calibre - en to gl translation catalogue (549 entries)

en: 'Are'are
gl: Are are

en: //Xegwi
gl: Xegwi

en: /Gwi
gl: Gwi

en: /Xam
gl: Xam

en: =/Hua
gl: Hua

en: Abanyom
gl: Abaniom

en: Abidji
gl: Abidxi

en: Abkhazian
gl: Abjaziano

en: Abui
gl: Abuí

en: Abure
gl: Aburé

en: Achinese
gl: Achinés

en: Acoli
gl: Acolí

en: Adamorobe Sign Language
gl: Lingua de signos  damorobe

en: Adyghe
gl: Adigué

en: Afghan Sign Language
gl: Lingua de signo afgana

en: Afrikaans
gl: Africáner

en: Ainu (Japan)
gl: Ainu (Xapón)

en: Aja (Sudan)
gl: Aja (Sudán)

en: Akkadian
gl: Acadio

en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
gl: Lingua de signos de Al-Sayyid Bedouin

en: Aleut
gl: Aleutiano

en: Algerian Sign Language
gl: Lingua de signos arxelina

en: Alladian
gl: Alladiano

en: Ama (Papua New Guinea)
gl: Ama (Papúa Nova Guinea)

en: Ama (Sudan)
gl: Ama (Sudán)

en: Amarasi
gl: Aimará

en: Amba (Solomon Islands)
gl: Amba (Islas Solomon)

en: American Sign Language
gl: Lingua de signos americana

en: Amharic
gl: Amhárico

en: Apurinã
gl: Apuriná

en: Arabic
gl: Árabe

en: Aragonese
gl: Aragonés

en: Argentine Sign Language
gl: Lingua de signos Arxentina

en: Armenian Sign Language
gl: Liengua de signos armenia

en: Aruá (Amazonas State)
gl: Aruá (Estado de Amazonas)

en: Assamese
gl: Asamés

en: Asturian
gl: Asturiano

en: Asu (Nigeria)
gl: Asu (Nixeria)

en: Aushi
gl: Auxi

en: Australian Aborigines Sign Language
gl: Lingua de signos dos aborixes australianos

en: Australian Sign Language
gl: Lingua de signos australiana

en: Austrian Sign Language
gl: Lingua de signos austriaca

en: Avaric
gl: Avárico

en: Avestan
gl: Avéstico

en: Awa (Papua New Guinea)
gl: Awa (Papúa Nova Guinea)

en: Ayi (Papua New Guinea)
gl: Ayi (Papúa Nova Guinea)

en: Azerbaijani
gl: Acerbaixano

en: Bada (Nigeria)
gl: Bada (Nixeria)

en: Baka (Cameroon)
gl: Baka (Camerún)

en: Baka (Sudan)
gl: Baka (Sudán)

en: Bali (Democratic Republic of Congo)
gl: Bali (Congo)

en: Bali (Nigeria)
gl: Bali (Nixeria)

en: Balinese
gl: Balinés

en: Bamako Sign Language
gl: Lingua de signos de Bamako

en: Ban Khor Sign Language
gl: Lingua de signos de Ban Khor

en: Banda-Mbrès
gl: Banda-Mbrés

en: Banda-Ndélé
gl: Banda-Ndele

en: Basa (Cameroon)
gl: Basa (Camerún)

en: Basa (Nigeria)
gl: Basa (Nixeria)

en: Basque
gl: Vasco

en: Bati (Cameroon)
gl: Bati (Camerún)

en: Bavarian
gl: Bávaro

en: Bekati'
gl: Bekati

en: Belarusian
gl: Bielorruso

en: Beli (Papua New Guinea)
gl: Beli (Papúa Nova Guinea)

en: Beli (Sudan)
gl: Beli (Sudán)

en: Bembe
gl: Bemba

en: Bena (Nigeria)
gl: Bena (Nixeria)

en: Bengali
gl: Bengalí

en: Bengkala Sign Language
gl: Lingua de signos de Bengkala

en: Benyadu'
gl: Benyadu

en: Beti (Côte d'Ivoire)
gl: Beti (Costa de marfil)

en: Bharia
gl: Bihari

en: Bina (Nigeria)
gl: Bina (Nixeria)

en: Bina (Papua New Guinea)
gl: Bina (Papua Nueva Guinea)

en: Blissymbols
gl: Símbolos Blis

en: Bo (Papua New Guinea)
gl: Bo (Papúa Nova Guinea)

en: Bodo (Central African Republic)
gl: Bodo (República centro-africana)

en: Boko (Democratic Republic of Congo)
gl: Boko (Congo)

en: Bolivian Sign Language
gl: Lingua de signos boliviano

en: Boro (Ethiopia)
gl: Boro (Etiopía)

en: Bosnian
gl: Bosnio

en: Brazilian Sign Language
gl: Lingua de signos brasileira

en: Breton
gl: Bretón

en: British Sign Language
gl: Lingua de signos británica

en: Buginese
gl: Buginés

en: Bulgarian
gl: Búlgaro

en: Bulgarian Sign Language
gl: Lingua de signos búlgara

en: Bulu (Cameroon)
gl: Bulu (Camerún)

en: Bulu (Papua New Guinea)
gl: Bulu (Papúa Nova Guinea)

en: Burmese
gl: Birmano

en: Buru (Nigeria)
gl: Buru (Nixeria)

en: Cakchiquel-Quiché Mixed Language
gl: Cakchiquel-Quiché idioma mixto

en: Carolinian
gl: Carolinio

en: Catalan
gl: Catalán

en: Catalan Sign Language
gl: Lingua de signos catalán

en: Celtiberian
gl: Celtíbero

en: Cemuhî
gl: Cemuhi

en: Chadian Sign Language
gl: Lingua de signos de Chad

en: Chechen
gl: Checheno

en: Chiangmai Sign Language
gl: Lingua de signos Chiangmai

en: Chilean Sign Language
gl: Lingua de signos chileno

en: Chinese
gl: Chinés

en: Chinese Sign Language
gl: Lingua de signos chino

en: Chinook
gl: Chinook; jerga

en: Chinook jargon
gl: Chinook; argot

en: Chochotec
gl: Chochoteco

en: Colombian Sign Language
gl: Lingua de signos colombiano

en: Coptic
gl: Copto

en: Corsican
gl: Corso

en: Costa Rican Sign Language
gl: Lingua de signos costaricense

en: Croatia Sign Language
gl: Lingua de signos croata

en: Croatian
gl: Croata

en: Cuba Sign Language
gl: Lingua de signos cubano

en: Czech
gl: Checo

en: Czech Sign Language
gl: Lingua de signos checo

en: Dacian
gl: Dacio

en: Dalmatian
gl: Dálmata

en: Danish
gl: Danés

en: Danish Sign Language
gl: Lingua de signos danés

en: Dendi (Central African Republic)
gl: Dendi (República centroafricana)

en: Dera (Nigeria)
gl: Dera (Nixeria)

en: Dimli (individual language)
gl: Dimli (idioma individual)

en: Dogri (individual language)
gl: Dogri (idioma individual)

en: Dogri (macrolanguage)
gl: Dogri (macrolingua)

en: Dominican Sign Language
gl: Lingua de signos dominicano

en: Dutch
gl: Holandés

en: Dutch Sign Language
gl: Lingua de signos holandés

en: Eastern Maroon Creole
gl: Maroon criollo oriental

en: Ecuadorian Sign Language
gl: Lingua de signos ecuatoriano

en: Edomite
gl: Edomita

en: Egypt Sign Language
gl: Lingua de signos egipcio

en: Egyptian (Ancient)
gl: Exipcio (antigo)

en: Elamite
gl: Elamita

en: English
gl: Inglés

en: Enwan (Akwa Ibom State)
gl: Enwan (Estado de Akwa Ibom)

en: Enwan (Edu State)
gl: Enwan (estado de Edu)

en: Estonian
gl: Estonio

en: Estonian Sign Language
gl: Lingua de signos estonio

en: Eteocypriot
gl: Eteochipriota

en: Ethiopian Sign Language
gl: Lingua de signo etíope

en: Eton (Cameroon)
gl: Eton (Camerún)

en: Etruscan
gl: Etrusco

en: Extremaduran
gl: Extremeño

en: Fang (Cameroon)
gl: Fang (Camerún)

en: Fang (Equatorial Guinea)
gl: Fang (Guinea ecuatorial)

en: Faroese
gl: Feroés

en: Fijian
gl: Fixino

en: Finland-Swedish Sign Language
gl: Lingua de signos finlandés-sueco

en: Finnish
gl: Finés

en: Finnish Sign Language
gl: Lingua de signos finés

en: Flinders Island
gl: Islas Flinders

en: French
gl: Francés

en: French Sign Language
gl: Lingua de signos francés

en: Friulian
gl: Friuliano

en: Galice
gl: Gallego

en: Galician
gl: Galego

en: Gata'
gl: Gata

en: Gbaya (Central African Republic)
gl: Gbaya (República centroafricana)

en: Gbaya (Sudan)
gl: Gbaya (Sudán)

en: Georgian
gl: Xeorxiano

en: German
gl: Alemán

en: German Sign Language
gl: Lingua de signos alemán

en: Ghanaian Sign Language
gl: Lingua de signos de Ghana

en: Ghomálá'
gl: Ghomala

en: Gilbertese
gl: Gilbertés

en: Gimi (Eastern Highlands)
gl: Gimi (Terras altas do leste)

en: Gimi (West New Britain)
gl: Gimi (Oeste de nova britania)

en: Gothic
gl: Gótico

en: Greek Sign Language
gl: Lingua de signos griego

en: Guajajára
gl: Guajajara

en: Guana (Brazil)
gl: Guana (Brasil)

en: Guarani
gl: Guaraní

en: Guatemalan Sign Language
gl: Lingua de signos de Guatemala

en: Guinean Sign Language
gl: Lingua de signos Guineano

en: Gula (Central African Republic)
gl: Gula (República centroafricana)

en: Hai//om
gl: Haiom

en: Haiphong Sign Language
gl: Lingua de signos de Haiphong

en: Haitian Vodoun Culture Language
gl: Idioma da cultura haitiana vodoun

en: Hanoi Sign Language
gl: Lingua de signos de Hanoi

en: Hausa
gl: Haussa

en: Hausa Sign Language
gl: Lingua de signos de hausa

en: Hawaiian
gl: Hawaiano

en: Hebrew
gl: Hebreo

en: Hittite
gl: Hitita

en: Ho Chi Minh City Sign Language
gl: Lingua de signos de ciudad Ho Chi Min

en: Honduras Sign Language
gl: Lingua de signos hondureño

en: Hong Kong Sign Language
gl: Lingua de signos de Hong Kong

en: Hungarian
gl: Húngaro

en: Hungarian Sign Language
gl: Lingua de signos húngaro

en: Iberian
gl: Ibérico

en: Icelandic
gl: Islandés

en: Icelandic Sign Language
gl: Lingua de signos islandés

en: Iha Based Pidgin
gl: Pidgin basado en el iha

en: Indian Sign Language
gl: Lingua de signos indio

en: Indo-Portuguese
gl: Indo-portugués

en: Indonesian
gl: Indonesio

en: Indonesian Sign Language
gl: Lingua de signos indonesio

en: Indus Valley Language
gl: Idioma do val de Indus

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
gl: Interlingua (lingua internacional auxiliar)

en: International Sign
gl: Signos internacionales

en: Inupiaq
gl: Inupiak

en: Irish
gl: Irlandés

en: Irish Sign Language
gl: Lingua de signos irlandés

en: Israeli Sign Language
gl: Lingua de signos israelí

en: Isu (Fako Division)
gl: Isu (división Fako)

en: Isu (Menchum Division)
gl: Isu (División Menchum)

en: Italian
gl: Italiano

en: Italian Sign Language
gl: Lingua de signos italiano

en: Ivbie North-Okpela-Arhe
gl: Ivbie Okpela-Norte-Arhe

en: Jamaican Country Sign Language
gl: Lingua de signos xamaicano

en: Japanese
gl: Xaponés

en: Japanese Sign Language
gl: Lingua de signos xaponés

en: Javanese
gl: Xavanés

en: Jhankot Sign Language
gl: Lingua de signo de Jhankot

en: Jimi (Cameroon)
gl: Jimi (Camerún)

en: Jimi (Nigeria)
gl: Jimi (Nixeria)

en: Jordanian Sign Language
gl: Lingua de signos xordano

en: Judeo-Arabic
gl: Xudeu-Árabe

en: Judeo-Berber
gl: Judeo-bereber

en: Judeo-Georgian
gl: Judeo-Georgiano

en: Judeo-Italian
gl: Judeo-italiano

en: Judeo-Persian
gl: Xudeu-Persa

en: Jumla Sign Language
gl: Lingua de signos Jumla

en: Kabwa
gl: Kamba

en: Kamberau
gl: Kamberó

en: Kami (Nigeria)
gl: Kami (Nixeria)

en: Kango (Bas-Uélé District)
gl: Kango (Dsitrito Bas-Uélé)

en: Kango (Tshopo District)
gl: Kango (distrito de Tshopo)

en: Kara (Central African Republic)
gl: Kara (República centroafricana)

en: Kara (Papua New Guinea)
gl: Kara (Papúa Nova Guinea)

en: Kare (Central African Republic)
gl: Kare (República centroafricana)

en: Kare (Papua New Guinea)
gl: Kare (Papúa Nova Guinea)

en: Karo (Brazil)
gl: Karo (Brasil)

en: Kashubian
gl: Kashubiano

en: Kazakh
gl: Kazako

en: Kela (Democratic Republic of Congo)
gl: Kela (República demoncrática do Congo)

en: Kela (Papua New Guinea)
gl: Kela (Papúa Nova Guinea)

en: Kele (Democratic Republic of Congo)
gl: Kele (República Democrática do Congo)

en: Kele (Papua New Guinea)
gl: Kele (Papúa Nova Guinea)

en: Kenyan Sign Language
gl: Lingua de signos keniata

en: Khorezmian
gl: Khorezmiano

en: Kirghiz
gl: Kirghizo

en: Kirmanjki (individual language)
gl: Kirmanjki (lingua individual)

en: Kituba (Democratic Republic of Congo)
gl: Kituba (República Democrática do Congo)

en: Kol (Cameroon)
gl: Kol (Camerún)

en: Kol (Papua New Guinea)
gl: Kol (Papúa Nova Guinea)

en: Kom (Cameroon)
gl: Kom (Camerún)

en: Komo (Democratic Republic of Congo)
gl: Komo (República Democrática do Congo)

en: Komo (Sudan)
gl: Komo (Sudán)

en: Konkani (individual language)
gl: Konkani (lingua individual)

en: Konkani (macrolanguage)
gl: Konkani (macrolingua)

en: Kono (Nigeria)
gl: Kono (Nixeria)

en: Kono (Sierra Leone)
gl: Kono (Sierra Leona)

en: Korean
gl: Coreano

en: Korean Sign Language
gl: Lingua de signos coreana

en: Koro (Côte d'Ivoire)
gl: Koro (Costa de marfil)

en: Koro (Papua New Guinea)
gl: Koro (Papúa Nova Guinea)

en: Kosraean
gl: Kosraeano

en: Kota (Gabon)
gl: Kota (Gabón)

en: Krevinian
gl: Kreviniano

en: Kulung (Nigeria)
gl: Kulung (Nixeria)

en: Kuman (Russia)
gl: Kuman (Rusia)

en: Kurdish
gl: Kurdo

en: Lacandon
gl: Lacandón

en: Ladin
gl: Ladino (Xudeu-español)

en: Lahu
gl: Manchú

en: Laka (Nigeria)
gl: Laka (Nixeria)

en: Lamnso'
gl: Lamnso

en: Lango (Sudan)
gl: Lango (Sudán)

en: Langobardic
gl: Langobárdico

en: Langue des signes de Belgique Francophone
gl: Lingua de signos da Bélxica francófona

en: Lao
gl: Laosiano

en: Laos Sign Language
gl: Lingua de signos laosiana

en: Latgalian
gl: Latgaliano

en: Latin
gl: Latín

en: Latvian
gl: Letón

en: Latvian Sign Language
gl: Lingua de signos letón

en: Laurentian
gl: Laurentiano

en: Lele (Democratic Republic of Congo)
gl: Lele (Congo)

en: Lele (Papua New Guinea)
gl: Lele (Papúa Nova Guinea)

en: Leti (Cameroon)
gl: Leti (Camerún)

en: Lezghian
gl: Lezghiano

en: Libyan Sign Language
gl: Lingua de signos libia

en: Ligurian
gl: Liguriano

en: Ligurian (Ancient)
gl: Ligurio (Ancián)

en: Limburgan
gl: Limburgués

en: Linear A
gl: Lineal A

en: Lingua Franca
gl: Lingua franca

en: Lithuanian
gl: Lituano

en: Lithuanian Sign Language
gl: Lingua de signos lituana

en: Loma (Côte d'Ivoire)
gl: Loma (Costa de marfil)

en: Loup A
gl: Loup «A»

en: Lule Sami
gl: Sami Lule

en: Luo (Cameroon)
gl: Luo (Camerún)

en: Luo (Kenya and Tanzania)
gl: Luo (Kenia e Tanzania)

en: Lusitanian
gl: Lusitanio

en: Luxembourgish
gl: Luxemburgués

en: Lyons Sign Language
gl: Lingua de signos de Lyons

en: Ma (Democratic Republic of Congo)
gl: Ma (República Democrática do Congo)

en: Ma (Papua New Guinea)
gl: Ma (Papua nueva Guinea)

en: Macaguaje
gl: Macaguaxe

en: Macanese
gl: Macanés

en: Macedonian
gl: Macedonio

en: Mada (Cameroon)
gl: Mada (Camerún)

en: Mada (Nigeria)
gl: Mada (Nixeria)

en: Madagascar Sign Language
gl: Lingua de signos de Madagascar

en: Mainstream Kenyah
gl: Kenyah estabelecido

en: Maiwa (Papua New Guinea)
gl: Maiwa (Papúa Nova Guinea)

en: Mak (Nigeria)
gl: Mak (Nixeria)

en: Mala (Nigeria)
gl: Mala (Nixeria)

en: Mala (Papua New Guinea)
gl: Mala (Papúa Nova Guinea)

en: Malagasy
gl: Malgache

en: Malay (individual language)
gl: Malayo (idioma individual)

en: Malay (macrolanguage)
gl: Malayo (macroLingua)

en: Malayalam
gl: Malayalamo

en: Malayo
gl: Malaio

en: Malaysian Sign Language
gl: Lingua de signos malaia

en: Male (Ethiopia)
gl: Male (Etiopia)

en: Male (Papua New Guinea)
gl: Male (Papúa Nova Guinea)

en: Mali
gl: Malí

en: Maltese
gl: Maltés

en: Maltese Sign Language
gl: Lingua de signos maltés

en: Mandaic
gl: Mandaico

en: Manx
gl: Manx [Gaélico de Manx]

en: Maori
gl: Maorí

en: Marathi
gl: Marath

en: Marghi Central
gl: Marghi central

en: Marghi South
gl: Marghi sur

en: Mari (East Sepik Province)
gl: Mari (Provincia Sepik do leste)

en: Mari (Madang Province)
gl: Mari (Provincia de Madang)

en: Mari (Russia)
gl: Mari (Rusia)

en: Maria (Papua New Guinea)
gl: Maria (Papua Nueva Guinea)

en: Maritime Sign Language
gl: Lingua de signos marítimo

en: Marshallese
gl: Marshalés

en: Marsian
gl: Marsiano

en: Martha's Vineyard Sign Language
gl: Lingua de signos do viñedos de Marta

en: Marwari (Pakistan)
gl: Marwari (Pakistán)

en: Mashi (Nigeria)
gl: Mashi (Nixeria)

en: Mauritian Sign Language
gl: Lingua de signos mauritano

en: Mawa (Nigeria)
gl: Mawa (Nixeria)

en: Mbo (Cameroon)
gl: Mbo (Camerún)

en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
gl: Mbo (República Democrática do Congo)

en: Mende (Papua New Guinea)
gl: Mende (Papúa Nova Guinea)

en: Meroitic
gl: Meroitico

en: Mexican Sign Language
gl: Lingua de signos mexicana

en: Mina (Cameroon)
gl: Mina (Camerún)

en: Mirandese
gl: Mirandés

en: Mokilese
gl: Mokilés

en: Moldova Sign Language
gl: Lingua de signos moldava

en: Monastic Sign Language
gl: Lingua de signos monástica

en: Mongolian Sign Language
gl: Lingua de signos de Mongolia

en: Mono (Cameroon)
gl: Mono (Camerún)

en: Mono (Democratic Republic of Congo)
gl: Mono (República Democrática do Congo)

en: Mono (Solomon Islands)
gl: Mono (Islas Solomon)

en: Mono (USA)
gl: Mono (EE.UU.)

en: Mopán Maya
gl: Mopán Maia

en: Mor (Bomberai Peninsula)
gl: Mor (península de Bomberai)

en: Mor (Mor Islands)
gl: Mor (Illas Mor)

en: Moroccan Sign Language
gl: Lingua de signos marroquí

en: Mozambican Sign Language
gl: Lingua de signos mozambiqueña

en: Mozarabic
gl: Mozárabe

en: Multiple languages
gl: Varios idiomas

en: Murik (Papua New Guinea)
gl: Murik (Papúa Nova Guinea)

en: Nama (Papua New Guinea)
gl: Nama (Papúa Nova Guinea)

en: Namibian Sign Language
gl: Lingua de signos namibio

en: Nanubae
gl: Nanubio

en: Narua
gl: Narúa

en: Nauru
gl: Naurí

en: Neapolitan
gl: Neapolitano

en: Nepalese Sign Language
gl: Lingua de signos nepalés

en: New Zealand Sign Language
gl: Lingua de signos neozelandesa

en: Ngando (Central African Republic)
gl: Ngando (República centroafricana)

en: Ngando (Democratic Republic of Congo)
gl: Ngando (República Democrática do Congo)

en: Ngatik Men's Creole
gl: Ngatik Men's criollo

en: Ngombe (Central African Republic)
gl: Ngombe (Repúlcia Centroafricana)

en: Ngombe (Democratic Republic of Congo)
gl: Ngombe (República Democrática do Congo)

en: Nicaraguan Sign Language
gl: Lingua de signos nicaraguense

en: Nigerian Sign Language
gl: Lingua de signos nigeriana

en: Niuean
gl: Niués

en: No linguistic content
gl: Sen contido lingüístico

en: Norwegian
gl: Noruegués

en: Norwegian Bokmål
gl: Noruego Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
gl: Noruegués nynorsk

en: Norwegian Sign Language
gl: Lingua de signos noruega

en: Nugunu (Cameroon)
gl: Nugunu (Camerún)

en: Nung (Viet Nam)
gl: Nung (Vietnam)

en: Nyika (Malawi and Zambia)
gl: Nyika (Malawi e Zambia)

en: Occitan (post 1500)
gl: Occitano (después de 1500)

en: Okpe (Northwestern Edo)
gl: Okpe (Noroeste Edo)

en: Okpe (Southwestern Edo)
gl: Okpe (suoeste de Edo)

en: Onin Based Pidgin
gl: Pidgin baseado no onin

en: Oromo
gl: Oromo (Afan)

en: Ossetian
gl: Osetio

en: Paelignian
gl: Paeligniano

en: Pakistan Sign Language
gl: Lingua de signos de Pakistán

en: Pal
gl: Palí

en: Palaic
gl: Palaico

en: Pana (Central African Republic)
gl: Pana (República centroafricana)

en: Panamanian Sign Language
gl: Lingua de signos panameña

en: Panjabi
gl: Punjabí

en: Paraguayan Sign Language
gl: Lingua de signos paraguaio

en: Penang Sign Language
gl: Lingua de signos de Penang

en: Persian
gl: Persa

en: Persian Sign Language
gl: Lingua de signos persa

en: Peruvian Sign Language
gl: Lingua de signos peruviano

en: Philippine Sign Language
gl: Lingua de signos filipino

en: Phoenician
gl: Fenicio

en: Piemontese
gl: Piamontés

en: Pima Bajo
gl: Pima Baixo

en: Plains Indian Sign Language
gl: Lingua de signos dos Indios das llanuras

en: Pochutec
gl: Pochuteco

en: Polish
gl: Polaco

en: Polish Sign Language
gl: Lingua de signos polaco

en: Port Sandwich
gl: Puerto Sandwich

en: Portuguese
gl: Portugués

en: Portuguese Sign Language
gl: Lingua de signos portugués

en: Providencia Sign Language
gl: Lingua de signos de Providencia

en: Puerto Rican Sign Language
gl: Lingua de signos de Puerto Rico

en: Pushto
gl: Pashtún

en: Quebec Sign Language
gl: Lingua de signos de Quebec

en: Quechua
gl: Quechúa

en: Rade
gl: Zande

en: Rennellese Sign Language
gl: Lingua de signos rennellés

en: Romanian
gl: Romanés

en: Romanian Sign Language
gl: Lingua de signos rumana

en: Romano-Greek
gl: Romanés-Griego

en: Romano-Serbian
gl: Rumano-Serbio

en: Romanova
gl: Romanésva

en: Romansh
gl: Romanche

en: Romany
gl: Romaní

en: Rundi
gl: Kiroundi

en: Russian
gl: Ruso

en: Russian Sign Language
gl: Lingua de signos rusa

en: Sa'och
gl: Saoch

en: Salvadoran Sign Language
gl: Lingua de signos salvadoreña

en: Samaritan
gl: Samaritán

en: Samoan
gl: Samoano

en: Samogitian
gl: Samogitián

en: Sanga (Democratic Republic of Congo)
gl: Sanga (República Democrática do Congo)

en: Sanga (Nigeria)
gl: Sanga (Nixeria)

en: Sangu (Gabon)
gl: Sangu (Gabón)

en: Sanskrit
gl: Sánscrito

en: Sardinian
gl: Sardo

en: Saudi Arabian Sign Language
gl: Lingua de signos de Arabia Saudí

en: Scots
gl: Escocés

en: Selangor Sign Language
gl: Lingua de signos de Selangor

en: Sepa (Papua New Guinea)
gl: Sepa (Papúa Nova Guinea)

en: Serbian
gl: Serbio

en: Serbo-Croatian
gl: Serbo-croata

en: Shark Bay
gl: Bahia tiburón

en: Sicilian
gl: Siciliano

en: Sierra Leone Sign Language
gl: Lingua de signos de Sierra Leona

en: Singapore Sign Language
gl: Lingua de signos de Singapur

en: Sinhala
gl: Cingalés

en: Slave (Athapascan)
gl: Eslavo (Athapascan)

en: Slovak
gl: Eslovaco

en: Slovakian Sign Language
gl: Lingua de signos eslovaco

en: Slovenian
gl: Esloveno

en: So (Democratic Republic of Congo)
gl: So (República Demoncrática do Congo)

en: Somali
gl: Somalí

en: South African Sign Language
gl: Lingua de signos sudafricano

en: South West Bay
gl: Bahia sur este

en: Spanish
gl: Español

en: Spanish Sign Language
gl: Lingua de signos español

en: Sri Lankan Sign Language
gl: Lingua de signos de Sri Lanka

en: Sumerian
gl: Sumerio

en: Sundanese
gl: Sundanés

en: Swahili (individual language)
gl: Swahili (idioma individual)

en: Swahili (macrolanguage)
gl: Swahili (macrolingua)

en: Swati
gl: Siswati

en: Swedish
gl: Sueco

en: Swedish Sign Language
gl: Lingua de signos sueca

en: Swiss-French Sign Language
gl: Lingua de signos suizo-francés

en: Swiss-German Sign Language
gl: Lingua de signos suizo-germana

en: Swiss-Italian Sign Language
gl: Lingua de signos suizo-italiano

en: Sãotomense
gl: Santotomense

en: Tagalog
gl: Tagalo

en: Tahitian
gl: Tahitiano

en: Taiwan Sign Language
gl: Lingua de signos taiwanés

en: Tajik
gl: Tajiko

en: Tanzanian Sign Language
gl: Lingua de signos tanzana

en: Tartessian
gl: Tarteso

en: Tasmanian
gl: Tasmano

en: Tatar
gl: Tártaro

en: Tebul Sign Language
gl: Lingua de signos de Tebul

en: Telugu
gl: Telougou

en: Tewa (USA)
gl: Tewa (EE.UU.)

en: Thai Sign Language
gl: Lingua de signos thai

en: Tibetan
gl: Tibetano

en: Titan
gl: Titán

en: Tonga (Tonga Islands)
gl: Tonga (Islas Tonga)

en: Toraja-Sa'dan
gl: Toraja-Sadan

en: Toura (Côte d'Ivoire)
gl: Toura (Costa de marfil)

en: Toura (Papua New Guinea)
gl: Toura (Papúa Nova Guinea)

en: Trinidad and Tobago Sign Language
gl: Lingua de signos de Trinidad e Tobago

en: Tswana
gl: Setchwana

en: Tukang Besi North
gl: Tukang Besi do Norte

en: Tukang Besi South
gl: Tukang Besi do Sur

en: Tunisian Sign Language
gl: Lingua de signos tunecino

en: Turkish
gl: Turco

en: Turkish Sign Language
gl: Lingua de signos turco

en: Turkmen
gl: Turkmeno

en: Twi
gl: Tchi

en: Ugandan Sign Language
gl: Lingua de signos ugandán

en: Ugaritic
gl: Ugarítico

en: Uighur
gl: Uiguro

en: Ukrainian
gl: Ucraíno

en: Ukrainian Sign Language
gl: Lingua de signos ucraniana

en: Ulithian
gl: Ulithiano

en: Uncoded languages
gl: Idiomas no codificados

en: Undetermined
gl: Sen determinar

en: Unserdeutsch
gl: Alemán criollo de Rabaul; unserdeutsch

en: Ura (Papua New Guinea)
gl: Ura (Papúa Nova Guinea)

en: Urubú-Kaapor Sign Language
gl: Lingua de signos de Urubú-Kaapor

en: Uruguayan Sign Language
gl: Lingua de signos uruguayo

en: Ute-Southern Paiute
gl: Ute do sur Paiute

en: Uzbek
gl: Uzbeko

en: Valencian Sign Language
gl: Lingua de signos valenciana

en: Venetian
gl: Veneciano

en: Venezuelan Sign Language
gl: Lingua de signos venezolana

en: Vietnamese
gl: Vietnamita

en: Wali (Ghana)
gl: Wali (Gana)

en: Wali (Sudan)
gl: Wali (Sudán)

en: Walloon
gl: Valón

en: Waray (Philippines)
gl: Waray (Filipinas)

en: Welsh
gl: Galés

en: Whitesands
gl: Arenasbrancas

en: Wom (Nigeria)
gl: Wom (Nixeria)

en: Wom (Papua New Guinea)
gl: Wom (Papúa Nova Guinea)

en: Wè Northern
gl: Wè do norte

en: Wè Southern
gl: Wè do sur

en: Wè Western
gl: Wè occidental

en: Xârâcùù
gl: Xaracu

en: Yaka (Central African Republic)
gl: Yaka (República centro africana)

en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
gl: Yaka (República Democrática do Congo)

en: Yanesha'
gl: Yanesha

en: Yau (Morobe Province)
gl: Yau (Provincia Morobe)

en: Yau (Sandaun Province)
gl: Yau (Provincia de Sandaun)

en: Yucatec Maya Sign Language
gl: Lingua de signos Yucatec Maia

en: Yugoslavian Sign Language
gl: Lingua de signos yugoslavo

en: Zambian Sign Language
gl: Leguaje de signos de Zambia

en: Zande (individual language)
gl: Zande (idioma individual)

en: Zapotec
gl: Zapoteco

en: Zarphatic
gl: Zarpático

en: Zimbabwe Sign Language
gl: Lingua de signos de ZImbawe

en: Zulu
gl: Zulú

en: Zumaya
gl: Zumaia

en: Àhàn
gl: Ahán
