calibre - en to fa translation catalogue (268 entries)

en: //Gana
fa: گاندایی

en: Abkhazian
fa: آبخازی

en: Achinese
fa: آچئی

en: Acoli
fa: آچولیایی

en: Adangme
fa: آدانگمه‌ای

en: Afar
fa: آفاری

en: Afrikaans
fa: آفریکانس

en: Akkadian
fa: آکدی

en: Albanian
fa: آلبانیایی

en: Aleut
fa: آلئوتی

en: Amarasi
fa: آیمارایی

en: Amharic
fa: امهری

en: Arabic
fa: عربی

en: Arapaho
fa: آراپاهویی

en: Arawak
fa: آراواکی

en: Armenian
fa: ارمنی

en: Assamese
fa: آسامی

en: Avaric
fa: آواری

en: Avestan
fa: اوستایی

en: Ayere
fa: سریری

en: Azerbaijani
fa: آذربایجانی

en: Babango
fa: سانگویی

en: Babatana
fa: بامبارایی

en: Balinese
fa: بالیایی

en: Baluchi
fa: بلوچی

en: Bashkir
fa: باشغیری

en: Basque
fa: باسکی

en: Beja
fa: بجایی

en: Belarusian
fa: بلوروسی

en: Bengali
fa: بنگالی

en: Bhojpuri
fa: بوجپوری

en: Bikol
fa: بیکولی

en: Bislama
fa: بیسلاما

en: Bosnian
fa: بوسنیایی

en: Breton
fa: برتانیایی

en: Buginese
fa: بوگیایی

en: Buhid
fa: بوهید

en: Bulgarian
fa: بلغاری

en: Buriat
fa: بوریاتی

en: Burmese
fa: برمه‌ای

en: Caddo
fa: کادویی

en: Catalan
fa: کاتالونیایی

en: Cebuano
fa: سبویی

en: Chamorro
fa: چامورویی

en: Chechen
fa: چچنی

en: Cherokee
fa: چروکیایی

en: Cheyenne
fa: شایانی

en: Chinese
fa: چینی

en: Chipewyan
fa: چیپه‌ویه‌ای

en: Chippewa
fa: اوجیبوایی

en: Choctaw
fa: چوکتویی

en: Chuvash
fa: چوواشی

en: Coptic
fa: قبطی

en: Cornish
fa: کرنوالی

en: Cree
fa: کریایی

en: Creek
fa: کریکی

en: Croatian
fa: کرواتی

en: Czech
fa: چکی

en: Dakota
fa: داکوتایی

en: Danish
fa: دانمارکی

en: Delaware
fa: دلاواری

en: Duala
fa: دوآلایی

en: Dutch
fa: هلندی

en: Dyula
fa: دایولایی

en: Dzodinka
fa: دینکایی

en: Dzongkha
fa: بوتانی

en: Efik
fa: افیکی

en: Egyptian (Ancient)
fa: مصری (باستان)

en: Elamite
fa: عیلامی

en: English
fa: انگلیسی

en: Erzya
fa: ارزیایی

en: Esperanto
fa: اسپرانتو

en: Estonian
fa: استونیایی

en: Ewe
fa: اوه‌ای

en: Fanti
fa: فانتیایی

en: Faroese
fa: فارویی

en: Fijian
fa: فیجیایی

en: Finnish
fa: فنلاندی

en: Fon
fa: فونی

en: French
fa: فرانسوی

en: Friulian
fa: فریولیایی

en: Fulah
fa: فولایی

en: Ga
fa: گایی

en: Geez
fa: گی‌ئزی

en: Georgian
fa: گرجی

en: German
fa: آلمانی

en: Gilbertese
fa: گیلبرتی

en: Gondi
fa: گوندی

en: Gothic
fa: گوتیک

en: Grebo
fa: گریبویی

en: Guarani
fa: گوارانی

en: Gujarati
fa: گجراتی

en: Haida
fa: هایدایی

en: Hausa
fa: هوسیایی

en: Hawaiian
fa: هاواییایی

en: Hebrew
fa: عبری

en: Hema
fa: نیورویی

en: Herero
fa: هریرویی

en: Hiligaynon
fa: هیلی‌گاینونی

en: Hindi
fa: هندی

en: Hittite
fa: هیتی

en: Hungarian
fa: مجاری

en: Icelandic
fa: ایسلندی

en: Igbo
fa: ایگبویی

en: Iloko
fa: ایلوکویی

en: Indonesian
fa: اندونزیایی

en: Ingush
fa: اینگوشی

en: Inuktitut
fa: اینوکیتوت

en: Inupiaq
fa: اینوپیک

en: Irish
fa: ایرلندی

en: Italian
fa: ایتالیایی

en: Japanese
fa: ژاپنی

en: Javanese
fa: جاوه‌ای

en: Judeo-Arabic
fa: عربی یهودی

en: Judeo-Persian
fa: فارسی یهودی

en: Kabardian
fa: کاباردینی

en: Kabyle
fa: قبایلی

en: Kachin
fa: کاچینی

en: Kannada
fa: کاناده‌ای

en: Kanuri
fa: کانوریایی

en: Kara-Kalpak
fa: قره‌قالپاقی

en: Karachay-Balkar
fa: قره‌چایی-بالکاری

en: Kashmiri
fa: کشمیری

en: Kashubian
fa: کاشوبی

en: Kazakh
fa: قزاقی

en: Khotanese
fa: ختنی

en: Kikuyu
fa: کیکویویی

en: Kimbundu
fa: کیمبوندویی

en: Kinyarwanda
fa: کینیارواندایی

en: Kirghiz
fa: قرقیزی

en: Komi
fa: کومیایی

en: Koongo
fa: کنگویی

en: Korean
fa: کره‌ای

en: Kpelle
fa: کپله‌ای

en: Kumyk
fa: کومیکی

en: Kurdish
fa: کردی

en: Kurukh
fa: کوروخی

en: Ladino
fa: لادینو

en: Lahnda
fa: لاهندا

en: Lao
fa: لائوسی

en: Latin
fa: لاتینی

en: Latvian
fa: لتونیایی

en: Lepcha
fa: لپچا

en: Lezghian
fa: لزگی

en: Lingala
fa: لینگالا

en: Lithuanian
fa: لیتوانیایی

en: Lozi
fa: لوزیایی

en: Luba-Katanga
fa: لوبایی-کاتانگا

en: Luba-Lulua
fa: لوبایی-لولوا

en: Lunda
fa: لوندایی

en: Luo (Kenya and Tanzania)
fa: لوئویی (کنیا و تانزانیا)

en: Lushai
fa: لوشه‌ای

en: Macedonian
fa: مقدونی

en: Madurese
fa: مادورایی

en: Magahi
fa: ماگاهیایی

en: Maithili
fa: مایدیلی

en: Malagasy
fa: مالاگاسیایی

en: Malayalam
fa: مالایالامی

en: Maltese
fa: مالتی

en: Manchu
fa: مانچویی

en: Mandingo
fa: ماندینگویی

en: Manna-Dora
fa: تلوگویی

en: Manx
fa: مانی

en: Maori
fa: مائوریایی

en: Marathi
fa: مراتی

en: Masai
fa: ماسایی

en: Minangkabau
fa: مینانگ‌کابویی

en: Mohawk
fa: موهاکی

en: Moksha
fa: مکشایی

en: Mongo
fa: مونگویی

en: Mongolian
fa: مغولی

en: Mossi
fa: ماسیایی

en: Multiple languages
fa: چندین زبان

en: Nauru
fa: نائورویی

en: Ndonga
fa: ندونگایی

en: Neapolitan
fa: ناپلی

en: Niuean
fa: نیویی

en: Nogai
fa: نغایی

en: Norwegian
fa: نروژی

en: Norwegian Nynorsk
fa: نورسک جدید نروژی

en: Nyankole
fa: نیانکوله‌ای

en: Osage
fa: اوسیجی

en: Pahlavi
fa: پهلوی

en: Pal
fa: پالی

en: Palauan
fa: پالائویی

en: Pampanga
fa: پامپانگایی

en: Pangasinan
fa: پانگاسینانی

en: Papiamento
fa: پاپیامنتو

en: Persian
fa: فارسی

en: Phoenician
fa: فنیقی

en: Polish
fa: لهستانی

en: Portuguese
fa: پرتغالی

en: Pushto
fa: پشتو

en: Rajasthani
fa: راجستانی

en: Romanian
fa: رومانیایی

en: Romany
fa: رومانویی

en: Rundi
fa: روندیایی

en: Russian
fa: روسی

en: Samaritan
fa: سامری

en: Samoan
fa: ساموآیی

en: Sandawe
fa: سانداوه‌ای

en: Sanskrit
fa: سنسکریت

en: Santali
fa: سانتالی

en: Sardinian
fa: ساردینیایی

en: Scots
fa: اسکاتلندی

en: Selkup
fa: سلکوپی

en: Serbian
fa: صربی

en: Shan
fa: شانی

en: Shona
fa: شونایی

en: Sicilian
fa: سیسیلی

en: Sidamo
fa: سیدامویی

en: Sindhi
fa: سندی

en: Slovak
fa: اسلواکی

en: Slovenian
fa: اسلووینیایی

en: Sogdian
fa: سغدی

en: Somali
fa: سومالیایی

en: Soninke
fa: سونینکه‌ای

en: Spanish
fa: اسپانیایی

en: Sukuma
fa: سوکومایی

en: Sumerian
fa: سومری

en: Sundanese
fa: سوندایی

en: Susu
fa: سوسویی

en: Swedish
fa: سوئدی

en: Syriac
fa: سریانی

en: Tagalog
fa: تاگالوگی

en: Tagbanwa
fa: تاگبانوا

en: Tahitian
fa: تاهیتیایی

en: Tajik
fa: تاجیکی

en: Tamasheq
fa: تاماشقی

en: Tamil
fa: تامیلی

en: Tatar
fa: تاتاری

en: Thai
fa: تایلندی

en: Tibetan
fa: تبتی

en: Tigre
fa: تیگره‌ای

en: Tigrinya
fa: تیگرینیایی

en: Timne
fa: تیمنه‌ای

en: Tiv
fa: تیوی

en: Tonga (Nyasa)
fa: تونگایی (نیاسا)

en: Tonga (Tonga Islands)
fa: تونگایی (جزایر تونگا)

en: Tsimshian
fa: تسیم‌شیانی

en: Tsonga
fa: تسونگایی

en: Tswana
fa: تسوانایی

en: Tumbuka
fa: تومبوکایی

en: Turkish
fa: ترکی

en: Turkmen
fa: ترکمنی

en: Tuvinian
fa: تووایی

en: Twi
fa: توی‌یایی

en: Udmurt
fa: اودمورتی

en: Uighur
fa: اویغوری

en: Ukrainian
fa: اوکراینی

en: Umbundu
fa: امبندویی

en: Undetermined
fa: نامشخص

en: Urdu
fa: اردو

en: Uzbek
fa: ازبکی

en: Vai
fa: ویایی

en: Venda
fa: وندایی

en: Vietnamese
fa: ویتنامی

en: Walloon
fa: والونی

en: Welsh
fa: ویلزی

en: Wolof
fa: ولوفی

en: Xhosa
fa: خوسایی

en: Yakut
fa: یاقوتی

en: Yao
fa: یائویی

en: Yapese
fa: یاپی

en: Yiddish
fa: یدی

en: Yoruba
fa: یوروبایی

en: Zulu
fa: زولویی

en: Zuni
fa: زونیایی
