calibre - en to sv translation catalogue (527 entries)

en: Abkhazian
sv: Abchaziska

en: Abnaki, Eastern
sv: Abnaki, östra

en: Abnaki, Western
sv: Abnaki, västra

en: Achagua
sv: Apachiska språk

en: Achinese
sv: Acehnesiska (Indonesien)

en: Acipa, Eastern
sv: Acipa, östra

en: Acoli
sv: Acoli (Uganda)

en: Adamorobe Sign Language
sv: Adamorobe teckenspråk

en: Adyghe
sv: Adygeiska

en: Afghan Sign Language
sv: Afganskt teckenspråk

en: Afrihili
sv: Afrihili (konstgjort språk)

en: Ahanta
sv: Ahanta (santali)

en: Ainu (China)
sv: Ainu (Kina)

en: Aka-Bea
sv: Aka-Bea (Andamanesiska)

en: Aka-Bo
sv: Aka-Bo (Andamanesiska)

en: Aka-Cari
sv: Aka-Kari (Andamanesiska)

en: Aka-Jeru
sv: Aka-Jeru (Andamanesiska)

en: Aka-Kora
sv: Aka-Kora (Andamanesiska)

en: Akan
sv: Akan (Ghana, Elfenbenskusten)

en: Akar-Bale
sv: Akar-Bale (Andamanesiska)

en: Akha
sv: Akan

en: Akkadian
sv: Akkadiska

en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
sv: Al-Sayyid Bedouin teckenspråk

en: Albanian
sv: Albanska

en: Albanian, Arbëreshë
sv: Albanska, Arbëreshë

en: Albanian, Arvanitika
sv: Albanska, Arvanitika

en: Albanian, Gheg
sv: Albanska, Gheg

en: Albanian, Tosk
sv: Albanska, Tosk

en: Aleut
sv: Aleutiska

en: Algerian Sign Language
sv: Algeriskt teckenspråk

en: Alta, Northern
sv: Alta, norra

en: Alta, Southern
sv: Alta, södra

en: Altai, Northern
sv: Altai, norra

en: Altai, Southern
sv: Altai, södra

en: Alumu-Tesu
sv: Alumu-Tesu (Niger-Kongospråk)

en: Amami-Oshima, Northern
sv: Amami-Oshima, norra

en: Amami-Oshima, Southern
sv: Amami-Oshima, södra

en: Amarasi
sv: Aymara

en: Ambae, East
sv: Ambae, öst

en: Ambae, West
sv: Ambae, väst

en: Ambrym, North
sv: Ambrym, nord

en: Ambrym, Southeast
sv: Ambrym, sydöst

en: Amele
sv: Assamesiska

en: American Sign Language
sv: Amerikanskt teckenspråk

en: Amharic
sv: Amhariska (Etiopien)

en: Amurdak
sv: Amurdag

en: Angolar
sv: Angolar, Mongoliska språk

en: Arabic
sv: Arabiska

en: Arabic, Egyptian
sv: Egyptisk arabiska

en: Arabic, Moroccan
sv: Arabiska, marockanska

en: Arabic, Standard
sv: Arabiska, standard

en: Aragonese
sv: Aragonska

en: Arawak
sv: Arawakiska

en: Argentine Sign Language
sv: Argentinskt teckenspråk

en: Arguni
sv: Araukanska

en: Armenian
sv: Armeniska

en: Armenian Sign Language
sv: Armeniskt teckenspråk

en: Aruá (Amazonas State)
sv: Aruá (Amazonas stat)

en: Asturian
sv: Asturiska

en: Australian Aborigines Sign Language
sv: Australiensiska aboriginers teckenspråk

en: Australian Sign Language
sv: Australiensiskt teckenspråk

en: Austrian Sign Language
sv: Österrikiskt teckenspråk

en: Avaric
sv: Avariska

en: Avestan
sv: Avestiska

en: Awa (Papua New Guinea)
sv: Awa (Papua Nya Guinea)

en: Ayi (Papua New Guinea)
sv: Ayi (Papua Nya Guinea)

en: Aymara
sv: Aymara (Bolivien)

en: Azerbaijani
sv: Azerbajdzjanska

en: Babatana
sv: Bambara

en: Bada (Indonesia)
sv: Bada (Indonesiska)

en: Baka (Cameroon)
sv: Baka (Kamerun)

en: Bali (Democratic Republic of Congo)
sv: Bali (Demokratiska republiken Kongo)

en: Balinese
sv: Balinesiska

en: Bamako Sign Language
sv: Bamako teckenspråk

en: Bambara
sv: Bambara (Västafrika)

en: Ban Khor Sign Language
sv: Ban Khor teckenspråk

en: Banda (Indonesia)
sv: Banda (Indonesien)

en: Barai
sv: Bihari

en: Basa (Cameroon)
sv: Basa (Kamerun)

en: Basa-Gurmana
sv: Basa-Gurmana (Nigeria)

en: Bashkir
sv: Basjkiriska

en: Basque
sv: Baskiska

en: Bassa
sv: Bassa (Liberia)

en: Bassa-Kontagora
sv: Bassa-Kontagora (Nigeria)

en: Bati (Cameroon)
sv: Bati (Kamerun)

en: Bati (Indonesia)
sv: Bati (Indonesien)

en: Bats
sv: Basa (bantuspråk)

en: Beja
sv: Beyja

en: Belarusian
sv: Vitryska

en: Beli (Papua New Guinea)
sv: Beli (Papua nya Guinea)

en: Bengali
sv: Bengaliska

en: Bengkala Sign Language
sv: Kata Kolok teckenspråk

en: Bina (Papua New Guinea)
sv: Bina (Papua Nya Guinea)

en: Bini
sv: Edo (bini)

en: Bo (Papua New Guinea)
sv: Bo (Papua Nya Guinea)

en: Boano (Sulawesi)
sv: Boano (Sulawesi/Cebeles)

en: Bodo (Central African Republic)
sv: Bodo (Centralafrikanska republiken)

en: Bodo (India)
sv: Bodo (Indien)

en: Boko (Democratic Republic of Congo)
sv: Boko (Demokratiska republiken Kongo)

en: Bolivian Sign Language
sv: Bolivianskt teckenspråk

en: Bosnian
sv: Bosniska

en: Brazilian Sign Language
sv: Brasilianskt teckenspråk

en: Breton
sv: Bretonska

en: British Sign Language
sv: Brittiskt teckenspråk

en: Buginese
sv: Buginesiska

en: Bulgarian
sv: Bulgariska

en: Bulgarian Sign Language
sv: Bulgariskt teckenspråk

en: Buli (Indonesia)
sv: Buli (Indonesien)

en: Bulu (Cameroon)
sv: Bulu (Kamerun)

en: Bulu (Papua New Guinea)
sv: Bulu (Papua Nya Guinea)

en: Burmeso
sv: Burmanska

en: Buru (Indonesia)
sv: Buru (Indonesien)

en: Buruwai
sv: Burjatiska

en: Cakchiquel-Quiché Mixed Language
sv: Cakchiquel-Quiché blandspråk

en: Callawalla
sv: Callawalla (Bolivien)

en: Catalan
sv: Katalanska (Katalonien)

en: Catalan Sign Language
sv: Katalanskt teckenspråk

en: Cebuano
sv: Cebuanska

en: Chadian Sign Language
sv: Tchadiskt teckenspråk

en: Chechen
sv: Tjetjenska

en: Cherokee
sv: Cherokesiska

en: Chiangmai Sign Language
sv: Chiangmai teckenspråk

en: Chilean Sign Language
sv: Chilenskt teckenspråk

en: Chinese
sv: Kinesiska

en: Chinese Sign Language
sv: Kinesiskt teckenspråk

en: Chipewyan
sv: Chopi (Chipewyan)

en: Chiquitano
sv: Chiquitano (Bolivien)

en: Chuvash
sv: Tjuvasjiska

en: Colombian Sign Language
sv: Kolombianskt teckenspråk

en: Coptic
sv: Koptiska

en: Cornish
sv: Korniska

en: Corsican
sv: Korsikanska

en: Costa Rican Sign Language
sv: Costa Rican teckenspråk

en: Creek
sv: Muskogee

en: Creole Portuguese, Korlai
sv: Kreolsk portugisiska, Korlai

en: Creole Portuguese, Malaccan
sv: Kreolsk portugisiska, Malaccan

en: Croatia Sign Language
sv: Kroatiskt teckenspråk

en: Croatian
sv: Kroatiska

en: Cuba Sign Language
sv: Kubanskt teckenspråk

en: Czech
sv: Tjeckiska

en: Czech Sign Language
sv: Tjeckiskt teckenspråk

en: Danish
sv: Danska

en: Danish Sign Language
sv: Danskt teckenspråk

en: Dera (Indonesia)
sv: Dera (Indonesien)

en: Dhivehi
sv: Divehi

en: Dominican Sign Language
sv: Dominikanskt teckenspråk

en: Dutch
sv: Nederländska

en: Dutch Sign Language
sv: Nederländskt teckenspråk

en: Dzongkha
sv: Bhutanesiska (Dzongkha)

en: Ecuadorian Sign Language
sv: Ecuadorianskt teckenspråk

en: Egypt Sign Language
sv: Egyptiskt teckenspråk

en: Egyptian (Ancient)
sv: Egyptisk (forntida)

en: Elamite
sv: Elamitiska

en: English
sv: Engelska

en: Estonian
sv: Estniska

en: Estonian Sign Language
sv: Estniskt teckenspråk

en: Estonian, Standard
sv: Estniska, standard

en: Ethiopian Sign Language
sv: Etiopiskt teckenspråk

en: Fang (Equatorial Guinea)
sv: Fang (Ekvatorialguinea)

en: Faroese
sv: Färöiska

en: Fembe
sv: Bemba

en: Fijian
sv: Fijianska

en: Finland-Swedish Sign Language
sv: Finlandssvenskt teckenspråk

en: Finnish
sv: Finska

en: Finnish Sign Language
sv: Finskt teckenspråk

en: French
sv: Franska

en: French Sign Language
sv: Franskt teckenspråk

en: Friulian
sv: Friuliska

en: Fulah
sv: Fulani

en: Galician
sv: Galiciska

en: Ganda
sv: Luganda/Ganda (Uganda)

en: Garhwali
sv: Garhwali (Indien)

en: Gbaya (Central African Republic)
sv: Gbaya (Centralafrikanska republiken)

en: Georgian
sv: Georgiska

en: German
sv: Tyska

en: German Sign Language
sv: Tyskt teckenspråk

en: German, Low
sv: Tyska, låg

en: German, Middle Low
sv: Tyska, medellåg

en: Ghanaian Sign Language
sv: Ghananskt teckenspråk

en: Gilbertese
sv: Gilbertesiska

en: Gothic
sv: Gotiska

en: Greek Sign Language
sv: Grekiskt teckenspråk

en: Greek, Ancient (to 1453)
sv: Grekiska, forntida (till 1453)

en: Greek, Modern (1453-)
sv: Grekiska, modern (1453-)

en: Guatemalan Sign Language
sv: Guatemalanskt teckenspråk

en: Guinean Sign Language
sv: Guineanskt teckenspråk

en: Gujarati
sv: Gujarati (Indien)

en: Haiphong Sign Language
sv: Haiphong teckenspråk

en: Haitian Vodoun Culture Language
sv: Haitiska Vodoun kulturspråk

en: Hanoi Sign Language
sv: Hanoi teckenspråk

en: Hausa
sv: Haussa

en: Hausa Sign Language
sv: Hausa teckenspråk

en: Hawaiian
sv: Hawaiiska

en: Hebrew
sv: Hebreiska

en: Hebrew, Ancient
sv: Hebreiska, forntida

en: Hindko, Northern
sv: Hindko, norra

en: Hindko, Southern
sv: Hindko, södra

en: Hindustani, Caribbean
sv: Hindustani, Karibien

en: Hittite
sv: Hettitiska språk

en: Hittite, Middle
sv: Hettitiska, medel

en: Hittite, Old
sv: Hittite, gammal

en: Hmong, Central Huishui
sv: Hmong, centrala Huishui

en: Hmong, Central Mashan
sv: Hmong, centrala Mashan

en: Hmong, Eastern Huishui
sv: Hmong, östra Huishui

en: Hmong, Northern Guiyang
sv: Hmong, norra Guiyang

en: Hmong, Northern Huishui
sv: Hmong, norra Huishui

en: Hmong, Northern Mashan
sv: Hmong, norra Mashan

en: Hmong, Southern Guiyang
sv: Hmong, södra Guiyang

en: Hmong, Southern Mashan
sv: Hmong, södra Mashan

en: Hmong, Southwestern Guiyang
sv: Hmong, sydvästra Guiyang

en: Hmong, Southwestern Huishui
sv: Hmong, sydvästra Huishui

en: Hmong, Western Mashan
sv: Hmong, västra Mashan

en: Ho Chi Minh City Sign Language
sv: Ho Chi Minh City teckenspråk

en: Honduras Sign Language
sv: Honduranskt teckenspråk

en: Hong Kong Sign Language
sv: Hong Kong teckenspråk

en: Hungarian
sv: Ungerska

en: Hungarian Sign Language
sv: Ungerskt teckenspråk

en: Icelandic
sv: Isländska

en: Icelandic Sign Language
sv: Isländskt teckenspråk

en: Igbo
sv: Ibo (Igbo)

en: Indian Sign Language
sv: Indiskt teckenspråk

en: Indo-Portuguese
sv: Indo-portugisiska

en: Indonesian
sv: Indonesiska

en: Indonesian Sign Language
sv: Indonesiskt teckenspråk

en: Ingush
sv: Ingusj

en: International Sign
sv: Internationell symbol

en: Irish
sv: Iriska

en: Irish Sign Language
sv: Irländskt teckenspråk

en: Israeli Sign Language
sv: Israeliskt teckenspråk

en: Italian
sv: Italienska

en: Italian Sign Language
sv: Italienskt teckenspråk

en: Ivbie North-Okpela-Arhe
sv: Ivbie Nord-Okpela-Arhe

en: Jamaican Country Sign Language
sv: Jamaican Country teckenspråk

en: Jamaican Sign Language
sv: Jamaikanskt teckenspråk

en: Japanese
sv: Japanska

en: Japanese Sign Language
sv: Japanskt teckenspråk

en: Javanese
sv: Javanesiska

en: Jhankot Sign Language
sv: Jhankot teckenspråk

en: Jordanian Sign Language
sv: Jordanskt teckenspråk

en: Judeo-Arabic
sv: Judearabiska

en: Judeo-Georgian
sv: Judisk-Georgiska

en: Judeo-Persian
sv: Judepersiska

en: Jumla Sign Language
sv: Jumla teckenspråk

en: Kaamba
sv: Kaamba (Kongo)

en: Kabardian
sv: Kabardinska (östtjerkessiska)

en: Kabyle
sv: Kabyliska

en: Kahua
sv: Kasjubiska

en: Kalaallisut
sv: Grönländska (Kalaallisut)

en: Kannada
sv: Kannada (Indien)

en: Kara (Central African Republic)
sv: Kara (Centralafrikanska republiken)

en: Kara (Papua New Guinea)
sv: Kara (Papua Nya Guinea)

en: Kara-Kalpak
sv: Karakalpakiska

en: Karachay-Balkar
sv: Karatjaj-balkar

en: Karelian
sv: Karelska

en: Karo (Brazil)
sv: Karo (Brasilien)

en: Kashubian
sv: Kasjubianska

en: Kawi
sv: Kiwi

en: Kazakh
sv: Kazakiska (Kazakstan)

en: Kela (Democratic Republic of Congo)
sv: Kela (Demokratiska republiken Kongo)

en: Kele (Democratic Republic of Congo)
sv: Kele (Demokratiska republiken Kongo)

en: Kele (Papua New Guinea)
sv: Kele (Papua Nya Guinea)

en: Kenyan Sign Language
sv: Kenyanskt teckenspråk

en: Khorasani Turkish
sv: Khorasani Turkiska

en: Khotanese
sv: Sakiska (khotanesiska)

en: Kikuyu
sv: Kikuyu (Kenya)

en: Kimbundu
sv: Mbundu (kimbundu)

en: Kinabalian
sv: Kinabalianska

en: Kinyarwanda
sv: Kinyarwanda (Rwanda)

en: Kirghiz
sv: Kirgisiska

en: Kituba (Democratic Republic of Congo)
sv: Kituba (Demokratiska republiken Kongo)

en: Knaanic
sv: Knaaniska

en: Kol (Papua New Guinea)
sv: Kol (Papua Nya Guinea)

en: Kom (Cameroon)
sv: Kom (Kamerun)

en: Komo (Democratic Republic of Congo)
sv: Komo (Demokratiska republiken Kongo)

en: Korean
sv: Koreanska

en: Korean Sign Language
sv: Koreanskt teckenspråk

en: Koro (Papua New Guinea)
sv: Koro (Papua Nya Guinea)

en: Kosraean
sv: Kusaie

en: Kriol
sv: Kreol

en: Kuanyama
sv: Ovambo (kuanyama)

en: Kui (Indonesia)
sv: Kui (Indonesien)

en: Kuman (Russia)
sv: Kuman (Ryssland)

en: Kurdish
sv: Kurdiska

en: Label
sv: Etikett

en: Ladino
sv: Spanjolska (ladino)

en: Laha (Indonesia)
sv: Laha (Indonesien)

en: Laha (Viet Nam)
sv: Laha (Vietnam)

en: Lao
sv: Laotiska (Laos)

en: Laos Sign Language
sv: Laos teckenspråk

en: Latgalian
sv: Lettgalliska

en: Latvian
sv: Lettiska

en: Latvian Sign Language
sv: Lettiskt teckenspråk

en: Latvian, Standard
sv: Lettiska, standard

en: Lehar
sv: Lezginska

en: Lele (Democratic Republic of Congo)
sv: Lele (Demokratiska republiken Kongo)

en: Lele (Papua New Guinea)
sv: Lele (Papua Nya Guinea)

en: Leti (Indonesia)
sv: Leti (Indonesien)

en: Libyan Sign Language
sv: Lybiskt teckenspråk

en: Ligurian (Ancient)
sv: Liguriska (forntida)

en: Lingala
sv: Lingala (Kongo-Kinshasa, Kongo-Brazzaville)

en: Lithuanian
sv: Litauiska

en: Lithuanian Sign Language
sv: Litauiskt teckenspråk

en: Lule Sami
sv: Lulesamiska

en: Luo (Cameroon)
sv: Luo (Kamerun)

en: Luo (Kenya and Tanzania)
sv: Luo (Kenya och Tanzania)

en: Lushai
sv: Mizo (lushai)

en: Lyons Sign Language
sv: Lyons teckenspråk

en: Ma (Democratic Republic of Congo)
sv: Ma (Demokratiska republiken Kongo)

en: Ma (Papua New Guinea)
sv: Ma (Papua Nya Guinea)

en: Maba (Indonesia)
sv: Maba (Indonesien)

en: Macedonian
sv: Makedonska

en: Macedonian, Ancient
sv: Makedonska, forntida

en: Madagascar Sign Language
sv: Madagaskar teckenspråk

en: Maiwa (Indonesia)
sv: Maiwa (Indonesien)

en: Maiwa (Papua New Guinea)
sv: Maiwa (Papua Nya Guinea)

en: Mala (Papua New Guinea)
sv: Mala (Papua Nya Guinea)

en: Malagasy
sv: Madagaskiska

en: Malay (individual language)
sv: Malajiska (individuellt språk)

en: Malay (macrolanguage)
sv: Malajiska (makrospråk)

en: Malay, Ambonese
sv: Malajiska, Ambonese

en: Malay, Standard
sv: Malajiska, standard

en: Malayalam
sv: Malayalam (Indien)

en: Malaysian Sign Language
sv: Malajiska teckenspråk

en: Male (Papua New Guinea)
sv: Male (Papua Nya Guinea)

en: Maltese
sv: Maltesiska (Malta)

en: Maltese Sign Language
sv: Maltesiskt teckenspråk

en: Mandaic
sv: Mandeiska

en: Mandingo
sv: Mande

en: Mandinka
sv: Mandinka (Mali, Gambia, Senegal, Guinea, Sierra Leone)

en: Maori
sv: Maoriska

en: Marathi
sv: Marathi (Indien)

en: Mari (Russia)
sv: Mari (Ryssland)

en: Maria (Papua New Guinea)
sv: Maria (Papua Nya Guinea)

en: Maritime Sign Language
sv: Maritime teckenspråk

en: Martha's Vineyard Sign Language
sv: Martha's Vineyard teckenspråk

en: Masai
sv: Massajiska

en: Mauritian Sign Language
sv: Mauritiskt teckenspråk

en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
sv: Mbo (Demokratiska republiken Kongo)

en: Mende (Papua New Guinea)
sv: Mende (Papua Nya Guinea)

en: Mexican Sign Language
sv: Mexikanskt teckenspråk

en: Moi (Indonesia)
sv: Moi (Indonesien)

en: Moldova Sign Language
sv: Moldova teckenspråk

en: Mon, Old
sv: Mon, gammal

en: Monastic Sign Language
sv: Monastic teckenspråk

en: Mongo
sv: Lolo (mongo)

en: Mongolian
sv: Mongoliska

en: Mongolian Sign Language
sv: Mongoliskt teckenspråk

en: Mongolian, Classical
sv: Mongoliska, klassiskt

en: Mono (Democratic Republic of Congo)
sv: Mono (Demokratiska republiken Kongo)

en: Mono (Solomon Islands)
sv: Mono (Salomonöarna)

en: Moroccan Sign Language
sv: Marockanskt teckenspråk

en: Mozambican Sign Language
sv: Mozambican teckenspråk

en: Multiple languages
sv: Flera språk

en: Murik (Papua New Guinea)
sv: Murik (Papua Nya Guinea)

en: Nama (Papua New Guinea)
sv: Nama (Papua Nya Guinea)

en: Namibian Sign Language
sv: Namibianska teckenspråk

en: Nauru
sv: Nauruanska

en: Neapolitan
sv: Neapolitansk italienska

en: Negeri Sembilan Malay
sv: Negeri Sembilan malajiska

en: Nepalese Sign Language
sv: Nepalesiskt teckenspråk

en: New Zealand Sign Language
sv: New Zealand teckenspråk

en: Ngando (Democratic Republic of Congo)
sv: Ngando (Demokratiska republiken Kongo)

en: Ngombe (Democratic Republic of Congo)
sv: Ngombe (Demokratiska republiken Kongo)

en: Nicaraguan Sign Language
sv: Nicaraguan teckenspråk

en: Nigerian Sign Language
sv: Nigerian teckenspråk

en: Nogai
sv: Nogaiska

en: North Arabian, Ancient
sv: Nordarabiska, forntida

en: Norwegian
sv: Norska

en: Norwegian Bokmål
sv: Norskt bokmål

en: Norwegian Nynorsk
sv: Nynorsk

en: Norwegian Sign Language
sv: Norskt teckenspråk

en: Nung (Viet Nam)
sv: Nung (Vietnam)

en: Ojibwa
sv: Odjibwa (chippewa)

en: Oromo
sv: Oromo ( Etiopien, Kenya)

en: Pahlavi
sv: Pahlavi (medelpersiska)

en: Pakistan Sign Language
sv: Pakistanskt teckenspråk

en: Pampanga
sv: Pampanga (Filippinerna)

en: Panamanian Sign Language
sv: Panamanskt teckenspråk

en: Panjabi
sv: Punjabi (Indien)

en: Paraguayan Sign Language
sv: Paraguayan teckenspråk

en: Patani
sv: Patani (Indonesien)

en: Pemon
sv: Pemon, Hmongspråk

en: Penang Sign Language
sv: Penang teckenspråk

en: Persian
sv: Persiska

en: Persian Sign Language
sv: Persiskt teckenspråk

en: Peruvian Sign Language
sv: Peruanskt teckenspråk

en: Philippine Sign Language
sv: Philippine teckenspråk

en: Phoenician
sv: Feniciska

en: Plains Indian Sign Language
sv: Plains Indian teckenspråk

en: Pohnpeian
sv: Ponape

en: Polish
sv: Polska

en: Polish Sign Language
sv: Polskt teckenspråk

en: Portuguese
sv: Portugisiska

en: Portuguese Sign Language
sv: Portugisiskt teckenspråk

en: Providencia Sign Language
sv: Providencia teckenspråk

en: Puerto Rican Sign Language
sv: Puerto Rican teckenspråk

en: Pushto
sv: Pashto

en: Quebec Sign Language
sv: Quebec teckenspråk

en: Rennellese Sign Language
sv: Rennellese teckenspråk

en: Romanian
sv: Rumänska

en: Romanian Sign Language
sv: Rumänskt teckenspråk

en: Romano-Serbian
sv: Romano-Serbiska

en: Romany
sv: Romani

en: Russian
sv: Ryska

en: Russian Sign Language
sv: Ryskt teckenspråk

en: Saho
sv: Saho (Eritrea)

en: Salvadoran Sign Language
sv: Salvadoranskt teckenspråk

en: Samaritan
sv: Samaritiska

en: Sami, Akkala
sv: Akkalasamiska

en: Sami, Inari
sv: Enaresamiska

en: Sami, Kemi
sv: Kemisamiska

en: Sami, Kildin
sv: Kildinsamiska

en: Sami, Northern
sv: Nordsamiska

en: Sami, Pite
sv: Pitesamiska

en: Sami, Skolt
sv: Skoltsamiska

en: Sami, Southern
sv: Sydsamiska

en: Sami, Ter
sv: Tersamiska

en: Sami, Ume
sv: Umesamiska

en: Samoan
sv: Samoanska

en: Sanga (Democratic Republic of Congo)
sv: Sanga (Demokratiska republiken Kongo)

en: Sardinian
sv: Sardiska

en: Saudi Arabian Sign Language
sv: Saudiarabiska teckenspråk

en: Scots
sv: Skotska

en: Selangor Sign Language
sv: Selangor teckenspråk

en: Senaya
sv: Singalesiska (Sri Lanka)

en: Sepa (Indonesia)
sv: Sepa (Indonesien)

en: Sepa (Papua New Guinea)
sv: Sepa (Papua Nya Guinea)

en: Serbian
sv: Serbiska

en: Serbo-Croatian
sv: Serbokroatiska

en: Shona
sv: Shona (Zimbabwe)

en: Sicilian
sv: Sicilianska

en: Sidamo
sv: Sidami

en: Sierra Leone Sign Language
sv: Sierra Leone teckenspråk

en: Siksika
sv: Siksika (svartfotindianernas språk)

en: Singapore Sign Language
sv: Singapore teckenspråk

en: Slave (Athapascan)
sv: Slave

en: Slovak
sv: Slovakiska

en: Slovakian Sign Language
sv: Slovakiskt teckenspråk

en: Slovenian
sv: Slovenska

en: So (Democratic Republic of Congo)
sv: So (Demokratiska republiken Kongo)

en: Sogdian
sv: Sogdiska

en: Somali
sv: Somaliska

en: South African Sign Language
sv: Sydafrikanskt teckenspråk

en: Spanish
sv: Spanska

en: Spanish Sign Language
sv: Spanskt teckenspråk

en: Spanish, Loreto-Ucayali
sv: Spanska, Loreto-Ucayali

en: Spanish, Old
sv: Spanska, gammal

en: Sri Lankan Sign Language
sv: Sri Lanka teckenspråk

en: Sumerian
sv: Sumeriska

en: Sundanese
sv: Sundanesiska

en: Swahili (individual language)
sv: Swahili (individuellt språk)

en: Swahili (macrolanguage)
sv: Swahili

en: Swati
sv: Swazi

en: Swedish
sv: Svenska

en: Swedish Sign Language
sv: Svenskt teckenspråk

en: Swiss-French Sign Language
sv: Schweizisk-franskt teckenspråk

en: Swiss-German Sign Language
sv: Schweizisk-tyskt teckenspråk

en: Swiss-Italian Sign Language
sv: Schweizisk-italienskt teckenspråk

en: Syriac
sv: Syriska

en: Tagalog
sv: Tagalog (Filippinerna)

en: Tahitian
sv: Tahitiska

en: Taiwan Sign Language
sv: Taiwanskt teckenspråk

en: Tajik
sv: Tadzjikiska (Tadzjikistan)

en: Taman (Indonesia)
sv: Taman (Indonesien)

en: Tamazight, Standard Moroccan
sv: Tamazight, standard marockanska

en: Tamil
sv: Tamil (Indien, Sri Lanka, Singapore)

en: Tanzanian Sign Language
sv: Tanzanian teckenspråk

en: Tatar
sv: Tatariska ( Ryssland, Ukraina, Turkiet, Kina, Finland, Centralasien)

en: Tebul Sign Language
sv: Tebul teckenspråk

en: Telugu
sv: Telugu (Indien)

en: Tewa (Indonesia)
sv: Tewa (Indonesien)

en: Thai
sv: Thailändska

en: Thai Sign Language
sv: Thailändskt teckenspråk

en: Thai, Northeastern
sv: Thailändska, nordöstra

en: Thai, Northern
sv: Thailändska, norra

en: Thai, Southern
sv: Thailändska, södra

en: Tibetan
sv: Tibetanska

en: Tigre
sv: Tigre (Eritrea)

en: Tigrinya
sv: Tigrinja (Etiopien, Eritrea)

en: Timne
sv: Temne

en: Tiv
sv: Tivi

en: To
sv: Till

en: Tonga (Tonga Islands)
sv: Tonga (Tongaöarna)

en: Trinidad and Tobago Sign Language
sv: Trinidad och Tobago teckenspråk

en: Tsimané
sv: Tsimshian (Tsimané)

en: Tswana
sv: Setswana/Tswand (Botswana, Sydafrika, Zimbabwe, Namibia)

en: Tunen
sv: Turkmeniska

en: Tunisian Sign Language
sv: Tunisiskt teckenspråk

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Turkish Sign Language
sv: Turkiskt teckenspråk

en: Tuvalu
sv: Tuvaluan

en: Tuvinian
sv: Tuvinska

en: Ugandan Sign Language
sv: Ugandan teckenspråk

en: Ugaritic
sv: Ugaritiska

en: Uighur
sv: UighurUiguriska (Kina, Kazakstan, Pakistan, Kirgizistan, Tadzjikistan, Indien)

en: Ukrainian
sv: Ukrainska

en: Ukrainian Sign Language
sv: Ukrainskt teckenspråk

en: Uncoded languages
sv: Okodade språk

en: Undetermined
sv: Odefinierat

en: Ura (Papua New Guinea)
sv: Ura (Papua Nya Guinea)

en: Urdu
sv: Urdu (Pakistan, Indien)

en: Urubú-Kaapor Sign Language
sv: Urubú-Kaapor teckenspråk

en: Uruguayan Sign Language
sv: Uruguayan teckenspråk

en: Uzbek
sv: Uzbekiska

en: Valencian Sign Language
sv: Valencian teckenspråk

en: Venezuelan Sign Language
sv: Venezuelan teckenspråk

en: Vietnamese
sv: Vietnamesiska

en: Vlaams
sv: Vlaamse

en: Votic
sv: Votiska

en: Walloon
sv: Vallonska

en: Waray (Philippines)
sv: Waray (Filippinerna)

en: Welsh
sv: Kymriska

en: Wolof
sv: Wolof (Senegal, Gambia, Mauretanien)

en: Wom (Papua New Guinea)
sv: Wom (Papua Nya Guinea)

en: Xhosa
sv: Xhosa (Sydafrika)

en: Yaka (Central African Republic)
sv: Yaka (Central Afrikanska Republiken)

en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
sv: Yaka (Demokratiska republiken Kongo)

en: Yakut
sv: Jakutiska

en: Yapese
sv: Yap

en: Yiddish
sv: Jiddisch

en: Yucatec Maya Sign Language
sv: Yucatec Maya teckenspråk

en: Yugoslavian Sign Language
sv: Yugoslavian teckenspråk

en: Zambian Sign Language
sv: Zambian teckenspråk

en: Zapotec
sv: Zapotek

en: Zapotec, Ancient
sv: Zapotec, forntida

en: Zimbabwe Sign Language
sv: Zimbabwe teckenspråk

en: Zulu
sv: Zulu (Sydafrika, Malawi, Moçambique, Swaziland)
