calibre - en to uk translation catalogue (7811 entries)

en: !Xóõ
uk: шоув

en: 'Are'are
uk: ареаре

en: 'Auhelawa
uk: ауелава

en: //Ani
uk: аані

en: //Gana
uk: гхана

en: //Xegwi
uk: шегві

en: /Gwi
uk: гхві

en: /Xam
uk: шам

en: =/Hua
uk: хуа

en: A'ou
uk: а-уо (червоний гелао)

en: A-Pucikwar
uk: а-пусіквар

en: Aasáx
uk: асакс

en: Abadi
uk: абаді

en: Abaga
uk: абага

en: Abai Sungai
uk: абаї-сунгаї

en: Abanyom
uk: абаньйом

en: Abar
uk: абар

en: Abau
uk: абау

en: Abaza
uk: абазинська

en: Abidji
uk: абіджийська

en: Abinomn
uk: абіномн

en: Abipon
uk: абіпон

en: Abishira
uk: абішира

en: Abkhazian
uk: абхазька

en: Abnaki, Eastern
uk: абнакі (східна)

en: Abnaki, Western
uk: абнакі (західна)

en: Abom
uk: абом

en: Abon
uk: абон

en: Abron
uk: аброн

en: Abu
uk: абу

en: Abua
uk: абуа

en: Abui
uk: абуї

en: Abun
uk: абун

en: Abure
uk: абуре

en: Abureni
uk: абурені

en: Abé
uk: абе

en: Achagua
uk: ачагуа

en: Achang
uk: ачанг

en: Acheron
uk: ахерон

en: Achi
uk: ачі

en: Achinese
uk: ачеська

en: Achterhoeks
uk: ахтерхоукс

en: Achuar-Shiwiar
uk: ачуар-шивіар

en: Achumawi
uk: ачумаві

en: Aché
uk: аче

en: Acipa, Eastern
uk: акіпа (східна)

en: Acoli
uk: ачолі

en: Acroá
uk: акроа

en: Adabe
uk: адабе

en: Adai
uk: адаї

en: Adamorobe Sign Language
uk: мова жестів адаморобе

en: Adang
uk: аданґ

en: Adangbe
uk: адангбе

en: Adangme
uk: адангме

en: Adara
uk: адара

en: Adasen
uk: адасен

en: Adele
uk: аделе

en: Adhola
uk: адгола

en: Adi
uk: аді

en: Adioukrou
uk: адіукру

en: Adithinngithigh
uk: адітіннгітіг

en: Adnyamathanha
uk: адняматанья

en: Adonara
uk: адонара

en: Aduge
uk: адуге

en: Adyghe
uk: адигейська

en: Adzera
uk: адзера

en: Aeka
uk: Аека

en: Aekyom
uk: екйом

en: Aequian
uk: еквійська

en: Aer
uk: ер

en: Afade
uk: афаде

en: Afar
uk: афар

en: Afghan Sign Language
uk: афганська мова жестів

en: Afitti
uk: афітті

en: Afrihili
uk: афрингілі

en: Afrikaans
uk: африкаанс

en: Agarabi
uk: агарабі

en: Agariya
uk: агарія

en: Agatu
uk: агату

en: Agavotaguerra
uk: агавотагуерра

en: Aghem
uk: агем

en: Aghu
uk: агху

en: Aghu-Tharnggala
uk: агху-тарнггала

en: Aghul
uk: агул

en: Aghwan
uk: агван

en: Agi
uk: агі

en: Agob
uk: агоб

en: Agoi
uk: агої

en: Agta, Alabat Island
uk: агта (острів Алабат)

en: Agta, Casiguran Dumagat
uk: агта (касігура-думагат)

en: Agta, Central Cagayan
uk: аґта (Центральний Кагаян)

en: Agta, Dicamay
uk: агта (дікамейська)

en: Agta, Dupaninan
uk: агта (дупаніанська)

en: Agta, Isarog
uk: агта (ісарог)

en: Agta, Mt. Iraya
uk: агта (гора Ірая)

en: Agta, Mt. Iriga
uk: агта (гора Іріга)

en: Agta, Pahanan
uk: агта (паганан)

en: Agta, Umiray Dumaget
uk: агта (умірай-дюмагет)

en: Agta, Villa Viciosa
uk: агта (Вілья-Вісіоза)

en: Aguacateco
uk: аґуакатеко

en: Aguano
uk: агуано

en: Aguaruna
uk: агуаруна

en: Aguna
uk: агуна

en: Agutaynen
uk: агутайнен

en: Agwagwune
uk: агвагвуне

en: Ahanta
uk: аханта

en: Aheu
uk: ахеу

en: Ahirani
uk: ахірані

en: Ahom
uk: агом

en: Ahtena
uk: ахтена

en: Ahwai
uk: агвай

en: Ai-Cham
uk: айтьям

en: Aighon
uk: айгон

en: Aikanã
uk: айканья

en: Aiklep
uk: аїклеп

en: Aimaq
uk: аймак

en: Aimele
uk: аймеле

en: Aimol
uk: аймол

en: Ainbai
uk: аїнбаї

en: Ainu (China)
uk: айнська (Китай)

en: Ainu (Japan)
uk: айнська (Японія)

en: Aiome
uk: айоме

en: Airoran
uk: айроран

en: Aiton
uk: айтон

en: Aizi, Aproumu
uk: аїзі (апруму)

en: Aizi, Mobumrin
uk: аїзі (мобумрін)

en: Aizi, Tiagbamrin
uk: аїзі (тіагбамрін)

en: Aja (Benin)
uk: аджа (Бенін)

en: Aja (Sudan)
uk: аджа (Судан)

en: Ajawa
uk: аджава

en: Ajië
uk: аджіє

en: Ajumbu
uk: аджумбу

en: Ajyíninka Apurucayali
uk: ашинінка (апурукаялі)

en: Ak
uk: ак

en: Aka
uk: ака

en: Aka-Bea
uk: ака-беа

en: Aka-Bo
uk: ака-бо

en: Aka-Cari
uk: ака-карі

en: Aka-Jeru
uk: ака-джеру

en: Aka-Kede
uk: ака-кеде

en: Aka-Kol
uk: ака-кол

en: Aka-Kora
uk: ака-кора

en: Akan
uk: акан

en: Akar-Bale
uk: акар-бале

en: Akaselem
uk: акаселем

en: Akawaio
uk: акавайо

en: Ake
uk: аке

en: Akebu
uk: акебу

en: Akei
uk: акей

en: Akeu
uk: акеу

en: Akha
uk: акха

en: Akhvakh
uk: ахвах

en: Akkadian
uk: аккадська

en: Aklanon
uk: акланон

en: Akolet
uk: аколет

en: Akoose
uk: акоозе

en: Akoye
uk: акоє

en: Akpa
uk: акпа

en: Akpes
uk: акпес

en: Akrukay
uk: акрукай

en: Akukem
uk: акукем

en: Akuku
uk: акуку

en: Akum
uk: акум

en: Akuntsu
uk: акунтсу

en: Akurio
uk: акуріо

en: Akwa
uk: аква

en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
uk: аль-саїдська мова жестів бедуїнів

en: Alaba-K’abeena
uk: алаба-кабеена

en: Alabama
uk: алабама

en: Alago
uk: алаго

en: Alagwa
uk: алагва

en: Alak
uk: алак

en: Alamblak
uk: аламблак

en: Alangan
uk: аланган

en: Alanic
uk: аланська

en: Alapmunte
uk: алапмунте

en: Alawa
uk: алава

en: Albanian
uk: албанська

en: Albanian Sign Language
uk: албанська мова жестів

en: Albanian, Arbëreshë
uk: албанська, арбереше

en: Albanian, Arvanitika
uk: албанська (арванітська)

en: Albanian, Gheg
uk: албанська (гедзь)

en: Albanian, Tosk
uk: албанська (тоскська)

en: Alege
uk: алеге

en: Alekano
uk: алекано

en: Aleut
uk: алеутська

en: Aleut, Mednyj
uk: алеутська (медньї)

en: Algerian Sign Language
uk: алжирська мова жестів

en: Algonquian, Carolina
uk: алгонкінська (Кароліна)

en: Algonquin
uk: алгонкінська

en: Ali
uk: алі

en: Alladian
uk: алладіан

en: Allar
uk: аллар

en: Alngith
uk: олнгіт

en: Alor
uk: алор

en: Alsea
uk: алсейська

en: Alta, Northern
uk: альта (північна)

en: Alta, Southern
uk: алта (південна)

en: Altai, Northern
uk: алтайська (північна)

en: Altai, Southern
uk: алтайська (південна)

en: Alugu
uk: алугу

en: Alumu-Tesu
uk: алуму-тесу

en: Alune
uk: алуне

en: Aluo
uk: алуо

en: Alur
uk: алур

en: Alutor
uk: алутор

en: Alviri-Vidari
uk: альвірі-відарі

en: Alyawarr
uk: аляварр

en: Ama (Papua New Guinea)
uk: ама (Папуа-Нова Гвінея)

en: Ama (Sudan)
uk: ама (Судан)

en: Amahai
uk: амахаї

en: Amahuaca
uk: амахуака

en: Amaimon
uk: амаймон

en: Amal
uk: амал

en: Amami-Oshima, Northern
uk: анамі-ошіма (північна)

en: Amami-Oshima, Southern
uk: анамі-ошіма (південна)

en: Amanab
uk: аманаб

en: Amanayé
uk: аманає

en: Amara
uk: Амхара

en: Amarakaeri
uk: амаракері

en: Amarasi
uk: амарасі

en: Amba (Solomon Islands)
uk: амба (Соломонові острови)

en: Amba (Uganda)
uk: амба (Уганда)

en: Ambae, East
uk: амбае (східна)

en: Ambae, West
uk: амбае (західна)

en: Ambai
uk: амбай

en: Ambakich
uk: амбакіч

en: Ambelau
uk: амбелау

en: Ambele
uk: амбеле

en: Amblong
uk: амблонг

en: Ambo
uk: амбо

en: Ambrak
uk: амбрак

en: Ambrym, North
uk: амбрим (північна)

en: Ambrym, Southeast
uk: амбрим (південно-східна)

en: Ambul
uk: амбул

en: Ambulas
uk: амбулас

en: Amdang
uk: Амданг

en: Amele
uk: амеле

en: American Sign Language
uk: американська мова жестів

en: Amharic
uk: амхарська

en: Ami
uk: амі

en: Amis
uk: аміс

en: Amis, Nataoran
uk: аміс (натаоран)

en: Amo
uk: амо

en: Amol
uk: амол

en: Ampanang
uk: ампананг

en: Amto
uk: амто

en: Amundava
uk: амундава

en: Amurdak
uk: амурдак

en: Amuzgo, Guerrero
uk: амузго (гуерреро)

en: Amuzgo, Ipalapa
uk: амузго (іпалапа)

en: Amuzgo, San Pedro Amuzgos
uk: амузго (Сан-Педро-Амузгос)

en: Anaang
uk: анаанг

en: Anakalangu
uk: анакалангу

en: Anal
uk: анал

en: Anam
uk: анам

en: Anambé
uk: анамбе

en: Anamgura
uk: анамгура

en: Anasi
uk: анасі

en: Andaandi
uk: андаанді

en: Andai
uk: андаї

en: Andajin
uk: андаджін

en: Andaqui
uk: андакійська

en: Andarum
uk: андарум

en: Andegerebinha
uk: андеґеребенья

en: Andh
uk: андх

en: Andi
uk: андійська

en: Andio
uk: андіо

en: Andoa
uk: андоа

en: Andoque
uk: андоке

en: Andra-Hus
uk: андра-хус

en: Aneityum
uk: анейтьюм

en: Anem
uk: анем

en: Aneme Wake
uk: анеме-ваке

en: Anfillo
uk: анфілло

en: Angaataha
uk: ангаатаха

en: Angaité
uk: ангаїте

en: Angal
uk: ангал

en: Angal Enen
uk: ангал-енен

en: Angal Heneng
uk: ангал-хененг

en: Angika
uk: ангіка

en: Angkamuthi
uk: ангкамуті

en: Anglo-Norman
uk: англо-норманська

en: Angloromani
uk: англо-ромська

en: Angolar
uk: анголар

en: Angor
uk: ангорська

en: Angoram
uk: ангорам

en: Anguthimri
uk: ангутімрі

en: Anii
uk: анії

en: Animere
uk: анімере

en: Anindilyakwa
uk: анінділяква

en: Anjam
uk: анджам

en: Ankave
uk: анкаве

en: Anmatyerre
uk: анматьєре

en: Anong
uk: анонг

en: Anor
uk: анорська

en: Anserma
uk: ансерма

en: Ansus
uk: ансус

en: Antakarinya
uk: антакарінья

en: Anuak
uk: ануак

en: Anufo
uk: ануфо

en: Anuki
uk: анукі

en: Anus
uk: анус

en: Anuta
uk: анута

en: Anyin
uk: аньїнська

en: Anyin Morofo
uk: аньїн (морофо)

en: Aoheng
uk: аохенг

en: Aore
uk: аоре

en: Ap Ma
uk: ап-ма

en: Apache, Jicarilla
uk: апачська (хікарілья)

en: Apache, Kiowa
uk: апачська (кайова)

en: Apache, Lipan
uk: апачська (ліпани)

en: Apache, Mescalero-Chiricahua
uk: апачська (мескальєро-чирікахуа)

en: Apache, Western
uk: апачська (західна)

en: Apalachee
uk: апалачська

en: Apalaí
uk: апалаї

en: Apali
uk: апалі

en: Apatani
uk: апатані

en: Apiaká
uk: апіака

en: Apinayé
uk: апінає

en: Apma
uk: апма

en: Apurinã
uk: апурінья

en: Aputai
uk: апутаї

en: Aquitanian
uk: аквітанська

en: Arabana
uk: арабана

en: Arabela
uk: арабела

en: Arabic
uk: арабська

en: Arabic, Algerian
uk: арабська (Алжир)

en: Arabic, Algerian Saharan
uk: арабська (Алжирська Сахара)

en: Arabic, Andalusian
uk: арабська (Андалузія)

en: Arabic, Baharna
uk: арабська (Бахрейн)

en: Arabic, Chadian
uk: арабська (Чад)

en: Arabic, Cypriot
uk: арабська (Кіпр)

en: Arabic, Dhofari
uk: арабська (Дхофарі)

en: Arabic, Eastern Egyptian Bedawi
uk: арабська (східно-єгипетська бедаві)

en: Arabic, Egyptian
uk: арабська (Єгипет)

en: Arabic, Gulf
uk: арабська (Перська затока)

en: Arabic, Hadrami
uk: арабська (хадрамі)

en: Arabic, Hijazi
uk: арабська (Хіджаз)

en: Arabic, Judeo-Iraqi
uk: арабська (іудейсько-іракська)

en: Arabic, Judeo-Moroccan
uk: арабська (іудейська-мароканська)

en: Arabic, Judeo-Tripolitanian
uk: арабська (іудейсько-триполітанська)

en: Arabic, Judeo-Tunisian
uk: арабська (іудейсько-туніська)

en: Arabic, Judeo-Yemeni
uk: арабська (іудейсько-єменська)

en: Arabic, Libyan
uk: арабська (лівійська)

en: Arabic, Mesopotamian
uk: арабська (Месопотамія)

en: Arabic, Moroccan
uk: арабська (мароканська)

en: Arabic, Najdi
uk: арабська (Наджді)

en: Arabic, North Levantine
uk: арабська (Північна Левантія)

en: Arabic, North Mesopotamian
uk: арабська (Північна Месопотамія)

en: Arabic, Omani
uk: арабська (Оман)

en: Arabic, Saidi
uk: арабська (Верхній Єгипет)

en: Arabic, Sanaani
uk: арабська (санаанська)

en: Arabic, Shihhi
uk: арабська (шихі)

en: Arabic, Siculo
uk: арабська (сикуло)

en: Arabic, South Levantine
uk: арабська (Південна Левантія)

en: Arabic, Standard
uk: арабська (стандартна)

en: Arabic, Sudanese
uk: арабська (Судан)

en: Arabic, Ta'izzi-Adeni
uk: арабська (Північний Ємен)

en: Arabic, Tajiki
uk: арабська (Таджикистан)

en: Arabic, Tunisian
uk: арабська (Туніс)

en: Arabic, Uzbeki
uk: арабська (Узбекистан)

en: Aragonese
uk: арагонська

en: Araki
uk: аракі

en: Arakwal
uk: араквал

en: Aralle-Tabulahan
uk: аралле-табулаган

en: Aramaic, Jewish Babylonian (ca. 200-1200 CE)
uk: арамейська (іудо-вавилонська, близько 200-1200 н.е.)

en: Aramaic, Jewish Palestinian
uk: арамейська (іудейська палестинська)

en: Aramaic, Official (700-300 BCE)
uk: арамейська (офіційна, 700-300 до нашої ери)

en: Aramaic, Old (up to 700 BCE)
uk: арамейська (давня, до 700 р. до н.е.)

en: Aramaic, Samaritan
uk: арамейська (самаритянська)

en: Arammba
uk: араммба

en: Aranadan
uk: аранаданська

en: Aranama-Tamique
uk: аранама-таміке

en: Aranda, Lower Southern
uk: аранда (нижня південна)

en: Arandai
uk: арандаї

en: Araona
uk: араона

en: Arapaho
uk: арапахо

en: Arapaso
uk: арапасо

en: Arapesh, Abu'
uk: арапеш

en: Arapesh, Bumbita
uk: арапеш (бумбіта)

en: Ararandewára
uk: арарандевара

en: Arawak
uk: аравакська

en: Araweté
uk: аравете

en: Arawum
uk: аравум

en: Arbore
uk: арборе

en: Archi
uk: арчі

en: Are
uk: аре

en: Areba
uk: ареба

en: Arem
uk: арем

en: Argentine Sign Language
uk: аргентинська мова жестів

en: Argobba
uk: аргобба

en: Arguni
uk: аргуні

en: Arhuaco
uk: архуако

en: Arhâ
uk: арга

en: Arhö
uk: архо

en: Ari
uk: арі

en: Aribwatsa
uk: арібватса

en: Aribwaung
uk: арібваунг

en: Arifama-Miniafia
uk: аріфама-мініафія

en: Arigidi
uk: арігіді

en: Arikapú
uk: арікапу

en: Arikara
uk: арікара

en: Arikem
uk: арікем

en: Arin
uk: арінська

en: Aringa
uk: арінга

en: Arma
uk: арма

en: Armazic
uk: армазійська

en: Armenian
uk: вірменська

en: Armenian Sign Language
uk: вірменська мова жестів

en: Armenian, Classical
uk: вірменська (класична)

en: Armenian, Middle
uk: вірменська (середня)

en: Arop-Lokep
uk: ароп-локеп

en: Arop-Sissano
uk: ароп-сіссано

en: Arosi
uk: аросі

en: Arpitan
uk: арпітанська

en: Arrarnta, Western
uk: аррарнта (західна)

en: Arrernte, Eastern
uk: аррернте (східна)

en: Arritinngithigh
uk: аррітіннгітіх

en: Arta
uk: арта

en: Aruamu
uk: аруаму

en: Aruek
uk: аруек

en: Aruop
uk: аруоп

en: Arutani
uk: арутані

en: Aruá (Amazonas State)
uk: аруанська (штат Амазонас)

en: Aruá (Rondonia State)
uk: аруанська (штат Рондонія)

en: Arára, Mato Grosso
uk: арара (Мату-Гросу)

en: Arára, Pará
uk: арара (пара)

en: As
uk: ас

en: Asaro'o
uk: асароо

en: Asas
uk: асас

en: Ashe
uk: аше

en: Ashkun
uk: ашкун

en: Ashtiani
uk: аштіані

en: Asháninka
uk: ашанінка

en: Ashéninka Pajonal
uk: ашенінка (пахональ)

en: Ashéninka Perené
uk: ашенінка (переньє)

en: Ashéninka, Pichis
uk: ашенінка (пічис)

en: Ashéninka, South Ucayali
uk: ашенінка (південна Укаялі)

en: Ashéninka, Ucayali-Yurúa
uk: ашенінка (Укаялі-Юруа)

en: Asilulu
uk: асілулу

en: Askopan
uk: аскопан

en: Asmat, Casuarina Coast
uk: асмат (Казуаріновий Берег)

en: Asmat, Central
uk: асмат (центральна)

en: Asmat, North
uk: асмат (північна)

en: Asmat, Yaosakor
uk: асмат (Яосакор)

en: Asoa
uk: асоа

en: Assamese
uk: ассамська

en: Assan
uk: ассанська

en: Assangori
uk: ассангорійська

en: Assiniboine
uk: ассінібойне

en: Asturian
uk: астурійська

en: Asu (Nigeria)
uk: асу (Нігерія)

en: Asu (Tanzania)
uk: асу (Танзанія)

en: Asumboa
uk: асумбоа

en: Asuri
uk: асурі

en: Asurini, Tocantins
uk: асуріні (Токантінс)

en: Asuriní, Xingú
uk: асуріні (ксінгу)

en: Ata
uk: ата

en: Atakapa
uk: атакапа

en: Atampaya
uk: атампая

en: Atayal
uk: атаял

en: Atemble
uk: атембле

en: Athpariya
uk: атпарія

en: Ati
uk: аті

en: Atikamekw
uk: атікамек

en: Atohwaim
uk: атохваїм

en: Atong (Cameroon)
uk: атонг (Камерун)

en: Atong (India)
uk: атонг (Індія)

en: Atorada
uk: аторада

en: Atsahuaca
uk: атсахуака

en: Atsam
uk: атсам

en: Atsugewi
uk: атсугеві

en: Atta, Faire
uk: атта (Фаїре)

en: Atta, Pamplona
uk: атта (Памплона)

en: Atta, Pudtol
uk: атта (Пудтол)

en: Attié
uk: аттьє

en: Au
uk: ау

en: Aulua
uk: аулуа

en: Aurá
uk: аура

en: Aushi
uk: ауші

en: Aushiri
uk: ауширі

en: Austral
uk: аустраль

en: Australian Aborigines Sign Language
uk: мова жестів австралійських аборигенів

en: Australian Sign Language
uk: австралійська мова жестів

en: Austrian Sign Language
uk: австрійська мова жестів

en: Auwe
uk: ауве

en: Auye
uk: аує

en: Auyokawa
uk: ауйокава

en: Avar, Old
uk: аварська (давня)

en: Avaric
uk: аварська

en: Avatime
uk: аватіме

en: Avau
uk: авау

en: Avestan
uk: авестанська

en: Avikam
uk: авікам

en: Avokaya
uk: авокая

en: Avá-Canoeiro
uk: ава-каноейро

en: Awa (China)
uk: ава (Китай)

en: Awa (Papua New Guinea)
uk: ава (Папуа-Нова Гвінея)

en: Awa-Cuaiquer
uk: ава-куайкер

en: Awabakal
uk: авабакал

en: Awad Bing
uk: авад-бінг

en: Awadhi
uk: авадхі

en: Awak
uk: авак

en: Awara
uk: авара

en: Awbono
uk: авбоно

en: Aweer
uk: авіїр

en: Awera
uk: авера

en: Awetí
uk: аветі

en: Awing
uk: авінг

en: Awiyaana
uk: авіяана

en: Awjilah
uk: авджіла

en: Awngi
uk: авнгі

en: Awngthim
uk: авнгтім

en: Awtuw
uk: автув

en: Awu
uk: аву

en: Awun
uk: авун

en: Awutu
uk: авуту

en: Awyi
uk: авуї

en: Awyu, Asue
uk: ав’ю (асуе)

en: Awyu, Central
uk: авю (центральна)

en: Awyu, Edera
uk: авю (Едера)

en: Awyu, Jair
uk: авю (Джаїр)

en: Awyu, North
uk: авю (північна)

en: Awyu, South
uk: авю (південна)

en: Axamb
uk: ахамб

en: Ayabadhu
uk: аябадху

en: Ayere
uk: аєре

en: Ayerrerenge
uk: аєреренге

en: Ayi (Papua New Guinea)
uk: аї (Папуа-Нова Гвінея)

en: Ayiwo
uk: аїво

en: Ayizi
uk: аїзі

en: Aymara
uk: аймарська

en: Aymara, Central
uk: аймарська (центральна)

en: Aymara, Southern
uk: аймарська (південна)

en: Ayoreo
uk: айорео

en: Ayta, Abellen
uk: айта (абелійська)

en: Ayta, Ambala
uk: айта (амбала)

en: Ayta, Mag-antsi
uk: айта (маг-антсі)

en: Ayta, Mag-Indi
uk: айта (маг-інді)

en: Ayta, Magbukun
uk: айта (Магбукун)

en: Ayta, Sorsogon
uk: айта (Сорсогон)

en: Ayta, Tayabas
uk: айта (Таябас)

en: Ayu
uk: аю

en: Azerbaijani
uk: азербайджанська

en: Azerbaijani, North
uk: азербайджанська (північна)

en: Azerbaijani, South
uk: азербайджанська (південна)

en: Azha
uk: азха

en: Azhe
uk: азхе

en: Baan
uk: баан

en: Baangi
uk: баангі

en: Baatonum
uk: баатонум

en: Baba
uk: баба

en: Babango
uk: бабанго

en: Babanki
uk: бабанкі

en: Babar, North
uk: бабар (північна)

en: Babar, Southeast
uk: бабар (південно-східна)

en: Babatana
uk: бабатана

en: Babine
uk: бабіне

en: Babuza
uk: бабуза

en: Bacama
uk: бакама

en: Bactrian
uk: бактрійська

en: Bada (Indonesia)
uk: бада (Індонезія)

en: Bada (Nigeria)
uk: бада (Нігерія)

en: Badaga
uk: бадага

en: Bade
uk: баде

en: Badeshi
uk: бадеші

en: Badimaya
uk: бадімая

en: Badjiri
uk: барджирі

en: Badui
uk: бадуї

en: Badyara
uk: бадьяра

en: Baeggu
uk: беггу

en: Baelelea
uk: бейлелеа

en: Baetora
uk: баетора

en: Bafanji
uk: бафанджі

en: Bafaw-Balong
uk: бафо-балонг

en: Bafia
uk: бафія

en: Bafut
uk: бафут

en: Baga Kaloum
uk: бага-калум

en: Baga Koga
uk: бага-кога

en: Baga Pokur
uk: бага-покур

en: Baga Sitemu
uk: бага-сітему

en: Baga Sobané
uk: бага-собане

en: Bagheli
uk: багхелі

en: Bagirmi
uk: багірмі

en: Bago-Kusuntu
uk: баго-кусунту

en: Bagri
uk: багрі

en: Bagupi
uk: багупі

en: Bagusa
uk: багуса

en: Bagvalal
uk: багвалал

en: Baham
uk: бахам

en: Bahau
uk: бахау

en: Bahinemo
uk: бахінемо

en: Bahing
uk: бахінг

en: Bahnar
uk: банар

en: Bahonsuai
uk: багонсуаї

en: Bai
uk: бай

en: Bai, Central
uk: бай (центральний)

en: Bai, Lama
uk: бай (лама)

en: Bai, Panyi
uk: бай (паньї)

en: Bai, Southern
uk: бай (південний)

en: Baibai
uk: баїбаї

en: Baikeno
uk: байкено

en: Baima
uk: байма

en: Baimak
uk: баймак

en: Bainouk-Gunyaamolo
uk: байнук-гуньяамоло

en: Bainouk-Gunyuño
uk: байнук-гуньюньйо

en: Bainouk-Samik
uk: байнук-самік

en: Baiso
uk: байсо

en: Bajan
uk: баджан

en: Bajau, Indonesian
uk: бажау (індонезійська)

en: Bajau, West Coast
uk: бажау (західне узбережжя)

en: Bajelani
uk: баджелані

en: Baka (Cameroon)
uk: бака (Камерун)

en: Baka (Sudan)
uk: бака (Судан)

en: Bakairí
uk: бакаїрі

en: Bakaka
uk: бакака

en: Bakhtiari
uk: бахтіарія

en: Baki
uk: бакі

en: Bakoko
uk: бакоко

en: Bakole
uk: баколе

en: Bakpinka
uk: бакпінка

en: Bakumpai
uk: бакумпаї

en: Bakwé
uk: бакве

en: Balaesang
uk: балаесанг

en: Balangao
uk: балангао

en: Balangingi
uk: балангінгібаангі

en: Balanta-Ganja
uk: баланта-гянджа

en: Balanta-Kentohe
uk: баланта-кентохе

en: Balantak
uk: балантак

en: Balau
uk: балау

en: Baldemu
uk: балдему

en: Bali (Democratic Republic of Congo)
uk: балі (Демократична Республіка Конго)

en: Bali (Nigeria)
uk: балі (Нігерія)

en: Balinese
uk: балійська

en: Balo
uk: бало

en: Balochi, Eastern
uk: белуджійська (східна)

en: Balochi, Southern
uk: белуджійська (південна)

en: Balochi, Western
uk: белуджійська (західна)

en: Baloi
uk: балої

en: Balti
uk: балтійська

en: Baluan-Pam
uk: балуан-пам

en: Baluchi
uk: белуджійська

en: Bamako Sign Language
uk: мова жестів бамако

en: Bamali
uk: бамалі

en: Bambalang
uk: бамбаланг

en: Bambam
uk: бамбам

en: Bambara
uk: бамбара

en: Bambassi
uk: бамбассі

en: Bambili-Bambui
uk: бамбілі-бамбуї

en: Bamenyam
uk: баменьям

en: Bamu
uk: баму

en: Bamukumbit
uk: бамукумбіт

en: Bamun
uk: бамун

en: Bamunka
uk: бамунка

en: Bamwe
uk: бамве

en: Ban Khor Sign Language
uk: бан-хорська мова жестів

en: Bana
uk: бана

en: Banaro
uk: банаро

en: Banda (Indonesia)
uk: банда (Індонезія)

en: Banda, Mid-Southern
uk: банда (середньо-південна)

en: Banda, South Central
uk: банда (південна центральна)

en: Banda, Togbo-Vara
uk: банда (тогбо-вара)

en: Banda, West Central
uk: банда (західна центральна)

en: Banda-Bambari
uk: банда-бамбарі

en: Banda-Banda
uk: банда-банда

en: Banda-Mbrès
uk: банда-мбрес

en: Banda-Ndélé
uk: банда-нделе

en: Banda-Yangere
uk: банда-янгере

en: Bandi
uk: банді

en: Bandial
uk: бандіаль

en: Bandjalang
uk: банджаланг

en: Bangala
uk: бангала

en: Bangandu
uk: банганду

en: Bangba
uk: бангба

en: Banggai
uk: банггаї

en: Banggarla
uk: банггарла

en: Bangi
uk: бангі

en: Bangime
uk: бангіме

en: Bangka
uk: бангка

en: Bangolan
uk: банголан

en: Bangubangu
uk: бангубангу

en: Bangwinji
uk: бангвінджі

en: Baniva
uk: баніва

en: Banjar
uk: банджар

en: Bankagooma
uk: банкагоома

en: Bankal
uk: банкал

en: Bankon
uk: банкон

en: Bannoni
uk: банноні

en: Bantawa
uk: бантава

en: Bantayanon
uk: бантаянон

en: Bantik
uk: бантік

en: Bantoanon
uk: бантоанон

en: Baoulé
uk: бауле

en: Baraamu
uk: барааму

en: Barababaraba
uk: барабабараба

en: Barai
uk: бараї

en: Barakai
uk: баракаї

en: Barama
uk: барама

en: Barambu
uk: барамбу

en: Baramu
uk: бараму

en: Barapasi
uk: барапасі

en: Baras
uk: барас

en: Barasana-Eduria
uk: барасана-едурія

en: Barbacoas
uk: барбакоас

en: Barbaram
uk: барбарам

en: Barbareño
uk: барбареньйо

en: Bardi
uk: барді

en: Barein
uk: барейнська

en: Bareli, Palya
uk: барелі (палья)

en: Bareli, Pauri
uk: барелі (паурі)

en: Bareli, Rathwi
uk: барелі (ратві)

en: Bargam
uk: баргам

en: Bari
uk: барі

en: Bariai
uk: баріаї

en: Bariji
uk: баріджі

en: Barikanchi
uk: баріканчі

en: Barikewa
uk: барікева

en: Barok
uk: барок

en: Barombi
uk: баромбі

en: Barrow Point
uk: берроу-пойнт

en: Baruga
uk: баруга

en: Baruya
uk: баруя

en: Barwe
uk: барве

en: Baré
uk: баре

en: Basa (Cameroon)
uk: баса (Камерун)

en: Basa (Nigeria)
uk: баса (Нігерія)

en: Basa-Gumna
uk: баса-гумна

en: Basa-Gurmana
uk: баса-гурмана

en: Basap
uk: басап

en: Basay
uk: басай

en: Bashkardi
uk: башкарді

en: Bashkir
uk: башкирська

en: Basketo
uk: баскето

en: Basque
uk: баскська

en: Bassa
uk: басса

en: Bassa-Kontagora
uk: басса-контагора

en: Bassari
uk: бассарі

en: Bassossi
uk: бассоссі

en: Bata
uk: бата

en: Batak
uk: батак

en: Batak Alas-Kluet
uk: батак (алас-клют)

en: Batak Angkola
uk: батак (ангкола)

en: Batak Dairi
uk: батак-даїрі

en: Batak Karo
uk: батак-каро

en: Batak Mandailing
uk: батак (мандайлінг)

en: Batak Simalungun
uk: батак (сімалунгун)

en: Batak Toba
uk: батак-тоба

en: Batanga
uk: батанга

en: Batek
uk: батек

en: Bateri
uk: батері

en: Bathari
uk: батхарі

en: Bati (Cameroon)
uk: баті (Камерун)

en: Bati (Indonesia)
uk: баті (Індонезія)

en: Bats
uk: батс

en: Batu
uk: бату

en: Batui
uk: батуї

en: Batuley
uk: батулі

en: Batyala
uk: батяла

en: Bau
uk: бау

en: Bauchi
uk: баучі

en: Baure
uk: бауре

en: Bauria
uk: баурія

en: Bauwaki
uk: баувакі

en: Bauzi
uk: баузі

en: Bavarian
uk: баварська

en: Bayali
uk: баялі

en: Baybayanon
uk: байбаянон

en: Baygo
uk: байго

en: Bayono
uk: байоно

en: Bayot
uk: байот

en: Bayungu
uk: баюнгу

en: Bazigar
uk: базігар

en: Beami
uk: беамі

en: Beaver
uk: бівер

en: Beba
uk: беба

en: Bebele
uk: бебеле

en: Bebeli
uk: бебелі

en: Bebil
uk: бебіл

en: Bedjond
uk: беджонд

en: Bedoanas
uk: бедоанас

en: Beeke
uk: бееке

en: Beele
uk: бееле

en: Beembe
uk: беембе

en: Beezen
uk: беезен

en: Befang
uk: бефанг

en: Beja
uk: бежа

en: Bekati'
uk: бекаті

en: Bekwarra
uk: бекварра

en: Bekwel
uk: беквел

en: Belait
uk: белайт

en: Belanda Viri
uk: беланда-вірі

en: Belarusian
uk: білоруська

en: Belhariya
uk: бельхар’я

en: Beli (Papua New Guinea)
uk: белі (Папуа-Нова Гвінея)

en: Beli (Sudan)
uk: белі (Судан)

en: Bella Coola
uk: белла-кула

en: Bellari
uk: белларі

en: Bemba (Zambia)
uk: бемба (Замбія)

en: Bembe
uk: бембе

en: Bena (Nigeria)
uk: бена (Нігерія)

en: Bena (Tanzania)
uk: бена (Танзанія)

en: Benabena
uk: бенабена

en: Bench
uk: бенчська

en: Bende
uk: бенде

en: Bendi
uk: бенді

en: Beng
uk: бенг

en: Benga
uk: бенга

en: Bengali
uk: бенгальська

en: Benggoi
uk: банггої

en: Bengkala Sign Language
uk: мова жестів бенгкала

en: Bentong
uk: бентонг

en: Benyadu'
uk: беняду

en: Beothuk
uk: беотук

en: Bepour
uk: бепурська

en: Bera
uk: бера

en: Berakou
uk: беракоу

en: Berawan, Central
uk: бераван (центральна)

en: Berawan, East
uk: бераван (східна)

en: Berawan, West
uk: бераван (західна)

en: Berik
uk: берік

en: Berinomo
uk: беріномо

en: Berom
uk: бером

en: Berta
uk: берта

en: Berti
uk: берті

en: Besisi
uk: бесісі

en: Besme
uk: бесме

en: Besoa
uk: бесоа

en: Betaf
uk: бетаф

en: Betawi
uk: бетаві

en: Bete
uk: бете

en: Bete-Bendi
uk: бете-бенді

en: Beti (Côte d'Ivoire)
uk: беті (Кот-д'Івуар)

en: Bezhta
uk: бежта

en: Bhadrawahi
uk: бхадравахі

en: Bhalay
uk: бхалай

en: Bharia
uk: бхарія

en: Bhatri
uk: бхатрі

en: Bhattiyali
uk: бахаттіялі

en: Bhaya
uk: бхая

en: Bhele
uk: бхеле

en: Bhil, Sindhi
uk: бхіл (сіндхі)

en: Bhilali
uk: бхілалі

en: Bhili
uk: бгілі

en: Bhojpuri
uk: бходжпурі

en: Bhoti, Spiti
uk: бхоті (спіті)

en: Bhoti, Stod
uk: бхоті (стод)

en: Bhujel
uk: бхуджел

en: Bhunjia
uk: бхунджья

en: Biafada
uk: біафада

en: Biage
uk: біаге

en: Biak
uk: біак

en: Biali
uk: бьялі

en: Biangai
uk: біангаї

en: Biao
uk: біао

en: Biao Mon
uk: біао-мон

en: Bibbulman
uk: біббулман

en: Bidayuh, Bau
uk: бідаю (бау)

en: Bidayuh, Biatah
uk: бідаю (бьята)

en: Bidayuh, Bukar-Sadung
uk: бідаю (букар-садунг)

en: Bidayuh, Tringgus-Sembaan
uk: бідаю (трінггус-сембаан)

en: Bidhawal
uk: бідхавал

en: Bidiyo
uk: бідійо

en: Bidyara
uk: бідьяра

en: Bidyogo
uk: бідьйого

en: Biem
uk: бьєм

en: Bierebo
uk: бьєребо

en: Bieria
uk: бьєрія

en: Biete
uk: біете

en: Biga
uk: біга

en: Bigambal
uk: бігамбал

en: Bijori
uk: біджорі

en: Bikaru
uk: бікару

en: Bikol
uk: бікольська

en: Bikol, Buhi'non
uk: бікольська (бухінон)

en: Bikol, Central
uk: бікол (центральна)

en: Bikol, Libon
uk: бікольська (Лібон)

en: Bikol, Miraya
uk: бікольська (мірая)

en: Bikol, Northern Catanduanes
uk: бікол (Північна Катандуанес)

en: Bikol, Rinconada
uk: бікольська (рінконада)

en: Bikol, Southern Catanduanes
uk: бікол (Південна Катандуанес)

en: Bikol, West Albay
uk: бікольська (Західний Албай)

en: Bikya
uk: бікья

en: Bila
uk: біла

en: Bilakura
uk: білакура

en: Bilaspuri
uk: біласпурі

en: Bilba
uk: білба

en: Bilbil
uk: білбіл

en: Bile
uk: біле

en: Bilin
uk: білін

en: Biloxi
uk: білоксі

en: Bilua
uk: білуа

en: Bilur
uk: білур

en: Bima
uk: біма

en: Bimin
uk: бімін

en: Bimoba
uk: бімоба

en: Bina (Nigeria)
uk: біна (Нігерія)

en: Bina (Papua New Guinea)
uk: біна (Папуа-Нова Гвінея)

en: Binahari
uk: бінахарі

en: Binandere
uk: бінандере

en: Bindal
uk: біндал

en: Bine
uk: біне

en: Bini
uk: біні

en: Binji
uk: бінджі

en: Bintauna
uk: бінтауна

en: Bintulu
uk: бінтулу

en: Binukid
uk: бінукід

en: Binukidnon, Northern
uk: бінукіднон (північна)

en: Binukidnon, Southern
uk: мінукіднон (південна)

en: Binumarien
uk: бінумарьєн

en: Bipi
uk: біпі

en: Birale
uk: бірале

en: Birao
uk: бірао

en: Birgit
uk: біргіт

en: Birhor
uk: біргор

en: Biri
uk: бірі

en: Birifor, Malba
uk: біріфор (мальба)

en: Birifor, Southern
uk: біріфор (південна)

en: Biritai
uk: бірітаї

en: Birked
uk: біркед

en: Birri
uk: біррі

en: Birrpayi
uk: біррпаї

en: Birwa
uk: бірва

en: Bisaya, Brunei
uk: бісая (Бруней)

en: Bisaya, Sabah
uk: бісая (сабах)

en: Biseni
uk: бісені

en: Bishnupriya
uk: бішнурія

en: Bishuo
uk: бішуо

en: Bisis
uk: бісіс

en: Bislama
uk: біслама

en: Bisorio
uk: бісоріо

en: Bissa
uk: бісса

en: Bisu
uk: бісу

en: Bit
uk: біт

en: Bitare
uk: бітаре

en: Bitur
uk: бітур

en: Biwat
uk: біват

en: Biyo
uk: бійо

en: Biyom
uk: бійом

en: Blaan, Koronadal
uk: блаан (коронадаль)

en: Blaan, Sarangani
uk: блаан (сарангані)

en: Blablanga
uk: блабланга

en: Blafe
uk: блафе

en: Blagar
uk: благар

en: Blang
uk: бланг

en: Blissymbols
uk: бліссимволіка

en: Bo (Laos)
uk: бо (Лаос)

en: Bo (Papua New Guinea)
uk: бо (Папуа-Нова Гвінея)

en: Bo-Rukul
uk: бо-рукул

en: Bo-Ung
uk: бо-унг

en: Boano (Maluku)
uk: боано (малуку)

en: Boano (Sulawesi)
uk: боано (Сулавесі)

en: Bobo Madaré, Northern
uk: бобо-мадаре (північна)

en: Bobo Madaré, Southern
uk: бобо-мадаре (південна)

en: Bobongko
uk: бобонгко

en: Bobot
uk: бобот

en: Bodo (Central African Republic)
uk: бодо (Центральноафриканська Республіка)

en: Bodo (India)
uk: бодо (Індія)

en: Bodo Parja
uk: бодо-парджа

en: Bofi
uk: бофі

en: Boga
uk: бога

en: Bogaya
uk: богая

en: Boghom
uk: богхом

en: Boguru
uk: богуру

en: Boikin
uk: бойкін

en: Bokha
uk: боха

en: Boko (Benin)
uk: боко (Бенін)

en: Boko (Democratic Republic of Congo)
uk: боко (Демократична Республіка Конго)

en: Bokobaru
uk: бокобару

en: Bokoto
uk: бокото

en: Bokyi
uk: бокьї

en: Bola
uk: бола

en: Bolango
uk: боланго

en: Bole
uk: боле

en: Bolgo
uk: болго

en: Bolia
uk: боліа

en: Bolinao
uk: болінао

en: Bolivian Sign Language
uk: болівійська мова жестів

en: Bolo
uk: боло

en: Boloki
uk: болокі

en: Bolon
uk: белен

en: Bolondo
uk: болондо

en: Bolongan
uk: болонган

en: Bolyu
uk: болью

en: Bom
uk: бом

en: Boma
uk: бома

en: Bomboli
uk: бомболі

en: Bomboma
uk: бомбома

en: Bomitaba
uk: бомітаба

en: Bomu
uk: бому

en: Bomwali
uk: бомвалі

en: Bon Gula
uk: бон-ґула

en: Bonan
uk: бонан

en: Bondei
uk: бондей

en: Bondo
uk: бондо

en: Bonerate
uk: бонерате

en: Bonerif
uk: бонеріф

en: Bonggi
uk: бонгі

en: Bonggo
uk: бонгго

en: Bongili
uk: бонгілі

en: Bongo
uk: бонго

en: Bongu
uk: бонгу

en: Bonjo
uk: бонджо

en: Bonkeng
uk: бонкенг

en: Bonkiman
uk: бонкіман

en: Bontok
uk: бонток

en: Bontok, Central
uk: бонток (центральна)

en: Bontok, Eastern
uk: бонток (східна)

en: Bontok, Northern
uk: бонток (північна)

en: Bontok, Southern
uk: бонток, південна

en: Bontok, Southwestern
uk: бонток (південно-західна)

en: Bookan
uk: букан

en: Boon
uk: бун

en: Boor
uk: боор

en: Bor, Belanda
uk: бор (беланда)

en: Bora
uk: бора

en: Borei
uk: борейська

en: Boro (Ethiopia)
uk: боро (Ефіопія)

en: Boro (Ghana)
uk: боро (Гана)

en: Borong
uk: боронг

en: Boruca
uk: борука

en: Borôro
uk: бороро

en: Boselewa
uk: боселева

en: Bosngun
uk: боснгун

en: Bosnian
uk: боснійська

en: Bote-Majhi
uk: боте-маджхі

en: Botlikh
uk: ботліх

en: Bouyei
uk: буї

en: Bozaba
uk: бозаба

en: Bozo, Jenaama
uk: бозо (дженаама)

en: Bozo, Kɛlɛngaxo
uk: бозо (келенгашо)

en: Bozo, Tiemacèwè
uk: бозо (тімасеве)

en: Bozo, Tiéyaxo
uk: босо (тьєяшо)

en: Bragat
uk: брагат

en: Brahui
uk: брауї

en: Braj
uk: брай

en: Brazilian Sign Language
uk: бразильська мова жестів

en: Brem
uk: брем

en: Breri
uk: брері

en: Breton
uk: бретонська

en: Breton, Middle
uk: бретонська (середня)

en: Breton, Old
uk: бретонська (давня)

en: Bribri
uk: брібрі

en: Brithenig
uk: брітеніг

en: British Sign Language
uk: британська мова жестів

en: Brokkat
uk: броккат

en: Brokpake
uk: брокпаке

en: Brokskat
uk: брокскат

en: Broome Pearling Lugger Pidgin
uk: піджин ловців перлів Бруме

en: Bru, Eastern
uk: бру (східна)

en: Bru, Western
uk: бру (західна)

en: Brunei
uk: бруней

en: Bu
uk: бу

en: Bua
uk: буа

en: Buamu
uk: буаму

en: Buang, Mangga
uk: буанг (мангга)

en: Buang, Mapos
uk: буанг (мапос)

en: Bube
uk: бубе

en: Bubi
uk: бубі

en: Bubia
uk: бубія

en: Budibud
uk: будібуд

en: Budong-Budong
uk: будонг-будонг

en: Budu
uk: буду

en: Budukh
uk: будух

en: Buduma
uk: будума

en: Budza
uk: будза

en: Bugan
uk: буганська

en: Bugawac
uk: букава

en: Bughotu
uk: бугхоту

en: Buginese
uk: бугійська

en: Buglere
uk: буглерійська

en: Bugun
uk: бугун

en: Buhid
uk: бухід

en: Buhutu
uk: бухуту

en: Bukat
uk: букат

en: Bukharic
uk: бухорі

en: Bukitan
uk: букітанська

en: Bukiyip
uk: букіїп

en: Buksa
uk: букса

en: Bukusu
uk: букусу

en: Bukwen
uk: буквен

en: Bulgarian
uk: болгарська

en: Bulgarian Sign Language
uk: болгарська мова жестів

en: Bulgebi
uk: булгебі

en: Buli (Ghana)
uk: булі (Гана)

en: Buli (Indonesia)
uk: булі (Індонезія)

en: Bullom So
uk: буллом-со

en: Bulu (Cameroon)
uk: булу (Камерун)

en: Bulu (Papua New Guinea)
uk: булу (Папуа-Нова Гвінея)

en: Bum
uk: бум

en: Bumaji
uk: бумаджі

en: Bumang
uk: буманг

en: Bumthangkha
uk: бумтангкха

en: Buna
uk: буна

en: Bunaba
uk: бунаба

en: Bunak
uk: бунак

en: Bunama
uk: бунама

en: Bundeli
uk: бунделі

en: Bung
uk: бунг

en: Bungain
uk: бунгейнська

en: Bunganditj
uk: бунгдандітж

en: Bungku
uk: бунгку

en: Bungu
uk: бунгу

en: Bunu, Bu-Nao
uk: буну (бу-нао)

en: Bunu, Jiongnai
uk: буну (джіонгнай)

en: Bunu, Wunai
uk: буну (Вунаї)

en: Bunu, Younuo
uk: буну (Йоунуо)

en: Bunun
uk: бунун

en: Buol
uk: буол

en: Bura-Pabir
uk: бура-пабір

en: Burak
uk: бурак

en: Buraka
uk: бурака

en: Burarra
uk: бурарра

en: Burate
uk: бурате

en: Burdekin, Lower
uk: бурдекін (нижня)

en: Burduna
uk: бурдуна

en: Bure
uk: буре

en: Buriat
uk: бурятська

en: Buriat, China
uk: бурятська (Китай)

en: Buriat, Mongolia
uk: бурятська (Монголія)

en: Buriat, Russia
uk: бурятська (Росія)

en: Burji
uk: бурджі

en: Burmbar
uk: бурмбар

en: Burmese
uk: бірманська

en: Burmese, Old
uk: бірманська (давня)

en: Burmeso
uk: бурмесо

en: Buru (Indonesia)
uk: буру (Індонезія)

en: Buru (Nigeria)
uk: буру (Нігерія)

en: Burui
uk: буруї

en: Burumakok
uk: бурумакок

en: Burun
uk: бурун

en: Burunge
uk: бурунге

en: Burushaski
uk: бурушаскі

en: Burusu
uk: бурусу

en: Buruwai
uk: буруваї

en: Busa
uk: буса

en: Busam
uk: бусам

en: Busami
uk: бусамі

en: Bushi
uk: буші

en: Bushoong
uk: бушунг

en: Buso
uk: бусо

en: Busoa
uk: бусоа

en: Bussa
uk: бусса

en: Busuu
uk: бусуу

en: Butmas-Tur
uk: бутмас-тур

en: Butuanon
uk: бутуанон

en: Buwal
uk: бувал

en: Buyang, Baha
uk: буянг (баха)

en: Buyang, E'ma
uk: буянг (ема)

en: Buyang, Langnian
uk: буянг (лангнійська)

en: Buyu
uk: бую

en: Bwa
uk: бва

en: Bwaidoka
uk: бвайдока

en: Bwamu, Cwi
uk: бваму (кві)

en: Bwamu, Láá Láá
uk: бваму (лаа-лаа)

en: Bwanabwana
uk: бванабвана

en: Bwatoo
uk: бвату

en: Bwela
uk: бвела

en: Bwile
uk: бвіле

en: Bwisi
uk: бвісі

en: Byangsi
uk: бьянгсі

en: Byep
uk: бьєп

en: Béte, Guiberoua
uk: бете (гуйбероуа)

en: Bété, Daloa
uk: бете (далоа)

en: Bété, Gagnoa
uk: бете (гагноа)

en: C'lela
uk: клела

en: Caac
uk: каак

en: Cabiyarí
uk: кабіярі

en: Cabécar
uk: кабекар

en: Cacaopera
uk: какаопера

en: Cacua
uk: какуа

en: Caddo
uk: каддо

en: Cahuarano
uk: кахуарано

en: Cahuilla
uk: кауїллья

en: Caka
uk: чака

en: Cakchiquel-Quiché Mixed Language
uk: мішана мова какчикель-кіче

en: Cakfem-Mushere
uk: какфем-мушере

en: Callawalla
uk: каллавалла

en: Caluyanun
uk: калуянун

en: Caló
uk: кало

en: Camling
uk: камлінг

en: Campalagian
uk: кампалайська

en: Camsá
uk: камса

en: Camtho
uk: камто

en: Camunic
uk: камунська

en: Candoshi-Shapra
uk: кандоші-шапра

en: Canela
uk: канела

en: Canichana
uk: канічана

en: Cao Lan
uk: сао-лан

en: Cao Miao
uk: као-міао

en: Capanahua
uk: капанагуа

en: Capiznon
uk: капізнон

en: Caquinte
uk: каквінте

en: Cara
uk: кара

en: Carabayo
uk: карабайо

en: Caramanta
uk: караманта

en: Carapana
uk: карапана

en: Carian
uk: карійська

en: Carib, Galibi
uk: карибська (галібі)

en: Carib, Island
uk: карибська (острівна)

en: Carijona
uk: каріджона

en: Carolinian
uk: каролінська

en: Carrier
uk: карієр

en: Carrier, Southern
uk: карієр (південна)

en: Cashibo-Cacataibo
uk: кашібо-какатайбо

en: Cashinahua
uk: кашінауа

en: Catalan
uk: каталонська

en: Catalan Sign Language
uk: каталанська мова жестів

en: Catawba
uk: катавба

en: Cauca
uk: каука

en: Cavineña
uk: кавіненья

en: Cayubaba
uk: каюбаба

en: Cayuga
uk: каюга

en: Cayuse
uk: каюс

en: Ca̱hungwa̱rya̱
uk: хунгворо

en: Cebuano
uk: себуано

en: Celtiberian
uk: кельтіберійська

en: Cemuhî
uk: семухі

en: Cen
uk: сен

en: Centúúm
uk: сентуум

en: Cerma
uk: керма

en: Chabu
uk: чабу

en: Chachi
uk: чачі

en: Chadian Sign Language
uk: чадська мова жестів

en: Chadong
uk: чадонг

en: Chagatai
uk: чагатайська

en: Chaima
uk: чайма

en: Chak
uk: чак

en: Chakali
uk: чакалі

en: Chakma
uk: чакмійська

en: Chala
uk: чала

en: Chalikha
uk: чаліха

en: Cham, Eastern
uk: чам (східна)

en: Cham, Western
uk: чам (західна)

en: Chamacoco
uk: чамакоко

en: Chamalal
uk: чамалал

en: Chamari
uk: чамарі

en: Chambeali
uk: чамбеалі

en: Chambri
uk: чамбрі

en: Chamicuro
uk: чамікуро

en: Chamorro
uk: чаморо

en: Changriwa
uk: чангріва

en: Changthang
uk: чангтанг

en: Chantyal
uk: чантьял

en: Chané
uk: чане

en: Chara
uk: хара

en: Chatino, Eastern Highland
uk: чатіно (східне високогір’я)

en: Chatino, Nopala
uk: чатіно (нопала)

en: Chatino, Tataltepec
uk: чатіно (таталтепек)

en: Chatino, Western Highland
uk: чатіно (західне високогір’я)

en: Chatino, Zacatepec
uk: чатіно (сакатепек)

en: Chatino, Zenzontepec
uk: чатіно (сенсонтепек)

en: Chaudangsi
uk: чаудансі

en: Chaura
uk: чаура

en: Chavacano
uk: чавакано

en: Chayahuita
uk: чаяуїта

en: Che
uk: че

en: Chechen
uk: чеченська

en: Chehalis, Lower
uk: чехаліс (нижня)

en: Chehalis, Upper
uk: чехаліс (верхня)

en: Cheke Holo
uk: чеке-холо

en: Chemakum
uk: шемакум

en: Chenapian
uk: ченапіанська

en: Chenchu
uk: ченчу

en: Chenoua
uk: ченоуа

en: Chepang
uk: чепанг

en: Chepya
uk: чеп’я

en: Cherepon
uk: черепон

en: Cherokee
uk: черокі

en: Chesu
uk: чесу

en: Chetco
uk: четко

en: Chetti, Wayanad
uk: четті (ваянад)

en: Chewong
uk: чевонг

en: Cheyenne
uk: шаєнн

en: Chhattisgarhi
uk: чхатісгарі

en: Chhintange
uk: чхінтанге

en: Chhulung
uk: чхулунг

en: Chiangmai Sign Language
uk: чіангмайська мова жестів

en: Chiapanec
uk: чиапанек

en: Chibcha
uk: чибча

en: Chichimeca-Jonaz
uk: чичимека-хонас

en: Chickasaw
uk: чикасау

en: Chicomuceltec
uk: чікомукельтек

en: Chiga
uk: чига

en: Chilcotin
uk: чилкотін

en: Chilean Sign Language
uk: чилійська мова жестів

en: Chilisso
uk: чиліссо

en: Chimariko
uk: чимаріко

en: Chimila
uk: чиміла

en: Chin, Anu-Hkongso
uk: чин (ану-хконгсо)

en: Chin, Asho
uk: чин (ашо)

en: Chin, Bawm
uk: чин (бавм)

en: Chin, Bualkhaw
uk: чин (буалхав)

en: Chin, Chinbon
uk: чин (чинбон)

en: Chin, Daai
uk: чин (дааї)

en: Chin, Eastern Khumi
uk: чин (східна хумі)

en: Chin, Falam
uk: чин (фалам)

en: Chin, Hakha
uk: чин (хакха)

en: Chin, Kaang
uk: чин (каанґ)

en: Chin, Khumi
uk: чин (хумі)

en: Chin, Laitu
uk: чин (пайту)

en: Chin, Lautu
uk: чин (лауту)

en: Chin, Mara
uk: чин (мара)

en: Chin, Matu
uk: чин (мату)

en: Chin, Mro-Khimi
uk: чин (мро-хімі)

en: Chin, Mün
uk: чин (мюн)

en: Chin, Ngawn
uk: чин (нгавн)

en: Chin, Paite
uk: чин (паїте)

en: Chin, Rawngtu
uk: чин (равнгту)

en: Chin, Rungtu
uk: чин (рунгту)

en: Chin, Senthang
uk: чин (сентанг)

en: Chin, Siyin
uk: чин (сіїн)

en: Chin, Songlai
uk: чин (сонглай)

en: Chin, Sumtu
uk: чин (сумту)

en: Chin, Tawr
uk: чин (тавр)

en: Chin, Tedim
uk: чин (тедім)

en: Chin, Thado
uk: чин (тхадо)

en: Chin, Thaiphum
uk: чин (тайпхум)

en: Chin, Zotung
uk: чин (зотунг)

en: Chin, Zyphe
uk: чин (зифе)

en: Chinali
uk: чиналі

en: Chinantec, Chiltepec
uk: чинантек (Чилтепек)

en: Chinantec, Comaltepec
uk: чинантек (Комалтепек)

en: Chinantec, Lalana
uk: чинантек (лалана)

en: Chinantec, Lealao
uk: чинантек (леалао)

en: Chinantec, Ojitlán
uk: чинантек (Охітлан)

en: Chinantec, Ozumacín
uk: чинантек (Осумасін)

en: Chinantec, Palantla
uk: чинантек (Палантла)

en: Chinantec, Quiotepec
uk: чинантек (Куїотепек)

en: Chinantec, Sochiapam
uk: чинантек (Сочиапан)

en: Chinantec, Tepetotutla
uk: чинантек (Тепетотутла)

en: Chinantec, Tepinapa
uk: чинантек (Тепінапа)

en: Chinantec, Tlacoatzintepec
uk: чинантек (Тлакоатцинтепек)

en: Chinantec, Usila
uk: чинантек (Усіла)

en: Chinantec, Valle Nacional
uk: чинантек (долина Національ)

en: Chinese
uk: китайська

en: Chinese Sign Language
uk: китайська мова жестів

en: Chinese, Gan
uk: китайська (гань)

en: Chinese, Hakka
uk: китайська (хакка)

en: Chinese, Huizhou
uk: китайська (Хуейчжоу)

en: Chinese, Jinyu
uk: китайська (цзинь-ю)

en: Chinese, Late Middle
uk: китайська (пізня середня)

en: Chinese, Literary
uk: китайська (літературна)

en: Chinese, Mandarin
uk: китайська (мандаринська)

en: Chinese, Min Bei
uk: китайська (мінь-бей)

en: Chinese, Min Dong
uk: китайська (мінь-донг)

en: Chinese, Min Nan
uk: китайська (мінь-нан)

en: Chinese, Min Zhong
uk: китайська (мінь-жонг)

en: Chinese, Old
uk: китайська (давня)

en: Chinese, Pu-Xian
uk: китайська (пу-сян)

en: Chinese, Wu
uk: китайська (ву)

en: Chinese, Xiang
uk: китайська (сян)

en: Chinese, Yue
uk: китайська, ю

en: Chinook
uk: чинук

en: Chinook jargon
uk: чинук; жаргон

en: Chipaya
uk: чипая

en: Chipewyan
uk: чипев’ян

en: Chippewa
uk: чиппева

en: Chiquitano
uk: чиквітано

en: Chiripá
uk: чиріпа

en: Chiru
uk: чіру

en: Chitimacha
uk: читімача

en: Chittagonian
uk: читтагонгська

en: Chocangacakha
uk: чокангакаха

en: Chochotec
uk: чочотек

en: Choctaw
uk: чоктау

en: Chodri
uk: чодрі

en: Chokwe
uk: чокве

en: Chol
uk: чоль

en: Cholón
uk: чолон

en: Chong
uk: чонг

en: Choni
uk: чоні

en: Chontal, Highland Oaxaca
uk: чонтал (високогірна Оахака)

en: Chontal, Lowland Oaxaca
uk: чонтал (низькогірна Оахака)

en: Chontal, Tabasco
uk: чонтал (Табаско)

en: Chonyi-Dzihana-Kauma
uk: чоньї-дзіхана-каума

en: Chopi
uk: чопі

en: Chorasmian
uk: хорезмійська

en: Chorote, Iyo'wujwa
uk: чороті (ійовуджва)

en: Chorote, Iyojwa'ja
uk: чороті (ійоджваджа)

en: Chortí
uk: чорті

en: Chrau
uk: чрау

en: Chru
uk: чру

en: Chuave
uk: чуаве

en: Chug
uk: чаг

en: Chuj
uk: чухська

en: Chuka
uk: чука

en: Chukot
uk: чукотська

en: Chukwa
uk: чуква

en: Chulym
uk: чулимська

en: Chumburung
uk: чумбурунг

en: Churahi
uk: чурахі

en: Chut
uk: чут

en: Chuukese
uk: чуукська

en: Chuvantsy
uk: чуванська

en: Chuvash
uk: чуваська

en: Chuwabu
uk: чувабу

en: Chácobo
uk: чакобо

en: Cia-Cia
uk: сіа-сіа

en: Cibak
uk: сібак

en: Cicipu
uk: сісіпу

en: Cimbrian
uk: кімврійська

en: Cinda-Regi-Tiyal
uk: сінда-регі-тіял

en: Cineni
uk: сінені

en: Cinta Larga
uk: сінта-ларга

en: Cishingini
uk: кішингіні

en: Citak
uk: сітак

en: Citak, Tamnim
uk: сітак (тамнім)

en: Ciwogai
uk: сівогаї

en: Clallam
uk: клаллам

en: Coahuilteco
uk: коавільтекська

en: Cocama-Cocamilla
uk: кокама-кокамілья

en: Cochimi
uk: кочимі

en: Cocopa
uk: кокопа

en: Coeur d'Alene
uk: кер-д'Ален

en: Cofán
uk: кофан

en: Cogui
uk: когуї

en: Colombian Sign Language
uk: колумбійська мова жестів

en: Colorado
uk: колорадо

en: Columbia-Wenatchi
uk: колумбія-венатчі

en: Comanche
uk: команчська

en: Comecrudo
uk: комекрудо

en: Como Karim
uk: комо-карім

en: Comorian, Maore
uk: коморська (маоре)

en: Comorian, Mwali
uk: коморська (мвалі)

en: Comorian, Ndzwani
uk: коморська (ндзвані)

en: Comorian, Ngazidja
uk: коморська (нгазіджа)

en: Comox
uk: комокс

en: Con
uk: кон

en: Coos
uk: коос

en: Coptic
uk: коптська

en: Coquille
uk: кокіль

en: Cora, El Nayar
uk: кора (Ель-Наяр)

en: Cora, Santa Teresa
uk: кора (Санта-Тереза)

en: Cori
uk: корі

en: Cornish
uk: корнійська

en: Cornish, Middle
uk: корнійська (середня)

en: Cornish, Old
uk: корнійська (давня)

en: Corsican
uk: корсиканська

en: Costa Rican Sign Language
uk: костариканська мова жестів

en: Cotoname
uk: котонаме

en: Cowlitz
uk: коулітц

en: Cree
uk: крі

en: Cree, Moose
uk: крі (лосина)

en: Cree, Northern East
uk: крі (північно-східна)

en: Cree, Plains
uk: крі (рівнинна)

en: Cree, Southern East
uk: крі (південно-східна)

en: Cree, Swampy
uk: крі (болотяна)

en: Cree, Woods
uk: крі (лісова)

en: Creek
uk: крікська

en: Creole Arabic, Babalia
uk: креольська арабська (бабалія)

en: Creole Arabic, Sudanese
uk: креольська арабська (Судан)

en: Creole Dutch, Berbice
uk: креольська голландська (бербіс)

en: Creole Dutch, Skepi
uk: креольська голландська (скепі)

en: Creole English, Antigua and Barbuda
uk: креольська англійська (Антигуа і Барбуда)

en: Creole English, Bahamas
uk: креольська англійська (Багамські острови)

en: Creole English, Fernando Po
uk: креольська англійська (Фернандо-По)

en: Creole English, Grenadian
uk: креольська англійська (гренадська)

en: Creole English, Guyanese
uk: креольська англійська (гаянська)

en: Creole English, Hawai'i
uk: креольська англійська (Гавайські острови)

en: Creole English, Islander
uk: креольська англійська (айлендер)

en: Creole English, Jamaican
uk: креольська англійська (ямайська)

en: Creole English, Nicaragua
uk: креольська англійська (Нікарагуа)

en: Creole English, Sea Island
uk: креольська англійська (острів Сі)

en: Creole English, Tobagonian
uk: креольська англійська (тобагонійська)

en: Creole English, Trinidadian
uk: креольська англійська (тринідадська)

en: Creole English, Turks And Caicos
uk: креольська англійська (Теркс і Кайкос)

en: Creole English, Vincentian
uk: креольська англійська (вінсентійська)

en: Creole English, Virgin Islands
uk: креольська англійська (Віргінські острови)

en: Creole French, Guadeloupean
uk: креольська французька (Гваделупа)

en: Creole French, Guianese
uk: креольська французька (Гвіана)

en: Creole French, Karipúna
uk: креольська французька (каріпуна)

en: Creole French, Réunion
uk: креольська французька (Реюньйон)

en: Creole French, Saint Lucian
uk: креольська французька (Сент-Люсія)

en: Creole French, San Miguel
uk: креольська французька (Сан-Мігель)

en: Creole French, Seselwa
uk: креольська французька (сесельва)

en: Creole Hindi, Andaman
uk: креольська хінді (андаманська)

en: Creole Malay, Malaccan
uk: креольська малайська (малакканська)

en: Creole Malay, Sri Lankan
uk: креольська малайська (ланкійська)

en: Creole Portuguese, Korlai
uk: креольська португальська (корлай)

en: Creole Portuguese, Malaccan
uk: креольська португальська (малакканська)

en: Creole, Afro-Seminole
uk: креольська (афро-семінольська)

en: Creole, Cafundo
uk: креольська (кафундо)

en: Creole, Louisiana
uk: креольська (Луїзіана)

en: Creole, Torres Strait
uk: креольська (торрес-стрейт)

en: Crioulo, Upper Guinea
uk: кріоуло (верхня Гвінея)

en: Croatia Sign Language
uk: хорватська мова жестів

en: Croatian
uk: хорватська

en: Crow
uk: кроу

en: Cruzeño
uk: крузеньйо

en: Cua
uk: куа

en: Cuba Sign Language
uk: кубинська мова жестів

en: Cubeo
uk: кубео

en: Cuiba
uk: куїба

en: Cuicatec, Tepeuxila
uk: куїкатек (тепеушіла)

en: Cuicatec, Teutila
uk: куїкатек (теутіла)

en: Culina
uk: куліна

en: Cumanagoto
uk: куманагото

en: Cumbric
uk: кумбрійська

en: Cun
uk: кун

en: Cung
uk: кунг

en: Cupeño
uk: чупеньо

en: Curonian
uk: куршська

en: Curripaco
uk: курріпако

en: Cutchi-Swahili
uk: кутчі-суахілі

en: Cuvok
uk: чувок

en: Cuyonon
uk: куйонон

en: Czech
uk: чеська

en: Czech Sign Language
uk: чеська мова жестів

en: Côông
uk: коонг

en: Daakaka
uk: даакака

en: Daantanai'
uk: даантанай

en: Daasanach
uk: даасанах

en: Daatsʼíin
uk: даац'лін

en: Daba
uk: даба

en: Dabarre
uk: дабарре

en: Dabe
uk: дабе

en: Dacian
uk: дакська

en: Dadi Dadi
uk: даді-даді

en: Dadibi
uk: дадібі

en: Dadiya
uk: дадія

en: Daga
uk: дага

en: Dagaare, Southern
uk: дагааре (південна)

en: Dagaari Dioula
uk: дагаарі-діула

en: Dagara, Northern
uk: дагара (північна)

en: Dagba
uk: дагба

en: Dagbani
uk: дагбані

en: Dagik
uk: дагік

en: Dagoman
uk: дагоман

en: Dahalik
uk: дагалік

en: Dahalo
uk: дахало

en: Daho-Doo
uk: дахо-доо

en: Dair
uk: даїр

en: Daju, Dar Daju
uk: дажу (дар-дажу)

en: Daju, Dar Fur
uk: дажу (Дарфур)

en: Daju, Dar Sila
uk: дажу (Дарсіла)

en: Daka, Samba
uk: дака (самба)

en: Dakka
uk: дакка

en: Dakota
uk: дакота

en: Dakpakha
uk: дакпаха

en: Dalabon
uk: далабон

en: Dalmatian
uk: далматійська

en: Dama
uk: дама

en: Damakawa
uk: дамакава

en: Damal
uk: дамал

en: Damar, East
uk: дамар (східна)

en: Damar, West
uk: дамар (західна)

en: Dambi
uk: дамбі

en: Dameli
uk: дамелі

en: Dampelas
uk: дампелас

en: Dan
uk: над

en: Danaru
uk: данару

en: Danau
uk: данау

en: Dangaléat
uk: дангалеат

en: Dani, Lower Grand Valley
uk: дані (нижня велика долина)

en: Dani, Mid Grand Valley
uk: дані (середня велика долина)

en: Dani, Upper Grand Valley
uk: дані (верхня велика долина)

en: Dani, Western
uk: дані (західна)

en: Danish
uk: данська

en: Danish Sign Language
uk: данська мова жестів

en: Danish, Traveller
uk: данська (циганська)

en: Dano
uk: дано

en: Danu
uk: дану

en: Dao
uk: дао

en: Daonda
uk: даонда

en: Darai
uk: дараї

en: Dargwa
uk: даргва

en: Dari
uk: дарі

en: Dari, Zoroastrian
uk: дарі (зороастрійська)

en: Darkinyung
uk: даркінюнг

en: Darlong
uk: дарлонг

en: Darmiya
uk: дармія

en: Dass
uk: дасс

en: Datooga
uk: датуга

en: Daungwurrung
uk: даунгвуррунг

en: Daur
uk: даурська

en: Davawenyo
uk: дававеньйо

en: Dawawa
uk: давава

en: Dawera-Daweloor
uk: давера-давелоор

en: Dawro
uk: давро

en: Day
uk: дей

en: Dayak, Malayic
uk: даякська (малайська)

en: Dayi
uk: даї

en: Dazaga
uk: дазага

en: Deccan
uk: деканська

en: Dedua
uk: дедуа

en: Defaka
uk: дефака

en: Deg
uk: дег

en: Degaru
uk: дегару

en: Degema
uk: дегема

en: Degenan
uk: дегенанська

en: Degexit'an
uk: дег хітан

en: Dehu
uk: деху

en: Dehwari
uk: дегварі

en: Dek
uk: дек

en: Dela-Oenale
uk: дела-унале

en: Delaware
uk: делаварська

en: Delaware, Pidgin
uk: делаварська (піджин)

en: Delo
uk: дело

en: Dem
uk: дем

en: Dema
uk: дема

en: Demisa
uk: деміса

en: Demta
uk: демта

en: Dendi (Benin)
uk: денді (Бенін)

en: Dendi (Central African Republic)
uk: денді (Центральноафриканська Республіка)

en: Dengese
uk: денгезе

en: Dengka
uk: денгка

en: Deno
uk: дено

en: Denya
uk: денья

en: Dení
uk: дені

en: Deori
uk: деорі

en: Dera (Indonesia)
uk: дера (Індонезія)

en: Dera (Nigeria)
uk: дера (Нігерія)

en: Desano
uk: десано

en: Desiya
uk: десія

en: Dewoin
uk: девойн

en: Dezfuli
uk: дезфулі

en: Dghwede
uk: дгведе

en: Dhaiso
uk: дхаїсо

en: Dhalandji
uk: дхаланджі

en: Dhangu-Djangu
uk: дхангу-джангу

en: Dhanki
uk: дханкі

en: Dhanwar (Nepal)
uk: дханвар (Непал)

en: Dhao
uk: дхао

en: Dhargari
uk: дхаргарі

en: Dharuk
uk: дхарук

en: Dharumbal
uk: дхарумбал

en: Dhatki
uk: дхаткі

en: Dhimal
uk: дхімал

en: Dhivehi
uk: мальдивська

en: Dhodia
uk: дходія

en: Dhudhuroa
uk: дхудхуроа

en: Dhundari
uk: дхундарі

en: Dhungaloo
uk: дугналу

en: Dhurga
uk: дхурга

en: Dhuwal
uk: дхувал

en: Dhuwaya
uk: дхувая

en: Dia
uk: діа

en: Dibiyaso
uk: дібіясо

en: Dibo
uk: дібо

en: Dibole
uk: діболе

en: Dida, Lakota
uk: діда (лакота)

en: Dida, Yocoboué
uk: діда (йокобуе)

en: Didinga
uk: дідінга

en: Dido
uk: цезька

en: Dieri
uk: дієрі

en: Digaro-Mishmi
uk: дігаро-мішмі

en: Digo
uk: діго

en: Dii
uk: дії

en: Dijim-Bwilim
uk: діджим-бвілім

en: Dilling
uk: діллінг

en: Dima
uk: діма

en: Dimasa
uk: дімаса

en: Dimbong
uk: дімбонг

en: Dime
uk: діме

en: Dimli (individual language)
uk: дімлі (окрема мова)

en: Ding
uk: дінг

en: Dinka
uk: дінка

en: Dinka, Northeastern
uk: дінка (північно-східна)

en: Dinka, Northwestern
uk: дінка (північно-західна)

en: Dinka, South Central
uk: дінка (південно-центральна)

en: Dinka, Southeastern
uk: дінка (південно-східна)

en: Dinka, Southwestern
uk: дінка (південно-західна)

en: Dirari
uk: дірарі

en: Dirasha
uk: діраша

en: Diri
uk: дірі

en: Diriku
uk: діріку

en: Dirim
uk: дірім

en: Disa
uk: діса

en: Ditammari
uk: дітаммарі

en: Ditidaht
uk: дітідат

en: Diuwe
uk: діуве

en: Dixon Reef
uk: діксон-ріф

en: Dizin
uk: дізін

en: Djabwurrung
uk: джабвуррунг

en: Djadjawurrung
uk: джаджавурунг

en: Djambarrpuyngu
uk: джамбаррпуйнгу

en: Djamindjung
uk: джамінджунг

en: Djangun
uk: джангун

en: Djauan
uk: джауанська

en: Djawi
uk: джаві

en: Djeebbana
uk: джіббана

en: Djinang
uk: джінанг

en: Djinba
uk: джінба

en: Djingili
uk: джінгілі

en: Djiwarli
uk: джіварлі

en: Dobel
uk: добел

en: Dobu
uk: добу

en: Doe
uk: доу

en: Doga
uk: дога

en: Doghoro
uk: догоро

en: Dogon, Ampari
uk: догонська (ампарі)

en: Dogon, Ana Tinga
uk: догонська (ана-тінга)

en: Dogon, Bankan Tey
uk: догонська (банкан-тей)

en: Dogon, Ben Tey
uk: догонська (бен-тей)

en: Dogon, Bondum Dom
uk: догонська (бондум-дом)

en: Dogon, Bunoge
uk: догонська (буноге)

en: Dogon, Dogul Dom
uk: догонська (догул-дом)

en: Dogon, Donno So
uk: догонська (донно-со)

en: Dogon, Jamsay
uk: догонська (джамсей)

en: Dogon, Mombo
uk: догонська (момбо)

en: Dogon, Nanga Dama
uk: догонська (нанга-дама)

en: Dogon, Tebul Ure
uk: догонська (тебул-уре)

en: Dogon, Tene Kan
uk: догонська (тене-кан)

en: Dogon, Tiranige Diga
uk: догонська (тіраніге-діга)

en: Dogon, Tommo So
uk: догонська (томмо-со)

en: Dogon, Tomo Kan
uk: догонська (томо-кан)

en: Dogon, Toro So
uk: догонська (торо-со)

en: Dogon, Toro Tegu
uk: догонська (торо-тегу)

en: Dogon, Yanda Dom
uk: догонська (янда-дом)

en: Dogoso
uk: догосо

en: Dogosé
uk: догосе

en: Dogri (individual language)
uk: догрі (окрема мова)

en: Dogri (macrolanguage)
uk: догрі (макромова)

en: Dogrib
uk: догріб

en: Doka
uk: дока

en: Doko-Uyanga
uk: доко-уянга

en: Dolgan
uk: долганська

en: Dolpo
uk: долпо

en: Dom
uk: дом

en: Domaaki
uk: домаакі

en: Domari
uk: домарі

en: Dombe
uk: домбе

en: Dominican Sign Language
uk: домініканська мова жестів

en: Dompo
uk: домпо

en: Domu
uk: дому

en: Domung
uk: домунг

en: Dondo
uk: дондо

en: Dong
uk: донг

en: Dong, Northern
uk: донг, північна

en: Dong, Southern
uk: донг (південна)

en: Dongo
uk: донго

en: Dongotono
uk: донготоно

en: Dongxiang
uk: дунсянська

en: Doondo
uk: доондо

en: Dori'o
uk: доріо

en: Doromu-Koki
uk: дорому-кокі

en: Dororo
uk: дороро

en: Dorze
uk: дорзе

en: Doso
uk: досо

en: Dotyali
uk: дотьялі

en: Doutai
uk: дутай

en: Doyayo
uk: дояйо

en: Drents
uk: дрентс

en: Drung
uk: дулунська

en: Duala
uk: дуала

en: Duano
uk: дуано

en: Duau
uk: дуау

en: Dubli
uk: дублі

en: Dubu
uk: дубу

en: Dugun
uk: дугун

en: Duguri
uk: дугурі

en: Dugwor
uk: дугвор

en: Duhwa
uk: духва

en: Duke
uk: дуке

en: Dulbu
uk: дулбу

en: Duli-Gey
uk: дулі-гей

en: Duma
uk: дума

en: Dumagat, Remontado
uk: Сінауна

en: Dumbea
uk: думбеа

en: Dumi
uk: думі

en: Dumpas
uk: думпас

en: Dumun
uk: думун

en: Duna
uk: дюна

en: Dungan
uk: дунганська

en: Dungmali
uk: дунгмалі

en: Dungra Bhil
uk: дунгра-бхіл

en: Dungu
uk: дунгу

en: Dura
uk: дура

en: Duri
uk: дурі

en: Duriankere
uk: дарьянкере

en: Duruma
uk: дурума

en: Duruwa
uk: дурува

en: Dusner
uk: дуснер

en: Dusun Deyah
uk: дусун-дея

en: Dusun Malang
uk: дусун (Маланг)

en: Dusun Witu
uk: дусун (Віту)

en: Dusun, Kadazan
uk: дусун (Кадазан)

en: Dusun, Sugut
uk: дусун (Сугут)

en: Dutch
uk: голландська

en: Dutch Sign Language
uk: голландська мова жестів

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
uk: середньовічна голландська (бл. 1050-1350)

en: Dutch, Old
uk: голландська (давня)

en: Dutton World Speedwords
uk: світовий спідвордс Даттона

en: Duungooma
uk: дуунгоома

en: Duupa
uk: дуупа

en: Duvle
uk: дувле

en: Duwai
uk: дуваї

en: Duwet
uk: дувет

en: Dũya
uk: дюя

en: Dwang
uk: дванг

en: Dyaabugay
uk: тяпукай

en: Dyaberdyaber
uk: дьябердьябер

en: Dyan
uk: дьян

en: Dyangadi
uk: дьянгаді

en: Dyirbal
uk: дірбал

en: Dyugun
uk: дьюгун

en: Dyula
uk: діула

en: Dza
uk: дза

en: Dzalakha
uk: дзалаха

en: Dzando
uk: дзандо

en: Dzao Min
uk: дзао-мін

en: Dzodinka
uk: дзодінка

en: Dzongkha
uk: дзонг-ке

en: Dzùùngoo
uk: дзуунгуу

en: Dâw
uk: дав

en: E
uk: е

en: E'ñapa Woromaipu
uk: еньяпа-воромайпу

en: Eastern Maroon Creole
uk: східно-марунська креольська

en: Ebira
uk: ебіра

en: Eblan
uk: еблайська

en: Ebrié
uk: ебрі

en: Ebughu
uk: ебугу

en: Ecuadorian Sign Language
uk: еквадорська мова жестів

en: Ede Cabe
uk: еде-кабе

en: Ede Ica
uk: еде-іка

en: Ede Idaca
uk: еде ідаса

en: Ede Ije
uk: еде-іже

en: Ede Nago, Kura
uk: еде-наго (кура)

en: Edolo
uk: едоло

en: Edomite
uk: едомська

en: Edopi
uk: едопі

en: Efai
uk: ефайська

en: Efate, North
uk: ефате (північна)

en: Efate, South
uk: ефате (південна)

en: Efe
uk: ефе

en: Efik
uk: ефік

en: Efutop
uk: ефутоп

en: Ega
uk: ега

en: Eggon
uk: еггон

en: Egypt Sign Language
uk: єгипетська мова жестів

en: Egyptian (Ancient)
uk: давньоєгипетська

en: Ehueun
uk: еуевн

en: Eipomek
uk: ейпомек

en: Eitiep
uk: ейтіеп

en: Ejagham
uk: еджагам

en: Ejamat
uk: еджамат

en: Ekajuk
uk: екаджук

en: Ekari
uk: екарі

en: Eki
uk: екі

en: Ekit
uk: екіт

en: Ekpeye
uk: екпеє

en: El Hugeirat
uk: ель-хугейрська

en: El Molo
uk: ель-моло

en: Elamite
uk: еламська

en: Eleme
uk: елеме

en: Elepi
uk: елепі

en: Elip
uk: еліп

en: Elkei
uk: елкей

en: Eloyi
uk: елої

en: Elseng
uk: елсенг

en: Elu
uk: елу

en: Elymian
uk: елімійська

en: Emae
uk: еме

en: Emai-Iuleha-Ora
uk: емаї-юлеха-ора

en: Eman
uk: еман

en: Embaloh
uk: ембалох

en: Emberá, Northern
uk: ембера (північна)

en: Emberá-Baudó
uk: ембера-баудо

en: Emberá-Catío
uk: ембера-катіо

en: Emberá-Chamí
uk: ембера-чамі

en: Emberá-Tadó
uk: ембера-тадо

en: Embu
uk: ембу

en: Emerillon
uk: емерільйон

en: Emilian
uk: емілійська

en: Emplawas
uk: емпалава

en: Emumu
uk: емуму

en: En
uk: ен

en: Enawené-Nawé
uk: енавене-наве

en: Ende
uk: енде

en: Enets, Forest
uk: енецька (лісова)

en: Enets, Tundra
uk: тундрова енецька

en: Enga
uk: енга

en: Engdewu
uk: енгдеву

en: Engenni
uk: енгенні

en: Enggano
uk: енггано

en: English
uk: англійська

en: English, Liberian
uk: англійська (ліберійська)

en: English, Middle (1100-1500)
uk: середньоанглійська (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
uk: давньоанглійська (бл. 450-1100)

en: Enlhet
uk: енлгет

en: Enrekang
uk: енреканг

en: Enu
uk: ену

en: Enwan (Akwa Ibom State)
uk: енван (штат Аква-Ібом)

en: Enwan (Edu State)
uk: енван (штат Еду)

en: Enxet
uk: енксет

en: Enya
uk: енья

en: Epena
uk: епена

en: Epi-Olmec
uk: епіольмецька

en: Epie
uk: епіе

en: Eravallan
uk: ераваллан

en: Erave
uk: ераве

en: Ere
uk: ере

en: Eritai
uk: ерітаї

en: Erokwanas
uk: ерокванас

en: Erre
uk: ерре

en: Erromintxela
uk: ерромінтшела

en: Ersu
uk: ерсу

en: Eruwa
uk: ерува

en: Erzya
uk: ерзянська

en: Esan
uk: есан

en: Ese
uk: есе

en: Ese Ejja
uk: есе-едджа

en: Eshtehardi
uk: ештехарді

en: Esimbi
uk: есімбі

en: Eskayan
uk: ескаян

en: Esperanto
uk: есперанто

en: Esselen
uk: еселен

en: Estonian
uk: естонська

en: Estonian Sign Language
uk: естонська мова жестів

en: Estonian, Standard
uk: естонська (стандартна)

en: Esuma
uk: есумська

en: Etchemin
uk: етчемін

en: Etebi
uk: етебі

en: Eten
uk: етенська

en: Eteocretan
uk: етеокрітська

en: Eteocypriot
uk: етеокіпрська

en: Ethiopian Sign Language
uk: ефіопська мова жестів

en: Etkywan
uk: еткиван

en: Eton (Cameroon)
uk: ітон (Камерун)

en: Eton (Vanuatu)
uk: ітон (Вануату)

en: Etruscan
uk: етруська

en: Etulo
uk: етуло

en: Evant
uk: евант

en: Even
uk: евенська

en: Evenki
uk: евенкійська

en: Eviya
uk: евія

en: Ewage-Notu
uk: еваге-ноту

en: Ewe
uk: еве

en: Ewondo
uk: евондо

en: Extremaduran
uk: естремадурська

en: Eyak
uk: еяк

en: Ezaa
uk: езаа

en: Fa d'Ambu
uk: фа-д’амбу

en: Fagani
uk: фагані

en: Faita
uk: фаїта

en: Faiwol
uk: файвол

en: Fala
uk: фала

en: Fali
uk: фалі

en: Fali, Baissa
uk: фалі (Баїсса)

en: Fali, North
uk: фалі (північна)

en: Fali, South
uk: фалі (південна)

en: Faliscan
uk: фаліскійська

en: Fam
uk: фам

en: Fanagalo
uk: фанагало

en: Fanamaket
uk: фанамакет

en: Fanbak
uk: фанбак

en: Fang (Cameroon)
uk: фанг (Камерун)

en: Fang (Equatorial Guinea)
uk: фанг (Екваторіальна Гвінея)

en: Fania
uk: фанья

en: Fanti
uk: фанті

en: Farefare
uk: фарефаре

en: Faroese
uk: фарерська

en: Fars, Northwestern
uk: фарсі (північно-західна)

en: Fars, Southwestern
uk: фарсі (південно-західна)

en: Fas
uk: фас

en: Fasu
uk: фасу

en: Fataleka
uk: фаталека

en: Fataluku
uk: фаталуку

en: Fayu
uk: фаю

en: Fe'fe'
uk: фефе

en: Fembe
uk: фембе

en: Feroge
uk: фероге

en: Fijian
uk: фіджійська

en: Fijian, Western
uk: фіджийська (західна)

en: Filipino
uk: філіппінська

en: Finland-Swedish Sign Language
uk: фінська шведська мова жестів

en: Finnish
uk: фінська

en: Finnish Sign Language
uk: фінська мова жестів

en: Finnish, Kven
uk: фінська (Квен)

en: Finnish, Tornedalen
uk: фінська (долина Торна)

en: Finongan
uk: фінонган

en: Fipa
uk: фіпа

en: Firan
uk: фіран

en: Fiwaga
uk: фівага

en: Flaaitaal
uk: цоциталь

en: Flinders Island
uk: мова острова Фліндерс

en: Foau
uk: фоау

en: Foi
uk: фой

en: Foia Foia
uk: фоя-фоя

en: Folopa
uk: фолопа

en: Foma
uk: фома

en: Fon
uk: фон

en: Fongoro
uk: фонгоро

en: Foodo
uk: фудо

en: Forak
uk: форак

en: Fordata
uk: фордата

en: Fore
uk: форе

en: Fortsenal
uk: фортсенал

en: Frankish
uk: франкська

en: French
uk: французька

en: French Sign Language
uk: французька мова жестів

en: French, Cajun
uk: французька (кажонська)

en: French, Middle (ca. 1400-1600)
uk: середньофранцузька (бл. 1400-1600)

en: French, Old (842-ca. 1400)
uk: давньофранцузька (842-бл. 1400)

en: Frisian, Eastern
uk: фризька (східна)

en: Frisian, Northern
uk: фризька (північна)

en: Frisian, Old
uk: фризька (давня)

en: Frisian, Western
uk: фризька (західна)

en: Friulian
uk: фріульська

en: Fulah
uk: фулах

en: Fulfulde, Adamawa
uk: фула (Адамава)

en: Fulfulde, Bagirmi
uk: фула (багірмі)

en: Fulfulde, Borgu
uk: фула (Боргу)

en: Fulfulde, Central-Eastern Niger
uk: фула (Центрально-східна Нігер)

en: Fulfulde, Maasina
uk: фула (Маасіна)

en: Fulfulde, Nigerian
uk: фула (нігерійська)

en: Fulfulde, Western Niger
uk: фула (Західний Нігер)

en: Fuliiru
uk: фуліїру

en: Fulniô
uk: фульніо

en: Fum
uk: фум

en: Fungwa
uk: фунгва

en: Fur
uk: фур

en: Furu
uk: фуру

en: Futuna, East
uk: футуна (східна)

en: Futuna-Aniwa
uk: футуна-аніва

en: Fuyug
uk: фуюг

en: Fwe
uk: фве

en: Fwâi
uk: фвай

en: Fyam
uk: ф’ям

en: Fyer
uk: фіер

en: Ga
uk: га

en: Ga'anda
uk: гаанда

en: Ga'dang
uk: гаданг

en: Gaa
uk: гаа

en: Gaam
uk: гаам

en: Gabi-Gabi
uk: габі-габі

en: Gabri
uk: габрі

en: Gabrielino-Fernandeño
uk: габріеліно-фернанденьо

en: Gadaba, Bodo
uk: гадаба (бодо)

en: Gadaba, Mudhili
uk: гадаба (мудхілі)

en: Gadaba, Pottangi Ollar
uk: гадаба (поттангі-оллар)

en: Gaddang
uk: гадданг

en: Gaddi
uk: гадді

en: Gade
uk: гаде

en: Gadjerawang
uk: гаджераванг

en: Gadsup
uk: гадсуп

en: Gaelic, Hiberno-Scottish
uk: гаельська (ірландсько-шотландська)

en: Gaelic, Scottish
uk: гаельська (Шотландія)

en: Gafat
uk: гафат

en: Gagadu
uk: гагаду

en: Gagauz
uk: гагаузька

en: Gagu
uk: гагу

en: Gahri
uk: гахрі

en: Gaikundi
uk: гайкунді

en: Gail
uk: гейл

en: Gaina
uk: гаїна

en: Gal
uk: гал

en: Galambu
uk: галамбу

en: Galatian
uk: галатська

en: Galela
uk: галела

en: Galeya
uk: галея

en: Galice
uk: галісе

en: Galician
uk: галісійська

en: Galindan
uk: галінданська

en: Galo
uk: гало

en: Galolen
uk: галолен

en: Gambera
uk: гамбера

en: Gamilaraay
uk: гамілараай

en: Gamit
uk: гаміт

en: Gamkonora
uk: гамконора

en: Gamo
uk: гамо

en: Gamo-Ningi
uk: гамо-нінгі

en: Gana
uk: гана

en: Ganang
uk: гананг

en: Ganda
uk: ганда

en: Gane
uk: гане

en: Ganggalida
uk: ганггаліда

en: Ganglau
uk: ганглау

en: Gangte
uk: гангте

en: Gangulu
uk: гангулу

en: Gants
uk: гантс

en: Ganza
uk: ганза

en: Ganzi
uk: ганзі

en: Gao
uk: гао

en: Gapapaiwa
uk: гапапайва

en: Garasia, Adiwasi
uk: гарасія (адівасі)

en: Garasia, Rajput
uk: гарасія (раджпут)

en: Garhwali
uk: гархвалі

en: Garifuna
uk: гаріфуна

en: Garig-Ilgar
uk: гаріг-ілгар

en: Garingbal
uk: гарінгбал

en: Garlali
uk: гарлалі

en: Garo
uk: гаро

en: Garre
uk: гарре

en: Garrwa
uk: гаррва

en: Garus
uk: гарус

en: Garza
uk: гарза

en: Gata'
uk: гата

en: Gaulish, Cisalpine
uk: цизальпійська гальська

en: Gaulish, Transalpine
uk: трансальпійська гальська

en: Gavak
uk: гавак

en: Gavar
uk: гавар

en: Gavião Do Jiparaná
uk: жевіао-ду-хіпаранья

en: Gavião, Pará
uk: гавіао (пара)

en: Gawar-Bati
uk: гавар-баті

en: Gawwada
uk: гаввада

en: Gayil
uk: гаїл

en: Gayo
uk: гайо

en: Gazi
uk: газі

en: Gbagyi
uk: гбаї

en: Gbanu
uk: гбану

en: Gbanziri
uk: гбанзірі

en: Gbari
uk: гбарі

en: Gbaya (Central African Republic)
uk: гбая (Центральноафриканська Республіка)

en: Gbaya (Sudan)
uk: гбая (Судан)

en: Gbaya, Northwest
uk: гбая (північно-західна)

en: Gbaya, Southwest
uk: гбая (південно-західна)

en: Gbaya-Bossangoa
uk: гбая-боссангуа

en: Gbaya-Bozoum
uk: гбая-бузум

en: Gbaya-Mbodomo
uk: гбая-мбодомо

en: Gbe, Ayizo
uk: гбе (Аїзо)

en: Gbe, Ci
uk: гбе (сі)

en: Gbe, Defi
uk: гбе (дефі)

en: Gbe, Eastern Xwla
uk: гбе (східна Шула)

en: Gbe, Gbesi
uk: гбе (гбесі)

en: Gbe, Kotafon
uk: гбе (Котафон)

en: Gbe, Maxi
uk: гбе (максі)

en: Gbe, Saxwe
uk: гбе (сашве)

en: Gbe, Tofin
uk: гбе (тофін)

en: Gbe, Waci
uk: гбе (вачі)

en: Gbe, Weme
uk: гбе (веме)

en: Gbe, Western Xwla
uk: гбе (західна Ксула)

en: Gbe, Xwela
uk: гбе (ксвела)

en: Gbii
uk: гбії

en: Gbin
uk: гбін

en: Gbiri-Niragu
uk: гбіру-нірагу

en: Ge
uk: ге

en: Gebe
uk: гебе

en: Gedaged
uk: гедагед

en: Gedeo
uk: гедео

en: Geez
uk: гііз

en: Geji
uk: геджі

en: Gela
uk: гела

en: Gelao, Green
uk: гелао (зелена)

en: Gelao, Red
uk: гелао (червона)

en: Gelao, White
uk: гелао (біла)

en: Geme
uk: геме

en: Gen
uk: ґен

en: Gende
uk: генде

en: Gengle
uk: генгле

en: Georgian
uk: грузинська

en: Georgian, Old
uk: грузинська (давня)

en: Gepo
uk: гепо

en: Gera
uk: гера

en: German
uk: німецька

en: German Sign Language
uk: німецька мова жестів

en: German, Colonia Tovar
uk: німецька (колонія Товар)

en: German, Hutterite
uk: німецька (гуттерітська)

en: German, Low
uk: нижньонімецька

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
uk: середньоверхньонімецька (бл. 1050-1500)

en: German, Middle Low
uk: середньонижньонімецька

en: German, Old High (ca. 750-1050)
uk: давньосередньонімецька (бл. 750-1050)

en: German, Pennsylvania
uk: німецька (Пенсильванія)

en: German, Swiss
uk: німецька (Швейцарія)

en: Geruma
uk: герума

en: Geser-Gorom
uk: гесер-гором

en: Ghadamès
uk: гадамес

en: Ghale, Northern
uk: гале (північна)

en: Ghale, Southern
uk: гале (південна)

en: Ghanaian Sign Language
uk: ганійська мова жестів

en: Ghandruk Sign Language
uk: мова жестів гандрук

en: Ghanongga
uk: ганонгга

en: Ghari
uk: гхарі

en: Ghayavi
uk: гаяві

en: Ghodoberi
uk: годобері

en: Ghomara
uk: гомара

en: Ghomálá'
uk: гхомала

en: Ghotuo
uk: готуо

en: Ghulfan
uk: гулфан

en: Giangan
uk: гьянган

en: Gibanawa
uk: гібанава

en: Gidar
uk: гідар

en: Giiwo
uk: жіво

en: Gikyode
uk: гікйоде

en: Gilaki
uk: гілакі

en: Gilbertese
uk: гільбертська

en: Gilima
uk: гіліма

en: Gilyak
uk: нівхська

en: Gimi (Eastern Highlands)
uk: гімі (східне високогір’я)

en: Gimi (West New Britain)
uk: гімі (західна Нова Британія)

en: Gimme
uk: гімме

en: Gimnime
uk: гімніме

en: Ginuman
uk: гінуман

en: Ginyanga
uk: гіньянга

en: Girawa
uk: гірава

en: Giryama
uk: гірьяма

en: Githabul
uk: гітабул

en: Gitonga
uk: гітонга

en: Gitua
uk: гітуа

en: Gitxsan
uk: гітшсан

en: Giyug
uk: гіюг

en: Giziga, North
uk: гізіга (північна)

en: Giziga, South
uk: гізіга (південна)

en: Gizrra
uk: гізрра

en: Glaro-Twabo
uk: гларо-твабо

en: Glavda
uk: главда

en: Glio-Oubi
uk: гліо-убі

en: Gnau
uk: гнау

en: Goaria
uk: гоарія

en: Gobasi
uk: гобасі

en: Gobu
uk: гобу

en: Godié
uk: годьє

en: Godwari
uk: годварі

en: Goemai
uk: гоемай

en: Gofa
uk: гофа

en: Gogo
uk: гого

en: Gogodala
uk: гогодала

en: Gokana
uk: гокана

en: Gola
uk: гола

en: Golin
uk: голін

en: Golpa
uk: голпа

en: Gondi
uk: гонді

en: Gondi, Adilabad
uk: гонді (Аділабад)

en: Gondi, Aheri
uk: гонді (Ахері)

en: Gondi, Northern
uk: гонді (північна)

en: Gone Dau
uk: гоне-дау

en: Gongduk
uk: гонгдук

en: Gonja
uk: гонджа

en: Goodenough, West
uk: гуденаф (західна)

en: Gooniyandi
uk: гуніянді

en: Gor
uk: гор

en: Gorakor
uk: горакор

en: Gorap
uk: горап

en: Goreng
uk: горенг

en: Gorontalo
uk: горонтало

en: Gorovu
uk: горову

en: Gorowa
uk: горова

en: Gothic
uk: готська

en: Goundo
uk: гоундо

en: Gourmanchéma
uk: гурманчема

en: Gowlan
uk: говлан

en: Gowli
uk: гоулі

en: Gowro
uk: говро

en: Gozarkhani
uk: гозархані

en: Grangali
uk: грангалі

en: Great Andamanese, Mixed
uk: великоандаманська (мішана)

en: Grebo
uk: гребо

en: Grebo, Barclayville
uk: гребо (Барклайвілль)

en: Grebo, Central
uk: гребо (центральна)

en: Grebo, Gboloo
uk: гребо (гболу)

en: Grebo, Northern
uk: гребо (північна)

en: Grebo, Southern
uk: гребо (південна)

en: Greek Sign Language
uk: грецька мова жестів

en: Greek, Ancient (to 1453)
uk: давньогрецька (до 1453)

en: Greek, Cappadocian
uk: грецька (кападокійська)

en: Greek, Modern (1453-)
uk: грецька (з 1453)

en: Greek, Mycenaean
uk: грецька (мікенська)

en: Gresi
uk: гресі

en: Groma
uk: грома

en: Gronings
uk: гронінгс

en: Gros Ventre
uk: грос-вентре

en: Gua
uk: гуа

en: Guahibo
uk: гуахібо

en: Guajajára
uk: гуаджаджара

en: Guajá
uk: гуаджа

en: Guambiano
uk: гуамбіано

en: Guana (Brazil)
uk: гуана (Бразилія)

en: Guana (Paraguay)
uk: гуана (Парагвай)

en: Guanano
uk: гуанано

en: Guanche
uk: гаунче

en: Guanyinqiao
uk: гуанінк’яо

en: Guarani
uk: гуарані

en: Guaraní, Eastern Bolivian
uk: гуарані (східноболівійська)

en: Guaraní, Mbyá
uk: гуарані (мбя)

en: Guaraní, Paraguayan
uk: гуарані (парагвайська)

en: Guaraní, Western Bolivian
uk: гуарані (західноболівійська)

en: Guarayu
uk: гуараю

en: Guarequena
uk: гварекена

en: Guatemalan Sign Language
uk: гватемальська мова жестів

en: Guató
uk: гуато

en: Guayabero
uk: гуаяберо

en: Gudang
uk: гуданг

en: Gudanji
uk: гуданджі

en: Gude
uk: гуде

en: Gudu
uk: гуду

en: Guduf-Gava
uk: гудуф-гава

en: Gugadj
uk: гугадж

en: Gugu Badhun
uk: гугу-бадхун

en: Gugu Warra
uk: гугу-варра

en: Gugubera
uk: гугубера

en: Guguyimidjir
uk: гугуїміджир

en: Guhu-Samane
uk: гуху-самане

en: Guinean Sign Language
uk: гвінейська мова жестів

en: Guiqiong
uk: гуїкьйонг

en: Gujarati
uk: гуджараті

en: Gujari
uk: гуджарі

en: Gula (Central African Republic)
uk: гула (Центральноафриканська Республіка)

en: Gula (Chad)
uk: гула (Чад)

en: Gula Iro
uk: гула-іро

en: Gula'alaa
uk: гулаала

en: Gulay
uk: гулай

en: Gule
uk: гуле

en: Guliguli
uk: гулігулі

en: Gumalu
uk: гумалу

en: Gumatj
uk: гумадж

en: Gumawana
uk: гумавана

en: Gumuz
uk: гумуз

en: Gun
uk: гун

en: Gundi
uk: гунді

en: Gunditjmara
uk: гундітжмара

en: Gundungurra
uk: гундунгурра

en: Gungabula
uk: гунгабула

en: Gungu
uk: гунгу

en: Guntai
uk: гунтаї

en: Gunwinggu
uk: гунвінггу

en: Gunya
uk: гунья

en: Gupa-Abawa
uk: гупа-абава

en: Gupapuyngu
uk: гупапуйнгу

en: Guragone
uk: гурагоне

en: Guramalum
uk: гурамалум

en: Gurani
uk: гурані

en: Gurdjar
uk: гурджар

en: Gureng Gureng
uk: гуренг-гуренг

en: Gurgula
uk: гургула

en: Guriaso
uk: гуріасо

en: Gurindji Kriol
uk: гурінджі-кріол

en: Gurinji
uk: гурінджі

en: Gurmana
uk: гумана

en: Guro
uk: гуро

en: Gurung
uk: гурунг

en: Guruntum-Mbaaru
uk: гурунтум-мбаару

en: Gusii
uk: гусії

en: Gusilay
uk: гусілай

en: Guwa
uk: гува

en: Guwamu
uk: гуваму

en: Guya
uk: гуя

en: Guyani
uk: гуяні

en: Gvoko
uk: гвоко

en: Gwa
uk: гва

en: Gwahatike
uk: гвахатіке

en: Gwak
uk: гвак

en: Gwamhi-Wuri
uk: гвамхі-вурі

en: Gwandara
uk: гвандара

en: Gweda
uk: гведа

en: Gweno
uk: гвено

en: Gwere
uk: гвере

en: Gwichʼin
uk: гвічин

en: Gyele
uk: гьєле

en: Gyem
uk: гьєм

en: Gāndhārī
uk: гандахарська

en: Ha
uk: хаа

en: Habu
uk: габу

en: Hadiyya
uk: хадійя

en: Hadothi
uk: хадоті

en: Hadrami
uk: хадрамі

en: Hadza
uk: хадза

en: Haeke
uk: Аеке

en: Hahon
uk: хахон

en: Hai//om
uk: хайом

en: Haida
uk: хайда

en: Haida, Northern
uk: хайда (північна)

en: Haida, Southern
uk: хайда (південна)

en: Haigwai
uk: гаїгваї

en: Haiphong Sign Language
uk: хайфонська мова жестів

en: Haisla
uk: гаїсла

en: Haitian
uk: гаїтянська

en: Haitian Vodoun Culture Language
uk: культурна мова гаїтянських вуду

en: Haji
uk: хаджі

en: Hajong
uk: хаджонг

en: Hakö
uk: гако

en: Halang
uk: галанг

en: Halang Doan
uk: халанг-доан

en: Halbi
uk: халбі

en: Halia
uk: халіа

en: Halkomelem
uk: халкомелем

en: Hamap
uk: хамап

en: Hamba
uk: гамба

en: Hamer-Banna
uk: хаммер-банна

en: Hamtai
uk: хамтай

en: Han
uk: хань

en: Hanga
uk: ханга

en: Hanga Hundi
uk: ханга-хунді

en: Hangaza
uk: гангаза

en: Hani
uk: хані

en: Hano
uk: хано

en: Hanoi Sign Language
uk: ханойська мова жестів

en: Hanunoo
uk: хануну

en: Harami
uk: харамі

en: Harari
uk: харарі

en: Haroi
uk: харой

en: Harsusi
uk: харсусі

en: Haruai
uk: харуаї

en: Haruku
uk: харуку

en: Haryanvi
uk: харьянві

en: Harzani
uk: харзанійська

en: Hasha
uk: хаша

en: Hassaniyya
uk: хассанія

en: Hatam
uk: хатам

en: Hattic
uk: хаттська

en: Hausa
uk: хауса

en: Hausa Sign Language
uk: мова жестів хауса

en: Havasupai-Walapai-Yavapai
uk: хавасупай-валапай-явапай

en: Haveke
uk: хавеке

en: Havu
uk: хаву

en: Hawai'i Sign Language (HSL)
uk: гавайська мова жестів (HSL)

en: Hawaiian
uk: гавайська

en: Haya
uk: хая

en: Hazaragi
uk: газарагі

en: Hdi
uk: гді

en: Hebrew
uk: іврит

en: Hebrew, Ancient
uk: іврит (давній)

en: Hehe
uk: геге

en: Heiban
uk: хейбанська

en: Heiltsuk
uk: гейлтсок

en: Helambu Sherpa
uk: хеламбу-шерпа

en: Helong
uk: гелонг

en: Hema
uk: хема

en: Hemba
uk: гемба

en: Herdé
uk: герде

en: Herero
uk: гереро

en: Hermit
uk: ерміт

en: Hernican
uk: гернійська

en: Hewa
uk: гева

en: Heyo
uk: хейо

en: Hibito
uk: гібіто

en: Hidatsa
uk: хідатса

en: Higaonon
uk: хігаонон

en: Hijuk
uk: хіджук

en: Hiligaynon
uk: хілігайнон

en: Himarimã
uk: хімаріма

en: Hindi
uk: хінді

en: Hindi, Fiji
uk: хінді (фіджийська)

en: Hindko, Northern
uk: хіндко (північна)

en: Hindko, Southern
uk: хіндко (південна)

en: Hinduri
uk: хіндурі

en: Hindustani, Caribbean
uk: хіндустані (карибська)

en: Hinukh
uk: хінух

en: Hiri Motu
uk: хірімоту

en: Hittite
uk: хетська

en: Hittite, Middle
uk: хеттська (середня)

en: Hittite, Neo-
uk: неохетська

en: Hittite, Old
uk: хетська (давня)

en: Hitu
uk: гіту

en: Hiw
uk: хів

en: Hixkaryána
uk: хішкарьяна

en: Hlai
uk: хлай

en: Hlersu
uk: хлерсу

en: Hmar
uk: хмар

en: Hmong
uk: хмонг

en: Hmong Daw
uk: хмонг-дау

en: Hmong Don
uk: хмонг-дон

en: Hmong Dô
uk: хмонг-до

en: Hmong Njua
uk: хмонг (нджуа)

en: Hmong Shua
uk: хмонг (шуа)

en: Hmong, Central Huishui
uk: хмонг (центральна хуйшуй)

en: Hmong, Central Mashan
uk: хмонг (центральна машан)

en: Hmong, Eastern Huishui
uk: хмонг (східна хуйшуй)

en: Hmong, Luopohe
uk: хмонг (луопохе)

en: Hmong, Northern Guiyang
uk: хмонг (північний гуйянь)

en: Hmong, Northern Huishui
uk: хмонг (північна хуйшуй)

en: Hmong, Northern Mashan
uk: хмонг (північна машан)

en: Hmong, Southern Guiyang
uk: хмонг (південний гуйянь)

en: Hmong, Southern Mashan
uk: хмонг (південна машан)

en: Hmong, Southwestern Guiyang
uk: хмонг (південно-західний Гуян)

en: Hmong, Southwestern Huishui
uk: хмонг (південно-західна хуйшуй)

en: Hmong, Western Mashan
uk: хмонг (західна машан)

en: Hmwaveke
uk: хмвавеке

en: Ho
uk: хо

en: Ho Chi Minh City Sign Language
uk: хошимінська мова жестів

en: Ho-Chunk
uk: хо-чунк

en: Hoava
uk: гоава

en: Hobyót
uk: хобьот

en: Hoia Hoia
uk: хоя-хоя

en: Holikachuk
uk: холікачук

en: Holiya
uk: холія

en: Holma
uk: холма

en: Holoholo
uk: холохоло

en: Holu
uk: холу

en: Homa
uk: хома

en: Honduras Sign Language
uk: гондураська мова жестів

en: Hong Kong Sign Language
uk: гонконзька мова жестів

en: Honi
uk: хоні

en: Hopi
uk: хопі

en: Horo
uk: хоро

en: Horom
uk: гором

en: Horpa
uk: горпа

en: Hote
uk: хоте

en: Hoti
uk: хоті

en: Hovongan
uk: ховонган

en: Hoyahoya
uk: хояхоя

en: Hozo
uk: хозо

en: Hpon
uk: хпон

en: Hrangkhol
uk: хрангхол

en: Hre
uk: хре

en: Hruso
uk: хрусо

en: Hu
uk: ху

en: Huachipaeri
uk: уачіпері

en: Huambisa
uk: уамбіса

en: Huarijio
uk: уаріджо

en: Huastec
uk: уастек

en: Huaulu
uk: уаулу

en: Huave, San Dionisio Del Mar
uk: уаве (Сан-Діонісіо-дель-Мар)

en: Huave, San Francisco Del Mar
uk: уаве (Сан-Франціско-дель-Мар)

en: Huave, San Mateo Del Mar
uk: уаве (Сан-Матео-дель-Мар)

en: Huave, Santa María Del Mar
uk: уаве (Санта-Марія-дель-Мар)

en: Huba
uk: хуба

en: Huichol
uk: уїчолі

en: Huilliche
uk: хуїліче

en: Huitoto, Minica
uk: уйтото (мініка)

en: Huitoto, Murui
uk: уйтото (муруї)

en: Huitoto, Nüpode
uk: уйтото (нюподе)

en: Hukumina
uk: хукуміна

en: Hula
uk: хула

en: Hulaulá
uk: хулаула

en: Huli
uk: хулі

en: Hulung
uk: хулунг

en: Humene
uk: хумене

en: Humla
uk: хумла

en: Hun-Saare
uk: хун-сааре

en: Hunde
uk: хунде

en: Hung
uk: хунг

en: Hungana
uk: хунгана

en: Hungarian
uk: угорська

en: Hungarian Sign Language
uk: угорська мова жестів

en: Hungarian, Old
uk: угорська (давня)

en: Hunjara-Kaina Ke
uk: хунджара-кайна-ке

en: Hunnic
uk: гунська

en: Hunsrik
uk: хунсрік

en: Hunzib
uk: ханзіб

en: Hupa
uk: хупа

en: Hupdë
uk: хупде

en: Hupla
uk: гупла

en: Hurrian
uk: хурритська

en: Hwana
uk: хвана

en: Hya
uk: гья

en: Hyam
uk: хьям

en: Hértevin
uk: хертвін

en: Hõne
uk: хоне

en: I-Wak
uk: і-вак

en: Iaai
uk: яаї

en: Iamalele
uk: ямалале

en: Iatmul
uk: ятмул

en: Iau
uk: тау

en: Ibaloi
uk: абалої

en: Iban
uk: ібанська

en: Ibanag
uk: ібанаг

en: Ibani
uk: ібані

en: Ibatan
uk: ібатан

en: Iberian
uk: іберійська

en: Ibibio
uk: ібібіо

en: Ibino
uk: ібіно

en: Ibu
uk: ібу

en: Ibuoro
uk: ібуоро

en: Icelandic
uk: ісландська

en: Icelandic Sign Language
uk: ісландська мова жестів

en: Iceve-Maci
uk: ісеве-масі

en: Ida'an
uk: ідаан

en: Idakho-Isukha-Tiriki
uk: ідахо-ісуха-тірікі

en: Idaté
uk: ідате

en: Idere
uk: ідере

en: Idesa
uk: ідеса

en: Idi
uk: іді

en: Ido
uk: ідо

en: Idoma
uk: ідома

en: Idon
uk: ідон

en: Idu-Mishmi
uk: іду-мішмі

en: Iduna
uk: ідуна

en: Ifo
uk: іфо

en: Ifugao, Amganad
uk: іфугао (Амганад)

en: Ifugao, Batad
uk: іфугао (Батад)

en: Ifugao, Mayoyao
uk: іфугао (Майояо)

en: Ifugao, Tuwali
uk: іфугало (Тувалі)

en: Ifè
uk: іфе

en: Igala
uk: ігала

en: Igana
uk: ігана

en: Igbo
uk: ігбо

en: Igede
uk: ігеде

en: Ignaciano
uk: ігнасіано

en: Igo
uk: іго

en: Iguta
uk: ігута

en: Igwe
uk: ігве

en: Iha
uk: іха

en: Iha Based Pidgin
uk: піджин; заснований на іха

en: Ihievbe
uk: іхіевбе

en: Ija-Zuba
uk: іджа-зуба

en: Ijo, Southeast
uk: іджо (південно-східна)

en: Ik
uk: ік

en: Ika
uk: іка

en: Ikaranggal
uk: ікарранггал

en: Ikizu
uk: ікізу

en: Iko
uk: іко

en: Ikobi
uk: ікобі

en: Ikoma-Nata-Isenye
uk: ікома-ната-ісеньє

en: Ikpeng
uk: ікпенг

en: Ikpeshi
uk: ікпеші

en: Ikposo
uk: ікпосо

en: Iku-Gora-Ankwa
uk: іку-гора-анква

en: Ikulu
uk: ікулу

en: Ikwere
uk: іквере

en: Ikwo
uk: ікво

en: Ila
uk: іла

en: Ile Ape
uk: іле-апе

en: Ili Turki
uk: ілі-туркі

en: Ili'uun
uk: іліуун

en: Illyrian
uk: іллірійська

en: Iloko
uk: ілоко

en: Ilongot
uk: ілонгот

en: Ilue
uk: ілуе

en: Ilwana
uk: ілвана

en: Imbongu
uk: імбонгу

en: Imonda
uk: імонда

en: Imroing
uk: імроїнг

en: Inabaknon
uk: інабакнон

en: Inapang
uk: інапанг

en: Indian Sign Language
uk: індійська мова жестів

en: Indo-Portuguese
uk: індо-португальська

en: Indonesian
uk: індонезійська

en: Indonesian Sign Language
uk: індонезійська мова жестів

en: Indonesian, Peranakan
uk: індонезійська (перанакан)

en: Indri
uk: індрі

en: Indus Valley Language
uk: мова Індус-веллі

en: Ineseño
uk: інесеньо

en: Inga
uk: інга

en: Inga, Jungle
uk: інга (джунглі)

en: Ingrian
uk: іжорська

en: Ingush
uk: інгушська

en: Inoke-Yate
uk: іноке-яте

en: Inonhan
uk: інонганська

en: Inor
uk: інор

en: Interglossa
uk: інтерглосса

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
uk: інтерлінгва (Асоціація міжнародної допоміжної мови)

en: Interlingue
uk: окциденталь

en: International Sign
uk: міжнародна мова жестів

en: Intha
uk: інта

en: Inuinnaqtun
uk: інуїннактун

en: Inuit Sign Language
uk: інуїтська мова жестів

en: Inuktitut
uk: інуктітут

en: Inuktitut, Eastern Canadian
uk: інуктітут (східна канадська)

en: Inupiaq
uk: інупіак

en: Inupiatun, North Alaskan
uk: інупіатун (північна Аляска)

en: Inupiatun, Northwest Alaska
uk: інупіатун (піденно-західна Аляска)

en: Iowa-Oto
uk: айова-ото

en: Ipiko
uk: іпіко

en: Ipili
uk: іпілі

en: Ipulo
uk: іпуло

en: Iquito
uk: ікуїто

en: Ir
uk: ір

en: Iranun (Malaysia)
uk: іранун (Малайзія)

en: Iranun (Philippines)
uk: іранун (Філіппіни)

en: Iraqw
uk: іраку

en: Irarutu
uk: іраруту

en: Iraya
uk: ірая

en: Iresim
uk: іресім

en: Irigwe
uk: ірікве

en: Irish
uk: ірландська

en: Irish Sign Language
uk: ірландська мова жестів

en: Irish, Middle (900-1200)
uk: середньоірландська (900-1200)

en: Irish, Old (to 900)
uk: давньоірландська (до 900)

en: Irish, Primitive
uk: ірландська (первісна)

en: Irula
uk: ірула

en: Irántxe
uk: ірантше

en: Isabi
uk: ісабі

en: Isanzu
uk: ісанзу

en: Isconahua
uk: ісконауа

en: Isebe
uk: ісебе

en: Isekiri
uk: ісекірі

en: Ishkashimi
uk: ішкашимі

en: Isinai
uk: інсінаї

en: Isirawa
uk: ісірава

en: Isnag
uk: існаг

en: Isoko
uk: ісоко

en: Israeli Sign Language
uk: ізраїльська мова жестів

en: Istriot
uk: істророманська

en: Isu (Fako Division)
uk: ісу (область Фако)

en: Isu (Menchum Division)
uk: існу (область Менчум)

en: Italian
uk: італійська

en: Italian Sign Language
uk: італійська мова жестів

en: Itawit
uk: ітавіт

en: Itelmen
uk: ітелмен

en: Itene
uk: ітене

en: Iteri
uk: ітері

en: Itik
uk: ітік

en: Itneg, Banao
uk: ітнег (банао)

en: Itneg, Binongan
uk: ітнег (бінонган)

en: Itneg, Inlaod
uk: ітнег (інлаод)

en: Itneg, Maeng
uk: ітнег (менг)

en: Itneg, Masadiit
uk: ітнег (масадііт)

en: Itneg, Moyadan
uk: ітнег (моядан)

en: Ito
uk: іто

en: Itonama
uk: ітонама

en: Itu Mbon Uzo
uk: іту-мбон-узо

en: Itzá
uk: ітца

en: Ivatan
uk: іватан

en: Ivbie North-Okpela-Arhe
uk: івбі (північна окпела-архе)

en: Iwaidja
uk: іваїджа

en: Iwal
uk: івал

en: Iwam
uk: івам

en: Iwam, Sepik
uk: івам (сепік)

en: Iwur
uk: івур

en: Ixcatec
uk: ішкатецька

en: Ixil
uk: ішіл

en: Iyayu
uk: іяю

en: Iyive
uk: іїве

en: Iyo
uk: ійо

en: Izere
uk: ізере

en: Izii
uk: ізіі

en: Izon
uk: ізон

en: Izora
uk: ісора

en: Iñapari
uk: іньяпарі

en: Jabutí
uk: джабуті

en: Jad
uk: джад

en: Jadgali
uk: джадгалі

en: Jah Hut
uk: джа-хут

en: Jahanka
uk: яханка

en: Jaitmatang
uk: джайтматанг

en: Jakati
uk: джакаті

en: Jakun
uk: якун

en: Jalkunan
uk: джалкунан

en: Jamaican Country Sign Language
uk: ямайська сільська мова жестів

en: Jamaican Sign Language
uk: ямайська мова жестів

en: Jamamadí
uk: ямамаді

en: Jandai
uk: джандай

en: Jandavra
uk: джандавра

en: Jangkang
uk: джанканг

en: Jangshung
uk: джангшунг

en: Janji
uk: джанджі

en: Japanese
uk: японська

en: Japanese Sign Language
uk: японська мова жестів

en: Japanese, Old
uk: японська (давня)

en: Japrería
uk: джапрерія

en: Jaqaru
uk: джакару

en: Jara
uk: джара

en: Jarai
uk: джарай

en: Jarawa (India)
uk: джарава (Індія)

en: Jaru
uk: жару

en: Jaunsari
uk: джаунсарі

en: Javanese
uk: яванська

en: Javanese, Caribbean
uk: яванська (карибська)

en: Javanese, New Caledonian
uk: яванська (новокаледонська)

en: Javindo
uk: джавіндо

en: Jawe
uk: джаве

en: Jaya
uk: джая

en: Jebero
uk: джеберо

en: Jeh
uk: джахі

en: Jehai
uk: джехай

en: Jejueo
uk: чеджу

en: Jemez
uk: хемес

en: Jeng
uk: дженг

en: Jere
uk: джере

en: Jeri Kuo
uk: джері-куо

en: Jerung
uk: джерунг

en: Jhankot Sign Language
uk: мова жестів джанкот

en: Jiamao
uk: джіамао

en: Jiarong
uk: джіаронг

en: Jiba
uk: джиба

en: Jibu
uk: джібу

en: Jiiddu
uk: джііду

en: Jilbe
uk: джілбе

en: Jilim
uk: джілім

en: Jimi (Cameroon)
uk: джимі (Камерун)

en: Jimi (Nigeria)
uk: джимі (Нігерія)

en: Jina
uk: джіна

en: Jinuo, Buyuan
uk: джінуо (буюан)

en: Jinuo, Youle
uk: джінуо (юле)

en: Jirel
uk: джирел

en: Jiru
uk: джиру

en: Jita
uk: джіта

en: Jju
uk: Джу

en: Joba
uk: джоба

en: Jofotek-Bromnya
uk: джофотек-бромня

en: Jogi
uk: джогі

en: Jola-Fonyi
uk: хола-фоньї

en: Jola-Kasa
uk: хола-каса

en: Jonkor Bourmataguil
uk: джонкор-бурматагіл

en: Jordanian Sign Language
uk: йорданська мова жестів

en: Jorto
uk: джорто

en: Jorá
uk: джора

en: Jowulu
uk: джовулу

en: Ju
uk: джу

en: Ju/'hoan
uk: джухуан

en: Juang
uk: джуанг

en: Judeo-Arabic
uk: єврейсько-арабська

en: Judeo-Berber
uk: іудео-берберська

en: Judeo-Georgian
uk: іудео-грузинська

en: Judeo-Italian
uk: іудейсько-італійська

en: Judeo-Persian
uk: єврейсько-перська

en: Judeo-Tat
uk: іудейсьо-татська

en: Jukun Takum
uk: джукун-такум

en: Jumjum
uk: джумджум

en: Jumla Sign Language
uk: мова жестів жумла

en: Jumli
uk: джумлі

en: Jur Modo
uk: джур-модо

en: Juray
uk: джурай

en: Jurchen
uk: чжурчженська

en: Jurúna
uk: джуруна

en: Jutish
uk: ютська

en: Juwal
uk: джувал

en: Jwira-Pepesa
uk: джвіра-пепеса

en: Jèrriais
uk: джерсійська

en: Júma
uk: джума

en: K'iche'
uk: кіче

en: Kaamba
uk: каамба

en: Kaan
uk: каан

en: Kaansa
uk: каанса

en: Kaba
uk: каба

en: Kabalai
uk: кабалаї

en: Kabardian
uk: кабардінська

en: Kabatei
uk: кабатейська

en: Kabiyè
uk: кабіє

en: Kabola
uk: кабола

en: Kabras
uk: кабрас

en: Kaburi
uk: кабурі

en: Kabutra
uk: кабутра

en: Kabuverdianu
uk: кабувердьяну

en: Kabwa
uk: кабва

en: Kabwari
uk: кабварі

en: Kabyle
uk: кабильська

en: Kachama-Ganjule
uk: качама-ганджуле

en: Kachari
uk: качарі

en: Kachhi
uk: качинська

en: Kachin
uk: качин

en: Kacipo-Balesi
uk: касіпо-балесі

en: Kadai
uk: кадаї

en: Kadar
uk: кадар

en: Kadaru
uk: кадару

en: Kadazan, Klias River
uk: кадазан (ріка Кліас)

en: Kadazan, Labuk-Kinabatangan
uk: кадазан (лабук-кінабатанган)

en: Kadiwéu
uk: кадівеу

en: Kadu
uk: каду

en: Kaduo
uk: кадуо

en: Kaera
uk: каера

en: Kafa
uk: кафа

en: Kafoa
uk: кафоа

en: Kagate
uk: кагате

en: Kagayanen
uk: кагаянен

en: Kagoma
uk: кагома

en: Kagoro
uk: кагоро

en: Kagulu
uk: кагулу

en: Kahe
uk: кахе

en: Kahua
uk: кахуа

en: Kaian
uk: каян

en: Kaibobo
uk: каїбобо

en: Kaidipang
uk: каїдіпанг

en: Kaiep
uk: каєп

en: Kaikadi
uk: кайкаді

en: Kaikavian Literary Language
uk: кайкавська літературна мова

en: Kaike
uk: каїке

en: Kaiku
uk: кайку

en: Kaili, Da'a
uk: каїлі (даа)

en: Kaili, Ledo
uk: каїлі (ледо)

en: Kaili, Unde
uk: каїлі (унде)

en: Kaimbulawa
uk: каїмбулава

en: Kaimbé
uk: каїмбе

en: Kaingang
uk: каїнганг

en: Kaingáng, São Paulo
uk: кайнганг (Сан-Пауло)

en: Kairak
uk: кайрак

en: Kairiru
uk: кайріру

en: Kairui-Midiki
uk: каїруї-мідікі

en: Kais
uk: каїс

en: Kaivi
uk: каїві

en: Kaiwá
uk: кайва

en: Kaiy
uk: каій

en: Kajakse
uk: каджаксе

en: Kajali
uk: каджалі

en: Kajaman
uk: каджаман

en: Kakabai
uk: какабаї

en: Kakabe
uk: какабе

en: Kakanda
uk: каканда

en: Kaki Ae
uk: какі-е

en: Kako
uk: како

en: Kakwa
uk: каква

en: Kala Lagaw Ya
uk: кала-лагау-я

en: Kalaallisut
uk: калаалісут

en: Kalaamaya
uk: калаамая

en: Kalabakan
uk: калабакан

en: Kalabari
uk: калабарі

en: Kalabra
uk: калабра

en: Kalagan
uk: калаган

en: Kalagan, Kagan
uk: калаган (каган)

en: Kalam
uk: калам

en: Kalami
uk: каламі

en: Kalamsé
uk: каламсе

en: Kalanadi
uk: каланаді

en: Kalanga
uk: каланга

en: Kalanguya
uk: калангуя

en: Kalao
uk: калао

en: Kalapuya
uk: калапуя

en: Kalapuya, Northern
uk: калапуя (північна)

en: Kalapuya, Southern
uk: калапуя (південна)

en: Kalarko
uk: каларко

en: Kalasha
uk: калаша

en: Kalenjin
uk: календжин

en: Kalinga, Butbut
uk: калінга (бутбут)

en: Kalinga, Limos
uk: калінга (лімос)

en: Kalinga, Lubuagan
uk: калінга (лубуаган)

en: Kalinga, Mabaka Valley
uk: калінга (долина Мабака)

en: Kalinga, Majukayang
uk: канінга (маджукаянг)

en: Kalinga, Southern
uk: калінга (південна)

en: Kalinga, Tanudan
uk: калінга (танудан)

en: Kalispel-Pend d'Oreille
uk: каліспел-пенд-д’Орель

en: Kalkoti
uk: калкоті

en: Kalkutung
uk: калкутунг

en: Kallahan, Keley-I
uk: каллаханська (Келі-I)

en: Kallahan, Tinoc
uk: каллаханська (тінок)

en: Kalmyk
uk: калмицька

en: Kalou
uk: калу

en: Kaluli
uk: калулі

en: Kalumpang
uk: калумпанг

en: Kam
uk: кам

en: Kamakan
uk: камакан

en: Kamang
uk: каманг

en: Kamano
uk: камано

en: Kamantan
uk: камантан

en: Kamar
uk: камар

en: Kamara
uk: камара

en: Kamarian
uk: камарійська

en: Kamaru
uk: камару

en: Kamas
uk: камас

en: Kamasa
uk: камаса

en: Kamasau
uk: камасау

en: Kamayo
uk: камайо

en: Kamayurá
uk: камаюра

en: Kamba (Kenya)
uk: камба (Кенія)

en: Kambaata
uk: камбаата

en: Kambaira
uk: камбаїра

en: Kambera
uk: камбера

en: Kamberau
uk: камберау

en: Kambiwá
uk: камбіва

en: Kami (Nigeria)
uk: камі (Нігерія)

en: Kami (Tanzania)
uk: камі (Танзанія)

en: Kamo
uk: камо

en: Kamoro
uk: каморо

en: Kamu
uk: каму

en: Kamula
uk: камула

en: Kamviri
uk: камвірі

en: Kamwe
uk: камве

en: Kanakanabu
uk: канаканабу

en: Kanamarí
uk: канамарі

en: Kanan
uk: канан

en: Kanashi
uk: канаші

en: Kanasi
uk: канасі

en: Kanauji
uk: канауджі

en: Kandas
uk: кандас

en: Kandawo
uk: кандаво

en: Kande
uk: канде

en: Kanembu
uk: канембу

en: Kang
uk: канг

en: Kanga
uk: канга

en: Kangean
uk: кангеанська

en: Kanggape
uk: кангапе

en: Kangjia
uk: кангджійська

en: Kango (Bas-Uélé District)
uk: канго (округ Бас-Уеле)

en: Kango (Tshopo District)
uk: канго (округ Тшопо)

en: Kangri
uk: кангрі

en: Kaniet
uk: каньєт

en: Kanikkaran
uk: каніккаран

en: Kaningdon-Nindem
uk: канінгдон-ніндем

en: Kaningi
uk: канінгі

en: Kaningra
uk: канінгра

en: Kaninuwa
uk: канінува

en: Kanite
uk: каніте

en: Kanjari
uk: канджарі

en: Kanjobal, Western
uk: канджобал (західна)

en: Kanju
uk: канджу

en: Kankanaey
uk: канканає

en: Kankanay, Northern
uk: канканай (північна)

en: Kannada
uk: каннада

en: Kanoé
uk: каное

en: Kansa
uk: канса

en: Kantosi
uk: кантосі

en: Kanu
uk: кану

en: Kanufi
uk: кануфі

en: Kanum, Bädi
uk: канум (Баді)

en: Kanum, Ngkâlmpw
uk: канум (нгкалмпу)

en: Kanum, Smärky
uk: канум (смаркі)

en: Kanum, Sota
uk: канум (Сота)

en: Kanuri
uk: канурі

en: Kanuri, Bilma
uk: канурі (білма)

en: Kanuri, Central
uk: канурі (центральна)

en: Kanuri, Manga
uk: канурі (манга)

en: Kanuri, Tumari
uk: канурі (тумарі)

en: Kanyok
uk: каньок

en: Kao
uk: као

en: Kaonde
uk: каонде

en: Kap
uk: кап

en: Kapin
uk: капін

en: Kapinawá
uk: капінава

en: Kapingamarangi
uk: капінгамарангі

en: Kapori
uk: капорі

en: Kapriman
uk: капріман

en: Kaptiau
uk: каптіау

en: Kapya
uk: кап’я

en: Kaqchikel
uk: какчикел

en: Kara (Central African Republic)
uk: кара (Центральноафриканська Республіка)

en: Kara (Korea)
uk: кара (Корея)

en: Kara (Papua New Guinea)
uk: кара (Папуа-Нова Гвінея)

en: Kara (Tanzania)
uk: кара (Танзанія)

en: Kara-Kalpak
uk: каракалпацька

en: Karaboro, Eastern
uk: караборо (східна)

en: Karaboro, Western
uk: караборо (західна)

en: Karachay-Balkar
uk: карачаєво-балкарська

en: Karadjeri
uk: караджері

en: Karagas
uk: карагас

en: Karaim
uk: караїмська

en: Karajá
uk: карахайська

en: Karakhanid
uk: караханідська

en: Karami
uk: карамі

en: Karamojong
uk: карамоджонг

en: Karang
uk: каранг

en: Karanga
uk: каранга

en: Karankawa
uk: каранкава

en: Karao
uk: карао

en: Karas
uk: карас

en: Karata
uk: карата

en: Karawa
uk: карава

en: Karbi
uk: карбі

en: Karbi, Amri
uk: амрі-карбі

en: Kare (Central African Republic)
uk: каре (Центральноафриканська Республіка)

en: Kare (Papua New Guinea)
uk: каре (Папуа-Нова Гвінея)

en: Karekare
uk: карекаре

en: Karelian
uk: карельська

en: Karen, Bwe
uk: каренська (бве)

en: Karen, Geba
uk: каренська (геба)

en: Karen, Geko
uk: каренська (геко)

en: Karen, Lahta
uk: каренська (лахта)

en: Karen, Manumanaw
uk: каренська (манумано)

en: Karen, Mobwa
uk: каренська (мобва)

en: Karen, Pa'o
uk: каренська (пво)

en: Karen, Paku
uk: каренська (паку)

en: Karen, Phrae Pwo
uk: каренська (пхре-пво)

en: Karen, Pwo Eastern
uk: каренська (східна пво)

en: Karen, Pwo Northern
uk: каренська (північна пво)

en: Karen, Pwo Western
uk: каренська (західна пво)

en: Karen, S'gaw
uk: каренська (сго)

en: Karen, Yinbaw
uk: каренська (їнбо)

en: Karen, Yintale
uk: каренська (їнтале)

en: Karen, Zayein
uk: каренська (заєн)

en: Karenggapa
uk: кареггапа

en: Karey
uk: карей

en: Kari
uk: карі

en: Karingani
uk: карінгані

en: Karipúna
uk: каріпуна

en: Karirí-Xocó
uk: карірі-шоко

en: Karitiâna
uk: картьяна

en: Kariya
uk: карія

en: Kariyarra
uk: каріярра

en: Karkar-Yuri
uk: каркар-юрі

en: Karkin
uk: каркін

en: Karko
uk: карко

en: Karnai
uk: карнаї

en: Karnic, Eastern
uk: карнійська (східна)

en: Karo (Brazil)
uk: каро (Бразилія)

en: Karo (Ethiopia)
uk: каро (Ефіопія)

en: Karok
uk: карок

en: Karon
uk: карон

en: Karon Dori
uk: карон-дорі

en: Karore
uk: кароре

en: Karranga
uk: карранга

en: Karuwali
uk: карувалі

en: Kasanga
uk: касанга

en: Kasem
uk: касем

en: Kashaya
uk: кашая

en: Kashmiri
uk: кашмірська

en: Kashubian
uk: кашубська

en: Kasiguranin
uk: касігуранін

en: Kaska
uk: каска

en: Kaskean
uk: каскеан

en: Kasua
uk: касуа

en: Kataang
uk: катаанг

en: Katabaga
uk: катабага

en: Katawixi
uk: катавіхі

en: Katbol
uk: катбол

en: Katcha-Kadugli-Miri
uk: катча-кадуглі-мірі

en: Kathu
uk: катху

en: Kati
uk: каті

en: Katkari
uk: каткарі

en: Katla
uk: катла

en: Kato
uk: като

en: Katso
uk: катсо

en: Katu, Eastern
uk: кату (східна)

en: Katu, Western
uk: кату (західна)

en: Katua
uk: катуа

en: Katukína
uk: катукіна

en: Katukína, Panoan
uk: катукіна (паноан)

en: Kaulong
uk: каулонг

en: Kaur
uk: каур

en: Kaure
uk: кауре

en: Kaurna
uk: каурна

en: Kauwera
uk: каувера

en: Kavalan
uk: кавалан

en: Kavet
uk: кавет

en: Kawacha
uk: кавача

en: Kawaiisu
uk: кваїсу

en: Kawe
uk: каве

en: Kawi
uk: каві

en: Kaxararí
uk: кашарарі

en: Kaxuiâna
uk: кахуяна

en: Kayabí
uk: каябі

en: Kayagar
uk: каягарська

en: Kayah, Eastern
uk: кая (східна)

en: Kayah, Western
uk: кая (західна)

en: Kayan Mahakam
uk: каян-махакам

en: Kayan, Baram
uk: каян (Барам)

en: Kayan, Busang
uk: каян (бусанг)

en: Kayan, Kayan River
uk: каян (ріка Каян)

en: Kayan, Mendalam
uk: каян (мендалам)

en: Kayan, Rejang
uk: каян (реджанг)

en: Kayan, Wahau
uk: каян (вахау)

en: Kayapó
uk: каяпо

en: Kayardild
uk: каярділд

en: Kayaw
uk: каяв

en: Kayeli
uk: каєлі

en: Kayong
uk: кайонг

en: Kayort
uk: кайорт

en: Kaytetye
uk: кайтетьє

en: Kayupulau
uk: каюпулау

en: Kazakh
uk: казахська

en: Kazukuru
uk: казукуру

en: Ke'o
uk: кео

en: Keak
uk: кік

en: Keapara
uk: кеапара

en: Kedang
uk: кеданг

en: Keder
uk: кедер

en: Kehu
uk: кеху

en: Kei
uk: кей

en: Keiga
uk: кейга

en: Kein
uk: кейн

en: Keiyo
uk: кейо

en: Kekchí
uk: кекчі

en: Kela (Democratic Republic of Congo)
uk: кела (Демократична Республіка Конго)

en: Kela (Papua New Guinea)
uk: кела (Папуа-Нова Гвінея)

en: Kelabit
uk: келабіт

en: Kele (Democratic Republic of Congo)
uk: келе (Демократична Республіка Конго)

en: Kele (Papua New Guinea)
uk: келе (Папуа-Нова Гвінея)

en: Keliko
uk: келіко

en: Kelo
uk: кело

en: Kelon
uk: келон

en: Kemak
uk: кемак

en: Kembayan
uk: кембаянська

en: Kemberano
uk: кемберано

en: Kembra
uk: кембра

en: Kemedzung
uk: кемедзунг

en: Kemiehua
uk: кемьєгуа

en: Kemtuik
uk: кемтуїк

en: Kenaboi
uk: кенабої

en: Kenati
uk: кенаті

en: Kendayan
uk: кендаян

en: Kendeje
uk: кендже

en: Kendem
uk: кендем

en: Kenga
uk: кенга

en: Keninjal
uk: канінджал

en: Kensiu
uk: кенсіу

en: Kenswei Nsei
uk: кенсвей-нсей

en: Kentish Sign Language, Old
uk: кентська мова жестів (давня)

en: Kenyah, Wahau
uk: кенья (вахау)

en: Kenyan Sign Language
uk: кенійська мова жестів

en: Kenyang
uk: кеньянг

en: Kenyi
uk: кеньї

en: Kenzi
uk: кензі

en: Keoru-Ahia
uk: кеору-айя

en: Kepkiriwát
uk: кепкіріват

en: Kepo'
uk: кепо

en: Kera
uk: кера

en: Kerak
uk: керак

en: Kereho
uk: керехо

en: Kerek
uk: керек

en: Keres, Eastern
uk: керес (східна)

en: Keres, Western
uk: кереська (західна)

en: Kerewe
uk: кереве

en: Kerewo
uk: керево

en: Kerinci
uk: керінсі

en: Kesawai
uk: кесаваї

en: Ket
uk: кет

en: Ketangalan
uk: кетангалан

en: Kete
uk: кете

en: Ketengban
uk: кетегбан

en: Ketum
uk: кетум

en: Kewa, East
uk: кева (східна)

en: Kewa, West
uk: кева (західна)

en: Keyagana
uk: кеягана

en: Kgalagadi
uk: кгалагаді

en: Khakas
uk: хакаська

en: Khalaj
uk: халадж

en: Khalaj, Turkic
uk: халадж (тюркська)

en: Khaling
uk: халінг

en: Kham, Eastern Parbate
uk: кхам (східна парбате)

en: Kham, Gamale
uk: хам (гамале)

en: Kham, Sheshi
uk: хам (шеші)

en: Kham, Western Parbate
uk: кхам (західна парбате)

en: Khamba
uk: хамба

en: Khamti
uk: хамті

en: Khamyang
uk: хамьянг

en: Khana
uk: хана

en: Khandesi
uk: хандесі

en: Khanty
uk: хантийська

en: Khao
uk: хао

en: Kharia
uk: харія

en: Kharia Thar
uk: харія-тар

en: Khasi
uk: кхасі

en: Khayo
uk: хайо

en: Khazar
uk: хазарська

en: Khe
uk: хе

en: Khehek
uk: хехек

en: Khengkha
uk: хенгха

en: Khetrani
uk: хетрані

en: Khinalugh
uk: хіналуг

en: Khirwar
uk: хірвар

en: Khisa
uk: хіса

en: Khlor
uk: хлор

en: Khlula
uk: кхлула

en: Khmer, Central
uk: кхмерська (центральна)

en: Khmer, Northern
uk: кхмерська (північна)

en: Khmu
uk: кхму

en: Kho'ini
uk: хоїні

en: Khoekhoe
uk: коїкої

en: Kholok
uk: холок

en: Khorasani Turkish
uk: хорасанська турецька

en: Khorezmian
uk: хорезмійська (Khorezmian)

en: Khotanese
uk: хотаносакська

en: Khowar
uk: ковар

en: Khuen
uk: кхуен

en: Khunsari
uk: хунсарі

en: Khvarshi
uk: хварші

en: Kháng
uk: ханг

en: Khün
uk: кхюн

en: Kibet
uk: кібет

en: Kibiri
uk: кібірі

en: Kickapoo
uk: кікапу

en: Kikai
uk: кікаї

en: Kikuyu
uk: кікуйю

en: Kilivila
uk: клівіла

en: Kiliwa
uk: кіліва

en: Kilmeri
uk: кілмері

en: Kim
uk: кім

en: Kim Mun
uk: кім-мун

en: Kimaama
uk: кімаама

en: Kimaragang
uk: кімараганг

en: Kimbu
uk: кімбу

en: Kimbundu
uk: кімбунду

en: Kimki
uk: кімкі

en: Kimré
uk: кімре

en: Kinabalian
uk: кінабалійська

en: Kinabatangan, Upper
uk: кінабатанган (верхня)

en: Kinalakna
uk: кіналакна

en: Kinaray-A
uk: кінарай-А

en: Kinga
uk: кінга

en: Kinnauri
uk: кіннаурі

en: Kinnauri, Bhoti
uk: кіннаурі (бхоті)

en: Kinnauri, Chitkuli
uk: кіннаурі (читкулі)

en: Kinnauri, Harijan
uk: кіннаурі (харіджан)

en: Kintaq
uk: кінтак

en: Kinuku
uk: кінуку

en: Kinyarwanda
uk: кіньяруанда

en: Kioko
uk: кіоко

en: Kiong
uk: кйонг

en: Kiorr
uk: кіорр

en: Kiowa
uk: кайова

en: Kipsigis
uk: кіпсігіс

en: Kiput
uk: кіпут

en: Kir-Balar
uk: кір-балар

en: Kire
uk: кіре

en: Kirghiz
uk: киргизька

en: Kirike
uk: кіріке

en: Kirikiri
uk: кірікірі

en: Kirmanjki (individual language)
uk: зазакі (окрема мова)

en: Kirya-Konzəl
uk: кірья-конзал

en: Kis
uk: кіс

en: Kisa
uk: кіса

en: Kisan
uk: кісан

en: Kisankasa
uk: кісанкаса

en: Kisar
uk: кісар

en: Kisi
uk: кісі

en: Kisi, Southern
uk: кісі (південна)

en: Kissi, Northern
uk: кіссі (північна)

en: Kistane
uk: кістане

en: Kitan
uk: кітанська

en: Kitja
uk: кіджа

en: Kitsai
uk: кітсаї

en: Kituba (Congo)
uk: кітуба (Конго)

en: Kituba (Democratic Republic of Congo)
uk: кітуба (Демократична Республіка Конго)

en: Kiunum
uk: кіунум

en: Kiwai, Northeast
uk: ківаї (північно-східна)

en: Kiwai, Southern
uk: ківаї (південна)

en: Kla-Dan
uk: кла-дан

en: Klamath-Modoc
uk: кламат-модок

en: Klao
uk: клао

en: Klingon
uk: клінгонська

en: Knaanic
uk: кнааніт

en: Ko
uk: ко

en: Koalib
uk: коаліб

en: Koasati
uk: коасаті

en: Koba
uk: коба

en: Kobiana
uk: кобьяна

en: Kobol
uk: кобол

en: Kobon
uk: кобон

en: Koch
uk: коч

en: Koda
uk: кода

en: Kodaku
uk: кодаку

en: Kodava
uk: кодава

en: Kodeoha
uk: кодеоха

en: Kodi
uk: коді

en: Kodia
uk: кодья

en: Koenoem
uk: коеноем

en: Kofa
uk: кофа

en: Kofei
uk: кофеї

en: Kofyar
uk: кофьяр

en: Koguryo
uk: когурйо

en: Kohin
uk: кохін

en: Kohistani, Indus
uk: кохістанська (індуська)

en: Koho
uk: кохо

en: Kohumono
uk: кохумоно

en: Koi
uk: кої

en: Koiali, Mountain
uk: коялі (гірська)

en: Koiari, Grass
uk: коярі (грасс)

en: Koibal
uk: коїбал

en: Koireng
uk: койренг

en: Koitabu
uk: коїтабу

en: Koiwat
uk: койват

en: Kok Borok
uk: кок-борок

en: Kok-Nar
uk: кок-нар

en: Kokata
uk: коката

en: Koke
uk: коке

en: Koko Babangk
uk: коко-бабангк

en: Kokoda
uk: кокода

en: Kokola
uk: кокола

en: Kokota
uk: кокота

en: Kol (Bangladesh)
uk: кол (Бангладеш)

en: Kol (Cameroon)
uk: кол (Камерун)

en: Kol (Papua New Guinea)
uk: кол (Папуа-Нова Гвінея)

en: Kola
uk: кола

en: Kolami, Northwestern
uk: коламі (північно-західна)

en: Kolami, Southeastern
uk: коламі (південно-східна)

en: Kolbila
uk: колбіла

en: Koli, Kachi
uk: колі (качі)

en: Koli, Parkari
uk: колі (паркарі)

en: Koli, Wadiyara
uk: колі (Вадіяра)

en: Koluwawa
uk: колувава

en: Kom (Cameroon)
uk: ком (Камерун)

en: Kom (India)
uk: ком (Індія)

en: Koma
uk: кома

en: Komba
uk: комба

en: Kombai
uk: комбай

en: Kombio
uk: комбіо

en: Komering
uk: комерінг

en: Komi
uk: комі

en: Komi-Permyak
uk: комі (перм’яцька)

en: Komi-Zyrian
uk: комі (зирянська)

en: Kominimung
uk: комінімунг

en: Komo (Democratic Republic of Congo)
uk: комо (Демократична Республіка Конго)

en: Komo (Sudan)
uk: комо (Судан)

en: Komodo
uk: комодо

en: Kompane
uk: компане

en: Komyandaret
uk: комяндарет

en: Kon Keu
uk: кон-кеу

en: Konai
uk: конаї

en: Konda
uk: конда

en: Konda-Dora
uk: конда-дора

en: Koneraw
uk: конеро

en: Kongo
uk: конго

en: Kongo, San Salvador
uk: конго (Сан-Сальвадор)

en: Konjo, Coastal
uk: конджо (узбережжя)

en: Konjo, Highland
uk: конджо (високогірна)

en: Konkani (individual language)
uk: конкані (окрема мова)

en: Konkani (macrolanguage)
uk: конкані (макромова)

en: Konkani, Goan
uk: конкані (гоанська)

en: Konkomba
uk: конкомба

en: Konni
uk: конні

en: Kono (Guinea)
uk: коно (Гвінея)

en: Kono (Nigeria)
uk: коно (Нігерія)

en: Kono (Sierra Leone)
uk: коно (Сьєрра-Леоне)

en: Konomala
uk: кономала

en: Konongo
uk: кононго

en: Konso
uk: консо

en: Konzo
uk: конзо

en: Koongo
uk: коонго

en: Koonzime
uk: коонзіме

en: Koorete
uk: кооретська

en: Kopar
uk: копар

en: Kopkaka
uk: копкака

en: Korafe-Yegha
uk: корафе-єгха

en: Koraga, Korra
uk: корага (корра)

en: Koraga, Mudu
uk: корага (муду)

en: Korak
uk: корак

en: Korana
uk: корана

en: Korandje
uk: корандже

en: Korean
uk: корейська

en: Korean Sign Language
uk: корейська мова жестів

en: Korean, Middle (10th-16th cent.)
uk: корейська (середньовічна, 10-16 століття)

en: Korean, Old (3rd-9th cent.)
uk: корейська (середньовічна, 3-9 століття)

en: Koreguaje
uk: корегуахе

en: Koresh-e Rostam
uk: кореш-е-рустам

en: Korku
uk: корку

en: Koro (Côte d'Ivoire)
uk: коро (Кот-д'Івуар)

en: Koro (India)
uk: коро (Індія)

en: Koro (Papua New Guinea)
uk: коро (Папуа-Нова Гвінея)

en: Koro (Vanuatu)
uk: коро (Вануату)

en: Koro Wachi
uk: коро-вахі

en: Koromfé
uk: коромфе

en: Koromira
uk: короміра

en: Koroni
uk: короні

en: Korop
uk: короп

en: Koropó
uk: коропо

en: Koroshi
uk: короші

en: Korowai
uk: короваї

en: Korubo
uk: корубо

en: Korupun-Sela
uk: корупун-села

en: Korwa
uk: корва

en: Koryak
uk: корякська

en: Kosadle
uk: косадле

en: Kosena
uk: косена

en: Koshin
uk: кошін

en: Kosraean
uk: косрейська

en: Kota (Gabon)
uk: кота (Габон)

en: Kota (India)
uk: кота (Індія)

en: Kota Marudu Talantang
uk: кота-маруду-талантанг

en: Kotava
uk: котава

en: Koti
uk: коті

en: Kott
uk: котт

en: Kouya
uk: коуя

en: Kovai
uk: коваї

en: Kove
uk: кове

en: Kowaki
uk: коварі

en: Kowiai
uk: ковіаї

en: Koy Sanjaq Surat
uk: кой-саньяк-сурат

en: Koya
uk: коя

en: Koyaga
uk: кояга

en: Koyo
uk: койо

en: Koyukon
uk: коюкон

en: Kpagua
uk: кпагуа

en: Kpala
uk: кпала

en: Kpan
uk: кпан

en: Kpasam
uk: кпасам

en: Kpati
uk: кпаті

en: Kpatili
uk: кпатілі

en: Kpeego
uk: кпеего

en: Kpelle
uk: кпелле

en: Kpelle, Guinea
uk: кпелле (Гвінея)

en: Kpelle, Liberia
uk: кпелле (Ліберія)

en: Kpessi
uk: кпессі

en: Kplang
uk: кпланг

en: Krache
uk: краче

en: Krahn, Eastern
uk: крахн (східна)

en: Krahn, Western
uk: кран (західна)

en: Krahô
uk: крахо

en: Kraol
uk: краол

en: Krenak
uk: кренак

en: Krevinian
uk: кревінійська

en: Kreye
uk: креє

en: Krikati-Timbira
uk: крікаті-тімбіра

en: Krim
uk: крім

en: Krio
uk: кріо

en: Kriol
uk: кріол

en: Kriol English, Belize
uk: креольська англійська (Беліз)

en: Krisa
uk: кріса

en: Krobu
uk: кробу

en: Krongo
uk: кронго

en: Kru'ng 2
uk: кнунг 2

en: Krumen, Plapo
uk: крумен (Плапо)

en: Krumen, Pye
uk: крумен (П’є)

en: Krumen, Tepo
uk: крумен (Тепо)

en: Krymchak
uk: кримчацька

en: Kryts
uk: критс

en: Kua-nsi
uk: куа-нсі

en: Kuamasi
uk: куамасі

en: Kuan
uk: куан

en: Kuanua
uk: куануа

en: Kuanyama
uk: куаньяма

en: Kube
uk: кубе

en: Kubi
uk: кубі

en: Kubo
uk: кубо

en: Kubu
uk: кубу

en: Kucong
uk: куконг

en: Kudiya
uk: кудія

en: Kudmali
uk: кудмалі

en: Kudu-Camo
uk: куду-камо

en: Kugama
uk: кугама

en: Kugbo
uk: кугбо

en: Kui (India)
uk: куї (Індія)

en: Kui (Indonesia)
uk: куї (Індонезія)

en: Kuijau
uk: куїджау

en: Kuikúro-Kalapálo
uk: куїкуро-калапо

en: Kujarge
uk: куджарге

en: Kuk
uk: кук

en: Kukatja
uk: кукатья

en: Kuke
uk: куке

en: Kukele
uk: кукеле

en: Kukna
uk: кукна

en: Kuku-Mangk
uk: куку-мангк

en: Kuku-Mu'inh
uk: куку-муїнь

en: Kuku-Muminh
uk: куку-мумінь

en: Kuku-Ugbanh
uk: куку-угбан

en: Kuku-Uwanh
uk: куку-увань

en: Kuku-Yalanji
uk: куку-яланджі

en: Kula
uk: кула

en: Kulango, Bondoukou
uk: куланго (бондуку)

en: Kulango, Bouna
uk: куланго (буна)

en: Kulere
uk: кулере

en: Kulfa
uk: кулфа

en: Kulisusu
uk: кулісусу

en: Kulon-Pazeh
uk: кулон-пазі

en: Kulung (Nepal)
uk: кулунг (Непал)

en: Kulung (Nigeria)
uk: кулунг (Нігерія)

en: Kumalu
uk: кумалу

en: Kumam
uk: кумам

en: Kuman (Papua New Guinea)
uk: куман (Папуа-Нова Гвінея)

en: Kuman (Russia)
uk: половецька (Росія)

en: Kumaoni
uk: кумаоні

en: Kumarbhag Paharia
uk: кумарбхаг-пахарія

en: Kumba
uk: кумба

en: Kumbainggar
uk: кумбайнггар

en: Kumbaran
uk: кумбаран

en: Kumbewaha
uk: кубмеваха

en: Kumhali
uk: кумхалі

en: Kumiai
uk: куміай

en: Kumukio
uk: кумукіо

en: Kumyk
uk: кумикська

en: Kumzari
uk: кумзарі

en: Kuna, Border
uk: куна (прикордонна)

en: Kuna, San Blas
uk: куна (Сан-Блас)

en: Kunama
uk: кунама

en: Kunbarlang
uk: кунбарланг

en: Kunda
uk: кунда

en: Kundal Shahi
uk: кундал-шахі

en: Kunduvadi
uk: кундуваді

en: Kung-Ekoka
uk: кунг-екока

en: Kungarakany
uk: кунгаракані

en: Kungardutyi
uk: кунгардуті

en: Kunggari
uk: кунггарі

en: Kungkari
uk: кунгкарі

en: Kuni
uk: куні

en: Kuni-Boazi
uk: куні-боазі

en: Kunigami
uk: кунігамі

en: Kunimaipa
uk: кунімаїпа

en: Kunja
uk: кунджа

en: Kunjen
uk: кунджен

en: Kunyi
uk: куньї

en: Kunza
uk: кунза

en: Kuo
uk: куо

en: Kuot
uk: куот

en: Kupa
uk: купа

en: Kupia
uk: купья

en: Kupsabiny
uk: купсабіні

en: Kur
uk: кур

en: Kurama
uk: курама

en: Kuranko
uk: куранко

en: Kurdish
uk: курдська

en: Kurdish, Central
uk: курдська (центральна)

en: Kurdish, Northern
uk: курдська (північна)

en: Kurdish, Southern
uk: курдська (південна)

en: Kuri
uk: курі

en: Kuria
uk: курья

en: Kurichiya
uk: курічіа

en: Kurmukar
uk: курмукар

en: Kurnai
uk: курнай

en: Kurrama
uk: куррама

en: Kurti
uk: курті

en: Kurtokha
uk: куртоха

en: Kurudu
uk: куруду

en: Kurukh
uk: курух

en: Kurumba, Alu
uk: курумба (алу)

en: Kurumba, Attapady
uk: курумба (аттападі)

en: Kurumba, Betta
uk: курумба (бетта)

en: Kurumba, Jennu
uk: курумба (дженну)

en: Kurumba, Kannada
uk: курумба (каннада)

en: Kurumba, Mullu
uk: курумба (муллу)

en: Kurux, Nepali
uk: курукс (непальська)

en: Kuruáya
uk: куруая

en: Kusaal
uk: кусаал

en: Kusaghe
uk: кусаге

en: Kushi
uk: куші

en: Kuskokwim, Upper
uk: кускоквім (верхня)

en: Kusu
uk: кусу

en: Kusunda
uk: кусунда

en: Kutenai
uk: кутенай

en: Kutep
uk: кутеп

en: Kuthant
uk: кутант

en: Kutong
uk: кутонг

en: Kutto
uk: кутто

en: Kutu
uk: куту

en: Kuturmi
uk: кутурмі

en: Kuuk-Yak
uk: куук-як

en: Kuuku-Ya'u
uk: кууку-яу

en: Kuvale
uk: кувале

en: Kuvi
uk: куві

en: Kuwaa
uk: куваа

en: Kuwaataay
uk: куваатаай

en: Kuy
uk: куї

en: Kw'adza
uk: квадза

en: Kwa
uk: ква

en: Kwa'
uk: ква'

en: Kwaami
uk: кваамі

en: Kwadi
uk: кваді

en: Kwaio
uk: квайо

en: Kwaja
uk: кважа

en: Kwakiutl
uk: квакіутль

en: Kwakum
uk: квакум

en: Kwalhioqua-Tlatskanai
uk: квалхьйоква-тлатсканай

en: Kwama
uk: квама

en: Kwambi
uk: квамбі

en: Kwamera
uk: квамера

en: Kwami
uk: квамі

en: Kwang
uk: кванг

en: Kwanga
uk: кванга

en: Kwangali
uk: квангалі

en: Kwanja
uk: кванджа

en: Kwara'ae
uk: кварае

en: Kwasio
uk: квасіо

en: Kwaya
uk: квая

en: Kwaza
uk: кваза

en: Kwegu
uk: квегу

en: Kwer
uk: квер

en: Kwerba
uk: кверба

en: Kwerba Mamberamo
uk: кверба (мамберамо)

en: Kwere
uk: квере

en: Kwerisa
uk: кверіса

en: Kwese
uk: квесе

en: Kwesten
uk: квестен

en: Kwini
uk: квіні

en: Kwinsu
uk: квінсу

en: Kwinti
uk: квінті

en: Kwoma
uk: квома

en: Kwomtari
uk: квомтарі

en: Kxoe
uk: кшое

en: Kyak
uk: кьяк

en: Kyaka
uk: кьяка

en: Kyanga
uk: кянга

en: Kyenele
uk: к’єнеле

en: Kyerung
uk: к’єрунг

en: Kâte
uk: кате

en: Kélé
uk: келе

en: Kölsch
uk: кельнська

en: La'bi
uk: лабі

en: Laal
uk: лаал

en: Laari
uk: лаарі

en: Laba
uk: лаба

en: Label
uk: лабел

en: Labir
uk: лабір

en: Labo
uk: лабо

en: Labu
uk: лабу

en: Lacandon
uk: лакадонська

en: Lachi
uk: лачі

en: Lachi, White
uk: лачі (біла)

en: Ladakhi
uk: ладакхська

en: Ladin
uk: ладінська

en: Ladino
uk: ладіно

en: Ladji Ladji
uk: ладжі-ладжі

en: Laeko-Libuat
uk: лаеко-лібуат

en: Lafofa
uk: Лафофа

en: Laghu
uk: лагу

en: Laghuu
uk: лагуу

en: Lagwan
uk: лагван

en: Laha (Indonesia)
uk: лаха (Індонезія)

en: Laha (Viet Nam)
uk: лаха (В’єтнам)

en: Lahanan
uk: лахананська

en: Lahnda
uk: лахнда

en: Lahu
uk: лаху

en: Lahu Shi
uk: лаху-ші

en: Laimbue
uk: лаїмбуе

en: Laiyolo
uk: лаїйоло

en: Lak
uk: лак

en: Laka (Chad)
uk: лака (Чад)

en: Laka (Nigeria)
uk: лака (Нігерія)

en: Lakalei
uk: лакалеї

en: Lakha
uk: лаха

en: Laki
uk: лакі

en: Lakkia
uk: лаккья

en: Lakon
uk: лакон

en: Lakondê
uk: лаконде

en: Lakota
uk: лакота

en: Lala
uk: лала

en: Lala-Bisa
uk: лала-біса

en: Lala-Roba
uk: лала-роба

en: Lalia
uk: лалія

en: Lalo, Dongshanba
uk: лало (донгшанба)

en: Lalo, Xishanba
uk: лало (ксішанба)

en: Lalu, Eastern
uk: лалу (східна)

en: Lalu, Western
uk: лалу (західна)

en: Lama (Togo)
uk: лама (Того)

en: Lamaholot
uk: ламахолот

en: Lamalera
uk: ламалера

en: Lamang
uk: ламанг

en: Lamatuka
uk: ламатука

en: Lamba
uk: ламба

en: Lambadi
uk: ламбаді

en: Lambichhong
uk: ламбічхонг

en: Lamboya
uk: ламбоя

en: Lambya
uk: Ламб’я

en: Lame
uk: ламе

en: Lamenu
uk: ламену

en: Lamet
uk: ламет

en: Lamja-Dengsa-Tola
uk: ламджа-денгса-тола

en: Lamkang
uk: ламканг

en: Lamma
uk: ламма

en: Lamnso'
uk: ламнсо

en: Lamogai
uk: ламогаї

en: Lampung Api
uk: лампунг-апі

en: Lampung Nyo
uk: лампунг-нио

en: Lamu
uk: ламу

en: Lamu-Lamu
uk: ламу-ламу

en: Landoma
uk: ландома

en: Lang'e
uk: ланге

en: Langam
uk: лангам

en: Langbashe
uk: лангбаше

en: Langi
uk: Лангі

en: Lango (Sudan)
uk: ланго (Судан)

en: Lango (Uganda)
uk: ланго (Уганда)

en: Langobardic
uk: лангобардська

en: Langue des signes de Belgique Francophone
uk: бельгійська (франкофонська) мова жестів

en: Lanima
uk: ланіма

en: Lanoh
uk: ланох

en: Lao
uk: лаоська

en: Laomian
uk: лаомійська

en: Laopang
uk: лаопанг

en: Laos Sign Language
uk: лаоська мова жестів

en: Laragia
uk: ларагія

en: Lardil
uk: ларділ

en: Larevat
uk: лареват

en: Lari
uk: ларі

en: Larike-Wakasihu
uk: ларіке-вакасіху

en: Laro
uk: ларо

en: Larteh
uk: лартех

en: Laru
uk: лару

en: Lasalimu
uk: ласаліму

en: Lasgerdi
uk: ласгерді

en: Lashi
uk: лаші

en: Lasi
uk: ласі

en: Latgalian
uk: латгальська

en: Latin
uk: латинська

en: Latu
uk: лату

en: Latundê
uk: латунде

en: Latvian
uk: латиська

en: Latvian Sign Language
uk: латвійська мова жестів

en: Latvian, Standard
uk: латиська (стандартна)

en: Lau
uk: лау

en: Laua
uk: лауа

en: Lauan
uk: лауанська

en: Lauje
uk: лаудже

en: Laura
uk: лаура

en: Laurentian
uk: лаврентійська

en: Lavatbura-Lamusong
uk: лаватбура-ламусонг

en: Lave
uk: лаве

en: Laven
uk: лавен

en: Lavukaleve
uk: лавукалеве

en: Lawa, Eastern
uk: лава (східна)

en: Lawa, Western
uk: лава (західна)

en: Lawangan
uk: лаванганська

en: Lawu
uk: лаву

en: Lawunuia
uk: лавунуя

en: Layakha
uk: лаяха

en: Laz
uk: лазька

en: Leco
uk: леко

en: Leelau
uk: леелау

en: Lefa
uk: лефа

en: Lega-Mwenga
uk: лега-мвенга

en: Lega-Shabunda
uk: лега-шабунда

en: Legbo
uk: легбо

en: Legenyem
uk: легеньєм

en: Lehali
uk: лехалі

en: Lehalurup
uk: лехалуруп

en: Lehar
uk: лехарська

en: Leipon
uk: лейпон

en: Lelak
uk: лелак

en: Lele (Chad)
uk: леле (Чад)

en: Lele (Democratic Republic of Congo)
uk: леле (Демократична Республіка Конго)

en: Lele (Guinea)
uk: леле (Гвінея)

en: Lele (Papua New Guinea)
uk: леле (Папуа-Нова Гвінея)

en: Lelemi
uk: лелемі

en: Lelepa
uk: лелепа

en: Lembata, South
uk: лембата (південна)

en: Lembata, West
uk: лембата (західна)

en: Lembena
uk: лембена

en: Lemerig
uk: лемеріг

en: Lemio
uk: леміо

en: Lemnian
uk: лемнійська

en: Lemolang
uk: лемоланг

en: Lemoro
uk: леморо

en: Lenakel
uk: ленакел

en: Lenca
uk: ленка

en: Lendu
uk: ленду

en: Lengilu
uk: ленгілу

en: Lengo
uk: ленго

en: Lengola
uk: ленгола

en: Leningitij
uk: ленінгітідж

en: Lenje
uk: лендже

en: Lenkau
uk: ленкау

en: Lenyima
uk: леньїма

en: Lepcha
uk: лепча

en: Lepki
uk: лепкі

en: Lepontic
uk: лепонтійська

en: Lere
uk: лере

en: Lese
uk: лесе

en: Lesing-Gelimi
uk: лесінг-гелімі

en: Letemboi
uk: летембої

en: Leti (Cameroon)
uk: леті (Камерун)

en: Leti (Indonesia)
uk: леті (Індонезія)

en: Levuka
uk: левука

en: Lewo
uk: лево

en: Lewo Eleng
uk: лево-еленг

en: Lewotobi
uk: левотобі

en: Leyigha
uk: леїга

en: Lezghian
uk: лезгінська

en: Lhokpu
uk: лхокпу

en: Lhomi
uk: лхомі

en: Li'o
uk: ліо

en: Liabuku
uk: ліабуку

en: Liana-Seti
uk: ліана-сеті

en: Libido
uk: лібідо

en: Libinza
uk: лібінца

en: Liburnian
uk: лібурнійська

en: Libyan Sign Language
uk: лівійська мова жестів

en: Ligbi
uk: лігбі

en: Ligenza
uk: лігенза

en: Ligurian
uk: лігурійська

en: Ligurian (Ancient)
uk: лігурійська (давня)

en: Lihir
uk: ліхір

en: Lijili
uk: ліджилі

en: Lika
uk: ліка

en: Liki
uk: лікі

en: Likila
uk: лікіла

en: Likuba
uk: лікуба

en: Likum
uk: лікум

en: Likwala
uk: ліквала

en: Lilau
uk: лілау

en: Lillooet
uk: лілует

en: Limassa
uk: лімасса

en: Limba, East
uk: лімба (східна)

en: Limba, West-Central
uk: лімба (західно-центральна)

en: Limbu
uk: лімбу

en: Limbum
uk: лімбум

en: Limburgan
uk: лімбурганська

en: Limi
uk: лімі

en: Limilngan
uk: лімілнганська

en: Lindu
uk: лінду

en: Linear A
uk: лінійна писемність A

en: Lingala
uk: лінгала

en: Lingao
uk: лінгао

en: Lingarak
uk: лінгарак

en: Lingua Franca
uk: лінгва-франка

en: Lingua Franca Nova
uk: лінгва-франка-нова

en: Lipo
uk: ліпо

en: Lisabata-Nuniali
uk: лісабата-нуніалі

en: Lisela
uk: лісела

en: Lish
uk: ліш

en: Lishana Deni
uk: лішана-дені

en: Lishanid Noshan
uk: лішанід-ношан

en: Lishán Didán
uk: лішан-дідан

en: Lisu
uk: лісу

en: Lithuanian
uk: литовська

en: Lithuanian Sign Language
uk: литовська мова жестів

en: Lithuanian, Old
uk: давньолитовська

en: Litzlitz
uk: літцлітц

en: Liv
uk: лів

en: Livvi
uk: ліввікі

en: Lo-Toga
uk: ло-тога

en: Loarki
uk: лоаркі

en: Lobala
uk: лобала

en: Lobi
uk: лобі

en: Lobu, Lanas
uk: лобу (Ланас)

en: Lobu, Tampias
uk: лобу (Тампіас)

en: Lodhi
uk: лодхі

en: Logba
uk: логба

en: Logo
uk: лого

en: Logol
uk: логол

en: Logooli
uk: логоолі

en: Logorik
uk: логорік

en: Lohar, Gade
uk: лохар (гаде)

en: Lohar, Lahul
uk: лохар (лахул)

en: Lohorung
uk: логорунг

en: Lojban
uk: ложбан

en: Lokaa
uk: локаа

en: Loke
uk: локе

en: Loko
uk: локо

en: Lokoya
uk: локоя

en: Lola
uk: лола

en: Lolak
uk: лолак

en: Lole
uk: лоле

en: Lolo
uk: лоло

en: Loloda
uk: лолода

en: Lolopo
uk: лолопо

en: Lolopo, Southern
uk: лолопо (південна)

en: Loma (Côte d'Ivoire)
uk: лома (Кот-д'Івуар)

en: Loma (Liberia)
uk: лома (Ліберія)

en: Lomaiviti
uk: ломаївіті

en: Lomavren
uk: ломаврен

en: Lombard
uk: ломбардська

en: Lombi
uk: ломбі

en: Lombo
uk: ломбо

en: Lomwe
uk: ломве

en: Lomwe, Malawi
uk: ломве (Малаві)

en: Loncong
uk: лонконг

en: Long Wat
uk: лонг-ват

en: Longgu
uk: лонггу

en: Longto
uk: лонгто

en: Longuda
uk: лонгуда

en: Loniu
uk: лоніу

en: Lonwolwol
uk: лонволвол

en: Lonzo
uk: лонзо

en: Loo
uk: лоо

en: Lopa
uk: лопа

en: Lopi
uk: лопі

en: Lopit
uk: лопіт

en: Lorang
uk: лоранг

en: Lorediakarkar
uk: лоредіакаркар

en: Lote
uk: лоте

en: Lotud
uk: лотуд

en: Lou
uk: лоу

en: Loun
uk: лоун

en: Loup A
uk: лоуп-A

en: Loup B
uk: лоуп-B

en: Lozi
uk: лозі

en: Lua'
uk: луаа

en: Luang
uk: луанг

en: Luba-Katanga
uk: луба-катанга

en: Luba-Lulua
uk: луба-лулуа

en: Lubila
uk: лубіла

en: Lubu
uk: лубу

en: Luchazi
uk: лучазі

en: Lucumi
uk: лукумі

en: Ludian
uk: людікська

en: Lufu
uk: луфу

en: Lugbara
uk: лугбара

en: Luguru
uk: лугуру

en: Luhu
uk: луху

en: Lui
uk: луї

en: Luimbi
uk: луїмбі

en: Luiseno
uk: луйсеньо

en: Lukpa
uk: лукпа

en: Lule
uk: луле

en: Lule Sami
uk: лулесаамська

en: Lumba-Yakkha
uk: лумба-якха

en: Lumbee
uk: лумбее

en: Lumbu
uk: лумбу

en: Lumun
uk: луманська

en: Luna
uk: луна

en: Lunanakha
uk: лунанаха

en: Lunda
uk: лунда

en: Lundayeh
uk: лундаєх

en: Lungalunga
uk: лунгалунга

en: Lungga
uk: лунгга

en: Luo (Cameroon)
uk: луо (Камерун)

en: Luo (Kenya and Tanzania)
uk: луо (Кенія і Танзанія)

en: Luri
uk: лурі

en: Luri, Northern
uk: лурі (північна)

en: Luri, Southern
uk: лурі (південна)

en: Lusengo
uk: лесенго

en: Lushai
uk: лушай

en: Lushootseed
uk: лушуцид

en: Lusi
uk: лусі

en: Lusitanian
uk: лузитанська

en: Lutos
uk: лутос

en: Luvale
uk: лувале

en: Luwati
uk: луваті

en: Luwian, Cuneiform
uk: лувіанська (клинопис)

en: Luwian, Hieroglyphic
uk: лувіанська (ієрогліфічна)

en: Luwo
uk: луво

en: Luxembourgish
uk: люксембурзька

en: Luyana
uk: луяна

en: Luyia
uk: луйя

en: Lwalu
uk: лвалу

en: Lydian
uk: лідійська

en: Lyngngam
uk: лінгнгам

en: Lyons Sign Language
uk: ліонська мова жестів

en: Lyélé
uk: лєле

en: Láadan
uk: лаадан

en: Lü
uk: лю

en: Ma (Democratic Republic of Congo)
uk: ма (Демократична Республіка Конго)

en: Ma (Papua New Guinea)
uk: ма (Папуа-Нова Гвінея)

en: Ma Manda
uk: ма-манда

en: Ma'anyan
uk: мааньян

en: Ma'di, Southern
uk: маді (південна)

en: Ma'ya
uk: ма’я

en: Maa
uk: маа

en: Maaka
uk: маака

en: Maay
uk: маай

en: Maba (Chad)
uk: маба (Чад)

en: Maba (Indonesia)
uk: маба (Індонезія)

en: Mabaale
uk: мабаале

en: Mabaan
uk: мабаан

en: Mabire
uk: мабіре

en: Maca
uk: мака

en: Macaguaje
uk: макагуає

en: Macaguán
uk: макагуан

en: Macanese
uk: макао

en: Macedonian
uk: македонська

en: Macedonian, Ancient
uk: македонська (давня)

en: Machame
uk: мачаме

en: Machiguenga
uk: мачігенга

en: Machinere
uk: мачінере

en: Machinga
uk: мачінга

en: Maco
uk: мако

en: Macuna
uk: макуна

en: Macushi
uk: макуші

en: Mada (Cameroon)
uk: мада (Камерун)

en: Mada (Nigeria)
uk: мада (Нігерія)

en: Madagascar Sign Language
uk: мадагаскарська мова жестів

en: Madak
uk: мадак

en: Maden
uk: маден

en: Madhi Madhi
uk: мадхі-мадхі

en: Madi
uk: маді

en: Madngele
uk: маднгеле

en: Madurese
uk: мадурська

en: Mae
uk: мае

en: Maek
uk: маек

en: Maewo, Central
uk: маево (центральна)

en: Mafa
uk: мафа

en: Mafea
uk: мафеа

en: Magahi
uk: магахі

en: Magar, Eastern
uk: маґар (східна)

en: Magar, Western
uk: маґар (західна)

en: Magoma
uk: магома

en: Magori
uk: магорі

en: Maguindanaon
uk: магінданаон

en: Magɨyi
uk: магії

en: Mahali
uk: махалі

en: Mahican
uk: могіканська

en: Mahongwe
uk: махонгве

en: Mahou
uk: махоу

en: Mai Brat
uk: маї-брат

en: Maia
uk: майя

en: Maiadomu
uk: маядому

en: Maiani
uk: маяні

en: Maidu, Northeast
uk: майду (північно-східна)

en: Maidu, Northwest
uk: майду (північно-західна)

en: Maidu, Valley
uk: майду (долина)

en: Maii
uk: маї

en: Mailu
uk: маїлу

en: Maindo
uk: майндо

en: Mainfränkisch
uk: майн-франкська

en: Mainstream Kenyah
uk: основна кенья

en: Mairasi
uk: майрасі

en: Maisin
uk: майсін

en: Maithili
uk: майтхілі

en: Maiwa (Indonesia)
uk: майва (Індонезія)

en: Maiwa (Papua New Guinea)
uk: майва (Папуа-Нова Гвінея)

en: Maiwala
uk: майвала

en: Majang
uk: маджанг

en: Majera
uk: маджера

en: Majhi
uk: маджхі

en: Majhwar
uk: маджхвар

en: Mak (China)
uk: мак (Китай)

en: Mak (Nigeria)
uk: мак (Нігерія)

en: Makaa
uk: макаа

en: Makah
uk: маках

en: Makalero
uk: макалеро

en: Makasae
uk: макасе

en: Makasar
uk: макасарська

en: Makayam
uk: макаям

en: Makhuwa
uk: махува

en: Makhuwa-Marrevone
uk: махува-марревоне

en: Makhuwa-Meetto
uk: махува-меетто

en: Makhuwa-Moniga
uk: махува-моніга

en: Makhuwa-Saka
uk: махува-сака

en: Makhuwa-Shirima
uk: махува-ширіма

en: Makian, East
uk: макіанська (східна)

en: Makian, West
uk: макіанська (західна)

en: Maklew
uk: маклю

en: Makolkol
uk: маколкол

en: Makonde
uk: маконде

en: Maku'a
uk: макуа

en: Makuráp
uk: макурап

en: Makwe
uk: макве

en: Mal
uk: мал

en: Mal Paharia
uk: мал-пахарія

en: Mala (Nigeria)
uk: мала (Нігерія)

en: Mala (Papua New Guinea)
uk: мала (Папуа-Нова Гвінея)

en: Malagasy
uk: малагасійська

en: Malagasy, Antankarana
uk: малагасійська (антанкарана)

en: Malagasy, Bara
uk: малагасійська (бара)

en: Malagasy, Masikoro
uk: малагасійська (масікоро)

en: Malagasy, Northern Betsimisaraka
uk: малагасійська (Північна Бетсімісарака)

en: Malagasy, Plateau
uk: малагасійська (плато)

en: Malagasy, Sakalava
uk: малагасійська (сакалава)

en: Malagasy, Southern Betsimisaraka
uk: малагасійська (Південна Бетсімісарака)

en: Malagasy, Tandroy-Mahafaly
uk: малагасійська (тандрой-махафалі)

en: Malagasy, Tanosy
uk: малагасійська (таносі)

en: Malagasy, Tesaka
uk: малагасійська (тесака)

en: Malagasy, Tsimihety
uk: малагасійська (тсіміхеті)

en: Malalamai
uk: малаламаї

en: Malango
uk: маланго

en: Malankuravan
uk: маланкураван

en: Malapandaram
uk: малапандарам

en: Malaryan
uk: маларьян

en: Malas
uk: малас

en: Malasar
uk: маласар

en: Malasar, Mala
uk: маласар (мала)

en: Malavedan
uk: малавійська

en: Malay (individual language)
uk: малайська (окрема мова)

en: Malay (macrolanguage)
uk: малайська (макромова)

en: Malay, Ambonese
uk: малайська (амбонійська)

en: Malay, Baba
uk: малайська (баба)

en: Malay, Bacanese
uk: малайська (баканійська)

en: Malay, Balinese
uk: малайська (балійська)

en: Malay, Banda
uk: малайська (банда)

en: Malay, Berau
uk: малайська (Берау)

en: Malay, Bukit
uk: малайська (Букіт)

en: Malay, Central
uk: малайська (центральна)

en: Malay, Cocos Islands
uk: малайська (Кокосові острови)

en: Malay, Jambi
uk: малайська (джамбі)

en: Malay, Kedah
uk: малайська (Кедах)

en: Malay, Kota Bangun Kutai
uk: малайська (Кота-Бангун-Кутаї)

en: Malay, Kupang
uk: малайська (Купанг)

en: Malay, Larantuka
uk: малайська (Ларантука)

en: Malay, Makassar
uk: малайська (Макассар)

en: Malay, Manado
uk: малайська (манадо)

en: Malay, North Moluccan
uk: малайська (Північна Молукка)

en: Malay, Papuan
uk: малайська (папуанська)

en: Malay, Pattani
uk: малайська (Паттані)

en: Malay, Sabah
uk: малайська (сабах)

en: Malay, Standard
uk: малайська (стандартна)

en: Malay, Tenggarong Kutai
uk: малайська (Тенггаронг-Кутай)

en: Malayalam
uk: малаялам

en: Malaynon
uk: малайнон

en: Malayo
uk: малайо

en: Malaysian Sign Language
uk: малайзійська мова жестів

en: Male (Ethiopia)
uk: мале (Ефіопія)

en: Male (Papua New Guinea)
uk: мале (Папуа-Нова Гвінея)

en: Malecite-Passamaquoddy
uk: малесіте-пассамакуодді

en: Maleng
uk: маленг

en: Maleu-Kilenge
uk: малеу-кіленге

en: Malfaxal
uk: малфаксал

en: Malgana
uk: малгана

en: Malgbe
uk: малгбе

en: Mali
uk: малійська

en: Malila
uk: маліла

en: Malimba
uk: малімба

en: Malimpung
uk: малімпунг

en: Malo
uk: мало

en: Malol
uk: малол

en: Maltese
uk: мальтійська

en: Maltese Sign Language
uk: мальтійська мова жестів

en: Malua Bay
uk: малуа-бей

en: Malvi
uk: малві

en: Malyangapa
uk: мальянгапа

en: Maléku Jaíka
uk: малеку-джайка

en: Mam
uk: мам

en: Mama
uk: мама

en: Mamaa
uk: мамаа

en: Mamaindé
uk: мамаїнде

en: Mamanwa
uk: маманва

en: Mamasa
uk: мамаса

en: Mambae
uk: мамбае

en: Mambai
uk: мамбаї

en: Mambila, Cameroon
uk: мамбіла (Камерун)

en: Mambila, Nigeria
uk: мамбіла (Нігерія)

en: Mamboru
uk: мамбору

en: Mambwe-Lungu
uk: мамбве-лунгу

en: Mampruli
uk: мампрулі

en: Mamuju
uk: мамуджу

en: Mamulique
uk: мамуліке

en: Mamusi
uk: мамусі

en: Mamvu
uk: мамву

en: Man Met
uk: ман-мет

en: Manam
uk: манам

en: Manambu
uk: манабу

en: Manangba
uk: манангба

en: Manangkari
uk: манангкарі

en: Manchu
uk: манчжурська

en: Manda (Australia)
uk: манда (Австралія)

en: Manda (India)
uk: манда (Індія)

en: Manda (Tanzania)
uk: манда (Танзанія)

en: Mandahuaca
uk: мандахуака

en: Mandaic
uk: мандейська

en: Mandaic, Classical
uk: мандейська (класична)

en: Mandan
uk: мандан

en: Mandandanyi
uk: манданданьї

en: Mandar
uk: мандарська

en: Mandara
uk: мандара

en: Mandari
uk: мандарі

en: Mandaya
uk: мандая

en: Mandeali
uk: мандеалі

en: Mander
uk: мандер

en: Mandingo
uk: мандінго

en: Mandinka
uk: мандінка

en: Mandjak
uk: мандьяк

en: Mandobo Atas
uk: мандобо (атас)

en: Mandobo Bawah
uk: мандобо (бава)

en: Manduri, Baga
uk: мандурі (бага)

en: Manem
uk: манем

en: Mang
uk: манг

en: Mangala
uk: мангала

en: Mangarayi
uk: мангараї

en: Mangareva
uk: мангареве

en: Mangas
uk: мангас

en: Mangayat
uk: мангаят

en: Mangbetu
uk: мангбету

en: Mangbutu
uk: мангбуту

en: Mangerr
uk: мангерр

en: Manggarai
uk: манггараї

en: Mango
uk: манго

en: Mangole
uk: манголе

en: Mangseng
uk: мангсенг

en: Mangue
uk: манге

en: Manide
uk: маніде

en: Manikion
uk: манікіон

en: Maninka, Konyanka
uk: манінка (коньянка)

en: Maninka, Sankaran
uk: манінка (санкаран)

en: Maninkakan, Eastern
uk: манінканкан (східна)

en: Maninkakan, Kita
uk: манікакан (кіта)

en: Maninkakan, Western
uk: манікакан (західна)

en: Manipa
uk: маніпа

en: Manipuri
uk: маніпурська

en: Manipuri, Old
uk: маніпурська (давня)

en: Mankanya
uk: манканья

en: Manna-Dora
uk: манна-дора

en: Mannan
uk: маннан

en: Mano
uk: мано

en: Manobo, Agusan
uk: манобо (агузанська)

en: Manobo, Ata
uk: манобо (Ата)

en: Manobo, Cotabato
uk: манобо (котабато)

en: Manobo, Dibabawon
uk: манобо (Дібабавон)

en: Manobo, Ilianen
uk: манобо (Іліанен)

en: Manobo, Kinamiging
uk: манобо (Кінамігінг)

en: Manobo, Matigsalug
uk: манобо (матігсалуг)

en: Manobo, Obo
uk: манобо (обо)

en: Manobo, Rajah Kabunsuwan
uk: манобо (Раджа-Кабунсуван)

en: Manobo, Sarangani
uk: манобо (сарангані)

en: Manobo, Western Bukidnon
uk: манобо (західний Букіднон)

en: Manombai
uk: маномбаї

en: Mansaka
uk: мансака

en: Mansi
uk: мансі

en: Mansoanka
uk: мансоанка

en: Manta
uk: манта

en: Mantsi
uk: мантсі

en: Manx
uk: манкс

en: Manya
uk: манья

en: Manyawa
uk: маньява

en: Manyika
uk: маньїка

en: Manza
uk: манза

en: Maonan
uk: маонан

en: Maori
uk: маорійська

en: Mape
uk: мапе

en: Mapena
uk: мапена

en: Mapia
uk: мапія

en: Mapidian
uk: мапідан

en: Mapoyo
uk: мапойо

en: Mapudungun
uk: арауканська

en: Mapun
uk: мапун

en: Maquiritari
uk: макуїрітарі

en: Mara
uk: мара

en: Marachi
uk: марачі

en: Maraghei
uk: марагей

en: Maragus
uk: марагус

en: Marama
uk: марама

en: Maramba
uk: марамба

en: Maranao
uk: маранао

en: Maranunggu
uk: маранунггу

en: Mararit
uk: мараріт

en: Marathi
uk: мараті

en: Marathi, Old
uk: мараті (давня)

en: Marau
uk: марау

en: Marba
uk: марба

en: Maremgi
uk: маремгі

en: Marenje
uk: марендже

en: Marfa
uk: марфа

en: Margany
uk: маргані

en: Marghi Central
uk: маргі (центральна)

en: Marghi South
uk: маргі (південна)

en: Margu
uk: маргіанська

en: Mari (East Sepik Province)
uk: марі (провінція Східний Сепік)

en: Mari (Madang Province)
uk: марі (провінція Маданг)

en: Mari (Russia)
uk: марійська (Росія)

en: Mari, Eastern
uk: марійська (східна)

en: Mari, Western
uk: марійська (західна)

en: Maria (India)
uk: марія (Індія)

en: Maria (Papua New Guinea)
uk: марія (Папуа-Нова Гвінея)

en: Maria, Dandami
uk: марія (дандамі)

en: Maricopa
uk: марікопа

en: Maridan
uk: марідан

en: Maridjabin
uk: маріджабін

en: Marik
uk: марік

en: Marimanindji
uk: маріманінджі

en: Marind
uk: марінд

en: Marind, Bian
uk: марінд (бьян)

en: Maring
uk: марінг

en: Maringarr
uk: марінгарр

en: Marino
uk: маріно

en: Mariri
uk: марірі

en: Marithiel
uk: марітьєль

en: Maritime Sign Language
uk: морська мова жестів

en: Maritsauá
uk: марітсауа

en: Mariyedi
uk: марієді

en: Marka
uk: марка

en: Markweeta
uk: марквеета

en: Marma
uk: марма

en: Marovo
uk: марово

en: Marquesan, North
uk: маркізька (північна)

en: Marquesan, South
uk: маркізька (південна)

en: Marriammu
uk: марріамму

en: Marrucinian
uk: маррусійська

en: Marshallese
uk: маршальська

en: Marsian
uk: марсіанська

en: Martha's Vineyard Sign Language
uk: мова жестів виноградників Марти

en: Marti Ke
uk: марті-ке

en: Martu Wangka
uk: марту-вангка

en: Martuyhunira
uk: мартуйуніра

en: Maru
uk: мару

en: Marwari
uk: марварі

en: Marwari (India)
uk: марварі (Індія)

en: Marwari (Pakistan)
uk: марварі (Пакистан)

en: Marúbo
uk: марубо

en: Masaaba
uk: масааба

en: Masai
uk: масаї

en: Masalit
uk: масаліт

en: Masana
uk: масана

en: Masbatenyo
uk: масбатеньйо

en: Masela, Central
uk: масела (центральна)

en: Masela, East
uk: масела (східна)

en: Masela, West
uk: масела (західна)

en: Mashco Piro
uk: машко-піро

en: Mashi (Nigeria)
uk: маші (Нігерія)

en: Mashi (Zambia)
uk: маші (Замбія)

en: Masimasi
uk: масімасі

en: Masiwang
uk: масіванг

en: Maskelynes
uk: маскелінес

en: Maslam
uk: маслам

en: Masmaje
uk: масмадже

en: Massalat
uk: массалат

en: Massep
uk: массеп

en: Matagalpa
uk: матагальпа

en: Matal
uk: матал

en: Matbat
uk: матбат

en: Matengo
uk: матенго

en: Matepi
uk: матепі

en: Matipuhy
uk: матіпухі

en: Matlatzinca, Atzingo
uk: матлатцинка (Атцинго)

en: Matlatzinca, San Francisco
uk: матлатцинка (Сан-Франціско)

en: Mato
uk: мато

en: Mator
uk: матор

en: Matsés
uk: матсес

en: Mattole
uk: маттоле

en: Matukar
uk: матукар

en: Matumbi
uk: матумбі

en: Matís
uk: матіс

en: Maung
uk: маунг

en: Mauritian Sign Language
uk: мавританська мова жестів

en: Mauwake
uk: мауваке

en: Mawa (Chad)
uk: мава (Чад)

en: Mawa (Nigeria)
uk: мава (Нігерія)

en: Mawak
uk: мавак

en: Mawan
uk: маван

en: Mawayana
uk: маваяна

en: Mawchi
uk: мочі

en: Mawes
uk: мавес

en: Maxakalí
uk: машакалі

en: Mayaguduna
uk: маягудуна

en: Mayan, Epigraphic
uk: майянська (епіграфічна)

en: Mayangna
uk: маянгна

en: Mayawali
uk: маявалі

en: Mayeka
uk: маєка

en: Mayi-Kulan
uk: маї-кулан

en: Mayi-Thakurti
uk: маї-такурті

en: Mayi-Yapi
uk: маї-япі

en: Mayo
uk: майо

en: Mayogo
uk: майого

en: Mazagway
uk: мазагвей

en: Mazahua, Central
uk: мазауа (центральна)

en: Mazahua, Michoacán
uk: масауа (мічоакан)

en: Mazanderani
uk: мазандерані

en: Mazatec, Ayautla
uk: масатецька (Аяутла)

en: Mazatec, Chiquihuitlán
uk: масатецька (Чикуїхуїтлан)

en: Mazatec, Huautla
uk: масатецька (Уаутла)

en: Mazatec, Ixcatlán
uk: масатецька (Ішкатлан)

en: Mazatec, Jalapa De Díaz
uk: масатецька (Халапа-де-Діас)

en: Mazatec, Mazatlán
uk: масатецька (Мацатлан)

en: Mazatec, San Jerónimo Tecóatl
uk: масатецька (Сан-Херонімо-Текоатль)

en: Mazatec, Soyaltepec
uk: масатецька (Соялтепек)

en: Mba
uk: мба

en: Mbala
uk: мбала

en: Mbalanhu
uk: мбаланху

en: Mbandja
uk: мбанджа

en: Mbangala
uk: мбангала

en: Mbangi
uk: мбангі

en: Mbangwe
uk: мбангве

en: Mbara (Australia)
uk: мбара (Австралія)

en: Mbara (Chad)
uk: мбара (Чад)

en: Mbariman-Gudhinma
uk: мбаріман-гудхінма

en: Mbati
uk: мбаті

en: Mbato
uk: мбато

en: Mbay
uk: мбай

en: Mbe
uk: мбе

en: Mbelime
uk: мбеліме

en: Mbembe, Cross River
uk: мбембе (Кросс-Рівер)

en: Mbembe, Tigon
uk: мембе (тігон)

en: Mbere
uk: мбере

en: Mbesa
uk: мбеса

en: Mbo (Cameroon)
uk: мбо (Камерун)

en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
uk: мбо (Демократична Республіка Конго)

en: Mboi
uk: мбої

en: Mboko
uk: мбоко

en: Mbole
uk: мболе

en: Mbonga
uk: мбонга

en: Mbongno
uk: мбонгно

en: Mbosi
uk: мбосі

en: Mbowe
uk: мбове

en: Mbre
uk: мбре

en: Mbudum
uk: мбудум

en: Mbugu
uk: мбугу

en: Mbugwe
uk: мбугве

en: Mbuko
uk: мбуко

en: Mbukushu
uk: мбукушу

en: Mbula
uk: мбула

en: Mbula-Bwazza
uk: мбула-бвазза

en: Mbule
uk: мбуле

en: Mbulungish
uk: мбулунгіш

en: Mbum
uk: мбум

en: Mbunda
uk: мбунда

en: Mbunga
uk: мбунга

en: Mburku
uk: мбурку

en: Mbwela
uk: мбвела

en: Me'en
uk: меенська

en: Me'phaa, Acatepec
uk: тлапанек (акатепек)

en: Me'phaa, Azoyú
uk: тлапанек (азою)

en: Me'phaa, Malinaltepec
uk: тлапанек (малінтепек)

en: Me'phaa, Tlacoapa
uk: тлапанек (тлакоапа)

en: Medebur
uk: медебур

en: Media Lengua
uk: медіа-ленгуа

en: Mediak
uk: медіак

en: Median
uk: мідійська

en: Medumba
uk: медумба

en: Mefele
uk: мефеле

en: Megam
uk: мегам

en: Mehek
uk: мехек

en: Mehináku
uk: мехінаку

en: Mehri
uk: мехрі

en: Mekeo
uk: мекео

en: Mekmek
uk: мекмек

en: Mekwei
uk: меквей

en: Melanau, Central
uk: меланау (центральна)

en: Melanau, Daro-Matu
uk: меланау (даро-мату)

en: Melanau, Kanowit-Tanjong
uk: меланау (Кановіт-Танджонг)

en: Melanau, Sibu
uk: меланау (сібу)

en: Mele-Fila
uk: меле-філа

en: Melo
uk: мело

en: Melpa
uk: мелпа

en: Memoni
uk: мемоні

en: Mendankwe-Nkwen
uk: менданкве-нквен

en: Mende (Papua New Guinea)
uk: менде (Папуа-Нова Гвінея)

en: Mende (Sierra Leone)
uk: менде (Сьєрра-Леоне)

en: Mengaka
uk: менгака

en: Mengen
uk: менген

en: Mengisa
uk: менгіса

en: Menka
uk: менка

en: Menominee
uk: меноміні

en: Mentawai
uk: ментаваї

en: Menya
uk: менья

en: Meohang, Eastern
uk: міоханг (східна)

en: Meohang, Western
uk: меоханг (західна)

en: Meoswar
uk: меосвар

en: Mer
uk: мер

en: Meramera
uk: мерамера

en: Merei
uk: мерейська

en: Merey
uk: мерей

en: Meriam
uk: меріам

en: Merlav
uk: мерлав

en: Meroitic
uk: мероїтська

en: Meru
uk: меру

en: Merwari
uk: мерварі

en: Mesaka
uk: месака

en: Mese
uk: месе

en: Meskwaki
uk: мескавакі

en: Mesme
uk: месме

en: Mesmes
uk: месмес

en: Mesqan
uk: мескан

en: Messapic
uk: мессапська

en: Meta'
uk: метаа

en: Mewari
uk: меварі

en: Mewati
uk: меваті

en: Mexican Sign Language
uk: мексиканська мова жестів

en: Meyah
uk: мея

en: Mfinu
uk: мфіну

en: Mfumte
uk: мфумте

en: Mgbolizhia
uk: мгболіжіа

en: Mi'kmaq
uk: мікмак

en: Miami
uk: майамі

en: Mian
uk: міан

en: Miani
uk: міані

en: Miao, Chuanqiandian Cluster
uk: мяо (чуанкьяндійська спільнота)

en: Miao, Eastern Qiandong
uk: мяо (східний кьяндун)

en: Miao, Eastern Xiangxi
uk: мяо (східна сянсі)

en: Miao, Horned
uk: мяо (хорнед)

en: Miao, Large Flowery
uk: мяо (мала квіткова)

en: Miao, Northern Qiandong
uk: мяо (північний кьяндун)

en: Miao, Small Flowery
uk: мяо (квіткова)

en: Miao, Southern Qiandong
uk: мяо (південний кьяндонг)

en: Miao, Western Xiangxi
uk: мяо (західна сянсі)

en: Michif
uk: мічиф

en: Michigamea
uk: мічигамеа

en: Midob
uk: мідоб

en: Mien, Biao-Jiao
uk: міен (бьяо-джяо)

en: Mien, Iu
uk: міен (іу)

en: Migaama
uk: мігаама

en: Migabac
uk: мігабак

en: Migum
uk: мігум

en: Miju-Mishmi
uk: міджу-мішмі

en: Mikasuki
uk: мікасукі

en: Mili
uk: мілі

en: Miltu
uk: мілту

en: Miluk
uk: мілук

en: Milyan
uk: лікійська

en: Mina (Cameroon)
uk: мана (Камерун)

en: Mina (India)
uk: міна (Індія)

en: Minaean
uk: мінайська

en: Minang
uk: мінанг

en: Minangkabau
uk: мінангкабау

en: Minanibai
uk: мінанібай

en: Minaveha
uk: мінавеха

en: Minderico
uk: міндеріко

en: Mindiri
uk: міндірі

en: Mingang Doso
uk: мінганг-досо

en: Mingrelian
uk: мінгрельська

en: Minidien
uk: мінідьєн

en: Minjungbal
uk: мінджунгбал

en: Minkin
uk: мінкін

en: Minoan
uk: мінойська

en: Minokok
uk: мінокок

en: Minriq
uk: мінрік

en: Mintil
uk: мінтіл

en: Miqie
uk: мікі

en: Mirandese
uk: мірандська

en: Mirgan
uk: мірган

en: Miriti
uk: міріті

en: Miriwoong Sign Language
uk: мірівунгська мова жестів

en: Miriwung
uk: мірівунг

en: Miship
uk: мішип

en: Misima-Panaeati
uk: місіма-панеаті

en: Mising
uk: місін

en: Mittu
uk: мітту

en: Mituku
uk: мітуку

en: Miu
uk: міу

en: Miwa
uk: міва

en: Miwok, Bay
uk: мівок (затока)

en: Miwok, Central Sierra
uk: мівок (центральна Сьєрра)

en: Miwok, Coast
uk: мівок (узбережжя)

en: Miwok, Lake
uk: мівок (озерна)

en: Miwok, Northern Sierra
uk: мівок (північна Сьєрра)

en: Miwok, Plains
uk: мівок (рівнинна)

en: Miwok, Southern Sierra
uk: мівок (південна Сьєрра)

en: Mixe, Coatlán
uk: міше (коатлан)

en: Mixe, Isthmus
uk: міше (перешийок)

en: Mixe, Juquila
uk: міше (Хукілья)

en: Mixe, Mazatlán
uk: міше (Мацатлан)

en: Mixe, North Central
uk: міше (північна центральна)

en: Mixe, Quetzaltepec
uk: міхе (Кетцальтепек)

en: Mixe, Tlahuitoltepec
uk: міхе (Тлахуїтолтепек)

en: Mixe, Totontepec
uk: міхе (тотонтепек)

en: Mixtec, Alacatlatzala
uk: міштецька (Алакатлатцала)

en: Mixtec, Alcozauca
uk: міштецька (Алькусаука)

en: Mixtec, Amoltepec
uk: міштецька (Амольтепек)

en: Mixtec, Apasco-Apoala
uk: міштецька (апаско-апоальська)

en: Mixtec, Atatláhuca
uk: міштецька (ататлахуцька)

en: Mixtec, Ayutla
uk: міштецька (Аютла)

en: Mixtec, Cacaloxtepec
uk: міштецька (Какалостепек)

en: Mixtec, Chayuco
uk: міштецька (Чаюко)

en: Mixtec, Chazumba
uk: міштецька (Часумба)

en: Mixtec, Chigmecatitlán
uk: міштецька (Чигмекатітлан)

en: Mixtec, Coatzospan
uk: міштецька (Коацоспан)

en: Mixtec, Cuyamecalco
uk: міштецька (Куямекалько)

en: Mixtec, Diuxi-Tilantongo
uk: міштецька (діуші-тілантонго)

en: Mixtec, Huitepec
uk: міштецька (Уїтепек)

en: Mixtec, Itundujia
uk: міштецька (Інтундухія)

en: Mixtec, Ixtayutla
uk: міштецька (Іштаютла)

en: Mixtec, Jamiltepec
uk: міштецька (Хамільтепек)

en: Mixtec, Juxtlahuaca
uk: міштецька (Хушталауака)

en: Mixtec, Magdalena Peñasco
uk: міштецька (Магдалена-Пеньяско)

en: Mixtec, Metlatónoc
uk: міштецька (Метлатонок)

en: Mixtec, Mitlatongo
uk: міштецька (мітлатонго)

en: Mixtec, Mixtepec
uk: міштецька (Містепек)

en: Mixtec, Northern Tlaxiaco
uk: міштецька (північне Тлашако)

en: Mixtec, Northwest Oaxaca
uk: міштецька (північно-західна Оахака)

en: Mixtec, Ocotepec
uk: міштецька (Окотепек)

en: Mixtec, Peñoles
uk: міштецька (Пеньолес)

en: Mixtec, Pinotepa Nacional
uk: міштецька (Пінотепа-Насіональ)

en: Mixtec, San Juan Colorado
uk: міштецька (Сан-Хуан-Колорадо)

en: Mixtec, San Juan Teita
uk: міштецька (Сан-Хуан-Тейта)

en: Mixtec, San Miguel El Grande
uk: міштецька (Сан-Мігель-ель-Гранде)

en: Mixtec, San Miguel Piedras
uk: міштецька (Сан-Мігель-Пьєдрас)

en: Mixtec, Santa Lucía Monteverde
uk: міштецька (Санта-Люсія-Монтеверде)

en: Mixtec, Santa María Zacatepec
uk: міштецька (Санта-Марія-Сакатепек)

en: Mixtec, Silacayoapan
uk: міштецька (Сілакайоапан)

en: Mixtec, Sindihui
uk: міштецька (Синдіуї)

en: Mixtec, Sinicahua
uk: міштецька (Синікауа)

en: Mixtec, Southeastern Nochixtlán
uk: міштецька (південно-східний Ночихтлан)

en: Mixtec, Southern Puebla
uk: міштецька (Південна Пуебла)

en: Mixtec, Southwestern Tlaxiaco
uk: міштецька (південно-західне Тлашако)

en: Mixtec, Soyaltepec
uk: міштецька (Соялтепек)

en: Mixtec, Tacahua
uk: міштецька (Такауа)

en: Mixtec, Tamazola
uk: міштецька (Тамасола)

en: Mixtec, Tezoatlán
uk: міштецька (Тецоатлан)

en: Mixtec, Tidaá
uk: міштецька (тідаа)

en: Mixtec, Tijaltepec
uk: міштецька (Тіхальтепек)

en: Mixtec, Tlazoyaltepec
uk: міштецька (Тласоялтепек)

en: Mixtec, Tututepec
uk: міштецька (тутутепек)

en: Mixtec, Western Juxtlahuaca
uk: міштецька (західна Хушталауака)

en: Mixtec, Yoloxochitl
uk: міштецька (Йолошочитл)

en: Mixtec, Yosondúa
uk: міштецька (йосондуа)

en: Mixtec, Yucuañe
uk: міштецька (Юкуаньє)

en: Mixtec, Yutanduchi
uk: міштецька (Ютандучі)

en: Miya
uk: мія

en: Miyako
uk: міяко

en: Miyobe
uk: мійобе

en: Mlabri
uk: млабрі

en: Mlahsö
uk: млахсо

en: Mlap
uk: млап

en: Mlomp
uk: мломп

en: Mmaala
uk: ммааала

en: Mmen
uk: ммен

en: Mnong, Central
uk: мнонг (центральна)

en: Mnong, Eastern
uk: мнонг (східна)

en: Mnong, Southern
uk: мнонг (південна)

en: Mo'da
uk: мода

en: Moabite
uk: моабіте

en: Moba
uk: моба

en: Mobilian
uk: мобіліанська

en: Mochica
uk: мочика

en: Mocho
uk: мочо

en: Mocoví
uk: мокові

en: Modang
uk: моданг

en: Modole
uk: модоле

en: Moere
uk: моере

en: Mofu, North
uk: мофу (північна)

en: Mofu-Gudur
uk: Мофу-Гудур

en: Mogholi
uk: могольська

en: Mogofin
uk: могофін

en: Mogum
uk: могум

en: Mohave
uk: могавська

en: Mohawk
uk: мохаук

en: Mohegan-Pequot
uk: могікансько-пеквотська

en: Moi (Congo)
uk: мої (Конго)

en: Moi (Indonesia)
uk: мої (Індонезія)

en: Moikodi
uk: моїкоді

en: Moingi
uk: моїнгі

en: Moji
uk: моджі

en: Mok
uk: мок

en: Moken
uk: мокен

en: Mokerang
uk: мокеранг

en: Mokilese
uk: мокілезе

en: Moklen
uk: моклен

en: Mokole
uk: моколе

en: Mokpwe
uk: мокпве

en: Moksela
uk: моксела

en: Moksha
uk: мокшанська

en: Molale
uk: молале

en: Molbog
uk: молбог

en: Moldova Sign Language
uk: молдовська мова жестів

en: Molengue
uk: ленге

en: Molima
uk: моліма

en: Molo
uk: моло

en: Molof
uk: молоф

en: Moloko
uk: молоко

en: Mom Jango
uk: мом-джанго

en: Moma
uk: мома

en: Momare
uk: момаре

en: Mombum
uk: момбум

en: Momina
uk: моміна

en: Momuna
uk: момуна

en: Mon
uk: мон

en: Mon, Old
uk: мон (давня)

en: Monastic Sign Language
uk: монастирська мова жестів

en: Mondropolon
uk: мондрополон

en: Mondé
uk: монде

en: Mongo
uk: монго

en: Mongol
uk: монгольська

en: Mongolian Sign Language
uk: монгольська мова жестів

en: Mongolian, Classical
uk: монгольська (класична)

en: Mongolian, Halh
uk: монгольська (халха)

en: Mongolian, Middle
uk: монгольська (середньовічна)

en: Mongolian, Peripheral
uk: монгольська (периферійна)

en: Mongondow
uk: монгодоу

en: Moni
uk: моні

en: Mono (Cameroon)
uk: моно (Камерун)

en: Mono (Democratic Republic of Congo)
uk: моно (Демократична Республіка Конго)

en: Mono (Solomon Islands)
uk: моно (Соломонові острови)

en: Mono (USA)
uk: моно (США)

en: Monom
uk: моном

en: Monpa, Kalaktang
uk: монпа (калактанг)

en: Monpa, Tawang
uk: монпа (таванг)

en: Montagnais
uk: монтаньєс

en: Montol
uk: монтол

en: Monumbo
uk: монумбо

en: Monzombo
uk: монзомбо

en: Moo
uk: му

en: Mopán Maya
uk: мопан-майя

en: Mor (Bomberai Peninsula)
uk: мор (півострів Бомбераї)

en: Mor (Mor Islands)
uk: мор (острови Мор)

en: Moraid
uk: мораїд

en: Morawa
uk: морава

en: Morerebi
uk: мореребі

en: Moresada
uk: моресада

en: Mori Atas
uk: морі (атас)

en: Mori Bawah
uk: морі-бава

en: Morigi
uk: морігі

en: Morisyen
uk: мавританська креольська

en: Moro
uk: моро

en: Moroccan Sign Language
uk: марокканська мова жестів

en: Morokodo
uk: морокодо

en: Morom
uk: мором

en: Moronene
uk: моронене

en: Morori
uk: морорі

en: Morouas
uk: мороуас

en: Mortlockese
uk: мортлокезе

en: Moru
uk: мору

en: Mosimo
uk: мосімо

en: Mosiro
uk: мосіро

en: Moskona
uk: москона

en: Mossi
uk: мосі

en: Mota
uk: мота

en: Motlav
uk: мотлав

en: Motu
uk: моту

en: Mouk-Aria
uk: моук-арія

en: Mouwase
uk: мувасе

en: Movima
uk: мовіма

en: Mozambican Sign Language
uk: мозамбікська мова жестів

en: Mozarabic
uk: мозарабська

en: Mpade
uk: мпаде

en: Mpalitjanh
uk: мпалітьянх

en: Mpi
uk: мпі

en: Mpiemo
uk: мпіемо

en: Mpoto
uk: мпото

en: Mpotovoro
uk: мпотоворо

en: Mpumpong
uk: мпумпонг

en: Mpuono
uk: мпуоно

en: Mpur
uk: мпур

en: Mru
uk: мру

en: Mser
uk: мсер

en: Mualang
uk: муаланг

en: Mubami
uk: мубамі

en: Mubi
uk: мубі

en: Muda
uk: муда

en: Mudburra
uk: мудбурра

en: Muduga
uk: мудуга

en: Mufian
uk: муфіанська

en: Mugom
uk: мугом

en: Muinane
uk: муїнане

en: Muji, Northern
uk: муджі (північна)

en: Muji, Qila
uk: муджі (кіла)

en: Muji, Southern
uk: муджі (південна)

en: Mukha-Dora
uk: муха-дора

en: Mukulu
uk: мукулу

en: Mulaha
uk: мулага

en: Mulam
uk: мулам

en: Mulao
uk: мулао

en: Mulgi
uk: мульгіська

en: Mullukmulluk
uk: муллукмуллук

en: Multiple languages
uk: мови; що належать до декількох родин

en: Muluridyi
uk: мулурідьї

en: Mum
uk: мум

en: Mumuye
uk: мумує

en: Muna
uk: муна

en: Munda
uk: мунда

en: Mundabli
uk: мундаблі

en: Mundang
uk: мунданг

en: Mundani
uk: мундані

en: Mundari
uk: мундарі

en: Mundat
uk: мундат

en: Mundurukú
uk: мундуруку

en: Mungaka
uk: мунгака

en: Munggui
uk: мунггуї

en: Mungkip
uk: мунгкіп

en: Muniche
uk: муніче

en: Munit
uk: муніт

en: Munji
uk: мунджі

en: Munsee
uk: мунсее

en: Muong
uk: муонг

en: Mur Pano
uk: мур-пано

en: Muratayak
uk: муратаяк

en: Muria, Eastern
uk: муріа (східна)

en: Muria, Far Western
uk: мурія (далекозахідна)

en: Muria, Western
uk: мурія (західна)

en: Murik (Malaysia)
uk: мурік (Малайзія)

en: Murik (Papua New Guinea)
uk: мурік (Папуа-Нова Гвінея)

en: Murkim
uk: муркім

en: Murle
uk: мурле

en: Murrinh-Patha
uk: муррінх-пата

en: Mursi
uk: мурсі

en: Murupi
uk: мурупі

en: Murut, Keningau
uk: мурут (кенінгау)

en: Murut, Tagal
uk: мурут (тагал)

en: Murut, Timugon
uk: мурут (тімугон)

en: Muruwari
uk: муруварі

en: Musak
uk: мусак

en: Musar
uk: мусар

en: Musasa
uk: мусаса

en: Musey
uk: мусей

en: Musgu
uk: мусгу

en: Mushungulu
uk: мушунгулу

en: Musi
uk: мусі

en: Muskum
uk: мускум

en: Musom
uk: мусом

en: Mussau-Emira
uk: муссау-еміра

en: Muthuvan
uk: мутуван

en: Mutu
uk: муту

en: Muya
uk: муя

en: Muyang
uk: муянг

en: Muyu, North
uk: мую (північна)

en: Muyu, South
uk: мую (південна)

en: Muyuw
uk: муюв

en: Muzi
uk: музі

en: Mvanip
uk: мваніп

en: Mvuba
uk: мвуба

en: Mwaghavul
uk: мвагавул

en: Mwan
uk: мван

en: Mwani
uk: мвані

en: Mwatebu
uk: мватебу

en: Mwera (Chimwera)
uk: мвера (чимвера)

en: Mwera (Nyasa)
uk: мвера (Ньяса)

en: Mwimbi-Muthambi
uk: мвімбі-мутамбі

en: Myene
uk: мьєне

en: Mysian
uk: мізійська

en: Mághdì
uk: магді

en: Máku
uk: маку

en: Ménik
uk: менік

en: Mískito
uk: міскіто

en: Mócheno
uk: мочено

en: Mündü
uk: мунду

en: N'Ko
uk: н’ко

en: N/u
uk: нуу

en: Na
uk: на

en: Naaba
uk: нааба

en: Naami
uk: наамі

en: Naasioi
uk: наасіой

en: Naba
uk: наба

en: Nabak
uk: набак

en: Nabi
uk: набі

en: Nachering
uk: начерінг

en: Nadruvian
uk: надрувіанська

en: Nadëb
uk: надеб

en: Nafaanra
uk: нафаанра

en: Nafi
uk: нафі

en: Nafri
uk: нафрі

en: Nafusi
uk: нафусі

en: Naga Pidgin
uk: нага (піджин)

en: Naga, Akyaung Ari
uk: нага (акьяунг-арі)

en: Naga, Angami
uk: нага (ангамі)

en: Naga, Ao
uk: нага (ао)

en: Naga, Chang
uk: нага (чанг)

en: Naga, Chokri
uk: нага (Чокрі)

en: Naga, Chothe
uk: нага (чоте)

en: Naga, Inpui
uk: нага (інпуї)

en: Naga, Kharam
uk: нага (харам)

en: Naga, Khezha
uk: нака (хежа)

en: Naga, Khiamniungan
uk: нага (хіамніунган)

en: Naga, Khoibu
uk: нага (хойбу)

en: Naga, Koki
uk: нага (кокі)

en: Naga, Konyak
uk: нага (коньяк)

en: Naga, Kyan-Karyaw
uk: нага (кьян-карьяв)

en: Naga, Lao
uk: нага (лао)

en: Naga, Leinong
uk: нага (Лейнонг)

en: Naga, Liangmai
uk: нага (ліангмай)

en: Naga, Long Phuri
uk: нага (Лонг-Пхурі)

en: Naga, Lotha
uk: нага (лота)

en: Naga, Makuri
uk: нага (макурі)

en: Naga, Makyan
uk: нага (макьян)

en: Naga, Mao
uk: нага (мао)

en: Naga, Maram
uk: нага (марам)

en: Naga, Maring
uk: нага (марінг)

en: Naga, Monsang
uk: нага (монсанг)

en: Naga, Moyon
uk: нага (мойон)

en: Naga, Mzieme
uk: нага (мзіеме)

en: Naga, Nocte
uk: нага (нокте)

en: Naga, Northern Rengma
uk: нага (північна ренгма)

en: Naga, Para
uk: нага (пара)

en: Naga, Phom
uk: нага (фом)

en: Naga, Pochuri
uk: нага (почурі)

en: Naga, Ponyo-Gongwang
uk: нага (поньйо-гонгванг)

en: Naga, Poumei
uk: нага (поумей)

en: Naga, Puimei
uk: нага (пуймеї)

en: Naga, Rongmei
uk: нага (ронгмей)

en: Naga, Sangtam
uk: нага (Сангтам)

en: Naga, Southern Rengma
uk: нага (Південна Ренгма)

en: Naga, Sumi
uk: нага (сумі)

en: Naga, Tangkhul (India)
uk: нага (тангкхул, індійська)

en: Naga, Tangkhul (Myanmar)
uk: нага (тангкхул, м’янмська)

en: Naga, Tarao
uk: нага (тарао)

en: Naga, Tase
uk: нага (тасе)

en: Naga, Thangal
uk: нака (тангал)

en: Naga, Tutsa
uk: нага (тутса)

en: Naga, Wancho
uk: нага (ванчо)

en: Naga, Yimchungru
uk: нага (їмчунгру)

en: Naga, Zeme
uk: нага (земе)

en: Nagarchal
uk: нагарчал

en: Nage
uk: наге

en: Nago, Northern
uk: наго (північна)

en: Nago, Southern
uk: наго (південна)

en: Nagumi
uk: нагумі

en: Nahali
uk: нахалі

en: Nahari
uk: нахарі

en: Nahuatl, Central
uk: ацтецька (центральна)

en: Nahuatl, Central Huasteca
uk: ацтецька (центральна Уастека)

en: Nahuatl, Central Puebla
uk: ацтецька (центральна Пуебла)

en: Nahuatl, Classical
uk: ацтецька (класична)

en: Nahuatl, Coatepec
uk: ацтецька (Коатепек)

en: Nahuatl, Eastern Durango
uk: ацтецька (Східна Дуранго)

en: Nahuatl, Eastern Huasteca
uk: ацтецька (східна Уастека)

en: Nahuatl, Guerrero
uk: ацтецька (Герреро)

en: Nahuatl, Highland Puebla
uk: ацтецька (Високогірна Пуебла)

en: Nahuatl, Huaxcaleca
uk: ацтецька (Уашкалека)

en: Nahuatl, Isthmus-Cosoleacaque
uk: ацтецька (перешийок-Косолеакаке)

en: Nahuatl, Isthmus-Mecayapan
uk: ацтецька (перешийок-Мекаяпан)

en: Nahuatl, Isthmus-Pajapan
uk: ацтецька (перешийок-Пахапан)

en: Nahuatl, Michoacán
uk: ацтецька (Мічоакан)

en: Nahuatl, Morelos
uk: ацтецька (Морелос)

en: Nahuatl, Northern Oaxaca
uk: ацтецька (північна Оахака)

en: Nahuatl, Northern Puebla
uk: ацтецька (північна Пуебла)

en: Nahuatl, Ometepec
uk: ацтецька (Ометепек)

en: Nahuatl, Orizaba
uk: ацтецька (Орісаба)

en: Nahuatl, Santa María La Alta
uk: ацтецька (Санта-Марія-ла-Альта)

en: Nahuatl, Sierra Negra
uk: ацтецька (Сьєрра-Негра)

en: Nahuatl, Southeastern Puebla
uk: ацтецька (Південно-східна Пуебла)

en: Nahuatl, Tabasco
uk: ацтецька (Табаско)

en: Nahuatl, Temascaltepec
uk: ацтецька (Темаскальтепек)

en: Nahuatl, Tetelcingo
uk: ацтецька (Тетельсінго)

en: Nahuatl, Tlamacazapa
uk: ацтецька (Тламакасапа)

en: Nahuatl, Western Durango
uk: ацтецька (Західна Дуранго)

en: Nahuatl, Western Huasteca
uk: ацтецька (західна Уастека)

en: Nahuatl, Zacatlán-Ahuacatlán-Tepetzintla
uk: ацтецька (Сакатлан-Ауакатлан-Тепетцинтла)

en: Nai
uk: баї

en: Naka'ela
uk: накаела

en: Nakai
uk: накаї

en: Nakame
uk: накаме

en: Nakanai
uk: наканаї

en: Nakara
uk: накара

en: Nake
uk: наке

en: Naki
uk: накі

en: Nakwi
uk: накві

en: Nalca
uk: налка

en: Nali
uk: налі

en: Nalik
uk: налік

en: Nalu
uk: налу

en: Nalögo
uk: налього

en: Nama (Papua New Guinea)
uk: нама (Папуа-Нова Гвінея)

en: Namakura
uk: намакура

en: Namat
uk: намат

en: Nambas, Big
uk: набмас (велика)

en: Nambikuára, Southern
uk: намбікуара (південна)

en: Nambo
uk: намбо

en: Nambya
uk: намбья

en: Namia
uk: намія

en: Namiae
uk: наміае

en: Namibian Sign Language
uk: намібійська мова жестів

en: Namla
uk: намла

en: Namo
uk: намо

en: Namonuito
uk: намонуїто

en: Namosi-Naitasiri-Serua
uk: намозі-найтасірі-серуа

en: Namuyi
uk: намуї

en: Nanai
uk: нанайська

en: Nancere
uk: нансере

en: Nande
uk: нанде

en: Nandi
uk: нанді

en: Nankina
uk: нанкіна

en: Nanti
uk: нанті

en: Nanticoke
uk: нантікоук

en: Nanubae
uk: нанубей

en: Napu
uk: напу

en: Nar Phu
uk: нар-фу

en: Nara
uk: нара

en: Narak
uk: нарак

en: Narango
uk: наранго

en: Narau
uk: нарау

en: Nari Nari
uk: нарі-нарі

en: Narim
uk: нарім

en: Naro
uk: наро

en: Narom
uk: наром

en: Narragansett
uk: наррагансетт

en: Narrinyeri
uk: нарріньєрі

en: Narua
uk: наруа

en: Narungga
uk: нарунгга

en: Nasal
uk: насаль

en: Nasarian
uk: назарейська

en: Naskapi
uk: наскапі

en: Nasu, Wumeng
uk: насу (вуменг)

en: Nasu, Wusa
uk: насу (вуса)

en: Natanzi
uk: натанці

en: Natchez
uk: натчес

en: Nateni
uk: натені

en: Nathembo
uk: натембо

en: Natioro
uk: натіоро

en: Natügu
uk: натюгу

en: Nauete
uk: науете

en: Nauna
uk: науна

en: Nauo
uk: науо

en: Nauru
uk: науру

en: Navajo
uk: навахо

en: Navut
uk: навут

en: Nawaru
uk: навару

en: Nawathinehena
uk: наватінехена

en: Nawdm
uk: лоссо

en: Nawuri
uk: навурі

en: Naxi
uk: нахі

en: Nayi
uk: наї

en: Nayini
uk: наїні

en: Ncane
uk: нкане

en: Nchumbulu
uk: нчумбулу

en: Nda'nda'
uk: нданда

en: Ndai
uk: ндаї

en: Ndaka
uk: ндака

en: Ndaktup
uk: ндактуп

en: Ndali
uk: ндалі

en: Ndam
uk: ндам

en: Ndamba
uk: ндамба

en: Ndambomo
uk: ндамбомо

en: Ndasa
uk: ндаса

en: Ndau
uk: ндау

en: Nde-Gbite
uk: нде-гбіте

en: Nde-Nsele-Nta
uk: нде-нселе-нта

en: Ndebele, North
uk: ндебеле (північна)

en: Ndebele, South
uk: південна ндебеле

en: Ndemli
uk: ндемлі

en: Ndendeule
uk: ндендеуле

en: Ndengereko
uk: нденгереко

en: Nding
uk: ндінг

en: Ndo
uk: ндо

en: Ndobo
uk: ндобо

en: Ndoe
uk: ндое

en: Ndogo
uk: ндого

en: Ndolo
uk: ндоло

en: Ndom
uk: ндом

en: Ndombe
uk: ндомбе

en: Ndonde Hamba
uk: ндонде-хамба

en: Ndonga
uk: ндонга

en: Ndoola
uk: ндоола

en: Ndra'ngith
uk: ндра’нгіт

en: Nduga
uk: ндуга

en: Ndumu
uk: ндуму

en: Ndunda
uk: ндунда

en: Ndunga
uk: ндунга

en: Ndut
uk: ндут

en: Ndyuka-Trio Pidgin
uk: піджин ндьюка-тріо

en: Neapolitan
uk: неаполітанська

en: Nedebang
uk: недебанг

en: Nefamese
uk: нефамезе

en: Negerhollands
uk: негроголландська

en: Negeri Sembilan Malay
uk: негері-сембелан (Малая)

en: Negidal
uk: негідал

en: Nehan
uk: нехан

en: Nek
uk: нек

en: Nekgini
uk: некгіні

en: Neko
uk: неко

en: Neku
uk: неку

en: Nema
uk: нема

en: Neme
uk: неме

en: Nemi
uk: немі

en: Nen
uk: нен

en: Nend
uk: нендська

en: Nenets
uk: ненецька

en: Nengone
uk: негоне

en: Neo
uk: нео

en: Neo-Aramaic, Assyrian
uk: неоарамейська (асирійська)

en: Neo-Aramaic, Barzani Jewish
uk: неоарамейська (барзані-іудейська)

en: Neo-Aramaic, Bohtan
uk: неоарамейська (долина Бохтан)

en: Neo-Aramaic, Chaldean
uk: неоарамейська (чалдейська)

en: Neo-Aramaic, Western
uk: неоарамейська (західна)

en: Nepalese Sign Language
uk: непальська мова жестів

en: Nepali (individual language)
uk: непальська (окрема мова)

en: Nepali (macrolanguage)
uk: непальська (макромова)

en: Nete
uk: нете

en: New Zealand Sign Language
uk: новозеландська мова жестів

en: Newar, Middle
uk: невар (середня)

en: Newari
uk: неварська

en: Newari, Classical
uk: неварі (класична)

en: Neyo
uk: нейо

en: Nez Perce
uk: нец-персе

en: Ngaanyatjarra
uk: нгааньятжарра

en: Ngad'a
uk: нгада

en: Ngad'a, Eastern
uk: нгада (східна)

en: Ngadjunmaya
uk: нгаджунмая

en: Ngadjuri
uk: нгаджурі

en: Ngaing
uk: нгаїнг

en: Ngaju
uk: нгаджу

en: Ngala
uk: нгала

en: Ngalakan
uk: нгалакан

en: Ngalum
uk: нгалум

en: Ngam
uk: нгам

en: Ngamambo
uk: нгамамбо

en: Ngambay
uk: нгамбей

en: Ngamini
uk: нгаміні

en: Ngamo
uk: нгамо

en: Ngan'gityemerri
uk: нган'гітьємеррі

en: Nganakarti
uk: нганакарті

en: Nganasan
uk: нганасан

en: Ngandi
uk: нганді

en: Ngando (Central African Republic)
uk: нгандо (Центральноафриканська Республіка)

en: Ngando (Democratic Republic of Congo)
uk: нгандо (Демократична Республіка Конго)

en: Ngandyera
uk: нгандьєра

en: Ngangam
uk: нгангам

en: Ngantangarra
uk: нгантангарра

en: Nganyaywana
uk: нганьяйвана

en: Ngardi
uk: нгарді

en: Ngarigu
uk: нгарігу

en: Ngarinman
uk: нгарінман

en: Ngarinyin
uk: нгаріньїн

en: Ngarla
uk: нгарла

en: Ngarluma
uk: нгарлума

en: Ngas
uk: нгас

en: Ngasa
uk: нгаса

en: Ngatik Men's Creole
uk: креольська племені нгатік

en: Ngawun
uk: нгавун

en: Ngayawung
uk: нгаявун

en: Ngbaka
uk: нгбака

en: Ngbaka Ma'bo
uk: нгбака-мабо

en: Ngbaka Manza
uk: нгбака-манза

en: Ngbandi, Northern
uk: нгбанді (північна)

en: Ngbandi, Southern
uk: нгбанді, південна

en: Ngbee
uk: нгбее

en: Ngbinda
uk: нгбінда

en: Ngbundu
uk: нгбунду

en: Ngelima
uk: нгеліма

en: Ngemba
uk: нгемба

en: Ngeq
uk: нгек

en: Ngete
uk: нгете

en: Nggem
uk: нггем

en: Nggwahyi
uk: нггвахьї

en: Ngie
uk: нгіе

en: Ngiemboon
uk: нгьємбун

en: Ngile
uk: нгіле

en: Ngindo
uk: нгіндо

en: Ngiti
uk: нгіті

en: Ngizim
uk: нгізім

en: Ngom
uk: нгом

en: Ngomba
uk: нгомба

en: Ngombale
uk: нгомбале

en: Ngombe (Central African Republic)
uk: нгомбе (Центральноафриканська Республіка)

en: Ngombe (Democratic Republic of Congo)
uk: нгомбе (Демократична Республіка Конго)

en: Ngongo
uk: нгонго

en: Ngoni
uk: нгоні

en: Ngoshie
uk: нгошіє

en: Ngul
uk: нгул

en: Ngulu
uk: нгулу

en: Nguluwan
uk: нгулуван

en: Ngumbi
uk: нгумбі

en: Ngunawal
uk: нгунавал

en: Ngundi
uk: нгунді

en: Ngundu
uk: нгунду

en: Ngungwel
uk: нгунгвел

en: Ngurimi
uk: нгурімі

en: Ngurmbur
uk: нгурмбур

en: Nguôn
uk: нгуон

en: Ngwaba
uk: нгваба

en: Ngwe
uk: нгве

en: Ngwo
uk: нгво

en: Ngäbere
uk: нгабере

en: Nhanda
uk: нганда

en: Nhengatu
uk: ненгасу

en: Nhirrpi
uk: нхіррпі

en: Nhuwala
uk: нхувала

en: Nias
uk: ніасійська

en: Nicaraguan Sign Language
uk: нікарагуанська мова жестів

en: Nicobarese, Car
uk: нікобарська (кар)

en: Nicobarese, Central
uk: нікобарська (центральна)

en: Nicobarese, Southern
uk: нікобарська (південна)

en: Niellim
uk: ніеллім

en: Nigerian Sign Language
uk: нігерійська мова жестів

en: Nihali
uk: ніхалі

en: Nii
uk: нії

en: Niksek
uk: ніксек

en: Nila
uk: ніла

en: Nilamba
uk: ніламба

en: Nimadi
uk: німаді

en: Nimanbur
uk: німанбур

en: Nimbari
uk: німбарі

en: Nimboran
uk: німборанська

en: Nimi
uk: німі

en: Nimo
uk: німо

en: Nimoa
uk: німоа

en: Ninam
uk: нінам

en: Nindi
uk: нінді

en: Ningera
uk: нінгера

en: Ninggerum
uk: нінггерум

en: Ningil
uk: нінгіл

en: Ningye
uk: нінгьє

en: Ninzo
uk: нінзо

en: Nipsan
uk: ніпсан

en: Nisa
uk: ніса

en: Nisenan
uk: нісенан

en: Nisga'a
uk: нісгаа

en: Nisi (China)
uk: нісі (Китай)

en: Nisu, Eastern
uk: нісу (східна)

en: Nisu, Northern
uk: нісу (північна)

en: Nisu, Northwestern
uk: нісу (північно-західна)

en: Nisu, Southern
uk: нісу (південна)

en: Nisu, Southwestern
uk: нісу (південно-західна)

en: Niuafo'ou
uk: ніуафоу

en: Niuatoputapu
uk: ньяуатопутапу

en: Niuean
uk: ніуе

en: Nivaclé
uk: нівакле

en: Niwer Mil
uk: нівер-міл

en: Njalgulgule
uk: ндажалгулгуле

en: Njebi
uk: нджебі

en: Njen
uk: нджен

en: Njerep
uk: нджереп

en: Njyem
uk: нджєм

en: Nkami
uk: нкамі

en: Nkangala
uk: нкангала

en: Nkari
uk: нкарі

en: Nkem-Nkum
uk: нкем-нкум

en: Nkhumbi
uk: нхумбі

en: Nkongho
uk: нконго

en: Nkonya
uk: нконья

en: Nkoroo
uk: нкороо

en: Nkoya
uk: нкоя

en: Nkukoli
uk: нкуколі

en: Nkutu
uk: нкуту

en: Nnam
uk: ннам

en: No linguistic content
uk: немає мовних даних

en: Nobiin
uk: нобіїн

en: Nobonob
uk: нобоноб

en: Nocamán
uk: нокаман

en: Nogai
uk: ногайська

en: Noiri
uk: ноїрі

en: Nokuku
uk: нокуку

en: Nomaande
uk: номаанде

en: Nomane
uk: номане

en: Nomatsiguenga
uk: номатсігуенга

en: Nomlaki
uk: номлакі

en: Nomu
uk: ному

en: Nonuya
uk: нонуя

en: Nooksack
uk: нууксак

en: Noon
uk: нуун

en: Noone
uk: нооне

en: Noric
uk: норицька

en: Norn
uk: норн

en: Norra
uk: норра

en: Norse, Old
uk: давньонорвезька

en: North Arabian, Ancient
uk: північно-арабська (давня)

en: Norwegian
uk: норвезька

en: Norwegian Bokmål
uk: норвезька букмол

en: Norwegian Nynorsk
uk: норвезька нюноршк

en: Norwegian Sign Language
uk: норвезька мова жестів

en: Norwegian, Traveller
uk: норвезька (циганська)

en: Notre
uk: нотре

en: Notsi
uk: нотсі

en: Nottoway
uk: ноттовай

en: Nottoway-Meherrin
uk: ноттовай-мехеррін

en: Novial
uk: новіаль

en: Noy
uk: ной

en: Nsenga
uk: нсенга

en: Nshi
uk: нші

en: Nsongo
uk: нсонго

en: Ntcham
uk: нтчам

en: Ntomba
uk: нтомба

en: Nuaulu, North
uk: нуаулу (північна)

en: Nuaulu, South
uk: нуаулу (південна)

en: Nubaca
uk: нубака

en: Nubi
uk: нубі

en: Nubian, Old
uk: нубійська (давня)

en: Nubri
uk: нубрі

en: Nuer
uk: нуер

en: Nugunu (Australia)
uk: нугуну (Австралія)

en: Nugunu (Cameroon)
uk: нугуну (Камерун)

en: Nuk
uk: нук

en: Nukak Makú
uk: нунак-маку

en: Nukna
uk: нукна

en: Nukuini
uk: нукуїні

en: Nukumanu
uk: нукуману

en: Nukunul
uk: нукунул

en: Nukuoro
uk: нукуоро

en: Nukuria
uk: нукурія

en: Numana-Nunku-Gbantu-Numbu
uk: нумана-нунку-гбанту-нумбу

en: Numanggang
uk: нуманганг

en: Numbami
uk: нумбамі

en: Nume
uk: нуме

en: Numidian
uk: нумідійська

en: Numèè
uk: нумеє

en: Nung (Viet Nam)
uk: нунг (В’єтнам)

en: Nungali
uk: нунгалі

en: Nunggubuyu
uk: нунггубую

en: Nungu
uk: нунгу

en: Nuni, Northern
uk: нуні (північна)

en: Nuni, Southern
uk: нуні (південна)

en: Nupbikha
uk: нупбіха

en: Nupe-Nupe-Tako
uk: нупе-нупе-тако

en: Nusa Laut
uk: нуса-лаут

en: Nusu
uk: нусу

en: Nuu-chah-nulth
uk: нуу-ча-нулт

en: Nyabwa
uk: ньябва

en: Nyaheun
uk: ньяхеун

en: Nyahkur
uk: ньяхкур

en: Nyakyusa-Ngonde
uk: ньякьюса-нгонде

en: Nyala, East
uk: ньяла (східна)

en: Nyali
uk: ньялі

en: Nyam
uk: ньям

en: Nyamal
uk: ньямал

en: Nyambo
uk: ньямбо

en: Nyamusa-Molo
uk: ньямуса-моло

en: Nyamwanga
uk: ньямванга

en: Nyamwezi
uk: ньямвезі

en: Nyaneka
uk: ньянека

en: Nyang'i
uk: ньянгі

en: Nyanga
uk: н’янга

en: Nyanga-li
uk: н’янга-лі

en: Nyangatom
uk: ньянгатом

en: Nyangbo
uk: ньянгбо

en: Nyangga
uk: ньягга

en: Nyangumarta
uk: ньянгумарта

en: Nyanja
uk: ньянджа

en: Nyankole
uk: ньянколе

en: Nyankpa
uk: ньянкпа

en: Nyaturu
uk: ньятуру

en: Nyaw
uk: ньяв

en: Nyawaygi
uk: ньявайгі

en: Nyemba
uk: ньємба

en: Nyengo
uk: ньєнго

en: Nyenkha
uk: ньєнка

en: Nyeu
uk: ньєу

en: Nyigina
uk: ньїгіна

en: Nyiha (Malawi)
uk: ньїха (Малаві)

en: Nyiha (Tanzania)
uk: ньїха (Танзанія)

en: Nyika (Malawi and Zambia)
uk: ньїка (Малаві і Замбія)

en: Nyika (Tanzania)
uk: ньїка (Танзанія)

en: Nyindrou
uk: ньїндру

en: Nyindu
uk: ньїнду

en: Nyishi
uk: ньїші

en: Nyiyaparli
uk: ніяпарлі

en: Nyokon
uk: ньйокон

en: Nyole
uk: ньйоле

en: Nyong
uk: ньйонг

en: Nyore
uk: нйоре

en: Nyoro
uk: ньоро

en: Nyulnyul
uk: ньюлньюл

en: Nyunga
uk: ньюнга

en: Nyungwe
uk: ньюнгве

en: Nyâlayu
uk: нялаю

en: Nzakambay
uk: нзакамбай

en: Nzakara
uk: нзакара

en: Nzanyi
uk: нзаньї

en: Nzima
uk: нзіма

en: Ná-Meo
uk: на-мео

en: Nêlêmwa-Nixumwak
uk: нелемва-ніксумвак

en: O'chi'chi'
uk: очичи

en: O'du
uk: оду

en: Obanliku
uk: обанліку

en: Obispeño
uk: обіспеньо

en: Oblo
uk: обло

en: Obokuitai
uk: обокуїтаї

en: Obolo
uk: оболо

en: Obulom
uk: обулом

en: Ocaina
uk: окаїна

en: Occitan (post 1500)
uk: оксітанська (після 1500)

en: Od
uk: од

en: Odia
uk: одіа

en: Odiai
uk: одіаї

en: Odoodee
uk: одоодее

en: Odual
uk: одуал

en: Odut
uk: одут

en: Ofayé
uk: офає

en: Ofo
uk: офо

en: Ogbah
uk: огбахі

en: Ogbia
uk: огбія

en: Ogbogolo
uk: огбоголо

en: Ogbronuagum
uk: огбронуагум

en: Ogea
uk: огеа

en: Ohlone, Northern
uk: олоні (північна)

en: Ohlone, Southern
uk: олоні (південна)

en: Oirat, Written
uk: ойрат (письмова)

en: Oirata
uk: ойрата

en: Ojibwa
uk: оджибва

en: Ojibwa, Central
uk: оджибва (центральна)

en: Ojibwa, Eastern
uk: оджибва (східна)

en: Ojibwa, Northwestern
uk: оджибва (північно-західна)

en: Ojibwa, Severn
uk: оджибва (Северн)

en: Ojibwa, Western
uk: оджибва (західна)

en: Okanagan
uk: оканаган

en: Oki-No-Erabu
uk: окі-но-ерабу

en: Okiek
uk: окьєк

en: Okinawan, Central
uk: окінавська (центральна)

en: Oko-Eni-Osayen
uk: око-ені-осаєн

en: Oko-Juwoi
uk: око-джувой

en: Okobo
uk: окобо

en: Okodia
uk: окодья

en: Okolod
uk: околод

en: Okpamheri
uk: окпамхері

en: Okpe (Northwestern Edo)
uk: окпе (північно-західне едо)

en: Okpe (Southwestern Edo)
uk: окпе (південно-західна едо)

en: Oksapmin
uk: оксапмін

en: Oku
uk: оку

en: Olekha
uk: олеха

en: Olkol
uk: олкол

en: Olo
uk: оло

en: Oloma
uk: олома

en: Olrat
uk: олрат

en: Olu'bo
uk: олубо

en: Olulumo-Ikom
uk: олулумо-іком

en: Omagua
uk: омагуа

en: Omaha-Ponca
uk: омаха-понка

en: Ombamba
uk: омбамба

en: Ombo
uk: омбо

en: Omi
uk: омі

en: Omok
uk: омок

en: Omotik
uk: омотік

en: Omurano
uk: омурано

en: Ona
uk: она

en: One, Inebu
uk: оне (інебу)

en: One, Kabore
uk: оне (каборе)

en: One, Kwamtim
uk: оне (квамтім)

en: One, Molmo
uk: оне (мольмо)

en: One, Northern
uk: оне (північна)

en: One, Southern
uk: оне (південна)

en: Oneida
uk: онейда

en: Ong
uk: онг

en: Onin
uk: онін

en: Onin Based Pidgin
uk: піджин заснований на онін

en: Onjob
uk: онджоб

en: Ono
uk: оно

en: Onobasulu
uk: онобасулу

en: Onondaga
uk: онондага

en: Ontenu
uk: онтену

en: Ontong Java
uk: онтонг-ява

en: Oorlams
uk: оорламс

en: Opao
uk: опао

en: Opata
uk: опата

en: Opuuo
uk: опууо

en: Orang Kanaq
uk: оранг-канак

en: Orang Seletar
uk: оранг-селетар

en: Orejón
uk: орехон

en: Oring
uk: орінг

en: Oriya (macrolanguage)
uk: орія (макромова)

en: Oriya, Adivasi
uk: орія (адівасі)

en: Orma
uk: орма

en: Ormu
uk: орму

en: Ormuri
uk: ормурі

en: Oro
uk: оро

en: Oro Win
uk: оро-він

en: Oroch
uk: ороч

en: Oroha
uk: ороха

en: Orok
uk: орок

en: Orokaiva
uk: орокайва

en: Oroko
uk: ороко

en: Orokolo
uk: ороколо

en: Oromo
uk: оромо

en: Oromo, Borana-Arsi-Guji
uk: оромо (борана-арсі-гуджі)

en: Oromo, Eastern
uk: оромо (східна)

en: Oromo, West Central
uk: оромо (західно-центральна)

en: Oroqen
uk: орокен

en: Orowe
uk: орове

en: Oruma
uk: орума

en: Orya
uk: орья

en: Osage
uk: оседжі

en: Osatu
uk: осату

en: Oscan
uk: оскан

en: Osing
uk: осінг

en: Ososo
uk: ососо

en: Ossetian
uk: осетинська

en: Ossetic, Old
uk: осетинська (давня)

en: Ot Danum
uk: от-данум

en: Otank
uk: отанк

en: Oti
uk: оті

en: Otomi, Eastern Highland
uk: отомі (східне високогір’я)

en: Otomi, Estado de México
uk: отомі (Естадо-де-Мехіко)

en: Otomi, Ixtenco
uk: отомі (Ікстенко)

en: Otomi, Mezquital
uk: отомі (мескіталь)

en: Otomi, Querétaro
uk: отомі (Кверетаро)

en: Otomi, Temoaya
uk: отомі (Темоая)

en: Otomi, Tenango
uk: отомі (Тенанго)

en: Otomi, Texcatepec
uk: отомі (Текскатепек)

en: Otomi, Tilapa
uk: отомі (тілапа)

en: Otoro
uk: оторо

en: Ottawa
uk: оттава

en: Otuho
uk: отухо

en: Otuke
uk: отуке

en: Ouma
uk: ума

en: Oune
uk: уне

en: Owa
uk: ова

en: Owenia
uk: овенья

en: Owiniga
uk: овініга

en: Oy
uk: ой

en: Oya'oya
uk: оя-оя

en: Oyda
uk: ойда

en: Pa Di
uk: па-ді

en: Pa'a
uk: паа

en: Pa-Hng
uk: па-тхен

en: Paakantyi
uk: паакатьї

en: Paama
uk: паама

en: Paasaal
uk: паасаал

en: Pacahuara
uk: пакахуара

en: Pacoh
uk: пако

en: Padoe
uk: падое

en: Paekche
uk: пекче

en: Paelignian
uk: пелінійська

en: Pagi
uk: пагі

en: Pagibete
uk: пагібете

en: Pagu
uk: пагу

en: Pahari, Kullu
uk: пахарі (куллу)

en: Pahari, Mahasu
uk: пахарі (махасу)

en: Pahari-Potwari
uk: пахарі-потварі

en: Pahi
uk: пахі

en: Pahlavani
uk: пахлавані

en: Pahlavi
uk: пехлевійська

en: Pai Tavytera
uk: паї-тавітера

en: Paicî
uk: паїсі

en: Paipai
uk: паїпаї

en: Paiute, Northern
uk: паюте (північна)

en: Paiwan
uk: пайван

en: Pak-Tong
uk: пак-тонг

en: Pakanha
uk: паканха

en: Pakaásnovos
uk: пакаасновос

en: Pakistan Sign Language
uk: пакистанська мова жестів

en: Paku
uk: паку

en: Pal
uk: пал

en: Palaic
uk: палайська

en: Palauan
uk: палау

en: Palaung, Ruching
uk: палаунг (ручинг)

en: Palaung, Rumai
uk: палаунг (румаї)

en: Palaung, Shwe
uk: палаунг (шве)

en: Palawano, Brooke's Point
uk: палавано (Брукс-Пойнт)

en: Palawano, Central
uk: палавано (центральна)

en: Palawano, Southwest
uk: палавано (південно-західна)

en: Paleni
uk: палені

en: Palenquero
uk: паленкеро

en: Pali
uk: палі

en: Palikúr
uk: палікур

en: Paliyan
uk: паліян

en: Pallanganmiddang
uk: палланганмідданг

en: Palor
uk: палор

en: Palpa
uk: палпа

en: Palu'e
uk: палуе

en: Paluan
uk: палуанська

en: Pam
uk: пам

en: Pambia
uk: памбія

en: Pame, Central
uk: паме (центральна)

en: Pame, Northern
uk: паме (північна)

en: Pame, Southern
uk: паме (південна)

en: Pamlico
uk: памліко

en: Pamona
uk: памона

en: Pamosu
uk: памосу

en: Pampanga
uk: пампанга

en: Pana (Burkina Faso)
uk: пана (Буркіна-Фасо)

en: Pana (Central African Republic)
uk: пана (Центральноафриканська Республіка)

en: Panamanian Sign Language
uk: панамська мова жестів

en: Panamint
uk: панамінт

en: Panará
uk: панара

en: Panasuan
uk: панасуанська

en: Panawa
uk: панава

en: Pancana
uk: панкана

en: Panchpargania
uk: панчпарганья

en: Pande
uk: панде

en: Pangasinan
uk: пангасінан

en: Pangseng
uk: пангсенг

en: Pangwa
uk: пангва

en: Pangwali
uk: пангвалі

en: Panim
uk: панім

en: Paniya
uk: панія

en: Panjabi
uk: пенджабі

en: Panjabi, Western
uk: пенджабі (західна)

en: Pankararé
uk: панкараре

en: Pankararú
uk: панкарару

en: Pankhu
uk: панху

en: Pannei
uk: панней

en: Pano
uk: пано

en: Pano, Kulina
uk: пано (куліна)

en: Panobo
uk: панобо

en: Panytyima
uk: панитьїма

en: Papapana
uk: папапана

en: Papar
uk: папарська

en: Papasena
uk: папасена

en: Papel
uk: папель

en: Papi
uk: папі

en: Papiamento
uk: папьяменто

en: Papitalai
uk: папіталаї

en: Papora
uk: папора

en: Papua New Guinean Sign Language
uk: папуа-новогвінейська мова жестів

en: Papuma
uk: папума

en: Parachi
uk: парачі

en: Paraguayan Sign Language
uk: парагвайська мова жестів

en: Parakanã
uk: параканья

en: Paranan
uk: паранан

en: Paranawát
uk: паранават

en: Paraujano
uk: параухано

en: Parauk
uk: параук

en: Parawen
uk: паравен

en: Pardhan
uk: пардхан

en: Pardhi
uk: пардхі

en: Pare
uk: паре

en: Parecís
uk: паресіс

en: Parenga
uk: паренга

en: Parkwa
uk: парква

en: Parsi
uk: парсі

en: Parsi-Dari
uk: парсі-дарі

en: Parthian
uk: парфянська

en: Parya
uk: парья

en: Pashai, Northeast
uk: пашаї (північно-східна)

en: Pashai, Northwest
uk: пашаї (північно-західна)

en: Pashai, Southeast
uk: пашаї (південно-східна)

en: Pashai, Southwest
uk: пашаї (південно-західна)

en: Pashto, Central
uk: пушту (центральна)

en: Pashto, Northern
uk: пушту (північна)

en: Pashto, Southern
uk: пушту (південна)

en: Pasi
uk: пасі

en: Patamona
uk: патамона

en: Patani
uk: патані

en: Pataxó Hã-Ha-Hãe
uk: патахо-ха-ха-хе

en: Patep
uk: патеп

en: Pathiya
uk: патія

en: Patpatar
uk: патпатар

en: Pattani
uk: паттані

en: Pattapu
uk: паттапу

en: Patwin
uk: патвін

en: Paulohi
uk: паулохі

en: Paumarí
uk: паумарі

en: Paunaka
uk: паунака

en: Pauserna
uk: паусерна

en: Pawaia
uk: павая

en: Pawnee
uk: пауні

en: Paynamar
uk: пайнамарська

en: Pe
uk: пе

en: Pear
uk: пеар

en: Pech
uk: пек

en: Pecheneg
uk: печенізька

en: Pedi
uk: педі

en: Peere
uk: пеере

en: Pei
uk: пей

en: Pekal
uk: пекал

en: Pela
uk: пела

en: Pele-Ata
uk: пеле-ата

en: Pelende
uk: пеленде

en: Pemon
uk: пемон

en: Penan, Eastern
uk: пенан (східна)

en: Penan, Western
uk: пенанська (західна)

en: Penang Sign Language
uk: мова жестів пенанг

en: Penchal
uk: пенчал

en: Pendau
uk: пендау

en: Pengo
uk: пенго

en: Penrhyn
uk: пенрин

en: Pentlatch
uk: пентлатч

en: Perai
uk: пераї

en: Pero
uk: перо

en: Persian
uk: перська

en: Persian Sign Language
uk: перська мова жестів

en: Persian, Iranian
uk: перська (іранська)

en: Persian, Manichaean Middle
uk: перська (середньо-маніхейська)

en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
uk: давньоперська (бл. 600-400 до н.е.)

en: Peruvian Sign Language
uk: перуанська мова жестів

en: Petats
uk: петатс

en: Petjo
uk: петжо

en: Pfaelzisch
uk: пфальцька

en: Phai
uk: пхайська

en: Phake
uk: пхаке

en: Phala
uk: пхала

en: Phalura
uk: палула

en: Phana'
uk: пхана

en: Phangduwali
uk: пхангдувалі

en: Phende
uk: пхенде

en: Philippine Sign Language
uk: філіппінська мова жестів

en: Phimbi
uk: пхімбі

en: Phoenician
uk: фінікійська

en: Phola
uk: пхола

en: Phola, Alo
uk: пхола (ало)

en: Pholo
uk: пхоло

en: Phong-Kniang
uk: фонг-княнг

en: Phowa, Ani
uk: пхова (ані)

en: Phowa, Hlepho
uk: пхова (хлепхо)

en: Phowa, Labo
uk: пхова (лабо)

en: Phrygian
uk: фрігійська

en: Phu Thai
uk: пху-тай

en: Phuan
uk: пхуан

en: Phudagi
uk: пхудагі

en: Phuie
uk: пугулі

en: Phukha
uk: фуха

en: Phuma
uk: пхума

en: Phunoi
uk: пхуной

en: Phuong
uk: фуонг

en: Phupa
uk: пхупа

en: Phupha
uk: пхупха

en: Phuza
uk: пхуза

en: Piamatsina
uk: піаматсіна

en: Piame
uk: піаме

en: Piapoco
uk: піапоко

en: Piaroa
uk: піароа

en: Picard
uk: пікардська

en: Picene, North
uk: північна піценська

en: Picene, South
uk: південна піценська

en: Pictish
uk: піктська

en: Pidgin English, Chinese
uk: піджин-інгліш (китайська)

en: Pidgin English, Ghanaian
uk: піджин-інгліш (ганська)

en: Pidgin, Cameroon
uk: піджин (Камерун)

en: Pidgin, Nigerian
uk: піджин (нігерійська)

en: Pidgin, Timor
uk: піджин (Тимор)

en: Piemontese
uk: п’ємонтська

en: Pijao
uk: піджао

en: Pije
uk: піхе

en: Pijin
uk: піджин (Соломонові острови)

en: Pilagá
uk: пілага

en: Pileni
uk: пілені

en: Pima Bajo
uk: піма-бахо

en: Pimbwe
uk: пімбве

en: Pinai-Hagahai
uk: пінаї-хагахай

en: Pingelapese
uk: пінгелапезька

en: Pini
uk: піні

en: Pinigura
uk: пінігура

en: Pinjarup
uk: пінджаруп

en: Pinji
uk: пінджі

en: Pintiini
uk: пінтіні

en: Pintupi-Luritja
uk: пінтупі-лурітжа

en: Pinyin
uk: піньїнь

en: Pipil
uk: піпіл

en: Pirahã
uk: пірага

en: Piratapuyo
uk: піратапуйо

en: Pirlatapa
uk: пірлатапа

en: Piro
uk: піро

en: Pirriya
uk: піррія

en: Pisabo
uk: пісабо

en: Piscataway
uk: піскатавай

en: Pisidian
uk: пісідійська

en: Pitcairn-Norfolk
uk: піткерн-норфолк

en: Piti
uk: піті

en: Pitjantjatjara
uk: піджантжатжара

en: Pitta Pitta
uk: пітта-пітта

en: Piu
uk: піу

en: Piya-Kwonci
uk: пія-квонсі

en: Plains Indian Sign Language
uk: рівнинна індіанська мова жестів

en: Plautdietsch
uk: німецько-платська

en: Playero
uk: плаєро

en: Pnar
uk: пнар

en: Pochutec
uk: почутекська

en: Podena
uk: подена

en: Pogolo
uk: поголо

en: Pohnpeian
uk: понапе

en: Pokangá
uk: поканга

en: Poke
uk: поке

en: Pokomo
uk: покомо

en: Polabian
uk: полабська

en: Polari
uk: поларі

en: Polci
uk: полці

en: Polish
uk: польська

en: Polish Sign Language
uk: польська мова жестів

en: Polonombauk
uk: полономбаук

en: Pom
uk: пом

en: Pomo
uk: помо

en: Pomo, Central
uk: помо (центральна)

en: Pomo, Eastern
uk: помо (східна)

en: Pomo, Northeastern
uk: помо (північно-східна)

en: Pomo, Northern
uk: помо (північна)

en: Pomo, Southeastern
uk: помо (південно-східна)

en: Pomo, Southern
uk: помо (південна)

en: Ponam
uk: понам

en: Pongu
uk: понгу

en: Ponosakan
uk: поносакан

en: Pontic
uk: понтійська

en: Popoloca, Coyotepec
uk: паполока (Койотепек)

en: Popoloca, Mezontla
uk: паполока (Мецонтла)

en: Popoloca, San Felipe Otlaltepec
uk: пополока (Сан-Феліпе-Отлалтепек)

en: Popoloca, San Juan Atzingo
uk: пополока (Сан-Хуан-Атцинго)

en: Popoloca, San Luís Temalacayuca
uk: пополока (Сан-Луїс-Темалакаюка)

en: Popoloca, San Marcos Tlacoyalco
uk: пополока (Сан-Маркос, Тлакоялко)

en: Popoloca, Santa Inés Ahuatempan
uk: паполока (Санта-Іньєс-Ауатемпан)

en: Popoluca, Highland
uk: пополука (високогірна)

en: Popoluca, Oluta
uk: пополука (олута)

en: Popoluca, Sayula
uk: пополука (саюла)

en: Popoluca, Texistepec
uk: пополука (тешістепек)

en: Popti'
uk: попті

en: Poqomam
uk: покомам

en: Poqomchi'
uk: покомчі

en: Porohanon
uk: пороханонська

en: Port Sandwich
uk: порт-сандвіч

en: Port Vato
uk: порт-вато

en: Portuguese
uk: португальська

en: Portuguese Sign Language
uk: португальська мова жестів

en: Potawatomi
uk: потаватомі

en: Potiguára
uk: потігуара

en: Pouye
uk: поує

en: Powari
uk: поварі

en: Powhatan
uk: повхатан

en: Poyanáwa
uk: поянава

en: Prasuni
uk: прасуні

en: Principense
uk: принсипійська

en: Provençal, Old (to 1500)
uk: давньопровансальська (до 1500 року)

en: Providencia Sign Language
uk: мова жестів Провіденсу

en: Prussian
uk: прусська

en: Prākrit, Ardhamāgadhī
uk: пракрит (ардхамагатхі)

en: Prākrit, Māhārāṣṭri
uk: пракрит (магараштрі)

en: Prākrit, Sauraseni
uk: пракрит (саурасені)

en: Psikye
uk: псікьє

en: Pu Ko
uk: пу-ко

en: Puare
uk: пуаре

en: Puelche
uk: пуельче

en: Puerto Rican Sign Language
uk: пуерториканська мова жестів

en: Puinave
uk: пуїнаве

en: Pukapuka
uk: пукапука

en: Pulaar
uk: пулаар

en: Pulabu
uk: пулабу

en: Pular
uk: пулар

en: Puluwatese
uk: пулуватезе

en: Puma
uk: пума

en: Pumi, Northern
uk: пумі (північна)

en: Pumi, Southern
uk: пумі (південна)

en: Pumpokol
uk: пумпокол

en: Pumé
uk: пуме

en: Punan Aput
uk: пунан-апут

en: Punan Bah-Biau
uk: пуан-бах-біау

en: Punan Batu 1
uk: пунан-бату 1

en: Punan Merah
uk: пунан-мерах

en: Punan Merap
uk: пунан-мерап

en: Punan Tubu
uk: пунан-тубу

en: Punic
uk: пунічна

en: Punthamara
uk: пунтамара

en: Punu
uk: пуну

en: Puoc
uk: пуок

en: Puquina
uk: пукуїна

en: Puragi
uk: пурагі

en: Purari
uk: пурарі

en: Purepecha
uk: пурепеча

en: Purepecha, Western Highland
uk: пурепеча (західно-високогірна)

en: Puri
uk: пурі

en: Purik
uk: пурік

en: Purisimeño
uk: пурісіменьо

en: Puroik
uk: пуройк

en: Puruborá
uk: пурубора

en: Purum
uk: пурум

en: Pushto
uk: пуштунська

en: Putai
uk: путаї

en: Putoh
uk: путо

en: Putukwam
uk: путуквам

en: Puyo
uk: пуйо

en: Puyo-Paekche
uk: пуйо-пекче

en: Puyuma
uk: пуюма

en: Pwaamei
uk: пваамей

en: Pwapwâ
uk: пвапва

en: Pyapun
uk: п’япун

en: Pyen
uk: п’єн

en: Pyu (Myanmar)
uk: п’ю (м’янмська)

en: Pyu (Papua New Guinea)
uk: пю (Папуа-Нова Гвінея)

en: Páez
uk: паес

en: Pááfang
uk: паафанг

en: Päri
uk: пярі

en: Pémono
uk: пеномо

en: Pévé
uk: певе

en: Pökoot
uk: пьокоот

en: Q'anjob'al
uk: канджобал

en: Qabiao
uk: кабіао

en: Qaqet
uk: какет

en: Qashqa'i
uk: кашкаї

en: Qatabanian
uk: катабанійська

en: Qau
uk: кау

en: Qawasqar
uk: каваскар

en: Qiang, Northern
uk: цян (північна)

en: Qiang, Southern
uk: цян (південна)

en: Qimant
uk: кімант

en: Quapaw
uk: куапо

en: Quebec Sign Language
uk: квебецька мова жестів

en: Quechan
uk: квечанська

en: Quechua
uk: кечуа

en: Quechua, Ambo-Pasco
uk: кечуа (Амбо-Паско)

en: Quechua, Arequipa-La Unión
uk: кечуа (Арекіпа-ла-Уніон)

en: Quechua, Ayacucho
uk: кечуа (аякучо)

en: Quechua, Cajamarca
uk: кечуа (Кахамарка)

en: Quechua, Cajatambo North Lima
uk: кечуа (Кахатамбо, північна Ліма)

en: Quechua, Chachapoyas
uk: кечуа (чачапояс)

en: Quechua, Chincha
uk: кечуа (Чинча)

en: Quechua, Chiquián Ancash
uk: кечуа (Чикуан-Анкаш)

en: Quechua, Classical
uk: кечуа (класична)

en: Quechua, Corongo Ancash
uk: кечуа (Коронго-Анкаш)

en: Quechua, Cusco
uk: кечуа (Куско)

en: Quechua, Eastern Apurímac
uk: кечуа (східний Апурімак)

en: Quechua, Huallaga Huánuco
uk: кечуа (ульягська уануко)

en: Quechua, Huamalíes-Dos de Mayo Huánuco
uk: кечуа (Уамаліес-дос-де-Майо-Уануко)

en: Quechua, Huaylas Ancash
uk: кечуа (Уайлас-Анкаш)

en: Quechua, Huaylla Wanca
uk: кечуа (Уайла-Ванка)

en: Quechua, Jauja Wanca
uk: кечуа (Хауха-Ванка)

en: Quechua, Lambayeque
uk: кечуа (ламбаєке)

en: Quechua, Margos-Yarowilca-Lauricocha
uk: кечуа (Маргос-Яровілка-Лаурікоча)

en: Quechua, Napo Lowland
uk: кечуа (низини Напо)

en: Quechua, North Bolivian
uk: кечуа (північна болівійська)

en: Quechua, North Junín
uk: кечуа (північний Хунін)

en: Quechua, Northern Conchucos Ancash
uk: кечуа (північний Кончукос-Анкаш)

en: Quechua, Pacaraos
uk: кечуа (Пакараос)

en: Quechua, Panao Huánuco
uk: кечуа (Панао-Уануко)

en: Quechua, Puno
uk: кечуа (Пуно)

en: Quechua, San Martín
uk: кечуа (Сан-Мартін)

en: Quechua, Santa Ana de Tusi Pasco
uk: кечуа (Санта-Ана-де-Тусі-Паско)

en: Quechua, Sihuas Ancash
uk: кечуа (Сіуас-Анкаш)

en: Quechua, South Bolivian
uk: кечуа (південно-болівійська)

en: Quechua, Southern Conchucos Ancash
uk: кечуа (південний Кончукос-Анкаш)

en: Quechua, Southern Pastaza
uk: кечуа (південна Пастаса)

en: Quechua, Yanahuanca Pasco
uk: кечуа (Янагуанака, Паско)

en: Quechua, Yauyos
uk: кечуа (яуйос)

en: Quenya
uk: кенья

en: Queyu
uk: куею

en: Quichua, Calderón Highland
uk: кічуа (високогір’я Калдерон)

en: Quichua, Cañar Highland
uk: кічуа (високогір’я Каньяр)

en: Quichua, Chimborazo Highland
uk: кічуа (високогір’я Чімборасо)

en: Quichua, Imbabura Highland
uk: кічуа (високогір’я Імбабура)

en: Quichua, Loja Highland
uk: кічуа (високогір’я Лоха)

en: Quichua, Northern Pastaza
uk: кічуа (північна Пастаса)

en: Quichua, Salasaca Highland
uk: кічуа (високогір’я Саласака)

en: Quichua, Santiago del Estero
uk: кічуа (Сантьяго-дель-Естеро)

en: Quichua, Tena Lowland
uk: кічуа (низини Тена)

en: Quileute
uk: кільйоте

en: Quinault
uk: кінаулт

en: Quinqui
uk: кінкі

en: Quiripi
uk: кіріпі

en: Rabha
uk: рабха

en: Rade
uk: раде

en: Raetic
uk: ретська

en: Rahambuu
uk: рахамбуу

en: Rajasthani
uk: раджастхані

en: Rajbanshi
uk: раджбанші

en: Raji
uk: раджі

en: Rajong
uk: раджонг

en: Rakahanga-Manihiki
uk: ракаханга-маніхікі

en: Rakhine
uk: ракхайн

en: Ralte
uk: ралте

en: Rama
uk: рама

en: Ramoaaina
uk: рамоааїна

en: Ramopa
uk: рамопа

en: Rampi
uk: рампі

en: Rang
uk: ранг

en: Rangkas
uk: рангкас

en: Ranglong
uk: ранглонг

en: Rangpuri
uk: рангпурі

en: Rao
uk: рао

en: Rapa
uk: рапа

en: Rapanui
uk: рапануї

en: Rapoisi
uk: рапойзі

en: Rapting
uk: раптінг

en: Rara Bakati'
uk: рара-бакаті

en: Rarotongan
uk: раротонзька

en: Rasawa
uk: расава

en: Ratagnon
uk: ратаньон

en: Ratahan
uk: ратахан

en: Rathawi
uk: ратаві

en: Raute
uk: рауте

en: Ravula
uk: равула

en: Rawa
uk: рава

en: Rawang
uk: раванг

en: Rawat
uk: рават

en: Rawo
uk: раво

en: Razajerdi
uk: разаджерді

en: Reel
uk: атуот

en: Rejang
uk: реджан

en: Reli
uk: релі

en: Rema
uk: рема

en: Rembarunga
uk: рембарунга

en: Rembong
uk: рембонг

en: Remo
uk: ремо

en: Rempi
uk: ремпі

en: Remun
uk: ремун

en: Rendille
uk: ренділь

en: Rengao
uk: ренгао

en: Rennell-Bellona
uk: реннелл-беллона

en: Rennellese Sign Language
uk: реннельська мова жестів

en: Repanbitip
uk: репанбітіп

en: Rer Bare
uk: рер-баре

en: Rerau
uk: рерау

en: Rerep
uk: ререп

en: Reshe
uk: реше

en: Resígaro
uk: ресігаро

en: Retta
uk: ретта

en: Reyesano
uk: реєсано

en: Riang (India)
uk: ріанг (Індія)

en: Riang (Myanmar)
uk: ріанг (М’янма)

en: Riantana
uk: ріантана

en: Ribun
uk: рібун

en: Rien
uk: рін

en: Rikbaktsa
uk: рікбактса

en: Ringgou
uk: рінггоу

en: Ririo
uk: ріріо

en: Ritarungo
uk: рітарунго

en: Riung
uk: ріунг

en: Roglai, Cacgia
uk: роглай (какья)

en: Roglai, Northern
uk: роглай (північна)

en: Roglai, Southern
uk: роглай (південна)

en: Rogo
uk: рого

en: Rohingya
uk: рохінгья

en: Roma
uk: рома

en: Romagnol
uk: романійська

en: Romam
uk: ромам

en: Romani, Balkan
uk: ромська, Балкани

en: Romani, Baltic
uk: ромська (балтійська)

en: Romani, Carpathian
uk: ромська (карпатська)

en: Romani, Kalo Finnish
uk: ромська (кало-фінська)

en: Romani, Sinte
uk: ромська, сінте

en: Romani, Tavringer
uk: ромська (таврінгер)

en: Romani, Vlax
uk: ромська (волоська)

en: Romani, Welsh
uk: ромська (валійська)

en: Romanian
uk: румунська

en: Romanian Sign Language
uk: румунська мова жестів

en: Romanian, Istro
uk: румунська (істрійська)

en: Romanian, Macedo-
uk: македоно-румунська

en: Romanian, Megleno
uk: румунська (мегленська)

en: Romano-Greek
uk: романо-грецька

en: Romano-Serbian
uk: романо-сербська

en: Romanova
uk: романова

en: Romansh
uk: ретророманська

en: Romany
uk: ромська

en: Romblomanon
uk: ромбломанон

en: Rombo
uk: ромбо

en: Romkun
uk: ромкун

en: Ron
uk: рон

en: Ronga
uk: ронга

en: Rongga
uk: ронгга

en: Rongpo
uk: ронгпо

en: Ronji
uk: рондзі

en: Roon
uk: роон

en: Roria
uk: рорія

en: Rotokas
uk: ротокас

en: Rotuman
uk: ротуман

en: Roviana
uk: ровіана

en: Rudbari
uk: рудбарі

en: Rufiji
uk: руфіджі

en: Ruga
uk: руга

en: Rukai
uk: рукаї

en: Ruma
uk: рума

en: Rumu
uk: руму

en: Rundi
uk: рунді

en: Runga
uk: рунга

en: Rungus
uk: рунгус

en: Rungwa
uk: рунгва

en: Russian
uk: російська

en: Russian Sign Language
uk: російська мова жестів

en: Russian, Old
uk: російська (давня)

en: Rusyn
uk: русинська

en: Rutul
uk: рутульська

en: Ruuli
uk: руулі

en: Ruund
uk: руунд

en: Rwa
uk: рва

en: Rāziḥī
uk: разіхі

en: Sa
uk: са

en: Sa'a
uk: са'а

en: Sa'ban
uk: сабан

en: Sa'och
uk: саоч

en: Saafi-Saafi
uk: саафі-саафі

en: Saam
uk: саамська

en: Saamia
uk: саамія

en: Saaroa
uk: саароа

en: Saba
uk: саба

en: Sabaean
uk: сабейська

en: Sabanê
uk: сабане

en: Sabaot
uk: сабаот

en: Sabine
uk: сабінська

en: Sabu
uk: сабу

en: Sabüm
uk: сабум

en: Sacapulteco
uk: сакапультеко

en: Sadri
uk: садрі

en: Sadri, Oraon
uk: садрі (ораон)

en: Saek
uk: саек

en: Saep
uk: саеп

en: Safaliba
uk: сафаліба

en: Safeyoka
uk: сафейока

en: Safwa
uk: сафва

en: Sagala
uk: сагала

en: Sagalla
uk: сагалла

en: Saho
uk: сахо

en: Sahu
uk: саху

en: Saisiyat
uk: сайсіят

en: Sajalong
uk: саджалонг

en: Sajau Basap
uk: саджау-басап

en: Sakachep
uk: сакачеп

en: Sakao
uk: сакао

en: Sakata
uk: саката

en: Sake
uk: саке

en: Sakirabiá
uk: сакірабія

en: Sala
uk: сала

en: Salampasu
uk: салампасу

en: Salar
uk: салар

en: Salas
uk: салас

en: Salchuq
uk: салчук

en: Saleman
uk: салеман

en: Saliba
uk: саліба

en: Salinan
uk: сілінан

en: Salish, Southern Puget Sound
uk: салішська (діалект південний пугет)

en: Salish, Straits
uk: салішська (перешийок)

en: Sallands
uk: салландс

en: Salt-Yui
uk: солт-юї

en: Saluan
uk: салуанська

en: Salumá
uk: салума

en: Salvadoran Sign Language
uk: сальвадорська мова жестів

en: Sam
uk: сам

en: Sama
uk: сама

en: Sama, Central
uk: сама (центральна)

en: Sama, Pangutaran
uk: сама (Пангутаран)

en: Sama, Southern
uk: сама (південна)

en: Samaritan
uk: самаритянська

en: Samarokena
uk: самарокена

en: Samatao
uk: саматао

en: Samay
uk: самай

en: Samba
uk: самба

en: Samba Leko
uk: самба-леко

en: Sambal
uk: самбал

en: Sambal, Botolan
uk: самбал (ботолан)

en: Sambalpuri
uk: самбалпурі

en: Sambe
uk: самбе

en: Samberigi
uk: самберігі

en: Samburu
uk: самбуру

en: Samei
uk: самеї

en: Sami, Akkala
uk: самі (аккала)

en: Sami, Inari
uk: саамська (інарі)

en: Sami, Kemi
uk: саамська (кемська)

en: Sami, Kildin
uk: саамська (кільдинська)

en: Sami, Northern
uk: саамська (північна)

en: Sami, Pite
uk: саамська (пітео)

en: Sami, Skolt
uk: саамська (сколт)

en: Sami, Southern
uk: саамська (південна)

en: Sami, Ter
uk: саамська (терська)

en: Sami, Ume
uk: саамська (умська)

en: Samo
uk: само

en: Samo, Matya
uk: само (матья)

en: Samo, Maya
uk: само (майя)

en: Samo, Southern
uk: само (південна)

en: Samoan
uk: самоанська

en: Samogitian
uk: жемайтська

en: Samosa
uk: самоса

en: Sampang
uk: сампанг

en: Samre
uk: самре

en: Samtao
uk: самтао

en: Samvedi
uk: самведі

en: Sanapaná
uk: санапана

en: Sandawe
uk: сандаве

en: Sanga (Democratic Republic of Congo)
uk: санга (Демократична Республіка Конго)

en: Sanga (Nigeria)
uk: санга (Нігерія)

en: Sanggau
uk: санггау

en: Sangil
uk: сангіл

en: Sangir
uk: сангір

en: Sangisari
uk: сангісарі

en: Sangkong
uk: сангконг

en: Sanglechi
uk: санглечі

en: Sango
uk: санго

en: Sango, Riverain
uk: санго (ріверейн)

en: Sangu (Gabon)
uk: сангу (Габон)

en: Sangu (Tanzania)
uk: сангу (Танзанія)

en: Sani
uk: сані

en: Sanie
uk: саніє

en: Saniyo-Hiyewe
uk: санійо-хієве

en: Sansi
uk: сансі

en: Sanskrit
uk: санскрит

en: Santali
uk: санталі

en: Sanumá
uk: санума

en: Saparua
uk: сапаруа

en: Sapo
uk: сапо

en: Saponi
uk: сапоні

en: Saposa
uk: сапоза

en: Sapuan
uk: сапуанська

en: Sapé
uk: сапе

en: Sar
uk: сар

en: Sara
uk: сара

en: Sara Kaba
uk: сара-каба

en: Sara Kaba Deme
uk: сара-каба-деме

en: Sara Kaba Náà
uk: сара-каба-наа

en: Saraiki
uk: сараїкі

en: Saramaccan
uk: сарамаккан

en: Sarasira
uk: сарасіра

en: Saraveca
uk: саравека

en: Sardinian
uk: сардинська

en: Sardinian, Campidanese
uk: сардинська (кампіданська)

en: Sardinian, Gallurese
uk: сардинська (галлурійська)

en: Sardinian, Logudorese
uk: сардинська (логудорська)

en: Sardinian, Sassarese
uk: сардинська (сассарійська)

en: Sari
uk: сарі

en: Sarikoli
uk: саріколі

en: Sarli
uk: сарлі

en: Sarsi
uk: сарсі

en: Sartang
uk: сартанг

en: Sarua
uk: саруа

en: Sarudu
uk: саруду

en: Saruga
uk: саруга

en: Sasak
uk: сасакська

en: Sasaru
uk: сасару

en: Satawalese
uk: сатавалезька

en: Saterfriesisch
uk: східнофризька

en: Sateré-Mawé
uk: сатере-маве

en: Saudi Arabian Sign Language
uk: мова жестів (Саудівська Аравія)

en: Saurashtra
uk: саураштра

en: Sauri
uk: саурі

en: Sauria Paharia
uk: саурія-пахарія

en: Sause
uk: саусе

en: Sausi
uk: саусі

en: Savi
uk: савійська

en: Savosavo
uk: савосаво

en: Sawai
uk: саваї

en: Saweru
uk: саверу

en: Sawi
uk: саві

en: Sawila
uk: савіла

en: Sawknah
uk: савкна

en: Saxon, Old
uk: саксонська (давня)

en: Saxon, Upper
uk: саксонська (верхня)

en: Saya
uk: сая

en: Scots
uk: шотландська

en: Scottish, Traveller
uk: шотландська (циганська)

en: Scythian
uk: скіфська

en: Seba
uk: себа

en: Sebat Bet Gurage
uk: себат-бет-гурадж

en: Seberuang
uk: себеруанг

en: Sebop
uk: себоп

en: Sebuyau
uk: себуяу

en: Sechelt
uk: сечелт

en: Secoya
uk: секоя

en: Sedang
uk: седанг

en: Sedoa
uk: седоа

en: Seeku
uk: сееку

en: Segai
uk: сегай

en: Segeju
uk: сегеджу

en: Seget
uk: сегет

en: Sehwi
uk: сехві

en: Seimat
uk: сеймат

en: Seit-Kaitetu
uk: сейт-кайтету

en: Sekani
uk: секані

en: Sekapan
uk: секапан

en: Sekar
uk: секар

en: Seke (Nepal)
uk: секе (Непал)

en: Seke (Vanuatu)
uk: секе (Вануату)

en: Sekele
uk: секеле

en: Seki
uk: секі

en: Seko Padang
uk: секо-паданг

en: Seko Tengah
uk: секо-тенга

en: Sekpele
uk: секпеле

en: Selangor Sign Language
uk: селандорська мова жестів

en: Selaru
uk: селару

en: Selayar
uk: селаяр

en: Selee
uk: селее

en: Selepet
uk: селепет

en: Selian
uk: селіан

en: Selkup
uk: селькупська

en: Selungai Murut
uk: селунгай-мурут

en: Seluwasan
uk: селувасан

en: Semai
uk: семай

en: Semandang
uk: семаданг

en: Semaq Beri
uk: семак-бері

en: Sembakung Murut
uk: сембакунг-мурут

en: Semelai
uk: семелаї

en: Semimi
uk: семімі

en: Semnam
uk: семнам

en: Semnani
uk: семнані

en: Sempan
uk: семпан

en: Sena
uk: сена

en: Sena, Malawi
uk: сена (Малаві)

en: Senaya
uk: сеная

en: Sene
uk: сене

en: Seneca
uk: сенека

en: Sened
uk: сенед

en: Sengele
uk: сенгеле

en: Senggi
uk: сенггі

en: Sengo
uk: сенго

en: Sengseng
uk: сенгсенг

en: Senhaja De Srair
uk: санхаджі-де-шрайр

en: Senoufo, Cebaara
uk: сенуфо (себаара)

en: Senoufo, Djimini
uk: сенуфо (джиміні)

en: Senoufo, Mamara
uk: сенуфо (мамара)

en: Senoufo, Nyarafolo
uk: сенуфо (ньярафоло)

en: Senoufo, Palaka
uk: сенуфо (палака)

en: Senoufo, Shempire
uk: сенуфо (шемпір)

en: Senoufo, Supyire
uk: сенуфо (супіре)

en: Senoufo, Syenara
uk: сенуфо (сьєнара)

en: Senoufo, Tagwana
uk: сенуфо-тагвана

en: Sensi
uk: сенсі

en: Sentani
uk: сентані

en: Sentinel
uk: сентінел

en: Sepa (Indonesia)
uk: сепа (Індонезія)

en: Sepa (Papua New Guinea)
uk: сепа (Папуа-Нова Гвінея)

en: Sera
uk: сера

en: Serbian
uk: сербська

en: Serbo-Croatian
uk: сербо-хорватська

en: Sere
uk: сере

en: Serer
uk: серер

en: Seri
uk: сері

en: Serili
uk: серілі

en: Seroa
uk: сероа

en: Serrano
uk: серрано

en: Seru
uk: серу

en: Serua
uk: серуа

en: Serudung Murut
uk: серудунг-мурут

en: Serui-Laut
uk: серуї-лаут

en: Seta
uk: сета

en: Setaman
uk: сетаман

en: Seti
uk: сетхі

en: Settla
uk: сеттла

en: Sewa Bay
uk: сева-бей

en: Seze
uk: сезе

en: Sha
uk: ша

en: Shabak
uk: шабак

en: Shahmirzadi
uk: шахмірзаді

en: Shahrudi
uk: шахруді

en: Shall-Zwall
uk: шалл-звалл

en: Shama-Sambuga
uk: шама-самбуга

en: Shamang
uk: шаманг

en: Shambala
uk: шамбала

en: Shan
uk: шан

en: Shanenawa
uk: шаненава

en: Shanga
uk: шанга

en: Sharanahua
uk: шаранахуа

en: Shark Bay
uk: шарк-бей

en: Sharwa
uk: шарва

en: Shasta
uk: шастра

en: Shatt
uk: шатт

en: Shau
uk: шау

en: Shawnee
uk: шоні

en: She
uk: ше

en: Shehri
uk: шехрі

en: Shekhawati
uk: шехаваті

en: Shekkacho
uk: шеккачо

en: Sheko
uk: шеко

en: Shelta
uk: шелта

en: Shendu
uk: шенду

en: Sheni
uk: шені

en: Sherbro
uk: шербро (булломська)

en: Sherdukpen
uk: шердукпен

en: Sherpa
uk: шерпа

en: Shi
uk: ші

en: Shiki
uk: шикі

en: Shilluk
uk: шиллук

en: Shina
uk: шина

en: Shina, Kohistani
uk: шина (кохістанська)

en: Shinabo
uk: шінабо

en: Shipibo-Conibo
uk: шипібо-конібо

en: Shixing
uk: шинсін

en: Sholaga
uk: шолага

en: Shom Peng
uk: шом-пенг

en: Shona
uk: шона

en: Shoo-Minda-Nye
uk: шу-мінда-н’є

en: Shor
uk: шор

en: Shoshoni
uk: шошонська

en: Shua
uk: шуа

en: Shuadit
uk: шуадіт

en: Shuar
uk: шуар

en: Shubi
uk: шубі

en: Shughni
uk: шугні

en: Shumashti
uk: шумашті

en: Shumcho
uk: шумчо

en: Shuswap
uk: шушвап

en: Shuwa-Zamani
uk: шува-замані

en: Shwai
uk: шваї

en: Sialum
uk: сіалум

en: Siamou
uk: сіаму

en: Sian
uk: сіан

en: Siane
uk: сіане

en: Siang
uk: сіанг

en: Siar-Lak
uk: сіар-лак

en: Siawi
uk: сіаві

en: Sibe
uk: сібе

en: Sicanian
uk: сіканська

en: Sicel
uk: сікульська

en: Sicilian
uk: сицилійська

en: Sidamo
uk: сидама

en: Sidetic
uk: сидетська

en: Sie
uk: сіе

en: Sierra Leone Sign Language
uk: мова жестів Сьєрра-Леоне

en: Sighu
uk: сігху

en: Sihan
uk: сіхан

en: Sika
uk: сіка

en: Sikaiana
uk: сікаяна

en: Sikaritai
uk: сікарітай

en: Sikiana
uk: сікьяна

en: Sikkimese
uk: сіккімійська

en: Siksika
uk: сісіка

en: Sikule
uk: сікуле

en: Sila
uk: сіла

en: Sileibi
uk: сілейбі

en: Silesian
uk: силезька

en: Silesian, Lower
uk: нижньосилезька

en: Silimo
uk: сілімо

en: Siliput
uk: сіліпут

en: Silopi
uk: сілопі

en: Silt'e
uk: сілте

en: Simaa
uk: сімаа

en: Simba
uk: сімба

en: Simbali
uk: сімбалі

en: Simbari
uk: сімбарі

en: Simbo
uk: сімбо

en: Simeku
uk: сімеку

en: Simeulue
uk: сімеулуе

en: Simte
uk: сімте

en: Sinagen
uk: сінаген

en: Sinasina
uk: сінасіна

en: Sinaugoro
uk: сінаугоро

en: Sindarin
uk: сіндарінська

en: Sindhi
uk: синдхі

en: Singa
uk: сінга

en: Singapore Sign Language
uk: сингапурська мова жестів

en: Singpho
uk: сінгфо

en: Sinhala
uk: сингалійська

en: Sininkere
uk: сінінкере

en: Sinsauru
uk: сінсауру

en: Sinyar
uk: синьяр

en: Sio
uk: сіо

en: Siona
uk: сіона

en: Sipacapense
uk: сіпакапенсе

en: Sira
uk: сіра

en: Siraya
uk: сірая

en: Siri
uk: сірі

en: Siriano
uk: сіріано

en: Sirionó
uk: сіріоно

en: Sirmauri
uk: сірмаурі

en: Siroi
uk: сірої

en: Sisaala, Tumulung
uk: сісаала (тумулунг)

en: Sisaala, Western
uk: сісаала (західна)

en: Sissala
uk: сіссала

en: Sissano
uk: сіссано

en: Siuslaw
uk: сіуслав

en: Sivandi
uk: сіванді

en: Siwai
uk: сіваї

en: Siwi
uk: сіві

en: Siwu
uk: сіву

en: Skagit
uk: скагіт

en: Skalvian
uk: скалвіанська

en: Skou
uk: скоу

en: Slave (Athapascan)
uk: слейві (атабаська)

en: Slavey, North
uk: слейві (північна)

en: Slavey, South
uk: слейві (південна)

en: Slavic, Church
uk: слов’янська, церковна

en: Slavomolisano
uk: славомолісано

en: Slovak
uk: словацька

en: Slovakian Sign Language
uk: словацька мова жестів

en: Slovenian
uk: словенська

en: Snohomish
uk: снохоміш

en: So (Democratic Republic of Congo)
uk: со (Демократична Республіка Конго)

en: So'a
uk: соа

en: Sobei
uk: собеї

en: Soga
uk: сога

en: Sogdian
uk: согдійська

en: Soi
uk: сої

en: Sok
uk: сок

en: Sokoro
uk: сокоро

en: Solano
uk: солано

en: Soli
uk: солі

en: Solong
uk: солонґ

en: Solos
uk: солос

en: Som
uk: сом

en: Somali
uk: сомалійська

en: Somba-Siawari
uk: сомба-сіаварі

en: Somrai
uk: сомраї

en: Somray
uk: сомрей

en: Somyev
uk: сомьєв

en: Sonaga
uk: сонага

en: Sonde
uk: сонде

en: Songe
uk: сонге

en: Songhai, Koyraboro Senni
uk: сонгхайська (койраборо-сенні)

en: Songhay, Humburi Senni
uk: сонгхайська (хумбурі-сенні)

en: Songhay, Koyra Chiini
uk: сонгайська (міська мова)

en: Songo
uk: сонго

en: Songomeno
uk: сонгомено

en: Songoora
uk: сонгоора

en: Songway Kiini, Tondi
uk: сонгвай-кііні (тонді)

en: Sonia
uk: сонья

en: Soninke
uk: сонікійська

en: Sonsorol
uk: сонсорол

en: Soo
uk: соо

en: Sop
uk: соп

en: Soqotri
uk: сокотрі

en: Sora
uk: сора

en: Sorbian, Lower
uk: нижньолужицька

en: Sorbian, Upper
uk: верхньолужицька

en: Sori-Harengan
uk: сорі-харенган

en: Sorkhei
uk: сорхей

en: Sorothaptic
uk: соротаптійська

en: Sorsoganon, Northern
uk: сорсоганон (північна)

en: Sorsoganon, Southern
uk: сорсоганоно (південна)

en: Sos Kundi
uk: сос-кунді

en: Sotho, Southern
uk: сото, південна

en: Sou
uk: соу

en: Sou Nama
uk: соу-нама

en: Sou Upaa
uk: соу-упаа

en: South African Sign Language
uk: південноафриканська мова жестів

en: South West Bay
uk: саут-вест-бей

en: Sowa
uk: сова

en: Sowanda
uk: сованда

en: Spanish
uk: іспанська

en: Spanish Sign Language
uk: іспанська мова жестів

en: Spanish, Loreto-Ucayali
uk: іспанська (лорето-укаялі)

en: Spanish, Old
uk: іспанська, давня

en: Spokane
uk: спокане

en: Squamish
uk: сквоміш

en: Sranan Tongo
uk: сранан-тонго

en: Sri Lankan Sign Language
uk: ланкійська мова жестів

en: Stellingwerfs
uk: штеллінгверфс

en: Stieng, Budeh
uk: стінг (будех)

en: Stieng, Bulo
uk: стінг (було)

en: sTodsde
uk: стодсде

en: Stoney
uk: стоуні

en: Suabo
uk: суабо

en: Suarmin
uk: суармін

en: Suau
uk: суау

en: Suba
uk: суба

en: Suba-Simbiti
uk: суба-сімбіті

en: Subanen, Central
uk: субанонська (центральна)

en: Subanen, Eastern
uk: субанонська (східна)

en: Subanen, Northern
uk: субанонська (північна)

en: Subanen, Southern
uk: субанонська (південна)

en: Subanon, Kolibugan
uk: субанонська (колібуган)

en: Subanon, Western
uk: субанонська (західна)

en: Subiya
uk: субія

en: Subtiaba
uk: субтіаба

en: Sudest
uk: судест

en: Sudovian
uk: судовійська

en: Suena
uk: суена

en: Suga
uk: суга

en: Suganga
uk: суганга

en: Sui
uk: суї

en: Suki
uk: сукі

en: Suku
uk: суку

en: Sukuma
uk: сукума

en: Sukur
uk: сукур

en: Sukurum
uk: сукурум

en: Sula
uk: сула

en: Sulka
uk: сулка

en: Sulod
uk: сулод

en: Suma
uk: сума

en: Sumariup
uk: сумаріуп

en: Sumau
uk: сумау

en: Sumbawa
uk: сумбава

en: Sumbwa
uk: сумбва

en: Sumerian
uk: шумерська

en: Sunam
uk: сунам

en: Sundanese
uk: сунданська

en: Sunwar
uk: сунвар

en: Suoy
uk: суой

en: Sur
uk: сур

en: Surbakhal
uk: сурбахальська

en: Surgujia
uk: сургуджія

en: Suri
uk: сурі

en: Surigaonon
uk: сурігаонон

en: Surjapuri
uk: сурджапурі

en: Sursurunga
uk: сурсурунга

en: Suruahá
uk: суруаха

en: Surubu
uk: сурубу

en: Suruí
uk: суруї

en: Suruí Do Pará
uk: суруї-ду-пара

en: Susquehannock
uk: саскеханнок

en: Susu
uk: сусу

en: Susuami
uk: сусуамі

en: Suundi
uk: суунді

en: Suwawa
uk: сувава

en: Suyá
uk: суя

en: Svan
uk: сванська

en: Swabian
uk: швабська

en: Swahili (individual language)
uk: суахілі (окрема мова)

en: Swahili (macrolanguage)
uk: суахілі (макромова)

en: Swahili, Congo
uk: суахілі (Конго)

en: Swati
uk: свазі

en: Swedish
uk: шведська

en: Swedish Sign Language
uk: шведська мова жестів

en: Swiss-French Sign Language
uk: швейцарська французька мова жестів

en: Swiss-German Sign Language
uk: швейцарська німецька мова жестів

en: Swiss-Italian Sign Language
uk: швейцарська італійська мова жестів

en: Swo
uk: сво

en: Sylheti
uk: силгеті

en: Syriac
uk: сирійська

en: Syriac, Classical
uk: сирійська (класична)

en: Sãotomense
uk: сантомійська

en: Sénoufo, Nanerigé
uk: сенуфо (нанеріге)

en: Sénoufo, Senara
uk: сенуфо (сенара)

en: Sénoufo, Sìcìté
uk: сенуфо (сісіте)

en: Sô
uk: со

en: T'en
uk: тен

en: Ta'oih, Lower
uk: таої (нижня)

en: Ta'oih, Upper
uk: таої (верхня)

en: Taabwa
uk: таабва

en: Tabaru
uk: табару

en: Tabassaran
uk: табассаран

en: Tabla
uk: табла

en: Tabo
uk: табо

en: Tabriak
uk: табріак

en: Tacana
uk: такана

en: Tachawit
uk: тачавіт

en: Tachelhit
uk: тачелхіт

en: Tachoni
uk: тачоні

en: Tadaksahak
uk: тадаксахак

en: Tadyawan
uk: тадьяван

en: Tae'
uk: тае

en: Tafi
uk: тафі

en: Tagabawa
uk: тагабава

en: Tagakaulo
uk: тагакауло

en: Tagalaka
uk: тагалака

en: Tagalog
uk: тагалог

en: Tagargrent
uk: тагаргрент

en: Tagbanwa
uk: таґбанва

en: Tagbanwa, Calamian
uk: тагбанва (каламійська)

en: Tagbanwa, Central
uk: тагбанва (центральна)

en: Tagbu
uk: тагбу

en: Tagdal
uk: тагдал

en: Tagin
uk: тагін

en: Tagish
uk: тегіш

en: Tagoi
uk: тагої

en: Tahitian
uk: таїтянська

en: Tahltan
uk: тахлтан

en: Tai
uk: таї

en: Tai Daeng
uk: тай-денг

en: Tai Dam
uk: тай-дам

en: Tai Do
uk: таї-до

en: Tai Dón
uk: тай-дон

en: Tai Hongjin
uk: тай-хонгджин

en: Tai Laing
uk: тай-лаїнг

en: Tai Loi
uk: тай-лой

en: Tai Long
uk: тай-лонг

en: Tai Nüa
uk: тай-нуа

en: Tai Pao
uk: тай-пао

en: Tai Thanh
uk: тай-тханх

en: Tai Ya
uk: тай-я

en: Taiap
uk: таяп

en: Taikat
uk: тайкат

en: Tainae
uk: таїнае

en: Taino
uk: тайно

en: Tairaha
uk: тайраха

en: Tairora, North
uk: тайрора (північна)

en: Tairora, South
uk: тайрора (південна)

en: Tairuma
uk: таїрума

en: Taita
uk: таїта

en: Taiwan Sign Language
uk: тайванська мова жестів

en: Taje
uk: тадже

en: Tajik
uk: таджицька

en: Tajio
uk: таджіо

en: Tajuasohn
uk: таджуасон

en: Takelma
uk: такельма

en: Takestani
uk: такестанська

en: Takia
uk: такія

en: Takua
uk: такуа

en: Takuu
uk: такуу

en: Takwane
uk: такване

en: Tal
uk: тал

en: Tala
uk: тала

en: Talaud
uk: талауд

en: Taliabu
uk: таліабу

en: Talieng
uk: таліенг

en: Talinga-Bwisi
uk: талінга-бвісі

en: Talise
uk: талісе

en: Talodi
uk: талоді

en: Taloki
uk: талокі

en: Talondo'
uk: талондо

en: Talossan
uk: талоссан

en: Talu
uk: талу

en: Talysh
uk: талишська

en: Tama (Chad)
uk: тама (Чад)

en: Tama (Colombia)
uk: тама (Колумбія)

en: Tamagario
uk: тамаґаріо

en: Tamahaq, Tahaggart
uk: тамахак (тахаггарт)

en: Tamajaq, Tawallammat
uk: тамаджак (тавалламмат)

en: Tamajeq, Tayart
uk: тамаджек (таярт)

en: Taman (Indonesia)
uk: таман (Індонезія)

en: Taman (Myanmar)
uk: таман (М’янма)

en: Tamanaku
uk: таманаку

en: Tamang, Eastern
uk: таманґ (східна)

en: Tamang, Eastern Gorkha
uk: таманг (східна горкха)

en: Tamang, Northwestern
uk: таманг (південно-західна)

en: Tamang, Western
uk: таманг (західна)

en: Tamasheq
uk: тамашек

en: Tamazight, Central Atlas
uk: берберська (Центральний Атлас)

en: Tamazight, Standard Moroccan
uk: тамазигхт (стандартний марокканський)

en: Tamazight, Temacine
uk: берберська (темасін)

en: Tamazight, Tidikelt
uk: тамазігт (тідікелт)

en: Tambas
uk: тамбас

en: Tambora
uk: тамбора

en: Tambotalo
uk: тамботало

en: Tami
uk: тамі

en: Tamil
uk: тамільська

en: Tamil, Old
uk: тамільська (давня)

en: Tamki
uk: тамкі

en: Tampuan
uk: тампуан

en: Tampulma
uk: тампулма

en: Tanacross
uk: танакрос

en: Tanahmerah
uk: танахмерах

en: Tanaina
uk: танаїна

en: Tanana, Lower
uk: танана (нижня)

en: Tanana, Upper
uk: танана (верхня)

en: Tanapag
uk: танапаг

en: Tandaganon
uk: тандаганон

en: Tandia
uk: тандія

en: Tanema
uk: танема

en: Tangale
uk: танґале

en: Tangchangya
uk: тангчангая

en: Tanggu
uk: танггу

en: Tangko
uk: тангко

en: Tanglang
uk: тангланг

en: Tangoa
uk: тангоа

en: Tanguat
uk: тангуат

en: Tangut
uk: тангут

en: Tanimbili
uk: танімбілі

en: Tanimuca-Retuarã
uk: танімука-ретуара

en: Tanjijili
uk: танджиджилі

en: Tanna, North
uk: танна (північна)

en: Tanna, Southwest
uk: танна (південно-західна)

en: Tanzanian Sign Language
uk: танзанійська мова жестів

en: Tapeba
uk: тапеба

en: Tapei
uk: тапеї

en: Tapieté
uk: тапіете

en: Tapirapé
uk: тапірапе

en: Tarahumara, Central
uk: тарахумара (центральна)

en: Tarahumara, Lowland
uk: тарахумара (низини)

en: Tarahumara, Northern
uk: тарахумара (північна)

en: Tarahumara, Southeastern
uk: тарахумара (південно-східна)

en: Tarahumara, Southwestern
uk: тарахумара (південно-західна)

en: Tarangan, East
uk: таранган (східна)

en: Tarangan, West
uk: таранган (західна)

en: Tareng
uk: таренг

en: Tariana
uk: таріана

en: Tarifit
uk: таріфіт

en: Tarjumo
uk: тарджумо

en: Tarok
uk: тарок

en: Taroko
uk: тароко

en: Taromi, Upper
uk: таромі (верхня)

en: Tarpia
uk: тарпіа

en: Tartessian
uk: тартеська

en: Taruma
uk: тарума

en: Tasawaq
uk: тасавак

en: Tasmanian
uk: тасманійська

en: Tasmate
uk: тасмате

en: Tat, Muslim
uk: тат (мусульманська)

en: Tatana
uk: татана

en: Tatar
uk: татарська

en: Tatar, Crimean
uk: татарська (кримська)

en: Tatar, Siberian
uk: татарська (сибірська)

en: Tatuyo
uk: татуйо

en: Tauade
uk: тауаде

en: Taulil
uk: тауліл

en: Taungyo
uk: таункйо

en: Taupota
uk: таупота

en: Tause
uk: таусе

en: Taushiro
uk: Таушіро

en: Tausug
uk: таусуг

en: Tauya
uk: тауя

en: Taveta
uk: тавета

en: Tavoyan
uk: тавоян

en: Tawala
uk: тавала

en: Tawandê
uk: таванде

en: Tawara
uk: тавара

en: Tawbuid, Eastern
uk: тавбуїд (східна)

en: Tawbuid, Western
uk: тобуїд (західна)

en: Taworta
uk: таворта

en: Tay Boi
uk: тай-бой

en: Tay Khang
uk: тай-ханг

en: Tayo
uk: тайо

en: Taznatit
uk: тазнатіт

en: Tboli
uk: тболі

en: Tchitchege
uk: чичеге

en: Tchumbuli
uk: тчумбулі

en: Te'un
uk: теун

en: Teanu
uk: теану

en: Tebul Sign Language
uk: тебульська мова жестів

en: Tedaga
uk: тедага

en: Tefaro
uk: тефаро

en: Tegali
uk: тегалі

en: Tehit
uk: техіт

en: Tehuelche
uk: теуельче

en: Teke, Ibali
uk: теке (ібалі)

en: Teke-Ebo
uk: теке-ебо

en: Teke-Fuumu
uk: теке-фууму

en: Teke-Kukuya
uk: теке-кукуя

en: Teke-Laali
uk: теке-лаалі

en: Teke-Nzikou
uk: теке-нзіку

en: Teke-Tege
uk: теке-теге

en: Teke-Tsaayi
uk: теке-тсааї

en: Teke-Tyee
uk: теке-т’є

en: Tektiteko
uk: тектітеко

en: Tela-Masbuar
uk: тела-масбуар

en: Telefol
uk: телефол

en: Telugu
uk: телугу

en: Tem
uk: тем

en: Tembo (Kitembo)
uk: тембо (кітембо)

en: Tembo (Motembo)
uk: тембо (мотембо)

en: Tembé
uk: тембе

en: Teme
uk: теме

en: Temein
uk: темеїн

en: Temi
uk: темі

en: Temiar
uk: теміар

en: Temoq
uk: темок

en: Temuan
uk: темуанська

en: Ten'edn
uk: тен'едн

en: Tengger
uk: тенггер

en: Tenharim
uk: тенгарім

en: Tenino
uk: теніно

en: Tenis
uk: теніс

en: Tennet
uk: теннет

en: Teop
uk: теоп

en: Teor
uk: теор

en: Tepecano
uk: тепекано

en: Tepehua, Huehuetla
uk: тепеуа (Уеуетла)

en: Tepehua, Pisaflores
uk: тепеуа (пісафлорес)

en: Tepehua, Tlachichilco
uk: тепеуа (тлачичилко)

en: Tepehuan, Northern
uk: тепеуан (північна)

en: Tepehuan, Southeastern
uk: тепеуан (південно-східна)

en: Tepehuan, Southwestern
uk: тепеуан (південно-західна)

en: Tera
uk: тера

en: Terebu
uk: теребу

en: Terei
uk: тереї

en: Tereno
uk: терено

en: Teressa
uk: тересса

en: Tereweng
uk: теревенг

en: Teribe
uk: терібе

en: Terik
uk: терік

en: Termanu
uk: терману

en: Ternate
uk: тернате

en: Ternateño
uk: тернатеньо

en: Tese
uk: тесе

en: Teshenawa
uk: тешенава

en: Teso
uk: тесо

en: Tetela
uk: тетела

en: Tetete
uk: тетете

en: Tetum
uk: тетум

en: Tetun Dili
uk: тетун-ділі

en: Tewa (Indonesia)
uk: тева (Індонезія)

en: Tewa (USA)
uk: тева (США)

en: Tewe
uk: теве

en: Tha
uk: тха

en: Thachanadan
uk: тхачанадан

en: Thai
uk: таїландська

en: Thai Sign Language
uk: тайська мова жестів

en: Thai Song
uk: тай-сонг

en: Thai, Northeastern
uk: тайська (північно-східна)

en: Thai, Northern
uk: тайська (північна)

en: Thai, Southern
uk: тайська (південна)

en: Thakali
uk: такалі

en: Thangmi
uk: тангмі

en: Thao
uk: тао

en: Tharaka
uk: тарака

en: Tharu, Chitwania
uk: тару (читванья)

en: Tharu, Dangaura
uk: тару (дангаура)

en: Tharu, Kathoriya
uk: тару (каторія)

en: Tharu, Kochila
uk: тару (кочила)

en: Tharu, Rana
uk: тару (рана)

en: Thawa
uk: тава

en: Thayore
uk: тайоре

en: Thaypan
uk: тайпан

en: Thiin
uk: тіін

en: Tho
uk: тхо

en: Thompson
uk: томпсон

en: Thopho
uk: тофо

en: Thracian
uk: фракійська

en: Thu Lao
uk: ту-лао

en: Thudam
uk: тудам

en: Thulung
uk: тулунг

en: Thurawal
uk: туравал

en: Thuri
uk: турі

en: Tiale
uk: тіале

en: Tiang
uk: тьянґ

en: Tibea
uk: тібеа

en: Tibetan
uk: тибетська

en: Tibetan, Amdo
uk: тибетська (амдо)

en: Tibetan, Classical
uk: тибетська (класична)

en: Tibetan, Khams
uk: тибетська (хамс)

en: Tibetan, Old
uk: тибетська (давня)

en: Tichurong
uk: тічуронг

en: Ticuna
uk: тікуна

en: Tidore
uk: тідоре

en: Tidung, Northern
uk: тідунг (північна)

en: Tidung, Southern
uk: тідунг (південна)

en: Tiene
uk: тіене

en: Tifal
uk: тіфал

en: Tigak
uk: тігак

en: Tigre
uk: тігре

en: Tigrinya
uk: тигринійська

en: Tii
uk: тії

en: Tikar
uk: тікар

en: Tikopia
uk: тікопія

en: Tillamook
uk: тілламук

en: Tilung
uk: тілунг

en: Tima
uk: тіма

en: Timbe
uk: тімбе

en: Timne
uk: тімне

en: Timucua
uk: тімукуа

en: Tinani
uk: тінані

en: Tindi
uk: тінді

en: Tingui-Boto
uk: тінгі-бото

en: Tinigua
uk: тінігуа

en: Tinputz
uk: тінпутц

en: Tippera
uk: тіппера

en: Tira
uk: тіра

en: Tirahi
uk: тірахі

en: Tiri
uk: тірі

en: Tiruray
uk: тірурай

en: Tita
uk: тіта

en: Titan
uk: титан

en: Tiv
uk: тиві

en: Tiwa
uk: тіва

en: Tiwa, Northern
uk: тіва (північна)

en: Tiwa, Southern
uk: тіва (південна)

en: Tiwi
uk: тіві

en: Tiéfo
uk: тіефо

en: Tjurruru
uk: тджурруру

en: Tlingit
uk: тлінгіт

en: To
uk: то

en: To'abaita
uk: тоабаїта

en: Toaripi
uk: тоаріпі

en: Toba
uk: тоба

en: Toba-Maskoy
uk: тоба-маской

en: Tobanga
uk: тобанга

en: Tobati
uk: тобаті

en: Tobelo
uk: тобело

en: Tobian
uk: тобіанська

en: Tobilung
uk: тобілунг

en: Tobo
uk: тобо

en: Tocho
uk: точо

en: Toda
uk: тода

en: Todrah
uk: тодра

en: Tofanma
uk: тофанма

en: Togoyo
uk: тогойо

en: Tohono O'odham
uk: тохоно оодхам

en: Tojolabal
uk: тоджолабал

en: Tok Pisin
uk: ток-пісін

en: Tokano
uk: токано

en: Tokelau
uk: токелау

en: Tokharian A
uk: тохарійська A

en: Tokharian B
uk: тохарійська B

en: Toku-No-Shima
uk: току-но-шіма

en: Tol
uk: тол

en: Tolaki
uk: толакі

en: Tolomako
uk: толомако

en: Tolowa
uk: толова

en: Toma
uk: тома

en: Tomadino
uk: томандіно

en: Tombelala
uk: томбелала

en: Tombonuo
uk: томбонуо

en: Tombulu
uk: томбулу

en: Tomini
uk: томіні

en: Tomoip
uk: томоїп

en: Tondano
uk: тондано

en: Tonga (Nyasa)
uk: тонга (ньяса)

en: Tonga (Tonga Islands)
uk: тонга (острови Тонга)

en: Tonga (Zambia)
uk: тонга (Замбія)

en: Tongwe
uk: тонгве

en: Tonjon
uk: тонджон

en: Tonkawa
uk: тонкава

en: Tonsawang
uk: тонсаванг

en: Tonsea
uk: тонсі

en: Tontemboan
uk: тонтембоанська

en: Tooro
uk: тооро

en: Topoiyo
uk: топойо

en: Toposa
uk: топоса

en: Toraja-Sa'dan
uk: тораджа-садан

en: Toram
uk: торам

en: Torau
uk: торау

en: Toro
uk: торо

en: Toromono
uk: торомоно

en: Torona
uk: торона

en: Torricelli
uk: торрічеллі

en: Torwali
uk: торвалі

en: Torá
uk: тора

en: Totela
uk: тотела

en: Toto
uk: тото

en: Totoli
uk: тотолі

en: Totonac, Coyutla
uk: тотонак (коютла)

en: Totonac, Filomena Mata-Coahuitlán
uk: тотонак (Філомена-Мата-Коауїтлан)

en: Totonac, Highland
uk: тотонак (високогірна)

en: Totonac, Papantla
uk: тотонак (папантла)

en: Totonac, Tecpatlán
uk: тотонак (текпатлан)

en: Totonac, Upper Necaxa
uk: тотонак (Верхня Некаха)

en: Totonac, Western
uk: тотонак (західна)

en: Totonac, Xicotepec De Juárez
uk: тотонак (Шикотепек-де-Хуарес)

en: Totonac, Yecuatla
uk: тотонак (єкуатла)

en: Totoro
uk: тоторо

en: Touo
uk: тоуо

en: Toura (Côte d'Ivoire)
uk: тоура (Кот-д'Івуар)

en: Toura (Papua New Guinea)
uk: тоура (Папуа-Нова Гвінея)

en: Toussian, Northern
uk: тусійська (північна)

en: Toussian, Southern
uk: тусіанська (південна)

en: Towei
uk: товей

en: Tregami
uk: трегамі

en: Tremembé
uk: тремембе

en: Trieng
uk: тріенг

en: Trimuris
uk: трімуріс

en: Tring
uk: трінг

en: Trinidad and Tobago Sign Language
uk: мова жестів Тринідаду та Тобаго

en: Trinitario
uk: трінітаріо

en: Tripuri, Early
uk: тріпурі (рання)

en: Triqui, Chicahuaxtla
uk: трікі (чикауаштла)

en: Triqui, Copala
uk: трікі (копала)

en: Triqui, San Martín Itunyoso
uk: трікі (Сан-Мартін-Ітуньосо)

en: Trió
uk: тріо

en: Truká
uk: трука

en: Trumai
uk: трумай

en: Ts'ün-Lao
uk: цюн-лао

en: Tsaangi
uk: тсаангі

en: Tsakhur
uk: тсахур

en: Tsakonian
uk: тсаконійська

en: Tsakwambo
uk: тсаквамбо

en: Tsamai
uk: тсамай

en: Tsat
uk: тсат

en: Tseku
uk: тсеку

en: Tsetsaut
uk: тсетсаут

en: Tshangla
uk: тшангла

en: Tsikimba
uk: тсікімба

en: Tsimané
uk: тсімане

en: Tsimshian
uk: цимшіан

en: Tsishingini
uk: тсішингіні

en: Tso
uk: тсо

en: Tsoa
uk: тсоа

en: Tsogo
uk: тсого

en: Tsonga
uk: цонга

en: Tsotso
uk: тсотсо

en: Tsou
uk: тсоу

en: Tsucuba
uk: цукуба

en: Tsum
uk: тсум

en: Tsuvadi
uk: тсуваді

en: Tsuvan
uk: тсуван

en: Tswa
uk: тсва

en: Tswana
uk: тсвана

en: Tswapong
uk: тсвапонг

en: Tu
uk: ту

en: Tuamotuan
uk: туамотуанська

en: Tubar
uk: тубар

en: Tucano
uk: тукано

en: Tugen
uk: туген

en: Tugun
uk: тугун

en: Tugutil
uk: тугутіл

en: Tujia, Northern
uk: туджіа (північна)

en: Tujia, Southern
uk: туджіа (південна)

en: Tukang Besi North
uk: північна тукан-бесі

en: Tukang Besi South
uk: південна тукан-бесі

en: Tuki
uk: тукі

en: Tukpa
uk: тукпа

en: Tukudede
uk: тукудеде

en: Tukumanféd
uk: тукуманфед

en: Tula
uk: тула

en: Tulehu
uk: тулеху

en: Tulishi
uk: туліші

en: Tulu
uk: тулу

en: Tulu-Bohuai
uk: тулу-бохуаї

en: Tuma-Irumu
uk: тума-іруму

en: Tumak
uk: тумак

en: Tumbuka
uk: тумбука

en: Tumi
uk: тумі

en: Tumleo
uk: тумлео

en: Tumshuqese
uk: тумшукійська

en: Tumtum
uk: тумтум

en: Tumzabt
uk: тумзабт

en: Tunebo, Angosturas
uk: тунебо (ангострутас)

en: Tunebo, Barro Negro
uk: тунебо (барро-негро)

en: Tunebo, Central
uk: тунебо (центральна)

en: Tunebo, Western
uk: тунебо (західна)

en: Tunen
uk: тунен

en: Tungag
uk: тунгаг

en: Tunggare
uk: тунггаре

en: Tunia
uk: туніа

en: Tunica
uk: туніка

en: Tunisian Sign Language
uk: туніська мова жестів

en: Tunjung
uk: тунджун

en: Tunni
uk: тунні

en: Tunzu
uk: тунзу

en: Tuotomb
uk: туотомб

en: Tuparí
uk: тупарі

en: Tupinambá
uk: тупінамба

en: Tupinikin
uk: тупінікін

en: Tupuri
uk: тупурі

en: Tupí
uk: тупі

en: Turaka
uk: турака

en: Turiwára
uk: турівара

en: Turka
uk: турка

en: Turkana
uk: туркана

en: Turkish
uk: турецька

en: Turkish Sign Language
uk: турецька мова жестів

en: Turkish, Balkan Gagauz
uk: турецька (балканська ґаґаузька)

en: Turkish, Old
uk: турецька (давня)

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
uk: оттоманська турецька (1500-1928)

en: Turkmen
uk: туркменська

en: Turoyo
uk: туройо

en: Turumsa
uk: турумса

en: Turung
uk: турунг

en: Tuscarora
uk: тускарора

en: Tutchone, Northern
uk: тотчоне (північна)

en: Tutchone, Southern
uk: тутчоне (південна)

en: Tutelo
uk: тутело

en: Tutong
uk: тутонг

en: Tutuba
uk: тутуба

en: Tututni
uk: тутутні

en: Tuvalu
uk: тувалу

en: Tuvinian
uk: тувінська

en: Tuwari
uk: туварі

en: Tuwuli
uk: тувулі

en: Tuxináwa
uk: тухінава

en: Tuxá
uk: туша

en: Tuyuca
uk: туюка

en: Twana
uk: твана

en: Twendi
uk: твенді

en: Twents
uk: твентс

en: Twi
uk: тві

en: Tyap
uk: Тьяп

en: Tyaraity
uk: тьяраїті

en: Tz'utujil
uk: тзутуджил

en: Tzeltal
uk: целтал

en: Tzotzil
uk: цоцильська

en: Tày
uk: тай

en: Tày Sa Pa
uk: тай-са-па

en: Tày Tac
uk: тай-так

en: Téén
uk: теен

en: Tübatulabal
uk: тюбатулабал

en: U
uk: у

en: Uab Meto
uk: уаб-мето

en: Uamué
uk: уамуе

en: Uare
uk: уаре

en: Ubaghara
uk: убагхара

en: Ubang
uk: убанг

en: Ubi
uk: убі

en: Ubir
uk: убір

en: Ubykh
uk: убих

en: Uda
uk: уда

en: Udi
uk: уді

en: Udihe
uk: удіхе

en: Udmurt
uk: удмурдська

en: Uduk
uk: удук

en: Ufim
uk: уфім

en: Ugandan Sign Language
uk: угандійська мова жестів

en: Ugaritic
uk: угаритська

en: Ughele
uk: угеле

en: Ugong
uk: угонг

en: Uhami
uk: ухамі

en: Uighur
uk: уйгурська

en: Uighur, Old
uk: уйгурська (давня)

en: Uisai
uk: уїсаї

en: Ujir
uk: уджир

en: Ukaan
uk: укаан

en: Ukhwejo
uk: ухвейо

en: Ukit
uk: укіт

en: Ukpe-Bayobiri
uk: укпе-байобірі

en: Ukpet-Ehom
uk: укпет-егом

en: Ukrainian
uk: українська

en: Ukrainian Sign Language
uk: українська мова жестів

en: Ukue
uk: укуе

en: Ukuriguma
uk: укурігума

en: Ukwa
uk: уква

en: Ukwuani-Aboh-Ndoni
uk: уквані-або-ндоні

en: Ulau-Suain
uk: улау-суайн

en: Ulch
uk: ульчи

en: Ulithian
uk: улітійська

en: Ullatan
uk: уллатан

en: Ulukwumi
uk: улуквумі

en: Ulumanda'
uk: улуманда

en: Ulwa
uk: улва

en: Uma' Lasan
uk: ума-ласан

en: Uma' Lung
uk: ума-лунг

en: Umanakaina
uk: уманакайна

en: Umatilla
uk: уматілла

en: Umbindhamu
uk: умбіндхаму

en: Umbrian
uk: умбрійська

en: Umbu-Ungu
uk: умбу-унгу

en: Umbugarla
uk: умбугарла

en: Umbundu
uk: умбунду

en: Umbuygamu
uk: умбуйгаму

en: Umeda
uk: умеда

en: Umiida
uk: уміїда

en: Umon
uk: умон

en: Umotína
uk: умотіна

en: Umpila
uk: умпіла

en: Umpqua, Upper
uk: умпка (верхня)

en: Una
uk: уна

en: Unami
uk: унамі

en: Uncoded languages
uk: мови без коду

en: Undetermined
uk: невизначена

en: Uneapa
uk: унеапа

en: Uneme
uk: унеме

en: Unggaranggu
uk: унггаранггу

en: Unggumi
uk: унггумі

en: Unserdeutsch
uk: унсердойч

en: Unua
uk: унуа

en: Unubahe
uk: унубахе

en: Ura (Papua New Guinea)
uk: ура (Папуа-Нова Гвінея)

en: Ura (Vanuatu)
uk: ура (Вануату)

en: Uradhi
uk: урадхі

en: Urak Lawoi'
uk: урак-лавой

en: Urali
uk: уралі

en: Urapmin
uk: урапмін

en: Urarina
uk: ураріна

en: Urartian
uk: урартська

en: Urat
uk: урат

en: Urdu
uk: урду

en: Urhobo
uk: урхобо

en: Uri
uk: урі

en: Urigina
uk: урігіна

en: Urim
uk: урім

en: Urimo
uk: урімо

en: Uripiv-Wala-Rano-Atchin
uk: уріпів-вала-рано-атчин

en: Urningangg
uk: урнінангг

en: Uru
uk: уру

en: Uru-Eu-Wau-Wau
uk: уру-еу-вау-вау

en: Uru-Pa-In
uk: уру-па-ін

en: Uruangnirin
uk: уруангнірін

en: Uruava
uk: уруава

en: Urubú-Kaapor
uk: урубу-каапор

en: Urubú-Kaapor Sign Language
uk: мова жестів урубу-каапор

en: Uruguayan Sign Language
uk: уругвайська мова жестів

en: Urum
uk: урум

en: Urumi
uk: урумі

en: Usaghade
uk: усагаде

en: Usan
uk: усан

en: Usarufa
uk: усаруфа

en: Ushojo
uk: ушойо

en: Usku
uk: уску

en: Uspanteco
uk: успантеко

en: Usui
uk: усуї

en: ut-Ma'in
uk: утмаїн

en: Utarmbung
uk: утармбунг

en: Ute-Southern Paiute
uk: уте-південна паюте

en: Utu
uk: уту

en: Uvbie
uk: увбіе

en: Uvean, West
uk: уолісська (західна)

en: Uya
uk: уя

en: Uyajitaya
uk: уяджітая

en: Uzbek
uk: узбецька

en: Uzbek, Northern
uk: узбецька (північна)

en: Uzbek, Southern
uk: узбецька (південна)

en: Uzekwe
uk: узекве

en: Vaagri Booli
uk: ваагрі-булі

en: Vafsi
uk: вафсі

en: Vaghat-Ya-Bijim-Legeri
uk: вагат-я-біджим-легері

en: Vaghri
uk: вагрі

en: Vaghua
uk: вагуа

en: Vagla
uk: вагла

en: Vai
uk: вай

en: Vaiphei
uk: вайпхей

en: Vale
uk: вейл

en: Valencian Sign Language
uk: валенсійська мова жестів

en: Valman
uk: валман

en: Valpei
uk: валпей

en: Vamale
uk: вамале

en: Vame
uk: ваме

en: Vandalic
uk: вандальська

en: Vangunu
uk: вангуну

en: Vanimo
uk: ванімо

en: Vano
uk: вано

en: Vanuma
uk: ванума

en: Vao
uk: вао

en: Varhadi-Nagpuri
uk: вархаді-нагпурі

en: Varisi
uk: варісі

en: Varli
uk: варлі

en: Vasavi
uk: васаві

en: Veddah
uk: ведда

en: Vehes
uk: веес

en: Veluws
uk: велювс

en: Vemgo-Mabas
uk: вемго-мабас

en: Venda
uk: венда

en: Venetian
uk: венеційська

en: Venetic
uk: венетська

en: Venezuelan Sign Language
uk: венесуельська мова жестів

en: Vengo
uk: венго

en: Ventureño
uk: вентуреньо

en: Veps
uk: вепс

en: Vera'a
uk: вераа

en: Vestinian
uk: вестінійська

en: Vidunda
uk: відунда

en: Viemo
uk: віемо

en: Vietnamese
uk: в'єтнамська

en: Vilela
uk: вілела

en: Vili
uk: вілі

en: Vinmavis
uk: вінмавіс

en: Vinza
uk: вінца

en: Vishavan
uk: вішаван

en: Viti
uk: віті

en: Vitou
uk: вітоу

en: Vitu
uk: віту

en: Vlaams
uk: фламандська

en: Vlaamse Gebarentaal
uk: фламандська мова жестів

en: Volapük
uk: волапюк

en: Volscian
uk: вольська

en: Vono
uk: воно

en: Voro
uk: воро

en: Votic
uk: водська

en: Vumbu
uk: вумбу

en: Vunapu
uk: вунапу

en: Vunjo
uk: вунджо

en: Vurës
uk: вурес

en: Vute
uk: вуте

en: Vwanji
uk: вванджі

en: Võro
uk: вирусська

en: Wa
uk: ва

en: Wa'ema
uk: ваема

en: Waama
uk: ваама

en: Waamwang
uk: ваамванг

en: Waata
uk: ваата

en: Wab
uk: ваб

en: Wabo
uk: вабо

en: Waboda
uk: вабода

en: Wadaginam
uk: вадагінам

en: Waddar
uk: ваддар

en: Wadi Wadi
uk: ваді-ваді

en: Wadikali
uk: вадікалі

en: Wadjabangayi
uk: ваджабангаї

en: Wadjiginy
uk: ваджигіні

en: Wadjigu
uk: ваджигу

en: Wae Rana
uk: ве-рана

en: Waffa
uk: ваффа

en: Wagawaga
uk: вагавага

en: Wagaya
uk: вагая

en: Wagdi
uk: ваґді

en: Wageman
uk: вагеман

en: Wagi
uk: вагі

en: Wahgi
uk: вахгі

en: Wahgi, North
uk: вахгі (північна)

en: Waigali
uk: вайгалі

en: Waigeo
uk: ваїгео

en: Wailaki
uk: ваїлакі

en: Wailapa
uk: ваїлапа

en: Waima
uk: вайма

en: Waima'a
uk: ваймаа

en: Waimaha
uk: ваїмаха

en: Waimiri-Atroari
uk: ваймірі-атроарі

en: Waioli
uk: ваїолі

en: Waiwai
uk: ваїваї

en: Waja
uk: ваджа

en: Wajarri
uk: ваджаррі

en: Wajuk
uk: ваджук

en: Waka
uk: вака

en: Wakabunga
uk: вакабунга

en: Wakawaka
uk: вакавака

en: Wakde
uk: вакде

en: Wakhi
uk: ваханська

en: Wakoná
uk: вакона

en: Wala
uk: вала

en: Walak
uk: валак

en: Walangama
uk: валангама

en: Wali (Ghana)
uk: валі (Гана)

en: Wali (Sudan)
uk: валі (Судан)

en: Waling
uk: валінг

en: Walio
uk: валіо

en: Walla Walla
uk: валла-валла

en: Wallisian
uk: валісійська

en: Walloon
uk: валлонська

en: Walmajarri
uk: валмаджаррі

en: Walser
uk: валсер

en: Walungge
uk: валунгге

en: Wamas
uk: вамас

en: Wambaya
uk: вамбая

en: Wambon
uk: вамбон

en: Wambule
uk: вамбуле

en: Wamey
uk: вамей

en: Wamin
uk: вамін

en: Wampanoag
uk: вампаноаг

en: Wampar
uk: вампар

en: Wampur
uk: вампур

en: Wan
uk: ван

en: Wanambre
uk: ванамбре

en: Wanap
uk: ванап

en: Wanda
uk: ванда

en: Wandala
uk: вандала

en: Wandamen
uk: вандамен

en: Wandarang
uk: вандаранг

en: Wandji
uk: ванджі

en: Waneci
uk: ванекі

en: Wanga
uk: ванга

en: Wangaaybuwan-Ngiyambaa
uk: вангаайбуван-нгіямбаа

en: Wanggamala
uk: ванггамала

en: Wangganguru
uk: ванггангуру

en: Wanggom
uk: ванггом

en: Wangkayutyuru
uk: вангкаютюру

en: Wangkumara
uk: вангкумара

en: Wanman
uk: ванмен

en: Wannu
uk: ванну

en: Wantoat
uk: вантоат

en: Wanukaka
uk: ванукака

en: Wanyi
uk: ваньї

en: Wané
uk: ване

en: Waorani
uk: ваорані

en: Wapan
uk: вапан

en: Wapishana
uk: вапішана

en: Wappo
uk: ваппо

en: War-Jaintia
uk: вар-джайтія

en: Warao
uk: варао

en: Warapu
uk: варапу

en: Waray (Australia)
uk: варайська (Австралія)

en: Waray (Philippines)
uk: варай (Філіппіни)

en: Wardaman
uk: вардаман

en: Wardandi
uk: варданді

en: Warduji
uk: вардуджі

en: Warembori
uk: варемборі

en: Wares
uk: варес

en: Waris
uk: варіс

en: Waritai
uk: варітаї

en: Wariyangga
uk: варіянгга

en: Warji
uk: варджі

en: Warkay-Bipim
uk: варкай-біпім

en: Warlmanpa
uk: варлманпа

en: Warlpiri
uk: варлпірі

en: Warluwara
uk: варлувара

en: Warnang
uk: варнанг

en: Waropen
uk: варопен

en: Warrgamay
uk: варргамай

en: Warrwa
uk: варрва

en: Waru
uk: вару

en: Warumungu
uk: варумунгу

en: Waruna
uk: варуна

en: Warungu
uk: варунгу

en: Warwar Feni
uk: варвар-фені

en: Wasa
uk: васа

en: Wasco-Wishram
uk: васко-вішрам

en: Wasembo
uk: васембо

en: Washo
uk: вашо

en: Waskia
uk: васкья

en: Wasu
uk: васу

en: Watakataui
uk: ватакатануї

en: Watam
uk: ватам

en: Wathawurrung
uk: ватавуррунг

en: Watiwa
uk: ватіва

en: Watubela
uk: ватубела

en: Watut, Middle
uk: ватут (середня)

en: Watut, North
uk: ватут (північна)

en: Watut, South
uk: ватут (південна)

en: Waube
uk: ваубе

en: Waurá
uk: ваура

en: Wauyai
uk: вауяї

en: Wawa
uk: вава

en: Wawonii
uk: вавоніі

en: Waxianghua
uk: васяньхуа

en: Wayampi
uk: ваямпі

en: Wayana
uk: ваяна

en: Wayoró
uk: вайоро

en: Wayuu
uk: ваю

en: Wedau
uk: ведау

en: Weh
uk: вех

en: Wejewa
uk: веджева

en: Weliki
uk: велікі

en: Welsh
uk: валійська

en: Welsh, Middle
uk: валійська (середньовічна)

en: Welsh, Old
uk: валійська (давня)

en: Wemale
uk: вемале

en: Wemba Wemba
uk: вемба-вемба

en: Wergaia
uk: вергая

en: Weri
uk: вері

en: Wersing
uk: версінг

en: Westphalien
uk: вестфальська

en: Wetamut
uk: ветамут

en: Wewaw
uk: вевау

en: Weyto
uk: вейто

en: Whitesands
uk: вайтсендс

en: Wiarumus
uk: віарумус

en: Wichita
uk: вічита

en: Wichí Lhamtés Güisnay
uk: вічі-ламтес-гуїснай

en: Wichí Lhamtés Nocten
uk: вічі-ламтес-ноктен

en: Wichí Lhamtés Vejoz
uk: вічі-ламтес-вехос

en: Wik-Epa
uk: вік-епа

en: Wik-Iiyanh
uk: вік-іянь

en: Wik-Keyangan
uk: вік-кеянган

en: Wik-Me'anha
uk: вік-меанья

en: Wik-Mungkan
uk: вік-мунгкан

en: Wik-Ngathana
uk: вік-нгатана

en: Wikalkan
uk: вікалкан

en: Wikngenchera
uk: вікнгенчера

en: Wilawila
uk: вілавіла

en: Wintu
uk: вінту

en: Winyé
uk: віньє

en: Wipi
uk: віпі

en: Wiradhuri
uk: вірадхурі

en: Wiraféd
uk: вірафед

en: Wirangu
uk: вірангу

en: Wiru
uk: віру

en: Wiyot
uk: війот

en: Woccon
uk: воккон

en: Wogamusin
uk: вогамусін

en: Wogeo
uk: вогео

en: Woi
uk: вої

en: Woiwurrung
uk: войвуррунг

en: Wojenaka
uk: воженака

en: Wolane
uk: волане

en: Wolani
uk: волані

en: Wolaytta
uk: волайтта

en: Woleaian
uk: волеаї

en: Wolio
uk: воліо

en: Wolof
uk: волоф

en: Wolof, Gambian
uk: волоф (гамбійська)

en: Wom (Nigeria)
uk: вом (Нігерія)

en: Wom (Papua New Guinea)
uk: вом (Папуа-Нова Гвінея)

en: Womo
uk: вомо

en: Wongo
uk: вонго

en: Woria
uk: ворія

en: Worimi
uk: ворімі

en: Worodougou
uk: вородугу

en: Worrorra
uk: воррорра

en: Wotapuri-Katarqalai
uk: вотапурі-катаркалаї

en: Wotjobaluk
uk: вотжобалук

en: Wotu
uk: воту

en: Woun Meu
uk: вун-меу

en: Wudu
uk: вуду

en: Wuliwuli
uk: вулівулі

en: Wulna
uk: вульна

en: Wumboko
uk: вумбоко

en: Wumbvu
uk: вумбву

en: Wunambal
uk: вунамбаль

en: Wunumara
uk: вунумара

en: Wurrugu
uk: вурругу

en: Wushi
uk: вуші

en: Wusi
uk: вусі

en: Wutung
uk: вутунг

en: Wutunhua
uk: вутунхуа

en: Wuvulu-Aua
uk: вувулу-ауа

en: Wuzlam
uk: вузлам

en: Wyandot
uk: гуронська

en: Wymysorys
uk: вілямовська

en: Wára
uk: вара

en: Wãpha
uk: вапха

en: Wè Northern
uk: ве (північна)

en: Wè Southern
uk: ве (південна)

en: Wè Western
uk: ве (західна)

en: Xaasongaxango
uk: ксаасонгаксанго

en: Xakriabá
uk: шакріаба

en: Xamtanga
uk: хаматанга

en: Xavánte
uk: шаванте

en: Xerénte
uk: шеренте

en: Xetá
uk: шета

en: Xhosa
uk: хоза

en: Xibe
uk: сібо

en: Xinca
uk: шинканська

en: Xipaya
uk: шипая

en: Xiri
uk: ширі

en: Xiriâna
uk: ширіана

en: Xokleng
uk: шокленг

en: Xukurú
uk: шукуру

en: Xârâcùù
uk: ксаракуу

en: Xârâgurè
uk: ксарагуре

en: Yaaku
uk: яаку

en: Yabarana
uk: ябарана

en: Yabaâna
uk: ябаана

en: Yabem
uk: ябем

en: Yaben
uk: ябен

en: Yabong
uk: ябонг

en: Yabula Yabula
uk: ябула-ябула

en: Yace
uk: яке

en: Yaeyama
uk: яеяма

en: Yafi
uk: яфі

en: Yagara
uk: ягара

en: Yagaria
uk: ягарія

en: Yagnobi
uk: ягнобі

en: Yagomi
uk: ягомі

en: Yagua
uk: ягуа

en: Yagwoia
uk: ягвоя

en: Yahadian
uk: яхадійська

en: Yahang
uk: яханг

en: Yahuna
uk: яуна

en: Yaka (Central African Republic)
uk: яка (Центральноафриканська Республіка)

en: Yaka (Congo)
uk: яка (Конго)

en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
uk: яка (Демократична Республіка Конго)

en: Yakaikeke
uk: якайкеке

en: Yakama
uk: якама

en: Yakan
uk: якан

en: Yakha
uk: яха

en: Yakoma
uk: якома

en: Yakut
uk: якутська

en: Yala
uk: йала

en: Yalahatan
uk: ялахатан

en: Yalakalore
uk: ялакалоре

en: Yalarnnga
uk: яларннга

en: Yale
uk: яле

en: Yale, Kosarek
uk: єль (косарек)

en: Yaleba
uk: ялеба

en: Yali, Angguruk
uk: ялі (анггурук)

en: Yali, Ninia
uk: ялі (нінья)

en: Yali, Pass Valley
uk: ялі (долина Пасс)

en: Yalunka
uk: ялунка

en: Yamap
uk: ямап

en: Yamba
uk: ямба

en: Yambes
uk: ямбес

en: Yambeta
uk: ямбета

en: Yamdena
uk: ямдена

en: Yameo
uk: ямео

en: Yami
uk: ямі

en: Yaminahua
uk: ямінауа

en: Yamna
uk: ямна

en: Yamongeri
uk: ямонгері

en: Yamphu
uk: ямпху

en: Yamphu, Southern
uk: ямпу (південна)

en: Yan-nhangu
uk: ян-нхангу

en: Yan-nhaŋu Sign Language
uk: мова жестів ян-нхангу

en: Yana
uk: яна

en: Yanda
uk: янда

en: Yandjibara
uk: янджибара

en: Yandruwandha
uk: яндрувандха

en: Yanesha'
uk: янеша

en: Yangben
uk: янгбен

en: Yangkam
uk: янгкам

en: Yangman
uk: янгман

en: Yango
uk: янго

en: Yangulam
uk: янгулам

en: Yangum Dey
uk: янгум-дей

en: Yangum Gel
uk: янгум-гел

en: Yangum Mon
uk: янгум-мон

en: Yankunytjatjara
uk: янкунітжатжара

en: Yanomamö
uk: янамамо

en: Yanomámi
uk: яномамі

en: Yansi
uk: янсі

en: Yanyuwa
uk: янюва

en: Yao
uk: яо

en: Yaouré
uk: яоуре

en: Yapese
uk: япська

en: Yapunda
uk: япунда

en: Yaqay
uk: якай

en: Yaqui
uk: які

en: Yarawata
uk: яравата

en: Yardliyawarra
uk: ярдліяварра

en: Yareba
uk: яреба

en: Yarluyandi
uk: ярлуянді

en: Yaroamë
uk: яроаме

en: Yarsun
uk: ярсун

en: Yasa
uk: яса

en: Yassic
uk: яссік

en: Yatay
uk: ятай

en: Yau (Morobe Province)
uk: яу (провінція Моробе)

en: Yau (Sandaun Province)
uk: яау (провінція Сандаун)

en: Yaul
uk: яул

en: Yauma
uk: яума

en: Yaur
uk: яур

en: Yavitero
uk: явітеро

en: Yawa
uk: ява

en: Yawalapití
uk: явалапіті

en: Yawanawa
uk: яванава

en: Yawarawarga
uk: явараварга

en: Yaweyuha
uk: явеюха

en: Yawijibaya
uk: явіджибайя

en: Yawiyo
uk: явійо

en: Yawuru
uk: явуру

en: Yaygir
uk: яйгір

en: Yazgulyam
uk: язгулям

en: Yei
uk: єї

en: Yekhee
uk: єхі

en: Yekora
uk: єкора

en: Yela
uk: єла

en: Yele
uk: єле

en: Yelmek
uk: єлмек

en: Yelogu
uk: єлогу

en: Yemba
uk: ємба

en: Yemsa
uk: ємса

en: Yendang
uk: єнданг

en: Yeni
uk: єні

en: Yeniche
uk: єніче

en: Yerakai
uk: єракай

en: Yeretuar
uk: єретуар

en: Yerong
uk: єронг

en: Yerukula
uk: єрукула

en: Yessan-Mayo
uk: єссан-майо

en: Yetfa
uk: єтфа

en: Yevanic
uk: єврейсько-грецький діалект

en: Yi, Axi
uk: ї (аксі)

en: Yi, Naluo
uk: ї (налуо)

en: Yi, Sichuan
uk: ї (Сичуань)

en: Yi, Wuding-Luquan
uk: ї (вудінг-лукуан)

en: Yiddish
uk: ідиш

en: Yiddish, Eastern
uk: ідиш (східна)

en: Yiddish, Western
uk: ідиш (західна)

en: Yidgha
uk: їдга

en: Yidiny
uk: їдіні

en: Yil
uk: їл

en: Yimas
uk: їмас

en: Yinchia
uk: їнчія

en: Yindjibarndi
uk: їнджибарнді

en: Yindjilandji
uk: їнджиланджі

en: Yine
uk: їне

en: Yinggarda
uk: їнггарда

en: Yinhawangka
uk: їнхавангка

en: Yiningayi
uk: їнінгаї

en: Yinwum
uk: їнвун

en: Yir Yoront
uk: їр-йоронт

en: Yirandali
uk: їрандалі

en: Yirrk-Mel
uk: їррк-мел

en: Yis
uk: їс

en: Yitha Yitha
uk: їтха-їтха

en: Yoba
uk: йоба

en: Yogad
uk: йогад

en: Yoidik
uk: йоідік

en: Yoke
uk: йоке

en: Yokuts
uk: йокутс

en: Yola
uk: йола

en: Yolŋu Sign Language
uk: мова жестів йолнгу

en: Yom
uk: йом

en: Yombe
uk: йомбе

en: Yonaguni
uk: йонагуні

en: Yong
uk: йонг

en: Yongkom
uk: йонгком

en: Yopno
uk: йопно

en: Yora
uk: йора

en: Yoron
uk: йорон

en: Yorta Yorta
uk: йорта-йорта

en: Yoruba
uk: йоруба

en: Yotti
uk: йотті

en: Yout Wam
uk: йоут-вам

en: Yoy
uk: йой

en: Yuanga
uk: юанга

en: Yucatec Maya Sign Language
uk: мова жестів юкатанських майя

en: Yucateco
uk: юкатеко

en: Yuchi
uk: ючі

en: Yucuna
uk: юкуна

en: Yug
uk: юг

en: Yugambal
uk: югамбал

en: Yugoslavian Sign Language
uk: югославська мова жестів

en: Yugul
uk: югул

en: Yugur, East
uk: югурська (східна)

en: Yugur, West
uk: югур (західна)

en: Yuhup
uk: юхуп

en: Yukaghir, Northern
uk: юкагірська (північна)

en: Yukaghir, Southern
uk: юкагірська (південна)

en: Yuki
uk: юкі

en: Yukpa
uk: юкпа

en: Yukuben
uk: юкубен

en: Yulu
uk: юлу

en: Yupik, Central
uk: юпікська (центральна)

en: Yupik, Central Siberian
uk: юпікська (Центральний Сибір)

en: Yupik, Naukan
uk: юпікська (науканська)

en: Yupik, Pacific Gulf
uk: юпік (затока Пасіфік)

en: Yupik, Sirenik
uk: юпікська (сіренік)

en: Yuracare
uk: юракаре

en: Yurats
uk: юрацька

en: Yurok
uk: юрок

en: Yuru
uk: юру

en: Yurutí
uk: юруті

en: Yuwana
uk: ювана

en: Yuyu
uk: юю

en: Ywom
uk: івом

en: Yámana
uk: ямана

en: Zabana
uk: забана

en: Zaghawa
uk: загва

en: Zaiwa
uk: зайва

en: Zakhring
uk: захрінг

en: Zambian Sign Language
uk: замбійська мова жестів

en: Zan Gula
uk: зан-ґула

en: Zanaki
uk: занакі

en: Zande (individual language)
uk: занде (окрема мова)

en: Zangskari
uk: зангскарі

en: Zangwal
uk: зангвал

en: Zapotec
uk: сапотецька

en: Zapotec, Aloápam
uk: сапотецька (алоапам)

en: Zapotec, Amatlán
uk: сапотецька (аматлан)

en: Zapotec, Ancient
uk: сапотецька (давня)

en: Zapotec, Asunción Mixtepec
uk: сапотецька (Асунсьйон-Міштепек)

en: Zapotec, Ayoquesco
uk: сапотецька (айокеско)

en: Zapotec, Cajonos
uk: сапотецька (кахонос)

en: Zapotec, Chichicapan
uk: сапотецька (чичикапан)

en: Zapotec, Choapan
uk: сапотецька (чоапан)

en: Zapotec, Coatecas Altas
uk: сапотецька (Коатекас-Атлас)

en: Zapotec, Coatlán
uk: сапотецька (коатлан)

en: Zapotec, El Alto
uk: сапотецька (Ель-Альто)

en: Zapotec, Elotepec
uk: сапотецька (елотепецька)

en: Zapotec, Guevea De Humboldt
uk: сапотецька (Гуеве-де-Гумбольдт)

en: Zapotec, Güilá
uk: сапотецька (Гуїлья)

en: Zapotec, Isthmus
uk: сапотецька (істмус)

en: Zapotec, Lachiguiri
uk: сапотецька (лахігірі)

en: Zapotec, Lachixío
uk: сапотецька (Лачишіо)

en: Zapotec, Lapaguía-Guivini
uk: сапотецька (Лапагуя-Гуївіні)

en: Zapotec, Loxicha
uk: сапотецька (Лошича)

en: Zapotec, Mazaltepec
uk: сапотецька (мазальтепек)

en: Zapotec, Miahuatlán
uk: сапотецька (міауатлан)

en: Zapotec, Mitla
uk: сапотецька (мітла)

en: Zapotec, Mixtepec
uk: сапотецька (міштепецька)

en: Zapotec, Ocotlán
uk: сапотецька (окотлан)

en: Zapotec, Ozolotepec
uk: сапотецька (озолотепек)

en: Zapotec, Petapa
uk: сапотецька (петапа)

en: Zapotec, Quiavicuzas
uk: сапотецька (Куїавікусас)

en: Zapotec, Quioquitani-Quierí
uk: сапотецька (Куіокуїтані-Куїері)

en: Zapotec, Rincón
uk: сапотецька (рінкон)

en: Zapotec, San Agustín Mixtepec
uk: сапотецька (Сан-Агустін-Міштепек)

en: Zapotec, San Baltazar Loxicha
uk: сапотецька (Сан-Бальтазар-Лошича)

en: Zapotec, San Pedro Quiatoni
uk: сапотецька (Сан-Педро-Куятоні)

en: Zapotec, San Vicente Coatlán
uk: сапотецька (Сан-Вісенте-Коатлан)

en: Zapotec, Santa Catarina Albarradas
uk: сапотецька (Санта-Катаріна-Альбаррадас)

en: Zapotec, Santa Inés Yatzechi
uk: сапотецька (Санда-Іньєс-Ятцечі)

en: Zapotec, Santa María Quiegolani
uk: сапотецька (Санта-Марія-Куіеголані)

en: Zapotec, Santiago Xanica
uk: сапотецька (Сантьяго-Ханіка)

en: Zapotec, Santo Domingo Albarradas
uk: сапотецька (Санто-Домінго-Альбаррадас)

en: Zapotec, Sierra de Juárez
uk: сапотецька (Сьєрра-де-Хуарес)

en: Zapotec, Southeastern Ixtlán
uk: сапотецька (південно-східний Іштлан)

en: Zapotec, Southern Rincon
uk: сапотецька (Південний Рінкон)

en: Zapotec, Tabaa
uk: сапотецька (табаа)

en: Zapotec, Tejalapan
uk: сапотецька (Техалапан)

en: Zapotec, Texmelucan
uk: сапотецька (тешмелуканська)

en: Zapotec, Tilquiapan
uk: сапотецька (Тілкуяпан)

en: Zapotec, Tlacolulita
uk: сапотецька (Тлаколуліта)

en: Zapotec, Totomachapan
uk: сапотецька (Тотомачапан)

en: Zapotec, Western Tlacolula Valley
uk: сапотецька (захід долини Тлаколула)

en: Zapotec, Xadani
uk: сапотецька (шадані)

en: Zapotec, Xanaguía
uk: сапотецька (Шанагуя)

en: Zapotec, Yalálag
uk: сапотецька (ялалаг)

en: Zapotec, Yareni
uk: сапотецька (ярені)

en: Zapotec, Yatee
uk: сапотецька, яті

en: Zapotec, Yatzachi
uk: сапотецька (ятзахі)

en: Zapotec, Yautepec
uk: сапотецька (яутепек)

en: Zapotec, Zaachila
uk: сапотецька, заачіла

en: Zapotec, Zaniza
uk: сапотецька (саніса)

en: Zapotec, Zoogocho
uk: сапотецька (Сугочо)

en: Zaramo
uk: зарамо

en: Zari
uk: зарі

en: Zarma
uk: зарма

en: Zarphatic
uk: зарфатік

en: Zauzou
uk: заузу

en: Zay
uk: зай

en: Zayse-Zergulla
uk: зайсе-зергулла

en: Zaza
uk: заза

en: Zazao
uk: зазао

en: Zeem
uk: зеем

en: Zeeuws
uk: зеландська

en: Zemba
uk: земба

en: Zemgalian
uk: земгальська

en: Zenag
uk: зенаг

en: Zenaga
uk: зеназька

en: Zerenkel
uk: зеренкел

en: Zhaba
uk: жаба

en: Zhang-Zhung
uk: жанг-жунг

en: Zhire
uk: жире

en: Zhoa
uk: жоа

en: Zhuang
uk: чжуань

en: Zhuang, Central Hongshuihe
uk: чжуанська (центральна Хонгха)

en: Zhuang, Dai
uk: чжуанська (Даї)

en: Zhuang, Eastern Hongshuihe
uk: чжуанська (східна Хонгха)

en: Zhuang, Guibei
uk: чжуанська (Гуйбей)

en: Zhuang, Guibian
uk: чжуанська (гуїбіанська)

en: Zhuang, Lianshan
uk: чжуанська (ляншань)

en: Zhuang, Liujiang
uk: чжуанська (ліучжианська)

en: Zhuang, Liuqian
uk: чжуанська (ліукіанська)

en: Zhuang, Minz
uk: чжуанська (Мінц)

en: Zhuang, Nong
uk: чжуанська (нон)

en: Zhuang, Qiubei
uk: чжуанська (кіубейська)

en: Zhuang, Yang
uk: чжуанська, янь

en: Zhuang, Yongbei
uk: чжуанська, юнбей

en: Zhuang, Yongnan
uk: чжуанська, юнань

en: Zhuang, Youjiang
uk: чжуанська, юцзянь

en: Zhuang, Zuojiang
uk: чжуанська, цзуоцзянь

en: Zia
uk: зіа

en: Zialo
uk: зіало

en: Zigula
uk: зігула

en: Zimakani
uk: зімакані

en: Zimba
uk: зімба

en: Zimbabwe Sign Language
uk: зімбабвійська мова жестів

en: Zinza
uk: зінза

en: Zire
uk: зіре

en: Ziriya
uk: зірія

en: Zizilivakan
uk: зізілівакан

en: Zo'é
uk: зое

en: Zokhuo
uk: зохуо

en: Zoque, Chimalapa
uk: зоке (чималапа)

en: Zoque, Copainalá
uk: зоке (копаїналья)

en: Zoque, Francisco León
uk: зоке (Франціско-Леон)

en: Zoque, Rayón
uk: зоке (Рейон)

en: Zoque, Tabasco
uk: зоке (Табаско)

en: Zou
uk: зу

en: Zulgo-Gemzek
uk: зулго-гемзек

en: Zulu
uk: зулуська

en: Zumaya
uk: зумая

en: Zumbun
uk: зумбун

en: Zuni
uk: зуні

en: Záparo
uk: запаро

en: Àhàn
uk: аган

en: Áncá
uk: анка

en: Ömie
uk: уміе

en: Önge
uk: онге

en: ǂUngkue
uk: ǂУнкве
