calibre - en to ru translation catalogue (1706 entries)

en: A'ou
ru: аоу

en: A-Pucikwar
ru: пучиквар

en: Aari
ru: аари

en: Aasáx
ru: аса

en: Abadi
ru: абади

en: Abaga
ru: абага

en: Abai Sungai
ru: абай-сунгай

en: Abanyom
ru: абаньом

en: Abar
ru: Абар

en: Abau
ru: абау

en: Abaza
ru: абазинский

en: Abidji
ru: абиджи

en: Abinomn
ru: абиномн

en: Abishira
ru: абишира

en: Abkhazian
ru: абхазский

en: Abnaki, Eastern
ru: восточный абенаки

en: Abnaki, Western
ru: западный абенаки

en: Abon
ru: абон

en: Abron
ru: аброн

en: Abu
ru: абу

en: Abua
ru: абуа

en: Abui
ru: абуи

en: Abun
ru: абун

en: Abure
ru: абуре

en: Abé
ru: абе

en: Achagua
ru: ачагуа

en: Achang
ru: ачанг

en: Acheron
ru: ачерон

en: Achi
ru: рабиналский ачи

en: Achinese
ru: ачехский

en: Achterhoeks
ru: ахтерхукский диалект

en: Achuar-Shiwiar
ru: ачуар-шивиар

en: Achumawi
ru: ачумави

en: Aché
ru: аче

en: Acipa, Eastern
ru: Ачипа, Восточный

en: Acoli
ru: ачоли

en: Acroá
ru: акроа

en: Adabe
ru: адабе

en: Adai
ru: адаи

en: Adamorobe Sign Language
ru: адаморобе жестовый

en: Adang
ru: аданг

en: Adangbe
ru: адангбе

en: Adangme
ru: адангме

en: Adara
ru: Адара

en: Adele
ru: аделе

en: Adhola
ru: адхола

en: Adi
ru: ади

en: Adioukrou
ru: адиукру

en: Adnyamathanha
ru: адняматана

en: Adonara
ru: адонара

en: Aduge
ru: адуге

en: Adyghe
ru: адыгейский

en: Adzera
ru: адзера

en: Aeka
ru: аэка

en: Aequian
ru: эквский

en: Aer
ru: аэр

en: Afade
ru: афаде

en: Afar
ru: афарский

en: Afghan Sign Language
ru: афганский жестовый

en: Afitti
ru: афитти

en: Afrihili
ru: африхили

en: Afrikaans
ru: африкаанс

en: Agarabi
ru: агараби

en: Agariya
ru: агария

en: Agatu
ru: агату

en: Agavotaguerra
ru: агавотагерра

en: Aghem
ru: агхем

en: Aghu
ru: агху

en: Aghul
ru: агульский

en: Aghwan
ru: агванский

en: Agi
ru: аги

en: Aguacateco
ru: агуакатеко

en: Aguano
ru: агуано

en: Aguaruna
ru: агуаруна

en: Agutaynen
ru: агутайнен

en: Ahanta
ru: аханта

en: Aheu
ru: тхавынгский

en: Ahirani
ru: ахирани

en: Ahom
ru: ахом

en: Ahtena
ru: ахтена

en: Ai-Cham
ru: ай-чам

en: Aighon
ru: айгон

en: Aikanã
ru: айкана

en: Aiklep
ru: аиклеп

en: Aimaq
ru: аймак

en: Aimele
ru: аймеле

en: Aimol
ru: аймол

en: Ainbai
ru: айнбай

en: Ainu (China)
ru: айнийский (Китай)

en: Ainu (Japan)
ru: айнский (Япония)

en: Aiome
ru: аиоме

en: Airoran
ru: айронан

en: Aiton
ru: айтон

en: Aja (Benin)
ru: аджа (Бенин)

en: Aja (Sudan)
ru: аджа (Судан)

en: Ajawa
ru: аджава

en: Ajië
ru: аджиэ

en: Ajumbu
ru: аджумбу

en: Ajyíninka Apurucayali
ru: ашининка

en: Ak
ru: ак

en: Aka-Bea
ru: беа

en: Aka-Bo
ru: бо

en: Aka-Cari
ru: чариар

en: Aka-Jeru
ru: джеру

en: Aka-Kede
ru: кеде

en: Aka-Kol
ru: кол

en: Aka-Kora
ru: кора

en: Akan
ru: акан

en: Akar-Bale
ru: акар-бале

en: Akaselem
ru: акаселем

en: Akawaio
ru: акавайо

en: Ake
ru: аке

en: Akei
ru: акеи

en: Akeu
ru: акеу

en: Akha
ru: акха

en: Akhvakh
ru: ахвахский

en: Akkadian
ru: аккадский

en: Aklanon
ru: акланон

en: Akolet
ru: аколет

en: Akpa
ru: акпа

en: Akrukay
ru: акрукай

en: Akuku
ru: акуку

en: Akum
ru: акум

en: Akuntsu
ru: акунтсу

en: Akurio
ru: акурио

en: Akwa
ru: аква

en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
ru: ас-Сайидский жестовый

en: Alaba-K’abeena
ru: алаба

en: Alabama
ru: алабама

en: Alago
ru: алаго

en: Alak
ru: алак

en: Alamblak
ru: аламблак

en: Alangan
ru: аланган

en: Alanic
ru: аланский

en: Alapmunte
ru: Алапмунте

en: Alawa
ru: алава

en: Albanian
ru: албанский

en: Albanian Sign Language
ru: албанский жестовый

en: Albanian, Arbëreshë
ru: албанский, арберешский диалект

en: Albanian, Arvanitika
ru: албанский, арнаутский диалект

en: Albanian, Gheg
ru: албанский, гегский диалект

en: Albanian, Tosk
ru: албанский, тоскский диалект

en: Alege
ru: алеге

en: Alekano
ru: алекано

en: Aleut
ru: алеутский

en: Aleut, Mednyj
ru: алеутско-медновский

en: Algerian Sign Language
ru: алжирский жестовый

en: Algonquian, Carolina
ru: памлико

en: Algonquin
ru: алгонкинский

en: Ali
ru: али

en: Alladian
ru: алладиан

en: Allar
ru: аллар

en: Alngith
ru: ангит

en: Alsea
ru: алсеа

en: Altai, Northern
ru: северноалтайский

en: Altai, Southern
ru: южноалтайский

en: Alumu-Tesu
ru: алуму-тесу

en: Alune
ru: алуне

en: Alutor
ru: алюторский

en: Alyawarr
ru: аляварр

en: Ama (Papua New Guinea)
ru: Ама (Папуа-Новая Гвинея)

en: Amahuaca
ru: амавака

en: Amaimon
ru: амаимон

en: Amal
ru: амал

en: Amanab
ru: аманаб

en: Amanayé
ru: аманайе

en: Amara
ru: амара

en: Amarakaeri
ru: амаракаэри

en: Amarasi
ru: амараси

en: Ambakich
ru: амбакич

en: Ambelau
ru: амбелау

en: Ambele
ru: амбеле

en: Amblong
ru: амблонг

en: Ambrak
ru: амбрак

en: Ambul
ru: Амбул

en: Ambulas
ru: абелам

en: Amdang
ru: амданг

en: Amele
ru: амеле

en: American Sign Language
ru: амслен

en: Amharic
ru: амхарский

en: Anal
ru: анал

en: Anambé
ru: анамбе

en: Andai
ru: андай

en: Andaqui
ru: андаки

en: Andarum
ru: Андарум

en: Andi
ru: андийский

en: Andio
ru: андио

en: Andoa
ru: андоа

en: Andoque
ru: андоке

en: Anem
ru: анем

en: Aneme Wake
ru: анеме-ваке

en: Angaataha
ru: ангаатиха

en: Angaité
ru: ангайте

en: Anglo-Norman
ru: англо-нормандский

en: Angloromani
ru: англо-цыганский

en: Anuak
ru: ануак

en: Anufo
ru: ануфо

en: Anus
ru: анус

en: Anuta
ru: анута

en: Apurinã
ru: Апуринан

en: Aputai
ru: апутайский

en: Aquitanian
ru: аквитанский

en: Arabic, Gulf
ru: арабский диалект Персидского залива

en: Arabic, Hadrami
ru: арабский, хадрамаутский диалект

en: Arabic, Hijazi
ru: арабский, хиджазский диалект

en: Arabic, Judeo-Iraqi
ru: арабский, еврейско-иракский диалект

en: Arabic, Judeo-Moroccan
ru: еврейско-марокканский

en: Arabic, Judeo-Tripolitanian
ru: арабский, еврейско-триполитанский диалект

en: Arabic, Judeo-Tunisian
ru: арабский, еврейско-тунисский диалект

en: Arabic, Judeo-Yemeni
ru: еврейско-йеменский диалект

en: Arabic, Libyan
ru: арабский, ливийский диалект

en: Arabic, Mesopotamian
ru: арабский, иракский диалект

en: Arabic, Moroccan
ru: арабский, марокканский диалект

en: Arabic, Najdi
ru: арабский, недждийский диалект

en: Arabic, North Mesopotamian
ru: арабский, мосульский диалект

en: Arabic, Omani
ru: арабский, оманский диалект

en: Arabic, Saidi
ru: арабский, саидский диалект

en: Arabic, Sanaani
ru: арабский, йеменский диалект

en: Arabic, Siculo
ru: сицилийско-арабский

en: Arabic, South Levantine
ru: палестинско-иорданский

en: Arabic, Standard
ru: арабский литературный

en: Arabic, Sudanese
ru: арабский, суданский диалект

en: Arabic, Ta'izzi-Adeni
ru: арабский, южнойеменский диалект

en: Arabic, Tajiki
ru: арабский, среднеазиатские диалекты

en: Arabic, Tunisian
ru: арабский, тунисский диалект

en: Arabic, Uzbeki
ru: арабский, узбекский диалект

en: Aragonese
ru: Арагонский

en: Araki
ru: араки

en: Arakwal
ru: араквал

en: Aralle-Tabulahan
ru: аралле-табулахан

en: Aramaic, Jewish Babylonian (ca. 200-1200 CE)
ru: вавилонский иудейско-арамейский (ок. 200—1200 гг. н. э.)

en: Aramaic, Jewish Palestinian
ru: палестинский иудейско-арамейский

en: Aramaic, Official (700-300 BCE)
ru: имперский арамейский (700—300 гг. до н. э.)

en: Aramaic, Old (up to 700 BCE)
ru: староарамейский (до 700 г. до н. э.)

en: Aramaic, Samaritan
ru: самаритянский арамейский

en: Aranadan
ru: аранадан

en: Aranda, Lower Southern
ru: нижне-южный аранта

en: Araona
ru: араона

en: Arapaho
ru: Арапахо

en: Arapaso
ru: арапасо

en: Arapesh, Abu'
ru: абу-арапеш

en: Arawak
ru: аравакский

en: Araweté
ru: аравете

en: Archi
ru: Арчинский

en: Areba
ru: арепа

en: Arem
ru: арем

en: Argentine Sign Language
ru: аргентинский жестовый

en: Argobba
ru: аргобба

en: Arguni
ru: аргуни

en: Arhuaco
ru: аруако

en: Ari
ru: ари

en: Arifama-Miniafia
ru: арифама-маниафиа

en: Arigidi
ru: акоко

en: Arikapú
ru: арикапу

en: Arikara
ru: арикара

en: Arikem
ru: арикем

en: Arin
ru: аринский

en: Arma
ru: арма

en: Armazic
ru: армазийский

en: Armenian
ru: армянский

en: Armenian Sign Language
ru: армянский жестовый

en: Armenian, Classical
ru: армянский классический

en: Armenian, Middle
ru: среднеармянский

en: Arop-Lokep
ru: ароп-локеп

en: Arosi
ru: ароси

en: Arpitan
ru: франкопровансальский

en: Arrarnta, Western
ru: западный аранта

en: Arrernte, Eastern
ru: восточный аранта

en: Arta
ru: Арта

en: Arutani
ru: арутани

en: Aruá (Amazonas State)
ru: арава (штат Амазонас)

en: Arára, Mato Grosso
ru: мату-гросский арара

en: Arára, Pará
ru: паранский арара

en: Ashe
ru: аше

en: Ashkun
ru: Ашкун

en: Asháninka
ru: ашанинка

en: Ashéninka Pajonal
ru: ашенинка, пахональ

en: Ashéninka Perené
ru: ашенинка, перене

en: Ashéninka, Pichis
ru: ашенинка, пичис

en: Ashéninka, South Ucayali
ru: ашенинка, южный укаяли

en: Ashéninka, Ucayali-Yurúa
ru: ашенинка, укаяли-юруа

en: Assamese
ru: ассамский

en: Assan
ru: ассанский

en: Assangori
ru: сунгор

en: Assiniboine
ru: ассинибойн

en: Asturian
ru: астурийский

en: Asurini, Tocantins
ru: токантинский асурини

en: Asuriní, Xingú
ru: шингу-асурини

en: Atakapa
ru: атакапа

en: Atayal
ru: атаяльский

en: Atikamekw
ru: атикамек

en: Atorada
ru: аторада

en: Atsugewi
ru: ацугеви

en: Atta, Faire
ru: файре-атта

en: Atta, Pamplona
ru: атта, памплона

en: Atta, Pudtol
ru: атта, пудтол

en: Attié
ru: аттие

en: Au
ru: ау

en: Aulua
ru: аулуа

en: Aurá
ru: аура

en: Aushiri
ru: аушири

en: Austral
ru: тубуаи

en: Australian Aborigines Sign Language
ru: австралийский аборигенский жестовый

en: Australian Sign Language
ru: австралийский жестовый

en: Austrian Sign Language
ru: австрийский жестовый

en: Auyokawa
ru: айюкава

en: Avar, Old
ru: древнеаварский

en: Avaric
ru: аварский

en: Avestan
ru: авестийский

en: Avá-Canoeiro
ru: ава-кануэйро

en: Awa (China)
ru: ава (Китай)

en: Awadhi
ru: авадхи

en: Awak
ru: авак

en: Awar
ru: авар

en: Awbono
ru: Авбоно

en: Awetí
ru: Авети

en: Awing
ru: авинг

en: Awutu
ru: авуту

en: Axamb
ru: ахамб

en: Ayabadhu
ru: аяпату

en: Ayere
ru: айере

en: Ayi (Papua New Guinea)
ru: айи (Папуа — Новая Гвинея)

en: Aymara
ru: аймара

en: Aymara, Central
ru: центральный аймара

en: Aymara, Southern
ru: южный аймара

en: Ayoreo
ru: айорео

en: Ayta, Sorsogon
ru: сорсогонский айта

en: Ayta, Tayabas
ru: таябасский айта

en: Ayu
ru: аю

en: Azerbaijani
ru: азербайджанский

en: Azerbaijani, North
ru: азербайджанский северный

en: Azerbaijani, South
ru: азербайджанский южный

en: Azha
ru: ажа

en: Babango
ru: Санго

en: Babanki
ru: бабанки

en: Babatana
ru: Бабатана

en: Babine
ru: бабин-вицувитен

en: Babuza
ru: бабуза

en: Bactrian
ru: бактрийский

en: Bada (Indonesia)
ru: бада (Индонезия)

en: Bada (Nigeria)
ru: бада (Нигерия)

en: Bagheli
ru: Багхели

en: Bai
ru: Бай

en: Bai, Central
ru: бай центральный

en: Bai, Southern
ru: бай южный

en: Bajau, Indonesian
ru: баджо сулавесийский

en: Baka (Cameroon)
ru: бака (Камерун)

en: Bakhtiari
ru: бахтиярский

en: Balinese
ru: Балийский

en: Balochi, Eastern
ru: белуджский восточный

en: Balochi, Southern
ru: белуджский южный

en: Balochi, Western
ru: белуджский западный

en: Baluchi
ru: белуджский

en: Bamako Sign Language
ru: бамако малийский жестовый

en: Bambara
ru: бамана

en: Bamun
ru: бамум

en: Ban Khor Sign Language
ru: бан-кхорский жестовый

en: Banda-Bambari
ru: банда-бамбари

en: Bangubangu
ru: бангубангу

en: Bangwinji
ru: бангвинджи

en: Banjar
ru: банджарский

en: Bankon
ru: банкон

en: Bannoni
ru: баннони

en: Basa (Cameroon)
ru: баса (Камерун)

en: Basa (Nigeria)
ru: Баса (Нигерия)

en: Bashkir
ru: Башкирский

en: Basque
ru: баскский

en: Bassa
ru: басса

en: Batak
ru: Батакский

en: Batak Angkola
ru: ангкола-батак

en: Bati (Indonesia)
ru: Бати (Индонезия)

en: Bauchi
ru: Баучи

en: Bavarian
ru: баварский

en: Beja
ru: беджа

en: Belait
ru: Белайт

en: Belarusian
ru: белорусский

en: Bemba (Zambia)
ru: Бемба (Замбия)

en: Bembe
ru: бембе

en: Bena (Nigeria)
ru: бена (Нигерия)

en: Benga
ru: бенга

en: Bengali
ru: бенгальский

en: Bengkala Sign Language
ru: бенгальский жестовый

en: Bhili
ru: бхили

en: Bhojpuri
ru: бходжпури

en: Biak
ru: биак

en: Bidayuh, Bukar-Sadung
ru: букар-садонг

en: Bikol
ru: Бикольский

en: Bilin
ru: билин

en: Bima
ru: бима

en: Bina (Nigeria)
ru: Бина (Нигерия)

en: Bini
ru: эдо

en: Birgit
ru: биргит

en: Biri
ru: бири

en: Birifor, Malba
ru: малба-бирифор

en: Birifor, Southern
ru: южный бирифор

en: Bishnupriya
ru: бишнуприя-манипури

en: Bislama
ru: Бислама

en: Bo (Laos)
ru: бо (Laos)

en: Bo (Papua New Guinea)
ru: Бо (Папуа-Новая Гвинея)

en: Bobot
ru: бобот

en: Bodo (India)
ru: Бодо (Индия)

en: Bolgarian
ru: булгарский

en: Bolgo
ru: болго

en: Bolivian Sign Language
ru: боливийский жестовый

en: Boloki
ru: болоки

en: Boma
ru: бома

en: Bonan
ru: баоаньский

en: Bondei
ru: бондей

en: Bontok
ru: бонток

en: Bontok, Central
ru: бонток, центральный диалект

en: Bontok, Eastern
ru: бонток, восточный диалект

en: Bontok, Northern
ru: бонток, северный диалект

en: Bontok, Southern
ru: бонток, южный диалект

en: Bontok, Southwestern
ru: бонток, юго-западный диалект

en: Boro (Ethiopia)
ru: Боро (Эфиопия)

en: Bosnian
ru: боснийский

en: Botlikh
ru: Ботлихский

en: Brahui
ru: брауи

en: Braj
ru: брадж

en: Brazilian Sign Language
ru: бразильский жестовый

en: Breton
ru: бретонский

en: Breton, Old
ru: древнебретонский

en: British Sign Language
ru: британский жестовый

en: Bubi
ru: буби

en: Budza
ru: будза

en: Buginese
ru: Бугийский

en: Buhid
ru: Бухид

en: Bukat
ru: букат

en: Buksa
ru: букса

en: Bulgarian
ru: болгарский

en: Bulgarian Sign Language
ru: болгарский жестовый

en: Buli (Indonesia)
ru: Були (Индонезия)

en: Bumaji
ru: бумаджи

en: Bundeli
ru: бундели

en: Buriat
ru: бурятский

en: Buriat, China
ru: бурятский (Китай)

en: Buriat, Mongolia
ru: бурятский (Монголия)

en: Buriat, Russia
ru: бурятский (Россия)

en: Burmese
ru: бирманский

en: Burmese, Old
ru: древнебирманский

en: Buru (Indonesia)
ru: буруанский (Индонезия)

en: Burumakok
ru: бурумакок

en: Burushaski
ru: Бурушаски

en: Bushoong
ru: бушонг

en: Bwaidoka
ru: буайдока

en: Béte, Guiberoua
ru: западный бете

en: Bété, Daloa
ru: северный бете

en: Bété, Gagnoa
ru: восточный бете

en: Caddo
ru: Каддо

en: Caló
ru: испанский кало

en: Canela
ru: канела

en: Carian
ru: Карийский

en: Carolinian
ru: каролинский

en: Catalan
ru: каталанский

en: Catalan Sign Language
ru: каталанский жестовый

en: Cebuano
ru: Себуано

en: Celtiberian
ru: кельтиберский

en: Centúúm
ru: джалаа

en: Chabu
ru: шабо

en: Chadian Sign Language
ru: чадский жестовый

en: Chagatai
ru: чагатайский

en: Chaima
ru: чайма

en: Chakma
ru: чакма

en: Chalikha
ru: чали-кха

en: Cham, Eastern
ru: чамский восточный

en: Chamorro
ru: Чаморро

en: Chaura
ru: чаура

en: Chayahuita
ru: Чагатайский

en: Chechen
ru: Чеченский

en: Chehalis, Lower
ru: нижний чехейлис

en: Chehalis, Upper
ru: верхний чехейлис

en: Cherokee
ru: Чероки

en: Cheyenne
ru: Чейенн

en: Chhattisgarhi
ru: чхаттисгархи

en: Chiangmai Sign Language
ru: чангмай жестовый

en: Chibcha
ru: Чибча

en: Chilean Sign Language
ru: чилийский жестовый

en: Chinese
ru: китайский

en: Chinese Sign Language
ru: китайский жестовый

en: Chinese, Gan
ru: гань

en: Chinese, Hakka
ru: хакка

en: Chinese, Huizhou
ru: хой

en: Chinese, Jinyu
ru: цзинь

en: Chinese, Mandarin
ru: севернокитайский

en: Chinese, Min Nan
ru: южноминьский

en: Chinese, Old
ru: древнекитайский

en: Chinese, Pu-Xian
ru: пусяньский

en: Chinese, Wu
ru: у

en: Chinese, Xiang
ru: сян

en: Chinese, Yue
ru: юэ

en: Chinook jargon
ru: Чинук жаргон

en: Chipewyan
ru: Чипевианский

en: Chippewa
ru: Чиппева

en: Choctaw
ru: Чоктав

en: Chokwe
ru: чокве

en: Chorasmian
ru: хорезмийский

en: Chut
ru: тьыт

en: Chuukese
ru: Трукский

en: Chuvantsy
ru: чуванский

en: Chuvash
ru: Чувашский

en: Cimbrian
ru: цимбрский

en: Colombian Sign Language
ru: колумбийский жестовый

en: Colorado
ru: цафики

en: Columbia-Wenatchi
ru: колумбийский венатчи

en: Comanche
ru: команчский

en: Comorian, Maore
ru: коморский, шимаоре

en: Comorian, Mwali
ru: коморский, мвали

en: Comorian, Ndzwani
ru: коморский, ндзвани

en: Comorian, Ngazidja
ru: коморский, нгазиджа

en: Comox
ru: комокс

en: Coptic
ru: коптский

en: Coquille
ru: кокилл

en: Cornish
ru: корнский

en: Cornish, Old
ru: древнекорнский

en: Corsican
ru: корсиканский

en: Costa Rican Sign Language
ru: костариканский жестовый

en: Cotoname
ru: котонаме

en: Cowlitz
ru: коулитц

en: Cree
ru: кри

en: Cree, Moose
ru: мусский кри

en: Cree, Northern East
ru: северо-восточный кри

en: Cree, Plains
ru: западный кри

en: Cree, Southern East
ru: юго-восточный кри

en: Cree, Swampy
ru: болотный кри

en: Cree, Woods
ru: лесной кри

en: Creek
ru: крикский

en: Creole Arabic, Babalia
ru: бабалиа-арабский креольский

en: Creole Arabic, Sudanese
ru: южносуданский арабский пиджин

en: Creole Dutch, Berbice
ru: бербисский

en: Creole English, Antigua and Barbuda
ru: восточнокарибский креольский

en: Creole English, Jamaican
ru: ямайский креольский

en: Creole English, Sea Island
ru: галла

en: Creole Hindi, Andaman
ru: андаманский креольский хинди

en: Creole Portuguese, Korlai
ru: кристи

en: Creole Portuguese, Malaccan
ru: малайско-португальский креольский

en: Creole, Afro-Seminole
ru: афро-семинольский креольский

en: Creole, Cafundo
ru: кафундо

en: Creole, Louisiana
ru: луизианский креольский

en: Crioulo, Upper Guinea
ru: гвинейский креольский

en: Croatia Sign Language
ru: хорватский жестовый

en: Croatian
ru: хорватский

en: Crow
ru: кроу

en: Cruzeño
ru: крусеньо

en: Cuba Sign Language
ru: кубинский жестовый

en: Cubeo
ru: кубео

en: Cuiba
ru: куиба

en: Cumanagoto
ru: куманагота

en: Cumbric
ru: камбрийский

en: Cun
ru: цунь

en: Cupeño
ru: купеньо

en: Curonian
ru: куршский

en: Cuyonon
ru: куйонон

en: Czech
ru: чешский

en: Czech Sign Language
ru: чешский жестовый

en: Dacian
ru: дакский

en: Dadi Dadi
ru: дади дади

en: Dadiya
ru: дадийя

en: Dagaare, Southern
ru: южный дагари

en: Dagaari Dioula
ru: дагари дьюла

en: Dagara, Northern
ru: северный дагари

en: Dagbani
ru: дагбани

en: Dahalo
ru: дахало

en: Dakota
ru: Дакота

en: Dalmatian
ru: далматинский

en: Danish
ru: датский

en: Danish Sign Language
ru: датский жестовый

en: Dargwa
ru: даргинский литературный

en: Dari
ru: дари

en: Dari, Zoroastrian
ru: дари, центральноиранский диалект

en: Daur
ru: даурский

en: Defaka
ru: дефака

en: Deg
ru: дег

en: Delaware
ru: Делаварский

en: Dendi (Central African Republic)
ru: денди (Центральноафриканская Республика)

en: Dera (Nigeria)
ru: дера (Нигерия)

en: Dhivehi
ru: мальдивский

en: Dijim-Bwilim
ru: дикака

en: Dimli (individual language)
ru: зазаки южный (отдельный язык)

en: Dinka
ru: Динка

en: Ditammari
ru: дитаммари

en: Dogri (individual language)
ru: догри (отдельный язык)

en: Dogri (macrolanguage)
ru: догри (макроязык)

en: Dogrib
ru: Догриб

en: Domaaki
ru: думаки

en: Domari
ru: домари

en: Dominican Sign Language
ru: доминиканский жестовый

en: Dongxiang
ru: дунсянский

en: Duala
ru: дуала

en: Duli-Gey
ru: дули-гей

en: Dumi
ru: думи

en: Dungan
ru: дунганский

en: Dura
ru: дура

en: Dutch
ru: нидерландский

en: Dutch Sign Language
ru: нидерландский жестовый

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
ru: средненидерландский (ок. 1050—1350)

en: Dutch, Old
ru: древненидерландский

en: Dyula
ru: Диула (Дьюла)

en: Dza
ru: джен

en: Dzodinka
ru: дзодинка

en: Dzongkha
ru: Дзонг-кэ

en: Ecuadorian Sign Language
ru: эквадорский жестовый

en: Efik
ru: Эфик

en: Egypt Sign Language
ru: египетский жестовый

en: Egyptian (Ancient)
ru: Древнеегипетский

en: Ekajuk
ru: Экаджук

en: Elamite
ru: Эламский

en: Eloyi
ru: элойи

en: Elymian
ru: элимский

en: Embaloh
ru: мбалох

en: En
ru: энь

en: Enawené-Nawé
ru: энавене-наве

en: Enets, Forest
ru: энецкий, лесной диалект

en: Enets, Tundra
ru: энецкий, тундровый диалект

en: English
ru: английский

en: English, Liberian
ru: английский, Либерия

en: English, Middle (1100-1500)
ru: среднеанглийский

en: English, Old (ca. 450-1100)
ru: древнеанглийский

en: Erzya
ru: эрзянский

en: Ese Ejja
ru: эсе-эхха

en: Esimbi
ru: эсимби

en: Esperanto
ru: эсперанто

en: Estonian
ru: эстонский

en: Estonian Sign Language
ru: эстонский жестовый

en: Estonian, Standard
ru: эстонский, стандартный

en: Eteocypriot
ru: этеокипрский

en: Ethiopian Sign Language
ru: эфиопский жестовый

en: Etruscan
ru: этрусский

en: Even
ru: эвенский

en: Evenki
ru: эвенкийский

en: Ewe
ru: Эве

en: Ewondo
ru: эвондо

en: Extremaduran
ru: эстремадурский

en: Fa d'Ambu
ru: аннобонский

en: Fang (Equatorial Guinea)
ru: фанг (Экваториальная Гвинея)

en: Fanti
ru: Фанти

en: Farefare
ru: фарефаре

en: Faroese
ru: фарерский

en: Fembe
ru: фембе

en: Fijian
ru: Фиджийский

en: Filipino
ru: филиппинский

en: Finland-Swedish Sign Language
ru: финско-шведский жестовый

en: Finnish
ru: финский

en: Finnish Sign Language
ru: финский жестовый

en: Finnish, Kven
ru: квенский

en: Finnish, Tornedalen
ru: меянкиели

en: Fon
ru: Фон

en: Fortsenal
ru: киаи

en: Frankish
ru: древнефранкский

en: French
ru: французский

en: French Sign Language
ru: французский жестовый

en: French, Cajun
ru: французский, каджунский диалект

en: French, Middle (ca. 1400-1600)
ru: среднефранцузский

en: French, Old (842-ca. 1400)
ru: старофранцузский

en: Frisian, Northern
ru: севернофризский

en: Frisian, Old
ru: древнефризский

en: Frisian, Western
ru: западнофризский

en: Friulian
ru: фриульский

en: Fulah
ru: фула

en: Fulniô
ru: фулнио

en: Fur
ru: фур

en: Futuna, East
ru: футуна

en: Futuna-Aniwa
ru: футуна-анива

en: Fyer
ru: фьер

en: Ga
ru: га

en: Ga'anda
ru: га’анда

en: Gaelic, Scottish
ru: шотландский (Gaelic)

en: Gagauz
ru: Гагаузский

en: Galela
ru: галела

en: Galician
ru: галисийский

en: Galo
ru: ади (гало)

en: Gayo
ru: Гайо

en: Gazi
ru: Кхаси

en: Gbe, Ayizo
ru: айизо

en: Gbe, Saxwe
ru: сафе

en: Geez
ru: Геэз

en: Gelao, Green
ru: хакэй

en: Gelao, Red
ru: вадэ

en: Gelao, White
ru: толо

en: Gengle
ru: генгле

en: Georgian
ru: грузинский

en: Georgian, Old
ru: древнегрузинский

en: German
ru: немецкий

en: German Sign Language
ru: немецкий жестовый

en: German, Colonia Tovar
ru: алеман колоньеро

en: German, Hutterite
ru: хуттерский

en: German, Low
ru: нижненемецкий

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
ru: средневерхненемецкий

en: German, Middle Low
ru: средненижненемецкий

en: German, Old High (ca. 750-1050)
ru: древневерхненемецкий

en: German, Pennsylvania
ru: пенсильванско-немецкий диалект

en: German, Swiss
ru: швейцарский диалект

en: Ghanaian Sign Language
ru: ганский жестовый

en: Ghotuo
ru: гхотуо

en: Gikyode
ru: гикьоде

en: Gilaki
ru: гилякский

en: Gilbertese
ru: Гильбертский

en: Gilyak
ru: нивхский

en: Gimi (West New Britain)
ru: гими (Западная Новая Британия)

en: Ginyanga
ru: гиньянга

en: Godié
ru: годие

en: Gondi
ru: Гонди

en: Gorontalo
ru: Горонтало

en: Gorovu
ru: горову

en: Gothic
ru: готский

en: Gourmanchéma
ru: гурманчема

en: Great Andamanese, Mixed
ru: большие андаманские смешанные

en: Grebo
ru: Гребо

en: Greek Sign Language
ru: греческий жестовый

en: Greek, Ancient (to 1453)
ru: древнегреческий

en: Greek, Cappadocian
ru: каппадокийский

en: Greek, Modern (1453-)
ru: греческий (с 1453 г.)

en: Greek, Mycenaean
ru: микенский

en: Groma
ru: грома

en: Gros Ventre
ru: гро-вантр

en: Guahibo
ru: гуахибо

en: Guajá
ru: гуажа

en: Guanche
ru: гуанчские языки

en: Guarani
ru: Гуарани

en: Guaraní, Eastern Bolivian
ru: восточноболивийский гуарани

en: Gujarati
ru: гуджарати

en: Gwak
ru: гвак

en: Gyele
ru: квасио-мвумбо

en: Gāndhārī
ru: гандхари

en: Hadza
ru: хадза

en: Haeke
ru: хаэке

en: Hai//om
ru: хайлъомское наречие

en: Haida
ru: Хайда

en: Haitian
ru: гаитянский креольский

en: Hani
ru: хани

en: Hanunoo
ru: Хануноо

en: Haryanvi
ru: хариани

en: Hassaniyya
ru: хассания

en: Hattic
ru: хаттский

en: Hausa
ru: хауса

en: Hausa Sign Language
ru: хауса жестовый

en: Havasupai-Walapai-Yavapai
ru: хавасупай-валапай-явапай

en: Hawaiian
ru: Гавайский

en: Hebrew
ru: иврит

en: Hebrew, Ancient
ru: древнееврейский

en: Hema
ru: Ньоро

en: Herero
ru: гереро

en: Hiligaynon
ru: хилигайнон

en: Himarimã
ru: имарима

en: Hindi
ru: хинди

en: Hindi, Fiji
ru: хинди фиджийский

en: Hindko, Northern
ru: северный хиндко

en: Hindko, Southern
ru: южный хиндко

en: Hindustani, Caribbean
ru: карибский хиндустани

en: Hiri Motu
ru: хири-моту

en: Hittite
ru: хеттский

en: Hittite, Middle
ru: среднехеттский

en: Hittite, Neo-
ru: новохеттский

en: Hittite, Old
ru: древнехеттский

en: Hitu
ru: хиту

en: Hlai
ru: ли

en: Hmong
ru: Хмонг

en: Ho
ru: хо

en: Hoava
ru: хоава

en: Holoholo
ru: холохоло

en: Honduras Sign Language
ru: гондурасский жестовый

en: Hong Kong Sign Language
ru: гонконгский жестовый

en: Hopi
ru: хопи

en: Hun-Saare
ru: хун-сааре

en: Hungarian
ru: венгерский

en: Hungarian Sign Language
ru: венгерский жестовый

en: Hungarian, Old
ru: древ­не­вен­гер­ский

en: Hunjara-Kaina Ke
ru: хунджара-каина-ке

en: Hunnic
ru: гуннский

en: Hunsrik
ru: риограндский хунсрюкский

en: Hunzib
ru: гунзибский

en: Hupa
ru: хупа

en: Hupdë
ru: хупде

en: Hurrian
ru: хурритский

en: Hwana
ru: хона

en: Hértevin
ru: севернобохтанский

en: Iaai
ru: иааи

en: Iban
ru: ибанский

en: Ibanag
ru: ибанаг

en: Iberian
ru: иберский

en: Ibibio
ru: ибибио

en: Icelandic
ru: исландский

en: Icelandic Sign Language
ru: исландский жестовый

en: Ido
ru: идо

en: Igbo
ru: Игбо

en: Ignaciano
ru: игнасиано-мохо

en: Igo
ru: иго

en: Illyrian
ru: иллирийский

en: Iloko
ru: Илоко

en: Inabaknon
ru: инабакнон

en: Indian Sign Language
ru: индийский жестовый

en: Indo-Portuguese
ru: индо-португальский креольский

en: Indonesian
ru: индонезийский

en: Indonesian Sign Language
ru: индонезийский жестовый

en: Ingrian
ru: ижорский

en: Ingush
ru: Ингушский

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
ru: интерлингва

en: Interlingue
ru: интерлингве

en: International Sign
ru: джестуно

en: Inuktitut
ru: Инуктитут

en: Inuktitut, Eastern Canadian
ru: восточно-канадский инуитский

en: Inupiaq
ru: Инулиак

en: Irish
ru: ирландский

en: Irish Sign Language
ru: ирландский жестовый

en: Irish, Middle (900-1200)
ru: среднеирландский (900—1200)

en: Irish, Old (to 900)
ru: древнеирландский (до 900)

en: Irish, Primitive
ru: ирландский архаический

en: Israeli Sign Language
ru: израильский жестовый

en: Italian
ru: итальянский

en: Italian Sign Language
ru: итальянский жестовый

en: Iteri
ru: итери

en: Jabutí
ru: ябути

en: Jakati
ru: джакати

en: Jamamadí
ru: жамамади

en: Jandavra
ru: джандавра

en: Japanese
ru: японский

en: Japanese Sign Language
ru: японский жестовый

en: Japanese, Old
ru: старояпонский

en: Japrería
ru: хапрерия

en: Jaqaru
ru: хакару

en: Jara
ru: джара

en: Jarai
ru: джарайский

en: Jarawa (India)
ru: джарава (Индия)

en: Javanese
ru: яванский

en: Jebero
ru: шивилу

en: Jejueo
ru: чеджу

en: Jerung
ru: джерунг

en: Jhankot Sign Language
ru: джханкотский жестовый

en: Ju
ru: джу

en: Juang
ru: джуанг

en: Judeo-Arabic
ru: еврейско-арабский

en: Judeo-Berber
ru: еврейско-берберские диалекты

en: Judeo-Georgian
ru: еврейско-грузинский

en: Judeo-Italian
ru: еврейско-итальянские диалекты

en: Judeo-Persian
ru: еврейско-персидский

en: Judeo-Tat
ru: горско-еврейский

en: Jumjum
ru: дюмдюм

en: Jurchen
ru: чжурчжэньский

en: Jurúna
ru: юруна

en: Júma
ru: жума

en: Kabardian
ru: Кабардинский

en: Kabiyè
ru: кабийе

en: Kabuverdianu
ru: кабувердьяну

en: Kabyle
ru: Кабильский

en: Kachin
ru: Качинский

en: Kagate
ru: кагате

en: Kahua
ru: кахуа

en: Kaikavian Literary Language
ru: кайкавское наречие

en: Kalinga, Butbut
ru: бутбутский диалект калинганского

en: Kalinga, Limos
ru: лимосский диалект калинганского

en: Kalinga, Lubuagan
ru: лубуаганский диалект калинганского

en: Kalinga, Mabaka Valley
ru: мабаканский диалект калинганского

en: Kalinga, Majukayang
ru: маджукаянгский диалект калинганского

en: Kalinga, Southern
ru: южный диалект калинганского

en: Kalinga, Tanudan
ru: тануданский диалект калинганского

en: Kalmyk
ru: калмыцкий

en: Kamas
ru: камасинский

en: Kamo
ru: камо

en: Kanakanabu
ru: канаканабский

en: Kaningra
ru: канингра

en: Kannada
ru: каннада

en: Kantosi
ru: кантоси

en: Kanuri
ru: Канури

en: Kara (Korea)
ru: Кара (Корея)

en: Kara-Kalpak
ru: Каракалпакский

en: Karachay-Balkar
ru: Карачаево-балкарский

en: Karaim
ru: караимский

en: Karang
ru: каранг

en: Karankawa
ru: Каранкава

en: Karelian
ru: карельский

en: Karo (Brazil)
ru: каро

en: Kasem
ru: касем

en: Kashmiri
ru: кашмирский

en: Kashubian
ru: кашубский

en: Kaska
ru: каска

en: Kati
ru: Кати

en: Kawi
ru: Кави

en: Kazakh
ru: Казахский

en: Kembra
ru: кембра

en: Kenati
ru: кенати

en: Khanty
ru: хантыйский

en: Khasi
ru: кхаси

en: Khazar
ru: Хазарский

en: Khetrani
ru: кхетрани

en: Khmer, Central
ru: кхмерский

en: Khmer, Northern
ru: кхмерский северный

en: Khoekhoe
ru: нама

en: Khorasani Turkish
ru: хорасанско-тюркский

en: Khorezmian
ru: хорезмско-тюркский

en: Khotanese
ru: Хотанский

en: Kikuyu
ru: Кикуйю

en: Kimbundu
ru: Кимбунду

en: Kinyarwanda
ru: руанда

en: Kirghiz
ru: Киргизский

en: Kirmanjki (individual language)
ru: зазаки северный (отдельный язык)

en: Klingon
ru: клингонский

en: Knaanic
ru: еврейско-славянские диалекты

en: Kodaku
ru: кодаку

en: Koibal
ru: койбальский

en: Komi
ru: Коми

en: Komi-Permyak
ru: коми-пермяцкий

en: Komi-Zyrian
ru: коми

en: Kongo
ru: конго

en: Konkani (macrolanguage)
ru: конкани (макроязык)

en: Konkomba
ru: конкомба

en: Koongo
ru: Конго

en: Korean
ru: корейский

en: Korean Sign Language
ru: корейский жестовый

en: Korean, Middle (10th-16th cent.)
ru: среднекорейский (10—16 вв.)

en: Korean, Old (3rd-9th cent.)
ru: древнекорейский (3—9 вв.)

en: Korku
ru: корку

en: Koro (India)
ru: коро

en: Koromfé
ru: коромфе

en: Korwa
ru: корва

en: Kosraean
ru: Косраинский

en: Kota (India)
ru: кота (Индия)

en: Kott
ru: Коттский

en: Kouya
ru: куя

en: Kpasam
ru: кпасам

en: Kpelle
ru: Кпелле

en: Krevinian
ru: кревинский диалект

en: Krymchak
ru: крымчакский

en: Kuanyama
ru: кваньяма

en: Kugama
ru: кугама

en: Kui (India)
ru: куи (Индия)

en: Kulango, Bondoukou
ru: куланго, бондуку

en: Kulango, Bouna
ru: куланго, буна

en: Kuman (Russia)
ru: Ферганско-кыпчакский (Россия)

en: Kumba
ru: кумба

en: Kumyk
ru: Кумыкский

en: Kumzari
ru: Кумзари

en: Kuo
ru: куо

en: Kurdish
ru: курдский

en: Kurdish, Central
ru: сорани

en: Kurdish, Northern
ru: курманджи

en: Kurdish, Southern
ru: южнокурдский

en: Kurukh
ru: курух

en: Kurux, Nepali
ru: курух, Непал

en: Kusaal
ru: кусаал

en: Kuskokwim, Upper
ru: верхнекускоквимский

en: Kusunda
ru: кусунда

en: Kutenai
ru: Кутенаи

en: Kwadi
ru: квади

en: Kwasio
ru: гьеле-кола

en: Laal
ru: лаал

en: Lachi
ru: лати

en: Ladino
ru: Ладино

en: Laha (Viet Nam)
ru: лаха (Вьетнам)

en: Lahnda
ru: Лахнда

en: Lamba
ru: Ламба

en: Lampung Nyo
ru: лампунгский

en: Lao
ru: Лаосский

en: Larike-Wakasihu
ru: ларике-вакасиху

en: Latgalian
ru: латгальский

en: Latin
ru: Латинский

en: Latvian
ru: латышский

en: Latvian Sign Language
ru: латышский жестовый

en: Latvian, Standard
ru: латышский литературный

en: Laurentian
ru: лаврентийский

en: Laz
ru: Лазский

en: Legbo
ru: легбо

en: Lendu
ru: ленду

en: Lengilu
ru: ленгилу

en: Lenkau
ru: ленкау

en: Lepcha
ru: лепча

en: Lepki
ru: лепки

en: Lepontic
ru: лепонтийский

en: Lezghian
ru: Лезгинский

en: Ligurian
ru: лигурский

en: Ligurian (Ancient)
ru: лигурский древний

en: Lika
ru: лика

en: Liki
ru: лики

en: Lillooet
ru: лиллуэт

en: Limbu
ru: лимбу

en: Limburgan
ru: лимбургский

en: Linear A
ru: линейное письмо А

en: Lingala
ru: лингала

en: Lingua Franca
ru: лингва франка

en: Lingua Franca Nova
ru: лингва франка нова

en: Lisela
ru: лисела

en: Lishanid Noshan
ru: лишанид-ношан

en: Lishán Didán
ru: урмийский еврейско-арамейский

en: Lisu
ru: лису

en: Lithuanian
ru: литовский

en: Lithuanian Sign Language
ru: литовский жестовый

en: Lithuanian, Old
ru: старолитовский

en: Liv
ru: ливский

en: Livvi
ru: ливвиковское наречие

en: Lo-Toga
ru: ло-тога

en: Lobi
ru: лоби

en: Logba
ru: логба

en: Logo
ru: лого

en: Logooli
ru: логоли

en: Lojban
ru: ложбан

en: Lomavren
ru: ломаврен

en: Lozi
ru: лози

en: Luba-Katanga
ru: Луба-Катанга

en: Luba-Lulua
ru: Луба-Лулуа

en: Ludian
ru: людиковское наречие

en: Luguru
ru: лугуру

en: Luiseno
ru: Луисеньо

en: Lule Sami
ru: луле-саамский

en: Lunda
ru: лунда

en: Luo (Kenya and Tanzania)
ru: Луо (Кения и Танзания)

en: Lushai
ru: Лушай

en: Lycian
ru: Ликийский

en: Lydian
ru: Лидийский

en: Lü
ru: лы

en: Macaguaje
ru: макагуахе

en: Macaguán
ru: макагуан

en: Macanese
ru: маканский

en: Macedonian
ru: македонский

en: Macedonian, Ancient
ru: древнемакедонский

en: Machiguenga
ru: мачигенга

en: Macushi
ru: макуши

en: Madurese
ru: Мадурский

en: Magahi
ru: магахи

en: Mai Brat
ru: маи-брат

en: Maidu, Northeast
ru: северо-восточный майду

en: Maidu, Northwest
ru: северо-западный майду

en: Maidu, Valley
ru: долинный майду

en: Mainfränkisch
ru: майнфранкские диалекты

en: Maithili
ru: майтхили

en: Maiwa (Indonesia)
ru: маива (Индонезия)

en: Maiwa (Papua New Guinea)
ru: маива (Папуа — Новая Гвинея)

en: Makasar
ru: Макассарский

en: Malagasy
ru: Малагаси

en: Malay (individual language)
ru: малайский (отдельный язык)

en: Malay (macrolanguage)
ru: малайский (макроязык)

en: Malay, Jambi
ru: джамби

en: Malayalam
ru: малаялам

en: Malaysian Sign Language
ru: Малайзийский язык жестов

en: Maltese
ru: мальтийский

en: Maltese Sign Language
ru: мальтийский жестовый

en: Mambai
ru: мамбай

en: Mampruli
ru: мампрули

en: Manchu
ru: Манчу

en: Manda (India)
ru: манда (Индия)

en: Mandaic
ru: Мандейский

en: Mandar
ru: Мандарский

en: Mandingo
ru: Мандинго

en: Mandobo Atas
ru: мандобо-атас

en: Mangbetu
ru: мангбету

en: Manide
ru: Мэнайд

en: Manipuri
ru: манипури

en: Manna-Dora
ru: Манна-Дора

en: Mansi
ru: мансийский

en: Manx
ru: мэнский

en: Maori
ru: маори

en: Marathi
ru: маратхи

en: Mari (Russia)
ru: марийский (Россия)

en: Mari, Eastern
ru: луговомарийский

en: Mari, Western
ru: горномарийский

en: Maritime Sign Language
ru: приморский жестовый

en: Marma
ru: марма

en: Martha's Vineyard Sign Language
ru: Мартас-Винъярд жестовый

en: Marwari
ru: Марвари

en: Marwari (India)
ru: марвари (Индия)

en: Masai
ru: Масаи

en: Masiwang
ru: мазиванг

en: Mator
ru: маторский

en: Mazanderani
ru: мазандеранский

en: Mbelime
ru: мбелиме

en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
ru: Мбо (Демократическая республика Конго)

en: Meriam
ru: мириам

en: Meskwaki
ru: сок-фокс

en: Minangkabau
ru: Минангкабау

en: Mingrelian
ru: мегрельский

en: Mirandese
ru: Мирандские

en: Mixtec, Western Juxtlahuaca
ru: койкоянский, западнохустлауакский

en: Mlahsö
ru: млахсо

en: Mobilian
ru: мобильский

en: Mohawk
ru: Мохаук

en: Moksha
ru: мокшанский

en: Mon
ru: монский

en: Mon, Old
ru: древнемонский

en: Mondé
ru: монде

en: Mongo
ru: монго

en: Mongolian
ru: монгольский

en: Mongolian Sign Language
ru: монгольский жестовый

en: Mongolian, Middle
ru: cреднемонгольский

en: Mono (Cameroon)
ru: моно (Камерун)

en: Mono (Democratic Republic of Congo)
ru: моно (Демократическая Республика Конго)

en: Mono (Solomon Islands)
ru: моно-алу (Соломоновы Острова)

en: Mono (USA)
ru: моно (США)

en: Moroccan Sign Language
ru: марокканский жестовый

en: Moskona
ru: москона

en: Mossi
ru: мооре

en: Mozambican Sign Language
ru: мозамбикский жестовый

en: Mozarabic
ru: мосарабский

en: Mpiemo
ru: мпемо

en: Mpur
ru: мпур

en: Multiple languages
ru: Разные языки

en: Mumuye
ru: мумуйе

en: Mundari
ru: мундари

en: Munsee
ru: манси

en: Murik (Malaysia)
ru: мурикский (Малайзия)

en: Murkim
ru: мурким

en: Muruwari
ru: Мурувари

en: Mussau-Emira
ru: муссау-эмира

en: N'Ko
ru: Н'ко

en: Nadëb
ru: надеб

en: Nafaanra
ru: нафаанра

en: Nafi
ru: нафи

en: Nafusi
ru: нафуси

en: Naga, Angami
ru: ангами

en: Naga, Ao
ru: ао

en: Nahuatl, Eastern Durango
ru: восточно-дурангский науатль

en: Nahuatl, Highland Puebla
ru: горно-пуэбланский науатль

en: Nahuatl, Western Durango
ru: западно-дурангский науатль

en: Namla
ru: намла

en: Nanai
ru: нанайский

en: Nande
ru: нанде

en: Nanti
ru: нанти

en: Nanticoke
ru: нантикокский

en: Nanubae
ru: нанубаэ

en: Nara
ru: нара

en: Narango
ru: наранго

en: Narragansett
ru: наррагансеттский

en: Nasal
ru: насал

en: Naskapi
ru: наскапи

en: Natchez
ru: натчез

en: Nateni
ru: натени

en: Nauru
ru: Науру

en: Navajo
ru: навахо

en: Nawdm
ru: наудм

en: Naxi
ru: наси

en: Ndebele, North
ru: северный ндебеле

en: Ndebele, South
ru: южный ндебеле

en: Ndonga
ru: ндонга

en: Ndyuka-Trio Pidgin
ru: ндюка-тирийо пиджин

en: Neapolitan
ru: неаполитанский

en: Negidal
ru: негидальский

en: Nenets
ru: ненецкий

en: Neo-Aramaic, Assyrian
ru: ассирийский новоарамейский

en: Neo-Aramaic, Barzani Jewish
ru: барзанский

en: Neo-Aramaic, Bohtan
ru: бохтанский новоарамейский

en: Neo-Aramaic, Chaldean
ru: халдейский новоарамейский

en: Neo-Aramaic, Western
ru: западный новоарамейский

en: Nepali (individual language)
ru: непальский (отдельный язык)

en: Nepali (macrolanguage)
ru: непальский (макроязык)

en: New Zealand Sign Language
ru: новозеландский жестовый

en: Nez Perce
ru: не-персе

en: Ngaanyatjarra
ru: нганятьяра

en: Ngaju
ru: нгаджу

en: Ngambay
ru: нгамбайский

en: Ngamo
ru: нгамо

en: Nganasan
ru: нганасанский

en: Ngangam
ru: нгангам

en: Ngas
ru: ангас

en: Ngbaka
ru: нгбака

en: Ngbaka Ma'bo
ru: нгбака ма’бо

en: Ngelima
ru: нгелима

en: Ngomba
ru: нгомба

en: Ngäbere
ru: гуайми

en: Nhengatu
ru: ньенгату

en: Nias
ru: ниасский

en: Nicaraguan Sign Language
ru: никарагуанский жестовый

en: Nicobarese, Car
ru: кар

en: Nicobarese, Central
ru: никобарский центральный

en: Nicobarese, Southern
ru: никобарский южный

en: Nigerian Sign Language
ru: нигерийский жестовый

en: Nihali
ru: нихали

en: Nii
ru: нии

en: Ninam
ru: янам

en: Nisenan
ru: южный майду

en: Nisga'a
ru: нисгаа

en: Niuafo'ou
ru: ниуафооу

en: Niuean
ru: ниуэ

en: Nivaclé
ru: нивакле

en: Nkem-Nkum
ru: нкем-нкум

en: No linguistic content
ru: Нет языкового содержимого

en: Nogai
ru: ногайский

en: Nomaande
ru: номаанде

en: Nomatsiguenga
ru: номацигенга

en: Nomlaki
ru: номлаки

en: Nonuya
ru: нонуя

en: Nooksack
ru: нуксак

en: Noon
ru: ноон

en: Noric
ru: норикский

en: Norn
ru: норн

en: Norse, Old
ru: древнескандинавский

en: North Arabian, Ancient
ru: североаравийские языки

en: Norwegian
ru: норвежский

en: Norwegian Bokmål
ru: букмол

en: Norwegian Nynorsk
ru: новонорвежский

en: Norwegian Sign Language
ru: норвежский жестовый

en: Nottoway
ru: ноттовей

en: Nottoway-Meherrin
ru: ноттовей-мехерин

en: Novial
ru: новиаль

en: Nsenga
ru: нсенга

en: Ntcham
ru: нтчам

en: Nubi
ru: нуби

en: Nubian, Old
ru: древненубийский

en: Nuer
ru: нуэр

en: Nukak Makú
ru: нукак

en: Nukuini
ru: нукуини

en: Nukumanu
ru: нукуману

en: Nukuoro
ru: нукуоро

en: Numbami
ru: нумбами

en: Nung (Viet Nam)
ru: нунг (Вьетнам)

en: Nunggubuyu
ru: нунггубую

en: Nuni, Northern
ru: нуни северный

en: Nuni, Southern
ru: нуни южный

en: Nupbikha
ru: нупби-кха

en: Nuu-chah-nulth
ru: нутка

en: Nyakyusa-Ngonde
ru: ньякуса

en: Nyala, East
ru: ньяла

en: Nyam
ru: ньям

en: Nyamwezi
ru: ньямвези

en: Nyanja
ru: ньянджа

en: Nyankole
ru: ньянколе

en: Nyenkha
ru: ньен-кха

en: Nyoro
ru: ньоро

en: Nzima
ru: нзима

en: Obokuitai
ru: обокуитаи

en: Obolo
ru: Оболо

en: Occitan (post 1500)
ru: окситанский (после 1500)

en: Ojibwa
ru: Оджибва

en: Okinawan, Central
ru: окинавский

en: Oko-Juwoi
ru: око-джувой

en: Omok
ru: омокский

en: Oriya (macrolanguage)
ru: ория

en: Oromo
ru: Оромо

en: Osage
ru: Оседжи

en: Oscan
ru: оскский

en: Ossetian
ru: осетинский

en: Paasaal
ru: паасаал

en: Pahlavi
ru: Пехлевийский

en: Pakistan Sign Language
ru: пакистанский жестовый

en: Pal
ru: пал

en: Palauan
ru: Палау

en: Pali
ru: пали

en: Pampanga
ru: Пампанга

en: Pana (Burkina Faso)
ru: пана (Буркина-Фасо)

en: Pana (Central African Republic)
ru: пана (Центральноафриканская Республика)

en: Pangasinan
ru: Пангасинан

en: Pangseng
ru: пангсенг

en: Panjabi
ru: панджаби

en: Panjabi, Western
ru: панджаби западный

en: Papiamento
ru: Папьяменто

en: Parya
ru: парья

en: Pashto, Central
ru: пушту центральный

en: Pashto, Northern
ru: пушту северный

en: Pashto, Southern
ru: пушту южный

en: Pecheneg
ru: Печенег

en: Pedi
ru: северный сото

en: Persian
ru: персидский

en: Persian Sign Language
ru: персидский жестовый

en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
ru: древнеперсидский (ок. 600—300 до н. э.)

en: Phoenician
ru: финикийский

en: Phuie
ru: пуэ

en: Plains Indian Sign Language
ru: североамериканских индейцев жестовый

en: Pohnpeian
ru: Фонпейский

en: Polabian
ru: полабский

en: Polish
ru: польский

en: Polish Sign Language
ru: польский жестовый

en: Popti'
ru: хакальтекский

en: Portuguese
ru: португальский

en: Portuguese Sign Language
ru: португальский жестовый

en: Principense
ru: принсипийский

en: Provençal, Old (to 1500)
ru: староокситанский (до 1500)

en: Prussian
ru: прусский

en: Prākrit, Māhārāṣṭri
ru: махараштри

en: Prākrit, Sauraseni
ru: шаурасени

en: Pushto
ru: пушту

en: Putukwam
ru: путуквам

en: Pyu (Myanmar)
ru: пью (Мьянма)

en: Pyu (Papua New Guinea)
ru: пью (Папуа — Новая Гвинея)

en: Qabiao
ru: кабяо

en: Qau
ru: клау

en: Qawasqar
ru: каваскар

en: Qimant
ru: кимант

en: Quebec Sign Language
ru: квебекский жестовый

en: Quechua
ru: Кечуа

en: Quechua, Pacaraos
ru: кечуа, паракаосский

en: Quenya
ru: квенья

en: Rade
ru: эде

en: Rajasthani
ru: раджастхани

en: Rakhine
ru: ракхайн

en: Rama
ru: раму

en: Rang
ru: ранг

en: Rapanui
ru: рапануйский

en: Rarotongan
ru: кукский

en: Rejang
ru: реджанг

en: Remo
ru: ремо

en: Rendille
ru: рендилле

en: Rennellese Sign Language
ru: реннеллский жестовый

en: Resígaro
ru: ресигаро

en: Reyesano
ru: рейесано

en: Riang (Myanmar)
ru: рианг

en: Rikbaktsa
ru: рикбакца

en: Rohingya
ru: рохинджа

en: Romagnol
ru: романьольский

en: Romani, Balkan
ru: балканские диалекты цыганского

en: Romani, Baltic
ru: балтийские диалекты цыганского

en: Romani, Carpathian
ru: карпатские диалекты цыганского

en: Romani, Kalo Finnish
ru: финский кало

en: Romani, Sinte
ru: синти

en: Romani, Vlax
ru: влашские диалекты цыганского

en: Romani, Welsh
ru: валлийско-цыганский

en: Romanian
ru: румынский

en: Romanian Sign Language
ru: румынский жестовый

en: Romanian, Istro
ru: истрорумынский

en: Romanian, Macedo-
ru: арумынский

en: Romanian, Megleno
ru: мегленорумынский

en: Romano-Greek
ru: цыгано-греческий

en: Romano-Serbian
ru: цыгано-сербский

en: Romansh
ru: романшский

en: Romany
ru: цыганский

en: Ronga
ru: ронга

en: Rotokas
ru: ротокас

en: Rotuman
ru: ротуманский

en: Rundi
ru: рунди

en: Russian
ru: русский

en: Russian Sign Language
ru: русский жестовый

en: Russian, Old
ru: древнерусский

en: Rusyn
ru: русинский

en: Rutul
ru: рутульский

en: Ruuli
ru: руули

en: Ruund
ru: руунд

en: Sa'a
ru: Сасакский

en: Saafi-Saafi
ru: сафен

en: Sabanê
ru: сабане

en: Saho
ru: сахо

en: Sahu
ru: саху

en: Saleman
ru: салеман

en: Salvadoran Sign Language
ru: сальвадорский жестовый

en: Samaritan
ru: Самаритянский

en: Sambal, Botolan
ru: ботоланский

en: Samburu
ru: самбуру

en: Sami, Akkala
ru: бабинский саамский

en: Sami, Inari
ru: инари-саамский

en: Sami, Kemi
ru: кеми-саамский

en: Sami, Kildin
ru: кильдинский саамский

en: Sami, Northern
ru: северносаамский

en: Sami, Pite
ru: пите-саамский

en: Sami, Skolt
ru: колтта-саамский

en: Sami, Southern
ru: южносаамский

en: Sami, Ter
ru: йоканьгско-саамский

en: Sami, Ume
ru: уме-саамский

en: Samoan
ru: Самоанский

en: Sandawe
ru: сандаве

en: Sango
ru: санго

en: Sanskrit
ru: санскрит

en: Santali
ru: сантали

en: Saponi
ru: сапони

en: Saraiki
ru: сирайки

en: Saraveca
ru: саравека

en: Sardinian
ru: сардинский

en: Sardinian, Campidanese
ru: сардинский, кампиданский диалект

en: Sardinian, Gallurese
ru: сардинский, галлурский диалект

en: Sardinian, Logudorese
ru: сардинский, логудорский диалект

en: Sardinian, Sassarese
ru: сассарский

en: Sasak
ru: сасакский

en: Saudi Arabian Sign Language
ru: саудовскоарабский жестовый

en: Saurashtra
ru: саураштра

en: Sause
ru: саусе

en: Sawai
ru: савай

en: Saxon, Old
ru: древнесаксонский

en: Saxon, Upper
ru: верхнесаксонский диалект

en: Scots
ru: шотландский

en: Scottish, Traveller
ru: шотландский кант

en: Scythian
ru: скифский

en: Sechelt
ru: сешельт

en: Secoya
ru: секоя

en: Sedang
ru: седангский

en: Sekani
ru: секани

en: Selangor Sign Language
ru: селангор жестовый

en: Selkup
ru: селькупский

en: Semelai
ru: семелай

en: Seneca
ru: сенека

en: Sened
ru: сенед

en: Sentani
ru: сентани

en: Sentinel
ru: сентинельский

en: Serbian
ru: сербский

en: Serbo-Croatian
ru: сербохорватский

en: Seri
ru: сери

en: Seroa
ru: сероа

en: Serrano
ru: серрано

en: Sha
ru: ша

en: Shan
ru: Шанский

en: Sheni
ru: шени

en: Shina
ru: шина

en: Shom Peng
ru: шомпенский

en: Shona
ru: шона

en: Shoshoni
ru: шошонский

en: Shuadit
ru: еврейско-провансальский диалект

en: Shuar
ru: шуар

en: Sicel
ru: сикульский

en: Sicilian
ru: сицилийский

en: Sidamo
ru: сидамо

en: Sierra Leone Sign Language
ru: сьерралионский жестовый

en: Siksika
ru: Сиксика

en: Silesian
ru: силезские диалекты польского

en: Silesian, Lower
ru: силезские диалекты немецкого

en: Sindarin
ru: синдарин

en: Sindhi
ru: синдхи

en: Singapore Sign Language
ru: сингапурский жестовый

en: Sinhala
ru: сингальский

en: Siwu
ru: сиву

en: Slave (Athapascan)
ru: Атапачские языки

en: Slavey, North
ru: северный слэйви

en: Slavey, South
ru: южный слэйви

en: Slovak
ru: словацкий

en: Slovakian Sign Language
ru: словацкий жестовый

en: Slovenian
ru: словенский

en: So (Democratic Republic of Congo)
ru: со (Демократическая Республика Конго)

en: Sogdian
ru: Согдийский

en: Solong
ru: солонг

en: Somali
ru: Сомали

en: Sonha
ru: сонха

en: Soninke
ru: Сонинк

en: Sora
ru: сора

en: Sorbian, Lower
ru: нижнелужицкий

en: Sorbian, Upper
ru: верхнелужицкий

en: Sotho, Southern
ru: сесото

en: South African Sign Language
ru: южноафриканский жестовый

en: Spanish
ru: испанский

en: Spanish Sign Language
ru: испанский жестовый

en: Spanish, Loreto-Ucayali
ru: амазонский испанский

en: Spanish, Old
ru: староиспанский

en: Sri Lankan Sign Language
ru: шриланкийский жестовый

en: Stellingwerfs
ru: стеллингверфский диалект

en: Subanen, Central
ru: центральный субанон

en: Subanen, Eastern
ru: восточный субанон

en: Sudovian
ru: ятвяжский

en: Sukuma
ru: Сукума

en: Sumerian
ru: Шумерский

en: Sundanese
ru: Сунданский

en: Susu
ru: Сусу

en: Swabian
ru: швабский

en: Swahili (individual language)
ru: суахили (отдельный язык)

en: Swahili (macrolanguage)
ru: суахили (макроязык)

en: Swati
ru: свати

en: Swedish
ru: шведский

en: Swedish Sign Language
ru: шведский жестовый

en: Swiss-French Sign Language
ru: швейцарский французский жестовый

en: Swiss-German Sign Language
ru: швейцарско-немецкий жестовый

en: Swiss-Italian Sign Language
ru: швейцарско-итальянский жестовый

en: Swo
ru: сво

en: Sylheti
ru: силхетский

en: Syriac
ru: Сирийский

en: Syriac, Classical
ru: сирийский

en: Tae'
ru: таэ

en: Tagalog
ru: Тагалог

en: Tagbanwa
ru: тагбанва

en: Tagbanwa, Calamian
ru: каламский тагбанва

en: Tahitian
ru: Таитянский

en: Tainae
ru: тайнаэ

en: Taiwan Sign Language
ru: тайваньский жестовый

en: Tajik
ru: таджикский

en: Talysh
ru: Талышский

en: Tama (Chad)
ru: тама (Чад)

en: Tama (Colombia)
ru: тама (Колумбия)

en: Tamasheq
ru: тамашек

en: Tamil
ru: тамильский

en: Tamil, Old
ru: ста­ро­та­миль­ский

en: Tanana, Lower
ru: нижний танана

en: Tanana, Upper
ru: верхний танана

en: Tanzanian Sign Language
ru: танзанийский жестовый

en: Tapei
ru: тапеи

en: Tariana
ru: тариана

en: Tarifit
ru: рифский

en: Tatar
ru: татарский

en: Tatar, Crimean
ru: крымскотатарский

en: Tatar, Siberian
ru: сибирско-татарский

en: Tebul Sign Language
ru: тебульский жестовый

en: Telugu
ru: телугу

en: Tem
ru: тем

en: Teme
ru: теме

en: Tereno
ru: Терено

en: Ternate
ru: тернате

en: Ternateño
ru: тернатеньо

en: Tetela
ru: тетела

en: Tetum
ru: Тетумский

en: Tewa (USA)
ru: тева (США)

en: Thai
ru: тайский

en: Thai Sign Language
ru: тайский жестовый

en: Thai, Northeastern
ru: исанский

en: Thai, Northern
ru: юан

en: Thai, Southern
ru: южнотайский диалект

en: Tharu, Chitwania
ru: читваниа

en: Tharu, Dangaura
ru: дангаура

en: Tharu, Kathoriya
ru: катария

en: Tharu, Kochila
ru: кочила

en: Tharu, Rana
ru: рана

en: Thracian
ru: фракийский

en: Tibetan
ru: Тибетский

en: Tibetan, Old
ru: древнетибетский

en: Tidore
ru: тидоре

en: Tigre
ru: Тигре

en: Tigrinya
ru: тигринья

en: Timne
ru: Темне

en: Tiv
ru: Тив

en: Tlingit
ru: тлингитский

en: Tok Pisin
ru: Ток Писин

en: Tokelau
ru: Токелау

en: Tokharian A
ru: тохарский А

en: Tokharian B
ru: тохарский Б

en: Tol
ru: тольский

en: Tonga (Nyasa)
ru: Тонга (Ньяса)

en: Tonga (Tonga Islands)
ru: Тонга (острова Тонга)

en: Tongwe
ru: тонгве

en: Tonkawa
ru: тонкава

en: Toraja-Sa'dan
ru: тораджа-садан

en: Toram
ru: торам

en: Toromono
ru: торомоно

en: Torona
ru: торона

en: Torwali
ru: торвали

en: Torá
ru: тора

en: Totonac, Upper Necaxa
ru: верхненекаханский тотонакский

en: Toussian, Northern
ru: тусья, северный диалект

en: Toussian, Southern
ru: тусья, южный диалект

en: Trinidad and Tobago Sign Language
ru: язык жестов Тринидада-и-Тобаго

en: Tsakonian
ru: цаконский

en: Tsimshian
ru: Цимшиан

en: Tso
ru: цо

en: Tsonga
ru: тсонга

en: Tswana
ru: тсвана

en: Tu
ru: монгорский

en: Tula
ru: тула

en: Tumbuka
ru: Тумбука

en: Tunisian Sign Language
ru: тунисский жестовый

en: Turkish
ru: турецкий

en: Turkish Sign Language
ru: турецкий жестовый

en: Turkish, Balkan Gagauz
ru: балкано-гагаузский

en: Turkish, Old
ru: орхоно-енисейский

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
ru: османский (1500—1928)

en: Turkmen
ru: Туркменский

en: Tututni
ru: тутутни

en: Tuvalu
ru: Тувалу

en: Tuvinian
ru: Тувинский

en: Twi
ru: Тви

en: Uab Meto
ru: Уаб-мето

en: Uamué
ru: уамуэ

en: Ubykh
ru: убыхский

en: Udi
ru: удинский

en: Udihe
ru: удэгейский

en: Udmurt
ru: удмуртский

en: Ugandan Sign Language
ru: угандийский жестовый

en: Ugaritic
ru: угаритский

en: Uighur
ru: уйгурский

en: Uighur, Old
ru: древнеуйгурский

en: Ukpet-Ehom
ru: укпет-эхом

en: Ukrainian
ru: украинский

en: Ukrainian Sign Language
ru: украинский жестовый

en: Ulch
ru: ульчский

en: Ulithian
ru: улитийский

en: Ulumanda'
ru: улуманда

en: Umatilla
ru: уматилла

en: Umbrian
ru: умбрский

en: Umbugarla
ru: умпукала

en: Umbundu
ru: умбунду

en: Umotína
ru: умотина

en: Umpila
ru: умпила

en: Unami
ru: унами

en: Uncoded languages
ru: Некодированные языки

en: Undetermined
ru: Неидентифицированный

en: Unserdeutsch
ru: унзердойч

en: Ura (Papua New Guinea)
ru: ура (Папуа — Новая Гвинея)

en: Ura (Vanuatu)
ru: ура (Вануату)

en: Urak Lawoi'
ru: урак-лавойский

en: Urarina
ru: урарина

en: Urartian
ru: урартский

en: Urdu
ru: урду

en: Uru
ru: уру

en: Uru-Eu-Wau-Wau
ru: уру-еу-вау-вау

en: Uru-Pa-In
ru: уру-па-ин

en: Uruangnirin
ru: уруангнирин

en: Urubú-Kaapor
ru: урубу-каапор

en: Urubú-Kaapor Sign Language
ru: каапорский жестовый

en: Uruguayan Sign Language
ru: уругвайский жестовый

en: Urum
ru: урумский

en: Urumi
ru: уруми

en: Usku
ru: уску

en: Uspanteco
ru: успантекский

en: Ute-Southern Paiute
ru: юте

en: Uvean, West
ru: западный увеа

en: Uzbek
ru: узбекский

en: Uzbek, Northern
ru: североузбекский

en: Uzbek, Southern
ru: южноузбекский

en: Vai
ru: Ваи

en: Valencian Sign Language
ru: валенсийский жестовый

en: Vandalic
ru: вандальский

en: Venda
ru: венда

en: Venetian
ru: италовенетский

en: Venetic
ru: древневенетский

en: Venezuelan Sign Language
ru: венесуэльский жестовый

en: Ventureño
ru: вентуреньо

en: Veps
ru: вепсский

en: Vestinian
ru: вестинский

en: Vietnamese
ru: вьетнамский

en: Vlaamse Gebarentaal
ru: фламандский жестовый

en: Volapük
ru: Волапюк

en: Volscian
ru: вольский

en: Votic
ru: водский

en: Võro
ru: выруский диалект

en: Waama
ru: ваама

en: Waja
ru: ваджа

en: Waka
ru: вака

en: Wallisian
ru: уоллисский

en: Walloon
ru: валлонский

en: Waray (Australia)
ru: вараи (Австралия)

en: Waray (Philippines)
ru: варайский

en: Washo
ru: Вашо

en: Watut, Middle
ru: средний ватут

en: Watut, North
ru: северный ватут

en: Watut, South
ru: южный ватут

en: Welsh
ru: валлийский

en: Welsh, Middle
ru: средневаллийский

en: Welsh, Old
ru: древневаллийский

en: Wolaytta
ru: воламо

en: Woleaian
ru: волеаи

en: Wolof
ru: Волоф

en: Wolof, Gambian
ru: волоф Гамбии

en: Xhosa
ru: коса

en: Yabem
ru: ябем

en: Yaeyama
ru: яэямское наречие

en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
ru: Яка (Демократическая республика Конго)

en: Yakut
ru: якутский

en: Yalahatan
ru: ялахатанский

en: Yana
ru: яна

en: Yangman
ru: янгман

en: Yao
ru: яо

en: Yapese
ru: Яапийский

en: Yapunda
ru: япунда

en: Yawijibaya
ru: явитипая

en: Yendang
ru: йенданг

en: Yeyi
ru: йейи

en: Yiddish
ru: идиш

en: Yiddish, Eastern
ru: идиш восточный

en: Yiddish, Western
ru: идиш западный

en: Yoke
ru: йоке

en: Yola
ru: йола

en: Yolŋu Sign Language
ru: йолнгу

en: Yom
ru: йом

en: Yoruba
ru: Йоруба

en: Yotti
ru: йотти

en: Yugoslavian Sign Language
ru: югославский жестовый

en: Yugur, East
ru: шира-югурский

en: Yukaghir, Northern
ru: северноюкагирский

en: Yukaghir, Southern
ru: южноюкагирский

en: Yupik, Central
ru: центрально-юпикский

en: Yupik, Central Siberian
ru: чаплинский

en: Yupik, Naukan
ru: науканский

en: Yupik, Pacific Gulf
ru: алютикский

en: Yupik, Sirenik
ru: сиреникский

en: Yurats
ru: юрацкий

en: Zaiwa
ru: цзайва

en: Zambian Sign Language
ru: замбийский жестовый

en: Zanaki
ru: занаки

en: Zande (individual language)
ru: занде (отдельный язык)

en: Zangwal
ru: зангвал

en: Zapotec
ru: Сапотекский

en: Zapotec, Aloápam
ru: алоапамский сапотекский

en: Zapotec, Amatlán
ru: аматланский сапотекский

en: Zapotec, Asunción Mixtepec
ru: асунсьон-мистепекский сапотекский

en: Zapotec, Ayoquesco
ru: айокескский сапотекский

en: Zapotec, Cajonos
ru: кахоносский сапотекский

en: Zapotec, Chichicapan
ru: чичикапанский сапотекский

en: Zapotec, Guevea De Humboldt
ru: гевеа-де-гумбольдтский сапотекский

en: Zapotec, Zaachila
ru: саачиланский сапотекский

en: Zapotec, Zaniza
ru: санисанский сапотекский

en: Zapotec, Zoogocho
ru: соогочский сапотекский

en: Zaramo
ru: кизарамо

en: Zarma
ru: зарма

en: Zay
ru: Зай

en: Zaza
ru: зазаки

en: Zeeuws
ru: зеландские диалекты

en: Zemgalian
ru: земгальский

en: Zenaga
ru: зенага

en: Zerenkel
ru: зиренкель

en: Zhaba
ru: чжаба

en: Zhang-Zhung
ru: жанг-жунг

en: Zhuang
ru: чжуанский

en: Zhuang, Central Hongshuihe
ru: центральный хуншуйхэйский чжуанский

en: Zhuang, Dai
ru: дайский чжуанский

en: Zhuang, Eastern Hongshuihe
ru: восточный хуншуйхэйский чжуанский

en: Zhuang, Guibei
ru: гуйбэйский чжуанский

en: Zhuang, Guibian
ru: гуйбяньский диалект ейского чжуанского

en: Zhuang, Lianshan
ru: ляньшаньский чжуанский

en: Zhuang, Liujiang
ru: люцзянский чжуанский

en: Zhuang, Liuqian
ru: люцяньский чжуанский

en: Zhuang, Minz
ru: миньский чжуанский

en: Zhuang, Nong
ru: нунский чжуанский

en: Zhuang, Qiubei
ru: цюбэйский диалект ейского чжуанского

en: Zhuang, Yang
ru: янский чжуанский

en: Zhuang, Yongbei
ru: юнбэйский чжуанский

en: Zhuang, Yongnan
ru: юннаньский чжуанский

en: Zhuang, Youjiang
ru: юцзянский чжуанский

en: Zhuang, Zuojiang
ru: цзоцзянский чжуанский

en: Zialo
ru: зиало

en: Zimbabwe Sign Language
ru: зимбабвийский жестовый

en: Zinza
ru: зинза

en: Ziriya
ru: зирия

en: Zo'é
ru: зо’э

en: Zoque, Chimalapa
ru: чималапанский соке

en: Zoque, Copainalá
ru: чьяпасский соке, копайналанский диалект

en: Zoque, Francisco León
ru: чьяпасский соке, франсиско-леонский диалект

en: Zoque, Rayón
ru: чьяпасский соке, районский диалект

en: Zoque, Tabasco
ru: аяпанский соке

en: Zulu
ru: зулусский

en: Zumbun
ru: джимбин

en: Zuni
ru: зуни

en: Záparo
ru: сапаро

en: Àhàn
ru: ахан
