calibre - en to ca translation catalogue (3759 entries)

en: !Xóõ
ca: Xoo

en: 'Are'are
ca: 'are'are

en: 'Auhelawa
ca: auhelawa

en: //Ani
ca: ani

en: //Gana
ca: gana (Botswana)

en: //Xegwi
ca: Boroa

en: /Gwi
ca: gwi

en: /Xam
ca: Xam

en: =/Hua
ca: hua

en: A-Pucikwar
ca: a-pucikwar

en: Aari
ca: arí

en: Aasáx
ca: aasax

en: Abadi
ca: kabadi

en: Abaga
ca: abaga

en: Abai Sungai
ca: abai sungai

en: Abanyom
ca: abanyom

en: Abar
ca: Missong

en: Abau
ca: abau

en: Abaza
ca: abazí

en: Abidji
ca: abidji

en: Abinomn
ca: abinomn

en: Abipon
ca: abipon

en: Abishira
ca: abishira

en: Abkhazian
ca: abkhaz

en: Abom
ca: abom

en: Abon
ca: abon

en: Abron
ca: abron

en: Abu
ca: abu

en: Abua
ca: abua

en: Abui
ca: abui

en: Abun
ca: abun

en: Abure
ca: abure

en: Abé
ca: abé

en: Achagua
ca: achagua

en: Achang
ca: achang

en: Ache
ca: Yi; Ache

en: Acheron
ca: acheron

en: Achi
ca: achi

en: Achinese
ca: axinès

en: Achterhoeks
ca: achterhoeks

en: Achuar-Shiwiar
ca: achuar

en: Achumawi
ca: achomawi

en: Aché
ca: aché

en: Acoli
ca: acoli

en: Acroá
ca: acroà

en: Adabe
ca: adabe

en: Adamorobe Sign Language
ca: llengua de signes adamorobo

en: Adang
ca: adang

en: Adangbe
ca: adangbe

en: Adangme
ca: adangme

en: Adasen
ca: Itneg; Adasen

en: Adele
ca: adele

en: Adhola
ca: adola

en: Adi
ca: adí

en: Adioukrou
ca: adjukru

en: Adnyamathanha
ca: adnyamathanha

en: Adonara
ca: adonara

en: Aduge
ca: aduge

en: Adyghe
ca: adigué

en: Adzera
ca: adzera

en: Aeka
ca: aeka

en: Aekyom
ca: aekyom

en: Aequian
ca: Aequià

en: Aer
ca: aer

en: Afade
ca: afade

en: Afar
ca: àfar

en: Afghan Sign Language
ca: llengua de signes d'Afganistan

en: Afitti
ca: afitti

en: Afrihili
ca: afrihili

en: Afrikaans
ca: afrikaans

en: Agarabi
ca: agarabi

en: Agariya
ca: agariya

en: Agatu
ca: agatu

en: Agavotaguerra
ca: agavotaguerra

en: Aghem
ca: aghem

en: Aghu
ca: aghu

en: Aghul
ca: agul

en: Agi
ca: agi

en: Agob
ca: agob

en: Agoi
ca: agoi

en: Aguacateco
ca: aguacatec

en: Aguano
ca: aguano

en: Aguaruna
ca: aguaruna

en: Aguna
ca: aguna

en: Agutaynen
ca: agutaynen

en: Ahanta
ca: ahanta

en: Ahirani
ca: ahirani

en: Ahom
ca: ahom

en: Ahtena
ca: ahtna

en: Ahwai
ca: Ndun

en: Ai-Cham
ca: ai-Cham

en: Aighon
ca: psohoh

en: Aikanã
ca: Tubarao

en: Aimaq
ca: aimaq

en: Aimele
ca: aimele

en: Aimol
ca: aimol

en: Ainbai
ca: ainbai

en: Ainu (China)
ca: aini

en: Ainu (Japan)
ca: ainu

en: Aiome
ca: aiome

en: Airoran
ca: airoran

en: Aiton
ca: aiton

en: Aja (Benin)
ca: aja (Benin)

en: Aja (Sudan)
ca: aja (Sudan)

en: Ajawa
ca: ajawa

en: Ajië
ca: ajie

en: Ajyíninka Apurucayali
ca: asheninka; Ajyíninka

en: Ak
ca: ak

en: Aka-Bea
ca: aka; bea

en: Aka-Bo
ca: aka; Bo

en: Aka-Cari
ca: aka; Cari

en: Aka-Jeru
ca: aka; Jeru

en: Aka-Kede
ca: aka; Kede

en: Aka-Kol
ca: aka; Kol

en: Aka-Kora
ca: aka; Kora

en: Akan
ca: àkan

en: Akar-Bale
ca: akar-Bale

en: Akaselem
ca: akaselem

en: Akawaio
ca: akawaio

en: Ake
ca: ake

en: Akebu
ca: akebou

en: Akei
ca: Tasiriki

en: Akeu
ca: akeu

en: Akha
ca: akha

en: Akhvakh
ca: akhvakh

en: Akkadian
ca: accadi

en: Aklanon
ca: aklanon

en: Akolet
ca: akolet

en: Akoose
ca: akoose

en: Akpa
ca: akpa

en: Akpes
ca: akpes

en: Akrukay
ca: akrukay

en: Akuku
ca: okpe-Idesa-Akuku; Akuku

en: Akum
ca: akum

en: Akuntsu
ca: akuntsu

en: Akurio
ca: akurio

en: Akwa
ca: akwa

en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
ca: llengua de signes beduí Al-Sayyid

en: Alaba-K’abeena
ca: alaba-k’abeena

en: Alabama
ca: alabama

en: Alago
ca: alago

en: Alak
ca: alak

en: Alamblak
ca: alamblak

en: Alangan
ca: alangan

en: Alanic
ca: Alànic

en: Alapmunte
ca: alapmunte

en: Alawa
ca: alawa

en: Albanian
ca: Albanès

en: Alege
ca: alege

en: Alekano
ca: gahucú-asaro

en: Aleut
ca: aleuta

en: Algerian Sign Language
ca: llengua de signes algeriana

en: Algonquin
ca: algonquin

en: Ali
ca: ali

en: Alladian
ca: alladian

en: Allar
ca: allar

en: Alngith
ca: alngitj

en: Alor
ca: alor

en: Alsea
ca: alsea

en: Alugu
ca: alugu

en: Alumu-Tesu
ca: arum-tesu

en: Alune
ca: alune

en: Alur
ca: alur

en: Alutor
ca: alutor

en: Alviri-Vidari
ca: alviri-vidari

en: Alyawarr
ca: alyawarr

en: Ama (Papua New Guinea)
ca: ama (Papua Nova Guinea)

en: Ama (Sudan)
ca: Nyima

en: Amahai
ca: amahai

en: Amahuaca
ca: amahuaca

en: Amaimon
ca: amaimon

en: Amal
ca: amal

en: Amanab
ca: amanab

en: Amanayé
ca: amanayé

en: Amara
ca: amara

en: Amarakaeri
ca: amarakaeri

en: Amarasi
ca: amarasi

en: Amba (Solomon Islands)
ca: Utupua

en: Amba (Uganda)
ca: Amba

en: Ambai
ca: ambai

en: Ambakich
ca: aion

en: Ambelau
ca: ambelau

en: Ambele
ca: ambele

en: Amblong
ca: amblong

en: Ambo
ca: ambo

en: Ambrak
ca: ambrak

en: Ambul
ca: ambul

en: Ambulas
ca: abelam

en: Amdang
ca: amdang

en: Amele
ca: amele

en: American Sign Language
ca: llengua de signes americana

en: Amharic
ca: amhàric

en: Ami
ca: ami

en: Amis
ca: amis

en: Amo
ca: amo

en: Amol
ca: amol

en: Ampanang
ca: ampanang

en: Amto
ca: amto

en: Amundava
ca: amondawa

en: Anaang
ca: anaang

en: Anakalangu
ca: anakalangu

en: Anal
ca: anal

en: Anambé
ca: anambé

en: Anamgura
ca: anamgura

en: Anasi
ca: anasi

en: Andai
ca: meakambut

en: Andaqui
ca: andaqui

en: Andarum
ca: andarum

en: Andegerebinha
ca: andegerebinha

en: Andh
ca: andh

en: Andi
ca: andi

en: Andio
ca: andio

en: Andoa
ca: andoa

en: Andoque
ca: andoque

en: Andra-Hus
ca: andra-hus

en: Aneityum
ca: aneityum

en: Anem
ca: anem

en: Aneme Wake
ca: abie

en: Angaataha
ca: angataha

en: Angal
ca: angal

en: Angal Enen
ca: angal enen

en: Angal Heneng
ca: angal Heneng

en: Angika
ca: angika

en: Anglo-Norman
ca: Anglonormand

en: Angloromani
ca: Anglo-romaní

en: Angolar
ca: angolar

en: Angor
ca: angor

en: Angoram
ca: angoram

en: Anii
ca: anii

en: Animere
ca: animere

en: Anindilyakwa
ca: anindilyakwa

en: Anjam
ca: anjam

en: Ankave
ca: ankave

en: Anmatyerre
ca: anmatyerre

en: Anong
ca: Nung

en: Anor
ca: anor

en: Anserma
ca: anserma

en: Ansus
ca: ansus

en: Antakarinya
ca: antakarinya

en: Anuak
ca: anuak

en: Anufo
ca: anufo

en: Anuki
ca: anuki

en: Anus
ca: anus

en: Anuta
ca: anuta

en: Anyin
ca: anyi

en: Anyin Morofo
ca: Anyi; Morofo

en: Aore
ca: aore

en: Ap Ma
ca: ap'ma

en: Apalachee
ca: Apalatxe

en: Apalaí
ca: apalaí

en: Apali
ca: apali

en: Apatani
ca: apatani

en: Apiaká
ca: apiaká

en: Apinayé
ca: apinayé

en: Apma
ca: apma

en: Apurinã
ca: apurinã

en: Aputai
ca: aputai

en: Aquitanian
ca: Aquitani

en: Arabana
ca: arabana

en: Arabela
ca: arabela

en: Arabic
ca: àrab

en: Aragonese
ca: aragonès

en: Araki
ca: araki

en: Aralle-Tabulahan
ca: aralle-Tabulahan

en: Arammba
ca: Aramba

en: Aranadan
ca: aranadan

en: Arandai
ca: arandai

en: Araona
ca: araona

en: Arapaho
ca: arapaho

en: Arapaso
ca: arapaso

en: Arawak
ca: arawak

en: Araweté
ca: araweté

en: Arawum
ca: arawum

en: Arbore
ca: arbore

en: Archi
ca: archi

en: Are
ca: Mukawa

en: Areba
ca: areba

en: Arem
ca: arem

en: Argentine Sign Language
ca: llengua de signes argentina

en: Argobba
ca: argobba

en: Arguni
ca: arguni

en: Arhuaco
ca: arhuaco

en: Arhâ
ca: arhâ

en: Arhö
ca: arhö

en: Ari
ca: ari

en: Arifama-Miniafia
ca: arifama-miniafia

en: Arigidi
ca: arigidi

en: Arikapú
ca: arikapú

en: Arikara
ca: arikara

en: Arikem
ca: arikem

en: Arma
ca: arma

en: Armenian
ca: armeni

en: Armenian Sign Language
ca: llengua de signes armeni

en: Arop-Lokep
ca: arop-lokep

en: Arop-Sissano
ca: arop-sissano

en: Arosi
ca: arosi

en: Arpitan
ca: francoprovençal

en: Arta
ca: arta

en: Aruek
ca: aruek

en: Arutani
ca: arutani

en: Aruá (Amazonas State)
ca: aruá (Estat d'Amazones)

en: As
ca: as

en: Asas
ca: asas

en: Ashe
ca: ashe

en: Ashkun
ca: ashkun

en: Ashtiani
ca: ashtiani

en: Asháninka
ca: asháninka

en: Ashéninka Pajonal
ca: asheninka; Pajonal

en: Ashéninka Perené
ca: Asheninka; Perené

en: Asilulu
ca: silulu

en: Askopan
ca: eivo

en: Asoa
ca: asoa

en: Assamese
ca: assamès

en: Assiniboine
ca: assiniboine

en: Asturian
ca: asturià

en: Asu (Nigeria)
ca: asu (Nigèria)

en: Asu (Tanzania)
ca: asu (Tanzània)

en: Asumboa
ca: asumboa

en: Asuri
ca: asuri

en: Ata
ca: ata

en: Atakapa
ca: atakapa

en: Atampaya
ca: atampaya

en: Atemble
ca: atemble

en: Athpariya
ca: athpariya

en: Ati
ca: ati

en: Atikamekw
ca: atikamekw

en: Atohwaim
ca: atohwaim

en: Atorada
ca: atorada

en: Atsahuaca
ca: atsahuaca

en: Atsam
ca: atsam

en: Atsugewi
ca: atsugewi

en: Attié
ca: attié

en: Au
ca: au

en: Aulua
ca: aulua

en: Aurá
ca: aurá

en: Aushi
ca: aushi

en: Aushiri
ca: aushiri

en: Austral
ca: austral

en: Australian Aborigines Sign Language
ca: llengua de signes dels aborígens australians

en: Australian Sign Language
ca: llengua de signes australiana

en: Austrian Sign Language
ca: llengua de signes austríaca

en: Auwe
ca: Auwé

en: Auye
ca: auye

en: Auyokawa
ca: auyokawa

en: Avaric
ca: àvar

en: Avatime
ca: avatime

en: Avau
ca: avau

en: Avestan
ca: avèstic

en: Avikam
ca: avikam

en: Avokaya
ca: avokaya

en: Avá-Canoeiro
ca: avá-canoeiro

en: Awa (China)
ca: Wa; Awa

en: Awa (Papua New Guinea)
ca: awa (Papua Nova Guinea)

en: Awa-Cuaiquer
ca: awa (Equador)

en: Awabakal
ca: awabakal

en: Awad Bing
ca: awad bing

en: Awadhi
ca: awadhi

en: Awak
ca: awak

en: Awar
ca: awar

en: Awara
ca: awara

en: Awbono
ca: awbono

en: Aweer
ca: aweer

en: Awera
ca: awera

en: Awetí
ca: awetí

en: Awing
ca: awing

en: Awiyaana
ca: awiyaana

en: Awjilah
ca: awjilah

en: Awngi
ca: awngi

en: Awtuw
ca: awtuw

en: Awu
ca: Yi; Awu

en: Awun
ca: awun

en: Awutu
ca: awutu

en: Awyi
ca: awyi

en: Axamb
ca: axamb

en: Ayabadhu
ca: ayabadhu

en: Ayere
ca: ayere

en: Ayi (Papua New Guinea)
ca: ayi (Papua Nova Guinea)

en: Aymara
ca: aimara

en: Ayoreo
ca: ayoreo

en: Ayu
ca: ayu

en: Azerbaijani
ca: àzeri

en: Azha
ca: azha

en: Azhe
ca: Yi; Azhe

en: Baan
ca: baan

en: Baangi
ca: baangi

en: Baatonum
ca: baatonum

en: Baba
ca: baba

en: Babango
ca: babango

en: Babanki
ca: babanki

en: Babatana
ca: babatana

en: Babine
ca: babine

en: Babuza
ca: babuza

en: Bacama
ca: bacama

en: Bactrian
ca: Bactrià

en: Bada (Indonesia)
ca: bada (Indonèsia)

en: Bada (Nigeria)
ca: bada (Nigèria)

en: Badaga
ca: badaga

en: Bade
ca: bade

en: Badeshi
ca: badeshi

en: Badimaya
ca: badimaya

en: Badui
ca: badui

en: Badyara
ca: Badjara

en: Baeggu
ca: baeggu

en: Baelelea
ca: baelelea

en: Baetora
ca: baetora

en: Bafanji
ca: bafanji

en: Bafaw-Balong
ca: bafaw-balong

en: Bafia
ca: bafia

en: Bafut
ca: bafut

en: Baga Kaloum
ca: baga kaloum

en: Baga Koga
ca: baga koga

en: Baga Sitemu
ca: baga sitemu

en: Baga Sobané
ca: baga sobané

en: Bagheli
ca: bagheli

en: Bagirmi
ca: bagirmi

en: Bago-Kusuntu
ca: bago-kusuntu

en: Bagri
ca: bagri

en: Bagupi
ca: bagupi

en: Bagusa
ca: bagusa

en: Bagvalal
ca: bagvalal

en: Baham
ca: baham

en: Bahau
ca: bahau

en: Bahinemo
ca: bahinemo

en: Bahing
ca: bahing

en: Bahnar
ca: bahnar

en: Bahonsuai
ca: bahonsuai

en: Bai
ca: bai

en: Baibai
ca: baibai

en: Baikeno
ca: baikeno

en: Baima
ca: baima

en: Baimak
ca: baimak

en: Bainouk-Gunyaamolo
ca: bainouk-gunyaamolo

en: Bainouk-Gunyuño
ca: bainouk-gunyuño

en: Bainouk-Samik
ca: bainouk-samik

en: Baiso
ca: baiso

en: Bajan
ca: bajan

en: Bajelani
ca: bajelani

en: Baka (Cameroon)
ca: baka (Camerun)

en: Baka (Sudan)
ca: baka (Sudan)

en: Bakairí
ca: bakairí

en: Bakaka
ca: bakaka

en: Bakhtiari
ca: bakhtiari

en: Baki
ca: baki

en: Bakoko
ca: bakoko

en: Bakole
ca: bakole

en: Bakpinka
ca: bakpinka

en: Bakumpai
ca: bakumpai

en: Bakwé
ca: bakwé

en: Balaesang
ca: balaesang

en: Balangao
ca: balangao

en: Balanta-Ganja
ca: balanta-ganja

en: Balanta-Kentohe
ca: balanta-kentohe

en: Balantak
ca: balantak

en: Balau
ca: balau

en: Baldemu
ca: baldemu

en: Bali (Democratic Republic of Congo)
ca: bali (República Democràtica del Congo)

en: Bali (Nigeria)
ca: bali (Nigèria)

en: Balinese
ca: balinès

en: Balo
ca: balo

en: Baloi
ca: baloi

en: Balti
ca: balti

en: Baluan-Pam
ca: baluan-pam

en: Baluchi
ca: balutxi

en: Bamako Sign Language
ca: llengua de signes bamako

en: Bamali
ca: bamali

en: Bambalang
ca: bambalang

en: Bambara
ca: bambara

en: Bambili-Bambui
ca: bambili-bambui

en: Bamenyam
ca: bamenyam

en: Bamu
ca: bamu

en: Bamukumbit
ca: bamukumbit

en: Bamun
ca: bamun

en: Bamunka
ca: bamunka

en: Bamwe
ca: bamwe

en: Ban Khor Sign Language
ca: llengua de signes Ban Khor

en: Bana
ca: bana

en: Banaro
ca: banaro

en: Banda (Indonesia)
ca: banda (Indonèsia)

en: Banda-Bambari
ca: Banda; Bambari

en: Banda-Banda
ca: banda; Banda

en: Banda-Mbrès
ca: banda-mbrès

en: Banda-Ndélé
ca: banda; Ndele

en: Banda-Yangere
ca: Banda; Yangere

en: Bandi
ca: bandi

en: Bandial
ca: bandial

en: Bandjalang
ca: bandjalang

en: Bangala
ca: bangala

en: Bangandu
ca: bangandu

en: Bangba
ca: bangba

en: Banggai
ca: banggai

en: Banggarla
ca: banggarla

en: Bangi
ca: bangi

en: Bangolan
ca: bangolan

en: Bangubangu
ca: bangubangu

en: Bangwinji
ca: bangwinji

en: Baniva
ca: baniva

en: Baniwa
ca: baniwa

en: Banjar
ca: banjar

en: Bankagooma
ca: bankagooma

en: Bankon
ca: bo

en: Bannoni
ca: bannoni

en: Bantawa
ca: bantawa

en: Bantayanon
ca: bantayanon

en: Bantik
ca: bantik

en: Bantoanon
ca: bantoanon

en: Baoulé
ca: baoulé

en: Baraamu
ca: baraamu

en: Barai
ca: barai

en: Barakai
ca: barakai

en: Barama
ca: barama

en: Barambu
ca: barambu

en: Baramu
ca: baramu

en: Barapasi
ca: barapasi

en: Baras
ca: baras

en: Barasana-Eduria
ca: barasana-eduria

en: Barbacoas
ca: barbacoas

en: Barbareño
ca: barbareño

en: Bardi
ca: bardi

en: Barein
ca: barein

en: Bari
ca: bari (Sudan)

en: Bariai
ca: bariai

en: Bariji
ca: bariji

en: Barikanchi
ca: barikanchi

en: Barok
ca: barok

en: Barombi
ca: barombi

en: Barrow Point
ca: barrow point

en: Baruga
ca: baruga

en: Baruya
ca: baruya

en: Barwe
ca: barwe

en: Baré
ca: baré

en: Barí
ca: Bari (Colòmbia)

en: Basa (Cameroon)
ca: basa (Camerun)

en: Basa (Nigeria)
ca: basa (Nigèria)

en: Basa-Gumna
ca: basa-gumna

en: Basa-Gurmana
ca: basa-gurmana

en: Basap
ca: basap

en: Basay
ca: basay

en: Bashkardi
ca: bashkardi

en: Bashkir
ca: baixkir

en: Basketo
ca: basketo

en: Basque
ca: basc

en: Bassa
ca: bassa

en: Bassa-Kontagora
ca: bassa-kontagora

en: Bassari
ca: bassari

en: Bassossi
ca: bassossi

en: Bata
ca: bata

en: Batak
ca: batak

en: Batak Alas-Kluet
ca: batak alas-kluet

en: Batak Angkola
ca: batak; Angkola

en: Batak Dairi
ca: batak; Dairi

en: Batak Karo
ca: batak karo

en: Batak Mandailing
ca: batak; Mandailing

en: Batak Simalungun
ca: batak; Simalungun

en: Batak Toba
ca: batak; Toba

en: Batanga
ca: batanga

en: Batek
ca: batek

en: Bateri
ca: bateri

en: Bathari
ca: bathari

en: Bati (Cameroon)
ca: bati (Camerun)

en: Bati (Indonesia)
ca: bati (Indonèsia)

en: Bats
ca: bats

en: Batu
ca: batu

en: Batui
ca: Pamona; Batui

en: Batuley
ca: batuley

en: Bau
ca: bau

en: Bauchi
ca: bauchi

en: Baure
ca: baure

en: Bauria
ca: bauria

en: Bauwaki
ca: bauwaki

en: Bauzi
ca: bauzi

en: Bavarian
ca: bavarès

en: Bayali
ca: bayali

en: Baybayanon
ca: baybayanon

en: Baygo
ca: baygo

en: Bayono
ca: bayono

en: Bayot
ca: baiot

en: Bayungu
ca: bayungu

en: Bazigar
ca: bazigar

en: Beami
ca: beami

en: Beaver
ca: beaver

en: Beba
ca: beba

en: Bebele
ca: bebele

en: Bebeli
ca: bebeli

en: Bebil
ca: bebil

en: Bedjond
ca: bedjond

en: Bedoanas
ca: bedoanas

en: Beeke
ca: beeke

en: Beele
ca: beele

en: Beembe
ca: beembe

en: Beezen
ca: beezen

en: Befang
ca: befang

en: Beja
ca: beja

en: Bekati'
ca: bekati'

en: Bekwarra
ca: bekwarra

en: Bekwel
ca: bekwel

en: Belait
ca: belait

en: Belanda Viri
ca: belanda viri

en: Belarusian
ca: bielorús

en: Belhariya
ca: belhariya

en: Beli (Papua New Guinea)
ca: beli (Papua Nova Guinea)

en: Beli (Sudan)
ca: beli (Sudan)

en: Bella Coola
ca: bella coola

en: Bellari
ca: bellari

en: Bemba (Zambia)
ca: bemba (Zàmbia)

en: Bembe
ca: bembe

en: Bena (Nigeria)
ca: Bena (Nigèria)

en: Bena (Tanzania)
ca: bena (Tanzània)

en: Benabena
ca: benabena

en: Bench
ca: bench

en: Bende
ca: bende

en: Bendi
ca: bendi

en: Benga
ca: benga

en: Bengali
ca: bengalí

en: Benggoi
ca: benggoi

en: Bengkala Sign Language
ca: llengua de signes Bengkala

en: Bentong
ca: bentong

en: Benyadu'
ca: benyadu'

en: Beothuk
ca: neothuk

en: Bepour
ca: bepour

en: Bera
ca: bera

en: Berakou
ca: berakou

en: Berik
ca: berik

en: Berinomo
ca: berinomo

en: Berom
ca: berom

en: Berti
ca: berti

en: Besisi
ca: Semelai; Besisi

en: Besme
ca: besme

en: Besoa
ca: besoa

en: Betaf
ca: betaf

en: Betawi
ca: betawi

en: Bete
ca: bete

en: Bete-Bendi
ca: bete-bendi

en: Beti (Côte d'Ivoire)
ca: bete; Costa d'Ivori

en: Bezhta
ca: bezhta

en: Bhadrawahi
ca: bhadrawahi

en: Bhalay
ca: bhalay

en: Bharia
ca: bharia

en: Bhatri
ca: bhatri

en: Bhattiyali
ca: bhattiyali

en: Bhaya
ca: bhaya

en: Bhele
ca: bhele

en: Bhilali
ca: bhilali

en: Bhili
ca: bhili

en: Bhojpuri
ca: bhojpuri

en: Bhujel
ca: bhujel

en: Bhunjia
ca: bhunjia

en: Biafada
ca: biafada

en: Biage
ca: biage

en: Biak
ca: biak

en: Biali
ca: biali

en: Biangai
ca: biangai

en: Biao
ca: biao

en: Biao Mon
ca: biao mon

en: Bidiyo
ca: bidiyo

en: Bidyara
ca: bidyara

en: Bidyogo
ca: bidyogo

en: Biem
ca: biem

en: Bierebo
ca: bierebo

en: Bieria
ca: bieria

en: Biete
ca: biete

en: Biga
ca: biga

en: Bijori
ca: bijori

en: Bikaru
ca: bikaru

en: Bikol
ca: bikol

en: Bikya
ca: bikya

en: Bila
ca: bila

en: Bilakura
ca: bilakura

en: Bilaspuri
ca: bilaspuri

en: Bilba
ca: bilba

en: Bilbil
ca: bilbil

en: Bile
ca: bile

en: Bilin
ca: bilin

en: Biloxi
ca: biloxi

en: Bilua
ca: bilua

en: Bilur
ca: bilur

en: Bima
ca: bima

en: Bimin
ca: bimin

en: Bimoba
ca: bimoba

en: Bina (Nigeria)
ca: bina (Nigèria)

en: Bina (Papua New Guinea)
ca: bina (Papua Nova Guinea)

en: Binahari
ca: binahari

en: Binandere
ca: binandere

en: Bine
ca: bine

en: Bini
ca: bini

en: Binji
ca: binji

en: Bintauna
ca: bintauna

en: Bintulu
ca: bintulu

en: Binukid
ca: binukid

en: Binumarien
ca: binumarien

en: Bipi
ca: bipi

en: Birale
ca: birale

en: Birao
ca: birao

en: Birgit
ca: birgit

en: Birhor
ca: birhor

en: Biri
ca: biri

en: Biritai
ca: biritai

en: Birked
ca: birked

en: Birri
ca: birri

en: Birwa
ca: birwa

en: Biseni
ca: biseni

en: Bishnupriya
ca: bishnupriya

en: Bishuo
ca: bishuo

en: Bisis
ca: bisis

en: Bislama
ca: bislama

en: Bisorio
ca: bisorio

en: Bissa
ca: bissa

en: Bisu
ca: bisu

en: Bit
ca: bit

en: Bitare
ca: bitare

en: Bitur
ca: Mutum

en: Biwat
ca: biwat

en: Biyo
ca: biyo

en: Biyom
ca: biyom

en: Blablanga
ca: blablanga

en: Blafe
ca: blafe

en: Blagar
ca: blagar

en: Blang
ca: blang

en: Bo (Laos)
ca: bo (Laos)

en: Bo (Papua New Guinea)
ca: bo (Papua Nova Guinea)

en: Bo-Ung
ca: Mboung

en: Boano (Maluku)
ca: boano (Maluku)

en: Boano (Sulawesi)
ca: boano (Sulawesi)

en: Bobongko
ca: bobongko

en: Bobot
ca: bobot

en: Bodo (Central African Republic)
ca: bodo (República Centrafricana)

en: Bodo (India)
ca: bodo (Índia)

en: Bodo Parja
ca: bodo parja

en: Bofi
ca: bofi

en: Boga
ca: boga

en: Bogaya
ca: bogaya

en: Boghom
ca: boghom

en: Boguru
ca: boguru

en: Boikin
ca: boikin

en: Bokha
ca: Muji; Bokha

en: Boko (Benin)
ca: boko (Benín)

en: Boko (Democratic Republic of Congo)
ca: boko (República Democràtica del Congo)

en: Bokobaru
ca: bokobaru

en: Bokoto
ca: bokoto

en: Bokyi
ca: bokyi

en: Bola
ca: bola

en: Bolango
ca: bolango

en: Bole
ca: bole

en: Bolgarian
ca: Búlgar del Volga

en: Bolgo
ca: bolgo

en: Bolia
ca: bolia

en: Bolivian Sign Language
ca: llengua de signes boliviana

en: Bolo
ca: bolo

en: Boloki
ca: boloki

en: Bolon
ca: bolon

en: Bolondo
ca: bolondo

en: Bolongan
ca: bolongan

en: Bom
ca: bom

en: Boma
ca: boma

en: Bomboli
ca: bomboli

en: Bomboma
ca: bomboma

en: Bomu
ca: bomu

en: Bomwali
ca: bomwali

en: Bon Gula
ca: bon gula

en: Bondei
ca: bondei

en: Bondo
ca: bondo

en: Bonerate
ca: bonerate

en: Bonerif
ca: bonerif

en: Bonggi
ca: bonggi

en: Bonggo
ca: bonggo

en: Bongili
ca: bongili

en: Bongo
ca: bongo

en: Bongu
ca: bongu

en: Bonjo
ca: bonjo

en: Bonkeng
ca: bonkeng

en: Bonkiman
ca: bonkiman

en: Bontok
ca: bontoc

en: Bookan
ca: bookan

en: Boon
ca: boon

en: Boor
ca: boor

en: Bora
ca: bora

en: Borei
ca: borei

en: Boro (Ethiopia)
ca: boro (Etiòpia)

en: Borong
ca: borong

en: Boruca
ca: boruca

en: Borôro
ca: borôro

en: Boselewa
ca: boselewa

en: Bosngun
ca: bosngun

en: Bosnian
ca: bosnià

en: Bote-Majhi
ca: bote-majhi

en: Botlikh
ca: botlikh

en: Bouyei
ca: Buyí

en: Bozaba
ca: bozaba

en: Bragat
ca: bragat

en: Brahui
ca: brahui

en: Braj
ca: braj

en: Brazilian Sign Language
ca: llengua de signes brasilera

en: Brem
ca: brem

en: Breri
ca: breri

en: Breton
ca: bretó

en: Bribri
ca: bribri

en: Brithenig
ca: brithenig

en: British Sign Language
ca: llengua de signes britànica

en: Brokkat
ca: brokkat

en: Brokskat
ca: brokskat

en: Broome Pearling Lugger Pidgin
ca: broome; parla mixta

en: Brunei
ca: brunei

en: Bu
ca: bu

en: Bua
ca: bua

en: Buamu
ca: buamu

en: Bube
ca: bube

en: Bubi
ca: bubi

en: Bubia
ca: bubia

en: Budibud
ca: budibud

en: Budong-Budong
ca: budong-budong

en: Budu
ca: budu

en: Budukh
ca: budukh

en: Buduma
ca: buduma

en: Budza
ca: budza

en: Bugan
ca: bugan

en: Bugawac
ca: bugawac

en: Bughotu
ca: bughotu

en: Buginese
ca: bugui

en: Bugun
ca: bugun

en: Buhid
ca: buhid

en: Buhutu
ca: buhutu

en: Bukat
ca: bukat

en: Bukharic
ca: bukharic

en: Bukitan
ca: bukitan

en: Bukusu
ca: bukusu

en: Bukwen
ca: bukwen

en: Bulgarian
ca: búlgar

en: Bulgarian Sign Language
ca: llengua de signes búlgara

en: Bulgebi
ca: bulgebi

en: Buli (Ghana)
ca: buli (Ghana)

en: Buli (Indonesia)
ca: buli (Indonèsia)

en: Bullom So
ca: bullom so

en: Bulu (Cameroon)
ca: bulu (Camerun)

en: Bulu (Papua New Guinea)
ca: bulu (Papua Nova Guinea)

en: Bum
ca: bum

en: Bumaji
ca: bumaji

en: Bumthangkha
ca: bumthangkha

en: Bun
ca: bun

en: Buna
ca: buna

en: Bunaba
ca: bunaba

en: Bunak
ca: bunak

en: Bunama
ca: bunama

en: Bundeli
ca: bundeli

en: Bung
ca: bung

en: Bungain
ca: bungain

en: Bungku
ca: bungku

en: Bunun
ca: bunun

en: Buol
ca: buol

en: Bura-Pabir
ca: bura-pabir

en: Burak
ca: burak

en: Buraka
ca: buraka

en: Burarra
ca: burarra

en: Burate
ca: burate

en: Burduna
ca: burduna

en: Bure
ca: bure

en: Buriat
ca: buriat

en: Burji
ca: burji

en: Burmese
ca: Birmà

en: Burmeso
ca: burmeso

en: Buru (Indonesia)
ca: Buru (Indonèsia)

en: Buru (Nigeria)
ca: buru (Nigèria)

en: Burui
ca: burui

en: Burumakok
ca: burumakok

en: Burun
ca: burun

en: Burunge
ca: burunge

en: Burushaski
ca: burushaski

en: Burusu
ca: burusu

en: Buruwai
ca: buruwai

en: Busa
ca: busa

en: Busam
ca: busam

en: Busami
ca: busami

en: Bushi
ca: bushi

en: Bushoong
ca: bushoong

en: Buso
ca: buso

en: Busoa
ca: busoa

en: Bussa
ca: bussa

en: Busuu
ca: busuu

en: Butmas-Tur
ca: butmas-tur

en: Butuanon
ca: butuanon

en: Buwal
ca: buwal

en: Buyu
ca: buyu

en: Bwa
ca: bwa

en: Bwaidoka
ca: bwaidoka

en: Bwatoo
ca: bwatoo

en: Bwela
ca: bwela

en: Bwile
ca: bwile

en: Bwisi
ca: bwisi

en: Byangsi
ca: byangsi

en: C'lela
ca: c'lela

en: Cabiyarí
ca: cabiyarí

en: Cabécar
ca: cabècar

en: Cacaopera
ca: cacaopera

en: Cacua
ca: cacua

en: Caddo
ca: caddo

en: Cahuarano
ca: cahuarano

en: Cahuilla
ca: cahuilla

en: Caka
ca: caka

en: Cakchiquel-Quiché Mixed Language
ca: caktxiquel-quiche

en: Cakfem-Mushere
ca: cakfem

en: Callawalla
ca: callawalla

en: Caluyanun
ca: caluyanun

en: Campalagian
ca: campalagià

en: Camsá
ca: camsa

en: Camtho
ca: camtho

en: Camunic
ca: Camúnic

en: Candoshi-Shapra
ca: candoshi-shapra

en: Canichana
ca: canitxana

en: Cao Miao
ca: cao miao

en: Capanahua
ca: capanahua

en: Capiznon
ca: capiznon

en: Caquinte
ca: caquinte

en: Cara
ca: cara

en: Carabayo
ca: carabayo

en: Caramanta
ca: caramanta

en: Carapana
ca: carapana

en: Carian
ca: Carià

en: Carijona
ca: carijona

en: Carolinian
ca: carolinià

en: Carrier
ca: carrier

en: Cashibo-Cacataibo
ca: cashibo-cacataibo

en: Cashinahua
ca: cashinahua

en: Catalan
ca: català

en: Catalan Sign Language
ca: llengua de signes catalana

en: Catawba
ca: catawba

en: Cauca
ca: cauca

en: Cavineña
ca: cavinyena

en: Cayubaba
ca: cayuvava

en: Cayuga
ca: cayuga

en: Cebuano
ca: cebuano

en: Celtiberian
ca: Celtibèric

en: Cemuhî
ca: cemuhî

en: Cen
ca: cen

en: Centúúm
ca: centuum

en: Cerma
ca: cerma

en: Chachi
ca: chachi

en: Chadian Sign Language
ca: llengua de signes txadiana

en: Chadong
ca: chadong

en: Chagatai
ca: txagatai

en: Chaima
ca: chaima

en: Chak
ca: chak

en: Chakali
ca: chakali

en: Chakma
ca: chakma

en: Chala
ca: chala

en: Chamacoco
ca: chamakoko

en: Chamalal
ca: txamalal

en: Chamari
ca: chamari

en: Chambeali
ca: chambeali

en: Chambri
ca: chambri

en: Chamicuro
ca: chamicuro

en: Chamorro
ca: chamorro

en: Changriwa
ca: changriwa

en: Changthang
ca: changthang

en: Chantyal
ca: chantel

en: Chané
ca: chané

en: Chara
ca: chara

en: Chaudangsi
ca: chaudangsi

en: Chaura
ca: chaura

en: Chavacano
ca: chabacano

en: Chayahuita
ca: chayahuita

en: Che
ca: Kuche

en: Chechen
ca: txetxè

en: Chenapian
ca: chenapià

en: Chenchu
ca: chenchu

en: Chenoua
ca: chenoua

en: Chepang
ca: chepang

en: Cherepon
ca: cherepon

en: Cherokee
ca: cherokee

en: Chesu
ca: Yi; Chesu

en: Chetco
ca: chetco

en: Chewong
ca: chewong

en: Cheyenne
ca: xeiene; cheyenne

en: Chhattisgarhi
ca: chattisgarbi

en: Chhintange
ca: chintang

en: Chhulung
ca: chulung

en: Chiangmai Sign Language
ca: llengua de signes Chiangmai

en: Chiapanec
ca: chiapanec

en: Chibcha
ca: chibcha; muisca

en: Chichimeca-Jonaz
ca: Chichimec

en: Chickasaw
ca: chickasaw

en: Chicomuceltec
ca: chicomuceltec

en: Chiga
ca: chiga

en: Chilcotin
ca: txilcotí

en: Chilean Sign Language
ca: llengua de signes xilena

en: Chilisso
ca: chilisso

en: Chimariko
ca: chimariko

en: Chimila
ca: chimila

en: Chinali
ca: chinali

en: Chinese
ca: xinès

en: Chinese Sign Language
ca: llengua de signes xinesa

en: Chinook
ca: chinook

en: Chinook jargon
ca: pidgin chinook

en: Chipaya
ca: chipaya

en: Chipewyan
ca: chipewyan

en: Chippewa
ca: txipeva

en: Chiquitano
ca: chiquito

en: Chiru
ca: chiru

en: Chitimacha
ca: chitimacha

en: Chittagonian
ca: chittagoni

en: Chocangacakha
ca: chocangacakha

en: Chochotec
ca: chochotec

en: Choctaw
ca: choctaw

en: Chodri
ca: chodri

en: Chokwe
ca: txokwe

en: Chol
ca: chol

en: Cholón
ca: choló

en: Chong
ca: chong

en: Choni
ca: choni

en: Chonyi-Dzihana-Kauma
ca: chonyi

en: Chopi
ca: chopí

en: Chorasmian
ca: Xorasmià

en: Chortí
ca: chortí

en: Chrau
ca: chrau

en: Chru
ca: chru

en: Chuave
ca: chuave

en: Chug
ca: chug

en: Chuj
ca: chuj

en: Chuka
ca: chuka

en: Chukot
ca: chukot

en: Chukwa
ca: chukwa

en: Chulym
ca: chulym

en: Churahi
ca: churai

en: Chuukese
ca: chuukese

en: Chuvantsy
ca: Iukaguir; Txuvants

en: Chuvash
ca: txuvaix

en: Chuwabu
ca: chuabo

en: Chácobo
ca: chácobo

en: Cia-Cia
ca: butonès

en: Cibak
ca: cibak

en: Cicipu
ca: cicipu

en: Cimbrian
ca: cimbrià

en: Cinda-Regi-Tiyal
ca: kamuku

en: Cineni
ca: cineni

en: Cinta Larga
ca: cinta larga

en: Cishingini
ca: cishingini

en: Clallam
ca: clallam

en: Coahuilteco
ca: Coahuiltec

en: Cocama-Cocamilla
ca: cocama-cocamilla

en: Cochimi
ca: cochimí

en: Cocopa
ca: cocopa

en: Coeur d'Alene
ca: coeur d'Alene

en: Cofán
ca: cofan

en: Cogui
ca: cogui

en: Col
ca: Lembak

en: Colombian Sign Language
ca: llengua de signes colombiana

en: Colorado
ca: colorado

en: Columbia-Wenatchi
ca: columbia-wenatchi

en: Comanche
ca: comanxe

en: Como Karim
ca: como karim

en: Comox
ca: comox

en: Con
ca: con

en: Coos
ca: coos

en: Coptic
ca: copte

en: Coquille
ca: coquille

en: Cori
ca: cori

en: Cornish
ca: còrnic

en: Corsican
ca: cors

en: Costa Rican Sign Language
ca: llengua de signes de Costa Rica

en: Cowlitz
ca: cowlitz

en: Cree
ca: cree

en: Creek
ca: creek

en: Croatia Sign Language
ca: llengua de signes de Croàcia

en: Croatian
ca: croat

en: Crow
ca: crow

en: Cruzeño
ca: cruzeño

en: Cua
ca: cua

en: Cuba Sign Language
ca: llengua de signes cubana

en: Cubeo
ca: cubeo

en: Cuiba
ca: cuiba

en: Culina
ca: culina

en: Cumanagoto
ca: cumanagoto

en: Cun
ca: cun

en: Cung
ca: cung

en: Cupeño
ca: cupeño

en: Curonian
ca: Curonià

en: Curripaco
ca: curripaco

en: Cutchi-Swahili
ca: cutchi-suahili

en: Cuvok
ca: cuvok

en: Cuyonon
ca: cuyonon

en: Czech
ca: txec

en: Czech Sign Language
ca: llengua de signes txeca

en: Côông
ca: coong

en: Daantanai'
ca: Lantanai

en: Daasanach
ca: daassanach

en: Daba
ca: daba

en: Dabarre
ca: dabarre

en: Dabe
ca: dabe

en: Dacian
ca: Dacià

en: Dadiya
ca: dadiya

en: Daga
ca: daga

en: Dagaari Dioula
ca: dagara; Diula

en: Dagba
ca: dagba

en: Dagbani
ca: dagbane

en: Dagik
ca: dagik

en: Dagoman
ca: dagoman

en: Dahalo
ca: dahalo

en: Daho-Doo
ca: daho-doo

en: Dai
ca: dai

en: Dair
ca: dair

en: Dakka
ca: dakka

en: Dakota
ca: dakota

en: Dakpakha
ca: dakpakha

en: Dalmatian
ca: dàlmata

en: Dama
ca: dama

en: Damakawa
ca: damakawa

en: Damal
ca: Uhumduni

en: Dambi
ca: dambi

en: Dameli
ca: dameli

en: Dampelas
ca: dampelasa

en: Dan
ca: dan

en: Danaru
ca: danaru

en: Danau
ca: danau

en: Dangaléat
ca: dangla

en: Danish
ca: danès

en: Danish Sign Language
ca: llengua de signes danesa

en: Dano
ca: dano

en: Dao
ca: dao

en: Daonda
ca: daonda

en: Darai
ca: darai

en: Dargwa
ca: darguà

en: Darlong
ca: darlong

en: Darmiya
ca: darmiya

en: Dass
ca: dass

en: Datooga
ca: Tatoga

en: Daur
ca: daur

en: Davawenyo
ca: davawenyo

en: Dawawa
ca: dawawa

en: Dawera-Daweloor
ca: dawera

en: Dawro
ca: dawro

en: Day
ca: day

en: Dayi
ca: dayi

en: Dazaga
ca: dazaga

en: Deccan
ca: deccan

en: Dedua
ca: dedua

en: Defaka
ca: defaka

en: Degaru
ca: degaru

en: Degema
ca: degema

en: Degenan
ca: degenan

en: Degexit'an
ca: degexitan

en: Dehu
ca: dehu

en: Dehwari
ca: dehwari

en: Dek
ca: dek

en: Dela-Oenale
ca: Roti; Dela-Oenale

en: Delaware
ca: delaware

en: Dem
ca: dem

en: Dema
ca: dema

en: Demisa
ca: demisa

en: Demta
ca: demta

en: Dendi (Benin)
ca: dendi; Benín

en: Dendi (Central African Republic)
ca: dendi; República Centrafricana

en: Dengese
ca: dengese

en: Dengka
ca: dengka

en: Deno
ca: deno

en: Denya
ca: denya

en: Dení
ca: deni

en: Deori
ca: deori

en: Dera (Indonesia)
ca: dera (Indonèsia)

en: Dera (Nigeria)
ca: dera (Nigèria)

en: Desano
ca: desano

en: Desiya
ca: oriya; Desiya

en: Dewoin
ca: dewoin

en: Dezfuli
ca: dezfuli

en: Dghwede
ca: dghwede

en: Dhaiso
ca: dhaiso

en: Dhalandji
ca: dhalandji

en: Dhanki
ca: dhanki

en: Dhanwar (Nepal)
ca: dhanwar (Nepal)

en: Dhao
ca: Ndao

en: Dhargari
ca: dhargari

en: Dhimal
ca: dhimal

en: Dhivehi
ca: divehi

en: Dhodia
ca: dhodia

en: Dhundari
ca: dhundari

en: Dhurga
ca: dhurga

en: Dhuwal
ca: dhuwal

en: Dia
ca: dia

en: Dibiyaso
ca: bainapi

en: Dibo
ca: dibo

en: Dibole
ca: dibole

en: Didinga
ca: didinga

en: Dido
ca: dido

en: Dieri
ca: dieri

en: Digo
ca: digo

en: Dii
ca: dii

en: Dijim-Bwilim
ca: dijim-bwilim

en: Dilling
ca: deleny

en: Dima
ca: jimajima

en: Dimasa
ca: dimasa

en: Dimbong
ca: dimbong

en: Dime
ca: dime

en: Dimli (individual language)
ca: dimli (llengua individual)

en: Ding
ca: ding

en: Dinka
ca: dinka

en: Dirari
ca: dirari

en: Dirasha
ca: dirasha

en: Diri
ca: diri

en: Diriku
ca: diriku

en: Dirim
ca: dirim

en: Disa
ca: disa

en: Ditidaht
ca: ditidaht

en: Diuwe
ca: diuwe

en: Dixon Reef
ca: dixon reef

en: Dizin
ca: Dizi

en: Djambarrpuyngu
ca: djambarrpuyngu

en: Djamindjung
ca: djamindjung

en: Djangun
ca: djangun

en: Djauan
ca: djauan

en: Djawi
ca: djawi

en: Djeebbana
ca: djeebbana

en: Djinang
ca: djinang

en: Djinba
ca: djinba

en: Djingili
ca: djingili

en: Djiwarli
ca: djiwarli

en: Dobel
ca: dobel

en: Dobu
ca: dobu

en: Doe
ca: doe

en: Doga
ca: doga

en: Doghoro
ca: doghoro

en: Dogoso
ca: dogoso

en: Dogosé
ca: doghosie

en: Dogri (individual language)
ca: dogri (llengua individual)

en: Dogri (macrolanguage)
ca: dogri (macrollengua)

en: Dogrib
ca: dogrib

en: Doka
ca: doka

en: Dolgan
ca: dolgan

en: Dolpo
ca: dolpo

en: Dom
ca: dom

en: Domaaki
ca: domaaki

en: Dombe
ca: dombe

en: Dominican Sign Language
ca: llengua de signes dominicana

en: Dompo
ca: dompo

en: Domu
ca: domu

en: Domung
ca: domung

en: Dondo
ca: dondo

en: Dong
ca: dong

en: Dongo
ca: dongo

en: Dongotono
ca: dongotono

en: Doondo
ca: doondo

en: Dori'o
ca: dori'o

en: Doromu-Koki
ca: doromu-koki

en: Dororo
ca: dororo

en: Dorze
ca: dorze

en: Doso
ca: doso

en: Doyayo
ca: doyayo

en: Drents
ca: drents

en: Drung
ca: drung

en: Duala
ca: duala

en: Duano
ca: duano

en: Duau
ca: duau

en: Dubli
ca: dubli

en: Dubu
ca: dubu

en: Duguri
ca: duguri

en: Dugwor
ca: dugwor

en: Duhwa
ca: duhwa

en: Dulbu
ca: dulbu

en: Duma
ca: duma

en: Dumbea
ca: dumbea

en: Dumi
ca: dumi

en: Dumpas
ca: dumpas

en: Dumun
ca: dumun

en: Duna
ca: duna

en: Dungan
ca: dungan

en: Dungra Bhil
ca: dungra Bhil

en: Dungu
ca: dungu

en: Dura
ca: dura

en: Duriankere
ca: duriankere

en: Duruma
ca: duruma

en: Duruwa
ca: Parji

en: Dusner
ca: dusner

en: Dusun Deyah
ca: dusun; Deyah

en: Dusun Malang
ca: dusun; Malang

en: Dusun Witu
ca: dusun; Witu

en: Dutch
ca: holandès

en: Dutch Sign Language
ca: llengua de signes holandesa

en: Dutton World Speedwords
ca: taquigrafia internacional Dutton

en: Duungooma
ca: duungoma

en: Duupa
ca: duupa

en: Duvle
ca: duvle

en: Duwai
ca: duwai

en: Duwet
ca: duwet

en: Dyaabugay
ca: dyaabugay

en: Dyaberdyaber
ca: dyaberdyaber

en: Dyan
ca: dyan

en: Dyangadi
ca: dyangadi

en: Dyirbal
ca: dyirbal

en: Dyugun
ca: dyugun

en: Dyula
ca: dyula

en: Dza
ca: dza

en: Dzalakha
ca: dzalakha

en: Dzando
ca: dzando

en: Dzao Min
ca: dzao Min

en: Dzodinka
ca: dzodinka

en: Dzongkha
ca: dzongkha

en: Dzùùngoo
ca: dzuungoo

en: Dâw
ca: kamà

en: E
ca: e

en: E'ñapa Woromaipu
ca: Abira

en: Eastern Maroon Creole
ca: crioll maroon oriental

en: Ebira
ca: ebira

en: Eblan
ca: Eblaïta

en: Ebrié
ca: ebrié

en: Ebughu
ca: ebughu

en: Ecuadorian Sign Language
ca: llengua de signes equatoriana

en: Ede Cabe
ca: ede cabe

en: Ede Ica
ca: ede ica

en: Ede Idaca
ca: ede idaca

en: Ede Ije
ca: ede ije

en: Edolo
ca: edolo

en: Edomite
ca: Edomita

en: Edopi
ca: edopi

en: Efai
ca: efai

en: Efe
ca: efe

en: Efik
ca: efik

en: Ega
ca: ega

en: Eggon
ca: eggon

en: Egypt Sign Language
ca: llengua de signes d'Egipte

en: Egyptian (Ancient)
ca: egipci antic

en: Ehueun
ca: ehueun

en: Eipomek
ca: eipomek

en: Eitiep
ca: eitiep

en: Ejagham
ca: ejagham

en: Ejamat
ca: ejamat

en: Ekajuk
ca: ekajuk

en: Ekari
ca: ekari

en: Eki
ca: eki

en: Ekit
ca: ekit

en: Ekpeye
ca: ekpeye

en: El Hugeirat
ca: el hugeirat

en: El Molo
ca: el molo

en: Elamite
ca: elamita

en: Eleme
ca: eleme

en: Elepi
ca: elepi

en: Elip
ca: elip

en: Elkei
ca: elkei

en: Eloyi
ca: eloyi

en: Elu
ca: elu

en: Elymian
ca: Elymià

en: Emai-Iuleha-Ora
ca: emai-iuleha-ora

en: Eman
ca: eman

en: Embaloh
ca: embaloh

en: Emberá-Baudó
ca: emberà; Baudo

en: Emberá-Catío
ca: emberà-Catio

en: Emberá-Chamí
ca: emberà-chamí

en: Emberá-Tadó
ca: Emberà, Tadó

en: Embu
ca: embu

en: Emerillon
ca: emerillon

en: Emilian
ca: emilià

en: Emplawas
ca: emplawas

en: Emumu
ca: emumu

en: En
ca: en

en: Ende
ca: ende

en: Enga
ca: enga

en: Engenni
ca: engenni

en: Enggano
ca: enggano

en: English
ca: anglès

en: Enu
ca: enu

en: Enwan (Akwa Ibom State)
ca: enwan; Estat d'Akwa

en: Enwan (Edu State)
ca: enwan; Estat d'Edo

en: Enya
ca: enya

en: Epena
ca: Saija

en: Epie
ca: epie

en: Eravallan
ca: eravallan

en: Erave
ca: erave

en: Eritai
ca: eritai

en: Erokwanas
ca: erokwanas

en: Erre
ca: erre

en: Erromintxela
ca: caló basc

en: Ersu
ca: ersu

en: Eruwa
ca: eruwa

en: Esan
ca: esan

en: Ese Ejja
ca: ese ejja

en: Eshtehardi
ca: eshtehardi

en: Esimbi
ca: esimbi

en: Esperanto
ca: esperanto

en: Esselen
ca: esselen

en: Estonian
ca: estonià

en: Estonian Sign Language
ca: llengua de signes estoniana

en: Esuma
ca: esuma

en: Etchemin
ca: etchemin

en: Etebi
ca: etebi

en: Eten
ca: aten

en: Eteocretan
ca: eteocretà

en: Eteocypriot
ca: eteoxipriota

en: Ethiopian Sign Language
ca: llengua de signes etíop

en: Etkywan
ca: etkywan

en: Eton (Cameroon)
ca: eton (Camerun)

en: Eton (Vanuatu)
ca: eton (Vanuatu)

en: Etruscan
ca: etrusc

en: Evant
ca: evant

en: Even
ca: even

en: Evenki
ca: evenki

en: Ewe
ca: ewe

en: Ewondo
ca: ewondo

en: Extremaduran
ca: extremeny

en: Eyak
ca: eyak

en: Fagani
ca: fagani

en: Faita
ca: faita

en: Faiwol
ca: faiwol

en: Fala
ca: fala

en: Fali
ca: fali

en: Faliscan
ca: Faliscà

en: Fam
ca: fam

en: Fanagalo
ca: fanagolo

en: Fang (Cameroon)
ca: fang (Camerun)

en: Fang (Equatorial Guinea)
ca: fang (Guinea Equatorial)

en: Fania
ca: fania

en: Fanti
ca: fanti

en: Farefare
ca: gurenne

en: Faroese
ca: feroès

en: Fas
ca: fas

en: Fasu
ca: fasu

en: Fataleka
ca: fataleka

en: Fataluku
ca: fataluku

en: Fayu
ca: fayu

en: Fe'fe'
ca: fefe

en: Fembe
ca: fembe

en: Feroge
ca: feroge

en: Fijian
ca: fijià

en: Filipino
ca: filipí

en: Finland-Swedish Sign Language
ca: llengua de signes Finlàndia-suec

en: Finnish
ca: finès

en: Finnish Sign Language
ca: llengua de signes finesa

en: Finongan
ca: finungwa

en: Fipa
ca: fipa

en: Firan
ca: firan

en: Fiwaga
ca: fiwaga

en: Flinders Island
ca: flinders

en: Foau
ca: foau

en: Foi
ca: foi

en: Foia Foia
ca: foia foia

en: Foma
ca: foma

en: Fon
ca: fon

en: Fongoro
ca: fongoro

en: Foodo
ca: foodo

en: Forak
ca: forak

en: Fordata
ca: fordata

en: Fore
ca: foré

en: Fortsenal
ca: fortsenal

en: Frankish
ca: frankish antic

en: French
ca: francès

en: French Sign Language
ca: llengua de signes francesa

en: Friulian
ca: friülès

en: Fulah
ca: ful (macrollengua)

en: Fuliiru
ca: fuliiru

en: Fulniô
ca: fulnio

en: Fum
ca: fum

en: Fur
ca: fur

en: Furu
ca: furu

en: Futuna-Aniwa
ca: futuna occidental

en: Fuyug
ca: fuyug

en: Fwe
ca: fwe

en: Fwâi
ca: fwai

en: Fyer
ca: fyer

en: Ga
ca: ga

en: Ga'anda
ca: gaanda

en: Ga'dang
ca: gadang

en: Gabri
ca: gabri

en: Gabrielino-Fernandeño
ca: Tongva

en: Gaddang
ca: gaddang

en: Gaddi
ca: gaddi

en: Gade
ca: gade

en: Gadjerawang
ca: gadjerawang

en: Gadsup
ca: gadsup

en: Gafat
ca: gafat

en: Gagadu
ca: gagadu

en: Gagauz
ca: gagaús

en: Gagu
ca: gagu

en: Gahri
ca: gahri

en: Gaikundi
ca: gaikundi

en: Gail
ca: gail

en: Gaina
ca: gaina

en: Gal
ca: gal

en: Galambu
ca: galambu

en: Galatian
ca: Galatià

en: Galela
ca: galela

en: Galeya
ca: galeya

en: Galice
ca: galice

en: Galician
ca: gallec

en: Galindan
ca: Galindà

en: Galo
ca: adí; Galo

en: Gambera
ca: gambera

en: Gamilaraay
ca: gamilaraay

en: Gamit
ca: gamit

en: Gamkonora
ca: gamkonora

en: Gamo
ca: gamo

en: Gamo-Ningi
ca: gamo-ningi

en: Gana
ca: gana

en: Ganang
ca: ganang

en: Gane
ca: gane

en: Ganggalida
ca: gangalida

en: Ganglau
ca: ganglau

en: Gangte
ca: gangte

en: Gangulu
ca: gangulu

en: Gants
ca: gants

en: Ganza
ca: ganza

en: Ganzi
ca: ganzi

en: Gao
ca: gao

en: Garhwali
ca: garhwali

en: Garifuna
ca: garifuna

en: Garig-Ilgar
ca: garig-ilgar

en: Garo
ca: garo

en: Garre
ca: garre

en: Garus
ca: garus

en: Gata'
ca: gata

en: Gavar
ca: gavar

en: Gavião Do Jiparaná
ca: gaviao jiparanà

en: Gawar-Bati
ca: gawar-bati

en: Gawwada
ca: gawwada

en: Gayil
ca: galila

en: Gayo
ca: gayo

en: Gazi
ca: gazi

en: Gbagyi
ca: gbagyi

en: Gbanu
ca: gbanu

en: Gbanziri
ca: gbanziri

en: Gbari
ca: gbari

en: Gbaya (Central African Republic)
ca: gbaya (República Centrafricana)

en: Gbaya (Sudan)
ca: gbaya (Sudan)

en: Gbaya-Bossangoa
ca: gbaya-bossangoa

en: Gbaya-Bozoum
ca: gbaya-bozoum

en: Gbaya-Mbodomo
ca: gbaya; Mbodomo

en: Gbayi
ca: gbayi

en: Gbii
ca: gbii

en: Gbiri-Niragu
ca: gbiri-niragu

en: Ge
ca: ge

en: Gebe
ca: gebe

en: Gedaged
ca: gedaged

en: Gedeo
ca: gedeo

en: Geez
ca: gueez

en: Geji
ca: geji

en: Geme
ca: geme

en: Gen
ca: gen

en: Gende
ca: gende

en: Gengle
ca: gengle

en: Georgian
ca: georgià

en: Gera
ca: gera

en: German
ca: alemany

en: German Sign Language
ca: llengua de signes alemanya

en: Geruma
ca: geruma

en: Geser-Gorom
ca: geser-gorom

en: Ghadamès
ca: ghadamès

en: Ghanaian Sign Language
ca: llengua de signes ghanesa

en: Ghanongga
ca: ghanongga

en: Ghari
ca: ghari

en: Ghayavi
ca: ghayavi

en: Ghera
ca: ghera

en: Ghodoberi
ca: godoberi

en: Ghomara
ca: ghomara

en: Ghomálá'
ca: ghomálá'

en: Ghotuo
ca: ghotuo

en: Ghulfan
ca: ghulfan

en: Giangan
ca: giangan

en: Gibanawa
ca: gibanawa

en: Gidar
ca: gidar

en: Giiwo
ca: giiwo

en: Gikyode
ca: gikyode

en: Gilaki
ca: gilakí

en: Gilbertese
ca: gilbertès

en: Gilima
ca: gilima

en: Gilyak
ca: Guiliak

en: Gimi (Eastern Highlands)
ca: gimi (Guimí)

en: Gimi (West New Britain)
ca: gimi (Loko)

en: Gimme
ca: gimme

en: Gimnime
ca: gimnime

en: Ginuman
ca: ginuman

en: Ginyanga
ca: ginyanga

en: Girawa
ca: girawa

en: Gitonga
ca: Tonga (Moçambic)

en: Gitua
ca: gitua

en: Gitxsan
ca: gitxsan

en: Giyug
ca: giyug

en: Gizrra
ca: Gizra

en: Glaro-Twabo
ca: glaro-twabo

en: Glavda
ca: glavda

en: Gnau
ca: gnau

en: Goaria
ca: goaria

en: Gobasi
ca: gobasi

en: Gobu
ca: gobu

en: Godié
ca: godié

en: Godwari
ca: godwari

en: Goemai
ca: goemai

en: Gofa
ca: gofa

en: Gogo
ca: gogo

en: Gogodala
ca: gogodala

en: Gokana
ca: gokana

en: Gola
ca: gola

en: Golin
ca: golin

en: Gondi
ca: gondi

en: Gone Dau
ca: gone dau

en: Gongduk
ca: gongduk

en: Gonja
ca: gonja

en: Gooniyandi
ca: gooniyandi

en: Gor
ca: gor

en: Gorakor
ca: gorakor

en: Gorap
ca: gorap

en: Gorontalo
ca: gorontalo

en: Gorovu
ca: gorovu

en: Gorowa
ca: gorowa

en: Gothic
ca: gòtic

en: Goundo
ca: goundo

en: Gourmanchéma
ca: gourmanchéma

en: Gowlan
ca: gowlan

en: Gowli
ca: gowli

en: Gowro
ca: gowro

en: Gozarkhani
ca: gozarkhani

en: Grebo
ca: grebo

en: Greek Sign Language
ca: llengua de signes grega

en: Gresi
ca: gresi

en: Groma
ca: groma

en: Gronings
ca: gronings

en: Gros Ventre
ca: gros ventre

en: Gua
ca: gua

en: Guahibo
ca: guahibo

en: Guajajára
ca: guajajara

en: Guajá
ca: guajà

en: Guambiano
ca: guambià

en: Guana (Brazil)
ca: guana (Brasil)

en: Guana (Paraguay)
ca: guana (Paraguai)

en: Guanano
ca: guanano

en: Guanche
ca: guanxe

en: Guanyinqiao
ca: guanyinqiao

en: Guarani
ca: guaraní

en: Guarayu
ca: guaraiú

en: Guarequena
ca: guarequena

en: Guatemalan Sign Language
ca: llengua de signes guatemalteca

en: Guató
ca: guató

en: Guayabero
ca: guayabero

en: Gude
ca: gude

en: Gudu
ca: gudu

en: Guduf-Gava
ca: guduf

en: Gugadj
ca: gugadj

en: Gugu Badhun
ca: gugu

en: Gugu Warra
ca: Guguwarra

en: Gugubera
ca: gugubera

en: Guguyimidjir
ca: guguyimidjir

en: Guhu-Samane
ca: guhu-samane

en: Guinean Sign Language
ca: llengua de signes guineana

en: Guiqiong
ca: guiqiong

en: Gujarati
ca: gujarati

en: Gujari
ca: gujari

en: Gula (Central African Republic)
ca: gula (República Centreafricana)

en: Gula (Chad)
ca: gula (Txad)

en: Gula Iro
ca: gula iro

en: Gula'alaa
ca: gula'alaa

en: Gulay
ca: gulay

en: Gule
ca: gule

en: Guliguli
ca: guliguli

en: Gumalu
ca: gumalu

en: Gumatj
ca: gumatj

en: Gumawana
ca: gumawana

en: Gumuz
ca: gumús

en: Gun
ca: gun-gbe

en: Gundi
ca: gundi

en: Gungabula
ca: gungabula

en: Guntai
ca: guntai

en: Gunwinggu
ca: gunwinggu

en: Gunya
ca: gunya

en: Gupa-Abawa
ca: gupa-abawa

en: Gupapuyngu
ca: gupapuyngu

en: Guragone
ca: guragone

en: Guramalum
ca: guramalum

en: Gurani
ca: hawrami

en: Gurdjar
ca: gurdjar

en: Gureng Gureng
ca: gureng gureng

en: Gurgula
ca: gurgula

en: Guriaso
ca: guriaso

en: Gurinji
ca: gurindji

en: Gurmana
ca: gurmana

en: Guro
ca: guro

en: Guruntum-Mbaaru
ca: guruntum

en: Gusii
ca: gusí

en: Gusilay
ca: gusilay

en: Guwamu
ca: guwamu

en: Guya
ca: guya

en: Guyani
ca: guyani

en: Gvoko
ca: Gevoko

en: Gwa
ca: gwa

en: Gwahatike
ca: gwahatike

en: Gwamhi-Wuri
ca: gwamhi-wuri

en: Gwandara
ca: gwandara

en: Gweda
ca: gweda

en: Gweno
ca: gweno

en: Gwere
ca: gwere

en: Gwichʼin
ca: gwichin

en: Gyele
ca: gyele

en: Gyem
ca: gyem

en: Ha
ca: ha

en: Habu
ca: habu

en: Hadiyya
ca: hadia

en: Hadothi
ca: harautí

en: Hadza
ca: hadza

en: Haeke
ca: haeke

en: Hahon
ca: hahon

en: Hai//om
ca: hai om

en: Haida
ca: haida

en: Haigwai
ca: haigwai

en: Haiphong Sign Language
ca: llengua de signes Haipong

en: Haisla
ca: haisla

en: Haitian Vodoun Culture Language
ca: haitià vodoun

en: Haji
ca: aji

en: Hajong
ca: hajong

en: Hakö
ca: hako

en: Halang
ca: halang

en: Halang Doan
ca: halang doan

en: Halbi
ca: halbi

en: Halia
ca: halia

en: Halkomelem
ca: halkomelem

en: Hamap
ca: hamap

en: Hamba
ca: hamba

en: Hamer-Banna
ca: hamer-banna

en: Hamtai
ca: hamtai

en: Han
ca: han

en: Hanga
ca: hanga

en: Hangaza
ca: hangaza

en: Hani
ca: haní

en: Hanoi Sign Language
ca: llengua de signes de Hanoi

en: Hanunoo
ca: hanunoo

en: Harami
ca: Hadrami Antic

en: Harari
ca: harari

en: Haroi
ca: haroi

en: Harsusi
ca: harsusi

en: Haruku
ca: haruku

en: Haryanvi
ca: haryanvi

en: Harzani
ca: harzani

en: Hassaniyya
ca: Àrab; Hassanya

en: Hatam
ca: hatam

en: Hattic
ca: Hatti

en: Hausa
ca: haussa

en: Hausa Sign Language
ca: llengua de signes haussa

en: Haveke
ca: haveke

en: Havu
ca: havu

en: Hawaiian
ca: hawaià

en: Haya
ca: haya

en: Hazaragi
ca: hazaragi

en: Hdi
ca: Xedi

en: Hebrew
ca: hebreu

en: Hehe
ca: hehe

en: Heiban
ca: heiban

en: Heiltsuk
ca: heiltsuk

en: Helong
ca: helong

en: Hemba
ca: hemba

en: Herdé
ca: herdé

en: Herero
ca: herero

en: Hernican
ca: Hernicà

en: Hewa
ca: hewa

en: Heyo
ca: heyo

en: Hibito
ca: hibito

en: Hidatsa
ca: hidatsa

en: Hijuk
ca: hijuk

en: Hiligaynon
ca: hiligaynon

en: Himarimã
ca: himarimà

en: Hindi
ca: hindi

en: Hinduri
ca: hinduri

en: Hinukh
ca: hinukh

en: Hiri Motu
ca: hiri motu

en: Hittite
ca: hitita

en: Hitu
ca: hitu

en: Hiw
ca: hiw

en: Hixkaryána
ca: hishkaryana

en: Hlersu
ca: sansu

en: Hmar
ca: hmar

en: Hmong
ca: hmong (macrollengua)

en: Hmong Daw
ca: Miao; blanc

en: Hmong Don
ca: miao; Don

en: Hmong Dô
ca: miao; Do

en: Hmong Njua
ca: miao; Hmong Njua

en: Ho
ca: ho

en: Ho Chi Minh City Sign Language
ca: llengua de signes de la ciutat de Ho Chi Minh

en: Ho-Chunk
ca: Hocak

en: Hoava
ca: hoava

en: Hobyót
ca: hobyot

en: Hoia Hoia
ca: hoia hoia

en: Holikachuk
ca: holikachuk

en: Holiya
ca: holiya

en: Holma
ca: holma

en: Holoholo
ca: holoholo

en: Holu
ca: holo

en: Homa
ca: homa

en: Honduras Sign Language
ca: llengua de signes hondurenya

en: Hong Kong Sign Language
ca: llengua de signes de Hong Kong

en: Honi
ca: honi

en: Hopi
ca: hopi

en: Horo
ca: horo

en: Horom
ca: horom

en: Horpa
ca: horpa

en: Hote
ca: hote

en: Hoti
ca: hoti

en: Hovongan
ca: hovongan

en: Hoyahoya
ca: hoyahoya

en: Hozo
ca: hozo

en: Hpon
ca: hpon

en: Hrangkhol
ca: hrangkol

en: Hre
ca: hre

en: Hruso
ca: hruso

en: Hu
ca: hu

en: Huachipaeri
ca: huachipaeri

en: Huambisa
ca: huambisa

en: Huastec
ca: huastec

en: Huaulu
ca: huaulu

en: Huba
ca: huba

en: Huichol
ca: huichol

en: Huilliche
ca: huilliche

en: Hukumina
ca: hukumina

en: Hula
ca: hula

en: Hulaulá
ca: hulaulá

en: Huli
ca: hulí

en: Hulung
ca: hulung

en: Humene
ca: humene

en: Humla
ca: humla

en: Hun-Saare
ca: dukanci

en: Hunde
ca: hunde

en: Hung
ca: hung

en: Hungana
ca: hungana

en: Hungarian
ca: hongarès

en: Hungarian Sign Language
ca: llengua de signes hongaresa

en: Hunjara-Kaina Ke
ca: hunjara

en: Hunsrik
ca: hunsrik

en: Hunzib
ca: hunzib

en: Hupa
ca: hupa

en: Hupdë
ca: hupda

en: Hupla
ca: hupla

en: Hurrian
ca: Hurri

en: Hwana
ca: hwana

en: Hya
ca: hya

en: Hyam
ca: ham

en: Hértevin
ca: hertevin

en: Hõne
ca: hone

en: I-Wak
ca: iwaak

en: Iaai
ca: iaai

en: Iatmul
ca: iatmulès

en: Ibaloi
ca: ibaloi

en: Iban
ca: iban

en: Ibanag
ca: ibanag

en: Ibani
ca: ibani

en: Ibatan
ca: ibatan

en: Iberian
ca: Íber

en: Ibibio
ca: ibibio

en: Ibino
ca: ibino

en: Ibu
ca: ibu

en: Ibuoro
ca: ibuoro

en: Icelandic
ca: islandès

en: Icelandic Sign Language
ca: llengua de signes islandesa

en: Iceve-Maci
ca: iceve-maci

en: Ida'an
ca: idaan

en: Idakho-Isukha-Tiriki
ca: idakho-isukha-tiriki

en: Idaté
ca: idaté

en: Idere
ca: idere

en: Idesa
ca: idesa

en: Idi
ca: idi

en: Ido
ca: ido

en: Idoma
ca: idoma

en: Idon
ca: idon

en: Idu-Mishmi
ca: idu-mishmi

en: Ifo
ca: ifo

en: Ifè
ca: ifè

en: Igala
ca: igala

en: Igana
ca: igana

en: Igbo
ca: igbo

en: Igede
ca: igede

en: Ignaciano
ca: ignaciano

en: Igo
ca: ahlo

en: Igwe
ca: igwe

en: Iha
ca: iha

en: Iha Based Pidgin
ca: iha; parla mixta

en: Ihievbe
ca: ihievbe

en: Ik
ca: ik

en: Ika
ca: ika

en: Ikizu
ca: ikizu

en: Iko
ca: iko

en: Ikoma-Nata-Isenye
ca: Ikoma

en: Ikpeng
ca: Txikao

en: Ikpeshi
ca: ikpeshi

en: Ikposo
ca: acposo

en: Iku-Gora-Ankwa
ca: iku

en: Ikulu
ca: ikulu

en: Ikwere
ca: ikwere

en: Ila
ca: ila

en: Ile Ape
ca: ile ape

en: Ili Turki
ca: ili turc

en: Ili'uun
ca: iliun

en: Illyrian
ca: Il·liri

en: Iloko
ca: ilocà

en: Ilongot
ca: ilong

en: Ilue
ca: ilue

en: Ilwana
ca: Malakote

en: Imbongu
ca: imbongu

en: Imonda
ca: imonda

en: Imroing
ca: imroing

en: Inabaknon
ca: inabaknon

en: Indian Sign Language
ca: llengua de signes indi

en: Indo-Portuguese
ca: indo-portuguès

en: Indonesian
ca: indonesi

en: Indonesian Sign Language
ca: llengua de signes indonesi

en: Indri
ca: indri

en: Indus Valley Language
ca: Harappan

en: Ineseño
ca: ineseño

en: Inga
ca: inga

en: Ingrian
ca: ingri

en: Ingush
ca: ingúix

en: Inoke-Yate
ca: inoke-yate

en: Inor
ca: inor

en: Interglossa
ca: interglossa

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
ca: interlingua

en: Interlingue
ca: interlingue

en: International Sign
ca: signes internacional

en: Intha
ca: intha

en: Inuktitut
ca: inuktitut

en: Inupiaq
ca: inupiak

en: Iowa-Oto
ca: iowa-oto

en: Ipiko
ca: ipiko

en: Ipili
ca: ipili

en: Ipulo
ca: ipulo

en: Iquito
ca: iquito

en: Ir
ca: ir

en: Iraqw
ca: iraqw

en: Irarutu
ca: irarutu

en: Iraya
ca: iraya

en: Iresim
ca: iresim

en: Irigwe
ca: irigwe

en: Irish
ca: irlandès

en: Irish Sign Language
ca: llengua de signes irlandesa

en: Irula
ca: irula

en: Irántxe
ca: iranxe

en: Isabi
ca: isabi

en: Isanzu
ca: isanzu

en: Isconahua
ca: isconahua

en: Isebe
ca: isebe

en: Isekiri
ca: iIsekiri

en: Ishkashimi
ca: ishkashimi

en: Isinai
ca: isinai

en: Isnag
ca: isneg

en: Isoko
ca: isoco

en: Israeli Sign Language
ca: llengua de signes israeliana

en: Istriot
ca: istri

en: Isu (Fako Division)
ca: Isu (no bantu)

en: Isu (Menchum Division)
ca: isu (Divisió de Menchum)

en: Italian
ca: italià

en: Italian Sign Language
ca: llengua de signes italiana

en: Itawit
ca: itawit

en: Itelmen
ca: itelmen

en: Itene
ca: itene

en: Iteri
ca: iteri

en: Itik
ca: itik

en: Ito
ca: ito

en: Itonama
ca: itonama

en: Itu Mbon Uzo
ca: itu mbon uzo

en: Itzá
ca: itzà

en: Ivatan
ca: ivatan

en: Ivbie North-Okpela-Arhe
ca: ivbie North-Okpela-Arhe

en: Iwaidja
ca: iwaidja

en: Iwal
ca: iwal

en: Iwam
ca: iwam

en: Iwur
ca: iwur

en: Ixcatec
ca: ixcatec

en: Ixil
ca: ixil

en: Iyayu
ca: iyayu

en: Iyo
ca: Nahu

en: Izere
ca: izere

en: Izon
ca: izon

en: Izora
ca: izora

en: Iñapari
ca: iñapari

en: Jabutí
ca: jaboti

en: Jad
ca: jad

en: Jadgali
ca: jadgali

en: Jah Hut
ca: jah hut

en: Jahanka
ca: jahanka

en: Jakati
ca: jakati

en: Jakun
ca: jakun

en: Jalkunan
ca: jalkunan

en: Jamaican Country Sign Language
ca: llengua de signes del país jamaicà

en: Jamaican Sign Language
ca: llengua de signes jamaicana

en: Jamamadí
ca: jamamadí

en: Jandavra
ca: jandavra

en: Jangkang
ca: jangkang

en: Jangshung
ca: jangshung

en: Janji
ca: janji

en: Japanese
ca: japonès

en: Japanese Sign Language
ca: llengua de signes japonesa

en: Japrería
ca: japreria

en: Jaqaru
ca: jaqaru

en: Jara
ca: jara

en: Jarai
ca: jarai

en: Jarawa (India)
ca: jarawa (Índia)

en: Jaru
ca: jaru

en: Jaunsari
ca: jaunsari

en: Javanese
ca: javanès

en: Javindo
ca: javindo

en: Jawe
ca: jawe

en: Jaya
ca: jaya

en: Jebero
ca: jebero

en: Jeh
ca: jeh

en: Jehai
ca: jehai

en: Jemez
ca: Towa

en: Jeng
ca: jeng

en: Jere
ca: jere

en: Jeri Kuo
ca: jeri

en: Jerung
ca: jerung

en: Jhankot Sign Language
ca: llengua de signes Jhankot

en: Jiamao
ca: jiamao

en: Jiarong
ca: jiarong

en: Jiba
ca: jiba

en: Jibu
ca: jibu

en: Jiiddu
ca: jiddu

en: Jilbe
ca: jilbe

en: Jilim
ca: jilim

en: Jimi (Cameroon)
ca: jimi (Camerun)

en: Jimi (Nigeria)
ca: jimi (Nigèria)

en: Jina
ca: jina

en: Jirel
ca: jirel

en: Jiru
ca: jiru

en: Jita
ca: jita

en: Jju
ca: jju

en: Joba
ca: joba

en: Jofotek-Bromnya
ca: jofotek-bromnya

en: Jola-Fonyi
ca: jola-fogny

en: Jola-Kasa
ca: lola-kasa

en: Jonkor Bourmataguil
ca: jonkor

en: Jordanian Sign Language
ca: llengua de signes jordana

en: Jorto
ca: jorto

en: Jorá
ca: jorà

en: Jowulu
ca: jowulu

en: Ju
ca: ju

en: Ju/'hoan
ca: ju´hoan

en: Juang
ca: juang

en: Judeo-Arabic
ca: judeoàrab

en: Judeo-Berber
ca: judeo-berber

en: Judeo-Georgian
ca: judeogeorgià

en: Judeo-Italian
ca: judeo-italià

en: Judeo-Persian
ca: judeopersa

en: Judeo-Tat
ca: judeotat

en: Jukun Takum
ca: jukun takum

en: Jumjum
ca: jumjum

en: Jumla Sign Language
ca: llengua de signes Jumla

en: Jumli
ca: jumleli

en: Jur Modo
ca: jur modo

en: Juray
ca: juray

en: Jurchen
ca: jurchen

en: Jurúna
ca: juruna

en: Jutish
ca: jutish

en: Juwal
ca: Muniwara

en: Jwira-Pepesa
ca: jwira-pepesa

en: Júma
ca: juma

en: K'iche'
ca: Quitxé; central

en: Kaansa
ca: kaansa

en: Kaba
ca: kaba

en: Kabalai
ca: kabalai

en: Kabardian
ca: kabardí

en: Kabiyè
ca: kabiyé

en: Kabola
ca: kabola

en: Kabras
ca: Luyia; Kabras

en: Kabutra
ca: kabutra

en: Kabuverdianu
ca: crioll capverdià

en: Kabwa
ca: kabwa

en: Kabwari
ca: kabwari

en: Kabyle
ca: cabilenc

en: Kachama-Ganjule
ca: kachama-ganjule

en: Kachin
ca: kachin

en: Kacipo-Balesi
ca: kacipo-balesi

en: Kaco'
ca: Kaco

en: Kadar
ca: kadar

en: Kadaru
ca: kadaro

en: Kadiwéu
ca: kadiweu

en: Kaduo
ca: kaduo

en: Kafa
ca: kaficho

en: Kafoa
ca: kafoa

en: Kagayanen
ca: kagayanen

en: Kagoma
ca: kagoma

en: Kagulu
ca: kagulu

en: Kahe
ca: kahe

en: Kahua
ca: kahua

en: Kaian
ca: kaian

en: Kaiep
ca: kaiep

en: Kaikadi
ca: kaikadi

en: Kaiku
ca: kaiku

en: Kaingang
ca: kaingan

en: Kairak
ca: kairak

en: Kairiru
ca: kairiru

en: Kairui-Midiki
ca: kairui-midiki

en: Kaivi
ca: kaivi

en: Kaiwá
ca: kaiwa

en: Kajakse
ca: kajakse

en: Kajaman
ca: kajaman

en: Kakabai
ca: kakabai

en: Kakabe
ca: kakabe

en: Kakanda
ca: kakanda

en: Kako
ca: kako

en: Kakwa
ca: kakwa

en: Kala Lagaw Ya
ca: Mabuyag

en: Kalaallisut
ca: grenlandès

en: Kalabakan
ca: kalabakan

en: Kalabari
ca: kalabari

en: Kalagan
ca: kalagan

en: Kalam
ca: kalam

en: Kalami
ca: kalami

en: Kalamsé
ca: kalamsé

en: Kalanga
ca: kalanga

en: Kalao
ca: kalao

en: Kalarko
ca: kalarko

en: Kalasha
ca: kalasha

en: Kalenjin
ca: kalenjín

en: Kalispel-Pend d'Oreille
ca: kalispel-pend d'Oreille

en: Kalkutung
ca: kalkutung

en: Kalmyk
ca: Calmuc-Oirat

en: Kaluli
ca: kaluli

en: Kalumpang
ca: kalumpang

en: Kam
ca: kam

en: Kamano
ca: kamano

en: Kamantan
ca: kamantan

en: Kamar
ca: kamar

en: Kamara
ca: kamara

en: Kamarian
ca: Kamarià

en: Kamaru
ca: kamaru

en: Kamas
ca: Camassià

en: Kamasa
ca: kamasa

en: Kamasau
ca: kamasau

en: Kamayurá
ca: kamayurà

en: Kamba (Kenya)
ca: kamba (Kenya)

en: Kambaata
ca: kambaata

en: Kambera
ca: Wunambal; Gambera

en: Kamberau
ca: kamberau

en: Kambiwá
ca: Kambiwà

en: Kami (Nigeria)
ca: kami (Nigèria)

en: Kami (Tanzania)
ca: kami (Tanzània)

en: Kamo
ca: kamo

en: Kamoro
ca: kamoro

en: Kamwe
ca: kamwe

en: Kanamarí
ca: kanamari

en: Kanashi
ca: Kinnauri; Kanashi

en: Kanauji
ca: kanauji

en: Kandas
ca: kandas

en: Kandawo
ca: kandawo

en: Kande
ca: kande

en: Kanembu
ca: kanembu

en: Kanga
ca: kanga

en: Kangean
ca: kangeà

en: Kanggape
ca: igom

en: Kango (Bas-Uélé District)
ca: kango septentrional

en: Kango (Tshopo District)
ca: Kango; Pigmy

en: Kaniet
ca: kaniet

en: Kanikkaran
ca: kanikkaran

en: Kaningdon-Nindem
ca: kaningdon-nindem

en: Kaningra
ca: kaningra

en: Kanite
ca: kanite

en: Kanjari
ca: kanjari

en: Kanju
ca: kanju

en: Kankanaey
ca: kankanaey

en: Kannada
ca: kannada

en: Kanoé
ca: Kanoe

en: Kansa
ca: kansa

en: Kanu
ca: kanu

en: Kanufi
ca: kanufi

en: Kanuri
ca: kanuri

en: Kanyok
ca: kanyok

en: Kao
ca: kao

en: Kaonde
ca: kaonde

en: Kap
ca: Yakamul

en: Kapinawá
ca: Kapìnawà

en: Kapingamarangi
ca: kapingamarangi

en: Kapori
ca: kapori

en: Kapriman
ca: kapriman

en: Kaptiau
ca: kaptiau

en: Kapya
ca: kapya

en: Kaqchikel
ca: kaqchikel

en: Kara (Central African Republic)
ca: kara (República Centreafricana)

en: Kara (Korea)
ca: Kara (Corea)

en: Kara (Papua New Guinea)
ca: Kara (Papua Nova Guinea)

en: Kara (Tanzania)
ca: Kara (Tanzània)

en: Kara-Kalpak
ca: karakalpak

en: Karachay-Balkar
ca: karatxai-balkar

en: Karadjeri
ca: garadjari

en: Karagas
ca: karagas

en: Karaim
ca: caraïta

en: Karajá
ca: karajà

en: Karakhanid
ca: Uzbek; Qarluq

en: Karamojong
ca: karamojong

en: Karanga
ca: karanga

en: Karas
ca: karas

en: Karata
ca: karata

en: Kare (Central African Republic)
ca: kare (República Centrafricana)

en: Kare (Papua New Guinea)
ca: kare (Papua Nova Guinea)

en: Karekare
ca: karekare

en: Karelian
ca: carelià

en: Kari
ca: kari

en: Karingani
ca: karingani

en: Karipúna
ca: karipuna

en: Karirí-Xocó
ca: Kariri

en: Karitiâna
ca: karitiâna

en: Kariya
ca: kariya

en: Karkin
ca: karkin

en: Karko
ca: karko

en: Karnai
ca: karnai

en: Karo (Brazil)
ca: karo (Brasil)

en: Karo (Ethiopia)
ca: karo (Etiòpia)

en: Karon
ca: karon

en: Karon Dori
ca: karon dori

en: Kasanga
ca: kasanga

en: Kashaya
ca: kashaya

en: Kashmiri
ca: caixmiri

en: Kashubian
ca: caixubi

en: Kasiguranin
ca: kasiguranin

en: Kaska
ca: kaskar

en: Kaskean
ca: Kaskeà

en: Kasua
ca: kasua

en: Kataang
ca: katang

en: Katabaga
ca: katabaga

en: Kati
ca: kati

en: Katkari
ca: katkari

en: Katla
ca: katla

en: Kato
ca: kato

en: Katso
ca: katso

en: Katua
ca: katua

en: Katukína
ca: katukina

en: Kaure
ca: kaure

en: Kavalan
ca: kavalan

en: Kavet
ca: kravet

en: Kawacha
ca: kawacha

en: Kawe
ca: kawe

en: Kawi
ca: kawi

en: Kaxararí
ca: kaxarari

en: Kaxuiâna
ca: warikyana

en: Kayan
ca: Karen; Padaung

en: Kayan Mahakam
ca: Kayan; Mahakam

en: Kayapó
ca: Caiapo

en: Kayardild
ca: gayardilt

en: Kaytetye
ca: kaytetye

en: Kazakh
ca: kazakh

en: Ke'o
ca: Keo

en: Keak
ca: keak

en: Keapara
ca: keopara

en: Kedang
ca: kedang

en: Keder
ca: keder

en: Kehu
ca: kehu

en: Kei
ca: kei

en: Keiga
ca: keiga

en: Kein
ca: kein

en: Keiyo
ca: keiyo

en: Kekchí
ca: kekchi

en: Kela (Democratic Republic of Congo)
ca: kela (República Democràtica del Congo)

en: Kela (Papua New Guinea)
ca: kela (Papua Nova Guinea)

en: Kele (Democratic Republic of Congo)
ca: kele (República Democràtica del Congo)

en: Kele (Papua New Guinea)
ca: Kele (Papua Nova Guinea)

en: Keliko
ca: kaliko

en: Kemak
ca: kemak

en: Kemberano
ca: kemberano

en: Kemiehua
ca: kemiehua

en: Kemtuik
ca: kemtuik

en: Kenati
ca: kenati

en: Kendayan
ca: kendayan

en: Kendeje
ca: kendeje

en: Kendem
ca: kendem

en: Keninjal
ca: keninjal

en: Kensiu
ca: kensiu

en: Kenyan Sign Language
ca: llengua de signes kenyana

en: Kenyang
ca: kenyang

en: Keoru-Ahia
ca: Keuru

en: Kepkiriwát
ca: kepkiriwat

en: Kepo'
ca: kepo

en: Kera
ca: kera

en: Kerak
ca: kerak

en: Kerek
ca: kerek

en: Kerewe
ca: kerebe

en: Kerinci
ca: kerinci

en: Ket
ca: ket

en: Ketangalan
ca: ketangalan

en: Kete
ca: kete

en: Ketum
ca: ketum

en: Khakas
ca: khakas

en: Khalaj
ca: khalaj

en: Khaling
ca: khaling

en: Khamba
ca: khamba

en: Khamti
ca: khamti

en: Khamyang
ca: khamyang

en: Khandesi
ca: khandesi

en: Khanty
ca: khanti

en: Kharia
ca: kharia

en: Kharia Thar
ca: kharia thar

en: Khasi
ca: khasi

en: Khayo
ca: Luyia; Khayo

en: Khe
ca: khe

en: Khinalugh
ca: khinalugh

en: Khirwar
ca: khirwar

en: Khisa
ca: khisa

en: Khmu
ca: khmu

en: Kho'ini
ca: Khoini

en: Kholok
ca: kholok

en: Khorasani Turkish
ca: turc khorasani

en: Khorezmian
ca: Corasmià

en: Khotanese
ca: khotanès

en: Khowar
ca: khowar

en: Khuen
ca: khuen

en: Khunsari
ca: khunsari

en: Khvarshi
ca: khvarxi

en: Kháng
ca: khang

en: Khün
ca: khun

en: Kibet
ca: kibet

en: Kickapoo
ca: kikapú

en: Kikuyu
ca: kikuiu

en: Kilivila
ca: kilivila

en: Kiliwa
ca: kiliwa

en: Kilmeri
ca: kilmeri

en: Kim
ca: kim

en: Kim Mun
ca: Kimmun

en: Kimaama
ca: kimaama

en: Kimaragang
ca: kimaragang

en: Kimbu
ca: kimbu

en: Kimbundu
ca: mbundu

en: Kimré
ca: kimré

en: Kinabalian
ca: kinabalian

en: Kinalakna
ca: kinalakna

en: Kinaray-A
ca: kinaraya

en: Kinnauri
ca: kinnauri

en: Kintaq
ca: kintaq

en: Kinuku
ca: kinuku

en: Kinyarwanda
ca: kinyarwanda

en: Kiong
ca: kiong

en: Kiowa
ca: kiowa

en: Kipsigis
ca: Kalenjín; Kipsigis

en: Kir-Balar
ca: kir-balar

en: Kire
ca: kire

en: Kirghiz
ca: kirguís

en: Kirikiri
ca: kirikiri

en: Kirmanjki (individual language)
ca: kirmanjki (llengua individual)

en: Kis
ca: kis

en: Kisa
ca: Luyia; Kisa

en: Kisankasa
ca: kisankasa

en: Kisar
ca: kisar

en: Kisi
ca: kisi

en: Kistane
ca: gurage septentrional

en: Kitja
ca: kitja

en: Kitsai
ca: kitsai

en: Kituba (Democratic Republic of Congo)
ca: kituba (República Democràtica del Congo)

en: Kiunum
ca: Were

en: Klamath-Modoc
ca: klamath-modoc

en: Klao
ca: klao

en: Klingon
ca: klíngon; klingonès; tlhIngan Hol

en: Knaanic
ca: knaanic

en: Ko
ca: ko

en: Koalib
ca: koalib

en: Koasati
ca: koasati

en: Koba
ca: koba

en: Kobiana
ca: kobiana

en: Kobol
ca: kobol

en: Kobon
ca: kobon

en: Koch
ca: koch

en: Koda
ca: koda

en: Kodaku
ca: koraku

en: Kodava
ca: kodagu

en: Kodi
ca: kodi

en: Kodia
ca: kodia

en: Koenoem
ca: koenoem

en: Kofa
ca: kofa

en: Kofei
ca: kofei

en: Kofyar
ca: kofyar

en: Kohin
ca: kohin

en: Koho
ca: koho

en: Kohumono
ca: kohumono

en: Koi
ca: koi

en: Koibal
ca: Camassià; Koibal

en: Koitabu
ca: koita

en: Kok Borok
ca: Tripurí

en: Kokata
ca: kokata

en: Koke
ca: koke

en: Kokota
ca: kokota

en: Kol (Cameroon)
ca: kol (Camerun)

en: Kol (Papua New Guinea)
ca: kol (Papua Nova Guinea)

en: Kola
ca: kola

en: Kolbila
ca: kolbila

en: Koluwawa
ca: koluawawa

en: Kom (Cameroon)
ca: kom (Camerun)

en: Kom (India)
ca: kom (Índia)

en: Koma
ca: koma

en: Komba
ca: komba

en: Komering
ca: komering

en: Komi
ca: komi

en: Komi-Permyak
ca: komi-permiak

en: Komi-Zyrian
ca: komi zirià

en: Komo (Democratic Republic of Congo)
ca: komo (República Democràtica del Congo)

en: Komodo
ca: komodo

en: Kompane
ca: kompane

en: Kon Keu
ca: kon keu

en: Konda
ca: konda

en: Konda-Dora
ca: konda-dora

en: Koneraw
ca: koneraw

en: Konkani (individual language)
ca: konkani (llengua individual)

en: Konkani (macrolanguage)
ca: konkani (macrollengua)

en: Konni
ca: konni

en: Kono (Guinea)
ca: kono (Guinea Conakri)

en: Kono (Nigeria)
ca: kono (Nigeria)

en: Kono (Sierra Leone)
ca: kono (Sierra Leone)

en: Konomala
ca: konomala

en: Konongo
ca: konongo

en: Konso
ca: komso

en: Konzo
ca: konjo

en: Koongo
ca: kongo

en: Koorete
ca: koorete

en: Korafe-Yegha
ca: korafe-yegha

en: Korak
ca: korak

en: Korana
ca: korana

en: Korandje
ca: korandje

en: Korean
ca: coreà

en: Korean Sign Language
ca: llengua de signes coreana

en: Koreguaje
ca: coreguaje

en: Korku
ca: korku

en: Koro (Côte d'Ivoire)
ca: koro (Costa d'Ivori)

en: Koro (Papua New Guinea)
ca: Koro (Papua Nova Guinea)

en: Koro (Vanuatu)
ca: koro (Vanuatu)

en: Koromfé
ca: koromfé

en: Koromira
ca: koromira

en: Korop
ca: korop

en: Koropó
ca: Coropó

en: Koroshi
ca: koroshi

en: Korowai
ca: korowai

en: Korupun-Sela
ca: korupun-sela

en: Korwa
ca: korwa

en: Koryak
ca: koriak

en: Kosadle
ca: kosadle

en: Koshin
ca: koskin

en: Kosraean
ca: kosraeà

en: Kota (Gabon)
ca: kota (Gabon)

en: Kota (India)
ca: kota (Índia)

en: Kota Marudu Talantang
ca: kota marudu; Talantang

en: Kotava
ca: kotava

en: Koti
ca: koti

en: Kott
ca: Kot

en: Kovai
ca: kovai

en: Kove
ca: kove

en: Kowiai
ca: kowiai

en: Koy Sanjaq Surat
ca: koy sanjaq surat

en: Koya
ca: koya

en: Koyaga
ca: koyaga

en: Koyo
ca: koyo

en: Koyukon
ca: koyukon

en: Kpagua
ca: kpagua

en: Kpala
ca: kpala

en: Kpan
ca: kpan

en: Kpati
ca: kpati

en: Kpelle
ca: kpelle

en: Kpessi
ca: kpessi

en: Kplang
ca: kplang

en: Krahô
ca: Krao

en: Krenak
ca: krenac

en: Krevinian
ca: Vòtic; Krevinià

en: Kreye
ca: Krenje

en: Krim
ca: krim

en: Krio
ca: krio

en: Krisa
ca: krisa

en: Krobu
ca: krobu

en: Krongo
ca: krongo

en: Kru'ng 2
ca: krung

en: Krymchak
ca: judeocrimeà

en: Kryts
ca: kryts

en: Kuanua
ca: cuanua

en: Kuanyama
ca: kwanyama

en: Kube
ca: kube

en: Kubi
ca: kubi

en: Kubo
ca: kubo

en: Kubu
ca: kubu

en: Kudiya
ca: kudiya

en: Kudu-Camo
ca: kudu-camo

en: Kugama
ca: kugama

en: Kugbo
ca: kugbo

en: Kui (India)
ca: Kui (Ïndia)

en: Kui (Indonesia)
ca: kui (Indonèsia)

en: Kuijau
ca: kuijau

en: Kuikúro-Kalapálo
ca: kuikuro

en: Kuk
ca: kuk

en: Kukatja
ca: kukatja

en: Kukele
ca: kukele

en: Kukna
ca: kukna

en: Kuku-Mangk
ca: Kuku; Mangk

en: Kuku-Mu'inh
ca: Kuku; Mu'inh

en: Kuku-Muminh
ca: Kuku: Muminh

en: Kuku-Ugbanh
ca: Kuku; Ugbanh

en: Kuku-Uwanh
ca: Kuku; Uwanh

en: Kuku-Yalanji
ca: kuku; Yalanji

en: Kulere
ca: kulere

en: Kulfa
ca: kulfa

en: Kulon-Pazeh
ca: Kulun

en: Kulung (Nepal)
ca: kulung (Nepal)

en: Kulung (Nigeria)
ca: kulung (Nigèria)

en: Kumalu
ca: kumalu

en: Kumam
ca: kumam

en: Kuman (Russia)
ca: Cumà

en: Kumaoni
ca: kumauni

en: Kumarbhag Paharia
ca: kumarbagh paharia

en: Kumba
ca: kumba

en: Kumbainggar
ca: kumbainggar

en: Kumhali
ca: kumhali

en: Kumiai
ca: kumiai

en: Kumukio
ca: kumukio

en: Kumyk
ca: kúmik

en: Kumzari
ca: kumzari

en: Kunama
ca: kunama

en: Kunda
ca: kunda

en: Kung
ca: kung

en: Kungarakany
ca: kungarakany

en: Kunggari
ca: kunggari

en: Kuni
ca: kuni

en: Kuni-Boazi
ca: boazi

en: Kunimaipa
ca: kunimaipa

en: Kunjen
ca: kunjen

en: Kunza
ca: kunza

en: Kuot
ca: kuot

en: Kupa
ca: kupa

en: Kupia
ca: kupia

en: Kupsabiny
ca: kupsabiny

en: Kur
ca: kur

en: Kurama
ca: kurama

en: Kuranko
ca: kuranko

en: Kurdish
ca: kurd

en: Kuria
ca: kuria

en: Kurichiya
ca: kurichiya

en: Kurmukar
ca: kurmukar

en: Kurti
ca: kurti

en: Kurudu
ca: kurudu

en: Kurukh
ca: kurukh

en: Kuruáya
ca: Kuruaya

en: Kusaal
ca: kusaal

en: Kusaghe
ca: kusaghe

en: Kushi
ca: kushi

en: Kusu
ca: kusu

en: Kusunda
ca: kusunda

en: Kutenai
ca: kutenai

en: Kutep
ca: kutep

en: Kutto
ca: kutto

en: Kutu
ca: kutu

en: Kuturmi
ca: kuturmi

en: Kuuku-Ya'u
ca: kuuku-ya'u

en: Kuvi
ca: Kuví

en: Kuwaa
ca: kuwaa

en: Kuwaataay
ca: kwatay

en: Kuy
ca: kuy

en: Kw'adza
ca: Kwadza

en: Kwa
ca: kwa

en: Kwa'
ca: kwa'

en: Kwaami
ca: kwaami

en: Kwadi
ca: kwadi

en: Kwaio
ca: kwaio

en: Kwaja
ca: kwaja

en: Kwakiutl
ca: kwakiutl

en: Kwakum
ca: kwakum

en: Kwama
ca: kwama

en: Kwambi
ca: kwambi

en: Kwami
ca: kwami

en: Kwang
ca: kwang

en: Kwanga
ca: kwanga

en: Kwangali
ca: kwangali

en: Kwanja
ca: kwanja

en: Kwara'ae
ca: kwara'ae

en: Kwasio
ca: Ngumba

en: Kwaza
ca: Koaià

en: Kwer
ca: kwer

en: Kwerba
ca: kwerba

en: Kwerba Mamberamo
ca: Kwerba; Mamberamo

en: Kwere
ca: kwere

en: Kwerisa
ca: kwerisa

en: Kwese
ca: kwese

en: Kwesten
ca: kwesten

en: Kwini
ca: goonan

en: Kwinsu
ca: kwinsu

en: Kwinti
ca: kwinti

en: Kwoma
ca: kwoma

en: Kwomtari
ca: kwomtari

en: Kyak
ca: kyak

en: Kyenele
ca: kyenele

en: Kyerung
ca: kyerung

en: Kâte
ca: kâte

en: Kélé
ca: kelé

en: Kölsch
ca: kölsch

en: Laal
ca: laal

en: Laari
ca: Laadi

en: Labir
ca: labir

en: Ladin
ca: Ladí

en: Ladino
ca: ladí

en: Lagwan
ca: lagwan

en: Laha (Indonesia)
ca: Laha (Indonèsia)

en: Laha (Viet Nam)
ca: laha (Vietnam)

en: Lahnda
ca: lahnda

en: Lahu
ca: Lahú

en: Laka (Chad)
ca: Laka (Txad)

en: Laka (Nigeria)
ca: Laka (Nigèria)

en: Laki
ca: Leki

en: Lakon
ca: Lakona

en: Lakondê
ca: Yalapmunxte

en: Lamang
ca: lamang

en: Lambadi
ca: Lamani

en: Lame
ca: lame

en: Lamnso'
ca: Lamnso

en: Lampung Api
ca: Lampung; Api

en: Lampung Nyo
ca: lampung; nyo

en: Lango (Sudan)
ca: Lango; Sudan

en: Langobardic
ca: Langobàrdic

en: Langue des signes de Belgique Francophone
ca: llengua de signes de la Bèlgica Francòfona

en: Lao
ca: Laosià

en: Laomian
ca: Laomià

en: Laos Sign Language
ca: llengua de signes laosiana

en: Larike-Wakasihu
ca: larike-wakasihu

en: Latgalian
ca: letó oriental

en: Latin
ca: llatí

en: Latundê
ca: Latundé

en: Latvian
ca: letó

en: Latvian Sign Language
ca: llengua de signes letona

en: Lauan
ca: Lauà

en: Lauje
ca: Laujé

en: Laurentian
ca: Laurentià

en: Lave
ca: lave

en: Lefa
ca: Balom

en: Lega-Mwenga
ca: Lega; Mwenga

en: Lega-Shabunda
ca: Lega; Shabunda

en: Legbo
ca: legbo

en: Lehar
ca: lehar

en: Lele (Chad)
ca: Lele (Txad)

en: Lele (Democratic Republic of Congo)
ca: Lele (República Democràtica del Congo)

en: Lele (Guinea)
ca: Lele (Guinea Conakri)

en: Lele (Papua New Guinea)
ca: Lele (Papua Nova Guinea)

en: Lemerig
ca: Vatrata; Sasar

en: Lemnian
ca: Lemnià

en: Lere
ca: lere

en: Leti (Cameroon)
ca: Leti (Camerun)

en: Leti (Indonesia)
ca: Leti (Indonèsia)

en: Leyigha
ca: leyigha

en: Lezghian
ca: Lèsguic

en: Li'o
ca: Lio

en: Liburnian
ca: Liburnià

en: Libyan Sign Language
ca: llengua de signes libi

en: Ligurian
ca: Ligur

en: Ligurian (Ancient)
ca: Ligurià

en: Likwala
ca: likwala

en: Lillooet
ca: Liluet

en: Limassa
ca: limassa

en: Limburgan
ca: Limburguès

en: Limi
ca: Yi; Limi

en: Lindu
ca: lindu

en: Linear A
ca: Lineal A

en: Lingua Franca
ca: Aljamia

en: Lisela
ca: Buru; Lisela

en: Lish
ca: Kishpignag

en: Lishana Deni
ca: Arameu; Lishana Deni

en: Lishanid Noshan
ca: arameu; Lishanid Noshan

en: Lishán Didán
ca: Arameu; Lishan Didan

en: Lisu
ca: Lisú

en: Lithuanian
ca: lituà

en: Lithuanian Sign Language
ca: llengua de signes lituana

en: Liv
ca: Livonià

en: Livvi
ca: Olonetsià

en: Lo-Toga
ca: Toga

en: Lojban
ca: lojban

en: Lolopo
ca: Yi; central

en: Loma (Côte d'Ivoire)
ca: Loma (Costa d´Ivori)

en: Loma (Liberia)
ca: Loma (Libèria)

en: Lombard
ca: Llombard

en: Lomwe
ca: Lomwé

en: Long Wat
ca: Kenyah; Tutoh

en: Lonwolwol
ca: lonwolwol

en: Lotud
ca: lotud

en: Lua'
ca: Lua

en: Luba-Katanga
ca: luba-katanga

en: Luba-Lulua
ca: luba-lulua

en: Lubila
ca: lubila

en: Ludian
ca: Lude

en: Luiseno
ca: Luisenyo

en: Lukpa
ca: lukpa

en: Lule Sami
ca: sami de Lule

en: Lumba-Yakkha
ca: Lumba

en: Luo (Cameroon)
ca: Luo (Camerun)

en: Luo (Kenya and Tanzania)
ca: Luo (Kenya i Tanzània)

en: Lushai
ca: lushai

en: Lusi
ca: lusi

en: Lusitanian
ca: Lusità

en: Luxembourgish
ca: Luxemburguès

en: Lycian
ca: Lici

en: Lydian
ca: Lidi

en: Lyons Sign Language
ca: llengua de signes Lyons

en: Lyélé
ca: Lyele

en: Lü
ca: lu

en: Ma (Democratic Republic of Congo)
ca: Ma (República Democràtica del Congo)

en: Ma (Papua New Guinea)
ca: Ma (Papua Nova Guinea)

en: Ma'di
ca: Madi

en: Ma'ya
ca: Ma´ya

en: Maa
ca: maa

en: Maba (Chad)
ca: Maba (Txad)

en: Maba (Indonesia)
ca: Maba (Indonèsia)

en: Macaguán
ca: Macagüane

en: Macanese
ca: Crioll Macau

en: Macedonian
ca: macedoni

en: Machame
ca: machambe

en: Machinere
ca: Machineri

en: Maco
ca: Mako

en: Mada (Cameroon)
ca: Mada (Camerun)

en: Mada (Nigeria)
ca: Mada (Nigèria)

en: Madagascar Sign Language
ca: llengua de signes de Madagascar

en: Madi
ca: madi

en: Madurese
ca: Madurès

en: Maek
ca: maek

en: Magoma
ca: magoma

en: Maguindanaon
ca: Magindanaon

en: Mahican
ca: Mohicà

en: Mai Brat
ca: mai brat

en: Maia
ca: Maia (Papua Nova Guinea)

en: Maiadomu
ca: Maiadom

en: Maindo
ca: maindo

en: Mainfränkisch
ca: alemany; Francònic

en: Mainstream Kenyah
ca: Kenyah; Mainstream

en: Maiwa (Indonesia)
ca: Maiwa (Indonèsia)

en: Maiwa (Papua New Guinea)
ca: Maiwa (Papua Nova Guinea)

en: Majang
ca: Masongo

en: Mak (China)
ca: Mak (Xina)

en: Mak (Nigeria)
ca: Mak (Nigèria)

en: Makasar
ca: makasar

en: Makayam
ca: makayam

en: Makhuwa
ca: Makua

en: Makhuwa-Marrevone
ca: Makua; Marrevone

en: Makhuwa-Meetto
ca: Makua; Meetto

en: Makhuwa-Moniga
ca: Makua; Moniga

en: Makhuwa-Saka
ca: Makua; Saka

en: Makhuwa-Shirima
ca: Makua; Shirima

en: Makonde
ca: makonde

en: Maku'a
ca: Makua (Timor)

en: Makuráp
ca: Makurap

en: Mala (Nigeria)
ca: Mala (Nigèria)

en: Mala (Papua New Guinea)
ca: Mala (Papua Nova Guinea)

en: Malagasy
ca: Malgaix

en: Malay (individual language)
ca: malai (llengua individual)

en: Malay (macrolanguage)
ca: malai (macrollengua)

en: Malayalam
ca: malaiàlam

en: Malaysian Sign Language
ca: llengua de signes de Malàisia

en: Male (Ethiopia)
ca: Male (Etiòpia)

en: Male (Papua New Guinea)
ca: Male (Papua Nova Guinea)

en: Mali
ca: mali

en: Maltese
ca: Maltès

en: Maltese Sign Language
ca: llengua de signes maltesa

en: Malua Bay
ca: Malua

en: Maléku Jaíka
ca: guatuso

en: Mamulique
ca: mamulique

en: Mamusi
ca: mamusi

en: Manchu
ca: mantxú

en: Manda (Australia)
ca: Manda (Austràlia)

en: Manda (India)
ca: Manda (Índia)

en: Manda (Tanzania)
ca: Manda (Tanzània)

en: Mandar
ca: Mandarès

en: Mandeali
ca: Mandealí

en: Mandingo
ca: Manding

en: Mandobo Atas
ca: mandobo; Atas

en: Mandobo Bawah
ca: mandobo; Bawah

en: Manem
ca: manem

en: Mangbetu
ca: Mambetú

en: Manggarai
ca: Mangarai

en: Mangue
ca: Monimbo

en: Manide
ca: agta; Camarines nord

en: Manipuri
ca: manipuri

en: Mankanya
ca: mankanya

en: Manx
ca: manx

en: Mapidian
ca: Mauaiana; Mapidian

en: Mapudungun
ca: mapudungun

en: Maquiritari
ca: Maquiritare

en: Marachi
ca: Luyia; Marachi

en: Marama
ca: Luyia; Marama

en: Maranunggu
ca: Maranungku

en: Marathi
ca: marathi

en: Marghi Central
ca: Marghi; Central

en: Marghi South
ca: Marghi; Meridional

en: Mari (East Sepik Province)
ca: Mari (Província de Sepik)

en: Mari (Madang Province)
ca: mari (Província de Madang)

en: Mari (Russia)
ca: mari (Rússia)

en: Maria (India)
ca: Maria; Índia

en: Maria (Papua New Guinea)
ca: Maria; Papua Nova Guinea

en: Marik
ca: marik

en: Maritime Sign Language
ca: llengua de signes marítima

en: Maritsauá
ca: Maritsauà

en: Markweeta
ca: endo-marakwet

en: Marma
ca: Aracanès; Marma

en: Marriammu
ca: Marithiel; Mare-Ammu

en: Marrucinian
ca: Marrucinià

en: Marshallese
ca: Marshallès

en: Marsian
ca: marsià

en: Martha's Vineyard Sign Language
ca: llengua de signes de Martha Vineyard

en: Marti Ke
ca: Magadige

en: Martuyhunira
ca: Marthuyhunira

en: Marwari (India)
ca: Marwari; Índia

en: Marwari (Pakistan)
ca: Marwari; Pakistan

en: Marúbo
ca: Marubo

en: Masaaba
ca: Masaba

en: Masai
ca: Massai

en: Masana
ca: Massa

en: Mashco Piro
ca: mashco Piro

en: Mashi (Nigeria)
ca: mashi (Nigèria)

en: Mashi (Zambia)
ca: Mashi (Zàmbia)

en: Masimasi
ca: masimasi

en: Masiwang
ca: masiwang

en: Maskelynes
ca: maskelynes

en: Matepi
ca: Matepí

en: Matipuhy
ca: Matipu

en: Matsés
ca: Matsé

en: Matís
ca: Matis

en: Mauritian Sign Language
ca: llengua de signes de Mauricio

en: Mawa (Chad)
ca: Mawa (Txad)

en: Mawa (Nigeria)
ca: Mawa (Nigèria)

en: Mawayana
ca: Mauaiana

en: Maxakalí
ca: Maxacali

en: Mayangna
ca: Sumo; Mayangna

en: Mazagway
ca: mazagway

en: Mazanderani
ca: Mazanderaní

en: Mbara (Australia)
ca: Mbara (Austràlia)

en: Mbara (Chad)
ca: Mbara (Txad)

en: Mbato
ca: mbato

en: Mbe
ca: Mbe (Nigèria)

en: Mbe'
ca: Mbe (Camerun)

en: Mbo (Cameroon)
ca: Mbo (Camerun)

en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
ca: Mbo (República Democràtica del Congo)

en: Mbongno
ca: mbongno

en: Mbudum
ca: Mbedam

en: Mburku
ca: mburku

en: Me'en
ca: Meen

en: Median
ca: Meda

en: Medumba
ca: medumba

en: Mehináku
ca: Mehinaku

en: Mehri
ca: mehri

en: Mende (Papua New Guinea)
ca: Mende (Papua Nova Guinea)

en: Mende (Sierra Leone)
ca: Mende (Costa d´Ivori/Libèria)

en: Menominee
ca: Menomini

en: Meriam
ca: Meriam Mir

en: Mesaka
ca: mesaka

en: Meskwaki
ca: Mesquakie

en: Mesqan
ca: Masqan

en: Messapic
ca: mesàpic

en: Meta'
ca: Meta

en: Mexican Sign Language
ca: llengua de signes mexicana

en: Mi'kmaq
ca: Micmac

en: Michif
ca: michif

en: Michigamea
ca: michigameà

en: Migum
ca: kolom

en: Miluk
ca: miluk

en: Milyan
ca: mili

en: Mina (Cameroon)
ca: mina (Camerun)

en: Mina (India)
ca: Mina (Índia)

en: Minaean
ca: minaeà

en: Minderico
ca: minderico

en: Mingrelian
ca: Mingrelià

en: Minidien
ca: Wiaki

en: Minoan
ca: Minoà

en: Miqie
ca: Yi; Miqie

en: Mirandese
ca: Mirandès

en: Miriti
ca: Mirití

en: Miriwung
ca: Miriwoong

en: Mising
ca: Miri

en: Miwa
ca: Wunambal; Miwa

en: Mlahsö
ca: Arameu; Mlasho

en: Mlap
ca: mlap

en: Mmen
ca: mmen

en: Mo'da
ca: moda

en: Moabite
ca: Moabita

en: Mobilian
ca: Mobilià

en: Mocoví
ca: Mocobí

en: Mofu-Gudur
ca: Mofu; Gudur

en: Mogholi
ca: Mogul

en: Mohegan-Pequot
ca: Mohegà; Pequot

en: Moi (Indonesia)
ca: Moi (Indonèsia)

en: Moji
ca: Muji; Moji

en: Mokilese
ca: Mokilès

en: Mokpwe
ca: mokpwe

en: Moksha
ca: moksha

en: Moldova Sign Language
ca: llengua de signes moldava

en: Molengue
ca: molengue

en: Moloko
ca: Melokwo

en: Monastic Sign Language
ca: llengua de signes monàstica

en: Mongol
ca: Mongol (Papua Nova Guinea)

en: Mongolian
ca: Mongol

en: Mongolian Sign Language
ca: llengua de signes mongola

en: Mono (Cameroon)
ca: Mono (Camerun)

en: Mono (Democratic Republic of Congo)
ca: Mono (República Democràtica del Congo)

en: Mono (Solomon Islands)
ca: Mono (Illes Salomó)

en: Mono (USA)
ca: Mono (Estats Units)

en: Montagnais
ca: Montanyès

en: Moo
ca: moo

en: Mopán Maya
ca: Maya; Mopan

en: Mor (Bomberai Peninsula)
ca: Mor (Península de Bomberai)

en: Mor (Mor Islands)
ca: Mor (Illes de Mor)

en: Mori Atas
ca: Mori; Atas

en: Mori Bawah
ca: Mori; Bawah

en: Morisyen
ca: Crioll mauricià

en: Moroccan Sign Language
ca: llengua de signes marroquina

en: Morom
ca: morom

en: Mortlockese
ca: Mortlockès

en: Moru
ca: Morú

en: Mossi
ca: mossi

en: Motlav
ca: Motlau

en: Mozambican Sign Language
ca: llengua de signes moçambiquesa

en: Mozarabic
ca: Mossaràbic

en: Mpur
ca: mpur

en: Mser
ca: mser

en: Mubami
ca: Tao-Suamato

en: Mufian
ca: mufian

en: Mugom
ca: Mugu

en: Muinane
ca: muinane

en: Multiple languages
ca: Diverses llengües

en: Mum
ca: mum

en: Munda
ca: Mundari; Munda

en: Mundabli
ca: mundabli

en: Mundurukú
ca: Munduruku

en: Mungkip
ca: Munkip

en: Muniche
ca: Munitxe

en: Munsee
ca: Lenape; Munsee

en: Muratayak
ca: muratayak

en: Murik (Malaysia)
ca: Kayan; Murik

en: Murik (Papua New Guinea)
ca: Múric

en: Musey
ca: Musei

en: Mussau-Emira
ca: mussau-emira

en: Muzi
ca: Muji; Muzi

en: Mwera (Chimwera)
ca: Mwera (Lindi)

en: Mysian
ca: Misi

en: Mághdì
ca: maghdi

en: Mískito
ca: Miskito

en: Mócheno
ca: Mocheno

en: Mündü
ca: Mundu

en: N'Ko
ca: nko

en: N/u
ca: N'u

en: Naaba
ca: Naapa Sherpa

en: Naasioi
ca: Nasioi

en: Nabak
ca: Nabac

en: Nadruvian
ca: Nadruvià

en: Nadëb
ca: Nadeb

en: Nafusi
ca: djerbi

en: Naga Pidgin
ca: Naga; parla mixta

en: Nai
ca: nai

en: Nakame
ca: Nakama

en: Nalögo
ca: Santa Cruz; Sudoccidental

en: Nama (Papua New Guinea)
ca: Nama (Papua Nova Guinea)

en: Nambo
ca: Nambu

en: Namibian Sign Language
ca: llengua de signes namibi

en: Namosi-Naitasiri-Serua
ca: namosi-naitasiri-serua

en: Nanai
ca: nanai

en: Nancere
ca: Nanceré

en: Nandi
ca: Nandí

en: Nanti
ca: nanti

en: Nanubae
ca: nanubae

en: Nar Phu
ca: Nar-Phu

en: Narragansett
ca: Mohegà; Narrangansett

en: Nasarian
ca: Nasarià

en: Natügu
ca: Santa Cruz: Septentrional

en: Nauete
ca: Naueti

en: Nauru
ca: nauruà

en: Navajo
ca: Navaho

en: Nawathinehena
ca: Nawathinahana

en: Nda'nda'
ca: Ndanda

en: Ndai
ca: ndai

en: Ndendeule
ca: ndendeule

en: Nding
ca: eliri

en: Ndonde Hamba
ca: Ndonde

en: Ndyuka-Trio Pidgin
ca: Ndyuka-Trio; parla mixta

en: Neapolitan
ca: Napolità-calabrès

en: Negerhollands
ca: crioll neerlandès

en: Negeri Sembilan Malay
ca: malai; Negeri Sembilan

en: Nend
ca: nend

en: Nenets
ca: Nènets

en: Nepalese Sign Language
ca: llengua de signes nepalesa

en: New Zealand Sign Language
ca: llengua de signes neozelandesa

en: Nez Perce
ca: Nez

en: Ngad'a
ca: Ngada; Central

en: Ngambay
ca: Ngambai

en: Nganasan
ca: Nganassan

en: Ngando (Central African Republic)
ca: Ngando (República Centrafricana)

en: Ngando (Democratic Republic of Congo)
ca: Ngando (República Democràtica del Congo)

en: Ngangam
ca: ngangam

en: Ngas
ca: ngas

en: Ngatik Men's Creole
ca: Crioll dels homes Ngatik

en: Ngbee
ca: ngbee

en: Ngelima
ca: ngelima

en: Ngile
ca: ngile

en: Ngomba
ca: ngomba

en: Ngombe (Central African Republic)
ca: Ngombe (República Centrafricana)

en: Ngombe (Democratic Republic of Congo)
ca: Ngombe (República Democràtica del Congo)

en: Ngoni
ca: Ngoní

en: Ngoshie
ca: Ngishe

en: Nguluwan
ca: Nguluwà

en: Nguôn
ca: Nguon

en: Ngäbere
ca: ngabere

en: Nhengatu
ca: Yeral

en: Nicaraguan Sign Language
ca: llengua de signes nicaragüenca

en: Nigerian Sign Language
ca: llengua de signes nigeriana

en: Niksek
ca: niksek

en: Ninam
ca: Shiriana

en: Ninggerum
ca: Ninggirum

en: Ninzo
ca: Ninzam

en: Nisi (China)
ca: Nisi; Xina

en: Niuean
ca: Niueà

en: Nivaclé
ca: nivaclé

en: Njyem
ca: Ndjem

en: Nkem-Nkum
ca: nkem-nkum

en: Nkhumbi
ca: nkhumbi

en: Nkoroo
ca: Nkoro

en: No linguistic content
ca: sense contingut lingüístic

en: Nobiin
ca: nobiin

en: Nobonob
ca: nobanob

en: Nocamán
ca: Nocaman

en: Nonuya
ca: Nonyua

en: Norwegian
ca: noruec

en: Norwegian Bokmål
ca: noruec bokmål

en: Norwegian Nynorsk
ca: noruec nynorsk

en: Norwegian Sign Language
ca: llengua de signes noruega

en: Notre
ca: notre

en: Ntcham
ca: ntcham

en: Nubaca
ca: nubaca

en: Nubi
ca: nubi (Uganda)

en: Nubri
ca: nubri

en: Nugunu (Australia)
ca: Nugunu

en: Nugunu (Cameroon)
ca: Gunu

en: Nukak Makú
ca: Hupda; Nukak Makú

en: Nukna
ca: komutu

en: Nukuini
ca: Nukini

en: Nukuria
ca: Nuguria

en: Numana-Nunku-Gbantu-Numbu
ca: Sanga

en: Numidian
ca: Líbic

en: Nung (Viet Nam)
ca: nung (VietNam)

en: Nupe-Nupe-Tako
ca: Nupe

en: Nuu-chah-nulth
ca: Nootka

en: Nyabwa
ca: Nyabwa-Nyédébwa

en: Nyahkur
ca: nyahkur

en: Nyamwanga
ca: Mwanga

en: Nyamwezi
ca: nyamwezi

en: Nyang'i
ca: Nyangi

en: Nyankole
ca: nyankole

en: Nyiha (Tanzania)
ca: Nyiha (Tanzània)

en: Nyika (Malawi and Zambia)
ca: Nyika (Malawi i Zàmbia)

en: Nyika (Tanzania)
ca: Nyika (Tanzània)

en: Nyulnyul
ca: Nyulnyui

en: Nyâlayu
ca: Nyalayu

en: Nzima
ca: Nzema

en: Ná-Meo
ca: Na-Meo

en: Nêlêmwa-Nixumwak
ca: kumak

en: O'du
ca: Odu

en: Obanliku
ca: obanliku

en: Obokuitai
ca: obokuitai

en: Obolo
ca: obolo

en: Occitan (post 1500)
ca: Occità (després de 1500)

en: Odiai
ca: odiai

en: Odoodee
ca: odoodee

en: Ofayé
ca: Opaie

en: Ogea
ca: ogea

en: Okanagan
ca: Colville-Okanagà

en: Okolod
ca: okolod

en: Okpe (Northwestern Edo)
ca: Okpe-Idesa-Akuku; Okpe

en: Okpe (Southwestern Edo)
ca: Okpe

en: Olu'bo
ca: Lulubo

en: Olulumo-Ikom
ca: olulumo-ikom

en: Ombamba
ca: Ngbaka Ma´bo

en: Onin Based Pidgin
ca: Onin; ; parla mixta

en: Orang Kanaq
ca: Orang; Kanaq

en: Orang Seletar
ca: Orang; Seletar

en: Orejón
ca: Orejon

en: Oroch
ca: Orotx

en: Orokaiva
ca: Orokaiwa

en: Oroko
ca: oroko

en: Orokolo
ca: Orocolo

en: Oroqen
ca: Orotxen

en: Orowe
ca: orowe

en: Oscan
ca: Osc

en: Ot Danum
ca: Dohoi

en: Otuho
ca: Lotuco

en: Pa Di
ca: Padi

en: Pa'a
ca: Paa

en: Pa-Hng
ca: Baheng

en: Paelignian
ca: Paelignià

en: Pahari-Potwari
ca: Pahari; Potwari

en: Paicî
ca: Paici

en: Paiwan
ca: Paivà

en: Pakaásnovos
ca: Pakaa Nova

en: Pakistan Sign Language
ca: llengua de signes pakistanesa

en: Pal
ca: abasakur

en: Palauan
ca: palauà; palauès

en: Palikúr
ca: Palikur

en: Paliyan
ca: Paliyà

en: Palor
ca: palor

en: Palu'e
ca: Palue

en: Paluan
ca: Paluà

en: Pamlico
ca: Algonquí Carolina

en: Pamosu
ca: hinihon

en: Pampanga
ca: pampanga; kapampangan

en: Pana (Central African Republic)
ca: Pana (República Centrafricana)

en: Panamanian Sign Language
ca: llengua de signes panamenca

en: Panará
ca: panará

en: Panawa
ca: Jere; Panawa

en: Pande
ca: pande

en: Pangasinan
ca: pangasinan

en: Panjabi
ca: panjabi

en: Pankararú
ca: Pankarurú

en: Papar
ca: papar

en: Papiamento
ca: Papiament

en: Papora
ca: Papora-Hoanya

en: Parachi
ca: Paraci

en: Paraguayan Sign Language
ca: llengua de signes paraguaiana

en: Parakanã
ca: Akwawa; Parakanà

en: Paranan
ca: Paranà

en: Paranawát
ca: Paranawat

en: Parecís
ca: Pareci

en: Parthian
ca: Parthià

en: Pataxó Hã-Ha-Hãe
ca: Pataixó

en: Patpatar
ca: patpatar

en: Pecheneg
ca: Petxeneg

en: Pela
ca: pela

en: Pele-Ata
ca: pele-ata

en: Pemon
ca: pemon

en: Penang Sign Language
ca: llengua de signes de Penang

en: Persian
ca: farsi

en: Persian Sign Language
ca: llengua de signes persa

en: Peruvian Sign Language
ca: llengua de signes peruana

en: Phala
ca: Phola; Phala

en: Phana'
ca: Phana

en: Philippine Sign Language
ca: llengua de signes filipina

en: Phoenician
ca: Fenici

en: Pholo
ca: Yi; Poluo

en: Phrygian
ca: Frigi

en: Phukha
ca: Phula

en: Phuma
ca: Muji; Phuma

en: Phupa
ca: Phupha; Phupa

en: Phuza
ca: Phupha; Phuza

en: Piamatsina
ca: Pìamatsina

en: Piemontese
ca: Piemontès

en: Pilagá
ca: Pilagà

en: Pima Bajo
ca: Pima Baix

en: Pingelapese
ca: Pingelapès

en: Pirahã
ca: Pirahà

en: Pirlatapa
ca: pirlatapa

en: Pisidian
ca: Pisidià

en: Pitta Pitta
ca: Pita Pita

en: Plains Indian Sign Language
ca: llengua de signes de la plana índia

en: Plautdietsch
ca: Plautdeitsch

en: Playero
ca: playero

en: Pohnpeian
ca: Ponapeà

en: Pokangá
ca: Pokangà

en: Polabian
ca: Polabi

en: Polish
ca: polonès

en: Polish Sign Language
ca: llengua de signes polonesa

en: Pomo
ca: Pol

en: Popti'
ca: jacaltec

en: Poqomam
ca: Pocomà; Central

en: Poqomchi'
ca: Pocomchí; Oriental

en: Portuguese
ca: portuguès

en: Portuguese Sign Language
ca: llengua de signes portuguesa

en: Potawatomi
ca: Potavatomi

en: Potiguára
ca: Potiguara

en: Pouye
ca: pouye

en: Poyanáwa
ca: Poyanawa

en: Principense
ca: Principès

en: Providencia Sign Language
ca: llengua de signes de Providencia

en: Prussian
ca: prussià

en: Psikye
ca: psikye

en: Puare
ca: Puari

en: Puelche
ca: Pueltxe

en: Puerto Rican Sign Language
ca: llengua de signes porto-riquenya

en: Pulaar
ca: fuc; Pulaar

en: Pular
ca: fuf; Jalon

en: Puluwatese
ca: Puluwatès

en: Pumé
ca: Iaruro

en: Punan Aput
ca: Punan Kajang; Aput

en: Punan Bah-Biau
ca: Punan Rejang; Bah-Biau

en: Punan Batu 1
ca: Punan Batu

en: Punan Merah
ca: Punan Kajang; Merah

en: Punan Merap
ca: Punan Rejang; Merap

en: Punic
ca: Fenici; Púnic

en: Puquina
ca: Chipaya (Puquina)

en: Purari
ca: purari

en: Purepecha
ca: Purepetxa

en: Pushto
ca: paixtu

en: Putukwam
ca: putukwam

en: Pááfang
ca: Paafang

en: Päri
ca: Pari

en: Pémono
ca: Pemono

en: Pévé
ca: Pevé

en: Pökoot
ca: Pokoot

en: Q'anjob'al
ca: kanjobal oriental

en: Qabiao
ca: Laqua

en: Qaqet
ca: qaqet

en: Qashqa'i
ca: Qashqai

en: Qatabanian
ca: Qatabanià

en: Qawasqar
ca: qawasqar

en: Qimant
ca: agau

en: Quebec Sign Language
ca: llengua de signes del Quebec

en: Quechan
ca: Yuma

en: Quechua
ca: Quítxua

en: Raetic
ca: Rètic

en: Ramopa
ca: kereaka

en: Ranglong
ca: Chin; Ranglong

en: Rangpuri
ca: Rangpuri/Kamta

en: Rara Bakati'
ca: Bekati; Lara

en: Ratagnon
ca: ratagnon

en: Rawang
ca: Ravang

en: Rawat
ca: rawat

en: Reel
ca: reel

en: Rema
ca: rema

en: Rembarunga
ca: Rembarrunga

en: Rennellese Sign Language
ca: llengua de signes rennellesa

en: Riang (India)
ca: Tripurí; Riang

en: Ringgou
ca: Roti; Ringgou

en: Rohingya
ca: Chittagoni; Rohingya

en: Romagnol
ca: Emilià-romanyol

en: Romanian
ca: romanès

en: Romanian Sign Language
ca: llengua de signes romanesa

en: Romano-Greek
ca: Romano-grec

en: Romano-Serbian
ca: Romano-Serbi

en: Romansh
ca: Romanx

en: Romany
ca: Romaní

en: Romblomanon
ca: Romblon

en: Ron
ca: ron

en: Rotuman
ca: Rotumà

en: Rukai
ca: rukai

en: Rumu
ca: rumu

en: Rundi
ca: kirundi

en: Rungus
ca: rungus

en: Russian
ca: rus

en: Russian Sign Language
ca: llengua de signes russa

en: Rusyn
ca: Rutè

en: Ruuli
ca: Ruli

en: Sa'a
ca: sa'a

en: Sa'och
ca: Chung

en: Saamia
ca: Luyia; Saamia

en: Sabaean
ca: Sabaeà

en: Sabanê
ca: Sabanès

en: Sabine
ca: Osc; Sabine

en: Sabu
ca: sabu

en: Sabüm
ca: Sabum

en: Sacapulteco
ca: Sacapultec

en: Saek
ca: Saec

en: Safeyoka
ca: safeyoka

en: Safwa
ca: Safua

en: Sakachep
ca: Sakechep

en: Sakirabiá
ca: Sakurabiat

en: Salar
ca: Uigur; Salar

en: Sallands
ca: alemany; Sallands

en: Salumá
ca: Salumà

en: Salvadoran Sign Language
ca: llengua de signes salvadorenca

en: Samaritan
ca: Arameu bíblic; Samarità

en: Samatao
ca: Samatau

en: Samoan
ca: samoà

en: Samogitian
ca: Lituà; Zemaïte

en: Sanapaná
ca: Sanapana

en: Sandawe
ca: sandawe

en: Sanga (Democratic Republic of Congo)
ca: Sanga (República Democràtica del Congo)

en: Sanga (Nigeria)
ca: Sanga (Nigèria)

en: Sangu (Tanzania)
ca: Sangu (Tanzània)

en: Sani
ca: Yi; Sani

en: Sanskrit
ca: Sànscrit

en: Sanumá
ca: Sanumà

en: Sapo
ca: sapo

en: Sapuan
ca: Sapuà

en: Sapé
ca: Sape

en: Sara Kaba
ca: Sara; Kaba

en: Sara Kaba Deme
ca: kaba deme

en: Sara Kaba Náà
ca: kaba na

en: Saramaccan
ca: Saramacà

en: Sarasira
ca: Adzera; Sarasira

en: Sardinian
ca: Sard

en: Sasak
ca: sasak

en: Saterfriesisch
ca: Frisó; Saterfrisó

en: Saudi Arabian Sign Language
ca: llengua de signes saudita

en: Scots
ca: Escocès

en: Scythian
ca: Escita

en: Seba
ca: seba

en: Sebat Bet Gurage
ca: Gurage; occidental

en: Sebop
ca: Kenyah; Sebop

en: Seit-Kaitetu
ca: seit-kaitetu

en: Seko Padang
ca: Seko; Padang

en: Seko Tengah
ca: Seko; Tengah

en: Selangor Sign Language
ca: llengua de signes Selangor

en: Selee
ca: Sele

en: Selian
ca: Selià

en: Semimi
ca: semimi

en: Senaya
ca: Arameu; Senaya

en: Sepa (Indonesia)
ca: Sepa (Indonèsia)

en: Sepa (Papua New Guinea)
ca: Sepa (Papua Nova Guinea)

en: Serbian
ca: serbi

en: Serbo-Croatian
ca: serbocroat

en: Seroa
ca: seroa

en: Sewa Bay
ca: Sewa

en: Shabak
ca: Gorani; Shabak

en: Shambala
ca: shambala

en: Shan
ca: shan

en: Shanenawa
ca: Yaminahua; Shanenawa

en: Shark Bay
ca: Shark

en: Shehri
ca: Jibali

en: Sherbro
ca: sherbro

en: Sherpa
ca: Xerpa

en: Shiki
ca: shiki

en: Shilluk
ca: Xil·luk

en: Shom Peng
ca: Shompen

en: Shona
ca: shona

en: Shoo-Minda-Nye
ca: shoo-minda-nye

en: Shor
ca: shor

en: Shoshoni
ca: Xoixon

en: Shuar
ca: shuar

en: Shuwa-Zamani
ca: shuwa-zamani

en: Siane
ca: Siané

en: Siawi
ca: Amto; Siawi

en: Sibe
ca: Nagovisi

en: Sicanian
ca: Sicanià

en: Sicilian
ca: Sicilià

en: Sidetic
ca: Sidètic

en: Sie
ca: sie

en: Sierra Leone Sign Language
ca: llengua de signes de Sierra Leone

en: Sikkimese
ca: Sikkimès

en: Siksika
ca: siksika

en: Silesian
ca: Txec; Silesi

en: Silt'e
ca: Gurage; Silte

en: Sindhi
ca: sindhi

en: Singapore Sign Language
ca: llengua de signes de Singapur

en: Singpho
ca: Jinghpaw; Singpho

en: Sinhala
ca: Singalès

en: Sipacapense
ca: Sipacapa

en: Siraya
ca: siraya

en: Siwai
ca: Sivai

en: Siwi
ca: Tamazight; Siwa

en: Siwu
ca: siwu

en: Skalvian
ca: Escalvià

en: Skou
ca: Sko

en: Slave (Athapascan)
ca: slavey; atapascà

en: Slovak
ca: eslovac

en: Slovakian Sign Language
ca: llengua de signes eslovaca

en: Slovenian
ca: eslovè

en: So (Democratic Republic of Congo)
ca: So (República Democràtica del Congo)

en: So'a
ca: Ngada; Soa

en: Sogdian
ca: Sogdià

en: Soli
ca: Solí

en: Solong
ca: solong

en: Somali
ca: somali

en: Somba-Siawari
ca: somba-siawari

en: Somyev
ca: somyev

en: Soqotri
ca: Socotrí

en: Sorothaptic
ca: Sorothapic

en: South African Sign Language
ca: llengua de signes sudafricana

en: South West Bay
ca: Sinesip

en: Spanish
ca: espanyol

en: Spanish Sign Language
ca: llengua de signes espanyola

en: Sranan Tongo
ca: Sranan

en: Sri Lankan Sign Language
ca: llengua de signes de Sri Lanka

en: Stellingwerfs
ca: Neerlandès; Stellingwerfs

en: Stoney
ca: Estoney

en: Suba-Simbiti
ca: Kuria; Simbiti

en: Sudest
ca: Tagula

en: Sudovian
ca: Sudovià

en: Sukurum
ca: Adzera; Sukurum

en: Sumerian
ca: Sumeri

en: Sundanese
ca: sundanès

en: Surbakhal
ca: Masalit; Surbakhal

en: Surjapuri
ca: Surajpuri

en: Suruahá
ca: Suruahà

en: Suruí Do Pará
ca: Akwawa; Aikewara

en: Susu
ca: susu

en: Suyá
ca: Suyà

en: Svan
ca: Svaneci

en: Swabian
ca: Alamànic; Suabi

en: Swahili (individual language)
ca: Suahili (llengua individual)

en: Swahili (macrolanguage)
ca: Suahili (macrollengua)

en: Swati
ca: siswati

en: Swedish
ca: suec

en: Swedish Sign Language
ca: llengua de signes sueca

en: Swiss-French Sign Language
ca: llengua de signes francosuïsa

en: Swiss-German Sign Language
ca: llengua de signes de Suïssa-Alemanya

en: Swiss-Italian Sign Language
ca: llengua de signes de Suïssa-Italià

en: Sylheti
ca: Sylhetti

en: Syriac
ca: Arameu; Siríac

en: Sáliba
ca: Sàliba

en: Sãotomense
ca: saotomès

en: Sô
ca: Só

en: T'en
ca: Then

en: Taabwa
ca: Tabua

en: Tabassaran
ca: Tabassarà

en: Tabo
ca: tabo

en: Tachawit
ca: Tamazight; Shawi

en: Tachelhit
ca: Tamazight; Tachelhit

en: Tachoni
ca: Bukusu; Tachon

en: Tadaksahak
ca: tadaksahak

en: Tae'
ca: Tae

en: Tagabawa
ca: tagabawa

en: Tagakaulo
ca: kalagan; Tagakaulu

en: Tagalog
ca: tagàlog

en: Tagoi
ca: Tagoí

en: Tahitian
ca: Tahitià

en: Tahltan
ca: Tahlta

en: Tai
ca: Tai (Papua Nova Guinea)

en: Tai Daeng
ca: Tai; Daeng

en: Tai Dam
ca: tai; Dam

en: Tai Do
ca: Tai; Do

en: Tai Dón
ca: Tai; Don

en: Tai Hongjin
ca: Tai; Hongjin

en: Tai Long
ca: Tai; Long

en: Tai Nüa
ca: Tai; Nua

en: Tai Pao
ca: Tai; Pao

en: Tai Thanh
ca: Tai; Thanh

en: Tai Ya
ca: tai ya

en: Taiap
ca: taiap

en: Taikat
ca: taikat

en: Tainae
ca: tainae

en: Taino
ca: Taíno

en: Taita
ca: taita

en: Taiwan Sign Language
ca: llengua de signes de Taiwan

en: Tajik
ca: Tadjik

en: Talinga-Bwisi
ca: Talinga

en: Talondo'
ca: Talondo

en: Talu
ca: Lavu

en: Talysh
ca: Talix

en: Tama (Chad)
ca: Tama (Txad)

en: Tama (Colombia)
ca: Tama (Colòmbia)

en: Taman (Indonesia)
ca: Taman (Indonèsia)

en: Tamashek
ca: Tamazight; Tamahaq

en: Tamasheq
ca: Tamahaq; Kidal

en: Tamil
ca: tàmil

en: Tampuan
ca: Tampuà

en: Tanacross
ca: Tanana; Tanacross

en: Tandaganon
ca: Surigaonon; Naturalis

en: Tanimuca-Retuarã
ca: Tanimuca-Retaurà

en: Tanzanian Sign Language
ca: llengua de signes de Tanzània

en: Tapei
ca: tapei

en: Tariana
ca: Tariano

en: Tarifit
ca: Tamazight; Rifeny

en: Tartessian
ca: Tartessi

en: Tasmanian
ca: Tasmanià

en: Tatar
ca: tàtar

en: Tawandê
ca: Nambikwara; Tawanxte

en: Tayo
ca: tayo

en: Taznatit
ca: taznatit

en: Tboli
ca: Tiboli

en: Tchumbuli
ca: tchumbuli

en: Te'un
ca: Teun

en: Tebul Sign Language
ca: llengua de signes de Tebul

en: Tehit
ca: tehit

en: Tehuelche
ca: Tehueltxe

en: Teke-Ebo
ca: teke-ebo

en: Teke-Fuumu
ca: teke-fuumu

en: Teke-Kukuya
ca: teke-kukuya

en: Teke-Laali
ca: Teke; Laali

en: Teke-Nzikou
ca: Teke; Nzikou

en: Teke-Tege
ca: Teke; Tege

en: Teke-Tsaayi
ca: Teke; Tsaayi

en: Teke-Tyee
ca: Teke; Tyee

en: Tektiteko
ca: Tectitec

en: Telugu
ca: telugu

en: Tem
ca: tem

en: Temoq
ca: Semelai; Temoq

en: Temuan
ca: malai; Temuan

en: Tennet
ca: Tenet

en: Terei
ca: terei

en: Tereno
ca: tereno; terên

en: Teribe
ca: Tiribí

en: Terik
ca: Kalenjín; Terik

en: Termanu
ca: Roti; Termanu

en: Tese
ca: tese

en: Tetum
ca: Tetun

en: Tewa (Indonesia)
ca: Tewa (Indonèsia)

en: Tewa (USA)
ca: Tewa (Estats Units)

en: Thai
ca: tai

en: Thai Sign Language
ca: llengua de signes Thai

en: Thai Song
ca: Tai; Song

en: Thracian
ca: Traci

en: Tibetan
ca: tibetà central

en: Tii
ca: Roti; Tii

en: Timne
ca: timne; themne

en: Tingui-Boto
ca: Tingui

en: Tinigua
ca: Tinígua

en: Tiri
ca: tiri

en: Tiruray
ca: Tirurai

en: Tiwa
ca: Lalung

en: Tiéfo
ca: Tiefo

en: Toba-Maskoy
ca: Toba Maskoy

en: Tobian
ca: Tobià

en: Tobilung
ca: Tebilung

en: Tohono O'odham
ca: Papago-Pima

en: Tokano
ca: tokano

en: Tokelau
ca: tokelauès

en: Tokharian A
ca: Tocari; A

en: Tokharian B
ca: Tocari; B

en: Toku-No-Shima
ca: Amami-Oshima; Toku-No-Shima

en: Tol
ca: tol

en: Tombonuo
ca: Tombonuwo

en: Tonga (Nyasa)
ca: Tonga (Malawi)

en: Tonga (Tonga Islands)
ca: Tongalès

en: Tonga (Zambia)
ca: Tonga (Zàmbia)

en: Tontemboan
ca: Tontemboà

en: Tooro
ca: Toro (Uganda)

en: Toposa
ca: Toposo

en: Toraja-Sa'dan
ca: Toradja

en: Toro
ca: Toro (Nigèria)

en: Torá
ca: Torà

en: Totoro
ca: Totoró

en: Toura (Côte d'Ivoire)
ca: Toura (Costa d'Ivori)

en: Toura (Papua New Guinea)
ca: toura (Papua Nova Guinea)

en: Tring
ca: Kelabit; Tring

en: Trinidad and Tobago Sign Language
ca: llengua de signes de Trinidad i Tobago

en: Trió
ca: Trio

en: Truká
ca: Trukà

en: Ts'ün-Lao
ca: Tsun-Lao

en: Tsakwambo
ca: tsakwambo

en: Tsat
ca: tsat

en: Tsikimba
ca: tsikimba

en: Tsimané
ca: tsimané

en: Tsimshian
ca: tsimshian

en: Tsoa
ca: tsoa

en: Tsonga
ca: tsonga

en: Tsotso
ca: Luyia; Tsotso

en: Tswa
ca: Tshwa

en: Tswana
ca: tswana

en: Tu
ca: Mongour

en: Tuamotuan
ca: Tuamotu

en: Tucano
ca: Tucan

en: Tukang Besi North
ca: tukang besi septentrional

en: Tukang Besi South
ca: tukangbesi meridional

en: Tuki
ca: tuki

en: Tukumanféd
ca: Tukumanfed

en: Tuma-Irumu
ca: tuma-irumu

en: Tumi
ca: tumi

en: Tumshuqese
ca: Saka; Tumshuqese

en: Tumzabt
ca: Tamazight; Mazab

en: Tunen
ca: tunen

en: Tunisian Sign Language
ca: llengua de signes tunisiana

en: Tunzu
ca: duguza

en: Tuparí
ca: Tupari

en: Tupinikin
ca: Tupiniquim

en: Tupuri
ca: Tupurí

en: Turiwára
ca: Turiwara

en: Turkish
ca: turc

en: Turkish Sign Language
ca: llengua de signes turca

en: Turkmen
ca: turcman

en: Turoyo
ca: Arameu; Turoyo

en: Tutong
ca: Tutong 2

en: Tuvinian
ca: tuvinià

en: Tuwuli
ca: tuwuli

en: Tuxináwa
ca: Tuxinawa

en: Tuxá
ca: Tuixà

en: Tuyuca
ca: Tuyuka

en: Twents
ca: Neerlandès; Twents

en: Tyap
ca: tyap

en: Tz'utujil
ca: Tzutujil

en: Tày
ca: Tay

en: Tày Sa Pa
ca: Tay Sa Pa

en: Tày Tac
ca: Tay Tac

en: Téén
ca: Teen

en: Tübatulabal
ca: Tubatulabal

en: Uab Meto
ca: uab meto

en: Uare
ca: uare

en: Ubaghara
ca: ubaghara

en: Ubykh
ca: Ubikh

en: Udihe
ca: Udege

en: Ugandan Sign Language
ca: llengua de signes ugandesa

en: Ugaritic
ca: Ugarític

en: Uighur
ca: uigur

en: Ukaan
ca: ukaan

en: Ukpet-Ehom
ca: ukpet-Ehom

en: Ukrainian
ca: ucraïnès

en: Ukrainian Sign Language
ca: llengua de signes ucraïnesa

en: Ukwuani-Aboh-Ndoni
ca: Ukwuani-Abo-Ndoni

en: Ulch
ca: Ulcha

en: Ulithian
ca: Ulithià

en: Ulumanda'
ca: Ulumanda

en: Ulwa
ca: Sumu; Ulwa

en: Uma' Lung
ca: Uma' Lasan; Uma' Lung

en: Umanakaina
ca: umanakaina

en: Umbrian
ca: Umbre

en: Umbu-Ungu
ca: Kaugel

en: Umotína
ca: Umotina

en: Unami
ca: Lenape; Unami

en: Uncoded languages
ca: Llengües sense codificació

en: Undetermined
ca: indeterminat

en: Uneapa
ca: uneapa

en: Unserdeutsch
ca: Crioll Rabaul

en: Ura (Papua New Guinea)
ca: Ura (Papua Nova Guinea)

en: Urak Lawoi'
ca: Urak Lawoi

en: Urarina
ca: Simaku

en: Urartian
ca: Urartià

en: Urdu
ca: Urdú

en: Urningangg
ca: Urninggang

en: Uru-Eu-Wau-Wau
ca: Uruewawau

en: Uru-Pa-In
ca: Urupain

en: Urubú-Kaapor
ca: Urubu

en: Urubú-Kaapor Sign Language
ca: llengua de signes Urubú-Kaapor

en: Uruguayan Sign Language
ca: llengua de signes uruguaiana

en: Uspanteco
ca: Uspantec

en: ut-Ma'in
ca: fakanci

en: Ute-Southern Paiute
ca: Ute-Paiute

en: Uvbie
ca: uvbie

en: Uyajitaya
ca: duduela

en: Uzekwe
ca: uzekwe

en: Vaagri Booli
ca: Vagri Boli

en: Vaghat-Ya-Bijim-Legeri
ca: vaghat-ya-bijim-legeri

en: Valencian Sign Language
ca: llengua de signes valenciana

en: Vandalic
ca: Vandàlic

en: Varhadi-Nagpuri
ca: Varhadi

en: Veluws
ca: Neerlandès; Veluws

en: Venetian
ca: Venecià

en: Venetic
ca: Venètic

en: Venezuelan Sign Language
ca: llengua de signes veneçolana

en: Vengo
ca: vengo

en: Vera'a
ca: Vatrata

en: Vestinian
ca: Vestinià

en: Vietnamese
ca: vietnamita

en: Vili
ca: Kongo; Vili

en: Vishavan
ca: Vishavà

en: Vlaams
ca: Neerlandès; Vlaams

en: Vlaamse Gebarentaal
ca: llengua de signes flamenca

en: Volscian
ca: Volscià

en: Vono
ca: vono

en: Votic
ca: votic; vod

en: Vurës
ca: Mosina

en: Vwanji
ca: Wanji

en: Wa'ema
ca: Waiema

en: Waata
ca: Sanye

en: Waboda
ca: waboda

en: Wae Rana
ca: Waerana

en: Wagi
ca: wagi

en: Waimaha
ca: waimaha

en: Waimiri-Atroari
ca: waimiri-Atroari

en: Wakoná
ca: Wakonà

en: Wallisian
ca: Wallisià

en: Walloon
ca: Francès; Való

en: Walser
ca: Alamànic; Walser

en: Wamey
ca: wamey

en: Wanga
ca: Luyia; Wanga

en: Wangaaybuwan-Ngiyambaa
ca: Wangaaybuwan-Nyiya

en: Wannu
ca: wannu

en: Wané
ca: wané

en: Waorani
ca: waorani

en: Wapan
ca: wapan

en: War-Jaintia
ca: war-jaintia

en: Wara
ca: Wara (Burkina Faso)

en: Waray (Australia)
ca: Waray

en: Waray (Philippines)
ca: Waray-Waray

en: Warkay-Bipim
ca: warkay-bipim

en: Warlpiri
ca: Walpirí

en: Wasco-Wishram
ca: Chinook; Wasco-Wishram

en: Wasembo
ca: wasembo

en: Wasu
ca: Wassu

en: Watiwa
ca: Dumpu

en: Waube
ca: waube

en: Waurá
ca: Waura

en: Wayu
ca: Hayu

en: Wayuu
ca: guajiro

en: Weliki
ca: weliki

en: Welsh
ca: gal·lès

en: Wersing
ca: wersing

en: Westphalien
ca: alemany; Westfalià

en: Wiarumus
ca: Mandi

en: Wichí Lhamtés Güisnay
ca: Wichí; Guisnay

en: Wichí Lhamtés Nocten
ca: Wichí; Nocten

en: Wichí Lhamtés Vejoz
ca: Wichí; Vejoz

en: Wik-Epa
ca: Wik; Epa

en: Wik-Iiyanh
ca: Wik; Liyanh

en: Wik-Keyangan
ca: Wik; Keyangan

en: Wik-Me'anha
ca: Wik; Meanha

en: Wik-Mungkan
ca: Wik; Mungkan

en: Wik-Ngathana
ca: Wik; Ngathana

en: Wikngenchera
ca: Wik; Ngenchera

en: Wilawila
ca: Ngarinyin; Wilawila

en: Winyé
ca: winyé

en: Wipi
ca: wipi

en: Wiraféd
ca: Wirafed

en: Wojenaka
ca: wojenaka

en: Wolane
ca: Gurage; Wolane

en: Wolaytta
ca: walamo, wolaytta

en: Woleaian
ca: Woleaia

en: Wolof
ca: wòlof

en: Wom (Nigeria)
ca: Wom (Nigèria)

en: Wom (Papua New Guinea)
ca: Wom (Papua Nova Guinea)

en: Worimi
ca: worimi

en: Worodougou
ca: worodougou

en: Woun Meu
ca: Waunana

en: Wumboko
ca: wumboko

en: Wushi
ca: wushi

en: Wymysorys
ca: Vilamovià

en: Wára
ca: Wara (Papua Nova Guinea)

en: Wãpha
ca: wãpha

en: Wè Northern
ca: We; septentrional

en: Wè Southern
ca: we meridional

en: Wè Western
ca: We; occidental

en: Xaasongaxango
ca: xasonga

en: Xakriabá
ca: Xakriabà

en: Xavánte
ca: Xavante

en: Xerénte
ca: Xerente

en: Xetá
ca: Xetà

en: Xhosa
ca: xosa

en: Xipaya
ca: Xipaia

en: Xiri
ca: Griqua

en: Xiriâna
ca: Xiriana

en: Xârâcùù
ca: xârâcùù

en: Yaaku
ca: Yaaku (Kenya)

en: Yabaâna
ca: Yabaana

en: Yabem
ca: yabem

en: Yace
ca: yace

en: Yagua
ca: Iagua

en: Yahadian
ca: Yahadià

en: Yahuna
ca: Yauna

en: Yaka (Central African Republic)
ca: yaka (República Centrafricana)

en: Yaka (Congo)
ca: yaka (Congo)

en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
ca: Yaka (República Democràtica del Congo)

en: Yakama
ca: Yakima

en: Yakut
ca: Iacut

en: Yalahatan
ca: jalahatan

en: Yalakalore
ca: Mamaindé; Yalakalore

en: Yalarnnga
ca: Yalarnga

en: Yale
ca: Iale

en: Yaleba
ca: Tawala; Yaleba

en: Yamdena
ca: yamdena

en: Yan-nhangu
ca: jarnango

en: Yanesha'
ca: yanesha'

en: Yangkam
ca: yangkam

en: Yangman
ca: yangman

en: Yangum Dey
ca: Yangum; Dey

en: Yangum Gel
ca: Yangum; Gel

en: Yangum Mon
ca: Yangum; Mon

en: Yankunytjatjara
ca: yankunytjatjara

en: Yanomamö
ca: guaharibo

en: Yanomámi
ca: Ianomami

en: Yanyuwa
ca: yanyula

en: Yapese
ca: yapeà; yapà

en: Yaqay
ca: yaqay

en: Yau (Morobe Province)
ca: yau (província de Morobe)

en: Yau (Sandaun Province)
ca: yau (Província de Sandaun)

en: Yaur
ca: yaur

en: Yawalapití
ca: Yawalapiti

en: Yawanawa
ca: Yawanawà

en: Yei
ca: yei

en: Yekhee
ca: yekhee

en: Yelmek
ca: yelmek

en: Yemsa
ca: yemsa

en: Yeniche
ca: Ienitxe

en: Yeretuar
ca: yeretuar

en: Yiddish
ca: Jiddisch

en: Yindjibarndi
ca: Yindjbarndi

en: Yongkom
ca: Muyu; Yonggom

en: Yopno
ca: Yupna

en: Yoruba
ca: ioruba

en: Yout Wam
ca: Domung; Yout Wam

en: Yucatec Maya Sign Language
ca: llengua de signes maia iucateca

en: Yugoslavian Sign Language
ca: llengua de signes iugoslava

en: Yuracare
ca: Iurakare

en: Yurutí
ca: Yuruti

en: Yámana
ca: Yamana

en: Zabana
ca: zabana

en: Zaiwa
ca: zaiwa

en: Zambian Sign Language
ca: llengua de signes zambiana

en: Zande (individual language)
ca: Zande (llengua individual)

en: Zapotec
ca: zapoteca

en: Zarma
ca: zarma

en: Zay
ca: zay

en: Zaza
ca: zazaqui

en: Zazao
ca: zazao

en: Zeem
ca: zeem

en: Zeeuws
ca: Neerlandès; Zeeuws

en: Zemba
ca: zemba

en: Zemgalian
ca: Zemgalià

en: Zenaga
ca: zenaga

en: Zerenkel
ca: Zirenkel

en: Zhang-Zhung
ca: Zhang Zhung

en: Zhuang
ca: zhuang

en: Zimbabwe Sign Language
ca: llengua de signes de Zimbawe

en: Zo'é
ca: Poturu

en: Zou
ca: Zome

en: Zulgo-Gemzek
ca: zulgo-gemzek

en: Zulu
ca: zulu

en: Zumaya
ca: zumaya

en: Zumbun
ca: zumbun

en: Zuni
ca: zuni

en: Àhàn
ca: ahan

en: Áncá
ca: áncá

en: Ömie
ca: ömie

en: Önge
ca: Onge
