kansi kirjan lisätiedostoihin

en: Save cover image
fi: Tallenna kansikuva

en: Too many covers
fi: Liian monta kantta

en: Could not save cover as there are too many existing covers
fi: Kantta ei voitu tallentaa, koska liian monta kantta on jo olemassa

en: Downloading covers for <b>%s</b>, please wait...
fi: Ladataan <b>%s</b>:n kannet, odota...

en: Failed to download any covers, click "Show details" for details.
fi: Kansia ei onnistuttu lataamaan, napsauta "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja.

en: Could not find any covers for <b>%s</b>
fi: Kirjalle <b>%s</b> ei löytynyt yhtään kantta

en: Found a cover for {title}
fi: Kirjan {title} kansi löytyi

en: Found <b>{num}</b> covers for {title}. When the download completes, the covers will be sorted by size.
fi: Kirjalle {title} löytyi <b>{num}</b> kantta. Kun lataus on valmis, kannet lajitellaan koon mukaan.

en: Downloading metadata...
fi: Ladataan metadataa...

en: Downloading cover...
fi: Ladataan kantta...

en: Failed to run
fi: Suoritus epäonnistui

en: Failed to run program, click "Show details" for more information
fi: Ohjelman suoritus epäonnistui, lisätietoja saat napsauttamalla "Näytä tiedot"

en: Command line:
fi: Komentorivi:

en: Choose a program to open %s files
fi: Valitse ohjelma %s-tiedoston avaamista varten

en: Executable files
fi: Suoritettavat tiedostot

en: Cannot execute
fi: Ei voi suorittaa

en: The program %s is not an executable file
fi: Ohjelma %s ei ole suoritettava tiedosto

en: Application path:
fi: Sovelluksen polku:

en: Invalid application
fi: Virheellinen sovellus

en: %s is not a valid macOS application bundle.
fi: %s ei ole kelvollinen macOS-sovelluspaketti.

en: Choose a program
fi: Valitse ohjelma

en: Gathering data, please wait...
fi: Kerätään tietoja, odota...

en: &Browse computer for program
fi: &Selaa tietokoneelta ohjelmaa

en: Error finding programs
fi: Ohjelmahaussa tapahtui virhe

en: Failed to find programs on your computer, click "Show details" for more information
fi: Ohjelmia ei onnistuttu löytämään tietokoneesta, lisätietoja saat napsauttamalla "Näytä tiedot"

en: Edit the applications used for %s files
fi: Muokkaa %s-tiedostoissa käytettäviä sovelluksia

en: Change &icon
fi: Vaihda &kuvake

en: Change &name
fi: Vaihda &nimi

en: No selection
fi: Ei valintaa

en: No application selected
fi: Sovellusta ei ole valittu

en: Choose new icon
fi: Valitse uusi kuvake

en: Invalid icon
fi: Virheellinen kuvake

en: Could not load image from %s
fi: Kuvaa ei voitu ladata osoitteesta %s

en: Enter new name
fi: Kirjoita uusi nimi

en: New name for {}
fi: Uusi nimi kohteelle {}

en: cover image
fi: kansikuva

en: Open {0} files with {1}
fi: Avaa {0} tiedostoa ohjelmalla {1}

en: A general foreground color
fi: Yleinen etualan väri

en: The foreground color for text input widgets
fi: Tekstinsyöttövidgettien etualaväri

en: The foreground color for buttons
fi: Painikkeiden etualan väri

en: Placeholder text in text input widgets
fi: Paikanvaraajateksti tekstinsyöttövidgetissä

en: The foreground color for tool tips
fi: Työkaluvihjeiden etualan väri

en: A "bright" text color
fi: "Kirkas" tekstiväri

en: The foreground color for highlighted items
fi: Korostettujen kohteiden etualan väri

en: A general background color
fi: Yleinen taustaväri

en: The background color for text input widgets
fi: Tekstinsyöttövidgettien taustaväri

en: The background color for buttons
fi: Painikkeiden taustaväri

en: The background color for alternate rows in tables and lists
fi: Taulukoiden ja luetteloiden vuorottelevien rivien taustaväri

en: The background color for tool tips
fi: Työkaluvihjeiden taustaväri

en: The background color for highlighted items
fi: Korostettujen kohteiden taustaväri

en: The color for links
fi: Linkkien väri

en: The color for visited links
fi: Vierailtujen linkkien väri

en: Restore settings to default values. You have to click Apply to actually save the default settings.
fi: Palauta asetukset oletusarvoihin. Sinun on napsautettava Käytä, jotta oletusasetukset todella tallentuvat.

en: Configure
fi: Määritä

en: Ignore duplicate incoming formats
fi: Ohita tulevat tiedostomuotojen kaksoiskappaleet

en: Overwrite existing duplicate formats
fi: Korvaa olemassaoleva tiedostomuodon kaksoiskappale

en: Create new record for each duplicate format
fi: Luo uusi tietue jokaiselle tiedostomuodon kaksoiskappaleelle

en: Choose a folder
fi: Valitse kansio

en: Invalid folder
fi: Virheellinen kansio

en: You must specify an existing folder as your auto-add folder. %s does not exist.
fi: Sinun on määritettävä olemassa oleva kansio automaattiseksi lisättäväksi kansioksi. %s ei ole olemassa.

en: You do not have read/write permissions for the folder: %s
fi: Sinulla ei ole kansioon luku/kirjoitusoikeuksia: %s

en: Cannot use folders whose names start with a period or underscore: %s
fi: Kansioita, joiden nimet alkavat pisteellä tai alleviivauksella, ei voi käyttää: %s

en: <b>WARNING:</b> Any files you place in %s will be automatically deleted after being added to calibre. Are you sure?
fi: <b>VAROITUS</b>: Kaikki tiedostot, jotka sijoitat osoitteeseen %s, poistetaan automaattisesti sen jälkeen, kun ne on lisätty calibreen. Oletko varma?

en: Here you can control how calibre will read metadata from the files you add to it. calibre can either read metadata from the contents of the file, or from the filename.
fi: Tällä sivulla voit hallita, miten calibre hakee metadataa uusista lisätyistä tiedostoista. Calibre voi hakea metadataa tiedoston sisältä tai tiedostonimestä.

en: Read &metadata from file contents rather than file name
fi: Lue &metadata tiedoston sisällöstä tiedostonimen sijasta

en: Swap the first name and last name of the author. This affects only metadata read from file names.
fi: Vaihda kirjailijan etu- ja sukunimi toisinpäin. Tämä vaikuttaa ainoastaan tiedostojen nimistä haettuun metadataan.

en: &Swap author first name and last name when reading author from filename
fi: &Vaihda tekijän etunimi ja sukunimi, jos luet tekijän tiedostonimestä

en: Configure metadata from file name
fi: Määritä metadata tiedostonimestä

en: Reading &metadata
fi: &Metatietojen lukeminen

en: &Mark newly added books
fi: &Merkitse äskettäin lisätyt kirjat

en: When using the  "&Copy to library" action to copy books between libraries, preserve the date
fi: Säilytä päivämäärä, kun käytetään "Kopioi kirjastoon" -toimintoa kirjastojen välillä

en: When using the "Copy to library" action check for &duplicates with the same title, author and language
fi: Tarkista kaksoiskappaleet kirjan nimen, kirjailijan ja kielen perusteella, kun käytetään "Kopioi kirjastoon" -toimintoa

en: Automatically &convert added books to the preferred output format
fi: Muunna lisätyt kirjat automaattisesti toivottuun tiedostomuotoon

en: This will force an automatic conversion even if the file being added is the same format as the output format. For example, if you set your output format to EPUB and add an EPUB file, an EPUB to EPUB conversion will be run.
fi: Tämä asetus pakottaa automaattisen tiedostomuodon muunnoksen, vaikka tiedosto olisi jo samassa muodossa. Esimerkiksi, jos asettamasi tiedostomuoto on EPUB ja lisäät EPUB tiedoston, ajetaan muunnos EPUB muodosta EPUB muotoon.

en: When auto-converting, convert even if the format being added is the &same as the output format
fi: Tiedostoja automaattisesti muunnettaessa, tehdään tiedostomuodon muunnos vaikka lisättävä tiedosto olisi samassa formaatissa

en: <p>Auto-merge: If books with similar titles and authors are found, merge the incoming formats automatically into existing book records. The box to the right controls what happens when an existing record already has the incoming format. Note that this option also affects the Copy to library action.</p>
    <p>Title match ignores leading indefinite articles ("the", "a", "an"), punctuation, case, etc. Author match is exact.</p>
fi: <p>Automaattinen yhdistäminen: Jos löydät kirjoja, joilla on samankaltaiset nimet ja tekijät, yhdistä saapuvat formaatit automaattisesti olemassa oleviin kirjatietueisiin. Oikealla oleva ruutu määrittää, mitä tapahtuu, kun aiemmin luodussa tietueessa on jo saapuva muoto. Huomaa, että tämä asetus vaikuttaa myös Kopioi kirjastoon -toimintoon.</p>
    <p>Otsikkovastaavuus ohittaa johtavat epämääräiset artikkelit ("the", "a", "an"), välimerkit, kirjainkoon jne. Tekijän vastaavuus on tarkka.</p>

en: &Auto-merge added books if they already exist:
fi: Yhdistä lisätyt kirjat automaattisesti olemassaolevaan kirjaan:

en: Auto-merge: If books with similar titles and authors are found, merge the incoming formats (files) automatically into
    existing book records. This box controls what happens when an existing record already has
    the incoming format:
    
    Ignore duplicate incoming formats - means that existing formats in your calibre library will not be replaced
    Overwrite existing duplicate formats - means that existing formats in your calibre library will be replaced
    Create new record for each duplicate formats - means that a new book entry will be created for each duplicate formats
    
    Title matching ignores leading indefinite articles ("the", "a", "an"), punctuation, case, etc.
    Author matching is exact.
fi: Automaattinen yhdistely: Yhdistää lisätyt tiedostot olemassa oleviin kirjatietueisiin, mikäli kirjan nimi ja kirjailijan
    tiedot ovat samoja. Tämä valintalaatikko kertoo, mitä tapahtuu kun tietue jo sisältää lisättävän tiedostomuodon:
    
    Ohita tulevat tiedostomuotojen kaksoiskappaleet - olemassaolevaa tiedostomuotoa ei korvata
    Korvaa olemassaoleva tiedostomuodon kaksoiskappale - olemassaoleva tiedostomuoto korvataan
    Luo uusi tietue jokaiselle tiedostomuodon kaksoiskappaleelle - luodaan uusi kirjatietue jokaiselle tiedostomuodon kaksoiskappaleelle
    
    Kirjan nimeen perustuva kaksoiskappaleiden tarkistus ei huomioi englanninkielen artikkeleita ("the", "an", "a"), 
    erotinmerkkejä, kirjainkokoja, jne.
    Kirjailijan nimi tarkistetaan sellaisenaan.

en: &Tags to apply when adding a book:
fi: &Tagit, joita käytetään kirjaa lisättäessä:

en: A comma-separated list of tags that will be applied to books added to the library
fi: Pilkuilla erotettu luettelo tageista, joita käytetään kirjastoon lisätyissä kirjoissa

en: Contro&l how tags are processed:
fi: Määritä, miten tunnisteita käsite&llään:

en: Create rules that can filter or transform tags on added books automatically as soon as they are added.
fi: Luo sääntöjä, jotka voivat suodattaa tai muuntaa lisättyjen kirjojen tunnisteita automaattisesti heti, kun ne on lisätty.

en: &Rules to filter tags read from metadata
fi: &Säännöt metadatasta luettujen tagien suodattamiseen

en: Control which files are added during bul&k imports:
fi: Määritä, mitkä tiedostot lisätään jou&kkotuonnin aikana:

en: <p>You can specify rules to add/ignore files here. These will be used when recursively adding books from folders.
fi: <p>Tässä voit määrittää sääntöjä tiedostojen lisäämiseksi tai hylkäämiseksi. Näitä sääntöjä käytetään, kun kirjoja lisätään rekursiivisesti kansioista.

en: Rules to filter added &files
fi: Lisättyjen &tiedostojen suodatussäännöt

en: Control how auth&ors are processed:
fi: Määritä, miten tekijöitä käsitellään:

en: Rules to manipulate a&uthor names
fi: Säännöt &tekijöiden nimien manipuloimiseksi

en: Adding &actions
fi: Lisäyst&apahtumat

en: By default, calibre will automatically add only known e-book files. 
    This option tells calibre to add all file types, except those
    that have been explicitly ignored below.
fi: Oletusarvoisesti calibre lisää automaattisesti vain tunnetut e-kirjatiedostot.
    Tämä vaihtoehto käskee calibrea lisäämään kaikki tiedostotyypit, paitsi ne
    jotka on nimenomaisesti jätetty huomiotta alla.

en: Automatically add files of &all types (not just e-books)
fi: Lisää automaattisesti kaikentyyppisiä tiedostoja (ei pelkästään e-kirjoja)

en: <b>Ignore</b> files with the following &extensions when automatically adding
fi: <b>Ohitetaan</b> tiedostot, joilla on seuraavat päätt&eet, lisättäessä tiedostoja automaattisesti

en: Folder to automatically add files from
fi: Kansio josta tiedostot lisätään automaattisesti

en: Browse for folder
fi: Selaa kansiota

en: Automatically &convert added files to the preferred output format
fi: &Muunna lisätyt tiedostot automaattisesti haluamaasi lähtöformaattiin

en: Specify a &folder. Any files you put into this folder will be automatically added to calibre (restart required).
fi: Määritä &kansio. Kaikki tähän kansioon laittamasi tiedostot lisätään automaattisesti Calibreen (uudelleenkäynnistys vaaditaan).

en: <b>WARNING:</b> Files in the above folder will be deleted after being added to calibre.
fi: <b>VAROITUS:</b> Yllä olevassa kansiossa olevat tiedostot poistetaan sen jälkeen, kun ne on lisätty calibreen.

en: If set, this option will cause calibre to check if a file
     being automatically added is already in the calibre library.
     If it is, a message will pop up asking you whether
     you want to add it anyway.
fi: Jos tämä vaihtoehto on asetettu, calibre tarkistaa, onko tiedosto
     automaattisesti lisättävä tiedosto jo calibre-kirjastossa.
     Jos se on, näyttöön tulee viesti, jossa kysytään, 
    haluatko lisätä sen kuitenkin.

en: Check for &duplicates when automatically adding files
fi: Tarkista kaksoiskappaleet kun tiedostoja lisätään automaattisesti

en: &Automatic adding
fi: &Automaattinen lisääminen

en: Very low
fi: Hyvin matala

en: Confirmation dialogs have all been reset
fi: Kaikki vahvistusvalintaikkunat on nollattu

en: Notify when a &new version is available
fi: Ilmoita kun &uusi versio on saatavilla

en: Job &priority:
fi: Tehtävän &prioriteetti:

en: Preferred &input format order:
fi: Suositeltava &syöttöformaatin järjestys:

en: When multiple formats are present in a book being converted, this list determines which format will be used as the "source" for the conversion.
fi: Kun muunnettavassa kirjassa on useita formaatteja, tämä luettelo määrittää, mitä formaattia käytetään muuntamisen "lähteenä".

en: Preferred &output format:
fi: Suositeltava lähtöf&ormaatti:

en: <p>Setting this means that when sorting on text fields
    like title the text "Book 2" will sort before the text "Book 100".
    Note that setting this can cause problems with text that starts
    with numbers and is a little slower. This setting is per user, not
    per library.</p>
fi: <p>Tämän asettaminen tarkoittaa, että lajiteltaessa tekstikenttiä
    kuten otsikko, teksti "Kirja 2" lajitellaan ennen tekstiä "Kirja 100".
    Huomaa, että tämän asetuksen asettaminen voi aiheuttaa ongelmia tekstin kanssa, joka alkaa 
    numeroilla ja on hieman hitaampi. Tämä asetus on käyttäjäkohtainen, ei
    kirjastokohtainen.</p>

en: Recognize numbers inside text when sorting (needs restart)
fi: Tunnista lajittelussa numerot tekstin sisällä (tarvitsee uudelleenkäynnistyksen)

en: If checked, Yes/No custom columns values can be Yes, No, or Unknown.
    If not checked, the values can be Yes or No.
fi: Jos valittuna, Kyllä/Ei-sarakkeiden arvot voivat olla Kyllä, Ei tai Tuntematon.
    Jos sitä ei ole valittu, arvot voivat olla Kyllä tai Ei.

en: &Yes/No columns have three values (needs restart)
fi: K&yllä/Ei-sarakkeilla on kolme arvoa (tarvitsee uudelleenkäynnistyksen).

en: Default network &timeout:
fi: Verkon oletusaikakat&kaisu:

en: Set the default timeout for network fetches (i.e. anytime we go out to the internet to get information)
fi: Aseta oletusaikakatkaisu verkon kautta tapahtuvalle haulle (eli aina kun haemme tietoja internetistä).

en: Use this Virtual library on calibre startup if the current library is being used. Also applied when switching to this library. Note that this setting is per library.
fi: Käytä tätä virtuaalikirjastoa calibren käynnistyksen yhteydessä, jos nykyinen kirjasto on käytössä. Käytetään myös vaihdettaessa tähän kirjastoon. Huomaa, että tämä asetus on kirjastokohtainen.

en: Reset all disabled &confirmation dialogs
fi: Nollaa kaikki käytöstä poistetut &vahvistusdialogit

en: Use internal &viewer for:
fi: Käytä sisäistä &katseluohjelmaa kohteelle:

en: File types that are unchecked in this list will be opened with the default program configured in the operating system, for that file type.
fi: Tiedostotyypit, joiden kohdalla ei ole valintamerkkiä tässä luettelossa, avataan käyttöjärjestelmässä kyseiselle tiedostotyypille määritetyllä oletusohjelmalla.

en: Virtual library to apply when the current &library is opened:
fi: Käytettävä virtuaalikirjasto, kun kirjasto on avattu:

en: Automatically send downloaded &news to e-book reader
fi: Lähetä automaattisesti ladatut &uutiset e-kirjalukijalle

en: &Delete news from library when it is automatically sent to reader
fi: &Poista uutinen kirjastosta, kun se lähetetään automaattisesti lukijalle

en: All columns
fi: Kaikki sarakkeet

en: icon with text
fi: kuvake tekstin kanssa

en: icon with no text
fi: kuvake ilman tekstiä

en: composed icons w/text
fi: koostetut kuvakkeet ja teksti

en: composed icons w/no text
fi: koostetut kuvakkeet ilman tekstiä

en: is true
fi: tosi

en: is false
fi: epätosi

en: is not true
fi: ei ole tosi

en: is not false
fi: ei ole epätosi

en: is undefined
fi: ei ole määritelty

en: is defined
fi: on määritelty

en: has id
fi: on id

en: does not have id
fi: ei ole id

en: is equal to
fi: on yhtä suuri kuin

en: is not set
fi: ei ole asetettu

en: is earlier than
fi: on aikaisempi kuin

en: is later than
fi: on myöhäisempi kuin

en: is today
fi: tänään

en: is more days ago than
fi: on useampi päivä sitten kuin

en: is fewer days ago than
fi: on harvempi päivä sitten kuin

en: is more days from now than
fi: on enemmän päiviä tästä päivästä kuin

en: is fewer days from now than
fi: on vähemmän päiviä tästä päivästä kuin

en: has
fi: on

en: does not have
fi: ei ole

en: has pattern
fi: on malli

en: does not have pattern
fi: ei ole mallia

en: does not contain
fi: ei sisällä

en: If the ___ column ___ value
fi: Jos ___ sarakkeen ___ arvo

en: Enter either an identifier type or an identifier type and value of the form identifier:value
fi: Syötä joko tunnisteen tyyppi tai tunnisteen tyyppi ja arvo muodossa tunniste:arvo

en: Enter a 3 letter ISO language code, like fra for French or deu for German or eng for English. You can also use the full language name, in which case calibre will try to automatically convert it to the language code.
fi: Anna 3-kirjaiminen ISO-kielikoodi, kuten fra ranskan kielelle, deu saksan kielelle tai eng englannin kielelle. Voit käyttää myös koko kielen nimeä, jolloin calibre yrittää muuntaa sen automaattisesti kielikoodiksi.

en: Enter a number
fi: Syötä numero

en: Enter the maximum days old the item can be. Zero is today. Dates in the future always match
fi: Kirjoita, kuinka vanha kohde voi olla enintään päivinä. Nolla on tänään. Tulevaisuuden päivämäärät vastaavat aina

en: Enter the minimum days old the item can be. Zero is today. Dates in the future never match
fi: Kirjoita, kuinka vanha kohde voi olla vähintään päivinä. Nolla on tänään. Tulevaisuuden päivämäärät eivät koskaan täsmää

en: Enter the maximum days in the future the item can be. Zero is today. Dates in the past always match
fi: Anna enimmäispäivät, jolloin kohde voi olla tulevaisuudessa. Nolla on tänään. Menneisyyden päivämäärät vastaavat aina

en: Enter the minimum days in the future the item can be. Zero is today. Dates in the past never match
fi: Syötä vähimmäismäärä päiviä, jolloin tuote voi olla tulevaisuudessa. Nolla on tänään. Menneisyyden päivämäärät eivät koskaan täsmää

en: Enter a date in the format YYYY-MM-DD
fi: Syötä päivämäärä muodossa VVVVV-KK-PP

en: Enter a string.
fi: Kirjoita merkkijono.

en: Enter a regular expression
fi: Syötä säännöllinen lauseke

en: You can match multiple values by separating them with %s
fi: Voit täsmätä useita arvoja erottamalla ne toisistaan %s-merkillä

en: Remove icons
fi: Poista kuvakkeet

en: Select the icons you wish to remove. The icon files will be removed when you press OK. There is no undo.
fi: Valitse poistettavat kuvakkeet. Kuvaketiedostot poistetaan, kun painat OK. Kumoamista ei ole.

en: No icons selected
fi: Kuvakkeita ei ole valittu

en: You must select at least one icon to remove
fi: Sinun on valittava vähintään yksi poistettava kuvake

en: One icon will be removed. | {} icons will be removed.
fi[0]: Yksi kuvake poistetaan.
fi[1]: {}-kuvaketta poistetaan.

en: This will prevent any rules that use this icon from working. Are you sure?
fi: Tämä estää tätä kuvaketta käyttäviä sääntöjä toimimasta. Oletko varma?

en: column coloring
fi: sarakkeen väritys

en: column icon
fi: sarakkeen kuvake

en: Set the:
fi: Aseta:

en: Cover grid emblem
fi: Kansiruudukon tunnuskuva

en: Add the emblem:
fi: Lisää tunnuskuva:

en: Create/edit a {0} rule
fi: Luo/muokkaa {0}-sääntöä

en: Create a {0} rule by filling in the boxes below
fi: Luo {0}-sääntö täyttämällä alla olevat kentät

en: Choosing icon with text will add an icon to the left of the column content, choosing icon with no text will hide the column content and leave only the icon. If you choose composed icons and multiple rules match, then all the matching icons will be combined, otherwise the icon from the first rule to match will be used.
fi: Valitsemalla kuvake tekstin kanssa lisätään kuvake sarakkeen sisällön vasemmalle puolelle, valitsemalla kuvake ilman tekstiä piilotetaan sarakkeen sisältö ja jätetään vain kuvake. Jos valitset koostetut kuvakkeet ja useampi sääntö täsmää, kaikki täsmäävät kuvakkeet yhdistetään, muuten käytetään ensimmäistä täsmäävän säännön kuvaketta.

en: of the column:
fi: sarakkeista:

en: to:
fi: ->:

en: &Add new image
fi: &Lisää uusi kuva

en: (Images should be square-ish)
fi: (Kuvien pitäisi olla neliönmuotoisia)

en: Choose &more than one icon
fi: Valitse &enemmän kuin yksi kuvake

en: &Add icon
fi: &Lisää kuvake

en: (Icons should be square or landscape)
fi: (Kuvakkeiden pitäisi olla neliöitä tai vaakasuuntaisia)

en: Only if the following conditions are all satisfied:
fi: Vain jos seuraavat ehdot täyttyvät:

en: Add &another condition
fi: Lisää &toinen ehto

en: You can disable a condition by blanking all of its boxes
fi: Voit poistaa ehdon käytöstä tyhjentämällä kaikki sen kentät

en: &Remove icons
fi: &Poista kuvakkeita

en: Remove previously added icons. Note that removing an icon will cause rules that use it to stop working.
fi: Poista aiemmin lisättyjä kuvakkeita. Huomaa, että kuvakkeen poistaminen lopettaa sitä käyttävien sääntöjen toiminnan.

en: Open to see checkboxes
fi: Avaa nähdäksesi valintaruudut

en: Sample text
fi: Esimerkkiteksti

en: No icon selected
fi: Kuvaketta ei ole valittu

en: You must choose an icon for this rule
fi: Sinun on valittava kuvake tälle säännölle

en: Invalid condition
fi: Virheellinen ehto

en: One of the conditions for this rule is invalid: <b>%s</b>
fi: Yksi tämän säännön ehdoista on virheellinen: <b>%s</b>

en: No conditions
fi: Ei ehtoja

en: You must specify at least one non-empty condition for this rule
fi: Tälle säännölle on määritettävä vähintään yksi ei-tyhjä ehto

en: color
fi: väri

en: 
                    <p>Advanced rule for column <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>
fi: 
                   <p>Sarakkeen laajennettu sääntö <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>

en: 
                    <p>Advanced rule:
                    <pre>%(rule)s</pre>
fi: 
                   <p>Laajennettu sääntö:
                    <pre>%(rule)s</pre>

en: 
                    <p>Advanced rule: set <b>%(typ)s</b> for column <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>
fi: 
                   <p>Laajennettu sääntö: aseta <b>%(typ)s</b> sarakkeelle <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>

en: <p>Add the emblem <b>{0}</b> to the cover if the following conditions are met:</p>
    <ul>{1}</ul>
fi: <p>Lisää tunnuskuva <b>{0}</b> kanteen, jos seuraavat ehdot täyttyvät:</p>
    <ul>{1}</ul>

en:             <p>Set the <b>%(kind)s</b> of <b>%(col)s</b> to <b>%(color)s</b> %(sample)s
                if the following conditions are met:</p>
                <ul>%(rule)s</ul>
fi:             <p>Aseta <b>%(kind)s</b> osoitteessa <b>%(col)s</b> osoitteeseen <b>%(color)s</b> %(sample)s
                jos seuraavat ehdot täyttyvät:</p>
                <ul>%(rule)s</ul>

en: <li>The condition using column <b>%(col)s</b> is <b>invalid</b>
fi: <li>Ehto, jossa käytetään saraketta <b>%(col)s</b>, on <b>virheellinen</b>

en: <li>If the <b>%(col)s</b> column <b>%(action)s</b> %(val_label)s<b>%(val)s</b>
fi: <li>Jos <b>%(col)s</b> sarake <b>%(action)s</b> %(val_label)s<b>%(val)s</b>

en: value:
fi: arvo:

en: &Add rule
fi: &Lisää sääntö

en: &Remove rule(s)
fi: &Poista sääntöjä

en: Add ad&vanced rule
fi: Lisää &laajennettu sääntö

en: Du&plicate rule
fi: Kaksois&sääntö

en: Convert to advanced r&ule
fi: M&uunna laajennettuun sääntöön

en: Open icon folder
fi: Avaa kuvakekansio

en: Import rules from a file
fi: Tuo säännöt tiedostosta

en: Select one rule
fi: Valitse yksi sääntö

en: You must select only one rule.
fi: Sinun on valittava vain yksi sääntö.

en: No rule selected
fi: Sääntöä ei ole valittu

en: No rule selected for %s.
fi: Sääntöä ei ole valittu kohteelle %s.

en: removal
fi: poisto

en: Rules
fi: Säännöt

en: No valid rules found
fi: Kelvollisia sääntöjä ei löytynyt

en: No valid rules were found in {}.
fi: Kohdasta {} ei löytynyt kelvollisia sääntöjä.

en: Column header
fi: Sarakkeen otsake

en: Lookup name
fi: Haun nimi

en: Order
fi: Järjestys

en: Type
fi: Tyyppi

en: Yes/No with text
fi: Kyllä/Ei ja teksti

en: Ampersand separated text, shown in the Tag browser
fi: Tag-selaimessa näkyvä &-merkillä eroteltu teksti

en: Deleted column. Double-click to undelete it
fi: Poistettu sarake. Peruuta poisto kaksoisnapsauttamalla sitä

en: New column
fi: Uusi sarake

en: Edited. Lookup name was {}
fi: Muokattu. Haun nimi oli {}

en: Edited
fi: Muokattu

en: You must select a column to delete it
fi: Sinun on valittava sarake poistaaksesi sen

en: The selected column is not a custom column
fi: Valittu sarake ei ole mukautettu sarake

en: Do you really want to delete column %s and all its data?
fi: Haluatko todella poistaa sarakkeen %s ja kaikki sen tiedot?

en: The selected column is not a user-defined column
fi: Valittu sarake ei ole käyttäjän määrittelemä sarake

en: Undelete the column?
fi: Kumotaanko palstan poistaminen?

en: The column is to be deleted. Do you want to undelete it?
fi: Sarake poistetaan. Haluatko kumota sen poiston?

en: Here you can re-arrange the layout of the columns in the calibre library book list. You can hide columns by unchecking them. You can also create your own, custom columns.
fi: Tässä voit järjestää calibre-kirjaston kirjaluettelon sarakkeiden asettelun uudelleen. Voit piilottaa sarakkeita poistamalla niiden valinnan. Voit myös luoda omia, mukautettuja sarakkeita.

en: Remove a user-defined column
fi: Poista käyttäjän määrittelemä sarake

en: Add a user-defined column
fi: Lisää käyttäjän määrittelemä sarake

en: Edit settings of a user-defined column
fi: Muokkaa käyttäjän määrittelemän sarakkeen asetuksia

en: Add &custom column
fi: Lisää &mukautettu sarake

en: &Show all
fi: &Näytä kaikki

en: &Hide all
fi: &Piilota kaikki

en: Restore settings to default values. Only settings for the currently selected section are restored.
fi: Palauta asetukset oletusarvoihin. Vain valitun osion asetukset palautetaan.

en: Text, column shown in the Tag browser
fi: Teksti, Tagi-selaimessa näkyvä sarake

en: Comma separated text, like tags, shown in the Tag browser
fi: Pilkulla erotettu teksti, kuten tagit, joka näkyyt Tagi-selaimessa

en: Long text, like comments, not shown in the Tag browser
fi: Pitkä teksti, kuten kommentit, ei näy Tagi-selaimessa

en: Text column for keeping series-like information
fi: Tekstisarake sarjan kaltaisten tietojen säilyttämistä varten

en: Text, but with a fixed set of permitted values
fi: Teksti, mutta kiinteä joukko sallittuja arvoja

en: Floating point numbers
fi: Liukuluvut

en: Integers
fi: Kokonaisluvut

en: Ratings, shown with stars
fi: Luokitukset, esitetty tähdillä

en: Yes/No
fi: Kyllä/Ei

en: Column built from other columns
fi: Muista sarakkeista rakennettu sarake

en: Column built from other columns, behaves like tags
fi: Muista sarakkeista muodostettu sarake, käyttäytyy kuten tagi

en: Create a custom column
fi: Luo mukautettu sarake

en: Edit custom column
fi: Muokkaa mukautettua saraketta

en: Now
fi: Nyt

en: My Tags
fi: Omat tagit

en: My Series
fi: Omat sarjani

en: My Rating
fi: Omat arvostelut

en: People
fi: Ihmiset

en: My Title
fi: Oma otsikkoni

en: Quick create:
fi: Pikaluonti:

en: Names
fi: Nimet

en: Short text
fi: Lyhyt teksti

en: Used for searching the column. Must contain only digits and lower case letters.
fi: Käytetään sarakehakuun. Saa sisältää vain numeroita ja pieniä kirjaimia.

en: &Lookup name:
fi: &Haun nimi:

en: Column heading in the library view and category name in the Tag browser
fi: Sarakkeen otsikko kirjastonäkymässä ja luokan nimi Tagi-selaimessa

en: Column &heading:
fi: Sarakkeen &otsake:

en: What kind of information will be kept in the column.
fi: Millaisia tietoja sarakkeessa pidetään.

en: Show &checkmarks
fi: Näytä &valintamerkit

en: Show check marks in the GUI. Values of 'yes', 'checked', and 'true'
    will show a green check. Values of 'no', 'unchecked', and 'false' will show a red X.
    Everything else will show nothing. Note that the values of 'true' and 'false' don't
    follow calibre's language settings and are always in English.
fi: Näytä valintamerkit graafisessa käyttöliittymässä. Arvot 'kyllä', 'ruksattu' ja 'tosi' 
    näyttävät vihreän valintamerkin. Arvot 'ei', 'valitsematta' ja 'epätosi' näyttävät punaisen X:n.
    Muut eivät näytä mitään. Huomaa, että arvot "'true'" ja "'false'" eivät 
    noudata Calibren kieliasetuksia, vaan ne on aina englanniksi.

en: Contains names
fi: Sisältää nimiä

en: Check this box if this column contains names, like the authors column. If checked, the item separator will be an ampersand (&) instead of a comma (,), sorting will be done using a computed value that respects the author sort tweaks (for example converting "Firstname Lastname" into "Lastname, Firstname"), and item order will be preserved.
fi: Merkitse tämä ruutu, jos sarake sisältää nimiä, kuten Tekijät-sarake. Jos valittuna, kohteiden erottimena käytetään pilkun (,) sijasta &-merkkiä, lajittelu tapahtuu laskennallisella arvolla, joka ottaa huomioon kirjoittajien lajittelutarkennukset (esimerkiksi "Etunimi Sukunimi" muutetaan muotoon "Sukunimi, Etunimi"), ja kohteiden järjestys säilyy.

en: &Column type:
fi: &Sarakkeen tyyppi:

en: Optional text describing what this column is for
fi: Vapaaehtoinen teksti, joka kuvaa, mitä varten tämä sarake on

en: D&escription:
fi: &Kuvaus:

en: &Icon
fi: &Kuvake

en: &Both
fi: &Molemmat

en: Choose whether an icon, text, or both is shown in the book list
fi: Valitse, näytetäänkö kirjaluettelossa kuvake, teksti vai molemmat

en: &Show:
fi: &Näytä:

en: Control the number of decimal digits you can enter when editing this column
fi: Säätää saraketta muokattaessa syötettävien desimaalilukujen lukumäärää

en: Decimals when &editing:
fi: Desimaaliluvut &muokkauksessa:

en: Default: (nothing)
fi: Oletus: (ei mitään)

en: Field template. Uses the same syntax as save templates.
fi: Kenttämalli. Käyttää samaa syntaksia kuin tallennusmallit.

en: Similar to save templates. For example, %s
fi: Samanlainen kuin tallennusmallien tallentaminen. Esimerkiksi %s

en: No heading
fi: Ei otsaketta

en: Show heading above the text
fi: Näytä otsikko tekstin yläpuolella

en: Show heading to the side of the text
fi: Näytä otsikko tekstin sivussa

en: Heading position:
fi: Otsikon sijainti:

en: Short text, like a title
fi: Lyhyt teksti, kuten otsikko

en: Plain text formatted using Markdown
fi: Markdownilla muotoiltu tavallinen teksti

en: Choose how the data in this column is interpreted.
    This controls how the data is displayed in the Book details panel
    and how it is edited.
fi: Valitse, miten tämän sarakkeen tietoja tulkitaan.
    Tämä ohjaa sitä, miten tiedot näytetään kirjan tietopaneelissa
    ja miten niitä muokataan.

en: Interpret this column as:
fi: Tulkitse tämä sarake seuraavasti:

en: A comma-separated list of permitted values. The empty value is always
    included, and is the default. For example, the list 'one,two,three' has
    four values, the first of them being the empty value.
fi: Pilkuilla erotettu luettelo sallituista arvoista. Tyhjä arvo aina
    sisältyy ja on oletusarvo. Esimerkiksi luettelossa "yksi, kaksi, kolme" on
    neljä arvoa, joista ensimmäinen on tyhjä arvo.

en: &Values:
fi: &Arvot:

en: A list of color names to use when displaying an item. The
    list must be empty or contain a color for each value.
fi: Luettelo värien nimistä, joita käytetään kohteen näyttämisessä. 
    Luettelon on oltava tyhjä tai siinä on oltava väri kullekin arvolle.

en: Colors:
fi: Värit:

en: Allow half stars
fi: Salli puoli tähteä

en: Allow half star ratings, for example:
fi: Salli puoli tähteä, esim.:

en: &Sort/search column by
fi: Lajittele/haku &sarakkeen mukaan

en: How this column should handled in the GUI when sorting and searching
fi: Miten tätä saraketta tulisi käsitellä graafisessa käyttöliittymässä lajittelun ja haun yhteydessä

en: Show in Tag browser
fi: Näytä Tagi-selaimessa

en: If checked, this column will appear in the Tag browser as a category
fi: Jos valittuna, tämä sarake näkyy Tagi-selaimessa kategoriana

en: Show as HTML in Book details
fi: Näytä HTML-muodossa kirjan tiedoissa

en: Show with comments in Book details
fi: Näytä kommenttien kanssa kirjan tiedoissa

en: If you check this box then the column contents will show in the Comments section in the Book details. You can indicate whether not to have a header or to put a header above the column. If you want a header beside the data, don't check this box. If this box is checked then the output of the column template must be plain text or html.
fi: Jos ruksaat tämän ruudun, sarakkeen sisältö näkyy kirjan tietojen Kommentit-osiossa. Voit määrittää, haluatko otsikkoa tai otsikkoa sarakkeen yläpuolelle. Jos haluat otsikon tietojen viereen, älä ruksaa tätä ruutua. Jos valittuna, sarakemallin tulosteen on oltava pelkkää tekstiä tai html.

en: Choose whether or not the column heading is shown in the Book
    details panel and, if shown, where
fi: Valitse, näytetäänkö sarakeotsikko kirjan 
    Tiedot-paneelissa vai ei, ja jos näytetään, missä

en: Column heading:
fi: Sarakkeen otsikko:

en: Default value when a new book is added to the library. For Date columns enter the word "Now", or the date as yyyy-mm-dd. For Yes/No columns enter "Yes" or "No". For Text with a fixed set of values enter one of the permitted values. For Rating columns enter a number between 0 and 5.
fi: Oletusarvo, kun kirjastoon lisätään uusi kirja. Päivämäärä-sarakkeisiin kirjoitetaan sana "Nyt" tai päivämäärä muodossa vvvv-mm-kk. Kyllä/Ei-sarakkeisiin kirjoitetaan "Kyllä" tai "Ei". Tekstiin, jolla on kiinteä joukko arvoja, kirjoita jokin sallituista arvoista. Luokitus-sarakkeisiin kirjoitetaan numero väliltä 0-5.

en: &Default value:
fi: &Oletusarvo:

en: &Format for dates:
fi: Päivämäärä&formaatti:

en: Default: dd MMM yyyy.
fi: Oletus: dd MMM yyyy.

en: <p>Date format.</p><p>The formatting codes are:<ul><li>d    : the day as number without a leading zero (1 to 31)</li><li>dd   : the day as number with a leading zero (01 to 31)</li><li>ddd  : the abbreviated localized day name (e.g. "Mon" to "Sun").</li><li>dddd : the long localized day name (e.g. "Monday" to "Sunday").</li><li>M    : the <b>month</b> as number without a leading zero (1 to 12).</li><li>MM   : the <b>month</b> as number with a leading zero (01 to 12)</li><li>MMM  : the abbreviated localized <b>month</b> name (e.g. "Jan" to "Dec").</li><li>MMMM : the long localized <b>month</b> name (e.g. "January" to "December").</li><li>yy   : the year as two digit number (00 to 99).</li><li>yyyy : the year as four digit number.</li><li>h    : the hours without a leading 0 (0 to 11 or 0 to 23, depending on am/pm)</li><li>hh   : the hours with a leading 0 (00 to 11 or 00 to 23, depending on am/pm)</li><li>m    : the <b>minutes</b> without a leading 0 (0 to 59)</li><li>mm   : the <b>minutes</b> with a leading 0 (00 to 59)</li><li>s    : the seconds without a leading 0 (0 to 59)</li><li>ss   : the seconds with a leading 0 (00 to 59)</li><li>ap   : use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "ap" replaced by the localized string for am or pm</li><li>AP   : use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "AP" replaced by the localized string for AM or PM</li><li>iso  : the date with time and timezone. Must be the only format present</li></ul></p><p>For example:
    <ul>
    <li>ddd, d MMM yyyy gives Mon, 5 Jan 2010</li>
    <li>dd MMMM yy gives 05 January 10</li>
    </ul>
fi: <p>Päivämäärän muoto.</p><p>Muotoilukoodit ovat:<ul><li>p    : päivä numeroina ilman etunollaa (1–31)</li><li>pp   : päivä numerona, jonka alussa on nolla (01-31)</li><li>ppp   : lyhennetty lokalisoitu päivän nimi (esim. "Maa" - "Sun").</li><li>pppp : pitkä lokalisoitu päivän nimi (esim. "Maanantai" - "Sunnuntai").</li><li>K    : <b>kuukausi</b> lukuna ilman etunollaa (1-12).</li><li>KK   : <b>kuukausi</b> numerona, jonka alussa on nolla (01-12)</li><li>KKK   : lyhennetty lokalisoitu <b>kuukauden</b> nimi (esim. "Tam" - "Jou").</li><li>KKKK  : pitkä lokalisoitu <b>kuukauden</b> nimi (esim. "Tammikuu" - "Joulukuu").</li><li>vv    : vuosi kaksinumeroisena lukuna (00–99).</li><li>vvvv : vuosi nelinumeroisena lukuna.</li><li>t     : tunnit ilman etunollaa 0 (0-11 tai 0-23, riippuen am/pm -arvosta)</li><li>tt : Tunnit, joiden alussa on 0 (00-11 tai 00-23, riippuen am/pm -arvosta)</li><li>m : <b>minuutit</b> ilman etunollaa 0 (0-59)</li><li>mm : <b>minuutit</b> , jonka alussa on 0 (00-59)</li><li>s : sekunnit ilman etunollaa  (0–59)</li><li>ss : sekunnit, jonka alussa on 0 (00 - 59)</li><li>ap : Käytä 12 tunnin kelloa 24 tunnin kellon sijaan, ja "ap" korvataan AM: n tai PM: n lokalisoidulla merkkijonolla</li><li>
    iso : päivämäärä kellonajan ja aikavyöhykkeen kanssa. Sen on oltava ainoa esillä oleva formaatti</li></ul></p><p>Esimerkiksi:
    <ul>
    <li>ppp, p KKK vvvv antaa ma, 5 tammikuu 2024</li>
    <li>pp KKKK yy antaa 05 tammikuu 24</li>
    </ul>

en: &Format for numbers:
fi: &Numeroiden muoto:

en: Examples: The format <code>{0:0>4d}</code> gives a 4-digit number with leading zeros. The format <code>{0:d}&nbsp;days</code> prints the number then the word "days"
fi: Esimerkkejä: Formaatti <code>{0:0>4d}</code> antaa nelinumeroisen numeron, jossa on etunollia. Formaatti <code>{0:d}&nbsp;days</code> tulostaa numeron ja sen jälkeen sanan "days".

en: Examples: The format <code>{0:.1f}</code> gives a floating point number with 1 digit after the decimal point. The format <code>Price:&nbsp;$&nbsp;{0:,.2f}</code> prints "Price&nbsp;$&nbsp;" then displays the number with 2 digits after the decimal point and thousands separated by commas.
fi: Esimerkkejä: <code>{0:.1f}</code> antaa liukuluvun, jossa on yksi numero desimaalipisteen jälkeen. Formaatti <code>Hinta:&nbsp;$&nbsp;{0:,.2f}</code> tulostaa "Hinta&nbsp;$&nbsp;" ja näyttää sitten luvun, jossa on kaksi numeroa desimaalipisteen jälkeen ja tuhannet pilkulla erotettuna.

en: No lookup name was provided
fi: Hakunimeä ei annettu

en: The lookup name must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
fi: Hakunimen on sisällettävä vain pieniä kirjaimia, numeroita ja alleviivauksia, ja sen on alettava kirjaimella

en: Lookup names cannot end with _index, because these names are reserved for the index of a series column.
fi: Etsintänimet eivät voi päättyä indeksiin, koska nämä nimet on varattu sarjasarakkeen indeksille.

en: No column heading was provided
fi: Sarakeotsikkoa ei ole annettu

en: The lookup name %s is already used
fi: Hakunimi %s on jo käytössä

en: Invalid default value
fi: Virheellinen oletusarvo

en: The default value must be "Now" or a date
fi: Oletusarvon on oltava "Nyt" tai päivämäärä

en: You must enter a template for composite columns
fi: Sinun on annettava malli yhdistetyille sarakkeille

en: You must enter at least one value for enumeration columns
fi: Luettelosarakkeille on annettava vähintään yksi arvo

en: The colors box must be empty or contain the same number of items as the value box
fi: Värit-laatikon on oltava tyhjä tai siinä on oltava sama määrä kohteita kuin arvolaatikossa

en: The color {0} is unknown
fi: Väri {0} on tuntematon

en: The default value must be one of the permitted values
fi: Oletusarvon on oltava jokin sallituista arvoista

en: The default value must be an integer
fi: Oletusarvon on oltava kokonaisluku

en: The default value must be a real number
fi: Oletusarvon on oltava reaaliluku

en: The default value must be a real number between 0 and 5.0
fi: Oletusarvon on oltava reaaliluku välillä 0-5.0

en: The default value must be an integer between 0 and 5
fi: Oletusarvon on oltava kokonaisluku välillä 0-5

en: The default value must be "Yes" or "No"
fi: Oletusarvon on oltava "Kyllä" tai "Ei"

en: You must restart calibre before making any more changes
fi: Sinun on käynnistettävä calibre uudelleen ennen kuin teet muita muutoksia

en: The lookup name must begin with a '#'
fi: Hakunimen on alettava '#'-merkillä

en: The custom column %s already exists
fi: Mukautettu sarake %s on jo olemassa

en: The column heading %s already exists
fi: Sarakeotsikko %s on jo olemassa

en: The custom column type %s doesn't exist
fi: Mukautettua saraketyyppiä %s ei ole olemassa

en: You cannot specify is_multiple for the datatype %s
fi: Tietotyypille %s ei voi määrittää termiä is_multiple

en: The display parameter must be a Python dictionary
fi: Näyttöparametrin on oltava Python-sanakirja

en: Getting debug information, please wait
fi: Vastaanotetaan vianjäljitystietoja, odota

en: Copy to &clipboard
fi: Kopioi &leikepöydälle

en: Device already detected
fi: Laite on jo havaittu

en: A device (%s) is already detected by calibre. If you wish to debug the detection of another device, first disconnect this device.
fi: Laite (%s) on jo havaittu calibressa. Jos haluat tehdä virheenkorjauksen toisen laitteen tunnistuksessa, irrota ensin tämä laite.

en: Debugging failed
fi: Vianjäljitys epäonnistui

en: Running debug device detection failed. Click Show Details for more information.
fi: Vianmääritys ei onnistunut. Saat lisätietoja napsauttamalla Näytä tiedot.

en: Getting device information
fi: Laitetietojen hakeminen

en: User-defined device information
fi: Käyttäjän määrittelemät laitetiedot

en: Device Detection
fi: Laitteen tunnistus

en: Ensure your device is disconnected, then press OK
fi: Varmista, että laite on irrotettu ja paina sitten OK

en: Ensure your device is connected, then press OK
fi: Varmista, että laite on yhdistetty, ja paina sitten OK

en: Copy these values to the clipboard, paste them into an editor, then enter them into the USER_DEVICE by customizing the device plugin in Preferences->Advanced->Plugins. Remember to also enter the folders where you want the books to be put. You must restart calibre for your changes to take effect.
fi: Kopioi nämä arvot leikepöydälle, liitä ne editoriin ja syötä ne sitten USER_DEVICEen muokkaamalla laitelaajennusta kohdassa Asetukset->Edistyneet->Laajennukset. Muista syöttää myös kansiot, joihin haluat kirjat sijoitettavan. Sinun on käynnistettävä calibre uudelleen, jotta muutokset tulevat voimaan.

en: <p>calibre can send your books to you (or your reader) by email. Emails will be automatically sent for downloaded news to all email addresses that have <i>Auto send</i> checked.
fi: <p>Caliber voi lähettää kirjasi sinulle (tai lukijallesi) sähköpostitse. Sähköpostit lähetetään automaattisesti ladatuista uutisista kaikkiin sähköpostiosoitteisiin, joissa <i>automaattinen lähetys</i> on valittuna.

en: Add an email address to which to send books
fi: Lisää sähköpostiosoite, johon kirjoja lähetetään

en: &Add email
fi: &Lisää sähköposti

en: Make &default
fi: Aseta &oletukseksi

en: &Remove email
fi: &Poista sähköposti

en: Add the comments from the book metadata to the email.
    Useful to allow the recipient to see a summary of the
    book before opening it.
fi: Lisää kirjan metadatassa olevat kommentit sähköpostiin.
    Hyödyllinen, jolloin vastaanottaja näkee yhteenvedon kirjasta
    ennen kirjan avaamista.

en: Add &comments metadata as text to the email
fi: Lisää &kommenttien metadata tekstinä sähköpostiin

en: Email
fi: Sähköposti

en: Subject
fi: Aihe

en: Auto send
fi: Automaattinen lähetys

en: Auto send only tags
fi: Lähetä vain tagit automaattisesti

en: Formats to email. The first matching format will be sent.
fi: Sähköpostiin lähetettävät formaatit. Ensimmäinen täsmäävä muoto lähetetään.

en: Subject of the email to use when sending. When left blank the title will be used for the subject. Also, the same templates used for "Save to disk" such as {title} and {author_sort} can be used here.
fi: Sähköpostin aihe, jota käytetään lähetettäessä. Jos se jätetään tyhjäksi, otsikkoa käytetään aiheena. Tässä voidaan käyttää myös samoja malleja kuin "Tallenna levylle", kuten {title} ja {author_sort}.

en: If checked, downloaded news will be automatically mailed to this email address (provided it is in one of the listed formats and has not been filtered by tags).
fi: Jos valittuna, ladatut uutiset lähetetään automaattisesti tähän sähköpostiosoitteeseen (edellyttäen, että ne ovat jossakin luetelluista formaateista eikä niitä ole suodatettu tageilla).

en: Friendly name to use for this email address
fi: Tässä sähköpostiosoitteessa käytettävä nimimerkki

en: If specified, only news with one of these tags will be sent to this email address. All news downloads have their title as a tag, so you can use this to easily control which news downloads are sent to this email address.
fi: Jos määritetty, tähän sähköpostiosoitteeseen lähetetään vain uutisia, joissa on jokin näistä tageista. Kaikkien uutisten latausten otsikko on tagina, joten tämän avulla voit helposti hallita, mitkä uutiset lähetetään tähän sähköpostiosoitteeseen.

en: new email address
fi: uusi sähköpostiosoite

en: The list of devices that you have asked calibre to ignore. Uncheck a device to have calibre stop ignoring it.
fi: Luettelo laitteista, jotka olet pyytänyt Calibrea ohittamaan. Poista valintamerkki laitteesta, jos haluat, että calibre lakkaa jättämästä sitä huomiotta.

en: The list of device plugins you have disabled. Uncheck an entry to enable the plugin. calibre cannot detect devices that are managed by disabled plugins.
fi: Luettelo käytöstä poistetuista laite-lisäosista. Poista merkinnän valinta, jos haluat ottaa laajennuksen käyttöön. calibre ei voi havaita laitteita, joita ei ole käytössä olevien laajennusten hallinnoimat laitteet.

en: Reset allowed devices
fi: Nollaa sallitut laitteet

en: This will erase the list of devices that calibre knows about causing it to ask you for permission to manage them again, the next time they connect
fi: Tämä poistaa luettelon laitteista, jotka calibre tuntee, jolloin se pyytää lupaa hallita niitä uudelleen, kun ne yhdistetään seuraavan kerran

en: Search for the author on Goodreads
fi: Etsi tekijää Goodreadsista

en: Search for the author on Amazon
fi: Etsi tekijää Amazonista

en: Search for the author in your calibre library
fi: Etsi tekijää calibre-kirjastostasi

en: Search for the author on Wikipedia
fi: Etsi tekijää Wikipediasta

en: Search for the author on Google Books
fi: Etsi tekijää Google-kirjoista

en: Search for the book on Goodreads
fi: Etsi kirjaa Goodreadsista

en: Search for the book on Amazon
fi: Etsi kirjaa Amazonista

en: Search for the book on Google Books
fi: Etsi kirjaa Google-kirjoista

en: Use a custom search URL
fi: Käytä mukautettua haku-URL-osoitetta

en: Clicking on &author names should:
fi: Klikk&aamalla tekijän nimeä pitäisi:

en: Enter the URL
fi: Anna URL-osoite

en: Folders/path
fi: Kansiot/polku

en: Remove background image?
fi: Poistetaanko taustakuva?

en: There is currently a background image set, so the color you have chosen will not be visible. Remove the background image?
fi: Taustakuva on tällä hetkellä asetettu, joten valitsemasi väri ei näy. Poistetaanko taustakuva?

en: Restore default &appearance
fi: P&alauta oletusnäyttö

en: Caching of covers for improved performance
fi: Kannen välimuistiin tallentaminen suorituskyvyn parantamiseksi

en: Number of screenfulls of covers to cache in &memory (keep this small):
fi: Välimuistiin tallennettavien kansikuvien määrä (pidä tämä pienenä):

en: The maximum number of screenfulls of thumbnails to keep in memory. Increasing this will make rendering faster, at the cost of more memory usage. Note that regardless of this setting, a minimum of one hundred thumbnails are always kept in memory, to ensure flicker free rendering.
fi: Muistissa säilytettävien pikkukuvien enimmäismäärä. Jos tätä arvoa kasvatetaan, renderöinti nopeutuu, mutta muistin käyttö lisääntyy. Huomaa, että tästä asetuksesta riippumatta muistissa säilytetään aina vähintään sata pikkukuvaa, jotta välkkymätön renderöinti varmistetaan.

en: Maximum amount of &disk space to use for caching thumbnails:
fi: Pienoiskuvien välimuistitallennukseen käytettävän &levytilan enimmäismäärä:

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en:  MB
fi:  Mt

en: &Empty disk cache
fi: &Tyhjennä levyn välimuisti

en: &Open cache folder
fi: &Avaa välimuistikansio

en: Current space used: %s
fi: Nykyinen käytetty tila: %s

en: Save column list to file
fi: Tallenna sarakeluettelo tiedostoon

en: Column list
fi: Sarakeluettelo

en: Export field layout
fi: Vie kentän sijoittelu

en: <p>Could not write field list. Error:<br>%s
fi: <p>Kenttäluetteloa ei voitu kirjoittaa. Virhe:<br>%s

en: Load column list from file
fi: Lataa sarakeluettelo tiedostosta

en: Import layout
fi: Tuo asettelu

en: <p>Could not read field list. Error:<br>%s
fi: <p>Kenttäluetteloa ei voitu lukea. Virhe:<br>%s

en: Create a new rule
fi: Luo uusi sääntö

en: The key of the identifier, for example, in isbn:XXX, the key is "isbn"
fi: Tunnisteen avain, esimerkiksi isbn:XXX:ssä avain on "isbn"

en: &Key:
fi: &Avain:

en: The name that will appear in the Book details panel
fi: Nimi, joka näkyy Kirjan tiedot -paneelissa

en: The template used to create the link. The placeholder {0} in the template will be replaced with the actual identifier value. Use {1} to avoid the value being quoted.
fi: Linkin luomiseen käytetty malli. Mallissa oleva paikanvaraaja {0} korvataan todellisella tunnisteen arvolla. Käytä {1}, jos haluat välttää arvon lainaamisen.

en: Key
fi: Avain

en: Template
fi: Malli

en: Value needed
fi: Arvo tarvitaan

en: The %s field cannot be empty
fi: Kenttä %s ei voi olla tyhjä

en: Create rules for identifiers
fi: Luo sääntöjä tunnisteille

en: Create rules to convert identifiers into links.
fi: Luo sääntöjä tunnisteiden muuntamiseksi linkeiksi.

en: &Edit rule
fi: &Muokkaa sääntöä

en: Above text
fi: Tekstin päällä

en: Beside text
fi: Tekstin vieressä

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Text styling
fi: Tekstin tyyli

en: Create rules to convert &identifiers into links
fi: Luo sääntöjä &tunnisteiden muuntamiseksi linkeiksi

en: <p>Check the box if you want the category's values displayed on separate lines instead of separated by commas</p>
fi: <p>Rastita ruutu, jos haluat, että luokan arvot näytetään erillisillä riveillä eikä pilkulla erotettuina</p>

en: Categories on separate lines
fi: Luokat erillisillä riveillä

en: Show &cover
fi: Näytä &kansi

en: Show the size of the book's cover in pixels
fi: Näytä kirjan kannen koko pikseleinä

en: Show cover &size
fi: Näytä kannen &koko

en: Use &Roman numerals for series
fi: Käytä sarjoissa &roomalaisia numeroita

en: Show comments &heading:
fi: Näytä kommentti&otsikko:

en: Template &editor
fi: Malli&editori

en: &Emblems
fi: &Tunnuskuvat

en: &Performance
fi: &Suorituskyky

en: Bottom
fi: Ala

en: Top
fi: Ylä

en: Current aspect ratio (width/height): %.2g
fi: Nykyinen kuvasuhde (leveys/korkeus): %.2g

en: Control the Cover grid view. You can enable this view by clicking the "Layout" button in the bottom right corner of the main calibre window.
fi: Kansiruudukon näkymän hallinta. Voit ottaa tämän näkymän käyttöön napsauttamalla Calibren pääikkunan oikeassa alakulmassa olevaa "Asettelu" -painiketta.

en: Show a &field (such as title) under the covers
fi: Näytä &kenttä (kuten otsikko) kansien alla

en: Field to show &under the covers:
fi: Kansien alla näytettävä kentt&ä:

en: Spac&ing between covers:
fi: Kans&ien väliin jäävä tila:

en: The spacing between covers. A value of zero means calculate automatically based on cover size.
fi: Kansien väli. Arvo nolla tarkoittaa automaattista laskentaa kannen koon perusteella.

en: Background for the Cover grid
fi: Tausta kansiruudukolle

en: Make the covers larger, maintaining current aspect ratio.
fi: Suurenna kansia säilyttäen nykyinen kuvasuhde.

en: &Larger covers
fi: &Suuremmat kannet

en: Make the covers smaller, maintaining current aspect ratio.
fi: Pienennä kansia, säilyttäen nykyinen kuvasuhde.

en: &Smaller covers
fi: &Pienemmät kannet

en: Cover &height:
fi: Kannen &korkeus:

en: Cover &width:
fi: Kannen &leveys:

en: The height of displayed covers.
    A value of zero means calculate automatically.
fi: Näytettävien kansien korkeus.
    Arvo nolla tarkoittaa automaattista laskentaa.

en: Reset size to automatic
fi: Palauta koko automaattiseen

en: &Reset size
fi: &Palauta koko

en: The width of displayed covers.
    A value of zero means calculate automatically.
fi: Näytettävien kansien leveys.
    Arvo nolla tarkoittaa automaattista laskentaa.

en: By default, calibre chooses a cover size based on your computer's screen size. You can change the cover size here:
fi: Oletuksena Calibre valitsee kannen koon tietokoneen näytön perusteella. Voit muuttaa kannen kokoa täällä:

en: Size of the emblems (if any) shown &next to the covers:
fi: (Mahdollisten) tunnuskuvien koko ka&nnen vieressä:

en: &Location of the emblems shown next to the covers:
fi: Kannen vieressä o&levien tunnuskuvien sijainti:

en: On top
fi: Ylhäällä

en: On right
fi: Oikealla

en: No subtitle
fi: Ei alaotsikkoa

en: This option controls the position of the cover browser when using the Narrow user interface layout.  "Automatic" will place the cover browser on top or on the right of the book list depending on the aspect ratio of the calibre window. "On top" places it over the book list, and "On right" places it to the right of the book list. This option has no effect when using the Wide user interface layout.
fi: Tämä vaihtoehto ohjaa kansiselaimen sijaintia, kun käytetään kapeaa käyttöliittymäasettelua. "Automaattinen" sijoittaa kansiselaimen kirjaluettelon ylä- tai oikealle puolelle calibre-ikkunan kuvasuhteesta riippuen. "Päälle" sijoittaa sen kirjaluettelon päälle ja "Oikealle" kirjaluettelon oikealle puolelle. Tällä valinnalla ei ole vaikutusta, kun käytetään käyttöliittymän leveää asettelua.

en: Edit template for caption
fi: Muokkaa kuvatekstin mallia

en: Cover browser &position in the narrow layout:
fi: Kansiselaimen &sijainti kapeassa asettelussa:

en: Show in a &separate window (needs restart)
fi: Näytä erillisessä &ikkunassa (vaatii uudelleenkäynnistyksen)

en: When showing in a separate window, show it &fullscreen
fi: Kun se näytetään erillisessä ikkunassa, näytä se koko &näytön kokoisena

en: Fie&ld for sub-title:
fi: A&laotsikon kenttä:

en: You can press the %s key to toggle full screen mode.
fi: Voit vaihtaa koko näytön tilan painamalla %s-näppäintä.

en: Show &reflections
fi: Näytä &heijastukset

en: &Template for caption:
fi: Kuva&tekstin malli:

en: Show covers in their original aspect ratio instead of resizing
    them to all have the same width and height
fi: Näytä kannet alkuperäisessä kuvasuhteessa koon muuttamisen sijaan
    kaikki saman levyisiksi ja korkuisiksi

en: Preserve &aspect ratio of covers
fi: Säilytä k&ansien kuvasuhde

en: &Number of covers to show in browse mode (needs restart):
fi: Selaustilassa &näytettävien kansien määrä (tarvitsee uudelleenkäynnistyksen):

en: Show ne&xt cover during auto scroll after:
fi: Näytä &seuraava kansi automaattisen selauksen aikana:

en: &Double click to view the central book, instead of single click
fi: &Kaksoisklikkaa yhden klikkauksen sijasta, nähdäksesi keskeisen kirjan

en: <p>The template used to generate the text below the covers. This template uses
    the same syntax as save templates. Defaults to just the book title.
    Note that this setting is per-library, which means that you have to
    set it again for every different calibre library you use. Use an
    empty template for no text.</p>
fi: <p>Malli, jota käytetään kansien alla olevan tekstin luomiseen. Tämä malli käyttää
    samaa syntaksia kuin tallennusmallit. Oletusarvona on vain kirjan nimi.
    Huomaa, että tämä asetus on kirjastokohtainen, mikä tarkoittaa, että sinun on 
    asetettava se uudelleen jokaiselle käyttämällesi Calibre-kirjastolle. Käytä
    tyhjää mallia, jos tekstiä ei ole.</p>

en: Compact metadata
fi: Tiivistä metadata

en: Default
fi: Vakio

en: All on 1 tab
fi: Kaikki yhdellä välilehdellä

en: Middle
fi: Keski

en: Edit metadata (single) &layout:
fi: Muokkaa metadataa (yksittäinen) u&lkoasua:

en: Choose a different layout for the Edit metadata dialog. The compact metadata layout favors editing custom metadata over changing covers and formats.
fi: Valitse eri ulkoasu 'Muokkaa metadataa'-valintaikkunalle. Kompakti metadatan asettelu suosii mukautetun metadatan muokkaamista kansien ja formaattien muuttamisen sijaan.

en: Select the custom columns (for this library) to display in the edit metadata dialogs and their order:
fi: Valitse (tämän kirjaston) mukautetut sarakkeet, jotka näytetään metadatan muokkausvalintaikkunoissa, ja niiden järjestys:

en: Click this button to reset the list to its default order.
fi: Napsauttamalla tätä painiketta voit palauttaa luettelon oletusjärjestyksen.

en: Reset list
fi: Tyhjennä luettelo

en: <p>Click this button to set the list to one
    previously exported. This could be useful if you have several libraries with
    similar structure and you want to use the same column order for each one. Columns
    in the imported list that aren't in the current library are ignored. Columns in
    the library that are not in the imported list are put at the end and marked
    as displayable.</p>
fi: <p>Klikkaa tätä painiketta asettaaksesi luettelon yhdelle
    aiemmin viedylle luettelolle. Tästä voi olla hyötyä, jos sinulla on useita kirjastoja, joissa on
    samanlainen rakenne ja haluat käyttää samaa sarakejärjestystä jokaisessa. Sarakkeet
    tuodussa luettelossa, joita ei ole nykyisessä kirjastossa, jätetään huomiotta. Sarakkeet
    kirjastossa, jotka eivät ole tuodussa luettelossa, laitetaan loppuun ja merkitään
    näytettäväksi.</p>

en: Import list
fi: Tuontiluettelo

en: <p>Click this button to write the current display
    settings to a file. This could be useful if you have several libraries with similar
    structure and you want to use the same column order for each one.</p>
fi: <p>Klikkaa tätä painiketta kirjoittaaksesi nykyisen näytön
    asetukset tiedostoon. Tästä voi olla hyötyä, jos sinulla on useita kirjastoja, jotka ovat 
    rakenteeltaan samanlaisia ja haluat käyttää samaa sarakejärjestystä jokaisessa.</p>

en: Export list
fi: Vientiluettelo

en: <p>Check this box to make the edit metadata dialogs ignore the
    above specifications, showing all the columns in the default order. This is
    useful for temporarily seeing all your columns in the dialogs without losing
    the display and order specifications.</p>
fi: <p>Merkitse tämä ruutu, jos haluat, että metadatan muokkausvalintaikkunat eivät huomioi
    edellä mainittuja määrityksiä ja näyttää kaikki sarakkeet oletusjärjestyksessä. Tämä on
    hyödyllinen, kun haluat tilapäisesti nähdä kaikki sarakkeet valintaikkunoissa menettämättä kuitenkaan
    näyttö- ja järjestysmäärityksiä.</p>

en: Show &all columns in default order when editing metadata
fi: Näytä k&aikki sarakkeet oletusjärjestyksessä metadataa muokattaessa

en: If checked then labels wider than the label width
    will be elided, otherwise they will be word wrapped.
fi: Jos valittuna, nimet ovat nimen leveyttä leveämpiä
    ja hylätään, muuten ne on rivitetään.

en: &Elide labels when editing custom columns
fi: Poista merkinnät muokattaessa mukautettuja sarakkeita

en: Elision point:
fi: Erotuskohta:

en: Choose where in the label to put the...
fi: Mihin kohtaan nimeä laitat...

en: <p>Check this box to allow only the F2 (Edit) key to
    open the template editor in the book list for a "Column built from other
    columns". Editing with mouse clicks and the Tab key will be disabled.</p>
fi: <p>Rastita tämä ruutu, jos haluat sallia vain F2 (Muokkaa) -näppäimen käyttämisen
    avaamaan mallieditori kirjaluettelossa "Muista sarakkeista rakennetun sarakkeen" osalta.
    Muokkaaminen hiiren napsautuksilla ja Tab-näppäimellä on estetty.</p>

en: Use &two columns for custom columns in the Default layout
fi: Käytä kahta saraketta mukautetuille sarakkeille oletusasettelussa

en: &Bulk edit custom column label length:
fi: Joukkomuokkaa mukautetun sar. nimen pit.:

en: The maximum width of a custom column label for the bulk metadata edit dialog in average characters.
fi: Metatietojen joukkomuokkausvalintaikkunan mukautetun sarakenimen enimmäisleveys keskimääräisinä merkkeinä.

en:  chars
fi:  merkkiä

en: &Single edit custom column label length:
fi: Muokkaa yk&sittäistä mukautetun sar. nimen pit.

en: The maximum width of a custom column label for the single metadata edit dialog in average characters.
fi: Yksittäisen metadatan muokkausvalintaikkunan mukautetun saraketunnisteen enimmäisleveys keskimääräisinä merkkeinä.

en: Icon theme: <b>%s</b>
fi: Kuvaketeema: <b>%s</b>

en: calibre style
fi: calibretyyli

en: Off
fi: Pois

en: Small
fi: Pieni

en: Always
fi: Aina

en: If there is enough room
fi: Jos tilaa on riittävästi

en: Wide
fi: Leveä

en: Narrow
fi: Kapea

en: Draw a &grid in the book list
fi: Piirrä &ruudukko kirjaluetteloon

en: Show &row numbers in the book list
fi: Näytä &rivinumerot kirjaluettelossa

en: &User interface layout:
fi: Käyttöliittymän &ulkoasu:

en: User interface &colors:
fi: Käyttöliittymän &värit:

en: Allow using &drag and drop to merge books
fi: Salli kirjojen yhdistäminen &raahaamalla ja pudottamalla

en: Disable all animations. Useful if you have a slow/old computer.
fi: Poista kaikki animaatiot käytöstä. Hyödyllinen, jos sinulla on hidas/vanha tietokone.

en: Disable &animations
fi: Poista &animaatiot käytöstä

en: Show &tooltips in the book list
fi: Näytä &työkaluvihjeet kirjaluettelossa

en: Choose &language (needs restart):
fi: Valitse &kieli (vaatii uudelleenkäynnistyksen):

en: &Interface font:
fi: Käyttöliittymän &fontti:

en: Show the &splash screen at startup
fi: Näytä aloitusruutu käynnistyksessä

en: User interface style (&needs restart):
fi: Käyttöliittymän tyyli (&vaatii uudelleenkäynnistyksen):

en: Change &font (needs restart)
fi: Vaihda &fontti (vaatii uudelleenkäynnistyksen)

en: Change &icon theme
fi: Vaihda &kuvaketeema

en: Toolbar
fi: Työkalupalkki

en: Show &text under icons:
fi: Näytä &teksti kuvakkeiden alla:

en: Use t&wo lines for the text under the icons (needs restart)
fi: Käytä kahta riviä kuvakkeiden alla olevalle tekstille (tarvitsee uudelleenkäynnistyksen).

en: Icon si&ze:
fi: Kuvakkeiden &koko:

en: E&xtra spacing to add between rows in the book list (can be negative):
fi: Kirjaluettelon rivien väliin lisättävä ylimääräinen tila (voi olla negatiivinen):

en: Disable n&otifications on job completion
fi: Poista ilm&oitukset käytöstä työn valmistumisen yhteydessä

en: Adjust &colors
fi: Säädä &värejä

en: Enable s&ystem tray icon (needs restart)
fi: Kä&ytä ilmoitusalueen kuvaketta (vaatii uudelleenkäynnistyksen)

en: <p>Check this box to make Quickview show books only in the
    current Virtual library. If unchecked, Quickview ignores Virtual libraries. If
    unchecked then only row changes are taken into account.</p>
fi: <p>Rastita tämä ruutu, jos haluat, että Pikakatselu näyttää kirjat vain kirjojen
    Virtuaalikirjastossa. Jos valintaruutu poistetaan, Pikakatselu ei huomioi Virtuaalikirjastoja. Jos
    ei ole valittuna, vain rivimuutokset otetaan huomioon.</p>

en: <p>Check this box to make Quickview change the column being examined
    when the column in the book list is changed using the cursor arrow keys</p>
fi: <p>Rastita tämä ruutu, jos haluat, että Pikakatselu muuttaa tarkasteltavaa saraketta
    kun kirjaluettelon saraketta vaihdetaan kursorin nuolinäppäimillä</p>

en: &Change Quickview item when book list column changes
fi: &Vaihda pikanäkymäkohde, kun kirjaluettelon sarake muuttuu

en: <p>Pressing Enter in a cell changes both the book and the
    column being examined (the left-hand panel)</p>
fi: <p>Painamalla Enteriä solussa vaihdetaan sekä kirjaa että
    tarkasteltavaa saraketta (vasemmanpuoleinen paneeli)</p>

en: &Pressing Enter changes the examined column
fi: Enterin &painaminen vaihtaa tutkittavaa saraketta

en: <p>Double-clicking in a cell changes both the book and the
    column being examined (the left-hand panel)</p>
fi: <p>Solun kaksoisnapsauttaminen muuttaa sekä kirjaa että
    tutkittavaa saraketta (vasen paneeli)</p>

en: &Double click changes examined column
fi: &Tuplaklikkaus muuttaa tutkittua saraketta

en: Select columns to display
fi: Valitse näytettävät sarakkeet

en: User categories and Saved searches cannot be moved
fi: Käyttäjäkategorioita ja tallennettuja hakuja ei voi siirtää

en: Select the categories to display in the Tag browser, and their &order
fi: Valitse Tagi-selaimessa näytettävät luokat ja niiden &järjestys

en: Show &average ratings
fi: Näytä &keskimääräiset arviot

en: Show an icon if the item has an attached link
fi: Näytä kuvake, jos kohteeseen on liitetty linkki

en: Show &links icons
fi: Näytä &linkkien kuvakkeet

en: Show &tooltips
fi: Näytä &työkaluvihjeet

en: <p>Show counts for items in the Tag browser. Such as the number of books
    by each author, the number of authors, etc. If you turn it off, you can still
    see the counts by hovering your mouse over any item.</p>
fi: <p>Näytä kohteiden lukumäärät Tagi-selaimessa. Esimerkiksi 
    kunkin kirjailijan kirjojen määrä, kirjailijoiden määrä jne. Jos otat sen pois käytöstä, voit silti
    nähdä lukumäärät viemällä hiiren minkä tahansa kohteen päälle.</p>

en: Show &counts
fi: Näytä &lukumäärät

en: Show an icon if the item has an attached note
fi: Näytä kuvake, jos kohteeseen on liitetty huomautus

en: Show &notes icons
fi: Näytä &huomautuskuvakkeet

en: Use &alternating row colors
fi: Käytä &vaihtuvia rivivärejä

en: <p>When checked, calibre will automatically hide any category
    (a column, custom or standard) that has no items to show. For example, some
    categories might not have values when using Virtual libraries. Checking this
    box will cause these empty categories to be hidden.</p>
fi: <p>Kun valittuna, calibre piilottaa automaattisesti kaikki kategoriat
    (sarake, mukautettu tai vakio), jossa ei ole näytettäviä kohteita. Esimerkiksi joissakin
    luokissa ei ehkä ole arvoja, kun käytetään virtuaalikirjastoja. Tämän kohdan valitseminen
    aiheuttaa näiden tyhjien luokkien piilottamisen.</p>

en: Hide empt&y categories (columns)
fi: Piilota t&yhjät luokat (sarakkeet)

en: If checked the notes and links icons will be placed at the right, after
    the count and in columns. If unchecked, the icons will be placed immediately after the text,
    to the left of the count and not in columns.
fi: Jos valittuna, huomautus- ja linkkikuvakkeet sijoitetaan oikealle, niiden jälkeen
    määrä ja sarakkeet. Jos tätä ei ole valittu, kuvakkeet sijoitetaan välittömästi tekstin jälkeen,
    laskennan vasemmalle puolelle eikä sarakkeisiin.

en: Place icons on the &right, in columns
fi: Aseta kuvakkeet sarakkeissa &oikealle

en: <p>When checked, Find in the Tag browser will show all items
    that match the search instead of the first one. If Hide empty categories is
    also checked then only categories containing a matched item will be shown.</p>
fi: <p>Kun valittuna, Etsi Tagi-selaimessa näyttää kaikki kohteet,
    jotka vastaavat hakua ensimmäisen sijasta. Jos Piilota tyhjät luokat on
    myös valittuna, näytetään vain kategoriat, jotka sisältävät vastaavan kohteen.</p>

en: Find &shows all items that match
fi: Haku näyttää kaikki tä&smäävät kohteet

en: <p>When checked, the Tag browser can get keyboard focus, allowing
    use of the keyboard to navigate the tree using the arrow keys. The Enter key simulates
    a click on the selected item. The keyboard shortcut 'Tag browser /
    Give the Tag browser keyboard focus' changes the keyboard focus without
    using the mouse.</p>
fi: <p>Kun valittuna, Tagi-selain voi saada näppäimistön tarkennuksen, mikä mahdollistaa
    näppäimistön käytön puun selaamiseen nuolinäppäimillä. Enter-näppäin simuloi
    valitun kohteen napsauttamista. Pikanäppäin 'Tagi-selain/
    Anna Tagi-selaimelle näppäimistötarkennus' vaihtaa näppäimistötarkennuksen ilman 
    hiiren käyttöä.</p>

en: Allow the Tag browser to have keyboard &focus
fi: Anna Tagi-selaimelle näppäimistön &tarkennus

en: <p style="text-indent: 2em; font-size:smaller">
    If you enable this option then you should set a keyboard shortcut to
    focus the Tag browser under
    <code>Preferences-&gt;Shortcuts-&gt;Tag browser-&gt;Give
    the Tag browser keyboard focus</code></p>
fi: <p style="text-indent: 2em; font-size:smaller">
    Jos otat tämän vaihtoehdon käyttöön, sinun on asetettava näppäimistön pikavalinta
    keskittymään Tagi-selaimen kohtaan
    <code>Ominaisuudet-&gt;Pikanäppäimet-&gt;Tagi selain-&gt;Anna
    Tagi-selaimelle näppäimistöön tarkennus</code></p>

en: Spacing between &items:
fi: Kohteiden välit:

en: <p>The spacing between consecutive items in the Tag browser.
    In units of (ex) which is the approximate height of the letter 'x' in the
    currently used font.</p>
fi: <p>Tagi-selaimen peräkkäisten kohteiden välinen väli.
    Yksikkönä (ex), joka on kirjaimen 'x' likimääräinen korkeus merkissä
    käytetyssä fontissa.</p>

en: Search for books containing the current item
fi: Etsi kirjoja, jotka sisältävät nykyisen nimikkeen

en: Search for books containing the current item or its children
fi: Etsi kirjoja, jotka sisältävät tämänhetkisen nimikkeen tai sen alaosia

en: Search for books not containing the current item
fi: Etsi kirjoja, jotka eivät sisällä nykyistä nimikettä

en: Search for books not containing the current item or its children
fi: Etsi kirjoja, jotka eivät sisällä nykyistä nimikettä tai sen alaosia

en: Select categories with &hierarchical items:
fi: Valitse luokat, joissa on &hierarkkisia kohteita:

en: <p>Click this button to set the list to one
    previously exported. This could be useful if you have several libraries with
    similar structure and you want to use the same for each one.</p>
fi: <p>Klikkaa tätä painiketta asettaaksesi luettelon yhdelle
    aiemmin viedylle. Tästä voi olla hyötyä, jos sinulla on useita kirjastoja, joissa on
    samanlainen rakenne ja haluat käyttää samaa jokaisessa.</p>

en: <p>Click this button to write the current display
    settings to a file. This could be useful if you have several libraries with similar
    structure and you want to use the same for each one.</p>
fi: <p>Klikkaa tätä painiketta kirjoittaaksesi nykyisen näytön
    asetukset tiedostoon. Tästä voi olla hyötyä, jos sinulla on useita kirjastoja, joilla on
    rakenteeltaan samanlaisia kirjastoja ja haluat käyttää samoja asetuksia jokaisessa.</p>

en: <p>Set the order of the searches when clicking on an item in
    the Tag browser. The 'or its children' options are ignored when clicking on
    top-level categories, items that aren't in a hierarchical category, and items
    that don't have children.</p>
fi: <p>Aseta hakujen järjestys, kun napsautat kohdetta 
    tagi-selaimessa. 'tai sen aliosat' -vaihtoehtoja ei oteta huomioon, kun napsautetaan 
    ylimmän tason kategorioita, kohteita, jotka eivät ole hierarkisessa kategoriassa, ja kohteita
    joilla ei ole aliosia.</p>

en: Set the &order of searches when clicking on items
fi: Aseta hakujen &järjestys, kun napsautat kohteita

en: Change icon for: %s
fi: Vaihda kuvake: %s

en: By first letter
fi: Ensimmäisen kirjaimen mukaan

en: Partitioned
fi: Ositettu

en: &Category partitioning method:
fi: &Luokan jakomenetelmä:

en: <p>Choose how Tag browser subcategories are displayed when
    there are more items than the limit. Select by first
    letter to see an A, B, C list. Choose partitioned to
    have a list of fixed-sized groups. Set to disabled
    if you never want subcategories</p>
fi: <p>Valitse, miten Tagi-selaimen alaluokat näytetään, kun
    kohteita on enemmän kuin rajoitus. Valitse ensin
    kirjain, jos haluat nähdä A-, B-, C-luettelon. Valitse osioitu, jolloin
    saat luettelon kiinteän kokoisista ryhmistä. Aseta pois käytöstä
    jos et koskaan halua alaluokkia</p>

en: Combine letters &when fewer items than:
fi: Yhdistä kirjaimia, jos &vähemmän kohteita kuin:

en: <p>If collapsing by first letter, combine adjacent letters together if
    there are fewer items under a letter than specified here. If the partition method is
    not set to first letter, this value is ignored. Set to zero to disable.</p>
fi: <p>Jos tiivistät ensimmäisen kirjaimen mukaan, yhdistä vierekkäiset kirjaimet yhteen, jos
    alla on vähemmän kohteita kuin tässä on määritetty. Jos osiointimenetelmä ei
    ole määrittänyt ensimmäiseksi kirjaimeksi, jolloin se ohitetaan. Poista käytöstä asettamalla nolla.</p>

en: Co&llapse when more items than:
fi: Tiivistä, &jos kohteita on enemmän kuin:

en: <p>If a Tag browser category has more than this number of items, it is divided
    up into subcategories. If the partition method is set to disable, this value is ignored.</p>
fi: <p>Jos Tagi-selaimen luokassa on tätä enemmän kohteita, se jaetaan
    alaluokkiin asti. Jos osiomenetelmäksi on määritetty Poista käytöstä, tämä arvo ohitetaan.</p>

en: <p>Check the box for categories that are to
    be partitioned using the criteria above. Uncheck the box if you don't want to
    partition a category even if the number of items is larger than
    the value shown above. This option can be used to
    avoid collapsing hierarchical categories that have only
    a few top-level elements.</p>
fi: <p>Rastita ruutu niiden luokkien kohdalla, jotka on tarkoitus
    osittaa yllä olevien kriteerien mukaisesti. Poista valintaruutu, jos et halua, että
    jakaa luokkaa, vaikka kohteiden määrä olisi suurempi kuin
    edellä esitetty arvo. Tätä vaihtoehtoa voidaan käyttää
    välttämään hierarkisten luokkien hajoaminen, joissa on vain
    vain muutama ylätason elementti.</p>

en: Select categories to &partition:
fi: Valitse &osioitavat luokat:

en: &Main interface
fi: &Pääkäyttöliittymä

en: Cover &grid
fi: Kansi&ruudukko

en: &Book details
fi: &Kirjan tiedot

en: Edit &metadata
fi: &Metadatan muokkaaminen

en: Di&splay
fi: &Näyttö

en: &Partitioning and collapsing
fi: &Osittaminen ja tiivistäminen

en: &Hierarchy and searching
fi: &Hierarkia ja haku

en: &Tag browser
fi: &Tunnisteselain

en: Cover &browser
fi: Ka&nsiselain

en: &Quickview
fi: &Pikanäkymä

en: Column &coloring
fi: Sarakkeen &väritys

en: Column &icons
fi: Sarake&kuvakkeet

en: version
fi: versio

en: created by Kovid Goyal
fi: , tekijä Kovid Goyal

en: The changes you have made require calibre be restarted immediately. You will not be allowed to set any more preferences, until you restart.
fi: Tekemäsi muutokset edellyttävät, että calibre käynnistetään välittömästi uudelleen. Et voi asettaa muita asetuksia, ennen kuin käynnistät calbreen uudelleen.

en: Run Welcome &wizard
fi: Suorita &tervetulovaihe

en: Save changes
fi: Tallenna muutokset

en: Cancel and return to overview
fi: Peru ja palaa yleiskatsaukseen

en: Restoring to defaults not supported for
fi: Oletusasetusten palauttamista ei tueta seuraavissa tapauksissa

en: Some of the changes you made require a restart. Please restart calibre as soon as possible.
fi: Jotkin tekemistäsi muutoksista edellyttävät uudelleenkäynnistystä. Käynnistä calibre uudelleen mahdollisimman pian.

en: Source
fi: Lähde

en: Cover priority
fi: Kannen etusija

en: This source is configured and ready to go
fi: Tämä lähde on konfiguroitu ja valmis käyttöön

en: This source needs configuration
fi: Tämä lähde tarvitsee konfigurointia

en: This plugin is useful only for <b>Chinese</b> language books. It can return incorrect results for books in English. Are you sure you want to enable it?
fi: Tämä laajennus on hyödyllinen vain <b>kiinankielisille</b> kirjoille. Se voi palauttaa virheellisiä tuloksia englanninkielisille kirjoille. Haluatko varmasti ottaa sen käyttöön?

en: Published date
fi: Julkaisupäivä

en: <b>Configure %(name)s</b><br>%(desc)s
fi: <b>Määritä %(name)s</b><br>%(desc)s

en: Set as default
fi: Aseta oletukseksi

en: Select default
fi: Valitse oletus

en: No source selected
fi: Lähdettä ei ole valittu

en: No source selected, cannot configure.
fi: Lähdettä ei ole valittu, ei voi määrittää.

en: Metadata sources
fi: Metatietojen lähteet

en: Disable any metadata sources you do not want by unchecking them. You can also set the cover priority. Covers from sources that have a higher (smaller) priority will be preferred when bulk downloading metadata.
fi: Poista käytöstä kaikki metadatalähteet, joita et halua, poistamalla niiden valinnat. Voit myös asettaa kansien prioriteetin. Korkeamman (pienemmän) prioriteetin omaavista lähteistä peräisin olevia kansia suositaan, kun metadataa ladataan joukkolatauksena.

en: Sources with a red X next to their names must be configured before they will be used.
fi: Lähteet, joiden nimen vieressä on punainen X, on määritettävä, ennen kuin niitä voidaan käyttää.

en: C&onfigure selected source
fi: &Määritä valittu lähde

en: If you uncheck any fields, metadata for those fields will not be downloaded
fi: Jos poistat jonkin kentän valinnan, kyseisten kenttien metadataa ei ladata

en: &Select all
fi: &Valitse kaikki

en: Sele&ct none
fi: Älä &valitse mitään

en: Restore your own subset of checked fields that you define using the 'Set as default' button
fi: Palauta oma valittujen kenttien osajoukko, jonka määrittelet "Aseta oletukseksi" -painikkeella

en: Select &default
fi: Valitse &oletus

en: Store the currently checked fields as the default, you can quickly apply the default using the 'Select default' button
fi: Tallenna tällä hetkellä valittuna olevat kentät oletusarvona, voit nopeasti ottaa oletusarvon käyttöön "Valitse oletusarvo" -painikkeella

en: &Set as default
fi: &Aseta oletukseksi

en: Convert all downloaded comments to plain &text
fi: Muunna kaikki ladatut kommentit tavalliseksi &tekstiksi

en: Swap &author names from FN LN to LN, FN
fi: Vaihda &tekijöiden nimet FN LN -> LN, FN

en: <p>When downloading comments, append the downloaded comments to any existing comment, instead of overwriting them.
fi: <p>Kun lataat kommentteja, liitä ladatut kommentit kaikkiin olemassa oleviin kommentteihin sen sijaan, että korvaisit ne.

en: When downloading comments, append the downloaded comments to any existing comment, instead of overwriting them.
fi: Kun lataat kommentteja, liitä ladatut kommentit kaikkiin olemassa oleviin kommentteihin sen sijaan, että korvaisit ne.

en: Append comments to &existing
fi: Lisää kommentit olemassa oleviin

en: <p>Normally, the metadata download system will keep only a single result per metadata source. This option will cause it to keep all results returned from every metadata source. Useful if you only use one or two sources and want to select individual results from them by hand. Note that result with identical title/author/identifiers are still merged.
fi: <p>Normaalisti metadatan latausjärjestelmä säilyttää vain yhden tuloksen kutakin metadatalähdettä kohti. Tämä vaihtoehto saa sen säilyttämään kaikki jokaisesta metadatalähteestä palautetut tulokset. Hyödyllinen, jos käytät vain yhtä tai kahta lähdettä ja haluat valita yksittäisiä tuloksia niistä käsin. Huomaa, että tulokset, joiden otsikko/tekijä/tunniste on sama, yhdistetään edelleen.

en: Keep more than one entry per source
fi: Pidä useampi kuin yksi merkintä per lähde

en: <p>Different metadata sources have different sets of tags for the same book. If this option is checked, then calibre will use the smaller tag sets. These tend to be more like genres, while the larger tag sets tend to describe the books content.
    <p>Note that this option will only make a practical difference if one of the metadata sources has a genre like tag set for the book you are searching for. Most often, they all have large tag sets.
fi: <p>Eri metadatalähteillä on erilaiset tagijoukot samalle kirjalle. Jos tämä vaihtoehto on valittu, calibre käyttää pienempiä tagisarjoja. Nämä ovat yleensä enemmänkin tyylilajeja, kun taas suuremmat tagijoukot kuvaavat yleensä kirjojen sisältöä.<p>Huomaa, että tällä vaihtoehdolla on käytännön merkitystä vain, jos jollakin metadatalähteistä on tyylilaji, kuten tagijoukko etsimällesi kirjalle. Useimmiten niillä kaikilla on suuret tagisarjat.

en: Prefer smaller tag sets when picking tags from different metadata sources
fi: Suosi pienempiä tagikokonaisuuksia, kun valitset tageja eri metadatalähteistä

en: Prefer &fewer tags
fi: Vähemmän tunnisteita

en: Create &rules to transform tags/authors/publishers
fi: Luo sääntöjä tagien/tekijöiden/kustantajien muuttamiseksi

en: Max. &number of tags to download:
fi: Ladattavien tagien e&nimmäismäärä:

en: Max. &time to wait after first match is found:
fi: Enimmäisodo&tusaika ensimmäisen osuman löytymisen jälkeen:

en:  secs
fi:  sek

en: Max. time to wait after first &cover is found:
fi: Enimmäisodotusaika ensimmäisen &kannen löytymisen jälkeen:

en: The maximum number of jobs that will run simultaneously in the background. This refers to CPU intensive tasks like  conversion. Lower this number if you want calibre to use less CPU.
fi: Taustalla samanaikaisesti suoritettavien töiden enimmäismäärä. Tämä koskee CPU-intensiivisiä tehtäviä, kuten muuntamista. Pienennä tätä lukua, jos haluat Calibren käyttävän vähemmän prosessoria.

en: No proxies used
fi: Välityspalveluja ei käytetä

en: <b>Using proxies:</b>
fi: <b>Välityspalvelimien käyttö:</b>

en: Limit the max. simultaneous jobs to the available CPU &cores
fi: Rajoita samanaikaisten töiden enimmäismäärä käytettävissä oleviin suorittimen ytimiin

en: Never abort
fi: Älä koskaan keskeytä

en:  minutes
fi:  minuuttia

en: Get information to setup the &user defined device
fi: Hae tietoja &käyttäjän määrittelemän laitteen käyttöönotolle

en: Open calibre &configuration folder
fi: Avaa &calibren määrityskansio

en: Max. simultaneous conversion/&news download/plugin jobs:
fi: Samanaikaisia muunnos-/uutisten lataus-/laajennus-tehtäviä enintään:

en: Abort &jobs that take more than:
fi: Keskeytä työt, &jotka vievät enemmän aikaa kuin:

en: Debug &device detection
fi: Vianmääritys laitteen tunnistuksessa

en: Create a calibre &icon theme
fi: Luo &calibre-kuvaketeema

en: Device currently connected:
fi: Tällä hetkellä liitetty laite:

en: Device currently connected: None
fi: Tällä hetkellä liitetty laite: Ei mikään

en: That format has no metadata writers enabled. A plugboard will probably have no effect.
fi: Tässä formaatissa ei ole käytössä metadatan kirjoittajia. Plugboardilla ei todennäköisesti ole vaikutusta.

en: That format and device already has a plugboard.
fi: Kyseisessä formaatissa ja laitteessa on jo plugboard.

en: Possibly override plugboard?
fi: Ohitetaanko plugboard mahdollisesti ?

en: A more general plugboard already exists for that format and device. Are you sure you want to add the new plugboard?
fi: Kyseistä formaattia ja laitetta varten on jo olemassa yleisempi plugboard. Oletko varma, että haluat lisätä uuden plugboardin?

en: Add possibly overridden plugboard?
fi: Lisätäänkö mahdollisesti ohitettu plugboard?

en: More specific device plugboards exist for that format. Are you sure you want to add the new plugboard?
fi: Kyseistä formaattia varten on olemassa tarkempia plugboardeja. Oletko varma, että haluat lisätä uuden plugboardin?

en: Really add plugboard?
fi: Lisätäänkö plugboard?

en: A different plugboard matches that format and device combination. Are you sure you want to add the new plugboard?
fi: Toinen plugboard sopii kyseiseen formaatti- ja laiteyhdistelmään. Oletko varma, että haluat lisätä uuden plugboardin?

en: More specific format and device plugboards already exist. Are you sure you want to add the new plugboard?
fi: Tarkempia formaatti- ja plugboardeja on jo olemassa. Oletko varma, että haluat lisätä uuden plugboardin?

en: The {0} device does not support the {1} format.
fi: {0}-laite ei tue {1}-formaattia.

en: The {0} device supports only the {1} format(s).
fi: Laite {0} tukee vain {1} -formaattia.

en: Invalid destination
fi: Väärä kohde

en: The destination field cannot be blank
fi: Kohdekenttä ei voi olla tyhjä

en: Plugboard modifies comments
fi: Plugboard muuttaa kommentteja

en: This plugboard modifies the comments metadata. If the comments are set to invalid HTML, it could cause problems on the device. Are you sure you wish to save this plugboard?
fi: Tämä plugboard muuttaa kommenttien metadataa . Jos kommentit asetetaan virheelliseen HTML-koodiin, se voi aiheuttaa ongelmia laitteessa. Haluatko varmasti tallentaa tämän plugboardin?

en: The {0} device plugin is disabled.
fi: Laitelaajennus {0} on poistettu käytöstä.

en: Here you can change the metadata calibre uses to update a book when saving to disk or sending to device.
    
    Use this dialog to define a 'plugboard' for a format (or all formats) and a device (or all devices). The plugboard specifies what template is connected to what field. The template is used to compute a value, and that value is assigned to the connected field.
    
    Often templates will contain simple references to composite columns, but this is not necessary. You can use any template in a source box that you can use elsewhere in calibre.
    
    One possible use for a plugboard is to alter the title to contain series information. Another would be to change the author sort, something that MOBI users might do to force it to use the ';' that the Kindle requires. A third would be to specify the language.
fi: Tässä voit muuttaa metadataa, joita calibre käyttää kirjan päivittämiseen tallennettaessa levylle tai lähetettäessä laitteeseen.
    
    Käytä tätä valintaikkunaa määrittelemään 'plugboard' -formaattia (tai kaikkia formaatteja) ja laitetta (tai kaikkia laitteita) varten. Plugboard määrittää, mikä malli on liitetty mihinkin kenttään. Mallia käytetään arvon laskemiseen, ja tämä arvo osoitetaan liitettyyn kenttään.
    
    Usein mallit sisältävät yksinkertaisia viittauksia yhdistettyihin sarakkeisiin, mutta tämä ei ole välttämätöntä. Voit käyttää lähdekentässä mitä tahansa mallia, jota voit käyttää muualla Calibressa.
    
    Yksi mahdollinen käyttötapa plugboardille on muuttaa otsikko niin, että se sisältää sarjatietoja. Toinen vaihtoehto olisi muuttaa tekijän lajittelua, kuten MOBI-käyttäjät saattavat tehdä pakottaakseen sen käyttämään Kindlen vaatimaa ';' -merkkiä. Kolmas vaihtoehto olisi kielen määrittäminen.

en: Format (choose first)
fi: Muoto (valitse ensin)

en: Device (choose second)
fi: Laite (valitse seuraavana)

en: Add &new plugboard:
fi: Lisää &uusi plugboard:

en: Edit &existing plugboard:
fi: Muokkaa &olemassa olevaa plugboardia:

en: Existing &plugboards:
fi: Olemassa olevat &plugboardit:

en: Source template
fi: Lähdemalli

en: Destination field
fi: Kohdekenttä

en: &Save plugboard
fi: &Tallenna plugboard

en: &Delete plugboard
fi: &Poista plugboard

en: 
    Customization:
fi: 
    Mukauttaminen:

en: 
    
    This plugin has been disabled
fi: 
    
    Tämä laajennus on poistettu käytöstä

en: 
    
    This plugin is installed system-wide and can not be managed from within calibre
fi: 
    
    Tämä laajennus asennetaan koko järjestelmän laajuisesti, eikä sitä voi hallita Calibren sisällä

en: Search for plugin
fi: Etsi laajennusta

en: Could not find any matching plugins
fi: Sopivia laajennuksia ei löytynyt

en: files
fi: tiedostot

en: Add plugin
fi: Lisää laajennus

en: No valid plugin path
fi: Kelvollinen laajennuspolku puuttuu

en: %s is not a valid plugin path
fi: %s ei ole kelvollinen laajennuspolku

en: Select an actual plugin under <b>%s</b> to customize
fi: Valitse varsinainen laajennus kohdasta <b>%s</b> muokattavaksi

en: Disabling the plugin %s is not allowed
fi: Laajennuksen %s poistaminen käytöstä ei ole sallittua

en: Plugin <b>{0}</b> successfully removed. You will have to restart calibre for it to be completely removed.
fi: Laajennuksen poistaminen <b>{0}</b> onnistui. Sinun on käynnistettävä calibre uudelleen, jotta se voidaan poistaa kokonaan.

en: Are you sure you want to remove the plugin: %s?
fi: Haluatko varmasti poistaa laajennuksen: %s?

en: Cannot remove builtin plugin
fi: Sisäänrakennettua laajennusta ei voi poistaa

en:  cannot be removed. It is a builtin plugin. Try disabling it instead.
fi:  ei voida poistaa. Se on sisäänrakennettu laajennus. Kokeile poistaa se käytöstä.

en: Here you can customize the behavior of calibre by controlling what plugins it uses.
fi: Täällä voit mukauttaa calibren käyttäytymistä määrittämällä, mitä laajennuksia se käyttää.

en: Show only those plugins that have been installed by you
fi: Näytä vain ne laajennukset, jotka olet itse asentanut

en: Show only &user installed plugins
fi: Näytä vain &käyttäjän asentamat laajennukset

en: Get &new plugins
fi: &Hanki uusia laajennuksia

en: Check for &updated plugins
fi: Tarkista &päivitetyt laajennukset

en: &Load plugin from file
fi: &Lataa laajennus tiedostosta

en: This setting can be overridden for <b>individual devices</b>, by clicking the device icon and choosing "Configure this device".
fi: Tämä asetus voidaan ohittaa <b>yksittäisten laitteiden</b> osalta napsauttamalla laitteen kuvaketta ja valitsemalla "Määritä tämä laite".

en: Any custom field
fi: Mikä tahansa mukautettu kenttä

en: The lookup name of any custom field (these names begin with "#").
fi: Minkä tahansa mukautetun kentän nimi (nämä nimet alkavat "#"-merkillä).

en: Must select books
fi: Täytyy valita kirjoja

en: One or more books must be selected so the template editor can show the template results
fi: Yksi tai useampi kirja on valittava, jotta mallieditori voi näyttää mallin tulokset

en: Constant template
fi: Vakiomalli

en: The template contains no {fields}, so all books will have the same name. Is this OK?
fi: Malli ei sisällä {fields}-kenttää, joten kaikilla kirjoilla on sama nimi. Onko tämä OK?

en: Save template
fi: Tallenna malli

en: By adjusting the template below, you can control what folders the files are saved in and what filenames they are given. You can use the / character to indicate sub-folders. Available metadata variables are described below. If a particular book does not have some metadata, the variable will be replaced by the empty string.
fi: Säätämällä alla olevaa mallia voit hallita, mihin kansioihin tiedostot tallennetaan ja mitä tiedostonimiä niille annetaan. Voit käyttää /-merkkiä osoittamaan alikansioita. Käytettävissä olevat metadatamuuttujat kuvataan alla. Jos tietyssä kirjassa ei ole metadataa, muuttuja korvataan tyhjällä merkkijonolla.

en: Available variables:
fi: Käytettävissä olevat muuttujat:

en: Save metadata in a separate &OPF file
fi: Tallenna metadata erilliseen &OPF-tiedostoon

en: Save &data files as well
fi: Tallenna myös &datatiedostot

en: Here you can control how calibre will save your books when you click the "Save to disk" button:
fi: Täällä voit määrittää, miten calibre tallentaa kirjasi, kun napsautat "Tallenna levylle":

en: Change paths to &lowercase
fi: Vaihda polut pieniin kirjaimiin

en: Replace space with &underscores
fi: Korvaa välilyönti alleviiva&uksella

en: Format &dates as:
fi: Muotoile &päivämäärät seuraavasti:

en: Update &metadata in saved copies
fi: Päivitä &metadata tallennetuissa kopioissa

en: File &formats to save:
fi: Tallennettavat tiedosto&formaatit:

en: Save &cover separately
fi: Tallenna &kansi erikseen

en: Convert non-English characters to &English equivalents
fi: Muunna ei-englanninkieliset merkit &englanninkielisiksi vastineiksi

en: &Show files in the file browser after saving to disk
fi: &Näytä tiedostot tiedostoselaimessa levylle tallentamisen jälkeen

en: Searching will ignore accents on characters as well as punctuation and spaces.
    So for example: {0} will match {1}
fi: Haku ei huomioi merkkien aksentteja, välimerkkejä eikä välilyöntejä.
    Joten esimerkiksi: {0} vastaa {1}

en: <b>Grouped search terms</b> are search names that permit a query to automatically search across more than one column. For example, if you create a grouped search term <code>allseries</code> with the value <code>series, #myseries, #myseries2</code>, then the query <code>allseries:adhoc</code> will find 'adhoc' in any of the columns <code>series</code>, <code>#myseries</code>, and <code>#myseries2</code>.<p> Enter the name of the grouped search term in the drop-down box, enter the list of columns to search in the value box, then push the Save button. <p>Note: Search terms are forced to lower case; <code>MySearch</code> and <code>mysearch</code> are the same term. Search terms cannot be hierarchical. Periods are not allowed in the term name.<p>Grouped search terms can show as User categories in the Tag browser by adding the grouped search term names to the 'Make User categories from' box. Multiple terms are separated by commas. These 'automatic user categories' will be populated with items from the categories included in the grouped search term. <p>Automatic user categories permit you to see all the category items that are in the columns contained in the grouped search term. Using the above <code>allseries</code> example, the automatic user category will contain all the series names in <code>series</code>, <code>#myseries</code>, and <code>#myseries2</code>. This can be useful to check for duplicates, to find which column contains a particular item, or to have hierarchical categories (categories that contain categories). <p>Note: values from non-category columns such as comments won't appear in automatic user categories.
fi: <b>Ryhmitetyt hakusanat</b> ovat hakunimiä, joiden avulla kyselyllä voidaan automaattisesti tehdä hakuja useammasta kuin yhdestä sarakkeesta. Jos esimerkiksi luot ryhmitellyn hakusanan <code>allseries</code>, jonka arvo on <code>series, #myseries, #myseries2</code>, kysely <code>allseries:adhoc</code> etsii 'adhoc' missä tahansa sarakkeessa <code>series</code>, <code>#myseries</code> ja <code>#myseries2</code>.<p> Kirjoita ryhmitellyn hakusanan nimi pudotusvalikkoon, kirjoita etsittävien sarakkeiden luettelo arvokenttään ja paina sitten Tallenna-painiketta. <p>Huomautus: Hakutermit pakotetaan pieniin kirjaimiin; <code>MySearch</code> ja <code>mysearch</code> ovat sama termi. Hakutermit eivät voi olla hierarkkisia. Termien nimissä ei saa olla pisteitä.<p>Ryhmitetyt hakutermit voidaan näyttää Käyttäjäkategorioina Tag-selaimessa lisäämällä ryhmiteltyjen hakutermien nimet 'Make User categories from' -kenttään. Useat termit erotetaan toisistaan pilkuilla. Nämä 'automaattiset käyttäjäkategoriat' täytetään ryhmiteltyyn hakutermiin sisältyvien kategorioiden nimikkeillä. <p>Automaattisten käyttäjäluokkien avulla voit nähdä kaikki ryhmiteltyyn hakusanaan sisältyvissä sarakkeissa olevat luokkaelementit. Käyttämällä yllä olevaa <code>allseries-esimerkkiä</code> automaattinen käyttäjäluokka sisältää kaikki sarjojen nimet <code>sarjoissa series</code>, <code>#myseries</code> ja <code>#myseries2</code>. Tämä voi olla hyödyllistä, kun halutaan tarkistaa päällekkäisyyksiä, etsiä, mikä sarake sisältää tietyn kohteen, tai kun halutaan hierarkkisia luokkia (luokkia, jotka sisältävät luokkia). <p>Huomautus: muiden kuin kategoriasarakkeiden, kuten kommenttien, arvot eivät näy automaattisissa käyttäjäkategorioissa.

en: Enter new or select existing name
fi: Kirjoita uusi tai valitse olemassa oleva nimi

en: Enter list of column lookup names to search
fi: Syötä luettelo etsittävien sarakkeiden nimistä

en: Match all
fi: Vastaa kaikkia

en: Match any
fi: Vastaa mitä tahansa

en: Grouped search terms
fi: Ryhmitetyt hakusanat

en: The search term name cannot be blank
fi: Hakusanan nimi ei voi olla tyhjä

en: Invalid grouped search name
fi: Ryhmitetyn haun nimi on virheellinen

en: The grouped search term name cannot contain spaces or periods
fi: Ryhmitetyn hakusanan nimi ei voi sisältää välilyöntejä tai pisteitä

en: That name is already used for a column or grouped search term
fi: Tätä nimeä käytetään jo sarakkeessa tai ryhmitellyssä hakusanassa

en: That name is already used for User category
fi: Tätä nimeä käytetään jo käyttäjäluokassa

en: The value box cannot be empty
fi: Arvokenttä ei voi olla tyhjä

en: The empty grouped search term cannot be deleted
fi: Tyhjää ryhmiteltyä hakusanaa ei voi poistaa

en: Incompatible options
fi: Yhteensopimattomat vaihtoehdot

en: The option to have un-accented characters match accented characters has no effect if you also turn on case-sensitive searching. So only turn on one of those options
fi: Valinnalla, jonka mukaan aksentittomat merkit vastaavat aksentoituja merkkejä, ei ole vaikutusta, jos otat käyttöön myös isojen ja pienten kirjainten välisen haun. Ota siis käyttöön vain toinen näistä vaihtoehdoista

en: Missing grouped search terms
fi: Puuttuvat ryhmitetyt hakusanat

en: The option "Make user categories from" contains names that aren't grouped search terms: {}
fi: Vaihtoehto "Tee käyttäjäluokat" sisältää nimiä, jotka eivät ole ryhmiteltyjä hakusanoja: {}

en: Clear search histories from all over calibre. Including the book list, E-book viewer, fetch news dialog, etc.
fi: Tyhjennä hakuhistoriat koko calibren alueelta. Mukaan lukien kirjaluettelo, E-kirjojen katseluohjelma, uutisten haku -valintaikkuna jne.

en: Clear search &histories
fi: Tyhjennä &hakuhistoriat

en: What to search by default
fi: Mitä etsitään oletuksena

en: When you enter a search term without a prefix, by default calibre will search all metadata for matches. For example, entering, "asimov" will search not just authors but title/tags/series/comments/etc. Use these options if you would like to change this behavior.
fi: Kun kirjoitat hakusanan ilman etuliitettä, calibre etsii oletusarvoisesti kaikki metatiedot. Esimerkiksi syöttämällä "asimov" etsitään tekijöiden lisäksi myös otsikkoa/tunnisteita/sarjaa/kommentteja jne. Käytä näitä vaihtoehtoja, jos haluat muuttaa tätä käyttäytymistä.

en: &Limit the searched metadata
fi: &Rajoita haettua metadataa

en: &Columns that non-prefixed searches are limited to:
fi: &Sarakkeet, joihin etuliitteettömät haut rajoittuvat:

en: Note that this option affects all searches, including saved searches and restrictions. Therefore, if you use this option, it is best to ensure that you always use prefixes in your saved searches. For example, use "series:Foundation" rather than just "Foundation" in a saved search.
fi: Huomaa, että tämä asetus vaikuttaa kaikkiin hakuihin, myös tallennettuihin ja rajoituksiin. Jos siis käytät tätä vaihtoehtoa, on parasta varmistaa, että käytät aina etuliitteitä tallennetuissa hauissa. Käytä esimerkiksi tallennetussa haussa "series:Foundation" eikä vain "Foundation".

en: Search as you &type
fi: Etsi samalla kun &kirjoitat

en: Case &sensitive searching
fi: &Kirjainkoon huomioiva haku

en: &Highlight search results instead of restricting the book list to the results
fi: &Korosta hakutuloksia sen sijaan, että rajoittaisit kirjaluettelon tuloksiin

en: <p>This option will cause a small button to appear next to the Search bar. Clicking the button will toggle between showing only the search results and showing all books with the search results highlighted.
fi: <p>Tämä vaihtoehto saa aikaan pienen painikkeen ilmestymisen Haku-palkin viereen. Napsauttamalla painiketta voit vaihtaa vain hakutulosten näyttämisen ja kaikkien kirjojen näyttämisen välillä siten, että hakutulokset on korostettu.

en: Show a &quick toggle button to switch between highlighting and restricting results next to the Search bar
fi: Näytä &pikavaihtopainike, jolla voit vaihtaa hakutulosten korostamisen ja rajoittamisen välillä hakupalkin vieressä

en: Unaccented characters match &accented characters and punctuation is ignored
fi: Korostamattomat merkit vastaavat &korostettuja merkkejä eikä välimerkkejä oteta huomioon

en: Show text next to buttons in the search bar
fi: Näytä teksti hakupalkin painikkeiden vieressä

en: Show saved searches as a hierarchy
fi: Näytä tallennetut haut hierarkisena

en: <p>Hierarchical items are separated by periods.
                      Changing this box will also change the 'Saved Searches' box
                      in Preferences / Look & feel / Tag browser /
                      Hierarchy and searching</p>
fi: <p>Hierarkiset kohteet erotetaan toisistaan pisteillä.
                      Tämän laatikon muuttaminen muuttaa myös 'Tallennetut haut'-laatikkoa
                      kohdassa Asetukset / Ulkoasu / Tagi-selain /
                      Hierarkia ja haku</p>

en: Use keyboard searching in the book list
fi: Käytä näppäimistöhakua kirjaluettelossa

en: <p>When enabled, pressing a key in the library view will search for the next cell in the current column where the value starts with the letter pressed. If there is no such cell then nothing happens. If the letter is a shortcut then the shortcut takes precedence.</p>
fi: <p>Kun toiminto on käytössä, näppäimen painaminen kirjastonäkymässä etsii nykyisen sarakkeen seuraavan solun, jonka arvo alkaa painetulla kirjaimella. Jos tällaista solua ei ole, mitään ei tapahdu. Jos kirjain on pikanäppäin, pikanäppäin on etusijalla.</p>

en: Genera&l
fi: Y&leinen

en: &Names:
fi: &Nimet:

en: Contains the names of the currently-defined group search terms.
    Create a new name by entering it into the empty box, then
    pressing Save. Rename a search term by selecting it then
    changing the name and pressing Save. Change the value of
    a search term by changing the value box then pressing Save.
fi: Sisältää tällä hetkellä määritettyjen ryhmähakusanojen nimet.
    Luo uusi nimi kirjoittamalla se tyhjään kenttään ja kirjoittamalla sitten
    paina Tallenna. Nimeä hakusana uudelleen valitsemalla se ja
    vaihda nimi ja paina Tallenna. Muuta arvoa
    hakusanaa muuttamalla arvokenttää ja painamalla sitten Tallenna.

en: Delete the current search term
fi: Poista nykyinen hakusana

en: &Value:
fi: &Arvo:

en: Enter a comma-separated list of lookup names of the columns
    to include in the grouped search term
fi: Kirjoita pilkulla erotettu luettelo sarakkeiden nimistä
    jotka halutaan sisällyttää ryhmiteltyyn hakusanaan

en: Save the current search term. You can rename a search term by
    changing the name then pressing Save. You can change the value
    of a search term by changing the value box then pressing Save.
fi: Tallenna nykyinen hakutermi. Voit nimetä hakutermin uudelleen seuraavasti:
    muuttamalla nimeä ja painamalla sitten Tallenna. Voit muuttaa arvoa
    muuttamalla arvoruutua ja painamalla sitten Tallenna.

en: Make &user categories from:
fi: Tee käyttäjäkategoriat se&uraavista:

en: Enter the names of any grouped search terms you wish
    to be shown as user categories
fi: Syötä haluamiesi ryhmiteltyjen hakusanojen nimet,
    jotka näytetään käyttäjäkategorioina

en: &Grouped searches
fi: &Ryhmitetyt haut

en: What to search when searching similar books
fi: Mitä etsiä, kun etsitään samankaltaisia kirjoja

en: <p>When you search for similar books by right clicking the
             book and selecting "Similar books",
             calibre constructs a search using the column lookup names specified below.
             By changing the lookup name to a grouped search term you can
             search multiple columns at once.</p>
fi: <p>Kun etsit samankaltaisia kirjoja napsauttamalla hiiren oikealla painikkeella
             kirjaa ja valitsemalla "Samankaltaiset kirjat",
             calibre rakentaa haun käyttäen alla mainittuja sarakkeiden hakunimiä.
             Vaihtamalla hakutoiminnon nimen ryhmitellyksi hakusanaksi voit
             etsiä useita sarakkeita kerralla.</p>

en: S&imilar authors:
fi: Samankalta&iset tekijät:

en: Si&milar series:
fi: Sa&mankaltaiset sarjat:

en: Similar &tags:
fi: Samankaltaiset &tagit:

en: Simi&lar publishers:
fi: Samanka&ltaiset julkaisijat:

en: &Similar books
fi: &Samankaltaiset kirjat

en: Manual management
fi: Manuaalinen hallinta

en: Only on send
fi: Vain lähetettäessä

en: Automatic management
fi: Automaattinen hallinta

en: Cannot change metadata management while a device is connected
fi: Metadatan hallintaa ei voi muuttaa laitteen ollessa kytkettynä

en: Metadata management (disabled while device connected)
fi: Metadatan hallinta (poistettu käytöstä laitteen ollessa kytkettynä)

en: Me&tadata management:
fi: Me&tadatan hallinta:

en: <li><b>Manual management</b>: calibre updates the metadata and adds collections only when a book is sent. With this option, calibre will never remove a collection.</li>
    <li><b>Only on send</b>: calibre updates metadata and adds/removes collections for a book only when it is sent to the device. </li>
    <li><b>Automatic management</b>: calibre automatically keeps metadata on the device in sync with the calibre library, on every connect</li></ul>
fi: <li><b>Manuaalinen hallinta</b>: calibre päivittää metadatan ja lisää kokoelmia vain, kun kirja lähetetään. Tällä vaihtoehdolla calibre ei koskaan poista kokoelmaa.</li>
    <li><b>Vain lähetettäessä</b>: calibre päivittää metadatan ja lisää/poistaa kirjan kokoelmia vain, kun se lähetetään laitteeseen. </li>
    <li><b>Automaattinen hallinta</b>: calibre pitää laitteen metadatan automaattisesti synkronoituna calibre -kirjaston kanssa jokaisella yhteydellä</li>

en: Browse for the file
fi: Selaa tiedostoa

en: Choose a file
fi: Valitse tiedosto

en: calibre contains an internet server that allows you to access your book collection using a browser from anywhere in the world. Any changes to the settings will only take effect after a server restart.
fi: calibre sisältää Internet-palvelimen, jonka avulla voit käyttää kirjakokoelmaasi selaimella mistä päin maailmaa tahansa. Kaikki asetusten muutokset tulevat voimaan vasta palvelimen uudelleenkäynnistyksen jälkeen.

en: Require &username and password to access the Content server
fi: Sisältöpalvelimen käyttö edellyttää &käyttäjätunnusta ja salasanaa

en: Run server &automatically when calibre starts
fi: Käynnistä palvelin &automaattisesti kun calibre käynnistyy

en: &Start server
fi: &Käynnistä palvelin

en: St&op server
fi: &Pysäytä palvelin

en: &Test server
fi: &Testaa palvelin

en: Show server &logs
fi: Näytä palvelimen &lokit

en: Do not start calibre automatically when computer is started
fi: Älä käynnistä calibrea automaattisesti kun tietokone käynnistyy

en: Start calibre when the computer is started
fi: Käynnistä calibre tietokoneen käynnistyessä

en: Currently calibre is set to run automatically when the
                computer starts.  Use this button to disable that.
fi: Tällä hetkellä calibre on asetettu toimimaan automaattisesti
                tietokoneen käynnistyessä.  Voit poistaa sen käytöstä tällä painikkeella.

en: Start calibre in the system tray automatically when the computer starts
fi: Käynnistää calibren ilmoitusalueelta automaattisesti, kun tietokone käynnistyy

en: Content server listening at: %s
fi: Sisältöpalvelin kuuntelee osoitteessa: %s

en: Remember to create at least one user account in the "User accounts" tab
fi: Muista luoda vähintään yksi käyttäjätili "Käyttäjätilit"-välilehdellä

en: Requiring a username/password prevents unauthorized people from accessing your calibre library. It is also needed for some features such as making any changes to the library as well as last read position/annotation syncing.
fi: Käyttäjätunnuksen ja salasanan vaatiminen estää asiattomien henkilöiden pääsyn calibre-kirjastoosi. Sitä tarvitaan myös joihinkin ominaisuuksiin, kuten kirjastoon tehtävien muutosten tekemiseen sekä viimeisimmän luetun sijainnin ja merkintöjen synkronointiin.

en: Change password for {}
fi: Vaihda salasana {}

en: Add new user
fi: Lisää uusi käyttäjä

en: Set the password for this user
fi: Aseta salasana tälle käyttäjälle

en: &Repeat password:
fi: &Toista salasana:

en: Empty username
fi: Tyhjä käyttäjätunnus

en: You must enter a username
fi: Sinun on annettava käyttäjätunnus

en: Username already exists
fi: Käyttäjänimi on jo olemassa

en: A user with the username {} already exists. Please choose a different username.
fi: Käyttäjä, jolla on käyttäjätunnus {}, on jo olemassa. Valitse toinen käyttäjänimi.

en: Username is not valid
fi: Käyttäjänimi ei kelpaa

en: Password do not match
fi: Salasanat eivät täsmää

en: The two passwords you entered do not match!
fi: Syöttämäsi kaksi salasanaa eivät täsmää!

en: Empty password
fi: Tyhjä salasana

en: You must enter a password for this user
fi: Sinun on annettava salasana tälle käyttäjälle

en: Invalid password
fi: Virheellinen salasana

en: Further &restrict access to books in this library that match:
fi: &Rajoita lisäksi pääsyä kirjastossa oleviin kirjoihin, jotka täsmäävät:

en: A search expression
fi: Hakulauseke

en: A search expression. If specified, access will be further restricted to only those books that match this expression. For example: tags:"=Share"
fi: Hakulauseke. Jos määritetään, pääsy rajoitetaan vain niihin kirjoihin, jotka vastaavat tätä lauseketta. Esimerkiksi: tags:"=Jaa"

en: Change library access permissions for {}
fi: Muuta kirjaston käyttöoikeuksia käyttäjälle {}

en: All except the specified libraries
fi: Kaikki paitsi määritetyt kirjastot

en: All libraries
fi: Kaikki kirjastot

en: Only the specified libraries
fi: Vain määritetyt kirjastot

en: Allow access to:
fi: Salli pääsy seuraaviin:

en: Specify the libraries below:
fi: Määritä alla olevat kirjastot:

en: No libraries specified
fi: Kirjastoja ei ole määritetty

en: You have not specified any libraries
fi: Et ole määritellyt kirjastoja

en: <b>{} is allowed access to all libraries
fi: <b>{} pääsee kaikkiin kirjastoihin

en: {} is allowed access only to the libraries whose names <b>match</b> one of the names specified below.
fi: {} sallitaan pääsy vain kirjastoihin, joiden nimet <b>vastaavat</b> jotakin alla määritetyistä nimistä.

en: {} is allowed access to all libraries, <b>except</b> those whose names match one of the names specified below.
fi: {} saa käyttää kaikkia kirjastoja, <b>paitsi</b> niitä, joiden nimi vastaa jotakin alla määriteltyä nimeä.

en: Allow {} to make &changes (i.e. grant write access)
fi: Salli {} tehdä &muutoksia (eli anna kirjoitusoikeus)

en: If enabled, allows the user to make changes to the library. Adding books/deleting books/editing metadata, etc.
fi: Jos tämä on käytössä, käyttäjä voi tehdä muutoksia kirjastoon. Kirjojen lisääminen/poistaminen/metadatan muokkaaminen jne.

en: Change &password
fi: Vaihda &salasana

en: {} is currently only allowed to access the library named: {} | {} is currently only allowed to access the libraries named: {}
fi[0]: {} saa tällä hetkellä käyttää vain kirjastoa nimeltä: {}
fi[1]: {} saa tällä hetkellä käyttää vain kirjastoja nimeltä: {}

en: Change the allowed libraries
fi: Muuta sallittuja kirjastoja

en: {} is currently not allowed to access the library named: {} | {} is currently not allowed to access the libraries named: {}
fi[0]: {} ei tällä hetkellä saa käyttää kirjastoa nimeltä: {}
fi[1]: {} ei tällä hetkellä saa käyttää kirjastoja nimeltä: {}

en: Change the blocked libraries
fi: Muuta estettyjä kirjastoja

en: {} is currently allowed access to all libraries
fi: {} pääsee tällä hetkellä kaikkiin kirjastoihin

en: Restrict the &libraries {} can access
fi: Rajoita &kirjastojen {} käyttöoikeuksia

en: &Add user
fi: &Lisää käyttäjä

en: &Remove user
fi: &Poista käyttäjä

en: Here you can create a template to control what data is shown when using the <i>Custom list</i> mode for the book list
fi: Tässä voit luoda mallin, jolla voit hallita, mitä tietoja näytetään, kun käytät kirjaluettelon <i>mukautettua luettelotilaa</i>

en: Show a cover &thumbnail
fi: Näytä kannen &pikkukuva

en: Thumbnail &height:
fi: Pienoiskuvan &korkeus:

en: Entry &height:
fi: Merkinnän korkeus:

en: The height for each entry. The special value "auto" causes a height to be calculated based on the number of lines in the template. Otherwise, use a CSS length, such as 100px or 15ex
fi: Kunkin merkinnän korkeus. Erikoisarvo "auto" aiheuttaa sen, että korkeus lasketaan mallin rivien lukumäärän perusteella. Muussa tapauksessa käytä CSS-pituutta, kuten 100px tai 15ex

en: &Long text fields:
fi: &Pitkät tekstikentät:

en: A comma separated list of fields that will be added at the bottom of every entry. These fields are interpreted as containing HTML, not plain text.
fi: Pilkuilla erotettu kenttäluettelo, joka lisätään jokaisen merkinnän alareunaan. Näiden kenttien tulkitaan sisältävän HTML-koodia, ei pelkkää tekstiä.

en: The template below will be interpreted as HTML and all {{fields}} will be replaced by the actual metadata, if available. For custom columns use the column lookup name, for example: #mytags. You can use {0} as a separator to split a line into multiple columns.
fi: Alla oleva malli tulkitaan HTML-muotoon ja kaikki {{fields}} korvataan todellisilla metatiedoilla, jos ne ovat saatavilla. Mukautetuissa sarakkeissa käytä sarakkeen nimeä, esim: #mytags. Voit käyttää {0}-merkkiä erottimena jakaaksesi rivin useampaan sarakkeeseen.

en: &Import template
fi: Tuo mall&i

en: E&xport template
fi: Vi&e malli

en: Choose template file
fi: Valitse mallitiedosto

en: Template files
fi: Mallitiedostot

en: Book
fi: Kirja

en: URL type:
fi: URL-tyyppi:

en: Missing author placeholder
fi: Puuttuva kirjoittajan paikanvaraus

en: The URL {0} does not contain the {1} placeholder
fi: URL-osoite {0} ei sisällä {1}-paikanvarausta

en: Missing title placeholder
fi: Puuttuva otsikon paikanvaraus

en: Add new locations to search for books or authors using the "Search the internet" feature of the Content server. The URLs should contain {author} which will be replaced by the author name and, for book URLs, {title} which will be replaced by the book title.
fi: Lisää uusia paikkoja, joista voit etsiä kirjoja tai kirjailijoita Sisältöpalvelimen "Etsi internetistä" -toiminnolla. URL-osoitteiden tulee sisältää {author}, joka korvataan kirjailijan nimellä, ja kirjan URL-osoitteiden osalta {title}, joka korvataan kirjan nimellä.

en: &Add URL
fi: Lisää &URL

en: Export URLs
fi: Vie URL-osoitteita

en: Import URLs
fi: Tuo URL-osoitteita

en: Choose URLs file
fi: Valitse URL-tiedosto

en: URL files
fi: URL-tiedostot

en: &Main
fi: Pää

en: &User accounts
fi: &Käyttäjätilit

en: Book &list template
fi: Kirja&luettelon malli

en: &Search the internet
fi: &Haku internetistä

en: Failed to start Content server
fi: Sisältöpalvelimen käynnistys epäonnistui

en: Error log:
fi: Virheloki:

en: No error log found
fi: Virhelokia ei löytynyt

en: Access log:
fi: Käyttöloki:

en: No access log found
fi: Käyttölokia ei löytynyt

en: The server log files are in: {}
fi: Palvelimen lokitiedostot sijaitsevat polussa: {}

en: &Clear logs
fi: &Tyhjennä lokit

en: Server running
fi: Palvelin käynnissä

en: Cannot clear logs while the server is running. First stop the server.
fi: Lokien tyhjennys ei onnistu palvelimen ollessa käynnissä. Pysäytä palvelin ensin.

en: No users specified
fi: Käyttäjiä ei ole määritetty

en: You have turned on the setting to require passwords to access the Content server, but you have not created any user accounts. Create at least one user account in the "User accounts" tab to proceed.
fi: Olet ottanut käyttöön asetuksen, jonka mukaan sisältöpalvelimen käyttö edellyttää salasanoja, mutta et ole luonut käyttäjätunnuksia. Luo vähintään yksi käyttäjätili "Käyttäjätilit"-välilehdellä jatkaaksesi.

en: Invalid trusted IPs
fi: Virheelliset luotetut IP-osoitteet

en: You need to restart the server for changes to take effect
fi: Sinun on käynnistettävä palvelin uudelleen, jotta muutokset tulevat voimaan

en: 
            <p>Here you can add and remove functions used in template processing. A
            template function is written in Python. It takes information from the
            book, processes it in some way, then returns a string result. Functions
            defined here are usable in templates in the same way that builtin
            functions are usable. The function must be named <b>evaluate</b>, and
            must have the signature shown below.</p>
            <p><code>evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, your parameters)
            &rarr; returning a Unicode string</code></p>
            <p>The parameters of the evaluate function are:
            <ul>
            <li><b>formatter</b>: the instance of the formatter being used to
            evaluate the current template. You can use this to do recursive
            template evaluation.</li>
            <li><b>kwargs</b>: a dictionary of metadata. Field values are in this
            dictionary.</li>
            <li><b>mi</b>: a <i>Metadata</i> instance. Used to get field information.
            This parameter can be None in some cases, such as when evaluating
            non-book templates.</li>
            <li><b>locals</b>: the local variables assigned to by the current
            template program.</li>
            <li><b>your parameters</b>: you must supply one or more formal
            parameters. The number must match the arg count box, unless arg count is
            -1 (variable number or arguments), in which case the last argument must
            be *args. Note that when a function is called in basic template
            mode at least one argument is always passed. It is
            supplied by the formatter.</li>
            </ul></p>
            <p>
            The following example function checks the value of the field. If the
            field is not empty, the field's value is returned, otherwise the value
            EMPTY is returned.
            <pre>
            name: my_ifempty
            arg count: 1
            doc: my_ifempty(val) -- return val if it is not empty, otherwise the string 'EMPTY'
            program code:
            def evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, val):
                if val:
                    return val
                else:
                    return 'EMPTY'</pre>
            This function can be called in any of the three template program modes:
            <ul>
            <li>single-function mode: {tags:my_ifempty()}</li>
            <li>template program mode: {tags:'my_ifempty($)'}</li>
            <li>general program mode: program: my_ifempty(field('tags'))</li>
            </p>
fi: 
    <p>Tässä voit lisätä ja poistaa toimintoja, joita käytetään mallin käsittelyssä.
            Mallifunktio on kirjoitettu Python-kielellä. Se ottaa tietoja
            kirjasta, käsittelee sitä jollakin tavalla ja palauttaa sitten merkkijonotuloksen. 
            Määriteltyjä funktioita voidaan käyttää malleissa samalla tavalla kuin sisäänrakennetut
            funktiot. Funktion nimen on oltava <b>evaluate</b>, ja siinä on
            oltava alla esitetyn mukainen allekirjoitus.</p>
            <p><code>evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, your parameters)
              &rarr; palauttaa Unicode-merkkijonon</code></p>
            <p>Evaluete-funktion parametrit ovat:
            <ul>
            <li><b>formatter</b>: sen formatterin instanssi, jota käytetään
            nykyisen mallin arviointiin. Voit käyttää tätä rekursiiviseen
            mallin arviointiin.</li>
            <li><b>kwargs</b>:Metadata -sanakirja. Kenttien arvot ovat tässä
            sanakirjassa.</li>
            <li><b>mi</b>: <i>Metadata</i> -instanssi. Käytetään kentän tietojen saamiseen.
            Tämä parametri voi olla None joissakin tapauksissa, kuten arvioitaessa
            muita kuin kirjamalleja.</li>
            <li><b>locals</b>: paikalliset muuttujat, jotka on osoitettu nykyiseen
            malliohjelmaan.</li>
            <li><b>your parameters</b>: sinun on annettava yksi tai useampi muodollinen
            parametri. Lukumäärän on vastattava arg count -kenttää, ellei arg count ole
            -1 (muuttujien lukumäärä tai argumentit), jolloin viimeisen argumentin on 
            oltava *args. Huomaa, että kun funktiota kutsutaan perusmalline-
            tilassa, vähintään yksi argumentti välitetään aina. Se on
            formatterin toimittama.</li>
            </ul></p>
            <p>
            Seuraava esimerkkifunktio tarkistaa kentän arvon. Jos
            kenttä ei ole tyhjä, kentän arvo palautetaan, muutoin arvo
            EMPTY palautetaan.
           <pre>
            name: my_ifempty
            arg count: 1
            doc: my_ifempty(val) -- palauttaa val, jos se ei ole tyhjä, muuten merkkijonon 'EMPTY'
            ohjelmakoodi:
            def evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, val):
                if val:
                    return val
                else:
                    val: return 'EMPTY'</pre>
            Tätä funktiota voidaan kutsua missä tahansa kolmesta malliohjelman tilasta:
           <ul>
           <li>yhden toiminnon tila: {tags:my_ifempty()}</li>
           <li>malliohjelmatila: {tags:'my_ifempty($)'}</li>
           <li>yleinen ohjelmatila: program: my_ifempty(field('tags'))</li>
            </p>

en: 
            <p>
            Here you can create, edit (replace), and delete stored templates used
            in template processing. You use a stored template in another template as
            if it were a template function, for example 'some_name(arg1, arg2...)'.</p>
    
            <p>Stored templates must use General Program Mode or Python Template
            Mode -- they must begin with the text '{0}' or '{1}'. You retrieve
            arguments passed to a GPM stored template using the '{2}()' template
            function, as in '{2}(var1, var2, ...)'. The passed arguments are copied
            to the named variables. Arguments passed to a Python template are in the
            '{2}' attribute (a list) of the '{3}' parameter. Arguments are always
            strings.</p>
    
            <p>For example, this stored GPM template checks if any items are in a
            list, returning '1' if any are found and '' if not.</p>
            <p>
            Template name: items_in_list<br>
            Template contents:<pre>
            program:
                arguments(lst='No list argument given', items='');
                r = '';
                for l in items:
                    if str_in_list(lst, ',', l, '1', '') then
                        r = '1';
                        break
                    fi
                rof;
                r</pre>
            You call the stored template like this:<pre>
            program: items_in_list($#genre, 'comics, foo')</pre>
            See the template language tutorial for more information.</p>
            </p>
fi: 
            <p>
            Täällä voit luoda, muokata (korvata) ja poistaa käytettyjä tallennettuja malleja.
            mallien käsittelyssä. Voit käyttää tallennettua mallia toisessa mallissa 
            kuin se olisi mallin funktio, esimerkiksi 'jokin_nimi(arg1, arg2...)'.</p>
    
            <p>Tallennettujen mallien on käytettävä yleistä ohjelmatilaa tai Python-mallia.
            Mode -- niiden on alettava tekstillä '{0}' tai '{1}'. Voit hakea
            GPM:n tallennettuun malliin välitetyt argumentit käyttämällä mallifunktiota '{2}()',
           kuten '{2}(var1, var2, ...)'. Välitetyt argumentit kopioidaan
            nimettyihin muuttujiin. Python-mallineeseen välitetyt argumentit ovat funktiossa
            '{2}'-attribuutissa (luettelo) parametrin '{3}' yhteydessä. Argumentit ovat aina
            merkkijonoja.</p>
    
            <p>Esimerkiksi, tämä tallennettu GPM-malli tarkistaa, onko jokin kohde luettelossa
            ja palauttaa arvon '1', jos sellaisia löytyy, ja '', jos ei löydy.</p>
            <p>
            Mallin nimi: items_in_list<br>
           Mallin sisältö:<pre>
            ohjelma:
                arguments(lst='No list argument given', items='');
                r = '';
                for l in items:
                    if str_in_list(lst, ',', l, '1', '') then
                        r = '1';
                        break
                    fi
                rof;
                r</pre>
            Tallennettua mallia kutsutaan:<pre>
            program: items_in_list($#genre, 'comics, foo')</pre>
            Katso lisätietoja Mallikielen opetusohjelmasta.</p>
            </p>

en: Show help
fi: Näytä ohje

en: Hide help
fi: Piilota ohje

en: The template functions saved in the library are corrupt. Do you want to delete them? Answering 'Yes' will delete all the functions.
fi: Kirjastoon tallennetut mallitoiminnot ovat vioittuneet. Haluatko poistaa ne? Vastaamalla 'Kyllä' poistat kaikki toiminnot.

en: You cannot delete a built-in function
fi: Sisäänrakennettua toimintoa ei voi poistaa

en: Function not defined
fi: Toimintoa ei ole määritelty

en: Name cannot be empty
fi: Nimi ei voi olla tyhjä

en: Name %s already used
fi: Nimi %s on jo käytössä

en: The name {} is already used for stored template
fi: Nimi {} on jo käytössä tallennetussa mallissa

en: Save the function
fi: Tallenna toiminto

en: Cancel the save
fi: Peruuta tallennus

en: Exception while compiling function
fi: Poikkeus käännettäessä funktiota

en: function source code not available
fi: funktion lähdekoodi ei ole saatavilla

en: Cannot "test" when no books are selected
fi: Ei voi "testata", jos kirjoja ei ole valittu

en: Stored templates
fi: Tallennetut mallit

en: The name {} is already used by a template function
fi: Nimeä {} käytetään jo mallitoiminnolla

en: The stored template must begin with '{0}' or '{1}'
fi: Tallennetun mallin on alettava merkillä '{0}' tai '{1}'

en: Exception while storing template
fi: Poikkeus mallin tallennuksen aikana

en: Changes to the current template will be lost. OK?
fi: Nykyisen mallin muutokset menetetään. OK?

en: D&elete
fi: &Poista

en: &Replace
fi: &Korvaa

en: C&reate
fi: &Luo

en: Open a template tester dialog to use a template to test stored templates
fi: Avaa mallitestaajan valintaikkuna käyttääksesi mallia tallennettujen mallien testaamiseen

en: &Stored Templates
fi: &Tallennetut mallit

en: Show &only user defined template functions
fi: Näytä &vain käyttäjän määrittelemät mallitoiminnot

en: <p>If checked the 'Function' box will show only user defined
    template functions. If unchecked the box will show both system and user defined
    functions. Unchecking can be useful for copying source of a system function to create
    a new related user defined function.</p>
fi: <p>Jos valittuna, Toiminto-ruudussa näkyy vain käyttäjän määrittämät
    mallitoiminnot. Jos tämä ei ole valittuna, ruudussa näkyy sekä järjestelmän että käyttäjän määrittämät
    toiminnot. Valinnan poistaminen voi olla hyödyllistä kopioitaessa järjestelmäfunktion lähdettä luodaksesi
    uuden liittyvän käyttäjän määrittämä funktio.</p>

en: F&unction:
fi: F&unktio:

en: Enter the name of the function to create.
fi: Kirjoita luotavan toiminnon nimi.

en: Argument &count:
fi: Argumentti &märä:

en: Set this to -1 if the function takes a variable number of arguments
fi: Aseta tämä arvoksi -1, jos funktio ottaa muuttuvan määrän argumentteja

en: Replace
fi: Korvaa

en: P&rogram code (Follow Python indenting rules):
fi: &Ohjelmakoodi (noudata Pythonin sisennyssääntöjä):

en: &Template functions
fi: Malli&toiminnot

en: Choose a texture
fi: Valitse tekstuuri

en: The builtin textures come from <a href="{}">subtlepatterns.com</a>.
fi: Sisäänrakennetut tekstuurit tulevat osoitteesta <a href="{}">subtlepatterns.com</a>.

en: Add texture
fi: Lisää tekstuuria

en: Remove texture
fi: Poista tekstuuri

en: Cannot remove builtin textures
fi: Sisäänrakennettuja tekstuureja ei voi poistaa

en: Donate to support the development of calibre
fi: Lahjoita tukeaksesi calibren kehittämistä

en: Location Manager
fi: Paikan hallinta

en: Switch between library and device views
fi: Vaihda kirjasto- ja laitenäkymien välillä

en: Separator
fi: Erotin

en: %d books
fi: %d kirjaa

en: The main toolbar
fi: Päätyökalupalkki

en: The main toolbar when a device is connected
fi: Päätyökalurivi, kun laite on liitetty

en: The optional second toolbar
fi: Valinnainen toinen työkalurivi

en: The buttons on the search bar
fi: Hakupalkin painikkeet

en: The menubar
fi: Valikkorivi

en: The menubar when a device is connected
fi: Valikkorivi, kun laite on liitetty

en: The context menu for the books in the calibre library
fi: Calibre-kirjaston kirjojen kontekstivalikko

en: The context menu for the split book list
fi: Jaetun kirjaluettelon kontekstivalikko

en: The context menu for the books on the device
fi: Laitteen kirjojen kontekstivalikko

en: The context menu for the Cover browser
fi: Kansi-selaimen kontekstivalikko

en: Click to choose toolbar or menu to customize
fi: Valitse muokattava työkalurivi tai valikko napsauttamalla sitä

en: Cannot add the actions %s to this location
fi: Toimintoja %s ei voida lisätä tähän sijaintiin

en: Cannot remove the actions %s from this location
fi: Toimintoja %s ei voida poistaa tästä sijainnista

en: Preferences missing
fi: Asetukset puuttuvat

en: The Preferences action must be in either the main toolbar or the menubar.
fi: Asetukset-toiminnon on oltava joko päätyökalurivillä tai valikkorivillä.

en: Location manager missing
fi: Sijainninvalvoja puuttuu

en: The Location manager must be in either the main toolbar or the menubar when a device is connected.
fi: Sijainninhallinnan on oltava joko päätyökalurivillä tai valikkorivillä, kun laite on liitetty.

en: A&vailable actions
fi: Käytettävissä olev&at toimet

en: Add selected actions to toolbar
fi: Lisää valitut toiminnot työkalupalkkiin

en: Remove selected actions from toolbar
fi: Poista valitut toiminnot työkaluriviltä

en: &Current actions
fi: &Nykytoimet

en: Move selected action up
fi: Siirrä valittua toimintoa ylöspäin

en: Move selected action down
fi: Siirrä valittua toimintoa alaspäin

en: This tweak has its default value
fi: Tällä virityksellä on oletusarvo

en: This tweak has been customized
fi: Tätä viritystä on räätälöity

en: Plugin tweaks
fi: Liitännäisviritykset

en: Add/edit tweaks for any custom plugins you have installed. Documentation for these tweaks should be available on the website from where you downloaded the plugins.
fi: Lisää/muokkaa asennettujen mukautettujen laajennusten virityksiä. Näiden viritysten dokumentaation pitäisi olla saatavilla verkkosivustolla, josta olet ladannut laajennukset.

en: Values for the tweaks are shown below. Edit them to change the behavior of calibre. Your changes will only take effect <b>after a restart</b> of calibre.
fi: Viritysten arvot näkyvät alla. Muokkaa niitä muuttaaksesi calibren käyttäytymistä. Muutoksesi tulevat voimaan vasta calibren <b>uudelleenkäynnistyksen</b> jälkeen.

en: Edit tweaks for any custom plugins you have installed
fi: Muokkaa asennettujen mukautettujen laajennusten virityksiä

en: &Plugin tweaks
fi: &Laajennusten viritykset

en: Restore this tweak to its default value
fi: Palauta tämä viritys oletusarvoonsa

en: &Reset this tweak
fi: Nollaa tämä vi&ritys

en: Search for tweak
fi: Etsi viritystä

en: There was a syntax error in your tweak. Click the "Show details" button for details.
fi: Virityksessäsi oli syntaksivirhe. Napsauta "Näytä tiedot" -painiketta saadaksesi lisätietoja.

en: Invalid tweaks
fi: Virheelliset viritykset

en: The tweaks you entered are invalid, try resetting the tweaks to default and changing them one by one until you find the invalid setting.
fi: Syöttämäsi viritykset ovat virheellisiä, yritä palauttaa viritykset oletusasetuksiin ja muuttaa niitä yksi kerrallaan, kunnes löydät virheellisen asetuksen.

en: Could not find any tweaks matching <i>{}</i>
fi: Yhtään <i>{}</i> vastaavaa viritystä ei löytynyt

en: View log
fi: Näytä loki

en: Title-case
fi: Otsikkokoko

en: Create the rule below, the rule can be used to modify publishers
fi: Luo alla sääntö, jota voidaan käyttää julkaisijoiden muokkaamiseen

en: the publisher, if the publisher name
fi: kustantaja, jos kustantajan nimi

en: You must provide a value for the publisher name to match
fi: Sinun on annettava täsmäävä arvo kustantajan nimelle

en: <b>{action}</b> the publisher name, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
fi: <b>{action}</b> kustantajan nimi, jos se on <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: You can specify rules to manipulate publisher names here. Click the "Add Rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every publisher.
fi: Tässä voit määrittää sääntöjä julkaisijan nimien manipuloimiseksi. Aloita napsauttamalla alla olevaa "Lisää sääntö" -painiketta. Säännöt käsitellään järjestyksessä jokaisen julkaisijan osalta.

en: Test publisher mapping rules
fi: Testaa julkaisijan yhdistämissääntöjä

en: Enter a publisher name to test:
fi: Kirjoita testattava julkaisijan nimi:

en: Enter publisher and click the "Test" button
fi: Kirjoita julkaisija ja napsauta "Testi" -painiketta

en: Edit publisher mapping rules
fi: Muokkaa julkaisijan yhdistämissääntöjä

en: Choose files
fi: Valitse tiedostot

en: Collecting metadata...
fi: Kerätään metadataa ...

en: Saving %d books...
fi: Tallennetaan %d kirjaa...

en: Copying files and writing metadata...
fi: Kopioidaan tiedostot ja tallennetaan metadata...

en: Copying files...
fi: Kopioidaan tiedostoja...

en: Could not save books to disk, click "Show details" for more information
fi: Kirjoja ei voitu tallentaa levylle, napsauta "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja

en: The update metadata worker process crashed while processing the book %s. Saving is aborted.
fi: Metatietojen päivitystyöprosessi kaatui kirjan käsittelyn aikana %s. Tallennus keskeytettiin.

en: Requested formats not available
fi: Pyydettyjä formaatteja ei ole saatavilla

en: No %s format file present
fi: %s-muotoista tiedostoa ei ole

en: Failed to save: {0} by {1} to disk, with error:
fi: Tallennus epäonnistui: {0} / {1} levylle, virhe:

en: Failed to save the {2} format of: {0} by {1} to disk, with error:
fi: Formaatin {2} tallentaminen epäonnistui: {0} /{1} levylle, virhe:

en: Failed to update the metadata in the {2} format of: {0} by {1}, with error:
fi: Metatietojen päivittäminen formaatissa {2} epäonnistui: {0} / {1}, virhe:

en: Failed to update the metadata in all formats of: {0} by {1}, with error:
fi: Metatietoja ei onnistuttu päivittämään kaikissa formaateissa: {0} / {1}, virhe:

en: Failed to update metadata in some books, click "Show details" for more information
fi: Joidenkin kirjojen metadatan päivittäminen epäonnistui, klikkaa "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja

en: Failed to save any books to disk, click "Show details" for more information
fi: Kirjoja ei onnistuttu tallentamaan levylle, lisätietoja saat napsauttamalla "Näytä tiedot"

en: Failed to save some books to disk, click "Show details" for more information
fi: Joitakin kirjoja ei onnistuttu tallentamaan levylle, klikkaa "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja

en: Error while saving
fi: Virhe tallennuksen aikana

en: Paste and &search
fi: Liitä ja&hae

en: &Paste
fi: &Liitä

en: Copy search as URL
fi: Kopioi haku URL-osoitteeksi

en: &Clear search history
fi: Tyhjennä &hakuhistoria

en: Search (For advanced search click the gear icon to the left)
fi: Etsi (avaa haun lisäasetukset napsauttamalla vasemmalla olevaa hammasrattaan kuvaketta)

en: Start search
fi: Aloita haku

en: Enable or disable search highlighting.
fi: Ota hakujen korostus käyttöön tai poista se käytöstä.

en: Highlight search results
fi: Korosta hakutulokset

en: This will change how searching works. When you search, instead of showing only the matching books, all books will be shown with the matching books highlighted. Are you sure this is what you want?
fi: Tämä muuttaa hakutoimintoja. Kun teet hakuja, sen sijaan, että näytetään vain yhteensopivat kirjat, näytetään kaikki kirjat ja korostetaan yhteensopivat kirjat. Oletko varma, että haluat tätä?

en: Filter
fi: Suodatin

en: Add Saved search
fi: Lisää tallennettu haku

en: Get Saved search expression
fi: Hae tallennettu hakulauseke

en: Current search is not a saved search
fi: Nykyinen haku ei ole tallennettu haku

en: Create a Virtual library based on %s
fi: Luo virtuaalikirjasto perustuen %s:ään

en: Filter {}
fi: Suodatin {}

en: Match any of the selected %s
fi: Täsmää mihin tahansa valittuun %s

en: Match all of the selected %s
fi: Täsmää kaikkiin valittuihin %s

en: Edit Virtual library
fi: Muokkaa virtuaalikirjastoa

en: Create Virtual library
fi: Luo virtuaalikirjasto

en: Virtual library &name:
fi: Virtuaalikirjaston &nimi:

en: &Search expression:
fi: Hakulau&seke:

en: Create a Virtual library based on:
fi: Luo virtuaalikirjasto, joka perustuu:

en: Publishers
fi: Kustantajat

en: 
                <h2>Virtual libraries</h2>
    
                <p>With <i>Virtual libraries</i>, you can restrict calibre to only show
                you books that match a search. When a Virtual library is in effect, calibre
                behaves as though the library contains only the matched books. The Tag browser
                display only the tags/authors/series/etc. that belong to the matched books and any searches
                you do will only search within the books in the Virtual library. This
                is a good way to partition your large library into smaller and easier to work with subsets.</p>
    
                <p>For example you can use a Virtual library to only show you books with the tag <i>Unread</i>
                or only books by <i>My favorite author</i> or only books in a particular series.</p>
    
                <p>More information and examples are available in the
                <a href="%s">User Manual</a>.</p>
fi: 
                <h2>Virtuaalikirjastot</h2>
    
                <p><i>Virtuaalikirjastojen</i> avulla voit rajoittaa Calibren näyttämään vain
                kirjoja, jotka vastaavat hakua. Kun virtuaalikirjasto on käytössä, calibre
                käyttäytyy kuin kirjasto sisältäisi vain vastaavia kirjoja. Tagi-selain
                näyttää vain ne tunnisteet/tekijät/sarjat/jne, jotka kuuluvat vastaaviin kirjoihin ja kaikkiin hakuihin
                virtuaalikirjastossa olevissa kirjoissa. Tämä
                on hyvä tapa jakaa suuri kirjastosi pienempiin ja helpommin käsiteltäviin osajoukkoihin.</p>
    
                <p>Voit esimerkiksi käyttää virtuaalikirjastoa näyttämään vain kirjat, joissa on tunniste <i>Unread</i>
                tai vain <i>My favorite author</i> tai vain tietyn sarjan kirjat.</p>
    
                <p>Lisätietoja ja esimerkkejä on saatavilla
               <a href="%s">Käyttöoppaasta</a>.</p>

en: Saved searches recognized in the expression:
fi: Tallennetut haut, jotka tunnistetaan lausekkeessa:

en: Search text changed
fi: Hakutekstiä muutettu

en: The Virtual library name or the search text has changed. Do you want to discard these changes?
fi: Virtuaalikirjaston nimi tai hakuteksti on muuttunut. Haluatko hylätä nämä muutokset?

en: No name
fi: Ei nimeä

en: You must provide a name for the new Virtual library
fi: Uudelle virtuaalikirjastolle on annettava nimi

en: A Virtual library name cannot begin with "*"
fi: Virtuaalisen kirjaston nimi ei voi alkaa "*"-merkillä

en: Name already in use
fi: Nimi on jo käytössä

en: That name is already in use. Do you want to replace it with the new search?
fi: Tämä nimi on jo käytössä. Haluatko korvata sen uudella haulla?

en: No search string
fi: Ei hakusanaa

en: You must provide a search to define the new Virtual library
fi: Sinun on annettava haku uuden virtuaalikirjaston määrittelemiseksi

en: Invalid search
fi: Virheellinen haku

en: The search in the search box is not valid
fi: Hakukentässä oleva haku ei ole oikein

en: Search found no books
fi: Haku ei löytänyt kirjoja

en: The search found no books, so the Virtual library will be empty. Do you really want to use that search?
fi: Haku ei löytänyt yhtään kirjaa, joten virtuaalikirjasto on tyhjä. Haluatko todella käyttää tätä hakua?

en: *current search
fi: *nykyinen haku

en: Virtual library from current search
fi: Virtuaalikirjasto nykyisestä hausta

en: Create a temporary Virtual library from the current search
fi: Luo väliaikainen virtuaalikirjasto nykyisestä hausta

en: Use a "Virtual library" to show only a subset of the books present in this library
fi: Käytä "Virtuaalikirjastoa" näyttämään vain osa kirjaston kirjoista

en: (all books)
fi: (kaikki kirjat)

en: Additional restriction
fi: Lisärajoitus

en: Remove Virtual library
fi: Poista virtuaalikirjasto

en: Show Virtual libraries as tabs
fi: Näytä virtuaalikirjastot välilehtinä

en: Are you sure you want to remove the Virtual library <b>{0}</b>?
fi: Haluatko varmasti poistaa virtuaalikirjaston? <b>{0}</b>?

en: No Virtual libraries
fi: Ei virtuaalikirjastoja

en: No Virtual libraries present, create some first
fi: Virtuaalikirjastoja ei ole, luo ensin virtuaalikirjastoja

en: <p>Quickly choose a Virtual library by typing in just a few characters from the library name into the field above.
            For example, if want to choose the VL:
            {example}
            Simply type in the characters:
            {chars}
            and press Enter.
fi: <p>Valitse nopeasti virtuaalikirjasto kirjoittamalla vain muutama merkki kirjaston nimestä yllä olevaan kenttään.
            Jos haluat esimerkiksi valita VL:
           {example}
            Kirjoita vain merkit:
           {chars}
            ja paina Enter-näppäintä.

en: Choose Virtual library
fi: Valitse Virtual library

en: Starting up, please wait...
fi: Käynnistyy, odota hetki...

en: Added tags:
fi: Lisätyt tagit:

en: Open store in external web browser
fi: Avaa myymälä ulkoisessa selaimessa

en: &What kind of match to use:
fi: Millaista &täsmäystä käytetään:

en: &All these words:
fi: K&aikki nämä sanat:

en: This exact &phrase:
fi: Tämä tarkka &lause:

en: &One or more of these words:
fi: &Yksi tai useampi näistä sanoista:

en: See the <a href="%s">User Manual</a> for more help
fi: Lisätietoja on <a href="%s">käyttöoppaassa</a>

en: Enter the title.
fi: Kirjoita otsikko.

en: &Description:
fi: &Kuvaus:

en: &Headquarters:
fi: &Päätoimipaikka:

en: Search only in specific fields:
fi: Etsi vain tietyistä kentistä:

en: Enabled:
fi: Käytössä:

en: Affiliate:
fi: Yhteistyökumppani:

en: Nam&e/description...
fi: Nim&i/kuvaus...

en: Query
fi: Kysely

en: Enable:
fi: Ota käyttöön:

en: &All
fi: &Kaikki

en: &None
fi: Ei mitää&n

en: &Invert
fi: Käänte&inen

en: Affiliate
fi: Kumppanuus

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Headquarters
fi: Päätoimipaikka

en: No DRM
fi: Ei DRM

en: This store is currently disabled and cannot be used in other parts of calibre.
fi: Tämä kauppa on tällä hetkellä poistettu käytöstä, eikä sitä voi käyttää muissa calibren osissa.

en: This store is currently enabled and can be used in other parts of calibre.
fi: Tämä kauppa on tällä hetkellä käytössä ja sitä voidaan käyttää muissa calibren osissa.

en: This store only distributes e-books without DRM.
fi: Tämä kauppa jakelee ainoastaan e-kirjoja ilman DRM:ää.

en: This store distributes e-books with DRM. It may have some titles without DRM, but you will need to check on a per title basis.
fi: Tämä kauppa jakelee DRM:llä varustettuja e-kirjoja. Siellä saattaa olla joitakin nimikkeitä ilman DRM:ää, mutta sinun on tarkistettava ne nimikekohtaisesti.

en: This store is headquartered in %s. This is a good indication of what market the store caters to. However, this does not necessarily mean that the store is limited to that market only.
fi: Tämän myymälän pääkonttori sijaitsee osoitteessa %s. Tämä on hyvä osoitus siitä, mille markkinoille myymälä on suunnattu. Tämä ei kuitenkaan välttämättä tarkoita, että myymälä on rajoittunut vain kyseisille markkinoille.

en: Buying from this store supports the calibre developer: %s.
fi: Ostaminen tästä kaupasta tukee Calibre-kehittäjää: %s.

en: This store distributes e-books in the following formats: %s
fi: Tämä kauppa jakelee e-kirjoja seuraavissa formaateissa: %s

en: Configure...
fi: Määritä...

en: Time
fi: Aika

en: Number of seconds to wait for a store to respond:
fi: Kaupan vastauksen odottamisen sekuntien määrä:

en: Number of seconds to let a store process results:
fi: Kuinka monta sekuntia myymälän annetaan käsitellä tuloksia:

en: Display
fi: Näyttö

en: Maximum number of results to show per store:
fi: Näytettävien tulosten enimmäismäärä myymälää kohti:

en: Open search result in system browser
fi: Avaa hakutulos järjestelmäselaimessa

en: Threads
fi: Säikeet

en: Number of search threads to use:
fi: Käytettävien hakusäikeiden määrä:

en: Number of cache update threads to use:
fi: Käytettävien välimuistin päivityssäikeiden määrä:

en: Number of cover download threads to use:
fi: Käytettävien kansien lataussäikeiden määrä:

en: Number of details threads to use:
fi: Käytettävien yksityiskohtien säikeiden määrä:

en: &Price:
fi: &Hinta:

en: Download:
fi: Lataa:

en: Titl&e/author/price...
fi: Nimi/tekijä/hinta...

en: Download
fi: Lataa

[ctx: book store in the Get books calibre feature]
en: Store
fi: Kauppa

en: Detected price as: %s. Check with the store before making a purchase to verify this price is correct. This price often does not include promotions the store may be running.
fi: Havaittu hinta: %s. Tarkista myymälästä ennen ostosten tekemistä, että hinta on oikea. Tämä hinta ei useinkaan sisällä myymälässä mahdollisesti käynnissä olevia kampanjoita.

en: No price was found
fi: Hintaa ei löytynyt

en: This book as been detected as having DRM restrictions. This book may not work with your reader and you will have limitations placed upon you as to what you can do with this book. Check with the store before making any purchases to ensure you can actually read this book.
fi: Tässä kirjassa on havaittu olevan DRM-rajoituksia. Tämä kirja ei välttämättä toimi lukulaitteessasi, ja sinulle asetetaan rajoituksia sen suhteen, mitä voit tehdä tämän kirjan kanssa. Tarkista kaupasta ennen ostosten tekemistä, että voit lukea tätä kirjaa.

en: This book has been detected as being DRM Free. You should be able to use this book on any device provided it is in a format calibre supports for conversion. However, before making a purchase double check the DRM status with the store. The store may not be disclosing the use of DRM.
fi: Tämä kirja on havaittu DRM-vapaaksi. Sinun pitäisi pystyä käyttämään tätä kirjaa millä tahansa laitteella edellyttäen, että se on calibren muuntamista varten tuetussa muodossa. Tarkista kuitenkin DRM-tilanne ennen ostamista kaupasta. Kauppa ei välttämättä ilmoita DRM:n käytöstä.

en: The DRM status of this book could not be determined. There is a very high likelihood that this book is actually DRM restricted.
fi: Tämän kirjan DRM-tilaa ei voitu määrittää. On erittäin todennäköistä, että tämä kirja on todella DRM-rajoitteinen.

en: The following formats can be downloaded directly: %s.
fi: Seuraavat formaatit voidaan ladata suoraan: %s.

en: Download...
fi: Lataa...

en: Show in store
fi: Näytä myymälässä

en: Clear search &history
fi: Tyhjennä &hakuhistoria

en: Buying from this store supports the calibre developer: %s</p>
fi: Ostaminen tästä kaupasta tukee Calibre-kehittäjää: %s</p>

en: No query
fi: Ei kyselyä

en: You must enter a title, author or keyword to search for.
fi: Sinun on annettava nimi, tekijä tai avainsana, jota haluat etsiä.

en: Customize Get books search
fi: Mukauta 'Hanki kirjoja' hakua

en: Choose s&tores
fi: Vali&tse myymälät

en: Configure s&earch
fi: Määritä &haku

en: Couldn't find any books matching your query.
fi: Kyselyäsi vastaavia kirjoja ei löytynyt.

en: Choose format to download to your library.
fi: Valitse formaatti, jonka voit ladata kirjastoosi.

en: Search by title
fi: Hae otsikon mukaan

en: Search by author
fi: Haku tekijän mukaan

en: &Keyword:
fi: &Avainsana:

en: Search by any keyword
fi: Haku millä tahansa avainsanalla

en: &Invert selection
fi: Käänte&inen valinta

en: Configure Get books behavior
fi: Määritä 'Hanki kirjoja' -käyttäytyminen

en: &Configure
fi: &Määritä

en: Open a selected book in the system's web browser
fi: Avaa valittu kirja järjestelmän verkkoselaimessa

en: Open in &external browser
fi: Avaa &ulkoisessa selaimessa

en: Books:
fi: Kirjat:

en: Titl&e/author/price ...
fi: Nimi/t&ekijä/hinta...

en: Dialog
fi: Valintaikkuna

en: Updating book cache
fi: Kirjavälimuistin päivittäminen

en: Checking last download date.
fi: Viimeisimmän latauspäivämäärän tarkistaminen.

en: Downloading book list from MobileRead.
fi: Kirjaluettelon lataaminen MobileReadista.

en: Processing books.
fi: Kirjojen käsittely.

en: %(num)s of %(tot)s books processed.
fi: %(num)s / %(tot)s käsitellystä kirjasta.

en: Updating MobileRead book cache...
fi: MobileRead-kirjojen välimuistin päivittäminen...

en: &Query:
fi: &Kysely:

en: Home
fi: Koti

en: Reload
fi: Päivitä

en: Download of {0} failed with error: {1}
fi: Lataus {0} epäonnistui virheellä: {1}

en: File is not a supported e-book type. Save to disk?
fi: Tiedosto ei ole tuettu e-kirjatyyppi. Tallennetaanko levylle?

en: Could not contact calibre
fi: Calibre ei saanut yhteyttä

en: No running calibre instance found. Please start calibre before trying to download books.
fi: Käynnissä olevaa calibre-instanssia ei löytynyt. Käynnistä calibre ennen kuin yrität ladata kirjoja.

en: Download completed
fi: Lataus valmistui

en: Download of {0} has been completed, the book was added to your calibre library
fi: Lataus {0} on suoritettu, kirja on lisätty calibre-kirjastoosi

en: {} is not a saved search
fi: {} ei ole tallennettu haku

en: Search expression:
fi: Hakulauseke:

en: Average rating for books in this category: %.1f
fi: Keskimääräinen arvio tämän luokan kirjoille: %.1f

en: Books in this category are unrated
fi: Tämän luokan kirjat ovat arvostelemattomia

en: Number of books: %s
fi: Kirjojen lukumäärä: %s

en: Link: %s
fi: Linkki: %s

en: Rename in Virtual library
fi: Nimeä uudelleen virtuaalikirjastossa

en: Do you want this rename to apply only to books in the current Virtual library?
fi: Haluatko, että tämä uudelleennimeäminen koskee vain nykyisen virtuaalikirjaston kirjoja?

en: Yes, apply only in VL
fi: Kyllä, sovelletaan vain VL:ssä

en: No, apply in entire library
fi: Ei, sovelletaan koko kirjastossa

en: The grouped search term name is "{0}"
fi: Ryhmitetyn hakusanan nimi on "{0}"

en: The lookup/search name is "{0}"{1}
fi: Etsinnän nimi on "{0}"{1}

en: Changing the authors for several books can take a while. Are you sure?
fi: Useiden kirjojen kirjoittajien vaihtaminen voi viedä aikaa. Oletko varma?

en: Changing the metadata for that many books can take a while. Are you sure?
fi: Näin monen kirjan metatietojen muuttaminen voi viedä aikaa. Oletko varma?

en: Rename User category
fi: Nimeä Käyttäjä-luokka uudelleen

en: You cannot use periods in the name when renaming User categories
fi: Et voi käyttää pisteitä nimessä, kun nimeät käyttäjäluokkia uudelleen

en: The name %s is already used
fi: Nimi %s on jo käytössä

en: Author names cannot contain & characters.
fi: Tekijän nimi ei voi sisältää &-merkkejä.

en: Duplicate search name
fi: Kaksinkertaisten hakunimi

en: The saved search name %s is already used.
fi: Tallennettu hakunimi %s on jo käytössä.

en: User categories
fi: Käyttäjäluokat

en: {category} for current book
fi: {category} nykyiselle kirjalle

en: Other categories
fi: Muut luokat

en: Custom categories
fi: Mukautetut luokat

en: Invalid search restriction
fi: Virheellinen hakurajoitus

en: The current search restriction is invalid
fi: Nykyinen hakurajoitus on virheellinen

en: Cannot add subcategory to category
fi: Luokkaan ei voi lisätä alaluokkaa

en: The option 'Preferences -> Look & feel -> Tag browser -> Hide empty categories' is enabled, preventing the creation of new empty user subcategories because they won't be displayed. Either change the option or use the 'Manage Categories' dialog to add the subcategories.
fi: Vaihtoehto 'Asetukset -> Ulkoasu -> Tagiselain -> Piilota tyhjät kategoriat' on käytössä, mikä estää uusien tyhjien käyttäjien alaluokkien luomisen, koska niitä ei näytetä. Muuta vaihtoehto tai käytä 'Luokkien hallinta' -valintaikkunaa alaluokkien lisäämiseen.

en: New category
fi: Uusi kategoria

en: Delete User category
fi: Poista käyttäjäluokka

en: %s is not a User category
fi: %s ei ole käyttäjäkategoria

en: %s contains items. Do you really want to delete it?
fi: %s sisältää kohteita. Haluatko todella poistaa sen?

en: Remove category
fi: Poista luokka

en: User category %s does not exist
fi: Käyttäjäluokkaa %s ei ole olemassa

en: Add to User category
fi: Lisää käyttäjäluokkaan

en: A User category %s does not exist
fi: Käyttäjäkategoriaa %s ei ole olemassa

en: No books are selected. Showing all items.
fi: Kirjoja ei ole valittu. Näytetään kaikki kohteet.

en: Children
fi: Alakategoria

en: Item
fi: Kohde

en: %s and its children will be deleted from books in the Virtual library. Are you sure?
fi: %s ja sen alaosat poistetaan virtuaalikirjaston kirjoista. Oletko varma?

en: %s and its children will be deleted from all books. Are you sure?
fi: %s ja sen alaosat poistetaan kaikista kirjoista. Oletko varma?

en: %s will be deleted from books in the Virtual library. Are you sure?
fi: %s poistetaan virtuaalikirjaston kirjoista. Oletko varma?

en: %s will be deleted from all books. Are you sure?
fi: %s poistetaan kaikista kirjoista. Oletko varma?

en: Delete item
fi: Poista kohde

en: You must select some books to apply {} to
fi: Sinun on valittava joitakin kirjoja, joita sovellat {}:ään

en: The identifier %s will be deleted from books in the current virtual library. Are you sure?
fi: Tunniste %s poistetaan nykyisen virtuaalikirjaston kirjoista. Oletko varma?

en: The identifier %s will be deleted from all books. Are you sure?
fi: Tunniste %s poistetaan kaikista kirjoista. Oletko varma?

en: Delete identifier
fi: Poista tunniste

en: change_tb_category_visibility: category %s does not exist
fi: change_tb_category_visibility: luokkaa %s ei ole olemassa

en: change_tb_category_visibility: invalid operation %s
fi: change_tb_category_visibility: virheellinen toiminto %s

en: Change how the Tag browser works, such as, how it is sorted, what happens when you click items, etc.
fi: Muuta Tagi-selaimen toimintatapoja, kuten lajittelutapaa, mitä tapahtuu, kun napsautat kohteita jne.

en: <p>Search for items in the Tag browser. If the search text begins with an equals sign (=) then the search is "equals", otherwise it is "contains". Both the equals and contains searches ignore case. If the preference <em>Preferences -> Searching -> Unaccented characters match accented characters ...</em> is checked then a <em>Character variant search</em> is used, where characters match regardless of accents, and punctuation is significant. See <em>The search interface</em> in the calibre manual for more explanation.</p><p>You can limit the search to particular categories using syntax similar to calibre's <em>Search</em>. For example, tags:foo will find foo in tags but not in authors etc.</p><p>Entering *foo will collapse all categories before doing the search.</p>
fi: <p>Etsi kohteita Tagi-selaimessa. Jos hakuteksti alkaa yhtäsuuruusmerkillä (=), haku on "equals", muuten "sisältää". Sekä equals- että contains-haku eivät huomioi isoja ja pieniä kirjaimia. Jos asetus <em>Preferences -> Searching -> Unaccented characters match accented characters ...</em> on valittuna, käytetään <em>Character variant search</em>, jossa merkit täsmäävät aksentista riippumatta ja välimerkit ovat merkityksellisiä. Katso lisätietoja Calibren käsikirjan kohdasta <em>The search interface</em>.</p><p>Voit rajata haun tiettyihin luokkiin käyttämällä samankaltaista syntaksia kuin calibren <em>haku</em>. Esimerkiksi tags:foo löytää foo:n tageista mutta ei tekijöistä jne.</p><p>Syöttämällä *foo kaikki luokat tiivistetään ennen haun tekemistä.</p>

en: Find in the Tag browser
fi: Etsi Tagi-selaimessa

en: Find the first/next matching item
fi: Etsi ensimmäinen/seuraava vastaava kohde

en: Find
fi: Etsi

en: No more matches.</b><p> Click Find again to go to first match
fi: Ei enää osumia.</b><p> Klikkaa 'Etsi uudelleen' siirtyäksesi ensimmäiseen osumaan

en: Configure Tag browser
fi: Määritä Tagi-selain

en: Toggle counts
fi: Vaihda laskenta

en: Toggle average ratings
fi: Vaihda keskimääräisiä arvioita

en: Toggle notes icons
fi: Vaihda huomautusten kuvakkeita

en: Toggle links icons
fi: Vaihda linkkien kuvakkeita

en: Number of books
fi: Kirjojen lukumäärä

en: Average rating
fi: Keskimääräinen arvosana

en: Sort by average rating
fi: Järjestä arvosanan mukaan

en: Sort by name
fi: Järjestä nimen mukaan

en: Sort by number of books
fi: Lajittele kirjamäärän mukaan

en: Set the sort order for entries in the Tag browser
fi: Määritä merkintöjen lajittelujärjestys Tagi-selaimessa

en: Search type when selecting multiple items
fi: Hakutyyppi useita kohteita valittaessa

en: Match all of the items
fi: Täsmää kaikki kohteet

en: Match any of the items
fi: Täsmää mikä tahansa kohde

en: When selecting multiple entries in the Tag browser match any or all of them
fi: Kun valitset useita merkintöjä Tagi-selaimessa, täsmää jokin tai kaikki niistä

en: Manage authors, tags, etc.
fi: Hallitse kirjoittajia, tageja jne.

en: All of these category managers are available by right-clicking on items in the Tag browser above
fi: Kaikki nämä luokkien hallintaohjelmat ovat käytettävissä napsauttamalla kohteita hiiren kakkospainikkeella yllä olevassa Tagi-selaimessa

en: Show only books that have visible categories
fi: Näytä vain kirjat, joiden luokat ovat näkyvissä

en: Filter book list
fi: Suodata kirjaluettelo

en: 'Click' found item
fi: 'Klikkaa' löytyi tuote

en: Give the Tag browser keyboard focus
fi: Anna Tagi-selaimelle näppäimistötarkennus

en: Hide counts
fi: Piilota laskelmat

en: Show counts
fi: Näytä lukumäärä

en: Hide average rating
fi: Piilota keskimääräinen arvio

en: Show average rating
fi: Näytä keskimääräinen arvio

en: Hide notes icon
fi: Piilota huomautukset -kuvake

en: Show notes icon
fi: Näytä huomautukset -kuvake

en: Hide links icon
fi: Piilota linkit -kuvake

en: Show links icon
fi: Näytä linkit -kuvake

en: Hide empty categories (columns)
fi: Piilota tyhjät kategoriat (sarakkeet)

en: A Virtual library is active but you are renaming the item in all books in your library. Is this really what you want to do?
fi: Virtuaalikirjasto on aktiivinen, mutta nimeät kohteen uudelleen kaikissa kirjastosi kirjoissa. Onko tämä todella sitä, mitä haluat tehdä?

en: Yes, apply in entire library
fi: Kyllä, sovelletaan koko kirjastossa

en: No, apply only in Virtual library
fi: Ei, sovelletaan vain virtuaalikirjastossa

en: Delete Saved search
fi: Poista tallennettu haku

en: Delete the saved search: {}?
fi: Poistetaanko tallennettu haku: {}?

en: Show category
fi: Näytä kategoria

en: All categories
fi: Kaikki kategoriat

en: Rename %s in Virtual library
fi: Nimeä %s uudelleen virtuaalikirjastossa

en: Rename %s
fi: Nimeä %s uudelleen

en: Delete %s in Virtual library
fi: Poista %s virtuaalikirjastosta

en: Delete %s
fi: Poista %s

en: Edit sort for %s
fi: Muokkaa lajittelua %s

en: Edit link for %s
fi: Muokkaa linkkiä %s

en: Create note for %s
fi: Luo huomautus %s

en: Edit note for %s
fi: Muokkaa huomautusta %s

en: Add %s to User category
fi: Lisää %s käyttäjäkategoriaan

en: Children of %s
fi: %s:n alaosat

en: Add/remove %s to selected books
fi: Lisää/poista %s valituista kirjoista

en: Add %s to selected books
fi: Lisää %s valittuihin kirjoihin

en: Remove %s from selected books
fi: Poista %s valituista kirjoista

en: Delete Saved search %s
fi: Poista tallennettu haku %s

en: Delete %s in Virtual Library
fi: Poista %s virtuaalikirjastosta

en: Remove {item} from category: {cat}
fi: Poista {item} luokasta: {cat}

en: Search for
fi: Hae

en: %s and its children
fi: %s ja sen alaosat

en: Everything but %s
fi: Kaikki muut paitsi %s

en: Everything but %s and its children
fi: Kaikki paitsi %s ja sen alaosat

en: The saved search expression
fi: Tallennettu hakulauseke

en: Add sub-category to %s
fi: Lisää alaluokka kohteeseen %s

en: Delete User category %s
fi: Poista käyttäjäluokka %s

en: Books in category %s
fi: Luokan %s kirjat

en: Books not in category %s
fi: Kirjat, jotka eivät kuulu luokkaan %s

en: Remove the {} format from selected books
fi: Poista {}-formaatti valituista kirjoista

en: Hide category %s
fi: Piilota luokka %s

en: Change {} category icon
fi: Vaihda {} -luokan kuvake

en: Restore {} category default icon
fi: Palauta {} -luokan oletuskuvake

en: Change Saved searches folder icon
fi: Muuta tallennettujen hakujen kansiokuvake

en: Saved searches folder
fi: Tallennettujen hakujen kansio

en: Restore Saved searches folder default icon
fi: Palauta tallennetut haut -kansion oletuskuvake

en: Manage User categories
fi: Käyttäjäryhmien hallinta

en: Sub-categorize {}
fi: Alaluokita {}

en: Don't sub-categorize {}
fi: Älä luokittele {} alaluokkiin

en: Expand or collapse
fi: Laajenna tai supista

en: Expand {0}
fi: Laajenna {0}

en: Expand {0} and its children
fi: Laajenna {0} ja sen alaosat

en: Collapse {0}
fi: Supista {0}

en: Keep
fi: Pidä

en: Split
fi: Jaa

en: Create the rule below, the rule can be used to remove or replace tags
fi: Luo sääntö alla, sääntöä voidaan käyttää tagien poistamiseen tai korvaamiseen

en: the tag, if it
fi: tagi, jos se

en: You must provide a value for the tag to match
fi: Sinun on annettava arvo, jotta tagi täsmää

en: with the tag:
fi: tagin kanssa:

en: on the character:
fi: merkissä:

en: The character on which to split tags. Note that technically you can specify a sub-string, not just a single character. Then splitting will happen on the sub-string.
fi: Merkki, johon tunnisteet jaetaan. Huomaa, että teknisesti voit määrittää alimerkkijonon, ei vain yhtä merkkiä. Sitten jakaminen tapahtuu alimerkkijonossa.

en: What to replace the tag with. Note that if you use a pattern to match tags, you can replace with parts of the matched pattern. See  the User Manual on how to use regular expressions for details.
fi: Millä tagi korvataan. Huomaa, että jos käytät mallia tagien täsmäyttämiseen, voit korvata osilla täsmäytetystä kuviosta. Katso lisätietoja säännöllisten lausekkeiden käytöstä käyttöoppaasta.

en: For help with regex pattern matching, see the <a href="%s">User Manual</a>
fi: Lisätietoja regex-mallien sovittamisesta on <a href="%s">käyttöoppaassa</a>

en: Edit the list of tags with the Tag editor
fi: Muokkaa tagiluetteloa tagieditorilla

en: Tags that contain this string will match
fi: Tagit, jotka sisältävät tämän merkkijonon, täsmäävät

en: Use the Tag editor to edit the list of tags
fi: Muokkaa tagiluetteloa tagieditorilla

en: <b>{action}</b> the tag, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
fi: <b>{action}</b> tagi, jos se <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: You can specify rules to filter/transform tags here. Click the "Add rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every tag until either a "remove" or a "keep" rule matches.
fi: Voit määrittää tagien suodattamista tai muuntamista koskevat säännöt täällä. Napsauta alla olevaa Lisää sääntö -painiketta aloittaaksesi. Säännöt käsitellään järjestyksessä jokaiselle tagille, kunnes joko "poista"- tai "pidä"-sääntö täsmää.

en: You can <b>change an existing rule</b> by double clicking it
fi: Voit <b>muuttaa olemassa olevaa sääntöä</b> kaksoisnapsauttamalla sitä

en: Move current rule up
fi: Siirrä nykyistä sääntöä ylöspäin

en: Move current rule down
fi: Siirrä nykyistä sääntöä alaspäin

en: Test tag mapper rules
fi: Testaa tagikartoitus sääntöjä

en: Enter a comma separated list of &tags to test:
fi: Kirjoita pilkuilla erotettu luettelo testattavista &tageista:

en: Enter tags and click the "Test" button
fi: Kirjoita tageja ja napsauta "Testaa" -painiketta

en: <b>Resulting tags:</b> %s
fi: <b>Tuloksena olevat tagit:</b> %s

en: Cannot save as no rules have been created
fi: Ei voi tallentaa, koska sääntöjä ei ole luotu

en: Save ruleset as
fi: Tallenna sääntöjoukko nimellä

en: Enter a name for this ruleset:
fi: Anna tälle sääntöjoukolle nimi:

en: A ruleset with the name "%s" already exists, do you want to replace it?
fi: Sääntösarja nimellä "%s" on jo olemassa, haluatko korvata sen?

en: Delete saved rulesets
fi: Poista tallennettuja sääntöjoukkoja

en: No saved rulesets available
fi: Tallennettuja sääntöjoukkoja ei ole käytettävissä

en: Edit tag mapper rules
fi: Muokkaa tagikartoittajan sääntöjä

en: Select a destination for the Table of Contents entry
fi: Valitse kohde sisällysluettelomerkinnälle

en: Search for text...
fi: Etsi tekstiä...

en: Find &next
fi: Etsi &seuraava

en: Find &previous
fi: Etsi &edellinen

en: Here you can choose a destination for the Table of Contents' entry to point to. First choose a file from the book in the left-most panel. The file will open in the central panel.<p>Then choose a location inside the file. To do so, simply click on the place in the central panel that you want to use as the destination. As you move the mouse around the central panel, a thick green line appears, indicating the precise location that will be selected when you click.
fi: Tässä voit valita kohteen, johon sisällysluettelon merkintä osoittaa. Valitse ensin tiedosto kirjasta vasemmanpuoleisimmassa paneelissa. Tiedosto avautuu keskimmäiseen paneeliin.<p>Valitse sitten sijainti tiedoston sisällä. Napsauta tätä varten yksinkertaisesti keskipaneelissa sitä kohtaa, jota haluat käyttää kohteena. Kun liikutat hiirtä keskipaneelissa, näkyviin tulee paksu vihreä viiva, joka osoittaa tarkan paikan, joka valitaan, kun napsautat.

en: Na&me of the ToC entry:
fi: Sisällysluettelomerkinnän nimi:

en: Currently selected destination:
fi: Tällä hetkellä valittu kohde:

en: No match found
fi: Vastaavuutta ei löytynyt

en: No match found for: %s
fi: Vastinetta ei löytynyt: %s

en: No matches for %(text)s found in the current file [%(current)s]. Do you want to search in the %(which)s file [%(next)s]?
fi: Nykyisessä tiedostossa [%(current)s] ei löydy vastaavuuksia %(text)s:lle. Haluatko etsiä %(which)s-tiedostosta [%(next)s]?

en: next
fi: seuraava

en: previous
fi: edellinen

en: Bad markup
fi: Huono merkintä

en: This book has severely broken markup, its ToC cannot be edited.
fi: Tässä kirjassa on pahasti rikkoutunut markup, sen sisällysluetteloa ei voi muokata.

en: File:
fi: Tiedosto:

en: Top of the file
fi: Tiedoston alku

en: Approximately %d%% from the top
fi: Noin %d%% ylhäältä

en: Location: A &lt;%s&gt; tag inside the file
fi: Sijainti: tiedoston sisällä oleva &lt;%s&gt; tagi tiedoston sisällä

en: Create ToC from XPath
fi: Luo sisällysluettelo XPath:sta

en: Specify a series of XPath expressions for the different levels of the Table of Contents. You can use the wizard buttons to help you create XPath expressions.
fi: Määritä XPath-lausekkeiden sarja sisällysluettelon eri tasoille. Ohjatun toiminnon painikkeiden avulla voit luoda XPath-lausekkeita.

en: Level %s ToC:
fi: Taso %s sisällysluettelo:

en: Do not add duplicate entries at the same level
fi: Älä lisää päällekkäisiä merkintöjä samalle tasolle

en: No XPaths
fi: Ei XPathia

en: No XPaths have been entered
fi: XPatheja ei ole syötetty

en: The XPath expression %s is not valid.
fi: XPath-lauseke %s on virheellinen.

en: You can edit existing entries in the Table of Contents by clicking them in the panel to the left.
fi: Voit muokata sisällysluettelossa olevia merkintöjä napsauttamalla niitä vasemmalla olevassa paneelissa.

en: Entries with a green tick next to them point to a location that has been verified to exist. Entries with a red dot are broken and may need to be fixed.
fi: Merkinnät, joiden vieressä on vihreä rasti, viittaavat paikkaan, jonka olemassaolo on varmistettu. Merkinnät, joissa on punainen piste, ovat rikki ja ne on ehkä korjattava.

en: Create a &new entry
fi: Luo &uusi merkintä

en: Generate ToC from &major headings
fi: Luo sisällysluettelo &pääotsakkeista

en: Generate a Table of Contents from the major headings in the book. This will work if the book identifies its headings using HTML heading tags. Uses the <h1>, <h2> and <h3> tags.
fi: Luo sisällysluettelo kirjan pääotsikoista. Tämä toimii, jos kirja tunnistaa otsikot HTML-otsikkotunnisteilla. Käyttää tunnisteita <h1>, <h2> ja <h3>.

en: Generate ToC from &all headings
fi: Luodaan sisällysluettelo kaikista otsakkeista

en: Generate a Table of Contents from all the headings in the book. This will work if the book identifies its headings using HTML heading tags. Uses the <h1-6> tags.
fi: Luo sisällysluettelo kaikista kirjan otsikoista. Tämä toimii, jos kirja tunnistaa otsikot HTML-otsikkotunnisteiden avulla. Käyttää <h1-6> -tunnisteita.

en: Generate ToC from &links
fi: Luo sisällysluettelo &linkeistä

en: Generate a Table of Contents from all the links in the book. Links that point to destinations that do not exist in the book are ignored. Also multiple links with the same destination or the same text are ignored.
fi: Luo sisällysluettelo kaikista kirjan linkeistä. Linkit, jotka osoittavat kohteisiin, joita ei ole kirjassa, jätetään huomiotta. Myös useat linkit, joilla on sama kohde tai sama teksti, jätetään huomiotta.

en: Generate ToC from &files
fi: Luo sisällysluettelo &tiedostoista

en: Generate a Table of Contents from individual files in the book. Each entry in the ToC will point to the start of the file, the text of the entry will be the "first line" of text from the file.
fi: Luo sisällysluettelo kirjan yksittäisistä tiedostoista. Jokainen sisällysluettelon merkintä osoittaa tiedoston alkuun, ja merkinnän teksti on tiedoston ensimmäinen rivi.

en: Generate ToC from &XPath
fi: Luo sisällysluettelo &XPath:sta

en: Generate a Table of Contents from arbitrary XPath expressions.
fi: Luo sisällysluettelo mielivaltaisista XPath-lausekkeista.

en: &Flatten the ToC
fi: &Tiivistä sisällysluettelo

en: Flatten the Table of Contents, putting all entries at the top level
fi: Tasoita sisällysluettelo, jolloin kaikki merkinnät ovat ylimmällä tasolla

en: <b>WARNING:</b> calibre only supports the creation of linear ToCs in AZW3 files. In a linear ToC every entry must point to a location after the previous entry. If you create a non-linear ToC it will be automatically re-arranged inside the AZW3 file.
fi: <b>VAROITUS:</b> calibre tukee vain lineaaristen sisällysluetteloiden luomista AZW3-tiedostoissa. Lineaarisessa sisällysluettelossa jokaisen merkinnän on osoitettava edellisen merkinnän jälkeiseen paikkaan. Jos luot epälineaarisen sisällysluettelon, se järjestetään automaattisesti uudelleen AZW3-tiedostossa.

en: You can move this entry around the Table of Contents by drag and drop or using the up and down buttons to the left
fi: Voit siirtää tätä merkintää sisällysluettelossa raahaamalla ja pudottamalla tai käyttämällä vasemmalla puolella olevia ylös- ja alas-painikkeita

en: Change the &location this entry points to
fi: Vaihda tämän merkinnän osoittamaa &sijaintia

en: &Remove this entry
fi: &Poista tämä merkintä

en: New entry &inside this entry
fi: Uusi merk&intä tämän merkinnän sisällä

en: New entry &above this entry
fi: Uusi merkintä tämän merkinnän &yläpuolella

en: New entry &below this entry
fi: Uusi merkintä tämän merkinnän &alapuolella

en: &Flatten this entry
fi: &Tasoita tämä merkintä

en: All children of this entry are brought to the same level as this entry.
fi: Kaikki tämän merkinnän alakohteet tuodaan samalle tasolle kuin tämä merkintä.

en: &Return to welcome screen
fi: &Palaa tervetulonäyttöön

en: Go back to the top level view
fi: Palaa takaisin ylätason näkymään

en: Configure ToC generation
fi: Määritä sisällysluettelon luonti

en: Remove &duplicated headings at the same ToC level
fi: Poista &päällekkäiset otsikot samalla sisällysluettelon tasolla

en: Use the &title attribute for ToC text
fi: Käytä &title-attribuuttia sisällysluettelotekstiin

en: When a heading tag has the "title" attribute use its contents as the text for the ToC entry, instead of the text inside the heading tag itself.
fi: Kun otsikkotunnisteella on attribuutti "title", käytä sen sisältöä sisällysluettelomerkinnän tekstinä otsikkotunnisteen sisällä olevan tekstin sijasta.

en: This entry points to an existing destination
fi: Tämä merkintä osoittaa olemassa olevaan kohteeseen

en: The location this entry points to does not exist
fi: Sijaintia, johon tämä merkintä osoittaa, ei ole olemassa

en: <b>Title</b>: {0} <b>Dest</b>: {1}{2}
fi: <b>Otsikko</b>: {0} <b>Dest</b>: {1}{2}

en: Chapter
fi: Luku

en: All selected items will be renamed to the form prefix-number
fi: Kaikki valitut kohteet nimetään uudelleen muotoon etuliite-numero

en: Change the location this entry points to
fi: Vaihda tämän merkinnän osoittamaa sijaintia

en: Bulk rename all selected items
fi: Joukkonimeä kaikki valitut kohteet uudelleen

en: Remove all selected items
fi: Poista kaikki valitut kohteet

en: Move "%s" up
fi: Siirrä "%s" ylöspäin

en: Move "%s" down
fi: Siirrä "%s" alaspäin

en: Unindent "%s"
fi: Poista sisennys kohteesta "%s"

en: Indent "%s"
fi: Sisennä "%s"

en: Move current entry up [Ctrl+Up]
fi: Siirrä nykyinen merkintä ylöspäin [Ctrl+Up]

en: Unindent the current entry [Ctrl+Left]
fi: Poista nykyisen merkinnän sisennys [Ctrl+Vasen]

en: Remove all selected entries
fi: Poista kaikki valitut merkinnät

en: Indent the current entry [Ctrl+Right]
fi: Sisennä nykyinen merkintä [Ctrl+Oikea]

en: Move current entry down [Ctrl+Down]
fi: Siirrä nykyinen merkintä alaspäin [Ctrl+Alas]

en: &Expand all
fi: &Laajenna kaikki

en: &Collapse all
fi: &Supista kaikki

en: Double click on an entry to change the text
fi: Kaksoisnapsauta merkintää muuttaaksesi tekstiä

en: The location this entry point to does not exist:
    %s
fi: Sijaintia, johon tämä merkintä osoittaa, ei ole olemassa:
    %s

en: No items found
fi: Kohteita ei löytynyt

en: No items were found that could be added to the Table of Contents.
fi: Sisällysluetteloon lisättäviä kohteita ei löytynyt.

en: No links were found that could be added to the Table of Contents.
fi: Sisällysluetteloon lisättäviä linkkejä ei löytynyt.

en: No files were found that could be added to the Table of Contents.
fi: Sisällysluetteloon lisättäviä tiedostoja ei löytynyt.

en: Edit the ToC in %s
fi: Muokkaa sisällysluetteloa %s osassa

en: Loading %s, please wait...
fi: Ladataan %s...

en: Undo the last action, if any
fi: Kumoa viimeisin toiminto, jos sellainen on

en: Loading table of contents view, please wait...
fi: Ladataan sisällysluettelonäkymää, odota...

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: Writing %s, please wait...
fi: Kirjoitetaan %s, odota...

en: Failed to write book
fi: Kirjan kirjoittaminen epäonnistui

en: Could not write %s. Click "Show details" for more information.
fi: %s ei voitu kirjoittaa. Klikkaa "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja.

en: Failed to load book
fi: Kirjan lataaminen epäonnistui

en: Could not load %s. Click "Show details" for more information.
fi: %s ei voitu ladata. Napsauta "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja.

en: Convert book %(num)d of %(total)d (%(title)s)
fi: Muunna kirja %(num)d / %(total)d (%(title)s)

en: Could not convert
fi: Muuntaminen ei onnistu

en: Could not convert <b>%s</b> as it has no e-book files. If you think it should have files, but calibre is not finding them, that is most likely because you moved the book's files around outside of calibre. You will need to find those files and re-add them to calibre.
fi: <b>%s</b> ei voitu muuntaa, koska siinä ei ole e-kirjatiedostoja. Jos luulet, että sillä pitäisi olla tiedostoja, mutta calibre ei löydä niitä, se johtuu todennäköisesti siitä, että olet siirtänyt kirjan tiedostoja calibren ulkopuolella. Sinun on löydettävä kyseiset tiedostot ja lisättävä ne uudelleen calibreen.

en: No supported formats (Available formats: %s)
fi: Tuettuja formaatteja ei ole (Käytettävissä olevat formaatit: %s)

en: This book has no actual e-book files
fi: Tässä kirjassa ei ole varsinaisia e-kirjatiedostoja

en: Could not convert some books
fi: Joitakin kirjoja ei voitu muuntaa

en: Could not convert the book because no supported source format was found
fi: Kirjaa ei voitu muuntaa, koska tuettua lähdeformaattia ei löytynyt

en: Could not convert {num} of {tot} books, because no supported source formats were found.
fi: {num} / {tot} -kirjaa ei voitu muuntaa, koska tuettuja lähdeformaatteja ei löytynyt.

en: Queueing books for bulk conversion
fi: Jonotetaan kirjoja joukkona tapahtuvaan muuntamiseen

en: Queueing
fi: Jonotus

en: Convert book %(num)d of %(tot)d (%(title)s)
fi: Muunna kirja %(num)d / %(tot)d (%(title)s)

en: Could not convert %(num)d of %(tot)d books, because no suitable source format was found.
fi: Ei voitu muuntaa %(num)d %(tot)d kirjaa, koska sopivaa lähdeformaattia ei löytynyt.

en: Fetch news from %s
fi: Nouda uutisia palvelimelta %s

en: Convert existing
fi: Muunna olemassa oleva

en: The following books have already been converted to the %s format. Do you wish to reconvert them?
fi: Seuraavat kirjat on jo muunnettu formaattiin %s. Haluatko muuntaa ne uudelleen?

en: less than an hour ago
fi: alle tunti sitten

en: {} hours ago
fi: {} tuntia sitten

en: {} days ago
fi: {} päivää sitten

en: Deleted: {when}
fi: Poistettu: {when}

en: Save "{}" to disk
fi: Tallenna "{}" levylle

en: Choose a location to save: {}
fi: Valitse tallennuspaikka: {}

en: Recently deleted books
fi: Äskettäin poistetut kirjat

en: &Permanently delete after:
fi: &Poista pysyvästi sen jälkeen, kun:

en: on close
fi: suljettaessa

en: Deleted items are permanently deleted automatically after the specified number of days.
    If set to "on close" they are deleted whenever the library is closed, that is when switching to another library or exiting calibre.
fi: Poistetut kohteet poistetaan pysyvästi automaattisesti määritetyn päivien määrän jälkeen.
    Jos asetuksena on " suljettaessa", ne poistetaan aina, kun kirjasto suljetaan, eli kun siirrytään toiseen kirjastoon tai poistutaan Calibresta.

en: &Restore selected
fi: &Palauta valitut

en: Permanently &delete selected
fi: &Poista valitut pysyvästi

en: Remove the selected entries from the trash bin, thereby deleting them permanently
fi: Poista valitut merkinnät roskakorista ja poista ne siten lopullisesti

en: All books and formats will be <b>permanently deleted</b>! Are you sure?
fi: Kaikki kirjat ja formaatit <b>poistetaan pysyvästi</b>! Oletko varma?

en: &Books ({})
fi: &Kirjat ({})

en: &Formats ({})
fi: &Formaatit ({})

en: restore
fi: palauta

en: delete
fi: poista

en: Failed for the book {} with error:
fi: Epäonnistui kirjalle {} virheellä:

en: Failed to process some {}
fi: Joidenkin {} käsittely epäonnistui

en: Could not {0} some {1}. Click "Show details" for details.
fi: Ei voinut {0} jotakin {1}. Klikkaa "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja.

en: &Speed of speech:
fi: &Puheen nopeus:

en: Top right
fi: Oikea yläkulma

en: Top left
fi: Vasen yläkulma

en: Bottom right
fi: Oikea alakulma

en: Bottom left
fi: Vasen alakulma

en: Configure Read aloud
fi: Määritä "Lue ääneen" toiminto

en: Restore all Read aloud settings to their defaults
fi: Palauta kaikki "Lue ääneen" asetukset oletuksiin

en: Download finished
fi: Lataus valmistui

en: Read aloud failed
fi: Lue ääneen epäonnistui

en: Downloading voice for Read aloud
fi: Lue ääneen, ladataan ääntä

en: Could not find speech-dispatcher on your system. Please install it.
fi: Puhelähetintä ei löytynyt järjestelmästäsi. Asenna se.

en: &Unmark marked text
fi: P&oista merkityn tekstin merkintä

en: Unsaved changes
fi: Tallentamattomia muutoksia

en: The current book has unsaved changes. If you open a new book, they will be lost. Are you sure you want to proceed?
fi: Nykyisessä kirjassa on tallentamattomia muutoksia. Jos avaat uuden kirjan, ne menetetään. Haluatko varmasti jatkaa?

en: Cannot open
fi: Ei voi avata

en: The current book is being saved, you cannot open a new book until the saving is completed
fi: Nykyistä kirjaa tallennetaan, et voi avata uutta kirjaa ennen kuin tallennus on valmis

en: Choose file location
fi: Valitse tiedoston sijainti

en: Importing book, please wait...
fi: Tuodaan kirjaa, odota hetki...

en: Choose book folder
fi: Valitse kirjakansio

en: Choose book
fi: Valitse kirja

en: File not found
fi: Tiedostoa ei löydy

en: The file %s does not exist.
fi: Tiedostoa %s ei ole olemassa.

en: Unsupported format
fi: Tukematon formaatti

en: Tweaking is only supported for books in the %s formats. Convert your book to one of these formats first.
fi: Viritys on tuettu vain %s-muodossa oleville kirjoille. Muunna kirjasi ensin johonkin näistä formaateista.

en: Read-only file
fi: Vain luku -tiedosto

en: The file {} is read-only. Saving changes to it will either fail or cause its permissions to be reset.
fi: Tiedosto {} on vain luku -tilassa. Muutosten tallentaminen siihen joko epäonnistuu tai aiheuttaa sen käyttöoikeuksien nollaamisen.

en: Opening book, please wait...
fi: Avataan kirjaa, odota hetki...

en: Failed to open book
fi: Kirjan avaaminen epäonnistui

en: Failed to open book, it has obfuscated fonts, but the obfuscation key is missing from the OPF. Do an EPUB to EPUB conversion before trying to edit this book.
fi: Kirjan avaaminen epäonnistui, siinä on hämärtyneitä fontteja, mutta hämärtymisavain puuttuu OPF: stä. Tee EPUB-muunnos EPUB-muotoon ennen kuin yrität muokata tätä kirjaa.

en: Failed to open book, click "Show details" for more information.
fi: Kirjan avaaminen epäonnistui, napsauta "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja.

en: Start of editing session
fi: Muokkausistunnon aloitus

en: Before: Delete files
fi: Ennen: Poista tiedostoja

en: One file deleted | {} files deleted
fi[0]: Yksi tiedosto poistettu
fi[1]: {} tiedostoa poistettu

en: Before: Re-order text
fi: Ennen: Järjestä teksti uudelleen

en: You must first open a book to edit, before trying to create new files in it.
fi: Sinun on ensin avattava muokattava kirja, ennen kuin yrität luoda siihen uusia tiedostoja.

en: Before: Add file %s
fi: Ennen: Lisää tiedosto %s

en: Before: Add cover
fi: Ennen: Lisää kansi

en: No book is currently open. You must first open a book.
fi: Yhtään kirjaa ei ole tällä hetkellä auki. Sinun on ensin avattava kirja.

en: No book open
fi: Yhtään kirjaa ei ole avoinna

en: You must open a book before trying to edit the Table of Contents.
fi: Sinun on avattava kirja, ennen kuin yrität muokata sisällysluetteloa.

en: Before: Edit Table of Contents
fi: Ennen: Muokkaa sisällysluetteloa

en: Before: Insert inline Table of Contents
fi: Ennen: Lisää tekstiin sidottu sisällysluettelo

en: No Table of Contents
fi: Ei sisällysluetteloa

en: Cannot create an inline Table of Contents as this book has no existing Table of Contents. You must first create a Table of Contents using the Edit Table of Contents tool.
fi: Tekstiin sidottua sisällysluetteloa ei voi luoda, koska tässä kirjassa ei ole sisällysluetteloa. Sinun on ensin luotava sisällysluettelo Muokkaa sisällysluetteloa -työkalulla.

en: Before: %s
fi: Ennen: %s

en: You must first open a book in order to transform styles.
fi: Kirjan avaaminen on välttämätöntä, jotta voisit muuttaa tyylejä.

en: No HTML file
fi: HTML-tiedostoa ei ole

en: Not currently editing an HTML file
fi: Tällä hetkellä ei muokata HTML-tiedostoa

en: No HTML files
fi: HTML-tiedostoja ei ole

en: Not currently editing any HTML files
fi: Tällä hetkellä ei muokata HTML-tiedostoja

en: No HTML files are currently selected in the File browser
fi: Tiedostoselaimessa ei ole tällä hetkellä valittuna HTML-tiedostoja

en: Before HTML transformation
fi: Ennen HTML-muunnosta

en: No HTML was changed.
fi: HTML -tiedostoja ei muutettu.

en: No changes
fi: Ei muutoksia

en: Before style transformation
fi: Ennen tyylin muunnosta

en: No styles were changed.
fi: Tyylejä ei muutettu.

en: Before: Get external resources
fi: Ennen: Hanki ulkoisia resursseja

en: No book is currently open. You must first open a book to manage fonts.
fi: Mikään kirja ei ole tällä hetkellä auki. Sinun on ensin avattava kirja, jotta voit hallita fontteja.

en: Embed all fonts
fi: Upota kaikki fontit

en: Subset all fonts
fi: Tiivistä kaikki fontit

en: The %s format does not support file and folder names internally, therefore arranging files into folders is not allowed.
fi: %s-formaatti ei tue tiedostojen ja kansioiden nimiä sisäisesti, joten tiedostojen järjestäminen kansioihin ei ole sallittua.

en: The files in this book are already arranged into folders
fi: Tämän kirjan tiedostot on jo järjestetty kansioihin

en: Nothing to do
fi: Ei mitään tekemistä

en: Show this message &again
fi: Näytä tämä viesti &uudelleen

en: Before: Arrange into folders
fi: Ennen: Järjestä kansioihin

en: Renaming and updating links...
fi: Uudelleen nimeäminen ja linkkien päivittäminen...

en: You are changing the file type of {0}<b>{1}</b> to {2}<b>{3}</b>. Doing so can cause problems, are you sure?
fi: Olet muuttamassa tiedostotyyppiä {0}<b>{1}</b> muotoon {2}<b>{3}</b>. Se voi aiheuttaa ongelmia, oletko varma?

en: The name you have chosen {0} contains special characters, internally it will look like: {1}Try to use only the English alphabet [a-z], numbers [0-9], hyphens and underscores for file names. Other characters can cause problems for  different e-book viewers. Are you sure you want to proceed?
fi: Valitsemasi nimi {0} sisältää erikoismerkkejä, sisäisesti se näyttää seuraavalta: {1}Yritä käyttää tiedostonimissä vain englanninkielisiä aakkosia [a-z], numeroita [0-9], väliviivoja ja alleviivauksia. Muut merkit voivat aiheuttaa ongelmia eri e-kirjojen katseluohjelmissa. Oletko varma, että haluat jatkaa?

en: Before: Rename %s
fi: Ennen: Nimeä %s uudelleen

en: Before: Bulk rename
fi: Ennen: Joukkonimeä uudelleen

en: Failed to rename files
fi: Uudelleennimeäminen epäonnistui

en: Failed to rename files, click "Show details" for more information.
fi: Tiedostojen uudelleennimeäminen epäonnistui, napsauta "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja.

en: &Revert to
fi: &Palauta

en: &Revert changes
fi: &Palauta muutokset

en: Show this popup again
fi: Näytä tämä ponnahdusikkuna uudelleen

en: See what &changed
fi: Näytä mitä &muutettu

en: %s books
fi: %s kirjaa

en: Current book
fi: Nykyinen kirja

en: Other book
fi: Muu kirja

en: Before: Fix HTML
fi: Ennen: Korjaa HTML

en: All HTML files fixed
fi: Kaikki HTML-tiedostot korjattu

en: Fixing done
fi: Korjaus tehty

en: Before: Beautify files
fi: Ennen: Kaunista tiedostoja

en: All files beautified
fi: Kaikki tiedostot kaunisteltu

en: Beautified
fi: Kaunistettu

en: Inserting images is only supported for HTML and CSS files.
fi: Kuvien lisäämistä tuetaan vain HTML- ja CSS-tiedostoissa.

en: New class name
fi: Uusi luokan nimi

en: Rename the class {} to?
fi: Nimetäänkö luokka {} uudelleen?

en: Before: Rename {}
fi: Ennen: Nimeä {} uudelleen

en: No class {} found to change
fi: Mitään luokkaa {} ei löytynyt muutettavaksi

en: Semantics are not supported for the AZW3 format.
fi: Semantiikkaa ei tueta AZW3-formaatissa.

en: Before: Set Semantics
fi: Ennen: Aseta semantiikka

en: Before: Filter style information
fi: Ennen: Suodata tyylin tiedot

en: No matching style rules were found
fi: Vastaavia tyylisääntöjä ei löytynyt

en: No file with the name %s was found in the book
fi: Kirjasta ei löytynyt tiedostoa, jonka nimi olisi %s

en: No style rules that match the class {} were found
fi: Luokkaa {} vastaavia tyylisääntöjä ei löytynyt

en: Choose a name for the checkpoint.
    You can later restore the book to this checkpoint via the
    "Revert to..." entries in the Edit menu.
fi: Valitse tarkistuspisteen nimi.
    Voit myöhemmin palauttaa kirjan tähän tarkistuspisteeseen käyttämällä komentoa
    "Palauta..." Muokkaa-valikossa.

en: Path does not exist
fi: Polkua ei ole olemassa

en: The file you are editing (%s) no longer exists. You have to choose a new save location.
fi: Muokattavaa tiedostoa (%s) ei enää ole. Sinun on valittava uusi tallennussijainti.

en: File is read-only
fi: Tiedosto on vain luku -tilassa

en: The file at {} is read-only. The editor will try to reset its permissions before saving. Proceed with saving?
fi: Tiedosto osoitteessa {} on vain luettavissa. Editori yrittää palauttaa sen käyttöoikeudet ennen tallentamista. Jatketaanko tallentamista?

en: Cannot save a copy
fi: Kopiota ei voi tallentaa

en: Saving a copy of a folder based book is not supported
fi: Kansiopohjaisen kirjan kopion tallentamista ei tueta

en: Choose path
fi: Valitse polku

en: Book (%s)
fi: Kirja (%s)

en: Saving copy, please wait...
fi: Tallennetaan kopiota, odota hetki...

en: Failed to save copy
fi: Kopion tallentaminen epäonnistui

en: Failed to save copy, click "Show details" for more information.
fi: Kopion tallentaminen epäonnistui, napsauta "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja.

en: Copy saved to %s
fi: Kopio tallennettu -> %s

en: Copy saved
fi: Kopio tallennettu

en: Editing saved copy at: %s
fi: Muokkaa tallennettua kopiota osoitteessa: %s

en: Could not save
fi: Ei voitu tallentaa

en: Saving of the book failed. Click "Show details" for more information. You can try to save a copy to a different location, via File->Save a copy
fi: Kirjan tallentaminen epäonnistui. Klikkaa "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja. Voit yrittää tallentaa kopion toiseen paikkaan valitsemalla Tiedosto->Tallenna kopio

en: Enter line number
fi: Anna rivinumero

en: Before: Split %s
fi: Ennen: Jaa %s

en: Does not exist
fi: Ei ole olemassa

en: The file %s does not exist. If you were trying to click an item in the Table of Contents, you may need to refresh it by right-clicking and choosing "Refresh".
fi: Tiedostoa %s ei ole. Jos yritit napsauttaa sisällysluettelon kohdetta, sinun on ehkä päivitettävä se napsauttamalla hiiren kakkospainikkeella ja valitsemalla "Päivitä".

en: Unsupported file format
fi: Tiedostomuoto ei ole tuettu

en: Editing files of type %s is not supported
fi: %s-tyyppisten tiedostojen muokkaamista ei tueta

en: The anchor %s was not found in this file
fi: Ankkuria %s ei löytynyt tästä tiedostosta

en: File deleted
fi: Tiedosto poistettu

en: The file {} has already been deleted, re-run Check Book to update the results.
fi: Tiedosto {} on jo poistettu, suorita Tarkista kirja uudelleen päivittääksesi tulokset.

en: Before: Spell Check
fi: Ennen: Oikeinkirjoituksen tarkistus

en: Before: Auto-fix errors
fi: Ennen: Automaattinen virheiden korjaus

en: Before: Merge files into %s
fi: Ennen: Yhdistä tiedostot %s:ksi

en: {} files merged
fi: {} tiedostoa yhdistetty

en: Before: Link stylesheets
fi: Ennen: Linkitä tyylitaulukot

en: File opened
fi: Tiedosto avattu

en: When you are done editing {0} click "Import" to update the file in the book or "Discard" to lose any changes.
fi: Kun muokkaus on valmis {0} napsauta "Tuo" päivittääksesi tiedoston kirjassa tai "Hylkää" hävittääksesi kaikki muutokset.

en: Discard
fi: Hylkää

en: Import
fi: Tuo

en: Before: Replace %s
fi: Ennen: Vaihda %s

en: You must first open a book in order to see the report.
fi: Sinun on ensin avattava kirja, jotta näet raportin.

en: You must first open a book in order to check links.
fi: Sinun on ensin avattava kirja, jotta voit tarkistaa linkit.

en: You must first open a book in order to compress images.
fi: Sinun on ensin avattava kirja, jotta kuvia voisi pakata.

en: Before: compress images
fi: Ennen: pakkaa kuvat

en: Unexpected error
fi: Odottamaton virhe

en: Failed to compress images, click "Show details" for more information
fi: Kuvien pakkaaminen epäonnistui, lisätietoja saat napsauttamalla "Näytä tiedot"

en: Cannot decode
fi: Koodausta ei voi purkaa

en: Cannot edit %s as it appears to be in an unknown character encoding
fi: %s ei voi muokata, koska se näyttää olevan tuntemattomassa merkkikoodauksessa

en: No book is currently open. You must first open a book to edit.
fi: Yhtään kirjaa ei ole tällä hetkellä auki. Sinun on ensin avattava kirja muokkausta varten.

en: The current book is being saved in the background. Quitting now will <b>abort the save process</b>! Finish saving first?
fi: Nykyinen kirja tallennetaan taustalla. Lopettaminen nyt <b>keskeyttää tallennusprosessin</b>! Lopetatko tallentamisen ensin?

en: &Quit immediately
fi: &Lopeta välittömästi

en: Finish &saving first
fi: Lopeta tallennu&s ensin

en: There are unsaved changes, if you quit without saving, you will lose them.
fi: Tallentamattomia muutoksia. Jos lopetat tallentamatta, menetät ne.

en: &Save and Quit
fi: &Tallenna ja lopeta

en: &Quit without saving
fi: &Lopeta tallentamatta

en: Saving, please wait...
fi: Tallennetaan, odota hetki...

en: Favorites
fi: Suosikit

en: European scripts
fi: Eurooppalaiset skriptit

en: Armenian
fi: Armenia

en: Armenian ligatures
fi: Armenian ligatuurit

en: Coptic
fi: Kopti

en: Coptic in Greek block
fi: Koptinnen kreikankielisessä lohkossa

en: Cypriot syllabary
fi: Kyproslainen tavu

en: Cyrillic
fi: Kyrillinen

en: Cyrillic supplement
fi: Kyrillinen laajennus

en: Cyrillic extended A
fi: Kyrillinen laajennettu A

en: Cyrillic extended B
fi: Kyrillinen laajennettu B

en: Georgian
fi: Georgia

en: Georgian supplement
fi: Georgian laajennus

en: Glagolitic
fi: Glagoliittinen

en: Gothic
fi: Gootti

en: Greek and Coptic
fi: Kreikkalainen ja koptilainen

en: Greek extended
fi: Kreikan laajennettu

en: Latin, Basic & Latin-1 supplement
fi: Latinankielinen, perus- ja latinankielinen-1-lisä

en: Latin extended A
fi: Latinankielinen laajennettu A

en: Latin extended B
fi: Latinankielinen laajennettu B

en: Latin extended C
fi: Latinankielinen laajennettu C

en: Latin extended D
fi: Latinankielinen laajennettu D

en: Latin extended additional
fi: Latinankielinen lisälaajennus

en: Latin ligatures
fi: Latinalaiset ligatuurit

en: Fullwidth Latin letters
fi: Täysleveät latinalaiset kirjaimet

en: Linear B syllabary
fi: Lineaarinen B-silbaari

en: Linear B ideograms
fi: Lineaariset B-ideogrammit

en: Old italic
fi: Vanha italialainen

en: Phonetic symbols
fi: Foneettiset symbolit

en: IPA extensions
fi: IPA Laajennukset

en: Phonetic extensions
fi: Foneettiset laajennukset

en: Phonetic extensions supplement
fi: Foneettisten laajennusten täydennys

en: Modifier tone letters
fi: Muunnosäänekirjaimet

en: Spacing modifier letters
fi: Välilyöntiä muuttavat kirjaimet

en: Superscripts and subscripts
fi: Ylä- ja alaindeksit

en: Combining diacritics
fi: Diakriittisten merkkien yhdistäminen

en: Combining diacritical marks
fi: Diakriittisten merkkien yhdistäminen

en: Combining diacritical marks for symbols
fi: Symbolien diakriittisten merkkien yhdistäminen

en: Combining diacritical marks supplement
fi: Yhdistämällä diakriittisiä merkkejä täydennys

en: Combining half marks
fi: Puolimerkkien yhdistäminen

en: African scripts
fi: Afrikkalaiset skriptit

en: Bamum supplement
fi: Bamum laajennus

en: Egyptian hieroglyphs
fi: Egyptiläiset hieroglyfit

en: Ethiopic
fi: Etiopialainen

en: Ethiopic supplement
fi: Etiopian laajennus

en: Ethiopic extended
fi: Etiopian laajennettu

en: Ethiopic extended A
fi: Etiopian laajennettu A

en: Meroitic cursive
fi: Meroitinen kursiivi

en: Meroitic hieroglyphs
fi: Meroitilaiset hieroglyfit

en: Middle Eastern scripts
fi: Lähi-idän skriptit

en: Arabic
fi: Arabia

en: Arabic supplement
fi: Arabian täydennysosa

en: Arabic extended A
fi: Arabia laajennettu A

en: Arabic presentation forms A
fi: Arabian esitysmuoto A

en: Arabic presentation forms B
fi: Arabian esitysmuoto B

en: Cuneiform numbers and punctuation
fi: Cuneiform numerot ja välimerkit

en: Hebrew
fi: Heprea

en: Hebrew presentation forms
fi: Hepreankieliset esitysmuodot

en: Imperial Aramaic
fi: Keisarillinen aramea

en: Inscriptional Pahlavi
fi: Pahlavi-kirjoitukset

en: Inscriptional Parthian
fi: Parthialainen kirjoitusasu

en: Old Persian
fi: Vanha persialainen

en: Old South Arabian
fi: Vanha Etelä-arabialainen

en: Phoenician
fi: Foinikia

en: Samaritan
fi: Samarialainen

en: Syriac
fi: Syyria

en: Ugaritic
fi: Ugarit

en: Central Asian scripts
fi: Keski-Aasian skriptit

en: Mongolian
fi: Mongolia

en: Old Turkic
fi: Vanha turkkilainen

en: Tibetan
fi: Tiibetti

en: South Asian scripts
fi: Etelä-Aasian skrptit

en: Devanagari extended
fi: Devanagari laajennettu

en: Meetei Mayek extensions
fi: Meetei Mayekin laajennus

en: Tamil
fi: Tamili

en: Vedic extensions
fi: Vedic laajennus

en: Southeast Asian scripts
fi: Kaakkois-Aasian skriptit

en: Balinese
fi: Bali

en: Buginese
fi: Bugi

en: Javanese
fi: Jaava

en: Khmer symbols
fi: Khmer symbolit

en: Myanmar extended A
fi: Myanmar laajennettu A

en: New Tai Lue
fi: Uusi Tai Lue

en: Sundanese
fi: Sunda

en: Sundanese supplement
fi: Sundanese laajennus

en: Philippine scripts
fi: Filippiini skriptit

en: East Asian scripts
fi: Itä-Aasian skriptit

en: Bopomofo extended
fi: Bopomofo laajennettu

en: CJK Unified ideographs
fi: CJK yhtenäiset ideografiat

en: CJK Unified ideographs extension A
fi: CJK Yhtenäiset ideografiat laajennus A

en: CJK Unified ideographs extension B
fi: CJK Yhtenäiset ideografiat laajennus B

en: CJK Unified ideographs extension C
fi: CJK Yhtenäiset ideografiat laajennus C

en: CJK Unified ideographs extension D
fi: CJK Yhtenäiset ideografiat laajennus D

en: CJK compatibility ideographs
fi: CJK-yhteensopivuusideografiat

en: CJK compatibility ideographs supplement
fi: CJK-yhteensopivuusideografioiden täydennys

en: Kangxi radicals
fi: Kangxi radikaalit

en: CJK radicals supplement
fi: CJK-radikaalien täydennys

en: CJK strokes
fi: CJK-viivaukset

en: Ideographic description characters
fi: Ideografiset kuvausmerkit

en: Katakana phonetic extensions
fi: Katakana-foneettiset laajennukset

en: Kana supplement
fi: Kana laajennus

en: Halfwidth Katakana
fi: Puolileveä Katakana

en: Hangul syllables
fi: Hangulin tavut

en: Hangul Jamo extended A
fi: Hangul Jamo laajennettu A

en: Hangul Jamo extended B
fi: Hangul Jamo laajennettu B

en: Hangul compatibility Jamo
fi: Hangul yhteensopiva Jamo

en: Halfwidth Jamo
fi: Puolileveä Jamo

en: Yi syllables
fi: Yi tavut

en: Yi radicals
fi: Yi radikaalit

en: American scripts
fi: Amerikkalaiset skriptit

en: Unified Canadian aboriginal syllabics
fi: Kanadan aboriginaalien yhtenäiset tavut

en: UCAS extended
fi: UCAS laajennettu

en: Other
fi: Muu

en: Alphabetic presentation forms
fi: Aakkosellinen esitysmuoto

en: Halfwidth and Fullwidth forms
fi: Puolileveät ja täysleveät muodot

en: Punctuation
fi: Välimerkit

en: General punctuation
fi: Yleiset välimerkit

en: ASCII punctuation
fi: ASCII välimerkit

en: Latin-1 punctuation
fi: Latin-1 välimerkit

en: Small form variants
fi: Pienet muotomuunnokset

en: Supplemental punctuation
fi: Täydentävät välimerkit

en: CJK symbols and punctuation
fi: CJK-symbolit ja välimerkit

en: CJK compatibility forms
fi: CJK-yhteensopivuusmuodot

en: Fullwidth ASCII punctuation
fi: Täysleveät ASCII-välimerkit

en: Vertical forms
fi: Pystysuorat lomakkeet

en: Alphanumeric symbols
fi: Aakkosnumeeriset symbolit

en: Arabic mathematical alphabetic symbols
fi: Arabian matemaattiset aakkoset

en: Letterlike symbols
fi: Kirjaimelliset symbolit

en: Roman symbols
fi: Roomalaiset symbolit

en: Mathematical alphanumeric symbols
fi: Matemaattiset aakkosnumeeriset symbolit

en: Enclosed alphanumerics
fi: Suljetut aakkosnumeeriset merkinnät

en: Enclosed alphanumeric supplement
fi: Suljetut aakkosnumeeriset merkinnät täydennys

en: Enclosed CJK letters and months
fi: Liitteenä CJK-kirjaimet ja -kuukaudet

en: Enclosed ideographic supplement
fi: Liitteenä CJK-kirjaimet ja -kuukaudet täydennys

en: CJK compatibility
fi: CJK-yhteensopivuus

en: Technical symbols
fi: Tekniset symbolit

en: Miscellaneous technical
fi: Sekalaiset tekniset

en: Control pictures
fi: Valvontakuvat

en: Optical character recognition
fi: Optinen kirjaintunnistus

en: Numbers and digits
fi: Numerot ja luvut

en: Aegean numbers
fi: Egeanmeren numerot

en: Ancient Greek numbers
fi: Antiikin Kreikan numerot

en: Common Indic number forms
fi: Yleiset Indic-numeromuodot

en: Counting rod numerals
fi: Laskutangon numerot

en: Fullwidth ASCII digits
fi: Täysleveät ASCII-numerot

en: Number forms
fi: Numeromuodot

en: Rumi numeral symbols
fi: Rumin numerosymbolit

en: Mathematical symbols
fi: Matemaattiset symbolit

en: Arrows
fi: Nuolet

en: Supplemental arrows A
fi: Täydentävät nuolet A

en: Supplemental arrows B
fi: Täydentävät nuolet B

en: Miscellaneous symbols and arrows
fi: Sekalaiset symbolit ja nuolet

en: Mathematical operators
fi: Matemaattiset operaattorit

en: Miscellaneous mathematical symbols A
fi: Sekalaiset matemaattiset symbolit A

en: Miscellaneous mathematical symbols B
fi: Sekalaiset matemaattiset symbolit B

en: Supplemental mathematical operators
fi: Täydentävät matemaattiset operaattorit

en: Ceilings and floors
fi: Lattia- ja kattofunktio

en: Geometric shapes
fi: Geometriset muodot

en: Box drawing
fi: Laatikkopiirustus

en: Block elements
fi: Lohkoelementit

en: Musical symbols
fi: Musiikkisymbolit

en: More musical symbols
fi: Lisää musiikkisymboleja

en: Ancient Greek musical notation
fi: Muinaiskreikkalainen nuottikirjoitus

en: Byzantine musical symbols
fi: Bysantin musiikilliset symbolit

en: Game symbols
fi: Pelisymbolit

en: Chess
fi: Shakki

en: Domino tiles
fi: Domino-laatat

en: Draughts
fi: Tammipeli

en: Japanese chess
fi: Japanilainen shakki

en: Mahjong tiles
fi: Mahjong-laatat

en: Playing cards
fi: Pelikortit

en: Playing card suits
fi: Pelikorttien värit

en: Other symbols
fi: Muut symbolit

en: Alchemical symbols
fi: Alkeemiset symbolit

en: Ancient symbols
fi: Muinaiset symbolit

en: Braille patterns
fi: Pistekirjoituskuviot

en: Currency symbols
fi: Valuuttasymbolit

en: Dingbats
fi: Dingbatit

en: Emoticons
fi: Hymiöt

en: Miscellaneous symbols
fi: Sekalaiset symbolit

en: Miscellaneous symbols and pictographs
fi: Erilaiset symbolit ja kuvakirjoitukset

en: Yijing hexagram symbols
fi: Yijingin heksagrammi -symbolit

en: Yijing mono and digrams
fi: Yijingin mono- ja digrammit

en: Yijing trigrams
fi: Yijingin trigrammit

en: Tai Xuan Jing symbols
fi: Tai Xuan Jing -symbolit

en: Transport and map symbols
fi: Liikenne- ja karttasymbolit

en: Specials
fi: Erikoisuudet

en: Variation selectors
fi: Variaatiovalitsijat

en: Variation selectors supplement
fi: Variaatiovalitsijat täydennys

en: Copy %s to clipboard
fi: Kopioi %s leikepöydälle

en: Add %s to favorites
fi: Lisää %s suosikkeihin

en: Remove %s from favorites
fi: Poista %s suosikeista

en: Restore favorites to defaults
fi: Palauta suosikit oletusasetuksiin

en: Insert character
fi: Lisää merkki

en: Re-arrange favorites
fi: Järjestä suosikit uudelleen

en: Search for Unicode characters by using the English names or nicknames. You can also search directly using a character code. For example, the following searches will all yield the no-break space character: U+A0, nbsp, no-break
fi: Etsi Unicode-merkkejä käyttämällä englanninkielisiä nimiä tai nimimerkkiä. Voit myös etsiä suoraan käyttämällä merkkikoodia. Esimerkiksi kaikki seuraavat haut tuottavat sitovan välilyöntimerkin: U+A0, nbsp, no-break

en: Search by name, nickname or character code
fi: Etsi nimen, nimimerkin tai merkkikoodin perusteella

en: Clear search
fi: Tyhjennä haku

en: Drag and drop characters to re-arrange them. Click the "Re-arrange" button again when you are done.
fi: Järjestä merkit uudelleen vetämällä ja pudottamalla. Napsauta uudelleenjärjestely-painiketta uudelleen, kun olet valmis.

en: Match any word
fi: Täsmää mikä tahansa sana

en: When searching return characters whose names match any of the specified words
fi: Haettessa palauttaa merkkejä, joiden nimet vastaavat mitä tahansa määritetyistä sanoista

en: Check has not been run
fi: Tarkistusta ei ole suoritettu

en: Copy list of errors to clipboard
fi: Kopioi virheluettelo leikepöydälle

en: Click to run a check on the book
fi: Tarkista kirja klikkaamalla sitä

en: Run check
fi: Suorita tarkistus

en: line: %d
fi: rivi: %d

en:  column: %d
fi:  sarake: %d

en: Information
fi: Tietoja

en: Warning
fi: Varoitus

en: Try to fix only this error
fi: Yritä korjata vain tämä virhe

en: Click to open in editor
fi: Avaa editorissa napsauttamalla

en: Try to fix all fixable errors automatically. Only works for some types of error.
fi: Yritä korjata kaikki korjattavissa olevat virheet automaattisesti. Toimii vain joidenkin virhetyyppien kohdalla.

en: Try to correct all fixable errors automatically
fi: Yritä korjata kaikki korjattavissa olevat virheet automaattisesti

en: Re-run check
fi: Tarkista uudelleen

en: Re-run the check
fi: Suorita tarkistus uudelleen

en: Running fixers, please wait...
fi: Korjausohjelmat käynnissä, odota...

en: Running checks, please wait...
fi: Tarkastukset käynnissä, odota...

en: Check external links
fi: Tarkista ulkoiset linkit

en: Checking external links, please wait...
fi: Ulkoisten linkkien tarkistus, odota...

en: Check &anchors
fi: Tarkista &ankkurit

en: Check HTML anchors in links (the part after the #).
     This can be a little slow, since it requires downloading and parsing all the HTML pages.
fi: Tarkista linkkien HTML-ankkurit (#-merkin jälkeinen osa).
    Voi olla hieman hidasta, koska se vaatii kaikkien HTML-sivujen lataamista ja jäsentämistä.

en: Checking failed
fi: Tarkistus epäonnistui

en: There was an error while checking links, click "Show details" for more information
fi: Linkkien tarkistuksessa tapahtui virhe, klikkaa "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja

en: No broken links found
fi: Rikkinäisiä linkkejä ei löytynyt

en: Found a broken link | Found {} broken links
fi[0]: Etsi katkennut linkki
fi[1]: Etsi katkenneita linkkejä

en: Fix this link
fi: Korjaa tämä linkki

en: line number
fi: rivinumero

en: Enter the corrected URL:
fi: Kirjoita korjattu URL-osoite:

en: Fix URL
fi: Korjaa URL

en: Font
fi: Fontti

en: Image
fi: Kuva

en: Stylesheet
fi: Tyylitiedosto

en: Completion failed
fi: Valmistuminen epäonnistui

en: Failed to get completions, click "Show details" for more information. Future errors during completion will be suppressed.
fi: Valmistuminen epäonnistui, napsauta "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja. Tulevat virheet valmistumisen aikana estetään.

en: Failed to get completion data
fi: Valmistumistietojen saaminen epäonnistui

en: Calculating differences, please wait...
fi: Erojen laskeminen, odota...

en: Differences between books
fi: Erot kirjojen välillä

en: Go to previous change
fi: Siirry edelliseen muutokseen

en: &Previous change
fi: Edellinen &muutos

en: Go to next change
fi: Siirry seuraavaan muutokseen

en: &Next change
fi: &Seuraava muutos

en: Search for text
fi: Etsi tekstiä

en: Next &match
fi: Seuraava osu&ma

en: P&revious match
fi: &Edellinen osuma

en: Left panel
fi: Vasen paneeli

en: Perform search in the left panel
fi: Suorita haku vasemmassa paneelissa

en: Right panel
fi: Oikea paneeli

en: Perform search in the right panel
fi: Suorita haku oikeassa paneelissa

en: &Options
fi: &Asetukset

en: Change how the differences are displayed
fi: Erojen näyttötavan muuttaminen

en: Lines of context around each change
fi: Kontekstirivit kunkin muutoksen ympärillä

en: Show %d lines of context
fi: Näytä %d kontekstiriviä

en: Show all text
fi: Näytä kaikki teksti

en: Double click right side to edit
fi: Muokkaa kaksoisnapsauttamalla oikeaa puolta

en: Double click on any change in the right panel to edit that location in the editor
fi: Kaksoisnapsauta mitä tahansa muutosta oikeassa paneelissa muokataksesi kyseistä sijaintia editorissa

en: Beautify files before comparing them
fi: Kaunista tiedostot ennen niiden vertailua

en: Do not beautify files before comparing
fi: Älä kaunista tiedostoja ennen vertailua

en: The books are identical
fi: Kirjat ovat identtiset

en: No changes found
fi: Muutoksia ei löytynyt

en: The files are identical
fi: Tiedostot ovat identtiset

en: No differences found
fi: Eroavaisuuksia ei löytynyt

en: The folders are identical
fi: Kansiot ovat identtiset

en: [%s was added]
fi: [%s lisättiin]

en: [%s was removed]
fi: [%s poistettiin]

en: Previous change
fi: Edellinen muutos

en: Next change
fi: Seuraava muutos

en: Open file in the editor
fi: Avaa tiedosto editorissa

en: This file was added
fi: Tämä tiedosto lisättiin

en: This file was removed
fi: Tämä tiedosto poistettiin

en: [This file was renamed from %s]
fi: [Tämä tiedosto nimettiin uudelleen nimestä %s]

en: [This file was renamed to %s]
fi: [Tämä tiedosto nimettiin uudelleen nimellä %s]

en: Binary file of size: %s
fi: Binääritiedosto, jonka koko: %s

en: Image could not be rendered
fi: Kuvaa ei voitu renderöidä

en: Size: {0} Resolution: {1}x{2}
fi: Koko: {0} Resoluutio: {1}x{2}

en: The files are identical after beautifying
fi: Tiedostot ovat identtisiä kaunistamisen jälkeen

en: Choose the external resources to download
fi: Valitse ladattavat ulkoiset resurssit

en: one instance | {} instances
fi[0]: yksi instanssi
fi[1]: {} yksi instanssia

en: Download external resources
fi: Lataa ulkoisia resursseja

en: Searching for external resources...
fi: Etsitään ulkoisia resursseja...

en: Scan failed
fi: Skannaus epäonnistui

en: Failed to scan for external resources, click "Show details" for more information.
fi: Ulkoisten resurssien etsiminen epäonnistui, napsauta "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja.

en: No external resources found
fi: Ulkoisia resursseja ei löytynyt

en: No external resources were found in this book.
fi: Tästä kirjasta ei löytynyt ulkoisia resursseja.

en: Failed to download external resources, click "Show details" for more information.
fi: Ulkoisten resurssien lataaminen epäonnistui, napsauta "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja.

en: Some downloads failed
fi: Jotkin lataukset epäonnistuivat

en: Failed to download some external resources, click "Show details" for more information.
fi: Joidenkin ulkoisten resurssien lataaminen epäonnistui, napsauta "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja.

en: Updating resources in book...
fi: Päivitetään kirjan resursseja...

en: Successfully processed the external resource | Successfully processed {} external resources
fi[0]: Ulkoisen resurssin käsittely onnistui
fi[1]: Ulkoisten resurssien käsittely onnistui

en: Could not download one image | Could not download {} images
fi[0]: Yhden kuvan lataaminen ei onnistu
fi[1]: {} kuvaa ei voitu ladata

en: Replace failed
fi: Korvaaminen epäonnistui

en: Failed to replace external resources, click "Show details" for more information.
fi: Ulkoisten resurssien korvaaminen epäonnistui, napsauta "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja.

en: Trim image
fi: Trimmaa kuvaa

en: Auto-trim image
fi: Trimmaa kuvaa automaattisesti

en: Rotate image
fi: Kierrä kuvaa

en: Resize image
fi: Muuta kuvan kokoa

en: Sharpen image
fi: Terävöitä kuvaa

en: Blur image
fi: Sumenna kuvaa

en: Make image look like an oil painting
fi: Tee kuvasta öljyvärimaalauksen näköinen

en: De-speckle image
fi: Pilkullinen kuva

en: Normalize image
fi: Normalisoi kuva

en: No image
fi: Ei kuvaa

en: No image loaded
fi: Kuvaa ei ole ladattu

en: Invalid image
fi: Virheellinen kuva

en: The current image is not valid
fi: Nykyinen kuva ei kelpaa

en: Drop image
fi: Pudota kuva

en: Paste image
fi: Liitä kuva

en: No image available in the clipboard
fi: Leikepöydällä ei ole kuvaa

en: No active selection, first select a region in the image, by dragging with your mouse
fi: Aktiivista valintaa ei ole, valitse ensin alue kuvasta vetämällä hiirellä

en: Not a valid image
fi: Kuva ei ole kelvollinen

en: Choose the new width and height
fi: Valitse uusi leveys ja korkeus

en: Cutting of images is not allowed. If you want to delete the image, use the files browser to do it.
fi: Kuvien leikkaaminen ei ole sallittua. Jos haluat poistaa kuvan, tee se tiedostoselaimella.

en: File actions tool bar
fi: Tiedostotoiminnot-työkalurivi

en: Edit actions tool bar
fi: Muokkaa toimintotyökalupalkkia

en: Image filters
fi: Kuvasuodattimet

en: Improve contrast (normalize image)
fi: Paranna kontrastia (normalisoi kuva)

en: Image information bar
fi: Kuvan tietopalkki

en: Copy selected region
fi: Kopioi valittu alue

en: Paste into selected region
fi: Liitä valittuun alueeseen

en: Copy image
fi: Kopioi kuva

en: The standard deviation for the Gaussian sharpen operation (higher means more sharpening)
fi: Gaussin terävöitysoperaation keskihajonta (suurempi tarkoittaa enemmän terävöitystä).

en: The standard deviation for the Gaussian blur operation (higher means more blurring)
fi: Gaussin sumennusoperaation keskihajonta (suurempi tarkoittaa enemmän sumennusta)

en: Oilify image
fi: Öljyinen kuva

en: The strength of the operation (higher numbers have larger effects)
fi: Toiminnan voimakkuus (suuremmilla numeroilla isommat vaikutukset)

en: Choose file name
fi: Valitse tiedostonimi

en: You must specify a file name for the new file, with an extension.
fi: Sinun on määritettävä uudelle tiedostolle tiedostonimi päätteeneineen.

en: Choose an image
fi: Valitse kuva

en: Images in book
fi: Kuvat kirjassa

en: &Existing images in the book
fi: &Olemassa olevat kuvat kirjassa

en: Search for image by file name
fi: Etsi kuvaa tiedostonimen perusteella

en: Refresh the displayed images
fi: Päivitä näytetyt kuvat

en: &Import image
fi: &Tuo kuva

en: Import an image from elsewhere in your computer
fi: Tuo kuva muualta tietokoneesta

en: &Paste image
fi: &Liitä kuva

en: Paste an image from the clipboard
fi: Liitä kuva leikepöydältä

en: Full page image
fi: Koko sivun kuva

en: Insert the image so that it takes up an entire page when viewed in a reader
fi: Lisää kuva niin, että se vie koko sivun, kun sitä tarkastellaan lukuohjelmassa

en: Preserve aspect ratio
fi: Säilytä kuvasuhde

en: Preserve the aspect ratio of the inserted image when rendering it full paged
fi: Säilytä lisätyn kuvan kuvasuhde, kun renderöit sen koko sivun kokoiseksi

en: &Zoom in
fi: Läh&ennä

en: There is no image on the clipboard
fi: Leikepöydällä ei ole kuvaa

en: Invalid file extension
fi: Virheellinen tiedostopääte

en: The file name you choose must have a .jpg or .png extension
fi: Valitsemallasi tiedostonimellä on oltava .jpg tai .png tunniste

en: Choose the folder into which the files will be placed
fi: Valitse kansio johon tiedostot sijoitetaan

en: Create new folder
fi: Luo uusi kansio

en: Enter a name for the new folder
fi: Kirjoita nimi uudelle kansiolle

en: Folder name
fi: Kansion nimi

en: Create new book
fi: Luo uusi kirja

en: &Authors:
fi: &Tekijät:

en: &Language:
fi: &Kieli:

en: Invalid markup
fi: Virheellinen markup

en: The current block tag has an existing unclosed style attribute. Run the Fix HTML tool first.
fi: Nykyisellä lohkotagilla on olemassa oleva sulkeutumaton tyyliattribuutti. Suorita ensin 'Korjaa HTML'.

en: Invalid HTML
fi: Virheellinen HTML

en: There is an unclosed %s tag. You should run the Fix HTML tool before trying to rename tags.
fi: Sulkematon %s-tagi on olemassa. Sinun pitäisi käyttää 'Korjaa HTML'-työkalua ennen kuin yrität nimetä tageja uudelleen.

en: No tag found
fi: Tagia ei löytynyt

en: No suitable block level tag was found to rename
fi: Sopivaa lohkotason tagia uudelleennimeämiseen ei löytynyt

en: Cursor inside tag
fi: Kohdistin tagin sisällä

en: Cannot split as the cursor is inside the tag definition
fi: Jakaminen ei onnistu, koska kursori on tunnistemääritelmän sisällä

en: No suitable tag was found to split
fi: Sopivaa tagia ei löytynyt jaettavaksi

en: There is an unclosed %s tag. You should run the Fix HTML tool before trying to split tags.
fi: Sulkematon %s-tagi on olemassa. Sinun pitäisi käyttää 'Korjaa HTML'-työkalua ennen kuin yrität jakaa tunnisteita.

en: Not in a block tag
fi: Ei lohkotagissa

en: Cannot change text alignment as the cursor is not inside a block level tag, such as a &lt;p&gt; or &lt;div&gt; tag.
fi: Tekstin tasausta ei voi muuttaa, koska kohdistin ei ole lohkotason tagin, kuten &lt;p&gt;- tai &lt;div&gt;-tunnisteen sisällä.

en: Insert filler text
fi: Lisää täytetekstiä

en: Insert a tag
fi: Lisää tagi

en: Insert a self closing tag
fi: Lisää itsesulkeutuva tagi

en: Insert a HTML link
fi: Lisää HTML-linkki

en: Insert a HTML image
fi: Lisää HTML-kuva

en: Insert a HTML tag with a class
fi: Lisää HTML-tagi luokan kanssa

en: No snippet found
fi: Pätkää ei löytynyt

en: No matching snippet was found
fi: Vastaavaa pätkää ei löytynyt

en: For help with snippets, see the <a href="%s">User Manual</a>
fi: Apua snippettien käyttöön saat <a href="%s">Käyttäjän käsikirjasta</a>

en: The name of this snippet
fi: Tämän pätkän nimi

en: The text used to trigger this snippet
fi: Tämän pätkän käynnistämiseen käytetty teksti

en: Tri&gger:
fi: Lau&kaisin:

en: &File types:
fi: &Tiedostotyypit:

en: Which file types this snippet should be active in
fi: Millaisissa tiedostotyypeissä tämän pätkän pitäisi olla aktiivinen

en: You can test your snippet here
fi: Voit testata pätkääsi täällä

en: T&est:
fi: T&esti:

en: Create a snippet
fi: Luo snippet

en: Edit snippet
fi: Muokkaa katkelmaa

en: You must provide a name for this snippet
fi: Sinun on annettava tälle pätkälle nimi

en: You must provide a trigger for this snippet
fi: Sinun on annettava laukaisija tälle pätkälle

en: You must provide a template for this snippet
fi: Sinun on annettava malli tälle pätkälle

en: You must specify at least one file type
fi: Sinun on määritettävä vähintään yksi tiedostotyyppi

en: Create/edit snippets
fi: Luo/muokkaa pätkiä

en: Search for a snippet
fi: Etsi pätkä

en: &Add snippet
fi: Lisää k&atkelma

en: &Edit snippet
fi: &Muokkaa pätkää

en: &Remove snippet
fi: &Poista pätkä

en: Change &built-in
fi: Vaihda sisäänrakennettu

en: Invalid snippet
fi: Virheellinen pätkä

en: Cannot edit snippet
fi: Pätkää ei voi muokata

en: No snippet selected
fi: Pätkää ei ole valittu

en: No snippets found
fi: Pätkiä ei löytynyt

en: No snippets found for query: %s
fi: Kyselyyn ei löytynyt snippettejä: %s

en: Choose the built-in snippet to modify:
fi: Valitse muokattava sisäänrakennettu pätkä:

en: Invalid text
fi: Virheellinen teksti

en: Unterminated string
fi: Päättymätön merkkijono

en: Hold down the Ctrl key and click to open this link
fi: Avaa tämä linkki pitämällä Ctrl-näppäintä alhaalla ja napsauttamalla sitä

en: This link points to a file that is not present in the book
fi: Tämä linkki osoittaa tiedostoon, jota ei ole kirjassa

en: An unescaped < is not allowed. Replace it with &lt;
fi: Pelkkä < ei ole sallittu. Korvaa se &lt:llä;

en: An unescaped ampersand is not allowed. Replace it with &amp;
fi: Unescaped 'et' ei ole sallittu. Korvaa se sanalla &amp;

en: An unescaped > is not allowed. Replace it with &gt;
fi: Unescaped '>' ei ole sallittu. Korvaa se sanalla &gt;

en: / not allowed except at the end of the tag
fi: / ei sallittu paitsi tagin lopussa

en: Unknown character
fi: Tuntematon merkki

en: A closing tag must contain only the tag name and nothing else
fi: Sulkeva tagi saa sisältää vain tunnisteen nimen eikä mitään muuta

en: Expecting an attribute value
fi: Odotettiin attribuutin arvoa

en: A tag name cannot end with a colon
fi: Tagin nimi ei voi päättyä kaksoispisteeseen

en: Hold down the Ctrl key and click to open the first matching CSS style rule
fi: Pidä Ctrl-näppäintä alhaalla ja napsauta avataksesi ensimmäisen vastaavan CSS-tyylisäännön

en: Sorting CSS rules can in rare cases change the effective styles applied to the book. Are you sure you want to proceed?
fi: CSS-sääntöjen lajittelu voi harvoissa tapauksissa muuttaa kirjaan sovellettavia tehokkaita tyylejä. Oletko varma, että haluat jatkaa?

en: Create custom theme
fi: Luo mukautettu teema

en: &Name of custom theme:
fi: &Muokatun teeman nimi:

en: &Builtin theme to base on:
fi: &Sisäänrakennettu teema pohjana:

en: You must specify a name for your theme
fi: Sinun on määritettävä teemallesi nimi

en: A custom theme with the name %s already exists
fi: Mukautettu teema, jonka nimi %s on jo olemassa

en: No color
fi: Ei väriä

en: Red: {0} Green: {1} Blue: {2}
fi: Punainen: {0} Vihreä: {1} Sininen: {2}

en: Remove color
fi: Poista väri

en: &Background
fi: &Tausta

en: &Foreground
fi: &Edusta

en: &Italic
fi: Kurs&ivoitu

en: B&old
fi: Lihav&oitu

en: &Underline:
fi: Alleviivatt&u:

en: <h2>Creating a custom theme</h2>
    
    <p id="attribute" lang="und">You can create a custom syntax highlighting theme, with your own colors and font styles. The most important types of highlighting rules are described below. Note that not every rule supports every kind of customization, for example, changing font or underline styles for the <code>Cursor</code> rule does not have any effect as that rule is used only for the color of the blinking cursor.</p>
    
    <p>As you make changes to your theme on the left, the changes will be reflected live in this panel.</p>
    
    <p xml:lang="und">
    {Normal}
        The most important rule. Sets the foreground and background colors for the     editor as well as the style of "normal" text, that is, text that does not match any special syntax.
    
    {Visual}
        Defines the colors for text selected by the mouse.
    
    {CursorLine}
        Defines the color for the line containing the cursor.
    
    {LineNr}
        Defines the colors for the line numbers on the left.
    
    {MatchParen}
        Defines the colors for matching tags in HTML and matching
        braces in CSS.
    
    {Function}
        Used for highlighting tags in HTML
    
    {Type}
        Used for highlighting attributes in HTML
    
    {Statement}
        Tag names in HTML
    
    {Constant}
        Namespace prefixes in XML and constants in CSS
    
    {SpecialCharacter}
        Non{endash}breaking{nbsp}spaces/hyphens in HTML
    
    {Error}
        Syntax errors such as <this <>
    
    {SpellError}
        Misspelled words such as <span lang="en">thisword</span>
    
    {Comment}
        Comments like <!-- this one -->
    
    </p>
    
    <style type="text/css">
    /* Some CSS so you can see how the highlighting rules affect it */
    
    p.someclass {{
        font-family: serif;
        font-size: 12px;
        line-height: 1.2;
    }}
    </style>
fi: <h2>Mukautetun teeman luominen</h2>
    
    <p id="attribute" lang="und">Voit luoda mukautetun syntaksin korostusteeman, jossa on omat värit ja kirjasintyylit. Tärkeimmät korostussääntöjen tyypit kuvataan alla. Huomaa, että kaikki säännöt eivät tue kaikenlaista mukauttamista, esimerkiksi fontin tai alleviivaustyylien muuttamisella <code>Cursor</code> sääntöön ei ole mitään vaikutusta, koska kyseistä sääntöä käytetään vain vilkkuvan kursorin väriin.</p>
    
    <p>Kun teet muutoksia teemaan vasemmalla puolella, muutokset näkyvät suoraan tässä paneelissa.</p>
    
    <p xml:lang="und">
    {Normal}
        Tärkein sääntö. Asettaa editorin etu- ja taustavärit sekä "normaalin" tekstin tyylin, eli tekstin, joka ei vastaa mitään erityistä syntaksia.
    
    {Visual}
        Määrittää hiirellä valitun tekstin värit.
    
    {CursorLine}
        Määrittää kursorin sisältävän rivin värin.
    
    {LineNr}
        Määrittää vasemmalla olevien rivinumeroiden värit.
    
    {MatchParen}
        Määrittää HTML:ssä olevien vastaavien tunnisteiden värit ja vastaavat
        sulkeet CSS:ssä.
    
    {Function}
        Käytetään tagien korostamiseen HTML:ssä
    
    {Type}
        Käytetään HTML:n attribuuttien korostamiseen
    
    {Statement}
        Tagien nimet HTML:ssä
    
    {Constant}
        Nimiavaruuden etuliitteet XML:ssä ja vakiot CSS:ssä
    
    {SpecialCharacter}
        Non{endash}breaking{nbsp}spaces/hyphens HTML:ssä
    
    {Error}
        Syntaksivirheet, kuten <this <>
    
    {SpellError}
        Kirjoitusvirheet, kuten <span lang="en">thisword</span>
    
    {Comment}
        Kommentit kuten <!-- this one -->
    
    </p>
    
    <style type="text/css">
    /* Joitain CSS:iä, jotta näet, miten korostussäännöt vaikuttavat */
    
    p.someclass {{
        font-family: serif;
        font-size: 12px;
        line-height: 1.2;
    }}
    </style>

en: Create/edit custom theme
fi: Luo/muokkaa mukautettua teemaa

en: &Edit theme:
fi: &Muokkaa teemaa:

en: Add &new theme
fi: &Lisää uusi teema

en: &Remove theme
fi: &Poista teema

en: &Bold
fi: &Lihavoitu

en: Make the selected text bold
fi: Lihavoi valittu teksti

en: <h3>Bold</h3>Make the selected text bold
fi: <h3>Lihavoitu</h3>Lihavoi valittu teksti

en: Make the selected text italic
fi: Kursivoi valittu teksti

en: <h3>Italic</h3>Make the selected text italic
fi: <h3>Kursivoitu</h3>Kursivoi valittu teksti

en: &Underline
fi: Alleviivaa

en: Underline the selected text
fi: Alleviivaa valittu teksti

en: <h3>Underline</h3>Underline the selected text
fi: <h3>Alleviivaus</h3>Alleviivaa valittu teksti

en: &Strikethrough
fi: Yliviivau&s

en: Draw a line through the selected text
fi: Piirrä viiva valitun tekstin läpi

en: <h3>Strikethrough</h3>Draw a line through the selected text
fi: <h3>Yliviivaus</h3>Piirrä viiva valitun tekstin läpi

en: &Superscript
fi: Yläindek&si

en: Make the selected text a superscript
fi: Tee valitusta tekstistä yläindeksiä

en: <h3>Superscript</h3>Set the selected text slightly smaller and above the normal line
fi: <h3>Yläindeksi</h3>Aseta valittu teksti hieman pienemmäksi ja normaaliviivan yläpuolelle

en: &Subscript
fi: Alaindek&si

en: Make the selected text a subscript
fi: Tee valitusta tekstistä alaindeksiä

en: <h3>Subscript</h3>Set the selected text slightly smaller and below the normal line
fi: <h3>Alaindeksi</h3>Aseta valittu teksti hieman pienemmäksi ja normaaliviivan alapuolelle

en: &Color
fi: &Väri

en: Change text color
fi: Vaihda tekstin väri

en: <h3>Color</h3>Change the color of the selected text
fi: <h3>Color</h3>Vaihda valitun tekstin väri

en: &Background color
fi: &Taustaväri

en: Change background color of text
fi: Vaihda tekstin taustaväri

en: <h3>Background color</h3>Change the background color of the selected text
fi: <h3>Taustaväri</h3>Vaihda valitun tekstin taustaväri

en: Align &left
fi: Tasaa &vasemmalle

en: <h3>Align left</h3>Align the paragraph to the left
fi: <h3>Kohdista vasemmalle</h3>Kohdista kappale vasemmalle

en: &Center
fi: &Keski

en: <h3>Center</h3>Center the paragraph
fi: <h3>Keskus</h3>Keskitä kappale

en: Align &right
fi: Tasaa &oikealle

en: <h3>Align right</h3>Align the paragraph to the right
fi: <h3>Kohdista oikealle</h3>Kohdista kappale oikealle

en: &Justify
fi: &Tasaa

en: Justify
fi: Tasaa

en: <h3>Justify</h3>Align the paragraph to both the left and right margins
fi: <h3>Tasaa</h3>Tasaa kappale sekä vasempaan että oikeaan reunukseen

en: &Sort style rules
fi: Lajittele tyyli&säännöt

en: Sort the style rules
fi: Lajittele tyylisäännöt

en: &Insert image
fi: &Lisää kuva

en: Insert an image into the text
fi: Lisää kuva tekstiin

en: <h3>Insert image</h3>Insert an image into the text
fi: <h3>Insert image</h3>Lisää kuva tekstiin

en: Insert &hyperlink
fi: Lisää &hyperlinkki

en: Insert hyperlink
fi: Lisää hyperlinkki

en: <h3>Insert hyperlink</h3>Insert a hyperlink into the text
fi: <h3>Insert hyperlink</h3>Lisää hyperlinkki tekstiin

en: Smart &comment
fi: Älykäs &kommentti

en: Smart comment (toggle block comments)
fi: Älykäs kommentti (vaihda kommenttien estäminen)

en: <h3>Smart comment</h3>Comment or uncomment text<br><br>If the cursor is inside an existing block comment, uncomment it, otherwise comment out the selected text.
fi: <h3>Älykäs kommentti</h3>Kommentoi tai poista kommentti tekstistä<br><br>Jos kursori on olemassa olevan lohkokommentin sisällä, poista kommentti, muuten kommentoi valittu teksti pois.

en: Convert the paragraph to &lt;%s&gt;
fi: Muunna kappale muotoon &lt;%s&gt;

en: &Lower case
fi: &Pienet kirjaimet

en: &Swap case
fi: Vaihda kirjainkokoa

en: &Upper case
fi: &Isot kirjaimet

en: &Capitalize
fi: &Suuraakkoset

en: &Title case
fi: Otsikkokoko

en: Change the case of the selected text: %s
fi: Vaihda valitun tekstin kirjainlaji: %s

en: Insert &tag
fi: Lisää &tagi

en: Insert tag
fi: Lisää tagi

en: <h3>Insert tag</h3>Insert a tag, if some text is selected the tag will be inserted around the selected text
fi: <h3>Lisää tunniste</h3>Lisää tagi, jos jokin teksti on valittu, tagi lisätään valitun tekstin ympärille

en: Remove &tag
fi: Poista &tagi

en: Remove tag
fi: Poista tagi

en: <h3>Remove tag</h3>Remove the currently highlighted tag
fi: <h3>Poista tagi</h3>Poista tällä hetkellä korostettu tagi

en: &Split tag
fi: &Jaa tagi

en: Split current tag
fi: Jaa nykyinen tagi

en: <h3>Split tag</h3>Split the current tag at the cursor position
fi: <h3>Jaa tagi</h3>Jaa nykyinen tagi kursorin kohdalla

en: Change paragraph to heading
fi: Vaihda kappale otsikoksi

en: Editor tools
fi: Editorin työkalut

en: Format text
fi: Tekstin muotoilu

en: No text
fi: Ei tekstiä

en: There is no suitable text in the clipboard to paste.
fi: Leikepöydällä ei ole sopivaa tekstiä liitettäväksi.

en: Ignore this word
fi: Ohita tämä sana

en: Add this word to the dictionary: {0}
fi: Lisää tämä sana sanakirjaan: {0}

en: Add this word to the dictionary
fi: Lisää tämä sana sanakirjaan

en: Open %s
fi: Avaa %s

en: Rename the class {}
fi: Nimeä luokka uudelleen {}

en: Show help for: %s
fi: Näytä ohje: %s

en: C&hange case
fi: Vaihda kirjainkokoa

en: Chapter-
fi: Kappale-

en: Style-
fi: Tyyli-

en: Styles
fi: Tyylit

en: Image-
fi: Kuva-

en: Font-
fi: Fontti-

en: Misc-
fi: Sek-

[ctx: edit book file type]
en: Miscellaneous
fi: Sekalaiset

en: The file name must have an extension
fi: Tiedostonimellä on oltava tiedostopääte

en: The file name contains invalid characters
fi: Tiedostonimi sisältää virheellisiä merkkejä

en: This file name already exists in the book
fi: Tämä tiedostonimi on jo kirjassa

en: Bulk rename items
fi: Joukkonimeä kohteita uudelleen

en: All selected files will be renamed to the form prefix-number
fi: Kaikki valitut tiedostot nimetään uudelleen muotoon etuliite-numero

en: &Prefix:
fi: &Etuliite:

en: Starting &number:
fi: Aloitus&numero:

en: Rename files according to their book order
fi: Nimeä tiedostot uudelleen niiden kirjajärjestyksen mukaan

en: Rename the selected files according to the order they appear in the book, instead of the order they were selected in.
fi: Nimeä valitut tiedostot uudelleen siinä järjestyksessä, jossa ne näkyvät kirjassa, eikä siinä järjestyksessä, jossa ne valittiin.

en: Merge the file {0} into the file {1}?
fi: Yhdistetäänkö tiedosto {0} tiedostoon {1}?

en: Merge the {0} selected files into the file {1}?
fi: Yhdistetäänkö {0} valittua tiedostoa tiedostoon {1}?

en: Merge files
fi: Yhdistä tiedostot

en: Full path:
fi: Koko polku:

en: This file is the cover %s for this book
fi: Tämä tiedosto on kirjan kansi %s

en: image
fi: kuva

en: This file contains all the metadata and book structure information
fi: Tämä tiedosto sisältää kaiken metadatan ja kirjan rakennetiedot

en: This file contains the metadata table of contents
fi: Tämä tiedosto sisältää metadatan sisällysluettelon

en: This file is not listed in the book manifest
fi: Tätä tiedostoa ei ole lueteltu kirjan manifestissa

en: This file is marked as non-linear in the spine
    Drag it to the top to make it linear
fi: Tämä tiedosto on merkitty epälineaariseksi kirjan selässä.
    Vedä se yläreunaan tehdäksesi siitä lineaarisen

en: This file is a text file that is not referenced in the spine
fi: Tämä tiedosto on tekstitiedosto, johon ei viitata kirjan selässä

en: This file occurs more than once in the spine
fi: Tämä tiedosto esiintyy kirjan selässä useammin kuin kerran

en: Not a valid font
fi: Fontti ei ole kelvollinen

en: Select all {} files
fi: Valitse kaikki {} tiedostoa

en: De-select all {} files
fi: Poista valinta kaikista {} -tiedostoista

en: Export %s
fi: Vie %s

en: Replace %s with file...
fi: Korvaa %s tiedostolla...

en: Export all %d selected files
fi: Vie kaikki %d valittua tiedostoa

en: &Rename %s
fi: U&udelleen nimeä %s

en: Mark %s as cover image
fi: Merkitse %s kansikuvaksi

en: Mark %s as cover page
fi: Merkitse %s kansilehdeksi

en: Mark %s as Table of Contents
fi: Merkitse %s sisällysluetteloksi

en: &Bulk rename the selected files
fi: &Joukkonimeä valitut tiedostot uudelleen

en: Change the file extensions for the selected files
fi: Muuta valittujen tiedostojen tiedostopäätteitä

en: &Delete the selected file | &Delete the {} selected files
fi[0]: &Poista valittu tiedosto
fi[1]: &Poista valitut {} tiedostoa

en: &Copy the selected file to another editor instance | &Copy the {} selected files to another editor instance
fi[0]: &Kopioi valittu tiedosto toiseen editori-instanssiin
fi[1]: &Kopioi {} valitut tiedostot toiseen editori-instanssiin

en: Paste file from other editor instance
fi: Liitä tiedosto toisesta editori-instanssista

en: Paste {} files from other editor instance
fi: Liitä {} tiedostoa toisesta editorista

en: Link &stylesheets...
fi: Linkitä tyylitaulukoita...

en: &Merge selected text files
fi: Y&hdistä valitut tekstitiedostot

en: &Merge selected style files
fi: &Yhdistä valitut tyylitiedostot

en: Cannot merge
fi: Yhdistäminen ei onnistu

en: No files selected. Select two or more HTML files or two or more CSS files in the Files browser before trying to merge
fi: Tiedostoa ei ole valittu. Valitse kaksi tai useampi HTML-tiedosto tai kaksi tai useampi CSS-tiedosto Tiedostot-selaimessa ennen yhdistämisen aloittamista.

en: Cannot rename
fi: Nimeä ei voi muuttaa

en: %s books do not support file renaming as they do not use file names internally. The filenames you see are automatically generated from the internal structures of the original file.
fi: %s kirjaa eivät tue tiedostojen uudelleennimeämistä, koska ne eivät käytä tiedostonimiä sisäisesti. Näkemäsi tiedostonimet luodaan automaattisesti alkuperäisen tiedoston sisäisistä rakenteista.

en: Not first item
fi: Ei ensimmäinen kohde

en: %s is not the first text item. You should only mark the first text item as cover. Do you want to make it the first item?
fi: %s ei ole ensimmäinen tekstikappale. Vain ensimmäinen tekstikohta pitäisi merkitä kanneksi. Haluatko tehdä siitä ensimmäisen kohteen?

en: The file(s) %s cannot be renamed.
fi: Tiedostoa %s ei voi nimetä uudelleen.

en: New file extension:
fi: Uusi tiedostopääte:

en: Rename files
fi: Nimeä tiedostoja uudelleen

en: The file(s) %s cannot be deleted.
fi: Tiedostoa %s ei voi poistaa.

en: No item with the name %s was found
fi: %s nimistä kohdetta ei löytynyt

en: Choose location
fi: Valitse sijainti

en: Files
fi: Tiedostot

en: No stylesheets
fi: Ei tyylilomakkeita

en: This book currently has no stylesheets. You must first create a stylesheet before linking it.
fi: Tässä kirjassa ei ole tällä hetkellä tyylilomakkeita. Sinun on ensin luotava tyylitaulukko ennen sen linkittämistä.

en: Choose stylesheets
fi: Valitse tyylilomakkeet

en: Choose the stylesheets to link. Drag and drop to re-arrange
fi: Valitse linkitettävät tyylitaulukot. Järjestä uudelleen vetämällä ja pudottamalla

en: Remove existing links to stylesheets
fi: Poista nykyiset linkit tyylitaulukoihin

en: Choose a name for the new (blank) file. To place the file in a specific folder in the book, include the folder name, for example: <i>text/chapter1.html
fi: Valitse uudelle (tyhjälle) tiedostolle nimi. Jos haluat sijoittaa tiedoston tiettyyn kansioon kirjassa, lisää kansion nimi, esimerkiksi: <i>teksti/luku1.html

en: Automatically add style-sheet links into new HTML files
fi: Lisää tyylitaulukkolinkit automaattisesti uusiin HTML-tiedostoihin

en: Import resource file (image/font/etc.)
fi: Tuo resurssitiedosto (kuva/fontti/jne.)

en: Import a file from your computer as a new file into the book.
fi: Tuo tiedosto tietokoneelta uutena tiedostona kirjaan.

en: Choose a name for the imported file
fi: Valitse nimi tuodulle tiedostolle

en: You must specify a name for the new file, with an extension, for example, chapter1.html
fi: Sinun on määritettävä uudelle tiedostopäätteiselle tiedostolle nimi, esimerkiksi chapter1.html

en: Choose master file
fi: Valitse päätiedosto

en: Choose the master file. All selected files will be merged into the master file:
fi: Valitse päätiedosto. Kaikki valitut tiedostot yhdistetään päätiedostoon:

en: Debug output from %s
fi: Vianmäärityksen ulostulo %s:ltä

en: No such function
fi: Tällaista toimintoa ei ole

en: There is no function named %s
fi: Funktiota nimeltä %s ei ole

en: Cannot remove builtin function
fi: Sisäänrakennettua funktiota ei voi poistaa

en: The function %s is a builtin function, it cannot be removed.
fi: Funktio %s on sisäänrakennettu toiminto, sitä ei voi poistaa.

en: Choose a function to run on matched text (by name)
fi: Valitse funktio, joka suoritetaan vastaavalle tekstille (nimen mukaan).

en: Save current search
fi: Tallenna nykyinen haku

en: Show saved searches
fi: Näytä tallennetut haut

en: Create/edit a function
fi: Luo/muokkaa toimintoa

en: F&unction name:
fi: F&unktion nimi:

en: For help with creating functions, see the <a href="%s">User Manual</a>
fi: Ohjeita funktioiden luomiseen on <a href="%s">Käyttäjän käsikirjassa</a>

en: Must specify name
fi: Nimi on määriteltävä

en: You must specify a name for this function.
fi: Sinun on määritettävä tälle toiminnolle nimi.

en: Invalid Python code
fi: Virheellinen Python-koodi

en: The code you created is not valid Python code, with error: %s
fi: Luomasi koodi ei ole kelvollista Python-koodia, virhe: %s

en: No replace function
fi: Ei korvaustoimintoa

en: You must create a Python function named replace in your code
fi: Sinun on luotava koodissasi Python-funktio nimeltä 'korvaa'

en: Inherited from %s
fi: Peritty lähteestä %s

en: Matched CSS rules for %s
fi: Vastaavat CSS-säännöt %s:lle

en: Computed final style
fi: Laskettu lopullinen tyyli

en: Copy everything
fi: Kopioi kaikki

en: No style information found
fi: Tyylitietoja ei löytynyt

en: Move the cursor inside a HTML tag to see what styles apply to that tag.
fi: Siirrä kursori HTML-tunnisteen sisään nähdäksesi, mitä tyylejä kyseiseen tunnisteeseen sovelletaan.

en: %prog [opts] [path_to_ebook] [name_of_file_inside_book ...]
    
    Launch the calibre Edit book tool. You can optionally also specify the names of
    files inside the book which will be opened for editing automatically.
fi: %prog [opts] [path_to_ebook] [name_of_file_inside_book ...]
    
    Käynnistä calibre Edit book -työkalu. Voit valinnaisesti määrittää myös
    kirjan sisällä olevien tiedostojen nimet, jotka avataan automaattisesti muokattavaksi.

en: The text to select in the book when it is opened for editing
fi: Valittava teksti kirjassa, kun se avataan muokattavaksi

en: Change this to the relative path to: %s
fi: Vaihda tämä suhteelliseksi poluksi osoitteeseen: %s

en: Font file added
fi: Fonttitiedosto lisätty

en: The font file <b>{}</b> has been added. The text for the CSS @font-face rule for this file has been copied to the clipboard. You should paste it into whichever CSS file you want to add this font to.
fi: Fonttitiedosto <b>{}</b> on lisätty. Tämän tiedoston CSS @font-face -säännön teksti on kopioitu leikepöydälle. Liitä se siihen CSS-tiedostoon, johon haluat lisätä tämän fontin.

en: Font files added
fi: Fonttitiedostot lisätty

en: The specified font files have been added. The text for the CSS @font-face rules for these files has been copied to the clipboard. You should paste it into whichever CSS file you want to add these fonts to.
fi: Määritetyt fonttitiedostot on lisätty. Näiden tiedostojen CSS @font-face -sääntöjen teksti on kopioitu leikepöydälle. Liitä se siihen CSS-tiedostoon, johon haluat lisätä nämä fontit.

en: Font faces for %s
fi: Fonttityylit %s:lle

en: Embedded
fi: Upotettu

en: Font family
fi: Fonttiperhe

en: Change font
fi: Vaihda fontti

en: Change the font %s to: | Change the fonts %s to:
fi[0]: Vaihda fontti %s seuraavaan:
fi[1]: Vaihda fontit %s seuraavasti:

en: &New font:
fi: &Uusi fontti:

en: The font <i>%s</i> <b>exists</b> on your computer
fi: Fontti <i>%s</i> <b>on </b> tietokoneellasi

en: The font <i>%s</i> <b>does not exist</b> on your computer
fi: Fonttia <i>%s</i> <b>ei ole </b> tietokoneellasi

en: Manage fonts
fi: Fonttien hallinta

en: &Install fonts
fi: &Asenna fontteja

en: &Change selected fonts
fi: &Vaihda valitut fontit

en: &Remove selected fonts
fi: &Poista valitut fontit

en: &Embed all fonts
fi: &Upota kaikki fontit

en: &Subset all fonts
fi: Tiivi&stä kaikki fontit

en: Rescan the book for fonts in case you have made changes
fi: Skannaa kirja uudelleen fonttien osalta, jos olet tehnyt muutoksia

en:  All the fonts declared in this book are shown to the left, along with whether they are embedded or not.
                You can remove or replace any selected font and also embed any declared fonts that are not already embedded.
fi:  Vasemmalla näkyvät kaikki tässä kirjassa ilmoitetut fontit ja tieto siitä, ovatko ne upotettuja vai eivät.
                Voit poistaa tai korvata minkä tahansa valitun fontin ja myös upottaa kaikki ilmoitetut fontit, joita ei ole vielä upotettu.

en:  Double click any font family to see if the font is available for embedding on your computer.
fi:  Kaksoisnapsauta mitä tahansa fonttiperhettä nähdäksesi, onko fontti käytettävissä upotettavaksi tietokoneellesi.

en: The font <b>%s</b> was not found on your computer. If you have the font files, you can install it using the "Install fonts" button in the lower left corner.
fi: Fonttia <b>%s</b> ei löytynyt tietokoneeltasi. Jos sinulla on fonttitiedostot, voit asentaa sen vasemmassa alakulmassa olevasta "Asenna fontteja" -painikkeesta.

en: No fonts selected
fi: Fontteja ei ole valittu

en: No fonts selected, you must first select some fonts in the left panel
fi: Fontteja ei ole valittu, sinun on ensin valittava joitakin fontteja vasemmasta paneelista

en: Remove unused CSS
fi: Poista käyttämätön CSS

en: This will remove all CSS rules that do not match any actual content. There are a couple of additional cleanups you can enable, below:
fi: Tämä poistaa kaikki CSS-säännöt, jotka eivät vastaa varsinaista sisältöä. Alla on pari muuta siivousta, jotka voit ottaa käyttöön:

en: Remove unused &class attributes
fi: Poista käyttämättömät &luokka-attribuutit

en: Remove all class attributes from the HTML that do not match any existing CSS rules
fi: Poista HTML:stä kaikki luokka-attribuutit, jotka eivät vastaa olemassa olevia CSS-sääntöjä

en: Merge CSS rules with identical &selectors
fi: Yhdistä CSS-säännöt, joilla on identtiset &valitsimet

en: Merge CSS rules in the same stylesheet that have identical selectors. Note that in rare cases merging can result in a change to the effective styling of the book, so use with care.
fi: Yhdistä samassa tyylitaulukossa olevat CSS-säännöt, joilla on identtiset valitsijat. Huomaa, että harvoissa tapauksissa yhdistäminen voi johtaa kirjan tehokkaan muotoilun muuttumiseen, joten käytä sitä varovasti.

en: Merge CSS rules with identical &properties
fi: Yhdistä CSS-säännöt, joilla on identtiset &ominaisuudet

en: Merge CSS rules in the same stylesheet that have identical properties. Note that in rare cases merging can result in a change to the effective styling of the book, so use with care.
fi: Yhdistä samassa tyylitaulukossa olevat CSS-säännöt, joilla on identtiset ominaisuudet. Huomaa, että harvoissa tapauksissa yhdistäminen voi johtaa kirjan tehokkaan muotoilun muuttumiseen, joten käytä sitä varoen.

en: Remove &unreferenced style sheets
fi: Poista viittaamattomat tyylisivut

en: Remove stylesheets that are not referenced by any content.
fi: Poista tyylitaulukot, joihin mikään sisältö ei viittaa.

en: Remove NCX ToC file
fi: Poista NCX ToC-tiedosto

en: Remove the legacy Table of Contents in NCX form?
fi: Poistetaanko vanha sisällysluettelo NCX-muodossa?

en: This form of Table of Contents is superseded by the new HTML based Table of Contents. Leaving it behind is useful only if you expect this book to be read on very old devices that lack proper support for EPUB 3
fi: Tämä sisällysluettelomuoto on korvattu uudella HTML-pohjaisella sisällysluettelolla. Sen jättäminen jäljelle on hyödyllistä vain, jos oletat, että kirjaa luetaan hyvin vanhoilla laitteilla, joista puuttuu kunnollinen tuki EPUB 3:lle

en: Ask this question again in the future
fi: Kysy tämä kysymys myöhemmin uudelleen

en: Keep NCX
fi: Pidä NCX

en: Remove NCX
fi: Poista NCX

en: Action report
fi: Toimintokertomus

en: Enable &lossy compression of {} images
fi: Ota käyttöön {} kuvien &lossy-pakkaus

en: This allows you to change the quality factor used for {} images.
    By lowering the quality you can greatly reduce file size, at the expense of the image looking blurred.
fi: Tämän avulla voit muuttaa {}-kuvissa käytettävää laatutekijää.
    Laatukerrointa alentamalla voit pienentää tiedostokokoa huomattavasti, mutta kuva näyttää epäselvältä.

en: The image quality, 1 is high compression with low image quality, 100 is low compression with high image quality
fi: Kuvan laatu, 1 on suuri pakkaus ja alhainen kuvanlaatu, 100 on pieni pakkaus ja korkea kuvanlaatu

en: Image &quality:
fi: Kuvan&laatu:

en: Compress images
fi: Pakkaa kuvat

en: You can compress the images in this book losslessly, reducing the file size of the book, without affecting image quality. Typically image size is reduced by 5 - 15%.
fi: Voit pakata tämän kirjan kuvat häviöttömästi, jolloin kirjan tiedostokoko pienenee ilman, että kuvanlaatu kärsii. Tyypillisesti kuvien kokoa pienennetään 5 - 15 %.

en: Compressing images...
fi: Pakataan kuvia...

en: Compressing images, please wait...
fi: Pakataan kuvia, odota hetki...

en: Editor font &family:
fi: Editorin &fonttiperhe:

en: Editor font &size:
fi: Editorin fontti&koko:

en: Create/edit &custom color schemes
fi: Luo/muokkaa &mukautettuja värimaailmoja

en: &Color scheme:
fi: &Väriteema:

en: W&idth of tabs:
fi: Sarkaimen leveys:

en: Change &templates
fi: Muuta &malleja

en: Templates for new files:
fi: Uusien tiedostojen mallit:

en: &Wrap long lines in the editor
fi: &Jaa pitkät rivit editorissa

en: &Replace HTML entities as they are typed
fi: Ko&rvaa HTML-oliot niitä kirjoitettaessa

en: With this option, every time you type in a complete html entity, such as &amp;hellip; it is automatically replaced by its corresponding character. The replacement happens only when the trailing semi-colon is typed.
fi: Tämän vaihtoehdon avulla aina kun kirjoitat kokonaisen html-kokonaisuuden, kuten &amp;hellip;, se korvataan automaattisesti vastaavalla merkillä. Korvaus tapahtuu vain silloin, kun kirjoitetaan perässä oleva puolipiste.

en: Auto close t&ags when typing </
fi: Sulje t&agit automaattisesti kirjoitettaessa </

en: With this option, every time you type </ the current HTML closing tag is auto-completed
fi: Tämän vaihtoehdon avulla aina kun kirjoitat </ nykyisen HTML-sulkutunnisteen, se täydennetään automaattisesti

en: Show the &name of the current character before the cursor along with the line and column number
fi: Näytä nykyisen merkin &nimi ennen kursoria sekä rivin ja sarakkeen numero

en: Beautify individual &files automatically when they are opened
fi: Kaunista yksittäiset &tiedostot automaattisesti avattaessa

en: This will cause the beautify current file action to be performed automatically every time you open a HTML/CSS/etc. file for editing.
fi: Tämä aiheuttaa sen, että kaunistele nykyinen tiedosto -toiminto suoritetaan automaattisesti aina, kun avaat HTML/CSS- tai muun tiedoston muokattavaksi.

en: Show &misspelled words underlined in the code view
fi: Näytä &väärin kirjoitetut sanat alleviivattuna koodinäkymässä

en: This will cause spelling errors to be highlighted in the code view for easy correction as you type.
fi: Tämä aiheuttaa sen, että kirjoitusvirheet korostuvat koodinäkymässä, jolloin niitä on helppo korjata kirjoittaessasi.

en: Allow drag and drop &editing of text
fi: Salli t&ekstin muokkaaminen raahaamalla ja pudottamalla

en: Allow using drag and drop to move text around in the editor. It can be useful to turn this off if you have a misbehaving touchpad.
fi: Salli tekstin siirtäminen editorissa raahaamalla ja pudottamalla. Tämä voi olla hyödyllistä ottaa pois käytöstä, jos kosketuslevy käyttäytyy huonosti.

en: Manage &spelling dictionaries
fi: &Sanakirjojen hallinta

en: Manage sni&ppets
fi: Koodi&pätkien hallinta

en: Automatic (%s)
fi: Automaattinen (%s)

en: Update &metadata embedded in the book when opening
fi: Päivitä kirjaan upotettu &metadata kirjan avaamisen yhteydessä

en: When the file is opened, update the metadata embedded in the book file to the current metadata in the calibre library.
fi: Kun tiedosto avataan, päivitä kirjatiedostoon upotettu metadata calibre-kirjaston nykyiseen metadataan.

en: Ask which &format to edit if more than one format is available for the book
fi: Kysy, mitä &formaattia muokataan, jos kirjalle on saatavilla useampi kuin yksi formaatti

en: When auto-selecting the format to edit for a book with multiple formats, this is the preference order.
fi: Kun valitset automaattisesti muokattavan formaatin kirjassa, jossa on useita formaatteja, tämä on etusijajärjestys.

en: Preferred format order (drag and drop to change)
fi: Suositeltava formaattijärjestys (vaihda raahaamalla ja pudottamalla)

en: Allow dockable &windows to be nested inside the dock areas
fi: Salli telakoitavien &ikkunoiden sijoittaminen telakointialueiden sisälle

en: By default, you can have only a single row or column of windows in the dock areas (the areas around the central editors). This option allows for more flexible window layout, but is a little more complex to use.
fi: Oletusarvoisesti telakointialueilla (keskimmäisten editorien ympärillä olevat alueet) voi olla vain yksi rivi tai sarake ikkunoita. Tämä vaihtoehto mahdollistaa joustavamman ikkuna-asettelun, mutta sen käyttö on hieman monimutkaisempaa.

en: Choose which windows will occupy the corners of the dockable areas
fi: Valitse, mitkä ikkunat ovat telakoitavien alueiden kulmissa

en: The &top-left corner
fi: &Vasen yläkulma

en: The top-&right corner
fi: &Oikea yläkulma

en: The &bottom-left corner
fi: Vasen &alakulma

en: The bottom-ri&ght corner
fi: Oikea a&lakulma

en: Restore &state of previously edited book when opening it again
fi: Palauta aiemmin muokatun kirjan &tila, kun avaat sen uudelleen

en: When opening a previously edited book again, restore its state. That means all open files are automatically re-opened and the cursor is positioned at its previous location.
fi: Kun avaat aiemmin muokatun kirjan uudelleen, palauta sen tila. Tämä tarkoittaa, että kaikki avoinna olevat tiedostot avataan automaattisesti uudelleen ja kursori asetetaan edelliseen paikkaan.

en: Show full &file paths in the File browser
fi: Näytä täydelliset &tiedostopolut Tiedostoselaimessa

en: Showing the full file paths is useful when editing books that contain multiple files with the same file name.
fi: Täydellisten tiedostopolkujen näyttäminen on hyödyllistä, kun muokkaat kirjoja, jotka sisältävät useita tiedostoja, joilla on sama tiedostonimi.

en: Monospaced text
fi: Monospaced teksti

en: Sans-serif text
fi: Sans-serif teksti

en: Serif text
fi: Serif teksti

en: Font family for &%s:
fi: Fonttiperhe &%s:

en: Style for standard &text:
fi: Vakiotekstin tyyli:

en: &Default font size:
fi: &Oletusfonttikoko:

en: &Monospace font size:
fi: &Monospace &fontin koko:

en: Mi&nimum font size:
fi: Pie&nin mahdollinen fonttikoko:

en: lines
fi: riviä

en: Number of lines that are shown above the current line when syncing the text shown in the preview panel to the cursor position in the code view
fi: Nykyisen rivin yläpuolella näkyvien rivien määrä, kun esikatselupaneelissa näkyvä teksti synkronoidaan koodinäkymässä olevan kursorin sijainnin kanssa

en: Visible lines above s&ync point:
fi: Näkyvät rivit s&ync-pisteen yläpuolella:

en: Background color:
fi: Taustaväri:

en: Foreground color:
fi: Edustaväri:

en: Link color:
fi: Linkkiväri:

en: Use the colors from the book styles, defaulting to black-on-white. Note that in dark mode, you must set all three colors to "No change" otherwise the book is rendered with dark colors.
fi: Käytä kirjatyylien värejä, oletusarvona on mustavalkoinen. Huomaa, että tummassa tilassa kaikkien kolmen värin on oltava "Ei muutosta", muuten kirja renderöidään tummilla väreillä.

en: Theme based
fi: Teemapohjainen

en: When using a dark theme force dark colors, otherwise same as "No change"
fi: Kun käytät tummaa teemaa, vahvista tummat värit, muuten sama kuin "Ei muutosta"

en: Choose a custom color
fi: Valitse mukautettu väri

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Choose which toolbar you want to customize
fi: Valitse, mitä työkaluriviä haluat mukauttaa

en: Tools for %s editors
fi: Työkalut %s editoreille

en: Book wide actions
fi: Kirjan laajuiset toimet

en: Book wide tools
fi: Kirjan laajuiset työkalut

en: Book wide tools from third party plugins
fi: Kirjan laajuiset työkalut kolmannen osapuolen liitännäisistä

en: Common tools for all editors
fi: Yhteiset työkalut kaikille editoreille

en: Text formatting actions
fi: Tekstin muotoilutoiminnot

en: &Toolbar to customize:
fi: Mukautettava &työkalupalkki:

en: Add selected actions to the toolbar
fi: Lisää valitut toiminnot työkalupalkkiin

en: Remove selected actions from the toolbar
fi: Poista valitut toiminnot työkaluriviltä

en: Adjust the size of icons on all toolbars
fi: Säädä kaikkien työkalurivikuvakkeiden kokoa

en: Toolbar &icon size:
fi: Työkalurivi&kuvakkeen koko:

en: Customize templates
fi: Mukauta malleja

en: Choose the &type of template to edit:
fi: Valitse muokattavan mallin &tyyppi:

en: The variables {0} and {1} will be replaced with the title and author of the book. {2} is where the cursor will be positioned. If you want to include braces in your template, for example for CSS rules, you have to escape them, like this: {3}
fi: Muuttujat {0} ja {1} korvataan kirjan nimellä ja kirjoittajalla. {2} on kursorin sijaintipaikka. Jos haluat sisällyttää malliisi sulkeita, esimerkiksi CSS-sääntöjä varten, sinun on poistettava ne, esimerkiksi näin: {3}

en: Preferences for Edit book
fi: Kirjan muokkausasetukset

en: Restore all &defaults
fi: Palauta kaikki &oletusarvot

en: Restore defaults for all preferences
fi: Palauta kaikkien asetusten oletusasetukset

en: Restore &current defaults
fi: Palauta &nykyiset oletusasetukset

en: Restore defaults for currently displayed preferences
fi: Palauta nykyisin näkyvien asetusten oletusasetukset

en: Restore c&onfirmations
fi: Palauta &vahvistukset

en: Restore all disabled confirmation prompts
fi: Palauta kaikki käytöstä poistetut vahvistuskehotteet

en: Main window
fi: Pääikkuna

en: Editor settings
fi: Editorin asetukset

en: Preview settings
fi: Esikatseluasetukset

en: Integration with calibre
fi: Integrointi Calibreen

en: There are no disabled confirmation prompts
fi: Vahvistuskehotteita ei ole poistettu käytöstä

en: One disabled confirmation prompt was restored | {} disabled confirmation prompts were restored
fi[0]: Yksi käytöstä poistettu vahvistuskehote palautettiin
fi[1]: {} käytöstä poistettua vahvistuskehotetta palautettiin

en: Disabled confirmations restored
fi: Käytöstä poistetut vahvistukset palautettu

en: Render process crashed
fi: Renderöintiprosessi kaatui

en: The Qt WebEngine Render process has crashed so Preview/Live CSS will not work. You should try restarting the editor.
fi: Qt WebEngine Render -prosessi on kaatunut, joten Esikatselu/Live CSS ei toimi. Kannattaa kokeilla editorin uudelleenkäynnistämistä.

en: 
                <h3>Live preview</h3>
    
                <p>Here you will see a live preview of the HTML file you are currently editing.
                The preview will update automatically as you make changes.
    
                <p style="font-size:x-small; color: gray">Note that this is a quick preview
                only, it is not intended to simulate an actual e-book reader. Some
                aspects of your e-book will not work, such as page breaks and page margins.
fi: 
               <h3>Suora esikatselu</h3>
    
               <p>Tässä näet suoran esikatselun HTML-tiedostosta, jota olet parhaillaan muokkaamassa.
                Esikatselu päivittyy automaattisesti, kun teet muutoksia.
    
               <p style="font-size:x-small; color: gray">Huomaa, että tämä on nopea esikatselu
                eikä sen ole tarkoitus simuloida todellista e-kirjanlukijaa. Jotkin
                osat e-kirjassasi eivät toimi, kuten sivunvaihdot ja sivumarginaalit.

en: Inspect element
fi: Tarkista elementti

en: Edit %s
fi: Muokkaa %s

en: Loading preview, please wait...
fi: Ladataan esikatselua, odota hetki...

en: Search in preview
fi: Haku esikatselussa

en: Invalid location
fi: Virheellinen sijainti

en: Cannot split on the body tag
fi: Body-tagin jakaminen ei onnistu

en: Failed to launch worker
fi: Tehtäväprosessin käynnistys epäonnistui

en: Failed to launch the worker process used for rendering the preview
fi: Esikatselun renderöintiin käytetyn työprosessin käynnistäminen epäonnistui

en: Cannot disable
fi: Ei voi poistaa käytöstä

en: Auto reloading of the preview panel cannot be disabled while the Live CSS panel is open.
fi: Esikatselupaneelin automaattista uudelleenlatausta ei voi poistaa käytöstä Live CSS -paneelin ollessa auki.

en: Auto reload preview when text changes in editor
fi: Lataa esikatselu automaattisesti uudelleen, kun teksti muuttuu editorissa

en: Disable auto reload of preview
fi: Poista esikatselun automaattinen uudelleenlataus käytöstä

en: Disable syncing of preview position to editor position
fi: Poista esikatselun sijainnin synkronointi editorin sijainnin kanssa käytöstä

en: Enable syncing of preview position to editor position
fi: Ota käyttöön esikatselun sijainnin synkronointi editorin sijainnin kanssa

en: Abort file split
fi: Keskeytä tiedoston jakaminen

en: Split this file at a specified location.<p>After clicking this button, click inside the preview panel above at the location you want the file to be split.
fi: Jaa tämä tiedosto määritettyyn paikkaan. <p> Kun olet napsauttanut tätä painiketta, napsauta yllä olevan esikatselupaneelin sisällä sitä kohtaa, johon haluat jakaa tiedoston.

en: Delete selected files
fi: Poista valitut tiedostot

en: Size (KB)
fi: Koko (KB)

en: Word count
fi: Sanamäärä

en: Style
fi: Tyyli

en: Total uncompressed size of all files: {0} :: Images: {1} :: Fonts: {2}
fi: Kaikkien tiedostojen pakkaamaton kokonaiskoko: {0} :: Kuvat: {1} :: fontit: {2}

en: Resolution
fi: Resoluutio

en: Times used
fi: Käyttökerrat

en: Edit the image: %s
fi: Muokkaa kuvaa: %s

en: Anchor
fi: Ankkuri

en: Source text
fi: Lähdeteksti

en: Target
fi: Kohde

en: Target text
fi: Kohdeteksti

en: The link destination does not exist
fi: Linkin kohdetta ei ole

en: The link destination exists
fi: Linkin kohde on olemassa

en: The link destination could not be verified
fi: Linkin kohdetta ei voitu tarkistaa

en: Click entries above to see their destination here
fi: Klikkaa yllä olevia merkintöjä nähdäksesi niiden kohteet täällä

en: No destination found for this link
fi: Tälle linkille ei löytynyt kohdetta

en: Language
fi: Kieli

en: Word
fi: Sana

en: Words: {2} :: Unique Words: :: {0} :: Languages: {1}
fi: Sanoja: {2} :: Yksilöllisiä sanoja: :: {0} :: Kieliä: {1}

en: Character
fi: Merkki

en: Codepoint
fi: Koodipiste

en: All the characters in the book
fi: Kaikki kirjan merkit

en: {0} [{1} elements]
fi: {0} [{1} elementtiä]

en: Sort by:
fi: Järjestysperuste:

en: &Counts
fi: &Määrät

en: &Name
fi: &Nimi

en: {0} rules, {1} unused
fi: {0} sääntöä, {1} käyttämätön

en: Number of matches
fi: Osumien määrä

en: Style Rule
fi: Tyylisääntö

en: {0} classes, {1} unused
fi: {0} luokkaa, {1} käyttämätön

en: Class
fi: Luokka

en: Words
fi: Sanat

en: Style rules
fi: Tyylisäännöt

en: Style classes
fi: Tyyliluokat

en: Characters
fi: Merkit

en: Links
fi: Linkit

en: Export of %s data is not supported
fi: Datan %s vientiä ei tueta

en: Choose a filename for the data
fi: Valitse datan tiedostonimi

en: CSV files
fi: CSV-tiedostot

en: Reports
fi: Raportit

en: Export the currently shown report as a CSV file
fi: Vie näytössä oleva raportti CSV-tiedostona

en: Are you sure you want to delete the selected files?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitut tiedostot?

en: Failed to gather data
fi: Tietojen kerääminen epäonnistui

en: Failed to gather data for the report. Click "Show details" for more information.
fi: Tietoja ei onnistuttu keräämään raporttia varten. Napsauta "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja.

en: Saving...
fi: Tallentaa...

en: Enable completion based on search history
fi: Ota käyttöön hakuhistoriaan perustuva täydentäminen

en: Disable completion based on search history
fi: Poista hakuhistoriaan perustuva viimeistely käytöstä

en: All style files
fi: Kaikki tyylitiedostot

en: All text files
fi: Kaikki tekstitiedostot

en: Current file
fi: Nykyinen tiedosto

en: Marked text
fi: Merkitty teksti

en: Open files
fi: Avaa tiedostoja

en: Selected files
fi: Valitut tiedostot

en: 
                Where to search/replace:
                <dl>
                <dt><b>Current file</b></dt>
                <dd>Search only inside the currently opened file</dd>
                <dt><b>All text files</b></dt>
                <dd>Search in all text (HTML) files</dd>
                <dt><b>All style files</b></dt>
                <dd>Search in all style (CSS) files</dd>
                <dt><b>Selected files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently selected in the File browser</dd>
                <dt><b>Open files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently open in the editor</dd>
                <dt><b>Marked text</b></dt>
                <dd>Search only within the marked text in the currently opened file. You can mark text using the Search menu.</dd>
                </dl>
fi: 
                Mistä etsiä/korvata:
                <dl>
                <dt><b>Nykyinen tiedosto</b></dt>
                <dd>Etsi vain parhaillaan avatun tiedoston sisältä</dd>
                <dt><b>Kaikki tekstitiedostot</b></dt>
                <dd>Haku kaikissa tekstitiedostoissa (HTML)</dd>
                <dt><b>Kaikki tyylitiedostot</b></dt>
                <dd>Haku kaikista tyylitiedostoista (CSS)</dd>
                <dt><b>Valitut tiedostot</b></dt>
                <dd>Haku tiedostoselaimessa valittuna olevista tiedostoista</dd>
                <dt><b>Avatut tiedostot</b></dt>
                <dd>Etsi editorissa parhaillaan avoinna olevista tiedostoista</dd>
                <dt><b>Merkitty teksti</b></dt>
                <dd>Haku vain merkityn tekstin sisällä parhaillaan avatussa tiedostossa. Voit merkitä tekstiä Haku-valikon avulla.</dd>
                </dl>

en: Down
fi: Alas

en: Up
fi: Ylös

en: 
                Direction to search:
                <dl>
                <dt><b>Down</b></dt>
                <dd>Search for the next match from your current position</dd>
                <dt><b>Up</b></dt>
                <dd>Search for the previous match from your current position</dd>
                </dl>
fi: 
                Hakusuunta:
                <dl>
                <dt><b>Alas</b></dt> 
                <dd>Haku nykyisestä sijainnistasi seuraavan osuman löytämiseksi</dd>
                <dt><b>Ylös</b></dt>
                <dd>Hae edellistä vastaavuutta nykyisestä sijainnistasi</dd>
                </dl>

en: Fuzzy
fi: Sumea

en: Regex
fi: Säännöllinen lauseke

en: Regex-function
fi: Regex-funktio

en: Select how the search expression is interpreted
                <dl>
                <dt><b>Normal</b></dt>
                <dd>The search expression is treated as normal text, calibre will look for the exact text</dd>
                <dt><b>Fuzzy</b></dt>
                <dd>The search expression is treated as "fuzzy" which means spaces will match any space character,
                including tabs and line breaks. Plain quotes will match the typographical equivalents, etc.</dd>
                <dt><b>Regex</b></dt>
                <dd>The search expression is interpreted as a regular expression. See the User Manual for more help on using regular expressions.</dd>
                <dt><b>Regex-function</b></dt>
                <dd>The search expression is interpreted as a regular expression. The replace expression is an arbitrarily powerful Python function.</dd>
                </dl>
fi: Valitse, miten hakulauseke tulkitaan
                <dl>
                <dt><b>Normaali</b></dt>
                <dd>Hakuilmaisua käsitellään normaalina tekstinä, calibre etsii tarkkaa tekstiä</dd>
                <dt><b>Sumea</b></dt>
                <dd>Hakuilmaisua käsitellään "sumeana", mikä tarkoittaa, että välilyönnit vastaavat mitä tahansa välilyönti-merkkiä,
                mukaan lukien välilehdet ja rivinvaihdot. Pelkät lainausmerkit vastaavat typografisia vastineita jne.</dd> </dd>
                <dt><b>Regex</b></dt>
                <dd>Hakuilmaus tulkitaan säännölliseksi lausekkeeksi. Katso käyttöoppaasta lisätietoja säännöllisten lausekkeiden käytöstä.</dd>
                <dt><b>Regex-toiminto</b></dt>
                <dd>Hakuilmaus tulkitaan säännöllisenä lausekkeena. Korvaa-lauseke on mielivaltaisen tehokas Python-funktio.</dd>
                </dl>

en: &Find:
fi: &Etsi:

en: &Replace:
fi: &Korvaa:

en: Clear replace &history
fi: Tyhjennä korvaus&historia

en: Create/&edit
fi: Luo/&muokkaa

en: Create a new function, or edit an existing function
fi: Luo uusi funktio tai muokkaa olemassa olevaa funktiota

en: Remo&ve
fi: Pois&ta

en: Remove this function
fi: Poista tämä toiminto

en: Fin&d
fi: &Etsi

en: Replace a&nd Find
fi: Korvaa &ja etsi

en: Re&place
fi: Kor&vaa

en: Replace &all
fi: Korvaa k&aikki

en: &Mode:
fi: &Tila:

en: &Case sensitive
fi: &Sama kirjainkoko

en: &Wrap
fi: Ri&vitys

en: When searching reaches the end, wrap around to the beginning and continue the search
fi: Kun haku päättyy, käänny takaisin alkuun ja jatka hakua

en: &Dot all
fi: &Piste kaikille

en: Make the '.' special character match any character at all, including a newline
fi: Erikoismerkki '.' sopii mihin tahansa merkkiin, myös rivinvaihtoon

en: Close search panel
fi: Sulje hakupaneeli

en: Abort editing of search
fi: Keskeytä haun muokkaus

en: The name with which to save this search
fi: Nimi, jolla tämä haku tallennetaan

en: Case sensitive
fi: Sama kirjainkoko

en: Dot matches all
fi: Piste täsmää kaikkiin

en: Finish editing of search
fi: Lopeta haun muokkaus

en: Add search
fi: Lisää haku

en: Edit search
fi: Muokkaa hakua

en: You must specify a search name
fi: Hakunimi on määritettävä

en: Name exists
fi: Nimi on jo olemassa

en: Another search with the name %s already exists
fi: Toinen haku nimellä %s on jo olemassa

en: Must specify find
fi: Haku täytyy määritellä

en: You must specify a find expression
fi: Hakulauseke on määritettävä

en: Must specify function
fi: Toiminto on määriteltävä

en: You must specify a function name in Function-Regex mode
fi: Funktion nimi on määritettävä Function-Regex-tilassa

en: Filter displayed searches
fi: Suodata näytetyt haut

en: The entries are tried in order until the first one matches.
fi: Merkintöjä kokeillaan järjestyksessä, kunnes ensimmäinen täsmää.

en: &Find
fi: &Etsi

en: Run the search using the selected entries.
fi: Suorita haku valittujen merkintöjen avulla.

en: Run replace using the selected entries.
fi: Suorita korvaaminen käyttämällä valittuja merkintöjä.

en: Run replace and then find using the selected entries.
fi: Suorita korvaa ja etsi sitten käyttämällä valittuja merkintöjä.

en: Run Replace all for all selected entries in the order selected
fi: Suorita Korvaa kaikki kaikille valituille merkinnöille valitussa järjestyksessä

en: &Count all
fi: &Laske kaikki

en: Run Count all for all selected entries
fi: Suorita lasku kaikille valituille merkinnöille

en: Move selected entries up
fi: Siirrä valitut merkinnät ylöspäin

en: Move selected entries down
fi: Siirrä valitut merkinnät alaspäin

en: Edit the currently selected search
fi: Muokkaa parhaillaan valittua hakua

en: Re&move search
fi: Pois%ta haku

en: Remove the currently selected searches
fi: Poista tällä hetkellä valitut haut

en: Add a new saved search
fi: Lisää uusi tallennettu haku

en: Import saved searches
fi: Tuo tallennetut haut

en: Export saved searches
fi: Vie tallennetut haut

en: Export all
fi: Vie kaikki

en: Copy to search panel
fi: Kopioi hakupaneeliin

en: No saved search is selected
fi: Tallennettua hakua ei ole valittu

en: Cannot edit search - no search selected.
fi: Hakua ei voi muokata - hakua ei ole valittu.

en: Are you sure you want to permanently delete the selected saved searches?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitut tallennetut haut pysyvästi?

en: (Case sensitive: {0} Dot all: {1})
fi: (Sama kirjainkoko: {0} Dot all: {1})

en: (Case sensitive: {0} [Normal search])
fi: (Sama kirjainkoko: {0} [Normaali haku])

en: {2} {3}
    Find: {0}
    Replace: {1}
fi: {2} {3}
    Etsi: {0}
    Korvaa: {1}

en: Invalid data
fi: Virheellinen data

en: The file %s does not contain valid saved searches
fi: Tiedosto %s ei sisällä kelvollisia tallennettuja hakuja

en: No searches
fi: Ei hakuja

en: No searches available to be saved
fi: Tallennettavia hakuja ei ole saatavilla

en: No searches selected
fi: Yhtään hakua ei ole valittu

en: No file is being edited.
fi: Mitään tiedostoa ei muokata.

en: No files are selected in the File browser
fi: Tiedostoselaimessa ei ole valittuna yhtään tiedostoa

en: No text is marked. First select some text, and then use The "Mark selected text" action in the Search menu to mark it.
fi: Tekstiä ei ole merkitty. Valitse ensin jokin teksti ja merkitse se sitten Haku-valikon toiminnolla "Merkitse valittu teksti".

en: No search query specified
fi: Hakukyselyä ei ole määritetty

en: the selected searches
fi: valitut haut

en: Invalid regex
fi: Virheellinen regex

en: The regular expression you entered is invalid: <pre>{0}</pre>With error: {1}
fi: Syöttämäsi säännöllinen lauseke on virheellinen: <pre>{0}</pre>Virheellä: {1}

en: No replace function with the name: %s exists
fi: Korvausfunktiota nimellä: %s ei ole olemassa

en: No matches were found for %s
fi: Osumia ei löytynyt %s:lle

en: You have turned off search wrapping, so all text might not have been searched. Try the search again, with wrapping enabled. Wrapping is enabled via the "Wrap" checkbox at the bottom of the search panel.
fi: Olet kytkenyt hakukierron pois päältä, joten kaikkea tekstiä ei ehkä ole etsitty. Kokeile hakua uudelleen, kun haku on päällä. Kierrätys otetaan käyttöön hakupaneelin alareunassa olevan "Kierrä" -valintaruudun avulla.

en: Cannot replace
fi: Korvaaminen ei ole mahdollista

en: You must first click "Find", before trying to replace
fi: Sinun on ensin napsautettava "Etsi", ennen kuin yrität korvata

en: Currently selected text does not match the search query.
fi: Valittu teksti ei vastaa hakukyselyä.

en: Performed the replacement at {num} occurrences of {query}
fi: Korvaus suoritettu {num} esiintymiskerralla kyselyllä {query}

en: Found {num} occurrences of {query}
fi: Löytyi {num} esiintymää haulla {query}

en: {0}: {1} occurrences
fi: {0}: {1} esiintymää

en: Searching done
fi: Haku suoritettu

en: Before: Replace all
fi: Ennen: Vaihda kaikki

en: Add a dictionary
fi: Lisää sanakirja

en: &Download
fi: &Lataa

en: &Import from OXT file
fi: Tuo OXT-t&iedostosta

en: {0} supports the use of LibreOffice dictionaries for spell checking. Choose the language you
            want below and click OK to download the dictionary from the <a href="{1}">LibreOffice dictionaries repository</a>.
fi: {0} tukee LibreOffice-sanakirjojen käyttöä oikeinkirjoituksen tarkistuksessa. Valitse haluamasi kieli, 
            ja lataa sanakirja <a href="{1}">LibreOfficen sanakirjojen arkistosta</a> napsauttamalla OK.

en: &Language to download:
fi: &Ladattava kieli:

en: {0} supports the use of LibreOffice dictionaries for spell checking. You can
                download more dictionaries from <a href="{1}">the LibreOffice extensions repository</a>.
                The dictionary will download as an .oxt file. Simply specify the path to the
                downloaded .oxt file here to add the dictionary to {0}.
fi: {0} tukee LibreOffice-sanakirjojen käyttöä oikeinkirjoituksen tarkistuksessa. Voit
                ladata lisää sanakirjoja <a href="{1}">LibreOffice-laajennusten arkistosta</a>.
                Sanakirja ladataan .oxt-tiedostona. Määritä vain polku 
                ladatun .oxt-tiedoston osoitteeseen, jotta voit lisätä sanakirjan paikkaan {0}.

en: Path to OXT file
fi: Polku OXT-tiedostoon

en: Browse for an OXT file
fi: Selaa OXT-tiedostoa

en: &Path to OXT file:
fi: Polku &OXT-tiedostoon:

en: Choose a nickname for this dictionary
fi: Valitse tälle sanakirjalle kutsumanimi

en: &Nickname:
fi: &Kutsumanimi:

en: Choose OXT Dictionary
fi: Valitse OXT-sanasto

en: Dictionaries
fi: Sanastot

en: Must specify nickname
fi: Kutsumanimi on määriteltävä

en: You must specify a nickname for this dictionary
fi: Sinun on määritettävä tälle sanakirjalle kutsumanimi

en: Nickname already used
fi: Kutsumanimi jo käytössä

en: A dictionary with the nick name "%s" already exists.
fi: Sanakirja, jonka nimimerkki on "%s", on jo olemassa.

en: Failed to import dictionaries
fi: Sanastojen tuominen epäonnistui

en: Failed to import dictionaries from %s. Click "Show details" for more information
fi: Sanakirjojen tuonti %s:stä epäonnistui. Klikkaa "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja

en: No dictionaries
fi: Ei sanastoja

en: No dictionaries were found in %s
fi: Sanakirjoja ei löytynyt paikasta %s

en: Failed to download dictionaries
fi: Sanakirjojen lataus epäonnistui

en: Copy selected words to clipboard
fi: Kopioi valitut sanat leikepöydälle

en: Select all words
fi: Valitse kaikki sanat

en: Manage user dictionaries
fi: Hallitse käyttäjäsanastoja

en: &New dictionary
fi: &Uusi sanasto

en: &Remove dictionary
fi: &Poista sanasto

en: Re&name dictionary
fi: &Nimeä sanakirja uudelleen

en: Mark this dictionary as active
fi: Merkitse tämä sanakirja aktiiviseksi

en: Words in this dictionary:
fi: Sanoja tässä sanakirjassa:

en: &Add word
fi: &Lisää sana

en: &Remove selected words
fi: &Poista valitut sanat

en: &Import list of words
fi: &Tuo sanaluettelo

en: New dictionary
fi: Uusi sanasto

en: Name of the new dictionary
fi: Uuden sanaston nimi

en: Already used
fi: On jo käytössä

en: A dictionary with the name %s already exists
fi: Sanasto nimellä %s on jo olemassa

en: New name
fi: Uusi nimi

en: New name for the dictionary
fi: Uusi nimi sanastolle

en: Configure the dictionary: <b>%s
fi: Määritä sanasto: <b>%s

en: Add a word
fi: Lisää sana

en: Word to add
fi: Lisättävä sana

en: &Word:
fi: &Sana:

en: Import list of words
fi: Tuo sanaluettelo

en: Enter a list of words, one per line
fi: Kirjoita luettelo sanoista, yksi per rivi

en: Paste from clipboard
fi: Liitä leikepöydältä

en: Words in the user dictionary must have an associated language. Choose the language below:
fi: Käyttäjän sanakirjassa olevilla sanoilla on oltava kieli. Valitse alla kieli:

en: Must specify language
fi: Kieli tulee määrittää

en: You must specify a language to import words
fi: Sinun on määritettävä kieli tuotavia sanoja varten

en: Manage dictionaries
fi: Hallitse sanastoja

en: &Remove this dictionary
fi: &Poista tämä sanasto

en: Manage &user dictionaries
fi: Hallitse &käyttäjäsanastoja

en: Manage the list of user dictionaries (dictionaries to which you can add words)
fi: Hallitse käyttäjän sanakirjojen luetteloa (sanakirjat, joihin voit lisätä sanoja).

en: &Add dictionary
fi: &Lisää sanasto

en: Add a new dictionary that you downloaded from the internet
fi: Lisää uusi sanakirja, jonka olet ladannut internetistä

en: <Builtin dictionary for {0}>
fi: <Sisäänrakennettu sanakirja {0}>

en: <p>You can change the dictionaries used for any specified language.</p>
                <p>A language can have many country specific variants. Each of these variants
                can have one or more dictionaries assigned to it. The default variant for each language
                is shown in bold to the left.</p>
                <p>You can change the default country variant as well as changing the dictionaries used for
                every variant.</p>
                <p>When a book specifies its language as a plain language, without any country variant,
                the default variant you choose here will be used.</p>
fi: <p>Voit vaihtaa minkä tahansa määritetyn kielen sanakirjoja.</p>
                <p>Kielellä voi olla useita maakohtaisia variantteja. Kullekin näistä muunnoksista
                voidaan määrittää yksi tai useampi sanakirja. Kunkin kielen oletusvariantti
                on lihavoitu vasemmalla.</p>
                <p>Voit vaihtaa oletusmaavaihtoehdon sekä vaihtaa käytettävät sanakirjat.
                jokaiselle variantille.</p>
                <p>Kun kirja määrittää kielensä tavalliseksi kieleksi, ilman mitään maavariantteja,
                käytetään tässä valitsemaasi oletusvarianttia.</p>

en: This is already the preferred variant for the {1} language
fi: Tämä on jo nyt {1}-kielen ensisijainen vaihtoehto

en: Use this as the preferred variant for the {1} language
fi: Käytä tätä {1}-kielen ensisijaisena vaihtoehtona

en: This is already the preferred dictionary
fi: Tämä on jo ensisijainen sanakirja

en: Use this as the preferred dictionary
fi: Käytä tätä ensisijaisena sanakirjana

en: Misspelled?
fi: Kirjoitusvirhe?

en: Ignored
fi: Ohitettu

en: Change %s to
fi: Vaihda %s ->

en: Specify replacement manually
fi: Määrittele korvaava manuaalisesti

en: Ignore/un-ignore all selected words
fi: Ohita tai kumoa ohitus kaikkien valittujen sanojen kohdalla

en: Add/remove all selected words
fi: Lisää/poista kaikki valitut sanat

en: Exclude files from spell check
fi: Sulje tiedostoja oikoluvun ulkopuolelle

en: Choose the files to exclude below. In addition to this list any file can be permanently excluded by adding the comment {} just under its opening tag.
fi: Valitse pois suljettavat tiedostot alla. Tämän luettelon lisäksi mikä tahansa tiedosto voidaan pysyvästi sulkea pois lisäämällä kommentti {} sen avaustagin alle.

en: Check spelling
fi: Tarkista oikeinkirjoitus

en: Re-scan the book for words, useful if you have edited the book since opening this dialog
fi: Skannaa kirja uudelleen sanojen osalta, hyödyllinen, jos olet muokannut kirjaa tämän valintaikkunan avaamisen jälkeen

en: &Undo last change
fi: K&umoa viimeisin muutos

en: Undo the last spell check word replacement, if any
fi: Kumoaa viimeisimmän oikeinkirjoitustarkistuksen sanan korvaamisen, jos sellainen on tehty

en: Exclude some files in the book from spell check
fi: Jätä jotkin kirjan tiedostot oikeinkirjoituksen tarkistuksen ulkopuolelle

en: Checking, please wait...
fi: Tarkistetaan, odota hetki...

en: Filter the list of words
fi: Suodata sanaluettelo

en: &Ignore
fi: Oh&ita

en: Un&ignore
fi: Kumoa ohitus

en: Ignore the current word for the rest of this session
fi: Jätä nykyinen sana huomiotta tämän istunnon loppuajaksi

en: Stop ignoring the current word
fi: Lopeta nykyisen sanan sivuuttaminen

en: Add word to &dictionary:
fi: Lisää sana &sanakirjaan:

en: Remove from &dictionaries
fi: Poista &sanakirjoista

en: Add the current word to the specified user dictionary
fi: Lisää nykyinen sana määritettyyn käyttäjän sanakirjaan

en: Remove the current word from all active user dictionaries
fi: Poista nykyinen sana kaikista aktiivisista käyttäjän sanakirjoista

en: You have no active user dictionaries. You must choose at least one active user dictionary via Preferences->Editor->Manage spelling dictionaries
fi: Sinulla ei ole aktiivisia käyttäjän sanakirjoja. Sinun on valittava vähintään yksi aktiivinen käyttäjän sanakirja valikosta Asetukset->Editori->Sanakirjojen hallinta

en: Show &next occurrence
fi: Näytä &seuraava esiintymä

en: Show the next occurrence of the selected word in the editor, so you can edit it manually
fi: Näytä valitun sanan seuraava esiintymä editorissa, jotta voit muokata sitä manuaalisesti

en: &Change selected word to:
fi: &Vaihda valittu sana seuraavaan:

en: The replacement word
fi: Korvaava sana

en: Case &sensitive sort
fi: Lajittelu kirjainkoon mukaan

en: When sorting the list of words, be case sensitive
fi: Kun lajittelet sanaluetteloa, huomioi isot ja pienet kirjaimet

en: Case sensitive sea&rch
fi: Haku ki&rjainkoon mukaan

en: When filtering the list of words, be case sensitive
fi: Kun suodatat sanaluetteloa, huomioi isot ja pienet kirjaimet

en: Change all occurrences of this word
fi: Vaihda kaikki tämän sanan esiintymät

en: Show next occurrence of this word in the book
fi: Näytä tämän sanan seuraava esiintymä kirjassa

en: E&xclude files
fi: Sulje &pois tiedostoja

en: The original word
fi: Alkuperäinen sana

en: No changed word
fi: Ei muutettua sanaa

en: There is no spelling replacement to undo
fi: Kumoavaa oikeinkirjoituksen korvausta ei ole

en: Failed to check spelling
fi: Oikeinkirjoituksen tarkistus epäonnistui

en: Failed to check spelling, click "Show details" for the full error information.
fi: Oikeinkirjoituksen tarkistus epäonnistui, klikkaa "Näytä tiedot" saadaksesi täydelliset virhetiedot.

en: Files edited
fi: Muokatut tiedostot

en: The files in the editor were edited outside the spell check dialog, and the word %s no longer exists.
fi: Editorissa olevia tiedostoja muokattiin oikeinkirjoituksen tarkistusikkunan ulkopuolella, eikä sanaa %s enää ole.

en: Select how the search expression is interpreted
                <dl>
                <dt><b>Normal</b></dt>
                <dd>The search expression is treated as normal text, calibre will look for the exact text.</dd>
                <dt><b>Regex</b></dt>
                <dd>The search expression is interpreted as a regular expression. See the User Manual for more help on using regular expressions.</dd>
                </dl>
fi: Valitse, miten hakulauseke tulkitaan
                <dl>
                <dt><b>Normaali</b></dt>
                <dd>Hakuilmaisua käsitellään normaalina tekstinä, calibre etsii tarkan tekstin.</dd>
                <dt><b>Regex</b></dt>
                <dd>Hakuilmaus tulkitaan säännölliseksi lausekkeeksi. Lisätietoja säännöllisten lausekkeiden käytöstä on käyttöoppaassa.</dd>
                </dl>

en: 
                Where to search/replace:
                <dl>
                <dt><b>Current file</b></dt>
                <dd>Search only inside the currently opened file</dd>
                <dt><b>All text files</b></dt>
                <dd>Search in all text (HTML) files</dd>
                <dt><b>Selected files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently selected in the File browser</dd>
                <dt><b>Open files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently open in the editor</dd>
                </dl>
fi: 
                Mistä etsiä/korvata:
                <dl>
                <dt><b>Nykyinen tiedosto</b></dt>
                <dd>Etsi vain parhaillaan avatun tiedoston sisältä</dd>
                <dt><b>Kaikki tekstitiedostot</b></dt>
                <dd>Haku kaikissa tekstitiedostoissa (HTML)</dd>
                <dt><b>Valitut tiedostot</b></dt>
                <dd>Haku tiedostoselaimessa valittuna olevista tiedostoista</dd>
                <dt><b>Avoimet tiedostot</b></dt>
                <dd>Etsitään editorissa tällä hetkellä avoinna olevista tiedostoista</dd>
                </dl>

en: File: {0}
    Anchor: {1}
fi: Tiedosto: {0}
    Ankkuri: {1}

en: Top of file
fi: Tiedoston alku

en: Double click a file in the left panel to start editing it.
fi: Aloita tiedoston muokkaaminen kaksoisnapsauttamalla sitä vasemmassa paneelissa.

en: Full path:
fi: Koko polku:

en: Close tab
fi: Sulje välilehti

en: Close other tabs
fi: Sulje muut välilehdet

en: Close tabs to the right of this tab
fi: Sulje välilehdet tämän välilehden oikealla puolella

en: Line: {0} : {1}
fi: Rivi: {0} : {1}

en: {0} {1} created by {2}
fi: {0} {1} luonut {2}

en: {appname} {version} editing: {{path}}
fi: {appname} {version} muokataan: {{path}}

en: Global actions
fi: Globaalit toimet

en: &New file (images/fonts/HTML/etc.)
fi: &Uusi tiedosto (kuvat/fontit/HTML/jne.)

en: Create a new file in the current book
fi: Luo uusi tiedosto nykyiseen kirjaan

en: &Import files into book
fi: Tuo t&iedostoja kirjaan

en: Import files into book
fi: Tuo tiedostoja kirjaan

en: &Open book
fi: &Avaa kirja

en: Open a book
fi: Avaa kirja

en: Open &folder (unzipped EPUB) as book
fi: Avaa &kansio (purettu EPUB) kirjana

en: Open a folder (unzipped EPUB) as a book
fi: Avaa kansio (purettu EPUB) kirjana

en: Edit &next file
fi: Muokkaa &seuraavaa tiedostoa

en: Edit the next file in the spine
fi: Muokkaa seuraavaa tiedostoa kirjan selässä

en: Edit &previous file
fi: Muokkaa &edellistä tiedostoa

en: Edit the previous file in the spine
fi: Muokkaa edellista tiedostoa kirjan selässä

en: &Revert to before
fi: &Palauta aiempaan

en: Revert book to before the last action (Undo)
fi: Palauta kirja viimeistä toimenpidettä edeltävään tilaan (Kumoa)

en: &Revert to after
fi: Palauta takaisin

en: Revert book state to after the next action (Redo)
fi: Palauta kirjan tila seuraavan toimenpiteen jälkeiseksi (Toista).

en: Save book
fi: Tallenna kirja

en: Save a &copy
fi: Tallenna &kopio

en: Save a copy of the book
fi: Tallenna kopio kirjasta

en: Save a &copy and edit in new window
fi: Tallenna &kopioi ja muokkaa uudessa ikkunassa

en: Save a copy of the book and edit it in a new window
fi: Tallenna kopio kirjasta ja muokkaa sitä uudessa ikkunassa

en: Save a &copy and edit here
fi: Tallenna &kopio ja muokkaa tässä

en: Save a copy of the book and edit it in this window
fi: Tallenna kopio kirjasta ja muokkaa sitä tässä ikkunassa

en: Quit
fi: Lopeta

en: Create a new, empty book
fi: Luo uusi, tyhjä kirja

en: Create new, &empty book
fi: Luo uusi, &tyhjä kirja

en: &Import an HTML or DOCX file as a new book
fi: Tuo HTML- ta&i DOCX-tiedosto uudeksi kirjaksi

en: Import an HTML or DOCX file as a new book
fi: Tuo HTML- tai DOCX-tiedosto uudeksi kirjaksi

en: &Quick open a file to edit
fi: &Pika-avaa tiedosto muokattavaksi

en: Quickly open a file from the book to edit it
fi: Pika-avaa tiedosto kirjasta muokataksesi sitä

en: Editor actions
fi: Editoritoimet

en: Undo typing
fi: Kumoa kirjoittaminen

en: R&edo
fi: T&ee uudelleen

en: Redo typing
fi: Uudelleenkirjoitus

en: Cut &text
fi: Leikkaa teks&ti

en: Cut text
fi: Leikkaa tekstiä

en: P&aste from clipboard
fi: L&iitä leikepöydältä

en: Tools
fi: Työkalut

en: &Edit Table of Contents
fi: &Muokkaa sisällysluetteloa

en: Edit Table of Contents
fi: Muokkaa sisällysluetteloa

en: &Insert inline Table of Contents
fi: L&isää tekstiin sidottu sisällysluettelo

en: Insert inline Table of Contents
fi: Lisää tekstiin sidottu sisällysluettelo

en: &Fix HTML
fi: &Korjaa HTML

en: Fix HTML in the current file
fi: Korjaa HTML nykyisessä tiedostossa

en: &Fix HTML - all files
fi: Korjaa &HTML - kaikki tiedostot

en: Fix HTML in all files
fi: Korjaa HTML kaikissa tiedostoissa

en: &Beautify current file
fi: &Kaunista nykyinen tiedosto

en: Beautify current file
fi: Kaunista nykyinen tiedosto

en: &Beautify all files
fi: &Kaunista kaikki tiedostot

en: Beautify all files
fi: Kaunista kaikki tiedostot

en: &Insert special character
fi: L&isää erikoismerkki

en: Insert special character
fi: Lisää erikoismerkki

en: &Arrange into folders
fi: Järjestä k&ansioihin

en: Arrange into folders
fi: Järjestä kansioihin

en: Set &semantics
fi: Aseta &semantiikka

en: Set semantics
fi: Aseta semantiikka

en: &Filter style information
fi: &Suodatintyylin tiedot

en: &Manage fonts
fi: &Fonttien hallinta

en: Manage fonts in the book
fi: Kirjan fonttien hallinta

en: Add &cover
fi: Lisää &kansi

en: Add a cover to the book
fi: Lisää kirjan kansi

en: &Reports
fi: &Raportit

en: Show a report on various aspects of the book
fi: Näytä raportti kirjan eri puolista

en: Check &external links
fi: Tarkista &ulkoiset linkit

en: Check external links in the book
fi: Tarkista kirjan ulkoiset linkit

en: C&ompress images losslessly
fi: &Pakkaa kuvat häviöttömästi

en: Compress images losslessly
fi: Pakkaa kuvat häviöttömästi

en: Transform &styles
fi: Muunna &tyylejä

en: Transform styles used in the book
fi: Muunna kirjassa käytettyjä tyylejä

en: Transform HTML used in the book
fi: Muunna kirjassa käytettyä HTML:ää

en: Download external &resources
fi: Lataa ulkoisia resursseja

en: Download external resources in the book (images/stylesheets/etc/ that are not included in the book)
fi: Lataa kirjassa olevia ulkoisia resursseja (kuvia, tyylilomakkeita jne., jotka eivät sisälly kirjaan).

en: &Subset embedded fonts
fi: Tiivi&stä upotetut fontit

en: Subset embedded fonts
fi: Tiivistä kaikki upotetut fontit

en: Subset fonts
fi: Tiivistä fontteja

en: &Embed referenced fonts
fi: &Tiivistä viitatut fontit

en: Embed fonts
fi: Upota fontit

en: Embed referenced fonts
fi: Tiivistä viitatut fontit

en: &Smarten punctuation (works best for English)
fi: &Paranna välimerkkejä (toimii parhaiten englanniksi)

en: Remove &unused CSS rules
fi: Poista &käyttämättömät CSS-säännöt

en: Remove unused CSS rules
fi: Poista käyttämättömät CSS-säännöt

en: &Upgrade book internals
fi: &Päivitä kirjan sisäosat

en: Upgrade book internals
fi: Päivitä kirjan sisäiset osat

en: Auto reload preview
fi: Lataa esikatselu automaattisesti uudelleen

en: Sync preview position to editor position
fi: Synkronoi esikatselun sijainti editorin sijaintiin

en: Refresh preview
fi: Päivitä esikatselu

en: Split this file
fi: Jaa tämä tiedosto

en: Split file in the preview panel
fi: Jaa tiedosto esikatselupaneelissa

en: Find next in preview
fi: Etsi seuraava esikatselussa

en: Find previous in preview
fi: Etsi edellinen esikatselussa

en: &Find/replace
fi: &Etsi ja korvaa

en: Show the Find/replace panel
fi: Näytä Etsi/korvaa -paneeli

en: Replace current match
fi: Korvaa nykyinen vastaavuus

en: Replace and find ne&xt
fi: Korvaa ja etsi &seuraava

en: Replace current match and find next
fi: Korvaa nykyinen vastaavuus ja etsi seuraava

en: R&eplace and find previous
fi: Korvaa ja &etsi edellinen

en: Replace current match and find previous
fi: Korvaa nykyinen vastaavuus ja etsi edellinen

en: Replace all matches
fi: Korvaa kaikki vastaavuudet

en: Count number of matches
fi: Laske osumien määrä

en: &Mark selected text
fi: &Merkitse valittu teksti

en: Mark selected text or unmark already marked text
fi: Merkitse valittu teksti tai poista merkki jo merkitystä tekstistä

en: Go to &line
fi: Siirry rivi&lle

en: Go to line number
fi: Siirry rivinumeroon

en: Sa&ved searches
fi: &Tallennetut haut

en: Show the saved searches dialog
fi: Näytä tallennettujen hakujen valintaikkuna

en: &Search ignoring HTML markup
fi: Etsi HTML-merkintöjen ohituksia

en: Show the text search panel
fi: Näytä tekstihakupaneeli

en: Check book
fi: Tarkista kirja

en: C&heck book
fi: Tar&kista kirja

en: Check book for errors
fi: Tarkista kirjan virheet

en: Check &spelling
fi: Tarki&sta oikeinkirjoitus

en: Check book for spelling errors
fi: Tarkista kirjan oikeinkirjoitusvirheet

en: &Next error
fi: &Seuraava virhe

en: Show next error
fi: Näytä seuraava virhe

en: &Previous error
fi: &Edellinen virhe

en: Show previous error
fi: Näytä edellinen virhe

en: &Next spelling mistake
fi: &Seuraava kirjoitusvirhe

en: Go to next spelling mistake
fi: Siirry seuraavaan kirjoitusvirheeseen

[ctx: edit book actions]
en: Miscellaneous
fi: Sekalaiset

en: &Create checkpoint
fi: &Luo tarkistuspiste

en: Create a checkpoint with the current state of the book
fi: Luo tarkistuspiste, jossa on kirjan nykytila

en: &Close current tab
fi: &Sulje nykyinen välilehti

en: Close the currently open tab
fi: Sulje parhaillaan avoinna oleva välilehti

en: C&lose other tabs
fi: Sulje &muut välilehdet

en: Close all tabs except the current tab
fi: Sulje kaikki välilehdet paitsi nykyinen

en: Close tabs to the &right
fi: Sulje välilehdet &oikealle

en: Close tabs to the right of the current tab
fi: Sulje nykyisen välilehden oikealla puolella olevat välilehdet

en: User &Manual
fi: &Käyttöohje

en: Show User Manual
fi: Näytä käyttöohje

en: &Browse images in book
fi: &Selaa kirjan kuvia

en: Browse images in the books visually
fi: Selaa kirjojen kuvia visuaalisesti

en: &Split at multiple locations
fi: Jaa u&seissa paikoissa

en: Split HTML file at multiple locations
fi: Jaa HTML-tiedosto useassa paikassa

en: Compare to &another book
fi: &Vertaa toiseen kirjaan

en: Compare to another book
fi: Vertaa toiseen kirjaan

en: Manage &Snippets
fi: Hallitse &koodipätkiä

en: Manage user created Snippets
fi: Hallitse käyttäjän luomia koodipätkiä

en: &Merge files
fi: &Yhdistä tiedostoja

en: Merge two or more selected files
fi: Yhdistä kaksi tai useampi valittu tiedosto

en: &Recently opened books
fi: &Viimeksi avatut kirjat

en: Save a copy
fi: Tallenna kopio

en: &Tools
fi: T&yökalut

en: External &links
fi: Ulkoiset &linkit

en: &View
fi: &Näytä

en: Tool&bars
fi: Ty&ökalupalkit

en: &Plugins
fi: &Laajennukset

en: &Help
fi: &Ohje

en: &Donate to support calibre development
fi: &Lahjoita ja tue calibren kehitystä

en: Book tool bar
fi: Kirjan työkalupalkki

en: Tools tool bar
fi: Työkalujen työkalupalkki

en: Plugins tool bar
fi: Liitännäisten työkalupalkki

en: Donate to support calibre development
fi: Lahjoita tukeaksesi calibren kehittämistä

en: Toggle %s
fi: Vaihda %s

en: File browser
fi: Tiedostoselain

en: File preview
fi: Tiedoston esikatselu

en: Inspector
fi: Tarkastaja

en: Text search
fi: Tekstihaku

en: Checkpoints
fi: Tarkastuspisteet

en:  [was %s]
fi:  [oli %s]

en: Current state
fi: Nykytila

en: [Unnamed state]
fi: [Nimetön tila]

en: Revert the book to the selected checkpoint
fi: Palauta kirja valittuun tarkistuspisteeseen

en: &Compare
fi: &Vertaa

en: Compare the state of the book at the selected checkpoint with the current state
fi: Vertaa kirjan tilaa valitussa tarkistuspisteessä nykyiseen tilaan

en: Cannot revert
fi: Ei voi palauttaa

en: Cannot revert to the current state
fi: Nykyiseen tilaan ei voi palata

en: Cannot compare
fi: Ei voi vertailla

en: There is no point comparing the current state to itself
fi: Ei ole mitään järkeä verrata nykytilaa itseensä

en: Choose tag name
fi: Valitse tagin nimi

en: Specify the name of the &tag to insert:
fi: Määritä lisättävän &tagin nimi:

en: Text (HTML) files
fi: Tekstitiedostot (HTML)

en: Style (CSS) files
fi: Tyylitiedostot (CSS)

en: Audio
fi: Ääni

en: OPF file (metadata)
fi: OPF-tiedosto (metadata)

en: Table of contents file (NCX)
fi: Sisällysluettelotiedosto (NCX)

en: Arrange in folders
fi: Järjestä kansioihin

en: Arrange the files in this book into sub-folders based on their types. If you leave a folder blank, the files will be placed in the root.
fi: Järjestä tämän kirjan tiedostot alikansioihin niiden tyypin mukaan. Jos jätät kansion tyhjäksi, tiedostot sijoitetaan juurikansioon.

en: Note that this will only arrange files inside the book, it will not affect how they are displayed in the File browser
fi: Huomaa, että tämä järjestää tiedostot vain kirjan sisällä, se ei vaikuta siihen, miten ne näkyvät tiedostoselaimessa

en: Specify locations to split at
fi: Määritä jaettavat paikat

en: Specify the locations to split at, using an XPath expression (click the wizard button for help with generating XPath expressions).
fi: Määritä jaettavat sijainnit XPath-lausekkeen avulla (napsauta ohjattua painiketta saadaksesi apua XPath-lausekkeiden luomiseen).

en: &XPath expression:
fi: &XPath-lauseke:

en: Invalid XPath expression
fi: Virheellinen XPath-lauseke

en: Choose file to import
fi: Valitse tuotava tiedosto

en: You can import an HTML or DOCX file directly as an EPUB and edit it. The EPUB will be generated with minimal changes from the source, unlike doing a full conversion in calibre.
fi: Voit tuoda HTML- tai DOCX-tiedoston suoraan EPUB-tiedostona ja muokata sitä. EPUB-tiedosto luodaan mahdollisimman pienin muutoksin lähteestä, toisin kuin täydellinen muuntaminen Calibressa.

en: Choose the file to import
fi: Valitse tuotava tiedosto

en: Source file:
fi: Lähdetiedosto:

en: Choose the location for the newly created EPUB
fi: Valitse vasta luodun EPUB-tiedoston sijainti

en: Destination file:
fi: Kohdetiedosto:

en: Importable files
fi: Tuotavat tiedostot

en: Choose destination
fi: Valitse kohde

en: EPUB files
fi: EPUB-tiedostot

en: Need document
fi: Tarvitaan asiakirja

en: You must specify the source file that will be imported.
fi: Sinun on määritettävä tuotava lähdetiedosto.

en: No results found
fi: Tuloksia ei löytynyt

en: Choose file to edit
fi: Valitse muokattava tiedosto

en: <p>Quickly choose a file by typing in just a few characters from the file name into the field above.
            For example, if want to choose the file:
            {example}
            Simply type in the characters:
            {chars}
            and press Enter.
fi: <p>Valitse tiedosto nopeasti kirjoittamalla vain muutama merkki tiedostonimestä yllä olevaan kenttään.
            Jos haluat esimerkiksi valita tiedoston:
           {example}
            Kirjoita vain merkit:
           {chars}
            ja paina Enter-näppäintä.

en: Anchor: {0}
    Leading text: {1}
fi: Ankkuri: {0}
    Johtoteksti: {1}

en: Filter files
fi: Suodata tiedostot

en: Choose a &file to link to:
fi: Valitse &tiedosto, johon haluat linkittää:

en: Filter locations
fi: Suodattimien sijainnit

en: Choose a &location (anchor) in the file:
fi: Va&litse sijainti (ankkuri) tiedostossa:

en: The destination (href) for the link
fi: Linkin kohde (href)

en: &Target:
fi: &Kohde:

en: Te&xt:
fi: Te&ksti:

en: The (optional) text for the link
fi: Linkin (valinnainen) teksti

en: Tem&plate:
fi: Ma&lli:

en: 
                The template to use for generating the link. In addition to {0} and {1}
                you can also use {2}, {3} and {4} variables
                in the template, they will be replaced by the source filename, the destination
                filename and the anchor, respectively.
fi: 
                Linkin luomiseen käytettävä malli. {0}:n ja {1}:n lisäksi myös
                voit käyttää myös muuttujia {2}, {3} ja {4}. 
                mallissa, ne korvataan lähdetiedoston nimellä, kohdetiedoston
                nimellä ja ankkuri.

en: Copyright page
fi: Tekijänoikeussivu

en: Page with title, author, publisher, etc.
fi: Sivu, jossa otsikko, tekijä, kustantaja jne.

en: The book cover, typically a single HTML file with a cover image inside
fi: Kirjan kansi, tyypillisesti yksi HTML-tiedosto, jonka sisällä on kansikuva

en: Back-of-book style index
fi: Hakemisto kirjan takaosassa

en: First "real" page of content
fi: Ensimmäinen "oikea" sisältösivu

en: Type of &semantics:
fi: &Semantiikan tyyppi:

en: Choose a &file:
fi: Valitse &tiedosto:

en: About semantics
fi: Semantiikasta

en: Semantics refer to additional information about specific locations in the book. For example, you can specify that a particular location is the dedication or the preface or the Table of Contents and so on.
    
    First choose the type of semantic information, then choose a file and optionally a location within the file to point to.
    
    The semantic information will be written in the <guide> section of the OPF file.
fi: Semantiikka viittaa lisätietoihin kirjan tietyistä kohdista. Voit esimerkiksi määrittää, että tietty paikka on omistus, esipuhe tai sisällysluettelo ja niin edelleen.
    
    Valitse ensin semanttityyppi, valitse sitten tiedosto ja valinnaisesti sijainti tiedostossa, johon haluat viitata.
    
    Semanttiset tiedot kirjoitetaan OPF-tiedoston <guide> -osioon.

en: Cannot set {} type semantics in EPUB 2 or AZW3 books
fi: Tyypin {} semantiikkaa ei voi asettaa EPUB 2- tai AZW3-kirjoissa

en: Flo&ats
fi: Kelluv&at

en: &Other CSS properties:
fi: &Muut CSS-ominaisuudet:

en: Only filter CSS in the current file (%s)
fi: Suodata vain nykyisen tiedoston CSS (%s)

en: Add a cover
fi: Lisää kansi

en: &Images in book
fi: K&irjan kuvat

en: Filter the list of images
fi: Suodata kuvaluettelo

en: If enabled the cover image you select will be embedded into the book in such a way that when viewed, its aspect ratio (ratio of width to height) will be preserved. This will mean blank spaces around the image if the screen the book is being viewed on has an aspect ratio different to the image.
fi: Jos tämä on käytössä, valitsemasi kansikuva upotetaan kirjaan siten, että sen kuvasuhde (leveyden ja korkeuden suhde) säilyy. Tämä tarkoittaa, että kuvan ympärillä on tyhjiä välejä, jos kirjan katseluruudun kuvasuhde poikkeaa kuvan kuvasuhteesta.

en: Import &image
fi: Tuo &kuva

en: Choose a cover image
fi: Valitse kansikuva

en: Quick Start Guide
fi: Pikaopas

en: &Donate to support calibre
fi: &Tue calibren toimintaa lahjoituksella

en: &Eject connected device
fi: Poista liit&etyn laitteen media

en: Quit calibre
fi: Sulje calibre

en: Minimize the calibre window
fi: Minimoi calibre-ikkuna

en: Clear the current search
fi: Poista nykyinen haku

en: Focus the book list
fi: Keskitä kirjaluetteloon

en: Clear the Virtual library
fi: Tyhjennä virtuaalikirjasto

en: Clear the additional restriction
fi: Poista lisärajoitus

en: Debug mode
fi: Vianmääritystila

en: You have started calibre in debug mode. After you quit calibre, the debug log will be available in the file: %s<p>The log will be displayed automatically.
fi: Olet käynnistänyt calibren debug-tilassa. Kun lopetat calibren, debug-loki on saatavilla tiedostossa: %s<p>Loki näytetään automaattisesti.

en: Content server changed!
fi: Sisältöpalvelin vaihdettu!

en: calibre 3 comes with a completely re-written Content server. As such any custom configuration you have for the content server no longer applies. You should check and refresh your settings in Preferences->Sharing->Sharing over the net
fi: calibre 3:n mukana tulee täysin uudelleen kirjoitettu Content-palvelin. Näin ollen kaikki sisältöpalvelimelle tekemäsi mukautetut asetukset eivät enää päde. Sinun kannattaa tarkistaa ja päivittää asetukset kohdassa Asetukset->Jakaminen->Jakaminen verkon kautta

en: Could not start the Content server. Error:
    
    %s
fi: Sisältöpalvelinta ei voitu käynnistää. Virhe:
    
    %s

en: Hide main window
fi: Piilota pääikkuna

en: Show main window
fi: Näytä pääikkuna

en: The library database at %s appears to be corrupted. Do you want calibre to try and rebuild it automatically? The rebuild may not be completely successful.
fi: Kirjastotietokanta osoitteessa %s näyttää olevan vioittunut. Haluatko, että calibre yrittää rakentaa sen uudelleen automaattisesti? Uudelleenrakennus ei välttämättä onnistu täysin.

en: Conversion error
fi: Muunnosvirhe

en: <p><b>Failed to convert: %s
fi: <p><b>Muuntaminen epäonnistui: %s</b>

en: 
                    Many older e-book reader devices are incapable of displaying
                    EPUB files that have internal components over a certain size.
                    Therefore, when converting to EPUB, calibre automatically tries
                    to split up the EPUB into smaller sized pieces.  For some
                    files that are large undifferentiated blocks of text, this
                    splitting fails.
                    <p>You can <b>work around the problem</b> by either increasing the
                    maximum split size under <i>EPUB output</i> in the conversion dialog,
                    or by turning on Heuristic processing, also in the conversion
                    dialog. Note that if you make the maximum split size too large,
                    your e-book reader may have trouble with the EPUB.
fi: 
                    Monet vanhemmat e-kirjojen lukulaitteet eivät pysty näyttämään
                    EPUB-tiedostoja, joiden sisäiset osat ovat yli tietyn koon.
                    Tämän vuoksi Calibre yrittää EPUB-muuntamisen yhteydessä automaattisesti
                    jakaa EPUB-tiedoston pienempiin osiin.  Joillekin
                     tiedostot, jotka ovat suuria eriyttämättömiä tekstilohkoja, tämä
                     jakaminen epäonnistuu.
                   <p>Voit <b>kiertää ongelman</b> joko lisäämällä arvoa
                    enimmäisjakokokoa <i>EPUB output</i> -kohdassa muuntamisvalintaikkunassa,
                    tai ottamalla Heuristinen käsittely käyttöön myös muuntamisvalintaikkunassa
                    Huomaa, että jos teet jakamisen enimmäiskoon liian suureksi,
                    e-kirjojen lukijallasi voi olla ongelmia EPUB-tiedoston kanssa.

en: Conversion failed
fi: Muunnos epäonnistui

en: here
fi: tässä

en: Recipe Disabled
fi: Resepti poistettu käytöstä

en: <b>Failed</b>
fi: <b>Epäonnistui</b>

en: There are active jobs. Are you sure you want to quit?
fi: Aktiivisia tehtäviä on olemassa. Oletko varma, että haluat lopettaa?

en:  is communicating with the device!<br>
                          Quitting may cause corruption on the device.<br>
                          Are you sure you want to quit?
fi:  kommunikoi laitteen kanssa!<br>
                          Lopettaminen voi aiheuttaa laitteen vioittumisen.<br>
                          Haluatko varmasti lopettaa?

en: There are library updates waiting. Are you sure you want to quit?
fi: Kirjaston päivityksiä odottamassa. Oletko varma, että haluat lopettaa?

en: Library updates waiting
fi: Kirjaston päivitykset odottavat

en: Running database shutdown plugins. This could take a few seconds...
fi: Käynnistetään tietokannan sammutuslaajennuksia. Tämä voi kestää muutaman sekunnin...

en: Shutting down the Content server. This could take a while...
fi: Suljetaan sisältöpalvelin. Tämä voi kestää jonkin aikaa...

en: will keep running in the system tray. To close it, choose <b>Quit</b> in the context menu of the system tray.
fi: pysyy käynnissä järjestelmän ilmoitusalueella. Voit sulkea sen valitsemalla <b>Lopeta</b> ilmoitusalueen kontekstivalikossa.

en: New version <b>{ver}</b> of {app} is available for download. See the <a href="{url}">new features</a>.
fi: Sovelluksesta {app} on uusi versio<b>{ver}</b> ladattavissa. Tutustu <a href="{url}">uusiin ominaisuuksiin</a>.

en: Update available!
fi: Päivitys saatavilla!

en: Show this notification for future updates
fi: Näytä tämä ilmoitus tulevista päivityksistä

en: &Get update
fi: &Hae päivitys

en: Update &plugins
fi: Päivitä &laajennukset

en:  and one plugin update |  and {} plugin updates
fi[0]:  ja yksi laajennuspäivitys
fi[1]:  ja {} laajennuspäivitystä

en: plugin update available | plugin updates available
fi[0]: laajennuspäivitys saatavilla
fi[1]: laajennuspäivityksiä saatavilla

en: Plugin updates
fi: Lisäosapäivitykset

en: A plugin update is available | There are {} plugin updates available
fi[0]: Laajennuspäivitys on saatavilla
fi[1]: {} laajennuspäivitystä on saatavilla

en: Install and configure user plugins
fi: Asenna ja määritä käyttäjälaajennuksia

en: Rename this bookmark
fi: Nimeä tämä kirjanmerkki uudelleen

en: Remove this bookmark
fi: Poista tämä kirjanmerkki

en: Double click to edit the bookmarks
fi: Kaksoisnapsauta muokataksesi kirjanmerkkejä

en: &New
fi: &Uusi

en: Create a new bookmark at the current location
fi: Luo uusi kirjanmerkki nykyiseen sijaintiin

en: Remove the currently selected bookmark
fi: Poista valittuna oleva kirjanmerkki

en: Pre&vious
fi: &Edellinen

en: Nex&t
fi: &Seuraava

en: Position in book
fi: Sijainti kirjassa

en: Change how the bookmarks are sorted
fi: Muuta kirjanmerkkien lajittelua

en: Are you sure you want to delete the bookmark: {0}?
fi: Haluatko varmasti poistaa kirjanmerkin: {0}?

en: Export bookmarks
fi: Vie kirjanmerkit

en: Saved bookmarks
fi: Tallennetut kirjanmerkit

en: Import bookmarks
fi: Tuo kirjanmerkit

en: Add bookmark
fi: Lisää kirjanmerkki

en: Enter title for bookmark:
fi: Kirjoita kirjanmerkin otsikko:

en: Could not calculate position in book
fi: Sijaintia kirjassa ei voitu laskea

en: Failed to bookmark
fi: Kirjanmerkitä ei onnistunut

en: calibre highlights
fi: calibren korostukset

en: highlights
fi: korostukset

en: Modify this highlight
fi: Muokkaa tätä korostusta

en: Edit notes for this highlight
fi: Muokkaa tämän korostuksen huomautuksia

en: Delete this highlight | Delete selected highlights
fi[0]: Poista tämä korostus
fi[1]: Poista valitut korostukset

en: Export selected highlights
fi: Vie valitut korostukset

en: Table of Contents section: | Table of Contents sections:
fi[0]: Sisällysluettelo-osio:
fi[1]: Sisällysluettelo-osiot:

en: Double click to jump to an entry
fi: Hyppää merkintään kaksoisnapsauttamalla

en: Modify
fi: Muokkaa

en: Modify the selected highlight
fi: Muokkaa valittua korostusta

en: Delete the selected highlights
fi: Poista valitut korostukset

en: Export all highlights
fi: Vie kaikki korostukset

en: No highlights match the search: {}
fi: Yksikään kohokohta ei täsmää hakuun: {}

en: the location of this highlight
fi: tämän korostuksen sijainti

en: No selected highlight
fi: Ei valittua korostusta

en: No highlight is currently selected
fi: Tällä hetkellä ei ole valittu korostusta

en: Are you sure you want to delete this highlight permanently? | Are you sure you want to delete all {} highlights permanently?
fi[0]: Oletko varma, että haluat poistaa tämän korostuksen pysyvästi?
fi[1]: Oletko varma, että haluat poistaa kaikki {} korostukset pysyvästi?

en: No highlights
fi: Ei korostuksia

en: This book has no highlights to export
fi: Tässä kirjassa ei ole korostuksia vietäväksi

en: No highlights selected to export
fi: Vientiä varten ei ole valittu korostuksia

en: Edit lookup source
fi: Muokkaa hakulähdettä

en: The name of the source
fi: Lähteen nimi

en: The URL template of the source
fi: Lähteen URL-malli

en: The URL template must starts with https:// and have {word} in it which will be replaced by the actual query
fi: URL-mallin on alettava termillä https:// ja siinä on oltava {word}, joka korvataan varsinaisella kyselyllä

en: You must specify a name
fi: Nimi tulee määrittää

en: Name already exists
fi: Nimi on jo olemassa

en: A lookup source with the name {} already exists
fi: Hakulähde, jonka nimi on {} on jo olemassa

en: You must specify a URL
fi: Sinun on määritettävä URL

en: The URL must start with https://
fi: URL on alettava tunnuksella https://

en: The URL must contain the placeholder {word}
fi: URL on sisällettävä sijoitusmerkki {word}

en: Edit lookup sources
fi: Muokkaa hakulähteitä

en: Double-click to edit an entry
fi: Muokkaa merkintää kaksoisklikkaamalla

en: Restore defaults
fi: Palauta oletusasetukset

en: No sources
fi: Ei lähteitä

en: You must specify at least one lookup source
fi: Sinun on määritettävä vähintään yksi hakulähde

en: Zoom in
fi: Lähennä

en: Zoom out
fi: Loitonna

en: Default zoom
fi: Oletus-zoomaus

en: Inspect
fi: Tarkastele

en: Double click on a word in the book's text to look it up.
fi: Kaksoisnapsauta kirjan tekstissä olevaa sanaa hakeaksesi sitä.

en: Lookup &in:
fi: Haku &paikassa:

en: Add sources
fi: Lisää lähteitä

en: Add more sources at which to lookup words
fi: Lisää enemmän lähteitä, joista sanoja voi etsiä

en: Refresh the result to match the currently selected text
fi: Päivitä tulos vastaamaan valittua tekstiä

en: Update on selection change
fi: Päivitä valinnan muutoksesta

en: Automatically update the displayed result when selected text in the book changes. With this disabled the lookup is changed only when clicking the Refresh button.
fi: Päivitä näytetty tulos automaattisesti, kun kirjassa valittu teksti muuttuu. Jos tämä on poistettu käytöstä, hakutulos muuttuu vain, kun napsautat Päivitä-painiketta.

en: Connecting to E-book viewer failed
fi: Yhteyden muodostaminen E-kirjan katseluohjelmaan epäonnistui

en: Unable to connect to existing E-book viewer window, try restarting the viewer.
fi: Yhteyden muodostaminen olemassa olevaan E-kirjan katseluikkunaan ei onnistu, yritä käynnistää katseluohjelma uudelleen.

en: %prog [options] file
    
    View an e-book.
fi: %prog [options] file
    
    Näytä e-kirja.

en: If specified, the E-book viewer window will try to come to the front when started.
fi: Jos tämä on määritetty, E-kirjan katseluikkuna yrittää tulla etualalle käynnistyessään.

en: If specified, the E-book viewer window will try to open full screen when started.
fi: Jos tämä määritetään, E-kirjan katseluikkuna yritetään avata koko näytön kokoisena käynnistyessään.

en: Force reload of all opened books
fi: Pakota kaikkien avattujen kirjojen uudelleen lataaminen

en: The position at which to open the specified book. The position is a location or position you can get by using the Go to->Location action in the viewer controls. Alternately, you can use the form toc:something and it will open at the location of the first Table of Contents entry that contains the string "something". The form toc-href:something will match the href (internal link destination) of toc nodes. The matching is exact. If you want to match a substring, use the form toc-href-contains:something. The form ref:something will use Reference mode references. The form search:something will search for something after opening the book. The form regex:something will search for the regular expression something after opening the book.
fi: Sijainti, josta määritetty kirja avataan. Sijainti on paikka tai sijainti, jonka saat käyttämällä katseluohjelman ohjainten Siirry kohteeseen-> Sijainti -toimintoa. Vaihtoehtoisesti voit käyttää muotoa toc:jotain, jolloin kirja aukeaa sen ensimmäisen sisällysluettelomerkinnän kohdalta, joka sisältää merkkijonon "jotain". Lomake toc-href:jotain vastaa toc-solmujen href (sisäisen linkin kohde). Täsmäytys on tarkka. Jos haluat sovittaa osajonon, käytä muotoa toc-href-contains:something. Lomake ref:jotain käyttää viittaustilan viittauksia. Lomake search:something hakee jotain kirjan avaamisen jälkeen. Lomake regex:jotain hakee säännöllisen lausekkeen jotain kirjan avaamisen jälkeen.

en: Open a new viewer window even when the option to use only a single viewer window is set
fi: Avaa uusi katseluikkuna myös silloin, kun vain yhden katseluikkunan käyttö on asetettu

en: Failed to start listener
fi: Kuuntelijan käynnistys epäonnistui

en: Could not start the listener used for single instance viewers. Try rebooting your computer.
fi: Yksittäisen instanssin kuuntelijaa ei voitu käynnistää. Yritä käynnistää tietokone uudelleen.

en: Print to PDF
fi: Tulosta PDF-muotoon

en: Print %s to a PDF file
fi: Tulosta %s PDF-tiedostoksi

en: Choose location for PDF file
fi: Valitse PDF-tiedoston sijainti

en: &File:
fi: &Tiedosto:

en: Paper &size:
fi: Paperin &koko:

en: &Left margin:
fi: Vasen marginaa&li:

en: &Top margin:
fi: &Ylämarginaali:

en: &Right margin:
fi: Oikea ma&rginaali:

en: &Bottom margin:
fi: &Alamarginaali:

en: inches
fi: tuumaa

en: Add page &number to printed pages
fi: Lisää sivu&numero tulostettaville sivuille

en: &Open PDF file after printing
fi: &Avaa PDF-tiedosto tulostuksen jälkeen

en: PDF file
fi: PDF-tiedosto

en: No filename specified
fi: Tiedostonimeä ei ole määritetty

en: You must specify a filename for the PDF file to generate
fi: Sinun on määritettävä luotavan PDF-tiedoston tiedostonimi

en: Incorrect filename specified
fi: Virheellinen määritetty tiedostonimi

en: The filename for the PDF file must end with .pdf
fi: PDF-tiedoston tiedostonimen lopussa on oltava .pdf

en: Printing, this will take a while, please wait...
fi: Tulostus kestää jonkin aikaa, odota...

en: Printing...
fi: Tulostetaan...

en: Failed to convert to PDF
fi: PDF-muunnos epäonnistui

en: Failed to generate PDF file, click "Show details" for more information.
fi: PDF-tiedoston luominen epäonnistui, napsauta "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja.

en: Contains
fi: Sisältää

en: Whole words
fi: Kokonaiset sanat

en: Nearby words
fi: Lähellä olevat sanat

en: Choose the type of search: <ul><li><b>Contains</b> will search for the entered text anywhere. It will ignore punctuation, spaces and accents, unless Case sensitive searching is enabled.<li><b>Whole words</b> will search for whole words that equal the entered text. As with "Contains" searches punctuation and accents are ignored.<li><b>Nearby words</b> will search for whole words that are near each other in the text. For example: <i>calibre cool</i> will find places in the text where the words <i>calibre</i> and <i>cool</i> occur within 60 characters of each other. To change the number of characters add the number to the end of the list of words, for example: <i>calibre cool awesome 120</i> will search for <i>calibre</i>, <i>cool</i> and <i>awesome</i> within 120 characters of each other.<li><b>Regex</b> will interpret the text as a regular expression.
fi: Valitse hakutyyppi: <ul><li><b>Sisältää</b> etsii syötettyä tekstiä mistä tahansa. Se ei huomioi välimerkkejä, välilyöntejä ja aksentteja, ellei merkkikoko haku ole käytössä.<li><b>Kokonaiset sanat</b> etsii kokonaisia sanoja, jotka vastaavat syötettyä tekstiä. Esim. "Sisältää"-hauissa, välimerkit ja aksentit jätetään huomiotta.<li><b>Lähellä olevat sanat</b> etsii kokonaisia sanoja, jotka ovat tekstissä lähellä toisiaan. Esim.: <i>calibre cool</i> etsii tekstistä kohtia, joissa sanat <i>calibre</i> ja <i>cool</i> esiintyvät 60 merkin sisällä toisistaan. Jos haluat muuttaa merkkien määrää, lisää numero sanaluettelon loppuun, esim.: <i>calibre cool awesome 120</i> etsii sanoja <i>calibre</i>, <i>cool</i> ja <i>awesome</i> 120 merkin sisällä toisistaan.<li><b>Regex</b> tulkitsee tekstin säännöllisenä lausekkeena.

en: Go back to where you were before searching
fi: Palaa sinne, missä olit ennen hakua

en: the location of this search result
fi: tämän hakutuloksen sijainti

en: This text is hidden in the book and cannot be displayed
fi: Tämä teksti on piilotettu kirjaan, eikä sitä voi näyttää

en: No matches were found for:
fi: Osumia ei löytynyt:

en: Expand all items under %s
fi: Laajenna kaikki kohteet kohdassa %s

en: Expand all items
fi: Laajenna kaikki kohteet

en: Collapse all items
fi: Tiivistä kaikki kohteet

en: Expand all items at the level of {}
fi: Laajenna kaikki kohteet tasolla {}

en: Collapse all items at the level of {}
fi: Tiivistä kaikki kohteet tasolla {}

en: Copy Table of Contents to clipboard
fi: Kopioi sisällysluettelo leikepöydälle

en: Search Table of Contents
fi: Etsi sisällysluettelosta

en: Search for text in the Table of Contents
fi: Etsi tekstiä sisällysluettelosta

en: There are no Table of Contents entries matching: %s
fi: Sisällysluettelomerkintöjä, jotka vastaavat: %s ei ole

en: Untitled
fi: Nimeämätön

en: Switch color scheme
fi: Vaihda väriteemaa

en: Apply settings from a saved profile
fi: Sovella asetuksia tallennetusta profiilista

en: Increase font size
fi: Suurenna fontin kokoa

en: Decrease font size
fi: Pienennä fontin kokoa

en: Toggle full screen
fi: Koko näyttö päälle/pois

en: Previous page
fi: Edellinen sivu

en: Next section
fi: Seuraava osio

en: Previous section
fi: Edellinen osio

en: Toggle Reference mode
fi: Vaihda referenssitila

en: Toggle auto-scrolling
fi: Vaihda automaattinen vieritys

en: Lookup words
fi: Hakusanat

en: Show viewer controls
fi: Näytä katseluohjelman ohjaimet

en: Toggle paged mode
fi: Vaihda sivutilaa

en: Print book
fi: Tulosta kirja

en: Show book metadata
fi: Näytä kirjan metadata

en: Read aloud
fi: Lue ääneen

en: Browse highlights in book
fi: Selaa kirjan korostuksia

en: Select all text in the current file
fi: Valitse kaikki teksti nykyisestä tiedostosta

en: Edit this book
fi: Muokkaa tätä kirjaa

en: Reload this book
fi: Lataa tämä kirja uudelleen

en: Customize this toolbar
fi: Mukauta tätä työkalupalkkia

en: Hide this toolbar
fi: Piilota tämä työkalupalkki

en: Switch to flow mode -- where the text is not broken into pages
fi: Vaihda juoksutukseen - jolloin tekstiä ei ole jaettu sivuihin

en: Switch to paged mode -- where the text is broken into pages
fi: Vaihda sivutilaan - jossa teksti on jaettu sivuihin

en: Turn off auto-scrolling
fi: Poista automaattinen vieritys käytöstä

en: Turn on auto-scrolling
fi: Ota automaattinen vieritys käyttöön

en: Read the text of the book aloud
fi: Lue kirjan teksti ääneen

en: Stop reading
fi: Lopeta lukeminen

en: Clear list of recently opened books
fi: Tyhjennä viimeksi avattujen kirjojen lista

en: Restore settings to defaults
fi: Palauta asetukset oletusarvoihin

en: Save current settings as a profile
fi: Tallenna nykyiset asetukset profiiliksi

en: Delete saved profile...
fi: Poista tallennettu profiili...

en: &Name of profile
fi: Profiilin &nimi

en: Enter name of profile to create
fi: Kirjoita luotavan profiilin nimi

en: Configure the toolbar
fi: Työkalupalkin määrittäminen

en: Choose the actions you want on the toolbar. Drag and drop items in the right hand list to re-arrange the toolbar.
fi: Valitse työkaluriville haluamasi toiminnot. Voit järjestää työkalurivin uudelleen vetämällä ja pudottamalla kohteita oikeanpuoleisessa luettelossa.

en: Lookup
fi: Haku

en: Preparing book for first read, please wait
fi: Valmistellaan kirjaa ensimmäistä lukukertaa varten, odota

en: E-book viewer
fi: E-kirjan katseluohjelma

en: Scroll here
fi: Vieritä tähän

en: Start of book
fi: Kirjan alku

en: End of book
fi: Kirjan loppu

en: Start of current file
fi: Nykyisen tiedoston alku

en: End of current file
fi: Nykyisen tiedoston loppu

en: Hide this scrollbar
fi: Piilota tämä vierityspalkki

en: Search :: no matches
fi: Haku :: ei osumia

en: Search :: one match
fi: Haku :: yksi osuma

en: Search :: {} matches
fi: Haku :: {} osumaa

en: Empty search expression
fi: Tyhjä hakulauseke

en: Cannot search for {!r} as it contains only punctuation and spaces.
fi: Kohdetta {!r} ei voi hakea, koska se sisältää vain välimerkkejä ja välilyöntejä.

en: Cannot jump to location
fi: Sijaintiin ei voi siirtyä

en: The Read aloud feature is active, cannot jump to {}. Close it first.
fi: Lue ääneen -toiminto on aktiivinen, eikä voi hypätä kohteeseen {}. Sulje se ensin.

en: Table of Contents locations
fi: Sisällysluettelon sijainnit

en: bookmark
fi: kirjanmerkki

en: Failed to load the image {}
fi: Kuvan {} lataaminen epäonnistui

en: Failed to find the image {}
fi: Kuvan {} haku epäonnistui

en: Image not found
fi: Kuvaa ei löydy

en: Cannot print book
fi: Kirjaa ei voi tulostaa

en: No book is currently open
fi: Yksikään kirja ei ole tällä hetkellä auki

en: Book does not exist
fi: Kirjaa ei ole olemassa

en: Cannot open {} as it no longer exists
fi: Kohdetta {} ei voi avata, koska sitä ei ole enää olemassa

en: Choose e-book
fi: Valitse e-kirja

en: E-books
fi: E-kirjat

en: Loading book
fi: Ladataan kirjaa

en: Loading book, please wait
fi: Ladataan kirjaa, odota hetki

en: Loading book failed
fi: Kirjan lataaminen epäonnistui

en: Failed to open the book at {0}. Click "Show details" for more info.
fi: Kirjan avaaminen {0}-kohdassa epäonnistui. Klikkaa "Näytä tiedot" saadaksesi lisätietoja.

en: The Qt WebEngine Render process has crashed. You should try restarting the viewer.
fi: Qt WebEngine Render -prosessi on kaatunut. Yritä käynnistää katseluohjelma uudelleen.

en: Choose background image
fi: Valitse taustakuva

en: Clear search history
fi: Tyhjennä hakuhistoria

en: Test file name invalid
fi: Testitiedoston nimi virheellinen

en: The file name <b>%s</b> does not appear to end with a file extension. It must end with a file  extension like .epub or .mobi
fi: Tiedostonimi <b>%s</b> ei näytä päättyvän tiedostopäätteeseen. Sen on päätyttävä päätteeseen, kuten .epub tai .mobi

en: Hide size in corner
fi: Piilota koko kulmassa

en: Show size in corner
fi: Näytä koko kulmassa

en: Clear history
fi: Tyhjennä historia

en: Drag to resize
fi: Muuta kokoa vetämällä

en: Choose &color
fi: Valitse &väri

en: Choose a color
fi: Valitse väri

en: Cu&t
fi: &Leikkaa

en: &Step up
fi: A&skel ylös

en: Step &down
fi: Askel &alas

en: Not rated
fi: Ei arvioitu

en: Generic e-ink device
fi: Yleinen e-ink-laite

en: Smartphone
fi: Älypuhelin

en: iPad like tablet
fi: iPad-tyyppinen tabletti

en: Kindle Basic (all models)
fi: Kindle Basic (kaikki mallit)

en: Kindle Fire and Fire HD
fi: Kindle Fire ja Fire HD

en: All other SONY devices
fi: Kaikki muut SONY-laitteet

en: Kobo and Kobo Touch Readers
fi: Kobo ja Kobo Touch -lukijat

en: Kobo Vox, Aura and Glo families
fi: Kobo Vox, Aura ja Glo -perheet

en: BOOX MAX, N96, i86, C67ML, M96, etc.
fi: BOOX MAX, N96, i86, C67ML, M96 jne.

en: Nook and Nook Simple Reader
fi: Nook ja Nook Simple Reader

en: PocketBook 360 and newer models
fi: PocketBook 360 ja uudemmat mallit

en: PocketBook Lux (1-5) and Basic 4
fi: PocketBook Lux (1-5) ja Basic 4

en: PocketBook Inkpad 3 (Pro) and X
fi: PocketBook Inkpad 3 (Pro) ja X

en: Android phone
fi: Android-puhelin

en: Android tablet
fi: Android-tabletti

en: Android phone with Kindle reader
fi: Android-puhelin Kindle-lukijalla

en: Android tablet with Kindle reader
fi: Android-tabletti Kindle-lukijalla

en: Generic
fi: Yleinen

en: Choose your e-book device. If your device is not in the list, choose a "Generic" device.
fi: Valitse käytössäsi oleva sähkökirjalaite. Jos laitetta ei ole listassa, valitse "Yleinen".

en: If you are moving calibre from an old computer to a new one, please read <a href="{0}">the instructions</a>.
fi: Jos olet siirtämässä calibrea aiemmalta tietokoneelta uudelle tietokoneelle, <a href="{0}">lue ohjeet</a>.

en: Select location for books
fi: Valitse sijainti kirjoille

en: Failed to create a folder at %s
fi: Kansiota ei onnistuttu luomaan osoitteessa %s

en: You must choose an empty folder for the calibre library. %s is not empty.
fi: Calibre-kirjastolle on valittava tyhjä kansio. %s ei ole tyhjä.

en: &Next >
fi: &Seuraava >

en: < &Back
fi: < &Takaisin

en: Cancel
fi: Peru

en: &Finish
fi: &Valmis

en: Commit
fi: Sitoumus

en: Welcome wizard
fi: Tervetuloassistentti

en: Welcome to calibre
fi: Tervetuloa calibreen

en: The one stop solution to all your e-book needs.
fi: Yksi ratkaisu kaikille sähkökirjatarpeillesi.

en: &Manufacturers
fi: &Valmistajat

en: &Devices
fi: &Laitteet

en: WizardPage
fi: Ohjattu sivu

en: <h2>Congratulations!</h2> You have successfully setup calibre. Press the %s button to apply your settings.
fi: <h2>Onneksi olkoon!</h2> Calibren asetukset on nyt määritetty. Aloita calibren käyttäminen napsauttamalla "%s".

en: <h2>User Manual</h2>A User Manual is also available <a href="%s">online</a>.
fi: <h2>Käyttöohje</h2>Tutustu käyttöohjeeseen <a href="%s">verkossa</a>.

en: &Kindle email:
fi: &Kindle-sähköposti:

en: Choose your &language:
fi: Valitse &kieli:

en: <p>Choose a location for your books. When you add books to calibre, they will be copied here. Use an <b>empty folder</b> for a new calibre library:
fi: <p>Valitse kirjoillesi tallennussijainti. Calibreen lisäämäsi kirjat kopioidaan tähän kansioon. Käytä calibren kirjaston luoomiseen <b>tyhjää kansiota</b>:

en: If a calibre library already exists at the newly selected location, calibre will use it automatically.
fi: Jos calibre-kirjasto on jo olemassa valitussa sijainnissa, calibre käyttää sitä automaattisesti.

en: Test email settings
fi: Testaa sähköpostin asetukset

en: Send test mail from %s to:
fi: Lähetä testiposti osoitteesta %s osoitteeseen:

en: Using: %(un)s:%(pw)s@%(host)s:%(port)s and %(enc)s encryption
fi: Käyttö: %(un)s:%(pw)s@%(host)s:%(port)s ja %(enc)s-salaus

en: No email address
fi: Ei sähköpostiosoitetta

en: No email address to send mail to has been specified. You must specify a To: address before running the test.
fi: Sähköpostiosoitetta ei ole määritetty. Sinun on määritettävä Vastaanottajan osoite ennen testin suorittamista.

en: Sending email, please wait...
fi: Lähetetään sähköpostia, odota hetki...

en: Email successfully sent
fi: Sähköposti lähetetty onnistuneesti

en: Setup sending email using
fi: Määritä sähköpostin lähettäminen käyttäen

en: Your %s &email address:
fi: %s &sähköpostiosoitteesi:

en: Your %s &password:
fi: %s &salasanasi:

en: If you plan to use email to send books to your Kindle, remember to add your %s email address to the allowed email addresses in your Amazon.com Kindle management page.
fi: Jos aiot lähettää sähköpostilla kirjoja Kindleen, muista lisätä %s-sähköpostiosoitteesi sallittuihin sähköpostiosoitteisiin Amazon.com Kindlen hallintasivulla.

en: Setup
fi: Asennus

en: No password
fi: Ei salasanaa

en: You must specify a password
fi: Sinun on annettava salasana

en: You must specify an email address
fi: Sinun on annettava sähköpostiosoite

en: Incorrect email address
fi: Virheellinen sähköpostiosoite

en: The email address "{}" is not valid
fi: Sähköpostiosoite "{}" ei ole kelvollinen

en: OK to proceed?
fi: Jatketaanko?

en: This will display your email password on the screen. Is it OK to proceed?
fi: Tämä näyttää sähköpostiosoitteesi salasanan. Jatketaanko?

en: Before using this account to send mail, you must enable the "Enable access to this account via POP3 and IMAP" option in GMX under More > E-mail Settings > POP3 & IMAP.
fi: Ennen kuin voit käyttää tätä tiliä sähköpostin lähettämiseen, sinun on aktivoitava GMX:ssä kohdassa Lisää > Sähköpostiasetukset > POP3 & IMAP vaihtoehto "Ota tämä tili käyttöön POP3:n ja IMAP:n kautta".

en: If you are setting up a new Outlook account, Microsoft requires that you  verify your account periodically, before it will let calibre send email.
fi: Jos olet luomassa uutta Outlook-tiliä, Microsoft vaatii, että vahvistat tilisi säännöllisesti, ennen kuin se antaa calibren lähettää sähköpostia.

en: Bad configuration
fi: Huono konfiguraatio

en: You must set the From email address
fi: Sinun on määritettävä lähettäjän sähköpostiosoite

en: You must either set both the username <b>and</b> password for the mail server or no username and no password at all.
fi: Sinun on joko määritettävä sähköpostipalvelimen käyttäjätunnus <b>ja</b> salasana tai ei käyttäjätunnusta eikä salasanaa lainkaan.

en: No username and password set for mailserver. Most  mailservers need a username and password. Are you sure?
fi: Sähköpostipalvelimelle ei ole asetettu käyttäjänimeä ja salasanaa. Useimmat sähköpostipalvelimet tarvitsevat käyttäjätunnuksen ja salasanan. Oletko varma?

en: Send email &from:
fi: Lähetä sähköpostia &osoitteesta:

en: <p>This is what will be present in the From: field of emails sent by calibre.<br> Set it to your email address
fi: <p>Tämä näkyy calibren lähettämien sähköpostiviestien From: -kentässä.<br> Aseta se sähköpostiosoitteeksesi

en: <p>A mail server is useful if the service you are sending mail to only accepts email from well know mail services.
fi: <p>Sähköpostipalvelin on hyödyllinen, jos palvelu, johon lähetät sähköpostia, hyväksyy vain hyvin tunnettujen sähköpostipalvelujen sähköpostit.

en: Email server
fi: Sähköpostipalvelin

en: calibre can <b>optionally</b> use a server to send mail
fi: calibre voi <b>valinnaisesti</b> käyttää palvelinta sähköpostin lähettämiseen

en: &Hostname:
fi: &Isäntänimi:

en: The hostname of your mail server. For example, smtp.gmail.com
fi: Sähköpostipalvelimen isäntänimi. Esimerkiksi smtp.gmail.com

en: &Port:
fi: &Portti:

en: The port your mail server listens for connections on. The default is 25
fi: Portti, jolla sähköpostipalvelimesi vastaanottaa yhteyksiä. Oletusarvo on 25

en: Your username on the mail server
fi: Käyttäjätunnuksesi sähköpostipalvelimella

en: Your password on the mail server
fi: Salasanasi sähköpostipalvelimella

en: &Show
fi: &Näytä

en: Encr&yption:
fi: &Salaus:

en: Use TLS encryption when connecting to the mail server. This is the most common.
fi: Käytä TLS-salausta, kun muodostat yhteyden sähköpostipalvelimeen. Tämä on yleisin.

en: Use SSL encryption when connecting to the mail server.
fi: Käytä SSL-salausta, kun muodostat yhteyden sähköpostipalvelimeen.

en: WARNING: Using no encryption is highly insecure
fi: VAROITUS: Salauksen käyttämättä jättäminen on erittäin turvatonta

en: Use &GMX
fi: Käytä &GMX:ää

en: &Test email
fi: &Testaa sähköposti

en: <p>If you use the <a href="http://www.appstafarian.com/marvin.html">Marvin</a> e-book reading app (or similar OPDS enabled apps) on your Apple iDevice, you can access your calibre book collection wirelessly, directly on the device. To do this you have to turn on the calibre Content server.
fi: <p>Jos käytät Applen iDevice-laitteessasi <a href="http://www.appstafarian.com/marvin.html">Marvin</a> e-kirjojen lukusovellusta (tai vastaavia OPDS-ominaisuudella varustettuja sovelluksia), voit käyttää calibre-kirjakokoelmaasi langattomasti suoraan laitteessa. Tätä varten sinun on kytkettävä calibre Content -palvelin päälle.

en: Turn on the &Content server
fi: Käynnistä &sisältöpalvelin

en: <p>Remember to leave calibre running as the server only runs as long as calibre is running.
    <p>The reader app should see your calibre collection automatically. If not, try adding the URL http://myhostname:8080 as a new catalog in the reader on your iDevice. Here myhostname should be the fully qualified hostname or the IP address of the computer calibre is running on. See <a href="%s">the User Manual</a> for more information.
fi: <p>Muista jättää calibre käyntiin, sillä palvelin toimii vain niin kauan kuin calibre on käynnissä.
    <p>Lukijasovelluksen pitäisi nähdä calibre-kokoelmasi automaattisesti. Jos näin ei tapahdu, yritä lisätä URL-osoite http://myhostname:8080 uutena luettelona iDevice-lukijassa. Tässä myhostname tulee olla sen tietokoneen täysin pätevä isäntänimi tai IP-osoite, jossa calibre on käynnissä. Katso lisätietoja <a href="%s">käyttöoppaasta</a>.

en: Required component missing
fi: Vaadittu komponentti puuttuu

en: This computer is missing the Windows MediaPack, which is needed for calibre. Instructions for installing it are <a href="{0}">available here</a>.
fi: Tältä tietokoneelta puuttuu Windows MediaPack, jota calibre tarvitsee. Ohjeet sen asentamiseen <a href="{0}">löytyvät täältä</a>.

en: Invalid query format for colon-separated search: {0}
fi: Epäkelpo tietokantakysely kaksoispiste-erotetulle haulle: {0}

en: BIBTEX catalog generator
fi: BIBTEX-luettelogeneraattori

en: The fields to output when cataloging books in the database.  Should be a comma-separated list of fields.
    Available fields: %(fields)s.
    plus user-created custom fields.
    Example: %(opt)s=title,authors,tags
    Default: '%%default'
    Applies to: BIBTEX output format
fi: Kentät, jotka tulostetaan luetteloitaessa kirjoja tietokantaan.  Kenttien tulisi olla pilkulla erotettu luettelo.
    Käytettävissä olevat kentät: %(fields)s.
    sekä käyttäjän luomat mukautetut kentät.
    Esimerkki: %(opt)s=title,authors,tags.
    Oletusarvo: '%%default'
    Sovelletaan: BIBTEX-tulostusmuoto

en: Output field to sort on.
    Available fields: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
fi: Lajiteltava tulostuskenttä.
    Käytettävissä olevat kentät: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    Oletus: '%default'
    Sovelletaan: BIBTEX-tulostusmuotoon

en: Create a citation for BibTeX entries.
    Boolean value: True, False
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
fi: Luo viittaus BibTeX-merkintöjä varten.
    Boolen arvo: True, False
    Oletus: '%default'
    Sovelletaan: BIBTEX-tulostusmuotoon

en: Create a file entry if formats is selected for BibTeX entries.
    Boolean value: True, False
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
fi: Luo tiedostomerkintä, jos BibTeX-merkinnöille on valittu formaatit.
    Boolen arvo: True, False
    Oletus: '%default'
    Sovelletaan: BIBTEX-tulostusmuotoon

en: The template for citation creation from database fields.
    Should be a template with {} enclosed fields.
    Available fields: %s.
    Default: '%%default'
    Applies to: BIBTEX output format
fi: Malli tietokannan kenttien perusteella tapahtuvaa viittausten luomista varten.
    Pitäisi olla malli, jossa on {}-kentät.
    Käytettävissä olevat kentät: %s.
    Oletusarvo: '%%default'
    Sovelletaan: BIBTEX-tulostusmuotoon

en: BibTeX file encoding output.
    Available types: utf8, cp1252, ascii.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
fi: BibTeX-tiedoston koodaustulos.
    Käytettävissä olevat tyypit: utf8, cp1252, ascii.
    Oletus: '%default'
    Sovelletaan: BIBTEX-tulostusmuotoon

en: BibTeX file encoding flag.
    Available types: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
fi: BibTeX-tiedoston koodauslippu.
    Käytettävissä olevat tyypit: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Oletus: '%default'
    Sovelletaan: BIBTEX-tulostusmuotoon

en: Entry type for BibTeX catalog.
    Available types: book, misc, mixed.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
fi: BibTeX-luettelon syöttötyyppi.
    Käytettävissä olevat tyypit: book, misc, mixed.
    Oletus: '%default'
    Sovelletaan: BIBTEX-tulostusmuotoon

en: CSV/XML catalog generator
fi: CSV/XML-luettelogeneraattori

en: The fields to output when cataloging books in the database.  Should be a comma-separated list of fields.
    Available fields: %(fields)s,
    plus user-created custom fields.
    Example: %(opt)s=title,authors,tags
    Default: '%%default'
    Applies to: CSV, XML output formats
fi: Kentät, jotka tulostetaan luetteloitaessa kirjoja tietokantaan.  Kenttien tulisi olla pilkulla erotettu luettelo.
    Käytettävissä olevat kentät: %(fields)s,
    sekä käyttäjän luomat mukautetut kentät.
    Esimerkki: %(opt)s=title,authors,tags
    Oletusarvo: '%%default'
    Koskee seuraavia: CSV-, XML-tulostusmuodot

en: Output field to sort on.
    Available fields: author_sort, id, rating, size, timestamp, title_sort
    Default: '%default'
    Applies to: CSV, XML output formats
fi: Lajiteltava tulostuskenttä.
    Käytettävissä olevat kentät: author_sort, id, rating, size, timestamp, title_sort.
    Oletus: '%default'
    Koskee seuraavia: CSV-, XML-tulostusmuodot

en: AZW3/EPUB/MOBI catalog generator
fi: AZW3/EPUB/MOBI-luettelogeneraattori

en: Title of generated catalog used as title in metadata.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fi: Luodun luettelon otsikko, jota käytetään metatietojen otsikkona.
    Oletus: '%default'
    Koskee: AZW3-, EPUB- ja MOBI-tulostusmuodot

en: Create cross-references in Authors section for books with multiple authors.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fi: Luo ristiviittauksia Tekijät-osiossa kirjoille, joilla on useita kirjoittajia.
    Oletus: '%default'
    Koskee: AZW3-, EPUB- ja MOBI-tulostusmuodot

en: Save the output from different stages of the conversion pipeline to the specified folder. Useful if you are unsure at which stage of the conversion process a bug is occurring.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fi: Tallenna muuntoputken eri vaiheiden tuotokset määritettyyn kansioon. Hyödyllinen, jos et ole varma, missä vaiheessa muuntoprosessia virhe ilmenee.
    Oletus: '%default'
    Koskee: AZW3-, EPUB- ja MOBI-tulostusmuodot

en: Regex describing tags to exclude as genres.
    Default: '%default' excludes bracketed tags, e.g. '[Project Gutenberg]', and '+', the default tag for read books.
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fi: Regex kuvailee tageja, jotka suljetaan pois lajityyppeinä.
    Oletus: '%default' sulkee pois suluissa olevat tagit, esimerkiksi '[Project Gutenberg]', ja '+', joka on luettujen kirjojen oletustagi.
    Koskee: AZW3-, EPUB- ja MOBI-tulostusmuodot

en: Specifies the rules used to exclude books from the generated catalog.
    The model for an exclusion rule is either
    ('<rule name>','Tags','<comma-separated list of tags>') or
    ('<rule name>','<custom column>','<pattern>').
    For example:
    (('Archived books','#status','Archived'),)
    will exclude a book with a value of 'Archived' in the custom column 'status'.
    When multiple rules are defined, all rules will be applied.
    Default: 
    "%default"
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fi: Määrittää säännöt, joiden avulla kirjat jätetään pois luodusta luettelosta.
    Poissulkemissäännön malli on joko
    ('<rule name>','Tagit','<pilkulla erotettu luettelo tunnisteista>') tai
    ('<rule name>','<muokattu sarake>','<malli>').
    Esim:
    (('Arkistoidut kirjat','#status','Arkistoitu'),)
    sulkee pois kirjan, jonka arvo on 'Arkistoitu' mukautetussa sarakkeessa 'status'.
    Kun useita sääntöjä on määritelty, kaikkia sääntöjä sovelletaan.
    Oletusarvo: 
    "%default"
    Koskee: AZW3-, EPUB- ja MOBI-lähtöformaatteja

en: Include 'Authors' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fi: Sisällytä "Tekijät"-osio luetteloon.
    Oletus: '%default'
    Koskee: AZW3-, EPUB- ja MOBI-lähtöformaatteja

en: Include 'Descriptions' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fi: Sisällytä luetteloon kuvaukset-osio.
    Oletus: '%default'
    Koskee: AZW3-, EPUB- ja MOBI-lähtöformaatteja

en: Include 'Genres' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fi: Sisällytä "Lajityypit"-osio luetteloon.
    Oletus: '%default'
    Koskee: AZW3-, EPUB- ja MOBI-lähtöformaatteja

en: Include 'Titles' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fi: Sisällytä "Otsikot"-osio luetteloon.
    Oletus: '%default'
    Koskee: AZW3-, EPUB- ja MOBI-lähtöformaatteja

en: Include 'Series' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fi: Sisällytä "Sarja"-osio luetteloon.
    Oletus: '%default'
    Koskee: AZW3-, EPUB- ja MOBI-lähtöformaatteja

en: Include 'Recently Added' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fi: Sisällytä luetteloon Äskettäin lisätyt" -osio.
    Oletus: '%default'
    Koskee: AZW3-, EPUB- ja MOBI-lähtöformaatteja

en: Source field for 'Genres' section.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fi: Lähdekenttä "Tyylilajit"-osiossa.
    Oletus: '%default'
    Koskee: AZW3-, EPUB- ja MOBI-lähtöformaatteja

en: Custom field containing note text to insert in Description header.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fi: Mukautettu kenttä, joka sisältää kuvausotsikkoon lisättävän huomautustekstin.
    Oletus: '%default'
    Koskee: AZW3-, EPUB- ja MOBI-lähtöformaatteja

en: #<custom field>:[before|after]:[True|False] specifying:
     <custom field> Custom field containing notes to merge with comments
     [before|after] Placement of notes with respect to comments
     [True|False] - A horizontal rule is inserted between notes and comments
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fi: #<custom field>:[before|after]:[True|False] määrittely:
     <custom field> Mukautettu kenttä, joka sisältää huomautuksia, jotka yhdistetään kommentteihin
     [before|after] Huomautusten sijoittaminen suhteessa kommentteihin
     [True|False] - Huomautusten ja kommenttien väliin lisätään vaakasuora viiva
    Oletus: '%default'
    Sovelletaan: AZW3-, EPUB- ja MOBI-lähtömuotoihin

en: Specifies the output profile. In some cases, an output profile is required to optimize the catalog for the device. For example, 'kindle' or 'kindle_dx' creates a structured Table of Contents with Sections and Articles.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fi: Määrittää lähtöprofiilin. Joissakin tapauksissa tarvitaan lähtöprofiili luettelon optimoimiseksi laitetta varten. Esimerkiksi 'kindle' tai 'kindle_dx' luo jäsennellyn sisällysluettelon, jossa on jaksoja ja artikkeleita.
    Oletus: '%default'
    Koskee: AZW3-, EPUB- ja MOBI-lähtöformaatteja

en: Specifies the rules used to include prefixes indicating read books, wishlist items and other user-specified prefixes.
    The model for a prefix rule is ('<rule name>','<source field>','<pattern>','<prefix>').
    When multiple rules are defined, the first matching rule will be used.
    Default:
    "%default"
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fi: Määrittää säännöt, joita käytetään luettuja kirjoja, toivomuslistan kohteita ja muita käyttäjän määrittämiä etuliitteitä osoittavien etuliitteiden sisällyttämiseen.
    Etuliitesäännön malli on ('<rule name>','<source field>','<pattern>','<prefix>').
    Kun useita sääntöjä on määritelty, käytetään ensimmäistä vastaavaa sääntöä.
    Oletusarvo:
    "%default"
    Koskee: AZW3-, EPUB- ja MOBI-lähtöformaatteja

en: Use a named preset created with the GUI catalog builder.
    A preset specifies all settings for building a catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fi: Käytä nimettyä esiasetusta, joka on luotu GUI-luettelon rakentajalla.
    Esiasetus määrittää kaikki luettelon rakentamiseen tarvittavat asetukset.
    Oletus: '%default'
    Koskee: AZW3-, EPUB- ja MOBI-lähtöformaatteja

en: Replace existing cover when generating the catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fi: Korvaa nykyinen kansi luetteloa laadittaessa.
    Oletus: '%default'
    Koskee: AZW3-, EPUB- ja MOBI-lähtöformaatteja

en: Size hint (in inches) for book covers in catalog.
    Range: 1.0 - 2.0
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fi: Kokovihje (tuumina) kirjojen kansia varten luettelossa.
    Valikoima: 1.0 - 2.0
    Oletus: '%default'
    Koskee: AZW3-, EPUB- ja MOBI-lähtöformaatteja

en: Error: No stored presets.
fi: Virhe: Ei tallennettuja esiasetuksia.

en: 
    *** Adding 'By authors' section required for MOBI output ***
fi: 
    *** MOBI-lähtöä varten tarvittavan 'Kirjoittajien mukaan' -osion lisääminen ***

en: column not in book:
fi: saraketta ei ole kirjassa:

en: Symbols
fi: Symbolit

en: No genres to catalog.
fi: Lajityyppejä ei ole luetteloitavaksi.

en: Check 'Excluded genres' regex in the E-book options.
fi: Tarkista 'Ohitetut lajityypit' -regex E-kirja-asetuksista.

en: No books available to catalog
fi: Kirjoja ei ole saatavilla luetteloon

en: Titles
fi: Otsikot

en: Genres
fi: Tyylilajit

en: Recently Added
fi: Viimeksi lisätty

en: Recently Read
fi: Viimeksi luettu

en: Descriptions
fi: Kuvaukset

en: Sorting database
fi: Tietokannan lajittelu

en: Sorting titles
fi: Otsikoiden lajittelu

en: No books to catalog.
    Check 'Excluded books' rules in the E-book options.
fi: Luetteloitavia kirjoja ei ole.
    Tarkista E-kirja-asetuksista 'Poissuljetut kirjat' -säännöt.

en: No books available to include in catalog
fi: Luetteloon ei ole saatavilla kirjoja

en: error in
fi: virhe

en: Genres HTML
fi: Tyylilajit HTML

en: Titles HTML
fi: Otsikot HTML

en: by
fi: kirjoittanut

en: Descriptions HTML
fi: Kuvaukset HTML

en: Description HTML
fi: Kuvaus HTML

en: NCX header
fi: NCX-otsake

en: NCX for descriptions
fi: NCX kuvauksille

en: NCX for Series
fi: NCX sarjoille

en: Series beginning with %s
fi: Sarjat, jotka alkavat merkillä %s

en: Series beginning with '%s'
fi: Sarjat, jotka alkavat '%s'

en: NCX for Titles
fi: NCX otsikoille

en: Titles beginning with %s
fi: Otsikot, jotka alkavat merkillä %s

en: Titles beginning with '%s'
fi: Otsikot, jotka alkavat merkillä '%s'

en: NCX for Authors
fi: NCX tekijöille

en: Authors beginning with %s
fi: Kirjailijat, jotka alkavat merkillä %s

en: Authors beginning with '%s'
fi: Kirjailijat, jotka alkavat merkillä '%s'

en: NCX for Recently Added
fi: NCX äskettäin lisätyille

en: NCX for Recently Read
fi: NCX äskettäin luetuille

en: NCX for genres
fi: NCX lajityypeille

en: Generating OPF
fi: Luodaan OPF

en: Thumbnails
fi: Pikkukuvat

en: Thumbnail
fi: Pikkukuva

en: Saving NCX
fi: Tallennetaan NCX

en: Invalid titles
fi: Virheelliset otsikot

en: Extra titles
fi: Lisäotsikot

en: Invalid authors
fi: Virheelliset tekijät

en: Extra authors
fi: Muut tekijät

en: Missing book formats
fi: Puuttuvat kirjaformaatit

en: Extra book formats
fi: Muut kirjaformaatit

en: Unknown files in books
fi: Tuntemattomat tiedostot kirjoissa

en: Missing cover files
fi: Puuttuvat kansitiedostot

en: Cover files not in database
fi: Kansitiedostot, jotka eivät ole tietokannassa

en: Folders raising exception
fi: Poikkeuksen aiheuttavat kansiot

en: INVALID CONDITION
fi: VIRHEELLINEN EHTO

en: Path to library too long. Must be less than %d characters.
fi: Polku kirjastoon liian pitkä. Täytyy olla lyhyempi kuin %d merkkiä.

en:  (%s books)
fi:  (%s kirjaa)

en: Identifiers
fi: Tunnisteet

en: On device
fi: Laitteessa

en: Series sort
fi: Sarjalajittelu

en: Title sort
fi: Otsikkolajittelu

en: The title
fi: Otsikko

en: The authors
fi: Tekijät

en: The author sort string. To use only the first letter of the name use {author_sort[0]}
fi: Tekijän lajittelujono. Jos haluat käyttää vain nimen ensimmäistä kirjainta, käytä {author_sort[0]}.

en: The tags
fi: Tagit

en: The series
fi: Sarjat

en: The series number. To get leading zeros use {series_index:0>3s} or {series_index:>3s} for leading spaces
fi: Sarjan numero. Saadaksesi etunollia käytä {series_index:0>3s} tai {series_index:>3s}

en: The rating
fi: Arvostelu

en: The ISBN
fi: ISBN

en: The publisher
fi: Kustantaja

en: The date
fi: Päivämäärä

en: The published date
fi: Julkaisupäivä

en: The date when the metadata for this book record was last modified
fi: Päivämäärä, jolloin tämän kirjatietueen metatietoja on viimeksi muutettu

en: The language(s) of this book
fi: Tämän kirjan kieli tai kielet

en: The calibre internal id
fi: Calibren sisäinen id

en: Options to control saving to disk
fi: Asetukset levylle tallentamisen ohjaamiseksi

en: Normally, calibre will update the metadata in the saved files from what is in the calibre library. Makes saving to disk slower.
fi: Normaalisti calibre päivittää tallennettujen tiedostojen metadatan calibre-kirjastossa olevien tietojen perusteella. Tekee tallentamisesta levylle hitaampaa.

en: Normally, calibre will write the metadata into a separate OPF file along with the actual e-book files.
fi: Normaalisti calibre kirjoittaa metatiedot erilliseen OPF-tiedostoon varsinaisten e-kirjatiedostojen mukana.

en: Normally, calibre will save the cover in a separate file along with the actual e-book files.
fi: Normaalisti calibre tallentaa kannen erilliseen tiedostoon varsinaisten e-kirjatiedostojen kanssa.

en: Comma separated list of formats to save for each book. By default all available formats are saved.
fi: Pilkulla erotettu luettelo kunkin kirjan tallennettavista formaateista. Oletuksena kaikki käytettävissä olevat muodot tallennetaan.

en: The template to control the filename and folder structure of the saved files. Default is "%(templ)s" which will save books into a per-author subfolder with filenames containing title and author. Available controls are: {%(controls)s}
fi: Malli, jolla ohjataan tallennettujen tiedostojen tiedostonimeä ja kansiorakennetta. Oletusarvo on "%(templ)s", joka tallentaa kirjat kirjailijakohtaiseen alikansioon, jonka tiedostonimet sisältävät otsikon ja kirjailijan. Käytettävissä olevat ohjaimet ovat: {%(controls)s}

en: The template to control the filename and folder structure of files sent to the device. Default is "%(templ)s" which will save books into a per-author folder with filenames containing title and author. Available controls are: {%(controls)s}
fi: Malli, jolla ohjataan laitteeseen lähetettävien tiedostojen tiedostonimeä ja kansiorakennetta. Oletusarvo on "%(templ)s", joka tallentaa kirjat kirjailijakohtaiseen kansioon, jonka tiedostonimet sisältävät otsikon ja kirjailijan. Käytettävissä olevat ohjaimet ovat: {%(controls)s}

en: Have calibre convert all non English characters into English equivalents for the file names. This is useful if saving to a legacy filesystem without full support for Unicode filenames.
fi: Pyydä Calibrea muuntamaan kaikki muut kuin englanninkieliset merkit englanninkielisiksi vastineiksi tiedostonimille. Tämä on hyödyllistä, jos tallennetaan vanhaan tiedostojärjestelmään, jossa ei ole täyttä tukea Unicode-tiedostonimille.

en: The format in which to display dates. %(day)s - day, %(month)s - month, %(mn)s - month number, %(year)s - year. Default is: %(default)s
fi: Muoto, jossa päivämäärät näytetään. %(day)s - päivä, %(month)s - kuukausi, %(mn)s - kuukauden numero, %(year)s - vuosi. Oletusarvo on: %(default)s

en: Convert paths to lowercase.
fi: Muunna polut pieniksi kirjaimiksi.

en: Replace whitespace with underscores.
fi: Korvaa välilyönnit alleviivauksilla.

en: Save into a single folder, ignoring the template folder structure
fi: Tallenna yhteen kansioon ilman mallin kansiorakennetta

en: Save any data files associated with the book when saving the book
fi: Tallenna kaikki kirjaan liittyvät datatiedostot kirjaa tallennettaessa

en: Failed to calculate path for save to disk. Template: %(templ)s
    Error: %(err)s
fi: Polun laskeminen levylle tallentamista varten epäonnistui. Malli: %(templ)s
    Virhe: %(err)s

en: Template evaluation resulted in no path components. Template: %s
fi: Mallin analysointi ei tuottanut yhtään polun komponenttia. Malli: %s

en: The one stop solution to all your e-book needs
fi: Yksi ratkaisu kaikille sähkökirjatarpeillesi

en: calibre is the one stop solution to all your e-book needs.
fi: calibre on ratkaisu kaikille sähkökirjatarpeillesi.

en: You can use calibre to catalog your books, fetch metadata for them automatically, convert them from and to all the various e-book formats, send them to your e-book reader devices, read the books on your computer, edit the books in a dedicated e-book editor and even make them available over the network with the built-in Content server. You can also download news and periodicals in e-book format from over a thousand different news and magazine websites.
fi: Calibrea käyttäen voit muun muassa lukea kirjoja tietokoneellasi, muokata kirjoja, saattaa kirjat muiden saataville verkkoon sisältöpalvelimen avulla, luetteloida kirjoja, noutaa kirjojen metadata automaattisesti, muuntaa kirjoja lukuisista eri tiedostomuodoista toisiin tiedostomuotoihin ja lähettää kirjoja lukulaitteisiin. Voit myös ladata uutisia ja julkaisuja e-kirjamuodossa yli tuhannelta eri uutis- ja aikakausilehtisivustolta.

en: Edit the text and styles inside e-books
fi: Muokkaa tekstiä ja tyylejä kirjojen sisällä

en: The calibre E-book editor allows you to edit the text and styles inside the book with a live preview of your changes.
fi: Calibren E-kirjaeditorin avulla voit muokata kirjan sisällä olevaa tekstiä ja tyylejä, ja muutokset näkyvät esikatselussa.

en: It can edit books in both the EPUB and AZW3 (Kindle) formats. It includes various useful tools for checking the book for errors, editing the Table of Contents, performing automated cleanups, etc.
fi: Sillä voi muokata kirjoja sekä EPUB- että AZW3- (Kindle) formaateissa. Se sisältää useita hyödyllisiä työkaluja, joilla voit tarkistaa kirjan virheiden varalta, muokata sisällysluetteloa, suorittaa automaattisia siivouksia jne.

en: Read e-books in over a dozen different formats
fi: Lue e-kirjoja yli kymmenessä eri formaatissa

en: The calibre E-book viewer allows you to read e-books in over a dozen different formats.
fi: Calibren e-kirjojen katseluohjelmalla voit lukea e-kirjoja yli kymmenessä eri muodossa.

en: It has a full screen mode for distraction free reading and can display the text with multiple columns per screen.
fi: Siinä on koko näytön tila, joka mahdollistaa häiriöttömän lukemisen, ja se voi näyttää tekstin useilla näytön sarakkeilla.

en: Command Line Interface
fi: Komentoriviliittymä

en: On macOS, the command line tools are inside the calibre bundle, for example, if you installed calibre in :file:`/Applications` the command line tools are in :file:`/Applications/calibre.app/Contents/MacOS/`. So, for example, to run :file:`ebook-convert` you would use: :file:`/Applications/calibre.app/Contents/MacOS/ebook-convert`.
fi: MacOS-käyttöjärjestelmässä komentorivityökalut ovat calibre-paketin sisällä, esimerkiksi jos olet asentanut calibren kohtaan :file:`/Applications`, komentorivityökalut ovat kohdassa :file:`/Applications/calibre.app/Contents/MacOS/`. Jos haluat esimerkiksi ajaa :file:`ebook-convert`, käytä: :file:`/Applications/calibre.app/Contents/MacOS/ebook-convert`.

en: Documented commands
fi: Dokumentoidut komennot

en: Undocumented commands
fi: Dokumentoimattomat komennot

en: You can see usage for undocumented commands by executing them without arguments in a terminal.
fi: Voit nähdä dokumentoimattomien komentojen käytön suorittamalla ne ilman argumentteja terminaalissa.

en: Change language
fi: Vaihda kieltä

en: <b>{title}</b> by {authors}
fi: <b>{title}</b>,  {authors}

en: Date: {timestamp}
fi: Pvm: {timestamp}

en: Published: {pubdate}
fi: Julkaistu: {pubdate}

en: Publisher: {publisher}
fi: Julkaisija: {publisher}

en: Show
fi: Näytä

en:  sorted by
fi:  lajiteltu

en: Change library
fi: Vaihda kirjastoa

en: Change library to:
fi: Vaihda kirjasto seuraavaan:

en: Switch to the full interface (non-mobile interface)
fi: Siirry täyteen käyttöliittymään (ei-mobiilikäyttöliittymä).

en: The full interface gives you many more features, but it may not work well on a small screen
fi: Täysi käyttöliittymä tarjoaa paljon enemmän ominaisuuksia, mutta se ei ehkä toimi hyvin pienellä näytöllä

en: {0} is not a valid IP address/network, with error: {1}
fi: {0} ei ole kelvollinen IP-osoite/verkko, virhe: {1}

en: username [password]
fi: käyttäjätunnus [salasana]

en: Give this user only read access
fi: Anna tälle käyttäjälle vain lukuoikeus

en: username is required
fi: käyttäjätunnus vaaditaan

en: username
fi: käyttäjätunnus

en: username set|reset|toggle|show
fi: käyttäjätunnus aseta|nollaa|vaihda|näytä

en: username and operation are required
fi: käyttäjätunnus ja toiminto vaaditaan

en: [options] username [library_name ...]
fi: [options] käyttäjänimi [library_name ...]

en: Specify the action to perform.
    A value of "show" shows the current library restrictions for the specified user.
    A value of "allow-all" removes all library restrictions.
    A value of "allow" allows access to only the specified libraries.
    A value of "block" allows access to all, except the specified libraries.
    A value of "per-library" sets per library restrictions. In this case the libraries list is interpreted as a list of library name followed by restriction to apply, followed by next library name and so on. Using a restriction of "=" removes any previous restriction on that library.
fi: Määritä suoritettava toiminto.
    Arvo "show" näyttää määritetyn käyttäjän nykyiset kirjastorajoitukset.
    Arvo "allow-all" poistaa kaikki kirjastorajoitukset.
    Arvo "allow" sallii pääsyn vain määritettyihin kirjastoihin.
    Arvo "block" sallii pääsyn kaikkiin paitsi määritettyihin kirjastoihin.
    Arvo "per-library" asettaa kirjastokohtaiset rajoitukset. Tässä tapauksessa kirjastoluettelo tulkitaan luetteloksi, jossa on kirjaston nimi, jota seuraa sovellettava rajoitus, jota seuraa seuraavan kirjaston nimi ja niin edelleen. Rajoituksen "=" käyttö poistaa kaikki kyseistä kirjastoa koskevat aiemmat rajoitukset.

en: Unknown command: {}
fi: Tuntematon komento: {}

en: Manage the user accounts for calibre-server. Available commands are:
fi: Calibre-palvelimen käyttäjätilien hallinta. Käytettävissä olevat komennot ovat:

en: Use {} for help on individual commands
fi: Käytä {} saadaksesi apua yksittäisiin komentoihin

en: What do you want to do?
fi: Mitä haluat tehdä?

en: default
fi: oletus

en: No choice selected, exiting...
fi: Mitään vaihtoehtoa ei ole valittu, poistutaan...

en: %s is not a valid choice, try again
fi: %s ei ole kelvollinen valinta, yritä uudelleen

en: Existing user names:
fi: Olemassa olevat käyttäjänimet:

en: There are no users, you must first add an user
fi: Käyttäjiä ei ole, sinun on ensin lisättävä käyttäjä

en: The username %s does not exist
fi: Käyttäjätunnusta %s ei ole

en: Enter the username
fi: Syötä käyttäjätunnus

en: Enter the new password for %s:
fi: Anna uusi salasana %s:lle:

en: Empty passwords are not allowed
fi: Tyhjät salasanat eivät kelpaa

en: Re-enter the new password for %s, to verify:
fi: Syötä %s:n uusi salasana uudelleen tarkistusta varten:

en: Passwords do not match
fi: Salasanat eivät täsmää

en: User %s added successfully!
fi: Käyttäjän %s lisäys onnistui!

en: Are you sure you want to remove the user %s?
fi: Haluatko varmasti poistaa käyttäjän %s?

en: User %s successfully removed!
fi: Käyttäjän %s poistaminen onnistui!

en: Password for %s successfully changed!
fi: Salasanan vaihto %s:lle onnistui!

en: Current password for {0} is: {1}
fi: Nykyinen salasana {0} on: {1}

en: Allow {} to make changes (i.e. grant write access)
fi: Salli {} tehdä muutoksia (eli anna kirjoitusoikeus)

en: Prevent {} from making changes (i.e. remove write access)
fi: Estä {} tekemästä muutoksia (eli poista kirjoitusoikeus).

en: {} has the following additional per-library restrictions:
fi: {} on seuraavat kirjastokohtaiset lisärajoitukset:

en: {} has no additional per-library restrictions
fi: {} ei sisällä kirjastokohtaisia lisärajoituksia

en: Allow access to all libraries
fi: Salli pääsy kaikkiin kirjastoihin

en: Allow access to only specified libraries
fi: Salli pääsy vain tiettyihin kirjastoihin

en: Allow access to all, except specified libraries
fi: Salli pääsy kaikkiin, paitsi tiettyihin kirjastoihin

en: Change per-library restrictions
fi: Muuta kirjastokohtaisia rajoituksia

en: Enter the name of the library:
fi: Anna kirjaston nimi:

en: Enter a search expression, access will be granted only to books matching this expression. An empty expression will grant access to all books.
fi: Kirjoita hakulauseke, pääsy myönnetään vain kirjoille, jotka vastaavat tätä lauseketta. Tyhjä lauseke antaa pääsyn kaikkiin kirjoihin.

en: Another restriction?
fi: Toinen rajoitus?

en: Enter a comma separated list of library names:
fi: Kirjoita pilkulla erotettu luettelo kirjastojen nimistä:

en: Allowing access only to libraries: {}
fi: Pääsy sallitaan vain kirjastoille: {}

en: Allowing access to all libraries, except: {}
fi: Sallii pääsyn kaikkiin kirjastoihin, paitsi: {}

en: Show password for {}
fi: Näytä {} salasana

en: Change read/write permission for {}
fi: Muuta luku/kirjoitusoikeutta {}

en: Change the libraries {} is allowed to access
fi: Muuta kirjastoja {}, joita saa käyttää

en: {0} has {1} access
fi: {0} on {1} pääsy

en: read-write
fi: luku-kirjoitus

en: readonly
fi: vain luku

en: Add a new user
fi: Lisää uusi käyttäjä

en: Edit an existing user
fi: Muokkaa olemassa olevaa käyttäjää

en: Remove a user
fi: Poista käyttäjä

en: one item | {} items
fi[0]: yksi kohde
fi[1]: {} kohdetta

en: RATING: %s<br />
fi: ARVOSTELU: %s<br />

en: TAGS: %s<br />
fi: TAGIT: %s<br />

en: SERIES: %(series)s [%(sidx)s]<br />
fi: SARJAT: %(series)s [%(sidx)s]<br />

en: Books in your library
fi: Kirjat kirjastossasi

en: By
fi: Kirjoittaja

en: Books sorted by
fi: Kirjat lajiteltu seuraavasti

en: Library:
fi: Kirjasto:

en: Change calibre library to:
fi: Vaihda calibre-kirjasto seuraavasti:

en: By %s
fi: Kirjoittajalta %s

en: Path to the SSL certificate file
fi: Polku SSL-sertifikaattitiedostoon

en: Path to the SSL private key file
fi: Polku SSL:n yksityiseen avaintiedostoon

en: Time (in seconds) after which an idle connection is closed
fi: Aika (sekunteina), jonka jälkeen käyttämätön yhteys suljetaan

en: Time (in seconds) to wait for a response from the server when making queries
fi: Aika (sekunteina), jonka kuluessa palvelimelta odotetaan vastausta kyselyjä tehtäessä

en: Total time in seconds to wait for clean shutdown
fi: Kokonaisaika sekunteina odotettaessa puhdasta sammutusta

en: Socket pre-allocation, for example, with systemd socket activation
fi: Socketin esivaraus, esimerkiksi systemd:n socket-aktivoinnilla

en: Max. size of single HTTP header (in KB)
fi: Yksittäisen HTTP-otsikon enimmäiskoko (KB)

en: Max. allowed size for files uploaded to the server (in MB)
fi: Palvelimelle ladattavien tiedostojen suurin sallittu koko (MB).

en: Minimum size for which responses use data compression (in bytes)
fi: Vähimmäiskoko, jonka kohdalla vastauksissa käytetään tiedonpakkausta (tavuina).

en: Number of worker threads used to process requests
fi: Pyyntöjen käsittelyyn käytettävien työsäikeiden määrä

en: Maximum number of worker processes
fi: Tehtäväprosessien enimmäismäärä

en: Worker processes are launched as needed and used for large jobs such as preparing a book for viewing, adding books, converting, etc. Normally, the max. number of such processes is based on the number of CPU cores. You can control it by this setting.
fi: Tehtäväprosessit käynnistetään tarpeen mukaan, ja niitä käytetään suuriin tehtäviin, kuten kirjan valmisteluun katselua varten, kirjojen lisäämiseen, muuntamiseen jne. Tavallisesti tällaisten prosessien enimmäismäärä perustuu suorittimen ytimien määrään. Voit hallita sitä tällä asetuksella.

en: Maximum time for worker processes
fi: Tehtäväprosessien enimmäisaika

en: Maximum amount of time worker processes are allowed to run (in minutes). Set to zero for no limit.
fi: Tehtäväprosessien sallittu enimmäiskesto (minuutteina). Asetetaan nollaan, jos rajoitusta ei ole.

en: The port on which to listen for connections
fi: Portti, jossa yhteyksiä kuunnellaan

en: A prefix to prepend to all URLs
fi: Kaikkiin URL-osoitteisiin liitettävä etuliite

en: Useful if you wish to run this server behind a reverse proxy. For example use, /calibre as the URL prefix.
fi: Hyödyllinen, jos haluat käyttää tätä palvelinta käänteisen välityspalvelimen takana. Käytä esimerkiksi URL-osoitteen etuliitteenä /calibre.

en: Number of books to show in a single page
fi: Yhdellä sivulla näytettävien kirjojen määrä

en: The number of books to show in a single page in the browser.
fi: Selaimessa yhdellä sivulla näytettävien kirjojen määrä.

en: Advertise OPDS feeds via BonJour
fi: Ilmoita OPDS-syötteet BonJourin kautta

en: Advertise the OPDS feeds via the BonJour service, so that OPDS based reading apps can detect and connect to the server automatically.
fi: Ilmoita OPDS-syötteet BonJour-palvelun kautta, jotta OPDS-pohjaiset lukusovellukset voivat tunnistaa palvelimen ja muodostaa siihen yhteyden automaattisesti.

en: Maximum number of books in OPDS feeds
fi: Kirjojen enimmäismäärä OPDS-syötteissä

en: The maximum number of books that the server will return in a single OPDS acquisition feed.
fi: Kirjojen enimmäismäärä, jonka palvelin palauttaa yhdessä OPDS-hankintasyötteessä.

en: Maximum number of ungrouped items in OPDS feeds
fi: Ryhmittämättömien kohteiden enimmäismäärä OPDS-syötteissä

en: Group items in categories such as author/tags by first letter when there are more than this number of items. Set to zero to disable.
fi: Ryhmittele kohteet kategorioihin, kuten kirjoittaja/tagit alkukirjaimen mukaan, kun kohteita on enemmän kuin tämä määrä. Nollan asettaminen poistaa käytöstä.

en: The interface on which to listen for connections
fi: Rajapinta, jolla yhteyksiä kuunnellaan

en: The default is to listen on all available IPv6 and IPv4 interfaces. You can change this to, for example, "127.0.0.1" to only listen for IPv4 connections from the local machine, or to "0.0.0.0" to listen to all incoming IPv4 connections.
fi: Oletuksena on kuunnella kaikkia käytettävissä olevia IPv6- ja IPv4-rajapintoja. Voit muuttaa tämän esimerkiksi muotoon "127.0.0.1", jos haluat kuunnella vain IPv4-yhteyksiä paikallisesta koneesta, tai "0.0.0.0", jos haluat kuunnella kaikkia saapuvia IPv4-yhteyksiä.

en: Fallback to auto-detected interface
fi: Palaa automaattisesti havaittuun liitäntään

en: If for some reason the server is unable to bind to the interface specified in the listen_on option, then it will try to detect an interface that connects to the outside world and bind to that.
fi: Jos palvelin ei jostain syystä pysty sitoutumaan listen_on-vaihtoehdossa määritettyyn rajapintaan, se yrittää löytää rajapinnan, joka muodostaa yhteyden ulkomaailmaan, ja sitoutuu siihen.

en: Zero copy file transfers for increased performance
fi: Nollakopiointi tiedoston siirrot lisäävät suorituskykyä

en: This will use zero-copy in-kernel transfers when sending files over the network, increasing performance. However, it can cause corrupted file transfers on some broken filesystems. If you experience corrupted file transfers, turn it off.
fi: Tämä käyttää ytimen sisäisiä nollakopiointisiirtoja, kun tiedostoja lähetetään verkon kautta, mikä parantaa suorituskykyä. Se voi kuitenkin aiheuttaa korruptoituneita tiedostojen siirtoja joissakin viallisissa tiedostojärjestelmissä. Jos tiedostojen siirrot ovat korruptoituneita, kytke se pois päältä.

en: Max. log file size (in MB)
fi: Lokitiedoston enimmäiskoko (MB)

en: The maximum size of log files, generated by the server. When the log becomes larger than this size, it is automatically rotated. Set to zero to disable log rotation.
fi: Palvelimen tuottamien lokitiedostojen enimmäiskoko. Kun loki kasvaa tätä suuremmaksi, se kiertyy automaattisesti. Aseta nollaksi, jos haluat poistaa lokin pyörittämisen käytöstä.

en: Log HTTP 404 (Not Found) requests
fi: HTTP 404 (ei löydy) -pyyntöjen kirjaaminen

en: Normally, the server logs all HTTP requests for resources that are not found. This can generate a lot of log spam, if your server is targeted by bots. Use this option to turn it off.
fi: Normaalisti palvelin kirjaa kaikki HTTP-pyynnöt, jotka koskevat resursseja, joita ei löydy. Tämä voi tuottaa paljon lokiroskapostia, jos palvelimesi on bottien kohteena. Voit poistaa sen käytöstä tällä vaihtoehdolla.

en: Password based authentication to access the server
fi: Salasanapohjainen todennus palvelimeen pääsemiseksi

en: Normally, the server is unrestricted, allowing anyone to access it. You can restrict access to predefined users with this option.
fi: Normaalisti palvelin on rajoittamaton, joten kuka tahansa voi käyttää sitä. Voit rajoittaa pääsyn ennalta määritettyihin käyttäjiin tällä vaihtoehdolla.

en: Allow un-authenticated local connections to make changes
fi: Salli muutosten tekeminen paikallisille yhteyksille, joita ei ole todennettu

en: Allow un-authenticated connections from specific IP addresses to make changes
fi: Salli tiettyjen IP-osoitteiden ei-autentikoitujen yhteyksien tehdä muutoksia

en: Normally, if you do not turn on authentication, the server operates in read-only mode, so as to not allow anonymous users to make changes to your calibre libraries. This option allows anybody connecting from the specified IP addresses to make changes. Must be a comma separated list of address or network specifications. This is useful if you want to run the server without authentication but still use calibredb to make changes to your calibre libraries. Note that turning on this option means anyone connecting from the specified IP addresses can make changes to your calibre libraries.
fi: Jos et ota todennusta käyttöön, palvelin toimii tavallisesti vain lukutilassa, jotta nimettömät käyttäjät eivät voi tehdä muutoksia calibre-kirjastoihin. Tämä vaihtoehto sallii kaikkien määritetyistä IP-osoitteista tulevien yhteydenottajien tehdä muutoksia. Täytyy olla pilkulla erotettu luettelo osoite- tai verkkomäärityksistä. Tämä on hyödyllinen, jos haluat käyttää palvelinta ilman todennusta, mutta käyttää calibredb:tä silti muutosten tekemiseen calibre-kirjastoihin. Huomaa, että tämän vaihtoehdon ottaminen käyttöön tarkoittaa, että kuka tahansa, joka muodostaa yhteyden määritetyistä IP-osoitteista, voi tehdä muutoksia calibre-kirjastoihin.

en: Path to user database
fi: Polku käyttäjätietokantaan

en: Path to a file in which to store the user and password information. Normally a file in the calibre configuration folder is used.
fi: Polku tiedostoon, johon käyttäjä- ja salasanatiedot tallennetaan. Normaalisti tiedostoa käytetään calibren konfiguraatiokansiossa.

en: Choose the type of authentication used
fi: Valitse käytettävä todennustyyppi

en: Set the HTTP authentication mode used by the server. Set to "basic" if you are putting this server behind an SSL proxy. Otherwise, leave it as "auto", which will use "basic" if SSL is configured otherwise it will use "digest".
fi: Asettaa palvelimen käyttämän HTTP-todennustilan. Aseta arvoksi "basic", jos asetat tämän palvelimen SSL-välityspalvelimen taakse. Muussa tapauksessa jätä arvoksi "auto", joka käyttää "basic"-tunnistusta, jos SSL on määritetty, muuten se käyttää "digest"-tunnistusta.

en: Ban IP addresses that have repeated login failures
fi: Kiellä IP-osoitteet, joilla on toistuvia kirjautumishäiriöitä

en: Temporarily bans access for IP addresses that have repeated login failures for the specified number of minutes. Useful to prevent attempts at guessing passwords. If set to zero, no banning is done.
fi: Kieltää tilapäisesti pääsyn IP-osoitteilta, joilla on toistuvia kirjautumishäiriöitä määritetyn minuuttimäärän aikana. Hyödyllinen salasanojen arvausyritysten estämiseksi. Jos arvoksi asetetaan nolla, estoja ei aseteta.

en: Number of login failures for ban
fi: Kieltoon liittyvien kirjautumisvirheiden määrä

en: The number of login failures after which an IP address is banned
fi: Kirjautumishäiriöiden määrä, jonka jälkeen IP-osoite kielletään

en: Ignored user-defined metadata fields
fi: Ohitetut käyttäjän määrittämät metatietokentät

en: Comma separated list of user-defined metadata fields that will not be displayed by the Content server in the /opds and /mobile views. For example: {}
fi: Pilkulla erotettu luettelo käyttäjän määrittämistä metatietokentistä, joita sisältöpalvelin ei näytä /opds- ja /mobile-näkymissä. Esimerkiksi: {}

en: Restrict displayed user-defined fields
fi: Rajoita näytettäviä käyttäjän määrittämiä kenttiä

en: Comma separated list of user-defined metadata fields that will be displayed by the Content server in the /opds and /mobile views. If you specify this option, any fields not in this list will not be displayed. For example: {}
fi: Pilkulla erotettu luettelo käyttäjän määrittämistä metadatakentistä, jotka sisältöpalvelin näyttää /opds- ja /mobile-näkymissä. Jos määrität tämän vaihtoehdon, luettelon ulkopuolisia kenttiä ei näytetä. Esimerkiksi: {}

en: Choose the default book list mode
fi: Valitse kirjaluettelon oletustila

en: Set the default book list mode that will be used for new users. Individual users can override the default in their own settings. The default is to use a cover grid.
fi: Aseta oletuskirjaluettelotila, jota käytetään uusille käyttäjille. Yksittäiset käyttäjät voivat ohittaa oletusarvon omissa asetuksissaan. Oletuksena käytetään kansiruutua.

en: By default, this option is disabled.
fi: Oletuksena tämä vaihtoehto on poistettu käytöstä.

en: By default, this option is enabled.
fi: Oletusarvoisesti tämä vaihtoehto on käytössä.

en: [options] [path to library folder...]
    
    Start the calibre Content server. The calibre Content server exposes your
    calibre libraries over the internet. You can specify the path to the library
    folders as arguments to %prog. If you do not specify any paths, all the
    libraries that the main calibre program knows about will be used.
fi: [options] [path to library folder...]
    
    Käynnistä calibren sisältöpalvelin. Calibre Content -palvelin esittää
    calibre-kirjastot internetin kautta. Voit määrittää polun kirjastoon
    kansiot argumentteina %prog-komentoon. Jos et määritä mitään polkuja, kaikkia
    kirjastoja, jotka calibren pääohjelma tuntee, käytetään.

en: Path to log file for server log. This log contains server information and errors, not access logs. By default it is written to stdout.
fi: Polku palvelimen lokitiedostoon. Tämä loki sisältää palvelimen tietoja ja virheitä, ei käyttöpäiväkirjoja. Oletusarvoisesti se kirjoitetaan stdoutiin.

en: Path to the access log file. This log contains information about clients connecting to the server and making requests. By default no access logging is done.
fi: Polku käyttöoikeuslokitiedostoon. Tämä loki sisältää tietoja asiakkaista, jotka muodostavat yhteyden palvelimeen ja tekevät pyyntöjä. Oletusarvoisesti pääsylokia ei tehdä.

en: Path to a JSON file containing a template for the custom book list mode. The easiest way to create such a template file is to go to Preferences-> Sharing over the net-> Book list template in calibre, create the template and export it.
fi: Polku JSON-tiedostoon, joka sisältää mukautetun kirjaluettelotilan mallin. Helpoin tapa luoda tällainen mallitiedosto on siirtyä kohtaan Asetukset-> Jakaminen verkon kautta-> Kirjaluettelomalli Calibressä, luoda malli ja viedä se.

en: Path to a JSON file containing URLs for the "Search the internet" feature. The easiest way to create such a file is to go to Preferences-> Sharing over the net->Search the internet in calibre, create the URLs and export them.
fi: Polku JSON-tiedostoon, joka sisältää URL-osoitteet "Etsi internetistä" -toimintoa varten. Helpoin tapa luoda tällainen tiedosto on mennä kohtaan Asetukset-> Jakaminen netin kautta-> Etsi internetistä Calibressa, luoda URL-osoitteet ja viedä ne.

en: Run process in background as a daemon (Linux only).
fi: Suorita prosessi taustalla demonina (vain Linux).

en: Write process PID to the specified file
fi: Kirjoita prosessin PID määritettyyn tiedostoon

en: Automatically reload server when source code changes. Useful for development. You should also specify a small value for the shutdown timeout.
fi: Lataa palvelin automaattisesti uudelleen, kun lähdekoodi muuttuu. Hyödyllinen kehitystyössä. Myös sammutusaikakatkaisulle kannattaa määrittää pieni arvo.

en: Manage the database of users allowed to connect to this server. You can use it in automated mode by adding a --. See {0} for details. See also the {1} option.
fi: Hallitse tietokantaa käyttäjistä, joilla on oikeus muodostaa yhteys tähän palvelimeen. Voit käyttää sitä automaattisessa tilassa lisäämällä --. Katso lisätietoja osoitteesta {0}. Katso myös vaihtoehto {1}.

en: Path to the user database to use for authentication. The database is a SQLite file. To create it use {0}. You can read more about managing users at: {1}
fi: Polku todennuksessa käytettävään käyttäjätietokantaan. Tietokanta on SQLite-tiedosto. Sen luomiseen käytetään {0}. Voit lukea lisää käyttäjien hallinnasta osoitteessa: {1}

en: Another calibre program such as another instance of {} or the main calibre program is running. Having multiple programs that can make changes to a calibre library running at the same time is not supported.
fi: Toinen calibre-ohjelma, kuten toinen instanssi {}:stä tai calibren pääohjelma on käynnissä. Useiden ohjelmien, jotka voivat tehdä muutoksia calibre-kirjastoon, samanaikaista suorittamista ei tueta.

en: Interrupted by user
fi: Käyttäjän keskeyttämä

en: There is no calibre library at: %s
fi: Calibre-kirjastoa ei ole osoitteessa: %s

en: You must specify at least one calibre library
fi: Sinun on määritettävä vähintään yksi calibre-kirjasto

en: Composite Tags
fi: Yhdistelmätunnisteet

en: Invalid syntax. Expected a lookup name or a word
fi: Virheellinen syntaksi. Odotettiin hakutoiminnon nimeä tai sanaa

en: For maximum compatibility you should use only the letters A-Z, the numbers 0-9, spaces, underscores and hyphens in the username
fi: Yhteensopivuuden maksimoimiseksi sinun tulisi käyttää käyttäjätunnuksessa vain kirjaimia A-Z, numeroita 0-9, välilyöntejä, alleviivauksia ja väliviivoja

en: The password must contain only ASCII (English) characters and symbols
fi: Salasana saa sisältää vain ASCII-merkkejä (englanninkielisiä) ja symboleja

en: The username %s already exists
fi: Käyttäjätunnus %s on jo olemassa

en: Existing password is incorrect
fi: Nykyinen salasana on virheellinen

en: Usage
fi: Käyttö

en: Created by
fi: Luonut

en: Whenever you pass arguments to %prog that have spaces in them, enclose the arguments in quotation marks. For example: "{}"
fi: Aina kun annat %prog:lle argumentteja, joissa on välilyöntejä, sulje argumentit lainausmerkkeihin. Esimerkiksi: "{}"

en: Options
fi: Asetukset

en: Path to the database in which books are stored
fi: Polku tietokantaan, johon kirjat on tallennettu

en: Pattern to guess metadata from filenames
fi: Malli metadatan arvaamiseen tiedostonimistä

en: Access key for isbndb.com
fi: Pääsyavain isbndb.com:lle

en: Default timeout for network operations (seconds)
fi: Verkkotoimintojen oletusaikakatkaisu (sekunteina)

en: Path to folder in which your library of books is stored
fi: Polku kansioon, johon kirjastosi on tallennettu

en: The language in which to display the user interface
fi: Käyttöliittymän näyttökieli

en: The default output format for e-book conversions. When auto-converting to send to a device this can be overridden by individual device preferences. These can be changed by right clicking the device icon in calibre and choosing "Configure".
fi: E-kirjojen muuntamisen oletuslähtömuoto. Kun muunnetaan automaattisesti lähetettäväksi laitteeseen, tämä voidaan ohittaa yksittäisen laitteen asetuksilla. Näitä voidaan muuttaa napsauttamalla hiiren oikealla painikkeella laitteen kuvaketta Calibressa ja valitsemalla "Määritä".

en: Ordered list of formats to prefer for input.
fi: Järjestetty luettelo syöttöformaateista.

en: Read metadata from files
fi: Lue metadata tiedostoista

en: The priority of worker processes. A higher priority means they run faster and consume more resources. Most tasks like conversion/news download/adding books/etc. are affected by this setting.
fi: Tehtäväprosessien prioriteetti. Korkeampi prioriteetti tarkoittaa, että ne toimivat nopeammin ja kuluttavat enemmän resursseja. Tämä asetus vaikuttaa useimpiin tehtäviin, kuten muuntamiseen/uutisten lataamiseen/kirjojen lisäämiseen jne.

en: Swap author first and last names when reading metadata
fi: Vaihda kirjailijan etu- ja sukunimi toisinpäin luettaessa metadataa

en: Add new formats to existing book records
fi: Lisää uusia formaatteja olemassa oleviin kirjatietueisiin

en: Check for duplicates when copying to another library
fi: Tarkista kaksoiskappaleet kun kopioidaan toiseen kirjastoon

en: Tags to apply to books added to the library
fi: Tagit, joita käytetään kirjastoon lisättyihin kirjoihin

en: Mark newly added books. The mark is a temporary mark that is automatically removed when calibre is restarted.
fi: Merkitse äskettäin lisätyt kirjat. Tämä on väliaikainen merkintä, joka poistuu automaattisesti calibren uudelleenkäynnistyksen yhteydessä.

en: List of named saved searches
fi: Luettelo nimetyistä tallennetuista hauista

en: User-created Tag browser categories
fi: Käyttäjän luomat Tagi-selainluokat

en: How and when calibre updates metadata on the device.
fi: Miten ja milloin calibre päivittää laitteen metatiedot.

en: When searching for text without using lookup prefixes, as for example, Red instead of title:Red, limit the columns searched to those named below.
fi: Kun haet tekstiä ilman etuliitettä, kuten esimerkiksi Punainen tittle:Punaisen sijaan, rajaa haetut sarakkeet alla nimettyihin sarakkeisiin.

en: Choose columns to be searched when not using prefixes, as for example, when searching for Red instead of title:Red. Enter a list of search/lookup names separated by commas. Only takes effect if you set the option to limit search columns above.
fi: Valitse sarakkeet, joista haetaan, kun et käytä etuliitteitä, kuten esimerkiksi haettaessa Red title:Red sijaan. Kirjoita luettelo haku-/hakunimistä pilkuilla erotettuina. Se tulee voimaan vain, jos asetat yllä olevan vaihtoehdon rajoittaa hakusarakkeita.

en: Characters typed in the search box will match their accented versions, based on the language you have chosen for the calibre interface. For example, in English, searching for n will match both {} and n, but if your language is Spanish it will only match n. Note that this is much slower than a simple search on very large libraries. Also, this option will have no effect if you turn on case-sensitive searching.
fi: Hakukenttään kirjoitetut merkit vastaavat niiden aksentoituja versioita sen kielen mukaan, jonka olet valinnut calibren käyttöliittymälle. Esimerkiksi englannin kielellä haku n:llä vastaa sekä {} että n:ää, mutta jos kielesi on espanja, se vastaa vain n:ää. Huomaa, että tämä on paljon hitaampaa kuin yksinkertainen haku hyvin suurissa kirjastoissa. Tällä vaihtoehdolla ei myöskään ole vaikutusta, jos otat käyttöön suur- ja pienaakkoset huomioivan haun.

en: Make searches case-sensitive
fi: Tee hauista kirjainkoosta riippuvainen

en: Recognize numbers inside text when sorting. Setting this means that when sorting on text fields like title the text "Book 2"will sort before the text "Book 100". Note that setting this can cause problems with text that starts with numbers and is a little slower.
fi: Tunnista numerot tekstin sisällä lajitellessasi. Tämän asettaminen tarkoittaa, että kun lajittelet tekstikenttiä, kuten otsikko, teksti "Kirja 2" lajitellaan ennen tekstiä "Kirja 100". Huomaa, että tämän asetuksen käyttäminen voi aiheuttaa ongelmia numeroilla alkavan tekstin kanssa, ja se on hieman hitaampaa.

en: Settings and plugins
fi: Asetukset ja laajennukset

en: File is open in another process
fi: Tiedosto on avoinna toisessa prosessissa

en: TEMPLATE ERROR
fi: MALLIPOHJAVIRHE

en: the end of the program
fi: ohjelman loppu

en: {0}: {1} near {2} on line {3}
fi: {0}: {1} lähellä {2} rivillä {3}

en: {0}: {1} near {2}
fi: {0}: {1} lähellä {2}

en: 'End of program'
fi: 'Ohjelman loppu'

en: Failed to scan program. Invalid input '{0}'
fi: Ohjelman skannaus epäonnistui. Virheellinen syöttö '{0}'

en: Expected end of program, found '{0}'
fi: Odotettu ohjelman loppu, löytyi '{0}'.

en: {0} statement: expected '{1}', found '{2}'
fi: {0} lauseke: odotettu '{1}', löydetty '{2}'

en: '{0}' statement: expected an identifier
fi: '{0}' lauseke: odotettiin tunnusta

en: {0} statement: expected '(', found '{1}'
fi: {0} lauseke: odotettu '(', löydetty '{1}'

en: {0} statement: expected ')', found '{1}'
fi: {0} lauseke: odotettu ')', löydetty '{1}'

en: '{0}' statement: expected a function name identifier
fi: '{0}' lauseke: odotettiin funktion nimen tunnusta

en: Function name '{0}' is already defined
fi: Funktion nimi '{0}' on jo määritelty

en: '{0}' statement: expected a '('
fi: '{0}' lauseke: odotettiin '('

en: Parameters to a function must be variables or assignments
fi: Funktioparametrien on oltava muuttujia tai osoituksia

en: '{0}' statement: expected a ')' at end of argument list
fi: '{0}' lauseke: odotettiin ')' argumenttiluettelon lopussa

en: '{0}' statement: missing ':'
fi: '{0}' lauseke: puuttuu ':'

en: '{0}' statement: missing the closing '{1}'
fi: '{0}' lauseke: puuttuu päättävä '{1}'

en: A stored template must begin with '{0}' or {1}
fi: Tallennetun mallin on alettava kirjaimella '{0}' tai {1}

en: Expected '{0}', found '{1}'
fi: Odotettu '{0}', löydetty '{1}'.

en: Unknown function {0}
fi: Tuntematon toiminto {0}

en: Expected a '{0}' for function call, found '{1}'
fi: Odotettiin '{0}' funktiokutsua varten, löytyi '{1}'.

en: Parameters to '{0}' must be variables or assignments
fi: Kohteen '{0}' parametrien on oltava muuttujia tai määrityksiä

en: Incorrect number of arguments for function {0}
fi: Väärä argumenttien määrä funktiolle {0}

en: Expected an expression, found '{0}'
fi: Odotettiin lauseketta, löytyi '{0}'

en: {0} outside of for loop
fi: {0} for-silmukan ulkopuolella

en: Keyword arguments are not allowed
fi: Avainsana-argumentit eivät ole sallittuja

en: Don't call {0}. Instead use {1}
fi: Älä kutsu {0}. Käytä sen sijaan {1}

en: Invalid character name '{0}'
fi: Merkin nimi '{0}' on virheellinen

en: Incorrect number of arguments
fi: Virheellinen argumenttien määrä

en: Error in function {0} :: {1}
fi: Virhe funktiossa {0} :: {1}

en: No function named {!r} exists
fi: Funktiota nimeltä {!r} ei ole olemassa

en: Interpreter: {0} - line number {1}
fi: Tulkki: {0} - rivinumero {1}

en: Unhandled exception '{0}'
fi: Käsittelemätön poikkeus '{0}'

en: {0}: {1} must be an integer
fi: {0}: {1} on oltava kokonaisluku

en: {0}: the range length ({1}) is larger than the limit ({2})
fi: {0}: alueen pituus ({1}) on suurempi kuin raja ({2})

en: Unknown identifier '{0}'
fi: Tuntematon tunniste '{0}'

en: before evaluating arguments
fi: ennen argumenttien arviointia

en: after evaluating arguments
fi: argumenttien arvioinnin jälkeen

en:  returned value
fi:  palautettu arvo

en: Function {0}: argument count mismatch -- {1} given, at most {2} required
fi: Funktio {0}: argumenttien määrä ei täsmää -- {1} annettu, enintään {2} vaadittu

en: Unknown field '{0}'
fi: Tuntematon kenttä '{0}'

en: Error during string comparison: operator '{0}'
fi: Virhe merkkijonojen vertailussa: operaattori '{0}'

en: Value used in comparison is not a number: operator '{0}'
fi: Vertailussa käytetty arvo ei ole luku: operaattori '{0}'.

en: Error during operator evaluation: operator '{0}'
fi: Virhe operaattorin arvioinnissa: operaattori '{0}'

en: Function {0}: invalid character name '{1}
fi: Funktio {0}: virheellinen merkin nimi '{1}

en: Internal error evaluating an expression: '{0}'
fi: Sisäinen virhe lausekkeen arvioinnissa: '{0}'

en: format: type {0} requires an integer value, got {1}
fi: formaatti: tyyppi {0} vaatii kokonaislukuarvon, sai {1}

en: format: type {0} requires a decimal (float) value, got {1}
fi: formaatti: tyyppi {0} vaatii desimaaliarvon (float), sai {1}

en: Error in function {0} on line {1} : {2} - {3}
fi: Virhe funktiossa {0} rivillä {1} : {2} - {3}

en: The Python template returned a non-string value: {!r}
fi: Python-malli palautti arvon, joka ei ole merkkijono: {!r}

en: Syntax error on line {0} column {1}: text {2}
fi: Syntaksivirhe rivillä {0} sarakkeessa {1}: teksti {2}

en: The {0} function is not defined in the template
fi: {0}-funktiota ei ole määritetty mallissa

en: %s: unknown function
fi: %s: tuntematon toiminto

en: Formatter state restored before saved
fi: Muotoilun tila palautettu ennen tallennusta

en: No such variable {0}
fi: Ei muuttujaa {0}

en: Duplicate user function name {0}. Change the name or ensure that the functions are identical
fi: Käyttäjäfunktion nimi {0} on kaksoiskappale. Vaihda nimi tai varmista, että funktiot ovat identtisiä

en: The function {} can be used only in the GUI
fi: Funktiota {} voidaan käyttää vain graafisessa käyttöliittymässä

en: In function {}: The database has been closed
fi: Toiminnossa {}: Tietokanta on suljettu

en: first_matching_cmp requires an even number of arguments
fi: first_matching_cmp vaatii parillisen määrän argumentteja

en: lookup requires either 2 or an odd number of arguments
fi: lookup vaatii joko 2 tai parittoman määrän argumentteja

en: switch requires an even number of arguments
fi: switch vaatii parillisen määrän argumentteja

en: switch_if requires an odd number of arguments
fi: switch_if vaatii parittoman määrän argumentteja

en: strcat_max requires 2 or more arguments
fi: strcat_max vaatii 2 tai useamman argumentin

en: strcat_max requires an even number of arguments
fi: strcat_max vaatii parillisen määrän argumentteja

en: first argument to strcat_max must be an integer
fi: strcat_max ensimmäisen argumentin on oltava kokonaisluku

en: in_list requires an odd number of arguments
fi: in_list vaatii parittoman määrän argumentteja

en: str_in_list requires an odd number of arguments
fi: str_in_list vaatii parittoman määrän argumentteja

en: {} requires 2 or 4 arguments
fi: {} vaatii 2 tai 4 argumenttia

en: Invalid 'List, separator' pairs. Every list must have one associated separator
fi: Invalid 'List, separator' -parit. Jokaisella listalla on oltava yksi siihen liittyvä erotin

en: {0}: length ({1}) longer than limit ({2})
fi: {0}: pituus ({1}) suurempi kuin raja ({2})

en: {0}: invalid calculation specifier '{1}'
fi: {0}: virheellinen laskentamäärite '{1}'

en: {0}: error: {1}
fi: {0}: virhe: {1}

en: connected_device_name: invalid storage location "{}"
fi: connected_device_name: virheellinen tallennuspaikka "{}"

en: check_yes_no requires the field be a Yes/No custom column
fi: check_yes_no edellyttää, että kenttä on mukautettu Kyllä/Ei-sarake

en: The book_count() function cannot be used in a composite column
fi: Toimintoa book_count() ei voi käyttää yhdistetyssä sarakkeessa

en: The book_values() function cannot be used in a composite column
fi: Toimintoa book_values() ei voi käyttää yhdistetyssä sarakkeessa

en: The column {} doesn't exist
fi: Saraketta {} ei ole olemassa

en: Unnamed image
fi: Nimetön kuva

en: Waiting...
fi: Odottaa...

en: Aborted, taking too long
fi: Keskeytetty, kestää liian kauan

en: Stopped
fi: Pysäytetty

en: Working...
fi: Työskennellään...

en: Brazilian Portuguese
fi: Portugali (Brasilia)

en: Simplified Chinese
fi: Yksinkertainen kiina

en: Traditional Chinese
fi: Perinteinen kiinalainen

en: Indian Bengali
fi: Bengali

en: Bangladeshi Bengali
fi: Bangladeshi bengali

en: English
fi: Englanti

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Copy Link
fi: Kopioi linkki

en: &Select All
fi: &Valitse kaikki

en: Copy &Link Location
fi: Kopioi &linkin sijainti

en: Paste and Match Style
fi: Liitä ja sovita tyyliin

en: Directions
fi: Suunnat

en: Left to Right
fi: Vasemmalta oikealle

en: Right to Left
fi: Oikealta vasemmalle

en: Close without Saving
fi: Sulje tallentamatta

en: Close Tab
fi: Sulje välilehti

en: Ukraine
fi: Ukraina

en: Extra characters at end of search
fi: Lisämerkit haun lopussa

en: missing )
fi: puuttuu )

en: Failed to parse query, recursion limit reached: %s
fi: Kyselyn jäsentäminen epäonnistui, rekursiorajoitus saavutettu: %s

en: Recursive saved search: {0}
fi: Rekursiivinen tallennettu haku: {0}

en: Unknown saved search: {}
fi: Tuntematon tallennettu haku: {}

en: Unknown error in saved search: {0}
fi: Tuntematon virhe tallennetussa haussa: {0}

en: %prog [options] [from to text]
    
    Send mail using the SMTP protocol. %prog has two modes of operation. In the
    compose mode you specify from to and text and these are used to build and
    send an email message. In the filter mode, %prog reads a complete email
    message from STDIN and sends it.
    
    text is the body of the email message.
    If text is not specified, a complete email message is read from STDIN.
    from is the email address of the sender and to is the email address
    of the recipient. When a complete email is read from STDIN, from and to
    are only used in the SMTP negotiation, the message headers are not modified.
fi: %prog [options] [from to text]
    
    Lähetä sähköpostia SMTP-protokollaa käyttäen. %prog on kaksi toimintatapaa. 
    Compose -tilassa määritetään from to ja text, ja näitä käytetään sähköpostin rakentamiseen ja lähettämiseen.
    Suodatintilassa %prog lukee täydellisen sähköposti-
    viestin STDIN:stä ja lähettää sen.
    
    text on sähköpostiviestin runko.
    Jos textiä ei määritetä, täydellinen sähköpostiviesti luetaan STDINistä.
    from on lähettäjän sähköpostiosoite ja to on
    vastaanottajan sähköpostiosoite. Kun STDIN:stä luetaan kokonainen sähköpostiviesti, from ja to
    käytetään vain SMTP-neuvottelussa, eikä viestin otsikoita muuteta.

en: Options to compose an email. Ignored if text is not specified
fi: Vaihtoehdot sähköpostin laatimiseksi. Jätetään huomiotta, jos tekstiä ei ole määritetty

en: File to attach to the email
fi: Sähköpostiin liitettävä tiedosto

en: Subject of the email
fi: Sähköpostin aihe

en: Host name of localhost. Used when connecting to SMTP server.
fi: Localhostin isäntänimi. Käytetään, kun muodostetaan yhteys SMTP-palvelimeen.

en: Options to use an SMTP relay server to send mail. calibre will try to send the email directly unless --relay is specified.
fi: Vaihtoehdot SMTP-välityspalvelimen käyttämiseen sähköpostin lähettämisessä. calibre yrittää lähettää sähköpostin suoraan, ellei --relay ole määritetty.

en: An SMTP relay server to use to send mail.
fi: SMTP-välityspalvelin, jota käytetään sähköpostin lähettämiseen.

en: Port to connect to on relay server. Default is to use 465 if encryption method is SSL and 25 otherwise.
fi: Portti, johon muodostetaan yhteys relepalvelimella. Oletusarvo on 465, jos salausmenetelmänä on SSL, ja muutoin 25.

en: Username for relay
fi: Käyttäjätunnus relettä varten

en: Password for relay
fi: Salasana releelle

en: Encryption method to use when connecting to relay. Choices are TLS, SSL and NONE. Default is TLS. WARNING: Choosing NONE is highly insecure
fi: Salausmenetelmä, jota käytetään yhteyden muodostamisessa releeseen. Vaihtoehdot ovat TLS, SSL ja NONE. Oletusarvo on TLS. VAROITUS: valinta NONE on erittäin epävarma.

en: Do not verify the server certificate when connecting using TLS. This used to be the default behavior in calibre versions before 3.27. If you are using a relay with a self-signed or otherwise invalid certificate, you can use this option to restore the pre 3.27 behavior
fi: Älä tarkista palvelimen varmentetta, kun muodostat yhteyden TLS:ää käyttäen. Tämä oli oletuskäyttäytyminen Calibren versioissa ennen versiota 3.27. Jos käytät releitä, joilla on itse allekirjoitettu tai muuten virheellinen varmenne, voit palauttaa ennen versiota 3.27 vallinneen käyttäytymisen tällä vaihtoehdolla

en: Path to a file of concatenated CA certificates in PEM format, used to verify the server certificate when using TLS. By default, the system CA certificates are used.
fi: Polku tiedostoon, joka sisältää PEM-muotoisia yhdistettyjä CA-varmenteita, joita käytetään palvelimen varmenteen tarkistamiseen TLS:ää käytettäessä. Oletusarvoisesti käytetään järjestelmän CA-varmenteita.

en: Path to maildir folder to store failed email messages in.
fi: Polku maildir-kansioon, johon tallennetaan epäonnistuneet sähköpostiviestit.

en: Fork and deliver message in background. If you use this option, you should also use --outbox to handle delivery failures.
fi: Haarukoi ja lähetä viesti taustalla. Jos käytät tätä vaihtoehtoa, sinun tulisi käyttää myös --outbox-vaihtoehtoa, jotta voit käsitellä toimitusvirheitä.

en: Timeout for connection
fi: Yhteyden aikakatkaisu

en: Control email delivery
fi: Sähköpostin toimituksen hallinta

en: The main calibre program, used to manage your collection of e-books
fi: Calibre-pääohjelma, jota käytetään e-kirjakokoelman hallintaan

en: The calibre E-book editor. It can be used to edit common e-book formats.
fi: Calibre E-kirjaeditori. Sillä voidaan muokata yleisiä e-kirjaformaatteja.

en: The calibre E-book viewer. It can view most known e-book formats.
fi: Calibre E-kirjojen katseluohjelma. Sillä voi katsella useimpia tunnettuja e-kirjaformaatteja.

en: %s Document
fi: %s Asiakirja

en: Unknown section
fi: Tuntematon osa

en: Unknown feed
fi: Tuntematon syöte

en: Untitled article
fi: Nimetön artikkeli

en: Unknown News Source
fi: Tuntematon uutislähde

en: Article download aborted
fi: Artikkelin lataaminen keskeytetty

en: Failed to download %s
fi: Lataus %s ei onnistunut

en: The "%s" recipe needs a username and password.
fi: Resepti "%s" tarvitsee käyttäjätunnuksen ja salasanan.

en: Failed to download the following articles:
fi: Seuraavien artikkelien lataaminen epäonnistui:

en: Failed to download parts of the following articles:
fi: Seuraavien artikkeliosien lataus epäonnistui:

en:  from
fi:  mistä

en: 	Failed links:
fi: 	Epäonnistuneet linkit:

en: Could not fetch article.
fi: Artikkelia ei voitu noutaa.

en: The debug traceback is available earlier in this log
fi: Vianjäljitys on saatavilla aiemmin tässä lokissa

en: Run with -vv to see the reason
fi: Suorita -vv nähdäksesi syyn

en: Fetching feeds...
fi: Noudetaan syötteitä...

en: Got feeds from index page
fi: Sain syötteet indeksisivulta

en: Trying to download cover...
fi: Yritetään ladata kantta...

en: Generating masthead...
fi: Pääotsikon luominen...

en: Starting download in a single thread... | Starting download [{} threads]...
fi[0]: Käynnistetään lataus yhdessä säikeessä...
fi[1]: Käynnistetään lataus [{} säikeessä]...

en: Feeds downloaded to %s
fi: Syötteet ladattu osoitteeseen %s

en: Could not download cover: %s
fi: Kantta ei voitu ladata: %s

en: Downloading cover from %s
fi: Ladataan kansi osoitteesta %s

en: Masthead image downloaded
fi: Pääotsikkokuva ladattu

en: Articles in this issue:
fi: Tämän numeron artikkelit:

en: Article downloaded: %s
fi: Artikkeli ladattu: %s

en: Article download aborted: %s
fi: Artikkelin lataus keskeytetty: %s

en: Article download failed: %s
fi: Artikkelin lataus epäonnistui: %s

en: Fetching feed
fi: Syötteen nouto

en: Failed to log in, check your username and password for the calibre Periodicals service.
fi: Kirjautuminen epäonnistui, tarkista käyttäjätunnuksesi ja salasanasi calibre Periodicals -palveluun.

en: You do not have permission to download this issue. Either your subscription has expired or you have exceeded the maximum allowed downloads for today.
fi: Sinulla ei ole lupaa ladata tätä numeroa. Joko tilauksesi on päättynyt tai olet ylittänyt tämän päivän suurimman sallitun latausmäärän.

en: Scheduled
fi: Ajastettu

en: Main menu
fi: Päävalikko

en: Section menu
fi: Jakson valikko

en: Articles
fi: Artikkelit

en: Base folder into which URL is saved. Default is %default
fi: Peruskansio, johon URL-osoite tallennetaan. Oletusarvo on %default

en: Timeout in seconds to wait for a response from the server. Default: %default s
fi: Kuinka monta sekunttia odotetaan vastausta palvelimelta ennen yhteyden aikakatkaisua. Oletus: %default s

en: Maximum number of levels to recurse i.e. depth of links to follow. Default %default
fi: Toistettavien tasojen enimmäismäärä eli seurattavien linkkien syvyys. Oletus %default

en: The maximum number of files to download. This only applies to files from <a href> tags. Default is %default
fi: Ladattavien tiedostojen enimmäismäärä. Tämä koskee vain <a href> -tagitiedostoja. Oletusarvo on %default

en: Minimum interval in seconds between consecutive fetches. Default is %default s
fi: Vähimmäisväli sekunteina peräkkäisten hakujen välillä. Oletusarvo on %default s

en: The character encoding for the websites you are trying to download. The default is to try and guess the encoding.
fi: Noudettavien verkkosivujen merkkikoodaus. Oletuksena merkkikoodaus yritetään arvata.

en: Only links that match this regular expression will be followed. This option can be specified multiple times, in which case as long as a link matches any one regexp, it will be followed. By default all links are followed.
fi: Vain tätä säännöllistä lauseketta vastaavia linkkejä seurataan. Tämän vaihtoehdon voi määrittää useita kertoja, jolloin linkkiä seurataan niin kauan kuin se vastaa yhtä regexpiä. Oletuksena kaikkia linkkejä seurataan.

en: Any link that matches this regular expression will be ignored. This option can be specified multiple times, in which case as long as any regexp matches a link, it will be ignored. By default, no links are ignored. If both filter regexp and match regexp are specified, then filter regexp is applied first.
fi: Kaikki linkit, jotka vastaavat tätä säännöllistä lauseketta, jätetään huomiotta. Tämä vaihtoehto voidaan määrittää useita kertoja, jolloin linkki jätetään huomiotta niin kauan kuin jokin regexp vastaa linkkiä. Oletusarvoisesti mitään linkkejä ei jätetä huomiotta. Jos sekä filter regexp että match regexp on määritetty, sovelletaan ensin filter regexp:tä.

en: Do not download CSS stylesheets.
fi: Älä nouda CSS-tyylisivuja.

en: Save All
fi: Tallenna kaikki

en: Open
fi: Avaa

en: &Yes
fi: Kyllä

en: Yes to &All
fi: Kyllä kaikkiin

en: &No
fi: Ei

en: N&o to All
fi: Ei kaikkiin

en: Retry
fi: Yritä uudelleen

en: Apply
fi: Käytä

en: Reset
fi: Palauta

en: Restore Defaults
fi: Palauta oletukset

en: Hu&e:
fi: &Värisävy:

en: &Sat:
fi: &Saturaatio:

en: &Val:
fi: Ar&vo:

en: &Red:
fi: &Punainen:

en: &Green:
fi: &Vihreä:

en: Bl&ue:
fi: Si&ninen:

en: A&lpha channel:
fi: A&lfa-kanava:

en: Cursor at %1, %2
    Press ESC to cancel
fi: Kursori kohdassa %1, %2
    Peruuta painamalla ESC

en: Select Color
fi: Valitse väri

en: &Basic colors
fi: Perusvärit

en: &Custom colors
fi: Mukautetut värit

en: &Add to Custom Colors
fi: Lisää mukautettuihin väreihin

en: &Pick Screen Color
fi: Valitse näytön värin

en: Select Font
fi: Valitse fontti

en: &Font
fi: Fontti

en: Font st&yle
fi: Fontin tyyli

en: &Size
fi: Koko

en: Effects
fi: Tehosteet

en: Stri&keout
fi: Yliviivaa

en: Sample
fi: Näyte

en: Wr&iting System
fi: Kirjoitusjärjestelmä

en: Left edge
fi: Vasen reuna

en: Right edge
fi: Oikea reuna

en: Page left
fi: Sivu vasemmalle

en: Page up
fi: Sivu ylös

en: Page down
fi: Sivu alas

en: Page right
fi: Sivu oikealle

en: Scroll left
fi: Vieritä vasemmalle

en: Scroll up
fi: Vieritä ylös

en: Scroll down
fi: Vieritä alas

en: Scroll right
fi: Vieritä oikealle

en: Auto increment series index
fi: Automaattinen lisäys sarjaindeksiin

en: The algorithm used to assign a book added to an existing series a series number.
    New series numbers assigned using this tweak are always integer values, except
    if a constant non-integer is specified.
    Possible values are:
    next - First available integer larger than the largest existing number
    first_free - First available integer larger than 0
    next_free - First available integer larger than the smallest existing number
    last_free - First available integer smaller than the largest existing number. Return largest existing + 1 if no free number is found
    const - Assign the number 1 always
    no_change - Do not change the series index
    a number - Assign that number always. The number is not in quotes. Note that 0.0 can be used here.
    Examples:
    series_index_auto_increment = 'next'
    series_index_auto_increment = 'next_free'
    series_index_auto_increment = 16.5
    
    Set the use_series_auto_increment_tweak_when_importing tweak to True to
    use the above values when importing/adding books. If this tweak is set to
    False (the default) then the series number will be set to 1 if it is not
    explicitly set during the import. If set to True, then the
    series index will be set according to the series_index_auto_increment setting.
    Note that the use_series_auto_increment_tweak_when_importing tweak is used
    only when a value is not provided during import. If the importing regular
    expression produces a value for series_index, or if you are reading metadata
    from books and the import plugin produces a value, then that value will
    be used irrespective of the setting of the tweak.
fi: Algoritmi, jolla olemassa olevaan sarjaan lisätylle kirjalle annetaan sarjanumero.
    Tämän virityksen avulla annetut uudet sarjanumerot ovat aina kokonaislukuarvoja, paitsi
    jos määritetään vakio, joka ei ole kokonaisluku.
    Mahdollisia arvoja ovat:
    seuraava - Ensimmäinen käytettävissä oleva kokonaisluku, joka on suurempi kuin suurin olemassa oleva numero
    first_free - Ensimmäinen käytettävissä oleva kokonaisluku, joka on suurempi kuin 0
    next_free - Ensimmäinen käytettävissä oleva kokonaisluku, joka on suurempi kuin pienin olemassa oleva luku
    last_free - Ensimmäinen käytettävissä oleva kokonaisluku, joka on pienempi kuin suurin olemassa oleva luku. Palauttaa suurimman olemassa olevan + 1, jos vapaata lukua ei löydy
    const - Määrittää aina numeron 1
    no_change - Älä muuta sarjaindeksiä
    a number - Määrittää kyseisen numeron aina. Luku ei ole lainausmerkeissä. Huomaa, että tässä voidaan käyttää arvoa 0.0.
    Esimerkkejä:
    series_index_auto_increment = 'next'.
    series_index_auto_increment = 'next_free'
    series_index_auto_increment = 16.5
    
    Aseta use_series_auto_increment_tweak_when_importing -viritys True:ksi, jotta voit
    käyttää edellä mainittuja arvoja kirjoja tuotaessa/lisättäessä. Jos tämän virityksen arvoksi asetetaan
    False (oletus), sarjan numeroksi asetetaan 1, jos se ei ole
    nimenomaisesti asetettu tuonnin aikana. Jos arvoksi asetetaan True, niin
    sarjan indeksi asetetaan series_index_auto_increment-asetuksen mukaisesti.
    Huomaa, että use_series_auto_increment_tweak_when_importing -viritystä käytetään.
    vain silloin, kun arvoa ei anneta tuonnin aikana. Jos tuova säännöllinen
    lauseke tuottaa arvon series_indexille, tai jos luet metadataa
    kirjoista ja tuontiliitännäinen tuottaa arvon, niin tätä arvoa
    käytetään riippumatta virityksen asetuksesta.

en: Add separator after completing an author name
fi: Lisää erotin tekijänimen täyttämisen jälkeen

en: Set this if the completion separator should be appended to the end of the
    completed text to automatically begin a new completion operation for authors.
    It can be either True or False
fi: Aseta tämä, jos lopetuserotin on liitettävä
    täydennetyn tekstin loppuun, jotta kirjoittajille aloitetaan automaattisesti uusi täydennysoperaatio.
    Se voi olla joko True tai False

en: Author sort name algorithm
fi: Tekijän lajittelunimialgoritmi

en: The algorithm used to copy author to author_sort.
    Possible values are:
    invert: use "fn ln" -> "ln, fn"
    copy  : copy author to author_sort without modification
    comma : use 'copy' if there is a ',' in the name, otherwise use 'invert'
    nocomma : "fn ln" -> "ln fn" (without the comma)
    When this tweak is changed, the author_sort values stored with each author
    must be recomputed by right-clicking on an author in the left-hand tags
    panel, selecting 'Manage authors', and pressing
    'Recalculate all author sort values'.
    
    The author_name_suffixes are words that are ignored when they occur at the
    end of an author name. The case of the suffix is ignored and trailing
    periods are automatically handled.
    
    The same is true for author_name_prefixes.
    
    The author_name_copywords are a set of words which, if they occur in an
    author name, cause the automatically generated author sort string to be
    identical to the author's name. This means that the sort for a string like
    "Acme Inc." will be "Acme Inc." instead of "Inc., Acme".
    
    If author_use_surname_prefixes is enabled, any of the words in
    author_surname_prefixes will be treated as a prefix to the surname, if they
    occur before the surname. So for example, "John von Neumann" would be sorted
    as "von Neumann, John" and not "Neumann, John von".
fi: Algoritmi, jota käytetään tekijän kopioimiseen author_sorttiin.
    Mahdolliset arvot ovat:
    käänteinen: käytä "fn ln" -> "ln, fn".
    kopioi : kopioi kirjoittaja author_sorttiin ilman muutoksia.
    pilkku : käytä "kopioi", jos nimessä on ',', muuten käytä "käänteinen".
    ilman pilkkua : "fn ln" -> "ln fn" (ilman pilkkua).
    Kun tätä viritystä muutetaan, kunkin tekijän kohdalla tallennetut author_sort-arvot
    on laskettava uudelleen napsauttamalla hiiren kakkospainikkeella kirjoittajaa vasemmanpuoleisissa tagipaneelissa, valitsemalla 'Hallinnoi tekijöitä' ja painamalla sitten painiketta
    'Laske uudelleen kaikki tekijän lajitteluarvot'.
    
    author_name_suffixes ovat sanoja, jotka jätetään huomiotta, kun ne esiintyvät 
    tekijän nimen lopussa. Loppuliitteen
    kirjainkoko jätetään huomiotta, ja perässä olevat
    pisteet käsitellään automaattisesti.
    
    Sama pätee author_name_prefixeihin.
    
    author_name_copywords ovat joukko sanoja, jotka, jos ne esiintyvät 
    tekijän nimessä, aiheuttavat sen, että automaattisesti luotu tekijälajittelumerkkijono on
    identtinen kirjailijan nimen kanssa. Tämä tarkoittaa, että lajittelumerkkijonolle, kuten
    "Acme Inc." on "Acme Inc." eikä "Inc., Acme".
    
    Jos author_use_surname_prefixes on käytössä, mikä tahansa sana kohdassa
    author_surname_prefixes käsitellään sukunimen etuliitteenä, jos ne 
    esiintyvät ennen sukunimeä. Esimerkiksi "John von Neumann" lajitellaan seuraavasti.
    "von Neumann, John" eikä "Neumann, John von".

en: Splitting multiple author names
fi: Useiden kirjailijanimien jakaminen

en: By default, calibre splits a string containing multiple author names on
    ampersands and the words "and" and "with". You can customize the splitting
    by changing the regular expression below. Strings are split on whatever the
    specified regular expression matches, in addition to ampersands.
    Default: r'(?i),?\s+(and|with)\s+'
fi: Oletusarvoisesti calibre jakaa useita kirjailijan nimiä sisältävän merkkijonon seuraavasti 
    et-merkit ja sanat "and" ja "with". Voit mukauttaa jakamista
    muuttamalla alla olevaa säännöllistä lauseketta. Merkkijonot jaetaan riippumatta siitä, mikä 
    määritetty säännöllinen lauseke täsmää, ampersandien lisäksi.
    Oletus: r'(?i),?\s+(and|with)\s+'

en: Control partitioning of Tag browser
fi: Tagi-selaimen osioinnin hallinta

en: When partitioning the Tag browser, the format of the subcategory label is
    controlled by a template: categories_collapsed_name_template if sorting by
    name, categories_collapsed_rating_template if sorting by average rating, and
    categories_collapsed_popularity_template if sorting by popularity. There are
    two variables available to the template: first and last. The variable 'first'
    is the initial item in the subcategory, and the variable 'last' is the final
    item in the subcategory. Both variables are 'objects'; they each have multiple
    values that are obtained by using a suffix. For example, first.name for an
    author category will be the name of the author. The sub-values available are:
    name: the printable name of the item
    count: the number of books that references this item
    avg_rating: the average rating of all the books referencing this item
    sort: the sort value. For authors, this is the author_sort for that author
    category: the category (e.g., authors, series) that the item is in.
    Note that the "r'" in front of the { is necessary if there are backslashes
    (\ characters) in the template. It doesn't hurt anything to leave it there
    even if there aren't any backslashes.
fi: Kun Tagi-selaimen osiointi tehdään, alaluokkien merkintöjen muotoa
    ohjataan mallilla: 
    categories_collapsed_name_template, jos lajittelu tapahtuu keskimääräisen arvion mukaan,
    On olemassa kaksi muuttujaa, jotka ovat mallin käytettävissä: first ja last.Muuttuja 'first'
    on alaluokan ensimmäinen kohde, ja muuttuja 'last' on viimeinen kohde.
    Molemmat muuttujat ovat "objekteja"; niillä kummallakin on useampia
    arvoja, jotka saadaan loppuliitteen avulla. Esimerkiksi first.name 
    kirjailija-kategoriassa on kirjailijan nimi. Käytettävissä olevat ala-arvot ovat:
    name: kohteen tulostettava nimi.
    count: niiden kirjojen lukumäärä, joissa viitataan tähän nimikkeeseen.
    avg_rating: kaikkien tähän nimikkeeseen viittaavien kirjojen keskiarvo.
    sort: lajitteluarvo. Kirjailijoiden osalta tämä on kyseisen kirjailijan author_sort-arvo.
    category: kategoria (esim. kirjailijat, sarjat), johon kohde kuuluu.
    Huomaa, että {:n edessä oleva "r" on välttämätön, jos siinä on vinoviivoja.
    (\-merkit) mallissa. Sen jättämisestä ei ole mitään haittaa,
    vaikka siinä ei olisikaan vinoviivoja.

en: Specify columns to sort the booklist by on startup
fi: Määritä sarakkeet, joiden mukaan kirjaluettelo lajitellaan käynnistyksen yhteydessä

en: Provide a set of columns to be sorted on when calibre starts.
    The argument is None if saved sort history is to be used
    otherwise it is a list of column,order pairs. Column is the
    lookup/search name, found using the tooltip for the column
    Order is 0 for ascending, 1 for descending.
    For example, set it to [('authors',0),('title',0)] to sort by
    title within authors.
fi: Aseta joukko sarakkeita, jotka lajitellaan calibren käynnistyessä.
    Argumentti on None, jos halutaan käyttää tallennettua lajitteluhistoriaa.
    muutoin se on luettelo sarake-järjestyspareista. Sarake on
    lookup/search name, joka löytyy sarakkeen työkaluvihjeen avulla.
    Järjestys on 0 nousevalle, 1 laskevalle.
    Aseta se esimerkiksi [('authors',0),('title',0)] lajitteluun
    otsikon mukaan tekijöiden sisällä.

en: Control how dates are displayed
fi: Päivämäärien näyttäminen

en: Control sorting of titles and series in the library display
fi: Nimikkeiden ja sarjojen lajittelun ohjaaminen kirjastonäytössä

en: Control title and series sorting in the library view. If set to
    'library_order', the title sort field will be used instead of the title.
    Unless you have manually edited the title sort field, leading articles such as
    The and A will be ignored. If set to 'strictly_alphabetic', the titles will be
    sorted as-is (sort by title instead of title sort). For example, with
    library_order, The Client will sort under 'C'. With strictly_alphabetic, the
    book will sort under 'T'.
    This flag affects calibre's library display. It has no effect on devices. In
    addition, titles for books added before changing the flag will retain their
    order until the title is edited. Editing a title and hitting Enter
    without changing anything is sufficient to change the sort. Or you can use
    the 'Update title sort' action in the Bulk metadata edit dialog to update
    it for many books at once.
fi: Säädä otsikon ja sarjan lajittelua kirjastonäkymässä. Jos asetuksena on
    'library_order', otsikon lajittelukenttää käytetään otsikon sijasta.
    Ellet ole muokannut otsikkolajittelukenttää manuaalisesti, johtavat artikkelit, kuten esimerkiksi
    The ja A jätetään huomiotta. Jos asetuksena on 'strictly_alphabetic', otsikot
    lajitellaan sellaisenaan (lajittelu otsikon mukaan otsikkolajittelun sijaan). Esimerkiksi
    library_order, The Client lajitellaan kohtaan 'C'. Jos asetuksena on strictly_alphabetic,
    kirja lajitellaan kohtaan 'T'.
    Tämä lippu vaikuttaa Calibren kirjastonäyttöön. Sillä ei ole vaikutusta laitteisiin.
    Lisäksi ennen lipun vaihtamista lisättyjen kirjojen otsikot säilyttävät 
    järjestyksensä, kunnes otsikkoa muokataan. Otsikon muokkaaminen ja Enter-näppäimen painaminen
    muuttamatta mitään, riittää lajittelun muuttamiseen. Voit myös käyttää
    'Päivitä otsikon lajittelu' -toimintoa Metatietojen joukkomuokkaus -valintaikkunassa päivittääksesi
    sen useille kirjoille kerralla.

en: Control formatting of title and series when used in templates
fi: Säädä otsikon ja sarjan muotoilua, kun niitä käytetään malleissa

en: Control how title and series names are formatted when saving to disk/sending
    to device. The behavior depends on the field being processed. If processing
    title, then if this tweak is set to 'library_order', the title will be
    replaced with title_sort. If it is set to 'strictly_alphabetic', then the
    title will not be changed. If processing series, then if set to
    'library_order', articles such as 'The' and 'An' will be moved to the end. If
    set to 'strictly_alphabetic', the series will be sent without change.
    For example, if the tweak is set to library_order, "The Lord of the Rings"
    will become "Lord of the Rings, The". If the tweak is set to
    strictly_alphabetic, it would remain "The Lord of the Rings". Note that the
    formatter function raw_field will return the base value for title and
    series regardless of the setting of this tweak.
fi: Määritä, miten otsikoiden ja sarjojen nimet muotoillaan tallennettaessa levylle/lähetettäessä
    laitteeseen. Käyttäytyminen riippuu käsiteltävästä kentästä. Jos käsitellään
    otsikkoa, niin jos tämä säätö on asetettu arvoon 'library_order', otsikko
    korvataan nimellä title_sort. Jos sen arvoksi on asetettu 'strictly_alphabetic', niin sitten
    otsikkoa ei muuteta. Jos sarjaa käsitellään ja asetetaan arvoksi
    'library_order', artiklat, kuten 'The' ja 'An', siirretään loppuun. Jos
    asetetaan 'strictly_alphabetic', sarja lähetetään muuttumattomana.
    Esimerkiksi jos viritys on asetettu arvoon library_order, "The Lord of the Rings"
    muuttuu muotoon "Lord of the Rings, The". Jos viritys on asetettu arvoon
    strictly_alphabetic, se pysyy "The Lord of the Rings". Huomaa, että
    muotoilu-funktio raw_field palauttaa perusarvon otsikko- ja
    sarja -arvon riippumatta tämän virityksen asetuksista.

en: Set the list of words considered to be "articles" for sort strings
fi: Aseta luettelo sanoista, joita pidetään "artikloina" lajittelujonoja varten

en: Set the list of words that are to be considered 'articles' when computing the
    title sort strings. The articles differ by language. By default, calibre uses
    a combination of articles from English and whatever language the calibre user
    interface is set to. In addition, in some contexts where the book language is
    available, the language of the book is used. You can change the list of
    articles for a given language or add a new language by editing
    per_language_title_sort_articles. To tell calibre to use a language other
    than the user interface language, set, default_language_for_title_sort. For
    example, to use German, set it to 'deu'. A value of None means the user
    interface language is used. The setting title_sort_articles is ignored
    (present only for legacy reasons).
fi: Määritä luettelo sanoista, joita pidetään "artikloina" laskettaessa
    otsikon lajittelumerkkijonot. Artikkelit eroavat kielen mukaan. Oletuksena calibre käyttää
    yhdistelmäartikkeleita englannista ja minkä tahansa käyttäjän kielestä
    jolle käyttöliittymä on asetettu. Lisäksi joissakin yhteyksissä, joissa kirjan kieli on
    saatavilla, käytetään kirjan kieltä. Voit muuttaa luetteloa
    artikkeleita tietylle kielelle tai lisätä uuden kielen muokkaamalla
    per_language_title_sort_articles. Käskemällä calibre käyttämään muuta kieltä
    kuin käyttöliittymän kieli, aseta, default_language_for_title_sort.
    Jos haluat käyttää saksaa, aseta sen arvoksi "deu". Arvo None tarkoittaa, että käyttäjän
    käyttöliittymän kieltä käytetään. Asetusta title_sort_articles ei oteta huomioon.
    (on olemassa vain vanhentuneista syistä).

en: Specify a folder calibre should connect to at startup
fi: Määritä kansio, johon calibren pitäisi muodostaa yhteys käynnistyksen yhteydessä

en: Specify a folder that calibre should connect to at startup using
    connect_to_folder. This must be a full path to the folder. If the folder does
    not exist when calibre starts, it is ignored.
    Example for Windows:
    auto_connect_to_folder = 'C:/Users/someone/Desktop/testlib'
    Example for other operating systems:
    auto_connect_to_folder = '/home/dropbox/My Dropbox/someone/library'
fi: Määritä kansio, johon calibren pitäisi muodostaa yhteys käynnistyksen yhteydessä käyttämällä seuraavia protokollia
    connect_to_folder. Tämän on oltava täydellinen polku kansioon. Jos kansiota
    ei ole olemassa calibren käynnistyessä, sitä ei oteta huomioon.
    Esimerkki Windowsille:
    c:/Users/someone/Desktop/testlib'
    Esimerkki muille käyttöjärjestelmille:
    /home/dropbox/My Dropbox/someone/library'

en: Specify renaming rules for SONY collections
fi: Määritä SONY-kokoelmien nimeämisen säännöt

en: Specify renaming rules for SONY collections. This tweak is only applicable if
    metadata management is set to automatic. Collections on SONYs are named
    depending upon whether the field is standard or custom. A collection derived
    from a standard field is named for the value in that field.
    
    For example, if the standard 'series' column contains the value 'Darkover', then the
    collection name is 'Darkover'. A collection derived from a custom field will
    have the name of the field added to the value. For example, if a custom series
    column named 'My Series' contains the name 'Darkover', then the collection
    will by default be named 'Darkover (My Series)'. For purposes of this
    documentation, 'Darkover' is called the value and 'My Series' is called the
    category. If two books have fields that generate the same collection name,
    then both books will be in that collection.
    
    This set of tweaks lets you specify for a standard or custom field how
    the collections are to be named. You can use it to add a description to a
    standard field, for example 'Foo (Tag)' instead of the 'Foo'. You can also use
    it to force multiple fields to end up in the same collection.
    
    For example, you could force the values in 'series', '#my_series_1', and
    '#my_series_2' to appear in collections named 'some_value (Series)', thereby
    merging all of the fields into one set of collections.
    
    There are two related tweaks. The first determines the category name to use
    for a metadata field.  The second is a template, used to determines how the
    value and category are combined to create the collection name.
    The syntax of the first tweak, sony_collection_renaming_rules, is:
    {'field_lookup_name':'category_name_to_use', 'lookup_name':'name', ...}
    
    The second tweak, sony_collection_name_template, is a template. It uses the
    same template language as plugboards and save templates. This tweak controls
    how the value and category are combined together to make the collection name.
    The only two fields available are {category} and {value}. The {value} field is
    never empty. The {category} field can be empty. The default is to put the
    value first, then the category enclosed in parentheses, it isn't empty:
    '{value} {category:|(|)}'
    
    Examples: The first three examples assume that the second tweak
    has not been changed.
    
    1) I want three series columns to be merged into one set of collections. The
    column lookup names are 'series', '#series_1' and '#series_2'. I want nothing
    in the parenthesis. The value to use in the tweak value would be:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'', '#series_1':'', '#series_2':''}
    
    2) I want the word '(Series)' to appear on collections made from series, and
    the word '(Tag)' to appear on collections made from tags. Use:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', 'tags':'Tag'}
    
    3) I want 'series' and '#myseries' to be merged, and for the collection name
    to have '(Series)' appended. The renaming rule is:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', '#myseries':'Series'}
    
    4) Same as example 2, but instead of having the category name in parentheses
    and appended to the value, I want it prepended and separated by a colon, such
    as in Series: Darkover. I must change the template used to format the category name
    
    The resulting two tweaks are:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', 'tags':'Tag'}
    sony_collection_name_template='{category:||: }{value}'
fi: Määritä SONY-kokoelmien uudelleennimeämissäännöt. Tätä viritystä voidaan käyttää vain, jos
    metadatan hallinta on asetettu automaattiseksi. SONY-kokoelmat nimetään
    sen mukaan, onko kenttä vakio vai mukautettu. Kokoelma, joka on johdettu
    standardikentästä, nimetään kyseisen kentän arvon mukaan.
    
    Jos esimerkiksi vakiomuotoinen "series"-sarake sisältää arvon "Darkover", niin
    kokoelman nimi on "Darkover". Mukautetusta kentästä johdetun kokoelman nimen
    arvoon lisätään kentän nimi. Jos esimerkiksi mukautetun sarjan
    sarake nimeltä 'Oma sarja' sisältää nimen 'Darkover', kokoelman nimi
    on oletusarvoisesti nimeltään "Darkover (My Series)". Tätä varten
    dokumentaatiossa 'Darkover' on arvo ja 'My Series' on 
    luokka. Jos kahdella kirjalla on kentät, jotka tuottavat saman kokoelman nimen,
    molemmat kirjat ovat kyseisessä kokoelmassa.
    
    Tämän virityssarjan avulla voit määrittää vakio- tai mukautetulle kentälle, kuinka
    kokoelmat nimetään. Voit käyttää sitä lisäämään kuvauksen ryhmän
    vakiokenttään, esimerkiksi 'Foo (Tag)' 'Foo':n sijaan. Voit myös käyttää
    sitä pakottamaan useita kenttiä päätymään samaan kokoelmaan.
    
    Voit esimerkiksi pakottaa arvot 'series', '#my_series_1', ja
    '#my_series_2' esiintymään kokoelmissa nimeltä 'some_value (sarja)', ja siten
    sulauttaa kaikki kentät yhdeksi kokoelmaksi.
    
    Tähän liittyy kaksi muutosta. Ensimmäinen määrittää käytettävän luokan nimen
    metadata -kentälle.  Toinen on malli, jota käytetään määrittämään, miten
    arvo ja luokka yhdistetään kokoelman nimen luomiseksi.
    Ensimmäisen säädön, sony_collection_renaming_rules, syntaksi on seuraava:
    {'field_lookup_name':'category_name_to_use', 'lookup_name':'name', ...}
    
    Toinen säätö, sony_collection_name_template, on malli. Se käyttää
    samaa mallinekieltä kuin plugboardit ja tallennusmallit. Tämä viritys ohjaa
    miten arvo ja luokka yhdistetään kokoelman nimeksi.
    Ainoat käytettävissä olevat kentät ovat {category} ja {value}. {value}-kenttä ei
    koskaan ole tyhjä. {category}-kenttä voi olla tyhjä. Oletuksena on, että
    arvo ensin, sitten sulkeisiin suljettu luokka, joka ei ole tyhjä:
    '{value} {category:|(|)}'
    
    Esimerkkejä: Kolme ensimmäistä esimerkkiä olettavat, että toista säätöä 
    ei ole muutettu.
    
    1) Haluan, että kolme sarjasaraketta yhdistetään yhdeksi kokoelmasarjaksi. Osoitteessa
    sarakkeiden nimet ovat 'series', '#series_1' ja '#series_2'. En halua mitään
    suluissa. Tweak-arvossa käytettävä arvo olisi:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'', '#series_1':'', '#series_2':''}
    
    2) Haluan, että sana '(Sarja)' näkyy sarjoista tehdyissä kokoelmissa, ja että
    sana '(Tagi)' näkyy kokoelmissa, jotka on tehty tageista. Käytä:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', 'tags':'Tag'}
    
    3) Haluan, että 'series' ja '#myseries' yhdistetään ja että 
    kokoelman nimeen liitetään '(Sarja)'. Uudelleen nimeämistä koskeva sääntö on:
    Sarjan nimeämissääntö: sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', '#myseries':'Series'}
    
    4) Sama kuin esimerkissä 2, mutta sen sijaan, että kategorian nimi olisi suluissa
    ja liitetään arvoon, se on lisättävä ja erotettava kaksoispisteellä, esimerkiksi seuraavasti.
    kuten sarjassa Series: Darkover. Minun on muutettava luokan nimen muotoiluun käytettävää mallia.
    
    Tuloksena on kaksi muutosta:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', 'tags':'Tag'}
    sony_collection_name_template='{category:||: }{value}'

en: Specify how SONY collections are sorted
fi: Määritä, miten SONY-kokoelmat lajitellaan

en: Specify how SONY collections are sorted. This tweak is only applicable if
    metadata management is set to automatic. You can indicate which metadata is to
    be used to sort on a collection-by-collection basis. The format of the tweak
    is a list of metadata fields from which collections are made, followed by the
    name of the metadata field containing the sort value.
    Example: The following indicates that collections built from pubdate and tags
    are to be sorted by the value in the custom column '#mydate', that collections
    built from 'series' are to be sorted by 'series_index', and that all other
    collections are to be sorted by title. If a collection metadata field is not
    named, then if it is a series- based collection it is sorted by series order,
    otherwise it is sorted by title order.
    [(['pubdate', 'tags'],'#mydate'), (['series'],'series_index'), (['*'], 'title')]
    Note that the bracketing and parentheses are required. The syntax is
    [ ( [list of fields], sort field ) , ( [ list of fields ] , sort field ) ]
    Default: empty (no rules), so no collection attributes are named.
fi: Määritä, miten SONY-kokoelmat lajitellaan. Tätä viritystä voidaan käyttää vain, jos
    metadatan hallinta on asetettu automaattiseksi. Voit määrittää, mitä metadataa 
    käytetään lajitteluun kokoelmakohtaisesti. Virityksen muoto
    on luettelo metadata -kentistä, joista tehdään kokoelmia, ja sen jälkeen on metadata -kenttien
    sen metadata -kentän nimi, joka sisältää lajitteluarvon.
    Esimerkki: Seuraavassa ilmoitetaan, että kokoelmat, jotka on muodostettu julkaisupäivämäärästä ja tunnisteista
    on lajiteltava mukautetun sarakkeen "#mydate" arvon mukaan, että kokoelmat
    jotka on muodostettu 'series'-tietueesta, lajitellaan 'series_index'-tietueen mukaan, ja että kaikki muut
    kokoelmat lajitellaan otsikon mukaan. Jos kokoelman metadata -kentällä ei ole
    nimeä, jos kyseessä on sarjapohjainen kokoelma, se lajitellaan sarjajärjestyksen mukaan,
    muussa tapauksessa se lajitellaan otsikkojärjestyksen mukaan. 
    [(['pubdate', 'tags'],'#mydate'), (['series'],'series_index'), (['*'], 'title')]]
    Huomaa, että hakasulkeet ja sulkeet ovat pakollisia. Syntaksi on
    [ ( [kenttien luettelo], lajittelukenttä ) , ( [ kenttien luettelo ] , lajittelukenttä ) ] ]
    Oletusarvo: tyhjä (ei sääntöjä), joten mitään kokoelma-attribuutteja ei nimetä.

en: Control how tags are applied when copying books to another library
fi: Määritä, miten tunnisteita käytetään, kun kirjoja kopioidaan toiseen kirjastoon

en: Set this to True to ensure that tags in 'Tags to add when adding
    a book' are added when copying books to another library
fi: Aseta tämän arvoksi True varmistaaksesi, että tunnisteet kohdassa 'Lisättävät tagit kirjan lisäyksessä'
    lisätään, kun kirjoja kopioidaan toiseen kirjastoon

en: Set the maximum number of sort 'levels'
fi: Aseta lajittelu-'tasojen' enimmäismäärä

en: Set the maximum number of sort 'levels' that calibre will use to resort the
    library after certain operations such as searches or device insertion. Each
    sort level adds a performance penalty. If the database is large (thousands of
    books) the penalty might be noticeable. If you are not concerned about multi-
    level sorts, and if you are seeing a slowdown, reduce the value of this tweak.
fi: Aseta lajittelu-'tasojen' enimmäismäärä, jota calibre käyttää lajittelun uudelleenjärjestämiseen
    kirjaston tiettyjen toimintojen, kuten hakujen tai laitteiden lisäämisen jälkeen. Jokainen
    lajittelutaso vähentää suorituskykyä. Jos tietokanta on suuri (tuhansia
    kirjoja), haitta voi olla huomattava. Jos et ole huolissasi useista
    tason lajittelusta ja jos havaitset hidastumista, pienennä tämän virityksen arvoa.

en: Choose whether dates are sorted using visible fields
fi: Valitse, lajitellaanko päivämäärät näkyvien kenttien avulla

en: Date values contain both a date and a time. When sorted, all the fields are
    used, regardless of what is displayed. Set this tweak to True to use only
    the fields that are being displayed.
fi: Päivämääräarvot sisältävät sekä päivämäärän että kellonajan. Lajiteltuna kaikki kentät
    käytetään riippumatta siitä, mitä näytetään. Aseta tämän virityksen arvoksi True, jos haluat käyttää vain
    kenttiä, jotka näytetään.

en: Fuzz value for trimming covers
fi: Fuzz-arvo kansien trimmausta varten

en: The value used for the fuzz distance when trimming a cover.
    Colors within this distance are considered equal.
    The distance is in absolute intensity units.
fi: Arvo, jota käytetään sumeusetäisyydelle kantta leikattaessa.
    Tämän etäisyyden sisällä olevat värit katsotaan samanarvoisiksi.
    Etäisyys on absoluuttisen intensiteetin yksikköinä.

en: Control behavior of the book list
fi: Kirjaluettelon käyttäytymisen hallinta

en: You can control the behavior of double clicks and pressing Enter on the books
    list. Choices: open_viewer, do_nothing, show_book_details,
    show_locked_book_details, edit_cell, edit_metadata. Selecting anything other
    than open_viewer, show_book_details, or show_locked_book_details has the side
    effect of disabling editing a field using a single click.
    Default: open_viewer.
    Example: doubleclick_on_library_view = 'do_nothing'
    You can also control whether the book list scrolls per item or
    per pixel. Default is per item.
fi: Voit hallita kirjojen kaksoisnapsautusten ja Enterin painamisen käyttäytymistä luettelossa. Vaihtoehdot: open_viewer, do_nothing, show_book_details,
    show_locked_book_details, edit_cell, edit_metadata. Valitsemalla jokin muu
    kuin open_viewer, show_book_details tai show_locked_book_details, on sivuvaikutus, joka
    estää kentän muokkaamisen yhdellä napsautuksella.
    Oletus: open_viewer.
    Esimerkki: doubleclick_on_library_view = 'do_nothing'.
    Voit myös säätää, vieritetäänkö kirjaluetteloa kohdekohtaisesti vai
    pikseleittäin. Oletus on kohdekohtainen.

en: Language to use when sorting
fi: Lajittelussa käytettävä kieli

en: Setting this tweak will force sorting to use the
    collating order for the specified language. This might be useful if you run
    calibre in English but want sorting to work in the language where you live.
    Set the tweak to the desired ISO 639-1 language code, in lower case.
    You can find the list of supported locales at
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes
    Default: locale_for_sorting = '' -- use the language calibre displays in
    Example: locale_for_sorting = 'fr' -- sort using French rules.
    Example: locale_for_sorting = 'nb' -- sort using Norwegian rules.
fi: Tämän virityksen asettaminen pakottaa lajittelun käyttämään
    lajittelujärjestystä määritetyn kielen osalta. Tästä voi olla hyötyä, jos käytät
    calibrea englanniksi, mutta haluat lajittelun toimivan sillä kielellä, jolla käytät.
    Aseta viritys haluttuun ISO 639-1 -kielikoodiin pienellä alkukirjaimella.
    Luettelo tuetuista paikallisista koodeista on osoitteessa
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes
    Oletusasetus: locale_for_sorting = '' -- käytä kieltä, jolla calibre näkyy
    Esimerkki: locale_for_sorting = 'fr' -- lajittele käyttäen ranskan kielen sääntöjä.
    Esimerkki: locale_for_sorting = 'nb' -- lajittelu norjankielisten sääntöjen mukaan.

en: The number of seconds to wait before sending emails
fi: Odotettavien sekuntien määrä ennen sähköpostien lähettämistä

en: The number of seconds to wait before sending emails when using a
    public email server like GMX/Hotmail/Gmail. Default is: 5 minutes
    Setting it to lower may cause the server's SPAM controls to kick in,
    making email sending fail. Changes will take effect only after a restart of
    calibre. You can also change the list of hosts that calibre considers
    to be public relays here. Any relay host ending with one of the suffixes
    in the list below will be considered a public email server.
fi: Odotettavien sekuntien määrä ennen sähköpostien lähettämistä, kun käytetään
    julkista sähköpostipalvelinta, kuten GMX/Hotmail/Gmail. Oletusarvo on: 5 minuuttia
    Pienemmän arvon asettaminen saattaa aiheuttaa sen, että palvelimen SPAM-valvonta käynnistyy,
    jolloin sähköpostin lähettäminen epäonnistuu. Muutokset tulevat voimaan vasta, kun calibre on käynnistetty uudelleen.
    Voit myös muuttaa niiden isäntien luetteloa, joita calibre pitää
    julkisina välittäjinä tässä. Mikä tahansa välitysisäntä, jonka pääte on jokin seuraavista päätteistä
    alla olevassa luettelossa, katsotaan julkiseksi sähköpostipalvelimeksi.

en: The maximum width and height for covers saved in the calibre library
fi: Calibre-kirjastoon tallennettujen kansien enimmäisleveys ja -korkeus

en: All covers in the calibre library will be resized, preserving aspect ratio,
    to fit within this size. This is to prevent slowdowns caused by extremely
    large covers
fi: Kaikkien calibre-kirjaston kansien kokoa muutetaan säilyttäen kuvasuhde,
    Tällä pyritään estämään hidastumiset, jotka johtuvat erittäin suurista
    suurista kansista

en: Where to send downloaded news
fi: Minne ladatut uutiset lähetetään

en: When automatically sending downloaded news to a connected device, calibre
    will by default send it to the main memory. By changing this tweak, you can
    control where it is sent. Valid values are "main", "carda", "cardb". Note
    that if there isn't enough free space available on the location you choose,
    the files will be sent to the location with the most free space.
fi: Kun ladattuja uutisia lähetetään automaattisesti liitettyyn laitteeseen, calibre
    lähettää ne oletusarvoisesti päämuistiin. Muuttamalla tätä viritystä voit
    hallita, minne ne lähetetään. Voimassa olevat arvot ovat "main", "carda", "cardb". Huomaa
    että jos valitsemassasi paikassa ei ole tarpeeksi vapaata tilaa,
    tiedostot lähetetään paikkaan, jossa on eniten vapaata tilaa.

en: Unified toolbar on macOS
fi: Yhtenäinen työkalupalkki macOS:ssä

en: If you enable this option and restart calibre, the toolbar will be 'unified'
    with the titlebar as is normal for macOS applications. However, doing this has
    various bugs, for instance the minimum width of the toolbar becomes twice
    what it should be and it causes other random bugs on some systems, so turn it
    on at your own risk!
fi: Jos otat tämän vaihtoehdon käyttöön ja käynnistät Calibren uudelleen, työkalupalkki on 'yhtenäinen'
    otsikkorivin kanssa, kuten on normaalia macOS-sovelluksissa. Tässä on kuitenkin
    useita virheitä, esimerkiksi työkalurivin vähimmäisleveys muuttuu kaksinkertaiseksi,
    kuin sen pitäisi olla, ja se aiheuttaa muita satunnaisia virheitä joissakin järjestelmissä, joten kytke se pois päältä
    omalla vastuullasi!

en: Save original file when converting/polishing from same format to same format
fi: Tallenna alkuperäinen tiedosto, kun muunnat/viimeistelet samasta muodosta samaan muotoon

en: When calibre does a conversion from the same format to the same format, for
    example, from EPUB to EPUB, the original file is saved, so that in case the
    conversion is poor, you can tweak the settings and run it again. By setting
    this to False you can prevent calibre from saving the original file.
    Similarly, by setting save_original_format_when_polishing to False you can
    prevent calibre from saving the original file when polishing.
fi: Kun calibre tekee muunnoksen samasta formaatista samaan formaattiin,
    esimerkiksi EPUB:stä EPUB:ksi, alkuperäinen tiedosto tallennetaan, jotta jos
    muunnos on huono, voit säätää asetuksia ja suorittaa sen uudelleen. Asettamalla
    tämän arvoksi False voit estää calibrea tallentamasta alkuperäistä tiedostoa.
    Vastaavasti asettamalla save_original_format_when_polishing arvoksi False voit
    estää calibrea tallentamasta alkuperäistä tiedostoa viimeistelyssä.

en: Number of recently viewed books to show
fi: Näytettävien viimeksi katsottujen kirjojen määrä

en: Right-clicking the "View" button shows a list of recently viewed books. Control
    how many should be shown, here.
fi: Klikkaamalla hiiren oikealla painikkeella "Näytä"-painiketta saat luettelon viimeksi katsotuista kirjoista.
    Määritä kuinka monta tässä näytetään.

en: Change the font size of the Book details panel in the interface
fi: Muuta käyttöliittymän Kirjan tiedot -paneelin fonttikokoa

en: What format to default to when using the "Unpack book" feature
fi: Oletusformaatti "Pura kirja" -toimintoa käytettäessä

en: The "Unpack book" feature of calibre allows direct editing of a book format.
    If multiple formats are available, calibre will offer you a choice
    of formats, defaulting to your preferred output format if it is available.
    Set this tweak to a specific value of 'EPUB' or 'AZW3' to always default
    to that format rather than your output format preference.
    Set to a value of 'remember' to use whichever format you chose last time you
    used the "Unpack book" feature.
    Examples:
    default_tweak_format = None       (Use output format)
    default_tweak_format = 'EPUB'
    default_tweak_format = 'remember'
fi: Calibren "Pura kirja" -ominaisuus mahdollistaa kirjamuodon suoran muokkaamisen.
    Jos käytettävissä on useita formaatteja, calibre tarjoaa sinulle valikoiman
    formaatteja, ja oletusarvoisesti valitset haluamasi lähtömuodon, jos se on käytettävissä.
    Aseta tämä viritys tiettyyn arvoon 'EPUB' tai 'AZW3', jotta se on aina oletuksena
    tämä formaatti mieluummin kuin haluamasi lähtömuoto.
    Aseta arvoksi 'remember', jotta käytät viimeksi valitsemaasi muotoa, kun viimeksi
    käytit "Pura kirja" -toimintoa.
    Esimerkkejä:
    default_tweak_format = None (Käytä lähtömuotoa)
    default_tweak_format = 'EPUB'
    default_tweak_format = 'remember'

en: Do not preselect a completion when editing authors/tags/series/etc.
fi: Älä esivalitse viimeistelyä, kun muokkaat kirjoittajia/tunnisteita/sarjoja jne.

en: This means that you can make changes and press Enter and your changes will
    not be overwritten by a matching completion. However, if you wish to use the
    completions you will now have to press Tab to select one before pressing
    Enter. Which technique you prefer will depend on the state of metadata in
    your library and your personal editing style.
    
    If preselect_first_completion is False and you want Tab to accept what you
    typed instead of the first completion then set tab_accepts_uncompleted_text
    to True. If you do this then to select from the completions you must press
    the Down or Up arrow keys. The tweak tab_accepts_uncompleted_text is ignored
    if preselect_first_completion is True
fi: Tämä tarkoittaa sitä, että voit tehdä muutoksia ja painaa Enteriä, jolloin muutoksesi 
    eivät korvaudu vastaavalla täydennyksellä. Jos kuitenkin haluat käyttää
    täydennyksiä, sinun on nyt valittava yksi niistä painamalla Tab-painiketta ennen kuin painat 
    Enteriä. Se, kumman tekniikan valitset, riippuu metadatan tilasta kirjastossasi ja henkilökohtaisesta muokkaustyylistäsi.
    
    Jos preselect_first_completion on False ja haluat Tabin hyväksyvän mitä 
    kirjoitit ensimmäisen täydennyksen sijaan, aseta sitten tab_accepts_uncompleted_text
    True. Jos teet tämän, sinun on painettava ala- tai ylänuolinäppäimiä valitaksesi täydennykset
    Tweak tab_accepts_uncompleted_text ohitetaan
    jos preselect_first_completion on True

en: Completion mode when editing authors/tags/series/etc.
fi: Täydennystila kirjoittajien/tunnisteiden/sarjojen jne. muokkauksen yhteydessä.

en: Sort the list of libraries alphabetically
fi: Järjestä luettelo kirjastoista aakkosellisesti

en: The list of libraries in the Copy to library and Quick switch menus are
    normally sorted by most used. However, if there are more than a certain
    number of such libraries, the sorting becomes alphabetic. You can set that
    number here. The default is ten libraries.
fi: Kopioi kirjastoon- ja Pikavaihto -valikoiden kirjastoluettelo ovat
    yleensä lajiteltu käytetyimmän mukaan. Jos kuitenkin on enemmän kuin tietty
    määrä tällaisia kirjastoja, lajittelu muuttuu aakkosjärjestykseksi. Voit asettaa tämän
    määrän tässä. Oletusarvo on kymmenen kirjastoa.

en: Choose available output formats for conversion
fi: Valitse käytettävissä olevat lähtöformaatit muuntamista varten

en: Restrict the list of available output formats in the conversion dialogs.
    For example, if you only want to convert to EPUB and AZW3, change this to
    restrict_output_formats = ['EPUB', 'AZW3']. The default value of None causes
    all available output formats to be present.
fi: Rajoita käytettävissä olevien lähtöformaattien luetteloa muuntamisvalintaikkunoissa.
    Jos esimerkiksi haluat muuntaa vain EPUB:ksi ja AZW3:ksi, vaihda tämä muotoon
    restrict_output_formats = ['EPUB', 'AZW3']. Oletusarvo None aiheuttaa
    kaikki käytettävissä olevat lähtöformaatit.

en: Set the thumbnail image quality used by the Content server
fi: Määritä sisältöpalvelimen käyttämä pikkukuvan laatu

en: The quality of a thumbnail is largely controlled by the compression quality
    used when creating it. Set this to a larger number to improve the quality.
    Note that the thumbnails get much larger with larger compression quality
    numbers.
    The value can be between 50 and 99
fi: Pikkukuvan laatu määräytyy suurelta osin pakkauksen laadun mukaan
    jota käytetään sitä luotaessa. Aseta tämä luku suuremmaksi laadun parantamiseksi.
    Huomaa, että pienoiskuvista tulee paljon suurempia, kun pakkauksen laatu kasvaa.
    Arvo voi olla 50-99

en: Image file types to treat as e-books when dropping onto the "Book details" panel
fi: Kuvatiedostotyypit, joita käsitellään e-kirjoina, kun ne pudotetaan "Kirjan tiedot" -paneeliin

en: Normally, if you drop any image file in a format known to calibre onto the
    "Book details" panel, it will be used to set the cover. If you want to store
    some image types as e-books instead, you can set this tweak.
    Examples:
    cover_drop_exclude = {'tiff', 'webp'}
fi: Normaalisti, jos pudotat minkä tahansa kuvatiedoston calibren tuntemassa formaatissa
    "Kirjan tiedot" -paneeliin, sitä käytetään kannen asettamiseen. Jos haluat tallentaa
    joitakin kuvatyyppejä sen sijaan e-kirjoina, voit asettaa tämän virityksen.
    Esimerkkejä:
    {'tiff', 'webp'}"

en: Exclude fields when copy/pasting metadata
fi: Kenttien poissulkeminen metadataa kopioitaessa/liitettäessä

en: You can ask calibre to not paste some metadata fields when using the
    Edit metadata->Copy metadata/Paste metadata actions. For example,
    exclude_fields_on_paste = ['cover', 'timestamp', '#mycolumn']
    to prevent pasting of the cover, Date and custom column, mycolumn.
    You can also add a shortcut in Preferences->Shortcuts->Edit metadata
    to paste metadata ignoring this tweak.
fi: Voit pyytää Calibrea olemaan liittämättä joitain metadatakenttiä, kun käytät
    Muokkaa metadataa->Kopioi metadataa/liitä metadataa -toimintoja. Esimerkiksi,
    exclude_fields_on_paste = ['cover', 'timestamp', '#mycolumn']
    estää kannen, päivämäärän ja mukautetun sarakkeen mycolumn liittämisen.
    Voit myös lisätä pikakuvakkeen kohdassa Asetukset->Pikakuvakkeet->Muokkaa metadataa
    liittääksesi metadatan tämän virityksen huomiotta jättämiseksi.

en: Skip internet connected check
fi: Ohita internet-yhteyden tarkistus

en: Skip checking whether the internet is available before downloading news.
    Useful if for some reason your operating systems network checking
    facilities are not reliable (for example NetworkManager on Linux).
fi: Jätä tarkistamatta, onko internet käytettävissä ennen uutisten lataamista.
    Hyödyllinen, jos jostain syystä käyttöjärjestelmäsi verkon tarkistamisen
    ominaisuudet eivät ole luotettavia (esimerkiksi NetworkManager Linuxissa).

en: Tab stop width in the template editor
fi: Sarkaimen pysäytys mallieditorissa

en: Sets the width of the tab stop in the template editor in "average characters".
    For example, a value of 1 results in a space with the width of one average character.
fi: Asettaa sarkaimen pysäytysleveyden mallieditorissa "keskimääräiset merkit".
    Esimerkiksi arvo 1 johtaa välilyöntiin, jonka leveys on yhden keskimääräisen merkin levyinen.

en: Value for undefined numbers when sorting
fi: Arvo määrittelemättömille numeroille lajittelussa

en: Sets the value to use for undefined numbers when sorting.
    For example, the value -10 sorts undefined numbers as if they were set to -10.
    Use 'maximum' for the largest possible number. Use 'minimum' for the smallest
    possible number. Quotes are optional if entering a number.
    Examples:
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = -100
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = '2'
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = -0.01
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = 'minimum'
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = 'maximum'
fi: Asettaa arvon, jota käytetään määrittelemättömille numeroille lajittelussa.
    Esimerkiksi arvo -10 lajittelee määrittelemättömät luvut ikään kuin ne olisi asetettu arvoon -10.
    Käytä arvoa 'maximum', jos haluat suurimman mahdollisen luvun. Käytä 'minimum' pienimmälle arvolle.
    Lainausmerkit ovat valinnaisia, jos syötät numeron.
    Esimerkkejä:
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = -100
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = '2'
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = -0.01
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = 'minimum'
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = 'maximum'

en: Allow template database functions in composite columns
fi: Salli mallitietokantatoiminnot yhdistetyissä sarakkeissa

en: If True then the template database functions book_values() and book_count()
    can be used in composite custom columns. Note: setting this tweak to True and
    using these functions in composites can be very slow.
    Default: False
fi: Jos True, mallitietokannan funktioita book_values() ja book_count()
    voidaan käyttää yhdistetyissä mukautetuissa sarakkeissa. Huomaa: tämän virityksen asettaminen True-arvoon ja
    näiden funktioiden käyttäminen koosteissa voi olla hyvin hidasta.
    Oletusarvo: False

en: Change the programs that are run when opening files/URLs
fi: Muuta ohjelmia, jotka suoritetaan tiedostoja/URL-osoitteita avattaessa

en: By default, calibre passes URLs to the operating system to open using
    whatever default programs are configured there. Here you can override
    that by specifying the program to use, per URL type. For local files,
    the type is "file" and for web links it is "http*". For example:
    openers_by_scheme = { "http*": "firefox %u" } will make calibre run Firefox
    for https://whatever URLs. %u is replaced by the URL to be opened. The scheme
    takes a glob pattern allowing a single entry to match multiple URL types.
fi: Oletusarvoisesti calibre välittää URL-osoitteet käyttöjärjestelmälle avattavaksi käyttämällä
    mitä oletusohjelmia sinne on määritetty. Tässä voit ohittaa
    määrittämällä käytettävän ohjelman URL-tyypeittäin. Paikallisia tiedostoja varten,
    tyyppi on "file" ja web-linkkien tyyppi on "http*". Esim:
    openers_by_scheme = { "http*": "http*": openers_by_scheme = { "http*": %u": "firefox %u" } saa Calibren käyttämään Firefoxia
    https://whatever URL-osoitteita varten %u korvataan avattavalla URL-osoitteella. Järjestelmä
    ottaa glob-mallin, joka mahdollistaa yhden merkinnän vastaamaan useita URL-tyyppejä.
