calibre - en to nb translation catalogue (251 entries)

en: //Gana
nb: ganda

en: Achi
nb: Ach

en: Adamorobe Sign Language
nb: Adamorobe tegnspråk

en: Adonara
nb: aymara

en: Afghan Sign Language
nb: Afghansk tegnspråk

en: Afrikaans
nb: Afrikansk

en: Ainu (China)
nb: Ainu (Kina)

en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
nb: Al-Sayyid Bedouin tegnspråk

en: Albanian
nb: Albansk

en: Algerian Sign Language
nb: Algersk tegnspråk

en: Ama (Papua New Guinea)
nb: Ama (Papua Ny-Guinea)

en: American Sign Language
nb: Amerikansk tegnspråk

en: Arabic
nb: Arabisk

en: Aragonese
nb: Aragonsk

en: Argentine Sign Language
nb: Argentinsk tegnspråk

en: Armenian
nb: Armensk

en: Armenian Sign Language
nb: Armensk tegnspråk

en: Assamese
nb: assamisk

en: Australian Aborigines Sign Language
nb: Australsk Aboriginsk tegnspråk

en: Australian Sign Language
nb: Australsk tegnspråk

en: Austrian Sign Language
nb: Østerisk tegnspråk

en: Avestan
nb: Avestisk

en: Awa (China)
nb: Awa (Kina)

en: Awa (Papua New Guinea)
nb: Awa (Papua Ny-Guinea)

en: Ayi (Papua New Guinea)
nb: Ayi (Papua Ny-Guinea)

en: Azerbaijani
nb: Aserbadjansk

en: Babango
nb: sango

en: Babatana
nb: bambara

en: Baka (Cameroon)
nb: Baka (Kamerun)

en: Bali (Democratic Republic of Congo)
nb: Bali (Den demokratiske republikken Kongo)

en: Bamako Sign Language
nb: Bamako tegnspråk

en: Ban Khor Sign Language
nb: Ban Khor tegnspråk

en: Bashkir
nb: Basjkirsk

en: Basque
nb: Baskisk

en: Bati (Cameroon)
nb: Bati (Kamerun)

en: Beaver
nb: Dane-zaa

en: Belarusian
nb: Hviterussisk

en: Beli (Papua New Guinea)
nb: Beli (Papua Ny-Guinea)

en: Bengkala Sign Language
nb: Bengalsk tegnspråk

en: Beti (Côte d'Ivoire)
nb: Beti (Elfenbenskysten)

en: Bina (Papua New Guinea)
nb: Bina (Papua Ny-Guinea)

en: Bo (Papua New Guinea)
nb: Bo (Papua Ny-Guinea)

en: Bodo (Central African Republic)
nb: Bodo (Den sentralafrikanske republikk)

en: Boko (Democratic Republic of Congo)
nb: Boko (Den demokratiske republikken Kongo)

en: Bolivian Sign Language
nb: Boliviansk tegnspråk

en: Brazilian Sign Language
nb: Brasiliansk tegnspråk

en: British Sign Language
nb: Engelsk tegnspråk

en: Bulgarian
nb: Bulgarsk

en: Bulgarian Sign Language
nb: Bulgarsk tegnspråk

en: Bulu (Cameroon)
nb: Bulu (Kamerun)

en: Bulu (Papua New Guinea)
nb: Bulu (Papua Ny-Guinea)

en: Burmese
nb: burmesisk

en: Catalan
nb: Katalan

en: Chamorro
nb: chamorro

en: Cherokee
nb: cherokee

en: Chinese
nb: Kinesisk

en: Chippewa
nb: ojibwa

en: Chuvash
nb: tsjuvansk

en: Coptic
nb: Koptisk

en: Croatian
nb: Kroatsisk

en: Czech
nb: Tjekkisk

en: Danish
nb: Dansk

en: Dendi (Central African Republic)
nb: Dendi (Den sentralafrikanske republikk)

en: Dutch
nb: Nederlandsk

en: Dzongkha
nb: dzongkha

en: English
nb: Engelsk

en: Estonian
nb: Estonsk

en: Eton (Cameroon)
nb: Eton (Kamerun)

en: Ewe
nb: ewe

en: Fang (Cameroon)
nb: Fang (Kamerun)

en: Faroese
nb: færøysk

en: Fijian
nb: fijiansk

en: Finnish
nb: Finsk

en: French
nb: Fransk

en: Fulah
nb: fulani

en: Georgian
nb: Georgisk

en: German
nb: Tysk

en: Gothic
nb: Gotisk

en: Guana (Brazil)
nb: Guana (Brasil)

en: Gujarati
nb: gujarati

en: Gula (Central African Republic)
nb: Gula (Den sentralafrikanske republikk)

en: Gula (Chad)
nb: Gula (Tsjad)

en: Hawaiian
nb: hawaiisk

en: Hebrew
nb: Hebraisk

en: Hindi
nb: hindi

en: Hungarian
nb: Ungarsk

en: Icelandic
nb: Islandsk

en: Ido
nb: ido

en: Igbo
nb: ibo

en: Indonesian
nb: Indonesisk

en: Interlingue
nb: interlingue

en: Inuktitut
nb: inuktitut

en: Inupiaq
nb: unupiak

en: Irish
nb: Irsk

en: Italian
nb: Italiensk

en: Japanese
nb: Japansk

en: Javanese
nb: Javanesisk

en: Jimi (Cameroon)
nb: Jimi (Kamerun)

en: Kalaallisut
nb: Grønlandsk

en: Kannada
nb: kannada

en: Kara (Central African Republic)
nb: Kara (Den sentralafrikanske republikk)

en: Kara (Papua New Guinea)
nb: Kara (Papua Ny-Guinea)

en: Kare (Central African Republic)
nb: Kare (Den sentralafrikanske republikk)

en: Kare (Papua New Guinea)
nb: Kare (Papua Ny-Guinea)

en: Karelian
nb: Karelisk

en: Karo (Brazil)
nb: Karo (Brasil)

en: Karo (Ethiopia)
nb: Karo (Etiopia)

en: Kashmiri
nb: kasjmiri

en: Kazakh
nb: kasakhisk

en: Kela (Democratic Republic of Congo)
nb: Kela (Den demokratiske republikken Kongo)

en: Kela (Papua New Guinea)
nb: Kela (Papua Ny-Guinea)

en: Kele (Democratic Republic of Congo)
nb: Kele (Den demokratiske republikken Kongo)

en: Kele (Papua New Guinea)
nb: Kele (Papua Ny-Guinea)

en: Kikuyu
nb: kikuyu

en: Kinyarwanda
nb: kinjarwanda

en: Kirghiz
nb: kirgisisk

en: Kituba (Congo)
nb: Kituba (Kongo)

en: Kituba (Democratic Republic of Congo)
nb: Kituba (Den demokratiske republikken Kongo)

en: Kol (Cameroon)
nb: Kol (Kamerun)

en: Kol (Papua New Guinea)
nb: Kol (Papua Ny-Guinea)

en: Kom (Cameroon)
nb: Kom (Kamerun)

en: Komi
nb: komi

en: Komo (Democratic Republic of Congo)
nb: Komo (Den demokratiske republikken Kongo)

en: Koongo
nb: kikongo

en: Korean
nb: Koreansk

en: Koro (Côte d'Ivoire)
nb: Koro (Elfenbenskysten)

en: Koro (Papua New Guinea)
nb: Koro (Papua Ny-Guinea)

en: Kuanyama
nb: kuanyama

en: Kurdish
nb: Kurdisk

en: Laka (Chad)
nb: Laka (Tsjad)

en: Lao
nb: laotisk

en: Latvian
nb: Latvisk

en: Lele (Chad)
nb: Lele (Tsjad)

en: Lele (Democratic Republic of Congo)
nb: Lele (Den demokratiske republikken Kongo)

en: Lele (Papua New Guinea)
nb: Lele (Papua Ny-Guinea)

en: Leti (Cameroon)
nb: Leti (Kamerun)

en: Ligurian
nb: Ligurisk

en: Ligurian (Ancient)
nb: Ligurisk (Gammelt)

en: Lingala
nb: lingala

en: Lithuanian
nb: Lituaisk

en: Loma (Côte d'Ivoire)
nb: Loma (Elfenbenskysten)

en: Luba-Katanga
nb: luba-katanga

en: Lule Sami
nb: Lulesamisk

en: Luo (Cameroon)
nb: Luo (Kamerun)

en: Luxembourgish
nb: Luxemburgisk

en: Ma (Democratic Republic of Congo)
nb: Ma (Den demokratiske republikken Kongo)

en: Ma (Papua New Guinea)
nb: Ma (Papua Ny-Guinea)

en: Maba (Chad)
nb: Maba (Tsjad)

en: Macedonian
nb: Makedonsk

en: Mada (Cameroon)
nb: Mada (Kamerun)

en: Maiwa (Papua New Guinea)
nb: Maiwa (Papua Ny-Guinea)

en: Mak (China)
nb: Mak (Kina)

en: Mala (Papua New Guinea)
nb: Mala (Papua Ny-Guinea)

en: Malagasy
nb: madagassisk

en: Malayalam
nb: malayalam

en: Male (Ethiopia)
nb: Male (Etiopia)

en: Male (Papua New Guinea)
nb: Male (Papua Ny-Guinea)

en: Maltese
nb: Maltisk

en: Manna-Dora
nb: telugu

en: Manx
nb: manx

en: Mari (Russia)
nb: Mari (Russland)

en: Maria (Papua New Guinea)
nb: Maria (Papua Ny-Guinea)

en: Mawa (Chad)
nb: Mawa (Tsjad)

en: Mbara (Chad)
nb: Mbara (Tsjad)

en: Mbo (Cameroon)
nb: Mbo (Kamerun)

en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
nb: Mbo (Den demokratiske republikken Kongo)

en: Mende (Papua New Guinea)
nb: Mende (Papua Ny-Guinea)

en: Mina (Cameroon)
nb: Mina (Kamerun)

en: Moi (Congo)
nb: Moi (Kongo)

en: Mongolian
nb: Mongolsk

en: Mono (Cameroon)
nb: Mono (Kamerun)

en: Mono (Democratic Republic of Congo)
nb: Mono (Den demokratiske republikken Kongo)

en: Multiple languages
nb: Flere språk

en: Murik (Papua New Guinea)
nb: Murik (Papua Ny-Guinea)

en: Nama (Papua New Guinea)
nb: Nama (Papua Ny-Guinea)

en: Nauru
nb: nauru

en: Neapolitan
nb: Napolitansk

en: Ngando (Democratic Republic of Congo)
nb: Ngando (Den demokratiske republikken Kongo)

en: Ngombe (Central African Republic)
nb: Ngombe (Den sentralafrikanske republikk)

en: Ngombe (Democratic Republic of Congo)
nb: Ngombe (Den demokratiske republikken Kongo)

en: Nisi (China)
nb: Nisi (Kina)

en: No linguistic content
nb: Inget språklig innhold

en: Norwegian
nb: Norsk

en: Norwegian Bokmål
nb: Norsk bokmål

en: Norwegian Nynorsk
nb: Norsk nynorsk

en: Norwegian Sign Language
nb: Norsk tegnspråk

en: Nugunu (Cameroon)
nb: Nugunu (Kamerun)

en: Oromo
nb: oromo

en: Pana (Central African Republic)
nb: Pana (Den sentralafrikanske republikk)

en: Persian
nb: Persisk

en: Polish
nb: Polsk

en: Portuguese
nb: Portugisisk

en: Romanian
nb: Rumensk

en: Romansh
nb: Retoromansk

en: Rundi
nb: rundi

en: Russian
nb: Russisk

en: Russian Sign Language
nb: Russisk tegnspråk

en: Samoan
nb: samoansk

en: Sanga (Democratic Republic of Congo)
nb: Sanga (Den demokratiske republikken Kongo)

en: Sanskrit
nb: sanskrit

en: Sardinian
nb: Sardinsk

en: Saudi Arabian Sign Language
nb: Saudi Arabia tegnspråk

en: Sepa (Papua New Guinea)
nb: Sepa (Papua Ny-Guinea)

en: Serbian
nb: Serbisk

en: Sicilian
nb: Siciliansk

en: Sidamo
nb: sidamo

en: Sierra Leone Sign Language
nb: Sierra Leone tegnspråk

en: Sindhi
nb: sindhi

en: Singapore Sign Language
nb: Singapore tegnspråk

en: Slovak
nb: Slovakisk

en: Slovakian Sign Language
nb: Slovakisk tegnspråk

en: Slovenian
nb: Slovensk

en: So (Democratic Republic of Congo)
nb: So (Den demokratiske republikken Kongo)

en: Somali
nb: somalisk

en: South African Sign Language
nb: Sør Afrikansk tegnspråk

en: Spanish
nb: Spansk

en: Spanish Sign Language
nb: Spansk tegnspråk

en: Sri Lankan Sign Language
nb: Sri Lanka tegnspråk

en: Sundanese
nb: sundanesisk

en: Swati
nb: swati

en: Swedish
nb: Svensk

en: Swedish Sign Language
nb: Svensk tegnspråk

en: Swiss-French Sign Language
nb: Sveits-Fransk tegnspråk

en: Swiss-German Sign Language
nb: Sveitsisk-Tysk tegnspråk

en: Swiss-Italian Sign Language
nb: Sveits-Italiensk tegnspråk

en: Tagalog
nb: tagalog

en: Tamil
nb: Tamilsk

en: Tatar
nb: tatarisk

en: Tibetan
nb: tibetansk

en: Tonga (Tonga Islands)
nb: tonga (Tonga-øyene)

en: Toura (Côte d'Ivoire)
nb: Toura (Elfenbenskysten)

en: Toura (Papua New Guinea)
nb: Toura (Papua Ny-Guinea)

en: Tsonga
nb: tsonga

en: Tswana
nb: tswana

en: Turkish
nb: Tyrkisk

en: Turkmen
nb: turkmensk

en: Twi
nb: twi

en: Uighur
nb: uigurisk

en: Ukrainian
nb: Ukrainsk

en: Ura (Papua New Guinea)
nb: Ura (Papua Ny-Guinea)

en: Urdu
nb: urdu

en: Uzbek
nb: usbekisk

en: Venda
nb: venda

en: Vietnamese
nb: Vietnamesisk

en: Welsh
nb: Walisisk

en: Wolof
nb: wolof

en: Wom (Papua New Guinea)
nb: Wom (Papua Ny-Guinea)

en: Yaka (Central African Republic)
nb: Yaka (Den sentralafrikanske republikk)

en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
nb: Yaka (Den demokratiske republikken Kongo)

en: Yiddish
nb: jiddisk

en: Yoruba
nb: joruba
