calibre - en to bs translation catalogue (6086 entries)

en: !Xóõ
bs: šouv

en: 'Are'are
bs: areare

en: 'Auhelawa
bs: auelava

en: //Ani
bs: aani

en: //Gana
bs: ghana

en: //Xegwi
bs: šegvi

en: /Gwi
bs: ghvi

en: /Xam
bs: šam

en: =/Hua
bs: hua

en: A-Pucikwar
bs: a-pusikvar

en: Aasáx
bs: asaks

en: Abadi
bs: abadi

en: Abaga
bs: abaga

en: Abai Sungai
bs: abai-sungai

en: Abanyom
bs: abanjjom

en: Abar
bs: abar

en: Abau
bs: abau

en: Abaza
bs: abazinski

en: Abidji
bs: abidžijski

en: Abinomn
bs: abinomn

en: Abipon
bs: abipon

en: Abishira
bs: abišira

en: Abkhazian
bs: abhazki

en: Abom
bs: abom

en: Abon
bs: abon

en: Abron
bs: abron

en: Abu
bs: abu

en: Abua
bs: abua

en: Abui
bs: abui

en: Abun
bs: abun

en: Abure
bs: abure

en: Abureni
bs: abureni

en: Abé
bs: abe

en: Achagua
bs: ačagua

en: Achang
bs: ačang

en: Acheron
bs: aheron

en: Achi
bs: ači

en: Achinese
bs: ačeski

en: Achterhoeks
bs: ahterhouks

en: Achuar-Shiwiar
bs: ačuar-šiviar

en: Achumawi
bs: ačumavi

en: Aché
bs: ače

en: Acoli
bs: ačoli

en: Acroá
bs: akroa

en: Adabe
bs: adabe

en: Adai
bs: adai

en: Adamorobe Sign Language
bs: znakovni jezik adamorobe

en: Adang
bs: adang

en: Adangbe
bs: adangbe

en: Adangme
bs: adangme

en: Adasen
bs: adasen

en: Adele
bs: adele

en: Adhola
bs: adgola

en: Adi
bs: adi

en: Adioukrou
bs: adiukru

en: Adnyamathanha
bs: adnjamatanja

en: Adonara
bs: adonara

en: Aduge
bs: aduge

en: Adyghe
bs: adigejski

en: Adzera
bs: adzera

en: Aekyom
bs: ekjom

en: Aequian
bs: ekvijski

en: Aer
bs: er

en: Afade
bs: afade

en: Afar
bs: afar

en: Afghan Sign Language
bs: afganski znakovni jezik

en: Afitti
bs: afitti

en: Afrihili
bs: afringili

en: Afrikaans
bs: afrikaans

en: Agarabi
bs: agarabi

en: Agariya
bs: agarija

en: Agatu
bs: agatu

en: Agavotaguerra
bs: agavotaguerra

en: Aghem
bs: agem

en: Aghu
bs: aghu

en: Aghul
bs: agul

en: Aghwan
bs: agvan

en: Agi
bs: agi

en: Agob
bs: agob

en: Agoi
bs: agoi

en: Aguacateco
bs: aguakateko

en: Aguano
bs: aguano

en: Aguaruna
bs: aguaruna

en: Aguna
bs: aguna

en: Agutaynen
bs: agutajnen

en: Agwagwune
bs: agvagvune

en: Ahanta
bs: ahanta

en: Aheu
bs: aheu

en: Ahirani
bs: ahirani

en: Ahom
bs: agom

en: Ahtena
bs: ahtena

en: Ahwai
bs: agvaj

en: Ai-Cham
bs: ajtjam

en: Aighon
bs: ajgon

en: Aikanã
bs: ajkanjja

en: Aiklep
bs: aiklep

en: Aimaq
bs: ajmak

en: Aimele
bs: ajmele

en: Aimol
bs: ajmol

en: Ainbai
bs: ainbai

en: Ainu (China)
bs: ajnski (Kina)

en: Ainu (Japan)
bs: ajnski (Japan)

en: Aiome
bs: ajome

en: Airoran
bs: ajroran

en: Aiton
bs: ajton

en: Aja (Benin)
bs: adža (Benin)

en: Aja (Sudan)
bs: adža (Sudan)

en: Ajawa
bs: adžava

en: Ajië
bs: adžie

en: Ajyíninka Apurucayali
bs: ašininka (apurukajali)

en: Ak
bs: ak

en: Aka
bs: aka

en: Aka-Bea
bs: aka-bea

en: Aka-Bo
bs: aka-bo

en: Aka-Cari
bs: aka-kari

en: Aka-Jeru
bs: aka-džeru

en: Aka-Kede
bs: aka-kede

en: Aka-Kol
bs: aka-kol

en: Aka-Kora
bs: aka-kora

en: Akan
bs: akan

en: Akar-Bale
bs: akar-bale

en: Akaselem
bs: akaselem

en: Akawaio
bs: akavajo

en: Ake
bs: ake

en: Akebu
bs: akebu

en: Akei
bs: akej

en: Akeu
bs: akeu

en: Akha
bs: akha

en: Akhvakh
bs: ahvah

en: Akkadian
bs: akkadski

en: Aklanon
bs: aklanon

en: Akolet
bs: akolet

en: Akoose
bs: akooze

en: Akoye
bs: akoe

en: Akpa
bs: akpa

en: Akpes
bs: akpes

en: Akrukay
bs: akrukaj

en: Akuku
bs: akuku

en: Akum
bs: akum

en: Akuntsu
bs: akuntsu

en: Akurio
bs: akurio

en: Akwa
bs: akva

en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
bs: alj-saidski znakovni jezik beduina

en: Alaba-K’abeena
bs: alaba-kabeena

en: Alabama
bs: alabama

en: Alago
bs: alago

en: Alagwa
bs: alagva

en: Alak
bs: alak

en: Alamblak
bs: alamblak

en: Alangan
bs: alangan

en: Alanic
bs: alanski

en: Alapmunte
bs: alapmunte

en: Alawa
bs: alava

en: Albanian
bs: albanski

en: Alege
bs: alege

en: Alekano
bs: alekano

en: Aleut
bs: aleutski

en: Algerian Sign Language
bs: alžirski znakovni jezik

en: Algonquin
bs: algonkinski

en: Ali
bs: ali

en: Alladian
bs: alladian

en: Allar
bs: allar

en: Alngith
bs: olngit

en: Alor
bs: alor

en: Alsea
bs: alsejski

en: Alugu
bs: alugu

en: Alumu-Tesu
bs: alumu-tesu

en: Alune
bs: alune

en: Aluo
bs: aluo

en: Alur
bs: alur

en: Alutor
bs: alutor

en: Alviri-Vidari
bs: aljviri-vidari

en: Alyawarr
bs: aljavarr

en: Ama (Papua New Guinea)
bs: ama (Papua-Nova Gvineja)

en: Ama (Sudan)
bs: ama (Sudan)

en: Amahai
bs: amahai

en: Amahuaca
bs: amahuaka

en: Amaimon
bs: amajmon

en: Amal
bs: amal

en: Amanab
bs: amanab

en: Amanayé
bs: amanae

en: Amara
bs: Amhara

en: Amarakaeri
bs: amarakeri

en: Amarasi
bs: amarasi

en: Amba (Solomon Islands)
bs: amba (Solomonska ostrva)

en: Amba (Uganda)
bs: amba (Uganda)

en: Ambai
bs: ambaj

en: Ambakich
bs: ambakič

en: Ambelau
bs: ambelau

en: Ambele
bs: ambele

en: Amblong
bs: amblong

en: Ambo
bs: ambo

en: Ambrak
bs: ambrak

en: Ambulas
bs: ambulas

en: Amele
bs: amele

en: American Sign Language
bs: američki znakovni jezik

en: Amharic
bs: amharski

en: Ami
bs: ami

en: Amis
bs: amis

en: Amo
bs: amo

en: Amol
bs: amol

en: Ampanang
bs: ampanang

en: Amto
bs: amto

en: Amundava
bs: amundava

en: Anaang
bs: anaang

en: Anakalangu
bs: anakalangu

en: Anal
bs: anal

en: Anam
bs: anam

en: Anambé
bs: anambe

en: Anamgura
bs: anamgura

en: Anasi
bs: anasi

en: Andai
bs: andai

en: Andaqui
bs: andakijski

en: Andarum
bs: andarum

en: Andegerebinha
bs: andegerebenja

en: Andh
bs: andh

en: Andi
bs: andijski

en: Andio
bs: andio

en: Andoa
bs: andoa

en: Andoque
bs: andoke

en: Andra-Hus
bs: andra-hus

en: Aneityum
bs: anejtum

en: Anem
bs: anem

en: Aneme Wake
bs: aneme-vake

en: Anfillo
bs: anfillo

en: Angaataha
bs: angaataha

en: Angal
bs: angal

en: Angal Enen
bs: angal-enen

en: Angal Heneng
bs: angal-heneng

en: Angika
bs: angika

en: Anglo-Norman
bs: anglo-normanski

en: Angloromani
bs: anglo-romski

en: Angolar
bs: angolar

en: Angor
bs: angorski

en: Angoram
bs: anplaninam

en: Anii
bs: anii

en: Animere
bs: animere

en: Anindilyakwa
bs: anindiljakva

en: Anjam
bs: andžam

en: Ankave
bs: ankave

en: Anmatyerre
bs: anmatere

en: Anor
bs: anorski

en: Anserma
bs: anserma

en: Ansus
bs: ansus

en: Antakarinya
bs: antakarinjja

en: Anuak
bs: anuak

en: Anufo
bs: anufo

en: Anuki
bs: anuki

en: Anus
bs: anus

en: Anuta
bs: anuta

en: Anyin
bs: anjinski

en: Anyin Morofo
bs: anjin (morofo)

en: Aoheng
bs: aoheng

en: Aore
bs: aore

en: Ap Ma
bs: ap-ma

en: Apalachee
bs: apalačski

en: Apalaí
bs: apalai

en: Apali
bs: apali

en: Apatani
bs: apatani

en: Apiaká
bs: apiaka

en: Apinayé
bs: apinae

en: Apma
bs: apma

en: Apurinã
bs: apurinja

en: Aputai
bs: aputai

en: Aquitanian
bs: akvitanski

en: Arabana
bs: arabana

en: Arabela
bs: arabela

en: Arabic
bs: arapski

en: Aragonese
bs: aragonski

en: Araki
bs: araki

en: Aralle-Tabulahan
bs: aralle-tabulagan

en: Arammba
bs: arammba

en: Aranadan
bs: aranadanskai

en: Aranama-Tamique
bs: aranama-tamike

en: Arandai
bs: arandai

en: Araona
bs: araona

en: Arapaho
bs: arapaho

en: Arapaso
bs: arapaso

en: Arawak
bs: aravakski

en: Araweté
bs: aravete

en: Arawum
bs: aravum

en: Arbore
bs: arbore

en: Archi
bs: arči

en: Are
bs: are

en: Areba
bs: areba

en: Arem
bs: arem

en: Argentine Sign Language
bs: argentinski znakovni jezik

en: Argobba
bs: argobba

en: Arguni
bs: arguni

en: Arhuaco
bs: arhuako

en: Arhâ
bs: arga

en: Arhö
bs: arho

en: Ari
bs: ari

en: Aribwatsa
bs: aribvatsa

en: Aribwaung
bs: aribvaung

en: Arifama-Miniafia
bs: arifama-miniafija

en: Arigidi
bs: arigidi

en: Arikapú
bs: arikapu

en: Arikara
bs: arikara

en: Arikem
bs: arikem

en: Arin
bs: arinski

en: Aringa
bs: aringa

en: Arma
bs: arma

en: Armazic
bs: armazijski

en: Armenian
bs: Jermenski

en: Armenian Sign Language
bs: jermenski znakovni jezik

en: Arop-Lokep
bs: arop-lokep

en: Arop-Sissano
bs: arop-sissano

en: Arosi
bs: arosi

en: Arpitan
bs: arpitanski

en: Arta
bs: arta

en: Aruamu
bs: aruamu

en: Aruek
bs: aruek

en: Aruop
bs: aruop

en: Arutani
bs: arutani

en: Aruá (Amazonas State)
bs: aruanski (država Amazonas)

en: As
bs: as

en: Asaro'o
bs: asaroo

en: Asas
bs: asas

en: Ashe
bs: aše

en: Ashkun
bs: aškun

en: Ashtiani
bs: aštiani

en: Asháninka
bs: ašaninka

en: Ashéninka Pajonal
bs: ašeninka (pahonalj)

en: Ashéninka Perené
bs: ašeninka (perenje)

en: Asilulu
bs: asilulu

en: Askopan
bs: askopan

en: Asoa
bs: asoa

en: Assamese
bs: assamski

en: Assan
bs: assanski

en: Assangori
bs: assangorijski

en: Assiniboine
bs: assinibojne

en: Asturian
bs: asturijski

en: Asu (Nigeria)
bs: asu (Nigerija)

en: Asu (Tanzania)
bs: asu (Tanzanija)

en: Asumboa
bs: asumboa

en: Asuri
bs: asuri

en: Ata
bs: ata

en: Atakapa
bs: atakapa

en: Atampaya
bs: atampaja

en: Atayal
bs: atajal

en: Atemble
bs: atemble

en: Athpariya
bs: atparija

en: Ati
bs: ati

en: Atikamekw
bs: atikamek

en: Atohwaim
bs: atohvaim

en: Atorada
bs: atorada

en: Atsahuaca
bs: atsahuaka

en: Atsam
bs: atsam

en: Atsugewi
bs: atsugevi

en: Attié
bs: atte

en: Au
bs: au

en: Aulua
bs: aulua

en: Aurá
bs: aura

en: Aushi
bs: auši

en: Aushiri
bs: auširi

en: Austral
bs: austral

en: Australian Aborigines Sign Language
bs: znakovni jezik australijskih aborigena

en: Australian Sign Language
bs: australijski znakovni jezik

en: Austrian Sign Language
bs: austrijski znakovni jezik

en: Auwe
bs: auve

en: Auye
bs: aue

en: Auyokawa
bs: aujokava

en: Avaric
bs: avarski

en: Avatime
bs: avatime

en: Avau
bs: avau

en: Avestan
bs: avestanski

en: Avikam
bs: avikam

en: Avokaya
bs: avokaja

en: Avá-Canoeiro
bs: ava-kanoejro

en: Awa (China)
bs: ava (Kina)

en: Awa (Papua New Guinea)
bs: ava (Papua-Nova Gvineja)

en: Awa-Cuaiquer
bs: ava-kuajker

en: Awabakal
bs: avabakal

en: Awad Bing
bs: avad-bing

en: Awadhi
bs: avadhi

en: Awak
bs: avak

en: Awara
bs: avara

en: Awbono
bs: avbono

en: Aweer
bs: aviir

en: Awera
bs: avera

en: Awetí
bs: aveti

en: Awing
bs: aving

en: Awiyaana
bs: avijaana

en: Awjilah
bs: avdžila

en: Awngi
bs: avngi

en: Awtuw
bs: avtuv

en: Awu
bs: avu

en: Awun
bs: avun

en: Awutu
bs: avutu

en: Awyi
bs: avui

en: Axamb
bs: ahamb

en: Ayabadhu
bs: ajabadhu

en: Ayere
bs: aere

en: Ayi (Papua New Guinea)
bs: ai (Papua-Nova Gvineja)

en: Ayiwo
bs: aivo

en: Ayizi
bs: aizi

en: Aymara
bs: ajmarski

en: Ayoreo
bs: ajoreo

en: Azerbaijani
bs: azerbejdžanski

en: Azha
bs: azha

en: Azhe
bs: azhe

en: Baan
bs: baan

en: Baangi
bs: baangi

en: Baatonum
bs: baatonum

en: Baba
bs: baba

en: Babango
bs: babango

en: Babanki
bs: babanki

en: Babatana
bs: babatana

en: Babine
bs: babine

en: Babuza
bs: babuza

en: Bacama
bs: bakama

en: Bactrian
bs: baktrijski

en: Bada (Indonesia)
bs: bada (Іndonezija)

en: Bada (Nigeria)
bs: bada (Nigerija)

en: Badaga
bs: badaga

en: Bade
bs: bade

en: Badeshi
bs: badeši

en: Badimaya
bs: badimaja

en: Badui
bs: badui

en: Badyara
bs: badjara

en: Baeggu
bs: beggu

en: Baelelea
bs: bejlelea

en: Baetora
bs: baetora

en: Bafanji
bs: bafandži

en: Bafaw-Balong
bs: bafo-balong

en: Bafia
bs: bafija

en: Bafut
bs: bafut

en: Baga Kaloum
bs: baga-kalum

en: Baga Koga
bs: baga-koga

en: Baga Sitemu
bs: baga-sitemu

en: Baga Sobané
bs: baga-sobane

en: Bagheli
bs: bagheli

en: Bagirmi
bs: bagirmi

en: Bago-Kusuntu
bs: bago-kusuntu

en: Bagri
bs: bagri

en: Bagupi
bs: bagupi

en: Bagusa
bs: bagusa

en: Bagvalal
bs: bagvalal

en: Baham
bs: baham

en: Bahau
bs: bahau

en: Bahinemo
bs: bahinemo

en: Bahing
bs: bahing

en: Bahnar
bs: banar

en: Bahonsuai
bs: bagonsuai

en: Bai
bs: baj

en: Baibai
bs: baibai

en: Baikeno
bs: bajkeno

en: Baima
bs: bajma

en: Baimak
bs: bajmak

en: Bainouk-Gunyaamolo
bs: bajnuk-gunjjaamolo

en: Bainouk-Gunyuño
bs: bajnuk-gunjunjjo

en: Bainouk-Samik
bs: bajnuk-samik

en: Baiso
bs: bajso

en: Bajan
bs: badžan

en: Bajelani
bs: badželani

en: Baka (Cameroon)
bs: baka (Kamerun)

en: Baka (Sudan)
bs: baka (Sudan)

en: Bakairí
bs: bakairi

en: Bakaka
bs: bakaka

en: Bakhtiari
bs: bahtiarija

en: Baki
bs: baki

en: Bakoko
bs: bakoko

en: Bakole
bs: bakole

en: Bakpinka
bs: bakpinka

en: Bakumpai
bs: bakumpai

en: Bakwé
bs: bakve

en: Balaesang
bs: balaesang

en: Balangao
bs: balangao

en: Balanta-Ganja
bs: balanta-gjandža

en: Balanta-Kentohe
bs: balanta-kentohe

en: Balantak
bs: balantak

en: Balau
bs: balau

en: Baldemu
bs: baldemu

en: Bali (Democratic Republic of Congo)
bs: bali (Demokratska Republika Kongo)

en: Bali (Nigeria)
bs: bali (Nigerija)

en: Balinese
bs: balijski

en: Balo
bs: balo

en: Baloi
bs: baloi

en: Balti
bs: baltijski

en: Baluan-Pam
bs: baluan-pam

en: Baluchi
bs: beludžijski

en: Bamako Sign Language
bs: znakovni jezik bamako

en: Bamali
bs: bamali

en: Bambalang
bs: bambalang

en: Bambam
bs: bambam

en: Bambara
bs: bambara

en: Bambassi
bs: bambassi

en: Bambili-Bambui
bs: bambili-bambui

en: Bamenyam
bs: bamenjjam

en: Bamu
bs: bamu

en: Bamukumbit
bs: bamukumbit

en: Bamun
bs: bamun

en: Bamunka
bs: bamunka

en: Bamwe
bs: bamve

en: Ban Khor Sign Language
bs: ban-horski znakovni jezik

en: Bana
bs: bana

en: Banaro
bs: banaro

en: Banda (Indonesia)
bs: banda (Іndonezija)

en: Banda-Bambari
bs: banda-bambari

en: Banda-Banda
bs: banda-banda

en: Banda-Mbrès
bs: banda-mbres

en: Banda-Ndélé
bs: banda-ndele

en: Banda-Yangere
bs: banda-jangere

en: Bandi
bs: bandi

en: Bandial
bs: bandialj

en: Bandjalang
bs: bandžalang

en: Bangala
bs: bangala

en: Bangandu
bs: bangandu

en: Bangba
bs: bangba

en: Banggai
bs: banggai

en: Banggarla
bs: banggarla

en: Bangi
bs: bangi

en: Bangka
bs: bangka

en: Bangolan
bs: bangolan

en: Bangubangu
bs: bangubangu

en: Bangwinji
bs: bangvindži

en: Baniva
bs: baniva

en: Banjar
bs: bandžar

en: Bankagooma
bs: bankagooma

en: Bankon
bs: bankon

en: Bannoni
bs: bannoni

en: Bantawa
bs: bantava

en: Bantayanon
bs: bantajanon

en: Bantik
bs: bantik

en: Bantoanon
bs: bantoanon

en: Baoulé
bs: baule

en: Baraamu
bs: baraamu

en: Barai
bs: barai

en: Barakai
bs: barakai

en: Barama
bs: barama

en: Barambu
bs: barambu

en: Baramu
bs: baramu

en: Barapasi
bs: barapasi

en: Baras
bs: baras

en: Barasana-Eduria
bs: barasana-edurija

en: Barbacoas
bs: barbakoas

en: Barbareño
bs: barbarenjjo

en: Bardi
bs: bardi

en: Barein
bs: barejnski

en: Bargam
bs: bargam

en: Bari
bs: bari

en: Bariai
bs: bariai

en: Bariji
bs: baridži

en: Barikanchi
bs: barikanči

en: Barok
bs: barok

en: Barombi
bs: barombi

en: Barrow Point
bs: berrou-pojnt

en: Baruga
bs: baruga

en: Baruya
bs: baruja

en: Barwe
bs: barve

en: Baré
bs: bare

en: Basa (Cameroon)
bs: basa (Kamerun)

en: Basa (Nigeria)
bs: basa (Nigerija)

en: Basa-Gumna
bs: basa-gumna

en: Basa-Gurmana
bs: basa-gurmana

en: Basap
bs: basap

en: Basay
bs: basaj

en: Bashkardi
bs: baškardi

en: Bashkir
bs: baškirski

en: Basketo
bs: basketo

en: Basque
bs: baskijski

en: Bassa
bs: bassa

en: Bassa-Kontagora
bs: bassa-kontaplanina

en: Bassari
bs: bassari

en: Bassossi
bs: bassossi

en: Bata
bs: bata

en: Batak
bs: batak

en: Batak Alas-Kluet
bs: batak (alas-klut)

en: Batak Angkola
bs: batak (angkola)

en: Batak Dairi
bs: batak-dairi

en: Batak Karo
bs: batak-karo

en: Batak Mandailing
bs: batak (mandajling)

en: Batak Simalungun
bs: batak (simalungun)

en: Batak Toba
bs: batak-toba

en: Batanga
bs: batanga

en: Batek
bs: batek

en: Bateri
bs: bateri

en: Bathari
bs: bathari

en: Bati (Cameroon)
bs: bati (Kamerun)

en: Bati (Indonesia)
bs: bati (Іndonezija)

en: Bats
bs: bats

en: Batu
bs: batu

en: Batui
bs: batui

en: Batuley
bs: batuli

en: Bau
bs: bau

en: Bauchi
bs: bauči

en: Baure
bs: baure

en: Bauria
bs: baurija

en: Bauwaki
bs: bauvaki

en: Bauzi
bs: bauzi

en: Bavarian
bs: bavarski

en: Bayali
bs: bajali

en: Baybayanon
bs: bajbajanon

en: Baygo
bs: bajgo

en: Bayono
bs: bajono

en: Bayot
bs: bajot

en: Bayungu
bs: baungu

en: Bazigar
bs: bazigar

en: Beami
bs: beami

en: Beaver
bs: biver

en: Beba
bs: beba

en: Bebele
bs: bebele

en: Bebeli
bs: bebeli

en: Bebil
bs: bebil

en: Bedjond
bs: bedžond

en: Bedoanas
bs: bedoanas

en: Beeke
bs: beeke

en: Beele
bs: beele

en: Beembe
bs: beembe

en: Beezen
bs: beezen

en: Befang
bs: befang

en: Beja
bs: beža

en: Bekati'
bs: bekati

en: Bekwarra
bs: bekvarra

en: Belait
bs: belajt

en: Belanda Viri
bs: belanda-viri

en: Belarusian
bs: bjeloruski

en: Belhariya
bs: beljhar’ja

en: Beli (Papua New Guinea)
bs: beli (Papua-Nova Gvineja)

en: Beli (Sudan)
bs: beli (Sudan)

en: Bella Coola
bs: bella-kula

en: Bellari
bs: bellari

en: Bemba (Zambia)
bs: bemba (Zambija)

en: Bembe
bs: bembe

en: Bena (Nigeria)
bs: bena (Nigerija)

en: Bena (Tanzania)
bs: bena (Tanzanija)

en: Benabena
bs: benabena

en: Bench
bs: benčski

en: Bende
bs: bende

en: Bendi
bs: bendi

en: Beng
bs: beng

en: Benga
bs: benga

en: Bengali
bs: bengalski

en: Benggoi
bs: banggoi

en: Bengkala Sign Language
bs: znakovni jezik bengkala

en: Bentong
bs: bentong

en: Benyadu'
bs: benjadu

en: Beothuk
bs: beotuk

en: Bepour
bs: bepurski

en: Bera
bs: bera

en: Berakou
bs: berakou

en: Berik
bs: berik

en: Berinomo
bs: berinomo

en: Berom
bs: berom

en: Berta
bs: berta

en: Berti
bs: berti

en: Besisi
bs: besisi

en: Besme
bs: besme

en: Besoa
bs: besoa

en: Betaf
bs: betaf

en: Betawi
bs: betavi

en: Bete
bs: bete

en: Bete-Bendi
bs: bete-bendi

en: Beti (Côte d'Ivoire)
bs: beti (Obala slonovače)

en: Bezhta
bs: bežta

en: Bhadrawahi
bs: bhadravahi

en: Bhalay
bs: bhalaj

en: Bharia
bs: bharija

en: Bhatri
bs: bhatri

en: Bhattiyali
bs: bahattijali

en: Bhaya
bs: bhaja

en: Bhele
bs: bhele

en: Bhilali
bs: bhilali

en: Bhili
bs: bgili

en: Bhojpuri
bs: bhodžpuri

en: Bhujel
bs: bhudžel

en: Bhunjia
bs: bhundžja

en: Biafada
bs: biafada

en: Biage
bs: biage

en: Biak
bs: biak

en: Biali
bs: bjali

en: Biangai
bs: biangai

en: Biao
bs: biao

en: Biao Mon
bs: biao-mon

en: Bidiyo
bs: bidijo

en: Bidyara
bs: bidjara

en: Bidyogo
bs: bidjogo

en: Biem
bs: bem

en: Bierebo
bs: berebo

en: Bieria
bs: berija

en: Biete
bs: biete

en: Biga
bs: biga

en: Bijori
bs: bidžori

en: Bikaru
bs: bikaru

en: Bikol
bs: bikolski

en: Bikya
bs: bikja

en: Bila
bs: bila

en: Bilakura
bs: bilakura

en: Bilaspuri
bs: bilaspuri

en: Bilba
bs: bilba

en: Bilbil
bs: bilbil

en: Bile
bs: bile

en: Bilin
bs: bilin

en: Biloxi
bs: biloksi

en: Bilua
bs: bilua

en: Bilur
bs: bilur

en: Bima
bs: bima

en: Bimin
bs: bimin

en: Bimoba
bs: bimoba

en: Bina (Nigeria)
bs: bina (Nigerija)

en: Bina (Papua New Guinea)
bs: bina (Papua-Nova Gvineja)

en: Binahari
bs: binahari

en: Binandere
bs: binandere

en: Bine
bs: bine

en: Bini
bs: bini

en: Binji
bs: bindži

en: Bintauna
bs: bintauna

en: Bintulu
bs: bintulu

en: Binukid
bs: binukid

en: Binumarien
bs: binumaren

en: Bipi
bs: bipi

en: Birale
bs: birale

en: Birao
bs: birao

en: Birgit
bs: birgit

en: Birhor
bs: birgor

en: Biri
bs: biri

en: Biritai
bs: biritai

en: Birked
bs: birked

en: Birri
bs: birri

en: Birwa
bs: birva

en: Biseni
bs: biseni

en: Bishnupriya
bs: bišnurija

en: Bishuo
bs: bišuo

en: Bisis
bs: bisis

en: Bislama
bs: bislama

en: Bisorio
bs: bisorio

en: Bissa
bs: bissa

en: Bisu
bs: bisu

en: Bit
bs: bit

en: Bitare
bs: bitare

en: Bitur
bs: bitur

en: Biwat
bs: bivat

en: Biyo
bs: bijo

en: Biyom
bs: bijom

en: Blablanga
bs: blablanga

en: Blafe
bs: blafe

en: Blagar
bs: blagar

en: Blang
bs: blang

en: Blissymbols
bs: blissimvolika

en: Bo (Laos)
bs: bo (Laos)

en: Bo (Papua New Guinea)
bs: bo (Papua-Nova Gvineja)

en: Bo-Rukul
bs: bo-rukul

en: Bo-Ung
bs: bo-ung

en: Boano (Maluku)
bs: boano (maluku)

en: Boano (Sulawesi)
bs: boano (Sulavesi)

en: Bobongko
bs: bobongko

en: Bobot
bs: bobot

en: Bodo (Central African Republic)
bs: bodo (Centralnoafrička Republika)

en: Bodo (India)
bs: bodo (Іndija)

en: Bodo Parja
bs: bodo-pardža

en: Bofi
bs: bofi

en: Boga
bs: boga

en: Bogaya
bs: bogaja

en: Boghom
bs: boghom

en: Boguru
bs: boguru

en: Boikin
bs: bojkin

en: Bokha
bs: boha

en: Boko (Benin)
bs: boko (Benin)

en: Boko (Democratic Republic of Congo)
bs: boko (Demokratska Republika Kongo)

en: Bokobaru
bs: bokobaru

en: Bokoto
bs: bokoto

en: Bokyi
bs: boki

en: Bola
bs: bola

en: Bolango
bs: bolango

en: Bole
bs: bole

en: Bolgarian
bs: bolgarski

en: Bolgo
bs: bolgo

en: Bolia
bs: bolia

en: Bolinao
bs: bolinao

en: Bolivian Sign Language
bs: bolivijski znakovni jezik

en: Bolo
bs: bolo

en: Boloki
bs: boloki

en: Bolon
bs: belen

en: Bolondo
bs: bolondo

en: Bolongan
bs: bolongan

en: Bolyu
bs: boljjo

en: Bom
bs: bom

en: Boma
bs: boma

en: Bomboli
bs: bomboli

en: Bomboma
bs: bomboma

en: Bomitaba
bs: bomitaba

en: Bomu
bs: bomu

en: Bomwali
bs: bomvali

en: Bon Gula
bs: bon-gula

en: Bonan
bs: bonan

en: Bondei
bs: bondej

en: Bondo
bs: bondo

en: Bonerate
bs: bonerate

en: Bonerif
bs: bonerif

en: Bonggi
bs: bongi

en: Bonggo
bs: bonggo

en: Bongili
bs: bongili

en: Bongo
bs: bongo

en: Bongu
bs: bongu

en: Bonjo
bs: bondžo

en: Bonkeng
bs: bonkeng

en: Bonkiman
bs: bonkiman

en: Bontok
bs: bontok

en: Bookan
bs: bukan

en: Boon
bs: bun

en: Boor
bs: boor

en: Bora
bs: bora

en: Borei
bs: borejski

en: Boro (Ethiopia)
bs: boro (Etiopija)

en: Boro (Ghana)
bs: boro (Gana)

en: Borong
bs: borong

en: Boruca
bs: boruka

en: Borôro
bs: bororo

en: Boselewa
bs: boseleva

en: Bosngun
bs: bosngun

en: Bosnian
bs: bosanski

en: Bote-Majhi
bs: bote-madžhi

en: Botlikh
bs: botlih

en: Bouyei
bs: bui

en: Bozaba
bs: bozaba

en: Bragat
bs: bragat

en: Brahui
bs: braui

en: Braj
bs: braj

en: Brazilian Sign Language
bs: brazilski znakovni jezik

en: Brem
bs: brem

en: Breri
bs: breri

en: Breton
bs: bretonski

en: Bribri
bs: bribri

en: Brithenig
bs: britenig

en: British Sign Language
bs: britanski znakovni jezik

en: Brokkat
bs: brokkat

en: Brokpake
bs: brokpake

en: Brokskat
bs: brokskat

en: Broome Pearling Lugger Pidgin
bs: pidžin lovaca na bisere Brume

en: Brunei
bs: brunej

en: Bu
bs: bu

en: Bua
bs: bua

en: Buamu
bs: buamu

en: Bube
bs: bube

en: Bubi
bs: bubi

en: Bubia
bs: bubija

en: Budibud
bs: budibud

en: Budong-Budong
bs: budong-budong

en: Budu
bs: budu

en: Budukh
bs: buduh

en: Buduma
bs: buduma

en: Budza
bs: budza

en: Bugan
bs: buganski

en: Bugawac
bs: bukava

en: Bughotu
bs: bughotu

en: Buginese
bs: bugijski

en: Buglere
bs: buglerijski

en: Bugun
bs: bugun

en: Buhid
bs: buhid

en: Buhutu
bs: buhutu

en: Bukat
bs: bukat

en: Bukharic
bs: buhori

en: Bukitan
bs: bukitanski

en: Bukiyip
bs: bukiip

en: Buksa
bs: buksa

en: Bukusu
bs: bukusu

en: Bukwen
bs: bukven

en: Bulgarian
bs: bugarski

en: Bulgarian Sign Language
bs: bugarski znakovni jezik

en: Bulgebi
bs: bulgebi

en: Buli (Ghana)
bs: buli (Gana)

en: Buli (Indonesia)
bs: buli (Іndonezija)

en: Bullom So
bs: bullom-so

en: Bulu (Cameroon)
bs: bulu (Kamerun)

en: Bulu (Papua New Guinea)
bs: bulu (Papua-Nova Gvineja)

en: Bum
bs: bum

en: Bumaji
bs: bumadži

en: Bumthangkha
bs: bumtangkha

en: Buna
bs: buna

en: Bunaba
bs: bunaba

en: Bunak
bs: bunak

en: Bunama
bs: bunama

en: Bundeli
bs: bundeli

en: Bung
bs: bung

en: Bungain
bs: bungejnski

en: Bungku
bs: bungku

en: Bungu
bs: bungu

en: Bunun
bs: bunun

en: Buol
bs: buol

en: Bura-Pabir
bs: bura-pabir

en: Burak
bs: burak

en: Buraka
bs: buraka

en: Burarra
bs: burarra

en: Burate
bs: burate

en: Burduna
bs: burduna

en: Bure
bs: bure

en: Buriat
bs: burjatski

en: Burji
bs: burdži

en: Burmbar
bs: burmbar

en: Burmese
bs: birmanski

en: Burmeso
bs: burmeso

en: Buru (Indonesia)
bs: buru (Іndonezija)

en: Buru (Nigeria)
bs: buru (Nigerija)

en: Burui
bs: burui

en: Burumakok
bs: burumakok

en: Burun
bs: burun

en: Burunge
bs: burunge

en: Burushaski
bs: burušaski

en: Burusu
bs: burusu

en: Buruwai
bs: buruvai

en: Busa
bs: busa

en: Busam
bs: busam

en: Busami
bs: busami

en: Bushi
bs: buši

en: Bushoong
bs: bušung

en: Buso
bs: buso

en: Busoa
bs: busoa

en: Bussa
bs: bussa

en: Busuu
bs: busuu

en: Butmas-Tur
bs: butmas-tur

en: Butuanon
bs: butuanon

en: Buwal
bs: buval

en: Buyu
bs: buu

en: Bwa
bs: bva

en: Bwaidoka
bs: bvajdoka

en: Bwanabwana
bs: bvanabvana

en: Bwatoo
bs: bvatu

en: Bwela
bs: bvela

en: Bwile
bs: bvile

en: Bwisi
bs: bvisi

en: Byangsi
bs: bjangsi

en: Byep
bs: bep

en: C'lela
bs: klela

en: Caac
bs: kaak

en: Cabiyarí
bs: kabijari

en: Cabécar
bs: kabekar

en: Cacaopera
bs: kakaopera

en: Cacua
bs: kakua

en: Caddo
bs: kaddo

en: Cahuarano
bs: kahuarano

en: Cahuilla
bs: kauilljja

en: Caka
bs: čaka

en: Cakchiquel-Quiché Mixed Language
bs: miješani jezik kakčikelj-kiče

en: Cakfem-Mushere
bs: kakfem-mušere

en: Callawalla
bs: kallavalla

en: Caluyanun
bs: kalujanun

en: Caló
bs: kalo

en: Camling
bs: kamling

en: Campalagian
bs: kampalajski

en: Camsá
bs: kamsa

en: Camtho
bs: kamto

en: Camunic
bs: kamunski

en: Candoshi-Shapra
bs: kandoši-šapra

en: Canela
bs: kanela

en: Canichana
bs: kaničana

en: Cao Lan
bs: sao-lan

en: Cao Miao
bs: kao-miao

en: Capanahua
bs: kapanagua

en: Capiznon
bs: kapiznon

en: Caquinte
bs: kakvinte

en: Cara
bs: kara

en: Carabayo
bs: karabajo

en: Caramanta
bs: karamanta

en: Carapana
bs: karapana

en: Carian
bs: karijski

en: Carijona
bs: karidžona

en: Carolinian
bs: karolinski

en: Carrier
bs: karier

en: Cashibo-Cacataibo
bs: kašibo-kakatajbo

en: Cashinahua
bs: kašinaua

en: Catalan
bs: katalonski

en: Catalan Sign Language
bs: katalanski znakovni jezik

en: Catawba
bs: katavba

en: Cauca
bs: kauka

en: Cavineña
bs: kavinenjja

en: Cayubaba
bs: kaubaba

en: Cayuga
bs: kauga

en: Cayuse
bs: kajos

en: Cebuano
bs: sebuano

en: Celtiberian
bs: keljtiberijski

en: Cemuhî
bs: semuhi

en: Cen
bs: sen

en: Centúúm
bs: sentuum

en: Cerma
bs: kerma

en: Chachi
bs: čači

en: Chadian Sign Language
bs: čadski znakovni jezik

en: Chadong
bs: čadong

en: Chagatai
bs: čagatajski

en: Chaima
bs: čajma

en: Chak
bs: čak

en: Chakali
bs: čakali

en: Chakma
bs: čakmijski

en: Chala
bs: čala

en: Chalikha
bs: čaliha

en: Chamacoco
bs: čamakoko

en: Chamalal
bs: čamalal

en: Chamari
bs: čamari

en: Chambeali
bs: čambeali

en: Chambri
bs: čambri

en: Chamicuro
bs: čamikuro

en: Chamorro
bs: čamoro

en: Changriwa
bs: čangriva

en: Changthang
bs: čangtang

en: Chantyal
bs: čantjal

en: Chané
bs: čane

en: Chara
bs: hara

en: Chaudangsi
bs: čaudansi

en: Chaura
bs: čaura

en: Chavacano
bs: čavakano

en: Chayahuita
bs: čajauita

en: Che
bs: če

en: Chechen
bs: čečenski

en: Cheke Holo
bs: čeke-holo

en: Chemakum
bs: šemakum

en: Chenapian
bs: čenapianski

en: Chenchu
bs: čenču

en: Chenoua
bs: čenoua

en: Chepang
bs: čepang

en: Chepya
bs: čep’ja

en: Cherepon
bs: čerepon

en: Cherokee
bs: čeroki

en: Chesu
bs: česu

en: Chetco
bs: četko

en: Chewong
bs: čevong

en: Cheyenne
bs: šaenn

en: Chhattisgarhi
bs: čhatisgari

en: Chhintange
bs: čhintange

en: Chhulung
bs: čhulung

en: Chiangmai Sign Language
bs: čiangmajski znakovni jezik

en: Chiapanec
bs: čiapanek

en: Chibcha
bs: čibča

en: Chichimeca-Jonaz
bs: čičimeka-honas

en: Chickasaw
bs: čikasau

en: Chicomuceltec
bs: čikomukeljtek

en: Chiga
bs: čiga

en: Chilcotin
bs: čilkotin

en: Chilean Sign Language
bs: čilijski znakovni jezik

en: Chilisso
bs: čilisso

en: Chimariko
bs: čimariko

en: Chimila
bs: čimila

en: Chinali
bs: činali

en: Chinese
bs: kineski

en: Chinese Sign Language
bs: kineski znakovni jezik

en: Chinook
bs: činuk

en: Chinook jargon
bs: činuk; žargon

en: Chipaya
bs: čipaja

en: Chipewyan
bs: čipevjan

en: Chippewa
bs: čippeva

en: Chiquitano
bs: čikvitano

en: Chiru
bs: čiru

en: Chitimacha
bs: čitimača

en: Chittagonian
bs: čittagongski

en: Chocangacakha
bs: čokangakaha

en: Chochotec
bs: čočotek

en: Choctaw
bs: čoktau

en: Chodri
bs: čodri

en: Chokwe
bs: čokve

en: Chol
bs: čolj

en: Cholón
bs: čolon

en: Chong
bs: čong

en: Choni
bs: čoni

en: Chonyi-Dzihana-Kauma
bs: čonji-dzihana-kauma

en: Chopi
bs: čopi

en: Chorasmian
bs: horezmiski

en: Chortí
bs: čorti

en: Chrau
bs: črau

en: Chru
bs: čru

en: Chuave
bs: čuave

en: Chug
bs: čag

en: Chuj
bs: čuhski

en: Chuka
bs: čuka

en: Chukot
bs: čukotski

en: Chukwa
bs: čukva

en: Chulym
bs: čulimski

en: Chumburung
bs: čumburung

en: Churahi
bs: čurahi

en: Chut
bs: čut

en: Chuukese
bs: čuukski

en: Chuvantsy
bs: čuvanski

en: Chuvash
bs: čuvaški

en: Chuwabu
bs: čuvabu

en: Chácobo
bs: čakobo

en: Cia-Cia
bs: sia-sia

en: Cibak
bs: sibak

en: Cicipu
bs: sisipu

en: Cimbrian
bs: kimvrijski

en: Cinda-Regi-Tiyal
bs: sinda-regi-tijal

en: Cineni
bs: sineni

en: Cinta Larga
bs: sinta-larga

en: Cishingini
bs: kišingini

en: Citak
bs: sitak

en: Ciwogai
bs: sivogai

en: Clallam
bs: klallam

en: Coahuilteco
bs: koaviljtekski

en: Cocama-Cocamilla
bs: kokama-kokamiljja

en: Cochimi
bs: kočimi

en: Cocopa
bs: kokopa

en: Coeur d'Alene
bs: ker-d'Alen

en: Cofán
bs: kofan

en: Cogui
bs: kogui

en: Colombian Sign Language
bs: kolumbijski znakovni jezik

en: Colorado
bs: kolorado

en: Columbia-Wenatchi
bs: kolumbija-venatči

en: Comanche
bs: komančski

en: Comecrudo
bs: komekrudo

en: Como Karim
bs: komo-karim

en: Comox
bs: komoks

en: Con
bs: kon

en: Coos
bs: koos

en: Coptic
bs: koptski

en: Coquille
bs: kokilj

en: Cori
bs: kori

en: Cornish
bs: kornijski

en: Corsican
bs: korsikanski

en: Costa Rican Sign Language
bs: kostarikanski znakovni jezik

en: Cotoname
bs: kotoname

en: Cowlitz
bs: koulitc

en: Cree
bs: kri

en: Creek
bs: krikski

en: Croatia Sign Language
bs: horvatski znakovni jezik

en: Croatian
bs: hrvatski

en: Crow
bs: krou

en: Cruzeño
bs: kruzenjjo

en: Cua
bs: kua

en: Cuba Sign Language
bs: kubinski znakovni jezik

en: Cubeo
bs: kubeo

en: Cuiba
bs: kuiba

en: Culina
bs: kulina

en: Cumanagoto
bs: kumanagoto

en: Cumbric
bs: kumbrijski

en: Cun
bs: kun

en: Cung
bs: kung

en: Cupeño
bs: čupenjo

en: Curonian
bs: kuršski

en: Curripaco
bs: kurripako

en: Cutchi-Swahili
bs: kutči-suahili

en: Cuvok
bs: čuvok

en: Cuyonon
bs: kujonon

en: Czech
bs: češki

en: Czech Sign Language
bs: česki znakovni jezik

en: Côông
bs: koong

en: Daantanai'
bs: daantanaj

en: Daasanach
bs: daasanah

en: Daba
bs: daba

en: Dabarre
bs: dabarre

en: Dabe
bs: dabe

en: Dacian
bs: dacijski

en: Dadibi
bs: dadibi

en: Dadiya
bs: dadija

en: Daga
bs: daga

en: Dagaari Dioula
bs: dagaari-diula

en: Dagba
bs: dagba

en: Dagbani
bs: dagbani

en: Dagik
bs: dagik

en: Dagoman
bs: dagoman

en: Dahalo
bs: dahalo

en: Daho-Doo
bs: daho-doo

en: Dair
bs: dair

en: Dakka
bs: dakka

en: Dakota
bs: dakota

en: Dakpakha
bs: dakpaha

en: Dalmatian
bs: dalmatijski

en: Dama
bs: dama

en: Damakawa
bs: damakava

en: Damal
bs: damal

en: Dambi
bs: dambi

en: Dameli
bs: dameli

en: Dampelas
bs: dampelas

en: Dan
bs: nad

en: Danaru
bs: danaru

en: Danau
bs: danau

en: Dangaléat
bs: dangaleat

en: Danish
bs: danski

en: Danish Sign Language
bs: danski znakovni jezik

en: Dano
bs: dano

en: Dao
bs: dao

en: Daonda
bs: daonda

en: Darai
bs: darai

en: Dargwa
bs: dargva

en: Darlong
bs: darlong

en: Darmiya
bs: darmija

en: Dass
bs: dass

en: Datooga
bs: datuga

en: Daur
bs: daurski

en: Davawenyo
bs: davavenjjo

en: Dawawa
bs: davava

en: Dawera-Daweloor
bs: davera-daveloor

en: Dawro
bs: davro

en: Day
bs: dej

en: Dayi
bs: dai

en: Dazaga
bs: dazaga

en: Deccan
bs: dekanski

en: Dedua
bs: dedua

en: Defaka
bs: defaka

en: Deg
bs: deg

en: Degaru
bs: degaru

en: Degema
bs: degema

en: Degenan
bs: degenanski

en: Degexit'an
bs: deg hitan

en: Dehu
bs: dehu

en: Dehwari
bs: degvari

en: Dek
bs: dek

en: Dela-Oenale
bs: dela-unale

en: Delaware
bs: delavarski

en: Delo
bs: delo

en: Dem
bs: dem

en: Dema
bs: dema

en: Demisa
bs: demisa

en: Demta
bs: demta

en: Dendi (Benin)
bs: dendi (Benin)

en: Dendi (Central African Republic)
bs: dendi (Centralnoafrička Republika)

en: Dengese
bs: dengeze

en: Dengka
bs: dengka

en: Deno
bs: deno

en: Denya
bs: denjja

en: Dení
bs: deni

en: Deori
bs: deori

en: Dera (Indonesia)
bs: dera (Іndonezija)

en: Dera (Nigeria)
bs: dera (Nigerija)

en: Desano
bs: desano

en: Desiya
bs: desija

en: Dewoin
bs: devojn

en: Dezfuli
bs: dezfuli

en: Dghwede
bs: dgvede

en: Dhaiso
bs: dhaiso

en: Dhalandji
bs: dhalandži

en: Dhanki
bs: dhanki

en: Dhanwar (Nepal)
bs: dhanvar (Nepal)

en: Dhao
bs: dhao

en: Dhargari
bs: dhargari

en: Dhatki
bs: dhatki

en: Dhimal
bs: dhimal

en: Dhivehi
bs: maljdivski

en: Dhodia
bs: dhodija

en: Dhundari
bs: dhundari

en: Dhurga
bs: dhurga

en: Dhuwal
bs: dhuval

en: Dia
bs: dia

en: Dibiyaso
bs: dibijaso

en: Dibo
bs: dibo

en: Dibole
bs: dibole

en: Didinga
bs: didinga

en: Dido
bs: cezka

en: Dieri
bs: dieri

en: Digo
bs: digo

en: Dii
bs: dii

en: Dijim-Bwilim
bs: didžim-bvilim

en: Dilling
bs: dilling

en: Dima
bs: dima

en: Dimasa
bs: dimasa

en: Dimbong
bs: dimbong

en: Dime
bs: dime

en: Dimli (individual language)
bs: dimli (pojedinačni jezik)

en: Ding
bs: ding

en: Dinka
bs: dinka

en: Dirari
bs: dirari

en: Dirasha
bs: diraša

en: Diri
bs: diri

en: Diriku
bs: diriku

en: Dirim
bs: dirim

en: Disa
bs: disa

en: Ditammari
bs: ditammari

en: Diuwe
bs: diuve

en: Dixon Reef
bs: dikson-rif

en: Dizin
bs: dizin

en: Djambarrpuyngu
bs: džambarrpujngu

en: Djamindjung
bs: džamindžung

en: Djangun
bs: džangun

en: Djauan
bs: džauanski

en: Djawi
bs: džavi

en: Djeebbana
bs: džibbana

en: Djinang
bs: džinang

en: Djinba
bs: džinba

en: Djingili
bs: džingili

en: Djiwarli
bs: dživarli

en: Dobel
bs: dobel

en: Dobu
bs: dobu

en: Doe
bs: dou

en: Doga
bs: doga

en: Doghoro
bs: dogoro

en: Dogoso
bs: dogoso

en: Dogosé
bs: dogose

en: Dogri (individual language)
bs: dogri (pojedinačni jezik)

en: Dogri (macrolanguage)
bs: dogri (makrojezik)

en: Dogrib
bs: dogrib

en: Doka
bs: doka

en: Doko-Uyanga
bs: doko-ujanga

en: Dolgan
bs: dolganski

en: Dolpo
bs: dolpo

en: Dom
bs: dom

en: Domaaki
bs: domaaki

en: Domari
bs: domari

en: Dombe
bs: dombe

en: Dominican Sign Language
bs: dominikanski znakovni jezik

en: Dompo
bs: dompo

en: Domu
bs: domu

en: Domung
bs: domung

en: Dondo
bs: dondo

en: Dong
bs: dong

en: Dongo
bs: dongo

en: Dongotono
bs: dongotono

en: Dongxiang
bs: dunsjanski

en: Doondo
bs: doondo

en: Dori'o
bs: dorio

en: Doromu-Koki
bs: doromu-koki

en: Dororo
bs: dororo

en: Dorze
bs: dorze

en: Doso
bs: doso

en: Doutai
bs: dutaj

en: Doyayo
bs: dojajo

en: Drents
bs: drents

en: Drung
bs: dulunski

en: Duala
bs: duala

en: Duano
bs: duano

en: Duau
bs: duau

en: Dubli
bs: dubli

en: Dubu
bs: dubu

en: Dugun
bs: dugun

en: Duguri
bs: duguri

en: Dugwor
bs: dugvor

en: Duhwa
bs: duhva

en: Duke
bs: duke

en: Dulbu
bs: dulbu

en: Duma
bs: duma

en: Dumbea
bs: dumbea

en: Dumi
bs: dumi

en: Dumpas
bs: dumpas

en: Dumun
bs: dumun

en: Duna
bs: djona

en: Dungan
bs: dunganski

en: Dungmali
bs: dungmali

en: Dungra Bhil
bs: dungra-bhil

en: Dungu
bs: dungu

en: Dura
bs: dura

en: Duri
bs: duri

en: Duriankere
bs: darjankere

en: Duruma
bs: duruma

en: Duruwa
bs: duruva

en: Dusner
bs: dusner

en: Dusun Deyah
bs: dusun-deja

en: Dusun Malang
bs: dusun (Malang)

en: Dusun Witu
bs: dusun (Vitu)

en: Dutch
bs: holandski

en: Dutch Sign Language
bs: holandski znakovni jezik

en: Dutton World Speedwords
bs: Dattona svjetska stenografija

en: Duungooma
bs: duungooma

en: Duupa
bs: duupa

en: Duvle
bs: duvle

en: Duwai
bs: duvai

en: Duwet
bs: duvet

en: Dwang
bs: dvang

en: Dyaabugay
bs: tjapukaj

en: Dyaberdyaber
bs: djaberdjaber

en: Dyan
bs: djan

en: Dyangadi
bs: djangadi

en: Dyirbal
bs: dirbal

en: Dyugun
bs: djogun

en: Dyula
bs: diula

en: Dza
bs: dza

en: Dzalakha
bs: dzalaha

en: Dzando
bs: dzando

en: Dzao Min
bs: dzao-min

en: Dzodinka
bs: dzodinka

en: Dzongkha
bs: dzong-ke

en: Dzùùngoo
bs: dzuunguu

en: Dâw
bs: dav

en: E
bs: e

en: E'ñapa Woromaipu
bs: enjjapa-voromajpu

en: Eastern Maroon Creole
bs: Istočno-marunski kreolski

en: Ebira
bs: ebira

en: Eblan
bs: eblajski

en: Ebrié
bs: ebri

en: Ebughu
bs: ebugu

en: Ecuadorian Sign Language
bs: ekvadorski znakovni jezik

en: Ede Cabe
bs: ede-kabe

en: Ede Ica
bs: ede-ika

en: Ede Idaca
bs: ede idasa

en: Ede Ije
bs: ede-iže

en: Edolo
bs: edolo

en: Edomite
bs: edomski

en: Edopi
bs: edopi

en: Efai
bs: efajski

en: Efe
bs: efe

en: Efik
bs: efik

en: Efutop
bs: efutop

en: Ega
bs: ega

en: Eggon
bs: eggon

en: Egypt Sign Language
bs: egipatski znakovni jezik

en: Egyptian (Ancient)
bs: staroegipatski

en: Ehueun
bs: euevn

en: Eipomek
bs: ejpomek

en: Eitiep
bs: ejtiep

en: Ejagham
bs: edžagam

en: Ejamat
bs: edžamat

en: Ekajuk
bs: ekadžuk

en: Ekari
bs: ekari

en: Eki
bs: eki

en: Ekit
bs: ekit

en: Ekpeye
bs: ekpee

en: El Hugeirat
bs: elj-hugejrski

en: El Molo
bs: elj-molo

en: Elamite
bs: elamski

en: Eleme
bs: eleme

en: Elepi
bs: elepi

en: Elip
bs: elip

en: Elkei
bs: elkej

en: Eloyi
bs: eloi

en: Elseng
bs: elseng

en: Elu
bs: elu

en: Elymian
bs: elimijski

en: Emae
bs: eme

en: Emai-Iuleha-Ora
bs: emai-joleha-ora

en: Eman
bs: eman

en: Embaloh
bs: embaloh

en: Emberá-Baudó
bs: embera-baudo

en: Emberá-Catío
bs: embera-katio

en: Emberá-Chamí
bs: embera-čami

en: Emberá-Tadó
bs: embera-tado

en: Embu
bs: embu

en: Emerillon
bs: emeriljjon

en: Emilian
bs: emilijski

en: Emplawas
bs: empalava

en: Emumu
bs: emumu

en: En
bs: en

en: Enawené-Nawé
bs: enavene-nave

en: Ende
bs: ende

en: Enga
bs: enga

en: Engenni
bs: engenni

en: Enggano
bs: enggano

en: English
bs: engleski

en: Enrekang
bs: enrekang

en: Enu
bs: enu

en: Enwan (Akwa Ibom State)
bs: envan (država Akva-Іbom)

en: Enwan (Edu State)
bs: envan (država Edu)

en: Enya
bs: enjja

en: Epena
bs: epena

en: Epi-Olmec
bs: epioljmecka

en: Epie
bs: epie

en: Eravallan
bs: eravallan

en: Erave
bs: erave

en: Ere
bs: ere

en: Eritai
bs: eritai

en: Erokwanas
bs: erokvanas

en: Erre
bs: erre

en: Erromintxela
bs: erromintšela

en: Ersu
bs: ersu

en: Eruwa
bs: eruva

en: Erzya
bs: erzjanski

en: Esan
bs: esan

en: Ese
bs: ese

en: Ese Ejja
bs: ese-eddža

en: Eshtehardi
bs: eštehardi

en: Esimbi
bs: esimbi

en: Esperanto
bs: esperanto

en: Esselen
bs: eselen

en: Estonian
bs: estonski

en: Estonian Sign Language
bs: estonski znakovni jezik

en: Esuma
bs: esumski

en: Etchemin
bs: etčemin

en: Etebi
bs: etebi

en: Eten
bs: etenski

en: Eteocretan
bs: eteokritski

en: Eteocypriot
bs: eteokiprski

en: Ethiopian Sign Language
bs: etiopski znakovni jezik

en: Etkywan
bs: etkivan

en: Eton (Cameroon)
bs: iton (Kamerun)

en: Eton (Vanuatu)
bs: iton (Vanuatu)

en: Etruscan
bs: etruski

en: Etulo
bs: etulo

en: Evant
bs: evant

en: Even
bs: evenski

en: Evenki
bs: evenkijski

en: Ewage-Notu
bs: evage-notu

en: Ewe
bs: eve

en: Ewondo
bs: evondo

en: Extremaduran
bs: estremadurski

en: Eyak
bs: ejak

en: Fagani
bs: fagani

en: Faita
bs: faita

en: Faiwol
bs: fajvol

en: Fala
bs: fala

en: Fali
bs: fali

en: Faliscan
bs: faliskijski

en: Fam
bs: fam

en: Fanagalo
bs: fanagalo

en: Fang (Cameroon)
bs: fang (Kamerun)

en: Fang (Equatorial Guinea)
bs: fang (Ekvatorialjna Gvineja)

en: Fania
bs: fanjja

en: Fanti
bs: fanti

en: Farefare
bs: farefare

en: Faroese
bs: farerski

en: Fas
bs: fas

en: Fasu
bs: fasu

en: Fataleka
bs: fataleka

en: Fataluku
bs: fataluku

en: Fayu
bs: fajo

en: Fe'fe'
bs: fefe

en: Fembe
bs: fembe

en: Feroge
bs: feroge

en: Fijian
bs: fidžijski

en: Filipino
bs: filipinski

en: Finland-Swedish Sign Language
bs: finski-švedski znakovni jezik

en: Finnish
bs: finski

en: Finnish Sign Language
bs: finski znakovni jezik

en: Finongan
bs: finongan

en: Fipa
bs: fipa

en: Firan
bs: firan

en: Fiwaga
bs: fivaga

en: Flinders Island
bs: jezik ostrva Flinders

en: Foau
bs: foau

en: Foi
bs: foj

en: Foia Foia
bs: foja-foja

en: Folopa
bs: folopa

en: Foma
bs: foma

en: Fon
bs: fon

en: Fongoro
bs: fongoro

en: Foodo
bs: fudo

en: Forak
bs: forak

en: Fordata
bs: fordata

en: Fore
bs: fore

en: Fortsenal
bs: fortsenal

en: Frankish
bs: franački

en: French
bs: francuski

en: French Sign Language
bs: francuski znakovni jezik

en: Friulian
bs: friulski

en: Fulah
bs: fulah

en: Fuliiru
bs: fuliiru

en: Fulniô
bs: fuljnio

en: Fum
bs: fum

en: Fungwa
bs: fungva

en: Fur
bs: fur

en: Furu
bs: furu

en: Futuna-Aniwa
bs: futuna-aniva

en: Fuyug
bs: fujog

en: Fwe
bs: fve

en: Fwâi
bs: fvaj

en: Fyam
bs: f’jam

en: Fyer
bs: fier

en: Ga
bs: ga

en: Ga'anda
bs: gaanda

en: Ga'dang
bs: gadang

en: Gaa
bs: gaa

en: Gaam
bs: gaam

en: Gabri
bs: gabri

en: Gabrielino-Fernandeño
bs: gabrielino-fernandenjo

en: Gaddang
bs: gaddang

en: Gaddi
bs: gaddi

en: Gade
bs: gade

en: Gadjerawang
bs: gadžeravang

en: Gadsup
bs: gadsup

en: Gafat
bs: gafat

en: Gagadu
bs: gagadu

en: Gagauz
bs: gagauzka

en: Gagu
bs: gagu

en: Gahri
bs: gahri

en: Gaikundi
bs: gajkundi

en: Gail
bs: gejl

en: Gaina
bs: gaina

en: Gal
bs: gal

en: Galambu
bs: galambu

en: Galatian
bs: galatski

en: Galela
bs: galela

en: Galeya
bs: galeja

en: Galice
bs: galise

en: Galician
bs: galicijski

en: Galindan
bs: galindanski

en: Galo
bs: galo

en: Gambera
bs: gambera

en: Gamilaraay
bs: gamilaraaj

en: Gamit
bs: gamit

en: Gamkonora
bs: gamkonora

en: Gamo
bs: gamo

en: Gamo-Ningi
bs: gamo-ningi

en: Gana
bs: gana

en: Ganang
bs: ganang

en: Ganda
bs: ganda

en: Gane
bs: gane

en: Ganggalida
bs: ganggalida

en: Ganglau
bs: ganglau

en: Gangte
bs: gangte

en: Gangulu
bs: gangulu

en: Gants
bs: gants

en: Ganza
bs: ganza

en: Ganzi
bs: ganzi

en: Gao
bs: gao

en: Gapapaiwa
bs: gapapajva

en: Garhwali
bs: garhvali

en: Garifuna
bs: garifuna

en: Garig-Ilgar
bs: garig-ilgar

en: Garo
bs: garo

en: Garre
bs: garre

en: Garus
bs: garus

en: Garza
bs: garza

en: Gata'
bs: gata

en: Gavar
bs: gavar

en: Gavião Do Jiparaná
bs: ževiao-du-hiparanjja

en: Gawar-Bati
bs: gavar-bati

en: Gawwada
bs: gavvada

en: Gayil
bs: gail

en: Gayo
bs: gajo

en: Gazi
bs: gazi

en: Gbagyi
bs: gbai

en: Gbanu
bs: gbanu

en: Gbanziri
bs: gbanziri

en: Gbari
bs: gbari

en: Gbaya (Central African Republic)
bs: gbaja (Centralnoafrička Republika)

en: Gbaya (Sudan)
bs: gbaja (Sudan)

en: Gbaya-Bossangoa
bs: gbaja-bossangua

en: Gbaya-Bozoum
bs: gbaja-buzum

en: Gbaya-Mbodomo
bs: gbaja-mbodomo

en: Gbii
bs: gbii

en: Gbiri-Niragu
bs: gbiru-niragu

en: Ge
bs: ge

en: Gebe
bs: gebe

en: Gedaged
bs: gedaged

en: Gedeo
bs: gedeo

en: Geez
bs: giiz

en: Geji
bs: gedži

en: Gela
bs: gela

en: Geme
bs: geme

en: Gen
bs: gen

en: Gende
bs: gende

en: Gengle
bs: gengle

en: Georgian
bs: gruzijski

en: Gepo
bs: gepo

en: Gera
bs: gera

en: German
bs: njemački

en: German Sign Language
bs: njemački znakovni jezik

en: Geruma
bs: geruma

en: Geser-Gorom
bs: geser-gorom

en: Ghadamès
bs: gadames

en: Ghanaian Sign Language
bs: ganijski znakovni jezik

en: Ghanongga
bs: ganongga

en: Ghari
bs: ghari

en: Ghayavi
bs: gajavi

en: Ghodoberi
bs: godoberi

en: Ghomara
bs: gomara

en: Ghomálá'
bs: ghomala

en: Ghotuo
bs: gotuo

en: Ghulfan
bs: gulfan

en: Giangan
bs: gjangan

en: Gibanawa
bs: gibanava

en: Gidar
bs: gidar

en: Giiwo
bs: živo

en: Gikyode
bs: gikjode

en: Gilaki
bs: gilaki

en: Gilbertese
bs: gilbertski

en: Gilima
bs: gilima

en: Gilyak
bs: nivhski

en: Gimi (Eastern Highlands)
bs: gimi (Istočno planinski)

en: Gimi (West New Britain)
bs: gimi (zapadna Nova Britanija)

en: Gimme
bs: gimme

en: Gimnime
bs: gimnime

en: Ginuman
bs: ginuman

en: Ginyanga
bs: ginjjanga

en: Girawa
bs: girava

en: Giryama
bs: girjama

en: Gitonga
bs: gitonga

en: Gitua
bs: gitua

en: Gitxsan
bs: gitšsan

en: Giyug
bs: gijog

en: Gizrra
bs: gizrra

en: Glaro-Twabo
bs: glaro-tvabo

en: Glavda
bs: glavda

en: Glio-Oubi
bs: glio-ubi

en: Gnau
bs: gnau

en: Goaria
bs: goarija

en: Gobasi
bs: gobasi

en: Gobu
bs: gobu

en: Godié
bs: gode

en: Godwari
bs: godvari

en: Goemai
bs: goemaj

en: Gofa
bs: gofa

en: Gogo
bs: gogo

en: Gogodala
bs: gogodala

en: Gokana
bs: gokana

en: Gola
bs: gola

en: Golin
bs: golin

en: Gondi
bs: gondi

en: Gone Dau
bs: gone-dau

en: Gongduk
bs: gongduk

en: Gonja
bs: gondža

en: Gooniyandi
bs: gunijandi

en: Gor
bs: gor

en: Gorontalo
bs: gorontalo

en: Gorovu
bs: gorovu

en: Gorowa
bs: gorova

en: Gothic
bs: gotski

en: Goundo
bs: goundo

en: Gourmanchéma
bs: gurmančema

en: Gowlan
bs: govlan

en: Gowli
bs: gouli

en: Gowro
bs: govro

en: Gozarkhani
bs: gozarhani

en: Grangali
bs: grangali

en: Grebo
bs: grebo

en: Greek Sign Language
bs: grčki znakovni jezik

en: Gresi
bs: gresi

en: Groma
bs: groma

en: Gronings
bs: gronings

en: Gros Ventre
bs: gros-ventre

en: Gua
bs: gua

en: Guahibo
bs: guahibo

en: Guajajára
bs: guadžadžara

en: Guajá
bs: guadža

en: Guambiano
bs: guambiano

en: Guana (Brazil)
bs: guana (Brazil)

en: Guana (Paraguay)
bs: guana (Paragvaj)

en: Guanano
bs: guanano

en: Guanche
bs: gaunče

en: Guanyinqiao
bs: guanink’jao

en: Guarani
bs: guarani

en: Guarayu
bs: guarajo

en: Guarequena
bs: gvarekena

en: Guatemalan Sign Language
bs: gvatemalski znakovni jezik

en: Guató
bs: guato

en: Guayabero
bs: guajabero

en: Gudanji
bs: gudandži

en: Gude
bs: gude

en: Gudu
bs: gudu

en: Guduf-Gava
bs: guduf-gava

en: Gugadj
bs: gugadž

en: Gugu Badhun
bs: gugu-badhun

en: Gugu Warra
bs: gugu-varra

en: Gugubera
bs: gugubera

en: Guguyimidjir
bs: guguimidžir

en: Guhu-Samane
bs: guhu-samane

en: Guinean Sign Language
bs: gvinejski znakovni jezik

en: Guiqiong
bs: guikjong

en: Gujarati
bs: gudžarati

en: Gujari
bs: gudžari

en: Gula (Central African Republic)
bs: gula (Centralnoafrička Republika)

en: Gula (Chad)
bs: gula (Čad)

en: Gula Iro
bs: gula-iro

en: Gula'alaa
bs: gulaala

en: Gulay
bs: gulaj

en: Gule
bs: gule

en: Guliguli
bs: guliguli

en: Gumalu
bs: gumalu

en: Gumatj
bs: gumadž

en: Gumawana
bs: gumavana

en: Gumuz
bs: gumuz

en: Gun
bs: gun

en: Gundi
bs: gundi

en: Gungabula
bs: gungabula

en: Gungu
bs: gungu

en: Guntai
bs: guntai

en: Gunwinggu
bs: gunvinggu

en: Gunya
bs: gunjja

en: Gupa-Abawa
bs: gupa-abava

en: Gupapuyngu
bs: gupapujngu

en: Guragone
bs: guragone

en: Guramalum
bs: guramalum

en: Gurani
bs: gurani

en: Gurdjar
bs: gurdžar

en: Gureng Gureng
bs: gureng-gureng

en: Gurgula
bs: gurgula

en: Guriaso
bs: guriaso

en: Gurinji
bs: gurindži

en: Gurmana
bs: gumana

en: Guro
bs: guro

en: Guruntum-Mbaaru
bs: guruntum-mbaaru

en: Gusii
bs: gusii

en: Gusilay
bs: gusilaj

en: Guwamu
bs: guvamu

en: Guya
bs: guja

en: Guyani
bs: gujani

en: Gvoko
bs: gvoko

en: Gwa
bs: gva

en: Gwahatike
bs: gvahatike

en: Gwamhi-Wuri
bs: gvamhi-vuri

en: Gwandara
bs: gvandara

en: Gweda
bs: gveda

en: Gweno
bs: gveno

en: Gwere
bs: gvere

en: Gwichʼin
bs: gvičin

en: Gyele
bs: gele

en: Gyem
bs: gem

en: Ha
bs: haa

en: Habu
bs: gabu

en: Hadiyya
bs: hadijja

en: Hadothi
bs: hadoti

en: Hadrami
bs: hadrami

en: Hadza
bs: hadza

en: Haeke
bs: Aeke

en: Hahon
bs: hahon

en: Hai//om
bs: hajom

en: Haida
bs: hajda

en: Haigwai
bs: gaigvai

en: Haiphong Sign Language
bs: hajfonski znakovni jezik

en: Haisla
bs: gaisla

en: Haitian Vodoun Culture Language
bs: kulturia jezik haićanskih vudua

en: Haji
bs: hadži

en: Hajong
bs: hadžong

en: Hakö
bs: gako

en: Halang
bs: galang

en: Halang Doan
bs: halang-doan

en: Halbi
bs: halbi

en: Halia
bs: halia

en: Halkomelem
bs: halkomelem

en: Hamap
bs: hamap

en: Hamba
bs: gamba

en: Hamer-Banna
bs: hammer-banna

en: Hamtai
bs: hamtaj

en: Han
bs: hanj

en: Hanga
bs: hanga

en: Hanga Hundi
bs: hanga-hundi

en: Hangaza
bs: gangaza

en: Hani
bs: hani

en: Hano
bs: hano

en: Hanoi Sign Language
bs: hanojski znakovni jezik

en: Hanunoo
bs: hanunu

en: Harami
bs: harami

en: Harari
bs: harari

en: Haroi
bs: haroj

en: Harsusi
bs: harsusi

en: Haruai
bs: haruai

en: Haruku
bs: haruku

en: Haryanvi
bs: harjanvi

en: Harzani
bs: harzanijski

en: Hasha
bs: haša

en: Hassaniyya
bs: hassanija

en: Hatam
bs: hatam

en: Hattic
bs: hattski

en: Hausa
bs: hausa

en: Hausa Sign Language
bs: znakovni jezik hausa

en: Havasupai-Walapai-Yavapai
bs: havasupaj-valapaj-javapaj

en: Haveke
bs: haveke

en: Havu
bs: havu

en: Hawaiian
bs: havajski

en: Haya
bs: haja

en: Hazaragi
bs: gazaragi

en: Hdi
bs: gdi

en: Hebrew
bs: hebrejski

en: Hehe
bs: gege

en: Heiban
bs: hejbanski

en: Heiltsuk
bs: gejltsok

en: Helambu Sherpa
bs: helambu-šerpa

en: Helong
bs: gelong

en: Hema
bs: hema

en: Hemba
bs: gemba

en: Herdé
bs: gerde

en: Herero
bs: herero

en: Hermit
bs: ermit

en: Hernican
bs: gernijski

en: Hewa
bs: geva

en: Heyo
bs: hejo

en: Hibito
bs: gibito

en: Hidatsa
bs: hidatsa

en: Higaonon
bs: higaonon

en: Hijuk
bs: hidžuk

en: Hiligaynon
bs: hiligajnon

en: Himarimã
bs: himarima

en: Hindi
bs: hindi

en: Hinduri
bs: hinduri

en: Hinukh
bs: hinuh

en: Hiri Motu
bs: hirimotu

en: Hittite
bs: hetitski

en: Hitu
bs: gitu

en: Hiw
bs: hiv

en: Hixkaryána
bs: hiškarjana

en: Hlai
bs: hlaj

en: Hlersu
bs: hlersu

en: Hmar
bs: hmar

en: Hmong
bs: hmong

en: Hmong Daw
bs: hmong-dau

en: Hmong Don
bs: hmong-don

en: Hmong Dô
bs: hmong-do

en: Hmong Njua
bs: hmong (ndžua)

en: Hmwaveke
bs: hmvaveke

en: Ho
bs: ho

en: Ho Chi Minh City Sign Language
bs: hošiminski znakovni jezik

en: Ho-Chunk
bs: ho-čunk

en: Hoava
bs: goava

en: Hobyót
bs: hobot

en: Hoia Hoia
bs: hoja-hoja

en: Holikachuk
bs: holikačuk

en: Holiya
bs: holija

en: Holma
bs: holma

en: Holoholo
bs: holoholo

en: Holu
bs: holu

en: Homa
bs: homa

en: Honduras Sign Language
bs: honduraski znakovni jezik

en: Hong Kong Sign Language
bs: hongkonški znakovni jezik

en: Honi
bs: honi

en: Hopi
bs: hopi

en: Horo
bs: horo

en: Horom
bs: gorom

en: Horpa
bs: gorpa

en: Hote
bs: hote

en: Hoti
bs: hoti

en: Hovongan
bs: hovongan

en: Hoyahoya
bs: hojahoja

en: Hozo
bs: hozo

en: Hpon
bs: hpon

en: Hrangkhol
bs: hranghol

en: Hre
bs: hre

en: Hruso
bs: hruso

en: Hu
bs: hu

en: Huachipaeri
bs: uačiperi

en: Huambisa
bs: uambisa

en: Huarijio
bs: uaridžo

en: Huastec
bs: uastek

en: Huaulu
bs: uaulu

en: Huba
bs: huba

en: Huichol
bs: uičoli

en: Huilliche
bs: huiliče

en: Hukumina
bs: hukumina

en: Hula
bs: hula

en: Hulaulá
bs: hulaula

en: Huli
bs: huli

en: Hulung
bs: hulung

en: Humene
bs: humene

en: Humla
bs: humla

en: Hun-Saare
bs: hun-saare

en: Hunde
bs: hunde

en: Hung
bs: hung

en: Hungana
bs: hungana

en: Hungarian
bs: mađarski

en: Hungarian Sign Language
bs: mađarski znakovni jezik

en: Hunjara-Kaina Ke
bs: hundžara-kajna-ke

en: Hunnic
bs: gunski

en: Hunsrik
bs: hunsrik

en: Hunzib
bs: hanzib

en: Hupa
bs: hupa

en: Hupdë
bs: hupde

en: Hupla
bs: gupla

en: Hurrian
bs: hurritski

en: Hwana
bs: hvana

en: Hya
bs: gja

en: Hyam
bs: hjam

en: Hértevin
bs: hertvin

en: Hõne
bs: hone

en: I-Wak
bs: i-vak

en: Iaai
bs: jaai

en: Iamalele
bs: jamalale

en: Iatmul
bs: jatmul

en: Iau
bs: tau

en: Ibaloi
bs: abaloi

en: Iban
bs: ibanski

en: Ibanag
bs: ibanag

en: Ibani
bs: ibani

en: Ibatan
bs: ibatan

en: Iberian
bs: iberijski

en: Ibibio
bs: ibibio

en: Ibino
bs: ibino

en: Ibu
bs: ibu

en: Ibuoro
bs: ibuoro

en: Icelandic
bs: islandski

en: Icelandic Sign Language
bs: islandski znakovni jezik

en: Iceve-Maci
bs: iseve-masi

en: Ida'an
bs: idaan

en: Idakho-Isukha-Tiriki
bs: idaho-isuha-tiriki

en: Idaté
bs: idate

en: Idere
bs: idere

en: Idesa
bs: idesa

en: Idi
bs: idi

en: Ido
bs: ido

en: Idoma
bs: idoma

en: Idon
bs: idon

en: Idu-Mishmi
bs: idu-mišmi

en: Iduna
bs: iduna

en: Ifo
bs: ifo

en: Ifè
bs: ife

en: Igala
bs: igala

en: Igana
bs: igana

en: Igbo
bs: igbo

en: Igede
bs: igede

en: Ignaciano
bs: ignasiano

en: Igo
bs: igo

en: Iguta
bs: iguta

en: Igwe
bs: igve

en: Iha
bs: iha

en: Iha Based Pidgin
bs: pidžin; zasnovanij na iha

en: Ihievbe
bs: ihievbe

en: Ija-Zuba
bs: idža-zuba

en: Ik
bs: ik

en: Ika
bs: ika

en: Ikizu
bs: ikizu

en: Iko
bs: iko

en: Ikoma-Nata-Isenye
bs: ikoma-nata-isenje

en: Ikpeng
bs: ikpeng

en: Ikpeshi
bs: ikpeši

en: Ikposo
bs: ikposo

en: Iku-Gora-Ankwa
bs: iku-planina-ankva

en: Ikulu
bs: ikulu

en: Ikwere
bs: ikvere

en: Ila
bs: ila

en: Ile Ape
bs: ile-ape

en: Ili Turki
bs: ili-turki

en: Ili'uun
bs: iliuun

en: Illyrian
bs: illirijski

en: Iloko
bs: iloko

en: Ilongot
bs: ilongot

en: Ilue
bs: ilue

en: Ilwana
bs: ilvana

en: Imbongu
bs: imbongu

en: Imonda
bs: imonda

en: Imroing
bs: imroing

en: Inabaknon
bs: inabaknon

en: Inapang
bs: inapang

en: Indian Sign Language
bs: indijski znakovni jezik

en: Indo-Portuguese
bs: indo-portugalski

en: Indonesian
bs: indonezijski

en: Indonesian Sign Language
bs: indonezijski znakovni jezik

en: Indri
bs: indri

en: Indus Valley Language
bs: jezik Іndus-velli

en: Ineseño
bs: inesenjo

en: Inga
bs: inga

en: Ingrian
bs: ižorski

en: Ingush
bs: ingušski

en: Inoke-Yate
bs: inoke-jate

en: Inonhan
bs: inonganski

en: Inor
bs: inor

en: Interglossa
bs: interglossa

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
bs: interlingua (Asociacija međunarodnog pomoćnog jezika)

en: Interlingue
bs: interlingua; okcidental

en: International Sign
bs: međunarodni znakovni jezik

en: Intha
bs: inta

en: Inuktitut
bs: inuktitut

en: Inupiaq
bs: inupiak

en: Iowa-Oto
bs: ajova-oto

en: Ipiko
bs: ipiko

en: Ipili
bs: ipili

en: Ipulo
bs: ipulo

en: Iquito
bs: ikuito

en: Ir
bs: ir

en: Iraqw
bs: iraku

en: Irarutu
bs: irarutu

en: Iraya
bs: iraja

en: Iresim
bs: iresim

en: Irigwe
bs: irikve

en: Irish
bs: irski

en: Irish Sign Language
bs: irski znakovni jezik

en: Irula
bs: irula

en: Irántxe
bs: irantše

en: Isabi
bs: isabi

en: Isanzu
bs: isanzu

en: Isconahua
bs: iskonaua

en: Isebe
bs: isebe

en: Isekiri
bs: isekiri

en: Ishkashimi
bs: iškašimi

en: Isinai
bs: insinai

en: Isirawa
bs: isirava

en: Isnag
bs: isnag

en: Isoko
bs: isoko

en: Israeli Sign Language
bs: izraelski znakovni jezik

en: Istriot
bs: istroromanski

en: Isu (Fako Division)
bs: isu (oblast Fako)

en: Isu (Menchum Division)
bs: isnu (oblast Menčum)

en: Italian
bs: italijanski

en: Italian Sign Language
bs: italijski znakovni jezik

en: Itawit
bs: itavit

en: Itelmen
bs: itelmen

en: Itene
bs: itene

en: Iteri
bs: iteri

en: Itik
bs: itik

en: Ito
bs: ito

en: Itonama
bs: itonama

en: Itu Mbon Uzo
bs: itu-mbon-uzo

en: Itzá
bs: itca

en: Ivatan
bs: ivatan

en: Ivbie North-Okpela-Arhe
bs: ivbi (sjeverna okpela-arhe)

en: Iwaidja
bs: ivaidža

en: Iwal
bs: ival

en: Iwam
bs: ivam

en: Iwur
bs: ivur

en: Ixcatec
bs: iškatecka

en: Ixil
bs: išil

en: Iyayu
bs: ijajo

en: Iyive
bs: iive

en: Iyo
bs: ijo

en: Izere
bs: izere

en: Izon
bs: izon

en: Izora
bs: isora

en: Iñapari
bs: injjapari

en: Jabutí
bs: džabuti

en: Jad
bs: džad

en: Jadgali
bs: džadgali

en: Jah Hut
bs: dža-hut

en: Jahanka
bs: jahanka

en: Jakati
bs: džakati

en: Jakun
bs: jakun

en: Jalkunan
bs: džalkunan

en: Jamaican Country Sign Language
bs: jamajski seoski znakovni jezik

en: Jamaican Sign Language
bs: jamajski znakovni jezik

en: Jamamadí
bs: jamamadi

en: Jandavra
bs: džandavra

en: Jangkang
bs: džankang

en: Jangshung
bs: džangšung

en: Janji
bs: džandži

en: Japanese
bs: japanski

en: Japanese Sign Language
bs: japanski znakovni jezik

en: Japrería
bs: džaprerija

en: Jaqaru
bs: džakaru

en: Jara
bs: džara

en: Jarai
bs: džaraj

en: Jarawa (India)
bs: džarava (Іndija)

en: Jaru
bs: žaru

en: Jaunsari
bs: džaunsari

en: Javanese
bs: javanski

en: Javindo
bs: džavindo

en: Jawe
bs: džave

en: Jaya
bs: džaja

en: Jebero
bs: džebero

en: Jeh
bs: džahi

en: Jehai
bs: džehaj

en: Jemez
bs: hemes

en: Jeng
bs: dženg

en: Jere
bs: džere

en: Jeri Kuo
bs: džeri-kuo

en: Jerung
bs: džerung

en: Jhankot Sign Language
bs: znakovni jezik džankot

en: Jiamao
bs: džiamao

en: Jiarong
bs: džiarong

en: Jiba
bs: džiba

en: Jibu
bs: džibu

en: Jiiddu
bs: džiidu

en: Jilbe
bs: džilbe

en: Jilim
bs: džilim

en: Jimi (Cameroon)
bs: džimi (Kamerun)

en: Jimi (Nigeria)
bs: džimi (Nigerija)

en: Jina
bs: džina

en: Jirel
bs: džirel

en: Jiru
bs: džiru

en: Jita
bs: džita

en: Jju
bs: Džu

en: Joba
bs: džoba

en: Jofotek-Bromnya
bs: džofotek-bromnja

en: Jola-Fonyi
bs: hola-fonji

en: Jola-Kasa
bs: hola-kasa

en: Jonkor Bourmataguil
bs: džonkor-burmatagil

en: Jordanian Sign Language
bs: jordanski znakovni jezik

en: Jorto
bs: džorto

en: Jorá
bs: džora

en: Jowulu
bs: džovulu

en: Ju
bs: džu

en: Ju/'hoan
bs: džuhuan

en: Juang
bs: džuang

en: Judeo-Arabic
bs: jevrejsko-arapski

en: Judeo-Berber
bs: judeo-berberski

en: Judeo-Georgian
bs: iudeo-gruzinski

en: Judeo-Italian
bs: iudejsko-italijanski

en: Judeo-Persian
bs: evrejsko-perski

en: Judeo-Tat
bs: judejsko-tatski

en: Jukun Takum
bs: džukun-takum

en: Jumjum
bs: džumdžum

en: Jumla Sign Language
bs: znakovni jezik žumla

en: Jumli
bs: džumli

en: Jur Modo
bs: džur-modo

en: Juray
bs: džuraj

en: Jurchen
bs: čžurčženski

en: Jurúna
bs: džuruna

en: Jutish
bs: jotski

en: Juwal
bs: džuval

en: Jwira-Pepesa
bs: džvira-pepesa

en: Júma
bs: džuma

en: K'iche'
bs: kiče

en: Kaamba
bs: kaamba

en: Kaan
bs: kaan

en: Kaansa
bs: kaansa

en: Kaba
bs: kaba

en: Kabalai
bs: kabalai

en: Kabardian
bs: kabardinski

en: Kabatei
bs: kabatejski

en: Kabiyè
bs: kabie

en: Kabola
bs: kabola

en: Kabras
bs: kabras

en: Kaburi
bs: kaburi

en: Kabutra
bs: kabutra

en: Kabuverdianu
bs: kabuverdjanu

en: Kabwa
bs: kabva

en: Kabwari
bs: kabvari

en: Kabyle
bs: kabilski

en: Kachama-Ganjule
bs: kačama-gandžule

en: Kachari
bs: kačari

en: Kachin
bs: kačin

en: Kacipo-Balesi
bs: kasipo-balesi

en: Kadai
bs: kadai

en: Kadar
bs: kadar

en: Kadaru
bs: kadaru

en: Kadiwéu
bs: kadiveu

en: Kaduo
bs: kaduo

en: Kafa
bs: kafa

en: Kafoa
bs: kafoa

en: Kagate
bs: kagate

en: Kagayanen
bs: kagajanen

en: Kagoma
bs: kagoma

en: Kagoro
bs: kagoro

en: Kagulu
bs: kagulu

en: Kahe
bs: kahe

en: Kahua
bs: kahua

en: Kaian
bs: kajan

en: Kaibobo
bs: kaibobo

en: Kaidipang
bs: kaidipang

en: Kaiep
bs: kaep

en: Kaikadi
bs: kajkadi

en: Kaike
bs: kaike

en: Kaiku
bs: kajku

en: Kaimbulawa
bs: kaimbulava

en: Kaimbé
bs: kaimbe

en: Kaingang
bs: kaingang

en: Kairak
bs: kajrak

en: Kairiru
bs: kajriru

en: Kairui-Midiki
bs: kairui-midiki

en: Kais
bs: kais

en: Kaivi
bs: kaivi

en: Kaiwá
bs: kajva

en: Kaiy
bs: kaij

en: Kajakse
bs: kadžakse

en: Kajali
bs: kadžali

en: Kajaman
bs: kadžaman

en: Kakabai
bs: kakabai

en: Kakabe
bs: kakabe

en: Kakanda
bs: kakanda

en: Kaki Ae
bs: kaki-e

en: Kako
bs: kako

en: Kakwa
bs: kakva

en: Kala Lagaw Ya
bs: kala-lagau-ja

en: Kalaallisut
bs: kalaalisut

en: Kalabakan
bs: kalabakan

en: Kalabari
bs: kalabari

en: Kalabra
bs: kalabra

en: Kalagan
bs: kalagan

en: Kalam
bs: kalam

en: Kalami
bs: kalami

en: Kalamsé
bs: kalamse

en: Kalanadi
bs: kalanadi

en: Kalanga
bs: kalanga

en: Kalao
bs: kalao

en: Kalapuya
bs: kalapuja

en: Kalarko
bs: kalarko

en: Kalasha
bs: kalaša

en: Kalenjin
bs: kalendžin

en: Kalispel-Pend d'Oreille
bs: kalispel-pend-d’Orelj

en: Kalkoti
bs: kalkoti

en: Kalkutung
bs: kalkutung

en: Kalmyk
bs: kalmicka

en: Kalou
bs: kalu

en: Kaluli
bs: kaluli

en: Kalumpang
bs: kalumpang

en: Kam
bs: kam

en: Kamakan
bs: kamakan

en: Kamang
bs: kamang

en: Kamano
bs: kamano

en: Kamantan
bs: kamantan

en: Kamar
bs: kamar

en: Kamara
bs: kamara

en: Kamarian
bs: kamarijski

en: Kamaru
bs: kamaru

en: Kamas
bs: kamas

en: Kamasa
bs: kamasa

en: Kamasau
bs: kamasau

en: Kamayo
bs: kamajo

en: Kamayurá
bs: kamajora

en: Kamba (Kenya)
bs: kamba (Kenija)

en: Kambaata
bs: kambaata

en: Kambaira
bs: kambaira

en: Kambera
bs: kambera

en: Kamberau
bs: kamberau

en: Kambiwá
bs: kambiva

en: Kami (Nigeria)
bs: kami (Nigerija)

en: Kami (Tanzania)
bs: kami (Tanzanija)

en: Kamo
bs: kamo

en: Kamoro
bs: kamoro

en: Kamu
bs: kamu

en: Kamula
bs: kamula

en: Kamviri
bs: kamviri

en: Kamwe
bs: kamve

en: Kanakanabu
bs: kanakanabu

en: Kanamarí
bs: kanamari

en: Kanashi
bs: kanaši

en: Kanasi
bs: kanasi

en: Kanauji
bs: kanaudži

en: Kandas
bs: kandas

en: Kandawo
bs: kandavo

en: Kande
bs: kande

en: Kanembu
bs: kanembu

en: Kang
bs: kang

en: Kanga
bs: kanga

en: Kangean
bs: kangeanski

en: Kanggape
bs: kangape

en: Kangjia
bs: kangdžijski

en: Kango (Bas-Uélé District)
bs: kango (okrug Bas-Uele)

en: Kango (Tshopo District)
bs: kango (okrug Tšopo)

en: Kangri
bs: kangri

en: Kaniet
bs: kanjet

en: Kanikkaran
bs: kanikkaran

en: Kaningdon-Nindem
bs: kaningdon-nindem

en: Kaningi
bs: kaningi

en: Kaningra
bs: kaningra

en: Kaninuwa
bs: kaninuva

en: Kanite
bs: kanite

en: Kanjari
bs: kandžari

en: Kanju
bs: kandžu

en: Kankanaey
bs: kankanae

en: Kannada
bs: kannada

en: Kanoé
bs: kanoe

en: Kansa
bs: kansa

en: Kantosi
bs: kantosi

en: Kanu
bs: kanu

en: Kanufi
bs: kanufi

en: Kanuri
bs: kanuri

en: Kanyok
bs: kanjok

en: Kao
bs: kao

en: Kaonde
bs: kaonde

en: Kap
bs: kap

en: Kapin
bs: kapin

en: Kapinawá
bs: kapinava

en: Kapingamarangi
bs: kapingamarangi

en: Kapori
bs: kapori

en: Kapriman
bs: kapriman

en: Kaptiau
bs: kaptiau

en: Kapya
bs: kap’ja

en: Kaqchikel
bs: kakčikel

en: Kara (Central African Republic)
bs: kara (Centralnoafrička Republika)

en: Kara (Korea)
bs: kara (Koreja)

en: Kara (Papua New Guinea)
bs: kara (Papua-Nova Gvineja)

en: Kara (Tanzania)
bs: kara (Tanzanija)

en: Kara-Kalpak
bs: karakalpacka

en: Karachay-Balkar
bs: karačaevo-balkarski

en: Karadjeri
bs: karadžeri

en: Karagas
bs: karagas

en: Karaim
bs: karaimski

en: Karajá
bs: karahajski

en: Karakhanid
bs: karahanidski

en: Karami
bs: karami

en: Karamojong
bs: karamodžong

en: Karang
bs: karang

en: Karanga
bs: karanga

en: Karankawa
bs: karankava

en: Karao
bs: karao

en: Karas
bs: karas

en: Karata
bs: karata

en: Karawa
bs: karava

en: Karbi
bs: karbi

en: Kare (Central African Republic)
bs: kare (Centralnoafrička Republika)

en: Kare (Papua New Guinea)
bs: kare (Papua-Nova Gvineja)

en: Karekare
bs: karekare

en: Karelian
bs: karelski

en: Karey
bs: karej

en: Kari
bs: kari

en: Karingani
bs: karingani

en: Karipúna
bs: karipuna

en: Karirí-Xocó
bs: kariri-šoko

en: Karitiâna
bs: kartjana

en: Kariya
bs: karija

en: Kariyarra
bs: karijarra

en: Karkar-Yuri
bs: karkar-jori

en: Karkin
bs: karkin

en: Karko
bs: karko

en: Karnai
bs: karnai

en: Karo (Brazil)
bs: karo (Brazil)

en: Karo (Ethiopia)
bs: karo (Etiopija)

en: Karok
bs: karok

en: Karon
bs: karon

en: Karon Dori
bs: karon-dori

en: Karore
bs: karore

en: Kasanga
bs: kasanga

en: Kasem
bs: kasem

en: Kashaya
bs: kašaja

en: Kashmiri
bs: kašmirski

en: Kashubian
bs: kašupski

en: Kasiguranin
bs: kasiguranin

en: Kaska
bs: kaski

en: Kaskean
bs: kaskean

en: Kasua
bs: kasua

en: Kataang
bs: kataang

en: Katabaga
bs: katabaga

en: Katawixi
bs: katavihi

en: Katbol
bs: katbol

en: Katcha-Kadugli-Miri
bs: katča-kadugli-miri

en: Kathu
bs: kathu

en: Kati
bs: kati

en: Katkari
bs: katkari

en: Katla
bs: katla

en: Kato
bs: kato

en: Katso
bs: katso

en: Katua
bs: katua

en: Katukína
bs: katukina

en: Kaulong
bs: kaulong

en: Kaur
bs: kaur

en: Kaure
bs: kaure

en: Kaurna
bs: kaurna

en: Kauwera
bs: kauvera

en: Kavalan
bs: kavalan

en: Kavet
bs: kavet

en: Kawacha
bs: kavača

en: Kawaiisu
bs: kvaisu

en: Kawe
bs: kave

en: Kawi
bs: kavi

en: Kaxararí
bs: kašarari

en: Kaxuiâna
bs: kahujana

en: Kayabí
bs: kajabi

en: Kayagar
bs: kajagarski

en: Kayan Mahakam
bs: kajan-mahakam

en: Kayapó
bs: kajapo

en: Kayardild
bs: kajardild

en: Kayeli
bs: kaeli

en: Kayong
bs: kajong

en: Kayort
bs: kajort

en: Kaytetye
bs: kajtete

en: Kayupulau
bs: kajopulau

en: Kazakh
bs: kazašski

en: Kazukuru
bs: kazukuru

en: Ke'o
bs: keo

en: Keak
bs: kik

en: Keapara
bs: keapara

en: Kedang
bs: kedang

en: Keder
bs: keder

en: Kehu
bs: kehu

en: Kei
bs: kej

en: Keiga
bs: kejga

en: Kein
bs: kejn

en: Keiyo
bs: kejo

en: Kekchí
bs: kekči

en: Kela (Democratic Republic of Congo)
bs: kela (Demokratska Republika Kongo)

en: Kela (Papua New Guinea)
bs: kela (Papua-Nova Gvineja)

en: Kelabit
bs: kelabit

en: Kele (Democratic Republic of Congo)
bs: kele (Demokratska Republika Kongo)

en: Kele (Papua New Guinea)
bs: kele (Papua-Nova Gvineja)

en: Keliko
bs: keliko

en: Kelo
bs: kelo

en: Kelon
bs: kelon

en: Kemak
bs: kemak

en: Kembayan
bs: kembajanski

en: Kemberano
bs: kemberano

en: Kembra
bs: kembra

en: Kemiehua
bs: kemegua

en: Kemtuik
bs: kemtuik

en: Kenaboi
bs: kenaboi

en: Kenati
bs: kenati

en: Kendayan
bs: kendajan

en: Kendeje
bs: kendže

en: Kendem
bs: kendem

en: Kenga
bs: kenga

en: Keninjal
bs: kanindžal

en: Kensiu
bs: kensiu

en: Kenswei Nsei
bs: kensvej-nsej

en: Kenyan Sign Language
bs: kenijski znakovni jezik

en: Kenyang
bs: kenjjang

en: Kenyi
bs: kenji

en: Keoru-Ahia
bs: keoru-ajja

en: Kepkiriwát
bs: kepkirivat

en: Kepo'
bs: kepo

en: Kera
bs: kera

en: Kerak
bs: kerak

en: Kereho
bs: kereho

en: Kerek
bs: kerek

en: Kerewe
bs: kereve

en: Kerewo
bs: kerevo

en: Kerinci
bs: kerinsi

en: Kesawai
bs: kesavai

en: Ket
bs: ket

en: Ketangalan
bs: ketangalan

en: Kete
bs: kete

en: Ketengban
bs: ketegban

en: Ketum
bs: ketum

en: Keyagana
bs: kejagana

en: Kgalagadi
bs: kgalagadi

en: Khakas
bs: hakaski

en: Khalaj
bs: haladž

en: Khaling
bs: haling

en: Khamba
bs: hamba

en: Khamti
bs: hamti

en: Khamyang
bs: hamjang

en: Khana
bs: hana

en: Khandesi
bs: handesi

en: Khanty
bs: hantijski

en: Khao
bs: hao

en: Kharia
bs: harija

en: Kharia Thar
bs: harija-tar

en: Khasi
bs: khasi

en: Khayo
bs: hajo

en: Khazar
bs: hazarski

en: Khe
bs: he

en: Khehek
bs: hehek

en: Khengkha
bs: hengha

en: Khetrani
bs: hetrani

en: Khinalugh
bs: hinalug

en: Khirwar
bs: hirvar

en: Khisa
bs: hisa

en: Khlor
bs: hlor

en: Khlula
bs: khlula

en: Khmu
bs: khmu

en: Kho'ini
bs: hoini

en: Kholok
bs: holok

en: Khorasani Turkish
bs: horasanski turski

en: Khorezmian
bs: horezmijski

en: Khotanese
bs: hotanosakski

en: Khowar
bs: kovar

en: Khuen
bs: khuen

en: Khunsari
bs: hunsari

en: Khvarshi
bs: hvarši

en: Kháng
bs: hang

en: Khün
bs: khjon

en: Kibet
bs: kibet

en: Kibiri
bs: kibiri

en: Kickapoo
bs: kikapu

en: Kikai
bs: kikai

en: Kikuyu
bs: kikujjo

en: Kilivila
bs: klivila

en: Kiliwa
bs: kiliva

en: Kilmeri
bs: kilmeri

en: Kim
bs: kim

en: Kim Mun
bs: kim-mun

en: Kimaama
bs: kimaama

en: Kimaragang
bs: kimaragang

en: Kimbu
bs: kimbu

en: Kimbundu
bs: kimbundu

en: Kimki
bs: kimki

en: Kimré
bs: kimre

en: Kinabalian
bs: kinabalijski

en: Kinalakna
bs: kinalakna

en: Kinaray-A
bs: kinaraj-A

en: Kinga
bs: kinga

en: Kinnauri
bs: kinnauri

en: Kintaq
bs: kintak

en: Kinuku
bs: kinuku

en: Kinyarwanda
bs: kinjjaruanda

en: Kioko
bs: kioko

en: Kiong
bs: kjong

en: Kiorr
bs: kiorr

en: Kiowa
bs: kajova

en: Kipsigis
bs: kipsigis

en: Kiput
bs: kiput

en: Kir-Balar
bs: kir-balar

en: Kire
bs: kire

en: Kirghiz
bs: kirgiski

en: Kirike
bs: kirike

en: Kirikiri
bs: kirikiri

en: Kirmanjki (individual language)
bs: kirmanki (pojedinačni jezik)

en: Kis
bs: kis

en: Kisa
bs: kisa

en: Kisankasa
bs: kisankasa

en: Kisar
bs: kisar

en: Kisi
bs: kisi

en: Kistane
bs: kistane

en: Kitan
bs: kitanski

en: Kitja
bs: kidža

en: Kitsai
bs: kitsai

en: Kituba (Congo)
bs: kituba (Kongo)

en: Kituba (Democratic Republic of Congo)
bs: kituba (Demokratska Republika Kongo)

en: Klamath-Modoc
bs: klamat-modok

en: Klao
bs: klao

en: Klingon
bs: klingonski

en: Knaanic
bs: knaanit

en: Ko
bs: ko

en: Koalib
bs: koalib

en: Koasati
bs: koasati

en: Koba
bs: koba

en: Kobiana
bs: kobjana

en: Kobol
bs: kobol

en: Kobon
bs: kobon

en: Koch
bs: koč

en: Koda
bs: koda

en: Kodaku
bs: kodaku

en: Kodava
bs: kodava

en: Kodeoha
bs: kodeoha

en: Kodi
bs: kodi

en: Kodia
bs: kodja

en: Koenoem
bs: koenoem

en: Kofa
bs: kofa

en: Kofei
bs: kofei

en: Kofyar
bs: kofjar

en: Koguryo
bs: kogurjo

en: Kohin
bs: kohin

en: Koho
bs: koho

en: Kohumono
bs: kohumono

en: Koi
bs: koi

en: Koibal
bs: koibal

en: Koireng
bs: kojreng

en: Koitabu
bs: koitabu

en: Koiwat
bs: kojvat

en: Kok Borok
bs: kok-borok

en: Kokata
bs: kokata

en: Koke
bs: koke

en: Kokoda
bs: kokoda

en: Kokola
bs: kokola

en: Kokota
bs: kokota

en: Kol (Cameroon)
bs: kol (Kamerun)

en: Kol (Papua New Guinea)
bs: kol (Papua-Nova Gvineja)

en: Kola
bs: kola

en: Kolbila
bs: kolbila

en: Koluwawa
bs: koluvava

en: Kom (Cameroon)
bs: kom (Kamerun)

en: Kom (India)
bs: kom (Іndija)

en: Koma
bs: koma

en: Komba
bs: komba

en: Kombai
bs: kombaj

en: Kombio
bs: kombio

en: Komering
bs: komering

en: Komi
bs: komi

en: Komi-Permyak
bs: komi (permjacki)

en: Komi-Zyrian
bs: komi (zirjanski)

en: Kominimung
bs: kominimung

en: Komo (Democratic Republic of Congo)
bs: komo (Demokratska Republika Kongo)

en: Komo (Sudan)
bs: komo (Sudan)

en: Komodo
bs: komodo

en: Kompane
bs: kompane

en: Komyandaret
bs: komjandaret

en: Kon Keu
bs: kon-keu

en: Konai
bs: konai

en: Konda
bs: konda

en: Konda-Dora
bs: konda-dora

en: Koneraw
bs: konero

en: Kongo
bs: kongo

en: Konkani (individual language)
bs: konkani (pojedinačni jezik)

en: Konkani (macrolanguage)
bs: konkani (makrojezik)

en: Konkomba
bs: konkomba

en: Konni
bs: konni

en: Kono (Guinea)
bs: kono (Gvineja)

en: Kono (Nigeria)
bs: kono (Nigerija)

en: Kono (Sierra Leone)
bs: kono (Siera-Leone)

en: Konomala
bs: konomala

en: Konongo
bs: konongo

en: Konso
bs: konso

en: Konzo
bs: konzo

en: Koongo
bs: koongo

en: Koonzime
bs: koonzime

en: Koorete
bs: kooretski

en: Kopar
bs: kopar

en: Kopkaka
bs: kopkaka

en: Korafe-Yegha
bs: korafe-egha

en: Korak
bs: korak

en: Korana
bs: korana

en: Korandje
bs: korandže

en: Korean
bs: korejski

en: Korean Sign Language
bs: korejski znakovni jezik

en: Koreguaje
bs: koreguahe

en: Koresh-e Rostam
bs: koreš-e-rustam

en: Korku
bs: korku

en: Koro (Côte d'Ivoire)
bs: koro (Obala slonovače)

en: Koro (Papua New Guinea)
bs: koro (Papua-Nova Gvineja)

en: Koro (Vanuatu)
bs: koro (Vanuatu)

en: Koromfé
bs: koromfe

en: Koromira
bs: koromira

en: Koroni
bs: koroni

en: Korop
bs: korop

en: Koropó
bs: koropo

en: Koroshi
bs: koroši

en: Korowai
bs: korovai

en: Korubo
bs: korubo

en: Korupun-Sela
bs: korupun-sela

en: Korwa
bs: korva

en: Koryak
bs: korjakski

en: Kosadle
bs: kosadle

en: Kosena
bs: kosena

en: Koshin
bs: košin

en: Kosraean
bs: kosrejski

en: Kota (Gabon)
bs: kota (Gabon)

en: Kota (India)
bs: kota (Іndija)

en: Kota Marudu Talantang
bs: kota-marudu-talantang

en: Kotava
bs: kotava

en: Koti
bs: koti

en: Kott
bs: kott

en: Kouya
bs: kouja

en: Kovai
bs: kovai

en: Kove
bs: kove

en: Kowaki
bs: kovari

en: Kowiai
bs: koviai

en: Koy Sanjaq Surat
bs: koj-sanjjak-surat

en: Koya
bs: koja

en: Koyaga
bs: kojaga

en: Koyo
bs: kojo

en: Koyukon
bs: kojokon

en: Kpagua
bs: kpagua

en: Kpala
bs: kpala

en: Kpan
bs: kpan

en: Kpasam
bs: kpasam

en: Kpati
bs: kpati

en: Kpatili
bs: kpatili

en: Kpelle
bs: kpelle

en: Kpessi
bs: kpessi

en: Kplang
bs: kplang

en: Krache
bs: krače

en: Krahô
bs: kraho

en: Kraol
bs: kraol

en: Krenak
bs: krenak

en: Krevinian
bs: krevinijski

en: Kreye
bs: kree

en: Krikati-Timbira
bs: krikati-timbira

en: Krim
bs: krim

en: Krio
bs: krio

en: Kriol
bs: kriol

en: Krisa
bs: krisa

en: Krobu
bs: krobu

en: Krongo
bs: krongo

en: Kru'ng 2
bs: knung 2

en: Krymchak
bs: krimčacka

en: Kryts
bs: krits

en: Kuan
bs: kuan

en: Kuanua
bs: kuanua

en: Kuanyama
bs: kuanjjama

en: Kube
bs: kube

en: Kubi
bs: kubi

en: Kubo
bs: kubo

en: Kubu
bs: kubu

en: Kucong
bs: kukong

en: Kudiya
bs: kudija

en: Kudmali
bs: kudmali

en: Kudu-Camo
bs: kudu-kamo

en: Kugama
bs: kugama

en: Kugbo
bs: kugbo

en: Kui (India)
bs: kui (Іndija)

en: Kui (Indonesia)
bs: kui (Іndonezija)

en: Kuijau
bs: kuidžau

en: Kuikúro-Kalapálo
bs: kuikuro-kalapo

en: Kujarge
bs: kudžarge

en: Kuk
bs: kuk

en: Kukatja
bs: kukatja

en: Kukele
bs: kukele

en: Kukna
bs: kukna

en: Kuku-Mangk
bs: kuku-mangk

en: Kuku-Mu'inh
bs: kuku-muinj

en: Kuku-Muminh
bs: kuku-muminj

en: Kuku-Ugbanh
bs: kuku-ugban

en: Kuku-Uwanh
bs: kuku-uvanj

en: Kuku-Yalanji
bs: kuku-jalandži

en: Kula
bs: kula

en: Kulere
bs: kulere

en: Kulfa
bs: kulfa

en: Kulisusu
bs: kulisusu

en: Kulon-Pazeh
bs: kulon-pazi

en: Kulung (Nepal)
bs: kulung (Nepal)

en: Kulung (Nigeria)
bs: kulung (Nigerija)

en: Kumalu
bs: kumalu

en: Kumam
bs: kumam

en: Kuman (Russia)
bs: polovecki (Rusija)

en: Kumaoni
bs: kumaoni

en: Kumarbhag Paharia
bs: kumarbhag-paharija

en: Kumba
bs: kumba

en: Kumbainggar
bs: kumbajnggar

en: Kumbaran
bs: kumbaran

en: Kumbewaha
bs: kubmevaha

en: Kumhali
bs: kumhali

en: Kumiai
bs: kumiaj

en: Kumukio
bs: kumukio

en: Kumyk
bs: kumikski

en: Kumzari
bs: kumzari

en: Kunama
bs: kunama

en: Kunbarlang
bs: kunbarlang

en: Kunda
bs: kunda

en: Kundal Shahi
bs: kundal-šahi

en: Kunduvadi
bs: kunduvadi

en: Kung-Ekoka
bs: kung-ekoka

en: Kungarakany
bs: kungarakani

en: Kunggari
bs: kunggari

en: Kuni
bs: kuni

en: Kuni-Boazi
bs: kuni-boazi

en: Kunigami
bs: kunigami

en: Kunimaipa
bs: kunimaipa

en: Kunja
bs: kundža

en: Kunjen
bs: kundžen

en: Kunyi
bs: kunji

en: Kunza
bs: kunza

en: Kuo
bs: kuo

en: Kuot
bs: kuot

en: Kupa
bs: kupa

en: Kupia
bs: kupja

en: Kupsabiny
bs: kupsabini

en: Kur
bs: kur

en: Kurama
bs: kurama

en: Kuranko
bs: kuranko

en: Kurdish
bs: kurdski

en: Kuri
bs: kuri

en: Kuria
bs: kurja

en: Kurichiya
bs: kuričia

en: Kurmukar
bs: kurmukar

en: Kurrama
bs: kurrama

en: Kurti
bs: kurti

en: Kurtokha
bs: kurtoha

en: Kurudu
bs: kurudu

en: Kurukh
bs: kuruh

en: Kuruáya
bs: kuruaja

en: Kusaal
bs: kusaal

en: Kusaghe
bs: kusage

en: Kushi
bs: kuši

en: Kusu
bs: kusu

en: Kusunda
bs: kusunda

en: Kutenai
bs: kutenaj

en: Kutep
bs: kutep

en: Kuthant
bs: kutant

en: Kutto
bs: kutto

en: Kutu
bs: kutu

en: Kuturmi
bs: kuturmi

en: Kuuku-Ya'u
bs: kuuku-jau

en: Kuvi
bs: kuvi

en: Kuwaa
bs: kuvaa

en: Kuwaataay
bs: kuvaataaj

en: Kuy
bs: kui

en: Kw'adza
bs: kvadza

en: Kwa
bs: kva

en: Kwa'
bs: kva'

en: Kwaami
bs: kvaami

en: Kwadi
bs: kvadi

en: Kwaio
bs: kvajo

en: Kwaja
bs: kvaža

en: Kwakiutl
bs: kvakiutlj

en: Kwakum
bs: kvakum

en: Kwalhioqua-Tlatskanai
bs: kvalhjokva-tlatskanaj

en: Kwama
bs: kvama

en: Kwambi
bs: kvambi

en: Kwamera
bs: kvamera

en: Kwami
bs: kvami

en: Kwang
bs: kvang

en: Kwanga
bs: kvanga

en: Kwangali
bs: kvangali

en: Kwanja
bs: kvandža

en: Kwara'ae
bs: kvarae

en: Kwasio
bs: kvasio

en: Kwaya
bs: kvaja

en: Kwaza
bs: kvaza

en: Kwegu
bs: kvegu

en: Kwer
bs: kver

en: Kwerba
bs: kverba

en: Kwerba Mamberamo
bs: kverba (mamberamo)

en: Kwere
bs: kvere

en: Kwerisa
bs: kverisa

en: Kwese
bs: kvese

en: Kwesten
bs: kvesten

en: Kwini
bs: kvini

en: Kwinsu
bs: kvinsu

en: Kwinti
bs: kvinti

en: Kwoma
bs: kvoma

en: Kwomtari
bs: kvomtari

en: Kxoe
bs: kšoe

en: Kyak
bs: kjak

en: Kyaka
bs: kjaka

en: Kyenele
bs: k’enele

en: Kyerung
bs: k’erung

en: Kâte
bs: kate

en: Kélé
bs: kele

en: Kölsch
bs: keljnski

en: La'bi
bs: labi

en: Laal
bs: laal

en: Laari
bs: laari

en: Laba
bs: laba

en: Label
bs: label

en: Labir
bs: labir

en: Labo
bs: labo

en: Labu
bs: labu

en: Lacandon
bs: lakadonski

en: Lachi
bs: lači

en: Ladakhi
bs: ladakhski

en: Ladin
bs: ladinski

en: Ladino
bs: ladino

en: Laeko-Libuat
bs: laeko-libuat

en: Laghu
bs: lagu

en: Laghuu
bs: laguu

en: Lagwan
bs: lagvan

en: Laha (Indonesia)
bs: laha (Іndonezija)

en: Laha (Viet Nam)
bs: laha (V’etnam)

en: Lahanan
bs: lahananski

en: Lahnda
bs: lahnda

en: Lahu
bs: lahu

en: Lahu Shi
bs: lahu-ši

en: Laimbue
bs: laimbue

en: Laiyolo
bs: laijolo

en: Lak
bs: lak

en: Laka (Chad)
bs: laka (Čad)

en: Laka (Nigeria)
bs: laka (Nigerija)

en: Lakalei
bs: lakalei

en: Lakha
bs: laha

en: Laki
bs: laki

en: Lakkia
bs: lakkja

en: Lakon
bs: lakon

en: Lakondê
bs: lakonde

en: Lakota
bs: lakota

en: Lala
bs: lala

en: Lala-Bisa
bs: lala-bisa

en: Lala-Roba
bs: lala-roba

en: Lalia
bs: lalija

en: Lama (Togo)
bs: lama (Togo)

en: Lamaholot
bs: lamaholot

en: Lamalera
bs: lamalera

en: Lamang
bs: lamang

en: Lamatuka
bs: lamatuka

en: Lamba
bs: lamba

en: Lambadi
bs: lambadi

en: Lambichhong
bs: lambičhong

en: Lamboya
bs: lamboja

en: Lambya
bs: Lamb’ja

en: Lame
bs: lame

en: Lamenu
bs: lamenu

en: Lamet
bs: lamet

en: Lamja-Dengsa-Tola
bs: lamdža-dengsa-tola

en: Lamkang
bs: lamkang

en: Lamma
bs: lamma

en: Lamnso'
bs: lamnso

en: Lamogai
bs: lamogai

en: Lampung Api
bs: lampung-api

en: Lampung Nyo
bs: lampung-nio

en: Lamu
bs: lamu

en: Lamu-Lamu
bs: lamu-lamu

en: Landoma
bs: landoma

en: Lang'e
bs: lange

en: Langam
bs: langam

en: Langbashe
bs: langbaše

en: Lango (Sudan)
bs: lango (Sudan)

en: Lango (Uganda)
bs: lango (Uganda)

en: Langobardic
bs: langobardski

en: Langue des signes de Belgique Francophone
bs: belgijski (frankofonski) znakovni jezik

en: Lanoh
bs: lanoh

en: Lao
bs: laoski

en: Laomian
bs: laomijski

en: Laopang
bs: laopang

en: Laos Sign Language
bs: laoski znakovni jezik

en: Laragia
bs: laragija

en: Lardil
bs: lardil

en: Larevat
bs: larevat

en: Lari
bs: lari

en: Larike-Wakasihu
bs: larike-vakasihu

en: Laro
bs: laro

en: Larteh
bs: larteh

en: Laru
bs: laru

en: Lasalimu
bs: lasalimu

en: Lasgerdi
bs: lasgerdi

en: Lashi
bs: laši

en: Lasi
bs: lasi

en: Latgalian
bs: latgalski

en: Latin
bs: latinski

en: Latu
bs: latu

en: Latundê
bs: latunde

en: Latvian
bs: letonski

en: Latvian Sign Language
bs: latvijski znakovni jezik

en: Lau
bs: lau

en: Laua
bs: laua

en: Lauan
bs: lauanski

en: Lauje
bs: laudže

en: Laura
bs: laura

en: Laurentian
bs: lavrentijski

en: Lavatbura-Lamusong
bs: lavatbura-lamusong

en: Lave
bs: lave

en: Laven
bs: laven

en: Lavukaleve
bs: lavukaleve

en: Lawangan
bs: lavanganski

en: Lawunuia
bs: lavunuja

en: Layakha
bs: lajaha

en: Laz
bs: lazka

en: Leco
bs: leko

en: Leelau
bs: leelau

en: Lefa
bs: lefa

en: Lega-Mwenga
bs: lega-mvenga

en: Lega-Shabunda
bs: lega-šabunda

en: Legbo
bs: legbo

en: Legenyem
bs: legenjem

en: Lehali
bs: lehali

en: Lehalurup
bs: lehalurup

en: Lehar
bs: leharski

en: Leipon
bs: lejpon

en: Lelak
bs: lelak

en: Lele (Chad)
bs: lele (Čad)

en: Lele (Democratic Republic of Congo)
bs: lele (Demokratska Republika Kongo)

en: Lele (Guinea)
bs: lele (Gvineja)

en: Lele (Papua New Guinea)
bs: lele (Papua-Nova Gvineja)

en: Lelemi
bs: lelemi

en: Lelepa
bs: lelepa

en: Lembena
bs: lembena

en: Lemerig
bs: lemerig

en: Lemio
bs: lemio

en: Lemnian
bs: lemnijski

en: Lemolang
bs: lemolang

en: Lemoro
bs: lemoro

en: Lenakel
bs: lenakel

en: Lenca
bs: lenka

en: Lendu
bs: lendu

en: Lengilu
bs: lengilu

en: Lengo
bs: lengo

en: Lengola
bs: lengola

en: Leningitij
bs: leningitidž

en: Lenje
bs: lendže

en: Lenkau
bs: lenkau

en: Lenyima
bs: lenjima

en: Lepcha
bs: lepča

en: Lepki
bs: lepki

en: Lepontic
bs: lepontijski

en: Lere
bs: lere

en: Lese
bs: lese

en: Lesing-Gelimi
bs: lesing-gelimi

en: Letemboi
bs: letemboi

en: Leti (Cameroon)
bs: leti (Kamerun)

en: Leti (Indonesia)
bs: leti (Іndonezija)

en: Levuka
bs: levuka

en: Lewo
bs: levo

en: Lewo Eleng
bs: levo-eleng

en: Lewotobi
bs: levotobi

en: Leyigha
bs: leiga

en: Lezghian
bs: lezginski

en: Lhokpu
bs: lhokpu

en: Lhomi
bs: lhomi

en: Li'o
bs: lio

en: Liabuku
bs: liabuku

en: Liana-Seti
bs: liana-seti

en: Libido
bs: libido

en: Libinza
bs: libinca

en: Liburnian
bs: liburnijski

en: Libyan Sign Language
bs: libijski znakovni jezik

en: Ligbi
bs: ligbi

en: Ligenza
bs: ligenza

en: Ligurian
bs: ligurijski

en: Ligurian (Ancient)
bs: ligurijski (stari)

en: Lihir
bs: lihir

en: Lijili
bs: lidžili

en: Lika
bs: lika

en: Liki
bs: liki

en: Likila
bs: likila

en: Likuba
bs: likuba

en: Likum
bs: likum

en: Likwala
bs: likvala

en: Lilau
bs: lilau

en: Lillooet
bs: liluet

en: Limassa
bs: limassa

en: Limbu
bs: limbu

en: Limbum
bs: limbum

en: Limburgan
bs: limburganski

en: Limi
bs: limi

en: Limilngan
bs: limilnganski

en: Lindu
bs: lindu

en: Linear A
bs: linearni A

en: Lingala
bs: lingala

en: Lingao
bs: lingao

en: Lingarak
bs: lingarak

en: Lingua Franca
bs: lingva-franka

en: Lingua Franca Nova
bs: lingva-franka-nova

en: Lipo
bs: lipo

en: Lisabata-Nuniali
bs: lisabata-nuniali

en: Lisela
bs: lisela

en: Lish
bs: liš

en: Lishana Deni
bs: lišana-deni

en: Lishanid Noshan
bs: lišanid-nošan

en: Lishán Didán
bs: lišan-didan

en: Lisu
bs: lisu

en: Lithuanian
bs: litvanski

en: Lithuanian Sign Language
bs: litovski znakovni jezik

en: Litzlitz
bs: litclitc

en: Liv
bs: liv

en: Livvi
bs: livviki

en: Lo-Toga
bs: lo-toga

en: Loarki
bs: loarki

en: Lobala
bs: lobala

en: Lobi
bs: lobi

en: Lodhi
bs: lodhi

en: Logba
bs: logba

en: Logo
bs: logo

en: Logol
bs: logol

en: Logooli
bs: logooli

en: Logorik
bs: logorik

en: Lojban
bs: ložban

en: Lokaa
bs: lokaa

en: Loko
bs: loko

en: Lokoya
bs: lokoja

en: Lola
bs: lola

en: Lolak
bs: lolak

en: Lole
bs: lole

en: Lolo
bs: lolo

en: Loloda
bs: loloda

en: Lolopo
bs: lolopo

en: Loma (Côte d'Ivoire)
bs: loma (Obala slonovače)

en: Loma (Liberia)
bs: loma (Liberija)

en: Lomaiviti
bs: lomaiviti

en: Lomavren
bs: lomavren

en: Lombard
bs: lombardski

en: Lombi
bs: lombi

en: Lombo
bs: lombo

en: Lomwe
bs: lomve

en: Loncong
bs: lonkong

en: Long Wat
bs: long-vat

en: Longgu
bs: longgu

en: Longto
bs: longto

en: Longuda
bs: longuda

en: Loniu
bs: loniu

en: Lonwolwol
bs: lonvolvol

en: Lonzo
bs: lonzo

en: Loo
bs: loo

en: Lopa
bs: lopa

en: Lopi
bs: lopi

en: Lopit
bs: lopit

en: Lorang
bs: lorang

en: Lorediakarkar
bs: lorediakarkar

en: Lote
bs: lote

en: Lotud
bs: lotud

en: Lou
bs: lou

en: Loun
bs: loun

en: Loup A
bs: loup-A

en: Loup B
bs: loup-B

en: Lozi
bs: lozi

en: Lua'
bs: luaa

en: Luang
bs: luang

en: Luba-Katanga
bs: luba-katanga

en: Luba-Lulua
bs: luba-lulua

en: Lubila
bs: lubila

en: Lubu
bs: lubu

en: Luchazi
bs: lučazi

en: Lucumi
bs: lukumi

en: Ludian
bs: lodijski

en: Lufu
bs: lufu

en: Lugbara
bs: lugbara

en: Luguru
bs: luguru

en: Luhu
bs: luhu

en: Lui
bs: lui

en: Luimbi
bs: luimbi

en: Luiseno
bs: lujseno

en: Lukpa
bs: lukpa

en: Lule Sami
bs: lulesaamski

en: Lumba-Yakkha
bs: lumba-jakha

en: Lumbee
bs: lumbee

en: Lumbu
bs: lumbu

en: Lumun
bs: lumanski

en: Luna
bs: luna

en: Lunanakha
bs: lunanaha

en: Lunda
bs: lunda

en: Lundayeh
bs: lundaeh

en: Lungga
bs: lungga

en: Luo (Cameroon)
bs: luo (Kamerun)

en: Luo (Kenya and Tanzania)
bs: luo (Kenija i Tanzanija)

en: Luri
bs: luri

en: Lusengo
bs: lesengo

en: Lushai
bs: lušaj

en: Lushootseed
bs: lušucid

en: Lusi
bs: lusi

en: Lusitanian
bs: luzitanski

en: Lutos
bs: lutos

en: Luvale
bs: luvale

en: Luwati
bs: luvati

en: Luwo
bs: luvo

en: Luxembourgish
bs: luksemburški

en: Luyana
bs: lujana

en: Luyia
bs: lujja

en: Lwalu
bs: lvalu

en: Lydian
bs: lidijski

en: Lyngngam
bs: lingngam

en: Lyons Sign Language
bs: lionski znakovni jezik

en: Lyélé
bs: lele

en: Láadan
bs: laadan

en: Lü
bs: ljo

en: Ma (Democratic Republic of Congo)
bs: ma (Demokratska Republika Kongo)

en: Ma (Papua New Guinea)
bs: ma (Papua-Nova Gvineja)

en: Ma'anyan
bs: maanjjan

en: Ma'ya
bs: ma’ja

en: Maa
bs: maa

en: Maaka
bs: maaka

en: Maay
bs: maaj

en: Maba (Chad)
bs: maba (Čad)

en: Maba (Indonesia)
bs: maba (Іndonezija)

en: Mabaale
bs: mabaale

en: Mabaan
bs: mabaan

en: Mabire
bs: mabire

en: Maca
bs: maka

en: Macaguaje
bs: makaguae

en: Macaguán
bs: makaguan

en: Macanese
bs: makao

en: Macedonian
bs: makedonski

en: Machame
bs: mačame

en: Machiguenga
bs: mačigenga

en: Machinere
bs: mačinere

en: Machinga
bs: mačinga

en: Maco
bs: mako

en: Macuna
bs: makuna

en: Macushi
bs: makuši

en: Mada (Cameroon)
bs: mada (Kamerun)

en: Mada (Nigeria)
bs: mada (Nigerija)

en: Madagascar Sign Language
bs: madagaskarski znakovni jezik

en: Madak
bs: madak

en: Maden
bs: maden

en: Madi
bs: madi

en: Madngele
bs: madngele

en: Madurese
bs: madurski

en: Mae
bs: mae

en: Maek
bs: maek

en: Mafa
bs: mafa

en: Mafea
bs: mafea

en: Magahi
bs: magahi

en: Magoma
bs: magoma

en: Magori
bs: magori

en: Maguindanaon
bs: magindanaon

en: Mahali
bs: mahali

en: Mahican
bs: mogikanski

en: Mahongwe
bs: mahongve

en: Mahou
bs: mahou

en: Mai Brat
bs: mai-brat

en: Maia
bs: majja

en: Maiadomu
bs: majadomu

en: Maiani
bs: majani

en: Maii
bs: mai

en: Mailu
bs: mailu

en: Maindo
bs: majndo

en: Mainfränkisch
bs: majn-frankski

en: Mainstream Kenyah
bs: osnovna kenjja

en: Mairasi
bs: majrasi

en: Maisin
bs: majsin

en: Maithili
bs: majthili

en: Maiwa (Indonesia)
bs: majva (Іndonezija)

en: Maiwa (Papua New Guinea)
bs: majva (Papua-Nova Gvineja)

en: Maiwala
bs: majvala

en: Majang
bs: madžang

en: Majera
bs: madžera

en: Majhi
bs: madžhi

en: Majhwar
bs: madžhvar

en: Mak (China)
bs: mak (Kina)

en: Mak (Nigeria)
bs: mak (Nigerija)

en: Makaa
bs: makaa

en: Makah
bs: makah

en: Makasae
bs: makase

en: Makasar
bs: makasarski

en: Makayam
bs: makajam

en: Makhuwa
bs: mahuva

en: Makhuwa-Marrevone
bs: mahuva-marrevone

en: Makhuwa-Meetto
bs: mahuva-meetto

en: Makhuwa-Moniga
bs: mahuva-moniga

en: Makhuwa-Saka
bs: mahuva-saka

en: Makhuwa-Shirima
bs: mahuva-širima

en: Maklew
bs: makljo

en: Makolkol
bs: makolkol

en: Makonde
bs: makonde

en: Maku'a
bs: makua

en: Makuráp
bs: makurap

en: Makwe
bs: makve

en: Mal
bs: mal

en: Mal Paharia
bs: mal-paharija

en: Mala (Nigeria)
bs: mala (Nigerija)

en: Mala (Papua New Guinea)
bs: mala (Papua-Nova Gvineja)

en: Malagasy
bs: malagasijski

en: Malalamai
bs: malalamai

en: Malango
bs: malango

en: Malankuravan
bs: malankuravan

en: Malapandaram
bs: malapandaram

en: Malaryan
bs: malarjan

en: Malas
bs: malas

en: Malasar
bs: malasar

en: Malavedan
bs: malavijski

en: Malay (individual language)
bs: malajski (pojedinačni jezik)

en: Malay (macrolanguage)
bs: malajski (makrojezik)

en: Malayalam
bs: malajalam

en: Malaynon
bs: malajnon

en: Malayo
bs: malajo

en: Malaysian Sign Language
bs: malajzijski znakovni jezik

en: Male (Ethiopia)
bs: male (Etiopija)

en: Male (Papua New Guinea)
bs: male (Papua-Nova Gvineja)

en: Malecite-Passamaquoddy
bs: malesite-passamakuoddi

en: Maleng
bs: maleng

en: Maleu-Kilenge
bs: maleu-kilenge

en: Malfaxal
bs: malfaksal

en: Malgana
bs: malgana

en: Malgbe
bs: malgbe

en: Mali
bs: malijski

en: Malila
bs: malila

en: Malimba
bs: malimba

en: Malimpung
bs: malimpung

en: Malo
bs: malo

en: Malol
bs: malol

en: Maltese
bs: malteški

en: Maltese Sign Language
bs: malteški znakovni jezik

en: Malua Bay
bs: malua-bej

en: Malvi
bs: malvi

en: Maléku Jaíka
bs: maleku-džajka

en: Mam
bs: mam

en: Mama
bs: mama

en: Mamaa
bs: mamaa

en: Mamaindé
bs: mamainde

en: Mamanwa
bs: mamanva

en: Mamasa
bs: mamasa

en: Mambae
bs: mambae

en: Mambai
bs: mambai

en: Mamboru
bs: mamboru

en: Mambwe-Lungu
bs: mambve-lungu

en: Mampruli
bs: mampruli

en: Mamuju
bs: mamudžu

en: Mamulique
bs: mamulike

en: Mamusi
bs: mamusi

en: Mamvu
bs: mamvu

en: Man Met
bs: man-met

en: Manam
bs: manam

en: Manambu
bs: manabu

en: Manangba
bs: manangba

en: Manangkari
bs: manangkari

en: Manchu
bs: mančžurski

en: Manda (Australia)
bs: manda (Australija)

en: Manda (India)
bs: manda (Іndija)

en: Manda (Tanzania)
bs: manda (Tanzanija)

en: Mandahuaca
bs: mandahuaka

en: Mandaic
bs: mandejski

en: Mandan
bs: mandan

en: Mandandanyi
bs: mandandanji

en: Mandar
bs: mandarski

en: Mandara
bs: mandara

en: Mandari
bs: mandari

en: Mandaya
bs: mandaja

en: Mandeali
bs: mandeali

en: Mander
bs: mander

en: Mandingo
bs: mandingo

en: Mandinka
bs: mandinka

en: Mandjak
bs: mandjak

en: Mandobo Atas
bs: mandobo (atas)

en: Mandobo Bawah
bs: mandobo (bava)

en: Manem
bs: manem

en: Mang
bs: mang

en: Mangala
bs: mangala

en: Mangarayi
bs: mangarai

en: Mangareva
bs: mangareve

en: Mangas
bs: mangas

en: Mangayat
bs: mangajat

en: Mangbetu
bs: mangbetu

en: Mangbutu
bs: mangbutu

en: Mangerr
bs: mangerr

en: Manggarai
bs: manggarai

en: Mango
bs: mango

en: Mangole
bs: mangole

en: Mangseng
bs: mangseng

en: Mangue
bs: mange

en: Manide
bs: manide

en: Manikion
bs: manikion

en: Manipa
bs: manipa

en: Manipuri
bs: manipurski

en: Mankanya
bs: mankanjja

en: Manna-Dora
bs: manna-dora

en: Mannan
bs: mannan

en: Manombai
bs: manombai

en: Mansaka
bs: mansaka

en: Mansi
bs: mansi

en: Mansoanka
bs: mansoanka

en: Manta
bs: manta

en: Mantsi
bs: mantsi

en: Manx
bs: manks

en: Manya
bs: manjja

en: Manyawa
bs: manjjava

en: Manyika
bs: manjika

en: Manza
bs: manza

en: Maonan
bs: maonan

en: Maori
bs: maorski

en: Mape
bs: mape

en: Mapena
bs: mapena

en: Mapia
bs: mapija

en: Mapidian
bs: mapidan

en: Mapoyo
bs: mapojo

en: Mapudungun
bs: araukanski

en: Mapun
bs: mapun

en: Maquiritari
bs: makuiritari

en: Mara
bs: mara

en: Marachi
bs: marači

en: Maraghei
bs: maragej

en: Maragus
bs: maragus

en: Marama
bs: marama

en: Maramba
bs: maramba

en: Maranao
bs: maranao

en: Maranunggu
bs: maranunggu

en: Mararit
bs: mararit

en: Marathi
bs: marati

en: Marau
bs: marau

en: Marba
bs: marba

en: Maremgi
bs: maremgi

en: Marenje
bs: marendže

en: Marfa
bs: marfa

en: Margany
bs: margani

en: Marghi Central
bs: margi (centralna)

en: Marghi South
bs: margi (južni)

en: Margu
bs: margianski

en: Mari (East Sepik Province)
bs: mari (provincija Istočni Sepik)

en: Mari (Madang Province)
bs: mari (provincija Madang)

en: Mari (Russia)
bs: marijski (Rusija)

en: Maria (India)
bs: marija (Іndija)

en: Maria (Papua New Guinea)
bs: marija (Papua-Nova Gvineja)

en: Maricopa
bs: marikopa

en: Maridan
bs: maridan

en: Maridjabin
bs: maridžabin

en: Marik
bs: marik

en: Marimanindji
bs: marimanindži

en: Marind
bs: marind

en: Maring
bs: maring

en: Maringarr
bs: maringarr

en: Marino
bs: marino

en: Mariri
bs: mariri

en: Marithiel
bs: maritelj

en: Maritime Sign Language
bs: morski znakovni jezik

en: Maritsauá
bs: maritsaua

en: Mariyedi
bs: mariedi

en: Marka
bs: marka

en: Markweeta
bs: markveeta

en: Marma
bs: marma

en: Marovo
bs: marovo

en: Marriammu
bs: marriammu

en: Marrucinian
bs: marrusijski

en: Marshallese
bs: maršalski

en: Marsian
bs: marsianski

en: Martha's Vineyard Sign Language
bs: znakovni jezik vinogradnikiv Marti

en: Marti Ke
bs: marti-ke

en: Martu Wangka
bs: martu-vangka

en: Martuyhunira
bs: martujunira

en: Maru
bs: maru

en: Marwari
bs: marvari

en: Marwari (India)
bs: marvari (Іndija)

en: Marwari (Pakistan)
bs: marvari (Pakistan)

en: Marúbo
bs: marubo

en: Masaaba
bs: masaaba

en: Masai
bs: masai

en: Masalit
bs: masalit

en: Masana
bs: masana

en: Masbatenyo
bs: masbatenjjo

en: Mashco Piro
bs: maško-piro

en: Mashi (Nigeria)
bs: maši (Nigerija)

en: Mashi (Zambia)
bs: maši (Zambija)

en: Masimasi
bs: masimasi

en: Masiwang
bs: masivang

en: Maskelynes
bs: maskelines

en: Maslam
bs: maslam

en: Masmaje
bs: masmadže

en: Massalat
bs: massalat

en: Massep
bs: massep

en: Matagalpa
bs: matagaljpa

en: Matal
bs: matal

en: Matbat
bs: matbat

en: Matengo
bs: matengo

en: Matepi
bs: matepi

en: Matipuhy
bs: matipuhi

en: Mato
bs: mato

en: Mator
bs: mator

en: Matsés
bs: matses

en: Mattole
bs: mattole

en: Matukar
bs: matukar

en: Matumbi
bs: matumbi

en: Matís
bs: matis

en: Maung
bs: maung

en: Mauritian Sign Language
bs: mauritanski znakovni jezik

en: Mauwake
bs: mauvake

en: Mawa (Chad)
bs: mava (Čad)

en: Mawa (Nigeria)
bs: mava (Nigerija)

en: Mawak
bs: mavak

en: Mawan
bs: mavan

en: Mawayana
bs: mavajana

en: Mawchi
bs: moči

en: Mawes
bs: maves

en: Maxakalí
bs: mašakali

en: Mayaguduna
bs: majaguduna

en: Mayangna
bs: majangna

en: Mayeka
bs: maeka

en: Mayo
bs: majo

en: Mayogo
bs: majogo

en: Mazagway
bs: mazagvej

en: Mazanderani
bs: mazanderani

en: Mba
bs: mba

en: Mbala
bs: mbala

en: Mbalanhu
bs: mbalanhu

en: Mbandja
bs: mbandža

en: Mbangala
bs: mbangala

en: Mbangi
bs: mbangi

en: Mbangwe
bs: mbangve

en: Mbara (Australia)
bs: mbara (Avstralija)

en: Mbara (Chad)
bs: mbara (Čad)

en: Mbariman-Gudhinma
bs: mbariman-gudhinma

en: Mbati
bs: mbati

en: Mbato
bs: mbato

en: Mbay
bs: mbaj

en: Mbe
bs: mbe

en: Mbelime
bs: mbelime

en: Mbere
bs: mbere

en: Mbesa
bs: mbesa

en: Mbo (Cameroon)
bs: mbo (Kamerun)

en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
bs: mbo (Demokratska Republika Kongo)

en: Mboi
bs: mboi

en: Mboko
bs: mboko

en: Mbole
bs: mbole

en: Mbonga
bs: mbonga

en: Mbongno
bs: mbongno

en: Mbosi
bs: mbosi

en: Mbowe
bs: mbove

en: Mbre
bs: mbre

en: Mbugu
bs: mbugu

en: Mbugwe
bs: mbugve

en: Mbuko
bs: mbuko

en: Mbukushu
bs: mbukušu

en: Mbula
bs: mbula

en: Mbula-Bwazza
bs: mbula-bvazza

en: Mbule
bs: mbule

en: Mbulungish
bs: mbulungiš

en: Mbum
bs: mbum

en: Mbunda
bs: mbunda

en: Mbunga
bs: mbunga

en: Mburku
bs: mburku

en: Mbwela
bs: mbvela

en: Me'en
bs: meenski

en: Medebur
bs: medebur

en: Media Lengua
bs: media-lengua

en: Mediak
bs: mediak

en: Median
bs: midijski

en: Medumba
bs: medumba

en: Mefele
bs: mefele

en: Megam
bs: megam

en: Mehek
bs: mehek

en: Mehináku
bs: mehinaku

en: Mehri
bs: mehri

en: Mekeo
bs: mekeo

en: Mekmek
bs: mekmek

en: Mekwei
bs: mekvej

en: Mele-Fila
bs: mele-fila

en: Melo
bs: melo

en: Melpa
bs: melpa

en: Memoni
bs: memoni

en: Mendankwe-Nkwen
bs: mendankve-nkven

en: Mende (Papua New Guinea)
bs: mende (Papua-Nova Gvineja)

en: Mende (Sierra Leone)
bs: mende (Serra-Leone)

en: Mengaka
bs: mengaka

en: Mengen
bs: mengen

en: Mengisa
bs: mengisa

en: Menka
bs: menka

en: Menominee
bs: menomini

en: Mentawai
bs: mentavai

en: Menya
bs: menjja

en: Meoswar
bs: meosvar

en: Mer
bs: mer

en: Meramera
bs: meramera

en: Merei
bs: merejski

en: Merey
bs: merej

en: Meriam
bs: meriam

en: Merlav
bs: merlav

en: Meroitic
bs: meroitski

en: Meru
bs: meru

en: Merwari
bs: mervari

en: Mesaka
bs: mesaka

en: Mese
bs: mese

en: Meskwaki
bs: meskavaki

en: Mesme
bs: mesme

en: Mesmes
bs: mesmes

en: Mesqan
bs: meskan

en: Messapic
bs: messapski

en: Meta'
bs: metaa

en: Mewari
bs: mevari

en: Mewati
bs: mevati

en: Mexican Sign Language
bs: meksikanski znakovni jezik

en: Meyah
bs: meja

en: Mfinu
bs: mfinu

en: Mfumte
bs: mfumte

en: Mi'kmaq
bs: mikmak

en: Miami
bs: majami

en: Mian
bs: mian

en: Miani
bs: miani

en: Michif
bs: mičif

en: Michigamea
bs: mičigamea

en: Midob
bs: midob

en: Migaama
bs: migaama

en: Migabac
bs: migabak

en: Migum
bs: migum

en: Mikasuki
bs: mikasuki

en: Mili
bs: mili

en: Miltu
bs: miltu

en: Miluk
bs: miluk

en: Milyan
bs: likijski

en: Mina (Cameroon)
bs: mana (Kamerun)

en: Mina (India)
bs: mina (Іndija)

en: Minaean
bs: minajski

en: Minangkabau
bs: minangkabau

en: Minanibai
bs: minanibaj

en: Minaveha
bs: minaveha

en: Mindiri
bs: mindiri

en: Mingang Doso
bs: mingang-doso

en: Mingrelian
bs: mingrelski

en: Minidien
bs: miniden

en: Minoan
bs: minojski

en: Minokok
bs: minokok

en: Minriq
bs: minrik

en: Mintil
bs: mintil

en: Miqie
bs: miki

en: Mirandese
bs: mirandski

en: Mirgan
bs: mirgan

en: Miriti
bs: miriti

en: Miriwung
bs: mirivung

en: Miship
bs: mišip

en: Mittu
bs: mittu

en: Mituku
bs: mituku

en: Miu
bs: miu

en: Miwa
bs: miva

en: Miya
bs: mija

en: Miyako
bs: mijako

en: Miyobe
bs: mijobe

en: Mlabri
bs: mlabri

en: Mlahsö
bs: mlahso

en: Mlap
bs: mlap

en: Mlomp
bs: mlomp

en: Mmaala
bs: mmaaala

en: Mmen
bs: mmen

en: Mo'da
bs: moda

en: Moabite
bs: moabite

en: Moba
bs: moba

en: Mobilian
bs: mobilianski

en: Mochica
bs: močika

en: Mocho
bs: močo

en: Mocoví
bs: mokovi

en: Modang
bs: modang

en: Modole
bs: modole

en: Moere
bs: moere

en: Mogholi
bs: mogolski

en: Mogum
bs: mogum

en: Mohave
bs: mogavski

en: Mohawk
bs: mohauk

en: Mohegan-Pequot
bs: mogikansko-pekvotski

en: Moi (Congo)
bs: moi (Kongo)

en: Moi (Indonesia)
bs: moi (Іndonezija)

en: Moikodi
bs: moikodi

en: Moingi
bs: moingi

en: Moji
bs: modži

en: Mok
bs: mok

en: Moken
bs: moken

en: Mokerang
bs: mokerang

en: Mokilese
bs: mokileze

en: Moklen
bs: moklen

en: Mokole
bs: mokole

en: Mokpwe
bs: mokpve

en: Moksela
bs: moksela

en: Moksha
bs: mokšanski

en: Molale
bs: molale

en: Molbog
bs: molbog

en: Moldova Sign Language
bs: moldovski znakovni jezik

en: Molengue
bs: lenge

en: Molima
bs: molima

en: Molo
bs: molo

en: Molof
bs: molof

en: Moloko
bs: moloko

en: Mom Jango
bs: mom-džango

en: Moma
bs: moma

en: Momare
bs: momare

en: Mombum
bs: mombum

en: Momina
bs: momina

en: Momuna
bs: momuna

en: Mon
bs: mon

en: Monastic Sign Language
bs: monastirski znakovni jezik

en: Mondropolon
bs: mondropolon

en: Mondé
bs: monde

en: Mongo
bs: mongo

en: Mongol
bs: mongolski

en: Mongolian Sign Language
bs: mongolski znakovni jezik

en: Mongondow
bs: mongodou

en: Moni
bs: moni

en: Mono (Cameroon)
bs: mono (Kamerun)

en: Mono (Democratic Republic of Congo)
bs: mono (Demokratska Republika Kongo)

en: Mono (Solomon Islands)
bs: mono (Solomonovi ostrva)

en: Mono (USA)
bs: mono (SŠA)

en: Monom
bs: monom

en: Montagnais
bs: montanjes

en: Montol
bs: montol

en: Monumbo
bs: monumbo

en: Monzombo
bs: monzombo

en: Moo
bs: mu

en: Mopán Maya
bs: mopan-majja

en: Mor (Bomberai Peninsula)
bs: mor (pivostriv Bomberai)

en: Mor (Mor Islands)
bs: mor (ostrva Mor)

en: Moraid
bs: moraid

en: Morawa
bs: morava

en: Morerebi
bs: morerebi

en: Moresada
bs: moresada

en: Mori Atas
bs: mori (atas)

en: Mori Bawah
bs: mori-bava

en: Morigi
bs: morigi

en: Morisyen
bs: mauritanski kreolski

en: Moro
bs: moro

en: Moroccan Sign Language
bs: marokkanski znakovni jezik

en: Morokodo
bs: morokodo

en: Morom
bs: morom

en: Moronene
bs: moronene

en: Morori
bs: morori

en: Morouas
bs: morouas

en: Mortlockese
bs: mortlokeze

en: Moru
bs: moru

en: Mosimo
bs: mosimo

en: Mosiro
bs: mosiro

en: Moskona
bs: moskona

en: Mossi
bs: mosi

en: Mota
bs: mota

en: Motlav
bs: motlav

en: Motu
bs: motu

en: Mouk-Aria
bs: mouk-arija

en: Movima
bs: movima

en: Mozambican Sign Language
bs: mozambički znakovni jezik

en: Mozarabic
bs: mozarapski

en: Mpade
bs: mpade

en: Mpi
bs: mpi

en: Mpiemo
bs: mpiemo

en: Mpoto
bs: mpoto

en: Mpotovoro
bs: mpotovoro

en: Mpuono
bs: mpuono

en: Mpur
bs: mpur

en: Mru
bs: mru

en: Mser
bs: mser

en: Mualang
bs: mualang

en: Mubami
bs: mubami

en: Mubi
bs: mubi

en: Muda
bs: muda

en: Muduga
bs: muduga

en: Mufian
bs: mufianski

en: Mugom
bs: mugom

en: Muinane
bs: muinane

en: Mukha-Dora
bs: muha-dora

en: Mukulu
bs: mukulu

en: Mulaha
bs: mulaga

en: Mulam
bs: mulam

en: Mullukmulluk
bs: mullukmulluk

en: Multiple languages
bs: movi; щo naležat do dekiljkoh rodin

en: Muluridyi
bs: muluridi

en: Mum
bs: mum

en: Mumuye
bs: mumue

en: Muna
bs: muna

en: Munda
bs: munda

en: Mundabli
bs: mundabli

en: Mundang
bs: mundang

en: Mundani
bs: mundani

en: Mundari
bs: mundari

en: Mundat
bs: mundat

en: Mundurukú
bs: munduruku

en: Mungaka
bs: mungaka

en: Munggui
bs: munggui

en: Mungkip
bs: mungkip

en: Muniche
bs: muniče

en: Munit
bs: munit

en: Munji
bs: mundži

en: Munsee
bs: munsee

en: Muong
bs: muong

en: Muratayak
bs: muratajak

en: Murik (Malaysia)
bs: murik (Malajzija)

en: Murik (Papua New Guinea)
bs: murik (Papua-Nova Gvineja)

en: Murkim
bs: murkim

en: Murle
bs: murle

en: Murrinh-Patha
bs: murrinh-pata

en: Mursi
bs: mursi

en: Murupi
bs: murupi

en: Muruwari
bs: muruvari

en: Musak
bs: musak

en: Musar
bs: musar

en: Musasa
bs: musasa

en: Musey
bs: musej

en: Musgu
bs: musgu

en: Mushungulu
bs: mušungulu

en: Musi
bs: musi

en: Muskum
bs: muskum

en: Musom
bs: musom

en: Mussau-Emira
bs: mussau-emira

en: Muthuvan
bs: mutuvan

en: Mutu
bs: mutu

en: Muya
bs: muja

en: Muyang
bs: mujang

en: Muyuw
bs: mujov

en: Muzi
bs: muzi

en: Mvanip
bs: mvanip

en: Mvuba
bs: mvuba

en: Mwaghavul
bs: mvagavul

en: Mwan
bs: mvan

en: Mwani
bs: mvani

en: Mwatebu
bs: mvatebu

en: Mwera (Chimwera)
bs: mvera (čimvera)

en: Mwera (Nyasa)
bs: mvera (Njasa)

en: Mwimbi-Muthambi
bs: mvimbi-mutambi

en: Myene
bs: mene

en: Mysian
bs: mizijski

en: Mághdì
bs: magdi

en: Mískito
bs: miskito

en: Mócheno
bs: močeno

en: Mündü
bs: mundu

en: N'Ko
bs: n’ko

en: N/u
bs: nuu

en: Na
bs: na

en: Naaba
bs: naaba

en: Naasioi
bs: naasioj

en: Naba
bs: naba

en: Nabak
bs: nabak

en: Nabi
bs: nabi

en: Nachering
bs: načering

en: Nadruvian
bs: nadruvianski

en: Nadëb
bs: nadeb

en: Nafaanra
bs: nafaanra

en: Nafi
bs: nafi

en: Nafri
bs: nafri

en: Nafusi
bs: nafusi

en: Naga Pidgin
bs: naga (pidžin)

en: Nagarchal
bs: nagarčal

en: Nage
bs: nage

en: Nagumi
bs: nagumi

en: Nahali
bs: nahali

en: Nahari
bs: nahari

en: Nai
bs: bai

en: Naka'ela
bs: nakaela

en: Nakai
bs: nakai

en: Nakanai
bs: nakanai

en: Nakara
bs: nakara

en: Nake
bs: nake

en: Naki
bs: naki

en: Nakwi
bs: nakvi

en: Nalca
bs: nalka

en: Nali
bs: nali

en: Nalik
bs: nalik

en: Nalu
bs: nalu

en: Nalögo
bs: naljogo

en: Nama (Papua New Guinea)
bs: nama (Papua-Nova Gvineja)

en: Namakura
bs: namakura

en: Namat
bs: namat

en: Nambo
bs: nambo

en: Nambya
bs: nambja

en: Namia
bs: namija

en: Namiae
bs: namiae

en: Namibian Sign Language
bs: namibijski znakovni jezik

en: Namla
bs: namla

en: Namo
bs: namo

en: Namonuito
bs: namonuito

en: Namosi-Naitasiri-Serua
bs: namozi-najtasiri-serua

en: Namuyi
bs: namui

en: Nanai
bs: nanajski

en: Nancere
bs: nansere

en: Nande
bs: nande

en: Nandi
bs: nandi

en: Nankina
bs: nankina

en: Nanti
bs: nanti

en: Nanticoke
bs: nantikouk

en: Nanubae
bs: nanubej

en: Napu
bs: napu

en: Nar Phu
bs: nar-fu

en: Nara
bs: nara

en: Narak
bs: narak

en: Narango
bs: narango

en: Narau
bs: narau

en: Narim
bs: narim

en: Naro
bs: naro

en: Narom
bs: narom

en: Narragansett
bs: narragansett

en: Narrinyeri
bs: narrinjeri

en: Narungga
bs: narungga

en: Nasal
bs: nasalj

en: Nasarian
bs: nazarejski

en: Naskapi
bs: naskapi

en: Natanzi
bs: natanci

en: Natchez
bs: natčes

en: Nateni
bs: nateni

en: Nathembo
bs: natembo

en: Natioro
bs: natioro

en: Natügu
bs: natjogu

en: Nauete
bs: nauete

en: Nauna
bs: nauna

en: Nauru
bs: nauru

en: Navajo
bs: navaho

en: Navut
bs: navut

en: Nawaru
bs: navaru

en: Nawathinehena
bs: navatinehena

en: Nawdm
bs: losso

en: Nawuri
bs: navuri

en: Naxi
bs: nahi

en: Nayi
bs: nai

en: Nayini
bs: naini

en: Ncane
bs: nkane

en: Nchumbulu
bs: nčumbulu

en: Nda'nda'
bs: ndanda

en: Ndai
bs: ndai

en: Ndaka
bs: ndaka

en: Ndaktup
bs: ndaktup

en: Ndali
bs: ndali

en: Ndam
bs: ndam

en: Ndamba
bs: ndamba

en: Ndasa
bs: ndasa

en: Ndau
bs: ndau

en: Nde-Gbite
bs: nde-gbite

en: Nde-Nsele-Nta
bs: nde-nsele-nta

en: Ndemli
bs: ndemli

en: Ndendeule
bs: ndendeule

en: Ndengereko
bs: ndengereko

en: Nding
bs: nding

en: Ndo
bs: ndo

en: Ndobo
bs: ndobo

en: Ndoe
bs: ndoe

en: Ndogo
bs: ndogo

en: Ndolo
bs: ndolo

en: Ndom
bs: ndom

en: Ndombe
bs: ndombe

en: Ndonde Hamba
bs: ndonde-hamba

en: Ndonga
bs: ndonga

en: Ndoola
bs: ndoola

en: Nduga
bs: nduga

en: Ndumu
bs: ndumu

en: Ndunda
bs: ndunda

en: Ndunga
bs: ndunga

en: Ndut
bs: ndut

en: Ndyuka-Trio Pidgin
bs: pidžin ndjoka-trio

en: Neapolitan
bs: neapolitanski

en: Nedebang
bs: nedebang

en: Nefamese
bs: nefameze

en: Negerhollands
bs: negrogollandski

en: Negeri Sembilan Malay
bs: negeri-sembelan (Malaja)

en: Negidal
bs: negidal

en: Nehan
bs: nehan

en: Nek
bs: nek

en: Nekgini
bs: nekgini

en: Neko
bs: neko

en: Neku
bs: neku

en: Neme
bs: neme

en: Nemi
bs: nemi

en: Nen
bs: nen

en: Nend
bs: nendski

en: Nenets
bs: nenecka

en: Nengone
bs: negone

en: Nepalese Sign Language
bs: nepalski znakovni jezik

en: Nete
bs: nete

en: New Zealand Sign Language
bs: novozelandski znakovni jezik

en: Neyo
bs: nejo

en: Nez Perce
bs: nec-perse

en: Ngaanyatjarra
bs: ngaanjjatžarra

en: Ngad'a
bs: ngada

en: Ngadjunmaya
bs: ngadžunmaja

en: Ngaing
bs: ngaing

en: Ngaju
bs: ngadžu

en: Ngala
bs: ngala

en: Ngalakan
bs: ngalakan

en: Ngalum
bs: ngalum

en: Ngam
bs: ngam

en: Ngamambo
bs: ngamambo

en: Ngambay
bs: ngambej

en: Ngamini
bs: ngamini

en: Ngamo
bs: ngamo

en: Nganasan
bs: nganasan

en: Ngandi
bs: ngandi

en: Ngando (Central African Republic)
bs: ngando (Centralnoafrička Republika)

en: Ngando (Democratic Republic of Congo)
bs: ngando (Demokratska Republika Kongo)

en: Ngandyera
bs: ngandera

en: Ngangam
bs: ngangam

en: Nganyaywana
bs: nganjjajvana

en: Ngarinman
bs: ngarinman

en: Ngarinyin
bs: ngarinjin

en: Ngarla
bs: ngarla

en: Ngarluma
bs: ngarluma

en: Ngas
bs: ngas

en: Ngasa
bs: ngasa

en: Ngatik Men's Creole
bs: kreolski plemenski ngatik

en: Ngawun
bs: ngavun

en: Ngbaka
bs: ngbaka

en: Ngbaka Ma'bo
bs: ngbaka-mabo

en: Ngbaka Manza
bs: ngbaka-manza

en: Ngbee
bs: ngbee

en: Ngbinda
bs: ngbinda

en: Ngbundu
bs: ngbundu

en: Ngelima
bs: ngelima

en: Ngemba
bs: ngemba

en: Ngeq
bs: ngek

en: Ngete
bs: ngete

en: Nggem
bs: nggem

en: Nggwahyi
bs: nggvahi

en: Ngie
bs: ngie

en: Ngiemboon
bs: ngembun

en: Ngile
bs: ngile

en: Ngindo
bs: ngindo

en: Ngiti
bs: ngiti

en: Ngizim
bs: ngizim

en: Ngom
bs: ngom

en: Ngomba
bs: ngomba

en: Ngombale
bs: ngombale

en: Ngombe (Central African Republic)
bs: ngombe (Centralnoafrička Republika)

en: Ngombe (Democratic Republic of Congo)
bs: ngombe (Demokratska Republika Kongo)

en: Ngongo
bs: ngongo

en: Ngoni
bs: ngoni

en: Ngoshie
bs: ngošie

en: Ngul
bs: ngul

en: Ngulu
bs: ngulu

en: Nguluwan
bs: nguluvan

en: Ngumbi
bs: ngumbi

en: Ngundi
bs: ngundi

en: Ngundu
bs: ngundu

en: Ngungwel
bs: ngungvel

en: Ngurimi
bs: ngurimi

en: Ngurmbur
bs: ngurmbur

en: Nguôn
bs: nguon

en: Ngwaba
bs: ngvaba

en: Ngwe
bs: ngve

en: Ngwo
bs: ngvo

en: Ngäbere
bs: ngabere

en: Nhanda
bs: nganda

en: Nhengatu
bs: nengasu

en: Nhuwala
bs: nhuvala

en: Nias
bs: niasijski

en: Nicaraguan Sign Language
bs: nikaragvanski znakovni jezik

en: Niellim
bs: niellim

en: Nigerian Sign Language
bs: nigerijski znakovni jezik

en: Nihali
bs: nihali

en: Nii
bs: nii

en: Niksek
bs: niksek

en: Nila
bs: nila

en: Nilamba
bs: nilamba

en: Nimadi
bs: nimadi

en: Nimanbur
bs: nimanbur

en: Nimbari
bs: nimbari

en: Nimboran
bs: nimboranski

en: Nimi
bs: nimi

en: Nimo
bs: nimo

en: Nimoa
bs: nimoa

en: Ninam
bs: ninam

en: Nindi
bs: nindi

en: Ningera
bs: ningera

en: Ninggerum
bs: ninggerum

en: Ningil
bs: ningil

en: Ningye
bs: ninge

en: Ninzo
bs: ninzo

en: Nipsan
bs: nipsan

en: Nisa
bs: nisa

en: Nisenan
bs: nisenan

en: Nisga'a
bs: nisgaa

en: Nisi (China)
bs: nisi (Kina)

en: Niuafo'ou
bs: niuafou

en: Niuatoputapu
bs: njjauatoputapu

en: Niuean
bs: niue

en: Nivaclé
bs: nivakle

en: Njalgulgule
bs: ndažalgulgule

en: Njebi
bs: ndžebi

en: Njen
bs: ndžen

en: Njerep
bs: ndžerep

en: Njyem
bs: ndžem

en: Nkami
bs: nkami

en: Nkangala
bs: nkangala

en: Nkari
bs: nkari

en: Nkem-Nkum
bs: nkem-nkum

en: Nkhumbi
bs: nhumbi

en: Nkongho
bs: nkongo

en: Nkonya
bs: nkonjja

en: Nkoroo
bs: nkoroo

en: Nkoya
bs: nkoja

en: Nkukoli
bs: nkukoli

en: Nkutu
bs: nkutu

en: Nnam
bs: nnam

en: No linguistic content
bs: Nema jezičkog sadržaja

en: Nobiin
bs: nobiin

en: Nobonob
bs: nobonob

en: Nocamán
bs: nokaman

en: Nogai
bs: nogajski

en: Noiri
bs: noiri

en: Nokuku
bs: nokuku

en: Nomaande
bs: nomaande

en: Nomane
bs: nomane

en: Nomatsiguenga
bs: nomatsiguenga

en: Nomu
bs: nomu

en: Nonuya
bs: nonuja

en: Nooksack
bs: nuuksak

en: Noon
bs: nuun

en: Noone
bs: noone

en: Noric
bs: noricka

en: Norn
bs: norn

en: Norra
bs: norra

en: Norwegian
bs: norveški

en: Norwegian Bokmål
bs: norveški bukmol

en: Norwegian Nynorsk
bs: norveški ninorsk

en: Norwegian Sign Language
bs: norveški znakovni jezik

en: Notre
bs: notre

en: Notsi
bs: notsi

en: Nottoway
bs: nottovaj

en: Nottoway-Meherrin
bs: nottovaj-meherrin

en: Novial
bs: novial

en: Noy
bs: noj

en: Nsenga
bs: nsenga

en: Nshi
bs: nši

en: Nsongo
bs: nsongo

en: Ntcham
bs: ntčam

en: Ntomba
bs: ntomba

en: Nubaca
bs: nubaka

en: Nubi
bs: nubi

en: Nubri
bs: nubri

en: Nuer
bs: nuer

en: Nugunu (Australia)
bs: nugunu (Australija)

en: Nugunu (Cameroon)
bs: nugunu (Kamerun)

en: Nuk
bs: nuk

en: Nukak Makú
bs: nunak-maku

en: Nukna
bs: nukna

en: Nukuini
bs: nukuini

en: Nukumanu
bs: nukumanu

en: Nukuoro
bs: nukuoro

en: Nukuria
bs: nukurija

en: Numana-Nunku-Gbantu-Numbu
bs: numana-nunku-gbantu-numbu

en: Numanggang
bs: numangang

en: Numbami
bs: numbami

en: Nume
bs: nume

en: Numidian
bs: numidijski

en: Nung (Viet Nam)
bs: nung (Vietnam)

en: Nungali
bs: nungali

en: Nunggubuyu
bs: nunggubujo

en: Nungu
bs: nungu

en: Nupbikha
bs: nupbiha

en: Nupe-Nupe-Tako
bs: nupe-nupe-tako

en: Nusa Laut
bs: nusa-laut

en: Nusu
bs: nusu

en: Nyabwa
bs: njjabva

en: Nyaheun
bs: njjaheun

en: Nyahkur
bs: njjahkur

en: Nyakyusa-Ngonde
bs: njjakjosa-ngonde

en: Nyali
bs: njjali

en: Nyam
bs: njjam

en: Nyamal
bs: njjamal

en: Nyambo
bs: njjambo

en: Nyamusa-Molo
bs: njjamusa-molo

en: Nyamwanga
bs: njjamvanga

en: Nyamwezi
bs: njjamvezi

en: Nyaneka
bs: njjaneka

en: Nyang'i
bs: njjangi

en: Nyanga
bs: n’janga

en: Nyanga-li
bs: n’janga-li

en: Nyangatom
bs: njjangatom

en: Nyangbo
bs: njjangbo

en: Nyangga
bs: njjagga

en: Nyangumarta
bs: njjangumarta

en: Nyanja
bs: njjandža

en: Nyankole
bs: njjankole

en: Nyaturu
bs: njjaturu

en: Nyaw
bs: njjav

en: Nyawaygi
bs: njjavajgi

en: Nyemba
bs: njemba

en: Nyengo
bs: njengo

en: Nyenkha
bs: njenka

en: Nyeu
bs: njeu

en: Nyigina
bs: njigina

en: Nyiha (Malawi)
bs: njiha (Malavi)

en: Nyiha (Tanzania)
bs: njiha (Tanzanija)

en: Nyika (Malawi and Zambia)
bs: njika (Malavi i Zambija)

en: Nyika (Tanzania)
bs: njika (Tanzanija)

en: Nyindrou
bs: njindru

en: Nyindu
bs: njindu

en: Nyole
bs: njjole

en: Nyong
bs: njjong

en: Nyore
bs: njore

en: Nyoro
bs: njoro

en: Nyulnyul
bs: njjolnjjol

en: Nyunga
bs: njjonga

en: Nyungwe
bs: njjongve

en: Nyâlayu
bs: njalajo

en: Nzakambay
bs: nzakambaj

en: Nzakara
bs: nzakara

en: Nzanyi
bs: nzanji

en: Nzima
bs: nzima

en: Ná-Meo
bs: na-meo

en: O'chi'chi'
bs: očiči

en: O'du
bs: odu

en: Obanliku
bs: obanliku

en: Obispeño
bs: obispenjo

en: Oblo
bs: oblo

en: Obokuitai
bs: obokuitai

en: Obolo
bs: obolo

en: Obulom
bs: obulom

en: Ocaina
bs: okaina

en: Occitan (post 1500)
bs: oksitanski (poslije 1500)

en: Od
bs: od

en: Odiai
bs: odiai

en: Odoodee
bs: odoodee

en: Odual
bs: odual

en: Odut
bs: odut

en: Ofayé
bs: ofae

en: Ofo
bs: ofo

en: Ogbah
bs: ogbahi

en: Ogbia
bs: ogbija

en: Ogbogolo
bs: ogbogolo

en: Ogbronuagum
bs: ogbronuagum

en: Ogea
bs: ogea

en: Oirata
bs: ojrata

en: Ojibwa
bs: odžibva

en: Okanagan
bs: okanagan

en: Oki-No-Erabu
bs: oki-no-erabu

en: Okiek
bs: okek

en: Oko-Eni-Osayen
bs: oko-eni-osaen

en: Oko-Juwoi
bs: oko-džuvoj

en: Okobo
bs: okobo

en: Okodia
bs: okodja

en: Okolod
bs: okolod

en: Okpamheri
bs: okpamheri

en: Okpe (Northwestern Edo)
bs: okpe (sjevero-zapadni edo)

en: Okpe (Southwestern Edo)
bs: okpe (jugo-zapadni edo)

en: Oksapmin
bs: oksapmin

en: Oku
bs: oku

en: Olekha
bs: oleha

en: Olo
bs: olo

en: Oloma
bs: oloma

en: Olrat
bs: olrat

en: Olu'bo
bs: olubo

en: Olulumo-Ikom
bs: olulumo-ikom

en: Omagua
bs: omagua

en: Omaha-Ponca
bs: omaha-ponka

en: Ombamba
bs: ombamba

en: Ombo
bs: ombo

en: Omi
bs: omi

en: Omok
bs: omok

en: Omotik
bs: omotik

en: Omurano
bs: omurano

en: Ona
bs: ona

en: Oneida
bs: onejda

en: Ong
bs: ong

en: Onin
bs: onin

en: Onin Based Pidgin
bs: pidžin zasnovan na onin

en: Onjob
bs: ondžob

en: Ono
bs: ono

en: Onobasulu
bs: onobasulu

en: Onondaga
bs: onondaga

en: Ontenu
bs: ontenu

en: Ontong Java
bs: ontong-java

en: Oorlams
bs: oorlams

en: Opao
bs: opao

en: Opata
bs: opata

en: Opuuo
bs: opuuo

en: Orang Kanaq
bs: orang-kanak

en: Orang Seletar
bs: orang-seletar

en: Orejón
bs: orehon

en: Oring
bs: oring

en: Orma
bs: orma

en: Ormu
bs: ormu

en: Ormuri
bs: ormuri

en: Oro
bs: oro

en: Oro Win
bs: oro-vin

en: Oroch
bs: oroč

en: Oroha
bs: oroha

en: Orok
bs: orok

en: Orokaiva
bs: orokajva

en: Oroko
bs: oroko

en: Orokolo
bs: orokolo

en: Oromo
bs: oromo

en: Oroqen
bs: oroken

en: Orowe
bs: orove

en: Oruma
bs: oruma

en: Orya
bs: orja

en: Osage
bs: osedži

en: Osatu
bs: osatu

en: Oscan
bs: oskan

en: Osing
bs: osing

en: Ososo
bs: ososo

en: Ossetian
bs: osetinski

en: Ot Danum
bs: ot-danum

en: Otank
bs: otank

en: Oti
bs: oti

en: Otoro
bs: otoro

en: Ottawa
bs: ottava

en: Otuho
bs: otuho

en: Otuke
bs: otuke

en: Ouma
bs: uma

en: Owa
bs: ova

en: Owenia
bs: ovenjja

en: Owiniga
bs: oviniga

en: Oy
bs: oj

en: Oya'oya
bs: oja-oja

en: Oyda
bs: ojda

en: Pa Di
bs: pa-di

en: Pa'a
bs: paa

en: Pa-Hng
bs: pa-then

en: Paama
bs: paama

en: Paasaal
bs: paasaal

en: Pacahuara
bs: pakahuara

en: Pacoh
bs: pako

en: Padoe
bs: padoe

en: Paekche
bs: pekče

en: Paelignian
bs: pelinijski

en: Pagi
bs: pagi

en: Pagibete
bs: pagibete

en: Pagu
bs: pagu

en: Pahari-Potwari
bs: pahari-potvari

en: Pahi
bs: pahi

en: Pahlavani
bs: pahlavani

en: Pahlavi
bs: pehlevijski

en: Pai Tavytera
bs: pai-tavitera

en: Paicî
bs: paisi

en: Paipai
bs: paipai

en: Paiwan
bs: pajvan

en: Pak-Tong
bs: pak-tong

en: Pakanha
bs: pakanha

en: Pakaásnovos
bs: pakaasnovos

en: Pakistan Sign Language
bs: pakistanski znakovni jezik

en: Paku
bs: paku

en: Pal
bs: pal

en: Palaic
bs: palajski

en: Palauan
bs: palau

en: Palenquero
bs: palenkero

en: Pali
bs: pali

en: Palikúr
bs: palikur

en: Paliyan
bs: palijan

en: Palor
bs: palor

en: Palpa
bs: palpa

en: Palu'e
bs: palue

en: Paluan
bs: paluanski

en: Pam
bs: pam

en: Pambia
bs: pambija

en: Pamlico
bs: pamliko

en: Pamona
bs: pamona

en: Pamosu
bs: pamosu

en: Pampanga
bs: pampanga

en: Pana (Burkina Faso)
bs: pana (Burkina-Faso)

en: Pana (Central African Republic)
bs: pana (Centralnoafrička Republika)

en: Panamanian Sign Language
bs: panamski znakovni jezik

en: Panamint
bs: panamint

en: Panará
bs: panara

en: Panasuan
bs: panasuanski

en: Panawa
bs: panava

en: Pancana
bs: pankana

en: Panchpargania
bs: pančparganjja

en: Pande
bs: pande

en: Pangasinan
bs: pangasinan

en: Pangseng
bs: pangseng

en: Pangwa
bs: pangva

en: Pangwali
bs: pangvali

en: Panim
bs: panim

en: Paniya
bs: panija

en: Panjabi
bs: pendžabi

en: Pankararé
bs: pankarare

en: Pankararú
bs: pankararu

en: Pankhu
bs: panhu

en: Pannei
bs: pannej

en: Panobo
bs: panobo

en: Panytyima
bs: panitima

en: Papapana
bs: papapana

en: Papar
bs: paparski

en: Papasena
bs: papasena

en: Papel
bs: papelj

en: Papi
bs: papi

en: Papiamento
bs: papjamento

en: Papitalai
bs: papitalai

en: Papora
bs: papora

en: Papuma
bs: papuma

en: Parachi
bs: parači

en: Paraguayan Sign Language
bs: paragvajski znakovni jezik

en: Parakanã
bs: parakanjja

en: Paranan
bs: paranan

en: Paranawát
bs: paranavat

en: Paraujano
bs: parauhano

en: Parauk
bs: parauk

en: Parawen
bs: paraven

en: Pardhan
bs: pardhan

en: Pardhi
bs: pardhi

en: Pare
bs: pare

en: Parecís
bs: paresis

en: Parenga
bs: parenga

en: Parkwa
bs: parkva

en: Parsi
bs: parsi

en: Parsi-Dari
bs: parsi-dari

en: Parthian
bs: parfjanski

en: Parya
bs: parja

en: Pasi
bs: pasi

en: Patamona
bs: patamona

en: Patani
bs: patani

en: Pataxó Hã-Ha-Hãe
bs: pataho-ha-ha-he

en: Patep
bs: patep

en: Pathiya
bs: patija

en: Patpatar
bs: patpatar

en: Pattani
bs: pattani

en: Paulohi
bs: paulohi

en: Paumarí
bs: paumari

en: Pauserna
bs: pauserna

en: Pawaia
bs: pavaja

en: Pawnee
bs: pauni

en: Paynamar
bs: pajnamarski

en: Pe
bs: pe

en: Pear
bs: pear

en: Pech
bs: pek

en: Pecheneg
bs: pečenizka

en: Peere
bs: peere

en: Pei
bs: pej

en: Pekal
bs: pekal

en: Pela
bs: pela

en: Pele-Ata
bs: pele-ata

en: Pelende
bs: pelende

en: Pemon
bs: pemon

en: Penang Sign Language
bs: znakovni jezik penang

en: Penchal
bs: penčal

en: Pendau
bs: pendau

en: Pengo
bs: pengo

en: Penrhyn
bs: penrin

en: Pentlatch
bs: pentlatč

en: Perai
bs: perai

en: Pero
bs: pero

en: Persian
bs: perzijski

en: Persian Sign Language
bs: perski znakovni jezik

en: Peruvian Sign Language
bs: peruanski znakovni jezik

en: Petats
bs: petats

en: Petjo
bs: petžo

en: Pfaelzisch
bs: pfaljcki

en: Phai
bs: phajski

en: Phake
bs: phake

en: Phala
bs: phala

en: Phalura
bs: palula

en: Phana'
bs: phana

en: Phangduwali
bs: phangduvali

en: Phende
bs: phende

en: Philippine Sign Language
bs: filippinski znakovni jezik

en: Phimbi
bs: phimbi

en: Phoenician
bs: feničanski

en: Phola
bs: phola

en: Pholo
bs: pholo

en: Phong-Kniang
bs: fong-knjang

en: Phrygian
bs: frigijski

en: Phu Thai
bs: phu-taj

en: Phuan
bs: phuan

en: Phudagi
bs: phudagi

en: Phuie
bs: puguli

en: Phukha
bs: fuha

en: Phuma
bs: phuma

en: Phunoi
bs: phunoj

en: Phuong
bs: fuong

en: Phupa
bs: phupa

en: Phupha
bs: phupha

en: Phuza
bs: phuza

en: Piamatsina
bs: piamatsina

en: Piame
bs: piame

en: Piapoco
bs: piapoko

en: Piaroa
bs: piaroa

en: Picard
bs: pikardski

en: Pictish
bs: piktski

en: Piemontese
bs: p’emontski

en: Pijao
bs: pidžao

en: Pije
bs: pihe

en: Pijin
bs: pidžin (Solomonova ostrva)

en: Pilagá
bs: pilaga

en: Pileni
bs: pileni

en: Pima Bajo
bs: pima-baho

en: Pimbwe
bs: pimbve

en: Pinai-Hagahai
bs: pinai-hagahaj

en: Pingelapese
bs: pingelapezka

en: Pini
bs: pini

en: Pinigura
bs: pinigura

en: Pinji
bs: pindži

en: Pintiini
bs: pintini

en: Pintupi-Luritja
bs: pintupi-luritža

en: Pinyin
bs: pinjinj

en: Pipil
bs: pipil

en: Pirahã
bs: piraga

en: Piratapuyo
bs: piratapujo

en: Pirlatapa
bs: pirlatapa

en: Piro
bs: piro

en: Pisabo
bs: pisabo

en: Piscataway
bs: piskatavaj

en: Pisidian
bs: pisidijski

en: Pitcairn-Norfolk
bs: pitkern-norfolk

en: Piti
bs: piti

en: Pitjantjatjara
bs: pidžantžatžara

en: Pitta Pitta
bs: pitta-pitta

en: Piu
bs: piu

en: Piya-Kwonci
bs: pija-kvonsi

en: Plains Indian Sign Language
bs: nizijski indijanski znakovni jezik

en: Plautdietsch
bs: nizijskonjemački

en: Playero
bs: plaero

en: Pnar
bs: pnar

en: Pochutec
bs: počutekski

en: Podena
bs: podena

en: Pogolo
bs: pogolo

en: Pohnpeian
bs: ponape

en: Pokangá
bs: pokanga

en: Poke
bs: poke

en: Pokomo
bs: pokomo

en: Polabian
bs: polapski

en: Polari
bs: polari

en: Polci
bs: polci

en: Polish
bs: poljski

en: Polish Sign Language
bs: poljski znakovni jezik

en: Polonombauk
bs: polonombauk

en: Pom
bs: pom

en: Pomo
bs: pomo

en: Ponam
bs: ponam

en: Pongu
bs: pongu

en: Ponosakan
bs: ponosakan

en: Pontic
bs: pontijski

en: Popti'
bs: popti

en: Poqomam
bs: pokomam

en: Poqomchi'
bs: pokomči

en: Porohanon
bs: porohanonski

en: Port Sandwich
bs: port-sandvič

en: Port Vato
bs: port-vato

en: Portuguese
bs: portugalski

en: Portuguese Sign Language
bs: portugalski znakovni jezik

en: Potawatomi
bs: potavatomi

en: Potiguára
bs: potiguara

en: Pouye
bs: poue

en: Powari
bs: povari

en: Powhatan
bs: povhatan

en: Poyanáwa
bs: pojanava

en: Prasuni
bs: prasuni

en: Principense
bs: prinsipijski

en: Providencia Sign Language
bs: znakovni jezik Providencije

en: Prussian
bs: prusski

en: Psikye
bs: psike

en: Pu Ko
bs: pu-ko

en: Puare
bs: puare

en: Puelche
bs: pueljče

en: Puerto Rican Sign Language
bs: portorikanski znakovni jezik

en: Puinave
bs: puinave

en: Pukapuka
bs: pukapuka

en: Pulaar
bs: pulaar

en: Pulabu
bs: pulabu

en: Pular
bs: pular

en: Puluwatese
bs: puluvateze

en: Puma
bs: puma

en: Pumpokol
bs: pumpokol

en: Pumé
bs: pume

en: Punan Aput
bs: punan-aput

en: Punan Bah-Biau
bs: puan-bah-biau

en: Punan Batu 1
bs: punan-batu 1

en: Punan Merah
bs: punan-merah

en: Punan Merap
bs: punan-merap

en: Punan Tubu
bs: punan-tubu

en: Punic
bs: punski

en: Punu
bs: punu

en: Puoc
bs: puok

en: Puquina
bs: pukuina

en: Puragi
bs: puragi

en: Purari
bs: purari

en: Purepecha
bs: purepeča

en: Puri
bs: puri

en: Purik
bs: purik

en: Purisimeño
bs: purisimenjo

en: Puruborá
bs: purubora

en: Purum
bs: purum

en: Pushto
bs: puštunski

en: Putai
bs: putai

en: Putoh
bs: puto

en: Putukwam
bs: putukvam

en: Puyo
bs: pujo

en: Puyo-Paekche
bs: pujo-pekče

en: Puyuma
bs: pujoma

en: Pwaamei
bs: pvaamej

en: Pyapun
bs: p’japun

en: Pyen
bs: p’en

en: Pyu (Myanmar)
bs: p’jo (m’janmski)

en: Páez
bs: paes

en: Pááfang
bs: paafang

en: Päri
bs: pjari

en: Pémono
bs: penomo

en: Pévé
bs: peve

en: Pökoot
bs: pokoot

en: Q'anjob'al
bs: kandžobal

en: Qabiao
bs: kabiao

en: Qaqet
bs: kaket

en: Qashqa'i
bs: kaškai

en: Qatabanian
bs: katabanijski

en: Qawasqar
bs: kavaskar

en: Qimant
bs: kimant

en: Quapaw
bs: kuapo

en: Quebec Sign Language
bs: kvebecka znakovni jezik

en: Quechan
bs: kvečanski

en: Quechua
bs: kečua

en: Quenya
bs: kenjja

en: Queyu
bs: kuejo

en: Quileute
bs: kiljjote

en: Quinault
bs: kinault

en: Quinqui
bs: kinki

en: Quiripi
bs: kiripi

en: Rabha
bs: rabha

en: Rade
bs: rade

en: Raetic
bs: retski

en: Rahambuu
bs: rahambuu

en: Rajasthani
bs: radžasthani

en: Rajbanshi
bs: radžbanši

en: Raji
bs: radži

en: Rajong
bs: radžong

en: Rakahanga-Manihiki
bs: rakahanga-manihiki

en: Rakhine
bs: rakhajn

en: Ralte
bs: ralte

en: Rama
bs: rama

en: Ramoaaina
bs: ramoaaina

en: Ramopa
bs: ramopa

en: Rampi
bs: rampi

en: Rang
bs: rang

en: Rangkas
bs: rangkas

en: Ranglong
bs: ranglong

en: Rangpuri
bs: rangpuri

en: Rao
bs: rao

en: Rapa
bs: rapa

en: Rapanui
bs: rapanui

en: Rapoisi
bs: rapojzi

en: Rapting
bs: rapting

en: Rara Bakati'
bs: rara-bakati

en: Rasawa
bs: rasava

en: Ratagnon
bs: ratanjon

en: Ratahan
bs: ratahan

en: Rathawi
bs: ratavi

en: Raute
bs: raute

en: Ravula
bs: ravula

en: Rawa
bs: rava

en: Rawang
bs: ravang

en: Rawat
bs: ravat

en: Rawo
bs: ravo

en: Razajerdi
bs: razadžerdi

en: Reel
bs: atuot

en: Rejang
bs: redžan

en: Reli
bs: reli

en: Rema
bs: rema

en: Rembarunga
bs: rembarunga

en: Rembong
bs: rembong

en: Remo
bs: remo

en: Rempi
bs: rempi

en: Remun
bs: remun

en: Rendille
bs: rendilj

en: Rengao
bs: rengao

en: Rennell-Bellona
bs: rennell-bellona

en: Rennellese Sign Language
bs: renneljski znakovni jezik

en: Repanbitip
bs: repanbitip

en: Rer Bare
bs: rer-bare

en: Rerau
bs: rerau

en: Rerep
bs: rerep

en: Reshe
bs: reše

en: Resígaro
bs: resigaro

en: Retta
bs: retta

en: Reyesano
bs: reesano

en: Riang (India)
bs: riang (Іndija)

en: Riang (Myanmar)
bs: riang (M’janma)

en: Riantana
bs: riantana

en: Ribun
bs: ribun

en: Rien
bs: rin

en: Rikbaktsa
bs: rikbaktsa

en: Ringgou
bs: ringgou

en: Ririo
bs: ririo

en: Ritarungo
bs: ritarungo

en: Riung
bs: riung

en: Rogo
bs: rogo

en: Rohingya
bs: rohingja

en: Roma
bs: roma

en: Romagnol
bs: romanjolski

en: Romam
bs: romam

en: Romanian
bs: rumunski

en: Romanian Sign Language
bs: rumunski znakovni jezik

en: Romano-Greek
bs: romano-grčki

en: Romano-Serbian
bs: romano-srpski

en: Romanova
bs: romanova

en: Romansh
bs: retroromanski

en: Romany
bs: romski

en: Romblomanon
bs: romblomanon

en: Rombo
bs: rombo

en: Romkun
bs: romkun

en: Ron
bs: ron

en: Ronga
bs: ronga

en: Rongga
bs: rongga

en: Rongpo
bs: rongpo

en: Ronji
bs: rondzi

en: Roon
bs: roon

en: Roria
bs: rorija

en: Rotokas
bs: rotokas

en: Rotuman
bs: rotuman

en: Roviana
bs: roviana

en: Rudbari
bs: rudbari

en: Rufiji
bs: rufidži

en: Ruga
bs: ruga

en: Rukai
bs: rukai

en: Ruma
bs: ruma

en: Rumu
bs: rumu

en: Rundi
bs: rundi

en: Runga
bs: runga

en: Rungus
bs: rungus

en: Rungwa
bs: rungva

en: Russian
bs: ruski

en: Russian Sign Language
bs: ruski znakovni jezik

en: Rusyn
bs: rusinski

en: Rutul
bs: rutulski

en: Ruuli
bs: ruuli

en: Ruund
bs: ruund

en: Rwa
bs: rva

en: Sa
bs: sa

en: Sa'a
bs: sa'a

en: Sa'ban
bs: saban

en: Sa'och
bs: saoč

en: Saafi-Saafi
bs: saafi-saafi

en: Saam
bs: saamski

en: Saamia
bs: saamija

en: Saaroa
bs: saaroa

en: Saba
bs: saba

en: Sabaean
bs: sabejski

en: Sabanê
bs: sabane

en: Sabaot
bs: sabaot

en: Sabine
bs: sabinski

en: Sabu
bs: sabu

en: Sabüm
bs: sabum

en: Sacapulteco
bs: sakapuljteko

en: Sadri
bs: sadri

en: Saek
bs: saek

en: Saep
bs: saep

en: Safaliba
bs: safaliba

en: Safeyoka
bs: safejoka

en: Safwa
bs: safva

en: Sagala
bs: sagala

en: Sagalla
bs: sagalla

en: Saho
bs: saho

en: Sahu
bs: sahu

en: Saisiyat
bs: sajsijat

en: Sajalong
bs: sadžalong

en: Sajau Basap
bs: sadžau-basap

en: Sakachep
bs: sakačep

en: Sakao
bs: sakao

en: Sakata
bs: sakata

en: Sake
bs: sake

en: Sakirabiá
bs: sakirabija

en: Sala
bs: sala

en: Salampasu
bs: salampasu

en: Salar
bs: salar

en: Salas
bs: salas

en: Salchuq
bs: salčuk

en: Saleman
bs: saleman

en: Saliba
bs: saliba

en: Salinan
bs: silinan

en: Sallands
bs: sallands

en: Salt-Yui
bs: solt-joi

en: Salumá
bs: saluma

en: Salvadoran Sign Language
bs: salvadorski znakovni jezik

en: Sam
bs: sam

en: Sama
bs: sama

en: Samaritan
bs: samaritjanski

en: Samarokena
bs: samarokena

en: Samatao
bs: samatao

en: Samba
bs: samba

en: Samba Leko
bs: samba-leko

en: Sambe
bs: sambe

en: Samberigi
bs: samberigi

en: Samburu
bs: samburu

en: Samei
bs: samei

en: Samo
bs: samo

en: Samoan
bs: samoanski

en: Samogitian
bs: žemajtski

en: Samosa
bs: samosa

en: Sampang
bs: sampang

en: Samre
bs: samre

en: Samtao
bs: samtao

en: Samvedi
bs: samvedi

en: Sanapaná
bs: sanapana

en: Sandawe
bs: sandave

en: Sanga (Democratic Republic of Congo)
bs: sanga (Demokratska Republika Kongo)

en: Sanga (Nigeria)
bs: sanga (Nigerija)

en: Sanggau
bs: sanggau

en: Sangil
bs: sangil

en: Sangir
bs: sangir

en: Sangisari
bs: sangisari

en: Sangkong
bs: sangkong

en: Sanglechi
bs: sangleči

en: Sango
bs: sango

en: Sangu (Gabon)
bs: sangu (Gabon)

en: Sangu (Tanzania)
bs: sangu (Tanzanija)

en: Sani
bs: sani

en: Sanie
bs: sanie

en: Saniyo-Hiyewe
bs: sanijo-hieve

en: Sansi
bs: sansi

en: Sanskrit
bs: sanskrit

en: Santali
bs: santali

en: Sanumá
bs: sanuma

en: Saparua
bs: saparua

en: Sapo
bs: sapo

en: Saponi
bs: saponi

en: Saposa
bs: sapoza

en: Sapuan
bs: sapuanski

en: Sapé
bs: sape

en: Sar
bs: sar

en: Sara
bs: sara

en: Sara Kaba
bs: sara-kaba

en: Sara Kaba Deme
bs: sara-kaba-deme

en: Sara Kaba Náà
bs: sara-kaba-naa

en: Saramaccan
bs: saramakkan

en: Sarasira
bs: sarasira

en: Saraveca
bs: saraveka

en: Sardinian
bs: sardinski

en: Sarikoli
bs: sarikoli

en: Sarli
bs: sarli

en: Sarsi
bs: sarsi

en: Sartang
bs: sartang

en: Sarua
bs: sarua

en: Sarudu
bs: sarudu

en: Saruga
bs: saruga

en: Sasak
bs: sasakski

en: Sasaru
bs: sasaru

en: Satawalese
bs: satavalezka

en: Saterfriesisch
bs: saterfrizijski

en: Sateré-Mawé
bs: satere-mave

en: Saudi Arabian Sign Language
bs: znakovni jezik (Saudijska Arabija)

en: Saurashtra
bs: sauraštra

en: Sauri
bs: sauri

en: Sauria Paharia
bs: saurija-paharija

en: Sause
bs: sause

en: Sausi
bs: sausi

en: Savi
bs: savijski

en: Savosavo
bs: savosavo

en: Sawai
bs: savai

en: Saweru
bs: saveru

en: Sawi
bs: savi

en: Sawila
bs: savila

en: Sawknah
bs: savkna

en: Saya
bs: saja

en: Scots
bs: škotski

en: Scythian
bs: skifski

en: Seba
bs: seba

en: Sebat Bet Gurage
bs: sebat-bet-guradž

en: Seberuang
bs: seberuang

en: Sebop
bs: sebop

en: Sebuyau
bs: sebujau

en: Sechelt
bs: sečelt

en: Secoya
bs: sekoja

en: Sedang
bs: sedang

en: Sedoa
bs: sedoa

en: Seeku
bs: seeku

en: Segai
bs: segaj

en: Segeju
bs: segedžu

en: Seget
bs: seget

en: Sehwi
bs: sehvi

en: Seimat
bs: sejmat

en: Seit-Kaitetu
bs: sejt-kajtetu

en: Sekani
bs: sekani

en: Sekapan
bs: sekapan

en: Sekar
bs: sekar

en: Seke (Nepal)
bs: seke (Nepal)

en: Seke (Vanuatu)
bs: seke (Vanuatu)

en: Seki
bs: seki

en: Seko Padang
bs: seko-padang

en: Seko Tengah
bs: seko-tenga

en: Sekpele
bs: sekpele

en: Selangor Sign Language
bs: selandorski znakovni jezik

en: Selaru
bs: selaru

en: Selayar
bs: selajar

en: Selee
bs: selee

en: Selepet
bs: selepet

en: Selian
bs: selian

en: Selkup
bs: seljkupski

en: Selungai Murut
bs: selungaj-murut

en: Seluwasan
bs: seluvasan

en: Semai
bs: semaj

en: Semandang
bs: semadang

en: Semaq Beri
bs: semak-beri

en: Sembakung Murut
bs: sembakung-murut

en: Semelai
bs: semelai

en: Semimi
bs: semimi

en: Semnam
bs: semnam

en: Semnani
bs: semnani

en: Sempan
bs: sempan

en: Sena
bs: sena

en: Senaya
bs: senaja

en: Sene
bs: sene

en: Seneca
bs: seneka

en: Sened
bs: sened

en: Sengele
bs: sengele

en: Senggi
bs: senggi

en: Sengo
bs: sengo

en: Sengseng
bs: sengseng

en: Senhaja De Srair
bs: sanhadži-de-šrajr

en: Sensi
bs: sensi

en: Sentani
bs: sentani

en: Sentinel
bs: sentinel

en: Sepa (Indonesia)
bs: sepa (Іndonezija)

en: Sepa (Papua New Guinea)
bs: sepa (Papua-Nova Gvineja)

en: Sera
bs: sera

en: Serbian
bs: srpski

en: Serbo-Croatian
bs: srpskohrvatski

en: Sere
bs: sere

en: Serer
bs: serer

en: Seri
bs: seri

en: Serili
bs: serili

en: Seroa
bs: seroa

en: Serrano
bs: serrano

en: Seru
bs: seru

en: Serua
bs: serua

en: Serudung Murut
bs: serudung-murut

en: Serui-Laut
bs: serui-laut

en: Seta
bs: seta

en: Setaman
bs: setaman

en: Seti
bs: sethi

en: Settla
bs: settla

en: Sewa Bay
bs: seva-bej

en: Seze
bs: seze

en: Sha
bs: ša

en: Shabak
bs: šabak

en: Shahmirzadi
bs: šahmirzadi

en: Shahrudi
bs: šahrudi

en: Shall-Zwall
bs: šall-zvall

en: Shama-Sambuga
bs: šama-sambuga

en: Shamang
bs: šamang

en: Shambala
bs: šambala

en: Shan
bs: šan

en: Shanenawa
bs: šanenava

en: Shanga
bs: šanga

en: Sharanahua
bs: šaranahua

en: Shark Bay
bs: šark-bej

en: Sharwa
bs: šarva

en: Shasta
bs: šastra

en: Shatt
bs: šatt

en: Shau
bs: šau

en: Shawnee
bs: šoni

en: She
bs: še

en: Shehri
bs: šehri

en: Shekhawati
bs: šehavati

en: Shekkacho
bs: šekkačo

en: Sheko
bs: šeko

en: Shelta
bs: šelta

en: Shendu
bs: šendu

en: Sheni
bs: šeni

en: Sherbro
bs: šerbro (bullomski)

en: Sherdukpen
bs: šerdukpen

en: Sherpa
bs: šerpa

en: Shi
bs: ši

en: Shiki
bs: šiki

en: Shilluk
bs: šilluk

en: Shina
bs: šina

en: Shinabo
bs: šinabo

en: Shipibo-Conibo
bs: šipibo-konibo

en: Shixing
bs: šinsin

en: Sholaga
bs: šolaga

en: Shom Peng
bs: šom-peng

en: Shona
bs: šona

en: Shoo-Minda-Nye
bs: šu-minda-n’e

en: Shor
bs: šor

en: Shoshoni
bs: šošonski

en: Shua
bs: šua

en: Shuadit
bs: šuadit

en: Shuar
bs: šuar

en: Shubi
bs: šubi

en: Shughni
bs: šugni

en: Shumashti
bs: šumašti

en: Shumcho
bs: šumčo

en: Shuswap
bs: šušvap

en: Shuwa-Zamani
bs: šuva-zamani

en: Shwai
bs: švai

en: Sialum
bs: sialum

en: Siamou
bs: siamu

en: Sian
bs: sian

en: Siane
bs: siane

en: Siang
bs: siang

en: Siar-Lak
bs: siar-lak

en: Siawi
bs: siavi

en: Sibe
bs: sibe

en: Sicanian
bs: sikanski

en: Sicel
bs: sikulski

en: Sicilian
bs: sicilijski

en: Sidamo
bs: sidama

en: Sidetic
bs: sidetski

en: Sie
bs: sie

en: Sierra Leone Sign Language
bs: znakovni jezik Serra-Leone

en: Sighu
bs: sighu

en: Sihan
bs: sihan

en: Sika
bs: sika

en: Sikaiana
bs: sikajana

en: Sikaritai
bs: sikaritaj

en: Sikiana
bs: sikjana

en: Sikkimese
bs: sikkimijski

en: Siksika
bs: sisika

en: Sikule
bs: sikule

en: Sila
bs: sila

en: Sileibi
bs: silejbi

en: Silesian
bs: silezka

en: Silimo
bs: silimo

en: Siliput
bs: siliput

en: Silopi
bs: silopi

en: Silt'e
bs: silte

en: Simaa
bs: simaa

en: Simba
bs: simba

en: Simbali
bs: simbali

en: Simbari
bs: simbari

en: Simbo
bs: simbo

en: Simeku
bs: simeku

en: Simeulue
bs: simeulue

en: Simte
bs: simte

en: Sinagen
bs: sinagen

en: Sinasina
bs: sinasina

en: Sinaugoro
bs: sinaugoro

en: Sindarin
bs: sindarinski

en: Sindhi
bs: sindhi

en: Singa
bs: singa

en: Singapore Sign Language
bs: singapurski znakovni jezik

en: Singpho
bs: singfo

en: Sinhala
bs: singalijski

en: Sininkere
bs: sininkere

en: Sinsauru
bs: sinsauru

en: Sinyar
bs: sinjjar

en: Sio
bs: sio

en: Siona
bs: siona

en: Sipacapense
bs: sipakapense

en: Sira
bs: sira

en: Siraya
bs: siraja

en: Siri
bs: siri

en: Siriano
bs: siriano

en: Sirionó
bs: siriono

en: Sirmauri
bs: sirmauri

en: Siroi
bs: siroi

en: Sissala
bs: sissala

en: Sissano
bs: sissano

en: Siuslaw
bs: siuslav

en: Sivandi
bs: sivandi

en: Siwai
bs: sivai

en: Siwi
bs: sivi

en: Siwu
bs: sivu

en: Skagit
bs: skagit

en: Skalvian
bs: skalvianski

en: Skou
bs: skou

en: Slave (Athapascan)
bs: slejvi (atabaski)

en: Slovak
bs: slovački

en: Slovakian Sign Language
bs: slovački znakovni jezik

en: Slovenian
bs: slovenački

en: Snohomish
bs: snohomiš

en: So (Democratic Republic of Congo)
bs: so (Demokratska Republika Kongo)

en: So'a
bs: soa

en: Sobei
bs: sobei

en: Soga
bs: soga

en: Sogdian
bs: sogdijski

en: Soi
bs: soi

en: Sok
bs: sok

en: Sokoro
bs: sokoro

en: Solano
bs: solano

en: Soli
bs: soli

en: Solong
bs: solong

en: Solos
bs: solos

en: Som
bs: som

en: Somali
bs: somalijski

en: Somrai
bs: somrai

en: Somray
bs: somrej

en: Somyev
bs: somev

en: Sonde
bs: sonde

en: Songe
bs: songe

en: Songo
bs: songo

en: Songomeno
bs: songomeno

en: Songoora
bs: songoora

en: Sonia
bs: sonjja

en: Soninke
bs: sonikijski

en: Sonsorol
bs: sonsorol

en: Soo
bs: soo

en: Sop
bs: sop

en: Soqotri
bs: sokotri

en: Sora
bs: sora

en: Sori-Harengan
bs: sori-harengan

en: Sorkhei
bs: sorhej

en: Sorothaptic
bs: sorotaptijski

en: Sos Kundi
bs: sos-kundi

en: Sou
bs: sou

en: South African Sign Language
bs: južnoafrikanski znakovni jezik

en: South West Bay
bs: saut-vest-bej

en: Sowa
bs: sova

en: Sowanda
bs: sovanda

en: Spanish
bs: španski

en: Spanish Sign Language
bs: španski znakovni jezik

en: Spokane
bs: spokane

en: Squamish
bs: skvomiš

en: Sranan Tongo
bs: sranan-tongo

en: Sri Lankan Sign Language
bs: znakovni jezik Šri Lanke

en: Stellingwerfs
bs: štellingverfs

en: Stoney
bs: stouni

en: Suabo
bs: suabo

en: Suarmin
bs: suarmin

en: Suau
bs: suau

en: Suba
bs: suba

en: Suba-Simbiti
bs: suba-simbiti

en: Subiya
bs: subija

en: Subtiaba
bs: subtiaba

en: Sudest
bs: sudest

en: Sudovian
bs: sudovijski

en: Suena
bs: suena

en: Suga
bs: suga

en: Suganga
bs: suganga

en: Sui
bs: sui

en: Suki
bs: suki

en: Suku
bs: suku

en: Sukuma
bs: sukuma

en: Sukur
bs: sukur

en: Sukurum
bs: sukurum

en: Sula
bs: sula

en: Sulka
bs: sulka

en: Sulod
bs: sulod

en: Suma
bs: suma

en: Sumariup
bs: sumariup

en: Sumau
bs: sumau

en: Sumbawa
bs: sumbava

en: Sumbwa
bs: sumbva

en: Sumerian
bs: šumerski

en: Sunam
bs: sunam

en: Sundanese
bs: sundanski

en: Sunwar
bs: sunvar

en: Suoy
bs: suoj

en: Sur
bs: sur

en: Surbakhal
bs: surbahalski

en: Suri
bs: suri

en: Surigaonon
bs: surigaonon

en: Surjapuri
bs: surdžapuri

en: Sursurunga
bs: sursurunga

en: Suruahá
bs: suruaha

en: Surubu
bs: surubu

en: Suruí
bs: surui

en: Suruí Do Pará
bs: surui-du-para

en: Susquehannock
bs: saskehannok

en: Susu
bs: susu

en: Susuami
bs: susuami

en: Suundi
bs: suundi

en: Suwawa
bs: suvava

en: Suyá
bs: suja

en: Svan
bs: svanski

en: Swabian
bs: švapski

en: Swahili (individual language)
bs: svahili (pojedinačni jezik)

en: Swahili (macrolanguage)
bs: svahili (makrojezik)

en: Swati
bs: svazi

en: Swedish
bs: švedski

en: Swedish Sign Language
bs: švedski znakovni jezik

en: Swiss-French Sign Language
bs: švajcarski francuski znakovni jezik

en: Swiss-German Sign Language
bs: švicarski njemački znakovni jezik

en: Swiss-Italian Sign Language
bs: švajcarski italijanski znakovni jezik

en: Sylheti
bs: silgeti

en: Syriac
bs: sirijski

en: Sãotomense
bs: santomijski

en: Sô
bs: so

en: T'en
bs: ten

en: Taabwa
bs: taabva

en: Tabaru
bs: tabaru

en: Tabassaran
bs: tabassaran

en: Tabla
bs: tabla

en: Tabo
bs: tabo

en: Tabriak
bs: tabriak

en: Tacana
bs: takana

en: Tachawit
bs: tačavit

en: Tachelhit
bs: tačelhit

en: Tachoni
bs: tačoni

en: Tadaksahak
bs: tadaksahak

en: Tadyawan
bs: tadjavan

en: Tae'
bs: tae

en: Tafi
bs: tafi

en: Tagabawa
bs: tagabava

en: Tagakaulo
bs: tagakaulo

en: Tagalog
bs: tagalog

en: Tagargrent
bs: tagargrent

en: Tagbanwa
bs: tagbanva

en: Tagbu
bs: tagbu

en: Tagdal
bs: tagdal

en: Tagish
bs: tegiš

en: Tagoi
bs: tagoi

en: Tahitian
bs: taitjanski

en: Tahltan
bs: tahltan

en: Tai
bs: tai

en: Tai Daeng
bs: taj-deng

en: Tai Dam
bs: taj-dam

en: Tai Do
bs: tai-do

en: Tai Dón
bs: taj-don

en: Tai Hongjin
bs: taj-hongdžin

en: Tai Loi
bs: taj-loj

en: Tai Long
bs: taj-long

en: Tai Nüa
bs: taj-nua

en: Tai Pao
bs: taj-pao

en: Tai Thanh
bs: taj-thanh

en: Tai Ya
bs: taj-ja

en: Taiap
bs: tajap

en: Taikat
bs: tajkat

en: Tainae
bs: tainae

en: Taino
bs: tajno

en: Tairuma
bs: tairuma

en: Taita
bs: taita

en: Taiwan Sign Language
bs: tajvanski znakovni jezik

en: Taje
bs: tadže

en: Tajik
bs: tadžicka

en: Tajio
bs: tadžio

en: Tajuasohn
bs: tadžuason

en: Takelma
bs: takeljma

en: Takestani
bs: takestanski

en: Takia
bs: takija

en: Takua
bs: takua

en: Takuu
bs: takuu

en: Takwane
bs: takvane

en: Tal
bs: tal

en: Tala
bs: tala

en: Talaud
bs: talaud

en: Taliabu
bs: taliabu

en: Talieng
bs: talieng

en: Talinga-Bwisi
bs: talinga-bvisi

en: Talise
bs: talise

en: Talodi
bs: talodi

en: Taloki
bs: taloki

en: Talondo'
bs: talondo

en: Talu
bs: talu

en: Talysh
bs: tališski

en: Tama (Chad)
bs: tama (Čad)

en: Tama (Colombia)
bs: tama (Kolumbija)

en: Tamagario
bs: tamagario

en: Taman (Indonesia)
bs: taman (Іndonezija)

en: Taman (Myanmar)
bs: taman (M’janma)

en: Tamanaku
bs: tamanaku

en: Tamasheq
bs: tamašek

en: Tambas
bs: tambas

en: Tambora
bs: tambora

en: Tambotalo
bs: tambotalo

en: Tami
bs: tami

en: Tamil
bs: tamilski

en: Tamki
bs: tamki

en: Tampuan
bs: tampuan

en: Tampulma
bs: tampulma

en: Tanacross
bs: tanakros

en: Tanahmerah
bs: tanahmerah

en: Tanaina
bs: tanaina

en: Tanapag
bs: tanapag

en: Tandaganon
bs: tandaganon

en: Tandia
bs: tandija

en: Tanema
bs: tanema

en: Tangale
bs: tangale

en: Tangchangya
bs: tangčangaja

en: Tanggu
bs: tanggu

en: Tangko
bs: tangko

en: Tanglang
bs: tanglang

en: Tangoa
bs: tangoa

en: Tanguat
bs: tanguat

en: Tangut
bs: tangut

en: Tanimbili
bs: tanimbili

en: Tanimuca-Retuarã
bs: tanimuka-retuara

en: Tanjijili
bs: tandžidžili

en: Tanzanian Sign Language
bs: tanzanijski znakovni jezik

en: Tapeba
bs: tapeba

en: Tapei
bs: tapei

en: Tapieté
bs: tapiete

en: Tapirapé
bs: tapirape

en: Tareng
bs: tareng

en: Tariana
bs: tariana

en: Tarifit
bs: tarifit

en: Tarok
bs: tarok

en: Taroko
bs: taroko

en: Tarpia
bs: tarpia

en: Tartessian
bs: tarteski

en: Tasawaq
bs: tasavak

en: Tasmanian
bs: tasmanijski

en: Tasmate
bs: tasmate

en: Tatana
bs: tatana

en: Tatar
bs: tatarski

en: Tatuyo
bs: tatujo

en: Tauade
bs: tauade

en: Taulil
bs: taulil

en: Taungyo
bs: taunkjo

en: Taupota
bs: taupota

en: Tause
bs: tause

en: Taushiro
bs: Tauširo

en: Tausug
bs: tausug

en: Tauya
bs: tauja

en: Taveta
bs: taveta

en: Tavoyan
bs: tavojan

en: Tawala
bs: tavala

en: Tawandê
bs: tavande

en: Tawara
bs: tavara

en: Taworta
bs: tavorta

en: Tay Boi
bs: taj-boj

en: Tay Khang
bs: taj-hang

en: Tayo
bs: tajo

en: Taznatit
bs: taznatit

en: Tboli
bs: tboli

en: Tchitchege
bs: čičege

en: Tchumbuli
bs: tčumbuli

en: Te'un
bs: teun

en: Teanu
bs: teanu

en: Tebul Sign Language
bs: tebuljski znakovni jezik

en: Tedaga
bs: tedaga

en: Tefaro
bs: tefaro

en: Tegali
bs: tegali

en: Tehit
bs: tehit

en: Tehuelche
bs: teueljče

en: Teke-Ebo
bs: teke-ebo

en: Teke-Fuumu
bs: teke-fuumu

en: Teke-Kukuya
bs: teke-kukuja

en: Teke-Laali
bs: teke-laali

en: Teke-Nzikou
bs: teke-nziku

en: Teke-Tege
bs: teke-tege

en: Teke-Tsaayi
bs: teke-tsaai

en: Teke-Tyee
bs: teke-t’e

en: Tektiteko
bs: tektiteko

en: Tela-Masbuar
bs: tela-masbuar

en: Telefol
bs: telefol

en: Telugu
bs: telugu

en: Tem
bs: tem

en: Tembo (Kitembo)
bs: tembo (kitembo)

en: Tembo (Motembo)
bs: tembo (motembo)

en: Tembé
bs: tembe

en: Teme
bs: teme

en: Temein
bs: temein

en: Temi
bs: temi

en: Temiar
bs: temiar

en: Temoq
bs: temok

en: Temuan
bs: temuanski

en: Tengger
bs: tengger

en: Tenharim
bs: tengarim

en: Tenino
bs: tenino

en: Tenis
bs: tenis

en: Tennet
bs: tennet

en: Teop
bs: teop

en: Teor
bs: teor

en: Tepecano
bs: tepekano

en: Tera
bs: tera

en: Terebu
bs: terebu

en: Terei
bs: terei

en: Tereno
bs: tereno

en: Teressa
bs: teressa

en: Tereweng
bs: tereveng

en: Teribe
bs: teribe

en: Terik
bs: terik

en: Termanu
bs: termanu

en: Ternate
bs: ternate

en: Ternateño
bs: ternatenjo

en: Tese
bs: tese

en: Teshenawa
bs: tešenava

en: Teso
bs: teso

en: Tetela
bs: tetela

en: Tetete
bs: tetete

en: Tetum
bs: tetum

en: Tetun Dili
bs: tetun-dili

en: Tewa (Indonesia)
bs: teva (Іndonezija)

en: Tewa (USA)
bs: teva (SŠA)

en: Tewe
bs: teve

en: Tha
bs: tha

en: Thachanadan
bs: thačanadan

en: Thai
bs: tajlandski

en: Thai Sign Language
bs: tajski znakovni jezik

en: Thai Song
bs: taj-song

en: Thakali
bs: takali

en: Thangmi
bs: tangmi

en: Thao
bs: tao

en: Tharaka
bs: taraka

en: Thayore
bs: tajore

en: Thaypan
bs: tajpan

en: Tho
bs: tho

en: Thompson
bs: tompson

en: Thopho
bs: tofo

en: Thracian
bs: frakijski

en: Thu Lao
bs: tu-lao

en: Thudam
bs: tudam

en: Thulung
bs: tulung

en: Thurawal
bs: turaval

en: Thuri
bs: turi

en: Tiale
bs: tiale

en: Tiang
bs: tjang

en: Tibea
bs: tibea

en: Tibetan
bs: tibetski

en: Tichurong
bs: tičurong

en: Ticuna
bs: tikuna

en: Tidore
bs: tidore

en: Tiene
bs: tiene

en: Tifal
bs: tifal

en: Tigak
bs: tigak

en: Tigre
bs: tigre

en: Tigrinya
bs: tigrinijski

en: Tii
bs: tii

en: Tikar
bs: tikar

en: Tikopia
bs: tikopija

en: Tillamook
bs: tillamuk

en: Tilung
bs: tilung

en: Tima
bs: tima

en: Timbe
bs: timbe

en: Timne
bs: timne

en: Timucua
bs: timukua

en: Tinani
bs: tinani

en: Tindi
bs: tindi

en: Tingui-Boto
bs: tingi-boto

en: Tinigua
bs: tinigua

en: Tinputz
bs: tinputc

en: Tippera
bs: tippera

en: Tira
bs: tira

en: Tirahi
bs: tirahi

en: Tiri
bs: tiri

en: Tiruray
bs: tiruraj

en: Tita
bs: tita

en: Titan
bs: titan

en: Tiv
bs: tivi

en: Tiwa
bs: tiva

en: Tiéfo
bs: tiefo

en: Tjurruru
bs: tdžurruru

en: Tlingit
bs: tlingit

en: To
bs: to

en: To'abaita
bs: toabaita

en: Toaripi
bs: toaripi

en: Toba
bs: toba

en: Toba-Maskoy
bs: toba-maskoj

en: Tobanga
bs: tobanga

en: Tobati
bs: tobati

en: Tobelo
bs: tobelo

en: Tobian
bs: tobianski

en: Tobilung
bs: tobilung

en: Tobo
bs: tobo

en: Tocho
bs: točo

en: Toda
bs: toda

en: Todrah
bs: todra

en: Tofanma
bs: tofanma

en: Togoyo
bs: togojo

en: Tohono O'odham
bs: tohono oodham

en: Tojolabal
bs: todžolabal

en: Tok Pisin
bs: tok-pisin

en: Tokano
bs: tokano

en: Tokelau
bs: tokelau

en: Tokharian A
bs: toharijski A

en: Tokharian B
bs: toharijski B

en: Toku-No-Shima
bs: toku-no-šima

en: Tol
bs: tol

en: Tolaki
bs: tolaki

en: Tolomako
bs: tolomako

en: Tolowa
bs: tolova

en: Toma
bs: toma

en: Tomadino
bs: tomandino

en: Tombelala
bs: tombelala

en: Tombonuo
bs: tombonuo

en: Tombulu
bs: tombulu

en: Tomini
bs: tomini

en: Tomoip
bs: tomoip

en: Tondano
bs: tondano

en: Tonga (Nyasa)
bs: tonga (njjasa)

en: Tonga (Tonga Islands)
bs: tonga (ostrva Tonga)

en: Tonga (Zambia)
bs: tonga (Zambija)

en: Tongwe
bs: tongve

en: Tonjon
bs: tondžon

en: Tonkawa
bs: tonkava

en: Tonsawang
bs: tonsavang

en: Tonsea
bs: tonsi

en: Tontemboan
bs: tontemboanski

en: Tooro
bs: tooro

en: Topoiyo
bs: topojo

en: Toposa
bs: toposa

en: Toraja-Sa'dan
bs: toradža-sadan

en: Toram
bs: toram

en: Torau
bs: torau

en: Toro
bs: toro

en: Toromono
bs: toromono

en: Torona
bs: torona

en: Torricelli
bs: torričelli

en: Torwali
bs: torvali

en: Torá
bs: tora

en: Totela
bs: totela

en: Toto
bs: toto

en: Totoli
bs: totoli

en: Totoro
bs: totoro

en: Touo
bs: touo

en: Toura (Côte d'Ivoire)
bs: toura (Obala slonovače)

en: Toura (Papua New Guinea)
bs: toura (Papua-Nova Gvineja)

en: Towei
bs: tovej

en: Tregami
bs: tregami

en: Tremembé
bs: tremembe

en: Trieng
bs: trieng

en: Trimuris
bs: trimuris

en: Tring
bs: tring

en: Trinidad and Tobago Sign Language
bs: znakovni jezik Trinidada i Tobago

en: Trinitario
bs: trinitario

en: Trió
bs: trio

en: Truká
bs: truka

en: Trumai
bs: trumaj

en: Ts'ün-Lao
bs: cjon-lao

en: Tsaangi
bs: tsaangi

en: Tsakhur
bs: tsahur

en: Tsakonian
bs: tsakonijski

en: Tsakwambo
bs: tsakvambo

en: Tsamai
bs: tsamaj

en: Tsat
bs: tsat

en: Tseku
bs: tseku

en: Tsetsaut
bs: tsetsaut

en: Tshangla
bs: tšangla

en: Tsikimba
bs: tsikimba

en: Tsimané
bs: tsimane

en: Tsimshian
bs: cimšian

en: Tsishingini
bs: tsišingini

en: Tso
bs: tso

en: Tsoa
bs: tsoa

en: Tsogo
bs: tsogo

en: Tsonga
bs: conga

en: Tsotso
bs: tsotso

en: Tsou
bs: tsou

en: Tsum
bs: tsum

en: Tsuvadi
bs: tsuvadi

en: Tsuvan
bs: tsuvan

en: Tswa
bs: tsva

en: Tswana
bs: tsvana

en: Tswapong
bs: tsvapong

en: Tu
bs: tu

en: Tuamotuan
bs: tuamotuanski

en: Tubar
bs: tubar

en: Tucano
bs: tukano

en: Tugen
bs: tugen

en: Tugun
bs: tugun

en: Tugutil
bs: tugutil

en: Tukang Besi North
bs: sjeverni tukan-besi

en: Tukang Besi South
bs: južni tukan-besi

en: Tuki
bs: tuki

en: Tukpa
bs: tukpa

en: Tukudede
bs: tukudede

en: Tukumanféd
bs: tukumanfed

en: Tula
bs: tula

en: Tulehu
bs: tulehu

en: Tulishi
bs: tuliši

en: Tulu
bs: tulu

en: Tulu-Bohuai
bs: tulu-bohuai

en: Tuma-Irumu
bs: tuma-irumu

en: Tumak
bs: tumak

en: Tumbuka
bs: tumbuka

en: Tumi
bs: tumi

en: Tumleo
bs: tumleo

en: Tumshuqese
bs: tumšukijski

en: Tumtum
bs: tumtum

en: Tumzabt
bs: tumzabt

en: Tunen
bs: tunen

en: Tungag
bs: tungag

en: Tunggare
bs: tunggare

en: Tunia
bs: tunia

en: Tunica
bs: tunika

en: Tunisian Sign Language
bs: tuniski znakovni jezik

en: Tunjung
bs: tundžun

en: Tunni
bs: tunni

en: Tunzu
bs: tunzu

en: Tuotomb
bs: tuotomb

en: Tuparí
bs: tupari

en: Tupinambá
bs: tupinamba

en: Tupinikin
bs: tupinikin

en: Tupuri
bs: tupuri

en: Tupí
bs: tupi

en: Turaka
bs: turaka

en: Turiwára
bs: turivara

en: Turka
bs: turka

en: Turkana
bs: turkana

en: Turkish
bs: turski

en: Turkish Sign Language
bs: turski znakovni jezik

en: Turkmen
bs: turkmenski

en: Turoyo
bs: turojo

en: Turumsa
bs: turumsa

en: Turung
bs: turung

en: Tuscarora
bs: tuskarora

en: Tutelo
bs: tutelo

en: Tutong
bs: tutong

en: Tutuba
bs: tutuba

en: Tututni
bs: tututni

en: Tuvalu
bs: tuvalu

en: Tuvinian
bs: tuvinski

en: Tuwari
bs: tuvari

en: Tuwuli
bs: tuvuli

en: Tuxináwa
bs: tuhinava

en: Tuxá
bs: tuša

en: Tuyuca
bs: tujoka

en: Twana
bs: tvana

en: Twendi
bs: tvendi

en: Twents
bs: tvents

en: Twi
bs: tvi

en: Tyap
bs: Tjap

en: Tyaraity
bs: tjaraiti

en: Tz'utujil
bs: tzutudžil

en: Tzeltal
bs: celtal

en: Tzotzil
bs: cociljski

en: Tày
bs: taj

en: Tày Sa Pa
bs: taj-sa-pa

en: Tày Tac
bs: taj-tak

en: Téén
bs: teen

en: Tübatulabal
bs: tjobatulabal

en: U
bs: u

en: Uab Meto
bs: uab-meto

en: Uamué
bs: uamue

en: Uare
bs: uare

en: Ubaghara
bs: ubaghara

en: Ubang
bs: ubang

en: Ubi
bs: ubi

en: Ubir
bs: ubir

en: Ubykh
bs: ubih

en: Uda
bs: uda

en: Udi
bs: udi

en: Udihe
bs: udihe

en: Udmurt
bs: udmurdski

en: Uduk
bs: uduk

en: Ufim
bs: ufim

en: Ugandan Sign Language
bs: ugandijski znakovni jezik

en: Ugaritic
bs: ugaritski

en: Ughele
bs: ugele

en: Ugong
bs: ugong

en: Uhami
bs: uhami

en: Uighur
bs: ujgurski

en: Uisai
bs: uisai

en: Ujir
bs: udžir

en: Ukaan
bs: ukaan

en: Ukhwejo
bs: uhvejo

en: Ukit
bs: ukit

en: Ukpe-Bayobiri
bs: ukpe-bajobiri

en: Ukpet-Ehom
bs: ukpet-egom

en: Ukrainian
bs: ukrajinski

en: Ukrainian Sign Language
bs: ukrajinski znakovni jezik

en: Ukue
bs: ukue

en: Ukuriguma
bs: ukuriguma

en: Ukwa
bs: ukva

en: Ukwuani-Aboh-Ndoni
bs: ukvani-abo-ndoni

en: Ulau-Suain
bs: ulau-suajn

en: Ulch
bs: ulči

en: Ulithian
bs: ulitijski

en: Ullatan
bs: ullatan

en: Ulukwumi
bs: ulukvumi

en: Ulumanda'
bs: ulumanda

en: Ulwa
bs: ulva

en: Uma' Lasan
bs: uma-lasan

en: Uma' Lung
bs: uma-lung

en: Umanakaina
bs: umanakajna

en: Umatilla
bs: umatilla

en: Umbindhamu
bs: umbindhamu

en: Umbrian
bs: umbrijski

en: Umbu-Ungu
bs: umbu-ungu

en: Umbugarla
bs: umbugarla

en: Umbundu
bs: umbundu

en: Umbuygamu
bs: umbujgamu

en: Umeda
bs: umeda

en: Umon
bs: umon

en: Umotína
bs: umotina

en: Umpila
bs: umpila

en: Una
bs: una

en: Unami
bs: unami

en: Uncoded languages
bs: movi bez kodu

en: Undetermined
bs: neviznačena

en: Uneapa
bs: uneapa

en: Uneme
bs: uneme

en: Unserdeutsch
bs: unserdojč

en: Unua
bs: unua

en: Ura (Papua New Guinea)
bs: ura (Papua-Nova Gvineja)

en: Ura (Vanuatu)
bs: ura (Vanuatu)

en: Uradhi
bs: uradhi

en: Urak Lawoi'
bs: urak-lavoj

en: Urali
bs: urali

en: Urapmin
bs: urapmin

en: Urarina
bs: urarina

en: Urartian
bs: urartski

en: Urat
bs: urat

en: Urdu
bs: urdu

en: Urhobo
bs: urhobo

en: Uri
bs: uri

en: Urigina
bs: urigina

en: Urim
bs: urim

en: Urimo
bs: urimo

en: Uripiv-Wala-Rano-Atchin
bs: uripiv-vala-rano-atčin

en: Urningangg
bs: urninangg

en: Uru
bs: uru

en: Uru-Eu-Wau-Wau
bs: uru-eu-vau-vau

en: Uru-Pa-In
bs: uru-pa-in

en: Uruangnirin
bs: uruangnirin

en: Uruava
bs: uruava

en: Urubú-Kaapor
bs: urubu-kaapor

en: Urubú-Kaapor Sign Language
bs: znakovni jezik urubu-kaapor

en: Uruguayan Sign Language
bs: urugvajski znakovni jezik

en: Urum
bs: urum

en: Urumi
bs: urumi

en: Usaghade
bs: usagade

en: Usan
bs: usan

en: Usarufa
bs: usarufa

en: Ushojo
bs: ušojo

en: Usku
bs: usku

en: Uspanteco
bs: uspanteko

en: Usui
bs: usui

en: Utarmbung
bs: utarmbung

en: Ute-Southern Paiute
bs: ute-južni pajote

en: Utu
bs: utu

en: Uvbie
bs: uvbie

en: Uya
bs: uja

en: Uzbek
bs: uzbecka

en: Uzekwe
bs: uzekve

en: Vaagri Booli
bs: vaagri-buli

en: Vafsi
bs: vafsi

en: Vaghat-Ya-Bijim-Legeri
bs: vagat-ja-bidžim-legeri

en: Vaghri
bs: vagri

en: Vaghua
bs: vagua

en: Vagla
bs: vagla

en: Vai
bs: vaj

en: Vaiphei
bs: vajphej

en: Vale
bs: vejl

en: Valencian Sign Language
bs: valensijski znakovni jezik

en: Valman
bs: valman

en: Valpei
bs: valpej

en: Vamale
bs: vamale

en: Vame
bs: vame

en: Vandalic
bs: vandalski

en: Vangunu
bs: vangunu

en: Vanimo
bs: vanimo

en: Vano
bs: vano

en: Vanuma
bs: vanuma

en: Vao
bs: vao

en: Varhadi-Nagpuri
bs: varhadi-nagpuri

en: Varisi
bs: varisi

en: Varli
bs: varli

en: Vasavi
bs: vasavi

en: Veddah
bs: vedda

en: Vehes
bs: vees

en: Veluws
bs: veljovs

en: Vemgo-Mabas
bs: vemgo-mabas

en: Venda
bs: venda

en: Venetian
bs: venecijski

en: Venetic
bs: venetski

en: Venezuelan Sign Language
bs: venecuelski znakovni jezik

en: Vengo
bs: vengo

en: Ventureño
bs: venturenjo

en: Veps
bs: veps

en: Vera'a
bs: veraa

en: Vestinian
bs: vestinijski

en: Vidunda
bs: vidunda

en: Viemo
bs: viemo

en: Vietnamese
bs: vijetnamski

en: Vilela
bs: vilela

en: Vili
bs: vili

en: Vinmavis
bs: vinmavis

en: Vinza
bs: vinca

en: Vishavan
bs: višavan

en: Viti
bs: viti

en: Vitou
bs: vitou

en: Vlaams
bs: flamandski

en: Vlaamse Gebarentaal
bs: flamanski znakovni jezik

en: Volapük
bs: volapjok

en: Volscian
bs: volski

en: Vono
bs: vono

en: Voro
bs: voro

en: Votic
bs: vodski

en: Vumbu
bs: vumbu

en: Vunapu
bs: vunapu

en: Vunjo
bs: vundžo

en: Vurës
bs: vures

en: Vute
bs: vute

en: Vwanji
bs: vvandži

en: Võro
bs: virusski

en: Wa
bs: va

en: Wa'ema
bs: vaema

en: Waama
bs: vaama

en: Waamwang
bs: vaamvang

en: Waata
bs: vaata

en: Wab
bs: vab

en: Wabo
bs: vabo

en: Waboda
bs: vaboda

en: Wadaginam
bs: vadaginam

en: Waddar
bs: vaddar

en: Wadjiginy
bs: vadžigini

en: Wadjigu
bs: vadžigu

en: Wae Rana
bs: ve-rana

en: Waffa
bs: vaffa

en: Wagawaga
bs: vagavaga

en: Wagaya
bs: vagaja

en: Wagdi
bs: vagdi

en: Wageman
bs: vageman

en: Wagi
bs: vagi

en: Wahgi
bs: vahgi

en: Waigali
bs: vajgali

en: Waigeo
bs: vaigeo

en: Wailaki
bs: vailaki

en: Wailapa
bs: vailapa

en: Waima
bs: vajma

en: Waima'a
bs: vajmaa

en: Waimaha
bs: vaimaha

en: Waimiri-Atroari
bs: vajmiri-atroari

en: Waioli
bs: vaioli

en: Waiwai
bs: vaivai

en: Waja
bs: vadža

en: Wajarri
bs: vadžarri

en: Waka
bs: vaka

en: Wakawaka
bs: vakavaka

en: Wakde
bs: vakde

en: Wakhi
bs: vahanski

en: Wakoná
bs: vakona

en: Wala
bs: vala

en: Walak
bs: valak

en: Wali (Ghana)
bs: vali (Gana)

en: Wali (Sudan)
bs: vali (Sudan)

en: Waling
bs: valing

en: Walio
bs: valio

en: Walla Walla
bs: valla-valla

en: Wallisian
bs: valisijski

en: Walloon
bs: valonski

en: Walmajarri
bs: valmadžarri

en: Walser
bs: valser

en: Walungge
bs: valungge

en: Wamas
bs: vamas

en: Wambaya
bs: vambaja

en: Wambon
bs: vambon

en: Wambule
bs: vambule

en: Wamey
bs: vamej

en: Wamin
bs: vamin

en: Wampanoag
bs: vampanoag

en: Wampar
bs: vampar

en: Wampur
bs: vampur

en: Wan
bs: van

en: Wanambre
bs: vanambre

en: Wanap
bs: vanap

en: Wanda
bs: vanda

en: Wandala
bs: vandala

en: Wandamen
bs: vandamen

en: Wandarang
bs: vandarang

en: Wandji
bs: vandži

en: Waneci
bs: vaneki

en: Wanga
bs: vanga

en: Wangaaybuwan-Ngiyambaa
bs: vangaajbuvan-ngijambaa

en: Wanggamala
bs: vanggamala

en: Wangganguru
bs: vangganguru

en: Wanggom
bs: vanggom

en: Wanman
bs: vanmen

en: Wannu
bs: vannu

en: Wantoat
bs: vantoat

en: Wanukaka
bs: vanukaka

en: Wané
bs: vane

en: Waorani
bs: vaorani

en: Wapan
bs: vapan

en: Wapishana
bs: vapišana

en: Wappo
bs: vappo

en: War-Jaintia
bs: var-džajtija

en: Warao
bs: varao

en: Warapu
bs: varapu

en: Waray (Australia)
bs: varajski (Avstralija)

en: Waray (Philippines)
bs: varaj (Filippini)

en: Wardaman
bs: vardaman

en: Warduji
bs: vardudži

en: Warembori
bs: varembori

en: Wares
bs: vares

en: Waris
bs: varis

en: Waritai
bs: varitai

en: Wariyangga
bs: varijangga

en: Warji
bs: vardži

en: Warkay-Bipim
bs: varkaj-bipim

en: Warlmanpa
bs: varlmanpa

en: Warlpiri
bs: varlpiri

en: Warluwara
bs: varluvara

en: Warnang
bs: varnang

en: Waropen
bs: varopen

en: Warrgamay
bs: varrgamaj

en: Warrwa
bs: varrva

en: Waru
bs: varu

en: Warumungu
bs: varumungu

en: Waruna
bs: varuna

en: Warungu
bs: varungu

en: Wasa
bs: vasa

en: Wasco-Wishram
bs: vasko-višram

en: Wasembo
bs: vasembo

en: Washo
bs: vašo

en: Waskia
bs: vaskja

en: Wasu
bs: vasu

en: Watakataui
bs: vatakatanui

en: Watam
bs: vatam

en: Watubela
bs: vatubela

en: Waurá
bs: vaura

en: Wauyai
bs: vaujai

en: Wawa
bs: vava

en: Wawonii
bs: vavonii

en: Waxianghua
bs: vasjanjhua

en: Wayampi
bs: vajampi

en: Wayana
bs: vajana

en: Wayoró
bs: vajoro

en: Wayuu
bs: vajo

en: Wedau
bs: vedau

en: Weh
bs: veh

en: Wejewa
bs: vedževa

en: Weliki
bs: veliki

en: Welsh
bs: velški

en: Weri
bs: veri

en: Wersing
bs: versing

en: Westphalien
bs: vestfalski

en: Wetamut
bs: vetamut

en: Wewaw
bs: vevau

en: Weyto
bs: vejto

en: Whitesands
bs: vajtsends

en: Wiarumus
bs: viarumus

en: Wichita
bs: vičita

en: Wichí Lhamtés Güisnay
bs: viči-lamtes-guisnaj

en: Wichí Lhamtés Nocten
bs: viči-lamtes-nokten

en: Wichí Lhamtés Vejoz
bs: viči-lamtes-vehos

en: Wik-Epa
bs: vik-epa

en: Wik-Iiyanh
bs: vik-ijanj

en: Wik-Keyangan
bs: vik-kejangan

en: Wik-Me'anha
bs: vik-meanjja

en: Wik-Mungkan
bs: vik-mungkan

en: Wik-Ngathana
bs: vik-ngatana

en: Wikalkan
bs: vikalkan

en: Wikngenchera
bs: vikngenčera

en: Wilawila
bs: vilavila

en: Wintu
bs: vintu

en: Winyé
bs: vinje

en: Wipi
bs: vipi

en: Wiradhuri
bs: viradhuri

en: Wiraféd
bs: virafed

en: Wirangu
bs: virangu

en: Wiru
bs: viru

en: Wiyot
bs: vijot

en: Woccon
bs: vokkon

en: Wogamusin
bs: vogamusin

en: Wogeo
bs: vogeo

en: Woi
bs: voi

en: Wojenaka
bs: voženaka

en: Wolane
bs: volane

en: Wolani
bs: volani

en: Wolaytta
bs: volajtta

en: Woleaian
bs: voleai

en: Wolio
bs: volio

en: Wolof
bs: volof

en: Wom (Nigeria)
bs: vom (Nigerija)

en: Wom (Papua New Guinea)
bs: vom (Papua-Nova Gvineja)

en: Womo
bs: vomo

en: Wongo
bs: vongo

en: Woria
bs: vorija

en: Worimi
bs: vorimi

en: Worodougou
bs: vorodugu

en: Wotapuri-Katarqalai
bs: votapuri-katarkalai

en: Wotu
bs: votu

en: Woun Meu
bs: vun-meu

en: Wudu
bs: vudu

en: Wuliwuli
bs: vulivuli

en: Wulna
bs: vuljna

en: Wumboko
bs: vumboko

en: Wumbvu
bs: vumbvu

en: Wunambal
bs: vunambalj

en: Wurrugu
bs: vurrugu

en: Wushi
bs: vuši

en: Wusi
bs: vusi

en: Wutung
bs: vutung

en: Wutunhua
bs: vutunhua

en: Wuvulu-Aua
bs: vuvulu-aua

en: Wuzlam
bs: vuzlam

en: Wyandot
bs: guronski

en: Wymysorys
bs: viljamovski

en: Wára
bs: vara

en: Wãpha
bs: vapha

en: Wè Northern
bs: ve (sjeverna)

en: Wè Southern
bs: ve (južni)

en: Wè Western
bs: ve (zapadna)

en: Xaasongaxango
bs: ksaasongaksango

en: Xakriabá
bs: šakriaba

en: Xamtanga
bs: hamatanga

en: Xavánte
bs: šavante

en: Xerénte
bs: šerente

en: Xetá
bs: šeta

en: Xhosa
bs: hoza

en: Xibe
bs: sibo

en: Xinca
bs: šinkanski

en: Xipaya
bs: šipaja

en: Xiri
bs: širi

en: Xiriâna
bs: širiana

en: Xokleng
bs: šokleng

en: Xukurú
bs: šukuru

en: Xârâcùù
bs: ksarakuu

en: Yaaku
bs: jaaku

en: Yabarana
bs: jabarana

en: Yabaâna
bs: jabaana

en: Yabem
bs: jabem

en: Yaben
bs: jaben

en: Yabong
bs: jabong

en: Yace
bs: jake

en: Yaeyama
bs: jaejama

en: Yafi
bs: jafi

en: Yagaria
bs: jagarija

en: Yagnobi
bs: jagnobi

en: Yagomi
bs: jagomi

en: Yagua
bs: jagua

en: Yagwoia
bs: jagvoja

en: Yahadian
bs: jahadijski

en: Yahang
bs: jahang

en: Yahuna
bs: jauna

en: Yaka (Central African Republic)
bs: jaka (Centralnoafrička Republika)

en: Yaka (Congo)
bs: jaka (Kongo)

en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
bs: jaka (Demokratska Republika Kongo)

en: Yakaikeke
bs: jakajkeke

en: Yakama
bs: jakama

en: Yakan
bs: jakan

en: Yakha
bs: jaha

en: Yakoma
bs: jakoma

en: Yakut
bs: jakutski

en: Yala
bs: jala

en: Yalahatan
bs: jalahatan

en: Yalakalore
bs: jalakalore

en: Yalarnnga
bs: jalarnnga

en: Yale
bs: jale

en: Yaleba
bs: jaleba

en: Yalunka
bs: jalunka

en: Yamap
bs: jamap

en: Yamba
bs: jamba

en: Yambes
bs: jambes

en: Yambeta
bs: jambeta

en: Yamdena
bs: jamdena

en: Yameo
bs: jameo

en: Yami
bs: jami

en: Yaminahua
bs: jaminaua

en: Yamna
bs: jamna

en: Yamongeri
bs: jamongeri

en: Yamphu
bs: jamphu

en: Yan-nhangu
bs: jan-nhangu

en: Yana
bs: jana

en: Yandruwandha
bs: jandruvandha

en: Yanesha'
bs: janeša

en: Yangben
bs: jangben

en: Yangkam
bs: jangkam

en: Yangman
bs: jangman

en: Yango
bs: jango

en: Yangulam
bs: jangulam

en: Yangum Dey
bs: jangum-dej

en: Yangum Gel
bs: jangum-gel

en: Yangum Mon
bs: jangum-mon

en: Yankunytjatjara
bs: jankunitžatžara

en: Yanomamö
bs: janamamo

en: Yanomámi
bs: janomami

en: Yansi
bs: jansi

en: Yanyuwa
bs: janjova

en: Yao
bs: jao

en: Yaouré
bs: jaoure

en: Yapese
bs: japski

en: Yapunda
bs: japunda

en: Yaqay
bs: jakaj

en: Yaqui
bs: jaki

en: Yarawata
bs: jaravata

en: Yareba
bs: jareba

en: Yarsun
bs: jarsun

en: Yasa
bs: jasa

en: Yassic
bs: jassik

en: Yau (Morobe Province)
bs: jau (provincija Morobe)

en: Yau (Sandaun Province)
bs: jaau (provincija Sandaun)

en: Yaul
bs: jaul

en: Yauma
bs: jauma

en: Yaur
bs: jaur

en: Yavitero
bs: javitero

en: Yawa
bs: java

en: Yawalapití
bs: javalapiti

en: Yawanawa
bs: javanava

en: Yawarawarga
bs: javaravarga

en: Yaweyuha
bs: javejoha

en: Yawiyo
bs: javijo

en: Yawuru
bs: javuru

en: Yazgulyam
bs: jazguljam

en: Yei
bs: ei

en: Yekhee
bs: ehi

en: Yekora
bs: ekora

en: Yela
bs: ela

en: Yele
bs: ele

en: Yelmek
bs: elmek

en: Yelogu
bs: elogu

en: Yemba
bs: emba

en: Yemsa
bs: emsa

en: Yendang
bs: endang

en: Yeni
bs: eni

en: Yeniche
bs: eniče

en: Yerakai
bs: erakaj

en: Yeretuar
bs: eretuar

en: Yerong
bs: erong

en: Yerukula
bs: erukula

en: Yessan-Mayo
bs: essan-majo

en: Yetfa
bs: etfa

en: Yevanic
bs: jevrejsko-grčki dialekt

en: Yiddish
bs: jidiš

en: Yidgha
bs: idga

en: Yidiny
bs: idini

en: Yil
bs: il

en: Yimas
bs: imas

en: Yinchia
bs: inčija

en: Yindjibarndi
bs: jindžibarndi

en: Yindjilandji
bs: indžilandži

en: Yine
bs: ine

en: Yinggarda
bs: inggarda

en: Yir Yoront
bs: ir-joront

en: Yis
bs: is

en: Yoba
bs: joba

en: Yogad
bs: jogad

en: Yoidik
bs: joidik

en: Yoke
bs: joke

en: Yokuts
bs: jokuts

en: Yola
bs: jola

en: Yom
bs: jom

en: Yombe
bs: jombe

en: Yonaguni
bs: jonaguni

en: Yong
bs: jong

en: Yopno
bs: jopno

en: Yora
bs: jora

en: Yoron
bs: joron

en: Yoruba
bs: joruba

en: Yout Wam
bs: jout-vam

en: Yoy
bs: joj

en: Yucatec Maya Sign Language
bs: znakovni jezik jokatanskih majja

en: Yuchi
bs: joči

en: Yucuna
bs: jokuna

en: Yug
bs: jog

en: Yugambal
bs: jogambal

en: Yugoslavian Sign Language
bs: jugoslovenski znakovni jezik

en: Yuhup
bs: johup

en: Yuki
bs: joki

en: Yukpa
bs: jokpa

en: Yukuben
bs: jokuben

en: Yulu
bs: jolu

en: Yuracare
bs: jorakare

en: Yurok
bs: jorok

en: Yurutí
bs: joruti

en: Yuwana
bs: jovana

en: Yámana
bs: jamana

en: Zabana
bs: zabana

en: Zaghawa
bs: zagva

en: Zaiwa
bs: zajva

en: Zakhring
bs: zahring

en: Zambian Sign Language
bs: zambijski znakovni jezik

en: Zan Gula
bs: zan-gula

en: Zanaki
bs: zanaki

en: Zande (individual language)
bs: zande (pojedinačni jezik)

en: Zangskari
bs: zangskari

en: Zangwal
bs: zangval

en: Zapotec
bs: sapotečki

en: Zaramo
bs: zaramo

en: Zari
bs: zari

en: Zarma
bs: zarma

en: Zarphatic
bs: zarfatik

en: Zauzou
bs: zauzu

en: Zay
bs: zaj

en: Zayse-Zergulla
bs: zajse-zergulla

en: Zaza
bs: zaza

en: Zazao
bs: zazao

en: Zeem
bs: zeem

en: Zeeuws
bs: zelandski

en: Zemba
bs: zemba

en: Zemgalian
bs: zemgalski

en: Zenag
bs: zenag

en: Zenaga
bs: zenazka

en: Zerenkel
bs: zerenkel

en: Zhaba
bs: žaba

en: Zhang-Zhung
bs: žang-žung

en: Zhire
bs: žire

en: Zhoa
bs: žoa

en: Zhuang
bs: čžuanj

en: Zia
bs: zia

en: Zigula
bs: zigula

en: Zimakani
bs: zimakani

en: Zimba
bs: zimba

en: Zimbabwe Sign Language
bs: zimbabveški znakovni jezik

en: Zinza
bs: zinza

en: Zire
bs: zire

en: Ziriya
bs: zirija

en: Zizilivakan
bs: zizilivakan

en: Zo'é
bs: zoe

en: Zokhuo
bs: zohuo

en: Zou
bs: zu

en: Zulgo-Gemzek
bs: zulgo-gemzek

en: Zulu
bs: zuluski

en: Zumaya
bs: zumaja

en: Zumbun
bs: zumbun

en: Zuni
bs: zuni

en: Záparo
bs: zaparo

en: Àhàn
bs: agan

en: Áncá
bs: anka

en: Ömie
bs: umie

en: Önge
bs: onge
