calibre - en to hu translation catalogue (906 entries)

en: //Gana
hu: ganda

en: Abkhazian
hu: Abház

en: Achinese
hu: Akinéz

en: Adai
hu: adáj

en: Adamorobe Sign Language
hu: Adamorobe jelnyelv

en: Afghan Sign Language
hu: Afgán jelnyelv

en: Aghwan
hu: agván

en: Aheu
hu: aheu

en: Ainu (China)
hu: Ainu (Kína)

en: Ainu (Japan)
hu: Ainu (Japán)

en: Aka-Bea
hu: Aka-bea

en: Akkadian
hu: Akkád

en: Alagwa
hu: alagva

en: Albanian
hu: albán

en: Amba (Solomon Islands)
hu: amba (Salamon-szigetek)

en: Amharic
hu: Amhara

en: Arabic
hu: arab

en: Aragonese
hu: Aragóniai

en: Argentine Sign Language
hu: Argentin jelnyelv

en: Armenian
hu: örmény

en: Armenian Sign Language
hu: Örmény jelnyelv

en: Assamese
hu: Asszámi

en: Avaric
hu: Avar

en: Avestan
hu: Avesztán

en: Awadhi
hu: Avádi

en: Aymara
hu: Ajmara

en: Azerbaijani
hu: Azeri

en: Babango
hu: szango

en: Bakaka
hu: bambara

en: Balinese
hu: Balinéz

en: Bashkir
hu: Baskír

en: Basque
hu: baszk

en: Bavarian
hu: Bajor

en: Beja
hu: beja

en: Belarusian
hu: belarusz

en: Beng
hu: beng

en: Benga
hu: benga

en: Bengali
hu: bengáli

en: Berta
hu: berta

en: Bhojpuri
hu: bhodzspuri

en: Bikol
hu: bikol

en: Bini
hu: bini

en: Bislama
hu: biszlama

en: Bomitaba
hu: bombitaba

en: Bosnian
hu: bosnyák

en: Braj
hu: bradzs

en: Breton
hu: breton

en: Buginese
hu: buginéz

en: Buksa
hu: buksza

en: Bulgarian
hu: bolgár

en: Bulgarian Sign Language
hu: bolgár jelnyelv

en: Buriat
hu: burját

en: Burmbar
hu: burmbar

en: Burmese
hu: burmai

en: Caddo
hu: caddo

en: Catalan
hu: katalán

en: Catalan Sign Language
hu: katalán jelnyelv

en: Cebuano
hu: cebuano

en: Chalikha
hu: csalika

en: Chamorro
hu: csamorro

en: Chayahuita
hu: chagati

en: Chechen
hu: csecsen

en: Cherokee
hu: cserokí

en: Cheyenne
hu: csejen

en: Chibcha
hu: csibcsa

en: Chinese
hu: kínai

en: Chinook jargon
hu: chinook zsargon

en: Chipewyan
hu: csippeva

en: Chippewa
hu: odzsibwa

en: Choctaw
hu: csoktó

en: Chuukese
hu: csukéz

en: Chuvash
hu: csuvas

en: Ciwogai
hu: civogai

en: Coptic
hu: kopt

en: Cornish
hu: cornwalli

en: Corsican
hu: korzikai

en: Cree
hu: cree

en: Creek
hu: creek

en: Croatian
hu: horvát

en: Czech
hu: cseh

en: Czech Sign Language
hu: cseh jelnyelv

en: Dakota
hu: dakota

en: Damal
hu: damal

en: Danish
hu: dán

en: Dargwa
hu: dargwa

en: Datooga
hu: datooga

en: Delaware
hu: delavár

en: Dema
hu: tupuri

en: Dinka
hu: dinka

en: Dogrib
hu: dogrib

en: Doutai
hu: doutaj

en: Duala
hu: duala

en: Dutch
hu: holland

en: Dyula
hu: djula

en: Dzodinka
hu: Dinka

en: Dzongkha
hu: dzongka

en: Efik
hu: efik

en: Egyptian (Ancient)
hu: óegyiptomi

en: Ekajuk
hu: ekajuk

en: Elamite
hu: elamita

en: English
hu: angol

en: Ere
hu: ere

en: Erzya
hu: erzija

en: Esperanto
hu: eszperantó

en: Estonian
hu: észt

en: Ewe
hu: ewe

en: Ewondo
hu: ewondo

en: Fanti
hu: fanti

en: Faroese
hu: Feröeri

en: Fijian
hu: fidzsi

en: Finnish
hu: finn

en: Fon
hu: fon

en: French
hu: francia

en: Friulian
hu: friul

en: Fulah
hu: fula

en: Fungwa
hu: fungva

en: Ga
hu: ga

en: Gaa
hu: gaa

en: Gaam
hu: gám

en: Galician
hu: galíciai

en: Garza
hu: garza

en: Gayo
hu: gajo

en: Gazi
hu: kazi

en: Geez
hu: gíz

en: Georgian
hu: grúz

en: German
hu: német

en: Gilbertese
hu: gilberti

en: Gitonga
hu: gitonga

en: Gondi
hu: gondi

en: Gorontalo
hu: gorontalo

en: Gothic
hu: gót

en: Grebo
hu: grebo

en: Greek, Modern (1453-)
hu: görög, modern (1453)

en: Guarani
hu: guarani

en: Gujarati
hu: gudzsarati

en: Hadrami
hu: hadrámi

en: Haida
hu: haida

en: Harami
hu: harámi

en: Haruai
hu: haruai

en: Hasha
hu: hasa

en: Hausa
hu: hausza

en: Hawaiian
hu: hawaii

en: Hebrew
hu: héber

en: Hema
hu: nyoro

en: Herero
hu: herero

en: Hiligaynon
hu: hiligajnon

en: Hindi
hu: hindi

en: Hiri Motu
hu: hiri motu

en: Hittite
hu: hettita

en: Hmong
hu: hmong

en: Hungarian
hu: magyar

en: Hungarian Sign Language
hu: magyar jelnyelv

en: Hunnic
hu: hun

en: Hupa
hu: hupa

en: Iban
hu: iba

en: Icelandic
hu: izlandi

en: Ido
hu: ido

en: Iduna
hu: iduna

en: Igbo
hu: igbo

en: Iloko
hu: iloko

en: Indonesian
hu: indonéz

en: Indus Valley Language
hu: Indus-völgyi nyelv

en: Ingush
hu: ingus

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
hu: interlingva (Nemzetközi Segédnyelv Egyesület)

en: Interlingue
hu: interlingva

en: Inuktitut
hu: inuktitut

en: Inupiaq
hu: inupiak

en: Irish
hu: ír

en: Italian
hu: olasz

en: Japanese
hu: japán

en: Javanese
hu: jávai

en: Jemez
hu: Dzsemez

en: Judeo-Arabic
hu: judeo-arab

en: Judeo-Persian
hu: judeo-perzsa

en: Kabardian
hu: kabardi

en: Kabatei
hu: kabatej

en: Kaburi
hu: kaburi

en: Kabyle
hu: kabile

en: Kachari
hu: kacsari

en: Kachin
hu: kachin

en: Kaimbulawa
hu: kaimbulava

en: Kaiy
hu: kaij

en: Kakanda
hu: kakanda

en: Kalkoti
hu: kalkoti

en: Kamakan
hu: kamakán

en: Kamang
hu: kamang

en: Kamas
hu: kamasz

en: Kambera
hu: kambera

en: Kamu
hu: kamu

en: Kamula
hu: kamula

en: Kamviri
hu: kamviri

en: Kanashi
hu: kanasi

en: Kangri
hu: kangri

en: Kaninuwa
hu: kaninuva

en: Kannada
hu: kannada

en: Kantosi
hu: kantosi

en: Kanuri
hu: kanuri

en: Kapin
hu: kapin

en: Kara-Kalpak
hu: kara-kalpak

en: Karachay-Balkar
hu: karacsai-balkar

en: Karami
hu: karámi

en: Karankawa
hu: karankava

en: Karawa
hu: karava

en: Karelian
hu: kareliai

en: Kariyarra
hu: karijarra

en: Karore
hu: karore

en: Kashmiri
hu: kasmíri

en: Kashubian
hu: kasubi

en: Katbol
hu: katbol

en: Kaur
hu: kaur

en: Kawi
hu: kawi

en: Kazakh
hu: kazah

en: Kelo
hu: kelo

en: Kembayan
hu: kembajan

en: Kembra
hu: kembra

en: Kenyan Sign Language
hu: kenyai jelnyelv

en: Khazar
hu: kazár

en: Khehek
hu: kehek

en: Khengkha
hu: kengka

en: Khetrani
hu: ketrani

en: Khotanese
hu: kotáni

en: Kikuyu
hu: kikuyu

en: Kimbundu
hu: kimbundu

en: Kinga
hu: kinga

en: Kinyarwanda
hu: kinyarwanda

en: Kioko
hu: kjoko

en: Kirghiz
hu: kirgiz

en: Kodeoha
hu: kodeoha

en: Koguryo
hu: kongurio

en: Koibal
hu: koibal

en: Kokoda
hu: kokoda

en: Kombai
hu: kombaj

en: Kombio
hu: kombio

en: Komi
hu: komi

en: Konkomba
hu: konkomba

en: Koongo
hu: kongo

en: Korean
hu: koreai

en: Koroni
hu: koroni

en: Korubo
hu: korubo

en: Kosraean
hu: koszrai

en: Kowaki
hu: kovaki

en: Kpelle
hu: kpelle

en: Kua
hu: kua

en: Kuan
hu: kuán

en: Kuanhua
hu: kvanhua

en: Kuanyama
hu: kuanyama

en: Kujarge
hu: kudzsarge

en: Kula
hu: kula

en: Kumyk
hu: kumyk

en: Kumzari
hu: kumzari

en: Kunbarlang
hu: kunbarlang

en: Kunigami
hu: kunigami

en: Kuo
hu: kuo

en: Kurdish
hu: kurd

en: Kurrama
hu: kurrama

en: Kurtokha
hu: kurtoka

en: Kurukh
hu: kuruk

en: Kutenai
hu: kutenai

en: Kwamera
hu: kvamera

en: Ladino
hu: ladino

en: Lahnda
hu: landa

en: Lamba
hu: lamba

en: Lao
hu: lao

en: Latin
hu: latin

en: Latvian
hu: lett

en: Lawunuia
hu: lavunuia

en: Lehali
hu: lehali

en: Lezghian
hu: lezgi

en: Lingala
hu: lingala

en: Lithuanian
hu: litván

en: Lojban
hu: lodzsban

en: Longto
hu: longto

en: Lozi
hu: lozi

en: Luba-Katanga
hu: luba-katanga

en: Luba-Lulua
hu: luba-lulua

en: Luiseno
hu: luisendo

en: Lule Sami
hu: lule szami

en: Lunda
hu: lunda

en: Luo (Kenya and Tanzania)
hu: luo (Kenya és Tanzánia)

en: Lushai
hu: lushai

en: Macedonian
hu: macedón

en: Maco
hu: mako

en: Maden
hu: maden

en: Madngele
hu: madngele

en: Madurese
hu: maduri

en: Magahi
hu: magahi

en: Magori
hu: magori

en: Maiani
hu: majani

en: Mairasi
hu: mairasi

en: Maithili
hu: maithili

en: Maiwa (Indonesia)
hu: maiva (Indonézia)

en: Makasar
hu: makasar

en: Makhuwa
hu: makuva

en: Malagasy
hu: malagasy

en: Malay (macrolanguage)
hu: maláj (makronyelv)

en: Malayalam
hu: malajalam

en: Malaysian Sign Language
hu: maláj jelnyelv

en: Malgana
hu: malgana

en: Maltese
hu: máltai

en: Manangkari
hu: mankari

en: Manchu
hu: manchu

en: Mandar
hu: mandar

en: Mandingo
hu: mandingo

en: Mang
hu: mang

en: Mangas
hu: mangas

en: Mangerr
hu: mangerr

en: Manipuri
hu: manipuri

en: Manna-Dora
hu: telugu

en: Manombai
hu: manombaj

en: Manx
hu: manx

en: Maori
hu: maori

en: Maraghei
hu: maragei

en: Marathi
hu: marathi

en: Marenje
hu: marendzse

en: Margany
hu: margani

en: Maringarr
hu: maringar

en: Mariyedi
hu: marijedi

en: Marwari
hu: marwari

en: Masai
hu: maszáj

en: Matbat
hu: matbat

en: Mbandja
hu: mbandja

en: Mbesa
hu: mbesa

en: Mbonga
hu: mbonga

en: Mengaka
hu: mengaka

en: Merwari
hu: mervari

en: Mesme
hu: mesme

en: Mewati
hu: mevati

en: Minangkabau
hu: minangkabau

en: Mirandese
hu: mirandese

en: Miwa
hu: miva

en: Moere
hu: serer

en: Mohawk
hu: mohawk

en: Moksela
hu: moksela

en: Moksha
hu: moksa

en: Moldova Sign Language
hu: moldovai jelnyelv

en: Molo
hu: molo

en: Mom Jango
hu: mom dzsango

en: Mongo
hu: mongo

en: Mongolian
hu: mongol

en: Morerebi
hu: morerebi

en: Moroccan Sign Language
hu: marokkói jelnyelv

en: Mossi
hu: mossi

en: Mpuono
hu: mpuono

en: Mubami
hu: mubami

en: Multiple languages
hu: több nyelv

en: Muruwari
hu: muruvari

en: Mwani
hu: mvani

en: Nauru
hu: nauru

en: Ndonga
hu: ndonga

en: Neapolitan
hu: nápolyi

en: Ngarinyin
hu: ngarinyin

en: Nias
hu: nias

en: Niuean
hu: niuei

en: Nogai
hu: nogai

en: Norwegian
hu: norvég

en: Norwegian Bokmål
hu: norvég bokmål

en: Norwegian Nynorsk
hu: norvég (nynorsk)

en: Nume
hu: nume

en: Nyamwezi
hu: nyamwezi

en: Nyankole
hu: nyankole

en: Nzima
hu: nzima

en: Oromo
hu: oromo

en: Osage
hu: oszage

en: Otank
hu: otank

en: Pahlavi
hu: pahlavi

en: Palauan
hu: palaui

en: Pali
hu: pali

en: Pampanga
hu: pampanga

en: Panchpargania
hu: pancspargania

en: Pangasinan
hu: pangasini

en: Papiamento
hu: papiamento

en: Pendau
hu: pendau

en: Perai
hu: peraj

en: Persian
hu: perzsa

en: Phoenician
hu: főníciai

en: Phrygian
hu: fríg

en: Pictish
hu: pikt

en: Pohnpeian
hu: ponpei

en: Polish
hu: lengyel

en: Portuguese
hu: portugál

en: Punic
hu: pun

en: Purepecha
hu: purepecsa

en: Pushto
hu: pushto

en: Puyo
hu: pujo

en: Qatabanian
hu: katabáni

en: Qawasqar
hu: Makasar

en: Quechan
hu: kecsa

en: Rajasthani
hu: radzsasztani

en: Rapanui
hu: rapanui

en: Romanian
hu: román

en: Romany
hu: roma

en: Rundi
hu: rundi

en: Russian
hu: orosz

en: Sa'a
hu: Szaszak

en: Samarokena
hu: szamarokena

en: Samoan
hu: szamoai

en: Sandawe
hu: sandawe

en: Sanskrit
hu: szankszrit

en: Santali
hu: szantáli

en: Sardinian
hu: szardíniai

en: Sasak
hu: szaszak

en: Sawai
hu: szavai

en: Scots
hu: skót

en: Scythian
hu: szkíta

en: Sedoa
hu: szedoa

en: Selkup
hu: szelkup

en: Semelai
hu: szemelai

en: Senaya
hu: szenaja

en: Serbian
hu: szerb

en: Seru
hu: szeru

en: Seze
hu: szeze

en: Shan
hu: shan

en: Sherpa
hu: serpa

en: Shona
hu: shona

en: Sicilian
hu: friuli

en: Sidamo
hu: szidamo

en: Sikaritai
hu: sikaritaj

en: Siksika
hu: szikszika

en: Silimo
hu: szilimo

en: Silopi
hu: silopi

en: Sindhi
hu: szindi

en: Sio
hu: szio

en: Slave (Athapascan)
hu: Szolga (atapaszkán)

en: Slovak
hu: szlovák

en: Slovenian
hu: szlovén

en: Soga
hu: soga

en: Sogdian
hu: sogdi

en: Solano
hu: szolano

en: Solong
hu: Szolong

en: Somali
hu: szomáli

en: Soninke
hu: soninke

en: Spanish
hu: spanyol

en: Sukuma
hu: sukuma

en: Sula
hu: Szula

en: Sumerian
hu: sumér

en: Sundanese
hu: szundanéz

en: Susu
hu: susu

en: Swabian
hu: szuabo

en: Swati
hu: swati

en: Swedish
hu: svéd

en: Syriac
hu: szír

en: T'en
hu: t'en

en: Tabaru
hu: tabaru

en: Tabassaran
hu: tabaszár

en: Tabla
hu: tabla

en: Tabriak
hu: tabriak

en: Tafi
hu: tafi

en: Tagalog
hu: tagalog

en: Tagdal
hu: tagdal

en: Tagish
hu: tagis

en: Tagoi
hu: tagoj

en: Tahitian
hu: tahiti

en: Tahltan
hu: talta

en: Tai Do
hu: Taj Dó

en: Taino
hu: tajno

en: Taiwan Sign Language
hu: tajvani jelnyelv

en: Tajik
hu: tadzsik

en: Tajio
hu: tadzsió

en: Tajuasohn
hu: tajuason

en: Takelma
hu: takelma

en: Takestani
hu: takesztán

en: Takia
hu: takia

en: Takua
hu: takua

en: Takwane
hu: takvane

en: Tal
hu: tal

en: Tala
hu: tala

en: Talaud
hu: talaud

en: Taliabu
hu: taliabu

en: Talieng
hu: talieng

en: Talise
hu: talisze

en: Talodi
hu: talodi

en: Taloki
hu: taloki

en: Tamagario
hu: tamagarjó

en: Taman (Indonesia)
hu: taman (Indonézia)

en: Tamanaku
hu: tamanaku

en: Tamasheq
hu: tamasek

en: Tambas
hu: tambasz

en: Tambotalo
hu: tambotalo

en: Tami
hu: tami

en: Tamil
hu: tamil

en: Tamki
hu: tamki

en: Tampuan
hu: tampua

en: Tampulma
hu: tampulma

en: Tanaina
hu: tanajna

en: Tanapag
hu: tanapag

en: Tandia
hu: tandia

en: Tanema
hu: tanema

en: Tangale
hu: tangale

en: Tanggu
hu: tangu

en: Tangko
hu: tangko

en: Tangoa
hu: tangoa

en: Tanguat
hu: tanguat

en: Tangut
hu: tangut

en: Tanimbili
hu: tanimbili

en: Tanzanian Sign Language
hu: tanzániai jelnyelv

en: Tareng
hu: tareng

en: Tarok
hu: tarok

en: Tartessian
hu: tarteszi

en: Tasawaq
hu: taszavak

en: Tasmanian
hu: tasmán

en: Tasmate
hu: tasmate

en: Tatana
hu: tatana

en: Tatar
hu: tatár

en: Tatuyo
hu: tatuyo

en: Taulil
hu: taulil

en: Taungyo
hu: taungjo

en: Taupota
hu: taupota

en: Tause
hu: tausze

en: Taushiro
hu: tausiro

en: Tausug
hu: tauszug

en: Tauya
hu: tauja

en: Taveta
hu: taveta

en: Tavoyan
hu: tavoja

en: Tawala
hu: tavala

en: Tawara
hu: tavara

en: Taworta
hu: tavorta

en: Tboli
hu: tboli

en: Te'un
hu: teun

en: Teanu
hu: teanu

en: Tedaga
hu: tedaga

en: Tee
hu: tee

en: Tefaro
hu: tefaró

en: Tehuelche
hu: tehelcse

en: Telefol
hu: telefol

en: Teme
hu: teme

en: Temein
hu: temejn

en: Temoq
hu: temok

en: Temuan
hu: temuan

en: Tenino
hu: tenino

en: Teop
hu: teop

en: Teor
hu: teor

en: Tepecano
hu: tepekano

en: Tera
hu: tera

en: Terebu
hu: terebu

en: Tereno
hu: tereno

en: Teressa
hu: teressza

en: Tereweng
hu: tereveng

en: Teribe
hu: reribe

en: Termanu
hu: termanu

en: Ternate
hu: ternate

en: Ternateño
hu: ternateño

en: Teso
hu: teszo

en: Tetela
hu: tetela

en: Tetum
hu: tetum

en: Tewa (Indonesia)
hu: teva (Indonézia)

en: Tewe
hu: teve

en: Tha
hu: ta

en: Thai
hu: thai

en: Thai Sign Language
hu: thai jelnyelv

en: Thakali
hu: takali

en: Thangmi
hu: tangmi

en: Thracian
hu: trák

en: Thu Lao
hu: Tu lao

en: Thudam
hu: tudam

en: Thulung
hu: tulung

en: Thuri
hu: turi

en: Tiang
hu: tiang

en: Tibetan
hu: tibeti

en: Tidore
hu: tidore

en: Tiene
hu: tiene

en: Tifal
hu: tifal

en: Tigak
hu: tigak

en: Tigre
hu: tigre

en: Tigrinya
hu: tigrinya

en: Tii
hu: tii

en: Tikar
hu: tikar

en: Tilung
hu: tilung

en: Tima
hu: tima

en: Timbe
hu: timbe

en: Timne
hu: timne

en: Tindi
hu: tindi

en: Tingui-Boto
hu: tingui-Boto

en: Tinigua
hu: tinigua

en: Tira
hu: tira

en: Tirahi
hu: tirahi

en: Tita
hu: tita

en: Titan
hu: titan

en: Tiv
hu: tiv

en: Tiwi
hu: tivi

en: Tlingit
hu: tlingit

en: Toba
hu: toba

en: Tobanga
hu: tobanga

en: Tobati
hu: tobati

en: Tobelo
hu: tobelo

en: Tobian
hu: tobi

en: Toda
hu: toda

en: Tofanma
hu: tofanma

en: Tok Pisin
hu: tok pisin

en: Tokano
hu: tokano

en: Tokelau
hu: tokelau

en: Tokharian B
hu: tokári B

en: Tolomako
hu: tolomakó

en: Tolowa
hu: tolova

en: Toma
hu: toma

en: Tomadino
hu: tomadinó

en: Tombelala
hu: tombelala

en: Tombulu
hu: tombulu

en: Tomini
hu: tomini

en: Tomoip
hu: tomoip

en: Tondano
hu: tondanó

en: Tonga (Nyasa)
hu: tonga (nyasza)

en: Tonga (Tonga Islands)
hu: tonga (Tonga-szigetek)

en: Tonga (Zambia)
hu: tonga (Zambia)

en: Tongwe
hu: tongve

en: Tonkawa
hu: tonkava

en: Tonsawang
hu: tonsavang

en: Tonsea
hu: tonszea

en: Tooro
hu: tóró

en: Toram
hu: torám

en: Torau
hu: torau

en: Toro
hu: toró

en: Toromono
hu: toromono

en: Torona
hu: torona

en: Torwali
hu: torvali

en: Totela
hu: totela

en: Towei
hu: tovei

en: Tregami
hu: tregami

en: Trimuris
hu: trimurisz

en: Tring
hu: tring

en: Tsaangi
hu: caangi

en: Tsakonian
hu: cakoni

en: Tsamai
hu: camaj

en: Tseku
hu: tszeku

en: Tsetsaut
hu: tszetszaut

en: Tshangla
hu: tsangla

en: Tsimshian
hu: cimsi

en: Tsishingini
hu: tszisingini

en: Tsogo
hu: tszogo

en: Tsonga
hu: tsonga

en: Tsou
hu: tszou

en: Tsum
hu: tszum

en: Tsuvadi
hu: tszuvadi

en: Tsuvan
hu: tszuvan

en: Tswa
hu: cva

en: Tswana
hu: tswana

en: Tswapong
hu: tszvapong

en: Tubar
hu: tubar

en: Tucano
hu: tucano

en: Tugun
hu: tugun

en: Tugutil
hu: tugutil

en: Tukpa
hu: tukpa

en: Tula
hu: tula

en: Tulehu
hu: tulehu

en: Tulishi
hu: tulisi

en: Tulu
hu: tulu

en: Tumak
hu: tumak

en: Tumbuka
hu: tumbuka

en: Tumleo
hu: tumleo

en: Tumtum
hu: tumtum

en: Tunggare
hu: tungare

en: Tunia
hu: tunia

en: Tunica
hu: tunica

en: Tunisian Sign Language
hu: tunéziai jelnyelv

en: Tunni
hu: tunni

en: Tupinikin
hu: tupinikin

en: Turaka
hu: turaka

en: Turka
hu: turka

en: Turkana
hu: turkana

en: Turkish
hu: török

en: Turkish Sign Language
hu: török jelnyelv

en: Turkmen
hu: türkmén

en: Turumsa
hu: turumsza

en: Turung
hu: turung

en: Tutuba
hu: tutuba

en: Tuvalu
hu: tuvalu

en: Tuvinian
hu: tuvini

en: Tuwari
hu: tuvari

en: Tuyuca
hu: tujuca

en: Twana
hu: tvana

en: Twendi
hu: tvendi

en: Twi
hu: twi

en: Ubang
hu: ubang

en: Ubir
hu: ubir

en: Udmurt
hu: udmurt

en: Uduk
hu: uduk

en: Ugandan Sign Language
hu: ugandai jelnyelv

en: Ugaritic
hu: uragi

en: Ugong
hu: ugong

en: Uhami
hu: uhámi

en: Uighur
hu: ujgur

en: Uisai
hu: ujszaj

en: Ujir
hu: udzsir

en: Ukrainian
hu: ukrán

en: Ukrainian Sign Language
hu: ukrán jelnyelv

en: Umbindhamu
hu: umbindamu

en: Umbrian
hu: umbriai

en: Umbu-Ungu
hu: umbu-ungu

en: Umbugarla
hu: umbugarla

en: Umbundu
hu: umbundu

en: Umbuygamu
hu: umbujgamu

en: Umeda
hu: umeda

en: Umon
hu: umon

en: Unami
hu: unámi

en: Undetermined
hu: ismeretlen

en: Uradhi
hu: uradi

en: Urali
hu: uráli

en: Urapmin
hu: urapmin

en: Urarina
hu: urarina

en: Urat
hu: urát

en: Urdu
hu: urdu

en: Urigina
hu: urugina

en: Urimo
hu: urimo

en: Urningangg
hu: urningang

en: Uru
hu: uru

en: Uruangnirin
hu: uruangnirin

en: Uruava
hu: uruava

en: Uruguayan Sign Language
hu: uruguayi jelnyelv

en: Urum
hu: urum

en: Urumi
hu: urumi

en: Usan
hu: uszan

en: Uzbek
hu: üzbég

en: Vafsi
hu: vafszi

en: Vaghri
hu: vagri

en: Vaghua
hu: vagua

en: Vagla
hu: vagla

en: Vai
hu: vai

en: Vale
hu: vale

en: Valman
hu: valmán

en: Valpei
hu: valpej

en: Vanimo
hu: vanimó

en: Vano
hu: vano

en: Vao
hu: vao

en: Varisi
hu: varisi

en: Varli
hu: varli

en: Vasavi
hu: vasavi

en: Veddah
hu: vedda

en: Venda
hu: venda

en: Venetian
hu: velencei

en: Venezuelan Sign Language
hu: venezuelai jelnyelv

en: Vidunda
hu: vidunda

en: Vietnamese
hu: vietnami

en: Vinza
hu: vinza

en: Viti
hu: viti

en: Volapük
hu: volapük

en: Voro
hu: voro

en: Votic
hu: vót

en: Vumbu
hu: vumbu

en: Vunapu
hu: vunapu

en: Waama
hu: váma

en: Waamwang
hu: vámvang

en: Wabo
hu: vabo

en: Waddar
hu: vaddar

en: Waffa
hu: vaffa

en: Wagaya
hu: vagaja

en: Wageman
hu: vageman

en: Wahgi
hu: vahgi

en: Waigali
hu: vaigali

en: Wailaki
hu: vailaki

en: Wailapa
hu: vailapa

en: Waioli
hu: vajoli

en: Waiwai
hu: vajvaj

en: Waja
hu: vadzsa

en: Waka
hu: vaka

en: Wakde
hu: vakde

en: Wakhi
hu: vaki

en: Walak
hu: valak

en: Waling
hu: valing

en: Walio
hu: valio

en: Walla Walla
hu: Valla-valla

en: Wallisian
hu: vallisi

en: Walloon
hu: vallon

en: Walser
hu: valszer

en: Wamas
hu: vamas

en: Wambaya
hu: vambaja

en: Wambon
hu: vambon

en: Wambule
hu: vambule

en: Wamin
hu: vamin

en: Wampanoag
hu: vampanoag

en: Wan
hu: van

en: Wanap
hu: vanap

en: Wanda
hu: vanda

en: Wandala
hu: mandara

en: Wandamen
hu: vandamen

en: Wandarang
hu: vandarang

en: Wanggom
hu: vanggom

en: Wanman
hu: vanman

en: Wappo
hu: vappo

en: Wara
hu: vara

en: Warao
hu: varao

en: Warapu
hu: varapu

en: Wardaman
hu: vardamán

en: Wares
hu: varesz

en: Waris
hu: varis

en: Waritai
hu: varitáj

en: Warluwara
hu: varluvara

en: Warnang
hu: varnang

en: Waropen
hu: varopen

en: Warrgamay
hu: vargamáj

en: Warrwa
hu: varrva

en: Waru
hu: varu

en: Waruna
hu: varuna

en: Wasa
hu: vasza

en: Washo
hu: washo

en: Waskia
hu: vaszkia

en: Wasu
hu: vaszu

en: Watam
hu: vatam

en: Wawa
hu: vava

en: Wayu
hu: vaju

en: Wedau
hu: vedau

en: Weh
hu: veh

en: Wejewa
hu: vedzseva

en: Welsh
hu: velszi

en: Weri
hu: veri

en: Wogeo
hu: vogeo

en: Wolani
hu: volani

en: Woleaian
hu: voleai

en: Wolio
hu: volio

en: Wolof
hu: wolof

en: Wongo
hu: vongo

en: Woria
hu: voria

en: Wulna
hu: vulna

en: Wumbvu
hu: vumbvu

en: Wunambal
hu: vunanbal

en: Wusi
hu: vuszi

en: Wuzlam
hu: vuzlam

en: Wára
hu: vára

en: Wè Northern
hu: vé; északi

en: Xhosa
hu: xhosa

en: Yabarana
hu: jabarana

en: Yaben
hu: jaben

en: Yabong
hu: jabong

en: Yagaria
hu: jagaria

en: Yagnobi
hu: jagnobi

en: Yagomi
hu: jagomi

en: Yagua
hu: jagua

en: Yagwoia
hu: jagvoja

en: Yahuna
hu: jahuna

en: Yakan
hu: jakan

en: Yakha
hu: jakha

en: Yakoma
hu: jakoma

en: Yakut
hu: jakut

en: Yala
hu: jala

en: Yamap
hu: jamap

en: Yamba
hu: jamba

en: Yambes
hu: jambesz

en: Yambeta
hu: jambeta

en: Yameo
hu: jameo

en: Yami
hu: jami

en: Yamna
hu: jamna

en: Yana
hu: jana

en: Yandruwandha
hu: jandruvanda

en: Yango
hu: jango

en: Yansi
hu: jansi

en: Yao
hu: yao

en: Yaouré
hu: jauré

en: Yapese
hu: jap

en: Yapunda
hu: japunda

en: Yareba
hu: jareba

en: Yasa
hu: jasa

en: Yaul
hu: jaul

en: Yauma
hu: jauma

en: Yawa
hu: jawa

en: Yawiyo
hu: javijo

en: Yawuru
hu: javuru

en: Yekora
hu: jekora

en: Yele
hu: jele

en: Yelogu
hu: jelogu

en: Yemba
hu: yemba

en: Yendang
hu: jendang

en: Yeniche
hu: jenicse

en: Yevanic
hu: jevani

en: Yiddish
hu: jiddis

en: Yidgha
hu: jidga

en: Yidiny
hu: jidini

en: Yimas
hu: jimas

en: Yinchia
hu: jincsia

en: Yinggarda
hu: jingarda

en: Yis
hu: jis

en: Yoba
hu: joba

en: Yogad
hu: jogád

en: Yoidik
hu: joidik

en: Yonaguni
hu: jonaguni

en: Yong
hu: jong

en: Yopno
hu: jopno

en: Yoron
hu: joron

en: Yoruba
hu: joruba

en: Yoy
hu: joj

en: Yuchi
hu: jucsi

en: Yucuna
hu: jukuna

en: Yugambal
hu: jugambál

en: Yugoslavian Sign Language
hu: jugoszláv jelnyelv

en: Yukpa
hu: jukpa

en: Yulu
hu: julu

en: Yuwana
hu: juvana

en: Zaghawa
hu: zagava

en: Zambian Sign Language
hu: zambiai jelnyelv

en: Zanaki
hu: zanaki

en: Zangskari
hu: zangskari

en: Zangwal
hu: zangval

en: Zapotec
hu: Zapoték

en: Zaramo
hu: zaramo

en: Zari
hu: zari

en: Zarphatic
hu: zapatik

en: Zauzou
hu: zozu

en: Zenag
hu: zenag

en: Zenaga
hu: zenaga

en: Zhaba
hu: zsaba

en: Zhire
hu: zsire

en: Zhoa
hu: zsoa

en: Zhuang
hu: zsuang

en: Zigula
hu: zigula

en: Zimba
hu: zimba

en: Zimbabwe Sign Language
hu: zimbabwei jelnyelv

en: Zinza
hu: zinza

en: Ziriya
hu: zirija

en: Zuni
hu: zuni
