calibre - en to de translation catalogue (1158 entries)

en: Aari
de: Bako

en: Abaza
de: Abasinisch

en: Abidji
de: Abidschi

en: Abipon
de: Abipón

en: Abkhazian
de: Abchasisch

en: Abnaki, Eastern
de: Abnaki, östlich

en: Abnaki, Western
de: Abnaki, westlich

en: Abu
de: Jida-Abu

en: Achi
de: Achí

en: Achinese
de: Aceh-Sprache

en: Achterhoeks
de: Achterhoeks-Niedersächsisch

en: Acipa, Eastern
de: Acipa, östlich

en: Acoli
de: Acholi-Sprache

en: Acroá
de: Acroa

en: Adamorobe Sign Language
de: Adamorobe-Gebärdensprache

en: Adangme
de: Adangme-Sprache

en: Adasen
de: Itneg

en: Adioukrou
de: Adjukru

en: Adyghe
de: Adygisch

en: Afar
de: Danakil-Sprache

en: Afghan Sign Language
de: Afghanische Zeichensprache

en: Agarabi
de: Agarabe

en: Aghul
de: Aghulisch

en: Aguacateco
de: Aguateca

en: Aguna
de: Agunaco

en: Ahtena
de: Ahtna

en: Aikanã
de: Aikaná

en: Aimaq
de: Aimak

en: Ainu (China)
de: Ainu-Sprache (China)

en: Ainu (Japan)
de: Ainu-Sprache (Japan)

en: Akan
de: Akan-Sprache

en: Akawaio
de: Akawai

en: Akhvakh
de: Achwachisch

en: Akkadian
de: Akkadisch

en: Akoye
de: Angoya

en: Akuku
de: Okpe-Idesa-Oloma-Akuku

en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
de: Al-Sayyid-Beduinen Gebärdensprache

en: Alaba-K’abeena
de: Alaba-K'abeena

en: Alanic
de: Alanisch

en: Albanian
de: Albanisch

en: Alekano
de: Gahuku

en: Aleut
de: Aleutisch

en: Algerian Sign Language
de: Algerische Zeichensprache

en: Alor
de: Aloresisch

en: Alutor
de: Aljurotisch

en: Ama (Papua New Guinea)
de: Sawiyanu (Papua-Neuguinea)

en: Amba (Solomon Islands)
de: Amba (Solomon-Inseln)

en: Ambul
de: Apalik

en: American Sign Language
de: Amerikanische Zeichensprache

en: Amharic
de: Amharisch

en: Amundava
de: Amondawa

en: Anaang
de: Anang

en: Andi
de: Andisch

en: Angaataha
de: Angaatiha

en: Angika
de: Anga-Sprache

en: Animere
de: Anjimere

en: Anong
de: Nung

en: Apalaí
de: Apalai

en: Apatani
de: Apa Tani

en: Aquitanian
de: Aquitanisch

en: Arabic
de: Arabisch

en: Arabic, Judeo-Tunisian
de: Arabisch, Judeo-Tunesisch

en: Arabic, Libyan
de: Arabisch, Libyen

en: Aragonese
de: Aragonesisch

en: Arammba
de: Aramba

en: Araona
de: Cavina

en: Arawak
de: Arawakisch

en: Archi
de: Artschinische

en: Argentine Sign Language
de: Argentinische Zeichensprache

en: Arhuaco
de: Ica

en: Arhâ
de: Arha

en: Arikapú
de: Arikapu

en: Armenian
de: Armenisch

en: Armenian Sign Language
de: Armenische Zeichensprache

en: Armenian, Classical
de: Armenisch, Klassisch

en: Arop-Lokep
de: Arop-Lukep

en: Arpitan
de: Frankoprovenzalisch

en: Arutani
de: Auaké

en: Aruá (Amazonas State)
de: Aura (Amazonasmündung)

en: Ashe
de: Koron Ala

en: Ashkun
de: Aschkun

en: Asháninka
de: Campa

en: Asoa
de: Asua

en: Assamese
de: Assamesisch

en: Assangori
de: Sungor

en: Asturian
de: Asturisch

en: Asu (Tanzania)
de: Asu (Tansania)

en: Atemble
de: Atemple

en: Attié
de: Attie

en: Aurá
de: Purubora

en: Australian Aborigines Sign Language
de: Australisch-Aborigines-Zeichensprache

en: Australian Sign Language
de: Australische Zeichensprache

en: Austrian Sign Language
de: Österreichische Zeichensprache

en: Avaric
de: Awarisch

en: Avestan
de: Avestisch

en: Avokaya
de: Avokaja

en: Awa (Papua New Guinea)
de: Awa (Papua Neuguinea)

en: Aweer
de: Boni

en: Awjilah
de: Audjila

en: Axamb
de: Ahamb

en: Ayi (Papua New Guinea)
de: Ayi (Papua Neuguinea)

en: Ayoreo
de: Ayoré

en: Azerbaijani
de: Aserbaidschanisch

en: Baatonum
de: Bariba

en: Babatana
de: Bambatana

en: Bactrian
de: Baktrisch

en: Bada (Indonesia)
de: Bada (Indonesien)

en: Badyara
de: Badjara

en: Bafanji
de: Bafandji

en: Bainouk-Gunyuño
de: Banjoun

en: Bainouk-Samik
de: Bainouk-Samick

en: Baka (Cameroon)
de: Baka (Kamerun)

en: Bakairí
de: Bakaïri

en: Bakhtiari
de: Bachtiarisch

en: Bakwé
de: Bakwe

en: Bali (Democratic Republic of Congo)
de: Balie (Demokratische Republik Kongo)

en: Balinese
de: Balinesisch

en: Baluchi
de: Belutschisch

en: Bamako Sign Language
de: Bamako Zeichensprache

en: Bamukumbit
de: Bamunkum

en: Ban Khor Sign Language
de: Ban Khor-Zeichensprache

en: Banda (Indonesia)
de: Banda (Indonesien)

en: Banda-Bambari
de: Banda

en: Bandi
de: Gbandi

en: Banjar
de: Malaiisch

en: Bankagooma
de: Banka

en: Baoulé
de: Baule

en: Baras
de: Endeh

en: Barbacoas
de: Barbacoa

en: Barombi
de: Rombi

en: Basa (Cameroon)
de: Basa (Kamerun)

en: Bashkir
de: Baschkirisch

en: Basque
de: Baskisch

en: Batak Alas-Kluet
de: Alas-Kluet Batak

en: Batak Karo
de: Karo Batak

en: Batak Mandailing
de: Mandailing Batak

en: Batak Simalungun
de: Simalungun Batak

en: Batak Toba
de: Toba Batak

en: Bati (Cameroon)
de: Bati (Kamerun)

en: Bati (Indonesia)
de: Bati (Indonesien)

en: Bats
de: Bada

en: Baure
de: Bauré

en: Bavarian
de: Bayrisch

en: Bayot
de: Baiot

en: Beeke
de: Beke

en: Befang
de: Biba-Bifang

en: Beja
de: Bedja (Bedauye)

en: Bekwarra
de: Ebekwarra

en: Bekwel
de: Bekwil

en: Belarusian
de: Weißrussisch

en: Beli (Papua New Guinea)
de: Beli (Papua Neuguinea)

en: Bemba (Zambia)
de: Bemba (Sambia)

en: Bena (Tanzania)
de: Bena (Tansania)

en: Bench
de: Gimirra

en: Bengali
de: Bengalisch

en: Bengkala Sign Language
de: Bengkala Zeichensprache

en: Berik
de: Berrik

en: Berom
de: Birom

en: Betawi
de: Batavia-Malaiisch

en: Beti (Côte d'Ivoire)
de: Beti (Elfenbeinküste)

en: Bezhta
de: Bezhtitisch

en: Bhattiyali
de: Bhateali

en: Bhele
de: Peri

en: Biali
de: Berba

en: Bidiyo
de: Bidjo

en: Bidyogo
de: Bidjago

en: Biem
de: Bam

en: Bieria
de: Bieri

en: Bijori
de: Birjia

en: Bina (Papua New Guinea)
de: Bina (Papua-Neuguinea)

en: Bissa
de: Bisa

en: Blang
de: Bulang

en: Blissymbols
de: Bliss-Symbole

en: Bo (Papua New Guinea)
de: Bo (Papua-Neuguinea)

en: Bo-Ung
de: Mbo-Ung

en: Bodo (Central African Republic)
de: Bodo (Zentralafrikanische Republik)

en: Bodo (India)
de: Bodo (Indien)

en: Bokha
de: Bucha

en: Boko (Democratic Republic of Congo)
de: Boko (Demokratische Republik Kongo)

en: Bokyi
de: Boki

en: Bolango
de: Bulanga

en: Bole
de: Bolewa

en: Bolgarian
de: Bolgarisch

en: Bolivian Sign Language
de: Bolivianische Zeichensprache

en: Bom
de: Bawm

en: Bomitaba
de: Mbomotaba

en: Bonggi
de: Dusun

en: Boor
de: Bwara

en: Boro (Ethiopia)
de: Boro (Äthopien)

en: Boruca
de: Boruka

en: Borôro
de: Bororo

en: Boselewa
de: Bosilewa

en: Bosnian
de: Bosnisch

en: Bouyei
de: Puyi

en: Braj
de: Braj-Bhakha

en: Brazilian Sign Language
de: Brasilianische Zeichensprache

en: Breton
de: Bretonisch

en: British Sign Language
de: Britische Zeichensprache

en: Budukh
de: Buduchisch

en: Budza
de: Budja

en: Buginese
de: Buginesisch

en: Bulgarian
de: Bulgarisch

en: Bulgarian Sign Language
de: Bulgarische Zeichensprache

en: Buli (Indonesia)
de: Buli (Indonesien)

en: Bulu (Cameroon)
de: Bulu (Kamerun)

en: Bulu (Papua New Guinea)
de: Bulu (Papua Neuguinea)

en: Buriat
de: Burjatisch

en: Burji
de: Burdschi

en: Burmese
de: Burmesisch

en: Buru (Indonesia)
de: Buru (Indonesien)

en: Bushoong
de: Kuba

en: Bwaidoka
de: Bwaidoga

en: Cacaopera
de: Misumalpa

en: Cakchiquel-Quiché Mixed Language
de: Cakchiquel-Quiché-Mischsprache

en: Callawalla
de: Kallawaya

en: Camsá
de: Kamsa

en: Camunic
de: Camunisch

en: Cao Lan
de: Caolan

en: Carapana
de: Carapanã

en: Carian
de: Küsten-Kariben

en: Carolinian
de: Karolinisch

en: Cashinahua
de: Caxinahua

en: Catalan
de: Katalanisch

en: Catalan Sign Language
de: Katalanische Zeichensprache

en: Celtiberian
de: Keltiberisch

en: Cerma
de: Gwen

en: Chachi
de: Cayapa

en: Chadian Sign Language
de: Chadian Zeichensprache

en: Chagatai
de: Tschagataisch

en: Chaima
de: Warapiche

en: Chechen
de: Tschetschenisch

en: Chiangmai Sign Language
de: Chiang Mai Zeichensprache

en: Chilean Sign Language
de: Chilenische Zeichensprache

en: Chinese
de: Chinesisch

en: Chinese Sign Language
de: Chinesische Zeichensprache

en: Chittagonian
de: Chittagonia

en: Chochotec
de: Chocho

en: Chorasmian
de: Choresmisch

en: Chortí
de: Chorti

en: Chuj
de: Chuxe

en: Chulym
de: Tschulym

en: Churahi
de: Wepsen

en: Chuukese
de: Trukesisch

en: Chuvash
de: Tschuwaschisch

en: Chuwabu
de: Chuabo

en: Cibak
de: Chibbak

en: Cicipu
de: Cipu

en: Cimbrian
de: Zimbrisch

en: Cinta Larga
de: Cintas Largas

en: Clallam
de: Klallam

en: Cogui
de: Kogi

en: Colombian Sign Language
de: Kolumbianische Zeichensprache

en: Columbia-Wenatchi
de: Columbia-Wenatschi

en: Coptic
de: Koptisch

en: Coquille
de: Chastacosta

en: Cornish
de: Kornisch

en: Cornish, Old
de: Kornisch, Alt

en: Corsican
de: Korsisch

en: Costa Rican Sign Language
de: Costa Ricanische Zeichensprache

en: Creek
de: Muskogee

en: Croatia Sign Language
de: Kroatische Zeichensprache

en: Croatian
de: Kroatisch

en: Crow
de: Absaroka

en: Cuba Sign Language
de: Kubanische Zeichensprache

en: Cumanagoto
de: Cumana

en: Cumbric
de: Kumbrisch

en: Curonian
de: Kurisch

en: Czech
de: Tschechisch

en: Czech Sign Language
de: Tschechische Zeichensprache

en: Daantanai'
de: Lantanai

en: Daasanach
de: Dasanekh

en: Dacian
de: Dacisch

en: Dagaari Dioula
de: Dagaari-Dioula

en: Dagik
de: Masakin

en: Dalmatian
de: Dalmatinisch

en: Danau
de: Danaw

en: Danish
de: Dänisch

en: Danish Sign Language
de: Dänische Zeichensprache

en: Dargwa
de: Darginisch

en: Datooga
de: Tatoga

en: Dawro
de: Gamo-Gofa-Dawro

en: Deccan
de: Dekini

en: Defaka
de: Afakani

en: Deg
de: Degha

en: Degexit'an
de: Ingalik

en: Dendi (Central African Republic)
de: Dendi (Republik Zentralafrika)

en: Dera (Indonesia)
de: Dera (Indonesien)

en: Desiya
de: Oriya Desiya

en: Dido
de: Tsesisch

en: Dimbong
de: Kaalong

en: Dimli (individual language)
de: Dimli (Individuelle Sprache)

en: Ding
de: Dinga

en: Diri
de: Diryawa

en: Dogri (individual language)
de: Dogri (Individuelle Sprache)

en: Dogri (macrolanguage)
de: Dogri (Makrosprache)

en: Dolgan
de: Dolganisch

en: Dominican Sign Language
de: Dominikanische Zeichensprache

en: Doyayo
de: Donjajo

en: Drents
de: Drèents

en: Drung
de: Dulung

en: Duano
de: Duano'

en: Dusun Malang
de: Malang Dusun

en: Dusun Witu
de: Witu Dusun

en: Dutch
de: Niederländisch

en: Dutch Sign Language
de: Niederländische Zeichensprache

en: Dutton World Speedwords
de: Dutton Speedwords

en: Dza
de: Djen

en: Eastern Maroon Creole
de: Ost-Maroon-Kreolisch

en: Ebira
de: Igbira

en: Eblan
de: Eblaitisch

en: Ecuadorian Sign Language
de: Ecuadorianische Zeichensprache

en: Edomite
de: Edom

en: Egypt Sign Language
de: Ägyptische Zeichensprache

en: Egyptian (Ancient)
de: Ägyptisch (Historisch)

en: Ejagham
de: Ekoi

en: El Hugeirat
de: Hugeirat

en: El Molo
de: Elmolo

en: Elamite
de: Elamisch

en: Emberá-Baudó
de: Embera-Baudó

en: Emberá-Catío
de: Catío-Emberá

en: Emilian
de: Emilianisch

en: English
de: Englisch

en: Enwan (Akwa Ibom State)
de: Enwan (Akwa Ibom)

en: Enwan (Edu State)
de: Enwan (Edu)

en: Epena
de: Embera

en: Estonian
de: Estnisch

en: Estonian Sign Language
de: Estländische Zeichensprache

en: Etchemin
de: Maliseet

en: Eteocretan
de: Eteokretisch

en: Eteocypriot
de: Eteozypriotisch

en: Ethiopian Sign Language
de: Äthiopische Zeichensprache

en: Eton (Cameroon)
de: Eton (Kamerun)

en: Etruscan
de: Etruskisch

en: Even
de: Ewenisch

en: Evenki
de: Ewenkisch

en: Ewe
de: Ewe-Sprache

en: Extremaduran
de: Extremadurisch

en: Faliscan
de: Faliskisch

en: Fang (Cameroon)
de: Pangwe (Kamerun)

en: Fang (Equatorial Guinea)
de: Fang (Äquatorial-Guinea)

en: Fania
de: Fanja

en: Farefare
de: Gurenne

en: Faroese
de: Färöisch

en: Fe'fe'
de: Bamileke

en: Fijian
de: Fidschianisch

en: Finland-Swedish Sign Language
de: Finnland-Schwedische Zeichensprache

en: Finnish
de: Finnisch

en: Finnish Sign Language
de: Finnische Zeichensprache

en: Frankish
de: Fränkisch

en: French
de: Französisch

en: French Sign Language
de: Französische Zeichensprache

en: Friulian
de: Friaulisch

en: Fulah
de: Ful

en: Fuyug
de: Fujuge

en: Gagauz
de: Gagausisch

en: Galatian
de: Galatisch

en: Galician
de: Galicisch

en: Galo
de: Adi Galo

en: Gamo
de: GayoNgamo

en: Gazi
de: Khasi

en: Gbaya (Central African Republic)
de: Gbaya (Zentralafrikanische Republik)

en: Geez
de: Altäthiopisch

en: Geji
de: Gezawa

en: Georgian
de: Georgisch

en: German
de: Deutsch

en: German Sign Language
de: Deutsche Zeichensprache

en: Ghanaian Sign Language
de: Ghanaische Zeichensprache

en: Ghari
de: Gari

en: Ghodoberi
de: Godoberi

en: Gidar
de: Gider

en: Gilaki
de: Gileki

en: Gilbertese
de: Gilbertesisch

en: Gimi (Eastern Highlands)
de: Gimi (Östliches Hochland)

en: Gimi (West New Britain)
de: Gimi (Westliches Neu-Britannien)

en: Ginyanga
de: Anyanga

en: Giryama
de: Gir yama

en: Gitua
de: Kelana

en: Gizrra
de: Gizra

en: Goemai
de: Ankwe

en: Gorontalo
de: Gorontalesisch

en: Gorowa
de: Goroa

en: Gothic
de: Gotisch

en: Greek Sign Language
de: Griechische Zeichensprache

en: Gros Ventre
de: Gros Ventres

en: Gua
de: Gua-Mba-Meo

en: Guana (Brazil)
de: Guana (Brasilien)

en: Guanche
de: Guanchen

en: Guarani
de: Guaraní

en: Guatemalan Sign Language
de: Guatemalische Zeichensprache

en: Guhu-Samane
de: Guhu Samane

en: Guinean Sign Language
de: Guineische Zeichensprache

en: Gula (Central African Republic)
de: Gula (Zentralafrikanische Republik)

en: Gula (Chad)
de: Gula (Tschad)

en: Gula'alaa
de: Ngongosila

en: Guliguli
de: Gulili

en: Guro
de: Kweni

en: Gvoko
de: Gevoko

en: Gwichʼin
de: Kutchin

en: Gyem
de: Gema

en: Hadothi
de: Harauti

en: Haeke
de: Aeke

en: Haiphong Sign Language
de: Hải-Phòng-Zeichensprache

en: Haitian Vodoun Culture Language
de: Haitiianische Vodou-Kultur-Sprache

en: Haji
de: Lampung

en: Hanoi Sign Language
de: Hanoi-Zeichensprache

en: Haroi
de: Hroy

en: Hattic
de: Hattisch

en: Hausa
de: Haussa

en: Hausa Sign Language
de: Hausa-Zeichensprache

en: Hawaiian
de: Hawaiianisch

en: Hdi
de: Hedi

en: Hebrew
de: Hebräisch

en: Hernican
de: Herniker

en: Hinukh
de: Ginuchisch

en: Hiri Motu
de: Hiri-Motu

en: Hittite
de: Hethitisch

en: Hmong
de: Miao-Sprachen

en: Hmong Daw
de: Hmòng Daw

en: Hmong Don
de: Hmong Dong

en: Hmwaveke
de: Moaveke

en: Ho Chi Minh City Sign Language
de: Ho-Chi-Minh-Stadt-Zeichensprache

en: Honduras Sign Language
de: Honduranische Zeichensprache

en: Hong Kong Sign Language
de: Hong-Kong-Zeichensprache

en: Hre
de: Hrê

en: Huastec
de: Huastekisch

en: Huba
de: Kilba

en: Hungarian
de: Ungarisch

en: Hungarian Sign Language
de: Ungarische Zeichensprache

en: Hunnic
de: Hunnisch

en: Hurrian
de: Hurritisch

en: Iberian
de: Iberisch

en: Icelandic
de: Isländisch

en: Icelandic Sign Language
de: Isländische Zeichensprache

en: Igbo
de: Ibo

en: Igede
de: Egedde

en: Ignaciano
de: Mojo

en: Iha Based Pidgin
de: Iha-basiertes Pidgin

en: Ik
de: Teuso

en: Illyrian
de: Illyrisch

en: Iloko
de: Ilokano

en: Indian Sign Language
de: Indische Zeichensprache

en: Indo-Portuguese
de: Indo-Portugiesisch

en: Indonesian
de: Indonesisch

en: Indonesian Sign Language
de: Indonesische Zeichensprache

en: Indus Valley Language
de: Industalsprache

en: Ingrian
de: Ischorisch

en: Ingush
de: Inguschisch

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
de: Interlingua (Internationale Hilfssprachen-Vereinigung)

en: International Sign
de: Internationale Zeichen

en: Irish
de: Irisch

en: Irish Sign Language
de: Irische Zeichensprache

en: Isnag
de: Apayao

en: Israeli Sign Language
de: Israelische Zeichensprache

en: Isu (Fako Division)
de: Isu (Bezirk Fako)

en: Isu (Menchum Division)
de: Isu (Menchum-Abteilung)

en: Italian
de: Italienisch

en: Italian Sign Language
de: Italienische Zeichensprache

en: Itzá
de: Itza

en: Ivbie North-Okpela-Arhe
de: Ivbie (Nord-Okpela-Arhe)

en: Jabutí
de: Arikaput

en: Jahanka
de: Dyahanka

en: Jalkunan
de: Jalkuna

en: Jamaican Country Sign Language
de: Jamaikanische Landesgebärdensprache

en: Jamaican Sign Language
de: Jamaikanische Zeichensprache

en: Jamamadí
de: Jamamadi

en: Janji
de: Djandji

en: Japanese
de: Japanisch

en: Japanese Sign Language
de: Japanische Zeichensprache

en: Jara
de: Djara

en: Jarawa (India)
de: Jarawa (Indien)

en: Jaru
de: Djaru

en: Javanese
de: Javanisch

en: Jebero
de: Chebero

en: Jere
de: Djere

en: Jhankot Sign Language
de: Jhankot-Zeichensprache

en: Jiarong
de: Gjarong

en: Jiba
de: Kona

en: Jiiddu
de: Jiddu

en: Jilbe
de: Djilbe

en: Jimi (Cameroon)
de: Djimi (Kamerun)

en: Jimi (Nigeria)
de: Djimi (Nigeria)

en: Jina
de: Zina

en: Jiru
de: Djiru

en: Jita
de: Djita

en: Jola-Fonyi
de: Diola-Fogny

en: Jordanian Sign Language
de: Jordanische Zeichensprache

en: Jorto
de: Djorto

en: Jowulu
de: Djowulu

en: Judeo-Arabic
de: Jüdisch-Arabisch

en: Judeo-Berber
de: Judeo-Berberisch

en: Judeo-Georgian
de: Judeo-Georgisch

en: Judeo-Italian
de: Judeo-Italienisch

en: Judeo-Persian
de: Jüdisch-Persisch

en: Jumjum
de: Djumdjum

en: Jumla Sign Language
de: Jumli-Zeichensprache

en: Jutish
de: Jütländisch

en: Júma
de: Cawahib

en: Kabardian
de: Kabardisch

en: Kabyle
de: Kabylisch

en: Kachin
de: Kachinisch

en: Kagayanen
de: Kagajanon

en: Kaingang
de: Caingang

en: Kaiwá
de: Kainguá

en: Kaki Ae
de: Tate

en: Kako
de: Kaka

en: Kalaallisut
de: Kalaallisut (Grönländisch)

en: Kalmyk
de: Kalmükisch

en: Kamba (Kenya)
de: Kamba (Kenia)

en: Kami (Tanzania)
de: Kami (Tansania)

en: Kango (Bas-Uélé District)
de: Kango (Bas-Uélé-Bezirk)

en: Kango (Tshopo District)
de: Kango (Tshopo-Bezirk)

en: Kankanaey
de: Kankanay

en: Kaqchikel
de: Cakchiquel

en: Kara (Central African Republic)
de: Kara (Zentralafrikanische Republik)

en: Kara (Papua New Guinea)
de: Kara (Papua Neuguinea)

en: Kara (Tanzania)
de: Kara (Tansania)

en: Kara-Kalpak
de: Karakalpakisch

en: Karakhanid
de: Karachanidisch

en: Karbi
de: Karbí

en: Kare (Central African Republic)
de: Kare (Zentralafrikanische Republik)

en: Kare (Papua New Guinea)
de: Kare (Papua-Neuguinea)

en: Karelian
de: Karenisch

en: Kari
de: Kare

en: Karo (Brazil)
de: Karo (Brasilien)

en: Karo (Ethiopia)
de: Karo (Äthopien)

en: Kashmiri
de: Kaschmirisch

en: Kashubian
de: Kaschubisch

en: Kaskean
de: Kaskian

en: Kataang
de: Katang

en: Katawixi
de: Catawixi

en: Katua
de: Kâtua

en: Katukína
de: Catukina

en: Kavet
de: Kravet

en: Kawi
de: Kawi; Altjavanisch

en: Kayong
de: Kajong

en: Kazakh
de: Kasachisch

en: Keapara
de: Keopara

en: Kela (Democratic Republic of Congo)
de: Kela (Demokratische Republik Kongo)

en: Kela (Papua New Guinea)
de: Kela (Papua Neuguinea)

en: Kele (Democratic Republic of Congo)
de: Kele (Demokratische Republik Kongo)

en: Kele (Papua New Guinea)
de: Kele (Papua-Neuguinea)

en: Keliko
de: Kaliko

en: Kenyan Sign Language
de: Kenianische Gebärdensprache

en: Kerek
de: Kerekisch

en: Kerewo
de: Kerewa

en: Khakas
de: Chakassisch

en: Khalaj
de: Khaladsh

en: Khandesi
de: Khandeshi

en: Khasi
de: Khasi-Sprache

en: Khisa
de: Komono

en: Kho'ini
de: Khoini

en: Khorasani Turkish
de: Khorasani Türkisch

en: Khotanese
de: Sakisch

en: Kilivila
de: Kiriwina

en: Kimbundu
de: Mbundu; Kimbundu

en: Kinyarwanda
de: Rwanda

en: Kirghiz
de: Kirgisisch

en: Kirmanjki (individual language)
de: Kirmanjki (Individuelle Sprache)

en: Kitsai
de: Kichai

en: Kituba (Congo)
de: Kituba (Kongo)

en: Kituba (Democratic Republic of Congo)
de: Kituba (Demokratische Republik Kongo)

en: Klingon
de: Klingonisch

en: Knaanic
de: Knaanisch

en: Kodaku
de: Koraku

en: Kodava
de: Kodagu

en: Kol (Cameroon)
de: Kol (Kamerun)

en: Kol (Papua New Guinea)
de: Kol (Papua Neuguinea)

en: Kom (Cameroon)
de: Kom (Kamerun)

en: Kom (India)
de: Kom (Indien)

en: Komo (Democratic Republic of Congo)
de: Komo (Demokratische Republik Kongo)

en: Konkani (individual language)
de: Konkani (Individuelle Sprache)

en: Konkani (macrolanguage)
de: Konkani (Makrosprache)

en: Konzo
de: Kondjo

en: Koonzime
de: Koozime

en: Korafe-Yegha
de: Yegha-Korape

en: Korean
de: Koreanisch

en: Korean Sign Language
de: Koreanische Zeichensprache

en: Korku
de: Kurku

en: Koro (Côte d'Ivoire)
de: Koro (Elfenbeinküste)

en: Koro (Papua New Guinea)
de: Koro (Papua Neuguinea)

en: Koryak
de: Korjakisch

en: Kosraean
de: Kosraeanisch

en: Kota (India)
de: Kota (Indien)

en: Kpasam
de: Passam

en: Krache
de: Krachi

en: Krymchak
de: Krimtschakisch

en: Kuanyama
de: Kwanyama

en: Kui (India)
de: Kui (Indien)

en: Kui (Indonesia)
de: Kui (Indonesien)

en: Kuman (Russia)
de: Kuman (Russland)

en: Kumyk
de: Kumükisch

en: Kunza
de: Atacama

en: Kurdish
de: Kurdisch

en: Kusaal
de: Kusale

en: Kusaghe
de: Kusage

en: Kutep
de: Kutev

en: Kuvi
de: Kuwi

en: Kuwaa
de: Kwaa

en: Kuwaataay
de: Kwatay

en: Kuy
de: Kui

en: Kwaja
de: Kwadja

en: Kxoe
de: Xun

en: Laari
de: Laadi

en: Lachi
de: Lati

en: Ladin
de: Ladinisch

en: Ladino
de: Judenspanisch

en: Laha (Indonesia)
de: Laha (Indonesien)

en: Laha (Viet Nam)
de: Laha (Vietnam)

en: Lak
de: Siar

en: Laka (Chad)
de: Laka (Tschad)

en: Lakon
de: Lakona

en: Lakondê
de: Mamaindê

en: Lamaholot
de: Solor

en: Lamba
de: Banjari; Lamba

en: Lamnso'
de: Nso

en: Langbashe
de: Langbashi

en: Langue des signes de Belgique Francophone
de: Französisch-Belgien Gebärdensprache

en: Lao
de: Laotisch

en: Laos Sign Language
de: Laotische Zeichensprache

en: Lasgerdi
de: Lazgärdi

en: Latgalian
de: Lettgallisch

en: Latin
de: Lateinisch

en: Latvian
de: Lettisch

en: Latvian Sign Language
de: Lettische Zeichensprache

en: Lauje
de: Tinombo

en: Laurentian
de: Laurentisch

en: Laz
de: Lazisch

en: Lele (Chad)
de: Lele (Tschad)

en: Lele (Democratic Republic of Congo)
de: Lele (Demokratische Repbulik Kongo)

en: Lele (Papua New Guinea)
de: Lele (Papua Neuguinea)

en: Lemio
de: LeMio

en: Lemnian
de: Lemnisch

en: Lepontic
de: Lepontisch

en: Leti (Cameroon)
de: Leti (Kamerun)

en: Leti (Indonesia)
de: Leti (Indonesien)

en: Lezghian
de: Lesgisch

en: Liburnian
de: Liburnisch

en: Libyan Sign Language
de: Libysche Zeichensprache

en: Ligurian (Ancient)
de: Ligurisch (Historisch)

en: Limburgan
de: Limburgisch

en: Lishanid Noshan
de: Lishani Noshan

en: Lithuanian
de: Litauisch

en: Lithuanian Sign Language
de: Lithauische Zeichensprache

en: Liv
de: Live

en: Lo-Toga
de: Loh-Toga

en: Loma (Côte d'Ivoire)
de: Loma (Elfenbeinküste)

en: Loma (Liberia)
de: Loma (Liberien)

en: Lombard
de: Langobardisch

en: Lozi
de: Rotse

en: Ludian
de: Ludisch

en: Lukpa
de: Dompago

en: Lule Sami
de: Samisch (Lule)

en: Luo (Cameroon)
de: Luo (Kamerun)

en: Luo (Kenya and Tanzania)
de: Luo (Kenia und Tansania)

en: Lusitanian
de: Lusitanisch

en: Luvale
de: Lwena

en: Luwo
de: Lwo

en: Luxembourgish
de: Luxemburgisch

en: Luyana
de: Lujana

en: Lydian
de: Lydisch

en: Lyons Sign Language
de: Lyoner Zeichensprache

en: Ma (Democratic Republic of Congo)
de: Ma (Demokratische Republik Kongo)

en: Ma (Papua New Guinea)
de: Ma (Papua-Neuguinea)

en: Maa
de: Ma

en: Maba (Chad)
de: Maba (Tschad)

en: Maba (Indonesia)
de: Maba (Indonesien)

en: Mabaan
de: Maban

en: Macanese
de: Macaista

en: Macedonian
de: Makedonisch

en: Machiguenga
de: Matsiguenga

en: Machinere
de: Mxineri

en: Mada (Cameroon)
de: Mada (Kamerun)

en: Madagascar Sign Language
de: Madagaskar Gebärdensprache

en: Madurese
de: Maduresisch

en: Magahi
de: Khotta

en: Magoma
de: Kimagoma

en: Mahou
de: Maou

en: Mai Brat
de: Ajamaru

en: Maiwa (Indonesia)
de: Maiwa (Indonesien)

en: Maiwa (Papua New Guinea)
de: Maiwa (Papua-Neuguinea)

en: Majang
de: Masongo

en: Makasar
de: Makassarisch

en: Makuráp
de: Macurap

en: Mala (Papua New Guinea)
de: Mala (Papua-Neuguinea)

en: Malagasy
de: Madegassisch

en: Malay (individual language)
de: Malay (Individuelle Sprache)

en: Malay (macrolanguage)
de: Malaiisch (Makrosprache)

en: Malaysian Sign Language
de: Malaysische Gebärdensprache

en: Male (Ethiopia)
de: Male (Äthopien)

en: Male (Papua New Guinea)
de: Male (Papua-Neuguinea)

en: Maltese
de: Maltesisch

en: Maltese Sign Language
de: Maltesische Gebärdensprache

en: Mampruli
de: Mamprusi

en: Manchu
de: Manchu; Mandschurisch

en: Manda (Australia)
de: Manda (Australien)

en: Manda (India)
de: Manda (Indien)

en: Manda (Tanzania)
de: Manda (Tansania)

en: Mandaic
de: Mandäisch

en: Mandar
de: Mandaresisch

en: Mandingo
de: Mande; Mandigo; Malinke

en: Manipuri
de: Meithei-Sprache

en: Mansi
de: Mansisch

en: Maquiritari
de: Makiritare

en: Marghi Central
de: Marghi, Zentrales

en: Mari (East Sepik Province)
de: Mari (Östliche Sepik-Provinz)

en: Mari (Madang Province)
de: Mari (Madang-Provinz)

en: Mari (Russia)
de: Mari (Russland)

en: Maria (India)
de: Maria (Indien)

en: Maria (Papua New Guinea)
de: Maria (Papua-Neuguinea)

en: Maritime Sign Language
de: Seefahrergebärdensprache

en: Markweeta
de: Markweta

en: Marma
de: Mar ma

en: Marrucinian
de: Marrukinisch

en: Marshallese
de: Marshallesisch

en: Marsian
de: Marsisch

en: Martha's Vineyard Sign Language
de: Martha's Weingut Gebärdensprache

en: Marwari (India)
de: Rajasthani (Indien)

en: Marwari (Pakistan)
de: Rajasthani (Pakistan)

en: Masaaba
de: Masaba

en: Masai
de: Massai

en: Mashi (Zambia)
de: Mashi (Sambia)

en: Mator
de: Matoren

en: Mauritian Sign Language
de: Mauritische Zeichensprache

en: Mawa (Chad)
de: Mawa (Tschad)

en: Mbandja
de: Mbanza

en: Mbara (Australia)
de: Mbara (Australien)

en: Mbara (Chad)
de: Mbara (Tschad)

en: Mbere
de: Mbété

en: Mbo (Cameroon)
de: Mbo (Kamerun)

en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
de: Mbo (Demokratische Republik Kongo)

en: Mbongno
de: Kamkam

en: Mbosi
de: Mboshi

en: Mbulungish
de: Mbulungisch

en: Median
de: Medisch

en: Mende (Papua New Guinea)
de: Mende (Papua-Neuguinea)

en: Meroitic
de: Meroitisch

en: Mesme
de: Mesmé

en: Messapic
de: Messapisch

en: Mexican Sign Language
de: Mexikanische Gebärdensprache

en: Mi'kmaq
de: Mikmak

en: Migaama
de: Migama

en: Milyan
de: Lykisch

en: Mina (Cameroon)
de: Mina (Kamerun)

en: Mina (India)
de: Mina (Indien)

en: Minaean
de: Minäisch

en: Mingrelian
de: Mingrelisch

en: Mirandese
de: Mirandesisch

en: Miyobe
de: Sola

en: Moabite
de: Moabitisch

en: Mochi
de: Mosi

en: Mocoví
de: Mokoví

en: Mogholi
de: Moghol

en: Moi (Congo)
de: Moi (Kongo)

en: Moi (Indonesia)
de: Moi (Indonesien)

en: Moldova Sign Language
de: Moldawische Gebärdensprache

en: Monastic Sign Language
de: Klösterliche Gebärdensprache

en: Mongolian
de: Mongolisch

en: Mongolian Sign Language
de: Mongolische Zeichensprachen

en: Mono (Cameroon)
de: Mono (Kamerun)

en: Mono (Democratic Republic of Congo)
de: Mono (Demokratische Republik Kongo)

en: Mono (Solomon Islands)
de: Mono (Solomon-Inseln)

en: Mor (Bomberai Peninsula)
de: Mor (Bomberai-Halbinsel)

en: Mor (Mor Islands)
de: Mor (Mor-Inseln)

en: Moroccan Sign Language
de: Marokkanische Gebärdensprache

en: Mozambican Sign Language
de: Mosambikanische Gebärdensprache

en: Mozarabic
de: Mozarabisch

en: Mukulu
de: Mokulu

en: Multiple languages
de: Mehrsprachig; Polyglott

en: Mumuye
de: Mumuje

en: Mungkip
de: Munkip

en: Murik (Papua New Guinea)
de: Murik (Papua-Neuguinea)

en: Myene
de: Mjene

en: Naasioi
de: Nasioi

en: Nadruvian
de: Nadrauisch

en: Nadëb
de: Nadöp

en: Nafusi
de: Jabal Nafusah

en: Nama (Papua New Guinea)
de: Nama (Papua-Neuguinea)

en: Namibian Sign Language
de: Namibische Gebärdensprache

en: Nanai
de: Nanaisch

en: Narua
de: Naxi

en: Nathembo
de: Sakaji

en: Nauru
de: Nauruanisch

en: Naxi
de: Nasi

en: Neapolitan
de: Neapolitanisch

en: Nefamese
de: Nefamesisch

en: Negeri Sembilan Malay
de: Negeri Sembilan-Malaiisch

en: Negidal
de: Negidalisch

en: Nenets
de: Nenzisch

en: Nepalese Sign Language
de: Nepalesische Gebärdensprache

en: New Zealand Sign Language
de: Neuseeländische Gebärdensprache

en: Nez Perce
de: Nez Percé

en: Ngambay
de: Gambai

en: Nganasan
de: Nganasanisch

en: Ngando (Central African Republic)
de: Ngando (Zentralafrikanische Republik)

en: Ngando (Democratic Republic of Congo)
de: Ngando (Demokratische Republik Kongo)

en: Ngas
de: Angas

en: Ngatik Men's Creole
de: Ngatik Men's Kreolisch

en: Ngbee
de: Mangbele

en: Ngombe (Central African Republic)
de: Ngombe (Zentralafrikanische Republik)

en: Ngombe (Democratic Republic of Congo)
de: Ngombe (Demokratische Republik Kongo)

en: Nguôn
de: Nguón

en: Nicaraguan Sign Language
de: Nicaraguanische Gebärdensprache

en: Nigerian Sign Language
de: Nigerianische Gebärdensprache

en: Niuean
de: Niue

en: Njalgulgule
de: Ndjalgulgule

en: Njebi
de: Ndjabi

en: Nkoroo
de: Nkoro

en: No linguistic content
de: Kein sprachlicher Inhalt

en: Nobiin
de: Nilnubisch

en: Nomatsiguenga
de: Nomatsguenga

en: Nooksack
de: Nootsak

en: Noric
de: Norisch

en: Norwegian
de: Norwegisch

en: Norwegian Bokmål
de: Norwegisch-Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
de: Nynorsk (Norwegen)

en: Norwegian Sign Language
de: Norwegische Gebärdensprache

en: Nugunu (Australia)
de: Nugunu (Australien)

en: Nugunu (Cameroon)
de: Nugunu (Kamerun)

en: Numidian
de: Numidisch

en: Nung (Viet Nam)
de: Nung (Vietnam)

en: Nusa Laut
de: Nusalaut

en: Nuu-chah-nulth
de: Nuuchahnulth

en: Nyiha (Tanzania)
de: Nyiha (Tansania)

en: Nyika (Malawi and Zambia)
de: Nyika (Malawi und Sambia)

en: Nyika (Tanzania)
de: Nyika (Tansania)

en: Obolo
de: Andoni

en: Ocaina
de: Okaina

en: Occitan (post 1500)
de: Okzitanisch (nach 1500)

en: Odoodee
de: Kalamo

en: Ofayé
de: Opayé

en: Okpe (Northwestern Edo)
de: Okpe (Nordwest-Edo)

en: Okpe (Southwestern Edo)
de: Okpe (Südwest-Edo)

en: Olu'bo
de: Lulaba

en: Onin Based Pidgin
de: Onin-basiertes Pidgin

en: Oro
de: Oron

en: Oscan
de: Oskisch

en: Ossetian
de: Ossetisch

en: Ot Danum
de: Dohoi

en: Otuho
de: Lotuho

en: Otuke
de: Otuké

en: Pa-Hng
de: Pà Thèn

en: Paasaal
de: Paasaale

en: Pagibete
de: Pagabete

en: Pahlavi
de: Mittelpersisch

en: Pakistan Sign Language
de: Pakistanische Zeichensprache

en: Palaic
de: Palaisch

en: Palauan
de: Palau

en: Pampanga
de: Pampanggan

en: Pana (Central African Republic)
de: Pana (Zentralafrikanische Republik)

en: Panamanian Sign Language
de: Panamaische Zeichensprache

en: Paraguayan Sign Language
de: Paraguayische Gebärdensprache

en: Parkwa
de: Paduka

en: Parthian
de: Parthisch

en: Pech
de: Paya

en: Pecheneg
de: Petschenegisch

en: Penang Sign Language
de: Penang-Gebärdensprache

en: Persian
de: Persisch

en: Persian Sign Language
de: Persische Gebärdensprache

en: Peruvian Sign Language
de: Peruianische Gebärdensprache

en: Pfaelzisch
de: Pfälzisch

en: Phende
de: Pende

en: Philippine Sign Language
de: Philippinische Gebärdensprache

en: Phoenician
de: Phönikisch

en: Phrygian
de: Phrygisch

en: Phuie
de: Puguli

en: Phukha
de: Phu Kha

en: Pictish
de: Piktisch

en: Piemontese
de: Piemontesisch

en: Pingelapese
de: Pingelapisch

en: Pisidian
de: Pisidisch

en: Plains Indian Sign Language
de: Plains-Indianer Gebärdensprache

en: Pohnpeian
de: Ponapeanisch

en: Polabian
de: Polabisch

en: Polish
de: Polnisch

en: Polish Sign Language
de: Polnische Gebärdensprache

en: Pontic
de: Pontisch

en: Poqomam
de: Pokomam

en: Portuguese
de: Portugiesisch

en: Portuguese Sign Language
de: Portugiesische Gebärdensprache

en: Prasuni
de: Praschung

en: Providencia Sign Language
de: Providenzia-Gebärdensprache

en: Prussian
de: Preußisch

en: Puerto Rican Sign Language
de: Puerto-Ricanische Gebärdensprache

en: Puinave
de: Puinavé

en: Pulaar
de: Fulbe

en: Puluwatese
de: Puluwatesisch

en: Punic
de: Punisch

en: Puoc
de: Puôc

en: Purepecha
de: Tarasco

en: Pushto
de: Paschtu; Afghanisch

en: Pwaamei
de: Pwamei

en: Pévé
de: Pevé

en: Pökoot
de: Pokot

en: Qabiao
de: Laqua

en: Qashqa'i
de: Kashkai

en: Qawasqar
de: Alakaluf

en: Quebec Sign Language
de: Quebec-Zeichensprache

en: Quechan
de: Yuma

en: Quechua
de: Ketschua

en: Rapanui
de: Osterinsel-Sprache; Rapanui

en: Rara Bakati'
de: Lara'

en: Reel
de: Atuot

en: Rennellese Sign Language
de: Rennellesische Gebärdensprache

en: Riang (India)
de: Riang (Indien)

en: Roma
de: Romani

en: Romanian
de: Rumänisch

en: Romanian Sign Language
de: Romänische Gebärdensprache

en: Romano-Greek
de: Griechisch-Römisch

en: Romano-Serbian
de: Romani-Serbisch

en: Romanova
de: Romanow

en: Romansh
de: Bündnerromanisch

en: Romany
de: Romani; Zigeunersprache

en: Rotuman
de: Rotumanisch

en: Russian
de: Russisch

en: Russian Sign Language
de: Russische Gebärdensprache

en: Russian, Old
de: Russisch, Alt

en: Sabaean
de: Sabäisch

en: Sabine
de: Sabinesisch

en: Sacapulteco
de: Sakapulteko

en: Saek
de: Sek

en: Safeyoka
de: Ampeeli-Wojokeso

en: Salar
de: Salarisch

en: Salvadoran Sign Language
de: Salvadorische Zeichensprache

en: Samaritan
de: Samaritanisch

en: Samoan
de: Samoanisch

en: Samogitian
de: Schemaitisch

en: Sanga (Democratic Republic of Congo)
de: Sanga (Demokratische Republik Kongo)

en: Sanglechi
de: Sanglitschi

en: Sangu (Tanzania)
de: Sangu (Tansania)

en: Sapé
de: Kaliana

en: Sara Kaba Deme
de: Sara Kaba Dem

en: Saramaccan
de: Saramaccans

en: Sardinian
de: Sardisch

en: Sarsi
de: Sarsee

en: Sasak
de: Sassak

en: Satawalese
de: Satawalesisch

en: Sateré-Mawé
de: Sateré-Maué

en: Saudi Arabian Sign Language
de: Saudi-Arabische Gebärdensprache

en: Savosavo
de: Savo

en: Sawknah
de: Sokna

en: Scots
de: Schottisch

en: Scythian
de: Skythisch

en: Selangor Sign Language
de: Selangor-Zeichensprache

en: Selkup
de: Selkupisch

en: Sepa (Indonesia)
de: Sepa (Indonesien)

en: Sepa (Papua New Guinea)
de: Sepa (Papua-Neuguinea)

en: Serbian
de: Serbisch

en: Serbo-Croatian
de: Serbokroatisch

en: Shan
de: Schan

en: Shinabo
de: Chirabo

en: Shona
de: Schona

en: Shuar
de: Jívaro

en: Sicanian
de: Sikanisch

en: Sicel
de: Sikelisch

en: Sicilian
de: Sizilianisch

en: Sidetic
de: Sidetisch

en: Sierra Leone Sign Language
de: Sierra-Leone-Gebärdensprache

en: Sika
de: Sikka

en: Siksika
de: Blackfoot

en: Silesian
de: Schlesisch

en: Silt'e
de: Silte

en: Singapore Sign Language
de: Singapurische Gebärdensprache

en: Singpho
de: Jingpho

en: Sinhala
de: Singhalesisch

en: Sipacapense
de: Sipakapense

en: Sira
de: Shira

en: Sissala
de: Sisala

en: Siwu
de: Akpafu

en: Skalvian
de: Schalauisch

en: Slave (Athapascan)
de: Slave (Athapaskisch)

en: Slovak
de: Slowakisch

en: Slovakian Sign Language
de: Slovakische Gebärdensprache

en: Slovenian
de: Slowenisch

en: So (Democratic Republic of Congo)
de: So (Demokratische Republik Kongo)

en: Sogdian
de: Sogdisch

en: Somba-Siawari
de: Bulum

en: Songoora
de: Songola

en: Sorothaptic
de: Sorothaptisch

en: South African Sign Language
de: Südafrikanische Gebärdensprache

en: South West Bay
de: Südwest-Bay

en: Spanish
de: Spanisch; Kastilianisch

en: Spanish Sign Language
de: Spanische Gebärdensprache

en: Sri Lankan Sign Language
de: Sri-Lanka-Gebärdensprache

en: Subiya
de: Subia

en: Sudovian
de: Jatwingisch

en: Sumerian
de: Sumerisch

en: Sundanese
de: Sundanesisch

en: Sunwar
de: Sunwari

en: Sur
de: Bicol

en: Susquehannock
de: Susquehanna

en: Swabian
de: Schwäbisch

en: Swahili (individual language)
de: Swahili (Individuelle Sprache)

en: Swahili (macrolanguage)
de: Swahili (Makrosprache)

en: Swati
de: Swazi

en: Swedish
de: Schwedisch

en: Swedish Sign Language
de: Schwedische Gebärdensprache

en: Swiss-French Sign Language
de: Schweizer-Französische Gebärdensprache

en: Swiss-German Sign Language
de: Schweizerdeutsche Gebärdensprache

en: Swiss-Italian Sign Language
de: Schweizeritalienische Gebärdensprache

en: Syriac
de: Syrisch

en: Sãotomense
de: Saotomensisch

en: T'en
de: Ten

en: Tabassaran
de: Tabassaranisch

en: Tacana
de: Takaná

en: Tachawit
de: Taschawit

en: Tachelhit
de: Tashelhait

en: Tagabawa
de: Manobo

en: Tahitian
de: Tahitisch

en: Taiwan Sign Language
de: Taiwanesische Gebärdensprache

en: Tajik
de: Tadschikisch

en: Talise
de: Tolo

en: Talysh
de: Talyschisch

en: Tama (Chad)
de: Tama (Tschad)

en: Tama (Colombia)
de: Tama (Kolumbien)

en: Taman (Indonesia)
de: Taman (Indonesien)

en: Tamashek
de: Tamaseq

en: Tamil
de: Tamilisch

en: Tangut
de: Tangutisch

en: Tanna, Southwest
de: Tanna, Südwest

en: Tanzanian Sign Language
de: Tansaniaische Gebärdensprache

en: Tariana
de: Tariána

en: Tartessian
de: Tartessisch

en: Tasmanian
de: Tasmanisch

en: Tatana
de: Tatana'

en: Tatar
de: Tatarisch

en: Taungyo
de: Tavoy

en: Tchitchege
de: Nchinchege

en: Tebul Sign Language
de: Tebul Gebärdensprache

en: Teke-Ebo
de: Teke-Eboo

en: Teribe
de: Terraba

en: Tese
de: Keiga Djirru

en: Tewa (Indonesia)
de: Tewa (Indonesien)

en: Thai
de: Thailändisch

en: Thai Sign Language
de: Thai-Gebärdensprache

en: Thangmi
de: Thami

en: Tho
de: Táy

en: Thracian
de: Thrakisch

en: Tibetan
de: Tibetisch

en: Tibetan, Classical
de: Tibetanisch, Klassisch

en: Ticuna
de: Tukana

en: Tigrinya
de: Tigrinja

en: Timne
de: Temne

en: Tindi
de: Tindisch

en: Tingui-Boto
de: Tingui-Botó

en: Tobilung
de: Tebilung

en: Tok Pisin
de: Neumelanesisch; Pidgin

en: Tokelau
de: Tokelauanisch

en: Tokharian A
de: Tocharisch A

en: Tokharian B
de: Tocharisch B

en: Tol
de: Jicaque

en: Tondano
de: Minahasa

en: Tonga (Tonga Islands)
de: Tonga (Tonga-Inseln)

en: Tonga (Zambia)
de: Tonga (Sambia)

en: Tonsea
de: Tonsea'

en: Toromono
de: Toromona

en: Toura (Côte d'Ivoire)
de: Toura (Elfenbeinküste)

en: Toura (Papua New Guinea)
de: Toura (Papua Neuguinea)

en: Trinidad and Tobago Sign Language
de: Trinidad und Tobago Zeichensprache

en: Trumai
de: Trumaí

en: Tsaangi
de: Tsangi

en: Tsakonian
de: Tsakonisch

en: Tshangla
de: Tsangla

en: Tsimané
de: Chimané

en: Tsoa
de: Gabake-Ntshori

en: Tuamotuan
de: Tuamotu

en: Tucano
de: Tukano

en: Tugen
de: Tuken

en: Tukang Besi North
de: Nord-Tukang-Besi

en: Tukang Besi South
de: Süd Tukang Besi

en: Tunisian Sign Language
de: Tunesische Gebärdensprache

en: Turkish
de: Türkisch

en: Turkish Sign Language
de: Türkische Gebärdensprache

en: Turkmen
de: Turkmenisch

en: Tuvalu
de: Elliceanisch

en: Tuvinian
de: Tuwinisch

en: Tyap
de: Katab

en: Tz'utujil
de: Tzutujil

en: Uab Meto
de: Atoni

en: Ubykh
de: Ubychisch

en: Ugandan Sign Language
de: Ugandaische Gebärdensprache

en: Ugaritic
de: Ugaritisch

en: Uighur
de: Uigurisch

en: Ukrainian
de: Ukrainisch

en: Ukrainian Sign Language
de: Ukrainische Gebärdensprache

en: Ulithian
de: Ulithische Gebärdensprache

en: Umbrian
de: Umbrisch

en: Umbundu
de: Mbundu; Umbundu

en: Uncoded languages
de: Nichtklassifizierte Sprachen

en: Undetermined
de: Unbestimmbar

en: Ura (Papua New Guinea)
de: Ura (Papua-Neuguinea)

en: Urartian
de: Urartäisch

en: Urubú-Kaapor Sign Language
de: Urubú-Kaapor-Zeichensprache

en: Uruguayan Sign Language
de: Urugayanische Gebärdensprache

en: Uspanteco
de: Uspantek

en: ut-Ma'in
de: Kag-Fer-Jiir-Koor-Ror-Us-Zuksun

en: Ute-Southern Paiute
de: Ute-Süd-Paiute

en: Uyajitaya
de: Duduela

en: Uzbek
de: Usbekisch

en: Uzbek, Southern
de: Usbekisch, Süd

en: Valencian Sign Language
de: Valenzianische Gebärdensprache

en: Vame
de: Pelasla

en: Vandalic
de: Vandalisch

en: Veddah
de: Wedda

en: Venetian
de: Venetisch

en: Venezuelan Sign Language
de: Venezuelanische Gebärdensprache

en: Vestinian
de: Vestinisch

en: Vietnamese
de: Vietnamesisch

en: Volscian
de: Volskisch

en: Vono
de: Kiballo

en: Votic
de: Wotisch

en: Waata
de: Sanye

en: Wallisian
de: Wallisianisch

en: Walloon
de: Wallonisch

en: Warao
de: Guarau

en: Waray (Australia)
de: Waray (Australien)

en: Waray (Philippines)
de: Waray (Philippinen)

en: Welsh
de: Walisisch

en: Westphalien
de: Westfälisch

en: Woleaian
de: Woleai

en: Wom (Papua New Guinea)
de: Wom (Papua-Neuguinea)

en: Wè Northern
de: Wobé

en: Wè Southern
de: Südliches Guéré

en: Xaasongaxango
de: Kasonke

en: Xibe
de: Sibo

en: Yahadian
de: Yahadia

en: Yaka (Central African Republic)
de: Yaka (Zentralafrikanische Republik)

en: Yaka (Congo)
de: Yaka (Kongo)

en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
de: Yaka (Demokratische Republik Kongo)

en: Yakama
de: Yakima

en: Yakut
de: Jakutisch

en: Yan-nhangu
de: Yan-Nhangu

en: Yanesha'
de: Amuesha

en: Yansi
de: Yanzi

en: Yapese
de: Yapesisch

en: Yassic
de: Jassisch

en: Yau (Morobe Province)
de: Yau (Morobe-Provinz)

en: Yau (Sandaun Province)
de: Yau (Sandaun-Provinz)

en: Yevanic
de: Jevanisch

en: Yiddish
de: Jiddisch

en: Yom
de: Pilapila

en: Yopno
de: Yupna

en: Yora
de: Yura

en: Yoruba
de: Joruba

en: Yucatec Maya Sign Language
de: Yucatec-Maya-Gebärdensprache

en: Yugoslavian Sign Language
de: Jugoslawische Zeichensprache

en: Zabana
de: Kia

en: Zambian Sign Language
de: Sambische Zeichensprachen

en: Zande (individual language)
de: Zande (Individuelle Sprache)

en: Zapotec
de: Zapotekisch

en: Zarphatic
de: Zarfatisch

en: Zazao
de: Jajao

en: Zeeuws
de: Seeländisch

en: Zemba
de: Himba

en: Zemgalian
de: Zemgalisch

en: Zerenkel
de: Zirenkel

en: Zimbabwe Sign Language
de: Simbabwe-Gebärdensprache

en: Zulgo-Gemzek
de: Gemzek

en: Önge
de: Onge
