calibre - en to oc translation catalogue (521 entries)

en: Abkhazian
oc: Abcaze

en: Achinese
oc: Achinés

en: Adamorobe Sign Language
oc: Lenga dels signes adamorobe

en: Afghan Sign Language
oc: Lenga dels signes afgana

en: Ainu (Japan)
oc: Ainu (Japon)

en: Aja (Sudan)
oc: Aja (Sodan)

en: Akkadian
oc: Acadian

en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
oc: Lenga dels signes bedoïna Al-Sayyid

en: Albanian
oc: Albanés

en: Aleut
oc: Alèuta

en: Algerian Sign Language
oc: Lenga dels signes argeriana

en: Ama (Papua New Guinea)
oc: Ama (Papoa-Nòva Guinèa)

en: Ama (Sudan)
oc: Ama (Sodan)

en: Amba (Solomon Islands)
oc: Amba (Illas Salomon)

en: Amba (Uganda)
oc: Amba (Oganda)

en: American Sign Language
oc: Lenga dels signes americana

en: Amharic
oc: Amaric

en: Anglo-Norman
oc: Anglonormand

en: Arabic
oc: Arabi

en: Aragonese
oc: Aragonés

en: Argentine Sign Language
oc: Lenga dels signes argentina

en: Armenian Sign Language
oc: Lenga dels signas armènia

en: Aruá (Amazonas State)
oc: Aruá (Estat de l'Amazonas)

en: Assamese
oc: Assamés

en: Asu (Nigeria)
oc: Asu (Nigèria)

en: Australian Aborigines Sign Language
oc: Lenga dels signes australiana aborigèna

en: Australian Sign Language
oc: Lenga dels signes australiana

en: Austrian Sign Language
oc: Lenga dels signes austriaca

en: Awa (Papua New Guinea)
oc: Awa (Papoa-Nòva Guinèa)

en: Ayi (Papua New Guinea)
oc: Ayi (Papoa-Nòva Guinèa)

en: Azerbaijani
oc: Azèri

en: Bada (Nigeria)
oc: Bada (Nigèria)

en: Baka (Cameroon)
oc: Baka (Cameron)

en: Baka (Sudan)
oc: Baka (Sodan)

en: Bali (Democratic Republic of Congo)
oc: Bali (Republica democratica de Còngo)

en: Bali (Nigeria)
oc: Bali (Nigèria)

en: Balinese
oc: Balinés

en: Bamako Sign Language
oc: Lenga dels signes de Bamako

en: Bambara
oc: Bambarà

en: Ban Khor Sign Language
oc: Lenga dels signes Ban Khor

en: Bangolan
oc: Bangolés

en: Basa (Cameroon)
oc: Basa (Cameron)

en: Basa (Nigeria)
oc: Basa (Nigèria)

en: Basque
oc: Basc

en: Bati (Cameroon)
oc: Bati (Cameron)

en: Bavarian
oc: Bavarés

en: Belarusian
oc: Bielorús

en: Beli (Papua New Guinea)
oc: Beli (Papoa-Nòva Guinèa)

en: Beli (Sudan)
oc: Beli (Sodan)

en: Bena (Nigeria)
oc: Bena (Nigèria)

en: Bengali
oc: Bengalin

en: Bengkala Sign Language
oc: Lenga dels signes Bengkala

en: Beti (Côte d'Ivoire)
oc: Beti (Còsta d'Evòri)

en: Bina (Nigeria)
oc: Bina (Nigèria)

en: Bina (Papua New Guinea)
oc: Bina (Papoa-Nòva Guinèa)

en: Blissymbols
oc: Simbòls Bliss

en: Bo (Laos)
oc: Bo (Laòs)

en: Bo (Papua New Guinea)
oc: Bo (Papoa-Nòva Guinèa)

en: Boano (Sulawesi)
oc: Boano (Celèbas)

en: Bodo (Central African Republic)
oc: Bodo (Republica centrafricana)

en: Bodo (India)
oc: Bodo (Índia)

en: Boko (Democratic Republic of Congo)
oc: Boko (Republica democratica de Còngo)

en: Bolivian Sign Language
oc: Lenga dels signes boliviana

en: Boro (Ethiopia)
oc: Boro (Etiopia)

en: Bosnian
oc: Bosniac

en: Brazilian Sign Language
oc: Lenga dels signes brasilièra

en: British Sign Language
oc: Lenga dels signes britanica

en: Broome Pearling Lugger Pidgin
oc: Pdigin de Broome Pearling Lugger

en: Buginese
oc: Buginés

en: Bulgarian
oc: Bulgar

en: Bulgarian Sign Language
oc: Lenga dels signes bulgara

en: Bulu (Cameroon)
oc: Bulu (Cameron)

en: Bulu (Papua New Guinea)
oc: Bulu (Papoa-Nòva Guinèa)

en: Burmese
oc: Birman

en: Buru (Nigeria)
oc: Buru (Nigèria)

en: Cakchiquel-Quiché Mixed Language
oc: Cakchiquel-Quiché, lengas mescladas

en: Catalan Sign Language
oc: Lenga dels signes catalana

en: Cebuano
oc: Cebuan

en: Chadian Sign Language
oc: Lenga dels signes chadiana

en: Chechen
oc: Chechèn

en: Cherokee
oc: Cheroquí

en: Chiangmai Sign Language
oc: Lenga dels signes Chiangmai

en: Chiapanec
oc: Chiapanèc

en: Chicomuceltec
oc: Chicomuceltèc

en: Chilean Sign Language
oc: Lenga dels signes chiliana

en: Chinese
oc: Chinés

en: Chinese Sign Language
oc: Lenga dels signes chinesa

en: Chinook jargon
oc: Chinook, girgon

en: Chochotec
oc: Chochotèc

en: Chuukese
oc: Chuukés

en: Chuvash
oc: Chuvach

en: Colombian Sign Language
oc: Lenga dels signes colombiana

en: Comanche
oc: Comanch

en: Coptic
oc: Còpte

en: Cornish
oc: Cornic

en: Corsican
oc: Còrse

en: Costa Rican Sign Language
oc: Lenga dels signes de Còsta Rica

en: Cree
oc: Cri

en: Croatia Sign Language
oc: Lenga dels signes croata

en: Croatian
oc: Croat

en: Cuba Sign Language
oc: Lenga dels signes cubana

en: Czech
oc: Chèc

en: Czech Sign Language
oc: Lenga dels signes chèca

en: Dakota
oc: Dakòta

en: Dalmatian
oc: Dalmacian

en: Danish
oc: Danés

en: Danish Sign Language
oc: Lenga dels signes danesa

en: Dendi (Central African Republic)
oc: Dendi (Republica centrafricana)

en: Dengese
oc: Dengés

en: Dera (Nigeria)
oc: Dera (Nigèria)

en: Dimli (individual language)
oc: Dimli (lenga individuala)

en: Dogri (individual language)
oc: Dogri (lenga individuala)

en: Dogri (macrolanguage)
oc: Dogri (macrolengatge)

en: Dominican Sign Language
oc: Lenga dels signes de Dominica

en: Dutch
oc: Neerlandés

en: Dutch Sign Language
oc: Lenga dels signes neerlandesa

en: Eastern Maroon Creole
oc: Creòl marron de l'Èst

en: Ecuadorian Sign Language
oc: Lenga dels signes eqüatoriana

en: Egypt Sign Language
oc: Lenga dels signes egipciana

en: Egyptian (Ancient)
oc: Egipcian (Ancian)

en: Elymian
oc: Elimian

en: English
oc: Anglés

en: Enwan (Akwa Ibom State)
oc: Enwan (Estat d'Akwa Ibom)

en: Enwan (Edu State)
oc: Enwan (Estat d'Edu)

en: Epi-Olmec
oc: Epiolmèc

en: Estonian Sign Language
oc: Lenga dels signes estoniana

en: Eteocretan
oc: Eteocretés

en: Eteocypriot
oc: Eteochipriòt

en: Ethiopian Sign Language
oc: Lenga dels signes etiopiana

en: Eton (Cameroon)
oc: Eton (Cameron)

en: Etruscan
oc: Etrusc

en: Extremaduran
oc: Extremadurian

en: Fang (Cameroon)
oc: Fang (Cameron)

en: Fang (Equatorial Guinea)
oc: Fang (Guinèa Eqüatoriala)

en: Faroese
oc: Feroés

en: Filipino
oc: Filipin

en: Finland-Swedish Sign Language
oc: Lenga dels signes finosuedesa

en: Finnish
oc: Finés

en: Finnish Sign Language
oc: Lenga dels signes finlandesa

en: Flinders Island
oc: Illa Flinders

en: Frankish
oc: Franc

en: French
oc: Francés

en: French Sign Language
oc: Lenga dels signes francesa

en: Friulian
oc: Friolan

en: Galician
oc: Galèc

en: Gbaya (Central African Republic)
oc: Gbaya (Republica centrafricana)

en: Gbaya (Sudan)
oc: Gbaya (Sodan)

en: German
oc: Alemand

en: German Sign Language
oc: Lenga dels signes alemanda

en: Ghadamès
oc: Gadamés

en: Ghanaian Sign Language
oc: Lenga dels signes ghaneana

en: Ghulfan
oc: Golfean

en: Gilbertese
oc: Gilbertés

en: Gimi (Eastern Highlands)
oc: Gimi (Highlands orientalas)

en: Gimi (West New Britain)
oc: Gimi (Nòva Bretanha occidentala)

en: Gothic
oc: Gotic

en: Greek Sign Language
oc: Lenga dels signes grèga

en: Guana (Brazil)
oc: Guana (Brasil)

en: Guana (Paraguay)
oc: Guana (Paraguai)

en: Guarani
oc: Guaraní

en: Guatemalan Sign Language
oc: Lenga dels signes guatemaltèca

en: Guinean Sign Language
oc: Lenga dels signes guineana

en: Gula (Central African Republic)
oc: Gula (Republica centrafricana)

en: Haiphong Sign Language
oc: Lenga dels signes d'Haiphong

en: Haitian Vodoun Culture Language
oc: Lenga culturala vaudó d'Haïti

en: Hanoi Sign Language
oc: Lenga dels signes d'Hanòi

en: Hattic
oc: Atic

en: Hausa Sign Language
oc: Lenga dels signes Hausa

en: Hebrew
oc: Ebrieu

en: Hindi
oc: Indi

en: Hittite
oc: Itit

en: Ho Chi Minh City Sign Language
oc: Lenga dels signes d'Ho Chi Minh Ville

en: Honduras Sign Language
oc: Lenga dels signes honduriana

en: Hong Kong Sign Language
oc: Lenga dels signes d'Hong-Kong

en: Huastec
oc: Uastèc

en: Hungarian
oc: Ongrés

en: Hungarian Sign Language
oc: Lenga dels signes ongresa

en: Iberian
oc: Ibèr

en: Icelandic
oc: Islandés

en: Icelandic Sign Language
oc: Lenga dels signes islandesa

en: Iha Based Pidgin
oc: Pidgin basat sus l'Iha

en: Illyrian
oc: Illirian

en: Indian Sign Language
oc: Lengas dels signes d'Índia

en: Indo-Portuguese
oc: Indoportugués

en: Indonesian Sign Language
oc: Lenga dels signes indonesiana

en: Indus Valley Language
oc: Lenga de la valada d'Indús

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
oc: Interlingua (associacion per una lenga auxiliara internacionala)

en: International Sign
oc: Lenga dels signes internacionala

en: Irish
oc: Irlandés

en: Irish Sign Language
oc: Lenga dels signes irlandesa

en: Israeli Sign Language
oc: Lenga dels signes israeliana

en: Isu (Fako Division)
oc: Isu (Division Fako)

en: Isu (Menchum Division)
oc: Isu (Division de Menchum)

en: Italian Sign Language
oc: Lenga dels signes italiana

en: Ivbie North-Okpela-Arhe
oc: Ivbie Nòrd-Okpela-Arhe

en: Ixcatec
oc: Ixcatèc

en: Jamaican Country Sign Language
oc: Lenga dels signes jamaïcana

en: Japanese
oc: Japonés

en: Japanese Sign Language
oc: Lenga dels signes japonesa

en: Jarawa (India)
oc: Jarawa (Índia)

en: Javanese
oc: Javanés

en: Jhankot Sign Language
oc: Lenga dels signes de Jhankot

en: Jimi (Cameroon)
oc: Jimi (Cameron)

en: Jimi (Nigeria)
oc: Jimi (Nigèria)

en: Jordanian Sign Language
oc: Lenga dels signes jordaniana

en: Judeo-Arabic
oc: Judeoarabi

en: Judeo-Berber
oc: Judeoberbèr

en: Judeo-Georgian
oc: Judeogeorgian

en: Judeo-Italian
oc: Judeoitalian

en: Judeo-Persian
oc: Judeopersan

en: Judeo-Tat
oc: Judeotat

en: Jumla Sign Language
oc: Lenga dels signes Jumla

en: Kabyle
oc: Cabil

en: Kami (Nigeria)
oc: Kami (Nigèria)

en: Kango (Bas-Uélé District)
oc: Kango (Districte de Bas-Uélé)

en: Kara (Central African Republic)
oc: Kara (Republica centrafricana)

en: Kara (Korea)
oc: Kara (Corèa)

en: Kara (Papua New Guinea)
oc: Kara (Papoa-Nòva Guinèa)

en: Kare (Central African Republic)
oc: Kare (Republica centrafricana)

en: Kare (Papua New Guinea)
oc: Kare (Papoa-Nòva Guinèa)

en: Karo (Brazil)
oc: Karo (Brasil)

en: Karo (Ethiopia)
oc: Karo (Etiopia)

en: Kashmiri
oc: Cachemiri

en: Kashubian
oc: Cachob

en: Kazakh
oc: Cazac

en: Kela (Democratic Republic of Congo)
oc: Kela (Republica democratica de Còngo)

en: Kela (Papua New Guinea)
oc: Kela (Papoa-Nòva Guinèa)

en: Kele (Democratic Republic of Congo)
oc: Kele (Republica democratica de Còngo)

en: Kele (Papua New Guinea)
oc: Kele (Papoa-Nòva Guinèa)

en: Kenyan Sign Language
oc: Lenga dels signes kenyana

en: Khorasani Turkish
oc: Turc Khorasani

en: Khotanese
oc: Khotanés

en: Kirmanjki (individual language)
oc: Kirmanjki (lenga individuala)

en: Kituba (Congo)
oc: Kituba (Còngo)

en: Kituba (Democratic Republic of Congo)
oc: Kituba (Republica democratica de Còngo)

en: Kol (Cameroon)
oc: Kol (Cameron)

en: Kol (Papua New Guinea)
oc: Kol (Papoa-Nòva Guinèa)

en: Kom (Cameroon)
oc: Kom (Cameron)

en: Kom (India)
oc: Kom (Índia)

en: Komo (Democratic Republic of Congo)
oc: Komo (Republica democratica de Còngo)

en: Komo (Sudan)
oc: Komo (Sodan)

en: Konkani (individual language)
oc: Konkani (lenga individuala)

en: Konkani (macrolanguage)
oc: Konkani (macrolengatge)

en: Kono (Guinea)
oc: Kono (Guinèa)

en: Kono (Nigeria)
oc: Kono (Nigèria)

en: Korean
oc: Corean

en: Korean Sign Language
oc: Lenga dels signes coreana

en: Koro (Côte d'Ivoire)
oc: Koro (Còsta d'Evòri)

en: Koro (Papua New Guinea)
oc: Koro (Papoa-Nòva Guinèa)

en: Kota (India)
oc: Kota (Índia)

en: Kui (India)
oc: Kui (Índia)

en: Kulung (Nigeria)
oc: Kulung (Nigèria)

en: Kurdish
oc: Curd

en: Laha (Viet Nam)
oc: Laha (Vietnam)

en: Laka (Nigeria)
oc: Laka (Nigèria)

en: Lama (Togo)
oc: Lama (Tògo)

en: Lango (Sudan)
oc: Lango (Sodan)

en: Lango (Uganda)
oc: Lango (Oganda)

en: Langue des signes de Belgique Francophone
oc: Lenga dels signes de Belgica francofòna

en: Laos Sign Language
oc: Lenga dels signes laociana

en: Latvian Sign Language
oc: Lenga dels signes letona

en: Lele (Democratic Republic of Congo)
oc: Lele (Republica democratica de Còngo)

en: Lele (Guinea)
oc: Lele (Guinèa)

en: Lele (Papua New Guinea)
oc: Lele (Papoa-Nòva Guinèa)

en: Leti (Cameroon)
oc: Leti (Cameron)

en: Liburnian
oc: Libornés

en: Libyan Sign Language
oc: Lenga dels signes libiana

en: Ligurian
oc: Ligur

en: Ligurian (Ancient)
oc: Ligur ancian

en: Limburgan
oc: Limborgués

en: Lithuanian
oc: Lituanian

en: Lithuanian Sign Language
oc: Lenga dels signes lituaniana

en: Loma (Côte d'Ivoire)
oc: Loma (Còsta d'Evòri)

en: Loma (Liberia)
oc: Loma (Libèria)

en: Luo (Cameroon)
oc: Luo (Cameron)

en: Luo (Kenya and Tanzania)
oc: Luo (Kenya e Tanzania)

en: Luxembourgish
oc: Luxemborgués

en: Lycian
oc: Lician

en: Lydian
oc: Lidian

en: Lyons Sign Language
oc: Lenga dels signes Lyons

en: Ma (Democratic Republic of Congo)
oc: Ma (Republica democratica de Còngo)

en: Ma (Papua New Guinea)
oc: Ma (Papoa-Nòva Guinèa)

en: Macanese
oc: Macanés

en: Mada (Cameroon)
oc: Mada (Cameron)

en: Mada (Nigeria)
oc: Mada (Nigèria)

en: Madagascar Sign Language
oc: Lenga dels signes malgasha

en: Madurese
oc: Madurés

en: Mainstream Kenyah
oc: Kenyah principal

en: Maiwa (Papua New Guinea)
oc: Maiwa (Papoa-Nòva Guinèa)

en: Mak (Nigeria)
oc: Mak (Nigèria)

en: Mala (Nigeria)
oc: Mala (Nigèria)

en: Mala (Papua New Guinea)
oc: Mala (Papoa-Nòva Guinèa)

en: Malagasy
oc: Malgash

en: Malay (individual language)
oc: Malés (lenga individuala)

en: Malay (macrolanguage)
oc: Malés (macrolenga)

en: Malayalam
oc: Malaialam

en: Malaysian Sign Language
oc: Lenga dels signes malesa

en: Male (Ethiopia)
oc: Male (Etiopia)

en: Male (Papua New Guinea)
oc: Male (Papoa-Nòva Guinèa)

en: Maltese
oc: Maltés

en: Maltese Sign Language
oc: Lenga dels signes maltesa

en: Manda (Australia)
oc: Manda (Austràlia)

en: Manda (India)
oc: Manda (Índia)

en: Mandaic
oc: Mandaïc

en: Marghi South
oc: Marghi; Meridional

en: Mari (East Sepik Province)
oc: Mari (Província de Sepik oriental)

en: Mari (Madang Province)
oc: Mari (Província de Madang)

en: Maria (India)
oc: Maria (Índia)

en: Maria (Papua New Guinea)
oc: Maria (Papoa-Nòva Guinèa)

en: Maritime Sign Language
oc: Lenga dels signes maritima

en: Marshallese
oc: Marshallés

en: Martha's Vineyard Sign Language
oc: Lenga dels signes de Martha's Vineyard

en: Marwari (India)
oc: Marwari (Índia)

en: Marwari (Pakistan)
oc: Marwari (Paquistan)

en: Mashi (Nigeria)
oc: Mashi (Nigèria)

en: Mauritian Sign Language
oc: Lenga dels signes mauriciana

en: Mawa (Nigeria)
oc: Mawa (Nigèria)

en: Mbara (Australia)
oc: Mbara (Austràlia)

en: Mbo (Cameroon)
oc: Mbo (Cameron)

en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
oc: Mbo (Republica democratica de Còngo)

en: Mende (Papua New Guinea)
oc: Mende (Papoa-Nòva Guinèa)

en: Meroitic
oc: Meroïtic

en: Mexican Sign Language
oc: Lenga dels signes mexicana

en: Mina (Cameroon)
oc: Mina (Cameron)

en: Mina (India)
oc: Mina (Índia)

en: Minaean
oc: Minoean

en: Mirandese
oc: Mirandés

en: Moi (Congo)
oc: Moi (Còngo)

en: Mokilese
oc: Mokilés

en: Moldova Sign Language
oc: Lenga dels signes moldava

en: Monastic Sign Language
oc: Lenga dels signes monastica

en: Mongol
oc: Mongòl

en: Mongolian Sign Language
oc: Lenga dels signes mongòla

en: Mono (Cameroon)
oc: Mono (Cameron)

en: Mono (Democratic Republic of Congo)
oc: Mono (Republica democratica de Còngo)

en: Mono (Solomon Islands)
oc: Mono (Illas Salomon)

en: Mor (Bomberai Peninsula)
oc: Mor (Peninsula de Bomberai)

en: Mor (Mor Islands)
oc: Mor (Illas Mor)

en: Moroccan Sign Language
oc: Lenga dels signes marroquina

en: Mortlockese
oc: Mortlockés

en: Mozambican Sign Language
oc: Lenga dels signes moçambicana

en: Multiple languages
oc: Lengas multiplas

en: Murik (Papua New Guinea)
oc: Murik (Papoa-Nòva Guinèa)

en: Mysian
oc: Misian

en: Naga Pidgin
oc: Pidgin Naga

en: Nama (Papua New Guinea)
oc: Nama (Papoa-Nòva Guinèa)

en: Namibian Sign Language
oc: Lenga dels signes namibiana

en: Neapolitan
oc: Napolitan

en: Nefamese
oc: Nefamés

en: Negeri Sembilan Malay
oc: Malés de Negeri Sembilan

en: Nepalese Sign Language
oc: Lenga dels signes nepalesa

en: New Zealand Sign Language
oc: Lenga dels signes neozelandesa

en: Ngando (Central African Republic)
oc: Ngando (Republica centrafricana)

en: Ngando (Democratic Republic of Congo)
oc: Ngando (Republica democratica de Còngo)

en: Ngatik Men's Creole
oc: Creòl dels òmes de Ngatik

en: Ngombe (Central African Republic)
oc: Ngombe (Republica centrafricana)

en: Ngombe (Democratic Republic of Congo)
oc: Ngombe (Republica democratica de Còngo)

en: Nicaraguan Sign Language
oc: Lenga dels signes nicaraguiana

en: Nigerian Sign Language
oc: Lenga dels signes nigeriana

en: No linguistic content
oc: Pas de contengut lingüistic

en: Norwegian
oc: Norvegian

en: Norwegian Bokmål
oc: Norvegian Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
oc: Norvegian (Nynorsk)

en: Norwegian Sign Language
oc: Lenga dels signes norvegiana

en: Nugunu (Australia)
oc: Nugunu (Austràlia)

en: Nugunu (Cameroon)
oc: Nugunu (Cameron)

en: Nung (Viet Nam)
oc: Nung (Vietnam)

en: Nyika (Malawi and Zambia)
oc: Nyika (Malawi e Zambia)

en: Occitan (post 1500)
oc: Occitan (aprèp 1500)

en: Okpe (Northwestern Edo)
oc: Okpe (Edo del Nòrd-Oèst)

en: Okpe (Southwestern Edo)
oc: Okpe (Edo del Sud-Oèst)

en: Onin Based Pidgin
oc: Pidgin basat sus l'Onin

en: Ossetian
oc: Ossèt

en: Pakistan Sign Language
oc: Lenga dels signes paquistanesa

en: Palaic
oc: Palaïc

en: Pana (Central African Republic)
oc: Pana (Republica centrafricana)

en: Panamanian Sign Language
oc: Lenga dels signes panameana

en: Paraguayan Sign Language
oc: Lenga dels signes paraguaiana

en: Parthian
oc: Partian

en: Penang Sign Language
oc: Lenga dels signes de Penang

en: Persian
oc: Persan

en: Persian Sign Language
oc: Lenga dels signes persana

en: Peruvian Sign Language
oc: Lenga dels signes peruviana

en: Philippine Sign Language
oc: Lenga dels signes filipina

en: Phoenician
oc: Fenician

en: Phrygian
oc: Frigian

en: Piemontese
oc: Piemontés

en: Pingelapese
oc: Pingelapés

en: Plains Indian Sign Language
oc: Lenga dels signes indiana de las planas

en: Pochutec
oc: Pochutèc

en: Polish
oc: Polonés

en: Polish Sign Language
oc: Lenga dels signes polonesa

en: Port Sandwich
oc: Pòrt Sandwich

en: Port Vato
oc: Pòrt Vato

en: Portuguese
oc: Portugués

en: Portuguese Sign Language
oc: Lenga dels signes portuguesa

en: Principense
oc: Principian

en: Providencia Sign Language
oc: Lenga dels signes de Providencia

en: Puerto Rican Sign Language
oc: Lenga dels signes portoricana

en: Puluwatese
oc: Puluwatés

en: Pyu (Myanmar)
oc: Pyu (Birmania)

en: Qatabanian
oc: Catabanian

en: Quebec Sign Language
oc: Lenga dels signes quebequesa

en: Quechua
oc: Quíchoa

en: Rajasthani
oc: Rajastanés

en: Rennellese Sign Language
oc: Lenga dels signes renellesa

en: Riang (India)
oc: Riang (Índia)

en: Riang (Myanmar)
oc: Riang (Birmania)

en: Romagnol
oc: Romanhòl

en: Romanian
oc: Romanés

en: Romanian Sign Language
oc: Lenga dels signes romanesa

en: Romano-Greek
oc: Romanogrèc

en: Romano-Serbian
oc: Romanosèrbe

en: Romansh
oc: Romanch

en: Romany
oc: Romani

en: Russian
oc: Rus

en: Russian Sign Language
oc: Lenga dels signes russa

en: Salvadoran Sign Language
oc: Lenga dels signes salvadoriana

en: Sanga (Democratic Republic of Congo)
oc: Sanga (Republica democratica de Còngo)

en: Sanga (Nigeria)
oc: Sanga (Nigèria)

en: Sanskrit
oc: Sanscrit

en: Sardinian
oc: Sarde

en: Satawalese
oc: Satawalés

en: Saudi Arabian Sign Language
oc: Lenga dels signes aràbia saudiana

en: Scythian
oc: Scite

en: Selangor Sign Language
oc: Lenga dels signes de Selangor

en: Sepa (Papua New Guinea)
oc: Sepa (Papoa-Nòva Guinèa)

en: Serbian
oc: Sèrbe

en: Serbo-Croatian
oc: Serbocroat

en: Sicilian
oc: Sicelian

en: Sierra Leone Sign Language
oc: Lenga dels signes de la Sierra Leone

en: Sikkimese
oc: Sikimés

en: Singapore Sign Language
oc: Lenga dels signes de Singapor

en: Slave (Athapascan)
oc: Esclau (athapascan)

en: Slovak
oc: Eslovac

en: Slovakian Sign Language
oc: Lenga dels signes eslovaca

en: Slovenian
oc: Eslovèn

en: So (Democratic Republic of Congo)
oc: So (Republica democratica de Còngo)

en: Sorothaptic
oc: Sorotaptic

en: South African Sign Language
oc: Lenga dels signes sudafricana

en: South West Bay
oc: Baia del Sud-Oèst

en: Spanish
oc: Espanhòl

en: Spanish Sign Language
oc: Lenga dels signes espanhòla

en: Sri Lankan Sign Language
oc: Lenga dels signes srilankesa

en: Sundanese
oc: Sodanés

en: Swahili (individual language)
oc: Swahili (lenga individuala)

en: Swahili (macrolanguage)
oc: Swahili (macrolenga)

en: Swedish
oc: Suedés

en: Swedish Sign Language
oc: Lenga dels signes suedesa

en: Swiss-French Sign Language
oc: Lenga dels signes soïssa francofòna

en: Swiss-German Sign Language
oc: Lenga dels signes soïssa alemanica

en: Swiss-Italian Sign Language
oc: Lenga dels signes italiana de Soïssa

en: Syriac
oc: Siriac

en: Sãotomense
oc: Sãotomés

en: Tagalog
oc: Tagalòc

en: Taiwan Sign Language
oc: Lenga dels signes de Taiwan

en: Taman (Myanmar)
oc: Taman (Birmania)

en: Tanzanian Sign Language
oc: Lenga dels signes tanzaniana

en: Tebul Sign Language
oc: Lenga dels signes de Tebul

en: Tewa (USA)
oc: Tewa (Estats Units d'America)

en: Thai Sign Language
oc: Lenga dels signes tai

en: Thracian
oc: Tracian

en: Tonga (Nyasa)
oc: Tònga (Nyasa)

en: Tonga (Tonga Islands)
oc: Tonga (Illas Tònga)

en: Toura (Côte d'Ivoire)
oc: Toura (Còsta d'Evòri)

en: Toura (Papua New Guinea)
oc: Toura (Papoa-Nòva Guinèa)

en: Trinidad and Tobago Sign Language
oc: Lenga dels signes de Trinidad e Tobago

en: Tsonga
oc: Tsònga

en: Tukang Besi South
oc: Tukang Besi meridional

en: Tumshuqese
oc: Tumshukian

en: Tunisian Sign Language
oc: Lenga dels signes tunisiana

en: Turkish
oc: Turc

en: Turkish Sign Language
oc: Lenga dels signes turca

en: Turkmen
oc: Turcmèn

en: Ugandan Sign Language
oc: Lenga dels signes ogandesa

en: Ugaritic
oc: Ogaritic

en: Uighur
oc: Oïgor

en: Ukrainian
oc: Urcraïnian

en: Ukrainian Sign Language
oc: Lenga dels signes ucraïniana

en: Ulithian
oc: Olitian

en: Ullatan
oc: Ollatian

en: Umbrian
oc: Ombrian

en: Uncoded languages
oc: Lengas pas encodadas

en: Undetermined
oc: Pas determinat

en: Ura (Papua New Guinea)
oc: Ura (Papoa-Nòva Guinèa)

en: Urdu
oc: Ordo

en: Urubú-Kaapor Sign Language
oc: Lenga dels signes d'Urubú-Kaapor

en: Uruguayan Sign Language
oc: Lenga dels signes urugaiana

en: Ute-Southern Paiute
oc: Ute-Paiute meridional

en: Uzbek
oc: Ozbèc

en: Valencian Sign Language
oc: Lenga dels signes valenciana

en: Vandalic
oc: Vandal

en: Venetian
oc: Venèt

en: Venezuelan Sign Language
oc: Lenga dels signes veneçuelana

en: Vietnamese
oc: Vietnamian

en: Wali (Sudan)
oc: Wali (Sodan)

en: Waray (Australia)
oc: Waray (Austràlia)

en: Waray (Philippines)
oc: Waray (Filipinas)

en: Welsh
oc: Galés

en: Westphalien
oc: Westfalian

en: Wolof
oc: Wolòf

en: Wom (Nigeria)
oc: Wom (Nigèria)

en: Wom (Papua New Guinea)
oc: Wom (Papoa-Nòva Guinèa)

en: Wè Northern
oc: Wè septentrional

en: Wè Southern
oc: Wè meridional

en: Wè Western
oc: Wè occidental

en: Yaka (Central African Republic)
oc: Yaka (Republica centrafricana)

en: Yaka (Congo)
oc: Yaka (Còngo)

en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
oc: Yaka (Republica democratica de Còngo)

en: Yapese
oc: Yapés

en: Yau (Morobe Province)
oc: Yau (Província de Morobe)

en: Yau (Sandaun Province)
oc: Yau (Província de Sandaun)

en: Yoruba
oc: Ioroba

en: Yucatec Maya Sign Language
oc: Lenga dels signes maya de Yucatèc

en: Yugoslavian Sign Language
oc: Lenga dels signes iogoslava

en: Zambian Sign Language
oc: Lenga dels signes zambiana

en: Zande (individual language)
oc: Zande (lenga individuala)

en: Zapotec
oc: Zapotèc

en: Zarphatic
oc: Zarfatic

en: Zimbabwe Sign Language
oc: Lenga dels signes zimbabweiana

en: Zulu
oc: Zoló
