calibre - en to is translation catalogue (590 entries)

en: Abkhazian
is: Abkasíska

en: Acoli
is: Acoli; (Úganda, Suður-Súdan)

en: Adamorobe Sign Language
is: Adamorobe táknmál

en: Afar
is: Afar; (Djibútí, Eþíópía, Eritrea)

en: Afghan Sign Language
is: Afganskt táknmál

en: Afrihili
is: Afrihili; (nýtilbúið tungumál)

en: Afrikaans
is: Afríkanska

en: Ainu (China)
is: Ainu (Kína)

en: Aja (Benin)
is: Aja (Benín)

en: Aja (Sudan)
is: Aja (Súdan)

en: Aka-Bea
is: Aka-Bea; (forn andamaníska)

en: Aka-Bo
is: Aka-Bo (forn andamaníska)

en: Aka-Cari
is: Aka-Cari; (forn andamaníska)

en: Aka-Jeru
is: Aka-Jeru; (forn anamaníska)

en: Aka-Kora
is: Aka-Kora; (forn andamaníska)

en: Akar-Bale
is: Akar-Bale; (forn andamaníska)

en: Akkadian
is: Akkadíska

en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
is: Al-Sayyid bedúínatáknmál

en: Albanian
is: Albanska

en: Aleut
is: Aleutíska

en: Algerian Sign Language
is: Alsírskt táknmál

en: Ama (Papua New Guinea)
is: Ama (Papúa Nýja-Gínea)

en: Ama (Sudan)
is: Ama (Súdan)

en: Amba (Solomon Islands)
is: Amba (Salómonseyjar)

en: Amba (Uganda)
is: Amba (Úganda)

en: American Sign Language
is: Amerískt táknmál

en: Amharic
is: Amharíska; (Eþíópía)

en: Anglo-Norman
is: Engil-normenska

en: Angloromani
is: Englandsrómíska

en: Arabic
is: Arabíska

en: Aragonese
is: Aragónska

en: Argentine Sign Language
is: Argentískt táknmál

en: Armenian
is: Armenska

en: Armenian Sign Language
is: Armenskt táknmál

en: Aruá (Amazonas State)
is: Aruá (Amazonas-ríki)

en: Assamese
is: Assamesíska

en: Asturian
is: Asturíska

en: Asu (Nigeria)
is: Asu (Nígería)

en: Asu (Tanzania)
is: Asu (Tansanía)

en: Australian Aborigines Sign Language
is: Ástralskt frumbyggjatáknmál

en: Australian Sign Language
is: Ástralskt táknmál

en: Austrian Sign Language
is: Austurrískt táknmál

en: Avaric
is: Avaríska

en: Awa (China)
is: Awa (Kína)

en: Awa (Papua New Guinea)
is: Awa (Papúa Nýja-Gínea)

en: Ayi (Papua New Guinea)
is: Ayi (Papúa Nýja-Gínea)

en: Azerbaijani
is: Aserska

en: Bada (Indonesia)
is: Bada (Indónesía)

en: Bada (Nigeria)
is: Bada (Nígería)

en: Baka (Cameroon)
is: Baka (Kamerún)

en: Baka (Sudan)
is: Baka (Súdan)

en: Bakaka
is: Bambaríska

en: Bali (Democratic Republic of Congo)
is: Bali (Alþýðulýðveldið Kongó)

en: Bali (Nigeria)
is: Bali (Nígería)

en: Balinese
is: Balí

en: Bamako Sign Language
is: Bamako táknmál

en: Ban Khor Sign Language
is: Ban Khor táknmál

en: Banda (Indonesia)
is: Banda (Indónesía)

en: Basa (Cameroon)
is: Basa (Kamerún)

en: Basa (Nigeria)
is: Basa (Nígería)

en: Basque
is: Baskneska

en: Bassa
is: Bassa; (Líbería)

en: Bati (Cameroon)
is: Bati  (Kamerún)

en: Bati (Indonesia)
is: Bati (Indónesía)

en: Bavarian
is: Bæverska

en: Belarusian
is: Hvítrússneska

en: Beli (Papua New Guinea)
is: Beli (Papúa Nýja-Gínea)

en: Beli (Sudan)
is: Beli (Súdan)

en: Bemba (Zambia)
is: Bemba (Sambía)

en: Bena (Nigeria)
is: Bena (Nígería)

en: Bena (Tanzania)
is: Bena (Tansanía)

en: Bengali
is: Bengalska

en: Bengkala Sign Language
is: Bengkala táknmál

en: Beti (Côte d'Ivoire)
is: Beti (Fílabeinsströnd)

en: Bina (Nigeria)
is: Bina (Nígería)

en: Bina (Papua New Guinea)
is: Bina (Papúa Nýja-Gínea)

en: Blissymbols
is: Bliss-tákn

en: Bo (Papua New Guinea)
is: Bo (Papúa Nýja-Gínea)

en: Boano (Sulawesi)
is: Boano (Súlavesi)

en: Bodo (Central African Republic)
is: Bodo (Miðafríkulýðveldið)

en: Bodo (India)
is: Bodo (Indland)

en: Boko (Benin)
is: Boko (Benín)

en: Boko (Democratic Republic of Congo)
is: Boko (Alþýðulýðveldið Kongó)

en: Bolivian Sign Language
is: Bólivískt táknmál

en: Boro (Ethiopia)
is: Boro (Eþíópía)

en: Boro (Ghana)
is: Boro (Gana)

en: Bosnian
is: Bosníska

en: Brazilian Sign Language
is: Brasilískt táknmál

en: Breton
is: Bretónska

en: British Sign Language
is: Breskt táknmál

en: Broome Pearling Lugger Pidgin
is: Broome Pearling Lugger blendingsmál

en: Brunei
is: Brúnei

en: Buginese
is: Buginesíska

en: Buhid
is: Búhid

en: Bulgarian
is: Búlgarska

en: Bulgarian Sign Language
is: Búlgarskt táknmál

en: Buli (Ghana)
is: Buli (Gana)

en: Buli (Indonesia)
is: Buli (Indónesía)

en: Bulu (Cameroon)
is: Bulu  (Kamerún)

en: Bulu (Papua New Guinea)
is: Bulu (Papúa Nýja-Gínea)

en: Burmese
is: Búrmneska

en: Buru (Indonesia)
is: Buru (Indónesía)

en: Buru (Nigeria)
is: Buru (Nígería)

en: Cacua
is: Cacua; Kólumbía, Brasilía

en: Cahuarano
is: Cahuarano; (Perú, útdautt)

en: Cakchiquel-Quiché Mixed Language
is: Cakchiquel-Quiché blandað tungumál

en: Candoshi-Shapra
is: Candoshi-Shapra; Perú

en: Carabayo
is: Carabayo; Kólumbía

en: Carapana
is: Carapana; Kólumbía og Brasilía

en: Cashibo-Cacataibo
is: Cashibo-Cacataibo; Perú

en: Cashinahua
is: Cashinahua; Perú

en: Catalan
is: Katalónska

en: Catalan Sign Language
is: Katalanskt táknmál

en: Cauca
is: Cauca; Kólumbía, útdautt

en: Chachi
is: Chachi; Ekvador

en: Chadian Sign Language
is: Tjad táknmál

en: Chamicuro
is: Chamicuro; Perú

en: Chamorro
is: Chamorró

en: Chavacano
is: Chavacano; Filippseyjar

en: Chechen
is: Tétjenska

en: Chiangmai Sign Language
is: Chiangmai táknmál

en: Chilean Sign Language
is: Síleanskt táknmál

en: Chinese
is: Kínverska

en: Chinese Sign Language
is: Kínverskt táknmál

en: Chinook jargon
is: Chinook slangur

en: Chiquitano
is: Chiquitano; Bólivía

en: Chocangacakha
is: Chocangacakha; Tíbet, Bútan

en: Chopi
is: Chopi; Mósambík

en: Colombian Sign Language
is: Kólumbískt táknmál

en: Coptic
is: Koptíska

en: Cornish
is: Korníska

en: Corsican
is: Korsíska

en: Costa Rican Sign Language
is: Costa Rica táknmál

en: Croatia Sign Language
is: Króatískt táknmál

en: Croatian
is: Króatíska

en: Cuba Sign Language
is: Kúbanskt táknmál

en: Cutchi-Swahili
is: Cutchi-Svahílí

en: Czech
is: Tékkneska

en: Czech Sign Language
is: Tékkneskt táknmál

en: Dakota
is: Dakóta

en: Dalmatian
is: Dalmatíska

en: Danish
is: Danska

en: Danish Sign Language
is: Danskt táknmál

en: Dendi (Benin)
is: Dendi (Benín)

en: Dendi (Central African Republic)
is: Dendi (Miðafríkulýðveldið)

en: Dera (Indonesia)
is: Dera (Indónesía)

en: Dera (Nigeria)
is: Dera (Nígería)

en: Dimli (individual language)
is: Dimli (brúunartungumál)

en: Dogri (individual language)
is: Dogri (brúunartungumál)

en: Dogri (macrolanguage)
is: Dogri (makró-tungumál)

en: Dominican Sign Language
is: Dóminíkanskt táknmál

en: Dutch
is: Hollenska

en: Dutch Sign Language
is: Hollenskt táknmál

en: Dutton World Speedwords
is: Alþjóðleg Dutton Speedwords hraðskrift

en: Eastern Maroon Creole
is: Austur Maroon blendingsmál

en: Ecuadorian Sign Language
is: Ekvadorískt táknmál

en: Egypt Sign Language
is: Egypskt táknmál

en: Egyptian (Ancient)
is: Forn-egypska

en: English
is: Enska

en: Enwan (Akwa Ibom State)
is: Enwan (Akwa Ibom-ríki)

en: Enwan (Edu State)
is: Enwan (Edu-ríki)

en: Estonian
is: Eistneska

en: Estonian Sign Language
is: Eistneskt táknmál

en: Ethiopian Sign Language
is: Eþíópskt táknmál

en: Eton (Cameroon)
is: Eton  (Kamerún)

en: Eton (Vanuatu)
is: Eton (Vanúatú)

en: Etruscan
is: Etrúska

en: Extremaduran
is: Extremaduríska

en: Fang (Cameroon)
is: Fang  (Kamerún)

en: Fang (Equatorial Guinea)
is: Fang (Miðbaugs-Gínea)

en: Faroese
is: Færeyska

en: Fijian
is: Fídjíska

en: Filipino
is: Filippseyska

en: Finland-Swedish Sign Language
is: Finnsk-sænskt táknmál

en: Finnish
is: Finnska

en: Finnish Sign Language
is: Finnskt táknmál

en: Flinders Island
is: Flinders-eyja

en: French
is: Franska

en: French Sign Language
is: Franskt táknmál

en: Galician
is: Galisíska

en: Gbaya (Central African Republic)
is: Gbaya (Miðafríkulýðveldið)

en: Gbaya (Sudan)
is: Gbaya (Súdan)

en: Geez
is: Geez (forn-eþíópíska)

en: Georgian
is: Georgíska

en: German
is: Þýska

en: German Sign Language
is: Þýskt táknmál

en: Ghanaian Sign Language
is: Ganískt táknmál

en: Gilbertese
is: Kíribatíska

en: Gimi (Eastern Highlands)
is: Gimi (austur-hálendið)

en: Gimi (West New Britain)
is: Gimi (Vestur Nýja-Bretland)

en: Gothic
is: Gotneska

en: Greek Sign Language
is: Grískt táknmál

en: Guana (Brazil)
is: Guana (Brasilía)

en: Guana (Paraguay)
is: Guana (Paragvæ)

en: Guatemalan Sign Language
is: Guatemala táknmál

en: Guinean Sign Language
is: Gíneanskt táknmál

en: Gula (Central African Republic)
is: Gula (Miðafríkulýðveldið)

en: Gula (Chad)
is: Gula (Tjad)

en: Haiphong Sign Language
is: Haiphong táknmál

en: Haitian Vodoun Culture Language
is: Haitískt Vodoun-menningar tungumál

en: Hanoi Sign Language
is: Hanoi táknmál

en: Hausa Sign Language
is: Hausa táknmál

en: Hawaiian
is: Havaíska

en: Hebrew
is: Hebreska

en: Hindi
is: Hindí

en: Hittite
is: Hittítska

en: Ho Chi Minh City Sign Language
is: Ho Chi Minh-borgar táknmál

en: Honduras Sign Language
is: Hondúranskt táknmál

en: Hong Kong Sign Language
is: Hong Kong táknmál

en: Hungarian
is: Ungverska

en: Hungarian Sign Language
is: Ungverskt táknmál

en: Iberian
is: Íberíska

en: Icelandic
is: Íslenska

en: Icelandic Sign Language
is: Íslenskt táknmál

en: Iha Based Pidgin
is: Iha blendingsmál

en: Indian Sign Language
is: Indverskt táknmál

en: Indo-Portuguese
is: Indó-portúgalska

en: Indonesian
is: Indónesíska

en: Indonesian Sign Language
is: Indónesískt táknmál

en: Indus Valley Language
is: Indus-dals tungumál

en: International Sign
is: Alþjóðlegt tákn

en: Irish
is: Írska

en: Irish Sign Language
is: Írskt táknmál

en: Israeli Sign Language
is: Ísraelskt táknmál

en: Isu (Fako Division)
is: Isu (Fako málhvísl)

en: Isu (Menchum Division)
is: Isu (Menchum málhvísl)

en: Italian
is: Ítalska

en: Italian Sign Language
is: Ítalskt táknmál

en: Ivbie North-Okpela-Arhe
is: Ivbie Norður-Okpela-Arhe

en: Jamaican Country Sign Language
is: Jamaíkanskt dreifbýlistáknmál

en: Jamaican Sign Language
is: Jamaíkanskt táknmál

en: Japanese
is: Japanska

en: Japanese Sign Language
is: Japanskt táknmál

en: Jarawa (India)
is: Jarawa (Indland)

en: Javanese
is: Javanesíska

en: Jhankot Sign Language
is: Jhankot táknmál

en: Jimi (Cameroon)
is: Jimi  (Kamerún)

en: Jimi (Nigeria)
is: Jimi (Nígería)

en: Jordanian Sign Language
is: Jórdanskt táknmál

en: Judeo-Arabic
is: Júdeó-arabíska

en: Judeo-Berber
is: Júdeó-berberíska

en: Judeo-Georgian
is: Júdeó-georgíska

en: Judeo-Italian
is: Júdeó-ítalska

en: Judeo-Persian
is: Júdeó-persneska

en: Judeo-Tat
is: Júdeó-tat

en: Jumla Sign Language
is: Jumla táknmál

en: Kabardian
is: Kabardíska

en: Kabyle
is: Kabylíska

en: Kalaallisut
is: Kalaallisut; grænlenska

en: Kamba (Kenya)
is: Kamba (Kenía)

en: Kami (Nigeria)
is: Kami (Nígería)

en: Kami (Tanzania)
is: Kami (Tansanía)

en: Kannada
is: Kannada (Indland)

en: Kara (Central African Republic)
is: Kara (Miðafríkulýðveldið)

en: Kara (Korea)
is: Kara (Kórea)

en: Kara (Papua New Guinea)
is: Kara (Papúa Nýja-Gínea)

en: Kara (Tanzania)
is: Kara (Tansanía)

en: Kare (Central African Republic)
is: Kare (Miðafríkulýðveldið)

en: Kare (Papua New Guinea)
is: Kare (Papúa Nýja-Gínea)

en: Karelian
is: Kirjálska (Finnland, Rússland)

en: Karo (Brazil)
is: Karo (Brasilía)

en: Karo (Ethiopia)
is: Karo (Eþíópía)

en: Kashmiri
is: Kasmírska

en: Kawi
is: Kawi; forn javanska

en: Kazakh
is: Kasakska (Kasakstan)

en: Kela (Democratic Republic of Congo)
is: Kela (Alþýðulýðveldið Kongó)

en: Kela (Papua New Guinea)
is: Kela (Papúa Nýja-Gínea)

en: Kele (Democratic Republic of Congo)
is: Kele (Alþýðulýðveldið Kongó)

en: Kele (Papua New Guinea)
is: Kele (Papúa Nýja-Gínea)

en: Kenyan Sign Language
is: Kenískt táknmál

en: Khorasani Turkish
is: Khorasani tyrkneska

en: Kikuyu
is: Kikuyu (Kenía)

en: Kinyarwanda
is: Kinyarwanda (Rúanda)

en: Kirghiz
is: Kirghisíska

en: Kirmanjki (individual language)
is: Kirmanjki (brúunartungumál)

en: Kituba (Congo)
is: Kituba (Kongó)

en: Kituba (Democratic Republic of Congo)
is: Kituba (Alþýðulýðveldið Kongó)

en: Kol (Cameroon)
is: Kol (Kamerún)

en: Kol (Papua New Guinea)
is: Kol (Papúa Nýja-Gínea)

en: Kom (Cameroon)
is: Kom  (Kamerún)

en: Kom (India)
is: Kom (Indland)

en: Komo (Democratic Republic of Congo)
is: Komo (Alþýðulýðveldið Kongó)

en: Komo (Sudan)
is: Komo (Súdan)

en: Konkani (individual language)
is: Konkani (brúunartungumál)

en: Konkani (macrolanguage)
is: Konkani (makró-tungumál)

en: Kono (Guinea)
is: Kono (Gínea)

en: Kono (Nigeria)
is: Kono (Nígería)

en: Kono (Sierra Leone)
is: Kono (Síerra Leóne)

en: Koongo
is: Kongóska

en: Korean
is: Kóreska

en: Korean Sign Language
is: Kóreskt táknmál

en: Koro (Côte d'Ivoire)
is: Koro (Fílabeinsströnd)

en: Koro (Papua New Guinea)
is: Koro (Papúa Nýja-Gínea)

en: Koro (Vanuatu)
is: Koro (Vanúatú)

en: Kota (India)
is: Kota (Indland)

en: Kui (India)
is: Kui (Indland)

en: Kui (Indonesia)
is: Kui (Indónesía)

en: Kulung (Nigeria)
is: Kulung (Nígería)

en: Kuman (Russia)
is: Kuman (Rússland)

en: Kurdish
is: Kúrdíska

en: Ladino
is: Ladíno; júdeó-spænska

en: Laha (Indonesia)
is: Laha (Indónesía)

en: Laha (Viet Nam)
is: Laha (Víetnam)

en: Laka (Chad)
is: Laka (Tjad)

en: Laka (Nigeria)
is: Laka (Nígería)

en: Lakota
is: Lakóta

en: Lama (Togo)
is: Lama (Tógó)

en: Lango (Sudan)
is: Lango (Súdan)

en: Lango (Uganda)
is: Lango (Úganda)

en: Langue des signes de Belgique Francophone
is: Frönskumælandi belgískt táknmál

en: Lao
is: Laoska

en: Laos Sign Language
is: Laos táknmál

en: Latgalian
is: Latgalíska

en: Latin
is: Latína

en: Latvian
is: Lettneska

en: Latvian Sign Language
is: Lettneskt táknmál

en: Lele (Chad)
is: Lele (Tjad)

en: Lele (Democratic Republic of Congo)
is: Lele (Alþýðulýðveldið Kongó)

en: Lele (Guinea)
is: Lele (Gínea)

en: Lele (Papua New Guinea)
is: Lele (Papúa Nýja-Gínea)

en: Leti (Cameroon)
is: Leti  (Kamerún)

en: Leti (Indonesia)
is: Leti (Indónesía)

en: Libyan Sign Language
is: Libískt táknmál

en: Ligurian
is: Lígúríska

en: Ligurian (Ancient)
is: Lígúríska (forn)

en: Limbu
is: Limbú

en: Limburgan
is: Limbúrgíska

en: Lingua Franca
is: Brúunartungumál

en: Lingua Franca Nova
is: Lingua Franca Nova (nýtilbúið tungumál)

en: Lithuanian
is: Litháíska

en: Lithuanian Sign Language
is: Litháenskt táknmál

en: Logo
is: Lógó

en: Loma (Côte d'Ivoire)
is: Loma (Fílabeinsströnd)

en: Loma (Liberia)
is: Loma (Líbería)

en: Lule Sami
is: Lulesamíska

en: Luo (Cameroon)
is: Luo  (Kamerún)

en: Luo (Kenya and Tanzania)
is: Luo (Kenía og Tansanía)

en: Luxembourgish
is: Lúxemborgska

en: Lyons Sign Language
is: Lyons táknmál

en: Ma (Democratic Republic of Congo)
is: Ma (Alþýðulýðveldið Kongó)

en: Ma (Papua New Guinea)
is: Ma (Papúa Nýja-Gínea)

en: Maba (Chad)
is: Maba (Tjad)

en: Maba (Indonesia)
is: Maba (Indónesía)

en: Macedonian
is: Makedónska

en: Mada (Cameroon)
is: Mada  (Kamerún)

en: Mada (Nigeria)
is: Mada (Nígería)

en: Madagascar Sign Language
is: Madagaskar táknmál

en: Madurese
is: Maduríska

en: Maiwa (Indonesia)
is: Maiwa (Indónesía)

en: Maiwa (Papua New Guinea)
is: Maiwa (Papúa Nýja-Gínea)

en: Mak (China)
is: Mak (Kína)

en: Mak (Nigeria)
is: Mak (Nígería)

en: Mala (Nigeria)
is: Mala (Nígería)

en: Mala (Papua New Guinea)
is: Mala (Papúa Nýja-Gínea)

en: Malagasy
is: Malagasíska

en: Malay (individual language)
is: Malajíska (brúunartungumál)

en: Malay (macrolanguage)
is: Malajíska (makró-tungumál)

en: Malayalam
is: Malaíalam

en: Malaysian Sign Language
is: Malajískt táknmál

en: Male (Ethiopia)
is: Male (Eþíópía)

en: Male (Papua New Guinea)
is: Male (Papúa Nýja-Gínea)

en: Mali
is: Malí

en: Maltese
is: Maltneska

en: Maltese Sign Language
is: Maltneskt táknmál

en: Manda (Australia)
is: Manda (Ástralía)

en: Manda (India)
is: Manda (Indland)

en: Manda (Tanzania)
is: Manda (Tansanía)

en: Mango
is: Mangó

en: Maori
is: Maóríska (Nýja-Sjáland)

en: Marghi Central
is: Marghi miðhluti

en: Marghi South
is: Marghi suður

en: Mari (East Sepik Province)
is: Mari (Austur-Sepik hérað)

en: Mari (Madang Province)
is: Mari (Madang hérað)

en: Mari (Russia)
is: Mari (Rússland)

en: Maria (India)
is: Maria (Indland)

en: Maria (Papua New Guinea)
is: Maria (Papúa Nýja-Gínea)

en: Maritime Sign Language
is: Maritime táknmál (austur Kanada)

en: Marshallese
is: Marshallíska

en: Martha's Vineyard Sign Language
is: Martha's Vineyard táknmál

en: Marwari (India)
is: Marwari (Indland)

en: Masai
is: Masaí

en: Mashi (Nigeria)
is: Mashi (Nígería)

en: Mashi (Zambia)
is: Mashi (Sambía)

en: Mauritian Sign Language
is: Máritískt táknmál

en: Mawa (Chad)
is: Mawa (Tjad)

en: Mawa (Nigeria)
is: Mawa (Nígería)

en: Mbara (Australia)
is: Mbara (Ástralía)

en: Mbara (Chad)
is: Mbara (Tjad)

en: Mbo (Cameroon)
is: Mbo  (Kamerún)

en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
is: Mbo (Alþýðulýðveldið Kongó)

en: Mende (Papua New Guinea)
is: Mende (Papúa Nýja-Gínea)

en: Mende (Sierra Leone)
is: Mende (Síerra Leóne)

en: Mexican Sign Language
is: Mexíkóskt táknmál

en: Mina (Cameroon)
is: Mina  (Kamerún)

en: Mina (India)
is: Mina (Indland)

en: Moi (Congo)
is: Moi (Kongó)

en: Moi (Indonesia)
is: Moi (Indónesía)

en: Moldova Sign Language
is: Moldóvískt táknmál

en: Monastic Sign Language
is: Monastic táknmál

en: Mongo
is: Mongó

en: Mongolian
is: Mongólska

en: Mongolian Sign Language
is: Mongólskt táknmál

en: Mono (Cameroon)
is: Mono  (Kamerún)

en: Mono (Democratic Republic of Congo)
is: Mono (Alþýðulýðveldið Kongó)

en: Mono (Solomon Islands)
is: Mono (Salómonseyjar)

en: Mono (USA)
is: Mono (BNA)

en: Mor (Bomberai Peninsula)
is: Mor (Bomberai tangi)

en: Mor (Mor Islands)
is: Mor (Mor-eyjar)

en: Moroccan Sign Language
is: Marokkóskt táknmál

en: Mozambican Sign Language
is: Mósambískt táknmál

en: Multiple languages
is: Mörg tungumál

en: Murik (Malaysia)
is: Murik (Malasía)

en: Murik (Papua New Guinea)
is: Murik (Papúa Nýja-Gínea)

en: Naga Pidgin
is: Naga blendingsmál

en: Nama (Papua New Guinea)
is: Nama (Papúa Nýja-Gínea)

en: Namibian Sign Language
is: Namibískt táknmál

en: Nauru
is: Naúrú

en: Ndyuka-Trio Pidgin
is: Ndyuka-Trio blendingsmál

en: Neapolitan
is: Neapólíska

en: Negeri Sembilan Malay
is: Negeri Sembilan malajíska

en: Nepalese Sign Language
is: Nepalskt táknmál

en: New Zealand Sign Language
is: Nýsjálenskt táknmál

en: Nganasan
is: Nganasa

en: Ngando (Central African Republic)
is: Ngando (Miðafríkulýðveldið)

en: Ngando (Democratic Republic of Congo)
is: Ngando (Alþýðulýðveldið Kongó)

en: Ngatik Men's Creole
is: Ngatikese blendingsmál

en: Ngombe (Central African Republic)
is: Ngombe (Miðafríkulýðveldið)

en: Ngombe (Democratic Republic of Congo)
is: Ngombe (Alþýðulýðveldið Kongó)

en: Nicaraguan Sign Language
is: Níkaragvískt táknmál

en: Nigerian Sign Language
is: Nígerískt táknmál

en: Nisi (China)
is: Nisi (Kína)

en: Niuean
is: Niueanska

en: No linguistic content
is: Ekkert tungumálatengt efni

en: Norwegian
is: Norska

en: Norwegian Bokmål
is: Norska (bókmál)

en: Norwegian Nynorsk
is: Norska (nýnorska)

en: Norwegian Sign Language
is: Norskt táknmál

en: Nugunu (Australia)
is: Nugunu (Ástralía)

en: Nugunu (Cameroon)
is: Nugunu (Kamerún)

en: Nung (Viet Nam)
is: Nung (Víetnam)

en: Nyiha (Malawi)
is: Nyiha (Malaví)

en: Nyiha (Tanzania)
is: Nyiha (Tansanía)

en: Nyika (Malawi and Zambia)
is: Nyika (Malaví og Sambía)

en: Nyika (Tanzania)
is: Nyika (Tansanía)

en: Occitan (post 1500)
is: Occitan (eftir 1500)

en: Okpe (Northwestern Edo)
is: Okpe (Norðvestur-Edo)

en: Okpe (Southwestern Edo)
is: Okpe (suðvestur Edo)

en: Onin Based Pidgin
is: Onin Based blendingsmál

en: Pakistan Sign Language
is: Pakistanskt táknmál

en: Palauan
is: Palaúska

en: Pana (Burkina Faso)
is: Pana (Búrkína Fasó)

en: Pana (Central African Republic)
is: Pana (Miðafríkulýðveldið)

en: Panamanian Sign Language
is: Panamískt táknmál

en: Paraguayan Sign Language
is: Paragvæskt táknmál

en: Penang Sign Language
is: Penang táknmál

en: Persian
is: Persneska

en: Persian Sign Language
is: Persískt táknmál

en: Peruvian Sign Language
is: Perúanskt táknmál

en: Philippine Sign Language
is: Filippeyskt táknmál

en: Phoenician
is: Fönekíska

en: Plains Indian Sign Language
is: Sléttuindíána-táknmál

en: Polabian
is: Polabíska

en: Polish
is: Pólska

en: Polish Sign Language
is: Pólskt táknmál

en: Portuguese
is: Portúgalska

en: Portuguese Sign Language
is: Portúgalskt táknmál

en: Providencia Sign Language
is: Providencia táknmál

en: Prussian
is: Prússneska

en: Puerto Rican Sign Language
is: Puerto Rico táknmál

en: Pyu (Myanmar)
is: Pyu (Mjanmar)

en: Quebec Sign Language
is: Quebec-táknmál

en: Rapanui
is: Rapanui (Páskaeyjarmál)

en: Rennellese Sign Language
is: Rennellese táknmál

en: Riang (India)
is: Riang (Indland)

en: Riang (Myanmar)
is: Riang (Mjanmar)

en: Romanian
is: Rúmenska

en: Romanian Sign Language
is: Rúmenskt táknmál

en: Romano-Greek
is: Rómar-gríska

en: Romano-Serbian
is: Rómarserbneska

en: Romany
is: Rómíska

en: Russian
is: Rússneska

en: Russian Sign Language
is: Rússneskt táknmál

en: Salvadoran Sign Language
is: Salvadorískt táknmál

en: Samaritan
is: Samaritíska

en: Samoan
is: Samóska

en: Sanga (Democratic Republic of Congo)
is: Sanga (Alþýðulýðveldið Kongó)

en: Sanga (Nigeria)
is: Sanga (Nígería)

en: Sangu (Tanzania)
is: Sangu (Tansanía)

en: Sanskrit
is: Sanskrít

en: Sardinian
is: Sardiníska

en: Saudi Arabian Sign Language
is: Saudi-arabískt táknmál

en: Scots
is: Skoska

en: Seke (Vanuatu)
is: Seke (Vanúatú)

en: Selangor Sign Language
is: Selangor táknmál

en: Sepa (Indonesia)
is: Sepa (Indónesía)

en: Sepa (Papua New Guinea)
is: Sepa (Papúa Nýja-Gínea)

en: Serbian
is: Serbneska

en: Serbo-Croatian
is: Serbó-króatíska

en: Sicilian
is: Sikileyska

en: Sierra Leone Sign Language
is: Síerra Leóne táknmál

en: Siksika
is: Siksika; (Svartfætlingar)

en: Silesian
is: Slesíska

en: Sindhi
is: Sindíska

en: Singapore Sign Language
is: Singapúrskt táknmál

en: Slovak
is: Slóvakíska

en: Slovakian Sign Language
is: Slóvakískt táknmál

en: Slovenian
is: Slóvenska

en: So (Democratic Republic of Congo)
is: So (Alþýðulýðveldið Kongó)

en: Somali
is: Sómalíska

en: South African Sign Language
is: Suðurafrískt táknmál

en: South West Bay
is: Suður West Bay

en: Spanish
is: Spænska

en: Spanish Sign Language
is: Spænskt táknmál

en: Sri Lankan Sign Language
is: Sri Lanka táknmál

en: Sumerian
is: Súmerska

en: Swahili (individual language)
is: Svahílí (brúunartungumál)

en: Swahili (macrolanguage)
is: Svahílí (makró-tungumál)

en: Swedish
is: Sænska

en: Swedish Sign Language
is: Sænskt táknmál

en: Swiss-French Sign Language
is: Svissneskt-franskt táknmál

en: Swiss-German Sign Language
is: Svissneskt-þýskt táknmál

en: Swiss-Italian Sign Language
is: Svissnesk-ítalskt táknmál

en: Tahitian
is: Tahítíska

en: Taiwan Sign Language
is: Taívan táknmál

en: Tajik
is: Tadsíska

en: Tama (Chad)
is: Tama (Tjad)

en: Tama (Colombia)
is: Tama (Kólumbía)

en: Taman (Indonesia)
is: Taman (Indónesía)

en: Taman (Myanmar)
is: Taman (Mjanmar)

en: Tamil
is: Tamíl

en: Tanzanian Sign Language
is: Tansanískt táknmál

en: Tasmanian
is: Tasmaníska

en: Tatar
is: Tatarska

en: Tebul Sign Language
is: Tebul táknmál

en: Tewa (Indonesia)
is: Tewa (Indónesía)

en: Thai
is: Taílenska

en: Thai Sign Language
is: Taílenskt táknmál

en: Tibetan
is: Tíbetska

en: Tonga (Tonga Islands)
is: Tonga (Tonga-eyjar)

en: Tonga (Zambia)
is: Tonga (Sambía)

en: Toura (Côte d'Ivoire)
is: Toura (Fílabeinsströnd)

en: Toura (Papua New Guinea)
is: Toura (Papúa Nýja-Gínea)

en: Trinidad and Tobago Sign Language
is: Trínidad og Tóbagó táknmál

en: Tukang Besi North
is: Tukang Besi norður

en: Tukang Besi South
is: Tukang Besi suður

en: Tunisian Sign Language
is: Túnisískt táknmál

en: Turkish
is: Tyrkneska

en: Turkish Sign Language
is: Tyrkneskt táknmál

en: Turkmen
is: Túrkmenska

en: Tuvalu
is: Túvalúska

en: Ugandan Sign Language
is: Úgandískt táknmál

en: Ukrainian
is: Úkraínska

en: Ukrainian Sign Language
is: Úkraínskt táknmál

en: Umbrian
is: Úmbríska

en: Uncoded languages
is: Óskráð tungumál

en: Undetermined
is: Óskilgreint tungumál

en: Ura (Papua New Guinea)
is: Ura (Papúa Nýja-Gínea)

en: Ura (Vanuatu)
is: Ura (Vanúatú)

en: Urdu
is: Úrdú

en: Urubú-Kaapor Sign Language
is: Urubú-Kaapor táknmál

en: Uruguayan Sign Language
is: Úrúgvæskt táknmál

en: Uzbek
is: Úsbekska

en: Valencian Sign Language
is: Valensískt táknmál

en: Venetian
is: Venetíska

en: Venezuelan Sign Language
is: Venesúelskt táknmál

en: Vietnamese
is: Víetnamska

en: Wali (Ghana)
is: Wali (Gana)

en: Wali (Sudan)
is: Wali (Súdan)

en: Walloon
is: Vallónska

en: Waray (Australia)
is: Waray (Ástralía)

en: Waray (Philippines)
is: Waray (Filippseyjar)

en: Welsh
is: Velska

en: Wom (Nigeria)
is: Wom (Nígería)

en: Wom (Papua New Guinea)
is: Wom (Papúa Nýja-Gínea)

en: Wè Northern
is: Wè norður

en: Wè Southern
is: Wè suður

en: Wè Western
is: Wè vestur

en: Yaka (Central African Republic)
is: Yaka (Miðafríkulýðveldið)

en: Yaka (Congo)
is: Yaka (Kongó)

en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
is: Yaka (Alþýðulýðveldið Kongó)

en: Yakut
is: Jakútíska

en: Yau (Morobe Province)
is: Yau (Morobe hérað)

en: Yau (Sandaun Province)
is: Yau (Sandaun hérað)

en: Yiddish
is: Jiddíska

en: Yucatec Maya Sign Language
is: Yucatec Maya táknmál

en: Yugoslavian Sign Language
is: Júgóslavískt táknmál

en: Zambian Sign Language
is: Sambískt táknmál

en: Zande (individual language)
is: Zande (brúunartungumál)

en: Zimbabwe Sign Language
is: Simbabve táknmál

en: Zulu
is: Súlúska
