calibre - en to it translation catalogue (1363 entries)

en: Abai Sungai
it: Abai sungai

en: Abnaki, Eastern
it: Abnaki, Orientale

en: Abnaki, Western
it: Abnaki occidentale

en: Acipa, Eastern
it: Acipa, Orientale

en: Adamorobe Sign Language
it: Adamorobe (linguaggio dei segni)

en: Afghan Sign Language
it: Pasthu (linguaggio dei segni)

en: Agta, Alabat Island
it: Agta, Isola Alabat

en: Agta, Central Cagayan
it: Agta, Cagayan centrale

en: Ainu (China)
it: Ainu (Cina)

en: Ainu (Japan)
it: Ainu (Giappone)

en: Ajyíninka Apurucayali
it: Ajyíninka apurucayali

en: Akkadian
it: Accadico

en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
it: Al-Sayyid beduino (linguaggio dei segni)

en: Alaba-K’abeena
it: Alaba-K'abeena

en: Albanian
it: Albanese

en: Albanian Sign Language
it: Albanese Linguaggio dei Segni

en: Albanian, Arbëreshë
it: Albanese, Arbëreshë

en: Albanian, Arvanitika
it: Albanese, Arvanitika

en: Albanian, Gheg
it: Albanese, Gheg

en: Albanian, Tosk
it: Albanese, Tosk

en: Algerian Sign Language
it: Algerino (linguaggio dei segni)

en: Alta, Northern
it: Alta settentrionale

en: Alta, Southern
it: Alta meridionale

en: Altai, Northern
it: Altai settentrionale

en: Altai, Southern
it: Altai meridionale

en: Ama (Papua New Guinea)
it: Ama (Papua Nuova Guinea)

en: Amami-Oshima, Northern
it: Amami-Oshima settentrionale

en: Amami-Oshima, Southern
it: Amami-Oshima meridionale

en: Amba (Solomon Islands)
it: Amba (Isole Salomone)

en: Ambae, East
it: Ambae dell'Est

en: Ambae, West
it: Ambae dell'Ovest

en: Ambrym, North
it: Ambrym del Nord

en: Ambrym, Southeast
it: Ambrym Sudest

en: American Sign Language
it: Americano (linguaggio dei segni)

en: Amharic
it: Amarico

en: Aneme Wake
it: Aneme wake

en: Angal Enen
it: Angal enen

en: Angal Heneng
it: Angal heneng

en: Anglo-Norman
it: Anglo-normanno

en: Anyin Morofo
it: Anyin morofo

en: Apache, Western
it: Apache occidentale

en: Arabic
it: Arabo

en: Arabic, Algerian
it: Arabo, Algerino

en: Arabic, Algerian Saharan
it: Arabo algerino del Sahara

en: Arabic, Andalusian
it: Arabo dell'Andalusia

en: Arabic, Baharna
it: Arabo, Baharna

en: Arabic, Chadian
it: Arabo, Chadian

en: Arabic, Cypriot
it: Arabo, Cipriota

en: Arabic, Dhofari
it: Arabo, Dhofari

en: Arabic, Eastern Egyptian Bedawi
it: Arabo egiziano orientale bedawi

en: Arabic, Egyptian
it: Arabo, Egiziano

en: Arabic, Gulf
it: Arabo del Golfo

en: Arabic, Hadrami
it: Arabo, Hadrami

en: Arabic, Hijazi
it: Arabo, Hijazi

en: Arabic, Judeo-Iraqi
it: Arabo giudeo-iracheno

en: Arabic, Judeo-Moroccan
it: Arabo giudeo-marocchino

en: Arabic, Judeo-Tripolitanian
it: Arabo giudeo-tripolitanico

en: Arabic, Judeo-Tunisian
it: Arabo giudeo-tunisino

en: Arabic, Judeo-Yemeni
it: Arabo giudeo-yemenita

en: Arabic, Libyan
it: Arabo, Libico

en: Arabic, Mesopotamian
it: Arabo mesopotamico

en: Arabic, Moroccan
it: Arabo, Marocchino

en: Arabic, Najdi
it: Arabo, Najdi

en: Arabic, North Levantine
it: Arabo levantino settentrionale

en: Arabic, North Mesopotamian
it: Arabo mesopotamico del Nord

en: Arabic, Omani
it: Arabo omani

en: Arabic, Saidi
it: Arabo saidi

en: Arabic, Sanaani
it: Arabo sanaani

en: Arabic, Shihhi
it: Arabo shihhi

en: Arabic, Siculo
it: Arabo siculo

en: Arabic, South Levantine
it: Arabo levantino meridionale

en: Arabic, Standard
it: Arabo standard

en: Arabic, Sudanese
it: Arabo sudanese

en: Arabic, Ta'izzi-Adeni
it: Arabo ta'izzi-adeni

en: Arabic, Tajiki
it: Arabo tagico

en: Arabic, Tunisian
it: Arabo tunisino

en: Arabic, Uzbeki
it: Arabo uzbeko

en: Aramaic, Jewish Babylonian (ca. 200-1200 CE)
it: Aramaico ebraico babilonese (ca. 200-1200 e.v.)

en: Aramaic, Jewish Palestinian
it: Aramaico ebraico palestinese

en: Aramaic, Official (700-300 BCE)
it: Aramaico ufficiale (700-300 p.e.v.)

en: Aramaic, Old (up to 700 BCE)
it: Aramaico antico (fino al 700 p.e.v.)

en: Aramaic, Samaritan
it: Aramaico samaritano

en: Aranama-Tamique
it: Aranama-tamique

en: Aranda, Lower Southern
it: Aranda, meridionale inferiore

en: Argentine Sign Language
it: Argentino (linguaggio dei segni)

en: Armenian
it: armeno

en: Armenian Sign Language
it: Armeno (linguaggio dei segni)

en: Armenian, Classical
it: Armeno classico

en: Armenian, Middle
it: Armeno centrale

en: Arop-Lokep
it: Arop-Lukep

en: Arrarnta, Western
it: Arrarnta occidentale

en: Arrernte, Eastern
it: Arrernte orientale

en: Aruá (Amazonas State)
it: Aruá (Stato di Amazonas)

en: Aruá (Rondonia State)
it: Aruá (Stato di Rondonia)

en: Ashéninka Pajonal
it: Ashéninka pajonal

en: Ashéninka Perené
it: Ashéninka perené

en: Ashéninka, South Ucayali
it: Ashéninka, Ucayali del Sud

en: Asmat, Casuarina Coast
it: Asmat, Costa Casuarina

en: Asmat, Central
it: Asmat, Centrale

en: Asmat, North
it: Asmat del Nord

en: Asturian
it: Asturiano

en: Atong (Cameroon)
it: Atong (Camerun)

en: Austral
it: Australe

en: Australian Aborigines Sign Language
it: Australiano (linguaggio dei segni degli aborigeni)

en: Australian Sign Language
it: Australiano (linguaggio dei segni)

en: Austrian Sign Language
it: Austriaco (linguaggio dei segni)

en: Avar, Old
it: Avar antico

en: Avaric
it: Avarico

en: Avestan
it: Avestano

en: Awa (China)
it: Awa (Cina)

en: Awa (Papua New Guinea)
it: Awa (Papua Nuova Guinea)

en: Awyu, Central
it: Awyu, Centrale

en: Awyu, North
it: Awyu del Nord

en: Awyu, South
it: Awyu del Sud

en: Ayi (Papua New Guinea)
it: Ayi (Papua Nuova Guinea)

en: Aymara, Central
it: Aymara, Centrale

en: Aymara, Southern
it: Aymara, Meridionale

en: Azerbaijani
it: Azerbaijano

en: Azerbaijani, North
it: Azerbaijano settentrionale

en: Azerbaijani, South
it: Azerbaijano meridionale

en: Babar, North
it: Babar del Nord

en: Babar, Southeast
it: Babar del Sud-Est

en: Bafaw-Balong
it: Bafaw-balong

en: Baga Kaloum
it: Baga kaloum

en: Baga Koga
it: Baga koga

en: Baga Sitemu
it: Baga sitemu

en: Baga Sobané
it: Baga sobané

en: Bai, Central
it: Bai, Centrale

en: Bai, Southern
it: Bai meridionale

en: Bajau, Indonesian
it: Bajau Indonesiano

en: Bajau, West Coast
it: Bajau, Costa occidentale

en: Baka (Cameroon)
it: Baka (Camerun)

en: Bali (Democratic Republic of Congo)
it: Bali (Repubblica democratica del Congo)

en: Balochi, Eastern
it: Balochi orientale

en: Balochi, Southern
it: Balochi meridionale

en: Balochi, Western
it: Balochi occidentale

en: Bamako Sign Language
it: Bamako (linguaggio dei segni)

en: Ban Khor Sign Language
it: Ban khor (linguaggio dei segni)

en: Banda, Mid-Southern
it: Banda centro meridionale

en: Banda, South Central
it: Banda, Sud Centrale

en: Banda, West Central
it: Banda centro occidentale

en: Banda-Bambari
it: Banda-bambari

en: Banda-Banda
it: Banda-banda

en: Banda-Mbrès
it: Banda-mbrès

en: Banda-Ndélé
it: Banda-ndélé

en: Banda-Yangere
it: Banda-yangere

en: Basa (Cameroon)
it: Basa (Cameru)

en: Basque
it: Basco

en: Batak Alas-Kluet
it: Batak alas-kluet

en: Batak Angkola
it: Batak angkola

en: Batak Dairi
it: Batak dairi

en: Batak Karo
it: Batak karo

en: Batak Mandailing
it: Batak mandailing

en: Batak Simalungun
it: Batak simalungun

en: Bati (Cameroon)
it: Bati (Camerun)

en: Bavarian
it: Bavarese

en: Belanda Viri
it: Belanda viri

en: Belarusian
it: Bielorusso

en: Beli (Papua New Guinea)
it: Beli (Papua nuova Guinea)

en: Bengali
it: Bengalese

en: Bengkala Sign Language
it: Bengalese (linguaggio dei segni)

en: Berawan, Central
it: Berawan, Centrale

en: Berawan, East
it: Berawan dell'Est

en: Berawan, West
it: Berawan dell'Ovest

en: Biao Mon
it: Biao mon

en: Bikol
it: bicol

en: Bikol, Central
it: Bikol, Centrale

en: Bikol, Northern Catanduanes
it: Bikol, Catanduanes settentrionale

en: Bikol, Southern Catanduanes
it: Bikol, Catanduanes meridionale

en: Bikol, West Albay
it: Bikol, Albay Ovest

en: Bina (Papua New Guinea)
it: Bina (Papua Nuova Guinea)

en: Binukidnon, Northern
it: Binukidnon settentrionale

en: Binukidnon, Southern
it: Binukidnon meridionale

en: Birifor, Southern
it: Birifor meridionale

en: Bislama
it: bislama

en: Bo (Papua New Guinea)
it: Bo (Papua Nuova Guinea)

en: Bobo Madaré, Northern
it: Bobo Madaré settentrionale

en: Bobo Madaré, Southern
it: Bobo madaré meridionale

en: Bodo (Central African Republic)
it: Bodo (Repubblica centro africana)

en: Bodo Parja
it: Bodo parja

en: Boko (Democratic Republic of Congo)
it: Boko (Replubblica democratica del Congo)

en: Bolivian Sign Language
it: Boliviano (linguaggio dei segni)

en: Bontok, Central
it: Bontok, Centrale

en: Bontok, Eastern
it: Bontok orientale

en: Bontok, Northern
it: Bontok settentrionale

en: Bontok, Southern
it: Bontok meridionale

en: Bontok, Southwestern
it: Bontok sudoccidentale

en: Boro (Ethiopia)
it: Boro (Etiopia)

en: Borôro
it: Bororo

en: Bosnian
it: Bosniaco

en: Braj
it: braj

en: Brazilian Sign Language
it: Brasiliano (linguaggio dei segni)

en: Breton
it: Bretone

en: Breton, Middle
it: Bretone medio

en: Breton, Old
it: Bretone, Antico

en: British Sign Language
it: Britannico (linguaggio dei segni)

en: Broome Pearling Lugger Pidgin
it: Broome pearling lugger pidgin

en: Bru, Eastern
it: Bru orientale

en: Bru, Western
it: Bru occidentale

en: Budong-Budong
it: Budong-budong

en: Bulgarian
it: Bulgaro

en: Bulgarian Sign Language
it: Bulgaro (linguaggio dei segni)

en: Bullom So
it: Bullom so

en: Bulu (Cameroon)
it: Bulu (Camerun)

en: Bulu (Papua New Guinea)
it: Bulu (Papua Nuova Guinea)

en: Bura-Pabir
it: Bura-pabir

en: Burdekin, Lower
it: Burdekin inferiore

en: Buriat, China
it: Buriat, Cina

en: Burmese, Old
it: Burmese antico

en: Butmas-Tur
it: Butmas-tur

en: Caddo
it: caddo

en: Cakchiquel-Quiché Mixed Language
it: Lingua mista cakchiquel-quiché

en: Cakfem-Mushere
it: Cakfem-mushere

en: Candoshi-Shapra
it: Candoshi-shapra

en: Cao Lan
it: Cao lan

en: Cao Miao
it: Cao miao

en: Carib, Island
it: Carib, Isola

en: Carolinian
it: Caroliniano

en: Carrier, Southern
it: Carrier meridionale

en: Cashibo-Cacataibo
it: Cashibo-cacataibo

en: Catalan
it: Catalano

en: Catalan Sign Language
it: Catalano (linguaggio dei segni)

en: Chadian Sign Language
it: Chadian (linguaggio dei segni)

en: Chagatai
it: Ciagataico

en: Cham, Eastern
it: Cham orientale

en: Cham, Western
it: Cham occidentale

en: Chatino, Eastern Highland
it: Chatino, Highland orientali

en: Chatino, Western Highland
it: Chatino, Highland occidentali

en: Chehalis, Lower
it: Chehalkis inferiore

en: Chehalis, Upper
it: Chehalis superiore

en: Cheke Holo
it: Cheke holo

en: Chiangmai Sign Language
it: Chiangmai (linguaggio dei segni)

en: Chiapanec
it: Chiapaneco

en: Chichimeca-Jonaz
it: Chichimeca-jonaz

en: Chicomuceltec
it: Chicomucelteco

en: Chilean Sign Language
it: Cileno (linguaggio dei segni)

en: Chin, Eastern Khumi
it: Chin, Khumi Orientale

en: Chinese
it: Cinese

en: Chinese Sign Language
it: Cinese (linguaggio dei segni)

en: Chinese, Gan
it: Cinese, Gan

en: Chinese, Hakka
it: Cinese, Hakka

en: Chinese, Huizhou
it: Cinese, Huizhou

en: Chinese, Jinyu
it: Cinese, Jinyu

en: Chinese, Late Middle
it: Cinese, Tardo Medio

en: Chinese, Literary
it: Cinese, Letterario

en: Chinese, Mandarin
it: Cinese, Mandarino

en: Chinese, Min Bei
it: Cinese, Min Bei

en: Chinese, Min Dong
it: Cinese, Min Dong

en: Chinese, Min Nan
it: Cinese, Min Nan

en: Chinese, Min Zhong
it: Cinese, Min Zhong

en: Chinese, Old
it: Cinese, Antico

en: Chinese, Pu-Xian
it: Cinese, Pu-Xian

en: Chinese, Wu
it: Cinese, Wu

en: Chinese, Xiang
it: Cinese, Xiang

en: Chinese, Yue
it: Cinese, Yue

en: Chittagonian
it: Chittagone

en: Chochotec
it: Chochoteco

en: Chontal, Highland Oaxaca
it: Chontal, Oaxaca Alta

en: Chontal, Lowland Oaxaca
it: Chontal, Oaxaca Bassa

en: Chonyi-Dzihana-Kauma
it: Chonyi-dzihana-kauma

en: Cia-Cia
it: Cia-cia

en: Cimbrian
it: Cimbro

en: Cinda-Regi-Tiyal
it: Cinda-regi-tiyal

en: Cocama-Cocamilla
it: Cocama-cocamilla

en: Colombian Sign Language
it: Colombiano (linguaggio dei segni)

en: Columbia-Wenatchi
it: Columbia-wenatchi

en: Como Karim
it: Como karim

en: Coptic
it: Copto

en: Cornish, Middle
it: Cornish centrale

en: Cornish, Old
it: Cornish antico

en: Corsican
it: Corso

en: Costa Rican Sign Language
it: Costa Rica (linguaggio dei segni)

en: Cree, Northern East
it: Cree nordorientale

en: Cree, Plains
it: Cree, Pianure

en: Cree, Southern East
it: Cree sudorientale

en: Creole Arabic, Babalia
it: Creolo Arabo, Babalia

en: Creole Arabic, Sudanese
it: Creolo Arabo, Sudanese

en: Creole Dutch, Berbice
it: Creolo olandese, Berbice

en: Creole Dutch, Skepi
it: Creolo olandese, Skepi

en: Creole English, Antigua and Barbuda
it: Creolo inglese, Antigua e Barbuda

en: Creole English, Bahamas
it: Creolo inglese, Bahamas

en: Creole English, Fernando Po
it: Creolo inglese, Fernando Po

en: Creole English, Grenadian
it: Creolo inglese, Grenadino

en: Creole English, Guyanese
it: Creolo inglese, Guyanese

en: Creole English, Hawai'i
it: Creolo inglese, Hawai'i

en: Creole English, Islander
it: Creolo inglese, Islander

en: Creole English, Jamaican
it: Creolo inglese, Giamaicano

en: Creole English, Nicaragua
it: Creolo inglese, Nicaragua

en: Creole English, Sea Island
it: Creolo inglese, Sea Island

en: Creole English, Tobagonian
it: Creolo inglese, Tobago

en: Creole English, Trinidadian
it: Creolo inglese, Trinidad

en: Creole English, Turks And Caicos
it: Creolo inglese, Turks e Caicos

en: Creole English, Vincentian
it: Creolo inglese, Vincent

en: Creole English, Virgin Islands
it: Creolo inglese, Isole Vergini

en: Creole French, Guadeloupean
it: Creolo Francese, Guadalope

en: Creole French, Guianese
it: Creolo Francese, Guianese

en: Creole French, Karipúna
it: Creolo Francese, Karipúna

en: Creole French, Réunion
it: Creolo Francese, Réunion

en: Creole French, Saint Lucian
it: Creolo Francese, Saint Lucian

en: Creole French, San Miguel
it: Creolo Francese, San Miguel

en: Creole French, Seselwa
it: Creolo Francese, Seselwa

en: Creole Hindi, Andaman
it: Creolo Hindi, Andamane

en: Creole Malay, Malaccan
it: Creolo Malay, Malacca

en: Creole Malay, Sri Lankan
it: Creolo Malay, Sri Lanka

en: Creole Portuguese, Korlai
it: Creolo Portoghese, Korlai

en: Creole Portuguese, Malaccan
it: Creolo Portoghese, Malacca

en: Creole, Afro-Seminole
it: Creolo, Afro-Seminole

en: Creole, Cafundo
it: Creolo, Cafundo

en: Creole, Louisiana
it: Creolo, Louisiana

en: Creole, Torres Strait
it: Creolo, Torres Strait

en: Crioulo, Upper Guinea
it: Crioulo, Guinea superiore

en: Croatia Sign Language
it: Croato (linguaggio dei segni)

en: Croatian
it: Croato

en: Cuba Sign Language
it: Cubano (linguaggio dei segni)

en: Cutchi-Swahili
it: Cutchi-swahili

en: Czech
it: Ceco

en: Czech Sign Language
it: Ceco (linguaggio dei segni)

en: Dagaare, Southern
it: Dagaare meridionale

en: Dagaari Dioula
it: Dagaari dioula

en: Dagara, Northern
it: Dagara settentrionale

en: Daho-Doo
it: Daho-doo

en: Dalmatian
it: Dalmatico

en: Damar, East
it: Damar dell'Est

en: Damar, West
it: Damar dell'Ovest

en: Dani, Lower Grand Valley
it: Dani, Grand Valley inferiore

en: Dani, Mid Grand Valley
it: Dani, Grand Valley centrale

en: Dani, Upper Grand Valley
it: Dani, Grand Valley superiore

en: Dani, Western
it: Dani occidentale

en: Danish
it: Danese

en: Danish Sign Language
it: Danese (linguaggio dei segni)

en: Danish, Traveller
it: Danese, Traveller

en: Dari, Zoroastrian
it: Dari, Zoroastriano

en: Dawera-Daweloor
it: Dawera-daweloor

en: Dela-Oenale
it: Dela-oenale

en: Delaware
it: delaware

en: Dendi (Central African Republic)
it: Dendi (Repubblica centro africana)

en: Dení
it: Denì

en: Dijim-Bwilim
it: Dijim-bwilim

en: Dimli (individual language)
it: Dimli (linguaggio individuale)

en: Dinka
it: Dinca

en: Dinka, Northeastern
it: Dinca nordorientale

en: Dinka, Northwestern
it: Dinka nordoccidentale

en: Dinka, South Central
it: Dinka centromeridionale

en: Dinka, Southeastern
it: Dinka sudorientale

en: Dinka, Southwestern
it: Dinka sudoccidentale

en: Dixon Reef
it: Dixon reef

en: Dogri (individual language)
it: Dogri (linguaggio individuale)

en: Dogri (macrolanguage)
it: Dogri (macrolingua)

en: Doko-Uyanga
it: Doko-uyanga

en: Dominican Sign Language
it: Dominicano (linguaggio dei segni)

en: Dong, Northern
it: Dong settentrionale

en: Dong, Southern
it: Dong meridionale

en: Doromu-Koki
it: Doromu-koki

en: Dungra Bhil
it: Dungra bhil

en: Dusun Deyah
it: Dusun deyah

en: Dusun Malang
it: Dusun malang

en: Dusun Witu
it: Dusun witu

en: Dutch
it: Olandese

en: Dutch Sign Language
it: Olandense (linguaggio dei segni)

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
it: Olandese, Medio (ca. 1050-1350)

en: Dutch, Old
it: Olandese, Antico

en: Dyula
it: Diula

en: Dzao Min
it: Dzao min

en: E'ñapa Woromaipu
it: E'ñapa woromaipu

en: Eastern Maroon Creole
it: Creolo Maroon occidentale

en: Ecuadorian Sign Language
it: Ecuadoregno (linguaggio dei segni)

en: Ede Cabe
it: Ede cabe

en: Ede Ica
it: Ede ica

en: Ede Idaca
it: Ede idaca

en: Ede Ije
it: Ede ije

en: Efate, North
it: Efate del Nord

en: Efate, South
it: Efate del Sud

en: Egypt Sign Language
it: Egiziano (linguaggio dei segni)

en: Egyptian (Ancient)
it: Egiziano antico

en: El Hugeirat
it: El hugeirat

en: El Molo
it: El molo

en: Elamite
it: Elamitico

en: Emai-Iuleha-Ora
it: Emai-iuleha-ora

en: Emberá, Northern
it: Emberà settentrionale

en: Emberá-Baudó
it: Emberá-baudó

en: Emberá-Catío
it: Emberá-catío

en: Emberá-Chamí
it: Emberà-chamì

en: Emberá-Tadó
it: Emberá-tadó

en: Emilian
it: Emiliano

en: Enawené-Nawé
it: Enawené-nawé

en: Enets, Forest
it: Eneziano, Foresta

en: Enets, Tundra
it: Eneziano, Tundra

en: English
it: Inglese

en: English, Liberian
it: Inglese, Liberiano

en: English, Middle (1100-1500)
it: Inglese, Medio (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
it: Inglese, Antico (ca. 450-1100)

en: Epi-Olmec
it: Epi-olmec

en: Ese Ejja
it: Ese ejja

en: Estonian
it: Estone

en: Estonian Sign Language
it: Estone (linguaggio dei segni)

en: Estonian, Standard
it: Estone standard

en: Eteocretan
it: Eteocretese

en: Eteocypriot
it: Eteocipriota

en: Ethiopian Sign Language
it: Etiope (linguaggio dei segni)

en: Eton (Cameroon)
it: Eton (Camerun)

en: Etruscan
it: Etrusco

en: Extremaduran
it: Estremadurano

en: Fali, North
it: Fali del Nord

en: Fali, South
it: Fali del Sud

en: Fang (Cameroon)
it: Fang (Camerun)

en: Fang (Equatorial Guinea)
it: Fang (Guinea equatoriale)

en: Fars, Northwestern
it: Fars nordoccidentale

en: Fars, Southwestern
it: Fars sudoccidentale

en: Fijian
it: Figiano

en: Fijian, Western
it: Figiano occidentale

en: Filipino
it: Filippino

en: Finland-Swedish Sign Language
it: Finlandese-svedese (linguaggio dei segni)

en: Finnish
it: Finlandese

en: Finnish Sign Language
it: Finlandese (linguaggio dei segni)

en: Finnish, Kven
it: Finlandese, Kven

en: Finnish, Tornedalen
it: Finlandese, Tornedalen

en: Flinders Island
it: Flinders (Isola)

en: Foia Foia
it: Foia foia

en: Frankish
it: Franco

en: French
it: Francese

en: French Sign Language
it: Francese (linguaggio dei segni)

en: French, Cajun
it: Francese, Cajun

en: French, Middle (ca. 1400-1600)
it: Francese, Medio (ca. 1400-1600)

en: French, Old (842-ca. 1400)
it: Francese, Antico (842-ca. 1400)

en: Frisian, Eastern
it: Frisone orientale

en: Frisian, Northern
it: Frisone settentrionale

en: Frisian, Old
it: Frisone antico

en: Frisian, Western
it: Frisone occidentale

en: Friulian
it: Friulano

en: Fulfulde, Central-Eastern Niger
it: Fulfulde, Niger centro occidentale

en: Fulfulde, Nigerian
it: Fulfulde, Nigeriano

en: Fulfulde, Western Niger
it: Fulfulde, Niger occidentale

en: Fulniô
it: Fulnio

en: Futuna, East
it: Futuna dell'Est

en: Futuna-Aniwa
it: Futuna-aniwa

en: Ga
it: ga

en: Gabrielino-Fernandeño
it: Gabrielino-fernandeño

en: Gaelic, Hiberno-Scottish
it: Gaelico, Hiberno-Scozzese

en: Gaelic, Scottish
it: Gaelico, Scozzese

en: Galician
it: Galiziano

en: Garig-Ilgar
it: Garig-ilgar

en: Gaulish, Cisalpine
it: Gaulish, Cisalpino

en: Gaulish, Transalpine
it: Gaulish, Transalpino

en: Gawar-Bati
it: Gawar-bati

en: Gayo
it: gayo

en: Gbaya (Central African Republic)
it: Gbaya (Repubblica centro africana)

en: Gbaya, Northwest
it: Gbaya nordoccidentale

en: Gbaya, Southwest
it: Gbaya sudoccidentale

en: Gbaya-Bossangoa
it: Gbaya-bossangoa

en: Gbaya-Bozoum
it: Gbaya-bozoum

en: Gbaya-Mbodomo
it: Gbaya-mbodomo

en: Gbe, Eastern Xwla
it: Gbe, Xwla orientale

en: Gbe, Western Xwla
it: Gbe, Xwla occidentale

en: Gbiri-Niragu
it: Gbiri-niragu

en: Georgian
it: Georgiano

en: Georgian, Old
it: Georgiano antico

en: German
it: Tedesco

en: German Sign Language
it: Tedesco (linguaggio dei segni)

en: German, Colonia Tovar
it: Tedesco, Colonia Tovar

en: German, Hutterite
it: Tedesco, Hutterite

en: German, Low
it: Tedesco, Basso

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
it: Tedesco, medio alto (ca. 1050-1500)

en: German, Middle Low
it: Tedesco, medio basso

en: German, Old High (ca. 750-1050)
it: Tedesco, antico alto (ca. 750-1050)

en: German, Pennsylvania
it: Tedesco, Pennsylvania

en: German, Swiss
it: Tedesco, Svizzera

en: Geser-Gorom
it: Geser-gorom

en: Ghale, Northern
it: Ghale settentrionale

en: Ghale, Southern
it: Ghale meridionale

en: Ghanaian Sign Language
it: Ghanaian (linguaggio dei segni)

en: Ghandruk Sign Language
it: Ghandruk linguaggio dei segni

en: Gimi (Eastern Highlands)
it: Gimi (Highlands orientali)

en: Gimi (West New Britain)
it: Gimi (Nuova Britannia dell'Ovest)

en: Giziga, North
it: Giziga del Nord

en: Giziga, South
it: Giziga del Sud

en: Glaro-Twabo
it: Glaro-twabo

en: Glio-Oubi
it: Glio-oubi

en: Gondi, Northern
it: Gondi settentrionale

en: Gone Dau
it: Gone dau

en: Goodenough, West
it: Goodenough dell'Ovest

en: Gothic
it: Gotico

en: Great Andamanese, Mixed
it: Andamanese grande, Misto

en: Grebo, Central
it: Grebo, Centrale

en: Grebo, Northern
it: Grebo settentrionale

en: Grebo, Southern
it: Grebo meridionale

en: Greek Sign Language
it: Greco (linguaggio dei segni)

en: Greek, Ancient (to 1453)
it: Greco antico (fino al 1453)

en: Greek, Cappadocian
it: Greco, Cappadocia

en: Greek, Modern (1453-)
it: Greco moderno (1453-)

en: Greek, Mycenaean
it: Greco, Miceneo

en: Gros Ventre
it: Gros ventre

en: Guana (Brazil)
it: Guana (Brasile)

en: Guana (Paraguay)
it: Guana (Paraguai)

en: Guaraní, Eastern Bolivian
it: Guaraní, Bolivia orientale

en: Guaraní, Paraguayan
it: Guaraní, Paraguaiano

en: Guaraní, Western Bolivian
it: Guaraní, Bolivia occidentale

en: Guatemalan Sign Language
it: Guatemalteco (linguaggio dei segni)

en: Guduf-Gava
it: Guduf-gava

en: Gugu Badhun
it: Gugu badhun

en: Gugu Warra
it: Gugu warra

en: Guhu-Samane
it: Guhu-samane

en: Guinean Sign Language
it: Guineano (linguaggio dei segni)

en: Gula (Central African Republic)
it: Gula (Repubblica centro africana)

en: Gula Iro
it: Gula iro

en: Gupa-Abawa
it: Gupa-abawa

en: Gureng Gureng
it: Gureng gureng

en: Guruntum-Mbaaru
it: Guruntum-mbaaru

en: Gwamhi-Wuri
it: Gwamhi-wuri

en: Haida, Northern
it: Haida settentrionale

en: Haida, Southern
it: Haida meridionale

en: Haiphong Sign Language
it: Haiphong (linguaggio dei segni)

en: Haitian
it: Haitiano

en: Haitian Vodoun Culture Language
it: Haitiano vodoun (linguaggio culturale)

en: Halang Doan
it: Halang doan

en: Hamer-Banna
it: Hamer-banna

en: Hanga Hundi
it: Hanga hundi

en: Hanoi Sign Language
it: Hanoi (linguaggio dei segni)

en: Hausa Sign Language
it: Hausa (linguaggio dei segni)

en: Havasupai-Walapai-Yavapai
it: Havasupai-walapai-yavapai

en: Hawai'i Sign Language (HSL)
it: Hawai'i linguaggio dei segni (HSL)

en: Hawaiian
it: hawaiano

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Hebrew, Ancient
it: Ebraico antico

en: Helambu Sherpa
it: Helambu sherpa

en: Hiligaynon
it: Hiligayna

en: Hindko, Northern
it: Hindko settentrionale

en: Hindko, Southern
it: Hindko meridionale

en: Hindustani, Caribbean
it: Hindustani, Caraibico

en: Hiri Motu
it: Hiri motu

en: Hittite
it: hittite

en: Hittite, Middle
it: Hittite centrale

en: Hittite, Old
it: Hittite antico

en: Hmong Daw
it: Hmong daw

en: Hmong Don
it: Hmong don

en: Hmong Dô
it: Hmong dô

en: Hmong Njua
it: Hmong njua

en: Hmong, Central Huishui
it: Hmong, Huishui centrale

en: Hmong, Central Mashan
it: Hmong, Mashan centrale

en: Hmong, Eastern Huishui
it: Hmong, Huishui orientale

en: Hmong, Northern Guiyang
it: Hmong, Guiyang settentrionale

en: Hmong, Northern Huishui
it: Hmong, Huishui settentrionale

en: Hmong, Northern Mashan
it: Hmong, Mashan settentrionale

en: Hmong, Southern Guiyang
it: Hmong, Guiyang meridionale

en: Hmong, Southern Mashan
it: Hmong, Mashan meridionale

en: Hmong, Southwestern Guiyang
it: Hmong, Guiyang sudoccidentale

en: Hmong, Southwestern Huishui
it: Hmong, Huishui sudoccidentale

en: Hmong, Western Mashan
it: Hmong, Mashan occidentale

en: Ho Chi Minh City Sign Language
it: Ho Chi Minh City (linguaggio dei segni)

en: Ho-Chunk
it: Ho-chunk

en: Hoia Hoia
it: Hoia hoia

en: Honduras Sign Language
it: Honduras (linguaggio dei segni)

en: Hong Kong Sign Language
it: Hong Kong (linguaggio dei segni)

en: Hun-Saare
it: Hun-saare

en: Hungarian
it: Ungherese

en: Hungarian Sign Language
it: Ungherese (linguaggio dei segni)

en: Hungarian, Old
it: Ungherese antico

en: Hunjara-Kaina Ke
it: Hunjara-kaina ke

en: Iberian
it: Iberico

en: Icelandic
it: Islandese

en: Icelandic Sign Language
it: Islandese (linguaggio dei segni)

en: Iceve-Maci
it: Iceve-maci

en: Idakho-Isukha-Tiriki
it: Idakho-isukha-tiriki

en: Iha Based Pidgin
it: Iha based pidgin

en: Ija-Zuba
it: Ija-zuba

en: Ijo, Southeast
it: Ijo sudorientale

en: Ikoma-Nata-Isenye
it: Ikoma-nata-isenye

en: Iku-Gora-Ankwa
it: Iku-gora-ankwa

en: Ile Ape
it: Ile ape

en: Ili Turki
it: Ili turki

en: Iloko
it: Ilocano

en: Indian Sign Language
it: Indiano (linguaggio dei segni)

en: Indo-Portuguese
it: Indo-portoghese

en: Indonesian
it: Indonesiano

en: Indonesian Sign Language
it: Indonesiano (linguaggio dei segni)

en: Indonesian, Peranakan
it: Indonesiano, Peranakan

en: Indus Valley Language
it: Indus (Lingua della valle)

en: Inga, Jungle
it: Inga, Giungla

en: Inoke-Yate
it: Inoke-yate

en: Interlingue
it: Interlingua

en: International Sign
it: Simboli internazionali

en: Inuit Sign Language
it: Inuit linguaggio dei segni

en: Inuktitut
it: inuktitut

en: Inuktitut, Eastern Canadian
it: Inuktitut, Canada orientale

en: Inupiatun, North Alaskan
it: Inupiatun, Nord Alaska

en: Inupiatun, Northwest Alaska
it: Inupiatun, Nord-Ovest Alaska

en: Iowa-Oto
it: Iowa-oto

en: Iranun (Philippines)
it: Iranun (Filippine)

en: Irish
it: Gaelico

en: Irish Sign Language
it: Irlandese (linguaggio dei segni)

en: Irish, Middle (900-1200)
it: Irlandese medio (900-1200)

en: Irish, Old (to 900)
it: Irlandese antico (fino al ’900)

en: Irish, Primitive
it: Irlandese, primitivo

en: Israeli Sign Language
it: Israeli (linguaggio dei segni)

en: Italian
it: Italiano

en: Italian Sign Language
it: Italiano (linguaggio dei segni)

en: Ivbie North-Okpela-Arhe
it: Ivbie Nord-Okpela-Arhe

en: Jamaican Country Sign Language
it: Giamaicano interno (linguaggio dei segni)

en: Jamaican Sign Language
it: Giamaicano (linguaggio dei segni)

en: Japanese
it: Giapponese

en: Japanese Sign Language
it: Giapponese (linguaggio dei segni)

en: Japanese, Old
it: Giapponese, antico

en: Javanese, Caribbean
it: Javanese, caraibico

en: Javanese, New Caledonian
it: Javanese, Nuova Caledonia

en: Jhankot Sign Language
it: Jhankot (linguaggio dei segni)

en: Jimi (Cameroon)
it: Jimi (Camerun)

en: Jordanian Sign Language
it: Giordano (linguaggio dei segni)

en: Judeo-Arabic
it: Giudeo-arabo

en: Judeo-Berber
it: Giudeo-berbero

en: Judeo-Georgian
it: Giudeo-georgiano

en: Judeo-Italian
it: Giudeo-italiano

en: Judeo-Persian
it: Giudeo-persiano

en: Judeo-Tat
it: Giudeo-Tat

en: Jumla Sign Language
it: Jumla (linguaggio dei segni)

en: Jwira-Pepesa
it: Jwira-pepesa

en: Kabardian
it: Kabardia

en: Kadazan, Klias River
it: Kadazan, fiume Klias

en: Kaikavian Literary Language
it: Kaikavian lingua letteraria

en: Kaingáng, São Paulo
it: Kaingáng, San Paolo

en: Kaki Ae
it: Kaki ae

en: Kala Lagaw Ya
it: Kala lagaw ya

en: Kalapuya, Northern
it: Kalapuya settentrionale

en: Kalapuya, Southern
it: Kalapuya meridionale

en: Kalinga, Southern
it: Kalinga meridionale

en: Kalispel-Pend d'Oreille
it: Kalispel-pend d'Oreille

en: Kango (Bas-Uélé District)
it: Kango (Distretto Bas-Uélé)

en: Kango (Tshopo District)
it: Kango (Distretto Tshopo)

en: Kanjobal, Western
it: Kanjobal occidentale

en: Kankanay, Northern
it: Kankanay settentrionale

en: Kannada
it: kannada

en: Kanuri, Central
it: Kanuri, Centrale

en: Kapinawá
it: Kapinawà

en: Kara (Central African Republic)
it: Kara (Repubblica centro africana)

en: Kara (Korea)
it: Kara (Corea)

en: Kara (Papua New Guinea)
it: Kara (Papua Nuova Guinea)

en: Karaboro, Eastern
it: Karaboro orientale

en: Karaboro, Western
it: Karaboro occidentale

en: Karachay-Balkar
it: karachay-Balkar

en: Kare (Central African Republic)
it: Kare (Repubblica centro africana)

en: Kare (Papua New Guinea)
it: Kare (Papua Nuova Guinea)

en: Karen, Pwo Eastern
it: Karen, Pwo orientale

en: Karen, Pwo Northern
it: Karen, Pwo settentrionale

en: Karen, Pwo Western
it: Karen, Pwo occidentale

en: Karnic, Eastern
it: Karnic, orientale

en: Karo (Brazil)
it: Karo (Brasile)

en: Karo (Ethiopia)
it: Karo (Etiopia)

en: Kashmiri
it: kashmiri

en: Kashubian
it: kashubian

en: Katu, Eastern
it: Katu, orientale

en: Katu, Western
it: Katu, occidentale

en: Kayah, Eastern
it: Kayah, orientale

en: Kayah, Western
it: Kayah, occidentale

en: Kayan Mahakam
it: Kayan mahakam

en: Kayan, Kayan River
it: Kayan, fiume Kayan

en: Kazakh
it: Kazako

en: Kela (Democratic Republic of Congo)
it: Kela (Repubblica democratica del Congo)

en: Kela (Papua New Guinea)
it: Kela (Papua Nuova Guinea)

en: Kele (Democratic Republic of Congo)
it: Kele (Repubblica democratica del Congo)

en: Kele (Papua New Guinea)
it: Kele (Papua Nuova Guinea)

en: Kentish Sign Language, Old
it: Kentish linguaggio dei segni, antico

en: Kenyan Sign Language
it: Kenyan (linguaggio dei segni)

en: Keres, Eastern
it: Keres, orientale

en: Keres, Western
it: Keres, occidentale

en: Kewa, East
it: Kewa dell'Est

en: Kewa, West
it: Kewa dell'Ovest

en: Kham, Eastern Parbate
it: Kham, Parbate orientale

en: Kham, Western Parbate
it: Kham, Parbate occidentale

en: Khmer, Central
it: Khmer, Centrale

en: Khmer, Northern
it: Khmer, settentrionale

en: Khorasani Turkish
it: Turco Khorasani

en: Kinabatangan, Upper
it: Kinabatangan, superiore

en: Kir-Balar
it: Kir-balar

en: Kirghiz
it: Kirghiso

en: Kirmanjki (individual language)
it: Kirmanjki (linguaggio individuale)

en: Kisi, Southern
it: Kisi, meridionale

en: Kissi, Northern
it: Kissi, settentrionale

en: Kituba (Democratic Republic of Congo)
it: Kituba (Repubblica democratica del Congo)

en: Kiwai, Northeast
it: Kiwai, nordorientale

en: Kiwai, Southern
it: Kiwai, meridionale

en: Koiali, Mountain
it: Koiali delle Montagne

en: Kok Borok
it: Kok borok

en: Kol (Cameroon)
it: Kol (Camerun)

en: Kol (Papua New Guinea)
it: Kol (Papua Nuova Guinea)

en: Kolami, Northwestern
it: Kolami nordoccidentale

en: Kolami, Southeastern
it: Kolami sudoccidentale

en: Kom (Cameroon)
it: Kom (Camerun)

en: Komo (Democratic Republic of Congo)
it: Komo (Repubblica democratica del Congo)

en: Konkani (individual language)
it: Konkani (linguaggio individuale)

en: Konkani (macrolanguage)
it: Konkani (macrolinguaggio)

en: Korean
it: Coreano

en: Korean Sign Language
it: Coreano (linguaggio dei segni)

en: Korean, Middle (10th-16th cent.)
it: Coreano medio (10°-16° Sec.)

en: Korean, Old (3rd-9th cent.)
it: Coreano antico (3°-9° Sec.)

en: Koro (Côte d'Ivoire)
it: Koro (Costa d'Avorio)

en: Koro (Papua New Guinea)
it: Koro (Papua Nuova Guinea)

en: Kota Marudu Talantang
it: Kota marudu talantang

en: Krahn, Eastern
it: Krahn orientale

en: Krahn, Western
it: Krahn occidentale

en: Krahô
it: Kraho

en: Kriol English, Belize
it: Inglese kriol. Belize

en: Kulon-Pazeh
it: Kulon-pazeh

en: Kumyk
it: kumyk

en: Kundal Shahi
it: Kundal shahi

en: Kurdish
it: Curdo

en: Kurdish, Central
it: Curdo centrale

en: Kurdish, Northern
it: Curdo settentrionale

en: Kurdish, Southern
it: Curdo meridionale

en: Kurux, Nepali
it: Kurux, Nepal

en: Kuskokwim, Upper
it: Kuskokwim superiore

en: Kutenai
it: kutenai

en: Laeko-Libuat
it: Laeko-libuat

en: Laha (Viet Nam)
it: Laha (Vietnam)

en: Lahnda
it: lahnda

en: Lahu Shi
it: Lahu shi

en: Lalu, Eastern
it: Lalu orientale

en: Lalu, Western
it: Lalu occidentale

en: Lampung Api
it: Lampung api

en: Lampung Nyo
it: Lampung nyo

en: Langobardic
it: Longobardo

en: Langue des signes de Belgique Francophone
it: Belgio francofono (linguaggio dei segni)

en: Laos Sign Language
it: Lao (linguaggio dei segni)

en: Larike-Wakasihu
it: Larike-wakasihu

en: Latin
it: Latino

en: Latvian
it: Lettone

en: Latvian Sign Language
it: Lettone (linguaggio dei segni)

en: Latvian, Standard
it: Lettone standard

en: Laurentian
it: Laurenziano

en: Lawa, Eastern
it: Lawa orientale

en: Lawa, Western
it: Lawa occidentale

en: Lega-Mwenga
it: Lega-mwenga

en: Lele (Democratic Republic of Congo)
it: Lele (Repubblica democratica del Congo)

en: Lele (Papua New Guinea)
it: Lele (Papua Nuova Guinea)

en: Lembata, South
it: Lembata del Sud

en: Lembata, West
it: Lembata dell'Ovest

en: Lesing-Gelimi
it: Lesing-gelimi

en: Leti (Cameroon)
it: Leti (Camerun)

en: Libyan Sign Language
it: Libico (linguaggio dei segni)

en: Ligurian (Ancient)
it: Antico ligure

en: Limba, East
it: Limba dell'Est

en: Limba, West-Central
it: Limba centro occidentale

en: Linear A
it: Lineare A

en: Lishanid Noshan
it: Lishanid noshan

en: Lithuanian
it: Lituano

en: Lithuanian Sign Language
it: Lituano (linguaggio dei segni)

en: Lithuanian, Old
it: Lituano, Antico

en: Lo-Toga
it: Lo-toga

en: Lojban
it: lojban

en: Lolopo, Southern
it: Lolopo meridionale

en: Loma (Côte d'Ivoire)
it: Loma (Costa d'Avorio)

en: Lombard
it: Lombardo

en: Lozi
it: lozi

en: Luba-Katanga
it: Luba-katanga

en: Luba-Lulua
it: Luba-lulua

en: Lule Sami
it: sami lule

en: Luo (Cameroon)
it: Luo (Camerun)

en: Luo (Kenya and Tanzania)
it: Luo (Kenya e Tanzania)

en: Luri, Northern
it: Luri settentrionale

en: Luri, Southern
it: Luri meridionale

en: Lusitanian
it: Lusitano

en: Luwian, Cuneiform
it: Luwian, Cuneiforme

en: Luwian, Hieroglyphic
it: Luwian, Geroglifico

en: Luxembourgish
it: Lussemburghese

en: Lyons Sign Language
it: Lione (linguaggio dei segni)

en: Ma (Democratic Republic of Congo)
it: Ma (Repubblica democratica del Congo)

en: Ma (Papua New Guinea)
it: Ma (Papua Nuova Guinea)

en: Ma'di, Southern
it: Ma'di meridionale

en: Macedonian
it: Macedone

en: Macedonian, Ancient
it: Macedone antico

en: Mada (Cameroon)
it: Mada (Camerun)

en: Madagascar Sign Language
it: Madagascar (linguaggio dei segni)

en: Maewo, Central
it: Maewo, Centrale

en: Magar, Eastern
it: Magar orientale

en: Magar, Western
it: Magar occidentale

en: Maidu, Northeast
it: Maidu del Nord-Est

en: Maidu, Northwest
it: Maidu del Nord-Ovest

en: Maidu, Valley
it: Maidu, Valle

en: Mainstream Kenyah
it: Kenyah principale

en: Maiwa (Papua New Guinea)
it: Maiwa (Papua Nuova Guinea)

en: Mak (China)
it: Mak (Cina)

en: Makian, East
it: Makian dell'Est

en: Makian, West
it: Makian dell'Ovest

en: Mala (Papua New Guinea)
it: Mala (Papua Nuova Guinea)

en: Malagasy
it: malagasy

en: Malagasy, Antankarana
it: Malgascio, Antankarana

en: Malagasy, Bara
it: Malgascio, Bara

en: Malagasy, Masikoro
it: Malgascio, Masikoro

en: Malagasy, Northern Betsimisaraka
it: Malgascio, Betsimisaraka settentrionale

en: Malagasy, Plateau
it: Malgascio, Plateau

en: Malagasy, Sakalava
it: Malgascio, Sakalava

en: Malagasy, Southern Betsimisaraka
it: Malgascio, Betsimisaraka meridionale

en: Malagasy, Tandroy-Mahafaly
it: Malgascio, Tandroy-Mahafaly

en: Malagasy, Tanosy
it: Malgascio, Tanosy

en: Malagasy, Tesaka
it: Malgascio, Tesaka

en: Malagasy, Tsimihety
it: Malgascio, Tsimihety

en: Malay (individual language)
it: Malay (linguaggio individuale)

en: Malay (macrolanguage)
it: Malay (macrolingua)

en: Malay, Central
it: Malay, Centrale

en: Malay, Cocos Islands
it: Malay, Isole Cocos

en: Malay, North Moluccan
it: Malay, Molucche settentrionali

en: Malaysian Sign Language
it: Malay (linguaggio dei segni)

en: Male (Ethiopia)
it: Male (Etiopia)

en: Male (Papua New Guinea)
it: Male (Papua Nuova Guinea)

en: Maltese Sign Language
it: Maltese (linguaggio dei segni)

en: Mambila, Cameroon
it: Mambila, Camerun

en: Man Met
it: Man met

en: Mandaic, Classical
it: Mandaic, Classico

en: Mandobo Atas
it: Mandobo atas

en: Maninkakan, Eastern
it: Maninkakan orientale

en: Maninkakan, Western
it: Maninkakan occidentale

en: Manipuri, Old
it: Manipuri antico

en: Manna-Dora
it: Manna-dora

en: Manobo, Western Bukidnon
it: Manobo, Bukidnon occidentale

en: Marathi, Old
it: Marathi antico

en: Marghi Central
it: Marghi centrale

en: Marghi South
it: Marghi del Sud

en: Mari (East Sepik Province)
it: Mari (Provincia Sepik dell'Est)

en: Mari (Madang Province)
it: Mari (Provincia Madang)

en: Mari, Eastern
it: Mari orientale

en: Mari, Western
it: Mari occidentale

en: Maria (Papua New Guinea)
it: Maria (Papua Nuova Guinea)

en: Maritime Sign Language
it: Maritime (linguaggio dei segni)

en: Marquesan, North
it: Marquesan del Nord

en: Marquesan, South
it: Marquesan del Sud

en: Martha's Vineyard Sign Language
it: Vigneto di Marta (linguaggio dei segni)

en: Masela, Central
it: Masela, Centrale

en: Masela, East
it: Masela dell'Est

en: Masela, West
it: Masela dell'Ovest

en: Mauritian Sign Language
it: Mauritano (linguaggio dei segni)

en: Mayan, Epigraphic
it: Mayan, Epigrafico

en: Mazahua, Central
it: Mazahua, Centrale

en: Mbara (Chad)
it: Mbara (Ciad)

en: Mbo (Cameroon)
it: Mbo (Camerun)

en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
it: Mbo (Repubblica democratica del Congo)

en: Melanau, Central
it: Melanau, Centrale

en: Mende (Papua New Guinea)
it: Mende (Papua Nuova Guinea)

en: Meohang, Eastern
it: Meohang orientale

en: Meohang, Western
it: Meohang occidentale

en: Meroitic
it: Meroitico

en: Mexican Sign Language
it: Messicano (linguaggio dei segni)

en: Miao, Eastern Qiandong
it: Miao, Qiandong orientale

en: Miao, Eastern Xiangxi
it: Miao, Xiangxi orientale

en: Miao, Northern Qiandong
it: Miao, Qiandong settentrionale

en: Miao, Southern Qiandong
it: Miao, Qiandong meridionale

en: Miao, Western Xiangxi
it: Miao, Xiangxi occidentale

en: Mina (Cameroon)
it: Mina (Camerun)

en: Mingang Doso
it: Mingang doso

en: Miriwoong Sign Language
it: Miriwoong linguaggio dei segni

en: Miwok, Bay
it: Miwok, Baia

en: Miwok, Central Sierra
it: Miwok, Sierra Centrale

en: Miwok, Coast
it: Miwok, Costa

en: Miwok, Lake
it: Miwok, Lago

en: Miwok, Northern Sierra
it: Miwok, Sierra settentrionale

en: Miwok, Plains
it: Miwok, Pianure

en: Miwok, Southern Sierra
it: Miwok, Sierra meridionale

en: Mixe, North Central
it: Mixe, centro Nord

en: Mixtec, Northern Tlaxiaco
it: Mixtec, Tlaxiaco settentrionale

en: Mixtec, Northwest Oaxaca
it: Mixtec, Oaxaca del Nord-Ovest

en: Mixtec, Southeastern Nochixtlán
it: Mixtec, Nochixtlán sudorientale

en: Mixtec, Southern Puebla
it: Mixtec, Puebla meridionale

en: Mixtec, Southwestern Tlaxiaco
it: Mixtec, Tlaxiaco sudoccidentale

en: Mixtec, Western Juxtlahuaca
it: Mixtec, Juxtlahuaca occidentale

en: Mnong, Central
it: Mnong, Centrale

en: Mnong, Eastern
it: Mnong orientale

en: Mnong, Southern
it: Mnong meridionale

en: Mofu, North
it: Mofu del Nord

en: Mohawk
it: mohawk

en: Moldova Sign Language
it: Moldova (linguaggio dei segni)

en: Mon, Old
it: Mon antico

en: Monastic Sign Language
it: Monastico (linguaggio dei segni)

en: Mongolian
it: Mongolo

en: Mongolian Sign Language
it: Mongolo (linguaggio dei segni)

en: Mongolian, Classical
it: Mongolo classico

en: Mongolian, Halh
it: Mongolo, Halh

en: Mongolian, Middle
it: Mongolo, Medio

en: Mongolian, Peripheral
it: Mongolo, Periferico

en: Mono (Cameroon)
it: Mono (Camerun)

en: Mono (Democratic Republic of Congo)
it: Mono (Repubblica democratica del Congo)

en: Mono (Solomon Islands)
it: Mono (Isole Salomone)

en: Mor (Bomberai Peninsula)
it: Mor (penisola Bomberai)

en: Mor (Mor Islands)
it: Mor (Isole Mor)

en: Moroccan Sign Language
it: Marocchino (linguaggio dei segni)

en: Mozambican Sign Language
it: Mozambico (linguaggio dei segni)

en: Mozarabic
it: Mozarabico

en: Muji, Northern
it: Muji settentrionale

en: Muji, Southern
it: Muji meridionale

en: Multiple languages
it: Lingue multiple

en: Muria, Eastern
it: Muria orientale

en: Muria, Far Western
it: Muria, Estremo Ovest

en: Muria, Western
it: Muria occidentale

en: Murik (Papua New Guinea)
it: Murik (Papua Nuova Guinea)

en: Muyu, North
it: Muyu settentrionale

en: Muyu, South
it: Muyu meridionale

en: Naga, Northern Rengma
it: Naga; Rengma settentrionale

en: Naga, Southern Rengma
it: Naga; Rengma meridionale

en: Nago, Northern
it: Nago settentrionale

en: Nago, Southern
it: Nago meridionale

en: Nahuatl, Central
it: Nahuatl centrale

en: Nahuatl, Central Huasteca
it: Nahuatl; Huasteca centrale

en: Nahuatl, Central Puebla
it: Nahuatl; Puebla centrale

en: Nahuatl, Classical
it: Nahuatl classico

en: Nahuatl, Coatepec
it: Nahuatl; Coatepec

en: Nahuatl, Eastern Durango
it: Nahuatl, Durango Orientale

en: Nahuatl, Eastern Huasteca
it: Nahuatl, Huasteca Orientale

en: Nahuatl, Highland Puebla
it: Nahuatl, Puebla altopiano

en: Nahuatl, Northern Oaxaca
it: Nahuatl; Oaxaca settentrionale

en: Nahuatl, Northern Puebla
it: Nahuatl; Puebla settentrionale

en: Nahuatl, Southeastern Puebla
it: Nahuatl, Puebla sudorientale

en: Nahuatl, Western Durango
it: Nahuatl, Durango Occidentale

en: Nahuatl, Western Huasteca
it: Nahuatl, Huasteca occidentale

en: Nama (Papua New Guinea)
it: Nama (Papua Nuova Guinea)

en: Nambikuára, Southern
it: Nambikuára meridionale

en: Namibian Sign Language
it: Namibia (linguaggio dei segni)

en: Namosi-Naitasiri-Serua
it: Namosi-naitasiri-serua

en: Nar Phu
it: Nar phu

en: Ndebele, North
it: Ndebele del Nord

en: Ndebele, South
it: Ndebele del Sud

en: Ndonde Hamba
it: Ndonde hamba

en: Neapolitan
it: Napoletano

en: Negeri Sembilan Malay
it: Negeri sembilan malese

en: Neo-Aramaic, Assyrian
it: Neo-aramaico assiro

en: Neo-Aramaic, Barzani Jewish
it: Neo-aramaico barzani giudeo

en: Neo-Aramaic, Bohtan
it: Neo-aramaico, Bohtan

en: Neo-Aramaic, Chaldean
it: Neo-aramaico chaldeano

en: Neo-Aramaic, Western
it: Neo-aramaico occidentale

en: Nepalese Sign Language
it: Nepalese (linguaggio dei segni)

en: Nepali (individual language)
it: Nepali (linguaggio individuale)

en: Nepali (macrolanguage)
it: Nepali (macrolinguaggio)

en: New Zealand Sign Language
it: Neozelandese (linguaggio dei segni)

en: Newar, Middle
it: Newar centrale

en: Newari, Classical
it: Newari, Classico

en: Ngad'a, Eastern
it: Ngad'a orientale

en: Ngando (Central African Republic)
it: Ngando (Repubblica centro africana)

en: Ngando (Democratic Republic of Congo)
it: Ngando (Repubblica democratica del Congo)

en: Ngatik Men's Creole
it: Ngatik creolo degli uomini

en: Ngbandi, Northern
it: Ngbandi settentrionale

en: Ngbandi, Southern
it: Ngbandi meridionale

en: Ngombe (Central African Republic)
it: Ngombe (Repubblica centro africana)

en: Ngombe (Democratic Republic of Congo)
it: Ngombe (Repubblica democratica del Congo)

en: Nicaraguan Sign Language
it: Nicaraguense (linguaggio dei segni)

en: Nicobarese, Central
it: Nicobarese, Centrale

en: Nicobarese, Southern
it: Nicobarese, meridionale

en: Nigerian Sign Language
it: Nigeriano (linguaggio dei segni)

en: Nisi (China)
it: Nisi (Cina)

en: Nisu, Eastern
it: Nisu orientale

en: Nisu, Northern
it: Nisu settentrionale

en: Nisu, Northwestern
it: Nisu, nordoccidentale

en: Nisu, Southern
it: Nisu meridionale

en: Nisu, Southwestern
it: Nisu sudoccidentale

en: No linguistic content
it: Nessun contenuto linguistico

en: Norse, Old
it: Norse antico

en: North Arabian, Ancient
it: Arabo settentrionale antico

en: Norwegian
it: Norvegese

en: Norwegian Bokmål
it: Norvegese bokmål

en: Norwegian Nynorsk
it: Norvegese nynorsk

en: Norwegian Sign Language
it: Norvegese (linguaggio dei segni)

en: Norwegian, Traveller
it: Norvegese, zingaro

en: Nuaulu, North
it: Nuaulu del Nord

en: Nuaulu, South
it: Nuaulu del Sud

en: Nubian, Old
it: Nubiano antico

en: Nugunu (Cameroon)
it: Nugunu (Camerun)

en: Nukak Makú
it: Nukak makú

en: Nung (Viet Nam)
it: Nung (Vietnam)

en: Nuni, Northern
it: Nuni settentrionale

en: Nuni, Southern
it: Nuni meridionale

en: Nusa Laut
it: Nusa laut

en: Nyala, East
it: Nyala dell'Est

en: Nyika (Malawi and Zambia)
it: Nyika (Malawi e Zambia)

en: Ohlone, Northern
it: Ohlone settentrionale

en: Ohlone, Southern
it: Ohlone meridionale

en: Oirat, Written
it: Oirat, scritto

en: Ojibwa, Central
it: Ojibwa, Centrale

en: Ojibwa, Eastern
it: Ojibwa orientale

en: Ojibwa, Northwestern
it: Ojibwa nordoccidentale

en: Ojibwa, Western
it: Ojibwa occidentale

en: Okinawan, Central
it: Okinawan, Centrale

en: Okpe (Northwestern Edo)
it: Okpe (Edo nordoccidentale)

en: Okpe (Southwestern Edo)
it: Okpe (Edo sudoccidentale)

en: One, Northern
it: One settentrionale

en: One, Southern
it: One meridionale

en: Onin Based Pidgin
it: Pidgin basato su onin

en: Oriya (macrolanguage)
it: Oriya (macrolinguaggio)

en: Oromo, Eastern
it: Oromo orientale

en: Oromo, West Central
it: Oromo centrooccidentale

en: Ossetic, Old
it: Ossetic antico

en: Otomi, Eastern Highland
it: Otomi, altipiani orientali

en: Otomi, Estado de México
it: Otomi, Stato del Messico

en: Paiute, Northern
it: Paiute settentrionale

en: Pakistan Sign Language
it: Pakistano (linguaggio dei segni)

en: Palawano, Central
it: Palawano, Centrale

en: Palawano, Southwest
it: Palawano, Sudoccidentale

en: Pame, Central
it: Pame, Centrale

en: Pame, Northern
it: Pame settentrionale

en: Pame, Southern
it: Pame meridionale

en: Pampanga
it: pampanga

en: Pana (Central African Republic)
it: Pana (Repubblica centro africana)

en: Panamanian Sign Language
it: Panamense (linguaggio dei segni)

en: Panjabi, Western
it: Panjabi occidentale

en: Papua New Guinean Sign Language
it: Papua Nuova Guinea, linguaggio dei segni

en: Paraguayan Sign Language
it: Paraguaiano (linguaggio dei segni)

en: Pashai, Northeast
it: Pashai, Nordest

en: Pashai, Northwest
it: Pashai, Nordovest

en: Pashai, Southeast
it: Pashai, Sudest

en: Pashai, Southwest
it: Pashai, Sudovest

en: Pashto, Central
it: Pashto, Centrale

en: Pashto, Northern
it: Pashto settentrionale

en: Pashto, Southern
it: Pashto meridionale

en: Penan, Eastern
it: Penan, orientale

en: Penan, Western
it: Penan occidentale

en: Penang Sign Language
it: Penang (linguaggio dei segni)

en: Persian
it: Persiano

en: Persian Sign Language
it: Persiano (linguaggio dei segni)

en: Persian, Iranian
it: Persiano, Iraniano

en: Persian, Manichaean Middle
it: Persiano, Manicheo Centrale

en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
it: Persiano, Antico (ca. 600-400 A.C.)

en: Peruvian Sign Language
it: Peruviano (linguaggio dei segni)

en: Philippine Sign Language
it: Filippino (linguaggio de segni)

en: Phoenician
it: Fenicio

en: Phong-Kniang
it: Phong-kniang

en: Phu Thai
it: Phu thai

en: Picene, North
it: Picene del Nord

en: Picene, South
it: Picene del Sud

en: Pidgin English, Chinese
it: Inglese pidgin, cinese

en: Pidgin English, Ghanaian
it: Inglese pidgin, ghanese

en: Pidgin, Cameroon
it: Pidgin, Camerun

en: Pidgin, Nigerian
it: Pidgin, Nigeriano

en: Pima Bajo
it: Pima bajo

en: Pinai-Hagahai
it: Pinai-hagahai

en: Plains Indian Sign Language
it: Plains Indian (linguaggio dei segni)

en: Polish
it: Polacco

en: Polish Sign Language
it: Polacco (linguaggio dei segni)

en: Pomo, Central
it: Pomo, Centrale

en: Pomo, Eastern
it: Pomo orientale

en: Pomo, Northeastern
it: Pomo nordorientale

en: Pomo, Northern
it: Pomo settentrionale

en: Pomo, Southeastern
it: Pomo sudorientale

en: Pomo, Southern
it: Pomo meridionale

en: Portuguese
it: Portoghese

en: Portuguese Sign Language
it: Portoghese (linguaggio dei segni)

en: Provençal, Old (to 1500)
it: Provenzale antico (fino al 1500)

en: Providencia Sign Language
it: Providencia (linguaggio dei segni)

en: Prussian
it: Prussiano

en: Puerto Rican Sign Language
it: Portoricano (linguaggio dei segni)

en: Pumi, Northern
it: Pumi settentrionale

en: Pumi, Southern
it: Pumi meridionale

en: Purepecha, Western Highland
it: Purepecha, Highland occidentali

en: Pyu (Papua New Guinea)
it: Pyu (Papua Nuova Guinea)

en: Qiang, Northern
it: Qiang settentrionale

en: Qiang, Southern
it: Qiang meridionale

en: Quebec Sign Language
it: Quabec (linguaggio dei segni)

en: Quechua, Classical
it: Quechua, Classico

en: Quechua, Eastern Apurímac
it: Quechua, Apurímac orientale

en: Quechua, Napo Lowland
it: Quechua, bassopiano di Napo

en: Quechua, North Bolivian
it: Quechua, Boliviano del Nord

en: Quechua, North Junín
it: Quechua, Junín Nord

en: Quechua, Northern Conchucos Ancash
it: Quechua, Conchucos Ancash settentrionale

en: Quechua, South Bolivian
it: Quechua, Boliviano del Sud

en: Quechua, Southern Conchucos Ancash
it: Quechua, Conchucos Ancash meridionale

en: Quechua, Southern Pastaza
it: Quechua, Pastaza meridionale

en: Quichua, Northern Pastaza
it: Quichua, Pastaza settentrionale

en: Quichua, Tena Lowland
it: Quichua, bassopiano di Tena

en: Rajasthani
it: rajasthani

en: Rennellese Sign Language
it: Rennellese (linguaggio dei segni)

en: Roglai, Northern
it: Roglai settentrionale

en: Roglai, Southern
it: Roglai meridionale

en: Romani, Balkan
it: Romani, Balcani

en: Romani, Baltic
it: Romani, Baltico

en: Romani, Carpathian
it: Romani, Carpazi

en: Romani, Kalo Finnish
it: Romani, Kalo Finnico

en: Romani, Sinte
it: Romani, Sinti

en: Romani, Welsh
it: Romani, Gallese

en: Romanian
it: Rumeno

en: Romanian Sign Language
it: Rumeno (linguaggio dei segni)

en: Romanian, Macedo-
it: Romanian, Macedone

en: Romano-Greek
it: Romano-greco

en: Romano-Serbian
it: Serbo-romano

en: Russian
it: Russo

en: Russian Sign Language
it: Russo (linguaggio dei segni)

en: Russian, Old
it: Russo antico

en: Sajau Basap
it: Sajau basap

en: Salish, Southern Puget Sound
it: Salish, Puget Sound meridionale

en: Salvadoran Sign Language
it: Salvadoregno (linguaggio dei segni)

en: Sama, Central
it: Sama, Centrale

en: Sama, Southern
it: Sama meridionale

en: Samaritan
it: Samaritano

en: Sami, Northern
it: Sami settentrionale

en: Sami, Southern
it: Sami meridionale

en: Samo, Southern
it: Samo meridionale

en: Samoan
it: Samoano

en: Samogitian
it: Samogizio

en: Sanga (Democratic Republic of Congo)
it: Sanga (Repubblica democratica del Congo)

en: Sanskrit
it: Sanscrito

en: Sardinian
it: Sardo

en: Sardinian, Campidanese
it: Sardo, Campidanese

en: Sardinian, Gallurese
it: Sardo, Gallurese

en: Sardinian, Logudorese
it: Sardo, Logudorese

en: Sardinian, Sassarese
it: Sardo, Sassarese

en: Saudi Arabian Sign Language
it: Arabo saudita (linguaggio dei segni)

en: Saxon, Old
it: Sassone antico

en: Saxon, Upper
it: Sassone superiore

en: Scottish, Traveller
it: Scozzese, zingaro

en: Seit-Kaitetu
it: Seit-kaitetu

en: Selangor Sign Language
it: Selangor (linguaggio dei segni)

en: Sepa (Papua New Guinea)
it: Sepa (Papua Nuova Guinea)

en: Serbian
it: Serbo

en: Serbo-Croatian
it: Serbo-croato

en: Sicilian
it: Siciliano

en: Sierra Leone Sign Language
it: Sierra Leone (linguaggio dei segni)

en: Silesian, Lower
it: Silesian inferiore

en: Singapore Sign Language
it: Singapore (linguaggio dei segni)

en: Sisaala, Western
it: Sisaala occidentale

en: Slavey, North
it: Slavey del Nord

en: Slavey, South
it: Slavey del Sud

en: Slavic, Church
it: Slavo, Ecclesiastico

en: Slovak
it: Slovacco

en: Slovakian Sign Language
it: Slovacco (linguaggio dei segni)

en: Slovenian
it: Sloveno

en: So (Democratic Republic of Congo)
it: So (Repubblica democratica del Congo)

en: Sorbian, Lower
it: Lusaziano inferiore

en: Sorbian, Upper
it: Lusaziano superiore

en: Sorsoganon, Northern
it: Sorsoganon settentrionale

en: Sorsoganon, Southern
it: Sorsoganon meridionale

en: Sos Kundi
it: Sos kundi

en: Sotho, Southern
it: Sotho meridionale

en: South African Sign Language
it: Sudafricano (linguaggio dei segni)

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Spanish Sign Language
it: Spagnolo (linguaggio dei segni)

en: Spanish, Loreto-Ucayali
it: Spagnolo, Loreto-Ucayali

en: Spanish, Old
it: Spagnolo antico

en: Sri Lankan Sign Language
it: Sri Lanka (linguaggio dei segni)

en: Subanen, Central
it: Subanen, Centrale

en: Subanen, Eastern
it: Subanen, Orientale

en: Subanen, Northern
it: Subanen, Settentrionale

en: Subanen, Southern
it: Subanen, Meridionale

en: Subanon, Western
it: Subanon occidentale

en: Sukuma
it: sukuma

en: Sumerian
it: Sumero

en: Swahili (individual language)
it: Swahili (linguaggio individuale)

en: Swahili (macrolanguage)
it: Swahili (macro-lingua)

en: Swedish
it: Svedese

en: Swedish Sign Language
it: Svedese (linguaggio dei segni)

en: Swiss-French Sign Language
it: Svizzero-francese (linguaggio dei segni)

en: Swiss-German Sign Language
it: Svizzero-tedesco (linguaggio dei segni)

en: Swiss-Italian Sign Language
it: Svizzero-italiano (linguaggio dei segni)

en: Syriac
it: Siriaco

en: Syriac, Classical
it: Siriaco classico

en: Sãotomense
it: Saotomense

en: Ta'oih, Lower
it: Ta'oih inferiore

en: Ta'oih, Upper
it: Ta'oih superiore

en: Tagbanwa, Central
it: Tagbanwa, Centrale

en: Tai Daeng
it: Tai daeng

en: Tai Dam
it: Tai dam

en: Tai Do
it: Tai do

en: Tai Dón
it: Tai dón

en: Tai Hongjin
it: Tai hongjin

en: Tai Loi
it: Tai loi

en: Tai Long
it: Tai long

en: Tai Nüa
it: Tai nüa

en: Tai Pao
it: Tai pao

en: Tai Thanh
it: Tai thanh

en: Tai Ya
it: Tai ya

en: Tairora, North
it: Tairora del Nord

en: Tairora, South
it: Tairora del Sud

en: Taiwan Sign Language
it: Taiwan (linguaggio dei segni)

en: Talinga-Bwisi
it: Talinga-bwisi

en: Tama (Chad)
it: Tama (Ciad)

en: Tamang, Eastern
it: Tamang orientale

en: Tamang, Eastern Gorkha
it: Tamang, Gorkha orientale

en: Tamang, Northwestern
it: Tamang nordoccidentale

en: Tamang, Western
it: Tamang occidentale

en: Tamazight, Central Atlas
it: Tamazight, Atlante centrale

en: Tamazight, Standard Moroccan
it: Tamazight, Marocchino Standard

en: Tamil, Old
it: Tamil antico

en: Tanana, Lower
it: Tanana inferiore

en: Tanana, Upper
it: Tanana superiore

en: Tanna, North
it: Tanna del Nord

en: Tanna, Southwest
it: Tanna del Sud-Ovest

en: Tanzanian Sign Language
it: Tanzaniano (linguaggio dei segni)

en: Tarahumara, Central
it: Tarahumara, Centrale

en: Tarahumara, Lowland
it: Tarahumara, Bassopiano

en: Tarahumara, Northern
it: Tarahumara settentrionale

en: Tarahumara, Southeastern
it: Tarahumara sudorientale

en: Tarahumara, Southwestern
it: Tarahumara sudoccidentale

en: Tarangan, East
it: Tarangan dell'Est

en: Tarangan, West
it: Tarangan dell'Ovest

en: Taromi, Upper
it: Taromi superiore

en: Tasmanian
it: Tasmaniano

en: Tat, Muslim
it: Tat, musulmano

en: Tatar
it: Tatarico

en: Tatar, Crimean
it: Tatar, Crimeo

en: Tatar, Siberian
it: Tatar, Siberiano

en: Tawbuid, Eastern
it: Tawbuid orientale

en: Tawbuid, Western
it: Tawbuid occidentale

en: Tay Boi
it: Tay boi

en: Tay Khang
it: Tay khang

en: Tebul Sign Language
it: Tebul (linguaggio dei segni)

en: Teke-Ebo
it: Teke-ebo

en: Teke-Fuumu
it: Teke-fuumu

en: Teke-Kukuya
it: Teke-kukuya

en: Teke-Laali
it: Teke-laali

en: Teke-Nzikou
it: Teke-nzikou

en: Teke-Tege
it: Teke-tege

en: Teke-Tsaayi
it: Teke-tsaayi

en: Teke-Tyee
it: Teke-tyee

en: Tela-Masbuar
it: Tela-masbuar

en: Tepehuan, Northern
it: Tepehuan settentrionale

en: Tepehuan, Southeastern
it: Tepehuan sudorientale

en: Tepehuan, Southwestern
it: Tepehuan sudoccidentale

en: Tetun Dili
it: Tetun dili

en: Thai
it: Thailandese

en: Thai Sign Language
it: Thailandese (linguaggio dei segni)

en: Thai Song
it: Thailandese song

en: Thai, Northeastern
it: Thailandese nordorientale

en: Thai, Northern
it: Thailandese settentrionale

en: Thai, Southern
it: Thailandese meridionale

en: Thracian
it: Tracio

en: Thu Lao
it: Thu lao

en: Tibetan
it: Tibetano

en: Tibetan, Amdo
it: Tibetano; Amdo

en: Tibetan, Classical
it: Tibetano classico

en: Tibetan, Khams
it: Tibetano; Khams

en: Tibetan, Old
it: Tibetano antico

en: Tidung, Northern
it: Tidung settentrionale

en: Tidung, Southern
it: Tidung meridionale

en: Timne
it: Temne

en: Tingui-Boto
it: Tingui-boto

en: Tiwa, Northern
it: Tiwa settentrionale

en: Tiwa, Southern
it: Tiwa meridionale

en: Toba-Maskoy
it: Toba-maskoy

en: Tok Pisin
it: Tok pisin

en: Tonga (Tonga Islands)
it: Tonga (Isole Tonga)

en: Toraja-Sa'dan
it: Toraja-sa'dan

en: Totonac, Upper Necaxa
it: Totonac; Necaxa superiore

en: Totonac, Western
it: Totonac occidentale

en: Toura (Côte d'Ivoire)
it: Toura (Costa d'Avorio)

en: Toura (Papua New Guinea)
it: Toura (Papua Nuova Guinea)

en: Toussian, Northern
it: Toussian settentrionale

en: Toussian, Southern
it: Toussian meridionale

en: Trinidad and Tobago Sign Language
it: Trididad e Toabago (linguaggio dei segni)

en: Tripuri, Early
it: Tripuri, iniziale

en: Tujia, Northern
it: Tujia settentrionale

en: Tujia, Southern
it: Tujia meridionale

en: Tukang Besi North
it: Tukang besi del Nord

en: Tukang Besi South
it: Tukang besi del Sud

en: Tuma-Irumu
it: Tuma-irumu

en: Tunebo, Central
it: Tunebo centrale

en: Tunebo, Western
it: Tunebo occidentale

en: Tunisian Sign Language
it: Tunisino (linguaggio dei segni)

en: Turkish
it: Turco

en: Turkish Sign Language
it: Turco (linguaggio dei segni)

en: Turkish, Balkan Gagauz
it: Turco; Gagauz balcano

en: Turkish, Old
it: Turco antico

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
it: Turco ottomano (1500-1928)

en: Turkmen
it: Turkmeno

en: Tutchone, Northern
it: Tutchone settentrionale

en: Tutchone, Southern
it: Tutchone meridionale

en: Tày Sa Pa
it: Tày sa pa

en: Tày Tac
it: Tày tac

en: Uab Meto
it: Uab meto

en: Ugandan Sign Language
it: Ugandano (linguaggio dei segni)

en: Ugaritic
it: Ugaritico

en: Uighur
it: Uighuro

en: Uighur, Old
it: Uighuro antico

en: Ukpe-Bayobiri
it: Ukpe-bayobiri

en: Ukpet-Ehom
it: Ukpet-ehom

en: Ukrainian
it: Ucraino

en: Ukrainian Sign Language
it: Ucraino (linguaggio dei segni)

en: Ukwuani-Aboh-Ndoni
it: Ukwuani-aboh-ndoni

en: Ulau-Suain
it: Ulau-suain

en: Uma' Lasan
it: Uma' lasan

en: Uma' Lung
it: Uma' lung

en: Umbrian
it: Umbro

en: Umbu-Ungu
it: Umbu-ungu

en: Umpqua, Upper
it: Umpqua superiore

en: Uncoded languages
it: Lingue non codificate

en: Undetermined
it: Non determinato

en: Ura (Papua New Guinea)
it: Ura (Papua Nuova Guinea)

en: Urak Lawoi'
it: Urak lawoi'

en: Uripiv-Wala-Rano-Atchin
it: Uripiv-wala-rano-atchin

en: Uru-Eu-Wau-Wau
it: Uru-eu-wau-wau

en: Uru-Pa-In
it: Uru-pa-in

en: Urubú-Kaapor
it: Urubú-kaapor

en: Urubú-Kaapor Sign Language
it: Urubú-kaapor (linguaggio dei segni)

en: Uruguayan Sign Language
it: Uruguaiano (linguaggio dei segni)

en: Ute-Southern Paiute
it: Ute-southern paiute

en: Uvean, West
it: Uvean dell'Ovest

en: Uzbek
it: Usbeco

en: Uzbek, Northern
it: Usbeco settentrionale

en: Uzbek, Southern
it: Usbeco meridionale

en: Vaagri Booli
it: Vaagri booli

en: Vaghat-Ya-Bijim-Legeri
it: Vaghat-ya-bijim-legeri

en: Valencian Sign Language
it: Valenziano (linguaggio dei segni)

en: Varhadi-Nagpuri
it: Varhadi-nagpuri

en: Vemgo-Mabas
it: Vemgo-mabas

en: Venda
it: venda

en: Venetian
it: Veneziano

en: Venetic
it: Venetico

en: Venezuelan Sign Language
it: Venezuelano (linguaggio dei segni)

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: Vlaamse Gebarentaal
it: Vlaamse gebarentaal

en: Wahgi, North
it: Wahgi del Nord

en: Waimiri-Atroari
it: Waimiri-atroari

en: Walla Walla
it: Walla walla

en: Wangaaybuwan-Ngiyambaa
it: Wangaaybuwan-ngiyambaa

en: War-Jaintia
it: War-jaintia

en: Waray (Philippines)
it: Waray (Filippine)

en: Warkay-Bipim
it: Warkay-bipim

en: Wasco-Wishram
it: Wasco-wishram

en: Watut, Middle
it: Watut centrale

en: Watut, North
it: Watut del Nord

en: Watut, South
it: Watut del Sud

en: Welsh
it: Gallese

en: Welsh, Middle
it: Gallese medio

en: Welsh, Old
it: Gallese antico

en: Wichí Lhamtés Güisnay
it: Wichí lhamtés güisnay

en: Wichí Lhamtés Nocten
it: Wichí lhamtés nocten

en: Wichí Lhamtés Vejoz
it: Wichí lhamtés vejoz

en: Wik-Epa
it: Wik-epa

en: Wik-Iiyanh
it: Wik-iiyanh

en: Wik-Keyangan
it: Wik-keyangan

en: Wik-Me'anha
it: Wik-me'anha

en: Wik-Mungkan
it: Wik-mungkan

en: Wik-Ngathana
it: Wik-ngathana

en: Wolof, Gambian
it: Wolof, Gambiano

en: Wom (Papua New Guinea)
it: Wom (Papua Nuova Guinea)

en: Wotapuri-Katarqalai
it: Wotapuri-katarqalai

en: Woun Meu
it: Woun meu

en: Wuvulu-Aua
it: Wuvulu-aua

en: Wè Northern
it: Wè settentrionale

en: Wè Southern
it: Wè meridionale

en: Wè Western
it: Wè occidentale

en: Xiriâna
it: Xiriana

en: Yaka (Central African Republic)
it: Yaka (Rpubblica centro africana)

en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
it: Yaka (Repubblica democratica del Congo)

en: Yamphu, Southern
it: Yamphu, meridionale

en: Yan-nhaŋu Sign Language
it: Yan-nhaŋu, Linguaggio dei segni

en: Yau (Morobe Province)
it: Yau (Provincia del Morobe)

en: Yau (Sandaun Province)
it: Yau (Provincia dello Sandaun)

en: Yessan-Mayo
it: Yessan-mayo

en: Yiddish, Eastern
it: Yiddish orientale

en: Yiddish, Western
it: Yiddish occidentale

en: Yir Yoront
it: Yir yoront

en: Yolŋu Sign Language
it: Yolŋu, Linguaggio dei segni

en: Yucatec Maya Sign Language
it: Yucatec Maya (linguaggio dei segni)

en: Yugoslavian Sign Language
it: Iugoslavo (linguaggio dei segni)

en: Yugur, East
it: Yugur dell'Est

en: Yugur, West
it: Yugur dell'Ovest

en: Yukaghir, Northern
it: Yukaghir settentrionale

en: Yukaghir, Southern
it: Yukaghir meridionale

en: Yupik, Central
it: Yupik centrale

en: Yupik, Central Siberian
it: Yupik, Siberia centrale

en: Yupik, Pacific Gulf
it: Yupik, Golfo del Pacifico

en: Zambian Sign Language
it: Zambia (linguaggio dei segni)

en: Zande (individual language)
it: Zande (linguaggio individuale)

en: Zapotec
it: Zapoteco

en: Zapotec, Ancient
it: Zapoteco antico

en: Zapotec, Southeastern Ixtlán
it: Zapotec, Ixtlán del sudest

en: Zapotec, Southern Rincon
it: Zapoteco; Rincon meridionale

en: Zapotec, Western Tlacolula Valley
it: Zapotec, Tlacolula Valley occidentale

en: Zayse-Zergulla
it: Zayse-zergulla

en: Zhang-Zhung
it: Zhang-zhung

en: Zhuang, Central Hongshuihe
it: Zhuang; Hongshuihe centrale

en: Zhuang, Eastern Hongshuihe
it: Zhuang; Hongshuihe orientale

en: Zimbabwe Sign Language
it: Zimbawe (linguaggio dei segni)

en: Zulgo-Gemzek
it: Zulgo-gemzek
