calibre - en to pl translation catalogue (1353 entries)

en: //Gana
pl: luganda

en: A-Pucikwar
pl: a-pucikwar

en: Abaga
pl: abaga

en: Abau
pl: abau

en: Abaza
pl: abazyński

en: Abkhazian
pl: abchaski

en: Abui
pl: abui

en: Achinese
pl: aczineski

en: Acoli
pl: aczoli

en: Adamorobe Sign Language
pl: Adamorobe język migowy

en: Adangme
pl: adangme

en: Adyghe
pl: adygejski

en: Aeka
pl: aeka

en: Afar
pl: afarski

en: Afghan Sign Language
pl: afgański język migowy

en: Afrihili
pl: afrihili

en: Afrikaans
pl: afrykanerski

en: Aghu
pl: aghu

en: Aghul
pl: agulski

en: Ahirani
pl: ahirani

en: Ai-Cham
pl: ai-czam

en: Aimele
pl: kware

en: Ainu (China)
pl: Ainu (Chiny)

en: Ainu (Japan)
pl: ajnoski (Japonia)

en: Airoran
pl: airoran

en: Aka-Bea
pl: aka-bea

en: Aka-Bo
pl: aka-bo

en: Aka-Cari
pl: aka-cari

en: Aka-Jeru
pl: aka-jeru

en: Aka-Kede
pl: aka-kede

en: Aka-Kol
pl: aka-kol

en: Aka-Kora
pl: aka-kora

en: Akan
pl: akan

en: Akar-Bale
pl: akar-bale

en: Akhvakh
pl: achwaski

en: Akkadian
pl: akadyjski

en: Alaba-K’abeena
pl: alaba-k'abeena

en: Alamblak
pl: alamblak

en: Albanian
pl: albański

en: Aleut
pl: aleucki

en: Algerian Sign Language
pl: algierski język migowy

en: Algonquin
pl: algonkiński

en: Alutor
pl: alutorski

en: Alyawarr
pl: alyawarr

en: Amaimon
pl: amaimon

en: Amal
pl: amal

en: Amanab
pl: amanab

en: Amba (Uganda)
pl: amba (Uganda)

en: Amele
pl: amele

en: American Sign Language
pl: amerykański język migowy

en: Amharic
pl: amharski

en: Andarum
pl: andarum

en: Andegerebinha
pl: antekerrepenhe

en: Andi
pl: andyjski

en: Angaataha
pl: angaataha

en: Angika
pl: angika

en: Anglo-Norman
pl: anglonormański

en: Angoram
pl: angoram

en: Ankave
pl: ankave

en: Anmatyerre
pl: anmatjirra

en: Anor
pl: anor

en: Aquitanian
pl: akwitański

en: Arabic
pl: arabski

en: Aragonese
pl: aragoński

en: Aranadan
pl: aranadański

en: Arandai
pl: arandai

en: Arapaho
pl: arapaho

en: Arawak
pl: arawak

en: Arawum
pl: arawum

en: Argentine Sign Language
pl: argentyński język migowy

en: Argobba
pl: argobba

en: Armenian
pl: ormiański

en: Armenian Sign Language
pl: armeński język migowy

en: Arpitan
pl: franko-prowansalski

en: Aruá (Amazonas State)
pl: Aruá (stan Amazonas)

en: Asas
pl: asas

en: Ashkun
pl: aszkun

en: Assamese
pl: asamski

en: Assiniboine
pl: assiniboine

en: Asturian
pl: asturyjski

en: Asu (Nigeria)
pl: asu (Nigeria)

en: Asu (Tanzania)
pl: asu (Tanzania)

en: Atikamekw
pl: atikamekw

en: Aurá
pl: Język Aurá

en: Australian Aborigines Sign Language
pl: język migowy Aborygenów australijskich

en: Australian Sign Language
pl: australijski język migowy

en: Austrian Sign Language
pl: austriacki język migowy

en: Avaric
pl: awarski

en: Avestan
pl: awestyjski

en: Avá-Canoeiro
pl: Język Avá-Canoeiro

en: Awa (Papua New Guinea)
pl: awa (Papua Nowa Gwinea)

en: Awadhi
pl: awadhi

en: Awar
pl: awar

en: Awetí
pl: Język Awetí

en: Awun
pl: awun

en: Awyi
pl: awyi

en: Ayi (Papua New Guinea)
pl: Ayi (Papua Nowa Gwinea)

en: Aymara
pl: ajmara

en: Azerbaijani
pl: azerski

en: Baatonum
pl: Język Bariba

en: Bada (Indonesia)
pl: Bada (Indonezja)

en: Bada (Nigeria)
pl: Język Bada (Nigeria)

en: Badaga
pl: badaga

en: Bafia
pl: bafia

en: Bagupi
pl: bagupi

en: Bagvalal
pl: bagulalski

en: Baham
pl: baham

en: Baibai
pl: Język Baibai

en: Baimak
pl: baimak

en: Baka (Cameroon)
pl: Baka (Kamerun)

en: Bakhtiari
pl: bachtiarski

en: Bali (Democratic Republic of Congo)
pl: Bali (Demokratyczna Republika Konga)

en: Balinese
pl: balijski

en: Baluchi
pl: baluczi

en: Bamako Sign Language
pl: Język Bamako Sign

en: Bambara
pl: bambara

en: Bambili-Bambui
pl: Język Bambili-Bambui

en: Bamu
pl: bamu kiwai

en: Bamun
pl: Język Bamaun

en: Ban Khor Sign Language
pl: Język Migowy Ban Khor

en: Banaro
pl: banaro

en: Banda (Indonesia)
pl: Banda (Indonezja)

en: Bangba
pl: Język Bangba

en: Bangi
pl: bangi

en: Bantawa
pl: Język Bantawa

en: Barai
pl: barai

en: Barakai
pl: Język Barakai

en: Barama
pl: Język Barama

en: Bariji
pl: bariji

en: Baruga
pl: baruga

en: Baruya
pl: baruya

en: Basa (Cameroon)
pl: basa (Kamerun)

en: Bashkardi
pl: baszkardi

en: Bashkir
pl: baszkirski

en: Basque
pl: baskijski

en: Batak
pl: batacki

en: Batak Toba
pl: Język Batak Toba

en: Bathari
pl: baţhari

en: Bati (Cameroon)
pl: Bati (Kamerun)

en: Bats
pl: bacbijski

en: Batuley
pl: Język Batuley

en: Bau
pl: bau

en: Bauwaki
pl: bauwaki

en: Bavarian
pl: bawarski

en: Beami
pl: beami

en: Beja
pl: bedża

en: Belarusian
pl: białoruski

en: Beli (Papua New Guinea)
pl: Beli (Papua-Nowa Gwinea)

en: Bella Coola
pl: nuxálk

en: Bemba (Zambia)
pl: bemba (Zambia)

en: Bembe
pl: bembe

en: Bena (Tanzania)
pl: bena (Tanzania)

en: Benabena
pl: benabena

en: Bende
pl: bende

en: Bengali
pl: bengalski

en: Bengkala Sign Language
pl: Bengalski język znaków

en: Bepour
pl: bepour

en: Berik
pl: berik

en: Berta
pl: berta

en: Bezhta
pl: kapuczyński

en: Bhili
pl: bhili

en: Bhojpuri
pl: bhodźpuri

en: Biangai
pl: biangai

en: Biao
pl: biao

en: Bikaru
pl: bikaru

en: Bikol
pl: bikol

en: Bilakura
pl: bilakura

en: Bilin
pl: blin

en: Biloxi
pl: biloxi

en: Bimin
pl: bimin

en: Bina (Papua New Guinea)
pl: Bina (Papua-Nowa Gwinea)

en: Binahari
pl: binahari

en: Binandere
pl: binandere

en: Bine
pl: bine

en: Bini
pl: edo

en: Binumarien
pl: binumarien

en: Bishnupriya
pl: bisznuprija-manipuri

en: Bisis
pl: bisis

en: Bislama
pl: bislama

en: Biwat
pl: biwat

en: Biyom
pl: biyom

en: Blagar
pl: blagar

en: Blissymbols
pl: bliss

en: Bo (Papua New Guinea)
pl: Bo (Papua Nowa Gwinea)

en: Bodo (Central African Republic)
pl: Bodo (Republika Środkowej Afryki)

en: Bodo (India)
pl: bodo (Indie)

en: Boikin
pl: boiken

en: Boko (Democratic Republic of Congo)
pl: Boko (Demokratyczna Republika Konga)

en: Bolivian Sign Language
pl: boliwijski język migowy

en: Bondei
pl: bondei

en: Bonerif
pl: bonerif

en: Bongu
pl: bongu

en: Bonkiman
pl: bonkiman

en: Boro (Ethiopia)
pl: Boro (Etiopia)

en: Bosnian
pl: bośniacki

en: Botlikh
pl: botlichyjski

en: Bouyei
pl: bouye

en: Brahui
pl: brahui

en: Braj
pl: bradź

en: Brazilian Sign Language
pl: brazylijski język migowy

en: Breri
pl: breri

en: Breton
pl: bretoński

en: British Sign Language
pl: brytyjski język migowy

en: Bube
pl: bubi

en: Budukh
pl: buduchyjski

en: Buginese
pl: bugijski

en: Bukharic
pl: bucharski

en: Bulgarian
pl: bułgarski

en: Bulgarian Sign Language
pl: bułgarski język migowy

en: Bulgebi
pl: bulgebi

en: Bulu (Cameroon)
pl: bulu (Kamerun)

en: Bulu (Papua New Guinea)
pl: Bulu (Papua-Nowa Gwinea)

en: Bunaba
pl: bunuba

en: Bunak
pl: bunak

en: Buriat
pl: buriacki

en: Burmese
pl: birmański

en: Burushaski
pl: buruszaski

en: Caddo
pl: kaddo

en: Cao Miao
pl: cao miao

en: Carian
pl: karyjski

en: Catalan
pl: kataloński

en: Catalan Sign Language
pl: kataloński język migowy

en: Catawba
pl: catawba

en: Cayuga
pl: cayuga

en: Cebuano
pl: cebuański

en: Celtiberian
pl: celtyberyjski

en: Chadian Sign Language
pl: czadzki język migowy

en: Chakma
pl: czakma

en: Chamalal
pl: czamalajski

en: Chambri
pl: chambri

en: Chamorro
pl: czamorro

en: Changriwa
pl: changriwa

en: Chaura
pl: chowra

en: Chayahuita
pl: czagatajski

en: Chechen
pl: czeczeński

en: Chenapian
pl: chenapian

en: Cherokee
pl: czerokeski

en: Cheyenne
pl: czejeński

en: Chhattisgarhi
pl: ćhattisgarhi

en: Chibcha
pl: czibcza

en: Chicomuceltec
pl: chicomuceltec

en: Chiga
pl: chiga

en: Chilean Sign Language
pl: czilijski język migowy

en: Chinese
pl: chiński

en: Chinese Sign Language
pl: chiński język migowy

en: Chinook jargon
pl: żargon chinoocki

en: Chipewyan
pl: chipewyan

en: Chippewa
pl: odżibwe

en: Choctaw
pl: czoktaw

en: Chol
pl: chol

en: Chorasmian
pl: chorezmijski

en: Chuave
pl: chuave

en: Chuj
pl: chuj

en: Chukot
pl: czukocki

en: Chuukese
pl: chuuk

en: Chuvash
pl: czuwaski

en: Clallam
pl: klallam

en: Colombian Sign Language
pl: kolumbijski język migowy

en: Coptic
pl: koptyjski

en: Cornish
pl: kornijski

en: Corsican
pl: korsykański

en: Costa Rican Sign Language
pl: kostarykański język migowy

en: Cree
pl: kri

en: Creek
pl: krik

en: Croatia Sign Language
pl: chorwacki język migowy

en: Croatian
pl: chorwacki

en: Cuba Sign Language
pl: kubański język migowy

en: Cumbric
pl: kumbryjski

en: Cun
pl: cun

en: Curonian
pl: kuroński

en: Czech
pl: czeski

en: Czech Sign Language
pl: czeski język migowy

en: Dacian
pl: dacki

en: Dadibi
pl: dadibi

en: Daga
pl: daga

en: Dahalo
pl: dahalo

en: Dakota
pl: dakota

en: Dalmatian
pl: dalmatyński

en: Danaru
pl: danaru

en: Danish
pl: duński

en: Danish Sign Language
pl: duński język migowy

en: Daonda
pl: daonda

en: Dargwa
pl: dargwijski

en: Daur
pl: dagurski

en: Dedua
pl: dedua

en: Degenan
pl: degenan

en: Delaware
pl: delaware

en: Dem
pl: dem

en: Demta
pl: demta

en: Dera (Indonesia)
pl: dera (Indonezja)

en: Dhanki
pl: dhanki

en: Dhivehi
pl: malediwski; divehi

en: Digo
pl: digo

en: Dimli (individual language)
pl: dimli

en: Dinka
pl: dinka

en: Dogri (individual language)
pl: dogri

en: Dogri (macrolanguage)
pl: dogri (makrojęzyk)

en: Dogrib
pl: dogrib

en: Domaaki
pl: domari

en: Dominican Sign Language
pl: dominikański język migowy

en: Domu
pl: domu

en: Domung
pl: domung

en: Dongxiang
pl: santyjski

en: Doromu-Koki
pl: doromu

en: Duala
pl: duala

en: Dubu
pl: dubu

en: Dumun
pl: dumun

en: Duna
pl: duna

en: Duriankere
pl: duriankere

en: Dutch
pl: holenderski

en: Dutch Sign Language
pl: holenderski język migowy

en: Dyirbal
pl: dyirbal

en: Dyula
pl: diula

en: Dzongkha
pl: dzongka

en: Eblan
pl: eblaicki

en: Ecuadorian Sign Language
pl: ekwadorski język migowy

en: Efik
pl: efik

en: Egypt Sign Language
pl: egipski język migowy

en: Egyptian (Ancient)
pl: egipski (starożytny)

en: Eipomek
pl: eipo

en: Ekajuk
pl: ekajuk

en: Elamite
pl: elamicki

en: Embu
pl: embu

en: Emilian
pl: emilijski

en: Emumu
pl: emumu

en: En
pl: en

en: English
pl: Angielski

en: Erzya
pl: erzja

en: Esperanto
pl: esperanto

en: Estonian
pl: estoński

en: Estonian Sign Language
pl: estoński język migowy

en: Eteocretan
pl: eteokreteński

en: Eteocypriot
pl: eteocypryjski

en: Ethiopian Sign Language
pl: etiopski język migowy

en: Eton (Cameroon)
pl: eton (Kamerun)

en: Etruscan
pl: etruski

en: Even
pl: eweński

en: Evenki
pl: ewenkijski

en: Ewage-Notu
pl: notu

en: Ewe
pl: ewe

en: Ewondo
pl: ewondo

en: Eyak
pl: eyak

en: Faita
pl: faita

en: Faiwol
pl: faiwol

en: Faliscan
pl: faliskijski

en: Fang (Equatorial Guinea)
pl: fang (Gwinea Równikowa)

en: Fanti
pl: fanti

en: Faroese
pl: farerski

en: Fasu
pl: fasu

en: Fataluku
pl: fataluku

en: Fijian
pl: fidżyjski

en: Filipino
pl: pilipino

en: Finland-Swedish Sign Language
pl: fińsko-szwedzki język migowy

en: Finnish
pl: fiński

en: Finnish Sign Language
pl: fiński język migowy

en: Fipa
pl: fipa

en: Fiwaga
pl: fiwaga

en: Foau
pl: foau

en: Fon
pl: fon

en: Forak
pl: forak

en: Fore
pl: fore

en: Frankish
pl: frankijski

en: French
pl: francuski

en: French Sign Language
pl: francuski język migowy

en: Friulian
pl: friulski

en: Fulah
pl: fulani

en: Fuliiru
pl: fuliiro

en: Fur
pl: fur

en: Fuyug
pl: fuyuge

en: Ga
pl: ga

en: Gadsup
pl: gadsup

en: Gafat
pl: gafat

en: Gagauz
pl: gagauski

en: Gaina
pl: gaina

en: Galatian
pl: galatyjski

en: Galela
pl: galela

en: Galician
pl: galicyjski

en: Galindan
pl: galindyjski

en: Ganglau
pl: ganglau

en: Gants
pl: gants

en: Garhwali
pl: garhwali

en: Garo
pl: garo

en: Garus
pl: garus

en: Gayo
pl: gayo

en: Gazi
pl: khasi

en: Gbaya (Central African Republic)
pl: gbaya (Republika Środkowoafrykańska)

en: Geez
pl: gyyz

en: Gende
pl: gende

en: Georgian
pl: gruziński

en: German
pl: niemiecki

en: German Sign Language
pl: niemiecki język migowy

en: Ghanaian Sign Language
pl: ghański język migowy

en: Ghodoberi
pl: godoberyjski

en: Gilaki
pl: giliański

en: Gilbertese
pl: gilbertański

en: Gilyak
pl: niwchijski

en: Gimi (Eastern Highlands)
pl: gimi (Eastern Highlands)

en: Ginuman
pl: ginuman

en: Girawa
pl: girawa

en: Giryama
pl: giryama

en: Gogo
pl: gogo

en: Gogodala
pl: gogodala

en: Gondi
pl: gondi

en: Gooniyandi
pl: gunijandi

en: Gorontalo
pl: gorontalo

en: Gorovu
pl: gorovu

en: Gothic
pl: gocki

en: Grebo
pl: grebo

en: Greek Sign Language
pl: grecki język migowy

en: Gronings
pl: groningski

en: Guanche
pl: Guanczów

en: Guarani
pl: guarani

en: Guatemalan Sign Language
pl: gwatemalski język migowy

en: Guguyimidjir
pl: Guugu Yimithirr

en: Guhu-Samane
pl: guhu-semane

en: Guinean Sign Language
pl: gwinejski język migowy

en: Gujarati
pl: gudźarati

en: Gumalu
pl: gumalu

en: Gusii
pl: gusii

en: Gwere
pl: gwere

en: Gwichʼin
pl: gwichʼin

en: Ha
pl: ha

en: Hadiyya
pl: hadija

en: Hadrami
pl: hadramaucki

en: Hadza
pl: hadza

en: Haida
pl: haida

en: Halkomelem
pl: halkomelem

en: Hamtai
pl: hamtai

en: Hanunoo
pl: hanunoo

en: Harari
pl: harari

en: Harsusi
pl: harsusi

en: Hausa
pl: hausa

en: Hausa Sign Language
pl: język migowy hausa

en: Hawaiian
pl: hawajski

en: Haya
pl: haya

en: Hebrew
pl: hebrajski

en: Hehe
pl: hehe

en: Heiban
pl: heiban

en: Hema
pl: nyoro

en: Herero
pl: herero

en: Hewa
pl: hewa

en: Hidatsa
pl: hidatsa

en: Hiligaynon
pl: hiligajnon

en: Hindi
pl: hindi

en: Hinukh
pl: ginuchijski

en: Hiri Motu
pl: hiri motu

en: Hittite
pl: hetycki

en: Hlai
pl: hlai

en: Hmong
pl: hmong

en: Hmong Daw
pl: hmong daw

en: Hmong Njua
pl: hmong njua

en: Ho
pl: ho

en: Ho Chi Minh City Sign Language
pl: język migowy miasta Ho Chi Minh

en: Ho-Chunk
pl: winnebago

en: Hobyót
pl: hobyot

en: Honduras Sign Language
pl: honduraski język migowy

en: Hong Kong Sign Language
pl: hongkoński język migowy

en: Hopi
pl: hopi

en: Huastec
pl: wastek

en: Huli
pl: huli

en: Humene
pl: humene

en: Hunde
pl: hunde

en: Hungarian
pl: węgierski

en: Hungarian Sign Language
pl: węgierski język migowy

en: Hunjara-Kaina Ke
pl: hujnara

en: Hunsrik
pl: Riograndenser Hunsrückisch

en: Hunzib
pl: chunzybski

en: Hupa
pl: hupa

en: Hurrian
pl: hurycki

en: Iatmul
pl: iatmul

en: Iban
pl: ibanag

en: Iberian
pl: iberyjski

en: Ibibio
pl: ibibio

en: Icelandic
pl: islandzki

en: Icelandic Sign Language
pl: islandzki język migowy

en: Idi
pl: idi

en: Ido
pl: ido

en: Igana
pl: igana

en: Igbo
pl: ibo

en: Iha
pl: iha

en: Iha Based Pidgin
pl: pidżyn oparty na iha

en: Illyrian
pl: ilirski

en: Iloko
pl: ilokano

en: Indian Sign Language
pl: indyjski język migowy

en: Indonesian
pl: indonezyjski

en: Indonesian Sign Language
pl: indoneski język migowy

en: Ingrian
pl: ingryjski

en: Ingush
pl: inguski

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
pl: interlingua (Międzynarodowe Stowarzyszenie Języka Pomocniczego)

en: Interlingue
pl: interlingue

en: Inuktitut
pl: inuktitut

en: Inupiaq
pl: inupiaq

en: Iowa-Oto
pl: chiwere

en: Ipiko
pl: ipiko

en: Ipili
pl: ipili

en: Iraqw
pl: iraqu

en: Irish
pl: irlandzki

en: Irish Sign Language
pl: irlandzki język migowy

en: Isabi
pl: isabi

en: Isebe
pl: isebe

en: Ishkashimi
pl: iszkaszmi

en: Israeli Sign Language
pl: izraelski język migowy

en: Istriot
pl: istriocki

en: Italian
pl: włoski

en: Italian Sign Language
pl: włoski język migowy

en: Itelmen
pl: itelmeński

en: Itik
pl: itik

en: Iwam
pl: iwam

en: Iwur
pl: iwur

en: Jakati
pl: jakati

en: Jamaican Country Sign Language
pl: język migowy Jamajki

en: Jamaican Sign Language
pl: jamajski język migowy

en: Japanese
pl: japoński

en: Japanese Sign Language
pl: japoński język migowy

en: Jarawa (India)
pl: Jarawa (Indie)

en: Javanese
pl: jawajski

en: Jilim
pl: jilim

en: Jita
pl: jita

en: Jordanian Sign Language
pl: jordański język migowy

en: Judeo-Arabic
pl: judeoarabski

en: Judeo-Berber
pl: judeo-berberyjski

en: Judeo-Georgian
pl: judeo-gruziński

en: Judeo-Italian
pl: judeo-włoski

en: Judeo-Persian
pl: judeo-perski

en: K'iche'
pl: kicze

en: Kabardian
pl: kabardyjski

en: Kabola
pl: kabola

en: Kabuverdianu
pl: kabuverdianu; kreolski Wysp Zielonego Przylądka

en: Kabyle
pl: kabylski

en: Kachin
pl: kaczin

en: Kafoa
pl: kafoa

en: Kagulu
pl: kagulu

en: Kaian
pl: kaian

en: Kairui-Midiki
pl: kairui

en: Kalaallisut
pl: kalaallisut

en: Kalam
pl: kalam

en: Kalanga
pl: kalanga

en: Kalmyk
pl: kałmucki

en: Kalou
pl: kalou

en: Kaluli
pl: kaluli

en: Kamano
pl: kamano

en: Kamas
pl: kamasyjski

en: Kamasa
pl: kamasa

en: Kamba (Kenya)
pl: kamba (Kenia)

en: Kamoro
pl: kamoro

en: Kamula
pl: kamula

en: Kang
pl: kang

en: Kannada
pl: kannada

en: Kanuri
pl: kanuri

en: Kaonde
pl: kaonde

en: Kapori
pl: kapori

en: Kapriman
pl: kapriman

en: Kaqchikel
pl: kaqchikel

en: Kara-Kalpak
pl: karakałpacki

en: Karachay-Balkar
pl: karaczajsko-bałkarski

en: Karagas
pl: tofa

en: Karaim
pl: karaimski

en: Karami
pl: karami

en: Karas
pl: karas

en: Karata
pl: karatajski

en: Karawa
pl: karawa

en: Kare (Papua New Guinea)
pl: kare (Papua Nowa Gwinea)

en: Karelian
pl: karelski

en: Karo (Brazil)
pl: Karo (Brazylia)

en: Kashmiri
pl: kaszmirski

en: Kashubian
pl: kaszubski

en: Kasua
pl: kasua

en: Kati
pl: kati

en: Kaure
pl: kaure

en: Kawi
pl: kawi

en: Kazakh
pl: kazaski

en: Kazukuru
pl: kazukuru

en: Kekchí
pl: kekczi

en: Kela (Democratic Republic of Congo)
pl: kela (Demokratyczna Republika Konga)

en: Kelon
pl: kelon

en: Kemtuik
pl: kemtuk

en: Kenati
pl: kenati

en: Kenyan Sign Language
pl: kenijski język migowy

en: Kerek
pl: kerecki

en: Kerewe
pl: kerebe

en: Kerewo
pl: kerewo

en: Kesawai
pl: kesawai

en: Ket
pl: ketyjski

en: Ketengban
pl: ketengban

en: Khamti
pl: khamti

en: Khandesi
pl: khandesi

en: Khanty
pl: chantyjski

en: Khetrani
pl: khetrani

en: Khinalugh
pl: chinalugijski

en: Khotanese
pl: chotański

en: Khowar
pl: khowar

en: Khvarshi
pl: chwarszyjski

en: Kikuyu
pl: kikiju

en: Kilmeri
pl: kilmeri

en: Kim Mun
pl: kim mun

en: Kimbundu
pl: kimbundu

en: Kinalakna
pl: kinalakna

en: Kinga
pl: kinga

en: Kinyarwanda
pl: ruanda

en: Kirghiz
pl: kirgiski

en: Kirmanjki (individual language)
pl: kirmandżki

en: Kitan
pl: kitański

en: Klingon
pl: klingoński

en: Knaanic
pl: knaan

en: Kobon
pl: kobon

en: Kodava
pl: kodava

en: Koitabu
pl: koita

en: Kok Borok
pl: kokborok

en: Kol (Cameroon)
pl: Kol (Kamerun)

en: Kol (Papua New Guinea)
pl: kol (Papua Nowa Gwinea)

en: Kom (Cameroon)
pl: Kom (Kamerun)

en: Komba
pl: komba

en: Komi
pl: komi

en: Komi-Permyak
pl: komi-permiacki

en: Komi-Zyrian
pl: komi-zyriański

en: Kominimung
pl: kominimung

en: Konai
pl: konai

en: Konda
pl: konda

en: Koneraw
pl: koneraw

en: Konkani (individual language)
pl: konkani

en: Konkani (macrolanguage)
pl: konkani (makrojęzyk)

en: Konzo
pl: konjo

en: Koongo
pl: kongo

en: Kopar
pl: kopar

en: Korafe-Yegha
pl: korafe

en: Korak
pl: korak

en: Korean
pl: koreański

en: Korean Sign Language
pl: koreański język migowy

en: Koryak
pl: koriacki

en: Kosraean
pl: kosrae

en: Kota (Gabon)
pl: kota (Gabon)

en: Kota (India)
pl: kota (Indie)

en: Kott
pl: kott

en: Kovai
pl: kovai

en: Kowaki
pl: kowaki

en: Kpelle
pl: kpelle

en: Krymchak
pl: krymczacki

en: Kryts
pl: kryzyjski

en: Kuanyama
pl: kwanyama

en: Kube
pl: kube

en: Kui (India)
pl: kui (Indie)

en: Kumaoni
pl: kumauni

en: Kumukio
pl: kumukio

en: Kumyk
pl: kumycki

en: Kumzari
pl: kumzari

en: Kunama
pl: kunama

en: Kung-Ekoka
pl: kung-ekoka

en: Kuni-Boazi
pl: boazi

en: Kunimaipa
pl: kunimaipa

en: Kurdish
pl: kurdyjski

en: Kuria
pl: kuria

en: Kurukh
pl: kurukh

en: Kusu
pl: kusu

en: Kusunda
pl: kusunda

en: Kutenai
pl: kutenai

en: Kuvi
pl: kuvi

en: Kwanga
pl: kwanga

en: Kwerba
pl: kwerba

en: Kwesten
pl: kwesten

en: Kwoma
pl: kwoma

en: Kélé
pl: kélé

en: Kölsch
pl: gwara kolońska

en: Lachi
pl: laczi

en: Ladakhi
pl: ladakhi

en: Ladin
pl: ladyński

en: Ladino
pl: ladino

en: Laha (Viet Nam)
pl: laha (Wietnam)

en: Lahnda
pl: lahnda

en: Lak
pl: lakijski

en: Lakkia
pl: lakkia

en: Lakota
pl: lakota

en: Lalia
pl: lalia

en: Lamba
pl: lamba

en: Lamma
pl: lamma

en: Langam
pl: langam

en: Langi
pl: langi

en: Langobardic
pl: longobardzki

en: Lao
pl: laotański

en: Laos Sign Language
pl: laoski język migowy

en: Laragia
pl: laragiya

en: Lardil
pl: lardilski

en: Latin
pl: łaciński

en: Latvian
pl: łotewski

en: Latvian Sign Language
pl: łotewski język migowy

en: Laua
pl: laua

en: Laz
pl: lazyjski

en: Lele (Democratic Republic of Congo)
pl: lele (Demokratyczna Republika Konga)

en: Lembena
pl: lembena

en: Lemio
pl: lemio

en: Lemnian
pl: lemnijski

en: Lepcha
pl: lepcza

en: Lepontic
pl: lepontyjski

en: Lezghian
pl: lezgiński

en: Libido
pl: libido

en: Liburnian
pl: liburnijski; peoński

en: Libyan Sign Language
pl: libijski język migowy

en: Ligurian
pl: liguryjski

en: Ligurian (Ancient)
pl: liguryjski starożytny

en: Lillooet
pl: st'át'imcets

en: Limbu
pl: limbu

en: Limburgan
pl: limburgijski

en: Lingala
pl: lingala

en: Lingua Franca
pl: lingua franca

en: Lisu
pl: lisu

en: Lithuanian
pl: litewski

en: Lithuanian Sign Language
pl: litewski język migowy

en: Liv
pl: liwski

en: Lojban
pl: lojban

en: Lombard
pl: lombardzki

en: Lozi
pl: lozi

en: Luba-Katanga
pl: luba-katanga

en: Luba-Lulua
pl: luba-lulua

en: Luguru
pl: ruguru

en: Luiseno
pl: luiseno

en: Lule Sami
pl: lapoński lule

en: Lunda
pl: lunda

en: Luo (Cameroon)
pl: luo (Kamerun)

en: Luo (Kenya and Tanzania)
pl: luo (Kenia i Tanzania)

en: Lushai
pl: lushai

en: Lushootseed
pl: luszicid

en: Luxembourgish
pl: luksemburski

en: Luyia
pl: luhya

en: Lycian
pl: licyjski

en: Lydian
pl: lidyjski

en: Lü
pl: tai lue

en: Maba (Chad)
pl: maba (Czad)

en: Macedonian
pl: macedoński

en: Madagascar Sign Language
pl: madagaskarski język migowy

en: Madurese
pl: madurajski

en: Magahi
pl: magahi

en: Mairasi
pl: mairasi

en: Maithili
pl: maithili

en: Maiwa (Papua New Guinea)
pl: maiwa (Papua Nowa Gwinea)

en: Mak (China)
pl: mak (Chiny)

en: Makasae
pl: makasai

en: Makasar
pl: makasar

en: Makayam
pl: Język Makayam

en: Makhuwa
pl: makua

en: Maklew
pl: maklew

en: Makonde
pl: makonde

en: Malagasy
pl: malgaski

en: Malas
pl: malas

en: Malay (individual language)
pl: malajski

en: Malay (macrolanguage)
pl: malajski (makrojęzyk)

en: Malayalam
pl: Malajalam

en: Malaysian Sign Language
pl: malezyjski język migowy

en: Male (Papua New Guinea)
pl: male (Papua Nowa Gwinea)

en: Maltese
pl: maltański

en: Maltese Sign Language
pl: maltański język migowy

en: Mamaa
pl: mamaa

en: Manambu
pl: manambu

en: Manchu
pl: mandżurski

en: Manda (Tanzania)
pl: manda (Tanzania)

en: Mandaic
pl: mandejski

en: Mandar
pl: mandar

en: Mandeali
pl: mandeali

en: Mander
pl: mander

en: Mandingo
pl: mandingo

en: Mandinka
pl: mandinka

en: Manem
pl: manem

en: Manipuri
pl: manipuri

en: Manna-Dora
pl: telugu

en: Mansi
pl: mansyjski

en: Manx
pl: manx

en: Maonan
pl: maonan

en: Maori
pl: maoryski

en: Mape
pl: mape

en: Mapena
pl: mapena

en: Mapudungun
pl: araukański

en: Maramba
pl: maramba

en: Marathi
pl: marathi

en: Maremgi
pl: maremgi

en: Mari (Russia)
pl: maryjski (Rosja)

en: Maria (India)
pl: maria (Indie)

en: Maria (Papua New Guinea)
pl: maria (Papua Nowa Gwinea)

en: Maridan
pl: maridan

en: Maridjabin
pl: maridjabin

en: Marimanindji
pl: marimanindji

en: Marind
pl: marind

en: Maring
pl: maring

en: Marshallese
pl: marshalski

en: Marwari
pl: marwari

en: Masaaba
pl: masaba

en: Masai
pl: masajski

en: Matepi
pl: matepi

en: Matumbi
pl: matumbi

en: Mauritian Sign Language
pl: mauretański język migowy

en: Mawak
pl: mawak

en: Mawan
pl: mawan

en: Mawes
pl: mawes

en: Mazanderani
pl: mazanderański

en: Mbati
pl: mbati

en: Mbo (Cameroon)
pl: mbo (Kamerun)

en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
pl: Mbo (Demokratyczna Republika Kongo)

en: Mbole
pl: mbole

en: Mehek
pl: mehek

en: Mehri
pl: mehri

en: Mekmek
pl: mekmek

en: Mekwei
pl: mekwei

en: Mende (Sierra Leone)
pl: mende (Sierra Leone)

en: Menya
pl: menya

en: Meriam
pl: meriam

en: Meru
pl: meru

en: Messapic
pl: mesapijski

en: Mexican Sign Language
pl: meksykański język migowy

en: Mi'kmaq
pl: micmac

en: Migabac
pl: migabac

en: Minaean
pl: minejski

en: Minangkabau
pl: minangkabau

en: Minanibai
pl: minanibai

en: Mingrelian
pl: megrelski

en: Minoan
pl: minojski

en: Mirandese
pl: mirandyjski

en: Mlahsö
pl: mlahsô

en: Moabite
pl: moabicki

en: Modole
pl: modole

en: Moere
pl: moere

en: Mogholi
pl: mogolski

en: Mohawk
pl: mohawk

en: Moi (Indonesia)
pl: moi (Indonezja)

en: Moksha
pl: moksza

en: Moldova Sign Language
pl: mołdawski język migowy

en: Molof
pl: molof

en: Momare
pl: momare

en: Mombum
pl: mombum

en: Mon
pl: mon

en: Mongo
pl: mongo

en: Mongolian
pl: mongolski

en: Mongolian Sign Language
pl: mongolski język migowy

en: Moni
pl: moni

en: Montagnais
pl: montagnais

en: Moraid
pl: moraid

en: Morawa
pl: morawa

en: Moresada
pl: moresada

en: Morigi
pl: morigi

en: Moroccan Sign Language
pl: marokański język migowy

en: Mosimo
pl: mosimo

en: Mossi
pl: mossi

en: Motu
pl: motu

en: Mozambican Sign Language
pl: mozambicki język migowy

en: Mulaha
pl: mulaha

en: Mulam
pl: mulam

en: Multiple languages
pl: wiele języków

en: Mundani
pl: mundani

en: Mundari
pl: mundari

en: Munit
pl: munit

en: Munji
pl: mundżański

en: Munsee
pl: munsee

en: Muong
pl: muong

en: Murik (Malaysia)
pl: murik (Malezja)

en: Murik (Papua New Guinea)
pl: murik (Papua Nowa Gwinea)

en: Murupi
pl: murupi

en: Musak
pl: musak

en: Musar
pl: musar

en: Mwani
pl: muani

en: Myene
pl: myene

en: N'Ko
pl: n’ko

en: Nabak
pl: nabak

en: Nafri
pl: nafri

en: Nake
pl: nake

en: Nalca
pl: nalca

en: Namibian Sign Language
pl: namibijski język migowy

en: Nankina
pl: nankina

en: Narak
pl: narak

en: Narau
pl: narau

en: Narua
pl: naxi

en: Naskapi
pl: naskapi

en: Nauru
pl: nauruański

en: Navajo
pl: navaho

en: Ndamba
pl: ndamba

en: Ndom
pl: ndom

en: Ndonga
pl: ndonga

en: Nduga
pl: nduga

en: Neapolitan
pl: neapolitański

en: Nedebang
pl: nedebang

en: Nek
pl: nek

en: Nekgini
pl: nekgini

en: Neko
pl: neko

en: Nenets
pl: nieniecki

en: Nepalese Sign Language
pl: nepalski język migowy

en: Nete
pl: nete

en: New Zealand Sign Language
pl: nowozelandzki język migowy

en: Ngaing
pl: ngaing

en: Ngalum
pl: ngalum

en: Ngando (Democratic Republic of Congo)
pl: ngando (Demokratyczna Republika Konga)

en: Ngindo
pl: ngindo

en: Ngombe (Democratic Republic of Congo)
pl: ngombe (Demokratyczna Republika Konga)

en: Ngulu
pl: ngulu

en: Ngurmbur
pl: ngurmbur

en: Nias
pl: nias

en: Nicaraguan Sign Language
pl: nikaraguański język migowy

en: Nigerian Sign Language
pl: nigeryjski język migowy

en: Nii
pl: nii

en: Nilamba
pl: nilamba

en: Nimboran
pl: nimboran

en: Nimi
pl: nimi

en: Ninggerum
pl: ninggirum

en: Nipsan
pl: nipsan

en: Nisi (China)
pl: Nisi (Chiny)

en: Niuean
pl: niue

en: Nkutu
pl: nkutu

en: No linguistic content
pl: brak kontekstu językowego

en: Nogai
pl: nogajski

en: Nomane
pl: nomane

en: Nomu
pl: nomu

en: Norn
pl: norn

en: Norwegian
pl: norweski

en: Norwegian Bokmål
pl: norweski (bokmål)

en: Norwegian Nynorsk
pl: norweski (nynorsk)

en: Norwegian Sign Language
pl: norweski język migowy

en: Novial
pl: novial

en: Nubaca
pl: Język Nubaca

en: Nuer
pl: nuer

en: Nuk
pl: nuk

en: Numanggang
pl: numanggang

en: Nyakyusa-Ngonde
pl: konde

en: Nyali
pl: nyali

en: Nyamwezi
pl: nyamwezi

en: Nyanja
pl: njandża

en: Nyankole
pl: nyankole

en: Nyaturu
pl: nyaturu

en: Nzima
pl: nzema

en: Occitan (post 1500)
pl: okcytański (po 1500)

en: Oirata
pl: oirata

en: Oko-Juwoi
pl: oko-juwoi

en: Oksapmin
pl: oksapmin

en: Ombamba
pl: mbama

en: Oneida
pl: oneida

en: Onjob
pl: onjob

en: Ono
pl: ono

en: Onondaga
pl: onondaga

en: Oorlams
pl: oorlans

en: Opao
pl: opao

en: Orokaiva
pl: orokaiva

en: Orokolo
pl: orokolo

en: Oromo
pl: oromo

en: Osage
pl: osage

en: Oscan
pl: oskijski

en: Ossetian
pl: osetyjski

en: Owenia
pl: owena

en: Pagi
pl: pagi

en: Pagu
pl: pagu

en: Pahari-Potwari
pl: pahari-potwari

en: Pahi
pl: pahi

en: Pahlavi
pl: pahlawi

en: Pakistan Sign Language
pl: pakistański język migowy

en: Palaic
pl: palajski

en: Palauan
pl: palau

en: Pali
pl: pali

en: Pampanga
pl: pampango

en: Panamanian Sign Language
pl: panamski język migowy

en: Pangasinan
pl: pangasino

en: Pangwa
pl: pangwa

en: Panim
pl: panim

en: Panjabi
pl: pendżabski

en: Papasena
pl: papasena

en: Papi
pl: papi

en: Papiamento
pl: papiamento

en: Paraguayan Sign Language
pl: paragwajski język migowy

en: Parawen
pl: parawen

en: Parthian
pl: partyjski

en: Pasi
pl: pasi

en: Pawaia
pl: pawaia

en: Persian
pl: perski

en: Persian Sign Language
pl: perski język migowy

en: Peruvian Sign Language
pl: peruwiański język migowy

en: Pfaelzisch
pl: niemiecki palatynacki

en: Phende
pl: pende

en: Philippine Sign Language
pl: filipiński język migowy

en: Phoenician
pl: fenicki

en: Phrygian
pl: frygijski

en: Piame
pl: piame

en: Picard
pl: pikardyjski

en: Pictish
pl: piktyjski

en: Piemontese
pl: piemoncki

en: Pinai-Hagahai
pl: pinai

en: Pisidian
pl: pizydyjski

en: Pogolo
pl: pogoro

en: Pohnpeian
pl: pohnpei

en: Pokomo
pl: pokomo

en: Polabian
pl: połabski

en: Polish
pl: polski

en: Polish Sign Language
pl: Polski język migowy

en: Pomo
pl: pomo

en: Pontic
pl: pontyjski

en: Portuguese
pl: portugalski

en: Portuguese Sign Language
pl: portugalski język migowy

en: Prasuni
pl: wasi-weri

en: Prussian
pl: pruski

en: Puerto Rican Sign Language
pl: portorykański język migowy

en: Pulabu
pl: pulabu

en: Punic
pl: punicki

en: Punu
pl: punu

en: Puragi
pl: puragi

en: Purari
pl: purari

en: Pushto
pl: paszto

en: Qabiao
pl: qabiao

en: Qashqa'i
pl: kaszkajski

en: Qatabanian
pl: katabański

en: Quenya
pl: quenejski

en: Raetic
pl: retycki

en: Rajasthani
pl: radźasthani

en: Rao
pl: rao

en: Rapanui
pl: rapanui

en: Rapting
pl: rapting

en: Rawo
pl: rawo

en: Rejang
pl: rejang

en: Rempi
pl: rempi

en: Rerau
pl: rerau

en: Riantana
pl: riantana

en: Romanian
pl: rumuński

en: Romanian Sign Language
pl: rumuński język migowy

en: Romansh
pl: retoromański

en: Romany
pl: romski

en: Romkun
pl: romkun

en: Ronga
pl: ronga

en: Rotuman
pl: rotumański

en: Rundi
pl: rundi

en: Russian
pl: rosyjski

en: Russian Sign Language
pl: rosyjski język migowy

en: Rusyn
pl: rusiński

en: Rutul
pl: rutulski

en: Saamia
pl: saamia

en: Sabaean
pl: sabejski

en: Saek
pl: saek

en: Saep
pl: saep

en: Safeyoka
pl: safeyoka

en: Sagala
pl: sagala

en: Sahu
pl: sahu

en: Sakata
pl: sakata

en: Salvadoran Sign Language
pl: salwadorski język migowy

en: Samaritan
pl: samarytański

en: Samarokena
pl: samarokena

en: Samoan
pl: samoański

en: Samosa
pl: samosa

en: Sandawe
pl: sandawe

en: Sanglechi
pl: sangliczi

en: Sango
pl: sango

en: Sangu (Gabon)
pl: sangu (Gabon)

en: Sanskrit
pl: sanskryt

en: Santali
pl: santali

en: Saramaccan
pl: saramakański

en: Sardinian
pl: sardyński

en: Saruga
pl: saruga

en: Sasak
pl: sasak

en: Saterfriesisch
pl: fryzyjski saterlandzki

en: Saudi Arabian Sign Language
pl: język migowy Arabii Sudyjskiej

en: Saurashtra
pl: saurasztra

en: Sause
pl: sause

en: Sausi
pl: sausi

en: Sawi
pl: sawuy

en: Scots
pl: scots

en: Scythian
pl: scytyjski

en: Sebat Bet Gurage
pl: gurage

en: Sedang
pl: sedang

en: Segeju
pl: segeju

en: Seget
pl: seget

en: Selepet
pl: selepet

en: Selian
pl: seloński

en: Selkup
pl: selkupski

en: Semimi
pl: semimi

en: Sempan
pl: sempan

en: Sena
pl: sena mozambicki

en: Sene
pl: sene

en: Senggi
pl: senggi

en: Sentani
pl: sentani

en: Sentinel
pl: sentinel

en: Serbian
pl: serbski

en: Serbo-Croatian
pl: serbsko-chorwacki

en: Serer
pl: serer

en: Setaman
pl: setaman

en: Shambala
pl: sambala

en: Shan
pl: szan

en: Shehri
pl: jibbali

en: Shelta
pl: shelta

en: Sherpa
pl: szerpa

en: Shom Peng
pl: shom peng

en: Shona
pl: shona

en: Shuadit
pl: szuadit

en: Sialum
pl: sialum

en: Siane
pl: siane

en: Sicilian
pl: sycylijski

en: Sidamo
pl: sidamo

en: Sidetic
pl: sydetyjski

en: Sierra Leone Sign Language
pl: język migowy Sierra Leone

en: Sihan
pl: sihan

en: Siksika
pl: siksika

en: Sileibi
pl: sileibi

en: Silesian
pl: śląski

en: Silopi
pl: silopi

en: Simbari
pl: simbari

en: Sindhi
pl: sindhi

en: Singapore Sign Language
pl: singapurski język migowy

en: Sinhala
pl: syngaleski

en: Sinsauru
pl: sinsauru

en: Sira
pl: sira

en: Siroi
pl: siroi

en: Skou
pl: sko

en: Slave (Athapascan)
pl: slavey (atapaskański)

en: Slovak
pl: słowacki

en: Slovakian Sign Language
pl: słowacki język migowy

en: Slovenian
pl: słoweński

en: So (Democratic Republic of Congo)
pl: so (Demokratyczna Republika Konga)

en: Soga
pl: soga

en: Sogdian
pl: sogdiański

en: Som
pl: som

en: Somali
pl: somalijski

en: Sonia
pl: sonia

en: Soninke
pl: soninke

en: Soqotri
pl: soqoţri

en: Sora
pl: sora

en: South African Sign Language
pl: południowoafrykański język migowy

en: Spanish
pl: hiszpański

en: Spanish Sign Language
pl: hiszpański język migowy

en: Sranan Tongo
pl: sranan tongo

en: Sri Lankan Sign Language
pl: język migowy Sri Lanki

en: Sudovian
pl: jaćwiński

en: Suena
pl: suena

en: Sui
pl: sui

en: Suki
pl: suki

en: Sukuma
pl: sukuma

en: Sulka
pl: sulka

en: Sumariup
pl: sumariup

en: Sumau
pl: sumau

en: Sumerian
pl: sumeryjski

en: Sundanese
pl: sundajski

en: Susu
pl: susu

en: Svan
pl: swański

en: Swabian
pl: szwabski

en: Swahili (individual language)
pl: suahili

en: Swahili (macrolanguage)
pl: suahili (makrojęzyk)

en: Swati
pl: suazi

en: Swedish
pl: szwedzki

en: Swedish Sign Language
pl: szwedzki język migowy

en: Swiss-French Sign Language
pl: szwajcarsko-francuski język migowy

en: Swiss-German Sign Language
pl: szwajcarsko-niemiecki język migowy

en: Swiss-Italian Sign Language
pl: szwajcarsko-włoski język migowy

en: Syriac
pl: syryjski

en: Sãotomense
pl: kreolski Wyspy Św. Tomasza i Książęcej

en: T'en
pl: t'en

en: Tabaru
pl: tabaru

en: Tabassaran
pl: tabasarański

en: Tachelhit
pl: tashelhiyt

en: Tagalog
pl: tagalski

en: Tagbanwa
pl: tagbanwa

en: Tagoi
pl: tagoi

en: Tahitian
pl: tahitański

en: Tai Daeng
pl: tai daeng

en: Tai Dam
pl: tai dam

en: Tai Nüa
pl: tai neua

en: Taikat
pl: taikat

en: Taita
pl: taita

en: Taiwan Sign Language
pl: tajwański język migowy

en: Tajik
pl: tadżycki

en: Tamagario
pl: tamagario

en: Tamashek
pl: tuareski

en: Tamasheq
pl: tamasheq

en: Tamil
pl: tamilski

en: Tanahmerah
pl: tanah merah

en: Tanguat
pl: tanguat

en: Tangut
pl: tangucki

en: Tanzanian Sign Language
pl: tanzański język migowy

en: Tasmanian
pl: tasmański

en: Tatar
pl: tatarski

en: Tauade
pl: tauade

en: Tauya
pl: tauya

en: Taworta
pl: taworta

en: Tehit
pl: tehit

en: Telefol
pl: telefol

en: Tembo (Kitembo)
pl: nyabungu

en: Tereno
pl: tereno

en: Teressa
pl: teressa

en: Tetela
pl: tetela

en: Tetum
pl: tetum

en: Tewa (Indonesia)
pl: tewa (Indonezja)

en: Thai
pl: tajski

en: Thai Sign Language
pl: tajski język migowy

en: Thracian
pl: tracki

en: Tibetan
pl: tybetański

en: Tidore
pl: tidore

en: Tiene
pl: tiene

en: Tifal
pl: tifal

en: Tigre
pl: tigre

en: Tigrinya
pl: tigrinia

en: Timbe
pl: timbe

en: Timne
pl: temne

en: Tindi
pl: tindyjski

en: Tiv
pl: tiw

en: Tiwi
pl: tiwi

en: Tlingit
pl: tlingit

en: Toaripi
pl: toaripi

en: Tobelo
pl: tobelo

en: Tobo
pl: tobo

en: Tofanma
pl: tofamna

en: Tok Pisin
pl: tok pisin

en: Tokelau
pl: tokelau

en: Tokharian A
pl: tocharski A

en: Tokharian B
pl: tocharski B

en: Tonga (Nyasa)
pl: tongański (Nyasa)

en: Tonga (Tonga Islands)
pl: tongański (Wyspy Tonga)

en: Tonga (Zambia)
pl: tonga (Zambia)

en: Tongwe
pl: tongwe

en: Towei
pl: towei

en: Tregami
pl: tregami

en: Trinidad and Tobago Sign Language
pl: język migowy Trynidadu i Tobago

en: Tsaangi
pl: tsangi

en: Tsakhur
pl: cachurski

en: Tshangla
pl: tshangla

en: Tsimshian
pl: tsimszian

en: Tsonga
pl: tsonga

en: Tswa
pl: tswa

en: Tswana
pl: tswana

en: Tu
pl: mongorski

en: Tuamotuan
pl: tuamotu

en: Tuki
pl: Język Tuki

en: Tulu
pl: tulu

en: Tuma-Irumu
pl: irumu

en: Tumbuka
pl: tumbuka

en: Tunen
pl: banen

en: Tunisian Sign Language
pl: tunezyjski język migowy

en: Turaka
pl: turaka

en: Turkish
pl: turecki

en: Turkish Sign Language
pl: turecki język migowy

en: Turkmen
pl: turkmeński

en: Turoyo
pl: turoyo

en: Tutelo
pl: tutelo

en: Tuvalu
pl: tuvalu

en: Tuvinian
pl: tuwiński

en: Tuwari
pl: tuwari

en: Twents
pl: twents

en: Twi
pl: twi

en: Tzeltal
pl: tseltal

en: Ubykh
pl: ubyski

en: Udi
pl: udyjski

en: Udmurt
pl: udmurcki

en: Ufim
pl: ufim

en: Ugandan Sign Language
pl: ugandyjski język migowy

en: Ugaritic
pl: ugarycki

en: Uighur
pl: ujgurski

en: Ukrainian
pl: ukraiński

en: Ukrainian Sign Language
pl: ukraiński język migowy

en: Ukuriguma
pl: ukuriguma

en: Umbrian
pl: umbryjski

en: Umbugarla
pl: umbugarla

en: Umbundu
pl: umbundu

en: Unami
pl: unami

en: Uncoded languages
pl: języki niezakodowane

en: Undetermined
pl: nieokreślony

en: Urartian
pl: urartyjski

en: Urdu
pl: urdu

en: Uruguayan Sign Language
pl: urugwajski język migowy

en: Usku
pl: usku

en: Utu
pl: utu

en: Uzbek
pl: uzbecki

en: Vai
pl: wai

en: Valencian Sign Language
pl: walencjański język migowy

en: Vandalic
pl: wandalski

en: Vanimo
pl: vanimo

en: Venda
pl: venda

en: Venetian
pl: wenecki

en: Venetic
pl: wenetyjski

en: Venezuelan Sign Language
pl: wenezuelski język migowy

en: Vengo
pl: Język Vengo

en: Veps
pl: wepski

en: Vietnamese
pl: wietnamski

en: Vlaams
pl: flamandzki

en: Volapük
pl: wolapik

en: Voro
pl: voro

en: Votic
pl: wotycki

en: Wadaginam
pl: wadaginam

en: Waffa
pl: waffa

en: Wahgi
pl: wahgi

en: Waigali
pl: kalasza-ala

en: Waimaha
pl: Język Waimaha

en: Wakhi
pl: wachański

en: Walio
pl: walio

en: Walloon
pl: waloński

en: Walser
pl: walser

en: Wamas
pl: wamas

en: Wambon
pl: wambon

en: Wampanoag
pl: wampanoag

en: Wanambre
pl: wanambre

en: Wanggom
pl: wanggom

en: Wano
pl: wano

en: Wantoat
pl: wantoat

en: Warapu
pl: warapu

en: Waray (Philippines)
pl: warajski (Filipiny)

en: Wares
pl: wares

en: Waris
pl: waris

en: Warkay-Bipim
pl: warkay

en: Waruna
pl: waruna

en: Wasembo
pl: wasembo

en: Washo
pl: washo

en: Waskia
pl: waskia

en: Welsh
pl: walijski

en: Weri
pl: weri

en: Wiru
pl: wiru

en: Wogamusin
pl: wogamusin

en: Wolaytta
pl: walamo

en: Wolof
pl: wolof

en: Wutung
pl: wutung

en: Wyandot
pl: huroński

en: Wymysorys
pl: wilamowski

en: Xhosa
pl: xhosa

en: Yaben
pl: yaben

en: Yabong
pl: yabong

en: Yafi
pl: yafi

en: Yagnobi
pl: jagnobijski

en: Yagomi
pl: yagomi

en: Yagwoia
pl: yagwoia

en: Yahadian
pl: yahadian

en: Yakut
pl: jakucki

en: Yangulam
pl: yangulam

en: Yao
pl: yao

en: Yapese
pl: japski

en: Yaqay
pl: yaqay

en: Yarawata
pl: yarawata

en: Yareba
pl: yareba

en: Yau (Sandaun Province)
pl: Yau (Prowincja Sandaun)

en: Yaul
pl: yaul

en: Yazgulyam
pl: jazgulamski

en: Yekora
pl: yekora

en: Yela
pl: yela

en: Yele
pl: yele

en: Yelmek
pl: yelmek

en: Yerakai
pl: yerakai

en: Yerong
pl: jerong

en: Yevanic
pl: jewanik

en: Yiddish
pl: jidysz

en: Yimas
pl: yimas

en: Yoidik
pl: yoidik

en: Yola
pl: yola

en: Yoruba
pl: joruba

en: Yuchi
pl: yuchi

en: Yugoslavian Sign Language
pl: jugosławiański język migowy

en: Zaghawa
pl: zaghawa

en: Zambian Sign Language
pl: zambijski język migowy

en: Zande (individual language)
pl: Zande (osobny język)

en: Zaramo
pl: zaramo

en: Zarma
pl: dżerma

en: Zarphatic
pl: zarfatit

en: Zaza
pl: zazaki

en: Zeeuws
pl: niderlandzki zelandzki

en: Zemgalian
pl: zemgalski

en: Zenaga
pl: zenaga

en: Zhuang
pl: zhuang

en: Zia
pl: zia

en: Zigula
pl: zigula

en: Zimakani
pl: zimakani

en: Zimbabwe Sign Language
pl: język migowy Zimbabwe

en: Zulu
pl: zuluski

en: Zuni
pl: zuni

en: Önge
pl: onge
