calibre - en to fr translation catalogue (9635 entries)

en: Start
fr: Démarrer

en: Support calibre
fr: Soutenir calibre

en: Contribute to support calibre development
fr: Contribuer pour supporter le développement de calibre

en: :command:`calibredb` is the command line interface to the calibre database. It has
    several sub-commands, documented below.
    
    :command:`calibredb` can be used to manipulate either a calibre database
    specified by path or a calibre :guilabel:`Content server` running either on
    the local machine or over the internet. You can start a calibre
    :guilabel:`Content server` using either the :command:`calibre-server`
    program or in the main calibre program click :guilabel:`Connect/share ->
    Start Content server`. Since :command:`calibredb` can make changes to your
    calibre libraries, you must setup authentication on the server first. There
    are two ways to do that:
    
        * If you plan to connect only to a server running on the same computer,
          you can simply use the ``--enable-local-write`` option of the
          Content server, to allow any program, including calibredb, running on
          the local computer to make changes to your calibre data. When running
          the server from the main calibre program, this option is in
          :guilabel:`Preferences->Sharing over the net->Advanced`. Be careful though,
          because some browsers, primarily Firefox, allow arbitrary websites to also
          access local servers. If you use Firefox, it is better to setup username
          and password, as described below. Local Network Access restriction has 
          still not been implemented as of Firefox v149.
    
        * If you want to enable access over the internet, then you should setup
          user accounts on the server and use the :option:`--username` and :option:`--password`
          options to :command:`calibredb` to give it access. You can setup
          user authentication for :command:`calibre-server` by using the ``--enable-auth``
          option and using ``--manage-users`` to create the user accounts.
          If you are running the server from the main calibre program, use
          :guilabel:`Preferences->Sharing over the net->Require username/password`.
    
    To connect to a running Content server, pass the URL of the server to the
    :option:`--with-library` option, see the documentation of that option for
    details and examples.
fr: :command:`calibredb` est l'interface en ligne de commande de la base de données de calibre. Elle a
    plusieurs sous-commandes, documentées ci-dessous.
    
    La commande :`calibredb` peut être utilisée pour manipuler soit une base de données de calibre
    spécifiée par le chemin ou calibre :guilabel:`Serveur de contenu` fonctionnant soit
    en local soit sur Internet. Vous pouvez lancer calibre
    :guilabel:`Serveur de contenu` en utilisant soit la commande :command:`calibre-server`.
    ou dans le programme principal de calibre, cliquer sur :guilabel:`Connecter/partager ->
    Démarrer le serveur de contenu`. Puisque :command:`calibredb` peut apporter des modifications à vos bibliothèques
    vous devez d'abord configurer l'authentification sur le serveur. Là
    il y a deux façons de le faire :
    
    * Si vous prévoyez de vous connecter uniquement à un serveur fonctionnant sur le même ordinateur,
    vous pouvez simplement utiliser l'option "--enable-local-write" du Serveur de contenu
    pour permettre à tout programme, y compris calibredb, de fonctionner sur
    l'ordinateur local pour apporter des modifications aux données de calibre. Lors de l'exécution
    le serveur du programme principal de calibre, cette option se trouve sous
    :guilabel:`Préférences->Partage sur le net->Avancé`. Soyez toutefois prudent,
    car certains navigateurs, principalement Firefox, permettent à des sites Web arbitraires d'accéder également aux serveurs locaux. Si vous utilisez Firefox,
    il est préférable de configurer un nom d'utilisateur et un mot de passe, comme décrit ci-dessous.
    La restriction d'accès au réseau local n'a toujours pas été mise en œuvre dans la version 149 de Firefox.
    
    * Si vous souhaitez activer l'accès à Internet, vous devez le configurer
    sur le serveur et utilisez les options :option:`--username` et :option:`--password`.
    pour donner accès à :command:`calibredb`. Vous pouvez configurer
    l'authentification de l'utilisateur pour :command:`calibre-server` en utilisant la commande ``--enable-auth``.
    et en utilisant l'option "--manage-users" pour créer les comptes utilisateurs.
    Si vous exécutez le serveur à partir du programme principal de calibre, utilisez l'option
    :guilabel:`Préférences->Partage sur le net->Nom d'utilisateur/mot de passe requis`.
    
    Pour vous connecter à un serveur de contenu en cours d'exécution, passez l'URL du serveur l'option
    :option:`--with-library`, voir la documentation de cette option pour
    des détails et exemples.

en: Prompt would cause dangerous content to be generated
fr: L'invite entraînerait la génération de contenu dangereux

en: Prompt contains terms from a blocklist
fr: L'invite contient des termes provenant d'une liste de blocage

en: Prompt would cause prohibited content to be generated
fr: L'invite entraînerait la génération de contenu interdit

en: Prompt would cause unsafe image content to be generated
fr: L'invite entraînerait la génération d'une image dangereuse

en: Prompt was blocked for an unknown reason
fr: L'invite a été bloqué pour une raison inconnue

en: Result would contain too many tokens
fr: Le résultat contiendrait trop de tokens

en: Result would contain dangerous content
fr: Le résultat contiendrait un contenu dangereux

en: Result would contain copyrighted content
fr: Le résultat contiendrait un contenu protégé par le droit d'auteur

en: Result would contain an unsupported language
fr: Le résultat contiendrait une langue non prise en charge

en: Result would contain personally identifiable information
fr: Le résultat contiendrait des informations personnelles identifiables

en: Result contains terms from a blocklist
fr: Le résultat contient des termes provenant d'une liste de blocage

en: Result would contain prohibited content
fr: Le résultat contiendrait un contenu interdit

en: Result would contain unsafe image content
fr: Le résultat contiendrait une image dangereuse

en: Result would contain a malformed function call/tool invocation
fr: Le résultat contiendrait un appel de fonction/l'invocation d'un outil mal formé

en: Model tried to use a tool with no tools configured
fr: Le modèle a tenté d'utiliser un outil sans aucun outils configuré

en: Model tried to use too many tools
fr: Le modèle a tenté d'utiliser trop outils

en: Result was blocked for an unknown reason
fr: Le résultat a été bloqué pour une raison inconnue

en: AI &provider:
fr: &Fournisseur d'IA :

en: Configure AI provider: {}
fr: Configurer le fournisseur d'IA : {}

en: No AI providers found that have the capabilities: {}. Make sure you have not disabled some AI provider plugins
fr: Aucun fournisseur d'IA ne dispose des capacités suivantes : {}. Assurez-vous que vous n'avez pas désactivé certains plugins de fournisseurs d'IA.

en: No AI providers
fr: Aucun fournisseurs d'IA

en: AI services from GitHub, with access to many different AI models
fr: Services d'IA proposés par GitHub, avec accès à de nombreux modèles d'IA différents

en: Result was blocked for reason: {}
fr: Le résultat a été bloqué pour la raison : {}

en: You have to create an account at {0}, then generate a <a href="{1}">Personal access token</a> with the <code>models:read</code> permission. After that, you can use the GitHub AI services a limited number of times a day for free. For more extensive use, you will need to setup <a href="{2}">GitHub models billing</a>.
fr: Vous devez créer un compte sur {0}, puis générer un <a href="{1}">Personal access token</a> avec l'autorisation <code>models:read</code>. Vous pourrez ensuite utiliser gratuitement les services GitHub AI un nombre limité de fois par jour. Pour une utilisation plus intensive, vous devrez configurer la <a href="{2}">facturation des modèles GitHub</a>.

en: A personal access token is required
fr: Un Personal access token est requis

en: Access &token:
fr: Token d'accès :

en: Model &choice strategy:
fr: &Stratégie de choix du modèle :

en: Enter a name of the model to use for text based tasks. If not specified, one is chosen automatically.
fr: Entrez le nom du modèle à utiliser pour les tâches basées sur du texte. Si aucun nom n'est spécifié, un nom est choisi automatiquement.

en: Optionally, enter name of model to use
fr: Optionnel, entrez le nom du modèle à utiliser

en: Browse
fr: Parcourir

en: Model for &text tasks:
fr: Modèle pour les tâches de &texte :

en: No API key
fr: Pas de clé API

en: You must supply a Personal access token to use GitHub AI.
fr: Vous devez fournir un Personal access token pour utiliser GitHub AI.

en: No matching model
fr: Pas de modèles correspondants

en: No model named {} found on GitHub
fr: Aucun modèle nommé {} trouvé sur GitHub

en: Ambiguous model name
fr: Nom de modèle ambigu

en: The name {} matches more than one model on GitHub
fr: Le nom {} correspond à plusieurs modèles sur GitHub

en: AI services from Google
fr: Services d'IA proposés par Google

en: You have to create an account at {0}, then generate an API key. After that, you can use the Google AI services a limited number of times a day for free. For more extensive use, you will need to setup a <a href="{1}">Google Cloud billing account</a>. Note that Google will use your prompts for their training data unless you setup the billing account. <a href="{2}>Pricing details</a> for different models.
fr: Vous devez créer un compte sur {0}, puis générer une clé API. Vous pourrez ensuite utiliser gratuitement les services d'IA de Google un nombre limité de fois par jour. Pour une utilisation plus intensive, vous devrez configurer un <a href="{1}">compte de facturation Google Cloud</a>. Notez que Google utilisera vos invites comme données d'entraînement, sauf si vous configurez le compte de facturation. <a href="{2}>Détails des tarifs</a> pour différents modèles.

en: An API key is required to use Google AI
fr: Une clé API est requise pour utiliser Google AI

en: API &key:
fr: &Clé API :

en: Allow &searching the web when generating responses
fr: Autoriser la re&cherche sur le Web lors de la génération des réponses

en: If enabled, Gemini will use Google Web searches to return accurate and up-to-date information for queries, where possible
fr: Si cette option est activée, Gemini utilisera les recherches Web Google pour fournir des informations précises et actualisées en réponse aux requêtes, dans la mesure du possible

en: &Reasoning effort:
fr: Effort de &raisonnement :

en: You must supply an API key to use Google AI.
fr: Vous devez fournir une clé API pour utiliser Google AI.

en: AI services from LM Studio, when you want to run AI models yourself rather than rely on a third party provider.
fr: Les services d'IA proposés par LM Studio, lorsque vous souhaitez exécuter vous-même des modèles d'IA plutôt que de faire appel à un fournisseur tiers.

en: LM Studio allows you to run AI models locally. Start the LM Studio server (usually on port 1234) and ensure a model is loaded.
fr: LM Studio vous permet d'exécuter des modèles d'IA localement sur votre propre matérie. Démarrez le serveur LM Studio (généralement sur le port 1234) et assurez-vous qu'un modèle est chargé.

en: The LM Studio URL, defaults to {}
fr: URL LM Studio, par défaut {}

en: LM Studio &URL:
fr: &URL LM Studio :

en:  seconds
fr:  secondes

en: &Timeout:
fr: &Délai d'attente :

en: Controls randomness. 0 is deterministic, higher is more creative.
fr: Contrôle le caractère aléatoire. 0 est déterministe, plus la valeur est élevée, plus le résultat est créatif.

en: T&emperature:
fr: T&empérature :

en: &Refresh models
fr: &Rafraîchir les Modèles

en: &Model:
fr: &Modèle :

en: Found {} models. e.g.: {}
fr: Trouvés {} modèles. Par exemple : {}

en:  (and more)
fr:  (et encore plus)

en: No models found. Ensure a model is loaded in LM Studio.
fr: Aucun modèle trouvé. Assurez-vous qu'un modèle est chargé dans LM Studio.

en: Connection failed: {}
fr: Échec de la connexion : {}

en: No model specified
fr: Aucun modèle spécifié

en: You must specify a model ID.
fr: Vous devez spécifier un identifiant de modèle.

en: Selected model: {0}
fr: Modèle sélectionné : {0}

en: AI services from Ollama, when you want to run AI models yourself rather than rely on a third party provider.
fr: Les services d'IA proposés par Ollama, lorsque vous souhaitez exécuter vous-même des modèles d'IA plutôt que de faire appel à un fournisseur tiers.

en: Ollama allows you to run AI models locally on your own hardware. Once you have it running and properly setup, fill in the fields below to have calibre use it as the AI provider.
fr: Ollama vous permet d'exécuter des modèles d'IA localement sur votre propre matériel. Une fois qu'il est opérationnel et correctement configuré, remplissez les champs ci-dessous pour que Calibre l'utilise comme fournisseur d'IA.

en: The Ollama URL, defaults to {}
fr: URL Ollama, par défaut {}

en: Enter the URL of the machine running your Ollama server, for example: {}
fr: Entrez l'URL de la machine sur laquelle votre serveur Ollama est exécuté, par exemple : {}

en: Ollama &URL:
fr: &URL Ollama :

en: Enter the name of the model to use for text based tasks.
fr: Entrez le nom du modèle à utiliser pour les tâches basées sur du texte.

en: Enter name of model to use
fr: Entrez le nom du modèle à utiliser

en: HTTP headers to send to Ollama, one per line
fr: En-têtes HTTP à envoyer à Ollama, une par ligne

en: HTTP &Headers:
fr: &En-têtes HTTP :

en: A list of HTTP headers to send with every request to the Ollama API. Add a new header per line in the format: Header-Name: Value
fr: Liste des en-têtes HTTP à envoyer avec chaque requête à l'API Ollama. Ajoutez un nouvel en-tête par ligne au format : Nom-de-l'en-tête : Valeur

en: You specify a model to use for text based tasks.
fr: Vous spécifiez un modèle à utiliser pour les tâches basées sur du texte.

en: Failed to get list of available models with error:
fr: Échec de l'obtention de la liste des modèles disponibles avec l'erreur suivante :

en: Available models:
fr: Modèles disponibles :

en: No model named {} found in Ollama. Click "Show details" to see a list of available models.
fr: Aucun modèle nommé {} trouvé dans Ollama. Cliquez sur « Afficher les détails » pour voir la liste des modèles disponibles.

en: AI services from OpenRouter.ai. Allows choosing from hundreds of different AI models to query.
fr: Services d'IA proposés par OpenRouter.ai. Permet de choisir parmi des centaines de modèles d'IA différents pour effectuer des requêtes.

en: No free models were found for text to text generation
fr: Aucun modèle gratuit n'a été trouvé pour la génération de texte à partir de texte

en: credits
fr: crédits

en: Automatic
fr: Automatique

en: The model to use for text related tasks
fr: Le modèle à utiliser pour les tâches liées au texte

en: The model to use for generating images from text
fr: Le modèle à utiliser pour les tâches liées a génération d'images à partir de texte

en: If not specified an appropriate model is chosen automatically.
    See the option for "Model choice strategy" to control how models are automatically chosen.
fr: Si rien n'est spécifié, un modèle approprié est choisi automatiquement.
    Consultez l'option « Stratégie de choix du modèle » pour contrôler la manière dont les modèles sont automatiquement choisis.

en: &Change
fr: &Changer

en: Choose a model
fr: Choisissez un modèle

en: Pick an AI model to use. Generally, newer models are more capable but also more expensive.
fr: Choisissez un modèle d'IA à utiliser. En général, les modèles plus récents sont plus performants, mais aussi plus coûteux.

en: By default, an appropriate AI model is chosen automatically based on the query being made. By picking a model explicitly, you have more control over this process.
fr: Par défaut, un modèle d'IA approprié est choisi automatiquement en fonction de la requête effectuée. En sélectionnant explicitement un modèle, vous avez plus de contrôle sur ce processus.

en: Another criterion to look for is if the model is <i>moderated</i> (that is, its output is filtered by the provider).
fr: Un autre critère à prendre en compte est de savoir si le modèle est <i>modéré</i> (c'est-à-dire si ses résultats sont filtrés par le fournisseur).

en: Free
fr: Gratuit

en: input tokens
fr: tokens entrée

en: output tokens
fr: tokens sortie

en: input images
fr: images entrée

en: Price
fr: Prix

en: Details
fr: Détails

en: Created:
fr: Créer :

en: Content moderated:
fr: Contenu modéré :

en: no
fr: non

en: yes
fr: oui

en: Context length:
fr: Longueur du contexte :

en: Identifier:
fr: Identifiant :

en: See the model on
fr: Voir le modèle sur

en: Newest
fr: Le plus récent

en: Cheapest
fr: Le moins cher

en: Name
fr: Nom

en: Oldest
fr: Le plus vieux

en: Most expensive
fr: Le plus cher

en: Choose an AI model
fr: Choisissez un modèle d'IA

en: Only &free
fr: Seulement &gratuit

en: Only &unmoderated
fr: Seulement &non modéré

en: Search for models by name
fr: Chercher un modèle par son nom

en: S&ort by:
fr: &Trier par :

en: and
fr: et

en: Clear choice
fr: Effacer le choix

en: Let the AI model be chosen dynamically based on the query being made
fr: Laisser le modèle d'IA être choisi de manière dynamique en fonction de la requête effectuée

en: {} models
fr: {} modèles

en: {0} of {1} models
fr: {0} de {1} modèles

en: You have to create an account at {0}, then generate an API key and purchase a token amount of credits. After that, you can use any <a href="{1}">AI model</a> you like, including free ones. Your requests are sent to remote providers via OpenRouter.ai, see the <a href="{2}">privacy policy</a>.
fr: Vous devez créer un compte sur {0}, puis générer une clé API et acheter un certain nombre de crédits. Vous pourrez ensuite utiliser n'importe quel <a href="{1}">modèle d'IA</a> de votre choix, y compris les modèles gratuits. Vos demandes sont envoyées à des fournisseurs distants via OpenRouter.ai. Consultez leur <a href="{2}">politique de confidentialité</a>.

en: An API key is required to use OpenRouter
fr: Une clé API est requise pour utiliser OpenRouter

en: Free only
fr: Gratuit uniquement

en: Free or paid
fr: Gratuit ou payant

en: High quality
fr: Haute qualité

en: The model choice strategy controls how a model to query is chosen when no specific model is specified. The choices are:<ul>
    <li><b>Free only</b> - Only uses free models. Can lead to lower quality/slower results, with some rate limiting as well. Prefers unmoderated models where possible. If no free models are available, will fail with an error.
    <li><b>Free or paid</b> - Like Free only, but fallback to non-free models if no free ones are available.
    <li><b>High quality</b> - Automatically choose a model based on the query, for best possible results, regardless of cost. Uses OpenRouter's own automatic model selection.
fr: La stratégie de choix du modèle contrôle la manière dont un modèle à interroger est choisi lorsque aucun modèle spécifique n'est spécifié. Les choix sont les suivants :<ul>
    <li><b>Gratuit uniquement</b> - Utilise uniquement des modèles gratuits. Peut entraîner une qualité moindre/des résultats plus lents, avec également une certaine limitation du débit. Préfère les modèles non modérés lorsque cela est possible. Si aucun modèle gratuit n'est disponible, une erreur se produira.
    <li><b>Gratuit ou payant</b> - Comme « Gratuit uniquement », mais revient à des modèles payants si aucun modèle gratuit n'est disponible.
    <li><b>Haute qualité</b> - Choisit automatiquement un modèle en fonction de la requête, pour obtenir les meilleurs résultats possibles, quel que soit le coût. Utilise la sélection automatique de modèles propre à OpenRouter.

en: If enabled, OpenRouter will use Exa.ai web searches to return accurate and up-to-date information for queries, where possible. This adds about two cents to the cost of every request.
fr: Si cette option est activée, OpenRouter utilisera les recherches Web Exa.ai pour fournir des informations précises et à jour en réponse aux requêtes, dans la mesure du possible. Cela ajoute environ deux centimes au coût de chaque requête.

en: Allow usage of providers that &store prompts
fr: Autoriser l'utilisation de fournisseurs qui &stockent les invites

en: Some AI providers might store your prompts, usually to use as data for training. When disabled, such providers will not be used. This may prevent usage of some models.
fr: Certains fournisseurs d'IA peuvent stocker vos invites, généralement pour les utiliser comme données d'entraînement. Lorsque cette option est désactivée, ces fournisseurs ne seront pas utilisés. Cela peut empêcher l'utilisation de certains modèles.

en: You must supply an API key to use OpenRouter. Remember to also buy a few credits, even if you plan on using only free models.
fr: Vous devez fournir une clé API pour utiliser OpenRouter. N'oubliez pas d'acheter également quelques crédits, même si vous prévoyez d'utiliser uniquement des modèles gratuits.

en: AI services from OpenAI
fr: Services d'IA proposés par OpenAI

en: You have to create an account at {0}, then generate an <i>API key</i>. Then, buy some credits. Finally, <a href="{1}">{1}</a>. OpenAI models cannot be used free of charge via this plugin. OpenAI <a href="{2}">claims not to store prompts</a> and other data and not use it for training except for a small period of retention to prevent abuse and misuse.
fr: Vous devez créer un compte sur {0}, puis générer une <i>clé API</i>. Ensuite, achetez des crédits. Enfin, <a href="{1}">{1}</a>. Les modèles OpenAI ne peuvent pas être utilisés gratuitement via ce plugin. OpenAI <a href="{2}">déclare ne pas stocker les invites</a> et autres données, ni à les utiliser à des fins d'entraînement, sauf pendant une courte période de conservation afin d'éviter les abus.

en: An API key is required
fr: Une clé API est requise

en: If enabled, OpenAI will use web searches to return accurate and up-to-date information for queries, where possible
fr: Si cette option est activée, OpenAI utilisera les recherches Web pour fournir des informations précises et à jour pour les requêtes, dans la mesure du possible.

en: Generic OpenAI compatible AI services. Use this to connect calibre to self-hosted or third-party services that implement the OpenAI chat completions API.
fr: Services d'IA génériques compatibles avec OpenAI. Utilisez cette option pour connecter Calibre à des services auto-hébergés ou tiers qui implémentent l'API de saisie semi-automatique de OpenAI.

en: Connect calibre to any self-hosted or third-party service that implements the OpenAI compatible <code>/v1/chat/completions</code> API. This is useful for gateways, local servers and other services that are not listed as dedicated providers.
fr: Connectez Calibre à n'importe quel service auto-hébergé ou tiers qui implémente l'API <code>/v1/chat/completions</code> compatible avec OpenAI. Cette fonctionnalité est utile pour les passerelles, les serveurs locaux et d'autres services qui ne figurent pas parmi les fournisseurs dédiés.

en: For example: {}
fr: Par exemple : {}

en: API &URL:
fr: URL de l'API :

en: Optional. Sent as Authorization: Bearer <key>
fr: Optionnel. Envoyé l'en-tête « Authorization: Bearer » <key>

en: Optional HTTP headers, one per line, in the format: Header-Name: Value
fr: En-têtes HTTP optionnels, un par ligne, au format : Nom-de-l'en-tête : Valeur

en: HTTP &headers:
fr: &En-têtes HTTP :

en: Controls randomness. Lower values are more deterministic.
fr: Contrôle le caractère aléatoire. Des valeur faible sont plus déterministe.

en: The server responded, but returned no models.
fr: Le serveur a répondu, mais n'a renvoyé aucun modèle.

en: Failed to refresh models: {}
fr: Échec de l'actualisation des modèles : {}

en: No API URL
fr: Pas d'URL pour l'API

en: You must specify the URL of the OpenAI compatible API endpoint.
fr: Vous devez indiquer l'URL du point de liaison de l'API compatible avec OpenAI.

en: You must specify a model ID to use for text based tasks.
fr: Vous devez indiquer un identifiant de modèle à utiliser pour les tâches textuelles.

en: Medium
fr: Moyen

en: High
fr: Haute

en: Low
fr: Basse

en: No reasoning
fr: Pas de raisonnement

en: Select how much "reasoning" AI does when answering queries. More reasoning leads to better quality responses at the cost of increased cost and reduced speed.
fr: Sélectionnez le niveau de « raisonnement » de l'IA lorsqu'elle répond aux requêtes. Plus le niveau de raisonnement est élevé, plus les réponses sont de meilleure qualité, mais cela entraîne une augmentation des coûts et une réduction de la vitesse.

en: Cheap and fastest
fr: Bon marché et rapide

en: High quality, expensive and slower
fr: Haute qualité, cher et lent

en: The model choice strategy controls how a model to query is chosen. Cheaper and faster models give lower quality results.
fr: La stratégie de choix du modèle contrôle la manière dont un modèle est interroger est choisi. Les modèles moins coûteux et plus rapides donnent des résultats de moindre qualité.

en: Recycle Bin
fr: Corbeille

en: Trash
fr: Poubelle

en: Does absolutely nothing
fr: Ne fait absolument rien

en: Unknown
fr: Inconnu(e)

en: Customize
fr: Personnaliser

en: Cannot configure
fr: Impossible de configurer

en: File type
fr: Type de fichier

en: Metadata reader
fr: Lecteur de métadonnées

en: Metadata writer
fr: Créateur de métadonnées

en: Catalog generator
fr: Générateur de catalogue

en: User interface action
fr: Action interface utilisateur

en: Preferences
fr: Préférences

en: Store
fr: Boutique

en: An e-book store.
fr: Une boutique de livres numériques.

en: Edit book tool
fr: Outil d’édition de livre

en: Library closed
fr: Bibliothèque fermée

en: AI provider
fr: Fournisseur d'IA

en: Create a PMLZ archive containing the PML file and all images in the folder pmlname_img or images. This plugin is run every time you add a PML file to the library.
fr: Créer une archive PMLZ contenant le fichier PML et toutes les images du dossier pmlname_img ou images. Cette extension est exécutée chaque fois que vous ajoutez un fichier PML à la bibliothèque.

en: Create a TXTZ archive when a TXT file is imported containing Markdown or Textile references to images. The referenced images as well as the TXT file are added to the archive.
fr: Créer une archive TXTZ lorsqu’un fichier TXT est importé contenant des références Markdown ou Textile aux images. Les images référencées aussi bien que le fichier TXT sont ajoutés à l'archive.

en: Extract cover from comic files
fr: Extraire la couverture à partir des fichiers de bandes dessinées

en: Read metadata from %s files
fr: Lire les métadonnées depuis les fichiers %s

en: Read metadata from EPUB and KEPUB files
fr: Lire les métadonnées depuis les fichiers EPUB et KEPUB

en: Read metadata from e-books in RAR archives
fr: Lire les métadonnées des livres numériques contenus dans des archives RAR

en: Read metadata from e-books in ZIP archives
fr: Lire les métadonnées des livres numériques contenus dans des archives ZIP

en: Set metadata in EPUB and KEPUB files
fr: Définir les métadonnées dans les fichiers EPUB et KEPUB

en: Enter {0} below to have the EPUB metadata writer plugin not add cover images to EPUB files that have no existing cover image.
fr: Entrer  {0} ci-dessous pour faire en sorte que le plugin d'écriture des métadonnées EPUB n'ajoute pas d'image de couverture aux fichiers qui n'ont pas d'image de couverture existante.

en: Set metadata in %s files
fr: Définir les métadonnées dans les fichiers %s

en: Set metadata from %s files
fr: Définir les métadonnées à partir des fichiers %s

en: Add books to calibre or the connected device
fr: Ajouter des livres à calibre ou au périphérique connecté

en: Fetch annotations from a connected Kindle (experimental)
fr: Récupérer les annotations depuis un Kindle connecté (expérimental)

en: Generate a catalog of the books in your calibre library
fr: Générer un catalogue des livres présents dans votre bibliothèque calibre

en: Convert books to various e-book formats
fr: Convertir des livres en différents formats de livres numériques

en: Fine tune your e-books
fr: Affiner le réglage de vos livres numériques

en: Browse highlights and bookmarks from all books in the library
fr: Parcourir les mises en évidence et favoris de tous les livres de cette bibliothèque

en: Browse notes for authors, tags, etc. in the library
fr: Parcourir les notes à la recherche d’auteurs, de tags, etc. dans la bibliothèque

en: Search the full text of all books in the calibre library
fr: Rechercher le texte intégral de tous les livres de la bibliothèque calibre

en: Edit the Table of Contents in your books
fr: Editer la Table des Matières dans vos livres

en: Delete books from your calibre library or connected device
fr: Supprimer des livres de votre bibliothèque calibre ou du périphérique connecté

en: Embed updated metadata into the actual book files in your calibre library
fr: Intégrer les métadonnées mises à jour dans les fichiers actuels des livres de votre bibliothèque calibre

en: Edit the metadata of books in your calibre library
fr: Editer les métadonnées des livres de votre bibliothèque calibre

en: Read books in your calibre library
fr: Lire des livres dans votre bibliothèque calibre

en: Discuss books in your calibre library with AI
fr: Discuter des livres dans votre bibliothèque Calibre avec l'IA

en: Download news from the internet in e-book form
fr: Télécharger des actualités depuis Internet sous forme de livre numérique

en: Show a list of related books quickly
fr: Afficher rapidement une liste des livres connexes

en: Filter/transform the tags for books in the library
fr: Filtrer/transformer les étiquettes pour les livres de la bibliothèque

en: Transform the authors for books in the library
fr: Transformer les auteurs pour les livres de la bibliothèque

en: Show an editor for testing templates
fr: Afficher un éditeur pour tester les modèles

en: Show a dialog for creating and managing template functions and stored templates
fr: Afficher une boite de dialogue pour la création et la gestion des fonctions de modèles et des modèles stockés

en: Export books from your calibre library to the hard disk
fr: Exporter les livres depuis votre bibliothèque calibre vers le disque dur

en: Show Book details in a separate popup
fr: Afficher les Détails du livre dans une fenêtre séparée

en: Restart calibre
fr: Redémarrer calibre

en: Open the folder that contains the book files in your calibre library
fr: Ouvrir le dossier qui contient les fichiers des livres de la bibliothèque calibre

en: Auto scroll through the list of books
fr: Défilement automatique dans la liste des livres

en: Send books to the connected device
fr: Envoyer les livres vers le périphérique connecté

en: Send books via email or the web. Also connect to folders on your computer as if they are devices
fr: Envoyer des livres par courriel ou le web. Permet également de se connecter à des dossiers sur votre ordinateur comme s'ils étaient des périphériques

en: Browse the calibre User Manual
fr: Parcourir le Manuel Utilisateur calibre

en: Customize calibre
fr: Personnaliser calibre

en: Easily find books similar to the currently selected one
fr: Trouver facilement des livres similaires à celui sélectionné actuellement

en: Switch between different calibre libraries and perform maintenance on them
fr: Basculer entre les différentes bibliothèques calibre et y effectuer des opérations de maintenance

en: Copy books from the device to your calibre library
fr: Copier des livres depuis votre périphérique vers votre bibliothèque calibre

en: Edit the collections in which books are placed on your device
fr: Editer les collections dans lesquelles les livres seront placés sur votre périphérique

en: Match book on the devices to books in the library
fr: Assortissez le livre sur le périphérique aux livres dans la bibliothèque

en: Show the book in the calibre library that matches this book
fr: Afficher le livre dans la bibliothèque calibre correspondant à ce livre

en: Copy a book from one calibre library to another
fr: Copier un livre d'une bibliothèque calibre vers une autre

en: Edit e-books in the EPUB or AZW3 formats
fr: Editer des livres numériques dans les formats EPUB ou AZW3

en: Make small changes to EPUB or HTMLZ files in your calibre library
fr: Apporter de petits changements aux fichiers EPUB ou HTMLZ dans votre bibliothèque calibre

en: Find the next or previous match when searching in your calibre library in highlight mode
fr: Trouver la correspondance précédente ou suivante lors des recherches en mode surligné dans la bibliothèque calibre

en: Choose a random book from your calibre library
fr: Choisir un livre au hasard dans votre bibliothèque calibre

en: Sort the list of books
fr: Trier la liste des livres

en: Temporarily mark books
fr: Marquer temporairement les livres

en: Manage tag browser categories
fr: Gérer les catégories du navigateur d'étiquettes

en: Show a menu of saved searches
fr: Afficher un menu des recherches sauvegardées

en: Show a menu of actions to change calibre's layout
fr: Afficher un menu d’actions pour modifier la disposition de calibre

en: Open the context menu for the column
fr: Ouvrir le menu contextuel de la colonne

en: Open a menu showing all installed GUI actions
fr: Ouvrir un menu affichant toutes les actions GUI installées

en: Change the current Virtual library
fr: Modifier la Bibliothèque virtuelle actuelle

en: Search for books from different book sellers
fr: Rechercher des livres dans différentes librairies de livres numériques

en: Open a template dialog to define and edit column tooltips
fr: Ouvrir une boîte de dialogue pour définir et modifier des modèle d'info-bulles des colonnes

en: Get new calibre plugins or update your existing ones
fr: Obtenir de nouvelles extensions calibre ou mettre à jour celles existantes

en: Look & feel
fr: Apparence et présentation

en: Adjust the look and feel of the calibre interface to suit your tastes
fr: Ajuster l’apparence et la présentation de l’interface de calibre pour s'adapter à vos goûts

en: Behavior
fr: Comportement

en: Change the way calibre behaves
fr: Changer la manière dont calibre se comporte

en: Add your own columns
fr: Ajouter vos propres colonnes

en: Add/remove your own columns to the calibre book list
fr: Ajouter/retirer vos propres colonnes de la liste des livres calibre

en: Toolbars & menus
fr: Barres d'outils & menus

en: Customize the toolbars and context menus, changing which actions are available in each
fr: Personnaliser les barres d’outils et les menus contextuels, en changeant quelles actions sont disponibles dans chacune d'elles

en: Searching
fr: Rechercher

en: Customize the way searching for books works in calibre
fr: Personnaliser la façon dont la recherche de livres fonctionne dans calibre

en: Input options
fr: Options d'entrée

en: Set conversion options specific to each input format
fr: Définissez les options de conversion spécifiques à chaque format d’entrée

en: Common options
fr: Options communes

en: Set conversion options common to all formats
fr: Définir les options de conversion communes à tous les formats

en: Output options
fr: Options de sortie

en: Set conversion options specific to each output format
fr: Définir des options de conversion spécifiques à chaque format de sortie

en: Adding books
fr: Ajouter des livres

en: Import/export
fr: Importer/exporter

en: Control how calibre reads metadata from files when adding books
fr: Contrôler comment calibre lit les métadonnées des fichiers lors de l’ajout de livres

en: Saving books to disk
fr: Sauvegarder des livres sur le disque

en: Control how calibre exports files from its database to disk when using Save to disk
fr: Contrôler comment calibre exporte les fichiers depuis sa base de données quand vous utilisez Enregistrer sous...

en: Sending books to devices
fr: Envoyer des livres vers des périphériques

en: Control how calibre transfers files to your e-book reader
fr: Contrôler comment calibre transfère les fichiers vers votre lecteur de livre numérique

en: Metadata plugboards
fr: Tableaux de connexion des métadonnées

en: Change metadata fields before saving/sending
fr: Modifier les champs de métadonnées avant enregistrement ou envoi

en: Template functions
fr: Modèles de fonctions

en: Advanced
fr: Avancé

en: Create your own template functions
fr: Créer vos propres fonctions de modèle

en: Sharing books by email
fr: Partager des livres par courriel

en: Sharing
fr: Partager

en: Setup sharing of books via email. Can be used for automatic sending of downloaded news to your devices
fr: Réglage du partage des livres par courriel. Peut aussi être utilisé pour envoyer automatiquement les dernières actualités téléchargées à vos périphériques

en: Sharing over the net
fr: Partager sur le net

en: Setup the calibre Content server which will give you access to your calibre library from anywhere, on any device, over the internet
fr: Installer le Serveur de contenu calibre qui vous permet d’accéder à votre bibliothèque calibre de n’importe où, sur tout périphérique, via Internet

en: Metadata download
fr: Télécharger les métadonnées

en: Control how calibre downloads e-book metadata from the net
fr: Contrôler comment calibre télécharge les métadonnées de livres numériques à partir du net

en: Ignored devices
fr: Périphériques ignorés

en: Control which devices calibre will ignore when they are connected to the computer.
fr: Contrôler quels périphériques calibre ignorera lorsqu'ils seront connectés à l'ordinateur.

en: Plugins
fr: Extensions

en: Add/remove/customize various bits of calibre functionality
fr: Ajouter/supprimer/ personnaliser différentes parties des  fonctionnalités de calibre

en: Tweaks
fr: Ajustements

en: Fine tune how calibre behaves in various contexts
fr: Affiner comment calibre se comporte dans différents contextes

en: Shortcuts
fr: Raccourcis

en: Customize the keyboard shortcuts used by calibre
fr: Personnaliser les raccourcis clavier utilisés par calibre

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Miscellaneous advanced configuration
fr: Diverses configurations avancées

en: Options specific to the output format.
fr: Options spécifiques au format de sortie.

en: Options specific to the input format.
fr: Options spécifiques au format d’entrée.

en: Conversion input
fr: Entrée de conversion

en: Specify the character encoding of the input document. If set this option will override any encoding declared by the document itself. Particularly useful for documents that do not declare an encoding or that have erroneous encoding declarations.
fr: Spécifier l’encodage des caractères du document d’entrée. Si réglée cette option outrepassera tout encodage déjà déclaré par le document lui-même. Particulièrement utile pour des documents ne déclarant pas d’encodage ou ayant des déclarations d’encodage incorrectes.

en: Conversion output
fr: Sortie de conversion

en: If specified, the output plugin will try to create output that is as human readable as possible. May not have any effect for some output plugins.
fr: Si spécifié, l’extension de sortie essaiera de créer une sortie qui sera aussi lisible que possible pour un être humain. Peut être sans effet avec certaines extensions de sortie.

en: Convert e-books to the %s format
fr: Convertir des livres numériques au format %s

en: Input profile
fr: Profil d'entrée

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you know nothing about the input document.
fr: Ce profil essaie de fournir des valeurs saines par défaut et est utile si vous ne savez rien à propos du document d’entrée.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/600/700 etc.
fr: Ce profil est prévu pour la gamme des SONY PRS. Les 500, 505, 600, 700, etc.

en: This profile is intended for the SONY PRS 300.
fr: Ce profil est prévu pour le SONY PRS 300.

en: This profile is intended for the SONY PRS-900.
fr: Ce profil est prévu pour le SONY PRS-900.

en: This profile is intended for the Microsoft Reader.
fr: Ce profil est prévu pour le Microsoft Reader.

en: This profile is intended for the Mobipocket books.
fr: Ce profil est prévu pour les livres Mobipocket.

en: This profile is intended for the Hanlin V3 and its clones.
fr: Ce profil est prévu pour le Handlin V3 et ses clones.

en: This profile is intended for the Hanlin V5 and its clones.
fr: Ce profil est prévu pour le Hanlin V5 et ses clones.

en: This profile is intended for the Cybook G3.
fr: Ce profil est prévu pour le Cybook G3.

en: This profile is intended for the Cybook Opus.
fr: Ce profil est prévu pour le Cybook Opus.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle.
fr: Ce profil est prévu pour le Kindle d’Amazon.

en: This profile is intended for the Irex Illiad.
fr: Ce profil est prévu pour l’Irex Iliad.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 1000.
fr: Ce profil est prévu pour l’IRex Digital Reader 1000.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 800.
fr: Ce profil est prévu pour l'IRex Digital Reader 800.

en: This profile is intended for the B&N Nook.
fr: Ce profil est prévu pour le B&N Nook.

en: Output profile
fr: Profil de sortie

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you want to produce a document intended to be read at a computer or on a range of devices.
fr: Ce profil essaie de fournir des valeurs par défaut correctes et est utile si vous souhaitez générer un document que vous avez l’intention de lire sur un ordinateur ou  sur une gamme de périphériques.

en: Intended for the iPad and similar devices with a resolution of 768x1024
fr: Prévu pour l’iPad ou des périphériques semblables avec une résolution de 768x1024

en: Intended for the iPad 3 and similar devices with a resolution of 1536x2048
fr: Prévu pour l'Ipad 3 et périphériques similaires avec une résolution de 1536x2048

en: Tablet
fr: Tablette

en: Intended for generic tablet devices, does no resizing of images
fr: Prévu pour les périphériques tablettes génériques, ne redimensionne pas les images

en: Intended for the Samsung Galaxy and similar tablet devices with a resolution of 600x1280
fr: Prévu pour le Samsung Galaxy et les périphériques tablettes similaires avec une résolution de 600x1280

en: Intended for the Nook HD+ and similar tablet devices with a resolution of 1280x1920
fr: Prévu pour le Nook HD+ et périphériques tablettes similaires avec une résolution de 1280x1920

en: This profile is intended for the Kobo Reader.
fr: Ce profil est prévu pour le Kobo Reader.

en: This profile is intended for the SONY PRS-300.
fr: Ce profil est prévu pour le SONY PRS-300.

en: This profile is intended for the SONY PRS-T3.
fr: Ce profile est prévu pour le SONY PRS-T3.

en: Generic e-ink
fr: E-ink générique

en: Suitable for use with any e-ink device
fr: Adapté pour l'utilisation avec tout périphériques e-ink

en: Generic e-ink large
fr: E-ink générique large

en: Suitable for use with any large screen e-ink device
fr: Adapté pour une utilisation avec tout périphérique e-ink avec un grand écran

en: Generic e-ink HD
fr: E-ink générique HD

en: Suitable for use with any modern high resolution e-ink device
fr: Adapté pour une utilisation avec tout périphérique e-ink à haute résolution

en: This profile is intended for the 5-inch JetBook.
fr: Ce profil est prévu pour le JetBook de 5 pouces.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/700 etc, in landscape mode. Mainly useful for comics.
fr: Ce profil est prévu pour la gamme des SONY PRS. Les 500, 505, 700, etc. en mode paysage. Utile principalement pour les bandes dessinées.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle DX.
fr: Ce profil est prévu pour le Kindle DX d’Amazon.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Paperwhite 1 and 2
fr: Ce profil est prévu pour les Kindle Paperwhite 1 et 2 d'Amazon

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Voyage
fr: Ce profil est prévu pour le Kindle Voyage d’Amazon.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Paperwhite 3 and above
fr: Ce profil est prévu pour les Kindle Paperwhite 3 d'Amazon et précédents

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Oasis 2017, Paperwhite 2021 and above
fr: Ce profil est prévu pour les Kindle Oasis 2017, Paperwhite 2021 d'Amazon et précédentes

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Scribe 2022 and above
fr: Ce profil est destiné au Amazon Kindle Scribe 2022 et versions ultérieures

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Fire.
fr: Ce profil est prévu pour le Kindle Fire d’Amazon

en: This profile is intended for the B&N Nook Color.
fr: Ce profil est prévu pour le B&N Nook Color.

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 900 series of devices.
fr: Ce profil est prévu pour la gamme de périphériques PocketBook Pro 900

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 912 series of devices.
fr: Ce profil est prévu pour la gamme de périphériques PocketBook Pro 912

en: This profile is intended for the PocketBook Lux (1-5) and Basic 4 series of devices.
fr: Ce profil est destiné aux périphériques de la série PocketBook Lux (1-5) et Basic 4.

en: This profile is intended for the PocketBook HD Touch (1-3) series of devices.
fr: Ce profil est destiné aux périphériques de la série PocketBook HD Touch (1-3).

en: This profile is intended for the PocketBook Inkpad 3 and X series of devices.
fr: Ce profil est destiné aux périphériques PocketBook Inkpad 3 et X series.

en: Installed plugins
fr: Extensions installées

en: Mapping for filetype plugins
fr: Liaison pour les extensions type de fichier

en: Local plugin customization
fr: Personnalisation de l'extension locale

en: Disabled plugins
fr: Extensions désactivées

en: Enabled plugins
fr: Extensions activées

en: Initialization of plugin %s failed with traceback:
fr: L’initialisation de l'extension %s a échoué avec traceback :

en:     %prog options
    
        Customize calibre by loading external plugins.
fr:     options %prog
    
        Personnaliser calibre en chargeant des extensions externes.

en: Add a plugin by specifying the path to the ZIP file containing it.
fr: Ajouter une extension en précisant le chemin de l'archive ZIP qui la contient.

en: For plugin developers: Path to the folder where you are developing the plugin. This command will automatically zip up the plugin and update it in calibre.
fr: Pour les développeurs de plugin: chemin vers le dossier où vous développez le plugin. Cette commande va automatiquement compresser le plugin et le mettre à jour dans calibre.

en: Remove a custom plugin by name. Has no effect on builtin plugins
fr: Supprimer une extension personnalisée par son nom. N’a pas d’effet sur les extensions intégrées

en: Customize plugin. Specify name of plugin and customization string separated by a comma. The customization string is the same as you would enter when customizing the plugin in the main calibre GUI.
fr: Personnaliser l'extension. Spécifiez le nom de l'extension et la chaîne de personnalisation, séparés par une virgule. La chaîne de personnalisation est identique à celle que vous entreriez lors de la personnalisation de l'extension dans l’interface principale de Calibre.

en: List all installed plugins
fr: Lister toutes les extensions installées

en: Enable the named plugin
fr: Activer l’extension nommée

en: Disable the named plugin
fr: Désactiver l’extension nommée

en: Catalog
fr: Catalogue

en: News
fr: Actualités

en: Path to library ({0}) too long. It must be less than {1} characters.
fr: Le chemin ({0}) vers la bibliothèque est trop long. Il doit faire moins de {1} caractères.

en: Path to library too long. It must be less than %d characters.
fr: Chemin de la bibliothèque trop long. Il doit être inférieur à %d caractères.

en: restored preference
fr: préférence restaurée

en: creating custom column
fr: créer une colonne personnalisée

en: No label was provided
fr: Aucun label n’a été fourni

en: The label must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
fr: Le label ne doit contenir que des lettres minuscules, des chiffres et des tirets bas, et commencer par une lettre

en: Dumping database to SQL
fr: Déposer la base de donnée vers SQL

en: Restoring database from SQL
fr: Restaurer la base de données à partir de SQL

en: Completed
fr: Terminé

en: Saved searches
fr: Recherches sauvegardées

en: Yes
fr: Oui

en: Recursion detected while processing Virtual library "%s"
fr: Récursion détectée lors du traitement de la Bibliothèque virtuelle "%s"

en: [Error in Virtual library {0}: {1}]
fr: [Erreur dans la Bibliothèque virtuelle {0} : {1}]

en: Could not open the file: "{}". It is already opened in the following programs:
fr: Impossible d’ouvrir le fichier : "{}". Il est déjà ouvert dans les programmes suivants :

en: Cover for %s
fr: Couverture pour %s

en: {0} format for {1}
fr: {0} format pour {1}

en: Extra file {0} for book {1}
fr: Fichier supplémentaire {0} pour le livre {1}

en: Added book ids: %s
fr: Ajouter les ids de livre : %s

en: The following books were not added as they already exist in the database (see --duplicates option or --automerge option):
fr: Les livres suivants n'ont pas été ajoutés car ils existent déjà dans la base de données (voir l'option --duplicates ou l'option --automerge) :

en: Merged book ids: %s
fr: Ids de livre fusionné : %s

en: %prog add [options] file1 file2 file3 ...
    
    Add the specified files as books to the database. You can also specify folders, see
    the folder related options below.
fr: %prog add [options] fichier1 fichier2 fichier3 …
    
    Ajouter les fichiers spécifiés comme livre numérique à la base de données. Vous pouvez aussi spécifier des dossiers, voir ci-dessous les options relatives aux dossiers.

en: Add books to database even if they already exist. Comparison is done based on book titles and authors. Note that the {} option takes precedence.
fr: Ajouter des livres à la base de données même s'ils existent déjà. La comparaison se fait sur la base des titres des livres et des auteurs. Notez que l'option {} est prioritaire.

en: If books with similar titles and authors are found, merge the incoming formats (files) automatically into existing book records. A value of "ignore" means duplicate formats are discarded. A value of "overwrite" means duplicate formats in the library are overwritten with the newly added files. A value of "new_record" means duplicate formats are placed into a new book record.
fr: Si des livres dont les titres et les auteurs sont similaires sont trouvés, fusionnez automatiquement les formats (fichiers) entrants dans les fiches de livres existantes. Une valeur "ignore" signifie que les formats en double sont éliminés. Une valeur "overwrite" signifie que les formats en double dans la bibliothèque sont écrasés avec les fichiers nouvellement ajoutés. Une valeur de "new_record" signifie que les formats dupliqués sont placés dans une nouvelle fiche de livre.

en: Add an empty book (a book with no formats)
fr: Ajouter un livre vide (un livre sans formats)

en: Set the title of the added book(s)
fr: Définir le titre du(es) livre(s) ajouté(s)

en: Set the authors of the added book(s)
fr: Définissez les auteurs du(es) livre(s) ajouté(s)

en: Set the ISBN of the added book(s)
fr: Définir l'ISBN du(es) livre(s) ajouté(s)

en: Set the identifiers for this book, e.g. -I asin:XXX -I isbn:YYY
fr: Paramètres les identifiants pour ce livre, par ex. -I asin:XXX -I isbn:YYY

en: Set the tags of the added book(s)
fr: Définir les étiquettes du(es) livre(s) ajouté(s)

en: Set the series of the added book(s)
fr: Définir les séries du(es) livre(s) ajouté(s)

en: Set the series number of the added book(s)
fr: Assigne le numéro de la série de(s) livre(s) ajoutés

en: Path to the cover to use for the added book
fr: Chemin à utiliser pour la couverture du livre ajouté

en: A comma separated list of languages (best to use ISO639 language codes, though some language names may also be recognized)
fr: Une liste de langages séparés par une virgule (mieux d'utiliser les codes de langue IS0639, ainsi certains noms de langues peuvent aussi être reconnus)

en: ADDING FROM FOLDERS
fr: AJOUTER A PARTIR DES DOSSIERS

en: Options to control the adding of books from folders. By default only files that have extensions of known e-book file types are added.
fr: Options pour contrôler l'ajout de livres à partir de dossiers. Par défaut seuls les fichiers qui ont des extensions de type livre numérique connues sont ajoutés.

en: Assume that each folder has only a single logical book and that all files in it are different e-book formats of that book
fr: Suppose que chaque dossier dispose d’un seul livre logique et que tous les fichiers dans celui-ci sont des formats différents de ce même livre.

en: Process folders recursively
fr: Traite les dossiers récursivement

en: GLOB PATTERN
fr: MODÈLE GLOB

en: A filename (glob) pattern, files matching this pattern will be ignored when scanning folders for files. Can be specified multiple times for multiple patterns. For example: *.pdf will ignore all PDF files
fr: Un motif de nom de fichier (glob), les fichiers correspondant à ce motif seront ignorés lors de la recherche de fichiers dans les dossiers. Peut être spécifié plusieurs fois pour plusieurs motifs. Par exemple : *.pdf ignorera tous les fichiers PDF

en: A filename (glob) pattern, files matching this pattern will be added when scanning folders for files, even if they are not of a known e-book file type. Can be specified multiple times for multiple patterns.
fr: Un motif de nom de fichier (glob), les fichiers correspondant à ce motif seront ajoutés lors de la recherche de fichiers dans les dossiers, même s'ils ne sont pas d'un type de fichier de livre numérique connu. Peut être spécifié plusieurs fois pour plusieurs motifs.

en: You must specify at least one file to add
fr: Vous devez spécifier au moins un fichier à ajouter

en: %prog add_custom_column [options] label name datatype
    
    Create a custom column. label is the machine friendly name of the column. Should
    not contain spaces or colons. name is the human friendly name of the column.
    datatype is one of: {0}
fr: %prog add_custom_column [options] label name datatype
    
    Créer une colonne personnalisée. label correspond au nom de la colonne pour le programme.
    Ne doit pas contenir d’espace ou de deux-points. name est le nom de la colonne pour l’utilisateur.
    datatype est à choisir parmi : {0}

en: This column stores tag like data (i.e. multiple comma separated values). Only applies if datatype is text.
fr: Cette colonne stocke les étiquettes comme des données (par exemple des valeurs multiples séparées par des virgules). Appliqué seulement si le type de donnée est du texte.

en: A dictionary of options to customize how the data in this column will be interpreted. This is a JSON  string. For enumeration columns, use --display="{\"enum_values\":[\"val1\", \"val2\"]}"
    There are many options that can go into the display variable.The options by column type are:
    composite: composite_template, composite_sort, make_category,contains_html, use_decorations
    datetime: date_format
    enumeration: enum_values, enum_colors, use_decorations
    int, float: number_format
    text: is_names, use_decorations
    
    The best way to find legal combinations is to create a custom column of the appropriate type in the GUI then look at the backup OPF for a book (ensure that a new OPF has been created since the column was added). You will see the JSON for the "display" for the new column in the OPF.
fr: Un dictionnaire des options pour personnaliser la manière dont les données dans cette colonne seront interprétées. C'est une chaîne JSON. Pour des colonnes d'énumération, employez --display="{\"enum_values\":[\"val1\", \"val2\"]}"
    Il y a beaucoup d'options qui peuvent entrer dans la variable d'affichage.Les options par type de colonne sont :
    composite : composite_template, composite_sort, make_category, contains_html, use_decorations
    datetime : date_format
    enumeration : enum_values, enum_colors, use_decorations
    int, float : number_format
    text : is_names, use_decorations
    
    La meilleure manière de trouver des combinaisons légitimes est de créer dans le GUI une colonne personnalisée du type approprié et d'ensuite de regarder dans la sauvegarde de l'OPF d'un livre (assurez-vous qu'un nouvel OPF a été créé depuis que la colonne a été ajoutée). Vous verrez le JSON pour l' « affichage » pour la nouvelle colonne dans l'OPF.

en: You must specify label, name and datatype
fr: Vous devez spécifier un libellé, un nom et un type de donnée

en: %prog add_format [options] id ebook_file
    
    Add the e-book in ebook_file to the available formats for the logical book identified by id. You can get id by using the search command. If the format already exists, it is replaced, unless the do not replace option is specified.
fr: %prog add_format [options] id ebook_file
    
    Ajouter le livre numérique dans ebook_file aux formats disponibles pour le livre logique identifié par l'id. Vous pouvez obtenir l'id à l'aide de la commande search. Si le format existe déjà, il est remplacé, à moins que l'option ne pas remplacer est spécifiée.

en: Do not replace the format if it already exists
fr: Ne pas remplacer le format s'il existe déjà

en: Add the file as an extra data file to the book, not an ebook format
fr: Ajouter le fichier en tant que fichier de données supplémentaire au e-livre, et non en tant que format ebook

en: You must specify an id and an e-book file
fr: Vous devez spécifier un id et un fichier de livre numérique

en: e-book file must have an extension
fr: les fichiers de livre numérique doivent avoir une extension

en: A %(fmt)s file already exists for book: %(id)d, not replacing
fr: Un fichier %(fmt)s existe déjà pour le livre : %(id)d, pas remplacé

en: %prog backup_metadata [options]
    
    Backup the metadata stored in the database into individual OPF files in each
    books folder. This normally happens automatically, but you can run this
    command to force re-generation of the OPF files, with the --all option.
    
    Note that there is normally no need to do this, as the OPF files are backed up
    automatically, every time metadata is changed.
fr: %prog backup_metadata [options]
    
    Sauvegarde les métadonnées stockées dans la base de données dans les fichiers OPF
    individuels dans chaque dossier de livres. Ceci se fait normalement automatiquement,
    mais vous pouvez lancer cette commande pour forcer la régénération des fichiers OPF,
    avec l'option --all.
    
    Notez qu'il y a normalement aucun besoin de faire ceci, car les fichiers OPF sont mis à jour
    automatiquement, chaque fois que les métadonnées sont changées.

en: Normally, this command only operates on books that have out of date OPF files. This option makes it operate on all books.
fr: Normalement, cette commande opère seulement sur les livres qui ont des fichiers OPF périmés. Cette option la fait opérer sur tous les livres.

en: %prog catalog /path/to/destination.(csv|epub|mobi|xml...) [options]
    
    Export a catalog in format specified by path/to/destination extension.
    Options control how entries are displayed in the generated catalog output.
    Note that different catalog formats support different sets of options. To
    see the different options, specify the name of the output file and then the
    {} option.
fr: %prog catalog /path/to/destination.(csv|epub|mobi|xml...) [options]
    
    Exporter un catalogue dans un format spécifié par path/to/destination extension.
    Les options contrôlent comment comment les entées sont affichées dans la sorie du catalogue généré.
    Noter que différents formats de catalogue supportent différents ensembles d'options. Pour
     voir les différentes options, indiquez le nom du fichier de sortie et ensuite
     l'option {}.

en: Comma-separated list of database IDs to catalog.
    If declared, --search is ignored.
    Default: all
fr: Liste séparée par des virgules d’identifiants de base de données à cataloguer.
    Si déclaré, --search est ignoré.
    Par défaut : all

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search-related documentation in the User Manual.
    Default: no filtering
fr: Filtrer les résultats par la requête de recherche. Pour le format de la requête de recherche, veuillez consulter la section recherche dans le Manuel Utilisateur.
    Par défaut: Pas de filtre

en: Show detailed output information. Useful for debugging
fr: Affiche des informations détaillées. Utile pour le débogage

en: You must specify a catalog output file
fr: Vous devez spécifier un fichier de sortie de catalogue

en: Cannot generate a catalog in the {} format
fr: Impossible de générer un catalogue au format {}

en: %prog check_library [options]
    
    Perform some checks on the filesystem representing a library. Reports are {0}
fr: %prog check_library [options]
    
    Réalise des vérifications sur le système de fichiers représentant une bibliothèque. Les rapports sont {0}

en: Output in CSV
fr: Sortie en CSV

en: Comma-separated list of reports.
    Default: all
fr: Liste de rapports séparés par des virgules.
    Par défaut : tous

en: Comma-separated list of extensions to ignore.
    Default: all
fr: Liste d’extensions à ignorer séparées par des virgules.
    Par défaut: toutes

en: Comma-separated list of names to ignore.
    Default: all
fr: Liste de noms à ignorer séparés par des virgules.
    Par défaut : tous

en: Vacuum the full text search database. This can be very slow and memory intensive, depending on the size of the database.
fr: Nettoyer la base de données de recherche en texte intégral. Cette opération peut être très lente et gourmande en mémoire, en fonction de la taille de la base de données.

en: Unknown report check
fr: Rapport de vérification inconnu

en: Vacuuming database...
fr: Nettoyage de la base de données...

en: %prog clone path/to/new/library
    
    Create a clone of the current library. This creates a new, empty library that has all the
    same custom columns, Virtual libraries and other settings as the current library.
    
    The cloned library will contain no books. If you want to create a full duplicate, including
    all books, then simply use your filesystem tools to copy the library folder.
fr: %prog clone path/to/new/library
    
    Crée un clone de la bibliothèque active. Vous obtiendrez une bibliothèque vide qui a exactement
    les même colonnes personnalisées, Bibliothèques virtuelles et autres paramétrages de la bibliothèque active.
    
    Cette bibliothèque clonée ne contiendra aucun livre. Si vous voulez avoir une copie complète,
    contenu inclus, le plus simple est de copier manuellement le dossier contenant cette bibliothèque.

en: Error: You must specify the path to the cloned library
fr: Erreur : vous devez préciser la location du clone de la bibliothèque

en: The location for the new library is the same as the current library
fr: La localisation de la nouvelle bibliothèque est la même que celle de la bibliothèque active

en: %s is not empty. You must choose an empty folder for the new library.
fr: %s n'est pas vide. Vous devez sélectionner un dossier vide pour votre nouvelle bibliothèque.

en: %prog custom_columns [options]
    
    List available custom columns. Shows column labels and ids.
fr: %prog custom_columns [options]
    
    Liste des colonnes personnalisées disponibles. Affiche les entêtes de colonne et les ids.

en: Show details for each column.
fr: Afficher les détails pour chaque colonne.

en: 
    %prog embed_metadata [options] book_id
    
    Update the metadata in the actual book files stored in the calibre library from
    the metadata in the calibre database.  Normally, metadata is updated only when
    exporting files from calibre, this command is useful if you want the files to
    be updated in place. Note that different file formats support different amounts
    of metadata. You can use the special value 'all' for book_id to update metadata
    in all books. You can also specify many book ids separated by spaces and id ranges
    separated by hyphens. For example: %prog embed_metadata 1 2 10-15 23
fr: 
    %prog embed_metadata [options] book_id
    
    Met à jour les métadonnées dans les fichiers de livre stockées dans la bibliothèque calibre depuis
    les métadonnées de la base de données calibre.  Normalement, les métadonnées sont mises à jour uniquement quand
    des fichiers sont exportés depuis calibre, cette commande est utile si vous voulez que les fichiers
    soient mis à jour sur place. Notez que les différents formats de fichiers supportent différentes quantités
    de métadonnées. Vous pouvez utiliser la valeur spéciale 'all' de book_id pour mettre à jour les métadonnées
    dans tous les livres. Vous pouvez aussi spécifier beaucoup d'ids de livres séparés par des espaces et des ensembles d'ids séparés par des traits d'union : %prog embed_metadata 1 2 10-15 23

en: Only update metadata in files of the specified format. Specify it multiple times for multiple formats. By default, all formats are updated.
fr: Met uniquement à jour les métadonnées dans les fichiers au format spécifié. Spécifier le plusieurs fois pour de multiples formats. Par défaut, tous les formats sont mis à jour.

en: Processed {0} ({1} of {2})
fr: Traités {0} ({1} de {2})

en: No book with id: {}
fr: Pas de livre avec l'id : {}

en: %prog export [options] ids
    
    Export the books specified by ids (a comma separated list) to the filesystem.
    The export operation saves all formats of the book, its cover and metadata (in
    an OPF file). Any extra data files associated with the book are also saved.
    You can get id numbers from the search command.
fr: %prog export [options] ids
    
    Exporter les livres spécifiés par ids (une liste séparée par des virgules) vers le système de fichiers.
    L’opération d’export enregistre tous les formats du livre, la couverture et les métadonnées (dans n’importe quel
    un fichier OPF). Tous les fichiers de données supplémentaires associés au livre sont également enregistrés.
    Vous pouvez obtenir les numéros id à partir de la commande search.

en: Export all books in database, ignoring the list of ids.
fr: Exporter tous les livres dans la base, en ignorant la liste des ids.

en: Export books to the specified folder. Default is
fr: Exporter les livres vers le dossier spécifié. Par défaut :

en: Export all books into a single folder
fr: Exporter tous les livres vers un dossier unique

en: Report progress
fr: Signaler l'avancement

en: Specifying this switch will turn this behavior off.
fr: Spécifier cette bascule désactivera ce comportement.

en: You must specify some ids or the %s option
fr: Vous devez spécifier des ids ou l’option %s

en: Full text indexing is not enabled on this library
fr: L'indexation intégrale du texte n'est pas activée dans cette bibliothèque.

en: %prog fts_index [options] {enable}/{disable}/{status}/{reindex}
    
    Control the Full text search indexing process.
    
    {enable}
        Turns on FTS indexing for this library
    {disable}
        Turns off FTS indexing for this library
    {status}
        Shows the current indexing status
    {reindex}
        Can be used to re-index either particular books or
        the entire library. To re-index particular books
        specify the book ids as additional arguments after the
        {reindex} command. If no book ids are specified the
        entire library is re-indexed.
fr: %prog fts_index [options] {enable}/{disable}/{status}/{reindex}
    
    Contrôle le processus d'indexation de la recherche intégrale du texte.
    
    {enable}
    Active l'indexation RIT
    {disable}
    Désactive l'indexation RIT pour cette bibliothèque.
    {status}
    Affiche le statut actuel de l'indexation
    {reindex}
    Peut être utilisé pour réindexer soit des livres particuliers ou
    la bibliothèque entière. Pour réindexer des livres particuliers
    spécifiez les identifiants des livres comme arguments supplémentaires après la commande
    {reindex}. Si aucun identifiant de livre n'est spécifié, la
    bibliothèque entière est réindexée.

en: Wait till all books are indexed, showing indexing progress periodically
fr: Attendre que tous les livres soient indexés, en montrant périodiquement la progression de l'indexation

en: The speed of indexing. Use fast for fast indexing using all your computers resources and slow for less resource intensive indexing. Note that the speed is reset to slow after every invocation.
fr: La vitesse d'indexation. Utiliser rapide pour une indexation rapide utilisant toutes les ressources de votre ordinateur et lent pour une indexation moins gourmande en ressources. Noter que la vitesse est réinitialisée à lent après chaque demande.

en: {0} of {1} book files indexed, {2}
fr: {0} des {1} fichiers de livres indexés, {2}

en: Error: You must specify the indexing action
fr: Erreur : Vous devez spécifier l'action d'indexation

en: FTS Indexing is enabled
fr: L'indexation RIT est activée

en: {0} of {1} books files indexed
fr: {0} des {1} fichiers de livres indexés

en: FTS Indexing is disabled
fr: L'indexation RIT est désactivée

en: FTS indexing has been enabled
fr: L'indexation RIT a été activée

en: Re-indexing the entire library can take a long time. Are you sure?
fr: Réindexer toute la bibliothèque peut prendre beaucoup de temps. Vous êtes sûr ?

en: Type {} to proceed, anything else to abort
fr: Taper {} pour continuer, n'importe quoi d'autre pour abandonner.

en: Disabling indexing will mean that all books will have to be re-checked when re-enabling indexing. Are you sure?
fr: La désactivation de l'indexation signifie que tous les livres devront être revérifiés lors de la réactivation de l'indexation. En êtes-vous sûr ?

en: FTS indexing has been disabled
fr: L'indexation RIT a été désactivée

en: Waiting for FTS indexing to complete, press Ctrl-C to abort...
fr: En attente de l'indexation RIT pour terminer, appuyer sur Ctrl-C pour abandonner...

en: All books indexed!
fr: Tous les livres sont indexés !

en: Full text searching is not enabled on this library. Use the calibredb fts_index enable --wait-until-complete command to enable it
fr: La recherche intégrale de texte n'est pas activée sur cette bibliothèque. Utilisez la commande calibredb fts_index enable --wait-until-complete pour l'activer

en: {0} files out of {1} are not yet indexed, searching is disabled
fr: {0} fichiers sur {1} ne sont pas encore indexés, la recherche est désactivée

en: %prog fts_search [options] search expression
    
    Do a full text search on the entire library or a subset of it.
fr: %prog fts_search [options] expression de recherche
    
    Effectue une recherche intégrale du texte sur l'ensemble de la bibliothèque ou sur un sous-ensemble de celle-ci

en: Include snippets of the text surrounding each match. Note that this makes searching much slower.
fr: Inclure des extraits du texte entourant chaque correspondance. Noter que cela rend la recherche beaucoup plus lente.

en: The marker used to indicate the start of a matched word inside a snippet
fr: Le marqueur utilisé pour indiquer le début d'un mot correspondant dans un extrait

en: The marker used to indicate the end of a matched word inside a snippet
fr: Le marqueur utilisé pour indiquer la fin d'un mot correspondant à l'intérieur d'un extrait

en: Only match on exact words not related words. So correction will not match correcting.
fr: La correspondance se fait uniquement sur les mots exacts et non sur les mots apparentés. La correction ne correspondra donc pas à corrigé.

en: Restrict the searched books, either using a search expression or ids. For example: ids:1,2,3 to restrict by ids or search:tag:foo to restrict to books having the tag foo.
fr: Restreindre les livres recherchés, en utilisant une expression de recherche ou des identifiants. Par exemple : ids:1,2,3 pour restreindre par ids ou search:tag:foo pour restreindre aux livres ayant le tag foo.

en: The format to output the search results in. Either "text" for plain text or "json" for JSON output.
fr: Le format de sortie des résultats de la recherche. Soit "text" pour du texte brut, soit "json" pour une sortie JSON.

en: How much of the library must be indexed before searching is allowed, as a percentage. Defaults to 90
fr: Pourcentage de la bibliothèque qui doit être indexée avant que la recherche ne soit autorisée. La valeur par défaut est 90

en: {0} by {1}
fr: {0} par {1}

en: Error: You must specify the search expression
fr: Erreur : vous devez spécifier une expression de recherche

en: No template specified
fr: Pas de modèle spécifié

en: Template not allowed
fr: Modèle non autorisée

en: The use of templates is disallowed when connecting to remote servers for security reasons
fr: Pour des raisons de sécurité, l'utilisation de modèles n'est pas autorisée lors de la connexion à des serveurs distants

en: You must provide a template
fr: Vous devez fournir un modèle

en: %prog list [options]
    
    List the books available in the calibre database.
fr: %prog list [options]
    
    Lister les livres disponibles dans la base Calibre.

en: The fields to display when listing books in the database. Should be a comma separated list of fields.
    Available fields: %s
    Default: %%default. The special field "all" can be used to select all fields. In addition to the builtin fields above, custom fields are also available as *field_name, for example, for a custom field #rating, use the name: *rating
fr: Les champs à afficher quand on liste les livres dans la base de données. Devrait être une liste de champs séparés par une virgule.
    Champs disponibles : %s
    Par défaut : %%default. Le champ spécial "all" peut être utiliser pour sélectionner tous les champs. En supplément des champs intégrés ci-dessous, les champs personnalisés sont également disponibles en tant que *field_name, par exemple, pour un champ personnalisé #notation, utiliser le nom : *notation

en: The field by which to sort the results. You can specify multiple fields by separating them with commas.
    Available fields: {0}
    Default: {1}. In addition to the builtin fields above, custom fields are also available as *field_name, for example, for a custom field #rating, use the name: *rating
fr: Le champ selon lequel trier les résultats. Vous pouvez spécifier plusieurs champs en les séparant par des virgules.
    Champs disponibles : {0}
    Par défaut : {1}. En supplément des champs intégrés ci-dessous, les champs personnalisés sont également disponibles en tant que *field_name, par exemple, pour un champ personnalisé #notation, utiliser le nom : *notation

en: Sort results in ascending order
fr: Trier les résultats dans l’ordre ascendant

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search related documentation in the User Manual. Default is to do no filtering.
fr: Filtrer les résultats à l’aide de la requête de recherche. Pour le format de la requête de recherche, veuillez consulter la section recherche dans le manuel utilisateur. Par défaut n’effectue aucun filtrage

en: The maximum width of a single line in the output. Defaults to detecting screen size.
fr: Largeur maximum pour une seule ligne en sortie. Par défaut détecte la taille de l’écran.

en: The string used to separate fields. Default is a space.
fr: La chaîne utilisée pour séparer des champs. Par défaut : un espace

en: The prefix for all file paths. Default is the absolute path to the library folder.
fr: Préfixe pour tous les chemins vers des fichiers. Par défaut : chemin absolu du dossier de la bibliothèque.

en: The maximum number of results to display. Default: all
fr: Le maximum de résultats à afficher. Par défaut : tous

en: Generate output in JSON format, which is more suitable for machine parsing. Causes the line width and separator options to be ignored.
fr: Générer une sortie au format JSON, qui est plus commode pour une analyse machine. Entraîne les options largeur de ligne et séparateur à être ignorés.

en: The template to run if "{}" is in the field list. Note that templates are ignored while connecting to a calibre server. Default: None
fr: Le modèle à exécuter si « {} » figure dans la liste des champs. Notez que les modèles sont ignorés lors de la connexion à un serveur Calibre. Par défaut : None

en: Path to a file containing the template to run if "{}" is in the field list. Default: None
fr: Chemin d'accès à un fichier contenant le modèle à exécuter si "{}" figure dans la liste des champs. Default : None

en: Heading for the template column. Default: %default. This option is ignored if the option {} is set
fr: Intitulé de la colonne du modèle. Valeur par défaut : %default. Cette option est ignorée si l'option {} est définie.

en: %prog list_categories [options]
    
    Produce a report of the category information in the database. The
    information is the equivalent of what is shown in the Tag browser.
fr: %prog list_categories [options]
    
    Produit un rapport sur les informations des catégories dans la base de données.
    Les informations sont les équivalents de ce qui est affiché dans le Navigateur d'étiquettes.

en: Output only the number of items in a category instead of the counts per item within the category
fr: Sort seulement le nombre d’articles dans une catégorie au lieu du nombre d’occurrences par article à l’intérieur de la catégorie

en: The type of CSV file to produce. Choices: {}
fr: Le type de fichier CSV à produire. Choix : {}

en: Comma-separated list of category lookup names. Default: all
fr: Liste de catégories de noms de recherche séparées par des virgules.
    Par défaut : tous

en: CATEGORY ITEMS
fr: CATÉGORIES D’ARTICLES

en: %prog remove ids
    
    Remove the books identified by ids from the database. ids should be a comma separated list of id numbers (you can get id numbers by using the search command). For example, 23,34,57-85 (when specifying a range, the last number in the range is not included).
fr: %prog supprime les ids
    
    Supprime les livres identifiés par leurs ids de la base de données. Les ids devraient être une liste de nombres id séparés par des virgules (vous pouvez obtenir les numéros id en utilisant la commande search).
    Par exemple, 23,34,57-85 (quand un intervalle est précisé, le dernier nombre dans l’intervalle n’est pas inclus).

en: Do not use the {}
fr: N'utilisez pas les {}

en: You must specify at least one book to remove
fr: Vous devez spécifier au moins un livre à supprimer

en: %prog remove_custom_column [options] label
    
    Remove the custom column identified by label. You can see available
    columns with the custom_columns command.
fr: %prog remove_custom_column [options] label
    
        Enlever la colonne personnalisée identifiée par le libellé. Vous pouvez afficher
        les colonnes disponibles avec la commande custom_columns.

en: Do not ask for confirmation
fr: Ne pas demander de confirmation

en: You will lose all data in the column: %s. Are you sure (y/n)?
fr: Vous allez perdre toutes les données contenues dans la colonne : %s. Voulez-vous continuer (o/n) ?

en: No column named %s found. You must use column labels, not titles. Use calibredb custom_columns to get a list of labels.
fr: Pas de colonne nommée  %s trouvée. Vous devez utiliser les libellés de colonne, pas les titres. Utilisez calibredb custom_columns pour obtenir la liste des libellés.

en: Error: You must specify a column label
fr: Erreur : Vous devez spécifier un libellé de colonne

en: 
    %prog remove_format [options] id fmt
    
    Remove the format fmt from the logical book identified by id. You can get id by using the search command. fmt should be a file extension like LRF or TXT or EPUB. If the logical book does not have fmt available, do nothing.
fr: 
    %prog remove_format [options] id fmt
    
    Supprime le format fmt du livre logique identifié par l'id. Vous pouvez obtenir l’identifiant à l’aide de la commande search. fmt devrait être une extension de fichier comme LRF, TXT ou EPUB. Si le fichier logique n’a pas de format fmt disponible, aucune action n’est effectuée.

en: You must specify an id and a format
fr: Vous devez spécifier un identifiant et un format

en: %prog restore_database [options]
    
    Restore this database from the metadata stored in OPF files in each
    folder of the calibre library. This is useful if your metadata.db file
    has been corrupted.
    
    WARNING: This command completely regenerates your database. You will lose
    all saved searches, user categories, plugboards, stored per-book conversion
    settings, and custom recipes. Restored metadata will only be as accurate as
    what is found in the OPF files.
fr: %prog restore_database [options]
    
    Restaure la base de données à partir des métadonnées stockées
    dans les fichiers OPF présents dans chaque dossier de la bibliothèque calibre.
    Ceci est utile si votre fichier metadata.db a été corrompu.
    
    ATTENTION : cette commande régénère complètement votre base de données.
    Vous perdrez toutes les recherches sauvegardées, les catégories utilisateur,
    les tableaux de connexions, les réglages de conversion par livre et les recettes personnalisées.
    Les métadonnées restaurées seront aussi précises que ce qui sera trouvé dans les fichiers OPF.

en: Really do the recovery. The command will not run unless this option is specified.
fr: Effectuer réellement la récupération. La commande ne sera pas exécutée si cette option n’est pas spécifiée.

en: You must provide the %s option to do a recovery
fr: Vous devez fournir l’option %s pour pouvoir effectuer une restauration

en: %prog saved_searches [options] (list|add|remove)
    
    Manage the saved searches stored in this database.
    If you try to add a query with a name that already exists, it will be
    replaced.
    
    Syntax for adding:
    
    %prog saved_searches add search_name search_expression
    
    Syntax for removing:
    
    %prog saved_searches remove search_name
fr: %prog saved_searches [options] (list|add|remove)
    
    Gère les recherches sauvegardées stockées dans la base de données.
    Si vous essayez d’ajouter une requête avec un nom préexistant, elle sera
    remplacée.
    
    Syntaxe pour l'ajout : 
    
    %prog saved_searches add search_name search_expression
    
    Syntaxe pour la suppression : 
    
    %prog saved_searches remove search_name

en: Name:
fr: Nom  :

en: Search string:
fr: Chaîne de recherche :

en: Error: You must specify a name and a search string
fr: Erreur : vous devez fournir un nom et une chaîne de recherche

en: added
fr: ajouté(e)

en: Error: You must specify a name
fr: Erreur : vous devez fournir un nom

en: removed
fr: supprimé(e)

en: Error: Action %s not recognized, must be one of: (add|remove|list)
fr: Erreur : l’action %s n’est pas reconnue, celle-ci doit faire partie de : (ajouter|supprimer|lister)

en: Failed to parse search query: ({0}) with error: {1}
fr: Échec à analyser la requête de recherche : ({0}) avec erreur : {1}

en: %prog search [options] search expression
    
    Search the library for the specified search term, returning a comma separated
    list of book ids matching the search expression. The output format is useful
    to feed into other commands that accept a list of ids as input.
    
    The search expression can be anything from calibre's powerful search query
    language, for example: %prog search {0}
fr: %prog search [options] expression de recherche
    
    Recherche dans la bibliothèque après le terme spécifié dans la recherche, renvoie une liste séparée par une virgule
    de livres dont les ids correspondent à l'expression de recherche. Le format de sortie est utilisé
    pour alimenter d'autres commandes qui acceptent une liste d'ids comme entrée.
    
    L'expression de recherche peut être n'importe quoi à partir du puissant langage de requête de recherche de calibre,
    par exemple : %prog search {0}

en: The maximum number of results to return. Default is all results.
fr: Le nombre maximum de résultats à renvoyer. Par défaut tous les résultats

en: No books matching the search expression:
fr: Aucun livres ne correspondent à l'expression de recherche :

en: No book with id {} exists
fr: Aucun livre avec l'id {} n'existe

en: No column with name {} exists
fr: Aucune colonne avec l'id {} n'existe

en: Data set to: {} [{}]
fr: Données réglées à :  {} [{}]

en: Data set to: {}
fr: Données réglées à :  {}

en: %prog set_custom [options] column id value
    
    Set the value of a custom column for the book identified by id.
    You can get a list of ids using the search command.
    You can get a list of custom column names using the custom_columns
    command.
fr: %prog set_custom [options] valeur de l’id de la colonne
    
    Définir la valeur d’une colonne personnalisée pour le livre identifié par l’id.
    Vous pouvez obtenir une liste d’ids en utilisant la commande search.
    Vous pouvez obtenir une liste des noms de colonnes personnalisés en utilisant la commande
    custom_columns.

en: If the column stores multiple values, append the specified values to the existing ones, instead of replacing them.
fr: Si la colonne stocke des valeurs multiples, ajouter les valeurs spécifiées à celles existantes, au lieu de les remplacer.

en: Error: You must specify a field name, id and value
fr: Erreur : Vous devez spécifier un nom, id et valeur de champ

en: 
    %prog set_metadata [options] book_id [/path/to/metadata.opf]
    
    Set the metadata stored in the calibre database for the book identified by
    book_id from the OPF file metadata.opf. book_id is a book id number from the
    search command. You can get a quick feel for the OPF format by using the
    --as-opf switch to the show_metadata command. You can also set the metadata of
    individual fields with the --field option. If you use the --field option, there
    is no need to specify an OPF file.
fr: 
    %prog set_metadata [options] book_id [/path/to/metadata.opf]
    
    Place les métadonnées stockées dans la base de données de calibre pour le livre identifié par
     book_id à partir du fichier OPF metadata.opf. book_id est un numéro d'id issu de
     la commande rechercher. Vous pouvez obtenir un aperçu rapide du format OPF à
    l'aide du commutateur --as-opf de la commande show_metadata. Vous pouvez également placer les métadonnées de champs individuels avec
    l'option --field. Si vous utilisez l'option --field, il n'est pas
    nécessaire de spécifier un fichier OPF.

en: The field to set. Format is field_name:value, for example: {0} tags:tag1,tag2. Use {1} to get a list of all field names. You can specify this option multiple times to set multiple fields. Note: For languages you must use the ISO639 language codes (e.g. en for English, fr for French and so on). For identifiers, the syntax is {0} {2}. For boolean (yes/no) fields use true and false or yes and no.
fr: Le champ à définir. Le format est nom_champ:valeur, par exemple: {0} tags:tag1,tag2. Utilisez {1} pour récupérer une liste de tous les noms de champs. Vous pouvez spécifier cette option plusieurs fois pour définir plusieurs champs. Note: pour le champs "languages" (langues), vous devez utiliser les codes de langues ISO639 (par exemple, en pour Anglais, fr pour Français, et ainsi de suite). Pour les identifiants (identifiers), la syntaxe est {0} {2}. Pour les champs booléens (oui/non), utilisez "true" (vrai) ou "false" (faux) ou "yes" (oui) et "no" (non).

en: List the metadata field names that can be used with the --field option
fr: Lister les champs de métadonnées pouvant être utilisés avec l'option --field

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Title
fr: Titre

en: You must specify a record id as the first argument
fr: Vous devez spécifier une id d'enregistrement comme premier argument

en: You must specify either a field or an OPF file
fr: Vous devez spécifier soit un champ, soit un fichier OPF

en: The OPF file %s does not exist
fr: Le fichier OPF %s n'existe pas

en: No book with id: %s in the database
fr: Aucun livre avec l’id : %s dans la base de données

en: {} is not a known field
fr: {} n'est pas un champ connu

en: The value {!r} is not a valid series index
fr: La valeur {!r} n'est pas un index de séries valide

en: 
    %prog show_metadata [options] id
    
    Show the metadata stored in the calibre database for the book identified by id.
    id is an id number from the search command.
fr: 
    %prog show_metadata [options] id
    
    Afficher les métadonnées stockées dans la base de données calibre pour le livre identifié par l'id.
    id est un identifiant obtenu à l’aide de la commande search.

en: Print metadata in OPF form (XML)
fr: Imprimer les métadonnées dans un formulaire OPF (XML)

en: You must specify an id
fr: Vous devez spécifier un id

en: The {} command is not supported with remote (server based) libraries
fr: La commande {} n'est pas prise en charge avec les bibliothèques distantes (basées sur un serveur)

en: GLOBAL OPTIONS
fr: OPTIONS GLOBALES

en: Path to the calibre library. Default is to use the path stored in the settings. You can also connect to a calibre Content server to perform actions on remote libraries. To do so use a URL of the form: {1} for example, {2}. library_id is the library id of the library you want to connect to on the Content server. You can use the special library_id value of - to get a list of library ids available on the server. For details on how to setup access via a Content server, see {0}.
fr: Chemin vers la bibliothèque calibre. Par défaut utilise le chemin enregistré dans les paramètres. Vous pouvez vous connecter à un Serveur de contenu calibre pour effectuer des actions sur des bibliothèques distantes. Pour faire cela utiliser une URL de la forme : {1} par exemple, {2} est l'identifiant de la bibliothèque à laquelle vous vous voulez cous connecter sur le Serveur de Contenu. Vous pouvez utiliser la la valeur spéciale library_id - pour obtenir une liste des bibliothèques disponibles sur le serveur. Pour plus de détails sur comment paramétrer l'accès via un Serveur de Contenu, voir {0}.

en: show this help message and exit
fr: affiche ce message d'aide et quitte

en: show program's version number and exit
fr: affiche le numéro de version du logiciel et quitte

en: Username for connecting to a calibre Content server
fr: Nom d'utilisateur pour la connexion au Serveur de contenu calibre

en: Password for connecting to a calibre Content server. To read the password from standard input, use the special value: {0}. To read the password from a file, use: {1} (i.e. <f: followed by the full path to the file and a trailing >). The angle brackets in the above are required, remember to escape them or use quotes for your shell.
fr: Mot de passe pour la connexion à un Serveur de contenu calibre. Pour lire le mot de passe en entrée standard, utilisez la valeur spéciale : {0}. Pour lire le mot de passe à partir d'un fichier, utilisez : {1}. (c.a.d <f: suivi du chemin complet du fichier et ajouter >). Les chevrons (< ou >) ci-dessus sont obligatoires, n'oubliez pas de les échapper ou d'utiliser des guillemets pour votre shell.

en: The timeout, in seconds, when connecting to a calibre library over the network. The default is two minutes.
fr: Le délai d'attente, en secondes, lors de la connexion à une bibliothèque calibre sur le réseau. La valeur par défaut est de deux minutes.

en: %%prog command [options] [arguments]
    
    %%prog is the command line interface to the calibre books database.
    
    command is one of:
      %s
    
    For help on an individual command: %%prog command --help
fr: %%prog command [options] [arguments]
    
    %%prog est l’interface pour la ligne de commande de la base de données de livres calibre.
    
    command est une de celles-ci :
    %s
    
    Pour une aide sur une commande précise : %%prog command --help

en: Enter the password:
fr: Entrer le mot de passe :

en: Another calibre program such as {} or the main calibre program is running. Having multiple programs that can make changes to a calibre library running at the same time is a bad idea. calibredb can connect directly to a running calibre Content server, to make changes through it, instead. See the documentation of the {} option for details.
fr: Un autre programme calibre tel que {} ou le programme principal calibre est en cours d'exécution. Avoir de multiples programmes s'exécutant en même temps qui peuvent faire des changements à une bibliothèque calibre est une mauvaise idée. calibredb peut se connecter directement à un Serveur de contenu calibre en cours d'exécution, pour faire des changements depuis celui-ci. Voir la documentation de l'option {} pour des détails.

en: Error: You must specify a command from the list above
fr: Erreur : Vous devez spécifier une commande dans la liste ci-dessus

en: On Device
fr: Sur le périphérique

en: Main
fr: Principal

en: Card A
fr: Carte A

en: Card B
fr: Carte B

en: Extracting text from the {0} file of size {1} took too long
fr: L'extraction du texte du fichier {0} de taille {1} a pris trop de temps

en: Invalid field: %s
fr: Champ invalide : %s

en: Failed to read from document for {path} with error: {error}
fr: Échec de la lecture du document pour {path} avec l’erreur : {error}

en: Failed to parse document for: {0} with error: {1}
fr: Échec de l’analyse du document pour : {0} avec erreur : {1}

en: The item {old_item_val} does not exist in the {field} column in the restored database, could not restore its notes
fr: L’élément {old_item_val} n’existe pas dans la colonne {field} de la base de données restaurée, il n’a pas été possible de restaurer ses notes

en: Some resources for {} were missing
fr: Certaines ressources pour {} étaient manquantes

en: Failed to set note for {path} with error: {error}
fr: Échec de la création de la note pour {path} avec l’erreur : {error}

en: Starting restoring preferences and column metadata
fr: Démarrage de la restauration des préférences et des colonnes de métadonnées

en: Cannot restore preferences. Backup file not found.
fr: Ne peut pas restaurer les préférences. Le fichier de sauvegarde n'a pas été trouvé.

en: Finished restoring preferences and column metadata
fr: La restauration des préférences et des colonnes de métadonnées est terminée

en: Finished restoring preferences
fr: Restauration des préférences terminée

en: Restoring preferences and column metadata failed
fr: La restauration des préférences et des colonnes de métadonnées a échoué

en: Processed
fr: Effectué

en: Creating custom column
fr: Créer une colonne personnalisée

en: Invalid regular expression: {!r} with error: {}
fr: Expression régulière non valide : {!r} avec erreur : {}

en: today
fr: aujourd’hui

en: yesterday
fr: hier

en: thismonth
fr: ce mois

en: daysago
fr: il y a quelques jours

en: Number conversion error: {0}
fr: Erreur de conversion de nombre : {0}

en: Date conversion error: {0}
fr: Erreur de conversion de date : {0}

en: Non-numeric value in query: {0}
fr: Valeur non numérique dans la requête : {0}

en: Non-numeric value in column {0}: {1}
fr: Valeur non numérique dans la colonne {0} : {1}

en: No
fr: Non

en: unchecked
fr: non vérifié

en: checked
fr: vérifié

en: empty
fr: vide

en: blank
fr: vierge

en: Invalid boolean query "{0}"
fr: Requête booléenne invalide "{0}"

en: No such Virtual library: {}
fr: Bibliothèque virtuelle inexistante : {}

en: Virtual library search is recursive: {}
fr: La recherche bibliothèque virtuelle est récurrente : {}

en: Recursive query group detected: {0}
fr: Groupe de recherche récursive détecté : {0}

en: Templates are not allowed in search expressions
fr: Les modèles ne sont pas autorisés dans les expressions de recherche

en: search template: missing or invalid separator. Valid separators are: {}
fr: modèle de recherche : séparateur manquant ou non valide. Les séparateurs valides sont : {}

en: 1 day | {} days
fr[0]: 1 jour
fr[1]: {} jours
fr[2]: {} jours

en: 1 hour | {} hours
fr[0]: 1 heure
fr[1]: {} heures
fr[2]: {} heures

en: 1 second | {} seconds
fr[0]: 1 seconde
fr[1]: {} secondes
fr[2]: {} secondes

en: calculating time left
fr: calcul du temps restant

en: almost done
fr: presque terminé

en: ~{} left
fr: ~{} restants

en: {0}
    
    Various command line interfaces useful for debugging calibre. With no options,
    this command starts an embedded Python interpreter. You can also run the main
    calibre GUI, the calibre E-book viewer and the calibre editor in debug mode.
    
    It also contains interfaces to various bits of calibre that do not have
    dedicated command line tools, such as font subsetting, the E-book diff tool and so
    on.
    
    You can also use %prog to run standalone scripts. To do that use it like this:
    
        {1}
    
    Everything after the -- is passed to the script. You can also use calibre-debug
    as a shebang in scripts, like this:
    
        {2}
fr: {0}
    
    Diverses interfaces de ligne de commande utiles pour le débogage de calibre. Sans option,
    cette commande lance un interpréteur Python embarqué. Vous pouvez également exécuter l'interface principale
    calibre, la visionneuse de livres numériques calibre et l'éditeur calibre en mode débogage.
    
    Il contient également des interfaces pour divers éléments de calibre qui ne disposent pas
    d'outils dédiés en ligne de commande, comme le sous-ensemble de polices, l'outil de comparaison de livres numériques, etc.
    
    Vous pouvez également utiliser %prog pour exécuter des scripts autonomes. Pour ce faire, utilisez-le comme suit :
    
    {1}
    
    Tout ce qui suit le -- est transmis au script. Vous pouvez aussi utiliser calibre-debug
    comme shebang dans les scripts, comme ceci :
    
    {2}

en: Run Python code.
fr: Exécuter du code Python.

en: Run the Python code in file.
fr: Exécuter le code Python dans le fichier

en: Subset the specified font. Use -- after this option to pass option to the font subsetting program.
fr: Créer un sous-ensemble avec les polices spécifiées. Utilisez -- après cette option pour passer l'option au programme de sous-ensembles de police.

en: Debug device detection
fr: Déboguer la détection du périphérique

en: Run the GUI with debugging enabled. Debug output is printed to stdout and stderr. To pass command line arguments use -- followed by the arguments, for example: calibre-debug -g -- /path/to/ebook
fr: Exécuter le GUI avec le débogage activé. La sortie de débogage est inscrite dans stdout et stderr. Pour passer des arguments en ligne de commande, utilisez -- suivi des arguments, par exemple : calibre-debug -g -- --with-library /path/to/ebook

en: Run the GUI with a debug console, logging to the specified path. For internal use only, use the -g option to run the GUI in debug mode
fr: Exécuter le GUI avec une console de débogage, inscrite à l'emplacement spécifié. Pour usage interne uniquement, utiliser l'option -g pour exécuter le GUI en mode débogage.

en: Don't run with the DEBUG flag set
fr: Ne pas exécuter avec l'option DEBUG activée

en: Run the E-book viewer in debug mode. As with -g use -- to pass command line arguments.
fr: Exécuter la visionneuse de livre numérique en mode débogage. Comme avec -g, utilisez -- pour passer des arguments de ligne de commande.

en: Output the paths necessary to setup the calibre environment
fr: Sort les emplacements nécessaires pour configurer l'environnement  de calibre

en: Add a simple plugin (i.e. a plugin that consists of only a .py file), by specifying the path to the py file containing the plugin code.
fr: Ajouter une extension simple (par ex. une extension qui consiste en un unique fichier .py), en spécifiant le chemin vers le fichier py contenant le code de l'extension.

en: Inspect the MOBI file(s) at the specified path(s)
fr: Inspecter le(s) fichier(s) MOBI à/aux (l')emplacement(s) spécifié(s)

en: Launch the calibre "Edit book" tool in debug mode. As with -g use -- to pass command line arguments.
fr: Lancez l’Éditeur de livre calibre en mode débogage. Comme avec -g, utilisez -- pour passer des arguments de ligne de commande.

en: Explode the book into the specified folder.
    Usage: -x file.epub output_dir
    Exports the book as a collection of HTML files and metadata, which you can edit using standard HTML editing tools. Works with EPUB, AZW3, HTMLZ and DOCX files.
fr: Décompacte le livre dans le dossier spécifié.
    Utilisation : -x file.epub output_dir
    Exporte le livre comme une collection de fichiers HTML et de métadonnées, qui peuvent être édités en utilisant des outils standards d'édition HTML. Fonctionne avec des fichiers EPUB, AZW3, HTMLZ et DOCX

en: Implode a previously exploded book.
    Usage: -i output_dir file.epub
    Imports the book from the files in output_dir which must have been created by a previous call to --explode-book. Be sure to specify the same file type as was used when exploding.
fr: Re-compacter un livre précédemment décompacté.
    Utilisation : -i output_dir file.epub
    Importe le livre depuis les fichiers dans output_dir qui avaient été créé par une un appel précédent à call to --explode-book. Assurez-vous de spécifier le même type de fichier que celui utilisé lors du décompactage.

en: Export all calibre data (books/settings/plugins). Normally, you will be asked for the export folder and the libraries to export. You can also specify them as command line arguments to skip the questions. Use absolute paths for the export folder and libraries. The special keyword "all" can be used to export all libraries. Examples:
    
      calibre-debug --export-all-calibre-data  # for interactive use
      calibre-debug --export-all-calibre-data /path/to/empty/export/folder /path/to/library/folder1 /path/to/library2
      calibre-debug --export-all-calibre-data /export/folder all  # export all known libraries
fr: Exporter toutes les données calibre (livres/réglages/plugins). Normalement, on vous demandera le dossier d'exportation et les bibliothèques à exporter. Vous pouvez également les spécifier en tant qu'arguments de ligne de commande pour sauter les questions. Utilisez des chemins absolus pour le dossier d'exportation et les bibliothèques. Le mot-clé spécial "all" peut être utilisé pour exporter toutes les bibliothèques. Exemples :
    
     calibre-debug --export-all-calibre-data # pour l'utilisation interactive
     calibre-debug --export-all-calibre-data /path/to/empty/export/folder /path/to/library/folder1 /path/to/library2
     calibre-debug --export-all-calibre-data /export/folder all # exporter toutes les bibliothèques connues

en: Import previously exported calibre data
fr: Importer les données calibre précédemment exportées

en: Cause a running calibre instance, if any, to be shutdown. Note that if there are running jobs, they will be silently aborted, so use with care.
fr: Provoque la fermeture de la session de calibre en cours (si elle existe). Remarquez que s’il y a des tâches en cours, elles seront annulées sur le champ. À utiliser avec prudence.

en: Test binary modules in build
fr: Tester les modules binaires en construction

en: Run a plugin that provides a command line interface. For example:
    calibre-debug -r "Plugin name" -- file1 --option1
    Everything after the -- will be passed to the plugin as arguments.
fr: Exécuter une extension qui fournit une interface en ligne de commande. Par exemple :
    calibre-debug -r "Plugin name" -- file1 --option1
    Tout ce qui se trouve après le -- sera passé à l'extension en tant qu'arguments.

en: Run the named test(s). Use the special value "all" to run all tests. If the test name starts with a period it is assumed to be a module name. If the test name starts with @ it is assumed to be a category name.
fr: Exécuter le(s) test(s) nommé(s). Utilisez la valeur spéciale "all" pour exécuter tous les tests. Si le nom du test commence par un point, il est supposé être un nom de module. Si le nom du test commence par @, il s'agit d'un nom de catégorie.

en: Run the calibre diff tool. For example:
    calibre-debug --diff file1 file2
fr: Exécuter l'outil calibre diff. Par exemple:
    calibre-debug --diff fichier1 fichier2

en: (Un)register calibre from Windows Default Programs.
fr: (Dés)enregistrer calibre des Programmes par Défaut de Windows

en: Convert the specified EPUB file to KEPUB without doing a full conversion. This is what the Kobo driver does when sending files to the device.
fr: Convertit le fichier EPUB spécifié en KEPUB sans effectuer une conversion complète. C'est ce que fait le pilote Kobo lorsqu'il envoie des fichiers sur le périphérique.

en: Convert the specified KEPUB file to EPUB without doing a full conversion. This is what the Kobo driver does when importing files from the device.
fr: Convertit le fichier KEPUB spécifié en EPUB sans effectuer une conversion complète. C'est ce que fait le pilote Kobo lorsqu'il importe des fichiers depuis le périphérique.

en: Debug log
fr: Journal de débogage

en: No plugin named %s found
fr: Aucune extension nommée %s n'a été trouvée

en: Communicate with Android phones.
fr: Communiquer avec des téléphones Android.

en: Comma separated list of folders to send e-books to on the device's <b>main memory</b>. The first one that exists will be used
fr: Liste des dossiers, séparés par une virgule, où envoyer les livres numériques vers la <b>mémoire principale</b> du périphérique connecté. Le premier qui existe sera utilisé.

en: Comma separated list of folders to send e-books to on the device's <b>storage cards</b>. The first one that exists will be used
fr: Liste de dossiers, séparés par des virgules, utilisée pour envoyer les livres numériques vers les <b>cartes mémoire</b> du périphérique. Le premier de la liste qui existe sera utilisé

en: Communicate with S60 phones.
fr: Communiquer avec des téléphones S60.

en: Communicate with WebOS tablets.
fr: Communiquer avec une tablette WebOS.

en: Communicate with the Binatone Readme e-book reader.
fr: Communiquer avec la liseuse de livre numérique Binatone Readme.

en: Communicate with the Blackberry smart phone.
fr: Communiquer avec le smartphone Blackberry.

en: Communicate with the Blackberry Playbook.
fr: Communiquer avec le Playbook de Blackberry.

en: Communicate with BOEYE BEX Serial e-book readers.
fr: Communiquer avec les liseuses de livre numérique BOEYE BEX Serial.

en: Communicate with BOEYE BDX serial e-book readers.
fr: Communiquer avec les liseuses de livre numérique BOEYE BDX Serial.

en: Communicate with the Cybook Gen 3/Opus e-book reader.
fr: Communiquer avec la liseuse de livre numérique Cybook Gen 3 / Opus

en: Communicate with the Cybook Orizon e-book reader.
fr: Communiquer avec la liseuse de livre numérique Cybook Orizon.

en: Card A folder
fr: Dossier de la carte A

en: Enter the folder where the books are to be stored when sent to the memory card. This folder is prepended to any send to device template
fr: Entrer le dossier où les livres doivent être enregistrés quand ils sont envoyés vers la carte mémoire. Ce dossier est ajouté à tout modèle de sauvegarde défini par ailleurs

en: Communicate with the Cybook Muse e-book reader.
fr: Communiquer avec la liseuse de livre numérique Muse de Cybook.

en: Communicate with the Bookeen Diva HD e-book reader.
fr: Communiquer avec la liseuse de livre numérique Bookeen Diva HD.

en: Communicate with the EB600 e-book reader.
fr: Communiquer avec la liseuse de livre numérique EB600

en: Communicate with the Tolino Shine and Vision readers
fr: Communiquer avec les lecteurs Tolino Shine et Vision

en: Swap main and card A
fr: Intervertir la mémoire principale et la carte A

en: Check this box if the device's main memory is being seen as card a and the card is being seen as main memory. Some tolino devices may need this option.
fr: Cochez cette case si la mémoire principale du périphérique est vue comme une carte A et la carte est vue comme une mémoire principale. Certains périphériques Tolino peuvent avoir besoin de cette option.

en: Communicate with the Astak Mentor EB600
fr: Communiquer avec l’Astak Mentor EB600

en: Communicate with the PocketBook 301 Reader.
fr: Communiquer avec la liseuse PocketBook 301

en: Communicate with the PocketBook 515/602/603/902/903/Pro 912 reader.
fr: Communiquer avec les lecteurs PocketBook 515/602/603/902/903/Pro 912.

en: Communicate with the PocketBook 622 and 623 readers.
fr: Communiquer avec les lecteurs PocketBook 622 et 623.

en: Communicate with the PocketBook 360+ reader.
fr: Communiquer avec le lecteur PocketBook 360+.

en: Communicate with the PocketBook 701
fr: Communiquer avec le PocketBook 701

en: Communicate with the PocketBook 740
fr: Communiquer avec le PocketBook 740

en: Communicate with the Infibeam Pi2 reader.
fr: Communiquer avec le lecteur Infibeam Pi2

en: Communicate with the Entourage Edge.
fr: Communiquer avec l’Entourage Edge.

en: Communicate with the ESlick e-book reader.
fr: Communiquer avec la liseuse de livre numérique ESlick.

en: Communicate with the Sigmatek e-book reader.
fr: Communiquer avec la liseuse de livre numérique Sigmatek.

en: Use an arbitrary folder as a device.
fr: Utiliser n'importe quel dossier comme un périphérique.

en: Device interface
fr: Interface du périphérique

en: Communicate with Hanlin V3 e-book readers.
fr: Communiquer avec les liseuses de livre numérique Hanlin V3.

en: Communicate with Hanlin V5 e-book readers.
fr: Communiquer avec les liseuses de livre numérique Hanlin V3.

en: Communicate with the BOOX e-book reader.
fr: Communiquer avec la liseuse de livre numérique BOOX.

en: Comma separated list of folders to send e-books to on the device. The first one that exists will be used.
fr: Liste des dossiers, séparés par une virgule, où envoyer les livres numériques sur le périphérique. Le premier qui existe sera utilisé.

en: Communicate with the Hanvon N520 e-book reader.
fr: Communiquer avec la liseuse de livre numérique Hanvon N520.

en: Communicate with the Kibano e-book reader.
fr: Communiquer avec la liseuse de livre numérique Kibano.

en: Communicate with The Book reader.
fr: Communiquer avec le lecteur The Book

en: Communicate with the Libre Air reader.
fr: Communiquer avec le lecteur Libre Air.

en: Communicate with the SpringDesign Alex e-book reader.
fr: Communiquer avec la liseuse de livre numérique Alex de SpringDesign

en: Removing books from device...
fr: Suppression des livres du périphérique…

en: Communicate with the Azbooka
fr: Communiquer avec l’Azbooka

en: Communicate with the Elonex EB 511 e-book reader.
fr: Communiquer avec la liseuse de livre numérique Elonex EB 511.

en: Communicate with the Cybook Odyssey e-book reader.
fr: Communiquer avec la liseuse de livre numérique Odyssey de Cybook.

en: Communicate with the IRex Iliad e-book reader.
fr: Communiquer avec la liseuse de livre numérique Iliad IRex.

en: Cannot get files from this device
fr: Ne peut obtenir des fichiers à partir de ce périphérique

en: Communicate with the IRex Digital Reader 1000 e-book reader.
fr: Communiquer avec la liseuse de livre numérique IRex Digital Reader 1000.

en: Communicate with the IRex Digital Reader 800
fr: Communiquer avec le lecteur IRex Digital 800

en: Communicate with the Iriver Story reader.
fr: Communiquer avec le lecteur Iriver Story.

en: Communicate with the JetBook e-book reader.
fr: Communiquer avec la liseuse de livre numérique JetBook.

en: Communicate with the MiBuk Wolder reader.
fr: Communiquer avec le lecteur MiBuk Wolder.

en: Communicate with the JetBook Mini reader.
fr: Communiquer avec le lecteur JetBook Mini.

en: Communicate with the JetBook Color reader.
fr: Communiquer avec le lecteur JetBook Color

en: Could not generate page mapping.
fr: N'a pas pu générer la mise en correspondance de la page

en: Not a valid MOBI file. Reports identity of %s
fr: Fichier MOBI non valide. Rapporte l'identité de %s

en: Communicate with the Kindle e-book reader.
fr: Communiquer avec la liseuse de livre numérique Kindle.

en: The following books are in KFX format. KFX is a virtual book format, and cannot be transferred from the device. Instead, you should go to your "Manage my content and devices" page on the Amazon homepage and download the book to your computer from there. That will give you a regular AZW3 file that you can add to calibre normally. Click "Show details" to see the list of books.
fr: Les livres suivants sont au format KFX. KFX est un format de livre virtuel, et ne peut transféré à partir du périphérique. A la place, vous devriez aller sur votre page "Gérer mon contenu et appareils" sur la page d'accueil Amazon et télécharger votre livre sur votre ordinateur à partir de là. Cela vous procurera un fichier AZW3 régulier que vous pouvez ajouter normalement à calibre. Cliquez sur "Afficher les détails" pour voir la liste des livres.

en: WARNING: E-book covers
fr: AVERTISSEMENT : Couvertures de livres numériques

en: Amazon has <b>broken display of covers</b> for books sent to the Kindle by USB cable. To workaround it, you have to either keep your Kindle in Airplane mode, or:<ol><li>Send the books to the Kindle</li><li>Disconnect the Kindle and wait for the covers to be deleted by Amazon</li><li>Reconnect the Kindle and calibre will restore the covers.</li></ol> After this the covers for those books should stay put. <a href="{}">Click here</a> for details.
fr: Amazon a <b>désactivé l'affichage des couvertures</b> des livres envoyés sur la Kindle par câble USB. Pour contourner ce problème, vous devez soit laisser votre Kindle en mode Avion, soit : <ol><li>Envoyer les livres sur la Kindle</li><li> Déconnecter la Kindle et attendre que les couvertures soient supprimées par Amazon<li> Reconnecter le Kindle et calibre restaurera les couvertures. </li></ol>Après cela, les couvertures de ces livres devraient rester en place. <a href="{}">Cliquez ici</a> pour plus de détails.

en: %(time)s<br />Last page read: %(loc)d (%(pr)d%%)
fr: %(time)s<br />Dernière page lue : %(loc)d (%(pr)d%%)

en: %(time)s<br />Last page read: Location %(loc)d (%(pr)d%%)
fr: %(time)s<br />Dernière page lue : Emplacement %(loc)d (%(pr)d%%)

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />
fr: <b>Emplacement %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
fr: <b>Emplacement %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: Communicate with the Kindle 2/3/4/Touch/Paperwhite/Voyage e-book reader.
fr: Communiquer avec la liseuse de livre numérique Kindle 2/3/4/Touch/Paperwhite/Voyage.

en: Send page number information when sending books
fr: Envoyer l'information du numéro de page en envoyant les livres

en: The Kindle 3 and newer versions can use page number information in MOBI files. With this option, calibre will calculate and send this information to the Kindle when uploading MOBI files by USB. Note that the page numbers do not correspond to any paper book.
fr: Le Kindle 3 et les nouvelles versions peuvent utiliser l’information du numéro de page dans les fichiers MOBI. Avec cette option, calibre calculera et enverra cette information au Kindle lors de l’envoi des fichiers MOBI par USB. Notez que le nombres de pages ne correspond à aucun livre papier.

en: Page count calculation method
fr: Méthode de calcul de comptage de pages

en: There are multiple ways to generate the page number information. If a page count is given then the book will be divided into that many pages. Otherwise the number of pages will be approximated using one of the following methods.<ul> <li>fast: 2300 characters of uncompressed text per page.
    
     <li>accurate: Based on the number of chapters, paragraphs, and visible lines in the book. This method is designed to simulate an average paperback book where there are 32 lines per page and a maximum of 70 characters per line.
    
     <li>pagebreak: The "pagebreak" method uses the presence of <mbp:pagebreak> tags within the book to determine pages.</ul>Methods other than "fast" are going to be much slower. Further, if "pagebreak" fails to determine a page count accurate will be used, and if  "accurate" fails fast will be used.
fr: Il y a différentes façons de générer l'information sur le nombre de pages. Si un décompte des pages est donné alors le livre sera divisé en ce nombre de pages. Autrement le nombre de pages sera approché en utilisant les méthodes suivantes.<ul> <li>rapide: 2300 caractères de texte non compressé par page.
    
    <li>précis: Basé sur le nombre de chapitres, paragraphes et lignes visibles dans le livre. Cette méthode est conçue pour simuler un livre de poche moyen où il y a 32 lignes par page et un maximum de 70 caractères par ligne.
    
    <li>Saut de page: La méthode "saut de page" utilise la présence des balises <mbp:pagebreak> dans le livre pour déterminer le nombre de pages.</ul>Les méthodes autres que "rapide" vont être beaucoup plus lentes. De plus, si "saut de page" ne détermine pas un nombre de page "précis" sera alors employé, et si "précis" échoue "rapide" sera employé.

en: Custom column name to retrieve page counts from
fr: Nom de colonne personnalisée à partir de laquelle récupérer les nombres de pages

en: If you have a custom column in your library that you use to store the page count of books, you can have calibre use that information, instead of calculating a page count. Specify the name of the custom column here, for example, #pages.
fr: Si vous avez une colonne personnalisée dans votre bibliothèque pour stocker le nombre de pages de vos livres, vous pouvez faire utiliser cette information par calibre, au lieu de calculer un nombre de page. Spécifiez le nom de la colonne personnalisée ici, par exemple, #pages.

en: Custom column name to retrieve calculation method from
fr: Nom de la colonne personnalisée à partir de laquelle récupérer la méthode de calcul

en: If you have a custom column in your library that you use to store the preferred method for calculating the number of pages for a book, you can have calibre use that method instead of the default one selected above.  Specify the name of the custom column here, for example, #pagemethod. The custom column should have the  values: fast, accurate or pagebreak.
fr: Si vous avez une colonne personnalisée dans votre bibliothèque pour stocker la méthode préférée pour calculer le nombre de pages d'un livre, vous pouvez faire utiliser cette méthode par calibre au lieu de celle par défaut décrite plus haut. Spécifiez le nom de la colonne personnalisée ici, par exemple, #pagemethod. La colonne personnalisée devrait avoir les valeurs : rapide, précis ou saut de page.

en: Overwrite existing APNX on device
fr: Écraser l'APNX existant sur votre périphérique

en: Uncheck this option to allow an APNX file existing on the device to have priority over the version which calibre would send. Since APNX files are usually deleted when a book is removed from the Kindle, this is mostly useful when resending a book to the device which is already on the device (e.g. after making a modification).
fr: Décochez cette option pour permettre à un fichier APNX existant sur le périphérique d'avoir la priorité sur la version que calibre voudrait envoyer. Etant donné que les fichiers APNX sont habituellement supprimés quand un livre est retiré du Kindle, ceci est grandement utile lors du renvoi d'un livre au périphérique qui est déjà sur le périphérique (par exemple après avoir apporté une modification).

en: Communicate with the Kindle DX e-book reader.
fr: Communiquer avec la liseuse de livre numérique Kindle DX.

en: Communicate with the Kindle Fire
fr: Communique avec le Kindle Fire

en: Communicate with the original Kobo Reader and the Kobo WiFi.
fr: Communiquer avec le lecteur Kobo original et le Kobo WiFi.

en: The Kobo supports several collections including
fr: Le Kobo prend en charge plusieurs collections dont

en: Create tags for automatic management
fr: Créer des étiquettes pour la gestion automatique

en: Upload covers for books (newer readers)
fr: Télécharger les couvertures pour des livres (liseuses récentes)

en: Normally, the Kobo readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you have modified the cover.
fr: Normalement, les liseuses Kobo obtiennent l’image de couverture directement du livre numérique. Avec cette option, calibre enverra une image de couverture séparée à la liseuse, utile si vous avez modifié la couverture.

en: Upload black and white covers
fr: Charger des couvertures en noir et blanc

en: Show expired books
fr: Afficher les livres expirés

en: A bug in an earlier version left non kepubs book records in the database.  With this option calibre will show the expired records and allow you to delete them with the new delete logic.
fr: Un bug dans une version précédente laissait des enregistrement de livres non kepubs dans la base de données. Avec cette option calibre vous signalera les enregistrements ayant expiré et vous permettra de les supprimer selon la nouvelle logique de suppression.

en: Show previews
fr: Afficher les aperçus

en: Kobo previews are included on the Touch and some other versions. By default, they are no longer displayed as there is no good reason to see them. Enable if you wish to see/delete them.
fr: Les aperçus Kobo sont incluses sur le Touch et quelques autres versions. Par défaut, elles ne sont plus affichées car il n’y a aucune bonne raison de les voir. Activer si vous souhaitez les voir/les effacer.

en: Show recommendations
fr: Afficher les recommandations

en: Kobo now shows recommendations on the device. In some cases these have files but in other cases they are just pointers to the web site to buy. Enable if you wish to see/delete them.
fr: Kobo montre maintenant des recommandations sur le périphérique. Dans certains cas, il s’agit de fichiers, mais dans d’autres cas, il s’agit de liens vers des sites web d'achat. Activez si vous voulez les voir ou les supprimer.

en: Attempt to support newer firmware
fr: Tentative de prise en charge d'un firmware plus récent

en: Kobo routinely updates the firmware and the database version. With this option calibre will attempt to perform full read-write functionality - Here be Dragons!! Enable only if you are comfortable with restoring your kobo to Factory defaults and testing software
fr: Kobo met régulièrement à jour le micrologiciel (firmware) et la version de la base de données. Avec cette option, calibre tentera d'effectuer une fonctionnalité complète en lecture-écriture - Attention, danger !! Activez seulement si vous êtes à l'aise avec la restauration de votre Kobo aux paramètres d'usine et de tester des logiciels

en: Getting list of books on device...
fr: Obtention de la liste des livres sur le périphérique...

en: Removing books from device metadata listing...
fr: Suppression des livres de la liste des métadonnées du périphérique…

en: Adding books to device metadata listing...
fr: Ajout des livres à la liste des métadonnées du périphérique…

en: Kobo database version unsupported - See details
fr: La version de base de donnée du Kobo n'est pas prise en charge - Voir les détails

en: Your Kobo is running an updated firmware/database version. As calibre does not know about this updated firmware, database editing is disabled, to prevent corruption. You can still send books to your Kobo with calibre,  but deleting books and managing collections is disabled. If you are willing to experiment and know how to reset your Kobo to Factory defaults, you can override this check by right clicking the device icon in calibre and selecting "Configure this device" and then the  "Attempt to support newer firmware" option. Doing so may require you to perform a Factory reset of your Kobo.
fr: Votre Kobo exécute une version mise à jour du micrologiciel/de la base de données. Comme calibre n'a pas d'informations sur ce firmware mis à jour, l'édition de la base de données a été désactivée afin d'éviter une corruption. Vous pouvez toujours envoyer des livres dans votre Kobo avec calibre, mais la suppression des livres et la gestion des collections sont désactivées. Si vous êtes disposé à expérimenter et que vous savez comment réinitialiser votre Kobo avec les paramètres d'usine, vous pouvez annuler ce contrôle par un clic droit sur l'icône de du périphérique dans calibre et sélectionner "Configurer ce périphérique" et ensuite l'option "Tenter de gérer un micrologiciel plus récent". Il est possible que vous deviez alors réinitialiser votre Kobo avec les paramètres d'usine.

en: Not Implemented
fr: Pas implémenté

en: ".kobo" files do not exist on the device as books; instead they are rows in the sqlite database. Currently they cannot be exported or viewed.
fr: Les fichiers ".kobo" n’existent pas sur le périphérique en tant que livres ; mais sous forme d'enregistrement dans une base de données sqlite. A l’heure actuelle, ils ne peuvent pas être importés ou visionnés.

en: <hr /><b>Book last read:</b> %(time)s<br /><b>Percentage read:</b> %(pr)d%%<hr />
fr: <hr /><b>Dernière lecture du livre : </b> %(time)s<br /><b>Pourcentage lu : </b> %(pr)d%%<hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter Progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br />%(annotation)s<br /><hr />
fr: <b>Chapitre %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Progression dans le chapitre : </b> %(chapter_progress)s%%<br />%(annotation)s<br /><hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Highlight:</b> %(text)s<br /><hr />
fr: <b>Chapitre %(chapter)d :</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Progression dans le chapitre : </b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Mise en évidence : </b> %(text)s<br /><hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Highlight:</b> %(text)s<br /><b>Notes:</b> %(annotation)s<br /><hr />
fr: <b>Chapitre %(chapter)d :</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Progression dans le chapitre :</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Mise en évidence : </b> %(text)s<br /><b>Notes :</b> %(annotation)s<br /><hr />

en: Communicate with the Kobo Touch, Glo, Mini, Aura HD, Aura H2O, Glo HD, Touch 2, Aura ONE, Aura Edition 2, Aura H2O Edition 2, Clara HD, Forma, Libra H2O, Elipsa, Sage, Libra 2, Clara 2E, Clara BW, Clara Colour, Libra Colour as well as tolino shine 5, shine color and vision color eReaders. Based on the existing Kobo driver by %s.
fr: Communiquer avec les lisseuses numériques Kobo Touch, Glo, Mini, Aura HD, Aura H2O, Glo HD, Touch 2, Aura ONE, Aura Edition 2, Aura H2O Edition 2, Clara HD, Forma, Libra H2O, Elipsa, Sage, Libra 2, Clara 2E, Clara BW, Clara Colour, Libra Colour eReaders, ainsi que les Tolino Shine 5, Shine Color et Vision Color. Basé sur le pilote Kobo existant de %s.

en: Processing book: {0} by {1}
fr: Traitement du livre : {0} par {1}

en: Could not kepubify the book {title} ({name}) failed with error: {e}
fr: Impossible de kepubifier le livre {title} ({name}) qui a échoué avec l'erreur : {e}

en: Your Kobo is running an updated firmware/database version. As calibre does not know about this updated firmware, database editing is disabled, to prevent corruption. You can still send books to your Kobo with calibre,  but deleting books and managing collections is disabled. If you are willing to experiment and know how to reset your Kobo to Factory defaults, you can override this check by right clicking the device icon in calibre and selecting "Configure this device" and then the "Attempt to support newer firmware" option. Doing so may require you to perform a Factory reset of your Kobo.
fr: Votre Kobo exécute une version mise à jour du micrologiciel/de la base de données. Comme calibre n'a pas d'informations sur ce firmware mis à jour, l'édition de la base de données a été désactivée afin d'éviter une corruption. Vous pouvez toujours envoyer des livres dans votre Kobo avec calibre, mais la suppression des livres et la gestion des collections sont désactivées. Si vous êtes disposé à expérimenter et que vous savez comment réinitialiser votre Kobo avec les paramètres d'usine, vous pouvez annuler ce contrôle par un clic droit sur l'icône de du périphérique dans calibre et sélectionner "Configurer ce périphérique" et ensuite l'option "Tenter de gérer un micrologiciel plus récent". Il est possible que vous deviez alors réinitialiser votre Kobo avec les paramètres d'usine.

en: Discussion of any new Kobo firmware can be found in the Kobo forum at MobileRead. This is at %s.
fr: Vous pouvez discuter de tout nouveau firmware Kobo sur le forum Kobo de MobileRead. Ce forum se trouve ici %s.

en: Collections, covers && uploads
fr: Collections, couvertures && chargements

en: Metadata, on device && advanced
fr: Métadonnées, sur le périphérique && avancées

en: Hyphenation
fr: Césure

en: Modify CSS
fr: Modifier le CSS

en: Modify CSS of books sent to the device
fr: Modifier le CSS des livres envoyés au périphérique

en: This allows addition of user CSS rules and removal of some CSS. When sending a book, the driver adds the contents of {0} to all stylesheets in the book. This file is searched for in the root folder of the main memory of the device. As well as this, if the file contains settings for "orphans" or "widows", these are removed from all styles in the original stylesheet.
fr: Ceci permet l'addition des règles CSS utilisateur et le retrait de CSS. En envoyant un livre, le pilote ajoute le contenu de {0} à toutes les feuilles de style dans le livre. Ce fichier est recherché dans le dossier racine de la mémoire principale du périphérique. De plus, si le fichier contient des règles pour les "veuves" ou les "orphelins", ceux-ci sont enlevés de tous les styles dans la feuille de style originale.

en: Additionally, model specific CSS can be specified below:
fr: Additionnellement, des CSS spécifiques au modèle peuvent être spécifiés ci-dessous :

en: Enter the CSS to use for books on this model of device
fr: Saisissez le CSS à utiliser pour les livres sur ce modèle du périphérique

en: All models
fr: Tous les modèles

en: &Clear all model specific CSS
fr: &Effacer tous les CSS spécifiques a des modèles

en: Uploading of books
fr: Chargement de livres

en: Use Kobo viewer for EPUB books
fr: Utiliser le visualiseur Kobo pour les livres EPUB

en: Kobo devices have two viewer programs for EPUB files on their devices. An older one from Adobe and the Kobo one. The Kobo one has much better performance and features and so, by default, calibre will auto-convert EPUB books to the Kobo KEPUB format so that they are viewed by the Kobo viewer. If you would rather use the legacy viewer for EPUB, disable this option. Note that this option has no effect if the device does not support KEPUB, such as for Tolino devices that also use this driver.
fr: Les appareils Kobo disposent de deux programmes de visualisation des fichiers EPUB. Un ancien programme d'Adobe et celui de Kobo. Celui de Kobo est beaucoup plus performant et offre de meilleures fonctionnalités. C'est pourquoi, par défaut, calibre convertit automatiquement les livres EPUB au format KEPUB de Kobo afin qu'ils puissent être visualisés par le visualiseur Kobo. Si vous préférez utiliser l'ancienne visionneuse pour l'EPUB, désactivez cette option. Notez que cette option n'a aucun effet si le périphérique ne prend pas en charge le format KEPUB, comme pour les périphériques Tolino qui utilisent également ce pilote.

en: Template to decide conversion:
fr: Modèle pour décider de la conversion :

en: Enter a template to decide if an EPUB book is to be auto converted to KEPUB. If the template returns false or no result, the book will not be converted to KEPUB. For example to only kepubify books that have the tag <i>{0}</i>, use the template: <code>{1}</code> or to only convert books that do not have the tag <i>{2}</i>, use the template: <code>{3}</code>
fr: Entrez un modèle pour décider si un livre EPUB doit être automatiquement converti en KEPUB. Si le modèle renvoie un résultat faux ou vide, le livre ne sera pas converti en KEPUB. Par exemple, pour ne kepubifier que les livres qui ont l'étiquette <i>{0}</i>, utilisez le modèle : <code>{1}</code> ou pour ne convertir que les livres qui n'ont pas l'étiquette <i>{2}</i>, utilisez le modèle : <code>{3}</code>

en: If no template is specified conversion to KEPUB is controlled only by the setting above to use the Kobo viewer. Note that the setting above must be enabled for the template to be checked.
fr: Si aucun modèle n'est spécifié, la conversion en KEPUB est contrôlée uniquement par le paramètre ci-dessus qui permet d'utiliser le visualiseur Kobo. Notez que le paramètre ci-dessus doit être activé pour que le modèle soit vérifié.

en: Do not treat replacements as new books
fr: Ne pas traiter les remplacements comme de nouveaux livres

en: When a new book is side-loaded, the Kobo firmware imports details of the book into the internal database. Even if the book is a replacement for an existing book, the Kobo will remove the book from the database and then treat it as a new book. This means that the reading status, bookmarks and collections for the book will be lost. This option overrides firmware behavior and attempts to prevent a book that has been resent from being treated as a new book. If you prefer to have replacements treated as new books, turn this option off.
fr: Lorsqu'un nouveau livre est chargé , le firmware Kobo importe les détails du livre dans la base de données interne. Même si le livre est un remplacement pour un livre existant, le Kobo retirera le livre de la base de données et le traitera comme un nouveau livre. Cela signifie que l'état de lecture, les signets et les collections du livre seront perdus. Cette option remplace le comportement du firmware et tente d'empêcher qu'un livre qui a été renvoyé d'être traité comme un nouveau livre. Si vous préférez que les remplacements soient traités comme des livres neufs, désactivez cette option.

en: Enable/disable hyphenation in KEPUB books
fr: Activer/désactiver la césure dans les livres KEPUB

en: When sending EPUB as converted KEPUB to the device, you can optionally modify how the device will perform hyphenation for the book. Note that hyphenation does not work well for all languages, as it depends on dictionaries present on the device, which are not always of the highest quality.
fr: Lorsque vous envoyez un EPUB converti en KEPUB vers le périphérique, vous pouvez éventuellement modifier la façon dont le périphérique effectuera la césure pour le livre. Notez que la césure ne fonctionne pas bien pour toutes les langues, car elle dépend des dictionnaires présents sur le périphérique, qui ne sont pas toujours de la meilleure qualité.

en: Turn off all hyphenation
fr: Désactiver toutes les césures

en: Override all hyphenation settings in book, forcefully disabling hyphenation completely
fr: Remplacer tous les paramètres de césure dans le livre, en désactivant complétement la césure

en: Minimum word length to hyphenate
fr: Longueur minimale du mot pour l'insertion d'une césure

en:  characters
fr:  caractères

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Minimum characters before hyphens
fr: Minimum de caractères avant les césures

en: Minimum characters after hyphens
fr: Minimum de caractères après les césures

en: Maximum consecutive hyphenated lines
fr: Nombre maximal de lignes consécutives avec une césures

en:  lines
fr:  lignes

en: Create new collections on the Kobo if they do not exist. This is only for firmware V2.0.0 or later.
fr: Créer de nouvelles collections sur la Kobo si elle n'existent pas.Ceci est uniquement pour le firmware V2.0.0 ou ultérieur.

en: Collections columns:
fr: Colonnes collections :

en: Use a column to generate collections.
fr: Utiliser une colonne pour générer des collections.

en: The Kobo from firmware V2.0.0 supports collections. These are created on the Kobo. Specify the lookup name for a tags-type column for automatic management.
fr: Les Kobo à partir du firmware V2.0.0 prennent en charge les collections. Celles-ci sont créées sur le Kobo. Spécifiez le nom d'une colonne de type étiquette pour la gestion automatique.

en: Collections template:
fr: Modèle de collections :

en: Use a template to generate collections.
fr: Utiliser un modèle pour générer des collections.

en: Enter a template to generate collections. The result of the template will be combined with the values from Collections column. The template should return a list of collection names separated by ':@:' (without quotes).
fr: Entrez un modèle pour générer des collections. Le résultat du modèle sera combiné avec les valeurs de la colonne Collections. Le modèle doit retourner une liste de noms de collections séparés par ':@:' (sans guillemets).

en: Create collections
fr: Créer des collections

en: Delete empty collections
fr: Supprimer les collections vides

en: Delete any empty collections from the Kobo when syncing is finished. This is only for firmware V2.0.0 or later.
fr: Supprimer toutes les collections vides de la Kobo quand la synchronisation est terminée. Ceci est uniquement pour le firmware V2.0.0 ou ultérieur.

en: Ignore collections:
fr: Ignorer les collections :

en: List the names of collections to be ignored by the collection management. The collections listed will not be changed. Names are separated by commas.
fr: Liste les noms des collections à ignorer par le gestionnaire de collection. Les collections listées ne seront pas changées. Les noms sont séparés par des virgules.

en: Kobo configuration: Invalid collection column names
fr: Configuration Kobo : Noms de colonnes de collection invalides

en: Collection column names that don't exist in the library: {0}
fr: Noms des colonnes de la collection qui n'existent pas dans la bibliothèque : {0}

en: Upload covers
fr: Charger des couvertures

en: Upload cover images from the calibre library when sending books to the device.
fr: Télécharger les couvertures depuis la bibliothèque calibre lors de l'envoi de livres vers le périphérique connecté.

en: Convert covers to grayscale when uploading.
fr: Convertir les couvertures en niveau de gris lors du chargement

en: Upload dithered covers
fr: Télécharger les couvertures tergiversées

en: Dither cover images to the appropriate 16c grayscale palette for an eInk screen. This usually ensures greater accuracy and avoids banding, making sleep covers look better. On FW >= 4.11, Nickel itself may sometimes do a decent job of it. Has no effect without "Upload black and white covers"!
fr: Soit les images de couverture sur la palette de niveaux de gris 16c appropriée pour un écran eInk. Cela assure habituellement une plus grande précision et évite le scintillement, ce qui améliore l'apparence des couvertures de veille. Sur FW >= 4.11, Nickel lui-même peut parfois en faire un bon travail. N'a aucun effet sans "Charger les couvertures en noir et blanc" !

en: Keep cover aspect ratio
fr: Conserver le ratio d'aspect de la couverture

en: When uploading covers, do not change the aspect ratio when resizing for the device. This is for firmware versions 2.3.1 and later.
fr: Lors du téléchargement des couvertures, ne change pas le ration d'aspect quand redimensionnement pour le périphérique. Concerne les version de firmware 2.3.1 et ultérieures.

en: Letterbox full-screen covers
fr: Couvertures plein écran format Letterbox

en: Do it on our end, instead of letting Nickel handle it. Provides pixel-perfect results on devices where Nickel does not do extra processing. Obviously has no effect without "Keep cover aspect ratio". This is probably undesirable if you disable the "Show book covers full screen" setting on your device.
fr: Faites-le de notre côté, au lieu de laisser Nickel s'en occuper. Fournit des résultats parfaits en pixels sur les appareils où Nickel ne fait pas de traitement supplémentaire. N'a évidemment aucun effet sans "Conserver le ratio d'aspect de la couverture". Ceci n'est probablement pas souhaitable si vous désactivez le paramètre "Afficher les couvertures de livre en plein écran" sur votre appareil.

en: Choose the color to use when letterboxing the cover. The default color is black (#000000)
fr: Choisir la couleur à utiliser pour la mise en boîte aux lettres de la couverture. La couleur par défaut est le noir (#000000)

en: Save covers as PNG
fr: Sauvegarder la couverture en PNG

en: Use the PNG image format instead of JPG. Higher quality, especially with "Upload dithered covers" enabled, which will also help generate potentially smaller files. Behavior completely unknown on old (< 3.x) Kobo firmwares, known to behave on FW >= 4.8. Has no effect without "Upload black and white covers"!
fr: Utilisez le format d'image PNG au lieu du format JPG. Qualité supérieure, en particulier avec la fonction "Télécharger les couvertures tergiversées" activée, ce qui permettra également de générer des fichiers potentiellement plus petits. Comportement complètement inconnu sur les vieux firmwares Kobo (< 3.x), connus pour se comporter sur FW >= 4.8. N'a aucun effet sans "charger les couvertures en noir et blanc" !

en: Show as on device
fr: Afficher comme étant sur le périphérique

en: Kobo shows recommendations on the device.  In some cases these have files but in other cases they are just pointers to the web site to buy. Enable if you wish to see/delete them.
fr: Kobo montre des recommandations sur le périphérique. Dans certains cas, il s’agit de fichiers, mais dans d’autres cas, il s’agit juste de liens vers des sites web d'achat. Indiquez si vous voulez les voir/les supprimer.

en: Show archived books
fr: Afficher les livres archivés

en: Archived books are listed on the device but need to be downloaded to read. Use this option to show these books and match them with books in the calibre library.
fr: Les livres archivés sont listés sur le périphérique mais doivent être téléchargés pour être lus. Utiliser cette option pour afficher ces livres et les faire correspondre  avec ceux de la bibliothèque calibre.

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Kobo routinely updates the firmware and the database version. With this option calibre will attempt to perform full read-write functionality - Here be Dragons!! Enable only if you are comfortable with restoring your kobo to factory defaults and testing software. This driver supports firmware V2.x.x and DBVersion up to
fr: Kobo met régulièrement à jour le micrologiciel (firmware) et la version de la base de données. Avec cette option, calibre tentera de fonctionner en lecture-écriture - Attention, Danger !! N'activez cette option que si vous acceptez l'idée de restaurer les paramètres d'usine de votre Kobo et de tester des logiciels. Ce pilote supporte le micrologiciel v2.0.x et la db jusqu'à la version

en: Title to test when debugging
fr: Titre à tester lors du débogage

en: Part of title of a book that can be used when doing some tests for debugging. The test is to see if the string is contained in the title of a book. The better the match, the less extraneous output.
fr: Partie du titre d'un livre qui peut être utilisée lors des tests de débogage. Le test consiste à voir si la chaine est contenue dans le titre d'un livre. Plus la correspondance est bonne, moins il y a de sortie superflue.

en: Title to test when debugging:
fr: Titre à tester lors du débogage :

en: Update metadata on the device
fr: Mettre à jour les métadonnées sur le périphérique

en: Update the metadata on the device when it is connected. Be careful when doing this as it will take time and could make the initial connection take a long time.
fr: Mettre à jour les métadonnées sur le périphérique quand il est connecté. Soyez prudent en faisant cela vu que cela pourra prendre du temps et pourrait faire ne sorte que la connection initiale prenne un long moment.

en: Set series information
fr: Définir les informations de série

en: The book lists on the Kobo devices can display series information. This is not read by the device from the sideloaded books. Series information can only be added to the device after the book has been processed by the device. Enable if you wish to set series information.
fr: Les listes de livres sur les périphériques Kobo peuvent afficher de l'information sur la série. Ceci n'est pas lu par le périphérique pour les livres chargés non officiellement. L'information sur la série peut seulement être ajoutée au périphérique qu'après que le livre ait été traité par le périphérique. Activer si vous souhaitez définir l'information sur la série.

en: Force series ID
fr: Forcer l'ID de la série

en: Kobo devices use a SeriesID to distinguish between different series. Purchased books have a SeriesID assigned by Kobo. Sideloaded books have a SeriesID assigned by calibre, which is usually different. This causes a series to be shown twice on the Kobo device. Enable if you wish to force all the SeriesID for books in a series to the same value.
fr: Les périphériques Kobo utilisent un numéro de série pour distinguer les différentes séries. Les livres achetés ont un numéro de série attribué par Kobo. Les livres téléchargés ont un numéro de série attribué par calibre, qui est généralement différent. Cela a pour conséquence qu'une série apparaît deux fois sur le périphérique Kobo. Activez cette option si vous souhaitez que tous les SeriesID des livres d'une série aient la même valeur.

en: Series number template:
fr: Modèle de numéro de série :

en: Use a template to generate what the Kobo displays for the series number.
fr: Utilisez un modèle pour générer ce que Kobo affiche pour le numéro de série.

en: The Kobo can display a series number (book number) when books are in a series. To do this, the Kobo uses two values, the "series number" (a floating point value) and the "series text" (a string). The series number is used for sorting. The series text is what is displayed. Normally the series text is the same as the series number. This option lets you choose a different value for the series text.</p><p>A common use is to change the series text to the empty string when the series number is zero. This General Program Mode template does that: {0}You can do more complicated things such as have an omnibus display "5 to 9". How you do this depends on how you have set up the series in calibre.
fr: Les Kobo peut afficher un numéro de série (numéro du livre) lorsque les livres font partie d'une série. Pour ce faire, les Kobo utilise deux valeurs, le « numéro de série » (une valeur à virgule flottante) et le « texte de série » (une chaîne de caractères). Le numéro de série est utilisé pour le tri. Le texte de série est ce qui s'affiche. Normalement, le texte de série est identique au numéro de série. Cette option vous permet de choisir une valeur différente pour le texte de la série.</p><p>Une utilisation courante consiste à remplacer le texte de la série par une chaîne vide lorsque le numéro de série est zéro. Ce modèle de Mode de Programme Général permet de le faire : {0} Vous pouvez faire des choses plus complexes, comme afficher « 5 à 9 » pour une série omnibus. La manière de procéder dépend de la façon dont vous avez configuré la série dans Calibre.

en: Update metadata on Book Details pages
fr: Mise à jour des métadonnées dans les pages Détails du livre

en: This will update the metadata in the device database when the device is connected. The metadata updated is displayed on the device in the library and the Book details page. This is the title, authors, comments/synopsis, series name and number, publisher and published Date, ISBN and language. If a metadata plugboard exists for the device and book format, this will be used to set the metadata.
fr: Cela permettra de mettre à jour les métadonnées dans la base de données des périphériques lorsque le périphérique est connecté. Les métadonnées mises à jour sont affichées sur le périphérique dans la bibliothèque et sur la page de Détails du livre. Il s'agit du titre, des auteurs, des commentaires/synopsis, du nom et du numéro de la série, de l'éditeur et de la date de publication, de l'ISBN et de la langue. S'il existe un tableau de métadonnées pour le périphérique et le format du livre, celui-ci sera utilisé pour définir les métadonnées.

en: Update purchased books
fr: Mettre à jour les livres achetés

en: Update books purchased from Kobo and downloaded to the device.
fr: Mettre à jour les livres achetés chez Kobo et téléchargés sur le périphérique.

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: Update the subtitle on the device using a template.
fr: Mettre à jour le sous-titre sur l'appareil à l'aide d'un modèle.

en: Enter a template to use to set the subtitle. If the template is empty, the subtitle will be cleared.
fr: Entrez un modèle à utiliser pour définir le sous-titre. Si le modèle est vide, le sous-titre sera effacé.

en: Book stats
fr: Statistiques du livre

en: Update the book stats
fr: Mettre à jour les statistiques du livre

en: Words:
fr: Mots :

en: Enter a template to use to set the word count for the book. If the template is empty, the word count will be cleared.
fr: Entrez un modèle à utiliser pour définir le comptage de mots du livre. Si le modèle est vide, le nombre de mots sera effacé.

en: Pages:
fr: Pages :

en: Enter a template to use to set the page count for the book. If the template is empty, the page count will be cleared.
fr: Entrez un modèle à utiliser pour définir le comptage du nombre de pages du livre. Si le modèle est vide, le nombre de pages sera effacé.

en: Hours to read estimates:
fr: Heures de lecture estimées :

en: Upper estimate
fr: Estimation supérieure

en: Upper:
fr: Supérieure :

en: Enter a template to use to set the upper estimate of the time to read for the book. The estimate is in hours. If the template is empty, the time will be cleared.
fr: Entrez un modèle à utiliser pour définir l'estimation supérieure du temps de lecture pour le livre. L'estimation est exprimée en heures. Si le modèle est vide, le temps sera effacé.

en: Lower estimate
fr: Estimation inférieure

en: Lower:
fr: Inférieure :

en: Enter a template to use to set the lower estimate of the time to read for the book. The estimate is in hours. If the template is empty, the time will be cleared.
fr: Entrez un modèle à utiliser pour définir l'estimation inférieure du temps de lecture pour le livre. L'estimation est exprimée en heures. Si le modèle est vide, le temps sera effacé.

en: Edit template
fr: Editer le modèle

en: &Template editor
fr: &Editeur de modèle

en: Invalid template for {0}
fr: Modèle incorrect pour {0}

en: The template "%s" is invalid:
fr: Le modèle "%s" est invalide :

en: Communicate with the Palm Pre
fr: Communiquer avec le Palm Pre

en: Communicate with the Bq Avant
fr: Communiquer avec le Bq Avant

en: Communicate with the Sweex/Kogan/Q600/Wink
fr: Communiquer avec le Sweex/Kogan/Q600/Wink

en: Communicate with the Pandigital Novel
fr: Communiquer avec le Pandigital Novel

en: Communicate with the VelocityMicro
fr: Communiquer avec le VelocityMicro

en: Communicate with the GM2000
fr: Communiquer avec le GM2000

en: Communicate with the Acer Lumiread
fr: Communiquer avec l’Acer Lumiread

en: Communicate with the Aluratek Color
fr: Communiquer avec l'Aluratek Color

en: Communicate with the Trekstor
fr: Communiquer avec le Trekstor

en: Communicate with the EEE Reader
fr: Communiquer avec le EEE Reader

en: Communicate with the Adam tablet
fr: Communiquer avec la tablette Adam

en: Communicate with the Nextbook Reader
fr: Communiquer avec le Nextbook Reader

en: Communicate with the Moovybook Reader
fr: Communiquer avec le Moovybook Reader

en: Communicate with the COBY
fr: Communiquer avec le COBY

en: Communicate with the Ex124G
fr: Communiquer avec le Ex124G

en: Communicate with the WayteQ and SPC Dickens Readers
fr: Communiquer avec le WayteQ Reader et le SPC Dickens Reader

en: Communicate with the Woxter Scriba reader
fr: Communiquer avec la liseuse Woxter Scriba

en: Communicate with the PocketBook Touch Lux 2 and Inkpad X readers
fr: Communiquer avec les lecteurs PocketBook Touch Lux 2 et Inkpad X

en: Communicate with the SONY DPT-S1
fr: Communiquer avec le SONY DPT-S1

en: Communicate with the Bq Cervantes
fr: Communiquer avec le Bq Cervantes

en: MTP device
fr: Périphérique MTP

en: Communicate with MTP devices
fr: Communiquer avec les périphériques MTP

en: Get device information...
fr: Obtenir les informations du périphérique...

en: Listing files, this can take a while
fr: Listage des fichiers, ceci peut prendre un certain temps

en: Reading e-book metadata
fr: Lecture des métadonnées du livre numérique

en: Reading metadata from %s
fr: Lecture des métadonnées depuis %s

en: Updating metadata cache on device
fr: Mise à jour du cache des métadonnées sur le périphérique

en: Finished reading metadata from device
fr: Lecture des métadonnées du périphérique terminée

en: Transferring books to device...
fr: Transfert des livres vers le périphérique…

en: Transferred %s to device
fr: %s transféré au périphérique

en: Transfer to device finished...
fr: Transfert vers le périphérique terminé...

en: Added %s
fr: %s ajouté(e)

en: Adding complete
fr: Ajout terminé

en: Deleting books from device...
fr: Suppression des livres du périphérique...

en: Deleted %s
fr: %s supprimé

en: All books deleted
fr: Tous les livres ont été supprimés

en: Removing books from metadata
fr: Suppression des livres des métadonnées

en: Removed %s
fr: %s supprimé

en: All books removed
fr: Tous les livres ont été supprimés

en: Unnamed device
fr: Périphérique sans nom

en: The device {0} is not allowing connections. Unlock the screen on the {0}, tap "Allow" on any connection popup message you see, then either wait a minute or restart calibre. You might also have to change the mode of the USB connection on the {0} to "Media Transfer mode (MTP)" or similar.
fr: Le périphérique {0} n'accepte pas les connections. Déverrouillez l'écran sur {0}, tapotez "Autoriser" sur tout message de connexion que vous voyez, ensuite attendez une minute ou redémarrer calibre. Vous pouvez aussi  avoir à changer le mode de la connexion USB sur {0} vers "Media Transfer Protocol (MTP)" ou similaire.

en: Unknown MTP device
fr: Périphérique MTP inconnu

en: Found object: %s
fr: Objet trouvé : %s

en: MTP devices are not supported on Windows XP
fr: Les périphériques MTP ne sont pas supportés par Windows XP

en: The Windows Portable Devices service is not available on your computer. You may need to install Windows Media Player 11 or newer and/or restart your computer
fr: Le service de périphériques portables Windows (WPD) n'est pas disponible sur votre ordinateur. Il peut être nécessaire d'installer Windows Media Player 11 ou plus récent et/ou de redémarrer votre ordinateur.

en: Communicate with the Nokia 770 Internet Tablet.
fr: Communiquer avec la tablette Nokia 770

en: Communicate with the Nokia N800/N810/N900/N950/N9 Maemo/MeeGo devices.
fr: Communiquer avec Nokia N800/N810/N900/N950/N9 Maemo/MeeGo

en: Communicate with the Nokia E71X
fr: Communiquer avec le Nokia E71X

en: Communicate with the Nokia E52
fr: Communiquer avec le Nokia E52

en: Communicate with the Nook e-book reader.
fr: Communiquer avec la liseuse de livre numérique Nook.

en: Communicate with the Nook Color, TSR, Glowlight and Tablet e-book readers.
fr: Communiquer avec les liseuses de livre numérique Nook Color,  TSR, Glowlight et Tablet eBook.

en: Communicate with the Nuut2 e-book reader.
fr: Communiquer avec la liseuse de livre numérique Nuut2.

en: Communicate with the Paladin readers
fr: Communiquer avec les liseuses Paladin

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device. Possibilities include:
fr: Liste de métadonnées séparées par des virgules, transformées en collections dans le périphérique. Les possibilités sont les suivantes :

en: Communicate with Sony e-book readers older than the PRST1.
fr: Communiquer avec les liseuses Sony antérieures à la PRST1.

en: Comments have been removed as the SONY reader chokes on them
fr: Les commentaires ont été supprimés dans la mesure où la liseuse SONY bloque sur ceux-ci

en: All by title
fr: Tous par titre

en: All by author
fr: Tous par auteur

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device. Possibilities include: %(coll)s. Two special collections are available: %(abt)s:%(abtv)s and %(aba)s:%(abav)s. Add these values to the list to enable them. The collections will be given the name provided after the ":" character.
fr: Liste de métadonnées séparées par des virgules à transformer en collections sur le périphérique. Les possibilités sont les suivantes : %(coll)s. Deux collections spéciales sont disponibles : %(abt)s:%(abtv)s et %(aba)s:%(abav)s. Ajoutez ces valeurs à la liste pour les activer. Les collections seront nommées d'après le nom spécifié juste après le caractère ":"

en: Upload separate cover thumbnails for books (newer readers)
fr: Télécharger des couvertures distinctes pour les livres (nouvelles liseuses)

en: Normally, the SONY readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you are sending DRMed books in which you cannot change the cover. WARNING: This option should only be used with newer SONY readers: 350, 650, 950 and newer.
fr: Normalement, les liseuses SONY récupèrent l’image de couverture à partir du fichier de livre numérique lui-même. Avec cette option, calibre enverra une image de couverture distincte au lecteur. Cette option est utile si vous envoyez des livres protégés par des DRM dont vous ne pouvez pas changer la couverture. AVERTISSEMENT : Cette option ne doit être utilisée qu’avec les liseuses SONY : 350, 650, 950 et plus récentes.

en: Refresh separate covers when using automatic management (newer readers)
fr: Rafraîchir les couvertures séparées quand la gestion automatique est utilisée (liseuses récentes)

en: Set this option to have separate book covers uploaded every time you connect your device. Unset this option if you have so many books on the reader that performance is unacceptable.
fr: Régler cette option pour avoir les couvertures de livres distinctes téléchargées chaque fois que vous connectez votre périphérique. Désactivez cette option si vous avez tellement de livres sur le lecteur que la performance est inacceptable.

en: Preserve cover aspect ratio when building thumbnails
fr: Conserver les proportions de la couverture lors de la génération des vignettes

en: Set this option if you want the cover thumbnails to have the same aspect ratio (width to height) as the cover. Unset it if you want the thumbnail to be the maximum size, ignoring aspect ratio.
fr: Activer cette option si vous souhaitez que les vignettes des couvertures conservent les mêmes proportions (rapport hauteur par largeur) que la couverture. Désactivez cette option si vous voulez que la vignette soit de taille maximale, en ignorant les proportions.

en: Search for books in all folders
fr: Rechercher les livres dans tous les dossiers

en: Setting this option tells calibre to look for books in all folders on the device and its cards. This permits calibre to find books put on the device by other software and by wireless download.
fr: Paramétrer cette option indiquera à calibre de rechercher les livres dans tous les dossiers du périphérique et sur ses cartes. Cela permet à calibre de trouver des livres chargés dans le périphérique par d’autres logiciels et par téléchargement sans fil.

en: Unnamed
fr: Sans nom

en: Communicate with the PRST1 and newer SONY e-book readers
fr: Communiquer avec le PRS-T1 et les nouvelles liseuses SONY

en: Upload separate cover thumbnails for books
fr: Télécharger des vignettes de couverture distinctes pour les livres

en: Normally, the SONY readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you are sending DRMed books in which you cannot change the cover.
fr: Normalement, les liseuses SONY récupèrent l’image de couverture à partir du fichier de livre numérique. Avec cette option, calibre envoie une image de couverture séparée au lecteur, ce qui est utile si vous envoyez des livres protégés par GDN (DRM) pour lesquels vous ne pouvez pas modifier la couverture.

en: Refresh separate covers when using automatic management
fr: Rafraîchir les couvertures séparées lorsque la gestion automatique est activée

en: Use SONY Author Format (First Author Only)
fr: Utiliser le Format Auteur SONY (Premier Auteur Seulement)

en: Set this option if you want the author on the Sony to appear the same way the T1 sets it. This means it will only show the first author for books with multiple authors. Leave this disabled if you use Metadata plugboards.
fr: Régler cette option si vous souhaitez que l’auteur apparaisse sur le Sony sous le format utilisé nativement par le T1 . Cela signifie qu’il va seulement afficher le premier auteur pour les livres avec plusieurs auteurs. Laissez cette option désactivée si vous utilisez le Tableau de connexions des métadonnées.

en: Wireless device
fr: Périphérique sans fil

en: Communicate with Smart Device apps
fr: Communiquer avec les applications Smart Device

en: All by something
fr: Tous par quelque chose

en: Enable connections at startup
fr: Activer les connexions au démarrage

en: Check this box to allow connections when calibre starts
fr: Cocher cette case pour autoriser les connexions au démarrage de calibre

en: Security password
fr: Mot de passe de sécurité

en: Enter a password that the device app must use to connect to calibre
fr: Entrer un mot de passe que l'application du périphérique doit utiliser pour se connecter à calibre

en: Use fixed network port
fr: Utiliser un port réseau statique

en: If checked, use the port number in the "Port" box, otherwise the driver will pick a random port
fr: Si cochée, le numéro de port dans la case "Port" sera utilisé, sinon le pilote choisira un port aléatoirement

en: Port number:
fr: Numéro de port:

en: Enter the port number the driver is to use if the "fixed port" box is checked
fr: Entrer le numéro du port utilisé par le pilote si la case "port statique" est cochée

en: Print extra debug information
fr: Imprimer des informations de débogage supplémentaires

en: Check this box if requested when reporting problems
fr: Cocher cette case si demandé lorsque vous rapportez des problèmes

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device.
fr: Liste de métadonnées, séparées par des virgules, transformées en collections dans le périphérique.

en: Possibilities include: series, tags, authors, etc. Three special collections are available: %(abt)s:%(abtv)s, %(aba)s:%(abav)s, and %(abs)s:%(absv)s. Add  these values to the list to enable them. The collections will be given the name provided after the ":" character.
fr: Possibilités prévues: séries, étiquettes, auteurs, etc. Trois collections spéciales sont disponibles: %(abt)s:%(abtv)s, %(aba)s:%(abav)s, et %(abs)s:%(absv)s. Ajoutez ces valeurs à la liste pour les activer. Les collections auront pour nom  la valeur se trouvant après le caractère ":".

en: Enable the no-activity timeout
fr: Activer le délai d'inactivité

en: If this box is checked, calibre will automatically disconnect if a connected device does nothing for %d minutes. Unchecking this  box disables this timeout, so calibre will never automatically disconnect.
fr: Si la case est cochée, calibre se déconnectera automatiquement du périphérique s'il n'a rien fait pendant %d minutes. calibre ne déconnectera jamais le périphérique automatiquement si vous décocher cette case et désactivez le délai.

en: Use this IP address
fr: Utiliser cette adresse IP

en: Use this option if you want to force the driver to listen on a particular IP address. The driver will listen only on the entered address, and this address will be the one advertised over mDNS (BonJour).
fr: Utilisez cette option si vous souhaitez forcer le pilote à écouter sur une adresse IP particulière. Le pilote écoutera seulement sur l'adresse entrée, et cette adresse sera celle qui sera publiée par mDNS (bonjour)

en: Replace books with same calibre ID
fr: Remplacer les livres avec le même ID calibre

en: Use this option to overwrite a book on the device if that book has the same calibre identifier as the book being sent. The file name of the book will not change even if the save template produces a different result. Using this option in most cases prevents having multiple copies of a book on the device.
fr: Utilisez cette option pour écraser un livre sur le périphérique si ce livre a le même identifiant calibre que le livre envoyé. Le nom de fichier du livre ne changera pas, même si le modèle de sauvegarde produit un résultat différent. L'usage de cette option évite dans la plupart des cas d'avoir des copies multiples de livres sur un périphérique.

en: Cover thumbnail compression quality
fr: Qualité de compression de la vignette de couverture

en: Use this option to control the size and quality of the cover file sent to the device. It must be between 50 and 99. The larger the number the higher quality the cover, but also the larger the file. For example, changing this from 70 to 90 results in a much better cover that is approximately 2.5 times as big. To see the changes you must force calibre to resend metadata to the device, either by changing the metadata for the book (updating the last modification time) or resending the book itself.
fr: Utiliser cette option pour contrôler la taille et la qualité des couvertures envoyées vers le périphérique. Elle doit être entre 50 et 99. Un nombre haut correspond à une meilleure qualité, mais aussi à un fichier plus lourd. Pat exemple, changer de 70 à 90 donnera une meilleure couverture 2,5 fois plus grande. Pour voir la différence sur votre lecteur, vous devez forcer calibre à lui ré-envoyer les métadonnées, soit en mettant à jour les métadonnées du lecteur, soit en ré-envoyant le livre lui-même.

en: Use metadata cache
fr: Employez le cache des métadonnées

en: Setting this option allows calibre to keep a copy of metadata on the device, speeding up device connections. Unsetting this option disables keeping the copy, forcing the device to send metadata to calibre on every connect. Unset this option if you think that the cache might not be operating correctly.
fr: Paramétrer cette option permet à calibre de garder une copie des métadonnées sur le périphérique, accélérant ainsi les connexions aux périphériques. Dés-enclencher cette option désactive la garde de la copie, forçant le périphérique à envoyer des métadonnées à calibre à chaque connexion. Supprimez cette option si vous pensez que le cache ne pourrait pas fonctionner correctement.

en: Additional file extensions to send to the device
fr: Extensions de fichier supplémentaires à envoyer au périphérique

en: This is a comma-separated list of format file extensions you want to be able to send to the device. For example, you might have audio books in your library with the extension "m4b" that you want to listen to on your device. Don't worry about the "extra enabled extensions" warning.
fr: C'est une liste séparée par des virgules des extensions de format de fichier que vous voulez envoyer vers le périphérique. Par exemple, vous pourriez avoir des audio livres dans votre bibliothèque avec l'extension "m4b" que vous voulez écouter sur votre périphérique. Ne vous inquiétez pas du message d'alerte "extensions supplémentaires activées".

en: Ignore device free space
fr: Ignorer l'espace libre du périphérique

en: Check this box to ignore the amount of free space reported by your devices. This might be needed if you store books on an SD card and the device doesn't have much free main memory.
fr: Cochez cette case pour ignorer la quantité d'espace libre signalée par vos périphériques. Cela peut être nécessaire si vous stockez des livres sur une carte SD et que l'appareil n'a pas beaucoup d'espace libre en mémoire principale.

en: Too many connection attempts from %s
fr: Trop de tentatives de connexion depuis %s

en: The app on your device is too old and is no longer supported. Update it to a newer version.
fr: L'application de votre périphérique est trop vieille et n'est plus prise en charge. Mettez la à jour à  une version plus récente.

en: You have book formats in your library with dates in the future. See calibre for details
fr: Vous avez des formats de livre dans votre bibliothèque avec des dates dans le futur. Voir calibre pour les détails

en: The read sync column %s is not in calibre's library
fr: La colonne de synchronisation de lecture %s n'est pas dans la bibliothèque calibre

en: The read sync column %s is not a Yes/No column
fr: La colonne de synchronisation de lecture %s n'est pas une colonne Oui/Non

en: The read date sync column %s is not in calibre's library
fr: La colonne de synchronisation de date %s lue n'est pas dans la bibliothèque calibre

en: The read date sync column %s is not a date column
fr: La colonne de synchronisation de la date de lecture %s n'est pas une colonne date

en: Bad compression quality setting. It must be a number between 50 and 99. Forced to be %d.
fr: Mauvais paramètre de qualité de compression. Celui-ci doit être un nombre entre 50 et 99. Forcé à %d.

en: Invalid port in options: %s
fr: Port invalide dans les options : %s

en: Failed to connect to port %d. Try a different value.
fr: Échec de connexion au port %d. Essayez une valeur différente.

en: Failed to allocate a random port
fr: Echec d'attribution d'un port aléatoire

en: Communicate with the Samsung SNE e-book reader.
fr: Communiquer avec la liseuse de livre numérique Samsung SNE.

en: Communicate with the Teclast K3/K5 reader.
fr: Communiquer avec la liseuse Teclast K3/K5

en: Communicate with the Newsmy reader.
fr: Communiquer avec la liseuse Newsmy.

en: Communicate with the Archos reader.
fr: Communiquer avec la liseuse Archos.

en: Communicate with the Pico reader.
fr: Communiquer avec la liseuse Pico.

en: Communicate with the iPapyrus reader.
fr: Communiquer avec la liseuse iPapyrus

en: Communicate with the Sovos reader.
fr: Communiquer avec la liseuse Sovos.

en: Communicate with the Sunstech EB700 reader.
fr: Communiquer avec la liseuse Sunstech EB700

en: Communicate with the Stash W950 reader.
fr: Communiquer avec la liseuse Stash W950.

en: Communicate with the Wexler reader.
fr: Communiquer avec la liseuse Wexler.

en: Unable to detect any disk drives for the device: %s. Try rebooting
fr: Impossible de détecter un lecteurs de disques pour le périphérique : %s. Essayer de redémarrer

en: Unable to detect the %s mount point. Try rebooting.
fr: Incapable de détecter le point de montage %s. Essayez de redémarrer.

en: Unable to detect the %s disk drive.
fr: Incapable de détecter le lecteur de disque %s.

en: Unable to detect the %s disk drive. Either the device has already been ejected, or your kernel is exporting a deprecated version of SYSFS.
fr: Incapable de détecter le lecteur de disque %s. Soit votre périphérique a déjà été éjecté, soit votre noyau exporte une version obsolète de SYSFS.

en: Unable to mount main memory (Error code: %d)
fr: Incapable d'accéder à la mémoire principale (Code d’erreur : %d)

en: The main memory of %s is read only. This usually happens because of file system errors.
fr: La mémoire principale de %s est en lecture seule. Ceci est habituellement dû à des erreurs du système de fichiers.

en: Unable to mount the device
fr: Incapable d'accéder au périphérique

en: Configure device
fr: Configurer le périphérique

en: settings for device drivers
fr: paramètres pour les pilotes de périphériques

en: Ordered list of formats the device will accept
fr: Liste triée des formats acceptés par le périphérique

en: Place files in sub-folders if the device supports them
fr: Placer les fichiers dans des sous-dossiers si le périphérique les prend en charge

en: Read metadata from files on device
fr: Lire les métadonnées à partir des fichiers dans le périphérique

en: Use author sort instead of author
fr: Utiliser tri par auteur au lieu de auteur

en: Template to control how books are saved
fr: Modèle pour contrôler comment les livres sont sauvegardés

en: Extra customization
fr: Personnalisation supplémentaire

en: Communicate with an e-book reader.
fr: Communiquer avec une liseuse de livre numérique.

en: Failed to access files in the main memory of your device. You should contact the device manufacturer for support. Common fixes are: try a different USB cable/USB port on your computer. If you device has a "Reset to factory defaults" type of setting somewhere, use it. Underlying error: %s
fr: Impossible d’accéder à la mémoire principale de votre périphérique. Vous devez contacter le fabricant du matériel pour obtenir une prise en charge. Les solutions courantes sont : essayer un autre câble USB ou un autre port USB de votre ordinateur. Si votre périphérique a un réglage du type « Restaurer les paramètres d’origine », utilisez-le. Erreur rencontréev: %s

en: Permission was denied by macOS trying to access files in the main memory of your device. You will need to grant permission explicitly by looking under System Preferences > Security and Privacy > Privacy > Files and Folders. Underlying error: %s
fr: L'autorisation a été refusée par macOS qui essayait d'accéder aux fichiers de la mémoire principale de votre appareil. Vous devez accorder l'autorisation explicitement en regardant dans Préférences système > Sécurité et confidentialité > Confidentialité > Fichiers et dossiers. Erreur sous-jacente : %s

en: Failed to access files on the SD card in your device. This can happen for many reasons. The SD card may be corrupted, it may be too large for your device, it may be write-protected, etc. Try a different SD card, or reformat your SD card using the FAT32 filesystem. Also make sure there are not too many files in the root of your SD card. Underlying error: %s
fr: Impossible d’accéder aux fichiers de la carte SD de votre périphérique. Il peut y avoir plusieurs raisons. La carte SD peut être corrompue, peut-être trop grande pour votre périphérique, peut-être protégée en écriture, etc. Essayer une autre carte SD ou formater votre carte en utilisant le système de fichiers FAT32. Vérifier aussi qu’il n’y a pas trop de fichiers à la racine de votre carte SD. Erreur survenue : %s

en: Sending metadata to device...
fr: Envoi des métadonnées vers le périphérique…

en: USB Vendor ID (in hex)
fr: ID du vendeur de l’USB (en hexadécimal)

en: Get this ID using Preferences -> Misc -> Get information to set up the user-defined device
fr: Obtenir l’ID en utilisant Préférences ▸ Divers ▸ Obtenir l’information pour configurer le périphérique défini par l’utilisateur

en: USB Product ID (in hex)
fr: ID Produit USB (en hexa)

en: USB Revision ID (in hex)
fr: ID Révision USB (en hexa)

en: Unused (leave blank)
fr: Inutilisé (laissez vide)

en: This field is no longer used, leave it blank.
fr: Ce champ n'est plus utilisé, laissez-le vide.

en: Main memory folder
fr: Dossier d'enregistrement principale

en: Enter the folder where the books are to be stored. This folder is prepended to any send_to_device template
fr: Entrer le dossier où les livres doivent être stockés. Ce dossier est ajouté à tout modèle de sauvegarde défini par ailleurs

en: Check this box if the device's main memory is being seen as card a and the card is being seen as main memory
fr: Cocher cette case si la mémoire principale du périphérique est vue comme la carte A et la carte comme mémoire principale

en: The reader has no storage card %s. You may have changed the default send to device action. Right click on the "Send to device" button and reset the default action to be "Send to main memory".
fr: Le lecteur n'a pas de carte de stockage %s. Vous avez peut-être modifié l'action par défaut  d'envoi vers le périphérique. Faites un clic droit sur le bouton "Envoyer vers le périphérique" et réinitialisez l'action par défaut à "Envoyer vers la mémoire principale".

en: Selected slot: %s is not supported.
fr: La fente sélectionnée : %s n’est pas prise en charge.

en: There is insufficient free space in main memory
fr: Il y a espace libre insuffisant dans la mémoire principale

en: There is insufficient free space on the storage card
fr: Il y a espace libre insuffisant sur la carte mémoire

en: Rendered %s
fr: Rendu de %s

en: Failed %s
fr: Échec de %s

en: Failed to process comic: 
    
    %s
fr: Le traitement de la bande dessinée a échoué : 
    
    %s

en: Could not find an e-book inside the archive
fr: Impossible de trouver un livre numérique dans l’archive

en: input_file output_file [options]
    
    Convert an e-book from one format to another.
    
    input_file is the input and output_file is the output. Both must be specified as the first two arguments to the command.
    
    The output e-book format is guessed from the file extension of output_file. output_file can also be of the special format .EXT where EXT is the output file extension. In this case, the name of the output file is derived from the name of the input file. Note that the filenames must not start with a hyphen. Finally, if output_file has no extension, then it is treated as a folder and an "open e-book" (OEB) consisting of HTML files is written to that folder. These files are the files that would normally have been passed to the output plugin.
    
    After specifying the input and output file you can customize the conversion by specifying various options. The available options depend on the input and output file types. To get help on them specify the input and output file and then use the -h option.
    
    For full documentation of the conversion system see
fr: input_file output_file [options]
    
    Convertir un livre numérique d'un format à un autre.
    
    input_file est l'entrée output_file est la sortie. Chacun des deux doit être spécifié comme premiers arguments de la commande.
    
    Le format de livre numérique de sortie est défini par l'extension du fichier output_file. output_file peut également être un format spécial .EXT où EXT est l'extension du fichier de sortie. Dans ce cas, le nom du fichier de sortie est dérivé du nom du fichier d'entrée. Notez que les noms de fichier ne doivent pas commencer par un trait d'union. Pour finir, si output_file n'a pas d'extension, il est traité comme un dossier et un «open e-book » (OEB) se composant des fichiers HTML est écrit dans ce dossier. Ces fichiers sont les fichiers qui auraient été normalement traité par l'extension de sortie.
     
    Après avoir spécifié le fichier d'entrée et de sortie vous pouvez adapter la conversion en spécifiant diverses options. Les options disponibles dépendent des types de fichier d'entrée et de sortie. Pour obtenir de l'aide sur celles-ci, spécifiez le fichier d'entrée et de sortie et puis employez l'option -h.
    
    Pour la documentation complète du système de conversion voir

en: Path to a file containing rules to transform the CSS styles in this book. The easiest way to create such a file is to use the wizard for creating rules in the calibre GUI. Access it in the "Look & feel->Transform styles" section of the conversion dialog. Once you create the rules, you can use the "Export" button to save them to a file.
fr: Chemin vers un fichier contenant les règles pour transformer les styles CSS dans ce livre. La manière la plus facile de créer un tel fichier est d'utiliser l'assistant pour la création de règles dans l'interface graphique utilisateur de calibre. Accédez-y dans la section de la boite de dialogue conversion sous "Apparence->Transformer les styles". Une fois fois que vous avez créé les règles, vous pouvez utiliser le bouton Exporter pour les sauvegarder en un fichier.

en: Path to a file containing rules to transform the HTML in this book. The easiest way to create such a file is to use the wizard for creating rules in the calibre GUI. Access it in the "Look & feel->Transform HTML" section of the conversion dialog. Once you create the rules, you can use the "Export" button to save them to a file.
fr: Chemin vers un fichier contenant les règles pour transformer du HTML dans ce livre. La manière la plus facile de créer un tel fichier est d'utiliser l'assistant pour la création de règles dans l'interface graphique utilisateur de calibre. Accédez-y dans la section de la boite de dialogue conversion sous "Apparence->Transformer du HTML". Une fois fois que vous avez créé les règles, vous pouvez utiliser le bouton "Exporter" pour les sauvegarder en un fichier.

en: Recipe specific options. Syntax is option_name:value. For example: {example}. Can be specified multiple times to set different options. To see a list of all available options for a recipe, use {list}.
fr: Options spécifiques à la recette. La syntaxe est la suivante : option_name:value. Par exemple : {example}. Peut être spécifié plusieurs fois pour définir différentes options. Pour obtenir une liste de toutes les options disponibles pour une recette, utilisez {list}.

en: INPUT OPTIONS
fr: OPTIONS D'ENTRÉE

en: OUTPUT OPTIONS
fr: OPTIONS DE SORTIE

en: Options to control the processing of the input %s file
fr: Options pour contrôler le traitement du fichier d’entrée %s

en: Options to control the processing of the output %s
fr: Options pour contrôler le traitement de la sortie %s

en: LOOK AND FEEL
fr: ASPECT ET COMPORTEMENT

en: Options to control the look and feel of the output
fr: Options pour contrôler l’apparence de la sortie

en: HEURISTIC PROCESSING
fr: TRAITEMENT HEURISTIQUE

en: Modify the document text and structure using common patterns. Disabled by default. Use %(en)s to enable.  Individual actions can be disabled with the %(dis)s options.
fr: Modifier le texte et la structure du document selon le modèle courant. Désactivé par défaut. Utiliser %(en)s pour l’activer. Les actions individuelles peuvent être désactivées avec les options %(dis)s.

en: SEARCH AND REPLACE
fr: RECHERCHER ET REMPLACER

en: Modify the document text and structure using user defined patterns.
fr: Modifier le texte et la structure du document en utilisant des modèles définis par l’utilisateur.

en: STRUCTURE DETECTION
fr: DÉTECTION DE LA STRUCTURE

en: Control auto-detection of document structure.
fr: Contrôle de l’auto-détection de la structure du document.

en: TABLE OF CONTENTS
fr: TABLE DES MATIERES

en: Control the automatic generation of a Table of Contents. By default, if the source file has a Table of Contents, it will be used in preference to the automatically generated one.
fr: Contrôle la génération automatique de la Table des Matières. Par défaut, si le fichier source a une Table des Matières, elle sera utilisée de préférence par rapport à celle qui est générée automatiquement.

en: METADATA
fr: METADONNEES

en: Options to set metadata in the output
fr: Options pour indiquer les métadonnées en sortie

en: DEBUG
fr: DÉBOGAGE

en: Options to help with debugging the conversion
fr: Options pour aider au débogage de la conversion

en: List builtin recipe names. You can create an e-book from a builtin recipe like this: ebook-convert "Recipe Name.recipe" output.epub
fr: Liste les noms des recettes intégrées. Vous pouvez créer un livre numérique depuis une recette intégrée de la manière suivante : ebook-convert "Nom Recette.recipe" sortie.epub

en: Output saved to
fr: Sortie sauvegardée vers

en: The options and default values for the options change depending on both the
    input and output formats, so you should always check with::
    
        %s
    
    Below are the options that are common to all conversion, followed by the
    options specific to every input and output format.
fr: Les options et les valeurs par défaut pour les options changent selon les
    formats d'entrée et de sortie, aussi vous devriez toujours vérifier avec ::
    
        %s
    
    Ci-dessous se trouvent les options communes à toutes les conversions, suivies par les
    options spécifiques à tous les formats d'entrée et de sortie.

en: Convert AZW4 to HTML
fr: Convertir AZW4 en HTML

en: Convert CHM files to OEB
fr: Convertir les fichiers CHM en OEB

en: Optimize comic files (.cbz, .cbr, .cb7, .cbc) for viewing on portable devices
fr: Optimiser les fichiers de bande dessinée (.cbz, .cbr, .cb7, .cbc) pour le visionnage sur des périphériques portables

en: Reduce the number of colors used in the image. This works only if you choose the PNG output format. It is useful to reduce file sizes. Set to zero to turn off. Maximum value is 256. It is off by default.
fr: Réduit le nombre de couleurs utilisées dans une image. Ceci fonctionne uniquement si vous choisissez le format PNG en sortie. Ceci est utile pour réduire la taille des fichiers. Paramétrer à zéro pour désactiver. La valeur maximale est 256. Par défaut la fonction est désactivée.

en: Disable normalize (improve contrast) color range for pictures. Default: False
fr: Désactiver la normalisation (améliorer le contraste) de la gamme de couleurs pour les images. Par défaut : False

en: Maintain picture aspect ratio. Default is to fill the screen.
fr: Maintient les proportions de l’image. Par défaut : plein écran.

en: Disable sharpening.
fr: Désactiver l’effet d’accentuation.

en: Disable trimming of comic pages. For some comics, trimming might remove content as well as borders.
fr: Désactive le découpage des pages de BD. Pour certaines BD, le découpage peut supprimer le contenu aussi bien que les bordures.

en: Don't split landscape images into two portrait images
fr: Ne pas diviser les images au format paysage en deux images au format portrait

en: Keep aspect ratio and scale image using screen height as image width for viewing in landscape mode.
fr: Garde les proportions de l’image et la redimensionne en utilisant la hauteur de l’écran comme largeur d’image pour une visualisation en mode paysage.

en: Used for right-to-left publications like manga. Causes landscape pages to be split into portrait pages from right to left.
fr: Utilisé pour les publications affichées de droite à gauche comme les mangas. Entraîne une division des pages au format pages en paysage au format pages en portrait affichées de droite à gauche.

en: Enable Despeckle. Reduces speckle noise. May greatly increase processing time.
fr: Autoriser le flou. Réduit le bruit. Peut augmenter sensiblement les durées d’exécution.

en: Don't sort the files found in the comic alphabetically by name. Instead use the order they were added to the comic.
fr: Ne pas trier les fichiers trouvés dans la bande-dessinée par nom et dans l’ordre alphabétique. Utiliser plutôt l’ordre dans lequel ils ont été ajoutés dans la bande dessinée.

en: The format that images in the created e-book are converted to. You can experiment to see which format gives you optimal size and look on your device.
fr: Format dans lequel les images du livre numérique créé seront converties. Vous pouvez tester pour voir quel format vous donne une taille et un rendu optimal sur votre périphérique.

en: Apply no processing to the image
fr: N’applique aucun traitement sur l’image

en: Do not convert the image to grayscale (black and white)
fr: Ne pas convertir les images en niveaux de gris (noir et blanc)

en: Specify the image size as width x height pixels, for example: 123x321. Normally, an image size is automatically calculated from the output profile, this option overrides it.
fr: Spécifier la taille de l'image en pixels de largeur x hauteur, par exemple : 123x321. Normalement, la taille de l'image est automatiquement calculée à partir du profil de sortie, cette option la remplace.

en: When converting a CBC do not add links to each page to the TOC. Note this only applies if the TOC has more than one section
fr: Lors de la conversion d’un CBC n’ajoute pas de liens pour chaque page à la Table des Matières. Notez que ceci ne s’applique que si la Table des Matières comporte plus d’une section

en: Convert OCR-ed DJVU files (.djvu) to HTML
fr: Convertir des fichiers DJVU (.djvu) en HTML par reconnaissance optique de caractères

en: Convert DOCX files (.docx and .docm) to HTML
fr: Convertir les fichiers DOCX  (.docx et .docm) en HTML

en: Normally, if a large image is present at the start of the document that looks like a cover, it will be removed from the document and used as the cover for created e-book. This option turns off that behavior.
fr: Normalement, si une grande image est présente en début de document qui ressemble à une couverture, elle sera supprimée du document et utilisé comme couverture pour le livre numérique créé. Cette option désactive ce comportement.

en: Do not insert a page break after every endnote.
fr: N’insère pas de saut de page après chaque note de fin.

en: Render superscripts and subscripts so that they do not affect the line height
fr: Rendu des exposants et des indices de manière à ne pas affecter la hauteur de ligne

en: The size of the page. Default is letter. Choices are %s
fr: La taille de la page. Par défaut est letter. Les choix sont %s

en: Custom size of the document. Use the form width x height, for example: `123x321` to specify the width and height (in pts). This overrides any specified page-size.
fr: Taille de document personnalisée. Utiliser le format largeur x hauteur, par ex. `123x321` pour spécifier la largeur et la hauteur (en pts). Toute taille de papier spécifiée sera remplacée par celle-ci.

en: Do not insert the book cover as an image at the start of the document. If you use this option, the book cover will be discarded.
fr: N'insère pas de couverture de livre comme une image au début du document. Si vous utilisez cette option, la couverture du livre sera rejetée.

en: Preserve the aspect ratio of the cover image instead of stretching it out to cover the entire page.
fr: Conserver le ratio d'aspect de l'image de couverture au lieu de l’étirer pour remplir entièrement la première page.

en: Do not insert the table of contents as a page at the start of the document.
fr: N'insère pas de table des matières comme une page en début de document.

en: Extract the contents of the generated %s file to the specified folder. The contents of the folder are first deleted, so be careful.
fr: Extrait le contenu du fichier %s généré vers le dossier spécifié. Le contenu du dossier sera d’abord effacé, donc faites attention.

en: The size of the left page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common left page margin setting.
fr: La taille de la marge de gauche de la page, en pts. Par défaut 72pt. Outrepasse Le paramétrage habituel de la marge gauche de la page.

en: The size of the top page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common top page margin setting, unless set to zero.
fr: La taille de la marge haute de la page, en pts. Par défaut 72pt. Outrepasse Le paramétrage habituel de la marge haute de la page. à moins que paramétré à zéro.

en: The size of the right page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common right page margin setting, unless set to zero.
fr: La taille de la marge droite de la page, en pts. Par défaut 72pt. Outrepasse Le paramétrage habituel de la marge droite de la page. à moins que paramétré à zéro.

en: The size of the bottom page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common bottom page margin setting, unless set to zero.
fr: La taille de la marge basse de la page, en pts. Par défaut 72pt. Outrepasse Le paramétrage habituel de la marge basse de la page. à moins que paramétré à zéro.

en: Convert EPUB files (.epub) to HTML
fr: Convertir les fichiers EPUB (.epub) en HTML

en: Cover image
fr: Image de couverture

en: Cover page
fr: Page de couverture

en: The file {} is locked with DRM. It cannot be viewed
fr: Le fichier {} est bloqué par une protection DRM (Gestion Numérique des Droits). Il ne peut pas être visionné.

en: The file {} is locked with DRM. It cannot be converted
fr: Le fichier {} est bloqué par une protection DRM (Gestion Numérique des Droits). Il ne peut pas être convertit.

en: Turn off splitting at page breaks. Normally, input files are automatically split at every page break into two files. This gives an output e-book that can be parsed faster and with less resources. However, splitting is slow and if your source file contains a very large number of page breaks, you should turn off splitting on page breaks.
fr: Désactiver le sectionnement aux sauts de page. En temps normal, le fichier d’entrée est sectionné à chaque saut de page pour former deux fichiers; vous bénéficiez ainsi d'un livre numérique susceptible d’être analysé plus rapidement et avec moins de ressources. Toutefois, sectionner les fichiers est un processus lent, donc il est recommandé de désactiver le sectionnement si le fichier d’entrée contient de nombreux sauts de page.

en: Extract the contents of the generated book to the specified folder. The contents of the folder are first deleted, so be careful.
fr: Extrait le contenu du livre {} généré vers le dossier spécifié. Le contenu du dossier sera d’abord effacé, donc faites attention.

en: The maximum image size (width x height). A value of {0} means use the screen size from the output profile. A value of {1} means no maximum size is specified. For example, a value of {2} will cause all images to be resized so that their width is no more than {3} pixels and their height is no more than {4} pixels. Note that this only affects the size of the actual image files themselves. Any given image may be rendered at a different size depending on the styling applied to it in the document.
fr: Taille maximale de l'image (largeur x hauteur). Une valeur de {0} signifie que sera utilisé la taille d'écran du profil de sortie. Une valeur de {1} signifie qu'aucune taille maximale n'est spécifiée. Par exemple, une valeur de {2} entraînera le redimensionnement de toutes les images de manière à ce que leur largeur ne dépasse pas {3} pixels et leur hauteur {4} pixels. Notez que cela n'affecte que la taille des fichiers d'image eux-mêmes. Une image donnée peut être rendue à une taille différente en fonction du style qui lui est appliqué dans le document.

en: Split all HTML files larger than this size (in KB). This is necessary as most EPUB readers cannot handle large file sizes. The default of %defaultKB is the size required for Adobe Digital Editions. Set to 0 to disable size based splitting.
fr: Diviser tous les fichiers HTML plus grand que cette taille (en Ko). Ceci est nécessaire car la plupart des lecteurs EPUB ne prennent pas en charge des fichiers de grande taille. Par défaut %default Ko est la taille requise par Adobe Digital Editions. Paramétrer à 0 pour désactiver la division basée sur la taille.

en: Normally, if the input file has no cover and you don't specify one, a default cover is generated with the title, authors, etc. This option disables the generation of this cover.
fr: Normalement, si le fichier d’entrée n’a pas de couverture et que vous n’en avez pas spécifié une, une couverture par défaut est générée avec le titre, les auteurs, etc. Cette option désactive la génération de cette couverture.

en: Do not use SVG for the book cover. Use this option if your EPUB is going to be used on a device that does not support SVG, like the iPhone or the JetBook Lite. Without this option, such devices will display the cover as a blank page.
fr: Ne pas utiliser le format SVG pour la couverture du livre. Utiliser cette option si votre EPUB va être utilisé sur un périphérique qui ne prend pas en charge SVG, comme l’iPhone ou le JetBook Lite. Sans cette option, ce type périphérique affichera une page blanche comme couverture.

en: When using an SVG cover, this option will cause the cover to scale to cover the available screen area, but still preserve its aspect ratio (ratio of width to height). That means there may be white borders at the sides or top and bottom of the image, but the image will never be distorted. Without this option the image may be slightly distorted, but there will be no borders.
fr: Lors de l’utilisation d’une image SVG en couverture, cette option va entraîner une mise à l’échelle permettant de couvrir tout l’écran, mais va toujours garder les proportions (ratio hauteur/largeur) de l’image d’origine. Ceci signifie qu’il peut y avoir des bordures blanches sur les cotés, en haut ou en bas de l’image, mais que celle-ci ne sera jamais distordue. Sans cette option l’image peut être légèrement distordue, mais il n’y aura pas de bordures.

en: This option is needed only if you intend to use the EPUB with FBReaderJ. It will flatten the file system inside the EPUB, putting all files into the top level.
fr: Cette option est nécessaire si vous avez l’intention d’utiliser l’EPUB avec FBReaderJ. Elle va aplatir la structure du système de fichiers à l’intérieur de l’EPUB, mettant tous les fichiers sur le niveau supérieur.

en: Insert an inline Table of Contents that will appear as part of the main book content.
fr: Insérer une Table des Matières intégrée qui apparaîtra en tant qu'élément du contenu principal du livre.

en: Put the inserted inline Table of Contents at the end of the book instead of the start.
fr: Mettre la Table des Matières intégrée à la fin du livre plutôt qu'au début.

en: Title for any generated inline table of contents.
fr: Titre pour toutes les Tables des Matières intégrées générées.

en: The version of the EPUB file to generate. EPUB 2 is the most widely compatible, only use EPUB 3 if you know you actually need it.
fr: La version du fichier EPUB à générer. EPUB 2 est le plus largement compatible, n'utilisez EPUB 3 que si vous savez que vous en avez réellement besoin.

en: Split all HTML files larger than this size (in KB). This is necessary as some devices cannot handle large file sizes. Set to 0 to disable size based splitting.
fr: Diviser tous les fichiers HTML dont la taille est supérieure à cette valeur (en Ko). Cette opération est nécessaire car certains périphériques ne peuvent pas gérer des fichiers de grande taille. La valeur 0 désactive le fractionnement en fonction de la taille.

en: The KEPUB renderer on the Kobo has a bug when text justification is turned on. It will either not justify text properly or when highlighting there will be gaps between neighboring highlighted parts of text. By default, calibre generates KEPUB that avoid the highlighting gaps at the expense of worse text justification. This option reverses that tradeoff. Use this option if you use justification when reading on your Kobo device.
fr: Le moteur de rendu KEPUB des Kobo présente un bug lorsque la justification du texte est activée. Il ne justifie pas correctement le texte ou, lorsqu'il le surligne, il y a des espaces entre les parties de texte surlignées voisines. Par défaut, calibre génère des KEPUB qui évitent les lacunes de surlignage au détriment de la justification du texte. Cette option inverse ce compromis. Utilisez cette option si vous utilisez la justification lorsque vous lisez sur votre appareil Kobo.

en: Modify how hyphenation is performed for this book. Note that hyphenation does not perform well for all languages, as it depends on the dictionaries present on the device, which are not always of the highest quality.
fr: Modifier la façon dont la césure est effectuée pour ce livre. Notez que la césure ne fonctionne pas bien pour toutes les langues, car elle dépend des dictionnaires présents sur le périphérique, qui ne sont pas toujours de la meilleure qualité.

en: Override all hyphenation settings in book, forcefully disabling hyphenation completely.
fr: Remplacer tous les paramètres de césure dans le livre, en désactivant complétement la césure.

en: Minimum word length to hyphenate, in characters.
fr: Longueur minimale du mot pour l'insertion d'une césure, en caractères.

en: Minimum characters before hyphens.
fr: Minimum de caractères avant les césures.

en: Minimum characters after hyphens.
fr: Minimum de caractères après les césures.

en: Maximum consecutive hyphenated lines.
fr: Nombre maximal de lignes consécutives avec césure.

en: Convert FB2 and FBZ files to HTML
fr: Convertir les fichiers FB2 et FBZ en HTML

en: Do not insert a Table of Contents at the beginning of the book
fr: Ne pas insérer une Table des Matières au début du livre.

en: Section per entry in the ToC
fr: Section par entrée dans la TdM

en: Section per file
fr: Section par titre

en: A single section
fr: Une seule section

en: Specify how sections are created:
     * nothing: {nothing}
     * files: {files}
     * toc: {toc}
    If ToC based generation fails, adjust the "Structure detection" and/or "Table of Contents" settings (turn on "Force use of auto-generated Table of Contents").
fr: Spécifiez comment les sections sont créées :
     * nothing : {nothing}
     * fichiers  : {files}
     * tdm : {toc}
    Si la génération basée sur la TdM échoue, ajustez les paramètres "Détection de la structure" et/ou "Table des matières" (activez "Forcer l'utilisation d'une Table des Matières auto-générée").

en: Genre for the book. Choices: %s
    
     See:
fr: Genre du livre. Choix : %s
    
     Voir :

en: for a complete list with descriptions.
fr: pour une liste complète avec les descriptions.

en: Convert HTML and OPF files to an OEB
fr: Convertir des fichiers HTML et OPF en un OEB

en: Traverse links in HTML files breadth first. Normally, they are traversed depth first.
fr: Traverser les liens dans les fichier HTML d'abord en largeur. Normalement, ils sont traversés d'abord en profondeur.

en: Maximum levels of recursion when following links in HTML files. Must be non-negative. 0 implies that no links in the root HTML file are followed. Default is %default.
fr: Niveaux maximum de récursivité pour le suivi des liens dans les fichiers HTML. Ne doit pas être négatif. 0 implique qu’aucun lien à la racine du fichier HTML ne sera suivi. Par défaut : %default.

en: Normally this input plugin re-arranges all the input files into a standard folder hierarchy. Only use this option if you know what you are doing as it can result in various nasty side effects in the rest of the conversion pipeline.
fr: Normalement, cette extension d'entrée de conversion ré-arrange tous les fichiers en entrée selon une hiérarchie de dossiers standard. Utilisez cette option uniquement si vous savez ce que vous faites, car il peut en résulter différents effets dérangeant pour le reste du processus de conversion.

en: Normally, resources linked to by the HTML file or its children will only be allowed if they are in a sub-folder of the original HTML file. This option allows including local files from any location on your computer. This can be a security risk if you are converting untrusted HTML and expecting to distribute the result of the conversion.
fr: Normalement, les ressources liées au fichier HTML ou à ses sous-niveaux ne sont autorisées que si elles se trouvent dans un sous-dossier du fichier HTML d'origine. Cette option permet d'inclure des fichiers locaux à partir de n'importe quel emplacement sur votre ordinateur. Cela peut constituer un risque pour la sécurité si vous convertissez un fichier HTML non fiable et que vous prévoyez de distribuer le résultat de la conversion.

en: CSS file used for the output instead of the default CSS.
fr: Fichier CSS utilisé pour la sortie au lieu du CSS par défaut

en: Template used for generation of the HTML index file instead of the default template. In Mustache format.
fr: Modèle utilisé pour la génération du fichier d’index HTML au lieu du modèle par défaut. Au format Mustache.

en: Template used for the generation of the HTML contents of the book instead of the default template. In Mustache format.
fr: Modèle utilisé pour la génération du contenu HTML du livre au lieu du modèle par défaut. Au format Mustache.

en: Extract the contents of the generated ZIP file to the specified folder. WARNING: The contents of the folder will be deleted.
fr: Extraire le contenu du fichier ZIP généré vers le dossier spécifié. ATTENTION : Le contenu du dossier sera supprimé.

en: No table of contents present
fr: Pas de Table des Matières présente

en: Table of contents
fr: Table des Matières

en: begin to read
fr: début de la lecture

en: start
fr: début

en: next page
fr: page suivante

en: previous page
fr: page précédente

en: Convert HTMLZ files to HTML
fr: Convertir les fichiers HTMLZ en HTML

en: Multiple HTML files found in the archive {0}. Only {1} will be used.
fr: Plusieurs fichiers HTML trouvés dans l’archive {0}. Seul {1} sera utilisé.

en: No top level HTML file found.
fr: Pas de fichier HTML de niveau supérieur trouvé.

en: Top level HTML file %s is empty
fr: Le fichier HTML de niveau supérieur %s est vide

en: Use CSS classes
fr: Utiliser les classes CSS

en: Use the style attribute
fr: Utiliser l'attribut de style

en: Use HTML tags wherever possible
fr: Utiliser des balises HTML dans la mesure du possible

en: Use an external CSS file
fr: Utiliser un fichier CSS externe

en: Use a <style> tag in the HTML file
fr: Utiliser une balise <style> dans le fichier HTML

en: Specify the handling of CSS. Default is class.
    class: {class}
    inline: {inline}
    tag: {tag}
fr: Spécifiez le traitement des CSS. La valeur par défaut est la classe.
    classe : {class}
    en ligne : {inline}
    balise : {tag}

en: How to handle the CSS when using css-type = 'class'.
    Default is external.
    external: {external}
    inline: {inline}
fr: Comment gérer le CSS lors de l'utilisation de css-type ='class'.
    La valeur par défaut est external.
    externe : {external}
    en ligne : {inline}

en: If set this option causes the file name of the HTML file inside the HTMLZ archive to be based on the book title.
fr: Si  cette option est activée, le nom du fichier HTML à l'intérieur de l'archive HTMLZ sera basé sur le titre du livre.

en: Convert LIT files to HTML
fr: Convertir les fichiers LIT en HTML

en: Convert LRF files to HTML
fr: Convertir les fichiers LRF en HTML

en: Enable auto-rotation of images that are wider than the screen width.
fr: Activer l’auto-rotation des images plus larges que la largeur de l’écran.

en: Set the space between words in pts. Default is %default
fr: Définit les espaces entre les mots en pts. Par défaut : %default

en: Add a header to all the pages with title and author.
fr: Ajouter un en-tête à toutes les pages avec le titre et l’auteur.

en: Set the format of the header. %a is replaced by the author and %t by the title. Default is %default
fr: Définir le format de l’en-tête de page. %a est remplacé par l’auteur et %t par le titre. Par défaut : %default

en: Add extra spacing below the header. Default is %default pt.
fr: Ajouter un interligne supplémentaire sous l’en-tête. Par défaut : %default pt.

en: Minimum paragraph indent (the indent of the first line of a paragraph) in pts. Default: %default
fr: Indentation minimale du paragraphe (l’indentation de la première ligne d’un paragraphe) en pts. Par défaut : %default

en: This option has no effect
fr: Cette option n'a pas d'effet

en: Multiply the size of text in rendered tables by this factor. Default is %default
fr: Multiplier la taille du texte des tableaux restitués par ce facteur. Valeur par défaut : %default

en: The serif family of fonts to embed
fr: La famille des polices serif à inclure

en: The sans-serif family of fonts to embed
fr: La famille des polices sans-serif à inclure

en: The monospace family of fonts to embed
fr: La famille des polices monospace à inclure

en: Comic
fr: Bande dessinée

en: Convert MOBI files (.mobi, .prc, .azw) to HTML
fr: Convertir les fichiers MOBI (.mobi, .prc, .azw) en HTML

en: When present, use author sort field as author.
fr: Si présent, utiliser le champ de tri par auteur comme auteur.

en: Don't add Table of Contents to the book. Useful if the book has its own table of contents.
fr: Ne pas ajouter de Table des Matières au livre. Utile si le livre a déjà sa propre table des matières.

en: Disable compression of the file contents.
fr: Désactiver la compression du contenu du fichier.

en: Tag for MOBI files to be marked as personal documents. This option has no effect on the conversion. It is used only when sending MOBI files to a device. If the file being sent has the specified tag, it will be marked as a personal document when sent to the Kindle. Use the value * to match all books.
fr: Balise pour les fichiers MOBI à identifier comme documents personnel. Cette option n'a aucun effet sur la conversion. Elle est utilisée essentiellement lors de l'envoi des fichiers MOBI vers un périphérique. Si le fichier est envoyé comme la balise spécifiée, il sera identifié comme un document personnel lors de l'envoi vers votre Kindle. Utilisez la valeur * pour faire correspondre tous les livres.

en: Ignore margins in the input document. If False, then the MOBI output plugin will try to convert margins specified in the input document, otherwise it will ignore them.
fr: Ignorer les marges dans le document d’entrée. Si False, alors l'extension de sortie MOBI va tenter de convertir les marges spécifiées dans le document d’entrée, sinon il va les ignorer.

en: When adding the Table of Contents to the book, add it at the start of the book instead of the end. Not recommended.
fr: Lors de l’ajout de la Table des Matières au livre, l’insérer au début du livre plutôt qu’à la fin. Non recommandé.

en: Enable sharing of book content via Facebook etc.  on the Kindle. WARNING: Using this feature means that  the book will not auto sync its last read position  on multiple devices. Complain to Amazon.
fr: Activer le partage de contenu des livres via Facebook etc. sur le Kindle. ATTENTION: L’utilisation de cette option entraîne l’impossibilité d’utiliser l’option de synchronisation automatique de la dernière position de lecture sur plusieurs périphériques. Se plaindre chez Amazon.

en: By default calibre converts all images to JPEG format in the output MOBI file. This is for maximum compatibility as some older MOBI viewers have problems with other image formats. This option tells calibre not to do this. Useful if your document contains lots of GIF/PNG images that become very large when converted to JPEG.
fr: Par défaut calibre convertit toutes les images au format JPEG dans le fichier de sortie MOBI. C'est pour une compatibilité maximale car certains anciennes visionneuses MOBI ont des problèmes avec d'autres formats d'image. Cette option indique à calibre de ne pas le faire. Elle est utile si votre document contient beaucoup d'images GIF / PNG qui deviennent alors très grandes lors de la conversion au format JPEG

en: By default calibre generates MOBI files that contain the old MOBI 6 format. This format is compatible with all devices. However, by changing this setting, you can tell calibre to generate MOBI files that contain both MOBI 6 and the new KF8 format, or only the new KF8 format. KF8 has more features than MOBI 6, but only works with newer Kindles. Allowed values: {}
fr: Par défaut calibre génère des fichiers MOBI qui contiennent l'ancien format MOBI 6. Ce format est compatible avec tous les périphériques. Néanmoins, en changeant les paramètres, vous pouvez demander à calibre de générer des fichiers MOBI qui contiennent à la fois du MOBI 6 et le nouveau format KF8, ou seulement le nouveau format KF8.  Le KF8 offre plus de fonctionnalités que le MOBI 6, mais il ne fonctionne qu'avec les nouveaux Kindle. Valeurs autorisées : {}

en: All articles
fr: Tous les articles

en: Convert ODT (LibreOffice) files to HTML
fr: Convertir les fichiers ODT (LibreOffice) en HTML

en: Convert PDB to HTML
fr: Convertir PDB en HTML

en: Format to use inside the PDB container. Choices are:
fr: Format à utiliser à l'intérieur du conteneur PDB. Les choix sont les suivants :

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252. Note: This option is not honored by all formats.
fr: Spécifier l’encodage des caractères pour le document de sortie. Par défaut : cp1252. Notez : Cette option n’est pas gérée par tous les formats.

en: Add Table of Contents to beginning of the book.
fr: Ajouter la Table des Matières au début du livre.

en: Convert PDF files to HTML
fr: Convertir des fichiers PDF en HTML

en: Do not extract images from the document
fr: Ne pas extraire les images du document

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.45, just below the median line length.
fr: Échelle utilisée pour déterminer la longueur à partir de laquelle une ligne devrait être redéfinie. Les valeurs acceptables sont les décimaux compris entre 0 et 1. La valeur par défaut est de 0.45, juste en dessous de la valeur médiane de la longueur de ligne.

en: The PDF engine to use, the "calibre" engine is recommended as it has automatic header and footer removal. Choices: {}
fr: Le moteur PDF à utiliser, le moteur "calibre" est recommandé car il supprime automatiquement l'en-tête et le pied de page. Choix possibles : {}

en: Skip everything to the specified number of pixels at the top of a page. Negative numbers mean auto-detect and remove headers, zero means do not remove headers and positive numbers mean remove headers that appear above that many pixels from the top of the page. Works only with the new PDF engine.
fr: Sauter tout ce qui se trouve en haut de la page jusqu'au nombre de pixels spécifié. Les nombres négatifs signifient que les en-têtes sont détectés automatiquement et supprimés, zéro signifie que les en-têtes ne sont pas supprimés et les nombres positifs signifient que les en-têtes qui apparaissent en dessous de ce nombre de pixels à partir du haut de la page sont supprimés. Ne fonctionne qu'avec le nouveau moteur PDF.

en: Skip everything to the specified number of pixels at the bottom of a page. Negative numbers mean auto-detect and remove footers, zero means do not remove footers and positive numbers mean remove footers that appear below that many pixels from the bottom of the page. Works only with the calibre PDF engine.
fr: Sauter tout ce qui se trouve en bas de la page jusqu'au nombre de pixels spécifié. Les nombres négatifs signifient que les pied-de-pages sont détectés automatiquement et supprimés, zéro signifie que les pied-de-pages ne sont pas supprimés et les nombres positifs signifient que les pied-de-pages qui apparaissent au dessus de ce nombre de pixels à partir du bas de la page sont supprimés. Ne fonctionne qu'avec le moteur PDF calibre.

en: Regular expression to remove lines at the top of a page. This only looks at the first line of a page and works only with the calibre PDF engine.
fr: Expression régulière pour supprimer les lignes en haut d'une page. Cette expression ne prend en compte que la première ligne d'une page et ne fonctionne qu'avec le moteur PDF calibre.

en: Regular expression to remove lines at the bottom of a page. This only looks at the last line of a page and works only with the calibre PDF engine.
fr: Expression régulière pour supprimer les lignes en bas de page. Cette expression ne prend en compte que la dernière ligne d'une page et ne fonctionne qu'avec le moteur PDF calibre.

en: Instead of using the paper size specified in the PDF Output options, use a paper size corresponding to the current output profile. Useful if you want to generate a PDF for viewing on a specific device.
fr: Au lieu d'utiliser la taille de papier spécifiée dans les options Sortie PDF, utilisez une taille de papier correspondant au profil actuel de sortie. Pratique si vous voulez générer un PDF à afficher sur un périphérique spécifique.

en: The unit of measure for page sizes. Default is inch. Choices are {} Note: This does not override the unit for margins!
fr: L'unité de mesure pour la taille des pages. L'unité par défaut est le pouce (inch). Les choix possibles sont {} Note : Ce choix ne remplacera pas celui fait pour les marges !

en: The size of the paper. This size will be overridden when a non default output profile is used. Default is letter. Choices are {}
fr: La taille du papier. La taille sera effacée quand un profil de sortie autre que celui par défaut est utilisé. La taille par défaut est Letter. Les choix sont {}

en: Custom size of the document. Use the form width x height e.g. `123x321` to specify the width and height. This overrides any specified paper-size.
fr: Taille personnalisée du document. Utilisez la forme largeur x hauteur par ex. `123x321` pour spécifier la largeur et la hauteur. Ceci outrepasse toute taille de papier spécifiée.

en: Preserve the aspect ratio of the cover, instead of stretching it to fill the full first page of the generated PDF.
fr: Conserver le ratio de la couverture au lieu de l’étirer pour remplir entièrement la première page du PDF généré.

en: The font family used to render serif fonts. Will work only if the font is available system-wide.
fr: La famille de polices utilisée pour le rendu des polices Serif. Ne fonctionnera que si la police est disponible à l'échelle du système.

en: The font family used to render sans-serif fonts. Will work only if the font is available system-wide.
fr: La famille de polices utilisée pour le rendu des polices sans-serif. Ne fonctionnera que si la police est disponible à l'échelle du système.

en: The font family used to render monospace fonts. Will work only if the font is available system-wide.
fr: La famille de polices utilisée pour le rendu des polices monospace. Ne fonctionnera que si la police est disponible à l'échelle du système.

en: The type of font family used to render font for which no font family is specified.
fr: Le type de famille de polices utilisé pour rendre les polices pour lesquelles aucune famille de polices n'est spécifiée.

en: The default font size (in pixels)
fr: La taille de la police par défaut (en pixels)

en: Break long words at the end of lines. This can give the text at the right margin a more even appearance. Note that depending on the fonts used this option can break the copying of text from the PDF file.
fr: Couper les mots longs à la fin des lignes. Cela peut donner au texte de la marge de droite une apparence plus uniforme. Notez que selon les polices utilisées, cette option peut interrompre la copie du texte du fichier PDF.

en: Surround all links with a red box, useful for debugging.
fr: Entoure tous les liens avec une boîte rouge, utile pour déboguer.

en: Add page numbers to the bottom of every page in the generated PDF file. If you specify a footer template, it will take precedence over this option.
fr: Ajouter les numéros sur chaque bas de page dans le fichier PDF généré. Si vous précisez un modèle de pied de page, ce dernier est prioritaire à cette option.

en: An HTML template used to generate %s on every page. The strings _PAGENUM_, _TITLE_, _AUTHOR_ and _SECTION_ will be replaced by their current values.
fr: Un modèle HTML utilisé pour générer %s sur chaque page. Les chaînes _PAGENUM_, _TITLE_, _AUTHOR_ et _SECTION_ seront remplacées par leurs valeurs courantes.

en: footers
fr: Pieds de page

en: headers
fr: En-têtes

en: Add a Table of Contents at the end of the PDF that lists page numbers. Useful if you want to print out the PDF. If this PDF is intended for electronic use, use the PDF Outline instead.
fr: Ajouter une Table des Matières à la fin du PDF qui liste les numéros de page. Utile si vous souhaitez imprimer le PDF. Si ce fichier PDF est destiné à un usage électronique, utilisez plutôt le Navigateur PDF.

en: Title for generated table of contents.
fr: Titre pour la table des matières générée.

en: Use the page margins specified in the input document via @page CSS rules. This will cause the margins specified in the conversion settings to be ignored. If the document does not specify page margins, the conversion settings will be used as a fallback.
fr: Utiliser les marges spécifiées dans le document source via les règles CSS @page. Les marges spécifiées dans les paramètres de conversion seront ignorées. Si le document ne spécifie pas de marges de page, les paramètres de conversion seront utilisés à la place.

en: Adjust page numbers, as needed. Syntax is a JavaScript expression for the page number. For example, "if (n < 3) 0; else n - 3;", where n is current page number.
fr: Ajuster les numéros de page, selon les besoins. La syntaxe est une expression JavaScript pour le numéro de page. Par exemple, "if (n < 3) 0; else n - 3;", où n est le numéro de page courant.

en: Generate an uncompressed PDF, useful for debugging.
fr: Générer un fichier PDF non compressé, utile pour le débogage.

en: Shift the text horizontally by the specified offset (in pts). On odd numbered pages, it is shifted to the right and on even numbered pages to the left. Use negative numbers for the opposite effect. Note that this setting is ignored on pages where the margins are smaller than the specified offset. Shifting is done by setting the PDF CropBox, not all software respects the CropBox.
fr: Décalez le texte horizontalement du décalage spécifié (en pts). Sur les pages impaires, elle est décalée vers la droite et sur les pages paires vers la gauche. Utilisez des nombres négatifs pour l'effet inverse. Notez que ce paramètre est ignoré sur les pages dont les marges sont inférieures au décalage spécifié. Le changement de vitesse se fait en réglant le PDF CropBox, tous les logiciels ne respectent pas le CropBox.

en: Convert PML to OEB
fr: Convertir PML en OEB

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252.
fr: Spécifier l’encodage de caractères pour le document de sortie. Par défaut : cp1252.

en: Do not reduce the size or bit depth of images. Images have their size and depth reduced by default to accommodate applications that can not convert images on their own such as Dropbook.
fr: Ne pas réduire la taille ou la profondeur des images. Les images ont leur taille et profondeur réduite par défaut pour être compatibles aux applications qui ne convertissent pas les images d’elles-mêmes comme Dropbook.

en: Convert RB files to HTML
fr: Convertir les fichiers RB en HTML

en: Download periodical content from the Internet
fr: Télécharger du contenu périodique à partir d’Internet

en: Useful for recipe development. Forces max_articles_per_feed to 2 and downloads at most 2 feeds. You can change the number of feeds and articles by supplying optional arguments. For example: --test 3 1 will download at most 3 feeds and only 1 article per feed.
fr: Utile pour le développement de recette. Force max_articles_per_feed à 2 et téléchargements à tout au plus 2 flux. Vous pouvez changer le nombre de flux et d'articles en fournissant des arguments facultatifs. Par exemple: --test 3 1 téléchargera tout au plus 3 flux et seulement 1 article par flux.

en: Username for sites that require a login to access content.
fr: Nom d’utilisateur pour les sites qui requièrent une connexion pour accéder au contenu.

en: Password for sites that require a login to access content.
fr: Mot de passe pour les sites qui requièrent une connexion pour accéder au contenu.

en: Recipe specific options.
fr: Options spécifiques aux recettes.

en: Do not download latest version of builtin recipes from the calibre server
fr: Ne pas télécharger la dernière version des recettes intégrées à partir du serveur calibre.

en: specific options:
fr: Options spécifiques :

en: has no recipe specific options
fr: N'a pas d'options spécifiques de recette

en: Convert RTF files to HTML
fr: Convertir les fichiers RTF en HTML

en: Ignore WMF images instead of replacing them with a placeholder image.
fr: Ignorer les images WMF au lieu de les remplacer par un emplacement vide.

en: This RTF file has a feature calibre does not support. Convert it to HTML first and then try it.
    %s
fr: Ce fichier RTF comporte une fonctionnalité qui n’est pas prise en charge par calibre. Convertissez-le en HTML d'abord puis essayez-les.
    %s

en: Convert SNB files to OEB
fr: Convertir les fichiers SNB en OEB

en: Specify the character encoding of the output document. The default is utf-8.
fr: Spécifier l’encodage des caractères du document produit. La valeur par défaut est utf-8.

en: The maximum number of characters per line. This splits on the first space before the specified value. If no space is found the line will be broken at the space after and will exceed the specified value. Also, there is a minimum of 25 characters. Use 0 to disable line splitting.
fr: Le nombre maximum de caractères par ligne. Ceci génère une rupture sur le premier espace avant la valeur spécifiée. Si aucun espace n’est trouvé, la ligne sera scindée sur l’espace suivant et ne devra pas excéder la valeur spécifiée. aussi, il y a un minimum de 25 caractères. Utiliser 0 pour désactiver la rupture de ligne.

en: Specify whether or not to insert an empty line between two paragraphs.
fr: Spécifier s’il faut ou non insérer une ligne vide entre deux paragraphes.

en: Specify whether or not to insert two space characters to indent the first line of each paragraph.
fr: Spécifier s’il faut insérer ou non deux espaces pour indenter la première ligne de chaque paragraphe.

en: Specify whether or not to hide the chapter title for each chapter. Useful for image-only output (eg. comics).
fr: Choisir d'afficher ou de masque les titres de chapitres. Utile pour les sorties ne contenant que des images (p. ex. les bandes dessinées).

en: Resize all the images for full screen mode.
fr: Redimensionner toutes les images pour le mode plein écran.

en: Start page
fr: Page de démarrage

en: Cover pages
fr: Pages de couverture

en:  (Preface)
fr:  (Préface)

en: Convert TCR files to HTML
fr: Convertir les fichiers TCR en HTML

en: Abbreviations
fr: Abréviations

en: Support admonitions
fr: Prendre en charge les avertissements

en: Add attribute to HTML tags
fr: Ajouter attribut aux étiquettes HTML

en: Add code highlighting via Pygments
fr: Ajouter une mise en surbrillance du code via Pygments

en: Definition lists
fr: Listes de définitions

en: Enables various common extensions
fr: Active diverses extensions communes

en: Alternative code block syntax
fr: Syntaxe alternative de bloc de code

en: Footnotes
fr: Notes de bas de page

en: Use legacy element attributes
fr: Utiliser les attributs d'éléments hérités

en: Use legacy underscore handling for connected words
fr: Utiliser le traitement des tirets de soulignement hérités pour les mots connectés

en: Metadata in the document
fr: Métadonnées dans le document

en: Treat newlines as hard breaks
fr: Traiter les nouvelles lignes comme des sauts de ligne

en: Do not allow mixing list types
fr: Ne pas permettre le mixage des types de listes

en: Use Markdown's internal smartypants parser
fr: Utiliser l'analyseur interne smartypants de Markdown

en: Support tables
fr: Prendre en charge les tableaux

en: Generate a table of contents
fr: Génèrer une table des matières

en: Wiki style links
fr: Liens de style Wiki

en: Convert TXT files to HTML
fr: Convertir les fichiers TXT en HTML

en: Try to auto detect paragraph type
fr: Essayer de détecter automatiquement le type de paragraphe

en: Treat a blank line as a paragraph break
fr: Traiter une ligne vierge comme un saut de paragraphe

en: Assume every line is a paragraph
fr: Supposer que chaque ligne est un paragraphe

en: Assume every line starting with 2+ spaces or a tab starts a paragraph
fr: Supposer que chaque ligne commençant par 2+ espaces ou une tabulation débute un paragraphe

en: Most lines have hard line breaks, few/no blank lines or indents
fr: La plupart des lignes ont des sauts de lignes en dur, peu ou pas de lignes vierges ou d'indentation.

en: Don't modify the paragraph structure
fr: Ne pas modifier la structure des paragraphes

en: Automatically decide which formatting processor to use
fr: Décider automatiquement quel processeur de formatage utiliser

en: No formatting
fr: Pas de formattage

en: Use heuristics to determine chapter headings, italics, etc.
fr: Utiliser l'heuristique pour déterminer les titres de chapitres, les italiques, etc.

en: Use the Textile markup language
fr: Utiliser le langage de balisage Textile

en: Use the Markdown markup language
fr: Utiliser le langage de balisage Markdown

en: Formatting used within the document.
    * auto: {auto}
    * plain: {plain}
    * heuristic: {heuristic}
    * textile: {textile}
    * markdown: {markdown}
    To learn more about Markdown see {url}
fr: Formatage utilisé dans le document.
    * auto : {auto}
    * brut : {plain}
    * heuristique : {heuristic}
    * TexTile : {textile}.
    * Markdown : {markdown}
    Pour en savoir plus sur Markdown , voir {url}

en: Paragraph structure to assume. The value of "off" is useful for formatted documents such as Markdown or Textile. Choices are:
    * auto: {auto}
    * block: {block}
    * single: {single}
    * print:  {print}
    * unformatted: {unformatted}
    * off: {off}
fr: Structure des paragraphes à assumer. La valeur "off" est utile pour les documents formatés tels que Markdown ou TexTile. Les choix sont :
    * auto : {auto}
    * bloc : {block}
    * seul : {single}
    * imprimé : {print}
    * non formaté : {unformatted}.
    * éteint : {off}

en: Normally extra spaces are condensed into a single space. With this option all spaces will be displayed.
fr: Normalement les espaces supplémentaires sont condensés en un seul espace. Avec cette option, tous les espaces seront affichés.

en: Normally extra space at the beginning of lines is retained. With this option they will be removed.
fr: Normalement les espaces en début de ligne sont conservés. Avec cette option, ils seront supprimés.

en: Enable extensions to Markdown syntax. Extensions are formatting that is not part of the standard Markdown format. The extensions enabled by default: %default.
    To learn more about Markdown extensions, see {}
    This should be a comma separated list of extensions to enable:
fr: Permet d'activer les extensions de la syntaxe Markdown. Les extensions sont des formatages qui n'appartiennent pas au format standard de Markdown. Les extensions permises par défaut : %default.
    Pour en savoir plus au sujet des extensions Markdown, voir  {}
    Ceci devrait être une liste séparées par des virgules des extensions à activer :

en: Plain text
fr: Texte simple

en: Markdown formatted text
fr: Teste formaté Markdown

en: Textile formatted text
fr: Texte formaté Textile

en: Type of newline to use. Options are %s. Default is 'system'. Use 'old_mac' for compatibility with Mac OS 9 and earlier. For macOS use 'unix'. 'system' will default to the newline type used by this OS.
fr: Type de saut de ligne à utiliser. Les options sont %s. Par défaut : 'system'. Utiliser 'old_mac' pour une compatibilité avec les Mac OS 9 et antérieur. Pour les macOS utiliser 'unix'. 'system' utilisera par défaut le type de saut de ligne utilisé par ce système d’exploitation.

en: Force splitting on the max-line-length value when no space is present. Also allows max-line-length to be below the minimum
fr: Forcer la rupture sur la valeur maximale de la longueur de ligne quand aucun espace n’est présent. Autorise aussi max-line-length à être en dessous du minimum

en: Formatting used within the document.
    * plain: {plain}
    * markdown: {markdown}
    * textile: {textile}
fr: Mise en forme utilisée à l’intérieur du document.
    * brut : {plain}
    * Markdown  :  {markdown}
    * TexTile : {textile}

en: Do not remove links within the document. This is only useful when paired with a TXT output formatting option that is not none because links are always removed with plain text output.
fr: Ne pas supprimer les liens à l’intérieur du document. Cette option est utile seulement quand elle est couplée avec une option TXT output formatting qui n’est pas nulle car les liens sont toujours supprimés avec la sortie texte classique.

en: Do not remove image references within the document. This is only useful when paired with a TXT output formatting option that is not none because links are always removed with plain text output.
fr: Ne pas supprimer les références à des images à l’intérieur du document. Cette option est utile seulement quand elle est couplée avec une option TXT output formatting qui n’est pas nulle car les références à des images sont toujours supprimées avec la sortie texte classique.

en: Replace images with the text from the alt attribute, if any. Ignored if the option to keep image references is specified.
fr: Remplacer les images par le texte de l'attribut alt, s'il existe. Ignoré si l'option permettant de conserver les références aux images est définie.

en: Do not remove font color from output. This is only useful when TXT output formatting is set to textile. Textile is the only formatting that supports setting font color. If this option is not specified font color will not be set and default to the color displayed by the reader (generally this is black).
fr: Ne pas enlever la couleur de police de la sortie. N'est utile lorsque la variable TXT output formatting est définie à textile. Textile est le seul formatage qui prend en charge la mise en place de couleur de police. Si cette option n’est pas spécifiée, la couleur de police ne sera pas définie, et sera mise par défaut sur la valeur de couleur affichée par le lecteur (noir généralement).

en: Level of verbosity. Specify multiple times for greater verbosity. Specifying it twice will result in full verbosity, once medium verbosity and zero times least verbosity.
fr: Niveau de verbosité. Spécifier des périodes multiples pour une plus grande verbosité. La spécification par deux fois aura comme conséquence la pleine verbosité, la verbosité par une fois la moyenne et les périodes zéro moins de verbosité.

en: Save the output from different stages of the conversion pipeline to the specified folder. Useful if you are unsure at which stage of the conversion process a bug is occurring.
fr: Enregistre le résultat des différents cycles du processus de conversion dans le dossier spécifié. Utile si vous ne savez pas à quel moment du cycle de conversion le bug est généré.

en: Specify the input profile. The input profile gives the conversion system information on how to interpret various information in the input document. For example resolution dependent lengths (i.e. lengths in pixels). Choices are:
fr: Spécifier le profil d’entrée. Ce profil d’entrée indique au système de conversion comment interpréter les diverses informations dans le document d’entrée. Par exemple, la résolution dépend des longueurs. (c.-à-d. longueurs en pixels). Les choix sont :

en: Specify the output profile. The output profile tells the conversion system how to optimize the created document for the specified device. In some cases, an output profile can be used to optimize the output for a particular device, but this is rarely necessary. Choices are:
fr: Spécifiez le profil de sortie. Le profil de sortie explique au système de conversion comment optimiser les documents créés pour un périphérique  donné. Dans certains cas, un profil de sortie peut être utilisé pour optimiser la sortie pour un périphérique bien particulier, mais cela est rarement nécessaire. Les choix sont :

en: The base font size in pts. All font sizes in the produced book will be rescaled based on this size. By choosing a larger size you can make the fonts in the output bigger and vice versa. By default, when the value is zero, the base font size is chosen based on the output profile you chose.
fr: La taille de base pour la police de caractère en pts. Toutes les tailles de police dans le livre produit seront redimensionnées par rapport à cette taille. En choisissant une taille large, vous pouvez obtenir des polices plus grandes en sortie et vice versa. Par défaut, quand la valeur est zéro, la taille de base pour la police est choisie par rapport au profil de sortie que vous avez choisi.

en: Mapping from CSS font names to font sizes in pts. An example setting is 12,12,14,16,18,20,22,24. These are the mappings for the sizes xx-small to xx-large, with the final size being for huge fonts. The font rescaling algorithm uses these sizes to intelligently rescale fonts. The default is to use a mapping based on the output profile you chose.
fr: Correspondance à partir de noms de police CSS vers des tailles de polices en pts. Un exemple de paramétrage est : 12,12,14,16,18,20,22,24. Ce sont les correspondances pour les tailles de xx-small à xx-large,  la taille finale est utilisée pour les très grandes polices. Le redimensionnement de la police utilise ces tailles pour redimensionner intelligemment les polices. Le comportement par défaut est d’utiliser une correspondance basée sur le profil de sortie que vous avez choisi.

en: Disable all rescaling of font sizes.
fr: Désactiver tous les redimensionnements des tailles de polices.

en: The minimum line height, as a percentage of the element's calculated font size. calibre will ensure that every element has a line height of at least this setting, irrespective of what the input document specifies. Set to zero to disable. Default is 120%. Use this setting in preference to the direct line height specification, unless you know what you are doing. For example, you can achieve "double spaced" text by setting this to 240.
fr: La hauteur de ligne minimum, en pourcentage de la taille de la police de l’élément calculé. calibre s’assurera que chaque élément a une hauteur de ligne correspondant au moins à ce réglage, quelle que soit la spécification du document d’entrée. Fixer à 0 pour désactiver. Par défaut 120%. Utiliser cette option préférentiellement à une spécification de ligne directe, à moins de savoir ce que vous faites. Par exemple, vous pouvez obtenir un texte en "double interligne" en fixant cette valeur à 240%.

en: The line height in pts. Controls spacing between consecutive lines of text. Only applies to elements that do not define their own line height. In most cases, the minimum line height option is more useful. By default no line height manipulation is performed.
fr: La hauteur de ligne en pts. Contrôle l’espacement entre les lignes consécutives du texte. Ne s’applique qu’aux éléments qui ne définissent pas leur propre hauteur de ligne. Dans la plupart des cas, l’option hauteur de ligne minimum est plus utile. Par défaut, aucune modification de hauteur de ligne n’est effectuée.

en: Embed the specified font family into the book. This specifies the "base" font used for the book. If the input document specifies its own fonts, they may override this base font. You can use the filter style information option to remove fonts from the input document. Note that font embedding only works with some output formats, principally EPUB, AZW3 and DOCX.
fr: Inclut la famille de polices spécifiée dans le livre. Ceci précise la police de "base" utilisée pour le livre. Si le document d'entrée spécifie ses propres polices, elles peuvent primer sur la police de "base". Vous pouvez utilisez l'option de filtre de style pour enlever les polices du document d'entrée. Notez que l'inclusion de polices fonctionne seulement avec certains formats de sortie, principalement l'EPUB,AZW3 et DOCX.

en: Embed every font that is referenced in the input document but not already embedded. This will search your system for the fonts, and if found, they will be embedded. Embedding will only work if the format you are converting to supports embedded fonts, such as EPUB, AZW3, DOCX or PDF. Please ensure that you have the proper license for embedding the fonts used in this document.
fr: Incorporer toutes les polices qui sont référencées dans le document mais pas encore intégrées. Une recherche sera effectuée sur votre ordinateur et si les polices sont retrouvées, elles seront intégrées dans le document. L'intégration fonctionnera uniquement si le format vers lequel vous convertissez supporte les polices intégrées, telles que EPUB, AZW3, DOCX et PDF. Veuillez vous assurer que vous possédez la licence appropriée pour incorporer les polices utilisées dans ce document.

en: Subset all embedded fonts. Every embedded font is reduced to contain only the glyphs used in this document. This decreases the size of the font files. Useful if you are embedding a particularly large font with lots of unused glyphs.
fr: Créer un sous-ensemble de toutes les polices intégrées. Chaque police intégrée est réduite pour ne contenir que les caractères utilisés dans le document. Cela réduit la taille des fichiers associés aux polices. Utile si vous souhaitez intégrer des polices particulièrement grandes dont peu de glyphes sont utilisés.

en: Some badly designed documents use tables to control the layout of text on the page. When converted these documents often have text that runs off the page and other artifacts. This option will extract the content from the tables and present it in a linear fashion.
fr: Certains documents mal conçus utilisent les tableaux pour contrôler l’affichage du texte dans la page. Quand ils sont convertis, ces documents ont souvent le texte qui déborde de la page et d’autres dysfonctionnements. Cette option extraira le contenu des tableaux et le présentera dans un mode linéaire.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level one. If this is specified, it takes precedence over other forms of auto-detection. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
fr: Expression XPath indiquant toutes les étiquettes qui doivent être ajoutées au premier niveau de la Table des Matières. Si elle est spécifiée, elle sera prioritaire par rapport aux autres formes d’auto-détection. Voir le Tutoriel XPath dans le Manuel Utilisateur calibre pour des exemples.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level two. Each entry is added under the previous level one entry. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
fr: Expression XPath indiquant que toutes les étiquettes doivent être ajoutées au deuxième niveau de la table des matières. Chaque entrée est ajoutée en dessous de la précédente entrée de premier niveau. Voir le Tutoriel XPath dans le Manuel Utilisateur calibre pour des exemples.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level three. Each entry is added under the previous level two entry. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
fr: Expression XPath indiquant que toutes les étiquettes doivent être ajoutées au troisième niveau de la table des matières. Chaque entrée est ajoutée en dessous de la précédente entrée de second niveau. Voir le Tutoriel XPath dans le Manuel Utilisateur calibre pour des exemples.

en: Normally, if the source file already has a Table of Contents, it is used in preference to the auto-generated one. With this option, the auto-generated one is always used.
fr: Normalement, si le fichier source a déjà une Table des Matières, elle est utilisée de préférence à celle auto-générée. Avec cette option, l’auto-générée est toujours utilisée.

en: Don't add auto-detected chapters to the Table of Contents.
fr: Ne pas ajouter à la Table des Matières les chapitres détectés automatiquement.

en: If fewer than this number of chapters is detected, then links are added to the Table of Contents. Default: %default
fr: Lorsque le nombre de chapitres détectés est inférieur à ce chiffre, les liens sont ajoutés à la Table des Matières. Par défaut : %default

en: Maximum number of links to insert into the TOC. Set to 0 to disable. Default is: %default. Links are only added to the TOC if less than the threshold number of chapters were detected.
fr: Nombre maximum de liens à insérer dans la table des matières. Régler à 0 pour désactiver. Par défaut : %default. Les liens sont ajoutés à la Table des Matières seulement si le seuil du nombre de chapitres détectés n’a pas été atteint.

en: Remove entries from the Table of Contents whose titles match the specified regular expression. Matching entries and all their children are removed.
fr: Supprimer les entrées de la Table des Matières qui correspondent à l’expression régulière spécifiée. Les entrées correspondantes ainsi que leurs sous-entrées seront supprimées.

en: When creating a TOC from links in the input document, allow duplicate entries, i.e. allow more than one entry with the same text, provided that they point to a different location.
fr: Lors de la création d’une Table des Matières à partir de liens dans le document d’entrée, autorise des entrées dupliquées, à savoir autorise plus d’une entrée avec le même texte, du moment qu’elles pointent vers des emplacements différents.

en: An XPath expression to detect chapter titles. The default is to consider <h1> or <h2> tags that contain the words "chapter", "book", "section", "prologue", "epilogue" or "part" as chapter titles as well as any tags that have class="chapter". The expression used must evaluate to a list of elements. To disable chapter detection, use the expression "/". See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for further help on using this feature.
fr: Une expression XPath pour détecter les titres de chapitres. Par défaut, les étiquettes <h1> ou <h2> qui contiennent les mots "chapter", "book", "section", "prologue", "epilogue", ou "part" ainsi que les étiquettes qui contiennent class="chapter". L’expression utilisée doit être évaluée comme une liste d’éléments. Pour désactiver la détection de chapitre, utiliser l’expression "/". Regarder le tutoriel XPath dans le Manuel Utilisateur de calibre pour plus d’aide sur l’utilisation de cette fonction.

en: Specify how to mark detected chapters. A value of "pagebreak" will insert page breaks before chapters. A value of "rule" will insert a line before chapters. A value of "none" will disable chapter marking and a value of "both" will use both page breaks and lines to mark chapters.
fr: Spécifier comment indiquer les chapitres détectés. Une valeur "pagebreak" insérera un saut de page avant chaque chapitre. Une valeur "rule" insérera un filet avant chaque chapitre. Une valeur "none" désactivera le marquage des chapitres et une valeur "both" utilisera à la fois un saut de page et un filet.

en: An XPath expression to detect the location in the document at which to start reading. Some e-book reading programs (most prominently the Kindle) use this location as the position at which to open the book. See the XPath tutorial in the calibre User Manual for further help using this feature.
fr: Expression XPath pour détecter l'emplacement du début de la lecture dans le document. Certains programmes de lecture de livre numérique (dont le plus connu est le Kindle) utilisent cette position comme emplacement d'ouverture du livre. Voir le Tutoriel XPath dans le Manuel d’utilisation de calibre pour une aide supplémentaire concernant cette fonctionnalité.

en: Either the path to a CSS stylesheet or raw CSS. This CSS will be appended to the style rules from the source file, so it can be used to override those rules.
fr: Soit le chemin d’une feuille de style CSS ou un CSS brut. Ce CSS sera ajouté aux règles de style du fichier source, ainsi il pourra être utilisé pour outrepasser ces règles.

en: Rules for transforming the styles in this book. These rules are applied after all other CSS processing is done.
fr: Règles pour transformer les styles dans ce livre. ces règles sont appliquées après que tous les autres traitements CSS sont terminés.

en: Rules for transforming the HTML in this book. These rules are applied after the HTML is parsed, but before any other transformations.
fr: Règles pour la transformation du HTML dans ce livre. Ces règles sont appliquées après l'analyse du HTML, mais avant toute autre transformation.

en: A comma separated list of CSS properties that will be removed from all CSS style rules. This is useful if the presence of some style information prevents it from being overridden on your device. For example: font-family,color,margin-left,margin-right
fr: Une liste de propriétés CSS, séparées par des virgules, qui seront supprimées de toutes les règles de style CSS. Ceci est utile si la présence de certaines informations de style les empêche d’être ignorées par votre périphérique. Par exemple: font-family,color,margin-left,margin-right

en: By default, calibre will use the shorthand form for various CSS properties such as margin, padding, border, etc. This option will cause it to use the full expanded form instead. Note that CSS is always expanded when generating EPUB files with the output profile set to one of the Nook profiles as the Nook cannot handle shorthand CSS.
fr: Par défaut, calibre va utiliser la forme abrégée des diverses propriétés CSS comme les marges, les bordures, etc. Cette option permet d'utiliser la forme étendue à la place. Notez que le CSS sera toujours sous sa forme étendue lors de la génération de fichiers EPUB avec le profil de sortie définit pour Nook car le Nook ne sait pas gérer la forme abrégée du CSS.

en: An XPath expression. Page breaks are inserted before the specified elements. To disable use the expression: /
fr: Une expression XPath. Des sauts de page sont insérés avant les éléments spécifiés. Pour désactiver utiliser l'expression : /

en: Some documents specify page margins by specifying a left and right margin on each individual paragraph. calibre will try to detect and remove these margins. Sometimes, this can cause the removal of margins that should not have been removed. In this case you can disable the removal.
fr: Certains documents spécifient les marges de la page en précisant une marge gauche et droite sur chaque paragraphe individuel. calibre tentera de détecter et de supprimer ces marges. Cela peut éventuellement provoquer la suppression de certaines marges qui ne devaient pas être retirées. Dans ce cas, vous pouvez désactiver la suppression de ces marges.

en: When an <img> tag has no alt attribute, check the associated image file for metadata that specifies alternate text, and use it to fill in the alt attribute. The alt attribute improves accessibility by providing text descriptions for users who cannot see or fully interpret visual content.
fr: Lorsqu'une balise <img> n'a pas d'attribut alt, vérifiez si le fichier image associé contient des métadonnées spécifiant un texte alternatif et utilisez-les pour remplir l'attribut alt. L'attribut alt améliore l'accessibilité en fournissant des descriptions textuelles aux utilisateurs qui ne peuvent pas voir ou interpréter complétement le contenu visuel.

en: Set the top margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
fr: Régler la marge haute en pts. Le réglage par défaut est %default. Aucune marge ne sera définie si le nombre est inférieur à zéro  (le réglage des marges dans le document d'origine est préservé). Notez : les formats de page orientés tels que PDF et DOCX ont leurs propres paramétrages de marge qui ont la priorité.

en: Set the bottom margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
fr: Régler la marge du bas en pts. Le réglage par défaut est %default.  Aucune marge ne sera définie si le nombre est inférieur à zéro  (le réglage des marges dans le document d'origine est préservé). Notez : les formats de page orientés tels que PDF et DOCX ont leurs propres paramétrages de marges qui ont la priorité.

en: Set the left margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
fr: Régler la marge gauche en pts. Le réglage par défaut est %default. Aucune marge ne sera définie si le nombre est inférieur à zéro  (le réglage des marges dans le document d'origine est préservé). Notez : les formats de page orientés tels que PDF et DOCX ont leurs propres paramétrages de marge qui ont la priorité.

en: Set the right margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
fr: Régler la marge droite en pts. Le réglage par défaut est %default. Aucune marge ne sera définie si le nombre est inférieur à zéro  (le réglage des marges dans le document d'origine est préservé). Notez : les formats de page orientés tels que PDF et DOCX ont leurs propres paramétrages de marge qui ont la priorité.

en: Change text justification. A value of "left" converts all justified text in the source to left aligned (i.e. unjustified) text. A value of "justify" converts all unjustified text to justified. A value of "original" (the default) does not change justification in the source file. Note that only some output formats support justification.
fr: Changer la justification du texte. Une valeur à "left" convertit tout le texte justifié dans la source vers un alignement de texte à gauche (c.à.d non justifié). Une valeur à "justify" convertit le texte non justifié en justifié. Une valeur à "original" (par défaut) ne change pas la justification du fichier source. Notez que seuls certains formats prennent en charge la justification.

en: Remove spacing between paragraphs. Also sets an indent on paragraphs of 1.5em. Spacing removal will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
fr: Supprimer l’interligne entre les paragraphes. Paramètre aussi une indentation sur les paragraphes de 1.5em. La suppression de l’interligne ne fonctionnera pas si le fichier source n’utilise pas les paragraphes (balises <p> ou <div>).

en: When calibre removes blank lines between paragraphs, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent (in em). If you set this value negative, then the indent specified in the input document is used, that is, calibre does not change the indentation.
fr: Lorsque calibre supprime les lignes blanches entre les paragraphes, il ajoute automatiquement une indentation de paragraphe, afin de s’assurer que les paragraphes puissent être facilement distingués. Cette option contrôle la largeur de cette indentation (en em). Si vous fixez une valeur négative, alors l’indentation spécifiée dans le document d’entrée est utilisée, c’est à dire que calibre ne modifie pas l’indentation.

en: Use the cover detected from the source file in preference to the specified cover.
fr: Utiliser la couverture détectée dans le fichier source de préférence à la couverture spécifiée.

en: Insert a blank line between paragraphs. Will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
fr: Insérer une ligne blanche entre les paragraphes. Ne fonctionnera pas si le fichier source n’utilise pas de paragraphes. (balises <p> ou <div>)

en: Set the height of the inserted blank lines (in em). The height of the lines between paragraphs will be twice the value set here.
fr: Définir la hauteur des lignes blanches insérées (en em). La hauteur des lignes entre deux paragraphes sera de deux fois la valeur spécifiée ici.

en: Remove the first image from the input e-book. Useful if the input document has a cover image that is not identified as a cover. In this case, if you set a cover in calibre, the output document will end up with two cover images if you do not specify this option.
fr: Supprimer la première image du livre numérique en entrée. Utile si le document à transformer a une image de couverture qui n’est pas identifiée comme une couverture. Dans ce cas, si vous avez une image de couverture dans calibre, le document de sortie aura deux images de couverture si vous n’utilisez pas cette option.

en: Insert the book metadata at the start of the book. This is useful if your e-book reader does not support displaying/searching metadata directly.
fr: Insérer les métadonnées au début du livre. Utile si votre lecteur de livre numérique ne prend pas en charge directement l’affichage/recherche des métadonnées.

en: Convert plain quotes, dashes and ellipsis to their typographically correct equivalents. For details, see: {}
fr: Convertit les guillemets, les tirets et les points de suspension en leurs équivalents typographiques corrects. Pour plus de détails, voir : {}

en: Convert fancy quotes, dashes and ellipsis to their plain equivalents.
fr: Convertir les guillemets fantaisie, les tirets et les points de suspension en leurs équivalents en texte brut.

en: Read metadata from the specified OPF file. Metadata read from this file will override any metadata in the source file.
fr: Lire les métadonnées du fichier OPF spécifié. Les métadonnées lues à partir de ce fichier écraseront les métadonnées dans le  fichier source.

en: Transliterate Unicode characters to an ASCII representation. Use with care because this will replace Unicode characters with ASCII. For instance it will replace "{0}" with "{1}". Also, note that in cases where there are multiple representations of a character (characters shared by Chinese and Japanese for instance) the representation based on the current calibre interface language will be used.
fr: Translittère les caractères Unicode en une représentation ASCII. A utiliser avec précaution car cela remplacera les caractères Unicode par des caractères ASCII. Par exemple, elle remplacera "{0}" par "{1}". Notez également que dans les cas où il existe plusieurs représentations d'un caractère (caractères partagés par le chinois et le japonais par exemple), la représentation basée sur la langue de l'interface actuelle de calibre sera utilisée.

en: Preserve ligatures present in the input document. A ligature is a combined character of a pair of characters like ff, fi, fl et cetera. Most readers do not have support for ligatures in their default fonts, so they are unlikely to render correctly. By default, calibre will turn a ligature into the corresponding pair of normal characters. Note that ligatures here mean only unicode ligatures not ligatures created via CSS or font styles. This option will preserve them instead.
fr: Conserver les ligatures présentes dans le document d’entrée. Une ligature est une paire de caractères comme ff, fi, fl, œ, æ et cætera. La plupart des polices par défaut des lecteurs ne prennent pas en charge les ligatures, aussi un rendu correct de celles-ci semble improbable sur le lecteur. Par défaut, calibre va transformer une ligature en la paire de caractères correspondants. Notez que les ligatures ici ne sont que des ligatures unicode et non des ligatures créées par CSS ou des styles de police. A l’opposé, cette option va conserver la ligature.

en: Set the title.
fr: Indiquer le titre.

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by ampersands.
fr: Indiquer les auteurs. Les auteurs multiples doivent être séparés par des & (esperluètes).

en: The version of the title to be used for sorting.
fr: La version du titre à utiliser pour le tri.

en: String to be used when sorting by author.
fr: Chaîne à utiliser lors du tri par auteur.

en: Set the cover to the specified file or URL
fr: Déterminer la couverture à partir du fichier spécifié ou de l’URL

en: Set the e-book description.
fr: Indiquer la description du livre numérique.

en: Set the e-book publisher.
fr: Indiquer l’éditeur du livre numérique.

en: Set the series this e-book belongs to.
fr: Indiquer la série à laquelle appartient ce livre numérique.

en: Set the index of the book in this series.
fr: Déterminer l’index de ce livre numérique dans cette série.

en: Set the rating. Should be a number between 1 and 5.
fr: Déterminer la note. Devrait être un nombre entre 1 et 5.

en: Set the ISBN of the book.
fr: Déterminer l’ISBN du livre.

en: Set the tags for the book. Should be a comma separated list.
fr: Déterminer les étiquettes du livre. Doit être une liste séparée par des virgules.

en: Set the book producer.
fr: Déterminer le producteur du livre.

en: Set the language.
fr: Déterminer la langue.

en: Set the publication date (assumed to be in the local timezone, unless the timezone is explicitly specified)
fr: Défini la date de publication (supposée être dans le fuseau horaire local, sinon le fuseau horaire est explicitement spécifié)

en: Set the book timestamp (no longer used anywhere)
fr: Définir l’horodatage (plus utilisé nulle part)

en: Enable heuristic processing. This option must be set for any heuristic processing to take place.
fr: Activer le traitement heuristique. Cette option doit être activée pour que tout traitement heuristique puisse être effectué.

en: Detect unformatted chapter headings and sub headings. Change them to h2 and h3 tags.  This setting will not create a TOC, but can be used in conjunction with structure detection to create one.
fr: Détecter les titre de chapitre et les sous-titres sans mise en forme et les transforme en balises h2 et h3. Ce réglage ne va pas créer de Table des Matières, mais peut être utilisé dans la partie Détection de structure afin d'en créer une.

en: Look for common words and patterns that denote italics and italicize them.
fr: Rechercher les mots et les motifs usuels qui dénotent la présence de mots en italiques et les mettre en italique.

en: Turn indentation created from multiple non-breaking space entities into CSS indents.
fr: Transformer les retraits de ligne créées par de multiples espaces insécables en retraits CSS.

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.4, just below the median line length.  If only a few lines in the document require unwrapping this value should be reduced
fr: Échelle utilisée pour déterminer la longueur à partir de laquelle une ligne doit être redéfinie. Les valeurs acceptables sont les décimaux compris entre 0 et 1. La valeur pas défaut est de 0.4, juste en dessous de la valeur médiane des longueurs de ligne dans le document. Si seules quelques lignes dans le document nécessitent d’être redéfinies, cette valeur devrait être réduite.

en: Unwrap lines using punctuation and other formatting clues.
fr: Redéfinir la longueur des lignes en se basant sur la ponctuation et autres indices de formatage.

en: Remove empty paragraphs from the document when they exist between every other paragraph
fr: Supprimer les paragraphes vides du document quand ils se trouvent entre d'autres paragraphes

en: Left aligned scene break markers are center aligned. Replace soft scene breaks that use multiple blank lines with horizontal rules.
fr: Les marqueurs de rupture de scène alignés à gauche sont alignés au centre.  Les ruptures de scène qui utilisent des lignes blanches multiples sont remplacées par des traits horizontaux.

en: Replace scene breaks with the specified text. By default, the text from the input document is used.
fr: Remplacer les ruptures de scène par le texte spécifié. Par défaut, le texte du document initial est utilisé.

en: Analyze hyphenated words throughout the document.  The document itself is used as a dictionary to determine whether hyphens should be retained or removed.
fr: Analyser les mots contenant des traits d'union dans le document. Le document lui-même est utilisé comme dictionnaire pour déterminer si les traits d'union doivent être conservés ou retirés.

en: Looks for occurrences of sequential <h1> or <h2> tags. The tags are renumbered to prevent splitting in the middle of chapter headings.
fr: Recherche les occurrences de séquences de balises <h1> ou <h2>. Les balises sont renumérotées afin de d'éviter que les titres de chapitres ne soient coupés en deux.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr1-replace.
fr: Motif de recherche (expression régulière) qui sera remplacé par sr1-replace.

en: Replacement to replace the text found with sr1-search.
fr: Le remplacement pour remplacer le texte trouvé avec sr1-search.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr2-replace.
fr: Modèle de recherche (expression régulière) qui sera remplacé par sr2-replace.

en: Replacement to replace the text found with sr2-search.
fr: Le remplacement pour remplacer le texte a trouvé avec sr2-search.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr3-replace.
fr: Modèle de recherche (expression régulière) qui sera remplacée par sr3-replace.

en: Replacement to replace the text found with sr3-search.
fr: Le remplacement pour remplacer le texte a trouvé avec sr3-search.

en: Path to a file containing search and replace regular expressions. The file must contain alternating lines of regular expression followed by replacement pattern (which can be an empty line). The regular expression must be in the Python regex syntax and the file must be UTF-8 encoded.
fr: Chemin vers un fichier contenant les expressions régulières de recherche et remplacement. Le fichier doit contenir en alternances des lignes d'expressions régulières suivies par des modèles de remplacement (qui peuvent être une ligne vide). L'expression régulière doit être écrite dans la syntaxe des regexp Python et le fichier doit être encodé en UTF-8.

en: Values of series index and rating must be numbers. Ignoring
fr: Les valeurs pour les index de séries et les notes doivent être des nombres. Ignoré.

en: Failed to parse date/time
fr: L'analyse de la date/heure a échoué

en: Converting input to HTML...
fr: Conversion de l’entrée en HTML…

en: Running transforms on e-book...
fr: Exécution des transformations du livre numérique…

en: Running %s plugin
fr: Exécution de l'extension %s

en: Template error
fr: Erreur de modéle

en: The Cross
fr: La Croix

en: Half and half
fr: Équilibré

en: Banner
fr: Bannière

en: Ornamental
fr: Ornemental

en: Blocks
fr: Blocs

en: Remove the property
fr: Supprimer la propriété

en: Add extra properties
fr: Ajouter des propriétés supplémentaires

en: Change the value to
fr: Changer la valeur à

en: Multiply the value by
fr: Multiplier la valeur par

en: Divide the value by
fr: Diviser la valeur par

en: Add to the value
fr: Ajouter à la valeur

en: Subtract from the value
fr: Soustraire de la valeur

en: is
fr: est

en: is not
fr: n’est pas

en: is any value
fr: si n'importe quelle valeur

en: matches pattern
fr: correspond au modèle

en: does not match pattern
fr: ne correspond pas au modèle

en: is the same length as
fr: est de la même longueur que

en: is not the same length as
fr: n'est pas de la même longueur que

en: is less than
fr: est inférieur à

en: is greater than
fr: est supérieur à

en: is less than or equal to
fr: est plus petit ou égal à

en: is greater than or equal to
fr: est supérieur ou égal à

en: Unknown keys
fr: Clés inconnues

en: The rule has unknown keys: %s
fr: La règle contient des clés inconnues : %s

en: Missing keys
fr: Clés manquantes

en: The rule has missing keys: %s
fr: La règle a des clés manquantes : %s

en: Property required
fr: Propriété requise

en: You must specify a CSS property to match
fr: Vous devez spécifier une propriété CCS à faire correspondre

en: Shorthand property not allowed
fr: Une propriété abrégée n'est pas permise

en: {0} is a shorthand property. Use the full form of the property, for example, instead of font, use font-family, instead of margin, use margin-top, etc.
fr: {0} est une propriété abrégée. Utilisez la forme complète de la propriété, par exemple, à la place de font, utilisez font-family, à la place de margin, utilisez margin-top, etc.

en: Query required
fr: Requête exigée

en: You must specify a value for the CSS property to match
fr: Vous devez spécifier une valeur pour la propriété CCS à faire correspondre

en: Unknown match type
fr: Type de correspondance inconnu

en: The match type %s is not known
fr: Le type de correspondance %s n'est pas connu

en: Query invalid
fr: Requête invalide

en: %s is not a valid regular expression
fr: %s n'est pas une expression régulière valide

en: %s is not a valid length or number
fr: %s n'est pas une longueur ou un nombre valide

en: Unknown action type
fr: Type d'action inconnu

en: The action type %s is not known
fr: Le type d'action %s n'est pas connu

en: You must specify a number
fr: Vous devez spécifier un nombre

en: You must specify at least one CSS property to add
fr: Vous devez spécifier au moins une propriété CSS à ajouter

en: You must specify a value to change the property to
fr: Vous devez spécifier une valeur pour modifier la propriété

en: No data
fr: Pas de données

en: %s is not a number
fr: %s n'est pas un nombre

en: Invalid number
fr: Nombre invalide

en: If the property {property} {match_type} {query}
    {action}
fr: Si la propriété {property} {match_type} {query}
    {action}

en: Table of Contents
fr: Table des Matières

en: Cover
fr: Couverture

en: Follow all local links in an HTML file and create a ZIP file containing all linked files. This plugin is run every time you add an HTML file to the library.
fr: Suivre tous les liens locaux d’un fichier HTML et créer une archive ZIP contenant tous les fichiers liés. Cette extension est exécutée chaque fois que vous ajoutez un fichier HTML à la bibliothèque.

en: Character encoding for the input HTML files. Common choices include: utf-8, cp1252, cp1251 and latin1.
fr: Encodage des caractères dans les fichiers HTML d'entrée. Les choix habituels incluent : utf-8, cp1252, cp1251 et latin1.

en: Add linked files in breadth first order
fr: Ajouter les fichiers liés d'abord dans l’ordre de parcours en largeur

en: Normally, when following links in HTML files calibre does it depth first, i.e. if file A links to B and  C, but B links to D, the files are added in the order A, B, D, C.  With this option, they will instead be added as A, B, C, D
fr: Normalement, lorsque l’on suit les liens des fichiers HTML, calibre le fait en profondeur d’abord, c’est-à-dire que si le fichier A pointe sur B et C, mais B pointe sur D, les fichiers sont ajoutés dans l’ordre A, B, D, C. Avec cette option, ils seront ajoutés dans l’ordre A, B, C, D

en: Allow resources outside the HTML file root folder
fr: Autoriser les ressources en dehors du dossier racine du fichier HTML

en: {} must not be empty
fr: {} ne doit pas être vide

en: Change tag name
fr: Changer le nom de la balise

en: New tag name
fr: Nouveau nom de balise

en: Rename tag to the specified name
fr: Renommer la balise avec le nom spécifié

en: Remove tag and children
fr: Supprimer la balise et ses héritiers

en: Remove the tag and all its contents
fr: Supprimer la balise et tout son contenu

en: Remove tag only
fr: Supprimer uniquement la balise

en: Remove the tag but keep its contents
fr: Supprimer la balise mais garder son contenu

en: Add classes
fr: Ajouter des classes

en: Add the specified classes, e.g.:
fr: Ajouter les classes spécifiées, par exemple :

en: Space separated class names
fr: Noms de classes séparés par des espaces

en: Remove classes
fr: Supprimer les classes

en: Remove the specified classes, e.g.:
fr: Supprimer les classes spécifiées, par exemple :

en: Remove attributes
fr: Supprimer les attributs

en: Remove the specified attributes from the tag. Multiple attribute names should be separated by spaces. The special value * removes all attributes.
fr: Supprimer les attributs spécifiés de la balise. Les noms d'attributs multiples doivent être séparés par des espaces. La valeur spéciale * supprime tous les attributs.

en: Space separated attribute names
fr: Noms d'attributs séparés par des espaces

en: Add attributes
fr: Ajouter des attributs

en: Add the specified attributes, e.g.:
fr: Ajouter les attributs spécifiés, par exemple :

en: Empty the tag
fr: Vider la balise

en: Remove all contents from the tag
fr: Supprimer tout le contenu de la balise

en: Wrap the tag
fr: Emballer l'étiquette

en: Wrap the tag in the specified tag, e.g.: {0} will wrap the tag in a DIV tag with class {1}
fr: Envelopper la balise dans la balise spécifiée, par ex : {0} enveloppera la balise dans une balise DIV de classe {1}

en: An HTML opening tag
fr: Une balise ouvrante HTML

en: Insert HTML at start
fr: Insérer du HTML au début

en: The specified HTML snippet is inserted after the opening tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
fr: L'extrait HTML spécifié est inséré après la balise d'ouverture. Notez que seuls les extraits HTML valides peuvent être utilisés sans les balises non fermées

en: HTML snippet
fr: Extrait HTML

en: Insert HTML at end
fr: Insérer du HTML à la fin

en: The specified HTML snippet is inserted before the closing tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
fr: L'extrait HTML spécifié est inséré avant la balise de fermeture. Notez que seuls les extraits HTML valides peuvent être utilisés sans les balises non fermées

en: Insert HTML before tag
fr: Insérer du HTML avant la balise

en: The specified HTML snippet is inserted before the opening tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
fr: L'extrait HTML spécifié est inséré avant la balise d'ouverture. Notez que seuls les extraits HTML valides peuvent être utilisés sans les balises non fermées

en: Insert HTML after tag
fr: Insérer du HTML après la balise

en: The specified HTML snippet is inserted after the closing tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
fr: L'extrait HTML spécifié est inséré après la balise de fermeture. Notez que seuls les extraits HTML valides peuvent être utilisés sans les balises non fermées

en: Action must have both:
fr: L'action doit avoir les deux :

en: {} is not a valid CSS selector
fr: {} n'est pas un sélecteur CSS valide

en: {} is not a valid XPath selector
fr: {} n'est pas un sélecteur XPath valide

en: Tag name
fr: Nom de la balise

en: Class name
fr: Nom de la classe

en: has class
fr: a une classe

en: does not have class
fr: ne possède pas de classe

en: CSS selector
fr: Sélecteur CSS

en: matches CSS selector
fr: correspond à un sélecteur CSS

en: XPath selector
fr: Sélecteur XPath

en: matches XPath selector
fr: correspond à un sélecteur XPath

en: is any tag
fr: est n'importe quelle balise

en: Text
fr: Texte

en: contains text
fr: contient du texte

en: You must specify a value for the tag to match
fr: Vous devez spécifier une valeur pour que la balise corresponde

en: Invalid {}
fr: {} non valide

en: No actions
fr: Pas d'actions

en: The rule has no actions
fr: La règle n'a pas d'actions

en: Invalid action
fr: Action non valide

en: No tag found in: {}. The tag specification must be of the form <tag> for example: <p>
fr: Aucune balise trouvée dans : {}. La spécification de la balise doit être de la forme <tag>, par exemple : <p>

en: If the tag {match_type} {query}
fr: Si la balise {match_type} {query}

en: 	Book Designer file detected.
fr: 	Fichier de Concepteur de Livre détecté.

en: 	Parsing HTML...
fr: 	Analyse de l'HTML…

en: 	Baen file detected. Re-parsing...
fr: 	Fichier Baen détecté, redémarrage de l’analyse…

en: Written preprocessed HTML to
fr: Ecrit l'HTM pré-traité vers

en: Processing %s
fr: Traitement de %s

en: 	Converting to BBeB...
fr: 	Conversion en BBeB…

en: Could not parse file: %s
fr: Incapable d'analyser le fichier : %s

en: %s is an empty file
fr: %s est un fichier vide

en: Failed to parse link %(tag)s %(children)s
fr: A échoué à analyser le lien %(tag)s %(children)s

en: Unable to process image %(path)s. Error: %(err)s
fr: Incapable de traiter l’image %(path)s. Erreur: %(err)s

en: Unable to process interlaced PNG %s
fr: Incapable de traiter le PNG entrelacé %s

en: An error occurred while processing a table: %s. Ignoring table markup.
fr: Une erreur s’est produite pendant le traitement d’un tableau : %s. Balise de tableau ignorée.

en: Bad table:
    %s
fr: Tableau défectueux :
    %s

en: Table has cell that is too large
fr: Le tableau a une cellule trop grande

en: Could not read cover image: %s
fr: Incapable de lire l’image de couverture: %s

en: Cannot read from: %s
fr: Ne peut lire depuis: %s

en: Failed to process OPF file
fr: Le traitement du fichier OPF a échoué

en: %prog book.lrf
    Convert an LRF file into an LRS (XML UTF-8 encoded) file
fr: %prog book.lrf
    Convertir un fichier LRF en un fichier LRS (encodage XML UTF-8)

en: Output LRS file
fr: Fichier de sortie LRS

en: Do not save embedded image and font files to disk
fr: Ne pas enregistrer les images incorporées et les fichiers de polices sur le disque

en: Be more verbose
fr: Soyez plus détaillé

en: Parsing LRF...
fr: Analyse du LRF…

en: Creating XML...
fr: Création du XML…

en: LRS written to
fr: LRS écrit à

en: Could not read from thumbnail file:
fr: Impossible de lire le fichier de vignette :

en: %prog [options] file.lrs
    Compile an LRS file into an LRF file.
fr: %prog [options] file.lrs
    Compiler un fichier LRS en un fichier LRF.

en: Path to output file
fr: Chemin vers le fichier de sortie

en: Verbose processing
fr: Traitement explicatif

en: Convert LRS to LRS, useful for debugging.
fr: Convertir LRS en LRS, utile pour déboguer.

en: Invalid LRF file. Could not set metadata.
fr: Fichier LRF incorrect. Impossible de régler les métadonnées.

en: %prog [options] mybook.lrf
    
    
    Show/edit the metadata in an LRF file.
fr: %prog [options] mybook.lrf
    
    
    Visualiser/éditer les métadonnées d’un fichier LRF.

en: Set the book title
fr: Définir le titre du livre

en: Set sort key for the title
fr: Définir la clé de tri pour le titre

en: Set the author
fr: Définir l’auteur

en: Set sort key for the author
fr: Définir la clé de tri pour l’auteur

en: The category this book belongs to. E.g.: History
fr: La catégorie à laquelle le livre appartient. Par ex. : Histoire

en: Path to a graphic that will be set as this files' thumbnail
fr: Chemin d’une image qui sera utilisée comme vignette pour ces fichiers

en: Path to a TXT file containing the comment to be stored in the LRF file.
fr: Chemin vers un fichier TXT contenant le commentaire à inclure dans le fichier LRF.

en: Extract thumbnail from LRF file
fr: Extraire la vignette du fichier LRF

en: Set the publisher
fr: Définir l’éditeur

en: Set the book classification
fr: Définir la classification du livre

en: Set the book creator
fr: Définir le créateur du livre

en: Set the book producer
fr: Définir le producteur du livre

en: Extract cover from LRF file. Note that the LRF format has no defined cover, so we use some heuristics to guess the cover.
fr: Extraire une couverture depuis un fichier LRF. Notez que le format de fichier LRF n’a pas de couverture définie, donc un traitement heuristique est utilisé pour deviner quelle est la page de couverture.

en: Set book ID
fr: Définir l’ID du livre

en: Extract the source DOCX file from Amazon Kindle Create KPF files. Note this will not contain any edits made in the Kindle Create program itself.
fr: Extraire le fichier source DOCX d'Amazon Kindle Créer des fichiers KPF. Notez que ce fichier ne contiendra aucune modification effectuée dans le programme Kindle Create lui-même.

en: Extract common e-book formats from archive files (ZIP/RAR/7z). Also try to autodetect if they are actually CBZ/CBR/CB7 files.
fr: Extraire les formats communs de livre numérique à partir des fichiers archives (ZIP/RAR/7z). Essaie aussi de détecter automatiquement si ce sont des fichiers CBZ/CBR/CB7.

en: Error
fr: Erreur

en: None
fr: Aucun

en: Author(s)
fr: Auteur(s)

en: Publisher
fr: Éditeur

en: Producer
fr: Producteur

en: Comments
fr: Commentaires

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Series | Series
fr[0]: Série
fr[1]: Séries
fr[2]: Séries

en: Languages
fr: Langues

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: Published
fr: Publié

en: Rights
fr: Droits

en: Author
fr: Auteur

en: Author Sort
fr: Tri par auteur

en: Tag 1
fr: Étiquette 1

en: Tag 2
fr: Étiquette 2

en: Value: unknown field
fr: Valeur : champ inconnu

en: Click to browse to: {}
fr: Cliquer pour parcourir : {}

en: Click to see books with {0}: {1}
fr: Cliquer pour voir les livres avec {0} : {1}

en: Search the calibre library for books by %s
fr: Rechercher dans la bibliothèque calibre pour des livres par %s

en: Search {0} for the author: {1}
fr: Rechercher {0} pour l'auteur : {1}

en: Search {0} for the book: {1} by the author {2}
fr: Rechercher le livre sur {0} : {1} de l'auteur {2}

en: Author search links are disabled
fr: Les liens de recherche d'auteur sont désactivés

en: Click to open
fr: Cliquer pour ouvrir

en: Show notes for: {}
fr: Afficher les notes pour : {}

en: Book files
fr: Fichiers du livre

en: Folder | Folders
fr[0]: Dossier
fr[1]: Dossiers
fr[2]: Dossiers

en: Data files
fr: Fichiers de données

en: Search calibre for books with the language: {}
fr: Rechercher dans calibre des ivres ayant pour langue : {}

en: %(sidx)s of <a href="%(href)s" title="%(tt)s"><span class="%(cls)s">%(series)s</span></a>
fr: %(sidx)s de <a href="%(href)s" title="%(tt)s"><span class="%(cls)s">%(series)s</span></a>

en: Click to see books in this series
fr: Cliquer pour voir les livres dans cette série

en: Click to see books with {0}: {1} (derived from {2})
fr: Cliquer pour voir les livres avec {0} : {1} (dérivé de {2})

en: 
    Read/Write metadata from/to e-book files.
    
    Supported formats for reading metadata: {0}
    
    Supported formats for writing metadata: {1}
    
    Different file types support different kinds of metadata. If you try to set
    some metadata on a file type that does not support it, the metadata will be
    silently ignored.
fr: 
    Lire/Écrire des métadonnées de/vers des fichiers de livre numérique.
    
    Formats pris en charge pour la lecture des métadonnées: {0}
    
    Formats pris en charge pour l’écriture des métadonnées:  {1}
    
    Différents types de fichiers prennent en charge différentes sortes de métadonnées. Si vous essayer de définir
    certaines métadonnées sur un type de fichier qui ne le prend pas en charge, les métadonnées seront
    ignorées sans avertissement.

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by the & character. Author names should be in the order Firstname Lastname.
fr: Définir les auteurs. Les auteurs multiples doivent être séparés par le caractère &. Les noms d’auteur devrait être dans l’ordre Prénom Nom.

en: The version of the title to be used for sorting. If unspecified, and the title is specified, it will be auto-generated from the title.
fr: La version du titre à utilisé pour le tri. Si non spécifiée, et que le titre est spécifié, il sera généré automatiquement à partir du titre.

en: String to be used when sorting by author. If unspecified, and the author(s) are specified, it will be auto-generated from the author(s).
fr: Chaine utilisée pour le tri par auteur. Si non spécifiée, et que le(s) auteur(s) sont spécifié(s), il sera généré automatiquement à partir de(s) (l')auteur(s).

en: Set the cover to the specified file.
fr: Définir la couverture pour le fichier spécifié.

en: Set the book category.
fr: Définir la catégorie du livre.

en: Set the identifiers for the book, can be specified multiple times. For example: --identifier uri:{} --identifier isbn:12345 To remove an identifier, specify no value, --identifier isbn: Note that for EPUB files, an identifier marked as the package identifier cannot be removed.
fr: Définir les identifiants du livre, peut être spécifié à plusieurs reprises. Par exemple: --identifier uri:{} --identifier isbn:12345. Pour supprimer un identifiant, laissez la valeur en blanc, --identifier isbn: Notez que pour les fichiers EPUB, un identifiant marqué comme identifiant de paquet ne peut pas être supprimé.

en: Set the published date.
fr: Définir la date de publication.

en: Get the cover from the e-book and save it at as the specified file.
fr: Obtenir la couverture du livre numérique et l’enregistrer sous le fichier spécifié.

en: For formats like EPUB that use a "default cover" of the first page rendered, disallow such default covers
fr: Pour les formats comme EPUB qui utilisent une « couverture par défaut » de la première page rendue, interdire ces couvertures par défaut

en: Specify the name of an OPF file. The metadata will be written to the OPF file.
fr: Spécifier le nom du fichier OPF. Les métadonnées seront écrites dans le fichier OPF.

en: Read metadata from the specified OPF file and use it to set metadata in the e-book. Metadata specified on the command line will override metadata read from the OPF file
fr: Lire les métadonnées à partir du fichier OPF spécifié et les utiliser pour indiquer les méta-données du livre numérique. Les métadonnées spécifiées en ligne de commande écraseront les métadonnées lues à partir du fichier OPF.

en: Set the BookID in LRF files
fr: Définir l’identifiant du livre dans les fichiers LRF

en: No file specified
fr: Pas de fichier spécifié

en: Original metadata
fr: Métadonnées d’origine

en: Changed metadata
fr: Métadonnées modifiées

en: OPF created in
fr: OPF créé dans

en: Cover saved to
fr: Couverture sauvegardée sur

en: No cover found
fr: Aucune couverture trouvée

en: Google Books
fr: Google Livres

en: Google web search
fr: Recherche google

en: Downloads metadata and covers from Amazon
fr: Télécharge les métadonnées et les couvertures à partir d’Amazon

en: Germany
fr: Allemagne

en: Australia
fr: Australie

en: Italy
fr: Italie

en: Japan
fr: Japon

en: Spain
fr: Espagne

en: Brazil
fr: Brésil

en: India
fr: Inde

en: Netherlands
fr: Néerlandais

en: China
fr: Chine

en: Sweden
fr: Suède

en: Choose server automatically
fr: Choisir le serveur automatiquement

en: Amazon servers
fr: Serveurs Amazon

en: Bing search cache
fr: Cache de recherche Bing

en: Google search cache
fr: Cache de recherche Google

en: Wayback machine cache (slow)
fr: Cache Wayback Machine (lent)

en: DuckDuckGo search and Google cache
fr: Recherche DuckDuckGo et cache Google

en: Amazon country website to use:
fr: Pays du site web Amazon à utiliser :

en: Metadata from Amazon will be fetched using this country's Amazon website.
fr: Les métadonnées d’Amazon seront récupérées en utilisant le site web Amazon de ce pays.

en: Server to get data from:
fr: Serveur pour obtenir des données :

en: Amazon has started blocking attempts to download metadata from its servers. To get around this problem, calibre can fetch the Amazon data from many different places where it is cached. Choose the source you prefer.
fr: Amazon à commencé à bloquer les tentatives de téléchargement des métadonnées depuis ses serveurs. Pour contourner ce problème, calibre peut aller chercher les données Amazon depuis beaucoup d'endroits différents où elles sont en cache. Choisissez votre source préférée.

en: Use the MOBI-ASIN for metadata search
fr: Utiliser le MOBI-ASIN pour la recherche de métadonnées

en: Enable this option to search for metadata with an ASIN identifier from the MOBI file at the current country website, unless any other amazon id is available. Note that if the MOBI file came from a different Amazon country store, you could get incorrect results.
fr: Activer cette option pour rechercher des métadonnées avec un identifiant ASIN dans le fichier MOBI du site Web du pays en question, à moins qu'un autre identifiant amazon soit disponible. Notez que si le fichier MOBI provient d'un autre magasin Amazon, vous pourriez obtenir des résultats incorrects.

en: Prefer the Kindle edition, when available
fr: Préférer l'édition Kindle, si disponible

en: When searching for a book and the search engine returns both paper and Kindle editions, always prefer the Kindle edition, instead of whatever the search engine returns at the top.
fr: Lorsque vous recherchez un livre et que le moteur de recherche renvoie à la fois l'édition papier et l'édition Kindle, préférez toujours l'édition Kindle, plutôt que celle que le moteur de recherche renvoie en premier.

en: Amazon timed out. Try again later.
fr: Amazon: délai de connexion dépassé. Veuillez réessayer plus tard.

en: Metadata source
fr: Source de métadonnées

en: %prog [options]
    
    Fetch book metadata from online sources. You must specify at least one
    of title, authors or ISBN.
fr: %prog [options]
    
    Récupérer des métadonnées de livre depuis des sources en ligne. Vous devez spécifier au moins
    le titre, les auteurs ou l'ISBN.

en: Book title
fr: Titre du livre

en: Book author(s)
fr: Auteur(s) du livre

en: Book ISBN
fr: ISBN du livre

en: Identifiers such as ASIN/Goodreads id etc. Can be specified multiple times for multiple identifiers. For example:
fr: Les identificateurs tels que ASIN/Goodreads, etc. Peuvent être spécifiés plusieurs fois pour plusieurs identificateurs. Par exemple :

en: Print the log to the console (stderr)
fr: Imprimer le journal vers la console (stderr)

en: Output the metadata in OPF format instead of human readable text.
fr: Produit les métadonnées dans le format d'OPF au lieu d'un texte lisible pour l'homme.

en: Specify a filename. The cover, if available, will be saved to it. Without this option, no cover will be downloaded.
fr: Spécifier un nom de fichier. La couverture, si disponible, y sera sauvée. Sans cette option, aucune couverture ne sera téléchargée.

en: Timeout in seconds. Default is 30
fr: Délai d'attente en secondes. Par défaut est à 30

en: Specify the name of a metadata download plugin to use. By default, all metadata plugins will be used. Can be specified multiple times for multiple plugins. All plugin names: {}
fr: Spécifier le nom d'une extension de téléchargement des métadonnées à utiliser. Par défaut, toutes les extensions de métadonnées seront utilisées. Peut être spécifié de multiples fois et pour de multiples extensions. Tous les noms d'extensions : {}

en: Downloads metadata and covers from Edelweiss - A catalog updated by book publishers
fr: Télécharge les métadonnées et les couvertures depuis Edelweiss - Un catalogue mis à jour par des éditeurs de livre

en: Downloads metadata and covers from Google Books
fr: Télécharge les métadonnées et les couvertures à partir de Google Books

en: Downloads covers from a Google Image search. Useful to find larger/alternate covers.
fr: Télécharge les couvertures à partir d'une recherche Google Image. Pratique pour trouver des couvertures plus grandes/alternatives.

en: Maximum number of covers to get
fr: Nombre maximal de couverture à récupérer

en: The maximum number of covers to process from the Google search result
fr: Le nombre maximum de couvertures à traiter depuis le résultat de la recherche Google

en: Cover size
fr: Taille de la couverture

en: Search for covers larger than the specified size
fr: Rechercher après des couvertures plus grandes que la taille spécifiée

en: Any size
fr: Toute taille

en: Large
fr: Grande

en: Larger than %s
fr: Plus grande que %s

en: Downloads covers from The Open Library
fr: Télécharge les couvertures depuis The Open Library

en: Sample Book
fr: Exemple de Livre

en: This is an Amazon KFX book. It cannot be processed. See {} for information on how to handle KFX books.
fr: Ceci est un livre Amazon KFX. Il ne peut pas être traité. Voir {} pour des informations sur comment gérer les livres KFX.

en: This is an Amazon Topaz book. It cannot be processed.
fr: Ceci est un livre Amazon Topaz. Il ne peut pas être traité.

en: This is not a MOBI file. It is a Topaz file.
fr: Ce n'est pas un fichier MOBI. C'est un fichier Topaz.

en: This is not a MOBI file.
fr: Ce n'est pas un fichier MOBI.

en: This file is locked with DRM. It cannot be tweaked.
fr: Ce fichier est verrouillé par une protection DRM (Gestion Numérique des Droits). Il ne peut pas être modifié.

en: This MOBI file does not contain a KF8 format book. KF8 is the new format from Amazon. calibre can only tweak MOBI files that contain KF8 books. Older MOBI files without KF8 are not tweakable.
fr: Ce fichier MOBI ne contient pas un format de livre KF8. Le KF8 est le nouveau format d'Amazon. Calibre ne peut modifier que les fichiers MOBI contenant des livres KF8. Les anciens fichiers MOBI sans KF8 ne sont pas modifiables.

en: This MOBI file contains both KF8 and older Mobi6 data. Tweaking it will remove the Mobi6 data, which means the file will not be usable on older Kindles. Are you sure?
fr: Ce fichier mobile contient en même temps des données aux formats KF8 et du vieux MOBI 6. Le modifier effacera les données MOBI 6, ce qui signifie que le fichier ne sera pas utilisable sur les anciens Kindle. Voulez-vous continuer?

en: No details available
fr: Aucuns détails disponibles

en: Title page
fr: Page de titre

en: Glossary
fr: Glossaire

en: Acknowledgements
fr: Remerciements

en: Bibliography
fr: Bibliographie

en: Dedication
fr: Dédicace

en: Epigraph
fr: Épigraphe

en: Foreword
fr: Avant-propos

en: List of illustrations
fr: Liste des illustrations

en: List of tables
fr: Liste des tables

en: Preface
fr: Préface

en: Main text
fr: Texte principal

en: %s format books are not supported
fr: Les livres au format %s ne sont pas pris en charge

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: See <a href="{}">detailed description</a>.
fr: Voir <a href="{}">description détaillée</a>.

en: This error will be automatically fixed if you click "Try to correct all fixable errors" below.
fr: Cette erreur sera automatiquement corrigée si vous cliquer sur « Essayer de corriger toutes les erreurs corrigibles » ci-dessous.

en: Failed to process CSS in {name} with errors: {errors}
fr: Échec du traitement du CSS dans {name} avec des erreurs : {errors}

en: This font could not be processed. It most likely will not work in an e-book reader, either
fr: Cette police n'a pas pu être traitée. Cela ne fonctionnera très probablement pas dans un lecteur de livre numérique, l'un ou l'autre

en: The font {} is not allowed to be embedded
fr: La police {} n'est pas autorisée à être intégrée

en: The font has a flag in its metadata ({:09b}) set indicating that it is not licensed for embedding. You can ignore this warning, if you are sure you have permission to embed this font.
fr: Cette police a un signalement paramétré dans ses métadonnées ({:09b}) indiquant qu'elle n'est pas agréée pour l'intégration. Vous pouvez ignorer cet avertissement, si vous êtes certain que vous avez la permission d'intégrer cette police.

en: The CSS font-family name {0} does not match the actual font name {1}
fr: Le nom de la font-family CSS {0} ne correspond pas à la police actuelle {1}

en: The font family name specified in the CSS @font-face rule: "{0}" does not match the font name inside the actual font file: "{1}". This can cause problems in some viewers. You should change the CSS font name to match the actual font name.
fr: Le nom de la famille de police spécifiée dans la règle CSS @font-face : "{0}" ne correspond pas au nom de la police dans le fichier de police actuel: "{1}". Ceci peut poser problème dans certaines visionneuses. Vous devriez changer le nom de la police CSS pour qu'elle corresponde au nom de la police actuelle.

en: Change the font name {0} to {1} everywhere
fr: Changer partout le nom de police {0} vers {1}

en: Not a valid font: %s
fr: Pas une police valide: %s

en: An invalid image is an image that could not be loaded, typically because it is corrupted. You should replace it with a good image or remove it.
fr: Une image invalide est une image qui ne peut pas être chargée, typiquement parce qu'elle est corrompue. Vous devriez la remplacer par une image valide ou la supprimer.

en: Reader devices based on Adobe Digital Editions cannot display images whose colors are specified in the CMYK colorspace. You should convert this image to the RGB colorspace, for maximum compatibility.
fr: Les périphériques de lecture basés sur Adobe Digital Editions ne peuvent afficher des images dont les couleurs sont spécifiées dans l'espace chromatique CMYK. Vous devriez convertir cette image dans l'espace chromatique RGB, pour une compatibilité maximale.

en: Convert image to RGB automatically
fr: Convertir automatiquement l'image en RGB

en: Image is in the CMYK colorspace
fr: Image dans l'espace chromatique CMYK

en: The resource pointed to by this link does not exist. You should either fix, or remove the link.
fr: La ressource désignée par ce lien n'existe pas ou plus. Vous devriez soit corriger, soit supprimer le lien.

en: Windows computers do not allow the : character in filenames. For maximum compatibility it is best to not use these in filenames/links to files.
fr: Les ordinateurs sous Windows ne permettent pas d'utiliser : dans les noms de fichiers. Pour une compatibilité maximale il est préférable de ne pas les utiliser dans les noms de fichier/liens vers des fichiers.

en: This URL could not be parsed.
fr: Cette URL n'a pas pu être analysée

en: The linked to resource {0} does not exist
fr: La liaison vers la ressource {0} n'existe pas

en: The case of the link {0} and the case of the actual file it points to {1} do not agree. You should change either the case of the link or rename the file.
fr: La situation du lien {0} et la situation qu'indique le fichier actuel {1} ne conviennent pas. Vous devriez soit changer la liaison du lien soit renommer le fichier.

en: Change the case of the link to match the actual file
fr: Changer la situation du lien pour correspondre au fichier actuel

en: Link points to a file that is not a text document
fr: Le lien pointe vers un fichier qui n'est pas un document texte

en: The link "{0}" points to a file <i>{1}</i> that is not a text (HTML) document. Many e-book readers will be unable to follow such a link. You should either remove the link or change it to point to a text document. For example, if it points to an image, you can create small wrapper document that contains the image and change the link to point to that.
fr: Le lien "{0}" pointe vers un fichier <i>{1}</i> qui n'est pas un document texte (HTML). Beaucoup de lecteurs de livre numérique seront incapables de suivre un tel lien. Vous devriez soit supprimer le lien soit le corriger pour le faire pointer vers un document texte. Par exemple, s'il pointe vers une image, vous pouvez créer un petit document qui contient l'image et changer le lien pour pointer vers ce document.

en: Link points to a location not present in the target file
fr: Le lien pointe vers un emplacement non présent dans le fichier cible

en: The link "{0}" points to a location <i>{1}</i> in the file {2} that does not exist. You should either remove the location so that the link points to the top of the file, or change the link to point to the correct location.
fr: Le lien "{0}" pointe vers un emplacement <i>{1}</i> dans le fichier {2} qui n'existe pas. Vous devriez soit supprimer l'emplacement de sorte que le lien indique le haut du fichier ou changer le lien vers l'emplacement correct.

en: This link uses the file:// URL scheme. This does not work with many e-book readers. Remove the file:// prefix and make sure the link points to a file inside the book.
fr: Ce lien utilise le schéma d'URL file://. Ceci ne fonctionne pas avec de nombreux lecteurs de livre numérique. Retirez le préfixe file:// et assurez-vous que le lien pointe vers un fichier contenu à l'intérieur du livre.

en: This link points to a file outside the book. It will not work if the book is read on any computer other than the one it was created on. Either fix or remove the link.
fr: Ce lien pointe vers un fichier situé à l'extérieur du livre. Il ne fonctionnera pas si le le livre est lu sur un ordinateur autre que celui sur lequel il a été créé. Veuillez soit corriger soit supprimer le lien.

en: This link is empty. This is almost always a mistake. Either fill in the link destination or remove the link tag.
fr: Ce lien est vide. C'est presque toujours une erreur. Complétez la destination du lien ou enlevez la balise de lien.

en: This file is included in the book but not referred to by any document in the spine. This means that the file will not be viewable on most e-book readers. You should  probably remove this file from the book or add a link to it somewhere.
fr: Ce fichier est inclus dans le livre mais n'est référencé par aucun document dans la structure du livre. Ceci signifie que le fichier ne sera pas visualisable sur la plupart des lecteurs de livre numérique. Vous devriez probablement enlever ce fichier du livre ou ajouter un lien vers celui-ci quelque part.

en: The file %s is not referenced
fr: Le fichier %s n'est pas référencé

en: This file is not in the book spine. All content documents must be in the spine. You should probably add it to the spine.
fr: Ce fichier n'est pas dans la structure du livre. Tous les documents contenus doivent se trouver dans la structure du livre. Vous devriez vraisemblablement l'ajouter à la structure.

en: Append this file to the spine
fr: Ajouter ce fichier à la structure

en: This file is not listed in the book manifest. While not strictly necessary it is good practice to list all files in the manifest. Either list this file in the manifest or remove it from the book if it is an unnecessary file.
fr: Ce fichier n'est pas mentionné dans le manifeste du livre. Quoique pas strictement nécessaire, c'est une bonne pratique de mentionner tous les fichiers dans le manifeste. Selon le cas mentionnez ce fichier dans le manifeste ou retirez le du livre s'il n'est pas nécessaire.

en: The file %s is not listed in the manifest
fr: Le fichier %s n'est pas mentionné dans le manifeste

en: Remove %s from the book
fr: Supprimer %s du livre

en: Add %s to the manifest
fr: Ajouter %s au manifeste

en: Remove all references to %s from the HTML and CSS in the book
fr: Supprimer toutes les références à %s de l’HTML et du CSS du livre

en: This file stores the bookmarks and last opened information from the calibre E-book viewer. You can remove it if you do not need that information, or don't want to share it with other people you send this book to.
fr: Ce fichier enregistre les favoris et les dernières informations d'ouverture de la visionneuse de livre numérique de calibre. Vous pouvez le supprimer si vous n'avez pas besoin de cette information, ou si vous ne souhaitez pas la partager avec les autres personnes à qui vous envoyez ce livre.

en: Remove this file
fr: Supprimer ce fichier

en: The bookmarks file used by the calibre E-book viewer is present
fr: Le fichier des signets utilisé par la visionneuse de livre numérique calibre est présent

en: The file %s has a MIME type that does not match its extension
fr: Le fichier %s a un type MIME qui ne correspond pas à son extension

en: The file {0} has its MIME type specified as {1} in the OPF file. The recommended MIME type for files with the extension "{2}" is {3}. You should change either the file extension or the MIME type in the OPF.
fr: Le fichier {0} a son type MIME spécifié à {1} dans le fichier OPF. Le type MIME recommandé pour les fichiers avec l'extension "{2}" est {3}. Vous devriez changer soit l'extension du fichier soit le type MIME spécifié dans le fichier OPF.

en: Change the file extension to .xhtml
fr: Changer l'extension du fichier en .xhtml

en: Change the MIME type for this file in the OPF to %s
fr: Changer le type MIME de ce fichier dans l'OPF en %s

en: The link is empty
fr: Le lien est vide

en: The linked resource %s is a folder
fr: La ressource liée %s est un dossier

en: The linked resource %s does not exist
fr: La ressource liée %s n'existe pas

en: The URL {} could not be parsed
fr: L'URL {} n'a pas pu être analysée

en: The link %s is a file:// URL
fr: Le lien %s est une URL au format file://

en: The link %s points to a file outside the book
fr: Le lien %s pointe sur un fichier à l'extérieur du livre

en: The link %s contains a : character, this will cause errors on Windows computers
fr: Le lien %s contient le caractère : ce qui provoquera des erreurs sur les ordinateurs sous Windows

en: The <%s> section is missing from the OPF
fr: La section <%s> est manquante dans le fichier OPF

en: The <%s> section is required in the OPF file. You have to create one.
fr: La section <%s> est requise dans le fichier OPF. Vous devez en créer une.

en: Empty id attributes are invalid
fr: Les attributs d'identification vides ne sont pas valides

en: Empty ID attributes are invalid in OPF files.
fr: Les attributs d'identification vides ne sont pas valides dans les fichiers OPF.

en: idref="%s" points to unknown id
fr: idref="%s" pointe vers un id inconnu

en: The idref="%s" points to an id that does not exist in the OPF
fr: L'idref="%s" pointe vers un id qui n'existe pas dans l'OPF

en: The meta cover tag points to an non-existent item
fr: L'étiquette de couverture de métadonnées pointe vers un élément non-existant

en: The meta cover tag points to an item with id="%s" which does not exist in the manifest
fr: L'étiquette de couverture de métadonnées pointe vers un article avec id="%s" qui n'existe pas dans le manifeste

en: Some e-book readers such as the Nook fail to recognize covers if the content attribute comes before the name attribute. For maximum compatibility move the name attribute before the content attribute.
fr: Certains lecteurs de livre numérique comme le Nook ne reconnaissent pas les couvertures si l'attribut de contenu vient avant l'attribut de nom. Pour une compatibilité maximale placez l'attribut de nom avant l'attribut de contenu.

en: Move the name attribute before the content attribute
fr: Déplacer l'attribut de nom avant l'attribut de contenu

en: The meta cover tag has content before name
fr: L'étiquette de couverture de métadonnées contient du contenu avant son nom

en: The item identified as the Table of Contents (%s) does not exist
fr: L'élément identifié comme Table des Matières (%s) n'existe pas

en: There is no item with id="%s" in the manifest.
fr: Il n'y a pas d'article avec id="%s" dans le manifeste.

en: The item identified as the Table of Contents has an incorrect media-type (%s)
fr: L'élément identifié comme Table des Matières a un type de média incorrect (%s)

en: The media type for the Table of Contents must be %s
fr: Le type de média pour la Table des Matières doit être %s

en: This manifest entry has no href attribute. Either add the href attribute or remove the entry.
fr: Cette entrée de manifeste n'as pas d'attribut href. Ajoutez soit l'attribut href ou enlevez l'entrée.

en: Remove this manifest entry
fr: Supprimer cette entrée de manifeste

en: Item in manifest has no href attribute
fr: L'élément dans le manifeste n'a pas d'attribut href

en: The <spine> tag has no reference to the NCX table of contents file. Without this reference, the table of contents will not work in most readers. The reference should look like <spine toc="id of manifest item for the ncx file">.
fr: La balise <spine> n'a pas de référence à la table des matières NCX. Sans cette référence, la table des matières ne fonctionnera pas dans la plupart des lecteurs. La référence devrait ressembler à <spine toc="id of manifest item for the ncx file">.

en: Add the reference to the NCX file
fr: Ajouter la référence au fichier NCX

en: Missing reference to the NCX Table of Contents
fr: Référence manquante à la Table des Matières NCX

en: This book has no Navigation document. According to the EPUB 3 specification, a navigation document is required. The Navigation document contains the Table of Contents. Use the Table of Contents tool to add a Table of Contents to this book.
fr: Ce livre n'a pas de document Navigation. Conformément à la spécification EPUB3, un document Navigation est requis. Le document Navigation contient la Table des Matières. Utilisez l'outil Table des Matières pour ajouter une Table des Matières à ce livre.

en: Missing navigation document
fr: Document Navigation Manquant

en: The nav document for this book contains no table of contents, or an empty table of contents. Use the Table of Contents tool to add a Table of Contents to this book.
fr: Le document nav de ce livre ne contient pas de table des matières, ou une table des matières vide. Utilisez l'outil Table des Matières pour en ajouter une à ce livre.

en: Missing ToC in navigation document
fr: TdM manquante dans le document de navigation

en: A file listed in the manifest is missing, you should either remove it from the manifest or add the missing file to the book.
fr: Un fichier listé dans le manifeste est manquant, vous devriez soit retirer celui-ci du manifeste soit ajouter le fichier manquant au livre.

en: Item (%s) in manifest is missing
fr: L'élément (%s) est manquant dans le manifeste

en: Remove the entry for %s from the manifest
fr: Retirer l'entrée pour %s du manifeste

en: There are items marked as non-linear in the <spine>. These will be displayed in random order by different e-book readers. Some will ignore the non-linear attribute, some will display them at the end or the beginning of the book and some will fail to display them at all. Instead of using non-linear items simply place the items in the order you want them to be displayed.
fr: Il y a des éléments marqués comme non linéaires dans <spine>. Ceux-ci seront affichés dans un ordre aléatoire par certains lecteurs de livre numérique. Certains ignoreront l'attribut non linéaire, certains l'afficheront à la fin ou au début du livre et d'autres ne pourront tout simplement pas l'afficher. Au lieu d'utiliser des éléments non linéaires placez-les simplement dans l'ordre où vous souhaitez qu'ils soient affichés.

en: Mark all non-linear items as linear
fr: Marquer tous les éléments non linéaires comme linéaires

en: Non-linear items in the spine
fr: Éléments non linéaires dans la structure du livre

en: Remove all but the first duplicate item
fr: Retirer tout sauf le premier élément en double

en: Duplicate item in {0}: {1}
fr: Élément en double dans {0} : {1}

en: The item {0} is present more than once in the {2} in {1}. This is not allowed.
fr: L'élément {0} est présent plus d'une fois dans le {2} dans {1}. Ceci n'est pas permis.

en: There is more than one <meta name="cover"> tag defined. There should be only one.
fr: Il y a plus d'une balise <meta name="cover"> définie. Il ne peut y en avoir qu'une.

en: Remove all but the first meta cover tag
fr: Retirer tout sauf la première balise de métadonnées de couverture

en: There is more than one cover defined
fr: Il y a plus d'une couverture définie

en: The OPF must have an unique identifier, i.e. a <dc:identifier> element whose id is referenced by the <package> element
fr: Le fichier OPF doit comporter un identifiant unique, à savoir un élément <dc:identifier> dont l'identifiant id est référencé par l'élément <package>

en: Auto-generate a unique identifier
fr: Générer automatiquement un indentifiant unique

en: The OPF has no unique identifier
fr: Le fichier OPF n'a pas d'identifiant unique

en: The <dc:identifier> element must not be empty.
fr: L'élément <dc:identifier> ne doit pas être vide.

en: Remove empty identifiers
fr: Supprimer les identifiants vides

en: Empty identifier element
fr: Élément identifiant vide

en: Incorrect media-type for spine item
fr: Type de média incorrect dans la structure du livre.

en: The item {0} present in the spine has the media-type {1}.  Most e-book software cannot handle non-HTML spine items.  If the item is actually HTML, you should change its media-type to {2}. If it is not-HTML you should consider replacing it with an HTML item, as it is unlikely to work in most readers.
fr: L'élément {0} présent dans la structure du livre a un type de média {1}. La plupart des applications de livre numérique ne peuvent gérer les éléments non-HTML trouvés dans la structure du livre. Si l'élément est actuellement du HTML, vous devriez changer son type de média en {2}. Si ce n'est pas du HTML, vous devriez le remplacer par un élément en HTML, sinon il est peu probable qu'il puisse être traité par la plupart des lecteurs.

en: Change the media-type to %s
fr: Changer le type de média en %s

en: The OPF does not have the correct root element
fr: Le fichier OPF ne contient pas d'élément racine correct

en: The OPF must have the root element <package> in namespace {0}, like this: <package xmlns="{0}">
fr: L'OPF doit avoir un élément racine <package> dans l'espace de nommage {0}, comme ceci: <package xmlns="{0}">

en: The OPF does not have a version
fr: L'OPF n'a pas de version

en: The <package> tag in the OPF must have a version attribute. This is usually version="2.0" for EPUB2 and AZW3 and version="3.0" for EPUB3
fr: La balise <package> dans l'OPF doit avoir un attribut de version. Celle-ci est habituellement version="2.0" pour EPUB2 et AZW3 et version="3.0" pour EPUB3

en: This file is empty, it contains nothing, you should probably remove it.
fr: Le fichier est vide, il ne contient rien, vous devriez probablement le supprimer.

en: The file %s is empty
fr: Le fichier %s est vide

en: A decoding errors means that the contents of the file could not be interpreted as text. This usually happens if the file has an incorrect character encoding declaration or if the file is actually a binary file, like an image or font that is mislabelled with an incorrect media type in the OPF.
fr: Des erreurs de décodage signifient que le contenu du fichier ne peut être interprété comme étant du texte. Cela se produit généralement lors qu'une erreur de déclaration d'encodage ou lorsque le fichier est en fait un fichier binaire, comme une image ou une police d'écriture qui est mal étiquetée avec un type de média incorrect dans l'OPF.

en: Parsing of %s failed, could not decode
fr: L'analyse de %s a échouée, vous ne pouvez pas le décoder

en: A parsing error in an XML file means that the XML syntax in the file is incorrect. Such a file will most probably not open in an e-book reader. These errors can  usually be fixed automatically, however, automatic fixing can sometimes  "do the wrong thing".
fr: Une erreur dans un fichier XML signifie que la syntaxe XML est incorrecte. Un tel fichier ne pourra probablement pas être lu par un lecteur de livre numérique. Ces erreurs peuvent généralement être corrigées automatiquement, cependant, une correction automatique peut quelques fois "donner un résultat incorrect".

en: A parsing error in an HTML file means that the HTML syntax is incorrect. Most readers will automatically ignore such errors, but they may result in  incorrect display of content. These errors can usually be fixed automatically, however, automatic fixing can sometimes "do the wrong thing".
fr: Une erreur dans un fichier HTML signifie que la syntaxe HTML est incorrecte. La plupart des lecteurs ignoreront ce genre d'erreur, ce qui peut parfois aboutir à un mauvais affichage du contenu. Ces erreurs peuvent généralement être corrigées automatiquement, cependant, une correction automatique peut quelques fois "donner un résultat incorrect".

en: This HTML file uses private entities. These are not supported. You can try running "Fix HTML" from the Tools menu, which will try to automatically resolve the private entities.
fr: Ce fichier HTML utilise des entités privées. Ces dernières ne sont pas prisent en charge. Vous pouvez essayer d'exécuter "Réparer l'HTML" à partir du menu Outils, qui essaiera de résoudre automatiquement les entités privées.

en: Replace all named entities with their character equivalents in this book
fr: Remplacer toutes les entités nommées par leurs caractères équivalents dans ce livre

en: Named entities are often only incompletely supported by various book reading software. Therefore, it is best to not use them, replacing them with the actual characters they represent. This can be done automatically.
fr: Les entités nommées ne sont souvent que partiellement gérées par les diverses applications de lecture de livre numérique. Par conséquent, il est mieux de ne pas les employer, en les remplaçant par les caractères réels qu'elles représentent. Ceci peut être fait automatiquement.

en: Named entities present
fr: Entités nommées présentes

en: Filename contains unsafe characters
fr: Le nom de fichier contient des caractères non recommandés

en: The filename {0} contains unsafe characters, that must be escaped, like this {1}. This can cause problems with some e-book readers. To be absolutely safe, use only the English alphabet [a-z], the numbers [0-9], underscores and hyphens in your file names. While many other characters are allowed, they may cause problems with some software.
fr: Le nom  de fichier {0} contient des caractères non recommandés,  cela doit être évité, comme ceci {1}. Cela peut poser problèmes avec certains lecteurs de livre numérique.  Pour être absolument sûr, utilisez uniquement l'alphabet anglais [a-z] , les nombres [0-9], le caractère de soulignement aussi appelé tiret bas (_) et les traits d'union. Bien que beaucoup d'autres caractères soient permis, ils peuvent poser des problèmes avec certaines applications.

en: Rename the file {0} to {1}
fr: Renommer le fichier {0} en {1}

en: File too large
fr: Fichier trop volumineux

en: This HTML file is larger than {}. Too large HTML files can cause performance problems on some e-book readers. Consider splitting this file into smaller sections.
fr: Ce fichier HTML est plus grand que {}. Des fichiers HTML trop grands peuvent entraîner des problèmes de performance sur certains lecteurs de livre numérique. Considérez la possibilité de fractionner ce fichier en plus petites sections.

en: This is an invalid (unrecognized) entity. Replace it with whatever text it is supposed to have represented.
fr: Ceci est une entité invalide (non reconnue). Remplacez-la par le texte qu'elle est censée représenter.

en: Invalid entity: %s
fr: Entité invalide: %s

en: Run fix HTML on this file, which will automatically insert the correct namespace
fr: Exécuter la correction de l'HTML sur ce fichier, ce qui insérera automatiquement l'espace de nommage correct

en: Invalid or missing namespace
fr: Espace de nommage invalide ou manquant

en: This file has {0}. Its namespace must be {1}. Set the namespace by defining the xmlns attribute on the <html> element, like this <html xmlns="{1}">
fr: Le fichier comporte {0}. Son espace de nommage doit être {1}. Spécifiez l'espace de nommage en définissant l'attribut xmlns sur l'élément <html>, comme ceci: <html xmlns="{1}">

en: incorrect namespace %s
fr: espace de nommage %s incorrect

en: no namespace
fr: pas d'espace de nommage

en: Change this file's encoding to UTF-8
fr: Changer l'encodage de ce fichier en UTF-8

en: Non UTF-8 encoding declaration
fr: Pas de déclaration d'encodage en UTF-8

en: This file has its encoding declared as %s. Some reader software cannot handle non-UTF8 encoded files. You should change the encoding to UTF-8.
fr: Ce fichier à son encodage déclaré comme %s. Certains lecteurs ne peuvent manipuler des fichiers non encodés en UTF-8. Vous devriez changer l'encodage pour de l'UTF-8.

en: Private entities found
fr: Entités privées trouvées

en: Remove the duplicate ids from all but the first element
fr: Retirer les ids en double de tous les éléments sauf du premier

en: Duplicate id: %s
fr: Id en double : %s

en: The id {0} is present on more than one element in {1}. This is not allowed. Remove the id from all but one of the elements
fr: L'id {0} est présent dans plus d'un élément dans {1}. Ceci n'est pas permis. Retirez l'id de tous les éléments sauf un

en: Replace this id with a randomly generated valid id
fr: Remplacer cette id avec une id valide générée aléatoirement

en: Invalid id: %s
fr: Id invalide : %s

en: The id {0} is not a valid id. IDs must start with a letter ([A-Za-z]) and may be followed by any number of letters, digits ([0-9]), hyphens ("-"), underscores ("_"), colons (":"), and periods ("."). This is to ensure maximum compatibility with a wide range of devices.
fr: L'id {0} n'est pas une id valide. Les IDs doivent commencer avec une lettre  ([A-Za-z]) et peuvent être suivies par n'importe quels nombre ou lettres, chiffres ([0-9]), trait d'union  ("-"), tirest bas ("_"), deux points (":"), et points ("."). Ceci est pour assurer le maximum de compatibilité avec un large éventail de périphériques.

en: Wrap the bare text in a p tag
fr: Envelopper le texte seul dans une balise p

en: You cannot have bare text inside the body tag. The text must be placed inside some other tag, such as p or div
fr: Vous ne pouvez avoir de texte seul dans une balise body. Le texte doit être placé dans une autre balise, comme p ou div

en: Bare text in body tag
fr: Texte seul dans une balise body

en: This MOBI file does not contain a KF8 format book. KF8 is the new format from Amazon. calibre can only edit MOBI files that contain KF8 books. Older MOBI files without KF8 are not editable.
fr: Ce fichier MOBI ne contient pas de livre au format KF8. KF8 est le nouveau format d'Amazon. calibre sait manipuler uniquement les fichiers MOBI contenant des livres au format KF8. Les fichiers MOBI plus anciens, ne contenant pas le format KF8, ne sont pas éditables.

en: This MOBI file contains both KF8 and older Mobi6 data. calibre can only edit MOBI files that contain only KF8 data.
fr: Ce fichier MOBI contient à la fois le format KF8 et les anciennes données Mobi6. calibre peut manipuler uniquement les fichiers MOBI contenant des données au format KF8.

en: Cover inserted
fr: Couverture insérée

en: Cover updated
fr: Couverture mise à jour

en: Removed one unused CSS style rule | Removed {} unused CSS style rules
fr[0]: Une règle de style CSS inutilisée supprimée
fr[1]: {} règles de style CSS inutilisées supprimées
fr[2]: {} règles de style CSS inutilisées supprimées

en: Removed one unused CSS selector | Removed {} unused CSS selectors
fr[0]: Suppression d'un sélecteur CSS inutilisé
fr[1]: Suppression de {} sélecteurs CSS inutilisés
fr[2]: Suppression de {} sélecteurs CSS inutilisés

en: Removed one unused class from the HTML | Removed {} unused classes from the HTML
fr[0]: Une classe inutilisée de l'HTML supprimée
fr[1]: {} classes inutilisées de l'HTML supprimées
fr[2]: {} classes inutilisées de l'HTML supprimées

en: Merged one CSS style rule with identical selectors | Merged {} CSS style rules with identical selectors
fr[0]: Règle de style CSS avec des sélecteurs identiques qui a été fusionnée {}
fr[1]: Règles de style CSS avec des sélecteurs identiques qui ont été fusionnées  {}
fr[2]: Règles de style CSS avec des sélecteurs identiques qui ont été fusionnées  {}

en: Merged one CSS style rule with identical properties | Merged {} CSS style rules with identical properties
fr[0]: Règle de style CSS avec des propriétés identiques qui a été fusionnée {}
fr[1]: Règles de style CSS avec des propriétés identiques qui ont été fusionnées {}
fr[2]: Règles de style CSS avec des propriétés identiques qui ont été fusionnées {}

en: Removed one unreferenced stylesheet | Removed {} unreferenced stylesheets
fr[0]: Suppression d'une feuille de style non référencée
fr[1]: Suppression de {} feuilles de style non référencées
fr[2]: Suppression de {} feuilles de style non référencées

en: No unused CSS style rules found
fr: Aucune règle de style CSS inutilisée trouvée

en: No unused CSS selectors found
fr: Aucun sélecteur CSS inutilisé trouvé

en: No unused class attributes found
fr: Pas d'attributs de classe inutilisés trouvés

en: No style rules that could be merged found
fr: Aucunes régles de style qui peuvent être fusionnées n'ont été trouvées

en: No unused stylesheets found
fr: Aucune feuille de style inutilisée n'a été trouvée

en: Could not find a font in the "%s" family exactly matching the CSS font specification, will embed a fallback font instead. CSS font specification:
fr: Impossible de trouver une police dans la famille "%s" correspondant exactement à la spécification de police du CSS, une police de remplacement sera intégrée à la place. Spécification de police du CSS :

en: Matched font specification:
fr: Spécification de police adaptée :

en: Failed to find fonts for family: %s, not embedding
fr: Impossible de trouver les polices de la famille: %s. Elles ne seront pas intégrées.

en: No embeddable fonts found
fr: Aucune police intégrée n'a été trouvée

en: This file is locked with DRM. It cannot be edited.
fr: Ce fichier est bloqué par une protection DRM (Gestion Numérique des Droits). Il ne peut pas être édité.

en: Soft hyphens added
fr: Traits d'union conditionnels ajoutés

en: Soft hyphens removed
fr: Traits d'union conditionnels supprimés

en: {0} compressed from {1} to {2} bytes [{3:.1%} reduction]
fr: {0} compressé de {1} à {2} octets [réduction de {3:.1%}]

en: {0} could not be further compressed
fr: {0} ne peut pas être plus compressée

en: Failed to process {0} with error:
fr: Échec dans le traitement de {0} avec l'erreur :

en: Total image filesize reduced from {0} to {1} [{2:.1%} reduction, {3} images changed]
fr: Taille totale des images réduite de {0} à {1} [réduction de {2:.1%}], {3} images modifiées]

en: Images are already fully optimized
fr: Les images sont déjà complètement optimisées

en: No unused images found
fr: Aucune images inutilisée n'a été trouvée

en: Removing unused image: {}
fr: Police inutilisée supprimée : {}

en: Removed one unused image | Removed {} unused images
fr[0]: Suppression de une image inutilisés
fr[1]: Suppression de {} images inutilisés
fr[2]: Suppression de {} images inutilisés

en: <p><i>Polishing books</i> is all about putting the shine of perfection onto
    your carefully crafted e-books.</p>
    
    <p>Polishing tries to minimize the changes to the internal code of your e-book.
    Unlike conversion, it <i>does not</i> flatten CSS, rename files, change font
    sizes, adjust margins, etc. Every action performs only the minimum set of
    changes needed for the desired effect.</p>
    
    <p>You should use this tool as the last step in your e-book creation process.</p>
    {0}
    <p>Note that polishing only works on files in the %s formats.</p>
fr: <p>Le <i>Polissage des livres</i> constitue la dernière touche de perfection pour finaliser
    les livres numériques que vous avez soigneusement élaborés.</p>
    
    <p>Le polissage tente de minimiser les modifications apportées au code interne de votre livre numérique.
    Contrairement à la conversion, il <i>n’aplatit pas les CSS, ne renomme pas les fichiers, ne change pas les tailles de police, n'ajuste pas les marges</i>, etc...
    Chaque action exécute seulement le minimum de modifications nécessaires pour obtenir l'effet désiré.</p>
    
    <p>Vous pouvez utiliser cet outil en dernière étape de votre processus de création de livre numérique.</p>
    {0}
    <p>Notez que le polissage ne ​​fonctionne que sur les fichiers aux formats %s.</p>

en:  or
fr:  ou

en: <p>Embed all fonts that are referenced in the document and are not already embedded.
    This will scan your computer for the fonts, and if they are found, they will be
    embedded into the document.</p>
    <p>Please ensure that you have the proper license for embedding the fonts used in this document.</p>
fr: <p>Incorporer toutes les polices qui sont référencées dans le document mais pas encore intégrées.
    Une recherche sera effectuée sur votre ordinateur et si les polices sont trouvées, elles seront intégrées dans le document.</p>
    <p>Veuillez vous assurer que vous possédez la licence appropriée avant d'incorporer les polices utilisées dans ce document.</p>

en: <p>Subsetting fonts means reducing an embedded font to contain
    only the characters used from that font in the book. This
    greatly reduces the size of the font files (halving the font
    file sizes is common).</p>
    
    <p>For example, if the book uses a specific font for headers,
    then subsetting will reduce that font to contain only the
    characters present in the actual headers in the book. Or if the
    book embeds the bold and italic versions of a font, but bold
    and italic text is relatively rare, or absent altogether, then
    the bold and italic fonts can either be reduced to only a few
    characters or completely removed.</p>
    
    <p>The only downside to subsetting fonts is that if, at a later
    date you decide to add more text to your books, the newly added
    text might not be covered by the subset font.</p>
fr: <p>Créer un sous-ensemble de polices signifie réduire une police embarquée pour 
    contenir uniquement les caractères utilisés de cette police dans le livre. Cela
    réduit considérablement la taille des fichiers de police (une réduction de moitié de
    la taille du fichier de police est fréquent).</p>
    
    <p>Par exemple, si le livre utilise une police spécifique pour les en-têtes,
    alors créer un sous-ensemble réduira la police pour ne contenir que 
    les caractères réellement présents dans les en-têtes du livre. Ou si le
    livre intègre les versions en gras et italique d'une police, mais que
    le texte en italique ou en gras est relativement rare, voire inexistant, alors
    les caractères gras et en italiques peuvent être soit réduits à seulement 
    quelques caractères, voire complètement retirés.</p>
    
    <p>Le seul inconvénient des sous-ensembles de polices, c'est que si, à une date 
    ultérieure, vous décidez d'ajouter du texte à vos livres, le texte nouvellement 
    ajouté pourrait ne pas être pris en compte par la police réduite.</p>

en: <p>Insert a "book jacket" page at the start of the book that contains
    all the book metadata such as title, tags, authors, series, comments,
    etc. Any previous book jacket will be replaced.</p>
fr: <p>Insérer une page "jaquette de livre" au début du livre, sur laquelle on peut lire
    les éléments de métadonnées tels que le titre, les étiquettes, les auteurs, les séries, les commentaires, etc... 
    Toute jaquette du livre préexistante sera remplacée.</p>

en: <p>Remove a previous inserted book jacket page.</p>
fr: <p>Enlever la page jaquette préexistante.</p>

en: <p>Convert plain text dashes, ellipsis, quotes, multiple hyphens, etc. into their
    typographically correct equivalents.</p>
    <p>Note that the algorithm can sometimes generate incorrect results, especially
    when single quotes at the start of contractions are involved.</p>
fr: <p>Convertir les  tirets de texte brut, ellipses, guillemets, multiples traits d'union, etc... dans leurs
    équivalents typographiques corrects.</p>
    <p>Notez que l'algorithme peut parfois générer des résultats erronés, en particulier
    en présence d'apostrophes utilisées pour les contractions de mots.</p>

en: <p>Remove all unused CSS rules from stylesheets and &lt;style&gt; tags. Some books
    created from production templates can have a large number of extra CSS rules
    that don't match any actual content. These extra rules can slow down readers
    that need to parse them all.</p>
fr: <p>Supprimer toutes les règles CSS inutilisées des feuilles de style et des mots-clés &lt;style&gt; . Certains livres
    créés à partir de modèles de production peuvent comporter un grand nombre de règles CSS supplémentaires
    qui ne correspondent à aucun contenu présent. Ces règles supplémentaires peuvent ralentir certains lecteurs
    qui ont besoin de toutes les analyser.</p>

en: <p>Losslessly compress images in the book, to reduce the filesize, without
    affecting image quality.</p>
fr: <p>Compresser les images sans perte dans le livre, pour les réduire, sans
    affecter la qualité de l'image.</p>

en: <p>Upgrade the internal structures of the book, if possible. For instance,
    upgrades EPUB 2 books to EPUB 3 books.</p>
fr: <p>Met à jour la structure interne du livre, si possible. Par exemple,
    mise à jour de livres EPUB 2 en livres EPUB 3.</p>

en: <p>Add soft hyphens to all words in the book. This allows the book to be rendered
    better when the text is justified, in readers that do not support hyphenation.</p>
fr: <p>Ajouter des traits d'union conditionnels à tous les mots du livre. Cela permet au
    livre d'être mieux affiché lorsque le texte est justifié, pour les lecteurs ne
    supportant pas la césure.</p>

en: <p>Remove soft hyphens from all text in the book.</p>
fr: <p>Supprime les traits d'union conditionnels de la totalité du texte du livre.</p>

en: <p>Download external resources such as images, stylesheets, etc. that point to URLs instead of files in the book.
    All such resources will be downloaded and added to the book so that the book no longer references any external resources.
    </p>
fr: <p>Télécharger des ressources externes telles que des images, des feuilles de style, etc. qui pointent vers des URL au lieu de fichiers dans le livre.
    Toutes ces ressources seront téléchargées et ajoutées au livre afin que celui-ci ne fasse plus référence à aucune ressource externe.</p>

en: Downloading one external resource | Downloading {} external resources
fr[0]: Téléchargement de une ressource externe
fr[1]: Téléchargement de {} ressources externes
fr[2]: Téléchargement de {} ressources externes

en: Successfully downloaded all resources
fr: {} ressources externes téléchargé avec succès

en: Failed to download some resources, see details below:
fr: Le téléchargement de certaines ressources a échoué, voir les détails ci-dessous :

en: Failed to download all resources, see details below:
fr: Le téléchargement de toutes les ressources a échoué, voir les détails ci-dessous :

en: No external resources found in book
fr: Aucune ressources externes trouvées dans le livre

en: Updating metadata
fr: Mise à jour des métadonnées

en: Updated metadata jacket
fr: Métadonnées de la jaquette mises à jour

en: Metadata updated
fr: Métadonnées mises a jour

en: Setting cover
fr: Définir la couverture

en: Inserting metadata jacket
fr: Insertion d'une jaquette de métadonnées

en: Existing metadata jacket replaced
fr: Jaquette de métadonnées existante remplacée

en: Metadata jacket inserted
fr: Jaquette de métadonnées insérée

en: Removing metadata jacket
fr: Suppression de la jaquette de métadonnées

en: Metadata jacket removed
fr: Jaquette de métadonnées supprimée

en: No metadata jacket found
fr: Pas de jaquette de métadonnées trouvée

en: Smartening punctuation
fr: Amélioration de la ponctuation

en: Embedding referenced fonts
fr: Intégration des polices référencées

en: Subsetting embedded fonts
fr: Créer un sous-ensemble de polices

en: No embedded fonts to subset
fr: Aucune police intégrée à mettre en sous-ensemble

en: Removing unused CSS rules
fr: Suppression en cours des règles CSS inutilisées

en: Removing unused images
fr: Suppression des images inutilisés

en: Losslessly compressing images
fr: Compresser les images sans perte

en: Upgrading book, if possible
fr: Mise à jour du livre, si possible

en: Removing soft hyphens
fr: Suppression des traits d'union conditionnels

en: Adding soft hyphens
fr: Ajout des traits d'union conditionnels

en: Downloading external resources
fr: Téléchargement de ressources externes

en: Failed to download resources with error:
fr: Échec lors du téléchargement des ressources externes, avec l'erreur :

en: ## Polishing: %s
fr: ## Polissage: %s

en: Polishing took: %.1f seconds
fr: Le polissage a pris: %.1f seconde(s)

en: Path to a cover image. Changes the cover specified in the e-book. If no cover is present, or the cover is not properly identified, inserts a new cover.
fr: Chemin vers une image de couverture. Change la couverture spécifiée dans le livre numérique. Si aucune couverture n'est présente ou si la couverture n'est pas identifiée correctement, insère une nouvelle couverture.

en: Path to an OPF file. The metadata in the book is updated from the OPF file.
fr: Chemin vers un fichier OPF. Les métadonnées du livre sont mises à jour à partir du ficher OPF.

en: Produce more verbose output, useful for debugging.
fr: Générer une sortie plus détaillée (utile pour le débogage)

en: You must provide the input file to polish
fr: Vous devez indiquer un fichier à polir

en: Unknown extra arguments
fr: Arguments supplémentaires inconnus

en: You must specify at least one action to perform
fr: Vous devez spécifier au moins une action à accomplir

en: Smartened punctuation in: %s
fr: Ponctuation arrangée dans : %s

en: No punctuation that could be smartened found
fr: Aucune ponctuation pouvant être améliorée n'a été trouvée

en: The file %s has malformed markup. Try running the Fix HTML tool before splitting
fr: Le fichier %s contient un balisage mal formé. Essayez d'exécuter l'outil Réparation du HTML avant la division

en: The expression %s did not match any nodes
fr: L'expression %s ne correspond à aucun noeud

en: Removed unused font: %s
fr: Police inutilisée supprimée : %s

en: The font %s was already subset
fr: La police %s était déjà un sous-ensemble

en: Decreased the font {0} to {1} of its original size
fr: Diminution de la police de {0} à {1} de sa taille originale

en: Reduced total font size to %.1f%% of original
fr: Réduit la taille totale de la police à %.1f%% de l'original

en: No embedded fonts found
fr: Aucune police intégrée n'a été trouvée

en: No file named %s exists
fr: Aucun fichier nommé %s n'existe

en: No HTML file named %s exists
fr: Aucun fichier HTML nommé %s n'existe

en: The anchor %(a)s does not exist in file %(f)s
fr: L'ancre %(a)s n'existe pas dans le fichier %(f)s

en: (Untitled)
fr: (Sans titre)

en: The file %s has malformed markup. Try running the Fix HTML tool before editing.
fr: Le fichier %s contient un balisage mal formé. Essayez d'exécuter l'outil Réparation du HTML avant l'édition.

en: Only the EPUB format has support for embedding speech overlay audio
fr: Seul le format EPUB prend en charge l'intégration d'une superposition audio vocale

en: Updating book internals
fr: Mettre à jour les éléments du livre

en: Processing HTML
fr: Traitement du HTML

en: Converting text to speech
fr: Conversion vers synthèse vocale

en: Sentence: {0} of {1}
fr: Phrase : {0} sur {1}

en: No upgrade needed
fr: Aucune mise à jour nécessaire

en: Updated EPUB from version 2 to 3
fr: EPUB mis à jour de la version 2 à la version 3

en: HTML TOC generation options.
fr: Options pour la génération des tables de Matières HTML.

en: {1} of <em>{0}</em>
fr: {1} de <em>{0}</em>

en: Rating
fr: Note

en: Could not find reasonable point at which to split: %(path)s Sub-tree size: %(size)d KB
fr: Impossible de trouver un point convenable où faire le fractionnemn t: %(path)s Taille du sous-nœud : %(size)d Ko

en: OPF/NCX/etc. generation options.
fr: Options pour la génération OPF/NCX/etc.

en: OPF version to generate. Default is %default.
fr: Version d’OPF à générer. Par défaut : %default.

en: Generate an Adobe "page-map" file if pagination information is available.
fr: Générer un fichier "page-map" Adobe si les informations de pagination sont disponibles.

en: Sidebar
fr: Panneau latéral

en: Adding headers and footers
fr: Ajout d'en-têtes et de pieds de page

en: Headers and footers added
fr: En-têtes et pieds de page ajoutés

en: Parsed all content for markup transformation
fr: Analyse de tout le contenu pour la transformation du balisage

en: Completed markup transformation
fr: Transformation du balisage achevée

en: Rendered all HTML as PDF
fr: Rendu de tout le HTML au format PDF

en: Added links to PDF content
fr: Ajout de liens vers le contenu PDF

en: Updated metadata in PDF
fr: Mise à jour des métadonnées dans le PDF

en: Rendered {0} of {1} pages
fr: Rendu {0} de {1} pages

en: Could not find pdftohtml, check it is in your PATH
fr: Impossible de trouver le programme pdftohtml, vérifiez qu’il est bien dans votre PATH

en: Table of Contents:
fr: Table des Matières :

en: [Image: {}]
fr: [Image : {}]

en: Default icons
fr: Icônes par défaut

en: Show more buttons
fr: Montrer plus de boutons

en: Send file to storage card instead of main memory by default
fr: Par défaut, envoyer le fichier dans la carte mémoire plutôt que dans la mémoire principale

en: Confirm before deleting
fr: Confirmer avant la suppression

en: Main window geometry
fr: Géométrie de l’écran principal

en: Notify when a new version is available
fr: Avertir lorsqu’une nouvelle version est disponible

en: Use Roman numerals for series number
fr: Utiliser les chiffres romains pour les numéros de séries

en: Sort tags list by name, popularity, or rating
fr: Trier la liste des étiquettes par nom, popularité ou note

en: Match tags by any or all.
fr: Faire correspondre les étiquettes entre elles.

en: Number of covers to show in the cover browsing mode
fr: Nombre de couvertures à afficher dans le mode de navigation par couverture

en: Defaults for conversion to LRF
fr: Valeurs par défaut pour la conversion vers LRF

en: Options for the LRF e-book viewer
fr: Options pour la visionneuse de livre numérique LRF

en: Formats that are viewed using the internal viewer
fr: Formats qui sont affichés par la visionneuse interne

en: Columns to be displayed in the book list
fr: Colonnes à afficher dans la liste des livres

en: Automatically launch Content server on application startup
fr: Démarrer automatiquement le Serveur de contenu au démarrage de l’application

en: Oldest news kept in database
fr: Anciennes actualités conservées dans la base de données

en: Show system tray icon
fr: Afficher l’icône dans la zone de notification

en: Upload downloaded news to device
fr: Envoyer les actualités téléchargées vers le périphérique connecté

en: Delete news books from library after uploading to device
fr: Effacer les actualités de la bibliothèque après l’envoi au périphérique

en: Show the cover flow in a separate window instead of in the main calibre window
fr: Afficher la navigation par couverture dans une fenêtre séparée plutôt que dans la fenêtre principale de calibre

en: Disable notifications from the system tray icon
fr: Désactiver les alertes dans la zone de notification

en: Default action to perform when the "Send to device" button is clicked
fr: Action par défaut à réaliser quand le bouton «Envoyer vers le périphérique connecté» est cliqué

en: Start searching as you type. If this is disabled then search will only take place when the Enter key is pressed.
fr: Démarrer la recherche lors de la frappe. Si non coché, la recherche ne sera lancée qu'après l'appui sur la touche Entrée.

en: When searching, show all books with search results highlighted instead of showing only the matches. You can use the N or F3 keys to go to the next match.
fr: Lors d’une recherche, afficher tous les livres avec les résultats de la recherche mis en évidence au lieu d'afficher uniquement les résultats. Vous pouvez utiliser la touche N ou F3 pour vous déplacer jusqu'au résultat suivant.

en: Maximum number of simultaneous conversion/news download jobs. This number is twice the actual value for historical reasons.
fr: Nombre maximum de téléchargements d'actualités et de conversions simultanés. Ce nombre est le double de la valeur actuelle pour des raisons historiques.

en: Download social metadata (tags/rating/etc.)
fr: Télécharger les métadonnées à dimension sociale (étiquettes, note, etc.)

en: Overwrite author and title with new metadata
fr: Remplacer l’auteur et le titre avec les nouvelles métadonnées

en: Automatically download the cover, if available
fr: Télécharger automatiquement la couverture, si celle-ci est disponible

en: Limit max simultaneous jobs to number of CPUs
fr: Limiter le nombre maximum de tâches simultanées au nombre de cœurs du processeur

en: The layout of the user interface. Wide has the Book details panel on the right and narrow has it at the bottom.
fr: La disposition de l’interface utilisateur. En mode large le panneau de Détails du livre est sur la droite et en mode condensé il est en bas.

en: Show the average rating per item indication in the Tag browser
fr: Afficher la note moyenne par article dans le Navigateur d’étiquettes

en: Disable UI animations
fr: Désactiver les animations de l’interface utilisateur

en: Tag browser categories not to display
fr: Catégories du navigateur d’étiquettes à ne pas afficher

en: WARNING:
fr: AVERTISSEMENT :

en: ERROR:
fr: ERREUR :

en: Show this confirmation again
fr: Afficher cette confirmation à nouveau

en: Restart needed
fr: Redémarrage nécessaire

en: &Restart calibre now
fr: &Redémarrer calibre maintenant

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: Detach from the controlling terminal, if any (Linux only)
fr: Détacher du terminal de contrôle, s'il y en a un (linux uniquement)

en: Click "Show details" for more information.
fr: Cliquez sur "Afficher les détails" pour plus d'informations.

en: The %s environment variable is set. Try unsetting it.
fr: La variable d'environnement %s est configurée. Essayez de la dé configurer.

en: Could not create temporary folder
fr: Impossible de créer le dossier temporaire

en: Could not create temporary folder, calibre cannot start.
fr: Impossible de créer le dossier temporaire, calibre ne peut pas démarrer.

en: Windows XP not supported
fr: Windows XP non supporté

en: calibre versions newer than 2.0 do not run on Windows XP. This is because the graphics toolkit calibre uses (Qt 5) crashes a lot on Windows XP. We suggest you stay with <a href="%s">calibre 1.48</a> which works well on Windows XP.
fr: Les versions de calibre à partir de 2.0 ne fonctionnent pas sous Windows XP. Ceci est du au fait que la boîte à outils graphiques que calibre utilise (Qt 5) plante énormément sous Windows XP. Nous vous suggérons de rester sous <a href="%s">calibre 1.48</a> qui fonctionne bien sur Windows XP.

en: Books
fr: Livres

en: EPUB books
fr: Livres EPUB

en: Kindle books
fr: Livres Kindle

en: PDF books
fr: Livres PDF

en: HTML books
fr: Livres HTML

en: LIT books
fr: Livres LIT

en: Text books
fr: Livres texte

en: Comics
fr: Bandes Dessinées

en: Wordprocessor files
fr: Fichiers du traitement de texte

en: Add books
fr: Ajouter des livres

en: Add books to the calibre library/device from files on your computer
fr: Ajouter des livres à la bibliothèque calibre/au périphérique connecté à partir de fichiers présents sur votre ordinateur

en: Add books from a single folder
fr: Ajouter des livres à partir d’un dossier unique

en: Add from folders and sub-folders
fr: Ajouter à partir des dossiers et sous-dossiers

en: Add multiple books from archive (ZIP/RAR/7z)
fr: Ajouter plusieurs livres depuis une archive (ZIP/RAR/7z)

en: Add empty book (Book entry with no formats)
fr: Ajouter un livre vide (Une entrée de livre sans formats)

en: Add from ISBN
fr: Ajouter à partir de l'ISBN

en: Add files to selected book records
fr: Ajouter des fichiers aux enregistrements de livres selectionnés

en: Add files to selected book records from clipboard
fr: Ajouter des fichiers aux enregistrements de livres sélectionnés à partir du presse-papier

en: Add data files to selected book records
fr: Ajouter des fichiers de données aux enregistrements des livres sélectionnés

en: Add an empty file to selected book records
fr: Ajouter un fichier vide aux enregistrements des livres sélectionnés

en: Control the adding of books
fr: Paramétrer l'ajout de livres

en: No books selected
fr: Aucun livre n'est sélectionné

en: Cannot add files as no books are selected
fr: Impossible d’ajouter des fichiers car aucun livre n’est sélectionné

en: No files in clipboard
fr: Aucun fichier dans le presse-papier

en: No files have been copied to the clipboard
fr: Aucun fichier n'a été copié vers le presse-papier

en: Are you sure?
fr: Êtes-vous sûr ?

en: Are you sure you want to set the same cover for all %d books?
fr: Êtes-vous sûr·e de vouloir mettre la même couverture pour tous les livres %d ?

en: Select book files
fr: Sélectionnez les fichiers de livre

en: Select extra data files
fr: Sélectionnez des fichiers de données supplémentaires

en: Are you sure you want to add the same files to all %d books? If the format already exists for a book, it will be replaced.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir ajouter les mêmes fichiers à tous les livres %d ? Si ce format existe déjà pour un livre, il sera remplacé.

en: The {0} format will be replaced in the book {1}. Are you sure? | The {0} formats will be replaced in the book {1}. Are you sure?
fr[0]: Le format {0} sera être remplacé dans le livre {1}. Êtes-vous certain ??
fr[1]: Les formats {0} seront remplacés dans le livre {1}. Êtes-vous certain ??
fr[2]: Les formats {0} seront remplacés dans le livre {1}. Êtes-vous certain ??

en: Are you sure you want to add the same empty file to all %d books? If the format already exists for a book, it will be replaced.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir ajouter le même fichier vide à  tous les livres %d ?Si ce format existe déjà pour un livre, il sera remplacé.

en: Choose format of empty file
fr: Choisir le format du fichier vide

en: The {0} format will be replaced in the book: {1}. Are you sure?
fr: Le format {0} sera être remplacé dans le livre : {1}. Êtes-vous sûr ?

en: Choose archive file
fr: Choisir le fichier archive

en: Type of archive
fr: Type d'archives

en: Will the archive have a single book per internal folder?
fr: Les archives auront-elles un seul livre par dossier interne ?

en: Select root folder
fr: Sélectionner le dossier racine

en: Cannot add
fr: Impossible d’ajouter

en: Cannot add books from the folder: %s as it contains the currently opened calibre library
fr: Impossible d'ajouter les livres du dossier : %s comme il contient la bibliothèque actuellement ouverte

en: Multi-file books?
fr: Des livres à fichiers multiples ?

en: Assume all e-book files in a single folder are multiple formats of the same book?
fr: Suppose que tous les fichiers de livres numériques dans un même dossier sont de multiples formats du même livre ?

en: Duplicates found
fr: Doublons trouvés

en: Books with some of the specified ISBNs already exist in the calibre library. Click "Show details" for the full list. Do you want to add them anyway?
fr: Les livres avec certains des ISBN spécifiés existent déjà dans la bibliothèque calibre. Cliquez sur "Afficher les détails" pour obtenir la liste complète. Voulez-vous quand même les ajouter ?

en: Adding
fr: Ajout en cours

en: Creating book records from ISBNs
fr: Créer des enregistrements des livres à partir des ISBNs

en: You have dropped some files onto the book <b>%s</b>. This will add or replace the files for this book. Do you want to proceed?
fr: Vous avez glissé des fichiers sur le livre <b>%s</b>. Cela va ajouter ou remplacer les fichiers de ce livre. Voulez-vous continuer?

en: Add as...
fr: Ajouter en tant que…

en: Add as new book | Add as new books
fr[0]: Ajouter comme un nouveau livre
fr[1]: Ajouter comme de nouveaux livres
fr[2]: Ajouter comme de nouveaux livres

en: Add as data file | Add as data files
fr[0]: Ajouter en tant que fichier de donnée
fr[1]: Ajouter en tant que fichiers de données
fr[2]: Ajouter en tant que fichiers de données

en: Uploading books to device.
fr: Téléchargement des livres vers le périphérique connecté.

en: Supported books
fr: Livres pris en charge

en: Select books
fr: Livres sélectionnés

en: The following duplicate book was found. | The following {} duplicate books were found.
fr[0]: Le livre en double suivant a été trouvé.
fr[1]: Les {} livres en double suivants ont été trouvés.
fr[2]: Les {} livres en double suivants ont été trouvés.

en: Merged some books
fr: Des livres ont été fusionnés

en: Incoming book formats were processed and merged into your calibre database according to your auto-merge settings. Click "Show details" to see the list of merged books.
fr: Des formats entrants de livre ont été traités et fusionnés dans votre base de données calibre selon vos paramètres d'auto-fusion. Cliquez sur "Afficher les détails" pour voir la liste des livres fusionnés.

en: Add to library
fr: Ajouter à la bibliothèque

en: No book selected
fr: Aucun livre sélectionné

en: The following books are virtual and cannot be added to the calibre library:
fr: Les livres suivants sont virtuels et ne peuvent pas être ajoutés à la bibliothèque calibre :

en: No book files found
fr: Aucuns fichiers de livre trouvés

en: Downloading books
fr: Téléchargement des livres

en: Downloading books from device
fr: Téléchargement des livres depuis le périphérique connecté

en: Could not download files from the device
fr: Impossible de télécharger les fichiers depuis le périphérique connecté

en: Could not download some files from the device
fr: Certains fichiers n'ont pas pu être téléchargés depuis le périphérique

en: Could not download files
fr: Impossible de télécharger les fichiers

en: Add books to library
fr: Ajouter des livres à la bibliothèque

en: Add books to your calibre library from the connected device
fr: Ajouter des livres à la bibliothèque calibre à partir du périphérique connecté

en: All actions
fr: Toutes les actions

en: Show a menu of all available actions, including from third party plugins.
    This menu is not available when looking at books on a device
fr: Afficher un menu de toutes les actions disponibles, y compris celles des extensions.
    Ce menu n'est pas disponible lorsque vous consultez des livres sur un périphérique

en: Show a menu of all available actions.
fr: Affiche un menu de toutes les actions disponibles.

en: Built-in calibre actions
fr: Actions intégrées a calibre

en: Main dialog
fr: Dialogue principale

en: Toolbars
fr: Barres d'outils

en: Keyboard shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Merging user annotations into database
fr: Fusion des annotations utilisateur dans la base de données

en: Fetch annotations (experimental)
fr: Récupérer les annotations (expérimental)

en: Not supported
fr: Non pris en charge

en: Fetching annotations is not supported for this device
fr: La récupération des annotations n’est pas prise en charge pour ce périphérique

en: Use library only
fr: Utiliser seulement la bibliothèque

en: User annotations generated from main library only
fr: Annotations utilisateur générées à partir de la bibliothèque principale uniquement

en: No books selected to fetch annotations from
fr: Aucuns livres sélectionnés pour y récupérer des annotations

en: Some errors
fr: Quelques erreurs

en: Could not fetch annotations for some books. Click "Show details" to see which ones.
fr: Impossible de récupérer les annotations pour certains livres. Cliquez sur "Afficher les détails" pour voir lesquelles.

en: Author mapper
fr: Mappage auteur

en: Map authors for one book in the library | Map authors for {} books in the library
fr[0]: Retracer les auteurs pour un livre dans la bibliothèque
fr[1]: Retracer les auteurs pour {} livres de la bibliothèque
fr[2]: Retracer les auteurs pour {} livres de la bibliothèque

en: The changes will be applied to the <b>selected book</b> | The changes will be applied to the <b>{} selected books</b>
fr[0]: Les changements seront appliqués au <b>livre sélectionné</b>
fr[1]: Les changements seront appliqués aux <b>{} livres sélectionnés</b>
fr[2]: Les changements seront appliqués aux <b>{} livres sélectionnés</b>

en: The changes will be applied to <b>one book in the library</b> | The changes will be applied to <b>{} books in the library</b>
fr[0]: Les changements seront appliqués à <b>un livre dans la bibliothèque</b>
fr[1]: Les changements seront appliqués à <b>{} livres dans la bibliothèque</b>
fr[2]: Les changements seront appliqués à <b>{} livres dans la bibliothèque</b>

en: Auto scroll through the book list
fr: Défilement automatique dans la liste de livres

en: Auto scroll through the book list, particularly useful with the cover browser open
fr: Défilement automatique dans la liste de livres, particulièrement utile lorsque le navigateur de couverture est ouvert.

en: Book list header menu
fr: En-tête de la liste des livres

en: Show the book list header context menu
fr: Afficher le menu contextuel de l'en-tête de la liste des livres

en: Browse annotations
fr: Parcourir les annotations

en: Not visible
fr: Pas visible

en: The book "{}" is not currently visible in the calibre library. If you have a search or a Virtual library applied, first clear it.
fr: Le livre "{}" n'est actuellement pas visible dans la bibliothèque calibre. Si vous avez fait une recherche ou si une bibliothèque virtuelle est appliquée, effacez-la d'abord.

en: Browse notes
fr: Parcourir les notes

en: Ctrl+Shift+N
fr: Ctrl+Maj+N

en: Create catalog
fr: Créer un catalogue

en: Create a catalog of the books in your calibre library in different formats
fr: Créer un catalogue des livres de votre bibliothèque calibre en différents formats

en: No books selected for catalog generation
fr: Pas de livres sélectionnés pour la génération du catalogue

en: Generating %s catalog...
fr: Génération du catalogue %s...

en: Catalog generation complete, with warnings.
fr: Génération du catalogue terminée, avec des avertissements.

en: Catalog generated.
fr: Catalogue généré.

en: Export catalog folder
fr: Dossier d'exportation du catalogue

en: Select destination for %(title)s.%(fmt)s
fr: Sélectionnez la destination pour %(title)s.%(fmt)s

en: Could not open the catalog output file.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier catalogue crée.

en: No library found
fr: Aucune bibliothèque trouvée

en: No existing calibre library was found at %s. If the library was moved, select its new location below. Otherwise calibre will forget this library.
fr: Aucune bibliothèque calibre n’a été trouvée dans %s. Si la librairie a été déplacée, sélectionnez le nouvel emplacement ci-dessous. Sinon calibre ne prendra plus en considération cette bibliothèque.

en: New location of this library:
fr: Nouvel emplacement de cette bibliothèque :

en: Library moved
fr: Bibliothèque déplacée

en: Forget library
fr: Ne plus prendre en considération cette bibliothèque

en: New library location
fr: Nouvel emplacement de bibliothèque

en: No existing calibre library found at %s
fr: Pas de bibliothèque calibre trouvée dans %s

en: Queue &all books for backup
fr: Mettre &tous les livres en file d'attente pour la sauvegarde

en: Backup status
fr: Statut de la sauvegarde

en: none
fr: aucune

en: Book metadata files remaining to be written: %s
fr: Fichiers de métadonnées des livres restant à écrire : %s

en: Choose library
fr: Choisir la bibliothèque

en: Choose calibre library to work with
fr: Choisir la bibliothèque calibre que vous voulez utiliser

en: Switch/create library
fr: Changer/créer une bibliothèque

en: Export/import all calibre data
fr: Exporter/importer toutes les données calibre

en: Pick a random book
fr: Choisir un livre au hasard

en: Change the icon for this library
fr: Changer l'icône de cette bibliothèque

en: Choose an icon
fr: Choisir une icône

en: Remove current icon
fr: Supprimer l'icône actuelle

en: Quick switch
fr: Bascule rapide

en: Rename library
fr: Renommer la bibliothèque

en: Remove library
fr: Supprimer la bibliothèque

en: Library maintenance
fr: Maintenance de la bibliothèque

en: Library metadata backup status
fr: Statut de la sauvegarde des métadonnées de la bibliothèque

en: Check library
fr: Vérifier la bibliothèque

en: Restore database
fr: Restaurer la base de données

en: Switch to previous library
fr: Basculer vers la bibliothèque précédente

en: Select icon for library "%s"
fr: Sélectionner l'icône de la bibliothèque "%s"

en: Cannot export/import
fr: Impossible d'exporter/importer

en: You are running calibre portable, all calibre data is already in the calibre portable folder. Export/import is unavailable.
fr: Vous utilisez calibre portable, toutes les données calibre sont déjà dans le dossier calibre portable. Exporter/importer est indisponible.

en: Cannot export/import data while there are running jobs.
fr: Impossible d'exporter/importer des données pendant que des tâches sont en cours d'exécution.

en: {0} [{1} book] | {0} [{1} books]
fr[0]: {0} [{1} livre]
fr[1]: {0} [{1} livres]
fr[2]: {0} [{1} livres]

en: Apply Virtual library when %s is opened
fr: Appliquer la Bibliothèque virtuelle lorsque %s est ouvert

en: Switch to: %s
fr: Basculer vers: %s

en: Rename: %s
fr: Renommer: %s

en: Remove: %s
fr: Supprimer: %s

en: No Virtual library
fr: Aucune Bibliothèque virtuelle

en: Rename
fr: Renommer

en: Choose a new name for the library <b>%s</b>.
fr: Choisir un nouveau nom pour la bibliothèque <b>%s</b>.

en: Note that the actual library folder will be renamed.
fr: Veuillez noter que le dossier contenant la bibliothèque sera renommé.

en: WARNING: This means that any calibre:// URLs that point to things in this library will stop working.
fr: AVERTISSEMENT : Cela signifie que toutes les URL calibre:// qui pointent vers des éléments de cette bibliothèque cesseront de fonctionner.

en: Already exists
fr: Existe déjà

en: The folder %s already exists. Delete it first.
fr: Le dossier %s existe déjà. Supprimez-le d’abord.

en: Too long
fr: Trop long

en: Not found
fr: Introuvable

en: Cannot rename as no library was found at %s. Try switching to this library first, then switch back and retry the renaming.
fr: Impossible de renommer car aucune bibliothèque n'a été trouvée dans %s. Essayez de basculer sur cette bibliothèque, puis revenez et recommencez l'opération.

en: Rename failed
fr: Échec du renommage

en: Failed to rename the library at %s. The most common cause for this is if one of the files in the library is open in another program.
fr: Un problème a eu lieu lors du renommage de la bibliothèque dans %s. La cause la plus probable est que l'un des fichiers de la bibliothèque est ouvert par un autre programme.

en: Library removed
fr: Bibliothèque supprimée

en: The library %s has been removed from calibre. The files remain on your computer, if you want to delete them, you will have to do so manually.
fr: La bibliothèque %s a été supprimée de calibre. Les fichiers existent toujours sur votre ordinateur. Si vous voulez les supprimer, vous devez le faire manuellement.

en: &Undo
fr: &Restaurer

en: Backup metadata
fr: Sauvegarde des métadonnées

en: Metadata will be backed up while calibre is running, at the rate of approximately 1 book every three seconds.
fr: Les métadonnées vont être sauvegardées en arrière-plan, au rythme approximatif d'un livre toutes les 3 secondes.

en: Path to library too long. It must be less than %d characters. Move your library to a location with a shorter path using Windows Explorer, then point calibre to the new location and try again.
fr: Le chemin vers la bibliothèque est trop long. Il doit être inférieur à %d caractères. Déplacez votre bibliothèque vers un emplacement avec un chemin plus court en utilisant l’Explorateur Windows, puis indiquez à calibre ce nouvel emplacement avant de recommencer.

en: books
fr: livres

en: full text search
fr: recherche de texte en intégral

en: Size of the {} database was unchanged.
fr: La taille de la base de données {} est restée inchangée.

en: Size of the {0} database reduced from {1} to {2}.
fr: La taille de la base de données {0} a été réduite de {1} à {2}.

en: Success
fr: Opération réussie

en: Found no errors in your calibre library database. Do you want calibre to check if the files in your library match the information in the database?
fr: Aucune erreur n’a été détectée dans la base de données de la bibliothèque calibre. Voulez-vous que calibre vérifie si les fichiers de la bibliothèque correspondent bien aux informations de la base de données ?

en: Failed
fr: Échec

en: Database integrity check failed, click "Show details" for details.
fr: La vérification de l’intégrité de la base de données a échoué, cliquez sur "Afficher les détails" pour plus de précisions.

en: Starting library scan, this may take a while
fr: Démarrage de la vérification de la bibliothèque, cela peut prendre un certain temps

en: No problems found
fr: Aucun problème trouvé

en: The files in your library match the information in the database.
    
    Choose 'Open dialog' to change settings and run the check again.
fr: Les fichiers de votre bibliothèque correspondent aux informations de la base de données.
    
    Choisissez « Ouvrir la boîte de dialogue » pour modifier les paramètres et relancer la vérification.

en: Open dialog
fr: Ouvrir le dialogue

en: Finished
fr: Terminé

en: Not allowed
fr: Non autorisé

en: You cannot change libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
fr: Vous ne pouvez pas changer de bibliothèque tant que vous utilisez la variable d’environnement CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.

en: You cannot change libraries while jobs are running.
fr: Vous ne pouvez pas changer de bibliothèque pendant que des tâches sont en cours

en: You cannot change libraries until all updates are accepted or rejected.
fr: Vous ne pouvez pas changer de bibliothèque tant que toutes les mises à jours ne sont ni acceptées ni rejetées.

en: Notes:
    * The template global variable "{0}" contains the column lookup name.
    * The global variable "{1}" contains the original tooltip text
fr: Remarques :
    * La variable globale du modèle « {0} » contient le nom de recherche de colonne
    * La variable globale « {1} » contient le texte original de l'info-bulle

en: Column tooltips
fr: Info-bulles des colonnes

en: Define a custom tooltip for values in a column
fr: Définir une info-bulle personnalisée pour les valeurs d'une colonne

en: Edit/define column tooltip
fr: Modifier/définir l'info-bulle de la colonne

en: Show item tooltip in a dialog
fr: Afficher l'info-bulle de l'élément dans un dialogue

en: No library view available
fr: Aucune vue bibliothèque disponible

en: You can't set custom tooltips for books on the device.
fr: Vous ne pouvez pas définir d'info-bulles personnalisées pour les livres sur le périphérique.

en: No column selected
fr: Aucune colonne sélectionnée

en: A column (cell) must be selected
fr: Une colonne (cellule) doit être sélectionnée

en: At least one book must be selected
fr: Au moins un livre doit être sélectionné

en: Only one book
fr: Seulement un livre

en: Only one book can be selected
fr: Seul un livre peut être sélectionné

en: Tooltip for column {name}, row {row_num}
fr: Info-bulle pour la colonne {name}, ligne {row_num}

en: Convert books
fr: Convertir des livres

en: Convert books between different e-book formats
fr: Convertir des livres entre différents formats de livres numériques

en: Convert individually
fr: Convertir (un livre à la fois)

en: Bulk convert
fr: Convertir par lot

en: Create a catalog of the books in your calibre library
fr: Créer un catalogue des livres de votre bibliothèque calibre

en: Cannot convert
fr: Conversion impossible

en: Conversion to the {} format is not supported
fr: La conversion vers le format {} n'est pas prise en charge

en: Starting conversion of the book | Starting conversion of {} books
fr[0]: Démarrage de la conversion d'un livre
fr[1]: Démarrage de la conversion de {} livres
fr[2]: Démarrage de la conversion de {} livres

en: Book deleted
fr: Livre supprimé

en: The book you were trying to convert has been deleted from the calibre library.
fr: Le livre que vous essayez de convertir a été supprimé de la bibliothèque calibre.

en: Empty output file, probably the conversion process crashed
fr: Fichier de sortie vide, le processus de conversion s'est probablement arrêté inopinément

en: completed
fr:  terminé

en: Different custom columns
fr: Colonnes personnalisées différentes

en: The custom columns in the <i>{0}</i> library are different from the custom columns in the <i>{1}</i> library. As a result, some metadata might not be copied.
fr: Les colonnes personnalisées se trouvant dans la bibliothèque <i>{0}</i> sont différentes de celles de la bibliothèque <i>{1}</i>.  En conséquence, certaines métadonnées ne seront pas copiées.

en: The following columns are incompatible - they have the same name but different data types. They will be ignored:
fr: Les colonnes suivantes sont incompatibles - elles ont le même nom mais des données de types différents. Elles seront ignorées :

en: The following columns are missing in the <i>{0}</i> library. You can choose to add them automatically below.
fr: Les colonnes suivantes sont manquantes dans la bibliothèque <i>{0}</i>. Vous pouvez les ajouter automatiquement ci-dessous.

en: Add to the %s library
fr: Ajouter à la bibliothèque %s

en: This warning is only shown once per library, per session
fr: Vous ne verrez cet avertissement qu'une fois par bibliothèque et par session.

en: %(title)s by %(author)s
fr: %(title)s par %(author)s

en: &Sort libraries alphabetically
fr: Trier les bibliothèque&s alphabétiquement

en: Library &path:
fr: &Chemin d'accès à la bibliothèque :

en: Browse for library
fr: Rechercher une bibliothèque

en: &Copy
fr: &Copier

en: Copy to the specified library
fr: Copier dans la bibliothèque spécifiée

en: &Move
fr: &Déplacer

en: Copy to the specified library and delete from the current library
fr: Déplacer dans la bibliothèque spécifiée et supprimer de la bibliothèque actuelle

en: Books with the same, title, author and language as the following already exist in the library %s. Select which books you want copied anyway.
fr: Des livres avec le même titre, auteur et langue que ci-après existent déjà dans la bibliothèque %s. Choisissez quel(s) livre(s) vous souhaitez quand même copier.

en: Duplicate books
fr: Livres en double

en: Select &all
fr: &Tout sélectionner

en: Select &none
fr: N'en sélectionner aucun

en: &Copy to clipboard
fr: &Copier dans le presse-papier

en: Copy to library
fr: Copier dans la bibliothèque

en: Copy selected books to the specified library
fr: Copier les livres sélectionnés dans la bibliothèque spécifiée

en: Choose library...
fr: Choisir la bibliothèque...

en: Copy to: {}
fr: Copie vers : {}

en: (delete after copy)
fr: (supprimer après copie)

en: Move to: {}
fr: Déplacer vers : {}

en: Cannot copy
fr: Impossible de copier

en: Cannot copy to current library.
fr: Impossible de copier dans la bibliothèque.actuelle

en: No library
fr: Aucune bibliothèque

en: No library found at %s
fr: Aucune bibliothèque n’a été trouvée dans %s

en: Copying to
fr: Copier vers

en: Moving to
fr: Déplacer vers

en: Aborting this operation means that only some books will be copied and resuming a partial copy is not supported. Are you sure you want to abort?
fr: L'abandon de cette opération signifie que seuls certains livres seront copiés et que la reprise d'une copie partielle n'est pas possible. Êtes-vous sûr de vouloir interrompre l'opération ?

en: The copying process was interrupted. {} books were copied.
fr: Le processus de copie a été interrompu. {} livres ont été copiés.

en: No books were deleted from this library.
fr: Aucun livre n'a été supprimé de cette bibliothèque.

en: The best way to resume this operation is to re-copy all the books with the option to "Check for duplicates when copying to library" in Preferences->Import/export->Adding books turned on.
fr: La meilleure manière de reprendre cette opération est de copier à nouveau tous les livres en activant l'option "Vérifier les doublons lors de l'ajout automatique de fichiers" dans Préférences->Importer/exporter->Ajouter des livres->Ajout automatique.

en: Canceled
fr: Annulé

en: Could not copy books:
fr: Impossible de copier les livres :

en: Moved the book to {loc}
fr: Livre déplacé vers {loc}

en: Moved {num} books to {loc}
fr: {num} livres déplacés vers {loc}

en: Copied the book to {loc}
fr: Livre copié vers {loc}

en: Copied {num} books to {loc}
fr: {num} livres copiés vers {loc}

en: Auto merged
fr: Fusion automatique

en: Some books were automatically merged into existing records in the target library. Click "Show details" to see which ones. This behavior is controlled by the Auto-merge option in Preferences->Import/export->Adding books->Adding actions.
fr: Certains livres ont été automatiquement fusionnés dans des enregistrements existants de la bibliothèque cible. Cliquez sur "Afficher les détails" pour voir lesquels. Cette action est contrôlée par l'option de Fusion automatique dans Préférences->Importer/exporter->Ajout de livres->Ajout d'actions.

en: Copying: {0} failed, with error:
    {1}
fr: Copie en cours : {0} échoue, avec erreur :
    {1}

en: Could not copy some books, click "Show details" for more information.
fr: Impossible de copier certains livres, cliquez sur "Afficher les détails" pour plus d'information.

en: Failed to copy some books
fr: Échec lors de la copie de certains livres

en: Failed to copy a book, see below for details | Failed to copy {} books, see below for details
fr[0]: Échec de la copie du livre, voir ci-dessous pour les détails
fr[1]: Échec de la copie de {} livres, voir ci-dessous pour les détails
fr[2]: Échec de la copie de {} livres, voir ci-dessous pour les détails

en: Could not copy any books, click "Show details" for more information.
fr: Aucun livre n'a pu être copié, cliquez sur "Afficher les détails" pour plus d'information.

en: Failed to copy books
fr: Échec lors de la copie des livres

en: You cannot use other libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser d’autres bibliothèques lorsque vous utilisez la variable d’environnement CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.

en: Deleting...
fr: Suppression en cours...

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Failed to delete
fr: Échec lors de la suppression

en: Failed to delete some books, click the "Show details" button for details.
fr: Échec lors de la suppression de certains livres. Cliquez sur le bouton "Afficher les détails" pour plus de précisions.

en: Delete books
fr: Supprimer les livres

en: Remove books
fr: Supprimer des livres

en: Remove selected books
fr: Supprimer les livres sélectionnés

en: Remove files of a specific format from selected books
fr: Supprimer les fichiers d’un format spécifique pour les livres sélectionnés

en: Remove all formats from selected books, except...
fr: Supprimer tous les formats des livres sélectionnés, excepté...

en: Remove all formats from selected books
fr: Supprimer tous les formats des livres sélectionnés

en: Remove covers from selected books
fr: Supprimer les couvertures des livres sélectionnés

en: Remove matching books from device
fr: Supprimer du périphérique les livres correspondants

en: Restore recently deleted
fr: Restaurer des livres récemment supprimés

en: Cannot delete
fr: Suppression impossible

en: The %(fmt)s format will be <b>deleted</b> from %(title)s. Are you sure?
fr: Le format %(fmt)s sera <b>supprimé</b> de %(title)s. Vous êtes sûr ?

en: Format not found
fr: Format non trouvé

en: The {} format is not present in the selected books.
fr: Le format {} n'est pas présent dans les livres sélectionnés.

en: The {fmt} format will be <b>deleted</b> from {title}.
fr: Le format {fmt} sera <b>supprimé</b> de {title}.

en: The {fmt} format will be <b>deleted</b> from all {num} selected books.
fr: Le format {fmt} sera <b>supprimé</b> des {num} livres sélectionnés.

en: Choose formats to be deleted
fr: Sélectionner les formats à supprimer

en: Choose formats <b>not</b> to be deleted.<p>Note that this will never remove all formats from a book.
fr: Sélectionnez les formats à <b>ne pas</b> supprimer.<p>Notez que cette opération ne supprimera jamais tous les formats d’un livre.

en: <b>All formats</b> for the selected books will be <b>deleted</b> from your library.<br>The book metadata will be kept. Are you sure?
fr: <b>Tous les formats</b> pour les livres sélectionnés vont être <b>supprimés</b> de la bibliothèque.<br>Les métadonnées du livre seront conservées. Voulez-vous continuer?

en: Cannot delete books
fr: Impossible de supprimer les livres

en: No device is connected
fr: Aucun périphérique n’est connecté

en: Main memory
fr: Mémoire principale

en: Storage card A
fr: Carte mémoire A

en: Storage card B
fr: Carte mémoire B

en: No books to delete
fr: Aucun livre à supprimer

en: None of the selected books are on the device
fr: Aucun des livres sélectionnés n’est présent sur le périphérique

en: Deleting books from device.
fr: Suppression des livres du périphérique

en: The cover from the selected book will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure? | The covers from the {} selected books will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
fr[0]: La couverture du livre sélectionné sera <b>définitivement supprimée</b>. Vous êtes sûr ?
fr[1]: Les couvertures des {} livres sélectionnés seront définitivement supprimées. Vous êtes sûr ?
fr[2]: Les couvertures des {} livres sélectionnés seront définitivement supprimées. Vous êtes sûr ?

en: One book deleted from library. | {} books deleted from library.
fr[0]: Un livre supprimé de la bibliothèque.
fr[1]: {} livres supprimés de la bibliothèque.
fr[2]: {} livres supprimés de la bibliothèque.

en: One book format deleted. | {} book formats deleted.
fr[0]: Un format de livre supprimé.
fr[1]: {} formats de livre supprimés de la bibliothèque.
fr[2]: {} formats de livre supprimés de la bibliothèque.

en: Some of the selected books are on the attached device. <b>Where</b> do you want the selected files deleted from?
fr: Certains des livres sélectionnés sont également présents sur le périphérique connecté. <b>D'Où</b> les fichiers doivent-ils être supprimés?

en: The selected book will be <b>deleted</b> and the files removed from your calibre library. Are you sure? | The {} selected books will be <b>deleted</b> and the files removed from your calibre library. Are you sure?
fr[0]: Le livre sélectionnés sera <b>supprimé</b> et les fichiers enlevées de votre bibliothèque calibre. Êtes-vous sûr ?
fr[1]: Les {} livres sélectionnés seront <b>supprimés</b> et les fichiers enlevées de votre bibliothèque calibre. Êtes-vous sûr ?
fr[2]: Les {} livres sélectionnés seront <b>supprimés</b> et les fichiers enlevées de votre bibliothèque calibre. Êtes-vous sûr ?

en: Could not change on-disk location of this book's files.
fr: Impossible de modifier l'emplacement sur le disque des fichiers de ce livre.

en: The selected book will be <b>permanently deleted</b> from your device. Are you sure? | The {} selected books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Are you sure?
fr[0]: Le livre sélectionné sera <b>définitivement effacé</b> de votre périphérique. Voulez-vous continuer ?
fr[1]: Les {} livres sélectionnés seront <b>définitivement effacés</b> de votre périphérique. Voulez-vous continuer ?
fr[2]: Les {} livres sélectionnés seront <b>définitivement effacés</b> de votre périphérique. Voulez-vous continuer ?

en: Start wireless device connection
fr: Activer la connexion aux périphériques sans-fil

en: Stop wireless device connection
fr: Désactiver la connexion aux périphériques sans-fil

en: Connect to folder
fr: Se connecter à un dossier

en: Start Content server
fr: Démarrer le Serveur de contenu

en: Visit Content server in browser
fr: Visiter le Serveur de contenu dans le navigateur

en: Start/stop Content server
fr: Arrêter/démarrer le Serveur de contenu

en: Stop Content server
fr: Arrêter le Serveur de contenu

en: Email to
fr: Envoyer par courriel à

en: Email to and delete from library
fr: Envoyer par courriel et supprimer de la bibliothèque

en: (delete from library)
fr: (supprimer de la bibliothèque)

en: Select recipients
fr: Sélectionner les destinataires

en: Email to selected recipients...
fr: Envoyer un courriel aux destinataires sélectionnés...

en: Setup email based sharing of books
fr: Configurer le partage des livres par courriel

en: Send to device
fr: Envoyer vers le périphérique

en: Connect/share
fr: Connecter/partager

en: Share books using a web server or email. Connect to special devices, etc.
fr: Partager des livres en utilisant un serveur Web ou par courriel. Se connecter à des périphériques spéciaux, etc.

en: Stopping
fr: Arrêt en cours

en: Stopping server, this could take up to a minute, please wait...
fr: Arrêt du serveur en cours, cela peut prendre plus d’une minute, veuillez patienter…

en: Disable autostart
fr: Désactiver le démarrage automatique

en: Do you want wireless device connections to be started automatically when calibre starts?
fr: Voulez-vous que les connexions aux périphériques sans-fil démarrent automatiquement lorsque calibre est lancé?

en: Still looking for IP addresses
fr: Recherche d'adresses IP encore en cours

en: Many IP addresses. See Start/Stop dialog.
fr: Plusieurs adresses IP. Voir la boîte de dialogue Démarrage/Arrêt.

en: Manage collections
fr: Gérer les collections

en: Manage the collections on this device
fr: Gérer les collections sur ce périphérique

en: In library view
fr: Dans l'affichage bibliothèque

en: Collections can only be edited when showing the books on the device. Click the toolbar button to switch to the device view first.
fr: Les collections ne peuvent que être modifiées en présentant les livres sur le périphérique. Cliquez sur le barre d'outils afin de tout d'abord changer la vue d'outil.

en: Change the title/author/cover etc. of books
fr: Changer le titre/auteur/couverture/etc. des livres

en: Edit metadata
fr: Editer les métadonnées

en: Edit metadata individually
fr: Editer les métadonnées (un livre à la fois)

en: Edit metadata in bulk
fr: Editer les métadonnées par lot

en: Download metadata and covers
fr: Télécharger les métadonnées et les couvertures

en: Merge into first selected book - delete others
fr: Fusionner dans le premier livre sélectionné - supprimer les autres

en: Merge into first selected book - keep others
fr: Fusionner dans le premier livre sélectionné - conserver les autres

en: Merge only formats into first selected book - delete others
fr: Fusionner seulement les formats dans le premier livre sélectionné - supprimer les autres

en: Copy metadata
fr: Copier les métadonnées

en: Paste metadata
fr: Coller les métadonnées

en: Paste metadata including excluded fields
fr: Coller les métadonnées, y compris les champs exclus

en: Merge book records
fr: Fusionner les enregistrements des livres

en: Manage data files
fr: Gérer les fichiers de données

en: Copy URL to show book in calibre
fr: Copier l'URL pour montrer le livre dans calibre

en: Copy URLs to show the currently selected books in calibre, to the system clipboard
fr: Copier les URL pour afficher les livres actuellement sélectionnés dans calibre, vers le presse-papiers du système

en: Copy URL to open book in calibre
fr: Copier l'URL pour ouvrir le livre dans calibre

en: Copy URLs to open the currently selected books in calibre, to the system clipboard
fr: Copier les URL pour ouvrir les livres actuellement sélectionnés dans calibre, vers le presse-papiers du système

en: Cannot copy metadata
fr: Impossible de copier les métadonnées

en: Multiple books selected, can only copy from one book at a time.
fr: Plusieurs livres sont sélectionnés, il n'est possible de copier qu'à partir d'un livre à la fois.

en: Cannot paste metadata
fr: Impossible de coller les métadonnées

en: No copied metadata available
fr: Pas de métadonnées copiées disponibles

en: You are pasting metadata onto <b>multiple books</b> ({num_of_books}). Are you sure you want to do that?
fr: Vous collez des métadonnées sur <b>plusieurs livres</b> ({num_of_books}). Êtes-vous certain de vouloir faire ça ?

en: Cannot download metadata
fr: Impossible de télécharger les métadonnées

en: Failed to download metadata
fr: Échec lors du téléchargement des métadonnées

en: Download failed
fr: Échec lors du téléchargement

en: Failed to download metadata or cover for the selected book. | Failed to download metadata or covers for any of the {} books.
fr[0]: Impossible de télécharger les métadonnées ou la couverture pour le livre sélectionné.
fr[1]: Impossible de télécharger les métadonnées ou les couvertures pour n'importe lequel des {} livres.
fr[2]: Impossible de télécharger les métadonnées ou les couvertures pour n'importe lequel des {} livres.

en: Metadata download completed
fr: Téléchargement des métadonnées terminé

en: Finished downloading metadata for the selected book. | Finished downloading metadata for <b>{} books</b>.
fr[0]: Téléchargement des métadonnées terminé pour le livre sélectionné.
fr[1]: Téléchargement des métadonnées terminé pour <b>{} livres</b>.
fr[2]: Téléchargement des métadonnées terminé pour <b>{} livres</b>.

en: Proceed with updating the metadata in your library?
fr: Procéder à la mise à jour des métadonnées de la bibliothèque ?

en: Could not download metadata and/or covers for %d of the books. Click "Show details" to see which books.
fr: Impossible de télécharger les métadonnées et/ou les couvertures pour %d des livres. Cliquer "Afficher détails" pour voir quels livres.

en: Show the &failed books in the main book list after updating metadata
fr: Afficher les livres &défaillants de la liste principale des livres après la mise à jour des métadonnées

en: Download log
fr: Journal de téléchargement

en: Metadata download complete
fr: Téléchargement des métadonnées terminé

en: Revie&w downloaded metadata
fr: E&xaminer les métadonnées téléchargées

en: Some books changed
fr: Certains livres ont été modifiés

en: The metadata for some books in your library has changed since you started the download. If you proceed, some of those changes may be overwritten. Click "Show details" to see the list of changed books. Do you want to proceed?
fr: Les métadonnées de certains livres dans votre librairie ont été modifiées après le début du téléchargement. Si vous continuez, certaines de ces modifications seront écrasées. Cliquez sur "Afficher détails" pour voir la liste des livres modifiés. Voulez-vous continuer?

en: Review downloaded metadata
fr: Examiner les métadonnées téléchargées

en: Discard downloaded metadata for this book
fr: Ne pas prendre en compte les métadonnées téléchargées pour ce livre

en: Use the downloaded metadata for all remaining books
fr: Utiliser les métadonnées téléchargées pour tous les autres livres

en: Discard downloaded metadata for all remaining books
fr: Ne pas prendre en compte les métadonnées téléchargées pour tous les autres livres

en: Discard the downloaded value for: %s
fr: Ne pas prendre en compte la valeur téléchargée pour : %s

en: The downloaded metadata is on the left and the original metadata is on the right. If a downloaded value is blank or unknown, the original value is used.
fr: Les métadonnées téléchargées sont à gauche et les métadonnées d'origine sont à droite. Si une valeur téléchargée est vide ou inconnue, la valeur d'origine est alors utilisée.

en: &View book
fr: &Voir le livre

en: Cannot edit metadata
fr: Impossible d'éditer les métadonnées

en: You are about to merge very many ({}) books. Are you <b>sure</b> you want to proceed?
fr: Vous allez fusionner un très grand nombre de livres ({}). Êtes-vous <b>certain(e)</b> de vouloir effectuer ce traitement?

en: Cannot merge books
fr: Impossible de fusionner les livres

en: At least two books must be selected for merging
fr: Au moins deux livres doivent être séléctionnés pour fusionner

en: Book formats and metadata from the selected books will be added to the <b>first selected book</b> (%s).<br> The second and subsequently selected books will not be deleted or changed.<br><br>Please confirm you want to proceed.
fr: Les formats et les métadonnées des livres sélectionnés vont être ajoutés au <b>premier livre sélectionné</b>(%s).<br>Le second livre et les suivants ne seront ni supprimés ni modifiés.<br><br>Veuillez confirmez que vous voulez procéder à cette opération.

en: Book formats from the selected books will be merged into the <b>first selected book</b> (%s). Metadata in the first selected book will not be changed. Author, Title and all other metadata will <i>not</i> be merged.<br><br>After being merged, the second and subsequently selected books, with any metadata they have will be <b>deleted</b>. <br><br>All book formats of the first selected book will be kept and any duplicate formats in the second and subsequently selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.<br><br>  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
fr: Les formats des livres sélectionnés seront fusionnés dans le <b>premier livre sélectionné</b> (%s). Les Métadonnées du premier livre ne seront pas modifiées. Auteur, Titre et toutes les autres métadonnées ne seront <i>pas</i> fusionnées.<br><br>Après avoir été fusionné, le deuxième livre sélectionné et les suivants, avec les métadonnées qu'ils contiennent seront <b>supprimés</b>.<br><br>Tous les formats du premier livre sélectionné seront conservés et tous les formats supplémentaires du deuxième livre sélectionné et des suivants seront <b>supprimés</b> de manière permanente de votre bibliothèque calibre.<br><br>Êtes-vous <b>sûr</b> de vouloir procéder à cette opération?

en: Book formats and metadata from the selected books will be merged into the <b>first selected book</b> (%s).<br><br>After being merged, the second and subsequently selected books will be <b>deleted</b>. <br><br>All book formats of the first selected book will be kept and any duplicate formats in the second and subsequently selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.<br><br>  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
fr: Les formats et les métadonnées des livres sélectionnés seront fusionnés dans le <b>premier livre sélectionné</b> (%s).<br><br>Après avoir été fusionné, le deuxième livre sélectionné et les suivants seront <b>supprimés</b>.<br><br>Tous les formats du premier livre sélectionné seront conservés et tous les formats supplémentaires du deuxième livre sélectionnés et des suivants seront <b>supprimés</b> de manière permanente de votre bibliothèque calibre.<br><br>Êtes-vous <b>sûr</b> de vouloir procéder à cette opération?

en: Applying changed metadata
fr: Application des métadonnées modifiées

en: Some failures
fr: Quelques échecs

en: Failed to apply updated metadata for some books in your library. Click "Show details" to see details.
fr: Échec de l'application des métadonnées mises à jour pour certains livres de la bibliothèque. Cliquez sur "Afficher les détails" pour en savoir plus.

en: Format file missing
fr: Format de fichier manquant

en: Cannot read cover as the %s file is missing from this book
fr: Ne peut lire la couverture le fichier %s étant absent de ce livre

en: Could not read metadata
fr: Impossible de lire les métadonnées

en: Could not read metadata from %s format
fr: Impossible de lire les métadonnées à partir du format %s

en: Could not read cover
fr: Impossible de lire la couverture

en: Could not read cover from %s format
fr: Impossible de lire la couverture à partir du format %s

en: Embed metadata
fr: Intégrer les métadonnées

en: Embed metadata into book files
fr: Intégrer les métadonnées dans les fichiers du livre

en: Embed metadata into files of a specific format from selected books...
fr: Intégrer les métadonnées dans les fichiers d'un format spécifique à partir des livres sélectionnés...

en: Cannot embed
fr: Impossible d'intégrer

en: Choose formats to be updated
fr: Choisir les formats à mettre à jour

en: &Stop
fr: &Arrêter

en: Embedding updated metadata into book files...
fr: Intégration des métadonnées mises à jour dans les fichiers de livres...

en: Embedding metadata...
fr: Intégration des métadonnées...

en: Embedded metadata in one book | Embedded metadata in {} books
fr[0]: Métadonnées intégrées dans le livre
fr[1]: Métadonnées intégrées dans {} livres
fr[2]: Métadonnées intégrées dans {} livres

en: The {0} format of {1}:
    
    {2}
fr: Le format {0} de {1} :
    
    {2}

en: Failed for some files
fr: Échec pour certains fichiers

en: Failed to embed metadata into some book files. Click "Show details" for details.
fr: Impossible d'intégrer les métadonnées dans certains fichiers de livres. Cliquer sur « Afficher les détails » pour plus d'information.

en: Show the &failed books in the main book list
fr: Montre les livres &échoués dans la liste de livres principale

en: Download news in e-book form from various websites all over the world
fr: Télécharger sous forme de livre numérique les actualités depuis différents sites web du monde entier

en: Fetch news
fr: Récupérer des actualités

en: Fetching news from
fr: Récupération des actualités depuis

en:  fetched.
fr:  récupéré.

en: Search full text
fr: Rechercher le texte intégral

en: Help
fr: Aide

en: Layout name
fr: Nom de la disposition

en: Invalid name
fr: Nom invalide

en: The settings name cannot be blank
fr: Le nom de l'option ne peut pas être vide

en: Replace saved layout
fr: Remplacer la disposition enregistré

en: Do you really want to overwrite the saved layout {0}?
fr: Voulez-vous vraiment écraser la disposition enregistré {0} ?

en: Layout actions
fr: Actions de disposition

en: Save and restore layout item sizes, and add/remove/toggle layout items such as the search bar, tag browser, etc. Item sizes in saved layouts are saved as a percentage of the window size. Restoring a layout doesn't change the window size, instead fitting the items into the current window.
fr: Sauvegarder et restaurer les tailles des éléments de la disposition de l'interface, et ajouter, supprimer ou basculer des éléments de la disposition tels que la barre de recherche, le navigateur d'étiquettes, etc. La taille des éléments des dispositions enregistrées correspond à un pourcentage de la taille de la fenêtre. La restauration d'une disposition ne modifie pas la taille de la fenêtre, mais adapte les éléments à la fenêtre actuelle.

en: Save and restore layout item sizes, and add/remove/toggle layout items such as the search bar, tag browser, etc.
fr: Sauvegarder et restaurer les tailles des éléments de la disposition de l'interface, et ajouter, supprimer ou basculer des éléments de la disposition tels que la barre de recherche, le navigateur d'étiquettes, etc.

en: Restore saved layout
fr: Restaurer la disposition enregistré

en: Save current layout
fr: Sauvegarder la disposition actuelle

en: Delete saved layout
fr: Supprimer la disposition enregistré

en: Hide all
fr: Cacher tout

en: Show {}
fr: Afficher {}

en: Hide {}
fr: Masquer {}

en: Toggle {}
fr: Permuter {}

en: Do you really want to delete the saved layout {0}?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer la disposition enregistré {0} ?

en: Ask AI about books
fr: Demander à l'IA à propos des livres

en: Discuss book with AI
fr: Discuter d'un livre avec l'IA

en: Cannot ask AI
fr: Impossible de demander à l'IA

en: Manage categories
fr: Gérer les catégories

en: Manage categories: authors, tags, series, etc.
fr: Gérer les catégories : auteurs, étiquettes, séries, etc.

en: Mark books with text label
fr: Marquer les livres avec une étiquette de texte

en: Recently used values:
fr: Valeurs utilisées récemment :

en: Enter a value:
fr: Entrer une valeur :

en: Value cannot be empty
fr: La valeur ne peut pas être vide

en: You must provide a value
fr: Vous devez fournir une valeur

en: Mark books
fr: Marquer les livres

en: Temporarily mark books for easy access
fr: Marquer temporairement les livres pour un accès facile

en: Toggle mark for selected books
fr: Marquer/démarquer les livres sélectionnés

en: Mark all selected books
fr: Marquer tous les livres sélectionnées

en: Show marked books
fr: Afficher les livres marqués

en: Show marked books with text label
fr: Afficher les livres marqués avec une étiquette de texte

en: Clear marks for selected books
fr: Effacer les marques des livres sélectionnés

en: Clear all marked books
fr: Retirer les marques de tous les livres

en: Mark all books by selected author(s)
fr: Marquer les livres du ou des auteurs sélectionnés

en: Mark all books in the selected series
fr: Marquer les livres de la ou des séries sélectionnées

en: Clear all books by selected author(s)
fr: Retirer les marques des livres du ou des auteurs sélectionnés

en: Clear all books in the selected series
fr: Retirer les marques des livres de la ou des séries sélectionnées

en: Show marked book
fr: Afficher le livre marqué

en: {0} labels not shown
fr: {0} étiquettes non affichées

en: Cannot mark
fr: Impossible de marquer

en: Match book to library
fr: Harmoniser avec la bibliothèque

en: Match this book to a book in the library
fr: Fais correspondre ce livre avec un livre de la bibliothèque

en: Match books
fr: Harmoniser les livres

en: You must select one book
fr: Vous devez sélectionner un livre

en: Show matched book in library
fr: Afficher le livre correspondant dans la bibliothèque

en: No matching books
fr: Pas de livres correspondants

en: No matching books found in the calibre library. Do you want to specify the matching book manually?
fr: Aucun livre correspondant n'a été trouvé dans la bibliothèque calibre. Voulez-vous spécifier le livre correspondant manuellement ?

en: Move to next match
fr: Aller à la prochaine correspondance

en: Move to next highlighted match
fr: Aller à la correspondance suivante surlignée

en: Move to previous item
fr: Aller à l’article précédent

en: Move to previous highlighted item
fr: Aller à la correspondance précédente surlignée

en: Open book folder
fr: Ouvrir le dossier du livre

en: Open the folder containing the current book's files
fr: Ouvrir le dossier contenant le livre courant

en: Open book data folder
fr: Ouvrir le dossier de données du livre

en: Plugin updater
fr: Logiciel de mise à jour d'extension

en: Update any plugins you have installed in calibre
fr: Mettre à jour toutes les extensions installées dans calibre

en: Polish book
fr: Polir le livre

en: Polish %d books
fr: Polir %d livres

en: <h3>About Polishing books</h3>%s
fr: <h3>À propos du polissage des livres</h3>%s

en: <p>If you have both EPUB and ORIGINAL_EPUB in your book,
                      then polishing will run on ORIGINAL_EPUB (the same for other
                      ORIGINAL_* formats).  So if you
                      want Polishing to not run on the ORIGINAL_* format, delete the
                      ORIGINAL_* format before running it.</p>
fr: <p>Si votre livre existe à la fois en EPUB et ORIGINAL_EPUB,
                      le polissage se fera à partir de ORIGINAL_EPUB (même règle pour tous les
                      ORIGINAL_* formats).  Si vous ne voulez pas que
                      le polissage se fasse à partir de ORIGINAL_* format, supprimez
                      ORIGINAL_* format avant de lancer l'opération.</p>

en: <h3>Embed referenced fonts</h3>%s
fr: <h3>Inclure les polices référencées</h3>%s

en: <h3>Subsetting fonts</h3>%s
fr: <h3>Créer un sous-ensemble de polices</h3>%s

en: <h3>Smarten punctuation</h3>%s
fr: <h3>Améliorer la ponctuation</h3>%s

en: <h3>Updating metadata</h3><p>This will update all metadata <i>except</i> the cover in the e-book files to match the current metadata in the calibre library.</p> <p>Note that most e-book formats are not capable of supporting all the metadata in calibre.</p><p>There is a separate option to update the cover.</p>
fr: <h3>Mise à jour des métadonnées</h3><p>Cela mettra à jour les métadonnées <i>excepté</i> la couverture du livre pour correspondre aux métadonnées actuelles de la bibliothèque calibre.</p> <p>Notez que la plupart des formats de livre numérique ne gèrent pas les métadonnées de calibre.</p><p>Il y a une option séparée pour mettre à jour la couverture.</p>

en: <h3>Update cover</h3><p>Update the covers in the e-book files to match the current cover in the calibre library.</p><p>If the e-book file does not have an identifiable cover, a new cover is inserted.</p>
fr: <h3>Mettre à jour les couvertures</h3><p>Met à jour les couvertures dans les fichiers des livres numériques pour qu'elles correspondent à celles de la bibliothèque.</p><p>Si le livre numérique n'a aucune couverture identifiable, une nouvelle couverture est insérée.</p>

en: <h3>Book jacket</h3>%s
fr: <h3>Jaquette de livre</h3>%s

en: <h3>Remove book jacket</h3>%s
fr: <h3>Supprimer la jaquette du livre</h3>%s

en: <h3>Remove unused CSS rules</h3>%s
fr: <h3>Supprimer les règles CSS inutilisées</h3>%s

en: <h3>Losslessly compress images</h3>%s
fr: <h3>Compresser les images sans perte</h3>%s

en: <h3>Download external resources</h3>%s
fr: <h3>Télécharger les ressources externes</h3>%s

en: <h3>Add soft-hyphens</h3>%s
fr: <h3>Ajouter les traits d'union conditionnels</h3>%s

en: <h3>Remove soft-hyphens</h3>%s
fr: <h3>Supprime les traits d'union conditionnels</h3>%s

en: <h3>Upgrade book internals</h3>%s
fr: <h3>Mettre à jour des éléments du livre</h3>%s

en: Select actions to perform:
fr: Sélectionner les actions à effectuer:

en: &Embed all referenced fonts
fr: &Inclure toutes les polices référencées

en: Su&bset all embedded fonts
fr: &Sous-ensemble de toutes les polices incorporées

en: Smarten &punctuation
fr: Améliorer la &ponctuation

en: Update &metadata in the book files
fr: Mettre à jour les &métadonnées dans les fichiers du livre

en: Update the co&ver in the book files
fr: Mettre à jour la &couverture dans les fichiers du livre

en: Add/replace metadata as a "book &jacket" page
fr: Ajouter/remplacer les métadonnées sous forme de page  "&jaquette de livre"

en: Remove a previously inserted book jac&ket
fr: Supprimer une &jaquette de livre insérée précédemment

en: Remove &unused CSS rules from the book
fr: Retirer les règles CSS &inutilisées du livre

en: Losslessly compress &images
fr: Compresser les &images sans perte

en: &Download external resources
fr: &Télécharger les ressources externes

en: Add soft &hyphens
fr: Ajouter les traits d'union &conditionnels

en: Remove soft h&yphens
fr: Supprimer les traits d'union &conditionnels

en: Up&grade book internals
fr: Mise à jo&ur des éléments du livre

en: About
fr: À propos

en: Show &report
fr: Voir le &rapport

en: Show a report of all the actions performed after polishing is completed
fr: Afficher un rapport de toutes les actions effectuées à la fin du polissage

en: &Save settings
fr: &Sauvegarder les paramètres

en: &Load settings
fr: Charger &les paramètres

en: No actions selected
fr: Aucunes actions sélectionnée

en: You must select at least one action before saving
fr: Vous devez sélectionner au moins une action avant d'enregistrer

en: Choose name
fr: Choisir un nom

en: Choose a name for these settings
fr: Choisir un nom pour cette configuration

en: Remove saved settings
fr: Supprimer les configurations sauvegardées

en: Must update metadata
fr: Les métadonnées doivent faire l'objet d'une mise à jour

en: You have selected the option to add metadata as a "book jacket". For this option to work, you must also select the option to update metadata in the book files. Do you want to select it?
fr: Vous avez choisi l'option d'ajouter les métadonnées comme « jaquette de livre ». Pour que cette option fonctionne, vous devez également sélectionner l'option de mise à jour des métadonnées dans les fichiers du livre. Voulez-vous la sélectionner ?

en: Add or remove jacket?
fr: Ajouter ou supprimer une jaquette ?

en: You have chosen to both add and remove the metadata jacket. This will result in the final book having no jacket. Is this what you want?
fr: Vous avez choisi d'en même temps ajouter et supprimer les jaquettes de métadonnées. Ceci entraînera que le livre final n'aura pas de jaquette. C'est ce que vous voulez ?

en: You must select at least one action, or click Cancel.
fr: Vous devez sélectionner au moins une action, ou cliquez sur Annuler.

en: Queueing books for polishing
fr: Mise en file d'attente des livres à polir

en: Polish %s
fr: Polir %s

en: Polish book %(nums)s of %(tot)s (%(title)s)
fr: Polit le livre %(nums)s de %(tot)s (%(title)s)

en: Queueing book %(nums)s of %(tot)s (%(title)s)
fr: Mise en attente du livre %(nums)s de %(tot)s (%(title)s)

en: Ignore remaining reports
fr: Ignorer les rapports restants

en: View full &log
fr: Voir les journaux complets

en: Ignore remaining report | Ignore remaining {} reports
fr[0]: Ignorer le rapport restant
fr[1]: Ignorer les {} rapports restants
fr[2]: Ignorer les {} rapports restants

en: Polishing of %s
fr: Polissage de %s

en: The original file has been saved as %s. | The original files have been saved as %s.
fr[0]: Le fichier original a été sauvegardé sous %s.
fr[1]: Les fichiers originaux ont été sauvegardés sous %s.
fr[2]: Les fichiers originaux ont été sauvegardés sous %s.

en:  and
fr:  et

en: If you polish again, the polishing will run on the originals.
fr: Si vous polissez à nouveau, le polissage se fera sur les originaux.

en: Polish books
fr: Polir des livres

en: Apply the shine of perfection to your books
fr: Ajouter une touche de perfection à vos livres

en: Cannot polish
fr: Impossible de polir

en: One of the books you are polishing has an {0} format. Polishing will use this as the source and overwrite any existing {1} format. Are you sure you want to proceed?
fr: L'un des livres que vous êtes occupé à perfectionner (polish) a un format {0}.  Le perfectionnement utilisera ceci comme source et écrasera tout format {1} existant. Êtes-vous  certain de vouloir exécuter ?

en: Ask for this confirmation again
fr: Demander encore cette confirmation

en: Polishing is only supported for books in the %s formats. Convert to one of those formats before polishing.
fr: Le polissage est pris en charge uniquement pour les livres dans les formats %s. Convertissez-le dans un de ces formats avant le polissage.

en: Start polishing the book | Start polishing of {} books
fr[0]: Démarrer l'embellissement du livre
fr[1]: Démarrer l'embellissement de {} livres
fr[2]: Démarrer l'embellissement de {} livres

en:  completed
fr:  terminé

en: Configure calibre
fr: Configurer calibre

en: Change calibre behavior
fr: Modifier le comportement de calibre

en: Run Welcome wizard
fr: Démarrer l’Assistant de bien&venue

en: Get plugins to enhance calibre
fr: Obtenir des extensions pour améliorer calibre

en: Restart in debug mode
fr: Redémarrer en mode débogage

en: Restart ignoring third party plugins
fr: Redémarrer en ignorant les plugins tiers

en: Cannot configure while there are running jobs.
fr: Impossible de modifier la configuration pendant que des tâches sont en cours.

en: Cannot configure before calibre is restarted.
fr: Impossible de modifier la configuration avant que calibre n’ait été redémarré.

en: Select a random book from your calibre library
fr: Choisir un livre au hasard dans votre bibliothèque calibre

en: Restart
fr: Redémarrer

en: Save to disk
fr: Enregistrer sous...

en: Export e-book files from the calibre library
fr: Exporter des livres numériques de la bibliothèque calibre

en: Save to disk in a single folder
fr: Enregistrer dans un dossier unique

en: Save only %s format to disk
fr: Enregistrer seulement le format %s

en: Save only %s format to disk in a single folder
fr: Enregistrer seulement le format  dans un dossier unique%s

en: Save single format to disk...
fr: Enregistrer un seul format

en: Cannot save to disk
fr: Impossible d’enregistrer

en: Choose format to save to disk
fr: Sélectionner le format à enregistrer

en: Choose destination folder
fr: Choisir le dossier de destination

en: You are trying to save files into the calibre library. This can cause corruption of your library. Save to disk is meant to export files from your calibre library elsewhere.
fr: Vous tentez d’enregistrer des fichiers dans le dossier de la bibliothèque calibre. Cela peut causer des dysfonctionnements. Enregistrer sous... est prévu pour exporter des fichiers de la bibliothèque calibre vers un autre emplacement.

en: Book details
fr: Détails du livre

en: Show the detailed metadata for the current book in a separate window
fr: Voir les métadonnées détaillées pour le livre en cours dans une fenêtre séparée

en: Show Book details in a separate window
fr: Afficher les Détails du livre dans une fenêtre séparée

en: Show Book details in a separate locked window
fr: Afficher les Détails du livre dans une fenêtre séparée verrouillé

en: Close all Book details windows
fr: Fermer toutes les fenêtres de Détails du livre

en: No detailed info available
fr: Pas d’information détaillée disponible

en: No detailed information is available for books on the device.
fr: Pas d’information détaillée disponible pour les livres sur le périphérique.

en: Book not found
fr: Livre non trouvé

en: Quickview
fr: Affichage rapide

en: Toggle Quickview
fr: Basculer Affichage rapide

en: Focus to Quickview
fr: Se concentrer sur l'Affichage rapide

en: Move the focus to the Quickview panel/window
fr: Déplacer la focalisation sur le volet/la fenêtre Affichage rapide

en: Focus from Quickview to the book list
fr: Se concentrer de l'Affichage rapide vers la liste de livres

en: Move the focus from Quickview to the book list
fr: Déplacer le focus de l'Affichage rapide vers la liste de livres

en: Refresh Quickview
fr: Rafraîchir l’Affichage rapide

en: Refresh the information shown in the Quickview panel
fr: Rafraîchir l'information dans le panneau Affichage rapide

en: Search from Quickview
fr: Rechercher à partir de l'Affichage Rapide

en: Search for the currently selected Quickview item
fr: Rechercher dans l'Affichage Rapide actuellement sélectionné

en: No quickview available
fr: Pas d’affichage rapide disponible

en: Quickview is not available for books on the device.
fr: L’affichage rapide n’est pas disponible pour les livres de ce périphérique.

en: Manage template functions
fr: Gérer les fonctions des modèles

en: Template tester
fr: Testeur de modèle

en: Enter a template to test using data from the selected book
fr: Entrer un modèle à tester en utilisant les données du livre sélectionné

en: No template tester available
fr: Pas de testeur de modèle disponible

en: Template tester is not available for books on the device.
fr: Le testeur de modèle n'est pas disponible pour les livres sur le périphérique.

en: Show books similar to the current book
fr: Afficher des livres similaires à l'ouvrage sélectionné

en: Similar books
fr: Livres similaires

en: Books by same author
fr: Livres du même auteur

en: Books in this series
fr: Livres dans cette série

en: Books by this publisher
fr: Livres de cet éditeur

en: Books with the same tags
fr: Livres avec les mêmes étiquettes

en: Ask AI for what to read next
fr: Demander à l'IA quoi lire ensuite

en: Sort by
fr: Classement par

en: Show the Sort by menu
fr: Afficher le menu Classement par

en: Reverse current sort
fr: Inverser le tri actuel

en: Reverse the current sort order
fr: Inverser l'ordre de tri actuel

en: Re-apply current sort
fr: Réappliquer le tri actuel

en: Re-apply the current sort
fr: Réappliquer le tri actuel

en: Select sortable columns
fr: Sélectionner les colonnes à trier

en: Sort on multiple columns
fr: Trier sur plusieurs colonnes

en: Get books
fr: Obtenir des livres

en: Search dozens of online e-book retailers for the cheapest books
fr: Rechercher chez une dizaine de détaillants de livres numériques en ligne pour trouver les moins chers

en: Search for e-books
fr: Rechercher des livres numériques

en: this author
fr: cet auteur

en: this book
fr: ce livre

en: this title
fr: ce titre

en: Search for %s
fr: Rechercher %s

en: Stores
fr: Boutiques

en: Choose stores
fr: Choisir les boutiques

en: Cannot search
fr: Impossible de rechercher

en: calibre helps you find the e-books you want by searching the websites of various commercial and public domain book sources.
fr: calibre vous aide à trouver les livres numériques que vous voulez en recherchant dans les sites de diverses sources commerciales et du domaine public.

en: Using the integrated search you can easily find which store has the book you are looking for, at the best price. You also get DRM status and other useful information.
fr: En utilisant la recherche intégrée vous pouvez facilement trouver quel magasin possède le livre que vous cherchez, au meilleur prix. Vous obtenez aussi le statut DRM et d’autres informations utiles.

en: All transactions (paid or otherwise) are handled between you and the book seller. calibre is not part of this process and any issues related to a purchase should be directed to the website you are buying from. Be sure to double check that any books you get will work with your e-book reader, especially if the book you are buying has <a href="{}">DRM</a>.
fr: Toutes les transactions (payées ou non) sont traitées entre vous et le vendeur du livre. calibre n’intervient pas dans ce processus et toute question relative à un achat doit être adressée au site web sur lequel vous avez effectué votre achat. Assurez-vous que tous les livres que vous recevez fonctionnent avec votre liseuse électronique, particulièrement si le livre a des <a href="{}">DRM</a>.

en: Show this message again
fr: Afficher ce message à nouveau

en: About Get books
fr: A propos d’Obtenir des livres

en: Tag mapper
fr: Mappeur d'étiquettes

en: Map tags for one book in the library | Map tags for {} books in the library
fr[0]: Recenser les étiquettes pour un livre dans la bibliothèque
fr[1]: Recenser les étiquettes pour {} livres dans la bibliothèque
fr[2]: Recenser les étiquettes pour {} livres dans la bibliothèque

en: Choose format to edit
fr: Sélectionner le format à éditer

en: Choose which format you want to edit:
fr: Indiquer le format que vous souhaitez modifier :

en: &All formats
fr: &Tous les formats

en: Edit ToC
fr: Editer la TdM

en: Cannot edit ToC
fr: Impossible d'éditer la TdM

en: Editing Table of Contents is only supported for books in the %s formats. Convert to one of those formats before editing.
fr: L'édition de la table des matières est prise en charge uniquement pour les livres dans les formats suivants : %s. Convertissez-le dans un de ces formats avant l'édition.

en: You have chosen to edit the Table of Contents of {} books at once. Doing so will likely slow your computer to a crawl. Are you sure?
fr: Vous avez choisi d'éditer la Table des Matières de {} livres en une seule fois. Cela va probablement ralentir votre ordinateur. Vous êtes sûr ?

en: Failed to start editor
fr: Impossible de lancer l'éditeur

en: Could not edit: {}. The Table of Contents editor did not start in two minutes
fr: Impossible d'éditer : {}. L'éditeur de Table des Matières n'a pas démarré dans les deux minutes

en: Library changed
fr: Bibliothèque modifiée

en: Cannot save changes made to {0} by the ToC editor as the calibre library has changed.
fr: Impossible de sauvegarder les modifications apportées à {0} par l'éditeur de TdM car la bibliothèque de calibre a changé.

en: The book "{}" has multiple formats that can be edited. Choose the format you want to edit.
fr: Le livre « {} » possède de multiples formats qui peuvent être édités. Choisissez le format que vous souhaitez éditer.

en: Always ask when more than one format is available
fr: Toujours demander quand il y a plus d'un format disponible

en: Edit book
fr: Editer le livre

en: Edit books in the EPUB or AZW formats
fr: Editer les livres dans les formats EPUB ou AZW

en: Cannot Edit book
fr: Impossible d'Èditer le livre

en: You are trying to edit {} books at once. Are you sure?
fr: Vous essayez d'éditer {} livres à la fois. Êtes-vous sûr de vous ?

en: Cannot edit book
fr: Impossible d'éditer le livre

en: Editing of books on the device is not supported
fr: L'édition de livres directement sur le périphérique n'est pas prise en charge

en: No editable formats
fr: Pas de formats éditables

en: Do you want to create an empty EPUB file in the book "{}" to edit?
fr: Souhaitez-vous créer un fichier EPUB vide dans le livre « {} » à éditer ?

en: The book "{0}" must be in the {1} formats to edit.
    
    First convert the book to one of these formats.
fr: Ce livre « {0} » doit être aux formats {1} pour être édité.
    
    Convertissez d'abord le livre dans l'un de ces formats.

en: File missing
fr: Fichier manquant

en: The %s format is missing from the calibre library. You should run library maintenance.
fr: Le format %s est manquant de la bibliothèque calibre. Vous devriez exécuter une maintenance de la bibliothèque.

en: Unpack book
fr: Décompacter le livre

en: Choose the format to unpack:
fr: Choisir le format à décompacter :

en:             <h2>About Unpack book</h2>
                <p>Unpack book allows you to fine tune the appearance of an e-book by
                making small changes to its internals. In order to use Unpack book,
                you need to know a little bit about HTML and CSS, technologies that
                are used in e-books. Follow the steps:</p>
                <br>
                <ol>
                <li>Click "Explode book": This will "explode" the book into its
                individual internal components.<br></li>
                <li>Right click on any individual file and select "Open with..." to
                edit it in your favorite text editor.<br></li>
                <li>When you are done: <b>close the file browser window
                and the editor windows you used to make your tweaks</b>. Then click
                the "Rebuild book" button, to update the book in your calibre
                library.</li>
                </ol>
fr:             <h2>A propos de Décompacter le livre</h2>
                <p>Décompacter le livre vous permet de régler avec précision l'apparence d'un livre numérique en
                faisant de petits changements à ses éléments internes. Afin d'employer Décompacter le livre,
                vous avez besoin de connaître un peu l'HTML et le CSS, technologies qui
                sont utilisées dans les livres numériques. Suivez les étapes:</p>
                <br>
                <ol>
                <li>Cliquez "Éclater le Livre": ceci "éclatera" le livre selon ses
                composants internes individuels.<br></li>
                <li>Faire un clic droit sur chaque fichier individuel et sélectionnez "Ouvrir avec..." pour
                l'éditer dans votre éditeur de texte favori.<br></li>
                <li>Quand vous avez fini: <b>fermez la fenêtre de navigation de fichiers
                et la fenêtre de l'éditeur que vous avez utilisé pour faire vos ajustements</b>. Cliquez alors
                le bouton "Reconstruire le Livre" pour mettre à jour le livre dans votre bibliothèque
                calibre.</li>
                </ol>

en: &Explode book
fr: Décompact&er le livre

en: &Preview book
fr: &Prévisualiser le livre

en: &Cancel
fr: &Annuler

en: &Rebuild book
fr: &Reconstruire le livre

en: Explode the book to edit its components
fr: Extraire le livre pour modifier ses composants

en: Preview the result of your changes
fr: Prévisualiser le résultat de vos changements

en: Abort without saving any changes
fr: Annuler sans sauvegarder les modifications

en: Save your changes and update the book in the calibre library
fr: Sauvegardez vos modifications et mettez le livre à jour dans la bibliothèque calibre

en: Exploding, please wait...
fr: En cours d'extraction, veuillez patienter...

en: Failed to unpack
fr: Échec de décompression

en: Could not explode the %s file.
fr: Impossible d'extraire le fichier %s

en: Could not explode the %s file. Click "Show details" for more information.
fr: Impossible de décomprimer le fichier %s. Cliquez sur "Afficher les détails" pour plus d'informations.

en: Failed to rebuild file
fr: Échec de la reconstruction du fichier.

en: Failed to rebuild %s. For more information, click "Show details".
fr: Échec de la reconstruction de %s. Pour plus d'informations, cliquez sur "Afficher les détails".

en: Rebuilding, please wait...
fr: Reconstruction en cours, veuillez patienter...

en: Unpack books in the EPUB, AZW3, HTMLZ formats into their individual components
fr: Décompacter les livres aux formats EPUB, AZW3, HTMLZ en leurs composants individuels

en: Cannot unpack book
fr: Impossible de décompacter le livre

en: The book must be in EPUB, HTMLZ or AZW3 formats to unpack.
    
    First convert the book to one of these formats.
fr: Le livre doit être au format EPUB, HTMLZ ou AZW3 pour être décompacté.
    
    Convertissez tout d'abord le livre dans l'un de ces formats.

en: Read books
fr: Lire des livres

en: View
fr: Visualiser

en: View specific format
fr: Visualiser un format spécifique

en: Discuss selected book(s) with AI
fr: Discuter des livres sélectionnés avec l'IA

en: View with calibre E-book viewer
fr: Afficher avec la visionneuse de livre numérique calibre

en: Read a random book
fr: Lire un livre pris au hasard

en: Clear recently viewed list
fr: Effacer la liste des livres récents

en: Continue reading previous book
fr: Continuer à lire le livre précédent

en: Continue reading the last opened book
fr: Continuer à lire le dernier livre ouvert

en: E-book file missing
fr: Fichier de livre numérique manquant

en: The {} format file is missing from the calibre library folder
fr: Le fichier au format {} est absent du dossier de la bibliothèque calibre

en: No associated program
fr: Pas de programme associé

en: Windows will try to open %s with calibre itself resulting in a duplicate in your calibre library. You should install some program capable of viewing this file format and tell Windows to use that program to open files of this type.
fr: Windows tente d'ouvrir %s  dans une seconde fenêtre de votre bibliothèque calibre. Vous devez installer un programme capable d'afficher ce format de fichier et indiquer à Windows d'utiliser ce programme pour ouvrir les fichiers de ce type.

en: Cannot view
fr: Impossible de visualiser

en: Format unavailable
fr: Format indisponible

en: Selected books have no formats
fr: Les livres sélectionnés n’ont pas de format

en: Choose the format to view
fr: Sélectionner le format à afficher

en: Not all the selected books were available in the %s format. You should convert them first.
fr: Les livres sélectionnés n’étaient pas tous disponibles dans le format %s. Vous devriez les convertir d’abord.

en: Multiple books selected
fr: Plusieurs livres sélectionnés

en: You are attempting to open %d books. Opening too many books at once can be slow and have a negative effect on the responsiveness of your computer. Once started the process cannot be stopped until complete. Do you wish to continue?
fr: Vous essayez d’ouvrir %d livres. Ouvrir trop de livres en même temps peut provoquer des ralentissements et avoir des effets négatifs sur le temps de réponse de l’ordinateur. Une fois démarré le processus ne peut pas être arrêté avant la fin. Voulez-vous continuer ?

en: Cannot open folder
fr: Impossible d’ouvrir le dossier

en: Failed to create folder
fr: Échec de la création du dossier

en: This book no longer exists in your library
fr: Ce livre n’existe plus dans la bibliothèque

en: %s has no available formats.
fr: %s n’a pas de format disponible.

en: Virtual library
fr: Bibliothèque Virtuelle

en: Quick select Virtual library
fr: Sélection rapide Bibliothèque virtuelle

en: Quick select a Virtual library
fr: Sélectionner rapidement une Bibliothèque virtuelle

en: Switch to last used Virtual library
fr: Basculer vers la dernière bibliothèque virtuelle utilisée

en: Cannot add books
fr: Impossible d'ajouter les livres

en: The path %s does not exist
fr: Le chemin %s n'existe pas

en: You do not have permission to read %s
fr: Vous n’avez pas la permission pour lire %s

en: You do not have permission to read any of the selected files
fr: Vous n’avez pas la permission de lire les fichiers sélectionnés

en: Adding books...
fr: Ajout de livres...

en: Scanning for files...
fr: Recherche de fichiers...

en: You do not have permission to read the selected file. | You do not have permission to read the selected files.
fr[0]: Vous n’avez pas la permission de lire le fichier sélectionné.
fr[1]: Vous n’avez pas la permission de lire les fichiers sélectionnés.
fr[2]: Vous n’avez pas la permission de lire les fichiers sélectionnés.

en: Could not add {} as you do not have permission to read the file
fr: Impossible d'ajouter {} comme vous n'avez pas la permission de lire le fichier

en: Failed to add any books, click "Show details" for more information.
fr: Échec à l'ajout de n'importe quels livres, cliquez sur "Afficher les détails" pour plus d'information.

en: Could not add
fr: Impossible d'ajouter

en: No e-book files were found in %s
fr: Aucuns fichiers de livres numériques n'ont été trouvés dans %s

en: Reading metadata and adding to library (one book)... | Reading metadata and adding to library ({} books)...
fr[0]: Lecture des métadonnées et ajout à la bibliothèque (un livre)...
fr[1]: Lecture des métadonnées et ajout à la bibliothèque ({} livres)...
fr[2]: Lecture des métadonnées et ajout à la bibliothèque ({} livres)...

en: Failed to add some books, click "Show details" for more information.
fr: Échec lors de l'ajout de certains livres, cliquez sur "Afficher les détails" pour plus d'information.

en: Critical failure
fr: Défaillance critique

en: The read metadata worker process crashed while processing some files. Adding of books is aborted. Click "Show details" to see which files caused the problem.
fr: Le processus de travail de lecture des métadonnées à planté pendant le traitement de certains fichiers. L'ajout de ivres est annulé. Cliquez sur "Afficher les détails" pour voir quels fichiers ont occasionné le problème.

en: Failed to read metadata from the file: | Failed to read metadata from the files:
fr[0]: Échec de la lecture des métadonnées depuis le fichier :
fr[1]: Échec de la lecture des métadonnées depuis les fichiers :
fr[2]: Échec de la lecture des métadonnées depuis les fichiers :

en: With error:
fr: Avec l'erreur :

en: Failed to merge the book:
fr: Échec à fusionner le livre :

en: Failed to add the book:
fr: Échec à ajouter le livre

en: Failed to add the file {0} to the book: {1}
fr: Échec à ajouter le fichier {0} au livre : {1}

en: Adding duplicates
fr: Ajout des doublons

en: There were problems adding some files, click "Show details" for more information
fr: Il y a eu des problèmes lors de l'ajout de certains fichiers, cliquez "Afficher les détails" pour plus d'information

en: Failed to add any books, click "Show details" for more information
fr: Échec à l'ajout de n'importe quels livres, cliquez sur "Afficher les détails" pour plus d'information.

en: Errors while adding
fr: Erreurs pendant l'ajout

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Add
fr: Ajouter

en: starts with
fr: commence avec

en: does not start with
fr: ne commence pas avec

en: ends with
fr: se termine avec

en: does not end with
fr: ne se termine pas avec

en: matches glob pattern
fr: correspond au modèle glob

en: does not match glob pattern
fr: ne correspond pas au modèle glob

en: matches regex pattern
fr: correspond au modèle regex

en: does not match regex pattern
fr: ne correspond pas au modèle regex

en: Create the rule below, the rule can be used to add or ignore files
fr: Créer la règle ci-dessus, la règle peut être utilisée pour ajouter ou ignorer des fichiers

en: the file, if the filename
fr: le fichier, si le nom de fichier

en: You must provide a value for the filename to match
fr: Vous devez donner une valeur pour le nom de fichier à faire correspondre

en: A comma separated list of tags
fr: Une liste séparée par des virgules d'étiquettes

en: Matching is case-insensitive
fr: La correspondance n'est pas sensible à la casse

en: A case-insensitive filename pattern, for example: {0} or {1}
fr: Un modèle  de fichier non sensible à la classe, par exemple : {0} or {1}

en: A regular expression
fr: Une expression régulière

en: %s is not a valid glob expression
fr: %s n'est pas une expression glob valide

en: <b>{action}</b> the file, if the filename <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
fr: <b>{action}</b> le fichier, le nom de fichier <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: You can specify rules to add/ignore files here. They will be used when recursively adding files from folders/archives and also when auto-adding. Click the "Add Rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every file until either an "add" or an "ignore" rule matches. If no rules match, the file will be added only if its file extension is of a known e-book type.
fr: Vous pouvez spécifier des règles pour ajouter/ignorer des fichiers ici. Elles seront utilisées lors de l'ajout récursif de fichiers à partir de dossiers/archives et également lors de l'ajout automatique. Cliquer sur le bouton "Ajouter une règle" ci-dessous pour commencer. Les règles seront traitées dans l'ordre pour chaque fichier jusqu'à ce qu'une règle "ajouter" ou "ignorer" corresponde. Si aucune règle ne correspond, le fichier sera ajouté uniquement si son extension de fichier est d'un type de livre numérique connu.

en: Test filename filter rules
fr: Tester les règles de filtre sur le nom de fichier

en: Enter a filename to test:
fr: Entrer un nom de fichier à tester :

en: Enter filename and click the "Test" button
fr: Entrer le nom de fichier et cliquer sur le bouton "Test"

en: The filename %s did not match any rules
fr: Le nom de fichier %s ne correspond à aucune règle

en: The filename {0} will be {1}
fr: Le nom de fichier {0} sera {1}

en: Edit file filter rules
fr: Editer les règles de filtre de fichier

en: Change
fr: Changer

en: Capitalize
fr: Majuscule au premier mot

en: Lower-case
fr: Minuscule

en: Upper-case
fr: Majuscule

en: is one of
fr: est une de

en: is not one of
fr: n'est pas une de

en: contains
fr: contient

en: Create the rule below, the rule can be used to add or ignore authors
fr: Créer la règle ci-dessus, la règle peut être utilisée pour ajouter ou ignorer des auteurs

en: the author, if the author name
fr: l'auteur, si le nom de l'auteur

en: You must provide a value for the author name to match
fr: Vous devez fournir une valeur pour le nom de l'auteur à faire correspondre

en: with the name:
fr: avec le nom :

en: <b>{action}</b> the author name, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
fr: <b>{action}</b> le nom de l'auteur, si il <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: to the name
fr: au nom

en: You can specify rules to manipulate author names here. Click the "Add Rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every author.
fr: Ici, vous pouvez spécifier des règles pour manipuler les noms d'auteurs. Cliquez sur le bouton "Ajouter une règle" ci-dessous pour commencer. Les règles seront traitées dans l'ordre pour chaque auteur.

en: Test author mapping rules
fr: Test des règles de mappage des auteurs

en: Enter an author name to test:
fr: Entrer un nom d'auteur à tester :

en: Enter author and click the "Test" button
fr: Entrer l'auteur et cliquer sur le bouton "Test"

en: Edit author mapping rules
fr: Éditer les règles de mappage d'auteur

en: Added a book automatically from {src}
fr: Un livre a été ajouté automatiquement à partir de {src}

en: Added {num} books automatically from {src}
fr: {num} livres ajoutés automatiquement à partir de {src}

en: Donate
fr: Faire un don

en: Edit
fr: Modifier

en: Copy
fr: Copier

en: Paste
fr: Coller

en: Select all
fr: Sélectionner tout

en: Search the internet for the author {}
fr: Rechercher l'auteur {} sur internet

en: Search the internet for this book
fr: Rechercher ce livre sur internet

en: Manage %s
fr: Gérer %s

en: Edit note for {}
fr: Éditer la note pour {}

en: Are you sure you want to delete the note for {} from this library? There is no undo.
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer les notes {} de cette bibliothéque ? Il n'y a pas d'annulation.

en: Delete note for {}
fr: Supprimer la note pour {}

en: Find %s in the Tag browser
fr: Trouver %s dans le Navigateur d'étiquettes

en: Search calibre for %s
fr: Rechercher %s dans calibre

en: in category %s
fr: dans la catégorie %s

en: in grouped search %s
fr: dans la recherche groupée %s

en: Search calibre for {val} in category {name}
fr: Rechercher {val} dans la catégorie {name} de calibre

en: Delete the %s format
fr: Supprimer le format %s

en: Save the %s format to disk
fr: Enregistrer le format %s

en: Restore the %s format
fr: Restaurer le format %s

en: Set the book cover from the %s file
fr: Définir la couverture du livre à partir du fichier %s

en: Compare to the %s format
fr: Comparer au format %s

en: Open %s with...
fr: Ouvrir %s avec...

en: Add other application for %s files...
fr: Ajouter une autre application pour les fichiers %s...

en: Edit Open with applications...
fr: Éditer les applications utilisées pour Ouvrir avec...

en: Edit %s format
fr: Modifier le format %s

en: Path to file
fr: Chemin vers le fichier

en: Re-index the {} format for full text searching
fr: Réindexer le format {} pour la recherche en texte intégral

en: Associated link
fr: Lien associé

en: Open: {}
fr: Ouvrir: {}

en: Remove the link
fr: Supprimer ce lien

en: Open associated link
fr: Ouvrir le lien associé

en: The text: {}
fr: Le texte : {}

en: &Author link
fr: Lien &auteur

en: Search {0} for {1}
fr: Rechercher {0} pour {1}

en: Remove %s from this book
fr: Supprimer %s de ce livre

en: The location of the book
fr: L'emplacement du livre

en: The location of the book's data files
fr: L'emplacement des fichiers de données du livre

en: &Identifier
fr: &Identifiant

en: Custom web search link
fr: Lien de recherche web personnalisé

en: Link to show book in calibre
fr: Lien pour afficher le livre dans calibre

en: Link to show book details in a popup window
fr: Lien pour afficher les détails du livre dans une fenêtre contextuelle

en: Link to open book's data files folder
fr: Lien pour ouvrir le dossier des fichiers de données du livre

en: HTML for note
fr: HTML de la note

en: Text for note
fr: Texte de la note

en: Link to show note in calibre
fr: Lien pour afficher la note dans calibre

en: Link to show books matching {} in calibre
fr: Lien pour afficher les livres correspondant à {} dans calibre

en: Link to view {} format of book
fr: Lien pour voir le format {} du livre

en: Copy all the above links
fr: Copier tous les liens ci-dessus

en: All book details
fr: Tous les détails du livre

en: Selected text
fr: Texte sélectionné

en: Search
fr: Rechercher

en: Copy link location
fr: Copier l'emplacement du lien

en: Search {0} for this book
fr: Recherchez {0} dans ce livre

en: Open the Edit metadata window
fr: Ouvrir la fenêtre Modifier les métadonnées

en: Re-index this book for full text searching
fr: Réindexer ce livre pour la recherche en texte intégral

en: Re-count the pages in this book
fr: Recompter les pages de ce livre

en: Open cover with...
fr: Ouvrir la couverture avec...

en: Add another application to open cover with...
fr: Ajouter une autre application pour ouvrir la couverture...

en: Paste cover
fr: Coller la couverture

en: Download cover from internet
fr: Télécharger la couverture depuis internet

en: Copy cover
fr: Copier la couverture

en: Save cover to disk
fr: Enregistrer la couverture sur le disque

en: Remove cover
fr: Supprimer la couverture

en: Generate cover from metadata
fr: Générer la couverture à partir des métadonnées

en: Trim cover
fr: Recadrer la couverture

en: Automatically trim borders
fr: Recadrer automatiquement les contours

en: Trim borders manually
fr: Recadrer les contours manuellement

en: Undo last trim
fr: Annuler le dernier redécoupage

en: Choose cover save location
fr: Choisir l'emplacement où enregistrer la couverture

en: JPEG images
fr: Images JPEG

en: Are you sure you want to replace the cover? The existing cover will be permanently lost.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir remplacer la couverture ? La couverture existante sera définitivement perdue.

en: Are you sure you want to delete the cover permanently?
fr: Êtes-vous sûr·e de vouloir supprimer la couverture de façon permanente ?

en: Double click to open the Book details window
fr: Faire un double-clic pour ouvrir la fenêtre Détails du livre

en: Path
fr: Chemin

en: Cover size: %(width)d x %(height)d pixels
fr: Taille de la couverture: %(width)d x %(height)d pixels

en: Edit identifiers for this book
fr: Modifier les identifiants pour ce livre

en: Identifier &URL
fr: Identifiant &URL

en: Are you sure you want to delete <b>{}</b> from the book?
fr: Êtes-vous sûr·e de vouloir supprimer {} du livre ?

en: BibTeX options
fr: Options BibTeX

en: Options specific to
fr: Options spécifiques à

en: output
fr: sortie

en: Form
fr: Formulaire

en: Bib file encoding:
fr: Encodage du fichier bib :

en: Fields to include in output:
fr: Champs à inclure en sortie :

en: Encoding configuration (change if you have errors):
fr: Configuration de l'encodeur (modifier si vous avez des erreurs) :

en: BibTeX entry type:
fr: Type d'entrées BibTeX :

en: Create a citation tag?
fr: Créer une étiquette de citation ?

en: Add file paths with formats?
fr: Ajouter les chemins de fichiers avec les formats?

en: Expression to form the BibTeX citation tag:
fr: Expression pour former l'étiquette BibTex :

en: Some explanation about this template:
     -The fields availables are 'author_sort', 'authors', 'id',
        'isbn', 'pubdate', 'publisher', 'series_index', 'series',
       'tags', 'timestamp', 'title', 'uuid', 'title_sort'
     -For list types ie authors and tags, only the first element
       will be selected.
     -For time field, only the date will be used.
fr: Quelques explications à propos de ce modèle :
     - Les champs disponibles sont 'author_sort', 'authors', 'id',
        'isbn', 'pubdate', 'publisher', 'series_index', 'series',
        'tags', 'timestamp', 'title', 'uuid', 'title_sort'
     - Pour les champs de type liste comme les auteurs et étiquettes,   seul le premier élément 
    sera sélectionné.
    - Pour les champs de date, seule la date (sans l'heure) sera utilisée.

en: CSV/XML options
fr: Options CSV/XML

en: Drag and drop to re-arrange fields
fr: Glisser et déposer pour réarranger les champs

en: Select &visible
fr: Sélectionner &visible

en: Select the fields currently shown in the book list
fr: Sélectionner les champs actuellement affichés dans la liste des livres

en: &Sort by booklist
fr: &Tri par liste de livres

en: Sort the fields by their position in the book list
fr: Trier les champs en fonction de leur position dans la liste des livres

en: Library name
fr: Nom de la bibliothèque

en: Number
fr: Numéro

en: E-book options
fr: Options de livre numérique

en: Catalogs
fr: Catalogues

en: Read book
fr: Livre lu

en: Wishlist item
fr: Élément de la Liste de souhaits

en: any date
fr: n'importe quelle date

en: any value
fr: n'importe quelle valeur

en: unspecified
fr: non précisé(e)

en: No genres will be excluded
fr: Aucun genre ne sera exclu.

en: regex error: %s
fr: erreur d'expression rationnelle : %s

en: All genres will be excluded
fr: Tous les genres seront exclus

en: Delete saved catalog preset
fr: Supprimer la configuration des catalogue enregistrés

en: The selected saved catalog preset will be deleted. Are you sure?
fr: Le catalogue prédéfini sélectionné sera supprimé. Voulez-vous continuer ?

en: Save catalog preset
fr: Sauvegardez la configuration du catalogue

en: Preset name:
fr: Nom de la configuration :

en: You must provide a name.
fr: Vous devez préciser un nom.

en: That saved preset already exists and will be overwritten. Are you sure?
fr: Cette configuration existe déjà et sera écrasée. Voulez-vous continuer ?

en: Are you sure you want to delete '%s'?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer « %s » ?

en: Are you sure you want to delete rules #%(first)d-%(last)d?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer les règles #%(first)d-%(last)d ?

en: Delete Rule
fr: Supprimer la Règle

en: False
fr: Faux

en: True
fr: Vrai

en: Field
fr: Champ

en: Value
fr: Valeur

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Presets
fr: Prédéfinis

en: Select catalog preset to load
fr: Sélectionner le catalogue prédéfini à charger

en: Save current catalog settings as preset
fr: Sauvegarder les paramètres du catalogue courant comme prédéfinis

en: Save
fr: Enregistrer

en: Delete current preset
fr: Supprimer les réglages prédéfinis actuels

en: Delete
fr: Supprimer

en: Enabled sections will be included in the generated catalog.
fr: Activer les sections qui seront incluses dans le catalogue généré.

en: Included sections
fr: Sections incluses

en: List of books, sorted by Author
fr: Liste des livres, triés par auteur

en: &Authors
fr: &Auteurs

en: List of books, sorted by Title
fr: Liste des livres, triés par titre

en: &Titles
fr: &Titres

en: List of series books, sorted by Series
fr: Liste des livres, triés par série

en: &Series
fr: &Série

en: List of books, sorted by genre
fr: Liste des livres, triés par genre

en: Field containing genres
fr: Champ contenant les Genres

en: List of books, sorted by date added to calibre
fr: Liste des livres, triés par date d'ajout dans calibre

en: &Recently added
fr: Ajoutés &récemment

en: Individual descriptions of books with cover thumbs, sorted by author
fr: Descriptions individuelles de livres avec vignettes de couverture, triés par auteur

en: The first matching prefix rule applies a prefix to book listings in the generated catalog.
fr: La première règle de préfixe correspondante applique un préfixe aux listings du catalogue généré.

en: Prefixes
fr: Préfixes

en: Books matching any of the exclusion rules will be excluded from the generated catalog.
fr: Les livres correspondant à n'importe laquelle des règles d'exclusion seront exclus du catalogue généré.

en: Excluded books
fr: Livres exclus

en: A regular expression describing genres to be excluded from the generated catalog. Genres are derived from the tags applied to your books.
    The default pattern \[.+\]|\+ excludes tags of the form [tag], e.g., [Test book], and '+', the default tag for a read book.
fr: Une expression rationnelle décrivant les genres à exclure du catalogue généré. Les genres sont dérivés des étiquettes appliquées à vos livres.
    Le motif par défaut \[.+\]|\+ exclut les étiquettes de la forme [étiquette], par ex., [Livre test], et '+', l'étiquette par défaut pour un livre lu.

en: Excluded genres
fr: Genres exclus

en: Genres to &exclude (regex):
fr: Genres à &exclure (regex) :

en: Reset to default
fr: Réinitialiser aux valeurs par défaut

en: ...
fr: …

en: Results of regex:
fr: Résultats de l'expression rationnelle :

en: Tags that will be excluded as genres
fr: Etiquettes qui seront exclues comme les genres

en: Other options
fr: Autres options

en: Custom column containing additional content to be merged with comments metadata in the descriptions section.
fr: Colonne personnalisée contenant du contenu supplémentaire à fusionner avec les métadonnées commentaires dans la section descriptions.

en: Merge additional content before comments in descriptions section.
fr: Fusionner le contenu supplémentaire avant commentaires dans la section descriptions.

en: &Before
fr: &Avant

en: Merge additional content after comments in descriptions section.
fr: Fusionner le contenu supplémentaire après commentaires dans la section descriptions.

en: &After
fr: &Après

en: Separate comments metadata and additional content with a horizontal rule in the descriptions section.
fr: Séparer les métadonnées commentaires et le contenu supplémentaire avec une barre horizontale dans la section descriptions.

en: Include &separator
fr: Inclure le &séparateur

en: &Merge with comments:
fr: Fusionner avec les co&mmentaires

en: Catalog cover:
fr: Couverture du catalogue :

en: Generate new cover
fr: Générer une nouvelle couverture

en: Use existing cover
fr: Utiliser la couverture existante

en: E&xtra Description note:
fr: Note de description &supplémentaire :

en: Custom column source for text to include in Descriptions section.
fr: Colonne source personnalisée pour le texte à inclure dans la section Descriptions.

en: &Thumb width:
fr: Largeur des &vignettes :

en: Size hint for cover thumbnails included in Descriptions section.
fr: Indice de taille pour les vignettes de couvertures incluses dans la section Descriptions.

en:  inch
fr:  pouce

en: Author cross-references:
fr: Références croisées d'auteurs :

en: For books with multiple authors, list each author separately
fr: Pour les livres avec des auteurs multiples, lister chaque auteur séparément.

en: Tab template for catalog.ui
fr: Gabarit d’étiquette pour catalog.ui

en: Toggle
fr: Basculer

en: Main window layout
fr: Disposition de la fenêtre principale

en: Tag browser
fr: Navigateur d’étiquettes

en: Cover browser
fr: Navigateur de couvertures

en: Toggle layout between wide and narrow
fr: Basculer la disposition entre larges et étroites

en: Send query to AI
fr: Envoyer une requête à l'IA

en: AI generated answers can be inaccurate, please verify any answers before acting on them.
fr: Les réponses générées par les IA peuvent être inexactes. Veuillez vérifier toute réponse avant d'agir.

en: Details:
fr: Détails :

en: Bold
fr: Gras

en: Italic
fr: Italique

en: Underline
fr: Souligné

en: Strikethrough
fr: Barré

en: Superscript
fr: Exposant

en: Subscript
fr: Indice

en: Ordered list
fr: Liste numérotée

en: Unordered list
fr: Liste non ordonnée

en: Align left
fr: Aligner à gauche

en: Align center
fr: Centrer

en: Align right
fr: Aligner à droite

en: Align justified
fr: Justifier

en: Undo
fr: Annuler

en: Redo
fr: Rétablir

en: Remove formatting
fr: Effacer la mise en forme

en: Paste and match style
fr: Coller et fusionner le style

en: Cut
fr: Couper

en: Increase indentation
fr: Augmenter l’indentation

en: Decrease indentation
fr: Diminuer l’indentation

en: Foreground color
fr: Couleur de police

en: Background color
fr: Couleur d’arrière-plan

en: Insert link
fr: Insérer un lien

en: Insert link or image
fr: Insérer un lien ou une image

en: Insert image
fr: Insérer une image

en: Insert separator
fr: Insérer un séparateur

en: Clear
fr: Effacer

en: Upper case
fr: Majuscules

en: Lower case
fr: Minuscule

en: Swap case
fr: Basculer la casse

en: Title case
fr: Majuscule à chaque mot

en: Style text block
fr: Appliquer le style au bloc de texte

en: Style the selected text block
fr: Appliquer le style au bloc de texte sélectionné

en: Heading {0}
fr: Titre {0}

en: Blockquote
fr: Citation

en: Download images
fr: Télécharger des images

en: Download all remote images in the pasted content?
fr: Télécharger toutes les images distantes dans le contenu collé ?

en: Downloading images...
fr: Téléchargement des images…

en: Downloading {}...
fr: Téléchargement {}…

en: Could not download {0} with error:
fr: Impossible de {0} avec l'erreur :

en: Failed to download some images
fr: Échec lors du téléchargement de certaines images

en: Some images could not be downloaded, click "Show details" to see which ones
fr: Certaines images n'ont pas pu être téléchargées, cliquer sur « Afficher les détails » pour les voir

en: Choose foreground color
fr: Sélectionner la couleur de police

en: Choose background color
fr: Sélectionner la couleur d’arrière-plan

en: Choose image
fr: Choisir une image

en: Invalid URL
fr: URL invalide.

en: The URL %r is invalid
fr: L'URL %r est invalide

en: Remote images not supported
fr: Images distantes non prises en charge

en: You must download the image to your computer, URLs pointing to remote images are not supported.
fr: Vous devez télécharger l'image sur votre ordinateur, les URLs pointant vers des images distantes ne sont pas supportées.

en: Create link
fr: Insérer un lien

en: &File
fr: &Fichier

en: Choose file
fr: Choisir un fichier

en: &Data file
fr: Fichiers de &données

en: A relative link to a data file associated with this book
fr: Un lien relatif vers un fichier de données associé à ce livre

en: F&older
fr: D&ossier

en: Choose folder
fr: Choisir un dossier

en: Enter a URL. If you check the "Treat the URL as an image" box then the URL will be added as an image reference instead of as a link. You can also choose to create a link to a file on your computer. Note that if you create a link to a file on your computer, it will stop working if the file is moved.
fr: Saisir un URL. Si vous cochez "Considérer l'URL comme une image", l'URL sera considérée comme la référence d'une image, et non comme un lien. Vous pouvez aussi créer un lien vers un fichier stocké sur votre ordinateur (attention, le lien sera mort si vous déplacez ensuite ce fichier).

en: Enter &URL:
fr: Saisir une &URL :

en: Treat the URL as an &image
fr: Considérer l'URL comme une &image

en: Enter &name (optional):
fr: Saisir un &nom de remplacement (optionnel) :

en: Choose a file on your computer:
fr: Choisir un fichier sur l'ordinateur :

en: Shrink image to fit within:
fr: Réduire l'image pour l'adapter à l'espace disponible :

en: &Width:
fr: &Largeur :

en: &Height:
fr: &Hauteur :

en: Enter new size for image
fr: Entrer une nouvelle taille pour l'image

en: Image...
fr: Image…

en: Change size
fr: Modifier la taille

en: Float to the left
fr: Ancrer a gauche

en: Inline with text
fr: Dans la ligne avec le texte

en: Float to the right
fr: Ancrer a droite

en: Remove this image
fr: Supprimer cette image

en: Open link
fr: Ouvrir le lien

en: Fonts
fr: Polices

en: Change case
fr: Modifier la casse

en: %s toolbars
fr: %s la barre d'outils

en: Hide
fr: Masquer

en: Show
fr: Afficher

en: Smarten punctuation
fr: Ponctuation améliorée

en: &Normal view
fr: Vue &normale

en: &HTML source
fr: Source &HTML

en: AZW3 output
fr: Sortie AZW3

en: Do not add &Table of Contents to book
fr: Ne pas ajouter de &Table des Matières au livre

en: &Title for Table of Contents:
fr: &Titre de la Table des Matières :

en: Put generated Table of Contents at &start of book instead of end
fr: Insérer la Table des Matières générée au &début du livre plutôt qu’à la fin

en: Use author &sort for author
fr: Utiliser le &tri par auteur pour auteur

en: Disable &compression of the file contents
fr: Désactiver la &compression du contenu du fichier

en: Enable &sharing of book content via Facebook, etc. WARNING: Disables last read syncing
fr: Activer le partage du contenu des livre&s via Facebook, etc. ATTENTION : désactive la synchronisation du dernier livre lu

en: For settings that cannot be specified in this dialog, use the values saved in a previous conversion (if they exist) instead of using the defaults specified in the Preferences
fr: Pour les paramètres qui ne peuvent pas être spécifiés dans la boîte de dialogue, utiliser les valeurs sauvegardées lors de la précédente conversion (s’ils existent) à la place des valeurs par défaut spécifiées dans les Préférences.

en: None of the selected books have saved conversion settings.
fr: Aucun des livres sélectionné n’a de paramètres de conversion

en: Bulk convert one book
fr: Conversion en lot d'un livre

en: Bulk convert {} books
fr: Conversion en lot de {} livres

en: Comic input
fr: Entrée Bande Dessinée

en: input
fr: entrée

en: &Number of colors:
fr: &Nombre de couleurs :

en: off
fr: Désactivé

en: Disable &normalize
fr: Désactiver &normaliser

en: Keep &aspect ratio
fr: Conserver les &proportions

en: Disable &sharpening
fr: Dé&sactiver l’effet d’accentuation.

en: Disable &trimming
fr: Désac&tiver le découpage

en: &Wide
fr: &Large

en: &Landscape
fr: &Paysage

en: &Right to left
fr: De &droite à gauche

en: Don't so&rt
fr: Ne pas &trier

en: De&speckle
fr: &Flou

en: &Disable comic processing
fr: &Désactiver le traitement des bandes dessinées

en: &Output format:
fr: Format de &sortie :

en: Disable conversion of images to &black and white
fr: Désactiver la conversion en noir et &blanc des images

en: Override image &size:
fr: Écraser la &taille de l'image :

en: Don't add links to &pages to the Table of Contents for CBC files
fr: Ne pas ajouter les liens aux &pages de la Table des Matières pour les fichiers CBC

en: Debug
fr: Débogage

en: Debug the conversion process.
fr: Déboguer le processus de conversion.

en: Choose debug folder
fr: Choisir le dossier de débogage

en: Invalid debug folder
fr: Dossier de débogage incorrect

en: Failed to create debug folder
fr: La création du dossier de débogage a échoué

en: Choose a folder to put the debug output into. If you specify a folder, calibre will place a lot of debug output into it. This will be useful in understanding the conversion process and figuring out the correct values for conversion parameters like Table of Contents and Chapter detection.
fr: Indiquer un dossier dans lequel envoyer les résultats du débogage. calibre y placera un certain nombre d'éléments de débogage. Utile pour comprendre le processus de conversion et pour déterminer quelles sont les valeurs correctes  pour les paramètres de conversion comme les Tables des Matières ou la Détection des chapitres.

en: The debug process outputs the intermediate HTML generated at various stages of the conversion process. This HTML can sometimes serve as a good starting point for hand editing a conversion.
fr: Le processus de débogage génère des fichiers HTML intermédiaires à plusieurs étapes du processus de conversion. Cet HTML pourra parfois servir de base pour une correction manuelle de la conversion.

en: DOCX input
fr: Entrée DOCX

en: Do not try to autodetect a &cover from images in the document
fr: Ne pas essayer de détecter automatiquement une &couverture à partir des images dans le document

en: Do not add a page break after every &endnote
fr: Ne pas ajouter un saut de page après chaque not&e de fin de texte

en: Render &superscripts and subscripts so that they do not affect the line height
fr: Rendu des exposant&s et des indices de manière à ne pas affecter la hauteur de ligne

en: DOCX output
fr: Sortie DOCX

en: Paper si&ze:
fr: Taille du &papier :

en: &Custom size:
fr: &Taille personnalisée :

en: Page &bottom margin
fr: Marge &inférieure de la page

en: Page &left margin
fr: Marge &gauche de la page

en: Page &right margin
fr: Marge &droite de la page

en: Page &top margin
fr: Marge &supérieure de la page

en: Do not insert the &Table of Contents as a page at the start of the document
fr: Ne pas insérer la &Table des Matières en tant que page au début du document

en: Do not insert &cover as image at start of document
fr: N'insère pas de &couverture comme image au début du document

en: Preserve the aspect ratio of the image inserted as cover
fr: Préserver le ratio d'aspect de l'image insérée comme couverture

en: EPUB output
fr: Sortie EPUB

en: EP&UB version:
fr: Version de l'EP&UB :

en: No default &cover
fr: Pas de &couverture par défaut

en: Insert inline &Table of Contents
fr: Insérer la &table des Matières intégrée

en: Split files &larger than:
fr: Scinder les fichiers plus &grands que :

en: No &SVG cover
fr: Pas de couverture &SVG

en: &Flatten EPUB file structure
fr: &Aplatir la structure du fichier EPUB

en: &Title for inserted ToC:
fr: &Titre de la Table des Matières insérée :

en:  KB
fr:  KO

en: Put inserted Table of Contents at the &end of the book
fr: Mettre la Table des Matières insérée à la &fin du livre

en: Preserve cover &aspect ratio
fr: Conserver les &proportions de la couverture

en: Do not &split on page breaks
fr: Ne pas &diviser sur les sauts de page

en: Shrink &images larger than:
fr: Scinder les &image plus grands que :

en: FB2 input
fr: Entrée FB2

en: Do not insert a &Table of Contents at the beginning of the book
fr: Ne pas insérer une &Table des Matières au début du livre.

en: FB2 output
fr: Sortie FB2

en: &Sectionize:
fr: Diviser en &sections :

en: &Genre:
fr: &Genre :

en: Font rescaling wizard
fr: Assistant de redimensionnent de la police

en: <p>This wizard will help you choose an appropriate font size key for your needs. Just enter the base font size of the input document and then enter an input font size. The wizard will display what font size it will be mapped to, by the font rescaling algorithm. You can adjust the algorithm by adjusting the output base font size and font key below. When you find values suitable for you, click OK.</p>
    <p>By default, if the output base font size is zero and/or no font size key is specified, calibre will use the values from the current Output profile. </p>
    <p>See the <a href="%s">User Manual</a> for an explanation of how font size rescaling works.</p>
fr: <p>Cet assistant va vous aider à choisir la clé de police appropriée à vos besoins. Saisissez simplement la taille de la police de base du document d’entrée, puis renseignez une taille de police désirée. L’assistant va afficher à quelle taille de police elle sera associée à l’aide de l’algorithme de redimensionnement de police. Vous pouvez ajuster l’algorithme en modifiant la taille de la police de base de sortie et la clé de la taille de la police ci-dessous. Lorsque vous avez trouvé des valeurs qui correspondent à vos besoins, cliquez sur OK.</p>
    <p>Par défaut, si la taille de police de base de sortie est zéro et/ou qu’aucune taille de police clé n’est spécifiée, calibre utilisera les valeurs du Profil de sortie actuel.</p>
    <p>Voir le  <a href="%s">Manuel Utilisateur</a> pour une discussion sur comment fonctionne le redimensionnement de la taille de police.</p>

en: &Output document
fr: Document de &sortie

en: &Base font size:
fr: Taille de &base de la police:

en: Font size &key:
fr: &Clé pour la taille de la police :

en: Use &default values
fr: Utiliser les valeurs par &défaut

en: &Input document
fr: Document d'&entrée

en: &Font size:
fr: Taille de la &police :

en:  will map to size:
fr:  correspondra à la taille :

en: 0.0 pt
fr: 0,0 pt

en: Heuristic
    processing
fr: Traitement
    heuristique

en: Modify the document text and structure using common patterns.
fr: Modifier le texte et la structure du document en utilisant des schémas communs.

en: <b>Heuristic processing</b> means that calibre will scan your book for common patterns and fix them. As the name implies, this involves guesswork, which means that it could end up worsening the result of a conversion, if calibre guesses wrong. Therefore, it is disabled by default. Often, if a conversion does not turn out as you expect, turning on heuristics can improve matters. Read more about the various heuristic processing options in the <a href="%s">User Manual</a>.
fr: <b>Traitement heuristique</b> signifie que calibre va sonder votre livre à la recherche de schémas communs et va les arranger. Comme son nom l’indique, un traitement heuristique implique de se baser sur des suppositions, ce qui peut entraîner au final un résultat pire que l'original, si calibre a fait une erreur d'analyse. C'est pourquoi cette option est désactivée par défaut. Le plus souvent, si le résultat d'une conversion n'a pas produit ce que vous en attendiez, activer le traitement heuristique peut alors améliorer le résultat. Vous pouvez en apprendre davantage sur les divers processus du traitement heuristique dans le  <a href="%s">Manuel utilisateur</a>.

en: Enable &heuristic processing
fr: Activer le traitement &heuristique

en: Heuristic processing
fr: Traitement heuristique

en: Unwrap lines
fr: Redéfinir les lignes

en: Line &un-wrap factor:
fr: Facte&ur de redéfinition des lignes :

en: Detect and markup unformatted chapter headings and sub headings
fr: Détecter et mettre en forme les titres de chapitre et les sous-titres sans mise en forme

en: Renumber sequences of <h1> or <h2> tags to prevent splitting
fr: Renuméroter les séquences de balises <h1> ou <h2> afin de prévenir la division

en: Delete blank lines between paragraphs
fr: Supprimer les lignes blanches entre les paragraphes

en: Ensure scene breaks are consistently formatted
fr: Garantir une mise en forme cohérente des séparations entre deux scènes

en: Replace soft scene &breaks:
fr: Remplacer les symboles de &séparation entre deux scènes :

en: Remove unnecessary hyphens
fr: Enlever les traits d’union superflus

en: Italicize common words and patterns
fr: Mettre en italique les mots et les schémas usuels

en: Replace entity indents with CSS indents
fr: Remplacer les mises en retrait par des retraits CSS

en: HTMLZ output
fr: Sortie HTMLZ

en: How to handle &CSS
fr: Comment traiter le &CSS

en: How to handle class &based CSS
fr: Comment traiter le CSS &basé sur des classes

en: Use book &title as the filename for the HTML file inside the archive
fr: Utiliser le &titre du livre comme nom de fichier pour le fichier HTML à l'intérieur de l'archive

en: KEPUB output
fr: Sortie KEPUB

en: Enable/disable &hyphenation for this book
fr: Activer/désactiver la &césure pour ce livre

en: &Prevent all hyphenation
fr: &Eviter toute césure

en: Hyphenation: &minimum word length:
fr: Césure : &longueur minimale du mot :

en: Hyphenation: minimum characters &before:
fr: Césure : nombre de &caractères minimale avant :

en: Hyphenation: minimum characters &after:
fr: Césure : nombre de &caractères minimale apès :

en: Hyphenation: &limit lines:
fr: Césure : nombre &limite de ligne :

en: Prefer improved text &justification to proper highlighting
fr: Préférer amélioré la &justification du texte plutôt que les surlignages

en: Control the look and feel of the output.
fr: Contrôler l’apparence de la sortie.

en: Left align
fr: Aligner à gauche

en: Justify text
fr: Justifier le texte

en: Base font si&ze:
fr: Taille de la poli&ce de base :

en: Wizard to help you choose an appropriate font size key
fr: Assistant pour vous aider à choisir une taille de police

en: Minim&um line height:
fr: Haute&ur de ligne minimale :

en: L&ine height:
fr: Hauteur de l&igne :

en: Embed font fami&ly:
fr: Fami&lle de polices intégrée :

en: &Embed all fonts in document
fr: &Intégrer toutes les polices dans le document

en: &Subset all embedded fonts
fr: &Sous-ensemble de toutes les polices incorporées

en: E&xpand CSS
fr: &Développer le CSS

en: Keep &ligatures
fr: Conserver les &ligatures

en: &Disable font size rescaling
fr: &Désactiver le redimensionnement de la taille de police

en: &Fonts
fr: &Polices

en: Text &justification:
fr: &Justification du texte :

en: &Unsmarten punctuation
fr: Simplifier la ponct&uation

en: &Transliterate Unicode characters to ASCII
fr: &Translittérer les caractères Unicode en ASCII

en: I&nput character encoding:
fr: E&ncodage des caractères d'entrée :

en: T&ext
fr: T&exte

en: I&ndent size:
fr: Taille de l'inde&ntation :

en: <p>When calibre removes inter paragraph spacing, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent.
fr: <p>Quand Calibre supprime les interlignes entre les paragraphes, il crée automatiquement une indentation de paragraphe, pour améliorer la distinction des paragraphes. Cette option contrôle la largeur de cette indentation.

en: No change
fr: Aucune modification

en: &Line size:
fr: &Taille de la ligne :

en: Remove &spacing between paragraphs
fr: &Supprimer l’interligne entre les paragraphes

en: Insert &blank line between paragraphs
fr: Insérer une ligne &blanche entre les paragraphes

en: &Linearize tables
fr: &Transformer les tableaux en texte

en: &Layout
fr: &Mise en page

en: E&xtra CSS
fr: CSS &supplémentaire

en: Filter style information
fr: Filtrer l'information de style

en: Select what style information you want completely removed:
fr: Sélectionnez quelle information de style vous souhaitez supprimer complètement :

en: Removes the font-family CSS property
fr: Supprime la propriété CSS font-family

en: Removes the margin CSS properties. Note that page margins are not affected by this setting.
fr: Supprime les propriétés CSS de marge. Notez que les marges de la page ne sont pas affectées par ce réglage.

en: &Margins
fr: &Marges

en: Removes the padding CSS properties
fr: Supprime la propriété CSS espacement

en: &Padding
fr: &Espacement

en: Convert floating images/text into static images/text
fr: Convertir les images/texte flottant en images/texte fixe

en: F&loats
fr: &Flottant

en: Removes foreground and background colors
fr: Supprime les couleurs d’avant-plan et d’arrière-plan

en: &Colors
fr: &Couleurs

en: Other CSS Propert&ies:
fr: Autres Propr&iétés CSS :

en: Comma separated list of CSS properties to remove. For example: display, color, font-family
fr: Liste de propriétés CSS à supprimer, séparées par des virgules. Par exemple: display, color, font-family

en: &Styling
fr: E&sthétique

en: &Transform styles
fr: &Transformer les styles

en: Transform &HTML
fr: Transformer du &HTML

en: LRF output
fr: Sortie LRF

en: Enable &auto-rotation of wide images
fr: Autoriser la rotation &automatique des images larges

en: Render &tables as images
fr: Convertir les &tableaux en images

en: Add &header
fr: Ajouter un &en-tête

en: Header &format:
fr: &Format de l’en-tête :

en: &Embed fonts
fr: Polices &intégrées

en: &Serif font family:
fr: Famille de police &Serif :

en: S&ans-serif font family:
fr: Famille de police &Sans-serif :

en: &Monospace font family:
fr: Famille de police &Monospace :

en: Header &separation:
fr: &Séparateur d’en-tête :

en: Text size multiplier for text in rendered tables:
fr: Multiplicateur de la taille du texte dans les tableaux convertis :

en: &Wordspace:
fr: &Espace entre les mots :

en: Minimum para. &indent:
fr: &Indentation minimale des paragraphes :

en: Metadata
fr: Métadonnées

en: Set the metadata. The output file will contain as much of this metadata as possible.
fr: Régler les métadonnées. Le fichier de sortie contiendra autant de ces métadonnées que possible.

en: This book has no cover
fr: Ce livre n’a pas de couverture

en: Choose cover for
fr: Choisir une couverture pour

en: Cannot read
fr: Impossible de lire

en: You do not have permission to read the file:
fr: Vous n’avez pas les permissions nécessaires pour lire ce fichier :

en: Error reading file
fr: Erreur de lecture du fichier

en: <p>There was an error reading from file: <br /><b>
fr: <p>Il y a eu une erreur à la lecture à partir du fichier : <br /><b>

en:  is not a valid picture
fr:  n’est pas une image compatible

en: Failed to change on disk location of this book's files.
fr: Échec de la modification de l'emplacement sur le disque des fichiers de ce livre.

en: Book cover
fr: Couverture du livre

en: Change &cover image:
fr: Modifier l’image de la &couverture :

en: Browse for an image to use as the cover of this book.
fr: Rechercher une image à utiliser en tant que couverture de ce  livre.

en: Use cover from &source file
fr: Utiliser la couverture depuis le fichier &source

en: &Title:
fr: &Titre :

en: Change the title of this book
fr: Modifie le titre de ce livre

en: &Author(s):
fr: &Auteur(s) :

en: Author so&rt:
fr: T&ri par auteur :

en: Change the author(s) of this book. Multiple authors should be separated by a comma
fr: Modifie le(s) auteur(s) de ce livre. Des auteurs multiples doivent être séparés par une virgule

en: &Publisher:
fr: &Éditeur :

en: Ta&gs:
fr: Éti&quettes :

en: Tags categorize the book. This is particularly useful while searching. <br><br>They can be any words or phrases, separated by commas.
fr: Etiquettes caractérisant le livre, particulièrement utile pour les recherches. <br><br> Celles-ci peuvent être formées de n’importe quels mots ou phrases, séparés par des virgules.

en: &Series:
fr: &Série :

en: List of known series. You can add new series.
fr: Liste de séries connues. Vous pouvez ajouter de nouvelles séries.

en: Book
fr: Livre

en: MOBI output
fr: Sortie MOBI

en: Ignore &margins
fr: Ignorer les &marges

en: Do not convert all images to &JPEG (may result in images not working in older viewers)
fr: Ne convertit pas toutes les images au format &JPEG (peut occasionner des problèmes d'affichage sur d'anciennes liseuses)

en: Kindle options
fr: Options Kindle

en: MOBI file &type:
fr: &Type de fichier MOBI :

en: <b>WARNING:</b> Various Kindle devices have trouble displaying the new or both MOBI filetypes. If you wish to use the new format on your device, convert to AZW3 instead of MOBI.
fr: <b>ATTENTION :</b> Plusieurs types de Kindle ont des difficultés à afficher certains types de fichiers MOBI récents. Si vous souhaitez utiliser le nouveau format sur votre périphérique, convertissez au format AZW3 plutôt que MOBI.

en: Personal Doc tag:
fr: Étiquette pour les Documents personnels :

en: Default profile
fr: Profil par défaut

en: unlimited
fr: illimitée

en: Screen size: %s
fr: Taille de l'écran : %s

en: Page setup
fr: Mise en page

en: &Output profile:
fr: Profil de &Sortie :

en: Profile description
fr: Description du profil

en: &Input profile:
fr: Profil d’&Entrée :

en: Margins
fr: Marges

en: &Left:
fr: &Gauche :

en: Unchanged
fr: Aucune modification

en: &Top:
fr: &Haut :

en: &Right:
fr: &Droite :

en: &Bottom:
fr: &Bas :

en: PDB output
fr: Sortie PDB

en: &Format:
fr: &Format :

en: Output &encoding:
fr: &Encodage de sortie :

en: &Inline TOC
fr: TdM &intégrée

en: PDF input
fr: Entrée PDF

en: Remove headers at &top of page by:
fr: Supprimer les en-têtes en &haut de page par :

en: Automatically
fr: Automatiquement

en: Regular expression to remove &header at top of page:
fr: Expression régulière pour supprimer l'&en-tête en haut de page​ :

en: No &images
fr: Pas d’&images

en: Regular expression to remove &footer at bottom of page:
fr: Expression régulière pour supprimer le &pied-de-pages en bas de page​ :

en: Remove footers at &bottom of page by:
fr: Supprimer les pied-de-pages en &bas de page par :

en: PDF &engine:
fr: &Moteur PDF :

en: Line &un-wrapping factor:
fr: Facte&ur de redéfinition des lignes :

en: PDF output
fr: Sortie PDF

en: Use page margins from the &document being converted
fr: Utiliser les marges spécifiées dans le &document source

en: &Use the paper size set in output profile
fr: &Utiliser la taille de papier définie dans le profil de sortie

en: &Paper size:
fr: Taille du &papier :

en: &Unit:
fr: &Unité :

en: Preserve &aspect ratio of cover
fr: Conserver les &proportions de la couverture

en: Add page &numbers to the bottom of every page
fr: Ajoute le &numéro de page à chaque fin de page

en: Add a printable &Table of Contents at the end
fr: Ajouter une &Table des Matières imprimable à la fin

en: &Title for ToC:
fr: &Titre de la TdM

en: Serif famil&y:
fr: Famille de police &Serif :

en: Sans fami&ly:
fr: Famille &Sans :

en: &Monospace family:
fr: Famille &Monospace :

en: S&tandard font:
fr: Police s&tandard :

en: Default font si&ze:
fr: Taille de la police par défaut :

en: Monospace &font size:
fr: Taille de la &police Monospace :

en: Page &number map:
fr: Affectation des &numéros de page :

en: Page  margins
fr: Marges de la page

en: Page headers and footers
fr: En-têtes et pieds de page

en: You can insert headers and footers into every page of the produced PDF file by using header and footer templates. For examples, see the <a href="%s">documentation</a>.
fr: Vous pouvez insérer des en-têtes et des pieds de page sur chaque page du fichier PDF généré en utilisant des modèles d'en-tête et de pied de page. Voir des exemples dans la <a href="%s">documentation</a>.

en: &Header template:
fr: &Modèle d'en-tête :

en: &Footer template:
fr: &Modèle de pied de page :

en: &Break long words at the end of lines
fr: &Interrompre les longs mots à la fin des lignes

en: Odd/even &offset:
fr: &Décalage Pair/Impair :

en: Discard book &cover
fr: Ignorer la &couverture du livre

en: PMLZ output
fr: Sortie PMLZ

en: Do not &reduce image size and depth
fr: Ne pas &réduire la taille de l’image et sa profondeur

en: RB output
fr: Sortie RB

en: No formats available
fr: Aucuns formats disponible

en: Cannot build regex using the GUI builder without a book.
fr: Impossible de créer l’expression régulière en utilisant le générateur sans avoir un livre

en: Could not open file
fr: Impossible d’ouvrir le fichier

en: Could not open the file, do you have it open in another program?
fr: Impossible d’ouvrir le fichier. Est-il ouvert dans un autre programme ?

en: Failed to generate markup for testing. Click "Show details" to learn more.
fr: Échec de la génération du balisage pour le test. Cliquez sur "Afficher les détails" pour en savoir plus.

en: Failed to generate preview
fr: Impossible de générer un aperçu

en: Open book
fr: Ouvrir le livre

en: Click the "Open" button below to open a e-book to use for testing.
fr: Cliquer le bouton "Ouvrir" ci-dessous pour ouvrir un livre numérique à utiliser pour les tests.

en: Regex builder
fr: Constructeur de regex

en: Regex:
fr: Expression rationnelle :

en: Occurrences:
fr: Occurrences :

en: Goto:
fr: Aller à :

en: &Previous
fr: &Précédent

en: &Next
fr: &Suivant

en: Preview
fr: Aperçu

en: RTF input
fr: Entrée RTF

en: Ignore &WMF images in the RTF file
fr: Ignorer les images &WMF dans le fichier RTF

en: Search &
    replace
fr: Rechercher &
    remplacer

en: &Search regular expression:
fr: Rechercher une expre&ssion régulière :

en: Replacement text
fr: Texte de remplacement

en: Search regular expression
fr: Rechercher une expression régulière

en: Load calibre search-replace definitions file
fr: Charger le fichier de définitions Rechercher-remplacer de calibre

en: calibre search-replace definitions file
fr: Fichier de définitions Rechercher-Remplacer de calibre

en: Failed to read
fr: Échec lors de la lecture

en: Failed to load patterns from %s, click "Show details" to learn more.
fr: Échec du chargement des motifs à partir de %s, cliquer sur "Afficher les détails" pour en apprendre davantage.

en: Save calibre search-replace definitions file
fr: Sauvegarder le fichier de définitions Rechercher-Remplacer de calibre

en: Unused search & replace definition
fr: Définition inutilisée de Rechercher & remplacer

en: The search/replace definition being edited  has not been added to the list of definitions. Do you wish to continue with the conversion (the definition will not be used)?
fr: La définition de rechercher/remplacer en cours de modification n'a pas été ajoutée à la liste des définitions. Voulez-vous continuer avec la conversion (la définition ne sera pas utilisée) ?

en: Invalid regular expression
fr: Expression régulière incorrecte

en: Invalid regular expression: %s
fr: Expression régulière incorrecte: %s

en: The list of search/replace definitions that will be applied to this conversion.
fr: La liste des définitions de rechercher/remplacer qui seront appliquées à cette conversion

en: Edit search/replace definition
fr: Èditer la définition rechercher/remplacer

en: &Replacement text:
fr: Texte de &remplacement :

en: Add the current expression to the list of expressions that will be applied
fr: Ajouter cette expression à la liste des expressions qui seront appliquées

en: &Add
fr: &Ajouter

en: Edit the currently selected expression
fr: Modifier l'expression actuellement sélectionnée

en: Remove the currently selected expression
fr: Supprimer l'expression actuellement sélectionnée

en: &Remove
fr: &Supprimer

en: Load a list of expressions from a previously saved file
fr: Charger une liste d'expressions à partir d'un fichier précédemment sauvegardé

en: &Load
fr: &Charger

en: Save this list of expressions so that you can re-use it easily
fr: Sauvegarder la liste des expressions pour la réutiliser facilement

en: &Save
fr: &Sauvegarder

en: Move expression up.
fr: Faire remonter l'expression.

en: Move expression down.
fr: Faire descendre l'expression

en: <p>Search and replace uses <i>regular expressions</i>. See the <a href="%s">regular expressions tutorial</a> to get started with regular expressions. Also clicking the wizard button below will allow you to test your regular expression against the current input document. When you are happy with an expression, click the Add button to add it to the list of expressions.
fr: <p>La recherche et le remplacement utilisent les <i>expressions régulières</i>. Voir le <a href="%s">Tutoriel - les expressions régulières</a> pour débuter avec les expressions régulières. Cliquer sur le bouton de l'assistant ci-dessous vous autorisera à tester votre expression régulière avec le document courant.  Quand le résultat vous convient, cliquez sur le bouton Ajouter pour l'ajouter à la liste des expressions régulières.

en: Restore &defaults
fr: Restaurer les valeurs par &défaut

en: &Input format:
fr: Format d’&entrée :

en: Use &saved conversion settings for individual books
fr: Utiliser les paramètres de conversion &sauvegardés pour des livres individuels

en: Convert
fr: Convertir

en: SNB output
fr: Sortie SNB

en: Hide &chapter name
fr: Masquer les noms de &chapitres

en: Don't indent the &first line for each paragraph
fr: Ne pas indenter la &première ligne de chaque paragraphe

en: Insert &empty line between paragraphs
fr: Insérer une ligne vid&e entre les paragraphes

en: Optimize for full-&screen mode
fr: Optimi&ser pour le mode plein écran

en: Structure
    detection
fr: Détection de
    la structure

en: Fine tune the detection of chapter headings and other document structure.
fr: Recherche fine pour la détection des en-têtes de chapitres et pour les autres structures de document.

en: Detect &chapters at (XPath expression):
fr: Détecter les &chapitres (expression XPath) :

en: Insert &page breaks before (XPath expression):
fr: Insérer un &saut de page avant (expression XPath) :

en: Start &reading at (XPath expression):
fr: Commencer à &lire à partir de (expression XPath) :

en: Invalid XPath
fr: XPath incorrect

en: The XPath expression %s is invalid.
fr: L’expression XPath %s est incorrecte.

en: Chapter &mark:
fr: &Marque de chapitre :

en: The header and footer removal options have been replaced by the Search & replace options. Click the Search & replace category in the bar to the left to use these options. Leave the replace field blank and enter your header/footer removal regexps into the search field.
fr: Les options pour supprimer les en-têtes et les pieds de page ont été remplacées par les options de Rechercher & remplacer. Cliquer sur la catégorie  Rechercher & remplacer dans la barre à gauche pour utiliser ces options. Laissez le champ remplacer vide et entrez vos expressions régulières pour la suppression des en-têtes et pieds de page dans le champ de recherche.

en: Insert &metadata as page at start of book
fr: Insérer les &métadonnées sur une page au début du livre

en: Remove &fake margins
fr: Supprimer les &fausses marges

en: Remove first &image
fr: Supprimer la première &image

en: Add &alt text to images
fr: Ajouter du texte &alt aux images

en: Table of
    Contents
fr: Tables des
    Matières

en: Control the creation/conversion of the Table of Contents.
fr: Contrôler la création/conversion de la Table des Matières.

en: Level &1 TOC (XPath expression):
fr: Niveau &1 TDM (expression XPath) :

en: Level &2 TOC (XPath expression):
fr: Niveau &2 TDM (expression XPath) :

en: Level &3 TOC (XPath expression):
fr: Niveau &3 TDM (expression XPath) :

en: &Force use of auto-generated Table of Contents
fr: &Forcer l’utilisation d’une Table des Matières auto-générée

en: Do not add &detected chapters to the Table of Contents
fr: Ne pas ajouter les chapitres &détectés à la Table des Matières

en: Number of &links to add to Table of Contents:
fr: Nombre de &liens à ajouter à la Table des Matières :

en: TOC &filter:
fr: &Filtre TDM :

en: Chapter &threshold:
fr: Seuil de &chapitre :

en: Allow &duplicate links when creating the Table of Contents
fr: Autoriser les liens &dupliqués lors de la création de la Table des Matières

en: <a href="%s">Help with using these options to generate a Table of Contents</a>
fr: <a href="%s">Aide dans l'utilisation de ces options pour générer une table des matières</a>

en: This option will cause calibre to popup the Table of Contents Editor tool,
     which will allow you to manually edit the Table of Contents, to fix any errors
     caused by automatic generation.
fr: Cette option fera apparaître la fenêtre de modification de Table des Matières,
    qui vous permettra de modifier manuellement la Table des Matières pour corriger les erreurs
    provoquées par la génération automatique.

en: &Manually fine-tune the ToC after conversion is completed
fr: &Réglez manuelllement avec précision la TdM après que la conversion soit accomplie

en: TXT input
fr: Entrée TXT

en: &Paragraph style:
fr: Style de &paragraphe :

en: &Formatting style:
fr: Style de &formatage :

en: Common
fr: Général

en: Preserve &spaces
fr: Conserver les &espaces

en: Remove &indents at the beginning of lines
fr: Supprimer les &indentations en début de ligne

en: <p>Markdown is a simple markup language for text files, that allows for advanced formatting. To learn more visit <a href="{}">Markdown</a>.
fr: <p>Markdown est un langage de balisage léger de fichiers texte, qui permet un formatage avancé. Pour en savoir plus, visitez <a href="{}">Markdown</a>.

en: You can optionally enable various extensions to the base Markdown syntax, below.
fr: Vous pouvez éventuellement rendre actives diverses extensions de la syntaxe de base de Markdown, ci-dessous.

en: More information on <a href="{}">Markdown extensions</a>
fr: Davantage d'informations sur les <a href="{}">extensions Markdown</a>

en: TXT output
fr: Sortie TXT

en: Note that for images to be preserved, the formatting option above must be markdown or textile and also enable the setting to not remove image references.
fr: Notez que pour que les images soient préservées, l'option de formatage ci-dessus doit être Markdown ou Textile, et activer également le paramètre permettant de ne pas supprimer les références aux images.

en: General
fr: Général

en: &Line ending style:
fr: Style de fin de &ligne :

en: &Formatting:
fr: &Formatage :

en: Plain
fr: Simple

en: &Maximum line length:
fr: Longueur &maximale de la ligne :

en: Force maximum line &length
fr: Forcer la &longueur maximale de ligne

en: Do not remove links (<a> tags) before processing
fr: Ne pas supprimer les liens (balises <a>) avant l’exécution

en: Do not remove image &references before processing
fr: Ne pas supprimer les &références image avant l’exécution

en: Replace images by their &alt attribute text
fr: Remplacer les images par leur texte &alternatif

en: Keep text &color, when possible
fr: Conserver la &couleur du texte, lorsque c’est possible

en: Note that images will not be preserved. For that, convert to TXTZ, with the Output format set to markdown.
fr: Notez que les images ne seront pas conservées. Pour cela, convertissez en TXTZ, avec le format de sortie défini sur Markdown.

en: TXTZ output
fr: Sortie TXTZ

en: Use a wizard to generate the XPath expression
fr: Utiliser un assistant pour générer l'expression XPath

en: Match HTML &tags with tag name:
fr: Faire correspondre les étiquettes HTML avec les noms d’&étiquettes :

en: Having the &attribute:
fr: Ayant l’&attribut :

en: With &value:
fr: Avec la &valeur :

en: (A regular expression)
fr: (Une expression régulière)

en: <p>For example, to match all h2 tags that have class="chapter", set tag to <i>h2</i>, attribute to <i>class</i> and value to <i>chapter</i>.</p><p>Leaving attribute blank will match any attribute and leaving value blank will match any value. Setting tag to * will match any tag.</p><p>To learn more advanced usage of XPath see the <a href="%s">XPath Tutorial</a>.
fr: <p>Par exemple, pour trouver tous les tags h2 qui ont la class="chapter", définissez le tag comme <i>h2</i>, l'attribut comme <i>class</i> et la valeur comme <i>chapter</i>.</p><p>Laissez l'attribut non défini va marcher pour n'importe quel attribut, et laisser la valeur non définie va marcher pour n'importe quelle valeur. Définir le tag comme * va marcher pour n'importe quel tag.</p><p>Pour en apprendre d'avantage sur l'utilisation de XPath, voir le <a href="%s">Tutoriel XPath</a>.</p>

en: Browse by covers
fr: Navigation par couvertures

en: Choose color
fr: Choisir la couleur

en: &Name:
fr: &Nom :

en: Color &1:
fr: Couleur &1 :

en: Color &2:
fr: Couleur &2 :

en: Contrast color &1 (mainly for text):
fr: Couleur de contraste &1 (principalement pour le texte) :

en: Contrast color &2 (mainly for text):
fr: Couleur de contraste &2 (principalement pour le texte) :

en: The color scheme name "%s" is invalid. It must start with a # and be at least two characters long.
fr: Le schéma de couleur nommé "%s" est invalide. Il doit commencer par un # et être d'au moins deux caractères de long.

en: A color scheme with the name "%s" already exists.
fr: Un schéma de couleur avec le nom %s existe déjà

en: When generating covers, a color scheme for the cover is chosen at random from the color schemes below. You can prevent an individual scheme from being selected by unchecking it. The preview on the right shows the currently selected color scheme.
fr: Lors de la génération de couverture, un schéma de couleur pour la couverture est choisi au hasard depuis le schéma de couleur ci-dessous. Vous pouvez éviter un schéma individuel d'être sélectionné en le décochant. La prévisualisation sur la droite affiche le schéma de couleur actuellement sélectionné.

en: Choose a color scheme to be used for this generated cover.
fr: Choisir un schéma de couleur à utiliser avec la couverture générée.

en: In normal cover generation, the color scheme is chosen at random from the list of color schemes below. You can prevent an individual color scheme from being chosen by unchecking it here.
fr: Dans une génération normale de couverture, le schéma de couleur est choisi au hasard à partir de la liste des schémas de couleur ci-dessous. Vous pouvez éviter un schéma de couleur d'être choisi en le désélectionnant ici.

en: &New color scheme
fr: &Nouveau schéma de couleur

en: &Edit color scheme
fr: &Éditer le schéma de couleur

en: &Remove color scheme
fr: &Supprimer le schéma de couleur

en: &Styles
fr: St&yles

en: When generating covers, a style for the cover is chosen at random from the styles below. You can prevent an individual style from being selected by unchecking it. The preview on the right shows the currently selected style.
fr: Lors de la génération de couvertures, un style pour la couverture est choisi au hasard à partir des styles ci-dessous Vous pouvez éviter un style individuel d'être choisi en le désélectionnant ici. La prévisualisation sur la droite affiche le style actuellement sélectionné.

en: Choose a style to be used for this generated cover.
fr: Choisir un style à utiliser avec la couverture générée.

en: In normal cover generation, the style is chosen at random from the list of styles below. You can prevent an individual style from being chosen by unchecking it here.
fr: Dans une génération normale de couverture, le style est choisi au hasard à partir de la liste des styles de couleur ci-dessous. Vous pouvez éviter un style d'être choisi en le désélectionnant ici.

en: &Fonts and sizes
fr: &Polices et tailles

en: &Title font family:
fr: Famille de la police de &titre :

en: &Title font size:
fr: &Taille de la police de titre :

en: &Subtitle font family:
fr: Famille de la police de &sous-titre :

en: &Subtitle font size:
fr: T&aille de la police de sous-titre :

en: &Footer font family:
fr: Famille de la police de &pied de page :

en: &Footer font size:
fr: La taille de la police du &pied de page :

en: Cover &width:
fr: &Largeur de couverture

en: Cover &height:
fr: &Hauteur de la couverture :

en: Note that the preview to the side is of fixed aspect ratio, so changing the cover width above will not have any effect. If you change the height, you should also change the width nevertheless as it will be used in actual cover generation.
fr: Notez que la prévisualisation sur le côté est d'aspect de ratio fixe, aussi le changement de la largeur de couverture ci-dessus n'aura aucun effet. Si vous changez la hauteur, vous devriez également changer la largeur cependant car elle sera employée dans la génération de la couverture actuelle.

en: &Text
fr: Te&xte

en: The text on the generated cover is taken from the metadata of the book. This is controlled via templates. You can use the <b>, <i> and <br> tags in the templates for bold, italic and line breaks, respectively. The default templates use the title, series and authors. You can change them to use whatever metadata you like.
fr: Le texte sur la couverture générée est pris des métadonnées du livre. Ceci est contrôlé par l'intermédiaire des modèles. Vous pouvez utiliser les balises <b>, <i> et<br> dans les modèles pour gras, italique, saut de ligne respectivement. Le modèle par défaut utilise le titre, la série, et les auteurs. Vous pouvez les changer pour utiliser n'importe quelle métadonnée que vous voulez.

en: Change the &title template
fr: Changer le &titre du modèle

en: The title template
fr: Le titre du modèle

en: Change the &sub-title template
fr: Changer le &sous-titre du modèle

en: The sub-title template
fr: Le sous-titre du modéle

en: Change the &footer template
fr: Changer le modèle de &pied de page

en: The footer template
fr: Le modèle de pied de page

en: My Color Scheme
fr: Mon Schéma de Couleur

en: Cannot edit
fr: Ne peut pas être édité

en: Cannot edit a builtin color scheme. Create a new color scheme instead.
fr: Ne peut éditer un schéma de couleur intégré. Créer un nouveau schéma de couleur à la place.

en: Cannot remove
fr: Impossible d’effacer

en: Cannot remove a builtin color scheme.
fr: Ne peut supprimer un schéma de couleur intégré

en: A sample book
fr: Un exemple de livre

en: Author One
fr: Auteur Un

en: Author Two
fr: Auteur Deux

en: A series of samples
fr: Une série d'échantillons

en: Tag One
fr: Etiquette Un

en: Tag Two
fr: Étiquette Deux

en: Some publisher
fr: Quelques éditeurs

en: Cover generation settings
fr: Paramètres de génération de couverture

en: Save these settings as the &defaults for future use
fr: Sauvegarder ces paramètres comme par défaut pour une utilisation future

en: Save the current cover generation settings for later re-use
fr: Sauvegarder les paramètres actuels de génération de couverture pour une réutilisation ultérieure

en: Load previously saved cover generation settings
fr: Chargement des paramètres de génération de couverture précédemment enregistrés

en: Save the current settings as the settings to use always instead of just this time. Remember that for styles and colors the actual style or color used is chosen at random from the list of checked styles/colors.
fr: Sauvegarder les paramètres courant comme les paramètres à toujours utiliser au lieu de juste pour cette fois. Rappelez vous que pour les styles et les couleurs le style et la couleur actuelle est choisie aléatoirement depuis la la liste des styles/couleurs cochés.

en: My cover style
fr: Mon style de couverture

en: Name for these settings
fr: Nom pour ces paramètres

en: Theme name:
fr: Nom du thème :

en: Create the rule below, the rule can be used to transform style properties
fr: Créer la règle ci-dessous, la règle peut être utilisée pour transformer les propriétés de style

en: If the &property:
fr: Si la &propriété :

en: The name of a CSS property, for example: font-size
    Do not use shorthand properties, they will not work.
    For instance use margin-top, not margin.
fr: Le nom d'une propriété CSS, par exemple : font-size
    N'utilisez pas des propriétés abrégées, elles ne fonctionneront pas.
    Par exemple utilisez margin-top, pas margin.

en: The CSS property value
fr: La valeur de la propriété CSS

en: Either a CSS length, such as 10pt or a unit less number. If a unit less number is used it will be compared with the CSS value using whatever unit the value has. Note that comparison automatically converts units, except for relative units like percentage or em, for which comparison fails if the units are different.
fr: Soit une longueur CSS, comme 10pt, soit un nombre d'unité inférieur. Si un nombre d'unité inférieur est utilisé il sera comparé avec la valeur CSS utilisée quelque soit la valeur que l'unité a. Notez que la comparaison converti automatiquement les unités, excepté pour les unités relatives comme pourcentage ou em, pour lesquelles la comparaison échoue si les unités sont différentes.

en: CSS properties to add to the rule that contains the matching style. You can specify more than one property, separated by semi-colons, for example: color:red; font-weight: bold
fr: Propriétés CSS à ajouter à la règle qui contient le style correspondant. Vous pouvez spécifier plus d'une propriété, séparées par des points-virgules, par exemple : color:red; font-weight: bold

en: A number
fr: Un nombre

en: Edit rule
fr: Editer la règle

en: If the property <i>{property}</i> <b>{match_type}</b> <b>{query}</b><br>{action}
fr: Si la propriété <i>{property}</i> <b>{match_type}</b> <b>{query}</b><br>{action}

en: This rule is invalid, please remove it
fr: Cette règle est invalide, veuillez la supprimer

en: You can specify rules to transform styles here. Click the "Add rule" button below to get started.
fr: Ici, vous pouvez spécifier des règles pour transformer les styles. Cliquez le bouton "Ajouter une règle" ci-dessous pour commencer.

en: Test style transform rules
fr: Test des règles de transformation du style

en: Enter a CSS stylesheet below and click the "Test" button
fr: Introduire une feuille de style CSS ci-dessous et cliquer sur le bouton "Test".

en: Resulting stylesheet
fr: Feuille de style résultante

en: Edit style transform rules
fr: Éditer les règles de transformation de style

en: E&xport
fr: &Exporter

en: Export these rules to a file
fr: Exporter ces règles vers un fichier

en: &Import
fr: &Importer

en: Import previously exported rules
fr: Importer des règles précédemment exportées

en: &Test rules
fr: &Tester les règles

en: Save this ruleset for later re-use
fr: Sauvegardez cet ensemble de règles pour une utilisation ultérieure

en: Load a previously saved ruleset
fr: Charger un ensemble de règles précédemment sauvegardées

en: No rules
fr: Aucunes règles

en: There are no rules to export
fr: Il n'y a pas de règles à exporter

en: Choose file for exported rules
fr: Choisir le fichier pour les règles exportées

en: Choose file to import rules from
fr: Choisir le fichier à partir duquel importer les règles

en: Clear {0}
fr: Effacer {0}

en: Values changed
fr: Valeurs modifiées

en: You have changed the values. In order to use this editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
fr: Vous avez modifié les valeurs. Pour continuer, vous devez soit annuler soit appliquer ces changements. Appliquer les changements ?

en: Set {} to yes
fr: Mettre {} à oui

en: Set {} to no
fr: Mettre {} à non

en: Clear {}
fr: Effacer {}

en: Undefined
fr: Indéfini(e)

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Exact time: {}
fr: Heure exacte : {}

en: items
fr: éléments

en: Open the Manage {} window
fr: Ouvrir la fenêtre Gérer {}

en: Open the {0} editor. If Ctrl or Shift is pressed, open the Manage {0} window
fr: Ouvrir l'éditeur de {0}. Si vous appuyez sur Ctrl ou Maj, ouvrir la fenêtre Gérer {0}

en: The enumeration "{0}" contains an invalid value that will be set to the default
fr: L’énumération "{0}" contient une valeur non valide qui va être remplacée par la valeur par défaut

en: Set {0} to No
fr: Paramétrer {0} à Non

en: Set {0} to Yes
fr: Paramétrer {0} à Oui

en: Open Item editor
fr: Ouvrir l'éditeur d'éléments

en: Apply changes
fr: Appliquer les modifications

en: Clear series
fr: Effacer la série

en: Automatically number books
fr: Numérotation automatique des livres

en: If not checked, the series number for the books will be set to 1. If checked, selected books will be automatically numbered, in the order you selected them. So if you selected Book A and then Book B, Book A will have series number 1 and Book B series number 2.
fr: Si cette case n’est pas cochée, le numéro de série pour les livres sera fixé à 1.
     Si cette case est cochée, les livres sélectionnés seront automatiquement numérotés,
     dans l’ordre de la sélection. Ainsi, si vous avez sélectionné le Livre A et après le Livre B,
     le livre A aura le numéro de série 1 et le livre B le numéro 2.

en: Force numbers to start with
fr: Forcer les nombres à commencer par

en: Series will normally be renumbered from the highest number in the database for that series. Checking this box will tell calibre to start numbering from the value in the box
fr: Les séries vont normalement être renumérotées à partir du nombre le plus élevé dans la base de données pour cette série. Cocher cette case indiquera à calibre que la numérotation doit démarrer à partir de la valeur du champ

en: The amount by which to increment the series number for successive books. Only applicable when using force series numbers.
fr: Le nombre par lequel incrémenter le numéro de série pour les livres successifs. Seulement applicable lors de l'utilisation de forcer les numéros de série.

en: The enumeration "{0}" contains invalid values that will not appear in the list
fr: L’énumération "{0}" contient des valeurs non valides qui n'apparaîtrons pas dans la liste

en: Remove all tags
fr: Supprimer toutes les étiquettes

en: tags to remove
fr: étiquettes à supprimer

en: You have entered values. In order to use this editor you must first discard them. Discard the values?
fr: Vous avez saisi des valeurs. Pour utiliser cet éditeur, vous devez d'abord les éliminer. Se débarrasser des valeurs ?

en: No details available.
fr: Pas de détail disponible.

en: Device no longer connected.
fr: Le périphérique n’est plus connecté.

en: Get device information
fr: Lit les informations du périphérique

en: Set library information
fr: Définir l'information de bibliothèque

en: Get list of books on device
fr: Lit la liste des livres à partir du périphérique connecté

en: Prepare files for transfer from device
fr: Prépare les fichiers pour les transférer depuis le périphérique connecté

en: Get annotations from device
fr: Obtenir les annotations contenues dans le périphérique connecté

en: Send metadata to device
fr: Envoyer les métadonnées vers le périphérique

en: Send collections to device
fr: Envoyer les collections vers le périphérique

en: Upload one book to the device | Upload {} books to the device
fr[0]: Envoi d'un livre vers le périphérique
fr[1]: Envoi de {} livres vers le périphérique
fr[2]: Envoi de {} livres vers le périphérique

en: Delete books from device
fr: Supprimer les livres du périphérique

en: Download books from device
fr: Télécharger les livres à partir du périphérique

en: View book on device
fr: Afficher le livre qui se trouve sur le périphérique

en: Set default send to device action
fr: Indiquer l’action par défaut pour envoyer au périphérique

en: Send to main memory
fr: Envoyer vers la mémoire principale

en: Send to storage card A
fr: Envoyer vers la carte mémoire A

en: Send to storage card B
fr: Envoyer vers la carte mémoire B

en: Send specific format to
fr: Envoyer un format spécifique vers

en: Send and delete from library
fr: Envoyer et effacer de la bibliothèque

en: Eject device
fr: Éjecter le périphérique

en: Error communicating with device
fr: Erreur pendant la communication avec le périphérique

en: Manage the %s?
fr: Gérer le %s ?

en: Detected the <b>%s</b>. Do you want calibre to manage it?
fr: Le <b>%s</b> a été détecté. Voulez-vous qu'il soit géré par calibre ?

en: No suitable formats
fr: Pas de format adapté

en: Running jobs
fr: Tâches en cours

en: Cannot configure the device while there are running device jobs.
fr: Impossible de configurer le périphérique tant qu’il y a des tâches en cours

en: Configure %s
fr: Configurer %s

en: Restart calibre for the changes to %s to be applied.
fr: Redémarrez calibre pour que les changements à %s soient appliqués.

en: Book already on device
fr: Livre déjà sur le périphérique

en: The book {} is already present on the device. Resending it might cause any annotations/bookmarks on the device for this book to be lost. Are you sure?
fr: Le livre {} est déjà présent sur le périphérique. Le renvoyer pourrait entraîner la perte des annotations et des signets de ce livre sur le périphérique. Êtes-vous sûr ?

en: Some books already on device
fr: Certains livres sont déjà sur le périphérique

en: Some of the selected books are already on the device. Resending them might cause any annotations/bookmarks on the device for these books to be lost. Click "Show details" to see the books already on the device. Are you sure?
fr: Certains des livres sélectionnés se trouvent déjà sur le périphérique. Les renvoyer pourrait entraîner la perte des annotations et des signets présents sur le périphérique pour ces livres. Cliquersur « Afficher les détails » pour voir les livres déjà présents sur le périphérique. Êtes-vous sûr ?

en: Error talking to device
fr: Erreur pendant la communication avec le périphérique

en: There was a temporary error talking to the device. Please unplug and reconnect the device or reboot.
fr: Une erreur temporaire s’est produite lors de la communication avec le périphérique. Veuillez déconnecter et reconnectez le périphérique ou le redémarrer.

en: Device:
fr: Périphérique :

en:  detected.
fr:  détecté.

en: No books
fr: Aucuns livres

en: selected to send
fr: sélectionné pour l’envoi

en: No device
fr: Aucun périphérique

en: No device connected
fr: Aucun périphérique connecté

en: %(num)i of %(total)i books
fr: %(num)i sur %(total)i livres

en: 0 of %i books
fr: 0 de %i livres

en: Choose format to send to device
fr: Choisir le format à envoyer vers le périphérique

en: Cannot send: No device is connected
fr: Impossible d’envoyer : Aucun périphérique n’est connecté

en: No card
fr: Aucune carte

en: Cannot send: Device has no storage card
fr: Impossible d’envoyer : le périphérique n’a pas de carte de stockage

en: Auto convert the following books before uploading to the device?
fr: Convertir automatiquement les livres suivants avant de les télécharger dans le périphérique ?

en: Sending catalogs to device.
fr: Envoyer les catalogues vers le périphérique.

en: Sending news to device.
fr: Envoyer les actualités vers le périphérique.

en: Sending books to device.
fr: Envoyer les livres vers le périphérique.

en: Could not upload the following books to the device, as no suitable formats were found. Convert the book(s) to a format supported by your device first.
fr: Impossible d’envoyer les livres suivants vers le périphérique, car aucun format approprié n’a été trouvé. Convertissez d'abord le(s) livre(s) vers un format pris en charge par votre périphérique.

en: No space on device
fr: Le périphérique n’a plus d’espace mémoire disponible

en: <p>Cannot upload books to device there is no more free space available
fr: <p>Impossible d’envoyer les livres sur le périphérique : il n’y a plus assez d’espace mémoire disponible

en: Incorrect destination
fr: Destination incorrecte

en: Analyzing books on the device: %d%% finished
fr: Analyse des livres sur le périphérique : %d%% terminée

en: Book format sync problem
fr: Problème de synchronisation de format de livre

en: Some book formats in your library cannot be synced because they have dates in the future
fr: Certains formats de livre dans votre bibliothèque ne peuvent être synchronisés car ils ont des dates dans le futur

en: Device
fr: Périphérique

en: Unknown formats
fr: Formats inconnus

en: You have enabled the <b>{0}</b> formats for your {1}. The {1} may not support them. If you send these formats to your {1} they may not work. Are you sure?
fr: Vous avez activé les formats <b>{0}</b> pour votre {1}. Le {1} pourrait ne pas les prendre en charge. Si vous envoyez ces formats à votre {1} ils pourraient ne pas fonctionner. Voulez-vous continuer ?

en: Invalid template
fr: Modèle incorrect

en: The template %s is invalid:
fr: Le modèle %s est incorrect :

en: Select available formats and their order for this device
fr: Sélectionner les formats reconnus et votre ordre de préférence pour ce périphérique

en: If checked, books are placed into sub-folders based on their metadata on the device. If unchecked, books are all put into the top level folder.
fr: Si cette option est cochée, les livres sont placés dans des sous-dossiers en fonction de leurs métadonnées sur le périphérique. Si la case n'est pas cochée, les livres sont tous placés dans le dossier de niveau supérieur.

en: Use sub-folders
fr: Utiliser des sous-dossiers

en: Use author sort for author
fr: Utiliser la clé de tri par auteur pour l'auteur

en: Save &template:
fr: &Modèle de sauvegarde :

en: No formats selected
fr: Aucun format sélectionné

en: You must choose at least one format to send to the device
fr: Vous devez sélectionner au moins un format à envoyer vers le périphérique

en: <b>Save &template</b> to control the filename and
            location of files sent to the device:
fr: <b>Modèle de sauvegarde</b> pour contrôler le nom et
            l'emplacement des fichiers envoyés vers le périphérique :

en: A <b>list of &folders</b> on the device to
            which to send e-books. The first one that exists will be used:
fr: Une <b>liste de &dossiers</b> sur le périphérique dans
            lesquels envoyer des livres numériques. Le premier de la liste qui existe sera sélectionné :

en: Browse for a folder on the device
fr: Rechercher un dossier sur le périphérique

en: Select the devices to be <b>ignored</b>. calibre <b>will not</b>
                connect to devices with a checkmark next to their names.
fr: Sélectionner les périphériques à <b>ignorer</b> . calibre  <b>ne se
            connectera pas</b> aux périphériques dont vous aurez coché la case.

en: Send the %s format to the folder:
fr: Envoyer le format %s dans le dossier :

en: Folder on the device
fr: Dossier sur le périphérique

en: &Remove rule
fr: &Règle de suppression

en: Format specific sending
fr: Envoi d'un format spécifique

en: You can create rules that control where e-books of a specific
                format are sent to on the device. These will take precedence over
                the folders specified above.
fr: Vous pouvez créer des règles qui contrôlent où les livres numériques
                d'un format spécifique seront envoyés sur un périphérique connecté. Celles-ci ont préséance
                sur les dossier spécifiés ci-dessus.

en: Add a &new rule
fr: Ajouter une &nouvelle règle

en: Note that these settings apply to all Kindle devices not just this particular one
fr: Veuillez noter que ces paramètres s'appliquent à tous les périphériques Kindle, et pas uniquement à celui-ci

en: The <b>%s</b> device has no serial number, it cannot be configured
fr: Le périphérique <strong>%s</strong> n'a pas de numéro de série, il ne peut pas être configuré

en: <b>No MTP device connected.</b><p> You can only configure the MTP device plugin when a device is connected.
fr: <b>Aucun périphérique MTP connecté.</b><p> Vous ne pouvez configurer l’extension de périphérique MTP que lorsqu'un périphérique est connecté.

en: If you want to un-ignore a previously ignored MTP device, use the "Ignored devices" tab.
fr: Si vous voulez vous connecter à nouveau à  un périphérique MTP ignoré précédemment, utilisez l'onglet "Périphériques à ignorer".

en: Choose the formats to send to the %s
fr: Sélectionner les formats à envoyer vers %s

en: &Ignore the %s in calibre
fr: &Ignorer le %s dans calibre

en: Change scanned &folders
fr: Changer les &dossiers scannés

en: Show device information
fr: Afficher les informations sur le périphérique connecté

en: Page numbering (APNX)
fr: Numérotation des pages (APNX)

en: Copy to clipboard
fr: Copier dans le presse-papier

en: The %s will be ignored in calibre
fr: Le %s sera ignoré dans calibre

en: You are trying to send books into the <b>%s</b> folder. This folder is currently ignored by calibre when scanning the device. You have to tell calibre you want this folder scanned in order to be able to send books to it. Click the <b>Configure</b> button below to send books to it.
fr: Vous essayez d'envoyer des livres vers le dossier <b>%s</b>. Ce dossier est actuellement ignoré par calibre lors du scan du périphérique. Vous devez dire à calibre que vous voulez que ce dossier soit analysé pour être en mesure d'envoyer des livres vers celui-ci. Cliquer le bouton <b>Configurer</b> ci-dessous pour envoyer des livres vers celui-ci.

en: Configure
fr: Configurer

en: Cannot send to %s
fr: Envoi impossible vers %s

en: Choose folder on device
fr: Indiquer un dossier du périphérique connecté

en: <b>Scanned folders:</b>
fr: <b>Dossiers parcourus:</b>

en: You can select which folders calibre will scan when searching this device for books.
fr: Vous pouvez sélectionner quels dossiers calibre balayera pour rechercher des livres sur ce périphérique.

en: If you a select a previously unselected folder, any sub-folders will not be visible until you restart calibre.
fr: Si vous avez choisi un dossier non sélectionné précédemment, aucun sous-dossier ne sera visible  jusqu'à ce que vous redémarriez calibre.

en: Choose folders to scan
fr: Indiquer les dossiers à parcourir

en: File formats
fr: Formats de fichier

en: Extra driver customization options
fr: Options de personnalisation d'un pilote supplémentaire

en: How many empty books?
fr: Combien de livres vides ?

en: How many empty books should be added?
fr: Combien de livres vides devront être ajoutés ?

en: Set the author of the new books to:
fr: Définir l’auteur des nouveaux livres à :

en: Reset author to Unknown
fr: Réinitialiser l’auteur à Inconnu

en: Set the series of the new books to:
fr: Indiquer une série pour les nouveaux livres :

en: Reset series
fr: Réinitialiser les séries

en: Set the title of the new books to:
fr: Définir le titre des nouveaux livres à :

en: Reset title
fr: Réinitialiser le titre

en: Also create an empty e-book in format:
fr: Créer également un livre numérique vide au format :

en: Also create an empty book format file that you can subsequently edit
fr: Créer également un format de fichier de livre vide que vous pouvez éditer par après

en: Also copy book &formats when duplicating a book
fr: Copier également les &formats de livre lors de la duplication d'un livre

en: Also copy all e-book files into the newly created duplicate books.
fr: Copier également tous les fichiers de livre numérique dans les livres nouvellement dupliqués.

en: &Duplicate current book
fr: &Dupliquer le livre actuel

en: Make the new empty book records exact duplicates
    of the current book "%s", with all metadata identical
fr: Faire du nouvel enregistrement de livre vide une copie exacte
    du livre actuel "%s" , avec toutes les métadonnées identiques

en: Add books by ISBN
fr: Ajouter les livres à partir de leur ISBN

en: &Paste from clipboard
fr: Co&ller à partir du presse-papier

en: <p>Enter a list of ISBNs in the box to the left, one per line. calibre will automatically create entries for books based on the ISBN and download metadata and covers for them.</p>
    <p>Any invalid ISBNs in the list will be ignored.</p>
    <p>You can also specify a file that will be added with each ISBN. To do this enter the full path to the file after a <code>&gt;&gt;</code>. For example:</p>
    <p><code>9788842915232 &gt;&gt; %s</code></p><p>To use identifiers other than ISBN use key:value syntax, For example:</p>
    <p><code>amazon:B001JK9C72</code></p>
fr: <p>Entrer une liste d’ISBNs dans le champ à gauche, un par ligne. calibre va automatiquement créer des entrées pour ces livres à partir de leur ISBN et télécharger les métadonnées et la couverture correspondantes.</p>
    <p>Tous les ISBNs invalides de la liste seront ignorés.</p>
    <p>Vous pouvez aussi spécifier un fichier qui sera ajouté avec chaque ISBN en entrant le chemin complet du fichier après <code>&gt;&gt;</code>. Par exemple :</p>
    <p><code>9788842915232 &gt;&gt; %s</code></p><p>Pour utiliser des identifiants autres que l'ISBN, utilisez la syntaxe clé:valeur :</p>
    <p><code>amazon:B001JK9C7298</code></p>

en: &Tags to set on created book entries:
fr: &Étiquettes à ajouter aux entrées de livres créées :

en: Check for books with the same ISBN already in library
fr: Vérifier si des livres avec le même ISBN se trouvent déjà dans la bibliothèque.

en: Convert ISBN-10 to ISBN-13 automatically
fr: Convertir automatiquement ISBN-10 en ISBN-13

en: Some invalid ISBNs
fr: Certains ISBNs ne sont pas valides

en: Some of the ISBNs you entered were invalid. They will be ignored. Click "Show details" to see which ones. Do you want to proceed?
fr: Certains ISBNs introduits ne sont pas valides. Ils seront ignorés. Cliquer sur "Afficher les Détails" pour voir lesquels. Voulez-vous continuer ?

en: All invalid ISBNs
fr: Tous les ISBNs ne sont pas valides

en: All the ISBNs you entered were invalid. No books can be added.
fr: Les ISBNs que vous avez entrés ne sont pas valides. Aucun livre ne peut être ajouté.

en: Edit authors
fr: Éditer les auteurs

en: Edit the authors for this book. You can drag and drop to re-arrange authors
fr: Éditer les auteurs pour ce livre. Vous pouvez utilisez le glisser-déposer pour réarranger les auteurs

en: Enter an author to add
fr: Introduire un auteur à ajouter

en: &Remove selected
fr: &Supprime la sélection

en: Configure the Book details window
fr: Configurer la fenêtre des Détails du livre

en: Select displayed metadata
fr: Sélectionner les métadonnées affichées

en: Move the selected field up [{}]
fr: Monter le champ sélectionné [{}]

en: Move the selected field down [{}]
fr: Descendre le champ sélectionné [{}]

en: Note: <b>comments</b>-like columns will always be displayed at the end unless their "Heading position" is "Show heading to the side"
fr: Remarque : les colonnes de type <b>commentaires</b> seront toujours affichées à la fin, sauf si leur « Position de l'en-tête » est « Afficher l'en-tête à côté du texte »

en: Fit &cover within view
fr: Ajuster la &couverture à la fenêtre

en: Next [%s]
fr: Suivant [%s]

en: Previous [%s]
fr: Précédent [%s]

en: Book {} doesn't exist
fr: Le livre {} n'existe pas

en: Configure this view
fr: Configurer cette vue

en: This book is marked
fr: Ce livre est marqué

en: This book is marked as: %s
fr: Ce livre est marqué comme : %s

en: Path: {}
fr: Chemin : {}

en: (the current book)
fr: (livre actuel)

en: (from {})
fr: (depuis {})

en: (will not change)
fr: (ne changera pas)

en: My books
fr: Mes livres

en: No help available
fr: Aucune aide disponible

en: No help available for this output format.
fr: Aucune aide disponible pour ce format de sortie.

en: Generate catalog
fr: Générer le catalogue

en: Generate catalog for {0} books
fr: Générer le catalogue pour {0} livres

en: Catalo&g format:
fr: Format du catalo&gue :

en: Catalog &title (existing catalog with the same title will be replaced):
fr: &Titre du catalogue (un catalogue existant avec le même titre sera remplacé) :

en: &Send catalog to device automatically
fr: &Envoyer le catalogue automatiquement vers le périphérique connecté

en: Add the catalog to your calibre library after it is generated.
    Note that if you disable adding of the catalog to the library
    automatic sending of the catalog to the device will not work.
fr: Ajouter le catalogue à votre bibliothèque calibre après qu'il ait été généré.
    Notez que si vous désactivez ajout du catalogue à votre bibliothèque
    l'envoi automatique du catalogue au périphérique ne fonctionnera pas.

en: &Add catalog to library
fr: &Ajouter le catalogue à la bibliothèque

en: Catalog options
fr: Options du catalogue

en: Check database integrity and compact it for improved performance.
fr: Vérifier l'intégrité de la base de données et compacter-la pour améliorer les performances.

en: Also rebuild the annotations search index
fr: Reconstruisez également l'index de recherche des annotations

en: This can be a slow operation, depending on the number of annotations you have.
fr: Cette opération peut être lente, selon le nombre d'annotations que vous avez.

en: Also compact the Full text search database
fr: Compacter également la base de données de recherche intégrale de texte

en: This can be a very slow and memory intensive operation, depending on the size of the Full text database.
fr: Cette opération peut s'avérer très lente et gourmande en mémoire, en fonction de la taille de la base de données Texte intégral.

en: Also compact the notes database
fr: Compacter également la base de données des notes

en: This can be a very slow and memory intensive operation, depending on the size of the notes database.
fr: Cette opération peut s'avérer très lente et gourmande en mémoire, en fonction de la taille de la base de données des notes.

en: Check the database file
fr: Vérifier le fichier de la base de données

en: Vacuuming database to improve performance.
fr: Nettoyage la base de données pour de meilleures performance.

en: This will take a while, please wait...
fr: L'opération peut prendre un moment, veuillez patienter...

en: Vacuuming...
fr: Nettoyage en cours...

en: Open folder {}
fr: Ouvrir le dossier {}

en: Check library -- Problems found
fr: Vérification de la bibliothèque -- Problèmes rencontrés

en:         <h1>Help</h1>
    
            <p>calibre stores the list of your books and their metadata in a
            database. The actual book files and covers are stored as normal
            files in the calibre library folder. The database contains a list of the files
            and covers belonging to each book entry. This tool checks that the
            actual files in the library folder on your computer match the
            information in the database.</p>
    
            <p>The result of each type of check is shown to the left. The various
            checks are:
            </p>
            <ul>
            <li><b>Invalid titles</b>: These are files and folders appearing
            in the library where books titles should, but that do not have the
            correct form to be a book title.</li>
            <li><b>Extra titles</b>: These are extra files in your calibre
            library that appear to be correctly-formed titles, but have no corresponding
            entries in the database.</li>
            <li><b>Invalid authors</b>: These are files appearing
            in the library where only author folders should be.</li>
            <li><b>Extra authors</b>: These are folders in the
            calibre library that appear to be authors but that do not have entries
            in the database.</li>
            <li><b>Missing book formats</b>: These are book formats that are in
            the database but have no corresponding format file in the book's folder.
            <li><b>Extra book formats</b>: These are book format files found in
            the book's folder but not in the database.
            <li><b>Unknown files in books</b>: These are extra files in the
            folder of each book that do not correspond to a known format or cover
            file.</li>
            <li><b>Missing cover files</b>: These represent books that are marked
            in the database as having covers but the actual cover files are
            missing.</li>
            <li><b>Cover files not in database</b>: These are books that have
            cover files but are marked as not having covers in the database.</li>
            <li><b>Folder raising exception</b>: These represent folders in the
            calibre library that could not be processed/understood by this
            tool.</li>
            </ul>
    
            <p>There are two kinds of automatic fixes possible: <i>Delete
            marked</i> and <i>Fix marked</i>.</p>
            <p><i>Delete marked</i> is used to remove extra files/folders/covers that
            have no entries in the database. Check the box next to the item you want
            to delete. Use with caution.</p>
    
            <p><i>Fix marked</i> is applicable only to covers and missing formats
            (the three lines marked 'fixable'). In the case of missing cover files,
            checking the fixable box and pushing this button will tell calibre that
            there is no cover for all of the books listed. Use this option if you
            are not going to restore the covers from a backup. In the case of extra
            cover files, checking the fixable box and pushing this button will tell
            calibre that the cover files it found are correct for all the books
            listed. Use this when you are not going to delete the file(s). In the
            case of missing formats, checking the fixable box and pushing this
            button will tell calibre that the formats are really gone. Use this if
            you are not going to restore the formats from a backup.</p>
fr:         <h1>Aide</h1>
    
            <p>calibre conserve la liste de vos livres et de leurs métadonnées dans
            une base de données. Les fichiers des livres sont conservés comme des
            fichiers normaux dans le dossier de la bibliothèque calibre. La base de
            données contient une liste des fichiers et couvertures pour chaque livre.
            Cet outil vérifie que les fichiers dans le dossiers bibliothèque de votre
            ordinateur correspondent bien aux données de la base.</p>
    
            <p>Le résultat de chaque type de vérification apparaît à gauche. Les
            différentes vérifications concernent :
            </p>
            <ul>
            <li><b>Les titres invalides</b> : Ce sont les fichiers et dossiers
            qui apparaissent dans la bibliothèque là où les titres de livres devraient,
            mais n’apparaissent pas sous la forme correcte d’un titre de livre.</li>
            <li><b>Titres en trop</b> : Ce sont des fichiers en trop dans
            votre bibliothèque calibre qui apparaissent correctement formatés, mais
            qui n’ont pas d’entrée correspondante dans la base de données.</li>
            <li><b>Auteurs invalides</b> : Ce sont des fichiers qui
            apparaissent dans la bibliothèque à la place de dossiers auteurs.</li>
            <li><b>Auteurs en trop</b> : Il s’agit de dossiers dans la
            bibliothèque calibre qui semblent être des auteurs mais qui n’ont pas
            d’entrée dans la base de données.</li>
            <li><b>Formats de livre manquants</b> : Il s’agit de formats de
            livres qui existent dans la base mais n’ont pas de format de fichier
            correspondant dans le dossier du livre.
            <li><b>Formats de livre en trop</b> : Ces fichiers de format de
            livre ont été trouvés dans le dossier du livre, mais pas dans la base.
            <li><b>Fichiers inconnus dans les livres</b> : Ce sont des fichiers
            en trop dans le dossier de chaque livre qui ne correspondent à aucun
            fichier de format ou de couverture.</li>
            <li><b>Fichiers couverture manquants</b> : Ils représentent les
            livres dont la base indique qu’ils ont une couverture dont on n’a pas trace
            du fichier.</li>
            <li><b>Fichiers de couverture pas dans la base</b> : Ces livres ont
            des fichiers couverture non répertoriés par leur description dans la base.</li>
            <li><b>Dossier générant des erreurs</b> : Il s’agit de dossiers de la
            bibliothèque calibre qui n’ont pas pu être traité/compris par cet outil.</li>
            </ul>
    
            <p>Il y a deux genres de réparations automatiques :<i> Supprimer
            marqué</i> et <i>Réparer marqué</i>.</p>
            <p><i>Supprimé marqué</i> est utilisé pour nettoyer la base des fichiers/
            dossiers/couvertures qui n’ont pas d’entrée. Cochez la case jouxtant l’élément
            que vous voulez supprimer. A utiliser avec précaution.</p>
    
            <p><i>Réparer marqué</i> ne s’applique qu’aux couvertures et formats
            manquants (les 3 lignes marquées 'réparable'). En cas de fichiers couverture
            manquants, cocher la case réparable et cliquer le bouton indiquera à calibre
            qu’il n’y a pas de couverture pour tous les livres listés. Utilisez cette option si
            vous ne comptez pas récupérer les couvertures depuis une sauvegarde. En
            cas de fichiers couverture en trop, cocher la case et cliquer le bouton dira à
            calibre que les fichiers couverture trouvés sont corrects pour tous les livres
            listés. Utilisez ceci si vous ne comptez pas supprimer le(s) fichier(s). Dans le
            cas de formats manquants, cocher la case réparable et cliquer le bouton dira
            à calibre que ces formats ont totalement disparu. A utiliser si vous ne comptez
            pas récupérer les formats depuis une sauvegarde.</p>

en: &Run the check again
fr: Exécuter à nouveau la vérification

en: Copy &to clipboard
fr: Copier &vers le presse-papier

en: &Done
fr: &Effectué

en: Mark &all for delete
fr: Marquer &tout pour suppression

en: Mark all deletable subitems
fr: Marquer tous les sous-éléments supprimables

en: Delete &marked
fr: Supprimer les &marqués

en: Delete marked files (checked subitems)
fr: Supprimer les fichiers marqués (sous-items cochés)

en: Mar&k all for fix
fr: &Marquer tout pour réparer

en: Mark all fixable items
fr: Marquer tous les éléments réparables

en: &Fix marked
fr: &Réparer les marqués

en: Fix marked sections (checked fixable items)
fr: Réparer les sections marquées (items à réparer cochés)

en: Names to ignore:
fr: Noms à ignorer :

en: Note: ignoring folders or files inside a book folder can lead to data loss. Ignored folders and files will be lost if you change the book's title or author(s).
fr: Remarque : le fait d'ignorer des dossiers ou des fichiers à l'intérieur d'un dossier de livre peut entraîner une perte de données. Les dossiers et fichiers ignorés seront perdus si vous modifiez le titre ou l'auteur du livre.

en: Enter comma-separated standard shell file name wildcards, such as synctoy*.dat. Used in library, author, and book folders
fr: Saisissez des caractères génériques de noms de fichiers shell standard séparés par des virgules, tels que synctoy*.dat. Utilisé dans les dossiers bibliothèque, auteur et livre.

en: Extensions to ignore:
fr: Extensions à ignorer :

en: Enter comma-separated extensions without a leading dot. Used only in book folders
fr: Entrer la liste des extensions, séparées par des virgules, sans les points. Utilisé seulement dans les dossier des livres.

en: (fixable)
fr: (réparable)

en: (deletable)
fr: (supprimable)

en: Path from library
fr: Localisation de la bibliothèque

en: The marked files and folders will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
fr: Les fichiers et dossier sélectionnés seront <b>définitivement supprimés</b>. Voulez-vous continuer ?

en: Choose format
fr: Choisir le format

en: &Open with...
fr: &Ouvrir avec...

en: Edit "Open with" applications...
fr: Éditer les applications utilisées pour Ouvrir avec...

en: Existing
fr: Existant

en: Choose location for calibre library
fr: Choisir l’emplacement pour la bibliothèque calibre

en: Same as current
fr: Identique à l’actuel

en: The location %s contains the current calibre library
fr: L’emplacement %s contient la bibliothèque calibre active

en: Bad location
fr: Mauvais emplacement

en: You should not create a library inside the calibre folder as this folder is automatically deleted during upgrades.
fr: Vous ne devriez pas créer de bibliothèque dans le dossier de calibre car ce dossier est automatiquement supprimé lors des mises à jour.

en: You can only create libraries inside %s at the top level, not in sub-folders
fr: Vous ne pouvez créer de bibliothèques qu'à la racine de %s, pas dans les sous-dossier

en: No existing library found
fr: Aucune bibliothèque préexistante n’a été trouvée

en: There is no existing calibre library at %s
fr: Il n’y a pas de bibliothèque calibre existante dans %s

en: Not empty
fr: N’est pas vide

en: The folder %s is not empty. Please choose an empty folder.
fr: Le dossier %s n’est pas vide. Veuillez indiquer un dossier vide.

en: Moving library, please wait...
fr: Déplacement de la bibliothèque, veuillez patienter...

en: Scanning...
fr: Analyse en cours...

en: Failed to move library
fr: Le déplacement de la bibliothèque a échoué.

en: There was an error while moving the library. The operation has been aborted. Click "Show details" for details.
fr: Il y a eu une erreur lors du déplacement de la bibliothèque. L'opération a été interrompue, cliquez "Afficher les détails" pour plus d'informations.

en: No location
fr: Aucun emplacement

en: No location selected
fr: Aucun emplacement sélectionné

en: %s is not an existing folder
fr: %s n’est pas un dossier existant

en: Choose your calibre library
fr: Choisissez votre bibliothèque calibre

en: Your calibre library is currently located at {0}
fr: La bibliothèque active est située dans {0}

en: Use a previously &existing library at the chosen new location
fr: &Basculer vers une bibliothèque se trouvant à l'emplacement choisi

en: &Create an empty library at the new location
fr: &Créer une bibliothèque vide à cet emplacement

en: Copy the custom columns, saved searches, column widths, plugboards,
    user categories, and other information from the old to the new library
fr: Copie les colonnes personnalisées, les recherches sauvegardées, les tailles de colonnes, les tableaux de connexions,
    les informations utilisateur, et d’autres informations de l’ancienne bibliothèque vers la nouvelle

en: &Copy structure from the current library
fr: &Copier la structure de la bibliothèque active

en: &Move the current library to new location
fr: Déplacer la bibliothèque active vers un nouvel e&mplacement

en: New &location:
fr: Nouvel emp&lacement :

en: Note that putting the calibre library on a Networked drive <a href="{}">is not safe</a>.
fr: Notez que mettre la bibliothèque calibre sur un appareil en réseau <a href="{}">n'est pas sûr</a>.

en: Add "%s" to toolbars or menus
fr: Ajouter "%s" aux barres d’outils ou aux menus

en: Select the toolbars and/or menus to add <b>%s</b> to:
fr: Sélectionner les barres d’outils et/ou de menus auxquels ajouter <b>%s</b>:

en: You can also customise the plugin locations using <b>Preferences -> Interface -> Toolbars</b>
fr: Vous pouvez aussi personnaliser l'emplacement des extensions en utilisant <b>Préférences -> Interface -> Barres d’outils</b>

en: Edit comments
fr: Modifier les commentaires

en: Edit "{0}"
fr: Mise à jour "{0}"

en: Edit text
fr: Editer le texte

en: Press Ctrl+Enter to accept or Esc to cancel
fr: Appuyer sur Ctrl+Enter pour accepter ou Esc pour annuler

en: &Show this warning again
fr: &Afficher cet avertissement à nouveau

en: &Library
fr: &Bibliothèque

en: &Device
fr: &Périphérique de lecture

en: Library &and device
fr: Bibliothèque &et périphérique connecté

en: {num} of {series}
fr: {num} de {series}

en: Has cover
fr: Possède une couverture

en: Target book
fr: Livre cible

en: Save replaced or discarded &cover
fr: Sauvegarder les &couvertures remplacées ou la mettre de coté

en: Save the replaced or discarded cover in the data files associated with the target book as an alternate cover
fr: Enregistrer la couverture remplacée ou mise de coté dans les fichiers de données associés au livre cible en tant que couverture alternative

en: Merge books
fr: Fusionner des lvres

en: Merge metadata
fr: Fusionner les métadonnées

en: Merge the metadata of the selected books into the target book
fr: Fusionner les métadonnées du livre sélectionné dans livre de destination

en: Merge formats
fr: Fusionner les formats

en: Merge the book files of the selected books into the target book
fr: Fusionner les fichiers livre des livres sélectionnés dans le livre de destination

en: Delete merged books
fr: Supprimer les livres fusionnés

en: Delete the selected books after merging
fr: Supprimer les livres sélectionnés après la fusion

en: Replace existing cover
fr: Remplacer la couverture existante

en: Replace the cover in the target book with the dragged cover
fr: Remplacer la couverture du livre cible par la couverture glissée

en: Save alternate cover
fr: Sauvegarde de la couverture alternative

en: Book formats and metadata from the selected books will be merged into the target book ({title}).
fr: Les formats et les métadonnées des livres sélectionnés seront fusionnés dans le livre de destination ({title}).

en: The dragged cover will be used.
fr: La couverture glissée sera utilisée.

en: Book formats from the selected books will be merged into to the target book ({title}). Metadata and cover in the target book will not be changed.
fr: Les formats des livres sélectionnés seront fusionnés dans le livre cible ({title}). Les métadonnées et la couverture dans le livre cible ne seront pas modifiées.

en: Metadata from the selected books will be merged into to the target book ({title}). Formats will not be merged.
fr: Les métadonnées des livres sélectionnés seront fusionnées dans le livre de destination ({title}). Les formats ne seront pas fusionnés.

en: All book formats of the target book will be kept.
fr: Tous les formats du livre cible seront conservés.

en: After being merged, the selected books will be <b>deleted</b>.
fr: Après avoir été fusionnés, les livres sélectionnés seront <b>supprimés</b>.

en: Any duplicate formats in the selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.
fr: Tous les formats en double dans les livres sélectionnés seront définitivement <b>supprimés</b> de votre bibliothèque calibre.

en: Any formats not in the target book will be added to it from the selected books.
fr: Tous les formats qui ne se trouvent pas dans le livre de destination seront ajoutés à partir des livres sélectionnés.

en: Are you <b>sure</b> you want to proceed?
fr: Êtes-vous <b>certain(e)</b> de vouloir effectuer le traitement ?

en: Path to folder to connect to
fr: Chemin d'accès du dossier auquel se connecter

en: Select folder to open as device
fr: Sélectionner le dossier à ouvrir comme périphérique

en: Choose a device to connect as below. If no device is chosen a generic <i>Folder device</i> will be used.
fr: Choisissez un périphérique à connecter comme indiqué ci-dessous. Si aucun appareil n'est choisi, le périphérique générique <i>Dossier comme périphérique</i> sera utilisé.

en: <b>WARNING</b>: Connecting as a specific device will work only if the chosen folder above contains the actual files from an actual device, as the device drivers often expect to find certain device specific files. So only choose a device below if you have copied the files from a real device or mounted it at the chosen location.
fr: <b>ATTENTION</b> :  La connexion en tant que périphérique spécifique ne fonctionnera que si le dossier choisi ci-dessus contient les fichiers réels d'un périphérique réel, car les pilotes de périphériques s'attendent souvent à trouver certains fichiers spécifiques au périphérique. Ne choisissez donc un périphérique ci-dessous que si vous avez copié les fichiers d'un périphérique réel ou si vous l'avez monté à l'emplacement choisi.

en: Connect as device
fr: Connecter en temps que périphérique

en: Filter the device list
fr: Filtrer la liste des périphériques

en: Generic Folder device
fr: Dossier comme périphérique générique

en: Connecting as device: {}
fr: Connection en temps que périphérique : {}

en: ERROR
fr: ERREUR

en: Create a new news source by clicking one of the buttons below
fr: Créer une nouvelle source d'actualités en cliquant l'un des boutons ci-dessous

en: &Edit this recipe
fr: &Editer cette recette

en: &Remove this recipe
fr: &Supprimer cette recette

en: S&ave recipe as file
fr: S&auvegarder la recette en tant que fichier

en: &Download this recipe
fr: Télécharger cette recette

en: Save recipe
fr: Enregistrer la recette

en: Recipes
fr: Recettes

en: Are you sure you want to permanently remove this recipe?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer définitivement cette recette ?

en: Create a basic news recipe, by adding RSS feeds to it.
    For some news sources, you will have to use the "Switch to advanced mode" button below to further customize the fetch process.
fr: Créer une recette basique d'actualités, en y ajoutant des flux RSS.
    Pour certaines sources d'actualités, vous aurez à utiliser le bouton "Basculer vers le mode Avancé" ci-dessous pour personnaliser davantage le processus de récupération.

en: Recipe &title:
fr: &Titre de la recette :

en: day(s)
fr: jour(s)

en: The oldest article to download
fr: L’article le plus ancien à télécharger

en: &Oldest article:
fr: Article le plus &ancien :

en: Maximum number of articles to download per feed.
fr: Nombre maximum d’articles à télécharger par flux.

en: &Max. number of articles per feed:
fr: Nombre &max. d’articles par flux :

en: Feeds in recipe
fr: Flux dans la recette

en: Move selected feed up
fr: Déplacer le flux sélectionné vers le haut

en: Remove selected feed
fr: Supprimer le flux sélectionné

en: Move selected feed down
fr: Déplacer le flux sélectionné vers le bas

en: Add feed to recipe
fr: Ajouter un flux à la recette

en: &Feed title:
fr: Titre du &flux :

en: Feed &URL:
fr: &URL du flux :

en: &Add feed
fr: &Ajouter un flux

en: Add this feed to the recipe
fr: Ajouter ce flux à la recette

en: No feed title
fr: Pas de titre de flux

en: You must specify a title for the feed
fr: Vous devez spécifier un titre pour le flux

en: No feed URL
fr: Pas d'URL de flux

en: You must specify a URL for the feed
fr: Vous devez spécifier une URL pour le flux

en: Title required
fr: Titre exigé

en: You must give your news source a title
fr: Vous devez donner un titre à votre source d'actualités

en: Feed required
fr: Flux requis

en: You must add at least one feed to your news source
fr: Vous devez ajouter au moins un flux à votre source d'actualités

en: Invalid recipe
fr: Recette non valable

en: Failed to compile the recipe, with syntax error: {}
fr: Échec à compiler la recette, avec l'erreur de syntaxe : {}

en: My news source
fr: Ma source d'actualités

en: For help with writing advanced news recipes, see the <a href="%s">User Manual</a>
fr: Pour une aide sur l’écriture avancée de recettes d’actualités, voir le  <a href="%s">Manuel Utilisateur</a>

en: Choose builtin recipe
fr: Choisir la recette intégrée

en: Go
fr: Lancer

en: Choose recipe
fr: Choisissez une recette

en: You must choose a recipe to customize first
fr: Vous devez d'abord choisir une recette à personnaliser

en: Add custom news source
fr: Ajouter une nouvelle source d’actualités personnalisée

en: &New recipe
fr: &Nouvelle recette

en: Create a new recipe from scratch
fr: Créer une nouvelle recette à partir de zéro

en: Customize &builtin recipe
fr: Personnaliser les recettes &intégrées

en: Customize a builtin news download source
fr: Personnaliser une source de téléchargement d'actualités intégrée

en: Load a recipe from a file
fr: Charger une recette à partir d'un fichier

en: Load recipe from &file
fr: Charger une recette à partir d’un &fichier

en: &Show recipe files
fr: Afficher les fichiers de recette

en: Show the folder containing all recipe files
fr: Afficher le dossier contenant tous les fichiers de recette

en: Import &OPML
fr: Importer l'&OPML

en: Import a collection of RSS feeds in OPML format
    Many RSS readers can export their subscribed RSS feeds
    in OPML format
fr: Importe une collection de flux RSS en format OPML
    Beaucoup de lecteurs RSS peuvent exporter leurs flux RSS souscrits
    vers le format OPML

en: S&witch to advanced mode
fr: &Basculer vers le mode Avancé

en: Edit this recipe in advanced mode
fr: Editer cette recette en mode avancé

en: Are you sure? Any unsaved changes will be lost.
fr: Etes-vous certain ? Tout changement non enregistré sera perdu.

en: No recipes
fr: Aucunes recettes

en: No custom recipes created.
fr: Aucunes recettes personnalisées créées.

en: Choose a recipe file
fr: Sélectionner un fichier de recette

en: Invalid input
fr: Entrée incorrecte

en: <p>Could not create recipe. Error:<br>%s
fr: <p>Impossible de créer la recette. Erreur : <br>%s

en: Failed to create recipes
fr: Échec à la création des recettes

en: Failed to create some recipes, click "Show details" for details
fr: Échec pour créer certaines recettes, cliquer sur "Afficher détails" pour plus d'information.

en: Manage data files for {}
fr: Gérer les fichiers de données pour {}

en: &Sort by:
fr: &Trier par :

en: Recency
fr: Récent

en: Size
fr: Taille

en: Open with
fr: Ouvrir avec

en: &Add files
fr: &Ajouter des fichiers

en: &Remove files
fr: &Supprimer des fichiers

en: Trash bin
fr: Corbeille

en: Recycle bin
fr: Corbeille

en: Move all selected files to the system {trash}.
    They can be restored from there if needed
fr: Déplacer tous les fichiers sélectionnés vers la {trash} de l'OS.
    Ils peuvent être restaurés à partir de là si nécessaire

en: Cancel remaining books
fr: Annuler les livres restants

en: Rename this file
fr: Renommer ce fichier

en: Open with...
fr: Ouvrir avec…

en: Open %s file with...
fr: Ouvrir le fichier %s avec…

en: Choose files to add
fr: Sélectionner les fichiers à ajouter

en: Cannot add these data files to the book because they are already in the book's data files folder
fr: Impossible d'ajouter ces fichiers de données au livre car ils se trouvent déjà dans le dossier des fichiers de données du livre

en: Replace existing files?
fr: Remplacer les fichiers existantes ?

en: The following files already exist as data files in the book. Replace them?
fr: Les fichiers suivants existent déjà en tant que fichiers de données dans le livre. Les remplacer ?

en: No files selected to remove
fr: Aucun fichiers sélectionné pour être supprimé

en: Send the file "{}" to the Recycle Bin?
fr: Envoyer le fichier "{}" à la corbeille ?

en: Send the {} selected files to the Recycle Bin?
fr: Envoyer les {} fichiers sélectionnés à la corbeille ?

en: "{}" is not a valid file name
fr: "{}" n'est pas un nom de fichier valide

en: Replace existing file?
fr: Remplacer le fichier existante ?

en: Another data file with the name "{}" already exists. Replace it?
fr: Un autre fichier de données portant le nom "{}" existe déjà. Faut-il le remplacer ?

en: All checked books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Please verify the list.
fr: Tous les livres sélectionnés vont être <b>supprimés définitivement</b> de votre périphérique.  Veuillez vérifier la liste.

en: Location
fr: Emplacement

en: Delete from device
fr: Supprimer du périphérique

en: %(curr)s (was %(initial)s)
fr: %(curr)s (précédemment %(initial)s)

en: Item is blank
fr: La valeur est vide

en: An item cannot be set to nothing. Delete it instead.
fr: Un élément ne peut avoir une valeur nulle. Vous pouvez supprimer l'élément.

en: No item selected
fr: Aucun élément n'est sélectionné

en: You must select one item from the list of available items.
fr: Vous devez sélectionner un élément dans la liste des éléments disponibles.

en: No items selected
fr: Aucun élément n'est sélectionné

en: You must select at least one item from the list.
fr: Vous devez sélectionner au moins un élément dans la liste.

en: Are you sure you want to delete the following items?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer les éléments suivants ?

en: Category editor
fr: Éditeur de catégorie

en: Items in use
fr: Eléments en cours d’utilisation

en: Delete item from database. This will unapply the item from all books and then remove it from the database.
fr: Supprimer l’élément de la base de données. Cela le désactivera pour tous les livres et le supprimera ensuite de la base de données.

en: Rename the item in every book where it is used.
fr: Renommer l’élément dans chaque livre où il est utilisé.

en: <p>This book is locked by <b>DRM</b>. To learn more about DRM and why you cannot read or convert this book in calibre, <a href="{0}">click here</a>. </p>
fr: <p>Ce livre est verrouillé par des<b> DRM</b>. Pour en savoir plus sur les DRM et pourquoi vous ne pouvez pas lire ou convertir ce livre dans calibre, 
    <a href="{0}">cliquez ici</a>.</p>

en: This book has DRM
fr: Ce livre a des DRM

en: Duplicate found | duplicates found
fr[0]: Doublon trouvé
fr[1]: Doublons trouvés
fr[2]: Doublons trouvés

en: Books with the same titles as the following already exist in calibre. Select which books you want added anyway.
fr: Des livres avec les mêmes titres que les suivants existent déjà dans calibre. Indiquez quels livres vous souhaitez ajouter quand même.

en: %(title)s by %(author)s [%(formats)s]
fr: %(title)s par %(author)s [%(formats)s]

en: Already in calibre:
fr: Déjà dans calibre :

en: No matches found
fr: Aucune correspondance trouvée

en: Name of the author
fr: Nom de l'auteur

en: Author sort
fr: Clé de tri par auteur

en: Value used to sort this author
fr: Valeur utilisée pour trier cet auteur

en: Count
fr: Nombre

en: Count of books with this author
fr: Nombre de livres avec cet auteur

en: Link
fr: Lien

en: Link (URL) for this author
fr: Lien (URL) pour cet auteur

en: Whether this author has a note attached. The icon changes if the note was created or edited
fr: Indique si une note est attachée à cet auteur. L'icône change si la note a été créée ou modifiée

en: Copy to author sort
fr: Copier vers le tri par auteur

en: Show books by author in book list
fr: Afficher les livres par auteur dans la liste des livres

en: Copy to author
fr: Copier vers auteur

en: Recalculate sort from author
fr: Recalculer la clé de tri par auteur à partir de l'auteur

en: Invalid author name
fr: Nom d’auteur erroné

en: You cannot change an author to multiple authors.
fr: Vous ne pouvez pas changer un auteur en de multiples auteurs.

en: Manage authors
fr: Gérer les auteurs

en: Filter names in the Authors column using the text in this box. The search ignores case.
fr: Filtrer les noms dans la colonne Auteurs avec du texte de cette zone. La recherche ignore la casse.

en: &Search for:
fr: &Rechercher :

en: Search for names in the Authors column using the text in this box. The search ignores case.
fr: Rechercher des noms dans la colonne Auteurs avec du texte de cette zone. La recherche ignore la casse.

en: Filter &by:
fr: Filtrer &par :

en: Fi&lter
fr: Fi&ltrer

en: Show all authors containing the filter text
fr: Afficher tous les auteurs qui contiennent le texte du filtre

en: Filter "not in"
fr: Filtrer « n'est pas »

en: Show all authors that do not contain the filter text
fr: Afficher tous les auteurs qui ne contiennent pas le texte du filtre

en: S&earch
fr: R&echercher

en: Search for authors containing the search text
fr: Chercher les auteurs qui contiennent le texte recherché

en: Search "not in"
fr: Recherche « n'est pas »

en: Search for authors that do not contain the search text
fr: Chercher les auteurs qui ne contiennent pas le texte recherché

en: Show &all authors
fr: Afficher &tous les auteurs

en: <p>Show authors only if they appear in the
                        current Virtual library. Edits already done may be hidden but will
                        not be forgotten.
                        </p><p>
                        Note that this box affects only what is displayed. Changes
                        will affect all books in your library even if this box
                        is checked.</p>
fr: <p>Afficher les auteurs uniquement s'ils apparaissent dans la Bibliothèque virtuelle actuelle. Les modifications déjà effectuées peuvent être masquées mais ne seront pas être oublié.</p>
    <p>Notez que cette case affecte uniquement ce qui est affiché. Les modifications affecteront tous les livres de votre bibliothèque même si cette case est coché.</p>

en: Only show authors in the current &Virtual library
fr: Afficher uniquement les auteurs dans la Bibliothèque &virtuelle  actuelle

en: <p>Show authors only if they appear in the
                        currently selected books. Edits already done may be hidden but will
                        not be forgotten.
                        </p><p>
                        Note that this box affects only what is displayed. Changes
                        will affect all books in your library even if this box
                        is checked.</p>
fr: <p>Afficher les auteurs uniquement s'ils apparaissent dans les livres actuellement sélectionnés. Les modifications déjà effectuées peuvent être masquées, mais elles ne seront pas perdues.</p>
    <p>Notez que cette case n'affecte que l'affichage. Les modifications affecteront tous les livres de votre bibliothèque, même si cette case est cochée.</p>

en: O&nly show authors in the currently selected books
fr: Afficher &que les auteurs des livres actuellement sélectionnés

en: Reset all the author sort values to a value automatically
    generated from the author. Exactly how this value is automatically
    generated can be controlled via Preferences->Advanced->Tweaks
fr: Réinitialise tous les tris par auteur à une valeur automatiquement
    générée depuis cet auteur. Les paramètres exacts de ce tri automa-
    tique peuvent être gérés dans Préférences ▸ Avancé ▸ Ajustements

en: &Recalculate all author sort values
fr: &Recalculer toutes les valeurs de tri par auteur

en: Copy author sort to author for every author. You typically use this button
    after changing Preferences->Advanced->Tweaks->Author sort name algorithm
fr: Copier le tri par auteur sur l'auteur. A utiliser après avoir changé 
    Préférences (Avancé) ▸ Ajustements ▸ Algorithme de tri par auteur

en: &Copy all author sort values to author
fr: &Copier toutes les valeurs de tri d’auteur dans auteur

en: <p>Edit the currently selected cell. If an author is edited then it is renamed
                    in every book where it is used. Double-clicking and pressing the edit
                    key also work.</p>
fr: <p>Modifiez la cellule actuellement sélectionnée. Si un auteur est édité, il est renommé dans chaque livre où il est utilisé. Double-cliquer ou appuyez sur la touche d'édition fonctionne également.</p>

en: Edi&t current cell
fr: Éditer la cellule actuelle

en: The URL for this link
fr: L'URL pour ce lien

en: &URL:
fr: &URL :

en: The name (optional) for this link
fr: Le nom (optionnel) pour ce lien

en: Choose an image:
fr: Choisir une image :

en: Filename for the image
fr: Nom de fichier pour l'image

en: Choose image &file
fr: Choisir un &fichier image

en: Place image:
fr: Placer l'image :

en: Float &left
fr: Ancrer a &gauche

en: Inline
fr: Dans la ligne

en: Float &right
fr: Ancrer a &droite

en: Bad image
fr: Mauvaise image

en: Failed to render the image in {}
fr: Impossible de rendre l'image dans {}

en: Could not paste
fr: Impossible de coller

en: No image is present in the system clipboard
fr: Aucune image n'est présente dans le presse-papiers du système

en: Edit notes for {}
fr: Éditer la note pour {}

en: Export note to a file
fr: Exporter note vers un fichier

en: HTML files
fr: Fichiers HTML

en: Import note from a file
fr: Importer note depuis un fichier

en: Edit permissible values for {0}
fr: Modifiez les valeurs autorisées pour {0}

en: Remove the currently selected value. The value will be removed from all books.
fr: Supprimer la valeur sélectionnée. La valeur sera supprimée de tous les livres.

en: Add a new permissible value
fr: Ajouter une nouvelle valeur autorisée

en: Color
fr: Couleur

en: Was
fr: Ancienne valeur

en: Changing the value will rename it in all books
fr: La modification de la valeur la renommera dans tous les livres

en: Selects the color of the text when displayed in the book list. Either all rows must have a color or no rows have a color
fr: Sélectionne la couleur du texte lorsqu'il est affiché dans la liste des livres. Soit toutes les lignes doivent avoir une couleur, soit aucune ligne n'a de couleur

en: Select a cell
fr: Sélectionner une cellule

en: Select a cell before clicking the button
fr: Sélectionner une cellule avant de cliquer sur le bouton

en: Value "{}" is used
fr: La valeur « {} » est utilisée

en: The value "{0}" is used in {1} book. Do you really want to remove it? | The value "{0}" is used in {1} books. Do you really want to remove it?
fr[0]: La valeur « {0} » est utilisée dans {1} livre. Voulez-vous vraiment la supprimer ?
fr[1]: La valeur « {0} » est utilisée dans {1} livres. Voulez-vous vraiment la supprimer ?
fr[2]: La valeur « {0} » est utilisée dans {1} livres. Voulez-vous vraiment la supprimer ?

en: Empty value
fr: Valeur vide

en: Empty values are not allowed
fr: Les valeurs vides ne sont pas autorisées

en: Duplicate value
fr: Valeur en double

en: The value "{0}" is in the list more than once, perhaps with different case
fr: La valeur "{0}" est présente dans la liste plus d’une fois, peut-être avec une casse différente

en: Invalid colors specification
fr: Spécification de couleurs non valable

en: Either all values or no values must have colors
fr: Toutes les valeurs ou aucune valeur doivent avoir des couleurs

en: Previous location:
fr: Emplacement précédent :

en: Location to import this library to
fr: Emplacement vers lequel importer cette bibliothèque

en: Select &folder
fr: Sélectionner le &dossier

en: Choose a folder for this library
fr: Choisir un dossier pour cette bibliothèque

en: Working, please wait...
fr: En cours de travail, merci de patienter...

en: Total:
fr: Total :

en: Current:
fr: Actuel :

en: You can export all calibre data, including your books, settings and plugins into a single folder. Then, you can use this tool to re-import all that data into a different calibre install, for example, on another computer.
fr: Vous pouvez exporter toutes les données calibre, y compris les livres, paramètres et extensions dans un seul dossier. Dès lors, vous pouvez utiliser cet outil pour ré-importer toutes les données dans une installation calibre différente, par exemple, sur un autre ordinateur.

en: This is a simple way to move your calibre installation with all its data to a new computer, or to replicate your current setup on a second computer.
fr: C'est une façon simple de déplacer votre installation calibre avec toutes ses données vers un nouvel ordinateur, ou pour reproduire votre configuration actuelle sur un deuxième ordinateur.

en: &Export all your calibre data
fr: &Exporter toutes vos données calibre

en: &Import previously exported data
fr: &Importer vos données précédemment exportées

en: {0} [Size: {1}]
    in {2}
fr: {0} [Taille : {1}]
    dans {2}

en: Calculating...
fr: Calcul en cours...

en: Select which libraries you want to export below
fr: Sélectionnez quelles bibliothèques vous voulez exporter ci-dessous

en: <b style="color: red">WARNING</b>: do not import calibre data you get from an untrusted source, as that is a security risk.
fr: <b style="color: red">ATTENTION</b> : n'importez pas les données Calibre provenant d'une source non fiable, car cela représente un risque de sécurité.

en: Specify the folder containing the previously exported calibre data that you wish to import.
fr: Spécifier le dossier contenant les données calibre précédemment exportées que vous souhaitez importer

en: Choose &folder
fr: Choisir un &dossier

en: Specify locations for the libraries you want to import. A location must be an empty folder on your computer. If you leave any blank, those libraries will not be imported.
fr: Spécifiez les emplacements pour les bibliothèques que vous voulez importer. Un emplacement doit un être un dossier vide sur votre ordinateur. Si vous laissez des champs vides, ces bibliothèques ne seront pas importées.

en: Select folder with exported data
fr: Sélectionner un dossier contenant des données exportées

en: Importing calibre data means all libraries, settings, plugins, etc will be imported. This is a security risk, only proceed if the data you are importing was previously generated by you, using the calibre export functionality.
fr: Importer les données de calibre signifie que toutes les bibliothèques, paramètres, extensions, etc. seront importés. Il s'agit d'un risque de sécurité, ne procédez que si les données que vous importez ont été générées au préalable par vous, à l'aide de la fonctionnalité d'exportation de calibre.

en: Not valid
fr: Pas valide

en: The folder {0} is not valid: {1}
fr: Le dossier {0} n'est pas valide : {1}

en: Content server running
fr: Le Serveur de contenu est en cours d'exécution

en: Cannot import while the Content server is running, shut it down first by clicking the "Connect/share" button on the calibre toolbar
fr: Impossible d'importer pendant que le Serveur de contenu est en cours d'exécution, arrêtez-le d'abord en cliquant sur le bouton "Connecter/partager" de la barre d'outil calibre

en: No folder selected
fr: Aucun dossier sélectionné

en: You must select a folder containing the previously exported data that you wish to import
fr: Vous devez sélectionner un dossier contenant les données précédemment exportées que vous souhaitez importer

en: %s is not a folder
fr: %s n'est pas un dossier

en: Not a folder
fr: Pas un dossier

en: %s is not an empty folder
fr: Le dossier %s n'est pas vide

en: Folder not empty
fr: Dossier non vide

en: No libraries selected
fr: Pas de bibliothèques sélectionnées

en: You must specify the location for at least one library
fr: Vous devez spécifier l'emplacement d'au moins une bibliothèque

en: Some libraries ignored
fr: Certaines bibliothèques sont ignorées

en: You have chosen not to import some libraries. Proceed anyway?
fr: Vous avez choisi de ne pas importer certaines librairies. Continuer quand même ?

en: Choose a folder to export to
fr: Choisir un dossier vers lequel exporter

en: Export folder not empty
fr: Le dossier d'export n'est pas vide

en: The folder you choose to export the data to must be empty.
fr: Le dossier que vous choisissez pour exporter les données doit être vide.

en: Exporting all calibre data...
fr: Exportation de toutes les données calibre...

en: Failed to export data.
fr: Échec lors de l'exportation des données.

en: Importing all calibre data...
fr: Importation de toutes les données calibre...

en: Failed to import data.
fr: Échec à l'importation des données.

en: Template function documentation editor
fr: Éditeur de documentation des fonction modèle

en: Show documentation for function
fr: Afficher la documentation relative à la fonction

en: Show in &English
fr: Afficher en &anglais

en: Show with placeholders replaced
fr: Affichage avec remplacement des espaces réservés

en: Raw documentation for the selected function
fr: Documentation brute pour la fonction sélectionnée

en: Documentation for the selected function in HTML
fr: Documentation de la fonction sélectionnée en HTML

en: Document being edited
fr: Document en cours d'édition

en: This requires the original function documentation to be visible above
fr: Cela néssecite la documentation d'origine de la fonction sois visible au-dessus

en: Text will be stored with the saved template/function
fr: Le texte sera stocké avec le modèle/fonction sauvegardé

en: You must copy the text then paste it where it is needed
fr: Vous devez copier le texte puis le coller à l'endroit voulu

en: &Copy text
fr: &Copier le texte

en: &FFML documentation
fr: Documentation &FFML

en: Active jobs
fr: Tâches en cours

en: Find next match
fr: Trouver la prochaine occurrence

en: &Search
fr: &Rechercher

en: &Stop selected jobs
fr: Arrêter les tâche&s sélectionnées

en: &Hide selected jobs
fr: &Masquer les tâches sélectionnées

en: Show job &details
fr: Afficher le &détail de la tâche

en: Show &all jobs
fr: Afficher &toutes les tâches

en: Stop &all non device jobs
fr: &Arrêter toutes les tâches ne concernant pas les périphériques

en: &Hide all jobs
fr: &Masquer toutes les tâches

en: &Automatically close calibre after all jobs are finished
fr: Fermer &automatiquement Calibre une fois toutes les tâches terminées

en: Once all currently running jobs are completed, calibre will automatically quit. Before quitting, a popup will be shown for thirty seconds allowing you to cancel the automatic quit.
fr: Une fois que toutes les tâches en cours seront terminées, Calibre se fermera automatiquement. Avant de se fermer, une fenêtre contextuelle s'affichera pendant trente secondes pour vous permettre d'annuler la fermeture automatique.

en: Summarize
fr: Résumer

en: Chapters
fr: Chapitres

en: Read next
fr: Lire le suivant

en: Universe
fr: Univers

en: The prompt is a template. The expression {0} will be replaced by "book" when there is only a single book being discussed and "books" otherwise. Similarly {1} becomes "is" or "are", as needed. {2}, {3}, {4} are replaced  by the title, authors and series of the first book, respectively.
fr: L'invite est un modèle. L'expression {0} sera remplacée par « livre » lorsqu'il n'y a qu'un seul livre dont il est question et par « livres » dans les autres cas. De même, {1} devient « est » ou « sont », selon le cas. {2}, {3} et {4} sont remplacés respectivement par le titre, les auteurs et la série du premier livre.

en: Select which metadata fields to send to the AI from the selected books. Note that title and authors are always sent.
fr: Sélectionner les champs de métadonnées à envoyer à l'IA à partir des livres sélectionnés. Notez que le titre et les auteurs sont toujours envoyés.

en: AI Settings
fr: Paramètres IA

en: &Metadata
fr: &Métadonnées

en: AI Assistant Discussion
fr: Discussion avec l'assistant IA

en: {0} books selected, starting with: <i>{1}</i>
fr: {0} livres sélectionnés, commencer par : <i>{1}</i>

en: Selected book: <i>{}</i>
fr: Livre sélectionner : <i>{}</i>

en: Or, type a question to the AI below, for example:
fr: Ou tapez une question à l'IA ci-dessous, par exemple :

en: Ask AI about {}
fr: Demander à l'IA à propos de {}

en: Ask AI about {} books
fr: Demander à l'IA à propos des livres {}

en: Authors
fr: Auteurs

en: You must enter a search expression into the search field
fr: Vous devez entrer une expression de recherche dans le champ de recherche

en: Could not search
fr: Impossible de rechercher

en: The search expression {} is not valid.
fr: L'expression de recherche {} n'est pas valide.

en: You must select a matching book
fr: Vous devez choisir un livre qui correspond

en: Do a search to find the book you want to match
fr: Effectuer une recherche afin de trouver le livre que vous voulez harmoniser

en: <p>Remember to update metadata on the device when you are done (Right click the device icon and select <i>Update cached metadata</i>)</p>
fr: <p>Pensez à mettre à jour les métadonnées sur le périphérique connecté quand vous avez fini (clic droit sur l'icône Périphérique connecté et sélectionner <i>Mise à jour de la mémoire cache des métadonnées sur le périphérique<i>)<p>

en: Show &details
fr: Afficher les &détails

en: Hide &details
fr: Masquer les &détails

en: Show detailed information about this error
fr: Afficher l’information détaillée à propos de cette erreur

en: Copied
fr: Copié

en: &View log
fr: &Voir le journal

en: calibre is about to quit
fr: Calibre est sur le point de se fermer

en: calibre is about to quit. Proceed or abort?
fr: Calibre est sur le point de se fermer. Continuer ou interrompre ?

en: Abort
fr: Interrompre

en: Close now ({}s)
fr: Fermer maintenant ({}s)

en: &Retry
fr: &Réessayer

en: Hide the remaining error message | Hide the {} remaining error messages
fr[0]: Cacher le message d'erreur restant
fr[1]: Cacher les {} messages d'erreur restants
fr[2]: Cacher les {} messages d'erreur restants

en: Working
fr: En cours

en: Processing %d books, please wait...
fr: Traitement de %d livres, veuillez patienter...

en: Current step progress: %p %
fr: Progression de l'étape actuelle : %p %

en: Step %v/%m
fr: Étape %v/%m

en: Lower Case
fr: Minuscule

en: Upper Case
fr: Tout en capitales

en: Title Case
fr: Majuscule à chaque mot

en: Character match
fr: Correspondance de caractère

en: Regular expression
fr: Expression régulière

en: Replace field
fr: Remplacer le champ

en: Prepend to field
fr: Ajouter au début du champ

en: Append to field
fr: Ajouter à la fin du champ

en: Editing metadata for one book | Editing metadata for {} books
fr[0]: Modifier les métadonnées pour un livre
fr[1]: Modifier les métadonnées pour {} livres
fr[2]: Modifier les métadonnées pour {} livres

en: Immediately make all changes without closing the dialog. This operation cannot be canceled or undone
fr: Effectue immédiatement tous les changements sans fermer la boîte de dialogue. Cette opération ne pourra être annulée ou défaite

en: Clear the rules
fr: Effacer les règles

en: Number of rules: {}
fr: Nombre de règles : {}

en: There are currently no rules
fr: Il n'y a actuellement aucune règle

en: Book %d:
fr: Livre %d :

en: Enter an identifier type
fr: Saisir un type d’identifiant

en: <b>You can destroy your library using this feature.</b> Changes are permanent. There is no undo function. You are strongly encouraged to back up your library before proceeding.<p>Search and replace in text fields using character matching or regular expressions.
fr: <b>Vous pouvez détruire votre bibliothèque en utilisant cette option.</b> Les changements sont permanents. Il n’y a pas de fonction pour revenir en arrière. Vous êtes fortement encouragé à sauvegarder votre bibliothèque avant de continuer. <p>Rechercher et remplacer dans les champs de texte en utilisant une correspondance de caractères ou une expression régulière.

en: In character mode, the field is searched for the entered search text. The text is replaced by the specified replacement text everywhere it is found in the specified field. After replacement is finished, the text can be changed to upper-case, lower-case, or title-case. If the Case-sensitive check box is checked, the search text must match exactly. If it is unchecked, the search text will match both upper- and lower-case letters
fr: En mode caractère, la recherche se fait à partir du texte saisi dans 'Rechercher'. Le texte est remplacé dans le 'Champ de destination' par le texte saisi dans 'Remplacer par', à chaque fois qu'il a été trouvé dans le 'Champ de recherche'. Une fois le remplacement effectué, la casse peut être modifiée avec l'option 'Casse à appliquer sur le remplacement'. Si la case 'Sensible à la casse' est cochée, le texte recherché doit être une correspondance exacte. Si celle-ci n’est pas cochée, le texte sera trouvé, qu'il soit en majuscules ou en minuscules

en: In regular expression mode, the search text is an arbitrary Python-compatible regular expression. The replacement text can contain backreferences to parenthesized expressions in the pattern. The search is not anchored, and can match and replace multiple times on the same string. The modification functions (lower-case etc) are applied to the matched text, not to the field as a whole. The destination box specifies the field where the result after matching and replacement is to be assigned. You can replace the text in the field, or prepend or append the matched text. See <a href="{}">this reference</a> for more information on Python's regular expressions, and in particular the 'sub' function.
fr: En mode expression régulière, la recherche s'exprime sous forme d'une expression régulière compatible Python quelconque. Le texte de remplacement contient des références aux expressions entre parenthèses du modèle recherché. La recherche n’est pas ancrée, et peut correspondre et remplacer plusieurs fois la même chaîne. Les fonctions de modification (casse) sont appliquées au texte trouvé, et non au champ entier. 'Champ de destination' précise le champ où le résultat de la recherche et du remplacement doit être affecté. Vous pouvez remplacer le texte du champ, faire un ajout au début du champ ou un ajouter le texte en fin de champ. Voir <a href="{}">cette référence</a> pour plus d’informations sur les expressions régulières en Python, et en particulier la fonction 'sub'.

en: S/R TEMPLATE ERROR
fr: ERREUR DU MODELE DE R/R

en: Edit search/replace template
fr: Éditer le modèle de chercher/remplacer

en: You must specify a destination when source is a composite field or a template
fr: Vous devez spécifier une destination quand la source est un champ composite ou un modèle

en: The replacement value for a rating column must be empty or an integer between 0 and 10
fr: La valeur de remplacement pour une colonne de notation doit être vide ou un nombre entier entre 0 et 10

en: You must specify a destination identifier type
fr: Préciser une destination d’identifiant type

en: You must specify a search expression in the "Search for" field
fr: Vous devez spécifier une expression de recherche dans le champ "Recherche"

en: Invalid identifier string
fr: Chaîne d'identification invalide

en: The identifier string for book "{0}" (id {1}) is invalid. It must be a comma-separated list of pairs of strings separated by a colon.
    
    Do you want to continue processing books?
fr: La chaîne d'identification du livre "{0}" (id {1}) n'est pas valide. Il doit s'agir d'une liste de paires de chaînes de caractères séparées par des virgules.
    
    Voulez-vous continuer à traiter les livres ?

en: Result identifier string:
fr: Chaîne d'identification du résultat :

en: Search/replace invalid
fr: Recherche/Remplacement non valide

en: Search/replace is invalid: %s
fr: Recherche/Remplacement non valide : %s

en: Covers compressed
fr: Couvertures compressées

en: Covers were compressed by {percent:.1%} from a total size of {old} to {new}.
fr: Les couvertures ont été compressées de {percent:.1%}, passant d'une taille totale de {old} à {new}.

en: Delete saved search/replace
fr: Supprimer les requêtes rechercher/remplacer sauvegardées

en: The selected saved search/replace will be deleted. Are you sure?
fr: La requête rechercher/remplacer sauvegardée sera supprimée. Voulez-vous continuer ?

en: Save search/replace
fr: Sauvegarde Rechercher/remplcer

en: Search/replace name:
fr: Nom de la requête Rechercher/Remplacer :

en: That saved search/replace already exists and will be overwritten. Are you sure?
fr: Cette requête rechercher/remplacer sauvegardée existe déjà et va être écrasée. Voulez-vous continuer ?

en: Edit meta information
fr: Modifier les métadonnées

en: &Author(s):
fr: &Auteur(s) :

en: This will cause the author sort field to be automatically updated
     based on the authors field for each selected book. Note that if
     you use the control above to set authors in bulk, the author sort
     field is updated anyway, regardless of the value of this checkbox.
fr: Cela entraînera la mise à jour automatique du champ tri par auteur basé sur le champ auteur pour chaque livre sélectionné. Notez que si vous utilisez le contrôle ci-dessous pour paramétrer les auteurs par lot, le champ tri par auteur est de toute façon mis à jour, indépendamment de la valeur de cette case à cocher.

en: A&utomatically set author sort
fr: Effectuer un tri a&utomatique par auteur

en: S&wap title and author
fr: &Intervertir le titre et l’auteur

en: Author s&ort:
fr: &Tri par auteur :

en: Specify how the author(s) of this book should be sorted. For example Charles Dickens should be sorted as Dickens, Charles.
fr: Définit comment l’auteur de ce livre doit être trié. Par exemple,' Charles Dickens' doit être trié sous la forme 'Dickens, Charles'.

en: &Rating:
fr: &Note :

en: &Apply rating
fr: &Appliquer la notation

en: &Publisher:
fr: &Editeur :

en: If checked, the publisher will be cleared
fr: Si coché, l'éditeur sera nettoyé

en: &Clear pub
fr: Effa&cer l’éditeur

en: Add ta&gs:
fr: Ajouter des &étiquettes :

en: Open Tag editor
fr: Ouvrir l’Éditeur de modèle

en: &Remove tags:
fr: &Supprime les étiquettes :

en: Comma separated list of tags to remove from the books.
fr: Liste d’étiquettes, séparées par des virgules, à supprimer des livres.

en: Check this box to remove all tags from the books.
fr: Cocher cette case pour supprimer toutes les étiquettes des livres.

en: &Clear all
fr: Tout effa&cer

en: Ser&ies:
fr: Sér&ies :

en: If checked, the series will be cleared
fr: Si cette case est cochée, les séries seront effacées

en: &Clear series
fr: &Effacer les séries

en: If not checked, the series number for the books will be set to 1.
    If checked, selected books will be automatically numbered, in the order
    you selected them. So if you selected Book A and then Book B,
    Book A will have series number 1 and Book B series number 2.
fr: Si cette case n’est pas cochée, le numéro de série pour les livres sera fixé à 1.
    Si cette case est cochée, les livres sélectionnés seront automatiquement numérotés,
    dans l’ordre de la sélection. Ainsi, si vous avez sélectionné le livre A et après le livre B,
    le livre A aura le numéro de série 1 et le livre B le numéro 2.

en: &Automatically number books in this series
fr: Numéroter &automatiquement les livres de cette série

en: Series will normally be renumbered from the highest number in the database
    for that series. Checking this box will tell calibre to start numbering
    from the value in the box
fr: Les séries vont normalement être renumérotées à partir du nombre le plus élevé 
    dans la base de données pour cette série. Cocher cette case indiquera à calibre 
    que la numérotation doit démarrer à partir de la valeur du champ à droite

en: &Force numbers to start with:
fr: &Commencer la numérotation à :

en: &Date:
fr: &Date :

en: A&pply date
fr: Appliquer la date

en: P&ublished:
fr: P&ublié :

en: Clear published date
fr: Effacer la date de publication

en: &Languages:
fr: &Langue(s) :

en: Check this box to remove all languages from the books.
fr: Cocher cette case pour supprimer toutes les langues des livres.

en: Clear &all
fr: Tout eff&acer

en: When doing a same format to same format conversion,
     e.g., EPUB to EPUB, calibre saves the original EPUB
     as ORIGINAL_EPUB. This option tells calibre to restore
     the EPUB from ORIGINAL_EPUB. Useful if you did a bulk
     conversion of a large number of books and something went wrong.
fr: Lorsque vous faites la conversion d'un format vers le même format,
    par ex. EPUB vers EPUB, calibre sauvegarde le fichier EPUB original 
     en ORIGINAL_EPUB. Cette option indique à calibre de restaurer
     le fichier EPUB depuis ORIGINAL_EPUB. Utile si vous avez fait la
     conversion massive d'un grand nombre de livres et que quelque chose s'est mal passé.

en: Restore pre conversion &originals, if available
fr: Restaurer les &originaux préconversion si ceux-ci sont disponibles

en: Remove stored conversion settings for the selected books.
    
    Future conversion of these books will use the default settings.
fr: Effacer les paramètres enregistrés pour les livres sélectionnés.
    
    Toute conversion future de ces livres utilisera les paramètres par défaut.

en: Remove &stored conversion settings for the selected books
fr: Supprimer les paramètres de conversion &enregistrés pour les livres sélectionnés

en: Force the title to be in title case. If both this and swap authors are checked,
    title and author are swapped before the title case is set
fr: Force le titre dans la case titre. Si cette option et 'Intervertir le titre et l'auteur' sont cochés,
    le titre et l’auteur seront intervertis avant que la case titre ne soit remplie

en: Change title &case to:
fr: Modifier la &casse du titre :

en: Update title sort based on the current title. This will be applied only after other changes to title.
fr: Met à jour la clé de titre à partir du titre. Ne sera appliqué qu’une fois les autre modifications du titre auront été effectuées.

en: Update &title sort
fr: Mettre à jour la clé de tri par &titre

en: Set the metadata in calibre from the metadata in the e-book files associated with each book. Note that this does not change the cover, for that, use the separate option below.
fr: Définir les métadonnées dans calibre à partir des métadonnées situées dans les fichiers de livre numérique associés avec chaque livre. Notez que ceci ne change pas la couverture, pour cela, utilisez l'option distincte ci-dessous.

en: Set &metadata (except cover) from the e-book files
fr: Définir les &métadonnées (excepté la couverture) à partir des fichiers de livre numérique

en: Change &cover
fr: Modifier la &couverture :

en: &Generate default cover
fr: &Générer une couverture par défaut

en: &Remove cover
fr: &Supprimer la couverture

en: Try to automatically detect and remove borders and extra space
     from the edges of cover images. This can sometimes remove too
     much, so use with care.
fr: Essaye de détecter et d'enlever automatiquement les limites et les 
    espaces excédentaires à partir des bords des images de couverture. 
    Peut parfois enlever trop, donc à utiliser avec précaution.

en: &Trim cover (DANGEROUS)
fr: &Retailler les couvertures (RISQUÉ)

en: Set from &e-book files
fr: Définir à partir des fichiers de livre numériqu&e

en: Set the covers of all selected books to be the same
    as that of the first selected book.
fr: Appliquer la couverture du premier livre sélectionné
    à tous les autres livres sélectionnés.

en: &Clone covers
fr: &Reproduire les couvertures

en: <p>Compress cover images, if the quality is set to 100 compression is lossless, otherwise it is lossy
fr: <p>Compression des images de couverture, si la qualité est fixée à 100 la compression est sans perte, sinon elle l'est avec perte.

en: Co&mpress cover images:
fr: Co&mpresser les images de couverture :

en: <p>Cover image compression quality. If the quality is set to 100 compression is lossless, otherwise it is lossy
fr: <p>Qualité de la compression de l'image de couverture. Si la qualité est fixée à 100, la compression est sans perte, sinon elle l'est avec perte

en: Control how the default generated covers are created
fr: Contrôler comment les couvertures générées par défaut sont créées

en: Configure co&ver generation
fr: Configurer la génération de cou&verture

en: Set the co&mments for all selected books
fr: Appliquer le commentaire à tous les livres sélectionnés

en: &Basic metadata
fr: Métadonnées de &base

en: &Custom metadata
fr: Métadonnées &personnalisées

en: &Load search/replace:
fr: &Charger rechercher/remp&lacer :

en: Select saved search/replace to load.
fr: Sélectionner une recherche préalablement enregistrée

en: Save current search/replace
fr: Enregistrer la recherche en cours

en: Sa&ve
fr: &Enregistrer

en: Search &mode:
fr: &Type de recherche :

en: <p>Choose whether to use basic text matching or advanced
                    regular expression matching. Changing the mode clears all the fields
                    in this dialog.</p>
fr: <p>Choisisser d'utiliser la correspondance de texte de base ou la correspondance
    d'expression régulière avancée. Le changement de mode efface tous les champs
    dans cette boîte de dialogue.</p>

en: Search &field:
fr: &Champ de recherche :

en: The name of the field that you want to search
fr: Nom du champ dans lequel va être effectué la recherche

en: &Identifier type:
fr: Type d'&identifiant :

en: Choose which identifier type to operate upon
fr: Choisir sous quel type d’identifiant opérer

en: &Template:
fr: &Modèle :

en: Enter a template to be used as the source for the search/replace
fr: Entrer un modèle à utiliser comme source pour les recherches/remplacements

en: Click to open the template tester
fr: Cliquer pour ouvrir le testeur de modèle

en: Enter what you are looking for, either plain text or a regular expression, depending on the mode
fr: Entrez votre recherche : soit du texte, soit une expression régulière, en fonction du type de recherche

en: Check this box if the search string must match exactly upper and lower case. Uncheck it if case is to be ignored
fr: Cochez cette case si la recherche doit respecter la casse. Décochez là si la casse doit être ignorée.

en: Cas&e sensitive
fr: Sensible à la cass&e

en: &Replace with:
fr: Re&mplacer par :

en: The replacement text. The matched search text will be replaced with this string
fr: Texte de remplacement : le texte correspondant à la recherche va être remplacé par cette chaîne.

en: &Apply function after replace:
fr: C&asse à appliquer sur le remplacement :

en: Specify how the text is to be processed after matching and replacement. In character mode, the entire
    field is processed. In regular expression mode, only the matched text is processed
fr: Précise comment le texte va être traité après la recherche et le remplacement. En type 'Correspondance de caractère', le champ
    entier est traité. En type 'Expression régulière', seul le texte correspondant à la recherche est traité

en: &Destination field:
fr: Champ de &destination :

en: The field that the text will be put into after all replacements.
    If blank, the source field is used if the field is modifiable
fr: Champ dans lequel le texte sera placé après tous les remplacements.
    Si ce champ est laissé blanc (et qu'il est modifiable), le remplacement se fera dans le champ de recherche

en: M&ode:
fr: T&ype :

en: Specify how the text should be copied into the destination.
fr: Précise comment le texte sera copié dans le champ de destination sélectionné.

en: Specifies whether result items should be split into multiple values or
    left as single values. This option has the most effect when the source field is
    not multiple and the destination field is multiple
fr: Spécifie si le résultat doit être décomposé en valeurs multiples ou
    laissé comme une valeur simple. Cette option est pertinente quand le champ de recherche n’est
    pas un champ multiple alors que la destination accepte les listes

en: Split &result
fr: Décomposer le &résultat

en: Identifier type:
fr: Type d’identifiant :

en: <p>Choose which identifier type to operate upon. When the
                  source field is something other than 'identifiers' you can enter
                  a * if you want to replace the entire set of identifiers with
                  the result of the search/replace.</p>
fr: <p>Choisissez sur quel type d'identifiant opérer. Lorsque le
                  champ source n'est pas un "identifiant" vous pouvez entrer
                  * pour remplacer l'ensemble des identifiants par 
                  le résultat de la recherche/remplacement.</p>

en: For multiple-valued fields, sho&w
fr: Pour les champs à valeurs multiples, affiche&r

en: val&ues starting at
fr: vale&urs débutant à

en: with values separated b&y
fr: avec des valeurs séparées &par

en: Used when displaying test results to separate values in multiple-valued fields
fr: Utilisé lors de l’affichage de résultats de tests pour séparer les valeurs dans les champs à valeur multiples

en: Test text
fr: Tester le texte

en: Test result
fr: Tester le résultat

en: Your &test:
fr: Votre &test :

en: &Search and replace
fr: &Rechercher et remplacer

en: Create rules to transform metadata by clicking the buttons below. The rules will be applied to all selected books when you click OK.
fr: Créez des règles pour transformer les métadonnées en cliquant sur les boutons ci-dessous. Les règles seront appliquées à tous les livres sélectionnés lorsque vous cliquerez sur OK.

en: Transform &tags
fr: Transformer les &étiquettes

en: Transform &authors
fr: Transformer les &auteurs

en: Transform &publishers
fr: Transformer les &éditeurs

en: Transform &series
fr: Transformer les &séries

en: &Transform tags/authors
fr: &Transformer les étiquettes/auteurs

en: If enabled, the book list will be re-sorted and any existing
    search or Virtual library will be refreshed after the edit
    is completed. This can be slow on large libraries.
fr: Si activé, la liste de livres sera re-triée et toute recherche
    existante ou Bibliothèque virtuelle seront rafraîchies après que l'édition
    soit complétée. Ceci peut être lent sur de grandes bibliothèques.

en: &Refresh book list after edit
fr: &Mettre à jour la liste des livres après application des corrections

en: Sort by multiple columns
fr: Trier par plusieurs colonnes

en: Pick multiple columns to sort by. Drag and drop to re-arrange. Higher columns are more important. Ascending or descending order can be toggled by clicking the column name at the bottom of this dialog, after having selected it.
fr: Choisissez plusieurs colonnes pour le tri. Faites un glisser-déposer pour les réorganiser. Les colonnes les plus élevées sont plus importantes. L'ordre ascendant ou descendant peut être modifié en cliquant sur le nom de la colonne en bas de cette boîte de dialogue, après l'avoir sélectionnée.

en: &Clear
fr: Effa&cer

en: Clear all selected columns
fr: Clarifier toutes les colonnes sélectionnées

en: Save this sort order for easy re-use
fr: Enregistrer cet ordre de tri pour le réutiliser facilement

en: Load previously saved settings
fr: Charger les paramètres précédemment enregistrés

en: Effective sort
fr: Tri effectif

en: No sort selected
fr: Aucun tri sélectionné

en: You must select at least one column on which to sort
fr: Vous devez sélectionner au moins une colonne sur laquelle trier

en: No name provided
fr: Aucun nom fourni

en: You must provide a name for the settings
fr: Vous devez entrer un nom pour ce paramétre

en: No saved sorts available
fr: Aucun tri sauvegardé disponible

en: Remove saved sort
fr: Supprimer le tri sauvegardé

en: Import OPML file
fr: Importer un fichier OPML

en: Path to OPML file
fr: Chemin vers le fichier OPML

en: Browse for OPML file
fr: Parcourir pour un fichier OPML

en: &OPML file:
fr: &Fichier OPML :

en: Maximum number of articles to download per RSS feed
fr: Nombre maximum d'articles à télécharger par flux RSS

en: &Maximum articles per feed:
fr: &Maximum d'articles par flux :

en:  days
fr:  jours

en: Articles in the RSS feeds older than this will be ignored
fr: Les articles dans les flux RSS plus anciens que ceci seront ignorés

en: Preserve groups in the OPML file
fr: Préserver les groupes dans le fichier OPML

en: If enabled, every group of feeds in the OPML file will be converted into a single recipe. Otherwise every feed becomes its own recipe
fr: Si activé, chaque groupe de flux dans le fichier OPML sera convertit en une seule recette. Autrement chaque flux devient sa propre recette

en: Replace existing recipes
fr: Remplacer les recettes existantes

en: If enabled, any existing recipes with the same titles as entries in the OPML file will be replaced. Otherwise, new entries with modified titles will be created
fr: Si activé, toutes les recettes existantes avec le même titre comme entrée dans le fichier OPML seront remplacées. Autrement, de nouvelles entrées avec des titres modifiés seront créées.

en: OPML files
fr: Fichiers OPML

en: Select OPML file
fr: Sélectionner le fichier OPML

en: Path not specified
fr: Chemin non spécifié

en: You must specify the path to the OPML file to import
fr: Vous devez spécifier un chemin vers le fichier OPML à importer

en: No feeds found
fr: Pas de flux de données trouvés

en: No importable RSS feeds found in the OPML file
fr: Pas de flux RSS importables trouvés dans le fichier OPML

en: Background colors
fr: Couleur de premier plan

en: Foreground (text) colors
fr: Couleur de premier plan (texte)

en: Foreground (text) colors when disabled
fr: Couleur de premier plan (texte) quand désactivé

en: Link colors
fr: Couleur de lien

en: dark
fr: sombre

en: light
fr: clair

en: These colors will be used for the calibre interface when calibre is in "{}" mode. You can adjust individual colors below by enabling the "Use a custom color scheme" setting.
fr: Ces couleurs seront utilisées pour l'interface de calibre lorsque calibre est en mode « {} ». Vous pouvez ajuster les couleurs individuelles ci-dessous en activant le paramètre « Utiliser une palette de couleurs personnalisée ».

en: Use a &custom color scheme
fr: Utiliser une palette de couleur &personnalisée

en: Import &system colors
fr: Importer les couleurs du &système

en: Set the custom colors to colors queried from the system. Note that this will use colors from whatever the current system palette is, dark or light.
fr: Définir les couleurs personnalisées en fonction des couleurs demandées au système. Notez que cela utilisera les couleurs de la palette actuelle du système, qu'elles soient sombres ou claires.

en: Customize the colors used by calibre
fr: Personnaliser les couleurs utilisés par calibre

en: <b>WARNING:</b> You have configured calibre to use "System" user interface style. The settings below will be ignored unless you switch back to using the "calibre" interface style.
fr: <b>ATTENTION</b> : Vous avez configuré calibre pour utiliser le style d'interface utilisateur « Système ». Les paramètres ci-dessous seront ignorés à moins que vous ne reveniez à l'utilisation du style d'interface « calibre ».

en: Color &palette
fr: Palette de &couleurs

en: System default
fr: Valeur par défaut du système

en: Light
fr: Clair

en: Dark
fr: Sombre

en: The style of colors to use, either light or dark. By default, the system setting for light/dark is used. This means that calibre will change from light to dark and vice versa as the system changes colors.
fr: Le style de couleurs à utiliser, clair ou sombre. Par défaut, c'est le réglage du système pour le clair/sombre qui est utilisé. Cela signifie que calibre passera du clair au sombre et vice versa lorsque le système changera de couleur.

en: &Light mode colors
fr: Couleurs du mode &clair

en: &Dark mode colors
fr: Couleurs du mode &sombre

en: Import previously exported color scheme from a file
fr: Importer une palette de couleurs précédemment exportées depuis un fichier

en: Export current colors as a file
fr: Exporter les couleurs actuel vers un fichier

en: Choose file to import from
fr: Choisir le fichier à importer

en: calibre Palette
fr: Palettes calibre

en: Choose file to export to
fr: Choisir les fichiers à exporter

en: Password needed
fr: Mot de passe nécessaire

en: &Username:
fr: Nom d’&utilisateur :

en: &Password:
fr: Mot de &passe :

en: &Show password
fr: &Afficher le mot de passe

en: Sources of books
fr: Source de livres

en: Customize handling of ebooks
fr: Personnaliser la gestion des livres numériques

en: Actions when closing libraries
fr: Actions lors de la fermeture de bibliothèques

en: Extend the calibre Editor
fr: Étendre l'éditeur Calibre

en: Conversion from extra formats
fr: Conversion à partir de formats supplémentaires

en: Conversion to extra formats
fr: Conversion vers des formats supplémentaires

en: Devices to manage
fr: Gestion des périphériques

en: Set metadata in files
fr: Définir les métadonnées dans les fichiers

en: Get metadata from files
fr: Obtenir les métadonnées à partir des fichiers

en: Download metadata for books
fr: Télécharger les métadonnées des livres

en: Extend calibre generally
fr: Etendre Calibre de manière générale

en: Restart required
fr: Redémarrage nécessaire

en: You must restart calibre before using this plugin!
fr: Vous devez redémarrer calibre avant de pouvoir utiliser cette extension !

en: All
fr: Tout

en: Installed
fr: Installée

en: Not installed
fr: Non installée

en: Update available
fr: Mise à jour disponible

en: Plugin name
fr: Nom de l'extension

en: Status
fr: Statut

en: Available
fr: Disponible

en: Released
fr: Disponible

en: This plugin is FREE but you can reward the developer for their effort
    by donating to them via a payment service.
    
    Right-click and choose Donate to reward:
fr: Cette extension est GRATUITE mais vous pouvez récompenser les développeurs pour leurs efforts
    en leur donnant via un service de paiement.
    
    Clic droit et choisir Faire un don au développeur :

en: Platform unavailable
fr: Plateforme indisponible

en: calibre upgrade required
fr: mise à jour de calibre nécessaire

en: Plugin deprecated
fr: Extension obsolète

en: New version available
fr: Une nouvelle version est disponible

en: Latest version installed
fr: Dernière version installée

en: This plugin has been deprecated and should be uninstalled
fr: Cette extension est considérée comme obsolète et devrait être désinstallée

en: Right-click to see more options
fr: Clic droit pour voir plus d’options

en: This plugin can only be installed on: %s
fr: Cette extension peut seulement être installée sur: %s

en: You must upgrade to at least calibre %s before installing this plugin
fr: Vous devez avoir au moins la version %s de calibre pour pouvoir installer cette extension

en: You can install this plugin
fr: Vous pouvez installer cette extension

en: A new version of this plugin is available
fr: Une nouvelle version de cette extension est disponible

en: This plugin is installed and up-to-date
fr: Cette extension est installée et à jour

en: Plugin <b>{0}</b> successfully installed under <b>{1}</b>. You may have to restart calibre for the plugin to take effect.
fr: L'extension <b>{0}</b> a été installée avec succès sous <b>{1}</b>. Vous devrez peut-être redémarrer calibre pour que l'extension prenne effet.

en: Plugin homepage
fr: Page officielle de l'extension

en: Update Check Failed
fr: La vérification de la mise à jour a échoué

en: Unable to reach the plugin index page.
fr: Impossible d'accéder à la page officielle de l'extension

en: User plugins
fr: Extensions utilisateur

en: &Install type
fr: Type d'&installation

en: &Category
fr: &Catégorie

en: Filter by &name
fr: Filtrer par &nom

en: &Install
fr: &Installer

en: Install the selected plugin
fr: Installer l’extension sélectionnée

en: &Customize plugin
fr: Personnaliser une extension

en: Customize the options for this plugin
fr: Personnaliser les options de cette extension

en: Plugin &forum thread
fr: Discussion sur le &forum : Extension

en: Enable/&disable plugin
fr: Activer/&désactiver une extension

en: Enable or disable this plugin
fr: Activer ou désactiver cette extension

en: &Remove plugin
fr: &Supprimer une extension

en: Uninstall the selected plugin
fr: Désinstaller l’extension sélectionnée

en: Donate to developer
fr: Faire un don au développeur

en: Donate to the developer of this plugin
fr: Faire un don au développeur de cette extension

en: &Customize plugin
fr: &Personnaliser une extension

en: Are you sure you want to uninstall the <b>%s</b> plugin?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir désinstaller l’extension <b>%s</b> ?

en: Install %s
fr: Installer %s

en: Installing plugins is a <b>security risk</b>. Plugins can contain a virus/malware. Only install it if you got it from a trusted source. Are you sure you want to proceed?
fr: Installer des extensions comporte un <b>risque de sécurité</b>. Les extensions peuvent contenir un virus/malware. Installez-les seulement si elles proviennent d’une source de confiance. Êtes-vous sûr de vouloir continuer?

en: Downloading plugin ZIP attachment: %s
fr: Téléchargement de l’attachement ZIP de l’extension : %s

en: Installing plugin: %s
fr: Installation de l’extension: %s

en: Plugin installed: %s
fr: extension installée: %s

en: Plugin installed
fr: Extension installée

en: The plugin {} was successfully installed.
fr: L'extension {} a été installé avec succès.

en: Install plugin failed
fr: L’installation de l’extension a échoué

en: A problem occurred while installing this plugin. This plugin will now be uninstalled. Please post the error message in details below into the forum thread for this plugin and restart calibre.
fr: Un problème est survenu lors de l’installation de cette extension. Cette extension va être maintenant désinstallée. Veuillez svp bien vouloir poster le message d’erreur détaillé ci-dessous dans la discussion du forum relative à cette extension et redémarrer calibre.

en: Plugin not customizable
fr: Cette extension ne peut pas être personnalisée

en: Plugin: %s does not need customization
fr: L’extension %s ne peut pas être personnalisée

en: Must restart
fr: Redémarrage nécessaire

en: You must restart calibre before you can configure the <b>%s</b> plugin
fr: Vous devez redémarrer calibre avant de pouvoir configurer l’extension <b>%s</b>

en: Plugin cannot be disabled
fr: L’extension ne peut pas être désactivée

en: The plugin: %s cannot be disabled
fr: L’extension %s ne peut pas être désactivée

en: No, keep copying
fr: Non, continuez à copier

en: Yes, abort
fr: Oui, annuler

en: Aborting...
fr: Abandon…

en: The Quickview shortcut ({0}) shows/hides the Quickview panel
fr: Le raccourci Affichage Rapide ({0}) affiche/masque le panneau Affichage Rapide

en: Undock
fr: Désancrer

en: Show the Quickview panel in its own floating window
fr: Fait apparaître le panneau d'Affichage rapide dans sa propre fenêtre flottante

en: Lock Quickview contents
fr: Verrouille les contenus de l'affichage rapide

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Embed the Quickview panel into the main calibre window
fr: Intègre le Panneau d'affichage rapide dans la fenêtre principale calibre

en: Alternate shortcut:
fr: Raccourci alternatif  :

en: Find item in the Tag browser
fr: Trouver un élément dans le Navigateur d'étiquettes

en: Find item in the library
fr: Trouver un élément dans la bibliothèque

en: Select this book in the library
fr: Sélectionner ce livre dans la bibliothèque

en: Open a locked Book details window for this book
fr: Ouvrir une fenêtre de Détails du livre verrouillée pour ce livre

en: Quickview this cell
fr: Aperçu rapide de cette cellule

en: Open book in the E-book viewer
fr: Ouvrir le livre dans la visionneuse de livre numérique

en: &Item: {0} ({1})
fr: Élement: {0} ({1})

en: Click to show only books with this item. Double click to search for this item in the Tag browser
fr: Cliquer pour afficher uniquement les livres contenant cet élément. Double-cliquez pour rechercher cet élément dans le Navigateur d'étiquettes

en: **No items found**
fr: **Aucun élément trouvé**

en: Click in a column  in the library view to see the information for that book
fr: Cliquer dans une colonne de la bibliothèque pour visualiser les informations sur ce livre

en: &Books with selected item "{0}": {1}
fr: Nombre de livres sélectionnés selon le critère "{0}" : {1}

en: Double click on a book to change the selection in the library view or change the column shown in the left-hand panel. Shift- or Ctrl- double click to edit the metadata of a book, which also changes the selected book.
fr: Double-cliquer sur un livre pour modifier la sélection dans la vue de la bibliothèque ou changer la colonne affichée dans le panneau de gauche. Double clic sur Shift- ou Ctrl- pour modifier les métadonnées d'un livre, ce qui modifie également le livre sélectionné.

en: Something went wrong while filling in the table
fr: Quelque chose n'a pas fonctionné lors du remplissage de la table

en: Quickview: Book not in library view
fr: Affichage rapide : Le livre n'est pas dans la vue bibliothèque

en: The book you selected is not currently displayed in the library view, perhaps because of a search or a Virtual library, so Quickview cannot select it.
fr: Le livre que vous avez sélectionné n'est pas actuellement affiché dans la vue bibliothèque, peut-être à cause d'une recherche ou une Bibliothèque virtuelle, dès lors Affichage rapide ne peut pas le sélectionner.

en: Quickview: Column cannot be selected
fr: Aperçu rapide : La colonne ne peut pas être sélectionnée

en: The column you double-clicked, '{}', is not shown in the library view. The book/column cannot be selected by Quickview.
fr: La colonne sur laquelle vous avez double-cliqué, "{}", n'est pas affichée dans la vue de la bibliothèque. Le livre/la colonne ne peut pas être sélectionné(e) par Affichage rapide.

en: &Apply Virtual libraries
fr: &Appliquer les Bibliothèques virtuelles

en: <p>Select to make Quickview show only books in the current
            Virtual library</p>
fr: <p>Sélectionner cette option pour que Affichage rapide ne montre que les livres dans la
    Bibliothèque virtuelle en cours</p>

en: &Lock Quickview contents
fr: &Verrouiller l'affichage

en: <p>Select to prevent Quickview from changing content when the
            selection on the library view is changed</p>
fr: <p>Sélectionner pour éviter que l'Affichage Rapide change le contenu quand
    la sélection sur la bibliothèque est changée</p>

en: &Refresh
fr: &Actualiser

en: When Quickview is locked, refresh the window using the last selected book and that book's value in the last selected column.
fr: Lorsque Affichage rapide est verrouillé, actualise la fenêtre utilisant le dernier livre sélectionné et la valeur du livre dans la dernière colonne sélectionnée.

en: &Dock
fr: &Ancrer

en: &Close
fr: &Fermer

en: Restoring database from backups, do not interrupt, this will happen in multiple stages
fr: Restauration de la base de données à partir des sauvegardes, ne pas interrompre, cette opération se déroulera en plusieurs étapes

en: Restoring database
fr: Restaurer la base de données

en: The restore has not completed, are you sure you want to cancel?
fr: La restauration n'est pas terminée, êtes-vous sûr·e de vouloir annuler ?

en: The old database was saved as: %s
fr: L'ancienne base de données a été sauvegardée sous : %s

en: Restoring the database succeeded with some warnings click "Show details" to see the details. %s
fr: La restauration de la base de données a réussi (avec quelques réserves). Cliquer sur "Afficher les détails" pour en savoir davantage. %s

en: Restoring database was successful. %s
fr: La restauration de la base de données a réussi. %s

en: Your list of books, with all their metadata is stored in a single file, called a database. In addition, metadata for each individual book is stored in that books' folder, as a backup.<p>This operation will rebuild the database from the individual book metadata. This is useful if the database has been corrupted and you get a blank list of books.<p>Do you want to restore the database?
fr: La liste de vos livres, avec toutes leurs métadonnées, est stockée dans un fichier unique, appelé une base de données. En parallèle, un fichier contenant les métadonnées de chaque livre est stocké dans le dossier de chaque livre, pour servir de sauvegarde. <p>Cette opération va reconstruire la base de données à partir des métadonnées de chaque livre. A utiliser si la base de données a été corrompue et que vous obtenez une liste de livres vide. <p>Voulez-vous restaurer la base de données?

en: Restoring database failed, click "Show details" to see details
fr: La restauration de la base de données a échoué, cliquer sur "Afficher les détails" pour en apprendre davantage

en: Failed to repair library
fr: La réparation de la bibliothèque a échoué

en: Add a new Saved search
fr: Ajouter une nouvelle Recherche sauvegardée

en: You can create a <i>Saved search</i>, for frequently used searches here. The search will be visible under <i>Saved searches</i> in the Tag browser, using the name that you specify here.
fr: Vous pouvez créer une <i>Recherche sauvegardée</i> pour les recherches utilisées fréquemment. La recherche sera visible sous <i>Recherches sauvegardées</i> dans le Navigateur d'étiquettes, utilisant le nom que vous spécifiez ici.

en: The Saved search name
fr: Le nom de Recherche sauvegardée

en: &Search:
fr: &Rechercher :

en: The search expression
fr: L'expression de recherche

en: No search name
fr: Pas de nom de recherche

en: You must specify a name for the Saved search
fr: Vous devez spécifier un nom pour votre Recherche sauvegardée

en: No search expression
fr: Pas d'expression de recherche

en: You must specify a search expression for the Saved search
fr: Vous devez spécifier une expression de recherche pour votre Recherche sauvegardée

en: Invalid saved search
fr: Recherche sauvegardée invalide

en: Manage Saved searches
fr: Gérer les Recherches sauvegardées

en: &Add search
fr: &Ajouter la recherche

en: &Remove search
fr: &Supprimer la recherche

en: &Edit search
fr: &Éditer la recherche

en: The current saved search will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
fr: La recherche sauvegardée actuelle sera <b>définitivement supprimée</b>. Voulez-vous continuer ?

en: Edit the name and/or expression below.
fr: Modifier le nom et/ou l'expression ci-dessous.

en: Edit saved search
fr: Modifier la recherche sauvegardée

en: A saved search with the name {} already exists. Choose another name
fr: Une recherche sauvegardée ayant comme nom {} existe déjà. Merci de choisir un autre nom

en: Search expression
fr: Expression de recherche

en:                 Download this periodical every week on the specified days after
                    the specified time. For example, if you choose: Monday after
                    9:00 AM, then the periodical will be download every Monday as
                    soon after 9:00 AM as possible.
fr:                 Télécharger le périodique chaque semaine, un jour précis à
                    partir d'une certaine heure. Par exemple, si vous choisissez Lundi
                    9:00, alors le périodique sera téléchargé chaque lundi dès
                    que possible après 9:00.

en: &Download after:
fr: Télécharger après :

en:                 Download this periodical every month, on the specified days.
                    The download will happen as soon after the specified time as
                    possible on the specified days of each month. For example,
                    if you choose the 1st and the 15th after 9:00 AM, the
                    periodical will be downloaded on the 1st and 15th of every
                    month, as soon after 9:00 AM as possible.
fr:                 Télécharger ce périodique  chaque mois, au jour spécifié
                    Le téléchargement aura lieu dès que possible après l’heure
                    spécifiée, le jour spécifié. Par exemple, si vous avez choisi
                    le 1er et le 15, après 09H00, le périodique sera téléchargé
                    le 1er et le 15, le plus tôt possible après 09H00.

en: &Days of the month:
fr: &Jours du mois :

en: Comma separated list of days of the month. For example: 1, 15
fr: Liste séparée par des virgules des jours du mois. Par exemple : 1, 15

en: Download &after:
fr: Télécharger &après :

en:                 Download this periodical every x days. For example, if you
                    choose 30 days, the periodical will be downloaded every 30
                    days. Note that you can set periods of less than a day, like
                    0.1 days to download a periodical more than once a day.
fr:                 Télécharger ce périodique tous les X jours. Par exemple, si vous
                    choisissez 30 jours, le périodique sera téléchargé tous les 30 jours.
                    Remarquez que vous pouvez mettre des intervalles de moins d’un jour,
                    comme 0.1 jours, si vous voulez télécharger un périodique plus d’une
                    fois par jour.

en: &Download every:
fr: &Télécharger :

en: every hour
fr: toutes les heures

en: days
fr: jours

en: Note: You can set intervals of less than a day, by typing the value manually.
fr: Note : vous pouvez préciser des intervalles de moins d’un jour en saisissant la valeur manuellement.

en: Schedule news download [{} sources]
fr: Programmation du téléchargement des actualités [{} sources]

en: &Schedule
fr: &Planifier

en: &Schedule for download:
fr: &Planifier le téléchargement

en: &Days of  week
fr: Jours &de la semaine

en: Da&ys of month
fr: Jours du mo&is

en: Every &x days
fr: Tous les &x jours

en: For the scheduling to work, you must leave calibre running.
fr: Pour que la planification puisse s’exécuter, vous devez laisser calibre ouvert.

en: &Account
fr: &Compte

en: &Advanced
fr: &Avancé

en: Add &title as tag
fr: Ajouter le &titre comme étiquette

en: &Extra tags:
fr: &Ètiquettes complémentaires :

en: <p>When set, this option will cause calibre to keep, at most, the specified number of issues of this periodical. Every time a new issue is downloaded, the oldest one is deleted, if the total is larger than this number.
    <p>Note that this feature only works if you have the option to add the title as tag checked, above.
    <p>Also, the setting for deleting periodicals older than a number of days, below, will also cause issues to be deleted, so set that to zero if you want to use this setting alone.
fr: <p>Lorsqu’elle est activée, cette option va indiquer à calibre de garder au maximum le nombre spécifié de numéros de ce périodique. Chaque fois qu’une nouvelle sortie est téléchargée, la plus ancienne est supprimée, si le total est plus grand que ce nombre.</p>
    <p>Notez que cette fonctionnalité fonctionne uniquement si vous avez l’option Ajouter le titre en tant que tag activée.</p>
    <p>De plus, l’option pour supprimer les périodiques plus anciens qu’un certain nombre de jours entraînera également la suppression des sorties, il convient donc de le mettre à zéro si vous souhaitez utiliser uniquement ce paramètre.</p>

en:  issues
fr:  numéros

en: all issues
fr: tous les numéros

en: &Keep at most:
fr: &Conserver au plus :

en: Delete downloaded &news older than:
fr: Supprimer les actualités plus a&nciennes que :

en: <p>Delete downloaded news older than the specified number of days. Set to zero to disable.
    <p>You can also control the maximum number of issues of a specific periodical that are kept by clicking the Advanced tab for that periodical above.
fr: <p>Supprimer les actualités téléchargées plus anciennes que le nombre de jours spécifiés. Indiquer 0 pour désactiver.
    <p>Vous pouvez aussi contrôler spécifiquement le nombre maximum de numéros d’un périodique à conserver en cliquant sur l’onglet Avancé ci-dessus une fois ce périodique sélectionné.

en: never delete
fr: ne jamais supprimer

en: Download &all scheduled
fr: Télécharger &toutes les planifications

en: Download all scheduled news sources at once
fr: Télécharger toutes les sources d'actualités planifiées en même temps

en: &Download now
fr: &Télécharger maintenant

en: Need username and password
fr: Nécessite un nom d’utilisateur et un mot de passe

en: You must provide a username and/or password to use this news source.
fr: Vous devez fournir un nom d’utilisateur et un mode passe pour utiliser cette source d'actualités.

en: Account
fr: Compte

en: (optional)
fr: (optionnel)

en: (required)
fr: (obligatoire)

en: Created by:
fr: Créé par :

en: Download %s now
fr: Télécharger %s maintenant

en: Last downloaded: never
fr: Dernier téléchargement : jamais

en: never
fr: jamais

en: %(days)d days, %(hours)d hours and %(mins)d minutes ago
fr: il y a %(days)d jours, %(hours)d heures et %(mins)d minutes

en: Last downloaded:
fr: Téléchargé pour la dernière fois :

en: Default if unspecified: {}
fr: Valeur par défaut si non spécifiée : {}

en: Cannot download news as no internet connection is active
fr: Impossible de télécharger les actualités car aucune connexion internet active

en: No internet connection
fr: Aucune connexion internet

en: Schedule news download
fr: Planifier le téléchargement des actualités

en: Add or edit a custom news source
fr: Ajouter ou modifier une source personnalisée d'actualités

en: Download all scheduled news sources
fr: Télécharger toutes les sources d’actualités planifiées

en: Redownload...
fr: Retélécharger…

en: Clear this list
fr: Effacer cette liste

en: No recently downloaded news
fr: Aucune actualités récemment téléchargée

en: equal to
fr: égal à

en: before
fr: avant

en: after
fr: après

en: before or equal to
fr: avant ou égal à

en: after or equal to
fr: après ou égal à

en: is set
fr: est défini

en: is unset
fr: n'est pas défini

en: <p>You can also perform other kinds of advanced searches, for example checking for books that have no covers, combining multiple search expression using Boolean operators and so on. See <a href="%s">The search interface</a> for more information.
fr: <p>Vous pouvez aussi effectuer d'autres sortes de recherches avancées, par exemple vérifier les livres qui n'ont pas de couverture, combiner plusieurs expressions de recherches avec des opérateurs booléens et plus encore. Voir <a href="%s">L'interface de recherche</a> pour plus d'information.

en: What &kind of match to use:
fr: Quel &type de correspondance utiliser :

en: Contains: the word or phrase matches anywhere in the metadata field
fr: Contient : le mot ou la phrase est contenu n’importe où dans le champ de métadonnée

en: Equals: the word or phrase must match the entire metadata field
fr: Egal : le mot ou la phrase doit correspondre exactement au champ de métadonnée

en: Regular expression: the expression must match anywhere in the metadata field
fr: Expression rationnelle : l’expression peut se trouver n’importe où dans le champ de métadonnée

en: Character variant: 'contains' with accents ignored and punctuation significant
fr: Variante de caractère : 'contains' avec les accents ignorés et la ponctuation significative

en: A&dvanced search
fr: Re&cherche avancée

en: Find entries that have...
fr: Trouver les entrées qui ont…

en: But don't show entries that have...
fr: Mais ne montre pas les entrées qui ont…

en: A&ll these words:
fr: &Tous ces mots :

en: &This exact phrase:
fr: Cette &phrase exacte :

en: O&ne or more of these words:
fr: &Un ou plus de ces mots :

en: Any of these &unwanted words:
fr: Mots non so&uhaités :

en: Titl&e/author/series...
fr: Titr&e/auteur/série…

en: The title to search for
fr: Le titre à rechercher

en: The author to search for
fr: L'auteur à rechercher

en: &Author:
fr: &Auteur :

en: The series to search for
fr: La série à rechercher

en: The tags to search for
fr: Les étiquettes à rechercher

en: &Date search
fr: Recherche par &date

en: &Search the
fr: &Rechercher dans la colonne

en: date column for books whose &date is
fr: les livres dont la &date est

en: &year
fr: &année

en: mo&nth
fr: mo&is

en: &day
fr: &jour

en: months
fr: mois

en: weeks
fr: semaines

en: years
fr: années

en: ago
fr: dans le passé

en: This month
fr: Ce mois

en: Yesterday
fr: Hier

en: &Template search
fr: Recherche de mo&dèles

en: The value to search for
fr: La valeur à rechercher

en: You can use the search specifications described in the calibre documentation. For example, with Number comparisons you can use the relational operators like '>=' etc. With Text comparisons you can use contains (T), exact (=T), or regular expression matches (~T), where T is your text. With Date you can use 'today', 'yesterday', etc. When checking for Set use 'true' or 'yes'. When checking for Not set use 'false' or 'no'
fr: Vous pouvez utiliser les spécifications de recherche décrites dans la documentation de calibre. Par exemple, pour les comparaisons de nombres, vous pouvez utiliser les opérateurs relationnels tels que '>=', etc. Pour les comparaisons de texte, vous pouvez utiliser des correspondances de type "contient" (T), "exact" (=T) ou "expression régulière" (~T) quand T est un texte. Avec les comparaisons de dates, vous pouvez utiliser 'today', 'yesterday', etc. Lors de la vérification de Set utiliser 'true' or 'yes'. Lors de la vérification de Not set utiliser 'false' or 'no'

en: Template &value:
fr: &Valeur modèle :

en: Set/Not set
fr: Paramétré/Non paramétré

en: How the template result will be compared to the value
fr: Comment le résultat du modèle sera comparé à la valeur

en: C&omparison type:
fr: Type de c&omparaison :

en: The template that generates the value
fr: Le modèle qui génère la valeur

en: Right click to open a template editor. <br>Technical note: the set of book ids already matched by previous search terms in the search expression is passed to the template in the global variables dictionary with the key "{0}". You can use the set to limit any work the template does to the set of books already matched, possibly improving performance.
fr: Cliquer avec le bouton droit de la souris pour ouvrir un éditeur de modèles.<br>Note technique : l'ensemble des identifiants de livres déjà trouvés par les termes de recherche précédents dans l'expression de recherche est transmis au modèle dans le dictionnaire des variables globales avec la clé "{0}". Vous pouvez utiliser cet ensemble pour limiter le travail du modèle à l'ensemble des livres déjà recherchés, ce qui peut améliorer les performances.

en: Open template editor
fr: Ouvrir éditeur de modèle

en: &Copy the current search into the boxes
fr: &Copier la recherche actuelle dans les cases

en: Use this button to retrieve and edit the current search
fr: Utiliser ce bouton pour récupérer et modifier la recherche en cours

en: Advanced search
fr: Recherche avancée

en: There is only one book with a cover
fr: Il n'y a qu'un seul livre avec une couverture

en: There are {} books with a cover
fr: Il y a {} livres avec une couverture

en: There is one book with the {} format
fr: Il y a un livre au format {}

en: There are {count} books with the {fmt} format
fr: Il y a {count} livres au format {fmt}

en: Choose formats
fr: Sélectionner les formats

en: &Edit
fr: &Éditer

en: Edit this note
fr: Éditer cette note

en: Find &books
fr: Trouver des &livres

en: Search the calibre library for books by: {}
fr: Rechercher dans la bibliothèque calibre pour des livres par : {}

en: Search the calibre library for books with: {}
fr: Rechercher dans la bibliothèque calibre pour des livres avec : {}

en: Copy &URL
fr: Copier l'&URL

en: Copy a calibre:// URL to the clipboard that can be used to link to this note from other programs
fr: Copiez une URL calibre:// dans le presse-papiers qui peut être utilisée pour créer un lien vers cette note à partir d'autres programmes

en: Use a password if calibre is running on a network that is not secure. For example, if you run calibre on a laptop, use that laptop in an airport, and want to connect your smart device to calibre, you should use a password.
fr: Utilisez un mot de passe si calibre est lancé sur un réseau non-sécurisé. Par exemple, si vous lancez calibre sur un ordinateur portable, que vous êtes dans un aéroport, et que vous voulez connecter votre périphérique à calibre, il est recommandé d'utiliser un mot de passe.

en: Check this box if you want calibre to automatically start the smart device interface when calibre starts. You should not do this if you are using a network that is not secure and you are not setting a password.
fr: Cochez cette case si vous souhaitez que calibre se connecte automatiquement à votre périphérique au démarrage. A éviter si vous utilisez un réseau non sécurisé et que vous n'avez pas de mot de passe.

en: Check this box if you want calibre to use a fixed network port. Normally you will not need to do this. However, if your device consistently fails to connect to calibre, try checking this box and entering a number.
fr: Cochez cette case si vous souhaitez que calibre utilise un numéro de port réseau fixe. Normalement vous n'avez pas besoin de faire cela. Cependant, si votre périphérique échoue continuellement à se connecter à calibre, essayez de cocher cette case et d'entrer un nombre.

en: Try 9090. If calibre says that it fails to connect to the port, try another number. You can use any number between 8,000 and 65,535.
fr: Essayez 9090. Si calibre indique qu'il échoue à se connecter à ce port, essayez un autre numéro. Vous pouvez utiliser n'importe quel nombre compris entre 8000 et 65535.

en: These are the IP addresses for this computer. If you decide to have your device connect to calibre using a fixed IP address, one of these addresses should be the one you use. It is unlikely but possible that the correct IP address is not listed here, in which case you will need to go to your computer's control panel to get a complete list of your computer's network interfaces and IP addresses.
fr: Ce sont les adresses IP pour cet ordinateur. Si vous décidez de connecter votre périphérique à calibre en utilisant une adresse IP fixe, une de ces adresses doit être celle que vous utilisez. Il est improbable mais possible que l'adresse IP correcte ne soit pas listée ici, dans ce cas vous devrez aller sur le panneau de contrôle de votre ordinateur pour obtenir une liste complète des interfaces réseau de votre ordinateur et des adresses IP associées.

en: Invalid port number
fr: Numéro de port invalide

en: You must provide a port number.
fr: Vous devez fournir un numéro de port.

en: The port must be a number between 8000 and 65535.
fr: Le port doit être un nombre compris entre 8000 et 65535

en: Problem starting the wireless device
fr: Problème lors du démarrage du périphérique sans fil

en: The wireless device driver had problems starting. It said "%s"
fr: Le pilote du périphérique sans fil a eu des problèmes de démarrage. Message: "%s"

en: Smart device control
fr: Contrôle de Smart device

en: <p>Start wireless device connections.
           <p>You may see some messages from your computer's firewall or anti-virus manager asking you if it is OK for calibre to connect to the network. <b>Please answer yes</b>. If you do not, wireless connections will not work.
fr: <p>Démarrez les connexions des périphériques sans fil.
    Il se peut que vous voyiez apparaître des messages du pare-feu ou du gestionnaire antivirus de votre ordinateur vous demandant si calibre peut se connecter au réseau. <b>Répondez par l'affirmative</b>. Si vous ne le faites pas, les connexions sans fil ne fonctionneront pas.

en: calibre IP addresses:
fr: Adresses IP calibre :

en: Possible IP addresses:
fr: Adresses IP possibles :

en: Optional &password:
fr: Mot de passe optionnel :

en: Optional password for security
fr: Mot de passe optionnel pour la sécurité

en: Optional &fixed port:
fr: Port fixe optionnel :

en: Optional port number
fr: Numéro de port optionnel

en: &Use a fixed port
fr: &Utiliser un port fixe

en: &Automatically allow connections at calibre startup
fr: &Autoriser automatiquement les connexions au démarrage de calibre

en: Lookup name: {}
fr: Nom de la recherche : {}

en: (Not in library)
fr: (Pas dans la bibliothèque)

en: (Hidden in Tag browser)
fr: (Masqué dans le Navigateur d'étiquettes)

en: (Hidden by Virtual library)
fr: (Masqué par la Bibliothèque virtuelle)

en: You must select items to apply
fr: Vous devez sélectionner les éléments à appliquer

en: You must select items to unapply
fr: Vous devez sélectionner les éléments à ne pas appliquer

en: That name contains leading or trailing periods, multiple periods in a row or spaces before or after periods.
fr: Le nom contient des points avant ou après, plusieurs points à la suite ou des espaces avant ou après les points.

en: Name already used
fr: Nom déjà utilisé

en: The user category name is already used, perhaps with different case.
fr: Cette nom de catégorie utilisateur est déjà utilisé, peut être avec une casse différente.

en: Existing category: {existing}
    New category name: {new}
fr: Catégorie existante : {existing}
    Nouveau nom de catégorie : {new}

en: The hierarchical prefix of the new category is already used, perhaps with different case.
fr: Ce préfixe hiérarchique pour de la catégorie utilisateur est déjà utilisé, peut être avec une casse différente.

en: Existing prefix: {prefix}
    New category name: {new}
fr: Préfix existante : {prefix}
    Nouveau nom : {new}

en: Existing category: {existing}
    New category: {new}
fr: Catégorie existante  : {existing}
    Nouvelle catégorie : {new}

en: The current User category will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
fr: La catégorie Utilisateur affichée sera effacée de <b> manière permanente</b>. Êtes-vous certain de vouloir continuer ?

en: User categories editor
fr: Éditeur de catégories définies par l’utilisateur

en: &User category name:
fr: Nom de la catégorie &utilisateur :

en: Select a category to edit
fr: Sélectionner une catégorie à modifier

en: Copy the category name to the clipboard
fr: Copier le nom de la catégorie dans le presse-papier

en: &Category filter:
fr: Filtrer par &catégorie :

en: Select the content kind of the new category
fr: Sélectionner le type de contenu de la nouvelle catégorie

en: Item &filter:
fr: &Filtre d'élément :

en: Enter text to filter the available items. Case and accents are ignored.
fr: Entrez le texte pour filtrer les éléments disponibles. Les majuscules et les accents sont ignorés.

en: Delete the current User category
fr: Supprimer la catégorie Utilisateur affichée

en: Enter a category name, then use the Add button or the Rename button
fr: Entrer un nom de catégorie, puis utiliser le bouton Ajouter ou le bouton Renommer

en: Add a new category
fr: Ajouter une nouvelle catégorie

en: Rename the current category to what is in the box
fr: Renommer la catégorie actuelle avec le contenu de la boîte

en: <p>Only show items that are visible in current Virtual
                library. Applied items not shown in the Virtual library will be
                marked "Hidden by Virtual library".</p>
fr: <p>Affiche uniquement les éléments qui sont visibles dans la bibliothèque virtuelle 
    utilisée. Les éléments appliqués qui ne sont pas visibles dans la bibliothèque virtuelle seront
    marqués "Cachés par la bibliothèque virtuelle".</p>

en: &Only show items visible in current Virtual library
fr: Afficher uniquement les éléments visibles dans la Bibli&othèque virtuelle utilisée

en: <p>Don't show items that are hidden in the Tag browser.
              Applied items not shown in the Tag browser will be marked
              "Hidden in Tag browser".</p>
fr: <p>Ne pas montrer les éléments qui sont cachés dans le Navigateur d'étiquettes.
    Les éléments appliqués qui ne sont pas affichés dans le Navigateur d'étiquettes sont marqués comme étant
    "Masqué dans le Navigateur d'étiquettes".</p>

en: &Don't show items hidden in the Tag browser
fr: Ne pas afficher les éléments masqués &dans le Navigateur d'étiquettes

en: &Available items
fr: Éléments &disponibles

en: Apply items to current category
fr: Appliquer les éléments à la catégorie affichée

en: Applied &items
fr: Éléments ut&ilisés

en: Unapply (remove) selected items from current category
fr: Annuler (supprimer) les éléments sélectionnés depuis la catégorie affichée

en: If the item you want is not in the available list, you can add it here. Accepts an ampersand-separated list of items. The items will be applied to the book.
fr: Si l'élément que vous désirez n’est pas disponible dans la liste, vous pouvez l’ajouter ici. Accepte une liste d’étiquettes séparées par des virgules. Les éléments seront appliqués au livre.

en: If the item you want is not in the available list, you can add it here. Accepts a comma-separated list of items. The items will be applied to the book.
fr: Si l'élément que vous désirez n’est pas disponible dans la liste, vous pouvez l’ajouter ici. Accepte une liste d’étiquettes séparées par des virgules. Les éléments seront appliqués au livre.

en: No tags selected
fr: Aucune étiquette n'est sélectionnée

en: You must select at least one tag from the list of Available tags.
fr: Vous devez sélectionner au moins une étiquette dans la liste des Etiquettes disponibles.

en: Deleting tags is done immediately and there is no undo.
fr: La suppression des étiquettes se fait immédiatement et il n'y a pas d'annulation.

en: Are your sure?
fr: Êtes-vous sûr(e) ?

en: The following tags are used by one or more books. Are you certain you want to delete them?
fr: Les étiquettes suivantes sont utilisées par un livre ou plus. Êtes-vous certain de vouloir les supprimer ?

en: Manage items
fr: Gérer les éléments

en: &Apply item:
fr: &Appliquer l'élement :

en: Apply item(s) to the current book
fr: Appliquer le(s) élément(s) au livre en cours

en: Filter the available items
fr: Filtrer les éléments disponibles

en: Delete the selected items from database. This will unapply the items from all books and then remove them from the database.
fr: Supprimer les éléments sélectionnés de la base de données. Cela les désactivera pour tous les livres et les supprimera ensuite de la base de données.

en: Ava&ilable items
fr: Éléments d&isponibles

en: Apply item to current book
fr: Appliquer l'élément au livre en cours

en: Unapply (remove) the item from current book
fr: Désappliquer (retirer) l'élément du livre en cours

en: Filter the applied items
fr: Filtrer les éléments appliqués

en: Create note
fr: Créer une note

en: Edit note
fr: Éditer note

en: Delete note
fr: Supprimer note

en: Manage {}
fr: Gérer {}

en: Delete link
fr: Supprimer le lien

en: Search for {}
fr: Rechercher {}

en: Filter by {}
fr: Filtrer par {}

en: Search the library for {0}
fr: Rechercher {0} dans la bibliothèque

en: Name of the item
fr: Nom de l'élément

en: Count of books with this item
fr: Nombre de livres avec cet élément

en: Value of the item before it was edited
fr: Valeur de l'élément avant qu'il ne soit modifié

en: The link (URL) associated with this item
fr: Le lien (URL) associé à cet élément

en: Whether the item has a note. The icon changes if the note was created or edited
fr: Indique si cet élément à une note. L'icône change si la note a été créée ou modifiée

en: This is not one of this column's permitted values ({0})
fr: Ce n'est pas une des valeurs autorisées de cette colonne ({0})

en: no links available
fr: Aucun liens disponible

en: Editing...
fr: Traitement en cours...

en: Item is not a permitted value
fr: L'élément n'est pas une valeur autorisée

en: This column has a fixed set of permitted values. The entered text must be one of ({0}).
fr: Cette colonne comporte un ensemble fixe de valeurs autorisées. Le texte saisi doit être l'un de ceux-ci ({0}).

en: Do you really want to undo all your changes on selected rows?
fr: Voulez-vous vraiment annuler toutes vos modifications sur les lignes sélectionnées ?

en: Selection contains deleted items
fr: La sélection contient des éléments supprimés

en: The selection contains deleted items. You must undelete them before editing.
fr: La sélection contient des éléments supprimés. Vous devez les supprimer avant de procéder à l'édition.

en: Undelete items?
fr: Récupérer les éléments ?

en: Items must be undeleted to continue. Do you want to do this?
fr: Des éléments doivent être récupérés pour continuer. Voulez-vous faire cela ?

en: Are you sure you want to delete the selected links? There is no undo.
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer les liens sélectionnés ? Il n'y a pas d'annulation.

en: Search for an item in the first column using the text in this box. The search ignores case.
fr: Rechercher des éléments dans la première colonne avec du texte de cette zone. La recherche ignore la casse.

en: Search for items that contain the search text
fr: Chercher les éléments qui contiennent le texte recherché

en: Search for items that do not contain the search text
fr: Chercher les éléments qui ne contiennent pas le texte recherché

en: &Filter by:
fr: &Filtrer par :

en: Filter items in the first column using the text in this box. The search ignores case.
fr: Filtrer des éléments dans la première colonne avec du texte de cette zone. La recherche ignore la casse.

en: Show all items that contain the filter text
fr: Afficher tous les éléments qui contiennent le texte du filtre

en: F&ilter
fr: F&iltrer

en: Show all items that do not contain the filter text
fr: Afficher tous les éléments qui ne contiennent pas le texte du filtre

en: Show &all items
fr: Afficher &toutes les éléments

en: <p>Show items only if they appear in the
                 current Virtual library. Edits already done may be hidden but will
                 not be forgotten.
                 </p><p>
                 Note that this box affects only what is displayed. Changes
                 will affect all books in your library even if this box
                 is checked.</p>
fr: <p>Afficher les éléments uniquement s'ils figurent dans la Bibliothèque virtuelle active. Les modifications déjà effectuées peuvent être cachées mais mais ne seront pas oubliées.</p>
    <p>Notez que cette case n'affecte que ce qui est affiché. Les changements  affecteront tous les livres de votre bibliothèque même si cette case est cochée.</p>

en: Only show items in the current &Virtual library
fr: Afficher uniquement les éléments dans la Bibliothèque &virtuelle  en cours

en: <p>Show items only if they appear in the
                 currently selected books. Edits already done may be hidden but will
                 not be forgotten.
                 </p><p>
                 Note that this box affects only what is displayed. Changes
                 will affect all books in your library even if this box
                 is checked.</p>
fr: <p>Afficher les éléments uniquement s'ils apparaissent dans les livres actuellement sélectionnés. Les modifications déjà effectuées peuvent être masquées mais ne seront pas être oublié.</p>
    <p>Notez que cette case affecte uniquement ce qui est affiché. Les modifications affecteront tous les livres de votre bibliothèque même si cette case est coché.</p>

en: O&nly show items in the currently selected books
fr: Afficher &que les éléments des livres actuellement sélectionnés

en: <p>Delete selected items from the database.
                    This will unapply the items from all books and then remove them
                    from the database. This button's shortcut is Ctrl+D</p>
fr: <p>Supprimer les éléments sélectionnés de la base de données. Cela les désactivera pour tous les livres et les supprimera ensuite de la base de données. Le raccourci de ce bouton est Ctrl+D</p>

en: <p>Edit the currently selected cell. If a tag is edited then it is renamed
                    in every book where it is used. Double-clicking and pressing the edit
                    key also work. This button's shortcut is Ctrl+E</p>
fr: <p>Modifiez la cellule actuellement sélectionnée. Si un auteur est édité, il est renommé dans chaque livre où il est utilisé. Double-cliquer ou appuyez sur la touche d'édition fonctionne également. Le raccourci de ce bouton est Ctrl+E</p>

en: <p>Undo all deletes or edits on the selected lines.
                    This button's shortcut is Ctrl+U</p>
fr: <p>Annulez toutes les suppressions ou modifications sur les lignes sélectionnées. Le raccourci de ce bouton est Ctrl+U</p>

en: Template function documentation
fr: Documentation des fonction modèle

en: Show documentation as original &English
fr: Montrer la documentation originale en &Anglais

en: &Back
fr: &Précédent

en: Displays the previously viewed function
fr: Affiche la fonction précédemment visualisée

en: Show &all functions
fr: Afficher &tous les fonctions

en: Shows a list of all built-in functions in alphabetic order
fr: Affiche une liste de toutes les fonctions intégrées dans l'ordre alphabétique

en: Go back
fr: Reculer

en: No function to go back to
fr: Pas de fonction pour revenir en arrière

en: No documentation provided
fr: Pas de documentation fournie

en: {title} (only one template dialog allowed)
fr: {title} (un seul dialogue de modèle est autorisé)

en: {title} dialog number {number} (multiple template dialogs allowed)
fr: {title} numéro de dialogue {number} (plusieurs modèles de dialogue sont autorisés)

en: Template language tutorial
fr: Didacticiel sur le language de modèles

en: Template function reference
fr: Référence des modèles de fonctions

en: Template value
fr: Valeur modèle

en: No title provided
fr: Aucun titre fourni

en: Open Edit metadata on this book
fr: Ouvrir Editer les métadonnées pour ce livre

en: *** Waiting for the 'Go' button to be pressed
fr: *** En attente de l'appui sur le bouton "Allez"

en: Copy stored template source to editor
fr: Copier la source du modèle stocké dans l'éditeur

en: Discard existing text?
fr: Abandonner le texte existante ?

en: The editor contains text. Do you want to overwrite that text?
fr: L'éditeur contient du texte. Voulez-vous écraser ce texte ?

en: Disable word wrap
fr: Désactiver le retour à la ligne

en: Enable word wrap
fr: Activer le retour à la ligne

en: Add Python template definition text
fr: Ajouter le texte de définition du modèle Python

en: Load template from the Template tester
fr: Chargement du modèle à partir du Testeur de modèles

en: Load template from file
fr: Charger un modèle à partir d’un fichier

en: Save template to file
fr: Enregistrer le modèle dans un fichier

en: No Template tester text is available
fr: Aucun texte du Testeur de modèle n'est disponible

en: Template file
fr: Fichier modèle

en: Select icon
fr: Sélectionner l'icône

en: EXCEPTION:
fr: EXCEPTION :

en: Built-in template function
fr: Fonction de modèle intégrée

en: Built-in function
fr: Fonction intégrée

en: User defined Python template function
fr: Fonctions des modèles Python définis par l'utilisateur

en: User function
fr: Fonction utilisateur

en: Stored template
fr: Modèle stocké

en: Stored user defined Python template
fr: Modèle Python stocké défini par l'utilisateur

en: Stored user defined GPM template
fr: Modèle MGP stocké défini par l'utilisateur

en: Discard changes?
fr: Abandonner les changements ?

en: Do you really want to close this dialog, discarding any changes?
fr: Voulez-vous vraiment fermer cette boîte de dialogue, en abandonnant toutes les modifications ?

en: No template provided
fr: Aucun modèle fourni

en: The template box cannot be empty
fr: La boîte modèle ne peut pas être vide

en: No column chosen
fr: Aucune colonne sélectionnée

en: You must specify a column to be colored
fr: Vous devez spécifier une colonne devant être colorée

en: You must specify the column where the icons are applied
fr: Vous devez spécifier la colonne dans laquelle les icônes sont appliquées

en: &Continue
fr: &Continuer

en: Continue running the template
fr: Continuer à exécuter le modèle

en: Stop running the template
fr: Arrêter l'exécution du modèle

en: Break: line {0}, book {1}
fr: Arrêt : ligne {0}, livre {1}

en: A variable in the template
fr: Une variable dans le modèle

en: The value of the variable
fr: La valeur de la variable

en: The name of the template language operation
fr: Le nom de l'opération de langage du modèle

en: A General Program Mode Template
fr: Un Modèle de Mode de Programme Général

en: Set the color of the column:
fr: Définir la couleur pour la colonne :

en: Copy a color name to the clipboard:
fr: Copier un nom de couleur dans le presse-papier :

en: Copy the selected color name to the clipboard
fr: Copier le nom de la couleur sélectionnée dans le presse-papier

en: Kind:
fr: Genre :

en: Apply the icon to column:
fr: Appliquer l'icône à la colonne:

en: Copy an icon file name to the clipboard:
fr: Copier le nom du fichier de l'icône dans le presse-papier:

en: <p>The template must return the name of the icon file
                    to display. If you wish to display multiple icons, separate the
                    individual icon file names with a ':' (colon). They will all be
                    displayed in the column</p>
fr: <p>Le modèle doit renvoyer le nom du fichier d'icône
    à afficher. Si vous souhaitez afficher plusieurs icônes, séparez les
    noms de fichiers d'icônes individuels avec un ':' (deux points). Ils seront tous
    affichés dans la colonne</p>

en: Copy the selected icon file name to the clipboard
fr: Copiez le nom de fichier sélectionné de l'icône  dans le presse-papiers :

en: Add icon
fr: Ajoutez l'icône

en: Add an icon file to the set of choices
fr: Ajoutez un fichier d'icône à l'ensemble de choix

en: Template &name:
fr: &Nom du modèle :

en: The name of the callable template
fr: Le nom du modèle à appeler

en: T&emplate:
fr: Modèl&e :

en: The text of the template program goes into the box below
fr: Le texte du programme modèle est placé dans la case ci-dessous

en: R&un as you type
fr: E&xécuter pendant la saisie

en: <p>If checked then the template will be run (tested) after every
    keystroke. If unchecked then the template will be run when the "Go" button is pushed.</p>
fr: <p>Si cette case est cochée, le modèle sera exécuté (testé) après chaque frappe de touche. Si cette case n'est pas cochée, le modèle sera exécuté lorsque vous cliquerez sur le bouton « Allez ».</p>

en: &Go
fr: &Aller

en: If 'Run as you type' is not checked then click this button to run your template
fr: Si « Exécuter pendant la saisie » n'est pas coché, cliquez sur ce bouton pour exécuter votre modèle.

en: Enable &breakpoints
fr: Activer les &points d'arrêt

en: <p>If checked, the template evaluator will stop when it
    evaluates an expression on a double-clicked line number, opening a dialog showing
    you the value as well as all the local variables</p>
fr: <p>Si cette case est cochée, l'évaluateur de modèle s'arrêtera lorsqu'il
     évaluera une expression sur un numéro de ligne double-cliqué, ouvrant une boîte de dialogue affichant
     la valeur ainsi que toutes les variables locales.</p>

en: &Line:
fr: &Ligne :

en: Line number to toggle
fr: Numéro de la ligne vers où basculer

en: &Toggle
fr: &Basculer

en: Toggle the breakpoint on the line number in the box
fr: Basculer le point d'arrêt sur le numéro de ligne dans la case

en: &Remove all
fr: Supp&rimer tout

en: Remove all breakpoints
fr: Supprimer tous les points d'arrêt

en: &Set all
fr: &Définir tout

en: Set breakpoint on every line
fr: Définir un point d'arrêt sur chaque ligne

en: <p>The text of the template program goes in this box.
                A General Program Mode template must begin with the word "program:".
                A Python template must begin with the word "python:" followed by a
                function definition line. There is a context menu item you can use
                to enter the first lines of a Python template.</p>
fr: <p>Le texte du programme de modèle est placé dans cette case.
    Un modèle en mode programme général doit commencer par le mot "program:".
    Un modèle Python doit commencer par le mot "python:" suivi d'une ligne de définition de fonction.
    Il existe un élément de menu contextuel que vous pouvez utiliser pour saisir les premières lignes d'un modèle Python.</p>

en: D&ocumentation:
fr: D&ocumentation :

en: Documentation for the function being defined or edited
fr: Documentation pour la fonction en cours de définition ou d'édition

en: Template value:
fr: Valeur modèle:

en: The value of the template using the currently selected book(s)
    in the library view
fr: La valeur du modèle utilisant le ou les livres actuellement sélectionnés
    dans la vue bibliothèque

en: Show template result for all selected books
fr: Afficher le résultat du modèle pour tous les livres sélectionnés

en: <p>If checked then the template will be evaluated for all selected
    books. If not checked then the template will be evaluated for the first selected book. Unchecking this
    box is useful if the template uses the selected books to generate a report.</p>
fr: <p>Si cette case n'est pas cochée, le modèle sera évalué seulement pour le premier livre sélectionné. Décocher cette case est utile si le modèle utilise les livres sélectionnés pour générer un rapport.</p>

en: User label
fr: Étiquette utilisateur

en: Font:
fr: Police :

en: Select the font for the Template box
fr: Sélectionner la police pour la case Modèle

en: Size:
fr: Taille :

en: Select the font size for the Template box
fr: Sélectionner la taille de police pour la case Modèle

en: Lo&ad
fr: Ch&arger

en: Load the template from a file
fr: Charger le modèle à partir d'un fichier

en: Save the template in a file
fr: Enregistrer le modèle dans un fichier

en: Template Function Reference
fr: Modèle de Référence de la Fonction

en: Function &name:
fr: &Nom de la fonction :

en: &Function type:
fr: Type de &fonction :

en: Click this button to open the documentation in a separate dialog.
    If no function is selected above then show all functions.
    Selecting a function will show only that function's documentation
fr: Cliquer sur ce bouton pour ouvrir la documentation dans une boîte de dialogue séparée.
    Si aucune fonction n'est sélectionnée ci-dessus, toutes les fonctions seront affichées.
    La sélection d'une fonction n'affichera que la documentation de cette fonction.

en: General &information
fr: &Information générale

en: Click this button to see general help about using template functions
     and how they are documented.
fr: Cliquer sur ce bouton pour obtenir de l'aide générale sur l'utilisation des fonctions de modèle
    et sur la façon dont elles sont documentées.

en: &Code:
fr: &Code :

en: Template function general information
fr: Documentation générale des fonction modèle

en: Remove any template from the box
fr: Supprimer tout modèle de la boîte

en: Set size of selected area
fr: Définir la taille de la zone sélectionnée

en: For example, use 0.75 for kindle devices.
fr: Par exemple, utilisez 0.75 pour les périphériques kindle.

en: &Aspect ratio:
fr: &Proportions :

en: Keep the ratio of width to height fixed
fr: Maintenir le rapport entre la largeur et la hauteur

en: Note that holding down the {} key while dragging the selection handles will resize the selection while preserving its aspect ratio.
fr: Notez que le fait de maintenir la touche {} enfoncée tout en faisant glisser les poignées de sélection permet de redimensionner la sélection tout en préservant son rapport hauteur/largeur.

en: Trim Image
fr: Recadrez l'image

en: Select a region by dragging with your mouse, and then click trim
fr: Sélectionner une région par glissement avec votre souris, et cliquez alors sur recadrer

en: &Trim
fr: &Recadrer

en: Trim image by removing borders outside the selected region
fr: Recadre l'image en retirant les contours se trouvant en dehors de la région sélectionnée

en: &Region
fr: &Région

en: Specify a selection region size using numbers to allow for precise control
fr: Spécifier la taille de la région a sélectionné à l'aide de chiffres pour permettre un contrôle précis

en: Adjust selection by dragging corners
fr: Ajuster la sélection en faisant glisser les coins

en: Size: {0}px Aspect ratio: {1:.3g}
fr: Taille : {0}px Ratio d'aspect : {1:.3g}

en: Size: {0}x{1}px
fr: Taille : {0}x{1}px

en: Download %s
fr: Télécharge %s

en: Downloading <b>%(fname)s</b> from %(url)s
fr: Téléchargement de <b>%(fname)s</b> à partir de %(url)s

en: Failed to download from %(url)r with error: %(err)s
fr: Impossible de télécharger à partir de %(url)r avec l’erreur: %(err)s

en: Downloading book
fr: Téléchargement d'un livre

en: The book {0} will be downloaded and added to your calibre library automatically.
fr: Le livre {0} sera téléchargé et ajouté à votre bibliothèque calibre automatiquement.

en: No file specified to download.
fr: Aucun fichier spécifié à télécharger.

en: {} is not a supported e-book format
fr: {} n'est pas un format de livre numérique pris en charge

en: Downloading %s
fr: Téléchargement de %s

en: Downloading
fr: Téléchargement

en: Failed to download e-book
fr: Le téléchargement du livre numérique a échoué

en: finished
fr: terminé

en: Email %(name)s to %(to)s
fr: Envoyer un courriel %(name)s à %(to)s

en: News:
fr: Actualités :

en: Attached is the %s periodical downloaded by calibre.
fr: Trouvez en pièce jointe le périodique %s téléchargé par calibre.

en: Add a new recipient:
fr: Ajouter un nouveau destinataire :

en: &Address
fr: &Adresse

en: &Subject
fr: &Objet

en: A&lias
fr: &Pseudo

en: The email address of the recipient
fr: Adresse courriel du destinataire

en: The optional alias (simple name) of the recipient
fr: Pseudo (petit nom) optionnel du destinataire

en: Formats to email. The first matching one will be sent (comma separated list)
fr: Formats du courriel. Le premier à convenir sera envoyé (liste séparée par des virgules)

en: The optional subject for email sent to this recipient
fr: Objet optionnel des courriels envoyé à ce destinataire

en: &Add recipient
fr: &Ajouter un destinataire

en: Need address
fr: Adresse obligatoire

en: You must specify an address
fr: Vous devez indiquer une adresse

en: Invalid email address
fr: Adresse e-mail non valide

en: The address {} is invalid
fr: L'adresse {} n'est pas valide

en: Need formats
fr: Formats obligatoires

en: You must specify at least one format to send
fr: Vous devez indiquer au moins un format à envoyer

en: The recipient %s already exists
fr: Le destinataire %s existe déjà

en: No recipients
fr: Pas de destinataires

en: You must select at least one recipient
fr: Vous devez sélectionner au moins un destinataire

en: Auto convert the following books before sending via email?
fr: Convertir automatiquement les livres suivants avant de les envoyer par courriel?

en: This recipient has no valid formats defined
fr: Il n'y a pas de formats valides définis pour le destinataire

en: These books have no suitable input formats for conversion
fr: Ces livres n'ont pas de formats d'entrée reconnus pour une conversion

en: Could not send
fr: Impossible d'envoyer

en: Could not send books to some recipients. Click "Show details" for more information
fr: Impossible d'envoyer les livres aux destinataires. Cliquer sur le bouton "Afficher les détails" pour en savoir davantage.

en: E-book:
fr: Livre numérique :

en: Attached, you will find the e-book
fr: En pièce jointe, vous trouverez le livre numérique

en: by
fr: par

en: in the %s format.
fr: dans le format %s.

en: {series_index} of {series}
fr: {series_index} de {series}

en: About this book:
fr: A propos de ce livre :

en: Sending email to
fr: Envoi d’un courriel à

en: Auto convert the following books to %s before sending via email?
fr: Conversion automatique des livres suivants en %s avant l'envoi du courriel?

en: Could not email the following books as no suitable formats were found:
fr: Impossible d’envoyer par courriel les livres suivants car aucun format convenable n’a été trouvé:

en: Failed to email book
fr: Échec de l’envoi du livre par courriel

en: sent
fr: envoyé

en: Sent news to
fr: Actualités envoyées vers

en: <div style="font-size:10pt;">
    <p>Set a regular expression pattern to use when trying to guess e-book metadata from filenames. </p>
    <p>A <a href="%s">tutorial</a> on using regular expressions is available.</p>
    <p>Use the <b>Test</b> functionality below to test your regular expression on a few sample filenames (remember to include the file extension). The group names for the various metadata entries are documented in tooltips. Note that underscores in filenames are auto-replaced by spaces.</p></div>
fr: <div style="font-size:10pt;">
    <p>Définir un modèle d'expression régulière à utiliser lorsque vous essayez de deviner les métadonnées d'un livre numérique depuis les noms de fichiers.</p>
    <p>Un <a href="%s">tutoriel</a> sur l'usage des d'expressions régulières est disponible.</p>
    <p>Utilisez la fonctionnalité de <b>Test</b> ci-dessous pour tester votre expression régulière à partir d'un échantillons de quelques noms de fichiers  (n'oubliez pas d'inclure l'extension des fichiers). Les noms de groupe pour les différentes entrées de métadonnées sont documentées dans les infobulles. Notez que les tirets bas dans les noms de fichiers sont remplacés automatiquement par des espaces.</p></div>

en: Regular &expression
fr: &Expression régulière

en: File &name:
fr: &Nom du fichier :

en: Title:
fr: Titre :

en: Regular expression (?P&lt;title&gt;)
fr: Expression régulière (?P&lt;title&gt;)

en: No match
fr: Pas de correspondance

en: Authors:
fr: Auteurs :

en: Regular expression (?P<author>)
fr: Expression régulière (?P<author>)

en: Series:
fr: Séries :

en: Regular expression (?P<series>)
fr: Expression régulière (?P<series>)

en: Series index:
fr: Index de séries :

en: Regular expression (?P<series_index>)
fr: Expression régulière (?P<series_index>)

en: ISBN:
fr: ISBN :

en: Regular expression (?P<isbn>)
fr: Expression régulière (?P<isbn>)

en: Publisher:
fr: Éditeur :

en: Regular expression (?P<publisher>)
fr: Expression régulière (?P<publisher>) (Maison d’édition)

en: Published:
fr: Publié le :

en: Regular expression (?P<published>)
fr: Expression régulière (?P<published>) (publié)

en: Comments:
fr: Commentaires :

en: Regular expression (?P<comments>)
fr: Expression régulière (?P<comments>)

en: Select font files
fr: Indiquer les fichiers de polices

en: TrueType/OpenType Fonts
fr: Polices TrueType/OpenType

en: Corrupt font
fr: Police corrompue

en: Failed to load font from the file: {}
fr: Échec du chargement du fichier de police : {}

en: Choose a font family
fr: Choisir une famille de polices

en: Available faces for %s
fr: Faces disponibles pour %s

en: Choose font family
fr: Sélectionner une famille de polices

en: Add &fonts
fr: Ajouter les &polices

en: Choose a font family from the list below:
fr: Sélectionner une famille de polices dans la liste ci-dessous :

en: Find next
fr: Trouver le suivant

en: Find previous
fr: Trouver le précédent

en: Added fonts
fr: Polices ajoutées

en: Added font families: %s
fr: Familles de polices ajoutées : %s

en: Choose &font family
fr: Sélectionner la &famille de polices

en: Clear the font family
fr: Supprimer la famille de polices

en: Re-index
fr: Réindexer

en: Re-index this book. Useful if the book has been changed outside of calibre, and thus not automatically re-indexed.
fr: Réindexer ce livre. Utile si le livre a été modifié en dehors de calibre, et donc non réindexé automatiquement.

en: Un-index
fr: Désindexer

en: This book has been deleted from the library but is still present in the full text search index. Remove it.
fr: Ce livre a été supprimé de la bibliothèque mais est toujours présent dans l'index de recherche texte en intégral. Retirer-le.

en: Select
fr: Sélectionner

en: Scroll to this book in the calibre library book list and select it
fr: Faites défiler jusqu'à ce livre dans la liste des livres de la bibliothèque calibre et le sélectionne

en: Mark
fr: Marquer

en: Mark this book in the calibre library.
    You can search for marked books using the search term: {0}
fr: Marquer ce livre dans la bibliothèque Calibre.
    Vous pouvez rechercher les livres marqués à l'aide du terme de recherche : {0}

en: {series_index} of <i>{series}</i>
fr: <i>{series}</i>, Livre {series_index}

en: Open the book, in the {fmt} format.
    When using the calibre E-book viewer, it will attempt to scroll
    to this search result automatically.
fr: Ouvrer le livre, au format {fmt}.
    Si vous utilisez la visionneuse de livres numériques calibre, elle tentera de faire défiler
    à ce résultat de recherche automatiquement.

en: Unknown book
fr: Livre inconnu

en: Unknown author
fr: Auteur inconnu

en: Search the text of all books in the library
fr: Rechercher le texte de tous les livres dans la bibliothèque

en: Cannot view book as no result is selected
fr: Impossible d'afficher le livre car aucun résultat n'est sélectionné

en: No result selected
fr: Aucun résultats sélectionné

en: WARNING
fr: AVERTISSEMENT

en: The calibre library is on a FAT drive, indexing more than a few hundred books won't work.
fr: La bibliothèque calibre est sur un disque FAT, l'indexation de plus de quelques centaines de livres ne fonctionnera pas.

en: Learn more
fr: En savoir plus

en: Indexing of all books in this library is not yet complete, so search results will not be from all books. Click the <i>Show indexing status</i> button to see details.
fr: L'indexation de tous les livres de cette bibliothèque n'est pas encore terminée, les résultats de la recherche ne seront donc pas ceux de tous les livres. Cliquez sur le bouton Afficher l'état de l'indexation pour voir les détails.

en: Library on a FAT drive
fr: Bibliothèque sur un disque FAT

en: The calibre library {} is on a FAT drive. These drives have a limit on the maximum file size. Therefore indexing of more than a few hundred books will fail. You should move your calibre library to an NTFS or exFAT drive.
fr: La bibliothèque calibre {} se trouve sur un lecteur FAT. Ces lecteurs ont une limite sur la taille maximale des fichiers. Par conséquent, l'indexation de plus de quelques centaines de livres échouera. Vous devriez déplacer votre bibliothèque calibre sur un lecteur NTFS ou exFAT.

en: Indexing is almost complete
fr: L'indexation est presque terminée

en: Indexing is only {} done
fr: L'indexation est réalisée à {}

en: Normally, calibre indexes books slowly, in the background, to avoid overloading your computer. You can instead have calibre speed up indexing. This is useful if you intend to leave your computer running overnight to quickly finish the indexing. Both your computer and calibre will be less responsive while fast indexing is active. Closing this window will automatically reset to slow indexing.
fr: Normalement, Calibre indexe les livres lentement, en arrière-plan, pour éviter de surcharger votre ordinateur. Vous pouvez demander à Calibre d'accélérer l'indexation. C'est utile si vous avez l'intention de laisser votre ordinateur en marche toute la nuit pour terminer rapidement l'indexation. Votre ordinateur et Calibre seront moins réactifs lorsque l'indexation rapide est active. Si vous fermez cette fenêtre, l'indexation lente sera automatiquement rétablie.

en: Indexing speed:
fr: Vitesse d'indexation :

en: &Slow
fr: &Lent

en: &Fast
fr: &Rapide

en: Not all the books in this library have been indexed yet. Searching will yield incomplete results.
fr: Tous les livres de cette bibliothèque n'ont pas encore été indexés. La recherche donnera des résultats incomplets.

en: All book files indexed
fr: Tous les fichiers de livres sont indexés

en: Start &searching
fr: Lancer la &recherche

en: almost 100%
fr: presque 100 %

en: {0} of {1} book files, {2} have been indexed, {3}
fr: {0} des {1} fichiers de livres, {2} ont été indexés, {3}

en: Start &searching even with incomplete indexing
fr: Lancer la &recherche même avec une indexation incomplète

en: &Index books in this library to allow searching their full text
fr: &Indexer les livres de cette bibliothèque pour permettre la recherche de leur texte intégral

en: In order to search the full text of books, the text must first be <i>indexed</i>. Once enabled, indexing is done automatically, in the background, whenever new books are added to this calibre library.
fr: Pour pouvoir effectuer des recherches dans le texte intégral d'un livre, celui-ci doit d'abord être <i>indexé</i>. Une fois activée, l'indexation se fait automatiquement, en arrière-plan, chaque fois que de nouveaux livres sont ajoutés à cette bibliothèque de calibre.

en: Re-index all books in this library
fr: Réindexer tous les livres de cette bibliothèque

en: This will force calibre to re-index all the books in this library, which can take a long time. Are you sure?
fr: Ceci obligera calibre à réindexer tous les livres de cette bibliothèque, ce qui peut prendre beaucoup de temps. Vous êtes sûr ?

en: Scheduled for re-indexing
fr: Planifié pour la réindexation

en: This book has been scheduled for re-indexing, which typically takes a few seconds, if no other books are being re-indexed. Once indexing is complete, you can re-run the search to see updated results.
fr: Ce livre a été planifié pour être réindexé, ce qui prend généralement quelques secondes si aucun autre livre n'est en cours de réindexation. Une fois l'indexation terminée, vous pouvez relancer la recherche pour obtenir des résultats actualisés.

en: This book was not found in the calibre library
fr: Ce livre n'a pas été trouvé dans la bibliothèque calibre

en: This book is not currently visible in the calibre library. If you have a search or Virtual library active, try clearing that. Or click the "Restrict searched books" checkbox in this window to only search currently visible books.
fr: Ce livre n'est pas visible actuellement dans la bibliothèque calibre. Si vous avez une recherche ou une bibliothèque virtuelle active, essayez de la désactiver. Ou cliquez sur la case "Restreindre les livres recherchés" dans cette fenêtre pour ne rechercher que les livres actuellement visibles.

en: Jump to this book in the library
fr: Aller à ce livre dans la bibliothèque

en: Mark this book in the library
fr: Marquer ce livre dans la bibliothèque

en: View this book at this search result
fr: Voir ce livre à ce résultat de recherche

en: View this book
fr: Voir ce livre

en: Expand all
fr: Tout développer

en: Collapse all
fr: Réduire tout

en: Searching...
fr: Recherche en cours…

en: One book | {num} books
fr[0]: Un livre
fr[1]: {num} livres
fr[2]: {num} livres

en: Stop
fr: Arrêter

en: Switch to a compact view of the results
fr: Passer à un affichage condensé des résultats

en: Switch to a detailed view of the results, with covers
fr: Passer à un affichage détaillé des résultats, avec couvertures

en: Enter words to search for
fr: Entrez les mots à rechercher

en: &Restrict searched books
fr: &Restreindre les livres recherchés

en: Restrict search results to only the books currently showing in the main library screen. This means that any Virtual libraries or search results are applied.
fr: Restreindre les résultats de la recherche aux seuls livres actuellement affichés dans l'écran principal de la bibliothèque. Cela signifie que toute bibliothèque virtuelle ou tout résultat de recherche est appliqué.

en: &Match on related words
fr: Correspondance à des &mots apparentés

en: With this option searching for words will also match on any related words (supported in several languages). For example, in the English language: {0} matches {1} and {2} as well
fr: Avec cette option, la recherche de mots portera également sur les mots apparentés (pris en charge dans plusieurs langues). Par exemple, en anglais : {0} correspond à {1} et {2} également

en: Relevance
fr: Pertinence

en: Sort by: {}
fr: Trier par : {}

en: Mark this book in the calibre library [{0}].
    You can search for marked books using the search term: {1}
fr: Marquer ce livre dans la bibliothèque Calibre [{0}].
    Vous pouvez rechercher les livres marqués à l'aide du terme de recherche : {1}

en: This book may have more than one match, only a single match per book is shown.
fr: Ce livre peut avoir plus d'une correspondance, mais une seule correspondance par livre est affichée.

en: Mark all matched books in the library
fr: Marquer tous les livres correspondants dans la bibliothèque

en: Select all matched books in the library
fr: Sélectionner tous les livres correspondants dans la bibliothèque

en: Mark and select all matched books in the library
fr: Marquer et sélectionner tous les livres correspondants dans la bibliothèque

en: Abort the current search?
fr: Abandonner la recherche en cours ?

en: Show &indexing status
fr: Afficher l'état de l'&indexation

en: &Mark all books
fr: &Marquer tous les livres

en: Invalid search query
fr: Requête de recherche invalide

en: The search query: {query} was not understood. See <a href="{fts_url}">here</a> for details on the supported query syntax.
fr: La requête de recherche : {query} n'a pas été comprise. Voir <a href="{fts_url}">ici</a> pour plus de détails sur la syntaxe des requêtes prises en charge.

en: 
    <div class="h">Search for single words</div>
    <p>Simply type the word:</p>
    <div class="bq">awesome<br>calibre</div>
    
    <div class="h">Search for phrases</div>
    <p>Enclose the phrase in quotes:</p>
    <div class="bq">"early run"<br>"song of love"</div>
    
    <div class="h">Boolean searches</div>
    <div class="bq">(calibre AND ebook) NOT gun<br>simple NOT ("high bar" OR hard)</div>
    
    <div class="h">Phrases near each other</div>
    <div class="bq">NEAR("people" "in Asia" "try")<br>NEAR("Kovid" "calibre", 30)</div>
    <p>Here, 30 is the most words allowed between near groups. Defaults to 10 when unspecified.</p>
    
    <div style="margin-top: 1em"><a href="{fts_url}">Complete syntax reference</a></div></div>
fr: 
    <div class="h">Recherche de mots simples</div>
    <p>Simplement taper le mot:</p>
    <div class="bq">superbe<br>calibre</div>
    
    <div class="h">Recherche de phrases</div>
    <p>Entre guillemets :</p>
    <div class="bq">"début du parcours"<br>"chanson d'amour"</div>
    
    <div class="h">Recherche booléenne</div>
    <div class="bq">(calibre AND livre) NOT arme<br>simple NOT ("barre haute" OR dur)</div>
    
    <div class="h">Phrases proches les unes des autres</div>
    <div class="bq">NEAR("peuple" "en Asie" "essayer")<br>NEAR("Kovid" "calibre", 30)</div>
    <p>Ici, 30 est le plus grand nombre de mots autorisés entre les groupes proches. La valeur par défaut est 10 lorsqu'elle n'est pas spécifiée.</p>
    
    <div style="margin-top: 1em"><a href="{fts_url}">Référence syntaxique complète</a></div></div>

en: Remove this action
fr: Supprimer cette action

en: <a href="{}">CSS selector help</a>
fr: <a href="{}">Aide sur le sélecteur CSS</a>

en: Create the rule to transform HTML tags below
fr: Créer la règle pour transformer les balises HTML ci-dessous

en: If the tag
fr: Si la balise

en: Then:
fr: Alors :

en: Add another action
fr: Ajouter une autre action

en: If the tag <b>{match_type}</b> <b>{query}</b>
fr: Si la balise <b>{match_type}</b> <b>{query}</b>

en: You can specify rules to transform HTML here. Click the "Add rule" button below to get started.
fr: Ici, vous pouvez spécifier des règles pour transformer du HTML. Cliquer le bouton "Ajouter une règle" ci-dessous pour commencer.

en: Test HTML transform rules
fr: Tester les règles de transformation du HTML

en: Enter an HTML document below and click the "Test" button
fr: Introduire un document HTML ci-dessous et cliquer sur le bouton "Test".

en: Resulting HTML
fr: HTML obtenu

en: Edit HTML transform rules
fr: Éditer les règles de transformation du HTML

en: Current HTML file
fr: Fichier HTML actuel

en: All HTML files
fr: Tous les fichiers HTML

en: Open HTML files
fr: Ouvrir les fichiers HTML

en: Selected HTML files
fr: Fichiers HTML sélectionnés

en: Create an icon theme
fr: Créer un thème d'icônes

en: Use this theme in calibre
fr: Utiliser ce thème dans calibre

en: Change the current calibre icon theme to this theme
fr: Remplacer le thème actuel d'icônes de calibre par ce thème

en: Theme Metadata
fr: Métadonnées du thème

en: &Version:
fr: &Version :

en: Light and Dark
fr: Clair et Sombre

en: Light only
fr: Clair uniquement

en: Dark only
fr: Sombre uniquement

en: Specify the color palette this icon theme is suited for
fr: Spécifier la palette de couleurs pour laquelle ce thème d'icônes est adapté

en: &Color palette:
fr: &Palette de couleurs :

en: &License:
fr: &Licence :

en: The license for the icons in this theme. Common choices are Creative Commons or Public Domain.
fr: La licence pour les icônes de ce thème. Les choix habituels sont Creative Commons ou Domaine Public.

en: %d icons missing in this theme
fr: Manque %d icônes dans ce thème

en: No missing icons
fr: Pas d'icônes manquantes

en: No title specified
fr: Pas de titre spécifié

en: You must specify a title for this icon theme
fr: Vous devez spécifier un titre pour ce thème d'icônes

en: No author specified
fr: Pas d'auteur spécifié

en: You must specify an author for this icon theme
fr: Vous devez spécifier un auteur pour ce thème d'icônes

en: &Abort
fr: &Abandonner

en: Losslessly optimizing images, please wait...
fr: Optimisation des images sans perte, veuillez patienter...

en: Optimizing images failed, click "Show details" for more information
fr: Échec lors de l'optimisation des images, cliquez sur "Afficher les détails" pour plus d'information.

en: Compression failed
fr: La compression a échoué

en: Optimizing %s
fr: Optimisation de %s

en: Creating theme file
fr: Création du fichier thème

en: Compressing theme file
fr: Compression du fichier thème

en: Choose a folder from which to read the icons
fr: Choisir un dossier à partir duquel les icônes seront lues

en: Choose destination for icon theme
fr: Choisir un emplacement pour le thème d'icônes

en: ZIP files
fr: Fichiers ZIP

en: Right click to visit theme homepage
fr: Clic droit pour visiter la page d'accueil du thème

en:             <p><b><big>{title}</big></b><p>
                <p>by <i>{author}</i> with <b>{number}</b> icons [{size}]</p>
                <p>Version: {version} Number of users: {usage:n}</p>
                <p>{description}</p>
                <p><i>{visit}</i></p>
fr: <p><b><big>{title}</big></b><p>
    <p>par <i>{author}</i> avec <b>{number}</b> icônes [{size}]</p>
    
    <p>Version : {version} Nombre d'utilisateurs : {usage:n}</p>
    <p>{description}</p>
    <p><i>{visit}</i></p>

en: Downloading icons...
fr: Téléchargement des icônes...

en: Downloading icons, please wait...
fr: Téléchargement des icônes, veuillez patienter...

en: Use the calibre default icons
fr: Utiliser les icônes par défaut de calibre

en: Choose an icon theme below. It will be used for both light and dark color themes unless a color specific theme is chosen in one of the other tabs.
fr: Choisir un thème d'icône ci-dessous. Il sera utilisé pour les thèmes de couleur clairs et sombres, à moins qu'un thème de couleur spécifique ne soit choisi dans l'un des autres onglets.

en: Choose an icon theme below. It will be used preferentially for light color themes. If the default is chosen then the theme for "light and dark" will be used.
fr: Choisir un thème d'icône ci-dessous. Il sera utilisé de préférence pour les thèmes de couleur claire. Si vous choisissez la valeur par défaut, le thème "clair et foncé" sera utilisé.

en: Choose an icon theme below. It will be used preferentially for dark color themes. If the default is chosen then the theme for "light and dark" will be used.
fr: Choisir un thème d'icône ci-dessous. Il sera utilisé de préférence pour les thèmes de couleur sombre. Si vous choisissez la valeur par défaut, le thème "clair et foncé" sera utilisé.

en: Number of icons
fr: Nombre d'icônes

en: Popularity
fr: Popularité

en: Choose an icon theme
fr: Choisir un thème d'icônes

en: Restore &default icons
fr: Restaurer les icônes par &défaut

en: For light and dark
fr: Pour le clair et le sombre

en: For light only
fr: Pour le clair seulement

en: For dark only
fr: Pour le sombre seulement

en: Downloading, please wait...
fr: Téléchargement, veuillez patienter...

en: Failed to download list of themes
fr: Échec du téléchargement de la liste des thèmes

en: Failed to download list of themes, click "Show details" for more information
fr: Échec du téléchargement de la liste des thèmes, cliquez sur "Afficher les détails" pour plus d'information

en: Choose from {} available icon themes
fr: Choisir parmi {} thèmes d'icônes disponibles

en: Failed to download icon themes, click "Show details" for more information.
fr: Échec du téléchargement des thèmes d'icônes, cliquez sur "Afficher les détails" pour plus d'information.

en: Zoom &in
fr: Zoom &avant

en: Zoom &out
fr: Zoom a&rrière

en: Reset &zoom
fr: Réinitialiser le &zoom

en: &Rotate
fr: &Rotation

en: &Save as
fr: Enregi&strer sous

en: F&ull screen
fr: P&lein écran

en: &Fit image
fr: A&justez l'image

en: Fit image inside the available space
fr: Ajustez l'image à l'espace disponible

en: Remember &zoom
fr: Se souvenir du &zoom

en: Choose a file to save to
fr: Sélectionner un fichier dans lequel enregistrer

en: See what's new in this calibre release
fr: Voir les nouveautés de cette version de calibre

en: Connected
fr: Connecté

en: created by
fr: créé par

en: %(num)d of %(total)d books
fr: %(num)d de %(total)d livres

en: one book | {} books
fr[0]: un livre
fr[1]: {} livres
fr[2]: {} livres

en: %(num)s, %(sel)d selected | %(num)s, %(sel)d selected
fr[0]: %(num)s, %(sel)d sélectionné
fr[1]: %(num)s, %(sel)d sélectionnés
fr[2]: %(num)s, %(sel)d sélectionnés

en: Cover grid
fr: Grille de couvertures

en: Bookshelf view
fr: Bibliothèque

en: Search bar
fr: Barre de recherche

en: Next Virtual library
fr: Bibliothèque virtuelle suivante

en: Switch to the next Virtual library in the Virtual library tab bar
fr: Basculer vers la Bibliothèque virtuelle suivante dans la barre d'onglet de Bibliothèque virtuelle

en: Previous Virtual library
fr: Bibliothèque virtuelle précédente

en: Switch to the previous Virtual library in the Virtual library tab bar
fr: Basculer vers la Bibliothèque virtuelle précédente dans la barre d'onglet de Bibliothèque virtuelle

en: All books
fr: Tous les livres

en: Search expression for this Virtual library:
fr: Rechercher l'expression pour cette Bibliothèque virtuelle :

en: Sort tabs alphabetically
fr: Trier les onglets alphabétiquement

en: Restore hidden tabs
fr: Afficher les onglets cachés

en: Hide Virtual library tabs
fr: Masquer les onglets des Bibliothèques virtuelles

en: Lock Virtual library tabs
fr: Verrouiller les onglets de la bibliothèque virtuelle

en: Unlock Virtual library tabs
fr: Déverrouiller les onglets de la bibliothèque virtuelle

en: Edit "%s"
fr: Éditer "%s"

en: Delete "%s"
fr: Supprimer "%s"

en: Layout
fr: Mise en page

en: Show and hide various parts of the calibre main window
fr: Afficher et masquer différentes parties de la fenêtre principale calibre

en: No %s format
fr: Pas de format %s

en: The book {0} does not have the {1} format
fr: Le livre {0} n'a pas le format {1}

en: Restore %s
fr: Restaurer %s

en: Job
fr: Tâche

en: Progress
fr: Progression

en: Running time
fr: Temps d’exécution

en: Start time
fr: Heure de début

en: There is a running job: | There are {} running jobs:
fr[0]: Il y a une tâche en exécution :
fr[1]: Il y a {} tâches en exécution :
fr[2]: Il y a {} tâches en exécution :

en: Unknown job
fr: Tâche inconnue

en: There is a waiting job | There are {} waiting jobs
fr[0]: Il y a une tâche en attente
fr[1]: Il y a {} tâches en attente
fr[2]: Il y a {} tâches en attente

en: Cannot kill job
fr: Impossible d’annuler la tâche en cours

en: Cannot kill jobs that communicate with the device
fr: Impossible d'annuler les tâches lorsqu’elles communiquent avec le périphérique

en: Job has already run
fr: La tâche a déjà démarré

en: This job cannot be stopped
fr: Cette tâche ne peut pas être stoppée

en: Some of the jobs cannot be stopped. Click "Show details" to see the list of unstoppable jobs.
fr: Certaines tâches ne peuvent pas être annulées. Cliquez sur "Afficher les détails" pour voir la liste de tâches ne pouvant pas être annulées.

en: Unavailable
fr: Indisponible

en: Click to see list of jobs
fr: Cliquer pour afficher la liste des tâches

en: Show/hide the Jobs List
fr: Afficher/masquer la Liste des Tâches

en: Click to see list of jobs [{}]
fr: Cliquer pour afficher la liste des tâches [{}]

en: Jobs:
fr: Tâches :

en: No running jobs
fr: Pas de tâches en cours

en: One running job
fr: Une tâche en cours

en: %d running jobs
fr: %d tâches en cours

en:  - Jobs
fr:  - Tâches

en: Search for a job by name
fr: Chercher une tâche par son nom

en: No job
fr: Pas de tâche

en: No job selected
fr: Pas de tâche sélectionnée

en: Do you really want to stop the selected job? | Do you really want to stop all the selected jobs?
fr[0]: Voulez-vous vraiment arrêter la tâche sélectionnée ?
fr[1]: Voulez-vous vraiment arrêter les tâches sélectionnées ?
fr[2]: Voulez-vous vraiment arrêter les tâches sélectionnées ?

en: Do you really want to stop all non-device jobs?
fr: Voulez-vous réellement arrêter toutes les tâches qui ne sont pas liées au périphérique connecté ?

[ctx: keyboard shortcuts]
en: Miscellaneous
fr: Divers

en: &Custom
fr: &Personnaliser

en: &Alternate shortcut:
fr: Raccourci &alternatif :

en: &Shortcut:
fr: &Raccourci clavier :

en: Done
fr: Terminé

en: &Default: %(deflt)s [Currently not conflicting: %(curr)s]
fr: Par &défaut : %(deflt)s [Actuellement pas en conflit avec : %(curr)s]

en: Press a key...
fr: Appuyer sur une touche…

en: Already assigned
fr: Déjà assigné

en: already assigned to
fr: déjà assigné à

en: <b>This shortcut no longer exists</b>
fr: <b>Ce raccourci n’existe plus</b>

en: Double click on any entry to change the keyboard shortcuts associated with it
fr: Double cliquer sur une entrée pour changer le raccourci clavier associé à celle-ci

en: Search for a shortcut by name or key combination
fr: Rechercher un raccourci par nom ou combinaison de touches

en: No matches
fr: Pas de résultats

en: Could not find any shortcuts matching <i>{}</i>
fr: Impossible de trouver un raccourci correspondant à <i>{}</i>

en: Eject this device
fr: Éjecter ce périphérique

en: Configure this device
fr: Configurer ce périphérique

en: Update cached metadata on device
fr: Met à jour les métadonnées en cache sur le périphérique connecté

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Show books in calibre library
fr: Afficher les livres dans la bibliothèque calibre

en: Show books in the main memory of the device
fr: Afficher les livres contenus dans la mémoire principale du périphérique

en: Show books in storage card A
fr: Afficher les livres de la carte mémoire A

en: Show books in storage card B
fr: Afficher les livres de la carte mémoire B

en: Delete library
fr: Supprimer la bibliothèque

en: available
fr: disponible

en: Close the Virtual library
fr: Fermer la Bibliothèque virtuelle

en: Change how the displayed books are sorted
fr: Changer la manière dont les livres sont triés

en: Sort
fr: Trier

en: Change how the displayed books are grouped
fr: Changer la manière dont les livres sont regroupé

en: Show the Group by menu for grouping books in the Bookshelf view
fr: Afficher le menu « Grouper par » pour grouper les livres dans la vue Bibliothèque

en: Group by
fr: Grouper par

en: <p>Search the list of books by title, author, publisher, tags, comments, etc.<br><br>Words separated by spaces are ANDed
fr: <p>Recherche la liste des livres par titre, auteur, éditeur, étiquettes, commentaires, etc.<br><br>Les mots séparés par des espaces sont traités avec des AND (chaque mot ajouté est une condition supplémentaire)

en: Search the full text of all books in the library, not just their metadata
fr: Recherchez le texte intégral de tous les livres de la bibliothèque, pas seulement leurs métadonnées

en: Do quick search (you can also press the Enter key)
fr: Lancer une recherche rapide (vous pouvez aussi appuyer sur Enter)

[ctx: mark books matching search result instead of filtering them]
en: Highlight
fr: Surligner

en: <h2>Shutting down</h2><div>
fr: <h2>Fermeture</h2><div>

en: Book %(sidx)s of <span class="series_name">%(series)s</span>
fr: Livre %(sidx)s de <span class="series_name">%(series)s</span>

en: This book is on the device in %s
fr: Ce livre est sur le périphérique dans %s

en: tooltip template error
fr: erreur de modèle d'info-bulle

en: Unknown chapter
fr: Chapitre indéterminé

en: Anonymous Content server user
fr: Utilisateur anonyme du serveur de contenu

en: Local E-book viewer user
fr: Utilisateur de la visionneuse locale de livre numérique

en: Bookmark
fr: Signet

[ctx: type of annotation]
en: Highlight
fr: Surligner

en: Bookmarks
fr: Signets

en: Highlights
fr: Mises en évidence

en: Export {} annotations
fr: Exporter {} annotations

en: calibre annotation collection
fr: collection d'annotations de calibre

en: Format to export in:
fr: Format vers lequel exporter :

en: Save to file
fr: Sauvegarder dans le fichier

en: File for exports
fr: Fichier pour les exports

en: User
fr: Utilisateur

en: Annotation date
fr: Date d'annotations

en: Unknown date
fr: Date inconnue

en: Unknown year
fr: Année inconnue

en: Unrated
fr: Non noté

en: Open in viewer
fr: Ouvrir dans la visionneuse

en: Show in calibre
fr: Afficher dans calibre

en: Edit notes
fr: Modifier les notes

en: Export selected item | Export {} selected items
fr[0]: Exporter l'élément sélectionné
fr[1]: Exporter les éléments sélectionnés {}
fr[2]: Exporter les éléments sélectionnés {}

en: Delete selected item | Delete {} selected items
fr[0]: Supprimer l'élément sélectionné
fr[1]: Supprimer les éléments sélectionnés {}
fr[2]: Supprimer les éléments sélectionnés {}

en: Restrict to
fr: Restreindre à

en: Type:
fr: Type :

en: Show only annotations of the specified type
fr: Afficher uniquement les annotations du type spécifié

en: User:
fr: Utilisateur :

en: Show only annotations created by the specified user
fr: Afficher uniquement les annotations créées par l'utilisateur spécifié

en: Only show annotations from books that have been selected in the calibre library
fr: Ne montrer que les annotations des livres qui ont été sélectionnés dans la bibliothèque calibre

en: &Show results from only selected books
fr: Afficher les résultats des livres &sélectionnés uniquement

en: &Show results from only the selected book | &Show results from only the {} selected books
fr[0]: Afficher le résultat du livre &sélectionné uniquement
fr[1]: Afficher les résultats des {} livres &sélectionnés uniquement
fr[2]: Afficher les résultats des {} livres &sélectionnés uniquement

en: &Group by:
fr: &Grouper par :

en: Display annotations grouped by this value
fr: Afficher les annotations regroupées selon cette valeur

en: Find previous match
fr: Trouver la précédente occurrence

en: Invalid search expression
fr: Expression de recherche invalide

en: The search expression: {0} is invalid. The search syntax used is the SQLite Full text Search Query syntax, <a href="{1}">described here</a>.
fr: L'expression de recherche : {0} est invalide. La syntaxe de recherche utilisée est la Syntaxe de Recherche en Texte Intégral de SQLite, <a href="{1}">décrite ici</a>.

en: Edit the notes of this highlight
fr: Modifier les notes de cette mise en évidence

en: Add notes
fr: Ajouter des notes

en: Add notes to this highlight
fr: Ajouter des notes à cette mise en évidence

en: View the book at this annotation in the calibre E-book viewer
fr: Voir le livre à cette annotation dans le visualiseur de livre numérique calibre

en: Show this book in the main calibre book list
fr: Afficher ce livre dans la liste principale des livres de calibre

en: Edit notes for highlight
fr: Modifier les notes pour la mise en évidence

en: Annotations browser
fr: Navigateur d'annotations

en: With this option searching for words will also match on any related words (supported in several languages). For example, in the English language: <i>correction</i> matches <i>correcting</i> and <i>corrected</i> as well
fr: Cette option permet de rechercher des mots qui correspondent également à des mots apparentés (disponible dans plusieurs langues). Par exemple, en anglais, <i>correction</i> correspond aussi bien à <i>correcting</i> qu'à <i>corrected</i>

en: &Delete all selected
fr: &Supprimer tout ce qui est sélectionné

en: Delete the selected annotations
fr: Supprimer les annotations sélectionnées

en: &Export all selected
fr: &Exporter tout ce qui est sélectionné

en: Export the selected annotations
fr: Exporter les annotations sélectionnées

en: Rebuild search index
fr: Reconstruire l'index de recherche

en: Refresh annotations in case they have been changed since this window was opened
fr: Rafraîchir les annotations dans le cas où elles ont été modifiées depuis l'ouverture de cette fenêtre

en: No selected annotations
fr: Pas d'annotations sélectionnées

en: No annotations have been selected
fr: Aucune des annotations n'a été sélectionnée

en: Are you sure you want to <b>permanently</b> delete this annotation? | Are you sure you want to <b>permanently</b> delete these {} annotations?
fr[0]: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer 1définitivement1 cette annotation {} ?
fr[1]: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer <b>définitivement</b> ces annotations {} ?
fr[2]: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer <b>définitivement</b> ces annotations {} ?

en: Editing is only supported for the notes associated with highlights
fr: L'édition n'est prise en charge que pour les notes associées aux mises en évidence

en: No series
fr: Pas de séries

en: Untagged
fr: Sans étiquette

en: No publisher
fr: Pas d'éditeur

en: Unpublished
fr: Non publié

en: No language
fr: Pas de langue

en: Ungrouped
fr: Non grouper

en: Set to undefined
fr: Régler à indéfini(e)

en: Template editing disabled
fr: L'édition du modèle est désactivée

en: Size (MB)
fr: Taille (Mo)

en: Modified
fr: Modifié

en: calculating
fr: calcul…

en: Failed to read cover file for this book from the calibre library.
fr: Échec de la lecture du fichier de couverture de ce livre dans la bibliothèque calibre.

en: The cover for the book %s is too large, cannot load it. Resize or delete it.
fr: La couverture du livre %s est trop large et ne peut pas être chargée. Vous devez la retailler ou la supprimer.

en: %s stars
fr: %s étoiles

en: Click in this column and press Q to Quickview books with the same "%s"
fr: Cliquez dans cette colonne et pressez la touche Q pour avoir un aperçu rapide des livres avec le même "%s"

en: Description:
fr: Description :

en: The lookup/search name is <i>{0}</i>
fr: Le nom recherché/consulté est <i>{0}</i>

en: Marked with text "{0}"
fr: Marqué avec le texte "{0}"

en: Marked without text
fr: Marqué sans texte

en: This book's UUID is "{0}"
fr: L'UUID de ce livre est "{0}"

en: Failed to set data
fr: Échec de la mise en place des données

en: Could not set data, click "Show details" to see why.
fr: Échec de la mise en place des données, cliquer sur "Afficher les détails" pour voir pourquoi.

en: In Library
fr: Dans la Bibliothèque

en: Unhandled error
fr: Erreur non gérée

en: Failed to read book data from calibre library. Click "Show details" for more information
fr: Échec de la lecture des données du livre à partir de la bibliothèque calibre. Cliquez sur "Afficher les détails" pour plus d'informations

en: Waiting for metadata to be updated
fr: En attente de la mise à jour des métadonnées

en: Marked for deletion
fr: Marqué pour suppression

en: Double click to <b>edit</b> me<br><br>
fr: Double clic pour me <b>modifier</b><br><br>

en: The lookup/search name is
fr: Le nom recherché/consulté est

en: Export selected
fr: Exporter la sélection

en: Select none
fr: Ne rien sélectionner

en: Restrict to:
fr: Restreindre à :

en: Add categories to which to restrict results.
    When no categories are specified no restriction is in effect
fr: Ajouter des catégories auxquelles restreindre les résultats.
    Si aucune catégorie n'est spécifiée, aucune restriction n'est en vigueur.

en: Remove
fr: Supprimer

en: Export
fr: Exporter

en: Export the selected notes as HTML files
fr: Exporter les notes sélectionnées sous forme fichiers HTML

en: Search books
fr: Chercher des livres

en: Search the calibre library for books in the currently selected categories
fr: Rechercher dans la bibliothèque de calibre des livres dans les catégories sélectionnée

en: No results selected
fr: Aucun résultat sélectionné

en: No results selected, nothing to export
fr: Aucun résultat sélectionné, rien à exporter

en: Choose folder for exported note | Choose folder for {} exported notes
fr[0]: Choisir un dossier vers lequel exporter la note
fr[1]: Choisir un dossier vers lequel exporter les {} note
fr[2]: Choisir un dossier vers lequel exporter les {} note

en: Adjust width of {0}
fr: Ajuster la largeur de {0}

en: The original size can be larger than the maximum if the window has been resized
fr: La taille originale peut être supérieure au maximum si la fenêtre a été redimensionnée

en: Original size:
fr: Taille originale :

en: Minimum size:
fr: Taille minimale :

en: Maximum size:
fr: Taille maximale :

en: You can also adjust column widths by dragging the divider between column headers
fr: Vous pouvez également ajuster la largeur des colonnes en faisant glisser le séparateur entre les en-têtes de colonne

en: &Shrink 10%
fr: &Réduire de 10 %

en: &Expand 10%
fr: Élargir d&e 10%

en: Set to mi&nimum
fr: Mettre au mi&nimum

en: Set to ma&ximum
fr: Mettre au ma&ximum

en: &Resize column to fit contents
fr: &Redimensionner la colonne pour l'adapter au contenu

en: The width will be set to the size of the widest entry or the maximum size, whichever is smaller
fr: La largeur sera fixée à la taille de l'entrée la plus large ou à la taille maximale, la plus petite étant retenue

en: This box shows the current width after using the above buttons
fr: Cette boîte montre la largeur actuelle après avoir utilisé les boutons ci-dessus

en: Set width &to:
fr: Définir la largeur &a :

en: Cannot hide all columns
fr:  Impossible de masquer toutes les colonnes

en: You must not hide all columns
fr: Vous ne devez pas masquer toutes les colonnes

en: Sort on %s
fr: Trier par %s

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Descending
fr: Descendant

en: Change text alignment for %s
fr: Changer l’alignement du texte pour %s

en: Center
fr: Centre

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droite

en: Change font style for %s
fr: Modifier le style de police pour %s

en: Bold font
fr: Police en gras

en: Normal font
fr: Police Normale

en: Bold and Italic font
fr: Police en Italique et en Gras

en: Italic font
fr: Police en Italique

en: Adjust width of column {0}
fr: Ajuster la largeur de la colonne {0}

en: Edit column definition for %s
fr: Modifier la définition de la colonne %s

en: Define tooltip template for "%s"
fr: Définir le modèle d'info-bulle pour « %s »

en: Edit tooltip template for "%s"
fr: Modifier le modèle d'info-bulle pour « %s »

en: Edit permissible values for %s
fr: Modifiez les valeurs autorisées pour %s

en: Quickview column %s
fr: Aperçu rapide de la colonne %s

en: Hide column %s
fr: Masquer la colonne %s

en: Show column
fr: Afficher la colonne

en: Remember On Device column width
fr: Se souvenir de la largeur de la colonne On Device

en: Reset On Device column width to default
fr: Rétablir la largeur par défaut de la colonne On Device

en: Restore default layout
fr: Restaurer l’affichage par défaut

en: Hide row numbers
fr: Masquer les numéros de ligne

en: Show row numbers
fr: Afficher les numéros de ligne

en: Toggle mark for book
fr: Marquer/démarquer le livre

en: Mark book with text label
fr: Marquer le livre avec une étiquette de texte

en: Un-split the book list
fr: Unifier la liste des livres

en: Split the book list
fr: Diviser la liste des livres

en: Allow moving columns with the mouse
fr: Permettre le déplacement des colonnes avec la souris

en: Dropping onto a device is not supported. First add the book to the calibre library.
fr: Visionner à partir d'un périphérique connecté n’est pas prévu. Intégrez d’abord le livre à la bibliothèque calibre.

en: File name
fr: Nom de fichier

en: Reasoning used by AI
fr: Raisonnement utilisé par l'IA

en: AI Assistant Note
fr: Note de l'assistant IA

en: You
fr: Vous

en: Conversation record
fr: Enregistrement de conversation

en: Type a question to the AI
fr: Tapez une question à l'IA

en: Se&ttings
fr: &Paramètres

en: Quick actions
fr: Action rapide

en: First, configure an AI provider
fr: Tout d'abord, configurez un fournisseur d'IA

en: Copy this specific response to the clipboard
fr: Copier cette réponse spécifique dans le presse-papiers

en: Show the reasoning behind this response from the AI
fr: Montrer le raisonnement derrière cette réponse de l'IA

en: answering
fr: répondre

en: thinking
fr: réflexion

en: {assistant} {activity}
fr: {activity} {assistant}

en: AI provider not configured.
fr: Fournisseur d'IA non configuré.

en: Configure AI provider
fr: Configurer le fournisseur d'IA

en: Talking to AI failed with error:
fr: La communication avec l'IA a échoué en raison d'une erreur :

en: free
fr: gratuit

en: Queries:
fr: Requêtes :

en: &New chat
fr: &Nouvelle discussion

en: Start a new conversation
fr: Démarrer une nouvelle conversion

en: Copy this conversation to the clipboard
fr: Copier cette conversation dans le presse-papiers

en: Select text in the book to begin.
fr: Sélectionner le texte dans le livre pour commencer.

en: Add Quick action
fr: Ajouter une Action rapide

en: Edit Quick action
fr: Modifier l'Action rapide

en: Prompt:
fr: Invite :

en: No name specified
fr: Aucun nom spécifié

en: You must specify a name for the Quick action
fr: Vous devez spécifier un nom pour l'Action rapide

en: No prompt specified
fr: Aucune invite spécifiée

en: You must specify a prompt for the Quick action
fr: Vous devez spécifier une invite pour l'Action rapide

en: Ask the AI to respond in the current language
fr: Demandez à l'IA de répondre dans la langue actuelle

en: Ask the AI to respond in the current calibre user interface language. Note that how well this works depends on the individual model being used. Different models support different languages.
fr: Demandez à l'IA de répondre dans la langue actuelle de l'interface utilisateur Calibre. Notez que l'efficacité de cette fonctionnalité dépend du modèle utilisé. Différents modèles prennent en charge différentes langues.

en: &Quick actions:
fr: &Action rapide :

en: Cannot edit builtin actions. Instead uncheck this action and create a new action with the same name.
fr: Vous ne pouvez pas modifier les actions intégrées. Décochez plutôt cette action et créez une nouvelle action portant le même nom.

en: Cannot remove builtin actions. Instead simply uncheck it to prevent it from showing up as a button.
fr: Vous ne pouvez pas supprimer les actions intégrées. Il suffit de décocher la case pour empêcher leur affichage sous forme de bouton.

en: Remove the {} action?
fr: Supprimer l'action {} ?

en: &Show this confirmation again
fr: &Afficher cette confirmation à nouveau

en: AI &Provider
fr: &Fournisseur d'IA

en: Full document renders: {}
fr: Affichage complet du document : {}

en: AI streaming render demo
fr: Démonstration de rendu en streaming par IA

en: Immediate full re-render
fr: Re-rendu complet immédiat

en: {} ms batched re-render
fr: {} ms de rendu par lots

en: Restart demo
fr: Redémarrer la démo

en: Close
fr: Fermer

en: Demonstrate a streaming markdown response.
fr: Montrer une réponse Markdown en continu.

en: Injecting {chunks} chunks at {interval} ms per chunk into two widgets with identical content.
fr: Insérer {chunks} blocs à un intervalle de {interval} ms par bloc dans deux widgets au contenu identique.

en: Immediate widget: {immediate} full renders. Batched widget: {throttled} full renders.
fr: Widget immédiat : {immediate} rendus complets. Widget par lots : {throttled} rendus complets.

en: Configure viewer
fr: Configurer la visionneuse

en: Use white background
fr: Utilise un arrière-plan blanc

en: Hyphenate
fr: Appliquer la césure

en: <b>Changes will only take effect after a restart.</b>
fr: <b>Les modifications ne prendront effet qu’après un redémarrage.</b>

en:  - LRF viewer
fr:  - Visionneuse LRF

en: <b>No matches</b> for the search phrase <i>%s</i> were found.
fr: <b>Aucun résultat</b> n'a été trouvé pour la recherche <i>%s</i>.

en: %prog [options] book.lrf
    
    Read the LRF e-book book.lrf
fr: %prog [options] book.lrf
    
    Lit le livre numérique LRF livre.lrf

en: Print more information about the rendering process
fr: Affiche plus d'information à propos du processus de rendu

en: Turn on visual aids to debugging the rendering engine
fr: Active les aides visuelles pour corriger le moteur de rendu

en: Disable hyphenation. Should significantly speed up rendering.
fr: Désactive la césure. Devrait accélérer le rendu de manière significative.

en: By default the background is off white as I find this easier on the eyes. Use this option to make the background pure white.
fr: Par défaut le fond est blanc cassé que je trouve plus facile pour les yeux. Employez cette option pour faire un fond blanc pur.

en: Profile the LRF renderer
fr: Profiler le rendu LRF

en: LRF viewer
fr: Visionneuse LRF

en: Parsing LRF file
fr: Analyser le fichier LRF

en: LRF viewer toolbar
fr: Barre d’outil de la visionneuse LRF

en: Next page
fr: Page suivante

en: Previous Page
fr: Page Précédente

en: Back
fr: Reculer

en: Forward
fr: Avancer

en: Next match
fr: Résultat suivant

en: Open e-book
fr: Ouvrir le livre numérique

en: %prog [options] [path_to_ebook or calibre url ...]
    
    Launch the main calibre Graphical User Interface and optionally add the e-book at
    path_to_ebook to the database. You can also specify calibre URLs to perform various
    different actions, than just adding books. For example:
    
    calibre://view-book/test_library/1842/epub
    
    Will open the book with id 1842 in the EPUB format from the library
    "test_library" in the calibre E-book viewer. Library names are the folder names of the
    libraries with spaces replaced by underscores. A full description of the
    various URL based actions is in the User Manual.
fr: %prog [options] [path_to_ebook ou url calibre ...]
    
    Lancez l'interface graphique principale de calibre et ajoutez éventuellement le livre numérique à
    path_to_ebook vers la base de données. Vous pouvez également spécifier des URL calibre pour effectuer
    différentes actions, tel que le simple ajout de livres. Par exemple :
    
    calibre://view-book/test_library/1842/epub
    
    ouvrira le livre avec le numéro d'identification 1842 au format EPUB de la bibliothèque
    "test_library" dans la visionneuse de livre numérique calibre. Les noms des bibliothèques sont les noms de dossiers
    des bibliothèques dont les espaces sont remplacés par des caractères de soulignement. Une description complète des
    diverses actions basées sur l'URL se trouve dans le Manuel de l'utilisateur.

en: Use the library located at the specified path.
fr: Utiliser la bibliothèque présente dans le dossier spécifié.

en: Start minimized to system tray.
fr: Démarrer en mode minimisé dans la zone de notification.

en: Ignored, do not use. Present only for legacy reasons
fr: Ignoré, ne pas utiliser. Présent uniquement pour d'anciennes raisons

en: Do not check for updates
fr: Ne pas vérifier les mises à jour

en: Ignore custom plugins, useful if you installed a plugin that is preventing calibre from starting
fr: Ignorer les extensions personnalisées, utile si vous installez une extension qui empêche calibre de démarrer.

en: Path too long
fr: Chemin trop long

en: Path to Calibre Portable (%s) too long. It must be less than 59 characters.
fr: Le chemin de Calibre Portable (%s) est trop long. Il doit être inférieur à 59 caractères.

en: Calibre Library
fr: Bibliothèque calibre

en: Failed to create library
fr: La création de la bibliothèque a échoué

en: Failed to create calibre library at: %r.
    You will be asked to choose a new library location.
fr: Échec lors de la création de la bibliothèque calibre à l'emplacement : %r.
    Il vous sera demandé de choisir un nouvel emplacement pour la bibliothèque.

en: Could not repair library. Click "Show details" for more information.
fr: Impossible de réparer la bibliothèque. Cliquez sur "Afficher les détails" pour plus d'informations.

en: Initializing user interface...
fr: Initialisation de l’interface utilisateur…

en: Choose a location for your new calibre e-book library
fr: Indiquer un emplacement pour votre nouvelle bibliothèque de livres numériques calibre

en: Repairing failed
fr: La réparation a échoué

en: The database repair failed. Starting with a new empty library.
fr: La réparation de la base de données a échoué. Lancement avec une nouvelle bibliothèque vide.

en: Bad database location
fr: Mauvais emplacement pour la base de données

en: Bad database location %r. calibre will now quit.
fr: Mauvais emplacement %r pour la base de données. calibre va maintenant se fermer.

en: Startup error
fr: Erreur au démarrage

en: There was an error during {0} startup. Parts of {0} may not function. Click "Show details" to learn more.
fr: Une erreur s'est produite lors du démarrage de {0}. Certaines partie de {0} peuvent ne pas fonctionner. Cliquez sur "Afficher les détails" pour en savoir plus.

en: Corrupted database
fr: Base de données corrompue

en: The library database at %s appears to be corrupted. Do you want calibre to try and rebuild it automatically? The rebuild may not be completely successful. If you say No, a new empty calibre library will be created.
fr: La base de données de votre bibliothèque %s semble être corrompue. Voulez vous que calibre tente de la reconstruire automatiquement ? Cette reconstruction peut partiellement échouer.  Si vous cliquez sur Non, une nouvelle base de données de votre bibliothèque calibre sera créée.

en: Bad database location %r. Will start with  a new, empty calibre library
fr: Mauvais emplacement %r pour la base de données. calibre va démarrer avec une nouvelle bibliothèque vide.

en: Starting %s: Loading books...
fr: Démarrage de %s  : Chargement des livres…

en: Cannot start calibre
fr: Impossible de démarrer calibre

en: Another calibre program that can modify calibre libraries, such as, {0} or {1} is already running. You must first shut it down, before starting the main calibre program. If you are sure no such program is running, try restarting your computer.
fr: Un autre programme de calibre qui peut modifier les bibliothèques calibre, comme {0} ou {1}, est déjà en cours d'exécution. Vous devez d'abord l'arrêter, avant de lancer le programme calibre principal. Si vous êtes sûr qu'aucun programme de ce type n'est en cours d'exécution, essayez de redémarrer votre ordinateur.

en: Other instance of calibre shutdown
fr: Une autre instance de Calibre est en cours d'arrêt

en: Failed to contact running instance of calibre
fr: N'a pas réussi à contacter l'instance en cours d'exécution de calibre

en: Contacting calibre failed
fr: Échec de la prise de contact avec calibre

en: Failed to contact running instance of calibre, try restarting calibre
fr: N'a pas réussi à contacter l'instance en cours d'exécution de calibre, essayer de redémarrer calibre

en: Shutdown command sent, waiting for shutdown...
fr: Commande d'arrêt envoyée, en attente de l'arrêt...

en: Failed to shutdown running calibre instance
fr: La fermeture du programme calibre en exécution a echoué

en: &Preferences
fr: &Préférences

en: &Quit
fr: &Quitter

en: The folder "{}" is opened in another program, so calibre cannot access it.
fr: Le dossier "{}" est ouvert dans un autre programme, calibre ne peut donc pas y accéder.

en: The file "{}" is opened in another program, so calibre cannot access it.
fr: Le fichier "{}" est ouvert dans un autre programme, calibre ne peut donc pas y accéder.

en: A folder is open in another program so calibre cannot access it.
fr: Un dossier est ouvert dans un autre programme, calibre ne peut donc pas y accéder.

en: A file is open in another program so calibre cannot access it.
fr: Un fichier est ouvert dans un autre programme, calibre ne peut donc pas y accéder.

en: This is usually caused by leaving Windows explorer or a similar file manager open to a folder in the calibre library. Close Windows explorer and retry.
fr: Ce problème est généralement dû au fait que vous avez laissé l'explorateur Windows ou un gestionnaire de fichiers similaire ouvert sur un dossier de la bibliothèque Calibre. Fermez la fenêtre de l'explorateur Windows et réessayez.

en: This is usually caused by software such as antivirus or file sync (aka DropBox and similar) accessing files in the calibre library folder at the same time as calibre. Try excluding the calibre library folder from such software.
fr: Cela est généralement dû à un logiciel tel qu'un antivirus ou un logiciel de synchronisation de fichiers (alias DropBox et similaires) qui accède aux fichiers du dossier de la bibliothèque de Calibre en même temps que Calibre. Essayez d'exclure le dossier de la bibliothèque de calibre de ces logiciels.

en: Cannot open file or folder as it is in use
fr: Impossible d'ouvrir un fichier ou un dossier car il est en cours d'utilisation

en: Permission was denied by the operating system when calibre tried to access the file: "{0}".
fr: L'autorisation a été refusée par le système d'exploitation lorsque calibre a essayé d'accéder au fichier : "{0}".

en: Permission was denied by the operating system when calibre tried to access a file.
fr: L'autorisation a été refusée par le système d'exploitation lorsque calibre a essayé d'accéder à un fichier.

en: This means either that the permissions on the file or its parent folder are incorrect or the file is open in another program.
fr: Cela signifie que les autorisations sur le fichier ou son dossier parent sont incorrectes ou que le fichier est ouvert dans un autre programme.

en: Cannot open file or folder
fr: Impossible d’ouvrir le fichier ou le dossier

en: Could not open the folder: "{}". It is already opened in the following programs:
fr: Impossible d'ouvrir le dossier : "{}". Il est déjà ouvert dans les programmes suivants :

en: Unhandled exception
fr: Exception non gérée

en: Edit Markdown
fr: Éditer Markdown

en: &Markdown source
fr: Source &Markdown

en: &Preview
fr: &Prévisualisation

en: Set date to undefined
fr: Régler la date à indéfinie

en: Set date to today
fr: Définir la date à aujourd'hui

en: &Redo
fr: &Refaire

en: Specify how this book should be sorted when by title. For example, The Exorcist might be sorted as Exorcist, The.
fr: Définit comment ce livre doit être classé par titre. Par exemple, L’exorciste peut être classé comme Exorciste, L’.

en: Title &sort:
fr: &Tri par titre :

en:  The ok icon indicates that the current title sort matches the current title
fr: L 'icone Ok indique que la clé de tri par titre actuelle correspond au titre actuel

en:  The error icon warns that the current title sort does not match the current title. No action is required if this is what you want.
fr:  L'icone Erreur indique que la clé de tri par titre actuelle ne correspond pas au titre actuel. Aucune action n’est requise si c’est ce que vous voulez.

en: &Edit authors
fr: &Éditer les auteurs

en: Authors changed
fr: Auteurs modifiés

en: You have changed the authors for this book. You must save these changes before you can use Manage authors. Do you want to save these changes?
fr: Vous avez modifié les auteurs pour ce livre. Vous devez enregistrer ces modifications avant de pouvoir utiliser « Gérer auteurs ». Voulez-vous enregistrer ces modifications ?

en: Specify how the author(s) of this book should be sorted. For example Charles Dickens should be sorted as Dickens, Charles.
    If the box has a tick mark, then text matches the individual author's sort strings. If it has a cross mark, then the authors and this text do not match.
fr: Précise comment trier le(s) nom(s) de(s) auteur(s) de ce livre. Par exemple, Charles Dickens devrait être trié comme Dickens, Charles.
    Si la case est cochée, cela signifie que le texte correspond aux chaînes de tri de l'auteur individuel. Si elle est barrée d'une croix, cela signifie que les auteurs et ce texte ne correspondent pas.

en: Author s&ort:
fr: Tri par &auteur :

en:  The ok icon indicates that the current author sort matches the current author
fr:  L'icone Ok indique que la clé de tri par auteur actuelle correspond à l’auteur

en:  The error icon indicates that the current author sort does not match the current author. No action is required if this is what you want.
fr:  L'icone Erreur indique que la clé de tri auteur actuelle ne correspond pas à l’auteur actuel. Aucune action n’est requise si c’est ce que vous voulez.

en: Series changed
fr: Séries modifiées

en: You have changed the series. In order to use the category editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
fr: Vous avez déjà modifié la séries. Afin d’accéder à la gestion des séries, vous devez soit annuler ou appliquer ces modifications. Voulez-vous appliquer ces modifications ?

en: &Number:
fr: &Numéro :

en: Last modified: %s
    
    Double click to view
fr: Dernière modification le : %s
    
    Double cliquer pour ouvrir

en: Restore %s from the original
fr: Restaurer %s à partir de l’original

en: &View {} format
fr: &Visualiser le format {}

en: &Remove {} format
fr: &Supprimer le format {}

en: Set the cover for the book from the selected format
fr: Indiquer la couverture pour le livre à partir du format sélectionné

en: Set metadata for the book from the selected format
fr: Indiquer les métadonnées pour ce livre à partir du format sélectionné

en: Add a format to this book
fr: Ajouter un format pour ce livre

en: Remove the selected format from this book
fr: Supprimer le format sélectionné pour ce livre

en: Choose formats for
fr: Sélectionner les formats

en: No permission
fr: Aucune permission

en: You do not have permission to read the following files:
fr: Vous n’avez par la permission de lire les fichiers suivants :

en: No format selected
fr: Aucun format sélectionné

en: &Browse
fr: &Parcourir

en: Trim bord&ers
fr: &Recadrer les contours

en: Automatically detect and remove extra space at the cover's edges.
    Pressing it repeatedly can sometimes remove stubborn borders.
fr: Détecte et supprime automatiquement les espaces excédentaires des bords des couvertures.
    Renouveler l'opération peut aider à venir à bout des bordures persistantes.

en: Download co&ver
fr: Télécharger la cou&verture

en: &Generate cover
fr: &Générer la couverture

en: Customize the styles and colors of the generated cover
fr: Personnaliser les styles et les couleurs pour les couvertures générées

en: Undo last Generate cover
fr: Annuler la dernière Génération de couverture

en: View image in popup window
fr: Afficher l'image dans une fenêtre contextuelle

en: Edit cover with...
fr: Modifier la couverture avec…

en: Cover opened in {}
fr: Couverture ouverte dans {}

en: external editor
fr: éditeur externe

en: Close this popup when you are done making changes to the cover.
fr: Fermez cette fenêtre lorsque vous avez fini de modifier la couverture.

en: Not a valid picture
fr: N’est pas une image correcte

en: Invalid cover
fr: Couverture invalide

en: Could not change cover as the image is invalid.
fr: Impossible de modifier la couverture car l’image est invalide.

en: Rating of this book. 0-5 stars
fr: Note attribuée à ce livre. De 0 à 5 étoiles

en: Tags changed
fr: Étiquettes modifiées

en: You have changed the tags. In order to use the tags editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
fr: Vous avez déjà modifié les étiquettes. Afin d’accéder à la gestion des étiquettes, vous devez soit annuler ou appliquer ces modifications. Voulez-vous appliquer ces modifications ?

en: A comma separated list of languages for this book
fr: Une liste de langues séparées par des virgules pour ce livre

en: The language %s is not recognized | The languages %s are not recognized
fr[0]: La langue %s n’est pas reconnue
fr[1]: Les langues %s ne sont pas reconnues
fr[2]: Les langues %s ne sont pas reconnues

en: Unknown language
fr: Langue inconnue

en: Edit Identifiers
fr: Éditer les Identifiants

en: Edit the book's identifiers. Every identifier must be on a separate line, and have the form type:value
fr: Éditer les identifiants de livre. Chaque identifiant doit être sur une ligne séparée et a la forme type:value

en: Duplicate identifier
fr: Identifiant en double

en: The identifier of type: %s occurs more than once. Each type of identifier must be unique
fr: L'identifiant de type : %s apparaît plus d'une fois. Chaque type d'identifiant doit être unique

en: Invalid identifier
fr: Identifiant invalide

en: The identifier %s is invalid. Identifiers must be of the form type:value
fr: L'identifiant %s est invalide. Les identifiants doivent être de la forme type:value

en: &Ids:
fr: &Ids :

en: Edit the identifiers for this book. For example: 
    
    %s
    
    If an identifier value contains a comma, you can use the | character to represent it.
fr: Modifier les identificateurs de ce livre. Par exemple :
    
    %s
    
    Si une valeur d'identificateur contient une virgule, vous pouvez employer le caractère | pour la représenter..

en: Edit identifiers in a dedicated window
fr: Éditer les identifiants dans une fenêtre dédiée

en: This ISBN is valid
fr: Le numéro ISBN est valide

en: This ISBN is invalid
fr: Le numéro ISBN est invalide

en: Invalid ISBN
fr: ISBN invalide

en: Enter an ISBN
fr: Entrer un ISBN

en: The ISBN you entered is not valid. Try again.
fr: L’ISBN entré n’est pas valide. Essayer de nouveau.

en: Clear publisher
fr: Effacer l'éditeur

en: Publisher changed
fr: Éditeur modifiées

en: You have changed the publisher. In order to use the Category editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
fr: Vous avez déjà modifié l'éditeur. Afin d’accéder à la gestion des éditeur, vous devez soit annuler ou appliquer ces modifications. Voulez-vous appliquer ces modifications ?

en: Clear date
fr: Effacer la date

en: Schedule download?
fr: Planifier le téléchargement ?

en: The download of metadata for the <b>selected book</b> will run in the background. Proceed? | The download of metadata for the <b>{} selected books</b> will run in the background. Proceed?
fr[0]: Le téléchargement des métadonnées pour le <b>livre sélectionné</b> s'exécutera en tâche de fond. Continuer ?
fr[1]: Le téléchargement des métadonnées pour les <b{} livres sélectionnés</b> s'exécutera en tâche de fond. Continuer ?
fr[2]: Le téléchargement des métadonnées pour les <b{} livres sélectionnés</b> s'exécutera en tâche de fond. Continuer ?

en: You can monitor the progress of the download by clicking the rotating spinner in the bottom right corner.
fr: Vous pouvez surveiller l’avancement du téléchargement en cliquant sur la roue tournante dans le coin en bas à droite.

en: When the download completes you will be asked for confirmation before calibre applies the downloaded metadata.
fr: Quand le téléchargement sera terminé, on vous demandera une confirmation avant que calibre applique les métadonnées téléchargées.

en: Download only &metadata
fr: Télécharger seulement les &métadonnées

en: Download only &covers
fr: Télécharger seulement les &couvertures

en: &Configure download
fr: &Configurer le téléchargement

en: Download &both
fr: Télécharger les &deux

en: Download metadata for one book | Download metadata for {} books
fr[0]: Téléchargement des métadonnées pour un livre
fr[1]: Téléchargement des métadonnées pour {} livres
fr[2]: Téléchargement des métadonnées pour {} livres

en: Metadata download started
fr: Téléchargement des métadonnées lancé

en: (Failed metadata)
fr: (Echec sur les métadonnées)

en: (Failed cover)
fr: (Échec sur la couverture)

en: Processed %s
fr: Traité %s

en: Metadata fields to download
fr: Champs de métadonnées à télécharger

en: Revert %s
fr: Rétablir %s

en: Merge identifiers
fr: Fusionner les Identifiants

en: Merge tags
fr: Fusionner les étiquettes

en: Merge Comments
fr: Fusionner les commentaires

en: Cover size: {0}x{1}
fr: Taille de la couverture : {0}x{1}

en: Compare metadata
fr: Comparer les métadonnées

en: &Accept all remaining
fr: &Accepter tout ce qui reste

en: Re&ject all remaining
fr: Re&jeter tout ce qui reste

en: R&eject
fr: R&ejeter

en: Reject changes and move to next [{}]
fr: Rejeter les changements et passer au suivant [{}]

en: P&revious
fr: P&récédent

en: Move to previous {}
fr: Aller au précédent {}

en: Move to next [%s]
fr: Aller au suivant [%s]

en: &Mark rejected books
fr: &Marquer les livres rejetés

en: Mark rejected books in the book list after this dialog is closed
fr: Marquer les livres rejetés dans la liste de livres après que cette boîte de dialogue soit fermée

en: All reviewed changes will be lost! Are you sure you want to Cancel?
fr: Tous les changements révisés seront perdus ! Vous êtes sûr de vouloir Annuler ?

en:  [%(num)d of %(tot)d]
fr:  [%(num)d sur %(tot)d]

en: Are you sure you want to reject the remaining result? | Are you sure you want to reject all {} remaining results?
fr[0]: Êtes-vous certain que vous voulez rejeter le résultat restant ?
fr[1]: Êtes-vous certain que vous voulez rejeter les {} résultats restants ?
fr[2]: Êtes-vous certain que vous voulez rejeter les {} résultats restants ?

en: Rendering {} pages, please wait...
fr: Génération de {} pages, veuillez patienter…

en: Choose a cover from the list of pages below
fr: Sélectionner une image de couverture parmi la liste des pages ci-dessous

en: &More pages
fr: &Plus de pages

en: Choose cover from book
fr: Veuillez sélectionner une image de couverture depuis le livre

en: Failed to render
fr: Échec du rendu

en: Could not render this file
fr: Impossible de générer ce fichier

en: This book has no pages
fr: Ce livre ne contient aucune page

en: Next
fr: Suivant

en: Previous
fr: Précédent

en: Manage the extra data files associated with this book [{}]
fr: Gérer les fichiers de données supplémentaires associés à ce livre [{}]

en: Automatically create the title sort entry based on the current title entry.
    Using this button to create title sort will change title sort from red to green.
fr: Crée automatiquement la clé de tri par titre à partir de la valeur actuelle de l’entrée titre.
    L’utilisation de ce bouton pour créer la clé de tri par titre changera la couleur de ce champ de rouge à vert.

en: Automatically create the author sort entry based on the current author entry. Using this button to create author sort will change author sort from red to green.  There is a menu of functions available under this button. Click and hold on the button to see it.
fr: Créer automatiquement l’entrée de tri par auteur basée sur l’entrée courante de l’auteur. Utiliser ce bouton pour créer un tri par auteur modifiera le tri par auteur de rouge à vert. Il y a un menu de fonctions disponible sous ce bouton. Cliquer et rester appuyé sur le bouton pour le voir.

en: Set author sort from author
fr: Créer la clé de tri par auteur à partir de l’auteur

en: Set author from author sort
fr: Créer l’auteur à partir de la clé de tri par auteur

en: Copy author to author sort
fr: Copier l’auteur vers la clé de tri

en: Copy author sort to author
fr: Copier la clé de tri vers l’auteur

en: Swap the author and title
fr: Inverser l’auteur et le titre

en: Open the Manage Authors editor. Use to rename authors and correct individual author's sort values
fr: Ouvrir l'éditeur Gérer Auteurs. Utiliser pour renommer les auteurs et corriger les valeurs de tri individuelles par auteur

en: Open the Manage Series editor
fr: Ouvrir l'éditeur Gérer Series

en: Clear rating
fr: Effacer la notation

en: Open the Tag editor. If Ctrl or Shift is pressed, open the Manage Tags editor
fr: Ouvrez l'éditeur d'étiquettes. Si Ctrl ou Maj est appuyé, ouvre l'éditeur Gérer Étiquettes

en: Clear all tags
fr: Supprimer toutes les étiquettes

en: Clear Ids
fr: Effacer les Ids

en: Paste the contents of the clipboard into the identifiers prefixed with an auto-detected prefix such as isbn: or url:. Or right click, and choose a specific prefix to use.
fr: Coller le contenu du presse-papier dans la boîte de saisie des identifiants un préfixe auto-détecté tel que isbn: ou url:. Ou bien, faites un clic droit et choisir un préfixe spécifique.

en: Open the Manage Publishers editor
fr: Ouvrir l'éditeur Gérer Éditeurs

en: &Download metadata
fr: &Télécharger les métadonnées

en: Download metadata for this book [{}]
    
    Metadata includes title, authors, series, covers, etc.
    For improved results, you can install more metadata sources,
    by clicking the configure button to the right.
fr: Télécharger les métadonnées pour ce livre [{}]
    
    Les métadonnées comprennent le titre, les auteurs, la série, les couvertures, etc.
    Pour obtenir de meilleurs résultats, vous pouvez installer d'autres sources
    de métadonnées en cliquant sur le bouton « Configurer » à droite.

en: Undo last metadata download
fr: Annuler le dernier téléchargement de métadonnées

en: Configure download metadata
fr: Configurer le téléchargement des métadonnées

en: Change how calibre downloads metadata
fr: Modifier la manière dont calibre télécharge les métadonnées

en: Edit list of prefixes
fr: Éditer la liste des préfixes

en: Edit prefixes
fr: Éditer les préfixes

en: Enter prefixes, one on a line. The first prefix becomes the default.
fr: Entrer les préfixes, un par ligne. Le premier préfixe devient celui par défaut.

en: Save changed metadata?
fr: Sauvegarder les métadonnées modifiées ?

en: You've changed the metadata for this book. Edit book is set to update embedded metadata when opened. You need to save your changes for them to be included.
fr: Vous avez changé les métadonnées de ce livre. Éditer le livre est configuré pour mettre à jour les métadonnées incorporées lorsqu'il est ouvert. Vous devez sauvegarder vos modifications pour qu'elles soient prises en compte.

en: &Don't save
fr: Ne pas sauvegar&der

en: {} Data &files
fr: {} &fichiers de données

en: Could not read from book file.
fr: Impossible de lire le fichier du livre.

en: The cover in the %s format is invalid
fr: La couverture au format %s est incompatible

en: No downloaded metadata
fr: Pas de métadonnées téléchargées

en: There is no downloaded metadata to undo
fr: Il n'y a pas de métadonnées téléchargées à annuler

en: There is another book to edit in this set. | There are still {} more books to edit in this set.
fr[0]: Il reste un autre livre sélectionné à éditer.
fr[1]: Il reste {} livres sélectionnés à éditer.
fr[2]: Il reste {} livres sélectionnés à éditer.

en: Are you sure you want to stop? Use the "Next" button instead of the "OK" button to move through books in the set.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir arrêter ? Utilisez le bouton "Suivant" au lieu du bouton "OK" pour vous déplacer parmi les livres sélectionnés.

en: &Continue editing
fr: &Poursuivre l'édition

en: &Stop editing
fr: &Arrêter l'édition

en: You will lose all unsaved changes. Are you sure?
fr: Vous perdrez tous les changements non sauvés. Vous êtes sûr ?

en: Save changes and edit the metadata of {0} [{1}]
fr: Enregistrer les changements et modifier les métadonnées de {0} [{1}]

en: Change cover
fr: Changer la couverture

en: Co&mments
fr: Co&mmentaires

en: &Cover and formats
fr: &Couverture et formats

en: C&ustom metadata
fr: Métadonnées personnalisées

en: &Comments
fr: &Commentaires

en: Basic metadata
fr: Métadonnées de base

en: Custom metadata
fr: Métadonnées personnalisées

en: Has summary
fr: Possède un résumé

en: The "has cover" indication is not fully
    reliable. Sometimes results marked as not
    having a cover will find a cover in the download
    cover stage, and vice versa.
fr: L’indication « possède une couverture »
    n’est pas totalement digne de confiance.
    Parfois, les résultats marqués comme
    n’ayant pas de couverture vont trouver
    une couverture dans l’étape de téléchargement
    de couverture, et vice versa.

en: See at
fr: Voir à

en: Please wait
fr: Veuillez patienter

en: calibre is downloading metadata from:
fr: calibre télécharge les métadonnées à partir de :

en: Title: %s
fr: Titre : %s

en: Authors: %s
fr: Auteurs : %s

en: Failed to download metadata. Click Show Details to see details
fr: Le téléchargement des métadonnées a échoué. Cliquer Afficher Détails pour voir les détails

en: Failed to find any books that match your search. Try making the search <b>less specific</b>. For example, use only the author's last name and a single distinctive word from the title.<p>To see the full log, click "Show details".
fr: Impossible de trouver un livre correspondant à votre recherche. Essayer de faire une recherche <b>moins spécifique</b>. Par exemple, utiliser seulement le nom de famille de l'auteur et un mot distinctif du titre.<p> Pour voir le journal en entier, cliquer "Afficher les détails.

en: Current cover
fr: Couverture actuelle

en: View this cover at full size
fr: Visualisez cette couverture à taille normale

en: Copy this cover to clipboard
fr: Copier cette couverture dans le presse-papiers

en: Save this cover to disk
fr: Enregistrer cette couverture sur le disque

en: Save this cover in the book extra files
fr: Enregistrer cette couverture dans les fichier supplémentaire du livre

en: Save cover image
fr: Enregistrer l'image de couverture

en: Too many covers
fr: Trop de couvertures

en: Could not save cover as there are too many existing covers
fr: Impossible d'enregistrer la couverture car il y a trop de couvertures existantes

en: Downloading covers for <b>%s</b>, please wait...
fr: Téléchargement des couvertures pour <b>%s</b>, veuillez patienter…

en: Failed to download any covers, click "Show details" for details.
fr: Impossible de télécharger toutes les couvertures, cliquer "Afficher les détails" pour les détails.

en: Could not find any covers for <b>%s</b>
fr: Impossible de trouver une couverture pour <b>%s</b>

en: Found a cover for {title}
fr: Trouvé une couverture pour {title}

en: Found <b>{num}</b> covers for {title}. When the download completes, the covers will be sorted by size.
fr: Trouvé 1{num}1 couvertures pour {title}. Une fois le téléchargement terminé, les couvertures seront triées par taille.

en: Downloading metadata...
fr: Télécharge les métadonnées…

en: Downloading cover...
fr: Télécharge la couverture…

en: Failed to run
fr: Impossible d'exécuter

en: Failed to run program, click "Show details" for more information
fr: Impossible d'exécuter un programme, cliquez sur "Afficher les détails" pour plus d'information

en: Command line:
fr: Ligne de commande :

en: Choose a program to open %s files
fr: Choisir un programme pour ouvrir les fichiers %s

en: Executable files
fr: Fichiers exécutables

en: Cannot execute
fr: Ne peut exécuter

en: The program %s is not an executable file
fr: Le programme %s n'est pas un fichier exécutable

en: Application path:
fr: Chemin de l'application :

en: Invalid application
fr: Application non valable

en: %s is not a valid macOS application bundle.
fr: %s n'est pas un paquet application macOS valide

en: Choose a program
fr: Choisir un programme

en: Gathering data, please wait...
fr: Collecte des données, veuillez patienter…

en: &Browse computer for program
fr: &Parcourir l'ordinateur pour un programme

en: Error finding programs
fr: Erreur en recherchant des programmes

en: Failed to find programs on your computer, click "Show details" for more information
fr: Impossible de trouver le programme sur votre ordinateur, cliquez "Afficher les détails" pour plus d'informations

en: Edit the applications used for %s files
fr: Éditer les applications utilisées pour les fichiers %s

en: Change &icon
fr: Changer l'&icône

en: Change &name
fr: Changer le &nom

en: No selection
fr: Pas de sélection

en: No application selected
fr: Pas d'application sélectionnée

en: Choose new icon
fr: Choisir une nouvelle icône

en: Invalid icon
fr: Icône non valide

en: Could not load image from %s
fr: Ne peut charger l'image à partir de %s

en: Enter new name
fr: Entrer un nouveau nom

en: New name for {}
fr: Nouveau nom pour {}

en: cover image
fr: Image de couverture

en: Open {0} files with {1}
fr: Ouvrir les fichiers {0} avec {1}

en: A general foreground color
fr: Une couleur générale de premier plan

en: The foreground color for text input widgets
fr: La couleur de premier plan pour les widgets de saisie de texte

en: The foreground color for buttons
fr: La couleur de premier plan pour les boutons

en: Placeholder text in text input widgets
fr: Texte temporaire dans les widgets de saisie de texte

en: The foreground color for tool tips
fr: La couleur de premier plan pour les info-bulles

en: A "bright" text color
fr: Une couleur de texte « clair »

en: The foreground color for highlighted items
fr: La couleur de premier plan pour les surlignement

en: A general background color
fr: Une couleur générale d’arrière-plan

en: The background color for text input widgets
fr: La couleur d’arrière-plan pour les widgets de saisie de texte

en: The background color for buttons
fr: La couleur d’arrière-plan pour les boutons

en: The background color for alternate rows in tables and lists
fr: Couleur d’arrière-plan pour les lignes alternées dans les tableaux et les listes

en: The background color for tool tips
fr: La couleur d’arrière-plan pour les info-bulles

en: The background color for highlighted items
fr: La couleur d’arrière-plan pour les surlignement

en: The color for emphasised items
fr: La couleur pour les éléments mis en évidence

en: The color for links
fr: La couleur pour les liens

en: The color for visited links
fr: La couleur pour les liens visités

en: Restore settings to default values. You have to click Apply to actually save the default settings.
fr: Restaurer les réglages aux valeurs par défaut. Vous devez cliquer sur Appliquer pour enregistrer réellement les réglages par défaut.

en: Configure
fr: Configurer

en: Ignore duplicate incoming formats
fr: Ignorer les formats entrants en double

en: Overwrite existing duplicate formats
fr: Écraser les formats en double existants

en: Create new record for each duplicate format
fr: Créer un nouvel enregistrement pour chaque format dupliqué

en: Choose a folder
fr: Choisir le dossier

en: Add a file extension to ignore
fr: Ajouter une extension de fichier à ignorer

en: The file extension to ignore:
fr: L'extension de fichier à ignorer :

en: Invalid folder
fr: Dossier non valide

en: You must specify an existing folder as your auto-add folder. %s does not exist.
fr: Vous devez spécifier un dossier existant comme dossier d’ajout automatique. %s n’existe pas.

en: You do not have read/write permissions for the folder: %s
fr: Vous n’avez pas les droits de lecture/écriture pour le dossier : %s

en: Cannot use folders whose names start with a period or underscore: %s
fr: Impossible d'utiliser des dossiers dont le nom commence avec un point ou un tiret bas : %s

en: <b>WARNING:</b> Any files you place in %s will be automatically deleted after being added to calibre. Are you sure?
fr: <b>ATTENTION:</b> Tout fichier placé dans %s sera automatiquement supprimé après son ajout dans calibre. Êtes-vous sûr?

en: Here you can control how calibre will read metadata from the files you add to it. calibre can either read metadata from the contents of the file, or from the filename.
fr: Ici vous pouvez contrôler la manière dont calibre lira les métadonnées des fichiers que vous ajoutez. calibre peut lire les métadonnées à partir du contenu du fichier, ou du nom de fichier.

en: Read &metadata from file contents rather than file name
fr: Lire les &métadonnées à partir du contenu du fichier au lieu du nom de fichier

en: Swap the first name and last name of the author. This affects only metadata read from file names.
fr: Intervertir le prénom et le nom de l’auteur. Affecte seulement les métadonnées lues à partir des noms de fichiers.

en: &Swap author first name and last name when reading author from filename
fr: Intervertir le &prénom et le nom de l'auteur lors de la lecture de l'auteur à partir du nom de fichier

en: Configure metadata from file name
fr: Configurer les métadonnées à partir du nom de fichier

en: Reading &metadata
fr: Lecture des &métadonnées

en: &Mark newly added books
fr: &Marquer les livres nouvellement ajoutés

en: When using the  "&Copy to library" action to copy books between libraries, preserve the date
fr: Préserve la date lors de l’action "&Copier dans la bibliothèque" (copie de livres d'une bibliothèque à l'autre)

en: When using the "Copy to library" action check for &duplicates with the same title, author and language
fr: Lors de l'utilisation de l'action "Copier vers la bibliothèque vérifier les &doublons avec le même tire, auteur et langue

en: Automatically &convert added books to the preferred output format
fr: &Convertir automatiquement les livres ajoutés au format préféré de sortie

en: This will force an automatic conversion even if the file being added is the same format as the output format. For example, if you set your output format to EPUB and add an EPUB file, an EPUB to EPUB conversion will be run.
fr: Ceci imposera une conversion automatique même si le fichier qui est ajouté est du même format que le format de sortie. Par exemple, si vous paramétrez votre format de sortie à EPUB et ajoutez un fichier EPUB, une conversion EPUB à EPUB sera exécutée.

en: When auto-converting, convert even if the format being added is the &same as the output format
fr: Lors de l'auto-conversion, convertir même si le format ajouté est le même que le format de &sortie

en: <p>Auto-merge: If books with similar titles and authors are found, merge the incoming formats automatically into existing book records. The box to the right controls what happens when an existing record already has the incoming format. Note that this option also affects the Copy to library action.</p>
    <p>Title match ignores leading indefinite articles ("the", "a", "an"), punctuation, case, etc. Author match is exact.</p>
fr: <p>Auto-fusionner : Si des livres dont les titres et les auteurs sont similaires sont trouvés, fusionnez automatiquement les formats entrants dans les enregistrements de livre existants. La case de droite permet de contrôler ce qui se passe lorsqu'un enregistrement existant a déjà le format entrant. Notez que cette option affecte également l'action Copier dans la bibliothèque.</p>
    <p>La correspondance de titre ignore les articles indéfinis de tête ("le", "un", "une"), la ponctuation, la casse, etc. La correspondance avec l'auteur est exacte.</p>

en: &Auto-merge added books if they already exist:
fr: Fusionner &automatiquement les livres ajoutés s’ils existent déjà :

en: Auto-merge: If books with similar titles and authors are found, merge the incoming formats (files) automatically into
    existing book records. This box controls what happens when an existing record already has
    the incoming format:
    
    Ignore duplicate incoming formats - means that existing formats in your calibre library will not be replaced
    Overwrite existing duplicate formats - means that existing formats in your calibre library will be replaced
    Create new record for each duplicate formats - means that a new book entry will be created for each duplicate formats
    
    Title matching ignores leading indefinite articles ("the", "a", "an"), punctuation, case, etc.
    Author matching is exact.
fr: Auto-fusionner : Si des livres avec des titres et auteurs similaires sont trouvés, fusionner automatiquement les formats (fichiers) entrant dans
     l’enregistrement du livre déjà présent. Cette option contrôle ce qui se passe lorsque un enregistrement précédent a déjà 
     le format entrant  :
    
    Ignorer les formats doublons entrants - signifie que les formats déjà existants dans la bibliothèque ne seront pas remplacés
    Remplacer les formats existants -  signifie que les formats déjà existants dans la bibliothèque seront remplacés
    Créer un nouvel enregistrement pour chaque format doublon - signifie qu’une nouvelle entrée sera crée pour chaque format doublon
    
    La correspondance de titre ignore les articles indéfinis en début ("le", "un"), la ponctuation, la casse, etc. La correspondance de l’auteur doit cependant être exacte.

en: &Tags to apply when adding a book:
fr: &Étiquettes à attacher lors de l’ajout de nouveaux livres :

en: A comma-separated list of tags that will be applied to books added to the library
fr: La liste des étiquettes, séparées par des virgules, qui va être attachée aux livres ajoutés à la bibliothèque

en: Contro&l how tags are processed:
fr: Contrô&ler comment les étiquettes sont traitées :

en: Create rules that can filter or transform tags on added books automatically as soon as they are added.
fr: Créer des règles qui peuvent filtrer ou transformer automatiquement les étiquettes sur les livres ajoutés aussitôt qu'ils sont ajoutés.

en: &Rules to filter tags read from metadata
fr: &Règles pour filtrer les étiquettes lues à partir des métadonnées

en: Control which files are added during bul&k imports:
fr: Contrôler quels fichiers sont ajoutés pendant l'importation par lo&t :

en: <p>You can specify rules to add/ignore files here. These will be used when recursively adding books from folders.
fr: <p>Ici, vous pouvez spécifier des règles pour ajouter/ignorer des fichiers. Celles-ci seront utilisées lors d'un ajout récursif de livres depuis des dossier.

en: Rules to filter added &files
fr: Règles pour filtrer les &fichiers ajoutés

en: Control how auth&ors are processed:
fr: C&ontrôler comment les auteurs sont traités :

en: Rules to manipulate a&uthor names
fr: Règles pour manipuler les noms d'auteurs

en: Adding &actions
fr: Ajouter des &actions

en: By default, calibre will automatically add only known e-book files. 
    This option tells calibre to add all file types, except those
    that have been explicitly ignored below.
fr: Par défaut, calibre ajoute automatiquement les fichiers de livres numériques connus uniquement. 
    Cette option indique à calibre d'ajouter tous les types de fichiers, à l'exception de 
    ceux qui ont été explicitement ignorés ci-dessous.

en: Automatically add files of &all types (not just e-books)
fr: &Ajouter automatiquement les fichiers de tous les types (pas seulement des livres numériques)

en: <b>Ignore</b> files with the following &extensions when automatically adding
fr: <b>Ignorer</b> les fichiers avec les &extensions suivantes lors de l'ajout automatique

en: Folder to automatically add files from
fr: Dossier à partir duquel ajouter automatiquement les fichiers

en: Browse for folder
fr: Parcourir pour chercher un dossier

en: Automatically &convert added files to the preferred output format
fr: &Convertir automatiquement les fichiers ajoutés au format préféré de sortie

en: Specify a &folder. Any files you put into this folder will be automatically added to calibre (restart required).
fr: Indiquez un dossier. Tout fichier placé dans ce dossier sera automatiquement ajouté à calibre (redémarrage nécessaire).

en: <b>WARNING:</b> Files in the above folder will be deleted after being added to calibre.
fr: <b>ATTENTION:</b> Tout fichier contenu dans le dossier ci-dessus est automatiquement supprimé après son ajout automatique à calibre.

en: If set, this option will cause calibre to check if a file
     being automatically added is already in the calibre library.
     If it is, a message will pop up asking you whether
     you want to add it anyway.
fr: Quand cette option est sélectionnée et qu'un fichier 
    a été automatiquement ajouté, calibre vérifie au 
    préalable si ce fichier existe déjà dans la bibliothèque calibre.
    Si c'est le cas, un message vous demandera si vous souhaitez 
    tout de même l'ajouter.

en: Check for &duplicates when automatically adding files
fr: Vérifier les &doublons lors de l’ajout automatique de fichiers

en: Ignore &another file extension
fr: Ignorer une &autre extension de fichier

en: &Automatic adding
fr: &Ajout automatique

en: Very low
fr: Très faible

en: Confirmation dialogs have all been reset
fr: Tous les dialogues de confirmation ont été réinitialisés

en: Notify when a &new version is available
fr: Avertir lorsqu’une &nouvelle version est disponible

en: Job &priority:
fr: &Priorité des tâches :

en: Preferred &input format order:
fr: Ordre préféré pour le format d’&entrée :

en: When multiple formats are present in a book being converted, this list determines which format will be used as the "source" for the conversion.
fr: Lorsque plusieurs formats sont présents dans un livre en cours de conversion, cette liste détermine le format qui sera utilisé comme « source » pour la conversion.

en: <p>Click to move the row up 1. Shift+click to move the row up 5.
    Ctrl+click to move the row up 10. Ctrl+Shift+click to move the row to the top.
    Keyboard shortcut: Ctrl+Up arrow</p>
fr: <p>Cliquer pour déplacer la ligne vers le haut 1. Maj+clic pour déplacer la ligne vers le haut 5. Ctrl+clic pour déplacer la ligne vers le haut 10. Ctrl+Maj+clic pour déplacer la ligne vers le haut. Raccourci clavier : Ctrl+Flèche vers le haut</p>

en: <p>Click to move the row down 1. Shift+click to move the row down 5.
    Ctrl+click to move the row down 10. Ctrl+Shift+click to move the row to the bottom.
    Keyboard shortcut: Ctrl+Down arrow</p>
fr: <p>Cliquer pour déplacer la ligne vers le bas 1. Maj+clic pour déplacer la ligne vers le bas 5. Ctrl+clic pour déplacer la ligne vers le bas 10. Ctrl+Maj+clic pour déplacer la ligne vers le bas. Raccourci clavier : Ctrl+Flèche vers le bas</p>

en: Preferred &output format:
fr: Format de s&ortie préféré :

en: <p>Setting this means that when sorting on text fields
    like title the text "Book 2" will sort before the text "Book 100".
    Note that setting this can cause problems with text that starts
    with numbers and is a little slower. This setting is per user, not
    per library.</p>
fr: <p>Si vous définissez ce paramètre, cela signifie que, lors du tri sur des champs de texte
    comme le titre, le texte "Livre 2" sera trié avant le texte "Livre 100".
    Notez que ce paramètre peut poser des problèmes avec les textes commençant
     par des chiffres et est un peu plus lent. Ce paramètre est défini par utilisateur, et non
    par bibliothèque.</p>

en: Recognize numbers inside text when sorting (needs restart)
fr: Reconnaître les nombres dans le texte lors du tri (nécessite un redémarrage)

en: If checked, Yes/No custom columns values can be Yes, No, or Unknown.
    If not checked, the values can be Yes or No.
fr: Si cochée, les valeurs des colonnes personnalisée Oui/Non peuvent être Oui, Non, ou Inconnu.
    Si non cochée, les valeurs peuvent être Oui ou Non.

en: &Yes/No columns have three values (needs restart)
fr: Les colonnes &Oui/Non ont trois valeurs (nécessite un redémarrage)

en: Default network &timeout:
fr: &Délai d’attente par défaut pour les connexions réseau :

en: Set the default timeout for network fetches (i.e. anytime we go out to the internet to get information)
fr: Indiquer le délai d’attente par défaut pour les recherches réseau (c-à-d le temps utilisé pour aller rechercher l’information par internet)

en: Use this Virtual library on calibre startup if the current library is being used. Also applied when switching to this library. Note that this setting is per library.
fr: Activez cette Bibliothèque virtuelle au démarrage de calibre si la bibliothèque actuelle est ouverte. Également appliqué quand vous basculerez vers cette bibliothèque. Ce paramètre se définit pour chaque bibliothèque.

en: Reset all disabled &confirmation dialogs
fr: Réinitialiser tous les dialogues de &confirmation désactivés

en: Use internal &viewer for:
fr: Utiliser la &visionneuse interne pour :

en: File types that are unchecked in this list will be opened with the default program configured in the operating system, for that file type.
fr: Les types de fichiers qui ne sont pas cochés dans cette liste seront ouverts avec le programme par défaut configuré dans le système d'exploitation, pour ce type de fichier.

en: Virtual library to apply when the current &library is opened:
fr: Bibliothèque virtuelle à activer quand la bib&liothèque actuelle est ouverte :

en: Automatically send downloaded &news to e-book reader
fr: E&nvoyer automatiquement les actualités vers le lecteur de livre numérique

en: &Delete news from library when it is automatically sent to reader
fr: Supprimer les actualités de la bibliothèque lors &d’un envoi automatique vers la liseuse électronique

en: All columns
fr: Toutes les colonnes

en: icon with text
fr: icône avec texte

en: icon with no text
fr: icône sans texte

en: composed icons w/text
fr: icônes composées avec texte

en: composed icons w/no text
fr: icônes composées sans texte

en: is true
fr: est vrai

en: is false
fr: est faux

en: is not true
fr: n'est pas vrai

en: is not false
fr: n'est pas faux

en: is undefined
fr: est indéfini

en: is defined
fr: est défini

en: has id
fr: possède un id

en: does not have id
fr: ne possède pas d’id

en: is equal to
fr: est égal à

en: is not set
fr: n’est pas défini

en: is earlier than
fr: est antérieur à

en: is later than
fr: est postérieur à

en: is today
fr: est aujourd'hui

en: is more days ago than
fr: est il y a plus de jours que

en: is fewer days ago than
fr: est il y a moins de jours que

en: is more days from now than
fr: est à plus de jours de maintenant que

en: is fewer days from now than
fr: est à moins de jours de maintenant que

en: has
fr: possède

en: does not have
fr: ne possède pas

en: has pattern
fr: possède un modèle

en: does not have pattern
fr: ne possède pas de modèle

en: does not contain
fr: ne contient pas

en: If the ___ column ___ value
fr: Si la colonne ___ valeur ___

en: Enter either an identifier type or an identifier type and value of the form identifier:value
fr: Entrez soit un type d’identifiant, soit un type d’identifiant et une valeur sous la forme identifiant:valeur

en: Enter a 3 letter ISO language code, like fra for French or deu for German or eng for English. You can also use the full language name, in which case calibre will try to automatically convert it to the language code.
fr: Saisissez 3 lettres du code ISO de langue, comme FRA pour le français ou DEU pour l'allemand ou ENG pour l'anglais. Vous pouvez également utiliser le nom complet de la langue. Dans ce cas, calibre essayera de le convertir automatiquement en code langue.

en: Enter a number
fr: Entrer un nombre

en: Enter the maximum days old the item can be. Zero is today. Dates in the future always match
fr: Entrer le maximum de jours d'ancienneté que l'élément peut avoir. Zéro est aujourd'hui. Les dates dans le futur correspondent toujours

en: Enter the minimum days old the item can be. Zero is today. Dates in the future never match
fr: Entrer le minimum de jours d'ancienneté que l'élément peut avoir. Zéro est aujourd'hui. Les dates dans le futur ne correspondent jamais

en: Enter the maximum days in the future the item can be. Zero is today. Dates in the past always match
fr: Entrer le maximum de jours dans le futur que l'élément peut avoir. Zéro est aujourd'hui. Les dates dans le passé correspondent toujours

en: Enter the minimum days in the future the item can be. Zero is today. Dates in the past never match
fr: Entrer le minimum de jours dans le futur que l'élément peut avoir. Zéro est aujourd'hui. Les dates dans le passé ne correspondent jamais

en: Enter a date in the format YYYY-MM-DD
fr: Entrer une date au format AAAA-MM-JJ

en: Enter a string.
fr: Entrer une chaîne.

en: Enter a regular expression
fr: Entrer une expression régulière

en: You can match multiple values by separating them with %s
fr: Vous pouvez faire correspondre de multiples valeurs en les séparant par %s

en: Remove icons
fr: Supprimer les icônes

en: Select the icons you wish to remove. The icon files will be removed when you press OK. There is no undo.
fr: Sélectionner les icône que vous souhaitez supprimer. Les fichiers icônes seront supprimés lorsque l'on appuie sur OK. Il n'y a pas de possibilité d'annulation

en: No icons selected
fr: Pas d'icônes sélectionnées

en: You must select at least one icon to remove
fr: Vous devez sélectionner au moins une icône à supprimer

en: One icon will be removed. | {} icons will be removed.
fr[0]: Une icône sera supprimée.
fr[1]: {} icônes seront supprimées.
fr[2]: {} icônes seront supprimées.

en: This will prevent any rules that use this icon from working. Are you sure?
fr: Cela empêchera toutes les règles qui utilisent cette icône de fonctionner. Vous êtes sûr ?

en: column coloring
fr: Coloration de colonne

en: You can control the color of columns in the book list by creating "rules" that tell calibre what color to use.
fr: Vous pouvez contrôler la couleur des colonnes dans la liste des livres en créant des « règles » qui indiquent à Calibre quelle couleur utiliser.

en: column icon
fr: Icône de colonne

en: Set the:
fr: Définir la :

en: You can add icons to columns in the book list by creating "rules" that tell calibre what icon to use.
fr: Vous pouvez ajouter des icônes aux colonnes dans la liste des livres en créant des « règles » qui indiquent à Calibre quelle icônes utiliser.

en: Cover grid emblem
fr: Emblème de grille de couverture

en: Add the emblem:
fr: Ajouter l’emblème :

en: You can add emblems (small icons) that are displayed on the side of covers in the Cover grid by creating "rules" that tell calibre what image to use.
fr: Vous pouvez ajouter des emblèmes (petites icônes) qui s'affichent sur le côté des couvertures dans la Grille des couvertures en créant des « règles » qui indiquent à Calibre quelle icônes utiliser.

en: Bookshelf emblem
fr: Emblème de bibliothèque

en: You can add an emblem (small icon) that is displayed on or above the book spine in the bookshelf view by creating "rules" that tell calibre what image to use. Only the first emblem in the list that match the conditions will be displayed.
fr: Vous pouvez ajouter un emblème (petite icône) qui s'affichent sur ou au-dessus des tranches dans la vue Bibliothèque en créant des « règles » qui indiquent à Calibre quelle icône utiliser. Seul le premier emblème de la liste qui correspond aux conditions sera affiché.

en: Create/edit a {0} rule
fr: Créer/Editer une règle {0}

en: Create a {0} rule by filling in the boxes below
fr: Créer une règle {0} en remplissant les cases ci-dessous

en: Choosing icon with text will add an icon to the left of the column content, choosing icon with no text will hide the column content and leave only the icon. If you choose composed icons and multiple rules match, then all the matching icons will be combined, otherwise the icon from the first rule to match will be used.
fr: Si vous choisissez l'option "icône avec texte", une icône sera ajoutée à gauche du contenu de la colonne. Si vous choisissez l'option "icône sans texte", le contenu de la colonne sera masqué et seule l'icône sera affichée. Si vous choisissez des icônes composées et que plusieurs règles correspondent, toutes les icônes correspondantes seront combinées, sinon l'icône de la première règle à correspondre sera utilisée.

en: of the column:
fr: de la colonne :

en: to:
fr: vers :

en: &Add new image
fr: &Ajouter une nouvelle image

en: (Images should be square-ish)
fr: (Les images devraient être approximativement carrées)

en: Choose &more than one icon
fr: Choisir &plus d'une icône

en: &Add icon
fr: &Ajouter une icône

en: (Icons should be square or landscape)
fr: (Les icônes doivent être carrées ou rectangulaires)

en: Only if the following conditions are all satisfied:
fr: Seulement si toutes les conditions suivantes sont satisfaites :

en: Add &another condition
fr: Ajouter une &autre condition

en: You can disable a condition by blanking all of its boxes
fr: Vous pouvez désactiver une condition en mettant à blanc toutes ses valeurs

en: Using icons in light/dark themes
fr: Utilisation d'icônes dans des thèmes clair/sombre

en: &Remove icons
fr: Supprime&r les icônes

en: Remove previously added icons. Note that removing an icon will cause rules that use it to stop working.
fr: Supprimer les icônes précédemment ajoutées. Notez que la suppression d'une icône entraînera l'arrêt du fonctionnement des règles qui l'utilisent.

en: You can use different icons in light and dark themes. To do this, add two icons to the icon list. One of the icons must have either the "plain" name, for example "ok.png", or the themed name, for example "ok-for-light-theme.png". The other icon must have a themed name with the same prefix, for example "ok-for-dark-theme.png". </p><p>Example: if the light theme icon is named "ok.png" then the dark theme icon must be named "ok-for-dark-theme.png". If the light theme icon is named "ok-for-light-theme.png" then the dark theme icon must be named either ok.png or "ok-for-dark-theme.png".</p><p>When defining a rule, use either of the icon names. The correct icon for the theme will automatically be used, if it exists.</p><p>You are not required to change existing rules to use theming. Decide the theme where the existing icon should be used then add the other icon with the correct themed name. </p><p>Remember to add both the light and dark theme icons to the list of icons.
fr: Vous pouvez utiliser des icônes différentes dans les thèmes clairs et sombre. Pour ce faire, ajoutez deux icônes à la liste des icônes. L'une des icônes doit avoir un nom « simple », par exemple "ok.png", ou un nom thématique, par exemple "ok-for-light-theme.png". L'autre icône doit porter un nom thématique avec le même préfixe, par exemple "ok-for-dark-theme.png". </p><p>Exemple : si l'icône du thème clair est nommée "ok.png", l'icône du thème sombre doit être nommée "ok-for-dark-theme.png". Si l'icône du thème clair est nommée "ok-for-light-theme.png", l'icône du thème foncé doit être nommée soit "ok.png", soit "ok-for-dark-theme.png".</p><p>Lors de la définition d'une règle, utilisez l'un ou l'autre des noms d'icônes. L'icône correspondant au thème sera automatiquement utilisée, si elle existe.</p><p> Il n'est pas nécessaire de modifier les règles existantes pour utiliser la thématisation. Décidez du thème dans lequel l'icône existante doit être utilisée, puis ajoutez l'autre icône avec le nom du thème correct. </p><p>N'oubliez pas d'ajouter les icônes des thèmes clair et sombre à la liste des icônes.

en: Open to see checkboxes
fr: Ouvrir pour voir les cases à cocher

en: Sample text
fr: Texte exemple

en: No icon selected
fr: Aucune icône sélectionnée

en: You must choose an icon for this rule
fr: Vous devez sélectionner une icône pour cette règle

en: Invalid condition
fr: Condition invalide

en: One of the conditions for this rule is invalid: <b>%s</b>
fr: Une des conditions pour cette règle est invalide: <b>%s</b>

en: No conditions
fr: Pas de condition

en: You must specify at least one non-empty condition for this rule
fr: Vous devez spécifier au moins une condition non vide pour cette règle

en: color
fr: couleur

en: 
                    <p>Advanced rule for column <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>
fr: 
                    <p>Règle avancée pour la colonne <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>

en: 
                    <p>Advanced rule:
                    <pre>%(rule)s</pre>
fr: 
                    <p>Règle avancée :
                    <pre>%(rule)s</pre>

en: 
                    <p>Advanced rule: set <b>%(typ)s</b> for column <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>
fr: 
                    <p>Règle avancée : place <b>%(typ)s</b> pour la colonne <b>%(col)s</b> :
                    <pre>%(rule)s</pre>

en: (<span style="color: %s;">sample</span>)
fr: (<span style="color: %s;">exemple</span>)

en: <p>Add the emblem <b>{0}</b> to the cover if the following conditions are met:</p>
    <ul>{1}</ul>
fr: <p>Ajouter l'emblème <b>{0}</b> à la couverture si les conditions suivantes sont rencontrées : </p>
    <ul>{1}</ul>

en: <p>Add the emblem <b>{0}</b> to spine if the following conditions are met:</p>
    <ul>{1}</ul>
fr: <p>Ajouter l'emblème <b>{0}</b> à la tranche si les conditions suivantes sont rencontrées :</p>
    <ul>{1}</ul>

en:             <p>Set the <b>%(kind)s</b> of <b>%(col)s</b> to <b>%(color)s</b> %(sample)s
                if the following conditions are met:</p>
                <ul>%(rule)s</ul>
fr:             <p>Paramètre le(s) <b>%(kind)s</b> de(s) <b>%(col)s</b> en <b>%(color)s</b> %(sample)s
                si les conditions suivantes sont rencontrées:</p>
                <ul>%(rule)s</ul>

en: <li>The condition using column <b>%(col)s</b> is <b>invalid</b>
fr: <li>La condition utilisant la colonne <b>%(col)s</b> <b>n'est pas valide</b>

en: <li>If the <b>%(col)s</b> column <b>%(action)s</b> %(val_label)s<b>%(val)s</b>
fr: <li>Si la colonne <b>%(col)s</b><b>%(action)s</b>%(val_label)s<b>%(val)s</b>

en: value:
fr: valeur :

en: &Add rule
fr: &Ajouter une règle

en: &Remove rule(s)
fr: &Supprimer une/des règle(s)

en: Click to move the row up 1. Shift+click to move the row up 5. Ctrl+click to move the row up 10. Ctrl+Shift+click to move the row to the top. Keyboard shortcut: Ctrl+Up arrow
fr: Cliquer pour déplacer la ligne vers le haut 1. Maj+clic pour déplacer la ligne vers le haut 5. Ctrl+clic pour déplacer la ligne vers le haut 10. Ctrl+Maj+clic pour déplacer la ligne vers le haut. Raccourci clavier : Ctrl+Flèche vers le haut

en: Click to move the row down 1. Shift+click to move the row down 5. Ctrl+click to move the row down 10. Ctrl+Shift+click to move the row to the bottom. Keyboard shortcut: Ctrl+Down arrow
fr: Cliquer pour déplacer la ligne vers le bas 1. Maj+clic pour déplacer la ligne vers le bas 5. Ctrl+clic pour déplacer la ligne vers le bas 10. Ctrl+Maj+clic pour déplacer la ligne vers le bas. Raccourci clavier : Ctrl+Flèche vers le bas

en: Add ad&vanced rule
fr: Ajouter une règle a&vancée

en: Du&plicate rule
fr: Du&pliquer la règle

en: Convert to advanced r&ule
fr: Convertir en règle a&vancée

en: Open icon folder
fr: Ouvrir le dossier d'icônes

en: Import rules from a file
fr: Importer les règles à partir d'un fichier

en: Click the "Add rule" button below to get started.<p>You can <b>change an existing rule</b> by double clicking it.
fr: Cliquer sur le bouton « Ajouter une règle » pour commencer.<p>Vous pouvez <b>changer une règle existante</b> par une double clic sur celle-ci.

en: Emblem &style:
fr: Style d'emblème :

en: No emblems
fr: Pas d'emblèmes

en: Show next to cover
fr: Afficher à côté de la couverture

en: Show on top of cover
fr: Afficher en haut de la couverture

en: &Position of the emblem:
fr: &Position de l'emblème :

en: <p>Display an icon of your choosing on the book spine in Bookshelf view. <p>"Automatic" will place the icon either above or below the spine. <p>"Above" and "Below" will place the icon at the selected position. <p>"Top" and "Bottom" will place the icon on the spine, reducing the space available for text.
fr: <p>Affichez une icône de votre choix aux tranches des livres dans la vue Bibliothèque.
    <p>« Automatique » placera l'icône au-dessus ou en dessous du dos.
    <p>« Au-dessus » et « En dessous » placera l'icône à l'emplacement sélectionné.
    <p>« En haut » et « En bas » placera l'icône sur le dos, réduisant ainsi l'espace disponible pour le texte.

en: Above the spine
fr: Au-dessus de la tranche

en: Below the spine
fr: En dessous de la tranche

en: Top of the spine
fr: En haut de la tranche

en: Bottom of the spine
fr: En bas de la tranche

en: Select one rule
fr: Sélectionner une règle

en: You must select only one rule.
fr: Vous ne devez sélectionner qu'une seule règle.

en: No rule selected
fr: Aucune règle sélectionnée

en: No rule selected for %s.
fr: Aucune règle sélectionnée pour %s.

en: removal
fr: suppression

en: Rules
fr: Règles

en: No valid rules found
fr: Aucune règles valides trouvées

en: No valid rules were found in {}.
fr: Aucune règles valides n'ont été trouvées dans {}.

en: Column header
fr: Intitulé de colonne

en: Lookup name
fr: Nom recherché

en: Order
fr: Commander

en: Yes/No with text
fr: Oui/Non avec texte

en: Ampersand separated text, shown in the Tag browser
fr: Texte séparé par une esperluette &, affiché dans le Navigateur d'étiquettes

en: An estimate of the number of pages in the book. Useful only to compare one book against another.
fr: Estimation du nombre de pages du livre. Utile uniquement pour comparer un livre à un autre.

en: The timestamp when any metadata associated with this book is modified. For example if a tag has its case changed, all books with that tag will be modified.
fr: L'horodatage auquel les métadonnées associées à ce livre ont été modifiées. Par exemple, si la casse d'une balise est modifiée, tous les livres comportant cette balise seront modifiés.

en: Deleted column. Double-click to undelete it
fr: Colonne supprimée. Double-cliquer pour la restaurer.

en: New column
fr: Nouvelle colonne

en: Edited. Lookup name was {}
fr: Modifié. Le nom de la recherche était {}

en: Edited
fr: Modifié·e

en: You must select a column to delete it
fr: Vous devez sélectionner une colonne pour pouvoir la supprimer

en: The selected column is not a custom column
fr: La colonne sélectionnée n’est pas une colonne personnalisée

en: Do you really want to delete column %s and all its data?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer la colonne %s et toutes les données qu’elle contient ?

en: The selected column is not a user-defined column
fr: La colonne sélectionnée n’est pas une colonne personnalisée

en: Undelete the column?
fr: Restaurer la colonne ?

en: The column is to be deleted. Do you want to undelete it?
fr: La colonne doit être supprimée. Voulez-vous la restaurer ?

en: Here you can re-arrange the layout of the columns in the calibre library book list. You can hide columns by unchecking them. You can also create your own, custom columns.
fr: Vous pouvez personnaliser la présentation des colonnes de la liste des livres. Vous pouvez masquer des colonnes en les décochant. Vous pouvez aussi créer vos propres colonnes personnalisées.

en: Remove a user-defined column
fr: Supprimer une colonne personnalisée

en: Add a user-defined column
fr: Ajouter une colonne personnalisée

en: Edit settings of a user-defined column
fr: Modifier les paramètres d’une colonne personnalisée

en: Add &custom column
fr: Ajouter des &colonnes personnalisées

en: &Show all
fr: &Afficher tout

en: &Hide all
fr: &Cacher tout

en: Restore settings to default values. Only settings for the currently selected section are restored.
fr: Restaurer les réglages aux valeurs par défaut. Seuls les réglages de la section actuellement sélectionnée sont restaurés.

en: Text, column shown in the Tag browser
fr: Texte, colonne affichée dans le Navigateur d’étiquettes

en: Comma separated text, like tags, shown in the Tag browser
fr: Texte séparé par des virgules, comme les étiquettes, affiché dans le Navigateur d'étiquette

en: Long text, like comments, not shown in the Tag browser
fr: Texte long, comme les commentaires, non affiché dans le Navigateur d'étiquettes

en: Text column for keeping series-like information
fr: Colonne de texte pour conserver des informations semblables aux séries

en: Text, but with a fixed set of permitted values
fr: Texte, mais avec un ensemble donné de valeurs permises

en: Floating point numbers
fr: Nombres à virgule flottante

en: Integers
fr: Entiers

en: Ratings, shown with stars
fr: Notation, affichée à l’aide d’étoiles

en: Yes/No
fr: Oui/Non

en: Column built from other columns
fr: Colonne construite à partir d’autres colonnes

en: Column built from other columns, behaves like tags
fr: Colonne contruite à partir d’autres colonnes, se comporte comme les étiquettes

en: Create a custom column
fr: Créer une colonne personnalisée

en: Edit custom column
fr: Modifier la colonne personnalisée

en: Now
fr: Maintenant

en: My Tags
fr: Mes Étiquettes

en: My Series
fr: Mes Séries

en: My Rating
fr: Ma Note

en: People
fr: Personnes

en: My Title
fr: Mon Titre

en: Read progress
fr: Progression de lecture

en: To customize this, read the help for the {0} template function in the calibre User Manual
fr: Pour personnaliser cette fonction, consultez l'aide relative à la fonction de modèle {0} dans le manuel d'utilisation de Calibre.

en: Quick create:
fr: Création rapide :

en: Names
fr: Noms

en: Short text
fr: Texte court

en: Pressing OK will require restarting calibre even if nothing was changed
fr: En appuyant sur OK, il faudra redémarrer calibre même si rien n'a été changé

en: Used for searching the column. Must contain only digits and lower case letters.
fr: Utilisé pour la recherche dans la colonne. Ne doit contenir que des chiffres et des lettres en minuscules.

en: &Lookup name:
fr: &Nom recherché :

en: Column heading in the library view and category name in the Tag browser
fr: En-tête de colonne dans l’affichage de la bibliothèque et nom de catégorie dans le Navigateur d'étiquettes

en: Column &heading:
fr: &En-tête de colonne :

en: What kind of information will be kept in the column.
fr: Quel type d’informations sera conservé dans la colonne.

en: Show &checkmarks
fr: Afficher les &coches

en: Show check marks in the GUI. Values of 'yes', 'checked', and 'true'
    will show a green check. Values of 'no', 'unchecked', and 'false' will show a red X.
    Everything else will show nothing. Note that the values of 'true' and 'false' don't
    follow calibre's language settings and are always in English.
fr: Afficher les marques de contrôle dans le GUI. Les valeurs "oui", "vérifié", et "true"
    afficheront une coche verte. Les valeurs "non", "non vérifié", et "false" afficheront un X rouge.
    Tout le reste n’affichera rien. Notez que les valeurs de "true" et "false" ne
    ne suivent pas les paramètres linguistiques de calibre et sont toujours en anglais.

en: Contains names
fr: Contient des noms

en: Check this box if this column contains names, like the authors column. If checked, the item separator will be an ampersand (&) instead of a comma (,), sorting will be done using a computed value that respects the author sort tweaks (for example converting "Firstname Lastname" into "Lastname, Firstname"), and item order will be preserved.
fr: Cochez cette case si cette colonne contient des noms, comme la colonne Auteurs. Si cette case est cochée, le séparateur d'éléments sera une esperluette (&) au lieu d'une virgule (,), le tri sera effectué à l'aide d'une valeur calculée qui respecte les modifications apportées au tri des auteurs (par exemple en convertissant "Prénom Nom" en "Nom, Prénom"), et l'ordre des éléments sera préservé.

en: &Column type:
fr: Type de &colonne :

en: Optional text describing what this column is for
fr: Texte optionnel décrivant l'utilisation de cette colonne

en: D&escription:
fr: D&escription :

en: &Icon
fr: &Icone

en: &Both
fr: les deux

en: Choose whether an icon, text, or both is shown in the book list
fr: Choisir si une icône, un texte ou les deux sont affichés dans la liste des livres

en: &Show:
fr: &Afficher :

en: Control the number of decimal digits you can enter when editing this column
fr: Contrôler le nombre de chiffres décimaux que vous pouvez saisir lorsque vous éditez cette colonne.

en: Decimals when &editing:
fr: Décimal&es lors de l'édition :

en: Default: (nothing)
fr: Par défaut : (rien)

en: Field template. Uses the same syntax as save templates.
fr: Ce champ est un modèle. Utilise la même syntaxe que les modèles de sauvegarde.

en: Similar to save templates. For example, %s
fr: Semblable aux modèles de sauvegarde. Par exemple, %s

en: No heading
fr: Pas d'en-tête

en: Show heading above the text
fr: Afficher l'en-tête au-dessus du texte

en: Show heading to the side of the text
fr: Afficher l'en-tête à côté du texte

en: Choose whether or not the column heading is shown in the Book details panel and, if shown, where. Setting this to 'Show heading to the side of the text' moves the information from displayed with other comments to displayed with the non-comments columns.
fr: Choisissez si l'en-tête de la colonne est affiché ou non dans le panneau des détails du livre et, si c'est le cas, à quel endroit. Si vous choisissez « Afficher l'en-tête à côté du texte », l'information n'est plus affichée avec les autres commentaires, mais avec les colonnes non-commentaires.

en: Heading position:
fr: Position de l'en-tête :

en: Short text, like a title
fr: Texte court, comme un titre

en: Plain text formatted using Markdown
fr: Texte simple formaté en utilisant Markdown

en: Choose how the data in this column is interpreted.
    This controls how the data is displayed in the Book details panel
    and how it is edited.
fr: Choisir comment la donnée dans cette colonne est interprétée.
    Ceci contrôle comment la donnée est affichée dans le panneau Détails du livre
    et comment il est édité.

en: Interpret this column as:
fr: Interpréter cette colonne comme :

en: A comma-separated list of permitted values. The empty value is always
    included, and is the default. For example, the list 'one,two,three' has
    four values, the first of them being the empty value.
fr: Une liste des valeurs autorisées, séparées par des virgules. La valeur vide est toujours
    incluse, et constitue la valeur par défaut. Par exemple, la liste 'un', 'deux', 'trois' a
    quatre valeurs, la première d’entre elles étant la valeur vide.

en: &Values:
fr: &Valeurs :

en: A list of color names to use when displaying an item. The
    list must be empty or contain a color for each value.
fr: Une liste de nom de couleur à utiliser pour l’affichage d’un article. La
    liste doit être vide ou contenir une couleur pour chaque valeur.

en: Colors:
fr: Couleurs :

en: Allow half stars
fr: Permettre les demi étoiles

en: Allow half star ratings, for example:
fr: Permettre les notations par demi étoile, par exemple :

en: &Sort/search column by
fr: Trier/cher&cher colonne par

en: How this column should handled in the GUI when sorting and searching
fr: Comment cette colonne devrait être gérée dans l’interface graphique lors du tri et de la recherche

en: Show in Tag browser
fr: Afficher dans le Navigateur d’étiquettes

en: If checked, this column will appear in the Tag browser as a category
fr: Si coché, cette colonne sera une catégorie affichée dans le Navigateur d'étiquettes

en: Show as HTML in Book details
fr: Visualiser comme HTML dans Détails du livre

en: If checked, this column will be displayed as HTML in Book details and the Content server. This can be used to construct links with the template language. For example, the template {0} will create a field displaying the title in bold large characters, along with the series, for example <br>"<big><b>An Oblique Approach</b></big> [Belisarius [1]]". The template {1} will generate a link to the book on the Beam e-books site.
fr: Si coché, cette colonne sera affichée en HTML dans Détails du livre et le Serveur de contenu. Cela peut être utilisé pour construire des liens dans les modèles. Par exemple, le modèle {0} créera un champ affichant le titre en caractères larges et gras, suivi des séries, par exemple <br>"<big><b>An Oblique Approach</b></big> [Belisarius [1]]". Le modèle {1} créera un lien vers le livre numérique sur le site Beam e-books.

en: Show with comments in Book details
fr: Afficher les commentaires dans les Détails du livre

en: If you check this box then the column contents will show in the Comments section in the Book details. You can indicate whether not to have a header or to put a header above the column. If you want a header beside the data, don't check this box. If this box is checked then the output of the column template must be plain text or html.
fr: Si vous cochez cette case, le contenu de la colonne apparaîtra dans la section Commentaires dans le Détails du livre. Vous pouvez indiquer si vous souhaitez qu'il n'y ait pas d'en-tête ou qu'un en-tête soit placé au-dessus de la colonne. Si vous voulez un en-tête à côté des données, ne cochez pas cette case. Si cette case est cochée, la sortie du modèle de colonne doit être du texte brut ou du html.

en: Choose whether or not the column heading is shown in the Book
    details panel and, if shown, where
fr: Choisir si l'en-tête de colonne est affiché ou non dans le panneau
    Détails du livre et, si affiché, où

en: Column heading:
fr: En-tête de colonne :

en: Store this column's value in an OPF
fr: Stocker la valeur de cette colonne dans un OPF

en: If you check this box then the result of evaluating this column's template will be stored in the backup OPF stored in the library. The same is true when sending to a device, assuming the format has an OPF. One reason to uncheck this box is that the column contains large images.
fr: Si vous cochez cette case, le résultat de l'évaluation du modèle de cette colonne sera stocké dans l'OPF de sauvegarde stocké dans la bibliothèque. Il en va de même lors de l'envoi vers un périphérique, à condition que le format dispose d'un OPF. Une raison de décocher cette case est que la colonne contient des images de grande taille.

en: Note that some background functions require data for a column to be in the OPF, for example book jackets. If you uncheck this box and some function stops working then check the box.
fr: Notez que certaines fonctions d'arrière-plan nécessitent que les données d'une colonne figurent dans l'OPF, par exemple les jaquettes de livres. Si vous décochez cette case et qu'une fonction cesse de fonctionner, cochez-la.

en: Default value when a new book is added to the library. For Date columns enter the word "Now", or the date as yyyy-mm-dd. For Yes/No columns enter "Yes" or "No". For Text with a fixed set of values enter one of the permitted values. For Rating columns enter a number between 0 and 5.
fr: Valeur par défaut lorsqu'un nouveau livre est ajouté à la bibliothèque. Pour les colonnes Date, entrez le mot "Now", ou la date sous la forme aaaa-mm-jj. Pour les colonnes Oui/Non, entrez "Oui" ou "Non". Pour les textes avec un ensemble de valeurs fixes, entrez une des valeurs autorisées. Pour les colonnes Classement, entrez un nombre entre 0 et 5.

en: &Default value:
fr: Valeur par &défaut :

en: Search tem&plate:
fr: Modèle de recherche :

en: Fill in this box if you want clicking on the value in book details to do a web search instead of searching your calibre library. The book's metadata is available to the template.</p><p>Additional fields '{0}', `{1}`, and '{2}' are also available to the template. For multiple-valued (tags-like) columns they are the value being examined, telling you which value to use to generate the link. The two values '{1}' and '{2}' are automatically escaped for use in URLs. In '{1}', spaces are replaced by plus signs. In '{2}' spaces are replaced by '%20'.</p><p> The template functions '{3}' (the easiest to use), '{4}', '{5}', and '{6}' are useful for constructing the desired URL. There are examples in the template function documentation.
fr: Remplissez cette case si vous voulez qu'en cliquant sur la valeur dans le panneau Détails du livre, vous lancez une recherche sur le web au lieu de chercher dans votre bibliothèque Calibre. Les métadonnées du livre sont disponibles pour le modèle.</p><p>Les champs supplémentaires "{0}", "{1}" et "{2}" sont également disponibles pour le modèle. Pour les colonnes à valeurs multiples (comme les balises), ils représentent la valeur examinée et vous indiquent quelle valeur utiliser pour générer le lien. Les deux valeurs "{1}" et "{2}" sont automatiquement échappées pour être utilisées dans les URL. Dans "{1}", les espaces sont remplacés par des signes plus. Dans "{2}", les espaces sont remplacés par "%20".</p><p>Les fonctions de modèle "{3}" (la plus facile à utiliser), "{4}'" "{5}" et "{6}" sont utiles pour construire l'URL souhaitée. Vous trouverez des exemples dans la documentation sur les fonctions de modèle.

en: Item value
fr: Valeur de l'élement

en: &Format for dates:
fr: &Format pour les dates :

en: Default: dd MMM yyyy.
fr: Par défaut : dd MMM yyyy

en: <p>Date format.</p><p>The formatting codes are:<ul><li>d    : the day as number without a leading zero (1 to 31)</li><li>dd   : the day as number with a leading zero (01 to 31)</li><li>ddd  : the abbreviated localized day name (e.g. "Mon" to "Sun").</li><li>dddd : the long localized day name (e.g. "Monday" to "Sunday").</li><li>M    : the <b>month</b> as number without a leading zero (1 to 12).</li><li>MM   : the <b>month</b> as number with a leading zero (01 to 12)</li><li>MMM  : the abbreviated localized <b>month</b> name (e.g. "Jan" to "Dec").</li><li>MMMM : the long localized <b>month</b> name (e.g. "January" to "December").</li><li>yy   : the year as two digit number (00 to 99).</li><li>yyyy : the year as four digit number.</li><li>h    : the hours without a leading 0 (0 to 11 or 0 to 23, depending on am/pm)</li><li>hh   : the hours with a leading 0 (00 to 11 or 00 to 23, depending on am/pm)</li><li>m    : the <b>minutes</b> without a leading 0 (0 to 59)</li><li>mm   : the <b>minutes</b> with a leading 0 (00 to 59)</li><li>s    : the seconds without a leading 0 (0 to 59)</li><li>ss   : the seconds with a leading 0 (00 to 59)</li><li>ap   : use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "ap" replaced by the localized string for am or pm</li><li>AP   : use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "AP" replaced by the localized string for AM or PM</li><li>iso  : the date with time and timezone. Must be the only format present</li></ul></p><p>For example:
    <ul>
    <li>ddd, d MMM yyyy gives Mon, 5 Jan 2010</li>
    <li>dd MMMM yy gives 05 January 10</li>
    </ul>
fr: <p>Format de date.</p><p> Les codes de formatage sont : <ul><li>d : le jour comme nombre sans zéro (1 à 31) </li><li>dd :le jour comme nombre avec zéro (01 à 31) </li><li>ddd : le nom du jour localisé et abrégé (p. ex. "Lun" to "Dim").</li><li> dddd :  le nom du jour localisé en entier (p. ex. "Lundi" to "Dimanche").</li><li> M : le <b>mois</b> comme nombre sans zéro (1 à 12).</li><li> MM : le <b>mois</b> comme nombre avec zéro (01 à 12)</li><li> MMM :  le nom du <b>mois</b>localisé et abrégé (p. ex. "Jan" to "Dec").</li><li> MMMM : le nom du <b>mois</b> localisé en entier (p. ex. "Janvier" to "Décembre"). </li><li>yy : l'année comme nombre à 2 chiffres (00 à 99).</li><li> yyyy : l'année comme nombre à 4 chiffres. </li><li>h : les heures sans zéro (0 à 11 où 0 à 23, en fonction de am/pm)</li><li> hh : les heures avec zéro (00 à 11 où 00 à 23, en fonction de am/pm)</li><li> m : les <b>minutes</b> sans zéro (0 à 59)</li><li> mm : les <b>minutes</b>avec zéro(00 à 59)</li><li> s : les secondes sans zéro (0 à 59)</li><li> ss : les secondes avec zéro (00 à 59)</li><li> ap : utiliser une horloge à 12-heures au lieu de 24-heures, avec "ap" remplacé par la chaine localisé pour am ou pm</li><li> AP :  utiliser une horloge à 12-heures au lieu de 24-heures, avec "AP" remplacé par la chaine localisé pour AM ou PM</li><li> iso : la date avec le temps et le fuseau horaire. Doit être le seul format présent</li></ul></p><p>Par exemple :
    <ul>
    <li>ddd, d MMM yyyy donne Lun, 5 Jan 2010</li>
    <li>dd MMMM yy donne 05 Janvier 10</li>
    </ul>

en: &Format for numbers:
fr: &Format pour les nombres :

en: Default: Not formatted. For format language details see <a href="{}">the Python documentation</a>
fr: Par défaut : Non formaté. Pour des détails sur le format de langue consulter <a href="{}">la documentation Python</a>

en: Examples: The format <code>{0:0>4d}</code> gives a 4-digit number with leading zeros. The format <code>{0:d}&nbsp;days</code> prints the number then the word "days"
fr: Exemples: Le format <code>{0:0>4d}</code> fourni un nombre de 4 chiffres avec des zéros devant. Le format <code>{0:d}&nbsp;jours</code> affiche le nombre puis le mot "jours"

en: Examples: The format <code>{0:.1f}</code> gives a floating point number with 1 digit after the decimal point. The format <code>Price:&nbsp;$&nbsp;{0:,.2f}</code> prints "Price&nbsp;$&nbsp;" then displays the number with 2 digits after the decimal point and thousands separated by commas.
fr: Exemples : Le format <code>{0:.1f}</code> donne un nombre à virgule flottante avec un chiffre après la virgule. Le format <code>Prix:&nbsp;$&nbsp;{0:,.2f}</code> affiche « Prix&nbsp;$&nbsp; » suivi d’un nombre avec 2 chiffres après la virgule et les milliers séparés par des virgules.

en: No lookup name was provided
fr: Aucun nom n’a été fourni pour la recherche

en: The lookup name must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
fr: Le nom recherché ne doit contenir que des minuscules, des chiffres et des tirets bas, et commencer par une lettre

en: Lookup names cannot end with _index, because these names are reserved for the index of a series column.
fr: Les noms recherchés ne peuvent se terminer par _index, car ces noms sont réservés pour l’index d’une colonne de série.

en: No column heading was provided
fr: Aucun en-tête de colonne n’a été fourni

en: The lookup name %s is already used
fr: Le nom recherché %s est déjà utilisé

en: The heading {} is already used by another column. Creating a second column with the same heading can be confusing. Are you sure?
fr: L'en-tête {} est déjà utilisé par une autre colonne. Créer une deuxième colonne avec le même en-tête peut prêter à confusion. Voulez-vous continuer ?

en: Invalid default value
fr: Valeur par défaut invalide

en: The default value must be "Now" or a date
fr: La valeur par défaut doit être "Maintenant" ou une date

en: You must enter a template for composite columns
fr: Vous devez entrer un modèle pour les colonnes composées d'autres colonnes

en: You must enter at least one value for enumeration columns
fr: Vous devez entrer au moins une valeur pour les colonnes d’énumération

en: The colors box must be empty or contain the same number of items as the value box
fr: Le champ Couleurs doit être vide ou contenir la même nombre d’éléments que le champ Valeurs

en: The color {0} is unknown
fr: La couleur {0} est inconnue

en: The default value must be one of the permitted values
fr: La valeur par défaut doit être l'une des valeurs autorisées

en: The default value must be an integer
fr: La valeur par défaut doit être un nombre entier

en: The default value must be a real number
fr: La valeur par défaut doit être un nombre réel

en: The default value must be a real number between 0 and 5.0
fr: La valeur par défaut doit être un nombre réel compris entre 0 et 5,0

en: The default value must be an integer between 0 and 5
fr: La valeur par défaut doit être un nombre entier compris entre 0 et 5

en: The default value must be "Yes" or "No"
fr: La valeur par défaut doit être "Oui" ou "Non".

en: You must restart calibre before making any more changes
fr: Vous devez redémarrer calibre avant d'effectuer d'autres modifications

en: The lookup name must begin with a '#'
fr: Le nom de la recherche doit commencer par un '#'

en: The custom column %s already exists
fr: La colonne personnalisée %s existe déjà

en: The column heading %s already exists
fr: L'en-tête de colonne %s existe déjà

en: The custom column type %s doesn't exist
fr: Le type de colonne personnalisée %s existe déjà

en: You cannot specify is_multiple for the datatype %s
fr: Vous ne pouvez pas spécifier is_multiple pour le type de données %s

en: The display parameter must be a Python dictionary
fr: Le paramètre d'affichage doit être un dictionnaire Python

en: Getting debug information, please wait
fr: Récupération des informations de déboguage, veuillez patienter

en: Copy to &clipboard
fr: &Copier vers le presse-papier

en: Device already detected
fr: Périphérique déjà détecté

en: A device (%s) is already detected by calibre. If you wish to debug the detection of another device, first disconnect this device.
fr: Le périphérique (%s) est déjà détecté par Calibre. Si vous souhaitez déboguer la détection d'un autre périphérique, déconnectez d'abord ce périphérique.

en: Debugging failed
fr: Échec du débogage

en: Running debug device detection failed. Click Show Details for more information.
fr: Le débogage de la détection de périphérique en cours a échoué. Cliquer sur Afficher les Détails pour plus d'informations.

en: Getting device information
fr: Obtenir les informations du périphérique

en: User-defined device information
fr: Information du périphérique définie par l'utilisateur

en: Device Detection
fr: Détection d'un périphérique connecté

en: Ensure your device is disconnected, then press OK
fr: Assurez vous que le périphérique est déconnecté, puis appuyer sur OK

en: Ensure your device is connected, then press OK
fr: Assurez vous que le périphérique est connecté, puis appuyer sur OK

en: Copy these values to the clipboard, paste them into an editor, then enter them into the USER_DEVICE by customizing the device plugin in Preferences->Advanced->Plugins. Remember to also enter the folders where you want the books to be put. You must restart calibre for your changes to take effect.
fr: Copier ces valeurs dans le presse-papier, les coller dans un fichier texte. Mettre ensuite à jour le USER_DEVICE en personnalisant l'extension du périphérique par le biais de Préférences ▸ Avancé -> Extensions. Rappelez-vous de spécifier également les dossiers où vous voulez que les livres soient enregistrés. Vous devez redémarrer calibre pour que les changements prennent effet.

en: <p>calibre can send your books to you (or your reader) by email. Emails will be automatically sent for downloaded news to all email addresses that have <i>Auto send</i> checked.
fr: calibre peut vous envoyer vos livres par courriel (ou à votre lecteur). Les courriels seront envoyés automatiquement lors du téléchargement des actualités à toutes les adresses qui ont la case <i>Envoyer automatiquement<i> cochée.

en: Add an email address to which to send books
fr: Ajouter une adresse de courriel à laquelle les livres seront envoyés

en: &Add email
fr: &Ajouter une adresse courriel

en: Make &default
fr: Définir par &défaut

en: &Remove email
fr: Supp&rimer l'adresse courriel

en: Add the comments from the book metadata to the email.
    Useful to allow the recipient to see a summary of the
    book before opening it.
fr: Ajoute les commentaires depuis les métadonnées du livre au courriel.
    Utile pour permettre à un destinataire de voir un résumé du
    livre avant de l'ouvrir.

en: Add &comments metadata as text to the email
fr: Ajouter les métadonnées &commentaires comme texte dans le courriel

en: Email
fr: Adresse courriel

en: Subject
fr: Sujet

en: Auto send
fr: Envoyer automatiquement

en: Auto send only tags
fr: Envoi automatique uniquement aux étiquettes

en: Formats to email. The first matching format will be sent.
fr: Formats à envoyer par courriel. Le premier format qui correspond sera envoyé.

en: Subject of the email to use when sending. When left blank the title will be used for the subject. Also, the same templates used for "Save to disk" such as {title} and {author_sort} can be used here.
fr: Sujet du courriel à utiliser lors de l’envoi. Quand celui-ci est laissé blanc, le titre sera utilisé comme sujet. Les modèles utilisés pour «Enregistrer sur le disque» comme {title} et {author_sort} peuvent également être utilisés ici.

en: If checked, downloaded news will be automatically mailed to this email address (provided it is in one of the listed formats and has not been filtered by tags).
fr: Si coché, les actualités téléchargées seront automatiquement envoyées par courriel à cette adresse (à condition qu’elle soit dans un des formats listés et qu'elle n'ait pas été filtrée par les étiquettes).

en: Friendly name to use for this email address
fr: Pseudonyme à utiliser pour cette adresse courriel

en: If specified, only news with one of these tags will be sent to this email address. All news downloads have their title as a tag, so you can use this to easily control which news downloads are sent to this email address.
fr: Si spécifié, seules les actualités avec l'une de ces étiquettes seront envoyées à cette adresse courriel. Toutes les actualités ont leur titre en tant qu'étiquette, vous pouvez donc utiliser cela pour contrôler facilement quelles actualités sont envoyées à cette adresse courriel.

en: new email address
fr: Nouvelle adresse de courriel

en: The list of devices that you have asked calibre to ignore. Uncheck a device to have calibre stop ignoring it.
fr: Liste des périphériques que vous avez demandé à calibre d'ignorer. Décocher un périphérique pour arrêter de l'ignorer.

en: The list of device plugins you have disabled. Uncheck an entry to enable the plugin. calibre cannot detect devices that are managed by disabled plugins.
fr: Liste des extensions de périphérique qui sont désactivées. Décochez une entrée pour activer l'extension. calibre ne peut pas détecter les périphériques qui sont gérés par des extensions désactivées.

en: Reset allowed devices
fr: Réinitialiser les périphériques

en: This will erase the list of devices that calibre knows about causing it to ask you for permission to manage them again, the next time they connect
fr: Cela effacera la liste des périphériques que calibre connait ce qui entraînera le fait qu'ils vous sera demandé la permission de les gérer à nouveau, la prochaine fois qu'ils se connecteront.

en: Restore defaults for {}
fr: Restaurer les valeurs par défaut pour {}

en: Search for the author on Goodreads
fr: Rechercher l'auteur sur Goodreads

en: Search for the author on Amazon
fr: Rechercher l'auteur sur Amazon

en: Search for the author in your calibre library
fr: Rechercher l'auteur dans votre bibliothèque calibre

en: Search for the author on Wikipedia
fr: Rechercher l'auteur sur Wikipedia

en: Search for the author on Google Books
fr: Rechercher l'auteur sur Google Livres

en: Search for the book on Goodreads
fr: Rechercher le livre sur Goodreads

en: Search for the book on Amazon
fr: Rechercher le livre sur Amazon

en: Search for the book on Google Books
fr: Rechercher le livre sur Google Livres

en: No author search URL
fr: Pas d'URL de recherche d'auteur

en: Use a custom search URL
fr: Utiliser une URL de recherche personnalisée

en: Clicking on &author names should:
fr: Cliquer sur les noms d'&auteurs devrait :

en: Enter the URL to search. It should contain the string {0}
    which will be replaced by the author name. For example,
    {1}. Note: the author name is already URL-encoded.
fr: Entrez l'URL à rechercher. Elle doit contenir la chaîne {0}.
    qui sera remplacée par le nom de l'auteur. Par exemple,
    {1}. Note : le nom d'auteur sont déjà encodé en URL.

en: Enter the URL
fr: Saisir une URL

en: Click this button to open the template tester
fr: Cliquer sur ce bouton pour ouvrir le testeur de modèle

en: Folders/path
fr: Dossiers/chemin

en: Choose {} background color
fr: Sélectionner la couleur d’arrière-plan {}

en: Remove background image?
fr: Supprimer l'image de fond ?

en: There is currently a background image set, so the color you have chosen will not be visible. Remove the background image?
fr: Il y a actuellement une image de fond définie, donc la couleur que vous avez choisie ne sera pas visible. Voulez-vous supprimer l'image de fond ?

en: Change color
fr: Modifier la couleur

en: Change texture
fr: Changer la texture

en: Restore default &appearance
fr: Rétablir l'&apparence par défaut

en: Caching of covers for improved performance
fr: Mise en cache des couvertures pour de meilleures performances

en: There are two kinds of caches that calibre uses to improve performance when rendering covers. A disk cache that is kept on your hard disk and stores the cover thumbnails and an in memory cache used to ensure flicker free rendering of covers. For best results, keep the memory cache small and the disk cache large, unless you have a lot of extra RAM in your computer and don't mind it being used by the memory cache.
fr: Il y a deux types de cache que calibre utilise pour améliorer les performances lors du rendu des couvertures. Un cache disque qui est sur votre disque dur et qui stocke les vignettes de couverture et une mémoire cache utilisée pour assurer un rendu des couvertures sans scintillement. Pour de meilleurs résultats, garder la mémoire cache basse et le cache disque élevé, sauf si vous avez beaucoup de RAM sur votre ordinateur et que cela ne vous dérange pas qu'elle soit utilisée par la mémoire cache.

en: Number of screenfulls of covers to cache in &memory (keep this small):
fr: Nombre d'écrans de couvertures à mettre en cache dans la &mémoire (gardez ceci petit) :

en: The maximum number of screenfulls of thumbnails to keep in memory. Increasing this will make rendering faster, at the cost of more memory usage. Note that regardless of this setting, a minimum of one hundred thumbnails are always kept in memory, to ensure flicker free rendering.
fr: Le nombre maximum d'écrans de vignettes à garder en mémoire. Augmenter ceci fera que le rendu sera plus rapide au prix de l'utilisation de davantage de mémoire vive. Notez qu'indépendamment de cet arrangement, un minimum de cent vignettes sont toujours maintenues dans la mémoire, pour assurer un rendu sans clignotement.

en: Maximum amount of &disk space to use for caching thumbnails:
fr: Espace &disque maximum à utiliser pour la mise en cache des vignettes :

en: Disable
fr: Désactiver

en: &Empty disk cache
fr: Vid&er le cache disque

en: &Open cache folder
fr: &Ouvrir le dossier du cache

en: Current space used: %s
fr: Espace actuel utilisé : %s

en: Save column list to file
fr: Enregistrer la liste des colonnes dans un fichier

en: Column list
fr: Liste des colonnes

en: Export field layout
fr: Exportation de la disposition des champs

en: <p>Could not write field list. Error:<br>%s
fr: <p>Impossible d'écrire la liste des champs. Erreur :<br>%s

en: Load column list from file
fr: Charger la liste des colonnes à partir d'un fichier

en: Import layout
fr: Importer la disposition

en: <p>Could not read field list. Error:<br>%s
fr: <p>Impossible de lire la liste des champs. Erreur :<br>%s

en: Create a new rule
fr: Créer une nouvelle règle

en: The key of the identifier, for example, in isbn:XXX, the key is "isbn"
fr: La clé de l'identifiant, par exemple, dans isbn:XXX, la clé est "isbn"

en: &Key:
fr: &Clé :

en: The name that will appear in the Book details panel
fr: Le nom qui apparaîtra dans le panneau Détails du livre

en: The template used to create the link. The placeholder {0} in the template will be replaced with the actual identifier value. Use {1} to avoid the value being quoted.
fr: Le modèle utilisé pour créer le lien. Le caractère de remplacement {0} dans le modèle sera remplacé par la valeur réelle de l'identifiant. Utilisez {1} pour éviter que la valeur soit mentionnée.

en: Key
fr: Clé

en: Template
fr: Modèle

en: Value needed
fr: Valeur nécessaire

en: The %s field cannot be empty
fr: Le champ %s ne peut pas être vide

en: Create rules for identifiers
fr: Créer des règles pour les identifiants

en: Create rules to convert identifiers into links.
fr: Créer des règles pour convertir des identifiants en liens.

en: &Edit rule
fr: &Éditer la règle

en: Above text
fr: Texte au-dessus

en: Beside text
fr: À côté du texte

en: Never
fr: Jamais

en: Text styling
fr: Style du texte

en: Create rules to convert &identifiers into links
fr: Créer des règles pour convertir des &identifiants en liens

en: <p>Check the box if you want the category's values displayed on separate lines instead of separated by commas</p>
fr: <p>Cochez la case si vous voulez que les valeurs de la catégorie soient affichées sur des lignes séparées au lieu d'être séparées par des virgules</p>

en: Categories on separate lines
fr: Catégories sur des lignes séparées

en: <p>Note: <b>comments</b>-like columns will always
                     be displayed at the end unless their "Heading position" is
                     "Show heading to the side".</p>
fr: <p>Note : Les colonnes de type <b>commentaires</b> seront toujours
    seront toujours affichées à la fin, sauf si leur « Position de l'en-tête » est
    « Afficher l'en-tête à côté du texte ».</p>

en: Show &cover
fr: Afficher la &couverture

en: Show the size of the book's cover in pixels
fr: Afficher la taille de la couverture du livre en pixels

en: Show cover &size
fr: Afficher la &taille de la couverture

en: Use &Roman numerals for series
fr: Utiliser des chiffres &romains pour les séries

en: Show comments &heading:
fr: Afficher les commentaires et l'en-tête :

en: Link and note icon si&ze:
fr: Tai&lle des icônes de liens et de notes :

en: Increase or decrease the size of the links and notes icons by this number. Larger
    than one increases the icon size while smaller than one decreases it.
fr: Augmenter ou diminuer la taille des icônes de liens et de notes de ce nombre. Une valeur supérieure à 1 augmente la taille de l'icône, tandis qu'une valeur inférieure à 1 la diminue.

en: Log of page count failures
fr: Journal des échecs de comptage de pages

en: The log is stored at: {}
fr: Le fichier journal est stocké à l'emplacement suivante : {}

en: The log for page count failures will be <b>permanently deleted</b>! Are you sure?
fr: Le journal des échecs de comptage de pages sera <b>définitivement supprimés</b> ! Voulez-vous continuer ?

en: The template used for spine size must return a number between 0 and 1. The template {0} is unlikely to do so. Are you sure?
fr: Le modèle utilisé pour la taille de tranche doit retourner un nombre compris entre 0,0 et 1,0. Le modèle {0} est peu susceptible de le faire. Êtes-vous sûr ?

en: Constant
fr: Constante

en: Constant per group
fr: Constante par groupe

en: Simple text
fr: Simple texte

en: Block
fr: Bloc

en: Rounded corners
fr: Coins arrondis

en: Gravestone
fr: Pierre tombale

en: Hidden
fr: Caché

en: Full
fr: Entière

en: Cropped
fr: Recadré

en: Edge
fr: Bord

en: <p><i>Full</i> - shows the full cover on the spine.
    <p><i>Cropped</i> - shows only as much of the cover as will fit on the spine.
    <p><i>Edge</i> - same as <i>Cropped</i> except only part of the spine is covered, the rest is a solid color.
    <p><i>Disable</i> - The spine will be only the dominant color from the cover.
fr: <p><i>Entière</i> - affiche la couverture complète sur la tranche.
    <p><i>Recadré</i> - affiche uniquement la partie de la couverture qui tient sur la tranche.
    <p><i>Bord</i> - identique à <i>Recadré</i>, sauf que seule une partie de la tranche est couverte, le reste étant d'une couleur unie.
    <p><i>Désactiver</i> - la tranche sera uniquement de la couleur dominante de la couverture.

en: Shift books on the shelf to make room
fr: Déplacer les livres sur l'étagère pour faire de la place

en: Above other books on the shelf
fr: Par-dessus les autres livres de l'étagère

en: Inherit global setting
fr: Hériter des paramètres globaux

en: 
    <p>The template used to calculate a width for the displayed spine.
    The template must evaluate to a decimal number between 0.0 and 1.0, which will be used to set the width of the books spine.
    An empty template means a fixed spine size for all books.
    <p>The special template {2} calculates the number of pages in the book and uses that. Note that
    the page size calculation happens in the background, so until the count is completed, the
    book size is used as a proxy.
    <p>The special template {0} uses the book size to estimate a spine size.
    The special template {1} uses a random size.
    You can also use a number between 0.0 and 1.0 to pick a fixed size.
    <p>Note that this setting is per-library, which means that you have to set it again for every
    different calibre library you use.
fr: 
    <p>Modèle utilisé pour calculer la largeur de la tranche affiché. Le modèle doit donner un nombre décimal compris entre 0.0 et 1.0, qui sera utilisé pour définir la largeur de la tranche. Un modèle vide signifie une taille de tranche fixe pour tous les livres.
    <p>Le modèle spécial {2} calcule le nombre de pages du livre et l'utilise. Notez que le calcul de la taille des pages s'effectue en arrière-plan, donc tant que le comptage n'est pas terminé, la taille du livre est utilisée comme approximation.
    <p>Le modèle spécial {0} utilise la taille du livre pour estimer la taille de la tranche.
    Le modèle spécial {1} utilise une taille aléatoire.
    Vous pouvez également utiliser un nombre compris entre 0.0 et 1.0 pour choisir une taille fixe.
    <p>Notez que ce paramètre est spécifique à chaque bibliothèque, ce qui signifie que vous devez le définir à nouveau pour chaque bibliothèque Calibre différente que vous utilisez.

en: Edit template for title
fr: Éditer le modèle pour le titre

en: Edit template for author
fr: Éditer le modèle pour l'auteur

en: Edit template for book size
fr: Éditer le modèle pour la taille du livre

en: This will cause calibre to rescan all books in your library and update page counts, where changed. The scanning happens in the background and can take up to an hour per thousand books depending on the size of the books and the power of your computer. This is typically never needed and is present mainly to aid debugging and testing. Are you sure?
fr: Cela entraînera une nouvelle analyse de tous les livres de votre bibliothèque par Calibre et une mise à jour du nombre de pages, le cas échéant. L'analyse s'effectue en arrière-plan et peut prendre jusqu'à une heure pour mille livres, selon la taille des livres et la puissance de votre ordinateur. Cette opération n'est généralement jamais nécessaire et sert principalement à faciliter le débogage et les tests. Êtes-vous sûr ?

en: Re-count &unchanged as well
fr: Recompter les &inchangés également

en: pending recount: {}
fr: en attente : {}

en: Choose a column for pages
fr: Choisisser une colonne pour les pages

en: Choose a column from which to get the page count for the book, such as generated by the Count Pages plugin
fr: Choisissez une colonne à partir de laquelle obtenir le nombre de pages du livre, tel que généré par l'extension Count Pages

en: Text on &light spine background
fr: Texte sur fond &clair

en: Text on &dark spine background
fr: Texte sur fond &sombre

en: &Outline on light spine background
fr: &Contour sur fond clair

en: Outli&ne on dark spine background
fr: Con&tour sur fond sombre

en: Divider &background
fr: &Arrière-plan de séparateur

en: &Line on the divider
fr: &Ligne sur le séparateur

en: Text on the &divider
fr: Test du &séparateur

en: The &current book highlight
fr: Mise en évidence du livre &actuel

en: The &selected books highlight
fr: Mise en évidence des livres &sélectionnés

en: &The current and selected book highlight
fr: Mise en évidence du &livre actuelle et sélectionné

en: Shelf &height:
fr: &Hauteur d'étagère :

en: Control the height of the book shelves, in pixels. The default is to choose a height automatically based on the size of the screen. Note that if you change the height, the cover thumbnail cache will need to be re-populated so scrolling might be a little slow to start with.
fr: Contrôlez la hauteur des étagères, en pixels. Par défaut, la hauteur est choisie automatiquement en fonction de la taille de l'écran. Noter que si vous modifiez la hauteur, le cache des vignettes des couvertures devra être réinitialisé, ce qui peut ralentir légèrement le défilement au début.

en: Book &height variation:
fr: Variation de la &hauteur des livres :

en: Control how the height of book spines varies on the shelf. "Constant" makes all books the same height. "Constant per group" makes all books in the same group the same height. "Variable" gives each book a unique height.
fr: Contrôle la façon dont la hauteur des tranches varie sur l'étagère. L'option « Constante » donne la même hauteur à tous les livres. L'option « Constante par groupe » donne la même hauteur à tous les livres d'un même groupe. L'option « Variable » attribue une hauteur unique à chaque livre.

en: Duration of hover &animation:
fr: Durée de l'&animation de survol :

en:  milliseconds
fr:  millisecondes

en: &Expand the hovered cover:
fr: &Étendre la couverture survoler :

en: Control what happens when the mouse hovers over the spine of a book.
fr: Contrôlez ce qui se passe lorsque la souris survole la tranche d'un livre.

en: Show &shadow for hovered cover
fr: Afficher l'ombre pour la couverture survolée

en: Group divider &style:
fr: &Style des séparateurs de groupe :

en: Control the style to use for the group divider
fr: Contrôler le style à utiliser pour les séparateur de groupe

en: Control whether the text of the group divider is aligned to the right or left
fr: Contrôler si le texte des séparateurs de groupe est aligné à droite ou à gauche

en: Text &aligned to the right
fr: Texte aligné à droite

en: When grouping books and a group extends to more than one shelf, place a group divider at the beginning of the additional shelves
fr: Lorsque vous regroupez des livres et qu'un groupe s'étend sur plusieurs étagères, placez un séparateur de groupe au début des étagères supplémentaires

en: &Start shelves with divider
fr: &Commencer les étagères avec un séparateur

en: Have calibre re-count the pages in all books in the current library.
fr: Demander à Calibre de recompter les pages de tous les livres de la bibliothèque actuelle.

en: &Recount pages
fr: &Recompter les pages

en: Show count &failure log
fr: Afficher le journal des &échecs de comptage

en: Book spine
fr: Tranche des livres

en: Show &cover:
fr: Afficher la &couverture :

en: &Opacity:
fr: &Opacité :

en: <p>How much to blend the cover into the spine. Higher values decrease blending.
fr: <p>Dans quelle mesure fondre la couverture dans la tranche. Des valeurs plus élevées réduisent le fondu.

en: Template for &first line:
fr: Modèle pour la &première ligne :

en: <p>The template used to generate the main text on the spine. This template uses the same syntax as save templates. Defaults to just the book title. Note that this setting is per-library, which means that you have to set it again for every different calibre library you use.
    <p>For example, if you want the first line to be the book title in upper case, you can use the template: <code>{title:uppercase()}</code>
fr: <p>Le modèle utilisé pour générer le texte principale sur les tranches. Ce modèle utilise la même syntaxe que les modèles stockés. Par défaut, il s'agit uniquement du titre du livre. Notez que ce paramètre est par bibliothèque, ce qui signifie que vous devez le redéfinir pour chaque bibliothèque calibre différente que vous utilisez. Utilisez un modèle vide pour l'absence de texte.
    <p>Par exemple, si vous souhaitez que la première ligne soit le titre du livre en majuscules, vous pouvez utiliser le modèle : <code>{title:uppercase()}</code>

en: Template &editor
fr: &Éditeur de modèle

en: Template for &second line:
fr: Modèle pour la &seconde ligne :

en: <p>The template used to generate an optional second line of text on the spine. This template uses the same syntax as save templates. Defaults to no second line. For example, use the value {authors} to show the book authors. Note that this setting is per-library, which means that you have to set it again for every different calibre library you use.</p>
fr: <p>Le modèle utilisé pour générer la deuxième ligne optionnel de texte sur les tranches. Ce modèle utilise la même syntaxe que les modèles stockés. Par défaut, aucune deuxième ligne n'est affichée. Par exemple, utilisez la valeur {authors} pour afficher les auteurs du livre. Notez que ce paramètre est par bibliothèque, ce qui signifie que vous devez le redéfinir pour chaque bibliothèque calibre différente que vous utilisez. Utilisez un modèle vide pour l'absence de texte.</p>

en: Template for &width:
fr: Modèle pour la &largeur :

en: Use a custom &pages column
fr: Utiliser une colonne &pages personnalisé

en: &Font:
fr: &Police :

en: &Font size:
fr: Taille de la &police :

en: &Minimum:
fr: &Minimum :

en: The minimum font size for text on the spine. It is a fraction of the base font size.
fr: Taille minimale de la police pour le texte sur le dos. Elle correspond à une fraction de la taille de police de base.

en: Ma&ximum:
fr: Ma&ximum :

en: The maximum font size for text on the spine. It is a multiple of the base font size.
fr: Taille maximal de la police pour le texte sur le dos. Elle correspond à un multiple de la taille de police de base.

en: &Outline
fr: &Contour :

en: <p>Set the thickness, in pixels, of the outline (border) around text on the spine. A value of zero means no outline. An outline helps the text standout against the spine, especially when the spine has a colorful cover.
fr: <p>Définissez l'épaisseur, en pixels, du contour (bordure) autour du texte sur la tranche. Une valeur de zéro signifie qu'il n'y a pas de contour. Un contour permet au texte de ressortir sur la tranche, en particulier lorsque celui-ci est recouvert d'une couverture colorée.

en: Control whether the text shown on book spines goes upwards or downwards
fr: Contrôler si le texte affiché sur les tranches des livres est orienté vers le haut ou vers le bas.

en: Spine text &downwards
fr: Texte des tranches vers le &bas

en: <p>When showing a second line in the spine, for very narrow books, artificially widen the book to make space for the second line. Without this, the second line will not be displayed for narrow books, with it, narrow books will appear artificially wider than they really are.
fr: <p>Lorsque vous afficher la seconde ligne sur la tranche, pour les livres très étroits, élargissez artificiellement le livre afin de faire de la place pour la seconde ligne. Sans cela, la seconde ligne ne s'affichera pas pour les livres étroits. Avec cela, les livres étroits apparaîtront artificiellement plus larges qu'ils ne le sont en réalité.

en: Make &space for second line
fr: Faire de la &place pour la seconde ligne

en: Use default font
fr: Utiliser la police par défaut

en: Restore &default
fr: Restaurer la valeur par &défaut

en: &Dark/light:
fr: &Sombre/clair :

en: Control the color theme to use for the bookshelf view
fr: Contrôler le thème de couleur à utiliser pour la vue Bibliothèque

en: Use a custom background, either color or image
fr: Utiliser un arrière-plan personnalisé, qu'il s'agisse d'une couleur ou d'une image

en: Use a custom &background
fr: Utiliser un &arrière-plan personnalisé

en: Use customs &colors
fr: Utiliser des &couleurs personnalisées

en: &Light mode
fr: Mode &clair

en: &Dark mode
fr: Mode &sombre

en: &Emblems
fr: &Emblèmes

en: Bottom
fr: Bas

en: Top
fr: Haut

en: Current aspect ratio (width/height): %.2g
fr: Le ratio d'apparence actuel (largeur/taille) : %.2g

en: Control the Cover grid view. You can enable this view by clicking the "Layout" button in the bottom right corner of the main calibre window.
fr: Contrôle la vue Grille de couvertures. Vous pouvez activer cette vue en cliquant sur le bouton "Mise en page" en bas et à droite de la fenêtre principale.

en: Show a &field (such as title) under the covers
fr: A&fficher un champ (comme un titre) sous les couvertures

en: Field to show &under the covers:
fr: Champ à afficher so&us les couvertures :

en: Spac&ing between covers:
fr: Es&pacement entre les couvertures :

en: The spacing between covers. A value of zero means calculate automatically based on cover size.
fr: Espacement entre les couvertures. Si la valeur est à 0, l'espacement sera automatiquement calculé en fonction de la taille de la couverture

en: Background for the Cover grid
fr: Fond pour la Grille de couvertures

en: Make the covers larger, maintaining current aspect ratio.
fr: Agrandir la couverture en maintenant les proportions actuelles

en: &Larger covers
fr: Couvertures p&lus grandes

en: Make the covers smaller, maintaining current aspect ratio.
fr: Réduire la couverture en maintenant les proportions actuelles

en: &Smaller covers
fr: Couvertures plus petite&s

en: Cover &height:
fr: &Hauteur de la couverture :

en: Cover &width:
fr: &Largeur de couverture :

en: The height of displayed covers.
    A value of zero means calculate automatically.
fr: Hauteur des couvertures affichées
    Une valeur à zéro signifie qu'elle est calculée automatiquement.

en: Reset size to automatic
fr: Réinitialiser la taille à automatique

en: &Reset size
fr: &Réinitialiser la taille

en: The width of displayed covers.
    A value of zero means calculate automatically.
fr: Largeur des couvertures affichées
    Une valeur à zéro signifie qu'elle est calculée automatiquement.

en: By default, calibre chooses a cover size based on your computer's screen size. You can change the cover size here:
fr: Par défaut, calibre utilisera une taille de couverture basée sur la taille de l'écran de votre ordinateur. Vous pouvez modifier la taille de la couverture ici :

en: Size of the emblems (if any) shown &next to the covers:
fr: Taille des emblèmes (s'il y en a) mo&ntrés à côté des couvertures :

en: &Location of the emblems shown next to the covers:
fr: &Localisation des emblèmes montrés à côté des couvertures :

en: <p>By default, the text is drawn at the bottom of the cell, leaving a gap between text and cover when the cover is small or has a wide aspect ratio. This option instead causes the text to be drawn flush with the bottom of the cover.
fr: <p>Par défaut, le texte est affiché au bas de la cellule, laissant un espace entre le texte et la couverture lorsque celle-ci est petite ou présente un format large. Cette option permet d'afficher le texte au ras du bas de la couverture.

en: Draw text flush with the &bottom of the rendered cover
fr: Dessiner le texte aligné avec le &bas de la couverture afficher

en: On top
fr: En haut

en: On right
fr: A droite

en: No subtitle
fr: Pas de sous-titre

en: This option controls the position of the cover browser when using the Narrow user interface layout.  "Automatic" will place the cover browser on top or on the right of the book list depending on the aspect ratio of the calibre window. "On top" places it over the book list, and "On right" places it to the right of the book list. This option has no effect when using the Wide user interface layout.
fr: Cette option contrôle la position du navigateur de couverture lors de l'utilisation de l'interface utilisateur étroite. L'option « Automatique » place le navigateur de couverture en haut ou à droite de la liste de livres, en fonction du rapport hauteur/largeur de la fenêtre Calibre. L'option « En haut » le place au-dessus de la liste de livres, et l'option « À droite » le place à droite de la liste de livres. Cette option n'a pas d'effet lorsque l'interface utilisateur est de type large.

en: Edit template for caption
fr: Éditer le modèle pour libeller

en: Cover browser &position in the narrow layout:
fr: &Position de l'afficheur de couverture dans la disposition étroite :

en: Show in a &separate window (needs restart)
fr: Afficher dans une fenêtre &séparée (redémarrage nécessaire)

en: When showing in a separate window, show it &fullscreen
fr: Lors de l’affichage dans une fenêtre séparée, afficher en plein-écran

en: Max. font si&ze:
fr: Taille de la poli&ce de max. :

en: Fie&ld for sub-title:
fr: Champ à utiliser comme &sous-titre :

en: You can press the %s key to toggle full screen mode.
fr: Vous pouvez appuyer sur la touche %s pour basculer en mode plein écran.

en: Show &reflections
fr: Afficher les &réflexions

en: &Template for caption:
fr: &Modèle du texte à afficher sous la couverture :

en: Show covers in their original aspect ratio instead of resizing
    them to all have the same width and height
fr: Afficher les couvertures avec leur ratio d'aspect original plutôt que de les redimensionner
    pour qu'elles aient toutes la même largeur et hauteur

en: Preserve &aspect ratio of covers
fr: Conserver les &proportions des couvertures

en: &Number of covers to show in browse mode (needs restart):
fr: &Nombre de couvertures à afficher dans le navigateur (redémarrage nécessaire)  :

en: Show ne&xt cover during auto scroll after:
fr: Afficher la couverture &suivante pendant le défilement automatique après :

en: &Double click to view the central book, instead of single click
fr: &Double cliquer pour afficher le livre principal, au lieu d'un simple clic

en: <p>The template used to generate the text below the covers. This template uses
    the same syntax as save templates. Defaults to just the book title.
    Note that this setting is per-library, which means that you have to
    set it again for every different calibre library you use. Use an
    empty template for no text.</p>
fr: <p>Le modèle utilisé pour générer le texte sous les couvertures. Ce modèle utilise
    la même syntaxe que les modèles stockés. Par défaut, il s'agit uniquement du titre du livre.
    Notez que ce paramètre est par bibliothèque, ce qui signifie que vous devez
    le redéfinir pour chaque bibliothèque calibre différente que vous utilisez. Utilisez un modèle vide pour l'absence de texte.</p>

en: <p>Normally, the book title and subtitle are displayed in a font size that is scaled with the height of the cover browser window. If you want to limit the maximum size of this text, use this setting.
fr: <p>Normalement, le titre et le sous-titre du livre s'affichent dans une taille de police proportionnelle à la hauteur de la fenêtre du navigateur de couverture. Si vous souhaitez limiter la taille maximale de ce texte, utiliser ce paramètre.

en: Compact metadata
fr: Compacter les métadonnées

en: Default
fr: Par défaut

en: All on 1 tab
fr: Tout dans un seul onglet

en: Middle
fr: Milieu

en: Edit metadata (single) &layout:
fr: &Disposition de Modifier les métadonnées (un livre à la fois) :

en: Choose a different layout for the Edit metadata dialog. The compact metadata layout favors editing custom metadata over changing covers and formats.
fr: Choisir une mise en page différente pour la boîte de dialogue Modifier les métadonnées. La mise en page compacte des métadonnées donne plus de place à la modification des métadonnées personnalisées et la sépare de la modifications de la couverture et des formats.

en: Select the custom columns (for this library) to display in the edit metadata dialogs and their order:
fr: Sélectionner les colonnes personnalisées (pour cette bibliothèque) à afficher dans les boîtes de dialogue de modification des métadonnées et leur ordre :

en: Click this button to reset the list to its default order.
fr: Cliquer sur ce bouton pour rétablir l'ordre par défaut de la liste.

en: Reset list
fr: Réinitialiser la liste

en: <p>Click this button to set the list to one
    previously exported. This could be useful if you have several libraries with
    similar structure and you want to use the same column order for each one. Columns
    in the imported list that aren't in the current library are ignored. Columns in
    the library that are not in the imported list are put at the end and marked
    as displayable.</p>
fr: <p>Cliquer sur ce bouton pour définir la liste à celle
     précédemment exportée. Cela peut être utile si vous avez plusieurs bibliothèques avec
     une structure similaire et que vous voulez utiliser le même ordre des colonnes pour chacune d'entre elles. Les colonnes
     de la liste importée qui ne figurent pas dans la bibliothèque actuelle sont ignorées. Les colonnes de la
    bibliothèque qui ne se trouvent pas dans la liste importée sont placées à la fin et marquées comme pouvant
     être affichées.</p>

en: Import list
fr: Importer la liste

en: <p>Click this button to write the current display
    settings to a file. This could be useful if you have several libraries with similar
    structure and you want to use the same column order for each one.</p>
fr: <p>Cliquer sur ce bouton pour écrire les paramètres d'affichage
    dans un fichier. Cela peut être utile si vous avez plusieurs bibliothèques avec une structure
     similaire et que vous voulez utiliser le même ordre des colonnes pour chacune d'entre elles.</p>

en: Export list
fr: Exporter la liste

en: <p>Check this box to make the edit metadata dialogs ignore the
    above specifications, showing all the columns in the default order. This is
    useful for temporarily seeing all your columns in the dialogs without losing
    the display and order specifications.</p>
fr: <p>Cochez cette case pour que les boîtes de dialogue de modification des métadonnées ignorent
     les spécifications ci-dessus et affichent toutes les colonnes dans l'ordre par défaut.
    Ceci est utile pour voir temporairement toutes vos colonnes dans les boîtes de dialogue sans perdre
     les spécifications d'affichage et d'ordre.</p>

en: Show &all columns in default order when editing metadata
fr: &Afficher toutes les colonnes dans l'ordre par défaut lors de l'édition des métadonnées

en: If checked then labels wider than the label width
    will be elided, otherwise they will be word wrapped.
fr: Si cette case est cochée, les étiquettes plus larges que la largeur de l'étiquette
    seront élidés, sinon ils seront mis en forme.

en: &Elide labels when editing custom columns
fr: &Élider les étiquettes lors de l'édition de colonnes personnalisées

en: Elision point:
fr: Point d'élision :

en: Choose where in the label to put the...
fr: Choisissez où dans l'étiquette pour mettre le...

en: <p>Check this box to allow only the F2 (Edit) key to
    open the template editor in the book list for a "Column built from other
    columns". Editing with mouse clicks and the Tab key will be disabled.</p>
fr: Cochez cette case pour permettre à la touche F2 (Édition) d'ouvrir l'éditeur
    de modèle dans la liste des livres pour une « Colonne construite à partir d'autres
    colonnes ». L'édition avec les clics de souris et la touche Tab sera désactivée.

en: Only the &F2 (Edit) key edits column templates (needs restart)
fr: Seul la touche &F2 (Édition) permet de modifier les modèles des colonne (redémarrage nécessaire)

en: Use &two columns for custom columns in the Default layout
fr: U&tiliser deux colonnes pour les colonnes personnalisées dans la mise en page par défaut

en: &Bulk edit custom column label length:
fr: Modification par lot de la longueur des étiquettes de colonnes personnalisées :

en: The maximum width of a custom column label for the bulk metadata edit dialog in average characters.
fr: La largeur maximale d'une étiquette de colonne personnalisée pour la boîte de dialogue de modification des métadonnées par lot, en caractères moyens.

en:  chars
fr: caractères

en: &Single edit custom column label length:
fr: Modification unique de la longueur de l'étiquette de la colonne personnali&sée :

en: The maximum width of a custom column label for the single metadata edit dialog in average characters.
fr: La largeur maximale d'une étiquette de colonne personnalisée pour la boîte de dialogue d'édition de métadonnées unique en caractères moyens.

en: Select font
fr: Sélectionner la police

en: &Family:
fr: &Famille :

en: &Style:
fr: &Styles :

en: Base size:
fr: Taille de base :

en: Icon theme: <b>%s</b>
fr: Thème d'icônes : <b>%s</b>

en: calibre style
fr: Style calibre

en: Percentage
fr: Pourcentage

en: Off
fr: Désactivé

en: Small
fr: Petit

en: Medium-small
fr: Moyen-petit

en: Always
fr: Toujours

en: If there is enough room
fr: S’il y a suffisamment de place

en: Wide
fr: Large

en: Narrow
fr: Condensée

en: Draw a &grid in the book list
fr: Dessiner un &quadrillage dans la liste des livres

en: Show &row numbers in the book list
fr: Afficher les numé&ros de ligne dans la liste de livres

en: &User interface layout:
fr: Disposition de l’interface &utilisateur :

en: User interface &colors:
fr: &Couleur de l'interface utilisateur :

en: Round the corners of covers in many places they are displayed such as the Cover grid, Book details panel, etc. Adjust the amount of rounding with this setting. A value of between 5 and 10 looks good with most covers sizes. Zero disables rounding and is the default.
fr: Arrondir les coins des couvertures dans de nombreux endroits où elles sont affichées, tels que la grille des couvertures, le panneau des détails du livre, etc. Ce paramètre permet d'ajuster l'ampleur de l'arrondi. Une valeur comprise entre 5 et 10 convient à la plupart des tailles de couvertures. La valeur zéro désactive l'arrondi et est la valeur par défaut.

en: no rounding
fr: pas d'arrondi

en: The unit for the cover corner rounding. Either pixel values or as a percentage of the cover size.
fr: L'unité pour l'arrondi des coins de la couverture. Il peut s'agir de valeurs en pixels ou d'un pourcentage de la taille de la couverture.

en: Allow using &drag and drop to merge books
fr: Permettre l'utilisation du glisser-déposer pour fusionner des livres

en: Disable all animations. Useful if you have a slow/old computer.
fr: Désactiver toutes les animations. Utile si vous avez un vieil ordinateur ou un ordinateur lent

en: Disable &animations
fr: Désactiver les &animations

en: Show &tooltips in the book list
fr: Afficher des info-bulles dans la lis&te des livres

en: Choose &language (needs restart):
fr: Choisir la &langue (nécessite un redémarrage) :

en: &Interface font:
fr: Police de l'&interface :

en: Show the &splash screen at startup
fr: Afficher l'écran de chargement au &démarrage

en: User interface style (&needs restart):
fr: Style de l’interface utilisateur (&nécessite un redémarrage) :

en: Status bar buttons
fr: Boutons de la barre d'état

en: Show individual buttons to control the layout of the interface rather than a single button with a popup.
fr: Afficher des boutons individuels pour contrôler la disposition de l'interface plutôt qu'un seul bouton avec une fenêtre contextuelle.

en: Show &layout buttons
fr: Afficher les boutons de &disposition

en: Show a button that gives quick access to all available actions with a single click.
fr: Affichez un bouton qui permet d'accéder rapidement à toutes les actions disponibles en un seul clic.

en: S&how actions button
fr: &Afficher les boutons d'actions

en: Change &font (needs restart)
fr: Modifier la &police (redémarrage nécessaire)

en: &Round the corners of covers:
fr: &Arrondir les coins des couvertures :

en: Change &icon theme
fr: Changer le thème d'&icône

en: Toolbar
fr: Barre d’outils

en: Show &text under icons:
fr: Afficher le &texte sous les icônes :

en: Use t&wo lines for the text under the icons (needs restart)
fr: Utiliser deu&x lignes pour le texte en dessous des icônes (nécessite un redémarrage)

en: Icon si&ze:
fr: Ta&ille d'icône :

en: E&xtra spacing to add between rows in the book list (can be negative):
fr: Espacement s&upplémentaire à ajouter entre les rangées dans la liste des livres (peut être négatif):

en: Disable popup notifications when calibre completes jobs such a conversion, sending to device etc. The notifications are sent via the operating system notification facility, if available.
fr: Désactive les notifications lorsque calibre termine des tâches tel que la conversion, l'envoi vers un périphérique etc. Les notifications sont envoyées via le service de notification du système d'exploitation, si disponible.

en: Disable n&otifications on job completion
fr: Désactiver les n&otifications à la fin de la tâche

en: Adjust &colors
fr: Ajuster les &couleurs

en: Enable s&ystem tray icon (needs restart)
fr: Activer l'icône de la barre d'état système (nécessite un redémarrage)

en: <p>Check this box to make Quickview show books only in the
    current Virtual library. If unchecked, Quickview ignores Virtual libraries. If
    unchecked then only row changes are taken into account.</p>
fr: <p>Cochez cette case pour que Affichage rapide montre uniquement les livres dans la
    Bibliothèque virtuelle actuelle. Si décochée, Affichage rapide ignore les Bibliothèques virtuelles.
    Si décochée alors seuls les changements de ligne sont pris en compte.</p>

en: <p>Check this box to make Quickview change the column being examined
    when the column in the book list is changed using the cursor arrow keys</p>
fr: <p>Cocher cette case pour que Affichage rapide change la colonne qui est examinée
    quand la colonne dans la liste de livre est changée en utilisant les flèches curseurs</p>

en: &Change Quickview item when book list column changes
fr: &Changer les éléments Affichage rapide lors d'un changement de colonne de la liste de livres

en: <p>Pressing Enter in a cell changes both the book and the
    column being examined (the left-hand panel)</p>
fr: <p>Le fait d'appuyer sur la touche Entrée dans une cellule modifie à la fois le livre et la 
    colonne examinés (le volet de gauche)</p>

en: &Pressing Enter changes the examined column
fr: Ap&puyer sur 'Retour' change la colonne examinée

en: <p>Double-clicking in a cell changes both the book and the
    column being examined (the left-hand panel)</p>
fr: <p>Double cliquer dans une cellule change le livre et la
    colonne qui sont examinés (le panneau à main gauche)</p>

en: &Double click changes examined column
fr: &Double clic change la colonne examinée

en: Select columns to display
fr: Sélectionner les colonnes à afficher

en: User categories and Saved searches cannot be moved
fr: Les Catégories d'utilisateurs et les Recherches sauvegardées ne peuvent pas être déplacées

en: Select the categories to display in the Tag browser, and their &order
fr: Sélectionnez les catégories à afficher dans le Navigateur d'étiquettes, ainsi que leur &ordre

en: <p>Click to move the row up 1. Shift+click to move the row up 5.
    Ctrl+click to move the row up 10. Ctrl+Shift+click to move the row to the top.
    User categories and Saved searches cannot be moved.
    Keyboard shortcut: Ctrl+Up arrow</p>
fr: <p>Cliquer pour déplacer la ligne vers le haut 1. Maj+clic pour déplacer la ligne vers le haut 5. Ctrl+clic pour déplacer la ligne vers le haut 10. Ctrl+Maj+clic pour déplacer la ligne vers le haut. Les catégories d'utilisateurs et les recherches sauvegardées ne peuvent pas être déplacées. Raccourci clavier : Ctrl+Flèche vers le haut</p>

en: <p>Click to move the row down 1. Shift+click to move the row down 5.
    Ctrl+click to move the row down 10. Ctrl+Shift+click to move the row to the bottom.
    User categories and Saved searches cannot be moved.
    Keyboard shortcut: Ctrl+Down arrow</p>
fr: <p>Cliquer pour déplacer la ligne vers le bas 1. Maj+clic pour déplacer la ligne vers le bas 5. Ctrl+clic pour déplacer la ligne vers le bas 10. Ctrl+Maj+clic pour déplacer la ligne vers le bas. Les catégories d'utilisateurs et les recherches sauvegardées ne peuvent pas être déplacées. Raccourci clavier : Ctrl+Flèche vers le bas</p>

en: Show &average ratings
fr: &Afficher les valeurs moyennes

en: Show an icon if the item has an attached link
fr: Afficher une icône si l'élément a un lien attaché

en: Show &links icons
fr: Afficher les icônes de &liens

en: Show &tooltips
fr: Afficher les &trucs et astuces

en: <p>Show counts for items in the Tag browser. Such as the number of books
    by each author, the number of authors, etc. If you turn it off, you can still
    see the counts by hovering your mouse over any item.</p>
fr: <p>Afficher le décompte des éléments dans le Navigateur d'étiquettes. Comme le nombre de livres
    par chaque auteur, le nombre d'auteurs, etc. Si vous le désactivez, vous pouvez toujours
     voir ces nombres en passant la souris au dessus de n'importe quel élément.</p>

en: Show &counts
fr: Affi&cher le nombre

en: Show an icon if the item has an attached note
fr: Afficher une icône si l'élément a une note attaché

en: Show &notes icons
fr: Afficher les icônes de &notes

en: Use &alternating row colors
fr: Utiliser des couleurs &alternées pour les lignes

en: <p>When checked, calibre will automatically hide any category
    (a column, custom or standard) that has no items to show. For example, some
    categories might not have values when using Virtual libraries. Checking this
    box will cause these empty categories to be hidden.</p>
fr: <p>Lorsque cette case est cochée, calibre cachera automatiquement toute catégorie
    (une colonne, personnalisée ou standard) qui n'a pas d'éléments à afficher. Par exemple, certaines
    catégories pourraient ne pas avoir de valeurs en utilisant les Bibliothèques virtuelles. Cocher cette
    case entraînera que ces catégories vides seront cachées.</p>

en: Hide empt&y categories (columns)
fr: Cacher les catégories v&ides (colonnes)

en: If checked the notes and links icons will be placed at the right, after
    the count and in columns. If unchecked, the icons will be placed immediately after the text,
    to the left of the count and not in columns.
fr: Si cette option est cochée, les icônes de notes et de liens seront placées à droite, après
    le décompte et en colonnes. Si la case n'est pas cochée, les icônes seront placées immédiatement après le texte,
    à gauche du décompte et non en colonnes.

en: Place icons on the &right, in columns
fr: Placer les icônes à &droite, en colonnes

en: <p>When checked, Find in the Tag browser will show all items
    that match the search instead of the first one. If Hide empty categories is
    also checked then only categories containing a matched item will be shown.</p>
fr: <p>Lorsqu'elle est cochée, la fonction Rechercher dans le Navigateur d'étiquettes affiche tous les éléments
     qui correspondent à la recherche au lieu du premier. Si l'option Cacher les catégories vides est
    également cochée, seules les catégories contenant un élément correspondant seront affichées.</p>

en: Find &shows all items that match
fr: Trouver et afficher tous les élément&s qui correspondent

en: <p>Ensure the last "used" item in the Tag browser is visible when opening a library.
    An item is "used" when it is expanded, collapsed, or clicked.</p>
fr: <p>S'assurer que le dernier élément « utilisé » dans le Navigateur d'étiquettes est visible lors de l'ouverture d'une bibliothèque.
    Un élément est "utilisé" lorsqu'il est développé, réduit ou cliqué.</p>

en: Expand tr&ee to show last used item
fr: Développer l'arborescence pour afficher la dernière entrée utilisé

en: <p>When checked, the Tag browser can get keyboard focus, allowing
    use of the keyboard to navigate the tree using the arrow keys. The Enter key simulates
    a click on the selected item. The keyboard shortcut 'Tag browser /
    Give the Tag browser keyboard focus' changes the keyboard focus without
    using the mouse.</p>
fr: <p>Lorsque activé, le Navigateur de balises peut obtenir la mise au point du clavier, ce qui permet
    l'utilisation du clavier pour naviguer dans l'arborescence à l'aide des touches fléchées. La touche RETOUR simule
    un clic sur l'élément sélectionné. Le raccourci clavier 'Navigateur d'étiquettes/
    donne la priorité au clavier du Navigateur d'étiquettes' modifie la priorité du clavier sans
    l'aide de la souris.</p>

en: Allow the Tag browser to have keyboard &focus
fr: Permettre au Navigateur d'étiquettes d'avoir le &focus sur le clavier

en: <p style="text-indent: 2em; font-size:smaller">
    If you enable this option then you should set a keyboard shortcut to
    focus the Tag browser under
    <code>Preferences-&gt;Shortcuts-&gt;Tag browser-&gt;Give
    the Tag browser keyboard focus</code></p>
fr: <p style="text-indent: 2em; font-size:smaller">
    Si vous activez cette option, vous devez définir un raccourci clavier pour
     activer le Navigateur d'étiquettes sous
    <code>Préférences-&gt;Raccourcis-&gt;Navigateur d'étiquettes-&gt;Donner au Navigateur d'étiquettes le focus sur le clavier</code></p>

en: Spacing between &items:
fr: Es&pacement entre les éléments :

en: <p>The spacing between consecutive items in the Tag browser.
    In units of (ex) which is the approximate height of the letter 'x' in the
    currently used font.</p>
fr: <p>L'espacement entre deux éléments consécutifs dans le Navigateur d'étiquettes.
     En unités (ex) qui est la hauteur approximative de la lettre 'x' dans la
     police actuellement utilisée.</p>

en: Search for books containing the current item
fr: Rechercher des livres contenant l'élément actuel

en: Search for books containing the current item or its children
fr: Rechercher des livres contenant l'élément actuel ou ses descendants

en: Search for books not containing the current item
fr: Rechercher des livres ne contenant pas l'élément en cours

en: Search for books not containing the current item or its children
fr: Rechercher des livres ne contenant pas l'élément actuel ou ses descendants

en: <p>Check the box for an item if it is to be displayed as a
    hierarchical tree in the Tag browser. For example, if you check
    'tags' then tags of the form 'Mystery.English'
    and 'Mystery.Thriller' will be displayed with English and Thriller
    both under 'Mystery'. If 'tags' is not checked
    then the tags will be displayed each on their own line.</p>
    <p>The categories 'authors', 'publisher', 'news', 'formats', and 'rating'
    cannot be hierarchical.</p>
    <p>User categories are always hierarchical and so do not appear in this list.</p>
fr: <p>Cochez la case pour un élément s'il doit être affiché comme un arbre hiérarchique dans le
    Navigateur d'étiquettes. Par exemple, si vous cochez
    "tags", alors les étiquettes de la forme "Mystère.Français" et "Mystère.Thriller" seront affichées avec "Français" et "Thriller".
    et "Mystère.Thriller" seront affichées avec Français et Thriller
    tous deux sous "Mystère". Si la case "tags" n'est pas cochée
    alors les balises seront affichées chacune sur leur propre ligne.</p>
    <p>Les catégories "authors", "publisher", "news", "formats" et "rating" ne peuvent pas être hiérarchique.</p>
    <p>Les catégories utilisateurs sont toujours hiérarchisées et n'apparaissent donc pas dans cette liste.</p>

en: Select categories with &hierarchical items:
fr: Sélectionner les catégories avec des éléments &hiérarchiques :

en: <p>Click this button to set the list to one
    previously exported. This could be useful if you have several libraries with
    similar structure and you want to use the same for each one.</p>
fr: <p>Cliquer sur ce bouton pour définir la liste à celle
    précédemment exportée. Cela peut être utile si vous avez plusieurs bibliothèques avec
    une structure similaire et que vous souhaitez utiliser la même pour chacune d'elles.</p>

en: <p>Click this button to write the current display
    settings to a file. This could be useful if you have several libraries with similar
    structure and you want to use the same for each one.</p>
fr: <p>Cliquer sur ce bouton pour écrire les paramètres d'affichage
    dans un fichier. Cela peut être utile si vous avez plusieurs bibliothèques avec une structure
     similaire et que vous voulez utiliser la même pour chacune d'entre elles.</p>

en: <p>Set the order of the searches when clicking on an item in
    the Tag browser. The 'or its children' options are ignored when clicking on
    top-level categories, items that aren't in a hierarchical category, and items
    that don't have children.</p>
fr: <p>Définit l'ordre des recherches lorsque l'on clique sur un élément
    du Navigateur d'étiquettes. Les options « ou ses descendants » sont ignorées lorsque vous cliquer
    sur les catégories parents, les éléments qui ne sont pas dans une catégorie hiérarchique
    et les éléments  qui n'ont pas de descendants.</p>

en: Set the &order of searches when clicking on items
fr: Définissez l'&ordre des recherches lorsque vous cliquer sur les éléments

en: Move up. Keyboard shortcut: Ctrl+Up arrow
fr: Déplacement vers le haut. Raccourci clavier : Ctrl+Flèche vers le haut

en: Move down. Keyboard shortcut: Ctrl+Down arrow
fr: Déplacement vers le bas. Raccourci clavier : Ctrl+Flèche vers le bas

en: New
fr: Nouveau

en: Not in library
fr: Pas dans la bibliothèque

en: The value {} doesn't exist in the library
fr: La valeur {} n'existe pas dans la bibliothèque

en: This icon file doesn't exist
fr: Ce fichier d'icônes n'existe pas

en: Change icon for: %s
fr: Changer l'icône pour : %s

en: Add icon rule
fr: Ajouter une règle d'icônes

en: Category
fr: Catégorie

en: For children
fr: Pour les descendants

en: Icon file or template
fr: Fichier d'icône ou modèle

en: This icon shows in the row if the rule is deleted
fr: Cette icône apparaît dans la ligne si la règle est supprimée

en: The name of the category. Select a cell in this column to delete a row.
fr: Le nom de la catégorie. Sélectionnez une cellule de cette colonne pour supprimer une ligne.

en: The value in the category the rule is applied to. If the value doesn't exist in the library then an error icon is shown, in which case you can edit the cell to pick the correct value.
fr: La valeur de la catégorie à laquelle la règle s'applique. Si la valeur n'existe pas dans la bibliothèque, une icône d'erreur s'affiche. Dans ce cas, vous pouvez modifier la cellule pour sélectionner la valeur correcte.

en: This icon shows in the row if the icon or template is modified.
fr: Cette icône apparaît dans la ligne si l'icône ou le modèle est modifié.

en: The file name of the icon or the text of the template.
fr: Le nom de fichier de l'icône ou le texte du modèle.

en: This icon shows in the row if the "for children" setting is modified.
fr: Cette icône apparaît dans la ligne si le paramètre « Pour les descendants » est modifié.

en: Indicates whether the rule applies to child values.
fr: Indique si la règle s'applique aux valeurs enfants.

en: Delete this rule
fr: Supprimer cette règle

en: Undo delete
fr: Annulez la suppression

en: Modify this value
fr: Modifier cette valeur

en: Undo modification
fr: Annuler la modification

en: Show icons on &categories in the Tag browser
fr: Afficher les icônes sur les &catégories dans le Navigateur d'étiquettes

en: Show icons on &values in the Tag browser
fr: Afficher les icônes sur les &valeurs dans le Navigateur d'étiquettes

en: Value icon rules
fr: Règles d'icônes de valeurs

en: <p>View all the defined value icon rules, including template rules.
    Rules are defined and edited in the Tag browser context menus. Rules can be deleted in
    this dialog by selecting the Category cell then using the button, the delete key,
    or the context menu. The value icon rules are defined per-user, not per-library.</p>
fr: <p>Visualiser toutes les règles d'icônes de valeurs définies, y compris les règles de modèle. Les règles sont définies et modifiées dans les menus contextuels du Navigateur d'étiquettes. Les règles peuvent être supprimées dans ce dialogue en sélectionnant la cellule Catégorie puis en utilisant le bouton, la touche de suppression ou le menu contextuel. Les règles d'icônes de valeurs sont définies par utilisateur, et non par bibliothèque.</p>

en: Show only categories and values available in the current library
fr: Afficher uniquement les catégories et les valeurs disponibles dans la bibliothèque actuelle

en: This check box cannot be changed after any other changes have been made.
    Otherwise all edits would be lost.
fr: Ce paramètre ne peut pas être modifiée après que d'autres modifications ont été effectuées sinon toutes les modifications seraient perdues.
    Dans le cas contraire, toutes les modifications seraient perdues.

en: Delete the selected rule. The Category cell for the rule must be selected
fr: Supprimer la règle sélectionnée. La cellule Catégorie de la règle doit être sélectionnée.

en: Edit the selected cell
fr: Modifier la cellule sélectionnée

en: Undo changes in the selected cell, if any.
fr: Annuler les modifications apportées à la cellule sélectionnée, le cas échéant.

en: Add a new rule. The rule is added immediately. If you decide you don't
    want it then you must delete it.
fr: Ajouter une nouvelle règle. La règle est ajoutée immédiatement.
    Si vous décidez que vous n'en voulez plus, vous devez la supprimer.

en: By first letter
fr: Par la première lettre

en: Partitioned
fr: Partitionné

en: &Category partitioning method:
fr: Méthode de division des &catégories :

en: <p>Choose how Tag browser subcategories are displayed when
    there are more items than the limit. Select by first
    letter to see an A, B, C list. Choose partitioned to
    have a list of fixed-sized groups. Set to disabled
    if you never want subcategories</p>
fr: <p>Choisir comment les sous-catégories du Navigateur d’étiquettes sont affichées quand
    il y a plus d’articles que la limite. Sélectionner par la première
    lettre pour visualiser une liste A, B, C. Choisir partionné pour
    avoir une liste de groupes de taille fixe. Sélectionner désactiver
     si vous ne voulez pas de sous-catégories.</p>

en: Combine letters &when fewer items than:
fr: Combinez les lettres lorsque le nombre d'éléments est inférieur à :

en: <p>If collapsing by first letter, combine adjacent letters together if
    there are fewer items under a letter than specified here. If the partition method is
    not set to first letter, this value is ignored. Set to zero to disable.</p>
fr: <p>En cas de regroupement par la première lettre, combinez les lettres adjacentes ensemble
    s'il y a moins d'articles sous une lettre que ce qui est spécifié ici. Si la méthode de regroupement est
    non réglée sur la première lettre, cette valeur est ignorée. Mettre à zéro pour désactiver.</p>

en: Co&llapse when more items than:
fr: Minimiser quand il y a plus d’é&léments que :

en: <p>If a Tag browser category has more than this number of items, it is divided
    up into subcategories. If the partition method is set to disable, this value is ignored.</p>
fr: <p>Si une catégorie du Navigateur d’étiquettes possède plus d’éléments que cette valeur,
    elle est divisée en sous-catégories. Si cette méthode de partition est désactivée, cette valeur est ignorée.</p>

en: <p>Check the box for categories that are to
    be partitioned using the criteria above. Uncheck the box if you don't want to
    partition a category even if the number of items is larger than
    the value shown above. This option can be used to
    avoid collapsing hierarchical categories that have only
    a few top-level elements.</p>
fr: <p>Cocher la case pour les catégories qui doivent
    être partitionnées en utilisant les critères ci-dessus. Décocher la case si vous ne souhaitez pas
    partitionner une catégorie même si le nombre d'éléments est supérieur à la valeur
    indiquée ci-dessus. Cette option peut être utilisée pour
    éviter de réduire les catégories hiérarchiques qui n'ont que 
    quelques éléments de haut niveau.</p>

en: Select categories to &partition:
fr: Sélectionner les catégories à &partitionner :

en: &Main interface
fr: &Interface principale

en: Cover &grid
fr: &Grille de couvertures

en: &Bookshelf view
fr: Vue &Bibliothèque

en: &Book details
fr: &Détails du livre

en: Edit &metadata
fr: Éditer les &métadonnées

en: Di&splay
fr: Affi&cher

en: &Partitioning and collapsing
fr: &Partitionnement et réduction

en: &Hierarchy and searching
fr: &Hiérarchie et recherche

en: Val&ue icon rules
fr: Règles d'icônes de vale&urs

en: &Tag browser
fr: Naviga&teur d’étiquettes

en: Cover &browser
fr: Navigateur de &couvertures

en: &Quickview
fr: &Affichage rapide

en: Column &coloring
fr: &Coloration de colonne

en: Column &icons
fr: &Icônes de colonne

en: created by Kovid Goyal
fr: créé par Kovid Goyal

en: Shortcut: <i>{}
fr: Raccourcis : <i>{}

en: The changes you have made require calibre be restarted immediately. You will not be allowed to set any more preferences, until you restart.
fr: Les modifications que vous avez apportées nécessitent de redémarrer calibre immédiatement. Vous ne pourrez plus indiquer d'autres préférences, avant d'avoir redémarré calibre.

en: Run Welcome &wizard
fr: Démarrer l’Assistant de bien&venue

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Cancel and return to overview
fr: Annuler et retourner à la vue d’ensemble

en: Restoring to defaults not supported for
fr: La restauration des valeurs par défaut n’est pas prise en charge pour

en: Some of the changes you made require a restart. Please restart calibre as soon as possible.
fr: Certains des changements que vous avez effectués nécessitent le redémarrage de calibre. Veuillez redémarrer calibre dès que possible

en: Cover priority
fr: Priorité de la couverture

en: This source is configured and ready to go
fr: La source est configurée et prête à fonctionner

en: This source needs configuration
fr: Cette source nécessite une configuration

en: This plugin is useful only for <b>Chinese</b> language books. It can return incorrect results for books in English. Are you sure you want to enable it?
fr: Cette extension est utile seulement pour les livres en langue <b>Chinoise</b>. Il peut renvoyer des résultats incorrects pour des livres en Anglais. Êtes-vous sûr de vouloir l’activer ?

en: Published date
fr: Date de publication

en: <b>Configure %(name)s</b><br>%(desc)s
fr: <b>Configurer %(name)s</b><br>%(desc)s

en: Set as default
fr: Définir comme par défaut

en: Select default
fr: Sélection par défaut

en: No source selected
fr: Pas de source sélectionnée

en: No source selected, cannot configure.
fr: Pas de source sélectionnée, impossible de configurer.

en: Metadata sources
fr: Sources de métadonnées

en: Disable any metadata sources you do not want by unchecking them. You can also set the cover priority. Covers from sources that have a higher (smaller) priority will be preferred when bulk downloading metadata.
fr: Désactiver toutes les sources de métadonnées non souhaitées en les décochant. Vous pouvez aussi préciser le niveau de priorité de la couverture. Les couvertures de sources qui ont une priorité plus haute (nombre le plus bas) seront préférées lors du téléchargement des métadonnées par lot.

en: Sources with a red X next to their names must be configured before they will be used.
fr: Les sources avec un X rouge à côté de leurs noms doivent être configurées avant d’être utilisées.

en: C&onfigure selected source
fr: C&onfigurer la source sélectionnée

en: &Add new source
fr: &Ajouter une nouvelle source

en: If you uncheck any fields, metadata for those fields will not be downloaded
fr: Si vous décochez des champs, les métadonnées de ces champs ne seront pas téléchargées

en: &Select all
fr: Tout &sélectionner

en: Sele&ct none
fr: Tout désélectionner

en: Restore your own subset of checked fields that you define using the 'Set as default' button
fr: Restaurer votre propre sous-ensemble de champs cochés que vous définissez en utilisant le bouton « Préciser comme défaut »)

en: Select &default
fr: Sélection par &défaut

en: Store the currently checked fields as the default, you can quickly apply the default using the 'Select default' button
fr: Enregistre les champs actuellement cochés comme champs par défaut. vous pouvez appliquer rapidement la mise par défaut en utilisant le bouton 'Sélectionner par défaut'

en: &Set as default
fr: Préci&ser comme défaut

en: Convert all downloaded comments to plain &text
fr: Convertir tous les commentaires téléchargés vers du &texte simple

en: Swap &author names from FN LN to LN, FN
fr: Echanger les noms des &auteurs de PR. NOM à NOM, PR.

en: <p>When downloading comments, append the downloaded comments to any existing comment, instead of overwriting them.
fr: <p>Lors du téléchargement des commentaires, ajouter les commentaires téléchargés aux commentaires existants, au lieu de les remplacer.

en: When downloading comments, append the downloaded comments to any existing comment, instead of overwriting them.
fr: Lors du téléchargement des commentaires, ajouter ceux-ci aux commentaires existants, au lieu de les remplacer.

en: Append comments to &existing
fr: Ajouter les &Commentaires à ceux existants

en: <p>Normally, the metadata download system will keep only a single result per metadata source. This option will cause it to keep all results returned from every metadata source. Useful if you only use one or two sources and want to select individual results from them by hand. Note that result with identical title/author/identifiers are still merged.
fr: <p>Normalement, le système de téléchargement des métadonnées ne conserve qu'un seul résultat par source de métadonnées. Cette option lui permettra de conserver tous les résultats renvoyés par chaque source de métadonnées. Utile si vous n'utilisez qu'une ou deux sources et que vous souhaitez sélectionner des résultats individuels à la main. Notez que les résultats avec des titres/auteurs/identifiants identiques sont toujours fusionnés.

en: Keep more than one entry per source
fr: Conservez plus d'une entrée par source

en: <p>Different metadata sources have different sets of tags for the same book. If this option is checked, then calibre will use the smaller tag sets. These tend to be more like genres, while the larger tag sets tend to describe the books content.
    <p>Note that this option will only make a practical difference if one of the metadata sources has a genre like tag set for the book you are searching for. Most often, they all have large tag sets.
fr: <p>Différentes sources de métadonnées ont différents ensembles d’étiquettes pour un même livre. Si cette option est cochée, calibre utilisera alors les ensembles d’étiquettes les plus petits. Ceux-ci ont tendance à être plutôt des genres, alors que les plus grands ont tendance à décrire le contenu du livre.</p>
    <p>Notez que cette option fera uniquement une différence visible si l’une des sources de métadonnées a une étiquette de genre pour le livre que vous recherchez. La plupart du temps, elle renvoient toutes de grands ensembles d’étiquettes.

en: Prefer smaller tag sets when picking tags from different metadata sources
fr: Préférer de plus petits ensembles d'étiquettes quand celles-ci  sont reprises de différentes sources de métadonnées

en: Prefer &fewer tags
fr: Pré&férer moins d’étiquettes

en: Create &rules to transform tags/authors/publishers
fr: Créer des &règles pour transformer les étiquettes/auteurs/éditeurs

en: Max. &number of tags to download:
fr: &Nombre maximum d'étiquettes à télécharger :

en: Max. &time to wait after first match is found:
fr: Durée maximale d’attente après le premier résultat trouvé :

en: Max. time to wait after first &cover is found:
fr: Durée maximale d’attente après la première &couverture trouvée :

en: The maximum number of jobs that will run simultaneously in the background. This refers to CPU intensive tasks like  conversion. Lower this number if you want calibre to use less CPU.
fr: Le nombre maximum de tâches qui seront lancées de manière simultanée en arrière-plan. Se réfère aux tâches utilisant beaucoup de CPU comme la conversion. Diminuez ce nombre si vous voulez que Calibre utilise moins de CPU.

en: No proxies used
fr: Aucun proxy utilisé

en: <b>Using proxies:</b>
fr: <b>Utilise le proxy:</b>

en: Limit the max. simultaneous jobs to the available CPU &cores
fr: Limiter le nombre max de tâches simultanées au nombre de &cœurs disponibles du processeur

en: Never abort
fr: Ne jamais annuler

en: Get information to setup the &user defined device
fr: Récupérer les informations pour définir les préférences de l’&utilisateur concernant les périphériques connectés

en: Open calibre &configuration folder
fr: Ouvrir le dossier de &configuration de calibre

en: Max. simultaneous conversion/&news download/plugin jobs:
fr: Max. de tâches de conversion/téléchargements d&actualités /extensions simultanées :

en: Abort &jobs that take more than:
fr: &Annuler les tâches qui prennent plus de :

en: Debug &device detection
fr: Déboguer la &détection du périphérique

en: Create a calibre &icon theme
fr: Créer un thème d'&icône calibre

en: Device currently connected:
fr: Périphérique actuellement connecté :

en: Device currently connected: None
fr: Périphérique actuellement connecté : Aucun

en: That format has no metadata writers enabled. A plugboard will probably have no effect.
fr: Ce format n'a pas de rédacteur de métadonnées activé. Un tableau de connexion n'aura probablement aucun effet.

en: That format and device already has a plugboard.
fr: Ce format et ce périphérique ont déjà un tableau de connexions

en: Possibly override plugboard?
fr: Possibilité de passer outre le tableau de connexions ?

en: A more general plugboard already exists for that format and device. Are you sure you want to add the new plugboard?
fr: Un tableau de connexions plus général existe déjà pour ce format et ce périphérique. Êtes-vous certain que vous voulez ajouter le nouveau tableau de connexions ?

en: Add possibly overridden plugboard?
fr: Ajouter un tableau de connexions qui va peut-être être ignoré ?

en: More specific device plugboards exist for that format. Are you sure you want to add the new plugboard?
fr: Un tableau de connexion plus spécifique a déjà été défini pour ce format. Êtes vous sûr de vouloir ajouter ce nouveau tableau de connexion ?

en: Really add plugboard?
fr: Voulez-vous réellement ajouter ce tableau de connexions ?

en: A different plugboard matches that format and device combination. Are you sure you want to add the new plugboard?
fr: Un tableau de connexions différent correspond déjà à ce format et ce périphérique. Êtes-vous certain de vouloir ajouter ce nouveau tableau de connexions ?

en: More specific format and device plugboards already exist. Are you sure you want to add the new plugboard?
fr: Des tableaux de connexions plus spécifiques à ce format et ce périphérique existent déjà. Êtes-vous certain de vouloir ajouter ce nouveau tableau de connexions ?

en: The {0} device does not support the {1} format.
fr: Le périphérique {0} ne prend pas en charge le format {1}.

en: The {0} device supports only the {1} format(s).
fr: Le périphérique {0} supporte seulement le(s) format(s) {1}.

en: Invalid destination
fr: Destination incorrecte

en: The destination field cannot be blank
fr: Le champ de destination ne peut pas être vide

en: Plugboard modifies comments
fr: Le Tableau de connexion modifie les commentaires

en: This plugboard modifies the comments metadata. If the comments are set to invalid HTML, it could cause problems on the device. Are you sure you wish to save this plugboard?
fr: Ce tableau de connexion modifie les métadonnées commentaires. Si les commentaires sont réglés sur HTML invalide, cela peut causer des problèmes sur le périphérique. Êtes-vous sûr de vouloir sauvegarder ce tableau de connexion ?

en: The {0} device plugin is disabled.
fr: L'extension pour le périphérique {0} est désactivée.

en: Here you can change the metadata calibre uses to update a book when saving to disk or sending to device.
    
    Use this dialog to define a 'plugboard' for a format (or all formats) and a device (or all devices). The plugboard specifies what template is connected to what field. The template is used to compute a value, and that value is assigned to the connected field.
    
    Often templates will contain simple references to composite columns, but this is not necessary. You can use any template in a source box that you can use elsewhere in calibre.
    
    One possible use for a plugboard is to alter the title to contain series information. Another would be to change the author sort, something that MOBI users might do to force it to use the ';' that the Kindle requires. A third would be to specify the language.
fr: Vous pouvez changer ici les métadonnées qu’utilise calibre pour mettre à jour un livre quand il l’enregistre vers un emplacement désigné ou qu’il l’envoie au périphérique connecté.
    
    Utilisez cette boite de dialogue pour définir un "tableau de connexions" pour un format (ou tous les formats) et un périphérique (ou tous les périphériques). Ce tableau de connexions définit quel modèle est connecté à quel champ. Ce modèle est utilisé pour calculer une valeur, et cette valeur est assignée au champ connecté.
    
    Dans le champ Modèle source, vous pouvez mettre une simple référence à une colonne (éventuellement composées d'autres colonnes), ou tout autre modèle que vous pourriez utiliser ailleurs dans calibre.
    
    Une des utilisations possibles du tableau de connexions est de permettre l’altération du titre pour contenir le nom de la série à laquelle il appartient. Vous pouvez aussi changer la forme du tri par auteur {authors_sort} (particulièrement utile pour les utilisateurs de MOBI pour forcer l’utilisation de ";" comme le requiert Kindle). Vous pouvez également spécifier la langue du livre.

en: Format (choose first)
fr: Format (le sélectionner en premier)

en: Device (choose second)
fr: Périphérique (le sélectionner en second)

en: Add &new plugboard:
fr: Ajouter un &nouveau tableau de connexions :

en: Edit &existing plugboard:
fr: &Modifier un tableau de connexions existant :

en: Existing &plugboards:
fr: &Tableaux de connexions existants :

en: Source template
fr: Modèle source

en: Destination field
fr: Champ de destination

en: &Save plugboard
fr: Enregi&strer le tableau de connexions

en: &Delete plugboard
fr: Supprimer le tableau &de connexions

en: 
    Customization:
fr: 
    Personnalisation :

en: 
    
    This plugin has been disabled
fr: 
    
    Cette extension a été désactivée

en: 
    
    This plugin is installed system-wide and can not be managed from within calibre
fr: 
    
    Ce plugin est installé dans tout le système et ne peut pas être géré depuis calibre.

en: Search for plugin
fr: Chercher une extension

en: Could not find any matching plugins
fr: Impossible de trouver une extension correspondant

en: files
fr: fichiers

en: Add plugin
fr: Ajouter une extension

en: No valid plugin path
fr: Chemin vers l'extension invalide

en: %s is not a valid plugin path
fr: %s n’est pas un chemin vers une extension valide

en: Select an actual plugin under <b>%s</b> to customize
fr: Sélectionner une extension actuelle dans <b>%s</b> pour pouvoir la personnaliser

en: Disabling the plugin %s is not allowed
fr: Désactiver l'extension %s n'est pas permis

en: Plugin <b>{0}</b> successfully removed. You will have to restart calibre for it to be completely removed.
fr: L’extension <b>{0}</b> a été désinstallé avec succès. Redémarrez calibre pour qu'il soit complètement supprimé.

en: Plugin <b>{0}</b> successfully enabled. You will have to restart calibre for it to be fully active.
fr: Le plugin <b>{0}</b> a été activé avec succès. Vous devrez redémarrer Calibre pour qu'il soit pleinement actif.

en: Plugin <b>{0}</b> successfully disabled. You will have to restart calibre for it to be fully inactive.
fr: Le plugin <b>{0}</b> a été désactivé avec succès. Vous devrez redémarrer Calibre pour qu'il soit pleinement inactif.

en: Are you sure you want to remove the plugin: %s?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer l'extension: %s ?

en: Cannot remove builtin plugin
fr: Impossible de supprimer les extensions intégrées

en:  cannot be removed. It is a builtin plugin. Try disabling it instead.
fr:  ne peut pas être supprimée. C’est une extension intégrée. Essayez plutôt de la désactiver.

en: Here you can customize the behavior of calibre by controlling what plugins it uses.
fr: Ici vous pouvez personnaliser le comportement de calibre en contrôlant quelles extensions il utilise.

en: Show only those plugins that have been installed by you
fr: Afficher uniquement les extensions que vous avez installées

en: Show only &user installed plugins
fr: Afficher uniquement les extensions installées par l'&utilisateur

en: Get &new plugins
fr: Obtenir de &nouvelles extensions

en: Check for &updated plugins
fr: Vérifier la mise à jo&ur des extensions

en: &Load plugin from file
fr: &Charger une extension à partir d’un fichier

en: This setting can be overridden for <b>individual devices</b>, by clicking the device icon and choosing "Configure this device".
fr: Ce paramètre peut être outrepassé pour les <b>périphériques individuels</b>, en cliquant l'icône du périphérique et en choisissant "Configurer ce périphérique".

en: <b>Title and series</b> will have articles moved to the end unless you change the tweak "{}"
fr: Les <b>titre et série</b> auront leurs articles déplacés à la fin, à moins que vous ne changiez le paramètre « {} »

en: Any custom field
fr: N’importe quel champ personnalisé

en: The lookup name of any custom field (these names begin with "#").
fr: Le nom de recherche d’un champ personnalisé (ces noms commencent par "#")

en: Must select books
fr: Vous devez sélectionner des livres

en: One or more books must be selected so the template editor can show the template results
fr: Un ou plusieurs livres doivent être sélectionnés pour que l'éditeur de modèle puisse afficher les résultats du modèle

en: Constant template
fr: Modéle constant

en: The template contains no {fields}, so all books will have the same name. Is this OK?
fr: Le modèle ne contient aucun {fields}, tous les livres auront le même nom. Est-ce que c’est correct?

en: Save template
fr: Modèle de sauvegarde

en: By adjusting the template below, you can control what folders the files are saved in and what filenames they are given. You can use the / character to indicate sub-folders. Available metadata variables are described below. If a particular book does not have some metadata, the variable will be replaced by the empty string.
fr: En ajustant le modèle ci-dessous, vous pouvez contrôler dans quels dossiers sont sauvegardés les fichiers et quels noms de fichiers sont donnés. Vous pouvez utiliser le caractère / pour indiquer des sous-dossiers. Les variables de métadonnées disponibles sont décrites ci-dessous. Si un livre n’a pas de métadonnées, la variable est remplacée par une chaîne vide.

en: Available variables:
fr: Variables disponibles :

en: Changes will not appear in the template editor until you press the apply button.
fr: Les modifications n'apparaîtront pas dans l'éditeur de modèle tant que vous n'aurez pas appuyé sur le bouton « Appliquer ».

en: Save metadata in a separate &OPF file
fr: Sauver les métadonnées dans un fichier &OPF séparé

en: Save &data files as well
fr: Enregistrer également les fichiers de &données

en: Here you can control how calibre will save your books when you click the "Save to disk" button:
fr: Ici vous pouvez contrôler comment calibre va enregistrer vos livres quand vous cliquez sur le bouton « Enregistrer sous... » :

en: Change paths to &lowercase
fr: Changer les chemins en minuscu&les

en: Replace space with &underscores
fr: Remplacer les espaces par des &underscores

en: Format &dates as:
fr: Formate les &dates comme :

en: Update &metadata in saved copies
fr: Mettre à jour les &métadonnées dans les copies sauvegardées

en: File &formats to save:
fr: &Formats de fichier à enregistrer :

en: Save &cover separately
fr: Enregistrer les &couvertures séparément

en: Convert non-English characters to &English equivalents
fr: Conv&ertir les caractères non-Anglais vers des équivalents Anglais

en: &Show files in the file browser after saving to disk
fr: Afficher les fichiers dans l'explorateur de fichiers après les avoir &sauvegardé sur le disque

en: Searching will ignore accents on characters as well as punctuation and spaces.
    So for example: {0} will match {1}
fr: La recherche ignorera les accents sur les caractères ainsi que la ponctuation et les espaces.
    Ainsi, par exemple {0} correspondra à {1}

en: <b>Grouped search terms</b> are search names that permit a query to automatically search across more than one column. For example, if you create a grouped search term <code>allseries</code> with the value <code>series, #myseries, #myseries2</code>, then the query <code>allseries:adhoc</code> will find 'adhoc' in any of the columns <code>series</code>, <code>#myseries</code>, and <code>#myseries2</code>.<p> Enter the name of the grouped search term in the drop-down box, enter the list of columns to search in the value box, then push the Save button. <p>Note: Search terms are forced to lower case; <code>MySearch</code> and <code>mysearch</code> are the same term. Search terms cannot be hierarchical. Periods are not allowed in the term name.<p>Grouped search terms can show as User categories in the Tag browser by adding the grouped search term names to the 'Make User categories from' box. Multiple terms are separated by commas. These 'automatic user categories' will be populated with items from the categories included in the grouped search term. <p>Automatic user categories permit you to see all the category items that are in the columns contained in the grouped search term. Using the above <code>allseries</code> example, the automatic user category will contain all the series names in <code>series</code>, <code>#myseries</code>, and <code>#myseries2</code>. This can be useful to check for duplicates, to find which column contains a particular item, or to have hierarchical categories (categories that contain categories). <p>Note: values from non-category columns such as comments won't appear in automatic user categories.
fr: Les <b>termes de recherche groupés</b> sont des noms de requêtes qui permettent de faire automatiquement des recherches sur plus d'une colonne. Par exemple, si vous créez une requête groupée <code>allseries</code> avec la valeur <code>series, #myseries, #myseries2</code>, alors la recherche <code>allseries:adhoc</code> retrouvera 'adhoc' dans chacune des colonnes <code>series</code>, <code>#myseries</code>, et <code>#myseries2</code>.<p> Entrez le nom d'un groupe de recherche dans la liste déroulante, indiquez la liste des colonnes à chercher dans le champ, puis cliquer le bouton Sauvegarder. <p>Note : les noms de groupes sont automatiquement convertis en minuscules; <code>MaRecherche</code> et <code>marecherche</code> sont donc équivalents.<p>Les termes de recherche groupés peuvent s'afficher en tant que Catégories d'utilisateurs dans le Navigateur d'étiquettes de balises en ajoutant les noms des termes de recherche groupés à la case « Créer des Catégories d'utilisateurs à partir de ». Plusieurs termes sont séparés par des virgules. Ces « Catégories d'utilisateurs automatiques » seront remplies avec des éléments des Catégories incluses dans le terme de recherche groupé. <p>Les Catégories utilisateurs automatiques vous permettent de visualiser aisément tous les éléments des catégories qui sont dans les colonnes contenues dans vos groupes de recherches. En utilisant l'exemple ci-dessus <code>allseries</code>, la Catégories utilisateurs automatique contiendra toutes les séries mentionnées dans <code>series</code>, <code>#myseries</code>, et <code>#myseries2</code>. Ceci peut être utile pour rechercher des doublons, pour identifier quelle colonne contient un élément particulier, ou pour créer des catégories hiérarchisées (des catégories qui contiennent d'autres catégories).<p>Remarque : les valeurs des colonnes qui ne sont pas des catégorie telles que les commentaires n'apparaîtront pas dans les Catégories utilisateurs automatiques.

en: Enter new or select existing name
fr: Entrez un nouveau nom ou sélectionnez un nom existant

en: Enter list of column lookup names to search
fr: Entrez la liste des noms de colonnes à rechercher

en: Match all
fr: Toutes les correspondances

en: Match any
fr: Aucune correspondance

en: Grouped search terms
fr: Termes de recherche groupés

en: The search term name cannot be blank
fr: Le nom de recherche ne peut pas être vide

en: Invalid grouped search name
fr: Nom de recherche groupée invalide

en: The grouped search term name cannot contain spaces or periods
fr: Le nom de recherche groupée ne peut pas contenir d'espaces ou de points

en: That name is already used for a column or grouped search term
fr: Ce nom est déjà utilisé pour une colonne ou un terme de recherche groupée

en: That name is already used for User category
fr: Ce nom est déjà utilisé pour une Catégorie utilisateur

en: The value box cannot be empty
fr: Le champ de valeur ne peut pas être vide

en: The empty grouped search term cannot be deleted
fr: Un terme de recherche groupée vide ne peut pas être effacé

en: Incompatible options
fr: Options incompatibles

en: The option to have un-accented characters match accented characters has no effect if you also turn on case-sensitive searching. So only turn on one of those options
fr: L'option pour avoir les caractères non-accentués qui correspondent au caractères accentués n'a pas d'effet si vous activez également la recherche sensible à la casse. Il faut donc activer une seule de ces options.

en: Missing grouped search terms
fr: Terme de recherche groupée manquant

en: The option "Make user categories from" contains names that aren't grouped search terms: {}
fr: L'option « Faire des catégories d'utilisateurs à partir de » contient des noms qui ne sont pas des termes de recherche groupés : {}

en: Clear search histories from all over calibre. Including the book list, E-book viewer, fetch news dialog, etc.
fr: Vide les historiques de recherche de calibre. Sont inclus la liste des livres, la visionneuse de livre numérique, la fenêtre de téléchargement des actualités, etc.

en: Clear search &histories
fr: Effacer les &historiques de recherche

en: What to search by default
fr: Que chercher par défaut

en: When you enter a search term without a prefix, by default calibre will search all metadata for matches. For example, entering, "asimov" will search not just authors but title/tags/series/comments/etc. Use these options if you would like to change this behavior.
fr: Quand vous saisirez un terme de recherche sans préfixe, par défaut calibre recherchera toutes les métadonnées qui correspondront. Par exemple saisir "asimov" ne recherchera pas seulement les auteurs mais aussi les titres/étiquettes/commentaires/etc. Utiliser ces options si vous souhaitez modifier ce comportement.

en: &Limit the searched metadata
fr: &Limiter les métadonnées recherchées

en: &Columns that non-prefixed searches are limited to:
fr: Les &colonnes permettant une recherche groupée sans préfixe :

en: Note that this option affects all searches, including saved searches and restrictions. Therefore, if you use this option, it is best to ensure that you always use prefixes in your saved searches. For example, use "series:Foundation" rather than just "Foundation" in a saved search.
fr: Remarquez que cette option affecte toutes les recherches, incluant les recherches sauvegardées et les restrictions. De ce fait, si vous utilisez cette option, il est préférable de s’assurer que vous utilisez toujours des préfixes dans vos recherches sauvegardées. Par exemple, utilisez "series:Fondation" plutôt que "Fondation" dans une recherche sauvegardée.

en: Search as you &type
fr: Rechercher en même temps que vous &tapez

en: Case &sensitive searching
fr: Recherche &sensible à la casse

en: &Highlight search results instead of restricting the book list to the results
fr: Surligner les livres correspondants aux résultats de la rec&herche au lieu de restreindre la liste aux résultats

en: <p>This option will cause a small button to appear next to the Search bar. Clicking the button will toggle between showing only the search results and showing all books with the search results highlighted.
fr: <p>Cette option fait apparaître un petit bouton à côté de la Barre de recherche. Le bouton permettra de basculer deux affichage:  voir uniquement les résultats de la recherche ou laisser tous les livres à l'écran avec les résultats de recherche en surbrillance.

en: Show a &quick toggle button to switch between highlighting and restricting results next to the Search bar
fr: Afficher à côté de la Barre de recherche un bouton de &bascule rapide entre le surlignage des résultats ou le filtre

en: Unaccented characters match &accented characters and punctuation is ignored
fr: Les caractères non accentués correspondent aux caractères accentués et la ponctuation est ignorée

en: Show text next to buttons in the search bar
fr: Afficher le texte à côté des boutons dans la barre de recherche

en: Show saved searches as a hierarchy
fr: Afficher les recherches sauvegardées sous forme de hiérarchie

en: <p>Hierarchical items are separated by periods.
                      Changing this box will also change the 'Saved Searches' box
                      in Preferences / Look & feel / Tag browser /
                      Hierarchy and searching</p>
fr: <p>Les éléments hiérarchiques sont séparés par des points.
    La modification de cette case modifiera également la case 'Recherches sauvegardées' dans
    Préférences/Apparence et présentation/Navigateur d'étiquettes/Hiérarchie et recherche</p>

en: Use keyboard searching in the book list
fr: Utiliser la recherche par clavier dans la liste des livres

en: <p>When enabled, pressing a key in the library view will search for the next cell in the current column where the value starts with the letter pressed. If there is no such cell then nothing happens. If the letter is a shortcut then the shortcut takes precedence.</p>
fr: <p>Quand cette option est activée, le fait d'appuyer sur une touche dans la vue de la bibliothèque
    recherchera la cellule suivante dans la colonne actuelle où la valeur
    commence par la lettre pressée. S'il n'y a pas de telle cellule
    rien ne se passe. Si la lettre est un raccourci, le raccourci
    est prioritaire.</p>

en: Keep current search when switching Virtual libraries
fr: Conserver la recherche en cours lors du changement de bibliothèque virtuelle

en: <p>When enabled, the current search is kept and re-applied when switching Virtual libraries, instead of being cleared.</p>
fr: <p>Lorsque cette option est activée, la recherche en cours est conservée et réappliquée lors du passage d'une bibliothèque virtuelle à une autre, au lieu d'être effacée.</p>

en: Genera&l
fr: Généra&l

en: &Names:
fr: &Noms :

en: Contains the names of the currently-defined group search terms.
    Create a new name by entering it into the empty box, then
    pressing Save. Rename a search term by selecting it then
    changing the name and pressing Save. Change the value of
    a search term by changing the value box then pressing Save.
fr: Contient les noms des groupes de recherches actuellement définis. Créer un nouveau nom en entrant dans la boîte vide, puis presser Enregistrer. Renommer un terme de recherche en le sélectionnant puis en changeant son nom et en pressant Enregistrer. Changer la valeur d’un terme de recherche en changeant la boîte de valeur puis en pressant Enregistrer.

en: Delete the current search term
fr: Supprimer le terme de rechercher courant

en: &Value:
fr: &Valeur :

en: Enter a comma-separated list of lookup names of the columns
    to include in the grouped search term
fr: Entrez un liste séparée par des virgules de noms de colonnes
    à inclure dans le terme du groupe de recherche

en: Save the current search term. You can rename a search term by
    changing the name then pressing Save. You can change the value
    of a search term by changing the value box then pressing Save.
fr: Enregistrer la recherche en cours. Vous pouvez renommer un libellé de recherche
    en changeant son nom puis en cliquant sur Enregistrer. Vous pouvez changer la définition de la recherche en modifiant le champ la contenant et en cliquant sur Enregistrer.

en: Make &user categories from:
fr: Créer les catégories &utilisateur à partir de :

en: Enter the names of any grouped search terms you wish
    to be shown as user categories
fr: Entrez les noms de n’importe quelle recherche groupée que vous souhaitez
    être affichées comme catégories utilisateur

en: &Grouped searches
fr: Recherches &groupées

en: What to search when searching similar books
fr: Que chercher lorsque l'on recherche des livres semblables

en: <p>When you search for similar books by right clicking the
             book and selecting "Similar books",
             calibre constructs a search using the column lookup names specified below.
             By changing the lookup name to a grouped search term you can
             search multiple columns at once.</p>
fr: <p>Quand vous recherchez des livres similaires en faisant un clic droit sur le
              livre et en sélectionnant "Livres similaires",
             calibre construit une recherche utilisant les noms de recherche des colonnes précisés ci-dessous.
             En changeant le nom de recherche en un terme de recherche groupée vous pouvez
             effectuer une recherche dans plusieurs colonnes simultanément.</p>

en: S&imilar authors:
fr: Auteurs s&imilaires :

en: Si&milar series:
fr: Séries si&milaires :

en: Similar &tags:
fr: É&tiquetes similaires :

en: Simi&lar publishers:
fr: Éditeurs similaires :

en: &Similar books
fr: Livres &similaires :

en: Manual management
fr: Gestion manuelle

en: Only on send
fr: Seulement à l’envoi

en: Automatic management
fr: Gestion automatique

en: Cannot change metadata management while a device is connected
fr: Impossible de modifier la gestion des métadonnées tant qu’un périphérique est connecté

en: Metadata management (disabled while device connected)
fr: Gestion des métadonnées (désactivée pendant qu’un périphérique est connecté)

en: Me&tadata management:
fr: Gestion des mé&tadonnées :

en: <li><b>Manual management</b>: calibre updates the metadata and adds collections only when a book is sent. With this option, calibre will never remove a collection.</li>
    <li><b>Only on send</b>: calibre updates metadata and adds/removes collections for a book only when it is sent to the device. </li>
    <li><b>Automatic management</b>: calibre automatically keeps metadata on the device in sync with the calibre library, on every connect</li></ul>
fr: <li><b>Gestion manuelle</b>: calibre met à jour les métadonnées et ajoute les collections seulement quand le livre est envoyé. Avec cette option, calibre n’effacera jamais une collection.</li>
    <li><b>Seulement à l’envoi</b>: calibre met à jour les métadonnées et ajoute/enlève les collections pour un livre seulement quand il est envoyé vers le périphérique.</li>
    <li><b>Gestion automatique</b>: calibre garde automatiquement les métadonnées sur le périphérique synchronisé avec la bibliothèque calibre, à chaque connexion.</li></ul>

en: Browse for the file
fr: Parcourir pour chercher un fichier

en: Choose a file
fr: Choisir un fichier

en: calibre contains an internet server that allows you to access your book collection using a browser from anywhere in the world. Any changes to the settings will only take effect after a server restart.
fr: calibre dispose d’un serveur internet vous permettant d’accéder à votre collection de livres en utilisant un navigateur à partir de n’importe quel endroit dans le monde. Toute modification des paramètres ne prendra effet qu’après un redémarrage du serveur.

en: Require &username and password to access the Content server
fr: Exiger un nom d'&utilisateur et un mot de passe pour accéder au Serveur de contenu

en: Run server &automatically when calibre starts
fr: Démarrer &automatiquement le serveur au lancement de calibre

en: &Start server
fr: Démarrer le &serveur

en: St&op server
fr: Arrêter le serve&ur

en: &Test server
fr: &Tester le serveur

en: Show server &logs
fr: Afficher les journaux du &serveur

en: Do not start calibre automatically when computer is started
fr: Ne pas exécuter calibre automatiquement au démarrage de l'ordinateur

en: Start calibre when the computer is started
fr: Exécuter calibre lors du démarrage de l'ordinateur

en: Currently calibre is set to run automatically when the
                computer starts.  Use this button to disable that.
fr: Actuellement, calibre est réglé pour s'exécuter automatiquement lorsque
     l'ordinateur démarre. Utilisez ce bouton pour désactiver cela.

en: Start calibre in the system tray automatically when the computer starts
fr: Lancement automatique de calibre dans la barre d'état système lorsque l'ordinateur démarre

en: Content server listening at: %s
fr: Le Serveur de contenu écoute : %s

en: Remember to create at least one user account in the "User accounts" tab
fr: N'oubliez pas de créer au moins un compte d'utilisateur dans l'onglet "Comptes d'utilisateurs"

en: Requiring a username/password prevents unauthorized people from accessing your calibre library. It is also needed for some features such as making any changes to the library as well as last read position/annotation syncing.
fr: Requérir un nom d'utilisateur/mot de passe empêche une personne non autorisée d'accéder à votre bibliothèque calibre. Il est également nécessaire pour certaines fonctionnalités comme faire des changements à la bibliothèque aussi bien que la synchronisation de la dernière position de lecture/annotation.

en: Re&start server
fr: Re&démarrer le serveur

en: Change password for {}
fr: Changer le mot de passe pour {}

en: Add new user
fr: Ajouter un nouvel utilisateur

en: Set the password for this user
fr: Définir le mot de passe pour cet utilisateur

en: &Repeat password:
fr: &Répéter le mot de passe :

en: Empty username
fr: Nom d’utilisateur vide

en: You must enter a username
fr: Vous devez entrer un nom d'utilisateur

en: Username already exists
fr: Le nom d'utilisateur existe déjà

en: A user with the username {} already exists. Please choose a different username.
fr: Un utilisateur ayant comme nom d'utilisateur {} existe déjà. Merci de choisir un nom d'utilisateur différent

en: Username is not valid
fr: Le nom d'utilisateur n'est pas valide

en: Password do not match
fr: Le mot de passe ne correspond pas

en: The two passwords you entered do not match!
fr: Les deux mots de passe que vous avez entrés ne correspondent pas !

en: Empty password
fr: Mot de passe vide

en: You must enter a password for this user
fr: Vous devez entrer un mot de passe pour cet utilisateur

en: Invalid password
fr: Mot de passe incorrect

en: Further &restrict access to books in this library that match:
fr: &Restreindre l'accès aux livres de cette bibliothèque qui correspondent à :

en: A search expression
fr: Une expression de recherche

en: A search expression. If specified, access will be further restricted to only those books that match this expression. For example: tags:"=Share"
fr: Une expression de recherche. Si spécifiée, l'accès sera limité uniquement aux livres qui correspondent à cette expression. Par exemple : tags:"=Partage"

en: Change library access permissions for {}
fr: Changer les permissions d'accès à la la bibliothèque pour {}

en: All except the specified libraries
fr: Tout expecté les bibliothèques spécifiées

en: All libraries
fr: Toutes les bibliothèques

en: Only the specified libraries
fr: Uniquement les bibliothèques spécifiées

en: Allow access to:
fr: Permettre l'accès à :

en: Specify the libraries below:
fr: Spécifier les bibliothèques ci-dessous :

en: No libraries specified
fr: Pas de bibliothèques spécifiées

en: You have not specified any libraries
fr: Vous n'avez spécifié aucune bibliothèque

en: <b>{} is allowed access to all libraries
fr: <b>{} est autorisé à accéder à toutes les bibliothèques

en: {} is allowed access only to the libraries whose names <b>match</b> one of the names specified below.
fr: {} est uniquement autorisé à accéder aux bibliothèques dans les noms <b>correspondent</b> à l'un des noms spécifié ci-dessous.

en: {} is allowed access to all libraries, <b>except</b> those whose names match one of the names specified below.
fr: {} est autorisé à accéder à toutes les librairies, <b>excepté</b> celles dont le nom correspond à l'un des noms spécifiés ci-dessous.

en: Allow {} to make &changes (i.e. grant write access)
fr: Permettre à  {} de faire des &changements (càd accès aux droits d'écriture)

en: If enabled, allows the user to make changes to the library. Adding books/deleting books/editing metadata, etc.
fr: Si activé, permet à l'utilisateur de faire des changements à la bibliothèque. Ajouter des livres/supprimer des livres/modifier les métadonnées, etc...

en: Allow {} to change their password via the web
fr: Autoriser {} à modifier leur mot de passe via le web

en: If enabled, allows the user to change their own password via the web interface
fr: Si cette option est activée, l'utilisateur peut modifier son mot de passe via l'interface Web

en: Change &password
fr: Changer le mot de &passe

en: {} is currently only allowed to access the library named: {} | {} is currently only allowed to access the libraries named: {}
fr[0]: {} à uniquement l'autorisation d'accéder à la bibliothèque : {}
fr[1]: {} à uniquement l'autorisation d'accéder aux bibliothèques nommées : {}
fr[2]: {} à uniquement l'autorisation d'accéder aux bibliothèques nommées : {}

en: Change the allowed libraries
fr: Changer les bibliothèques autorisées

en: {} is currently not allowed to access the library named: {} | {} is currently not allowed to access the libraries named: {}
fr[0]: {} n'est actuellement pas autorisé à accéder à la bibliothèque nommée : {}
fr[1]: {} n'est actuellement pas autorisé à accéder aux bibliothèques nommées : {}
fr[2]: {} n'est actuellement pas autorisé à accéder aux bibliothèques nommées : {}

en: Change the blocked libraries
fr: Changer les bibliothèques bloquées

en: {} is currently allowed access to all libraries
fr: {} est actuellement autorisé à accéder à toutes les bibliothèques

en: Restrict the &libraries {} can access
fr: Restreindre les &bibliothèques auxquelles {} peut accéder

en: &Add user
fr: &Ajouter un utilisateur

en: &Remove user
fr: Supp&rimer un utilisateur

en: Here you can create a template to control what data is shown when using the <i>Custom list</i> mode for the book list
fr: Ici vous pouvez créer un modèle pour contrôler quelles données sont affichées lors de l'utilisation du mode <i>Liste personnalisée</i> pour la liste de livres

en: Show a cover &thumbnail
fr: Afficher une vigne&tte de couverture

en: Thumbnail &height:
fr: &Hauteur de la vignette :

en: Entry &height:
fr: &Hauteur de l'entrée :

en: The height for each entry. The special value "auto" causes a height to be calculated based on the number of lines in the template. Otherwise, use a CSS length, such as 100px or 15ex
fr: La hauteur pour chaque entrée. La valeur spéciale "auto" force que la hauteur soit calculée en se basant sur le nombre de lignes dans le modèle. Autrement, utiliser une longueur CSS, tel que 100px ou 15ex

en: &Long text fields:
fr: Champs de texte &longs :

en: A comma separated list of fields that will be added at the bottom of every entry. These fields are interpreted as containing HTML, not plain text.
fr: Une liste de champs séparée par des virgules qui sera ajoutée en bas de chaque entrée. Ces champs sont interprétés comme contenant du HTML, pas du texte brut.

en: The template below will be interpreted as HTML and all {{fields}} will be replaced by the actual metadata, if available. For custom columns use the column lookup name, for example: #mytags. You can use {0} as a separator to split a line into multiple columns.
fr: Le modèle ci-dessous sera interprété comme du HTML et tous les {{fields}} seront remplacés par les métadonnées actuelles, si disponibles. Pour les colonnes personnalisées utilisez le nom de recherche, par exemple : #mesétiquettes, Vous pouvez utiliser {0} comme séparateur pour diviser une ligne en de multiples colonnes.

en: &Import template
fr: &Importer le modèle

en: E&xport template
fr: E&xporter le modèle

en: Choose template file
fr: Choisir un fichier modèle

en: Template files
fr: Fichiers modéle

en: Book
fr: Livre

en: URL type:
fr: Type d'URL :

en: URL:
fr: URL :

en: Missing author placeholder
fr: Espace réservé à l'auteur manquant

en: The URL {0} does not contain the {1} placeholder
fr: L'URL {0} ne contient pas l'espace réservé {1}

en: Missing title placeholder
fr: Espace réservé manquant

en: Add new locations to search for books or authors using the "Search the internet" feature of the Content server. The URLs should contain {author} which will be replaced by the author name and, for book URLs, {title} which will be replaced by the book title.
fr: Ajouter de nouveaux emplacements pour la recherche de livres ou d'auteurs à l'aide de la fonction "Rechercher sur Internet" du serveur de contenu. Les URLs doivent contenir {author} qui sera remplacé par le nom de l'auteur et, pour les URLs de livres, {title} qui sera remplacé par le titre du livre.

en: &Add URL
fr: &Ajouter une URL

en: Export URLs
fr: Exporter des URLs

en: Import URLs
fr: Importer des URLs

en: Choose URLs file
fr: Choisir le fichier des URLs

en: URL files
fr: Fichiers URL

en: &Main
fr: Pri&ncipal

en: &User accounts
fr: Comptes &utilisateur

en: Book &list template
fr: Modèle &Liste de livres

en: &Search the internet
fr: Rechercher &sur Internet

en: Failed to start Content server
fr: Échec du démarrage du Serveur de contenu

en: Error log:
fr: Journal d’erreur :

en: No error log found
fr: Pas de journal d'erreur trouvé

en: Access log:
fr: Journal des accès :

en: No access log found
fr: Pas de journal d'accès trouvé

en: The server log files are in: {}
fr: Les fichiers journaux du serveur sont dans : {}

en: &Clear logs
fr: Effa&cer les journaux

en: Server running
fr: Serveur en cours d'exécution

en: Cannot clear logs while the server is running. First stop the server.
fr: Impossible d'effacer les journaux pendant que le serveur est en cours d'exécution. Arrêtez tout d'abord le serveur.

en: No users specified
fr: Pas d'utilisateurs spécifiés

en: You have turned on the setting to require passwords to access the Content server, but you have not created any user accounts. Create at least one user account in the "User accounts" tab to proceed.
fr: Vous avez activé la protection par mots de passe pour accéder au Serveur de contenu, mais vous n'avez créé aucun compte utilisateur. Créez au moins un compte utilisateur dans l'onglet "Comptes utilisateurs" pour continuer.

en: Invalid trusted IPs
fr: IP de confiance invalides

en: You need to restart the server for changes to take effect
fr: Vous devez redémarrer le serveur pour appliquer les changements

en: 
            <p>Here you can add and remove functions used in template processing. A
            template function is written in Python. It takes information from the
            book, processes it in some way, then returns a string result. Functions
            defined here are usable in templates in the same way that builtin
            functions are usable. The function must be named <b>evaluate</b>, and
            must have the signature shown below.</p>
            <p><code>evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, your parameters)
            &rarr; returning a Unicode string</code></p>
            <p>The parameters of the evaluate function are:
            <ul>
            <li><b>formatter</b>: the instance of the formatter being used to
            evaluate the current template. You can use this to do recursive
            template evaluation.</li>
            <li><b>kwargs</b>: a dictionary of metadata. Field values are in this
            dictionary.</li>
            <li><b>mi</b>: a <i>Metadata</i> instance. Used to get field information.
            This parameter can be None in some cases, such as when evaluating
            non-book templates.</li>
            <li><b>locals</b>: the local variables assigned to by the current
            template program.</li>
            <li><b>your parameters</b>: you must supply one or more formal
            parameters. The number must match the arg count box, unless arg count is
            -1 (variable number or arguments), in which case the last argument must
            be *args. Note that when a function is called in basic template
            mode at least one argument is always passed. It is
            supplied by the formatter.</li>
            </ul></p>
            <p>
            The following example function checks the value of the field. If the
            field is not empty, the field's value is returned, otherwise the value
            EMPTY is returned.
            <pre>
            name: my_ifempty
            arg count: 1
            doc: my_ifempty(val) -- return val if it is not empty, otherwise the string 'EMPTY'
            program code:
            def evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, val):
                if val:
                    return val
                else:
                    return 'EMPTY'</pre>
            This function can be called in any of the three template program modes:
            <ul>
            <li>single-function mode: {tags:my_ifempty()}</li>
            <li>template program mode: {tags:'my_ifempty($)'}</li>
            <li>general program mode: program: my_ifempty(field('tags'))</li>
            </p>
fr: 
     <p>Ici vous pouvez ajouter ou supprimer les fonctions utilisées dans le traitement par modèle. Une
    fonction modèle est écrit en Python. Elle prend les informations du
    livre, les traite d’une certaine façon, puis renvoie une chaîne de caractères comme résultat. Les fonctions
    définies ici sont utilisables dans les modèles de la même façon que les fonctions
    intégrées le sont. La fonction doit être nommée <b>evaluate</b>, et
    doit avoir la signature montrée ci-dessous.</p>
    <p><code>evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, your parameters)
    &rarr; renvoie une chaîne Unicode</code></p>
    <p>Les paramètres de la fonction evaluate sont:
    <ul>
    <li><b>formatter</b> : l’instance de formatage qui sera utilisée pour
    évaluer le modèle courant. Vous pouvez l’utiliser pour faire des évaluations
    récursives de modèle.</li>
    <li><b>kwargs</b> : un dictionnaire de métadonnées. Les valeurs de champs sont dans ce
    dictionnaire.</li>
    <li><b>mi</b>: une instance de <i>métadonnées</i>. Utilisée pour obtenir des informations de champ.
    Ce paramètre peut être None dans certains cas, comme en évaluant les
    modèles qui ne sont pas des livres.</li>
    <li><b>locals</b> : les variables locales assignées par le modèle de programme
    courant.</li>
    <li><b>your parameters</b> : vous devez fournir un ou plusieurs paramètres
    formels. Le nombre doit correspondre au nombre d’argument de la boite, à moins que le nombre d’argument
    soit -1 (nombre variable ou arguments), dans ce cas le dernier argument doit
    être *args. Notez que lorsqu'une fonction est appelée en mode modèle de base, au moins un argument est toujours passé. Au lieu de cela, il est fourni par le "formatter".</li>
    </ul></p>
    <p>
    La fonction d’exemple suivante vérifie la valeur du champ. Si le
    champ n’est pas vide, la valeur du champ est renvoyée, sinon la valeur
    'EMPTY' est renvoyée.
    <pre>
    name: my_ifempty
    arg count: 1
    doc: my_ifempty(val) -- renvoie val si non vide, sinon la chaine 'EMPTY'
    program code:
    def evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, val):
        if val:
            return val
        else:
            return 'EMPTY'</pre>
            Cette fonction peut être appelée dans les trois modes de modèle de programme:
    <ul>
    <li>mode fonction seule: {tags:my_ifempty()}</li>
    <li>mode modèle de programme: {tags:'my_ifempty($)'}</li>
    <li>mode général de programme: program: my_ifempty(field('tags'))</li>
    </p>

en: 
            <p>
            Here you can create, edit (replace), and delete stored templates used
            in template processing. You use a stored template in another template as
            if it were a template function, for example 'some_name(arg1, arg2...)'.</p>
    
            <p>Stored templates must use General Program Mode or Python Template
            Mode -- they must begin with the text '{0}' or '{1}'. You retrieve
            arguments passed to a GPM stored template using the '{2}()' template
            function, as in '{2}(var1, var2, ...)'. The passed arguments are copied
            to the named variables. Arguments passed to a Python template are in the
            '{2}' attribute (a list) of the '{3}' parameter. Arguments are always
            strings.</p>
    
            <p>For example, this stored GPM template checks if any items are in a
            list, returning '1' if any are found and '' if not.</p>
            <p>
            Template name: items_in_list<br>
            Template contents:<pre>
            program:
                arguments(lst='No list argument given', items='');
                r = '';
                for l in items:
                    if str_in_list(lst, ',', l, '1', '') then
                        r = '1';
                        break
                    fi
                rof;
                r</pre>
            You call the stored template like this:<pre>
            program: items_in_list($#genre, 'comics, foo')</pre>
            See the template language tutorial for more information.</p>
            </p>
fr: 
    <p>
    Vous pouvez y créer, modifier (remplacer) et supprimer les modèles stockés utilisés dans le traitement des modèles.
    Vous utilisez un modèle stocké dans un autre modèle
    comme s'il s'agissait d'une fonction de modèle, par exemple 'some_name(arg1, arg2 …)'.</p>
    
    <p>Les modèles stockés doivent utiliser le Mode Général de Programmation ou un modèle Python --
    ils doivent commencer par le texte '{0}' ou {1}. Vous récupérez les arguments passés à un modèle stocké MGP à l'aide de la fonction de modèle '{2}()', comme dans '{2}(var1, var2, …)'. Les arguments passés sont copiés dans les variables nommées. Les arguments transmis à un modèle Python se trouvent dans l'attribut '{2}' (une liste) de l'élément '{3}'. Les arguments sont toujours des chaînes de caractères.</p>
    
    <p>Par exemple, ce modèle stocké vérifie si des éléments se trouvent dans une liste,
    et renvoie '1' s'il en trouve et '' sinon.</p>
    <p>
    Nom du modèle : items_in_list<br>
    Contenu du modèle :<pre>
    program:
    arguments(lst='No list argument given', items='');
    r = '';
    for l in items:
        if str_in_list(lst, ',', l, '1', '') then
            r = '1';
            break
        fi
    rof;
    r</pre>
    Vous appelez le modèle stocké comme ceci :<pre>
     program: items_in_list($#genre, 'comics, foo')</pre>
    Consultez le tutoriel sur le langage des modèles pour plus d'informations.</p>
    
    </p>

en: Show help
fr: Afficher l'aide

en: Hide help
fr: Masquer l'aide

en: The template functions saved in the library are corrupt. Do you want to delete them? Answering 'Yes' will delete all the functions.
fr: Les fonctions de modèle enregistrées dans la bibliothèque sont corrompues. Voulez-vous les supprimer ? Si vous répondez "Oui", toutes les fonctions seront supprimées.

en: You cannot delete a built-in function
fr: Vous ne pouvez pas supprimer une fonction intégrée

en: Function not defined
fr: Fonction non définie

en: Name cannot be empty
fr: Le nom ne peut pas être vide

en: Name %s already used
fr: Le nom %s est déjà utilisé

en: The name {} is already used for stored template
fr: Le nom {} est déjà utilisé pour un modèle stocké

en: Setting argument count to zero means that this function cannot be used in single function mode. Is this OK?
fr: Le fait de mettre le nombre d'arguments à zéro signifie que cette fonction ne peut pas être utilisée en mode fonction unique. Est-ce que cela est correct ?

en: Save the function
fr: Enregistrer la fonction

en: Cancel the save
fr: Annuler l'enregistrement

en: Exception while compiling function
fr: Exception lors de la compilation de la fonction

en: function source code not available
fr: code source de la fonction indisponible

en: Cannot "test" when no books are selected
fr: Impossible de "tester" lorsque aucun livre n'est sélectionné

en: Import stored template
fr: Importer un modèle stocké

en: You are currently editing a stored template. Save or clear it
fr: Vous êtes en train de modifier un modèle enregistré. Sauvegardez-le ou effacez-le

en: Import template from file
fr: Importer un modèle à partir d’un fichier

en: Saved stored template
fr: Importer un modèle stocké

en: A template with the name "{}" already exists. Do you want to overwrite it?
fr: Un modèle ayant pour nom « {} » existe déjà. Voulez-vous le remplacer ?

en: Import template
fr: Importer le modèle

en: <p>Could not import the template. Error:<br>%s
fr: <p>Impossible d'importer le modèle. Erreur  : <br>%s

en: Export stored template
fr: Exporter un modèle stocké

en: No template has been selected for export
fr: Aucun modèle n'a été sélectionnée pour l'exportation

en: Export template to file
fr: Exporter un modèle vers un fichier

en: Export template
fr: Exporter le modèle

en: <p>Could not export the template. Error:<br>%s
fr: <p>Impossible d'exporter le modèle. Erreur  : <br>%s

en: Stored templates
fr: Modèles stockés

en: The name {} is already used by a template function
fr: Le nom est {} déjà utilisé par une fonction de modèle

en: The stored template must begin with '{0}' or '{1}'
fr: Le modèle stocké doit commencer par '{0}' ou '{1}'

en: Exception while storing template
fr: Anomalie lors du stockage du modèle

en: Changes to the current template will be lost. OK?
fr: Les modifications apportées au modèle actuel seront perdues. Êtes-vous d'accord ?

en: Clear the name, template, and documentation boxes
fr: Effacer zone du nom, du modèle et de la documentation

en: D&elete
fr: Supprim&er

en: <p>Delete the current stored template. The name is cleared. The template
    and documentation are not cleared to make it easier to store the template under a new name</p>
fr: <p>Supprime le modèle actuellement stocké. Le nom est effacé. Le modèle et la documentation ne sont pas effacés pour faciliter le stockage du modèle sous un nouveau nom.</p>

en: &Replace
fr: &Remplacer

en: Replace the template and documentation for the template with the given name.
fr: Remplace le modèle et la documentation du modèle avec un nom donné.

en: C&reate
fr: C&réer

en: <p>Create a new stored template with the given name. You must enter the template
    text before pushing this button.</p>
fr: <p>Créer un nouveau modèle stocké avec le nom donné. Vous devez saisir le texte du modèle avant d'appuyer sur ce bouton.</p>

en: Im&port
fr: Im&porter

en: <p>Import a stored template from a file created by the Export
    function. The import includes the name, the template, and the documentation.</p><p>
    If a stored template with the imported name already exists then you are asked if you want to replace its
    program and documentation with what is in the file.</p><p>
    After the import, press the Create or Replace button as appropriate to save the changes.</p>
fr: <p>Importer un modèle stocké à partir d'un fichier créé par la fonction Export. L'importation comprend le nom, le modèle et la documentation.</p>
    <p>Si un modèle stocké portant le nom importé existe déjà, il vous est alors demandé si vous souhaitez remplacer son programme et sa documentation par ce qui se trouve dans le fichier.</p>
    <p>Après l'importation, appuyez sur le bouton Créer ou Remplacer selon le cas pour enregistrer les modifications.</p>

en: <p>Export the current stored template to a file. The file contains
    the name, the template, and the documentation.</p>
fr: <p>Exporter le modèle actuellement stocké dans un fichier. Le fichier contient le nom, le modèle et la documentation.</p>

en: Edit docs
fr: Modifier la docs

en: Open an editor for function documentation
fr: Ouvrir un éditeur pour la documentation des fonctions

en: Open a template tester dialog to use a template to test stored templates
fr: Ouvrir une boîte de dialogue de test des modèles afin d'utiliser un modèle pour tester les modèles stockés

en: &Stored Templates
fr: Modèles &stockés

en: Show &only user defined template functions
fr: Afficher uniquement les f&onctions de modèle définies par l'utilisateur

en: <p>If checked the 'Function' box will show only user defined
    template functions. If unchecked the box will show both system and user defined
    functions. Unchecking can be useful for copying source of a system function to create
    a new related user defined function.</p>
fr: <p>Si la case 'Fonction' est cochée, seules les fonctions de modèle définies par l'utilisateur seront affichées.
    Si elle n'est pas cochée, la case affichera les fonctions définies par le système et par l'utilisateur.
    Le fait de décocher cette case peut être utile pour copier la source d'une fonction système afin de créer une nouvelle fonction définie par l'utilisateur.</p>

en: F&unction:
fr: F&onction :

en: Enter the name of the function to create.
fr: Entrer le nom de la fonction à créer

en: Argument &count:
fr: Nombre d’ar&guments :

en: Set this to -1 if the function takes a variable number of arguments
fr: Indiquer -1 si la fonction utilise un nombre variable d’arguments

en: Replace
fr: Remplacer

en: P&rogram code (Follow Python indenting rules):
fr: Code du p&rogramme (Respecter les règles d’indentation Python) :

en: &Template functions
fr: Fonc&tions modèles

en: Choose a texture
fr: Choisir une texture

en: The builtin textures come from <a href="{}">subtlepatterns.com</a>.
fr: Les textures intégrées viennent de <a href="{}">subtlepatterns.com</a>.

en: Add texture
fr: Ajouter une texture

en: Remove texture
fr: Supprimer une texture

en: Cannot remove builtin textures
fr: Impossible de supprimer les textures intégrées

en: Donate to support the development of calibre
fr: Faire une donation pour le développement de calibre

en: Location Manager
fr: Sélecteur de vue

en: Switch between library and device views
fr: Basculer entre les affichages bibliothèque et périphérique connecté

en: Separator
fr: Séparateur

en: %d books
fr: %d livres

en: The main toolbar
fr: La barre d’outils principale

en: The main toolbar when a device is connected
fr: La barre d’outils principale quand un périphérique est connecté

en: The optional second toolbar
fr: La seconde barre d’outils optionelle

en: The buttons on the search bar
fr: Les boutons de la Barre de recherche

en: The menubar
fr: La barre de menu

en: The menubar when a device is connected
fr: La barre de menu quand un périphérique est connecté

en: The context menu for the books in the calibre library
fr: Le menu contextuel pour les livres dans la bibliothèque calibre

en: The context menu for the split book list
fr: Le menu contextuel pour la liste des livres divisée

en: The context menu for the books on the device
fr: Le menu contextuel pour les livres sur le périphérique

en: The context menu for the Cover browser
fr: Le menu contextuel pour le Navigateur de couvertures

en: Click to choose toolbar or menu to customize
fr: Cliquer pour choisir la barre d’outils ou le menu à personnaliser

en: Cannot add the actions %s to this location
fr: Impossible d’ajouter les actions %s à cet emplacement

en: Cannot remove the actions %s from this location
fr: Impossible d’effacer les actions %s de cet emplacement

en: Preferences missing
fr: Préférences manquantes

en: The Preferences action must be in either the main toolbar or the menubar.
fr: L'action Préférences doit être dans la barre d'outils principale ou dans la barre de menus.

en: Location manager missing
fr: Sélecteur de vue manquant

en: The Location manager must be in either the main toolbar or the menubar when a device is connected.
fr: Le Sélecteur de vue doit être dans la barre d'outils principale ou dans la barre de menus quand un périphérique est connecté.
    Il est nécessaire pour basculer entre les vues Bibliothèque et Périphérique.

en: <p>The toolbar (strip with buttons at the top) in calibre is different depending on whether a device is connected or not. Choose <b>which toolbar</b> you would like to customize:
fr: <p>La barre d’outils de Calibre (bande avec boutons en haut) est différente quand un périphérique est connecté. Choisissez <b>quelle barre d’outil</b> vous souhaitez personnaliser :

en: <p>Choose which toolbar or menu you wish to customize.
    <p>The main toolbar appears at the top of the calibre window. It has a different set of buttons based on whether a device is currently connected or not.
    <p>The optional second toolbar appears at the bottom of the calibre window
    <p>The menubar appears at the very top of the calibre window or in macOS at the top of the screen. It contains menus with actions, not buttons.
fr: <p>Choisissez la barre d'outils ou le menu que vous souhaitez personnaliser. 
    <p>La barre d'outils principale apparaît en haut de la fenêtre Calibre. Elle comporte différents boutons selon qu'un appareil est actuellement connecté ou non.
    <p>La deuxième barre d'outils optionnelle apparaît en bas de la fenêtre Calibre
    <p>La barre de menus apparaît tout en haut de la fenêtre Calibre ou, sous macOS, en haut de l'écran. Elle contient des menus avec des actions, et non des boutons

en: A&vailable actions
fr: Actions &disponibles

en: Add selected actions to toolbar
fr: Ajouter les actions sélectionnées à la barre d’outils

en: Remove selected actions from toolbar
fr: Supprimer les actions sélectionnées de la barre d’outils

en: &Current actions
fr: Actions &en cours

en: Move selected action up
fr: Déplacer l’action sélectionnée vers le haut

en: Move selected action down
fr: Déplacer l’action sélectionnée vers le bas

en: This tweak has its default value
fr: Ce réglage posséde sa valeur par défaut

en: This tweak has been customized
fr: Ce réglage a été personnalisé

en: Plugin tweaks
fr: Réglages de l'extension

en: Add/edit tweaks for any custom plugins you have installed. Documentation for these tweaks should be available on the website from where you downloaded the plugins.
fr: Ajouter/modifier des ajustements pour les extensions spécifiques que vous avez installées. La documentation pour ces personnalisations devrait être disponible sur le site web sur lequel vous avez téléchargé l'extension.

en: Values for the tweaks are shown below. Edit them to change the behavior of calibre. Your changes will only take effect <b>after a restart</b> of calibre.
fr: Les valeurs pour les réglages sont affichées ci-dessous. Modifiez-les pour changer le comportement de calibre. Vos modifications ne prendront effet <b>qu’après un redémarrage</b> de calibre.

en: Edit tweaks for any custom plugins you have installed
fr: Modifier les ajustements pour n’importe laquelle des extensions personnalisées que vous avez installées

en: &Plugin tweaks
fr: Réglages de l'e&xtension

en: &Edit this tweak
fr: &Modifier cet ajustement

en: Restore this tweak to its default value
fr: Restaurer ce réglage à sa valeur par défaut

en: &Reset this tweak
fr: &Rétablir cet ajustement

en: Search for tweak
fr: Rechercher un réglage

en: There was a syntax error in your tweak. Click the "Show details" button for details.
fr: Il y a eu une erreur de syntaxe dans votre réglage. Appuyez sur le bouton "Afficher les détails" pour obtenir des détails.

en: Help for this tweak
fr: Aide pour cet ajustement

en: Invalid tweaks
fr: Réglages invalides

en: The tweaks you entered are invalid, try resetting the tweaks to default and changing them one by one until you find the invalid setting.
fr: Les réglages que vous avez entrés sont incorrects, essayez de revenir aux réglages par défaut et de les modifier un par un jusqu’à trouver celui qui est incorrect.

en: Could not find any tweaks matching <i>{}</i>
fr: Aucun ajustement correspondant à {} n'a été trouvé

en: View log
fr: Voir le journal

en: Title-case
fr: Case-titre

en: Create the rule below, the rule can be used to modify publishers
fr: Créer la règle ci-dessus, la règle peut être utilisée pour modifier les éditeurs

en: the publisher, if the publisher name
fr: l'éditeur, si le nom de l'éditeur

en: You must provide a value for the publisher name to match
fr: Vous devez fournir une valeur pour le nom de l'éditeur à faire correspondre

en: <b>{action}</b> the publisher name, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
fr: <b>{action}</b> le nom de l'éditeur, si il <i>{match_type}</i> : <b>{query}</b>

en: You can specify rules to manipulate publisher names here. Click the "Add Rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every publisher.
fr: Ici, vous pouvez spécifier des règles pour manipuler les noms d'éditeur. Cliquer sur le bouton « Ajouter une règle » ci-dessous pour commencer. Les règles seront traitées dans l'ordre pour chaque éditeur.

en: Test publisher mapping rules
fr: Test des règles de mappage des éditeur

en: Enter a publisher name to test:
fr: Entrer un nom d'éditeur à tester :

en: Enter publisher and click the "Test" button
fr: Entrer l'éditeur et cliquer sur le bouton « Test »

en: Edit publisher mapping rules
fr: Éditer les règles de mappage d'éditeur

en: Choose files
fr: Choisir les fichiers

en: Collecting metadata...
fr: Récupère les métadonnées...

en: Saving %d books...
fr: Enregistrement de %d livres...

en: Copying files and writing metadata...
fr: Copie des fichiers et écriture des métadonnées...

en: Copying files...
fr: Copie des fichiers...

en: Could not save books to disk, click "Show details" for more information
fr: Impossible d'enregistrer les livres sur le disque, cliquez sur "Afficher les détails" pour plus d'information.

en: The update metadata worker process crashed while processing the book %s. Saving is aborted.
fr: Le processus de travail de mise à jour des métadonnées a planté lors du traitement du livre %s. La sauvegarde est interrompue.

en: Requested formats not available
fr: Formats demandés non disponible

en: No %s format file present
fr: Pas de fichier de format %s présent

en: Failed to save: {0} by {1} to disk, with error:
fr: Échec à sauvegarder : {0} par {1} sur le disque, avec erreur :

en: Failed to save the {2} format of: {0} by {1} to disk, with error:
fr: Échec à sauvegarder le format {2} de : {0} par {1} sur le disque, avec erreur :

en: Failed to update the metadata in the {2} format of: {0} by {1}, with error:
fr: Échec de la mise à jour des métadonnées dans le format {2} de : {0} par {1}, avec erreur :

en: Failed to update the metadata in all formats of: {0} by {1}, with error:
fr: Échec de la mise à jour des métadonnées dans tous les formats de : {0} par {1}, avec erreur :

en: Failed to update metadata in some books, click "Show details" for more information
fr: Échec de la mise à jour des métadonnées dans certains livres, cliquez sur "Afficher les détails" pour plus d'information.

en: Failed to save any books to disk, click "Show details" for more information
fr: Échec de la sauvegarde de tous les livres sur le disque, cliquez sur "Afficher les détails" pour plus d'information.

en: Failed to save some books to disk, click "Show details" for more information
fr: Échec de la sauvegarde de certains livres sur le disque, cliquez sur "Afficher les détails" pour plus d'information.

en: Error while saving
fr: Erreur lors de l'enregistrement

en: Paste and &search
fr: Coller et &rechercher

en: &Paste
fr: &Coller

en: Invert current search
fr: Inverser la recherche actuelle

en: Copy search as URL
fr: Copier la recherche en tant qu'URL

en: &Clear search history
fr: Effa&cer l'historique des recherches

en: Search (For advanced search click the gear icon to the left)
fr: Rechercher (Pour une recherche avancée cliquez l'icône engrenage sur la gauche)

en: Start search
fr: Lancer la recherche

en: Enable or disable search highlighting.
fr: Activer ou désactiver le surlignage de la recherche.

en: Highlight search results
fr: Mettre les résultats de la recherche en surbrillance

en: This will change how searching works. When you search, instead of showing only the matching books, all books will be shown with the matching books highlighted. Are you sure this is what you want?
fr: Modifie la manière dont la recherche apparait. Une fois la recherche lancée, au lieu d'en afficher uniquement le résultat, tous les livres resteront apparents et ceux qui correspondent seront surlignés. Voulez-vous continuer ?

en: Filter
fr: Filtre

en: Add Saved search
fr: Ajouter une Recherche sauvegardée

en: Get Saved search expression
fr: Obtenir une expression de Recherche sauvegardée

en: Current search is not a saved search
fr: La recherche actuelle n'est pas une recherche sauvegardée

en: Create a Virtual library based on %s
fr: Créer une Bibliothèque virtuelle basée sur %s

en: Filter {}
fr: Filtrer {}

en: Match any of the selected %s
fr: Faire correspondre n'importe lequel des éléments sélectionnés %s

en: Match all of the selected %s
fr: Faire correspondre à tous les éléments sélectionnés %s

en: Edit Virtual library
fr: Modifier une Bibliothèque virtuelle

en: Create Virtual library
fr: Créer une Bibliothèque virtuelle

en: Virtual library &name:
fr: &Nom de la bibliothèque virtuelle :

en: &Search expression:
fr: Expression de recherche :

en: Create a Virtual library based on:
fr: Créer une Bibliothèque virtuelle basée sur :

en: Publishers
fr: Editeurs

en: 
                <h2>Virtual libraries</h2>
    
                <p>With <i>Virtual libraries</i>, you can restrict calibre to only show
                you books that match a search. When a Virtual library is in effect, calibre
                behaves as though the library contains only the matched books. The Tag browser
                display only the tags/authors/series/etc. that belong to the matched books and any searches
                you do will only search within the books in the Virtual library. This
                is a good way to partition your large library into smaller and easier to work with subsets.</p>
    
                <p>For example you can use a Virtual library to only show you books with the tag <i>Unread</i>
                or only books by <i>My favorite author</i> or only books in a particular series.</p>
    
                <p>More information and examples are available in the
                <a href="%s">User Manual</a>.</p>
fr: 
                <h2>Bibliothèques virtuelles</h2>
    
                <p>En utilisant une <i>Bibliothèque virtuelle</i> vous pouvez forcer calibre à afficher seulement les livres correspondant à une recherche. Quand une Bibliothèque virtuelle est active, calibre se comporte comme si la bibliothèque ne contenait que les livres correspondants. Le Navigateur d'étiquettes affichera donc uniquement les étiquettes/auteurs/séries/etc. des livres correspondants et les recherches effectuées se font uniquement dans les livres de cette Bibliothèque virtuelle. C'est une manière efficace de fractionner une grande bibliothèque en entités plus petites sur lesquelles il vous sera plus facile de travailler.</p>
    
                <p>Par exemple, vous pouvez utiliser une Bibliothèque virtuelle pour voir uniquement les livres correspondant à l'étiquette </i>Non lu</i> ou les livres de </i>Votre auteur favori</i> ou encore les livres d'une série particulière.</p>
    
                <p>Plus d'informations et d'exemples sont disponibles dans le
    <a href="%s">Manuel Utilisateur</a>.</p>

en: Saved searches recognized in the expression:
fr: Recherches enregistrées identifiées dans l'expression :

en: Search text changed
fr: Texte de recherche changé

en: The Virtual library name or the search text has changed. Do you want to discard these changes?
fr: Le nom de Bibliothèque virtuelle ou le texte de recherche a changé. Voulez-vous annuler ces changements ?

en: No name
fr: Aucun nom

en: You must provide a name for the new Virtual library
fr: Vous devez fournir un nom pour la nouvelle Bibliothèque virtuelle

en: A Virtual library name cannot begin with "*"
fr: Un nom de Bibliothèque virtuelle ne peut pas commencer par "*"

en: Name already in use
fr: Nom déjà utilisé

en: That name is already in use. Do you want to replace it with the new search?
fr: Ce nom est déjà utilisé. Voulez-vous le remplacer avec la nouvelle recherche ?

en: No search string
fr: Pas de chaîne de recherche

en: You must provide a search to define the new Virtual library
fr: Vous devez fournir une recherche pour définir la nouvelle Bibliothèque virtuelle.

en: Invalid search
fr: Recherche invalide

en: The search in the search box is not valid
fr: La recherche saisie dans la boîte de recherche n'est pas valide

en: Search found no books
fr: La recherche ne trouve pas de livres

en: The search found no books, so the Virtual library will be empty. Do you really want to use that search?
fr: La recherche ne trouve pas de livres, donc la Bibliothèque virtuelle sera vide. Voulez-vous vraiment utiliser cette recherche ?

en: *current search
fr: *recherche actuelle

en: Virtual library from current search
fr: Bibliothèque virtuelle correspondant à la recherche courante

en: Create a temporary Virtual library from the current search
fr: Créer une bibliothèque virtuelle temporaire correspondant à la recherche courante

en: Use a "Virtual library" to show only a subset of the books present in this library
fr: Utiliser une "Bibliothèque virtuelle" pour ne montrer qu'un sous-ensemble des livres présents dans cette bibliothèque

en: (all books)
fr: (tous les livres)

en: Additional restriction
fr: Restriction supplémentaire

en: Remove Virtual library
fr: Supprimer une Bibliothèque virtuelle

en: Show Virtual libraries as tabs
fr: Afficher les bibliothèques virtuelles sous forme d'onglets

en: Are you sure you want to remove the Virtual library <b>{0}</b>?
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer la Bibliothèque virtuelle <b>{0}</b> ?

en: No Virtual libraries
fr: Aucune bibliothèque virtuelle

en: No Virtual libraries present, create some first
fr: Pas de bibliothèques virtuelles présentes, en créer une au préalable

en: <p>Quickly choose a Virtual library by typing in just a few characters from the library name into the field above.
            For example, if want to choose the VL:
            {example}
            Simply type in the characters:
            {chars}
            and press Enter.
fr: <p>Sélection rapide d'un fichier en tapant des caractères présents dans le nom de la bibliothèque dans le champ ci-dessous.
            Par exemple, pour sélectionner la BV :
            {example}
            Il suffit de taper les caractères :
            {chars}
            et cliquer sur Entrée.

en: Choose Virtual library
fr: Choisir une Bibliothèque virtuelle

en: Create the rule below, the rule can be used to modify series
fr: Créer la règle ci-dessus, la règle peut être utilisée pour modifier les séries

en: the series, if the series name
fr: la série, si le nom de la série

en: You must provide a value for the series name to match
fr: Vous devez fournir une valeur pour le nom de séries à faire correspondre

en: <b>{action}</b> the series name, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
fr: <b>{action}</b> le nom de séries, si il <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: You can specify rules to manipulate series names here. Click the "Add Rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every series.
fr: Ici, vous pouvez spécifier des règles pour manipuler les noms de séries. Cliquer sur le bouton "Ajouter une règle" ci-dessous pour commencer. Les règles seront traitées dans l'ordre pour chaque séries.

en: Test series mapping rules
fr: Test des règles de mappage des séries

en: Enter a series name to test:
fr: Entrer un nom de séries à tester :

en: Enter series and click the "Test" button
fr: Entrez les séries et cliquer sur le bouton "Test"

en: Edit series mapping rules
fr: Éditer les règles de mappage des séries

en: Starting up, please wait...
fr: Démarrage en cours, merci de patienter...

en: Added tags:
fr: Étiquettes ajoutées :

en: Open store in external web browser
fr: Ouvrir la boutique dans un navigateur web externe

en: &What kind of match to use:
fr: &Quel type de correspondance à utiliser :

en: &All these words:
fr: &Tous ces mots :

en: This exact &phrase:
fr: Cette &phrase exacte :

en: &One or more of these words:
fr: Au m&oins une fois ces mots :

en: See the <a href="%s">User Manual</a> for more help
fr: Voir le <a href="%s">Manuel utilisateur</a> pour plus d’aide

en: Enter the title.
fr: Saisir le titre.

en: &Description:
fr: &Description :

en: &Headquarters:
fr: Quartiers Généraux :

en: Search only in specific fields:
fr: Rechercher seulement dans des champs spécifiques :

en: Enabled:
fr: Activé :

en: DRM:
fr: DRM :

en: true
fr: vrai

en: false
fr: faux

en: Affiliate:
fr: Membre :

en: Nam&e/description...
fr: Nom/d&escription…

en: Query
fr: Requête

en: Enable:
fr: Activer :

en: &All
fr: &Tout

en: &None
fr: Aucu&n

en: &Invert
fr: &Inverser

en: Affiliate
fr: Membre

en: Enabled
fr: Activé

en: Headquarters
fr: Quartier Général

en: No DRM
fr: Pas de DRM

en: This store is currently disabled and cannot be used in other parts of calibre.
fr: Cette boutique est actuellement désactivée et ne peut pas être utilisée avec d’autres fonctionnalités de calibre.

en: This store is currently enabled and can be used in other parts of calibre.
fr: Cette boutique est actuellement activée et peut être utilisée avec d’autres fonctionnalités de calibre.

en: This store only distributes e-books without DRM.
fr: Cette boutique distribue seulement des livres numériques sans DRM.

en: This store distributes e-books with DRM. It may have some titles without DRM, but you will need to check on a per title basis.
fr: Cette boutique distribue des livres numériques avec DRM. Il peut y avoir des titres sans DRM, mais vous devrez vérifier sur base du titre.

en: This store is headquartered in %s. This is a good indication of what market the store caters to. However, this does not necessarily mean that the store is limited to that market only.
fr: Ce magasin est dirigé à %s. C’est une bonne indication sur le marché auquel s’adresse ce magasin. Néanmoins, cela ne signifie pas nécessairement que ce magasin est limité uniquement à ce marché.

en: Buying from this store supports the calibre developer: %s.
fr: En achetant sur cette boutique, vous aidez le développeur calibre : %s.

en: This store distributes e-books in the following formats: %s
fr: Cette boutique distribue des livres numériques dans les formats suivants : %s

en: Configure...
fr: Configurer…

en: Time
fr: Temps

en: Number of seconds to wait for a store to respond:
fr: Nombre de secondes à attendre pour qu'une boutique réponde :

en: Number of seconds to let a store process results:
fr: Nombre de secondes pour permettre à une boutique de produire des résultats :

en: Display
fr: Affichage

en: Maximum number of results to show per store:
fr: Nombre maximum de résultats à afficher par boutique :

en: Open search result in system browser
fr: Ouvrir le résultat de la recherche dans le navigateur système

en: Threads
fr: Fils

en: Number of search threads to use:
fr: Nombre de fils de recherche à utiliser :

en: Number of cache update threads to use:
fr: Nombre de fils de mise à jour du cache à utiliser :

en: Number of cover download threads to use:
fr: Nombre de fils de téléchargement de couverture à utiliser :

en: Number of details threads to use:
fr: Nombre de fils de détails à utiliser :

en: &Price:
fr: &Prix :

en: Match an exact price, usually better to sort the results by price
fr: Correspondre à un prix exact, il est généralement préférable de trier les résultats par prix

en: e.g., EPUB, MOBI, HTML, TXT
fr: ex., EPUB, MOBI, HTML, TXT

en: Download:
fr: Télécharger :

en: Titl&e/author/price...
fr: Titr&e/auteur/prix…

en: Download
fr: Télécharger

[ctx: book store in the Get books calibre feature]
en: Store
fr: Boutique

en: Detected price as: %s. Check with the store before making a purchase to verify this price is correct. This price often does not include promotions the store may be running.
fr: Prix détecté : %s. Vérifier avec la boutique avant de faire un achat pour vérifier que le prix est correct. Le prix n’inclut souvent pas les promotions que la boutique peut proposer.

en: No price was found
fr: Aucun prix n'a été trouvé

en: This book as been detected as having DRM restrictions. This book may not work with your reader and you will have limitations placed upon you as to what you can do with this book. Check with the store before making any purchases to ensure you can actually read this book.
fr: Ce livre a été détecté comme ayant des restrictions DRM. Il se peut qu’il ne marche pas avec votre périphérique et que vous ayez des limitations imposées comme ce que vous pouvez faire avec ce livre. Vérifiez avec le magasin avant de faire une quelconque acquisition pour s’assurer que vous pouvez effectivement lire le livre.

en: This book has been detected as being DRM Free. You should be able to use this book on any device provided it is in a format calibre supports for conversion. However, before making a purchase double check the DRM status with the store. The store may not be disclosing the use of DRM.
fr: Ce livre a été détecté comme n’ayant pas de DRM. Vous devriez pouvoir utiliser ce livre sur tout périphérique dont le format de conversion est pris en charge par calibre. Cependant, avant d’effectuer l’achat, vérifier de nouveau le statut GDN (DRM) dans la boutique. La boutique peut ne pas divulguer l’utilisation de GDN.

en: The DRM status of this book could not be determined. There is a very high likelihood that this book is actually DRM restricted.
fr: Le statut DRM de ce libre n’a pas pu être déterminé. Il y a de grande chances que ce livre soit actuellement soumis à des restrictions DRM.

en: The following formats can be downloaded directly: %s.
fr: Les formats suivants peuvent être téléchargés directement : %s

en: Download...
fr: Téléchargement…

en: Show in store
fr: Afficher dans la boutique

en: Clear search &history
fr: Effacer l'&historique des recherches

en: Buying from this store supports the calibre developer: %s</p>
fr: En achetant dans cette boutique, vous aidez le développeur de calibre : %s</p>

en: No query
fr: Pas de requête

en: You must enter a title, author or keyword to search for.
fr: Vous devez entrer un titre, un auteur ou un mot-clé à rechercher.

en: Customize Get books search
fr: Personnaliser la recherche Obtenir des livres

en: Choose s&tores
fr: Choisir les bou&tiques

en: Configure s&earch
fr: Configurer la r&echerche

en: Couldn't find any books matching your query.
fr: Impossible de trouver des livres correspondant à votre requête.

en: Choose format to download to your library.
fr: Sélectionner le format à télécharger dans votre bibliothèque.

en: Search by title
fr: Rechercher par titre

en: Search by author
fr: Rechercher par auteur

en: &Keyword:
fr: Mot &clé :

en: Search by any keyword
fr: Rechercher par n'importe quel mot-clé

en: &Invert selection
fr: &Inverser la sélection

en: Configure Get books behavior
fr: Configurer le comportement de Obtenir des livres

en: &Configure
fr: &Configurer

en: Open a selected book in the system's web browser
fr: Ouvrir un livre sélectionné dans le navigateur web du système

en: Open in &external browser
fr: Ouvrir dans un navigateur &externe

en: Books:
fr: Livres :

en: See the <a href="{}">User Manual</a> for more help
fr: Voir le <a href="{}">Manuel utilisateur</a> pour plus d’aide

en: Titl&e/author/price ...
fr: Titr&e/auteur/prix…

en: Dialog
fr: Boîte de dialogue

en: Updating book cache
fr: Mise à jour du cache de livre...

en: Checking last download date.
fr: Vérifie les dernières dates téléchargées.

en: Downloading book list from MobileRead.
fr: Téléchargement de la liste des livres à partir de MobileRead.

en: Processing books.
fr: Traitement des livres.

en: %(num)s of %(tot)s books processed.
fr: %(num)s sur %(tot)s livres traités.

en: Updating MobileRead book cache...
fr: Mise à jour du cache de livre MobileRead…

en: &Query:
fr: Re&quête :

en: Home
fr: Accueil

en: Reload
fr: Recharger

en: Download of {0} failed with error: {1}
fr: Le téléchargement de {0} a échoué avec erreur : {1}

en: This e-book is a DRMed EPUB file.  You will be prompted to save this file to your computer. Once it is saved, open it with <a href="{}">Adobe Digital Editions</a> (ADE).<p>ADE, in turn will download the actual e-book, which will be a .epub file. You can add this book to calibre using "Add Books" and selecting the file from the ADE library folder.
fr: Ce livre numérique est un fichier EPUB avec DRM. Il vous sera demandé d'enregistrer ce fichier sur votre ordinateur. Une fois enregistré, ouvrez le avec <a href="{}">Adobe Digital Editions</a> (ADE).<p>ADE, à son tour, va télécharger le vrai livre numérique, qui sera un fichier .epub. Vous pourrez ajouter ce livre à calibre en utilisant « Ajouter des livres » et en sélectionnant le fichier depuis le répertoire bibliothèque d’ADE.

en: File is not a supported e-book type. Save to disk?
fr: Ce type de fichier n’est pas un format de livre numérique pris en charge. L'enregistrer sur le disque ?

en: Could not contact calibre
fr: N'a pas pu contacter calibre

en: No running calibre instance found. Please start calibre before trying to download books.
fr: Aucune instance de calibre en cours d'exécution n'a été trouvée. Veuillez démarrer calibre avant d'essayer de télécharger des livres.

en: Download completed
fr: Téléchargement terminé

en: Download of {0} has been completed, the book was added to your calibre library
fr: Le téléchargement de {0} est terminé, le livre a été ajouté à votre bibliothèque calibre

en: {} is not a saved search
fr: {} n'est pas une recherche sauvegardée

en: Search expression:
fr: Expression de recherche :

en: Average rating for books in this category: %.1f
fr: Notation moyenne pour les livres dans cette catégorie : %.1f

en: Books in this category are unrated
fr: Des livres dans cette catégorie ne sont pas notés

en: Number of books: %s
fr: Nombre de livres : %s

en: Link: %s
fr: Lien : %s

en: Rename in Virtual library
fr: Renommer dans la Bibliothèque virtuelle

en: Do you want this rename to apply only to books in the current Virtual library?
fr: Souhaitez-vous que ce changement de nom ne s'applique qu'aux livres de la Bibliothèque virtuelle actuelle ?

en: Yes, apply only in VL
fr: Oui, ne s'applique que dans la BV

en: No, apply in entire library
fr: Non, appliquer dans toute la bibliothèque

en: The grouped search term name is "{0}"
fr: Le nom du terme de recherche groupée est "{0}"

en: The lookup/search name is "{0}"{1}
fr: Le nom de consultation/recherche est "{0}"{1}

en: Changing the authors for several books can take a while. Are you sure?
fr: Changer les auteurs pour plusieurs livres peut prendre un certain temps. Êtes-vous sûr ?

en: Changing the metadata for that many books can take a while. Are you sure?
fr: Changer les métadonnées pour autant de livres peut prendre un certain temps. Êtes-vous sûr ?

en: Rename User category
fr: Renommer la Catégorie utilisateur

en: You cannot use periods in the name when renaming User categories
fr: Vous ne pouvez pas utiliser des points dans les noms pour renommer les Catégories utilisateur

en: The name %s is already used
fr: Le nom %s est déjà utilisé

en: Author names cannot contain & characters.
fr: Les noms d’auteurs ne peuvent pas contenir le caractère &

en: Duplicate search name
fr: Nom de recherche en double

en: The saved search name %s is already used.
fr: Le nom de la recherche sauvegardée %s est déjà utilisé

en: User categories
fr: Catégories utilisateur

en: {category} for current book
fr: {category} pour le livre actuel

en: Other categories
fr: Autre catégories

en: Custom categories
fr: Catégories personnalisées

en: Invalid search restriction
fr: Restriction de recherche invalide

en: The current search restriction is invalid
fr: La restriction de la recherche actuelle est invalide

en: Cannot add subcategory to category
fr: Impossible d'ajouter une sous-catégorie à une catégorie

en: The option 'Preferences -> Look & feel -> Tag browser -> Hide empty categories' is enabled, preventing the creation of new empty user subcategories because they won't be displayed. Either change the option or use the 'Manage Categories' dialog to add the subcategories.
fr: L'option « Préférences -> Apparence et présentation -> Navigateur d’étiquettes -> Cacher les catégories vides » est activée, ce qui empêche la création de nouvelles sous-catégories d'utilisateurs vides parce qu'elles ne seront pas affichées. Vous pouvez soit modifier l'option, soit utiliser la boîte de dialogue « Gérer les catégories » pour ajouter les sous-catégories.

en: New category
fr: Nouvelle catégorie

en: Delete User category
fr: Supprimer une Catégorie utilisateur

en: %s is not a User category
fr: %s n’est pas une Catégorie utilisateur

en: %s contains items. Do you really want to delete it?
fr: %s contient des éléments. Voulez-vous vraiment le supprimer?

en: Remove category
fr: Supprimer la catégorie

en: User category %s does not exist
fr: La catégorie utilisateur %s n’existe pas

en: Add to User category
fr: Ajouter à la Catégorie utilisateur

en: A User category %s does not exist
fr: Une Catégorie utilisateur %s n’existe pas

en: No books are selected. Showing all items.
fr: Aucun livre n'est sélectionné. Afficher tous les articles.

en: Children
fr: Descendants

en: Item
fr: Élément

en: %s and its children will be deleted from books in the Virtual library. Are you sure?
fr: %s et ses descendants seront supprimés des livres de la bibliothèque virtuelle. Êtes-vous sûr ?

en: %s and its children will be deleted from all books. Are you sure?
fr: %s et ses descendants vont être effacés de tous les livres. Êtes-vous sûr?

en: %s will be deleted from books in the Virtual library. Are you sure?
fr: %s sera supprimé des livres de la bibliothèque virtuelle. Êtes-vous sûr ?

en: %s will be deleted from all books. Are you sure?
fr: %s va être effacé(e) de tous les livres. Êtes-vous sûr?

en: Delete item
fr: Supprimer l’élément

en: You must select some books to apply {} to
fr: Vous devez sélectionner certains livres pour appliquer {} à

en: The identifier %s will be deleted from books in the current virtual library. Are you sure?
fr: L'identifiant %s sera supprimé des livres de la bibliothèque virtuelle actuelle. Vous êtes sûr ?

en: The identifier %s will be deleted from all books. Are you sure?
fr: L'identifiant %s sera supprimé de tous les livres. Vous êtes sûr ?

en: Delete identifier
fr: Supprimer l'identifiant

en: change_tb_category_visibility: category %s does not exist
fr: change_tb_category_visibility : la catégorie %s n'existe pas

en: change_tb_category_visibility: invalid operation %s
fr: change_tb_category_visibility : %s opération invalide

en: Change how the Tag browser works, such as, how it is sorted, what happens when you click items, etc.
fr: Changer la manière dont le Navigateur d'étiquettes fonctionne, tel que, comment il est trié, ce qui se passe quand vous cliquez des éléments, etc.

en: <p>Search for items in the Tag browser. If the search text begins with an equals sign (=) then the search is "equals", otherwise it is "contains". Both the equals and contains searches ignore case. If the preference <em>Preferences -> Searching -> Unaccented characters match accented characters ...</em> is checked then a <em>Character variant search</em> is used, where characters match regardless of accents, and punctuation is significant. See <em>The search interface</em> in the calibre manual for more explanation.</p><p>You can limit the search to particular categories using syntax similar to calibre's <em>Search</em>. For example, tags:foo will find foo in tags but not in authors etc.</p><p>Entering *foo will collapse all categories before doing the search.</p>
fr: <p>Rechercher des éléments dans le Navigateur d'étiquettes. Si le texte de la recherche commence par un signe égal (=), la recherche est "égale", sinon elle est "contient". Les recherches "égale" et "contient" ne tiennent pas compte de la casse. Si la préférence <em>Préférences -> Rechercher -> Les caractères non accentués correspondent aux caractères accentués …</em>  est validé, un <em>Recherche de variantes de caractères</em> est utilisé, où les caractères correspondent sans tenir compte des accents, et où la ponctuation est significative. Voir <em>L’interface de recherche</em> dans le manuel de calibre pour plus d'explications.</p><p>Vous pouvez limiter la recherche à des catégories particulières en utilisant une syntaxe similaire à la <em>Barre de recherche</em> de calibre. Par exemple, tags:foo trouvera foo dans les tags mais pas dans les auteurs, etc.</p><p>La saisie de *foo réduit toutes les catégories avant d'effectuer la recherche.</p>

en: Find in the Tag browser
fr: Trouver dans le Navigateur d'étiquettes

en: Find the first/next matching item
fr: Trouver le premier/prochain élément correspondant

en: Find
fr: Trouver

en: No more matches.</b><p> Click Find again to go to first match
fr: Plus de résultat.</b><p> Cliquer Trouver à nouveau pour aller au premier résultat

en: Configure Tag browser
fr: Configurer le Navigateur d’étiquettes

en: Toggle counts
fr: Permuter nombres

en: Toggle average ratings
fr: Permuter la note moyenne

en: Toggle notes icons
fr: Afficher/Masquer les icônes de &notes

en: Toggle links icons
fr: Afficher/Masquer les icônes de &liens

en: Show empty categories (columns)
fr: Montrer les catégories vides (colonnes)

en: Number of books
fr: Nombre de livres

en: Average rating
fr: Note moyenne

en: Sort by average rating
fr: Trier par note moyenne

en: Sort by name
fr: Trier par nom

en: Sort by number of books
fr: Tri par nombre de livres

en: Set the sort order for entries in the Tag browser
fr: Définir l’ordre de tri des entrées dans le Navigateur d’étiquettes

en: Search type when selecting multiple items
fr: Type de recherche lors de la sélection de plusieurs éléments

en: Match all of the items
fr: Correspond à tous les éléments

en: Match any of the items
fr: Correspond à au moins un des éléments

en: When selecting multiple entries in the Tag browser match any or all of them
fr: En sélectionnant des entrées multiples dans le Navigateur d’étiquette faites correspondre le tout ou une partie de celles-ci

en: Manage authors, tags, etc.
fr: Gérer les auteurs, étiquettes, etc.

en: All of these category managers are available by right-clicking on items in the Tag browser above
fr: Tous ces gestionnaires de catégorie sont disponibles en faisant un clic droit sur les éléments dans le Navigateur d'étiquette ci-dessus

en: Show only books that have visible categories
fr: Afficher uniquement les livres dont les catégories sont visibles

en: Filter book list
fr: Filtrer la liste de livres

en: Show all Tag browser se&ttings
fr: Afficher toutes les o&ptions du Navigateur d’étiquettes

en: 'Click' found item
fr: 'Cliquez' rechercher l'élément

en: Give the Tag browser keyboard focus
fr: Donner la priorité au clavier du Navigateur d'étiquettes

en: Hide counts
fr: Masquer les compteurs

en: Show counts
fr: Afficher les compteurs

en: Hide average rating
fr: Masquer la note moyenne

en: Show average rating
fr: Afficher la note moyenne

en: Hide notes icon
fr: Masquer les icônes de &notes

en: Show notes icon
fr: Afficher les icônes de &notes

en: Hide links icon
fr: Masquer les icônes de &liens

en: Show links icon
fr: Afficher les icônes de &liens

en: Hide empty categories (columns)
fr: Cacher les catégories vides (colonnes)

en: A Virtual library is active but you are renaming the item in all books in your library. Is this really what you want to do?
fr: Une Bibliothèque virtuelle est active mais vous renommez l'article dans tous les livres de votre bibliothèque. Est-ce vraiment ce que vous voulez faire ?

en: Yes, apply in entire library
fr: Oui, appliquer à toute la bibliothèque

en: No, apply only in Virtual library
fr: Non, ne s'applique qu'à la Bibliothèque virtuelle

en: No value available
fr: Aucune valeur disponible

en: <b>All</b> the value icons for the category "{}" will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
fr: <b>Toutes</b> les icônes de valeurs pour la catégorie « {} » seront <b>supprimée définitivement</b>. Êtes-vous sûr ?

en: The icon for the value "{0}" of the "{1}" category will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
fr: L'icône de la valeur « {0} » de la catégorie « {1} » sera <b>supprimée définitivement</b>. Êtes-vous sûr ?

en: The template to choose the default value icons for the category "{}" will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
fr: Le modèle pour choisir les icônes de valeurs par défaut pour la catégorie « {} » sera <b>supprimée définitivement</b>. Êtes-vous sûr ?

en: The icon for the category "{}" will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
fr: L'icône de la catégorie « {} » sera <b>supprimée définitivement</b>. Êtes-vous sûr ?

en: Delete Saved search
fr: Supprimer une Recherche sauvegardée

en: Delete the saved search: {}?
fr: Supprimer la recherche sauvegardée : {} ?

en: Show category
fr: Afficher la catégorie

en: All categories
fr: Toutes les catégories

en: Rename %s in Virtual library
fr: Renommer %s dans la bibliothèque virtuelle

en: Rename %s
fr: Renommer %s

en: Delete %s in Virtual library
fr: Supprimer %s dans la bibliothèque virtuelle

en: Delete %s
fr: Supprimer %s

en: Edit sort for %s
fr: Modifier le tri pour %s

en: Edit link for %s
fr: Modifier  le lien pour %s

en: Create note for %s
fr: Créer une note pour %s

en: Edit note for %s
fr: Éditer la note pour %s

en: Add %s to User category
fr: Ajouter %s à la Catégorie utilisateur

en: Children of %s
fr: Descendants de %s

en: Add/remove %s to selected books
fr: Ajouter/supprimer %s des livres sélectionnés

en: Add %s to selected books
fr: Ajouter %s aux livres sélectionnés

en: Remove %s from selected books
fr: Supprimer %s des livres sélectionnés

en: Delete Saved search %s
fr: Supprimer la Recherche sauvegardée %s

en: Delete %s in Virtual Library
fr: Supprimer %s dans la Bibliothèque Virtuelle

en: Remove {item} from category: {cat}
fr: Supprimer {item} de la catégorie : {cat}

en: Search for
fr: Rechercher

en: %s and its children
fr: %s et ses sous-niveaux

en: Everything but %s
fr: Tout sauf %s

en: Everything but %s and its children
fr: Tout sauf %s et ses sous-niveaux

en: The saved search expression
fr: L'expression de recherche sauvegardée

en: Add sub-category to %s
fr: Ajouter la sous-catégorie à %s

en: Delete User category %s
fr: Supprimer la Catégorie utilisateur %s

en: Books in category %s
fr: Livres dans la catégorie %s

en: Books not in category %s
fr: Livres qui ne sont pas dans la catégorie %s

en: Remove the {} format from selected books
fr: Supprimer le format {} des livres sélectionnés

en: Add other application for %s files
fr: Ajouter une autre application pour les fichiers %s

en: Edit Open with applications for {} files
fr: Éditer les applications utilisées dans Ouvrir avec pour les fichier {}

en: Hide category %s
fr: Masquer la catégorie %s

en: Change {} category icon
fr: Changer l'icône de la catégorie {}

en: Restore {} category default icon
fr: Restaurer l'icône par défaut de la catégorie {}

en: Change Saved searches folder icon
fr: Modifier l'icône du dossier Recherches sauvegardées

en: Saved searches folder
fr: Dossier des recherches sauvegardées

en: Restore Saved searches folder default icon
fr: Restaurer l'icône par défaut du dossier Recherches sauvegardées

en: this value
fr: cette valeur

en: Manage icon for {}
fr: Gérer l'icône pour {}

en: Current value: {}
fr: Valeur actuel : {}

en: Choose an icon for {} but not its children
fr: Choisir une icône pour {} mais pas pour ses descendants

en: Choose an icon for {} and its children
fr: Choisir une icône pour {} et pour ses descendants

en: Use the existing icon for {} but not its children
fr: Utiliser l'icône existante pour {} mais pas pour ses descendants

en: Use the existing icon for {} and its children
fr: Utiliser l'icône existante pour {} et pour ses descendants

en: Use the default icon for {}
fr: Utiliser l'icône par défaut pour {}

en: Reset all value icons to the default icon
fr: Réinitialiser toutes les icônes de valeurs à l'icône par défaut

en: Defaults
fr: Défaut

en: Use/edit a template to choose the default value icon
fr: Utiliser/modifier un modèle pour choisir l'icône par défaut des valeur

en: Use the category icon for the default value icon
fr: Utiliser l'icône de la catégorie comme icône par défaut des valeurs

en: Manage User categories
fr: Gérer les Catégories définies par l’utilisateur

en: Sub-categorize {}
fr: Sous-catégoriser {}

en: Don't sub-categorize {}
fr: Ne pas sous-catégoriser {}

en: Expand or collapse
fr: Développer ou réduire

en: Expand {0}
fr: Développer {0}

en: Expand {0} and its children
fr: Développer {0} et ses sous-niveaux

en: Collapse {0}
fr: Réduire {0}

en: Keep
fr: Garder

en: Split
fr: Diviser

en: Create the rule below, the rule can be used to remove or replace tags
fr: Créer la règle ci-dessus, la règle peut être utilisée pour supprimer ou remplacer des étiquettes

en: the tag, if it
fr: l'étiquette, si elle

en: You must provide a value for the tag to match
fr: Vous devez donner une valeur pour l'étiquette à faire correspondre

en: with the tag:
fr: avec l'étiquette :

en: on the character:
fr: sur le caractère :

en: The character on which to split tags. Note that technically you can specify a sub-string, not just a single character. Then splitting will happen on the sub-string.
fr: Le caractère sur lequel on divise les étiquettes. Notez que techniquement vous pouvez spécifier une sous-chaîne, pas juste un caractère seul. Dès lors la division se fera sur la sous-chaîne.

en: What to replace the tag with. Note that if you use a pattern to match tags, you can replace with parts of the matched pattern. See  the User Manual on how to use regular expressions for details.
fr: Ce avec quoi remplacer l'étiquette. Notez que si vous utilisez un modèle pour faire correspondre les étiquettes, vous pouvez le remplacer avec des parties du modèle qui correspond. Voir le Manuel Utilisateur sur comment utiliser les expressions régulières pour plus de détails.

en: For help with regex pattern matching, see the <a href="%s">User Manual</a>
fr: Pour de l'aide sur la correspondance de modèle regex, voir le <a href="%s">Manuel Utilisateur</a>

en: Edit the list of tags with the Tag editor
fr: Éditer la liste des étiquettes avec l'Éditeur d'étiquette

en: Tags that contain this string will match
fr: Les étiquettes qui contiennent cette chaîne correspondront

en: Use the Tag editor to edit the list of tags
fr: Utiliser l'Éditeur d'étiquette pour éditer la liste des étiquettes

en: <b>{action}</b> the tag, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
fr: <b>{action}</b> l'étiquette, si elle <i>{match_type}</i> : <b>{query}</b>

en: You can specify rules to filter/transform tags here. Click the "Add rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every tag until either a "remove" or a "keep" rule matches.
fr: Ici, vous pouvez spécifier des règles pour filtrer/transformer les étiquettes. Cliquez le bouton "Ajouter une règle" ci-dessous pour commencer. Les règles seront exécutées dans l'ordre de chaque étiquette jusqu'à ce qu'une règle "supprimer" ou "garder" corresponde.

en: You can <b>change an existing rule</b> by double clicking it
fr: Vous pouvez <b>changer une règle existante</b> par une double clic sur celle-ci

en: Move current rule up
fr: Déplacer la règle courante vers le haut

en: Move current rule down
fr: Déplacer la règle courante vers le bas

en: Test tag mapper rules
fr: Tester les règles de correspondance d'étiquette

en: Enter a comma separated list of &tags to test:
fr: Entrer une liste séparée par des virgules d'é&tiquettes à tester :

en: Enter tags and click the "Test" button
fr: Entrez les étiquettes et cliquez sur le bouton "Test"

en: <b>Resulting tags:</b> %s
fr: <b>Étiquettes résultantes :</b> %s

en: Cannot save as no rules have been created
fr: Impossible de sauvegarder vu qu'aucune règle n'a été créée

en: Save ruleset as
fr: Sauvegarder l'ensemble de règles comme

en: Enter a name for this ruleset:
fr: Entrer un nom pour cet ensemble de règles :

en: A ruleset with the name "%s" already exists, do you want to replace it?
fr: Un ensemble de règles ayant pour nom "%s" existe déjà, voulez-vous le remplacer ?

en: Delete saved rulesets
fr: Supprimer les ensembles de règles sauvegardés

en: No saved rulesets available
fr: Aucun ensemble de règles sauvegardé disponible

en: Edit tag mapper rules
fr: Editer les règles de correspondance d'étiquette

en: {base} - (ruleset: {name})
fr: {base} - (ensemble de règles : {name})

en: Select a destination for the Table of Contents entry
fr: Sélectionnez une destination pour l'entrée de la Table des Matières

en: Search for text...
fr: Recherche de texte...

en: Find &next
fr: Trouver le suiva&nt

en: Find &previous
fr: Trouver le &précédent

en: Here you can choose a destination for the Table of Contents' entry to point to. First choose a file from the book in the left-most panel. The file will open in the central panel.<p>Then choose a location inside the file. To do so, simply click on the place in the central panel that you want to use as the destination. As you move the mouse around the central panel, a thick green line appears, indicating the precise location that will be selected when you click.
fr: Ici vous pouvez choisir une destination pour que l'entrée 'Tables des matières' s'y situe. Sélectionner d'abord un fichier du livre dans le panneau le plus à gauche. Le dossier s'ouvrira dans le panneau central.<p>Choisissez ensuite un emplacement à l'intérieur du fichier en cliquant simplement sur l'endroit dans le panneau central que vous désirez comme destination. En déplaçant la souris autour du panneau central, une épaisse ligne verte apparaît, indiquant l'emplacement précis qui sera sélectionné quand vous cliquerez dessus.

en: Na&me of the ToC entry:
fr: No&m de l'entrée de TdM :

en: Currently selected destination:
fr: Destination actuellement sélectionnée

en: No match found
fr: Aucune correspondance trouvée

en: No match found for: %s
fr: Aucune correspondance trouvée pour : %s

en: No matches for %(text)s found in the current file [%(current)s]. Do you want to search in the %(which)s file [%(next)s]?
fr: Pas de correspondances trouvées pour %(text)s dans le fichier courant [%(current)s]. Voulez-vous rechercher dans le %(which)s fichier [%(next)s]?

en: next
fr: Suivant(e)

en: previous
fr: Précédent(e)

en: Not an HTML file
fr: Pas un fichier HTML

en: The file {} is not marked as an HTML file in the OPF and cannot be displayed
fr: Le fichier {} n'est pas marqué comme un fichier HTML dans l'OPF et ne peut pas être affiché

en: Bad markup
fr: Mauvais signet

en: This book has severely broken markup, its ToC cannot be edited.
fr: Les marqueurs composant ce livre sont sévèrement endommagés. La table des matières ne peut pas être modifiée.

en: File:
fr: Fichier :

en: Top of the file
fr: Début du fichier

en: Approximately %d%% from the top
fr: Approximativement %d%% à partir du début

en: Location: A &lt;%s&gt; tag inside the file
fr: Localisation : Une &lt;%s&gt; étiquette à l'intérieur du fichier

en: Create ToC from XPath
fr: Créer la TdM à partir d'XPath

en: Specify a series of XPath expressions for the different levels of the Table of Contents. You can use the wizard buttons to help you create XPath expressions.
fr: Spécifier une série d'expressions XPath pour les différents nivaux de la Table des Matières. Vous pouvez utiliser les boutons "Assistant" pour vous aider à créer des expressions XPath.

en: Level %s ToC:
fr: Niveau %s TdM :

en: Do not add duplicate entries at the same level
fr: Ne pas ajouter pas d'entrées en double au même niveau

en: No XPaths
fr: Aucun XPath

en: No XPaths have been entered
fr: Aucun XPaths n'ont été entrés

en: The XPath expression %s is not valid.
fr: L'expression XPath %s n'est pas valide.

en: You can edit existing entries in the Table of Contents by clicking them in the panel to the left.
fr: Vous pouvez modifier les entrées existantes de la Table des Matières en les cliquant dans le panneau sur la gauche.

en: Entries with a green tick next to them point to a location that has been verified to exist. Entries with a red dot are broken and may need to be fixed.
fr: Les entrées avec une marque verte à côté d'elles indiquent un emplacement qui a été vérifié comme existant. Les entrées avec un point rouge sont cassées et peuvent devoir être réparées.

en: Create a &new entry
fr: Créer une &nouvelle entrée

en: Generate ToC from &major headings
fr: Générer une Td&M des titres principaux

en: Generate a Table of Contents from the major headings in the book. This will work if the book identifies its headings using HTML heading tags. Uses the <h1>, <h2> and <h3> tags.
fr: Générer une table des matières des titres principaux du livre. Fonctionne si le livre identifie ses titres en utilisant les balises de titre HTML. Utiliser les balises <h1>, <h2> et <h3>

en: Generate ToC from &all headings
fr: Générer la TdM à p&artir de tous les titres

en: Generate a Table of Contents from all the headings in the book. This will work if the book identifies its headings using HTML heading tags. Uses the <h1-6> tags.
fr: Générer une table des matières à partir de tous les titres contenus dans le livre. Fonctionne si le livre identifie ses titres en utilisant les balises de titre HTML. Utiliser les balises <h1-6>.

en: Generate ToC from &links
fr: Générer la TdM à partir de &liens

en: Generate a Table of Contents from all the links in the book. Links that point to destinations that do not exist in the book are ignored. Also multiple links with the same destination or the same text are ignored.
fr: Générer une Table des Matières à partir de tous les liens contenus dans le livre. Les liens qui pointent vers des destinations inexistantes dans le livre sont ignorés. Sont également ignorés les liens multiples avec la même destination ou le même texte.

en: Generate ToC from &files
fr: Générer la TdM à partir des &fichiers

en: Generate a Table of Contents from individual files in the book. Each entry in the ToC will point to the start of the file, the text of the entry will be the "first line" of text from the file.
fr: Générer une Table des Matières à partir de fichiers individuels contenus dans le livre. Chaque entrée dans la TdM pointe au début du fichier, le texte de l'entrée sera la "première ligne" de texte du fichier.

en: Generate ToC from &XPath
fr: Générer la TdM à partir de &XPath

en: Generate a Table of Contents from arbitrary XPath expressions.
fr: Générer la Table des Matières à partir d'expressions XPath quelconques

en: &Flatten the ToC
fr: &Aplatir la TdM

en: Flatten the Table of Contents, putting all entries at the top level
fr: Aplatir la Table des Matières, mise de toutes les entrées au niveau le plus haut

en: <b>WARNING:</b> calibre only supports the creation of linear ToCs in AZW3 files. In a linear ToC every entry must point to a location after the previous entry. If you create a non-linear ToC it will be automatically re-arranged inside the AZW3 file.
fr: <b>ATTENTION:</b> calibre supporte uniquement la création de TdM linéaires dans les fichiers AZW3. Dans une TdM linéaire chaque entrée doit indiquer un emplacement après l'entrée précédente. Si vous créez une TdM non linéaire elle sera automatiquement réarrangée à l'intérieur du fichier AZW3.

en: You can move this entry around the Table of Contents by drag and drop or using the up and down buttons to the left
fr: Vous pouvez déplacer cette entrée dans la Table des Matières par le "Glisser-Déposer" ou par l'utilisation des boutons haut et  bas qui se trouvent à gauche

en: Change the &location this entry points to
fr: Changer &l'emplacement vers lequel pointe cette entrée

en: &Remove this entry
fr: Supp&rimer cette entrée

en: New entry &inside this entry
fr: Nouvelle entrée à l'&intérieur de cette entrée

en: New entry &above this entry
fr: Nouvelle entrée &au-dessus de cette entrée

en: New entry &below this entry
fr: Nouvelle entrée &en-dessous de cette entrée

en: &Flatten this entry
fr: &Aplatir cette entrée

en: All children of this entry are brought to the same level as this entry.
fr: Toutes les descendances de cette entrée sont amenées au même niveau que cette entrée.

en: &Return to welcome screen
fr: &Revenir à l'écran d'accueil

en: Go back to the top level view
fr: Retournez à la vue de niveau supérieur

en: Configure ToC generation
fr: Configurer la génération de TdM

en: Remove &duplicated headings at the same ToC level
fr: Supprimer les en-têtes &dupliqués au même niveau de la TdM

en: Use the &title attribute for ToC text
fr: Utiliser l'attribut &title pour le texte de la TdM

en: When a heading tag has the "title" attribute use its contents as the text for the ToC entry, instead of the text inside the heading tag itself.
fr: Lorsqu'une balise d'en-tête possède l'attribut "title", utilisez son contenu comme texte pour l'entrée de la TdM, au lieu du texte contenu dans la balise d'en-tête elle-même.

en: This entry points to an existing destination
fr: Cette entrée pointe vers une destination existante

en: The location this entry points to does not exist
fr: La localisation où pointe cette entrée n'existe pas

en: <b>Title</b>: {0} <b>Dest</b>: {1}{2}
fr: <b>Titre</b>: {0} <b>Dest</b>: {1}{2}

en: Chapter
fr: Chapitre

en: All selected items will be renamed to the form prefix-number
fr: Tous les élément sélectionnés seront renommés dans la forme préfixe-nombre

en: Change the location this entry points to
fr: Changer l'emplacement vers lequel pointe cette entrée

en: Bulk rename all selected items
fr: Renommer par lot tous les éléments sélectionnés

en: Remove all selected items
fr: Supprimer tous les éléments sélectionnés

en: Move "%s" up
fr: Monter "%s"

en: Move "%s" down
fr: Descendre "%s"

en: Unindent "%s"
fr: Désindenter "%s"

en: Indent "%s"
fr: Indenter "%s"

en: Move current entry up [Ctrl+Up]
fr: Remonter cette entrée [Ctrl+haut]

en: Unindent the current entry [Ctrl+Left]
fr: Désindenter l'entrée courante [Ctrl+Gauche]

en: Remove all selected entries
fr: Supprimer toutes les entées sélectionnées

en: Indent the current entry [Ctrl+Right]
fr: Indenter l'entrée courante [Ctrl+Droite]

en: Move current entry down [Ctrl+Down]
fr: Descendre l'entrée courante [Ctrl+Bas]

en: &Expand all
fr: Tout dév&elopper

en: &Collapse all
fr: &Tout réduire

en: Double click on an entry to change the text
fr: Cliquez deux fois sur l'entrée pour changer le texte

en: The location this entry point to does not exist:
    %s
fr: L'emplacement où pointe cette entrée n'existe pas :
    %s

en: No items found
fr: Aucun élément trouvé

en: No items were found that could be added to the Table of Contents.
fr: Aucun éléments n'ont été trouvé qui auraient pu être ajoutés à la Table des Matières.

en: No links were found that could be added to the Table of Contents.
fr: Aucun lien n'a été trouvé qui aurait pu être ajouté à la Table des Matières.

en: No files were found that could be added to the Table of Contents.
fr: Aucun fichier n'a été trouvé qui aurait pu être ajouté à la Table des Matières.

en: Edit the ToC in %s
fr: Modifier la TdM dans %s

en: Loading %s, please wait...
fr: Chargement de %s, merci de patienter...

en: Undo the last action, if any
fr: Annule la dernière action, s'il y en a une

en: Loading table of contents view, please wait...
fr: Chargement de la table des matières, veuillez patienter…

en: Loading...
fr: Chargement…

en: Writing %s, please wait...
fr: Écriture de %s, merci de patienter...

en: Failed to write book
fr: Échec de l'écriture du livre

en: Could not write %s. Click "Show details" for more information.
fr: Impossible d'enregistrer %s. Cliquez sur "Afficher les détails" pour plus d'information.

en: Failed to load book
fr: Échec lors du chargement du livre

en: Could not load %s. Click "Show details" for more information.
fr: Impossible de lire %s. Cliquez sur "Afficher les détails" pour plus d'information.

en: Convert book %(num)d of %(total)d (%(title)s)
fr: Conversion du livre %(num)d sur %(total)d (%(title)s)

en: Could not convert
fr: Conversion impossible

en: Could not convert <b>%s</b> as it has no e-book files. If you think it should have files, but calibre is not finding them, that is most likely because you moved the book's files around outside of calibre. You will need to find those files and re-add them to calibre.
fr: Impossible de convertir <b>%s</b> car il ne contient aucun fichier de livre numérique. Si vous pensez qu'il devrait y avoir des fichiers, mais que calibre ne les trouve pas, c'est probablement parce que vous avez déplacé les fichiers du livre en dehors de calibre. Vous devez trouver ces fichiers et les ajouter à nouveau à calibre.

en: No supported formats (Available formats: %s)
fr: Formats non supportés (Formats disponibles : %s)

en: This book has no actual e-book files
fr: Ce livre n'a aucun fichier de livre numérique

en: Could not convert some books
fr: Impossible de convertir certains livres

en: Could not convert the book because no supported source format was found
fr: Impossible de convertir le livre car aucun format source supporté n'a été trouvé

en: Could not convert {num} of {tot} books, because no supported source formats were found.
fr: Impossible de convertir {num} des {tot} livres, car aucun format source supporté n'a été trouvé.

en: Queueing books for bulk conversion
fr: Mise en file d’attente des livres pour la conversion par lot

en: Queueing
fr: Mise en file d’attente

en: Convert book %(num)d of %(tot)d (%(title)s)
fr: Converti le livre %(num)d de %(tot)d (%(title)s)

en: Could not convert %(num)d of %(tot)d books, because no suitable source format was found.
fr: Impossible de convertir %(num)d de %(tot)d des livres, car aucun format source convenable n’a été trouvé.

en: Fetch news from %s
fr: Récupérer des actualités à partir de %s

en: Convert existing
fr: Conversion existante

en: The following books have already been converted to the %s format. Do you wish to reconvert them?
fr: Les livres suivants ont déjà été convertis au format %s. Désirez-vous les convertir à nouveau ?

en: less than an hour ago
fr: il y a moins d'une heure

en: {} hours ago
fr: Il y a {} heures

en: {} days ago
fr: Il y a {} jours

en: Deleted: {when}
fr: Supprimé : {when}

en: Save "{}" to disk
fr: Enregistrer "{}" sur le disque

en: Choose a location to save: {}
fr: Choisissez un emplacement pour l'enregistrement : {}

en: Recently deleted books
fr: Livres récemment supprimés

en: &Permanently delete after:
fr: Supprimer &définitivement après :

en: on close
fr: à la fermeture

en: Deleted items are permanently deleted automatically after the specified number of days.
    If set to "on close" they are deleted whenever the library is closed, that is when switching to another library or exiting calibre.
fr: Les éléments supprimés sont automatiquement effacés de façon permanente après le nombre de jours spécifié.
    Si définie sur « à la fermeture », ils seront supprimés à chaque fois que la bibliothèque est fermée, c'est-à-dire lorsque l'on passe à une autre bibliothèque ou que l'on quitte calibre.

en: &Restore selected
fr: &Restaurer la sélection

en: Permanently &delete selected
fr: &Supprimer définitivement la sélection

en: Remove the selected entries from the trash bin, thereby deleting them permanently
fr: Supprimer les entrées sélectionnées de la corbeille, les supprimant ainsi définitivement

en: All books and formats will be <b>permanently deleted</b>! Are you sure?
fr: Tous les livres et formats seront <b>supprimés définitivement</b> ! Êtes-vous sûr ?

en: &Books ({})
fr: &Livres ({})

en: restore
fr: restaurer

en: delete
fr: supprimer

en: Failed for the book {} with error:
fr: Échec pour le livre {} avec l'erreur :

en: Failed to process some {}
fr: Le traitement de certains {} a échouer

en: Could not {0} some {1}. Click "Show details" for details.
fr: Impossible de {0} certains {1}. Cliquer sur « Afficher les détails » pour plus de détails.

en: Text-to-Speech &engine:
fr: Moteur de synthèse vocale :

en: Automatically select (currently {})
fr: Sélection automatique (actuellement {})

en: The number of seconds to pause for at the end of a sentence.
fr: Nombre de secondes de pause à la fin d'une phrase.

en: no pause
fr: pas de pause

en: Use system default volume
fr: Utiliser le volume par défaut du système

en: &Volume of speech:
fr: &Volume d'élocution :

en: &Output module:
fr: Module de &sortie :

en: &Speed of speech:
fr: Vites&se d'élocution :

en: &Pause after sentence:
fr: &Pause après la phrase :

en: &Pitch of speech:
fr: &Hauteur d'élocution :

en: Output a&udio to:
fr: Sortie a&udio vers :

en: Choose &default voice for language:
fr: Choisissez la voix par &défaut pour la langue :

en: V&oices:
fr: V&oix :

en: System default (currently {})
fr: Valeur par défaut du système (actuellement {})

en: Position of control bar:
fr: Position de la barre de contrôle :

en: Floating with help text
fr: Flottant avec texte d'aide

en: Top right
fr: Haut a droite

en: Top left
fr: Haut gauche

en: Bottom right
fr: Bas droite

en: Bottom left
fr: Bas gauche

en: Configure Read aloud
fr: Configurer Parler à voix haute

en: Restore all Read aloud settings to their defaults
fr: Restaurer les paramètres par défauts de Lecture à voix haute

en: Remove downloaded voice
fr: Supprimer la voix téléchargée

en: Download voice
fr: Télécharger la voix

en: Failed to write downloaded data with error: {}
fr: Échec de l'écriture des données téléchargées avec l'erreur : {}

en: Server replied with unknown HTTP status code: {}
fr: Le serveur a répondu avec un code d'état HTTP inconnu : {}

en: Download finished
fr: Téléchargement terminé

en: Failed to download {0} with error: {1}
fr: Echec du téléchargement de {0} avec l'erreur : {1}

en: Could not download any of the resources.
fr: Aucunes des ressources n'ont pas pu être téléchargées.

en: Could not download {}.
fr: Impossible de télécharger {}.

en: Could not download some resources.
fr: Certaines ressources n'ont pas pu être téléchargées.

en: Click "Show details" for more information
fr: Cliquer sur « Afficher les détails » pour plus d'informations

en: Read aloud failed
fr: Lecture à voix haute a échoué

en: Downloading neural network for the {} voice
fr: Téléchargement du réseau neuronal pour la voix {}

en: Downloading voice for Read aloud
fr: Téléchargement de la voix pour la lecture à voix haute

en: Neural network data
fr: Données sur les réseaux neuronaux

en: Neural network metadata
fr: Métadonnées sur les réseaux neuronaux

en: Failed to download the voice: {}
fr: Échec du téléchargement de la voix : {}

en: Failed to download voice
fr: Échec du téléchargement de la voix %s

en: Could not find speech-dispatcher on your system. Please install it.
fr: Impossible de trouver le répartiteur vocal sur votre système. Veuillez l'installer.

en: Speech dispatcher on this system is not configured with any available output modules. Install some output modules first.
fr: Speech Dispatcher sur ce système n'est configuré avec aucun modules de sortie disponible. Installez d'abord quelques modules de sortie.

en: Failed to set support for SSML to: {}
fr: Échec de la définition de la prise en charge de SSML : {}

en: Medium quality
fr: Qualité moyenne

en: Low quality
fr: Basse qualité

en: Extra low quality
fr: Très basse qualité

en: System default voice
fr: Voix par défaut du système

en: Age: {}
fr: Age : {}

en: Gender: {}
fr: Genre : {}

en: Modern Windows Engine
fr: Moteur moderne de Windows

en: The "winrt" engine can track the currently spoken word on screen. Additional voices for it are available from Microsoft.
fr: Le moteur « winrt » peut suivre le mot actuellement prononcé à l'écran. Des voix supplémentaires sont disponibles auprès de Microsoft.

en: macOS Engine
fr: Moteur de macOS

en: The "darwin" engine can track the currently spoken word on screen. Additional voices for it are available from Apple.
fr: Le moteur « darwin » peut suivre le mot actuellement prononcé à l'écran. Des voix supplémentaires sont disponibles auprès d'Apple.

en: Legacy Windows Engine
fr: Ancien moteur de Windows

en: The "sapi" engine can track the currently spoken word on screen. It is no longer supported by Microsoft.
fr: Le moteur « sapi » peut suivre le mot actuellement prononcé à l'écran. Il n'est plus pris en charge par Microsoft.

en: The "flite" Engine
fr: Moteur « flite »

en: The "flite" engine can track the currently spoken word on screen.
fr: Le moteur « flite » peut suivre le mot actuellement prononcé à l'écran.

en: The Piper Neural Engine
fr: Moteur neuronal Piper

en: The "piper" engine can track the currently spoken sentence on screen. It uses a neural network for natural sounding voices. The neural network is run locally on your computer, it is fairly resource intensive to run.
fr: Le moteur « piper » peut suivre la phrase actuellement prononcée à l'écran. Il utilise un réseau neuronal pour obtenir des voix naturelles. Le réseau neuronal est exécuté localement sur votre ordinateur, ce qui nécessite beaucoup de ressources.

en: The Speech Dispatcher Engine
fr: Moteur Speech Dispatcher

en: The "speechd" engine can usually track the currently spoken word on screen, however, it depends on the underlying output module. The default espeak output module does support it.
fr: Le moteur « speechd » peut généralement suivre le mot actuellement prononcé à l'écran, mais cela dépend du module de sortie sous-jacent. Le module de sortie par défaut d'espeak le prend en charge.

en: &Unmark marked text
fr: Démarq&uer le texte marqué

en: Unsaved changes
fr: Modifications non enregistrées

en: The current book has unsaved changes. If you open a new book, they will be lost. Are you sure you want to proceed?
fr: Le livre courant contient des changements non enregistrés. Si vous ouvrez un nouveau livre, ils seront perdus. Êtes-vous certain(e) de vouloir poursuivre ?

en: Cannot open
fr: Ne peut pas être ouvert

en: The current book is being saved, you cannot open a new book until the saving is completed
fr: Le livre actuel est en cours de sauvegarde, vous ne pouvez ouvrir un nouveau livre avant que la sauvegarde ne soit terminée.

en: Choose file location
fr: Choisir l'emplacement du fichier

en: Importing book, please wait...
fr: Importation du livre, merci de patienter...

en: Choose book folder
fr: Choisir un dossier de livre

en: Choose book
fr: Choisir un livre

en: File not found
fr: Fichier non trouvé

en: The file %s does not exist.
fr: Le fichier %s n'existe pas

en: Unsupported format
fr: Format non géré

en: Tweaking is only supported for books in the %s formats. Convert your book to one of these formats first.
fr: Polir n'est géré que pour les livres aux formats %s. Convertissez d'abord le livre dans l'un de ces formats.

en: Read-only file
fr: Fichier en lecture seul

en: The file {} is read-only. Saving changes to it will either fail or cause its permissions to be reset.
fr: Le fichier {} est en lecture seule. L'enregistrement des modifications échouera ou entraînera la réinitialisation de ses autorisations.

en: Opening book, please wait...
fr: Ouverture du livre, merci de patienter...

en: Failed to open book
fr: Erreur lors de l'ouverture du livre

en: Failed to open book, it has obfuscated fonts, but the obfuscation key is missing from the OPF. Do an EPUB to EPUB conversion before trying to edit this book.
fr: Échec à l'ouverture du livre numérique, il contient des polices non reconnues, mais la clé de reconnaissance est absente de l'OPF. Faites une conversion EPUB à EPUB avant d'essayer d'éditer ce livre.

en: Failed to open book, click "Show details" for more information.
fr: Erreur lors de l'ouverture du livre. Cliquer sur le bouton "Afficher les détails" pour plus d'information.

en: Start of editing session
fr: Démarrage de la session d'édition

en: Before: Delete files
fr: PdC précédent : Supprimer les fichiers

en: One file deleted | {} files deleted
fr[0]: Un fichier supprimé
fr[1]: {} fichiers supprimés
fr[2]: {} fichiers supprimés

en: Before: Re-order text
fr: PdC précédent :  Réorganiser le texte

en: You must first open a book to edit, before trying to create new files in it.
fr: Vous devez tout d'abord ouvrir un livre à éditer, avant d'essayer d'y créer de nouveaux fichiers.

en: Before: Add file %s
fr: PdC précédent : Ajouter le fichier %s

en: Before: Add files
fr: Précédent : Ajouter des fichiers

en: Before: Add cover
fr: Avant : Ajouter une couverture

en: No book is currently open. You must first open a book.
fr: Aucun livre n'est ouvert. Ouvrez d'abord un livre.

en: No book open
fr: Pas de livre ouvert

en: You must open a book before trying to edit the Table of Contents.
fr: Vous devez ouvrir un livre avant d'essayer d'éditer la Table des Matières.

en: Before: Edit Table of Contents
fr: PdC précédent : Editer la Table des Matières

en: Before: Insert inline Table of Contents
fr: PdC précédent : Insérer une Table des Matières

en: No Table of Contents
fr: Pas de Table des Matières

en: Cannot create an inline Table of Contents as this book has no existing Table of Contents. You must first create a Table of Contents using the Edit Table of Contents tool.
fr: Ne peut créer une Table des Matières vu que ce livre n'a pas de Table des Matières existante

en: Before: %s
fr: PdC précédent : %s

en: You must first open a book in order to transform styles.
fr: Vous devez tout d'abord ouvrir un livre pour pouvoir en transformer les styles.

en: No HTML file
fr: Aucun fichier HTML

en: Not currently editing an HTML file
fr: Pas de fichier HTML actuellement édité

en: No HTML files
fr: Aucun fichiers HTML

en: Not currently editing any HTML files
fr: Pas de fichiers HTML actuellement édités

en: No HTML files are currently selected in the File browser
fr: Aucun fichiers HTML ne sont sélectionnés dans l'Explorateur de fichiers

en: Before HTML transformation
fr: Avant la transformation du HTML

en: No HTML was changed.
fr: Aucun HTML n'a été modifié.

en: No changes
fr: Aucune modification

en: Before style transformation
fr: Avant la transformation du style

en: No styles were changed.
fr: Aucun style n'a été modifié.

en: Before: Get external resources
fr: Avant : Obtenir les ressources externes

en: No book is currently open. You must first open a book to manage fonts.
fr: Aucun livre n'est actuellement ouvert. Vous devez d'abord ouvrir un livre pour gérer les polices.

en: Embed all fonts
fr: Intégrer toutes les polices

en: Subset all fonts
fr: Sous-ensemble de toutes les polices

en: The %s format does not support file and folder names internally, therefore arranging files into folders is not allowed.
fr: Le format %s ne supporte pas les noms de fichier et de dossier en interne, dès lors l'organisation des fichiers dans des dossiers n'est pas permise

en: The files in this book are already arranged into folders
fr: Les fichiers dans ce livre sont déjà organisés dans des dossiers

en: Nothing to do
fr: Aucune action requise

en: Show this message &again
fr: Afficher ce message à nouve&au

en: Before: Arrange into folders
fr: PdC précédent : Arranger dans des dossiers

en: Renaming and updating links...
fr: Renomme et met à jour les liens...

en: You are changing the file type of {0}<b>{1}</b> to {2}<b>{3}</b>. Doing so can cause problems, are you sure?
fr: Vous modifiez le format de fichier de {0}<b>{1}</b> à {2}<b>{3}</b>. Cela peut causer des dysfonctionnements, voulez-vous continuer ?

en: The name you have chosen {0} contains special characters, internally it will look like: {1}Try to use only the English alphabet [a-z], numbers [0-9], hyphens and underscores for file names. Other characters can cause problems for  different e-book viewers. Are you sure you want to proceed?
fr: Le nom que vous avez choisi, {0}, contient des caractères spéciaux. Voici ce que cela donnera: {1} Merci de vous en tenir à l'alphabet anglais [a-z], et aux nombres [0-9], tirets et tirets bas pour les noms de fichier. Les autres caractères posent des problèmes pour certains lecteurs de livre numérique. Continuez-vous avec ce nom ?

en: Before: Rename %s
fr: PdC précédent : Renommer %s

en: Before: Bulk rename
fr: PdC précédent : Renommer par lot

en: Failed to rename files
fr: Le renommage des fichiers a échoué

en: Failed to rename files, click "Show details" for more information.
fr: Le renommage des fichiers a échoué, cliquez sur "Afficher les détails' pour plus d'information.

en: &Revert to
fr: &Rétablir

en: &Revert changes
fr: &Annuler les changements

en: Show this popup again
fr: Afficher cette fenêtre "surgissante" à nouveau

en: See what &changed
fr: Voir ce qui a été &changé

en: %s books
fr: Livres %s

en: Current book
fr: Livre actuel

en: Other book
fr: Autre livre

en: Before: Fix HTML
fr: PdC précédent : Réparer le HTML

en: All HTML files fixed
fr: Tous les fichiers HTML sont corrigés

en: Fixing done
fr: Réparation terminée

en: Before: Beautify files
fr: PdC précédent : Embellir les fichiers

en: All files beautified
fr: Tous les fichiers ont été embellis

en: Beautified
fr: Embellie

en: Inserting images is only supported for HTML and CSS files.
fr: L'insertion d'images est seulement supportée pour les fichiers HTML et CSS

en: New class name
fr: Nouveau nom de classe

en: Rename the class {} to?
fr: Renommer la classe {} en ?

en: Before: Rename {}
fr: Avant : Renommer {}

en: No class {} found to change
fr: Aucune classe {} trouvée pour la changer

en: Semantics are not supported for the AZW3 format.
fr: Sémantique n'est pas supporté pour le format AZW3

en: Before: Set Semantics
fr: Avant : Régler Sémantique

en: Before: Filter style information
fr: Avant : Filtrer l'information de style

en: No matching style rules were found
fr: Aucune correspondance de règles de style n'a été trouvée

en: No file with the name %s was found in the book
fr: Aucun fichier avec le nom %s n'a été trouvé dans le livre

en: No style rules that match the class {} were found
fr: Aucune règle de style correspondant à la classe {} n'a été trouvée

en: Choose a name for the checkpoint.
    You can later restore the book to this checkpoint via the
    "Revert to..." entries in the Edit menu.
fr: Choisissez un nom pour le point de contrôle.
    Vous pourrez ensuite restaurer le livre à ce point de contrôle via 
    l'option «Rétablir..." du menu Éditer.

en: Path does not exist
fr: Le chemin n'existe pas

en: The file you are editing (%s) no longer exists. You have to choose a new save location.
fr: Le fichier (%s) que vous êtes occupé à éditer n'existe plus. Vous avez à choisir un nouvel endroit de sauvegarde.

en: File is read-only
fr: Fichier est en lecture seul

en: The file at {} is read-only. The editor will try to reset its permissions before saving. Proceed with saving?
fr: Le fichier à {} est en lecture seule. L'éditeur essaiera de réinitialiser ses autorisations avant d'enregistrer. Continuer à enregistrer ?

en: Cannot save a copy
fr: Impossible de sauvegarder une copie

en: Saving a copy of a folder based book is not supported
fr: La sauvegarde d'un livre basé sur un dossier n'est pas supporté

en: Choose path
fr: Choisir un chemin d'accès

en: Book (%s)
fr: Livre (%s)

en: Saving copy, please wait...
fr: Sauvegarde de la copie, patienter s'il vous plait...

en: Failed to save copy
fr: Echec lors de la sauvegarde de la copie

en: Failed to save copy, click "Show details" for more information.
fr: Échec lors de la sauvegarde de la copie, cliquez "Afficher les détails" pour plus d'information.

en: Copy saved to %s
fr: Copie enregistrée sous %s

en: Copy saved
fr: Copie sauvegardée

en: Editing saved copy at: %s
fr: Edition de la copie sauvegardée à : %s

en: Could not save
fr: Impossible de sauvegarder

en: Saving of the book failed. Click "Show details" for more information. You can try to save a copy to a different location, via File->Save a copy
fr: La sauvegarde du livre a échoué. Cliquez "Afficher les détails" pour plus d'information. Vous pouvez essayer de sauvegarder une copie à un endroit différent, via Fichier -> Sauvegarder une copie

en: Enter line number
fr: Entrez le numéro de ligne

en: Before: Split %s
fr: PdC précédent : Diviser %s

en: Does not exist
fr: N'existe pas

en: The file %s does not exist. If you were trying to click an item in the Table of Contents, you may need to refresh it by right-clicking and choosing "Refresh".
fr: Le fichier %s n'existe pas. Si vous étiez entrain d'essayer de cliquer sur un article dans la Table des Matière, vous avez besoin de la rafraîchir en faisant un clic-droit et en choisissant "Rafraîchir".

en: Unsupported file format
fr: Format de fichier non pris en charge

en: Editing files of type %s is not supported
fr: Modifier des fichier %s n'est pas pris en charge

en: The anchor %s was not found in this file
fr: L'ancrage %s n'a pas été trouvé dans le fichier

en: File deleted
fr: Fichier supprimé

en: The file {} has already been deleted, re-run Check Book to update the results.
fr: Le fichier {} a déjà été supprimé, relancer Vérifier le Livre pour mettre à jour les résultats.

en: Before: Spell Check
fr: Avant : Vérification Orthographique

en: Before: Auto-fix errors
fr: PdC précédent : Réparer automatiquement les erreurs

en: Before: Merge files into %s
fr: PdC précédent : Fusionner les fichiers dans %s

en: {} files merged
fr: {} fichiers fusionnés

en: Before: Link stylesheets
fr: PdC précédent : Lier les feuilles de style

en: File opened
fr: Fichier ouvert

en: When you are done editing {0} click "Import" to update the file in the book or "Discard" to lose any changes.
fr: Lorsque vous avez terminé l'édition de {0}, cliquez sur "Importer" pour mettre à jour le fichier dans le livre ou sur "Abandonner" pour perdre toute modification.

en: Discard
fr: Annuler

en: Import
fr: Importer

en: Before: Replace %s
fr: PdC précédent : Remplacer %s

en: You must first open a book in order to see the report.
fr: Vous devez tout d'abord ouvrir un livre pour voir le rapport.

en: You must first open a book in order to check links.
fr: Vous devez tout d'abord ouvrir un livre pour pouvoir en vérifier les liens.

en: You must first open a book in order to add Text-to-speech narration.
fr: Vous devez d'abord ouvrir un livre pour ajouter une narration en synthèse vocale.

en: Before: adding narration
fr: Avant : ajout une narration

en: You must first open a book in order to compress images.
fr: Vous devez tout d'abord ouvrir un livre pour pouvoir compresser les images.

en: Before: compress images
fr: Avant : compresser les images

en: Unexpected error
fr: Erreur inattendue

en: Failed to compress images, click "Show details" for more information
fr: Échec lors de la compression des images, cliquez sur "Afficher les Détails" pour plus d'information

en: Cannot decode
fr: Impossible de décoder

en: Cannot edit %s as it appears to be in an unknown character encoding
fr: Impossible d'éditer %s car il semble être dans un encodage de caractère inconnu

en: No book is currently open. You must first open a book to edit.
fr: Aucun livre n'est ouvert. Ouvrez d'abord un livre pour l'éditer.

en: The current book is being saved in the background. Quitting now will <b>abort the save process</b>! Finish saving first?
fr: Le livre actuel est en cours de sauvegarde en tâche de fond. Quitter maintenant <b>arrêtera le processus de sauvegarde<b> ! Terminer d'abord la sauvegarde ?

en: &Quit immediately
fr: &Quitter immédiatement

en: Finish &saving first
fr: Terminer d'abord la &sauvegarde

en: There are unsaved changes, if you quit without saving, you will lose them.
fr: Il y a des modifications non sauvegardées. Si vous quittez sans sauvegarder, vous les perdrez.

en: &Save and Quit
fr: &Sauvegarder et Quitter

en: &Quit without saving
fr: &Quitter sans sauvegarder

en: Saving, please wait...
fr: Enregistrement en cours. Veuillez patienter...

en: Favorites
fr: Préférées

en: European scripts
fr: Scripts européens

en: Armenian
fr: Arménien

en: Armenian ligatures
fr: Ligatures arméniennes

en: Coptic
fr: Copte

en: Coptic in Greek block
fr: Copte en bloc grec

en: Cypriot syllabary
fr: Syllabaire chypriote

en: Cyrillic
fr: Cyrillique

en: Cyrillic supplement
fr: Supplément cyrillique

en: Cyrillic extended A
fr: Cyrillique étendu - A

en: Cyrillic extended B
fr: Cyrillique étendu - B

en: Georgian
fr: Géorgien

en: Georgian supplement
fr: Supplément géorgien

en: Glagolitic
fr: Glagolitique

en: Gothic
fr: Gothique

en: Greek and Coptic
fr: Grec et Copte

en: Greek extended
fr: Grec étendu

en: Latin, Basic & Latin-1 supplement
fr: Supplément Latin, de base et Latin-1

en: Latin extended A
fr: Latin étendu - A

en: Latin extended B
fr: Latin étendu - B

en: Latin extended C
fr: Latin étendu - C

en: Latin extended D
fr: Latin étendu - D

en: Latin extended additional
fr: Latin étendu additionnel

en: Latin ligatures
fr: Ligatures latines

en: Fullwidth Latin letters
fr: Lettres latines en pleine largeur

en: Linear B syllabary
fr: Syllabaire linéaire B

en: Linear B ideograms
fr: Idéogrammes linéaires B

en: Old italic
fr: Vieil italique

en: Phaistos disc
fr: Disque de Phaistos

en: Runic
fr: Runique

en: Shavian
fr: Shavien

en: Phonetic symbols
fr: Symboles phonétiques

en: IPA extensions
fr: Extensions IPA

en: Phonetic extensions
fr: Extensions phonétiques

en: Phonetic extensions supplement
fr: Supplément aux extensions phonétiques

en: Modifier tone letters
fr: Lettres modificatrices de tonalité

en: Spacing modifier letters
fr: Lettres modificatrices d'espacement

en: Superscripts and subscripts
fr: Exposants et indices

en: Combining diacritics
fr: Combinaisons diacritiques

en: Combining diacritical marks
fr: Combinaisons des signes diacritiques

en: Combining diacritical marks for symbols
fr: Combinaisons des signes diacritiques pour les symboles

en: Combining diacritical marks supplement
fr: Supplément de combinaisons pour les signes diacritiques

en: Combining half marks
fr: Demis Signes combinants

en: African scripts
fr: Écritures africaines

en: Bamum
fr: Bamoum

en: Bamum supplement
fr: Supplément bamoum

en: Egyptian hieroglyphs
fr: Hiéroglyphes égyptiens

en: Ethiopic
fr: Éthiopien

en: Ethiopic supplement
fr: Supplément éthiopien

en: Ethiopic extended
fr: Éthiopien étendu

en: Ethiopic extended A
fr: Éthiopien étendu - A

en: Meroitic cursive
fr: Méroïtique cursif

en: Meroitic hieroglyphs
fr: Hiéroglyphes Méroïtiques

en: Vai
fr: Vaï

en: Middle Eastern scripts
fr: Écritures moyen-orientales

en: Arabic
fr: Arabe

en: Arabic supplement
fr: Supplément Arabe

en: Arabic extended A
fr: Arabe étendu - A

en: Arabic presentation forms A
fr: Formes-A de présentations arabes

en: Arabic presentation forms B
fr: Formes-B de présentations arabes

en: Avestan
fr: Avestique

en: Carian
fr: Carien

en: Cuneiform
fr: Cunéiforme

en: Cuneiform numbers and punctuation
fr: Nombres cunéiformes et ponctuation

en: Hebrew
fr: Hébreu

en: Hebrew presentation forms
fr: Formes présentations hébreuses

en: Imperial Aramaic
fr: Araméen impérial

en: Inscriptional Pahlavi
fr: Inscriptions Pahlavi

en: Inscriptional Parthian
fr: Inscriptions Parthes

en: Lycian
fr: Lycien

en: Lydian
fr: Lydien

en: Old Persian
fr: Perse ancien

en: Old South Arabian
fr: Arabe du sud ancien

en: Phoenician
fr: Phénicien

en: Samaritan
fr: Samaritain

en: Syriac
fr: Syriaque

en: Ugaritic
fr: Ougaritique

en: Central Asian scripts
fr: Écritures de l'Asie centrale

en: Mongolian
fr: Mongol

en: Old Turkic
fr: Turc ancien

en: Tibetan
fr: Tibétain

en: South Asian scripts
fr: Écritures de l'Asie du Sud

en: Devanagari extended
fr: Devanagari étendu

en: Meetei Mayek extensions
fr: Extensions Meetei Mayek

en: Sinhala
fr: Cingalais

en: Tamil
fr: Tamoul

en: Telugu
fr: Télougou

en: Vedic extensions
fr: Extensions védiques

en: Southeast Asian scripts
fr: Écritures du Sud-Est Asisatique

en: Balinese
fr: Balinais

en: Buginese
fr: Bouguinais

en: Javanese
fr: Javanais

en: Khmer symbols
fr: Symboles khmer

en: Lao
fr: Laotien

en: Myanmar
fr: Birman

en: Myanmar extended A
fr: Birman étendu-A

en: New Tai Lue
fr: Nouveau taï-lü

en: Sundanese
fr: Soudanais

en: Sundanese supplement
fr: Supplément soudanais

en: Tai Le
fr: Taï-le

en: Tai Tham
fr: Taï tham

en: Tai Viet
fr: Taï viêt

en: Thai
fr: Thaï (Siamois)

en: Philippine scripts
fr: Écritures philippines

en: Hanunoo
fr: Hanunóo

en: Tagalog
fr: Tagal

en: East Asian scripts
fr: Écritures est asiatisues

en: Bopomofo extended
fr: Bopomofo étendu

en: CJK Unified ideographs
fr: Idéographes unifiés par CJK

en: CJK Unified ideographs extension A
fr: Extension-A d'idéographes unifiés par CJK

en: CJK Unified ideographs extension B
fr: Extension B d'idéographes unifiés par CJK

en: CJK Unified ideographs extension C
fr: Extension C d'idéographes unifiés par CJK

en: CJK Unified ideographs extension D
fr: Extension D d'idéographes unifiés par CJK

en: CJK compatibility ideographs
fr: Idéographes de compatibilité de CJK

en: CJK compatibility ideographs supplement
fr: Supplément aux idéographes de compatibilité de CJK

en: Kangxi radicals
fr: Radicaux de Kangxi

en: CJK radicals supplement
fr: Supplément aux radicaux de CJK

en: Ideographic description characters
fr: Caractères idéographiques de description

en: Katakana phonetic extensions
fr: Extensions phonétiques du katakana

en: Kana supplement
fr: Supplément au kana

en: Halfwidth Katakana
fr: Katakana demi-largeur

en: Hangul syllables
fr: Syllabes hangûl

en: Hangul Jamo
fr: Jamo du hangûl

en: Hangul Jamo extended A
fr: Jamo hangûl étendu-A

en: Hangul Jamo extended B
fr: Jamo hangûl étendu-B

en: Hangul compatibility Jamo
fr: Compatibilité Jamo du Hangûl

en: Halfwidth Jamo
fr: Jamo demi-largeur

en: Yi syllables
fr: Syllabes yi

en: Yi radicals
fr: Radicaux yi

en: American scripts
fr: Écritures américaines

en: Cherokee
fr: Chéroki

en: Unified Canadian aboriginal syllabics
fr: Syllabaires autochtones canadiens unifiés

en: UCAS extended
fr: UCAS étendu

en: Other
fr: Autre

en: Alphabetic presentation forms
fr: Formes de présentations alphabétiques

en: Halfwidth and Fullwidth forms
fr: Formes de demie et pleine chasse

en: Punctuation
fr: Ponctuation

en: General punctuation
fr: Ponctuation générale

en: ASCII punctuation
fr: Ponctuation ASCII

en: Latin-1 punctuation
fr: Ponctuation Latin-1

en: Small form variants
fr: Petites variantes de formes

en: Supplemental punctuation
fr: Ponctuation supplémentaire

en: CJK symbols and punctuation
fr: Symboles et ponctuation CJK

en: CJK compatibility forms
fr: Formes de compatibilité CJK

en: Fullwidth ASCII punctuation
fr: Ponctuation ASCII de pleine chasse

en: Vertical forms
fr: Formes verticales

en: Alphanumeric symbols
fr: Symboles Alphanumériques

en: Arabic mathematical alphabetic symbols
fr: Symboles mathématiques alphabétiques arabes

en: Letterlike symbols
fr: Symboles lettrés (i.e. semblables à des lettres)

en: Roman symbols
fr: Symboles Romains

en: Mathematical alphanumeric symbols
fr: Symboles mathématiques alphanumériques

en: Enclosed alphanumerics
fr: Alphanumériques entourés (cerclés)

en: Enclosed alphanumeric supplement
fr: Alphanumériques entourés (cerclés) supplémentaires

en: Enclosed CJK letters and months
fr: Lettres et mois CJK inclus

en: Enclosed ideographic supplement
fr: Idéogrammes cerclés supplémentaires

en: CJK compatibility
fr: Compatibilité CJC (Chinois, Japonais, Coréen)

en: Technical symbols
fr: Symboles techniques

en: Miscellaneous technical
fr: Symboles techniques divers

en: Control pictures
fr: Pictogrammes de commandes

en: Optical character recognition
fr: Reconnaissance optique des caractères

en: Numbers and digits
fr: Nombres et chiffres

en: Aegean numbers
fr: Nombres égéens

en: Ancient Greek numbers
fr: Nombres du grec ancien

en: Common Indic number forms
fr: Formes numériques communes indiennes

en: Counting rod numerals
fr: Chiffres-bâtonnets chinois

en: Fullwidth ASCII digits
fr: Chiffres ASCII pleine chasse

en: Number forms
fr: Fractions et nombres romains

en: Rumi numeral symbols
fr: Symboles numéraux Rumi

en: Mathematical symbols
fr: Symboles mathématiques

en: Arrows
fr: Flèches

en: Supplemental arrows A
fr: Supplément de flèches-A

en: Supplemental arrows B
fr: Supplément de flèches-B

en: Miscellaneous symbols and arrows
fr: Divers symboles et flèches

en: Mathematical operators
fr: Opérateurs mathématiques

en: Miscellaneous mathematical symbols A
fr: Divers symboles mathématiques-A

en: Miscellaneous mathematical symbols B
fr: Divers symboles mathématiques-B

en: Supplemental mathematical operators
fr: Opérateurs mathématiques supplémentaires

en: Ceilings and floors
fr: Plafonds et planchers

en: Geometric shapes
fr: Formes géométriques

en: Box drawing
fr: Boîtes dessinées et tracés de rectangles

en: Block elements
fr: Éléments de type bloc (Pavés)

en: Musical symbols
fr: Symboles musicaux

en: More musical symbols
fr: Plus de symboles musicaux

en: Ancient Greek musical notation
fr: Notation musicale en ancien grec

en: Byzantine musical symbols
fr: Symboles musicaux byzantins

en: Game symbols
fr: Symboles de jeux

en: Chess
fr: Jeu d'échecs

en: Domino tiles
fr: Pièces de domino

en: Draughts
fr: Jeu de Dames

en: Japanese chess
fr: Jeu d'échecs japonais

en: Mahjong tiles
fr: Tuiles de Mahjong

en: Playing cards
fr: Cartes de jeu

en: Playing card suits
fr: Suite de cartes de jeu

en: Other symbols
fr: Autres symboles

en: Alchemical symbols
fr: Symboles alchimiques

en: Ancient symbols
fr: Symboles anciens

en: Braille patterns
fr: Motifs de braille

en: Currency symbols
fr: Symboles monétaires

en: Dingbats
fr: Ornements typographiques (Symboles fantaisie)

en: Emoticons
fr: Émoticônes

en: Miscellaneous symbols
fr: Divers symboles

en: Miscellaneous symbols and pictographs
fr: Divers symboles et pictogrammes

en: Yijing hexagram symbols
fr: Symboles hexagrammes du Yi-king

en: Yijing mono and digrams
fr: Mono et diagrammes Yijing

en: Yijing trigrams
fr: Trigrammes Yijing

en: Tai Xuan Jing symbols
fr: Symboles Tai Xuan Jing

en: Transport and map symbols
fr: Symboles de transports et de topographie

en: Specials
fr: Symboles spéciaux

en: Variation selectors
fr: Sélecteurs de variante

en: Variation selectors supplement
fr: Suppléments de sélecteurs de variations

en: Copy %s to clipboard
fr: Copier %s dans le presse-papiers

en: Add %s to favorites
fr: Ajouter %s aux favoris

en: Remove %s from favorites
fr: Retirer %s des favoris

en: Restore favorites to defaults
fr: Restaurer les favoris aux valeurs par défaut

en: Insert character
fr: Insérer un caractère

en: Re-arrange favorites
fr: Ré-arranger les favoris

en: Search for Unicode characters by using the English names or nicknames. You can also search directly using a character code. For example, the following searches will all yield the no-break space character: U+A0, nbsp, no-break
fr: Rechercher des caractères Unicode en utilisant les noms anglais ou surnoms. Vous pouvez également rechercher directement à l'aide du code du caractère. Par exemple, les recherches suivantes donneront toutes le caractère d'espace insécable : U+A0, nbsp, no-break

en: Search by name, nickname or character code
fr: Rechercher par nom, surnom ou code du caractère

en: Clear search
fr: Effacer la recherche

en: Drag and drop characters to re-arrange them. Click the "Re-arrange" button again when you are done.
fr: Glissez et déposez les caractères pour les réorganiser. Cliquez à nouveau sur le bouton "Ré-arranger" lorsque vous avez terminé.

en: Match any word
fr: Correspond à n'importe quel mot

en: When searching return characters whose names match any of the specified words
fr: Lorsque la recherche renvoie des caractères dont le nom correspond à l'un des mots spécifié

en: {character_name} (U+{char_code:04X}) in {category_name} - {subcategory_name}
fr: {character_name} (U+{char_code:04X}) dans {category_name} - {subcategory_name}

en: Check has not been run
fr: La vérification n'a pas été exécutée

en: Copy list of errors to clipboard
fr: Copier la liste des erreurs vers le presse-papier

en: Click to run a check on the book
fr: Cliquer pour faire une vérification du livre

en: Run check
fr: Exécuter la vérification

en: line: %d
fr: ligne : %d

en:  column: %d
fr:  colonne : %d

en: Warning
fr: Avertissement

en: Try to fix only this error
fr: Essayer de réparer seulement cette erreur

en: Click to open in editor
fr: Cliquer pour ouvrir dans l'éditeur

en: Try to fix all fixable errors automatically. Only works for some types of error.
fr: Tente de réparer toutes les erreurs réparables automatiquement. Fonctionne uniquement pour certains types d'erreurs.

en: Try to correct all fixable errors automatically
fr: Tenter de réparer toutes les erreurs réparables automatiquement

en: Re-run check
fr: Ré-exécuter la vérification

en: Re-run the check
fr: Ré-exécuter la vérification

en: Running fixers, please wait...
fr: Réparateurs en cours d' exécution, veuillez patienter...

en: Running checks, please wait...
fr: Vérifications en cours d'exécution, veuillez patienter...

en: Check external links
fr: Vérifier les liens externes

en: Checking external links, please wait...
fr: Vérification des liens externes, veuillez patienter...

en: Check &anchors
fr: Vérifier les &ancres

en: Check HTML anchors in links (the part after the #).
     This can be a little slow, since it requires downloading and parsing all the HTML pages.
fr: Vérifiez les ancres HTML dans les liens (la partie après le #).
     Cela peut être un peu lent, puisqu'il faut télécharger et analyser toutes les pages HTML.

en: Checking failed
fr: La vérification a échoué

en: There was an error while checking links, click "Show details" for more information
fr: Il y a eu une erreur lors de la vérification des liens, cliquez sur "Afficher les détails" pour plus d'information

en: No broken links found
fr: Aucun liens cassés trouvés

en: Found a broken link | Found {} broken links
fr[0]: Un lien endommagé trouvé
fr[1]: {} liens endommagés trouvés
fr[2]: {} liens endommagés trouvés

en: Fix this link
fr: Réparer ce lien

en: line number
fr: Numéro de ligne

en: Enter the corrected URL:
fr: Entrer l'URL correcte :

en: Fix URL
fr: Réparer l'URL

en: Font
fr: Police

en: Stylesheet
fr: Feuille de style

en: Completion failed
fr: La complétion a échoué

en: Failed to get completions, click "Show details" for more information. Future errors during completion will be suppressed.
fr: Impossible d'obtenir les complétions, cliquez sur "Afficher les détails" pour plus d'information. Les futures erreurs durant la complétion seront supprimées.

en: Failed to get completion data
fr: Échec à obtenir les données achevées

en: Calculating differences, please wait...
fr: Occupé à calculer les différences, veuillez patienter...

en: Differences between books
fr: Différences entre les livres

en: Go to previous change
fr: Aller au changement précédent

en: &Previous change
fr: Changement &précédent

en: Go to next change
fr: Aller au changement suivant

en: &Next change
fr: Cha&ngement suivant

en: Search for text
fr: Rechercher du texte

en: Next &match
fr: &Correspondance suivante

en: P&revious match
fr: Co&rrespondance précédente

en: Left panel
fr: Panneau de gauche

en: Perform search in the left panel
fr: Effectuer une recherche dans le panneau de gauche

en: Right panel
fr: Panneau de droite

en: Perform search in the right panel
fr: Effectuer une recherche dans le panneau de droite

en: Change how the differences are displayed
fr: Changer la façon dont les différences sont affichées

en: Lines of context around each change
fr: Lignes de contexte autour de chaque changement

en: Show %d lines of context
fr: Afficher %d lignes de contexte

en: Show all text
fr: Afficher tout le texte

en: Double click right side to edit
fr: Double-cliquez sur le côté droit pour modifier

en: Double click on any change in the right panel to edit that location in the editor
fr: Double-cliquez sur un changement dans le panneau de droite pour modifier cet emplacement dans l'éditeur.

en: Beautify files before comparing them
fr: Embellir les fichiers avant de les comparer

en: Do not beautify files before comparing
fr: Ne pas embellir les fichiers avant de les comparer

en: The books are identical
fr: Les livres sont identiques

en: No changes found
fr: Aucun changements trouvés

en: The files are identical
fr: Les fichiers sont identiques

en: No differences found
fr: Pas de différences trouvées

en: The folders are identical
fr: Les dossiers sont identiques

en: [%s was added]
fr: [%s a été ajouté]

en: [%s was removed]
fr: [%s a été enlevé]

en: Previous change
fr: Modification précédente

en: Next change
fr: Modification suivante

en: Open file in the editor
fr: Ouvrir le fichier dans l'éditeur

en: No matches found for query: {}
fr: Pas de correspondances trouvées pour la requête : {}

en: This file was added
fr: Ce fichier a été ajouté

en: This file was removed
fr: Ce fichier a été retiré

en: [This file was renamed from %s]
fr: [Ce fichier a été renommé à partir de %s]

en: [This file was renamed to %s]
fr: [Ce fichier a été renommé %s]

en: Binary file of size: %s
fr: Fichier binaire de taille : %s

en: Image could not be rendered
fr: L'image n'a pas pu être présentée

en: Size: {0} Resolution: {1}x{2}
fr: Taille : {0} Résolution : {1}x{2}

en: The files are identical after beautifying
fr: Ces fichiers sont identiques après avoir été embellis

en: Choose the external resources to download
fr: Choisir les ressources externes à télécharger

en: Data URL #{}
fr: URL des données #{}

en: one instance | {} instances
fr[0]: une instance
fr[1]: {} instances
fr[2]: {} instances

en: Download external resources
fr: Télécharger les ressources externes

en: Searching for external resources...
fr: Recherche des ressources externes...

en: Scan failed
fr: L'analyse a échoué

en: Failed to scan for external resources, click "Show details" for more information.
fr: Échec lors de l'analyse des ressources externes. Cliquer sur "Afficher les détails" pour plus d'information.

en: No external resources found
fr: Aucune ressources externes trouvées

en: No external resources were found in this book.
fr: Aucune ressources externes n'ont été trouvées dans ce livre.

en: Failed to download external resources, click "Show details" for more information.
fr: Échec lors du téléchargement des ressources externes, cliquer sur "Afficher les détails" pour plus d'information.

en: Some downloads failed
fr: Certains téléchargements ont échoué

en: Failed to download some external resources, click "Show details" for more information.
fr: Échec lors du téléchargement de certaines ressources externes, cliquer sur "Afficher les détails" pour plus d'information.

en: Updating resources in book...
fr: Mise à jour des ressources dans le livre...

en: Successfully processed the external resource | Successfully processed {} external resources
fr[0]: Ressource externe traitée avec succès
fr[1]: {} ressources externes traitées avec succès
fr[2]: {} ressources externes traitées avec succès

en: Could not download one image | Could not download {} images
fr[0]: Impossible de télécharger une image
fr[1]: Impossible de télécharger {} images
fr[2]: Impossible de télécharger {} images

en: Replace failed
fr: Le remplacement a échoué

en: Failed to replace external resources, click "Show details" for more information.
fr: Échec lors du remplacement des ressources externes, cliquer sur "Afficher les détails" pour plus d'information.

en: Trim image
fr: Recadrer l'image

en: Auto-trim image
fr: Auto-recadrage de l'image

en: Rotate image
fr: Pivoter l'image

en: Resize image
fr: Redimensionner l'image

en: Sharpen image
fr: Accentuer l'image

en: Blur image
fr: Flouter l'image

en: Make image look like an oil painting
fr: Faire en sorte que l'image ressemble à une peinture à l'huile

en: De-speckle image
fr: Dé-moirer l'image

en: Normalize image
fr: Normaliser l'image

en: No image
fr: Aucune image

en: No image loaded
fr: Aucune image chargée

en: Invalid image
fr: Image non valide

en: The current image is not valid
fr: L'image courante est invalide

en: Drop image
fr: Déposer une image

en: Paste image
fr: Coller l'image

en: No image available in the clipboard
fr: Pas d'image disponible dans le presse papier

en: No active selection, first select a region in the image, by dragging with your mouse
fr: Pas de sélection active, sélectionner tout d'abord une région dans l'image par glissement avec votre souris

en: Not a valid image
fr: Image non valide

en: Choose the new width and height
fr: Choisir la nouvelle largeur et hauteur

en: Cutting of images is not allowed. If you want to delete the image, use the files browser to do it.
fr: Couper des images n'est pas permis. Si vous souhaitez supprimer l'image, utilisez le navigateur de fichiers pour le faire.

en: File actions tool bar
fr: Barre d'outils d'actions sur le fichier

en: Edit actions tool bar
fr: Barre d'outils d'édition des actions

en: Image filters
fr: Filtres d'image

en: Improve contrast (normalize image)
fr: Augmenter le contraste (normaliser l'image)

en: Image information bar
fr: Barre d'information de l'image

en: Copy selected region
fr: Copier la région sélectionnée

en: Paste into selected region
fr: Coller dans la région sélectionnée

en: Copy image
fr: Copier l'image

en: The standard deviation for the Gaussian sharpen operation (higher means more sharpening)
fr: Ecart-type standard pour l'opération mise au net Gaussien (plus élevé signifie plus de netteté)

en: The standard deviation for the Gaussian blur operation (higher means more blurring)
fr: Ecart -type standard pour l'opération de floutage Gaussien (plus élevé signifie plus flou)

en: Oilify image
fr: Image "Peinture à l'huile"

en: The strength of the operation (higher numbers have larger effects)
fr: La force de l'opération (des nombres plus élevés ont de plus grands effets)

en: Choose file name
fr: Choisir le nom de fichier

en: You must specify a file name for the new file, with an extension.
fr: Vous devez spécifier un nom de fichier pour le nouveau fichier, avec son extension.

en: Choose an image
fr: Choisir une image

en: Images in book
fr: Images dans le livre

en: &Existing images in the book
fr: Images &existantes dans le livre

en: Search for image by file name
fr: Rechercher une image par son nom de fichier

en: Refresh the displayed images
fr: Rafraîchir les images affichées

en: &Import image
fr: &Importer une image

en: Import an image from elsewhere in your computer
fr: Importer une image d'autre part dans l'ordinateur

en: &Paste image
fr: &Coller l'image

en: Paste an image from the clipboard
fr: Coller une image à partir du presse-papier

en: Full page image
fr: Image pleine page

en: Insert the image so that it takes up an entire page when viewed in a reader
fr: Insérer l'image afin qu'elle prenne une page entière quand elle est vue sur un lecteur

en: Preserve aspect ratio
fr: Préserver le ratio d'aspect

en: Preserve the aspect ratio of the inserted image when rendering it full paged
fr: Préserver le ratio d'aspect de l'image insérée lorsqu'elle est restituée en pleine page

en: &Zoom in
fr: &Zoom avant

en: There is no image on the clipboard
fr: Il n'y a pas d'image dans le presse-papier

en: Invalid file extension
fr: Extension de fichier invalide

en: The file name you choose must have a .jpg or .png extension
fr: Le nom du fichier que vous choisissez doit avoir une extension .jpg ou .png

en: Choose the folder into which the files will be placed
fr: Choisir le dossier dans lequel les fichiers seront placés

en: Create new folder
fr: Créer un nouveau dossier

en: Enter a name for the new folder
fr: Entrer un nom pour le nouveau dossier

en: Folder name
fr: Nom de dossier

en: Create new book
fr: Créer un nouveau livre

en: &Authors:
fr: &Auteurs :

en: &Language:
fr: &Langue :

en: Invalid markup
fr: Balise invalide

en: The current block tag has an existing unclosed style attribute. Run the Fix HTML tool first.
fr: La balise présente comporte un attribut de style non fermé. Exécuter tout d'abord l'outil de réparation d'HTML.

en: Invalid HTML
fr: HTML invalide

en: There is an unclosed %s tag. You should run the Fix HTML tool before trying to rename tags.
fr: Il y a une étiquette %s non fermée. Vous devriez exécuter l'outil Réparer l'HTML  avant d'essayer de renommer les étiquettes.

en: No tag found
fr: Pas d'étiquette trouvée

en: No suitable block level tag was found to rename
fr: Aucune étiquette appropriée de niveau de bloc n'a été trouvée pour renommer

en: Cursor inside tag
fr: Curseur à l'intérieur de la balise

en: Cannot split as the cursor is inside the tag definition
fr: Impossible à fractionner car le curseur se trouve à l'intérieur de la définition de la balise

en: No suitable tag was found to split
fr: Aucune balise appropriée n'a été trouvée pour se fractionner

en: There is an unclosed %s tag. You should run the Fix HTML tool before trying to split tags.
fr: Il y a une balise %s non fermée. Vous devez lancer l'outil Corriger le HTML avant d'essayer de fractionner les balises.

en: Not in a block tag
fr: N'est pas dans une balise

en: Cannot change text alignment as the cursor is not inside a block level tag, such as a &lt;p&gt; or &lt;div&gt; tag.
fr: Ne peut changer l'alignement du texte tant que le curseur n'est pas dans une balise de niveau, comme une balise &lt;p&gt; ou &lt;div&gt;.

en: Insert filler text
fr: Insérer le texte de remplissage

en: Insert a tag
fr: Insérer une balise

en: Insert a self closing tag
fr: Insérer une balise auto-fermante

en: Insert a HTML link
fr: Insérer un lien HTML

en: Insert a HTML image
fr: Insérer une image HTML

en: Insert a HTML tag with a class
fr: Insérer une balise HTML avec une classe

en: No snippet found
fr: Pas de fragment trouvé

en: No matching snippet was found
fr: Aucun fragment correspondant n'a été trouvé

en: For help with snippets, see the <a href="%s">User Manual</a>
fr: Aide sur les fragments, voir le <a href="%s">Manuel utilisateur</a>

en: The name of this snippet
fr: Le nom de ce fragment

en: The text used to trigger this snippet
fr: Texte utilisé pour déclencher le fragment

en: Tri&gger:
fr: Dé&clencheur :

en: &File types:
fr: Types de &fichiers :

en: Which file types this snippet should be active in
fr: Dans quels types de fichiers ce fragment doit-il être actif

en: You can test your snippet here
fr: Vous pouvez tester votre fragment ici

en: T&est:
fr: T&est :

en: Create a snippet
fr: Créer une fragment

en: Edit snippet
fr: Modifier un fragment

en: You must provide a name for this snippet
fr: Vous devez entrer un nom pour le fragment

en: You must provide a trigger for this snippet
fr: Vous devez prévoir un déclencheur pour le fragment

en: You must provide a template for this snippet
fr: Vous devez prévoir un modèle pour le fragment

en: You must specify at least one file type
fr: Vous devez préciser au moins un type de fichier

en: Create/edit snippets
fr: Créer/modifier les fragments

en: Search for a snippet
fr: Rechercher un fragment

en: &Add snippet
fr: &Ajouter un fragment

en: &Edit snippet
fr: Modifi&er un fragment

en: &Remove snippet
fr: Supp&rimer un fragment

en: Change &built-in
fr: Modifier le fragment &intégré

en: Invalid snippet
fr: Fragment invalide

en: Cannot edit snippet
fr: Impossible de modifier le fragment

en: No snippet selected
fr: Aucun fragment n'est sélectionné

en: No snippets found
fr: Aucun fragment n'a été trouvé

en: No snippets found for query: %s
fr: Aucun fragment trouvé pour la requête : %s

en: Choose the built-in snippet to modify:
fr: Choisissez un fragment intégré à modifier :

en: Invalid text
fr: Texte invalide

en: Unterminated string
fr: Chaîne de caractères non finie

en: Hold down the Ctrl key and click to open this link
fr: Maintenez la touche CTRL enfoncée et cliquez pour ouvrir le lien

en: This link points to a file that is not present in the book
fr: Ce lien pointe vers un fichier qui n'est pas présent dans le livre

en: An unescaped < is not allowed. Replace it with &lt;
fr: Un  < non protégé n'est pas permis. Remplacez-le par &lt;

en: An unescaped ampersand is not allowed. Replace it with &amp;
fr: Une esperluette (&) non protégée n'est pas permise. Remplacez-la par &amp;

en: An unescaped > is not allowed. Replace it with &gt;
fr: Un  > non protégé n'est pas permis. Remplacez-le par &gt;

en: / not allowed except at the end of the tag
fr: / n'est pas permis excepté à la fin de l'étiquette

en: Unknown character
fr: Caractère inconnu

en: A closing tag must contain only the tag name and nothing else
fr: Une étiquette fermante doit contenir uniquement le nom de l'étiquette et rien d'autre

en: Expecting an attribute value
fr: Attend une valeur d'attribut

en: A tag name cannot end with a colon
fr: Un nom d'étiquette ne peut pas finir avec un deux points

en: Hold down the Ctrl key and click to open the first matching CSS style rule
fr: Maintenir la touche Ctrl enfoncée et cliquer pour ouvrir la première règle de style CSS correspondante

en: Sorting CSS rules can in rare cases change the effective styles applied to the book. Are you sure you want to proceed?
fr: Trier les règles CSS peut, dans de rares cas, changer les styles effectifs appliqués au livre. Êtes-vous certain de vouloir continuer ?

en: Create custom theme
fr: Créer un thème personnalisé

en: &Name of custom theme:
fr: &Nom du thème personnalisé :

en: &Builtin theme to base on:
fr: &Thème inclus sur lequel se baser :

en: You must specify a name for your theme
fr: Vous devez spécifier un nom pour votre thème

en: A custom theme with the name %s already exists
fr: Un thème personnalisé avec le nom %s existe déjà

en: No color
fr: Pas de couleur

en: Red: {0} Green: {1} Blue: {2}
fr: Rouge : {0} Vert : {1} Bleu : {2}

en: Remove color
fr: Supprimer la couleur

en: &Background
fr: &Arrière-plan

en: &Foreground
fr: A&vant-plan

en: &Italic
fr: &Italique

en: B&old
fr: &Gras

en: &Underline:
fr: So&uligné :

en: <h2>Creating a custom theme</h2>
    
    <p id="attribute" lang="und">You can create a custom syntax highlighting theme, with your own colors and font styles. The most important types of highlighting rules are described below. Note that not every rule supports every kind of customization, for example, changing font or underline styles for the <code>Cursor</code> rule does not have any effect as that rule is used only for the color of the blinking cursor.</p>
    
    <p>As you make changes to your theme on the left, the changes will be reflected live in this panel.</p>
    
    <p xml:lang="und">
    {Normal}
        The most important rule. Sets the foreground and background colors for the     editor as well as the style of "normal" text, that is, text that does not match any special syntax.
    
    {Visual}
        Defines the colors for text selected by the mouse.
    
    {CursorLine}
        Defines the color for the line containing the cursor.
    
    {LineNr}
        Defines the colors for the line numbers on the left.
    
    {MatchParen}
        Defines the colors for matching tags in HTML and matching
        braces in CSS.
    
    {Function}
        Used for highlighting tags in HTML
    
    {Type}
        Used for highlighting attributes in HTML
    
    {Statement}
        Tag names in HTML
    
    {Constant}
        Namespace prefixes in XML and constants in CSS
    
    {SpecialCharacter}
        Non{endash}breaking{nbsp}spaces/hyphens in HTML
    
    {Error}
        Syntax errors such as <this <>
    
    {SpellError}
        Misspelled words such as <span lang="en">thisword</span>
    
    {Comment}
        Comments like <!-- this one -->
    
    </p>
    
    <style type="text/css">
    /* Some CSS so you can see how the highlighting rules affect it */
    
    p.someclass {{
        font-family: serif;
        font-size: 12px;
        line-height: 1.2;
    }}
    </style>
fr: <h2>Création d'un thème personnalisé</h2>
    
    <p id="attribute" lang="und">Vous pouvez créer une syntaxe personnalisée
    de mise en évidence du thème, avec vos propres couleurs et styles de police. Les types de régles les plus importants de mise ne évidence sont décrites ci-dessous. Noter que toutes les règles ne supportent pas chaque sorte de personnalisation, par exemple, changer la police ou les styles souligner pour la règle <code>Cursor</code> n'a aucun effet vu que cette règle est utilisée uniquement pour la couleur du curseur clignotant.</p>
    
    <p>Pendant que vous ferez des changements à votre thème sur la gauche ceux-ci apparaîtront directement dans ce panneau.</p>
    
    <p xml:lang="und">
    {Normal}
    La règle la plus importante. Paramétrer les couleurs d'avant-plan et d'arrière-plan pour l'éditeur aussi bien que le style du texte "normal", qui est, du texte qui ne correspond à aucune syntaxe spéciale.
    
    {Visual}
    Définit la couleur pour le texte sélectionné par la souris.
    
    {CursorLine}
    Définit la couleur pour la ligne contenant le curseur.
    
    {LineNr}
    Définit les couleurs pour les nombres de ligne sur la gauche.
    
    {MatchParen}
    Définit les couleurs pour les étiquettes correspondantes dans l'HTML et les accolades correspondantes dans le CSS.
    
    {Function}
    Utilisé pour mettre en surbrillance les étiquettes dans l'HTML
    
    {Type}
    Utilisé pour mettre en surbrillance les attributs dans l'HTML 
    
    {Statement}
    Noms d'étiquette dans l'HTML
    
    {Constant}
    Espace de nommage préfixés dans l'XML et constantes dans le CSS
    
    {SpecialCharacter}
    Espaces{endash}insécables/traits{nbsp}d'union dans l'HTML
    
    {Error}
    Erreurs de syntaxe comme <ceci <>
    
    {SpellError}
    Mots mal orthographiés comme <span lang="fr">cemot</span>
    
    {Comment}
    Commentaires semblables à <!-- celui-ci -->
    </p> 
    
    <style type="text/css">
    /* Certains CSS ainsi vous pouvez voir comment les règles de mise en évidence les affectent */
    
    p.someclass {{
        font-family: serif;
        font-size: 12px;
        line-height: 1.2;
    }}
    </style>

en: Create/edit custom theme
fr: Créer/éditer un thème personnalisé

en: &Edit theme:
fr: &Éditer le thème :

en: Add &new theme
fr: Ajouter un &nouveau thème

en: &Remove theme
fr: Supp&rimer le thème

en: &Bold
fr: &Gras

en: Make the selected text bold
fr: Rendre le texte sélectionné en gras

en: <h3>Bold</h3>Make the selected text bold
fr: <h3>Gras</h3>Rendre le texte sélectionné en gras

en: Make the selected text italic
fr: Rendre le texte sélectionné italique

en: <h3>Italic</h3>Make the selected text italic
fr: <h3>Italique</h3>Rendre le texte sélectionné italique

en: &Underline
fr: So&uligner

en: Underline the selected text
fr: Souligner le texte sélectionné

en: <h3>Underline</h3>Underline the selected text
fr: <h3>Souligner</h3>Souligner le texte sélectionné

en: &Strikethrough
fr: &Barrer

en: Draw a line through the selected text
fr: Trace une ligne au travers du texte sélectionné

en: <h3>Strikethrough</h3>Draw a line through the selected text
fr: <h3>Barrer</h3>Trace une ligne au travers du texte sélectionné

en: &Superscript
fr: Expo&sant

en: Make the selected text a superscript
fr: Faire du texte sélectionné un exposant

en: <h3>Superscript</h3>Set the selected text slightly smaller and above the normal line
fr: <h3>Exposant</h3>Règle le texte sélectionné légèrement plus petit et au dessus de la ligne normale

en: &Subscript
fr: &Indice

en: Make the selected text a subscript
fr: Faire du texte sélectionné un indice

en: <h3>Subscript</h3>Set the selected text slightly smaller and below the normal line
fr: <h3>Indice</h3>Règle le texte sélectionné légèrement plus petit et en dessous de la ligne normale

en: &Color
fr: &Couleur

en: Change text color
fr: Changer la couleur du texte

en: <h3>Color</h3>Change the color of the selected text
fr: <h3>Couleur</h3>Change la couleur du texte sélectionné

en: &Background color
fr: &Couleur d’arrière-plan

en: Change background color of text
fr: Change la couleur de fond du texte

en: <h3>Background color</h3>Change the background color of the selected text
fr: <h3>Couleur de fond</h3>Change la couleur de fond du texte sélectionné

en: Align &left
fr: A&ligner à gauche

en: <h3>Align left</h3>Align the paragraph to the left
fr: <h3>Aligner à gauche</h3>Aligne le paragraphe à gauche

en: &Center
fr: &Centrer

en: <h3>Center</h3>Center the paragraph
fr: <h3>Centrer</h3>Centrer le paragraphe

en: Align &right
fr: Aligner à d&roite

en: <h3>Align right</h3>Align the paragraph to the right
fr: <h3>Aligner à droite</h3>Aligne le paragraphe à droite

en: &Justify
fr: &Justifier

en: Justify
fr: Justifier

en: <h3>Justify</h3>Align the paragraph to both the left and right margins
fr: <h3>Justifier</h3>Aligner le paragraphe sur les marges de gauche et de droite

en: &Sort style rules
fr: Trier les règles de &style

en: Sort the style rules
fr: Trie les règles de style

en: &Insert image
fr: &Insérer une image

en: Insert an image into the text
fr: Insérer une image dans le texte

en: <h3>Insert image</h3>Insert an image into the text
fr: <h3>Insérer une image</h3>Insérer une image dans le texte

en: Insert &hyperlink
fr: Insérer un lien &hypertexte

en: Insert hyperlink
fr: Insérer un lien hypertexte

en: <h3>Insert hyperlink</h3>Insert a hyperlink into the text
fr: <h3>Insérer un lien hypertexte</h3>Insérer un lien hypertexte dans le texte

en: Smart &comment
fr: &Commentaire intelligent

en: Smart comment (toggle block comments)
fr: Commentaire intelligent (bascule les blocs de commentaires)

en: <h3>Smart comment</h3>Comment or uncomment text<br><br>If the cursor is inside an existing block comment, uncomment it, otherwise comment out the selected text.
fr: <h3>Commentaire intelligent</h3>Texte commenté ou dé-commenté<br><br>Si le curseur se situe dans un bloc commenté existant, dé-commenté-le, autrement faites une remarque sur le texte sélectionné.

en: Convert the paragraph to &lt;%s&gt;
fr: Convertir le paragraphe en &lt;%s&gt;

en: &Lower case
fr: Minuscu&le

en: &Swap case
fr: Ba&sculer la casse

en: &Upper case
fr: Maj&uscules

en: &Capitalize
fr: Majus&cule au premier mot

en: &Title case
fr: Majuscule à &chaque mot

en: Change the case of the selected text: %s
fr: Changer la casse du texte sélectionné : %s

en: Insert &tag
fr: Insérer une &balise

en: Insert tag
fr: Insère une balise

en: <h3>Insert tag</h3>Insert a tag, if some text is selected the tag will be inserted around the selected text
fr: <h3>Insérer une balise</h3>Insère une balise, si du texte est sélectionné la balise sera insérée autour de ce texte

en: Remove &tag
fr: Enlever la &balise

en: Remove tag
fr: Enlever la balise

en: <h3>Remove tag</h3>Remove the currently highlighted tag
fr: <h3>Enlever la balise</h3> Enlève la balise mise en surbrillance

en: &Split tag
fr: Fractionner la bali&se

en: Split current tag
fr: Fractionner la balise actuelle

en: <h3>Split tag</h3>Split the current tag at the cursor position
fr: <h3>Fractionner la balise</h3> Fractionner la balise actuelle à la position du curseur

en: Change paragraph to heading
fr: Changer le paragraphe en titre

en: Manage the entries in this menu
fr: Gérer les entrées dans ce menu

en: Editor tools
fr: Outils de l'éditeur

en: Format text
fr: Formater le texte

en: No text
fr: Aucun texte

en: There is no suitable text in the clipboard to paste.
fr: Il n'y a pas de texte approprié à coller dans le presse-papier

en: Ignore this word
fr: Ignorer ce mot

en: Add this word to the dictionary: {0}
fr: Ajouter ce mot au dictionnaire : {0}

en: Add this word to the dictionary
fr: Ajouter ce mot au dictionnaire

en: Open %s
fr: Ouvrir %s

en: Rename the class {}
fr: Renommer la classe {}

en: Show help for: %s
fr: Afficher l'aide pour : %s

en: C&hange case
fr: Modifier la &casse

en: Chapter-
fr: Chapitre-

en: Font-
fr: Police-

en: Misc-
fr: Divers-

[ctx: edit book file type]
en: Miscellaneous
fr: Divers

en: The file name must have an extension
fr: Le nom du fichier doit comporter une extension

en: The file name contains invalid characters
fr: Le nom de fichier contient des caractères non valides

en: This file name already exists in the book
fr: Ce nom de fichier existe déjà dans le livre

en: Bulk rename items
fr: Renommer les éléments par lot

en: All selected files will be renamed to the form prefix-number
fr: Tous les fichiers sélectionnés seront renommés dans la forme préfixe-nombre

en: &Prefix:
fr: &Préfixe :

en: Starting &number:
fr: &Numéro de démarrage :

en: Rename files according to their book order
fr: Renommer les fichiers selon leur ordre dans le livre

en: Rename the selected files according to the order they appear in the book, instead of the order they were selected in.
fr: Renommer les fichiers en fonction de l'ordre où ils apparaissent dans le livre, au lieu de l'ordre dans lequel ils ont été sélectionnés.

en: Merge the file {0} into the file {1}?
fr: Fusionner le fichier {0} dans le fichier {1} ?

en: Merge the {0} selected files into the file {1}?
fr: Fusionner les {0} fichiers sélectionnés dans le fichier {1} ?

en: Merge files
fr: Fusionner des fichiers

en: Full path:
fr: Chemin complet :

en: This file is the cover %s for this book
fr: Ce fichier est la couverture %s pour ce livre

en: This file contains all the metadata and book structure information
fr: Ce fichier contient toutes les informations sur les métadonnées et la structure du livre

en: This file contains the metadata table of contents
fr: Ce fichier contient les métadonnées de la table des matières

en: This file is not listed in the book manifest
fr: Ce fichier n'est pas répertorié dans le manifeste du livre

en: This file is marked as non-linear in the spine
    Drag it to the top to make it linear
fr: Ce fichier est marqué comme non-linéaire dans la "structure organisationnelle"
    Glissez-le en haut pour le rendre linéaire

en: This file is a text file that is not referenced in the spine
fr: Ce fichier est un fichier texte qui n'est pas référencé dans la "structure organisationnelle" du livre

en: This file occurs more than once in the spine
fr: Ce fichier apparaît plus d'une fois dans la "structure organisationnelle" du livre

en: Not a valid font
fr: Police non valide

en: Select all {} files
fr: Sélectionner tous les fichiers {}

en: De-select all {} files
fr: Désélectionner tous les fichiers {}

en: Export %s
fr: Exporter %s

en: Replace %s with file...
fr: Remplacer %s avec le fichier...

en: Export all %d selected files
fr: Exporter tous les fichiers sélectionnés %d

en: &Rename %s
fr: &Renommer %s

en: Mark %s as cover image
fr: Marquer %s comme image de couverture

en: Mark %s as cover page
fr: Marquer %s comme page de couverture

en: Mark %s as Table of Contents
fr: Marquer %s comme Table des Matières

en: &Bulk rename the selected files
fr: Renommer les fichiers sélectionnés par &lot

en: Change the file extensions for the selected files
fr: Modifier l'extensions des fichier pour les fichiers sélectionnés

en: &Delete the selected file | &Delete the {} selected files
fr[0]: &Supprimer le fichier sélectionné
fr[1]: &Supprimer les {} fichiers sélectionnés
fr[2]: &Supprimer les {} fichiers sélectionnés

en: &Copy the selected file to another editor instance | &Copy the {} selected files to another editor instance
fr[0]: &Copier le fichier sélectionné vers une autre instance de l'éditeur
fr[1]: &Copier les fichiers sélectionnés {} vers une autre instance de l'éditeur
fr[2]: &Copier les fichiers sélectionnés {} vers une autre instance de l'éditeur

en: Paste file from other editor instance
fr: Coller le fichier à partir d'une autre instance de l'éditeur

en: Paste {} files from other editor instance
fr: Coller {} fichiers à partir d'une autre instance de l'éditeur

en: Link &stylesheets...
fr: Lier les feuilles de &style

en: &Merge selected text files
fr: &Fusionner les fichiers texte sélectionnés

en: &Merge selected style files
fr: &Fusionner les fichiers de style sélectionnés

en: Cannot merge
fr: Impossible de fusionner

en: No files selected. Select two or more HTML files or two or more CSS files in the Files browser before trying to merge
fr: Aucun fichier sélectionné. Sélectionnez au moins deux fichiers HTML ou au moins deux fichiers CSS dans le navigateur de fichiers avant d'essayer de fusionner

en: Cannot rename
fr: Impossible de renommer

en: %s books do not support file renaming as they do not use file names internally. The filenames you see are automatically generated from the internal structures of the original file.
fr: %s livres ne supportent pas le renommage de fichier vu qu'ils n'utilisent pas de noms de fichiers en interne. Les noms de fichiers que vous voyez sont générés automatiquement à partir des structures internes du fichier original.

en: Not first item
fr: Pas de premier élément

en: %s is not the first text item. You should only mark the first text item as cover. Do you want to make it the first item?
fr: %s n'est pas le premier élément de texte. Vous devriez seulement marquer le premier élément de texte en tant que couverture. Voulez-vous en faire le premier élément ?

en: The file(s) %s cannot be renamed.
fr: Le(s) fichier(s) %s ne peuvent être renommés

en: New file extension:
fr: Nouvelle extension de fichier :

en: Rename files
fr: Renommer les fichiers

en: The file(s) %s cannot be deleted.
fr: Impossible de supprimer le(s) fichier(s) %s

en: No item with the name %s was found
fr: Aucun élément avec le nom %s n'a été trouvé

en: Choose location
fr: Choisir l'emplacement

en: Files
fr: Fichiers

en: No stylesheets
fr: Pas de feuilles de style

en: This book currently has no stylesheets. You must first create a stylesheet before linking it.
fr: Ce livre n'a actuellement pas de feuilles de style. Vous devez tout d'abord créer une feuille de style avant de la lier.

en: Choose stylesheets
fr: Choir des feuilles de style

en: Choose the stylesheets to link. Drag and drop to re-arrange
fr: Choisir les feuilles de style à lier. Glisser et déposer pour ré-arranger

en: Remove existing links to stylesheets
fr: Retirer les liens existant vers des feuilles de style

en: Choose a name for the new (blank) file. To place the file in a specific folder in the book, include the folder name, for example: <i>text/chapter1.html
fr: Choisissez un nom pour le nouveau fichier (vierge). Pour placer le fichier dans un dossier spécifique dans le livre, inclure le nom de dossier, par exemple: <i>texte/chapitre1.html

en: Automatically add style-sheet links into new HTML files
fr: Ajouter automatiquement les liens aux feuilles de style dans les nouveaux fichiers HTML

en: Import resource file (image/font/etc.)
fr: Importer un fichier de ressource (image/police de caractères/etc.)

en: Import a file from your computer as a new file into the book.
fr: Importer un fichier de l'ordinateur comme un nouveau fichier dans le livre

en: Choose a name for the imported file
fr: Choisir un nom pour le fichier importé

en: You must specify a name for the new file, with an extension, for example, chapter1.html
fr: Vous devez spécifier un nom, avec une extension, pour le nouveau fichier. Par exemple : chapitre1.html

en: Choose master file
fr: Choisir le fichier maître

en: Choose the master file. All selected files will be merged into the master file:
fr: Choisir le fichier maître. Tous les fichiers sélectionnés seront fusionnés dans le fichier maître :

en: Debug output from %s
fr: Sortie de débogage depuis %s

en: No such function
fr: Pas de telle fonction

en: There is no function named %s
fr: Il n'y a pas de fonction nommée %s

en: Cannot remove builtin function
fr: Impossible de supprimer la fonction intégrée

en: The function %s is a builtin function, it cannot be removed.
fr: Cette fonction %s est une fonction intégrée, elle ne peut être supprimée.

en: Choose a function to run on matched text (by name)
fr: Choisir une fonction à exécuter sur le texte adapté (par nom)

en: Save current search
fr: Sauvegarder la recherche actuelle

en: Show saved searches
fr: Afficher les recherches sauvegardées

en: Create/edit a function
fr: Créer/éditer une fonction

en: F&unction name:
fr: Nom de la F&onction :

en: For help with creating functions, see the <a href="%s">User Manual</a>
fr: Pour de l'aide dans la création de fonctions, voir le <a href="%s">Manuel de l'utilisateur</a>

en: Must specify name
fr: Doit spécifier le nom

en: You must specify a name for this function.
fr: Vous devez spécifier un nom pour cette fonction.

en: Invalid Python code
fr: Code Python invalide

en: The code you created is not valid Python code, with error: %s
fr: Le code que vous avez créé n'est pas du code Python valide, avec erreur : %s

en: No replace function
fr: Pas de fonction remplacer

en: You must create a Python function named replace in your code
fr: Vous devez créer une fonction Python nommée replace dans votre code

en: All unsaved changes will be lost. Are you sure?
fr: Toutes les modifications non enregistrées seront perdues. Vous êtes sûr ?

en: Inherited from %s
fr: Hérité de %s

en: Matched CSS rules for %s
fr: Règles de CSS correspondante pour %s

en: Computed final style
fr: Calculer le style final

en: Copy everything
fr: Copier tout

en: No style information found
fr: Aucune information de style trouvée

en: Move the cursor inside a HTML tag to see what styles apply to that tag.
fr: Placer votre curseur sur la balise HTML afin de visualiser quel style appliquer à la balise.

en: %prog [opts] [path_to_ebook] [name_of_file_inside_book ...]
    
    Launch the calibre Edit book tool. You can optionally also specify the names of
    files inside the book which will be opened for editing automatically.
fr: %prog [opts] [path_to_ebook] [name_of_file_inside_book ...]
    
    Lance l'outil Edition de livre calibre. Vous pouvez optionnellement spécifier également les noms des
    fichiers dans le livre qui devront être ouverts  automatiquement pour l'édition.

en: The text to select in the book when it is opened for editing
fr: Le texte à sélectionner dans le livre lorsqu'il est ouvert pour être édité

en: Change this to the relative path to: %s
fr: Changez ceci en chemin relatif en : %s

en: Font file added
fr: Fichier de police ajouté

en: The font file <b>{}</b> has been added. The text for the CSS @font-face rule for this file has been copied to the clipboard. You should paste it into whichever CSS file you want to add this font to.
fr: Le fichier de police <b>{}</b> a été ajouté. Le texte de la règle CSS @font-face pour ce fichier a été copié dans le presse-papier. Vous devrez le coller dans n'importe quel fichier CSS que vous voulez pour lui ajouter cette police.

en: Font files added
fr: Fichiers de polices ajoutés

en: The specified font files have been added. The text for the CSS @font-face rules for these files has been copied to the clipboard. You should paste it into whichever CSS file you want to add these fonts to.
fr: Les fichiers de polices spécifiés ont été ajoutés. Le texte des règles CSS @font-face pour ces fichiers a été copié dans le presse-papiers. Vous devriez le coller dans n'importe quel fichier CSS auquel vous voulez ajouter ces polices.

en: Font faces for %s
fr: Figures de la police pour %s

en: Embedded
fr: Intégré(e)

en: Font family
fr: Famille de polices

en: Change font
fr: Changer la police

en: Change the font %s to: | Change the fonts %s to:
fr[0]: Changer les polices %s en :
fr[1]: Changer les polices %s en :
fr[2]: Changer les polices %s en :

en: &New font:
fr: &Nouvelle police :

en: The font <i>%s</i> <b>exists</b> on your computer
fr: La police <i>%s</i> <b>existe</b> sur votre ordinateur

en: The font <i>%s</i> <b>does not exist</b> on your computer
fr: La police <i>%s</i> <b>n'existe pas</b> sur votre ordinateur

en: Manage fonts
fr: Gérer les polices

en: &Install fonts
fr: &Installer les polices

en: Install fonts from font files to make them available for embedding
fr: Installer des polices depuis des fichiers pour les rendre disponibles à l'intégration

en: &Change selected fonts
fr: &Changer les polices sélectionnées

en: &Remove selected fonts
fr: &Supprimer les polices sélectionnées

en: &Embed all fonts
fr: &Intégrer toutes les polices

en: &Subset all fonts
fr: &Sous-ensemble de toutes les polices

en: Rescan the book for fonts in case you have made changes
fr: Scanner à nouveau le livre pour des polices dans le cas où vous avez effectué des changements

en:  All the fonts declared in this book are shown to the left, along with whether they are embedded or not.
                You can remove or replace any selected font and also embed any declared fonts that are not already embedded.
fr: Toutes les polices déclarées dans ce livre sont affichées à gauche, que celles-ci soient intégrées ou non.
    Vous pouvez supprimer ou remplacer toute police sélectionnée et aussi intégrer toutes polices déclarées qui ne sont pas encore intégrées.

en:  Double click any font family to see if the font is available for embedding on your computer.
fr: Double cliquez sur n'importe quelle famille de police pour voir si la police est disponible sur votre ordinateur pour l'intégration.

en: The font <b>%s</b> was not found on your computer. If you have the font files, you can install it using the "Install fonts" button in the lower left corner.
fr: La police <b>%s</b> a été trouvée sur votre ordinateur. Si vous avez les fichiers de police, vous pouvez l'installer en utilisant le bouton "Installer la police" dans le coin inférieur gauche.

en: No fonts selected
fr: Pas de polices sélectionnées

en: No fonts selected, you must first select some fonts in the left panel
fr: Pas de polices sélectionnées, vous devez tout d'abord sélectionner des polices dans le panneau de gauche

en: Remove unused CSS
fr: Supprimer le CSS inutilisé

en: This will remove all CSS rules that do not match any actual content. There are a couple of additional cleanups you can enable, below:
fr: Ceci supprimera toutes les règles CSS qui ne correspondent à aucun contenu. Il y a quelques nettoyages additionnels que vous pouvez activer, ci-dessous :

en: Remove unused &class attributes
fr: Supprimer les attributs de &classe inutilisés

en: Remove all class attributes from the HTML that do not match any existing CSS rules
fr: Supprimer tous les attributs de classe HTML qui ne correspondent à aucune règle CSS existante

en: Merge CSS rules with identical &selectors
fr: Fusionner les règles CSS avec des &sélecteurs identiques

en: Merge CSS rules in the same stylesheet that have identical selectors. Note that in rare cases merging can result in a change to the effective styling of the book, so use with care.
fr: Fusionner les règles CSS dans la même feuille de style qui ont des sélecteurs identiques. Notez que dans de rares cas, la fusion peut provoquer un changement au style effectif du livre, aussi utilisez ceci avec précaution

en: Merge CSS rules with identical &properties
fr: Fusionner les règles CSS ayant des &propriétés identiques

en: Merge CSS rules in the same stylesheet that have identical properties. Note that in rare cases merging can result in a change to the effective styling of the book, so use with care.
fr: Fusionner les règles CSS dans une même feuille de style ayant des propriétés identiques. Notez que dans de rares cas, la fusion peut entraîner une modification du style effectif du livre, à utiliser avec précaution.

en: Remove &unreferenced style sheets
fr: S&uppression des feuilles de style non référencées

en: Remove stylesheets that are not referenced by any content.
fr: Supprimer les feuilles de style qui ne sont référencées par aucun contenu

en: Remove NCX ToC file
fr: Retirer le fichier de TdM NCX

en: Remove the legacy Table of Contents in NCX form?
fr: Supprimer l'ancienne Table des Matières sous forme NCX ?

en: This form of Table of Contents is superseded by the new HTML based Table of Contents. Leaving it behind is useful only if you expect this book to be read on very old devices that lack proper support for EPUB 3
fr: Cette forme de Table des Matières est remplacée par la nouvelle Table des Matières basée sur HTML. Il n'est utile de l'abandonner que si vous pensez que ce livre peut être lu sur de très vieux appareils qui ne supportent pas correctement EPUB 3

en: Ask this question again in the future
fr: Poser à nouveau cette question à l'avenir

en: Keep NCX
fr: Garder la NCX

en: Remove NCX
fr: Supprimer la NCX

en: Action report
fr: Rapport d'activité

en: Enable &lossy compression of {} images
fr: Activer la compression avec &perte de {} images

en: This allows you to change the quality factor used for {} images.
    By lowering the quality you can greatly reduce file size, at the expense of the image looking blurred.
fr: Cela vous permet de modifier le facteur de qualité utilisé pour {} images.
    En diminuant la qualité, vous pouvez réduire considérablement la taille du fichier, au détriment que l'image semblera flou.

en: The image quality, 1 is high compression with low image quality, 100 is low compression with high image quality
fr: La qualité de l'image, 1 correspond à une compression élevée avec une qualité d'image faible, 100 correspond à une compression faible avec une qualité d'image élevée

en: Image &quality:
fr: &Qualité d'image :

en: Compress images
fr: Compresser les images

en: You can compress the images in this book losslessly, reducing the file size of the book, without affecting image quality. Typically image size is reduced by 5 - 15%.
fr: Vous pouvez compresser les images dans ce livre sans perte, réduisant la taille de fichier du livre, sans affecter la qualité de l'image. Généralement la taille de l'image est réduite de 5 - 15%.

en: Disable compression of &PNG images
fr: Désactiver la compression des images &PNG

en: When checked, PNG images will not be compressed
fr: Si cette case est cochée, les images PNG ne seront pas compressées

en: Compressing images...
fr: Compression des images...

en: Compressing images, please wait...
fr: Compression des images, veuillez patienter...

en: Editor font &family:
fr: &Famille de polices de l'éditeur :

en: Editor font &size:
fr: &Taille de la police de l'éditeur :

en: Editor cursor &width:
fr: &Largeur du curseur de l'éditeur :

en: Create/edit &custom color schemes
fr: Créer/éditer des schémas de &couleur personnalisés

en: &Color scheme:
fr: Schème de &couleur :

en: W&idth of tabs:
fr: Largeur des &tabulations :

en: Change &templates
fr: Changer les &modèles

en: Templates for new files:
fr: Modèles pour les nouveaux fichiers :

en: &Wrap long lines in the editor
fr: &Superposer les longues lignes dans l'éditeur

en: &Replace HTML entities as they are typed
fr: &Remplacer les entités HTML comme elles ont été écrites

en: With this option, every time you type in a complete html entity, such as &amp;hellip; it is automatically replaced by its corresponding character. The replacement happens only when the trailing semi-colon is typed.
fr: Avec cette option, chaque fois que vous écrivez dans une entité HTML complète, comme &amp;hellip; celle-ci sera automatiquement remplacée par son caractère correspondant. Le remplacement se produit seulement quand le point-virgule de séparation est écrit.

en: Auto close t&ags when typing </
fr: &Ferme automatiquement les balises lorsque vous tapez </

en: With this option, every time you type </ the current HTML closing tag is auto-completed
fr: Avec cette option, à chaque fois que vous tapez </ la balise actuelle de fermeture HTML est auto-complétée

en: Show the &name of the current character before the cursor along with the line and column number
fr: Afficher le &nom du caractère avant le curseur avec le numéro de ligne et de colonne

en: Beautify individual &files automatically when they are opened
fr: Embellir automatiquement les &fichiers individuels lors de leur ouverture

en: This will cause the beautify current file action to be performed automatically every time you open a HTML/CSS/etc. file for editing.
fr: Ceci entraînera l'action d'embellir automatiquement le fichier actuel chaque fois que vous ouvrez un fichier HTML/CSS/etc. pour édition.

en: Show &misspelled words underlined in the code view
fr: Surligner les mots &mal orthographiés dans la vue code

en: This will cause spelling errors to be highlighted in the code view for easy correction as you type.
fr: Ceci entraînera que les fautes d'orthographes seront mises en surbrillance dans la vue code pour faciliter la correction durant la saisie.

en: Allow drag and drop &editing of text
fr: Permettre le &glisser-déposer pour l'édition de texte

en: Allow using drag and drop to move text around in the editor. It can be useful to turn this off if you have a misbehaving touchpad.
fr: Permet l'utilisation du glisser-déposer pour déplacer du texte dans l'éditeur, il peut être utile de désactiver ceci si vous avez un pavé tactile qui se comporte mal.

en: Manage &spelling dictionaries
fr: Organiser les dictionnaire&s orthographiques

en: Manage sni&ppets
fr: Gérer les fra&gments

en: Automatic (%s)
fr: Automatique (%s)

en: Update &metadata embedded in the book when opening
fr: Mettre à jour les &métadonnées intégrées dans le livre à l'ouverture

en: When the file is opened, update the metadata embedded in the book file to the current metadata in the calibre library.
fr: Quand le fichier est ouvert, met à jour les métadonnées contenues dans le fichier livre avec les métadonnées actuelles de la bibliothèque calibre.

en: Ask which &format to edit if more than one format is available for the book
fr: Demander quel &format éditer si plus d'un format est disponible pour le livre

en: When auto-selecting the format to edit for a book with multiple formats, this is the preference order.
fr: Quand il y a auto-sélection du format à éditer pour un livre avec de multiples formats, ceci est l'ordre de préférence.

en: Preferred format order (drag and drop to change)
fr: Ordre du format préféré (glisser-déposer pour changer)

en: Allow dockable &windows to be nested inside the dock areas
fr: Permettre aux fenêtres ancrables d'être côte à côte à l'intérieur des zones d'ancrage

en: By default, you can have only a single row or column of windows in the dock areas (the areas around the central editors). This option allows for more flexible window layout, but is a little more complex to use.
fr: Par défaut, vous ne pouvez avoir qu'une rangée ou qu'une colonne simple de fenêtres dans les secteurs d'ancrage (les secteurs autour des rédacteurs centraux). Cette option tient compte d'une disposition plus flexible de fenêtre, mais est un peu plus complexe à employer.

en: Choose which windows will occupy the corners of the dockable areas
fr: Choisir quelles fenêtres occuperont les coins des zones d'ancrage

en: The &top-left corner
fr: Le coin en &haut à gauche

en: The top-&right corner
fr: Le coin en haut à &droite

en: The &bottom-left corner
fr: Le coin en bas à &gauche

en: The bottom-ri&ght corner
fr: Le coin en bas à &droite

en: Restore &state of previously edited book when opening it again
fr: &Restaurer l'état du livre précédemment édité lorsqu'il est ouvert à nouveau

en: When opening a previously edited book again, restore its state. That means all open files are automatically re-opened and the cursor is positioned at its previous location.
fr: Lors de l'ouverture d'un livre précédemment édité, restaure sont état. Cela signifie que tous les fichiers ouverts sont ré-ouverts automatiquement et le curseur est positionné à son emplacement précédent.

en: Show full &file paths in the File browser
fr: Afficher le chemin complet des fichiers dans le Navigateur de fichiers

en: Showing the full file paths is useful when editing books that contain multiple files with the same file name.
fr: Afficher les chemins complets est utile lors de l'édition de livres qui contiennent de multiples fichiers avec le même nom de fichier.

en: Monospaced text
fr: Texte à chasse fixe

en: Sans-serif text
fr: Texte sans-serif

en: Serif text
fr: Texte serif

en: Font family for &%s:
fr: Famille de polices pour &%s :

en: Style for standard &text:
fr: Style pour le &texte standard :

en: &Default font size:
fr: Taille de la police par &défaut :

en: &Monospace font size:
fr: &Taille de police à chasse fixe :

en: Mi&nimum font size:
fr: Taille de police mi&nimale :

en: lines
fr: lignes

en: Number of lines that are shown above the current line when syncing the text shown in the preview panel to the cursor position in the code view
fr: Nombre de lignes qui sont affichées au-dessus de la ligne en cours lors de la synchronisation du texte affiché dans le panneau de prévisualisation avec la position du curseur dans la vue code

en: Visible lines above s&ync point:
fr: Lignes visibles au-dessus du point s&ync :

en: Background color:
fr: Couleur de l'arrière-plan :

en: Foreground color:
fr: Couleur d'avant-plan :

en: Link color:
fr: Couleur de lien :

en: Use the colors from the book styles, defaulting to black-on-white. Note that in dark mode, you must set all three colors to "No change" otherwise the book is rendered with dark colors.
fr: Utilisez les couleurs depuis les styles du livre, en choisissant par défaut le noir sur blanc. Notez qu'en mode sombre, vous devez régler les trois couleurs sur « Pas de changement », sinon le livre sera rendu avec des couleurs sombres.

en: Theme based
fr: Basé sur le thème

en: When using a dark theme force dark colors, otherwise same as "No change"
fr: Lors de l'utilisation d'un thème sombre, forcer les couleurs sombres, sinon c'est la même chose que "Pas de changement".

en: Choose a custom color
fr: Choisir une couleur personnalisée

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Choose which toolbar you want to customize
fr: Choisir la barre d'outils que vous voulez personnaliser

en: Tools for %s editors
fr: Outils pour %s les éditeurs

en: Book wide actions
fr: Actions sur tout le livre

en: Book wide tools
fr: Outils appropriés au livre

en: Book wide tools from third party plugins
fr: Outils indépendants d'extensions tierces

en: Common tools for all editors
fr: Outils communs pour tous les éditeurs

en: Text formatting actions
fr: Actions de mise en forme du texte

en: &Toolbar to customize:
fr: Barre d'ou&tils à personnaliser :

en: Add selected actions to the toolbar
fr: Ajouter les actions sélectionnées à la barre d'outils

en: Remove selected actions from the toolbar
fr: Supprimer les actions sélectionnées à la barre d'outils

en: Adjust the size of icons on all toolbars
fr: Ajuster la taille des icônes sur toutes les barres d'outils

en: Toolbar &icon size:
fr: Taille de l'&icône de la barre d'outils :

en: Customize templates
fr: Personnaliser les modèles :

en: Choose the &type of template to edit:
fr: Choisir le &type de modèle à éditer :

en: The variables {0} and {1} will be replaced with the title and author of the book. {2} is where the cursor will be positioned. If you want to include braces in your template, for example for CSS rules, you have to escape them, like this: {3}
fr: Les variables {0} et {1} seront remplacées par le titre et l'auteur du livre. {2} est où le curseur sera positionné. Si vous voulez inclure des crochets dans votre modèle, par exemple pour des règles CSS, vous devez les échapper, comme ceci : {3}

en: Preferences for Edit book
fr: Préférences pour Éditer le livre

en: Restore all &defaults
fr: Restaurer toutes les options par &défaut

en: Restore defaults for all preferences
fr: Restaure les options par défaut pour toutes les préférences

en: Restore &current defaults
fr: Restaurer les options par défaut &actuelles

en: Restore defaults for currently displayed preferences
fr: Restaure les options par défaut pour les préférences actuellement affichées

en: Restore c&onfirmations
fr: Restaurer les &confirmations

en: Restore all disabled confirmation prompts
fr: Restaure tous les dialogues de confirmation désactivés

en: Main window
fr: Fenêtre principale

en: Editor settings
fr: Propriétés de l'éditeur

en: Preview settings
fr: Paramètres de prévisualisation

en: Integration with calibre
fr: Intégration avec calibre

en: There are no disabled confirmation prompts
fr: Il n'y a aucune invitation de confirmation désactivée

en: One disabled confirmation prompt was restored | {} disabled confirmation prompts were restored
fr[0]: One invitation de  confirmation désactivée a été rétablie
fr[1]: {} invitations de  confirmations désactivées ont été rétablies
fr[2]: {} invitations de  confirmations désactivées ont été rétablies

en: Disabled confirmations restored
fr: Les confirmations désactivées sont restaurées

en: Render process crashed
fr: Le processus de rendu s'est interrompu

en: The Qt WebEngine Render process has crashed so Preview/Live CSS will not work. You should try restarting the editor.
fr: Le processus de rendu Qt WebEngine Render s'est interrompu, donc le CSS en Prévisualisation/Direct ne fonctionnera pas. Vous devriez essayer de redémarrer l'éditeur.

en: 
                <h3>Live preview</h3>
    
                <p>Here you will see a live preview of the HTML file you are currently editing.
                The preview will update automatically as you make changes.
    
                <p style="font-size:x-small; color: gray">Note that this is a quick preview
                only, it is not intended to simulate an actual e-book reader. Some
                aspects of your e-book will not work, such as page breaks and page margins.
fr: 
                <h3>Prévisualisation en direct</h3>
    
                <p>Vous verrez ici une prévisualisation en direct du fichier HTML en cours d'édition.
                La prévisualisation se mettra à jour automatiquement au fur et à mesure de vos changements.
    
                <p style="font-size:x-small; color: gray">Notez que ceci est une prévisualisation rapide
                uniquement, ceci n'est pas prévu pour simuler un réel lecteur de livre numérique. Certains
                aspects de votre livre numérique ne fonctionneront pas, comme, les sauts de page et
                les marges de page.

en: Reset zoom to 100%
fr: Réinitialiser le zoom a 100%

en: Inspect element
fr: Inspecter l'élément

en: Edit %s
fr: Éditer %s

en: Loading preview, please wait...
fr: Chargement de la prévisualisation, veuillez patienter...

en: Search in preview
fr: Chercher dans la prévisualisation

en: Invalid location
fr: Emplacement non valable

en: Cannot split on the body tag
fr: Vous ne pouvez pas fractionner la balise body

en: Failed to launch worker
fr: Impossible de lancer le processus de travail

en: Failed to launch the worker process used for rendering the preview
fr: Impossible de lancer le processus de travail utilisé pour le rendu de la prévisualisation

en: Cannot disable
fr: Ne peut pas être désactivée

en: Auto reloading of the preview panel cannot be disabled while the Live CSS panel is open.
fr: L'auto-chargement du panneau de prévisualisation ne peut être désactivé pendant que le panneau du CSS en temps réel est ouvert.

en: Auto reload preview when text changes in editor
fr: Rechargement automatique de l'aperçu suite à un changement de texte dans l'éditeur

en: Disable auto reload of preview
fr: Désactiver le rechargement de l'aperçu

en: Disable syncing of preview position to editor position
fr: Désactiver la synchronisation de la prévisualisation avec l'éditeur

en: Enable syncing of preview position to editor position
fr: Activer la synchronisation de la prévisualisation avec l'éditeur

en: Abort file split
fr: Abandonner le fractionnement du fichier

en: Split this file at a specified location.<p>After clicking this button, click inside the preview panel above at the location you want the file to be split.
fr: Fractionner ce fichier à un emplacement spécifique. <p>Après avoir cliqué sur ce bouton, cliquez dans le panneau de prévisualisation ci-dessus à l'endroit où vous voulez que le fichier soit fractionné.

en: Delete selected files
fr: Supprimer les fichiers sélectionnés

en: Size (KB)
fr: Taille (KB)

en: Word count
fr: Nombre de mot

en: Total uncompressed size of all files: {0} :: Images: {1} :: Fonts: {2}
fr: Taille totale de tous les fichiers non compressés : {0} :: Images : {1} :: Polices : {2}

en: Resolution
fr: Résolution

en: Times used
fr: Nombre d'utilisations

en: Edit the image: %s
fr: Modifier l'image : %s

en: Anchor
fr: Ancre

en: Source text
fr: Texte source

en: Target
fr: Cible

en: Target text
fr: Texte cible

en: The link destination does not exist
fr: La destination du lien n'existe pas

en: The link destination exists
fr: La destination du lien existe

en: The link destination could not be verified
fr: La destination du lien ne peut pas être vérifiée

en: Click entries above to see their destination here
fr: Cliquez les entrées ci-dessous pour voir leur destination ici

en: No destination found for this link
fr: Pas de destination trouvée pour ce lien

en: Language
fr: Langue

en: Word
fr: Mot

en: Words: {2} :: Unique Words: :: {0} :: Languages: {1}
fr: Mot : {2} :: Mots uniques : :: {0} :: Langues : {1}

en: Character
fr: Caractère

en: Codepoint
fr: Point de code

en: All the characters in the book
fr: Tous les caractères contenus dans le livre

en: {0} [{1} elements]
fr: {0} [{1} éléments]

en: Sort by:
fr: Trier par :

en: &Counts
fr: Dé&compte

en: &Name
fr: &Nom

en: {0} rules, {1} unused
fr: {0} règles, {1} inutilisées

en: Number of matches
fr: Nombre de correspondances

en: Style Rule
fr: Règle de style

en: {0} classes, {1} unused
fr: {0} classes, {1} inutilisées

en: Class
fr: Classe

en: Words
fr: Mots

en: Style rules
fr: Règles de style

en: Style classes
fr: Classes de style

en: Characters
fr: Caractères

en: Links
fr: Liens

en: Export of %s data is not supported
fr: L'exportation de données %s n'est pas prise en charge

en: Choose a filename for the data
fr: Choisissez un nom de fichier pour les données

en: CSV files
fr: fichiers CSV

en: Reports
fr: Rapports

en: Export the currently shown report as a CSV file
fr: Exporter le rapport actuellement affiché sous forme de fichier CSV

en: Are you sure you want to delete the selected files?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer les fichiers sélectionnés ?

en: Failed to gather data
fr: Échec de la collecte des données

en: Failed to gather data for the report. Click "Show details" for more information.
fr: Échec de la collecte des données pour le rapport. Cliquez sur "Afficher les détails" pour plus d'information.

en: Saving...
fr: Enregistrement en cours…

en: Enable completion based on search history
fr: Activer la complétion basée sur l'historique de recherche

en: Disable completion based on search history
fr: Désactiver la complétion sur base de l'historique de recherche

en: All style files
fr: Toutes les feuilles de style

en: All text files
fr: Tous les fichiers texte

en: Current file
fr: Fichier courant

en: Marked text
fr: Texte marqué

en: Open files
fr: Fichiers ouverts

en: Selected files
fr: Fichiers sélectionnés

en: 
                Where to search/replace:
                <dl>
                <dt><b>Current file</b></dt>
                <dd>Search only inside the currently opened file</dd>
                <dt><b>All text files</b></dt>
                <dd>Search in all text (HTML) files</dd>
                <dt><b>All style files</b></dt>
                <dd>Search in all style (CSS) files</dd>
                <dt><b>Selected files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently selected in the File browser</dd>
                <dt><b>Open files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently open in the editor</dd>
                <dt><b>Marked text</b></dt>
                <dd>Search only within the marked text in the currently opened file. You can mark text using the Search menu.</dd>
                </dl>
fr: 
    Où rechercher et remplacer :
    <dl>
    <dt> <b>Fichier courant</b> </dt>
    <dd>Rechercher uniquement dans le fichier actuellement ouvert</dd>
    <dt> <b>Tous les fichiers texte</b> </dt>
    <dd>Rechercher dans tous les fichiers texte (HTML)</dd>
    <dt> <b>Toutes les feuilles de style</b> </dt>
    <dd>Rechercher dans toutes les feuilles de style (CSS)</dd>
    <dt> <b>Fichiers sélectionnés</b> </dt>
    <dd>Rechercher dans les fichiers sélectionnés dans l'Explorateur de fichiers</dd>
    <dt> <b>Fichiers ouverts</b> </dt>
    <dd>Rechercher dans les fichiers actuellement ouverts dans l'éditeur</dd>
    <dt> <b>Texte marqué</b> </dt>
    <dd>Chercher seulement dans le texte marqué dans le fichier actuellement ouvert. Vous pouvez marquer du texte en utilisant le menu Rechercher.</dd>
    </dl>

en: Down
fr: Vers le bas

en: Up
fr: Vers le haut

en: 
                Direction to search:
                <dl>
                <dt><b>Down</b></dt>
                <dd>Search for the next match from your current position</dd>
                <dt><b>Up</b></dt>
                <dd>Search for the previous match from your current position</dd>
                </dl>
fr: 
                Direction de la recherche:
                <dl>
                <dt><b>Vers le bas</b></dt>
                <dd>Chercher l’occurrence suivante</dd>
                <dt><b>Vers le haut</b></dt>
                <dd>Chercher l’occurrence précédente</dd>
                </dl>

en: Fuzzy
fr: Approximatif

en: Regex
fr: Expression rationelle

en: Regex-function
fr: Fonction-Regex

en: Select how the search expression is interpreted
                <dl>
                <dt><b>Normal</b></dt>
                <dd>The search expression is treated as normal text, calibre will look for the exact text</dd>
                <dt><b>Fuzzy</b></dt>
                <dd>The search expression is treated as "fuzzy" which means spaces will match any space character,
                including tabs and line breaks. Plain quotes will match the typographical equivalents, etc.</dd>
                <dt><b>Regex</b></dt>
                <dd>The search expression is interpreted as a regular expression. See the User Manual for more help on using regular expressions.</dd>
                <dt><b>Regex-function</b></dt>
                <dd>The search expression is interpreted as a regular expression. The replace expression is an arbitrarily powerful Python function.</dd>
                </dl>
fr: Sélectionner la manière dont l'expression de recherche est interprétée
    <dl>
    <dt><b>Normal</b></dt>
    L'expression recherchée est traitée comme du texte normal, le calibre recherchera le texte exact
    <dt><b>Approximative</b></dt>
    <dd>L'expression de recherche est traitée comme "floue", ce qui signifie que les espaces correspondront à n'importe quel caractère d'espace,
    y compris les tabulations et les sauts de ligne. Les guillemets simples correspondent aux équivalents typographiques, etc.</dd>
    <dt><b>Regex</b></dt>
    <dd>L'expression de recherche est interprétée comme une expression régulière. Voir le Manuel de l'utilisateur pour plus d'aide sur l'utilisation des expressions régulières.</dd>
    <dt><b>Fonction Regex</b></dt>
    <dd>L'expression de recherche est interprétée comme une expression régulière. L'expression de remplacement est une fonction Python arbitrairement puissante.</dd>
    </dl>

en: &Find:
fr: Trou&ver :

en: &Replace:
fr: &Remplacer :

en: Clear replace &history
fr: Effacer l'&historique de remplacement

en: Create/&edit
fr: Créer/&éditer

en: Create a new function, or edit an existing function
fr: Créer une nouvelle fonction ou éditer une fonction existante

en: Remo&ve
fr: Suppri&mer

en: Remove this function
fr: Supprimer cette fonction

en: Fin&d
fr: Rec&hercher

en: Replace a&nd Find
fr: Rempl&acer et Trouver

en: Re&place
fr: Rem&placer

en: Replace &all
fr: Remplacer &tout

en: Replace all occurrences, ignoring wrap and current position.
fr: Remplacer toutes les occurrences, en ignorant l'habillage et la position actuelle.

en: &Mode:
fr: &Mode :

en: &Case sensitive
fr: &Sensible à la casse

en: &Wrap
fr: &Retour à la ligne

en: When searching reaches the end, wrap around to the beginning and continue the search
fr: Quand la recherche atteint la fin du document, retourner au début et continuer la recherche

en: &Dot all
fr: Le point correspon&d à tout

en: Make the '.' special character match any character at all, including a newline
fr: Considérer le '.' comme un caractère spécial correspondant à n'importe quel caractère, y compris un retour à la ligne

en: Close search panel
fr: Fermer le panneau de recherche

en: Abort editing of search
fr: Arrêter l'édition de la recherche

en: The name with which to save this search
fr: Le nom utilisé pour sauvegarder cette recherche

en: Case sensitive
fr: Respecter la casse

en: Dot matches all
fr: Le point correspond à tout

en: Finish editing of search
fr: Terminer l'édition de la recherche

en: Add search
fr: Ajouter la recherche

en: Edit search
fr: Éditer la recherche

en: You must specify a search name
fr: Vous devez spécifier le nom

en: Name exists
fr: Nom déjà existant

en: Another search with the name %s already exists
fr: Une autre recherche avec le nom %s existe déjà

en: Must specify find
fr: Doit spécifier la recherche

en: You must specify a find expression
fr: Vous devez spécifier une expression de recherche

en: Must specify function
fr: Doit spécifier la fonction

en: You must specify a function name in Function-Regex mode
fr: Vous devez spécifier un nom de fonction dans le mode Regex-Fonction

en: Filter displayed searches
fr: Filtre les recherches affichées

en: The entries are tried in order until the first one matches.
fr: Les entrées sont essayées dans l'ordre jusqu'à la première correspondance.

en: &Find
fr: Trou&ver

en: Run the search using the selected entries.
fr: Exécuter la recherche en utilisant les entrées sélectionnées.

en: Run replace using the selected entries.
fr: Exécuter le remplacement en utilisant les entrées sélectionnées.

en: Run replace and then find using the selected entries.
fr: Exécuter le remplacement et ensuite trouver en utilisant les entrées sélectionnées.

en: Run Replace all for all selected entries in the order selected
fr: Exécuter Remplacer tout pour toutes les entrées sélectionnées dans l'ordre sélectionné

en: &Count all
fr: Tout &compter

en: Run Count all for all selected entries
fr: Exécuter Compter tout pour toutes les entrées sélectionnées

en: Move selected entries up
fr: Monter les entrées sélectionnées

en: Move selected entries down
fr: Descendre les entrées sélectionnées

en: Edit the currently selected search
fr: Édite la recherche courante

en: Re&move search
fr: Suppri&mer la recherche

en: Remove the currently selected searches
fr: Supprimer les recherches courantes sélectionnées

en: Add a new saved search
fr: Ajoute une nouvelle recherche sauvegardée

en: Import saved searches
fr: Importer des recherches sauvegardées

en: Export saved searches
fr: Exporter des recherches sauvegardées

en: Export all
fr: Exporter tout

en: Copy to search panel
fr: Copier vers le panneau de recherche

en: No saved search is selected
fr: Aucune recherche sauvegardée n’est sélectionnée

en: Cannot edit search - no search selected.
fr: Ne peut éditer la recherche - pas de recherche sélectionnée

en: Are you sure you want to permanently delete the selected saved searches?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer définitivement les recherches sauvegardées sélectionnées ?

en: (Case sensitive: {0} Dot all: {1})
fr: (Sensible à la casse : {0} Le point correspond à tout : {1})

en: (Case sensitive: {0} [Normal search])
fr: (Sensible à la casse : {0} [Recherche normale])

en: {2} {3}
    Find: {0}
    Replace: {1}
fr: {2} {3}
    Trouve : {0}
    Remplace : {1}

en: Invalid data
fr: Donnée invalide

en: The file %s does not contain valid saved searches
fr: Le fichier %s ne contient pas des recherches sauvegardées valides

en: No searches
fr: Pas de recherches

en: No searches available to be saved
fr: Pas de recherches disponibles à sauvegarder

en: No searches selected
fr: Pas de recherches sélectionnées

en: No file is being edited.
fr: Aucun fichier n'est en cours de modification

en: No files are selected in the File browser
fr: Aucun fichiers ne sont sélectionnés dans l'Explorateur de fichiers

en: No text is marked. First select some text, and then use The "Mark selected text" action in the Search menu to mark it.
fr: Aucun texte n'est marqué. Sélectionnez du texte, avant de cliquer sur 'Marquer le texte sélectionné' dans le menu Recherche.

en: No search query specified
fr: Aucune requête de recherche n'a été soumise

en: the selected searches
fr: Les recherches sélectionnées

en: Invalid regex
fr: Regex invalide

en: The regular expression you entered is invalid: <pre>{0}</pre>With error: {1}
fr: L'expression régulière que vous avez entrée est invalide : <pre>{0}</pre> pour erreur : {1}

en: No replace function with the name: %s exists
fr: Aucune fonction remplacer avec le nom : %s n'existe

en: No matches were found for %s
fr: Aucune correspondance n'a été trouvée pour %s

en: You have turned off search wrapping, so all text might not have been searched. Try the search again, with wrapping enabled. Wrapping is enabled via the "Wrap" checkbox at the bottom of the search panel.
fr: Vous avez désactivé la recherche totale, et tout le texte n'a pas été recherché. Relancez la recherche en autorisant 'Ensemble' (cocher la case 'Ensemble' dans la partie inférieure de la fenêtre de recherche).

en: Cannot replace
fr: Ne peut pas être remplacé

en: You must first click "Find", before trying to replace
fr: Vous devez cliquer d'abord sur "Trouver" avant de tenter de faire un remplacement

en: Currently selected text does not match the search query.
fr: Rien dans le texte sélectionné ne correspond aux termes de la recherche

en: Performed the replacement at {num} occurrences of {query}
fr: Effectue le remplacement de {num} occurrences de {query}

en: Found {num} occurrences of {query}
fr: Trouvé {num} occurrences de {query}

en: {0}: {1} occurrences
fr: {0} : {1} occurrences

en: Searching done
fr: Recherche effectuée

en: Before: Replace all
fr: PdC précédent : Remplacer tout

en: Add a dictionary
fr: Ajouter un dictionnaire

en: &Download
fr: &Télécharger

en: &Import from OXT file
fr: &Importer à partir d'un fichier OXT

en: {0} supports the use of LibreOffice dictionaries for spell checking. Choose the language you
            want below and click OK to download the dictionary from the <a href="{1}">LibreOffice dictionaries repository</a>.
fr: {0} supporte l'utilisation des dictionnaires LibreOffice pour la vérification orthographique. Choisissez la langue que vous
    ci-dessous et cliquer sur OK pour télécharger le dictionnaire à partir du <a href="{1}">dépôt des dictionnaires LibreOffice</a>.

en: &Language to download:
fr: &Langue à télécharger :

en: {0} supports the use of LibreOffice dictionaries for spell checking. You can
                download more dictionaries from <a href="{1}">the LibreOffice extensions repository</a>.
                The dictionary will download as an .oxt file. Simply specify the path to the
                downloaded .oxt file here to add the dictionary to {0}.
fr: {0} prend en charge l'utilisation des dictionnaires de LibreOffice pour la vérification orthographique. Vous pouvez
                télécharger plus de dictionnaires depuis <a href="{1}">le dépôt des extensions LibreOffice</a>.
                Le dictionnaire sera téléchargé comme un fichier .oxt. Spécifier simplement ici le chemin vers le
                fichier .oxt téléchargé pour ajouter le dictionnaire à {0}.

en: Path to OXT file
fr: Chemin vers le fichier OXT

en: Browse for an OXT file
fr: Parcourir pour un fichier OXT

en: &Path to OXT file:
fr: &Chemin vers le fichier OXT :

en: Choose a nickname for this dictionary
fr: Choisir un surnom pour ce dictionnaire

en: &Nickname:
fr: &Surnom :

en: Choose OXT Dictionary
fr: Choisir le dictionnaire OXT

en: Dictionaries
fr: Dictionnaires

en: Must specify nickname
fr: Spécifiez un surnom

en: You must specify a nickname for this dictionary
fr: Vous devez spécifier un surnom pour ce dictionnaire

en: Nickname already used
fr: Surnom déjà utilisé

en: A dictionary with the nick name "%s" already exists.
fr: Un dictionnaire avec le surnom "%s" existe déjà.

en: Failed to import dictionaries
fr: Échec à l'importation des dictionnaires

en: Failed to import dictionaries from %s. Click "Show details" for more information
fr: Échec à l'importation des dictionnaires depuis %s. Cliquez "Afficher les détails" pour plus d'information

en: No dictionaries
fr: Pas de dictionnaires

en: No dictionaries were found in %s
fr: Aucun dictionnaires n'ont été trouvé dans %s

en: Failed to download dictionaries
fr: Échec du téléchargement des dictionnaires

en: Failed to download dictionaries for "{}". Click "Show details" for more information
fr: Échec du téléchargement des dictionnaires pour « {} ». Cliquer « Afficher les détails » pour plus d'information

en: No dictionary was found for "{}"
fr: Aucun dictionnaire n'a été trouvé pour « {} »

en: Copy selected words to clipboard
fr: Copier les livres sélectionnés vers le presse-papier

en: Select all words
fr: Sélectionner tous les mots

en: Manage user dictionaries
fr: Organiser les dictionnaires utilisateur

en: &New dictionary
fr: &Nouveau dictionnaire

en: &Remove dictionary
fr: &Retirer le dictionnaire

en: Re&name dictionary
fr: &Renommer le dictionnaire

en: Mark this dictionary as active
fr: Marquer ce dictionnaire comme actif

en: Words in this dictionary:
fr: Mots dans ce dictionnaire :

en: &Add word
fr: &Ajouter un mot

en: &Remove selected words
fr: &Retirer les mots sélectionnés

en: &Import list of words
fr: &Importer une liste de mots

en: New dictionary
fr: Nouveau dictionnaire

en: Name of the new dictionary
fr: Nom du nouveau dictionnaire

en: Already used
fr: Déjà utilisé

en: A dictionary with the name %s already exists
fr: Un dictionnaire avec le nom %s existe déjà

en: New name
fr: Nouveau nom

en: New name for the dictionary
fr: Nouveau nom pour le dictionnaire

en: Configure the dictionary: <b>%s
fr: Configurer le dictionnaire : <b>%s

en: Add a word
fr: Ajouter un mot

en: Word to add
fr: Mot à ajouter

en: &Word:
fr: &Mot :

en: Import list of words
fr: Importe une liste de mots

en: Enter a list of words, one per line
fr: Entrer une liste de mots, un par ligne

en: Paste from clipboard
fr: Coller depuis le presse-papiers

en: Words in the user dictionary must have an associated language. Choose the language below:
fr: Les mots dans le dictionnaire utilisateur doit avoir une langue associée. Choisir la langue ci-dessous :

en: Must specify language
fr: Spécifiez une langue

en: You must specify a language to import words
fr: Vous devez spécifier une langue pour importer des mots

en: Manage dictionaries
fr: Organiser les dictionnaires

en: &Remove this dictionary
fr: &Retirer ce dictionnaire

en: Manage &user dictionaries
fr: Organiser &les dictionnaires utilisateur

en: Manage the list of user dictionaries (dictionaries to which you can add words)
fr: Gérer la liste des dictionnaires utilisateurs (dictionnaires auxquels vous pouvez ajouter des mots)

en: &Add dictionary
fr: &Ajouter un dictionnaire

en: Add a new dictionary that you downloaded from the internet
fr: Ajouter un nouveau dictionnaire que vous avez téléchargé depuis internet

en: <Builtin dictionary for {0}>
fr: <Dictionnaires intégrés pour {0}>

en: <p>You can change the dictionaries used for any specified language.</p>
                <p>A language can have many country specific variants. Each of these variants
                can have one or more dictionaries assigned to it. The default variant for each language
                is shown in bold to the left.</p>
                <p>You can change the default country variant as well as changing the dictionaries used for
                every variant.</p>
                <p>When a book specifies its language as a plain language, without any country variant,
                the default variant you choose here will be used.</p>
fr: <p>Vous pouvez changer les dictionnaires utilisés pour toute langue spécifée.</p>
                <p>Une langue peut avoir beaucoup de variantes spécifiques par pays. Chacune de ces variantes
                peut avoir un ou plusieurs dictionnaires assigné. La variante par défaut pour chaque langue
                est affichée en gras sur la gauche.</p>
                <p>Vous pouvez changer les variantes pays par défaut aussi bien que de changer les dictionnaires utilisés pour
                chaque variante.</p>
                <p>Quand un livre spécifie sa langue comme une langue pleine, sans aucune variante pays,
                la variante par défaut que vous choisirez ici sera utilisée.</p>

en: This is already the preferred variant for the {1} language
fr: C'est aussi la variante préférée pour la langue {1}

en: Use this as the preferred variant for the {1} language
fr: Utiliser ceci comme la variante préférée pour la langue {1}

en: This is already the preferred dictionary
fr: Ceci est déjà le dictionnaire préféré

en: Use this as the preferred dictionary
fr: Utilisez ceci comme dictionnaire préféré

en: Misspelled?
fr: Mal orthographié ?

en: Ignored
fr: Ignoré

en: Change %s to
fr: Changer %s en

en: Specify replacement manually
fr: Spécifier le remplacement manuellement

en: Ignore/un-ignore all selected words
fr: Ignorer/accepter tous les mots sélectionnés

en: Add/remove all selected words
fr: Ajouter/retirer tous les mots sélectionnés

en: Exclude files from spell check
fr: Exclure les fichiers de la vérification orthographique

en: Choose the files to exclude below. In addition to this list any file can be permanently excluded by adding the comment {} just under its opening tag.
fr: Choisir les fichiers à exclure ci-dessous. En plus de cette liste, tout fichier peut être exclu de façon permanente en ajoutant le commentaire {} juste sous sa balise d'ouverture.

en: Check spelling
fr: Vérifier l'orthographe

en: Re-scan the book for words, useful if you have edited the book since opening this dialog
fr: Re-scanner le livre pour des mots, utile si vous avez édité le livre depuis l'ouverture de cette boîte de dialogue

en: &Undo last change
fr: &Annuler le dernier changement

en: Undo the last spell check word replacement, if any
fr: Annuler le dernier remplacement de mot par vérification orthographique, s'il y en a

en: Exclude some files in the book from spell check
fr: Exclure certains fichiers du livre de la vérification orthographique

en: &Save words
fr: &Sauver les mots

en: Save the currently displayed list of words in a CSV file
fr: Enregistrer la liste des mots actuellement affichés dans un fichier CSV

en: Checking, please wait...
fr: Vérification en cours, veuillez patienter...

en: Filter the list of words
fr: Filtrer la liste des mots

en: Also hide words:
fr: Masquer également les mots :

en: &spelled correctly
fr: correctement &orthographiés

en: Hide words that are spelled correctly
fr: Cacher les mots correctement orthographiés

en: &ALL CAPS
fr: &EN MAJUSCULES

en: Hide words with all capital letters
fr: Masquer les mots en majuscules

en: Hide words that contain numbers
fr: Masquer les mots contenant des chiffres

en: with &numbers
fr: avec des &chiffres

en: Hide words in camelCase
fr: Masquer les mots en camelCase

en: Hide words in snake_case
fr: Masquer les mots en snake_case

en: &Ignore
fr: &Ignorer

en: Un&ignore
fr: Ne plus &ignorer

en: Ignore the current word for the rest of this session
fr: Ignorer le mot actuel pour le reste de la session

en: Stop ignoring the current word
fr: Arrêter d'ignorer le mot actuel

en: Add word to &dictionary:
fr: Ajouter un mot au &dictionnaire :

en: Remove from &dictionaries
fr: Retirer du &dictionnaire

en: Add the current word to the specified user dictionary
fr: Ajouter le mot actuel au dictionnaire utilisateur spécifié

en: Remove the current word from all active user dictionaries
fr: Retirer le mot actuel de tous les dictionnaires utilisateur actifs

en: You have no active user dictionaries. You must choose at least one active user dictionary via Preferences->Editor->Manage spelling dictionaries
fr: Vous n'avez pas de dictionnaires utilisateurs actifs. Vous devez choisir au moins un dictionnaire utilisateur actif en allant dans Préférences->Organiser les dictionnaires orthographiques

en: Show &next occurrence
fr: Afficher l’occurrence suiva&nte

en: Show the next occurrence of the selected word in the editor, so you can edit it manually
fr: Afficher l'occurrence suivante du mot sélectionné dans l'éditeur, comme cela vous pouvez l'éditer manuellement

en: &Change selected word to:
fr: &Changer le mot sélectionné en :

en: The replacement word
fr: Le mot de remplacement

en: Case &sensitive sort
fr: Tri &sensible à la casse

en: When sorting the list of words, be case sensitive
fr: Lors du tri de la liste de mots, est sensible à la casse

en: Case sensitive sea&rch
fr: &Recherche sensible à la casse

en: When filtering the list of words, be case sensitive
fr: Lors du flltrage de la liste de mots, est sensible à la casse

en: Change all occurrences of this word
fr: Modifier toutes les occurrences de ce mot

en: Show next occurrence of this word in the book
fr: Montrer l'occurrence suivante de ce mot dans le livre

en: CSV file
fr: fichier CSV

en: E&xclude files
fr: Fichiers E&xclus

en: The original word
fr: Le mot original

en: No changed word
fr: Pas de mot changé

en: There is no spelling replacement to undo
fr: Il n'y a pas de remplacement orthographique à annuler

en: Failed to check spelling
fr: Échec de la vérification orthographique

en: Failed to check spelling, click "Show details" for the full error information.
fr: Échec de la vérification orthographique, cliquer "Afficher les détails" pour une information complète sur l'erreur.

en: Files edited
fr: Fichiers édités

en: The files in the editor were edited outside the spell check dialog, and the word %s no longer exists.
fr: Les fichiers dans l'éditeur sont édités en dehors du correcteur orthographique, et le mot %s n'existe plus.

en: Spellcheck showing: {0} of {1} misspelled with {2} total words
fr: Vérification de l'orthographe : {0} des {1} mots mal orthographiés sur {2} mots totaux

en: Spellcheck showing: {0} of {2} total with {1} misspelled words
fr: Vérification de l'orthographe : {0} des {2} mots totaux avec {1} mots mal orthographiés

en: Spellcheck showing: {0} misspelled of {1} total words
fr: Vérification de l'orthographe : {0} mots mal orthographiés sur {1} mots totaux

en: Select how the search expression is interpreted
                <dl>
                <dt><b>Normal</b></dt>
                <dd>The search expression is treated as normal text, calibre will look for the exact text.</dd>
                <dt><b>Regex</b></dt>
                <dd>The search expression is interpreted as a regular expression. See the User Manual for more help on using regular expressions.</dd>
                </dl>
fr: Sélectionner la manière dont la requête sera interprétée
                <dl>
                <dt><b>Normal</b></dt>
                <dd>La requête est du texte normal, calibre recherche l'expression exacte.</dd>
                <dt><b>Expression régulière (regex)</b></dt>
                <dd>La requête est interprétée comme une expression régulière. Voir le manuel utilisateur pour en savoir plus sur les regex.</dd>
                </dl>

en: 
                Where to search/replace:
                <dl>
                <dt><b>Current file</b></dt>
                <dd>Search only inside the currently opened file</dd>
                <dt><b>All text files</b></dt>
                <dd>Search in all text (HTML) files</dd>
                <dt><b>Selected files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently selected in the File browser</dd>
                <dt><b>Open files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently open in the editor</dd>
                </dl>
fr: 
    Où rechercher/remplacer:
    <dl>
    <dt><b>Fichier courant</b></dt>
    <dd>Rechercher uniquement dans le fichier actuellement ouvert</dd>
    <dt><b>Tous les fichiers texte</b></dt>
    <dd>Rechercher dans tous les fichiers texte (HTML)</dd>
    <dt><b>Fichiers sélectionnés</b></dt>
    <dd>Rechercher dans les fichiers sélectionnés dans l'Explorateur de fichier</dd>
    <dt><b>Fichiers ouverts</b></dt>
    <dd>Rechercher dans les fichiers actuellement ouverts dans l'éditeur</dd>
    </dl>

en: File: {0}
    Anchor: {1}
fr: Fichier: {0}
    Ancre: {1}

en: Top of file
fr: Haut du fichier

en: 
    <h2>Add Text-to-speech narration</h2>
    
    <p>Add an audio overlay to this book using Text-to-speech technology. Then users reading this book in a reader that supports
    audio overlays, such as the calibre viewer, will be able to hear the text read to them, if they wish.
    
    <p>You can mark different passages to be spoken by different voices as shown in the example below:
    
    <div><code>&lt;p data-calibre-tts="{0}"&gt;This will be voiced by "{0}".&lt;/p&gt;</code></div>
    <div><code>&lt;p data-calibre-tts="{1}"&gt;This will be voiced by "{1}".&lt;/p&gt;</code></div>
    <div><code>&lt;p data-calibre-tts="{2}"&gt;This text will not be voiced at all.&lt;/p&gt;</code></div>
    
    <p style="font-size: small">Note that generating the Text-to-speech audio will be quite slow,
    at the rate of approximately one sentence per couple of seconds, depending on your computer's hardware,
    so consider leaving it to run overnight.
fr: 
    <h2>Ajouter une narration en synthèse vocale</h2>
    
    <p>Ajouter une superposition audio à ce livre en utilisant la technologie de synthèse vocale. Les utilisateurs qui liront ce livre dans un lecteur prenant en charge les superpositions audio, comme la visionneuse calibre, pourront alors entendre le texte leur être lu, s'ils le souhaitent.
    
    <p>Vous pouvez marquer différents passages pour qu'ils soient prononcés par différentes voix, comme indiqué dans l'exemple ci-dessous :
    
    <div><code>&lt;p data-calibre-tts="{0}"&gt;Ceci sera narré par « {0} ».&lt;/p&gt;</code></div>
    <div><code>&lt;p data-calibre-tts="{1}"&gt;Ceci sera narré par « {1} ».&lt;/p&gt;</code></div>
    <div><code>&lt;p data-calibre-tts="{2}"&gt;Ce texte ne sera pas du tout narré.&lt;/p&gt;98</code></div>
    
    <p style="font-size: small">Notez que la génération de la synthèse vocale sera assez lente, au rythme d'environ une phrase par quelques secondes, selon le matériel de votre ordinateur, envisagez donc de la laisser fonctionner pendant la nuit.

en: Time to complete this stage: {}
fr: Durée de l'étape : {}

en: Estimating time left
fr: Estimation du temps restant

en: Add Text-to-speech narration
fr: Ajouter une narration en synthèse vocale

en: &Remove existing audio
fr: &Supprimer l'audio existant

en: Remove any existing audio overlays, such as a previously created Text-to-speech narration from this book
fr: Supprimer toute superposition audio existante, telle qu'une narration en synthèse vocale créée précédemment dans ce livre

en: Text-to-speech narration failed
fr: La narration en synthèse vocale a échouer

en: Cancelling, please wait...
fr: Annulation, veuillez patienter…

en: Double click a file in the left panel to start editing it.
fr: Double-cliquez sur un fichier dans le panneau de gauche pour le modifier

en: Full path:
fr: Chemin complet :

en: Close tab
fr: Fermer l'onglet

en: Close other tabs
fr: Fermer les autres onglets

en: Close tabs to the right of this tab
fr: Fermer les onglets à droite de cet onglet

en: Line: {0} : {1}
fr: Ligne : {0} : {1}

en: {0} {1} created by {2}
fr: {0} {1} créé par {2}

en: {appname} {version} editing: {{path}}
fr: {appname} {version} édition de : {{path}}

en: Global actions
fr: Actions globales

en: &New file (images/fonts/HTML/etc.)
fr: &Nouveau fichier (images/polices/HTML/etc.)

en: Create a new file in the current book
fr: Créer un nouveau fichier dans le livre en cours

en: &Import files into book
fr: &Importer des fichiers dans le livre

en: Import files into book
fr: Importe des fichiers dans le livre

en: &Open book
fr: &Ouvrir le livre

en: Open a book
fr: Ouvrir un livre

en: Open &folder (unzipped EPUB) as book
fr: Ouvrir le &dossier (EPUB décompressé) comme un livre

en: Open a folder (unzipped EPUB) as a book
fr: Ouvrir un dossier (EPUB décompressé) comme un livre

en: Edit &next file
fr: Modifier le fichier suiva&nt

en: Edit the next file in the spine
fr: Modifier le fichier suivant dans la structure organisationnelle

en: Edit &previous file
fr: Modifier le fichier &précédent

en: Edit the previous file in the spine
fr: Modifier le fichier précédent dans la structure organisationnelle

en: &Revert to before
fr: &Revenir avant l'action

en: Revert book to before the last action (Undo)
fr: Revenir au livre avant la dernière action (Défaire)

en: &Revert to after
fr: &Revenir après l'action

en: Revert book state to after the next action (Redo)
fr: Revenir au livre après l'action suivante (Refaire)

en: Save book
fr: Sauvegarder le livre

en: Save a &copy
fr: Sauvegarder une &copie

en: Save a copy of the book
fr: Sauvegarde une copie du livre

en: Save a &copy and edit in new window
fr: Enregistrer une &copie et la modifier dans une nouvelle fenêtre

en: Save a copy of the book and edit it in a new window
fr: Enregistrer une copie du livre et la modifier dans une nouvelle fenêtre

en: Save a &copy and edit here
fr: Enregistrer une &copie et la modifier ici

en: Save a copy of the book and edit it in this window
fr: Enregistrer une copie du livre et la modifier dans cette fenêtre

en: Quit
fr: Quitter

en: Create a new, empty book
fr: Créer un nouveau, livre vide

en: Create new, &empty book
fr: Créer un nouv&eau, livre vide

en: &Import an HTML or DOCX file as a new book
fr: &Importer un fichier HTML ou DOCX en tant que nouveau livre

en: Import an HTML or DOCX file as a new book
fr: Importe tout fichier HTML ou DOCX en tant que nouveau livre

en: &Quick open a file to edit
fr: &Ouverture rapide d'un fichier pour modification

en: Quickly open a file from the book to edit it
fr: &Ouverture rapide d'un fichier dans un livre pour modification

en: Toggle code line &wrapping
fr: Basculer le &retour a la ligne du code

en: Toggle line wrapping in all code editor tabs
fr: Basculer le retour a la ligne dans tous les onglets d'éditeur de code

en: Editor actions
fr: Actions de modification

en: Undo typing
fr: Annuler la frappe

en: R&edo
fr: &Ré&tablir

en: Redo typing
fr: Refaire la frappe

en: Cut &text
fr: Couper le &texte

en: Cut text
fr: Couper le texte

en: P&aste from clipboard
fr: Co&ller à partir du presse-papier

en: Tools
fr: Outils

en: &Edit Table of Contents
fr: Modifi&er Table des Matières

en: Edit Table of Contents
fr: Modifier la Table des Matières

en: &Insert inline Table of Contents
fr: &Insèrer une Table des Matières

en: Insert inline Table of Contents
fr: Insère une Table des Matières

en: &Fix HTML
fr: &Réparer l'HTML

en: Fix HTML in the current file
fr: Répare l'HTML dans le fichier courant

en: &Fix HTML - all files
fr: &Réparer l'HTML - tous les fichiers

en: Fix HTML in all files
fr: Répare l'HTML dans tous les fichiers

en: &Beautify current file
fr: Em&bellir le fichier courant

en: Beautify current file
fr: Embellit le fichier courant

en: &Beautify all files
fr: Em&bellir tous les fichiers

en: Beautify all files
fr: Embellit tous les fichiers

en: &Insert special character
fr: &Insérer un caractère spécial

en: Insert special character
fr: Insérer un caractère spécial

en: &Arrange into folders
fr: Organiser d&ans des dossiers

en: Arrange into folders
fr: Arranger dans des dossiers

en: Set &semantics
fr: Paramétrer &sémantique

en: Set semantics
fr: Paramétrer sémantique

en: &Filter style information
fr: &Filtrer l'information de style

en: &Manage fonts
fr: Gérer les &polices

en: Manage fonts in the book
fr: Gérer les polices dans le livre

en: Add &cover
fr: Ajouter une &couverture

en: Add a cover to the book
fr: Ajouter une couverture au livre

en: &Reports
fr: &Rapports

en: Show a report on various aspects of the book
fr: Afficher un rapport sur différents aspects du livre

en: Check &external links
fr: Vérifier les liens &externes

en: Check external links in the book
fr: Vérifier les liens externes dans le livre

en: C&ompress images losslessly
fr: C&ompresser les images sans perte

en: Compress images losslessly
fr: Compresser les images sans perte

en: Transform &styles
fr: Transformer les &styles

en: Transform styles used in the book
fr: Transformer les styles utilisés dans le livre

en: Transform HTML used in the book
fr: Transformer le HTML utilisé dans le livre

en: Download external &resources
fr: Télécharger des &ressources externes

en: Download external resources in the book (images/stylesheets/etc/ that are not included in the book)
fr: Télécharger des ressources externes dans le livre (images/feuilles de style/etc/ qui ne sont pas incluses dans le livre)

en: Add audio narration for all the book text using Text-to-speech generation
fr: Ajouter une narration audio pour tous les textes du livre en utilisant la synthèse vocale

en: &Subset embedded fonts
fr: &Sous-ensemble de polices incluses

en: Subset embedded fonts
fr: Sous-ensemble de polices incluses

en: Subset fonts
fr: Sous-ensemble de polices

en: &Embed referenced fonts
fr: Intégr&er les polices référencées

en: Embed fonts
fr: Polices intégrées

en: Embed referenced fonts
fr: Polices intégrées référencées

en: &Smarten punctuation (works best for English)
fr: &Ponctuation améliorée (fonctionne mieux pour l'anglais)

en: Remove &unused CSS rules
fr: S&upprimer les règles CSS inutilisées

en: Remove unused CSS rules
fr: Retire les règles CSS inutilisée

en: Remove unused &images
fr: Supprimer les &images inutilisés

en: Remove unused images
fr: Supprimer des images inutilisés

en: &Upgrade book internals
fr: Mettre à jo&ur des éléments du livre

en: Upgrade book internals
fr: Mise à jour des éléments du livre

en: Auto reload preview
fr: Aperçu automatique

en: Sync preview position to editor position
fr: Synchroniser la prévisualisation avec l'éditeur

en: Refresh preview
fr: Rafraîchir l'aperçu

en: Split this file
fr: Fractionner ce fichier

en: Split file in the preview panel
fr: Fractionner ce fichier dans le panneau de prévisualisation

en: Find next in preview
fr: Trouver le suivant dans la prévisualisation

en: Find previous in preview
fr: Trouver le précédent dans la prévisualisation

en: Copy from preview
fr: Copier depuis l'aperçu

en: Copy the current selection from the preview panel to the clipboard
fr: Copier la sélection actuelle depuis le panneau d'aperçu dans le presse-papiers

en: &Find/replace
fr: &Trouver/remplacer

en: Show the Find/replace panel
fr: Afficher le panneau Trouver/remplacer

en: Replace current match
fr: Remplacer l'occurrence actuelle

en: Replace and find ne&xt
fr: Remplacer et trouver l'o&ccurrence suivante

en: Replace current match and find next
fr: Remplacer l'occurrence actuelle et trouver la suivante

en: R&eplace and find previous
fr: R&emplacer et trouver la précédente

en: Replace current match and find previous
fr: Remplacer l'occurrence actuelle et trouver la précédente

en: Replace all matches
fr: Remplacer tout

en: Count number of matches
fr: Compter le nombre d'occurrences

en: &Mark selected text
fr: &Marquer le texte sélectionné

en: Mark selected text or unmark already marked text
fr: Marquer le texte sélectionné ou démarquer le texte déjà marqué

en: Go to &line
fr: Aller à la &ligne

en: Go to line number
fr: Aller à la ligne numéro

en: Sa&ved searches
fr: Recherches sau&vegardées

en: Show the saved searches dialog
fr: Afficher la boîte de dialogue des recherches sauvegardées

en: &Search ignoring HTML markup
fr: Recherche ignorant le bali&sage HTML

en: Show the text search panel
fr: Afficher le panneau de recherche de texte

en: Check book
fr: Vérifier le livre

en: C&heck book
fr: Véri&fier le livre

en: Check book for errors
fr: Vérifier le livre pour des erreurs

en: Check &spelling
fr: Vérifier &l'orthographe

en: Check book for spelling errors
fr: Vérifier le livre pour des erreurs d'orthographe

en: &Next error
fr: Erreur suiva&nte

en: Show next error
fr: Afficher l'erreur suivante

en: &Previous error
fr: Erreur &précédente

en: Show previous error
fr: Afficher l'erreur précédente

en: &Next spelling mistake
fr: Erreur orthographique suiva&nte

en: Go to next spelling mistake
fr: Va vers la faute d'orthographe suivante

[ctx: edit book actions]
en: Miscellaneous
fr: Divers

en: &Create checkpoint
fr: &Créer un point de contrôle

en: Create a checkpoint with the current state of the book
fr: Créer un point de contrôle avec l'état actuel du livre

en: &Close current tab
fr: Fermer l'onglet a&ctuel

en: Close the currently open tab
fr: Ferme l'onglet actuellement ouvert

en: C&lose other tabs
fr: Fermer les autres ong&lets

en: Close all tabs except the current tab
fr: Ferme tous les onglets excepté l'onglet actuel

en: Close tabs to the &right
fr: Fermer les onglets à d&roite

en: Close tabs to the right of the current tab
fr: Fermer les onglets à gauche de cet onglet

en: User &Manual
fr: &Manuel de l'utilisateur

en: Show User Manual
fr: Afficher le Manuel de l'utilisateur

en: &Browse images in book
fr: &Parcourir les images dans le livre

en: Browse images in the books visually
fr: Parcourir visuellement les images dans le livre

en: &Split at multiple locations
fr: &Fractionner en de multiples emplacements

en: Split HTML file at multiple locations
fr: Découpe le fichier HTML à de multiples emplacements

en: Compare to &another book
fr: Comparer à un &autre livre

en: Compare to another book
fr: Comparer à un autre livre

en: Manage &Snippets
fr: Gérer les &Fragments

en: Manage user created Snippets
fr: Gérer les Fragments créés par l'utilisateur

en: &Merge files
fr: &Fusionner des fichiers

en: Merge two or more selected files
fr: Fusionner deux ou plusieurs fichiers sélectionnés

en: &Recently opened books
fr: &Livres récemment ouverts

en: Save a copy
fr: Enregistrer une copie

en: &Tools
fr: Ou&tils

en: Remove &unused
fr: Supprimer les &inutilisés

en: Transform markup/styles
fr: Transformer les balisages/styles

en: External &links
fr: &Liens externes

en: &View
fr: &Aperçu

en: Tool&bars
fr: &Barres d'outils

en: &Plugins
fr: &Extensions

en: &Help
fr: &Aide

en: &Donate to support calibre development
fr: Faire une &donation pour supporter le développement de calibre

en: Book tool bar
fr: Barre d'outils Livre

en: Tools tool bar
fr: Barre d'outils des outils

en: Plugins tool bar
fr: Barre d'outil des extensions

en: Donate to support calibre development
fr: Faire une donation pour supporter le développement de calibre

en: Toggle %s
fr: Permuter %s

en: Windows
fr: Fenêtres

en: File browser
fr: Explorateur de fichiers

en: File preview
fr: Aperçu de fichier

en: Live CSS
fr: CSS en temps réel

en: Inspector
fr: Inspecteur

en: Text search
fr: Recherche de texte

en: Checkpoints
fr: Points de Contrôle

en:  [was %s]
fr:  [était %s]

en: Current state
fr: État actuel

en: [Unnamed state]
fr: [État anonyme]

en: Revert the book to the selected checkpoint
fr: Rétablir le livre au point de contrôle sélectionné

en: &Compare
fr: &Comparer

en: Compare the state of the book at the selected checkpoint with the current state
fr: Comparer l'état du livre au point de contrôle sélectionné avec l'état actuel

en: Cannot revert
fr: Impossible de rétablir

en: Cannot revert to the current state
fr: Ne peut rétablir à l'état actuel

en: Cannot compare
fr: Ne peut comparer

en: There is no point comparing the current state to itself
fr: Il n'y a pas de point de contrôle comparant l'état actuel à lui-même

en: Choose tag name
fr: Choisir le nom de la balise

en: Specify the name of the &tag to insert:
fr: Spécifier le nom de la &balise à insérer

en: Manage tag list
fr: Gérer la liste des balises

en: Add tag
fr: Ajouter une balise

en: Enter the tag to add (may include attributes, for example: div class="chapter"):
fr: Entrez la balise à ajouter (elle peut inclure des attributs, par exemple : div class="chapter") :

en: The entry {!r} already exists in the list.
fr: L'entrée {!r} existe déjà dans la liste.

en: Edit tag
fr: Modifier la balise

en: Edit the tag:
fr: Modifier la balise :

en: Text (HTML) files
fr: Fichiers texte (HTML)

en: Style (CSS) files
fr: Fichiers de style (CSS)

en: Video
fr: Vidéo

en: OPF file (metadata)
fr: Fichier OPF (métadonnées)

en: Table of contents file (NCX)
fr: Fichier de Table des Matières (NCX)

en: Arrange in folders
fr: Organiser dans des dossiers

en: Arrange the files in this book into sub-folders based on their types. If you leave a folder blank, the files will be placed in the root.
fr: Organisez les fichiers dans ce livre dans des sous-dossiers basés sur leurs types. Si vous laissez un dossier vide, les fichiers seront placés à la racine.

en: Note that this will only arrange files inside the book, it will not affect how they are displayed in the File browser
fr: Notez que ceci organisera uniquement les fichiers à l'intérieur du livre, ceci n'affectera pas la façon dont ils sont affichés dans l'Explorateur de fichiers

en: Specify locations to split at
fr: Spécifier les emplacements où fractionner

en: Specify the locations to split at, using an XPath expression (click the wizard button for help with generating XPath expressions).
fr: Spécifie les emplacements de fractionnement, en utilisant une expression Xpath (cliquer le bouton d'assistance pour l'aide sur la génération d'expressions XPath).

en: &XPath expression:
fr: Expression &Xpath :

en: Invalid XPath expression
fr: Expression XPath invalide

en: Choose file to import
fr: Choisir le fichier à importer

en: You can import an HTML or DOCX file directly as an EPUB and edit it. The EPUB will be generated with minimal changes from the source, unlike doing a full conversion in calibre.
fr: Vous pouvez importez un fichier HTML ou DOCX directement en tant qu'EPUB et l'éditer. L'EPUB sera généré avec des changements minimaux par rapport à la source, à la différence de faire une conversion complète dans calibre.

en: Choose the file to import
fr: Choisissez le fichier à importer

en: Source file:
fr: Fichier source :

en: Choose the location for the newly created EPUB
fr: Choisissez l'emplacement pour l'EPUB nouvellement créé

en: Destination file:
fr: Fichier de destination :

en: Importable files
fr: Fichiers importables

en: Choose destination
fr: Choisir une destination

en: EPUB files
fr: Fichiers EPUB

en: Need document
fr: Nécessite un document

en: You must specify the source file that will be imported.
fr: Vous devez spécifier le fichier source qui sera importé.

en: No results found
fr: Aucun résultats trouvé

en: Choose file to edit
fr: Sélectionner le fichier à modifier

en: <p>Quickly choose a file by typing in just a few characters from the file name into the field above.
            For example, if want to choose the file:
            {example}
            Simply type in the characters:
            {chars}
            and press Enter.
fr: <p>Sélection rapide d'un fichier en tapant des caractères présents dans le nom du fichier dans le champ ci-dessous.
            Par exemple, pour sélectionner le fichier :
            {example}
            Il suffit de taper les caractères :
            {chars}
            et cliquer sur Entrée.

en: Anchor: {0}
    Leading text: {1}
fr: Ancre : {0}
    Texte de référence : {1}

en: Filter files
fr: Filtrer les fichiers

en: Choose a &file to link to:
fr: Choisir un &fichier à lier à :

en: Filter locations
fr: Filtrer les emplacements

en: Choose a &location (anchor) in the file:
fr: Sélectionner un emp&lacement (ancre) dans le fichier

en: The destination (href) for the link
fr: La destination (href) pour le lien

en: &Target:
fr: &Cible :

en: Te&xt:
fr: &Texte :

en: The (optional) text for the link
fr: Le texte (optionnel) pour le lien

en: Tem&plate:
fr: Modèle :

en: 
                The template to use for generating the link. In addition to {0} and {1}
                you can also use {2}, {3} and {4} variables
                in the template, they will be replaced by the source filename, the destination
                filename and the anchor, respectively.
fr: 
    Le modèle à utiliser pour générer le lien. En plus de {0} et {1}
    vous pouvez utiliser les variables {2}, {3} et {4}
    dans le modèle, elles seront remplacées par le nom du fichier source, le nom du fichier
     de destination et l'ancre, respectivement.

en: Copyright page
fr: Page de Copyright

en: Page with title, author, publisher, etc.
fr: Page avec titre, auteur, éditeur, etc.

en: The book cover, typically a single HTML file with a cover image inside
fr: La couverture du livre, généralement un seul fichier HTML avec une image de couverture à l'intérieur

en: Back-of-book style index
fr: Style de l'index de fin de livre

en: First "real" page of content
fr: Première "réelle" page de contenu

en: Type of &semantics:
fr: Type de &sémantique :

en: Choose a &file:
fr: Choisir un &fichier :

en: About semantics
fr: A propos de Sémantique

en: Semantics refer to additional information about specific locations in the book. For example, you can specify that a particular location is the dedication or the preface or the Table of Contents and so on.
    
    First choose the type of semantic information, then choose a file and optionally a location within the file to point to.
    
    The semantic information will be written in the <guide> section of the OPF file.
fr: Sémantique se rapportent à des informations supplémentaires au sujet des emplacements spécifiques dans le livre. Par exemple, vous pouvez spécifier qu'un emplacement particulier est la dédicace ou la préface ou la Table des Matières et ainsi de suite.
    
    D'abord choisissez le type d'information sémantique, puis choisissez un fichier et optionnellement un emplacement dans le fichier pour indiquer.
    
    L'information sémantique sera écrite dans la section <guide> du fichier OPF.

en: Cannot set {} type semantics in EPUB 2 or AZW3 books
fr: Impossible de définir la sémantique du type {} dans les livres EPUB 2 ou AZW3

en: Flo&ats
fr: Flott&ants

en: &Other CSS properties:
fr: Autres pr&opriétés CSS :

en: Only filter CSS in the current file (%s)
fr: Filtrer uniquement le CSS dans le fichier courant (%s)

en: Add a cover
fr: Ajouter une couverture

en: &Images in book
fr: &Images dans le livre

en: Filter the list of images
fr: Filtrer la liste des images

en: If enabled the cover image you select will be embedded into the book in such a way that when viewed, its aspect ratio (ratio of width to height) will be preserved. This will mean blank spaces around the image if the screen the book is being viewed on has an aspect ratio different to the image.
fr: Si activé l'image de couverture que vous sélectionnez sera incluse dans le livre de telle manière qu'à l'affichage, son ratio (rapport de la largeur à la hauteur) soit préservé. Ceci signifiera qu'il y aura des espaces vides autour de l'image si l'écran sur lequel le livre est regardé à un ratio différent de celui de l'image.

en: Import &image
fr: Importer une &image

en: Choose a cover image
fr: Choisir une image de couverture

en: Quick Start Guide
fr: Guide de démarrage rapide

en: &Donate to support calibre
fr: &Donner pour soutenir calibre

en: &Eject connected device
fr: &Éjecter le périphérique connecté

en: Quit calibre
fr: Quitter calibre

en: Minimize the calibre window
fr: Réduire la fenêtre calibre

en: Clear the current search
fr: Vider la recherche courante

en: Focus the book list
fr: Ciblez la liste des livres

en: Clear the Virtual library
fr: Nettoyez la Bibliothèque virtuelle

en: Clear the additional restriction
fr: Nettoyez la restriction additionnelle

en: Open the template documentation editor
fr: Ouvrir l'éditeur de documentation de modèle

en: Debug mode
fr: Mode débogage

en: You have started calibre in debug mode. After you quit calibre, the debug log will be available in the file: %s<p>The log will be displayed automatically.
fr: Vous avez lancé calibre en mode débogage. Une fois que vous quittez calibre, le journal de débogage sera disponible dans le fichier : %s<p>Le journal sera affiché automatiquement.

en: Content server changed!
fr: Serveur de contenu modifié !

en: calibre 3 comes with a completely re-written Content server. As such any custom configuration you have for the content server no longer applies. You should check and refresh your settings in Preferences->Sharing->Sharing over the net
fr: calibre 3 se présente avec un Serveur de contenu complètement réécrit. À ce titre, toute configuration personnalisée que vous avez pour le serveur de contenu ne s'applique plus. Vous devriez vérifier et mettre à jour vos paramètres dans Préférences->Partager->Partager sur le net

en: Could not start the Content server. Error:
    
    %s
fr: Impossible de démarrer le Serveur de contenu. Erreur :
    
    %s

en: Hide main window
fr: Masquer la fenêtre principale

en: Show main window
fr: Afficher la fenêtre principale

en: Failed to update annotations
fr: Échec de la mise à jour des annotations

en: Failed to update annotations in the database for the book being currently viewed.
fr: Échec de la mise à jour des annotations dans la base de données pour le livre en cours de consultation.

en: The library database at %s appears to be corrupted. Do you want calibre to try and rebuild it automatically? The rebuild may not be completely successful.
fr: La base de données de votre bibliothèque %s semble être corrompue. Voulez vous que calibre tente de la reconstruire automatiquement ? Cette reconstruction peut partiellement échouer.

en: Conversion error
fr: Erreur lors de la conversion

en: <p><b>Failed to convert: %s
fr: <p><b>Échec de la conversion de : %s

en: 
                    Many older e-book reader devices are incapable of displaying
                    EPUB files that have internal components over a certain size.
                    Therefore, when converting to EPUB, calibre automatically tries
                    to split up the EPUB into smaller sized pieces.  For some
                    files that are large undifferentiated blocks of text, this
                    splitting fails.
                    <p>You can <b>work around the problem</b> by either increasing the
                    maximum split size under <i>EPUB output</i> in the conversion dialog,
                    or by turning on Heuristic processing, also in the conversion
                    dialog. Note that if you make the maximum split size too large,
                    your e-book reader may have trouble with the EPUB.
fr: 
                    Beaucoup d'anciennes liseuses ne peuvent pas afficher les
                    fichiers EPUB possédant des parties excédant une certaine taille.
    				Lors de la conversion au format EPUB, calibre essaie donc
    				de les fragmenter en plusieurs parties de plus petites tailles. Dans
    				le cas de certains fichiers consistant en de long blocs de texte
    				non différentiés, cette fragmentation échoue.
    				<p>Vous pouvez <b>contourner ce problème</b> soit en augmentant la taille
    				maximale des fragments dans la section <i>Sortie EPUB</i> dans la boîte de dialogue
    				de conversion, ou bien en activant le Traitement heuristique, également dans la 
    				boîte de dialogue de conversion. Notez bien que définir une taille maximale 
    				trop grande peut créer des problèmes d'affichage de l'EPUB dans votre liseuse.

en: Conversion failed
fr: La conversion a échoué

en: here
fr: ici

en: Recipe Disabled
fr: Recette désactivée

en: <b>Failed</b>
fr: <b>Échoué</b>

en: There are active jobs. Are you sure you want to quit?
fr: Il y a des tâches en cours. Voulez-vous vraiment fermer l'application ?

en:  is communicating with the device!<br>
                          Quitting may cause corruption on the device.<br>
                          Are you sure you want to quit?
fr:  communique avec le périphérique !<br>
                          Annuler peut provoquer des corruptions dans le périphérique.<br>
                          Êtes-vous sûr de vouloir annuler ?

en: Quit after jobs &finish
fr: Quitter après finir les tâches

en: Quit anyway
fr: Quitter quand même

en: There are library updates waiting. Are you sure you want to quit?
fr: Il y a des mises à jour de bibliothèque en attente. Voulez-vous vraiment fermer l'application ?

en: Library updates waiting
fr: Mises à jour de la bibliothèque en attente

en: Running database shutdown plugins. This could take a few seconds...
fr: Exécution des extensions de fermeture de la base de donnée. Cela peut prendre quelques secondes...

en: Shutting down the Content server. This could take a while...
fr: Arrêt du Serveur de contenu. Ceci pourrait prendre un moment...

en: will keep running in the system tray. To close it, choose <b>Quit</b> in the context menu of the system tray.
fr: continuera à tourner dans la zone de notification. Pour le fermer, choisir <b>Quitter</b> dans le menu contextuel de la zone de notification.

en: New version <b>{ver}</b> of {app} is available for download. See the <a href="{url}">new features</a>.
fr: La nouvelle version <b>{ver}</b> de {app} est disponible au téléchargement. Voir les <a href="{url}">nouvelles fonctionnalités</a>.

en: Update available!
fr: Une mise à jour est disponible !

en: Show this notification for future updates
fr: Afficher cette notification pour les mises à jour futures

en: &Get update
fr: Téléchar&gez la mise à jour

en: Update &plugins
fr: Mettre à jour les &extensions

en:  and one plugin update |  and {} plugin updates
fr[0]: et une mise à jour d'extension
fr[1]: et {} mises à jour d'extensions
fr[2]: et {} mises à jour d'extensions

en: plugin update available | plugin updates available
fr[0]: mise à jour du plugin disponible
fr[1]: mises à jour de plugins disponibles
fr[2]: mises à jour de plugins disponibles

en: Plugin updates
fr: Mise à jour des extensions

en: A plugin update is available | There are {} plugin updates available
fr[0]: Une mise à jour d'extension est disponible
fr[1]: Il y a {} mises à jour d'extension disponibles
fr[2]: Il y a {} mises à jour d'extension disponibles

en: Install and configure user plugins
fr: Installer et configurer les extensions utilisateur

en: Rename this bookmark
fr: Renommer ce signet

en: Remove this bookmark
fr: Supprimer ce signet

en: Double click to edit the bookmarks
fr: Double-cliquer pour modifier les signets

en: &New
fr: &Nouveau

en: Create a new bookmark at the current location
fr: Créer un nouveau signet à l'emplacement actuel

en: Remove the currently selected bookmark
fr: Supprimer le signet actuellement sélectionné

en: Pre&vious
fr: &Précédent

en: Nex&t
fr: Suivan&t

en: Position in book
fr: Position dans le livre

en: Change how the bookmarks are sorted
fr: Changer la manière dont les signets sont triés

en: Are you sure you want to delete the bookmark: {0}?
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer le signet : {0} ?

en: Export bookmarks
fr: Exporter les signets

en: Saved bookmarks
fr: Signets sauvegardés

en: Import bookmarks
fr: Importer les signets

en: Add bookmark
fr: Ajouter un signet

en: Enter title for bookmark:
fr: Entrer un titre pour le signet :

en: Could not calculate position in book
fr: Impossible de calculer la position dans le livre

en: Failed to bookmark
fr: Échec de la mise en place d'un signet

en: Filter shown highlights
fr: Filtrer les surlignements

en: Choose what kinds of highlights will be displayed, below. If none are selected, no filtering is performed.
fr: Choisissez les types de surlignements qui seront affichés ci-dessous. Si aucun n'est sélectionné, aucun filtrage n'est effectué.

en: calibre highlights
fr: Mises en évidence de calibre

en: highlights
fr: mises en évidence

en: Modify this highlight
fr: Modifier cette mise en évidence

en: Edit notes for this highlight
fr: Modifier les notes pour cette mise en évidence

en: Delete this highlight | Delete selected highlights
fr[0]: Supprimer cette mise en évidence
fr[1]: Supprimer les mises en évidence sélectionnées
fr[2]: Supprimer les mises en évidence sélectionnées

en: Export selected highlights
fr: Exporter les surlignements sélectionnées

en: Table of Contents section: | Table of Contents sections:
fr[0]: Section de la Table des Matières :
fr[1]: Sections de la Table des Matières :
fr[2]: Sections de la Table des Matières :

en: Double click to jump to an entry
fr: Double-cliquer pour accéder à une entrée

en: Show only highlights of specific types
fr: Afficher uniquement les surlignements du type spécifique

en: Modify
fr: Modifier

en: Modify the selected highlight
fr: Modifier la mise en évidence sélectionnée

en: Delete the selected highlights
fr: Supprimer les mises en évidence sélectionnées

en: Export all highlights
fr: Exporter toutes les mises en évidence

en: No highlights match the search: {}
fr: Aucune mise en évidence ne correspond à la recherche : {}

en: the location of this highlight
fr: l'emplacement de ce surlignement

en: No selected highlight
fr: Aucune mise en évidence sélectionnée

en: No highlight is currently selected
fr: Aucune mise en évidence n'est actuellement sélectionnée

en: Are you sure you want to delete this highlight permanently? | Are you sure you want to delete all {} highlights permanently?
fr[0]: Êtes-vous certain(e) de vouloir supprimer la mise en évidence définitivement ?
fr[1]: Êtes-vous certain(e) de vouloir supprimer toutes les mises en évidence {} définitivement ?
fr[2]: Êtes-vous certain(e) de vouloir supprimer toutes les mises en évidence {} définitivement ?

en: No highlights
fr: Aucune mises en évidence

en: This book has no highlights to export
fr: Ce livre n'a pas de mises en évidence à exporter

en: No highlights selected to export
fr: Aucun surlignement a exportée

en: Explain
fr: Expliquer

en: Define
fr: Définir

en: Key points
fr: Points clés

en: Fix grammar
fr: Corriger la grammaire

en: Translate
fr: Traduire

en: Actions and &highlights
fr: Action et &mises en évidence

en: &Save as note
fr: &Enregistrer comme note

en: Save this conversation as a note on the current highlight
fr: Enregistrer cette conversation sous forme de note sur la sélection actuelle

en: Save this specific response as the note
fr: Enregistrer cette réponse spécifique comme note

en: Cannot save note as there is currently no selected text
fr: Impossible d'enregistrer la note car aucun texte n'est actuellement sélectionné

en: No selected text
fr: Aucun texte sélectionné

en: No text is selected for this conversation.
fr: Aucun texte n'est sélectionné pour cette conversation.

en: The prompt is a template. If you want the prompt to operate on the currently selected text, add <b>{0}</b> to the end of the prompt.
fr: L'invite est un modèle. Si vous souhaitez que l'invite s'applique au texte actuellement sélectionné, ajoutez <b>{0}</b> à la fin de l'invite.

en: &Highlight style:
fr: Style de la &mises en évidence

en: Edit lookup source
fr: Modifier la source de recherche

en: The name of the source
fr: Le nom de la source

en: The URL template of the source
fr: Le modèle URL de la source

en: The URL template must starts with https:// and have {word} in it which will be replaced by the actual query
fr: Le modèle d'URL doit commencer par https:// et contenir {word}, qui sera remplacé par la requête proprement dite

en: You must specify a name
fr: Vous devez spécifier un nom

en: Name already exists
fr: Le nom existe déjà

en: A lookup source with the name {} already exists
fr: Une source de recherche avec le nom {} existe déjà

en: You must specify a URL
fr: Vous devez spécifier une URL

en: The URL must start with https://
fr: L'URL doit commencer par https://

en: The URL must contain the placeholder {word}
fr: L'URL doit contenir l'espace réservé {word}

en: Edit lookup sources
fr: Modifier les sources de recherche

en: Double-click to edit an entry
fr: Double cliquer pour modifier une entrée

en: Restore defaults
fr: Restaurer les valeurs par défaut

en: No sources
fr: Aucune source

en: You must specify at least one lookup source
fr: Vous devez spécifier au moins une source de recherche

en: Zoom in
fr: Zoom avant

en: Zoom out
fr: Zoom arrière

en: Default zoom
fr: Zoom par défaut

en: Inspect
fr: Contrôler

en: Double click on a word in the book's text to look it up.
fr: Double-cliquer sur un mot dans le texte du livre pour le consulter.

en: &Dictionary
fr: &Dictionnaire

en: Ask &AI
fr: Demandez à l'&IA

en: Lookup &in:
fr: Rechercher dans :

en: Add sources
fr: Ajouter des sources

en: Add more sources at which to lookup words
fr: Ajouter d'autres sources pour rechercher des mots

en: Refresh the result to match the currently selected text
fr: Actualiser le résultat pour qu'il corresponde au texte actuellement sélectionné

en: Update on selection change
fr: Mise à jour sur le changement de sélection

en: Automatically update the displayed result when selected text in the book changes. With this disabled the lookup is changed only when clicking the Refresh button.
fr: Mettre automatiquement à jour le résultat affiché lorsque le texte sélectionné dans le livre change. Lorsque cette fonction est désactivée, la recherche n'est modifiée qu'en cliquant sur le bouton Actualiser.

en: Connecting to E-book viewer failed
fr: Échec de la connexion à la visionneuse de livre numérique

en: Unable to connect to existing E-book viewer window, try restarting the viewer.
fr: Impossible de se connecter à la fenêtre de visualisation de livre numérique existante, essayez de la redémarrer.

en: %prog [options] file
    
    View an e-book.
fr: %prog [options] fichier
    
    Visualiser un livre numérique.

en: If specified, the E-book viewer window will try to come to the front when started.
fr: Si spécifié, la fenêtre de la visionneuse de livre numérique essaiera, au lancement, d’apparaître au premier plan.

en: If specified, the E-book viewer window will try to open full screen when started.
fr: Si précisé, la fenêtre de la visionneuse de livre numérique essaiera, au démarrage, de s’ouvrir en plein écran.

en: Force reload of all opened books
fr: Forcer le rechargement de tous les livres ouverts

en: The position at which to open the specified book. The position is a location or position you can get by using the Go to->Location action in the viewer controls. Alternately, you can use the form toc:something and it will open at the location of the first Table of Contents entry that contains the string "something". The form toc-href:something will match the href (internal link destination) of toc nodes. The matching is exact. If you want to match a substring, use the form toc-href-contains:something. The form ref:something will use Reference mode references. The form search:something will search for something after opening the book. The form regex:something will search for the regular expression something after opening the book.
fr: La position à laquelle ouvrir le livre spécifié. La position est un emplacement ou une position que vous pouvez obtenir en utilisant l'action Aller à->Location dans les contrôles de la visionneuse. Vous pouvez également utiliser le formulaire toc:quelque chose pour ouvrir le livre à l'emplacement de la première entrée de la table des matières qui contient la chaîne "quelque chose". Le formulaire toc-href:quelque chose correspondra au href (destination du lien interne) des nœuds toc. La correspondance est exacte. Si vous souhaitez faire correspondre une sous-chaîne, utilisez la forme toc-href-contains:quelque chose. Le formulaire ref:quelque chose utilisera Reference en mode référence. Le formulaire search:quelque chose recherchera quelque chose après avoir ouvert le livre. La forme regex:quelque chose recherchera l'expression régulière quelque chose après avoir ouvert le livre.

en: Open a new viewer window even when the option to use only a single viewer window is set
fr: Ouvrir une nouvelle fenêtre de visionneuse même si l'option d'utilisation d'une seule fenêtre de visionneuse est activée

en: Failed to start listener
fr: N'a pas réussi à démarrer l'écoute

en: Could not start the listener used for single instance viewers. Try rebooting your computer.
fr: Impossible de démarrer l'auditeur utilisé pour les visionneurs d'une seule instance. Essayez de redémarrer votre ordinateur.

en: Print to PDF
fr: Imprimer en PDF

en: Print %s to a PDF file
fr: Imprimer %s dans un fichier PDF

en: Choose location for PDF file
fr: Choisissez l'emplacement du fichier PDF

en: &File:
fr: &Fichier :

en: Paper &size:
fr: Taille du &papier :

en: &Left margin:
fr: Marge de &gauche :

en: &Top margin:
fr: Marge du &haut :

en: &Right margin:
fr: Marge de &droite :

en: &Bottom margin:
fr: Marge du &bas :

en: inches
fr: Pouces

en: Add page &number to printed pages
fr: Ajouter le &numéro de page aux pages imprimées

en: &Open PDF file after printing
fr: &Ouvrir le fichier PDF après l'impression

en: PDF file
fr: Fichier PDF

en: No filename specified
fr: Aucun nom de fichier spécifié

en: You must specify a filename for the PDF file to generate
fr: Vous devez spécifier un nom de fichier pour le fichier PDF à générer

en: Incorrect filename specified
fr: Nom de fichier spécifé incorrect

en: The filename for the PDF file must end with .pdf
fr: Le nom de fichier pour le fichier PDF doit se terminer avec .pdf

en: Printing, this will take a while, please wait...
fr: Impression en cours, cela va prendre un certain temps, merci de votre patience...

en: Printing...
fr: Impression en cours...

en: Failed to convert to PDF
fr: Échec de la conversion en PDF

en: Failed to generate PDF file, click "Show details" for more information.
fr: Échec lors de la génération du fichier PDF, cliquez sur "Afficher les détails" pour plus d'information.

en: In nearby words mode, you must specify at least two words and an optional trailing number of characters. The expression: {} does not have at least two words.
fr: En mode mots proches, vous devez spécifier au moins deux mots et un nombre facultatif de caractères à la fin. L'expression : {} n'a pas au moins deux mots.

en: The search expression {} is not a valid regex.
fr: L'expression de recherche {} n'est pas un regex valide.

en: Contains
fr: Contient

en: Whole words
fr: Mots entiers

en: Nearby words
fr: Mots proches

en: Choose the type of search: <ul><li><b>Contains</b> will search for the entered text anywhere. It will ignore punctuation, spaces and accents, unless Case sensitive searching is enabled.<li><b>Whole words</b> will search for whole words that equal the entered text. As with "Contains" searches punctuation and accents are ignored.<li><b>Nearby words</b> will search for whole words that are near each other in the text. For example: <i>calibre cool</i> will find places in the text where the words <i>calibre</i> and <i>cool</i> occur within 60 characters of each other. To change the number of characters add the number to the end of the list of words, for example: <i>calibre cool awesome 120</i> will search for <i>calibre</i>, <i>cool</i> and <i>awesome</i> within 120 characters of each other.<li><b>Regex</b> will interpret the text as a regular expression.
fr: Choisissez le type de recherche : <ul><li><b>Contient</b> recherchera le texte saisi n'importe où. Elle ignorera la ponctuation, les espaces et les accents, à moins que la recherche sensible à la casse ne soit activée. <li><b>Mots entiers</b> recherchera les mots entiers qui correspondent au texte saisi. Comme pour la recherche "Contient", la ponctuation et les accents sont ignorés. <li><b>Mots proches</b> recherche les mots entiers qui sont proches les uns des autres dans le texte. Par exemple : <i>calibre cool</i> trouvera les endroits du texte où les mots <i>calibre</i> et <i>cool</i> se trouvent à moins de 60 caractères l'un de l'autre. Pour modifier le nombre de caractères, ajoutez le nombre à la fin de la liste de mots, par exemple : <i>calibre cool awesome 120</i> recherchera <i>calibre</i>, <i>cool</i> et <i>awesome</i> à moins de 120 caractères les uns des autres. <li><b>Regex</b> interprétera le texte comme une expression régulière.

en: Go back to where you were before searching
fr: Retournez à l'endroit où vous étiez avant les recherches

en: the location of this search result
fr: l'emplacement de ce résultat de recherche

en: This text is hidden in the book and cannot be displayed
fr: Ce texte est caché dans le livre et ne peut pas être affiché

en: No matches were found for:
fr: Aucune correspondance n'a été trouvée pour :

en: Expand all items under %s
fr: Développer tous les éléments sous %s

en: Expand all items
fr: Développer tous les éléments

en: Collapse all items
fr: Minimiser tous les éléments

en: Expand all items at the level of {}
fr: Développez tous les éléments au niveau de {}

en: Collapse all items at the level of {}
fr: Réduire tous les éléments au niveau de {}

en: Copy Table of Contents to clipboard
fr: Copier la Table des Matières vers le presse-papier

en: Search Table of Contents
fr: Rechercher dans la Table des Matières

en: Search for text in the Table of Contents
fr: Rechercher du texte dans la Table des Matières

en: There are no Table of Contents entries matching: %s
fr: Il n'y a pas d'entrée de Table des Matières correspondante : %s

en: Untitled
fr: Sans titre

en: Switch color scheme
fr: Changer le schéma de couleurs

en: Apply settings from a saved profile
fr: Appliquer les paramètres d'un profil enregistré

en: Increase font size
fr: Augmenter la taille de la police

en: Decrease font size
fr: Diminuer la taille de la police

en: Toggle full screen
fr: Passer en mode plein écran

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Next section
fr: Section suivante

en: Previous section
fr: Section précédente

en: Toggle Reference mode
fr: Activer le mode référence

en: Toggle auto-scrolling
fr: Défilement automatique

en: Lookup words
fr: Mots recherchés

en: Show viewer controls
fr: Afficher les contrôles de la visionneuse

en: Toggle paged mode
fr: Basculer en mode Page

en: Print book
fr: Imprimer le livre

en: Show book metadata
fr: Afficher les métadonnées du livre

en: Read aloud
fr: Lire à voix haute

en: Browse highlights in book
fr: Parcourir les mises en évidence dans le livre

en: Select all text in the current file
fr: Sélectionner tout le texte du fichier en cours

en: Edit this book
fr: Éditer ce livre

en: Reload this book
fr: Recharger ce livre

en: Customize this toolbar
fr: Personnaliser la barre d'outils

en: Hide this toolbar
fr: Masquer cette barre d'outils

en: Switch to flow mode -- where the text is not broken into pages
fr: Basculer en mode continu - où le texte n'est pas séparé en pages

en: Switch to paged mode -- where the text is broken into pages
fr: Basculer en mode paginé - où le texte est séparé en pages

en: Turn off auto-scrolling
fr: Désactiver le défilement automatique

en: Turn on auto-scrolling
fr: Activer le défilement automatique

en: Read the text of the book aloud
fr: Lire le texte du livre à voix haute

en: Stop reading
fr: Arrêter la lecture

en: Clear list of recently opened books
fr: Effacer la liste des livres ouverts récemment

en: Restore settings to defaults
fr: Restaurer les paramètres par défauts

en: Save current settings as a profile
fr: Sauvegarder les réglages actuels en tant que profile

en: Delete saved profile...
fr: Supprimer le profile sauvegardé…

en: &Name of profile
fr: &Nom du profile

en: Enter name of profile to create
fr: Entrer le nom du profile à créer

en: Configure the toolbar
fr: Configurer la barre d'outils

en: Choose the actions you want on the toolbar. Drag and drop items in the right hand list to re-arrange the toolbar.
fr: Choisir les actions que vous voulez dans la barre d'outils. Glisser-déposer les éléments dans la liste de droite pour réorganiser la barre d'outils.

en: Lookup
fr: Recherche

en: Preparing book for first read, please wait
fr: Préparation du livre pour la première lecture, veuillez patienter...

en: E-book viewer
fr: Visionneuse de livre numérique

en: Scroll here
fr: Faites défiler ici

en: Start of book
fr: Début du livre

en: End of book
fr: Fin du livre

en: Start of current file
fr: Début du fichier en cours

en: End of current file
fr: Fin du fichier en cours

en: Hide this scrollbar
fr: Masquer cette barre de défilement

en: Search :: no matches
fr: Recherche :: aucun résultat

en: Search :: one match
fr: Recherche :: un résultat

en: Search :: {} matches
fr: Recherche :: {} résultats

en: Empty search expression
fr: Expression de recherche vide

en: Cannot search for {!r} as it contains only punctuation and spaces.
fr: Impossible de rechercher {!r} car il ne contient que des signes de ponctuation et des espaces.

en: Cannot jump to location
fr: Impossible d'allez à l'emplacement

en: The Read aloud feature is active, cannot jump to {}. Close it first.
fr: La fonction de lecture à voix haute est activée, il n'est pas possible de passer à {}. Fermez-la d'abord.

en: Table of Contents locations
fr: Emplacements de la Table des Matières

en: bookmark
fr: signet

en: Failed to load the image {}
fr: Échec lors du chargement de l'image {}

en: Failed to find the image {}
fr: Impossible de trouver l'image {}

en: Image not found
fr: Image non trouvée

en: Cannot print book
fr: Impossible d'imprimer le livre

en: No book is currently open
fr: Aucun livre n'est ouvert actuellement

en: Book does not exist
fr: Le livre n'existe pas

en: Cannot open {} as it no longer exists
fr: Impossible d'ouvrir {} car il n'existe plus

en: Choose e-book
fr: Choisir un livre numérique

en: E-books
fr: Livres numériques :

en: Loading book
fr: Chargement du livre

en: Loading book, please wait
fr: Chargement du livre, veuillez patienter...

en: Loading book failed
fr: Le chargement du livre a échoué

en: Failed to open the book at {0}. Click "Show details" for more info.
fr: Impossible d'ouvrir le livre à la position {0}. Cliquez sur "Afficher les détails" pour plus d'informations.

en: The book must be in the {} formats to edit.
    
    First convert the book to one of these formats.
fr: Le livre doit être aux formats {} pour être édité.
    
    Convertissez d'abord le livre dans l'un de ces formats.

en: The Qt WebEngine Render process has crashed. You should try restarting the viewer.
fr: Le processus de rendu Qt WebEngine Render s'est interrompu. Vous devriez essayer de redémarrer la visionneuse.

en: Choose background image
fr: Choisir une image de fond

en: Clear search history
fr: Effacer l'historique des recherches

en: Test file name invalid
fr: Nom de fichier test invalide

en: The file name <b>%s</b> does not appear to end with a file extension. It must end with a file  extension like .epub or .mobi
fr: Le nom <b>%s</b> ne semble pas finir par une extension de fichier. Le nom doit finir par une extension de fichier comme .epub ou .mobi

en: Hide size in corner
fr: Masquer la taille dans le coin

en: Show size in corner
fr: Afficher la taille dans le coin

en: Clear history
fr: Supprimer l'historique

en: Drag to resize
fr: Faire glisser pour redimensionner

en: Choose &color
fr: Choisir la &couleur

en: default: {}
fr: défaut : {}

en: Choose a color
fr: Choisir une couleur

en: Cu&t
fr: Cou&per

en: &Step up
fr: &Monter

en: Step &down
fr: &Descendre

en: Not rated
fr: Aucune évaluation

en: Generic e-ink device
fr: Périphérique e-ink générique

en: iPad like tablet
fr: Une tablette type iPad

en: Kindle Basic (all models)
fr: Kindle de base (tous les modèles)

en: Kindle Fire and Fire HD
fr: Kindle Fire et Fire HD

en: All other SONY devices
fr: Tous les autres appareils SONY

en: Kobo and Kobo Touch Readers
fr: Lecteurs Kobo et Kobo Touch

en: Kobo Vox, Aura and Glo families
fr: Familles Kobo Vox, Aura et Glo

en: Nook and Nook Simple Reader
fr: Nook et Nook Simple Reader

en: PocketBook 360 and newer models
fr: PocketBook 360 et modèles plus récents

en: PocketBook Lux (1-5) and Basic 4
fr: PocketBook Lux (1-5) et Basic 4

en: PocketBook Inkpad 3 (Pro) and X
fr: PocketBook Inkpad 3 (Pro) et X

en: Android phone
fr: Téléphone Android

en: Android tablet
fr: Tablette Android

en: Android phone with Kindle reader
fr: Téléphone Android avec lecteur Kindle

en: Android tablet with Kindle reader
fr: Tablette Android avec lecteur Kindle

en: Generic
fr: Générique

en: Choose your e-book device. If your device is not in the list, choose a "Generic" device.
fr: Sélectionner votre périphérique de lecture. Si votre périphérique n’est pas dans la liste, choisir un périphérique "Générique".

en: If you are moving calibre from an old computer to a new one, please read <a href="{0}">the instructions</a>.
fr: Si vous déplacez calibre d'un vieil ordinateur à un nouvel ordinateur, veuillez lire <a href="{0}">les instructions</a>.

en: Select location for books
fr: Sélectionner l’emplacement pour les livres

en: Failed to create a folder at %s
fr: Échec de la création du dossier à %s

en: You must choose an empty folder for the calibre library. %s is not empty.
fr: Vous devez sélectionner un dossier vide pour la bibliothèque calibre. %s n’est pas vide.

en: &Next >
fr: &Suivant >

en: < &Back
fr: < &Précédent

en: Cancel
fr: Annuler

en: &Finish
fr: &Terminer

en: Commit
fr: Envoyer

en: Welcome wizard
fr: Assistant de bienvenue

en: Welcome to calibre
fr: Bienvenue dans calibre

en: The one stop solution to all your e-book needs.
fr: La solution ultime dont tous vos livres numériques ont besoin.

en: &Manufacturers
fr: &Fabricants

en: &Devices
fr: &Périphériques de lecture

en: WizardPage
fr: Page de l’assistant

en: <h2>Congratulations!</h2> You have successfully setup calibre. Press the %s button to apply your settings.
fr: <h2>Félicitations !</h2> Vous avez réussi à installer Calibre. Appuyer sur le bouton %s pour valider votre paramétrage.

en: <h2>Demo videos</h2>Videos demonstrating the various features of calibre are available <a href="{}">online</a>.
fr: <h2>Vidéos explicatives</h2>Les vidéos montrant les différentes fonctionnalités de calibre sont disponibles <a href="{}">en ligne</a>.

en: <h2>User Manual</h2>A User Manual is also available <a href="%s">online</a>.
fr: <h2>Manuel Utilisateur</h2>Un Manuel Utilisateur est aussi disponible <a href="%s">en ligne</a>.

en: <p>calibre can automatically send books by email to your Kindle. To do that you have to setup email delivery below. The easiest way is to setup a free <a href="{}">GMX account</a> and click the "Use GMX" button below. You will also have to register your email address in your Amazon account.
fr: <p>calibre peut envoyer automatiquement des livres par email à votre Kindle. Pour faire cela vous devez configurer la distribution d'email ci-dessous. Le moyen le plus simple est d'installer un <a href="{}">compte GMX</a> gratuitement et de cliquer sur le bouton « Utiliser GMX » ci-dessous. Vous devrez également inscrire votre adresse email dans votre compte Amazon.

en: &Kindle email:
fr: courriel &Kindle :

en: Choose your &language:
fr: Sélectionner votre &langue :

en: <p>Choose a location for your books. When you add books to calibre, they will be copied here. Use an <b>empty folder</b> for a new calibre library:
fr: <p>Indiquez un emplacement pour vos livres. Quand vous ajoutez des livres à calibre, ils seront copiés ici. Utilisez un <b>dossier vide</b> pour créer une nouvelle bibliothèque calibre :

en: If a calibre library already exists at the newly selected location, calibre will use it automatically.
fr: Si une bibliothèque calibre existe déjà au nouvel emplacement sélectionné, calibre l'utilisera automatiquement.

en: Test email settings
fr: Tester le paramétrage des courriels

en: Send test mail from %s to:
fr: Envoyer un courriel de test de %s à :

en: Using: %(un)s:%(pw)s@%(host)s:%(port)s and %(enc)s encryption
fr: Utilise: %(un)s:%(pw)s@%(host)s:%(port)s et l’encryptage %(enc)s

en: No email address
fr: Pas d'adresse de courriel

en: No email address to send mail to has been specified. You must specify a To: address before running the test.
fr: Aucune adresse de courrier électronique n'a été spécifiée. Vous devez entrer un destinataire avant d'exécuter le test.

en: Sending email, please wait...
fr: Envoi du courriel, veuillez patienter...

en: Email successfully sent
fr: Courriel envoyé avec succès

en: Setup sending email using
fr: Paramètrage de l’envoi des courriels en utilisant

en: If you don't have an account, you can sign up for a free {name} email account at {link_markup}. {extra}
fr: Si vous n'avez pas de compte, vous pouvez créer un compte courriel {name} gratuit sur {link_markup}. {extra}

en: Your %s &email address:
fr: Votre adresse courri&el %s :

en: Your %s &password:
fr: Votre mot de &passe %s :

en: If you plan to use email to send books to your Kindle, remember to add your %s email address to the allowed email addresses in your Amazon.com Kindle management page.
fr: Si vous planifiez d’utiliser des courriels pour envoyer des livres à votre Kindle, rappelez-vous d’ajouter votre adresse de courriel %s aux adresses de courriels autorisées dans la page de configuration de votre Kindle sur Amazon.com.

en: Setup
fr: Configuration

en: No password
fr: Aucun mot de passe

en: You must specify a password
fr: Vous devez spécifier un mot de passe

en: You must specify an email address
fr: Vous devez indiquer une adresse de courriel

en: Incorrect email address
fr: Adresse courriel incorrecte

en: The email address "{}" is not valid
fr: L'adresse courriel "{}" n'est pas valide

en: OK to proceed?
fr: OK pour lancer le traitement ?

en: This will display your email password on the screen. Is it OK to proceed?
fr: Ceci affichera votre mot de passe de courriel à l’écran. Voulez-vous continuer?

en: Before using this account to send mail, you must enable the "Enable access to this account via POP3 and IMAP" option in GMX under More > E-mail Settings > POP3 & IMAP.
fr: Avant d'utiliser ce compte pour envoyer du courrier, vous devez activer l'option "Activer l'accès à ce compte via POP3 et IMAP" dans GMX sous Plus > Paramètres E-mail > Fonctions POP3 & IMAP.

en: Google recently deliberately broke their email sending protocol (SMTP) support in an attempt to force everyone to use their web interface so they can show you more ads. They are trying to claim that SMTP is insecure, that is incorrect and simply an excuse. To use a Gmail account you will need to "allow less secure apps" as described <a href="{}">here</a>.
fr: Google a récemment cassé délibérément son protocole d'envoi de courriel (SMTP) afin d'essayer de forcer tout le monde à employer leur interface Web ainsi ils peuvent vous montrer plus d'annonces. Ils essayent de réclamer que le SMTP est peu sûr, cela est incorrect et simplement une excuse. Pour employer un compte Gmail vous aurez besoin de « permettre les apps moins sûres » comme décrit <a href="{}">ici</a>.

en: If you are setting up a new Outlook account, Microsoft requires that you  verify your account periodically, before it will let calibre send email.
fr: Si vous configurez un nouveau compte Outlook, Microsoft demande de vérifier votre compte périodiquement, avant de pouvoir laisser calibre envoyer des courriels.

en: Bad configuration
fr: Mauvaise configuration

en: You must set the From email address
fr: Vous devez indiquer l’adresse courriel de l’expéditeur

en: You must either set both the username <b>and</b> password for the mail server or no username and no password at all.
fr: Vous devez soit entrer à la fois les valeurs pour le nom d’utilisateur <b>et</b> le mot de passe du serveur de courrier soit aucun des deux.

en: No username and password set for mailserver. Most  mailservers need a username and password. Are you sure?
fr: Aucun nom d’utilisateur et de mot de passe indiqués pour le serveur de mail. La plupart des serveurs de mails ont besoin d’un nom d’utilisateur et d’un mot de passe. Êtes-vous sûr?

en: Send email &from:
fr: Envoyer le courriel &de :

en: <p>This is what will be present in the From: field of emails sent by calibre.<br> Set it to your email address
fr: <p>Ce qui sera présent dans le champ De : des courriels envoyés par calibre.<br> Indiquer ici votre adresse de courriel

en: <p>A mail server is useful if the service you are sending mail to only accepts email from well know mail services.
fr: <p>Un serveur de courriel est utile si le service auquel vous envoyez un courriel ne les accepte que venant de services réputés

en: Email server
fr: Serveur de messagerie

en: calibre can <b>optionally</b> use a server to send mail
fr: calibre peut <b>optionnellement</b> utiliser un serveur pour envoyer les courriels

en: &Hostname:
fr: Nom d’&hôte :

en: The hostname of your mail server. For example, smtp.gmail.com
fr: Le nom d’hôte de votre serveur de messagerie. Par ex. smtp.gmail.com

en: &Port:
fr: &Port :

en: The port your mail server listens for connections on. The default is 25
fr: Le port d’écoute de votre serveur de messagerie. Par défaut : 25

en: Your username on the mail server
fr: Votre nom d’utilisateur pour le serveur de messagerie

en: Your password on the mail server
fr: Votre mot de passe pour le serveur de messagerie

en: &Show
fr: &Afficher

en: Encr&yption:
fr: Ch&iffrement :

en: Use TLS encryption when connecting to the mail server. This is the most common.
fr: Utiliser le cryptage TLS lors de la connexion au serveur de messagerie. Cette option est la plus utilisée.

en: Use SSL encryption when connecting to the mail server.
fr: Utiliser le cryptage SSL lors de la connexion au serveur de messagerie.

en: WARNING: Using no encryption is highly insecure
fr: ATTENTION : Ne pas utiliser de système d’encryptage présente un fort risque au niveau de la sécurité

en: Use &GMX
fr: Utiliser &GMX

en: &Test email
fr: &Tester l’envoi de courriel

en: <p>If you use the <a href="http://www.appstafarian.com/marvin.html">Marvin</a> e-book reading app (or similar OPDS enabled apps) on your Apple iDevice, you can access your calibre book collection wirelessly, directly on the device. To do this you have to turn on the calibre Content server.
fr: <p>Si vous utilisez l'application de lecture de livre numérique <a href="http://www.appstafarian.com/marvin.html">Marvin</a>  (ou des applications similaires compatibles OPDS)  sur votre iDevice Apple , vous pouvez accéder à votre collection de livres calibre sans fil, directement sur le périphérique. Pour faire cela vous devez mettre en route le Serveur de contenu calibre.

en: Turn on the &Content server
fr: Démarrer le Serveur de &contenu

en: <p>Remember to leave calibre running as the server only runs as long as calibre is running.
    <p>The reader app should see your calibre collection automatically. If not, try adding the URL http://myhostname:8080 as a new catalog in the reader on your iDevice. Here myhostname should be the fully qualified hostname or the IP address of the computer calibre is running on. See <a href="%s">the User Manual</a> for more information.
fr: <p>N'oubliez pas de laisser calibre ouvert, le serveur fonctionne uniquement si calibre est ouvert.
    <p>L'app de lecture voit votre collection calibre automatiquement. Si ce n'est pas le cas, essayez d'ajouter l'URL http://monnomdhôte:8080 comme nouveau catalogue sur le lecteur de votre IDevice. Ici monnomdhôte devrait être le nom d'hôte entièrement qualifié ou l'adresse IP de l'ordinateur sur lequel calibre fonctionne. Voir <a href="%s">Le Manuel de l'Utilisateur</a> pour plus d'information.

en: Required component missing
fr: Un composant requis est manquant

en: This computer is missing the Windows MediaPack, which is needed for calibre. Instructions for installing it are <a href="{0}">available here</a>.
fr: Il manque à cet ordinateur le Windows MediaPack, qui est nécessaire pour calibre. Les instructions pour l'installer sont <a href="{0}">disponibles ici</a>.

en: Invalid query format for colon-separated search: {0}
fr: Format invalide de recherche avec le séparateur double point : {0}

en: BIBTEX catalog generator
fr: Générateur de catalogue BIBTEX

en: The fields to output when cataloging books in the database.  Should be a comma-separated list of fields.
    Available fields: %(fields)s.
    plus user-created custom fields.
    Example: %(opt)s=title,authors,tags
    Default: '%%default'
    Applies to: BIBTEX output format
fr: Les champs à afficher lorsque l’on consulte les livres de la base de données. Cela doit être une liste de champs séparés par une virgule.
    Champs disponibles : %(fields)s
    plus les champs personnalisés créés par l’utilisateur.
    Exemple : %(opt)s=title,authors,tags
    Par défaut : '%%default'
    S’applique à : format de sortie BIBTEX

en: Output field to sort on.
    Available fields: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
fr: Champ de tri pour la sortie
    Champs disponibles : author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    Par défaut : '%default'
    S'applique à : format de sortie BIBTEX

en: Create a citation for BibTeX entries.
    Boolean value: True, False
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
fr: Créer une citation pour les entrées BibTeX
    Booléen : True, False.
    Par défaut : '%default'
    S’applique à : format de sortie BIBTEX

en: Create a file entry if formats is selected for BibTeX entries.
    Boolean value: True, False
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
fr: Créer une entrée fichier si formats est sélectionné pour les entrées BibTeX
    Booléen : True, False.
    Par défaut : '%default'
    S’applique à : format de sortie BIBTEX

en: The template for citation creation from database fields.
    Should be a template with {} enclosed fields.
    Available fields: %s.
    Default: '%%default'
    Applies to: BIBTEX output format
fr: Modèle pour la création de citations à partir des champs de la base de données.
    Doit être un modèle avec des champs inclus {}.
    Champs disponibles : %s.
    Par défaut : '%%default'
    S’applique à : format de sortie BIBTEX

en: BibTeX file encoding output.
    Available types: utf8, cp1252, ascii.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
fr: Encodage du fichier de sortie BibTeX
    Encodages disponibles : utf8, cp1252, ascii.
    Par défaut : '%default'
    S’applique à : format de sortie BIBTEX

en: BibTeX file encoding flag.
    Available types: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
fr: Drapeau d'encodage du fichier de sortie BibTeX
    Types disponibles : strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Par défaut : '%default'
    S’applique à : format de sortie BIBTEX

en: Entry type for BibTeX catalog.
    Available types: book, misc, mixed.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
fr: Types d'entrées du catalogue BibTeX
    Types disponibles : book, misc, mixed.
    Par défaut : '%default'
    S’applique à : format de sortie BIBTEX

en: CSV/XML catalog generator
fr: Générateur de catalogue CSV/XML

en: The fields to output when cataloging books in the database.  Should be a comma-separated list of fields.
    Available fields: %(fields)s,
    plus user-created custom fields.
    Example: %(opt)s=title,authors,tags
    Default: '%%default'
    Applies to: CSV, XML output formats
fr: Les champs à insérer lors du catalogage des livres dans la base. Doit être une liste de champs séparées par des virgules.
    Champs disponibles: %(fields)s,
    en plus des champs personnalisés créés par l'utilisateur.
    Exemple: %(opt)s=title,authors,tags
    Par défaut: '%%default'
    S'applique à : aux formats de sortie CSV, XML

en: Output field to sort on.
    Available fields: author_sort, id, rating, size, timestamp, title_sort
    Default: '%default'
    Applies to: CSV, XML output formats
fr: Champ de sortie à utiliser pour le tri.
    Champs disponibles: author_sort, id, rating, size, timestamp, title_sort
    Par défault: '%default'
    S’applique à : aux formats de sortie CSV, XML

en: AZW3/EPUB/MOBI catalog generator
fr: Générateur de catalogue AZW3/EPUB/MOBI

en: Title of generated catalog used as title in metadata.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fr: Titre du catalogue généré utilisé comme titre dans les métadonnées.
    Par défaut : '%default'
    S’applique aux formats de sortie : AZW3, EPUB, MOBI

en: Create cross-references in Authors section for books with multiple authors.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fr: Crée des références croisées dans la section Auteurs pour les livres avec des auteurs multiples.
    Par défaut: '%default'
    S'applique aux formats de sortie: AZW3, EPUB et MOBI

en: Save the output from different stages of the conversion pipeline to the specified folder. Useful if you are unsure at which stage of the conversion process a bug is occurring.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fr: Enregistre la sortie à différentes étapes du processus de conversion vers le dossier spécifié. Utile si vous n'êtes pas sûr de l'étape de la conversion à laquelle se produit le bogue.
    Par défaut : '%default'
    S’applique aux formats de sortie : AZW3, EPUB, MOBI

en: Regex describing tags to exclude as genres.
    Default: '%default' excludes bracketed tags, e.g. '[Project Gutenberg]', and '+', the default tag for read books.
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fr: Expression régulière décrivant les étiquettes à exclure comme genres.
    Par défaut : '%default' exclut les étiquettes entre crochets, par ex. '[Project Gutenberg]', et '+', l'étiquette par défaut pour les livres lus.
    S’applique aux formats de sortie : AZW3, EPUB, MOBI

en: Specifies the rules used to exclude books from the generated catalog.
    The model for an exclusion rule is either
    ('<rule name>','Tags','<comma-separated list of tags>') or
    ('<rule name>','<custom column>','<pattern>').
    For example:
    (('Archived books','#status','Archived'),)
    will exclude a book with a value of 'Archived' in the custom column 'status'.
    When multiple rules are defined, all rules will be applied.
    Default: 
    "%default"
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fr: Indique les règles à appliquer pour exclure des livres du catalogue généré.
    Le modèle pour une règle d'exclusion est
    ('<nom de la règle>','Étiquettes','<liste d'étiquettes séparées par des virgules>') or
    ('<nom de la règle>','<nom de colonne>','<valeur>').
    Par exemple:
    (('Livres archivés','#statut','Archivé'),)
    exclura les livres qui ont la valeur 'Archivé' dans la colonne 'statut'.
    Quand plusieurs règles sont définies, toutes les règles seront appliquées.
    Par défaut: 
    "%default"
    S'applique aux formats de sortie AZW3, EPUB, MOBI

en: Include 'Authors' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fr: Inclut la section 'Auteurs' dans le catalogue.
    Par défaut : '%default'
    S’applique aux formats de sortie : AZW3,  EPUB, MOBI

en: Include 'Descriptions' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fr: Inclut la section 'Descriptions' dans le catalogue.
    Par défaut : '%default'
    S’applique aux formats de sortie : AZW3,  EPUB, MOBI

en: Include 'Genres' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fr: Inclut la section 'Genres' dans le catalogue.
    Par défaut : '%default'
    S’applique aux formats de sortie : AZW3,  EPUB, MOBI

en: Include 'Titles' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fr: Inclut la section 'Titres' dans le catalogue.
    Par défaut : '%default'
    S’applique aux formats de sortie : AZW3,  EPUB, MOBI

en: Include 'Series' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fr: Inclut la section 'Series' dans le catalogue.
    Par défaut : '%default'
    S’applique aux formats de sortie : AZW3,  EPUB, MOBI

en: Include 'Recently Added' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fr: Inclut la section 'Ajoutés récemment' dans le catalogue.
    Par défaut : '%default'
    S’applique aux formats de sortie : AZW3,  EPUB, MOBI

en: Source field for 'Genres' section.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fr: Champ source pour la section 'Genres'.
    Par défaut : '%default'
    S’applique aux formats de sortie : AZW3, EPUB, MOBI

en: Custom field containing note text to insert in Description header.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fr: Champ personnalisé contenant une note de texte à insérer dans l'en-tête de Description.
    Par défaut : '%default'
    S’applique aux formats de sortie : AZW3,  EPUB, MOBI

en: #<custom field>:[before|after]:[True|False] specifying:
     <custom field> Custom field containing notes to merge with comments
     [before|after] Placement of notes with respect to comments
     [True|False] - A horizontal rule is inserted between notes and comments
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fr: #<custom field> : spécifier [before|after]:[True|False] :
     <custom field> Champ personnalisé contenant des notes à fusionner avec les commentaires
     [before|after] Placement des notes par rapport au commentaires
     [True|False] - Une ligne horizontale est insérée entre les notes et les commentaires
    Par défaut : '%default'
    S’applique aux formats de sortie : AZW3,  EPUB, MOBI

en: Specifies the output profile. In some cases, an output profile is required to optimize the catalog for the device. For example, 'kindle' or 'kindle_dx' creates a structured Table of Contents with Sections and Articles.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fr: Spécifie le profil de sortie. Dans certains cas, un profil de sortie est requis pour optimiser le rendu en fonction du périphérique. Par exemple, 'kindle' ou 'kindle_dx' créent une table des matières structurée avec des sections et des articles.
    Par défaut: '%default'
    S'applique aux formats de sortie: AZW3, EPUB, MOBI

en: Specifies the rules used to include prefixes indicating read books, wishlist items and other user-specified prefixes.
    The model for a prefix rule is ('<rule name>','<source field>','<pattern>','<prefix>').
    When multiple rules are defined, the first matching rule will be used.
    Default:
    "%default"
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fr: Indique les règles utilisées pour inclure des préfixes qui indiquent qu'un livre est lu, qu'il est sur votre liste d'envies et d'autres indications personnalisées.
    Le modèle pour une règle de préfixe est: ('<rule name>','<source field>','<pattern>','<prefix>').
    Quand plusieurs règles sont définies, toutes les règles s'appliquent.
    Par défaut: 
    "%default"
    S'applique aux formats de sortie AZW3, EPUB, MOBI

en: Use a named preset created with the GUI catalog builder.
    A preset specifies all settings for building a catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fr: Employe un préréglage appelé créé avec le constructeur de Catalogue GUI.
    Un préréglage spécifie tous les paramètres pour construire un catalogue.
    Par défaut: '%default'
    S'applique aux formats de sortie AZW3, EPUB, MOBI

en: Replace existing cover when generating the catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fr: Remplace la couverture existante lorsque le catalogue est généré.
    Par défaut : '%default'
    S’applique aux formats de sortie : AZW3, EPUB, MOBI

en: Size hint (in inches) for book covers in catalog.
    Range: 1.0 - 2.0
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
fr: Indice de taille (en pouces) pour les couvertures de livres dans le catalogue.
    Gamme : 1.0 - 2.0
    Par défaut : '%default'
    S’applique aux formats de sortie : AZW3, EPUB, MOBI

en: Error: Preset "{}" not found.
fr: Erreur : Préréglage « {} » non trouvé.

en: Stored presets: {}
fr: Préréglages stockés : {}

en: Error: No stored presets.
fr: Erreur, pas de préréglages stockés

en: 
    *** Adding 'By authors' section required for MOBI output ***
fr: 
    *** L’ajout de la section 'Par Auteurs' est nécessaire pour la sortie MOBI ***

en: column not in book:
fr: colonne pas dans le livre :

en: Symbols
fr: Symboles

en: No genres to catalog.
fr: Pas de genres à cataloguer.

en: Check 'Excluded genres' regex in the E-book options.
fr: Vérifier l’expression régulière 'Genres exclus' dans les options des livres numériques.

en: No books available to catalog
fr: Aucun livre disponible à cataloguer

en: Titles
fr: Titres

en: Recently Added
fr: Ajout(s) Récent(s)

en: Recently Read
fr: Lu(s) Récemment

en: <p>Inconsistent author sort values for author<br/>'{0}':</p><p><center><b>{1}</b> != <b>{2}</b></center></p><p>Unable to build MOBI catalog.<br/>Select all books by '{0}', apply correct Author Sort value in Edit Metadata dialog, then rebuild the catalog.<p>
fr: <p>Valeurs de tri d'auteur incohérentes pour l'auteur<br/>'{0}' :</p> <p><center><b>{1}</b> != <b>{2}</b></center></p><p>Impossible de construire le catalogue MOBI.<br/>Sélectionnez tous les livres de '{0}', appliquez la valeur de tri d'auteur correcte dans la boîte de dialogue Modifier les métadonnées, puis reconstruisez le catalogue.<p>

en: Sorting database
fr: Tri de la base de données

en: Sorting titles
fr: Tri des titres

en: No books to catalog.
    Check 'Excluded books' rules in the E-book options.
fr: Pas de livres à cataloguer.
    Vérifier les règles de 'Livres exclus' dans les options Livre numérique.

en: No books available to include in catalog
fr: Aucun livre disponible à inclure dans le catalogue

en: error in
fr: erreur dans

en: Titles HTML
fr: Titres HTML

en: Catalog template error:
fr: Erreur de modèle de catalogue :

en: by
fr: par

en: NCX header
fr: En-tête NCX

en: NCX for descriptions
fr: NCX pour les descriptions

en: NCX for Series
fr: NCX pour les Séries

en: Series beginning with %s
fr: Séries commençant par %s

en: Series beginning with '%s'
fr: Séries commençant par '%s'

en: NCX for Titles
fr: NCX pour les Titres

en: Titles beginning with %s
fr: Titres commençant par %s

en: Titles beginning with '%s'
fr: Titres commençant par '%s'

en: NCX for Authors
fr: NCX pour les Auteurs

en: Authors beginning with %s
fr: Auteurs commençant par %s

en: Authors beginning with '%s'
fr: Auteurs commençant par '%s'

en: NCX for Recently Added
fr: NCX pour les Ajoutés récemment

en: NCX for Recently Read
fr: NCX pour les Lus récemment

en: NCX for genres
fr: NCX pour les genres

en: Generating OPF
fr: Génération de l'OPF

en: Thumbnails
fr: Vignettes

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Saving NCX
fr: Sauvegarde du NCX

en: Invalid titles
fr: Titres invalides

en: Extra titles
fr: Titres en trop

en: Invalid authors
fr: Auteurs invalides

en: Extra authors
fr: Auteurs en trop

en: Missing book formats
fr: Formats de livres manquant

en: Extra book formats
fr: Formats de livres supplémentaires

en: Unknown files in books
fr: Fichiers inconnus dans les livres

en: Missing cover files
fr: Fichiers de couverture manquants

en: Cover files not in database
fr: Fichiers de couvertures non présents dans la base de données

en: Malformed formats
fr: Formats mal formés

en: Malformed book paths
fr: Chemins de livre mal formés

en: Folders raising exception
fr: Dossier générant des erreurs

en: INVALID CONDITION
fr: CONDITION INVALIDE

en: Path to library too long. Must be less than %d characters.
fr: Chemin de la bibliothèque trop long. Doit être inférieur à %d caractères.

en:  (%s books)
fr:  (%s livres)

en: Identifiers
fr: Identifiants

en: On device
fr: Sur le périphérique

en: Series sort
fr: Tri par série

en: Title sort
fr: Tri par titre

en: The title
fr: Le titre

en: The authors
fr: Les auteurs

en: The author sort string. To use only the first letter of the name use {author_sort[0]}
fr: La chaine de tri pour l’auteur. Pour utiliser seulement la première lettre du nom utiliser {author_sort[0]}

en: The tags
fr: Les étiquettes

en: The series
fr: Les séries

en: The series number. To get leading zeros use {series_index:0>3s} or {series_index:>3s} for leading spaces
fr: Le numéro de la série. Pour obtenir des zéros avant le numéro, utilisez {series_index:0>3s} ou {series_index:>3s} pour des espaces.

en: The rating
fr: La notation

en: The ISBN
fr: L’ISBN

en: The publisher
fr: L’éditeur

en: The date
fr: La date

en: The published date
fr: La date de publication

en: The date when the metadata for this book record was last modified
fr: La date à laquelle les métadonnées de l’enregistrement pour ce livre a été modifiée

en: The language(s) of this book
fr: Le(s) langue(s) de ce livre

en: The calibre internal id
fr: L’id interne calibre

en: The calibre internal page count
fr: Le nombre de pages internes de calibre

en: Options to control saving to disk
fr: Options pour contrôler l’enregistrement vers un emplacement spécifié

en: Normally, calibre will update the metadata in the saved files from what is in the calibre library. Makes saving to disk slower.
fr: En temps normal calibre mettra à jour les métadonnées des fichiers sauvegardés à partir du contenu de la bibliothèque calibre. L’enregistrement prendra davantage de temps.

en: Normally, calibre will write the metadata into a separate OPF file along with the actual e-book files.
fr: Normalement, calibre écrira les métadonnées dans un fichier OPF séparé avec les fichiers de livre numérique actuels.

en: Normally, calibre will save the cover in a separate file along with the actual e-book files.
fr: Normalement, calibre enregistrera la couverture dans un fichier séparé avec les fichiers du livre numérique.

en: Comma separated list of formats to save for each book. By default all available formats are saved.
fr: Liste séparée par des virgules de formats à enregistrer pour chaque livre. Par défaut tous les formats disponibles sont sauvegardés.

en: The template to control the filename and folder structure of the saved files. Default is "%(templ)s" which will save books into a per-author subfolder with filenames containing title and author. Available controls are: {%(controls)s}
fr: Modèle pour contrôler le nom des fichier et la structure des dossiers d’enregistrement des fichiers. Par défaut : "%(templ)s" qui va sauvegarder les livres dans un sous-dossier par auteur avec des noms de fichiers contenant le titre et l’auteur. Les variables disponibles sont  : {%(controls)s}

en: The template to control the filename and folder structure of files sent to the device. Default is "%(templ)s" which will save books into a per-author folder with filenames containing title and author. Available controls are: {%(controls)s}
fr: Modèle pour contrôler le nom du fichier et la structure des dossiers appliqués aux fichiers envoyés vers le périphérique. Par défaut : "%(templ)s" qui va enregistrer les livres dans un sous-dossier par auteur avec des noms de fichiers contenant le titre et l’auteur. Les variables disponibles sont : {%(controls)s}

en: Have calibre convert all non English characters into English equivalents for the file names. This is useful if saving to a legacy filesystem without full support for Unicode filenames.
fr: Faire en sorte que le calibre convertisse tous les caractères non anglais en équivalents anglais pour les noms de fichiers. Ceci est utile si vous enregistrez sur un ancien système de fichiers qui ne prend pas entièrement en charge les noms de fichiers Unicode.

en: The format in which to display dates. %(day)s - day, %(month)s - month, %(mn)s - month number, %(year)s - year. Default is: %(default)s
fr: Le format suivant lequel afficher les dates. %(day)s - jour, %(month)s - mois, %(mn)s - numéro de mois, %(year)s - année. Par défaut : %(default)s

en: Convert paths to lowercase.
fr: Convertir les chemins en minuscule.

en: Replace whitespace with underscores.
fr: Remplacer les espaces par des underscores.

en: Save into a single folder, ignoring the template folder structure
fr: Enregistrer dans un dossier unique, en ignorant le modèle de structure des dossiers

en: Save any data files associated with the book when saving the book
fr: Enregistrez tous les fichiers de données associés au livre lors de l'enregistrement du livre

en: Failed to calculate path for save to disk. Template: %(templ)s
    Error: %(err)s
fr: Impossible de déterminer l'emplacement sur le disque où enregistrer. Modèle: %(templ)s
    Erreur: %(err)s

en: Template evaluation resulted in no path components. Template: %s
fr: L’application du modèle n’a résulté en aucun composant de chemin. Modèle : %s

en: The one stop solution to all your e-book needs
fr: La solution ultime à tous vos besoins en livres numériques

en: calibre is the one stop solution to all your e-book needs.
fr: calibre est la solution ultime pour tous vos besoins par rapport aux livres numériques

en: You can use calibre to catalog your books, fetch metadata for them automatically, convert them from and to all the various e-book formats, send them to your e-book reader devices, read the books on your computer, edit the books in a dedicated e-book editor and even make them available over the network with the built-in Content server. You can also download news and periodicals in e-book format from over a thousand different news and magazine websites.
fr: Vous pouvez utiliser calibre pour cataloguer vos livres, rapatrier des métadonnées les concernant, les convertir depuis et vers tous les formats de livre numérique existants, les envoyer à vos périphériques de lecture, lire les livres sur votre ordinateur, éditer les livres dans un éditeur spécialisé et même les rendre disponibles via votre réseau, avec le Serveur de contenu intégré. Vous pouvez également télécharger des actualités et des périodiques au format numérique depuis un millier de sites web d'actualités et de magazines différents.

en: Edit the text and styles inside e-books
fr: Editer le texte et les styles à l'intérieur des livres numériques

en: The calibre E-book editor allows you to edit the text and styles inside the book with a live preview of your changes.
fr: L'éditeur de livre numérique de calibre vous permet d'éditer le texte et les styles dans le livre avec une prévisualisation directe de vos changements.

en: It can edit books in both the EPUB and AZW3 (Kindle) formats. It includes various useful tools for checking the book for errors, editing the Table of Contents, performing automated cleanups, etc.
fr: Il peut éditer des livres tant aux formats EPUB qu'AZW3 (Kindle). Il inclut divers outils utiles pour examiner le livre : décelant les erreurs, éditant la Table des Matières, exécutant des nettoyages automatisés, etc.

en: Read e-books in over a dozen different formats
fr: Lire des livres numériques dans plus d'une douzaine de formats différents

en: The calibre E-book viewer allows you to read e-books in over a dozen different formats.
fr: La Visionneuse de livres numériques vous permet de lire des livres numériques dans plus d'une douzaine de formats différents.

en: It has a full screen mode for distraction free reading and can display the text with multiple columns per screen.
fr: Il a un mode pleine page pour la lecture exempte de distraction et peut montrer le texte avec des colonnes multiples par écran.

en: Command Line Interface
fr: Interface en ligne de commande

en: On macOS, the command line tools are inside the calibre bundle, for example, if you installed calibre in :file:`/Applications` the command line tools are in :file:`/Applications/calibre.app/Contents/MacOS/`. So, for example, to run :file:`ebook-convert` you would use: :file:`/Applications/calibre.app/Contents/MacOS/ebook-convert`.
fr: Sous macOS, les outils en de ligne de commande sont à l'intérieur de la suite logicielle calibre, par exemple, si vous installez calibre dans :file:`/Applications` les outils de ligne de commande sont dans :file:`/Applications/calibre.app/Contents/MacOS/`. Donc, par exemple :file:`/Applications/calibre.app/Contents/MacOS/ebook-convert`.

en: Documented commands
fr: Commandes documentées

en: Undocumented commands
fr: Commandes non documentées

en: You can see usage for undocumented commands by executing them without arguments in a terminal.
fr: Vous pouvez voir l'utilisation des commandes non documentées en les exécutants sans arguments dans un terminal

en: Change language
fr: Changer la langue

en: templates are not allowed in search expressions
fr: les modèles ne sont pas autorisés dans les expressions de recherche

en: <b>{title}</b> by {authors}
fr: <b>{title}</b> par {authors}

en: Date: {timestamp}
fr: Date : {timestamp}

en: Published: {pubdate}
fr: Publié le : {pubdate}

en: Publisher: {publisher}
fr: Éditeur : {publisher}

en: Show
fr: Afficher

en:  sorted by
fr: trié par

en: Change library
fr: Changer de bibliothèque

en: Change library to:
fr: Changer la bibliothèque :

en: Switch to the full interface (non-mobile interface)
fr: Basculer vers l’interface complète (interface non-mobile)

en: The full interface gives you many more features, but it may not work well on a small screen
fr: L’interface complète donne accès à plus de fonctionnalités, mais ne fonctionne pas forcément bien sur un petit écran

en: {0} is not a valid IP address/network, with error: {1}
fr: {0} n'est pas une adresse IP/réseau valide, avec erreur : {1}

en: username [password]
fr: nom d'utilisateur [mot de passe]

en: Give this user only read access
fr: Donner à cet utilisateur un accès en lecture seule

en: username is required
fr: le nom d'utilisateur est requis

en: username
fr: nom d'utilisateur

en: username and operation are required
fr: le nom d'utilisateur et l'opération sont requis

en: [options] username [library_name ...]
fr: [options] nom d'utilisateur [library_name ...]

en: Specify the action to perform.
    A value of "show" shows the current library restrictions for the specified user.
    A value of "allow-all" removes all library restrictions.
    A value of "allow" allows access to only the specified libraries.
    A value of "block" allows access to all, except the specified libraries.
    A value of "per-library" sets per library restrictions. In this case the libraries list is interpreted as a list of library name followed by restriction to apply, followed by next library name and so on. Using a restriction of "=" removes any previous restriction on that library.
fr: Spécifiez l'action à effectuer.
    La valeur "show" montre les restrictions de bibliothèque actuelles pour l'utilisateur spécifié.
    La valeur "allow-all" supprime toutes les restrictions de bibliothèque.
    La valeur "allow" permet d'accéder uniquement aux bibliothèques spécifiées.
    La valeur "block" permet d'accéder à tout, à l'exception des bibliothèques spécifiées.
    La valeur "per-library" défini des restrictions par bibliothèque. Dans ce cas, la liste des bibliothèques est interprétée comme une liste de noms de bibliothèques suivis d'une restriction à appliquer, suivi du nom de bibliothèque suivant et ainsi de suite. L'utilisation de la restriction "=" supprime toute restriction précédente sur cette bibliothèque.

en: Unknown command: {}
fr: Commande inconnue : {}

en: Manage the user accounts for calibre-server. Available commands are:
fr: Gérer les comptes utilisateurs pour le serveur calibre. Les commandes disponibles sont :

en: Use {} for help on individual commands
fr: Utiliser {} pour obtenir de l'aide sur les commandes individuelles

en: What do you want to do?
fr: Que voulez-vous faire ?

en: default
fr: Par défaut

en: No choice selected, exiting...
fr: Pas de choix sélectionné, sortie...

en: %s is not a valid choice, try again
fr: %s n'est pas un choix valide, essayez encore

en: Existing user names:
fr: Noms d'utilisateurs existants :

en: There are no users, you must first add an user
fr: Il n'y a pas d'utilisateur, vous devez d'abord ajouter un utilisateur

en: The username %s does not exist
fr: Le nom d'utilisateur %s n'existe pas

en: Enter the username
fr: Entrer un nom d'utilisateur

en: Enter the new password for %s:
fr: Entrer le mot de passe pour %s :

en: Empty passwords are not allowed
fr: Les mots de passe vident ne sont pas permis

en: Re-enter the new password for %s, to verify:
fr: Ré-entrer le nouveau mot de passe pour %s, pour vérification :

en: Passwords do not match
fr: Les mots de passe ne correspondent pas

en: User %s added successfully!
fr: Utilisateur %s ajouté avec succès !

en: Are you sure you want to remove the user %s?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer l'utilisateur %s ?

en: User %s successfully removed!
fr: Utilisateur %s supprimé avec succès !

en: Password for %s successfully changed!
fr: Mot de passe pour %s changé avec succès !

en: Current password for {0} is: {1}
fr: Mot de passe actuel pour {0} est : {1}

en: Allow {} to make changes (i.e. grant write access)
fr: Autoriser {} à apporter des modifications (c'est-à-dire accorder un accès en écriture)

en: Prevent {} from making changes (i.e. remove write access)
fr: Empêcher {} d'effectuer des modifications (c'est-à-dire supprimer l'accès en écriture)

en: Prevent {} from changing their own password via the web
fr: Empêcher {} de modifier son propre mot de passe via le Web

en: Allow {} to change their own password via the web
fr: Autoriser {} à modifier leur propre mot de passe via le Web

en: {} has the following additional per-library restrictions:
fr: {} a les restrictions supplémentaires par bibliothèque suivantes:

en: {} has no additional per-library restrictions
fr: {} n'a pas de restrictions supplémentaires par bibliothèque

en: Allow access to all libraries
fr: Permettre l'accès à toutes les bibibliothèques

en: Allow access to only specified libraries
fr: Permettre l'accès uniquement aux bibliothèques spécifiées

en: Allow access to all, except specified libraries
fr: Permettre l'accès à tout, excepté aux bibliothèques spécifiées

en: Change per-library restrictions
fr: Modifier les restrictions par bibliothèque

en: Enter the name of the library:
fr: Entrer le nom de la bibliothèque :

en: Enter a search expression, access will be granted only to books matching this expression. An empty expression will grant access to all books.
fr: Entrer une expression de recherche, l'accès sera accordé uniquement aux livres correspondant à cette expression. Une expression vide donnera accès à tous les livres.

en: Another restriction?
fr: Autre restriction ?

en: Enter a comma separated list of library names:
fr: Entrer une liste de noms de bibliothèques séparés par des virgules :

en: Allowing access only to libraries: {}
fr: Permettre l'accès uniquement aux bibliothèques : {}

en: Allowing access to all libraries, except: {}
fr: Permettre l'accès à toutes les bibliothèques, excepté : {}

en: Show password for {}
fr: Afficher le mot de passe pour {}

en: Change read/write permission for {}
fr: Changer les permissions de lecture/écriture pour {}

en: Change the libraries {} is allowed to access
fr: Changer les bibliothèques auxquelles {} peut accéder

en: Change if {} is allowed to set their own password
fr: Modifier si {} est autorisé à modifier son propre mot de passe

en: {0} has {1} access
fr: {0} a {1} accès

en: read-write
fr: lecture-écriture

en: readonly
fr: lecture seule

en: Add a new user
fr: Ajouter un nouvel utilisateur

en: Edit an existing user
fr: Éditer un utilisateur existant

en: Remove a user
fr: Supprimer un utilisateur

en: one item | {} items
fr[0]: un élément
fr[1]: {} éléments
fr[2]: {} éléments

en: RATING: %s<br />
fr: NOTATION : %s<br />

en: TAGS: %s<br />
fr: ÉTIQUETTES : %s<br />

en: SERIES: %(series)s [%(sidx)s]<br />
fr: SÉRIES: %(series)s [%(sidx)s]<br />

en: Books in your library
fr: Livres dans votre bibliothèque

en: By
fr: Par

en: Books sorted by
fr: Livres classés par

en: Library:
fr: Bibliothèque :

en: Change calibre library to:
fr: Changer la bibliothèque calibre :

en: By %s
fr: Par %s

en: By {0} :: {1}
fr: De {0} :: {1}

en: Path to the SSL certificate file
fr: Chemin vers le fichier de certificat SSL

en: Path to the SSL private key file
fr: Chemin vers le fichier de clé privée SSL

en: Time (in seconds) after which an idle connection is closed
fr: Temps (en secondes) après lequel une connexion inactive est fermée

en: Time (in seconds) to wait for a response from the server when making queries
fr: Délai d’attente d'une réponse du serveur (en secondes) lors d'une requête

en: Total time in seconds to wait for clean shutdown
fr: Temps total en secondes à attendre pour un arrêt approprié

en: Socket pre-allocation, for example, with systemd socket activation
fr: Pré-allocation d'un socket, par exemple, avec activation du socket systemd

en: Max. size of single HTTP header (in KB)
fr: Taille max. d'une seule en-tête HTTP (en KB)

en: Max. allowed size for files uploaded to the server (in MB)
fr: Taille max. allouée pour les fichiers téléchargés sur le serveur (en MB)

en: Minimum size for which responses use data compression (in bytes)
fr: Taille minimale pour laquelle les réponses utilisent la compression de données (en bytes)

en: Number of worker threads used to process requests
fr: Nombre de processus de travail utilisés pour effectuer les requêtes

en: Maximum number of worker processes
fr: Nombre maximum de processus de travail

en: Worker processes are launched as needed and used for large jobs such as preparing a book for viewing, adding books, converting, etc. Normally, the max. number of such processes is based on the number of CPU cores. You can control it by this setting.
fr: Les processus de travail sont lancés en cas d'utilité et utilisés pour de volumineux travaux comme préparer un livre à la visualisation, ajouter des livres, convertir, etc. Normalement, le nombre maximal de tels processus est basé sur le nombre de cœurs du CPU. Vous pouvez le contrôler par ce réglage.

en: Maximum time for worker processes
fr: Temps maximum pour les processus de travail

en: Maximum amount of time worker processes are allowed to run (in minutes). Set to zero for no limit.
fr: Quantité maximale de temps que les processus de travail sont autorisés à s'exécuter (en minutes). Régler à zéro pour aucune limite.

en: The port on which to listen for connections
fr: Le port sur lequel écouter pour les connexions

en: A prefix to prepend to all URLs
fr: Un préfixe à ajouter à toutes les URLs

en: Useful if you wish to run this server behind a reverse proxy. For example use, /calibre as the URL prefix.
fr: Utile si vous souhaitez exécuter ce serveur derrière un proxy inversé. Par exemple, utilisez /calibre comme préfixe d'URL.

en: Number of books to show in a single page
fr: Nombre de livres à afficher sur une seule page

en: The number of books to show in a single page in the browser.
fr: Le nombre de livres à afficher sur une seule page dans le navigateur.

en: Advertise OPDS feeds via BonJour
fr: Annoncer les flux OPDS via BonJour

en: Advertise the OPDS feeds via the BonJour service, so that OPDS based reading apps can detect and connect to the server automatically.
fr: Annoncer les flux OPDS via le service BonJour, faisant que les applications de lecture basées OPDS puissent détecter et se connecter automatiquement au serveur.

en: Maximum number of books in OPDS feeds
fr: Nombre maximum de livres dans les flux OPDS

en: The maximum number of books that the server will return in a single OPDS acquisition feed.
fr: Le nombre maximum de livres que serveur renverra dans un seul flux d'acquisition OPDS.

en: Maximum number of ungrouped items in OPDS feeds
fr: Le nombre maximum d'éléments dégroupés dans les flux OPDS

en: Group items in categories such as author/tags by first letter when there are more than this number of items. Set to zero to disable.
fr: Groupe les éléments en catégories telles que auteur/étiquettes à l’aide de la première lettre quand il y a plus que ce nombre d’articles. Réglez à zéro pour désactiver.

en: The interface on which to listen for connections
fr: L'interface sur laquelle écouter pour les connexions

en: The default is to listen on all available IPv6 and IPv4 interfaces. You can change this to, for example, "127.0.0.1" to only listen for IPv4 connections from the local machine, or to "0.0.0.0" to listen to all incoming IPv4 connections.
fr: Le comportement par défaut est d'écouter sur toutes les interfaces IPv6 et IPv4 disponibles. Vous pouvez changer cela en, par exemple, "127.0.0.1" pour écouter uniquement des connections IPv4 à partir de la machine locale, ou en "0.0.0.0" pour toutes les connexions IPv4 entrantes.

en: Fallback to auto-detected interface
fr: Retour à l'auto-détection de l'interface

en: If for some reason the server is unable to bind to the interface specified in the listen_on option, then it will try to detect an interface that connects to the outside world and bind to that.
fr: Si pour une raison quelconque le serveur est incapable de se lier à l'interface dans l'option listen_on, alors il essayera de détecter une interface qui se connecte avec le monde extérieur et se liera à celle-là.

en: Zero copy file transfers for increased performance
fr: Zéro copie de fichiers de transfert pour augmenter la performance

en: This will use zero-copy in-kernel transfers when sending files over the network, increasing performance. However, it can cause corrupted file transfers on some broken filesystems. If you experience corrupted file transfers, turn it off.
fr: Ceci utilisera zero-copy dans les transferts in-kernel lors de l'envoi de fichiers sur le réseau, augmentant les performances. Cependant, il peut causer la corruption de transferts de fichiers sur certains systèmes de fichier endommagés. Si vous faites l'expérience de transferts de fichiers corrompus, désactivez-le.

en: Max. log file size (in MB)
fr: Taille max. du fichier journal (en MB)

en: The maximum size of log files, generated by the server. When the log becomes larger than this size, it is automatically rotated. Set to zero to disable log rotation.
fr: La taille maximale des fichiers journaux, générés par le serveur. Quand le journal devient plus grand que cette taille, il est automatiquement remplacé. Régler à zéro pour désactiver la rotation de journal.

en: Log HTTP 404 (Not Found) requests
fr: Enregistrer les requêtes HTTP 404 (Not Found)

en: Normally, the server logs all HTTP requests for resources that are not found. This can generate a lot of log spam, if your server is targeted by bots. Use this option to turn it off.
fr: Normallement, le serveur inscrit toutes les requêtes HTTP pour les ressources qui ne sont pas trouvées. Ceci peut occasionné des inscriptions indésirables, si votre serveur est ciblé par des robots, Utiliser cette option pour l'arrêter.

en: Password based authentication to access the server
fr: Authentification basée sur un mot de passe pour accéder au serveur

en: Normally, the server is unrestricted, allowing anyone to access it. You can restrict access to predefined users with this option.
fr: Normalement, le serveur est sans restriction, permettant à n'importe qui d'y accéder. Vous pouvez restreindre l'accès à des utilisateurs prédéfinis avec cette option.

en: Allow un-authenticated local connections to make changes
fr: Autoriser les connexions locales non authentifiées à apporter des modifications

en: Normally, if you do not turn on authentication, the server operates in read-only mode, so as to not allow anonymous users to make changes to your calibre libraries. This option allows anybody connecting from the same computer as the server is running on to make changes. This is useful if you want to run the server without authentication but still use calibredb to make changes to your calibre libraries. Note that turning on this option means any program running on the computer can make changes to your calibre libraries. In particular, the Firefox web browser allows arbitrary websites to do so as well.
fr: Normalement, si vous n'activez pas l'authentification, le serveur fonctionne en mode lecture seule afin d’empêcher les utilisateurs anonymes d'apporter des modifications à vos bibliothèques calibre. Cette option permet aux utilisateurs se connectant à partir de l'ordinateur où le serveur s'exécute d'effectuer des modifications. Ceci permet d'exécuter le serveur sans authentification tout en utilisant calibredb pour apporter des modifications à vos bibliothèques calibre. Notez que l'activation de cette option signifie que tout programme exécuté sur l'ordinateur peut modifier vos bibliothèques calibre. Le navigateur Firefox, en particulier, autorise également les autres sites web à le faire.

en: Allow un-authenticated connections from specific IP addresses to make changes
fr: Autoriser les connexions non authentifiées à partir d'adresses IP spécifiques pour effectuer des modifications

en: Normally, if you do not turn on authentication, the server operates in read-only mode, so as to not allow anonymous users to make changes to your calibre libraries. This option allows anybody connecting from the specified IP addresses to make changes. Must be a comma separated list of address or network specifications. This is useful if you want to run the server without authentication but still use calibredb to make changes to your calibre libraries. Note that turning on this option means anyone connecting from the specified IP addresses can make changes to your calibre libraries.
fr: Normalement, si vous n'activez pas l'authentification, le serveur fonctionne en mode lecture seule, afin de ne pas permettre à des utilisateurs anonymes d'apporter des modifications à vos bibliothèques calibre. Cette option permet à toute personne se connectant à partir des adresses IP spécifiées d'effectuer des modifications. Il doit s'agir d'une liste d'adresses ou de spécifications de réseau séparées par des virgules. Cette option est utile si vous voulez faire fonctionner le serveur sans authentification mais que vous utilisez tout de même calibredb pour modifier vos bibliothèques de calibre. Notez que l'activation de cette option signifie que toute personne se connectant à partir des adresses IP spécifiées peut apporter des modifications à vos bibliothèques calibre.

en: Path to user database
fr: Chemin vers la base de données utilisateur

en: Path to a file in which to store the user and password information. Normally a file in the calibre configuration folder is used.
fr: Chemin vers un fichier où enregistrer les informations d'utilisateur et de mot de passe. Normalement un fichier dans le dossier de configuration de calibre est utilisé.

en: Choose the type of authentication used
fr: Choisir le type d'authentification utilisé

en: Set the HTTP authentication mode used by the server. Set to "basic" if you are putting this server behind an SSL proxy. Otherwise, leave it as "auto", which will use "basic" if SSL is configured otherwise it will use "digest".
fr: Paramétrer le mode d'authentification HTTP utilisé par le serveur. Paramétrer à "basic" si vous mettez le serveur derrière un proxy SSL. Autrement, laisser à "auto", lequel utilisera "basic" si SSL est configuré sinon il utilisera "digest".

en: Ban IP addresses that have repeated login failures
fr: Bannir l'adresse IP qui a des échecs répétés de connexion

en: Temporarily bans access for IP addresses that have repeated login failures for the specified number of minutes. Useful to prevent attempts at guessing passwords. If set to zero, no banning is done.
fr: Bannir temporairement l'accès aux adresses IP qui ont des échecs répétés de connexion pour le nombre spécifié de minutes. Utile pour empêcher des tentatives sur des mots de passe invités. Si défini à zéro, aucun bannissement n'est effectué.

en: Number of login failures for ban
fr: Nombre d'échecs de connexion pour bannir

en: The number of login failures after which an IP address is banned
fr: Le nombre d'échecs de connexion après lesquels une adresse IP est bannie

en: Ignored user-defined metadata fields
fr: Champs de métadonnées définis par l'utilisateur ignorés

en: Comma separated list of user-defined metadata fields that will not be displayed by the Content server in the /opds and /mobile views. For example: {}
fr: Liste de champs de métadonnées définis par l'utilisateur séparés par des virgules qui ne seront pas montrés par le Serveur de contenu dans les affichages /opds et /mobile. Par exemple : {}

en: Restrict displayed user-defined fields
fr: Restreindre l'affichage des champs définis par l'utilisateur

en: Comma separated list of user-defined metadata fields that will be displayed by the Content server in the /opds and /mobile views. If you specify this option, any fields not in this list will not be displayed. For example: {}
fr: Liste de champs de métadonnées définis par l'utilisateur séparée par des virgules qui seront montrés par le Serveur de contenu dans les affichages /opds et /mobile. Si vous spécifiez cette option, tous les champs qui ne sont pas dans cette liste ne seront pas affichés. Par exemple : {}

en: Choose the default book list mode
fr: Choisir le mode liste de livres par défaut

en: Set the default book list mode that will be used for new users. Individual users can override the default in their own settings. The default is to use a cover grid.
fr: Définir le mode liste de livres par défaut qui sera utilisé pour les nouveaux utilisateurs. Chaque utilisateur peut remplacer la valeur par défaut dans ses propres paramètres. La valeur par défaut est d'utiliser une grille de couverture.

en: By default, this option is disabled.
fr: Par défaut, cette option est désactivée.

en: By default, this option is enabled.
fr: Par défaut, cette option est activée.

en: [options] [path to library folder...]
    
    Start the calibre Content server. The calibre Content server exposes your
    calibre libraries over the internet. You can specify the path to the library
    folders as arguments to %prog. If you do not specify any paths, all the
    libraries that the main calibre program knows about will be used.
fr: [options] [path to library folder...]
    
    Démarre le Serveur de contenu calibre. Le Serveur de contenu calibre
    expose vos bibliothèques calibre sur internet. Vous pouvez spécifier
    le chemin vers les dossier de bibliothèque comme argument à %prog. Si vous ne
    spécifiez aucun chemin, toutes les bibliothèques connues par calibre seront utilisées.

en: Path to log file for server log. This log contains server information and errors, not access logs. By default it is written to stdout.
fr: Chemin vers le fichier journal pour le journal du serveur. Ce journal contient les informations et les erreurs serveur, pas les journaux d'accès. Il est écrit par défaut sur stdout.

en: Path to the access log file. This log contains information about clients connecting to the server and making requests. By default no access logging is done.
fr: Chemin vers le fichier journal d'accès. Ce journal contient des informations au sujet des clients se connectant au serveur et faisant des requêtes. Par défaut aucun accès connecté n'est fini.

en: Path to a JSON file containing a template for the custom book list mode. The easiest way to create such a template file is to go to Preferences-> Sharing over the net-> Book list template in calibre, create the template and export it.
fr: Chemin vers un fichier JSON contenant un modèle pour le mode modèle de liste de livres. La manière la plus simple de créer un tel modèle est d'aller dans Préférences->Partager sur le net->Modèle de liste de livres,  créer un modèle et l'exporter.

en: Path to a JSON file containing URLs for the "Search the internet" feature. The easiest way to create such a file is to go to Preferences-> Sharing over the net->Search the internet in calibre, create the URLs and export them.
fr: Chemin d'accès à un fichier JSON contenant les URL de la fonction "Rechercher sur Internet". La façon la plus simple de créer un tel fichier est d'aller dans Préférences-> Partager sur le net->Rechercher sur Internet dans calibre, créer les URLs et les exporter.

en: Run process in background as a daemon (Linux only).
fr: Exécute le processus en tâche de fond comme un daemon (Linux uniquement)

en: Write process PID to the specified file
fr: Écrire le PID du processus dans le fichier spécifié

en: Automatically reload server when source code changes. Useful for development. You should also specify a small value for the shutdown timeout.
fr: Recharge automatiquement le serveur lors de changements du code source. Utile pour le développement. Vous devriez aussi spécifier une valeur basse pour la temporisation d'arrêt.

en: Manage the database of users allowed to connect to this server. You can use it in automated mode by adding a --. See {0} for details. See also the {1} option.
fr: Gérer la base de données des utilisateurs autorisés à se connecter à ce serveur. Vous pouvez l'utiliser en mode automatique en ajoutant un --. Voir {0} pour plus de détails. Voir aussi l'option {1}.

en: Path to the user database to use for authentication. The database is a SQLite file. To create it use {0}. You can read more about managing users at: {1}
fr: Chemin vers la base de données utilisateur à utiliser pour l'authentification. La base de données est un fichier SQLite. Pour le créer utilisez {0}. Vous pouvez en lire plus à propos de la gestion des utilisateurs sur : {1}

en: Another calibre program such as another instance of {} or the main calibre program is running. Having multiple programs that can make changes to a calibre library running at the same time is not supported.
fr: Un autre programme calibre tel qu'une autre instance de {} ou le programme principal calibre est en cours d'exécution. L'exécution de multiples programmes en parallèle pouvant effectuer des changements sur une bibliothèque calibre en cours d'exécution n'est pas pris en charge.

en: Interrupted by user
fr: Interrompu par l'utilisateur

en: There is no calibre library at: %s
fr: Il n'y a pas de bibliothèque calibre à : %s

en: You must specify at least one calibre library
fr: Vous devez spécifier au moins une bibliothèque calibre

en: Cannot use more than one library with CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH
fr: Impossible d'utiliser plus d'une bibliothèque avec CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH

en: No database found at CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH: {}
fr: Aucune base de données trouvée à CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH : {}

en: Composite Tags
fr: Balises Composites

en: Enum
fr: Énumérer

en: Invalid syntax. Expected a lookup name or a word
fr: Syntaxe invalide. Un terme de recherche est attendu ou un mot

en: For maximum compatibility you should use only the letters A-Z, the numbers 0-9, spaces, underscores and hyphens in the username
fr: Pour un maximum de compatibilité vous devrez uniquement utiliser les lettres A-Z, les nombres 0-9, les espaces, les tirets bas et les traits d'union dans le nom d'utilisateur

en: The password must contain only ASCII (English) characters and symbols
fr: Le mot de passe doit contenir uniquement des caractères et symboles ASCII (Anglais)

en: The username %s already exists
fr: Le nom d'utilisateur %s existe déjà

en: Existing password is incorrect
fr: Le mot de passe est incorrest

en: Usage
fr: Utilisation

en: Created by
fr: Créé par

en: Whenever you pass arguments to %prog that have spaces in them, enclose the arguments in quotation marks. For example: "{}"
fr: Chaque fois que vous passez à %prog des arguments comportant des espaces,  entourez l’argument à l’aide de guillemets. Par exemple: "{}"

en: Path to the database in which books are stored
fr: Chemin vers la base de données dans laquelle les livres sont stockés

en: Pattern to guess metadata from filenames
fr: Modèle de détection de métadonnées à partir de noms de fichiers.

en: Access key for isbndb.com
fr: Clef d’accès pour isbndb.com

en: Default timeout for network operations (seconds)
fr: Délai d’attente par défaut pour les opérations réseaux (en secondes)

en: Path to folder in which your library of books is stored
fr: Chemin vers le dossier où est enregistrée votre bibliothèque de livres

en: The language in which to display the user interface
fr: La langue à utiliser pour l’affichage de l’interface utilisateur

en: The default output format for e-book conversions. When auto-converting to send to a device this can be overridden by individual device preferences. These can be changed by right clicking the device icon in calibre and choosing "Configure".
fr: Le format de sortie par défaut pour les conversions de livres numériques. Lors de la conversion automatique pour l'envoi vers un appareil, il peut être remplacé par les préférences individuelles de l'appareil. Celles-ci peuvent être modifiées en cliquant avec le bouton droit de la souris sur l'icône de l'appareil dans calibre et en choisissant "Configurer".

en: Ordered list of formats to prefer for input.
fr: Liste triée de formats à privilégier pour l’entrée.

en: Read metadata from files
fr: Lire les métadonnées à partir des fichiers

en: The priority of worker processes. A higher priority means they run faster and consume more resources. Most tasks like conversion/news download/adding books/etc. are affected by this setting.
fr: La priorité des processus de travail autonomes. Une priorité supérieure signifie qu’ils fonctionnent plus vite et consomment plus de ressources. La plupart des taches comme la conversion/le téléchargement des actualités/l’ajout des livres/etc sont affectées par ce réglage.

en: Swap author first and last names when reading metadata
fr: Intervertir les prénoms et noms de l’auteur lors de la lecture des métadonnées

en: Add new formats to existing book records
fr: Ajouter des nouveaux formats aux enregistrements existants de livres

en: Check for duplicates when copying to another library
fr: Vérifier les doublons lors de la copie vers une autre librairie

en: Tags to apply to books added to the library
fr: Étiquettes à attacher aux livres ajoutés dans la bibliothèque

en: Mark newly added books. The mark is a temporary mark that is automatically removed when calibre is restarted.
fr: Marquer les livres nouvellement ajoutés. La marque est temporaire et sera automatiquement supprimée quand calibre sera redémarré.

en: List of named saved searches
fr: Liste de noms de recherches sauvegardées

en: User-created Tag browser categories
fr: Catégories du Navigateur d’étiquettes créées par l’utilisateur

en: How and when calibre updates metadata on the device.
fr: Comment et quand calibre met à jour les métadonnées dans le périphérique.

en: When searching for text without using lookup prefixes, as for example, Red instead of title:Red, limit the columns searched to those named below.
fr: Quand vous recherchez du texte sans utiliser de préfixe de recherche, comme par exemple, Rouge au lieu de titre:Rouge, les colonnes recherchées sont limitées à celles nommées ci-dessous.

en: Choose columns to be searched when not using prefixes, as for example, when searching for Red instead of title:Red. Enter a list of search/lookup names separated by commas. Only takes effect if you set the option to limit search columns above.
fr: Indiquez les colonnes dans lesquelles s'effectuera la recherche quand aucun préfixe ne sera spécifié (par exemple, lorsque la  recherche est "Rouge" et non "title:Rouge". Entrez une liste de noms de colonne, séparés par des virgules. N'aura d'effet que si vous activez l'option ci-dessus pour limiter les colonnes à chercher.

en: Characters typed in the search box will match their accented versions, based on the language you have chosen for the calibre interface. For example, in English, searching for n will match both {} and n, but if your language is Spanish it will only match n. Note that this is much slower than a simple search on very large libraries. Also, this option will have no effect if you turn on case-sensitive searching.
fr: Les caractères saisis dans le champ de recherche correspondront à leurs versions accentuées, en fonction de la langue que vous avez choisie pour l'interface de calibre. Par exemple, en anglais, rechercher n correspondra à {} et n, mais si votre langue est l'espagnol il correspondra seulement à n. Notez que ceci est beaucoup plus lent qu'une simple recherche sur des bibliothèques très volumineuse. Aussi, cette option n'aura pas d'effet si vous activez la recherche sensible à la casse.

en: Make searches case-sensitive
fr: Rendre les recherches sensibles à la casse

en: Recognize numbers inside text when sorting. Setting this means that when sorting on text fields like title the text "Book 2"will sort before the text "Book 100". Note that setting this can cause problems with text that starts with numbers and is a little slower.
fr: Reconnaître les nombres dans le texte lors du tri. Si vous définissez cette option, lors du tri de champs de texte tels que le titre, le texte "Livre 2" sera trié avant le texte "Livre 100". Notez que cette option peut poser des problèmes avec le texte qui commence par des chiffres et est un peu plus lente.

en: Settings and plugins
fr: Paramètres et extensions

en: Template documentation markup error
fr: Erreur de balisage documentation Template

en: Showing the documentation in English because of the {} error:
fr: Afficher la documentation en anglais à cause de l'erreur {} :

en: Documentation containing the error:
fr: Documentation contient l'erreur :

en: File is open in another process
fr: Le fichier est ouvert dans un autre processus

en: TEMPLATE ERROR
fr: ERREUR DE MODÈLE

en: the end of the program
fr: la fin du programme

en: {0}: {1} near {2} on line {3}
fr: {0} : {1} près de {2} sur la ligne {3}

en: {0}: {1} near {2}
fr: {0}: {1} près de {2}

en: 'End of program'
fr: 'Fin du programme'

en: Failed to scan program. Invalid input '{0}'
fr: Échec du programme d'analyse. Entrée '{0}' invalide

en: Expected end of program, found '{0}'
fr: Fin de programme attendue, trouvé '{0}'.

en: {0} statement: expected '{1}', found '{2}'
fr: Instruction {0} : attendu '{1}', trouvé '{2}'.

en: '{0}' statement: expected an identifier
fr: Instruction '{0}' : on attendait un identifiant

en: {0} statement: expected '(', found '{1}'
fr: Instruction {0} : attendu '(', trouvé '{1}'.

en: {0} statement: expected ')', found '{1}'
fr: Instruction {0} : attendu ')', trouvé '{1}'.

en: '{0}' statement: expected a function name identifier
fr: Instruction '{0}' : un identifiant de nom de fonction était entendu

en: Function name '{0}' is already defined
fr: Le nom de la fonction '{0}' est déjà défini

en: '{0}' statement: expected a '('
fr: Déclaration '{0}' : un '(' était attendu

en: Parameters to a function must be variables or assignments
fr: Les paramètres d'une fonction doivent être des variables ou des affectations

en: '{0}' statement: expected a ')' at end of argument list
fr: Déclaration '{0}' : un ')' à la fin de la liste des arguments était attendu

en: '{0}' statement: missing ':'
fr: Déclaration '{0}' : ':' est manquant

en: '{0}' statement: missing the closing '{1}'
fr: Déclaration '{0}' : il manque la fermeture '{1}'

en: A stored template must begin with '{0}' or {1}
fr: Un modèle stocké doit commencer par '{0}' ou '{1}'

en: Expected '{0}', found '{1}'
fr: Attendu '{0}', trouvé '{1}'.

en: Unknown function {0}
fr: Fonction inconnue {0}

en: Expected a '{0}' for function call, found '{1}'
fr: '{0}' est attendu pour l'appel de fonction, '{1}' a été trouvé

en: Parameters to '{0}' must be variables or assignments
fr: Les paramètres de '{0}' doivent être des variables ou des affectations

en: Incorrect number of arguments for function {0}
fr: Nombre d'arguments incorrects pour la fonction {0}

en: Expected an expression, found '{0}'
fr: Une expression est attendue, '{0}' a été trouvé

en: {0} outside of for loop
fr: {0} en dehors de la boucle for

en: Keyword arguments are not allowed
fr: Les arguments sous forme de mots-clés ne sont pas autorisés

en: Don't call {0}. Instead use {1}
fr: N'appelez pas {0}. Utilisez plutôt {1}

en: Invalid character name '{0}'
fr: Nom de caractère invalide '{0}'

en: Incorrect number of arguments
fr: Nombre d'arguments incorrects

en: Error in function {0} :: {1}
fr: Erreur dans la fonction {0} :: {1}

en: No function named {!r} exists
fr: Il n'existe aucune fonction nommé {!r}

en: Interpreter: {0} - line number {1}
fr: Interpréteur : {0} - numéro de ligne {1}

en: Unhandled exception '{0}'
fr: Exception non gérée '{0}'

en: {0}: {1} must be an integer
fr: {0} : {1} doit être un nombre entier

en: {0}: the range length ({1}) is larger than the limit ({2})
fr: {0} : la longueur de la plage ({1}) est supérieure à la limite ({2})

en: Unknown identifier '{0}'
fr: Identifiant inconnu '{0}'

en: before evaluating arguments
fr: avant d'évaluer les arguments

en: after evaluating arguments
fr: après avoir évalué les arguments

en:  returned value
fr: valeur retournée

en: Function {0}: argument count mismatch -- {1} given, at most {2} required
fr: Fonction {0} : nombre d'arguments donnés non conformes -- {1}, au moins {2} sont nécessaires

en: Unknown field '{0}'
fr: Champ inconnu '{0}'

en: Field '{0}' is either not a field or not a list
fr: Le champ "{0}" n'est ni un champ, ni une liste

en: Error during string comparison: operator '{0}'
fr: Erreur lors de la comparaison des chaînes de caractères : opérateur '{0}'

en: Value used in comparison is not a number: operator '{0}'
fr: La valeur utilisée en comparaison n'est pas un nombre :  opérateur '{0}'

en: Error during operator evaluation: operator '{0}'
fr: Erreur lors de l'évaluation de l'opérateur : opérateur '{0}'

en: Function {0}: invalid character name '{1}
fr: Fonction '{0}' : nom de caractère invalide '{1}'

en: Internal error evaluating an expression: '{0}'
fr: Erreur interne d'évaluation d'une expression : '{0}'

en: format: type {0} requires an integer value, got {1}
fr: format : le type {0} requiert une valeur entière, il a obtenu {1}

en: format: type {0} requires a decimal (float) value, got {1}
fr: format : le type {0} requiert une valeur décimale (float), il a obtenu {1}

en: Error in function {0} on line {1} : {2} - {3}
fr: Erreur dans la fonction {0} a la ligne {1} : {2} - {3}

en: The Python template returned a non-string value: {!r}
fr: Le modèle Python renvoie une valeur qui n'est pas une chaîne de caractères : {!r}

en: Python templates disallowed by the {} environment variable
fr: Modèles Python interdits par la variable d'environnement {}

en: Syntax error on line {0} column {1}: text {2}
fr: Erreur de syntaxe a la ligne {0} colonne {1} : texte {2}

en: The {0} function is not defined in the template
fr: La fonction {0} n'est pas définie dans le modèle

en: %s: unknown function
fr: %s : fonction inconnue

en: Formatter state restored before saved
fr: État du formateur restauré avant l'enregistrement

en: No such variable {0}
fr: Pas de variable de type {0}.

en: Relational
fr: Relationnel

en: String manipulation
fr: Manipulation de chaînes

en: Arithmetic
fr: Arithmétique

en: Recursion
fr: Récursion

en: List manipulation
fr: Manipulation de liste

en: List lookup
fr: Consultation de liste

en: Get values from metadata
fr: Obtenir des valeurs à partir des métadonnées

en: Iterate over values
fr: Itérer sur les valeurs

en: Boolean
fr: Booléen

en: Formatting values
fr: Formatage de valeurs

en: Case changes
fr: Changements de Case

en: Date functions
fr: Fonction de date

en: Database functions
fr: Fonctions de la base de données

en: URL functions
fr: Fonction URL

en: GUI functions
fr: Fonction GUI

en: Duplicate user function name {0}. Change the name or ensure that the functions are identical
fr: Le nom {0} correspond à une fonction existante. Veuillez modifier le nom ou vous assurer que les fonctions sont identiques.

en: The function {} can be used only in the GUI
fr: Cette fonction {} n'est utilisable que dans l'interface utilisateur

en: In function {}: The database has been closed
fr: Dans la fonction {} : La base de données a été fermée

en: first_matching_cmp requires an even number of arguments
fr: first_matching_cmp requiert un nombre pair d'arguments

en: lookup requires either 2 or an odd number of arguments
fr: la recherche requiert un nombre pair d’arguments (2 ou plus)

en: switch requires an even number of arguments
fr: le commutateur requiert un nombre pair d'arguments

en: switch_if requires an odd number of arguments
fr: switch_if nécessite un nombre impair d'arguments

en: strcat_max requires 2 or more arguments
fr: strcat_max requiert deux arguments ou plus

en: strcat_max requires an even number of arguments
fr: strcat_max requiert un nombre pair d’arguments

en: first argument to strcat_max must be an integer
fr: le premier argument de strcat_max doit être un nombre entier

en: in_list requires an odd number of arguments
fr: in_list nécessite un nombre pair d’arguments

en: str_in_list requires an odd number of arguments
fr: str_in_list nécessite un nombre pair d’arguments

en: {} requires 2 or 4 arguments
fr: {} nécessite 2 ou 4 arguments

en: No book formats found so the path can't be generated
fr: Aucun format de livre trouvé, le chemin d'accès ne peut donc pas être généré

en: Function {0}: Unknown field '{1}'
fr: Fonction {0} : Champ inconnu "{1}"

en: Function {0}: field '{1}' is not a date
fr: Fonction {0} : le champ "{1}" n'est pas une date

en: Invalid 'List, separator' pairs. Every list must have one associated separator
fr: Paires 'List, separator' non valides. Chaque liste doit être associée à un séparateur

en: {0}: length ({1}) longer than limit ({2})
fr: {0} : la longueur ({1}) est plus longue que la limite ({2})

en: {0}: invalid calculation specifier '{1}'
fr: {0} : spécification de calcul invalide '{1}'.

en: {0}: error: {1}
fr: {0}: erreur: {1}

en: connected_device_name: invalid storage location "{}"
fr: connected_device_name : emplacement de stockage non valide "{}"

en: check_yes_no requires the field be a Yes/No custom column
fr: check_yes_no exige que le champ soit une colonne personnalisée Oui/Non

en: The book_count() function cannot be used in a composite column
fr: La fonction book_count() ne peut pas être utilisée dans une colonne composite

en: The book_values() function cannot be used in a composite column
fr: La fonction book_values() ne peut pas être utilisée dans une colonne composite

en: The column {} doesn't exist
fr: La colonne {} n'existe pas

en: {} requires an odd number of arguments
fr: {} nécessite un nombre pair d’arguments

en: {} requires at least 3 arguments
fr: {} nécessite au moins 3 arguments

en: {} requires at least 5 arguments
fr: {} nécessite au moins 5 arguments

en: {} requires at least one group of 3 arguments
fr: {} nécessite au moins un groupe de 3 arguments

en: In {} the third argument of a group must be 0, 1, or 2, not {}
fr: Dans {}, le 3éme argument d'un groupe doit être 0, 1, ou 2, pas {}

en: In {} the second argument must be 0, or 1, not {}
fr: Dans {}, le second argument d'un groupe doit être 0, ou 1, pas {}

en: the {0} parameter must be one of {1}
fr: Le paramètre {0} doit être l'un des éléments suivants : {1}

en: The {} format specifier is not valid
fr: Le format {} n'est pas valide

en: The group {} has too many suffixes
fr: Le groupe {} comporte trop de suffixes

en: The sort_book_ids function requires at least 3 arguments
fr: La fonction sort_book_ids nécessite au moins 3 arguments

en: The id and direction arguments must be in pairs
fr: Les arguments id et les ordres de tries doivent être associés par paires.

en: Template output
fr: Résultat du modèle

en: This function cannot be called directly. It is built into the formatter
fr: Cette fonction ne peut pas être appelée directement. Elle est intégrée au formateur.

en: Unnamed image
fr: Image sans nom

en: Waiting...
fr: En attente…

en: Aborted, taking too long
fr: Interrompu, prend trop de temps

en: Stopped
fr: Arrêté

en: Working...
fr: Traitement en cours…

en: Brazilian Portuguese
fr: Portugais Brésilien

en: Simplified Chinese
fr: Chinois Simplifié

en: Traditional Chinese
fr: Chinois Traditionnel

en: Indian Bengali
fr: Bengali indien

en: Bangladeshi Bengali
fr: Bengali bangladais

en: English
fr: Anglais

note: NOTE: Ante Meridian (i.e. like 10:00 AM)
en: AM
fr: Matin

note: NOTE: Post Meridian (i.e. like 10:00 PM)
en: PM
fr: Après-midi

note: NOTE: Ante Meridian (i.e. like 10:00 am)
en: am
fr: matin

note: NOTE: Post Meridian (i.e. like 10:00 pm)
en: pm
fr: après midi

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Copy Link
fr: Copier le lien

en: &Select All
fr: Tout &sélectionner

en: Copy &Link Location
fr: Copier l'emplacement du &lien

en: Paste and Match Style
fr: Coller et fusionner le style

en: Directions
fr: Marche à suivre

en: Left to Right
fr: De gauche à droite

en: Right to Left
fr: De droite à gauche

en: Close without Saving
fr: Fermer sans enregistrer

en: Close Tab
fr: Fermer l'onglet

en: Extra characters at end of search
fr: Caractères supplémentaires à la fin de la recherche

en: missing )
fr: manquant )

en: Failed to parse query, recursion limit reached: %s
fr: Échec lors de l'analyse de la demande, limite de récursion atteinte : %s

en: Recursive saved search: {0}
fr: Recherche récursive enregistrée : {0}

en: Unknown saved search: {}
fr: Recherche sauvegardée inconnue : {}

en: Unknown error in saved search: {0}
fr: Erreur inconnue dans la recherche enregistrée : {0}

en: %prog [options] [from to text]
    
    Send mail using the SMTP protocol. %prog has two modes of operation. In the
    compose mode you specify from to and text and these are used to build and
    send an email message. In the filter mode, %prog reads a complete email
    message from STDIN and sends it.
    
    text is the body of the email message.
    If text is not specified, a complete email message is read from STDIN.
    from is the email address of the sender and to is the email address
    of the recipient. When a complete email is read from STDIN, from and to
    are only used in the SMTP negotiation, the message headers are not modified.
fr: %prog [options] [from to text]
    
    Envoyer des courriels en utilisant le protocole SMTP. %prog a deux modes d'opération. Dans le
    mode composer vous spécifiez l'expéditeur, le destinataire et le texte, ceux-ci sont utilisés pour élaborer et
    envoyer un  message électronique. Dans le mode filtre, %prog lit un message électronique complet
    depuis STDIN et l'envoie.
    
    le texte est le corps du message.
    Si le texte n'est pas spécifié, un message complet est lu depuis STDIN.
    de est l'adresse courriel de l'expéditeur et à est l'adresse courriel
    du destinataire. Quand un courriel complet est lu depuis STDIN, de et à
    sont uniquement utilisés dans la négociation SMTP, l'en-tête de message n'est pas modifié.

en: Options to compose an email. Ignored if text is not specified
fr: Options pour rédiger un courriel. Ignoré si le texte n'est pas spécifié

en: File to attach to the email
fr: Fichier à attacher au courriel

en: Subject of the email
fr: Sujet du  courriel

en: Host name of localhost. Used when connecting to SMTP server.
fr: Nom d'hôte de l'hôte local. Utilisé lors d'une connexion à un serveur SMTP.

en: Options to use an SMTP relay server to send mail. calibre will try to send the email directly unless --relay is specified.
fr: Options pour utiliser un serveur de relais SMTP pour envoyer un courriel. calibre essayera d'envoyer un courriel directement à moins que --relay est spécifié.

en: An SMTP relay server to use to send mail.
fr: Un serveur de relais SMTP à utiliser pour envoyer un courriel.

en: Port to connect to on relay server. Default is to use 465 if encryption method is SSL and 25 otherwise.
fr: Port pour se connecter à un serveur relais. L'option par défaut est d'utiliser le 465 si la méthode de cryptage est le SSL et 25 autrement.

en: Username for relay
fr: Nom d'utilisateur pour le relais

en: Password for relay
fr: Mot de passe pour le relais

en: Encryption method to use when connecting to relay. Choices are TLS, SSL and NONE. Default is TLS. WARNING: Choosing NONE is highly insecure
fr: Méthode de cryptage à utiliser lors de la connection à un relais. Les choix sont TLS, SSL et AUCUN. L'option par défaut est TLS.
    ATTENTION : choisir AUCUN est très risqué

en: Do not verify the server certificate when connecting using TLS. This used to be the default behavior in calibre versions before 3.27. If you are using a relay with a self-signed or otherwise invalid certificate, you can use this option to restore the pre 3.27 behavior
fr: Ne vérifiez pas le certificat de serveur lors de la connexion à l'aide de TLS. C'était le comportement par défaut dans les versions de calibre antérieures à 3.27. Si vous utilisez un relais avec un certificat auto-signé ou autre certificat invalide, vous pouvez utiliser cette option pour restaurer le comportement d'avant la version 3.27.

en: Path to a file of concatenated CA certificates in PEM format, used to verify the server certificate when using TLS. By default, the system CA certificates are used.
fr: Chemin d'accès à un fichier de certificats CA concaténés au format PEM, utilisé pour vérifier le certificat du serveur lors de l'utilisation de TLS. Par défaut, les certificats CA du système sont utilisés.

en: Path to maildir folder to store failed email messages in.
fr: Chemin vers le dossier maildir où enregistrer les courriels qui ont échoué.

en: Fork and deliver message in background. If you use this option, you should also use --outbox to handle delivery failures.
fr: Redirige et délivre le message en tâche de fond. Si vous utilisez cette option, vous devriez aussi aussi utiliser --outbox pour traiter les erreurs de livraison.

en: Timeout for connection
fr: Délai d'attente pour la connexion

en: Control email delivery
fr: Contrôler la bonne réception des courriels

en: The main calibre program, used to manage your collection of e-books
fr: Le programme principal calibre, utilisé pour gérer votre collection de livres numériques.

en: The calibre E-book editor. It can be used to edit common e-book formats.
fr: L'éditeur de livre numérique calibre. Il peut être utilisé pour éditer les formats habituels de livres numériques.

en: The calibre E-book viewer. It can view most known e-book formats.
fr: La Visionneuse de livre numérique calibre. Elle peut afficher les formats de livre numérique les plus connus.

en: %s Document
fr: Document %s

en: Unknown section
fr: Section inconnue

en: Unknown feed
fr: Flux inconnu

en: Untitled article
fr: Article sans titre

en: Unknown News Source
fr: Source d’Actualités Inconnue

en: Article download aborted
fr: Téléchargement d'article interrompu

en: Failed to download %s
fr: Échec du téléchargement de %s

en: The "%s" recipe needs a username and password.
fr: Le destinataire "%s" a besoin d’un nom d’utilisateur et d’un mot de passe.

en: Failed to download the following articles:
fr: Impossible de télécharger les articles suivants :

en: Failed to download parts of the following articles:
fr: Impossible de télécharger certaines parties des articles suivants:

en:  from
fr:  de

en: 	Failed links:
fr: 	Liens qui ont échoué :

en: Could not fetch article.
fr: Impossible de récupérer l’article.

en: The debug traceback is available earlier in this log
fr: Les informations de débogage sont disponibles précédemment dans ce journal

en: Run with -vv to see the reason
fr: Lancer avec -vv pour voir la raison

en: Fetching feeds...
fr: Récupération des flux…

en: Got feeds from index page
fr: Récupérer les flux à partir de la page d’accueil

en: Trying to download cover...
fr: Tentative de téléchargement de la couverture…

en: Generating masthead...
fr: Génération du titre de journal

en: Starting download in a single thread... | Starting download [{} threads]...
fr[0]: Démarrage du téléchargement d'un seul fil...
fr[1]: Démarrage du téléchargements de [{} fils]...
fr[2]: Démarrage du téléchargements de [{} fils]...

en: Feeds downloaded to %s
fr: Flux téléchargés vers %s

en: Could not download cover: %s
fr: Impossible de télécharger la couverture : %s

en: Downloading cover from %s
fr: Téléchargement de la couverture de %s

en: Masthead image downloaded
fr: L’image du titre a été téléchargée

en: Articles in this issue:
fr: Articles dans cette publication :

en: Article downloaded: %s
fr: Article téléchargé : %s

en: Article download aborted: %s
fr: Téléchargement article interrompu : %s

en: Article download failed: %s
fr: Impossible de télécharger l’article : %s

en: Fetching feed
fr: Récupération du flux

en: Failed to log in, check your username and password for the calibre Periodicals service.
fr: Échec de la connexion. Vérifiez votre nom d’utilisateur et votre mot de passe pour le service Périodiques calibre.

en: You do not have permission to download this issue. Either your subscription has expired or you have exceeded the maximum allowed downloads for today.
fr: Vous n’avez pas le droit de télécharger cette publication. Votre abonnement a expiré ou vous avez dépassé le nombre quotidien de téléchargements autorisés.

en: Scheduled
fr: Planifié

en: Main menu
fr: Menu principal

en: %prog URL
    
    Where URL is for example: {}
fr: %prog URL
    
    Où URL est par exemple : {}

en: Base folder into which URL is saved. Default is %default
fr: Dossier de base dans lequel l’URL est sauvegardée. Par défaut : %default

en: Timeout in seconds to wait for a response from the server. Default: %default s
fr: Délai d’attente d'une réponse du serveur, en secondes. Par défaut : %default s

en: Maximum number of levels to recurse i.e. depth of links to follow. Default %default
fr: Nombre maximum de niveaux de récursivité c-à-d le niveau de profondeur des liens à suivre. Par défaut : %default

en: The maximum number of files to download. This only applies to files from <a href> tags. Default is %default
fr: Nombre maximum de fichiers à télécharger. Ceci ne sera valable que pour les fichiers à partir des balises <a href>.Par défaut : %default

en: Minimum interval in seconds between consecutive fetches. Default is %default s
fr: Intervalle minimal entre deux téléchargements, en secondes. %default par défaut.

en: The character encoding for the websites you are trying to download. The default is to try and guess the encoding.
fr: Encodage des caractères pour les sites web que vous essayer de télécharger. Par défaut, essaie de trouver l’encodage.

en: Only links that match this regular expression will be followed. This option can be specified multiple times, in which case as long as a link matches any one regexp, it will be followed. By default all links are followed.
fr: Seuls les liens correspondant à cette expression régulière seront suivis. Cette option peut être spécifiée plusieurs fois auquel cas tout lien qui correspondra à cette expression sera suivi. Par défaut, tous les liens sont suivis.

en: Any link that matches this regular expression will be ignored. This option can be specified multiple times, in which case as long as any regexp matches a link, it will be ignored. By default, no links are ignored. If both filter regexp and match regexp are specified, then filter regexp is applied first.
fr: N’importe quel lien correspondant à cette expression régulière sera ignoré. Cette option peut-être activée plusieurs fois, auquel cas n’importe quel lien sera ignoré aussi longtemps qu’il correspond à une expression régulière. Par défaut, aucun lien n’est ignoré. Si l’expression régulière filtre et correspondance sont spécifiées, alors l’expression régulière filtre est appliquée en premier.

en: Do not download CSS stylesheets.
fr: Ne pas télécharger les feuilles de style CSS.

en: Save All
fr: Tout enregistrer

en: Open
fr: Ouvrir

en: &Yes
fr: &Oui

en: Yes to &All
fr: Oui pour &Tous

en: &No
fr: &Non

en: N&o to All
fr: N&on pour Tous

en: Retry
fr: Réessayer

en: Apply
fr: Appliquer

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Restore Defaults
fr: Restaurer les valeurs par défaut

en: Hu&e:
fr: T&einte :

en: &Sat:
fr: &Sat :

en: &Val:
fr: &Val :

en: &Red:
fr: &Rouge :

en: &Green:
fr: &Vert :

en: Bl&ue:
fr: &Bleu :

en: A&lpha channel:
fr: Canal &alpha :

en: &HTML:
fr: &HTML :

en: Cursor at %1, %2
    Press ESC to cancel
fr: Curseur à %1, %2
    Appuyer sur ESC pour annuler

en: Select Color
fr: Sélectionner la Couleur

en: &Basic colors
fr: Couleurs de &base

en: &Custom colors
fr: &Couleurs personnalisées

en: &Add to Custom Colors
fr: &Ajouter aux couleurs personnalisées

en: &Pick Screen Color
fr: &Prélever une couleur à l'écran

en: Select Font
fr: Sélectionner la police

en: &Font
fr: &Police

en: Font st&yle
fr: St&yle de police

en: &Size
fr: &Taille

en: Effects
fr: Effets

en: Stri&keout
fr: &Barré

en: Sample
fr: Échantillon

en: Wr&iting System
fr: Système d'&écriture

en: Left edge
fr: Bord gauche

en: Right edge
fr: Bord droit

en: Page left
fr: Page gauche

en: Page up
fr: Page précédente

en: Page down
fr: Page suivante

en: Page right
fr: Page droite

en: Scroll left
fr: Faire défiler vers la gauche

en: Scroll up
fr: Faire défiler vers le haut

en: Scroll down
fr: Faire défiler vers le bas

en: Scroll right
fr: Faire défiler vers la droite

en: Auto increment series index
fr: Incrémentation automatique de l’index de la série

en: The algorithm used to assign a book added to an existing series a series number.
    New series numbers assigned using this tweak are always integer values, except
    if a constant non-integer is specified.
    Possible values are:
    next - First available integer larger than the largest existing number
    first_free - First available integer larger than 0
    next_free - First available integer larger than the smallest existing number
    last_free - First available integer smaller than the largest existing number. Return largest existing + 1 if no free number is found
    const - Assign the number 1 always
    no_change - Do not change the series index
    a number - Assign that number always. The number is not in quotes. Note that 0.0 can be used here.
    Examples:
    series_index_auto_increment = 'next'
    series_index_auto_increment = 'next_free'
    series_index_auto_increment = 16.5
    
    Set the use_series_auto_increment_tweak_when_importing tweak to True to
    use the above values when importing/adding books. If this tweak is set to
    False (the default) then the series number will be set to 1 if it is not
    explicitly set during the import. If set to True, then the
    series index will be set according to the series_index_auto_increment setting.
    Note that the use_series_auto_increment_tweak_when_importing tweak is used
    only when a value is not provided during import. If the importing regular
    expression produces a value for series_index, or if you are reading metadata
    from books and the import plugin produces a value, then that value will
    be used irrespective of the setting of the tweak.
fr: L'algorithme utilise un numéro de série pour assigner un livre ajouté à une série existante.
    Les nouveaux numéros de série assignés utilisant ce réglage sont toujours des valeurs de
    nombre entier, excepté si une constante qui n'est pas un nombre entier est spécifiée.
    Les valeurs possibles sont:
    next - Premier nombre entier disponible plus grand que le plus grand nombre existant
    first_free - Premier nombre entier disponible plus grand que 0
    next_free - Premier nombre entier disponible plus grand que le plus petit nombre existant
    last_free - Premier nombre entier disponible plus petit que le plus grand nombre existant. Renvoie le plus grand existant + 1 si aucun nombre libre n'est trouvé
    const - Assigne toujours le nombre 1
    no_change - Ne change pas l'index de séries
    a number - Assigne toujours ce nombre. Le nombre n'est pas entre guillemets. Notez que 0.0 peut être utilisé ici.
    Exemples:
    series_index_auto_increment = 'next'
    series_index_auto_increment = 'next_free'
    series_index_auto_increment = 16.5
    
    Placer l'utilisation de l'ajustement use_series_auto_increment_tweak_when_importing à True
    pour utiliser les valeurs ci-dessus lors de  l'importation/ajout de livres. Si cet ajustement est
    placé à False (par défaut) alors le numéro de série sera placé à 1 s'il n'est pas explicitement placé
    pendant l'importation. S'il est placé à True, alors l'index de séries sera aligné sur le réglage
    series_index_auto_increment des séries.
    Notez que l'ajustement qu'utilise use_series_auto_increment_tweak_when_importing tweak est
    utilisé seulement quand une valeur n'est pas fournie pendant l'importation. Si l'expression
    d'importation régulière produit une valeur pour series_index, ou si vous lisez des métadonnées
    provenant de livres et que le plugin d'importation produit une valeur, alors cette valeur sera
    utilisée indépendamment du paramètre d'ajustement.

en: Add separator after completing an author name
fr: Ajouter un séparateur après avoir complété un nom d’auteur

en: Set this if the completion separator should be appended to the end of the
    completed text to automatically begin a new completion operation for authors.
    It can be either True or False
fr: Définir cette option si le séparateur de complétion doit être ajouté à la fin du texte
     complété afin de commencer automatiquement une nouvelle opération de complétion pour les auteurs. 
    Cette option peut prendre la valeur True ou False

en: Author sort name algorithm
fr: Algorithme de tri par auteur

en: The algorithm used to copy author to author_sort.
    Possible values are:
    invert: use "fn ln" -> "ln, fn"
    copy  : copy author to author_sort without modification
    comma : use 'copy' if there is a ',' in the name, otherwise use 'invert'
    nocomma : "fn ln" -> "ln fn" (without the comma)
    When this tweak is changed, the author_sort values stored with each author
    must be recomputed by right-clicking on an author in the left-hand tags
    panel, selecting 'Manage authors', and pressing
    'Recalculate all author sort values'.
    
    The author_name_suffixes are words that are ignored when they occur at the
    end of an author name. The case of the suffix is ignored and trailing
    periods are automatically handled.
    
    The same is true for author_name_prefixes.
    
    The author_name_copywords are a set of words which, if they occur in an
    author name, cause the automatically generated author sort string to be
    identical to the author's name. This means that the sort for a string like
    "Acme Inc." will be "Acme Inc." instead of "Inc., Acme".
    
    If author_use_surname_prefixes is enabled, any of the words in
    author_surname_prefixes will be treated as a prefix to the surname, if they
    occur before the surname. So for example, "John von Neumann" would be sorted
    as "von Neumann, John" and not "Neumann, John von".
fr: L'algorithme utilisé pour copier l'auteur vers author_sort.
    Les valeurs possibles sont :
    inverser : utiliser "fn ln" -> "ln, fn"
    copy : copier l'auteur vers author_sort sans modification
    virgule : utiliser "copy" s'il y a un "," dans le nom, sinon utiliser "invert".
    nocomma : "fn ln" -> "ln fn" (sans la virgule)
    Lorsque cette mise au point est modifiée, les valeurs de author_sort stockées avec chaque auteur
    doivent être recalculées en cliquant avec le bouton droit de la souris sur un auteur dans les étiquettes de gauche
    en sélectionnant "Gérer les auteurs" et en appuyant sur
    Recalculer toutes les valeurs de tri des auteurs
    
    Les suffixes de nom d'auteur sont des mots qui sont ignorés lorsqu'ils apparaissent à la
    fin d'un nom d'auteur. La casse du suffixe est ignorée et la fin
    des périodes sont automatiquement traitées.
    
    Il en va de même pour les préfixes des noms d'auteurs.
    
    Les author_name_copywords sont un ensemble de mots qui, s'ils apparaissent dans un
    nom d'auteur, font en sorte que la chaîne de tri de l'auteur générée automatiquement soit
    identique au nom de l'auteur. Cela signifie que le tri pour une chaîne de caractères comme
    "Acme Inc." sera "Acme Inc." au lieu de "Inc., Acme".
    
    Si l'option author_use_surname_prefixes est activée, tous les mots de la section
    des préfixes du nom de famille de l'auteur seront traités comme un préfixe du nom de famille, s'ils
    se produisent avant le nom de famille. Ainsi, par exemple, "John von Neumann" serait trié
    comme "von Neumann, John" et non "Neumann, John von".

en: Splitting multiple author names
fr: Fractionnement des noms d’auteurs multiples

en: By default, calibre splits a string containing multiple author names on
    ampersands and the words "and" and "with". You can customize the splitting
    by changing the regular expression below. Strings are split on whatever the
    specified regular expression matches, in addition to ampersands.
    Default: r'(?i),?\s+(and|with)\s+'
fr: Par défaut, calibre découpe une chaîne contenant plusieurs noms d'auteur, séparés par
    des esperluettes (&) ou les mots « and » et « with ». Vous pouvez modifier les séparateurs reconnus
    en modifiant l'expression régulière ci-dessous. Les chaînes sont découpées quand elles correspondent
    à l'expression régulière spécifiée (ou qu'elles contiennent des esperluettes).
    Par défaut: r'(?i),?\s+(and|with)\s+'

en: Use author_sort and/or series_sort for names in Tag browser
fr: Utiliser le tri par auteur et/ou série dans le Navigateur d’étiquettes

en: Set which author or series field is used to display as the item name in the
    Tag browser (the list of authors, series, publishers etc on the left hand
    side). The choices for author are 'author' and 'author_sort'. The choices for
    series are 'series' and 'series_sort'. This tweak affects only what is
    displayed under the category in the Tag browser and Content server. Please
    note that if you set this to …_sort, it is possible to see duplicate names in
    the list because although it is guaranteed that author and series names are
    unique, there is no such guarantee for their sort values. Showing duplicates
    won't break anything but it could lead to some confusion. The tooltip for an
    item will show the item's name no matter how you set this tweak.
    Examples:
    categories_use_field_for_author_name = 'author'
    categories_use_field_for_author_name = 'author_sort'
    categories_use_field_for_series_name = 'series'
    categories_use_field_for_series_name = 'series_sort'
fr: Choisir quel champ d'auteur ou de série est utilisé comme nom d'élément afficher dans le Navigateur d'étiquettes (panneau latéral gauche).
    Les choix pour les auteurs sont 'author' et 'author_sort' (clé de tri auteur).
    Les choix pour les séries sont 'series' et 'series_sort' (clé de tri série).
    Seuls l'affichage du Navigateur d'étiquettes et du Serveur de contenu seront affectés.
    Il est possible qu'avec …_sort (clé de tri), des doublons apparaissent dans la liste des noms car bien que les noms des auteurs et séries soient uniques,
    il n’y a pas la même garantie pour leurs clé de tri.
    L'info-bulle d'un élément affichera le nom de l'élément, quel que soit le réglage de ce paramètre.
    Exemples :
    categories_use_field_for_author_name = 'author'
    categories_use_field_for_author_name = 'author_sort'
    categories_use_field_for_series_name = 'series'
    categories_use_field_for_series_name = 'series_sort'

en: Control partitioning of Tag browser
fr: Contrôler le partitionnement du Navigateur d’étiquettes

en: When partitioning the Tag browser, the format of the subcategory label is
    controlled by a template: categories_collapsed_name_template if sorting by
    name, categories_collapsed_rating_template if sorting by average rating, and
    categories_collapsed_popularity_template if sorting by popularity. There are
    two variables available to the template: first and last. The variable 'first'
    is the initial item in the subcategory, and the variable 'last' is the final
    item in the subcategory. Both variables are 'objects'; they each have multiple
    values that are obtained by using a suffix. For example, first.name for an
    author category will be the name of the author. The sub-values available are:
    name: the printable name of the item
    count: the number of books that references this item
    avg_rating: the average rating of all the books referencing this item
    sort: the sort value. For authors, this is the author_sort for that author
    category: the category (e.g., authors, series) that the item is in.
    Note that the "r'" in front of the { is necessary if there are backslashes
    (\ characters) in the template. It doesn't hurt anything to leave it there
    even if there aren't any backslashes.
fr: Lors du partitionnement du navigateur d'étiquettes, le format de la sous-catégorie est
    contrôlé par un modèle : <b>categories_collapsed_name_template</b> en cas de tri par
    nom, <b>categories_collapsed_rating_template</b> en cas de  tri par note moyenne, et
    <b>categories_collapsed_popularity_template</b> en cas de tri par popularité. Il y a
    deux variables disponibles pour le modèle : first et last. La variable «first»
    est le premier élément de la sous-catégorie, et la variable "last" est le dernier
    élément de la sous-catégorie. Ces deux variables sont des «objets», ils ont chacun plusieurs
    valeurs qui sont obtenues en utilisant un suffixe. Par exemple, <i>first.name</i> pour une catégorie
    d'auteurs sera le nom de l'auteur. Les sous-valeurs disponibles sont les suivantes :
    <b>name</b> : le nom de l'objet à afficher
    <b>count</b> : le nombre de livres qui font référence à cet objet
    <b>avg_rating</b> : la note moyenne de tous les livres qui font référence à cet objet
    sort : la valeur de tri. Pour les auteurs, il s'agit de la clé de tri par auteur
    category : la catégorie (par exemple, auteur, série)  de cet objet
    Notez que le "r'" avant le { est nécessaire s'il y a un anti-slash
    (Caractères \) dans le modèle. Cela n'est pas gênant de le laisser même
     s'il n'y a pas d'anti-slash.

en: Specify columns to sort the booklist by on startup
fr: Spécifier les colonnes pour le tri de la liste des livres au démarrage

en: Provide a set of columns to be sorted on when calibre starts.
    The argument is None if saved sort history is to be used
    otherwise it is a list of column,order pairs. Column is the
    lookup/search name, found using the tooltip for the column
    Order is 0 for ascending, 1 for descending.
    For example, set it to [('authors',0),('title',0)] to sort by
    title within authors.
fr: Fourni un ensemble de colonnes à trier lorsque calibre démarre
    L’argument est None si l’historique de recherche sauvegardé doit être utilisé,
     autrement il s’agit d’une liste de doublets
    colonne, ordre. Colonne est le nom de recherche et peut être
    trouvé en utilisant l’infobulle de la colonne.
    L’ordre est 0 pour ascendant, 1 pour descendant
    Par exemple, mettez le à [('authors',0),('title',0)] pour trier par
    titre à l’intérieur du tri par auteur.

en: Control how dates are displayed
fr: Contrôler comment les dates sont affichées

en: Format to be used for publication date and the timestamp (date).
    A string controlling how the publication date is displayed in the GUI
    d     the day as number without a leading zero (1 to 31)
    dd    the day as number with a leading zero (01 to 31)
    ddd   the abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun')
    dddd  the long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Sunday')
    M     the month as number without a leading zero (1-12)
    MM    the month as number with a leading zero (01-12)
    MMM   the abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec')
    MMMM  the long localized month name (e.g. 'January' to 'December')
    yy    the year as two digit number (00-99)
    yyyy  the year as four digit number
    h     the hours without a leading 0 (0 to 11 or 0 to 23, depending on am/pm)
    hh    the hours with a leading 0 (00 to 11 or 00 to 23, depending on am/pm)
    m     the minutes without a leading 0 (0 to 59)
    mm    the minutes with a leading 0 (00 to 59)
    s     the seconds without a leading 0 (0 to 59)
    ss    the seconds with a leading 0 (00 to 59)
    ap    use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "ap" replaced by the lowercase localized string for am or pm
    AP    use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "AP" replaced by the uppercase localized string for AM or PM
    aP    use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "aP" replaced by the localized string for am or pm
    Ap    use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "Ap" replaced by the localized string for AM or PM
    iso   the date with time and timezone. Must be the only format present
    For example, given the date of 9 Jan 2010, the following formats show
    MMM yyyy ==> Jan 2010    yyyy ==> 2010       dd MMM yyyy ==> 09 Jan 2010
    MM/yyyy ==> 01/2010      d/M/yy ==> 9/1/10   yy ==> 10
    
    publication default if not set: MMM yyyy
    timestamp default if not set: dd MMM yyyy
    last_modified_display_format if not set: dd MMM yyyy
fr: Format à utiliser pour la date de publication et l'horodatage (date)
    Une chaîne contrôle comment la date de publication est affichée dans le GUI
    d     le jour comme nombre sans un zéro en premier (1 à 31)
    dd    le jour comme nombre avec un zéro en premier (01 à 31)
    ddd   le nom de jour localisé abrégé (p.ex. 'Lun' à 'Dim')
    dddd  le nom long de jour localisé (p.ex. 'Lundi' à 'Dimanche')
    M    le mois comme nombre sans un zéro en premier (1-12)
    MM   le mois comme nombre avec un zéro en premier (01-12)
    MMM   le nom de mois localisé abrégé (p.ex. 'Jan' à 'Déc')
    MMMM  le nom long de mois localisé (e.g. 'Janvier' à 'Décembre')
    yy    l'année comme nombre à deux chiffres (00-99)
    yyyy  l'année comme nombre à quatre chiffres
    h     les heures sans un zéro en premier (0 à 11 ou 0 à 23, dépendant de am/pm)
    hh    les heures avec un zéro en premier (00 à 11 ou 00 à 23, dépendant de am/pm)
    m     les minutes sans un zéro en premier (0 à 59)
    mm    les minutes avec un zéro en premier (00 à 59)
    s     les secondes sans un zéro en premier (0 à 59)
    ss    les secondes avec un zéro en premier (00 à 59)
    ap    utilise une horloge de 12 heures au lieu d'une horloge de 24 heures, avec "ap" remplacé par la chaîne localisée en minuscules pour am ou pm
    AP    utilise une horloge de 12 heures au lieu d'une horloge de 24 heures, avec "AP" remplacé par la chaîne localisée en majuscules pour AM ou PM
    aP    utilise une horloge de 12 heures au lieu d'une horloge de 24 heures, avec "aP" remplacé par la chaîne localisée pour am ou pm
    Ap    utilise une horloge de 12 heures au lieu d'une horloge de 24 heures, avec "Ap" remplacé par la chaîne localisée pour AM ou PM
    iso   la date avec l'heure et le fuseau horaire. Doit être le seul format présent
    Par exemple, pour la date du 9 Janvier 2010, les formats suivants affichent
    MMM yyyy ==> Jan 2010    yyyy ==> 2010       dd MMM yyyy ==> 09 Jan 2010
    MM/yyyy ==> 01/2010      d/M/yy ==> 9/1/10   yy ==> 10
    date de publication par défaut si non paramétré : MMM yyyy
    horodatage par défaut si non paramétré : dd MMM yyyy
    last_modified_display_format si non paramétré : dd MMM yyyy

en: Control sorting of titles and series in the library display
fr: Contrôler le tri des titres et séries dans l’affichage de la bibliothèque

en: Control title and series sorting in the library view. If set to
    'library_order', the title sort field will be used instead of the title.
    Unless you have manually edited the title sort field, leading articles such as
    The and A will be ignored. If set to 'strictly_alphabetic', the titles will be
    sorted as-is (sort by title instead of title sort). For example, with
    library_order, The Client will sort under 'C'. With strictly_alphabetic, the
    book will sort under 'T'.
    This flag affects calibre's library display. It has no effect on devices. In
    addition, titles for books added before changing the flag will retain their
    order until the title is edited. Editing a title and hitting Enter
    without changing anything is sufficient to change the sort. Or you can use
    the 'Update title sort' action in the Bulk metadata edit dialog to update
    it for many books at once.
fr: Contrôle le tri par titres et par séries dans la vue bibliothèque. Si positionné à
    'library_order', le champ de tri par titre sera utilisé à la place du titre.
    A moins que vous ayez corrigé manuellement le champ de tri par titre, les articles au début comme
    'Le' et 'Un' seront ignorés. Si positionné à 'strictly_alphabetic', les titres seront
    triés tels quels (triés par titre à la place du tri par titre). Par exemple, avec
    library_order, 'Le Client' sera trié sous 'C'. Avec strictly_alphabetic, le
    livre sera trié sous 'L'.
    Cette propriété impacte l’affichage de la bibliothèque calibre. Cela n’a aucun effet sur le périphérique.
    De plus, les titres de livres ajoutés avant d’avoir modifié cette propriété conserveront leur ordre
    jusqu’à ce que le livre soit édité. Editer le titre et appuyer sur Retour
     sans rien modifier est suffisant pour modifier le tri.
    Vous pouvez également utiliser l'action "Mettre à jour la clé de tri par titre" dans la boîte de dialogue d'édition des métadonnées par lot pour traiter plusieurs livres à la fois.

en: Control formatting of title and series when used in templates
fr: Contrôler le formatage des titres et séries utilisés dans les modèles

en: Control how title and series names are formatted when saving to disk/sending
    to device. The behavior depends on the field being processed. If processing
    title, then if this tweak is set to 'library_order', the title will be
    replaced with title_sort. If it is set to 'strictly_alphabetic', then the
    title will not be changed. If processing series, then if set to
    'library_order', articles such as 'The' and 'An' will be moved to the end. If
    set to 'strictly_alphabetic', the series will be sent without change.
    For example, if the tweak is set to library_order, "The Lord of the Rings"
    will become "Lord of the Rings, The". If the tweak is set to
    strictly_alphabetic, it would remain "The Lord of the Rings". Note that the
    formatter function raw_field will return the base value for title and
    series regardless of the setting of this tweak.
fr: Contrôler la façon dont le titre et les noms de séries sont formatés lors de l'enregistrement
    sous.../Envoi au périphérique connecté. Le comportement dépend du champ en cours de traitement.
    Si traitement du titre, et si cette personnalisation est réglée sur «library_order», le titre sera
    remplacé par title_sort. Si elle est réglée sur «strictly_alphabetic», alors le
    titre ne sera pas changé. Si traitement de la série, et si elle est réglée sur
    «library_order», des articles tels que «La» et «Une» seront déplacés à la fin.
    Si elle est réglée sur «strictly_alphabetic», les séries seront envoyées sans changement.
    Par exemple, si la personnalisation est réglée sur library_order, "Le Seigneur des Anneaux"
    deviendra "Seigneur des Anneaux, Le". Si la personnalisation était réglée sur
    strictly_alphabetic, il resterait "Le Seigneur des Anneaux". Notez que la
    fonction de formatage raw_field retourne la valeur de base pour le titre et
    la série quel que soit le réglage de cette personnalisation.

en: Set the list of words considered to be "articles" for sort strings
fr: Indiquer la liste des mots considérés comme des "articles" pour le tri

en: Set the list of words that are to be considered 'articles' when computing the
    title sort strings. The articles differ by language. By default, calibre uses
    a combination of articles from English and whatever language the calibre user
    interface is set to. In addition, in some contexts where the book language is
    available, the language of the book is used. You can change the list of
    articles for a given language or add a new language by editing
    per_language_title_sort_articles. To tell calibre to use a language other
    than the user interface language, set, default_language_for_title_sort. For
    example, to use German, set it to 'deu'. A value of None means the user
    interface language is used. The setting title_sort_articles is ignored
    (present only for legacy reasons).
fr: Définit la liste des mots à considérer comme des 'articles' quand les chaînes de tri sur les titres sont construites. Les articles sont différents en fonction de la langue. Par défaut, calibre utilise une combinaison d'articles en anglais, et ce quelque soit la langue utilisée dans l'interface calibre. En compléments, dans certains contextes où la langue du livre est disponible, la langue de ce livre est alors utilisée. Vous pouvez modifier la liste des articles pour une langue en particulier ou ajouter une nouvelle langue en complétant per_language_title_sort_articles. Pour indiquer à calibre d'utiliser une autre langue que celle de l'interface utilisateur, modifiez default_language_for_title_sort. Par exemple, pour le français, modifiez sa valeur à 'fra'. Une valeur nulle signifie que la langue de l'interface utilisateur est utilisée. Le paramètre  title_sort_articles est ignoré (présent uniquement pour des raisons historiques).

en: Specify a folder calibre should connect to at startup
fr: Spécifier un dossier auquel calibre doit se connecter au démarrage

en: Specify a folder that calibre should connect to at startup using
    connect_to_folder. This must be a full path to the folder. If the folder does
    not exist when calibre starts, it is ignored.
    Example for Windows:
    auto_connect_to_folder = 'C:/Users/someone/Desktop/testlib'
    Example for other operating systems:
    auto_connect_to_folder = '/home/dropbox/My Dropbox/someone/library'
fr: Spécifier un dossier auquel calibre devra se connecter au démarrage en utilisant
    connect_to_folder. Ceci doit être un chemin complet vers le dossier. Si le dossier
    n’existe pas quand calibre démarre, il est ignoré.
    Exemple pour Windows :
    auto_connect_to_folder = 'C:\\Users\\someone\\Desktop\\testlib'
    auto_connect_to_folder = '/home/dropbox/My Dropbox/someone/library'

en: Specify renaming rules for SONY collections
fr: Spécifier les règles de renommage pour les collections SONY.

en: Specify renaming rules for SONY collections. This tweak is only applicable if
    metadata management is set to automatic. Collections on SONYs are named
    depending upon whether the field is standard or custom. A collection derived
    from a standard field is named for the value in that field.
    
    For example, if the standard 'series' column contains the value 'Darkover', then the
    collection name is 'Darkover'. A collection derived from a custom field will
    have the name of the field added to the value. For example, if a custom series
    column named 'My Series' contains the name 'Darkover', then the collection
    will by default be named 'Darkover (My Series)'. For purposes of this
    documentation, 'Darkover' is called the value and 'My Series' is called the
    category. If two books have fields that generate the same collection name,
    then both books will be in that collection.
    
    This set of tweaks lets you specify for a standard or custom field how
    the collections are to be named. You can use it to add a description to a
    standard field, for example 'Foo (Tag)' instead of the 'Foo'. You can also use
    it to force multiple fields to end up in the same collection.
    
    For example, you could force the values in 'series', '#my_series_1', and
    '#my_series_2' to appear in collections named 'some_value (Series)', thereby
    merging all of the fields into one set of collections.
    
    There are two related tweaks. The first determines the category name to use
    for a metadata field.  The second is a template, used to determines how the
    value and category are combined to create the collection name.
    The syntax of the first tweak, sony_collection_renaming_rules, is:
    {'field_lookup_name':'category_name_to_use', 'lookup_name':'name', ...}
    
    The second tweak, sony_collection_name_template, is a template. It uses the
    same template language as plugboards and save templates. This tweak controls
    how the value and category are combined together to make the collection name.
    The only two fields available are {category} and {value}. The {value} field is
    never empty. The {category} field can be empty. The default is to put the
    value first, then the category enclosed in parentheses, it isn't empty:
    '{value} {category:|(|)}'
    
    Examples: The first three examples assume that the second tweak
    has not been changed.
    
    1) I want three series columns to be merged into one set of collections. The
    column lookup names are 'series', '#series_1' and '#series_2'. I want nothing
    in the parenthesis. The value to use in the tweak value would be:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'', '#series_1':'', '#series_2':''}
    
    2) I want the word '(Series)' to appear on collections made from series, and
    the word '(Tag)' to appear on collections made from tags. Use:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', 'tags':'Tag'}
    
    3) I want 'series' and '#myseries' to be merged, and for the collection name
    to have '(Series)' appended. The renaming rule is:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', '#myseries':'Series'}
    
    4) Same as example 2, but instead of having the category name in parentheses
    and appended to the value, I want it prepended and separated by a colon, such
    as in Series: Darkover. I must change the template used to format the category name
    
    The resulting two tweaks are:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', 'tags':'Tag'}
    sony_collection_name_template='{category:||: }{value}'
fr: Indiquez les règles de renommage pour les collections SONY. Cette personnalisation
    n'est applicable que si la gestion des métadonnées est configurée sur automatique.
    Les collections sur les SONY sont nommées en fonction de la nature du champ
    (standard ou personnalisé). Une collection dérivée d'une champ standard est
    nommée avec la valeur de ce champ.
    
    Par exemple, si la colonne standard 'series'
    contient la valeur 'Darkover', alors le nom de la collection est 'Darkover'. Une
    collection dérivée d'un champ personnalisé aura le nom de ce champ ajouté à la valeur.
    Par exemple, si une colonne personnalisée de série nommée 'My Series' contient le nom
    le nom 'Darkover', alors la collection sera nommée par défaut 'Darkover (My Series)'.
    Dans le cadre de cette documentation, 'Darkover' est appelé la valeur et 'My Series'
    est appelé la catégorie. Si deux livres ont des champs qui génèrent le même nom de
    collection, alors ces deux livres seront dans la même collection.
    
    Cet ensemble de personnalisation vous permet d'indiquer pour un champ standard
    ou personnalisé comment les collections vont être nommées. Vous pouvez l'utiliser
    pour ajouter une description à un champ standard, par exemple 'Foo (Tag)' au lieu de 'Foo'.
    Vous pouvez aussi l'utiliser pour forcer de multiples champs à aboutir dans la même
    collection.
    
    Par exemple, vous
     pouvez forcer les valeurs dans 'series', '#my_series_1', and
    '#my_series_2' à
     apparaître dans collections sous le nom 'some_value (Series)', fusionnant
     ainsi tous les champs dans un ensemble de collections.
    
    Il y a deux personnalisations liées. La première détermine le nom de la catégorie
    à utiliser en tant que champ de métadonnée. La seconde est un modèle,
    utilisé pour déterminer comment la valeur et la catégorie sont combinée
    pour créer le nom de la collection.
    La syntaxe de la première personnalisation, sony_collection_renaming_rules, est:
    {'field_lookup_name':'category_name_to_use', 'lookup_name':'name', ...}
    
    La seconde personnalisation, sony_collection_name_template, est un modèle.
    Elles utilisent le même langage que les tableaux de collection de métadonnées
    et les modèles de fonction. Cette personnalisation comment la valeur et
    la catégorie sont combinées ensemble pour former le nom de la collection.
    Seuls les champs {category} et {value} sont disponibles. Le champ {value}
    n'est jamais vide. Le champ  {category} peut être vide. Par défaut, la valeur
    est placée en premier suivie de la catégorie entre parenthèses, si elle n'est pas vide:
    '{value} {category:|(|)}'
    
    Exemples: Les trois premiers exemples supposent que la seconde personnalisation
    n'a pas été modifiée.
    
    1:Je veux que 3 colonnes de séries soient fusionnées en un ensemble de collections.
    Les noms des colonnes recherchées sont 'series', '#series_1' and '#series_2'. Je ne veux
    rien entre parenthèses.La valeur à utiliser dans la personnalisation serait:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'', '#series_1':'', '#series_2':''}
    
    2: Je veux que le mot '(Series)' apparaisse dans les collections crées à partir de séries, et
    le mot '(Tag)' dans celles crées à partir d'étiquettes. Utilisez:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', 'tags':'Tag'}
    
    3: Je veux fusionner 'series' et '#myseries', en ajoutant '(Series)' au nom de la collection.
    La règle pour le renommage est:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', '#myseries':'Series'}
    
    4: Même chose que l'exemple 2, mais à la place d'avoir le nom de la catégorie entre parenthèses
    et ajouté à la valeur, je veux le mettre avant et séparé par deux points, comme dans Series: Darkover.
    Je dois changer le modèle utilisé pour formater le nom de la catégorie.
    
    Les deux personnalisations résultantes sont:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', 'tags':'Tag'}
    sony_collection_name_template='{category:||: }{value}'

en: Specify how SONY collections are sorted
fr: Spécifier comment les collections SONY sont triées

en: Specify how SONY collections are sorted. This tweak is only applicable if
    metadata management is set to automatic. You can indicate which metadata is to
    be used to sort on a collection-by-collection basis. The format of the tweak
    is a list of metadata fields from which collections are made, followed by the
    name of the metadata field containing the sort value.
    Example: The following indicates that collections built from pubdate and tags
    are to be sorted by the value in the custom column '#mydate', that collections
    built from 'series' are to be sorted by 'series_index', and that all other
    collections are to be sorted by title. If a collection metadata field is not
    named, then if it is a series- based collection it is sorted by series order,
    otherwise it is sorted by title order.
    [(['pubdate', 'tags'],'#mydate'), (['series'],'series_index'), (['*'], 'title')]
    Note that the bracketing and parentheses are required. The syntax is
    [ ( [list of fields], sort field ) , ( [ list of fields ] , sort field ) ]
    Default: empty (no rules), so no collection attributes are named.
fr: Indiquez comment les collections SONY sont triées. Cette personnalisation n'est applicable que
    si la gestion des métadonnées est configurée sur automatique. Vous pouvez indiquer quelles
    métadonnées vont êtres utilisées pour le tri collection-par-collection. Le format de cette
    personnalisation est une liste de champs de métadonnées à partir desquels les collections
    sont générées, suivie par le nom du champ de métadonnées contenant la valeur de tri.
    Exemple: l'expression suivante indique que les collections construites à partir de la date
    de publication (pubdate) et étiquettes (tags) doivent être triées par la valeur contenue dans
    la colonne personnalisée '#mydate', que les collections construites à partir de 'series' doivent
    être triées par 'series_index', et que toutes les autres collections doivent être triées par titre.
    Si un champ de métadonnée collection n'est pas nommé, alors si il s'agit d'une collection basée
    sur une série elle est triée par l'ordre de la série, sinon par titre.
    [(['pubdate', 'tags'],'#mydate'), (['series'],'series_index'), (['*'], 'title')]
    Veuillez que les crochets et les parenthèses sont requis. La syntaxe est
    [ ( [liste de champs], champ de tri) , [liste de champs], champ de tri) ]
    Par défaut: vide (pas de règles), donc aucun attribut de collection n'est nommé.

en: Control how tags are applied when copying books to another library
fr: Contrôler comment les étiquettes sont appliquées lors de la copie des livres vers une autre bibliothèque

en: Set this to True to ensure that tags in 'Tags to add when adding
    a book' are added when copying books to another library
fr: Indiquer 'True' pour s’assurer que les étiquettes dans 'Etiquettes à ajouter lors d’un ajout
    d’un livre' ont été ajoutées lors de la copie des livres vers une autre bibliothèque

en: Set the maximum number of sort 'levels'
fr: Définir le nombre maximum de 'niveaux' de tri

en: Set the maximum number of sort 'levels' that calibre will use to resort the
    library after certain operations such as searches or device insertion. Each
    sort level adds a performance penalty. If the database is large (thousands of
    books) the penalty might be noticeable. If you are not concerned about multi-
    level sorts, and if you are seeing a slowdown, reduce the value of this tweak.
fr: Défini le nombre maximum de niveau de tri que calibre utilisera pour trier de nouveau la
    bibliothèque après certaines opérations telles que les recherches ou la connexion d’un périphérique. Chaque
    niveau de tri réduit la performance. Si la base de données est importante (plusieurs
    milliers de livres) la pénalité peut devenir perceptible. Si vous n’êtes pas concernés par les tri
    multi-niveaux et si vous notez un ralentissement, réduisez la valeur de ce paramètre.

en: Choose whether dates are sorted using visible fields
fr: Indiquer si les dates sont triées seulement en fonction de ce qui est visible dans le champ date

en: Date values contain both a date and a time. When sorted, all the fields are
    used, regardless of what is displayed. Set this tweak to True to use only
    the fields that are being displayed.
fr: Les valeurs des dates contiennent à la fois une date et une heure. Lors du tri,
    les deux notions sont utilisées, quelque soit l'affichage choisi. Mettre cette option
    à 'True' pour utiliser seulement ce qui est visible.

en: Fuzz value for trimming covers
fr: Valeur d'adoucissement pour le retrait des parties inutiles ou excédentaires des couvertures

en: The value used for the fuzz distance when trimming a cover.
    Colors within this distance are considered equal.
    The distance is in absolute intensity units.
fr: La valeur utilisée pour la distance d’adoucissement lors du retrait des parties inutiles ou excédentaires d'une couverture.
    Les couleurs à l'intérieur de cette distance sont considérées comme similaires.
    La distance est exprimée en unités absolues d'intensité.

en: Control behavior of the book list
fr: Contrôler le comportement de la liste des livres

en: You can control the behavior of double clicks and pressing Enter on the books
    list. Choices: open_viewer, do_nothing, show_book_details,
    show_locked_book_details, edit_cell, edit_metadata. Selecting anything other
    than open_viewer, show_book_details, or show_locked_book_details has the side
    effect of disabling editing a field using a single click.
    Default: open_viewer.
    Example: doubleclick_on_library_view = 'do_nothing'
    You can also control whether the book list scrolls per item or
    per pixel. Default is per item.
fr: Vous pouvez contrôler le comportement des doubles clics et de l'appui sur la touche Retour dans la liste des livres. Choix : open_viewer, do_nothing, show_book_details, show_locked_book_details, edit_cell, edit_metadata.
    La sélection de tout autre choix que open_viewer, show_book_details ou show_locked_book_details a pour effet secondaire de désactiver l'édition d'un champ par un simple clic.
    Valeur par défaut : open_viewer.
    Exemple : doubleclick_on_library_view = 'do_nothing'.
    Vous pouvez également contrôler si la liste de livres défile par élément ou par par pixel. La valeur par défaut est par élément.

en: Language to use when sorting
fr: Langue à utiliser lors du tri

en: Setting this tweak will force sorting to use the
    collating order for the specified language. This might be useful if you run
    calibre in English but want sorting to work in the language where you live.
    Set the tweak to the desired ISO 639-1 language code, in lower case.
    You can find the list of supported locales at
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes
    Default: locale_for_sorting = '' -- use the language calibre displays in
    Example: locale_for_sorting = 'fr' -- sort using French rules.
    Example: locale_for_sorting = 'nb' -- sort using Norwegian rules.
fr: Régler cette personnalisation forcera le tri à utiliser
    l’ordre de collation pour la langue spécifiée. Ceci peut être utile si vous lancez
    calibre en anglais mais que vous voulez effectuer le tri dans la langue du lieu où vous vivez.
    Réglez cette personnalisation sur le code langue ISO 639-1 désiré, en minuscule.
    Vous pouvez trouver la listes des locales prises en charge à l’adresse
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes
    Par défaut : locale_for_sorting = '' -- utiliser la langue d’affichage de calibre
    Exemple : locale_for_sorting = 'fr' -- trier en utilisant les règles du français.
    Exemple : locale_for_sorting = 'nb' -- trier en utilisant les règles du norvégien.

en: The number of seconds to wait before sending emails
fr: Le nombre de secondes à attendre avant d’envoyer les courriels

en: The number of seconds to wait before sending emails when using a
    public email server like GMX/Hotmail/Gmail. Default is: 5 minutes
    Setting it to lower may cause the server's SPAM controls to kick in,
    making email sending fail. Changes will take effect only after a restart of
    calibre. You can also change the list of hosts that calibre considers
    to be public relays here. Any relay host ending with one of the suffixes
    in the list below will be considered a public email server.
fr: Le nombre de secondes à attendre avant d'envoyer des courriels en utilisant un
    serveur mail public comme GMX/Hotmail/Gmail. Par défaut : 5 minutes
    Le régler trop bas peut provoquer une exclusion par le serveur contrôle de SPAM,
    et faire échouer l'envoi du mail. Les changements ne prendront effets qu'après un redémarrage de
    calibre. Vous pouvez aussi changer ici la liste des hôtes que calibre considère
    comme étant des relais publics. Tout les hôtes relais finissant avec l'un des suffixes
    dans la liste ci-dessous seront considérés comme un serveur de courriel public.

en: The maximum width and height for covers saved in the calibre library
fr: La hauteur et la largeur maximale des couvertures sauvegardées dans la bibliothèque calibre

en: All covers in the calibre library will be resized, preserving aspect ratio,
    to fit within this size. This is to prevent slowdowns caused by extremely
    large covers
fr: Toutes les couvertures dans la bibliothèque calibre seront redimensionnées, en préservant le ratio,
    pour s’ajuster à cette taille. Cela permet d’éviter des lenteurs causées par des couvertures
    extrêmement larges.

en: Where to send downloaded news
fr: Où envoyer les actualités téléchargées

en: When automatically sending downloaded news to a connected device, calibre
    will by default send it to the main memory. By changing this tweak, you can
    control where it is sent. Valid values are "main", "carda", "cardb". Note
    that if there isn't enough free space available on the location you choose,
    the files will be sent to the location with the most free space.
fr: Lorsque les actualités sont automatiquement envoyées à un périphérique connecté, calibre
    les enverra par défaut vers la mémoire principale. En modifiant ce réglage, vous pouvez
    contrôler où elles seront envoyées. Les valeurs possibles sont "main" (mémoire principale),
    "carda" (carte A), "cardb" (carte B). Notez que si il n’y a pas assez d’espace libre disponible
    dans l’emplacement que vous avez choisi, les fichiers seront envoyés vers l’emplacement
    où il y a le plus d’espace libre.

en: Unified toolbar on macOS
fr: Barre d’outil unifiée sur macOS

en: If you enable this option and restart calibre, the toolbar will be 'unified'
    with the titlebar as is normal for macOS applications. However, doing this has
    various bugs, for instance the minimum width of the toolbar becomes twice
    what it should be and it causes other random bugs on some systems, so turn it
    on at your own risk!
fr: Si vous activez cette option et que vous redémarrez calibre, la barre d'outils sera 'fondue'
    dans la barre de titre comme c'est le cas habituellement avec les applications macOS. Toutefois, cela peut entraîner divers bugs comme la largeur minimale de la barre d'outils qui devient le double de ce qu'elle devrait être, et ceci est susceptible de causer d'autres bugs aléatoires sur certains systèmes. Vous l'activez donc à vos risques et périls !

en: Save original file when converting/polishing from same format to same format
fr: Sauvegarder le fichier original lors de la conversion/polissage d'un format vers le même format

en: When calibre does a conversion from the same format to the same format, for
    example, from EPUB to EPUB, the original file is saved, so that in case the
    conversion is poor, you can tweak the settings and run it again. By setting
    this to False you can prevent calibre from saving the original file.
    Similarly, by setting save_original_format_when_polishing to False you can
    prevent calibre from saving the original file when polishing.
fr: Quand calibre fait une conversion d'un format vers le même format, par
    exemple, d'EPUB vers EPUB, le fichier original est sauvegardé. Ainsi, en cas de
    conversion décevante, vous pouvez ajuster les paramètres et recommencer.
    En paramétrant cette option à 'false' vous pouvez empêcher calibre de sauvegarder le fichier original.
    De même, en paramétrant 'save_original_format_when_polishing' à 'False' vous pouvez
    empêcher calibre de sauvegarder le fichier original quand il le modifie.

en: Number of recently viewed books to show
fr: Nombre de livres récemment consultés à afficher

en: Right-clicking the "View" button shows a list of recently viewed books. Control
    how many should be shown, here.
fr: Faire un clic droit sur le bouton "Afficher" déroule la liste des livres récemment affichés. Indiquez ici
    le nombre de livres à afficher.

en: Change the font size of the Book details panel in the interface
fr: Modifier la taille de la police par défaut utilisée dans l’interface pour le panneau Détails du livre

en: Change the font size at which book details are rendered in the side panel and
    comments are rendered in the metadata edit dialog. Set it to a positive or
    negative number to increase or decrease the font size. Similarly, change the
    font size of the widget used to converse with AI.
fr: Modifie la taille de la police dans laquelle les détails du livre sont affichés dans le panneau latéral
    ainsi que les commentaires dans la boite de dialogue Modifier les métadonnées. Indiquer une valeur positive
    ou négative pour augmenter ou diminuer la taille de police. De même, modifiez la taille de la police
    du widget utilisé pour converser avec l'IA.

en: What format to default to when using the "Unpack book" feature
fr: Quel format utiliser par défaut lorsque la fonctionnalité "Dépaqueter le livre" est utilisée

en: The "Unpack book" feature of calibre allows direct editing of a book format.
    If multiple formats are available, calibre will offer you a choice
    of formats, defaulting to your preferred output format if it is available.
    Set this tweak to a specific value of 'EPUB' or 'AZW3' to always default
    to that format rather than your output format preference.
    Set to a value of 'remember' to use whichever format you chose last time you
    used the "Unpack book" feature.
    Examples:
    default_tweak_format = None       (Use output format)
    default_tweak_format = 'EPUB'
    default_tweak_format = 'remember'
fr: La fonctionnalité "Dépaqueter le livre" de calibre permet de faire une édition directe du format d'un livre.
    Si plusieurs formats sont disponibles pour ce livre, calibre prendra comme format
    celui que vous avez choisi comme format de sortie par défaut - s'il est disponible.
    Indiquez la valeur spécifique 'EPUB' ou 'AZW3' pour avoir ces 
    formats par défaut, plutôt que le format de sortie indiqué en préférence.
    Indiquez la valeur 'remember' pour utiliser le format choisi à la dernière
    utilisation de "Dépaqueter le livre".
    Exemples:
    default_tweak_format = None (utilise le format de sortie par défaut)
    default_tweak_format = 'EPUB'
    default_tweak_format = 'remember'

en: Do not preselect a completion when editing authors/tags/series/etc.
fr: Ne pas présélectionner de complétion lors de l'édition de auteurs/étiquettes/séries/etc.

en: This means that you can make changes and press Enter and your changes will
    not be overwritten by a matching completion. However, if you wish to use the
    completions you will now have to press Tab to select one before pressing
    Enter. Which technique you prefer will depend on the state of metadata in
    your library and your personal editing style.
    
    If preselect_first_completion is False and you want Tab to accept what you
    typed instead of the first completion then set tab_accepts_uncompleted_text
    to True. If you do this then to select from the completions you must press
    the Down or Up arrow keys. The tweak tab_accepts_uncompleted_text is ignored
    if preselect_first_completion is True
fr: Cela signifie que vous pouvez faire des changements et appuyer sur Entrée et vos changements
     ne seront pas écrasés par une complétion correspondante. Toutefois, si vous souhaitez utiliser les
     compléments, vous devrez maintenant appuyer sur la touche Tab pour en sélectionner un avant d'appuyer sur la touche
    Entrée. La technique que vous préférez dépendra de l'état des métadonnées dans 
    votre bibliothèque et de votre style d'édition personnel.
    
    Si preselect_first_completion est  à False et que vous souhaitez que Tab accepte ce que vous 
    avez tapé au lieu de la première complétion, définissez tab_accepts_uncompleted_text à
     True. Si vous faites cela, pour choisir parmi les compléments, vous devez appuyer 
    sur les touches de déplacement vers le bas ou vers le haut. Le paramètre tab_accepts_uncompleted_text est ignoré si
    preselect_first_completion est à True

en: Completion mode when editing authors/tags/series/etc.
fr: Mode de complétion en éditant auteurs/étiquettes/séries/etc.

en: By default, when completing items, calibre will show you all the candidates
    that start with the text you have already typed. You can instead have it show
    all candidates that contain the text you have already typed. To do this, set
    completion_mode to 'contains'. For example, if you type asi it will match both
    Asimov and Quasimodo, whereas the default behavior would match only Asimov.
    There is also a 'word-prefix' mode that matches only at the start of words,
    so typing 'asi' will match Asimov and "Isaac Asimov" but not Quasimodo.
    Similarly, typing 'cat' will match cathedral and "tabby cat" but not education.
    
    If completion_mode is 'word-prefix', you can specify additional word break chars
    with the extra_word_break_chars setting.
    For example, for extra_word_break_chars = '-' typing 'fic' will match
    both "Science Fiction" and "Science-Fiction", instead of only the first one.
fr: Par défaut, en complétant des éléments, calibre vous montrera tous les candidats
    qui commencent avec le texte que vous avez déjà tapé. Vous pouvez à la place lui faire montrer
    tous les candidats qui contiennent le texte vous avez déjà écrit. Pour faire ceci, placez
    le completion_mode à 'contains'. Par exemple, si vous tapez "asi" il fera correspondre tant
    « Asimov » que « Quasimodo », tandis que le comportement par défaut correspondrait seulement à « Asimov ».
    Il existe également un mode 'word-prefix' qui ne trouve des correspondances qu'au début des mots. Dans ce cas,
    en tapant "asi", vous obtiendrez des résultats pour « Asimov » et « Isaac Asimov », mais pas pour « Quasimodo ».
    De même, en tapant "cat", vous obtiendrez des résultats pour « cathédrale » et « hors catégorie », mais pas pour « éducation ».
    
    Si completion_mode est défini sur 'word-prefix', vous pouvez spécifier des caractères de coupure de mot supplémentaires
    à l'aide du paramètre extra_word_break_chars.
    Par exemple, si extra_word_break_chars = '-', la saisie de "fic" correspondra
    à la fois à « Science Fiction » et à « Science-Fiction », au lieu de ne correspondre qu'au premier.

en: Sort the list of libraries alphabetically
fr: Trier la liste des bibliothèques alphabétiquement

en: The list of libraries in the Copy to library and Quick switch menus are
    normally sorted by most used. However, if there are more than a certain
    number of such libraries, the sorting becomes alphabetic. You can set that
    number here. The default is ten libraries.
fr: Les listes des bibliothèques dans les menus Copier dans la bibliothèque et Bascule rapide sont
    normalement triées par fréquence d'utilisation. Cependant, si le nombre de ces bibliothèques dépasse une certaine valeur, l'ordre de tri devient alphabétique. Vous pouvez régler cette valeur ici.
    La valeur par défaut est dix bibliothèques.

en: Choose available output formats for conversion
fr: Choix des formats de sortie disponibles pour la conversion

en: Restrict the list of available output formats in the conversion dialogs.
    For example, if you only want to convert to EPUB and AZW3, change this to
    restrict_output_formats = ['EPUB', 'AZW3']. The default value of None causes
    all available output formats to be present.
fr: Limite la liste de formats de sortie disponibles dans les dialogues de conversion.
    Par exemple, si vous voulez seulement convertir en EPUB et AZW3, changez ceci en
    restrict_output_formats = ['EPUB', 'AZW3']. La valeur par défaut None (Aucune) signifie 
    que tous les formats de sortie disponibles sont présents.

en: Set the thumbnail image quality used by the Content server
fr: Définir la qualité de la vignette utilisée par le Serveur de contenu

en: The quality of a thumbnail is largely controlled by the compression quality
    used when creating it. Set this to a larger number to improve the quality.
    Note that the thumbnails get much larger with larger compression quality
    numbers.
    The value can be between 50 and 99
fr: La qualité de la vignette est largement contrôlée par la qualité de compression utilisée lors
    de sa création. Réglez ceci à une plus grande valeur pour améliorer la qualité. 
    Notez que les vignettes obtenues prennent plus de place en mémoire lorsque le coefficient 
    de qualité de compression est plus grand.
    Cette valeur peut être fixée entre 50 et 99 (99 étant la meilleure qualité)

en: Image file types to treat as e-books when dropping onto the "Book details" panel
fr: Types de fichiers image à traiter comme des livres numériques quand ils sont déposés sur le panneau "Détails du livre"

en: Normally, if you drop any image file in a format known to calibre onto the
    "Book details" panel, it will be used to set the cover. If you want to store
    some image types as e-books instead, you can set this tweak.
    Examples:
    cover_drop_exclude = {'tiff', 'webp'}
fr: Normallement, si vous déposez n'importe quel fichier image, dans un format connu de calibre, sur le
    panneau "Détails du livre", il sera utilisé pour définir la couverture. Si, au lieu de cela, vous voulez stocker
    certains types d'images comme des livres numériques, vous pouvez paramétrer cet ajustement.
    Exemples :
    cover_drop_exclude = {'tiff', 'webp'}

en: Exclude fields when copy/pasting metadata
fr: Exclure des champs lors du copier/coller des métadonnées

en: You can ask calibre to not paste some metadata fields when using the
    Edit metadata->Copy metadata/Paste metadata actions. For example,
    exclude_fields_on_paste = ['cover', 'timestamp', '#mycolumn']
    to prevent pasting of the cover, Date and custom column, mycolumn.
    You can also add a shortcut in Preferences->Shortcuts->Edit metadata
    to paste metadata ignoring this tweak.
fr: Vous pouvez demander à calibre de ne pas coller certains champs de métadonnées lors de l'utilisation de
    Éditer les métadonnées->Copier les métadonnées/Coller les métadonnées. Par exemple,
    exclude_fields_on_paste = ['cover', 'timestamp', '#macolonne']
    pour empêcher le collage de la couverture, de la date et d'une colonne personnalisée, macolonne.
    Vous pouvez également ajouter un raccourci dans Préférences->Raccourcis->Modifier les métadonnées pour coller les métadonnées en ignorant cette modification.

en: Skip internet connected check
fr: Ignorer la vérification de la connexion Internet

en: Skip checking whether the internet is available before downloading news.
    Useful if for some reason your operating systems network checking
    facilities are not reliable (for example NetworkManager on Linux).
fr: Ignorer la vérification de la disponibilité d'Internet avant de télécharger les nouvelles.
    Utile si, pour une raison quelconque, les services de votre système d'exploitation pour vérifier le réseau
    ne sont pas fiables (par exemple NetworkManager sous Linux).

en: Tab stop width in the template editor
fr: Largeur des tabulations dans l'éditeur de modèles

en: Sets the width of the tab stop in the template editor in "average characters".
    For example, a value of 1 results in a space with the width of one average character.
fr: Définit la largeur du taquet de tabulation dans l'éditeur de modèle en "caractères moyens".
    Par exemple, une valeur de 1 donne un espace avec la largeur d'un caractère moyen.

en: Value for undefined numbers when sorting
fr: Valeur pour les nombres indéfinis lors du tri

en: Sets the value to use for undefined numbers when sorting.
    For example, the value -10 sorts undefined numbers as if they were set to -10.
    Use 'maximum' for the largest possible number. Use 'minimum' for the smallest
    possible number. Quotes are optional if entering a number.
    Examples:
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = -100
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = '2'
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = -0.01
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = 'minimum'
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = 'maximum'
fr: Définit la valeur à utiliser pour les nombres indéfinis lors du tri.
    Par exemple, la valeur -10 trie les nombres indéfinis comme s'ils étaient définis sur -10.
    Utilisez "maximum" pour le plus grand nombre possible. Utilisez la valeur "minimum" pour le plus petit
    plus petit possible. Les guillemets sont facultatifs si vous saisissez un nombre.
    Exemples :
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = -100
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = '2'
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = -0.01
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = 'minimum'
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = 'maximum'

en: Allow template database functions in composite columns
fr: Autoriser les fonctions de base de données modèles dans les colonnes composites

en: If True then the template database functions book_values() and book_count()
    can be used in composite custom columns. Note: setting this tweak to True and
    using these functions in composites can be very slow.
    Default: False
fr: Si True, les fonctions de base de données modèle book_values() et book_count()
    peuvent être utilisées dans les colonnes personnalisées composites. Note : mettre ce paramètre sur True et
    et utiliser ces fonctions dans les composites peut être très lent.
    Valeur par défaut : False

en: Change the programs that are run when opening files/URLs
fr: Modifier les programmes pour l'ouverture de fichiers/URLs

en: By default, calibre passes URLs to the operating system to open using
    whatever default programs are configured there. Here you can override
    that by specifying the program to use, per URL type. For local files,
    the type is "file" and for web links it is "http*". For example:
    openers_by_scheme = { "http*": "firefox %u" } will make calibre run Firefox
    for https://whatever URLs. %u is replaced by the URL to be opened. The scheme
    takes a glob pattern allowing a single entry to match multiple URL types.
fr: Par défaut, calibre transmet les URL au système d'exploitation pour qu'il les ouvre en utilisant les programmes par défaut qui y sont configurés. Ici, vous pouvez modifier le programme à utiliser, par type d'URL. Pour les fichiers locaux, le type est "file" et pour les liens web, c'est "http*". Par exemple openers_by_scheme = { "http*": "firefox %u" } Calibre lancera Firefox pour les liens URL https://whatever. %u est remplacé par l'URL à ouvrir. Le schéma prend un motif global permettant à une seule entrée de correspondre à plusieurs types d'URL.

en: Set the first day of the week for calendar popups
fr: Définir le premier jour de la semaine pour les fenêtres contextuelles de calendrier

en: It must be one of the values Default, Sunday, Monday, Tuesday, Wednesday,
    Thursday, Friday, or Saturday, all in English, spelled exactly as shown.
fr: Il doit s'agir d'une des valeurs suivantes "Default", "Sunday" (Dimanche), "Monday" (Lundi), "Tuesday" (Mardi), "Wednesday" (Mercredi), "Thursday" (Jeudi), "Friday" (Vendredi) ou "Saturday" (Samedi), tous en anglais, orthographiées exactement comme indiqué.

en: East Asian language to use for transliteration
fr: Langue d'Asie de l'Est à utiliser pour les translittérations

en: Setting this tweak will make calibre use the specified language as the "base"
    language when transliterating East Asian languages to English. This might be
    useful if you run calibre in English but want text transliterated to
    Japanese instead of Chinese. The valid values are:
    'ja' for Japanese
    'kr' for Korean
    'vn' for Vietnamese
    'zh' for Chinese
    Any other value will use the language set in calibre preferences as the base
    language. A base language other than those in the above list causes transliteration
    with a base language of Chinese.
    Example: east_asian_base_language = 'ja'
fr: Cette option permet à Calibre d'utiliser la langue spécifiée comme langue « de base »
    lors de la translittération des langues d'Asie de l'Est vers l'Anglais.
    Cela peut être utile si vous utilisez Calibre en anglais mais que vous
    souhaitez que le texte soit translittéré en japonais plutôt qu'en chinois.
    Les valeurs valides sont :
    'ja' pour le Japonais
    'kr' pour le Coréen
    'vn' pour le Vietnamien
    'zh' pour le Chinois.
    Toute autre valeur utilisera la langue définie dans les préférences de Calibre
    comme langue de base. Une langue de base autre que celles de la liste ci-dessus
    entraînera une translittération avec une langue de base Chinoise.
    Exemple : east_asian_base_language = 'ja'

en: Hide AI features
fr: Masquer les fonctionnalités IA

en: Hide AI features throughout the calibre user interface. Note that AI is
    already opt-in and no AI related code is even loaded until the user configures some
    AI backend. This tweak exists simply to hide a few menu entries and the like
    that mention AI.
fr: Masquer les fonctionnalités IA dans l'interface utilisateur de Calibre. Notez que l'IA est
    déjà désactivée par défaut et qu'aucun code lié à l'IA n'est chargé tant que l'utilisateur n'a pas configuré un
    backend IA. Cette modification sert simplement à masquer quelques entrées de menu et autres éléments
    mentionnant l'IA.

en: Control GPU usage in Qt WebEngine
fr: Contrôler l'utilisation du GPU dans Qt WebEngine

en: Qt WebEngine is the library that is used to render content in the calibre
    viewer and editor. It can optionally use the GPU for enhanced performance,
    however, this can cause crashes/black screens on some older systems, so it
    is disabled by default. In normal usage, the performance difference is not
    noticeable anyway.
fr: Qt WebEngine est la bibliothèque utilisée pour afficher le contenu dans la visionneuse et l'éditeur Calibre.
    Elle peut éventuellement utiliser le GPU pour améliorer les performances,
    mais cela peut provoquer des plantages/écrans noirs sur certains systèmes plus anciens, c'est pourquoi elle est désactivée par défaut.
    Dans le cadre d'une utilisation normale, la différence de performances n'est de toute façon pas perceptible.

en: ``strcmp(x, y, lt, eq, gt)`` -- does a case-insensitive lexical comparison of ``x`` and ``y``.[/] Returns ``lt`` if ``x < y``, ``eq`` if ``x == y``, otherwise ``gt``. This function can often be replaced by one of the lexical comparison operators (``==``, ``>``, ``<``, etc.)
fr: ``strcmp(x, y, lt, eq, gt)`` -- effectue une comparaison lexicale insensible à la casse de ``x`` et ``y``.[/] Retourne ``lt`` si ``x < y``, ``eq`` si ``x == y``, sinon ``gt``. Cette fonction peut souvent être remplacée par l'un des opérateurs de comparaison lexicale (``==``, ``>``, ``<``, etc.)

en: ``strcmpcase(x, y, lt, eq, gt)`` -- does a case-sensitive lexical comparison of ``x`` and ``y``.[/] Returns ``lt`` if ``x < y``, ``eq`` if ``x == y``, otherwise ``gt``.
    
    Note: This is NOT the default behavior used by calibre, for example, in the lexical comparison operators (``==``, ``>``, ``<``, etc.). This function could cause unexpected results, preferably use ``strcmp()`` whenever possible.
fr: ``strcmpcase(x, y, lt, eq, gt)`` -- effectue une comparaison lexicale insensible à la casse de ``x`` et ``y``.[/] Retourne ``lt`` si ``x < y``, ``eq`` si ``x == y``, sinon ``gt``.
    
    Note : Ce n'est PAS le comportement par défaut utilisé par Calibre, par exemple, dans les opérateurs de comparaison lexicale (``==``, ``>``, ``<``, etc.). Cette fonction peut provoquer des résultats inattendus, il est préférable d'utiliser ``strcmp()`` dans la mesure du possible.

en: ``cmp(value, y, lt, eq, gt)`` -- compares ``value`` and ``y`` after converting both to numbers.[/] Returns ``lt`` if ``value <# y``, ``eq`` if ``value ==# y``, otherwise ``gt``. This function can usually be replaced with one of the numeric compare operators (``==#``, ``<#``, ``>#``, etc).
fr: ``cmp(value, y, lt, eq, gt)`` -- compare ``value`` et ``y`` après les avoir convertis en nombres.[/] Retourne ``lt`` si ``value <# y``, ``eq`` si ``value =# y``, sinon ``gt``. Cette fonction peut généralement être remplacée par l'un des opérateurs de comparaison numérique (``==#``, ``<#``, ``>#``, etc).

en: ``first_matching_cmp(val, [ cmp, result, ]* else_result)`` -- compares ``val < cmp`` in sequence, returning the associated ``result`` for the first comparison that succeeds.[/] Returns ``else_result`` if no comparison succeeds.
    
    Example:
    [CODE]
    i = 10;
    first_matching_cmp(i,5,"small",10,"middle",15,"large","giant")
    [/CODE]
    returns ``"large"``. The same example with a first value of 16 returns ``"giant"``.
fr: ``first_matching_cmp(val, [cmp, result,]* else_result)`` -- compare ``val < cmp`` dans l'ordre, en retournant le ``result`` associé à la première comparaison réussie.[/] Retourne ``else_result`` si aucune comparaison ne réussit.
    
    Exemple :
    [CODE]
    i = 10;
    first_matching_cmp(i, 5,'petit', 10,'moyen', 15,'large', 'géant')
    [/CODE]
    retourne ``'large'``. Le même exemple avec comme première valeur 16 retourne ``'géant'``.

en: ``strcat(a [, b]*)`` -- returns a string formed by concatenating all the arguments.[/] Can take any number of arguments. In most cases you can use the ``&`` operator instead of this function.
fr: ``strcat(a [, b]*)`` -- retourne une chaîne formée par la concaténation de tous les arguments.[/] Peut prendre n'importe quel nombre d'arguments. Dans la plupart des cas, vous pouvez utiliser l'opérateur ``&`` à la place de cette fonction.

en: ``strlen(value)`` -- Returns the length of the string ``value``.
fr: ``strlen( value)`` -- Retourne la longueur de la chaîne ``value``.

en: ``add(x [, y]*)`` -- returns the sum of its arguments.[/] Throws an exception if an argument is not a number. In most cases you can use the ``+`` operator instead of this function.
fr: ``add(x [, y]*)`` -- renvoie la somme de ses arguments.[/] Lance une exception si un argument n'est pas un nombre. Dans la plupart des cas, vous pouvez utiliser l'opérateur ``+`` à la place de cette fonction.

en: ``subtract(x, y)`` -- returns ``x - y``.[/] Throws an exception if either ``x`` or ``y`` are not numbers. This function can usually be replaced by the ``-`` operator.
fr: ``subtract(x, y)`` -- retourne ``x - y``.[/] Lance une exception si ``x`` ou ``y`` ne sont pas des nombres. Cette fonction peut généralement être remplacée par l'opérateur ``-``.

en: ``multiply(x [, y]*)`` -- returns the product of its arguments.[/] Throws an exception if any argument is not a number. This function can usually be replaced by the ``*`` operator.
fr: ``multiply(x [, y]*)`` -- renvoie le produit de ses arguments.[/] Lance une exception si l'un des arguments n'est pas un nombre. Cette fonction peut généralement être remplacée par l'opérateur ``*``.

en: ``divide(x, y)`` -- returns ``x / y``.[/] Throws an exception if either ``x`` or ``y`` are not numbers. This function can usually be replaced by the ``/`` operator.
fr: ``divide(x, y)`` -- retourne ``x / y``.[/] Lance une exception si ``x`` ou ``y`` ne sont pas des nombres. Cette fonction peut généralement être remplacée par l'opérateur ``/``.

en: ``ceiling(value)`` -- returns the smallest integer greater than or equal to ``value``.[/] Throws an exception if ``value`` is not a number.
fr: ``ceiling(value)`` -- retourne le plus petit entier supérieur ou égal à ``value``.[/] Lance une exception si ``value`` n'est pas un nombre.

en: ``floor(value)`` -- returns the largest integer less than or equal to ``value``.[/] Throws an exception if ``value`` is not a number.
fr: ``floor(value)`` -- retourne le plus grand entier inférieur ou égal à ``value``.[/] Lance une exception si ``value`` n'est pas un nombre.

en: ``round(value)`` -- returns the nearest integer to ``value``.[/] Throws an exception if ``value`` is not a number.
fr: ``round(value)`` -- retourne l'entier le plus proche de ``value``.[/] Lance une exception si ``value`` n'est pas un nombre.

en: ``mod(value, y)`` -- returns the ``floor`` of the remainder of ``value / y``.[/] Throws an exception if either ``value`` or ``y`` is not a number.
fr: ``mod(value, y)`` -- retourne ``floor`` du reste de ``value / y``.[/] Lance une exception si ``value`` ou ``y`` ne sont pas des nombres.

en: ``fractional_part(value)`` -- returns the part of the value after the decimal point.[/] For example, ``fractional_part(3.14)`` returns ``0.14``. Throws an exception if ``value`` is not a number.
fr: ``fractional_part(value)`` -- retourne la partie décimale de la valeur.[/] Par exemple, ``fractional_part(3.14)`` retourne ``0.14``. Lance une exception si ``value`` n'est pas un nombre.

en: ``template(x)`` -- evaluates ``x`` as a template.[/] The evaluation is done in its own context, meaning that variables are not shared between the caller and the template evaluation.  If not using General Program Mode, because the ``{`` and ``}`` characters are special, you must use ``[[`` for the ``{`` character and ``]]`` for the } character; they are converted automatically. For example, ``template(\'[[title_sort]]\')`` will evaluate the template ``{title_sort}`` and return its value. Note also that prefixes and suffixes (the ``|prefix|suffix`` syntax) cannot be used in the argument to this function when using template program mode.
fr: ``template(x)`` -- évalue ``x`` comme un modèle.[/] L'évaluation est effectuée dans son propre contexte, ce qui signifie que les variables ne sont pas partagées entre l'appelant et l'évaluation du modèle. Si vous étes en [URL href="https://manual.calibre-ebook.com/fr/template_lang.html#more-complex-programs-in-template-expressions-template-program-mode"]Mode Programme de Modèles[/URL], parce que le ``{`` and ``}`` sont spéciaux, vous devez utiliser ``[[`` pour le charactère ``{`` et ``]]`` pour le charactère ``}`` ; ils sont convertis automatiquement. Par exemple, ``template('[[title_sort]]')`` évaluera le modèle ``{title_sort}`` et retourne sa valeur. Notez également que les préfixes et suffixes (la syntaxe ``|prefixe|suffixe``) ne peuvent pas être utilisés dans l'argument de cette fonction lors de l'utilisation du `Mode Programme de Modèles`.

en: ``eval(string)`` -- evaluates the string as a program, passing the local variables.[/] This permits using the template processor to construct complex results from local variables. In [URL href="https://manual.calibre-ebook.com/template_lang.html#more-complex-programs-in-template-expressions-template-program-mode"]Template Program Mode[/URL], because the ``{`` and ``}`` characters are interpreted before the template is evaluated you must use ``[[`` for the ``{`` character and ``]]`` for the ``}`` character. They are converted automatically. Note also that prefixes and suffixes (the ``|prefix|suffix`` syntax) cannot be used in the argument to this function when using Template Program Mode.
fr: ``eval(string)`` -- évalue la chaîne comme un programme, en passant les variables locales.[/] Cela permet d'utiliser le processeur de modèles pour construire des résultats complexes à partir de variables locales. En [URL href="https://manual.calibre-ebook.com/fr/template_lang.html#more-complex-programs-in-template-expressions-template-program-mode"]Mode Programme de Modèles[/URL], parce que les caractères ``{`` et ``}`` sont interprétés avant l'évaluation du modèle, vous devez utiliser la ``[[`` pour le caractère ``{`` et ``]]``pour le caractère ``}``. Ils sont convertis automatiquement. Notez également que les préfixes et les suffixes (syntaxe ``|prefixe|suffixe``) ne peuvent pas être utilisés dans l'argument de cette fonction lorsque vous utilisez le `Mode Programme de Modèles`.

en: ``assign(id, value)`` -- assigns ``value`` to ``id``[/], then returns ``value``. ``id`` must be an identifier, not an expression. In most cases you can use the ``=`` operator instead of this function.
fr: ``assign(id, value)`` -- assigne ``value`` à ``id``[/], puis retourne ``value``. ``id`` doit être un identifiant, pas une expression. Dans la plupart des cas, vous pouvez utiliser l'opérateur ``=`` à la place de cette fonction.

en: ``list_split(list_val, sep, id_prefix)`` -- splits ``list_val`` into separate values using ``sep``[/], then assigns the values to local variables named ``id_prefix_N`` where N is the position of the value in the list. The first item has position 0 (zero). The function returns the last element in the list.
    
    Example:
    [CODE]
        list_split('one:two:foo', ':', 'var')
    [/CODE]
    is equivalent to:
    [CODE]
        var_0 = 'one'
        var_1 = 'two'
        var_2 = 'foo'
    [/CODE]
fr: ``list_split(list_val, sep, id_prefix)`` -- divise ``list_val`` en valeurs séparées en utilisant ``sep``[/], puis assigne les valeurs à des variables locales nommées ``id_prefix_N`` où N est la position de la valeur dans la liste. Le premier élément a la position est 0 (zéro). La fonction retourne le dernier élément de la liste.
    
    Exemple :
    [CODE]
    list_split('one:two:foo', ':', 'var')
    [/CODE]
    est équivalent à :
    [CODE]
    var_0 = 'one'
    var_1 = 'two'
    var_2 = 'foo'
    [/CODE]

en: ``print(a [, b]*)`` -- prints the arguments to standard output.[/] Unless you start calibre from the command line (``calibre-debug -g``), the output will go into a black hole. The ``print`` function always returns its first argument.
fr: ``print(a [, b]*)`` -- imprime les arguments dans la sortie standard.[/] À moins que vous ne lanciez Calibre à partir de la ligne de commande (``calibre-debug -g``), la sortie ira dans un trou noir. La fonction ``print`` retourne toujours son premier argument.

en: ``field(lookup_name)`` -- returns the value of the metadata field with lookup name ``lookup_name``.[/] The ``$`` prefix can be used instead of the function, as in ``$tags``.
fr: ``field(lookup_name)`` -- retourne la valeur du champ de métadonnées avec le nom de recherche ``lookup_name``.[/] Le préfixe ``$`` peut être utilisé à la place de la fonction, comme dans ``$tags``.

en: ``raw_field(lookup_name [, optional_default])`` -- returns the metadata field named by ``lookup_name`` without applying any formatting.[/] It evaluates and returns the optional second argument ``optional_default`` if the field's value is undefined (``None``). The ``$$`` prefix can be used instead of the function, as in ``$$pubdate``.
fr: ``raw_field(lookup_name [, optional_default])`` -- retourne le champ de métadonnées nommé par ``lookup_name`` sans appliquer de formatage.[/] Elle évalue et retourne le second argument optionnel ``optional_default`` si la valeur du champ est indéfinie (``None``). Le préfixe ``$$`` peut être utilisé à la place de la fonction, comme dans ``$$pubdate``.

en: ``raw_list(lookup_name, separator)`` -- returns the metadata list named by ``lookup_name`` without applying any formatting or sorting[/], with the items separated by ``separator``.
fr: ``raw_list(lookup_name, separator)`` -- retourne la liste de métadonnées nommée par ``lookup_name`` sans appliquer de formatage ou de tri,[/] avec les éléments séparés par ``separator``.

en: ``substr(value, start, end)`` -- returns the ``start``'th through the ``end``'th characters of ``value``.[/] The first character in ``value`` is the zero'th character. If ``end`` is negative then it indicates that many characters counting from the right. If ``end`` is zero, then it indicates the last character. For example, ``substr('12345', 1, 0)`` returns ``'2345'``, and ``substr('12345', 1, -1)`` returns ``'234'``.
fr: ``substr(value, start, end)`` -- retourne le ``start`` jusqu'au ``end``ème caractère de ``value``.[/] Le premier caractère de ``value`` est le zéro. Si ``end`` est négatif, il indique le nombre de caractères en comptant à partir de la droite. Si ``end`` est zéro, il indique le dernier caractère. Par exemple, ``substr('12345', 1, 0)`` retourne ``'2345'``, et ``substr('12345', 1, -1)`` retourne ``'234'``.

en: ``lookup(value, [ pattern, key, ]* else_key)`` -- The patterns will be checked against the ``value`` in order.[/] If a ``pattern`` matches then the value of the field named by ``key`` is returned. If no pattern matches then the value of the field named by ``else_key`` is returned. See also the :ref:`switch` function.
fr: ``lookup(value, [pattern, key,]* else_key)`` -- les patterns seront comparés à ``value`` dans l'ordre.[/] Si un ``pattern`` correspond, la valeur du champ nommé par ``key`` est retournée. Si aucun motif ne correspond, alors la valeur du champ nommé par ``else_key`` est retournée. Voir aussi la fonction :ref:`switch`.

en: ``test(value, text_if_not_empty, text_if_empty)`` -- return ``text_if_not_empty`` if the value is not empty, otherwise return ``text_if_empty``.
fr: ``test(value, text_if_not_empty, text_if_empty)`` -- retourne ``text_if_not_empty`` si la valeur n'est pas vide, sinon retourne ``text_if_empty``.

en: ``contains(value, pattern, text_if_match, text_if_not_match)`` -- checks if the value is matched by the regular expression ``pattern``.[/] Returns ``text_if_match`` if the pattern matches the value, otherwise returns ``text_if_not_match``.
fr: ``contains(value, pattern, text_if_match, text_if_not_match)`` -- vérifie si la valeur correspond à l'expression régulière ``pattern``.[/] Retourne ``text_if_match`` si le motif correspond à la valeur, sinon retourne ``text_if_not_match``.

en: ``switch(value, [patternN, valueN,]+ else_value)`` -- for each ``patternN, valueN`` pair, checks if the ``value`` matches the regular expression ``patternN``[/] and if so returns the associated ``valueN``. If no ``patternN`` matches, then ``else_value`` is returned. You can have as many ``patternN, valueN`` pairs as you wish. The first match is returned.
fr: ``switch(value, [patternN, valueN,]+ else_value)`` -- pour chaque paire ``patternN, valueN``, vérifie si la valeur correspond à l'expression régulière ``patternN``[/] et si c'est le cas retourne la ``valueN`` associée. Si aucun ``pattern`` ne correspond, alors ``else_value`` est retourné. Vous pouvez avoir autant de paires ``patternN, valueN`` que vous le souhaitez. La première correspondance est retournée.

en: ``switch_if([test_expression, value_expression,]+ else_expression)`` -- for each ``test_expression, value_expression`` pair, checks if ``test_expression`` is True (non-empty) and if so returns the result of ``value_expression``.[/] If no ``test_expression`` is True then the result of ``else_expression`` is returned. You can have as many ``test_expression, value_expression`` pairs as you want.
fr: ``switch_if([test_expression, value_expression,]+ else_expression)`` -- pour chaque paire ``test_expression, value_expression``, vérifie si ``test_expression`` est Vrai (non vide) et si c'est le cas retourne le résultat de ``value_expression``.[/] Si aucune ``test_expression`` n'est Vrai, alors le résultat de ``else_expression`` est retourné. Vous pouvez avoir autant de paires ``test_expression, value_expression`` que vous le souhaitez.

en: ``strcat_max(max, string1 [, prefix2, string2]*)`` -- Returns a string formed by concatenating the arguments.[/] The returned value is initialized to ``string1``. Strings made from ``prefix, string`` pairs are added to the end of the value as long as the resulting string length is less than ``max``. Prefixes can be empty. Returns ``string1`` even if ``string1`` is longer than ``max``. You can pass as many ``prefix, string`` pairs as you wish.
fr: ``strcat_max(max, string1 [, prefix2, string2]*)`` -- Renvoie une chaîne formée par la concaténation des arguments.[/] La valeur retournée est initialisée à ``string1``. Les chaînes formées à partir des paires ``prefix, string`` sont ajoutées à la fin de la valeur tant que la longueur de la chaîne résultante est inférieure à ``max``. Les préfixes peuvent être vides. Retourne ``string1`` même si ``string1`` est plus long que ``max``. Vous pouvez passer autant de paires ``prefix, string`` que vous le souhaitez.

en: ``list_contains(value, separator, [ pattern, found_val, ]* not_found_val)`` -- interpret the ``value`` as a list of items separated by ``separator``, checking the ``pattern`` against each item in the list.[/] If the ``pattern`` matches an item then return ``found_val``, otherwise return ``not_found_val``. The pair ``pattern`` and ``found_value`` can be repeated as many times as desired, permitting returning different values depending on the item's value. The patterns are checked in order, and the first match is returned.
    
    Aliases: in_list(), list_contains()
fr: ``list_contains(value, separator, [pattern, found_val,]* not_found_val)`` -- interprète ``value`` comme une liste d'éléments séparés par un ``separator``, en vérifiant le ``pattern`` par rapport à chaque élément de la liste.[/] Si le ``pattern`` correspond à un élément, alors il retourne ``found_val``, sinon il retourne ``not_found_val``. La paire ``pattern`` et ``found_val`` peut être répétée autant de fois que désiré, permettant de retourner des valeurs différentes en fonction de la valeur de l'élément. Les pattern sont vérifiés dans l'ordre, et la première correspondance est retournée.
    
    Alias : ``in_list()``, ``list_contains()``

en: ``str_in_list(value, separator, [ string, found_val, ]+ not_found_val)`` -- interpret the ``value`` as a list of items separated by ``separator`` then compare ``string`` against each value in the list.[/] The ``string`` is not a regular expression. If ``string`` is equal to any item (ignoring case) then return the corresponding ``found_val``. If ``string`` contains ``separators`` then it is also treated as a list and each subvalue is checked. The ``string`` and ``found_value`` pairs can be repeated as many times as desired, permitting returning different values depending on string's value. If none of the strings match then ``not_found_value`` is returned. The strings are checked in order. The first match is returned.
fr: ``str_in_list(value, separator, [string, found_val,]+ not_found_val)`` -- interprète ``value`` comme une liste d'éléments séparés par ``separator`` puis compare ``string`` à chaque valeur de la liste.[/] La ``string`` n'est pas une expression régulière. Si ``string`` est égale à n'importe quel élément (en ignorant la casse), alors elle retourne le ``found_val`` correspondante. Si ``string`` contient des ``separator`` alors elle est aussi traitée comme une liste et chaque sous-valeur est vérifiée. Les paires ``string`` et ``found_val`` peuvent être répétées autant de fois que désiré, permettant de retourner des valeurs différentes en fonction de la valeur de la chaîne. Si aucune des chaînes ne correspond, alors ``not_found_value`` est retourné. Les chaînes sont vérifiées dans l'ordre. La première correspondance est retournée.

en: ``identifier_in_list(val, id_name [, found_val, not_found_val])`` -- treat ``val`` as a list of identifiers separated by commas. An identifier has the format ``id_name:value``.[/] The ``id_name`` parameter is the id_name text to search for, either ``id_name`` or ``id_name:regexp``. The first case matches if there is any identifier matching that id_name. The second case matches if id_name matches an identifier and the regexp matches the identifier's value. If ``found_val`` and ``not_found_val`` are provided then if there is a match then return ``found_val``, otherwise return ``not_found_val``. If ``found_val`` and ``not_found_val`` are not provided then if there is a match then return the ``identifier:value`` pair, otherwise the empty string (``''``).
fr: ``identifier_in_list(val, id_name [, found_val, not_found_val])`` -- traite ``val`` comme une liste d'identifiants séparés par des virgules. Un identifiant a le format ``id_name:value``.[/] Le paramètre ``id_name`` est le texte de l'identifiant à rechercher, soit ``id_name`` soit ``id_name:regexp``. Dans le premier cas, la recherche s'effectue s'il existe un identifiant correspondant à ce nom d'identifiant. Dans le second cas, la recherche se fait si le ``id_name`` correspond à un identifiant et que l'expression rationnelle correspond à la valeur de cette identifiant. Si ``found_val`` et ``not_found_val`` sont fournis, alors s'il y a une correspondance, il retourne ``found_val``, sinon il retourne ``not_found_val``. Si ``found_val`` et ``not_found_val`` ne sont pas fournis, alors s'il y a une correspondance, alors la paire ``id:value`` est retournée, sinon une chaîne vide (``''``).

en: ``re(value, pattern, replacement)`` -- return the ``value`` after applying the regular expression.[/] All instances of ``pattern`` in the value are replaced with ``replacement``. The template language uses case insensitive [URL href="https://docs.python.org/3/library/re.html"]Python regular expressions[/URL].
fr: ``re(value, pattern, replacement)`` -- retourne ``value`` après application de l'expression régulière.[/] Toutes les instances de ``pattern`` dans la valeur sont remplacées par ``replacement``. Le langage modèle utilise des [URL href="https://docs.python.org/fr/3/library/re.html"]expressions régulières Python[/URL] insensibles à la casse.

en: ``re_group(value, pattern [, template_for_group]*)`` --  return a string made by applying the regular expression ``pattern`` to ``value`` and replacing each matched instance[/] with the value returned by the corresponding template. In [URL href="https://manual.calibre-ebook.com/template_lang.html#more-complex-programs-in-template-expressions-template-program-mode"]Template Program Mode[/URL], like for the ``template`` and the ``eval`` functions, you use ``[[`` for ``{`` and ``]]`` for ``}``.
    
    The following example looks for a series with more than one word and uppercases the first word:
    [CODE]
    program: re_group(field('series'), "(\S* )(.*)", "{$:uppercase()}", "{$}")'}
    [/CODE]
fr: ``re_group(value, pattern [, template_for_group]*)`` -- retourne une chaîne obtenue en appliquant l'expression régulière ``pattern`` à ``value`` et en remplaçant chaque instance correspondante[/] par la valeur renvoyée par le modèle correspondant. En [URL href="https://manual.calibre-ebook.com/fr/template_lang.html#more-complex-programs-in-template-expressions-template-program-mode"]Mode Programme de Modèles[/URL], comme pour les fonctions ``template`` et ``eval``, vous utilisez ``[[`` pour ``{`` et ``]]`` pour ``}``.
    
    L'exemple suivant recherche une série comportant plus d'un mot et met le premier mot en majuscules :
    [CODE]
    program: re_group(field('series'), '(\S* )(.*)', '{$:uppercase()}', '{$}')
    [/CODE]

en: ``swap_around_comma(value)`` -- given a ``value`` of the form ``B, A``, return ``A B``.[/] This is most useful for converting names in LN, FN format to FN LN. If there is no comma in the ``value`` then the function returns the value unchanged.
fr: ``swap_around_comma(value)`` -- étant donné une valeur de la forme ``B, A``, retourne ``A B``.[/] Cette fonction est particulièrement utile pour convertir les noms au format "LN, FN" en "FN LN". Si la valeur ne contient pas de virgule, la fonction retourne la valeur inchangée.

en: ``ifempty(value, text_if_empty)`` -- if the ``value`` is not empty then return that ``value``, otherwise return ``text_if_empty``.
fr: ``ifempty(value, text_if_empty)`` -- si ``value`` n'est pas vide, elle est retournée, sinon s'est ``text_if_empty`` qui est retournée.

en: ``shorten(value, left_chars, middle_text, right_chars)`` -- Return a shortened version of the ``value``[/], consisting of ``left_chars`` characters from the beginning of the ``value``, followed by ``middle_text``, followed by ``right_chars`` characters from the end of the ``value``. ``left_chars`` and ``right_chars`` must be non-negative integers.
    
    Example: assume you want to display the title with a length of at most 15 characters in length. One template that does this is ``{title:shorten(9,-,5)}``. For a book with the title `Ancient English Laws in
    the Times of Ivanhoe` the result will be `Ancient E-anhoe`: the first 9 characters of the title, a ``-``, then the last 5 characters. If the value's length is less than ``left chars`` + ``right chars`` + the length of ``middle text`` then the value will be returned unchanged. For example, the title `The
    Dome` would not be changed.
fr: ``shorten(value, left_chars, middle_text, right_chars)`` -- retourne une version abrégée de ``value``[/], en prenant ``left_chars`` caractères eu début de la valeur et ``right_chars`` caractères a la fin de la valeur, avec ``middle_text`` ajouté entre les deux. ``left_chars`` et ``right_chars`` doivent être des nombres entiers non négatifs.
    
    Exemple : supposons que vous souhaitiez afficher le titre avec une longueur maximale de 15 caractères. Un modèle qui permet de le faire est ``{title:shorten(9,-,5)}``. Pour un livre dont le titre est `Anciennes lois anglaises à l'époque d'Ivanhoé`, le résultat sera `Ancien E-anhoé` : les 9 premiers caractères du titre, un ``-``, puis les 5 derniers caractères. Si la longueur de la valeur est inférieure à la longueur combiné de ``left_chars`` + ``left_chars`` + ``middle_text``, alors la valeur sera retournée inchangée. Par exemple, le titre `Le Dôme` ne sera pas modifié.

en: ``list_count(value, separator)`` -- interprets the value as a list of items separated by ``separator`` and returns the number of items in the list.[/] Most lists use a comma as the separator, but ``authors`` uses an ampersand (&).
    
    Examples: ``{tags:list_count(,)}``, ``{authors:list_count(&)}``.
    
    Aliases: ``count()``, ``list_count()``
fr: ``list_count(value, separator)`` -- interprète la valeur comme une liste d'éléments séparés par ``separator`` et retourne le nombre d'éléments dans la liste.[/] La plupart des listes utilisent une virgule comme séparateur, mais ``authors`` utilise une esperluette (&).
    
    Exemple : ``{tags:list_count(,)}``, ``{authors:list_count(&)}``.
    
    Alias : ``count()``, ``list_count()``

en: ``list_count_matching(value, pattern, separator)`` -- interprets ``value`` as a list of items separated by ``separator``, returning the number of items in the list that match the regular expression ``pattern``.[/]
    
    Aliases: ``list_count_matching()``, ``count_matching()``
fr: ``list_count_matching(value, pattern, separator)`` -- interprète ``value`` comme une liste d'éléments séparés par ``separator``, et retourne le nombre d'éléments de la liste qui correspondent à l'expression régulière ``pattern``.[/]
    
    Alias : ``list_count_matching()``, ``count_matching()``

en: ``list_item(value, index, separator)`` -- interpret the ``value`` as a list of items separated by ``separator``, returning the 'index'th item.[/] The first item is number zero. The last item has the index ``-1`` as in ``list_item(-1,separator)``. If the item is not in the list, then the empty string is returned. The separator has the same meaning as in the count function, usually comma but is ampersand for author-like lists.
fr: ``list_item(value, index, separator)`` -- interprète ``value`` comme une liste d'éléments séparés par un ``separator``, en retournant l'élément a l'``index``.[/] Le premier élément est le numéro zéro. Le dernier élément a l'index ``-1`` comme dans ``list_item(value, -1, separator)``. Si l'élément n'est pas dans la liste, alors une chaîne vide est retournée. Le séparateur a la même signification que dans la fonction ``list_count()``, habituellement une virgule, mais c'est une esperluette pour les listes de type auteur.

en: ``select(value, key)`` -- interpret the ``value`` as a comma-separated list of items with each item having the form ``id:id_value`` (the calibre ``identifier`` format).[/] The function finds the first pair with the id equal to ``key`` and returns the corresponding ``id_value``. If no id matches then the function returns the empty string.
fr: ``select(value, key)`` -- interprète ``value`` comme une liste d'éléments séparés par des virgules, chaque élément ayant la forme ``id:id_value`` (le format ``identifiant`` de Calibre).[/] La fonction trouve la première paire dont l'identifiant est égal à ``key`` et retourne le ``id_value`` correspondante. Si aucun identifiant ne correspond, la fonction retourne une chaîne vide.

en: ``approximate_formats()`` -- return a comma-separated list of formats associated with the book.[/] Because the list comes from calibre's database instead of the file system, there is no guarantee that the list is correct, although it probably is. Note that resulting format names are always uppercase, as in EPUB. The ``approximate_formats()`` function is much faster than the ``formats_...`` functions.
    
    This function works only in the GUI. If you want to use these values in save-to-disk or send-to-device templates then you must make a custom "Column built from other columns", use the function in that column's template, and use that column's value in your save/send templates.
fr: ``approximate_formats()`` -- retourne une liste de formats associés au livre, séparés par des virgules.[/] Comme la liste provient de la base de données de Calibre et non du système de fichiers, il n'y a aucune garantie que la liste soit correcte, bien qu'elle le soit probablement. Notez que les noms des formats résultants sont toujours en majuscules, comme dans EPUB. La fonction ``approximate_formats()`` est beaucoup plus rapide que les fonctions ``formats_…``.
    
    Cette fonction ne marche que dans l'interface graphique. Si vous souhaitez utiliser ces valeurs dans des modèles d'enregistrement sur disque ou d'envoi sur périphérique, vous devez créer une `Colonne construite à partir d'autres colonnes` personnalisée, utiliser la fonction dans le modèle de cette colonne et utiliser la valeur de cette colonne dans vos modèles d'enregistrement/d'envoi.

en: ``formats_modtimes(date_format_string)`` -- return a comma-separated list of colon-separated items ``FMT:DATE`` representing modification times for the formats of a book.[/] The ``date_format_string`` parameter specifies how the date is to be formatted. See the :ref:`format_date` function for details. You can use the :ref:`select` function to get the modification time for a specific format. Note that format names are always uppercase, as in EPUB.
fr: ``formats_modtimes(date_format_string)`` -- retourne une liste d'éléments ``FMT:DATE`` séparés par des virgules et des deux-points, représentant les dates de modification des formats d'un livre.[/] Le paramètre ``date_format_string`` spécifie comment la date doit être formatée. Voir la fonction :ref:`format_date` pour plus de détails. Vous pouvez utiliser la fonction :ref:`select` pour obtenir l'heure de modification d'un format spécifique. Notez que les noms de formats sont toujours en majuscules, comme dans EPUB.

en: ``formats_sizes()`` -- return a comma-separated list of colon-separated ``FMT:SIZE`` items giving the sizes of the formats of a book in bytes.[/] You can use the ``select()`` function to get the size for a specific format. Note that format names are always uppercase, as in EPUB.
fr: ``formats_sizes()`` -- retourne une liste d'éléments ``FMT:SIZE`` séparés par des virgules et des deux-points, donnant les tailles des formats d'un livre en octets.[/] Vous pouvez utiliser la fonction ``select()`` pour obtenir la taille d'un format spécifique. Notez que les noms de formats sont toujours en majuscules, comme dans EPUB.

en: ``formats_paths([separator])`` -- return a ``separator``-separated list of colon-separated items ``FMT:PATH`` giving the full path to the formats of a book.[/] The ``separator`` argument is optional. If not supplied then the separator is ``', '`` (comma space). If the separator is a comma then you can use the ``select()`` function to get the path for a specific format. Note that format names are always uppercase, as in EPUB.
fr: ``formats_paths([separator])`` -- retourne une liste d'éléments ``FMT:PATH`` avec deux-points et séparés par des ``separator``, donnant le chemin complet vers les formats d'un livre.[/] L'argument ``separator`` est facultatif. S'il n'est pas fourni, le séparateur est ``', '`` (virgule espace). Si le séparateur est une virgule, vous pouvez utiliser la fonction ``select()`` pour obtenir le chemin d'un format spécifique. Notez que les noms de formats sont toujours en majuscules, comme dans EPUB.

en: ``formats_path_segments(with_author, with_title, with_format, with_ext, sep)`` -- return parts of the path to a book format in the calibre library separated by ``sep``.[/] The parameter ``sep`` should usually be a slash (``'/'``). One use is to be sure that paths generated in Save to disk and Send to device templates are shortened consistently. Another is to be sure the paths on the device match the paths in the calibre library.
    
    A book path consists of 3 segments: the author, the title including the calibre database id in parentheses, and the format (author - title). Calibre can shorten any of the three because of file name length limitations. You choose which segments to include by passing ``1`` for that segment. If you don't want a segment then pass ``0`` or the empty string for that segment. For example, the following returns just the format name without the extension:
    [CODE]
    formats_path_segments(0, 0, 1, 0, '/')
    [/CODE]
    Because there is only one segment the separator is ignored.
    
    If there are multiple formats (multiple extensions) then one of the extensions will be picked at random. If you care about which extension is used then get the path without the extension then add the desired extension to it.
    
    Examples: Assume there is a book in the calibre library with an epub format by Joe Blogs with title 'Help'. It would have the path
    [CODE]
    Joe Blogs/Help - (calibre_id)/Help - Joe Blogs.epub
    [/CODE]
    The following shows what is returned for various parameters:
    [LIST]
    [*]``formats_path_segments(0, 0, 1, 0, '/')`` returns `Help - Joe Blogs`
    [*]``formats_path_segments(0, 0, 1, 1, '/')`` returns `Help - Joe Blogs.epub`
    [*]``formats_path_segments(1, 0, 1, 1, '/')`` returns `Joe Blogs/Help - Joe Blogs.epub`
    [*]``formats_path_segments(1, 0, 1, 0, '/')`` returns `Joe Blogs/Help - Joe Blogs`
    [*]``formats_path_segments(0, 1, 0, 0, '/')`` returns `Help - (calibre_id)`
    [/LIST]
fr: ``formats_path_segments(with_author, with_title, with_format, with_ext, sep)`` -- retourne les parties du chemin d'accès du livre, au format de la bibliothèque Calibre, séparées par ``sep``.[/] Le paramètre ``sep`` doit généralement être un slash (``'/'``). Cela permet notamment de s'assurer que les chemins d'accès générés dans les modèles Enregistrer sur le disque et Envoyer vers le périphérique sont raccourcis de manière cohérente. Cela permet également de s'assurer que les chemins d'accès sur l'appareil correspondent à ceux de la bibliothèque Calibre.
    
    Un chemin d'accès à un livre se compose de 3 segments : l'auteur, le titre incluant l'identifiant de la base de données Calibre entre parenthèses, le nom du format (auteur - titre) et l'extension. Calibre peut raccourcir n'importe lequel des trois en raison des limitations de longueur des noms de fichiers. Vous choisissez quels segments à inclure en passant ``1`` dans le paramètre correpondant. Si vous ne voulez pas d'un segment, passez ``0`` ou une chaîne vide pour celui-ci. Par exemple, ce qui suit renvoie uniquement le nom du format sans l'extension :
    [CODE]
    formats_path_segments(0, 0, 1, 0, '/')
    [/CODE]
    Comme il n'y a qu'un seul segment, le séparateur est ignoré.
    
    S'il existe plusieurs formats (plusieurs extensions), l'une des extensions sera choisie au hasard. Si vous souhaitez choisir l'extension utilisée, récupérez le chemin d'accès sans l'extension, puis ajoutez-y l'extension souhaitée.
    
    Exemples : supposons qu'il existe dans la bibliothèque Calibre un livre au format epub créé par Joe Blogs et intitulé « Aide ». Son chemin d'accès serait
    [CODE]
    Joe Blogs/Help - (calibre_id)/Help - Joe Blogs.epub
    [/CODE]
    Voici ce qui est retourné pour différents paramètres :
    [LIST]
    [*]``formats_path_segments(0, 0, 1, 0, '/')`` retourne `Aide - Joe Blogs`
    [*]``formats_path_segments(0, 0, 1, 1, '/')`` retourne `Aide - Joe Blogs.epub`
    [*]``formats_path_segments(1, 0, 1, 1, '/')`` retourne `Joe Blogs/Aide - Joe Blogs.epub`
    [*]``formats_path_segments(1, 0, 1, 0, '/')`` retourne `Joe Blogs/Aide - Joe Blogs`
    [*]``formats_path_segments(0, 1, 0, 0, '/')`` retourne `Aide - (calibre_id)`
    [/LIST]

en: ``human_readable(value)`` -- expects the ``value`` to be a number and returns a string representing that number in KB, MB, GB, etc.
fr: ``human_readable(value)`` -- s'attend à ce que ``valeur`` soit un nombre et retourne une chaîne représentant ce nombre en Ko, Mo, Go, etc.

en: ``format_number(value, template)`` -- interprets the ``value`` as a number and formats that number using a Python formatting template such as ``{0:5.2f}`` or ``{0:,d}`` or ``${0:5,.2f}``.[/] The formatting template must begin with ``{0:`` and end with ``}`` as in the above examples. Exception: you can leave off the leading "{0:" and trailing "}" if the format template contains only a format. See the [URL href="https://manual.calibre-ebook.com/template_lang.html"]Template Language[/URL] and the [URL href="https://docs.python.org/3/library/string.html#formatstrings"]Python[/URL] documentation for more examples. Returns the empty string if formatting fails.
fr: ``format_number(value, template)`` -- interprète ``value`` comme un nombre et formate ce nombre en utilisant un modèle de formatage Python comme ``{0:5.2f}`` ou ``{0:,d}`` ou ``${0:5,.2f}``.[/] Le modèle de formatage doit commencer par ``{0:`` et se terminer par ``}`` comme dans les exemples ci-dessus. Exception : vous pouvez omettre le ``{0:`` de tête et le ``}`` de fin si le modèle de format ne contient qu'un format. Voir le [URL href="https://manual.calibre-ebook.com/fr/template_lang.html"]langage des modèles[/URL] et la documentation [URL href="https://docs.python.org/fr/3/library/string.html#formatstrings"]Python[/URL] pour plus d'exemples. Retourne une chaîne vide si le formatage échoue.

en: ``sublist(value, start_index, end_index, separator)`` -- interpret the ``value`` as a list of items separated by ``separator``, returning a new list made from the items from ``start_index`` to ``end_index``.[/] The first item is number zero. If an index is negative, then it counts from the end of the list. As a special case, an end_index of zero is assumed to be the length of the list.
    
    Examples assuming that the tags column (which is comma-separated) contains "A, B, C":
    [LIST]
    [*]``{tags:sublist(0,1,\,)}`` returns "A"
    [*]``{tags:sublist(-1,0,\,)}`` returns "C"
    [*]``{tags:sublist(0,-1,\,)}`` returns "A, B"
    [/LIST]
fr: ``sublist(value, start_index, end_index, separator)`` -- interprète ``value`` comme une liste d'éléments séparés par ``separator``, retournant une nouvelle liste composée des éléments de ``start_index`` à ``end_index``.[/] Le premier élément est le numéro zéro. Si un index est négatif, il compte à partir de la fin de la liste. Dans un cas particulier, un ``end_index`` de zéro est supposé être la longueur de la liste.
    
    Exemples en supposant que la colonne tags (qui est séparée par des virgules) contient "A, B, C" :
    [LIST]
    [*]``{tags:sublist(0,1,\,)}`` retourne "A"
    [*]``{tags:sublist(-1,0,\,)}`` retourne "C"
    [*]``{tags:sublist(0,-1,\,)}`` retourne "A, B"
    [/LIST]

en: ``subitems(value, start_index, end_index)`` -- This function breaks apart lists of tag-like hierarchical items such as genres.[/] It interprets the ``value`` as a comma- separated list of tag-like items, where each item is a period-separated list. It returns a new list made by extracting from each item the components from ``start_index`` to ``end_index``, then merging the results back together. Duplicates are removed. The first subitem in a period-separated list has an index of zero. If an index is negative then it counts from the end of the list. As a special case, an ``end_index`` of zero is assumed to be the length of the list.
    
    Examples:
    [LIST]
    [*]Assuming a #genre column containing "A.B.C":
    [LIST]
    [*]``{#genre:subitems(0,1)}`` returns "A"
    [*]``{#genre:subitems(0,2)}`` returns "A.B"
    [*]``{#genre:subitems(1,0)}`` returns "B.C"
    [/LIST]
    [*]Assuming a #genre column containing "A.B.C, D.E":
    [LIST]
    [*]``{#genre:subitems(0,1)}`` returns "A, D"
    [*]``{#genre:subitems(0,2)}`` returns "A.B, D.E"
    [/LIST]
    [/LIST]
fr: ``subitems(value, start_index, end_index)`` -- cette fonction décompose les listes d'éléments hiérarchiques de type balise, tels que les genres.[/] Elle interprète ``value`` comme une liste d'éléments de type balise séparés par des virgules, où chaque élément est une liste séparée par des points. Elle retourne une nouvelle liste faite en extrayant de chaque élément les composants de ``start_index`` à ``end_index``, puis en fusionnant les résultats ensemble. Les doublons sont supprimés. Le premier sous-élément d'une liste séparée par un point a un indice de zéro. Si un indice est négatif, il compte à partir de la fin de la liste. Dans un cas particulier, un indice de fin de zéro est supposé correspondre à la longueur de la liste.
    
    Exemples :
    [LIST]
    [*]En supposant un colonne #genre contenant "A.B.C" :
    [LIST]
    [*]``{#genre:subitems(0,1)}`` retourne 'A'
    [*]``{#genre:subitems(0,2)}`` retourne 'A.B'
    [*]``{#genre:subitems(1,0)}`` retourne 'B.C'
    [/LIST]
    [*]En supposant un colonne #genre contenant "A.B.C, D.E" :
    [LIST]
    [*]``{#genre:subitems(0,1)}`` retourne 'A, D'
    [*]``{#genre:subitems(0,2)}`` retourne 'A.B, D.E'
    [/LIST]
    [/LIST]

en: ``format_date(value, format_string)`` -- format the ``value``, which must be a date string, using the ``format_string``, returning a string.[/] It is best if the date is in ISO format as using other date formats often causes errors because the actual date value cannot be unambiguously determined. Note that the ``format_date_field()`` function is both faster and more reliable.
    
    The formatting codes are:
    [LIST]
    [*]``d    :`` the day as number without a leading zero (1 to 31)
    [*]``dd   :`` the day as number with a leading zero (01 to 31)
    [*]``ddd  :`` the abbreviated localized day name (e.g. "Mon" to "Sun")
    [*]``dddd :`` the long localized day name (e.g. "Monday" to "Sunday")
    [*]``M    :`` the month as number without a leading zero (1 to 12)
    [*]``MM   :`` the month as number with a leading zero (01 to 12)
    [*]``MMM  :`` the abbreviated localized month name (e.g. "Jan" to "Dec")
    [*]``MMMM :`` the long localized month name (e.g. "January" to "December")
    [*]``yy   :`` the year as two digit number (00 to 99)
    [*]``yyyy :`` the year as four digit number.
    [*]``h    :`` the hours without a leading 0 (0 to 11 or 0 to 23, depending on am/pm)
    [*]``hh   :`` the hours with a leading 0 (00 to 11 or 00 to 23, depending on am/pm)
    [*]``m    :`` the minutes without a leading 0 (0 to 59)
    [*]``mm   :`` the minutes with a leading 0 (00 to 59)
    [*]``s    :`` the seconds without a leading 0 (0 to 59)
    [*]``ss   :`` the seconds with a leading 0 (00 to 59)
    [*]``ap   :`` use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with 'ap' replaced by the lowercase localized string for am or pm
    [*]``AP   :`` use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with 'AP' replaced by the uppercase localized string for AM or PM
    [*]``aP   :`` use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with 'aP' replaced by the localized string for AM or PM
    [*]``Ap   :`` use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with 'Ap' replaced by the localized string for AM or PM
    [*]``iso  :`` the date with time and timezone. Must be the only format present
    [*]``to_number   :`` convert the date & time into a floating point number (a `timestamp`)
    [*]``from_number :`` convert a floating point number (a `timestamp`) into an ISO-formatted date. If you want a different date format then add the desired formatting string after ``from_number`` and a colon (``:``). Example:
    [CODE]
    format_date(val, 'from_number:MMM dd yyyy')
    [/CODE]
    [/LIST]
    You might get unexpected results if the date you are formatting contains localized month names, which can happen if you changed the date format to contain ``MMMM``. Using ``format_date_field()`` avoids this problem.
fr: ``format_date(value, format_string)`` -- formater la valeur, qui doit être une chaîne de date, à l'aide de ``format_string``, en retourant une chaîne.[/] Il est préférable que la date soit au format ISO, car l'utilisation d'autres formats de date provoque souvent des erreurs, la valeur réelle de la date ne pouvant être déterminée sans ambiguïté. Notez que la fonction ``format_date_field()`` est à la fois plus rapide et plus fiable.
    
    Les codes de formatage sont :
    [LIST]
    [*]``d`` : le jour sous la forme d'un nombre sans 0 initial (1 à 31)
    [*]``dd`` : le jour sous la forme d'un nombre avec 0 initial (01 à 31)
    [*]``ddd`` : le nom abrégé du jour localisé (par exemple de « lun. » à « dim. »)
    [*]``dddd`` : le nom long du jour localisé (par exemple de « lundi » à « dimanche »)
    [*]``M`` : le mois sous la forme d'un nombre sans 0 initial (1 à 12)
    [*]``MM`` : le mois sous la forme d'un nombre avec 0 initial (01 à 12)
    [*]``MMM`` : le nom abrégé du mois localisé (par exemple de « jan. » à « déc. »)
    [*]``MMMM`` : le nom long du mois localisé (par exemple de « janvier » à « décembre »)
    [*]``yy`` : l'année sous la forme d'un nombre à deux chiffres (00 à 99)
    [*]``yyyy`` : l'année sous la forme d'un nombre à quatre chiffres.
    [*]``h`` : les heures sans 0 initial (0 à 11 ou 0 à 23, selon am/pm)
    [*]``hh`` : les heures avec 0 initial (00 à 11 ou 00 à 23, selon am/pm)
    [*]``m`` : les minutes sans 0 initial (0 à 59)
    [*]``mm`` : les minutes avec 0 initial (00 à 59)
    [*]``s`` : les secondes sans 0 initial (0 à 59)
    [*]``ss`` : les secondes avec 0 initial (00 à 59)
    [*]``ap`` : utilise une horloge de 12 heures au lieu d'une horloge de 24 heures, avec "ap" remplacé par la chaîne localisée en minuscules pour am ou pm
    [*]``AP`` : utilise une horloge de 12 heures au lieu d'une horloge de 24 heures, avec "AP" remplacé par la chaîne localisée en majuscules pour AM ou PM
    [*]``aP``: utilise une horloge de 12 heures au lieu d'une horloge de 24 heures, avec "aP" remplacé par la chaîne localisée pour am ou pm
    [*]``Ap`` : utilise une horloge de 12 heures au lieu d'une horloge de 24 heures, avec "Ap" remplacé par la chaîne localisée pour AM ou PM
    [*]``iso`` : la date avec l'heure et le fuseau horaire. Ce doit être le seul format présent
    [*]``to_number`` : convertit la date et l'heure en un nombre à virgule flottante (un `timestamp`)
    [*]``from_number`` : convertit un nombre à virgule flottante (un `timestamp`) en une date formatée iso. Si vous souhaitez un format de date différent, ajoutez la chaîne de formatage souhaitée après ``from_number`` et un deux-points (``:``). Exemple :
    [CODE]
    format_date(val, 'from_number:MMM dd yyyy')
    [/CODE]
    [/LIST]
    
    Vous pouvez obtenir des résultats inattendus si la date que vous formatez contient des noms de mois localisés, ce qui peut se produire si vous avez modifié les ajustements de format de date pour qu’ils contiennent ``MMMM``. L'utilisation de ``format_date_field()`` évite ce problème.

en: ``format_date_field(field_name, format_string)`` -- format the value in the  field ``field_name``, which must be the lookup name of a date field, either  standard or custom.[/] See :ref:`format_date` for the formatting codes. This  function is much faster than format_date() and should be used when you are  formatting the value in a field (column). It is also more reliable because it  works directly on the underlying date. It can't be used for computed dates or  dates in string variables. Examples:
    [CODE]
    format_date_field('pubdate', 'yyyy.MM.dd')
    format_date_field('#date_read', 'MMM dd, yyyy')
    [/CODE]
fr: ``format_date_field(field_name, format_string)`` -- formate la valeur du champ ``field_name``, qui doit être le nom d'un champ de date, standard ou personnalisé.[/] Voir :ref:`format_date` pour les codes de formatage. Cette fonction est beaucoup plus rapide que :ref:`format_date` et devrait être utilisée lorsque vous formatez la valeur d'un champ (colonne). Elle est également plus fiable car elle travaille directement sur la date sous-jacente. Elle ne peut pas être utilisée pour des dates calculées ou des dates dans des variables de type chaîne. Exemples :
    [CODE]
    format_date_field('pubdate', 'yyyy.MM.dd')
    format_date_field('#date_read', 'MMM dd, yyyy')
    [/CODE]

en: ``uppercase(value)`` -- returns the ``value`` in upper case.
fr: ``uppercase(value)`` -- retourne ``value`` en majuscules.

en: ``lowercase(value)`` -- returns the ``value`` in lower case.
fr: ``lowercase(value)`` -- retourne ``value`` en minuscules.

en: ``titlecase(value)`` -- returns the ``value`` in title case.
fr: ``titlecase(value)`` -- retourne ``value`` en case de titre (première lettre de chaque mot en majuscule).

en: ``capitalize(value)`` -- returns the ``value`` with the first letter in upper case and the rest lower case.
fr: ``capitalize(value)`` -- retourne ``value`` avec la première lettre en majuscule et le reste en minuscule.

en: ``booksize()`` -- returns the value of the calibre ``size`` field. Returns '' if the book has no formats.[/]
    
    This function works only in the GUI. If you want to use this value in save-to-disk or send-to-device templates then you must make a custom "Column built from other columns", use the function in that column's template, and use that column's value in your save/send templates
fr: ``booksize()`` -- retourne la valeur du champ ``size`` de Calibre. Retourne ``''`` si le livre n'a pas de format.[/]
    
    Cette fonction ne marche que dans l'interface graphique. Si vous souhaitez utiliser ces valeurs dans des modèles d'enregistrement sur disque ou d'envoi sur périphérique, vous devez créer une `Colonne construite à partir d'autres colonnes` personnalisée, utiliser la fonction dans le modèle de cette colonne et utiliser la valeur de cette colonne dans vos modèles d'enregistrement/d'envoi.

en: ``ondevice()`` -- return the string ``'Yes'`` if ``ondevice`` is set, otherwise return the empty string.[/] This function works only in the GUI. If you want to use this value in save-to-disk or send-to-device templates then you must make a custom "Column built from other columns", use the function in that column\'s template, and use that column\'s value in your save/send templates.
fr: ``ondevice()`` -- retourne la chaîne ``'Oui'`` si ``ondevice`` est défini, sinon retourne une chaîne vide.[/]
    
    Cette fonction ne marche que dans l'interface graphique. Si vous souhaitez utiliser ces valeurs dans des modèles d'enregistrement sur disque ou d'envoi sur périphérique, vous devez créer une `Colonne construite à partir d'autres colonnes` personnalisée, utiliser la fonction dans le modèle de cette colonne et utiliser la valeur de cette colonne dans vos modèles d'enregistrement/d'envoi.

en: ``annotation_count()`` -- return the total number of annotations of all types attached to the current book.[/] This function works only in the GUI and the content server.
fr: ``annotation_count()`` -- retourne le nombre total d'annotations de tous types attachées au livre actuel.[/] Cette fonction ne marche que dans l'interface graphique et le serveur de contenue.

en: ``is_marked()`` -- check whether the book is `marked` in calibre.[/] If it is then return the value of the mark, either ``'true'`` (lower case) or a comma-separated list of named marks. Returns ``''`` (the empty string) if the book is not marked. This function works only in the GUI.
fr: ``is_marked()`` -- vérifie si le livre est `marqué` dans Calibre.[/] Si c'est le cas, il retourne la valeur de la marque, soit ``'true'`` (en minuscules), soit une liste de marques nommées séparées par des virgules. Retourne ``''`` (chaîne vide) si le livre n'est pas marqué. Cette fonction ne marche que dans l'interface graphique.

en: ``series_sort()`` -- returns the series sort value.
fr: ``series_sort()`` -- renvoie la valeur de tri des séries.

en: ``has_cover()`` -- return ``'Yes'`` if the book has a cover, otherwise the empty string.
fr: ``has_cover()`` -- retourne ``'Yes'`` si le livre a une couverture, sinon la chaîne vide.

en: ``first_non_empty(value [, value]*)`` -- returns the first ``value`` that is not empty.[/] If all values are empty, then the empty string is returned. You can have as many values as you want.
fr: ``first_non_empty(value [, value]*)`` -- retourne la première valeur non vide.[/] Si toutes les valeurs sont vides, alors la chaîne vide est retournée. Vous pouvez avoir autant de valeurs que vous voulez.

en: ``and(value [, value]*)`` -- returns the string ``'1'`` if all values are not empty, otherwise returns the empty string.[/] You can have as many values as you want. In most cases you can use the ``&&`` operator instead of this function.  One reason not to replace ``and()`` with ``&&`` is when short-circuiting can change the results because of side effects. For example, ``and(a='',b=5)`` will always do both assignments, where the ``&&`` operator won't do the second.
fr: ``and(value [, value]*)`` -- retourne la chaîne ``'1'`` si toutes les valeurs ne sont pas vides, sinon il retourne une chaîne vide.[/] Vous pouvez avoir autant de valeurs que vous le souhaitez. Dans la plupart des cas, vous pouvez utiliser l'opérateur ``&&`` à la place de cette fonction. Une raison de ne pas remplacer ``and()`` par ``&&`` est lorsque le court-circuitage peut changer les résultats à cause d'effets de bord. Par exemple, ``and(a='',b=5)`` fera toujours les deux affectations, alors que l'opérateur ``&&`` ne fera pas la seconde.

en: ``or(value [, value]*)`` -- returns the string ``'1'`` if any value is not empty, otherwise returns the empty string.[/] You can have as many values as you want. This function can usually be replaced by the ``||`` operator. A reason it cannot be replaced is if short-circuiting will change the results because of side effects.
fr: ``or(value [, value]*)`` -- retourne la chaîne ``'1'`` si une valeur n'est pas vide, sinon retourne la chaîne vide.[/] Vous pouvez avoir autant de valeurs que vous le souhaitez. Cette fonction peut généralement être remplacée par l'opérateur ``||``. Une raison pour laquelle elle ne peut pas être remplacée est que le court-circuitage modifiera les résultats à cause d'effets secondaires.

en: ``not(value)`` -- returns the string ``'1'`` if the value is empty, otherwise returns the empty string.[/] This function can usually be replaced with the unary not (``!``) operator.
fr: ``not(value)`` -- retourne la chaîne ``'1'`` si la valeur est vide, sinon elle retourne une chaîne vide.[/] Cette fonction peut généralement être remplacée par l'opérateur unaire not (``!``).

en: ``list_join(with_separator, list1, separator1 [, list2, separator2]*)`` -- return a list made by joining the items in the source lists[/] (``list1`` etc) using ``with_separator`` between the items in the result list. Items in each source ``list[123...]`` are separated by the associated ``separator[123...]``. A list can contain zero values. It can be a field like ``publisher`` that is single-valued, effectively a one-item list. Duplicates are removed using a case-insensitive comparison. Items are returned in the order they appear in the source lists. If items on lists differ only in letter case then the last is used. All separators can be more than one character.
    
    Example:
    [CODE]
    program:
        list_join('#@#', $authors, '&', $tags, ',')
    [/CODE]
    You can use ``list_join`` on the results of previous calls to ``list_join`` as follows:
    [CODE]
    program:
        a = list_join('#@#', $authors, '&', $tags, ',');
        b = list_join('#@#', a, '#@#', $#genre, ',', $#people, '&', 'some value', ',')
    [/CODE]
    You can use expressions to generate a list. For example, assume you want items for ``authors`` and ``#genre``, but with the genre changed to the word "Genre: " followed by the first letter of the genre, i.e. the genre "Fiction" becomes "Genre: F". The following will do that: {}
fr: ``list_join(with_separator, list1, separator1 [, list2, separator2]*)`` -- retourne une liste faite en joignant les éléments des listes sources[/] (``list1`` etc) en utilisant ``with_separator`` entre les éléments de la liste résultat. Les éléments de chaque ``list[123…]`` source sont séparés par le ``separator[123…]`` associé. Une liste peut contenir zéro valeur. Il peut s'agir d'un champ comme ``publisher`` qui n'a qu'une seule valeur, ce qui en fait une liste à un seul élément. Les doublons sont supprimés en utilisant une comparaison insensible à la casse. Les éléments sont retournés dans l'ordre dans lequel ils apparaissent dans les listes sources. Si les éléments des listes ne diffèrent que par la casse, c'est la dernière qui est utilisée. Tous les séparateurs peuvent comporter plus d'un caractère.
    
    Exemple :
    [CODE]
    program: list_join('#@#', $authors, '&', $tags, ',')
    [/CODE]
    Vous pouvez utiliser ``list_join`` sur les résultats des appels précédents à ``list_join`` comme suit :
    [CODE]
    program:
        a = list_join('#@#', $authors, '&', $tags, ',');
        b = list_join('#@#', a, '#@#', $#genre, ',', $#people, '&', 'some value', ',')
    [/CODE]
    Vous pouvez utiliser des expressions pour générer une liste. Par exemple, supposons que vous vouliez des éléments pour ``auteurs`` et ``#genre``, mais avec le genre remplacé par le mot « Genre : » suivi de la première lettre du genre, c'est-à-dire que le genre « Fiction » devient « Genre : F ». Voici ce que cela donne : {}

en: ``list_union(list1, list2, separator)`` -- return a list made by merging the items in ``list1`` and ``list2``[/], removing duplicate items using a case-insensitive comparison. If items differ in case, the one in ``list1`` is used. The items in ``list1`` and ``list2`` are separated by ``separator``, as are the items in the returned list.
    
    Aliases: ``merge_lists()``, ``list_union()``
fr: ``list_union(list1, list2, separator)`` -- retourne une liste faite en fusionnant les éléments de ``list1`` et ``list2``[/], en supprimant les éléments en double en utilisant une comparaison insensible à la casse. Si les éléments diffèrent selon la casse, c'est celui de la "list1" qui est utilisé. Les éléments de "list1" et "list2" sont séparés par un "separator", tout comme les éléments de la liste retournée.
    
    Alias : ``merge_lists()``, ``list_union()``

en: ``range(start, stop, step, limit)`` -- returns a list of numbers generated by looping over the range specified by the parameters ``start``, ``stop``, and ``step``, with a maximum length of ``limit``.[/] The first value produced is 'start'. Subsequent values ``next_v = current_v + step``. The loop continues while ``next_v < stop`` assuming ``step`` is positive, otherwise while ``next_v > stop``. An empty list is produced if ``start`` fails the test: ``start >= stop`` if ``step`` is positive. The ``limit`` sets the maximum length of the list and has a default of 1000. The parameters ``start``, ``step``, and ``limit`` are optional. Calling ``range()`` with one argument specifies ``stop``. Two arguments specify ``start`` and ``stop``. Three arguments specify ``start``, ``stop``, and ``step``. Four arguments specify ``start``, ``stop``, ``step`` and ``limit``.
    
    Examples:
    [CODE]
    range(5) -> '0, 1, 2, 3, 4'
    range(0, 5) -> '0, 1, 2, 3, 4'
    range(-1, 5) -> '-1, 0, 1, 2, 3, 4'
    range(1, 5) -> '1, 2, 3, 4'
    range(1, 5, 2) -> '1, 3'
    range(1, 5, 2, 5) -> '1, 3'
    range(1, 5, 2, 1) -> error(limit exceeded)
    [/CODE]
fr: ``range(start, stop, step, limit)`` -- retourne une liste de nombres générés en bouclant sur l'intervalle spécifié par les paramètres ``start``, ``stop`` et ``step``, avec une longueur maximale ``limit``.[/] La première valeur produite est 'start'. Les valeurs suivantes sont ``next_v = current_v + step``. La boucle continue tant que ``next_v < stop`` en supposant que ``step`` est positif, sinon tant que ``next_v > stop``. Une liste vide est produite si ``start`` échoue le test : ``start >= stop`` si ``step`` est positif. Le paramètre ``limit`` fixe la longueur maximale de la liste et a une valeur par défaut de 1000. Les paramètres ``start``, ``step``, et ``limit`` sont optionnels. Appeler ``range()`` avec un argument spécifie ``stop``. Deux arguments spécifient ``start`` et ``stop``. Trois arguments spécifient ``start``, ``stop``, et ``step``. Quatre arguments spécifient ``start``, ``stop``, ``step`` et ``limite``.
    
    Exemples :
    [CODE]
    range(5) -> '0, 1, 2, 3, 4'
    range(0, 5) -> '0, 1, 2, 3, 4'
    range(-1, 5) -> '-1, 0, 1, 2, 3, 4'
    range(1, 5) -> '1, 2, 3, 4'
    range(1, 5, 2) -> '1, 3'
    range(1, 5, 2, 5) -> '1, 3'
    range(1, 5, 2, 1) -> error(limit exceeded)
    [/CODE]

en: ``list_remove_duplicates(list, separator)`` -- return a list made by removing duplicate items in ``list``.[/] If items differ only in case then the last is returned. The items in ``list`` are separated by ``separator``, as are the items in the returned list.
fr: ``list_remove_duplicates(list, separator)`` -- retourne une liste faite en supprimant les éléments dupliqués dans ``list``.[/] Si les éléments ne diffèrent que par la case, alors le dernier est retourné. Les éléments de ``list`` sont séparés par ``separator``, tout comme les éléments de la liste retournée.

en: ``list_difference(list1, list2, separator)`` -- return a list made by removing from ``list1`` any item found in ``list2``[/] using a case-insensitive comparison. The items in ``list1`` and ``list2`` are separated by ``separator``, as are the items in the returned list.
fr: ``list_difference(list1, list2, separator)`` -- retourne une liste faite en retirant de ``list1`` tout élément trouvé dans ``list2``[/] en utilisant une comparaison insensible à la casse. Les éléments de ``list1`` et ``list2`` sont séparés par ``separator``, tout comme les éléments de la liste retournée.

en: ``list_intersection(list1, list2, separator)`` -- return a list made by removing from ``list1`` any item not found in ``list2``[/] using a case-insensitive comparison. The items in ``list1`` and ``list2`` are separated by ``separator``, as are the items in the returned list.
fr: ``list_intersection(list1, list2, separator)`` -- retourne une liste faite en retirant de ``list1`` tout élément non trouvé dans ``list2``[/] en utilisant une comparaison insensible à la casse. Les éléments de ``list1`` et ``list2`` sont séparés par ``separator``, tout comme les éléments de la liste retournée.

en: ``list_sort(value, direction, separator)`` -- return ``value`` sorted using a case-insensitive lexical sort.[/] If ``direction`` is zero (number or character), ``value`` is sorted ascending, otherwise descending. The list items are separated by ``separator``, as are the items in the returned list.
fr: ``list_sort(value, direction, separator)`` -- retourne ``value`` triée en utilisant un tri lexical insensible à la casse.[/] Si ``direction`` est zéro (nombre ou caractère), ``value`` est triée de façon ascendante, sinon de façon descendante. Les éléments de la liste sont séparés par ``separator``, comme le sont les éléments de la liste retournée.

en: ``list_equals(list1, sep1, list2, sep2, yes_val, no_val)`` -- return ``yes_val`` if ``list1`` and ``list2`` contain the same items, otherwise return ``no_val``.[/] The items are determined by splitting each list using the appropriate separator character (``sep1`` or ``sep2``). The order of items in the lists is not relevant. The comparison is case-insensitive.
fr: ``list_equals(list1, sep1, list2, sep2, yes_val, no_val)`` -- retourne ``yes_val`` si ``list1`` et ``list2`` contiennent les mêmes éléments, sinon retourne ``no_val``.[/] Les éléments sont déterminés en divisant chaque liste en utilisant le caractère séparateur approprié (``sep1`` ou ``sep2``). L'ordre des éléments dans les listes n'a pas d'importance. La comparaison est insensible à la casse.

en: ``list_re(src_list, separator, include_re, opt_replace)`` -- Construct a list by first separating ``src_list`` into items using the ``separator`` character.[/] For each item in the list, check if it matches ``include_re``. If it does then add it to the list to be returned. If ``opt_replace`` is not the empty string then apply the replacement before adding the item to the returned list.
fr: ``list_re(src_list, separator, include_re, opt_replace)`` -- Construit une liste en séparant d'abord ``src_list`` en éléments en utilisant le caractère ``separator``.[/] Pour chaque élément de la liste, vérifiez s'il correspond à ``include_re``. Si c'est le cas, ajoutez-le à la liste à retourner. Si ``opt_replace`` n'est pas une chaîne vide, il faut appliquer le remplacement avant d'ajouter l'élément à la liste retournée.

en: ``list_re_group(src_list, separator, include_re, search_re [,template_for_group]*)`` -- Like ``list_re()`` except replacements are not optional.[/] It uses ``re_group(item, search_re, template ...)`` when doing the replacements.
fr: ``list_re_group(src_list, separator, include_re, search_re [,template_for_group]*)`` -- Comme ``list_re()`` sauf que les remplacements ne sont pas optionnels.[/] Il utilise ``re_group(item, search_re, template …)`` pour effectuer les remplacements.

en: ``today()`` -- return a date+time string for today (now).[/] This value is designed for use in ``format_date`` or ``days_between``, but can be manipulated like any other string. The date is in [URL href="https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_8601"]ISO[/URL] date/time format.
fr: ``today()`` -- retourne une chaîne date+heure pour aujourd'hui (maintenant).[/] Cette valeur est conçue pour être utilisée dans ``format_date`` ou ``days_between``, mais peut être manipulée comme n'importe quelle autre chaîne. La date est exprimée en date/temp format [URL href="https://fr.wikipedia.org/wiki/ISO_8601"]ISO[/URL].

en: ``days_between(date1, date2)`` -- return the number of days between ``date1`` and ``date2``.[/] The number is positive if ``date1`` is greater than ``date2``, otherwise negative. If either ``date1`` or ``date2`` are not dates, the function returns the empty string.
fr: ``days_between(date1, date2)`` -- retourne le nombre de jours entre ``date1`` et ``date2``.[/] Le nombre est positif si ``date1`` est plus grand que ``date2``, sinon il est négatif. Si ``date1`` ou ``date2`` ne sont pas des dates, la fonction retourne une chaîne vide.

en: ``date_arithmetic(value, calc_spec, fmt)`` -- Calculate a new date from ``value`` using ``calc_spec``.[/] Return the new date formatted according to optional ``fmt``: if not supplied then the result will be in ISO format. The ``calc_spec`` is a string formed by concatenating pairs of ``vW`` (``valueWhat``) where ``v`` is a possibly-negative number and W is one of the following letters:
    [LIST]
    [*]``s``: add ``v`` seconds to ``date``
    [*]``m``: add ``v`` minutes to ``date``
    [*]``h``: add ``v`` hours to ``date``
    [*]``d``: add ``v`` days to ``date``
    [*]``w``: add ``v`` weeks to ``date``
    [*]``y``: add ``v`` years to ``date``, where a year is 365 days.
    [/LIST]
    Example: ``'1s3d-1m'`` will add 1 second, add 3 days, and subtract 1 minute from ``date``.
fr: ``date_arithmetic(value, calc_spec, fmt)`` -- Calcule une nouvelle date à partir value``date`` en utilisant ``calc_spec``.[/] Retourne la nouvelle date formatée selon le format optionnel ``fmt`` : s'il n'est pas fourni, le résultat sera au format ISO. Le ``calc_spec`` est une chaîne formée par la concaténation de paires de ``vW`` (``valueWhat``) où ``v`` est un nombre éventuellement négatif et W est l'une des lettres suivantes :
    [LIST]
    [*]``s`` : ajoute ``v`` secondes a ``date``
    [*]``m`` : ajoute ``v`` minutes a ``date``
    [*]``h`` : ajoute ``v`` heures a ``date``
    [*]``d`` : ajoute ``v`` jours a ``date``
    [*]``w`` : ajoute ``v`` semaines a ``date``
    [*]``y`` : ajoute ``v`` années a ``date``, où une année compte 365 jours.
    [/LIST]
    Exemple : ``'1s3d-1m'`` ajoutera 1 seconde, ajoutera 3 jours et soustraira 1 minute de ``date``.

en: ``language_strings(value, localize)`` -- return the language names for the language codes ([URL href="https://www.loc.gov/standards/iso639-2/php/code_list.php"]see here for names and codes[/URL]) passed in ``value``.[/] Example: ``{languages:language_strings()}``. If ``localize`` is zero, return the strings in English. If ``localize`` is not zero, return the strings in the language of the current locale. ``lang_codes`` is a comma-separated list.
fr: ``language_strings(value, localize)`` -- retourne les noms des langue pour les codes de langue ([URL href="https://www.loc.gov/standards/iso639-2/php/code_list.php"]voir ici pour les noms et les codes[/URL]) passé dans ``value``.[/] Exemple : ``{languages:language_strings()}``. Si ``lang_codes`` est égal à zéro, les chaînes sont retournées en Anglais. Si ``lang_codes`` est différent de zéro, les chaînes sont retournées dans la langue de la locale courante. ``lang_codes`` est une liste séparée par des virgules.

en: ``language_codes(lang_strings)`` -- return the [URL href="https://www.loc.gov/standards/iso639-2/php/code_list.php"]language codes[/URL] for the language names passed in ``lang_strings``.[/] The strings must be in the language of the current locale. ``lang_strings`` is a comma-separated list.
fr: ``language_codes(lang_strings)`` -- retourne le [URL href="https://www.loc.gov/standards/iso639-2/php/code_list.php"]codes de langue[/URL] pour les noms de langues passés dans ``lang_strings``.[/] Les chaînes doivent être dans la langue de la locale courante. ``lang_strings`` est une liste séparée par des virgules.

en: ``current_library_name()`` -- return the last name on the path to the current calibre library.
fr: ``current_library_name()`` -- renvoie le dernier nom sur le chemin de la bibliothèque calibre actuelle.

en: ``current_library_path()`` -- return the full path to the current calibre library.
fr: ``current_library_path()`` -- renvoie le chemin complet vers la bibliothèque calibre actuelle.

en: ``finish_formatting(value, format, prefix, suffix)`` -- apply the ``format``, ``prefix``, and ``suffix`` to the ``value`` in the same way as done in a template like ``{series_index:05.2f| - |- }``.[/] This function is provided to ease conversion of complex single-function- or template-program-mode templates to `GPM` Templates. For example, the following program produces the same output as the above template:
    [CODE]
    program: finish_formatting(field("series_index"), "05.2f", " - ", " - ")
    [/CODE]
    Another example: for the template:
    [CODE]
    {series:re(([^\s])[^\s]+(\s|$),\1)}{series_index:0>2s| - | - }{title}
    [/CODE]
    use:
    [CODE]
    program:
        strcat(
            re(field('series'), '([^\s])[^\s]+(\s|$)', '\1'),
            finish_formatting(field('series_index'), '0>2s', ' - ', ' - '),
            field('title')
        )
    [/CODE]
fr: ``finish_formatting(value, format, prefix, suffix)`` -- applique le ``format``, le ``prefix`` et le ``suffixe`` à ``value`` de la même manière que dans un modèle comme ``{series_index:05.2f| - |- }``.[/] Cette fonction est fournie pour faciliter la conversion de modèles complexes à fonction unique ou des modèles [URL href="https://manual.calibre-ebook.com/fr/template_lang.html#more-complex-programs-in-template-expressions-template-program-mode"]Mode Programme de Modèles[/URL] en modèles `GPM`. Par exemple, le programme suivant produit la même sortie que le modèle ci-dessus :
    [CODE]
    program: finish_formatting(field('series_index'), '05.2f', ' - ', ' - ')
    [/CODE]
    Autre exemple : pour le modèle :
    [CODE]
    {series:re(([^\s])[^\s]+(\s|$),\1)}{series_index:0>2s| - | - }{title}
    [/CODE]
    utilise :
    [CODE]
    program:
        strcat(
            re(field('series'), '([^\s])[^\s]+(\s|$)', '\1'),
            finish_formatting(field('series_index'), '0>2s', ' - ', ' - '),
            field('title')
        )
    [/CODE]

en: ``virtual_libraries()`` -- return a comma-separated list of Virtual libraries that contain this book.[/] This function works only in the GUI. If you want to use these values in save-to-disk or send-to-device templates then you must make a custom `Column built from other columns`, use the function in that column's template, and use that column's value in your save/send templates.
fr: ``virtual_libraries()`` -- retourne une liste séparés par des virgules de bibliothèques virtuelles qui contiennent ce livre.[/]
    
    Cette fonction ne marche que dans l'interface graphique. Si vous souhaitez utiliser ces valeurs dans des modèles d'enregistrement sur disque ou d'envoi sur périphérique, vous devez créer une `Colonne construite à partir d'autres colonnes` personnalisée, utiliser la fonction dans le modèle de cette colonne et utiliser la valeur de cette colonne dans vos modèles d'enregistrement/d'envoi.

en: ``current_virtual_library_name()`` -- return the name of the current virtual library if there is one, otherwise the empty string.[/] Library name case is preserved. Example:
    [CODE]
    program: current_virtual_library_name()
    [/CODE]
    This function works only in the GUI.
fr: ``current_virtual_library_name()`` -- retourne le nom de la bibliothèque virtuelle actuelle s'il y en a une, sinon une chaîne vide.[/] La casse du nom de la bibliothèque est préservée. Exemple :
    [CODE]
    program: current_virtual_library_name()
    [/CODE]
    Cette fonction ne marche que dans l'interface graphique.

en: ``user_categories()`` -- return a comma-separated list of the user categories that contain this book.[/] This function works only in the GUI. If you want to use these values in save-to-disk or send-to-device templates then you must make a custom `Column built from other columns`, use the function in that column's template, and use that column's value in your save/send templates
fr: ``user_categories()`` -- retourne une liste séparés par des virgules des catégories utilisateur contenant ce livre.[/]
    
    Cette fonction ne marche que dans l'interface graphique. Si vous souhaitez utiliser ces valeurs dans des modèles d'enregistrement sur disque ou d'envoi sur périphérique, vous devez créer une `Colonne construite à partir d'autres colonnes` personnalisée, utiliser la fonction dans le modèle de cette colonne et utiliser la valeur de cette colonne dans vos modèles d'enregistrement/d'envoi.

en: ``transliterate(value)`` -- Return a string in a latin alphabet formed by approximating the sound of the words in ``value``.[/] For example, if ``value`` is ``{0}`` this function returns ``{1}``.
fr: ``transliterate(value)`` -- retourne une chaîne en alphabet latin formée par l'approximation du son des mots de ``value``.[/] Par exemple, si ``value`` est ``{0}`` cette fonction retourne ``{1}``.

en: ``get_link(field_name, field_value)`` -- fetch the link for field ``field_name`` with value ``field_value``.[/] If there is no attached link, return the empty string. Examples:
    [LIST]
    [*]The following returns the link attached to the tag ``Fiction``:
    [CODE]
    get_link('tags', 'Fiction')
    [/CODE]
    [*]This template makes a list of the links for all the tags associated with a book in the form ``value:link, ...``:
    [CODE]
    program:
        ans = '';
        for t in $tags:
            l = get_link('tags', t);
            if l then
                ans = list_join(', ', ans, ',', t & ':' & get_link('tags', t), ',')
            fi
        rof;
    ans
    [/CODE]
    [/LIST]
    This function works only in the GUI and the content server.
fr: ``get_link(field_name, field_value)`` -- récupère le lien pour le champ ``field_name`` avec la valeur ``field_value``.[/] S'il n'y a pas de lien attaché, une chaîne vide est retournée. Exemples :
    [LIST]
    [*]Le texte suivant retourne le lien attaché à l'étiquette ``Fiction`` :
    [CODE]
    get_link('tags', 'Fiction')
    [/CODE]
    [*]Ce modèle crée une liste de liens pour tous les tags associés à un livre sous la forme suivante ``value:link, …`` :
    [CODE]
    program:
        ans = '';
        for t in $tags:
            l = get_link('tags', t);
            if l then
                ans = list_join(', ', ans, ',', t & ':' & get_link('tags', t), ',')
            fi
        rof;
        ans
    [/CODE]
    [/LIST]
    Cette fonction ne marche que dans l'interface graphique et le serveur de contenue.

en: ``author_links(val_separator, pair_separator)`` -- returns a string containing a list of authors and those authors' link values[/] in the form: ``author1 val_separator author1_link pair_separator author2 val_separator author2_link`` etc.
    
    An author is separated from its link value by the ``val_separator`` string with no added spaces. Assuming the ``val_separator`` is a colon, ``author:link value`` pairs are separated by the ``pair_separator`` string argument with no added spaces. It is up to you to choose separators that do not occur in author names or links. An author is included even if the author link is empty.
fr: ``author_links(val_separator, pair_separator)`` -- retourne une chaîne contenant une liste d'auteurs et les valeurs des liens de ces auteurs[/] sous la forme : ``author1 val_separator author1_link pair_separator author2 val_separator author2_link`` etc.
    
    Un auteur est séparé de sa valeur de lien par la chaîne ``val_separator`` sans ajouter d'espace. En supposant que le ``val_separator`` soit un deux-points, les paires ``auteur:link value`` sont séparées par la chaîne ``pair_separator`` sans ajouter d'espace. Il vous appartient de choisir des séparateurs qui n'apparaissent pas dans les noms d'auteurs ou les liens. Un auteur est inclus même si le lien de l'auteur est vide.

en: ``author_sorts(val_separator)`` -- returns a string containing a list of author's sort values for the authors of the book.[/] The sort is the one in the author metadata information, which can be different from the author_sort in books. The returned list has the form ``author sort 1`` ``val_separator`` ``author sort 2`` etc. with no added spaces. The author sort values in this list are in the same order as the authors of the book. If you want spaces around ``val_separator`` then include them in the ``val_separator`` string.
fr: ``author_sorts(val_separator)`` -- retourne une chaîne contenant une liste de valeurs de tri pour les auteurs du livre.[/] Le tri est celui indiqué dans les métadonnées de l'auteur, qui peut être différent du tri ``auteur_sort`` dans les livres. La liste retournée a la forme ``author_sort_1`` ``val_separator`` ``author_sort_2`` etc. sans espaces ajoutés. Les valeurs de tri des auteurs dans cette liste sont dans le même ordre que les auteurs du livre. Si vous voulez des espaces autour de ``val_separator``, incluez-les dans la chaîne ``val_separator``.

en: ``connected_device_name(storage_location_key)`` -- if a device is connected then return the device name, otherwise return the empty string.[/] Each storage location on a device has its own device name. The ``storage_location_key`` names are ``'main'``, ``'carda'`` and ``'cardb'``. This function works only in the GUI.
fr: ``connected_device_name(storage_location_key)`` -- si un appareil est connecté, il retourne le nom de l'appareil, sinon il retourne une chaîne vide.[/] Chaque emplacement de stockage sur un périphérique a son propre nom. Les noms ``storage_location_key`` sont ``'main'``, ``'carda'`` et ``'cardb'``.  Cette fonction ne marche que dans l'interface graphique.

en: ``connected_device_uuid(storage_location_key)`` -- if a device is connected then return the device uuid (unique id), otherwise return the empty string.[/] Each storage location on a device has a different uuid. The ``storage_location_key`` location names are ``'main'``, ``'carda'`` and ``'cardb'``. This function works only in the GUI.
fr: ``connected_device_uuid(storage_location_key)`` -- si un périphérique est connecté alors retourne l'uuid du périphérique (id unique), sinon retourne la chaîne vide.[/] Chaque emplacement de stockage sur un périphérique a un uuid différent. Les noms ``storage_location_key``  sont ``'main'``, ``'carda'`` et ``'cardb'``. Cette fonction ne fonctionne que dans l'interface graphique.

en: ``check_yes_no(field_name, is_undefined, is_false, is_true)`` -- checks if the value of the yes/no field named by the lookup name ``field_name`` is one of the values specified by the parameters[/], returning ``'Yes'`` if a match is found otherwise returning the empty string. Set the parameter ``is_undefined``, ``is_false``, or ``is_true`` to 1 (the number) to check that condition, otherwise set it to 0.
    
    Example: ``check_yes_no("#bool", 1, 0, 1)`` returns ``'Yes'`` if the yes/no field ``#bool`` is either True or undefined (neither True nor False).
    
    More than one of ``is_undefined``, ``is_false``, or ``is_true`` can be set to 1.
fr: ``check_yes_no(field_name, is_undefined, is_false, is_true)`` -- vérifie si la valeur du champ Oui/Non nommé par le nom de la recherche ``field_name`` est l'une des valeurs spécifiées par les paramètres[/], retournant ``'Yes'`` si une correspondance est trouvée sinon retournant une chaîne vide. Mettez le paramètre ``is_undefined``, ``is_false``, ou ``is_true`` à 1 (le nombre) pour vérifier cette condition, sinon mettez-le à 0.
    
    Exemple : ``check_yes_no('#bool', 1, 0, 1)`` retourne ``'Yes'`` si le champ Oui/Non ``#bool`` est soit Oui, soit indéfini (ni Oui, ni Non).
    
    Plusieurs des options ``is_undefined``, ``is_false``, ou ``is_true`` peuvent être mises à 1.

en: ``rating_to_stars(value, use_half_stars)`` -- Returns the ``value`` as string of star (``{}``) characters.[/] The value must be a number between ``0`` and ``5``. Set ``use_half_stars`` to ``1`` if you want half star characters for fractional numbers available with custom ratings columns.
fr: ``rating_to_stars(value, use_half_stars)`` -- retourne ``value`` sous forme de chaîne de caractères étoilés (``{}``).[/] La valeur doit être un nombre entre ``0`` et ``5``. Mettez ``use_half_stars`` à ``1`` si vous voulez des demi-étoiles pour les nombres fractionnaires disponibles avec les colonnes d'évaluation personnalisées.

en: ``swap_around_articles(value, separator)`` -- returns the ``value`` with articles moved to the end, separated by a semicolon.[/] The ``value`` can be a list, in which case each item in the list is processed. If the ``value`` is a list then you must provide the ``separator``. If no ``separator`` is provided or the separator is the empty string then the ``value`` is treated as being a single value, not a list. The `articles` are those used by calibre to generate the ``title_sort``.
fr: ``swap_around_articles(value, separator)`` -- retourne ``value`` avec les articles déplacés à la fin, séparer par une virgule.[/] La valeur peut être une liste, auquel cas chaque élément de la liste est traité. Si ``value`` est une liste, vous devez fournir le ``separator``. Si ``separator`` est une chaîne vide, ``value`` est traitée comme une valeur unique, et non comme une liste. Les `articles` sont ceux utilisés par Calibre pour générer le ``title_sort``.

en: ``arguments(id[=expression] [, id[=expression]]*)`` -- Used in a stored template to retrieve the arguments passed in the call.[/] It both declares and initializes local variables with the supplied names, the ``id``s, making them effectively parameters. The variables are positional; they get the value of the argument given in the call in the same position. If the corresponding argument is not provided in the call then ``arguments()`` assigns that variable the provided default value. If there is no default value then the variable is set to the empty string.
fr: ``arguments(id[=expression] [, id[=expression]]*)`` -- Utilisé dans un modèle stocké pour récupérer les arguments passés dans l'appel.[/] Il déclare et initialise des variables locales avec les noms fournis, les ``id``, ce qui en fait des paramètres. Les variables sont positionnelles ; elles obtiennent la valeur de l'argument donné dans l'appel à la même position. Si l'argument correspondant n'est pas fourni dans l'appel, alors ``arguments()`` assigne à cette variable la valeur par défaut fournie. S'il n'y a pas de valeur par défaut, la variable est initialisée avec un chaîne vide.

en: ``globals(id[=expression] [, id[=expression]]*)`` -- Retrieves "global variables" that can be passed into the formatter.[/] The name ``id`` is the name of the global variable. It both declares and initializes local variables with the names of the global variables passed in the ``id`` parameters. If the corresponding variable is not provided in the globals then it assigns that variable the provided default value. If there is no default value then the variable is set to the empty string.
fr: ``globals(id[=expression] [, id[=expression]]*)`` -- Récupère les `variables globales` qui peuvent être passées au formateur.[/] Le nom ``id`` est le nom de la variable globale. Il déclare et initialise les variables locales avec les noms des variables globales passées (les paramètres ``id``). Si la variable correspondante n'est pas fournie dans les variables globales, il lui assigne la valeur par défaut fournie. S'il n'y a pas de valeur par défaut, la variable est initialisée avec un chaîne vide.

en: ``set_globals(id[=expression] [, id[=expression]]*)`` -- Sets `global
    variables` that can be passed into the formatter.[/] The globals are given the name of the ``id`` passed in. The value of the ``id`` is used unless an expression is provided.
fr: ``set_globals(id[=expression] [, id[=expression]]*)`` -- définit les `variables globales` qui peuvent être passées au formateur.[/] Les variables globales reçoivent le nom de l'``id`` passé. La valeur de l'``id`` est utilisée sauf si une expression est fournie.

en: ``field_exists(lookup_name)`` -- checks if a field (column) with the lookup name ``lookup_name`` exists, returning ``'1'`` if so and the empty string if not.
fr: ``field_exists(lookup_name)`` -- vérifie si un champ (colonne) avec le nom de recherche ``lookup_name`` existe, retournant ``'1'`` si c'est le cas et la chaîne vide si non.

en: ``character(character_name)`` -- returns the character named by character_name.[/] For example, ``character('newline')`` returns a newline character (``'\n'``). The supported character names are ``newline``, ``return``, ``tab``, and ``backslash``. This function is used to put these characters into the output of templates.
fr: ``character(character_name)`` -- retourne le caractère nommé par ``character_name``.[/] Par exemple, ``character('newline')`` retourne une nouvelle ligne (``'\n'``). Les noms de caractères supportés sont ``newline``, ``return``, ``tab``, and ``backslash``. Cette fonction est utilisée pour insérer ces caractères dans la sortie des modèles.

en: ``to_hex(val)`` -- returns the string ``val`` encoded into hex.[/] This is useful when constructing calibre URLs.
fr: ``to_hex(val)`` -- retourne la chaîne ``val`` encodée en hexadécimal.[/] Ceci est utile lors de la construction d'URLs Calibre.

en: ``urls_from_identifiers(identifiers, sort_results)`` -- given a comma-separated list of ``identifiers``, where an ``identifier`` is a colon-separated pair of values (``id_name:id_value``), returns a comma-separated list of HTML URLs generated from the identifiers.[/] The list not sorted if ``sort_results`` is ``0`` (character or number), otherwise it is sorted alphabetically by the identifier name. The URLs are generated in the same way as the built-in identifiers column when shown in Book Details.
fr: ``urls_from_identifiers(identifiers, sort_results)`` -- étant donné une liste d'identifiants séparés par des virgules, où un identifiant est une paire de valeurs séparées par deux points (``id_name:id_value``), retourne une liste d'URLs HTML générées à partir des identifiants, séparées par des virgules.[/] La liste n'est pas triée si ``sort_results`` vaut ``0`` (caractère ou nombre), sinon elle est triée alphabétiquement par le nom de l'identifiant. Les URL sont générées de la même manière que la colonne des identifiants intégrés lorsqu'ils sont affichés dans les détails du livre.

en: ``book_count(query, use_vl)`` -- returns the count of books found by searching for ``query``.[/] If ``use_vl`` is ``0`` (zero) then virtual libraries are ignored. This function and its companion ``book_values()`` are particularly useful in template searches, supporting searches that combine information from many books such as looking for series with only one book. It cannot be used in composite columns unless the tweak ``allow_template_database_functions_in_composites`` is set to True. It can be used only in the GUI.
    
    For example this template search uses this function and its companion to find all series with only one book:
    [LIST]
    [*]Define a stored template (using :guilabel:`Preferences->Advanced->Template functions`) named ``series_only_one_book`` (the name is arbitrary). The template is:
    [CODE]
    program:
        vals = globals(vals='');
        if !vals then
            all_series = book_values('series', 'series:true', ',', 0);
            for series in all_series:
                if book_count('series:="' & series & '"', 0) == 1 then
                    vals = list_join(',', vals, ',', series, ',')
                fi
            rof;
            set_globals(vals)
        fi;
        str_in_list(vals, ',', $series, 1, '')
    [/CODE]
    The first time the template runs (the first book checked) it stores the results of the database lookups in a ``global`` template variable named ``vals``. These results are used to check subsequent books without redoing the lookups.
    [*] Use the stored template in a template search:
    [CODE]
    template:"program: series_only_one_book()#@#:n:1"
    [/CODE]
    Using a stored template instead of putting the template into the search eliminates problems caused by the requirement to escape quotes in search expressions.
    [/LIST]
    This function can be used only in the GUI and the content server.
fr: ``book_count(query, use_vl)`` -- retourne le nombre de livres trouvés en recherchant ``query``.[/] Si ``use_vl`` est ``0`` (zéro) alors les bibliothèques virtuelles sont ignorées. Cette fonction et sa compagne ``book_values()`` sont particulièrement utiles dans les recherches de modèles, supportant les recherches qui combinent des informations provenant de plusieurs livres, comme la recherche de séries avec un seul livre. Elle ne peut pas être utilisée dans les colonnes composites à moins que le paramètre ``allow_template_database_functions_in_composites`` ne soit mis à True. Cette fonction ne marche que dans l'interface graphique.
    
    Par exemple, ce modèle de recherche utilise cette fonction et son complément pour trouver toutes les séries ne comportant qu'un seul livre :
    [LIST]
    [*]Définir un modèle stocké (en utilisant :guilabel:`Préférences->Avancé->Modèle de fonctions`) nommée ``series_only_one_book`` (le nom est arbitraire). Le modèle est :
    [CODE]
    program:
        vals = globals(vals='');
        if !vals then
            all_series = book_values('series', 'series:true', ',', 0);
            for series in all_series:
                if book_count('series:="' & series & '"', 0) == 1 then
                    vals = list_join(',', vals, ',', series, ',')
                fi
            rof;
        set_globals(vals)
        fi;
        str_in_list(vals, ',', $series, 1, '')
    [/CODE]
    La première fois que le modèle s'exécute (le premier livre vérifié), il stocke les résultats des recherches dans la base de données dans une variable ``globale`` du modèle nommée ``vals``. Ces résultats sont utilisés pour vérifier les livres suivants sans avoir à refaire les recherches.
    [*] Utiliser le modèle enregistré dans une recherche de modèle :
    [CODE]
    template:"program: series_only_one_book()#@#:n:1"
    [/CODE]
    L'utilisation d'un modèle stocké au lieu d'insérer le modèle dans la recherche élimine les problèmes causés par l'obligation d'échapper les guillemets dans les expressions de recherche.
    [/LIST]
    Cette fonction ne marche que dans l'interface graphique et le serveur de contenue.

en: ``book_values(column, query, sep, use_vl)`` -- returns a list of the unique values contained in the column ``column`` (a lookup name), separated by ``sep``, in the books found by searching for ``query``.[/] If ``use_vl`` is ``0`` (zero) then virtual libraries are ignored. This function and its companion ``book_count()`` are particularly useful in template searches, supporting searches that combine information from many books such as looking for series with only one book. It cannot be used in composite columns unless the tweak ``allow_template_database_functions_in_composites`` is set to True. This function can be used only in the GUI and the content server.
fr: ``book_values(column, query, sep, use_vl)`` -- retourne une liste des valeurs uniques contenues dans la colonne ``column`` (un nom de recherche), séparées par ``sep``, dans les livres trouvés en recherchant ``query``.[/] Si ``use_vl`` est ``0`` (zéro), les bibliothèques virtuelles sont ignorées. Cette fonction et sa compagne ``book_count()`` sont particulièrement utiles dans les recherches de modèles, supportant les recherches qui combinent des informations provenant de plusieurs livres, comme la recherche de séries ne comportant qu'un seul livre. Elle ne peut pas être utilisée dans les colonnes composites à moins que le tweak ``allow_template_database_functions_in_composites`` ne soit mis à True. Cette fonction ne marche que dans l'interface graphique et le serveur de contenue.

en: ``has_extra_files([pattern])`` -- returns the count of extra files, otherwise '' (the empty string).[/] If the optional parameter ``pattern`` (a regular expression) is supplied then the list is filtered to files that match ``pattern`` before the files are counted. The pattern match is case insensitive. See also the functions :ref:`extra_file_names`, :ref:`extra_file_size` and :ref:`extra_file_modtime`. This function can be used only in the GUI and the content server.
fr: ``has_extra_files([pattern])`` -- retourne le nombre de fichiers supplémentaires, sinon``''``(chaîne vide).[/] Si le paramètre optionnel ``pattern`` (une expression régulière) est fourni, alors la liste est filtrée sur les fichiers qui correspondent à ``pattern`` avant que les fichiers ne soient comptés. La correspondance est insensible à la casse. Voir aussi les fonctions :ref:`extra_file_names`, :ref:`extra_file_size` et :ref:`extra_file_modtime`. Cette fonction ne marche que dans l'interface graphique et le serveur de contenue.

en: ``extra_file_names(sep [, pattern])`` -- returns a ``sep``-separated list of extra files in the book's ``data/`` folder.[/] If the optional parameter ``pattern``, a regular expression, is supplied then the list is filtered to files that match ``pattern``. The pattern match is case insensitive. See also the functions :ref:`has_extra_files`, :ref:`extra_file_modtime` and :ref:`extra_file_size`. This function can be used only in the GUI and the content server.
fr: ``extra_file_names(sep [, pattern])`` -- retourne une liste séparée par ``sep`` des fichiers supplémentaires dans le dossier ``data/`` du livre.[/] Si le paramètre optionnel ``pattern``, une expression régulière, est fourni, alors la liste est filtrée sur les fichiers qui correspondent à ``pattern``. La correspondance est insensible à la casse. Voir aussi les fonctions :ref:`has_extra_files`, :ref:`extra_file_modtime` et :ref:`extra_file_size`. Cette fonction ne marche que dans l'interface graphique et le serveur de contenue.

en: ``extra_file_size(file_name)`` -- returns the size in bytes of the extra file ``file_name`` in the book's ``data/`` folder if it exists, otherwise ``-1``.[/] See also the functions :ref:`has_extra_files`, :ref:`extra_file_names` and :ref:`extra_file_modtime`. This function can be used only in the GUI and the content server.
fr: ``extra_file_size(file_name)`` -- retourne la taille en octets du fichier supplémentaire ``file_name`` dans le dossier ``data/`` du livre s'il existe, sinon ``-1``.[/] Voir aussi les fonctions :ref:`has_extra_files`, :ref:`extra_file_names` et :ref:`extra_file_modtime`. Cette fonction ne marche que dans l'interface graphique et le serveur de contenue.

en: ``extra_file_modtime(file_name, format_string)`` -- returns the modification time of the extra file ``file_name`` in the book's ``data/`` folder[/] if it exists, otherwise ``-1``. The modtime is formatted according to ``format_string`` (see :ref:`format_date` for details). If ``format_string`` is the empty string, returns the modtime as the floating point number of seconds since the epoch.  See also the functions :ref:`has_extra_files`, :ref:`extra_file_names` and :ref:`extra_file_size`. The epoch is OS dependent. This function can be used only in the GUI and the content server.
fr: ``extra_file_modtime(file_name, format_string)`` -- retourne l'heure de modification du fichier supplémentaire ``file_name`` dans le dossier ``data/`` du livre s'il existe, sinon ``-1``.[/] La date de modification est formatée selon ``format_string`` (voir :ref:`format_date()` pour plus de détails). Si ``format_string`` est une chaîne vide, elle retourne 'heure de modification sous la forme d'un nombre de secondes en virgule flottante depuis la valeur epoch. Voir aussi les fonctions :ref:`has_extra_files`, :ref:`extra_file_names` et :ref:`extra_file_size`. La valeur epoch dépend du système d'exploitation. Cette fonction ne marche que dans l'interface graphique et le serveur de contenue.

en: ``get_note(field_name, field_value, plain_text)`` -- fetch the note for field ``field_name`` with value ``field_value``.[/] If ``plain_text`` is empty, return the note's HTML including images. If ``plain_text`` is ``1`` (or ``'1'``), return the note's plain text. If the note doesn't exist, return the empty string in both cases. Example:
    [LIST]
    [*]Return the HTML of the note attached to the tag `Fiction`:
    [CODE]
    program:
        get_note('tags', 'Fiction', '')
    [/CODE]
    [*]Return the plain text of the note attached to the author `Isaac Asimov`:
    [CODE]
    program:
        get_note('authors', 'Isaac Asimov', 1)
    [/CODE]
    [/LIST]
    This function works only in the GUI and the content server.
fr: ``get_note(field_name, field_value, plain_text)`` -- récupère la note pour le champ ``field_name`` avec la valeur ``field_value``.[/] Si ``plain_text`` est vide, il retourne le code HTML de la note, y compris les images. Si ``plain_text`` est ``1`` (ou ``'1'``), il retourne le texte brut de la note. Si la note n'existe pas, une chaîne vide est retournée dans les deux cas. Exemple :
    [LIST]
    [*]Retourner le code HTML de la note attachée à la balise `Fiction` :
    [CODE]
    program: get_note('tags', 'Fiction', '')
    [/CODE]
    [*]Retourner le texte brut de la note attachée à l'auteur `Isaac Asimov` :
    [CODE]
    program: get_note('authors', 'Isaac Asimov', 1)
    [/CODE]
    [/LIST]
    Cette fonction ne marche que dans l'interface graphique et le serveur de contenue.

en: ``has_note(field_name, field_value)``. Check if a field has a note.[/] This function has two variants:
    [LIST]
    [*]if ``field_value`` is not ``''`` (the empty string) return ``'1'`` if the value ``field_value`` in the field ``field_name`` has a note, otherwise ``''``.
    
    Example: ``has_note('tags', 'Fiction')`` returns ``'1'`` if the tag ``fiction`` has an attached note, otherwise ``''``.
    
    [*]If ``field_value`` is ``''`` then return a list of values in ``field_name`` that have a note. If no item in the field has a note, return ``''``.  This variant is useful for showing column icons if any value in the field has a note, rather than a specific value.
    
    Example: ``has_note('authors', '')``   returns a list of authors that have notes, or ``''`` if no author has a note.
    [/LIST]
     You can test if all the values in ``field_name`` have a note by comparing the list length of this function's return value against the list length of the values in ``field_name``. Example:
    [CODE]
        list_count(has_note('authors', ''), '&') ==# list_count_field('authors')
    [/CODE]
    This function works only in the GUI and the content server.
fr: ``has_note(field_name, field_value)`` -- vérifier si un champ a une note.[/] Cette fonction a deux variantes :
    [LIST]
    [*]Si ``field_value`` n'est pas ``''`` (chaîne vide) retourne ``'1'`` si la valeur ``field_value`` dans le champ ``field_name`` a une note, sinon ``''``.
    
    Exemple : ``has_note('tags', 'Fiction')`` retourne ``'1'`` si le tag ``fiction`` a une note jointe, sinon ``''``.
    
    [*]Si ``field_value`` est ``''`` alors retourne une liste de valeurs dans ``field_name`` qui ont une note. Si aucun élément du champ n'a de note, retourne ``''``. Cette variante permet d'afficher des icônes de colonne si une valeur du champ est accompagnée d'une note, plutôt que d'une valeur spécifique.
    
    Exemple : ``has_note('authors', '')`` retourne une liste des auteurs qui ont des notes, ou ``''`` si aucun auteur n'a de note.
    [/LIST]
    
    Vous pouvez tester si toutes les valeurs de ``field_name`` ont une note en comparant la longueur de liste de la valeur retournée de cette fonction à la longueur de liste des valeurs de ``field_name``. Exemple :
    [CODE]
    list_count(has_note('authors', ''), '&') ==# list_count_field('authors')
    [/CODE]
    Cette fonction ne marche que dans l'interface graphique et le serveur de contenue.

en: ``reading_progress(book_id, [user, output_fmt, which, fmt])`` -- returns the reading progress, in the specified output format.[/]The ``user`` parameter defaults to match any user. Use the value ``local`` to match reading progress in the calibre e-book viewer. Use ``_`` to match reading progress for anonymous users of the Content server viewer. Any other value matches the corresponding username as used in the Content server.
    
    The ``output_fmt`` parameter controls the format of the text returned by this function. It takes three values:
    [LIST]
    [*] ``page_count`` - the default, outputs ``pages read / total pages``. If page counting is not enabled outputs percent read instead.
    [*] ``percent`` - outputs percent read
    [*] ``pos_frac`` - outputs a fraction between zero and one.
    [/LIST]
     The ``which`` parameter controls how the specific reading progress record for the specified ``user`` is selected. There can be more than one record if no user is specified or if the book has been read in multiple formats or on multiple devices. It accepts two values:
    [LIST]
    [*] ``most_recent`` - the progress of the most recent reader of the book (the default value)
    [*] ``furthest`` - the furthest progress of all matching records
    [/LIST]
     The ``fmt`` parameter controls which book format is used. The default is to return records for all formats, the specific record is then selected by the ``which`` parameter.
    
    Some examples:
    [CODE]
    {id:reading_progress()} -- the reading progress as pages read / total pages
                               for the most recent reading session of this book
    {id:reading_progress(,percent)} -- same as above, but as a percentage
    {id:reading_progress(,pos_frac,furthest)} -- same as above, but as a fraction and using the
                                                 furthest progress on this book.
    {id:reading_progress(bob,pos_frac,furthest,EPUB)} -- for the user "bob" and the "EPUB format
    [/CODE]
fr: ``reading_progress(book_id, [user, output_fmt, which, fmt])`` -- retourne la progression de lecture, dans le format de sortie spécifié.[/] Le paramètre ``user`` correspond par défaut à n'importe quel utilisateur. Utiliser la valeur ``local`` pour correspondre à la progression de lecture dans la visionneuse de livres électroniques Calibre. Utiliser ``_`` pour correspondre à la progression de lecture des utilisateurs anonymes de la visionneuse du serveur de contenu. Toute autre valeur correspond au nom d'utilisateur correspondant tel qu'il est utilisé dans le serveur de contenu.
    
    Le paramètre ``output_fmt`` contrôle le format du texte renvoyé par cette fonction. Il prend trois valeurs :
    [LIST]
    [*] ``page_count`` - par défaut, affiche ``pages lues / nombre total de pages``. Si le comptage des pages n'est pas activé, affiche le pourcentage lu à la place.
    [*] ``percent`` - affiche le pourcentage lu.
    [*] ``pos_frac`` - affiche une fraction comprise entre zéro et un.
    [/LIST]
    Le paramètre ``which`` contrôle la manière dont l'enregistrement spécifique de la progression de lecture pour l'``user`` spécifié est sélectionné. Il peut y avoir plusieurs enregistrements si aucun utilisateur n'est spécifié ou si le livre a été lu dans plusieurs formats ou sur plusieurs appareils. Il accepte deux valeurs :
    [LIST]
    [*] ``most_recent`` - la progression du lecteur le plus récent du livre (valeur par défaut)
    [*] ``furthest`` - la progression la plus avancée de tous les enregistrements correspondants
    [/LIST]
    Le paramètre ``fmt`` contrôle le format de livre utilisé. Par défaut, les enregistrements pour tous les formats sont renvoyés, l'enregistrement spécifique est ensuite sélectionné par le paramètre ``which``.
    
    Quelques exemples :
    [CODE]
    {id:reading_progress()} -- la progression de lecture en pages lues / nombre total de pages
    pour la session de lecture la plus récente de ce livre
    {id:reading_progress(,percent)} -- identique à ci-dessus, mais sous forme de pourcentage
    {id:reading_progress(,pos_frac,furthest)} -- identique à ce qui précède, mais sous forme de fraction et en utilisant la
    progression la plus avancée sur ce livre
    {id:reading_progress(bob,pos_frac,furthest,EPUB)} -- pour l'utilisateur « bob » et le « format EPUB »
    [/CODE]

en: ``is_dark_mode()`` -- returns ``'1'`` if calibre is running in dark mode, ``''`` (the empty string) otherwise.[/] This function can be used in advanced color and icon rules to choose different colors/icons according to the mode. Example:
    [CODE]
       if is_dark_mode() then 'dark.png' else 'light.png' fi
    [/CODE]
fr: ``is_dark_mode()`` -- retourne ``'1'``si Calibre fonctionne en mode sombre, sinon ``''`` (chaîne vide).[/] Cette fonction peut être utilisée dans les règles avancées de couleurs et d'icônes pour choisir des couleurs/icônes différentes selon le mode. Exemple :
    [CODE]
    if is_dark_mode() then 'dark.png' else 'light.png' fi
    [/CODE]

en: ``list_count_field(lookup_name)``-- returns the count of items in the field with the lookup name ``lookup_name``.[/] The field must be multi-valued such as ``authors`` or ``tags``, otherwise the function raises an error. This function is much faster than ``list_count()`` because it operates directly on calibre data without converting it to a string first. Example: ``list_count_field('tags')``.
fr: ``list_count_field(lookup_name)``-- retourne le nombre d'éléments dans le champ avec le nom de recherche ``lookup_name``.[/] Le champ doit être multi-valeurs comme ``authors`` ou ``tags``, sinon la fonction lève une erreur. Cette fonction est beaucoup plus rapide que ``list_count()`` car qu'elle opère directement sur les données Calibre sans les convertir d'abord en chaînes de caractères. Exemple : ``list_count_field('tags')``

en: ``make_url(path, [query_name, query_value]+)`` -- this function is the easiest way to construct a query URL. It uses a ``path``, the web site and page you want to query, and ``query_name``, ``query_value`` pairs from which the query is built. In general, the ``query_value`` must be URL-encoded. With this function it is always encoded and spaces are always replaced with ``'+'`` signs.[/]
    
    At least one ``query_name, query_value`` pair must be provided.
    
    Example: constructing a Wikipedia search URL for the author `{0}`:
    [CODE]
    make_url('https://en.wikipedia.org/w/index.php', 'search', '{0}')
    [/CODE]
    returns
    [CODE]
    https://en.wikipedia.org/w/index.php?search=Niccol%C3%B2+Machiavelli
    [/CODE]
     If you are writing a custom column book details URL template then use ``$item_name`` or ``field('item_name')`` to obtain the value of the field that was clicked on. Example: if `{0}` was clicked then you can construct the URL using:
    [CODE]
    make_url('https://en.wikipedia.org/w/index.php', 'search', $item_name)
    [/CODE]
     See also the functions :ref:`make_url_extended`, :ref:`query_string` and :ref:`encode_for_url`.
fr: ``make_url(path, [query_name, query_value]+)`` -- cette fonction est le moyen le plus simple de construire une URL de requête.[/] Elle utilise un ``path``, le site web et la page que vous souhaitez atteindre, et les paires ``query_name``, ``query_value`` à partir desquelles la requête est construite. En général, ``query_value`` doit être encodé en URL. Avec cette fonction, il est toujours encodé et les espaces sont toujours remplacés par des signes ``'+'``.
    
    Au moins une paire ``query_name, query_value`` doit être fournie.
    
    Exemple : construction d'une URL de recherche Wikipédia pour l'auteur `{0}` :
    [CODE]
    make_url('https://fr.wikipedia.org/w/index.php', 'search', '{0}')
    [/CODE]
    retourne
    [CODE]
    https://fr.wikipedia.org/w/index.php?search=Niccol%C3%B2+Machiavelli
    [/CODE]
    
    Si vous écrivez un modèle d'URL pour les détails d'un livre d'une colonne personnalisé, utilisez ``$item_name`` ou ``field('item_name')`` pour obtenir la valeur du champ sur lequel on a cliqué. Exemple : si `{0}` a était cliqué, vous pouvez construire l'URL en utilisant :
    [CODE]
    make_url('https://fr.wikipedia.org/w/index.php', 'search', $item_name)
    [/CODE]
    
    Voir également les fonctions :ref:`make_url_extended`, :ref:`query_string` et :ref:`encode_for_url`.

en: ``make_url_extended(...)`` -- this function is similar to :ref:`make_url` but gives you more control over the URL components. The components of a URL are
    
    [B]scheme[/B]:://[B]authority[/B]/[B]path[/B]?[B]query string[/B].
    
    See [URL href="https://en.wikipedia.org/wiki/URL"]Uniform Resource Locator[/URL] on Wikipedia for more detail.
    
    The function has two variants:
    [CODE]
    make_url_extended(scheme, authority, path, [query_name, query_value]+)
    [/CODE]
    and
    [CODE]
    make_url_extended(scheme, authority, path, query_string)
    [/CODE]
    [/] This function returns a URL constructed from the ``scheme``, ``authority``, ``path``, and either the ``query_string`` or a query string constructed from the query argument pairs. The ``authority`` can be empty, which is the case for ``calibre`` scheme URLs. You must supply either a ``query_string`` or at least one ``query_name, query_value`` pair. If you supply ``query_string`` and it is empty then the resulting URL will not have a query string section.
    
    Example 1: constructing a Wikipedia search URL for the author `{0}`:
    [CODE]
    make_url_extended('https', 'en.wikipedia.org', '/w/index.php', 'search', '{0}')
    [/CODE]
    returns
    [CODE]
    https://en.wikipedia.org/w/index.php?search=Niccol%C3%B2+Machiavelli
    [/CODE]
     See the :ref:`query_string` function for an example using ``make_url_extended()`` with a ``query_string``.
    
    If you are writing a custom column book details URL template then use ``$item_name`` or ``field('item_name')`` to obtain the value of the field that was clicked on. Example: if `{0}` was clicked on then you can construct the URL using :
    [CODE]
    make_url_extended('https', 'en.wikipedia.org', '/w/index.php', 'search', $item_name')
    [/CODE]
     See also the functions :ref:`make_url`, :ref:`query_string` and :ref:`encode_for_url`.
fr: ``make_url_extended(…)`` -- cette fonction est similaire à :ref:`make_url` mais vous donne plus de contrôle sur les composants de l'URL.[/] Les composants d'une URL sont [B]scheme[/B]:://[B]authority[/B]/[B]path[/B]?[B]query string[/B].
    
    Voir [URL href="https://fr.wikipedia.org/wiki/URL"]Uniform Resource Locator (URL)[/URL] sur Wikipedia pour plus de détails.
    
    La fonction a deux variantes :
    [CODE]
    make_url_extended(scheme, authority, path, [query_name, query_value]+)
    [/CODE]
    et
    [CODE]
    make_url_extended(scheme, authority, path, query_string)
    [/CODE]
    
    Cette fonction renvoie une URL construite à partir du ``scheme``, de ``authority``, de ``path`` et soit de ``query_string``, soit d'une chaîne de requête construite à partir des paires d'arguments de requête. LA valeur ``authority`` peut être vide, ce qui est le cas pour le système d'URL ``calibre``. Vous devez fournir soit une ``query_string``, soit au moins une paire ``query_name, query_value``. Si vous fournissez une ``query_string`` et qu'elle est vide, l'URL résultante n'aura pas de section de chaîne de requête.
    
    Exemple : construction d'une URL de recherche Wikipedia pour l'auteur `{0}` :
    [CODE]
    make_url_extended('https', 'fr.wikipedia.org', '/w/index.php', 'search', '{0}')
    [/CODE]
    retourne
    [CODE]
    https://fr.wikipedia.org/w/index.php?search=Niccol%C3%B2+Machiavelli
    [/CODE]
    
    Voir la fonction :ref:`query_string` pour un exemple utilisant ``make_url_extended()`` avec un ``query_string``.
    
    Si vous écrivez un modèle d'URL pour les détails d'un livre d'une colonne personnalisé, utilisez ``$item_name`` ou ``field('item_name')`` pour obtenir la valeur du champ sur lequel on a cliqué. Exemple : si `{0}` a était cliqué, vous pouvez construire l'URL en utilisant :
    [CODE]
    make_url_extended('https', 'en.wikipedia.org', '/w/index.php', 'search', $item_name')
    [/CODE]
    
    Voir également les fonctions :ref:`make_url`, :ref:`query_string` et :ref:`encode_for_url`.

en: ``query_string([query_name, query_value, how_to_encode]+)``-- returns a URL query string constructed from the ``query_name, query_value, how_to_encode`` triads. A query string is a series of items where each item looks like ``query_name=query_value`` where ``query_value`` is URL-encoded as instructed. The query items are separated by ``'&'`` (ampersand) characters.[/]
    
    If ``how_to_encode`` is ``0`` then ``query_value`` is encoded and spaces are replaced with ``'+'`` (plus) signs. If ``how_to_encode`` is ``1`` then ``query_value`` is encoded with spaces replaced by ``%20``. If ``how_to_encode`` is ``2`` then ``query_value`` is returned unchanged; no encoding is done and spaces are not replaced. If you want ``query_value`` not to be encoded but spaces to be replaced then use the :ref:`re` function, as in ``re($series, ' ', '%20')``
    
    You use this function if you need specific control over how the parts of the query string are constructed. You could then use the resultingquery string in :ref:`make_url_extended`, as in
    [CODE]
    make_url_extended(
           'https', 'your_host', 'your_path',
           query_string('encoded', '{0}', 0, 'unencoded', '{0}', 2))
    [/CODE]
    giving you
    [CODE]
    https://your_host/your_path?encoded=Hendrik+B%C3%A4%C3%9Fler&unencoded={0}
    [/CODE]
     You must have at least one ``query_name, query_value, how_to_encode`` triad, but can have as many as you wish.
    
    The returned value is a URL query string with all the specified items, for example: ``name1=val1[&nameN=valN]*``. Note that the ``'?'`` `path` / `query string` separator is not included in the returned result.
    
    If you are writing a custom column book details URL template then use ``$item_name`` or ``field('item_name')`` to obtain the unencoded value of the field that was clicked. You also have ``item_value_quoted`` where the value is already encoded with plus signs replacing spaces, and ``item_value_no_plus`` where the value is already encoded with ``%20`` replacing spaces.
    
    See also the functions :ref:`make_url`, :ref:`make_url_extended` and :ref:`encode_for_url`.
fr: ``query_string([query_name, query_value, how_to_encode]+)`` -- retourne une chaîne de requête URL construite à partir des triades ``query_name, query_value, how_to_encode``.[/] Une chaîne de requête est une série d'éléments où chaque élément ressemble à ``query_name=query_value`` où ``query_value`` est encodé en URL comme indiqué. Les éléments de la requête sont séparés par des caractères ``'&'`` (esperluette).
    
    Si ``how_to_encode`` est ``0`` alors ``query_value`` est encodé et les espaces sont remplacés par des signes ``'+'`` (plus). Si ``how_to_encode`` est ``1`` alors ``query_value`` est encodé et les espaces sont remplacés par ``%20``. Si ``how_to_encode`` est ``2`` alors ``query_value`` est retourner inchangé ; aucun encodage n'est effectué et les espaces ne sont pas remplacés. Si vous ne voulez encoder ``query_value`` mais remplacer les espaces, alors utiliser la fonction ref:`re`, comme ``re($series, ' ', '%20')``.
    
    Vous utilisez cette fonction si vous avez besoin d'un contrôle spécifique sur la façon dont les parties de la chaîne de requête sont construites. Vous pouvez ensuite utiliser la chaîne de requête résultante dans :ref:`make_url_extended`, comme dans
    [CODE]
    make_url_extended(
        'https', 'your_host', 'your_path',
        query_string('encoded', '{0}', 0, 'unencoded', '{0}', 2))
    [/CODE]
    vous retournera
    [CODE]
    https://your_host/your_path?encoded=Hendrik+B%C3%A4%C3%9Fler&unencoded={0}
    [/CODE]
    
    Vous devez avoir au moins une triade ``query_name, query_value, how_to_encode``, mais vous pouvez en avoir autant que vous le souhaitez.
    
    La valeur retournée est une chaîne de requête URL avec tous les éléments spécifiés, par exemple : ``name1=val1[&nameN=valN]*``. Noter que le séparateur ``'?'`` `path` / `query string` n'est pas inclus dans le résultat retourné.
    
    Si vous écrivez un modèle d'URL de détails d'un livre pour une colonnes personnalisé pour les, utilisez ``$item_name`` ou ``field('item_name')`` pour obtenir la valeur non codée du champ sur lequel on a cliqué. Vous disposez également de ``item_value_quoted`` où la valeur est déjà codée avec des signes plus remplaçant les espaces, et de ``item_value_no_plus`` où la valeur est déjà codée avec ``%20`` remplaçant les espaces.
    
    Voir également les fonctions :ref:`make_url`, :ref:`make_url_extended` et :ref:`encode_for_url`.

en: ``encode_for_url(value, use_plus)`` -- returns the ``value`` encoded for use in a URL as specified by ``use_plus``. The value is first URL-encoded. Next, if ``use_plus`` is ``0`` then spaces are replaced by ``'+'`` (plus) signs. If it is ``1`` then spaces are replaced by ``%20``.[/]
    
    If you do not want the value to be encoding but to have spaces replaced then use the :ref:`re` function, as in ``re($series, ' ', '%20')``
    
    See also the functions :ref:`make_url`, :ref:`make_url_extended` and :ref:`query_string`.
fr: ``encode_for_url(value, use_plus)`` -- retourne ``value`` encodée pour être utilisée dans une URL comme spécifié par ``use_plus``.[/] La valeur est d'abord encodée en URL. Ensuite, si ``use_plus`` est ``0``, les espaces sont remplacés par des signes ``'+'`` (plus). S'il est ``1``, les espaces sont remplacés par ``%20``.
    
    Si vous ne voulez pas que la valeur soit encodée mais que les espaces soient remplacés, utilisez la fonction :ref:`re`, comme dans ``re($series, ' ', '%20')``
    
    Voir également les fonctions :ref:`make_url`, :ref:`make_url_extended` et :ref:`query_string`.

en: ``format_duration(value, template, [largest_unit])`` -- format the value, a number of seconds, into a string showing weeks, days, hours, minutes, and seconds. If the value is a float then it is rounded to the nearest integer.[/]  You choose how to format the value using a template consisting of value selectors surrounded by ``[`` and ``]`` characters. The selectors are:
    [LIST]
    [*]``[w]``: weeks
    [*]``[d]``: days
    [*]``[h]``: hours
    [*]``[m]``: minutes
    [*]``[s]``: seconds
    [/LIST]
    You can put arbitrary text between selectors.
    
    The following examples use a duration of 2 days (172,800 seconds) 1 hour (3,600 seconds) and 20 seconds, which totals to 176,420 seconds.
    [LIST]
    [*]``format_duration(176420, '[d][h][m][s]')`` will return the value ``2d 1h 0m 20s``.
    [*]``format_duration(176420, '[h][m][s]')`` will return the value ``49h 0m 20s``.
    [*]``format_duration(176420, 'Your reading time is [d][h][m][s]')`` returns the value ``Your reading time is 49h 0m 20s``.
    [*]``format_duration(176420, '[w][d][h][m][s]')`` will return the value ``2d 1h 0m 20s``. Note that the zero weeks value is not returned.
    [/LIST]
    If you want to see zero values for items such as weeks in the above example, use an uppercase selector. For example, the following uses ``'W'`` to show zero weeks:
    
    ``format_duration(176420, '[W][d][h][m][s]')`` returns ``0w 2d 1h 0m 20s``.
    
    By default the text following a value is the selector followed by a space. You can change that to whatever text you want. The format for a selector with your text is the selector followed by a colon followed by text segments separated by ``'|'`` characters. You must include any space characters you want in the output.
    
    You can provide from one to three text segments.
    [LIST]
    [*]If you provide one segment, as in ``[w: weeks ]`` then that segment is used for all values.
    [*]If you provide two segments, as in ``[w: weeks | week ]`` then the first segment is used for 0 and more than 1. The second segment is used for 1.
    [*]If you provide three segments, as in ``[w: weeks | week | weeks ]`` then the first segment is used for 0, the second segment is used for 1, and the third segment is used for more than 1.
    [/LIST]
    The second form is equivalent to the third form in many languages.
    
    For example, the selector:
    [LIST]
    [*]``[w: weeks | week | weeks ]`` produces ``'0 weeks '``, ``'1 week '``, or ``'2 weeks '``.
    [*]``[w: weeks | week ]`` produces ``'0 weeks '``, ``'1 week '``, or ``'2 weeks '``.
    [*]``[w: weeks ]`` produces ``0 weeks '``, ``1 weeks '``, or ``2 weeks '``.
    [/LIST]
     The optional ``largest_unit`` parameter specifies the largest of weeks, days, hours, minutes, and seconds that will be produced by the template. It must be one of the value selectors. This can be useful to truncate a value.
    
    ``format_duration(176420, '[h][m][s]', 'd')`` will return the value ``1h 0m 20s`` instead of ``49h 0m 20s``.
fr: ``format_duration(value, template, [largest_unit])`` -- formate la valeur, un nombre de secondes, en une chaîne affichant les semaines, les jours, les heures, les minutes et les secondes. Si la valeur est un nombre à virgule flottante, elle est arrondie à l'entier le plus proche.[/] Vous choisissez comment formater la valeur à l'aide d'un modèle composé de sélecteurs de valeur entourés des caractères ``[`` et ``]``. Les sélecteurs sont les suivants :
    [LIST]
    [*]``[w]`` : semaines
    [*]``[d]`` : jours
    [*]``[h]`` : heures
    [*]``[m]`` : minutes
    [*]``[s]`` : secondes
    [/LIST]
    Vous pouvez insérer du texte arbitraire entre les sélecteurs.
    
    Les exemples suivants utilisent une durée de 2 jours (172 800 secondes), 1 heure (3 600 secondes) et 20 secondes, soit un total de 176 420 secondes.
    
    [*]``format_duration(176420, '[d][h][m][s]')`` retournera la valeur ``2d 1h 0m 20s``.
    [*]``format_duration(176420, '[h][m][s]')`` retournera la valeur ``49h 0m 20s``.
    [*]``format_duration(176420, 'Votre temps de lecture est de [d][h][m][s]')`` retournera la valeur ``Votre temps de lecture est de 2d 1h 0m 20s``.
    [*]``format_duration(176420, '[w][d][h][m][s]')`` retournera la valeur ``2d 1h 0m 20s``. Notez que la valeur zéro semaine n'est pas retournée.
    [/LIST]
    
    Si vous souhaitez afficher la valeur zéro pour des éléments tels que les semaines dans l'exemple ci-dessus, utilisez un sélecteur majuscule. Par exemple, le cas suivant utilise ``'W'`` pour afficher zéro semaine :
    
    ``format_duration(176420, '[W][d][h][m][s]')`` retourne ``0w 2d 1h 0m 20s``.
    
    Par défaut, le texte qui suit une valeur est le sélecteur suivi d'un espace. Vous pouvez le remplacer par le texte de votre choix. Le format d'un sélecteur avec votre texte est le suivant : le sélecteur suivi d'un deux-points, puis des segments de texte séparés par le caractère ``'|'``. Vous pouvez inclure tous les espaces que vous souhaitez dans le texte du sélecteur.
    
    Vous pouvez fournir entre un et trois segments de texte.
    [LIST]
    [*]Si vous fournissez un seul segment, comme dans ``[w: semaines ]``, ce segment est utilisé pour toutes les valeurs.
    [*]Si vous fournissez deux segments, comme dans ``[w: semaines | semaine ]``, le premier segment est utilisé pour 0 et plus de 1. Le deuxième segment est utilisé pour 1.
    [*]Si vous fournissez trois segments, comme dans ``[w: semaines | semaine | semaines ]``, le premier segment est utilisé pour 0, le deuxième segment est utilisé pour 1 et le troisième segment est utilisé pour plus de 1.
    [/LIST]
    La deuxième forme est équivalente à la troisième forme dans de nombreuses langues.
    
    Par exemple, le sélecteur :
    [LIST]
    [*]``[w: semaines | semaine | semaines ]`` produit ``'0 semaines'``, ``'1 semaine'`` ou ``'2 semaines'``.
    [*]``[w: semaines | semaine ]`` produit ``'0 semaines'``, ``'1 semaine'`` ou ``'2 semaines'``.
    [*]``[w: semaines ]`` produit ``'0 semaines'``, ``'1 semaine'`` ou ``'2 semaines'``.
    [/LIST]
    
    Le paramètre optionnel ``largest_unit`` spécifie la plus grande unité parmi les semaines, les jours, les heures, les minutes et les secondes qui sera produite par le modèle. Il doit être l'un des sélecteurs de valeur. Cela peut être utile pour tronquer une valeur.
    
    ``format_duration(176420, '[h][m][s]', 'd')`` retournera la valeur ``1h 0m 20s`` au lieu ``49h 0m 20s``.

en: ``selected_books([sorted_by, ascending])`` -- returns a list of book ids in selection order for the currently selected books.
    
    This function can be used only in the GUI.
fr: ``selected_books([sorted_by, ascending])`` -- renvoie une liste des id des livres actuellement sélectionnés,[/] dans l'ordre de leurs sélection.
    
    Cette fonction ne marche que dans l'interface graphique.

en: ``sort_book_ids(book_ids, sorted_by, ascending [, sorted_by, ascending]*)`` -- returns the list of book ids sorted by the column specified by the lookup name in ``sorted_by`` in the order specified by ``ascending``. If ``ascending`` is ``'1'`` then the books are sorted by the value in the 'sorted_by' column in ascending order, otherwise in descending order. You can have multiple pairs of ``sorted_by, ascending``. The first pair specifies the major order.
    
    This function can be used only in the GUI.
fr: ``sort_book_ids(book_ids, sorted_by, ascending [, sorted_by, ascending]*)`` -- renvoie la liste des id de livres, triés selon la colonne spécifiée par le nom de recherche dans ``sorted_by`` dans l'ordre spécifié par ``ascending``.[/] Si ``ascending`` est ``'1'``, les livres sont triés par ordre croissant selon la valeur de la colonne ``sorted_by``, sinon par ordre décroissant. Vous pouvez avoir plusieurs paires ``sorted_by, ascending``. La première paire spécifie l'ordre principal.
    
    Cette fonction ne marche que dans l'interface graphique.

en: ``selected_column()`` -- returns the lookup name of the column containing the currently selected cell. It returns ``''`` if no cell is selected.
    
    This function can be used only in the GUI.
fr: ``selected_column()`` -- renvoie le nom de recherche de la colonne contenant la cellule actuellement sélectionnée.[/] Elle renvoie ``''`` si aucune cellule n'est sélectionnée.
    
    Cette fonction ne marche que dans l'interface graphique.

en: ``width_from_pages(value [, num_of_pages_for_max_width, logarithmic_factor, default_width])`` -- return the width of the book spine as a fraction between ``'0'`` and ``'1'`` given a number of pages. This is used to calculate the width of the spine in the Bookshelf view, from a page count. The optional arguments control how the width is calculated.
    
    [LIST]
    [*] ``num_of_pages_for_max_width`` -- controls the widest books, any book with at least the specified number of pages is given width 1. Defaults to ``1500``.
    [*] ``logarithmic_factor`` --  controls how quickly width varies as pages range from 0 to the maximum. Defaults to ``2``.
    [*] ``default_width`` -- is the width for books with an invalid number of pages.
    [/LIST]
fr: ``width_from_pages(value [, num_of_pages_for_max_width, logarithmic_factor, default_width])`` -- renvoie la largeur de tranche du livre sous forme de fraction comprise entre ``'0'`` et ``'1'``, en fonction du nombre de pages. Cette fonction est utilisée pour calculer la largeur des tranches dans la vue Bibliothèque, à partir du nombre de pages. Les arguments facultatifs contrôlent la manière dont la largeur est calculée.
    
    [LISTE]
    [*] ``num_of_pages_for_max_width`` : contrôle le nombre de page maximale pour les livres les plus larges, tous livres avec plus que le nombre de pages spécifié se voit attribuer une largeur de ``'1'``. La valeur par défaut est ``1500``.
    [*] ``logarithmic_factor`` : contrôle la vitesse à laquelle la largeur varie lorsque le nombre de pages varie de 0 au maximum. La valeur par défaut est ``2``.
    [*] ``default_width`` : correspond à la largeur des livres dont le nombre de pages n'est pas valide.
    [/LIST]

en: ``show_dialog(html_or_text)`` -- show a dialog containing the html or text. The function returns ``'1'`` if the user presses OK, ``''`` if Cancel.
    
    This function can be used only in the GUI.
fr: ``show_dialog(html_or_text)`` -- affiche une boîte de dialogue contenant le code HTML ou du texte.[/] La fonction renvoie ``'1'`` si l'utilisateur appuie sur OK, ``''`` si l'utilisateur appuie sur Annuler.
    
    Cette fonction ne marche que dans l'interface graphique.

en: ``f_string(string)`` -- interpret ``string`` similar to how python interprets ``f`` strings. The intended use is to simplify long sequences of ``str & str`` or strcat(a,b,c) expressions.
    
    Text between braces (``{`` and ``}``) must be General Program Mode template expressions. The expressions, which can be expression lists, are evaluated in the current context (current book and local variables). Text not between braces is passed through unchanged.
    
    Examples:
    [LIST]
    [*]``f_string('Here is the title: {$title}')`` - returns the string with ``{$title}`` replaced with the title of the current book. For example, if the book's title is `20,000 Leagues Under the Sea` then the ``f_string()`` returns `Here is the title: 20,000 Leagues Under the Sea`.
    [*]Assuming the current date is 18 Sept 2025, this ``f_string()``
    [CODE]
    f_string("Today's date: the {d = today(); format_date(d, 'd')} of {format_date(d, 'MMMM')}, {format_date(d, 'yyyy')}")
    [/CODE]
    returns the string `Today's date: the 18 of September, 2025`. Note the expression list (an assignment then an ``if`` statement) used in the first ``{ ... }`` group to assign today's date to a local variable.
    [*]If the book is book #3 in a series named `Foo` that has 5 books then this template
    [CODE]
    program:
        if $series then
            series_count = book_count('series:"""=' & $series & '"""', 0);
            return f_string("{$series}, book {$series_index} of {series_count}")
        fi;
        return 'This book is not in a series'
    [/CODE]
    returns `Foo, book 3 of 5`
    [/LIST]
fr: ``f_string(string)`` -- interprète la ``string`` de la même manière que Python interprète les chaînes ``f``. L'utilisation prévue est de simplifier les longues séquences d'expressions ``str & str`` ou strcat(a,b,c).
    
    Le texte entre accolades (``{`` et ``}``) doit être constitué d'expressions de modèle en mode programme général. Les expressions, qui peuvent être des listes d'expressions, sont évaluées dans le contexte actuel (livre actuel et variables locales). Le texte qui ne se trouve pas entre accolades est transmis tel quel.
    
    Exemples :
    [LIST]
    [*]``f_string('Voici le titre : {$title}')`` - retourne la chaîne avec ``{$title}`` remplacé par le titre du livre actuel. Par exemple, si le titre du livre est `20 000 lieues sous les mers`, alors ``f_string()`` renvoie `Voici le titre : 20 000 lieues sous les mers`.
    [*]En supposant que la date actuelle soit le 18 septembre 2025, cette fonction ``f_string()``
    [CODE]
    f_string("La date d'aujourd'hui ; le {d = today(); format_date(d, 'd')} de {format_date(d, 'MMMM')}, {format_date(d, 'yyyy')}")
    [/CODE]
    returns the string `La date d'aujourd'hui : le 18 septembre de 2025`. Noter la liste d'expressions (une affectation puis une instruction ``if``) utilisée dans le premier groupe ``{ ... }`` pour attribuer la date du jour à une variable locale.
    [*]Si le livre est le 3em tome d'une série intitulée `Foo` qui compte cinq livres, alors ce modèle
    [CODE]
    program:
    if $series then
    series_count = book_count('series:"""=' & $series & '"""', 0);
    return f_string("{$series}, livre {$series_index} sur {series_count}")
    fi;
    retournera "Ce livre n'a pas de série"
    [/CODE]
    returns `Foo, livre 3 sur 5`
    [/LIST]

en: Format Function Markup Language (FFML) is a basic markup language used to document formatter functions. It is based on a combination of RST used by sphinx and BBCODE used by many bulletin board systems such as MobileRead. It provides a way to specify:
    [LIST]
    [*][B]Inline program code text[/B]: surround this text with \`\` as in \`\`foo\`\`. Tags inside the text are ignored. if the code text ends with a `\'` character, put a space before the closing \`\` characters. Trailing blanks in the code text are removed.
    [*][B]Italic text[/B]: surround this text with \`. Example: \`foo\` produces `foo`.
    [*][B]Bold text[/B]: surround this text with \[B]text\[\B] tags. Example: \[B]foo\[/B] produces [B]foo[/B].
    [*][B]Text intended to reference a calibre GUI action[/B]. This uses RST syntax.\
      Example: \:guilabel\:\`Preferences->Advanced->Template functions\`. For HTML the produced text is in a different font, as in: :guilabel:`Some text`
    [*][B]Empty lines[/B], indicated by two newlines in a row. A visible empty line in the FFML will become an empty line in the output.
    [*][B]URLs.[/B] The syntax is similar to BBCODE: ``[URL href="http..."]Link text[/URL]``. Example: ``[URL href="https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_8601"]ISO[/URL]`` produces [URL href="https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_8601"]ISO[/URL]
    [*][B]Internal function reference links[/B]. These are links to formatter function documentation. The syntax is the same as guilabel. Example: ``:ref:`get_note` ``. The characters '()' are automatically added to the function name when displayed. For HTML it generates the same as the inline program code text operator (\`\`) with no link. Example: ``:ref:`add` `` produces ``add()``. For RST it generates a ``:ref:`` reference that works only in an RST document containing formatter function documentation. Example: ``:ref:`get_note` `` generates \:ref\:\`get_note() <ff_get_note>\`
    [*][B]Example program code text blocks.[/B] Surround the code block with ``[CODE]`` and ``[/CODE]`` tags. These tags must be first on a line. Example:
    [CODE]
    [CODE]
    program:
        get_note('authors', 'Isaac Asimov', 1)
    [\/CODE]
    [/CODE]
    produces
    [CODE]
    program:
        get_note('authors', 'Isaac Asimov', 1)
    [/CODE]
    If you want the literal text ``[/CODE]`` in a code block then it must be entered as ``[\/CODE]`` to ensure that the FFML parser doesn't interpret it as the end of the code block. The ``'\'`` character is removed.
    [*][B]Bulleted lists[/B], using BBCODE tags. Surround the list with ``[LIST]`` and ``[/LIST]``. List items are indicated with ``[*]``. All of the tags must be first on a line. Bulleted lists can be nested and can contain other FFML elements.
    
    Example: a two bullet list containing CODE blocks
    [CODE]
    [LIST]
    [*]Return the HTML of the note attached to the tag `Fiction`:
    [CODE]
    program:
      get_note('tags', 'Fiction', '')
    [\/CODE]
    [*]Return the plain text of the note attached to the author `Isaac Asimov`:
    [CODE]
    program:
      get_note('authors', 'Isaac Asimov', 1)
    [\/CODE]
    [/LIST]
    [/CODE]
    [*][B]End of summary marker[/B]. A summary is generated from the first characters of the documentation. The summary includes text up to a \[\/] tag. There is no opening tag because the summary starts at the first character. If there is no \[\/] tag then all the document is used for the summary. The \[\/] tag is removed, not replaced with white space or any other character.
    [*][B]Escaped character[/B]: precede the character with a backslash. This is useful to escape tags. For example to make the \[CODE] tag not a tag, use \\\[CODE]. Escaping characters doesn't work in `Inline program code text` or `Example program code text blocks`.
    [/LIST]
    Note: HTML output contains no CSS and does not start with a tag such as <DIV> or <P>.
fr: Le Format Function Markup Language (FFML) est un langage de balisage basique utilisé pour documenter les fonctions de formatage. Il est basé sur une combinaison du RST utilisé par Sphinx et du BBCODE utilisé par de nombreux systèmes de forums tels que MobileRead. Il permet de spécifier :
    [LIST]
    [*][B]Code de programe en ligne[/B] : entourer ce texte avec \`\` comme dans \`\`foo\`\`. Les balises à l'intérieur du texte sont ignorées. Si le texte du code se termine par le caractère `\'`, ajoutez un espace avant les caractères de fermeture \`\`. Les espaces à la fin du texte du code sont supprimés.
    [*][B]Texte en italique[/B] : entourer ce texte avec \`. Exemple : \`foo\` produit `foo`.
    [*][B]Texte en gras[/B] : entourer ce texte avec les balises \[B] et \[\B]. Exemple : \[B]foo\[/B] produit [B]foo[/B].
    [*][B]Texte destiné à faire référence à une action de l'interface graphique Calibre[/B]. Ceci utilise la syntaxe RST. Exemple : \:guilabel\:\`Préférences->Avancé->Modèles de fonctions\`. Pour le HTML, le texte produit est dans une police différente, comme dans : :guilabel:`Du texte`
    [*][B]Lignes vide[/B], indiqué par deux nouvelles lignes consécutives. Une ligne vide visible dans le FFML deviendra une ligne vide dans la sortie.
    [*][B]URLs.[/B] La syntaxe est similaire à celle du BBCODE : ``[URL href="http…"]Texte du lien[/URL]``. Exemple : ``[URL href="https://fr.wikipedia.org/wiki/ISO_8601"]ISO[/URL]`` produit [URL href="https://fr.wikipedia.org/wiki/ISO_8601"]ISO[/URL]
    [*][B]Liens vers les références des fonctions internes[/B]. Ce sont des liens vers la documentation de la fonction de formatage. La syntaxe est la même que celle de guilabel. Exemple : ``:ref:`get_note` ``. Les charactéres "()" sont automatiquement ajoutés au nom de la fonction lors de l'affichage. Pour HTML, il génère le même résultat que l'opérateur de texte de code de programme en ligne (\`\`) sans lien. Exemple : ``:ref:`add` `` produit ``add()``. Pour RST, il génère une référence ``:ref:`` qui fonctionne uniquement dans un document RST contenant la documentation de la fonction de formatage. Exemple : ``:ref:`get_note` `` génère \:ref\:\`get_note() <ff_get_note>\`
    [*][B]Blocs de code de programme d'exemple[/B]: Entourez le bloc de code avec les balises ``[CODE]`` et ``[/CODE]``. Ces balises doivent être les premières d'une ligne. Exemple :
    [CODE]
    [CODE]
    program:
    get_note('authors', 'Isaac Asimov', 1)
    [\/CODE]
    [/CODE]
    produit
    [CODE]
    program:
    get_note('authors', 'Isaac Asimov', 1)
    [/CODE]
    Si vous souhaitez obtenir le texte littéral ``[/CODE]`` dans un bloc de code, il doit être saisi comme suit ``[\/CODE]`` pour s'assurer que l'analyseur FFML ne l'interprète pas comme la fin du bloc de code. Le caractère ``'\'`` est supprimé.
    [*][B]Listes à puces[/B], utilise les balises BBCODE. Entourez la liste avec les balises ``[LIST]`` et ``[/LIST]``. Les éléments de la liste sont indiqués par ``[*]``. Toutes les balises doivent être placées au début d'une ligne. Les listes à puces peuvent être imbriquées et contenir d'autres éléments FFML.
    
    Exemple : une liste à deux puces contenant des blocs CODE
    [CODE]
    [LIST]
    [*]Retourne le code HTML de la note associée à la balise. `Fiction`:
    [CODE]
    program:
    get_note('tags', 'Fiction', '')
    [\/CODE]
    [*]Retourne le texte brut de la note jointe à l'auteur. `Isaac Asimov`:
    [CODE]
    program:
    get_note('authors', 'Isaac Asimov', 1)
    [\/CODE]
    [/LIST]
    [/CODE]
    [*][B]Marqueur de fin du résumé[/B]. Un résumé est généré à partir des premiers caractères de la documentation. Le résumé comprend le texte jusqu'à une balise \[\/]. Il n'y a pas de balise d'ouverture car le résumé commence au premier caractère. S'il n'y a pas de balises \[\/], alors l'ensemble du document est utilisé pour le résumé. La balise \[\/] est supprimée, pas remplacer par un espace blanc ou tout autre caractère.
    [*][B]Caractère échappé[/B] : précédez le caractère d'une barre oblique inversée. Cela est utile pour échapper les balises. Par exemple, pour rendre la balise \[CODE] comme pas une balise, utilisez \\\[CODE]. L'échappement des caractères ne fonctionne pas dans `Code de programe en ligne` ou `Blocs de code de programme d'exemple`.
    [/LIST]
    Remarque : le code HTML généré ne contient pas de CSS et ne commence pas par une balise telle que <DIV> ou <P>.

en: [LIST]
    [*]`Functions in Single Function Mode templates`
    [LIST]
    [*]When using functions in a Single function mode template, for example ``{title:uppercase()}``, the first parameter ``value`` is omitted. It is automatically replaced by the value of the specified field.
    
    In all the other modes the value parameter must be supplied.
    [*]Do not use subtemplates "(`{...}`)" as function arguments because they will often not work. Instead, use Template Program Mode and General Program Mode.
    [*]Do not use subtemplates "(`{...}`)" or functions (see below) in the prefix or the suffix for the same reason as above; they will often not work.
    [/LIST]
    [*]`Editor for assisting with template function documentation`
    
    An editor is available for helping write template function documentation. Given a document in the Formatter Function Markup Language, it show the resulting HTML. The HTML is updated as you edit.
    
    This editor is available in two ways:
    [LIST]
    [*]Using the command
    [CODE]
    calibre-debug -c "from calibre.gui2.dialogs.ff_doc_editor import main; main()"[/CODE]
    all on one line.
    [*]By defining a keyboard shortcut in calibre for the action `Open the template
    documentation editor` in the `Miscellaneous` section. There is no default shortcut.
    [/LIST]
    [/LIST]
fr: [LIST]
    [*]`Fonctions dans les modèles en mode fonction unique`
    [LIST]
    [*]Lorsque vous utilisez des fonctions dans un modèle en mode fonction unique, par exemple ``{title:uppercase()}``, le premier paramètre ``value`` est omis. Il est automatiquement remplacé par la valeur du champ spécifié.
    
    Dans tous les autres modes, le paramètre value doit être fourni.
    [*]N'utilisez pas de sous-modèles "(`{…}`)" comme arguments de fonction, car ils ne fonctionneront souvent pas. Utilisez plutôt le mode Programme modèle et le mode Programme général.
    [*]N'utilisez pas de sous-modèles "(`{…}`)" ou les fonctions (voir ci-dessous) dans le préfixe ou le suffixe pour la même raison que ci-dessus ; elles ne fonctionneront souvent pas.
    [/LIST]
    [*]`Editeur pour aider à la documentation des fonctions des modèles`
    
    Un éditeur est disponible pour vous aider à rédiger la documentation des fonctions de modèle. À partir d'un document au format Formatter Function Markup Language, il affiche le code HTML correspondant. Le code HTML est mis à jour au fur et à mesure que vous modifiez le document.
    
    Cet éditeur est disponible de deux façons :
    [LIST]
    [*]À l'aide de la commande
    [CODE]
    calibre-debug -c "from calibre.gui2.dialogs.ff_doc_editor import main; main()"
    [/CODE]
    tout sur une seule ligne.
    [*]En définissant un raccourci clavier dans Calibre pour l'action `Ouvrir l'éditeur de documentation de modèle` dans la section `Divers`. Il n'y a pas de raccourci par défaut.
    [/LIST]
    [/LIST]
