calibre - en to et translation catalogue (571 entries)

en: /Gwi
et: gvii

en: Abau
et: abau

en: Abidji
et: abidži

en: Abkhazian
et: abhaasi

en: Achinese
et: atšehi

en: Acoli
et: atšoli

en: Adangme
et: adangme

en: Adasen
et: adaseni

en: Adhola
et: adhola

en: Adi
et: adi

en: Adioukrou
et: adjukru

en: Adnyamathanha
et: adnjamathanha

en: Adonara
et: adonara

en: Adyghe
et: adõgee

en: Afar
et: afari

en: Afghan Sign Language
et: afgaani viipekeel

en: Afrihili
et: afrihili

en: Afrikaans
et: afrikaani

en: Ainu (China)
et: ainu (Hiina)

en: Ainu (Japan)
et: ainu (Jaapan)

en: Aka-Bea
et: bea

en: Akan
et: akani

en: Akkadian
et: akadi

en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
et: Al-Sayyidi beduiini viipekeel

en: Albanian
et: albaania

en: Aleut
et: aleuudi

en: Algerian Sign Language
et: alžeeria viipekeel

en: Amarasi
et: amarasi

en: American Sign Language
et: ameerika viipekeel

en: Amharic
et: amhara

en: Angika
et: angika

en: Angor
et: angori

en: Arabic
et: araabia

en: Aragonese
et: aragoni

en: Arapaho
et: arapaho

en: Arawak
et: aravaki

en: Arem
et: aremi

en: Argentine Sign Language
et: argentina viipekeel

en: Arifama-Miniafia
et: arifama-miniafia

en: Armenian
et: armeenia

en: Armenian Sign Language
et: armeenia viipekeel

en: Assamese
et: assami

en: Asturian
et: astuuria

en: Australian Aborigines Sign Language
et: austraalia aborigeenide viipekeel

en: Australian Sign Language
et: austraalia viipekeel

en: Austrian Sign Language
et: austria viipekeel

en: Avaric
et: avaari

en: Avestan
et: avesta

en: Awadhi
et: avadhi

en: Aymara
et: aimara

en: Azerbaijani
et: aserbaidžaani

en: Balinese
et: bali

en: Baluchi
et: belutši

en: Bamako Sign Language
et: bamako viipekeel

en: Bambara
et: bambara

en: Ban Khor Sign Language
et: ban khori viipekeel

en: Bankon
et: bankoni

en: Barambu
et: barambu

en: Basa (Cameroon)
et: basaa (Kamerun)

en: Basa (Nigeria)
et: basaa (Nigeeria)

en: Bashkir
et: baškiiri

en: Basque
et: baski

en: Batak Angkola
et: Angkola bataki

en: Beja
et: bedža

en: Belarusian
et: valgevene

en: Bemba (Zambia)
et: bemba (Sambia)

en: Bengali
et: bengali

en: Bengkala Sign Language
et: bengkala viipekeel

en: Bhojpuri
et: bhodžpuri

en: Bikol
et: bikoli

en: Bilin
et: bilini

en: Bini
et: edo

en: Bislama
et: bislama

en: Blissymbols
et: Blissi sümbolid

en: Bolivian Sign Language
et: boliivia viipekeel

en: Bosnian
et: bosnia

en: Braj
et: bradži

en: Brazilian Sign Language
et: brasiilia viipekeel

en: Breton
et: bretooni

en: British Sign Language
et: briti viipekeel

en: Buginese
et: bugi

en: Bulgarian
et: bulgaaria

en: Bulgarian Sign Language
et: bulgaaria viipekeel

en: Buriat
et: burjaadi

en: Burmese
et: birma

en: Caddo
et: kado

en: Catalan
et: katalaani

en: Catalan Sign Language
et: katalaani viipekeel

en: Cebuano
et: sebu

en: Chadian Sign Language
et: tšaadi viipekeel

en: Chagatai
et: tšagatai

en: Chamorro
et: tšamorro

en: Chechen
et: tšetšeeni

en: Cherokee
et: tšerokii

en: Cheyenne
et: šaieeni

en: Chiangmai Sign Language
et: chiangmai viipekeel

en: Chibcha
et: tšibtša

en: Chilean Sign Language
et: tšiili viipekeel

en: Chinese
et: hiina

en: Chinese Sign Language
et: hiina viipekeel

en: Chinook
et: tšinuki

en: Chinook jargon
et: tšinuki žargoon

en: Chipewyan
et: dene

en: Choctaw
et: tšokto

en: Chuukese
et: tšuugi

en: Chuvantsy
et: tšuvaani

en: Chuvash
et: tšuvaši

en: Colombian Sign Language
et: kolumbia viipekeel

en: Coptic
et: kopti

en: Cornish
et: korni

en: Corsican
et: korsika

en: Costa Rican Sign Language
et: Costa Rica viipekeel

en: Cree
et: krii

en: Creek
et: maskogi

en: Croatia Sign Language
et: horvaadi viipekeel

en: Croatian
et: horvaadi

en: Cuba Sign Language
et: kuuba viipekeel

en: Czech
et: tšehhi

en: Czech Sign Language
et: tšehhi viipekeel

en: Dakota
et: dakota

en: Dalmatian
et: dalmaatsia

en: Danish
et: taani

en: Danish Sign Language
et: taani viipekeel

en: Dargwa
et: dargi

en: Delaware
et: delavari

en: Dhivehi
et: maldiivi

en: Dinka
et: dinka

en: Djambarrpuyngu
et: djambarpuingu

en: Dogri (macrolanguage)
et: dogri

en: Dogrib
et: dogribi

en: Dominican Sign Language
et: dominikaani viipekeel

en: Duala
et: duala

en: Dutch
et: hollandi

en: Dutch Sign Language
et: hollandi viipekeel

en: Dyula
et: djula

en: Dzongkha
et: dzongkha

en: E
et: ee

en: Eastern Maroon Creole
et: aukani

en: Ecuadorian Sign Language
et: ecuadori viipekeel

en: Efe
et: efe

en: Efik
et: efiki

en: Egypt Sign Language
et: egiptuse viipekeel

en: Egyptian (Ancient)
et: egiptuse (Vana)

en: Ekajuk
et: ekadžuki

en: Elamite
et: eelami

en: Ende
et: ende

en: English
et: inglise

en: Erzya
et: ersa

en: Esperanto
et: esperanto

en: Estonian
et: eesti

en: Estonian Sign Language
et: eesti viipekeel

en: Eteocretan
et: eteokreeta

en: Eteocypriot
et: eteoküprose

en: Ethiopian Sign Language
et: etioopia viipekeel

en: Ewe
et: eve

en: Ewondo
et: evondo

en: Extremaduran
et: estremenju

en: Eyak
et: ejaki

en: Fang (Cameroon)
et: fangi (Kamerun)

en: Fang (Equatorial Guinea)
et: fangi (Ekvatoriaal-Guinea)

en: Fanti
et: fanti

en: Faroese
et: fääri

en: Fas
et: fasi

en: Fijian
et: fidži

en: Filipino
et: filipiini

en: Finland-Swedish Sign Language
et: soomerootsi viipekeel

en: Finnish
et: soome

en: Finnish Sign Language
et: soome viipekeel

en: Fon
et: foni

en: Frankish
et: frangi

en: French
et: prantsuse

en: French Sign Language
et: prantsuse viipekeel

en: Friulian
et: friuuli

en: Fulah
et: fula

en: Ga
et: gaa

en: Galice
et: galissi

en: Galician
et: galeegi

en: Ganda
et: ganda

en: Gayo
et: gajo

en: Gbaya (Central African Republic)
et: gbaja (Kesk-Aafrika Vabariik)

en: Gbaya (Sudan)
et: gbaja (Sudaan)

en: Geez
et: etioopia

en: Georgian
et: gruusia

en: German
et: saksa

en: German Sign Language
et: saksa viipekeel

en: Ghanaian Sign Language
et: ghana viipekeel

en: Gilbertese
et: kiribati

en: Gondi
et: gondi

en: Gorontalo
et: gorontalo

en: Gothic
et: gooti

en: Grebo
et: grebo

en: Greek Sign Language
et: kreeka viipekeel

en: Guarani
et: guaranii

en: Guatemalan Sign Language
et: guatemala viipekeel

en: Guguyimidjir
et: guugu-jimithiri

en: Guinean Sign Language
et: guinea viipekeel

en: Gujarati
et: gudžarati

en: Gwichʼin
et: gvitšini

en: Hai//om
et: haikomi

en: Haida
et: haida

en: Haiphong Sign Language
et: Haiphongi viipekeel

en: Halang
et: halangi

en: Hani
et: hani

en: Hanoi Sign Language
et: hanoi viipekeel

en: Hausa
et: hausa

en: Hausa Sign Language
et: hausa viipekeel

en: Hawaiian
et: havai

en: Hebrew
et: heebrea

en: Hehe
et: hehe

en: Hemba
et: hemba

en: Herero
et: herero

en: Hiligaynon
et: hiligainoni

en: Hindi
et: hindi

en: Hiri Motu
et: hirimotu

en: Hittite
et: heti

en: Hmong
et: hmongi

en: Ho Chi Minh City Sign Language
et: Ho Chi Minh linna viipekeel

en: Honduras Sign Language
et: Hondurase viipekeel

en: Hong Kong Sign Language
et: hongkongi viipekeel

en: Hung
et: hungi

en: Hungarian
et: ungari

en: Hungarian Sign Language
et: ungari viipekeel

en: Hupa
et: hupa

en: Iban
et: ibani

en: Icelandic
et: islandi

en: Icelandic Sign Language
et: islandi viipekeel

en: Ido
et: ido

en: Igbo
et: ibo

en: Iloko
et: iloko

en: Indian Sign Language
et: India viipekeel

en: Indonesian
et: indoneesia

en: Indonesian Sign Language
et: indoneesia viipekeel

en: Ingrian
et: isuri

en: Ingush
et: inguši

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
et: interlingua

en: Interlingue
et: interlingue

en: International Sign
et: rahvusvaheline viipekeel

en: Inuktitut
et: inuktituti

en: Inupiaq
et: injupiaki

en: Irish
et: iiri

en: Irish Sign Language
et: iiri viipekeel

en: Israeli Sign Language
et: iisraeli viipekeel

en: Italian
et: itaalia

en: Italian Sign Language
et: itaalia viipekeel

en: Jamaican Sign Language
et: jamaica viipekeel

en: Japanese
et: jaapani

en: Japanese Sign Language
et: jaapani viipekeel

en: Javanese
et: jaava

en: Jola-Fonyi
et: fonji

en: Judeo-Arabic
et: juudiaraabia

en: Judeo-Persian
et: juudipärsia

en: Jumla Sign Language
et: jumla viipekeel

en: Kabardian
et: kabardi

en: Kabyle
et: kabiili

en: Kachin
et: katšini

en: Kalaallisut
et: grööni

en: Kalanga
et: kalanga

en: Kalmyk
et: kalmõki

en: Kamba (Kenya)
et: kamba (Keenia)

en: Kambaata
et: kambaata

en: Kannada
et: kannada

en: Kanuri
et: kanuri

en: Kara-Kalpak
et: karakalpaki

en: Karachay-Balkar
et: karatšai-balkaari

en: Karbi
et: karbi

en: Karelian
et: karjala

en: Kashmiri
et: kašmiiri

en: Kashubian
et: kašuubi

en: Kaska
et: kaska

en: Kawi
et: kaavi

en: Kazakh
et: kasahhi

en: Kenyan Sign Language
et: keenia viipekeel

en: Khasi
et: khasi

en: Khotanese
et: saka

en: Kikuyu
et: kikuju

en: Kimbundu
et: kimbundu

en: Kinyarwanda
et: ruanda

en: Kirghiz
et: kirgiisi

en: Klingon
et: klingoni

en: Kohin
et: kohini

en: Kom (India)
et: komi (India)

en: Komi
et: komi

en: Komi-Permyak
et: permikomi

en: Kongo
et: kongo

en: Konkani (macrolanguage)
et: konkani

en: Korean
et: korea

en: Korean Sign Language
et: korea viipekeel

en: Kosraean
et: kosrae

en: Kovai
et: kovai

en: Kpelle
et: kpelle

en: Krymchak
et: krõmtšaki

en: Kuanyama
et: kvanjama

en: Kube
et: kube

en: Kumyk
et: kumõki

en: Kurdish
et: kurdi

en: Kurukh
et: kuruhhi

en: Kutenai
et: kutenai

en: Ladino
et: ladiino

en: Laha (Indonesia)
et: laha (Indoneesia)

en: Lahnda
et: lahnda

en: Lamba
et: lamba

en: Lampung Nyo
et: lampung-njoo

en: Lango (Uganda)
et: lango (Uganda)

en: Lao
et: lao

en: Laos Sign Language
et: laose viipekeel

en: Larike-Wakasihu
et: larike-vakasihu

en: Latin
et: ladina

en: Latvian
et: läti

en: Latvian Sign Language
et: läti viipekeel

en: Lezghian
et: lesgi

en: Libyan Sign Language
et: liibüa viipekeel

en: Ligurian
et: liguuri

en: Limburgan
et: limburgi

en: Lingala
et: lingala

en: Lithuanian
et: leedu

en: Lithuanian Sign Language
et: leedu viipekeel

en: Lojban
et: ložbani

en: Lozi
et: lozi

en: Luba-Katanga
et: luba; Katanga

en: Luba-Lulua
et: luba; Kasai

en: Luiseno
et: luisenjo

en: Lule Sami
et: Lule saami

en: Lunda
et: lunda

en: Luo (Cameroon)
et: luo (Kamerun)

en: Luo (Kenya and Tanzania)
et: luo (Keenia ja Tansaania)

en: Lushai
et: mizo

en: Luxembourgish
et: letseburgi

en: Macedonian
et: makedoonia

en: Madagascar Sign Language
et: Madagascari viipekeel

en: Madurese
et: madura

en: Magahi
et: magahi

en: Maithili
et: maithili

en: Makasar
et: makassari

en: Malagasy
et: malagassi

en: Malay (macrolanguage)
et: malai

en: Malayalam
et: malajalami

en: Malaysian Sign Language
et: malaisia viipekeel

en: Maltese
et: malta

en: Maltese Sign Language
et: malta viipekeel

en: Manchu
et: mandžu

en: Mandar
et: mandari

en: Mandara
et: mandara

en: Mandingo
et: malinke

en: Mandobo Atas
et: atase

en: Manide
et: manide

en: Manipuri
et: manipuri

en: Manx
et: mänksi

en: Maori
et: maoori

en: Mapudungun
et: mapudunguni

en: Marathi
et: marathi

en: Mari (Russia)
et: mari (Venemaa)

en: Markweeta
et: markveeta

en: Marshallese
et: maršalli

en: Marsian
et: marsi

en: Marwari
et: maarvari

en: Masai
et: maasai

en: Mauritian Sign Language
et: Mauritiuse viipekeel

en: Mende (Papua New Guinea)
et: mende (Paapua Uus-Guinea)

en: Mende (Sierra Leone)
et: mende (Sierra Leone)

en: Mexican Sign Language
et: mehhiko viipekeel

en: Mi'kmaq
et: mikmaki

en: Milyan
et: milüa

en: Minangkabau
et: minangkabau

en: Mirandese
et: miranda

en: Mogholi
et: mogoli

en: Mohave
et: mohave

en: Mohawk
et: mohoogi

en: Moksha
et: mokša

en: Moldova Sign Language
et: moldova viipekeel

en: Mongo
et: mongo

en: Mongolian
et: mongoli

en: Mongolian Sign Language
et: mongoli viipekeel

en: Moroccan Sign Language
et: maroko viipekeel

en: Mossi
et: moore

en: Mozarabic
et: mozaraabia

en: Mpur
et: mpuri

en: Multiple languages
et: mitu keelt

en: N'Ko
et: nkoo

en: Namibian Sign Language
et: Namiibia viipekeel

en: Nauru
et: nauru

en: Navajo
et: navaho

en: Ndonga
et: ndonga

en: Neapolitan
et: napoli

en: Nepalese Sign Language
et: nepali viipekeel

en: New Zealand Sign Language
et: uusmeremaa viipekeel

en: Nias
et: niasi

en: Nicaraguan Sign Language
et: Nicaragua viipekeel

en: Nigerian Sign Language
et: nigeeria viipekeel

en: Niuean
et: niue

en: No linguistic content
et: keelelise sisuta

en: Nogai
et: nogai

en: Norwegian
et: norra

en: Norwegian Bokmål
et: norra bokmål

en: Norwegian Nynorsk
et: uusnorra

en: Norwegian Sign Language
et: norra viipekeel

en: Nyamwezi
et: njamvesi

en: Nyanja
et: njandža

en: Nyankole
et: njankole

en: Nyoro
et: njoro

en: Nzima
et: nzima

en: Occitan (post 1500)
et: oksitaani (pärast 1500)

en: Ojibwa
et: odžibvei

en: Oromo
et: oromo

en: Osage
et: oseidži

en: Ossetian
et: osseedi

en: Pahlavi
et: pahlavi

en: Pakistan Sign Language
et: pakistani viipekeel

en: Palauan
et: belau

en: Pali
et: paali

en: Pampanga
et: pampanga

en: Panamanian Sign Language
et: panama viipekeel

en: Pangasinan
et: pangasinani

en: Panjabi
et: pandžabi

en: Papiamento
et: papiamento

en: Paraguayan Sign Language
et: Paraguay viipekeel

en: Persian
et: pärsia

en: Persian Sign Language
et: pärsia viipekeel

en: Peruvian Sign Language
et: peruu viipekeel

en: Philippine Sign Language
et: filipiini viipekeel

en: Phoenician
et: foiniikia

en: Pohnpeian
et: poonpei

en: Polish
et: poola

en: Polish Sign Language
et: poola viipekeel

en: Portuguese
et: portugali

en: Portuguese Sign Language
et: portugali viipekeel

en: Providencia Sign Language
et: Providencia viipekeel

en: Puerto Rican Sign Language
et: Puerto Rica viipekeel

en: Pushto
et: puštu

en: Pááfang
et: paafangi

en: Quechan
et: ketšani

en: Quechua
et: ketšua

en: Rajasthani
et: radžastani

en: Rapanui
et: rapanui

en: Romanian
et: rumeenia

en: Romanian Sign Language
et: rumeenia viipekeel

en: Romansh
et: romanši

en: Romany
et: mustlaskeel

en: Rundi
et: rundi

en: Russian
et: vene

en: Russian Sign Language
et: vene viipekeel

en: Salvadoran Sign Language
et: salvadori viipekeel

en: Samaritan
et: Samaaria

en: Samoan
et: samoa

en: Sandawe
et: sandave

en: Sango
et: sango

en: Sanskrit
et: sanskrit

en: Santali
et: santali

en: Sardinian
et: sardi

en: Sasak
et: sasaki

en: Saudi Arabian Sign Language
et: Saudi Araabia viipekeel

en: Scots
et: šoti

en: Selkup
et: sölkupi

en: Serbian
et: serbia

en: Serbo-Croatian
et: serbia-horvaadi

en: Serer
et: sereri

en: Shan
et: šani

en: Shona
et: šona

en: Sicilian
et: sitsiilia

en: Sidamo
et: sidamo

en: Sierra Leone Sign Language
et: Sierra Leone viipekeel

en: Siksika
et: mustjalaindiaani

en: Sindhi
et: sindhi

en: Singapore Sign Language
et: singapuri viipekeel

en: Sinhala
et: singali

en: Slave (Athapascan)
et: sleivi (e orjaindiaani)

en: Slovak
et: slovaki

en: Slovakian Sign Language
et: slovaki viipekeel

en: Slovenian
et: sloveeni

en: Sogdian
et: sogdi

en: Somali
et: somaali

en: Soninke
et: soninke

en: South African Sign Language
et: Lõuna-Aafrika viipekeel

en: Spanish
et: hispaania

en: Spanish Sign Language
et: hispaania viipekeel

en: Sranan Tongo
et: sranani

en: Sri Lankan Sign Language
et: Sri Lanka viipekeel

en: Sukuma
et: sukuma

en: Sumerian
et: sumeri

en: Sundanese
et: sunda

en: Susu
et: susu

en: Swahili (macrolanguage)
et: suahiili

en: Swati
et: svaasi

en: Swedish
et: rootsi

en: Swedish Sign Language
et: rootsi viipekeel

en: Swiss-French Sign Language
et: šveitsiprantsuse viipekeel

en: Swiss-German Sign Language
et: šveitsisaksa viipekeel

en: Swiss-Italian Sign Language
et: šveitsiitaalia viipekeel

en: Syriac
et: süüria

en: Tabo
et: tabo

en: Tagalog
et: tagalogi

en: Tahitian
et: tahiti

en: Taiwan Sign Language
et: Taiwani viipekeel

en: Tajik
et: tadžiki

en: Tamashek
et: tamašeki

en: Tamil
et: tamili

en: Tanzanian Sign Language
et: Tansaania viipekeel

en: Tatar
et: tatari

en: Telugu
et: telugu

en: Tereno
et: terena

en: Tetum
et: tetumi

en: Thai
et: tai

en: Thai Sign Language
et: tai viipekeel

en: Thangmi
et: thangmi

en: Tibetan
et: tiibeti

en: Tigre
et: tigree

en: Tigrinya
et: tigrinja

en: Timne
et: temne

en: Tiv
et: tivi

en: Tlingit
et: tlingiti

en: Tok Pisin
et: tok-pisini

en: Tokelau
et: tokelau

en: Tonga (Nyasa)
et: tonga (Nyasa)

en: Tonga (Tonga Islands)
et: tonga (Tonga saared)

en: Tonga (Zambia)
et: tonga (Sambia)

en: Trinidad and Tobago Sign Language
et: Trinidad ja Tobago viipekeel

en: Tsakhur
et: tsahhi

en: Tsimshian
et: tsimši

en: Tsonga
et: tsonga

en: Tswana
et: tsvana

en: Tumbuka
et: tumbuka

en: Tunisian Sign Language
et: tuneesia viipekeel

en: Turkish
et: türgi

en: Turkish Sign Language
et: türgi viipekeel

en: Turkmen
et: türkmeeni

en: Tuvalu
et: tuvalu

en: Tuvinian
et: tõva

en: Twi
et: tvii

en: Udmurt
et: udmurdi

en: Ugandan Sign Language
et: Uganda viipekeel

en: Ugaritic
et: ugariti

en: Uighur
et: uiguuri

en: Ukrainian
et: ukraina

en: Ukrainian Sign Language
et: ukraina viipekeel

en: Umbundu
et: umbundu

en: Uncoded languages
et: kodeerimata keeled

en: Undetermined
et: määratlemata keeled

en: Urdu
et: urdu

en: Urubú-Kaapor Sign Language
et: Urubú-Kaapori viipekeel

en: Uruguayan Sign Language
et: uruguai viipekeel

en: Uzbek
et: usbeki

en: Vai
et: vai

en: Vaiphei
et: vaiphei

en: Valencian Sign Language
et: Valencia viipekeel

en: Venda
et: venda

en: Venezuelan Sign Language
et: venetsueela viipekeel

en: Vietnamese
et: vietnami

en: Volapük
et: volapük

en: Votic
et: vadja

en: Walloon
et: vallooni

en: Waray (Australia)
et: varai (Austraalia)

en: Waray (Philippines)
et: varai (Filipiinid)

en: Washo
et: vašo

en: Welsh
et: kõmri

en: Wolani
et: volani

en: Wolaytta
et: volaita

en: Wolof
et: volofi

en: Xhosa
et: koosa

en: Yakut
et: jakuudi

en: Yao
et: jao

en: Yapese
et: japi

en: Yiddish
et: jidiš

en: Yoruba
et: joruba

en: Yugoslavian Sign Language
et: jugoslaavia viipekeel

en: Zambian Sign Language
et: Zambia viipekeel

en: Zapotec
et: sapoteegi

en: Zaza
et: zaza

en: Zenaga
et: zenaga

en: Zhuang
et: tšuangi

en: Zimbabwe Sign Language
et: Zimbabwe viipekeel

en: Zulu
et: suulu

en: Zuni
et: sunji
