calibre - en to mr translation catalogue (6099 entries)

en: !Xóõ
mr: त्ससि

en: 'Are'are
mr: अरेअरे

en: 'Auhelawa
mr: अहुहेलावा

en: //Ani
mr: हन्दा

en: //Gana
mr: ग्क्साना

en: //Xegwi
mr: बतवा

en: /Gwi
mr: ग्क्वी

en: =/Hua
mr: हबे

en: A-Pucikwar
mr: अ-पुकीक्वार

en: Aari
mr: आरी

en: Aasáx
mr: आसक्स

en: Abadi
mr: अबादी

en: Abaga
mr: अबॅगा

en: Abai Sungai
mr: अबै सुन्गाइ

en: Abanyom
mr: अबॅन्योम

en: Abar
mr: अबार

en: Abau
mr: अबौ

en: Abaza
mr: अबॅझा

en: Abidji
mr: अबिड्जी

en: Abinomn
mr: एबिनोम्न

en: Abipon
mr: अबिपोन

en: Abishira
mr: अबिशिरा

en: Abkhazian
mr: अब्क्हजिअन

en: Abom
mr: अबोम

en: Abon
mr: अबोन

en: Abron
mr: अब्रोन

en: Abu
mr: अबु

en: Abua
mr: अबुआ

en: Abui
mr: अबुइ

en: Abun
mr: अबुन

en: Abure
mr: अबुरे

en: Abureni
mr: अबुरेनि

en: Abé
mr: अबे

en: Achagua
mr: अचागुआ

en: Achang
mr: अचान्ग

en: Acheron
mr: अचेरोन

en: Achi
mr: अछी

en: Achinese
mr: अकाईनीसे

en: Achterhoeks
mr: अच्टेरहोएक्स

en: Achuar-Shiwiar
mr: अच्युआर-शिवीआर

en: Achumawi
mr: अचुमावी

en: Aché
mr: अचे

en: Acoli
mr: अकोलि

en: Acroá
mr: अक्रोआ

en: Adabe
mr: अडाबे

en: Adai
mr: अदै

en: Adamorobe Sign Language
mr: अडामोरोबे चिन्ह भाषा

en: Adang
mr: अडॅन्ग

en: Adangbe
mr: अडॅन्गबे

en: Adangme
mr: अडॉन्ग्मे

en: Adasen
mr: अदासेन

en: Adele
mr: अडेले

en: Adhola
mr: अढोला

en: Adi
mr: अडी

en: Adioukrou
mr: अडीऔकरौ

en: Adnyamathanha
mr: अड्न्यामाथान्हा

en: Adonara
mr: अडोनारा

en: Aduge
mr: अडुज

en: Adyghe
mr: अड्याघी

en: Adzera
mr: अड्झेरा

en: Aeka
mr: अएका

en: Aekyom
mr: अएक्योम

en: Aequian
mr: अएकुइअन

en: Aer
mr: अएऱ

en: Afade
mr: अफेड

en: Afar
mr: अफर

en: Afghan Sign Language
mr: अफघान चिन्ह भाषा

en: Afitti
mr: अफिट्टी

en: Afrihili
mr: अफ्रिहाईलि

en: Afrikaans
mr: अफ्रिकान्स

en: Agarabi
mr: अगाराबी

en: Agariya
mr: अगारिया

en: Agatu
mr: अगाटु

en: Agavotaguerra
mr: अगावोटागेर्रा

en: Aghem
mr: अघेम

en: Aghu
mr: अघु

en: Aghul
mr: अघुल

en: Aghwan
mr: अघ्वान

en: Agi
mr: अगी

en: Agob
mr: अगोब

en: Agoi
mr: अगौ

en: Aguacateco
mr: अगुआकटेको

en: Aguano
mr: अगुआनो

en: Aguaruna
mr: अगुआरूना

en: Aguna
mr: अगुना

en: Agutaynen
mr: अगुटाय्नेन

en: Agwagwune
mr: अग्वेग्वुने

en: Ahanta
mr: अहान्टा

en: Aheu
mr: अहेउ

en: Ahirani
mr: अहिरानी

en: Ahom
mr: अहोम

en: Ahtena
mr: अह्टेना

en: Ahwai
mr: अहवै

en: Ai-Cham
mr: ऐ-छाम

en: Aighon
mr: ऐघोन

en: Aikanã
mr: ऐकना

en: Aiklep
mr: ऐक्लेप

en: Aimaq
mr: ऐमाक

en: Aimele
mr: ऐमेल

en: Aimol
mr: ऐमोल

en: Ainbai
mr: अइनबाइ

en: Ainu (China)
mr: अइनु (चायना)

en: Ainu (Japan)
mr: ऐनु (जपान)

en: Aiome
mr: ऐओम

en: Airoran
mr: ऐरोरान

en: Aiton
mr: ऐटोन

en: Aja (Benin)
mr: अजा (बेनिन)

en: Aja (Sudan)
mr: अजा (सुदान)

en: Ajawa
mr: अजावा

en: Ajië
mr: अजीए

en: Ajyíninka Apurucayali
mr: अज्यिनिंका अपुरुकायालि

en: Ak
mr: अक्

en: Aka
mr: अका

en: Aka-Bea
mr: अका-बेए

en: Aka-Bo
mr: अका-बो

en: Aka-Cari
mr: अका-कारी

en: Aka-Jeru
mr: अका-जेरु

en: Aka-Kede
mr: अका-केडे

en: Aka-Kol
mr: अका-कोल

en: Aka-Kora
mr: अका-कोरा

en: Akan
mr: अकॉन

en: Akar-Bale
mr: अकार-बेल

en: Akaselem
mr: अकासेलेम

en: Akawaio
mr: अकावैओ

en: Ake
mr: अके

en: Akebu
mr: अकेबु

en: Akei
mr: अकै

en: Akeu
mr: अकेउ

en: Akha
mr: अखा

en: Akhvakh
mr: अखवाख

en: Akkadian
mr: अक्कदिअन

en: Aklanon
mr: अक्लानोन

en: Akolet
mr: अकोलेट

en: Akoose
mr: अकूसे

en: Akoye
mr: अकोये

en: Akpa
mr: अक्पा

en: Akpes
mr: अक्पेस

en: Akrukay
mr: अफ्रुके

en: Akuku
mr: अकुकु

en: Akum
mr: अकुम

en: Akuntsu
mr: अकुंत्सु

en: Akurio
mr: अकुरीओ

en: Akwa
mr: अख्वा

en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
mr: अल-सय्यिद बेदौइन चिन्ह भाषा

en: Alaba-K’abeena
mr: अलाबा-कबीना

en: Alabama
mr: अलबामा

en: Alago
mr: अलागो

en: Alagwa
mr: अलग्वा

en: Alak
mr: अलाक

en: Alamblak
mr: अलाम्ब्लाक

en: Alangan
mr: अलॅन्गन

en: Alanic
mr: अलनिक

en: Alapmunte
mr: अलापमुन्टे

en: Alawa
mr: अलावा

en: Albanian
mr: अल्बनिअन

en: Alege
mr: अलेगे

en: Alekano
mr: अलेकानो

en: Aleut
mr: अलेयुत

en: Algerian Sign Language
mr: अल्जेरियन चिन्ह भाषा

en: Algonquin
mr: अल्गोनक्युइन

en: Ali
mr: अली

en: Alladian
mr: अल्लादीयन

en: Allar
mr: अल्लार

en: Alngith
mr: अल्न्गिथ

en: Alor
mr: अलोर

en: Alsea
mr: अल्सी

en: Alugu
mr: अनुगु

en: Alumu-Tesu
mr: अलुमु-टेसु

en: Alune
mr: अलुने

en: Aluo
mr: अलुओ

en: Alur
mr: अलुर

en: Alutor
mr: अलुटोर

en: Alviri-Vidari
mr: अल्विरी-विडारी

en: Alyawarr
mr: अल्यावार

en: Ama (Papua New Guinea)
mr: अमा (पपुआ नवीन गुइना)

en: Ama (Sudan)
mr: अमा (सुदान)

en: Amahai
mr: अमाहाइ

en: Amahuaca
mr: अमाहुआका

en: Amaimon
mr: अमैमोन

en: Amal
mr: अमल

en: Amanab
mr: अमानाब

en: Amanayé
mr: अमान्ये

en: Amara
mr: अमारा

en: Amarakaeri
mr: अमाराकैरी

en: Amarasi
mr: अमारासी

en: Amba (Solomon Islands)
mr: अम्बा (सोलोमोन द्विप)

en: Amba (Uganda)
mr: अम्बा (यूगांडा)

en: Ambai
mr: अम्बाइ

en: Ambakich
mr: अम्बाकिच

en: Ambelau
mr: अम्बेलाउ

en: Ambele
mr: अम्बेले

en: Amblong
mr: अम्ब्लोंग

en: Ambo
mr: अम्बो

en: Ambrak
mr: अम्ब्राक

en: Ambul
mr: अंबुल

en: Ambulas
mr: अम्बुलास

en: Amdang
mr: अम्डॅन्ग

en: Amele
mr: अमेली

en: American Sign Language
mr: अमेरिकन चिन्ह भाषा

en: Amharic
mr: अम्हरिक

en: Ami
mr: अमी

en: Amis
mr: अमीस

en: Amo
mr: अमो

en: Amol
mr: अमोल

en: Ampanang
mr: अम्पानान्ग

en: Amto
mr: अम्टो

en: Amundava
mr: अमुन्डावा

en: Anaang
mr: अनआन्ग

en: Anakalangu
mr: अनाकालन्गु

en: Anal
mr: अनेल

en: Anam
mr: अनाम

en: Anambé
mr: अनाम्बे

en: Anamgura
mr: अनामगुरा

en: Anasi
mr: अनासी

en: Andai
mr: अन्डाइ

en: Andaqui
mr: अल्डाकुइ

en: Andarum
mr: अन्डारूम

en: Andegerebinha
mr: अन्डेगेरेबिन्हा

en: Andh
mr: अन्ध

en: Andi
mr: अन्डी

en: Andio
mr: अन्डिओ

en: Andoa
mr: अन्डोआ

en: Andoque
mr: अन्डोक्वे

en: Andra-Hus
mr: अन्ड्रा-हुस

en: Aneityum
mr: अनैट्युम

en: Anem
mr: अनेम

en: Aneme Wake
mr: अनेमे वाके

en: Anfillo
mr: अन्फिल्लो

en: Angaataha
mr: अन्गाटाहा

en: Angal
mr: अन्गल

en: Angal Enen
mr: अलगल एनेन

en: Angal Heneng
mr: अन्गल हेनेन्ग

en: Angika
mr: अन्गिक

en: Anglo-Norman
mr: अंग्लो-नोर्मन

en: Angloromani
mr: अंग्लोरोमानी

en: Angolar
mr: अन्गोलार

en: Angor
mr: अन्गोर

en: Angoram
mr: अन्गोरॅम

en: Anii
mr: एनी

en: Animere
mr: अनिमेरे

en: Anindilyakwa
mr: अनिंडिलयाक्वा

en: Anjam
mr: अनजाम

en: Ankave
mr: अनकावे

en: Anmatyerre
mr: अन्माट्येर्रे

en: Anor
mr: अनोर

en: Anserma
mr: अन्सेर्मा

en: Ansus
mr: अन्सुस

en: Antakarinya
mr: अन्टाकारिन्या

en: Anuak
mr: अनुआक

en: Anufo
mr: अनुफो

en: Anuki
mr: अनुकी

en: Anus
mr: अनस

en: Anuta
mr: अनुटा

en: Anyin
mr: अन्यीन

en: Anyin Morofo
mr: अन्यिन मोरोफो

en: Aoheng
mr: ओहेंग

en: Ap Ma
mr: अप मा

en: Apalachee
mr: अपलची

en: Apalaí
mr: अपालै

en: Apali
mr: एपालि

en: Apatani
mr: अपाटानी

en: Apiaká
mr: अपियाका

en: Apinayé
mr: अपिनाये

en: Apma
mr: अप्मा

en: Apurinã
mr: अपुरिना

en: Aputai
mr: अपुटै

en: Aquitanian
mr: अकुइतनिअन

en: Arabana
mr: अरॅबॅना

en: Arabela
mr: अराबेला

en: Arabic
mr: अरबीक

en: Aragonese
mr: अरॉगोनीज

en: Araki
mr: अराकी

en: Aralle-Tabulahan
mr: अराल्ले-टॅबुलाहॅन

en: Arammba
mr: अराम्म्बा

en: Aranadan
mr: अरानाडन

en: Aranama-Tamique
mr: एरनमा-तमिकुए

en: Arandai
mr: अरान्डाइ

en: Araona
mr: अराओन

en: Arapaho
mr: अरॉपॉहो

en: Arapaso
mr: अरापासो

en: Arawak
mr: अरॉवॉक

en: Araweté
mr: अरावेटे

en: Arawum
mr: अरावुम

en: Arbore
mr: अर्बोरे

en: Archi
mr: आर्ची

en: Are
mr: अरे

en: Areba
mr: अरेबा

en: Arem
mr: अरेम

en: Argentine Sign Language
mr: अर्जेन्टाइन चिन्ह भाषा

en: Argobba
mr: अर्गोब्बा

en: Arguni
mr: अर्गुनी

en: Arhuaco
mr: अर्हुआको

en: Arhâ
mr: अर्हा

en: Arhö
mr: अर्हो

en: Ari
mr: अरी

en: Aribwatsa
mr: अरिब्वात्सा

en: Aribwaung
mr: अरिब्वाउंग

en: Arifama-Miniafia
mr: अरिफामा-मिनीअफिया

en: Arigidi
mr: अरिगिडी

en: Arikapú
mr: अरिकापु

en: Arikara
mr: अरिकारा

en: Arikem
mr: एरीकेम

en: Arin
mr: अरिन

en: Aringa
mr: अरिंगा

en: Arma
mr: अर्मा

en: Armazic
mr: अर्माझिक

en: Armenian
mr: अर्मेनिअन

en: Armenian Sign Language
mr: अर्मेनियन चिन्ह भाषा

en: Arop-Lokep
mr: अरोप-लोकेप

en: Arop-Sissano
mr: अरोप-सिस्सानो

en: Arosi
mr: अरोसी

en: Arpitan
mr: अर्पिशन

en: Arta
mr: अर्टा

en: Aruamu
mr: अरुअम

en: Aruek
mr: अरुएक

en: Aruop
mr: अरुओप

en: Arutani
mr: अरुतानी

en: Aruá (Amazonas State)
mr: अरुआ (अमेजोना राज्य)

en: As
mr: ऍस

en: Asaro'o
mr: असारू

en: Asas
mr: असॅस

en: Ashe
mr: अशे

en: Ashkun
mr: अश्कुन

en: Ashtiani
mr: अश्तीआनी

en: Asháninka
mr: अशानिन्का

en: Ashéninka Pajonal
mr: अशेनिंका पाजोनल

en: Ashéninka Perené
mr: अशेनिंका पेरेने

en: Asilulu
mr: असिलुलु

en: Askopan
mr: एस्कोपान

en: Asoa
mr: असोआ

en: Assamese
mr: आसामी

en: Assan
mr: अस्सन

en: Assangori
mr: अस्सांगोरि

en: Assiniboine
mr: अस्सिनीबौने

en: Asturian
mr: अस्तुरियन

en: Asu (Nigeria)
mr: असु (नायजेरिआ)

en: Asu (Tanzania)
mr: असु (टन्जानिया)

en: Asumboa
mr: असुम्बोआ

en: Asuri
mr: असुरी

en: Ata
mr: अटा

en: Atakapa
mr: अटाकापा

en: Atampaya
mr: अटाम्पाया

en: Atayal
mr: अतयल

en: Atemble
mr: अटेम्बेल

en: Athpariya
mr: अथपारिया

en: Ati
mr: अटि

en: Atikamekw
mr: अटिकामेक्व

en: Atohwaim
mr: अटोह्वैम

en: Atorada
mr: अटोराडा

en: Atsahuaca
mr: अटाहुआका

en: Atsam
mr: असाम

en: Atsugewi
mr: अट्सुगेवी

en: Attié
mr: अट्टै

en: Au
mr: औ

en: Aulua
mr: औलुआ

en: Aurá
mr: ऑरा

en: Aushi
mr: ऑशी

en: Aushiri
mr: ऑशिरी

en: Austral
mr: ऑस्ट्रल

en: Australian Aborigines Sign Language
mr: ऑस्ट्रेलियन अबोरिगिन्स चिन्ह भाषा

en: Australian Sign Language
mr: ऑस्ट्रेलियन चिन्ह भाषा

en: Austrian Sign Language
mr: ऑस्ट्रियन चिन्ह भाषा

en: Auwe
mr: अउवे

en: Auye
mr: ऑए

en: Auyokawa
mr: औयोकावा

en: Avaric
mr: अवरिक

en: Avatime
mr: अवाटाइम

en: Avau
mr: अवाउ

en: Avestan
mr: अवेस्टन

en: Avikam
mr: अविकॅम

en: Avokaya
mr: अवोकाया

en: Avá-Canoeiro
mr: अवा-कानोऐरो

en: Awa (China)
mr: अवा (चायना)

en: Awa (Papua New Guinea)
mr: अवा (पपुआ नवीन गिनी)

en: Awa-Cuaiquer
mr: अवा-कुऐक्वैर

en: Awabakal
mr: अवाबाकाल

en: Awad Bing
mr: अवाड बिंग

en: Awadhi
mr: अवॉधि

en: Awak
mr: अवाक

en: Awar
mr: अवार

en: Awara
mr: अवारा

en: Awbono
mr: अव्बोनो

en: Aweer
mr: अवीर

en: Awera
mr: अवेरा

en: Awetí
mr: अवेटी

en: Awing
mr: अविन्ग

en: Awiyaana
mr: अवीयाना

en: Awjilah
mr: अव्जिलाह

en: Awngi
mr: अव्नगी

en: Awtuw
mr: अव्टुव

en: Awu
mr: अवु

en: Awun
mr: अवुन

en: Awutu
mr: अवुटू

en: Awyi
mr: ऑयी

en: Axamb
mr: अक्साम्ब

en: Ayabadhu
mr: अयाबाधु

en: Ayere
mr: अयेरे

en: Ayi (Papua New Guinea)
mr: अयी (पपुआ नवीन गिनी)

en: Ayiwo
mr: अयिवो

en: Ayizi
mr: अयिजि

en: Aymara
mr: अय्मर

en: Ayoreo
mr: अयोरो

en: Ayu
mr: अयु

en: Azerbaijani
mr: अझेरबैजानी

en: Azha
mr: अझा

en: Azhe
mr: अज्हे

en: Baan
mr: बान

en: Baatonum
mr: बाटोनम

en: Baba
mr: बाबा

en: Babango
mr: बाबान्गो

en: Babanki
mr: बाबान्की

en: Babatana
mr: बबटाना

en: Babine
mr: बॅबाइन

en: Babuza
mr: बाबुझा

en: Bacama
mr: बॅकामा

en: Bactrian
mr: बकत्रिअन

en: Bada (Indonesia)
mr: बाडा (इन्डोनेशिया)

en: Bada (Nigeria)
mr: बाडा (नायजेरिआ)

en: Badaga
mr: बाडागा

en: Bade
mr: बेड

en: Badeshi
mr: बदेशी

en: Badimaya
mr: बाडीमाया

en: Badui
mr: बडुडी

en: Badyara
mr: बद्यारा

en: Baeggu
mr: बेग्गु

en: Baelelea
mr: बेएलेली

en: Baetora
mr: बेटोरा

en: Bafanji
mr: बफान्जी

en: Bafaw-Balong
mr: बाफा-बलॉन्ग

en: Bafia
mr: बफिया

en: Bafut
mr: बाफुट

en: Baga Kaloum
mr: बागा कालौम

en: Baga Koga
mr: बागा कोगा

en: Baga Sitemu
mr: बागा सिटेमु

en: Baga Sobané
mr: बागा सोबाने

en: Bagheli
mr: बाघेली

en: Bagirmi
mr: बागिर्मी

en: Bago-Kusuntu
mr: बागो-कुसुन्टु

en: Bagri
mr: बाग्री

en: Bagupi
mr: बॅगुपी

en: Bagusa
mr: बागुसा

en: Bagvalal
mr: बग्वालाल

en: Baham
mr: बहाम

en: Bahau
mr: बहाउ

en: Bahinemo
mr: बाहिनेमो

en: Bahing
mr: बाहिन्ग

en: Bahnar
mr: बाह्नार

en: Bahonsuai
mr: बाहोनसुआइ

en: Bai
mr: बाइ

en: Baibai
mr: बाइबाइ

en: Baikeno
mr: बैकेनो

en: Baima
mr: बैमा

en: Baimak
mr: बैमक

en: Bainouk-Gunyaamolo
mr: बाइनौक-गन्यामोलो

en: Bainouk-Gunyuño
mr: बैनौक-गन्युनो

en: Bainouk-Samik
mr: बाइनौक-सामिक

en: Baiso
mr: बैसो

en: Bajan
mr: बजान

en: Bajelani
mr: बाजेलानी

en: Baka (Cameroon)
mr: बाका (कॅमेरून)

en: Baka (Sudan)
mr: बाका (सुदान)

en: Bakairí
mr: बकैरी

en: Bakaka
mr: बकाका

en: Bakhtiari
mr: बाख्तीआरी

en: Baki
mr: बाकी

en: Bakoko
mr: बाकोको

en: Bakole
mr: बकोले

en: Bakpinka
mr: बॅकपिन्का

en: Bakumpai
mr: बकुमपै

en: Bakwé
mr: बॅक्वे

en: Balaesang
mr: बालेसॅन्ग

en: Balangao
mr: बालान्गाओ

en: Balanta-Ganja
mr: बालान्टा-गान्जा

en: Balanta-Kentohe
mr: बालान्ता-केनतोह

en: Balantak
mr: बालानताक

en: Balau
mr: बालाउ

en: Baldemu
mr: बल्डेमु

en: Bali (Democratic Republic of Congo)
mr: बाली (डेमोक्रॅटिक रिपब्लिक ऑफ कॉन्गो)

en: Bali (Nigeria)
mr: बालि (नायजेरिआ)

en: Balinese
mr: बालिनेज

en: Balo
mr: बालो

en: Baloi
mr: बोलौ

en: Balti
mr: बाल्टि

en: Baluan-Pam
mr: बालुआन-पॅम

en: Baluchi
mr: बलुची

en: Bamako Sign Language
mr: बामाको चिन्ह भाषा

en: Bamali
mr: बामाली

en: Bambalang
mr: बामबालॅन्ग

en: Bambam
mr: बामबाम

en: Bambara
mr: बमबारा

en: Bambassi
mr: बम्बास्सि

en: Bambili-Bambui
mr: बाम्बिली-बॅम्बुइ

en: Bamenyam
mr: बामेन्याम

en: Bamu
mr: बामु

en: Bamukumbit
mr: बॅमुकुम्बिट

en: Bamun
mr: बॅमुन

en: Bamunka
mr: बामुन्का

en: Bamwe
mr: बॅम्वे

en: Ban Khor Sign Language
mr: बॅन खोर चिन्ह भाषा

en: Bana
mr: बाना

en: Banaro
mr: बानारो

en: Banda (Indonesia)
mr: बॅन्डा (इन्डोनेशिया)

en: Banda-Bambari
mr: बन्दा-बमवारि

en: Banda-Banda
mr: बॅन्डा-बॅन्डा

en: Banda-Mbrès
mr: बॅन्डा-म्ब्रेएस

en: Banda-Ndélé
mr: बॅन्डा-न्डेले

en: Banda-Yangere
mr: बंदा-यंगेरे

en: Bandi
mr: बॅन्डी

en: Bandial
mr: बान्डीआल

en: Bandjalang
mr: बॅन्ड्जालॅन्ग

en: Bangala
mr: बांगला

en: Bangandu
mr: बान्गान्डु

en: Bangba
mr: बॅन्गबा

en: Banggai
mr: बन्ग्गाइ

en: Banggarla
mr: बॅन्गगार्ला

en: Bangi
mr: बान्गी

en: Bangka
mr: बंग्का

en: Bangolan
mr: बॅन्गोलन

en: Bangubangu
mr: बान्गुबान्गु

en: Bangwinji
mr: बन्गविन्जी

en: Baniva
mr: बानिवा

en: Banjar
mr: बेन्जार

en: Bankagooma
mr: बान्कागूमा

en: Bankon
mr: बॅन्कॉन

en: Bannoni
mr: बान्नोनी

en: Bantawa
mr: बनटावा

en: Bantayanon
mr: बॅनटायनोन

en: Bantik
mr: बान्टि

en: Bantoanon
mr: बॅनटोआनोन

en: Baoulé
mr: बाओले

en: Barai
mr: बाराइ

en: Barakai
mr: बाराकै

en: Barama
mr: बाराम

en: Barambu
mr: बाराम्बु

en: Baramu
mr: बारामु

en: Barapasi
mr: बारापासी

en: Baras
mr: बारास

en: Barasana-Eduria
mr: बारासाना-एडुरिया

en: Barbacoas
mr: बारबाकोआस

en: Barbareño
mr: बारबारेनो

en: Bardi
mr: बार्डी

en: Barein
mr: बारैन

en: Bargam
mr: बार्गाम

en: Bari
mr: बारी

en: Bariai
mr: बारिआइ

en: Bariji
mr: बार्जी

en: Barikanchi
mr: बारिकान्छी

en: Barok
mr: बारोक

en: Barombi
mr: बारोम्बी

en: Barrow Point
mr: बॅरो पॉईन्ट

en: Baruga
mr: बारूगा

en: Baruya
mr: बारुया

en: Barwe
mr: बार्वे

en: Baré
mr: बेर

en: Barí
mr: बारि

en: Basa (Cameroon)
mr: बासा (कमेरून)

en: Basa (Nigeria)
mr: बासा (नायजेरिआ)

en: Basa-Gumna
mr: बासा-गुम्ना

en: Basa-Gurmana
mr: बासा-गुर्माना

en: Basap
mr: बसॅप

en: Basay
mr: बासे

en: Bashkardi
mr: बश्कार्डी

en: Bashkir
mr: बशकिर

en: Basketo
mr: बास्केटो

en: Basque
mr: बास्क

en: Bassa
mr: बास्सा

en: Bassa-Kontagora
mr: बास्सा-कोन्टागोरा

en: Bassari
mr: बास्सारी

en: Bassossi
mr: बास्सोस्सी

en: Bata
mr: बाटा

en: Batak
mr: बटाक

en: Batak Alas-Kluet
mr: बाटक अलास-क्लुएट

en: Batak Angkola
mr: बटाक अन्ग्कोला

en: Batak Dairi
mr: बटाक डाइरी

en: Batak Karo
mr: बाटक कारो

en: Batak Mandailing
mr: बटाक मन्डायलिन्ग

en: Batak Simalungun
mr: बाटाक सिमालुंगुन

en: Batak Toba
mr: बाटाक टोबा

en: Batanga
mr: बटान्गा

en: Batek
mr: बाटेक

en: Bateri
mr: बटेरी

en: Bathari
mr: बथारी

en: Bati (Cameroon)
mr: बाटी (कॅमेरून)

en: Bati (Indonesia)
mr: बाटी (इंडोनेशिया)

en: Bats
mr: बॅटस्

en: Batu
mr: बाटु

en: Batui
mr: बतुइ

en: Batuley
mr: बॅटुले

en: Bau
mr: बौ

en: Bauchi
mr: बौछी

en: Baure
mr: बौर

en: Bauria
mr: बौरीया

en: Bauwaki
mr: बौवाकी

en: Bauzi
mr: बौझी

en: Bavarian
mr: बावेरियन

en: Bayali
mr: बयाली

en: Baybayanon
mr: बेयबेयनोन

en: Baygo
mr: बाय्गो

en: Bayono
mr: बायानो

en: Bayot
mr: बेयोट

en: Bayungu
mr: बायुन्गु

en: Bazigar
mr: बाझिगर

en: Beami
mr: बिअमी

en: Beaver
mr: बिवर

en: Beba
mr: बेबा

en: Bebele
mr: बेबेले

en: Bebeli
mr: बेबेलि

en: Bebil
mr: बेबिल

en: Bedjond
mr: बेडजोन्ड

en: Bedoanas
mr: बेडोअनास

en: Beeke
mr: बीके

en: Beele
mr: बेएले

en: Beembe
mr: बिम्बे

en: Beezen
mr: बीझेन

en: Befang
mr: बेफान्ग

en: Beja
mr: बेजा

en: Bekati'
mr: बेकाटी

en: Bekwarra
mr: बेकवारा

en: Bekwel
mr: बेकवेल

en: Belait
mr: बेलैट

en: Belanda Viri
mr: बेलॅन्डा विरी

en: Belarusian
mr: बेलरुजीयन

en: Belhariya
mr: बेलहारिया

en: Beli (Papua New Guinea)
mr: बेलि (पपुआ नवीन गिनी)

en: Beli (Sudan)
mr: बेली (सुदान)

en: Bella Coola
mr: बेला कूला

en: Bellari
mr: बेलारी

en: Bemba (Zambia)
mr: बेम्बा (झाम्बिया)

en: Bembe
mr: बेम्बे

en: Bena (Nigeria)
mr: बेना (नायजेरिआ)

en: Bena (Tanzania)
mr: बेना (टन्जानिया)

en: Benabena
mr: बेनाबेना

en: Bench
mr: बेन्च

en: Bende
mr: बेन्डे

en: Bendi
mr: बेन्डी

en: Beng
mr: बेंग

en: Benga
mr: बेन्गा

en: Bengali
mr: बंगाली

en: Benggoi
mr: बेन्ग्गौ

en: Bengkala Sign Language
mr: बेन्गकाला चिन्ह भाषा

en: Bentong
mr: बेन्टोन्ग

en: Benyadu'
mr: बेन्याडु

en: Beothuk
mr: बेओथुक

en: Bepour
mr: बेपौर

en: Bera
mr: बेरा

en: Berakou
mr: बेराकोउ

en: Berik
mr: बेरिक

en: Berinomo
mr: बेरिनोमो

en: Berom
mr: बेरोम

en: Berta
mr: बेर्ता

en: Berti
mr: बेर्टी

en: Besisi
mr: बेसिसि

en: Besme
mr: बेस्मे

en: Besoa
mr: बेसोआ

en: Betaf
mr: बेटाफ

en: Betawi
mr: बेटावी

en: Bete
mr: बेटे

en: Bete-Bendi
mr: बेटे-बेन्डी

en: Beti (Côte d'Ivoire)
mr: बेटी (कोटे द्लवौरे)

en: Bezhta
mr: बेझ्हता

en: Bhadrawahi
mr: भाड्रवाही

en: Bhalay
mr: भाले

en: Bharia
mr: भारिया

en: Bhatri
mr: भात्री

en: Bhattiyali
mr: भाट्टीयाली

en: Bhaya
mr: भाया

en: Bhele
mr: भेले

en: Bhilali
mr: बिलाली

en: Bhili
mr: भिली

en: Bhojpuri
mr: भोजपुरी

en: Bhujel
mr: भुजेल

en: Bhunjia
mr: भुन्जीया

en: Biafada
mr: बियाफाडा

en: Biage
mr: बैअगे

en: Biak
mr: बैक

en: Biali
mr: बिअली

en: Biangai
mr: बियानगल

en: Biao
mr: बैओ

en: Biao Mon
mr: बैओ मोन

en: Bidiyo
mr: बिडीयो

en: Bidyara
mr: बिड्यारा

en: Bidyogo
mr: बिड्योगो

en: Biem
mr: बैम

en: Bierebo
mr: बैएरेबो

en: Bieria
mr: बिएरिया

en: Biete
mr: बैटे

en: Biga
mr: बिगा

en: Bijori
mr: बिजोरी

en: Bikaru
mr: बिकारू

en: Bikol
mr: बिकोल

en: Bikya
mr: बिक्या

en: Bila
mr: बिला

en: Bilakura
mr: बिलाकुरा

en: Bilaspuri
mr: बिलास्पुरी

en: Bilba
mr: बिल्बा

en: Bilbil
mr: बिलबिल

en: Bile
mr: बिले

en: Bilin
mr: बिलिन

en: Biloxi
mr: बिलोक्सी

en: Bilua
mr: बिलुआ

en: Bilur
mr: बिलुर

en: Bima
mr: भिमा

en: Bimin
mr: बिमीन

en: Bimoba
mr: बिमोबा

en: Bina (Nigeria)
mr: बिना (नायजेरिआ)

en: Bina (Papua New Guinea)
mr: बिना (पपुआ नवीन गिनी)

en: Binahari
mr: बिनाहारी

en: Binandere
mr: बिनानडेरे

en: Bine
mr: बिने

en: Bini
mr: बिनी

en: Binji
mr: बिन्जी

en: Bintauna
mr: बिनटाउना

en: Bintulu
mr: बिंटुलु

en: Binukid
mr: बिनुकीड

en: Binumarien
mr: बिनुमारीएन

en: Bipi
mr: बिपी

en: Birale
mr: बिराले

en: Birao
mr: बिराओ

en: Birgit
mr: बिर्गीट

en: Birhor
mr: बिरहोर

en: Biri
mr: बिरी

en: Biritai
mr: बिरीताइ

en: Birked
mr: बिर्केड

en: Birri
mr: बिर्री

en: Birwa
mr: बिर्वा

en: Biseni
mr: बिसेनी

en: Bishnupriya
mr: बिश्नुप्रिया

en: Bishuo
mr: बिशुओ

en: Bisis
mr: बिसिस

en: Bislama
mr: बिस्लामा

en: Bisorio
mr: बिसोरीयो

en: Bissa
mr: बिस्सा

en: Bisu
mr: बिसु

en: Bit
mr: बिट

en: Bitare
mr: बिटारे

en: Bitur
mr: बितुर

en: Biwat
mr: बिवाट

en: Biyo
mr: बियो

en: Biyom
mr: बियोम

en: Blablanga
mr: ब्लाब्लान्गा

en: Blafe
mr: ब्लेफ

en: Blagar
mr: ब्लागर

en: Blang
mr: ब्लॅन्ग

en: Blissymbols
mr: ब्लिस्सिम्बोल्स्

en: Bo (Laos)
mr: बो (लाओस)

en: Bo (Papua New Guinea)
mr: बो (पपुआ नवीन गिनी)

en: Bo-Rukul
mr: बो-रुकुल

en: Bo-Ung
mr: बो-उंग

en: Boano (Maluku)
mr: बोअनो (मालुकु)

en: Boano (Sulawesi)
mr: बोआनो (सुलावेसी)

en: Bobongko
mr: बोबोन्गको

en: Bobot
mr: बोबोट

en: Bodo (Central African Republic)
mr: बोडो (मध्य अफ्रिकन रिपब्लिक)

en: Bodo (India)
mr: बोडो (भारत)

en: Bodo Parja
mr: बोडो पार्जा

en: Bofi
mr: बोफी

en: Boga
mr: बोगा

en: Bogaya
mr: बोगाया

en: Boghom
mr: बोघोम

en: Boguru
mr: बोगुरू

en: Boikin
mr: बौकिन

en: Bokha
mr: होखा

en: Boko (Benin)
mr: बोको (बेनिन)

en: Boko (Democratic Republic of Congo)
mr: बोको (डेमोक्रेटीक रिपब्लिक ऑफ कॉन्गो)

en: Bokobaru
mr: बोकोबारू

en: Bokoto
mr: बोकोटो

en: Bokyi
mr: बोक्यी

en: Bola
mr: बोला

en: Bolango
mr: बोलॅन्गो

en: Bole
mr: बोले

en: Bolgarian
mr: बोल्गरिअन

en: Bolgo
mr: बोल्गो

en: Bolia
mr: बोलिया

en: Bolinao
mr: बोलिनाओ

en: Bolivian Sign Language
mr: बोलिवियन चिन्ह भाषा

en: Bolo
mr: बोलो

en: Boloki
mr: बोलोकी

en: Bolon
mr: बोलोन

en: Bolondo
mr: बोलोन्डो

en: Bolongan
mr: बोलोल्गन

en: Bolyu
mr: बोल्यु

en: Bom
mr: बॉम

en: Boma
mr: बोमा

en: Bomboli
mr: बॉम्बोली

en: Bomboma
mr: बोम्बोमा

en: Bomitaba
mr: बोमितब

en: Bomu
mr: बोमु

en: Bomwali
mr: बोमवाली

en: Bon Gula
mr: बोल गुला

en: Bonan
mr: बोनान

en: Bondei
mr: बोन्डै

en: Bondo
mr: बॉन्डो

en: Bonerate
mr: बोनेरेट

en: Bonerif
mr: बोनेरीफ

en: Bonggi
mr: बोन्गी

en: Bonggo
mr: बोनग्गो

en: Bongili
mr: बोन्गिली

en: Bongo
mr: बोन्गो

en: Bongu
mr: बोन्गु

en: Bonjo
mr: बोन्जो

en: Bonkeng
mr: बोन्गकेन्ग

en: Bonkiman
mr: बोनकिमन

en: Bontok
mr: बॉनटोक

en: Bookan
mr: बूकन

en: Boon
mr: बून

en: Boor
mr: बूर

en: Bora
mr: बोरा

en: Borei
mr: बोरै

en: Boro (Ethiopia)
mr: बोरा (इथियोपिया)

en: Boro (Ghana)
mr: बोरो (घाना)

en: Borong
mr: बोरोन्ग

en: Boruca
mr: बोरुका

en: Borôro
mr: बोरोरो

en: Boselewa
mr: बोसेलेवा

en: Bosngun
mr: बोस्नगुन

en: Bosnian
mr: बोस्नीयन

en: Bote-Majhi
mr: बोटे-माज्ही

en: Botlikh
mr: बोटलिख

en: Bouyei
mr: बौयै

en: Bozaba
mr: बोझाबा

en: Bragat
mr: ब्रगाट

en: Brahui
mr: ब्राहुल

en: Braj
mr: ब्राज

en: Brazilian Sign Language
mr: ब्रिजिलियन चिन्ह भाषा

en: Brem
mr: ब्रेम

en: Breri
mr: ब्रेएरी

en: Breton
mr: ब्रेटोन

en: Bribri
mr: ब्रिब्रि

en: Brithenig
mr: ब्रिथेनिग

en: British Sign Language
mr: ब्रिटिश चिन्ह भाषा

en: Brokkat
mr: ब्रोक्कात

en: Brokpake
mr: ब्रोकपके

en: Brokskat
mr: ब्रोकस्कॅट

en: Broome Pearling Lugger Pidgin
mr: ब्रूमे पिअरलिन्ग लुग्गेर पिडगीन

en: Brunei
mr: ब्रुनेई

en: Bu
mr: बु

en: Bua
mr: बुआ

en: Buamu
mr: बुआमु

en: Bube
mr: बुबे

en: Bubi
mr: बुबी

en: Bubia
mr: बुबिया

en: Budibud
mr: बुडिबड

en: Budong-Budong
mr: बुडोन्ग-बुडोन्ग

en: Budu
mr: बुडु

en: Budukh
mr: बुडुख

en: Buduma
mr: बुडुमा

en: Budza
mr: बुड्झा

en: Bugan
mr: बुगन

en: Bugawac
mr: बुगावाक

en: Bughotu
mr: बुघोटु

en: Buginese
mr: बुगिनीज

en: Buglere
mr: बुग्लेरे

en: Bugun
mr: बुगुन

en: Buhid
mr: बुहीड

en: Buhutu
mr: बुहुटु

en: Bukat
mr: बुकाट

en: Bukharic
mr: बुखारिक

en: Bukitan
mr: बुकीतान

en: Bukiyip
mr: बुकियीप

en: Buksa
mr: बुक्सा

en: Bukusu
mr: बुकुसु

en: Bukwen
mr: बुक्वेन

en: Bulgarian
mr: बुल्गेरियन

en: Bulgarian Sign Language
mr: बुल्गेरियन चिन्ह भाषा

en: Bulgebi
mr: बुल्गेबी

en: Buli (Ghana)
mr: बुली (घाना)

en: Buli (Indonesia)
mr: बुली (इन्डोनेशिया)

en: Bullom So
mr: बुल्लोम सो

en: Bulu (Cameroon)
mr: बुलु (कॅमेरुन)

en: Bulu (Papua New Guinea)
mr: बुलु (पपुआ नवीन गिनी)

en: Bum
mr: बर्न

en: Bumaji
mr: बुमाजी

en: Bumthangkha
mr: बुमथान्गखा

en: Bun
mr: बुन

en: Buna
mr: बुना

en: Bunaba
mr: बुनाबा

en: Bunak
mr: बुनाक

en: Bunama
mr: बुनामा

en: Bundeli
mr: बुन्डेली

en: Bung
mr: बुन्ग

en: Bungain
mr: बुन्गैन

en: Bungku
mr: बुन्गकु

en: Bungu
mr: बुंगु

en: Bunun
mr: बुनुन

en: Buol
mr: बौल

en: Bura-Pabir
mr: बुरा-पाबीर

en: Burak
mr: बुराक

en: Buraka
mr: बुराका

en: Burarra
mr: बुरार्रा

en: Burate
mr: बुरेट

en: Burduna
mr: बुर्डुना

en: Bure
mr: बुर

en: Buriat
mr: बुरिआट

en: Burji
mr: बुर्जी

en: Burmbar
mr: बुर्मबार

en: Burmese
mr: बर्मिज

en: Burmeso
mr: बुर्मेसो

en: Buru (Indonesia)
mr: बुरु (इन्डोनेशिया)

en: Buru (Nigeria)
mr: बुरू (नायजेरिआ)

en: Burui
mr: बुरूइ

en: Burumakok
mr: बुरूमकोक

en: Burun
mr: बुरून

en: Burunge
mr: बुरुन्ज

en: Burushaski
mr: बुरूशास्की

en: Burusu
mr: बुरुसु

en: Buruwai
mr: बुरूवै

en: Busa
mr: बुसा

en: Busam
mr: बुसाम

en: Busami
mr: बुसामी

en: Bushi
mr: बुशी

en: Bushoong
mr: बुशून्ग

en: Buso
mr: बुसो

en: Busoa
mr: बुसोआ

en: Bussa
mr: बुस्सा

en: Busuu
mr: बुसू

en: Butmas-Tur
mr: बुटमस-टुर

en: Butuanon
mr: बुटुआनोन

en: Buwal
mr: बुवाल

en: Buyu
mr: बुयु

en: Bwa
mr: ब्वा

en: Bwaidoka
mr: ब्वाइडोका

en: Bwanabwana
mr: ब्वानब्वान

en: Bwatoo
mr: ब्वाटू

en: Bwela
mr: ब्वेला

en: Bwile
mr: ब्विले

en: Bwisi
mr: ब्विसी

en: Byangsi
mr: ब्यानग्सी

en: Byep
mr: ब्येप

en: C'lela
mr: सेलेला

en: Caac
mr: काक

en: Cabiyarí
mr: काबियारी

en: Cabécar
mr: काबेकार

en: Cacaopera
mr: काकाओपेरा

en: Cacua
mr: काकुआ

en: Caddo
mr: कॅड्डो

en: Cahuarano
mr: काहुआरानो

en: Cahuilla
mr: काहुइल्ला

en: Caka
mr: काका

en: Cakchiquel-Quiché Mixed Language
mr: काक्चिक्वेल-कुइचे मिश्र भाषा

en: Cakfem-Mushere
mr: काक्फेम-मुशेरे

en: Callawalla
mr: काल्लावाल्ला

en: Caluyanun
mr: कालुयालुम

en: Caló
mr: कलो

en: Camling
mr: कॅमलिंग

en: Campalagian
mr: काम्पालागिअन

en: Camsá
mr: काम्सा

en: Camtho
mr: कम्थो

en: Camunic
mr: कमुनिक

en: Candoshi-Shapra
mr: कॅन्डोशी-शाप्रा

en: Canela
mr: कनेला

en: Canichana
mr: कानिछाना

en: Cao Lan
mr: काओ लॅन

en: Cao Miao
mr: काओ मैओ

en: Capanahua
mr: कापानाहुआ

en: Capiznon
mr: चापिझ्नोन

en: Caquinte
mr: काकुइन्टे

en: Cara
mr: कारा

en: Carabayo
mr: काराबायो

en: Caramanta
mr: कारामान्ता

en: Carapana
mr: कारापाना

en: Carian
mr: करिअन

en: Carijona
mr: कारिजोना

en: Carolinian
mr: कारोलिनियन

en: Carrier
mr: कर्रिएर

en: Cashibo-Cacataibo
mr: काशिबो-काकातैबो

en: Cashinahua
mr: काशिनाहुआ

en: Catalan
mr: कॅटालॉन

en: Catalan Sign Language
mr: कटालॅन चिन्ह भाषा

en: Catawba
mr: काटाव्बा

en: Cauca
mr: काउका

en: Cavineña
mr: काविनेना

en: Cayubaba
mr: कायुबाबा

en: Cayuga
mr: कायुगा

en: Cayuse
mr: कयुसे

en: Cebuano
mr: सेबुआनो

en: Celtiberian
mr: सेल्तिबेरिअन

en: Cemuhî
mr: सिमुही

en: Cen
mr: सेन

en: Centúúm
mr: सेन्टूम

en: Cerma
mr: सेर्मा

en: Chachi
mr: छाछी

en: Chadian Sign Language
mr: चॅडियन चिन्ह भाषा

en: Chadong
mr: चाडोन्ग

en: Chagatai
mr: चागाटी

en: Chaima
mr: चैमा

en: Chak
mr: चाक

en: Chakali
mr: चकालि

en: Chakma
mr: चाक्मा

en: Chala
mr: चाला

en: Chalikha
mr: चलिखा

en: Chamacoco
mr: चमाकोको

en: Chamalal
mr: चामालाल

en: Chamari
mr: चमारी

en: Chambeali
mr: चम्बेएलि

en: Chambri
mr: छाम्ब्री

en: Chamicuro
mr: छामीकुरो

en: Chamorro
mr: कामोरो

en: Changriwa
mr: छानग्रिवा

en: Changthang
mr: कान्गथान्ग

en: Chantyal
mr: चानत्याल

en: Chané
mr: छेन

en: Chara
mr: चारा

en: Chaudangsi
mr: चौडानग्सी

en: Chaura
mr: चौरा

en: Chavacano
mr: छावाकानो

en: Chayahuita
mr: छायाहुइटा

en: Che
mr: चे

en: Chechen
mr: चेचेन

en: Cheke Holo
mr: चेके होलो

en: Chemakum
mr: चिमकुम

en: Chenapian
mr: चेनापिअन

en: Chenchu
mr: चेन्चु

en: Chenoua
mr: चेनोउआ

en: Chepang
mr: चेपान्ग

en: Chepya
mr: चेप्या

en: Cherepon
mr: चेरेपोन

en: Cherokee
mr: चिरोकी

en: Chesu
mr: चेसु

en: Chetco
mr: चेत्को

en: Chewong
mr: चिवोन्ग

en: Cheyenne
mr: चेयेन्ने

en: Chhattisgarhi
mr: छत्तीसगर्हि

en: Chhintange
mr: छिंटानग

en: Chhulung
mr: छुलुंग

en: Chiangmai Sign Language
mr: चिआन्गमै चिन्ह भाषा

en: Chiapanec
mr: चिआपानेक

en: Chibcha
mr: चिब्चा

en: Chichimeca-Jonaz
mr: चिचिमेका-जोनाझ

en: Chickasaw
mr: चिक्कासॉ

en: Chicomuceltec
mr: चिकोमुसेल्टेक

en: Chiga
mr: चिगा

en: Chilcotin
mr: चिल्कोटिन

en: Chilean Sign Language
mr: चिलियन चिन्ह भाषा

en: Chilisso
mr: चिलिस्सो

en: Chimariko
mr: चिमारिको

en: Chimila
mr: छिमिला

en: Chinali
mr: चिनालि

en: Chinese
mr: चायनीज

en: Chinese Sign Language
mr: चायनीज चिन्ह भाषा

en: Chinook
mr: चिनूक

en: Chinook jargon
mr: चिनूक जारगन

en: Chipaya
mr: छिपाया

en: Chipewyan
mr: चिपेव्यान

en: Chippewa
mr: चिप्पेवा

en: Chiquitano
mr: छिक्युइटानो

en: Chiru
mr: चिरु

en: Chitimacha
mr: चिकिमाचा

en: Chittagonian
mr: चिट्टागोनियन

en: Chocangacakha
mr: चोकान्गाकाखा

en: Chochotec
mr: चोचोटेक

en: Choctaw
mr: चोक्टाव

en: Chodri
mr: चोद्री

en: Chokwe
mr: चोक्वे

en: Chol
mr: चोल

en: Cholón
mr: चोलोन

en: Chong
mr: चोन्ग

en: Choni
mr: चोनी

en: Chonyi-Dzihana-Kauma
mr: चोन्यी-ड्जिहाना-काउमा

en: Chopi
mr: छोपी

en: Chorasmian
mr: चोरास्मिअन

en: Chortí
mr: चोर्टी

en: Chrau
mr: च्राउ

en: Chru
mr: च्रु

en: Chuave
mr: चुआवे

en: Chug
mr: चुग

en: Chuj
mr: छुज

en: Chuka
mr: चुका

en: Chukot
mr: चुकोट

en: Chukwa
mr: चुक्वा

en: Chulym
mr: चुल्यम

en: Chumburung
mr: चुमबुरुंग

en: Churahi
mr: चुराआहि

en: Chut
mr: छुत

en: Chuukese
mr: चूकेसे

en: Chuvantsy
mr: चुवंत्सि

en: Chuvash
mr: चुवॅश

en: Chuwabu
mr: छुवाबु

en: Chácobo
mr: छाकोबो

en: Cia-Cia
mr: सिआ-सिआ

en: Cibak
mr: सिबाक

en: Cicipu
mr: सिसिपु

en: Cimbrian
mr: सिम्ब्रिअन

en: Cinda-Regi-Tiyal
mr: सिन्डा-रेगी-तियाल

en: Cineni
mr: सिनेनि

en: Cinta Larga
mr: सिन्टा लार्गा

en: Cishingini
mr: चीशीनगिनी

en: Citak
mr: सितक

en: Ciwogai
mr: किवोगै

en: Clallam
mr: क्लालम

en: Coahuilteco
mr: कोअहुइल्तेको

en: Cocama-Cocamilla
mr: कोकामा-कोकामिल्ला

en: Cochimi
mr: कोचिमि

en: Cocopa
mr: कोकोपा

en: Coeur d'Alene
mr: कोयर डिलेने

en: Cofán
mr: कोफान

en: Cogui
mr: कोगुइ

en: Colombian Sign Language
mr: कोलोम्बिअन चिन्ह भाषा

en: Colorado
mr: कोलोराडो

en: Columbia-Wenatchi
mr: कोलुम्बिया-वेनाक्ची

en: Comanche
mr: कोमॅनचे

en: Comecrudo
mr: कोमेक्रुदो

en: Como Karim
mr: कोमो कारिम

en: Comox
mr: कोमोक्स

en: Con
mr: कोन

en: Coos
mr: कूस

en: Coptic
mr: कॉप्टिक

en: Coquille
mr: कोकुइल्ले

en: Cori
mr: कोरी

en: Cornish
mr: कोर्निश

en: Corsican
mr: कोर्शियन

en: Costa Rican Sign Language
mr: कोस्टा रिकन चिन्ह भाषा

en: Cotoname
mr: कोतोनमे

en: Cowlitz
mr: कोवलिट्ज

en: Cree
mr: क्री

en: Creek
mr: क्रिक

en: Croatia Sign Language
mr: कोएशिया चिन्ह भाषा

en: Croatian
mr: क्रोएशियन

en: Crow
mr: क्रो

en: Cruzeño
mr: क्रुझेनो

en: Cua
mr: कुआ

en: Cuba Sign Language
mr: क्युबा चिन्ह भाष

en: Cubeo
mr: कुबेको

en: Cuiba
mr: कुइबा

en: Culina
mr: कुलिना

en: Cumanagoto
mr: कुमानागोटो

en: Cumbric
mr: कुम्ब्रिक

en: Cun
mr: कुन

en: Cung
mr: कुन्ग

en: Cupeño
mr: कुपेनो

en: Curonian
mr: कुरोनिअन

en: Curripaco
mr: कुर्रिपको

en: Cutchi-Swahili
mr: कुटछी-स्वाहिली

en: Cuvok
mr: कुवोक

en: Cuyonon
mr: कुयोनोन

en: Czech
mr: चेक

en: Czech Sign Language
mr: चेक चिन्ह भाषा

en: Côông
mr: कून्ग

en: Daantanai'
mr: डांतनाइ

en: Daasanach
mr: डासानाच

en: Daba
mr: डाबा

en: Dabarre
mr: डाबार्रे

en: Dabe
mr: डाबे

en: Dacian
mr: दसिअन

en: Dadibi
mr: ददिबि

en: Dadiya
mr: डाडिया

en: Daga
mr: डागा

en: Dagaari Dioula
mr: डागारी डिओउला

en: Dagba
mr: ड्गबा

en: Dagbani
mr: डागबानी

en: Dagik
mr: डागिक

en: Dagoman
mr: डगोमन

en: Dahalo
mr: डाहालो

en: Daho-Doo
mr: डाहो-डू

en: Dai
mr: दाइ

en: Dair
mr: डैर

en: Dakka
mr: दक्का

en: Dakota
mr: डकोटा

en: Dakpakha
mr: दाकपाक्खा

en: Dalmatian
mr: डाल्माशियन

en: Dama
mr: डामा

en: Damakawa
mr: डामाकावा

en: Damal
mr: दमल

en: Dambi
mr: डाम्बि

en: Dameli
mr: डामेली

en: Dampelas
mr: डामपेलास

en: Dan
mr: डॅन

en: Danaru
mr: डानारू

en: Danau
mr: डानौ

en: Dangaléat
mr: डान्गालेट

en: Danish
mr: डॅनिश

en: Danish Sign Language
mr: डॅनिश चिन्ह भाषा

en: Dano
mr: डानो

en: Dao
mr: डाओ

en: Daonda
mr: डाओन्डा

en: Darai
mr: डरै

en: Dargwa
mr: डार्ग्वा

en: Darlong
mr: डार्ललोन्ग

en: Darmiya
mr: डार्मिया

en: Dass
mr: दास

en: Datooga
mr: दतूगा

en: Daur
mr: डौर

en: Davawenyo
mr: डावावेन्यो

en: Dawawa
mr: डवावा

en: Dawera-Daweloor
mr: डावेरा-डावेलूर

en: Dawro
mr: डाव्रो

en: Day
mr: डे

en: Dayi
mr: डायी

en: Dazaga
mr: डाझागा

en: Deccan
mr: डेक्कन

en: Dedua
mr: डेडुआ

en: Defaka
mr: डेफाका

en: Deg
mr: देग

en: Degaru
mr: डेगारू

en: Degema
mr: डेगेमा

en: Degenan
mr: डेगेनान

en: Degexit'an
mr: देगेक्सितन

en: Dehu
mr: देहु

en: Dehwari
mr: डेहवारी

en: Dek
mr: डेक

en: Dela-Oenale
mr: देला-ओएनले

en: Delaware
mr: डेलावेर

en: Delo
mr: डेलो

en: Dem
mr: डेम

en: Dema
mr: डेमा

en: Demisa
mr: डेमिसा

en: Demta
mr: डेम्टा

en: Dendi (Benin)
mr: डेन्डी (बेनिन)

en: Dendi (Central African Republic)
mr: डेन्डी (मध्य अफ्रिकन रिपब्लिक)

en: Dengese
mr: डेन्गेसे

en: Dengka
mr: डेन्गका

en: Deno
mr: डेनो

en: Denya
mr: डेन्या

en: Dení
mr: डेनी

en: Deori
mr: डेओरी

en: Dera (Indonesia)
mr: डेरा (इन्डोनेशिया)

en: Dera (Nigeria)
mr: डेरा (नायजेरिआ)

en: Desano
mr: डेसानो

en: Desiya
mr: देसिया

en: Dewoin
mr: डेवौन

en: Dezfuli
mr: डेझ्फुलि

en: Dghwede
mr: ड्घवेडे

en: Dhaiso
mr: धैसो

en: Dhalandji
mr: धालान्डजी

en: Dhanki
mr: धान्की

en: Dhanwar (Nepal)
mr: धानवार (नेपाल)

en: Dhao
mr: धाओ

en: Dhargari
mr: धर्गारी

en: Dhatki
mr: ढात्कि

en: Dhimal
mr: धिमल

en: Dhivehi
mr: धिवेही

en: Dhodia
mr: धोडीया

en: Dhundari
mr: धुन्डारी

en: Dhurga
mr: दुर्गा

en: Dhuwal
mr: धुवाल

en: Dia
mr: दिआ

en: Dibiyaso
mr: डिबियासो

en: Dibo
mr: दिबो

en: Dibole
mr: डिबोल

en: Didinga
mr: डिडिन्गा

en: Dido
mr: डिडो

en: Dieri
mr: दिएरी

en: Digo
mr: दिगो

en: Dii
mr: डी

en: Dijim-Bwilim
mr: डिजिम-ब्विलिम

en: Dilling
mr: डिल्लिंग

en: Dima
mr: दिमा

en: Dimasa
mr: डिमासा

en: Dimbong
mr: दिमबोन्ग

en: Dime
mr: डिमे

en: Dimli (individual language)
mr: डिम्लि (स्वतंत्र भाषा)

en: Ding
mr: डिन्ग

en: Dinka
mr: डिन्का

en: Dirari
mr: डिरारी

en: Dirasha
mr: डिराशा

en: Diri
mr: डिरी

en: Diriku
mr: डिरिकु

en: Dirim
mr: डिरिम

en: Disa
mr: डिसा

en: Ditammari
mr: दितम्मरि

en: Diuwe
mr: डिउवे

en: Dixon Reef
mr: डिक्सोन रीफ

en: Dizin
mr: डिझिन

en: Djambarrpuyngu
mr: द्जॅमबार्रपुय्नगु

en: Djamindjung
mr: ड्जामिंडजुन्ग

en: Djangun
mr: ड्जान्गुन

en: Djauan
mr: द्जौआन

en: Djawi
mr: द्जावै

en: Djeebbana
mr: ड्जीब्बाना

en: Djinang
mr: ड्जीनान्ग

en: Djinba
mr: ड्जिन्बा

en: Djingili
mr: द्जिन्गिली

en: Djiwarli
mr: ड्जिवार्लि

en: Dobel
mr: दोबल

en: Dobu
mr: डोबु

en: Doe
mr: डो

en: Doga
mr: डोगा

en: Doghoro
mr: डोघोरो

en: Dogoso
mr: डोगोस्को

en: Dogosé
mr: डोगोसे

en: Dogri (individual language)
mr: डोग्री (स्वतंत्र भाषा)

en: Dogri (macrolanguage)
mr: डोग्री (माक्रोलॅन्गुएज)

en: Dogrib
mr: डोग्रीब

en: Doka
mr: डोका

en: Doko-Uyanga
mr: दोको-उयांगा

en: Dolgan
mr: डोल्गन

en: Dolpo
mr: डोल्पो

en: Dom
mr: डोम

en: Domaaki
mr: डोमाकी

en: Domari
mr: दामरि

en: Dombe
mr: दोम्बे

en: Dominican Sign Language
mr: डोमिनिकन चिन्ह भाषा

en: Dompo
mr: डोम्पो

en: Domu
mr: डोमु

en: Domung
mr: डोमुन्ग

en: Dondo
mr: डोन्डो

en: Dong
mr: डोन्ग

en: Dongo
mr: डोन्गो

en: Dongotono
mr: डोन्गोटोनो

en: Dongxiang
mr: होन्गक्सिआंग

en: Doondo
mr: डून्डो

en: Dori'o
mr: डोरिओ

en: Doromu-Koki
mr: दोरोमु-कोकि

en: Dororo
mr: डोरोरो

en: Dorze
mr: डोर्झे

en: Doso
mr: डोसो

en: Doutai
mr: दौतै

en: Doyayo
mr: दोयायो

en: Drents
mr: ड्रेन्टस्

en: Drung
mr: ड्रुन्ग

en: Duala
mr: दुअला

en: Duano
mr: ड्यआनो

en: Duau
mr: डुआउ

en: Dubli
mr: डुब्लि

en: Dubu
mr: डुबु

en: Dugun
mr: दुगुन

en: Duguri
mr: डुगुरी

en: Dugwor
mr: डुग्वोर

en: Duhwa
mr: डुह्वा

en: Duke
mr: दुके

en: Dulbu
mr: डुलबु

en: Duma
mr: डुमा

en: Dumbea
mr: डुम्बे

en: Dumi
mr: डुमी

en: Dumpas
mr: डुमपास

en: Dumun
mr: डुमुन

en: Duna
mr: डुना

en: Dungan
mr: डुन्गन

en: Dungmali
mr: दुन्गमालि

en: Dungra Bhil
mr: डुन्ग्रा भिल

en: Dungu
mr: डोन्गु

en: Dura
mr: डुरा

en: Duri
mr: दुरि

en: Duriankere
mr: डुरिअनकेरे

en: Duruma
mr: डुरुमा

en: Duruwa
mr: दुरुवा

en: Dusner
mr: डुस्नेर

en: Dusun Deyah
mr: डुसुन डेयाह

en: Dusun Malang
mr: डुसुन मनान्ग

en: Dusun Witu
mr: डुसुन विटु

en: Dutch
mr: डच

en: Dutch Sign Language
mr: डच चिन्ह भाषा

en: Dutton World Speedwords
mr: डुटोन वर्ल्ड स्पिडवर्ड्स

en: Duungooma
mr: डून्गूमा

en: Duupa
mr: डूपा

en: Duvle
mr: डुव्ले

en: Duwai
mr: डुवै

en: Duwet
mr: डुवेट

en: Dwang
mr: द्वांग

en: Dyaabugay
mr: ड्याबुगे

en: Dyaberdyaber
mr: ड्यबेरड्यावेर

en: Dyan
mr: ड्यन

en: Dyangadi
mr: ड्यानग्डि

en: Dyirbal
mr: ड्यीरबल

en: Dyugun
mr: ड्युगुन

en: Dyula
mr: ड्युला

en: Dza
mr: ड्झा

en: Dzalakha
mr: द्झालाखा

en: Dzando
mr: द्झान्डो

en: Dzao Min
mr: ड्झाओ मिन

en: Dzodinka
mr: ड्झोडिन्का

en: Dzongkha
mr: ड्जोन्गखा

en: Dzùùngoo
mr: ड्जून्गू

en: Dâw
mr: दाव

en: E
mr: ए

en: E'ñapa Woromaipu
mr: एपा वोरोमैपु

en: Eastern Maroon Creole
mr: पूर्वीय मरून क्रिओल

en: Ebira
mr: एबिरा

en: Eblan
mr: एब्लान

en: Ebrié
mr: एब्रै

en: Ebughu
mr: एबुघु

en: Ecuadorian Sign Language
mr: एक्वडोरियन चिन्ह भाषा

en: Ede Cabe
mr: एडे काबे

en: Ede Ica
mr: एडे इका

en: Ede Idaca
mr: एडे इडाका

en: Ede Ije
mr: एडे इजे

en: Edolo
mr: एडोलो

en: Edomite
mr: एदोमिते

en: Edopi
mr: एडोपी

en: Efai
mr: एफै

en: Efe
mr: एफे

en: Efik
mr: इफिक

en: Efutop
mr: एफुतोप

en: Ega
mr: एगा

en: Eggon
mr: एग्गोन

en: Egypt Sign Language
mr: इजिप्ट चिन्ह भाषा

en: Egyptian (Ancient)
mr: इजिप्टियन (प्राचीन)

en: Ehueun
mr: एहुयूं

en: Eipomek
mr: ऐपोमे

en: Eitiep
mr: ऐटैप

en: Ejagham
mr: एजाघाम

en: Ejamat
mr: एजामत

en: Ekajuk
mr: इकाजुक

en: Ekari
mr: एकारी

en: Eki
mr: एकी

en: Ekit
mr: एकीट

en: Ekpeye
mr: एकेये

en: El Hugeirat
mr: एल हुगैरात

en: El Molo
mr: एल मोलो

en: Elamite
mr: इलामाइट

en: Eleme
mr: एलेमे

en: Elepi
mr: एलेपी

en: Elip
mr: एलिप

en: Elkei
mr: एलकै

en: Eloyi
mr: इलोयी

en: Elseng
mr: एल्सेन्ग

en: Elu
mr: एलु

en: Elymian
mr: एलिमिअन

en: Emae
mr: एमै

en: Emai-Iuleha-Ora
mr: एमै-लुलेहा-ओर

en: Eman
mr: एमान

en: Embaloh
mr: एम्बालोह

en: Emberá-Baudó
mr: एम्बेरा-बौडो

en: Emberá-Catío
mr: एम्बेरा-काटिओ

en: Emberá-Chamí
mr: एम्बैरा-चामी

en: Emberá-Tadó
mr: एम्बेरा-ताडो

en: Embu
mr: एम्बु

en: Emerillon
mr: एमेरिल्लोन

en: Emilian
mr: एमिलियन

en: Emplawas
mr: एम्प्लावास

en: Emumu
mr: एमुमु

en: En
mr: एन्

en: Enawené-Nawé
mr: एनवेने-न्वे

en: Ende
mr: एन्डे

en: Enga
mr: एन्गा

en: Engenni
mr: एन्गेन्नी

en: Enggano
mr: एनग्गानो

en: English
mr: इंग्रजी

en: Enrekang
mr: एंरेकांग

en: Enu
mr: एनु

en: Enwan (Akwa Ibom State)
mr: एन्वान (एक्वा इबोम राज्य)

en: Enwan (Edu State)
mr: एन्वान (एडु राज्य)

en: Enya
mr: एन्या

en: Epena
mr: एपेना

en: Epi-Olmec
mr: एपि-ओल्मेक

en: Epie
mr: एपै

en: Eravallan
mr: एरावान्लन

en: Erave
mr: एरावे

en: Ere
mr: एरे

en: Eritai
mr: एरिताइ

en: Erokwanas
mr: एरोक्वानास

en: Erre
mr: एर्रे

en: Erromintxela
mr: एर्रोमिंट्क्जेला

en: Ersu
mr: एर्सु

en: Eruwa
mr: एरुवा

en: Erzya
mr: एर्ज्या

en: Esan
mr: एसान

en: Ese
mr: एसे

en: Ese Ejja
mr: एसे एज्जा

en: Eshtehardi
mr: एस्तेहार्डी

en: Esimbi
mr: एसिम्बी

en: Esperanto
mr: इस्पेरान्टो

en: Esselen
mr: एस्सेनेन

en: Estonian
mr: इस्टोनियन

en: Estonian Sign Language
mr: एस्टोनियन चिन्ह भाषा

en: Esuma
mr: एसुमा

en: Etchemin
mr: एट्चेमिन

en: Etebi
mr: एटेबि

en: Eten
mr: एटेन

en: Eteocretan
mr: एटीओक्रेटन

en: Eteocypriot
mr: एटिओसिप्रिओट

en: Ethiopian Sign Language
mr: एथिओपियन चिन्ह भाषा

en: Etkywan
mr: एटकीवान

en: Eton (Cameroon)
mr: एटोन (कॅमेरुन)

en: Eton (Vanuatu)
mr: एटोन (वानुअटु)

en: Etruscan
mr: एट्रुस्कॅन

en: Etulo
mr: एतुलो

en: Evant
mr: एवान्ट

en: Even
mr: एवेन

en: Evenki
mr: एवेन्कि

en: Ewage-Notu
mr: एवागे-नोतु

en: Ewe
mr: इवे

en: Ewondo
mr: इवोन्डो

en: Extremaduran
mr: एक्सट्रेमडुरान

en: Eyak
mr: एयाक

en: Fagani
mr: फागानी

en: Faita
mr: फैता

en: Faiwol
mr: फैवोल

en: Fala
mr: फाला

en: Fali
mr: फालि

en: Faliscan
mr: फलिस्कन

en: Fam
mr: फॅम

en: Fanagalo
mr: फानागालो

en: Fang (Cameroon)
mr: फान्ग (कॅमेरून)

en: Fang (Equatorial Guinea)
mr: फान्ग (एक्वेटोरियन गिनी)

en: Fania
mr: फानिया

en: Fanti
mr: फॅन्टी

en: Farefare
mr: फारेफेर

en: Faroese
mr: फारोज

en: Fas
mr: फॅस

en: Fasu
mr: फासु

en: Fataleka
mr: फाटालेका

en: Fataluku
mr: फाटालुकु

en: Fayu
mr: फायु

en: Fe'fe'
mr: फेफे

en: Fembe
mr: फेम्बे

en: Feroge
mr: फेरोज

en: Fijian
mr: फिजिअन

en: Filipino
mr: फिलिपिनो

en: Finland-Swedish Sign Language
mr: फिनलॅन्ड-स्विडिश चिन्ह भाषा

en: Finnish
mr: फिन्नीश

en: Finnish Sign Language
mr: फिन्निश चिन्ह भाषा

en: Finongan
mr: फिनोनगन

en: Fipa
mr: फिपा

en: Firan
mr: फिरान

en: Fiwaga
mr: फिवागा

en: Flinders Island
mr: फ्लिन्डर्स द्विप

en: Foau
mr: फौ

en: Foi
mr: फोइ

en: Foia Foia
mr: फौ फौ

en: Folopa
mr: फोलोप

en: Foma
mr: फोमा

en: Fon
mr: फॉन

en: Fongoro
mr: फोन्गोरो

en: Foodo
mr: फूडो

en: Forak
mr: फोराक

en: Fordata
mr: फोर्डेटा

en: Fore
mr: फोर

en: Fortsenal
mr: फोर्टसेनल

en: Frankish
mr: फ्रानकिश

en: French
mr: फ्रेंच

en: French Sign Language
mr: फ्रेंच चिन्ह भाषा

en: Friulian
mr: फ्रियुलियन

en: Fulah
mr: फुलाह

en: Fuliiru
mr: फुलीरु

en: Fulniô
mr: फुल्निओ

en: Fum
mr: फुम

en: Fungwa
mr: फुंग्वा

en: Fur
mr: फूर

en: Furu
mr: फुरु

en: Futuna-Aniwa
mr: फुटुना-अनिवा

en: Fuyug
mr: फुयूग

en: Fwe
mr: फ्वे

en: Fwâi
mr: फ्वै

en: Fyam
mr: फ्याम

en: Fyer
mr: फ्येर

en: Ga
mr: गा

en: Ga'anda
mr: गान्डा

en: Ga'dang
mr: गडान्ग

en: Gaam
mr: गाम

en: Gabri
mr: गब्री

en: Gabrielino-Fernandeño
mr: गब्रिएलिनो-फेर्नांदेनो

en: Gaddang
mr: गड्डांग

en: Gaddi
mr: गड्डी

en: Gade
mr: गेड

en: Gadjerawang
mr: गाद्जेरावान्ग

en: Gadsup
mr: गाडसुप

en: Gafat
mr: गफात

en: Gagadu
mr: गागाडु

en: Gagauz
mr: गागौझ

en: Gagu
mr: गागु

en: Gahri
mr: गाहरि

en: Gaikundi
mr: गाइकुन्डी

en: Gail
mr: गैल

en: Gaina
mr: गैना

en: Gal
mr: गॅल

en: Galambu
mr: गालाम्बु

en: Galatian
mr: गलतिअन

en: Galela
mr: गलेला

en: Galeya
mr: गालेया

en: Galice
mr: गालिस

en: Galician
mr: गॅलिशियन

en: Galindan
mr: गलिंदन

en: Galo
mr: गाला

en: Gambera
mr: गाम्बेरा

en: Gamilaraay
mr: गमिलाराय

en: Gamit
mr: गमित

en: Gamkonora
mr: गामकोनोरा

en: Gamo
mr: गामो

en: Gamo-Ningi
mr: गॅमो-निन्गी

en: Gana
mr: गाना

en: Ganang
mr: गनान्ग

en: Gane
mr: गेन

en: Ganggalida
mr: गन्गालिडा

en: Ganglau
mr: गन्गलौ

en: Gangte
mr: गांगते

en: Gangulu
mr: गांगुलु

en: Gants
mr: गॅन्टस्

en: Ganza
mr: गान्झा

en: Ganzi
mr: गान्झी

en: Gao
mr: गाओ

en: Gapapaiwa
mr: गपपैवा

en: Garhwali
mr: गार्हवालि

en: Garifuna
mr: गारिफुना

en: Garig-Ilgar
mr: गारिग-इल्गर

en: Garo
mr: गारो

en: Garre
mr: गार्रे

en: Garus
mr: गारुस

en: Garza
mr: गर्जा

en: Gata'
mr: गाता

en: Gavar
mr: गवार

en: Gavião Do Jiparaná
mr: गाविओ डो जिपाराना

en: Gawar-Bati
mr: गवार-बाटी

en: Gawwada
mr: गव्वाडा

en: Gayil
mr: गायिल

en: Gayo
mr: गायो

en: Gazi
mr: गाझी

en: Gbagyi
mr: ग्बाग्यी

en: Gbanu
mr: ग्बानु

en: Gbanziri
mr: ग्बानझिरी

en: Gbari
mr: ग्बारी

en: Gbaya (Central African Republic)
mr: ग्बाया (मध्य अफ्रिकन रिपब्लिक)

en: Gbaya (Sudan)
mr: ग्बाया (सुदान)

en: Gbaya-Bossangoa
mr: ग्बाया-बोस्सान्गोआ

en: Gbaya-Bozoum
mr: ग्बाया-बोझौम

en: Gbaya-Mbodomo
mr: ग्बाया-म्बोडोमो

en: Gbayi
mr: ग्बायी

en: Gbii
mr: ग्बी

en: Gbiri-Niragu
mr: ग्बिरी-निरागु

en: Ge
mr: गे

en: Gebe
mr: जेबे

en: Gedaged
mr: गेदजेद

en: Gedeo
mr: गेडेओ

en: Geez
mr: गीज

en: Geji
mr: गेजी

en: Gela
mr: गेला

en: Geme
mr: जमे

en: Gen
mr: जेन

en: Gende
mr: गेन्डे

en: Gengle
mr: जनग्ले

en: Georgian
mr: जार्जियन

en: Gepo
mr: गेपो

en: Gera
mr: गेरा

en: German
mr: जर्मन

en: German Sign Language
mr: जर्मन चिन्ह भाष

en: Geruma
mr: गेरुमा

en: Geser-Gorom
mr: गेसेर-गोरोम

en: Ghadamès
mr: घाडामेज

en: Ghanaian Sign Language
mr: घानैअन चिन्ह भाषा

en: Ghanongga
mr: घानोनग्गा

en: Ghari
mr: घारी

en: Ghayavi
mr: घायावी

en: Ghera
mr: घेरा

en: Ghodoberi
mr: घोडोबेरी

en: Ghomara
mr: घोमारा

en: Ghomálá'
mr: घोमाला

en: Ghotuo
mr: घोटुओ

en: Ghulfan
mr: घुल्फान

en: Giangan
mr: गियानगन

en: Gibanawa
mr: गिबानावा

en: Gidar
mr: गिडार

en: Giiwo
mr: गीवो

en: Gikyode
mr: गिक्योड

en: Gilaki
mr: गिलाकी

en: Gilbertese
mr: गिलबेर्टेज

en: Gilima
mr: गिलिमा

en: Gilyak
mr: गिल्याक

en: Gimi (Eastern Highlands)
mr: गिमी (पूर्व हायलॅन्ड)

en: Gimi (West New Britain)
mr: गिमी (पश्चिम नवीन ब्रिटेन)

en: Gimme
mr: गिम्मे

en: Gimnime
mr: गिम्निमे

en: Ginuman
mr: गिनुमान

en: Ginyanga
mr: गिन्यांगा

en: Girawa
mr: गिरावा

en: Giryama
mr: गिर्यामा

en: Gitonga
mr: गितोंगा

en: Gitua
mr: गितुआ

en: Gitxsan
mr: गिटक्सॅन

en: Giyug
mr: लियुग

en: Gizrra
mr: गिझर्रा

en: Glaro-Twabo
mr: ग्लारो-त्वाबो

en: Glavda
mr: ग्लावडा

en: Glio-Oubi
mr: ग्लिओ-औबि

en: Gnau
mr: ग्नाउ

en: Goaria
mr: गोअरिया

en: Gobasi
mr: गाबासि

en: Gobu
mr: गोबु

en: Godié
mr: गोडी

en: Godwari
mr: गोडवारी

en: Goemai
mr: गोएमै

en: Gofa
mr: गोफा

en: Gogo
mr: गोगो

en: Gogodala
mr: गोगोडाला

en: Gokana
mr: गुकाना

en: Gola
mr: गोला

en: Golin
mr: गोलिन

en: Gondi
mr: गोंडी

en: Gone Dau
mr: गोन डौ

en: Gongduk
mr: गोन्गडुक

en: Gonja
mr: कोन्जा

en: Gooniyandi
mr: गिनीन्डी

en: Gor
mr: गोर

en: Gorakor
mr: गोराकोर

en: Gorap
mr: गोराप

en: Gorontalo
mr: गोरोन्टालो

en: Gorovu
mr: गोरोवु

en: Gorowa
mr: गोरोवा

en: Gothic
mr: गॉथिक

en: Goundo
mr: गौन्डो

en: Gourmanchéma
mr: गौरमान्चेमा

en: Gowlan
mr: गोव्लॅन

en: Gowli
mr: गोवलि

en: Gowro
mr: गोवरो

en: Gozarkhani
mr: गोजारखानी

en: Grangali
mr: ग्रांगालि

en: Grebo
mr: ग्रिबो

en: Greek Sign Language
mr: ग्रीक चिन्ह भाषा

en: Gresi
mr: ग्रेसि

en: Groma
mr: ग्रोमा

en: Gronings
mr: ग्रोनिन्गस्

en: Gros Ventre
mr: ग्रॉस वेन्ट्रे

en: Gua
mr: गुआ

en: Guahibo
mr: गुआहिबो

en: Guajajára
mr: गुआजाजारा

en: Guajá
mr: गुआजा

en: Guambiano
mr: गुआम्बिआनो

en: Guana (Brazil)
mr: गुआना (ब्राझिल)

en: Guana (Paraguay)
mr: गुआना (पारागुए)

en: Guanano
mr: गुआनानो

en: Guanche
mr: गुआन्चे

en: Guanyinqiao
mr: गुआन्यिंकिओ

en: Guarani
mr: गौरानी

en: Guarayu
mr: गुआरायु

en: Guarequena
mr: गुआरेकुएना

en: Guatemalan Sign Language
mr: गुआटेमलान चिन्ह भाषा

en: Guató
mr: गुआटो

en: Guayabero
mr: गुआयाबेरो

en: Gudanji
mr: गुदानजी

en: Gude
mr: गुडे

en: Gudu
mr: गुडु

en: Guduf-Gava
mr: गुडुफ-गावा

en: Gugadj
mr: गुगाद्ज

en: Gugu Badhun
mr: गुगु बाधुन

en: Gugu Warra
mr: गुगु वार्रा

en: Gugubera
mr: गुगुबेरा

en: Guguyimidjir
mr: गुगुयिमिद्जिर

en: Guhu-Samane
mr: गुहु-समाने

en: Guinean Sign Language
mr: गुनियन चिन्ह भाषा

en: Guiqiong
mr: गुइकिओन्ग

en: Gujarati
mr: गुजराती

en: Gujari
mr: गुजारी

en: Gula (Central African Republic)
mr: गुला (मध्य अफ्रिकन रिपब्लिक)

en: Gula (Chad)
mr: गुला (चाड)

en: Gula Iro
mr: गुला इरो

en: Gula'alaa
mr: गुलाआला

en: Gule
mr: गुले

en: Guliguli
mr: गुलिगुलि

en: Gumalu
mr: गुमालु

en: Gumatj
mr: गुमात्ज

en: Gumawana
mr: गुमावाना

en: Gumuz
mr: गुमुज

en: Gun
mr: गन

en: Gundi
mr: गुन्डी

en: Gungabula
mr: गुन्गाबुला

en: Gungu
mr: गुंगु

en: Guntai
mr: गुन्ताइ

en: Gunwinggu
mr: गुनविन्गु

en: Gunya
mr: गुन्या

en: Gupa-Abawa
mr: गुपा-अब्वा

en: Gupapuyngu
mr: गुपापुयन्गु

en: Guragone
mr: गुरागोन

en: Guramalum
mr: गुरामालुम

en: Gurani
mr: गुरानी

en: Gurdjar
mr: गुर्दजर

en: Gureng Gureng
mr: गुरेन्ग गुरेन्ग

en: Gurgula
mr: गुरगुला

en: Guriaso
mr: गुरिआसो

en: Gurinji
mr: गुरिन्जी

en: Gurmana
mr: गुर्माना

en: Guro
mr: गुरो

en: Guruntum-Mbaaru
mr: गुरुनटुम-म्बारू

en: Gusii
mr: गुसी

en: Gusilay
mr: गुसिले

en: Guwamu
mr: गुवामु

en: Guya
mr: गुया

en: Guyani
mr: गुयान

en: Gvoko
mr: ग्वोको

en: Gwa
mr: ग्वा

en: Gwahatike
mr: ग्वाहाटिके

en: Gwamhi-Wuri
mr: ग्वाम्ही-वुरी

en: Gwandara
mr: ग्वान्डारा

en: Gweda
mr: ग्वेडा

en: Gweno
mr: ग्वेनो

en: Gwere
mr: ग्वेरे

en: Gwichʼin
mr: ग्विच इन

en: Gyele
mr: ग्येले

en: Gyem
mr: ग्येम

en: Ha
mr: हा

en: Habu
mr: हाबु

en: Hadiyya
mr: हादिय्या

en: Hadothi
mr: हादोथी

en: Hadrami
mr: हद्रमि

en: Hadza
mr: हड्जा

en: Haeke
mr: हायके

en: Hahon
mr: हाहोन

en: Hai//om
mr: सान

en: Haida
mr: हायडा

en: Haigwai
mr: हैग्वै

en: Haiphong Sign Language
mr: हैफोन्ग चिन्ह भाषा

en: Haisla
mr: हैस्ला

en: Haitian Vodoun Culture Language
mr: हैतियन वोडौन कल्चर भाषा

en: Haji
mr: हाजि

en: Hajong
mr: हाजोन्ग

en: Hakö
mr: हाको

en: Halang
mr: हालान्ग

en: Halang Doan
mr: हलान्ग दोअन

en: Halbi
mr: हल्बि

en: Halia
mr: हालिआ

en: Halkomelem
mr: हाल्कोमेलेम

en: Hamap
mr: हमाप

en: Hamba
mr: हाम्बा

en: Hamer-Banna
mr: हामेर-बान्ना

en: Hamtai
mr: हाम्ताइ

en: Han
mr: हान

en: Hanga
mr: हान्गा

en: Hanga Hundi
mr: हंगा हुंदि

en: Hangaza
mr: हान्गाझा

en: Hani
mr: हानी

en: Hano
mr: हानो

en: Hanoi Sign Language
mr: हानौ चिन्ह भाषा

en: Hanunoo
mr: हानुनू

en: Harami
mr: हरमि

en: Harari
mr: हरारी

en: Haroi
mr: हारोइ

en: Harsusi
mr: हार्सुसी

en: Haruai
mr: हरुआइ

en: Haruku
mr: हारुकु

en: Haryanvi
mr: हार्यान्वी

en: Harzani
mr: हार्झानी

en: Hasha
mr: हशा

en: Hassaniyya
mr: हस्सानिय्या

en: Hatam
mr: हाताम

en: Hattic
mr: हत्तिक

en: Hausa
mr: हौसा

en: Hausa Sign Language
mr: हौसा चिन्ह भाषा

en: Havasupai-Walapai-Yavapai
mr: हवसुपै-वलपै-यवपै

en: Haveke
mr: हावेके

en: Havu
mr: हावू

en: Hawaiian
mr: हवैयन

en: Haya
mr: हाया

en: Hazaragi
mr: हाझारागी

en: Hdi
mr: ह्दि

en: Hebrew
mr: हिब्रु

en: Hehe
mr: हेहे

en: Heiban
mr: हैबान

en: Heiltsuk
mr: हैलत्सुक

en: Helambu Sherpa
mr: हेल्मबु शेर्पा

en: Helong
mr: हेलॉन्ग

en: Hema
mr: हेमा

en: Hemba
mr: हेम्बा

en: Herdé
mr: हेर्डे

en: Herero
mr: हेरेरो

en: Hermit
mr: हेर्मित

en: Hernican
mr: हेर्निकन

en: Hewa
mr: हेवा

en: Heyo
mr: हेयो

en: Hibito
mr: हिबिटो

en: Hidatsa
mr: हिदात्सा

en: Higaonon
mr: हिगाओनोन

en: Hijuk
mr: हिजुक

en: Hiligaynon
mr: हिलिगेनॉन

en: Himarimã
mr: हिमारिमा

en: Hindi
mr: हिंदी

en: Hinduri
mr: हिन्डुरी

en: Hinukh
mr: हिनुख

en: Hiri Motu
mr: हिरी मोटु

en: Hittite
mr: हिट्टिटे

en: Hitu
mr: हिटु

en: Hiw
mr: हिव

en: Hixkaryána
mr: हिक्सकार्याना

en: Hlai
mr: हलाइ

en: Hlersu
mr: ह्लेर्सु

en: Hmar
mr: ह्मार

en: Hmong
mr: ह्मोन्ग

en: Hmong Daw
mr: ह्मोंग दाव

en: Hmong Don
mr: ह्मोन्ग डोन

en: Hmong Dô
mr: ह्मोन्ग डो

en: Hmong Njua
mr: ह्मोन्ग न्जुआ

en: Hmwaveke
mr: ह्मवावेके

en: Ho
mr: हो

en: Ho Chi Minh City Sign Language
mr: हो चि मिन्ह सिटी चिन्ह भाषा

en: Ho-Chunk
mr: हो-चुंक

en: Hoava
mr: होआवा

en: Hobyót
mr: होब्योत

en: Hoia Hoia
mr: होइया होइया

en: Holikachuk
mr: होलिकाचुक

en: Holiya
mr: होलिया

en: Holma
mr: होल्मा

en: Holoholo
mr: होलोहोलो

en: Holu
mr: होलु

en: Homa
mr: होमा

en: Honduras Sign Language
mr: होन्डुरास चिन्ह भाषा

en: Hong Kong Sign Language
mr: होन्ग कोन्ग चिन्ह भाषा

en: Honi
mr: होनि

en: Hopi
mr: होपि

en: Horo
mr: होरो

en: Horom
mr: होरोम

en: Horpa
mr: होर्पा

en: Hote
mr: होटे

en: Hoti
mr: होती

en: Hovongan
mr: होवोंगन

en: Hoyahoya
mr: होयाहोया

en: Hozo
mr: होझो

en: Hpon
mr: ह्पोन

en: Hrangkhol
mr: ह्रान्गखोल

en: Hre
mr: ह्रे

en: Hruso
mr: ह्रुसो

en: Hu
mr: हु

en: Huachipaeri
mr: हुआचीपेएरी

en: Huambisa
mr: हुआम्बिसा

en: Huarijio
mr: हुअरिजिओ

en: Huastec
mr: हुआस्टेक

en: Huaulu
mr: हुऔलु

en: Huba
mr: हुबा

en: Huichol
mr: हुइचोल

en: Huilliche
mr: हुइल्लीछे

en: Hukumina
mr: हुकुमिना

en: Hula
mr: हुला

en: Hulaulá
mr: हुलैला

en: Huli
mr: हुलि

en: Hulung
mr: हुलुन्ग

en: Humene
mr: हुमेने

en: Humla
mr: हुम्ला

en: Hun-Saare
mr: हुन-सारे

en: Hunde
mr: हुन्डे

en: Hung
mr: हुन्ग

en: Hungana
mr: हुन्गाना

en: Hungarian
mr: हन्गेरियन

en: Hungarian Sign Language
mr: हुन्गेरिअन चिन्ह भाषा

en: Hunjara-Kaina Ke
mr: हुन्जारा-कैना के

en: Hunnic
mr: हुन्निक

en: Hunsrik
mr: हनस्क्रिक

en: Hunzib
mr: हुन्झिब

en: Hupa
mr: हुपा

en: Hupdë
mr: हुप्डे

en: Hupla
mr: हुप्ला

en: Hurrian
mr: हुर्रिअन

en: Hwana
mr: ह्वाना

en: Hya
mr: ह्या

en: Hyam
mr: ह्याम

en: Hértevin
mr: हेर्टेविन

en: Hõne
mr: होने

en: I-Wak
mr: इ-वाक

en: Iaai
mr: इआइ

en: Iamalele
mr: लमलेले

en: Iatmul
mr: इवटमुल

en: Ibaloi
mr: इबालौ

en: Iban
mr: इबान

en: Ibanag
mr: इबानाग

en: Ibani
mr: इबानी

en: Ibatan
mr: इबातान

en: Iberian
mr: ल्बेरिअन

en: Ibibio
mr: इबिबिओ

en: Ibino
mr: इबिनो

en: Ibu
mr: इबु

en: Ibuoro
mr: इबुओरो

en: Icelandic
mr: आइसलॅन्डिक

en: Icelandic Sign Language
mr: आइसलॅन्डिक चिन्ह भाषा

en: Iceve-Maci
mr: आइसवे-मकी

en: Ida'an
mr: इडाअन

en: Idakho-Isukha-Tiriki
mr: इदाखो-इसुखा-तिरिकी

en: Idaté
mr: इडेट

en: Idere
mr: इडेरे

en: Idesa
mr: इडेसा

en: Idi
mr: इडी

en: Ido
mr: इडो

en: Idoma
mr: इडोमा

en: Idon
mr: इडोन

en: Idu-Mishmi
mr: इडु-मिश्मी

en: Iduna
mr: इदुना

en: Ifo
mr: इफो

en: Ifè
mr: इफे

en: Igala
mr: इगाला

en: Igana
mr: इगाना

en: Igbo
mr: इग्बो

en: Igede
mr: इगेडे

en: Ignaciano
mr: इग्वनासिआनो

en: Igo
mr: इगो

en: Iguta
mr: इगुता

en: Igwe
mr: इग्वे

en: Iha
mr: इहा

en: Iha Based Pidgin
mr: इहा आधारीत पिडगीन

en: Ihievbe
mr: इहिएव्बे

en: Ija-Zuba
mr: इजा-जुबा

en: Ik
mr: इक

en: Ika
mr: इका

en: Ikizu
mr: इकिझु

en: Iko
mr: इको

en: Ikoma-Nata-Isenye
mr: इकोमा-नता-इसेन्ये

en: Ikpeng
mr: इक्पेंग

en: Ikpeshi
mr: इक्पेशी

en: Ikposo
mr: इक्पोसो

en: Iku-Gora-Ankwa
mr: इकु-गोरा-अन्कवा

en: Ikulu
mr: इकुलू

en: Ikwere
mr: अक्वेरे

en: Ila
mr: इला

en: Ile Ape
mr: अले अपे

en: Ili Turki
mr: इलि तुर्कि

en: Ili'uun
mr: इलीऊन

en: Illyrian
mr: लीइरिअन

en: Iloko
mr: ईओको

en: Ilongot
mr: इलोंगोत

en: Ilue
mr: इल्युए

en: Ilwana
mr: इल्वाना

en: Imbongu
mr: इमबोन्गु

en: Imonda
mr: इमोन्डा

en: Imroing
mr: इमरोइन्ग

en: Inabaknon
mr: इनाबाक्नोन

en: Inapang
mr: इनापंग

en: Indian Sign Language
mr: इन्डियन चिन्ह भाषा

en: Indo-Portuguese
mr: इन्डो-पोर्ट्युग

en: Indonesian
mr: डन्डोनेशियन

en: Indonesian Sign Language
mr: इन्डोनेशियन चिन्ह भाषा

en: Indri
mr: इन्ड्री

en: Indus Valley Language
mr: इंदस वॅल्ली भाषा

en: Ineseño
mr: इनेसेनो

en: Inga
mr: इन्गा

en: Ingrian
mr: इन्ग्रियन

en: Ingush
mr: इन्गुश

en: Inoke-Yate
mr: इनोके-याते

en: Inonhan
mr: इनोंहान

en: Inor
mr: इनो

en: Interglossa
mr: इन्टरल्गोस्सा

en: Interlingue
mr: इन्टलिंगुए

en: International Sign
mr: अंतरराष्ट्रीय चिन्ह

en: Intha
mr: इन्था

en: Inuktitut
mr: इनुक्टिटुट

en: Inupiaq
mr: इनुपैक

en: Iowa-Oto
mr: इओवा-ओटो

en: Ipiko
mr: इपिको

en: Ipili
mr: इपिली

en: Ipulo
mr: इपुलो

en: Iquito
mr: इकुइटो

en: Ir
mr: इर

en: Iraqw
mr: इराख

en: Irarutu
mr: अरारुटु

en: Iraya
mr: इराया

en: Iresim
mr: इरेसिम

en: Irigwe
mr: इरिग्वे

en: Irish
mr: आयरिश

en: Irish Sign Language
mr: आयरिश चिन्ह भाषा

en: Irula
mr: इरुला

en: Irántxe
mr: इरानत्क्से

en: Isabi
mr: इसाबि

en: Isanzu
mr: इसानझु

en: Isconahua
mr: इस्कोनाहुआ

en: Isebe
mr: इसेबे

en: Isekiri
mr: इसेकिरी

en: Ishkashimi
mr: इश्काशिमि

en: Isinai
mr: इसिनाइ

en: Isirawa
mr: इसिरवा

en: Isnag
mr: इस्नाग

en: Isoko
mr: इसोको

en: Israeli Sign Language
mr: इस्राइली चिन्ह भाषा

en: Istriot
mr: इस्ट्रिओट

en: Isu (Fako Division)
mr: इसो (फाको विभाग)

en: Isu (Menchum Division)
mr: इसु (मेन्चुम विभाग)

en: Italian
mr: इटॅलियन

en: Italian Sign Language
mr: इटालियन चिन्ह भाषा

en: Itawit
mr: इटाविट

en: Itelmen
mr: इटेल्मेन

en: Itene
mr: इटेने

en: Iteri
mr: इटेरी

en: Itik
mr: इटिक

en: Ito
mr: इटो

en: Itonama
mr: इटोनामा

en: Itu Mbon Uzo
mr: इटु म्बोन उझो

en: Itzá
mr: इट्जा

en: Ivatan
mr: इवातन

en: Ivbie North-Okpela-Arhe
mr: इव्बि उत्तर-ओक्पेला-अर्हे

en: Iwaidja
mr: इवैड्जा

en: Iwal
mr: इवाल

en: Iwam
mr: इवाम

en: Iwur
mr: इवुर

en: Ixcatec
mr: इक्सकाटेक

en: Ixil
mr: इक्सी

en: Iyayu
mr: इयायु

en: Iyive
mr: इयिवे

en: Iyo
mr: इयो

en: Izere
mr: इझेरे

en: Izon
mr: इझोन

en: Izora
mr: इझोरा

en: Iñapari
mr: इनापारी

en: Jabutí
mr: जाबुती

en: Jad
mr: जाड

en: Jadgali
mr: जाड्गालि

en: Jah Hut
mr: जाह हुत

en: Jahanka
mr: जहान्का

en: Jakati
mr: जकाति

en: Jakun
mr: जाकुन

en: Jalkunan
mr: जालकुनान

en: Jamaican Country Sign Language
mr: जमैकन कंट्री चिन्ह भाषा

en: Jamaican Sign Language
mr: जामैकन चिन्ह भाषा

en: Jamamadí
mr: जमामाडि

en: Jandavra
mr: जानडाव्रा

en: Jangkang
mr: डॅन्गकॅन्ग

en: Jangshung
mr: जांगशुन्ग

en: Janji
mr: जान्जि

en: Japanese
mr: जपानीज

en: Japanese Sign Language
mr: जपानीज चिन्ह भाषा

en: Japrería
mr: जाप्रेएरिया

en: Jaqaru
mr: जाकारु

en: Jara
mr: जारा

en: Jarai
mr: जराउ

en: Jarawa (India)
mr: जारावा (भारत)

en: Jaru
mr: जारू

en: Jaunsari
mr: जौनसारी

en: Javanese
mr: जावानिज

en: Javindo
mr: जाविन्डो

en: Jawe
mr: जावे

en: Jaya
mr: जाया

en: Jebero
mr: जेबेरो

en: Jeh
mr: जेह

en: Jehai
mr: जेहाहै

en: Jemez
mr: जेमेज

en: Jeng
mr: जेन्ग

en: Jere
mr: जेरे

en: Jeri Kuo
mr: जेरी कुओ

en: Jerung
mr: जेरुन्ग

en: Jhankot Sign Language
mr: जान्कोट चिन्ह भाषा

en: Jiamao
mr: जिआमाओ

en: Jiarong
mr: जिआरोन्ग

en: Jiba
mr: जिबा

en: Jibu
mr: जिबु

en: Jiiddu
mr: जीड्डु

en: Jilbe
mr: जिल्बे

en: Jilim
mr: जिलिम

en: Jimi (Cameroon)
mr: जिमि (कॅमेरून)

en: Jimi (Nigeria)
mr: जिमी (नायजेरिआ)

en: Jina
mr: जिना

en: Jirel
mr: जिरेल

en: Jiru
mr: जिरु

en: Jita
mr: जिटा

en: Jju
mr: ज्जु

en: Joba
mr: जोबा

en: Jofotek-Bromnya
mr: जोफोतेक-ब्रोमन्या

en: Jola-Fonyi
mr: जोला-फोन्यी

en: Jola-Kasa
mr: जोला-कास

en: Jonkor Bourmataguil
mr: जोनकोर बौरमातागुइल

en: Jordanian Sign Language
mr: जोर्डेनियन चिन्ह भाषा

en: Jorto
mr: जोर्टो

en: Jorá
mr: जोरा

en: Jowulu
mr: जोवुलु

en: Ju
mr: जु

en: Ju/'hoan
mr: जुहोआन

en: Juang
mr: जुआन्ग

en: Judeo-Arabic
mr: जुडिओ-अरबीक

en: Judeo-Berber
mr: जुडिओ-बेर्बेर

en: Judeo-Georgian
mr: जुडिओ-जोर्जिअन

en: Judeo-Italian
mr: जुडिओ-इटालियन

en: Judeo-Persian
mr: जुडिओ-पर्शियन

en: Judeo-Tat
mr: जुडिओ-टॅट

en: Jukun Takum
mr: जुकुन ताकुम

en: Jumjum
mr: जुमजुम

en: Jumla Sign Language
mr: जुम्ला चिन्ह भाषा

en: Jumli
mr: जुम्लि

en: Jur Modo
mr: जुर मोडो

en: Juray
mr: जुरे

en: Jurchen
mr: जुर्चेन

en: Jurúna
mr: जुरूना

en: Jutish
mr: जुटिश

en: Juwal
mr: जुवाल

en: Jwira-Pepesa
mr: ज्विरा-पेपेसा

en: Júma
mr: जुमा

en: K'iche'
mr: किचे

en: Kaamba
mr: काम्बा

en: Kaan
mr: कान

en: Kaansa
mr: कान्सा

en: Kaba
mr: कबा

en: Kabalai
mr: कबालाइ

en: Kabardian
mr: कबार्डियन

en: Kabatei
mr: कबतै

en: Kabiyè
mr: कबिये

en: Kabola
mr: कबोला

en: Kabras
mr: कब्रास

en: Kaburi
mr: कबुरि

en: Kabutra
mr: कबुत्रा

en: Kabuverdianu
mr: काबुवेरडिआनु

en: Kabwa
mr: काब्वा

en: Kabwari
mr: कब्वारी

en: Kabyle
mr: कबायल

en: Kachama-Ganjule
mr: कचामा-गान्जुल

en: Kachari
mr: कचारि

en: Kachin
mr: काचिन

en: Kacipo-Balesi
mr: कसिपो-बलेसि

en: Kadai
mr: कदाइ

en: Kadar
mr: कदार

en: Kadaru
mr: कडारु

en: Kadiwéu
mr: काडिवेउ

en: Kaduo
mr: कडुओ

en: Kafa
mr: काफा

en: Kafoa
mr: कफोआ

en: Kagate
mr: कगते

en: Kagayanen
mr: कागायानेन

en: Kagoma
mr: कागोमा

en: Kagoro
mr: कगोरो

en: Kagulu
mr: कगुलु

en: Kahe
mr: काहे

en: Kahua
mr: काहुआ

en: Kaian
mr: कैआन

en: Kaibobo
mr: कइबोबो

en: Kaidipang
mr: कइदिपंग

en: Kaiep
mr: कैएप

en: Kaikadi
mr: कैकादी

en: Kaike
mr: कैके

en: Kaiku
mr: कैकु

en: Kaimbulawa
mr: कैमबुलवा

en: Kaimbé
mr: कैम्बे

en: Kaingang
mr: कैन्गॅन्ग

en: Kairak
mr: कैराक

en: Kairiru
mr: कैरिरु

en: Kairui-Midiki
mr: कैरुइ-मिदिकि

en: Kais
mr: कैस

en: Kaivi
mr: कैवी

en: Kaiwá
mr: कैवा

en: Kaiy
mr: कैय

en: Kajakse
mr: काजाक्से

en: Kajali
mr: कजलि

en: Kajaman
mr: कजामन

en: Kakabai
mr: ककबइ

en: Kakabe
mr: ककबे

en: Kakanda
mr: ककन्दा

en: Kaki Ae
mr: ककि ए

en: Kako
mr: कको

en: Kakwa
mr: काक्वा

en: Kala Lagaw Ya
mr: कला लगाव या

en: Kalaallisut
mr: कालाल्लिसुट

en: Kalabakan
mr: कलाबकन

en: Kalabari
mr: कालाबारी

en: Kalabra
mr: कलब्रा

en: Kalagan
mr: कलगन

en: Kalam
mr: कलम्

en: Kalami
mr: कलामी

en: Kalamsé
mr: कलम्से

en: Kalanadi
mr: कलनदि

en: Kalanga
mr: कलांगा

en: Kalao
mr: कलाओ

en: Kalapuya
mr: कलपुया

en: Kalarko
mr: कालार्को

en: Kalasha
mr: कलाशा

en: Kalenjin
mr: कलेनजिन

en: Kalispel-Pend d'Oreille
mr: कालिस्पेल-पेन्ड डीओरेइल्ले

en: Kalkoti
mr: कल्कोति

en: Kalkutung
mr: काल्कुतुंग

en: Kalmyk
mr: कलम्यक

en: Kalou
mr: कलौ

en: Kaluli
mr: कालुली

en: Kalumpang
mr: कालुम्पान्ग

en: Kam
mr: कॅम

en: Kamakan
mr: कमकन

en: Kamang
mr: कमंग

en: Kamano
mr: कामानो

en: Kamantan
mr: कमानतन

en: Kamar
mr: कमार

en: Kamara
mr: कमारा

en: Kamarian
mr: कमारिअन

en: Kamaru
mr: कमारू

en: Kamas
mr: कमास

en: Kamasa
mr: कमासा

en: Kamasau
mr: कमासौ

en: Kamayo
mr: कमयो

en: Kamayurá
mr: कामायुरा

en: Kamba (Kenya)
mr: काम्बा (केन्या)

en: Kambaata
mr: कम्बाता

en: Kambaira
mr: कम्बैरा

en: Kambera
mr: कम्बेरा

en: Kamberau
mr: कॅमबेराउ

en: Kambiwá
mr: कम्बिवा

en: Kami (Nigeria)
mr: कमी (नायजेरिआ)

en: Kami (Tanzania)
mr: कामी (तन्जानिया)

en: Kamo
mr: कामो

en: Kamu
mr: कमु

en: Kamula
mr: कमुला

en: Kamviri
mr: कमविरि

en: Kamwe
mr: काम्वे

en: Kanakanabu
mr: कनकनबु

en: Kanamarí
mr: कनामारी

en: Kanashi
mr: कनशि

en: Kanasi
mr: कनसि

en: Kanauji
mr: कनौजी

en: Kandas
mr: कानदास

en: Kandawo
mr: कान्डावो

en: Kande
mr: कान्दे

en: Kanembu
mr: कानेम्बु

en: Kang
mr: कांग

en: Kanga
mr: कान्गा

en: Kangean
mr: कन्गिएन

en: Kanggape
mr: कान्गापे

en: Kangjia
mr: कांगजिआ

en: Kango (Bas-Uélé District)
mr: कांगो (बस-उएले जिल्हा)

en: Kango (Tshopo District)
mr: कंगो (त्शोपो जिल्हा)

en: Kangri
mr: कंग्रि

en: Kaniet
mr: कनैत

en: Kanikkaran
mr: कानिक्करन

en: Kaningdon-Nindem
mr: कानिंग्डोन-निंडेम

en: Kaningi
mr: कनिंगी

en: Kaningra
mr: कनिंग्रा

en: Kaninuwa
mr: कनिनुव

en: Kanite
mr: कनिते

en: Kanjari
mr: कान्जारी

en: Kanju
mr: कन्गु

en: Kankanaey
mr: कांकाने

en: Kannada
mr: कन्नड

en: Kanoé
mr: कनोए

en: Kansa
mr: कांसा

en: Kantosi
mr: कंतोसि

en: Kanu
mr: कानु

en: Kanufi
mr: कनुफि

en: Kanuri
mr: कनुरि

en: Kanyok
mr: कन्योक

en: Kao
mr: काओ

en: Kaonde
mr: काओन्दे

en: Kap
mr: कप

en: Kapin
mr: कपिन

en: Kapinawá
mr: कपिनवा

en: Kapingamarangi
mr: कपिंगामरांगी

en: Kapori
mr: कापोरी

en: Kapriman
mr: कॅप्रिमॅन

en: Kaptiau
mr: कप्टिआउ

en: Kapya
mr: कप्या

en: Kaqchikel
mr: काक्छिकेल

en: Kara (Central African Republic)
mr: कारा (मध्य अफ्रिकन रिपब्लिक)

en: Kara (Korea)
mr: कारा (कोरिआ)

en: Kara (Papua New Guinea)
mr: करा (पपुआ नवीन गिनी)

en: Kara (Tanzania)
mr: करा (तंजानिया)

en: Kara-Kalpak
mr: कारा-कल्पक

en: Karachay-Balkar
mr: कराचे-बाल्कर

en: Karadjeri
mr: काराड्जेरी

en: Karagas
mr: कारागास

en: Karaim
mr: कारैम

en: Karajá
mr: करजा

en: Karakhanid
mr: करखानिद

en: Karami
mr: करमि

en: Karamojong
mr: कारामोजोन्ग

en: Karang
mr: करंग

en: Karanga
mr: करंगा

en: Karankawa
mr: करनकवा

en: Karao
mr: कराओ

en: Karas
mr: करास

en: Karata
mr: कराता

en: Karawa
mr: करवा

en: Karbi
mr: कर्बी

en: Kare (Central African Republic)
mr: कारे (मध्य अफ्रिकन रिपब्लिक)

en: Kare (Papua New Guinea)
mr: कारे (पपुआ नवीन गिनी)

en: Karekare
mr: कारेकारे

en: Karelian
mr: कारेलियन

en: Karey
mr: करे

en: Kari
mr: कारि

en: Karingani
mr: कारिन्गानी

en: Karipúna
mr: करिपुना

en: Karirí-Xocó
mr: करिरि-क्सोको

en: Karitiâna
mr: करितिआना

en: Kariya
mr: कारिया

en: Kariyarra
mr: करियार्रा

en: Karkar-Yuri
mr: कर्कर-युरि

en: Karkin
mr: कर्किन

en: Karko
mr: कार्को

en: Karnai
mr: कर्नाइ

en: Karo (Brazil)
mr: कारो (ब्राजिल)

en: Karo (Ethiopia)
mr: करो (एथियोपिया)

en: Karok
mr: करोक

en: Karon
mr: करोन

en: Karon Dori
mr: कारोन दोरी

en: Karore
mr: करोरे

en: Kasanga
mr: कसान्गा

en: Kasem
mr: कसेम

en: Kashaya
mr: कशाया

en: Kashmiri
mr: काश्मिरी

en: Kashubian
mr: काशुबियन

en: Kasiguranin
mr: कासिगुरानिन

en: Kaska
mr: कस्का

en: Kaskean
mr: कस्केएन

en: Kasua
mr: कासुआ

en: Kataang
mr: कतांग

en: Katabaga
mr: कतबगा

en: Katawixi
mr: कतविक्सि

en: Katbol
mr: कात्बोल

en: Katcha-Kadugli-Miri
mr: कट्चा-कदुग्लि-मिरि

en: Kathu
mr: कथु

en: Kati
mr: काटी

en: Katkari
mr: कत्कारी

en: Katla
mr: कटिया

en: Kato
mr: कतो

en: Katso
mr: कात्सो

en: Katua
mr: कतुआ

en: Katukína
mr: कटुकिना

en: Kaulong
mr: कौलोंग

en: Kaur
mr: कौर

en: Kaure
mr: काउरे

en: Kaurna
mr: कौर्ना

en: Kauwera
mr: कुउवेरा

en: Kavalan
mr: कवालान

en: Kavet
mr: कवेत

en: Kawacha
mr: कवाचा

en: Kawaiisu
mr: कवैइसु

en: Kawe
mr: कावे

en: Kawi
mr: कावि

en: Kaxararí
mr: कक्सारारि

en: Kaxuiâna
mr: काक्सुइआना

en: Kayabí
mr: कयबि

en: Kayagar
mr: कयगर

en: Kayan
mr: कयन

en: Kayan Mahakam
mr: कयन महकम

en: Kayapó
mr: कयपो

en: Kayardild
mr: कायार्डिल्ड

en: Kayeli
mr: कयेलि

en: Kayong
mr: कयोंग

en: Kayort
mr: कयोर्त

en: Kaytetye
mr: कायटेये

en: Kayupulau
mr: कयुपुलाउ

en: Kazakh
mr: कजाक

en: Kazukuru
mr: कझुकुरु

en: Ke'o
mr: केओ

en: Keak
mr: केअक

en: Keapara
mr: किअपारा

en: Kedang
mr: केदांग

en: Keder
mr: केडेर

en: Kehu
mr: खेहु

en: Kei
mr: कै

en: Keiga
mr: कैगा

en: Kein
mr: कैन

en: Keiyo
mr: कैयो

en: Kekchí
mr: केक्ची

en: Kela (Democratic Republic of Congo)
mr: केला (डेमॉक्रेटिक रिपब्लिक ऑफ कॉन्गो)

en: Kela (Papua New Guinea)
mr: केला (पपुआ नवीन गिनी)

en: Kelabit
mr: केलाबित

en: Kele (Democratic Republic of Congo)
mr: केले (डेमोक्रेटिक रिपब्लिक ऑफ कॉन्गो)

en: Kele (Papua New Guinea)
mr: केले (पपुआ नवीन गिनी)

en: Keliko
mr: केलिको

en: Kelo
mr: केलो

en: Kelon
mr: केलोन

en: Kemak
mr: केमाक

en: Kembayan
mr: केम्बयन

en: Kemberano
mr: केम्बेरानो

en: Kembra
mr: केम्ब्रा

en: Kemiehua
mr: केमैएहुआ

en: Kemtuik
mr: केमतुइक

en: Kenaboi
mr: केनाबोइ

en: Kenati
mr: केनाटी

en: Kendayan
mr: केन्दायन

en: Kendeje
mr: केन्डेजे

en: Kendem
mr: केन्देम

en: Kenga
mr: केंगा

en: Keninjal
mr: केनिनजल

en: Kensiu
mr: केनसिउ

en: Kenswei Nsei
mr: केल्सै न्सै

en: Kenyan Sign Language
mr: केन्यन चिन्ह भाषा

en: Kenyang
mr: केन्यान्ग

en: Kenyi
mr: केन्यी

en: Keoru-Ahia
mr: केओरु-अहिआ

en: Kepkiriwát
mr: केपकिरीवात

en: Kepo'
mr: केपो

en: Kera
mr: केरा

en: Kerak
mr: केराक

en: Kereho
mr: केरेहो

en: Kerek
mr: केरेक

en: Kerewe
mr: केरेवे

en: Kerewo
mr: केरेवो

en: Kerinci
mr: केरिंसि

en: Kesawai
mr: केसवै

en: Ket
mr: केत

en: Ketangalan
mr: केटांगलान

en: Kete
mr: केटे

en: Ketengban
mr: केतेंगबन

en: Ketum
mr: केतुम

en: Keyagana
mr: केयागना

en: Kgalagadi
mr: क्गालगदि

en: Khakas
mr: खाकस

en: Khalaj
mr: खालाज

en: Khaling
mr: खालिन्ग

en: Khamba
mr: खाम्बा

en: Khamti
mr: खाम्ती

en: Khamyang
mr: खाम्यांग

en: Khana
mr: खाना

en: Khandesi
mr: खान्देसी

en: Khanty
mr: खान्ती

en: Khao
mr: खाओ

en: Kharia
mr: खारिया

en: Kharia Thar
mr: खारिया थार

en: Khasi
mr: खासी

en: Khayo
mr: खायो

en: Khazar
mr: खाजर

en: Khe
mr: खे

en: Khehek
mr: खेहेक

en: Khengkha
mr: खेंगखा

en: Khetrani
mr: खेत्रनि

en: Khinalugh
mr: खिंनालुघ

en: Khirwar
mr: खिर्वार

en: Khisa
mr: खिसा

en: Khlor
mr: खलोर

en: Khlula
mr: ख्लुअला

en: Khmu
mr: ख्मु

en: Kho'ini
mr: खोइनि

en: Kholok
mr: खोलोक

en: Khorasani Turkish
mr: खोरासानी तुर्किश

en: Khorezmian
mr: खोरेजमिअन

en: Khotanese
mr: खोटानेज

en: Khowar
mr: खोवर

en: Khua
mr: खुआ

en: Khuen
mr: खुएन

en: Khunsari
mr: खुन्सारी

en: Khvarshi
mr: ख्वार्शी

en: Kháng
mr: खान्ग

en: Khün
mr: खून

en: Kibet
mr: किबेट

en: Kibiri
mr: किबिरि

en: Kickapoo
mr: किकापू

en: Kikai
mr: किकइ

en: Kikuyu
mr: किकुयु

en: Kilivila
mr: किलिविला

en: Kiliwa
mr: किलिवा

en: Kilmeri
mr: किलमेरी

en: Kim
mr: किम

en: Kim Mun
mr: किम मुन

en: Kimaama
mr: खिमाम

en: Kimaragang
mr: किमारागांग

en: Kimbu
mr: किम्बु

en: Kimbundu
mr: किम्बुन्डू

en: Kimki
mr: किम्कि

en: Kimré
mr: किम्रे

en: Kinabalian
mr: किनाबलियन

en: Kinalakna
mr: किनालाक्ना

en: Kinaray-A
mr: किनरे-A

en: Kinga
mr: किंगा

en: Kinnauri
mr: किन्नौरी

en: Kintaq
mr: किंताक

en: Kinuku
mr: किनुकु

en: Kinyarwanda
mr: किन्यारवॅन्डा

en: Kioko
mr: किओको

en: Kiong
mr: किओन्ग

en: Kiorr
mr: किओर्र

en: Kiowa
mr: किओवा

en: Kipsigis
mr: किपसिगिस

en: Kiput
mr: किपुत

en: Kir-Balar
mr: किर-बलार

en: Kire
mr: किरे

en: Kirghiz
mr: किर्घिज्

en: Kirike
mr: किरिके

en: Kirikiri
mr: किरिकिरि

en: Kirmanjki (individual language)
mr: किर्मान्जकि (स्वतंत्र भाषा)

en: Kis
mr: किस्

en: Kisa
mr: किसा

en: Kisankasa
mr: किसांकासा

en: Kisar
mr: किसार

en: Kisi
mr: किसि

en: Kistane
mr: किस्टेन

en: Kitan
mr: कितन

en: Kitja
mr: कित्जा

en: Kitsai
mr: कित्साइ

en: Kituba (Congo)
mr: कितुबा (कोन्गो)

en: Kituba (Democratic Republic of Congo)
mr: कितुबा (डेमोक्रेटिक रिपब्लिक ऑफ कॉन्गो)

en: Klamath-Modoc
mr: कीअमथ-मोडोक

en: Klao
mr: किओ

en: Klingon
mr: क्लिंगोन

en: Knaanic
mr: क्नानिक

en: Ko
mr: को

en: Koalib
mr: कोअलिब

en: Koasati
mr: कोआसाती

en: Koba
mr: कोबा

en: Kobiana
mr: कोबिआना

en: Kobol
mr: कोबोल

en: Kobon
mr: कोबोन

en: Koch
mr: कोच

en: Koda
mr: कोडा

en: Kodaku
mr: कोडाकु

en: Kodava
mr: कोदावा

en: Kodeoha
mr: कदेओहा

en: Kodi
mr: कोदि

en: Kodia
mr: कोदिआ

en: Koenoem
mr: कोएनोएम

en: Kofa
mr: कोफा

en: Kofei
mr: कोफै

en: Kofyar
mr: कोफ्यार

en: Koguryo
mr: कोगुर्यो

en: Kohin
mr: कोहिन

en: Koho
mr: कोहो

en: Kohumono
mr: कोहुमोनो

en: Koi
mr: कौ

en: Koibal
mr: कौबल

en: Koireng
mr: कौरेन्ग

en: Koitabu
mr: कोइताबु

en: Koiwat
mr: कोइवात

en: Kok Borok
mr: कोक बोरोक

en: Kokata
mr: कोकता

en: Koke
mr: कोके

en: Kokoda
mr: कोकोदा

en: Kokola
mr: कोकोला

en: Kokota
mr: कोकोता

en: Kol (Cameroon)
mr: कोल (कॅमेरून)

en: Kol (Papua New Guinea)
mr: कोल (पपुआ नविन गिनी)

en: Kola
mr: कोला

en: Kolbila
mr: कोल्बिला

en: Koluwawa
mr: कोलुवावा

en: Kom (Cameroon)
mr: कॉम (कॅमेरून)

en: Kom (India)
mr: कोम (भारत)

en: Koma
mr: कोमा

en: Komba
mr: कोम्बा

en: Kombai
mr: कोम्बाइ

en: Kombio
mr: कोम्बिओ

en: Komering
mr: कोमेरिंग

en: Komi
mr: कोमी

en: Komi-Permyak
mr: कोमि-पर्म्यक

en: Komi-Zyrian
mr: कोमि-झिरियन

en: Kominimung
mr: कोमिनिमुंग

en: Komo (Democratic Republic of Congo)
mr: कोमो (डेमोक्रेटिक रिपब्लिक ऑफ कॉन्गो)

en: Komo (Sudan)
mr: कोमो (सुदान)

en: Komodo
mr: कोमोदो

en: Kompane
mr: कोम्पने

en: Komyandaret
mr: कोमयांदरेत

en: Kon Keu
mr: कोन केयू

en: Konai
mr: कोनै

en: Konda
mr: कोन्डा

en: Konda-Dora
mr: कोन्डा-डोरा

en: Koneraw
mr: कोनेरॉ

en: Kongo
mr: कॉन्गो

en: Konkani (individual language)
mr: कोकणी (स्वतंत्र भाषा)

en: Konkani (macrolanguage)
mr: कोकणी (मॅक्रोलॅन्गुएज)

en: Konkomba
mr: कोंकोम्बा

en: Konni
mr: कोन्नी

en: Kono (Guinea)
mr: कोनो (गिनी)

en: Kono (Nigeria)
mr: कोनो (नायजेरिआ)

en: Kono (Sierra Leone)
mr: कोनो (सिएर्रा लिओन)

en: Konomala
mr: कोनोमला

en: Konongo
mr: कोनोंगो

en: Konso
mr: कोन्सो

en: Konzo
mr: कोंझो

en: Koongo
mr: कून्गो

en: Koonzime
mr: कून्झिमे

en: Koorete
mr: कूरेटे

en: Kopar
mr: कोपर

en: Kopkaka
mr: कोप्काक

en: Korafe-Yegha
mr: कोराफे-येघा

en: Korak
mr: कोराक

en: Korana
mr: कोरना

en: Korandje
mr: कोरान्द्जे

en: Korean
mr: कोरियन

en: Korean Sign Language
mr: कोरियन चिन्ह भाषा

en: Koreguaje
mr: कोरेगुआजे

en: Koresh-e Rostam
mr: कोरेश-ए-रोस्ताम

en: Korku
mr: कोर्कु

en: Koro (Côte d'Ivoire)
mr: कोरो (कोटे डल्वौरे)

en: Koro (Papua New Guinea)
mr: कोरो (पपुआ नवीन गिनी)

en: Koro (Vanuatu)
mr: कोरो (वानुआतु)

en: Koromfé
mr: कोरोम्फे

en: Koromira
mr: कोरोमिरा

en: Koroni
mr: कोरोनि

en: Korop
mr: कोरोप

en: Koropó
mr: कोरोपो

en: Koroshi
mr: कोरोशि

en: Korowai
mr: कोरोवै

en: Korubo
mr: कोरुबो

en: Korupun-Sela
mr: कोरुपुन-सेला

en: Korwa
mr: कोर्वा

en: Koryak
mr: कोर्यक

en: Kosadle
mr: कोसडले

en: Kosena
mr: कोसेना

en: Koshin
mr: कोशिन

en: Kosraean
mr: कोस्रेयन

en: Kota (Gabon)
mr: कोटा (गबोन)

en: Kota (India)
mr: कोटा (भारत)

en: Kota Marudu Talantang
mr: कोटा मारूडा टालान्टान्ग

en: Kotava
mr: कोटावा

en: Koti
mr: कोटि

en: Kott
mr: कोत्त

en: Kouya
mr: कोउया

en: Kovai
mr: कोवै

en: Kove
mr: कोव

en: Kowaki
mr: कोवकि

en: Kowiai
mr: कोविऐ

en: Koy Sanjaq Surat
mr: कोय सांजाक सुरत

en: Koya
mr: कोया

en: Koyaga
mr: कोयागा

en: Koyo
mr: कोयो

en: Koyukon
mr: कोयुकोन

en: Kpagua
mr: क्पागुआ

en: Kpala
mr: क्पाला

en: Kpan
mr: क्पॅन

en: Kpasam
mr: क्पासम

en: Kpati
mr: क्पती

en: Kpatili
mr: क्पातिलि

en: Kpelle
mr: क्पेल्ले

en: Kpessi
mr: क्पेस्सी

en: Kplang
mr: क्प्लांग

en: Krache
mr: क्रचे

en: Krahô
mr: क्रहो

en: Kraol
mr: क्रओल

en: Krenak
mr: क्रेनाक

en: Krevinian
mr: क्रेविनिअन

en: Kreye
mr: क्रेये

en: Krikati-Timbira
mr: क्रिकति-तिम्बिरा

en: Krim
mr: क्रिम

en: Krio
mr: क्रोओ

en: Kriol
mr: क्रिओल

en: Krisa
mr: क्रिसा

en: Krobu
mr: क्रोबु

en: Krongo
mr: क्रोन्गो

en: Kru'ng 2
mr: क्रुंग 2

en: Krymchak
mr: क्रिमचाक

en: Kryts
mr: क्रिप्टस्

en: Kua
mr: कुअ

en: Kuan
mr: कुअन

en: Kuanhua
mr: कुआनहुआ

en: Kuanua
mr: कुआनुआ

en: Kuanyama
mr: कुअन्यामा

en: Kube
mr: कुबे

en: Kubi
mr: कुबि

en: Kubo
mr: कुबो

en: Kubu
mr: कुबु

en: Kucong
mr: कुकोन्ग

en: Kudiya
mr: कुदिया

en: Kudmali
mr: कुद्मालि

en: Kudu-Camo
mr: कुदु-कमो

en: Kugama
mr: कुगमा

en: Kugbo
mr: कुग्बो

en: Kui (India)
mr: कुइ (भारत)

en: Kui (Indonesia)
mr: कुइ (इन्डोनेशिया)

en: Kuijau
mr: कुइजाउ

en: Kuikúro-Kalapálo
mr: कुइकुरो-कलपालो

en: Kujarge
mr: कुजर्गे

en: Kuk
mr: कुक

en: Kukatja
mr: कुकत्जा

en: Kukele
mr: कुकेले

en: Kukna
mr: कुक्ना

en: Kuku-Mangk
mr: कुकु-मंग्क

en: Kuku-Mu'inh
mr: कुकु-मुइंह

en: Kuku-Muminh
mr: कुकु-मुमिंह

en: Kuku-Ugbanh
mr: कुकु-उगबंह

en: Kuku-Uwanh
mr: कुकु-उवान्ह

en: Kuku-Yalanji
mr: कुकु-यालान्जी

en: Kula
mr: कुला

en: Kulere
mr: कुलेरे

en: Kulfa
mr: कुल्फा

en: Kulisusu
mr: कुलिसुसु

en: Kulon-Pazeh
mr: कुलोन-पझेह

en: Kulung (Nepal)
mr: कुलुन्ग (नेपाल)

en: Kulung (Nigeria)
mr: कुलुन्ग (नायजेरिआ)

en: Kumalu
mr: कुमालु

en: Kumam
mr: कुमाम

en: Kuman (Russia)
mr: कुमन (रशिया)

en: Kumaoni
mr: कुमाओनी

en: Kumarbhag Paharia
mr: कुमारभाग पहारिया

en: Kumba
mr: कुम्बा

en: Kumbainggar
mr: कुम्बैन्गगार

en: Kumbaran
mr: कुम्बरन

en: Kumbewaha
mr: कुम्बेवहा

en: Kumhali
mr: कुम्हालि

en: Kumiai
mr: कुमैऐ

en: Kumukio
mr: कुमुकिओ

en: Kumyk
mr: कुम्यक

en: Kumzari
mr: कुमजारि

en: Kunama
mr: कुनमा

en: Kunbarlang
mr: कुन्बारलँग

en: Kunda
mr: कुन्दा

en: Kundal Shahi
mr: कुंडल शाही

en: Kunduvadi
mr: कुंदुवादि

en: Kung-Ekoka
mr: कुन्ग-एकोका

en: Kungarakany
mr: कुन्गाराकानी

en: Kunggari
mr: कुन्गारी

en: Kuni
mr: कुनि

en: Kuni-Boazi
mr: कुनी-बोअझि

en: Kunigami
mr: कुनिगमि

en: Kunimaipa
mr: कुनिमैपा

en: Kunja
mr: कुंजा

en: Kunjen
mr: कुन्जेन

en: Kunyi
mr: कुन्यी

en: Kunza
mr: कुंझा

en: Kuo
mr: कुओ

en: Kuot
mr: कुओत

en: Kupa
mr: कुपा

en: Kupia
mr: कुपिया

en: Kupsabiny
mr: कुप्सबिनी

en: Kur
mr: कुर

en: Kurama
mr: कुरमा

en: Kuranko
mr: कुरानको

en: Kurdish
mr: कुर्दिश

en: Kuri
mr: कुरि

en: Kuria
mr: कुरिया

en: Kurichiya
mr: कुरिचिया

en: Kurmukar
mr: कुर्मुकार

en: Kurrama
mr: कुर्रम

en: Kurti
mr: कुर्ती

en: Kurtokha
mr: कुर्तोखा

en: Kurudu
mr: कुरुदु

en: Kurukh
mr: कुरूख

en: Kuruáya
mr: कुरुय

en: Kusaal
mr: कुसाल

en: Kusaghe
mr: कुसघे

en: Kushi
mr: कुशी

en: Kusu
mr: कुसु

en: Kusunda
mr: कुसुन्दा

en: Kutenai
mr: कुटेनाइ

en: Kutep
mr: कुतेप

en: Kuthant
mr: कुथांन्त

en: Kutto
mr: कुत्तो

en: Kutu
mr: कुतु

en: Kuturmi
mr: कुतुर्मि

en: Kuuku-Ya'u
mr: कूकु-याउ

en: Kuvi
mr: कुवि

en: Kuwaa
mr: कुवा

en: Kuwaataay
mr: कुवाटाअय

en: Kuy
mr: कुय

en: Kw'adza
mr: क्वाद्झा

en: Kwa'
mr: क्वा

en: Kwaami
mr: क्वामि

en: Kwadi
mr: क्वाडि

en: Kwaio
mr: क्वाइओ

en: Kwaja
mr: क्वाजा

en: Kwakiutl
mr: क्वाकिउति

en: Kwakum
mr: क्वाकुम

en: Kwalhioqua-Tlatskanai
mr: क्वाल्हिओकुआ-त्लात्स्कनाइ

en: Kwama
mr: क्वामा

en: Kwambi
mr: क्वाम्बि

en: Kwamera
mr: क्वामेरा

en: Kwang
mr: क्वांग

en: Kwanga
mr: क्वांगा

en: Kwangali
mr: क्वांगालि

en: Kwanja
mr: क्वांजा

en: Kwara'ae
mr: क्वाराए

en: Kwasio
mr: क्वासिओ

en: Kwaya
mr: क्वाया

en: Kwegu
mr: क्वेगु

en: Kwer
mr: क्वेर

en: Kwerba
mr: क्वेर्बा

en: Kwerba Mamberamo
mr: क्वेर्बा मम्बेरमो

en: Kwere
mr: क्वेरे

en: Kwerisa
mr: क्वेरिसा

en: Kwese
mr: क्वेसे

en: Kwesten
mr: क्वेस्तेन

en: Kwini
mr: क्विनी

en: Kwinsu
mr: क्विंसु

en: Kwinti
mr: क्विंति

en: Kwoma
mr: क्वोमा

en: Kwomtari
mr: क्वोम्तारि

en: Kxoe
mr: क्सोए

en: Kyak
mr: क्याक

en: Kyaka
mr: क्याका

en: Kyenele
mr: क्येनेले

en: Kyerung
mr: क्येरूंग

en: Kâte
mr: केट

en: Kélé
mr: केले

en: Kölsch
mr: कोल्सच

en: La'bi
mr: लाबि

en: Laal
mr: लाल

en: Laari
mr: लारि

en: Laba
mr: लाबा

en: Label
mr: लेबल

en: Labir
mr: लाबिर

en: Labo
mr: लबो

en: Labu
mr: लबु

en: Lacandon
mr: लकॅनदोन

en: Lachi
mr: लाचि

en: Ladakhi
mr: लदाखि

en: Ladin
mr: लदिन

en: Ladino
mr: लाडिनो

en: Laeko-Libuat
mr: लेएको-लिबुआत

en: Lafofa
mr: लफोफा

en: Laghu
mr: लाघु

en: Laghuu
mr: लघू

en: Lagwan
mr: लग्वान

en: Laha (Indonesia)
mr: लहा (इन्डोनेशिया)

en: Laha (Viet Nam)
mr: लहा (विएत नाम)

en: Lahanan
mr: लहनान

en: Lahnda
mr: लॅहन्डा

en: Lahu
mr: लहु

en: Lahu Shi
mr: लहु शि

en: Laimbue
mr: लैम्बुए

en: Laiyolo
mr: लैयोलो

en: Lak
mr: लाक

en: Laka (Chad)
mr: लाका (चाद)

en: Laka (Nigeria)
mr: लाका (नायजेरिआ)

en: Lakalei
mr: लकलै

en: Lakha
mr: लखा

en: Laki
mr: लकि

en: Lakkia
mr: लक्किआ

en: Lakon
mr: लकोन

en: Lakondê
mr: लकोंदे

en: Lakota
mr: लकोता

en: Lala
mr: लाला

en: Lala-Bisa
mr: लाला-बिसा

en: Lala-Roba
mr: लाला-रोबा

en: Lalia
mr: लालिआ

en: Lama (Togo)
mr: लामा (तोगो)

en: Lamaholot
mr: लमहोलोत

en: Lamalera
mr: लमालेरा

en: Lamang
mr: लामान्ग

en: Lamatuka
mr: लमातुका

en: Lamba
mr: लाम्बा

en: Lambadi
mr: लम्बादी

en: Lambichhong
mr: लम्बिछोंग

en: Lamboya
mr: लाम्बोया

en: Lambya
mr: लामब्या

en: Lame
mr: लामे

en: Lamenu
mr: लमेनु

en: Lamet
mr: लमेत

en: Lamja-Dengsa-Tola
mr: लम्जा-देंग्सा-तोला

en: Lamkang
mr: लम्कांग

en: Lamma
mr: लम्मा

en: Lamnso'
mr: लम्नोसो

en: Lamogai
mr: लमोगै

en: Lampung Api
mr: लम्पुंग अपि

en: Lampung Nyo
mr: लॅम्पुन्ग न्यो

en: Lamu
mr: लमु

en: Lamu-Lamu
mr: लमु-लमु

en: Landoma
mr: लांदोमा

en: Langam
mr: लंगम

en: Langbashe
mr: लंगबाशे

en: Langi
mr: लंगी

en: Lango (Sudan)
mr: लांगो (सुदान)

en: Lango (Uganda)
mr: लान्गो (उगांडा)

en: Langobardic
mr: लांगोबार्डिक

en: Langue des signes de Belgique Francophone
mr: लांगुए देस साग्नेस दे बेलगिक्युए फ्रांकोफोन

en: Lanoh
mr: लानोह

en: Lao
mr: लाओ

en: Laomian
mr: लाओमिअन

en: Laopang
mr: लाओपंग

en: Laos Sign Language
mr: लाओस चिन्ह भाषा

en: Laragia
mr: लरगिया

en: Lardil
mr: लार्दिल

en: Larevat
mr: लरेवात

en: Lari
mr: लरि

en: Larike-Wakasihu
mr: लारिके-वाकासिहु

en: Laro
mr: लारो

en: Larteh
mr: लर्तेह

en: Laru
mr: लारु

en: Lasalimu
mr: लसालिमु

en: Lasgerdi
mr: लस्गेर्दी

en: Lashi
mr: लाशि

en: Lasi
mr: लासि

en: Latgalian
mr: लॅट्गलियन

en: Latin
mr: लॅटिन

en: Latu
mr: तातु

en: Latundê
mr: लातुन्दे

en: Latvian
mr: लॅटवियन

en: Latvian Sign Language
mr: लात्विअन चिन्ह भाषा

en: Lau
mr: लौ

en: Laua
mr: लौअ

en: Lauan
mr: लौअन

en: Lauje
mr: लाउजे

en: Laura
mr: लौरा

en: Laurentian
mr: लौरेशिअन

en: Lavatbura-Lamusong
mr: लवात्बुरा-लमुसोंग

en: Lave
mr: लेव

en: Laven
mr: लवेन

en: Lavukaleve
mr: लावुकलेवे

en: Lawangan
mr: लवांगन

en: Lawunuia
mr: लवुनुइआ

en: Layakha
mr: लायाखा

en: Laz
mr: लाझ

en: Leco
mr: लेको

en: Leelau
mr: लीलाउ

en: Lefa
mr: लेफ

en: Lega-Mwenga
mr: लेगा-मवेंगा

en: Lega-Shabunda
mr: लेग-शाबुन्दा

en: Legbo
mr: लेग्बो

en: Legenyem
mr: लेगेन्येम

en: Lehali
mr: लेहलि

en: Lehalurup
mr: लेहाहुरुप

en: Lehar
mr: लेहार

en: Leipon
mr: लैपोन

en: Lelak
mr: लेलाक

en: Lele (Chad)
mr: लेले (चाद)

en: Lele (Democratic Republic of Congo)
mr: लेले (डेमोक्रेटिक रिपब्लिक ऑफ कोन्गो)

en: Lele (Guinea)
mr: लेले (गिनी)

en: Lele (Papua New Guinea)
mr: लेले (पपुआ नवीन गिनी)

en: Lelemi
mr: लेलेमि

en: Lelepa
mr: लेलेपा

en: Lembena
mr: लेम्बेना

en: Lemerig
mr: लेमेरिग

en: Lemio
mr: लेमिओ

en: Lemnian
mr: लेम्निअन

en: Lemolang
mr: लेमोलांग

en: Lemoro
mr: लेमोरो

en: Lenakel
mr: लेनाकेल

en: Lenca
mr: लेंका

en: Lendu
mr: लेन्दु

en: Lengilu
mr: लेंगिलु

en: Lengo
mr: लेंगो

en: Lengola
mr: लेंगोला

en: Leningitij
mr: लेनिनगितिज

en: Lenje
mr: लेंजे

en: Lenkau
mr: लेनकौ

en: Lenyima
mr: लेन्यिमा

en: Lepcha
mr: लेपचा

en: Lepki
mr: लेप्कि

en: Lepontic
mr: लेपोन्तिक

en: Lere
mr: लेरे

en: Lese
mr: लेसे

en: Lesing-Gelimi
mr: लेसिंग-गेलिमि

en: Letemboi
mr: लेतेम्बोइ

en: Leti (Cameroon)
mr: लेति (कमेरुन)

en: Leti (Indonesia)
mr: लेति (इन्डोनेशिया)

en: Levuka
mr: लेवुका

en: Lewo
mr: लेवो

en: Lewo Eleng
mr: लेवो एलेंग

en: Lewotobi
mr: लेवोतोबि

en: Leyigha
mr: लेयिघा

en: Lezghian
mr: लेजियन

en: Lhokpu
mr: ल्होक्पु

en: Lhomi
mr: ल्होमि

en: Li'o
mr: लिओ

en: Liabuku
mr: लिअबुकु

en: Liana-Seti
mr: लिअना-सेति

en: Libido
mr: लिबिडो

en: Libinza
mr: लिबिंजा

en: Liburnian
mr: लिबुर्निअन

en: Libyan Sign Language
mr: लिब्यन चिन्ह भाषा

en: Ligbi
mr: लिग्बि

en: Ligenza
mr: गिगेन्झा

en: Ligurian
mr: लिगुरिअन

en: Ligurian (Ancient)
mr: लिगुरिअन (प्राचीन)

en: Lihir
mr: लिहिर

en: Lijili
mr: लिजिलि

en: Lika
mr: लिका

en: Liki
mr: लिकि

en: Likila
mr: लिकिला

en: Likuba
mr: लिकुब

en: Likum
mr: लिकुम

en: Likwala
mr: लिक्वाला

en: Lilau
mr: लिलौ

en: Lillooet
mr: लिल्लूएत

en: Limassa
mr: लिमास्सा

en: Limbu
mr: लिम्बु

en: Limbum
mr: लिम्बुम

en: Limburgan
mr: लिम्बुर्गन

en: Limi
mr: लिमि

en: Limilngan
mr: लिमिल्न्गन

en: Lindu
mr: लिंडु

en: Linear A
mr: लिनीअर ए

en: Lingala
mr: लिन्गाला

en: Lingao
mr: लिंगाओ

en: Lingarak
mr: लिंगारक

en: Lingua Franca
mr: लिंगुआ फ्रान्का

en: Lingua Franca Nova
mr: लिंगुआ फ्रेन्का नोवा

en: Lipo
mr: लिपो

en: Lisabata-Nuniali
mr: लिसाबता-नुनैलि

en: Lisela
mr: लिसेला

en: Lish
mr: लिश

en: Lishana Deni
mr: लिशाना देनि

en: Lishanid Noshan
mr: लिशानीड नोशन

en: Lishán Didán
mr: लिशन दिदन

en: Lisu
mr: लिसु

en: Lithuanian
mr: लिथ्यूएनीयन

en: Lithuanian Sign Language
mr: लिथुअनिअन चिन्ह भाषा

en: Litzlitz
mr: लिट्जलिट्ज

en: Liv
mr: लिव

en: Livvi
mr: लिव्वि

en: Lo-Toga
mr: लो-तोगा

en: Loarki
mr: लोअर्कि

en: Lobala
mr: लोबाला

en: Lobi
mr: लोबि

en: Lodhi
mr: लोधि

en: Logba
mr: लोग्बा

en: Logo
mr: लोगो

en: Logol
mr: लोगोल

en: Logooli
mr: लुगूलि

en: Logorik
mr: लोगोरिक

en: Lojban
mr: लोज्बन

en: Lokaa
mr: लोका

en: Loko
mr: लोको

en: Lokoya
mr: लोकाया

en: Lola
mr: लोला

en: Lolak
mr: लोलक

en: Lole
mr: लोले

en: Lolo
mr: लोलो

en: Loloda
mr: लोलोदा

en: Lolopo
mr: लोलोपो

en: Loma (Côte d'Ivoire)
mr: लोमा (कोटे द ल्वोइरे)

en: Loma (Liberia)
mr: लोमा (लिबेरिया)

en: Lomaiviti
mr: लोमैविति

en: Lomavren
mr: लोमव्रेन

en: Lombard
mr: लोम्बार्द

en: Lombi
mr: लोम्बि

en: Lombo
mr: लोम्बो

en: Lomwe
mr: लोम्वे

en: Loncong
mr: लोंकोंग

en: Long Wat
mr: लॉन्ग वत

en: Longgu
mr: लोंग्गु

en: Longto
mr: लोंग्तो

en: Longuda
mr: लोन्गुदा

en: Loniu
mr: लोनिउ

en: Lonwolwol
mr: लोनवोलवोल

en: Lonzo
mr: लोन्झो

en: Lopa
mr: लोपा

en: Lopi
mr: लोपि

en: Lopit
mr: लोपित

en: Lorang
mr: लोरांग

en: Lorediakarkar
mr: लोरेदिआकार्कर

en: Lote
mr: लोते

en: Lotud
mr: लोटुड

en: Lou
mr: लोउ

en: Loun
mr: लोउन

en: Loup A
mr: लौप A

en: Loup B
mr: लौप B

en: Lozi
mr: लोजी

en: Lua'
mr: लुआ

en: Luang
mr: लुआंग

en: Luba-Katanga
mr: लुबा-कटॅन्गा

en: Luba-Lulua
mr: लुबा-लुलुआ

en: Lubila
mr: लुबिला

en: Lubu
mr: लुबु

en: Luchazi
mr: लुचाझि

en: Lucumi
mr: लुकुमि

en: Ludian
mr: लुदिअन

en: Lufu
mr: लुफु

en: Lugbara
mr: लुग्बारा

en: Luguru
mr: लुगुरु

en: Luhu
mr: लुहु

en: Lui
mr: लुइ

en: Luimbi
mr: लुइम्बि

en: Luiseno
mr: लुइसेनो

en: Lukpa
mr: लुकपा

en: Lule Sami
mr: लुले सॅमी

en: Lumba-Yakkha
mr: लुम्बा-याक्खा

en: Lumbee
mr: लुम्बी

en: Lumbu
mr: लुम्बु

en: Lumun
mr: लुमुन

en: Luna
mr: लुना

en: Lunanakha
mr: लुनानखा

en: Lunda
mr: लुन्डा

en: Lundayeh
mr: लुंदायेह

en: Lungga
mr: लुंग्गा

en: Luo (Cameroon)
mr: लुओ (कॅमेरून)

en: Luo (Kenya and Tanzania)
mr: लुओ (केन्या व टॅन्जानिया)

en: Luri
mr: लुरि

en: Lusengo
mr: लुसेंगो

en: Lushai
mr: लुशाइ

en: Lushootseed
mr: लुशूत्सीड

en: Lusi
mr: लुसी

en: Lusitanian
mr: लुसितेनिअन

en: Lutos
mr: लुतोस

en: Luvale
mr: लुवले

en: Luwati
mr: लुवाति

en: Luwo
mr: लुवो

en: Luxembourgish
mr: लुक्जेमबौर्गिश

en: Luyana
mr: लुयाना

en: Luyia
mr: लुयिआ

en: Lwalu
mr: ल्वालु

en: Lycian
mr: लायसिअन

en: Lydian
mr: लिदिअन

en: Lyngngam
mr: लिंगन्गाम

en: Lyons Sign Language
mr: ल्योन्स चिन्ह भाषा

en: Lyélé
mr: ल्येले

en: Láadan
mr: लादन

en: Lü
mr: लू

en: Ma (Democratic Republic of Congo)
mr: मा (डेमोक्रेटिक रिपब्लिक ऑफ कोन्गो)

en: Ma (Papua New Guinea)
mr: मा (पपुआ नवीन गिनी)

en: Ma'anyan
mr: मआन्यान

en: Ma'di
mr: मादि

en: Ma'ya
mr: माया

en: Maa
mr: मा

en: Maaka
mr: माका

en: Maay
mr: माय

en: Maba (Chad)
mr: मबा (चाद)

en: Maba (Indonesia)
mr: मबा (इन्डोनेशिया)

en: Mabaale
mr: मबाले

en: Mabaan
mr: मबान

en: Mabire
mr: माबिरे

en: Maca
mr: मका

en: Macaguaje
mr: मकगुआजे

en: Macaguán
mr: मकगुआन

en: Macanese
mr: मकानेसे

en: Macedonian
mr: मेसिडोनियन

en: Machame
mr: माचामी

en: Machiguenga
mr: मचिगुएन्गा

en: Machinere
mr: मचिनेरे

en: Machinga
mr: मचिंगा

en: Maco
mr: मको

en: Macuna
mr: मकुना

en: Macushi
mr: ककुशि

en: Mada (Cameroon)
mr: मदा (कॅमेरून)

en: Mada (Nigeria)
mr: मदा (नायजेरिआ)

en: Madagascar Sign Language
mr: मडगास्कार चिन्ह भाषा

en: Madak
mr: मदाक

en: Maden
mr: मदेन

en: Madi
mr: माडी

en: Madngele
mr: मद्नगेले

en: Madurese
mr: माडुर्से

en: Mae
mr: माए

en: Maek
mr: मैक

en: Mafa
mr: माफा

en: Mafea
mr: मफेए

en: Magahi
mr: मगाही

en: Magoma
mr: मागोमा

en: Magori
mr: मगोरि

en: Maguindanaon
mr: मगुइन्डानोन

en: Mahali
mr: महालि

en: Mahican
mr: महिकान

en: Mahongwe
mr: महोंग्वे

en: Mahou
mr: महौ

en: Mai Brat
mr: माइ ब्रॅट

en: Maia
mr: मैअ

en: Maiadomu
mr: मैअदोमु

en: Maiani
mr: मैअनि

en: Maii
mr: माई

en: Mailu
mr: मैलु

en: Maindo
mr: माइन्डो

en: Mainfränkisch
mr: मैनफ्रँनफिस्च

en: Mainstream Kenyah
mr: मैनस्ट्रिम केन्याह

en: Mairasi
mr: मैरसि

en: Maisin
mr: मैसिन

en: Maithili
mr: मैथिली

en: Maiwa (Indonesia)
mr: मैवा (इन्दोनेशिआ)

en: Maiwa (Papua New Guinea)
mr: मैवा (पपुआ नवीन गिनी)

en: Maiwala
mr: मैवाला

en: Majang
mr: मजांग

en: Majera
mr: मजेरा

en: Majhi
mr: मज्हि

en: Majhwar
mr: मज्हवार

en: Mak (China)
mr: माक (चायना)

en: Mak (Nigeria)
mr: मॅक (नायजेरिआ)

en: Makaa
mr: मक्का

en: Makah
mr: मकाह

en: Makasae
mr: मकासए

en: Makasar
mr: मकासर

en: Makayam
mr: माकायम

en: Makhuwa
mr: मखुवा

en: Makhuwa-Marrevone
mr: मखुवा-मर्रेवोने

en: Makhuwa-Meetto
mr: मखुवा-मीत्तो

en: Makhuwa-Moniga
mr: मखुवा-मोनिगा

en: Makhuwa-Saka
mr: मखुवा-सका

en: Makhuwa-Shirima
mr: मखुवा-शिरिमा

en: Maklew
mr: माक्लेव

en: Makolkol
mr: मकोल्कोल

en: Makonde
mr: मकोन्दे

en: Maku'a
mr: मकुआ

en: Makuráp
mr: माकुरप

en: Makwe
mr: मक्वे

en: Mal
mr: माल

en: Mal Paharia
mr: मै पहारिया

en: Mala (Nigeria)
mr: मला (नायजेरिआ)

en: Mala (Papua New Guinea)
mr: मला (पपुआ नवीन गिनी)

en: Malagasy
mr: मालागसे

en: Malalamai
mr: मललमै

en: Malango
mr: मलांगो

en: Malankuravan
mr: मलनकुरावन

en: Malapandaram
mr: मलपंदारम

en: Malaryan
mr: मलर्यान

en: Malas
mr: मलास

en: Malasar
mr: मलसर

en: Malavedan
mr: मालवेदान

en: Malay (individual language)
mr: मालेय (स्वतंत्र भाषा)

en: Malay (macrolanguage)
mr: मालेय (मॅक्रोलॅन्गुएज)

en: Malayalam
mr: मल्याळम

en: Malaynon
mr: मालायनोन

en: Malayo
mr: मलायो

en: Malaysian Sign Language
mr: मलेशिअन चिन्ह भाषा

en: Male (Ethiopia)
mr: माले (एथिओपिया)

en: Male (Papua New Guinea)
mr: माले (पपुआ नवीन गिनी)

en: Malecite-Passamaquoddy
mr: मलेसित-पस्सामक्युओड्डी

en: Maleng
mr: मलेंग

en: Maleu-Kilenge
mr: मलेउ-किलेंगे

en: Malfaxal
mr: माल्फाक्सल

en: Malgana
mr: मल्गाना

en: Malgbe
mr: माल्ग्बे

en: Mali
mr: माली

en: Malila
mr: मलिला

en: Malimba
mr: मलिम्बा

en: Malimpung
mr: मलिमपुंग

en: Malo
mr: मलो

en: Malol
mr: मालोल

en: Maltese
mr: मालटेस

en: Maltese Sign Language
mr: माल्तेज चिन्ह भाषा

en: Malua Bay
mr: मलुआ बे

en: Malvi
mr: माल्वि

en: Maléku Jaíka
mr: मालेकु जैका

en: Mam
mr: माम

en: Mama
mr: मामा

en: Mamaa
mr: ममा

en: Mamaindé
mr: ममैन्दे

en: Mamanwa
mr: ममनवा

en: Mamasa
mr: ममसा

en: Mambai
mr: मम्बै

en: Mamboru
mr: मॅमबोरू

en: Mambwe-Lungu
mr: मम्ब्वे-लुंगु

en: Mampruli
mr: माम्प्रुलि

en: Mamuju
mr: ममुजु

en: Mamulique
mr: मामुलिक्वे

en: Mamusi
mr: मामुसी

en: Mamvu
mr: मम्वु

en: Man Met
mr: मान मेत

en: Manam
mr: मनाम

en: Manambu
mr: मनम्बु

en: Manangba
mr: मनानग्बा

en: Manangkari
mr: मनन्गकारि

en: Manchu
mr: मानचु

en: Manda (Australia)
mr: मांदा (ऑस्ट्रेलिया)

en: Manda (India)
mr: मंदा (भारत)

en: Manda (Tanzania)
mr: मंदा (तंजानिया)

en: Mandahuaca
mr: मंदाहुआका

en: Mandaic
mr: मानडैक

en: Mandan
mr: मंदन

en: Mandandanyi
mr: मंदानदान्यि

en: Mandar
mr: मँडर

en: Mandara
mr: मंदरा

en: Mandari
mr: मंदारि

en: Mandaya
mr: मंडाया

en: Mandeali
mr: मन्डेएलि

en: Mander
mr: मानदेर

en: Mandingo
mr: मॅन्डिन्गो

en: Mandinka
mr: मनदिंका

en: Mandjak
mr: मनद्जाक

en: Mandobo Atas
mr: मॅन्डोबो अटस

en: Mandobo Bawah
mr: मॅन्डोबो बाव्हा

en: Manem
mr: मानेम

en: Mang
mr: मांग

en: Mangala
mr: मंगला

en: Mangarayi
mr: मनगारयी

en: Mangareva
mr: मंगारेवा

en: Mangas
mr: मंगस

en: Mangayat
mr: मन्गायात

en: Mangbetu
mr: मंगबेतु

en: Mangbutu
mr: मंगबुतु

en: Mangerr
mr: मंगेर्र

en: Manggarai
mr: मन्गाराइ

en: Mango
mr: मांगो

en: Mangole
mr: मंगोले

en: Mangseng
mr: मांगसेंग

en: Mangue
mr: मंगुए

en: Manide
mr: मनीडे

en: Manikion
mr: मनिकिओन

en: Manipa
mr: मनिपा

en: Manipuri
mr: मणिपुरी

en: Mankanya
mr: मंकान्या

en: Manna-Dora
mr: मन्ना-दोरा

en: Mannan
mr: मन्नान

en: Manombai
mr: मनोम्बै

en: Mansaka
mr: मान्सका

en: Mansi
mr: मान्सी

en: Mansoanka
mr: मन्सोअंका

en: Manta
mr: मन्ता

en: Mantsi
mr: मात्सि

en: Manx
mr: मॅनक्स्

en: Manya
mr: मान्या

en: Manyawa
mr: मान्यावा

en: Manyika
mr: मांयिका

en: Manza
mr: मंझा

en: Maonan
mr: मौनान

en: Maori
mr: माओरी

en: Mape
mr: मपे

en: Mapena
mr: मपेना

en: Mapia
mr: मपिया

en: Mapidian
mr: मपिदिअन

en: Mapoyo
mr: मपोयो

en: Mapudungun
mr: मापुडुनगुन

en: Mapun
mr: मपुन

en: Maquiritari
mr: मकुइरितारि

en: Mara
mr: मारा

en: Marachi
mr: मरचि

en: Maraghei
mr: मरघै

en: Maragus
mr: मार्गुस

en: Marama
mr: मरमा

en: Maramba
mr: मराम्बा

en: Maranao
mr: मरनाओ

en: Maranunggu
mr: मरनुनग्गु

en: Mararit
mr: मरारित

en: Marathi
mr: मराठी

en: Marau
mr: मारौ

en: Marba
mr: मर्बा

en: Maremgi
mr: मरेम्गी

en: Marenje
mr: मरेंजे

en: Marfa
mr: मर्फा

en: Margany
mr: मार्गनि

en: Marghi Central
mr: मार्घी मध्य

en: Marghi South
mr: मार्घी दक्षिण

en: Margu
mr: मार्गु

en: Mari (East Sepik Province)
mr: मरि (पूर्व सेपिक प्रांत)

en: Mari (Madang Province)
mr: मारी (मदान्ग प्रोविन्स)

en: Mari (Russia)
mr: मारी (रशिया)

en: Maria (India)
mr: मारिया (भारत)

en: Maria (Papua New Guinea)
mr: मारिया (पपुआ नवीन गिनी)

en: Maricopa
mr: मरिकोपा

en: Maridan
mr: मरिदान

en: Maridjabin
mr: मारिद्जाबिन

en: Marik
mr: मारिक

en: Marimanindji
mr: मरिमनिनद्जि

en: Marind
mr: मरिंद

en: Maring
mr: मरिंग

en: Maringarr
mr: मरिंगर्र

en: Marino
mr: मरिनो

en: Mariri
mr: मारिरि

en: Marithiel
mr: मारिथिएल

en: Maritime Sign Language
mr: मिरटाइम चिन्ह भाषा

en: Maritsauá
mr: मारित्साउआ

en: Mariyedi
mr: मारियेदि

en: Marka
mr: मर्का

en: Markweeta
mr: मार्कवीटा

en: Marma
mr: मर्मा

en: Marovo
mr: मारोवो

en: Marriammu
mr: मर्रिअम्मु

en: Marrucinian
mr: मर्रुसिनिअन

en: Marshallese
mr: मार्शललिज

en: Marsian
mr: मार्शियन

en: Martha's Vineyard Sign Language
mr: मर्थाज विनेयार्ड चिन्ह भाषा

en: Marti Ke
mr: मार्ति के

en: Martu Wangka
mr: मार्तु वांगका

en: Martuyhunira
mr: मर्तुय्हुनिरा

en: Maru
mr: मरु

en: Marwari
mr: मारवारी

en: Marwari (India)
mr: मारवारि (भारत)

en: Marwari (Pakistan)
mr: मारवारि (पाकिस्तान)

en: Marúbo
mr: मरुबो

en: Masaaba
mr: मसाब

en: Masai
mr: मसाइ

en: Masalit
mr: मसलित

en: Masana
mr: मसना

en: Masbatenyo
mr: मस्बातेन्यो

en: Mashco Piro
mr: माशको पिरो

en: Mashi (Nigeria)
mr: माशी (नायजेरिआ)

en: Mashi (Zambia)
mr: माशि (झाम्बिया)

en: Masimasi
mr: मासिमासि

en: Masiwang
mr: मासीवान्ग

en: Maskelynes
mr: मास्केलिनेस

en: Maslam
mr: मस्लाम

en: Masmaje
mr: मस्माजे

en: Massalat
mr: मस्सालत

en: Massep
mr: मस्सेप

en: Matagalpa
mr: मतागाल्पा

en: Matal
mr: मताल

en: Matbat
mr: मत्बत

en: Matengo
mr: मतेंगो

en: Matepi
mr: मतेपि

en: Matipuhy
mr: मतिपुहि

en: Mato
mr: मटो

en: Mator
mr: मतोर

en: Matsés
mr: मत्सेस

en: Mattole
mr: मत्तोले

en: Matukar
mr: मतुकार

en: Matumbi
mr: मतुम्बि

en: Matís
mr: मतिस

en: Maung
mr: मौंग

en: Mauritian Sign Language
mr: मौरिशअन चिन्ह भाषा

en: Mauwake
mr: मौवाके

en: Mawa (Chad)
mr: मवा (चाद)

en: Mawa (Nigeria)
mr: मावा (नायजेरिआ)

en: Mawak
mr: मवाक

en: Mawan
mr: मवान

en: Mawayana
mr: मवयना

en: Mawchi
mr: मावचि

en: Mawes
mr: मवेस

en: Maxakalí
mr: मक्साकलि

en: Mayaguduna
mr: मयगुदुना

en: Mayangna
mr: मयंग्ना

en: Mayeka
mr: मयेका

en: Mayo
mr: मयो

en: Mayogo
mr: मायोगो

en: Mazagway
mr: माझाग्वे

en: Mazanderani
mr: मझांदेरानी

en: Mba
mr: म्बा

en: Mbala
mr: म्बाला

en: Mbalanhu
mr: म्बलान्हू

en: Mbandja
mr: म्बांद्जा

en: Mbangala
mr: म्बांगला

en: Mbangi
mr: म्बागि

en: Mbangwe
mr: म्बांग्वे

en: Mbara (Australia)
mr: म्बारा (ऑस्ट्रेलिया)

en: Mbara (Chad)
mr: म्बारा (चाद)

en: Mbariman-Gudhinma
mr: म्बारिमन-गुधिंमा

en: Mbati
mr: म्बाति

en: Mbato
mr: म्बाटो

en: Mbay
mr: म्बेय

en: Mbe
mr: म्बे

en: Mbelime
mr: म्बेलिमे

en: Mbere
mr: म्बेरे

en: Mbesa
mr: म्बेसा

en: Mbo (Cameroon)
mr: म्बो (कॅमेरून)

en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
mr: म्बो (डेमोक्रेटिक रिपब्लिक ऑफ कोन्गो)

en: Mboi
mr: म्बोइ

en: Mboko
mr: म्बोको

en: Mbole
mr: म्बोल

en: Mbonga
mr: म्बोंगा

en: Mbongno
mr: म्बोन्ग्नो

en: Mbosi
mr: म्बोसि

en: Mbowe
mr: म्बोवे

en: Mbre
mr: मब्रे

en: Mbugu
mr: म्बुगु

en: Mbugwe
mr: म्बुग्वे

en: Mbuko
mr: म्बुको

en: Mbukushu
mr: म्बुकुशु

en: Mbula
mr: म्बुला

en: Mbula-Bwazza
mr: म्बुला-ब्वाझ्झा

en: Mbule
mr: म्बुले

en: Mbulungish
mr: म्बुलुंगिश

en: Mbum
mr: म्बुम

en: Mbunda
mr: म्बुन्डा

en: Mbunga
mr: म्बुंगा

en: Mburku
mr: म्बुर्कु

en: Mbwela
mr: म्बवेला

en: Me'en
mr: मेएन

en: Medebur
mr: मेडेबुर

en: Media Lengua
mr: मेदिआ लेंगुआ

en: Mediak
mr: मेदिअक

en: Median
mr: मेदिअन

en: Medumba
mr: मेडुम्बा

en: Mefele
mr: मेफेले

en: Megam
mr: मेगाम

en: Mehek
mr: मेहेक

en: Mehináku
mr: मिहिनाकु

en: Mehri
mr: मेहरी

en: Mekeo
mr: मेकेओ

en: Mekmek
mr: मेकमेक

en: Mekwei
mr: मेक्वै

en: Mele-Fila
mr: मेले-फिला

en: Melo
mr: मेलो

en: Melpa
mr: मेल्पा

en: Memoni
mr: मेमोनि

en: Mendankwe-Nkwen
mr: मेन्डांक्वे-न्केन

en: Mende (Papua New Guinea)
mr: मेन्दे (पपुआ नवीन गिनी)

en: Mende (Sierra Leone)
mr: मेन्डे (सिएर्रा लिओन)

en: Mengaka
mr: मेंगाका

en: Mengen
mr: मेन्गेन

en: Mengisa
mr: मेन्गिसा

en: Menka
mr: मेन्का

en: Menominee
mr: मेनोमिनी

en: Mentawai
mr: मेन्तावाइ

en: Menya
mr: मेन्या

en: Meoswar
mr: मिओस्वर

en: Mer
mr: मेर

en: Meramera
mr: मेरमेर

en: Merei
mr: मेरै

en: Merey
mr: मेरेय

en: Meriam
mr: मेरिअम

en: Merlav
mr: मेर्लाव

en: Meroitic
mr: मेरोइतिक

en: Meru
mr: मेरु

en: Merwari
mr: मेर्वारि

en: Mesaka
mr: मेसाका

en: Mese
mr: मेसे

en: Meskwaki
mr: मेस्कवाकि

en: Mesme
mr: मेस्मे

en: Mesmes
mr: मेस्मेस

en: Mesqan
mr: मेस्कान

en: Messapic
mr: मेस्सापिक

en: Meta'
mr: मेटा

en: Mewari
mr: मेवारि

en: Mewati
mr: मेवाति

en: Mexican Sign Language
mr: मेक्सिकन चिन्ह भाषा

en: Meyah
mr: मेयाह

en: Mfinu
mr: म्फिनु

en: Mfumte
mr: म्फुम्ते

en: Mi'kmaq
mr: मिक्माक

en: Miami
mr: मियामी

en: Mian
mr: मिअन

en: Miani
mr: मिअनि

en: Michif
mr: मिछिफ

en: Michigamea
mr: मिचिगामेअ

en: Midob
mr: मिडोब

en: Migaama
mr: मिगामा

en: Migabac
mr: मिगाबक

en: Migum
mr: मिगुम

en: Mikasuki
mr: मिकासुकि

en: Mili
mr: मिलि

en: Miltu
mr: मिल्तु

en: Miluk
mr: मिलुक

en: Milyan
mr: मिलयन

en: Mina (Cameroon)
mr: मिना (कॅमेरून)

en: Mina (India)
mr: मिना (भारत)

en: Minaean
mr: मिनैं

en: Minangkabau
mr: मिनानग्कबौ

en: Minanibai
mr: मिनानिबै

en: Minaveha
mr: मिनावेहा

en: Minderico
mr: माईंडेरीको

en: Mindiri
mr: मिंदिरी

en: Mingang Doso
mr: मिंगांग दोसो

en: Mingrelian
mr: मिंग्रेलिअन

en: Minidien
mr: मिनिदिएन

en: Minoan
mr: मिनोआन

en: Minokok
mr: मिनोकोक

en: Minriq
mr: मिरिक

en: Mintil
mr: मिंतिल

en: Miqie
mr: मिकिए

en: Mirandese
mr: मिरानडेज

en: Mirgan
mr: मिर्गन

en: Miriti
mr: मिर्ती

en: Miriwung
mr: मिरिवुंग

en: Miship
mr: मिशिप

en: Mising
mr: वटिव

en: Mittu
mr: मित्तु

en: Mituku
mr: मितुकु

en: Miu
mr: मिउ

en: Miwa
mr: मिवा

en: Miya
mr: मिया

en: Miyako
mr: मियाको

en: Miyobe
mr: मियोबे

en: Mlabri
mr: म्लाब्रि

en: Mlahsö
mr: मीअह्सो

en: Mlap
mr: मीअप

en: Mlomp
mr: म्लोम्प

en: Mmaala
mr: म्माला

en: Mmen
mr: म्मेन

en: Mo'da
mr: मोडा

en: Moabite
mr: मोअबाइट

en: Moba
mr: मोबा

en: Mobilian
mr: मोबिलिअन

en: Mochi
mr: मोचि

en: Mochica
mr: मोचिका

en: Mocho
mr: मोको

en: Mocoví
mr: मोकोवि

en: Modang
mr: मोदांग

en: Modole
mr: मोदोले

en: Moere
mr: मोएरे

en: Mofu-Gudur
mr: मोफु-गुदुर

en: Mogholi
mr: मोघोलि

en: Mogum
mr: मोगुम

en: Mohave
mr: मोहावे

en: Mohawk
mr: मोहॉक

en: Mohegan-Pequot
mr: मोहेगन-पेक्योटे

en: Moi (Congo)
mr: मोइ (कोन्गो)

en: Moi (Indonesia)
mr: मोइ (इन्डोनेशिया)

en: Moikodi
mr: मौकोदी

en: Moingi
mr: मोइंगि

en: Moji
mr: मोजि

en: Mok
mr: मोक

en: Moken
mr: मोकेन

en: Mokerang
mr: मोकेरंग

en: Mokilese
mr: मोकिलेज

en: Moklen
mr: मोक्लेएन

en: Mokole
mr: मोकोले

en: Mokpwe
mr: मोक्प्वे

en: Moksela
mr: मोक्सेला

en: Moksha
mr: मोक्षा

en: Molale
mr: मोलाले

en: Molbog
mr: मोल्बोग

en: Moldova Sign Language
mr: मोल्दोवा चिन्ह भाषा

en: Molengue
mr: मोलेंग्यु

en: Molima
mr: मोलिमा

en: Molo
mr: मोलो

en: Molof
mr: मोलोफ

en: Moloko
mr: मोलोको

en: Mom Jango
mr: मॉम जॅन्गो

en: Moma
mr: मोमा

en: Momare
mr: मोमरे

en: Mombum
mr: मोम्बुम

en: Momina
mr: मोमिना

en: Momuna
mr: मोमुना

en: Mon
mr: मोन

en: Monastic Sign Language
mr: मोन्सतिक चिन्ह भाषा

en: Mondropolon
mr: मोंद्रोपोलोन

en: Mondé
mr: मोन्दे

en: Mongo
mr: मॉन्गो

en: Mongol
mr: मोंगोल

en: Mongolian
mr: मॉन्गोलियन

en: Mongolian Sign Language
mr: मोन्गोलिअन चिन्ह भाषा

en: Mongondow
mr: मोंगोंदोव

en: Moni
mr: मोनी

en: Mono (Cameroon)
mr: मोनो (कॅमेरून)

en: Mono (Democratic Republic of Congo)
mr: मोनो (डेमोक्रेटिक रिपब्लिक ऑफ कॉन्गो)

en: Mono (Solomon Islands)
mr: मोनो (सोलोमोन द्विप)

en: Mono (USA)
mr: मोनो (USA)

en: Monom
mr: मोनोम

en: Montagnais
mr: मोन्ताग्नैस

en: Montol
mr: मोंतोल

en: Monumbo
mr: मोनुम्बो

en: Monzombo
mr: मोन्झोम्बो

en: Moo
mr: मू

en: Mopán Maya
mr: मोपन माया

en: Mor (Bomberai Peninsula)
mr: मोर (बोम्बेराइ पेनिंसुला)

en: Mor (Mor Islands)
mr: मोर (मोर द्विप)

en: Moraid
mr: मोरैद

en: Morawa
mr: मोरवा

en: Morerebi
mr: मोरेरेबि

en: Moresada
mr: मोरेसदा

en: Mori Atas
mr: मोरि अतास

en: Mori Bawah
mr: मोरि बवाह

en: Morigi
mr: मोरिगि

en: Morisyen
mr: मोरिस्येन

en: Moro
mr: मोरो

en: Moroccan Sign Language
mr: मोरोक्कन चिन्ह भाषा

en: Morokodo
mr: मोरोकोदो

en: Morom
mr: मोरोम

en: Moronene
mr: मोरोनेने

en: Morori
mr: मोरोरि

en: Morouas
mr: मोरौअस

en: Mortlockese
mr: मोरत्लोकेज

en: Moru
mr: मोरु

en: Mosimo
mr: मोसिमो

en: Mosiro
mr: मोसिरो

en: Moskona
mr: मोस्कोना

en: Mossi
mr: मोस्सी

en: Mota
mr: मोता

en: Motlav
mr: मोत्लाव

en: Motu
mr: मोतु

en: Mouk-Aria
mr: मौक-अरिया

en: Movima
mr: मोविम

en: Mozambican Sign Language
mr: मझम्बिकन चिन्ह भाष

en: Mozarabic
mr: मोझारबिक

en: Mpade
mr: म्पदे

en: Mpi
mr: म्पि

en: Mpiemo
mr: म्पैमो

en: Mpoto
mr: म्पोतो

en: Mpotovoro
mr: म्पोतोवोरो

en: Mpuono
mr: म्पुओनो

en: Mpur
mr: म्पुर

en: Mru
mr: म्रु

en: Mser
mr: म्सेर

en: Mualang
mr: मुअलांग

en: Mubami
mr: मुबमि

en: Mubi
mr: मुबि

en: Muda
mr: मुदा

en: Muduga
mr: मुदुग

en: Mufian
mr: मुफियान

en: Mugom
mr: मुगोम

en: Muinane
mr: म्युइनेन

en: Mukha-Dora
mr: मुखा-दोरा

en: Mukulu
mr: मुकुलु

en: Mulaha
mr: मुलाह

en: Mulam
mr: मुलाम

en: Mullukmulluk
mr: मुल्लुकमुल्लुक

en: Multiple languages
mr: विविध भाषा

en: Muluridyi
mr: मुलुरिद्यि

en: Mum
mr: मम

en: Mumuye
mr: मुमुये

en: Muna
mr: मुना

en: Munda
mr: मुंदा

en: Mundabli
mr: मुन्डाब्लि

en: Mundang
mr: मुंदांग

en: Mundani
mr: मुन्दानी

en: Mundari
mr: मुंडारी

en: Mundat
mr: मुंदात

en: Mundurukú
mr: मुन्दुरुकु

en: Mungaka
mr: मुन्गाका

en: Munggui
mr: मुंग्गुइ

en: Mungkip
mr: मुन्गकिप

en: Muniche
mr: मुनिचे

en: Munit
mr: मुनित

en: Munji
mr: मुन्जि

en: Munsee
mr: मुंसी

en: Muong
mr: मुओंग

en: Muratayak
mr: मुराटायाक

en: Murik (Malaysia)
mr: मुरिक (मलेशिया)

en: Murik (Papua New Guinea)
mr: मुरिक (पपुआ नवीन गिनी)

en: Murkim
mr: मुर्किम

en: Murle
mr: मुर्ले

en: Murrinh-Patha
mr: मुर्रिन्ह-पथा

en: Mursi
mr: मुर्सि

en: Murupi
mr: मुरुपि

en: Muruwari
mr: मुरुवरि

en: Musak
mr: मुसक

en: Musar
mr: मुसार

en: Musasa
mr: मुसासा

en: Musey
mr: मुसे

en: Musgu
mr: मुस्गु

en: Mushungulu
mr: मुशुंगुलु

en: Musi
mr: मुसि

en: Muskum
mr: मुस्कुम

en: Musom
mr: मुसोम

en: Mussau-Emira
mr: मुस्सौ-एमिरा

en: Muthuvan
mr: मुथुवन

en: Mutu
mr: मुतु

en: Muya
mr: मुया

en: Muyang
mr: मुयांग

en: Muyuw
mr: मुयुव

en: Muzi
mr: मुजि

en: Mvanip
mr: म्वानिप

en: Mvuba
mr: म्वुबा

en: Mwaghavul
mr: म्वाघावुल

en: Mwan
mr: म्वान

en: Mwani
mr: म्वानि

en: Mwatebu
mr: म्वातेबु

en: Mwera (Chimwera)
mr: म्वेरा (चिमवेरा)

en: Mwera (Nyasa)
mr: म्वेरा (न्यासा)

en: Mwimbi-Muthambi
mr: म्विम्बि-मुथाम्बि

en: Myene
mr: म्येने

en: Mysian
mr: मिसिअन

en: Mághdì
mr: मघदी

en: Mískito
mr: मिस्कितो

en: Mócheno
mr: मोचेनो

en: Mündü
mr: मुन्दु

en: N'Ko
mr: न्को

en: N/u
mr: नु

en: Na
mr: ना

en: Naaba
mr: नाब

en: Naasioi
mr: नासिओइ

en: Naba
mr: नाबा

en: Nabak
mr: नबाक

en: Nabi
mr: नबि

en: Nachering
mr: नचेरिंग

en: Nadruvian
mr: नड्रुविअन

en: Nadëb
mr: नादेब

en: Nafaanra
mr: नफानरा

en: Nafi
mr: नफि

en: Nafri
mr: नफ्रि

en: Nafusi
mr: नाफुसी

en: Naga Pidgin
mr: नगा पिडगिन

en: Nagarchal
mr: नगारचल

en: Nage
mr: नगे

en: Nagumi
mr: नगुमि

en: Nahali
mr: नहाली

en: Nahari
mr: नहारि

en: Nai
mr: नाइ

en: Naka'ela
mr: नकएला

en: Nakai
mr: नकाइ

en: Nakanai
mr: नकनै

en: Nakara
mr: नकारा

en: Nake
mr: नके

en: Naki
mr: नाकि

en: Nakwi
mr: नक्वि

en: Nalca
mr: नाल्का

en: Nali
mr: नालि

en: Nalik
mr: नालिक

en: Nalu
mr: नलु

en: Nalögo
mr: नलोगो

en: Nama (Papua New Guinea)
mr: नामा (पपुआ नवीन गिनी)

en: Namakura
mr: नमाकुरा

en: Namat
mr: नामत

en: Nambo
mr: नम्बो

en: Nambya
mr: नाम्ब्या

en: Namia
mr: नामिया

en: Namiae
mr: नमैए

en: Namibian Sign Language
mr: नामिबिअन चिन्ह भाषा

en: Namla
mr: नम्ला

en: Namo
mr: नमो

en: Namonuito
mr: नामोनुइतो

en: Namosi-Naitasiri-Serua
mr: नामोसी-नैतासिरी-सेरूआ

en: Namuyi
mr: नामुयि

en: Nanai
mr: नानै

en: Nancere
mr: नानसेरे

en: Nande
mr: नान्दे

en: Nandi
mr: नंदी

en: Nankina
mr: नानकिना

en: Nanti
mr: नानटि

en: Nanticoke
mr: नान्टिकोक

en: Nanubae
mr: नानुबे

en: Napu
mr: नापु

en: Nar Phu
mr: नार फु

en: Nara
mr: नारा

en: Narak
mr: नरक

en: Narango
mr: नारांगो

en: Narau
mr: नरौ

en: Narim
mr: नरिम

en: Naro
mr: नरो

en: Narom
mr: नारोम

en: Narragansett
mr: नर्रागनसेट्ट

en: Narrinyeri
mr: नर्रिनयेरि

en: Narua
mr: नाक्सि

en: Narungga
mr: नारूंग्गा

en: Nasal
mr: नसल

en: Nasarian
mr: नसारिअन

en: Naskapi
mr: नास्कापि

en: Natanzi
mr: नतांझी

en: Natchez
mr: नाट्चेज

en: Nateni
mr: नतेनि

en: Nathembo
mr: नाथेम्बो

en: Natioro
mr: नटिओरो

en: Natügu
mr: नतुगु

en: Nauete
mr: नैएते

en: Nauna
mr: नौना

en: Nauru
mr: नौरु

en: Navajo
mr: नवजो

en: Navut
mr: नावुत

en: Nawaru
mr: नवारु

en: Nawathinehena
mr: नवाथिनेहेना

en: Nawdm
mr: नाव्द्म

en: Nawuri
mr: नवुरि

en: Nayi
mr: नायी

en: Nayini
mr: न्यायिनी

en: Ncane
mr: न्केन

en: Nchumbulu
mr: न्चुम्बुलु

en: Nda'nda'
mr: न्दांदा

en: Ndai
mr: न्डाइ

en: Ndaka
mr: न्दाका

en: Ndaktup
mr: न्दाक्तुप

en: Ndali
mr: न्दालि

en: Ndam
mr: न्दाम

en: Ndamba
mr: न्दाम्बा

en: Ndasa
mr: न्दासा

en: Ndau
mr: न्दौ

en: Nde-Gbite
mr: न्दे-ग्बिते

en: Nde-Nsele-Nta
mr: न्दे-न्सेले-न्ता

en: Ndemli
mr: न्देमलि

en: Ndendeule
mr: न्डेनडेउल

en: Ndengereko
mr: न्देनगेरेको

en: Nding
mr: न्डिंग

en: Ndo
mr: न्दो

en: Ndobo
mr: न्दोबो

en: Ndoe
mr: न्डोए

en: Ndogo
mr: न्दोगो

en: Ndolo
mr: न्दोलो

en: Ndom
mr: न्दोम

en: Ndombe
mr: न्दोम्बे

en: Ndonde Hamba
mr: न्दोन्दे हाम्बा

en: Ndonga
mr: न्डोन्गा

en: Ndoola
mr: न्दुला

en: Nduga
mr: न्दुगा

en: Ndumu
mr: न्दुमु

en: Ndunda
mr: न्दुंदा

en: Ndunga
mr: न्दुन्गा

en: Ndut
mr: न्दुत

en: Ndyuka-Trio Pidgin
mr: न्द्युका-त्रिओ पिडगिन

en: Neapolitan
mr: नेपोलिशन

en: Nedebang
mr: नेदेबंग

en: Nefamese
mr: नेफामेज

en: Negerhollands
mr: नेगेरहोल्लॅन्डस्

en: Negeri Sembilan Malay
mr: नेजेरि सेम्बिलन मालेय

en: Negidal
mr: नेगिदल

en: Nehan
mr: नेहान

en: Nek
mr: नेक

en: Nekgini
mr: नेक्गिनि

en: Neko
mr: नेको

en: Neku
mr: नेकु

en: Neme
mr: नेमे

en: Nemi
mr: नेमि

en: Nen
mr: नेन

en: Nend
mr: नेन्ड

en: Nenets
mr: नेनेत्स्

en: Nengone
mr: नेनगोन

en: Nepalese Sign Language
mr: नेपालिज चिन्ह भाषा

en: Nete
mr: नेते

en: New Zealand Sign Language
mr: न्यू झिलंड चिन्ह भाषा

en: Neyo
mr: नेयो

en: Nez Perce
mr: नेज पेर्से

en: Ngaanyatjarra
mr: न्गान्यात्जर्रा

en: Ngad'a
mr: न्गदा

en: Ngadjunmaya
mr: न्गाद्जुनमाया

en: Ngaing
mr: न्गैंग

en: Ngaju
mr: न्गाजु

en: Ngala
mr: ग्लाला

en: Ngalakan
mr: न्गालकन

en: Ngalum
mr: न्गालुम

en: Ngam
mr: नगम

en: Ngamambo
mr: न्गामाम्बो

en: Ngambay
mr: न्गामबे

en: Ngamini
mr: न्गामिनी

en: Ngamo
mr: न्गामो

en: Nganasan
mr: न्गानसान

en: Ngandi
mr: न्गांडी

en: Ngando (Central African Republic)
mr: न्गान्दो (मध्य अफ्रिकन रिपब्लिक)

en: Ngando (Democratic Republic of Congo)
mr: न्गादो (देमोक्रेटिक रिपब्लिक ऑफ कॉन्गो)

en: Ngandyera
mr: न्गान्द्येरा

en: Ngangam
mr: न्गांगम

en: Nganyaywana
mr: न्गांयाय्वाना

en: Ngarinman
mr: न्गारिनमन

en: Ngarinyin
mr: न्गारिन्यिन

en: Ngarla
mr: नगार्ला

en: Ngarluma
mr: न्गारलुमा

en: Ngas
mr: न्गास

en: Ngasa
mr: न्गासा

en: Ngatik Men's Creole
mr: न्गातिक मेनस् क्रिओल

en: Ngawun
mr: न्गवुन

en: Ngbaka
mr: न्गबाक

en: Ngbaka Ma'bo
mr: न्गबका माबो

en: Ngbaka Manza
mr: न्गबका मन्झा

en: Ngbee
mr: न्गबी

en: Ngbinda
mr: न्गबिन्डा

en: Ngbundu
mr: न्ग्बुन्डु

en: Ngelima
mr: न्गेलिमा

en: Ngemba
mr: न्गेम्ब

en: Ngeq
mr: न्गेक

en: Ngete
mr: न्गेते

en: Nggem
mr: न्ग्गेम

en: Nggwahyi
mr: न्ग्ग्वाहयि

en: Ngie
mr: न्गिए

en: Ngiemboon
mr: न्गिम्बून

en: Ngile
mr: न्गिले

en: Ngindo
mr: न्गिन्दो

en: Ngiti
mr: न्गिती

en: Ngizim
mr: न्गिझिम

en: Ngom
mr: न्गोम

en: Ngomba
mr: न्गोम्बा

en: Ngombale
mr: न्गोम्बाले

en: Ngombe (Central African Republic)
mr: न्गोम्बो (मध्य अफ्रिकन रिपब्लिक)

en: Ngombe (Democratic Republic of Congo)
mr: न्गोम्बे (डेमोक्रेटिक रिपब्लिक ऑफ कोन्गो)

en: Ngongo
mr: न्गोंगो

en: Ngoni
mr: न्गोनि

en: Ngoshie
mr: न्गोशिए

en: Ngul
mr: न्गुल

en: Ngulu
mr: न्गुलु

en: Nguluwan
mr: न्गुलुवान

en: Ngumbi
mr: न्गुम्बि

en: Ngundi
mr: न्गुंदि

en: Ngundu
mr: नगुंडु

en: Ngungwel
mr: न्गुंगवेल

en: Ngurimi
mr: ग्लुरिमि

en: Ngurmbur
mr: न्गुर्मबुर

en: Nguôn
mr: न्गुओन

en: Ngwaba
mr: न्ग्वाबा

en: Ngwe
mr: न्गवे

en: Ngwo
mr: न्गवो

en: Ngäbere
mr: न्गाबेरे

en: Nhanda
mr: न्हांदा

en: Nhengatu
mr: न्हेंगतु

en: Nhuwala
mr: न्हुवाला

en: Nias
mr: नीआस

en: Nicaraguan Sign Language
mr: निकारागुआन चिन्ह भाषा

en: Niellim
mr: निएल्लिम

en: Nigerian Sign Language
mr: नायजेरिअन चिन्ह भाषा

en: Nihali
mr: निहाली

en: Nii
mr: नी

en: Niksek
mr: निक्सेक

en: Nila
mr: निला

en: Nilamba
mr: निलाम्बा

en: Nimadi
mr: निमादी

en: Nimanbur
mr: निमानबुर

en: Nimbari
mr: निम्बारी

en: Nimboran
mr: निम्बोरन

en: Nimi
mr: निमी

en: Nimo
mr: निमो

en: Nimoa
mr: निमोआ

en: Ninam
mr: निनम

en: Nindi
mr: निंदि

en: Ningera
mr: निंजेरा

en: Ninggerum
mr: निंग्गेरुम

en: Ningil
mr: निंगिल

en: Ningye
mr: निंग्ये

en: Ninzo
mr: निंझो

en: Nipsan
mr: निपसन

en: Nisa
mr: निसा

en: Nisenan
mr: निसेनान

en: Nisga'a
mr: निस्गा

en: Nisi (China)
mr: निसि (चायना)

en: Niuafo'ou
mr: निउअफोउ

en: Niuatoputapu
mr: नियुआतोपुतापु

en: Niuean
mr: न्यूएन

en: Nivaclé
mr: निवाक्ले

en: Njalgulgule
mr: न्जालगुलगुले

en: Njebi
mr: न्जेबि

en: Njen
mr: न्जेन

en: Njerep
mr: न्जेरेप

en: Njyem
mr: न्ज्येम

en: Nkangala
mr: निकांगाला

en: Nkari
mr: न्कारी

en: Nkem-Nkum
mr: न्केस-न्कुम

en: Nkhumbi
mr: न्खुम्बी

en: Nkongho
mr: न्कोन्ग्हो

en: Nkonya
mr: न्कोन्या

en: Nkoroo
mr: न्कोरू

en: Nkoya
mr: न्कोया

en: Nkukoli
mr: न्कुकोलि

en: Nkutu
mr: न्कुतु

en: Nnam
mr: न्नाम

en: No linguistic content
mr: अंतर्भूत माहिती आढळली नाही

en: Nobiin
mr: नोबीन

en: Nobonob
mr: नोबोनोब

en: Nocamán
mr: नोकामन

en: Nogai
mr: नोगाइ

en: Noiri
mr: नौरि

en: Nokuku
mr: नोकुकु

en: Nomaande
mr: नोमांदे

en: Nomane
mr: नोमाने

en: Nomatsiguenga
mr: नोमात्सिगुएंगा

en: Nomu
mr: नोमु

en: Nonuya
mr: नोनुया

en: Nooksack
mr: नूकसॅक

en: Noon
mr: नून

en: Noone
mr: नूने

en: Noric
mr: नोरिक

en: Norn
mr: नोर्न

en: Norra
mr: नोर्रा

en: Norwegian
mr: नोर्वेजियन

en: Norwegian Bokmål
mr: नोर्वेजिअन बोकमल

en: Norwegian Nynorsk
mr: नोर्वेजिअन न्यिनोर्स्क

en: Norwegian Sign Language
mr: नोर्वेजिअन चिन्ह भाषा

en: Notre
mr: नोट्रे

en: Notsi
mr: नोत्सि

en: Nottoway
mr: नोत्तोवय

en: Nottoway-Meherrin
mr: नोत्तोवेय-मेहेर्रिन

en: Novial
mr: नोविअल

en: Noy
mr: नोय

en: Nsenga
mr: न्सेन्गा

en: Nshi
mr: न्शी

en: Nsongo
mr: न्सोन्गो

en: Ntcham
mr: न्ट्छाम

en: Ntomba
mr: न्तोम्बा

en: Nubaca
mr: नुबॅका

en: Nubi
mr: नुबी

en: Nubri
mr: नुब्रि

en: Nuer
mr: नुएर

en: Nugunu (Australia)
mr: नुगुनु (ऑस्ट्रेलिया)

en: Nugunu (Cameroon)
mr: नुगुनु (कॅमेरून)

en: Nuk
mr: नुक

en: Nukak Makú
mr: नुकॅक मकु

en: Nukna
mr: नुक्ना

en: Nukuini
mr: नुकुइनि

en: Nukumanu
mr: नुकुमानु

en: Nukuoro
mr: नुकुओरो

en: Nukuria
mr: नुकुरिया

en: Numana-Nunku-Gbantu-Numbu
mr: नुमना-नुनकु-ग्बांतु-नुम्बु

en: Numanggang
mr: नुमानग्गांग

en: Numbami
mr: नुम्बामि

en: Nume
mr: नुमे

en: Numidian
mr: नुमिदिअन

en: Nung (Viet Nam)
mr: नुंग (विएत नाम)

en: Nungali
mr: नुंगालि

en: Nunggubuyu
mr: नुंग्गुबुयु

en: Nungu
mr: नुंगु

en: Nupbikha
mr: नुप्बिखा

en: Nupe-Nupe-Tako
mr: नुपे-नुपे-तको

en: Nusa Laut
mr: नुसा लौत

en: Nusu
mr: नुसु

en: Nyabwa
mr: न्याब्वा

en: Nyaheun
mr: न्यहुएन

en: Nyahkur
mr: न्याकुर

en: Nyakyusa-Ngonde
mr: न्याक्युसा-न्गोन्दे

en: Nyali
mr: न्यालि

en: Nyam
mr: न्याम

en: Nyamal
mr: न्यामल

en: Nyambo
mr: न्याम्बो

en: Nyamusa-Molo
mr: न्यामुसा-मोलो

en: Nyamwanga
mr: न्यामवांगा

en: Nyamwezi
mr: न्यामवेझी

en: Nyaneka
mr: न्यानेका

en: Nyang'i
mr: न्यांगि

en: Nyanga
mr: न्यांगा

en: Nyanga-li
mr: न्यांगा-लि

en: Nyangatom
mr: न्यानगोतोम

en: Nyangbo
mr: न्यांग्बो

en: Nyangga
mr: न्यांग्गा

en: Nyangumarta
mr: न्यानगुमार्ता

en: Nyanja
mr: न्यांजा

en: Nyankole
mr: न्यानकोले

en: Nyaturu
mr: न्यातुरु

en: Nyaw
mr: न्याव

en: Nyawaygi
mr: न्यावायगी

en: Nyemba
mr: न्येम्बा

en: Nyengo
mr: न्येंगो

en: Nyenkha
mr: न्येन्खा

en: Nyeu
mr: न्येउ

en: Nyigina
mr: न्यिगिना

en: Nyiha (Malawi)
mr: न्यिहा (मलवि)

en: Nyiha (Tanzania)
mr: न्यिहा (तन्जानिया)

en: Nyika (Malawi and Zambia)
mr: न्यिका (मलावि व झाम्बिया)

en: Nyika (Tanzania)
mr: न्यिका (तन्जानिया)

en: Nyindrou
mr: न्यिंद्रोउ

en: Nyindu
mr: न्यिंदु

en: Nyole
mr: न्योले

en: Nyong
mr: न्योन्ग

en: Nyore
mr: न्योरे

en: Nyoro
mr: न्योरो

en: Nyulnyul
mr: न्युलन्युल

en: Nyunga
mr: न्यूंगा

en: Nyungwe
mr: न्यूंग्वे

en: Nyâlayu
mr: न्यालयु

en: Nzakambay
mr: न्झाकाम्बे

en: Nzakara
mr: न्जाकारा

en: Nzanyi
mr: न्झान्यी

en: Nzima
mr: न्झिमा

en: Ná-Meo
mr: ना-मिओ

en: O'chi'chi'
mr: ओचिचि

en: O'du
mr: ओदु

en: Obanliku
mr: ओबानलिकु

en: Obispeño
mr: ओबिस्पेनो

en: Oblo
mr: अब्लो

en: Obokuitai
mr: ओबोकुइताइ

en: Obolo
mr: ओबोलो

en: Obulom
mr: ओबुलोम

en: Ocaina
mr: अकैन

en: Occitan (post 1500)
mr: ओस्सीटन (पोस्ट 1500)

en: Od
mr: ओद

en: Odiai
mr: ओडिआइ

en: Odoodee
mr: ओडूडी

en: Odual
mr: अदुअल

en: Odut
mr: ओदुत

en: Ofayé
mr: ओफाये

en: Ofo
mr: ओफो

en: Ogbah
mr: अग्बाह

en: Ogbia
mr: अग्बिआ

en: Ogbogolo
mr: ओग्बोगोलो

en: Ogbronuagum
mr: ओघ्ब्रोनौगुम

en: Ogea
mr: ओगेअ

en: Oirata
mr: ओअराता

en: Ojibwa
mr: ओजिब्वा

en: Okanagan
mr: ओकांगन

en: Oki-No-Erabu
mr: ओकि-नो-एराबु

en: Okiek
mr: ओकैक

en: Oko-Eni-Osayen
mr: ओको-एनि-ओसायेन

en: Oko-Juwoi
mr: ओके-जुवौ

en: Okobo
mr: ओकोबो

en: Okodia
mr: ओकोदिया

en: Okolod
mr: अकोलोद

en: Okpamheri
mr: ओक्पाम्हेरि

en: Okpe (Northwestern Edo)
mr: ओक्पे (उत्तरपश्चिम एदो)

en: Okpe (Southwestern Edo)
mr: ओक्पे (दक्षिणपश्चिम एदो)

en: Oksapmin
mr: ओक्साप्मिन

en: Oku
mr: ओकु

en: Olekha
mr: ओलेखा

en: Olo
mr: ओलो

en: Oloma
mr: ओलोमा

en: Olrat
mr: ओइरात

en: Olu'bo
mr: अलुबो

en: Olulumo-Ikom
mr: ओलुलुमो-इकोम

en: Omagua
mr: ओमगुआ

en: Omaha-Ponca
mr: ओमहा-पोंका

en: Ombamba
mr: ओम्बाम्बा

en: Ombo
mr: ओम्बो

en: Omi
mr: ओमि

en: Omok
mr: ओमोक

en: Omotik
mr: ओमोतिक

en: Omurano
mr: ओमुरानो

en: Ona
mr: ओना

en: Oneida
mr: ओनैदा

en: Ong
mr: ओंग

en: Onin
mr: ओनिन

en: Onin Based Pidgin
mr: ओनिन आधारीत पिडगिन

en: Onjob
mr: ओंजोब

en: Ono
mr: ओनो

en: Onobasulu
mr: ओनोबसुलु

en: Onondaga
mr: ओनोंदगा

en: Ontenu
mr: ओन्तेनु

en: Ontong Java
mr: ओन्तोंग जावा

en: Oorlams
mr: ओर्लम्स्

en: Opao
mr: ओपाओ

en: Opata
mr: ओपाता

en: Opuuo
mr: ओपूओ

en: Orang Kanaq
mr: ओरांग कानक

en: Orang Seletar
mr: ओरांग सेलेतर

en: Orejón
mr: ओरेजॉन

en: Oring
mr: ओरिंग

en: Orma
mr: ओर्मा

en: Ormu
mr: ओर्मु

en: Ormuri
mr: ओर्मुरि

en: Oro
mr: ओरो

en: Oro Win
mr: ओरो विन

en: Oroch
mr: ओरोच

en: Oroha
mr: ओरोहा

en: Orok
mr: ओरोक

en: Orokaiva
mr: ओरोकैवा

en: Oroko
mr: ओरोको

en: Orokolo
mr: ओरोकोलो

en: Oromo
mr: ओरोमो

en: Oroqen
mr: ओरोकेन

en: Orowe
mr: ओरोवे

en: Oruma
mr: ओरुमा

en: Orya
mr: ओर्या

en: Osage
mr: ओसेज

en: Osatu
mr: असातु

en: Oscan
mr: ओस्कॅन

en: Osing
mr: ओसिंग

en: Ososo
mr: ओसोसो

en: Ossetian
mr: ओस्सेतिअन

en: Ot Danum
mr: ओत दानुम

en: Otank
mr: ओतांक

en: Oti
mr: ओति

en: Otoro
mr: ओतोरो

en: Ottawa
mr: ओटावा

en: Otuho
mr: ओतुहो

en: Otuke
mr: ओतुके

en: Ouma
mr: औमा

en: Owa
mr: ओवा

en: Owenia
mr: ओवेनिआ

en: Owiniga
mr: ओविनिगा

en: Oy
mr: ओय

en: Oya'oya
mr: ओयाओया

en: Oyda
mr: ओयदा

en: Pa Di
mr: प दि

en: Pa'a
mr: पा

en: Pa-Hng
mr: प-हंग

en: Paama
mr: पामा

en: Paasaal
mr: पासाल

en: Pacahuara
mr: पचहुअरा

en: Pacoh
mr: पकोह

en: Padoe
mr: पदोए

en: Paekche
mr: पेएक्चे

en: Paelignian
mr: पएलिगनिअन

en: Pagi
mr: पगि

en: Pagibete
mr: पगिबेते

en: Pagu
mr: पगु

en: Pahari-Potwari
mr: पहारि-पोत्वारि

en: Pahi
mr: पहि

en: Pahlavani
mr: पह्लावनि

en: Pahlavi
mr: पह्लावी

en: Pai Tavytera
mr: पाइ तावितेरा

en: Paicî
mr: पैसि

en: Paipai
mr: पैपै

en: Paiwan
mr: पैवन

en: Pak-Tong
mr: पाक-तोंग

en: Pakanha
mr: पकांहा

en: Pakaásnovos
mr: पकास्नोवोस

en: Pakistan Sign Language
mr: पाकिस्तान चिन्ह भाषा

en: Paku
mr: पकु

en: Pal
mr: पॅल

en: Palaic
mr: पलैक

en: Palauan
mr: पालौन

en: Palenquero
mr: पनेक्वेरो

en: Pali
mr: पाली

en: Palikúr
mr: पलिकुर

en: Paliyan
mr: पलियान

en: Palor
mr: पालोर

en: Palpa
mr: पल्पा

en: Palu'e
mr: पलुए

en: Paluan
mr: पलुआन

en: Pam
mr: पॅम

en: Pambia
mr: पाम्बिआ

en: Pamlico
mr: पम्लिको

en: Pamona
mr: पमोना

en: Pamosu
mr: पामोसु

en: Pampanga
mr: पम्पंगा

en: Pana (Burkina Faso)
mr: पना (बुर्किना फासो)

en: Pana (Central African Republic)
mr: पना (मध्य अफ्रिकन रिपब्लिक)

en: Panamanian Sign Language
mr: पनमनियन चिन्ह भाषा

en: Panamint
mr: पनमिन्त

en: Panará
mr: पनारा

en: Panasuan
mr: पनासुअन

en: Panawa
mr: पनवा

en: Pancana
mr: पंकाना

en: Panchpargania
mr: पंचपरगनिया

en: Pande
mr: पान्डे

en: Pangasinan
mr: पॅनगेसिनान

en: Pangseng
mr: पंग्सेन्ग

en: Pangwa
mr: पंग्वा

en: Pangwali
mr: पंग्वालि

en: Panim
mr: पनिम

en: Paniya
mr: पनिया

en: Panjabi
mr: पंजाबी

en: Pankararé
mr: पंकररे

en: Pankararú
mr: पंकररु

en: Pankhu
mr: पांखु

en: Pannei
mr: पन्नेइ

en: Panobo
mr: पनोबो

en: Panytyima
mr: पानित्यिमा

en: Papapana
mr: पपपना

en: Papar
mr: पपार

en: Papasena
mr: पपसेना

en: Papel
mr: पपेल

en: Papi
mr: पापि

en: Papiamento
mr: पापियामेन्टो

en: Papitalai
mr: पपितलै

en: Papora
mr: पपोरा

en: Papuma
mr: पपुमा

en: Parachi
mr: पराचि

en: Paraguayan Sign Language
mr: परागुअयन चिन्ह भाषा

en: Parakanã
mr: परकना

en: Paranan
mr: परॅनॅन

en: Paranawát
mr: परनवत

en: Paraujano
mr: परौजनो

en: Parauk
mr: परौक

en: Parawen
mr: परवेन

en: Pardhan
mr: पर्धान

en: Pardhi
mr: पर्धी

en: Pare
mr: परे

en: Parecís
mr: परेसिस

en: Parenga
mr: परेंगा

en: Parkwa
mr: पर्क्वा

en: Parsi
mr: पार्सि

en: Parsi-Dari
mr: पार्सि-दरि

en: Parthian
mr: पर्थीअन

en: Parya
mr: पर्या

en: Pasi
mr: पसि

en: Patamona
mr: पतामोना

en: Patani
mr: पतनि

en: Pataxó Hã-Ha-Hãe
mr: पताक्सो हा-हा-हाए

en: Patep
mr: पते

en: Pathiya
mr: पथिया

en: Patpatar
mr: पतपतार

en: Pattani
mr: पत्तानि

en: Paulohi
mr: पौलोहि

en: Paumarí
mr: पौमरी

en: Pauserna
mr: पौसेर्ना

en: Pawaia
mr: पवैअ

en: Pawnee
mr: पव्नी

en: Paynamar
mr: पय्नमार

en: Pe
mr: पे

en: Pear
mr: पेअर

en: Pech
mr: पेच

en: Pecheneg
mr: पेचेंनेग

en: Peere
mr: पेएरे

en: Pei
mr: पेइ

en: Pekal
mr: पेकल

en: Pela
mr: पेला

en: Pele-Ata
mr: पेले-अटा

en: Pelende
mr: पेलेन्दे

en: Pemon
mr: पेमोन

en: Penang Sign Language
mr: पेनांग चिन्ह भाषा

en: Penchal
mr: पेंचल

en: Pendau
mr: पेंदाउ

en: Pengo
mr: पेंगो

en: Penrhyn
mr: पेंर्हिन

en: Pentlatch
mr: पेन्त्लात्च

en: Perai
mr: पेरै

en: Pero
mr: पेरो

en: Persian
mr: पर्शियन

en: Persian Sign Language
mr: पर्शिअन चिन्ह भाषा

en: Peruvian Sign Language
mr: पेरुविअन चिन्ह भाषा

en: Petats
mr: पेतात्स

en: Petjo
mr: पेत्जो

en: Pfaelzisch
mr: प्फाएलझिश

en: Phai
mr: फाइ

en: Phake
mr: फके

en: Phala
mr: फला

en: Phalura
mr: फलुरा

en: Phana'
mr: फाना

en: Phangduwali
mr: फँग्दुवलि

en: Phende
mr: फेंदे

en: Philippine Sign Language
mr: फिलिप्पाइन चिन्ह भाषा

en: Phimbi
mr: फिम्बि

en: Phoenician
mr: फोएनिशियन

en: Phola
mr: फोला

en: Pholo
mr: फोलो

en: Phong-Kniang
mr: फोन्ग-क्निआंग

en: Phrygian
mr: फ्रिय्गिअन

en: Phu Thai
mr: फु थाइ

en: Phuan
mr: फुअन

en: Phudagi
mr: फुदगि

en: Phuie
mr: फुइए

en: Phukha
mr: फुखा

en: Phuma
mr: फुमा

en: Phunoi
mr: फुनौ

en: Phuong
mr: फुओंग

en: Phupa
mr: फुपा

en: Phupha
mr: फुफा

en: Phuza
mr: फुजा

en: Piamatsina
mr: पैअमत्सिना

en: Piame
mr: पैमे

en: Piapoco
mr: पिअपोको

en: Piaroa
mr: पिअरोरा

en: Picard
mr: पिकार्ड

en: Pictish
mr: पिक्तिश

en: Piemontese
mr: पिएमोन्तेज

en: Pijao
mr: पिजाओ

en: Pije
mr: पिजे

en: Pijin
mr: पिजिन

en: Pilagá
mr: पिल्गा

en: Pileni
mr: पिलेनि

en: Pima Bajo
mr: पिम बजो

en: Pimbwe
mr: पिम्बवे

en: Pinai-Hagahai
mr: पिनाइ-हगहाइ

en: Pingelapese
mr: पिंगेलपेज

en: Pini
mr: पिनि

en: Pinigura
mr: पिनिगुरा

en: Pinji
mr: पिंजि

en: Pintiini
mr: पिंतीनि

en: Pintupi-Luritja
mr: पिंतुपि-लुरित्जा

en: Pinyin
mr: पिन्यिन

en: Pipil
mr: पिपिल

en: Pirahã
mr: पिराहा

en: Piratapuyo
mr: पिरातापुयो

en: Pirlatapa
mr: पिर्लातापा

en: Piro
mr: पिरो

en: Pisabo
mr: पिसाबो

en: Piscataway
mr: पिस्कात्वेय

en: Pisidian
mr: पिसिदिअन

en: Pitcairn-Norfolk
mr: पिटकैर्न-नोर्फोल्क

en: Piti
mr: पिति

en: Pitjantjatjara
mr: पित्जानत्जात्जार

en: Pitta Pitta
mr: पित्ता पित्ता

en: Piu
mr: पिउ

en: Piya-Kwonci
mr: पिया-क्वोन्कि

en: Plains Indian Sign Language
mr: प्लैन्स् इन्डिअन चिन्ह भाषा

en: Plautdietsch
mr: प्लौत्दिएत्श

en: Playero
mr: प्लयेरो

en: Pnar
mr: प्नार

en: Pochutec
mr: पचुतेक

en: Podena
mr: पोदेना

en: Pogolo
mr: पोगोलो

en: Pohnpeian
mr: पोह्नपैयन

en: Pokangá
mr: पोकांगा

en: Poke
mr: पोके

en: Pokomo
mr: पोकोमो

en: Polabian
mr: पोलबिअन

en: Polari
mr: पोलारि

en: Polci
mr: पोल्कि

en: Polish
mr: पोलिश

en: Polish Sign Language
mr: पोलिश चिन्ह भाषा

en: Polonombauk
mr: पोलोनोम्बौक

en: Pom
mr: पोम

en: Pomo
mr: पोमो

en: Ponam
mr: पोनम

en: Pongu
mr: पोंगु

en: Ponosakan
mr: पोनोसकन

en: Pontic
mr: पोन्तिक

en: Popti'
mr: पोप्टि

en: Poqomam
mr: पोकोमम

en: Poqomchi'
mr: पोकोम्चि

en: Porohanon
mr: पोरोहानोन

en: Port Sandwich
mr: पोर्ट सॅन्डविच

en: Port Vato
mr: पोर्ट वतो

en: Portuguese
mr: पोर्ट्युगिज

en: Portuguese Sign Language
mr: पोर्तुगिज चिन्ह भाषा

en: Potawatomi
mr: पोतवतोमि

en: Potiguára
mr: पोतिगुअरा

en: Pouye
mr: पोउये

en: Powari
mr: पोवरि

en: Powhatan
mr: पोव्हातन

en: Poyanáwa
mr: पोयान्वा

en: Prasuni
mr: प्रसुनि

en: Principense
mr: प्रिंसिपेंज

en: Providencia Sign Language
mr: प्रोविदेंशिया चिन्ह भाषा

en: Prussian
mr: प्रुशिअन

en: Psikye
mr: प्सिक्ये

en: Pu Ko
mr: पु को

en: Puare
mr: पुअरे

en: Puelche
mr: पुएल्चे

en: Puerto Rican Sign Language
mr: प्युएर्तो रिकन चिन्ह भाषा

en: Puinave
mr: पुइनावे

en: Pukapuka
mr: पुकापुका

en: Pulaar
mr: पुलार

en: Pulabu
mr: पुलबु

en: Puluwatese
mr: पुलुवतेज

en: Puma
mr: पुमा

en: Pumpokol
mr: पुम्पोकोल

en: Pumé
mr: पुमे

en: Punan Aput
mr: पुनान अपुत

en: Punan Bah-Biau
mr: पुनान बाह-बिऔ

en: Punan Batu 1
mr: पुनान बतु 1

en: Punan Merah
mr: पुनान मेराह

en: Punan Merap
mr: पुनान मेराप

en: Punan Tubu
mr: पुनान तुबु

en: Punic
mr: पुनिक

en: Punu
mr: पुनु

en: Puoc
mr: पुओक

en: Puquina
mr: पुकुइना

en: Puragi
mr: पुरगि

en: Purari
mr: पुरारी

en: Purepecha
mr: पुरेपेचा

en: Puri
mr: पुरि

en: Purik
mr: पुरिक

en: Purisimeño
mr: पुरिसिमेनो

en: Puruborá
mr: पुरुबोरा

en: Purum
mr: पुरुम

en: Pushto
mr: पुश्तो

en: Putai
mr: पुताइ

en: Putoh
mr: पुतोह

en: Putukwam
mr: पुटुक्वॅम

en: Puyo
mr: पुयो

en: Puyo-Paekche
mr: पुयो-पेक्चि

en: Puyuma
mr: पुयुम

en: Pwaamei
mr: प्वामै

en: Pyapun
mr: प्यापुन

en: Pyen
mr: प्येन

en: Pyu (Myanmar)
mr: प्यु (म्यांमार)

en: Páez
mr: पैझ

en: Pááfang
mr: पाफांग

en: Päri
mr: पारि

en: Pémono
mr: पेमोनो

en: Pévé
mr: पेवे

en: Pökoot
mr: पोकूत

en: Q'anjob'al
mr: कानजोबल

en: Qabiao
mr: कबिओ

en: Qaqet
mr: काकेट

en: Qashqa'i
mr: काश्कै

en: Qatabanian
mr: कतबनिअन

en: Qawasqar
mr: कावास्कर

en: Qimant
mr: किमंत

en: Quapaw
mr: क्वापाव

en: Quebec Sign Language
mr: क्यूबेक चिन्ह भाषा

en: Quechan
mr: कुएचान

en: Quechua
mr: क्वेचुआ

en: Quenya
mr: कुएन्या

en: Queyu
mr: कुएयु

en: Quileute
mr: क्वेइलेउत

en: Quinault
mr: कुइनॉल्ट

en: Quinqui
mr: कुंतकुइ

en: Quiripi
mr: कुइरिपी

en: Rabha
mr: रभा

en: Rade
mr: रेद

en: Raetic
mr: रेएतिक

en: Rahambuu
mr: रहमबू

en: Rajasthani
mr: राजस्थानी

en: Rajbanshi
mr: रज्बांशि

en: Raji
mr: रजि

en: Rajong
mr: रजोंग

en: Rakahanga-Manihiki
mr: रकहांगा-मनिहिकि

en: Rakhine
mr: रखिने

en: Ralte
mr: राल्ते

en: Rama
mr: रमा

en: Ramoaaina
mr: रमोआइना

en: Ramopa
mr: रामोपा

en: Rampi
mr: राम्पि

en: Rang
mr: रंग

en: Rangkas
mr: रंग्कास

en: Ranglong
mr: रांग्लोंग

en: Rangpuri
mr: रंगपुरि

en: Rao
mr: राओ

en: Rapa
mr: रपा

en: Rapanui
mr: रापानुइ

en: Rapoisi
mr: रपोइसि

en: Rapting
mr: रॅप्तिंग

en: Rara Bakati'
mr: ररा बकाति

en: Rasawa
mr: रसवा

en: Ratagnon
mr: राटाग्नोन

en: Ratahan
mr: रताहन

en: Rathawi
mr: रथावि

en: Raute
mr: रौते

en: Ravula
mr: रवुला

en: Rawang
mr: रवांग

en: Rawat
mr: रावात

en: Rawo
mr: रवो

en: Razajerdi
mr: रजाजेर्दि

en: Reel
mr: रील

en: Rejang
mr: रेजंग

en: Reli
mr: रेलि

en: Rema
mr: रेमा

en: Rembarunga
mr: रेमबरुंगा

en: Rembong
mr: रेम्बोंग

en: Remo
mr: रेमो

en: Rempi
mr: रेम्पि

en: Remun
mr: रेमुन

en: Rendille
mr: रेन्दिल्ले

en: Rengao
mr: रेंगाओ

en: Rennell-Bellona
mr: रेन्नेली-बेल्लोना

en: Rennellese Sign Language
mr: रेन्नेल्लेज चिन्ह भाषा

en: Repanbitip
mr: रेपनबितिप

en: Rer Bare
mr: रेर बरे

en: Rerau
mr: रेरौ

en: Rerep
mr: रेरेप

en: Reshe
mr: रेशे

en: Resígaro
mr: रेसिगारो

en: Retta
mr: रेत्ता

en: Reyesano
mr: रेयेसानो

en: Riang (India)
mr: रिआंग (भारत)

en: Riang (Myanmar)
mr: रिआंग (म्यान्मार)

en: Riantana
mr: रिअंतना

en: Ribun
mr: रिबन

en: Rien
mr: रैन

en: Rikbaktsa
mr: रिक्बाकत्सा

en: Ringgou
mr: रिंग्गौ

en: Ririo
mr: रिरिओ

en: Ritarungo
mr: रितारुंगो

en: Riung
mr: रिउंग

en: Rogo
mr: रोगो

en: Rohingya
mr: रोहिंग्या

en: Roma
mr: रोमा

en: Romagnol
mr: रोमांग्नोल

en: Romam
mr: रोमम

en: Romanian
mr: रोमानियन

en: Romanian Sign Language
mr: रोमानीअन चिन्ह भाषा

en: Romano-Greek
mr: रोमानो-ग्रिक

en: Romano-Serbian
mr: रोमानो-सर्बिअन

en: Romanova
mr: रोमनोव

en: Romansh
mr: रोमान्श

en: Romany
mr: रोमानी

en: Romblomanon
mr: रोम्ब्लोमनोन

en: Rombo
mr: रोम्बो

en: Romkun
mr: रोमकुन

en: Ron
mr: रोन

en: Ronga
mr: रोंगा

en: Rongga
mr: रोंग्गा

en: Rongpo
mr: रोंग्पो

en: Ronji
mr: रोन्जी

en: Roon
mr: रून

en: Roria
mr: रोरिया

en: Rotokas
mr: रोतोकास

en: Rotuman
mr: रोतुमन

en: Roviana
mr: रोविअना

en: Rudbari
mr: रुद्बारी

en: Rufiji
mr: रुफिजि

en: Ruga
mr: रुगा

en: Rukai
mr: रुकै

en: Ruma
mr: रूमा

en: Rumu
mr: रुमु

en: Rundi
mr: रुन्डी

en: Runga
mr: रुंगा

en: Rungus
mr: रून्गस

en: Rungwa
mr: रूंग्वा

en: Russian
mr: रशियन

en: Russian Sign Language
mr: रशिअन चिन्ह भाषा

en: Rusyn
mr: रूसिन

en: Rutul
mr: रूतुल

en: Ruuli
mr: रूलि

en: Ruund
mr: रूंड

en: Rwa
mr: रवा

en: Sa'a
mr: सा

en: Sa'ban
mr: सबान

en: Sa'och
mr: साओच

en: Saafi-Saafi
mr: साफी-साफी

en: Saam
mr: साम

en: Saamia
mr: सामिया

en: Saaroa
mr: सारोअ

en: Saba
mr: सब

en: Sabaean
mr: सबएन

en: Sabanê
mr: सबाने

en: Sabaot
mr: सबोत

en: Sabine
mr: सबिने

en: Sabu
mr: साबु

en: Sabüm
mr: सबुम

en: Sacapulteco
mr: सकपुल्तेको

en: Sadri
mr: सद्री

en: Saek
mr: सएक

en: Saep
mr: सएप

en: Safaliba
mr: सफालिबा

en: Safeyoka
mr: सेफयोका

en: Safwa
mr: साफ्वा

en: Sagala
mr: सगाला

en: Sagalla
mr: सगल्ला

en: Saho
mr: साहो

en: Sahu
mr: साहु

en: Saisiyat
mr: सैसियत

en: Sajalong
mr: सजलोंग

en: Sajau Basap
mr: सजौ बसप

en: Sakachep
mr: सकचेप

en: Sakao
mr: सकाओ

en: Sakata
mr: सकता

en: Sake
mr: सके

en: Sakirabiá
mr: सकिरबिअ

en: Sala
mr: साला

en: Salampasu
mr: सलमपासु

en: Salar
mr: सलार

en: Salas
mr: सलास

en: Salchuq
mr: साल्चुक

en: Saleman
mr: सलेमन

en: Saliba
mr: सलिबा

en: Salinan
mr: सलिनान

en: Sallands
mr: सल्लांदस्

en: Salt-Yui
mr: सॉल्ट-युइ

en: Salumá
mr: सलुमा

en: Salvadoran Sign Language
mr: साल्वाडोरन चिन्ह भाषा

en: Sam
mr: सॅम

en: Sama
mr: सामा

en: Samaritan
mr: समारितन

en: Samarokena
mr: समारोकेना

en: Samatao
mr: समतओ

en: Samba
mr: सांबा

en: Samba Leko
mr: साम्बा लेको

en: Sambe
mr: सम्बे

en: Samberigi
mr: सॅम्बेरिगि

en: Samburu
mr: सम्बुरु

en: Samei
mr: समेइ

en: Samo
mr: समो

en: Samoan
mr: सामोन

en: Samosa
mr: समोसा

en: Sampang
mr: सम्पंग

en: Samre
mr: सम्रे

en: Samtao
mr: समताओ

en: Samvedi
mr: सामवेदि

en: Sanapaná
mr: सनपना

en: Sandawe
mr: सॅन्डावे

en: Sanga (Democratic Republic of Congo)
mr: सांगा (डेमोक्रेटिक रिपब्लिक ऑफ कॉन्गो)

en: Sanga (Nigeria)
mr: सांगा (नायजेरिआ)

en: Sanggau
mr: सांग्गौ

en: Sangil
mr: सांगिल

en: Sangir
mr: संगिर

en: Sangisari
mr: सागिसारि

en: Sangkong
mr: सँगकोंग

en: Sanglechi
mr: सांग्लेची

en: Sango
mr: सॅन्गो

en: Sangu (Gabon)
mr: सांगु (गबोन)

en: Sangu (Tanzania)
mr: सांगु (तंजानिया)

en: Sani
mr: सनि

en: Sanie
mr: सनिए

en: Saniyo-Hiyewe
mr: सॅनियो-हियेवे

en: Sansi
mr: सांसि

en: Sanskrit
mr: संस्कृत

en: Santali
mr: संथाळी

en: Sanumá
mr: सनुमा

en: Saparua
mr: सपरुआ

en: Sapo
mr: सापो

en: Saponi
mr: सपोनि

en: Saposa
mr: सपोसा

en: Sapuan
mr: सपुअन

en: Sapé
mr: सपे

en: Sar
mr: सार

en: Sara
mr: सारा

en: Sara Kaba
mr: सारा कबा

en: Sara Kaba Deme
mr: सारा कबा देमे

en: Sara Kaba Náà
mr: सारा कबा ना

en: Saramaccan
mr: सरमक्कन

en: Sarasira
mr: सरसिरा

en: Saraveca
mr: सरवेका

en: Sardinian
mr: सार्डियन

en: Sarikoli
mr: सारिकोलि

en: Sarli
mr: सर्लि

en: Sarsi
mr: सार्सि

en: Sartang
mr: सर्तांग

en: Sarua
mr: सरुआ

en: Sarudu
mr: सरूदु

en: Saruga
mr: सरुगा

en: Sasak
mr: सास्क

en: Sasaru
mr: ससरु

en: Satawalese
mr: सतावालिज

en: Saterfriesisch
mr: सतेर्फ्रिएसिश

en: Sateré-Mawé
mr: सतेरे-मवे

en: Saudi Arabian Sign Language
mr: सौदी अरेबिअन चिन्ह भाषा

en: Saurashtra
mr: सौराष्ट्र

en: Sauri
mr: सौरि

en: Sauria Paharia
mr: सौरिया पहारिया

en: Sause
mr: सौसे

en: Sausi
mr: सौसि

en: Savi
mr: सवि

en: Savosavo
mr: सवोसवो

en: Sawai
mr: सवै

en: Saweru
mr: सवेरु

en: Sawi
mr: सावि

en: Sawila
mr: सविला

en: Sawknah
mr: सव्ख्नाह

en: Saya
mr: साया

en: Scots
mr: स्कॉटस्

en: Scythian
mr: स्किथिअन

en: Seba
mr: सेबा

en: Sebat Bet Gurage
mr: सेबात बेत गुरगे

en: Seberuang
mr: सेबेरूआंग

en: Sebop
mr: सेबोप

en: Sebuyau
mr: सेबुयाउ

en: Sechelt
mr: सेछेल्त

en: Secoya
mr: सेकोया

en: Sedang
mr: सेदांग

en: Sedoa
mr: सेदोआ

en: Seeku
mr: सीकु

en: Segai
mr: सेगाइ

en: Segeju
mr: सगेजु

en: Seget
mr: सेगेत

en: Sehwi
mr: सेहवि

en: Seimat
mr: सिइमत

en: Seit-Kaitetu
mr: सैट-कैटेटु

en: Sekani
mr: सेकानि

en: Sekapan
mr: सेकपन

en: Sekar
mr: सेकर

en: Seke (Nepal)
mr: सेके (नेपाल)

en: Seke (Vanuatu)
mr: सेके (वनौतु)

en: Seki
mr: सेकि

en: Seko Padang
mr: सेको पदांग

en: Seko Tengah
mr: सेको तेंगाह

en: Sekpele
mr: सेक्पेले

en: Selangor Sign Language
mr: सेलान्गोर चिन्ह भाषा

en: Selaru
mr: सेलरु

en: Selayar
mr: सेलयर

en: Selee
mr: सेली

en: Selepet
mr: सेलेपेत

en: Selian
mr: सेलिअन

en: Selkup
mr: सेलकुप

en: Selungai Murut
mr: सेलुंगइ मुरुत

en: Seluwasan
mr: सेलुवसन

en: Semai
mr: सेमै

en: Semandang
mr: सेमांदंग

en: Semaq Beri
mr: सेमाक बेरि

en: Sembakung Murut
mr: सेम्बाकुंग मुरुत

en: Semelai
mr: सेमेलाइ

en: Semimi
mr: सेमिमि

en: Semnam
mr: सेम्नम

en: Semnani
mr: सेम्नानि

en: Sempan
mr: सेम्पन

en: Sena
mr: सेना

en: Senaya
mr: सेनया

en: Sene
mr: सेने

en: Seneca
mr: सेनेका

en: Sened
mr: सेनेद

en: Sengele
mr: सेन्गेले

en: Senggi
mr: सेंग्गि

en: Sengo
mr: सेंगो

en: Sengseng
mr: सेंगसेंग

en: Senhaja De Srair
mr: सेनहजा दे स्रऐर

en: Sensi
mr: सेन्सि

en: Sentani
mr: सेन्तानी

en: Sentinel
mr: सेन्तिनेल

en: Sepa (Indonesia)
mr: सेपा (इन्डोनेशिया)

en: Sepa (Papua New Guinea)
mr: सेपा (पपुआ नवीन गिनी)

en: Sera
mr: सेरा

en: Serbian
mr: सर्बियन

en: Serbo-Croatian
mr: सेर्बो-क्रोएशियन

en: Sere
mr: सेरे

en: Serer
mr: सेरेर

en: Seri
mr: सेरि

en: Serili
mr: सेरिल्ली

en: Seroa
mr: सेरोआ

en: Serrano
mr: सेर्रानो

en: Seru
mr: सेरु

en: Serua
mr: सेरुआ

en: Serudung Murut
mr: सेरुदुंग मुरुत

en: Serui-Laut
mr: सेरूइ-लौत

en: Seta
mr: सेता

en: Setaman
mr: सेतमन

en: Seti
mr: सेति

en: Settla
mr: सेत्त्ला

en: Sewa Bay
mr: सेवा बे

en: Seze
mr: सेझे

en: Sha
mr: शा

en: Shabak
mr: शबाक

en: Shahmirzadi
mr: शाहमिर्झादि

en: Shahrudi
mr: शाह्रुदि

en: Shall-Zwall
mr: शाल्ल-झ्वाल्ल

en: Shama-Sambuga
mr: शामा-सम्बुगा

en: Shamang
mr: शमंग

en: Shambala
mr: शाम्बाला

en: Shan
mr: शान

en: Shanenawa
mr: शनेनाव

en: Shanga
mr: शांगा

en: Sharanahua
mr: शारनहुआ

en: Shark Bay
mr: शार्क बे

en: Sharwa
mr: शार्वा

en: Shasta
mr: शास्ता

en: Shatt
mr: शात्त

en: Shau
mr: शाउ

en: Shawnee
mr: शॉवनी

en: She
mr: शे

en: Shehri
mr: शेह्रि

en: Shekhawati
mr: शेखावति

en: Shekkacho
mr: शेक्काचो

en: Sheko
mr: शेको

en: Shelta
mr: शेल्ता

en: Shendu
mr: शेन्दु

en: Sheni
mr: शेनि

en: Sherbro
mr: शेर्ब्रो

en: Sherdukpen
mr: शेर्दुकपेन

en: Sherpa
mr: शेर्पा

en: Shi
mr: शि

en: Shiki
mr: शिकी

en: Shilluk
mr: सिल्लुक

en: Shina
mr: शिंना

en: Shinabo
mr: शिंनाबो

en: Shipibo-Conibo
mr: शिपिबो-कोनिबो

en: Shixing
mr: शिक्सिंग

en: Sholaga
mr: शोलगा

en: Shom Peng
mr: शोम पेंग

en: Shona
mr: शोना

en: Shoo-Minda-Nye
mr: शू-मिन्डा-न्ये

en: Shor
mr: शोर

en: Shoshoni
mr: शोशोनि

en: Shua
mr: शुआ

en: Shuadit
mr: शौदित

en: Shuar
mr: शुअर

en: Shubi
mr: शुबि

en: Shughni
mr: शुघ्नि

en: Shumashti
mr: सुमाश्ति

en: Shumcho
mr: शुम्चो

en: Shuswap
mr: शुस्वॅप

en: Shuwa-Zamani
mr: शुवा-झमनि

en: Shwai
mr: श्वाइ

en: Sialum
mr: सिअलुम

en: Siamou
mr: सिअमौ

en: Sian
mr: सिअन

en: Siane
mr: सिअने

en: Siang
mr: सिआंग

en: Siar-Lak
mr: सिअर-लक

en: Siawi
mr: सिअवि

en: Sibe
mr: सिबे

en: Sicanian
mr: सिकनिअन

en: Sicel
mr: सिसेल

en: Sicilian
mr: सिसीलियन

en: Sidamo
mr: सिडामो

en: Sidetic
mr: सिदेतिक

en: Sie
mr: सै

en: Sierra Leone Sign Language
mr: सिएर्रा लिओन चिन्ह भाषा

en: Sighu
mr: सिघु

en: Sihan
mr: सिहान

en: Sika
mr: सिका

en: Sikaiana
mr: सिकैअना

en: Sikaritai
mr: सिकरितइ

en: Sikiana
mr: सिकिअना

en: Sikkimese
mr: सिक्किमेज

en: Siksika
mr: सिकसीका

en: Sikule
mr: सिकुले

en: Sila
mr: सिला

en: Sileibi
mr: सिलैबि

en: Silesian
mr: सिलेसिअन

en: Silimo
mr: सिलिमो

en: Siliput
mr: सिलिपुट

en: Silopi
mr: सिलोपि

en: Silt'e
mr: सिल्ते

en: Simaa
mr: सिमा

en: Simba
mr: सिम्बा

en: Simbali
mr: सिम्बालि

en: Simbari
mr: सिम्बरि

en: Simbo
mr: सिम्बो

en: Simeku
mr: सिमेकु

en: Simeulue
mr: सिमेउलुए

en: Simte
mr: सिम्ते

en: Sinagen
mr: सिनगेन

en: Sinasina
mr: सिनसिना

en: Sinaugoro
mr: सिनौगोरो

en: Sindarin
mr: सिंदारिन

en: Sindhi
mr: सिंधी

en: Singa
mr: सिंगा

en: Singapore Sign Language
mr: सिंगापोर चिन्ह भाषा

en: Singpho
mr: सिंग्फो

en: Sinhala
mr: सिंहला

en: Sininkere
mr: सिनिनकेरे

en: Sinsauru
mr: सिसौरु

en: Sinyar
mr: सिन्यार

en: Sio
mr: सिओ

en: Siona
mr: सिओना

en: Sipacapense
mr: सिपकपेन्से

en: Sira
mr: सिरा

en: Siraya
mr: सिरया

en: Siri
mr: सिरी

en: Siriano
mr: सिरिअनो

en: Sirionó
mr: सिरिओनो

en: Sirmauri
mr: सिर्मौरि

en: Siroi
mr: सिरोइ

en: Sissala
mr: सिस्साला

en: Sissano
mr: सिस्सनो

en: Siuslaw
mr: सिउस्लाव

en: Sivandi
mr: सिवान्दि

en: Siwai
mr: सिवै

en: Siwi
mr: सिवी

en: Siwu
mr: सिवु

en: Skagit
mr: स्कागित

en: Skalvian
mr: स्वाल्विअन

en: Skou
mr: स्कौ

en: Slave (Athapascan)
mr: स्लेव (अथापास्कन)

en: Slovak
mr: स्लोवाक

en: Slovakian Sign Language
mr: स्लोवाकिअन चिन्ह भाषा

en: Slovenian
mr: स्लोवेनियन

en: Snohomish
mr: स्नोहोमिश

en: So (Democratic Republic of Congo)
mr: सो (डेमोक्रेटिक रिपब्लिक ऑफ कोंगो)

en: So'a
mr: सोअ

en: Sobei
mr: सोबेइ

en: Soga
mr: सोग

en: Sogdian
mr: सोग्डिअन

en: Soi
mr: सोइ

en: Sok
mr: सोक

en: Sokoro
mr: सोकोरो

en: Solano
mr: सोलनो

en: Soli
mr: सोलि

en: Solong
mr: सोलॉन्ग

en: Solos
mr: सोलोस

en: Som
mr: सोम

en: Somali
mr: सोमाली

en: Somrai
mr: सोमराइ

en: Somray
mr: सोमरे

en: Somyev
mr: सोमयेव

en: Sonde
mr: सोंदे

en: Songe
mr: सोंगे

en: Songo
mr: सोंगो

en: Songomeno
mr: सोंगोमेनो

en: Songoora
mr: सोन्गूरा

en: Sonha
mr: सोन्हा

en: Sonia
mr: सोनिया

en: Soninke
mr: सोनिंके

en: Sonsorol
mr: सोसोरोल

en: Soo
mr: सू

en: Sop
mr: सोप

en: Soqotri
mr: सोकोत्रि

en: Sora
mr: सोरा

en: Sori-Harengan
mr: सोरि-हरेंगन

en: Sorkhei
mr: सोर्खेइ

en: Sorothaptic
mr: सोरोथाप्टिक

en: Sos Kundi
mr: सोस कुन्दी

en: Sou
mr: सौ

en: South African Sign Language
mr: दक्षिण अफ्रिकन चिन्ह भाषा

en: South West Bay
mr: दक्षिण पश्चिम बे

en: Sowa
mr: सोवा

en: Sowanda
mr: सोवॅन्डा

en: Spanish
mr: स्पॅनिश

en: Spanish Sign Language
mr: स्पॅनिश चिन्ह भाषा

en: Spokane
mr: स्पोकने

en: Squamish
mr: स्क्वामिश

en: Sranan Tongo
mr: स्रनान टॉन्गो

en: Sri Lankan Sign Language
mr: स्रि लंकन चिन्ह भाषा

en: Stellingwerfs
mr: स्तेल्लिंगवेर्फस्

en: Stoney
mr: स्टोनेय

en: Suabo
mr: सुअबो

en: Suarmin
mr: सौर्मिन

en: Suau
mr: सुआउ

en: Suba
mr: सुबा

en: Suba-Simbiti
mr: सुबा-सिम्बिति

en: Subiya
mr: सुबिया

en: Subtiaba
mr: सुब्तिअबा

en: Sudest
mr: सुदेस्त

en: Sudovian
mr: सोदोविअन

en: Suena
mr: सुएना

en: Suga
mr: सुगा

en: Suganga
mr: सुगांगा

en: Sui
mr: सुइ

en: Suki
mr: सुकि

en: Suku
mr: सुकु

en: Sukuma
mr: सुकुमा

en: Sukur
mr: सुकुर

en: Sukurum
mr: सुकुरुम

en: Sula
mr: सुला

en: Sulka
mr: सुल्का

en: Sulod
mr: सुलोद

en: Suma
mr: सुमा

en: Sumariup
mr: सुमारिअप

en: Sumau
mr: सुमौ

en: Sumbawa
mr: सुम्बावा

en: Sumbwa
mr: सुम्ब्वा

en: Sumerian
mr: सुमेरियन

en: Sunam
mr: सुनम

en: Sundanese
mr: सुडानिज

en: Sunwar
mr: सुंवर

en: Suoy
mr: सुओय

en: Sur
mr: सुर

en: Surbakhal
mr: सुर्बाखल

en: Suri
mr: सुरि

en: Surigaonon
mr: सुरिगाओनोन

en: Surjapuri
mr: सुर्जापुरि

en: Sursurunga
mr: सुरसुरूंगा

en: Suruahá
mr: सुरूअहा

en: Surubu
mr: सुरुबु

en: Suruí
mr: सुरूइ

en: Suruí Do Pará
mr: सुरुइ दो पारा

en: Susquehannock
mr: सुस्केअहान्नॉक

en: Susu
mr: सुसु

en: Susuami
mr: सुसुअमि

en: Suundi
mr: सून्दी

en: Suwawa
mr: सुवावा

en: Suyá
mr: सुया

en: Svan
mr: स्वन

en: Swabian
mr: स्वबिअन

en: Swahili (individual language)
mr: स्वाहिलि (स्वतंत्र भाषा)

en: Swahili (macrolanguage)
mr: स्वाहिलि (मॅक्रोलँगुएज)

en: Swati
mr: स्वाटी

en: Swedish
mr: स्विडीश

en: Swedish Sign Language
mr: स्विडिश चिन्ह भाषा

en: Swiss-French Sign Language
mr: स्विस्स-फ्रेंच चिन्ह भाषा

en: Swiss-German Sign Language
mr: स्विस्स-जर्मन चिन्ह भाषा

en: Swiss-Italian Sign Language
mr: स्विस्स-इटालिअन चिन्ह भाषा

en: Sylheti
mr: सिल्हेति

en: Syriac
mr: सिरीआक

en: Sãotomense
mr: साओतोमेन्से

en: Sô
mr: सो

en: T'en
mr: तेन

en: Taabwa
mr: ताब्वा

en: Tabaru
mr: तबरु

en: Tabassaran
mr: तबस्सारन

en: Tabla
mr: तब्ला

en: Tabo
mr: ताबो

en: Tabriak
mr: तब्रिअक

en: Tacana
mr: तकना

en: Tachawit
mr: तचावित

en: Tachelhit
mr: तचेल्हित

en: Tachoni
mr: ताचोनि

en: Tadaksahak
mr: तडाकसाहाक

en: Tadyawan
mr: तद्यावन

en: Tae'
mr: तेए

en: Tafi
mr: तफि

en: Tagabawa
mr: टागाबावा

en: Tagakaulo
mr: तगकौलो

en: Tagalog
mr: तागालॉग

en: Tagargrent
mr: तगरग्रेन्त

en: Tagbanwa
mr: टॅगबनव

en: Tagbu
mr: तग्बु

en: Tagdal
mr: ताग्दल

en: Tagish
mr: तगिश

en: Tagoi
mr: तगौ

en: Tahitian
mr: ताहिटियन

en: Tahltan
mr: ताहल्तन

en: Tai
mr: तै

en: Tai Daeng
mr: ताइ देंग

en: Tai Dam
mr: ताइ डॅम

en: Tai Do
mr: ताइ दो

en: Tai Dón
mr: ताइ दोन

en: Tai Hongjin
mr: ताइ होंगजिन

en: Tai Loi
mr: ताइ लोइ

en: Tai Long
mr: ताइ लॉन्ग

en: Tai Nüa
mr: ताइ नुआ

en: Tai Pao
mr: ताइ पाओ

en: Tai Thanh
mr: ताइ थान्ह

en: Tai Ya
mr: ताइ या

en: Taiap
mr: ताइआप

en: Taikat
mr: तैकात

en: Tainae
mr: ताइने

en: Taino
mr: तैनो

en: Tairuma
mr: तैरूम

en: Taita
mr: ताइता

en: Taiwan Sign Language
mr: तैवान चिन्ह भाषा

en: Taje
mr: तजे

en: Tajik
mr: ताजिक

en: Tajio
mr: तजिओ

en: Tajuasohn
mr: तजुअसोह्न

en: Takelma
mr: तकेल्मा

en: Takestani
mr: तकेस्तानि

en: Takia
mr: तकिया

en: Takua
mr: तकुआ

en: Takuu
mr: तकू

en: Takwane
mr: तक्वने

en: Tal
mr: ताल

en: Tala
mr: ताला

en: Talaud
mr: तलौद

en: Taliabu
mr: तलियाबु

en: Talieng
mr: तालिएन्ग

en: Talinga-Bwisi
mr: तनिंगा-ब्विसि

en: Talise
mr: तलिसे

en: Talodi
mr: तलोदी

en: Taloki
mr: तलोकि

en: Talondo'
mr: तलोंदो

en: Talu
mr: तलु

en: Talysh
mr: तलिश

en: Tama (Chad)
mr: तम (चाद)

en: Tama (Colombia)
mr: तामा (कोलोम्बिया)

en: Tamagario
mr: तमगरिओ

en: Taman (Indonesia)
mr: तमन (इन्डोनेशिया)

en: Taman (Myanmar)
mr: तमन (म्यानमार)

en: Tamanaku
mr: तमनकु

en: Tamashek
mr: तमाशेक

en: Tamasheq
mr: तमशेक

en: Tambas
mr: तम्बास

en: Tambora
mr: तम्बोरा

en: Tambotalo
mr: तम्बोतलो

en: Tami
mr: तमि

en: Tamil
mr: तमिळ

en: Tamki
mr: तम्कि

en: Tampuan
mr: तम्पुअन

en: Tampulma
mr: ताम्पुल्मा

en: Tanacross
mr: तनक्रॉस्स

en: Tanahmerah
mr: तनह्मेराह

en: Tanaina
mr: तनैना

en: Tanapag
mr: तनपग

en: Tandaganon
mr: टांडगनोन

en: Tandia
mr: तन्दिआ

en: Tanema
mr: तनेमा

en: Tangale
mr: तांगले

en: Tangchangya
mr: तांगचांग्या

en: Tanggu
mr: तंग्गु

en: Tangko
mr: तंग्को

en: Tanglang
mr: तंग्लांग

en: Tangoa
mr: तंगोआ

en: Tanguat
mr: तंगौत

en: Tangut
mr: तंगुत

en: Tanimbili
mr: तानिम्बिलि

en: Tanimuca-Retuarã
mr: तनिमुक-रेतुअरा

en: Tanjijili
mr: तंजिजिलि

en: Tanzanian Sign Language
mr: तंजानिअन चिन्ह भाषा

en: Tapeba
mr: तेपबा

en: Tapei
mr: टापै

en: Tapieté
mr: तपिएते

en: Tapirapé
mr: तपिरपे

en: Tareng
mr: तरेंग

en: Tariana
mr: तरिअना

en: Tarifit
mr: तरिफित

en: Tarok
mr: तरोक

en: Taroko
mr: तरोको

en: Tarpia
mr: तर्पिया

en: Tartessian
mr: तर्तेस्सिअन

en: Tasawaq
mr: तसवाक

en: Tasmanian
mr: तस्मानिअन

en: Tasmate
mr: तास्मते

en: Tatana
mr: ततना

en: Tatar
mr: तातर

en: Tatuyo
mr: ततुयो

en: Tauade
mr: तौअदे

en: Taulil
mr: तौलिल

en: Taungyo
mr: ताउंग्यो

en: Taupota
mr: तौपोता

en: Tause
mr: तौसे

en: Taushiro
mr: तौशिरो

en: Tausug
mr: तौसुग

en: Tauya
mr: तउया

en: Taveta
mr: तवेता

en: Tavoyan
mr: तवोयान

en: Tawala
mr: तवल

en: Tawandê
mr: तवांदे

en: Tawara
mr: तवरा

en: Taworta
mr: तवोर्ता

en: Tay Boi
mr: तय बोइ

en: Tay Khang
mr: तय खांग

en: Tayo
mr: तायो

en: Taznatit
mr: ताझ्नातित

en: Tboli
mr: त्बोलि

en: Tchitchege
mr: त्चित्चेग

en: Tchumbuli
mr: ट्छुमबुली

en: Te'un
mr: तेउन

en: Teanu
mr: तेअनु

en: Tebul Sign Language
mr: तेबुल चिन्ह भाषा

en: Tedaga
mr: तेद्गा

en: Tee
mr: ती

en: Tefaro
mr: तेफरो

en: Tegali
mr: तेगलि

en: Tehit
mr: तेहित

en: Tehuelche
mr: तेहुएल्चे

en: Teke-Ebo
mr: टेके-एबो

en: Teke-Fuumu
mr: तेके-फूमु

en: Teke-Kukuya
mr: तेके-कुकुया

en: Teke-Laali
mr: तेके-लालि

en: Teke-Nzikou
mr: तेके-न्झिकौ

en: Teke-Tege
mr: तेके-तेगे

en: Teke-Tsaayi
mr: तेके-त्सायि

en: Teke-Tyee
mr: तेके-तयी

en: Tektiteko
mr: तेक्तितेको

en: Tela-Masbuar
mr: तेला-मास्बुअर

en: Telefol
mr: तेलेफोल

en: Telugu
mr: तेलुगू

en: Tem
mr: तेम

en: Tembo (Kitembo)
mr: तेम्बो (कितेम्बो)

en: Tembo (Motembo)
mr: तेम्बो (मोतेम्बो)

en: Tembé
mr: तेम्बे

en: Teme
mr: तेमे

en: Temein
mr: तेमैन

en: Temi
mr: तेमि

en: Temiar
mr: तेमिअर

en: Temoq
mr: तेमोक

en: Temuan
mr: तेमुअन

en: Tengger
mr: तेंग्गर

en: Tenharim
mr: तेंहरिम

en: Tenino
mr: तेनिनो

en: Tenis
mr: तेनिस

en: Tennet
mr: तेन्नत

en: Teop
mr: तेओप

en: Teor
mr: तिओर

en: Tepecano
mr: तेपेकनो

en: Tera
mr: तेरा

en: Terebu
mr: तेरेबु

en: Terei
mr: टेरै

en: Tereno
mr: टेरेनो

en: Teressa
mr: तेरेस्सा

en: Tereweng
mr: तेरेवेंग

en: Teribe
mr: तेरिबे

en: Terik
mr: तेरिक

en: Termanu
mr: तेरमनु

en: Ternate
mr: तेर्नते

en: Ternateño
mr: तेर्नातेनो

en: Tese
mr: तेसे

en: Teshenawa
mr: तेशेनवा

en: Teso
mr: तेसो

en: Tetela
mr: तेतेला

en: Tetete
mr: तेतेते

en: Tetum
mr: टेटम

en: Tetun Dili
mr: तेतुन दिलि

en: Tewa (Indonesia)
mr: तेवा (इन्डोनेशिया)

en: Tewa (USA)
mr: तेवा (USA)

en: Tewe
mr: तेवे

en: Tha
mr: था

en: Thachanadan
mr: थाचनदन

en: Thai
mr: थाई

en: Thai Sign Language
mr: थाइ चिन्ह भाषा

en: Thai Song
mr: थाइ गाणं

en: Thakali
mr: थाकलि

en: Thangmi
mr: थांगमि

en: Thao
mr: थाओ

en: Tharaka
mr: थारका

en: Thayore
mr: तायोर

en: Thaypan
mr: थायपन

en: Tho
mr: थो

en: Thompson
mr: थॉम्पसन

en: Thopho
mr: थोफो

en: Thracian
mr: थ्रसिअन

en: Thu Lao
mr: थु लाओ

en: Thudam
mr: तुदम

en: Thulung
mr: तुलुंग

en: Thurawal
mr: थुरवाल

en: Thuri
mr: थुरि

en: Tiale
mr: तिअले

en: Tiang
mr: तिआंग

en: Tibea
mr: तिबेए

en: Tibetan
mr: टिबेटन

en: Tichurong
mr: तिचुरोंग

en: Ticuna
mr: तिकुन

en: Tidore
mr: तिदोर

en: Tiene
mr: तिएने

en: Tifal
mr: तिफल

en: Tigak
mr: तिगक

en: Tigre
mr: टिग्रे

en: Tigrinya
mr: टिग्रिन्या

en: Tikar
mr: तिकर

en: Tikopia
mr: तिकोपिआ

en: Tillamook
mr: तिल्लामूक

en: Tilung
mr: तिलुंग

en: Tima
mr: तिमा

en: Timbe
mr: तिम्बे

en: Timne
mr: तिम्ने

en: Timucua
mr: तिमुकुआ

en: Tinani
mr: तिनानि

en: Tindi
mr: तिंदी

en: Tingui-Boto
mr: तिंगुइ-बोतो

en: Tinigua
mr: तिनिगुआ

en: Tinputz
mr: तिंपुट्ज

en: Tippera
mr: तिप्पेरा

en: Tira
mr: तिरा

en: Tirahi
mr: तिरहि

en: Tiri
mr: तिरी

en: Tiruray
mr: तिरुरे

en: Tita
mr: तिता

en: Titan
mr: तितन

en: Tiv
mr: टिव

en: Tiwa
mr: तिवा

en: Tiwi
mr: तिवि

en: Tiéfo
mr: तिएफो

en: Tjurruru
mr: त्जुर्रुरु

en: Tlingit
mr: त्लिंगित

en: To
mr: तो

en: To'abaita
mr: तोअबैता

en: Toaripi
mr: तोअरिपि

en: Toba
mr: तोबा

en: Toba-Maskoy
mr: तोब-मस्कोय

en: Tobanga
mr: तोबांगा

en: Tobati
mr: तोबाति

en: Tobelo
mr: तोबेलो

en: Tobian
mr: तोबिअन

en: Tobilung
mr: तोबिलुंग

en: Tobo
mr: तोबो

en: Tocho
mr: तोचो

en: Toda
mr: तोडा

en: Todrah
mr: तोद्राह

en: Tofanma
mr: तोफंमा

en: Togoyo
mr: तोगोयो

en: Tohono O'odham
mr: तोहोनो ओधाम

en: Tojolabal
mr: तोजोलबल

en: Tok Pisin
mr: टोक पिसीन

en: Tokano
mr: तोकनो

en: Tokelau
mr: टोकेलाव

en: Tokharian A
mr: तोखारिअन A

en: Tokharian B
mr: तोखरिअन B

en: Toku-No-Shima
mr: तोकु-नो-शिमा

en: Tol
mr: तोल

en: Tolaki
mr: तोलाकि

en: Tolomako
mr: तोलोमको

en: Tolowa
mr: तोलोव

en: Toma
mr: तोमा

en: Tomadino
mr: तोमादिनो

en: Tombelala
mr: तोम्बेलाह

en: Tombonuo
mr: तोम्बोनुओ

en: Tombulu
mr: तोम्बुलु

en: Tomini
mr: तोमिनि

en: Tomoip
mr: तोमौप

en: Tondano
mr: तोंदानो

en: Tonga (Nyasa)
mr: टोन्गा (न्यासा)

en: Tonga (Tonga Islands)
mr: टोन्गा (टोन्गा द्विप)

en: Tonga (Zambia)
mr: तोंगा (झाम्बिया)

en: Tongwe
mr: तोंग्वे

en: Tonjon
mr: तोंजोन

en: Tonkawa
mr: नोंकवा

en: Tonsawang
mr: तोन्सावांग

en: Tonsea
mr: तोनसिअ

en: Tontemboan
mr: तोन्तेम्बोअन

en: Tooro
mr: तूरो

en: Topoiyo
mr: तोपौयो

en: Toposa
mr: तोपोसा

en: Toraja-Sa'dan
mr: तोरजा-सदान

en: Toram
mr: तोरम

en: Torau
mr: तोरौ

en: Toro
mr: तोरो

en: Toromono
mr: तोरोमोनो

en: Torona
mr: तोरोना

en: Torricelli
mr: तोर्रिसेल्लि

en: Torwali
mr: तोर्वलि

en: Torá
mr: तोरा

en: Totela
mr: तोतेल

en: Toto
mr: तोतो

en: Totoli
mr: तोतोलि

en: Totoro
mr: तोतोरो

en: Touo
mr: तौओ

en: Toura (Côte d'Ivoire)
mr: तौरा (कोते द्लवौरे)

en: Toura (Papua New Guinea)
mr: टौरा (पपुआ नवीन गिनी)

en: Towei
mr: तोवेइ

en: Tregami
mr: त्रेगमि

en: Tremembé
mr: त्रेमेम्बे

en: Trieng
mr: त्रिएंग

en: Trimuris
mr: त्रिमुरिस

en: Tring
mr: ट्रिंग

en: Trinidad and Tobago Sign Language
mr: त्रिनिदाद व तोबागो चिन्ह भाषा

en: Trinitario
mr: त्रिनितरिओ

en: Trió
mr: त्रिओ

en: Truká
mr: त्रुका

en: Trumai
mr: त्रुमै

en: Ts'ün-Lao
mr: त्सुन-लाओ

en: Tsaangi
mr: त्सांगि

en: Tsakhur
mr: त्साखुर

en: Tsakonian
mr: त्साकोनिअन

en: Tsakwambo
mr: त्साक्वाम्बो

en: Tsamai
mr: त्सामाइ

en: Tsat
mr: त्सात

en: Tseku
mr: त्सेकु

en: Tsetsaut
mr: त्सेतसउत

en: Tshangla
mr: त्शांग्ला

en: Tsikimba
mr: त्सिकिम्बा

en: Tsimané
mr: त्सिमाने

en: Tsimshian
mr: त्सिम्शिअन

en: Tsishingini
mr: त्सिशिंगिनि

en: Tso
mr: त्सो

en: Tsoa
mr: त्सोआ

en: Tsogo
mr: त्सोगो

en: Tsonga
mr: त्सोन्गा

en: Tsotso
mr: त्सोत्सो

en: Tsou
mr: त्सौ

en: Tsum
mr: त्सुम

en: Tsuvadi
mr: त्सुवदि

en: Tsuvan
mr: त्सुवन

en: Tswa
mr: त्स्वा

en: Tswana
mr: त्स्वाना

en: Tswapong
mr: त्स्वापोंग

en: Tu
mr: तु

en: Tuamotuan
mr: तुअमोतुआन

en: Tubar
mr: तुबर

en: Tucano
mr: तुकॅनो

en: Tugen
mr: तुगेन

en: Tugun
mr: तुगुन

en: Tugutil
mr: तुगुतिल

en: Tukang Besi North
mr: कुकान्ग बेसी उत्तर

en: Tukang Besi South
mr: टुकान्ग बेसी दक्षिण

en: Tuki
mr: टुकी

en: Tukpa
mr: तुक्पा

en: Tukudede
mr: तुकुदेदे

en: Tukumanféd
mr: तुकुमनफेद

en: Tula
mr: तुल

en: Tulehu
mr: तुलेहु

en: Tulishi
mr: तुलिशी

en: Tulu
mr: तुलु

en: Tulu-Bohuai
mr: तुलु-बोहऐ

en: Tuma-Irumu
mr: तुमा-इरुमु

en: Tumak
mr: तुमक

en: Tumbuka
mr: तुम्बुका

en: Tumi
mr: तुमी

en: Tumleo
mr: तुम्लिओ

en: Tumshuqese
mr: तुमशुकेसे

en: Tumtum
mr: तुमतुम

en: Tumzabt
mr: तुमझाब्त

en: Tunen
mr: टुनेन

en: Tungag
mr: तुंगाग

en: Tunggare
mr: तुंग्गारे

en: Tunia
mr: तुनिया

en: Tunica
mr: तुनिका

en: Tunisian Sign Language
mr: तुनिसिअन चिन्ह भाषा

en: Tunjung
mr: तुंजुंग

en: Tunni
mr: तुन्नि

en: Tunzu
mr: टुनझु

en: Tuotomb
mr: तुओतोम्ब

en: Tuparí
mr: तुपरि

en: Tupinambá
mr: तुपिनम्बा

en: Tupinikin
mr: तुपिनिकिन

en: Tupuri
mr: तुपुरि

en: Tupí
mr: तुपि

en: Turaka
mr: तुरका

en: Turi
mr: तुरि

en: Turiwára
mr: तुरिवरा

en: Turka
mr: तुर्का

en: Turkana
mr: तुर्कना

en: Turkish
mr: तुर्किश

en: Turkish Sign Language
mr: तुर्किश चिन्ह भाषा

en: Turkmen
mr: तुर्कमेन

en: Turoyo
mr: तुरोयो

en: Turumsa
mr: तुरुम्सा

en: Turung
mr: तुरुंग

en: Tuscarora
mr: तुस्कारोरा

en: Tutelo
mr: तुतेलो

en: Tutong
mr: तुतोंग

en: Tutuba
mr: तुतुबा

en: Tututni
mr: तुतुत्नि

en: Tuvalu
mr: तुव्हालु

en: Tuvinian
mr: तुविनियन

en: Tuwari
mr: तुवारि

en: Tuwuli
mr: टुवुली

en: Tuxináwa
mr: तुक्सिनवा

en: Tuxá
mr: तुक्सा

en: Tuyuca
mr: तुयुक

en: Twana
mr: त्वना

en: Twendi
mr: त्वेंदि

en: Twents
mr: त्वेंतस्

en: Twi
mr: त्वी

en: Tyap
mr: त्याप

en: Tyaraity
mr: त्यारैति

en: Tz'utujil
mr: त्झुतुजिल

en: Tzeltal
mr: त्झेल्तल

en: Tzotzil
mr: त्झोत्झिल

en: Tày
mr: तय

en: Tày Sa Pa
mr: तय सा पा

en: Tày Tac
mr: तय ताक

en: Téén
mr: तीन

en: Tübatulabal
mr: तुबतुलबल

en: U
mr: उ

en: Uab Meto
mr: ऊऍब मेटो

en: Uamué
mr: उअमुए

en: Uare
mr: उअरे

en: Ubaghara
mr: उबाघारा

en: Ubang
mr: उबंग

en: Ubi
mr: उबि

en: Ubir
mr: उबिर

en: Ubykh
mr: उबिख

en: Uda
mr: उदा

en: Udi
mr: उदि

en: Udihe
mr: उदिहे

en: Udmurt
mr: उड्मुर्त

en: Uduk
mr: उदुक

en: Ufim
mr: उफिम

en: Ugandan Sign Language
mr: उगांदन चिन्ह भाषा

en: Ugaritic
mr: उगारिटिक

en: Ughele
mr: उघेले

en: Ugong
mr: उगोंग

en: Uhami
mr: उहामि

en: Uighur
mr: उइघुर

en: Uisai
mr: उइसइ

en: Ujir
mr: उजिर

en: Ukaan
mr: उकान

en: Ukhwejo
mr: उख्वेजो

en: Ukit
mr: उकित

en: Ukpe-Bayobiri
mr: उक्पे-बयोबिरि

en: Ukpet-Ehom
mr: उकपेट-एहोम

en: Ukrainian
mr: युक्रेनियन

en: Ukrainian Sign Language
mr: उक्रेनिअन चिन्ह भाषा

en: Ukue
mr: उकुए

en: Ukuriguma
mr: उकुरिगुम

en: Ukwa
mr: उक्वा

en: Ukwuani-Aboh-Ndoni
mr: उक्वुअनि-अबोह-न्दोनि

en: Ulau-Suain
mr: उलाउ-सुऐन

en: Ulch
mr: उल्च

en: Ulithian
mr: उलिथिअन

en: Ullatan
mr: उल्लातन

en: Ulukwumi
mr: उलुकवुमि

en: Ulumanda'
mr: उलुमांदा

en: Ulwa
mr: ऊल्वा

en: Uma
mr: उमा

en: Uma' Lasan
mr: उमा लसन

en: Uma' Lung
mr: उम लुंग

en: Umanakaina
mr: उमानाकैना

en: Umatilla
mr: उमतिल्ला

en: Umbindhamu
mr: उम्बिंधामु

en: Umbrian
mr: उम्ब्रिअन

en: Umbu-Ungu
mr: उम्बु-उंगु

en: Umbugarla
mr: उम्बुगर्ला

en: Umbundu
mr: ऊम्बुन्डु

en: Umbuygamu
mr: उमबुय्गामु

en: Umeda
mr: उमेदा

en: Umon
mr: उमोन

en: Umotína
mr: उमोतिना

en: Umpila
mr: उम्पिला

en: Una
mr: उना

en: Unami
mr: उनमि

en: Uncoded languages
mr: कोड न केलेली भाषा

en: Undetermined
mr: न आढळलेले

en: Uneapa
mr: उनेएपा

en: Uneme
mr: उनेमे

en: Unserdeutsch
mr: उन्सेरदेउत्स्च

en: Unua
mr: उनुआ

en: Ura (Papua New Guinea)
mr: उरा (पपुआ नविन गिनी)

en: Ura (Vanuatu)
mr: उरा (वनुअतु)

en: Uradhi
mr: उरधि

en: Urak Lawoi'
mr: उरक लवौ

en: Urali
mr: उरलि

en: Urapmin
mr: उरप्मिन

en: Urarina
mr: उरारिना

en: Urartian
mr: उरार्तिअन

en: Urat
mr: उरत

en: Urdu
mr: उर्दु

en: Urhobo
mr: उर्होबो

en: Uri
mr: उरि

en: Urigina
mr: उरिगिन

en: Urim
mr: उरिम

en: Urimo
mr: उरिमो

en: Uripiv-Wala-Rano-Atchin
mr: उरिपिव-वल-रानो-अट्चिन

en: Urningangg
mr: उर्निनगंग्ग

en: Uru
mr: उरु

en: Uru-Eu-Wau-Wau
mr: उरु-एउ-वौ-वौ

en: Uru-Pa-In
mr: उरु-पा-इन

en: Uruangnirin
mr: उरुअंग्निरिन

en: Uruava
mr: उरुअवा

en: Urubú-Kaapor
mr: उरुबु-कापोर

en: Urubú-Kaapor Sign Language
mr: उरुबु-कापोर चिन्ह भाषा

en: Uruguayan Sign Language
mr: उरुगुअयन चिन्ह भाषा

en: Urum
mr: उरुम

en: Urumi
mr: उरुमि

en: Usaghade
mr: उसघदे

en: Usan
mr: उसन

en: Usarufa
mr: उसरूफा

en: Ushojo
mr: उशोजो

en: Usku
mr: उस्कु

en: Uspanteco
mr: उस्पंतेको

en: Usui
mr: उसुइ

en: Utarmbung
mr: उतर्मबुंग

en: Ute-Southern Paiute
mr: उते-दक्षिण पैउते

en: Utu
mr: उतु

en: Uvbie
mr: उव्बै

en: Uya
mr: उया

en: Uzbek
mr: उज्बेक

en: Uzekwe
mr: उझेक्वे

en: Vaagri Booli
mr: वाग्रि बूलि

en: Vafsi
mr: वफ्सि

en: Vaghat-Ya-Bijim-Legeri
mr: वाघात-या-बिजीम-लेगेरी

en: Vaghri
mr: वाघ्रि

en: Vaghua
mr: वघुआ

en: Vagla
mr: वग्ला

en: Vai
mr: वाई

en: Vaiphei
mr: वैफेइ

en: Vale
mr: वले

en: Valencian Sign Language
mr: वलेंसिकन चिन्ह भाषा

en: Valman
mr: वल्मन

en: Valpei
mr: वल्पै

en: Vamale
mr: वमाले

en: Vame
mr: वामे

en: Vandalic
mr: वंदालिक

en: Vangunu
mr: वांगुनु

en: Vanimo
mr: वनिमो

en: Vano
mr: वनो

en: Vanuma
mr: वनुम

en: Vao
mr: वो

en: Varhadi-Nagpuri
mr: वर्हादि-नागपुरि

en: Varisi
mr: वारिसि

en: Varli
mr: वार्लि

en: Vasavi
mr: वसवि

en: Veddah
mr: वेद्दाह

en: Vehes
mr: वेहेस

en: Veluws
mr: वेलुव्स्

en: Vemgo-Mabas
mr: वेम्गो-मबस

en: Venda
mr: वेन्डा

en: Venetian
mr: वेनेतिअन

en: Venetic
mr: वेनेतिक

en: Venezuelan Sign Language
mr: वेनेझ्युएलन चिन्ह भाषा

en: Vengo
mr: वेन्गो

en: Ventureño
mr: वेन्तुरेनो

en: Veps
mr: वेप्स्

en: Vera'a
mr: वेरा

en: Vestinian
mr: वेस्तिनिअन

en: Vidunda
mr: विदुंदा

en: Viemo
mr: विएमो

en: Vietnamese
mr: विएतनामिज

en: Vilela
mr: विलेला

en: Vili
mr: विलि

en: Vinmavis
mr: विनमविस

en: Vinza
mr: विंझा

en: Vishavan
mr: विशावन

en: Viti
mr: विति

en: Vitou
mr: विटौ

en: Vlaams
mr: व्लामस्

en: Vlaamse Gebarentaal
mr: व्लाम्से गेबरेनतल

en: Volapük
mr: वोलापुक

en: Volscian
mr: वोलस्किअन

en: Vono
mr: वोनो

en: Voro
mr: वोरो

en: Votic
mr: वोटिक

en: Vumbu
mr: वुम्बु

en: Vunapu
mr: वुनपु

en: Vunjo
mr: वुंजो

en: Vurës
mr: वुरेस

en: Vute
mr: वुते

en: Vwanji
mr: व्वांजि

en: Wa
mr: वा

en: Wa'ema
mr: वएमा

en: Waama
mr: वामा

en: Waamwang
mr: वाम्वंग

en: Waata
mr: वात

en: Wab
mr: वब

en: Wabo
mr: वबो

en: Waboda
mr: वाबोडा

en: Wadaginam
mr: बदगिनम

en: Waddar
mr: वद्दार

en: Wadjiginy
mr: वद्जिगिनी

en: Wadjigu
mr: वद्जिगु

en: Wae Rana
mr: वाए रन

en: Waffa
mr: वफ्फा

en: Wagawaga
mr: वगवग

en: Wagaya
mr: वगया

en: Wagdi
mr: वग्दि

en: Wageman
mr: वागेमन

en: Wagi
mr: वागी

en: Wahgi
mr: वाह्गि

en: Waigali
mr: वैगलि

en: Waigeo
mr: वैजिओ

en: Wailaki
mr: वैलकि

en: Wailapa
mr: वैलपा

en: Waima
mr: वैमा

en: Waimaha
mr: वैमाहा

en: Waimiri-Atroari
mr: वैमिरी-अट्रोआरी

en: Waioli
mr: वैओलि

en: Waiwai
mr: वैवै

en: Waja
mr: वजा

en: Wajarri
mr: वाजर्रि

en: Waka
mr: वक

en: Wakawaka
mr: वकवक

en: Wakde
mr: वाक्दे

en: Wakhi
mr: वखि

en: Wakoná
mr: वकोना

en: Wala
mr: वाला

en: Walak
mr: वलक

en: Wali (Ghana)
mr: वालि (घाना)

en: Wali (Sudan)
mr: वलि (सुदान)

en: Waling
mr: वालिंग

en: Walio
mr: विलिओ

en: Walla Walla
mr: वल्ला वल्ला

en: Wallisian
mr: वल्लिसिअन

en: Walloon
mr: वालून

en: Walmajarri
mr: वल्माजार्रि

en: Walser
mr: वल्सेर

en: Walungge
mr: वलुंग्गे

en: Wamas
mr: वामस

en: Wambaya
mr: वाम्बाया

en: Wambon
mr: वम्बोन

en: Wambule
mr: वम्बुले

en: Wamey
mr: बार्मेय

en: Wamin
mr: वमिन

en: Wampanoag
mr: वाम्पानोअग

en: Wampar
mr: वाम्पर

en: Wampur
mr: वम्पुर

en: Wan
mr: वान

en: Wanambre
mr: वनम्ब्रे

en: Wanap
mr: वनप

en: Wanda
mr: वांदा

en: Wandala
mr: वान्डाला

en: Wandamen
mr: वन्दमेन

en: Wandarang
mr: वंदारंग

en: Wandji
mr: बांद्जि

en: Waneci
mr: वनेसि

en: Wanga
mr: वांगा

en: Wangaaybuwan-Ngiyambaa
mr: वंगायबुवन-न्गियम्बा

en: Wanggamala
mr: वंग्गामला

en: Wangganguru
mr: वांग्गानगुरु

en: Wanggom
mr: वंग्गोम

en: Wanman
mr: वांमन

en: Wannu
mr: वान्नु

en: Wantoat
mr: वंतोअत

en: Wanukaka
mr: वनुकक

en: Wané
mr: वाने

en: Waorani
mr: वाओरानी

en: Wapan
mr: वापन

en: Wapishana
mr: वापिशाना

en: Wappo
mr: वाप्पो

en: War-Jaintia
mr: वार-जाइन्टिया

en: Wara
mr: वरा

en: Warao
mr: वराओ

en: Warapu
mr: वरपु

en: Waray (Australia)
mr: वारेय (ऑस्ट्रेलिआ)

en: Waray (Philippines)
mr: वारेय (फिलिप्पिनेस)

en: Wardaman
mr: वार्दमन

en: Warduji
mr: वर्दुजि

en: Warembori
mr: वारेम्बोरि

en: Wares
mr: वारेज

en: Waris
mr: वारिस

en: Waritai
mr: वरितै

en: Wariyangga
mr: वरियांग्गा

en: Warji
mr: वार्जि

en: Warkay-Bipim
mr: वारके-बिपीम

en: Warlmanpa
mr: वार्लमंपा

en: Warlpiri
mr: वार्लपिरि

en: Warluwara
mr: वर्लुवरा

en: Warnang
mr: वार्नांग

en: Waropen
mr: वारोपेन

en: Warrgamay
mr: वर्रगमि

en: Warrwa
mr: वर्रवा

en: Waru
mr: वारु

en: Warumungu
mr: वारुमुंगा

en: Waruna
mr: वारुना

en: Warungu
mr: वरुंगु

en: Wasa
mr: वासा

en: Wasco-Wishram
mr: वास्को-विशराम

en: Wasembo
mr: वासेम्बो

en: Washo
mr: वाशो

en: Waskia
mr: वास्किआ

en: Wasu
mr: वासु

en: Watakataui
mr: वतकतौइ

en: Watam
mr: वतम

en: Watubela
mr: वतुबेला

en: Waurá
mr: वौरा

en: Wauyai
mr: वौयै

en: Wawa
mr: वव

en: Wawonii
mr: ववोनी

en: Waxianghua
mr: वक्सिअनघौ

en: Wayampi
mr: वायाम्पि

en: Wayana
mr: वयना

en: Wayoró
mr: वयोरो

en: Wayu
mr: वायु

en: Wayuu
mr: वायू

en: Wedau
mr: वेदौ

en: Weh
mr: वेह

en: Wejewa
mr: वेजेव

en: Weliki
mr: वेलिकि

en: Welsh
mr: वेल्श

en: Weri
mr: वेरि

en: Wersing
mr: वेर्सिंग

en: Westphalien
mr: पश्चिमफलिएन

en: Wetamut
mr: वेतमुत

en: Wewaw
mr: वेवाव

en: Weyto
mr: वेय्तो

en: Whitesands
mr: वाइटसॅन्डस्

en: Wiarumus
mr: विअरुमुस

en: Wichita
mr: विचित

en: Wichí Lhamtés Güisnay
mr: विचि ल्हामतेस गुइस्ने

en: Wichí Lhamtés Nocten
mr: विचि ल्हाम्तेस नोक्तेन

en: Wichí Lhamtés Vejoz
mr: विचि ल्हामतेज वेजोझ

en: Wik-Epa
mr: विक-एप

en: Wik-Iiyanh
mr: विक-लियांह

en: Wik-Keyangan
mr: विक-केयंगन

en: Wik-Me'anha
mr: विक-मेअंहा

en: Wik-Mungkan
mr: विक-मुंगकन

en: Wik-Ngathana
mr: विक-न्गाथना

en: Wikalkan
mr: विकल्कन

en: Wikngenchera
mr: विकन्गेनछेरा

en: Wilawila
mr: विलविल

en: Wintu
mr: विंतु

en: Winyé
mr: विन्ये

en: Wipi
mr: विपी

en: Wiradhuri
mr: विरधुरि

en: Wiraféd
mr: विरफेद

en: Wirangu
mr: विरांगु

en: Wiru
mr: विरु

en: Wiyot
mr: वियोत

en: Woccon
mr: वोक्कोन

en: Wogamusin
mr: वोगमुसिन

en: Wogeo
mr: वोजिओ

en: Woi
mr: वोइ

en: Wojenaka
mr: बोजेनाका

en: Wolane
mr: वोलने

en: Wolani
mr: वोलनि

en: Wolaytta
mr: वोलाय्त्ता

en: Woleaian
mr: वोलेऐअन

en: Wolio
mr: वौलिओ

en: Wolof
mr: वोलोफ

en: Wom (Nigeria)
mr: वोम (नायजेरिआ)

en: Wom (Papua New Guinea)
mr: वोम (पपुआ नवीन गिनी)

en: Womo
mr: वोमो

en: Wongo
mr: वोंगो

en: Woria
mr: वोरिआ

en: Worimi
mr: वोरिमी

en: Worodougou
mr: वोरोडौगौ

en: Wotapuri-Katarqalai
mr: वोतपुरि-कतर्कालै

en: Wotu
mr: वोतु

en: Woun Meu
mr: वोउन मेउ

en: Wudu
mr: वुदु

en: Wuliwuli
mr: वुलिवुलि

en: Wulna
mr: वुल्ना

en: Wumboko
mr: वुमबोको

en: Wumbvu
mr: वुम्ब्वु

en: Wunambal
mr: वुनम्बल

en: Wurrugu
mr: वुर्रूगु

en: Wushi
mr: वुशी

en: Wusi
mr: वुसि

en: Wutung
mr: वुतुंग

en: Wutunhua
mr: वुतुंहुआ

en: Wuvulu-Aua
mr: वुवुलु-औअ

en: Wuzlam
mr: वुझ्लम

en: Wyandot
mr: व्यंदोत

en: Wymysorys
mr: विम्यसोरिस

en: Wára
mr: वर

en: Wãpha
mr: बाफा

en: Wè Northern
mr: वे उत्तर

en: Wè Southern
mr: वे दक्षिण

en: Wè Western
mr: वे पश्चिम

en: Xaasongaxango
mr: क्सासोन्गाक्सांगो

en: Xakriabá
mr: क्साक्रिअबा

en: Xamtanga
mr: क्सामतंगा

en: Xavánte
mr: क्सावंते

en: Xerénte
mr: क्सेरेंते

en: Xetá
mr: क्सेता

en: Xhosa
mr: क्स्होसा

en: Xibe
mr: क्सिबे

en: Xinca
mr: क्सिंका

en: Xipaya
mr: क्सिपय

en: Xiri
mr: क्सिरि

en: Xiriâna
mr: क्सिरिआन

en: Xokleng
mr: क्सोक्लेंग

en: Xukurú
mr: क्सुकुरु

en: Xârâcùù
mr: जाराकूऊ

en: Yaaku
mr: याकु

en: Yabarana
mr: यबरना

en: Yabaâna
mr: यबान

en: Yabem
mr: याबेम

en: Yaben
mr: यबेन

en: Yabong
mr: यबोंग

en: Yace
mr: येस

en: Yaeyama
mr: येएयामा

en: Yafi
mr: यफि

en: Yagaria
mr: यगारिआ

en: Yagnobi
mr: यग्नोबि

en: Yagomi
mr: यगोमि

en: Yagua
mr: यगुआ

en: Yagwoia
mr: यग्वौअ

en: Yahadian
mr: यहादिअन

en: Yahang
mr: यहांग

en: Yahuna
mr: यहुना

en: Yaka (Central African Republic)
mr: याका (मध्य अफ्रिकन रिपब्लिक)

en: Yaka (Congo)
mr: याका (कॉन्गो)

en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
mr: याका (डेमोक्रेटिक रिपब्लिक ऑफ कोंगो)

en: Yakaikeke
mr: यकैकेके

en: Yakama
mr: यकमा

en: Yakan
mr: यकन

en: Yakha
mr: यखा

en: Yakoma
mr: यकोमा

en: Yakut
mr: याकुट

en: Yala
mr: याला

en: Yalahatan
mr: यालाहातन

en: Yalakalore
mr: यलकलोरे

en: Yalarnnga
mr: यलार्नगा

en: Yale
mr: येल

en: Yaleba
mr: यलेबा

en: Yalunka
mr: यलुंका

en: Yamap
mr: यमॅप

en: Yamba
mr: यम्बा

en: Yambes
mr: यमबेस

en: Yambeta
mr: यम्बेता

en: Yamdena
mr: यामडेना

en: Yameo
mr: यमेओ

en: Yami
mr: यामि

en: Yaminahua
mr: यमिनहुआ

en: Yamna
mr: यम्ना

en: Yamongeri
mr: यमोंगेरि

en: Yamphu
mr: यम्फु

en: Yan-nhangu
mr: यान-न्हान्गु

en: Yana
mr: याना

en: Yandruwandha
mr: यांद्रुवांधा

en: Yanesha'
mr: यानेशा

en: Yangben
mr: यंगबेन

en: Yangkam
mr: यान्गकॅम

en: Yangman
mr: यान्गमन

en: Yango
mr: यांगो

en: Yangulam
mr: यांगुलम

en: Yangum Dey
mr: यंगुम देय

en: Yangum Gel
mr: यंगुम जेल

en: Yangum Mon
mr: यंगुम मोन

en: Yankunytjatjara
mr: यानकुनय्त्जात्जारा

en: Yanomamö
mr: यानोमामो

en: Yanomámi
mr: यनोममि

en: Yansi
mr: यांसि

en: Yanyuwa
mr: यान्युवा

en: Yao
mr: याओ

en: Yaouré
mr: यऔरे

en: Yapese
mr: यापेज

en: Yapunda
mr: यपुंदा

en: Yaqay
mr: याके

en: Yaqui
mr: यकुइ

en: Yarawata
mr: यरवता

en: Yareba
mr: यरेबा

en: Yarsun
mr: यर्सुन

en: Yasa
mr: यासा

en: Yassic
mr: यस्सिक

en: Yau (Morobe Province)
mr: यउ (मोरोबे प्रोविन्स)

en: Yau (Sandaun Province)
mr: याउ (संदौन प्रोविन्स)

en: Yaul
mr: यउल

en: Yauma
mr: यौमा

en: Yaur
mr: याउर

en: Yavitero
mr: यवितेरो

en: Yawa
mr: यावा

en: Yawalapití
mr: यवलपिति

en: Yawanawa
mr: यवानवा

en: Yawarawarga
mr: यवरवार्गा

en: Yaweyuha
mr: यवेयुहा

en: Yawiyo
mr: यवियो

en: Yawuru
mr: यवुरु

en: Yazgulyam
mr: यज्गुलयम

en: Yei
mr: येइ

en: Yekhee
mr: येखी

en: Yekora
mr: येकोरा

en: Yela
mr: येला

en: Yele
mr: येले

en: Yelmek
mr: येल्मेक

en: Yelogu
mr: येलोगु

en: Yemba
mr: येम्बा

en: Yemsa
mr: येम्सा

en: Yendang
mr: येंदांग

en: Yeni
mr: येनि

en: Yeniche
mr: येनिचे

en: Yerakai
mr: येरकै

en: Yeretuar
mr: येरेतुआर

en: Yerong
mr: येरोंग

en: Yerukula
mr: येरुकुला

en: Yessan-Mayo
mr: येस्सान-मयो

en: Yetfa
mr: येत्फा

en: Yevanic
mr: येवनिक

en: Yeyi
mr: येयि

en: Yiddish
mr: यिड्डीश

en: Yidgha
mr: यिद्घा

en: Yidiny
mr: यिदिनी

en: Yil
mr: यिल

en: Yimas
mr: यिमास

en: Yinchia
mr: यिंचिआ

en: Yindjibarndi
mr: यिंद्जिबार्नदि

en: Yindjilandji
mr: यिंद्जिलांद्जि

en: Yine
mr: यिने

en: Yinggarda
mr: यिंग्गार्दा

en: Yir Yoront
mr: यिर योरोंत

en: Yis
mr: यिस

en: Yoba
mr: योबा

en: Yogad
mr: योगद

en: Yoidik
mr: योइदिक

en: Yoke
mr: योके

en: Yokuts
mr: योकुतस्

en: Yola
mr: योला

en: Yom
mr: योम

en: Yombe
mr: योम्बे

en: Yonaguni
mr: योनगुनि

en: Yong
mr: योंग

en: Yopno
mr: योप्नो

en: Yora
mr: योरा

en: Yoron
mr: योरोन

en: Yoruba
mr: योरूबा

en: Yout Wam
mr: यौट वॅम

en: Yoy
mr: योय

en: Yucatec Maya Sign Language
mr: युकातेक माया चिन्ह भाषा

en: Yuchi
mr: युचि

en: Yucuna
mr: युकुना

en: Yug
mr: युग

en: Yugambal
mr: युगम्बल

en: Yugoslavian Sign Language
mr: युगोस्लेविअन चिन्ह भाषा

en: Yuhup
mr: युहुप

en: Yuki
mr: युकि

en: Yukpa
mr: युक्पा

en: Yukuben
mr: युकुबेन

en: Yulu
mr: युलु

en: Yuqui
mr: युकुइ

en: Yuracare
mr: युरकेर

en: Yurok
mr: युरोक

en: Yurutí
mr: युरुती

en: Yuwana
mr: युवाना

en: Yámana
mr: यमन

en: Zabana
mr: झाबाना

en: Zaghawa
mr: जघावा

en: Zaiwa
mr: झाइवा

en: Zakhring
mr: जखरिंग

en: Zambian Sign Language
mr: जाम्बिअन चिन्ह भाषा

en: Zan Gula
mr: जान गुला

en: Zanaki
mr: जानाकि

en: Zande (individual language)
mr: जान्दे (स्वतंत्र भाषा)

en: Zangskari
mr: जांस्कारि

en: Zangwal
mr: घांग्वल

en: Zapotec
mr: झॉपेटेक

en: Zaramo
mr: जरामो

en: Zari
mr: जारि

en: Zarma
mr: झार्मा

en: Zarphatic
mr: झर्फाटिक

en: Zauzou
mr: जौजौ

en: Zay
mr: जय

en: Zayse-Zergulla
mr: जायसे-जेर्गुल्ला

en: Zaza
mr: जाजा

en: Zazao
mr: झाझो

en: Zeem
mr: जीम

en: Zeeuws
mr: जीउव्स्

en: Zemba
mr: झेम्बा

en: Zemgalian
mr: झेम्गलिअन

en: Zenag
mr: जेनाग

en: Zenaga
mr: झेनागा

en: Zerenkel
mr: झेरेंकेल

en: Zhaba
mr: जाबा

en: Zhang-Zhung
mr: झांग-झुंग

en: Zhire
mr: जिरे

en: Zhoa
mr: जोआ

en: Zhuang
mr: जुआंग

en: Zia
mr: जिआ

en: Zigula
mr: जिगुला

en: Zimakani
mr: जिमकनि

en: Zimba
mr: झिम्बा

en: Zimbabwe Sign Language
mr: जिम्बाब्वे चिन्ह भाषा

en: Zinza
mr: जिंजा

en: Zire
mr: झिरे

en: Ziriya
mr: जिरिया

en: Zizilivakan
mr: जिजिलिवकन

en: Zo'é
mr: झोए

en: Zokhuo
mr: जोखुओ

en: Zou
mr: जौ

en: Zulgo-Gemzek
mr: झुल्गो-घेमझेक

en: Zulu
mr: झुलू

en: Zumaya
mr: जुमया

en: Zumbun
mr: झुम्बुन

en: Zuni
mr: झुनी

en: Záparo
mr: झपरो

en: Àhàn
mr: अहान

en: Áncá
mr: अन्का

en: Ömie
mr: ओमै

en: Önge
mr: ओंगे
