calibre - en to or translation catalogue (2584 entries)

en: 'Are'are
or: ଆରେ ଆରେ

en: //Gana
or: ଗାଣ୍ଡା

en: A-Pucikwar
or: ଆ-ପୁସିକୱାର

en: Aari
or: ଆରି

en: Aasáx
or: ଆସାକ

en: Abaga
or: ଆବାଗା

en: Abai Sungai
or: ଆବାଇ ସୁଙ୍ଗାଇ

en: Abanyom
or: ଆବାନ୍ୟମ

en: Abau
or: ଆବାଉ

en: Abaza
or: ଆବାଜା

en: Abidji
or: ଆବିଜି

en: Abinomn
or: ଏବିନୋମ

en: Abipon
or: ଏବିପନ

en: Abishira
or: ଆବିସିରା

en: Abkhazian
or: ଆବଖାଜିଆନ

en: Abom
or: ଏବୋମ

en: Abon
or: ଆବୋନ

en: Abron
or: ଆବରୋନ

en: Abu
or: ଆବୁ

en: Abui
or: ଆବୁଇ

en: Abure
or: ଆବୁରେ

en: Abé
or: ଆବେ

en: Achagua
or: ଆଚାଗୁ

en: Achang
or: ଆଚାଙ୍ଗ

en: Acheron
or: ଆଚେରୋନ

en: Achi
or: ଆଚି

en: Achinese
or: ଆଚାଇନିଜ

en: Achterhoeks
or: ଆଚତେରହୋଏକ

en: Achuar-Shiwiar
or: ଆଚୁର-ସିୱାର

en: Achumawi
or: ଆଚୁମାୱି

en: Acoli
or: ଆକୋଲି

en: Acroá
or: ଆକ୍ରୋ

en: Adabe
or: ଆଡ଼ାବେ

en: Adamorobe Sign Language
or: ଆଡ଼ାମୋରୋବ ଚିହ୍ନ ଭାଷା

en: Adang
or: ଆଡ଼ାଙ୍ଗ

en: Adangbe
or: ଆଡ଼ାଙ୍ଗ୍ୱେ

en: Adangme
or: ଆଡ଼ାମେ

en: Adele
or: ଆଡ଼େଲେ

en: Adhola
or: ଆଢ଼ୋଲା

en: Adi
or: ଆଦି

en: Adioukrou
or: ଆଡ଼ିଓକ୍ରୋ

en: Adnyamathanha
or: ଆଡନ୍ୟାମାଥାନା

en: Adonara
or: ଆଡ଼ୋନାରା

en: Aduge
or: ଆଡ଼ୁଗେ

en: Adyghe
or: ଆଡ଼ିଘେ

en: Adzera
or: ଆଜେରା

en: Aeka
or: ଏକା

en: Aekyom
or: ୱକୋମ

en: Aer
or: ଆୟେର

en: Afade
or: ଆଫେଡ

en: Afar
or: ଆଫାର

en: Afghan Sign Language
or: ଆଫଗାନ ଚିହ୍ନ ଭାଷା

en: Afitti
or: ଆଫିତି

en: Afrihili
or: ଆଫ୍ରିହିଲି

en: Afrikaans
or: ଆଫ୍ରିକାନ

en: Agarabi
or: ଆଗାରାବି

en: Agariya
or: ଆଗାରିଆ

en: Agatu
or: ଆଗାତୁ

en: Agavotaguerra
or: ଆଗାଭୋଟାଗୁଏରା

en: Aghem
or: ଆଘେମ

en: Aghu
or: ଆଘୁ

en: Aghul
or: ଆଘୁଲ

en: Agi
or: ଆଗି

en: Aguacateco
or: ଆଗୁଆକାଟେକୋ

en: Aguano
or: ଆଗୁଆନୋ

en: Aguaruna
or: ଆଗୁଆରୁନା

en: Aguna
or: ଆଗୁନା

en: Agutaynen
or: ଆଗୁତେନେନ

en: Ahanta
or: ଆହାନ୍ତା

en: Ahirani
or: ଏହିରାନି

en: Ahom
or: ଏହମ

en: Ahtena
or: ଏତେନା

en: Ai-Cham
or: ଆଇ-ଚାମ

en: Aighon
or: ଆଇଘନ

en: Aikanã
or: ଆଇକାନା

en: Aimaq
or: ଆଇମାକ

en: Aimele
or: ଆଇମେଲେ

en: Aimol
or: ଆଇମୋଲ

en: Ainbai
or: ଆଇନବାଇ

en: Ainu (China)
or: ଆଇନୁ (ଚୀନ)

en: Ainu (Japan)
or: ଆଇନୁ (ଜାପାନ)

en: Aiome
or: ଆଇମୋ

en: Airoran
or: ଆଇରାନ

en: Aiton
or: ଆଇତନ

en: Aja (Benin)
or: ଆଜା (ବେନିନ୍)

en: Aja (Sudan)
or: ଆଜା (ସୂଡାନ)

en: Ajawa
or: ଏଜାୱା

en: Ajië
or: ଆଜି

en: Ajyíninka Apurucayali
or: ଆଜିନିଙ୍କା ଆପାରୁକାୟାଲି

en: Ak
or: ଏକ

en: Aka
or: ଆକା

en: Aka-Bea
or: ଆକା-ବେ

en: Aka-Bo
or: ଆକା-ବୋବୋ

en: Aka-Cari
or: ଆକା-କାରୀ

en: Aka-Jeru
or: ଆକା-ଜେରୁ

en: Aka-Kede
or: ଏକା-କେଡ଼େ

en: Aka-Kol
or: ଏକା-କୋଲ

en: Aka-Kora
or: ଆକା-କୋରା

en: Akan
or: ଆକାନ

en: Akar-Bale
or: ଆକାର-ବାଲେ

en: Akaselem
or: ଆକାସେଲେମ

en: Akawaio
or: ଏକାୱାରୀ

en: Akei
or: ଆକେଇ

en: Akeu
or: ଆକେ

en: Akha
or: ଆଖା

en: Akhvakh
or: ଆକଭାଖ

en: Akkadian
or: ଆକାଡ଼ିଆନ

en: Aklanon
or: ଆକଲାନୋନ

en: Akolet
or: ଆକୋଲେଟ

en: Akoose
or: ଏକୁସ

en: Akpa
or: ଏକପା

en: Akrukay
or: ଆକୃକେ

en: Akuku
or: ଆକୁକୁ

en: Akum
or: ଆକୁମ

en: Akurio
or: ଆକୁରିଓ

en: Akwa
or: ଏକ୍ୱା

en: Alaba-K’abeena
or: ଆଲାବା-କାବୀନା

en: Alabama
or: ଅଲବାମା

en: Alago
or: ଆଲାଗୋ

en: Alak
or: ଆଲାକ

en: Alamblak
or: ଆଲାମବ୍ଲାକ

en: Alangan
or: ଆଲାଙ୍ଗାନ

en: Alapmunte
or: ଆଲାପମୁଣ୍ଟେ

en: Alawa
or: ଆଲାୱା

en: Albanian
or: ଆଲବାନିଅନ

en: Alege
or: ଆଲେଗୀ

en: Aleut
or: ଆଲେଟ

en: Algerian Sign Language
or: ଆଲଜେରିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Algonquin
or: ଆଲଗୋକ୍ୱିନ

en: Ali
or: ଆଲି

en: Alladian
or: ଆଲ୍ଲାଦିନ

en: Allar
or: ଆଲାର

en: Alngith
or: ଆଇଙ୍ଗିଥ

en: Alor
or: ଆଲୋର

en: Alsea
or: ଆଲସି

en: Alugu
or: ଆଲୁଗୁ

en: Alumu-Tesu
or: ଆଲୁମୁ-ତେସୁ

en: Alune
or: ଆଲୁନ

en: Alur
or: ଆଲୁର

en: Alutor
or: ଆଲୁଟର

en: Alviri-Vidari
or: ଆଲଭିରି-ଭିଦାରୀ

en: Alyawarr
or: ଆଲ୍ୟାୱାର

en: Ama (Papua New Guinea)
or: ଆମା (ପପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

en: Ama (Sudan)
or: ଆମା (ସୂଡାନ)

en: Amahai
or: ଆମାହାଇ

en: Amahuaca
or: ଆମାହୁକା

en: Amaimon
or: ଆମାଇମୋନ

en: Amal
or: ଆମାଲ

en: Amanab
or: ଆମାନାବ

en: Amanayé
or: ଆମାନାଏ

en: Amara
or: ଆମାରା

en: Amarakaeri
or: ଆମାରାକାଏରୀ

en: Amarasi
or: ଆମାରାସି

en: Amba (Solomon Islands)
or: ଆମ୍ବା (ସୋଲେମନ ଦ୍ୱୀପ)

en: Amba (Uganda)
or: ଆମ୍ବା (ୟୁଗାଣ୍ଡା)

en: Ambai
or: ଆମବାଇ

en: Ambakich
or: ଆମ୍ବାକିଚ

en: Ambelau
or: ଆମ୍ବେଲାଉ

en: Ambele
or: ଆମ୍ବେଲେ

en: Amblong
or: ଆମବ୍ଲୋଙ୍ଗ

en: Ambo
or: ଆମ୍ବୋ

en: Ambrak
or: ଆମବ୍ରାକ

en: Ambulas
or: ଆମ୍ବୁଲାସ

en: Amdang
or: ଆମଡ଼ାଙ୍ଗ

en: Amele
or: ଆମେଲେ

en: American Sign Language
or: ଆମେରିକାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Amharic
or: ଆମ୍ହାରିକ

en: Ami
or: ଅମାମି

en: Amis
or: ଆମିସ

en: Amo
or: ଆମୋ

en: Amol
or: ଆମୋଲ

en: Ampanang
or: ଆମ୍ପାନାଗ

en: Amto
or: ଆମତୋ

en: Amundava
or: ଆମୁଣ୍ଡାଭା

en: Anaang
or: ଆନାଙ୍ଗ

en: Anakalangu
or: ଆନାକାଲାଙ୍ଗୁ

en: Anal
or: ଆନାଲ

en: Anambé
or: ଆନାମ୍ବେ

en: Anasi
or: ଆନାସି

en: Andai
or: ଆନ୍ଦା

en: Andaqui
or: ଆନଦାକି

en: Andarum
or: ଏଣ୍ଡାରୁମ

en: Andegerebinha
or: ଆଣ୍ଡେଜେରେବିଙ୍ଘା

en: Andh
or: ଆନ୍ଧ

en: Andi
or: ଆଣ୍ଡି

en: Andio
or: ଆନ୍ଦିଓ

en: Andoa
or: ଆଣ୍ଡୋ

en: Andoque
or: ଏଣ୍ଡକ

en: Andra-Hus
or: ଏନ୍ଦ୍ରା-ହୁସ

en: Aneityum
or: ଆନେତ୍ୟୁମ

en: Anem
or: ଏନେମ

en: Aneme Wake
or: ଆନେମ ୱେକ

en: Angaataha
or: ଆଙ୍ଗାଥା

en: Angal
or: ଆଙ୍ଗାଲ

en: Angal Enen
or: ଆଙ୍ଗାଲ ଏନେନ

en: Angal Heneng
or: ଆଙ୍ଗାଲ ହେନେଙ୍ଗ

en: Angika
or: ଆଙ୍ଗିକା

en: Anglo-Norman
or: ଆଙ୍ଗ୍ଳୋ-ନୋର୍ମାନ

en: Angolar
or: ଏଙ୍ଗୋଲାର

en: Angor
or: ଏଙ୍ଗର

en: Angoram
or: ଏଙ୍ଗୋରାମ

en: Anii
or: ଆନି

en: Animere
or: ଆନିମେରେ

en: Anindilyakwa
or: ଏନିନ୍ଦିଲ୍ୟାକ୍ୱା

en: Anjam
or: ଅଞ୍ଜାମ

en: Ankave
or: ଆଙ୍କେଭ

en: Anmatyerre
or: ଆନମ୍ୟାତେରେ

en: Anor
or: ଏନର

en: Anserma
or: ଆନସେରମା

en: Ansus
or: ଆନସୁସ

en: Antakarinya
or: ଏଣ୍ଟାକାରିନ୍ୟା

en: Anuak
or: ଏନୁଆକ

en: Anufo
or: ଆନୁଫୋ

en: Anuki
or: ଆନୁକି

en: Anus
or: ଆନୁସ

en: Anuta
or: ଆନୁତା

en: Anyin
or: ଏନିନ

en: Anyin Morofo
or: ଏନିନ ମୋରୋଫୋ

en: Aore
or: ଏଅର

en: Apalaí
or: ଆପାଲି

en: Apatani
or: ଆପାତାନି

en: Apiaká
or: ଆପିଆକା

en: Apinayé
or: ଆପିନାଏ

en: Apma
or: ଆପମା

en: Apurinã
or: ଆପୁରିନା

en: Aputai
or: ଆପୁତାଇ

en: Arabana
or: ଆରାବାନା

en: Arabela
or: ଆରାବେଲା

en: Arabic
or: ଆରବୀ

en: Aragonese
or: ଆରାଗୋନିଜ

en: Araki
or: ଆରାକି

en: Aralle-Tabulahan
or: ଆରାଲେ-ତାବୁଲାହାନ

en: Arammba
or: ଆରାମ୍ବା

en: Aranadan
or: ଆରାନାଦାନ

en: Araona
or: ଆରୋନା

en: Arapaho
or: ଆରାପାକୋ

en: Arapaso
or: ଆରାପାସ୍କୋ

en: Arawak
or: ଆରାୱାକ

en: Araweté
or: ଆରାୱେତେ

en: Arawum
or: ଆରାୱମ

en: Arbore
or: ଆରବୋର

en: Archi
or: ଆରଚି

en: Areba
or: ଆରେବା

en: Arem
or: ଆରେମ

en: Argentine Sign Language
or: ଆର୍ଜେଣ୍ଟାଇନ ଚିହ୍ନ ଭାଷା

en: Argobba
or: ଆରଗୋବା

en: Arguni
or: ଆରଗୁନି

en: Arhuaco
or: ଆରହୁଆକୋ

en: Arhâ
or: ଆରହା

en: Arhö
or: ଆରହୋ

en: Ari
or: ଆରୀ

en: Arifama-Miniafia
or: ଆରିଫାମା-ମିନିଫିଆ

en: Arigidi
or: ଆରିଗିଡ଼ି

en: Arikapú
or: ଆରିକାପୁ

en: Arikara
or: ଆରିକାରା

en: Arikem
or: ଆରିକେମ

en: Arma
or: ଆରମା

en: Armenian
or: ଆର୍ମେନିୟାନ

en: Armenian Sign Language
or: ଆର୍ମେନିୟାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Arop-Lokep
or: ଆରୋପ-ଲୋକେପ

en: Arop-Sissano
or: ଆରୋପ-ସିସାନୋ

en: Arosi
or: ଏରୋସି

en: Arta
or: ଆରତା

en: Aruek
or: ଆରୁକୁ

en: Arutani
or: ଆରୁତାନି

en: Aruá (Amazonas State)
or: ଆରୁଆ (ଆମାଜୋନା ରାଜ୍ଯ)

en: As
or: ଆସ

en: Asas
or: ଆସାସ

en: Ashe
or: ଆଶେ

en: Ashkun
or: ଆସକୁନ

en: Ashtiani
or: ଆସ୍ତିଆନି

en: Asháninka
or: ଆଶାନିଙ୍କା

en: Ashéninka Pajonal
or: ଆଶେନିଙ୍କା ପେଜୋନାଲ

en: Asilulu
or: ଆସିଲୁଲୁ

en: Askopan
or: ଏସ୍କୋପାନ

en: Asoa
or: ଆସୋ

en: Assamese
or: ଆସାମୀ

en: Assangori
or: ଆସାଙ୍ଗୋରୀ

en: Assiniboine
or: ଆସିନିବୋଇନ

en: Asturian
or: ଆସ୍ତୁରିଆନ

en: Asu (Nigeria)
or: ଆସୁ (ନାଈଜୀରିୟା)

en: Asu (Tanzania)
or: ଆସୁ (ତାଞ୍ଜେରୀୟା)

en: Asumboa
or: ଆସୁମ୍ବୋ

en: Asuri
or: ଆସୁରୀ

en: Ata
or: ଆତା

en: Atakapa
or: ଆତାକାପା

en: Atampaya
or: ଆତାମପାୟେ

en: Atayal
or: ଆତାୟାଲ

en: Atemble
or: ଏତେମ୍ବ୍ଲେ

en: Athpariya
or: ଆଥପାରିଆ

en: Ati
or: ଆତି

en: Atikamekw
or: ଆତିକାମେକ

en: Atohwaim
or: ଏତୋୱାନି

en: Atorada
or: ଆଟୋରାଡ଼ା

en: Atsahuaca
or: ଆସ୍ତାହୁକା

en: Atsam
or: ଆତସାମ

en: Atsugewi
or: ଆସ୍ତୁଗେ

en: Attié
or: ଆତେ

en: Au
or: ଆଉ

en: Aulua
or: ଆଉଲା

en: Aurá
or: ଆୟୁରା

en: Aushi
or: ଆଉସି

en: Aushiri
or: ଆଉଶିରି

en: Austral
or: ଅଷ୍ଟ୍ରାଲ

en: Australian Aborigines Sign Language
or: ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ ଏବୋରିଗିନିଜ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Australian Sign Language
or: ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Austrian Sign Language
or: ଅଷ୍ଟ୍ରିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Auwe
or: ଉୱେ

en: Auye
or: ଆୟୁ

en: Auyokawa
or: ଆୟୁକାୱା

en: Avaric
or: ଆଭାରିକ

en: Avatime
or: ଆଭାଟାଇମ

en: Avau
or: ଆଭାଉ

en: Avikam
or: ଆଭିକାମ

en: Avokaya
or: ଆଭୋକାୟା

en: Avá-Canoeiro
or: ଆଭା-କାନେଇରୋ

en: Awa (China)
or: ଆୱା (ଚୀନ)

en: Awa (Papua New Guinea)
or: ଆୱା (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

en: Awabakal
or: ଆୱାବୋକଲ

en: Awad Bing
or: ଆୱାଡ଼ ବିଙ୍ଗ

en: Awadhi
or: ଆୱାଧି

en: Awak
or: ୱାକ

en: Awar
or: ଆୱାର

en: Awara
or: ଆୱାରା

en: Awbono
or: ଵବୋନୋ

en: Aweer
or: ଆୱେର

en: Awera
or: ଆୱେରା

en: Awetí
or: ଆୱେତି

en: Awing
or: ଏୱିଙ୍ଗ

en: Awiyaana
or: ଆୟୁୟାନ

en: Awjilah
or: ଆଜିଲା

en: Awngi
or: ୱଙ୍ଗି

en: Awun
or: ୱୁନ

en: Awutu
or: ଆଉତୁ

en: Awyi
or: ଆୟି

en: Axamb
or: ଜାମ୍ବ

en: Ayabadhu
or: ଆୟାବଧୁ

en: Ayere
or: ଆୟେରେ

en: Ayi (Papua New Guinea)
or: ଆୟି (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

en: Ayoreo
or: ଆୟୋରେ

en: Azha
or: ଆଝା

en: Baan
or: ବାନ

en: Baatonum
or: ବାତନୁନ

en: Baba
or: ବାବା

en: Babango
or: ବାବଙ୍ଗୋ

en: Babanki
or: ବାବାଙ୍କି

en: Babatana
or: ବାବାତାନା

en: Babine
or: ବାବିନ

en: Babuza
or: ବାବୁଜା

en: Bacama
or: ବାକାମା

en: Bada (Indonesia)
or: ବାଡ଼ା (ଇଣ୍ଡୋନେଶିୟା)

en: Bada (Nigeria)
or: ବାଡ଼ା (ନାଈଜୀରିୟା)

en: Badaga
or: ବେଦାଗା

en: Bade
or: ବାଦେ

en: Badeshi
or: ବାଦେଶି

en: Badimaya
or: ବଦିମାୟା

en: Badui
or: ବାଦୁଇ

en: Baeggu
or: ବେଗୁ

en: Baelelea
or: ବେଲେଲି

en: Baetora
or: ବେତୋରା

en: Bafanji
or: ବାଫାଞ୍ଜି

en: Bafaw-Balong
or: ବାଫା-ବାଲୋଙ୍ଗ

en: Bafut
or: ବାଫୁତ

en: Baga Kaloum
or: ବାଗା କାଲୁମ

en: Baga Koga
or: ବାଗା କୋଗା

en: Baga Sitemu
or: ବାଗା ସିତେମୁ

en: Baga Sobané
or: ବାଗା ସୋବାନ

en: Bagheli
or: ବାଘେଲି

en: Bagirmi
or: ବାଗିର୍ମି

en: Bago-Kusuntu
or: ବାଗୋ-କୁସୁନ୍ତୁ

en: Bagri
or: ବାଗ୍ରି

en: Bagupi
or: ବାଗୁପି

en: Bagusa
or: ବାଗୁସା

en: Baham
or: ବୋହାମ

en: Bahau
or: ବାହାଉ

en: Bahinemo
or: ବାହିନେମୋ

en: Bahing
or: ବାହିଙ୍ଗ

en: Bahnar
or: ବାହାନାର

en: Bahonsuai
or: ବାହୋନସୁଇ

en: Bai
or: ବାଇ

en: Baibai
or: ବାଇବାଇ

en: Baikeno
or: ବାଇକେନ

en: Baima
or: ବାଇମା

en: Baimak
or: ବାଇମାକ

en: Bainouk-Gunyaamolo
or: ବାଇନୌକ-ଗୁନ୍ୟାମୋଲୋ

en: Bainouk-Gunyuño
or: ବେନୌକ-ଗୁନ୍ୟୁନୋ

en: Bainouk-Samik
or: ବାଇନୋକ-ସାମିକ

en: Baiso
or: ବାଇସୋ

en: Bajan
or: ବାଜାନ

en: Bajelani
or: ବାଜେଲାନି

en: Baka (Cameroon)
or: ବାକା (କାମେଋନ)

en: Baka (Sudan)
or: ବାକା (ସୂଡାନ)

en: Bakairí
or: ବାକାରି

en: Bakaka
or: ବାକାରା

en: Bakhtiari
or: ବାଖତିଆରି

en: Baki
or: ବାକି

en: Bakoko
or: ବାକୋକୋ

en: Bakpinka
or: ବାକପିଙ୍କା

en: Bakumpai
or: ବାକୁମ୍ପାଇ

en: Bakwé
or: ବାକୱେ

en: Balaesang
or: ବାଲେସାଙ୍ଗ

en: Balangao
or: ବାଲାଙ୍ଗା

en: Balanta-Ganja
or: ବାଲାନ୍ତା-ଗଞ୍ଜା

en: Balanta-Kentohe
or: ବାଲାନ୍ତା-କେନ୍ତହ

en: Balantak
or: ବାଲାନ୍ତାକ

en: Balau
or: ବାଲାଉ

en: Baldemu
or: ବାଲଦେମୁ

en: Bali (Democratic Republic of Congo)
or: ବାଲି (କଙ୍ଗୋ ଗଣତନ୍ତ୍ର)

en: Bali (Nigeria)
or: ବାଲି; (ନାଈଜୀରିୟା)

en: Balinese
or: ବାଲିନିଜ

en: Balo
or: ବାଲୋ

en: Baloi
or: ବାଲୋଇ

en: Balti
or: ବାଲତି

en: Baluan-Pam
or: ବାଲୁଆନ-ପାମ

en: Baluchi
or: ବାଲୁଚି

en: Bamako Sign Language
or: ବମାକୋ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Bamali
or: ବାମାଲି

en: Bambalang
or: ବାମ୍ବାଲାଙ୍ଗ

en: Bambara
or: ବାମ୍ବାରା

en: Bambili-Bambui
or: ବାମ୍ବିଲି-ବାମ୍ବୁଇ

en: Bamenyam
or: ବାମେନ୍ୟାମ

en: Bamu
or: ବାମୁ

en: Bamukumbit
or: ବାମୁକୁମ୍ବିତ

en: Bamun
or: ବାମୁନ

en: Bamunka
or: ବାମୁଙ୍କା

en: Bamwe
or: ବାମ୍ୱେ

en: Ban Khor Sign Language
or: ବେନ ଖର ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Bana
or: ବାନା

en: Banaro
or: ବାନାରୋ

en: Banda (Indonesia)
or: ବଣ୍ଡା (ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ)

en: Banda-Banda
or: ବଣ୍ଡା-ବଣ୍ଡା

en: Banda-Mbrès
or: ବଣ୍ଡା-ବ୍ରେସ

en: Banda-Ndélé
or: ବାଣ୍ଡା-ଡ଼େଲେ

en: Bandi
or: ବାନ୍ଦି

en: Bandial
or: ବାନ୍ଦିଆଲ

en: Bandjalang
or: ବାନ୍ଦଜାଲାଙ୍ଗ

en: Bangala
or: ବାଙ୍ଗାଲା

en: Bangandu
or: ବାଙ୍ଗାଣ୍ଡୁ

en: Bangba
or: ବାଙ୍ଗୱା

en: Banggai
or: ବାଙ୍ଗାଇ

en: Banggarla
or: ବାଙ୍ଗାରଲା

en: Bangi
or: ବାଙ୍ଗି

en: Bangolan
or: ବାଙ୍ଗୋଲାନ

en: Bangubangu
or: ବାଙ୍ଗୁବାଙ୍ଗୁ

en: Bangwinji
or: ବାଙ୍ଗୱିଞ୍ଜି

en: Baniva
or: ବାନିଭା

en: Baniwa
or: ବାନିୱା

en: Banjar
or: ବଞ୍ଜର

en: Bankagooma
or: ବାଙ୍କାଗୁମା

en: Bankon
or: ବାଙ୍କୋନ

en: Bannoni
or: ବାନୋନି

en: Bantawa
or: ବାଣ୍ଟାୱା

en: Bantik
or: ବାନ୍ତିକ

en: Bantoanon
or: ବାତାଓନୋନ

en: Baoulé
or: ବାଓଲ

en: Barai
or: ବାରାଇ

en: Barakai
or: ବାରାକାଇ

en: Barama
or: ବାରାମା

en: Barambu
or: ବାରାମ୍ବୁ

en: Baramu
or: ବାରାମୁ

en: Barapasi
or: ବାରାପାସି

en: Baras
or: ବାରାସ

en: Barasana-Eduria
or: ବାରାସାନା-ଏଡ଼ୁରିଆ

en: Barbacoas
or: ବାର୍ବାକୋସ

en: Barbareño
or: ବାରବାରେନୋ

en: Bardi
or: ବାର୍ଡି

en: Barein
or: ବାରେନ

en: Bari
or: ବାରୀ

en: Bariai
or: ବାରିଆଇ

en: Bariji
or: ବାରିଜି

en: Barikanchi
or: ବାରିକାଞ୍ଚି

en: Barok
or: ବାରୋକ

en: Barombi
or: ବାରୋମ୍ବି

en: Barrow Point
or: ବାରୋ ବିନ୍ଦୁ

en: Baruga
or: ବାରୁଙ୍ଗା

en: Baruya
or: ବାରୁଆ

en: Barwe
or: ବାରୱେ

en: Baré
or: ବାରେ

en: Basa (Cameroon)
or: ବାସା (କାମେଋନ)

en: Basa (Nigeria)
or: ବାସା (ନାଈଜୀରିୟା)

en: Basa-Gumna
or: ବାସା-ଗୁମା

en: Basa-Gurmana
or: ବାସା-ଗୁର୍ମାନା

en: Basap
or: ବାସାପ

en: Basay
or: ବେସେ

en: Bashkardi
or: ବାସ୍କାର୍ଦି

en: Bashkir
or: ବାସ୍କିର

en: Basketo
or: ବାସକେତୋ

en: Basque
or: ବାସକ୍କି

en: Bassa
or: ବାସା

en: Bassa-Kontagora
or: ବାସା-କୋଣ୍ଟାଗୋରାକୋଣ୍ଟାଗୋରା

en: Bassari
or: ବାସାରି

en: Bassossi
or: ବାସୋସି

en: Bata
or: ବାତା

en: Batak
or: ବାତାକ

en: Batak Alas-Kluet
or: ବାତାକ ଆଲାସ-କ୍ଲୁଏତ

en: Batak Angkola
or: ବାତାକ ଆଙ୍କୋଲା

en: Batak Dairi
or: ବାତାକ ଡାଏରୀ

en: Batak Karo
or: ବାତାକ କାରୋ

en: Batak Mandailing
or: ବାତାକ ମାଣ୍ଡାଲିଙ୍ଗ

en: Batak Simalungun
or: ବାତାକ ସିମାଲୁଙ୍ଗୁନ

en: Batak Toba
or: ବାତାକ ତୋବା

en: Batanga
or: ବାତାଙ୍ଗା

en: Batek
or: ବାତେକ

en: Bateri
or: ବାତେରୀ

en: Bathari
or: ବାଥାରି

en: Bati (Cameroon)
or: ବାଟି (କାମେଋନ)

en: Bati (Indonesia)
or: ବାଟି (ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ)

en: Bats
or: ବେଟସ

en: Batu
or: ବାତୁ

en: Batuley
or: ବାତୁଲେ

en: Bau
or: ବାଉ

en: Bauchi
or: ବାଉଶି

en: Baure
or: ବାଉର

en: Bauria
or: ବାଉରିଆ

en: Bauwaki
or: ବାୱାକି

en: Bauzi
or: ବାଉଜି

en: Bavarian
or: ବାଭାରେନ

en: Bayali
or: ବାୟାଲି

en: Baygo
or: ବେଗୋ

en: Bayono
or: ବେନୋ

en: Bayot
or: ବାୟୋତ

en: Bayungu
or: ବୋୟୁଙ୍ଗୁ

en: Bazigar
or: ବାଜିଗର

en: Beami
or: ବିମି

en: Beaver
or: ବିଭର

en: Beba
or: ବେବା

en: Bebele
or: ବେବେଲେ

en: Bebeli
or: ବେବେଲି

en: Bebil
or: ବେବିଲ

en: Bedjond
or: ବେଜଣ୍ଡ

en: Bedoanas
or: ବେଦୋନାସ

en: Beeke
or: ବିକେ

en: Beele
or: ବିଲ

en: Beembe
or: ବିମ୍ବେ

en: Beezen
or: ବିଜେନ

en: Befang
or: ବେଫାଙ୍ଗ

en: Beja
or: ବେଜା

en: Bekati'
or: ବେକେତି

en: Bekwarra
or: ବେକ୍ୱାରା

en: Belait
or: ବେଲାତ

en: Belanda Viri
or: ବେଲାନ୍ଦା ଭିରି

en: Belarusian
or: ବେଲାରୁସିୟାନ

en: Belhariya
or: ବେଲହାରିଆ

en: Beli (Papua New Guinea)
or: ବେଲି (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

en: Beli (Sudan)
or: ବେଲି (ସୂଡାନ)

en: Bella Coola
or: ବେଲା କୂଲା

en: Bellari
or: ବେଲାରୀ

en: Bemba (Zambia)
or: ବେମ୍ବା (ଜାମ୍ବିୟା)

en: Bembe
or: ବେମ୍ବେ

en: Bena (Nigeria)
or: ବେନା (ନାଈଜୀରିୟା)

en: Bena (Tanzania)
or: ବେନା (ତାଞ୍ଜାନିୟା)

en: Benabena
or: ବେନାବେନା

en: Bench
or: ବେଞ୍ଚ

en: Bende
or: ବେଣ୍ଡେ

en: Bendi
or: ବେଣ୍ଡି

en: Benga
or: ବେଙ୍ଗା

en: Bengali
or: ବଙ୍ଗାଳୀ

en: Benggoi
or: ବେଙ୍ଗୋଇ

en: Bengkala Sign Language
or: ବେଙ୍କାଲା ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Bentong
or: ବେନ୍ତଙ୍ଗ

en: Benyadu'
or: ବେନ୍ୟାଦୁ

en: Beothuk
or: ବେତୁଖ

en: Bepour
or: ବେପୋର

en: Bera
or: ବେରା

en: Berakou
or: ବେକାଉ

en: Berik
or: ବେରିକ

en: Berinomo
or: ବେରିନୋମୋ

en: Berom
or: ବେରୋମ

en: Berti
or: ବେର୍ତି

en: Besme
or: ବେସମେ

en: Besoa
or: ବେସୋ

en: Betaf
or: ବେତାଫ

en: Betawi
or: ବେତାୱି

en: Bete
or: ବେତେ

en: Bete-Bendi
or: ବେତେ-ବେଣ୍ଡି

en: Beti (Côte d'Ivoire)
or: ବେଟି (କୋଟେ ଡ଼ଲଭଏର)

en: Bhadrawahi
or: ଭାଦ୍ରାୱାହି

en: Bhalay
or: ଭାଲେ

en: Bharia
or: ଭାରିଆ

en: Bhatri
or: ଭାତ୍ରି

en: Bhattiyali
or: ଭାତିୟାଲି

en: Bhaya
or: ଭାୟା

en: Bhele
or: ଭେଲେ

en: Bhilali
or: ଭିଲାଲି

en: Bhili
or: ଭିଲି

en: Bhojpuri
or: ଭୋଜପୁରୀ

en: Bhunjia
or: ଭୁଞ୍ଜିଆ

en: Biafada
or: ବିଫାଦା

en: Biak
or: ବିଆକ

en: Biali
or: ବିଆଲି

en: Biangai
or: ବିଙ୍ଗାଇ

en: Biao
or: ବାୟୋ

en: Biao Mon
or: ବାୟୋ ମୋନ

en: Bidiyo
or: ବିଦିୟୋ

en: Bidyara
or: ବିଦ୍ୟାରା

en: Bidyogo
or: ବିଦ୍ୟୋଗୋ

en: Biem
or: ବିଏମ

en: Bierebo
or: ବିଏରବୋ

en: Bieria
or: ବିରିୟା

en: Biete
or: ବିଏତେ

en: Biga
or: ବିଗା

en: Bijori
or: ବିଜୋରି

en: Bikaru
or: ବିକାରୁ

en: Bikol
or: ବିକୋଲ

en: Bikya
or: ବିକ୍ୟା

en: Bila
or: ବିଲା

en: Bilakura
or: ବିଲାକୁରା

en: Bilba
or: ବିଲବା

en: Bilbil
or: ବିବିଲ

en: Bile
or: ବିଲେ

en: Bilin
or: ବିଲିନ

en: Biloxi
or: ବିଲୋକ୍ସି

en: Bilua
or: ବିଲୁଆ

en: Bilur
or: ବିଲୁର

en: Bima
or: ବିମା

en: Bimin
or: ବିମିନ

en: Bimoba
or: ବିମୋବା

en: Bina (Nigeria)
or: ବିନା (ନାଈଜୀରିୟା)

en: Bina (Papua New Guinea)
or: ବିନା (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

en: Binahari
or: ବିନାହାରୀ

en: Binandere
or: ବିନାନ୍ଦେରେ

en: Bini
or: ବିନି

en: Binji
or: ବିଞ୍ଜି

en: Bintauna
or: ବିନ୍ତାଉନ

en: Bintulu
or: ବିନ୍ତୁଲା

en: Binukid
or: ବିନୁକିଡ଼

en: Binumarien
or: ବିନୁମେରିଏନ

en: Bipi
or: ବିପି

en: Birale
or: ବିରାଲେ

en: Birao
or: ବିରାଓ

en: Birgit
or: ବିରଗିତ

en: Birhor
or: ବିରହୋର

en: Biritai
or: ବିରିତାଇ

en: Birked
or: ବିରକେଡ଼

en: Birri
or: ବିରି

en: Birwa
or: ବିରୱା

en: Bishnupriya
or: ବିଷ୍ଣୁପ୍ରିୟା

en: Bishuo
or: ବିଶୁ

en: Bisis
or: ବିସିସ

en: Bisorio
or: ବିସୋରିଓ

en: Bissa
or: ବିସା

en: Bisu
or: ବିସୁ

en: Bit
or: ବିଟ

en: Bitare
or: ବିତାରେ

en: Biwat
or: ବିୱାତ

en: Biyo
or: ବିୟୋ

en: Biyom
or: ବିୱମ

en: Blablanga
or: ବ୍ଲାବ୍ଲାଙ୍ଗା

en: Blafe
or: ବ୍ଲାଫ

en: Blagar
or: ବ୍ଲାଗର

en: Blang
or: ବ୍ଲାଙ୍ଗ

en: Bo (Laos)
or: ବୋ (ଲାଓସ)

en: Bo (Papua New Guinea)
or: ବୋ (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

en: Boano (Maluku)
or: ବୋନୋ (ମାଲୁକୁ)

en: Boano (Sulawesi)
or: ବୋନୋ (ସୁଲାୱେସି)

en: Bobongko
or: ବୋବୋଙ୍କୋ

en: Bobot
or: ବୋବୋତ

en: Bodo (Central African Republic)
or: ବୋଦୋ (ମଧ୍ଯ ଆଫ୍ରିକା ଗଣତନ୍ତ୍ର)

en: Bodo (India)
or: ବୋଦୋ (ଭାରତ)

en: Bodo Parja
or: ବୋଦୋ ପାର୍ଜା

en: Bofi
or: ବୋଫି

en: Boga
or: ବୋଗା

en: Bogaya
or: ବୋଗାୟା

en: Boghom
or: ବୋଘୋମ

en: Boguru
or: ବୋଗୁରୁ

en: Boikin
or: ବୋଇକିନ

en: Boko (Benin)
or: ବୋକୋ (ବେନିନ୍)

en: Boko (Democratic Republic of Congo)
or: ବୋକୋ (କୋଙ୍ଗୋ ଗଣତନ୍ତ୍ର)

en: Bokobaru
or: ବୋକୋବାରୁ

en: Bokoto
or: ବୋକୋତୋ

en: Bokyi
or: ବୋକି

en: Bola
or: ବୋଲା

en: Bolango
or: ବୋଲାଙ୍ଗୋ

en: Bole
or: ବୋଲେ

en: Bolgo
or: ବୋଲଗୋ

en: Bolia
or: ବୋଲିଆ

en: Bolinao
or: ବୋଲାନୋ

en: Bolivian Sign Language
or: ବୋଲଭିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Bolo
or: ବୋଲୋ

en: Boloki
or: ବୋଲୋକି

en: Bolon
or: ବୋଲୋନ

en: Bolondo
or: ବୋଲୋନ୍ଦୋ

en: Bolongan
or: ବୋଲୋଙ୍ଗାନ

en: Bom
or: ବମ

en: Boma
or: ବୋମା

en: Bomboli
or: ବୋମ୍ବୋଲି

en: Bomboma
or: ବୋମ୍ବାମା

en: Bomu
or: ବୋମୁ

en: Bomwali
or: ବୋମୱାଲି

en: Bondei
or: ବୋନ୍ଦେଇ

en: Bondo
or: ବୋଣ୍ଡୋ

en: Bonerate
or: ବୋନାରେଟ

en: Bonerif
or: ବୋନେରିଫ

en: Bonggi
or: ବୋଙ୍ଗି

en: Bongili
or: ବୋଙ୍ଗିଲି

en: Bongo
or: ବୋଙ୍ଗୋ

en: Bongu
or: ବୋଙ୍ଗୁ

en: Bonjo
or: ବୋଞ୍ଜୋ

en: Bonkeng
or: ବୋଙ୍କେଙ୍ଗ

en: Bonkiman
or: ବୋଙ୍କିମେନ

en: Bookan
or: ବୁକାନ

en: Boon
or: ବୁନ

en: Boor
or: ବୁର

en: Bora
or: ବୋରା

en: Boro (Ethiopia)
or: ବୋରୋ (ଇଥୋପିୟା)

en: Boro (Ghana)
or: ବୋରୋ (ଘାନା)

en: Boruca
or: ବୋରୁକା

en: Borôro
or: ବୋରୋରୋ

en: Boselewa
or: ବୋସେଲେୱା

en: Bosngun
or: ବୋସଗୁନ

en: Bosnian
or: ବୋସନିଆନ

en: Bote-Majhi
or: ବୋତେ-ମାଝି

en: Botlikh
or: ବୋତଲିଖ

en: Bozaba
or: ବୋଜାୱା

en: Bragat
or: ବ୍ରାଗାତ

en: Brahui
or: ବ୍ରାହୁଇ

en: Braj
or: ବ୍ରାଜ

en: Brazilian Sign Language
or: ବ୍ରାଜିଲିୟାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Brem
or: ବ୍ରେମ

en: Breri
or: ବ୍ରେରୀ

en: Breton
or: ବ୍ରେଟନ

en: Bribri
or: ବ୍ରିବ୍ରି

en: Brithenig
or: ବ୍ରିଥେନିଗ

en: British Sign Language
or: ବ୍ରିଟିଶ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Brokkat
or: ବ୍ରକାତ

en: Brokpake
or: ବ୍ରୋକପେକ

en: Brokskat
or: ବ୍ରୋକଷ୍ଟାଟ

en: Broome Pearling Lugger Pidgin
or: ବ୍ରୁମ ପର୍ଲିଙ୍ଗ ଲଗର ପିଡ଼ଗିନ

en: Brunei
or: ବ୍ରୁନେଇ

en: Bua
or: ବୁଆ

en: Buamu
or: ବୁଆମୁ

en: Bube
or: ବୁବେ

en: Bubi
or: ବୁବି

en: Bubia
or: ବୁବିଆ

en: Budibud
or: ବୁଦିବୁଦ

en: Budong-Budong
or: ବୁଦଙ୍ଗ-ବୁଦଙ୍ଗ

en: Budu
or: ବୁଦୁ

en: Budukh
or: ବୁଦୁଖ

en: Buduma
or: ବୁଦୁମା

en: Budza
or: ବୁଜା

en: Bugan
or: ବୁଗାନ

en: Bugawac
or: ବୁଗାୱାକ

en: Bughotu
or: ବୁଘୋତୁ

en: Buginese
or: ବୁଗିନିଜ

en: Bugun
or: ବୁଗୁନ

en: Buhid
or: ବୁହିଦ

en: Buhutu
or: ବୁହୁତୁ

en: Bukat
or: ବୁକାତ

en: Bukharic
or: ବୁଖାରିକ

en: Bukitan
or: ବୁକିତାନ

en: Bukiyip
or: ବୁକିପ

en: Bukusu
or: ବୁକୁଶୁ

en: Bukwen
or: ବୁକୱେନ

en: Bulgarian
or: ବୁଲଗେରିୟାନ

en: Bulgarian Sign Language
or: ବୁଲଗେରିୟାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Bulgebi
or: ବୁଲଗେବି

en: Buli (Ghana)
or: ବୁଲି (ଘାନା)

en: Buli (Indonesia)
or: ବୁଲି (ଇଣ୍ଡୋନେଶିୟା)

en: Bullom So
or: ବୁଲାମ ସୋ

en: Bulu (Cameroon)
or: ବୁଲୁ (କାମେଋନ)

en: Bulu (Papua New Guinea)
or: ବାଲୁ (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

en: Bum
or: ବୁମ

en: Bumaji
or: ବୁମାଜି

en: Buna
or: ବୁନା

en: Bunaba
or: ବୁନାବା

en: Bunak
or: ବୁନାକ

en: Bunama
or: ବୁନାମା

en: Bundeli
or: ବୁନ୍ଦେଲି

en: Bung
or: ବୁଙ୍ଗ

en: Bungain
or: ବୁଙ୍ଗେନ

en: Bungku
or: ବୁଙ୍କୁ

en: Bunun
or: ବୁନୁନ

en: Buol
or: ବୁଅଲ

en: Bura-Pabir
or: ବୁରା-ପାବିର

en: Burak
or: ବୁରାକ

en: Buraka
or: ବୁରୁକା

en: Burarra
or: ବୁରାରା

en: Burate
or: ବୁରାତେ

en: Burduna
or: ବୁର୍ଦୁନା

en: Bure
or: ବୁରେ

en: Buriat
or: ବୁରିଆତ

en: Burji
or: ବୁରଜି

en: Burmese
or: ବର୍ମିଜ

en: Burmeso
or: ବର୍ମେସୋ

en: Buru (Indonesia)
or: ବୁରୁ (ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ)

en: Buru (Nigeria)
or: ବୁରୁ (ନାଈଜୀରିୟା)

en: Burui
or: ବୁରୁରୀ

en: Burumakok
or: ବୁରୁମାକୋକ

en: Burun
or: ବୁରୁନ

en: Burunge
or: ବୁରୁଙ୍ଗେ

en: Burushaski
or: ବୁରୁଶାକି

en: Burusu
or: ବୁରୁସୁ

en: Buruwai
or: ବୁରୁୱାଇ

en: Busa
or: ବୁସା

en: Busam
or: ବୁସାମ

en: Busami
or: ବୁସାମି

en: Bushi
or: ବୁଶି

en: Bushoong
or: ବୁଶୁଙ୍ଗ

en: Buso
or: ବୁସୋ

en: Busoa
or: ବୁଶାଓ

en: Busuu
or: ବୁସୁ

en: Butmas-Tur
or: ବୁଟମାସ-ତୁର

en: Butuanon
or: ବୁତୁଆନନ

en: Buwal
or: ବୁଆଲ

en: Buyu
or: ବୁୟୁ

en: Bwa
or: ବ୍ୱା

en: Bwaidoka
or: ବ୍ୱାଦୋକା

en: Bwanabwana
or: ବ୍ୱାନାବ୍ୱାନା

en: Bwatoo
or: ବ୍ୱାତୋ

en: Bwela
or: ବ୍ୱେଲା

en: Bwile
or: ବ୍ୱିଲ

en: Bwisi
or: ବ୍ୱିଶି

en: Byangsi
or: ବ୍ୟାଙ୍ଗସି

en: C'lela
or: ସେଲା

en: Cabiyarí
or: କେବିୟାରୀ

en: Cabécar
or: କାବେକାର

en: Cacaopera
or: କେକାପେରା

en: Cacua
or: କାକୁଆ

en: Caddo
or: କାଡ଼ୋ

en: Cahuarano
or: କେହୁରେନୋ

en: Cahuilla
or: କେହୁଲା

en: Caka
or: କେକା

en: Cakchiquel-Quiché Mixed Language
or: କାକଚିକ୍ୱେଲ-କ୍ୟୁଚେ ମିଶ୍ରିତ ଭାଷା

en: Cakfem-Mushere
or: କେକଫେମ-ମୁଶେରେ

en: Callawalla
or: କାଲାୱାଲା

en: Caluyanun
or: କେଲୁୟାନୁନ

en: Campalagian
or: କେମ୍ପେଲେନ

en: Camtho
or: କେମଥୋ

en: Candoshi-Shapra
or: କେଣ୍ଡୋଶି-ଶାପ୍ରା

en: Canichana
or: କେନିଚାନା

en: Cao Miao
or: କାଓ ମିଆ

en: Capiznon
or: କେପିନନ

en: Caquinte
or: କାକ୍ୱିନ୍ତେ

en: Cara
or: କାରା

en: Carabayo
or: କାରାବାୟୋ

en: Caramanta
or: କାରାମାନ୍ଥା

en: Carapana
or: କାରାପାନା

en: Carian
or: କେରିଆନ

en: Carijona
or: କେରିଜୋନା

en: Carolinian
or: କେରୋଲିନିଆନ

en: Carrier
or: ବାହନ

en: Cashibo-Cacataibo
or: କେଶିବୋ-କକତେବୋ

en: Cashinahua
or: କେଶିନାହୁ

en: Catalan
or: କାଟାଲାନ

en: Catalan Sign Language
or: କାଟାଲାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Catawba
or: କାତାୱା

en: Cauca
or: କୋକା

en: Cavineña
or: କେଭିନେନା

en: Cayubaba
or: କାୟୁବାବା

en: Cayuga
or: କାୟୁଗା

en: Cebuano
or: ସେବୁଆନୋ

en: Cemuhî
or: କେମୁହି

en: Cen
or: ସେନ

en: Centúúm
or: ସେନ୍ତୁମ

en: Cerma
or: ସେରମା

en: Chachi
or: ଚାଚି

en: Chadian Sign Language
or: ଚାଦିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Chadong
or: ଚଦଙ୍ଗ

en: Chagatai
or: ଚାଗାତାଇ

en: Chaima
or: ଛେମା

en: Chak
or: ଚାକ

en: Chakali
or: ଚାକାଲି

en: Chakma
or: ଚକମା

en: Chala
or: ଚାଲା

en: Chamacoco
or: ଚମକୋକୋ

en: Chamalal
or: ଚାମାଲାଲ

en: Chamari
or: ଚାମାରି

en: Chambeali
or: ଚମ୍ବେଲି

en: Chambri
or: ଚାମ୍ବ୍ରି

en: Chamicuro
or: ଚେମିକୁରୋ

en: Changriwa
or: ଚଙ୍ଗ୍ରିୱା

en: Changthang
or: ଚଙ୍ଗଥାଙ୍ଗ

en: Chantyal
or: ଚାନ୍ତ୍ୟାଲ

en: Chané
or: ଚ୍ୟେନ

en: Chara
or: ଚାରା

en: Chaudangsi
or: ଚୌଦାଂଶି

en: Chaura
or: ଚୁଆରା

en: Chavacano
or: ଚାଭାକେନୋ

en: Chayahuita
or: ଛାୟାହୁତେ

en: Chechen
or: ଚେଚେନ

en: Chenapian
or: ଚେନାପେନ

en: Chenchu
or: ଚେଞ୍ଚୁ

en: Chenoua
or: ଶେନୋ

en: Chepang
or: ଚେପାଙ୍ଗ

en: Cherepon
or: ଚେରୋପନ

en: Cherokee
or: ଚେରୋକୀ

en: Chetco
or: ଚେତକୋ

en: Chewong
or: ଚେୱଙ୍ଗ

en: Cheyenne
or: ଚିୟେନ୍ନେ

en: Chhintange
or: ଚିନ୍ତାଙ୍ଗେ

en: Chhulung
or: ଚୁଲୁଙ୍ଗ

en: Chiangmai Sign Language
or: ଚିଆଙ୍ଗମାଇ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Chiapanec
or: ଶିପାନେକ

en: Chibcha
or: ଚିବଚା

en: Chickasaw
or: ଶିକେଶୋ

en: Chicomuceltec
or: ଶିକମୁସେଲଟେକ

en: Chiga
or: ଚିଙ୍ଗା

en: Chilcotin
or: ଶିଲକୋତିନ

en: Chilean Sign Language
or: ଚିଲିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Chilisso
or: ଚିଲିଶୋ

en: Chimariko
or: ଶିମାରିକୋ

en: Chimila
or: ଚିମିଲା

en: Chinali
or: ଶିନାଲି

en: Chinese
or: ଚାଇନୀଜ

en: Chinese Sign Language
or: ଚାଇନୀଜ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Chinook
or: ଚିନୁକ

en: Chinook jargon
or: ଚିନୁକ ଜାରଗନ

en: Chipaya
or: ଚିପାୟା

en: Chipewyan
or: ଚିପେୱାନ

en: Chippewa
or: ଶିପେୱା

en: Chiquitano
or: ଚିକିତାନୋ

en: Chiru
or: ଚିରୁ

en: Chitimacha
or: ଚିତିମାଚା

en: Chittagonian
or: ଚିତାଗୋନିଆନ

en: Chocangacakha
or: ଚକାଙ୍ଗାକାଖା

en: Chochotec
or: ଚୋକୋତେକ

en: Choctaw
or: ଚୋକଟାଓ

en: Chodri
or: ଚଦ୍ରି

en: Chokwe
or: ଚକ୍ୱେ

en: Chol
or: ଚୋଲ

en: Cholón
or: ଚଲୋନ

en: Chong
or: ଚଙ୍ଗ

en: Choni
or: ଚୋନି

en: Chonyi-Dzihana-Kauma
or: ଚନି-ଜିହାନା-କୌମା

en: Chopi
or: ଚପି

en: Chortí
or: ଚୋର୍ତି

en: Chru
or: ଚ୍ରୁ

en: Chuave
or: ଚୁଆଭେ

en: Chug
or: ଚୁଙ୍ଗ

en: Chuj
or: ଚୁଜ

en: Chuka
or: ଚୁକା

en: Chukot
or: ଚୁକୋତ

en: Chukwa
or: ଚୁକ୍ୱା

en: Chulym
or: ଚୁଲିମ

en: Churahi
or: ଚୌରାହୀ

en: Chuukese
or: ଚୁକିଜ

en: Chuwabu
or: ଚୁୱାବୁ

en: Chácobo
or: ଚୋକୋବା

en: Cia-Cia
or: ଶି- ଶି

en: Cibak
or: ଶିବାକ

en: Cicipu
or: ସିସିପୁ

en: Cimbrian
or: ଶିମ୍ବ୍ରିୟାନ

en: Cinda-Regi-Tiyal
or: ସିନ୍ଦ୍ରା-ରେଗି-ତିୟାଲ

en: Cineni
or: ଶିନେନି

en: Cinta Larga
or: ଶିନ୍ତା ଲାରଗା

en: Cishingini
or: ସିସିଙ୍ଗିନି

en: Clallam
or: କାଲାମ

en: Cocama-Cocamilla
or: କୋକାମା-କୋକାମିଲା

en: Cochimi
or: କୋଶିମି

en: Cocopa
or: କୋକୋପା

en: Coeur d'Alene
or: କୋୟୁର ଡି'ଏଲେନ

en: Cofán
or: କୋଫାନ

en: Cogui
or: କୋଗୁଇ

en: Col
or: ସ୍ତମ୍ଭ

en: Colombian Sign Language
or: କଲୋମ୍ୱିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Colorado
or: କୋଲୋରାଡୋ

en: Columbia-Wenatchi
or: କଲୋମ୍ବିୟା-ୱେନାଚି

en: Comanche
or: କୋମାଞ୍ଚେ

en: Como Karim
or: କୋମୋ କରିମ

en: Comox
or: କୋମୋକ୍ସ

en: Con
or: ସ୍ଥିର ମୂଲ୍ଯଗୁଡି଼କ

en: Coos
or: କୁସ

en: Coptic
or: କୋପଟିକ

en: Coquille
or: କୋକିଲି

en: Cori
or: କୋରୀ

en: Costa Rican Sign Language
or: କୋଷ୍ଟା ରିକା ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Cowlitz
or: କାଲିଜ

en: Cree
or: କ୍ରୀ

en: Creek
or: କ୍ରୀକ

en: Croatia Sign Language
or: କ୍ରୋସିଆ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Croatian
or: କ୍ରୋଏସିଆନ

en: Crow
or: କ୍ରୋ

en: Cruzeño
or: କ୍ରୁଜେନୋ

en: Cua
or: କୁଆ

en: Cuba Sign Language
or: କ୍ଯୁବା ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Cubeo
or: କୁବିଓ

en: Cuiba
or: କ୍ୟୁବା

en: Culina
or: କୁଲିନା

en: Cumanagoto
or: କୁମାନାଗୋତୋ

en: Cun
or: କୁନ

en: Cupeño
or: କୁପେନୋ

en: Curripaco
or: କୁରିପାକୋ

en: Cutchi-Swahili
or: କଚି-ସ୍ୱାହିଲି

en: Cuvok
or: କୁଭୋକ

en: Cuyonon
or: କୁୟୋନୋନ

en: Czech
or: ଚେକ

en: Czech Sign Language
or: ଚେକ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Côông
or: କୁଙ୍ଗ

en: Daasanach
or: ଦାସାନାଚ

en: Daba
or: ଦାବା

en: Dabarre
or: ଦାବାରେ

en: Dabe
or: ଦାବେ

en: Dadiya
or: ଦାଦିୟା

en: Daga
or: ଦାଗା

en: Dagaari Dioula
or: ଦାଗାରି ଦିଉଲା

en: Dagbani
or: ଦାଗବାନି

en: Dagik
or: ଦାଜିକ

en: Dagoman
or: ଦାଗୋମାନ

en: Dahalo
or: ଦାହାଲୋ

en: Daho-Doo
or: ଦାହୋ-ଦୋ

en: Dai
or: ଦାଇ

en: Dair
or: ଡାଏର

en: Dakka
or: ଡାକା

en: Dakota
or: ଡ଼ାକୋତା

en: Dakpakha
or: ଡାକପାଖା

en: Dalmatian
or: ଡାଲମାସେନ

en: Dama
or: ଡାମା

en: Damakawa
or: ଦାମାକାୱା

en: Dambi
or: ଦାମ୍ବି

en: Dameli
or: ଡାମେଲି

en: Dampelas
or: ଡାମପେଲାସ

en: Dan
or: ଦାନ

en: Danaru
or: ଡାନାରୁ

en: Danau
or: ଡାନାଉ

en: Dangaléat
or: ଦାଙ୍ଗାଲିତ

en: Danish
or: ଡାନିଶ

en: Danish Sign Language
or: ଡାନିଶ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Dano
or: ଦାନୋ

en: Dao
or: ଦାଓ

en: Daonda
or: ଡାଓଣ୍ଡା

en: Darai
or: ଡାରାଇ

en: Dargwa
or: ଡ଼ାରଗ୍ୱା

en: Darlong
or: ଡାରଲଙ୍ଗ

en: Darmiya
or: ଡାରମିଆ

en: Dass
or: ଡାସ

en: Datooga
or: ଦାତୁଗା

en: Daur
or: ଦାଉର

en: Davawenyo
or: ଦାଭାୱେନ୍ୟୋ

en: Dawawa
or: ଦାୱାୱା

en: Dawera-Daweloor
or: ଡେୱେରା-ଦାୱେଲୁର

en: Dawro
or: ଦାୱରୋ

en: Day
or: ଦିନ

en: Dayi
or: ଦାୟି

en: Dazaga
or: ଦାଜାଗା

en: Deccan
or: ଡେକାନ

en: Dedua
or: ଦେଦୁଆ

en: Defaka
or: ଡ଼େଫାକା

en: Degaru
or: ଡେଗାରୁ

en: Degema
or: ଡେଜେମା

en: Degenan
or: ଦେଗେନାନ

en: Dehu
or: ଡେହୁ

en: Dehwari
or: ଡେହୱାରି

en: Dek
or: ଡେକ

en: Delaware
or: ଡେଲାଓ୍ବେର

en: Dem
or: ଡେମ

en: Dema
or: ଡେମା

en: Demisa
or: ଡେମିସା

en: Demta
or: ଡେମଟା

en: Dendi (Benin)
or: ଡ଼େଣ୍ଡି (ବେନିନ୍)

en: Dendi (Central African Republic)
or: ଡେଣ୍ଡି (ମଧ୍ଯ ଆଫ୍ରିକାନ ଗଣତନ୍ତ୍ର)

en: Dengese
or: ଡେଙ୍ଗିଜ

en: Dengka
or: ଡେଙ୍କା

en: Deno
or: ଦେନୋ

en: Denya
or: ଦେନ୍ୟା

en: Dení
or: ଡେନି

en: Deori
or: ଡେୱରି

en: Dera (Indonesia)
or: ଡ଼େରା (ଇଣ୍ଡୋନେଶିୟା)

en: Dera (Nigeria)
or: ଡ଼େରା (ନାଈଜୀରିୟା)

en: Desano
or: ଡେସାନୋ

en: Desiya
or: ଦେସିୟା

en: Dewoin
or: ଦେୱେନ

en: Dezfuli
or: ଡେଜଫୁଲି

en: Dghwede
or: ଘ୍ୱେଡେ

en: Dhaiso
or: ଧାଇସୋ

en: Dhalandji
or: ଧାଲାଣ୍ଡି

en: Dhanki
or: ଧାଙ୍କି

en: Dhanwar (Nepal)
or: ଧାନୱାର (ନେପାଳ)

en: Dhargari
or: ଧାରଗାରି

en: Dhimal
or: ଧିମାଲ

en: Dhivehi
or: ଧିଭେଇ

en: Dhodia
or: ଧୋଡିଆ

en: Dhundari
or: ଧୁଣ୍ଡାରି

en: Dhurga
or: ଧୁର୍ଗା

en: Dhuwal
or: ଧୁୱାଲ

en: Dibiyaso
or: ଦିବିୟାସୋ

en: Dibo
or: ଦିବୋ

en: Dibole
or: ଡ଼ିବୋଲ

en: Didinga
or: ଡିଡିଙ୍ଗା

en: Dido
or: ଦିଡ଼ୋ

en: Dieri
or: ଡିଏରି

en: Digo
or: ଡିଗୋ

en: Dii
or: ଦୀ

en: Dijim-Bwilim
or: ଦିଜିମ-ୱିଲିମ

en: Dilling
or: ଡିଲିଙ୍ଗ

en: Dimasa
or: ଦିମାସା

en: Dimbong
or: ଡିମବୋଙ୍ଗ

en: Dime
or: ଦିମେ

en: Dimli (individual language)
or: ଦିମଲି (ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାଷା)

en: Ding
or: ଡିଙ୍ଗ

en: Dinka
or: ଡ଼ିଙ୍କା

en: Dirari
or: ଦିରାରି

en: Diri
or: ଦିରି

en: Diriku
or: ଦିରିକୁ

en: Dirim
or: ଦିରିମ

en: Disa
or: ଦିସା

en: Ditammari
or: ଦିତାମାରୀ

en: Diuwe
or: ଦିୱେ

en: Dixon Reef
or: ଡିକ୍ସୋନ ରିଫ

en: Djambarrpuyngu
or: ଜାମ୍ବାରପୁଙ୍ଗୁ

en: Djangun
or: ଜାଙ୍ଗୁନ

en: Djauan
or: ଜାଉନ

en: Djawi
or: ଜାୱି

en: Djeebbana
or: ଜୀବାନା

en: Djinang
or: ଜିନାଙ୍ଗ

en: Djinba
or: ଜିମ୍ବା

en: Djiwarli
or: ଜିୱାରଲି

en: Dobu
or: ଡୋବୁ

en: Doe
or: ଡଏ

en: Doga
or: ଡୋଗା

en: Doghoro
or: ଦୋଘୋରୁ

en: Dogoso
or: ଡୋଗୋସୋ

en: Dogosé
or: ଡୋଗୋସ

en: Dogri (individual language)
or: ଡ଼ୋଗ୍ରୀ (ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାଷା)

en: Dogri (macrolanguage)
or: ଡ଼ୋଗ୍ରୀ (ମାକ୍ରୋ ଭାଷା)

en: Dogrib
or: ଡ଼ଗ୍ରୀବ

en: Doka
or: ଦୋକା

en: Dolgan
or: ଡୋଲାଙ୍ଗ

en: Dolpo
or: ଡୋଲପୋ

en: Dom
or: ଡୋମ

en: Domaaki
or: ଡୋମାକି

en: Dombe
or: ଡୋମ୍ବେ

en: Dominican Sign Language
or: ଡ଼ମିନିକାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Dompo
or: ଡୋମ୍ପୋ

en: Domu
or: ଡୋମୁ

en: Domung
or: ଡମୁଙ୍ଗ

en: Dondo
or: ଡୋଣ୍ଡୋ

en: Dong
or: ଡୋଙ୍ଗ

en: Dongo
or: ଡୋଙ୍ଗୋ

en: Dongotono
or: ଦଙ୍ଗୋତୋନୋ

en: Doondo
or: ଡ଼ୁଣ୍ଡୋ

en: Dori'o
or: ଡୋରିଓ

en: Dororo
or: ଡୋରରୋ

en: Dorze
or: ଡୋରଜେ

en: Doso
or: ଡୋସୋ

en: Doyayo
or: ଡୋୟାଓ

en: Drents
or: ଡ୍ରେଣ୍ଟ

en: Drung
or: ଦ୍ରୁଙ୍ଗ

en: Duala
or: ଡ଼ୁଆଲା

en: Duano
or: ଦୁଆନୋ

en: Duau
or: ଦୁଆଉ

en: Dubli
or: ଦୁବଲି

en: Dubu
or: ଡୁବୁ

en: Duguri
or: ଦୁଗୁରି

en: Dugwor
or: ଡୁଗ୍ୱର

en: Dulbu
or: ଦୁଲବୁ

en: Duma
or: ଡୁମା

en: Dumbea
or: ଦୁମ୍ବେ

en: Dumi
or: ଦୁମି

en: Dumpas
or: ଡୁମପାସ

en: Dumun
or: ଦୁମୁନ

en: Duna
or: ଦୁନା

en: Dungan
or: ଡୁଙ୍ଗାନ

en: Dungra Bhil
or: ଦୁଙ୍ଗ୍ରା ଭିଲ

en: Dungu
or: ଦୁଙ୍ଗୁ

en: Dura
or: ଡୁରା

en: Duriankere
or: ଦୁରିୟାଙ୍କେରେ

en: Duruma
or: ଦୁରୁମା

en: Dusner
or: ଦୁସନାର

en: Dusun Deyah
or: ଦୁସୁନ ଦେୟା

en: Dusun Malang
or: ଦୁସୁନ ମାଲାଙ୍ଗ

en: Dusun Witu
or: ଦୁସୁନ ୱିତୁ

en: Dutch
or: ଡଚ

en: Dutch Sign Language
or: ଡଚ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Dutton World Speedwords
or: ଦୁତନ ବିଶ୍ୱ ଗତିଶବ୍ଦଗୁଡ଼ିକ

en: Duungooma
or: ଦୁଙ୍ଗୁମା

en: Duupa
or: ଦୁପା

en: Duvle
or: ଦୁଭଲେ

en: Duwai
or: ଦୁୱାଇ

en: Dyaabugay
or: ଦ୍ୟାବୁଗେ

en: Dyaberdyaber
or: ଦ୍ୟାବରଦ୍ୟାବର

en: Dyan
or: ଦ୍ୟାନ

en: Dyangadi
or: ଦ୍ୟାଙ୍ଗାଡ଼ି

en: Dyirbal
or: ଦିରବଲ

en: Dyugun
or: ଦ୍ୟୁଗୁନ

en: Dyula
or: ଡ୍ୱୁଲା

en: Dzalakha
or: ଜାଲାଖା

en: Dzando
or: ଜାଣ୍ଡୋ

en: Dzao Min
or: ଜାଓ ମିନ

en: Dzodinka
or: ଜଡ଼ିଙ୍କା

en: Dzongkha
or: ଡିୟୋଙ୍କଖା

en: Dzùùngoo
or: ଡୁଙ୍ଗୋ

en: E'ñapa Woromaipu
or: ଏନାପା ୱୋରୋମାଇପୁ

en: Ebira
or: ଇବିରା

en: Ebrié
or: ଏବ୍ରିଏ

en: Ebughu
or: ଏବୁଘୁ

en: Ecuadorian Sign Language
or: ଇକୁଏଡ଼ରିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Ede Cabe
or: ଏଡ଼େ କେବ

en: Edolo
or: ଏଡୋଲୋ

en: Edopi
or: ଏଡ଼ୋପି

en: Efai
or: ଏଫାଇ

en: Efe
or: ଏଫେ

en: Efik
or: ଏଫିକ

en: Ega
or: ଏଗା

en: Eggon
or: ଏଗୋନ

en: Egypt Sign Language
or: ଇଜିପ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Egyptian (Ancient)
or: ଇଜିପ୍ଟିଆନ (ପୁରାତନ)

en: Ehueun
or: ଏହୁନ

en: Eipomek
or: ଇପୋମେକ

en: Eitiep
or: ଏଇତିଏପ

en: Ejagham
or: ଏଜାଘମ

en: Ejamat
or: ଏଜମାତ

en: Ekajuk
or: ଏକାଜୁକ

en: Ekari
or: ଏକାରୀ

en: Eki
or: ଏକି

en: Ekit
or: ଏକିତ

en: Ekpeye
or: ଏକପେୟେ

en: El Hugeirat
or: ଏଲ ହୁଗେଇରାତ

en: El Molo
or: ଏଲ ମୋଲୋ

en: Elamite
or: ଏଲାମାଇଟ

en: Eleme
or: ଏଲମେ

en: Elepi
or: ଏଲେପି

en: Elip
or: ଏଲିପ

en: Elkei
or: ଏଲକେଇ

en: Eloyi
or: ଏଲୟ

en: Elu
or: ଏଲୁ

en: Emai-Iuleha-Ora
or: ଏମାଇ-ଲୁଲେହା-ଓରା

en: Eman
or: ଏମାନ

en: Embaloh
or: ଏମ୍ବାଲୋ

en: Emberá-Baudó
or: ଏମ୍ବେରା-ବାଉଦୋ

en: Emberá-Catío
or: ଏମ୍ବେରା-କାତିଓ

en: Emberá-Chamí
or: ଏମ୍ବେରା-ଛାମି

en: Embu
or: ଏମ୍ବୁ

en: Emerillon
or: ଏମେରିଲନ

en: Emilian
or: ଏମିଲିଆନ

en: Emplawas
or: ଏମ୍ପ୍ଲାୱାସ

en: Emumu
or: ଏମୁମୁ

en: Ende
or: ଏଣ୍ଡେ

en: Enga
or: ଏନଗା

en: Engenni
or: ଏଙ୍ଗେନି

en: Enggano
or: ଏଙ୍ଗାନୋ

en: English
or: ଇଂରାଜୀ

en: Enwan (Akwa Ibom State)
or: ଏନୱାନ (ଆକ୍ୱା ଇବମ ରାଜ୍ଯ)

en: Enwan (Edu State)
or: ଏନୱାନ (ଏଡ଼ୁ ରାଜ୍ଯ)

en: Epena
or: ଏପେନା

en: Epie
or: ଏପି

en: Eravallan
or: ଏରାଭାଲାନ

en: Ere
or: ଆରେ

en: Eritai
or: ଏରିତାଇ

en: Erokwanas
or: ଏରୋକୱାନା

en: Erre
or: ଏରେ

en: Ersu
or: ଏରସୁ

en: Eruwa
or: ଏରୁୱା

en: Erzya
or: ଇର୍ଜ୍ୟା

en: Ese Ejja
or: ଏସେ ଏଜା

en: Eshtehardi
or: ଏସ୍ତେହାର୍ଦି

en: Esimbi
or: ଏସିମ୍ବି

en: Esperanto
or: ଏସପେରେଣ୍ଟୋ

en: Esselen
or: ଏସେଲେନ

en: Estonian
or: ଇଷ୍ଟୋନିୟାନ

en: Estonian Sign Language
or: ଇଷ୍ଟୋନିୟାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Esuma
or: ଏସୁମା

en: Etchemin
or: ଏଚେମିନ

en: Etebi
or: ଏତେବି

en: Eten
or: ଏତେନ

en: Eteocretan
or: ଏତେକ୍ରେତାନ

en: Eteocypriot
or: ଏତେକିପ୍ରିୟତ

en: Ethiopian Sign Language
or: ଇଥିଅପିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Eton (Cameroon)
or: ଏଟନ (କାମେଋନ)

en: Eton (Vanuatu)
or: ଇଟନ (ଭାନେତୁ)

en: Etruscan
or: ଏତ୍ରୁସ୍କାନ

en: Evant
or: ଏଭାନ୍ତ

en: Even
or: ସମ

en: Evenki
or: ଏଭେଙ୍କି

en: Ewe
or: ଏୱେ

en: Ewondo
or: ଏୱୋଣ୍ଡୋ

en: Eyak
or: ଏୟାକ

en: Fagani
or: ଫାଗାନି

en: Faita
or: ଫାଇତା

en: Faiwol
or: ଫାୟିୱଲ

en: Fam
or: ଫାମ

en: Fang (Cameroon)
or: ଫାଙ୍ଗ (କାମେଋନ)

en: Fang (Equatorial Guinea)
or: ଫାଙ୍ଗ (ବିଶୁବ ଅଞ୍ଚଳୀୟ ଗିନୀ)

en: Fanti
or: ଫାଣ୍ଟି

en: Faroese
or: ଫାରୋଇସ

en: Fasu
or: ଫାସୁ

en: Fataleka
or: ଫାତାଲେକା

en: Fataluku
or: ଫାତାଲୁକୁ

en: Fayu
or: ଫାୟୁ

en: Fembe
or: ଫେମ୍ବେ

en: Fijian
or: ଫିଜିଆନ

en: Finland-Swedish Sign Language
or: ଫିନଲ୍ଯାଣ୍ଡ ସ୍ବୀଡିଶ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Finnish
or: ଫିନିସ

en: Finnish Sign Language
or: ଫିନିସ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Finongan
or: ଫିନୋଙ୍ଗାନ

en: Fon
or: ଫୋନ

en: French
or: ଫରାସୀ

en: French Sign Language
or: ଫରାସୀ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Friulian
or: ଫ୍ରିଉଲିଆନ

en: Fulah
or: ଫୁଲା

en: Ga
or: ଗା

en: Ga'dang
or: ଗାଡ଼ାଙ୍ଗ

en: Gaam
or: ଗାମ

en: Gahri
or: ଗାହରୀ

en: Galician
or: ଗାଲିସିଆନ

en: Galo
or: ଗାଲୋ

en: Gamo-Ningi
or: ଗାମୋ-ନିଞ୍ଜି

en: Garifuna
or: ଗେରିଫୁନା

en: Gayo
or: ଗାୟୋ

en: Gazi
or: ଖାସି

en: Gbaya (Central African Republic)
or: ଗ୍ୱାୟୋ (ମଧ୍ଯ ଆଫ୍ରିକା ଗଣତନ୍ତ୍ର)

en: Gbaya (Sudan)
or: ଗ୍ୱାୟୋ (ସୂଡାନ)

en: Gbaya-Bossangoa
or: ଗ୍ୱାୟୋ-ବୋସାଙ୍ଗୋଆ

en: Gbaya-Bozoum
or: ଗ୍ୱାୟୋ-ବୋଜଉମ

en: Gbaya-Mbodomo
or: ଗ୍ୱାୟୋ-ବୋଡ଼ୋମୋ

en: Gedeo
or: ଗେଡିଓ

en: Geez
or: ଗ୍ରୀଜ

en: Georgian
or: ଜ୍ଯୋର୍ଜିୟାନ

en: German
or: ଜର୍ମାନ

en: German Sign Language
or: ଜର୍ମାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Ghanaian Sign Language
or: ଘାନାନିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Ghayavi
or: ଘାୟାଭି

en: Ghomálá'
or: ଘୋମାଲା

en: Ghotuo
or: ଘୋଟୁ

en: Giangan
or: ଗିଆଁଗାନ

en: Gikyode
or: ଗିକ୍ୟୋଡ଼

en: Gilbertese
or: ଗୀଲବର୍ଟିଜ

en: Gimi (West New Britain)
or: ଗିମି (ପଶ୍ଚିମ ନୂତନ ବ୍ରିଟେନ)

en: Ginyanga
or: ଗିନ୍ୟାଙ୍ଗା

en: Girawa
or: ଗିରାୱା

en: Gitonga
or: ଗିତୋଙ୍ଗା

en: Gizrra
or: ଗିଜ୍ରା

en: Goemai
or: ଗଏମାଇ

en: Gondi
or: ଗୋଣ୍ଡି

en: Gone Dau
or: ଗନ ଡ଼ାଉ

en: Gorontalo
or: ଗୋରୋଣ୍ଟାଲୋ

en: Gothic
or: ଗୋଥିକ

en: Grebo
or: ଗ୍ରେବୋ

en: Greek Sign Language
or: ଗ୍ରୀକ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Gros Ventre
or: ଗ୍ରସ ଭେନ୍ତ୍ରେ

en: Guana (Brazil)
or: ଗୁଆନା (ବ୍ରାଜୀଲ)

en: Guana (Paraguay)
or: ଗୁଆନା (ପାରାଗ୍ବେ)

en: Guatemalan Sign Language
or: ଗୁଆତେମାଲାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Guinean Sign Language
or: ଗିନି ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Gujarati
or: ଗୁଜୁରାଟୀ

en: Gula (Chad)
or: ଗୁଲା (ଚାଡ୍)

en: Gulay
or: ସାରା

en: Gwahatike
or: ଗ୍ୱାହାତିକ

en: Gwamhi-Wuri
or: ଗ୍ୱାମହି-ଉରି

en: Haeke
or: ହାଏକ

en: Haida
or: ହାଇଡ଼ା

en: Haiphong Sign Language
or: ହାଇଫଙ୍ଗ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Haitian Vodoun Culture Language
or: ହାଇତାନ ଭଡୋନ ସଂସ୍କୃତି ଭାଷା

en: Hamer-Banna
or: ହାମେର-ବାନ୍ନା

en: Han
or: ହାନ

en: Hanoi Sign Language
or: ହାଓନି ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Hanunoo
or: ହାନୁନୋ

en: Haryanvi
or: ହରୟାଁଭି

en: Hausa Sign Language
or: ହାଉସା ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Haveke
or: ହାଭେକ

en: Hawaiian
or: ହାୱାୟାନ

en: Hebrew
or: ହିବ୍ରୁ

en: Hema
or: ନ୍ୟୋରୋ

en: Heyo
or: ହେୟୋ

en: Hiligaynon
or: ହିଲିଗେନନ

en: Hindi
or: ହିନ୍ଦୀ

en: Hittite
or: ହିଟ୍ଟିଟ

en: Hmong
or: ହ୍ମୋଙ୍ଗ

en: Hmong Daw
or: ହ୍ମୋଙ୍ଗ ଡ଼ୋ

en: Hmong Don
or: ହ୍ମୋଙ୍ଗ ଡନ

en: Hmong Dô
or: ହ୍ମୋଙ୍ଗ ଡୋ

en: Hmong Njua
or: ହ୍ମୋଙ୍ଗ ନୁଜା

en: Ho Chi Minh City Sign Language
or: ହୋ ଚି ମିନ ନଗର ଚିହ୍ନଟ ଭାା

en: Honduras Sign Language
or: ହୋଣ୍ଡୁରାସ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Hong Kong Sign Language
or: ହଙ୍ଗ କଙ୍ଗ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Horpa
or: ହର୍ପା

en: Hun-Saare
or: ହୁନ-ସାରେ

en: Hungarian
or: ହଙ୍ଗାରିୟାନ

en: Hungarian Sign Language
or: ହଙ୍ଗାରିୟାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Hupa
or: ହୁପା

en: I-Wak
or: ଆଇ-ୱାକ

en: Iau
or: ଲାଉ

en: Iban
or: ଇବାନ

en: Icelandic
or: ଆଇସଲ୍ଯାଣ୍ଡିକ

en: Icelandic Sign Language
or: ଆଇସଲ୍ଯାଣ୍ଡିକ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Iceve-Maci
or: ଆଇସିଭ-ମାକି

en: Ida'an
or: ଇଦାନ

en: Ido
or: ଇଡ଼ୋ

en: Idu-Mishmi
or: ଇଦୁ-ମିଶମି

en: Igbo
or: ଇବୋ

en: Igo
or: ଇଗୋ

en: Iloko
or: ଇଲୋକୋ

en: Inabaknon
or: ଇନାବାକନନ

en: Indian Sign Language
or: ଭାରତୀୟ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Indo-Portuguese
or: ଇଣ୍ଡ-ପର୍ତୁଗୀଜ

en: Indonesian
or: ଇଣ୍ଡୋନେସିଆନ

en: Indonesian Sign Language
or: ଇଣ୍ଡୋନେସିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Indus Valley Language
or: ଇଣ୍ଡାସ ଭେଲ୍ଲୀ ଭାଷା

en: Ingush
or: ଇଙ୍ଗୁଇସ

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
or: ଇଣ୍ଟରଲିଙ୍ଗୁଆ (ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସହାୟକ ଭାଷା ଅନୁଷ୍ଠାନ)

en: International Sign
or: ଅର୍ନ୍ତଜାତୀୟ ଚିହ୍ନ

en: Inupiaq
or: ଇନୁପିଆକ

en: Iowa-Oto
or: ଲୋୱା-ଓଟୋ

en: Ipulo
or: ଇପୁଲୋ

en: Irish
or: ଆଇରିସ

en: Irish Sign Language
or: ଆଇରିସ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Isirawa
or: ଇସିରାୱା

en: Israeli Sign Language
or: ଇଜ୍ରାଏଲ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Istriot
or: ଇସ୍ତ୍ରିୟତ

en: Isu (Fako Division)
or: ଇସୁ ( ଫାକୋ ବିଭାଜନ)

en: Isu (Menchum Division)
or: ଇସୁ (ମେଞ୍ଚୁମ ବିଭାଜନ)

en: Italian
or: ଇଟାଲିଆନ

en: Italian Sign Language
or: ଇଟାଲିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Ivbie North-Okpela-Arhe
or: ଇଭବି ଉତ୍ତର-ଅକପେଲା-ଆର୍ଚ୍ଚ

en: Izora
or: ଇଜୋରା

en: Jalkunan
or: ଜାଲକୁନା

en: Jamaican Country Sign Language
or: ଜାମାଇକାନ ଦେଶ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Jangkang
or: ଜାଙ୍ଗକାଙ୍ଗ

en: Japanese
or: ଜାପାନୀ

en: Japanese Sign Language
or: ଜାପାନୀ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Jarawa (India)
or: ଜାରାୱା (ଭାରତ)

en: Jaru
or: ଜାରୁ

en: Javanese
or: ଜାଭାନିଜ

en: Jemez
or: ଜେମେଜ

en: Jhankot Sign Language
or: ଝାଙ୍କଟ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Jimi (Cameroon)
or: ଜିମି (କାମେଋନ)

en: Jimi (Nigeria)
or: ଜିମି (ନାଈଜୀରିୟା)

en: Jola-Fonyi
or: ଜୋଲା-ଫୋନ୍ୟି

en: Jola-Kasa
or: ଜୋଲା-କାଶା

en: Jordanian Sign Language
or: ଜର୍ଡ଼ାନିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Judeo-Arabic
or: ଜୁଡ଼ିଓ-ଆରାବିକ

en: Judeo-Georgian
or: ଜୁଡ଼ିଓ-ଜ୍ଯୋର୍ଜିୟାନ

en: Judeo-Italian
or: ଜୁଡ଼ିଓ-ଇଟାଲିଆନ

en: Judeo-Persian
or: ଜୁଡ଼ିଓ-ପର୍ସିଆନ

en: Jumla Sign Language
or: ଜୁମଲା ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Jur Modo
or: ଜୁର ମୋଡୋ

en: K'iche'
or: କିଚେ

en: Kabardian
or: କାବାର୍ଡିଆନ

en: Kabwa
or: କାବ୍ୱା

en: Kabyle
or: କାବାଇଲ

en: Kacipo-Balesi
or: କାସିପୋ-ବାଲେସି

en: Kagate
or: କାଗେତ

en: Kagayanen
or: କେଗାୟାନେନ

en: Kahua
or: କାହୁଆ

en: Kairak
or: କାଇରାକ

en: Kajakse
or: କାଜାକ୍ସେ

en: Kaki Ae
or: କାକି ଏ

en: Kalamsé
or: କାଲାମସେ

en: Kalispel-Pend d'Oreille
or: କାଲିସ୍ପେଲ-ପେଣ୍ଡ ଓରେଲି

en: Kaluli
or: କାକୁଲି

en: Kamba (Kenya)
or: କାମ୍ବା (କେନିୟା)

en: Kami (Nigeria)
or: କାମି (ନାଈଜୀରିୟା)

en: Kami (Tanzania)
or: କାମି (ତାଞ୍ଜାନିଆ)

en: Kanamarí
or: କାନାମାରୀ

en: Kanasi
or: କାନାସି

en: Kanauji
or: କନୌଜି

en: Kaningra
or: କାନିଙ୍ଗ୍ରା

en: Kankanaey
or: କଙ୍କୋଣୀ

en: Kannada
or: କନ୍ନଡ

en: Kanufi
or: କାନୁଫି

en: Kanuri
or: କାନୁରୀ

en: Kanyok
or: କାନ୍ୟୋକ

en: Kapin
or: କାପିନ

en: Kapriman
or: କେପ୍ରିମେନ

en: Kaqchikel
or: କାଚିକେଲ

en: Kara (Papua New Guinea)
or: କାରା (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

en: Kara (Tanzania)
or: କାରା (ତାଞ୍ଜେରୀୟା)

en: Kara-Kalpak
or: କାରା-କାଲପାକ

en: Karachay-Balkar
or: କାରାଚେ-ବାଲକାର

en: Kare (Papua New Guinea)
or: କାରେ (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

en: Karelian
or: କାରେଲିଆନ

en: Karnai
or: କାରନାଇ

en: Karo (Brazil)
or: କାରୋ (ବ୍ରାଜୀଲ)

en: Karo (Ethiopia)
or: କୋରୋ (ଇଥୋପିୟା)

en: Kasanga
or: କାଶାଙ୍ଗା

en: Kashmiri
or: କାଶ୍ମିରୀ

en: Kashubian
or: କାଶୁବିଆନ

en: Katcha-Kadugli-Miri
or: କାଚା-କାଡ଼ୁଗ୍ଲି-ମିରୀ

en: Kati
or: କାତି

en: Kaure
or: କାରୁର

en: Kavalan
or: କାଭାଲାନ

en: Kawi
or: କାୱି

en: Kazakh
or: କାଜାଖ

en: Kedang
or: କେଡ଼ାଙ୍ଗ

en: Kein
or: କେନ

en: Keiyo
or: କେୟିୟ

en: Kela (Democratic Republic of Congo)
or: କେଲା (କଙ୍ଗୋ ଗଣତନ୍ତ୍ର)

en: Kela (Papua New Guinea)
or: କେଲା (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

en: Kele (Democratic Republic of Congo)
or: କେଲେ (କଙ୍ଗୋ ଗଣତନ୍ତ୍ର)

en: Kele (Papua New Guinea)
or: କେଲେ (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

en: Kemberano
or: କେମ୍ବେରାନୋ

en: Kendayan
or: କେଣ୍ଡାୟାନ

en: Keninjal
or: କେନିଞ୍ଜାଲ

en: Kensiu
or: କେନସିଉ

en: Kenyan Sign Language
or: କେନିଆ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Kho'ini
or: ଖୋନି

en: Khorasani Turkish
or: ଖୋରାସାନି ତୁର୍କୀ

en: Kimbundu
or: କିମ୍ବୁଣ୍ଡୁ

en: Kinaray-A
or: କିନାରେ-ଏ

en: Kintaq
or: କିନ୍ତାକ

en: Kipsigis
or: କିପସିଗିସ

en: Kirike
or: କିରିକ

en: Kituba (Congo)
or: କିତୁବା (କଙ୍ଗୋ)

en: Kituba (Democratic Republic of Congo)
or: କିତୁବା (କଙ୍ଗୋ ଗଣତନ୍ତ୍ର)

en: Knaanic
or: ନାନିକ

en: Koasati
or: କୋଶାତି

en: Koba
or: କୋବା

en: Kobon
or: କୋବୋନ

en: Koda
or: କୋଡ଼ା

en: Kodi
or: କୋଡ଼ି

en: Kohumono
or: କୋହୁମୋନୋ

en: Kok Borok
or: କକ ବୋରୋକ

en: Koke
or: କୋକେ

en: Kol (Cameroon)
or: କୋଲ (କାମେଋନ)

en: Kol (Papua New Guinea)
or: କୋଲ (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

en: Kom (Cameroon)
or: କୋମ (କାମେଋନ)

en: Kom (India)
or: କୋମ (ଭାରତ)

en: Koma
or: କୋମା

en: Komba
or: କୋମ୍ବା

en: Komi-Permyak
or: କୋମି-ପେରମ୍ୟାକ

en: Komi-Zyrian
or: କୋମି-ଜିରିଆନ

en: Komo (Democratic Republic of Congo)
or: କୋମୋ (କଙ୍ଗୋ ଗଣତନ୍ତ୍ର)

en: Komo (Sudan)
or: କୋମୋ (ସୂଡାନ)

en: Konda
or: କୋଣ୍ଡା

en: Konda-Dora
or: କୋଣ୍ଡା-ଡ଼ୋରା

en: Kongo
or: କୋଙ୍ଗୋ

en: Konkani (individual language)
or: କଙ୍କଣୀ (ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାଷା)

en: Konkani (macrolanguage)
or: କଙ୍କଣୀ (କ୍ଷୁଦ୍ର ଭାଷା)

en: Kono (Guinea)
or: କୋନୋ (ଗିନୀ)

en: Kono (Nigeria)
or: କୋନୋ (ନାଈଜୀରିୟା)

en: Kono (Sierra Leone)
or: କୋନୋ (ସିଏରା ଲିଅନ)

en: Konomala
or: କୋନୋମାଳା

en: Konzo
or: କୋଞ୍ଜୋ

en: Koongo
or: କୁଙ୍ଗୋ

en: Korak
or: କୋରାକ

en: Korean
or: କୋରିଆନ

en: Korean Sign Language
or: କୋରିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Koreguaje
or: କୋରେଗୁଜେ

en: Koresh-e Rostam
or: କୋରେଶ-ଇ ରୁସ୍ତମ

en: Koro (Côte d'Ivoire)
or: କୋରୋ (କୋଟ ଡ଼ିଭଏର)

en: Koro (Papua New Guinea)
or: କୋରୋ (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

en: Koro (Vanuatu)
or: କୋରୋ (ଭାନେତୁ)

en: Kosraean
or: କୋସରାଏନ

en: Kota (Gabon)
or: କୋଟା (ଗୈବୋନ)

en: Kota (India)
or: କୋଟା (ଭାରତ)

en: Kotava
or: କୋତାଭା

en: Koti
or: କୋଟି

en: Koyo
or: କୋୟୋ

en: Koyukon
or: କୋୟୁକୋନ

en: Kpati
or: ପାତି

en: Kpelle
or: ପେଲେ

en: Kru'ng 2
or: କୁରୁଙ୍ଗ 2

en: Kubi
or: କୁବି

en: Kudu-Camo
or: କୁଡ଼ୁ-କାମୋ

en: Kugama
or: କୁଗାମା

en: Kui (India)
or: କୁନି (ଭାରତ)

en: Kui (Indonesia)
or: କୁଇ (ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ)

en: Kuijau
or: କୁଇଜାଉ

en: Kula
or: କୁଲା

en: Kulung (Nepal)
or: କୁଲୁଙ୍ଗ (ନେପାଳ)

en: Kulung (Nigeria)
or: କୁଲୁଙ୍ଗ (ନାଈଜୀରିୟା)

en: Kuman (Russia)
or: କୁମାନ (ରୁଷ)

en: Kumiai
or: କୁମିୟା

en: Kumyk
or: କୁମିକ

en: Kung-Ekoka
or: କୁଙ୍ଗ-ଏକୋକା

en: Kuranko
or: କୁରାଙ୍କୋ

en: Kurdish
or: କୁରଦିସ

en: Kurukh
or: କୁରୁଖ

en: Kutenai
or: କୁତେନାନ

en: Kutto
or: କୁଟ୍ଟୋ

en: Kuwaa
or: କୁୱା

en: Kuwaataay
or: କ୍ୱାତାରେ

en: Kwa'
or: କ୍ୱା

en: Kwamera
or: କ୍ୱାମେରା

en: Kwanja
or: କ୍ୱାଞ୍ଜା

en: Kwere
or: କ୍ୱେରେ

en: Kyak
or: କ୍ୟାକ

en: Label
or: ସୂଚକ

en: Ladino
or: ଲାଦିନୋ

en: Lagwan
or: ଲାଗ୍ୱାନ

en: Laha (Indonesia)
or: ଲାହା (ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ)

en: Lahnda
or: ଲାଣ୍ଡା

en: Laka (Chad)
or: ଲାକା (ଚାଦ)

en: Laka (Nigeria)
or: ଲାକା (ନାଈଜୀରିୟା)

en: Lama (Togo)
or: ଲାମା (ଟୋଗୋ)

en: Lamaholot
or: ଲାମାହଲତ

en: Lamba
or: ଲାମ୍ବା

en: Lame
or: ଲାମେ

en: Lampung Nyo
or: ଲାମ୍ପୁଙ୍ଗ ନ୍ୟୋ

en: Lang'e
or: ଲେଙ୍ଗ

en: Lango (Sudan)
or: ଲାଙ୍ଗୋ (ସୂଡାନ)

en: Lango (Uganda)
or: ଲାଙ୍ଗୋ (ଉଗାଣ୍ଡା)

en: Lao
or: ଲାଓ

en: Laos Sign Language
or: ଲାଓସ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Larike-Wakasihu
or: ଲାରିକେ-ୱାକାଶିଶୁ

en: Latin
or: ଲାଟିନ

en: Latvian
or: ଲାଟଭିଆନ

en: Latvian Sign Language
or: ଲାଟଭିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Lave
or: ଲାଭେ

en: Legbo
or: ଲେବ

en: Lehali
or: ଲେହାଲି

en: Lehar
or: ଲେହେର

en: Lele (Chad)
or: ଲେଲେ (ଚାଦ)

en: Lele (Democratic Republic of Congo)
or: ଲେଲେ (କଙ୍ଗୋ ଗଣତନ୍ତ୍ର)

en: Lele (Guinea)
or: ଲେଲେ (ଗିନୀ)

en: Lele (Papua New Guinea)
or: ଲେଲେ (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

en: Lenakel
or: ଲେନାକେଲ

en: Lepcha
or: ଲେପଚା

en: Leti (Cameroon)
or: ଲେତି (କାମେଋନ)

en: Leti (Indonesia)
or: ଲେତି (ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ)

en: Leyigha
or: ଲେୟିଘା

en: Lezghian
or: ଲେଜଘିଆନ

en: Liana-Seti
or: ଲିଆନା-ସେତି

en: Libyan Sign Language
or: ଲିବ୍ୟାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Limassa
or: ଲିମାସା

en: Limbu
or: ଲିମ୍ବୁ

en: Linear A
or: ଲିନିଅର ଏ

en: Lingala
or: ଲିଙ୍ଗାଲା

en: Lishanid Noshan
or: ଲିସାନିଦ ନୋସାନ

en: Lishán Didán
or: ଲିସାନ ଦିଦାନ

en: Lithuanian
or: ଲିଥୁଆନିଆନ

en: Lithuanian Sign Language
or: ଲିଥୁଆନିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Logo
or: ପ୍ରତୀକ

en: Lojban
or: ଲଜବାନ

en: Loma (Côte d'Ivoire)
or: ଲୋମା (କୋଟ ଡ଼ି ଭଏର)

en: Loma (Liberia)
or: ଲୋମା (ଲାଇବେରିଆ)

en: Long Wat
or: ଲମ୍ବା ୱାଟ

en: Lonwolwol
or: ଲୋନୱଲୱଲ

en: Lotud
or: ଲୋତୁଡ

en: Loup A
or: ଲୁପ A

en: Loup B
or: ଲୁପ B

en: Lozi
or: ଲୋଜି

en: Lua'
or: ଲୁଆ'

en: Luba-Katanga
or: ଲିବା-କାଟାଙ୍ଗା

en: Luba-Lulua
or: ଲୁବା-ଲୁଲୁଆ

en: Luiseno
or: ଲୁଇସେନୋ

en: Lukpa
or: ଲୁକପା

en: Lule Sami
or: ଲୁଲେ ସାମି

en: Lunda
or: ଲୁଣ୍ଡା

en: Luo (Cameroon)
or: ଲୁ (କାମେଋନ)

en: Luo (Kenya and Tanzania)
or: ଲୁଓ (କେନିଆ ଏବଂ ଟାଞାନିଆ)

en: Lushai
or: ଲୁସାଇ

en: Lycian
or: ଲିସିୟାନ

en: Lydian
or: ଲିଡିଆନ

en: Lyons Sign Language
or: ଲାୟନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Ma (Democratic Republic of Congo)
or: ମା (କଙ୍ଗୋ ଗଣତନ୍ତ୍ର)

en: Ma (Papua New Guinea)
or: ମା (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

en: Maa
or: ମାଆ

en: Maba (Chad)
or: ମାୱା (ଚାଡ୍)

en: Maba (Indonesia)
or: ମାବା (ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ)

en: Macedonian
or: ମେସୀଡୋନିୟାନ

en: Mada (Cameroon)
or: ମାଡ଼ା (କାମେଋନ)

en: Mada (Nigeria)
or: ମାଡ଼ା (ନାଈଜୀରିୟା)

en: Madagascar Sign Language
or: ମାଡାଗାସ୍କାର ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Madurese
or: ମାଦୁରିଜ

en: Magahi
or: ମାଗାହୀ

en: Mai Brat
or: ମାଇ ବ୍ରାଟ

en: Maia
or: ମାୟା

en: Maiani
or: ମିଆନି

en: Maindo
or: ମେନ୍ଦୋ

en: Maithili
or: ମୈଥିଳୀ

en: Maiwa (Indonesia)
or: ମାଇୱା (ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ)

en: Maiwa (Papua New Guinea)
or: ମାଇୱା (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

en: Mak (China)
or: ମାକ (ଚୀନ)

en: Mak (Nigeria)
or: ମାକ (ନାଈଜୀରିୟା)

en: Makasar
or: ମାକାସାର

en: Makayam
or: ମାକାୟାମ

en: Maku'a
or: ମାକୁ

en: Mala (Nigeria)
or: ମାଲା (ନାଈଜୀରିୟା)

en: Mala (Papua New Guinea)
or: ମାଲା (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

en: Malagasy
or: ମାଲାଗାସି

en: Malay (individual language)
or: ମାଳୟ; (ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାଷା)

en: Malay (macrolanguage)
or: ମାଳୟ (କ୍ଷୁଦ୍ର ଭାଷା)

en: Malayalam
or: ମାଲୟାଲାମ

en: Malaysian Sign Language
or: ମାଲୟେସିଆ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Male (Ethiopia)
or: ମେଲ (ଇଥୋପିୟା)

en: Male (Papua New Guinea)
or: ମେଲ (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

en: Mali
or: ମାଲୀ

en: Maltese
or: ମାଲଟିଜ

en: Maltese Sign Language
or: ମାଲଟିଜ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Mamulique
or: ମାମୁଲିକ

en: Manchu
or: ମାଞ୍ଚୁ

en: Manda (Australia)
or: ମଣ୍ଡା (ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ)

en: Manda (India)
or: ମାଣ୍ଡା (ଭାରତ)

en: Manda (Tanzania)
or: ମାଣ୍ଡା (ତାଞ୍ଜାନିଆ)

en: Mandar
or: ମାଣ୍ଡାର

en: Mandingo
or: ମାଣ୍ଡିଙ୍ଗୋ

en: Mandobo Atas
or: ମାଣ୍ଡୋବୋ ଆଟାସ

en: Mandobo Bawah
or: ମାଣ୍ଡୋବୋ ବାୱା

en: Mango
or: ଆମ୍ବ

en: Manipuri
or: ମଣିପୁରି

en: Mankanya
or: ମାଙ୍କାନ୍ୟା

en: Manna-Dora
or: ତେଲୁଗୁ

en: Manta
or: ମାଣ୍ଟା

en: Maori
or: ମାଓରୀ

en: Mapudungun
or: ମାପୁଡୁଙ୍ଗୁନ

en: Mapun
or: ମାପୁନ

en: Marathi
or: ମରାଠୀ

en: Marfa
or: ମାର୍ଫା

en: Marghi South
or: ମାରଘି ଦକ୍ଷିଣ

en: Mari (East Sepik Province)
or: ମାରି (ପୂର୍ବ ସେପିକ ପ୍ରଭିନ୍ସ)

en: Mari (Madang Province)
or: ମାରି (ମାଡାଙ୍ଗ ପ୍ରଭିନସ)

en: Mari (Russia)
or: ମାରି (ରୁଷ)

en: Maria (India)
or: ମାରିଆ (ଭାରତ)

en: Maria (Papua New Guinea)
or: ମାଲିଆ (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

en: Marik
or: ମେରିକ

en: Maritime Sign Language
or: ମେରିଟାଇମ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Markweeta
or: ମାର୍କୱିତା

en: Marshallese
or: ମାର୍ଶାଲିଜ

en: Martha's Vineyard Sign Language
or: ମରାଠା ଭିନେୟାଡ଼ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Marwari
or: ମାରୱାରୀ

en: Marwari (India)
or: ମାରୱାରୀ (ଭାରତ)

en: Marwari (Pakistan)
or: ମାରୱାରୀ (ପାକିସ୍ତାନ)

en: Masai
or: ମାସାଇ

en: Mashco Piro
or: ମାଶୋ ପିରୋ

en: Mashi (Nigeria)
or: ମାଶି (ନାଈଜୀରିୟା)

en: Mashi (Zambia)
or: ମାସି (ଜାମ୍ବିୟା)

en: Masiwang
or: ମାସିୱାଙ୍ଗ

en: Matbat
or: ମାଟବାଟ

en: Mawa (Chad)
or: ମାୱା (ଚାଦ)

en: Mawa (Nigeria)
or: ମାୱା (ନାଈଜୀରିଆ)

en: Mayo
or: ମାୟୋ

en: Mazagway
or: ମାଜାଗ୍ୱେ

en: Mbara (Australia)
or: ବାରା (ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ)

en: Mbara (Chad)
or: ବାରା (ଚାଡ୍)

en: Mbo (Cameroon)
or: ବୋ (କାମେଋନ)

en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
or: ବୋ (କଙ୍ଗୋ ଗଣତନ୍ତ୍ର)

en: Mbongno
or: ବୋଙ୍ଗୋଁ

en: Mburku
or: ବୁରକୁ

en: Media Lengua
or: ସଞ୍ଚାର ମାଧ୍ଯମ

en: Median
or: ମଧ୍ଯମା

en: Medumba
or: ମେଦୁମ୍ବା

en: Mende (Papua New Guinea)
or: ମେଣ୍ଡେ (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

en: Mende (Sierra Leone)
or: ମେଣ୍ଡେ (ସିଏରା ଲିଅନ)

en: Menominee
or: ମେନୋମିନୀ

en: Messapic
or: ମେଶାପିକ

en: Meta'
or: ମେଟା

en: Mexican Sign Language
or: ମେକ୍ସିକାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Miami
or: ମିୟାମି

en: Michif
or: ମିଚିଫ

en: Michigamea
or: ମିଶିଗେମି

en: Mina (Cameroon)
or: ମିନା (କାମେଋନ)

en: Mina (India)
or: ମିନା (ଭାରତ)

en: Minangkabau
or: ମିନାଙ୍ଗକାବାଉ

en: Mirandese
or: ମିରାଣ୍ଡିଜ

en: Miyobe
or: ମିୟୋବେ

en: Mmen
or: ମେନ

en: Mo'da
or: ମୋଡ଼ା

en: Moere
or: ସେରେର

en: Mohawk
or: ମୋହାକ

en: Moi (Congo)
or: ମୋଇ (କଙ୍ଗୋ)

en: Moi (Indonesia)
or: ମୋଇ (ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ)

en: Mokpwe
or: ମୋକପ୍ୱେ

en: Moksha
or: ମୋକ୍ଷ

en: Moldova Sign Language
or: ମାଲଡୋଭା ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Molengue
or: ମୋଲେଙ୍ଗ

en: Mon
or: ସୋମ

en: Monastic Sign Language
or: ମୋନାଷ୍ଟିକ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Mongo
or: ମୋଙ୍ଗୋ

en: Mongolian
or: ମୋଙ୍ଗୋଲିୟାନ

en: Mongolian Sign Language
or: ମୋଙ୍ଗୋଲିୟାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Mono (Cameroon)
or: ମନୋ (କାମେଋନ)

en: Mono (Democratic Republic of Congo)
or: ମନୋ (କଙ୍ଗୋ ଗଣତନ୍ତ୍ର)

en: Mono (Solomon Islands)
or: ମନୋ (ସୋଲେମନ ଆଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ)

en: Mono (USA)
or: ମନୋ (USA)

en: Mor (Bomberai Peninsula)
or: ମୋର (ବୋମ୍ବେରାଇ ପେନିସୁଲା)

en: Mor (Mor Islands)
or: ମୋର (ମୋର ଆଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ)

en: Morerebi
or: ମୋରେବି

en: Mori Atas
or: ମୋରୀ ଆଟାସ

en: Mori Bawah
or: ମୋରୀ ବାୱା

en: Moroccan Sign Language
or: ମୋରୋକ୍କାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Morom
or: ମୋରୋମ

en: Mossi
or: ମୋସି

en: Mozambican Sign Language
or: ମୋଜାମ୍ବିକାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Mpur
or: ପୁର

en: Mubami
or: ମୁବାମି

en: Mufian
or: ମୁଫିଆନ

en: Muinane
or: ମୁନେନ

en: Multiple languages
or: ଏକାଧିକ ଭାଷା

en: Mundabli
or: ମୁନ୍ଦାବଲି

en: Munit
or: ମୁନିତ

en: Muratayak
or: ମୁରାତାୟାକ

en: Murik (Malaysia)
or: ମୁରିକ (ମାଲେସିଆ)

en: Murik (Papua New Guinea)
or: ମୁରିକ (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

en: Musasa
or: ମୁସାସା

en: Mussau-Emira
or: ମୁସାଉ-ଏମିରା

en: Mutu
or: ମୁତୁ

en: Mwaghavul
or: ୱାଘାଭୁଲ

en: Nafi
or: ନାଫି

en: Nai
or: ନାଇ

en: Nama (Papua New Guinea)
or: ନାମା (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

en: Namibian Sign Language
or: ନାମ୍ବିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Namosi-Naitasiri-Serua
or: ନାମୋଶି-ନାଇତାଶିରି-ସେରୁ

en: Nanti
or: ନାନ୍ତି

en: Nanticoke
or: ନାନଟୁକେଟ

en: Nanubae
or: ନାନୁବେ

en: Natchez
or: ନାଚେଯ

en: Nauru
or: ନୌରୁ

en: Ndendeule
or: ଡେଣ୍ଡୁଲେ

en: Ndonga
or: ଡୋଙ୍ଗା

en: Neapolitan
or: ନେପୋଲିଟାନ

en: Negerhollands
or: ନେଗରହୋଲାଣ୍ଡ

en: Negeri Sembilan Malay
or: ନେଗେରି ସେମ୍ବିଲାନ ମାଳୟ

en: Nend
or: ନେଣ୍ଡ

en: Nepalese Sign Language
or: ନେପାଳି ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: New Zealand Sign Language
or: ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Ngad'a
or: ଗାଡ଼ା

en: Ngalum
or: ଗାଲୁମ

en: Ngando (Democratic Republic of Congo)
or: ଗାଣ୍ଡୋ (କଙ୍ଗୋ ଗଣତନ୍ତ୍ର)

en: Ngas
or: ଗାସ

en: Ngelima
or: ଗେଲିମା

en: Ngombe (Democratic Republic of Congo)
or: ଗୋମ୍ବେ (କଙ୍ଗୋ ଗଣତନ୍ତ୍ର)

en: Nias
or: ନିୟାସ

en: Nicaraguan Sign Language
or: ନିକାରାଗୁଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Nigerian Sign Language
or: ନାଇଜେରିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Ninam
or: ନିନାମ

en: Nisga'a
or: ନିସଗା

en: Nisi (China)
or: ନିଶି (ଚୀନ)

en: Niuean
or: ନ୍ୟୁୟାନ

en: Nivaclé
or: ନିଭାକଲ

en: No linguistic content
or: କୌଣସି ଭାଷାତତ୍ତ୍ୱ ନାହିଁ

en: Nogai
or: ନୋଗାଇ

en: Noon
or: ଦ୍ୱିପହର

en: Norwegian
or: ନୋରୱେଜିୟାନ

en: Norwegian Sign Language
or: ନୋରୱେଜିୟାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Notre
or: ନୋତ୍ରେ

en: Ntcham
or: ଚାମ

en: Nubaca
or: ନୁବାକା

en: Nugunu (Australia)
or: ନୁଗୁନୁ (ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ)

en: Nugunu (Cameroon)
or: ନୁଗୁନୁ (କାମେଋନ)

en: Numbami
or: ନୁମ୍ବାମି

en: Nyahkur
or: ନ୍ୟାଖୁର

en: Nyamwezi
or: ନ୍ୟାମ୍ୱେଜୀ

en: Nyang'i
or: ନ୍ୟାଙ୍ଗି

en: Nyanja
or: ନ୍ୟାଞ୍ଜା

en: Nyankole
or: ନ୍ୟାଙ୍କୋଲ

en: Nyiha (Malawi)
or: ନିହି (ମାଲାୱି)

en: Nyiha (Tanzania)
or: ନିହା (ତାଞ୍ଜାନିଆ)

en: Nyika (Malawi and Zambia)
or: ନିକା (ମାଲାୱି ଏବଂ ଜାମ୍ବିୟା)

en: Nyika (Tanzania)
or: ନିକା (ତାଞ୍ଜାନିଆ)ୟା

en: Nzima
or: ଜୀମା

en: O'chi'chi'
or: ଓ ଛି ଛି

en: O'du
or: ଓଡ଼ୁ

en: Obanliku
or: ଓବାନଲିକୁ

en: Obokuitai
or: ଓବୋକିତା

en: Obolo
or: ଓବୋଲୋ

en: Occitan (post 1500)
or: ଅଶିତାନ (ପୋଷ୍ଟ 1500)

en: Odiai
or: ଓଡ଼ିଆଇ

en: Ogea
or: ଓଗେ

en: Ojibwa
or: ଓଜୀୱା

en: Oki-No-Erabu
or: ଓକି-ନୋ-ଏରାବୁ

en: Omaha-Ponca
or: ଓମାହା-ପୋଙ୍କା

en: Ontong Java
or: ଓଟଙ୍ଗ ଜାଭା

en: Oro Win
or: ଓରୋ ୱିନ

en: Oroko
or: ଓରୋକୋ

en: Oromo
or: ଓରୋମୋ

en: Orowe
or: ଓରୋୱେ

en: Osage
or: ଓସାଗେ

en: Ottawa
or: ଓଟାଓ୍ବା

en: Owa
or: ଓୱା

en: Pa'a
or: ପା ଆ

en: Paasaal
or: ପାଶାଲ

en: Pahlavi
or: ପାହଲାବୀ

en: Pakistan Sign Language
or: ପାକିସ୍ତାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Pal
or: ପାଲ

en: Palauan
or: ପାଲାୱାନ

en: Pali
or: ପାଲି

en: Palor
or: ପାଲର

en: Palu'e
or: ପେଲୁ ଏ

en: Panamanian Sign Language
or: ପାରାମାନିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Pande
or: ପାଣ୍ଡେ

en: Pangasinan
or: ପାଙ୍ଗାସିନାନ

en: Papar
or: ପାପାର

en: Papiamento
or: ପାପିଆମେଣ୍ଟୋ

en: Paranan
or: ପାରାନାନ

en: Pasi
or: ପାସି

en: Pela
or: ପେଲା

en: Pele-Ata
or: ପେଲେ-ଆତା

en: Pemon
or: ପେମୋନ

en: Penang Sign Language
or: ପେନାଙ୍ଗ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Persian
or: ପାର୍ସୀ

en: Persian Sign Language
or: ପାର୍ସୀ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Peruvian Sign Language
or: ପେରୁଭିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Philippine Sign Language
or: ଫିଲିପିନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Phoenician
or: ଫୋନିସିୟାନ

en: Phong-Kniang
or: ଫୋଙ୍ଗ-ନିଆଙ୍ଗ

en: Phu Thai
or: ଫୁ ଥାଈ

en: Pinyin
or: ପିନିଇନ

en: Pirlatapa
or: ପିରଲାତାପା

en: Pitcairn-Norfolk
or: ପିଟକେର୍ନ-ନୋର୍ଫକ

en: Plains Indian Sign Language
or: ସରଳ ଭାରତୀୟ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Pohnpeian
or: ପୋପେୟାନ

en: Polish
or: ପୋଲିଶ

en: Polish Sign Language
or: ପୋଲିଶ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Port Sandwich
or: ସଂଯୋଗିକୀ ସ୍ଯାଣ୍ଡୱିଚ

en: Port Vato
or: ସଂଯୋଗିକୀ ଭାତୋ

en: Portuguese
or: ପର୍ତ୍ତୁଗୀଜ

en: Portuguese Sign Language
or: ପର୍ତୁଗୀଜ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Pouye
or: ପୋୟେ

en: Providencia Sign Language
or: ପ୍ରବିଦେନସିଆ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Puerto Rican Sign Language
or: ପୁଏର୍ତ୍ତୋ ରିକା ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Punan Bah-Biau
or: ପୁନାନ ବାହ-ବିଆଉ

en: Punan Batu 1
or: ପୁନାନ ବାତୁ 1

en: Purepecha
or: ପୁରେପେଚା

en: Putukwam
or: ପୁତୁକ୍ୱାମ

en: Pyu (Myanmar)
or: ପ୍ୟୁ (ମ୍ଯାନମାର)

en: Qaqet
or: କାୟେତ

en: Qashqa'i
or: କ୍ୱେଚା

en: Qawasqar
or: କ୍ୱାୱାସକାର

en: Qimant
or: କିମାନ୍ତ

en: Quebec Sign Language
or: କ୍ଯୁବେକ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Quenya
or: କ୍ୱେନ୍ୟା

en: Quiripi
or: କିରିପି

en: Rajasthani
or: ରାଜସ୍ଥାନୀ

en: Rapanui
or: ରାପାନୁଇ

en: Ratagnon
or: ରାତାଙ୍ଗାମ

en: Reel
or: ରିଲ

en: Rejang
or: ରେଜାଙ୍ଗ

en: Rema
or: ରେମା

en: Rennellese Sign Language
or: ରେନେଲିଜ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Riang (India)
or: ରିଆଙ୍ଗ (ଭାରତ)

en: Riang (Myanmar)
or: ରିୟାଙ୍ଗ (ମ୍ଯାନମାର)

en: Romanian
or: ରୋମାନୀୟାନ

en: Romanian Sign Language
or: ରୋମାନୀୟାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Romano-Greek
or: ରୋମାନୋ-ଗ୍ରୀକ

en: Romano-Serbian
or: ରୋମାନୋ-ସର୍ବିୟାନ

en: Romansh
or: ରୋମାନସ

en: Romany
or: ରୋମାନୀ

en: Ron
or: ରୋନ

en: Rukai
or: ରୁକାଇ

en: Rundi
or: ରୁଣ୍ଡୀ

en: Rungus
or: ରୁଙ୍ଗୁସ

en: Russian
or: ରୁସିଆନ

en: Russian Sign Language
or: ରୁସିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Sa'a
or: ସା

en: Sa'ban
or: ସାବାନ

en: Sa'och
or: ସାଚ

en: Saaroa
or: ସାରୋ

en: Sabaot
or: ସାବୋତ

en: Saek
or: ସେକ

en: Saep
or: ସେପ

en: Safeyoka
or: ସେଫୟୋକା

en: Saho
or: ସାହୋ

en: Sajalong
or: ସାଜାଲଙ୍ଗ

en: Sajau Basap
or: ସାଜାଉ ବାସାପ

en: Sakao
or: ସାକାଓ

en: Sakata
or: ସାକାତା

en: Sakirabiá
or: ସାକିରାବିଆ

en: Sala
or: ସାଲା

en: Salampasu
or: ସାଲାମ୍ପାସୁ

en: Salar
or: ସାଲାର

en: Salas
or: ସାଲାସ

en: Salchuq
or: ସାଲଚୁକ

en: Salinan
or: ସାଲିନାନ

en: Salt-Yui
or: ସଲ୍ଟ-ୟୁ

en: Salumá
or: ସାଲୁମା

en: Salvadoran Sign Language
or: ସାଲଭାଡ଼ୋରାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Sam
or: ସାମ

en: Sama
or: ସାମା

en: Samaritan
or: ସାମାରିତାନ

en: Samba
or: ଶାମ୍ବା

en: Samba Leko
or: ସାମ୍ବା ଲେକୋ

en: Samberigi
or: ସାମ୍ବେରିଗି

en: Samei
or: ସାମେଇ

en: Samo
or: ସାମୋ

en: Samoan
or: ସାମୋନ

en: Samosa
or: ସମୋସା

en: Samre
or: ସାମରେ

en: Samtao
or: ସାମତାଓ

en: Samvedi
or: ସାମ୍ବେଦି

en: Sandawe
or: ସାଣ୍ଡାୱେ

en: Sanga (Democratic Republic of Congo)
or: ସାଙ୍ଗୋ (କଙ୍ଗୋ ଗଣତନ୍ତ୍ର)

en: Sanga (Nigeria)
or: ସାଙ୍ଗା (ନାଈଜୀରିୟା)

en: Sangil
or: ସାଙ୍ଗିଲ

en: Sangir
or: ସାଙ୍ଗିର

en: Sangisari
or: ସାଙ୍ଗିସାରୀ

en: Sangkong
or: ସାଙ୍କଙ୍ଗ

en: Sango
or: ସାଙ୍ଗୋ

en: Sangu (Gabon)
or: ସାଙ୍ଗୁ (ଗୈବୋନ)

en: Sangu (Tanzania)
or: ସାଙ୍ଗୁ (ତାଞ୍ଜାନିଆ)

en: Saniyo-Hiyewe
or: ସାନିୟୋ-ହିୟେୱେ

en: Sansi
or: ସାନସି

en: Sanskrit
or: ସଂସ୍କୃତ

en: Santali
or: ସାନ୍ତାଳି

en: Saparua
or: ସାପେରୁ

en: Saponi
or: ସେପୋନି

en: Saposa
or: ସାପୋଶା

en: Sapuan
or: ସାପୁନ

en: Sapé
or: ସାପେ

en: Saramaccan
or: ସାରାମାକାନ

en: Sardinian
or: ସାରଦିନିଆନ

en: Sarikoli
or: ସାରିକୋଲି

en: Sarsi
or: ସାର୍ସି

en: Sarua
or: ସାରୁଆ

en: Saruga
or: ସାରୁଗା

en: Sasak
or: ସାସାକ

en: Sasaru
or: ସାସାରୁ

en: Satawalese
or: ସାତାୱାଲିଜ

en: Saudi Arabian Sign Language
or: ସାଉଦି ଆରବିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Saurashtra
or: ସୌରାଷ୍ଟ୍ର

en: Sauri
or: ସୌରୀ

en: Sausi
or: ସାଉସି

en: Savosavo
or: ସାଭୋସାଭୋ

en: Sawai
or: ସାୱାଇ

en: Saweru
or: ସାୱେରୁ

en: Sawila
or: ସାୱିଲା

en: Sawknah
or: ସୋଖନା

en: Scots
or: ସ୍କୋଟ

en: Sebat Bet Gurage
or: ସେବାତ ବେତ ଗୁରେଜ

en: Sebop
or: ସେବୋପ

en: Sebuyau
or: ସେବୁୟା

en: Sedoa
or: ସେଡୋଆ

en: Seeku
or: ସିକୁ

en: Segai
or: ସେଗାଇ

en: Sehwi
or: ସେୱି

en: Seimat
or: ସେମତ

en: Sekapan
or: ସେକାପନ

en: Sekar
or: ସେକାର

en: Seke (Nepal)
or: ସେକେ (ନେପାଳ)

en: Seke (Vanuatu)
or: ସେକେ (ଭାନେତୁ)

en: Seki
or: ସେକି

en: Seko Padang
or: ସେକୋ ପେଦାଙ୍ଗ

en: Seko Tengah
or: ସେକୋ ତେନଗାନ

en: Selangor Sign Language
or: ସେଲାଙ୍ଗର ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Selaru
or: ସେଲାରୁ

en: Selayar
or: ସେଲାୟାର

en: Selee
or: ସେଲେ

en: Selepet
or: ସେଲପେଟ

en: Selian
or: ସେଲିନ

en: Selkup
or: ସେଲକପ

en: Selungai Murut
or: ସେଲୁଙ୍ଗ ମୁରୁତ

en: Seluwasan
or: ସେଲୁୱାସାନ

en: Semaq Beri
or: ସେମାକ ବେରି

en: Semelai
or: ସେମେଲାଇ

en: Semimi
or: ସେମିମି

en: Semnam
or: ସେମନାମ

en: Semnani
or: ସେମନାନି

en: Senaya
or: ସେନାୟା

en: Sengele
or: ସେଙ୍ଗେଲ

en: Senggi
or: ସେଙ୍ଗି

en: Sengo
or: ସେଙ୍ଗୋ

en: Sengseng
or: ସେଙ୍ଗସେଙ୍ଗ

en: Senhaja De Srair
or: ସେନହାଜା ଦେ ସ୍ରାର

en: Sensi
or: ସେନସି

en: Sentinel
or: ସେଣ୍ଟିନେଲ

en: Sepa (Indonesia)
or: ସେପା (ଇଣ୍ଡୋନେଶିୟା)

en: Sepa (Papua New Guinea)
or: ସେପା (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

en: Sera
or: ସେରା

en: Serbian
or: ସର୍ବିୟାନ

en: Serbo-Croatian
or: ସର୍ବୋ-କ୍ରୋଏସିଆନ

en: Sere
or: ସେରେ

en: Serili
or: ସେରିଲି

en: Seru
or: ସେରୁ

en: Serua
or: ସେରୁଆ

en: Serudung Murut
or: ସେରୁଦୁଙ୍ଗ ମୁରୁତ

en: Seta
or: ସେତା

en: Setaman
or: ସେତାମାନ

en: Settla
or: ସେତଲା

en: Seze
or: ସେଜ

en: Sha
or: ଶା

en: Shahmirzadi
or: ଶାମିରଜାଦି

en: Shahrudi
or: ଶାହୃଦି

en: Shall-Zwall
or: ସାଲ-ଜ୍ୱାଲ

en: Shama-Sambuga
or: ଶାମା-ସାମ୍ବୁଗା

en: Shan
or: ସାନ

en: Shanenawa
or: ଶାନେନାୱା

en: Shanga
or: ଶାଙ୍ଗା

en: Shark Bay
or: ସାର୍କ ସାଗର

en: Sharwa
or: ଶାରୱା

en: Shasta
or: ଶସ୍ତା

en: Shatt
or: ଶାତ

en: Shau
or: ଶାନୁ

en: Shawnee
or: ଶାଓ୍ବନୀ

en: She
or: ସି

en: Shehri
or: ଶହରୀ

en: Shekhawati
or: ଶେଖାୱତି

en: Sheko
or: ଶେକୋ

en: Shelta
or: ଶେଲଟା

en: Shendu
or: ଶେନ୍ଦୁ

en: Sherbro
or: ଶେର୍ବ୍ରୋ

en: Shi
or: ଶି

en: Shilluk
or: ଶିଲୁକ

en: Shinabo
or: ଶିନାବୋ

en: Shipibo-Conibo
or: ଶିପିବୋ-କୋନିବୋ

en: Shixing
or: ଶିକ୍ସିଙ୍ଗ

en: Sholaga
or: ଶୋଲାଗା

en: Shom Peng
or: ଶୋମ ପେଙ୍ଗ

en: Shona
or: ଶୋନା

en: Shoo-Minda-Nye
or: ଶୋ-ମିଣ୍ଡା-ନ୍ୟେ

en: Shor
or: ଶୋର

en: Shoshoni
or: ଶୋଶୋନି

en: Shua
or: ଶୁଆ

en: Shubi
or: ଶୁବି

en: Shughni
or: ଶୁଘନି

en: Shumashti
or: ଶୁମାସ୍ତି

en: Shuswap
or: ସୁସ୍ୱାପ

en: Shwai
or: ଶ୍ୱାଇ

en: Sialum
or: ସିଆଲୁମ

en: Siamou
or: ସିମୌ

en: Sian
or: ସିଆନ

en: Siane
or: ସିଏନା

en: Siang
or: ସିୟାଙ୍ଗ

en: Siar-Lak
or: ସିଆର-ଲ୍ୟାକ

en: Sicanian
or: ସିକାନେନ

en: Sicilian
or: ସିସିଲିଆନ

en: Sidamo
or: ସିଦାମୋ

en: Sie
or: ସିଏ

en: Sierra Leone Sign Language
or: ସିଏରା ଲିଓନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Sighu
or: ସିଘୁ

en: Sihan
or: ସିହାନ

en: Sika
or: ସିକା

en: Sikaiana
or: ସିକାୟନା

en: Sikaritai
or: ସିକାରିତାଇ

en: Sikiana
or: ସିକିଆନା

en: Sikkimese
or: ସିକ୍କିମି

en: Siksika
or: ସିକସିକା

en: Sikule
or: ସିକୁଲେ

en: Sila
or: ସିଲା

en: Silesian
or: ସିଲେସେନ

en: Silt'e
or: ସିଲତେ

en: Simaa
or: ସିମା

en: Simbali
or: ସିମ୍ବାଲି

en: Simbari
or: ସିମ୍ବାରି

en: Simeku
or: ସିମେକୁ

en: Simeulue
or: ସିମିଉଲ

en: Simte
or: ସିମତେ

en: Sinagen
or: ସିନାଜେନ

en: Sinasina
or: ସିନାସିନା

en: Sinaugoro
or: ସିନାଗୁରେ

en: Sindarin
or: ସିନ୍ଦାରିନ

en: Sindhi
or: ସିନ୍ଧି

en: Singa
or: ସିଙ୍ଗା

en: Singapore Sign Language
or: ସିଙ୍ଗାପୁର ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Singpho
or: ସିଙ୍ଗଫୋ

en: Sinhala
or: ସିଙ୍ଘଳ

en: Sininkere
or: ସିନିଙ୍କେରେ

en: Sinsauru
or: ସିନସାଉରୁ

en: Sinyar
or: ସିନ୍ୟାର

en: Siona
or: ସିଓନା

en: Sira
or: ସିରା

en: Siri
or: ସିରି

en: Siriano
or: ସିରିଆନୋ

en: Sirionó
or: ସିରିଓନୋ

en: Sirmauri
or: ଶିରମୌରୀ

en: Siroi
or: ସିରୋଇ

en: Sissala
or: ସିସାଲା

en: Sissano
or: ସିସାନୋ

en: Siuslaw
or: ସିଉସ୍ଲୋ

en: Sivandi
or: ସିଭାନ୍ଦି

en: Siwai
or: ସିୱାଇ

en: Siwi
or: ସିୱି

en: Siwu
or: ସିୱୁ

en: Skagit
or: ସ୍କାଗିତ

en: Skalvian
or: ସ୍କାଲଭିଆନ

en: Skou
or: ସ୍କୌ

en: Slave (Athapascan)
or: ସ୍ଲେଭ (ଆଥାପାସକାନ)

en: Slovak
or: ସ୍ଲୋଭାକ

en: Slovakian Sign Language
or: ସ୍ଲୋଭାକିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Slovenian
or: ସ୍ଲୋଭେନିୟାନ

en: Snohomish
or: ସ୍ନୋହୋମିସ

en: So (Democratic Republic of Congo)
or: ସୋ (କଙ୍ଗୋ ଗଣତନ୍ତ୍ର)

en: So'a
or: ସୋ

en: Sobei
or: ସୋବେଇ

en: Sogdian
or: ସୋଗଡ଼ିଆନ

en: Soi
or: ସୋଇ

en: Sok
or: ସୋକ

en: Sokoro
or: ସୋକୋର

en: Solong
or: ସୋଲୋଙ୍ଗ

en: Solos
or: ସୋଲୋସ

en: Somali
or: ସୋମାଲି

en: Somrai
or: ସୋମରାଇ

en: Somray
or: ସୋମରେ

en: Sonde
or: ସୋଣ୍ଡେ

en: Songe
or: ସୋଙ୍ଗେ

en: Songo
or: ସୋଙ୍ଗୋ

en: Songomeno
or: ସୋଙ୍ଗୋମେନୋ

en: Songoora
or: ସୋଙ୍ଗୁରା

en: Sonha
or: ସୋନା

en: Sonia
or: ସନିଆ

en: Soninke
or: ସୋନିକ

en: Sonsorol
or: ସୋନସୋରୋଲ

en: Soqotri
or: ସୋକତ୍ରି

en: Sora
or: ସୋରା

en: Sorkhei
or: ସର୍ଖେଇ

en: Sorothaptic
or: ସୋରୋଥାପଟିକ

en: Sou
or: ସୋଉ

en: South African Sign Language
or: ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: South West Bay
or: ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମ ସାଗର

en: Sowa
or: ସୋୱା

en: Sowanda
or: ସୋୱାଣ୍ଡା

en: Spanish
or: ସ୍ପେନିସ

en: Spanish Sign Language
or: ସ୍ପାନିଶ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Spokane
or: ସ୍ପୋକେନ

en: Squamish
or: ସ୍କ୍ବାମିଶ

en: Sranan Tongo
or: ସ୍ରାନାନ ଟୋଙ୍ଗୋ

en: Sri Lankan Sign Language
or: ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Stoney
or: ଷ୍ଟୋନି

en: Suabo
or: ସୁଆବୋ

en: Suau
or: ସାଉ

en: Suba
or: ସୁବା

en: Suba-Simbiti
or: ସୁବା-ସିମ୍ବିତି

en: Subtiaba
or: ସୁବତିଆବା

en: Suena
or: ସୁଏନା

en: Suga
or: ଶୁଗା

en: Suganga
or: ସୁଗାଙ୍ଗା

en: Sui
or: ସୁଇ

en: Suki
or: ସୁକି

en: Suku
or: ସୁକୁ

en: Sukuma
or: ସୁକୁମା

en: Sukur
or: ସୁକୁର

en: Sula
or: ସୁଲା

en: Sulka
or: ସୁଲକା

en: Sulod
or: ସୋଲୋଡ

en: Suma
or: ସୁମା

en: Sumariup
or: ସୁମାରିପୁ

en: Sumau
or: ସୁମାଉ

en: Sumbawa
or: ସୁମ୍ବାୱା

en: Sumbwa
or: ସୁମୱା

en: Sumerian
or: ସୁମେରିଆନ

en: Sunam
or: ସୁନାମ

en: Sundanese
or: ସୁଦାନିଜ

en: Sunwar
or: ସୁନୱାର

en: Suoy
or: ସୁୟୋ

en: Suri
or: ସୁରି

en: Surigaonon
or: ସୁରିଗାଓନାନ

en: Surjapuri
or: ସୁର୍ଜାପୁରୀ

en: Sursurunga
or: ସୁରସୁରୁଙ୍ଗା

en: Suruahá
or: ସୁରୁହା

en: Suruí
or: ସୁରୁଇ

en: Suruí Do Pará
or: ସୁରୁ ଡ଼ୋ ପାରା

en: Susquehannock
or: ସୁସ୍କେହାନୋକ

en: Susu
or: ସୁସୁ

en: Susuami
or: ସୁସୁମି

en: Suwawa
or: ସୁୱାୱା

en: Suyá
or: ସୁୟା

en: Svan
or: ସ୍ୱାନ

en: Swabian
or: ସ୍ୱାବିଆନ

en: Swahili (individual language)
or: ସ୍ୱାହିଲି (ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାଷା)

en: Swahili (macrolanguage)
or: ସ୍ୱାହିଲ (କ୍ଷୁଦ୍ର ଭାଷା)

en: Swati
or: ସ୍ୱାତି

en: Swedish
or: ସ୍ବୀଡିଶ

en: Swedish Sign Language
or: ସ୍ବୀଡିଶ ସ୍ୱାହିଲି; ଭାଷା

en: Swiss-French Sign Language
or: ସ୍ୱିସ-ଫରାସୀ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Swiss-German Sign Language
or: ସ୍ୱିସ-ଜର୍ମାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Swiss-Italian Sign Language
or: ସ୍ୱିସ-ଇଟାଲିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Sylheti
or: ସିହେତି

en: Syriac
or: ସୀରିଆକ

en: Sáliba
or: ସାଲିବା

en: Sãotomense
or: ସାତୋମେନସେ

en: T'en
or: ତେନ

en: Taabwa
or: ତାୱା

en: Tabaru
or: ତାବାରୁ

en: Tabassaran
or: ତାବାସାରାନ

en: Tabla
or: ତାବଲା

en: Tabo
or: ତାବୋ

en: Tacana
or: ତାକାନା

en: Tachawit
or: ତାଚାୱିତ

en: Tachelhit
or: ତାଚେହିତ

en: Tadaksahak
or: ତାଦାକ୍ଷାକ

en: Tafi
or: ତାଫି

en: Tagabawa
or: ତାଗାବାୱା

en: Tagalog
or: ତାଗାଲୋଗ

en: Tagbanwa
or: ତାଗବାନ୍ବା

en: Tagbu
or: ତାବୁ

en: Tagoi
or: ତାଗୋଇ

en: Tahitian
or: ତାହିତାନ

en: Tai
or: ତାଇ

en: Tai Dam
or: ତାଇ ଦାମ

en: Tai Dón
or: ତାଇ ଡନ

en: Tai Pao
or: ତାଇ ପାଓ

en: Tai Ya
or: ତାଇ ୟା

en: Taikat
or: ତାଇକାତ

en: Tainae
or: ତାଇନେ

en: Taino
or: ତାଇନୋ

en: Taita
or: ତାତିତା

en: Taiwan Sign Language
or: ତାଇୱାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Tajik
or: ତାଜିକ

en: Takia
or: ତାକିୟା

en: Tal
or: ତାଲ

en: Tala
or: ତାଲା

en: Talinga-Bwisi
or: ତାଲିଙ୍ଗା-ବ୍ୱିଶି

en: Tama (Chad)
or: ତାମା (ଚାଦ)

en: Tama (Colombia)
or: ତାମା (କୋଲମ୍ବିଆ)

en: Tamagario
or: ତାମାଗାରିଓ

en: Taman (Indonesia)
or: ତାମାନ (ଇଣ୍ଡୋନେଶିୟା)

en: Taman (Myanmar)
or: ତାମାନ (ମ୍ଯାନମାର)

en: Tamanaku
or: ତାମାନାକୁ

en: Tamasheq
or: ତାମାଶେକ

en: Tami
or: ତାମି

en: Tamil
or: ତାମିଲ

en: Tamki
or: ତାମକି

en: Tampuan
or: ତାମ୍ପୁଆନ

en: Tampulma
or: ତାମ୍ପୁଲମା

en: Tanacross
or: ତାନାକ୍ରସ

en: Tanapag
or: ତାନାପାଗ

en: Tandia
or: ତାଣ୍ଡିଆ

en: Tanema
or: ତାନେମା

en: Tangale
or: ତାଙ୍ଗାଲେ

en: Tangchangya
or: ତାଙ୍ଗଚାଙ୍ଗ୍ୟା

en: Tanguat
or: ତାଙ୍ଗୁଆତ

en: Tanimbili
or: ତାନିମ୍ବିଲି

en: Tanimuca-Retuarã
or: ତାନିମୁକା-ରେତୁଆରା

en: Tanzanian Sign Language
or: ତାଞ୍ଜାନିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Tapeba
or: ତାପେବା

en: Tapei
or: ତାପେଇ

en: Tapieté
or: ତାପିତେ

en: Tapirapé
or: ତାପିରାପେ

en: Tariana
or: ତାରିନା

en: Taroko
or: ତାରୋକୋ

en: Tarpia
or: ତାରପିଆ

en: Tasawaq
or: ତାସାୱାକ

en: Tasmate
or: ତାସମାତେ

en: Tatar
or: ତାତାର

en: Tatuyo
or: ତାତୁୟୋ

en: Tauade
or: ତୁଆଦେ

en: Taulil
or: ତୌଲିଲ

en: Taupota
or: ତୋପୁତା

en: Tause
or: ତାସାଉ

en: Taushiro
or: ତୌଶିରୋ

en: Tausug
or: ତାସୁଙ୍ଗ

en: Taveta
or: ତାଭେତା

en: Tavoyan
or: ତୋଭୋୟାନ

en: Tawala
or: ତାୱାଲା

en: Tawara
or: ତାୱାରା

en: Taworta
or: ତାୱର୍ତା

en: Tawoyan
or: ତାୱାନ

en: Tay Boi
or: ତେ ବୋଇ

en: Tay Khang
or: ତେ ଖାଙ୍ଗ

en: Tayo
or: ତାୟୋ

en: Tboli
or: ବୋଲି

en: Tchumbuli
or: ଚୁମ୍ବୁଲି

en: Te'un
or: ତେଉନ

en: Tebul Sign Language
or: ତେବୁଲ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Tedaga
or: ତେଦାଗା

en: Teke-Ebo
or: ତେକେ-ଏବୋ

en: Tektiteko
or: ତେକ୍ତିତେକୋ

en: Tela-Masbuar
or: ତେଲା-ମାସବୁର

en: Tembo (Kitembo)
or: ତେମ୍ବୋ (କିତେମ୍ବୋ)

en: Tembo (Motembo)
or: ତେମ୍ବୋ (ମୋତେମ୍ବୋ)

en: Tembé
or: ତେମ୍ବେ

en: Temi
or: ତେମି

en: Temuan
or: ତେମୁଆନ

en: Tenino
or: ତେନିନୋ

en: Tenis
or: ଟେନିସ

en: Tera
or: ତେରା

en: Terebu
or: ତେରେବୁ

en: Terei
or: ତେରେଇ

en: Tereno
or: ତେରେନୋ

en: Tereweng
or: ତେରେୱେଙ୍ଗ

en: Termanu
or: ତେରମାନୁ

en: Teshenawa
or: ତେସେନାୱା

en: Tetum
or: ତେତୁମ

en: Tewa (Indonesia)
or: ତେୱା (ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ)

en: Tewa (USA)
or: ତେୱା (USA)

en: Tewe
or: ତେୱେ

en: Thai
or: ଥାଈ

en: Thai Sign Language
or: ଥାଈ ହସ୍ତାକ୍ଷର କରନ୍ତୁ ଭାଷା

en: Thai Song
or: ଥାଈ ସଙ୍ଗୀତ

en: Thao
or: ଥାଓ

en: Tho
or: ଥୋ

en: Thompson
or: ଥୋମସୋନ

en: Thu Lao
or: ଥୁ ଲାଓ

en: Thurawal
or: ଥୁରାୱାଲ

en: Tiang
or: ତିୟାଙ୍ଗ

en: Tibetan
or: ତିବ୍ବେତୀ

en: Ticuna
or: ତିକୁନା

en: Tidore
or: ତିଦୋର

en: Tigre
or: ତୀଗ୍ରେ

en: Tigrinya
or: ତିଗ୍ରୀନ୍ୟା

en: Tima
or: ତିମା

en: Timne
or: ତିମନେ

en: Tinputz
or: ତିନପୁଜ

en: Tippera
or: ତିପେରା

en: Tirahi
or: ତିରାହି

en: Tiri
or: ତିରି

en: Titan
or: ଟାଇଟନ

en: Tiv
or: ତିଭ

en: Tlingit
or: ଲିଙ୍ଗିଟ

en: To
or: ଏଠାକୁ

en: To'abaita
or: ତୋବୋଇତା ଏଠାକୁ

en: Toaripi
or: ତାରିପି

en: Toba
or: ତୋବା

en: Tobanga
or: ତୋବାଙ୍ଗା

en: Tobati
or: ତୋବାତି

en: Tobian
or: ତୋବିଆନ

en: Tobo
or: ତୋବୋ

en: Tocho
or: ତୋଚୋ

en: Tohono O'odham
or: ତୋହୋନୋ ଓଧାମ

en: Tojolabal
or: ତୋଜାଲାବାଲ

en: Tok Pisin
or: ତକ ପିସିନ

en: Tokano
or: ତୋକାନୋ

en: Tokelau
or: ଟୋକେଲୋ

en: Tokharian A
or: ତୋଖାରିଆନ A

en: Tokharian B
or: ତୋଖାରିନ B

en: Tolowa
or: ତୋଲୋୱା

en: Toma
or: ତୋମା

en: Tombelala
or: ତୋମ୍ବେଲାଲା

en: Tombulu
or: ତୋମବୁଲୁ

en: Tomoip
or: ତୋମୋଇପ

en: Tonga (Nyasa)
or: ଟୋଙ୍ଗୋ (ନ୍ୟାସା)

en: Tonga (Tonga Islands)
or: ଟୋଙ୍ଗୋ (ଟୋଙ୍ଗୋ ଦ୍ୱୀପ)

en: Tonga (Zambia)
or: ଟୋଙ୍ଗା (ଜାମ୍ବିୟା)

en: Tongwe
or: ତୋଙ୍ଗୱେ

en: Tonkawa
or: ତୋଙ୍କାୱା

en: Tonsawang
or: ତୋନସାୱାଙ୍ଗ

en: Tontemboan
or: ତୋନ୍ତେମ୍ବୋନ

en: Tooro
or: ତୋରୋ

en: Topoiyo
or: ତୋପୋୟୋ

en: Toposa
or: ତୋପୋସା

en: Toraja-Sa'dan
or: ତୋରାଜା-ସାଦାନ

en: Toram
or: ତୋରାମ

en: Torau
or: ତୋରାଉ

en: Toromono
or: ତୋରୋମୋନୋ

en: Torona
or: ତୋରୋନା

en: Torwali
or: ତୋରୱାଲି

en: Torá
or: ତୋରା

en: Totela
or: ତୋତେଲା

en: Totoro
or: ତୋତୋରୋ

en: Touo
or: ତୌ

en: Toura (Côte d'Ivoire)
or: ତୋଉରା (କୋଟ ଡ଼ି ଭଏର)

en: Toura (Papua New Guinea)
or: ତଉରା (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

en: Towei
or: ତୋୱେଇ

en: Tregami
or: ତ୍ରେଗାମି

en: Trieng
or: ତ୍ରିଏଙ୍ଗ

en: Trinidad and Tobago Sign Language
or: ତ୍ରିନୀଦାଦ ଏବଂ ଟୋବାଗୋ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Trinitario
or: ତ୍ରିନିତାରିଓ

en: Trió
or: ତ୍ରିଓ

en: Trumai
or: ତ୍ରୁମାଇ

en: Ts'ün-Lao
or: ସିନ-ଲାଓ

en: Tsaangi
or: ସାଙ୍ଗି

en: Tsakonian
or: ସାକୋନିଆନ

en: Tsamai
or: ସାମି

en: Tseku
or: ସେକୁ

en: Tshangla
or: ସାଙ୍ଗଲା

en: Tsimané
or: ସିମାନେ

en: Tsimshian
or: ଶିମଶିଆନ

en: Tsogo
or: ସୋଗୋ

en: Tsum
or: ସୁମ

en: Tsuvadi
or: ସୁଭାଦି

en: Tsuvan
or: ସୁଭାନ

en: Tswa
or: ସ୍ୱା

en: Tswana
or: ସ୍ବାନା

en: Tswapong
or: ସ୍ୱାପଙ୍ଗ

en: Tubar
or: ତୁବାର

en: Tucano
or: ତୁକାନୋ

en: Tugen
or: ତୁଗେନ

en: Tugutil
or: ତୁଗୁତିଲ

en: Tukang Besi North
or: ତୁକାଙ୍ଗ ବେଶି ଉତ୍ତର

en: Tukang Besi South
or: ତୁକାଙ୍ଗ ବେଶି ଦକ୍ଷିଣ

en: Tuki
or: ତୁକି

en: Tukpa
or: ତୁକପା

en: Tula
or: ତୁଲା

en: Tumbuka
or: ତୁମ୍ବୁକା

en: Tumtum
or: ତୁମତୁମ

en: Tunen
or: ତୁନେନ

en: Tunggare
or: ତୁଙ୍ଗାରେ

en: Tunia
or: ତୁନିୟା

en: Tunica
or: ଟ୍ଯୁନୀଶିୟା

en: Tunisian Sign Language
or: ତୁନିସିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Tunni
or: ତୁନି

en: Tunzu
or: ତୁଞ୍ଜୁ

en: Tuotomb
or: ତୌତୋମ୍ବ

en: Tuparí
or: ତୁପାରି

en: Tupinikin
or: ତୁପିନିକିନ

en: Tupuri
or: ତୁପୁରି

en: Tupí
or: ତୁପି

en: Turaka
or: ତୁରାକା

en: Turi
or: ତୁରି

en: Turiwára
or: ତୁରିୱାରା

en: Turka
or: ତୁର୍କା

en: Turkana
or: ତୁର୍କାନା

en: Turkish
or: ତୁର୍କୀ

en: Turkish Sign Language
or: ତୁର୍କୀ ହସ୍ତାକ୍ଷର କରନ୍ତୁ ଭାଷା

en: Turkmen
or: ତୁର୍କମେନ

en: Turoyo
or: ତୁରୋୟୋ

en: Turumsa
or: ତୁରୁମସା

en: Turung
or: ତୁରୁଙ୍ଗ

en: Tuscarora
or: ତୁସ୍କାରୋରା

en: Tutelo
or: ତୁତେଲୋ

en: Tutong
or: ତୁତଙ୍ଗ

en: Tututni
or: ତୁତୁନି

en: Tuvalu
or: ତୁଭାଲୂ

en: Tuvinian
or: ତୁଭିନିଆନ

en: Tuwari
or: ତୁୱାରି

en: Tuwuli
or: ତୁୱୁଲି

en: Tuxináwa
or: ତୁକ୍ସିନାୱା

en: Tuxá
or: ତୁକ୍ସା

en: Tuyuca
or: ତୁୟୁକା

en: Twana
or: ତ୍ୱାନା

en: Twendi
or: ଟ୍ୱେଣ୍ଡି

en: Twents
or: ଟ୍ୱେଣ୍ଟ

en: Twi
or: ତ୍ୱି

en: Tày Sa Pa
or: ତେ ସା ପା

en: Uab Meto
or: ଉଆବ ମେତୋ

en: Ubaghara
or: ଉବାଘାରା

en: Udmurt
or: ଉଡମୁଟ

en: Ugandan Sign Language
or: ଉଗାଣ୍ଡା ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Ugaritic
or: ଉଗାରିଟିକ

en: Ukpet-Ehom
or: ଉକପେଟ-ଏହୋମ

en: Ukrainian
or: ୟୁକ୍ରେନିୟନ

en: Ukrainian Sign Language
or: ୟୁକ୍ରେନିୟନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Ulau-Suain
or: ଉଲା-ସୁୟାଁ

en: Umbundu
or: ଉମ୍ବୁଣ୍ଡୁ

en: Uncoded languages
or: ଅସାଙ୍କେତିକ ଭାଷା

en: Undetermined
or: ଅନିର୍ଦ୍ଧାରିତ

en: Uneapa
or: ଉନେପା

en: Ura (Papua New Guinea)
or: ଉରା (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

en: Ura (Vanuatu)
or: ଉରା (ଭାନେତୁ)

en: Urdu
or: ଉର୍ଦ୍ଦୁ

en: Uru-Pa-In
or: ଉରୁ-ପା-ଇନ

en: Urubú-Kaapor Sign Language
or: ଉରୁବୁ-କାପୋର ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Uruguayan Sign Language
or: ଉରୁଗୁଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Uvbie
or: ଉବିଏ

en: Uzbek
or: ଉଜବେକ

en: Uzekwe
or: ଉଜେକ୍ୱେ

en: Vaghat-Ya-Bijim-Legeri
or: ଭାଘାତ-ୟା-ବିଜମ-ଲେଗେରି

en: Vaghua
or: ଭାଗୁଆ

en: Vai
or: ଭାଇ

en: Valencian Sign Language
or: ଭାଲେନସିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Venda
or: ଭେଣ୍ଡା

en: Venezuelan Sign Language
or: ଭେନେଜୁଏଲାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Vengo
or: ଭେଙ୍ଗୋ

en: Vera'a
or: ଭେରା

en: Vietnamese
or: ଭିୟେତନାମୀ

en: Votic
or: ଭୋତିକ

en: Waata
or: ୱାତା

en: Waboda
or: ୱାବୋଡ଼ା

en: Wagi
or: ୱାଗି

en: Waima'a
or: ୱାଇମା

en: Waimaha
or: ୱାଇମାହା

en: Waimiri-Atroari
or: ୱାଇମିରି-ଆତ୍ରୋରି

en: Wali (Ghana)
or: ୱାଲି (ଘାନା)

en: Wali (Sudan)
or: ୱାଲି (ସୂଡାନ)

en: Waling
or: ୱାଲିଙ୍ଗ

en: Walla Walla
or: ଓ୍ବାଲା ଓ୍ବାଲା

en: Walloon
or: ୱାଲୋନ

en: Wamas
or: ୱାମାସ

en: Wambaya
or: ୱାମ୍ବାୟା

en: Wamey
or: ୱାମେ

en: Wamin
or: ୱାମିନ

en: Wandala
or: ମାନ୍ଦାରା

en: Waorani
or: ୱାରୋନି

en: War-Jaintia
or: ୱାର-ଜାଇନ୍ତିଆ

en: Waray (Australia)
or: ୱାରେ (ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ)

en: Waray (Philippines)
or: ୱାରେ (ଫିଲୀପୀନ୍ସ)

en: Warkay-Bipim
or: ୱାରକେ-ବିପିମ

en: Washo
or: ୱାଶୋ

en: Wawa
or: ଓ୍ବାବା

en: Wedau
or: ୱେଦାଉ

en: Weh
or: ୱେ

en: Welsh
or: ୱେଲ୍ସ

en: Wiarumus
or: ୱାରୁମୁସ

en: Wichita
or: ଓ୍ବିଚୀଟା

en: Wolof
or: ୱୋଲୋଫ

en: Wom (Nigeria)
or: ୱମ (ନାଈଜୀରିୟା)

en: Wom (Papua New Guinea)
or: ୱମ (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

en: Wumboko
or: ୱୁମ୍ବୋକୋ

en: Wushi
or: ୱୁଶି

en: Wára
or: ୱାରା

en: Wè Western
or: ୱେ ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

en: Xhosa
or: ଝୋସା

en: Xibe
or: ଜିୱେ

en: Xârâcùù
or: ଜାରାକୁ

en: Yace
or: ୟେସ

en: Yaka (Central African Republic)
or: ୟାକା (ମଧ୍ଯ ଆଫ୍ରିକାନ ଗଣତନ୍ତ୍ର)

en: Yaka (Congo)
or: ୟାକା (କଙ୍ଗୋ)

en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
or: ୟାକା (କଙ୍ଗୋ ଗଣତନ୍ତ୍ର)

en: Yakut
or: ୟାକୁତ

en: Yami
or: ୟାମି

en: Yanesha'
or: ୟାନେଷା

en: Yangkam
or: ୟାଙ୍କାମ

en: Yangum Mon
or: ୟାଙ୍ଗମ ମନ

en: Yao
or: ୟାଓ

en: Yapese
or: ୟେପେଜ

en: Yaqui
or: ୟାକି

en: Yekhee
or: ୟେଖେ

en: Yessan-Mayo
or: ୟେସାନ-ମାୟୋ

en: Yiddish
or: ୟିଦିସ

en: Yoruba
or: ୟୋରୁବା

en: Yucatec Maya Sign Language
or: ୟୁକେତେତ ମାୟା ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Yugoslavian Sign Language
or: ୟୁଗୋସ୍ଲୋଭାନିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Zaiwa
or: ଜାଇୱା

en: Zambian Sign Language
or: ଜାମ୍ବିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Zapotec
or: ଜାପୋଟେକ

en: Zarma
or: ଜାରମା

en: Zeem
or: ଜିମ

en: Zemba
or: ଜେମ୍ବା

en: Zenaga
or: ଜେନାଗା

en: Zimbabwe Sign Language
or: ଜିମ୍ବାୱେ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

en: Zire
or: ଜିରେ

en: Zulu
or: ଜୁଲୁ

en: Zuni
or: ଜୁନି

en: Àhàn
or: ଆହାନ

en: Áncá
or: ଆଙ୍କା

en: Ömie
or: ଓମି
