calibre - en to or translation catalogue (176 entries)

en: Start
or: ଆରମ୍ଭ

en: Support calibre
or: calibre କୁ ସମର୍ଥନ କରନ୍ତୁ

en: Contribute to support calibre development
or: calibre ବିକାଶକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାରେ ଯୋଗଦାନ ଦିଅନ୍ତୁ

en: page
or: ପୃଷ୍ଠା

en: [options]
or: [ବିକଳ୍ପ]

en: no
or: ନାହି

en: yes
or: ହ

en: Does absolutely nothing
or: କିଛି କରେ ନାହି

en: Unknown
or: ଅଜଣା

en: Base
or: ମୂଳ

en: Customize
or: ସ୍ଵଇଚ୍ଛା

en: Cannot configure
or: କିଛି କରିହେବନାହି

en: File type
or: ଗ୍ରନ୍ଥ ପ୍ରକାର

en: Metadata reader
or: ପ୍ରମୁଖଡେଟା ପାଠକ

en: Metadata writer
or: ପ୍ରମୁଖଡେଟା ଲେଖକ

en: Catalog generator
or: ସୂଚୀ ଜନକ

en: User interface action
or: ଉପଭକ୍ତା ସାମ୍ନାର ପ୍ରକ୍ରିୟା

en: Preferences
or: ପସନ୍ଦଗୁଡ଼ିକ

en: Store
or: ଦୋକାନ

en: An e-book store.
or: ଇଲେକଟ୍ରୋନିକ ବହି ଦୋକାନ.

en: Edit book tool
or: ବହି ସମ୍ପାଦନ ସାଧନ

en: Library closed
or: ସଂଗ୍ରହାଲୟ ବନ୍ଦ

en: Extract cover from comic files
or: ହାସ୍ୟ ଗ୍ରନ୍ଥର ଆବରଣ କାଢନ୍ତୁ

en: Add books to calibre or the connected device
or: ବହିଗୁଡିକ କେଲିବ୍ରେରେ କିମ୍ବା ଲାଗିଥିବା ଜନ୍ତ୍ରରେ ଯୋଗ

en: Fetch annotations from a connected Kindle (experimental)
or: ଲାଗିଥିବା କିନ୍ଡେଲ ଜନ୍ତ୍ରରୁ ଟିପ୍ପଣୀ ଗୁଡିକୁ କାଢନ୍ତୁ

en: Generate a catalog of the books in your calibre library
or: କେଲିବ୍ରେ ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ବହି ସୂଚୀପତ୍ର ବନାନ୍ତୁ

en: Convert books to various e-book formats
or: ବହିଗୁଡିକକୁ ଅନ୍ୟ ଇଲେକଟ୍ରୋନିକ ରୂପରେ ବଦଳାନ୍ତୁ

en: Edit the Table of Contents in your books
or: ନିଜ ବହିର ବିଷୟକ୍ରମ ସୂଚୀ ସମ୍ପାଦନ କରନ୍ତୁ

en: Delete books from your calibre library or connected device
or: ନିଜର କାଲିବ୍ରେ କିମ୍ବା ଲାଗିଥିବା ଜନ୍ତ୍ରରୁ ବହି ବିୟୋଗ କରନ୍ତୁ

en: Read books in your calibre library
or: ନିଜ କେଲିବ୍ରେ ସଂଗ୍ରାହଲୟରେ ବହି ପଢନ୍ତୁ

en: Download news from the internet in e-book form
or: ଇଲେକଟ୍ରୋନିକ ବହି ଆକାରେ ଇନ୍ଟରନେଟରୁ ସମ୍ବାଦ ଡାଉନଲୋଡ କରନ୍ତୁ

en: Show a list of related books quickly
or: ଶୀଘ୍ର ପାଖାପାଖି ବହିଗୁଡିକ ସୂଚୀରୂପେ ଦେଖାଅ

en: Transform the authors for books in the library
or: ସଂଗ୍ରାହଲୟର ବହିଗୁଡିକ

en: Restart calibre
or: calibre ପୁନଃଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ

en: Send books to the connected device
or: ବହିଗୁଡିକ ଲାଗିଥିବା ଜନ୍ତ୍ରକୁ ପଠାନ୍ତୁ

en: Customize calibre
or: ସ୍ଵଇଛାରେ କାଲିବ୍ରେ

en: Copy books from the device to your calibre library
or: ବହିସବୁ ଜନ୍ତ୍ରଠାରୁ ନିଜ କେଲିବ୍ରେ ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ଯୋଗ କରନ୍ତୁ

en: Sort the list of books
or: କ୍ରମଭାବେ ବହିଗୁଡିକ ସଜାନ୍ତୁ

en: Temporarily mark books
or: ଅସ୍ଥାଇ ଭାବେ ଚିହ୍ନଟ ବହିଗୁଡିକ

en: Interface
or: ସାମ୍ନା

en: Behavior
or: ବ୍ୟବହାର

en: Change the way calibre behaves
or: କାଲିବ୍ରେର ଚଳନୀ ବଦଳାନ୍ତୁ

en: Add your own columns
or: ନିଜର ଧାଡି ଯୋଗ କରନ୍ତୁ

en: Searching
or: ଖୋଜୁଛି

en: Conversion
or: ରୂପାନ୍ତର

en: Common options
or: ସାଧାରଣ ବିକଳ୍ପଗୁଡିକ

en: Output options
or: ବିକଳ୍ପଗୁଡିକ

en: Import/export
or: ଆମଦାନୀ/ରପ୍ତାନି

en: Saving books to disk
or: ବହିଗୁଡିକ ଡିସ୍କରେ ସଞ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ

en: Sending books to devices
or: ବହିଗୁଡିକ ଜନ୍ତ୍ରକୁ ପଠାନ୍ତୁ

en: Sharing books by email
or: ବହିଗୁଡିକ ଇଲେକଟ୍ରୋନିକ ଚିଠିରେ ଭାଗ କରନ୍ତୁ

en: Sharing
or: ଭାଗ କରନ୍ତୁ

en: Sharing over the net
or: ସାରା ଜଗତ ସହ ନେଟରେ ଭାଗ କରନ୍ତୁ

en: Ignored devices
or: ଅବହେଳିତ ଯନ୍ତ୍ରଗୁଡିକ

en: Plugins
or: ସହାୟକ ଉପୋକରଣ

en: Add/remove/customize various bits of calibre functionality
or: ଯୋଗ/ବିୟୋଗ/ସ୍ଵଇଛାଭାବେ କେଲିବ୍ରେର ବିଭିନ୍ନ ଅଂଶକୁ ଚାଳିତ କରନ୍ତୁ

en: Tweaks
or: ଅଲଗା ନିର୍ମାଣ

en: Shortcuts
or: ସୂକ୍ଷ୍ମରାସ୍ତା

en: Miscellaneous
or: ଅନ୍ୟସବୁ

en: Miscellaneous advanced configuration
or: ଅନ୍ୟ

en: Conversion input
or: ରୂପାନ୍ତର ସନ୍ଦେଶ

en: Conversion output
or: ରୂପାନ୍ତରିତ ଫଳ

en: Convert e-books to the %s format
or: ଇଲେକଟ୍ରୋନିକ ବହିକୁ%s

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/600/700 etc.
or: ଏହା ସୋନୀ ପିଆରଏସ ଲାଇନ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ. ଯଥା ୫୦୦/୫୦୫/୬୦୦/୭୦୦.

en: This profile is intended for the SONY PRS 300.
or: ଏହା ସୋନୀ ପିଆରଏସ ୩୦୦ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ.

en: This profile is intended for the SONY PRS-900.
or: ଏହା ସୋନୀ ପିଆରଏସ ୯୦୦ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ.

en: This profile is intended for the Microsoft Reader.
or: ଏହା ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ରୀଡର ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ.

en: This profile is intended for the Mobipocket books.
or: ଏହା ମୋବିପକେଟ ବହି ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ.

en: This profile is intended for the Hanlin V3 and its clones.
or: ଏହା ହାନଲିନ ଭି୩ ଓ ଏହାର ପ୍ରତିରୂପଗୁଡିକ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ.

en: This profile is intended for the Hanlin V5 and its clones.
or: ଏହା ହାନଲିନ ଭି୫ ଓ ଏହାର ପ୍ରତିରୂପଗୁଡିକ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ.

en: This profile is intended for the Cybook G3.
or: ଏହା ସାଇବୁକ ଜି୩ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ.

en: This profile is intended for the Cybook Opus.
or: ଏହା ସାଇବୁକ ଓପୂସ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle.
or: ଏହା ଆମାଜୋନ କିଣ୍ଡଲ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ.

en: This profile is intended for the Irex Illiad.
or: ଏହା ଆଇରେକ୍ସ ଇଲିଆଡ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 1000.
or: ଏହା ଆଇରେକ୍ସ ଡିଜିଟାଲ ରୀଡର ୧୦୦୦ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 800.
or: ଏହା ଆଇରେକ୍ସ ଡିଜିଟାଲ ରୀଡର ୮୦୦ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ.

en: This profile is intended for the B&N Nook.
or: ଏହା ବି ଏଣ୍ଡ ନୂକ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ.

en: This profile is intended for the SONY PRS-300.
or: ଏହା ସୋନୀ ପିଆରଏସ ୩୦୦ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ.

en: This profile is intended for the SONY PRS-T3.
or: ଏହା ସୋନୀ ପିଆରଏସ ଟି୩ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ.

en: Suitable for use with any e-ink device
or: ଯେ କୌଣସି ଇଲେକଟ୍ରୋନିକ ସାହି ଜନ୍ତ୍ର ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ

en: Suitable for use with any large screen e-ink device
or: ଯେ କୌଣସି ବଡ ସ୍କ୍ରୀନ ଇଲେକଟ୍ରୋନିକସାହି ଜନ୍ତ୍ର ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ

en: Suitable for use with any modern high resolution e-ink device
or: ଯେ କୌଣସି ନୂଆ ଆଧୁନିକ ଇଲେକଟ୍ରୋନିକ ସାହି ଜନ୍ତ୍ର ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ

en: This profile is intended for the 5-inch JetBook.
or: ଏହା ୫ଇଞ୍ଚ ଜେଟ୍ ବୁକ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/700 etc, in landscape mode. Mainly useful for comics.
or: ଏହା ସୋନୀ ପିଆରଏସ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ. ଯଥା ୫୦୦/୫୦୫/୭୦୦.ହାସ୍ୟବହି ପାଇଁ ପ୍ରୋଯୁଜ୍ୟ.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle DX.
or: ଏହା ଆମାଜୋନ କିଣ୍ଡେଲ ଡିଏକ୍ସ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Voyage
or: ଏହା ଆମାଜୋନ ଭଏଜ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Fire.
or: ଏହା ଆମାଜୋନ କିଣ୍ଡେଲ ଫାୟାର ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ.

en: This profile is intended for the B&N Nook Color.
or: ଏହା ବି ଏଣ୍ଡ ଏନ କଲର ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ.

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 900 series of devices.
or: ଏହା ପକେଟବୂକ ପ୍ରୋ ୯୦୦ ସଂଖ୍ୟାଜନିତ ଜନ୍ତ୍ର ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ.

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 912 series of devices.
or: ଏହା ପକେଟବୂକ ପ୍ରୋ ୯୧୨ ସଂଖ୍ୟାଜନିତ ଜନ୍ତ୍ର ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ.

en: Installed plugins
or: ସଂଯୋଗଥିବା ସହାୟକ ଉପୋକରଣ

en: Disabled plugins
or: ସହାୟକ ଉପୋକରଣକୁ ନିସ୍କ୍ରୀୟ

en: Enabled plugins
or: ସହାୟକ ଉପୋକରଣକୁ ସକ୍ରିୟ

en: List all installed plugins
or: ସଂଯୋଗଥିବା ସହାୟକ ଉପୋକରଣର ସୂଚୀ

en: Enable the named plugin
or: ନାମଥିବା ସହାୟକ ଉପୋକରଣକୂ ସକ୍ରିୟ

en: Disable the named plugin
or: ନାମଥିବା ସହାୟକ ଉପୋକରଣକୂ ନିସ୍କ୍ରୀୟ

en: Catalog
or: ସୂଚୀ

en: News
or: ସମ୍ବାଦ

en: Yes
or: ହ

en: y
or: ୟ

en: On Device
or: ଜନ୍ତ୍ରରେ

en: Main
or: ମୁଖ୍ୟ

en: today
or: ଆଜି

en: yesterday
or: ଗତକାଲି

en: thismonth
or: ଏହି ମାସ

en: daysago
or: ଗତଦିନ

en: blank
or: ଖାଲି

en: Run Python code.
or: ପାଇଥୋନ କୋଡ ଚଲାନ୍ତୁ.

en: Communicate with Android phones.
or: ଆନଡ୍ରୋଏଡ ଫୋନ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ.

en: Kovid Goyal
or: କୋବିଡ଼  ଗୋୟଲ୍ଲ

en: The Windows Portable Devices service is not available on your computer. You may need to install Windows Media Player 11 or newer and/or restart your computer
or: Windows Portable Devices ସେବା ଆପଣଙ୍କ କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ। ଆପଣଙ୍କୁ Windows Media Player 11 କିମ୍ୱା ତଦୁର୍ଦ୍ଧ ଇନଷ୍ଟଲ୍ କରିବାକୁ ଏବଂ/କିମ୍ୱା ଆପଣଙ୍କ କମ୍ପ୍ୟୁଟର୍ ପୁନଃଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ

en: No
or: ନାହିଁ

en: Unknown error
or: ଅଜ୍ଞାତ ତ୍ରୁଟି

en: Show this confirmation again
or: ଏହି ନିଶ୍ଚିତକରଣକୁ ପୁନର୍ବାର ଦର୍ଶାନ୍ତୁ

en: Help
or: ସହାୟତା

en: N
or: E

en: Go
or: ଭାଇ

en: Unknown job
or: ଅଜ୍ଞାତ କାର୍ଯ୍ୟ

en: Unknown chapter
or: ଅଜ୍ଞାତ ଅଧ୍ୟାୟ

en: Unknown language
or: ଅଜ୍ଞାତ ଭାଷା

en: The color {0} is unknown
or: ରଙ୍ଗ {0} ଅଜ୍ଞାତ ଅଟେ

en: Download
or: ଡାଉନଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ

en: Home
or: ଗୃହ

en: Armenian
or: ଆର୍ମେନିୟାନ

en: Coptic
or: କୋପଟିକ

en: Georgian
or: ଜ୍ଯୋର୍ଜିୟାନ

en: Gothic
or: ଗୋଥିକ

en: Vai
or: ଭାଇ

en: Arabic
or: ଆରବୀ

en: Carian
or: କେରିଆନ

en: Hebrew
or: ହିବ୍ରୁ

en: Lycian
or: ଲିସିୟାନ

en: Lydian
or: ଲିଡିଆନ

en: Phoenician
or: ଫୋନିସିୟାନ

en: Samaritan
or: ସାମାରିତାନ

en: Syriac
or: ସୀରିଆକ

en: Ugaritic
or: ଉଗାରିଟିକ

en: Mongolian
or: ମୋଙ୍ଗୋଲିୟାନ

en: Tibetan
or: ତିବ୍ବେତୀ

en: Bengali
or: ବଙ୍ଗାଳୀ

en: Chakma
or: ଚକମା

en: Gujarati
or: ଗୁଜୁରାଟୀ

en: Kannada
or: କନ୍ନଡ

en: Lepcha
or: ଲେପଚା

en: Limbu
or: ଲିମ୍ବୁ

en: Malayalam
or: ମାଲୟାଲାମ

en: Oriya
or: ଓଡିଆ

en: Saurashtra
or: ସୌରାଷ୍ଟ୍ର

en: Sinhala
or: ସିଙ୍ଘଳ

en: Tamil
or: ତାମିଲ

en: Telugu
or: ତେଲୁଗୁ

en: Balinese
or: ବାଲିନିଜ

en: Batak
or: ବାତାକ

en: Buginese
or: ବୁଗିନିଜ

en: Javanese
or: ଜାଭାନିଜ

en: Lao
or: ଲାଓ

en: Rejang
or: ରେଜାଙ୍ଗ

en: Sundanese
or: ସୁଦାନିଜ

en: Thai
or: ଥାଈ

en: Buhid
or: ବୁହିଦ

en: Hanunoo
or: ହାନୁନୋ

en: Tagalog
or: ତାଗାଲୋଗ

en: Tagbanwa
or: ତାଗବାନ୍ବା

en: Cherokee
or: ଚେରୋକୀ

en: Unknown character
or: ଅଜ୍ଞାତ ବର୍ଣ୍ଣ

[ctx: edit book file type]
en: Miscellaneous
or: ଅନ୍ୟସବୁ

en: Language
or: ଭାଷା

[ctx: edit book actions]
en: Miscellaneous
or: ଅନ୍ୟସବୁ

en: Cancel
or: ବାତିଲ୍

en: <p>A mail server is useful if the service you are sending mail to only accepts email from well know mail services.
or: <p>ଏକ ମେଲ୍ ସର୍ଭର ଉପଯୋଗୀ ଅଟେ ଯଦି ଆପଣ ମେଲ୍ ପଠାଉଥିବା ସେବା କେବଳ ଭଲଭାବେ ଜାଣିଥିବା ମେଲ୍ ସେବାଗୁଡ଼ିକରୁ ଇମେଲ୍ ଗ୍ରହଣ କରେ

en: Unknown files in books
or: ପୁସ୍ତକଗୁଡ଼ିକରେ ଅଜ୍ଞାତ ଫାଇଲଗୁଡ଼ିକ

en: Advertise the OPDS feeds via the BonJour service, so that OPDS based reading apps can detect and connect to the server automatically.
or: BonJour ସେବା ମାଧ୍ୟମରେ OPDS feeds ର ବିଜ୍ଞାପନ କରନ୍ତୁ, ଯାହା ଫଳରେ OPDS ଆଧାରିତ ପଠନ ଆପଗୁଡ଼ିକ ସ୍ୱତଃସ୍ପୃତ ଭାବେ ସର୍ଭରକୁ ଚିହ୍ନଟ ଏବଂ ସଂଯୋଗ କରିପାରିବେ।

en: English
or: ଇଂରାଜୀ

en: Failed to log in, check your username and password for the calibre Periodicals service.
or: ଲଗ୍ ଇନ୍ କରିବାକୁ ବିଫଳ ହୋଇଛି, calibre Periodicals ସେବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ଉପଭୋକ୍ତା ନାମ ଏବଂ ପାସ୍ଓ୍ୱାର୍ଡ଼ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ।

en: OK
or: ଠିକ୍‌ ଅଛି

en: Close
or: ବନ୍ଦ
