calibre - en to lt translation catalogue (407 entries)

en: Abkhazian
lt: Abchazų

en: Achinese
lt: Ačinezų

en: Acoli
lt: Akoli

en: Adangme
lt: Adangmų

en: Adyghe
lt: Adygėjų

en: Afar
lt: Afarų

en: Afghan Sign Language
lt: Afganų gestų kalba

en: Afrikaans
lt: Būrų (afrikanų)

en: Ainu (China)
lt: Ainų (Kinija)

en: Ainu (Japan)
lt: Ainų (Japonija)

en: Akha
lt: Akanų

en: Akkadian
lt: Akadų

en: Albanian
lt: Albanų

en: Aleut
lt: Aleutų

en: Algerian Sign Language
lt: Alžyriečių gestų kalba

en: Algonquin
lt: Algonkinų

en: Amarasi
lt: Aimarų

en: American Sign Language
lt: Amerikiečių gestų kalba

en: Amharic
lt: Amharų

en: Arabic
lt: Arabų

en: Aragonese
lt: Aragonų

en: Arawak
lt: Aravakų

en: Argentine Sign Language
lt: Argentinos gestų kalba

en: Armenian
lt: Armėnų

en: Armenian Sign Language
lt: Armėnų gestų kalba

en: Assamese
lt: Asamų

en: Asturian
lt: Asturianų

en: Australian Aborigines Sign Language
lt: Australijos aborigenų gestų kalba

en: Australian Sign Language
lt: Australų gestų kalba

en: Austrian Sign Language
lt: Austrų gestų kalba

en: Avaric
lt: Avarų

en: Avestan
lt: Avestiškoji

en: Awadhi
lt: Avadhi

en: Balinese
lt: Baliečių

en: Baluchi
lt: Balučių

en: Bamako Sign Language
lt: Bamako gestų kalba

en: Bashkir
lt: Baškirų

en: Basque
lt: Baskų

en: Batak
lt: Batakų

en: Beja
lt: Bėjų

en: Belarusian
lt: Baltarusių

en: Bemba (Zambia)
lt: Bembų (Zambija)

en: Bengali
lt: Bengalų

en: Bikol
lt: Bikolų

en: Bilin
lt: Blin

en: Bishnupriya
lt: Bišnuprija

en: Bolivian Sign Language
lt: Boliviečių gestų kalba

en: Bosnian
lt: Bosnių

en: Brazilian Sign Language
lt: Brazilų gestų kalba

en: Breton
lt: Bretonų

en: British Sign Language
lt: Britų gestų kalba

en: Buginese
lt: Būgių

en: Bulgarian
lt: Bulgarų

en: Bulgarian Sign Language
lt: Bulgarų gestų kalba

en: Buriat
lt: Buriatų

en: Burmese
lt: Birmiečių

en: Caddo
lt: Kado

en: Catalan
lt: Katalonų

en: Catalan Sign Language
lt: Katalonų gestų kalba

en: Cebuano
lt: Sebuanų

en: Chadian Sign Language
lt: Čado gestų kalba

en: Chamorro
lt: Čamorų

en: Chayahuita
lt: Čagatų

en: Chechen
lt: Čečėnų

en: Cherokee
lt: Čerokių

en: Cheyenne
lt: Čajenų

en: Chibcha
lt: Čibčų

en: Chilean Sign Language
lt: Čilės gestų kalba

en: Chinese
lt: Kinų

en: Chinese Sign Language
lt: Kinų gestų kalba

en: Chinook
lt: Činukų

en: Chinook jargon
lt: Činukų žargonas

en: Chipewyan
lt: Čipvėjų

en: Chippewa
lt: Ojibva

en: Choctaw
lt: Čoktau

en: Chuukese
lt: Čiukčių

en: Chuvash
lt: Čiuvašų

en: Colombian Sign Language
lt: Kolumbijos gestų kalba

en: Cornish
lt: Kornų

en: Corsican
lt: Korsikiečių

en: Costa Rican Sign Language
lt: Kosta Rikos gestų kalba

en: Cree
lt: Kry

en: Creek
lt: Krykų

en: Croatia Sign Language
lt: Kroatijos gestų kalba

en: Croatian
lt: Kroatų

en: Cuba Sign Language
lt: Kubos gestų kalba

en: Czech
lt: Čekų

en: Czech Sign Language
lt: Čekų gestų kalba

en: Dakota
lt: Dakotų

en: Danish
lt: Danų

en: Danish Sign Language
lt: Danų gestų kalba

en: Dargwa
lt: Darginų

en: Delaware
lt: Delavarų

en: Dogrib
lt: Dogribų

en: Dominican Sign Language
lt: Dominikos gestų kalba

en: Duala
lt: Dualų

en: Dutch
lt: Olandų

en: Dutch Sign Language
lt: Olandų gestų kalba

en: Dyula
lt: Dyulų

en: Dzodinka
lt: Dinkų

en: Dzongkha
lt: Botijų

en: Ecuadorian Sign Language
lt: Ekvadoro gestų kalba

en: Egypt Sign Language
lt: Egipto gestų kalba

en: Egyptian (Ancient)
lt: Egiptiečių (senovinė)

en: Elamite
lt: Elamitų

en: English
lt: Anglų

en: Erzya
lt: Erzyjų

en: Estonian
lt: Estų

en: Estonian Sign Language
lt: Estų gestų kalba

en: Ethiopian Sign Language
lt: Etiopijos gestų kalba

en: Ewe
lt: Ivių

en: Ewondo
lt: Evondo

en: Fang (Cameroon)
lt: Fang (Kamerūnas)

en: Fang (Equatorial Guinea)
lt: Fang (Pusiaujo Gvinėja)

en: Faroese
lt: Farerų

en: Fijian
lt: Fidžių

en: Filipino
lt: Filipinų

en: Finland-Swedish Sign Language
lt: Suomių-švedų gestų kalba

en: Finnish
lt: Suomių

en: Finnish Sign Language
lt: Suomių gestų kalba

en: French
lt: Prancūzų

en: French Sign Language
lt: Prancūzų gestų kalba

en: Friulian
lt: Frulan

en: Fulah
lt: Fulahų

en: Galician
lt: Galisų

en: Gayo
lt: Gajo

en: Gazi
lt: Kasi

en: Gbaya (Central African Republic)
lt: Gbaja (Centrinės Afrikos Respublika)

en: Gbaya (Sudan)
lt: Gbaja (Sudanas)

en: Geez
lt: Gyz

en: Georgian
lt: Gruzinų

en: German
lt: Vokiečių

en: German Sign Language
lt: Vokiečių gestų kalba

en: Ghanaian Sign Language
lt: Ganos gestų kalba

en: Gilbertese
lt: Gilbertiečių

en: Gondi
lt: Gondų

en: Gothic
lt: Gotų

en: Greek Sign Language
lt: Graikų gestų kalba

en: Guarani
lt: Gvranių

en: Guatemalan Sign Language
lt: Gvatemalos gestų kalba

en: Guinean Sign Language
lt: Gvinėjos gestų kalba

en: Gujarati
lt: Gudžaratų

en: Gwichʼin
lt: Gvičino

en: Hanoi Sign Language
lt: Hanojaus gestų kalba

en: Hausa
lt: Hausų

en: Hausa Sign Language
lt: Hausų gestų kalba

en: Hawaiian
lt: Havajiečių

en: Hebrew
lt: Hebrajų

en: Hema
lt: Nioro

en: Herero
lt: Hererų

en: Hiligaynon
lt: Hiligainon

en: Hittite
lt: Hetitų

en: Ho Chi Minh City Sign Language
lt: Hošimino miesto gestų kalba

en: Honduras Sign Language
lt: Hondūras gestų kalba

en: Hong Kong Sign Language
lt: Honkongo gestų kalba

en: Hungarian
lt: Vengrų

en: Hungarian Sign Language
lt: Vengrų gestų kalba

en: Icelandic
lt: Islandų

en: Icelandic Sign Language
lt: Islandų gestų kalba

en: Inabaknon
lt: Ibanų

en: Indian Sign Language
lt: Indų gestų kalba

en: Indonesian
lt: Indoneziečių

en: Indonesian Sign Language
lt: Indoneziečių gestų kalba

en: Ingush
lt: Ingušų

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
lt: Interlingua (tarpinė kalba) (Tarptautinė pagalbinės kalbos asociacija)

en: Inupiaq
lt: Inupiakų

en: Irish
lt: Airių

en: Irish Sign Language
lt: Airių gestų kalba

en: Israeli Sign Language
lt: Izraelio gestų kalba

en: Italian
lt: Italų

en: Italian Sign Language
lt: Italų gestų kalba

en: Japanese
lt: Japonų

en: Japanese Sign Language
lt: Japonų gestų kalba

en: Javanese
lt: Javiečių

en: Jordanian Sign Language
lt: Jordanijos gestų kalba

en: Judeo-Arabic
lt: Judėjų arabų

en: Judeo-Berber
lt: Judėjų berberų

en: Judeo-Georgian
lt: Judėjų gruzinų

en: Judeo-Italian
lt: Judėjų italų

en: Judeo-Persian
lt: Judėjų persų

en: Kabardian
lt: Kabardinų

en: Kabyle
lt: Kabilų

en: Kalaallisut
lt: Grenlandų

en: Kamba (Kenya)
lt: Kamba (Kenija)

en: Kannada
lt: Kanadų

en: Kanuri
lt: Kanūrių

en: Kara-Kalpak
lt: Krakalpakų

en: Karachay-Balkar
lt: Karačiajų-balkarų

en: Karelian
lt: Karelų

en: Kashmiri
lt: Kašmyrų

en: Kashubian
lt: Kašubų

en: Kawi
lt: Kavi

en: Kazakh
lt: Kazachų

en: Kenyan Sign Language
lt: Kenijos gestų kalba

en: Khotanese
lt: Kotanezų

en: Kikuyu
lt: Kikui

en: Kinyarwanda
lt: Kinjaruanda

en: Kirghiz
lt: Kirgizų

en: Komi
lt: Komių

en: Korean
lt: Korėjiečių

en: Korean Sign Language
lt: Korėjiečių gestų kalba

en: Kosraean
lt: Kosreanų

en: Kpelle
lt: Kpele

en: Kuanyama
lt: Kuaniama

en: Kumyk
lt: Kumykų

en: Kurdish
lt: Kurdų

en: Kurukh
lt: Kuruk

en: Ladino
lt: Ladinų

en: Lahnda
lt: Landa

en: Lao
lt: Laosiečių

en: Laos Sign Language
lt: Laoso gestų kalba

en: Latin
lt: Lotynų

en: Latvian
lt: Latvių

en: Latvian Sign Language
lt: Latvių gestų kalba

en: Lezghian
lt: Lezginų

en: Libyan Sign Language
lt: Libijos gestų kalba

en: Limburgan
lt: Limburgo tarmė

en: Lithuanian
lt: Lietuvių

en: Lithuanian Sign Language
lt: Lietuvių gestų kalba

en: Lombard
lt: Lombardų

en: Luba-Katanga
lt: Luba katanga

en: Luba-Lulua
lt: Luba lulua

en: Lule Sami
lt: Lule sami

en: Lushai
lt: Lušai

en: Luxembourgish
lt: Liuksemburgiečių

en: Lyons Sign Language
lt: Liono gestų kalba

en: Macedonian
lt: Makedonų

en: Madagascar Sign Language
lt: Madagaskaro gestų kalba

en: Madurese
lt: Madurezų

en: Malagasy
lt: Malagasių

en: Malayalam
lt: Malajalių

en: Malaysian Sign Language
lt: Malaizijos gestų kalba

en: Maltese
lt: Maltiečių

en: Maltese Sign Language
lt: Maltos gestų kalba

en: Manchu
lt: Manču

en: Mandinka
lt: Mandinkų

en: Manna-Dora
lt: Telugų

en: Manx
lt: Menksiečių

en: Mapudungun
lt: Mapudungunų

en: Marathi
lt: Marathų

en: Mari (Russia)
lt: Marių (Rusija)

en: Maritime Sign Language
lt: Jūrininkystės gestų kalba

en: Marshallese
lt: Maršalo salų

en: Marwari
lt: Marvari

en: Marwari (India)
lt: Marvari (Indija)

en: Marwari (Pakistan)
lt: Marvari (Pakistanas)

en: Mende (Papua New Guinea)
lt: Mende (Papua ir Naujoji Gvinėja)

en: Mende (Sierra Leone)
lt: Mende (Siera Leonė)

en: Mexican Sign Language
lt: Meksikiečių gestų kalba

en: Mi'kmaq
lt: Mikmak

en: Minangkabau
lt: Minankabu

en: Mohawk
lt: Mohok

en: Moksha
lt: Mokša

en: Moldova Sign Language
lt: Moldavijos gestų kalba

en: Monastic Sign Language
lt: Vienuolių gestų kalba

en: Mongolian
lt: Mongolų

en: Mongolian Sign Language
lt: Mongolų gestų kalba

en: Moroccan Sign Language
lt: Maroko gestų kalba

en: Morori
lt: Maorių

en: Mossi
lt: Mosi

en: Mozambican Sign Language
lt: Mozambiko gestų kalba

en: Multiple languages
lt: Sudėtinės kalbos

en: N'Ko
lt: Enko

en: Namibian Sign Language
lt: Namibijos gestų kalba

en: Nauru
lt: Nauriečių

en: Navajo
lt: Navahų

en: Ndonga
lt: Ndongų

en: Neapolitan
lt: Neapoliečių

en: Nepalese Sign Language
lt: Nepaliečių gestų kalba

en: New Zealand Sign Language
lt: Naujosios Zelandijos gestų kalba

en: Ngarinman
lt: Sardiniečių

en: Nicaraguan Sign Language
lt: Nikaragvos gestų kalba

en: Nigerian Sign Language
lt: Nigerijos gestų kalba

en: Niuean
lt: Niuen

en: Nogai
lt: Nogų

en: Norwegian
lt: Norvegų

en: Norwegian Bokmål
lt: Norvegų bokmål

en: Norwegian Nynorsk
lt: Norvegų nynorsk

en: Norwegian Sign Language
lt: Norvegų gestų kalba

en: Nyamwezi
lt: Niamvezi

en: Nyanja
lt: Nianja

en: Nyankole
lt: Niankole

en: Occitan (post 1500)
lt: Očitarų (po 1500)

en: Oromo
lt: Oromų

en: Ossetian
lt: Osetinų

en: Pakistan Sign Language
lt: Pakistano gestų kalba

en: Palauan
lt: Palau

en: Panjabi
lt: Pendžabų

en: Papiamento
lt: Papiemento

en: Penang Sign Language
lt: Penango gestų kalba

en: Persian
lt: Persų

en: Persian Sign Language
lt: Persų gestų kalba

en: Peruvian Sign Language
lt: Peruiečių gestų kalba

en: Philippine Sign Language
lt: Filipiniečių gestų kalba

en: Phoenician
lt: Finikiečių

en: Pohnpeian
lt: Ponapean

en: Polish
lt: Lenkų

en: Polish Sign Language
lt: Lenkų gestų kalba

en: Portuguese
lt: Portugalų

en: Portuguese Sign Language
lt: Portugalų gestų kalba

en: Providencia Sign Language
lt: Providensijos gestų kalba

en: Puerto Rican Sign Language
lt: Puerto Riko gestų kalba

en: Pushto
lt: Puštūnų

en: Quebec Sign Language
lt: Kvebeko gestų kalba

en: Rajasthani
lt: Radžastano

en: Romanian
lt: Rumunų

en: Romanian Sign Language
lt: Rumunų gestų kalba

en: Romano-Serbian
lt: Rumunų-serbų

en: Romansh
lt: Retoromanų

en: Romany
lt: Čigonų

en: Russian
lt: Rusų

en: Russian Sign Language
lt: Rusų gestų kalba

en: Salvadoran Sign Language
lt: Salvadoro gestų kalba

en: Samoan
lt: Samojiečių

en: Sandawe
lt: Sandavi

en: Sanskrit
lt: Sanskritas

en: Saudi Arabian Sign Language
lt: Saudo Arabijos gestų kalba

en: Scots
lt: Škotų

en: Selangor Sign Language
lt: Selangoro gestų kalba

en: Serbian
lt: Serbų

en: Serbo-Croatian
lt: Serbų-kroatų

en: Shan
lt: Šanų

en: Shona
lt: Šonų

en: Sicilian
lt: Siciliečių

en: Sierra Leone Sign Language
lt: Siera Leonės gestų kalba

en: Sindhi
lt: Sindų

en: Singapore Sign Language
lt: Singapūro gestų kalba

en: Slovak
lt: Slovakų

en: Slovakian Sign Language
lt: Slovakų gestų kalba

en: Slovenian
lt: Slovėnų

en: Sogdian
lt: Sogdų

en: Somray
lt: Somalių

en: Soninke
lt: Soninkių

en: South African Sign Language
lt: Pietų Afrikos gestų kalba

en: Spanish
lt: Ispanų

en: Spanish Sign Language
lt: Ispanų gestų kalba

en: Sri Lankan Sign Language
lt: Šri lankos gestų kalba

en: Sumerian
lt: Šumerų

en: Sundanese
lt: Sundų

en: Swahili (individual language)
lt: Suahilių

en: Swati
lt: Svazių

en: Swedish
lt: Švedų

en: Swedish Sign Language
lt: Švedų gestų kalba

en: Swiss-French Sign Language
lt: Šveicarų-prancūzų gestu kalba

en: Swiss-German Sign Language
lt: Šveicarų-vokiečių gestų kalba

en: Swiss-Italian Sign Language
lt: Šveicarų-italų gestų kalba

en: Syriac
lt: Senoji sirų

en: Tagalog
lt: Tagalų

en: Tahitian
lt: Taitiečių

en: Tai
lt: Tajų

en: Taiwan Sign Language
lt: Taivanio gestų kalba

en: Tajik
lt: Tadžikų

en: Tamasheq
lt: Tamašek

en: Tamil
lt: Tamilų

en: Tanzanian Sign Language
lt: Tanzanijos gestų kalba

en: Tatar
lt: Totorių

en: Tereno
lt: Terena

en: Thai Sign Language
lt: Tajų gestų kalba

en: Tibetan
lt: Tibetiečių

en: Tigrinya
lt: Tigrajų

en: Tok Pisin
lt: Papua pidžinų

en: Tonga (Nyasa)
lt: Tongų

en: Tonga (Tonga Islands)
lt: Tongų (Tonga salų)

en: Tsimshian
lt: Tsimšian

en: Tsonga
lt: Tsongų

en: Tswana
lt: Tsvanų

en: Tunisian Sign Language
lt: Tunisiečių gestų kalba

en: Turkish
lt: Turkų

en: Turkish Sign Language
lt: Turkų gestų kalba

en: Turkmen
lt: Turkmėnų

en: Tuvinian
lt: Tuvių

en: Twi
lt: Tvi

en: Udmurt
lt: Udmurtų

en: Ugandan Sign Language
lt: Ugandos gestų kalba

en: Ugaritic
lt: Ugaritų

en: Uighur
lt: Uigūrų

en: Ukrainian
lt: Ukrainiečių

en: Ukrainian Sign Language
lt: Ukrainiečių gestų kalba

en: Uncoded languages
lt: Kalbos; neturinčios suteikto kodo

en: Undetermined
lt: Nenustatyta

en: Uruguayan Sign Language
lt: Urugvajiečių gestų kalba

en: Uzbek
lt: Uzbekų

en: Valencian Sign Language
lt: Valensijos gestų kalba

en: Venetian
lt: Venetų

en: Venezuelan Sign Language
lt: Venesuelos gestų kalba

en: Vietnamese
lt: Vietnamiečių

en: Volapük
lt: Volapiukas

en: Votic
lt: Vodų

en: Walloon
lt: Valonų

en: Waray (Australia)
lt: Varai (Australija)

en: Waray (Philippines)
lt: Varai (Filipinai)

en: Washo
lt: Vašo

en: Welsh
lt: Valų

en: Wolaytta
lt: Valamo

en: Wolof
lt: Volofų

en: Xhosa
lt: Kosų

en: Yakut
lt: Jakutų

en: Yao
lt: Jao

en: Yapese
lt: Japezų

en: Yiddish
lt: Jidiš

en: Yoruba
lt: Jorubų

en: Yucatec Maya Sign Language
lt: Jukatano majų gestų kalba

en: Yugoslavian Sign Language
lt: Jugoslavijos gestų kalba

en: Zambian Sign Language
lt: Zambijos gestų kalba

en: Zhuang
lt: Džuangų

en: Zimbabwe Sign Language
lt: Zimbabvės gestų kalba

en: Zulu
lt: Zulų (zulusų)
