calibre - en to cs translation catalogue (1365 entries)

en: 'Are'are
cs: 'are'are

en: //Gana
cs: ganda

en: A-Pucikwar
cs: a-pucikwar

en: Aari
cs: aari

en: Aasáx
cs: aasáx

en: Abaga
cs: abaga

en: Abai Sungai
cs: abai sungai

en: Abanyom
cs: abanyom

en: Abau
cs: abau

en: Abaza
cs: abaza

en: Abidji
cs: abidji

en: Abinomn
cs: abinomn

en: Abipon
cs: abipon

en: Abishira
cs: abishira

en: Abkhazian
cs: abchazajština

en: Abom
cs: abom

en: Abon
cs: abon

en: Abron
cs: abron

en: Abu
cs: abu

en: Abua
cs: abua

en: Abui
cs: abui

en: Abure
cs: abure

en: Abé
cs: abé

en: Achagua
cs: achangua

en: Achang
cs: achang

en: Acheron
cs: acheron

en: Achi
cs: achi

en: Achinese
cs: atěžština

en: Achterhoeks
cs: achterhoeks

en: Achuar-Shiwiar
cs: achuar-shiwiar

en: Achumawi
cs: achumawi

en: Acoli
cs: ačoli (luoština)

en: Acroá
cs: acroá

en: Adabe
cs: adabe

en: Adamorobe Sign Language
cs: znakový jazyk adamorobe

en: Adang
cs: adang

en: Adangbe
cs: adangbe

en: Adangme
cs: adangmeština

en: Adele
cs: adele

en: Adhola
cs: adhola

en: Adi
cs: adi

en: Adioukrou
cs: adioukrou

en: Adnyamathanha
cs: adnyamathanha

en: Adonara
cs: adonara

en: Aduge
cs: aduge

en: Adyghe
cs: adyghe

en: Adzera
cs: adzera

en: Aeka
cs: aeka

en: Aekyom
cs: aekyom

en: Aer
cs: aer

en: Afade
cs: afade

en: Afar
cs: afarština

en: Afghan Sign Language
cs: afghánský znakový jazyk

en: Afitti
cs: afitti

en: Afrihili
cs: afrihilijština

en: Afrikaans
cs: afrikánština

en: Agarabi
cs: agarabi

en: Agariya
cs: agariya

en: Agatu
cs: agatu

en: Agavotaguerra
cs: agavotaguerra

en: Aghem
cs: aghem

en: Aghu
cs: aghu

en: Aghul
cs: aghul

en: Agi
cs: agi

en: Aguacateco
cs: aguacateco

en: Aguano
cs: aguano

en: Aguaruna
cs: aguaruna

en: Agutaynen
cs: agutaynen

en: Ahanta
cs: ahanta

en: Ahirani
cs: ahirani

en: Ahom
cs: ahom

en: Ahtena
cs: ahtena

en: Ai-Cham
cs: ai-cham

en: Aighon
cs: aighon

en: Aimaq
cs: aimaq

en: Aimele
cs: aimele

en: Aimol
cs: aimol

en: Ainbai
cs: ainbai

en: Ainu (China)
cs: ainu (Čína)

en: Ainu (Japan)
cs: ainu (Japonsko)

en: Aiome
cs: aiome

en: Airoran
cs: airoran

en: Aiton
cs: aiton

en: Aja (Benin)
cs: aja (Benin)

en: Aja (Sudan)
cs: aja (Súdán)

en: Ajawa
cs: ajawa

en: Ajië
cs: ajië

en: Ak
cs: ak

en: Aka-Bea
cs: aka-bea

en: Aka-Bo
cs: aka-bo

en: Aka-Cari
cs: aka-cari

en: Aka-Jeru
cs: aka-jeru

en: Aka-Kede
cs: aka-kede

en: Aka-Kol
cs: aka-kol

en: Aka-Kora
cs: aka-kora

en: Akan
cs: akanština

en: Akar-Bale
cs: akar-bale

en: Akaselem
cs: akaselem

en: Akawaio
cs: akawaio

en: Ake
cs: ake

en: Akeu
cs: akeu

en: Akha
cs: akha

en: Akhvakh
cs: akhvakh

en: Akkadian
cs: akkadština

en: Aklanon
cs: aklanon

en: Akolet
cs: akolet

en: Akoose
cs: akoose

en: Akpa
cs: akpa

en: Akrukay
cs: akrukay

en: Akuku
cs: akuku

en: Akum
cs: akum

en: Akuntsu
cs: akuntsu

en: Akurio
cs: akurio

en: Akwa
cs: akwa

en: Alaba-K’abeena
cs: alaba-K’abeena

en: Alabama
cs: alabama

en: Alago
cs: alago

en: Alak
cs: alak

en: Alamblak
cs: alamblak

en: Alangan
cs: alangan

en: Alapmunte
cs: alapmunte

en: Alawa
cs: alawa

en: Albanian
cs: albánština

en: Alege
cs: alege

en: Aleut
cs: aleutština

en: Algerian Sign Language
cs: alžírský znakový jazyk

en: Algonquin
cs: algonquin

en: Ali
cs: ali

en: Alladian
cs: alladian

en: Allar
cs: allar

en: Alngith
cs: alngith

en: Alor
cs: alor

en: Alsea
cs: alsea

en: Alugu
cs: alugu

en: Alune
cs: alune

en: Alur
cs: alur

en: Alutor
cs: alutor

en: Alviri-Vidari
cs: alviri-vidari

en: Alyawarr
cs: alyawarr

en: Ama (Papua New Guinea)
cs: ama (Papua Nová Guinea)

en: Amahai
cs: amahai

en: Amahuaca
cs: amahuaca

en: Amaimon
cs: amaimon

en: Amanab
cs: amanab

en: Amanayé
cs: amanayé

en: Amara
cs: amara

en: Amarakaeri
cs: amarakaeri

en: Amarasi
cs: amarasi

en: Ambai
cs: ambai

en: Ambakich
cs: ambakich

en: Ambelau
cs: ambelau

en: Ambele
cs: ambele

en: Amblong
cs: amblong

en: Ambo
cs: ambo

en: Ambul
cs: ambul

en: Ambulas
cs: ambulas

en: Amdang
cs: amdang

en: Amele
cs: amele

en: American Sign Language
cs: americký znakový jazyk

en: Amharic
cs: Amharština

en: Ami
cs: ami

en: Amis
cs: amis

en: Amo
cs: amo

en: Amol
cs: amol

en: Ampanang
cs: ampanang

en: Amto
cs: amto

en: Amundava
cs: amundava

en: Anaang
cs: anaang

en: Anakalangu
cs: anakalangu

en: Anal
cs: anal

en: Anambé
cs: anambé

en: Anasi
cs: anasi

en: Andai
cs: andai

en: Andaqui
cs: andaqui

en: Andarum
cs: andarum

en: Andegerebinha
cs: andegerebinha

en: Andh
cs: andh

en: Andi
cs: andi

en: Andio
cs: andio

en: Andoa
cs: andoa

en: Andoque
cs: andoque

en: Andra-Hus
cs: andra-hus

en: Aneityum
cs: aneityum

en: Anem
cs: anem

en: Aneme Wake
cs: aneme wake

en: Angaataha
cs: angaataha

en: Angal
cs: angal

en: Angal Enen
cs: angal enen

en: Angal Heneng
cs: angal heneng

en: Angika
cs: angika

en: Angolar
cs: angolar

en: Angor
cs: angor

en: Angoram
cs: angoram

en: Anii
cs: anii

en: Animere
cs: animere

en: Anindilyakwa
cs: anindilyakwa

en: Anjam
cs: anjam

en: Ankave
cs: ankave

en: Anmatyerre
cs: anmatyerre

en: Anor
cs: anor

en: Anserma
cs: anserma

en: Ansus
cs: ansus

en: Antakarinya
cs: antakarinya

en: Anuak
cs: anuak

en: Anuki
cs: anuki

en: Anus
cs: anus

en: Anuta
cs: anuta

en: Anyin
cs: anyin

en: Aore
cs: aore

en: Apalaí
cs: apalaí

en: Apatani
cs: apatani

en: Apiaká
cs: apiaká

en: Apinayé
cs: apinayé

en: Apma
cs: apma

en: Apurinã
cs: apurinã

en: Aputai
cs: aputai

en: Arabana
cs: arabana

en: Arabela
cs: arabela

en: Arabic
cs: arabština

en: Aragonese
cs: aragonská španělština

en: Araki
cs: araki

en: Aralle-Tabulahan
cs: aralle-tabulahan

en: Araona
cs: araona

en: Arapaho
cs: arapaho

en: Arapaso
cs: arapaso

en: Arawak
cs: arawacké jazyky

en: Araweté
cs: araweté

en: Arawum
cs: arawum

en: Arbore
cs: arbore

en: Archi
cs: archi

en: Areba
cs: areba

en: Arem
cs: arem

en: Argentine Sign Language
cs: argentinský znakový jazyk

en: Argobba
cs: argobba

en: Arguni
cs: arguni

en: Arhuaco
cs: arhuaco

en: Arhâ
cs: arhâ

en: Arhö
cs: arhö

en: Arigidi
cs: arigidi

en: Arikapú
cs: arikapú

en: Arikara
cs: arikara

en: Arikem
cs: arikem

en: Arma
cs: arma

en: Armenian
cs: arménština

en: Armenian Sign Language
cs: arménský znakový jazyk

en: Arop-Lokep
cs: arop-lokep

en: Arop-Sissano
cs: arop-sissano

en: Arosi
cs: arosi

en: Arta
cs: arta

en: Aruek
cs: aruek

en: Arutani
cs: arutani

en: Aruá (Amazonas State)
cs: aruá (amazonské státy)

en: As
cs: as

en: Asas
cs: asas

en: Ashe
cs: ashe

en: Ashkun
cs: ashkun

en: Ashtiani
cs: ashtiana

en: Asilulu
cs: asilulu

en: Asoa
cs: asoa

en: Assamese
cs: ásámština

en: Assiniboine
cs: assiniboine

en: Asturian
cs: asturština

en: Asu (Nigeria)
cs: asu (Nigérie)

en: Asu (Tanzania)
cs: asu (Tanzánie)

en: Asumboa
cs: asumboa

en: Asuri
cs: asuri

en: Ata
cs: ata

en: Atakapa
cs: atakapa

en: Atampaya
cs: atampaya

en: Atemble
cs: atemble

en: Athpariya
cs: athapariya

en: Ati
cs: ati

en: Atikamekw
cs: atikamekw

en: Atohwaim
cs: atohwaim

en: Atorada
cs: atorada

en: Atsahuaca
cs: atsahuaca

en: Atsam
cs: atsam

en: Atsugewi
cs: atsugewi

en: Attié
cs: attié

en: Au
cs: au

en: Aulua
cs: aulua

en: Aurá
cs: aurá

en: Austral
cs: austral

en: Australian Aborigines Sign Language
cs: australský aboridžinský znakový jazyk

en: Australian Sign Language
cs: australský znakový jazyk

en: Austrian Sign Language
cs: rakouský znakový jazyk

en: Auye
cs: auye

en: Auyokawa
cs: auyokawa

en: Avaric
cs: avarština

en: Avatime
cs: avatime

en: Avau
cs: avau

en: Avestan
cs: avestština

en: Avikam
cs: avikam

en: Avokaya
cs: avokaya

en: Avá-Canoeiro
cs: avá-canoeiro

en: Awa (Papua New Guinea)
cs: awa (Papua Nová Guinea)

en: Awabakal
cs: awabakal

en: Awad Bing
cs: awad bing

en: Awadhi
cs: avadhština (avadhí)

en: Awak
cs: awak

en: Awar
cs: awar

en: Awara
cs: awara

en: Awbono
cs: awbono

en: Aweer
cs: aweer

en: Awera
cs: awera

en: Awetí
cs: awetí

en: Awing
cs: awing

en: Awiyaana
cs: awiyaana

en: Awjilah
cs: awjilah

en: Awngi
cs: awngi

en: Awun
cs: awun

en: Awutu
cs: awutu

en: Awyi
cs: awyi

en: Axamb
cs: axamb

en: Ayabadhu
cs: ayabadhu

en: Ayere
cs: ayere

en: Ayi (Papua New Guinea)
cs: ayi (Papua Nová Guinea)

en: Aymara
cs: aymarština

en: Ayoreo
cs: ayoreo

en: Ayu
cs: ayu

en: Azerbaijani
cs: azerbajdžánština

en: Azha
cs: azha

en: Baan
cs: baan

en: Baangi
cs: baangi

en: Baatonum
cs: baatonum

en: Baba
cs: baba

en: Babango
cs: babango

en: Babanki
cs: babanki

en: Babatana
cs: babatana

en: Babine
cs: babine

en: Babuza
cs: babuza

en: Bacama
cs: bacama

en: Bada (Indonesia)
cs: bada (Indonésie)

en: Bada (Nigeria)
cs: bada (Nigérie)

en: Badaga
cs: badaga

en: Bade
cs: bade

en: Badeshi
cs: badeshi

en: Badimaya
cs: badimaya

en: Badui
cs: badui

en: Baeggu
cs: baeggu

en: Baelelea
cs: baelelea

en: Baetora
cs: baetora

en: Bafanji
cs: bafanji

en: Bafaw-Balong
cs: bafaw-balong

en: Bafut
cs: bafut

en: Baga Kaloum
cs: baga kaloum

en: Baga Koga
cs: baga koga

en: Baga Sitemu
cs: baga sitemu

en: Baga Sobané
cs: baga sobané

en: Bagheli
cs: bagheli

en: Bagirmi
cs: bagirmi

en: Bago-Kusuntu
cs: bago-kusuntu

en: Bagri
cs: bagri

en: Bagupi
cs: bagupi

en: Bagusa
cs: bagusa

en: Baham
cs: baham

en: Bahau
cs: bahau

en: Bahinemo
cs: bahinemo

en: Bahing
cs: bahing

en: Bahnar
cs: bahnar

en: Bahonsuai
cs: bahonsuai

en: Bai
cs: bai

en: Baibai
cs: baibai

en: Baikeno
cs: baikeno

en: Baima
cs: baima

en: Baimak
cs: baimak

en: Bainouk-Gunyaamolo
cs: bainouk-gunyaamolo

en: Bainouk-Gunyuño
cs: bainouk-gunyuño

en: Bainouk-Samik
cs: bainouk-samik

en: Baiso
cs: baiso

en: Bajan
cs: bajan

en: Bajelani
cs: bajelani

en: Baka (Cameroon)
cs: baka (Kamerun)

en: Baka (Sudan)
cs: baka (Súdán)

en: Bakairí
cs: bakairí

en: Bakaka
cs: bakaka

en: Bakhtiari
cs: bakhtiari

en: Baki
cs: baki

en: Bakoko
cs: bakoko

en: Bakpinka
cs: bakpinka

en: Bakumpai
cs: bakumpai

en: Bakwé
cs: bakwé

en: Balaesang
cs: balaesang

en: Balangao
cs: balangao

en: Balanta-Ganja
cs: balanta-ganja

en: Balanta-Kentohe
cs: balanta-kentohe

en: Balantak
cs: balantak

en: Balau
cs: balau

en: Baldemu
cs: baldemu

en: Bali (Democratic Republic of Congo)
cs: bali (Demokratická republika Kongo)

en: Bali (Nigeria)
cs: bali (Nigérie)

en: Balinese
cs: balijština

en: Balo
cs: balo

en: Baloi
cs: baloi

en: Balti
cs: balti

en: Baluan-Pam
cs: baluan-pam

en: Baluchi
cs: balúčština

en: Bamako Sign Language
cs: znakový jazyk bamako

en: Bamali
cs: bamali

en: Bambalang
cs: bambalang

en: Bambara
cs: bambarština

en: Bambili-Bambui
cs: bambili-bambui

en: Bamenyam
cs: bamenyam

en: Bamu
cs: bamu

en: Bamukumbit
cs: bamukumbit

en: Bamun
cs: bamun

en: Bamunka
cs: bamunka

en: Bamwe
cs: bamwe

en: Ban Khor Sign Language
cs: znakový jazyk ban khor

en: Bana
cs: bana

en: Banaro
cs: banaro

en: Banda (Indonesia)
cs: banda (Indonésie)

en: Banda-Banda
cs: banda-banda

en: Banda-Mbrès
cs: banda-mbrès

en: Banda-Ndélé
cs: banda-ndélé

en: Bandi
cs: bandi

en: Bandial
cs: bandial

en: Bandjalang
cs: bandjalang

en: Bangala
cs: bangala

en: Bangandu
cs: bangandu

en: Bangba
cs: bangba

en: Banggai
cs: banggai

en: Banggarla
cs: banggarla

en: Bangi
cs: bangi

en: Bangolan
cs: bangolan

en: Bangubangu
cs: bangubangu

en: Bangwinji
cs: bangwinji

en: Baniva
cs: baniva

en: Baniwa
cs: baniwa

en: Banjar
cs: banjar

en: Bankagooma
cs: bankagooma

en: Bankon
cs: bankon

en: Bannoni
cs: bannoni

en: Bantawa
cs: bantawa

en: Bantayanon
cs: bantayanon

en: Bantik
cs: bantik

en: Bantoanon
cs: bantoanon

en: Baoulé
cs: baoulé

en: Baraamu
cs: baraamu

en: Barai
cs: barai

en: Barakai
cs: barakai

en: Barama
cs: barama

en: Barambu
cs: barambu

en: Baramu
cs: baramu

en: Barapasi
cs: barapasi

en: Baras
cs: baras

en: Barasana-Eduria
cs: barasana-eduria

en: Barbacoas
cs: barbacoas

en: Barbareño
cs: barbareño

en: Bardi
cs: bardi

en: Barein
cs: barein

en: Bari
cs: bari

en: Bariai
cs: bariai

en: Bariji
cs: bariji

en: Barikanchi
cs: barikanchi

en: Barok
cs: barok

en: Barombi
cs: barombi

en: Barrow Point
cs: barrow point

en: Baruga
cs: baruga

en: Baruya
cs: baruya

en: Barwe
cs: barwe

en: Baré
cs: baré

en: Basa (Cameroon)
cs: basa (Kamerun)

en: Basa (Nigeria)
cs: basa (Nigérie)

en: Basa-Gumna
cs: basa-gumna

en: Basa-Gurmana
cs: basa-gurmana

en: Basap
cs: basap

en: Basay
cs: basay

en: Bashkardi
cs: bashkardi

en: Bashkir
cs: Baskirština

en: Basketo
cs: basketo

en: Basque
cs: baskičtina

en: Bassa
cs: bassa

en: Bassa-Kontagora
cs: bassa-kontagora

en: Bassari
cs: bassari

en: Bassossi
cs: bassossi

en: Bata
cs: bata

en: Batak
cs: batak

en: Batak Alas-Kluet
cs: batak alas-kluet

en: Batak Angkola
cs: batak angkola

en: Batak Dairi
cs: batak dairi

en: Batak Karo
cs: batak karo

en: Batak Mandailing
cs: batak mandailing

en: Batak Simalungun
cs: batak simalungun

en: Batak Toba
cs: batak toba

en: Batanga
cs: batanga

en: Batek
cs: batek

en: Bateri
cs: bateri

en: Bathari
cs: bathari

en: Bati (Cameroon)
cs: bati (Kamerun)

en: Bati (Indonesia)
cs: bati (Indonésie)

en: Bats
cs: bats

en: Batu
cs: batu

en: Batuley
cs: batuley

en: Bau
cs: bau

en: Bauchi
cs: bauchi

en: Baure
cs: baure

en: Bauria
cs: bauria

en: Bauwaki
cs: bauwaki

en: Bauzi
cs: bauzi

en: Bavarian
cs: bavarian

en: Bayali
cs: bayali

en: Baybayanon
cs: baybayanon

en: Baygo
cs: baygo

en: Bayono
cs: bayono

en: Bayot
cs: bayot

en: Bayungu
cs: bayungu

en: Bazigar
cs: bazigar

en: Beami
cs: beami

en: Beaver
cs: beaver

en: Beba
cs: beba

en: Bebele
cs: bebele

en: Bebeli
cs: bebeli

en: Bebil
cs: bebil

en: Bedjond
cs: bedjond

en: Bedoanas
cs: bedoanas

en: Beeke
cs: beeke

en: Beele
cs: beele

en: Beembe
cs: beembe

en: Beezen
cs: beezen

en: Befang
cs: befang

en: Beja
cs: bedža

en: Bekati'
cs: bekati'

en: Bekwarra
cs: bekwarra

en: Bekwel
cs: bekwel

en: Belait
cs: belait

en: Belanda Viri
cs: belanda viri

en: Belarusian
cs: běloruština

en: Belhariya
cs: belhariya

en: Beli (Papua New Guinea)
cs: beli (Papua Nová Giunea)

en: Beli (Sudan)
cs: beli (Súdán)

en: Bella Coola
cs: bella coola

en: Bellari
cs: bellari

en: Bemba (Zambia)
cs: bemba (Zambie)

en: Bembe
cs: bembe

en: Bena (Tanzania)
cs: bena (Tanzánie)

en: Benabena
cs: benabena

en: Bench
cs: bench

en: Bende
cs: bende

en: Bendi
cs: bendi

en: Benga
cs: benga

en: Bengali
cs: bengálština

en: Benggoi
cs: benggoi

en: Bengkala Sign Language
cs: znakový jazyk bengkala

en: Bentong
cs: bentong

en: Benyadu'
cs: benyadu'

en: Beothuk
cs: beothuk

en: Bepour
cs: bepour

en: Bera
cs: bera

en: Berakou
cs: berakou

en: Berik
cs: berik

en: Berinomo
cs: berinomo

en: Berom
cs: berom

en: Berti
cs: berti

en: Besme
cs: besme

en: Besoa
cs: besoa

en: Betaf
cs: betaf

en: Betawi
cs: betawi

en: Bete
cs: bete

en: Bete-Bendi
cs: bete-bendi

en: Bhadrawahi
cs: bhadrawahi

en: Bhalay
cs: bhalay

en: Bharia
cs: bharia

en: Bhatri
cs: bhatri

en: Bhattiyali
cs: bhattiyali

en: Bhaya
cs: bhaya

en: Bhele
cs: bhele

en: Bhilali
cs: bhilali

en: Bhili
cs: bhili

en: Bhojpuri
cs: bhódžpurština

en: Bhujel
cs: bhujel

en: Bhunjia
cs: bhunjia

en: Biafada
cs: biafada

en: Biage
cs: biage

en: Biak
cs: biak

en: Biali
cs: biali

en: Biangai
cs: biangai

en: Biao
cs: biao

en: Biao Mon
cs: biao mon

en: Bidiyo
cs: bidiyo

en: Bidyara
cs: bidyara

en: Bidyogo
cs: bidyogo

en: Biem
cs: biem

en: Bierebo
cs: bierebo

en: Bieria
cs: bieria

en: Biete
cs: biete

en: Biga
cs: biga

en: Bijori
cs: bijori

en: Bikaru
cs: bikaru

en: Bikol
cs: bikolština

en: Bikya
cs: bikya

en: Bila
cs: bila

en: Bilakura
cs: bilakura

en: Bilba
cs: bilba

en: Bilbil
cs: bilbil

en: Bile
cs: bile

en: Bilin
cs: bilin

en: Biloxi
cs: biloxi

en: Bilua
cs: bilua

en: Bilur
cs: bilur

en: Bima
cs: bima

en: Bimin
cs: bimin

en: Bimoba
cs: bimoba

en: Bina (Nigeria)
cs: bina (Nigérie)

en: Bina (Papua New Guinea)
cs: bina (Papua Nová Guinea)

en: Binahari
cs: binahari

en: Binandere
cs: binandere

en: Bine
cs: bine

en: Bini
cs: bini

en: Binji
cs: binji

en: Bintauna
cs: bintauna

en: Bintulu
cs: bintulu

en: Binukid
cs: binukid

en: Binumarien
cs: binumarien

en: Bipi
cs: bipi

en: Birale
cs: birale

en: Birao
cs: birao

en: Birgit
cs: birgit

en: Birhor
cs: birhor

en: Biri
cs: biri

en: Biritai
cs: biritai

en: Birked
cs: birked

en: Birri
cs: birri

en: Birwa
cs: birwa

en: Bishnupriya
cs: bishnupriya

en: Bishuo
cs: bishuo

en: Bisis
cs: bisis

en: Bislama
cs: bislamština

en: Bisorio
cs: bisorio

en: Bissa
cs: bissa

en: Bisu
cs: bisu

en: Bit
cs: bit

en: Bitare
cs: bitare

en: Biwat
cs: biwat

en: Biyo
cs: biyo

en: Biyom
cs: biyom

en: Blablanga
cs: blablanga

en: Blafe
cs: blafe

en: Blagar
cs: blagar

en: Blang
cs: blang

en: Bo (Laos)
cs: bo (Laos)

en: Bo (Papua New Guinea)
cs: bo (Papua Nová Guinea)

en: Boano (Maluku)
cs: boano (Maluku)

en: Bobongko
cs: bobongko

en: Bobot
cs: bobot

en: Bodo (Central African Republic)
cs: bodo (centrální Afrika)

en: Bodo (India)
cs: bodo (Indie)

en: Bodo Parja
cs: bodo parja

en: Bofi
cs: bofi

en: Boga
cs: boga

en: Bogaya
cs: bogaya

en: Boghom
cs: boghom

en: Boguru
cs: boguru

en: Boko (Benin)
cs: boko (Benin)

en: Boko (Democratic Republic of Congo)
cs: boko (Demokratická republika Kongo)

en: Bokobaru
cs: bokobaru

en: Bokoto
cs: bokoto

en: Bokyi
cs: bokyi

en: Bola
cs: bola

en: Bolango
cs: bolango

en: Bole
cs: bole

en: Bolgo
cs: bolgo

en: Bolia
cs: bolia

en: Bolivian Sign Language
cs: bolivijský znakový jazyk

en: Bolo
cs: bolo

en: Boloki
cs: boloki

en: Bolon
cs: bolon

en: Bolondo
cs: bolondo

en: Bolongan
cs: bolongan

en: Bom
cs: bom

en: Boma
cs: boma

en: Bomboli
cs: bomboli

en: Bomboma
cs: bomboma

en: Bomu
cs: bomu

en: Bomwali
cs: bomwali

en: Bondei
cs: bondei

en: Bondo
cs: bondo

en: Bonerate
cs: bonerate

en: Bonerif
cs: bonerif

en: Bonggi
cs: bonggi

en: Bonggo
cs: bonggo

en: Bongili
cs: bongili

en: Bongo
cs: bongo

en: Bongu
cs: bongu

en: Bonjo
cs: bonjo

en: Bonkeng
cs: bonkeng

en: Bonkiman
cs: bonkiman

en: Bontok
cs: bontok

en: Bookan
cs: bookan

en: Boon
cs: boon

en: Boor
cs: boor

en: Bora
cs: bora

en: Boro (Ethiopia)
cs: boro (Etiopie)

en: Boruca
cs: boruca

en: Borôro
cs: borôro

en: Boselewa
cs: boselewa

en: Bosngun
cs: bosngun

en: Bosnian
cs: bosenština

en: Bote-Majhi
cs: bote-majhi

en: Botlikh
cs: botlikh

en: Bozaba
cs: bozaba

en: Bragat
cs: bragat

en: Brahui
cs: brahui

en: Braj
cs: bradžština

en: Brazilian Sign Language
cs: brazilský znakový jazyk

en: Brem
cs: brem

en: Breri
cs: breri

en: Breton
cs: bretonština

en: Bribri
cs: bribri

en: Brithenig
cs: brithenig

en: British Sign Language
cs: britský znakový jazyk

en: Brokkat
cs: brokkat

en: Brokskat
cs: brokskat

en: Broome Pearling Lugger Pidgin
cs: broome pearling lugger pidgin

en: Bua
cs: bua

en: Buamu
cs: buamu

en: Bube
cs: bube

en: Bubi
cs: bubi

en: Bubia
cs: bubia

en: Budibud
cs: budibud

en: Budong-Budong
cs: budong-budong

en: Budu
cs: budu

en: Budukh
cs: budukh

en: Buduma
cs: buduma

en: Budza
cs: budza

en: Bugan
cs: bugan

en: Bugawac
cs: bugawac

en: Bughotu
cs: bughotu

en: Buginese
cs: bugiština

en: Bugun
cs: bugun

en: Buhid
cs: buhid

en: Buhutu
cs: buhutu

en: Bukat
cs: bukat

en: Bukharic
cs: bukharic

en: Bukitan
cs: bukitan

en: Bukiyip
cs: bukiyip

en: Bukusu
cs: bukusu

en: Bukwen
cs: bukwen

en: Bulgarian
cs: bulharština

en: Bulgarian Sign Language
cs: bulharský znakový jazyk

en: Bulgebi
cs: bulgebi

en: Buli (Ghana)
cs: buli (Ghana)

en: Buli (Indonesia)
cs: buli (Indonésie)

en: Bullom So
cs: bullom so

en: Bulu (Cameroon)
cs: bulu (Kamerun)

en: Bulu (Papua New Guinea)
cs: bulu (Papua Nová Guinea)

en: Bum
cs: bum

en: Bumaji
cs: bumaji

en: Bun
cs: bun

en: Buna
cs: buna

en: Bunaba
cs: bunaba

en: Bunak
cs: bunak

en: Bunama
cs: bunama

en: Bundeli
cs: bundeli

en: Bung
cs: bung

en: Bungain
cs: bungain

en: Bungku
cs: bungku

en: Bunun
cs: bunun

en: Buol
cs: buol

en: Bura-Pabir
cs: bura-pabir

en: Burak
cs: burak

en: Buraka
cs: buraka

en: Burarra
cs: burarra

en: Burate
cs: burate

en: Burduna
cs: burduna

en: Bure
cs: bure

en: Buriat
cs: burjatština

en: Burji
cs: burji

en: Burmese
cs: Barmština

en: Burmeso
cs: burmeso

en: Buru (Nigeria)
cs: buru (Nigérie)

en: Burui
cs: burui

en: Burumakok
cs: burumakok

en: Burun
cs: burun

en: Burunge
cs: burunge

en: Burushaski
cs: burushaski

en: Burusu
cs: burusu

en: Buruwai
cs: buruwai

en: Busa
cs: busa

en: Busam
cs: busam

en: Busami
cs: busami

en: Bushi
cs: bushi

en: Bushoong
cs: bushoong

en: Buso
cs: buso

en: Busoa
cs: busoa

en: Busuu
cs: busuu

en: Butmas-Tur
cs: butmas-tur

en: Butuanon
cs: butuanon

en: Buwal
cs: buwal

en: Buyu
cs: buyu

en: Bwa
cs: bwa

en: Bwaidoka
cs: bwaidoka

en: Bwatoo
cs: bwatoo

en: Bwela
cs: bwela

en: Bwile
cs: bwile

en: Bwisi
cs: bwisi

en: Byangsi
cs: byangsi

en: Cabiyarí
cs: cabiyarí

en: Cacaopera
cs: cacaopera

en: Caddo
cs: caddo

en: Cahuarano
cs: cahuarano

en: Callawalla
cs: callawalla

en: Canichana
cs: canichana

en: Carabayo
cs: carabayo

en: Carapana
cs: carapana

en: Carian
cs: Kárština

en: Carijona
cs: carijona

en: Carolinian
cs: carolinian

en: Catalan
cs: katalánština

en: Catalan Sign Language
cs: katalánský znakový jazyk

en: Cauca
cs: cauca

en: Cavineña
cs: cavineña

en: Cayuga
cs: cayuga

en: Cebuano
cs: cebuánština

en: Cemuhî
cs: cemuhî

en: Chachi
cs: chachi

en: Chakma
cs: Čakma

en: Chambri
cs: chambri

en: Chamorro
cs: čamoro

en: Chané
cs: chané

en: Chavacano
cs: chavacano

en: Chayahuita
cs: čagatajština

en: Chechen
cs: čečenština

en: Cherokee
cs: čerokézština

en: Cheyenne
cs: čejenština

en: Chibcha
cs: čibča

en: Chilean Sign Language
cs: čilský znakový jazyk

en: Chimila
cs: chimila

en: Chinese
cs: čínština

en: Chinese Sign Language
cs: čínský znakový jazyk

en: Chinook jargon
cs: činuk pidžin

en: Chipaya
cs: chipaya

en: Chipewyan
cs: čipeva

en: Chippewa
cs: odžibwejština

en: Chiquitano
cs: chiquitano

en: Choctaw
cs: choctawština

en: Chopi
cs: chopi

en: Chortí
cs: chortí

en: Chuj
cs: chuj

en: Chuukese
cs: čukčtina

en: Chuvash
cs: čuvaština

en: Chácobo
cs: chácobo

en: Cicipu
cs: cicipu

en: Cishingini
cs: cishingini

en: Colombian Sign Language
cs: kolumbijský znakový jazyk

en: Comanche
cs: komančština

en: Coptic
cs: koptština

en: Cornish
cs: kornština

en: Corsican
cs: korsičtina

en: Costa Rican Sign Language
cs: kostarický znakový jazyk

en: Cree
cs: krí

en: Creek
cs: krík

en: Croatia Sign Language
cs: chorvatský znakový jazyk

en: Croatian
cs: chorvatština

en: Cuba Sign Language
cs: kubánský znakový jazyk

en: Czech
cs: Čeština

en: Czech Sign Language
cs: Český znakový jazyk

en: Dakota
cs: dakotština

en: Danish
cs: dánština

en: Danish Sign Language
cs: dánský znakový jazyk

en: Dano
cs: dano

en: Dargwa
cs: dargwa

en: Defaka
cs: defaka

en: Delaware
cs: delawarština

en: Denya
cs: denya

en: Dibole
cs: dibole

en: Dinka
cs: dinkština

en: Dogrib
cs: dogrib

en: Dominican Sign Language
cs: dominikánský znakový jazyk

en: Duala
cs: dualština

en: Dutch
cs: holandština

en: Dutch Sign Language
cs: holandský znakový jazyk

en: Dyula
cs: djula

en: Dzao Min
cs: dzao min

en: Dzodinka
cs: dzodinka

en: Dzongkha
cs: Bhútánština

en: Ecuadorian Sign Language
cs: ekvádorský znakový jazyk

en: Ede Cabe
cs: ede cabe

en: Efik
cs: efik

en: Egypt Sign Language
cs: egyptský znakový jazyk

en: Egyptian (Ancient)
cs: egyptština (starověká)

en: Ekajuk
cs: ekajuk

en: Elamite
cs: elamština

en: Eloyi
cs: eloyi

en: Emberá-Baudó
cs: emberá-baudó

en: English
cs: Angličtina

en: Erzya
cs: erzya

en: Esimbi
cs: esimbi

en: Esperanto
cs: esperanto

en: Estonian
cs: estonština

en: Estonian Sign Language
cs: estonský znakový jazyk

en: Ethiopian Sign Language
cs: etiopský znakový jazyk

en: Evant
cs: evant

en: Ewe
cs: eweština

en: Ewondo
cs: ewondo

en: Fanti
cs: fantiština

en: Faroese
cs: faerština

en: Fembe
cs: fembe

en: Fijian
cs: Fidži

en: Finland-Swedish Sign Language
cs: finsko-švédský znakový jazyk

en: Finnish
cs: finština

en: Finnish Sign Language
cs: finský znakový jazyk

en: Fon
cs: fonština

en: French
cs: francouzština

en: French Sign Language
cs: francouzský znakový jazyk

en: Friulian
cs: furlanština

en: Fulah
cs: fulahština

en: Ga
cs: ga

en: Gahri
cs: gahri

en: Galo
cs: galo

en: Gamo-Ningi
cs: gamo-ningi

en: Garifuna
cs: garifuna

en: Gayo
cs: gayo

en: Gazi
cs: khásí

en: Geez
cs: etiopština

en: Georgian
cs: Gruzínština

en: German
cs: Němčina

en: German Sign Language
cs: Německý znakový jazyk

en: Ghanaian Sign Language
cs: ghanský znakový jazyk

en: Ghayavi
cs: ghayavi

en: Ghomálá'
cs: ghomálá'

en: Giangan
cs: giangan

en: Gikyode
cs: gikyode

en: Gilbertese
cs: kiribatština

en: Girawa
cs: girawa

en: Goemai
cs: goemai

en: Gondi
cs: góndština

en: Gorontalo
cs: gorontalo

en: Gothic
cs: gótština

en: Grebo
cs: grebo

en: Greek Sign Language
cs: řecký znakový jazyk

en: Gros Ventre
cs: gros ventre

en: Guarani
cs: Guaranština

en: Guatemalan Sign Language
cs: guatemalský znakový jazyk

en: Guinean Sign Language
cs: guinejský znakový jazyk

en: Gujarati
cs: Gudžarátština

en: Gwamhi-Wuri
cs: gwamhi-wuri

en: Haeke
cs: haeke

en: Haida
cs: haida

en: Hamer-Banna
cs: hamer-banna

en: Hanoi Sign Language
cs: hanojský znakový jazyk

en: Hanunoo
cs: Hanunóo

en: Haryanvi
cs: haryanvi

en: Hawaiian
cs: havajština

en: Hebrew
cs: hebrejština

en: Hema
cs: nyorština

en: Herero
cs: herero

en: Heyo
cs: heyo

en: Hiligaynon
cs: hiligayonština

en: Hindi
cs: hindština

en: Hiri Motu
cs: hiri motu

en: Hittite
cs: chetitština

en: Hmong
cs: hmongština

en: Ho Chi Minh City Sign Language
cs: znakový jazyk Ho Či Minova Města

en: Honduras Sign Language
cs: honduraský znakový jazyk

en: Hong Kong Sign Language
cs: hongkongský znakový jazyk

en: Hungarian
cs: maďarština

en: Hungarian Sign Language
cs: maďarský znakový jazyk

en: Hupa
cs: hupa

en: Iban
cs: iban

en: Icelandic
cs: islandština

en: Icelandic Sign Language
cs: islandský znakový jazyk

en: Iceve-Maci
cs: iceve-maci

en: Ido
cs: ido

en: Igbo
cs: igbo

en: Igo
cs: igo

en: Iloko
cs: ilokánština

en: Inabaknon
cs: inabaknon

en: Indian Sign Language
cs: indický znakový jazyk

en: Indonesian
cs: indonézština

en: Indonesian Sign Language
cs: indonéský znakový jazyk

en: Ingush
cs: inguština

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
cs: Interlingua (Mezinárodní pomocná jazyková asociace)

en: Inuktitut
cs: Inuktitutština

en: Inupiaq
cs: Inupiakština

en: Ipulo
cs: ipulo

en: Irish
cs: irština

en: Irish Sign Language
cs: irský znakový jazyk

en: Israeli Sign Language
cs: izraelský znakový jazyk

en: Italian
cs: italština

en: Italian Sign Language
cs: italský znakový jazyk

en: Ivbie North-Okpela-Arhe
cs: ivbie north-okpela-arhe

en: Izora
cs: izora

en: Jalkunan
cs: jalkunan

en: Jamaican Sign Language
cs: jamaijcký znakový jazyk

en: Japanese
cs: japonština

en: Japanese Sign Language
cs: japonský znakový jazyk

en: Jarawa (India)
cs: jarawa (Indie)

en: Javanese
cs: jávština

en: Judeo-Arabic
cs: judeo-arabština

en: Judeo-Italian
cs: židovská italština

en: Judeo-Persian
cs: judeo-perština

en: Jur Modo
cs: jur modo

en: Kabardian
cs: kabardština

en: Kabyle
cs: kabulí

en: Kachin
cs: kačjinština

en: Kahua
cs: kahua

en: Kaluli
cs: kaluli

en: Kanauji
cs: kanauji

en: Kannada
cs: Kannadština

en: Kanuri
cs: kanuri

en: Kaqchikel
cs: kaqchikel

en: Kara-Kalpak
cs: karakalpačtina

en: Karachay-Balkar
cs: karachay-balkarština

en: Karelian
cs: karelština

en: Karnai
cs: karnai

en: Karo (Brazil)
cs: karo (Brazílie)

en: Kasanga
cs: kasanga

en: Kashmiri
cs: kašmírština

en: Kashubian
cs: kašubština

en: Kati
cs: kati

en: Kaure
cs: kaure

en: Kawi
cs: kawi

en: Kazakh
cs: Kazachština

en: Kein
cs: kein

en: Kemberano
cs: kemberano

en: Kenyan Sign Language
cs: keňský znakový jazyk

en: Khotanese
cs: chotánština

en: Kimbundu
cs: kimbundština

en: Kinabalian
cs: kinabalian

en: Kinyarwanda
cs: Kinyarwandština

en: Kirghiz
cs: Kirgizština

en: Kohumono
cs: kohumono

en: Kol (Cameroon)
cs: kol (Kamerun)

en: Kom (Cameroon)
cs: kom (Kamerun)

en: Komi
cs: komijština

en: Koongo
cs: konžština

en: Korean
cs: korejština

en: Korean Sign Language
cs: korejský znakový jazyk

en: Kosraean
cs: kosrajština

en: Kotava
cs: kotava

en: Kpelle
cs: kpelle

en: Kulung (Nigeria)
cs: kulung (Nigérie)

en: Kumyk
cs: kumyčtina

en: Kumzari
cs: kumzari

en: Kurdish
cs: kurdština

en: Kurukh
cs: kurukh

en: Kutenai
cs: kutenai

en: Kuwaa
cs: kuwaa

en: Kwa'
cs: kwa'

en: Kyak
cs: kyak

en: Ladino
cs: ladino

en: Lahnda
cs: lahnda

en: Lakota
cs: lakotština

en: Lamba
cs: lambština

en: Lame
cs: lame

en: Lampung Nyo
cs: lampung nyo

en: Lao
cs: Laoština

en: Larike-Wakasihu
cs: larike-wakasihu

en: Latin
cs: latina

en: Latvian Sign Language
cs: litevský znakový jazyk

en: Lave
cs: lave

en: Legbo
cs: legbo

en: Lehar
cs: lehar

en: Lepcha
cs: Lepča

en: Leyigha
cs: leyigha

en: Lezghian
cs: lezgiština

en: Libyan Sign Language
cs: libyjský znakový jazyk

en: Limassa
cs: limassa

en: Lingala
cs: Ngalština

en: Lishanid Noshan
cs: lishanid noshan

en: Lithuanian
cs: litevština

en: Lojban
cs: lojban

en: Lozi
cs: lozština

en: Luba-Katanga
cs: lubu-katanžština

en: Luba-Lulua
cs: luba-luluaština

en: Luiseno
cs: luiseňo

en: Lule Sami
cs: lule sami

en: Lunda
cs: lundština

en: Luo (Kenya and Tanzania)
cs: luoština (Keňa a Tanzanie)

en: Lushai
cs: lušáí

en: Lycian
cs: Lykijština

en: Lydian
cs: Lýdština

en: Macedonian
cs: makedonština

en: Madagascar Sign Language
cs: madagaskarský znakový jazyk

en: Madurese
cs: madurština

en: Magahi
cs: magahština

en: Maithili
cs: maithilština

en: Makasar
cs: makasarština

en: Makayam
cs: makayam

en: Malagasy
cs: Malgaština

en: Malayalam
cs: Malabarština

en: Malaysian Sign Language
cs: malajský znakový jazyk

en: Maltese
cs: maltézština

en: Maltese Sign Language
cs: maltézský znakový jazyk

en: Manchu
cs: manchu

en: Mandaic
cs: Mandejština

en: Mandar
cs: mandarínština

en: Mandingo
cs: mandingština

en: Mandobo Atas
cs: mandobo atas

en: Mandobo Bawah
cs: mandobo bawah

en: Manide
cs: manide

en: Manipuri
cs: manipurština

en: Manna-Dora
cs: telugština

en: Manx
cs: manština

en: Maori
cs: maorština

en: Mapudungun
cs: mapudungun

en: Marathi
cs: maráthština

en: Marwari
cs: márvárština

en: Masai
cs: masajština

en: Masiwang
cs: masiwang

en: Mbongno
cs: mbongno

en: Mburku
cs: mburku

en: Medumba
cs: medumba

en: Mexican Sign Language
cs: mexický znakový jazyk

en: Minangkabau
cs: minangkabau

en: Mirandese
cs: mirandština

en: Mmen
cs: mmen

en: Moere
cs: serer

en: Mohawk
cs: mohawk

en: Mokpwe
cs: mokpwe

en: Moksha
cs: moksha

en: Moldova Sign Language
cs: moldavský znakový jazyk

en: Molengue
cs: molengue

en: Mongo
cs: mongština

en: Mongolian
cs: mongolština

en: Mongolian Sign Language
cs: mongolský znakový jazyk

en: Moroccan Sign Language
cs: marocký znakový jazyk

en: Morom
cs: morom

en: Mossi
cs: mosi

en: Mozambican Sign Language
cs: mozambický znakový jazyk

en: Mpur
cs: mpur

en: Mufian
cs: mufian

en: Muinane
cs: muinane

en: Multiple languages
cs: násobné jazyky

en: Mundabli
cs: mundabli

en: Muratayak
cs: muratayak

en: Nai
cs: nai

en: Namibian Sign Language
cs: namibijský znakový jazyk

en: Namosi-Naitasiri-Serua
cs: namosi-naitasiri-serua

en: Nanubae
cs: nanubae

en: Nauru
cs: naurština

en: Navajo
cs: navažština

en: Ndonga
cs: ndondština

en: Neapolitan
cs: neapolština

en: Nend
cs: nend

en: Nepalese Sign Language
cs: nepálský znakový jazyk

en: New Zealand Sign Language
cs: znakový jazyk Nového Zélandu

en: Ngas
cs: ngas

en: Ngelima
cs: ngelima

en: Nias
cs: nias

en: Nicaraguan Sign Language
cs: nikaragujský znakový jazyk

en: Nigerian Sign Language
cs: nigerijský znakový jazyk

en: Niuean
cs: niue

en: Nivaclé
cs: nivaclé

en: No linguistic content
cs: bez lingvistického obsahu

en: Nogai
cs: nogai

en: Norwegian
cs: norština

en: Norwegian Sign Language
cs: norský znakový jazyk

en: Notre
cs: notre

en: Ntcham
cs: ntcham

en: Nubaca
cs: nubaca

en: Nyahkur
cs: nyahkur

en: Nyamwezi
cs: ňamwežština

en: Nyankole
cs: nyankolština

en: Nzima
cs: nzima

en: Obanliku
cs: obanliku

en: Obokuitai
cs: obokuitai

en: Obolo
cs: obolo

en: Odiai
cs: odiai

en: Oroko
cs: oroko

en: Oromo
cs: Oromo (Afan)

en: Orowe
cs: orowe

en: Osage
cs: osagština

en: Pahlavi
cs: pahlaví

en: Pakistan Sign Language
cs: pákistánský znakový jazyk

en: Pal
cs: pal

en: Palauan
cs: palauština

en: Pali
cs: páli

en: Pampanga
cs: pampangau

en: Panamanian Sign Language
cs: panamský znakový jazyk

en: Pande
cs: pande

en: Pangasinan
cs: pangsinan

en: Papiamento
cs: papiamento

en: Paraguayan Sign Language
cs: paraguajský znakový jazyk

en: Pela
cs: pela

en: Pele-Ata
cs: pele-ata

en: Pemon
cs: pemon

en: Persian
cs: perština

en: Persian Sign Language
cs: perský znakový jazyk

en: Peruvian Sign Language
cs: peruánský znakový jazyk

en: Philippine Sign Language
cs: filipínský znakový jazyk

en: Phoenician
cs: Slovinština

en: Pirlatapa
cs: pirlatapa

en: Pohnpeian
cs: pohnpeiština

en: Polish
cs: Polština

en: Polish Sign Language
cs: Polský znakový jazyk

en: Portuguese
cs: portugalština

en: Portuguese Sign Language
cs: portugalský znakový jazyk

en: Pouye
cs: pouye

en: Puerto Rican Sign Language
cs: portorický znakový jazyk

en: Pushto
cs: pašto

en: Putukwam
cs: putukwam

en: Qaqet
cs: qaqet

en: Qawasqar
cs: qawasqar

en: Qimant
cs: qimant

en: Quebec Sign Language
cs: quebecký znakový jazyk

en: Quechua
cs: kečuánština

en: Quenya
cs: quenijština

en: Rajasthani
cs: rádžasthánština

en: Rapanui
cs: rapanuiština

en: Ratagnon
cs: ratagnon

en: Reel
cs: reel

en: Rema
cs: rema

en: Romanian
cs: rumunština

en: Romany
cs: římština

en: Rundi
cs: Kirundi

en: Russian
cs: Ruština

en: Russian Sign Language
cs: Ruský znakový jazyk

en: Rusyn
cs: rusínština

en: Sa'a
cs: sa'a

en: Safeyoka
cs: safeyoka

en: Salvadoran Sign Language
cs: salvádorský znakový jazyk

en: Samaritan
cs: Samaritánština

en: Samoan
cs: Samoyština

en: Sandawe
cs: sandawština

en: Sango
cs: sangoština

en: Sanskrit
cs: sanskrt

en: Santali
cs: santálí

en: Sardinian
cs: sardinština

en: Sasak
cs: sačtina

en: Saudi Arabian Sign Language
cs: saudskoarabský znakový jazyk

en: Scots
cs: skotština

en: Selkup
cs: selkupština

en: Serbian
cs: srbština

en: Shan
cs: šanština

en: Sherbro
cs: sherbro

en: Shona
cs: šonština

en: Shoo-Minda-Nye
cs: shoo-minda-nye

en: Sicilian
cs: sicilština

en: Sidamo
cs: sidamo

en: Sierra Leone Sign Language
cs: znakový jazyk Sierra Leone

en: Siksika
cs: siksika

en: Sindhi
cs: sindhština

en: Singapore Sign Language
cs: singapurský znakový jazyk

en: Sinhala
cs: Sinhálština

en: Siwu
cs: siwu

en: Slave (Athapascan)
cs: atabaské jazyky

en: Slovak
cs: Slovenština

en: Slovakian Sign Language
cs: Slovenský znakový jazyk

en: Slovenian
cs: slovinština

en: Sogdian
cs: sogdijština

en: Solong
cs: solong

en: Somali
cs: somálština

en: Somba-Siawari
cs: somba-siawari

en: Soninke
cs: sonikština

en: South African Sign Language
cs: jihoafrický znakový jazyk

en: Spanish
cs: španělština

en: Spanish Sign Language
cs: španělský znakový jazyk

en: Sri Lankan Sign Language
cs: srílanský znakový jazyk

en: Sukuma
cs: sukuma

en: Sumerian
cs: sumerština

en: Sundanese
cs: Sundanština

en: Susu
cs: susu

en: Swahili (individual language)
cs: svahilština (samostatný jazyk)

en: Swahili (macrolanguage)
cs: svahilština (makrojazyk)

en: Swati
cs: Siswatština

en: Swedish
cs: švédština

en: Swedish Sign Language
cs: švédský znakový jazyk

en: Swiss-French Sign Language
cs: švýcarsko-francouzský znakový jazyk

en: Swiss-German Sign Language
cs: Švýcarsko-německý znakový jazyk

en: Swiss-Italian Sign Language
cs: švýcarsko-italský znakový jazyk

en: Syriac
cs: syrština

en: Tagabawa
cs: tagabawa

en: Tahitian
cs: tahitština

en: Tai Dam
cs: tai dam

en: Taikat
cs: taikat

en: Tainae
cs: tainae

en: Taiwan Sign Language
cs: taiwanský znakový jazyk

en: Tajik
cs: Tádžičtina

en: Tamasheq
cs: tamašek

en: Tamil
cs: Tamilština

en: Tanzanian Sign Language
cs: tanzánský znakový jazyk

en: Tapei
cs: tapei

en: Tatar
cs: tatarština

en: Tchumbuli
cs: tchumbuli

en: Terei
cs: terei

en: Tereno
cs: tereno

en: Tetum
cs: tetumština

en: Thai
cs: thajština

en: Tibetan
cs: tibetština

en: Tigre
cs: tigrejština

en: Tigrinya
cs: Tigrinijština

en: Timne
cs: temne

en: Tiv
cs: tivština

en: Tlingit
cs: tlingit

en: Tok Pisin
cs: tok pisin

en: Tokano
cs: tokano

en: Tokelau
cs: tokelauština

en: Tonga (Nyasa)
cs: tongština (nyasa)

en: Tonga (Tonga Islands)
cs: Tonga

en: Trinidad and Tobago Sign Language
cs: znakový jazyk Trinidadu a Tobaga

en: Tsimané
cs: tsimané

en: Tsimshian
cs: tsimshijské jazyky

en: Tswana
cs: Setswanština

en: Tukang Besi South
cs: tukang besi south

en: Tuki
cs: tuki

en: Tumbuka
cs: tumbukština

en: Tunen
cs: tunen

en: Tunisian Sign Language
cs: tuniský znakový jazyk

en: Turkish
cs: turečtina

en: Turkish Sign Language
cs: turecký znakový jazyk

en: Turkmen
cs: turkmenistánština

en: Tuvalu
cs: tuvalština

en: Tuvinian
cs: tuvština

en: Tuwuli
cs: tuwuli

en: Twi
cs: ťwiština

en: Uab Meto
cs: uab meto

en: Ubaghara
cs: ubaghara

en: Udmurt
cs: udmurtština

en: Ugandan Sign Language
cs: ugandský znakový jazyk

en: Ugaritic
cs: ugaritština

en: Uighur
cs: Uighurština

en: Ukrainian
cs: ukrajinština

en: Ukrainian Sign Language
cs: ukrajinský znakový jazyk

en: Umbundu
cs: umbundu

en: Undetermined
cs: neurčitý

en: Uneapa
cs: uneapa

en: Urdu
cs: urdština

en: Uruguayan Sign Language
cs: uruguajský znakový jazyk

en: Uzbek
cs: uzbekistánština

en: Vaghat-Ya-Bijim-Legeri
cs: vaghat-ya-bijim-legeri

en: Vai
cs: vai

en: Venda
cs: vendština

en: Venezuelan Sign Language
cs: venezuelský znakový jazyk

en: Vengo
cs: vengo

en: Vietnamese
cs: vietnamština

en: Volapük
cs: volapük

en: Votic
cs: votiatština

en: Waimaha
cs: waimaha

en: Waimiri-Atroari
cs: waimiri-atroari

en: Walloon
cs: valonština

en: Waorani
cs: waorani

en: War-Jaintia
cs: war-jaintia

en: Warkay-Bipim
cs: warkay-bipim

en: Washo
cs: washo

en: Welsh
cs: velština

en: Wolof
cs: volofština

en: Wumboko
cs: wumboko

en: Wushi
cs: wushi

en: Xhosa
cs: xhoština

en: Xârâcùù
cs: xârâcùù

en: Yaka (Central African Republic)
cs: Yaka (centrální Afrika)

en: Yakut
cs: jakutština

en: Yanesha'
cs: yanesha'

en: Yangkam
cs: yangkam

en: Yao
cs: jaoština

en: Yapese
cs: japština

en: Yiddish
cs: Jidiš

en: Yoruba
cs: jorubština

en: Yugoslavian Sign Language
cs: jugoslávský znakový jazyk

en: Zaiwa
cs: zaiwa

en: Zambian Sign Language
cs: zambijský znakový jazyk

en: Zande (individual language)
cs: Zande (individuální jazyk)

en: Zarphatic
cs: Carfatština

en: Zay
cs: zay

en: Zaza
cs: zaza

en: Zeem
cs: zeem

en: Zenaga
cs: zenaga

en: Zimbabwe Sign Language
cs: zimbabwský znakový jazyk

en: Zumaya
cs: zumaya

en: Zuni
cs: zunijština

en: Àhàn
cs: àhàn

en: Áncá
cs: áncá

en: Ömie
cs: ömie
