calibre - en to pt_BR translation catalogue (332 entries)

en: //Gana
pt_BR: Ganês

en: Abkhazian
pt_BR: Abcázio

en: Achinese
pt_BR: Achém

en: Adamorobe Sign Language
pt_BR: Língua gestual de Adamorobe

en: Afghan Sign Language
pt_BR: Língua gestual afegã

en: Afrikaans
pt_BR: Africânder

en: Ainu (Japan)
pt_BR: Ainu (Japão)

en: Aja (Benin)
pt_BR: Aja (Benim)

en: Aja (Sudan)
pt_BR: Aja (Sudão)

en: Akkadian
pt_BR: Acadiano

en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
pt_BR: Língua gestual beduína Al-Sayyid

en: Albanian
pt_BR: Albanês

en: Albanian Sign Language
pt_BR: Língua gestual albanesa

en: Aleut
pt_BR: Aleúte

en: Algerian Sign Language
pt_BR: Língua gestual argelina

en: Ama (Papua New Guinea)
pt_BR: Ama (Papua Nova Guiné)

en: American Sign Language
pt_BR: Língua gestual norte-americana

en: Amharic
pt_BR: Amárico

en: Argentine Sign Language
pt_BR: Língua gestual argentina

en: Armenian
pt_BR: Armênio

en: Armenian Sign Language
pt_BR: Língua gestual arménia

en: Aruá (Amazonas State)
pt_BR: Aruá (Amazonas)

en: Aruá (Rondonia State)
pt_BR: Aruá (Rondônia)

en: Australian Aborigines Sign Language
pt_BR: Língua gestual dos aborígenes australianos

en: Australian Sign Language
pt_BR: Língua gestual australiana

en: Austrian Sign Language
pt_BR: Língua gestual austríaca

en: Awa (Papua New Guinea)
pt_BR: Awa (Papua Nova Guiné)

en: Ayi (Papua New Guinea)
pt_BR: Ayi (Papua Nova Guiné)

en: Azerbaijani
pt_BR: Azerbaijano

en: Babango
pt_BR: Bango

en: Balinese
pt_BR: Balinês

en: Baluchi
pt_BR: Balúchi

en: Bamako Sign Language
pt_BR: Língua gestual de Bamaco

en: Ban Khor Sign Language
pt_BR: Língua gestual de Ban Khor

en: Beli (Papua New Guinea)
pt_BR: Beli (Papua Nova Guiné)

en: Bengkala Sign Language
pt_BR: Língua gestual de Bengkala

en: Beti (Côte d'Ivoire)
pt_BR: Beti (Costa do Marfim)

en: Bina (Papua New Guinea)
pt_BR: Bina (Papua Nova Guiné)

en: Bo (Papua New Guinea)
pt_BR: Bo (Papua Nova Guiné)

en: Bolivian Sign Language
pt_BR: Língua gestual boliviana

en: Brazilian Sign Language
pt_BR: Língua gestual brasileira

en: Breton
pt_BR: Bretão

en: British Sign Language
pt_BR: Língua gestual britânica

en: Bulgarian
pt_BR: Búlgaro

en: Bulgarian Sign Language
pt_BR: Língua gestual búlgara

en: Bulu (Papua New Guinea)
pt_BR: Bulu (Papua Nova Guiné)

en: Burmese
pt_BR: Birmanês

en: Carian
pt_BR: Cariano

en: Catalan
pt_BR: Catalão

en: Catalan Sign Language
pt_BR: Língua gestual catalã

en: Chadian Sign Language
pt_BR: Língua gestual chadiana

en: Cherokee
pt_BR: Cheroqui

en: Chiangmai Sign Language
pt_BR: Língua gestual de Chiangmai

en: Chilean Sign Language
pt_BR: Língua gestual chilena

en: Chinese
pt_BR: Chinês

en: Chinese Sign Language
pt_BR: Língua gestual chinesa

en: Colombian Sign Language
pt_BR: Língua gestual colombiana

en: Costa Rican Sign Language
pt_BR: Língua gestual costa-ricense

en: Creole English, Bahamas
pt_BR: Inglês Crioulo, Bahamas

en: Creole Portuguese, Korlai
pt_BR: Português, Crioulo de Korlai

en: Creole Portuguese, Malaccan
pt_BR: Português, Crioulo de Malaca

en: Croatia Sign Language
pt_BR: Língua gestual croata

en: Croatian
pt_BR: Croata

en: Cuba Sign Language
pt_BR: Língua gestual cubana

en: Czech Sign Language
pt_BR: Língua gestual checa

en: Dakota
pt_BR: Dacota

en: Danish Sign Language
pt_BR: Língua gestual dinamarquesa

en: Dominican Sign Language
pt_BR: Língua gestual dominicana

en: Dutch
pt_BR: Holandês

en: Dutch Sign Language
pt_BR: Língua gestual holandesa

en: Ecuadorian Sign Language
pt_BR: Língua gestual equatoriana

en: Egypt Sign Language
pt_BR: Língua gestual egípcia

en: English
pt_BR: Inglês

en: English, Middle (1100-1500)
pt_BR: Inglês, Médio (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
pt_BR: Inglês, Antigo (450-1100 d.c.)

en: Estonian
pt_BR: Estónio

en: Estonian Sign Language
pt_BR: Língua gestual estoniana

en: Estonian, Standard
pt_BR: Estónio, Padrão

en: Ethiopian Sign Language
pt_BR: Língua gestual etíope

en: Finland-Swedish Sign Language
pt_BR: Língua gestual sueco-finlandesa

en: Finnish
pt_BR: Finlandês

en: Finnish Sign Language
pt_BR: Língua gestual finlandesa

en: French
pt_BR: Francês

en: French Sign Language
pt_BR: Língua gestual francesa

en: French, Middle (ca. 1400-1600)
pt_BR: Francês, Médio (ca. 1400-1600)

en: French, Old (842-ca. 1400)
pt_BR: Francês, Antigo (842-ca. 1400)

en: Friulian
pt_BR: Friuliano

en: Gbaya (Sudan)
pt_BR: Gbaya (Sudão)

en: Georgian
pt_BR: Georgiano

en: German
pt_BR: Alemão

en: German Sign Language
pt_BR: Língua gestual alemã

en: German, Low
pt_BR: Alemão, Baixo

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
pt_BR: Alemão, Médio Alto (ca. 1050-1500)

en: German, Middle Low
pt_BR: Alemão, Médio Baixo

en: German, Old High (ca. 750-1050)
pt_BR: Alemão, Antigo Alto (ca. 750-1050)

en: German, Pennsylvania
pt_BR: Alemão, Pensilvânia

en: German, Swiss
pt_BR: Alemão, Suíça

en: Ghanaian Sign Language
pt_BR: Língua gestual ganense

en: Ghandruk Sign Language
pt_BR: Língua gestual Ghandruk

en: Gilbertese
pt_BR: Gilbertês

en: Gothic
pt_BR: Gótico

en: Greek Sign Language
pt_BR: Língua gestual grega

en: Greek, Ancient (to 1453)
pt_BR: Grego, Antigo (até 1453)

en: Greek, Cappadocian
pt_BR: Grego, Capadociano

en: Greek, Modern (1453-)
pt_BR: Grego, Moderno (1453-)

en: Greek, Mycenaean
pt_BR: Grego, Micénico

en: Guana (Brazil)
pt_BR: Guana (Brasil)

en: Guatemalan Sign Language
pt_BR: Língua gestual guatemalteca

en: Guinean Sign Language
pt_BR: Língua gestual guineense

en: Gujarati
pt_BR: Guzerate

en: Haiphong Sign Language
pt_BR: Língua gestual de Haiphong

en: Hanoi Sign Language
pt_BR: Língua gestual de Hanoi

en: Hausa
pt_BR: Hauçá

en: Hausa Sign Language
pt_BR: Língua gestual de Hauçá

en: Hawai'i Sign Language (HSL)
pt_BR: Língua gestual havaiana (HSL)

en: Hawaiian
pt_BR: Havaiano

en: Hebrew
pt_BR: Hebraico

en: Hebrew, Ancient
pt_BR: Hebraico, Antigo

en: Hittite
pt_BR: Hitita

en: Ho Chi Minh City Sign Language
pt_BR: Língua gestual da cidade de Ho Chi Minh

en: Honduras Sign Language
pt_BR: Língua gestual hondurenha

en: Hong Kong Sign Language
pt_BR: Língua gestual de Hong Kong

en: Hungarian
pt_BR: Húngaro

en: Hungarian Sign Language
pt_BR: Língua gestual húngara

en: Icelandic
pt_BR: Islandês

en: Icelandic Sign Language
pt_BR: Língua gestual islandesa

en: Iloko
pt_BR: Ilocano

en: Indian Sign Language
pt_BR: Língua gestual indiana

en: Indo-Portuguese
pt_BR: Indo-português

en: Indonesian
pt_BR: Indonésio

en: Indonesian Sign Language
pt_BR: Língua gestual indonésia

en: International Sign
pt_BR: Língua gestual internacional

en: Inuit Sign Language
pt_BR: Língua gestual inuit

en: Irish
pt_BR: Irlandês

en: Irish Sign Language
pt_BR: Língua gestual irlandesa

en: Israeli Sign Language
pt_BR: Língua gestual israelita

en: Italian
pt_BR: Italiano

en: Italian Sign Language
pt_BR: Língua gestual italiana

en: Jamaican Country Sign Language
pt_BR: Língua gestual da Jamaica

en: Jamaican Sign Language
pt_BR: Língua gestual jamaicana

en: Japanese Sign Language
pt_BR: Língua gestual japonesa

en: Javanese
pt_BR: Javanês

en: Jhankot Sign Language
pt_BR: Língua gestual de Jhankot

en: Jordanian Sign Language
pt_BR: Língua gestual jordaniana

en: Jumla Sign Language
pt_BR: Língua gestual de Jumla

en: Kamba (Kenya)
pt_BR: Kamba (Quênia)

en: Kannada
pt_BR: Canarês

en: Kara (Papua New Guinea)
pt_BR: Kara (Papua Nova Guiné)

en: Kare (Papua New Guinea)
pt_BR: Kare (Papua Nova Guiné)

en: Karo (Brazil)
pt_BR: Karo (Brasil)

en: Kazakh
pt_BR: Cazaque

en: Kela (Papua New Guinea)
pt_BR: Kela (Papua Nova Guiné)

en: Kele (Papua New Guinea)
pt_BR: Kele (Papua Nova Guiné)

en: Kentish Sign Language, Old
pt_BR: Língua gestual de Kent (antigo)

en: Kenyan Sign Language
pt_BR: Língua gestual queniana

en: Kikuyu
pt_BR: Quicuio

en: Kimbundu
pt_BR: Quimbundo

en: Kirghiz
pt_BR: Quirguiz

en: Kol (Papua New Guinea)
pt_BR: Kol (Papua Nova Guiné)

en: Kongo
pt_BR: Quicongo

en: Koongo
pt_BR: Congolês

en: Korean
pt_BR: Coreano

en: Korean Sign Language
pt_BR: Língua gestual coreana

en: Koro (Côte d'Ivoire)
pt_BR: Koro (Costa do Marfim)

en: Koro (Papua New Guinea)
pt_BR: Koro (Papua Nova Guiné)

en: Kuman (Papua New Guinea)
pt_BR: Kuman (Papua Nova Guiné)

en: Lao
pt_BR: Laosiano

en: Laos Sign Language
pt_BR: Língua gestual de Laos

en: Latvian
pt_BR: Letão

en: Latvian Sign Language
pt_BR: Língua gestual letã

en: Lele (Guinea)
pt_BR: Lele (Guiné)

en: Lele (Papua New Guinea)
pt_BR: Lele (Papua Nova Guiné)

en: Libyan Sign Language
pt_BR: Língua gestual líbia

en: Lingua Franca
pt_BR: Língua franca

en: Lingua Franca Nova
pt_BR: Língua franca nova

en: Lithuanian
pt_BR: Lituano

en: Lithuanian Sign Language
pt_BR: Língua gestual lituana

en: Loma (Côte d'Ivoire)
pt_BR: Loma (Costa do Marfim)

en: Luba-Katanga
pt_BR: Luba-Catanga

en: Lycian
pt_BR: Lício

en: Lydian
pt_BR: Lídio

en: Lyons Sign Language
pt_BR: Língua gestual de Lyons

en: Ma (Papua New Guinea)
pt_BR: Ma (Papua Nova Guiné)

en: Macedonian
pt_BR: Macedónio

en: Madagascar Sign Language
pt_BR: Língua gestual de Madagáscar

en: Maiwa (Papua New Guinea)
pt_BR: Maiwa (Papua Nova Guiné)

en: Mala (Papua New Guinea)
pt_BR: Mala (Papua Nova Guiné)

en: Malagasy
pt_BR: Malgaxe

en: Malaysian Sign Language
pt_BR: Língua gestual malaia

en: Male (Papua New Guinea)
pt_BR: Male (Papua Nova Guiné)

en: Maltese Sign Language
pt_BR: Língua gestual maltesa

en: Mandaic
pt_BR: Mandaico

en: Mandingo
pt_BR: Mandinga

en: Marathi
pt_BR: Marata

en: Maria (Papua New Guinea)
pt_BR: Maria (Papua Nova Guiné)

en: Maritime Sign Language
pt_BR: Língua gestual das províncias marítimas

en: Martha's Vineyard Sign Language
pt_BR: Língua gestual de Martha's Vineyard

en: Mauritian Sign Language
pt_BR: Língua gestual das Maurícias

en: Mende (Papua New Guinea)
pt_BR: Mende (Papua Nova Guiné)

en: Mexican Sign Language
pt_BR: Língua gestual mexicana

en: Mirandese
pt_BR: Mirandês

en: Miriwoong Sign Language
pt_BR: Língua gestual de Miriwoong

en: Moksha
pt_BR: Mocsa

en: Moldova Sign Language
pt_BR: Língua gestual moldava

en: Monastic Sign Language
pt_BR: Língua gestual monástica

en: Mongolian Sign Language
pt_BR: Língua gestual mongol

en: Moroccan Sign Language
pt_BR: Língua gestual marroquina

en: Mozambican Sign Language
pt_BR: Língua gestual moçambicana

en: Multiple languages
pt_BR: Múltiplos idiomas

en: Murik (Papua New Guinea)
pt_BR: Murik (Papua Nova Guiné)

en: Nama (Papua New Guinea)
pt_BR: Nama (Papua Nova Guiné)

en: Namibian Sign Language
pt_BR: Língua gestual namibiana

en: Nauru
pt_BR: Nauruano

en: Nepalese Sign Language
pt_BR: Língua gestual nepalesa

en: New Zealand Sign Language
pt_BR: Língua gestual neozelandesa

en: Nicaraguan Sign Language
pt_BR: Língua gestual nicaraguense

en: Nigerian Sign Language
pt_BR: Língua gestual nigeriana

en: Niuean
pt_BR: Niueano

en: No linguistic content
pt_BR: Sem conteúdo linguistico

en: Norse, Old
pt_BR: Nórdico, Antigo

en: Norwegian
pt_BR: Norueguês

en: Norwegian Bokmål
pt_BR: Norueguês, Dano

en: Norwegian Nynorsk
pt_BR: Norueguês, Novo

en: Norwegian Sign Language
pt_BR: Língua gestual norueguesa

en: Norwegian, Traveller
pt_BR: Norueguês, Rodi

en: Pahlavi
pt_BR: Pálavi

en: Pakistan Sign Language
pt_BR: Língua gestual paquistanesa

en: Palauan
pt_BR: Palauano

en: Panamanian Sign Language
pt_BR: Língua gestual panamense

en: Pangasinan
pt_BR: Pangasinense

en: Papua New Guinean Sign Language
pt_BR: Língua gestual da Papua Nova Guiné

en: Paraguayan Sign Language
pt_BR: Língua gestual paraguaia

en: Penang Sign Language
pt_BR: Língua gestual de Penang

en: Persian Sign Language
pt_BR: Língua gestual persa

en: Peruvian Sign Language
pt_BR: Língua gestual peruviana

en: Philippine Sign Language
pt_BR: Língua gestual filipina

en: Phoenician
pt_BR: Fenício

en: Plains Indian Sign Language
pt_BR: Língua gestual dos índios das planícies

en: Polish
pt_BR: Polaco

en: Polish Sign Language
pt_BR: Língua gestual polaca

en: Portuguese
pt_BR: Português

en: Portuguese Sign Language
pt_BR: Língua de sinais portuguesa

en: Providencia Sign Language
pt_BR: Língua gestual da Providência

en: Puerto Rican Sign Language
pt_BR: Língua gestual porto-riquenha

en: Pyu (Papua New Guinea)
pt_BR: Pyu (Papua Nova Guiné)

en: Quebec Sign Language
pt_BR: Língua gestual do Quebeque

en: Quechua
pt_BR: Quíchua

en: Rajasthani
pt_BR: Rajastani

en: Rennellese Sign Language
pt_BR: Língua gestual rennellesa

en: Romanian
pt_BR: Romeno

en: Romanian Sign Language
pt_BR: Língua gestual romena

en: Romano-Greek
pt_BR: Romani-grego

en: Russian
pt_BR: Russo

en: Russian Sign Language
pt_BR: Língua gestual russa

en: Salvadoran Sign Language
pt_BR: Língua gestual salvadorenha

en: Samaritan
pt_BR: Samaritano

en: Saudi Arabian Sign Language
pt_BR: Língua gestual da Arábia Saudita

en: Selangor Sign Language
pt_BR: Língua gestual de Selangor

en: Sepa (Papua New Guinea)
pt_BR: Sepa (Papua Nova Guiné)

en: Serbian
pt_BR: Sérvio

en: Serer
pt_BR: Serere

en: Sierra Leone Sign Language
pt_BR: Língua gestual da Serra Leoa

en: Sindhi
pt_BR: Sindi

en: Singapore Sign Language
pt_BR: Língua gestual singapurense

en: Sinhala
pt_BR: Cingalês

en: Slovak
pt_BR: Eslovaco

en: Slovakian Sign Language
pt_BR: Língua gestual eslovaca

en: Slovenian
pt_BR: Esloveno

en: South African Sign Language
pt_BR: Língua gestual sul-africana

en: Spanish
pt_BR: Espanhol

en: Spanish Sign Language
pt_BR: Língua gestual espanhola

en: Spanish, Loreto-Ucayali
pt_BR: Espanhol Amazónico

en: Spanish, Old
pt_BR: Espanhol, Antigo

en: Sri Lankan Sign Language
pt_BR: Língua gestual do Sri Lanka

en: Sundanese
pt_BR: Sudanês

en: Susu
pt_BR: Sosso

en: Swedish
pt_BR: Sueco

en: Swedish Sign Language
pt_BR: Língua gestual sueca

en: Swiss-French Sign Language
pt_BR: Língua gestual suíço-francesa

en: Swiss-German Sign Language
pt_BR: Língua gestual suíço-alemã

en: Swiss-Italian Sign Language
pt_BR: Língua gestual suíço-italiana

en: Syriac
pt_BR: Siríaco

en: Tagalog
pt_BR: Tagaloge

en: Taiwan Sign Language
pt_BR: Língua gestual de Taiwan

en: Tamashek
pt_BR: Tamaxeque

en: Tamasheq
pt_BR: Tamaxeque (q)

en: Tanzanian Sign Language
pt_BR: Língua gestual tanzaniana

en: Tebul Sign Language
pt_BR: Língua gestual de Tebul

en: Tetum
pt_BR: Tétum

en: Thai
pt_BR: Tailandês

en: Thai Sign Language
pt_BR: Língua gestual tailandesa

en: Tibetan
pt_BR: Tibetano

en: Tokelau
pt_BR: Toquelauano

en: Tonga (Nyasa)
pt_BR: Toganês (Nyasa)

en: Tonga (Tonga Islands)
pt_BR: Tonga (ilhas tonga)

en: Toura (Côte d'Ivoire)
pt_BR: Toura (Costa do Marfim)

en: Toura (Papua New Guinea)
pt_BR: Toura (Papua Nova Guiné)

en: Trinidad and Tobago Sign Language
pt_BR: Língua gestual de Trindade e Tobago

en: Tunisian Sign Language
pt_BR: Língua gestual tunisina

en: Turkish
pt_BR: Turco

en: Turkish Sign Language
pt_BR: Língua gestual turca

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
pt_BR: Turco, Otomano (1500-1928)

en: Turkmen
pt_BR: Turcomano

en: Tuvalu
pt_BR: Tuvaluano

en: Ugandan Sign Language
pt_BR: Língua gestual ugandesa

en: Ugaritic
pt_BR: Ugarítico

en: Ukrainian
pt_BR: Ucraniano

en: Ukrainian Sign Language
pt_BR: Língua gestual ucraniana

en: Uncoded languages
pt_BR: Idiomas sem código

en: Undetermined
pt_BR: Não identificável

en: Ura (Papua New Guinea)
pt_BR: Ura (Papua Nova Guiné)

en: Urubú-Kaapor Sign Language
pt_BR: Língua gestual Ka'apor brasileira

en: Uzbek
pt_BR: Usbeque

en: Valencian Sign Language
pt_BR: Língua gestual valenciana

en: Venezuelan Sign Language
pt_BR: Língua gestual venezuelana

en: Vietnamese
pt_BR: Vietnamita

en: Welsh
pt_BR: Galês

en: Wolof
pt_BR: Uolofe

en: Wom (Nigeria)
pt_BR: Wom (Nigéria)

en: Wom (Papua New Guinea)
pt_BR: Wom (Papua Nova Guiné)

en: Xhosa
pt_BR: Xosa

en: Yakut
pt_BR: Iacuto

en: Yan-nhaŋu Sign Language
pt_BR: Língua gestual Yan-nhaŋu

en: Yao
pt_BR: Iao

en: Yiddish
pt_BR: Ídiche

en: Yolŋu Sign Language
pt_BR: Língua gestual Yolŋu

en: Yoruba
pt_BR: Iorubá

en: Yucatec Maya Sign Language
pt_BR: Língua gestual maio-iucatã

en: Yugoslavian Sign Language
pt_BR: Língua gestual jugoslava

en: Zambian Sign Language
pt_BR: Língua gestual zambiana

en: Zapotec
pt_BR: Zapoteca

en: Zimbabwe Sign Language
pt_BR: Língua gestual zimbabueana
