calibre - en to kn translation catalogue (5327 entries)

en: 'Are'are
kn: ಅರೀಯರ್

en: 'Auhelawa
kn: ಔಹೆಲವಾ

en: //Gana
kn: ಗಾಂಡಾ

en: //Xegwi
kn: ಗಿಕ್ಸ್‌ಗಿವಿ

en: /Xam
kn: ಕ್ಸಾಮ್

en: A-Pucikwar
kn: ಎ-ಪುಚಿಕ್‌ವಾರ್

en: Aari
kn: ಆರಿ

en: Aasáx
kn: ಆಸಾಕ್ಸ್

en: Abaga
kn: ಅಬಾಗಾ

en: Abai Sungai
kn: ಅಬಾಯ್ ಸುಂಗಾಯ್

en: Abanyom
kn: ಅಬಾನಿಯೋಮ್

en: Abar
kn: ಅಬಾರ್

en: Abau
kn: ಅಬೌ

en: Abaza
kn: ಅಬಾಝಾ

en: Abidji
kn: ಅಬಿಜಿ

en: Abinomn
kn: ಅಬಿನಾಮ್

en: Abipon
kn: ಅಬಿಪಾನ್

en: Abishira
kn: ಅಬಿಶಿರಾ

en: Abkhazian
kn: ಅಬ್‌ಕೇಸಿಯನ್

en: Abom
kn: ಅಬೊಮ್

en: Abon
kn: ಅಬೋನ್

en: Abron
kn: ಆಬ್ರೋನ್

en: Abu
kn: ಅಬು

en: Abua
kn: ಅಬುವಾ

en: Abui
kn: ಅಬುಯ್

en: Abure
kn: ಅಬುರ್

en: Abureni
kn: ಅಬುರೆನಿ

en: Abé
kn: ಅಬ್

en: Achagua
kn: ಅಚಗುವಾ

en: Achang
kn: ಅಚಾಂಗ್

en: Ache
kn: ಆಶೆ

en: Acheron
kn: ಅಶೆರಾನ್

en: Achi
kn: ಅಶಿ

en: Achinese
kn: ಆಚ್ಚಿನೀಸ್

en: Achterhoeks
kn: ಅಕ್ಟೆರ್ಹೋಕ್ಸ್

en: Achuar-Shiwiar
kn: ಅಶುವಾರ್-ಶಿವಿಯಾರ್

en: Achumawi
kn: ಅಶುಮಾವಿ

en: Acoli
kn: ಎಕೊಲಿ

en: Acroá
kn: ಅಕ್ರೊವ

en: Adabe
kn: ಅಡಾಬೆ

en: Adai
kn: ಅಡಾಯಿ

en: Adamorobe Sign Language
kn: ಅಡಾಮೊರೊಬೆಯ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Adang
kn: ಅಡಾಂಗ್

en: Adangbe
kn: ಅಡಾಂಗ್ಬೆ

en: Adangme
kn: ಅಡಾಗ್ಮೆ

en: Adasen
kn: ಅಡಾಸೆನ್

en: Adele
kn: ಅಡೆಲೆ

en: Adhola
kn: ಅಡೋಲ

en: Adi
kn: ಅದಿ

en: Adioukrou
kn: ಅದಿಯೊಕ್ರು

en: Adnyamathanha
kn: ಅಡ್ನ್ಯಾಮತಾನಾ

en: Adonara
kn: ಅಡೊನರ

en: Aduge
kn: ಅಡೂಗ್

en: Adyghe
kn: ಅಡ್ಯಾಗೆ

en: Adzera
kn: ಅಡ್ಸಿರಾ

en: Aeka
kn: ಏಕಾ

en: Aekyom
kn: ಏಕ್ಯೋಮ್

en: Aequian
kn: ಏಕ್ವಿಯನ್

en: Aer
kn: ಏರ್

en: Afade
kn: ಅಫೇಡ್

en: Afar
kn: ಅಫಾರ್

en: Afghan Sign Language
kn: ಅಫ್ಘನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Afitti
kn: ಅಫಿಟಿ

en: Afrihili
kn: ಅಫ್ರಿಹಿಲಿ

en: Afrikaans
kn: ಆಫ್ರಿಕಾನಾಸ್

en: Agarabi
kn: ಅಗರಾಬಿ

en: Agariya
kn: ಅಗಾರಿಯ

en: Agatu
kn: ಅಗಾಟು

en: Agavotaguerra
kn: ಅಗಾವೊಟಗ್ವೆರಾ

en: Aghem
kn: ಅಗೆಮ್

en: Aghu
kn: ಅಗು

en: Aghul
kn: ಅಗುಲ್

en: Aghwan
kn: ಅಗ್ವಾನ್

en: Agi
kn: ಅಗಿ

en: Agoi
kn: ಅಗೋಯಿ

en: Aguacateco
kn: ಅಗುಕಾಟೆಕೊ

en: Aguano
kn: ಅಗುವಾನೊ

en: Aguaruna
kn: ಅಗುವಾರುನ

en: Aguna
kn: ಅಗುನಾ

en: Agutaynen
kn: ಅಗುಟಾಯ್ನೆನ್

en: Agwagwune
kn: ಅಗ್ವಾಗ್ವೂನ್

en: Ahanta
kn: ಅಹಂಟಾ

en: Aheu
kn: ಅಹೆಯು

en: Ahirani
kn: ಹಿರಾನಿ

en: Ahom
kn: ಅಹೋಮ್

en: Ahtena
kn: ಆಟೆನಾ

en: Ahwai
kn: ಅಹ್ವಾಯಿ

en: Ai-Cham
kn: ಅಯ್-ಚಮ್

en: Aighon
kn: ಏಗಾನ್

en: Aikanã
kn: ಎಕಾನ

en: Aiklep
kn: ಏಕ್ಲೆಪ್

en: Aimaq
kn: ಏಮ್ಯಾಕ್

en: Aimele
kn: ಏಮಿಲಿ

en: Aimol
kn: ಏಮೋಲ್

en: Ainbai
kn: ಏನಾಬಾಯ್

en: Ainu (China)
kn: ಏನ್ಯು (ಚೈನಾ)

en: Ainu (Japan)
kn: ಏನ್ಯು (ಜಪಾನ್)

en: Aiome
kn: ಐಯೋಮ್

en: Airoran
kn: ಏರೋರನ್

en: Aiton
kn: ಏಟನ್

en: Aja (Benin)
kn: ಅಜಾ (ಬೆನಿನ್)

en: Aja (Sudan)
kn: ಅಜಾ (ಸುಡಾನ್)

en: Ajawa
kn: ಅಜಾವಾ

en: Ajië
kn: ಅಜಿ

en: Ajyíninka Apurucayali
kn: ಅಜಿನಿಂಕಾ ಅಪುರುಕಯಲಿ

en: Ak
kn: ಅಕ್

en: Aka
kn: ಅಕಾ

en: Aka-Bea
kn: ಅಕಾ-ಬಿ

en: Aka-Bo
kn: ಅಕಾ-ಬೊ

en: Aka-Cari
kn: ಅಕಾ-ಕಾರಿ

en: Aka-Jeru
kn: ಅಕಾ-ಜೆರು

en: Aka-Kede
kn: ಅಕಾ-ಕೀಡ್

en: Aka-Kol
kn: ಅಕಾ-ಕೋಲ್

en: Aka-Kora
kn: ಅಕಾ-ಕೋರ

en: Akan
kn: ಅಕಾನ್

en: Akar-Bale
kn: ಅಕಾರ್-ಬಾಲ್

en: Akaselem
kn: ಅಕಾಸೆಲಮ್

en: Akawaio
kn: ಅಕವಾಯಿಯೊ

en: Ake
kn: ಏಕ್

en: Akei
kn: ಅಕೆ

en: Akeu
kn: ಅಕೆಯು

en: Akha
kn: ಅಖಾ

en: Akhvakh
kn: ಅಕ್ವಾಖ್

en: Akkadian
kn: ಅಕೇಡಿಯನ್

en: Aklanon
kn: ಅಕ್ಲಾನನ್

en: Akolet
kn: ಅಕೋಲೆಟ್

en: Akoose
kn: ಅಕೂಸ್

en: Akoye
kn: ಅಕೋಯೆ

en: Akpa
kn: ಅಕ್ಪಾ

en: Akrukay
kn: ಅಕ್ರುಕೆ

en: Akuku
kn: ಅಕೂಕು

en: Akum
kn: ಅಕಮ್

en: Akurio
kn: ಅಕುರಿಯೊ

en: Akwa
kn: ಅಕ್ವಾ

en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
kn: ಅಲ್‌-ಸಯ್ಯಿದ ಬೆಡುವಿನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Alaba-K’abeena
kn: ಅಲಬಾ-ಕಬೀನಾ

en: Alabama
kn: ಅಲಬಾಮ

en: Alago
kn: ಅಲಗೊ

en: Alagwa
kn: ಅಲಗ್ವಾ

en: Alak
kn: ಅಲಾಕ್

en: Alamblak
kn: ಅಲಾಂಬ್ಲಾಕ್

en: Alangan
kn: ಅಲಾಂಗನ್

en: Alanic
kn: ಅಲಾನಿಕ್

en: Alapmunte
kn: ಅಲಾಪ್‌ಮುಂಟ್

en: Alawa
kn: ಅಲಾವಾ

en: Albanian
kn: ಅಲ್ಬೇನಿಯನ್ನರು

en: Alege
kn: ಅಲೆಗೆ

en: Aleut
kn: ಆಲಿಯೂಟ್

en: Algerian Sign Language
kn: ಅಲ್ಜೇರಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Algonquin
kn: ಅಲ್ಗಾಂಕ್ವಿನ್

en: Ali
kn: ಅಲಿ

en: Alladian
kn: ಅಲಾಡಿಯನ್

en: Allar
kn: ಅಲಾರ್

en: Alngith
kn: ಅಲಂಗಿತ್

en: Alor
kn: ಎಲೋರ್

en: Alsea
kn: ಅಲ್ಸೆ

en: Alugu
kn: ಆಲುಗು

en: Alumu-Tesu
kn: ಅಲ್ಮು-ಟೆಸು

en: Alune
kn: ಅಲೂನ್

en: Aluo
kn: ಅಲೌ

en: Alur
kn: ಅಲುರ್

en: Alutor
kn: ಅಲೂಟರ್

en: Alviri-Vidari
kn: ಅಲ್ವಿರಿ-ವಿಡಾರಿ

en: Alyawarr
kn: ಅಲ್ವಾವಾರ್

en: Ama (Papua New Guinea)
kn: ಅಮಾ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

en: Ama (Sudan)
kn: ಅಮಾ (ಸುಡಾನ್)

en: Amahai
kn: ಅಮಾಹಾಯಿ

en: Amahuaca
kn: ಅಮಾಹುವಾಕ

en: Amaimon
kn: ಅಮೈಮೋನ್

en: Amal
kn: ಅಮಾಲ್

en: Amanab
kn: ಅಮಾನಾಬ್

en: Amanayé
kn: ಅಮಾನಯಿ

en: Amara
kn: ಅಮಾರ

en: Amarakaeri
kn: ಅಮರಕೇರಿ

en: Amarasi
kn: ಎಮರಾಸಿ

en: Amba (Solomon Islands)
kn: ಅಂಬಾ (ಸಾಲೊಮನ್ ದ್ವೀಪಗಳು)

en: Amba (Uganda)
kn: ಅಂಬಾ (ಉಗಾಂಡ)

en: Ambai
kn: ಅಂಬಾಯ್

en: Ambakich
kn: ಅಂಬಾಕಿಶ್

en: Ambelau
kn: ಅಂಬೆಲಾವ್

en: Ambele
kn: ಅಂಬೀಲ್

en: Amblong
kn: ಆಂಬ್ಲಾಂಗ್

en: Ambo
kn: ಅಂಬೊ

en: Ambrak
kn: ಅಂಬರಾಕ್

en: Ambulas
kn: ಅಂಬುಲಸ್

en: Amdang
kn: ಅಮ್ಡಾಂಗ್

en: Amele
kn: ಅಮೀಲ್

en: American Sign Language
kn: ಅಮೇರಿಕಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Amharic
kn: ಅಮ್ಹೇರಿಕ್

en: Ami
kn: ಆಮಿ

en: Amis
kn: ಅಮಿಸ್

en: Amo
kn: ಅಮೊ

en: Amol
kn: ಅಮೋಲ್

en: Ampanang
kn: ಅಂಪಾನಾಂಗ್

en: Amto
kn: ಅಮ್ಟೊ

en: Amundava
kn: ಅಮುಂಡವಾ

en: Anaang
kn: ಅನಾಂಗ್

en: Anakalangu
kn: ಅನಕಾಲಂಗು

en: Anal
kn: ಅನಾಲ್

en: Anam
kn: ಅನಾಮ್

en: Anambé
kn: ಅನಾನ್ಬೆ

en: Anasi
kn: ಅನಾಸಿ

en: Andai
kn: ಅಂಡಾಯ್

en: Andaqui
kn: ಅಂಡಾಕಿ

en: Andarum
kn: ಆಂಡಾರಮ್

en: Andegerebinha
kn: ಎಂಡೆಗರ್ಬಿನಾ

en: Andh
kn: ಆಂದ್

en: Andi
kn: ಆಂಡಿ

en: Andio
kn: ಅಂಡಿಯೊ

en: Andoa
kn: ಅಂಡೋವ

en: Andoque
kn: ಆಂಟೋಕ್

en: Andra-Hus
kn: ಅಂಡ್ರಾ-ಹಸ್

en: Aneityum
kn: ಅನಿಟೈಯುಮ್

en: Anem
kn: ಆನೆಮ್

en: Aneme Wake
kn: ಅನೀಮ್ ವೇಕ್

en: Anfillo
kn: ಅಂಫಿಲೊ

en: Angaataha
kn: ಅಂಗಾಟಾ

en: Angal
kn: ಅಂಗಾಲ್

en: Angal Enen
kn: ಅಂಗಾಲ್ ಎನೆನ್

en: Angal Heneng
kn: ಅಂಗಲ್ ಹೆನಂಗ್

en: Angika
kn: ಅಂಗಿಕಾ

en: Anglo-Norman
kn: ಆಂಗ್ಲೊ-ನಾರ್ಮನ್

en: Angloromani
kn: ಆಂಗ್ಲೊರೊಮಾನಿ

en: Angolar
kn: ಅಂಗೊಲಾರ್

en: Angor
kn: ಅಂಗೊರ್

en: Angoram
kn: ಅಂಗೊರಾಮ್

en: Anii
kn: ಅನಿ

en: Animere
kn: ಅನಿಮೀರ್

en: Anindilyakwa
kn: ಅನಿಂದಿಲಿಯಾಕ್ವಾ

en: Anjam
kn: ಅಂಜಾಮ್

en: Ankave
kn: ಅಂಕಾವೆ

en: Anmatyerre
kn: ಅನ್ಮಾಟಿರೀ

en: Anor
kn: ಎನೋರ್

en: Anserma
kn: ಅನ್ಸೇರ್ಮಾ

en: Ansus
kn: ಆನ್ಸುಸ್

en: Antakarinya
kn: ಅಂಟಾಕರಿನ್ಯಾ

en: Anuak
kn: ಅನುವಾಕ್

en: Anufo
kn: ಅನುಫೊ

en: Anuki
kn: ಅನುಕಿ

en: Anus
kn: ಅನೂಸ್

en: Anuta
kn: ಅನುಟಾ

en: Anyin
kn: ಆನ್ಯಿನ್

en: Anyin Morofo
kn: ಅನ್ಯಿನ್ ಮೊರೊಫೊ

en: Aoheng
kn: ಅವೊಹೆಂಗ್

en: Aore
kn: ಅರೊರ್

en: Apalachee
kn: ಅಪಾಲಶೀ

en: Apalaí
kn: ಅಪಲಾಯಿ

en: Apali
kn: ಅಪಾಲಿ

en: Apatani
kn: ಅಪಾಟನಿ

en: Apiaká
kn: ಅಪಿಯಾಕ

en: Apinayé
kn: ಅಪಿನಾಯೆ

en: Apma
kn: ಅಪ್ಮಾ

en: Apurinã
kn: ಅಪುರಿನಾ

en: Aputai
kn: ಅಪುಟಾಯಿ

en: Aquitanian
kn: ಅಕ್ವಿಟೇನಿಯನ್

en: Arabana
kn: ಅರಬಾನ

en: Arabela
kn: ಅರಬೇಲ

en: Arabic
kn: ಅರೇಬಿಕ್

en: Aragonese
kn: ಅರಗನೀ

en: Araki
kn: ಅರಾಕಿ

en: Aralle-Tabulahan
kn: ಅರಾಲ್-ಟಬುಲಹಾನ್

en: Arammba
kn: ಅರಾಂಬಾ

en: Aranadan
kn: ಅರಾನಡನ್

en: Aranama-Tamique
kn: ಅರಾನಮಾ-ಟಾಮಿಕ್

en: Araona
kn: ಅರವೋನ

en: Arapaho
kn: ಅರಾಪಹೊ

en: Arapaso
kn: ಅರಾಪಸೊ

en: Arawak
kn: ಎರ್ವಾಕ್

en: Araweté
kn: ಅರಾವೀಟ್

en: Arawum
kn: ಅರಾವಮ್

en: Arbore
kn: ಅರ್ಬೋರ್

en: Archi
kn: ಆರ್ಚಿ

en: Are
kn: ಅರೆ

en: Areba
kn: ಅರೇಬಾ

en: Arem
kn: ಅರೆಮ್

en: Argentine Sign Language
kn: ಅರ್ಜಂಟೈನಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Argobba
kn: ಅರ್ಗೊಬಾ

en: Arguni
kn: ಅರ್ಗುನಿ

en: Arhuaco
kn: ಅರ್ಹುವಾಕೊ

en: Arhâ
kn: ಅರ್ಹಾ

en: Arhö
kn: ಅರೊ

en: Ari
kn: ಅರಿ

en: Aribwatsa
kn: ಅರಿಬ್ವಾಟ್ಸಾ

en: Aribwaung
kn: ಅರಿಬ್ವಾವುಂಗ್

en: Arifama-Miniafia
kn: ಅರಿಫಾಮಾ-ಮಿನಿಯಾಫಿಯ

en: Arigidi
kn: ಅರಿಗಿಡಿ

en: Arikapú
kn: ಅರಕಾಪು

en: Arikara
kn: ಅರಿಕಾರ

en: Arikem
kn: ಅರಿಕೆಮ್

en: Arin
kn: ಅರಿನ್

en: Aringa
kn: ಅರಿಂಗಾ

en: Arma
kn: ಆರ್ಮಾ

en: Armazic
kn: ಅರ್ಮಾಝಿಕ್

en: Armenian
kn: ಅರ್ಮೇನಿಯನ್

en: Armenian Sign Language
kn: ಅರ್ಮೇನಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Arop-Lokep
kn: ಅರೋಪ್-ಲೋಕಪ್

en: Arop-Sissano
kn: ಅರೋಪ್-ಸಿಸಾನೊ

en: Arosi
kn: ಅರೋಸಿ

en: Arta
kn: ಅರ್ಟಾ

en: Aruamu
kn: ಅರುವಾಮು

en: Aruek
kn: ಅರುವೇಕ್

en: Aruop
kn: ಅರೌಪ್

en: Arutani
kn: ಅರುತಾನಿ

en: Aruá (Amazonas State)
kn: ಅರುವಾ (ಅಮೆಝೋನಾಸ್ ಸ್ಟೇಟ್)

en: As
kn: ಅಸ್‌

en: Asaro'o
kn: ಅಸಾರೊ

en: Asas
kn: ಅಸಾಸ್

en: Ashe
kn: ಆಶ್

en: Ashkun
kn: ಅಶ್ಕನ್

en: Ashtiani
kn: ಅಶ್ತಿಯಾನಿ

en: Asháninka
kn: ಅಶಾನಿಂಕಾ

en: Ashéninka Pajonal
kn: ಅಶ್ನೆನಿಂಕಾ ಪಜೊನಲ್

en: Ashéninka Perené
kn: ಅಶ್ನೆನಿನಿಂಕಾ ಪೆರೀನ್

en: Asilulu
kn: ಅಸಿಲಿಲು

en: Askopan
kn: ಆಸ್ಕೊಪಾನ್

en: Asoa
kn: ಅಸೋವ

en: Assamese
kn: ಅಸ್ಸಾಮಿ

en: Assan
kn: ಅಸಾನ್

en: Assangori
kn: ಅಸಂಗೊರಿ

en: Assiniboine
kn: ಅಸಿನಿಬೊಯ್ನ್

en: Asturian
kn: ಆಶ್ಚುರಿಯನ್

en: Asu (Nigeria)
kn: ಅಸು (ನೈಜೀರಿಯಾ)

en: Asu (Tanzania)
kn: ಅಸು (ಟಾನ್ಸಾನಿಯನ್)

en: Asumboa
kn: ಅಸುಂಬೊವ

en: Asuri
kn: ಅಸೂರಿ

en: Ata
kn: ಅಟಾ

en: Atakapa
kn: ಅಟಾಕಪಾ

en: Atampaya
kn: ಅಟಂಪಾಯ

en: Atayal
kn: ಅಟಯಾಲ್

en: Atemble
kn: ಅಟೆಂಬ್ಲ್

en: Athpariya
kn: ಅತ್‌ಪರಿಯಾ

en: Atikamekw
kn: ಅಟಿಕಮೇಕ್

en: Atohwaim
kn: ಅಟೊಹ್ವಾಯಿಮ್

en: Atorada
kn: ಅಟೊರಡಾ

en: Atsahuaca
kn: ಅಟ್ಸಾಹುವಾಕ

en: Atsam
kn: ಅಟ್ಸಾಮ್

en: Atsugewi
kn: ಅಟ್ಸುಗೆವಿ

en: Attié
kn: ಅಟಿ

en: Au
kn: ಔ

en: Aulua
kn: ಔಲಾ

en: Aurá
kn: ಔರಾ

en: Aushi
kn: ಔಶಿ

en: Aushiri
kn: ಔಶಿರಿ

en: Austral
kn: ಆಸ್ಟ್ರಲ್

en: Australian Aborigines Sign Language
kn: ಆಸ್ಟ್ರೇಲಿಯನ್ ಅಬೋರಿಗಿನಿಸ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Australian Sign Language
kn: ಆಸ್ಟ್ರೇಲಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Austrian Sign Language
kn: ಆಸ್ಟ್ರಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Auwe
kn: ಔವೆ

en: Auye
kn: ಔಯೆ

en: Auyokawa
kn: ಔಯೊಕಾವ

en: Avaric
kn: ಅವೇರಿಕ್

en: Avatime
kn: ಅವಾಟೈಮ್

en: Avau
kn: ಅವಾಯು

en: Avestan
kn: ಅವೆಸ್ತಾನ್

en: Avikam
kn: ಅವಿಕಮ್

en: Avokaya
kn: ಅವೊಕಾಯ

en: Avá-Canoeiro
kn: ಅವಾ-ಕೆನೋಯಿರಾ

en: Awa (China)
kn: ವಾ (ಚೈನಾ)

en: Awa (Papua New Guinea)
kn: ಅವಾ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

en: Awa-Cuaiquer
kn: ಅವಾ-ಕುಯಿಕ್ವೆರ್

en: Awabakal
kn: ಅವಾಬಕಲ್

en: Awad Bing
kn: ಅವಾಡ್ ಬಿಂಗ್

en: Awadhi
kn: ಅವಧಿ

en: Awak
kn: ಅವಾಕ್

en: Awar
kn: ಅವಾರ್

en: Awara
kn: ಅವಾರ

en: Awbono
kn: ಅವ್ಬೊನೊ

en: Aweer
kn: ಅವೀರ್

en: Awera
kn: ಅವೇರ

en: Awetí
kn: ಅವೆಟಿ

en: Awing
kn: ಅವಿಂಗ್

en: Awiyaana
kn: ಅವಿಯಾನ

en: Awjilah
kn: ಅವ್ಜಿಲಾಹ್

en: Awngi
kn: ಅವಂಗಿ

en: Awu
kn: ಅವು

en: Awun
kn: ಅವನ್

en: Awutu
kn: ಅವುಟು

en: Awyi
kn: ಅವ್ಯಿ

en: Axamb
kn: ಅಕ್ಸಾಂಬ್

en: Ayabadhu
kn: ಅಯಾಬದು

en: Ayere
kn: ಅಯೀರ್

en: Ayi (Papua New Guinea)
kn: ಅಯಿ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

en: Ayiwo
kn: ಅಯಿವೊ

en: Ayizi
kn: ಅಯಿಝಿ

en: Aymara
kn: ಐಮಾರ

en: Ayoreo
kn: ಅಯೋರಿಯೊ

en: Ayu
kn: ಆಯು

en: Azerbaijani
kn: ಅಜರ್ಬೈಜಾನಿ

en: Azha
kn: ಅಝಾ

en: Azhe
kn: ಅಝೆ

en: Baan
kn: ಬಾನ್

en: Baatonum
kn: ಬಾಟೊನಮ್

en: Baba
kn: ಬಬಾ

en: Babango
kn: ಬಬಾಂಗೊ

en: Babanki
kn: ಬಬಾಂಕಿ

en: Babatana
kn: ಬಬಟಾನ

en: Babine
kn: ಬಬೈನ್

en: Babuza
kn: ಬಬುಝಾ

en: Bacama
kn: ಬಕಾಮ

en: Bactrian
kn: ಬಾಕ್ಟಿರಿಯನ್

en: Bada (Indonesia)
kn: ಬಾಡಾ (ಇಂಡೋನೇಶಿಯಾ)

en: Bada (Nigeria)
kn: ಬಾಡ (ನೈಜೀರಿಯಾ)

en: Badaga
kn: ಬಡಾಗಾ

en: Bade
kn: ಬೇಡ್

en: Badeshi
kn: ಬಡೆಶಿ

en: Badimaya
kn: ಬಡಿಮಾಯ

en: Badui
kn: ಬಡುಯಿ

en: Badyara
kn: ಬಡಿಯಾರ

en: Baeggu
kn: ಬಯೆಗು

en: Baelelea
kn: ಬೆಲೆಲಿಯಾ

en: Baetora
kn: ಬೆಟೊರ

en: Bafanji
kn: ಬಫಾಂಜಿ

en: Bafaw-Balong
kn: ಬಫಾವ-ಬಲಾಂಗ್

en: Bafia
kn: ಬಫಿಯಾ

en: Bafut
kn: ಬಫುಟ್

en: Baga Kaloum
kn: ಬಗಾ ಕಲೌಮ್

en: Baga Koga
kn: ಬಗಾ ಕೋಗ

en: Baga Sitemu
kn: ಬಗಾ ಸಿಟೇಮು

en: Baga Sobané
kn: ಬಗಾ ಸೊಬೇನ್

en: Bagheli
kn: ಬಗೇಲಿ

en: Bagirmi
kn: ಬಾಗಿರ್ಮಿ

en: Bago-Kusuntu
kn: ಬಗೊ-ಕುಸುಂಟು

en: Bagri
kn: ಬಾಗ್ರಿ

en: Bagupi
kn: ಬಗುಪಿ

en: Bagusa
kn: ಬಹುಸಾ

en: Bagvalal
kn: ಬಗ್ವಾಲಾಲ್

en: Baham
kn: ಬಹಾಮ್

en: Bahau
kn: ಬಹಾವ್

en: Bahinemo
kn: ಬಹಿನೆಮೊ

en: Bahing
kn: ಬಾಹಿಂಗ್

en: Bahnar
kn: ಬನಾರ್

en: Bahonsuai
kn: ಬಹೋನ್ಸುವಾಯಿ

en: Bai
kn: ಬಾಯ್

en: Baibai
kn: ಬಾಯ್ಬಾಯಿ

en: Baikeno
kn: ಬೈಕೆನೊ

en: Baima
kn: ಬೈಮಾ

en: Baimak
kn: ಬೈಮಾಕ್

en: Bainouk-Gunyaamolo
kn: ಬೈನೋಕ್-ಗುನ್ಯಾಮೊಲೊ

en: Bainouk-Gunyuño
kn: ಬೈನೌಕ್-ಗುನ್ಯೂನೊ

en: Bainouk-Samik
kn: ಬೈನೋಕ್-ಸಾಮಿಕ್

en: Baiso
kn: ಬೈಸೊ

en: Bajan
kn: ಬಜಾನ್

en: Bajelani
kn: ಬಜೆಲಾನಿ

en: Baka (Cameroon)
kn: ಬಕಾ (ಕೆಮರೂನ್)

en: Baka (Sudan)
kn: ಬಕಾ (ಸುಡಾನ್)

en: Bakairí
kn: ಬಕೈರ್

en: Bakaka
kn: ಬಕಾಕ

en: Bakhtiari
kn: ಬೊಕ್ಟಿಯಾರಿ

en: Baki
kn: ಬಕಿ

en: Bakoko
kn: ಬಕೊಕೊ

en: Bakole
kn: ಬಕೋಲ್

en: Bakpinka
kn: ಬಾಕ್ಪಿಂಕಾ

en: Bakumpai
kn: ಬಕುಂಪಾಯಿ

en: Bakwé
kn: ಬಕ್ವೆ

en: Balaesang
kn: ಬಲೇಸಂಗ್

en: Balangao
kn: ಬಲಾಂಬವೊ

en: Balanta-Ganja
kn: ಬಲಾಂಟ-ಗಂಜಾ

en: Balanta-Kentohe
kn: ಬಲಾಂಟ-ಕೆಂಟೋಹ್

en: Balantak
kn: ಬಲಾಂಟಕ್

en: Balau
kn: ಬಲಾವ್

en: Baldemu
kn: ಬಾಲ್ಡೆಮು

en: Bali (Democratic Republic of Congo)
kn: ಬಾಲಿ (ಡೆಮೋಕ್ರೆಟಿಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್ ಆಫ್ ಕಾಂಗೋ)

en: Bali (Nigeria)
kn: ಬಾಲಿ (ನೈಜೀರಿಯಾ)

en: Balinese
kn: ಬೆಲುನೀಸ್

en: Balo
kn: ಬಲೊ

en: Baloi
kn: ಬಲೋಯ್

en: Balti
kn: ಬಾಲ್ಟಿ

en: Baluan-Pam
kn: ಬಲುವಾನ್-ಪ್ಯಾಮ್

en: Baluchi
kn: ಬಲೂಚಿ

en: Bamako Sign Language
kn: ಬಾಮಾಕೊ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Bamali
kn: ಬಮಾಲಿ

en: Bambalang
kn: ಬಂಬಾಲಾಂಗ್

en: Bambam
kn: ಬಂಬಾಮ್

en: Bambara
kn: ಬಂಬಾರ

en: Bambassi
kn: ಬಂಬಾಸಿ

en: Bambili-Bambui
kn: ಬಾಂಬಿಲಿ-ಬಾಂಬುಯಿ

en: Bamenyam
kn: ಬಮೇನ್ಯಾಮ್

en: Bamu
kn: ಬಮು

en: Bamukumbit
kn: ಬಾಮುಕುಂಬಿಟ್

en: Bamun
kn: ಬಾಮುನ್

en: Bamunka
kn: ಬಮುಂಕಾ

en: Bamwe
kn: ಬಾಮ್ವೆ

en: Ban Khor Sign Language
kn: ಬಾನ್ ಕೋರ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Bana
kn: ಬನಾ

en: Banaro
kn: ಬನಾರೊ

en: Banda (Indonesia)
kn: ಬಾಂಡಾ (ಇಂಡೋನೇಶಿಯಾ)

en: Banda-Bambari
kn: ಬಾಂಡಾ-ಬಂಬಾರಿ

en: Banda-Banda
kn: ಬಾಂಡಾ-ಬಾಂಡ

en: Banda-Mbrès
kn: ಬಂಡಾ-ಮಬ್ರೆಸ್

en: Banda-Ndélé
kn: ಬಾಂಡಾ-ಎನ್‌ಡೆಲ್

en: Banda-Yangere
kn: ಬಂಡಾ-ಯಾಂಗೆರೆ

en: Bandi
kn: ಬಂಡಿ

en: Bandial
kn: ಬಂಡಿಯಲ್

en: Bandjalang
kn: ಬಂಜಾಲಾಂಗ್

en: Bangala
kn: ಬಂಗಾಲಾ

en: Bangandu
kn: ಬಂಗಾಂಡು

en: Bangba
kn: ಬಾಂಗ್ಬಾ

en: Banggai
kn: ಬಂಗಾಯಿ

en: Banggarla
kn: ಬಂಗಾರ್ಲಾ

en: Bangi
kn: ಬಾಂಗಿ

en: Bangka
kn: ಬಂಗ್ಕಾ

en: Bangolan
kn: ಬಂಗೊಲನ್

en: Bangubangu
kn: ಬಾಂಗುಬಾಂಗು

en: Bangwinji
kn: ಬಾಂಗ್ವಿಂಜಿ

en: Baniva
kn: ಬನಿವಾ

en: Banjar
kn: ಬಂಜಾರ್

en: Bankagooma
kn: ಬಂಕಾಗೂಮ

en: Bankon
kn: ಬ್ಯಾಂಕಾನ್

en: Bannoni
kn: ಬನೋನಿ

en: Bantawa
kn: ಬಂಟಾವಾ

en: Bantik
kn: ಬಾಂಟಿಕ್

en: Bantoanon
kn: ಬಂಟೊವ್ನಾನ್

en: Baoulé
kn: ಬೌಲೆ

en: Baraamu
kn: ಬರಾಮು

en: Barai
kn: ಬಾರಾಯಿ

en: Barakai
kn: ಬರಾಕಾಯ್

en: Barama
kn: ಬಾರಾಮ

en: Barambu
kn: ಬರಾಂಬು

en: Baramu
kn: ಬರಮು

en: Barapasi
kn: ಬರಪಾಸಿ

en: Baras
kn: ಬರಾಸ್

en: Barasana-Eduria
kn: ಬರಾಸನಾ-ಎಡುರಿಯ

en: Barbacoas
kn: ಬಾರ್ಬಕವೋಸ್

en: Barbareño
kn: ಬಾರ್ಬರೆನೊ

en: Bardi
kn: ಬಾರ್ಡಿ

en: Barein
kn: ಬರೇನ್

en: Bargam
kn: ಬರ್ಗಾಮ್

en: Bari
kn: ಬಾರಿ

en: Bariai
kn: ಬರಿಯಾಯ್

en: Bariji
kn: ಬರಿಜಿ

en: Barikanchi
kn: ಬರಿಕಾಂಚಿ

en: Barok
kn: ಬರೋಕ್

en: Barombi
kn: ಬರೊಂಬಿ

en: Barrow Point
kn: ಬಾರೊವ್ ಪಾಯಿಂಟ್

en: Baruga
kn: ಬರುಗಾ

en: Baruya
kn: ಬರುಯ

en: Barwe
kn: ಬಾರ್ವೆ

en: Baré
kn: ಬಾರ್

en: Basa (Cameroon)
kn: ಬಾಸಾ (ಕೆಮರೂನ್)

en: Basa (Nigeria)
kn: ಬಾಸಾ (ನೈಜೀರಿಯಾ)

en: Basa-Gumna
kn: ಬಾಸಾ-ಗುಮ್ನಾ

en: Basa-Gurmana
kn: ಬಾಸಾ-ಗುರ್ಮಾನ

en: Basap
kn: ಬಸಾಪ್

en: Basay
kn: ಬಸಾಯ್

en: Bashkardi
kn: ಬಾಶ್ಕಾರ್ಡಿ

en: Bashkir
kn: ಬಶ್ಕೀರ್

en: Basketo
kn: ಬಾಸ್ಕೆಟೊ

en: Basque
kn: ಬಾಸ್ಕ್ಯೂ

en: Bassa
kn: ಬಸಾ

en: Bassa-Kontagora
kn: ಬಸಾ-ಕೊಂಟಗೊರೊ

en: Bassari
kn: ಬಸಾರಿ

en: Bassossi
kn: ಬಸೋಸಿ

en: Bata
kn: ಬಟಾ

en: Batak
kn: ಬಾಟಕ್

en: Batak Alas-Kluet
kn: ಬಾಟಕ್ ಅಲಾಸ-ಕ್ಲುಯೆಟ್

en: Batak Angkola
kn: ಬಾಟಕ್ ಆಂಗ್‌ಕೋಲ

en: Batak Dairi
kn: ಬಾಟಕ್ ಡೈರಿ

en: Batak Karo
kn: ಬಾಟಕ್ ಕಾರೊ

en: Batak Mandailing
kn: ಬಾಟಕ್ ಮಾಂಡೇಲಿಂಗ್

en: Batak Simalungun
kn: ಬಾಟಕ್ ಸಿಮಾಲುಂಗನ್

en: Batak Toba
kn: ಬಾಟಕ್ ಟೋಬ

en: Batanga
kn: ಬಟಾಂಗಾ

en: Batek
kn: ಬಾಟೆಕ್

en: Bateri
kn: ಬಟೆರಿ

en: Bathari
kn: ಬತಾರಿ

en: Bati (Cameroon)
kn: ಬಟಿ (ಕೆಮರೂನ್)

en: Bati (Indonesia)
kn: ಬಾಟಿ (ಇಂಡೋನೇಶಿಯಾ)

en: Bats
kn: ಬ್ಯಾಟ್ಸ್

en: Batu
kn: ಬಾಟು

en: Batui
kn: ಬಟುಯಿ

en: Batuley
kn: ಬಟುಲೆ

en: Bau
kn: ಬೌ

en: Bauchi
kn: ಬೌಶಿ

en: Baure
kn: ಬೌರ್

en: Bauria
kn: ಬೌರಿಯಾ

en: Bauwaki
kn: ಬೌವಕಿ

en: Bauzi
kn: ಬೌಝಿ

en: Bavarian
kn: ಬವಾರಿಯನ್

en: Bayali
kn: ಬಯಾಲಿ

en: Baygo
kn: ಬಾಯ್ಗೊ

en: Bayono
kn: ಬಯಾನೊ

en: Bayot
kn: ಬೆಯೋಟ್

en: Bayungu
kn: ಬಯುಂಗು

en: Bazigar
kn: ಬಾಸಿಗಾರ್

en: Beami
kn: ಬೆಯಾಮಿ

en: Beaver
kn: ಬೀವರ್

en: Beba
kn: ಬೆಬಾ

en: Bebele
kn: ಬೇಬಿಲ್

en: Bebeli
kn: ಬೀಬಲಿ

en: Bebil
kn: ಬೆಬಿಲ್

en: Bedjond
kn: ಬೆಡೋಂಡ್

en: Bedoanas
kn: ಬೆಡೋನಸ್

en: Beeke
kn: ಬೀಕ್

en: Beele
kn: ಬೀಲಿ

en: Beembe
kn: ಬೀಂಬ್

en: Beezen
kn: ಬೀಸನ್

en: Befang
kn: ಬೆಫಾಂಗ್

en: Beja
kn: ಬೇಜಾ

en: Bekati'
kn: ಬೆಕಾಟಿ

en: Bekwarra
kn: ಬೆಕ್ವಾರ

en: Belait
kn: ಬೆಲಾಯಿಟ್

en: Belanda Viri
kn: ಬೆಲಾಂಡಾ ವಿರಿ

en: Belarusian
kn: ಬೆಲಾರುಸಿಯನ್

en: Belhariya
kn: ಬೆಲ್ಹಾರಿಯಾ

en: Beli (Papua New Guinea)
kn: ಬೆಲಿ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

en: Beli (Sudan)
kn: ಬೆಲಿ (ಸುಡಾನ್)

en: Bella Coola
kn: ಬೆಲ ಕೂಲ

en: Bellari
kn: ಬೆಲ್ಲಾರಿ

en: Bemba (Zambia)
kn: ಬೆಂಬಾ (ಜಾಂಬಿಯಾ)

en: Bembe
kn: ಬೆಂಬ್

en: Bena (Nigeria)
kn: ಬೆನಾ (ನೈಜೀರಿಯಾ)

en: Bena (Tanzania)
kn: ಬೆನಾ (ಟಾಂಝಾನಿಯಾ)

en: Benabena
kn: ಬೆನಾಬೆನಾ

en: Bench
kn: ಬೆಂಚ್

en: Bende
kn: ಬೆಂಡ್

en: Bendi
kn: ಬೆಂಡಿ

en: Beng
kn: ಬೆಂಗ್

en: Benga
kn: ಬೆಂಗಾ

en: Bengali
kn: ಬೆಂಗಾಲಿ

en: Benggoi
kn: ಬೆಂಗೋಯಿ

en: Bengkala Sign Language
kn: ಬೆಂಕಾಲದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Bentong
kn: ಬೆಂಟೊಂಗ್

en: Benyadu'
kn: ಬೆನ್ಯಾದು

en: Beothuk
kn: ಬಿಯೋತಕ್

en: Bepour
kn: ಬೆಪೋರ್

en: Bera
kn: ಬಿರಾ

en: Berakou
kn: ಬೆರಾಕೌ

en: Berik
kn: ಬೆರಿಕ್

en: Berinomo
kn: ಬೆರಿನೊಮೊ

en: Berom
kn: ಬೆರೋಮ್

en: Berta
kn: ಬೆರ್ಟಾ

en: Berti
kn: ಬರ್ಟಿ

en: Besisi
kn: ಬೆಸಿಸಿ

en: Besme
kn: ಬೆಸ್ಮ್

en: Besoa
kn: ಬೆಸೋವ

en: Betaf
kn: ಬೆಟಾಫ್

en: Betawi
kn: ಬೆಟಾವಿ

en: Bete
kn: ಬೀಟ್

en: Bete-Bendi
kn: ಬೆಟೆ-ಬೆಂಡಿ

en: Beti (Côte d'Ivoire)
kn: ಬೆಟಿ (ಕೋಟ್ ಡಿ ಇವೊಯಿರ್)

en: Bhadrawahi
kn: ಬಾದ್ರವಾಹಿ

en: Bhalay
kn: ಭಾಲೆ

en: Bharia
kn: ಭರಿಯ

en: Bhatri
kn: ಭಾತ್ರಿ

en: Bhattiyali
kn: ಭಟ್ಟಿಯಾಲಿ

en: Bhaya
kn: ಭಾಯಾ

en: Bhele
kn: ಭೀಲಿ

en: Bhilali
kn: ಭಿಲಾಲಿ

en: Bhili
kn: ಭಿಲಿ

en: Bhojpuri
kn: ಭೋಜ್‌ಪುರಿ

en: Bhunjia
kn: ಭುಂಜಿಯಾ

en: Biafada
kn: ಬಿಯಾಫದಾ

en: Biak
kn: ಬಿಯಾಕ್

en: Biali
kn: ಬಿಯಾಲಿ

en: Biangai
kn: ಬಿಯಂಗಯಿ

en: Biao
kn: ಬಿಯಾವೊ

en: Biao Mon
kn: ಬಿಯಾವೊ ಮಾನ್

en: Bidiyo
kn: ಬಿಡಿಯೊ

en: Bidyara
kn: ಬಿಡ್ಯಾರ

en: Bidyogo
kn: ಬಿಡ್ಯೊಗೊ

en: Biem
kn: ಬಿಯೆಮ್

en: Bierebo
kn: ಬಿರೆಬೊ

en: Bieria
kn: ಬೀಯೆರಿಯ

en: Biete
kn: ಬಿಯೇಟ್

en: Biga
kn: ಬಿಗಾ

en: Bijori
kn: ಬಿಜೋರಿ

en: Bikaru
kn: ಬಿಕಾರು

en: Bikol
kn: ಬಿಕೋಲ್

en: Bikya
kn: ಬಿಕ್ಯಾ

en: Bila
kn: ಬಿಲಾ

en: Bilakura
kn: ಬಿಲಾಕುರ

en: Bilba
kn: ಬಿಲ್ಬಾ

en: Bilbil
kn: ಬಿಲ್‌ಬಿಲ್

en: Bile
kn: ಬಿಲೆ

en: Bilin
kn: ಬಿಲಿನ್

en: Biloxi
kn: ಬಿಲೋಕ್ಸ್‍

en: Bilua
kn: ಬಿಲುವಾ

en: Bilur
kn: ಬಿಲುರ್

en: Bima
kn: ಬಿಮಾ

en: Bimin
kn: ಬಿಮಿನ್

en: Bimoba
kn: ಬಿಮೋಬ

en: Bina (Nigeria)
kn: ಬಿನಾ (ನೈಜೀರಿಯಾ)

en: Bina (Papua New Guinea)
kn: ಬಿನ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

en: Binahari
kn: ಬಿನಾಹರಿ

en: Binandere
kn: ಬಿನಾಂಡೀರ್

en: Bine
kn: ಬೈನ್

en: Bini
kn: ಬಿನಿ

en: Binji
kn: ಬಿಂಜಿ

en: Bintauna
kn: ಬಿಂಟೌನ

en: Bintulu
kn: ಬಿಂಟುಲು

en: Binukid
kn: ಬಿನುಕಿಡ್

en: Binumarien
kn: ಬಿನುಮಾರಿಯನ್

en: Bipi
kn: ಬಿಪಿ

en: Birale
kn: ಬಿರಾಲೆ

en: Birao
kn: ಬಿರಾವೊ

en: Birgit
kn: ಬಿರ್ಗಿಟ್

en: Birhor
kn: ಬಿರೋರ್

en: Biritai
kn: ಬಿರಿಟಾಯ್

en: Birked
kn: ಬಿರ್ಕಡ್

en: Birri
kn: ಬಿರಿ

en: Birwa
kn: ಬಿರ್ವಾ

en: Bishnupriya
kn: ಬಿಶ್ನುಪ್ರಿಯ

en: Bishuo
kn: ಬಿಶುವೊ

en: Bisis
kn: ಬಿಸಿಸ್

en: Bislama
kn: ಬಿಸ್ಲಾಮ

en: Bisorio
kn: ಬಿಸೋರಿಯೊ

en: Bissa
kn: ಬಿಸಾ

en: Bisu
kn: ಬಿಸು

en: Bit
kn: ಬಿಟ್

en: Bitare
kn: ಬಿಟಾರೆ

en: Bitur
kn: ಬಿಟುರ್

en: Biwat
kn: ಬಿವಾಟ್

en: Biyo
kn: ಬಿಯೊ

en: Biyom
kn: ಬಿಯೋಮ್

en: Blablanga
kn: ಬ್ಲಬ್ಲಾಂಗ

en: Blafe
kn: ಬ್ಲೇಫ್

en: Blagar
kn: ಬ್ಲಗಾರ್

en: Blang
kn: ಬ್ಲಾಂಗ್

en: Blissymbols
kn: ಬ್ಲಿಸಿಂಬಾಲ್ಸ್

en: Bo (Laos)
kn: ಬೊ (ಲಾವೋಸ್)

en: Bo (Papua New Guinea)
kn: ಬೊ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

en: Bo-Rukul
kn: ಬೊ-ರುಕುಲ್

en: Bo-Ung
kn: ಬೊ-ಉಂಗ್

en: Boano (Maluku)
kn: ಬೊವಾನೊ (ಮಲುಕು)

en: Boano (Sulawesi)
kn: ಬೊವಾನೊ (ಸುಲಾವೆಸಿ)

en: Bobongko
kn: ಬೊಬೊಂಗೊ

en: Bobot
kn: ಬೊಬೊಟ್

en: Bodo (Central African Republic)
kn: ಬೋಡೊ (ಸೆಂಟ್ರಲ್ ಆಫ್ರಿಕನ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್)

en: Bodo (India)
kn: ಬೊಡೊ (ಭಾರತ)

en: Bodo Parja
kn: ಬೊಡೊ ಪರ್ಜಾ

en: Bofi
kn: ಬೋಫಿ

en: Boga
kn: ಬೋಗಾ

en: Bogaya
kn: ಬೊಗಾಯ

en: Boghom
kn: ಬೊಗಾಮ್

en: Boguru
kn: ಬೊಗೂರು

en: Boikin
kn: ಬೊಯ್ಕಿನ್

en: Bokha
kn: ಬೊಖಾ

en: Boko (Benin)
kn: ಬೊಕೊ (ಬೆನಿನ್)

en: Boko (Democratic Republic of Congo)
kn: ಬೊಕೊ (ಡೆಮೋಕ್ರೆಟಿಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್ ಆಫ್ ಕಾಂಗೋ)

en: Bokobaru
kn: ಬೊಕೊಬಾರು

en: Bokoto
kn: ಬೊಕೊಟೊ

en: Bokyi
kn: ಬೊಕ್ಯಿ

en: Bola
kn: ಬೋಲ

en: Bolango
kn: ಬೊಲೊಂಗೊ

en: Bole
kn: ಬೋಲ್

en: Bolgarian
kn: ಬೊಲ್ಗೇರಿಯನ್

en: Bolgo
kn: ಬೊಲ್ಗೊ

en: Bolia
kn: ಬೋಲಿಯ

en: Bolinao
kn: ಬೋಲಿನಾವೊ

en: Bolivian Sign Language
kn: ಬೋಲಿವಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Bolo
kn: ಬೊಲೊ

en: Boloki
kn: ಬೊಲೊಕಿ

en: Bolon
kn: ಬೊಲೊನ್

en: Bolondo
kn: ಬೊಲಾಂಡೊ

en: Bolongan
kn: ಬೊಲೊಂಗನ್

en: Bolyu
kn: ಬೊಲ್ಯು

en: Bom
kn: ಬಾಮ್

en: Boma
kn: ಬೋಮ

en: Bomboli
kn: ಬಾಂಬೊಲಿ

en: Bomboma
kn: ಬಾಂಬೊಮ

en: Bomitaba
kn: ಬೊಮಿಟಾಬ

en: Bomu
kn: ಬೊಮು

en: Bomwali
kn: ಬೊಮ್ವಾಲಿ

en: Bonan
kn: ಬೊನಾನ್

en: Bondei
kn: ಬೋಂಡಿ

en: Bondo
kn: ಬೊಂಡೊ

en: Bonerate
kn: ಬೊನೆರೇಟ್

en: Bonerif
kn: ಬೊನೆರಿಫ್

en: Bonggi
kn: ಬೊಂಗಿ

en: Bonggo
kn: ಬಾಂಗೊ

en: Bongili
kn: ಬೊಂಗಿಲಿ

en: Bongo
kn: ಬೊಂಗೊ

en: Bongu
kn: ಬೊಂಗು

en: Bonjo
kn: ಬೊಂಜೊ

en: Bonkeng
kn: ಬೊಂಕೆಂಗ್

en: Bonkiman
kn: ಬಾಂಕಿಮಾನ್

en: Bookan
kn: ಬೂಕನ್

en: Boon
kn: ಬೂನ್

en: Boor
kn: ಬೂರ್

en: Bora
kn: ಬೋರ

en: Boro (Ethiopia)
kn: ಬೊರೊ (ಇಥಿಯೋಪಿಯಾ)

en: Boro (Ghana)
kn: ಬೊರೊ (ಘಾನಾ)

en: Borong
kn: ಬೊರೊಂಗ್

en: Boruca
kn: ಬೊರುಚ

en: Borôro
kn: ಬೊರೊರೊ

en: Boselewa
kn: ಬೋಸೆಲೆವಾ

en: Bosngun
kn: ಬೊಸ್ನಗನ್

en: Bosnian
kn: ಬೋಸ್ನಿಯನ್

en: Bote-Majhi
kn: ಬೊಟೆ-ಮಾಜಿ

en: Botlikh
kn: ಬಾಟ್ಲಿಕ್

en: Bouyei
kn: ಬೊಯೆ

en: Bozaba
kn: ಬೊಝೊಬಾ

en: Bragat
kn: ಬ್ರಗಟ್

en: Brahui
kn: ಬ್ರಹೂಯ್

en: Braj
kn: ಬ್ರಜ್

en: Brazilian Sign Language
kn: ಬ್ರಝಿಲಿನ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Brem
kn: ಬ್ರೆಮ್

en: Breri
kn: ಬ್ರೆರಿ

en: Breton
kn: ಬ್ರೆಟನ್

en: Bribri
kn: ಬ್ರಿಬ್ರಿ

en: Brithenig
kn: ಬ್ರಿತೆನಿಗ್

en: British Sign Language
kn: ಬ್ರಿಟಿಶ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Brokkat
kn: ಬ್ರೊಕಟ್

en: Brokpake
kn: ಬ್ರೊಕ್ಪಾಕ್

en: Brokskat
kn: ಬ್ರೊಕ್ಸಾಟ್

en: Broome Pearling Lugger Pidgin
kn: ಬ್ರೋಮ್ ಪರ್ಲಿಂಗ್ ಲಗರ್ ಪಿಡ್ಜಿನ್

en: Brunei
kn: ಬ್ರೂನೈ

en: Bua
kn: ಬುವಾ

en: Buamu
kn: ಬುವಾಮು

en: Bube
kn: ಬುಬೆ

en: Bubi
kn: ಬುಬಿ

en: Bubia
kn: ಬುಬಿಯಾ

en: Budibud
kn: ಬುಡಿಬುಡ್

en: Budong-Budong
kn: ಬುಡೊಂಗ್-ಬುಡೊಂಗ್

en: Budu
kn: ಬುಡು

en: Budukh
kn: ಬುಡುಕ್

en: Buduma
kn: ಬುಡುಮ

en: Budza
kn: ಬುಡ್ಸಾ

en: Bugan
kn: ಬುಗಾನ್

en: Bugawac
kn: ಬುಗಾವಾಕ್

en: Bughotu
kn: ಬುಗೋಟು

en: Buginese
kn: ಬಗಿನೀಸ್

en: Buglere
kn: ಬುಗ್ಲೆರ್

en: Bugun
kn: ಬುಗುನ್

en: Buhid
kn: ಬುಹಿದ್

en: Buhutu
kn: ಬಹುಟು

en: Bukat
kn: ಬುಕಾಟ್

en: Bukharic
kn: ಬುಕಾರಿಕ್

en: Bukitan
kn: ಬುಕಿತಾನ್

en: Bukiyip
kn: ಬುಕಿಯಿಪ್

en: Buksa
kn: ಬುಕ್ಸಾ

en: Bukusu
kn: ಬುಕುಸು

en: Bukwen
kn: ಬುಕ್ವನ್

en: Bulgarian
kn: ಬಲ್ಗೇರಿಯನ್

en: Bulgarian Sign Language
kn: ಬಲ್ಗೇರಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Bulgebi
kn: ಬುಲ್ಗೆಬಿ

en: Buli (Ghana)
kn: ಬುಲಿ (ಘಾನಾ)

en: Buli (Indonesia)
kn: ಬುಲಿ (ಇಂಡೋನೇಶಿಯಾ)

en: Bullom So
kn: ಬುಲೋಮ್ ಸೊ

en: Bulu (Cameroon)
kn: ಬುಲು (ಕೆಮರೂನ್)

en: Bulu (Papua New Guinea)
kn: ಬುಲು (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

en: Bum
kn: ಬಮ್

en: Bumaji
kn: ಬುಮಾಜಿ

en: Bun
kn: ಬುನ್

en: Buna
kn: ಬುನಾ

en: Bunaba
kn: ಬುನಾಬ

en: Bunak
kn: ಬುನಾಕ್

en: Bunama
kn: ಬುನಾಮ

en: Bundeli
kn: ಬುಂಡೇಲಿ

en: Bung
kn: ಬುಂಗ್

en: Bungain
kn: ಬುಂಗೇನ್

en: Bungku
kn: ಬುಂಗು

en: Bunun
kn: ಬುನುನ್

en: Buol
kn: ಬುವೋಲ್

en: Bura-Pabir
kn: ಬುರಾ-ಪಬಿರ್

en: Burak
kn: ಬುರಾಕ್

en: Buraka
kn: ಬುರಕಾ

en: Burarra
kn: ಬುರಾರಾ

en: Burate
kn: ಬುರೇಟ್

en: Burduna
kn: ಬುರ್ಡುನಾ

en: Bure
kn: ಬುರೆ

en: Buriat
kn: ಬುರಿಯಾತ್

en: Burji
kn: ಬುರ್ಜಿ

en: Burmbar
kn: ಬುರ್ಮಬಾರ್

en: Burmese
kn: ಬರ್ಮೀಸ್

en: Burmeso
kn: ಬರ್ಮೆಸೊ

en: Buru (Indonesia)
kn: ಬುರು (ಇಂಡೋನೇಶಿಯಾ)

en: Buru (Nigeria)
kn: ಬುರು (ನೈಜೀರಿಯಾ)

en: Burui
kn: ಬುರುಯಿ

en: Burumakok
kn: ಬುರುಮಕೋಕ್

en: Burun
kn: ಬುರುನ್

en: Burunge
kn: ಬುರುಂಗ್

en: Burushaski
kn: ಬುರುಶಾಸ್ಕಿ

en: Burusu
kn: ಬುರುಸು

en: Buruwai
kn: ಬುರುವಾಯಿ

en: Busa
kn: ಬುಸಾ

en: Busam
kn: ಬುಸಾಮ್

en: Busami
kn: ಬುಸಾಮಿ

en: Bushi
kn: ಬುಶಿ

en: Bushoong
kn: ಬುಶೂಂಗ್

en: Buso
kn: ಬುಸೊ

en: Busoa
kn: ಬುಸೊವ

en: Busuu
kn: ಬುಸು

en: Butmas-Tur
kn: ಬುಟ್ಮಾಸ್-ಟೂರ್

en: Butuanon
kn: ಬುಟುವಾನಾನ್

en: Buwal
kn: ಬುವಾಲ್

en: Buyu
kn: ಬುಯು

en: Bwa
kn: ಬ್ವಾ

en: Bwaidoka
kn: ಬ್ವಾಯಿಡೋಕ

en: Bwanabwana
kn: ಬ್ವಾನಬ್ವಾನಾ

en: Bwatoo
kn: ಬ್ವಾಟೊ

en: Bwela
kn: ಬ್ವೆಲಾ

en: Bwile
kn: ಬಿವಿಲ್

en: Bwisi
kn: ಬ್ವಿಸಿ

en: Byangsi
kn: ಬ್ಯಾಂಗ್ಸಿ

en: Byep
kn: ಬೈಯೆಪ್

en: Caac
kn: ಕಾಕ್

en: Cabiyarí
kn: ಚಬಿಯರಿ

en: Cabécar
kn: ಕಬೆಕಾರ್

en: Cacaopera
kn: ಕಕಾವೊಪೆರಾ

en: Cacua
kn: ಕಕುವಾ

en: Caddo
kn: ಕಾಡೊ

en: Cahuarano
kn: ಚಹುವಾರನೊ

en: Cahuilla
kn: ಚಹುಯಿಲಾ

en: Caka
kn: ಕಕಾ

en: Cakchiquel-Quiché Mixed Language
kn: ಕಾಕ್ಶಿಕ್ವೆಲ್-ಕ್ವಿಶೆ ಮಿಶ್ರಿತ ಭಾಷೆ

en: Cakfem-Mushere
kn: ಕಕ್ಫೆಮ್-ಮುಶೆರಿ

en: Callawalla
kn: ಕಾಲಾವಾಲಾ

en: Caluyanun
kn: ಕಲುಯಾನಮ್

en: Caló
kn: ಕಾಲೊ

en: Camling
kn: ಕ್ಯಾಮ್ಲಿಂಗ್

en: Campalagian
kn: ಕಂಪಾಲಗಿಯಾನ್

en: Camtho
kn: ಕಾಮ್ತೊ

en: Camunic
kn: ಕಮೂನಿಕ್

en: Candoshi-Shapra
kn: ಚಂಡೋಶಿ-ಶಾಪ್ರಾ

en: Canela
kn: ಕೆನೆಲಾ

en: Canichana
kn: ಕನಿಶಾನಾ

en: Cao Lan
kn: ಕವೊ ಲಾನ್

en: Cao Miao
kn: ಕಾವೊ ಮಿಯಾವೊ

en: Capiznon
kn: ಕಾಪಿಸ್ನೊನ್

en: Caquinte
kn: ಕಾಕ್ವಿಂಟ್

en: Cara
kn: ಕಾರ

en: Carabayo
kn: ಕರಬಯೊ

en: Caramanta
kn: ಕರಮಾಂಟ

en: Carapana
kn: ಕರಾಪನಾ

en: Carian
kn: ಕರಿಯನ್

en: Carijona
kn: ಚರಿಜೊನಾ

en: Carolinian
kn: ಕರೋಲಿನಿಯನ್

en: Carrier
kn: ಕ್ಯಾರಿಯರ್

en: Cashibo-Cacataibo
kn: ಕಾಶಿಬೊ-ಕಾಕಟೈಬೊ

en: Cashinahua
kn: ಕಶಿನಹುವ

en: Catalan
kn: ಕೆಟಲಾನ್

en: Catalan Sign Language
kn: ಕೆಟಲಾನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Catawba
kn: ಕಟಾವ್ಬಾ

en: Cauca
kn: ಕೌಕಾ

en: Cavineña
kn: ಚವಾನೆನಾ

en: Cayubaba
kn: ಕಯುಬಾಬ

en: Cayuga
kn: ಕೆಯೋಗ

en: Cayuse
kn: ಕಯೂಸ್

en: Cebuano
kn: ಶೆಬುವಾನೊ

en: Celtiberian
kn: ಸೆಲ್ಟಿಬೆರಿಯನ್

en: Cemuhî
kn: ಶೆಮುಹಿ

en: Cen
kn: ಶೆನ್

en: Centúúm
kn: ಶೆಂಟೂಮ್

en: Cerma
kn: ಶೆರ್ಮಾ

en: Chachi
kn: ಚಾಚಿ

en: Chadian Sign Language
kn: ಶಾಡಿಯನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Chadong
kn: ಶಡೋಂಗ್

en: Chagatai
kn: ಚಗಾಟಿ

en: Chaima
kn: ಶೈಮಾ

en: Chak
kn: ಶಾಕ್

en: Chakali
kn: ಶಕಾಲಿ

en: Chakma
kn: ಶಕ್ಮಾ

en: Chala
kn: ಚಾಲಾ

en: Chalikha
kn: ಚಲಿಖಾ

en: Chamacoco
kn: ಶಮಾಕೊಕೊ

en: Chamalal
kn: ಶಮಾಲಾಲ್

en: Chamari
kn: ಚಮಾರಿ

en: Chambeali
kn: ಶಂಬೀಲಿ

en: Chambri
kn: ಶಂಬ್ರಿ

en: Chamicuro
kn: ಶಮಿಕುರೊ

en: Chamorro
kn: ಶಮೊರೊ

en: Changriwa
kn: ಶಾಂಗ್ರಿವಾ

en: Changthang
kn: ಚಾಂಗ್‌ತಾಂಗ್

en: Chantyal
kn: ಶಂಟ್ಯಾಲ್

en: Chané
kn: ಶಾನೆ

en: Chara
kn: ಶಾರಾ

en: Chaudangsi
kn: ಚೌಡಾಂಗ್ಸಿ

en: Chaura
kn: ಶೌರಾ

en: Chavacano
kn: ಶವಾಕಾನೊ

en: Chayahuita
kn: ಶಯಾಹುಯಿಟ

en: Che
kn: ಶೆ

en: Chechen
kn: ಶೇಶೆನ್

en: Cheke Holo
kn: ಶೆಕೆ; ಹೊಲೊ

en: Chemakum
kn: ಶೆಮಾಕಮ್

en: Chenapian
kn: ಶೆನಾಪಿಯಾನ್

en: Chenchu
kn: ಚೆಂಚು

en: Chenoua
kn: ಶೆನೋವ

en: Chepang
kn: ಶೆಪಾಂಗ್

en: Chepya
kn: ಶೆಪ್ಯಾ

en: Cherepon
kn: ಶೆರೆಪೊನ್

en: Cherokee
kn: ಚೆರೂಕಿ

en: Chesu
kn: ಶೆಸು

en: Chetco
kn: ಶೆಟ್ಕೊ

en: Chewong
kn: ಶೆವೊಂಗ್

en: Cheyenne
kn: ಶೆಯನ್

en: Chhattisgarhi
kn: ಚತ್ತೀಸ್‌ಗರಿ

en: Chhintange
kn: ಶಿಂಟಾಂಗೆ

en: Chhulung
kn: ಶುಲುಂಗ್

en: Chiangmai Sign Language
kn: ಶಿಯಾಂಗ್ಮಯಿ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Chiapanec
kn: ಶಿಯಾಪನೆಕ್

en: Chibcha
kn: ಶಿಬ್‌ಚಾ

en: Chichimeca-Jonaz
kn: ಚಿಚಿಮೆಕಾ-ಜೊನಾಸ್

en: Chickasaw
kn: ಶಿಕಾಸಾ

en: Chicomuceltec
kn: ಶಿಕೊಮುಚೆಲ್ಟೆಕ್

en: Chiga
kn: ಶಿಗಾ

en: Chilcotin
kn: ಶಿಲ್ಕೋಟಿನ್

en: Chilean Sign Language
kn: ಚಿಲಿಯ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Chilisso
kn: ಶಿಲಿಸೊ

en: Chimariko
kn: ಶಿಮಾರಿಕೊ

en: Chimila
kn: ಶಿಮಿಲಾ

en: Chinali
kn: ಶಿನಾಲಿ

en: Chinese
kn: ಚೈನೀಸ್

en: Chinese Sign Language
kn: ಚೈನಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Chinook
kn: ಶಿನೂಕ್

en: Chinook jargon
kn: ಶಿನೋಕ್ ಜಾರ್ಗಾನ್

en: Chipaya
kn: ಶಿಪಿಯ

en: Chipewyan
kn: ಶಿಪೆವ್ಯಾನ್

en: Chippewa
kn: ಚಿಪುವಾ

en: Chiquitano
kn: ಶಿಕಿಟಾನೊ

en: Chiru
kn: ಶಿರು

en: Chitimacha
kn: ಶಿಟಿಮಾಶಾ

en: Chittagonian
kn: ಚಿತ್ತಗೋನಿಯನ್

en: Chocangacakha
kn: ಶೊಕಾಂಗಕಖಾ

en: Chochotec
kn: ಶೊಶೊಟೆಕ್

en: Choctaw
kn: ಚಾಕ್ಟಾ

en: Chodri
kn: ಚೋದ್ರಿ

en: Chokwe
kn: ಶೊಕ್ವೆ

en: Chol
kn: ಶೊಲ್

en: Cholón
kn: ಶೊಲೋನ್

en: Chong
kn: ಶೋಂಗ್

en: Choni
kn: ಶೋನಿ

en: Chonyi-Dzihana-Kauma
kn: ಶೋನಿ-ಡಿಝಿಹನಾ-ಕೌಮಾ

en: Chopi
kn: ಶೋಪಿ

en: Chorasmian
kn: ಶೊರಾಸ್ಮಿಯನ್

en: Chortí
kn: ಶೋರ್ಟಿ

en: Chrau
kn: ಶ್ರೌ

en: Chru
kn: ಶ್ರು

en: Chuave
kn: ಶೌವೆ

en: Chug
kn: ಶುಗ್

en: Chuj
kn: ಶುಜ್

en: Chuka
kn: ಶುಕಾ

en: Chukot
kn: ಶುಕೋಟ್

en: Chukwa
kn: ಶುಕ್ವಾ

en: Chulym
kn: ಶುಲುಲಿಮ್

en: Chumburung
kn: ಶುಂಬುರುಂಗ್

en: Churahi
kn: ಶುರಾಹಿ

en: Chut
kn: ಶುಟ್

en: Chuukese
kn: ಚವಾಕೀಸ್

en: Chuvantsy
kn: ಶುವಾಂಟ್ಸಿ

en: Chuvash
kn: ಶುವಾಶ್

en: Chuwabu
kn: ಶುವಾಬು

en: Chácobo
kn: ಶಕೊಬೊ

en: Cia-Cia
kn: ಸಿಯಾ-ಸಿಯಾ

en: Cibak
kn: ಚಿಬಾಕ್

en: Cicipu
kn: ಸಿಸಿಪು

en: Cimbrian
kn: ಚಿಂಬ್ರಿಯಾನ್

en: Cinda-Regi-Tiyal
kn: ಸಿಂಡಾ-ರೆಗಿ-ತಿಯಾಲ್

en: Cineni
kn: ಚಿನೆನಿ

en: Cinta Larga
kn: ಸಿಂಟಾ ಲಾರ್ಗ

en: Cishingini
kn: ಚಿಶಿಂಗಿನಿ

en: Citak
kn: ಸಿಟಾಕ್

en: Ciwogai
kn: ಚಿವೊಗಾಯಿ

en: Clallam
kn: ಕ್ಲಾಲಮ್

en: Coahuilteco
kn: ಕೊಯಾಹುಲ್ಟೆಕೊ

en: Cocama-Cocamilla
kn: ಕೊಕಮಾ-ಕೊಕಾಮಿಲಾ

en: Cochimi
kn: ಚೊಶಿಮಿ

en: Cocopa
kn: ಕೊಕೊಪಾ

en: Coeur d'Alene
kn: ಕಾಯರ್ ಡಿ'ಅಲನ್

en: Cofán
kn: ಕೊಫಾನ್

en: Col
kn: ಕೊಲ್

en: Colombian Sign Language
kn: ಕೊಲಂಬಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Colorado
kn: ಕೊಲರಾಡೊ

en: Columbia-Wenatchi
kn: ಕೊಲಂಬಿಯಾ-ವೆನಾಚಿ

en: Comanche
kn: ಕುಮ್ಯಾಂಚೆ

en: Comecrudo
kn: ಕೋಮ್‌ಕ್ರುಡೊ

en: Como Karim
kn: ಕೊಮೊ ಕರಿಮ್

en: Comox
kn: ಕೊಮಾಕ್ಸ್‍

en: Con
kn: ಕಾನ್

en: Coos
kn: ಕೂಸ್

en: Coptic
kn: ಕಾಪ್ಟಿಕ್

en: Coquille
kn: ಕೊಕ್ವಿಲ್

en: Cori
kn: ಕೊರಿ

en: Cornish
kn: ಕಾರ್ನಿಶ್

en: Corsican
kn: ಕೋರ್ಸಿಕನ್

en: Costa Rican Sign Language
kn: ಕೋಸ್ಟಾ ರಿಕಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Cotoname
kn: ಕೆಟೋನೇಮ್

en: Cowlitz
kn: ಕೊವ್ಲಿಸ್

en: Cree
kn: ಕ್ರೀ

en: Creek
kn: ಕ್ರೀಕ್

en: Croatia Sign Language
kn: ಕ್ರೊಯೇಶಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Croatian
kn: ಕ್ರೊಯೇಶಿಯನ್

en: Crow
kn: ಕ್ರೊ

en: Cruzeño
kn: ಕ್ರುಸೆನೊ

en: Cuba Sign Language
kn: ಕ್ಯೂಬಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Cubeo
kn: ಕುಬೆಯೊ

en: Cuiba
kn: ಕುಯಿಬಾ

en: Culina
kn: ಕುಲಿನಾ

en: Cumanagoto
kn: ಕುಮಾನಾಗೊಟೊ

en: Cumbric
kn: ಕುಂಬ್ರಿಕ್

en: Cun
kn: ಕುನ್

en: Cung
kn: ಕುಂಗ್

en: Cupeño
kn: ಕುಪೆನೊ

en: Curonian
kn: ಕುರೋನಿಯನ್

en: Curripaco
kn: ಕುರಿಪಾಕೊ

en: Cutchi-Swahili
kn: ಕುಚಿ-ಸ್ವಹಿಲಿ

en: Cuvok
kn: ಕುವೊಕ್

en: Cuyonon
kn: ಕುಯೊನೊನ್

en: Czech
kn: ಜೆಕ್

en: Czech Sign Language
kn: ಚೆಕ್‌ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Côông
kn: ಕೂಂಗ್

en: Daasanach
kn: ಡಸಾನಶ್

en: Daba
kn: ಡಾಬಾ

en: Dabarre
kn: ಡಾಬಾರೆ

en: Dabe
kn: ಡಾಬೆ

en: Dacian
kn: ಡೇಶಿಯನ್

en: Dadibi
kn: ಡಾಡಿಬಿ

en: Dadiya
kn: ಡಡಿಯಾ

en: Daga
kn: ಡಾಗಾ

en: Dagaari Dioula
kn: ಡಗಾರಿ ಡಿಯೊಲ

en: Dagba
kn: ಡಾಗ್ಬಾ

en: Dagbani
kn: ಡಾಗ್ಬನಿ

en: Dagik
kn: ಡಾಗಿಕ್

en: Dagoman
kn: ಡಗೊಮಾನ್

en: Dahalo
kn: ದಹಾಲೊ

en: Daho-Doo
kn: ದಹೊ-ದೂ

en: Dair
kn: ಡೈರ್

en: Dakka
kn: ಡಾಕಾ

en: Dakota
kn: ಡಕೋಟ

en: Dakpakha
kn: ಡಾಕ್ಪಾಖಾ

en: Dalmatian
kn: ಡಾಲ್ಮೇಶಿಯನ್

en: Dama
kn: ಡಮಾ

en: Damakawa
kn: ದಮಕಾವ

en: Damal
kn: ಡಮಾಲ್

en: Dambi
kn: ಡಾಂಬಿ

en: Dameli
kn: ದಮೇಲಿ

en: Dampelas
kn: ಡಾಂಪೆಲಾಸ್

en: Dan
kn: ಡಾನ್

en: Danaru
kn: ದನಾರು

en: Danau
kn: ದನೌ

en: Dangaléat
kn: ಡಂಗಾಲೀಟ್

en: Danish
kn: ಡಾನಿಶ್

en: Danish Sign Language
kn: ಡ್ಯಾನಿಶ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Dano
kn: ಡಾನೊ

en: Dao
kn: ಡಾವೊ

en: Daonda
kn: ಡವೊಂಡಾ

en: Darai
kn: ಡಾರಯಿ

en: Dargwa
kn: ಡಾರ್ಗ್ವಾ

en: Darlong
kn: ಡಾರ್ಲೊಂಗ್

en: Darmiya
kn: ಡರ್ಮಿಯಾ

en: Dass
kn: ಡಾಸ್

en: Datooga
kn: ಡಟೋಗ

en: Daur
kn: ಡೌರ್

en: Davawenyo
kn: ಡವಾವೆನ್ಯೊ

en: Dawawa
kn: ಡವಾವಾ

en: Dawera-Daweloor
kn: ಡವೆರಾ-ಡವೆಲೂರ್

en: Dawro
kn: ಡವ್ರೊ

en: Day
kn: ಡೇ

en: Dayi
kn: ಡಾಯಿ

en: Dazaga
kn: ಡಝಾಗ

en: Deccan
kn: ಡೆಕ್ಕನ್

en: Dedua
kn: ಡೆಡುವಾ

en: Defaka
kn: ಡೆಫಾಕ

en: Deg
kn: ಡೆಗ್

en: Degaru
kn: ಡೆಗಾರು

en: Degema
kn: ಡಗೆಮಾ

en: Degenan
kn: ಡೆಗೆನಾನ್

en: Dehu
kn: ದೆಹು

en: Dehwari
kn: ದೆವಾರಿ

en: Dek
kn: ಡೆಕ್

en: Dela-Oenale
kn: ಡೆಲಾ-ಒಯಿನೇಲ್

en: Delaware
kn: ಡೆಲಾವೇರ್

en: Delo
kn: ಡೆಲೊ

en: Dem
kn: ಡೆಮ್

en: Dema
kn: ಡೆಮಾ

en: Demisa
kn: ಡೆಮಿಸಾ

en: Demta
kn: ಡೆಂಟಾ

en: Dendi (Benin)
kn: ಡೆಂಡಿ (ಬೆನಿನ್)

en: Dendi (Central African Republic)
kn: ಡೆಂಡಿ (ಸೆಂಟ್ರಲ್ ಆಫ್ರಿಕನ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್)

en: Dengese
kn: ಡೆಂಗೀಸ್

en: Dengka
kn: ಡೆಂಗ್ಕಾ

en: Deno
kn: ಡೆನೊ

en: Denya
kn: ಡೆನ್ಯಾ

en: Dení
kn: ಡೆನಿ

en: Deori
kn: ಡಿಯೋರಿ

en: Dera (Indonesia)
kn: ಡೆರಾ (ಇಂಡೋನೇಶಿಯಾ)

en: Dera (Nigeria)
kn: ಡೆರಾ (ನೈಜೀರಿಯಾ)

en: Desano
kn: ಡೆಸಾನೊ

en: Desiya
kn: ಡೆಸಿಯಾ

en: Dewoin
kn: ಡವೊಯಿನ್

en: Dezfuli
kn: ಡೆಸ್ಫುಲಿ

en: Dghwede
kn: ದಗ್ವೆಡ್

en: Dhaiso
kn: ಧೈಸೊ

en: Dhalandji
kn: ಧಲಾಂಜಿ

en: Dhanki
kn: ಧಾಂಕಿ

en: Dhanwar (Nepal)
kn: ದಾನ್ವಾರ್ (ನೇಪಾಲ್)

en: Dhao
kn: ದಾವೊ

en: Dhargari
kn: ದಾರ್ಗಾರಿ

en: Dhatki
kn: ದಾಟ್ಕಿ

en: Dhimal
kn: ಧಿಮಾಲ್

en: Dhivehi
kn: ದಿವೇಹಿ

en: Dhodia
kn: ದೋಡಿಯ

en: Dhundari
kn: ದುಂಡಾರಿ

en: Dhurga
kn: ದುರ್ಗಾ

en: Dhuwal
kn: ಧುವಾಲ್

en: Dia
kn: ಡಯಾ

en: Dibiyaso
kn: ಡಿಬಿಯಾಸೊ

en: Dibo
kn: ಡಿಬೊ

en: Dibole
kn: ಡಿಬೋಲ್

en: Didinga
kn: ಡಿಡಿಂಗಾ

en: Dido
kn: ಡಿಡೊ

en: Dieri
kn: ಡೈಯೆರಿ

en: Digo
kn: ಡಿಗೊ

en: Dii
kn: ಡಿ

en: Dijim-Bwilim
kn: ಡಿಜಿಮ್-ಬ್ವಿಲಿಮ್

en: Dilling
kn: ಡಿಲಿಂಗ್

en: Dimasa
kn: ಡಿಮಾಸ

en: Dimbong
kn: ಡಿಂಬೊಂಗ್

en: Dime
kn: ಡಿಮ್

en: Dimli (individual language)
kn: ಡಿಮ್ಲಿ (ಪ್ರತ್ಯೇಕ ಭಾಷೆ)

en: Ding
kn: ಡಿಂಗ್

en: Dinka
kn: ಡಿಂಕಾ

en: Dirari
kn: ಡಿರಾರಿ

en: Diri
kn: ಡಿರಿ

en: Diriku
kn: ಡಿರಿಕು

en: Dirim
kn: ಡಿರಿಮ್

en: Disa
kn: ಡಿಸಾ

en: Ditammari
kn: ಡಿಟಾಮರಿ

en: Diuwe
kn: ಡಿಯುವೆ

en: Dixon Reef
kn: ಡಿಕ್ಸನ್ ರೀಫ್

en: Dizin
kn: ಡಿಝಿನ್

en: Djambarrpuyngu
kn: ಡಿಜಾಂಬರುಪುಯಂಗು

en: Djamindjung
kn: ಡಜಾಮಿಂಡ್ಜಂಗ

en: Djangun
kn: ಡಿಜಾಂಗುನ್

en: Djauan
kn: ಡಿಜಾವನ್

en: Djawi
kn: ಡಿಜಾವಿ

en: Djeebbana
kn: ಡಜೀಬ್ಬನಾ

en: Djinang
kn: ಡಿಜಿನಾಂಗ್

en: Djinba
kn: ಡಿಜಿಂಬಾ

en: Djiwarli
kn: ಡಜಿವಾರ್ಲಿ

en: Dobel
kn: ಡೊಬೆಲ್

en: Dobu
kn: ಡೊಬು

en: Doe
kn: ಡೊಯಿ

en: Doga
kn: ಡೊಗಾ

en: Doghoro
kn: ಡೊಗಾರೊ

en: Dogoso
kn: ಡೊಗೊಸೊ

en: Dogosé
kn: ಡೊಗೊಸ್

en: Dogri (individual language)
kn: ಡೋಗ್ರಿ (ಪ್ರತ್ಯೇಕ ಭಾಷೆ)

en: Dogri (macrolanguage)
kn: ಡೋಗ್ರಿ (ಮೈಕ್ರೋಭಾಷೆ)

en: Dogrib
kn: ಡೋಗ್ರಿಬ್

en: Doka
kn: ಡೊಕಾ

en: Doko-Uyanga
kn: ಡೊಕೊ-ಉಯಾಂಗ

en: Dolgan
kn: ಡೊಲ್ಗನ್

en: Dolpo
kn: ಡೊಲ್ಪೊ

en: Dom
kn: ಡಾಮ್

en: Domaaki
kn: ಡೊಮಾಕಿ

en: Domari
kn: ದೊಮಾರಿ

en: Dombe
kn: ಡೊಂಬ್

en: Dominican Sign Language
kn: ಡೊಮಿನಿಕಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Dompo
kn: ಡೊಂಪೊ

en: Domu
kn: ಡೊಮು

en: Domung
kn: ಡೊಮುಂಗ್

en: Dondo
kn: ಡೊಂಡೊ

en: Dong
kn: ಡೊಂಗ್

en: Dongo
kn: ಡೊಂಗೊ

en: Dongotono
kn: ಡೊಂಗೊಟೊನೊ

en: Dongxiang
kn: ಡಾಂಕ್ಸಿಯಾಂಗ್

en: Doondo
kn: ಡೂಂಡೊ

en: Dori'o
kn: ಡೊರಿಯೊ

en: Doromu-Koki
kn: ಡೊರೊಮು-ಕೊಕಿ

en: Dororo
kn: ಡೊರೊರೊ

en: Dorze
kn: ಡೋರ್ಝ್

en: Doso
kn: ಡೊಸೊ

en: Doutai
kn: ಡೌಟಾಯಿ

en: Doyayo
kn: ಡೊಯಾಯೊ

en: Drents
kn: ಡ್ರೆಂಟ್ಸ್

en: Drung
kn: ಡ್ರುಂಗ್

en: Duala
kn: ಡುವಾಲ

en: Duano
kn: ಡುವಾನೊ

en: Duau
kn: ಡುವಾವು

en: Dubli
kn: ಡುಬ್ಲಿ

en: Dubu
kn: ಡುಬು

en: Dugun
kn: ಡುಗುನ್

en: Duguri
kn: ಡುಗುರಿ

en: Dugwor
kn: ಡುಗ್ವೊರ್

en: Duke
kn: ಡೂಕ್

en: Dulbu
kn: ಡುಲ್ಬು

en: Duma
kn: ಡುಮಾ

en: Dumbea
kn: ಡುಂಬಿಯಾ

en: Dumi
kn: ಡುಮಿ

en: Dumpas
kn: ಡುಂಪಾಸ್

en: Dumun
kn: ಡುಮುನ್

en: Duna
kn: ಡುನಾ

en: Dungan
kn: ಡುಂಗನ್

en: Dungmali
kn: ಡಂಗ್ಮಾಲಿ

en: Dungra Bhil
kn: ಡುಂಗ್ರಾ ಭಿಲ್

en: Dungu
kn: ಡುಂಗು

en: Dura
kn: ಡುರಾ

en: Duri
kn: ದುರಿ

en: Duriankere
kn: ಡುರಿಯಾಂಕಿರ್

en: Duruma
kn: ಡುರುಮಾ

en: Duruwa
kn: ದುರುವಾ

en: Dusner
kn: ಡುಸ್ನೆರ್

en: Dusun Deyah
kn: ಡುಸುನ್ ಡೆಯಾಹ್

en: Dusun Malang
kn: ಡುಸುನ್ ಮಲಾಂಗ್

en: Dutch
kn: ಡಚ್

en: Dutch Sign Language
kn: ಡಚ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Dutton World Speedwords
kn: ಡುಟೊನ್ ವರ್ಲ್ಡ್ ಸ್ಪೀಡ್‌ವರ್ಡ್ಸ್

en: Duupa
kn: ಡೂಪಾ

en: Duvle
kn: ಡುವ್ಲ್

en: Duwai
kn: ಡುವಾಯಿ

en: Dwang
kn: ಡ್ವಾಂಗ್

en: Dyan
kn: ಡ್ಯಾನ್

en: Dyangadi
kn: ಡ್ಯಾಂಗಡಿ

en: Dyirbal
kn: ಡಿರ್ಬಾಲ್

en: Dyula
kn: ಡ್ಯೂಲ

en: Dzao Min
kn: ಝಾವೊ ಮಿನ್

en: Dzodinka
kn: ಡಿಝೊಡಿಂಕಾ

en: Dzongkha
kn: ಜೋಂಗ್‌ಕಾ

en: Dzùùngoo
kn: ಡಝೂಂಗು

en: Dâw
kn: ಡಾವ್

en: E
kn: ಇ

en: E'ñapa Woromaipu
kn: ಇನಪು ವೊರೊಮೈಪು

en: Eblan
kn: ಎಬ್ಲಾನ್

en: Ebrié
kn: ಎಬ್ರಿ

en: Ebughu
kn: ಡಬುಗು

en: Ecuadorian Sign Language
kn: ಈಕ್ವೆಡೋರಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Ede Cabe
kn: ಎಡ್ ಕ್ಯಾಬೆ

en: Edomite
kn: ಎಡೋಮಿಟ್

en: Edopi
kn: ಎಡೋಪಿ

en: Efai
kn: ಎಫಾಲಿ

en: Efe
kn: ಏಫ್

en: Efik
kn: ಇಫಿಕ್

en: Efutop
kn: ಎಫುಟಾಪ್

en: Ega
kn: ಎಗಾ

en: Eggon
kn: ಎಗಾನ್

en: Egypt Sign Language
kn: ಈಜಿಪ್ಟಿನ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Egyptian (Ancient)
kn: ಈಜಿಪ್ಟಿಯನ್ (ಪುರಾತನ)

en: Ejamat
kn: ಎಜಾಮೆಟ್

en: Ekajuk
kn: ಇಕಾಜುಕ್

en: Ekari
kn: ಎಕಾರಿ

en: Eki
kn: ಎಕಿ

en: Ekit
kn: ಎಕಿಟ್

en: Ekpeye
kn: ಎಕ್ಪೇಯೆ

en: El Hugeirat
kn: ಎಲ್‌ ಹುಗೆಯಿರಾಟ್

en: El Molo
kn: ಎಲ್ ಮೊಲೊ

en: Elamite
kn: ಎಲಾಮೈಟ್

en: Eleme
kn: ಎಲೀಮ್

en: Elepi
kn: ಎಲೆಪಿ

en: Elip
kn: ಎಲಿಪ್

en: Elkei
kn: ಎಲ್ಕೆಯಿ

en: Eloyi
kn: ಎಲೊಯಿ

en: Elseng
kn: ಎಲ್ಸೆಂಗ್

en: Elu
kn: ಎಲು

en: Elymian
kn: ಎಲಿಮಿಯಾನ್

en: Emae
kn: ಎಮಾಯೆ

en: Eman
kn: ಎಮಾನ್

en: Embaloh
kn: ಎಂಬಾಲೊಹ್

en: Emberá-Baudó
kn: ಎಂಬೆರಾ-ಬೌಡೊ

en: Emberá-Catío
kn: ಎಂಬೆರಾ-ಕಾಟಿಯೊ

en: Emberá-Chamí
kn: ಎಂಬೆರಾ-ಶಾಮಿ

en: Emberá-Tadó
kn: ಎಂಬೆರಾ-ಟಾಡೊ

en: Embu
kn: ಎಂಬು

en: Emerillon
kn: ಎಮೆರಿಲಾನ್

en: Emilian
kn: ಎಮಿಲಿಯನ್

en: Emumu
kn: ಎಮುಮು

en: En
kn: ಎನ್

en: Enawené-Nawé
kn: ಎನಾವೆನ್-ನವೆ

en: Ende
kn: ಎಂಡ್

en: Enga
kn: ಎನ್‌ಗಾ

en: Engenni
kn: ಎಂಗೆನಿ

en: Enggano
kn: ಎಂಗಾನೊ

en: English
kn: ಇಂಗ್ಲೀಷ್

en: Enrekang
kn: ಎನ್ರೆಕಾಂಗ್

en: Enu
kn: ಎನು

en: Enwan (Akwa Ibom State)
kn: ಎನ್ವಾನ್ (ಅಕ್ವಾ ಇಬೊಮ್ ಸ್ಟೇಟ್)

en: Enwan (Edu State)
kn: ಎನ್ವಾನ್ (ಎಡು ಸ್ಟೇಟ್)

en: Epena
kn: ಎಪೆನಾ

en: Epi-Olmec
kn: ಎಪಿ-ಆಲ್ಮೆಕ್

en: Epie
kn: ಎಪಿ

en: Eravallan
kn: ಎರಾವಾಲನ್

en: Ere
kn: ಎರ್

en: Eritai
kn: ಎರಿಟಯಿ

en: Erre
kn: ಎರಿ

en: Ersu
kn: ಎರ್ಸು

en: Eruwa
kn: ಎರುವಾ

en: Erzya
kn: ಎರ್ಜ್ಯಾ

en: Ese
kn: ಎಸಿ

en: Ese Ejja
kn: ಎಸ್ ಎಜ್ಜಾ

en: Esimbi
kn: ಎಸಿಂಬಿ

en: Esperanto
kn: ಎಸ್ಪರ್ಯಾಂಟೊ

en: Esselen
kn: ಎಸೆಲೆನ್

en: Estonian
kn: ಎಸ್ಟೋನಿಯನ್

en: Estonian Sign Language
kn: ಎಸ್ಟೋನಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Esuma
kn: ಎಸುಮಾ

en: Ethiopian Sign Language
kn: ಇತಿಯೋಪಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Eton (Cameroon)
kn: ಏಟನ್ (ಕೆಮರೂನ್)

en: Eton (Vanuatu)
kn: ಏಟನ್ (ವನೌಟು)

en: Etulo
kn: ಎಟುಲೊ

en: Evant
kn: ಎವಾಂಟ್

en: Ewage-Notu
kn: ಎವಾಗ್-ನೊಟು

en: Ewe
kn: ಎವೆ

en: Ewondo
kn: ಎವೊಂಡೊ

en: Fali
kn: ಫಾಲಿ

en: Faliscan
kn: ಫಲಿಸ್ಕಾನ್

en: Fang (Cameroon)
kn: ಫಾಂಗ್ (ಕೆಮರೂನ್)

en: Fang (Equatorial Guinea)
kn: ಫಾಂಗ್ (ಈಕ್ವೆಟೋರಿಯಲ್ ಗಿನಿ)

en: Fanti
kn: ಫಾಂತಿ

en: Faroese
kn: ಫರೋಯೀಸ್

en: Fataluku
kn: ಫಟಾಲುಕು

en: Fembe
kn: ಫೆಂಬ್

en: Fijian
kn: ಫಿಜಿಯನ್

en: Finland-Swedish Sign Language
kn: ಫಿನ್ಯಾಂಡ್-ಸ್ವೀಡಿಶ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Finnish
kn: ಫಿನ್ನಿಶ್

en: Finnish Sign Language
kn: ಫಿನ್ನಿಶ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Folopa
kn: ಫೊಲೊಪಾ

en: Fon
kn: ಫಾನ್

en: French
kn: ಫ್ರೆಂಚ್

en: French Sign Language
kn: ಫ್ರೆಂಚ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Friulian
kn: ಫ್ರಿಲಿಯನ್

en: Fulah
kn: ಫುಲಾಹ್

en: Fungwa
kn: ಫುಂಗ್ವಾ

en: Fyam
kn: ಫ್ಯಾಮ್

en: Ga
kn: ಗಾ

en: Gaam
kn: ಗಾಮ್

en: Gabrielino-Fernandeño
kn: ಗೆಬ್ರಿಲಿನೊ-ಫರ್ನ್ಯಾಂಡಿನೊ

en: Gahri
kn: ಗಾಹ್ರಿ

en: Gaikundi
kn: ಗಾಯ್ಕುಂಡಿ

en: Galatian
kn: ಗಲಾಟಿಯನ್

en: Galician
kn: ಗೆಲಿಸಿಯಾನ್

en: Galindan
kn: ಗಲಾಂಡಿನ್

en: Galo
kn: ಗಲೊ

en: Gamo-Ningi
kn: ಗಮೊ-ನಿಂಗಿ

en: Gapapaiwa
kn: ಗಪಾಪೈವಾ

en: Garifuna
kn: ಗರಿಫುನಾ

en: Garza
kn: ಗಾರ್ಝಾ

en: Gayo
kn: ಗಯೊ

en: Gazi
kn: ಗಾಝಿ

en: Gbaya (Central African Republic)
kn: ಗಬಾಯ (ಸೆಂಟ್ರಲ್ ಆಫ್ರಿಕನ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್)

en: Gbaya (Sudan)
kn: ಗಬಾಯ (ಸುಡಾನ್)

en: Gbaya-Bossangoa
kn: ಗಬಾಯ-ಬೊಸಾಂಗೊವ

en: Gbaya-Bozoum
kn: ಗಬಾಯ-ಬೋಸೌಮ್

en: Gbaya-Mbodomo
kn: ಗಬಾಯ-ಬೊಡೊಮೊ

en: Ge
kn: ಗಿ

en: Gedeo
kn: ಗೆಡಿಯೊ

en: Geez
kn: ಗೀಝ್

en: Gela
kn: ಗೆಲಾ

en: Georgian
kn: ಜಾರ್ಜಿಯನ್

en: Gepo
kn: ಗೆಪೊ

en: German
kn: ಜರ್ಮನ್

en: German Sign Language
kn: ಜರ್ಮನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Ghanaian Sign Language
kn: ಘಾನಿಯನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Ghari
kn: ಘಾರಿ

en: Ghayavi
kn: ಗಯಾವಿ

en: Ghomálá'
kn: ಗೊಮಾಲ

en: Ghotuo
kn: ಗೊಟುವೊ

en: Giangan
kn: ಗಿಯಾಂಗನ್

en: Giiwo
kn: ಗೀವೊ

en: Gikyode
kn: ಗಿಕ್ಯೋಡ್

en: Gilbertese
kn: ಗಿಲ್ಬರ್ಟೀಸ್

en: Gilima
kn: ಗಿಲಿಮಾ

en: Gilyak
kn: ಗಿಲ್ಯಾಕ್

en: Gimi (Eastern Highlands)
kn: ಗಿಮಿ (ಈಸ್ಟರ್ನ್ ಹೈಲ್ಯಾಂಡ್)

en: Gimi (West New Britain)
kn: ಗಿಮಿ (ವೆಸ್ಟ್‌ ನ್ಯೂ ಬ್ರಿಟನ್)

en: Gimme
kn: ಗಿಮ್‌

en: Ginyanga
kn: ಗಿನಯಾಂಗಾ

en: Girawa
kn: ಗಿರಾವ

en: Giryama
kn: ಗಿರ್ಯಾಮ

en: Gitonga
kn: ಗಿಟೊಂಗಾ

en: Gizrra
kn: ಗಿಸ್ರಾ

en: Glio-Oubi
kn: ಗಿಲೊ-ಔಬಿ

en: Godwari
kn: ಗೋದ್ವಾರಿ

en: Goemai
kn: ಗೊಮಯ್

en: Golin
kn: ಗೊಲಿನ್

en: Gondi
kn: ಗೊಂಡಿ

en: Gorontalo
kn: ಗೊರೊಂಟಾಲೊ

en: Gothic
kn: ಗಾತಿಕ್

en: Gozarkhani
kn: ಗೋಝರ್ಖಾನಿ

en: Grangali
kn: ಗ್ರಾಂಗಲಿ

en: Grebo
kn: ಗ್ರೆಬೊ

en: Greek Sign Language
kn: ಗ್ರೀಕ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Gros Ventre
kn: ಗ್ರೋ ವಾಂಟ್

en: Guajá
kn: ಗೌಜಾ

en: Guana (Brazil)
kn: ಗೌನಾ (ಬ್ರಝಿಲ್)

en: Guana (Paraguay)
kn: ಗ್ವಾನಾ (ಪರುಗ್ವೆ)

en: Guanano
kn: ಗ್ವಾನಾನೊ

en: Guarani
kn: ಗ್ವರಾನಿ

en: Guatemalan Sign Language
kn: ಗ್ವಾಟೆಮಾಲಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Gudanji
kn: ಗುಡಾಂಜಿ

en: Gugu Warra
kn: ಗುಗು ವಾರಾ

en: Gugubera
kn: ಗುಗುಬೆರಾ

en: Guinean Sign Language
kn: ಗಿನಿಯನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Gujarati
kn: ಗುಜರಾತಿ

en: Gujari
kn: ಗುಜಾರಿ

en: Gula (Central African Republic)
kn: ಗುಲಾ (ಸೆಂಟ್ರಲ್ ಆಫ್ರಿಕನ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್)

en: Gula (Chad)
kn: ಗುಲಾ (ಚಾಡ್)

en: Gulay
kn: ಗುಲೇ

en: Gun
kn: ಗುನ್

en: Gungu
kn: ಗುಂಗು

en: Gunya
kn: ಗುನ್ಯಾ

en: Gurani
kn: ಗುರಾನಿ

en: Gurinji
kn: ಗುರಿಂಜಿ

en: Gurmana
kn: ಗುರ್ಮಾನ

en: Guro
kn: ಗೂರೊ

en: Gusii
kn: ಗೂಸಿ

en: Guyani
kn: ಗುಯಾನಿ

en: Gvoko
kn: ಗ್ವೊಕೊ

en: Gwahatike
kn: ಗ್ವಾಹಾಟಿಕೆ

en: Gwamhi-Wuri
kn: ಗ್ವಾಮಿ-ವುರಿ

en: Ha
kn: ಹಾ

en: Habu
kn: ಹಬು

en: Hadothi
kn: ಹಡೊತಿ

en: Hadrami
kn: ಹದ್ರಾಮಿ

en: Hadza
kn: ಹಾಡ್ಜಾ

en: Haeke
kn: ಹಾಯ್ಕೆ

en: Hahon
kn: ಹಹೋನ್

en: Haida
kn: ಹೈಡಾ

en: Haiphong Sign Language
kn: ಹೈಪಾಂಗ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Haisla
kn: ಹೈಸ್ಲಾ

en: Haitian Vodoun Culture Language
kn: ಹೈತಿಯನ್ ವೋಡೋನ್ ಸಾಂಸ್ಕೃತಿಕ ಭಾಷೆ

en: Haji
kn: ಹಾಜಿ

en: Hajong
kn: ಹಜೋಂಗ್

en: Halang
kn: ಹಲಾಂಗ್

en: Halang Doan
kn: ಹಲಾಂಗ್ ಡೋನ್

en: Halbi
kn: ಹಲ್ಬಿ

en: Halia
kn: ಹುಲಿಯ

en: Hamap
kn: ಹಮಾಪ್

en: Hamba
kn: ಹಾಂಬಾ

en: Hamer-Banna
kn: ಹಮೆರ್-ಬನ್ನಾ

en: Hamtai
kn: ಹಮಾಟಾಯಿ

en: Han
kn: ಹಾನ್

en: Hanga
kn: ಹಾಂಗಾ

en: Hanga Hundi
kn: ಹಾಂಗಾ ಹುಂಡಿ

en: Hani
kn: ಹನಿ

en: Hano
kn: ಹನೊ

en: Hanoi Sign Language
kn: ಹನೋಯಿ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Hanunoo
kn: ಹನುನೂ

en: Harami
kn: ಹಾರಾಮಿ

en: Harari
kn: ಹರಾರಿ

en: Haroi
kn: ಹರೊಯಿ

en: Harsusi
kn: ಹರ್ಸುಸಿ

en: Haruai
kn: ಹರುವಾಯಿ

en: Haryanvi
kn: ಹರ್ಯಾನ್ವಿ

en: Harzani
kn: ಹರ್ಸಾನಿ

en: Hasha
kn: ಹಶಾ

en: Hassaniyya
kn: ಹಸಾನಿಯಾ

en: Hatam
kn: ಹತಾಮ್

en: Hattic
kn: ಹಾಟಿಕ್

en: Hausa
kn: ಹೌಸಾ

en: Hausa Sign Language
kn: ಹೌಸಾ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Havasupai-Walapai-Yavapai
kn: ಹವಾಸುಪಾಯಿ-ವಾಲಾಪಯಿ-ಯವಾಪಯಿ

en: Havu
kn: ಹವು

en: Hawaiian
kn: ಹವಾಯೆನ್

en: Haya
kn: ಹಯಾ

en: Hazaragi
kn: ಹಝಾರಗಿ

en: Hdi
kn: ಹೆಡಿ

en: Hebrew
kn: ಹೀಬ್ರೂ

en: Hehe
kn: ಹೆಹೆ

en: Heiban
kn: ಹೀಬಿಯನ್

en: Helambu Sherpa
kn: ಹೆಲಾಂಬು ಶೆರ್ಪಾ

en: Helong
kn: ಹೆಲಾಂಗ್

en: Hema
kn: ಹೆಮಾ

en: Hemba
kn: ಹೆಂಬಾ

en: Herero
kn: ಹೆರೋರೊ

en: Hermit
kn: ಹರ್ಮಿಟ್

en: Hernican
kn: ಹರ್ನಿಕನ್

en: Heyo
kn: ಹೆಯೊ

en: Hibito
kn: ಹಿಬಿಟೊ

en: Higaonon
kn: ಹಿಗವೊನೊನ್

en: Hiligaynon
kn: ಹಿಲಿಗೇನಾನ್

en: Himarimã
kn: ಹಿಮಾರಿಮಾ

en: Hindi
kn: ಹಿಂದಿ

en: Hinduri
kn: ಹಿಂಡುರಿ

en: Hiri Motu
kn: ಹಿರಿ ಮೋಟು

en: Hittite
kn: ಹಿಟೇಟಿ

en: Hitu
kn: ಹಿಟು

en: Hlai
kn: ಹ್ಲಾಯ್

en: Hlersu
kn: ಸನ್ಸು

en: Hmong
kn: ಹಮಾಂಗ್

en: Hmong Daw
kn: ಹಮಾಂಗ್ ಡಾವ್

en: Hmong Don
kn: ಹಮಾಂಗ್ ಡಾನ್

en: Hmong Dô
kn: ಹಮಾಂಗ್ ಡೊ

en: Hmong Njua
kn: ಹಮಾಂಗ್ ಜುವಾ

en: Ho
kn: ಹೊ

en: Ho Chi Minh City Sign Language
kn: ಹೋ ಚಿ ಮಿನ್ ಸಿಟಿ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Ho-Chunk
kn: ಹೊ-ಶಂಕ್

en: Hoava
kn: ಹೋವ

en: Hoia Hoia
kn: ಹೊಯ ಹೋಯ

en: Holiya
kn: ಹೋಲಿಯ

en: Holma
kn: ಹೋಲ್ಮಾ

en: Holoholo
kn: ಹೊಲೊಹೊಲೊ

en: Holu
kn: ಹೊಲು

en: Homa
kn: ಹೊಮ

en: Honduras Sign Language
kn: ಹೋಂಡುರಾಸ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Hong Kong Sign Language
kn: ಹಾಂಗ್ ಕಾಂಗ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Honi
kn: ಹೊನಿ

en: Hopi
kn: ಹೋಪಿ

en: Horo
kn: ಹೊರೊ

en: Horom
kn: ಹೊರೊಮ್

en: Horpa
kn: ಹೊರ್ಪಾ

en: Hote
kn: ಹೊತೆ

en: Hoti
kn: ಹೊತಿ

en: Hovongan
kn: ಹೊವಾಂಗನ್

en: Hoyahoya
kn: ಹೋಯಹೋಯ

en: Hozo
kn: ಹೊಝೊ

en: Hu
kn: ಹು

en: Huarijio
kn: ಹುವಾರಿಜಿಯೊ

en: Huba
kn: ಹ್ಯೂಬ

en: Huilliche
kn: ಹುಲೀಶೆ

en: Hukumina
kn: ಹುಕುಮಿನ

en: Hula
kn: ಹುಲಾ

en: Hulaulá
kn: ಹುಲೌಲಾ

en: Huli
kn: ಹೂಲಿ

en: Humene
kn: ಹುಮೆನೆ

en: Humla
kn: ಹುಮ್ಲಾ

en: Hun-Saare
kn: ಹುನ್-ಸಾರೆ

en: Hunde
kn: ಹುಂಡೆ

en: Hung
kn: ಹಂಗ್

en: Hungana
kn: ಹುಂಗಾನ

en: Hungarian
kn: ಹಂಗೇರಿಯನ್

en: Hungarian Sign Language
kn: ಹಂಗೇರಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Hunjara-Kaina Ke
kn: ಹಂಜಾರ-ಕೈನಾ ಕೆ

en: Hunnic
kn: ಹೂನಿಕ್

en: Hupa
kn: ಹೂಪಾ

en: Hurrian
kn: ಹರಿಯನ್

en: Hõne
kn: ಹೋನ್

en: Iamalele
kn: ಇಯಾಮಲೇಲ್

en: Iban
kn: ಇಬಾನ್

en: Iberian
kn: ಇಬೇರಿಯನ್

en: Ibibio
kn: ಇಬೀಬಿಯೊ

en: Icelandic
kn: ಐಲ್ಯಾಂಡಿಕ್

en: Icelandic Sign Language
kn: ಐಲ್ಯಾಂಡಿನ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Iceve-Maci
kn: ಇಸೀವ್-ಮಶಿ

en: Ida'an
kn: ಇಡಾನ್

en: Idi
kn: ಐಡಿ

en: Ido
kn: ಐಡೊ

en: Idu-Mishmi
kn: ಇಡು-ಮಿಶ್ಮಿ

en: Iduna
kn: ಇಡುನಾ

en: Igbo
kn: ಇಗ್ಬೊ

en: Igo
kn: ಇಗೊ

en: Iguta
kn: ಇಗುಟಾ

en: Iha
kn: ಇಹಾ

en: Iha Based Pidgin
kn: ಇಹಾ ಆಧರಿತ ಪಿಡ್ಜಿನ್

en: Ija-Zuba
kn: ಇಜಾ-ಸುಬಾ

en: Ik
kn: ಇಕ್

en: Ika
kn: ಇಕಾ

en: Iko
kn: ಇಕೊ

en: Ikoma-Nata-Isenye
kn: ಇಕೊಮ-ನಟಾ-ಇಸೆನ್ಯೆ

en: Ikpeng
kn: ಇಲ್‌ಪೆಂಗ್

en: Ikposo
kn: ಇಕ್‌ಪೊಸೊ

en: Ikulu
kn: ಇಕುಲು

en: Illyrian
kn: ಇಲಿರಿಯಾನ್

en: Iloko
kn: ಇಲೋಕೊ

en: Ilwana
kn: ಇಲ್ವಾನ

en: Inabaknon
kn: ಇನಾಬೆಕ್ನಾನ್

en: Inapang
kn: ಇನಾಪಾಂಗ್

en: Indian Sign Language
kn: ಭಾರತೀಯ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Indo-Portuguese
kn: ಇಂಡೊ-ಪೋರ್ಚುಗೀಸ್

en: Indonesian
kn: ಇಂಡೋನೇಶಿಯನ್

en: Indonesian Sign Language
kn: ಇಂಡೋನೇಶಿಯನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Indri
kn: ಇಂಡ್ರಿ

en: Indus Valley Language
kn: ಇಂಡಸ್ ಕಣಿವೆ ಭಾಷೆ

en: Ingush
kn: ಇಂಗುಶ್

en: Inonhan
kn: ಇನೊಂಹನ್

en: Inor
kn: ಇನೋರ್

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
kn: ಇಂಟರ್ಲಿಂಗುವಾ (ಅಂತಾರಾಷ್ಟ್ರೀಯ ಪೂರಕ ಭಾಷಾ ಸಂಸ್ಥೆ)

en: Interlingue
kn: ಇಂಟರ್ಲಿಂಗುವೆ

en: International Sign
kn: ಅಂತರಾಷ್ಟ್ರೀಯ ಸಂಕೇಥ

en: Intha
kn: ಇಂತಾ

en: Inuktitut
kn: ಇನಕ್ಟ್‌ಟುಟ್

en: Inupiaq
kn: ಇನುಪಿಯಾಕ್

en: Iowa-Oto
kn: ಅಯೋವ-ಓಟಾ

en: Ipulo
kn: ಇಪುಲೊ

en: Irish
kn: ಐರಿಶ್

en: Irish Sign Language
kn: ಐರಿಶ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Isirawa
kn: ಇಸಿರಾವಾ

en: Israeli Sign Language
kn: ಇಸ್ರೇಲಿನ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Isu (Fako Division)
kn: ಇಸು (ಫಾಕೊ ಡಿವಿಶನ್)

en: Italian
kn: ಇಟಾಲಿಯನ್

en: Italian Sign Language
kn: ಇಟಲಿಯ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Ivbie North-Okpela-Arhe
kn: ಇವ್ಬಿ ನಾರ್ತ್-ಒಕ್ಪೆಲಾ-ಅರ್ಹ್

en: Iyive
kn: ಇಯಿವೆ

en: Iyo
kn: ಇಯೊ

en: Izora
kn: ಇಝೊರ

en: Jakati
kn: ಜಕಾಟಿ

en: Jalkunan
kn: ಜಲ್ಕುನಾನ್

en: Jamaican Country Sign Language
kn: ಜಮೈಕಾದ ದೇಶದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Jandavra
kn: ಜಾಂಡಾವ್ರಾ

en: Jangkang
kn: ಜಾಂಗ್‌ಕಾಂಗ್

en: Jangshung
kn: ಜಾಂಗ್‌ಶುವಾಂಗ್

en: Japanese
kn: ಜಾಪನೀಸ್

en: Japanese Sign Language
kn: ಜಪಾನಿನ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Jaqaru
kn: ಜಕಾರು

en: Jarai
kn: ಜರಾಯ್

en: Jarawa (India)
kn: ಜಾರವ (ಭಾರತ)

en: Jaru
kn: ಜಾರು

en: Javanese
kn: ಜಾವಾನೀಸ್

en: Jemez
kn: ಜೆಮೆಸ್

en: Jhankot Sign Language
kn: ಜಾಂಕೋಟ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Jiba
kn: ಜಿಬಾ

en: Jimi (Cameroon)
kn: ಜಿಮಿ (ಕೆಮರೂನ್)

en: Jimi (Nigeria)
kn: ಜಿಮಿ (ನೈಜೀರಿಯಾ)

en: Jirel
kn: ಜಿರೆಲ್

en: Jiru
kn: ಜಿರು

en: Joba
kn: ಜೋಬಾ

en: Jola-Fonyi
kn: ಜೋಲಾ-ಫೋನಿ

en: Jola-Kasa
kn: ಜೊಲಾ-ಕಸಾ

en: Jordanian Sign Language
kn: ಜೋರ್ಡೋನಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Jorto
kn: ಜೊರ್ಟೊ

en: Jorá
kn: ಜೋರಾ

en: Jowulu
kn: ಜೊವುಲು

en: Juang
kn: ಜುವಾಂಗ್

en: Judeo-Arabic
kn: ಜ್ಯೂಡೊ-ಅರೇಬಿಕ್

en: Judeo-Georgian
kn: ಜ್ಯೂಡೊ-ಜಾರ್ಜಿಯನ್

en: Judeo-Italian
kn: ಜ್ಯೂಡೊ-ಇಟಾಲಿಯನ್

en: Judeo-Persian
kn: ಜ್ಯೂಡೊ-ಪರ್ಶಿಯನ್

en: Jumjum
kn: ಜುಮ್‌ಜುಮ್

en: Jumla Sign Language
kn: ಜುಮ್ಲಾ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Jur Modo
kn: ಜೂರ್ ಮೊಡೊ

en: Jurúna
kn: ಜುರುನಾ

en: Jutish
kn: ಜುಟಿಶ್

en: Juwal
kn: ಜುವಾಲ್

en: Júma
kn: ಜೂಮಾ

en: K'iche'
kn: ಕಿಶೆ

en: Kaamba
kn: ಕಾಂಬಾ

en: Kaba
kn: ಕಬಾ

en: Kabalai
kn: ಕಬಾಲಾಯಿ

en: Kabardian
kn: ಕಬಾರ್ಡಿಯನ್

en: Kabatei
kn: ಕಬಾಟೆ

en: Kabola
kn: ಕಬೊಲಾ

en: Kabras
kn: ಕಬ್ರಾಸ್

en: Kaburi
kn: ಕಬೂರಿ

en: Kabwa
kn: ಕಬ್ವಾ

en: Kabyle
kn: ಕಬೈಲ್

en: Kachari
kn: ಕಚಾರಿ

en: Kacipo-Balesi
kn: ಕಾಚಿಪೊ-ಬಲೆಸಿ

en: Kadai
kn: ಕಡಾಯಿ

en: Kaduo
kn: ಕಡುವೊ

en: Kafoa
kn: ಕಫೋಯ

en: Kagate
kn: ಕಗಾಟ್

en: Kagayanen
kn: ಕಗೇಯಾನೆನ್

en: Kagoro
kn: ಕಗೊರೊ

en: Kagulu
kn: ಕಗುಲು

en: Kahe
kn: ಕಹೆ

en: Kahua
kn: ಕಹುವಾ

en: Kaibobo
kn: ಕೈಬೊಬೊ

en: Kaidipang
kn: ಕೈಡಿಪಾಂಗ್

en: Kaike
kn: ಕೈಕೆ

en: Kaiku
kn: ಕೈಕು

en: Kaimbulawa
kn: ಕೈಂಬುಲಾವ

en: Kaimbé
kn: ಕೈಂಬಿ

en: Kairak
kn: ಕೈರಾಕ್

en: Kairiru
kn: ಕೈರಿರು

en: Kairui-Midiki
kn: ಕೈರುಯಿ-ಮಿಡಿಕಿ

en: Kais
kn: ಕೈಸ್

en: Kaiy
kn: ಕಾಯಿಯೆ

en: Kajakse
kn: ಕಜಾಕ್ಸೆ

en: Kajali
kn: ಕಜಾಲಿ

en: Kakabai
kn: ಕಕಾಬಾಯಿ

en: Kakabe
kn: ಕಕಾಬೆ

en: Kakanda
kn: ಕಕಾಂಡ

en: Kaki Ae
kn: ಕಕಿ ಎ

en: Kako
kn: ಕಾಕೊ

en: Kala Lagaw Ya
kn: ಕಾಲಾ ಲಾಗಾವ್ ಯಾ

en: Kalabakan
kn: ಕಲಾಬಾಕನ್

en: Kalabra
kn: ಕಲಾಬ್ರಾ

en: Kalagan
kn: ಕಲಾಗನ್

en: Kalam
kn: ಕಲಾಮ್

en: Kalami
kn: ಕಲಾಮಿ

en: Kalamsé
kn: ಕಲಾಮ್ಸೆ

en: Kalanadi
kn: ಕಲಾನದಿ

en: Kalao
kn: ಕಲವೊ

en: Kalapuya
kn: ಕಲಾಪುಯಾ

en: Kalasha
kn: ಕಲಾಶ

en: Kalkoti
kn: ಕಲ್ಕೋಟಿ

en: Kalkutung
kn: ಕಲ್ಕುಟುಂಗ್

en: Kalmyk
kn: ಕಾಲ್ಮಿಕ್

en: Kalou
kn: ಕಲಾವು

en: Kaluli
kn: ಕಲುಲಿ

en: Kalumpang
kn: ಕಲುಂಪಾಂಗ್

en: Kamakan
kn: ಕಮಾಕನ್

en: Kamang
kn: ಕಮಾಂಗ್

en: Kamarian
kn: ಕಮಾರಿಯನ್

en: Kamas
kn: ಕಮಾಸ್

en: Kamasa
kn: ಕಮಾಸ

en: Kamasau
kn: ಕಮಾಸೌ

en: Kamayo
kn: ಕಮಾಯೊ

en: Kamba (Kenya)
kn: ಕಾಂಬಾ (ಕೀನ್ಯಾ)

en: Kambaata
kn: ಕಂಬಾಟ

en: Kambaira
kn: ಕಂಬೈರಾ

en: Kambera
kn: ಕಂಬೆರಾ

en: Kambiwá
kn: ಕಂಬಿವಾ

en: Kami (Nigeria)
kn: ಕಮಿ (ನೈಜೀರಿಯಾ)

en: Kami (Tanzania)
kn: ಕಾಮಿ (ಟಾಂಝಾನಿಯಾ)

en: Kamu
kn: ಕಮು

en: Kamula
kn: ಕಮುಲಾ

en: Kamviri
kn: ಕಾಮ್‌ವಿರಿ

en: Kanakanabu
kn: ಕನಾಕನಾಬು

en: Kanamarí
kn: ಕನಮಾರಿ

en: Kanashi
kn: ಕನಾಶಿ

en: Kanasi
kn: ಕನಾಸಿ

en: Kanauji
kn: ಕನೌಜಿ

en: Kandas
kn: ಕಂಡಾಸ್

en: Kang
kn: ಕಾಂಗ್

en: Kangean
kn: ಕಂಗೀನ್

en: Kangjia
kn: ಕಾಂಗ್ಜಿಯಾ

en: Kango (Bas-Uélé District)
kn: ಕಾಂಗೊ (ಬಸ್-ಉಯೆಲೆ ಜಿಲ್ಲೆ)

en: Kango (Tshopo District)
kn: ಕಾಂಗೊ (ತ್ಶೊಪೊ ಜಿಲ್ಲೆ)

en: Kangri
kn: ಕಾಂಗ್ರಿ

en: Kaniet
kn: ಕನಿಯೆಟ್

en: Kaningi
kn: ಕನಿಂಗಿ

en: Kaningra
kn: ಕನಿಂಗ್ರಾ

en: Kaninuwa
kn: ಕನಿನುವಾ

en: Kanite
kn: ಕನೈಟ್

en: Kankanaey
kn: ಕಂಕಾನಯೆ

en: Kannada
kn: ಕನ್ನಡ

en: Kanoé
kn: ಕನೊಯಿ

en: Kansa
kn: ಕನ್ಸಾ

en: Kantosi
kn: ಕಂಟೋಸಿ

en: Kanufi
kn: ಕನುಫಿ

en: Kanuri
kn: ಕನೂರಿ

en: Kanyok
kn: ಕನ್ಯೊಕ್

en: Kaonde
kn: ಕವೋಂಡ್

en: Kap
kn: ಕಾಪ್

en: Kapin
kn: ಕಪಿನ್

en: Kapinawá
kn: ಕಪೀನವಾ

en: Kapingamarangi
kn: ಕಪಿಂಗಾಮರಾಂಗಿ

en: Kapriman
kn: ಕಾಪ್ರಿಮಾನ್

en: Kapya
kn: ಕಪ್ಯಾ

en: Kaqchikel
kn: ಕಕ್ಛಿಕೆಲ್

en: Kara (Central African Republic)
kn: ಸೆಂಟ್ರಲ್ (ಸೆಂಟ್ರಲ್ ಆಫ್ರಿಕನ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್)

en: Kara (Korea)
kn: ಕಾರ (ಕೋರಿಯ)

en: Kara (Papua New Guinea)
kn: ಕರಾ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

en: Kara (Tanzania)
kn: ಕಾರಾ (ಟಾಂಝಾನಿಯಾ)

en: Kara-Kalpak
kn: ಕರಾ-ಕಲ್ಪಕ್

en: Karachay-Balkar
kn: ಕರಾಚೆ-ಬಾಲ್ಕರ್

en: Karajá
kn: ಕರಾಜ

en: Karakhanid
kn: ಕರಾಕನಿಡ್

en: Karami
kn: ಕರಾಮಿ

en: Karang
kn: ಕರಾಂಗ್

en: Karanga
kn: ಕರಾಂಗಾ

en: Karankawa
kn: ಕರಾಂಕಾವ

en: Karao
kn: ಕರಾವೊ

en: Karata
kn: ಕರಾಟ

en: Karawa
kn: ಕರಾವ

en: Karbi
kn: ಕರ್ಬಿ

en: Kare (Papua New Guinea)
kn: ಕರೆ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

en: Karelian
kn: ಕರೇಲಿಯನ್

en: Karey
kn: ಕರೇಯ್

en: Karipúna
kn: ಕರಿಪುನಾ

en: Karirí-Xocó
kn: ಕರಿರೊ-ಕ್ಸೊಕೊ

en: Karitiâna
kn: ಕರಿಟಿಯಾನ

en: Kariyarra
kn: ಕರಿಯಾರಾ

en: Karkar-Yuri
kn: ಕಾರ್ಕಾರ್-ಯುರಿ

en: Karkin
kn: ಕರ್ಕಿನ್

en: Karko
kn: ಕಾರ್ಕೊ

en: Karnai
kn: ಕರ್ನಾಯ್

en: Karo (Brazil)
kn: ಕಾರೊ (ಬ್ರಝಿಲ್)

en: Karo (Ethiopia)
kn: ಕರೊ (ಇಥಿಯೋಪಿಯಾ)

en: Karok
kn: ಕರೊಕ್

en: Karon
kn: ಕರೊನ್

en: Karore
kn: ಕರೋರ್

en: Kasanga
kn: ಕಸಂಗಾ

en: Kasem
kn: ಕಸೆಮ್

en: Kashaya
kn: ಕಶಾಯ

en: Kashmiri
kn: ಕಾಶ್ಮೀರಿ

en: Kashubian
kn: ಕಶುಬಿಯನ್

en: Kasiguranin
kn: ಕಸಿಗುರಾನಿನ್

en: Kaska
kn: ಕಾಸ್ಕಾ

en: Kaskean
kn: ಕಾಸ್ಕೀನ್

en: Katabaga
kn: ಕಟಾಬಗಾ

en: Katawixi
kn: ಕಟಾವಿಕ್ಸಿ

en: Katbol
kn: ಕಟ್ಬೋಲ್

en: Katcha-Kadugli-Miri
kn: ಕಚ್ಚಾ-ಕಡುಗ್ಲಿ-ಮಿರಿ

en: Kathu
kn: ಕಾತು

en: Kati
kn: ಕಾಟಿ

en: Kato
kn: ಕಾಟೊ

en: Katua
kn: ಕಟುವಾ

en: Kaulong
kn: ಕೌಲೊಂಗ್

en: Kaure
kn: ಕೌರ್

en: Kaurna
kn: ಕೌರ್ನಾ

en: Kauwera
kn: ಕೌವೆರಾ

en: Kavalan
kn: ಕ್ಯಾವಲನ್

en: Kavet
kn: ಕವೆಟ್

en: Kawaiisu
kn: ಕವೈಸು

en: Kawi
kn: ಕಾವಿ

en: Kaxararí
kn: ಕಕ್ಸರರಿ

en: Kayabí
kn: ಕಯಾಬಿ

en: Kayagar
kn: ಕಯಾಗರ್

en: Kayan
kn: ಕಯಾನ್

en: Kayan Mahakam
kn: ಕಯಾನ್ ಮಾಕಮ್

en: Kayapó
kn: ಕಯಾಪೊ

en: Kayeli
kn: ಕಯೆಲಿ

en: Kayong
kn: ಕೆಯೊಂಗ್

en: Kayort
kn: ಕೆಯೋರ್ಟ್

en: Kayupulau
kn: ಕಯುಪುಲಾವ್

en: Kazakh
kn: ಕಜಕ್

en: Kazukuru
kn: ಕಝುಕುರು

en: Ke'o
kn: ಕಿಯೊ

en: Kedang
kn: ಕೆಡಾಂಗ್

en: Kein
kn: ಕೀನ್

en: Keiyo
kn: ಕಲೆಂಜಿನ್

en: Kela (Democratic Republic of Congo)
kn: ಕೆಲಾ (ಡೆಮೋಕ್ರೆಟಿಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್ ಆಫ್ ಕಾಂಗೋ)

en: Kela (Papua New Guinea)
kn: ಕೆಲಾ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

en: Kelabit
kn: ಕೆಲಾಬಿಟ್

en: Kele (Democratic Republic of Congo)
kn: ಕೆಲೆ (ಡೆಮೋಕ್ರೆಟಿಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್ ಆಫ್ ಕಾಂಗೋ)

en: Kele (Papua New Guinea)
kn: ಕೆಲೆ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

en: Kelo
kn: ಕೆಲೊ

en: Kelon
kn: ಕೆಲೊನ್

en: Kembayan
kn: ಕೆಂಬಯಾನ್

en: Kemberano
kn: ಕೆಂಬರಾನೊ

en: Kembra
kn: ಕೆಂಬ್ರಾ

en: Kendayan
kn: ಕೆಂಡಾಯನ್

en: Kendeje
kn: ಕೆಂಡೆಜೆ

en: Kendem
kn: ಕೆಂಡೆಮ್

en: Kenga
kn: ಕೆಂಗಾ

en: Keninjal
kn: ಕೆನಿಂಜಾಲ್

en: Kensiu
kn: ಕೆನಿಸು

en: Kenswei Nsei
kn: ಕೆನ್ಸೆವಿ ಎನ್‌ಸೆ

en: Kenyan Sign Language
kn: ಕೀನ್ಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Kenyi
kn: ಕೆನ್ಯಿ

en: Keoru-Ahia
kn: ಕಿಯೊರು-ಅಹಿಯಾ

en: Kepkiriwát
kn: ಕೆಪ್‌ಕಿರಿವಾಟ್

en: Kepo'
kn: ಕೆಪೊ

en: Kerak
kn: ಕೆರಾಕ್

en: Kereho
kn: ಕೆರೆಹೊ

en: Kerek
kn: ಕೆರಿಕ್

en: Kerewo
kn: ಕೆರೆವೊ

en: Kerinci
kn: ಕೆರಿಂಕಿ

en: Kesawai
kn: ಕೆಸವಾಯಿ

en: Ketengban
kn: ಕೆಟೆಂಗ್ಬಾನ್

en: Ketum
kn: ಕೆಟಮ್

en: Keyagana
kn: ಕೆಯಾಗಾನ

en: Kgalagadi
kn: ಕಲಾಗಡಿ

en: Khalaj
kn: ಖಲಾಜ್

en: Khaling
kn: ಖಾಲಿಂಗ್

en: Khamyang
kn: ಖಮ್ಯಾಂಗ್

en: Khana
kn: ಖಾನಾ

en: Khao
kn: ಖವೊ

en: Kharia Thar
kn: ಖಾರಿಯಾ ತಾರ್

en: Khasi
kn: ಖಾಸಿ

en: Khayo
kn: ಖಾಯೊ

en: Khazar
kn: ಖಾಜಾರ್

en: Khe
kn: ಖೆ

en: Khehek
kn: ಖೆಹೆಕ್

en: Khetrani
kn: ಖೆತ್ರಾನಿ

en: Khirwar
kn: ಕಿರ್ವಾರ್

en: Khisa
kn: ಖಿಸಾ

en: Khlor
kn: ಕ್ಲೊರ್

en: Khlula
kn: ಕ್ಲುಲಾ

en: Kho'ini
kn: ಕೊಯಿನಿ

en: Kholok
kn: ಕೊಲೊಕ್

en: Khorasani Turkish
kn: ಖೊರಾಸನಿ ಟರ್ಕಿಶ್

en: Khorezmian
kn: ಕೊರೇಝ್ಮೈನ್

en: Kháng
kn: ಖಾಂಗ್

en: Khün
kn: ಖುನ್

en: Kibiri
kn: ಕಿಬಿರಿ

en: Kikai
kn: ಕಿಕಾಯ್

en: Kiliwa
kn: ಕಿಲಿವಾ

en: Kim Mun
kn: ಕಿಮ್ ಮುನ್

en: Kimaragang
kn: ಕಿಮರಗಾಂಗ್

en: Kimbundu
kn: ಕಿಂಬುಂಡು

en: Kimki
kn: ಕಿಮ್ಕಿ

en: Kimré
kn: ಕಿಮ್ರೆ

en: Kinaray-A
kn: ಕಿನಾರೆ-A

en: Kinga
kn: ಕಿಂಗಾ

en: Kintaq
kn: ಕಿಂಟಾಕ್

en: Kinuku
kn: ಕಿನುಕು

en: Kinyarwanda
kn: ಕಿನ್ಯಾರ್ವಾಂಡ

en: Kioko
kn: ಕಿಯೊಕೊ

en: Kiong
kn: ಕಿಯೊಂಗ್

en: Kiorr
kn: ಕಿಯೋರ್

en: Kipsigis
kn: ಕಿಪ್ಸಿಗಿಸ್

en: Kiput
kn: ಕಿಪುಟ್

en: Kir-Balar
kn: ಕಿರ್-ಬಲಾರ್

en: Kirike
kn: ಕಿರಿಕೆ

en: Kirikiri
kn: ಕಿರಿಕಿರಿ

en: Kis
kn: ಕಿಸ್

en: Kisa
kn: ಕಿಸಾ

en: Kisankasa
kn: ಕಿಸಂಕಸಾ

en: Kisar
kn: ಕಿಸಾರ್

en: Kisi
kn: ಕಿಸಿ

en: Kitan
kn: ಕಿಟಾನ್

en: Kituba (Congo)
kn: ಕಿಟುಬಾ (ಕಾಂಗೋ)

en: Kituba (Democratic Republic of Congo)
kn: ಕಿಟುಬಾ (ಡೆಮೋಕ್ರೆಟಿಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್ ಆಫ್ ಕಾಂಗೋ)

en: Klao
kn: ಕ್ಲಾವೊ

en: Klingon
kn: ಕ್ಲಿಂಗನ್

en: Knaanic
kn: ಕ್ನಾನಿಕ್

en: Ko
kn: ಕೊ

en: Koasati
kn: ಕೊಯಾಸಟಿ

en: Koba
kn: ಕೊಬಾ

en: Kobon
kn: ಕೊಬೊನ್

en: Koda
kn: ಕೋಡಾ

en: Kodaku
kn: ಕೊಡಾಕು

en: Kodeoha
kn: ಕೊಡೊಹ

en: Kodi
kn: ಕೊಡಿ

en: Kodia
kn: ಕೋಡಿಯ

en: Kofa
kn: ಕೊಫಾ

en: Kofei
kn: ಕೊಫೆ

en: Kofyar
kn: ಕೊಫ್ಯಾರ್

en: Koguryo
kn: ಕೊಗುರ್ಯೊ

en: Kohin
kn: ಕೊಹಿನ್

en: Koho
kn: ಕೊಹೊ

en: Kohumono
kn: ಕೊಹುಮೋನು

en: Koi
kn: ಕೋಯಿ

en: Koibal
kn: ಕೊಯಿಬಾಲ್

en: Koireng
kn: ಕೊಯಿರೆಂಗ್

en: Koitabu
kn: ಕೊಯಿಟಬು

en: Koiwat
kn: ಕೊಯಿವಾಟ್

en: Kok Borok
kn: ಕೋಕ್ ಬೊರೊಕ್

en: Kokata
kn: ಕೊಕಾಟ

en: Koke
kn: ಕೋಕ್

en: Kokoda
kn: ಕೊಕೊಡಾ

en: Kokola
kn: ಕೊಕೊಲಾ

en: Kokota
kn: ಕೊಕೊಟಾ

en: Kol (Cameroon)
kn: ಕೋಲ್ (ಕೆಮರೂನ್)

en: Kol (Papua New Guinea)
kn: ಕೋಲ್ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

en: Kola
kn: ಕೊಲಾ

en: Kolbila
kn: ಕೊಲ್ಬಿಲಾ

en: Koluwawa
kn: ಕೊಲುವಾವ

en: Kom (Cameroon)
kn: ಕೋಮ್ (ಕೆಮರೂನ್)

en: Kom (India)
kn: ಕೋಮ್ (ಭಾರತ)

en: Koma
kn: ಕೊಮ

en: Komba
kn: ಕೊಂಬಾ

en: Kombai
kn: ಕೊಂಬಾಯಿ

en: Kombio
kn: ಕೊಂಬಿಯೊ

en: Komi
kn: ಕೋಮಿ

en: Komi-Permyak
kn: ಕೋಮಿ-ಪೆರ್ಮ್ಯಾಕ್

en: Komi-Zyrian
kn: ಕೋಮಿ-ಝಿರಿಯಾನ್

en: Kominimung
kn: ಕೊಮಿನಿಮಂಗ್

en: Komo (Democratic Republic of Congo)
kn: ಕೊಮೊ (ಡೆಮೋಕ್ರೆಟಿಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್ ಆಫ್ ಕಾಂಗೋ)

en: Komo (Sudan)
kn: ಕೋಮೊ (ಸುಡಾನ್)

en: Komodo
kn: ಕೊಮೊಡೊ

en: Kompane
kn: ಕೊಂಪಾನೆ

en: Komyandaret
kn: ಕೊಮ್ಯಾಂಡರೆಟ್

en: Kon Keu
kn: ಕೊನ್ ಕೆಯು

en: Konai
kn: ಕೊನಾಯಿ

en: Konda
kn: ಕೊಂಡಾ

en: Kongo
kn: ಕಾಂಗೊ

en: Konkani (individual language)
kn: ಕೊಂಕಣಿ (ಪ್ರತ್ಯೇಕ ಭಾಷೆ)

en: Konkani (macrolanguage)
kn: ಕೊಂಕಣಿ (ಮ್ಯಾಕ್ರೊಭಾಷೆ)

en: Konkomba
kn: ಕೊಂಕೊಂಬಾ

en: Konni
kn: ಕೊನ್ನಿ

en: Kono (Guinea)
kn: ಕೊನೊ (ಗಿನಿ)

en: Kono (Nigeria)
kn: ಕೊನೊ (ನೈಜೀರಿಯಾ)

en: Kono (Sierra Leone)
kn: ಕೊನೊ (ಸಿಯೋರ ಲಿಯೋನ್)

en: Konomala
kn: ಕೊನೊಮಲ

en: Konso
kn: ಕೊನ್ಸೊ

en: Konzo
kn: ಕೊಂಝೊ

en: Koongo
kn: ಕೂಂಗೊ

en: Koonzime
kn: ಕೂಂಸಿಮ್

en: Koorete
kn: ಕೂರೆಟ್

en: Kopar
kn: ಕೋಪಾರ್

en: Kopkaka
kn: ಕೊಪ್ಕಕಾ

en: Korafe-Yegha
kn: ಕೊರಾಫ್-ಯೆಗಾ

en: Korak
kn: ಕೊರಾಕ್

en: Korana
kn: ಕೊರಾನ

en: Korean
kn: ಕೊರಿಯನ್

en: Korean Sign Language
kn: ಕೊರಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Koreguaje
kn: ಕೊರೆಗುವಾಜೆ

en: Koresh-e Rostam
kn: ಕೊರೇಶ್-ಇ ರೋಸ್ತಮ್

en: Koro (Côte d'Ivoire)
kn: ಕೊರೊ (ಕೋಟ್ ಡಿ ಇವೊಯಿರ್)

en: Koro (Papua New Guinea)
kn: ಕೊರೊ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

en: Koro (Vanuatu)
kn: ಕೊರೊ (ವನೌಟು)

en: Koromira
kn: ಕೊರೊಮಿರಾ

en: Koroni
kn: ಕೊರೊನಿ

en: Korop
kn: ಕೊರೊಪ್

en: Koropó
kn: ಕೊರೊಪೊ

en: Koroshi
kn: ಕೊರೊಶಿ

en: Korubo
kn: ಕೊರುಬೊ

en: Korupun-Sela
kn: ಕೊರುಪನ್-ಸೆಲಾ

en: Koryak
kn: ಕೊರ್ಯಾಕ್

en: Kosena
kn: ಕೊಸೆನಾ

en: Kosraean
kn: ಕೊಸ್ರಿಯನ್

en: Kota (Gabon)
kn: ಕೋಡಾ (ಗೆಬೋನ್)

en: Kota (India)
kn: ಕೋಟ (ಭಾರತ)

en: Kotava
kn: ಕೊಟೊವಾ

en: Koti
kn: ಕೋಟಿ

en: Kott
kn: ಕೋಟ್

en: Kouya
kn: ಕೌಯಾ

en: Kovai
kn: ಕೊವಾಯಿ

en: Kove
kn: ಕೋವ್

en: Kowaki
kn: ಕೊವಾಕಿ

en: Kowiai
kn: ಕೊವುಯಾಯಿ

en: Koy Sanjaq Surat
kn: ಕೊಯ್ ಸಂಜಾಕ್ ಸೂರತ್

en: Koyo
kn: ಕೊಯೊ

en: Koyukon
kn: ಕೊಯುಕೊನ್

en: Kpagua
kn: ಕಪಗುವಾ

en: Kpala
kn: ಕಪಾಲ

en: Kpan
kn: ಕಪಾನ್

en: Kpasam
kn: ಕಪಾಸಮ್

en: Kpati
kn: ಕಪಾಟಿ

en: Kpatili
kn: ಕಪಾಟಿಲಿ

en: Kpelle
kn: ಕುಪೆಲ್

en: Kplang
kn: ಕಪ್ಲಾಂಗ್

en: Krache
kn: ಕ್ರಾಶೆ

en: Krahô
kn: ಕ್ರಹೊ

en: Kraol
kn: ಕ್ರವೋಲ್

en: Krenak
kn: ಕ್ರೆನಾಕ್

en: Krevinian
kn: ಕ್ರೆವಿನಿಯನ್

en: Kreye
kn: ಕ್ರೆಯೆ

en: Krikati-Timbira
kn: ಕ್ರಿಕಾಟಿ-ಟಿಂಬಿರಾ

en: Krim
kn: ಕ್ರಿಮ್

en: Krio
kn: ಕ್ರಿಯೊ

en: Kriol
kn: ಕ್ರಿಯೋಲ್

en: Krisa
kn: ಕ್ರಿಸಾ

en: Krobu
kn: ಕ್ರೊಬು

en: Kru'ng 2
kn: ಕ್ರುಂಗ್ 2

en: Kryts
kn: ಕ್ರಿಟ್ಸ್

en: Kuan
kn: ಕುವಾನ್

en: Kuanua
kn: ಕುವಾನುವಾ

en: Kuanyama
kn: ಕುಯನ್ಯಮಾ

en: Kubi
kn: ಕುಬಿ

en: Kubu
kn: ಕುಬು

en: Kucong
kn: ಕುಚೊಂಗ್

en: Kudmali
kn: ಕುಡ್ಮಾಲಿ

en: Kudu-Camo
kn: ಕುಡೊ-ಕಾಮೊ

en: Kugama
kn: ಕುಗಮಾ

en: Kui (India)
kn: ಕುಯಿ (ಭಾರತ)

en: Kui (Indonesia)
kn: ಕುಯಿ (ಇಂಡೋನೇಶಿಯಾ)

en: Kuijau
kn: ಕುಯಿಜಾವ್

en: Kuikúro-Kalapálo
kn: ಕುಯಿಕುರೊ-ಕಲಾಪಾಲೊ

en: Kujarge
kn: ಕುಜಾರ್ಗೆ

en: Kukatja
kn: ಕುಕಾಟ್ಜಾ

en: Kuku-Mangk
kn: ಕುಕು-ಮಾಂಗ್

en: Kuku-Mu'inh
kn: ಕುಕು-ಮುಯಿನ್

en: Kuku-Muminh
kn: ಕುಕು-ಮಮಿನ್

en: Kuku-Ugbanh
kn: ಕುಕು-ಉಗ್ಬಾನ್

en: Kuku-Uwanh
kn: ಕುಕು-ಉವಾನ್

en: Kula
kn: ಕುಲಾ

en: Kulere
kn: ಕುಲೇರ್

en: Kulfa
kn: ಕುಲ್ಫಾ

en: Kulisusu
kn: ಕುಲಿಸುಸು

en: Kulon-Pazeh
kn: ಕುಲೋನ್-ಪಸೇಹ್

en: Kulung (Nepal)
kn: ಕುಲುಂಗ್ (ನೇಪಾಲ್)

en: Kulung (Nigeria)
kn: ಕುಲುಂಗ್ (ನೈಜೀರಿಯಾ)

en: Kumalu
kn: ಕುಮಲು

en: Kuman (Russia)
kn: ಕುಮಾನ್ (ರಷ್ಯಾ)

en: Kumarbhag Paharia
kn: ಕುಮಾರ್ಭಾಗ್ ಪಹಾರಿಯ

en: Kumba
kn: ಕುಂಬಾ

en: Kumbaran
kn: ಕುಂಬಾರನ್

en: Kumbewaha
kn: ಕುಂಬೆವಾಹ

en: Kumhali
kn: ಕುಮಾಲಿ

en: Kumiai
kn: ಕುಮಿಯಾಯಿ

en: Kumukio
kn: ಕುಮುಕಿಯೊ

en: Kumyk
kn: ಕುಮಿಕ್‌

en: Kumzari
kn: ಕುಂಝಾರಿ

en: Kunama
kn: ಕುನಾಮ

en: Kunbarlang
kn: ಕುನ್ಬಾರ್ಲಾಂಗ್

en: Kunduvadi
kn: ಕುಂಡುವಾಡಿ

en: Kung-Ekoka
kn: ಕುಂಗ್-ಎಕೋಕ

en: Kuni
kn: ಕುನಿ

en: Kuni-Boazi
kn: ಕುನಿ-ಬೊಯಾಝಿ

en: Kunigami
kn: ಕುನಿಗಾಮಿ

en: Kunimaipa
kn: ಕುನಿಮೈಪಾ

en: Kunja
kn: ಕುಂಜಾ

en: Kunjen
kn: ಕುಂಜೆನ್

en: Kunyi
kn: ಕುನ್ಯಿ

en: Kunza
kn: ಕುಂಝಾ

en: Kuo
kn: ಕುಯೊ

en: Kuot
kn: ಕುವೋಟ್

en: Kupa
kn: ಕುಪಾ

en: Kupsabiny
kn: ಕುಪ್ಸಬಿನಿ

en: Kur
kn: ಕೂರ್

en: Kurama
kn: ಕುರುಮಾ

en: Kuranko
kn: ಕುರಾಂಕೊ

en: Kurdish
kn: ಕುರ್ದಿಶ್

en: Kuri
kn: ಕುರಿ

en: Kuria
kn: ಕುರಿಯಾ

en: Kurrama
kn: ಕುರಾಮಾ

en: Kurti
kn: ಕುರ್ಟಿ

en: Kurtokha
kn: ಕುರ್ಟೋಖಾ

en: Kurudu
kn: ಕುರೂಡ್

en: Kurukh
kn: ಕುರುಖ್

en: Kuruáya
kn: ಕುರುವಯಾ

en: Kusaal
kn: ಕುಸಾಲ್

en: Kusaghe
kn: ಕುಸಗೆ

en: Kushi
kn: ಕುಶಿ

en: Kusu
kn: ಕುಸು

en: Kutenai
kn: ಕುಟೆನಾಯ್

en: Kutep
kn: ಕುಟೆಪ್

en: Kuthant
kn: ಕುತಾಂಟ್

en: Kutto
kn: ಕುಟೊ

en: Kuuku-Ya'u
kn: ಕೂಕು-ಯಾವು

en: Kuvi
kn: ಕುವಿ

en: Kuwaa
kn: ಕುವಾ

en: Kuwaataay
kn: ಕುವಾಟಾಯ್

en: Kw'adza
kn: ಕ್ವಾಝಾ

en: Kwa'
kn: ಕ್ವಾ

en: Kwaami
kn: ಕ್ವಾಮಿ

en: Kwadi
kn: ಕ್ವಾಡಿ

en: Kwaio
kn: ಕ್ವಾಯಿಯೊ

en: Kwakiutl
kn: ಕ್ವಾಕಿಯೋಡಲ್

en: Kwakum
kn: ಕ್ವಾಕುಮ್

en: Kwalhioqua-Tlatskanai
kn: ಕ್ವಾಲಿಯೊಕ-ಟ್ಲಟ್ಸಕಾನಾಯಿ

en: Kwama
kn: ಕ್ವಾಮ

en: Kwambi
kn: ಕ್ವಾಂಬಿ

en: Kwamera
kn: ಕ್ವಾಮೆರಾ

en: Kwang
kn: ಕ್ವಾಂಗ್

en: Kwanga
kn: ಕ್ವಾಂಗಾ

en: Kwangali
kn: ಕ್ವಾಂಗಾಲಿ

en: Kwanja
kn: ಕ್ವಾಂಜಾ

en: Kwara'ae
kn: ಕ್ವಾರಾಯೆ

en: Kwasio
kn: ಕ್ವಾಸಿಯೊ

en: Kwaya
kn: ಕ್ವಾಯಾ

en: Kwegu
kn: ಕ್ವೆಗು

en: Kwer
kn: ಕ್ವೆರ್

en: Kwerba
kn: ಕ್ವೆರ್ಬಾ

en: Kwerba Mamberamo
kn: ಕ್ವೆರ್ಬಾ ಮಂಬೆರಾಮೊ

en: Kwere
kn: ಕ್ವೆರೆ

en: Kwese
kn: ಕ್ವೀಸ್

en: Kwesten
kn: ಕ್ವೆಸ್ಟೆನ್

en: Kwinsu
kn: ಕ್ವಿನ್ಸು

en: Kwinti
kn: ಕ್ವಿಂಟಿ

en: Kwoma
kn: ಕ್ವೊಮಾ

en: Kwomtari
kn: ಕ್ವೊಂಟಾರಿ

en: Kxoe
kn: ಕ್ಸೋಯಿ

en: Kyak
kn: ಕ್ಯಾಕ್

en: Kyaka
kn: ಕ್ಯಾಕಾ

en: Kyenele
kn: ಕೈನೀಲ್

en: Kâte
kn: ಕಾಟೆ

en: Kölsch
kn: ಕೊಲ್ಶ್

en: La'bi
kn: ಲಾ'ಅಬಿ

en: Laari
kn: ಲಾರಿ

en: Laba
kn: ಲಬಾ

en: Label
kn: ಲೇಬಲ್

en: Labo
kn: ಲಾಬೊ

en: Labu
kn: ಲಾಬು

en: Lacandon
kn: ಲಕಾಂಡನ್

en: Lachi
kn: ಲಾಶಿ

en: Ladakhi
kn: ಲಡಾಕಿ

en: Ladin
kn: ಲಾಡಿನ್

en: Ladino
kn: ಲಾಡಿನೊ

en: Laeko-Libuat
kn: ಲಯೆಕೊ-ಲಿಬುವಾಟ್

en: Lafofa
kn: ಲಫೋಫಾ

en: Laghu
kn: ಲಗು

en: Laghuu
kn: ಲಗೂ

en: Lagwan
kn: ಲಗ್ವಾನ್

en: Laha (Indonesia)
kn: ಲಹಾ (ಇಂಡೋನೇಶಿಯಾ)

en: Laha (Viet Nam)
kn: ಲಹಾ (ವಿಯೆಟ್ ನಾಮ್)

en: Lahanan
kn: ಲಹಾನಾನ್

en: Lahnda
kn: ಲಾಂಡಾ

en: Lahu
kn: ಲಾಹು

en: Lahu Shi
kn: ಲಾಹೂ; ಶಿ

en: Laimbue
kn: ಲಾಯಿಂಬು

en: Laiyolo
kn: ಲೈಯೊಲೊ

en: Lak
kn: ಲಾಕ್

en: Laka (Chad)
kn: ಲಾಕಾ (ಚಾಡ್)

en: Laka (Nigeria)
kn: ಲಾಕಾ (ನೈಜೀರಿಯಾ)

en: Lakalei
kn: ಲಕಾಲೆ

en: Lakha
kn: ಲಾಖಾ

en: Laki
kn: ಲಾಕಿ

en: Lakkia
kn: ಲಕ್ಕಿಯಾ

en: Lakon
kn: ಲಕೊನ್

en: Lakondê
kn: ಲಕೊಂಡ್

en: Lakota
kn: ಲಕೊಟಾ

en: Lala
kn: ಲಲಾ

en: Lala-Bisa
kn: ಲಾಲಾ-ಬಿಸಾ

en: Lala-Roba
kn: ಲಾಲಾ-ರೊಬಾ

en: Lalia
kn: ಲಾಲಿಯಾ

en: Lama (Togo)
kn: ಲಾಮಾ (ಟೊಗೊ)

en: Lamaholot
kn: ಲಮಾಹೊಲೊಟ್

en: Lamalera
kn: ಲಮಾಲೆರಾ

en: Lamang
kn: ಲಮಾಂಗ್

en: Lamatuka
kn: ಲಮಾಟುಕಾ

en: Lamba
kn: ಲಾಂಬ

en: Lambadi
kn: ಲಂಬಾಡಿ

en: Lambichhong
kn: ಲಾಂಬಿಶೋಂಗ್

en: Lamboya
kn: ಲಂಬೋಯಾ

en: Lambya
kn: ಲಾಂಬ್ಯಾ

en: Lame
kn: ಲಾಮೆ

en: Lamenu
kn: ಲಮೆನು

en: Lamet
kn: ಲಾಮೆಟ್

en: Lamja-Dengsa-Tola
kn: ಲಂಜಾ-ಡೆಂಗ್ಸಾ-ಟೊಲಾ

en: Lamkang
kn: ಲಮ್ಕಾಂಗ್

en: Lamma
kn: ಲಾಮಾ

en: Lamnso'
kn: ಲಾಂನ್ಸೊ

en: Lamogai
kn: ಲಮೊಗಾಯಿ

en: Lampung Api
kn: ಲಾಂಪುಂಗ್ ಅಪಿ

en: Lampung Nyo
kn: ಲಾಂಪುಂಗ್ ನ್ಯೊ

en: Lamu
kn: ಲಾಮು

en: Lamu-Lamu
kn: ಲಾಮು-ಲಾಮು

en: Landoma
kn: ಲಾಂಡೊಮ

en: Lang'e
kn: ಲ್ಯಾಂಗೆ

en: Langam
kn: ಲಾಂಗಾಮ್

en: Langbashe
kn: ಲಾಂಗ್ಬಾಶೆ

en: Langi
kn: ಲಾಂಗಿ

en: Lango (Sudan)
kn: ಲ್ಯಾಂಗೊ (ಸುಡಾನ್)

en: Lango (Uganda)
kn: ಲಾಂಗೊ (ಉಗಾಂಡ)

en: Langobardic
kn: ಲಾಂಗೊಬಾರ್ಡಿಕ್

en: Langue des signes de Belgique Francophone
kn: ಲಾಂಜೆ ಡೆಸ್ ಸೈನ್ಸ್ ಡಿ ಬೆಲ್ಜಿಕ್ ಫ್ರಾಂಕೊಫೊನ್

en: Lanoh
kn: ಲಾನೊಹ್

en: Lao
kn: ಲಾವೋ

en: Laomian
kn: ಲಾವೊಮಿಯಾನ್

en: Laopang
kn: ಲಾವೊಪಾಂಗ್

en: Laos Sign Language
kn: ಲಾವೋಸ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Laragia
kn: ಲರಾಗಿಯ

en: Lardil
kn: ಲಾರ್ಡಿಲ್

en: Larevat
kn: ಲರೆವಟ್

en: Larike-Wakasihu
kn: ಲರಿಕೆ-ವಕಸಿಹು

en: Laro
kn: ಲಾರೊ

en: Larteh
kn: ಲಾರ್ಟೆ

en: Laru
kn: ಲಾರು

en: Lasalimu
kn: ಲಸಾಲಿಮು

en: Lasgerdi
kn: ಲಸ್ಗೆರ್ಡಿ

en: Lashi
kn: ಲಶಿ

en: Lasi
kn: ಲಾಸಿ

en: Latin
kn: ಲ್ಯಾಟಿನ್

en: Latu
kn: ಲಾಟು

en: Latundê
kn: ಲಟುಂಡೆ

en: Latvian
kn: ಲಾಟ್ವಿಯನ್

en: Latvian Sign Language
kn: ಲಾಟ್ವಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Lau
kn: ಲೌ

en: Laua
kn: ಲೌವಾ

en: Lauan
kn: ಲೌವಾನ್

en: Lauje
kn: ಲೌಜೆ

en: Laura
kn: ಲೌರಾ

en: Laurentian
kn: ಲೌರೆಂಶಿಯನ್

en: Lavatbura-Lamusong
kn: ಲವಾಟ್ಬುರಾ-ಲಮುಸೊಂಗ್

en: Lave
kn: ಲೇವ್

en: Laven
kn: ಲಾವೆನ್

en: Lavukaleve
kn: ಲವುಕಾಲೀವ್

en: Lawangan
kn: ಲವಾಂಗನ್

en: Lawunuia
kn: ಲವುನುಯಿಯಾ

en: Layakha
kn: ಲಿಯಾಖ

en: Laz
kn: ಲಾಸ್

en: Leco
kn: ಲೆಕೊ

en: Leelau
kn: ಲೆಲಾವ್

en: Lefa
kn: ಲೆಫಾ

en: Lega-Mwenga
kn: ಲೆಗಾ-ಮ್ವೆಂಗಾ

en: Lega-Shabunda
kn: ಲೆಗಾ-ಶಾಬುಂಡಾ

en: Legbo
kn: ಲೆಗ್ಬೊ

en: Legenyem
kn: ಲೆಗೆನ್ಯೆಮ್

en: Lehali
kn: ಲೆಹಾಲಿ

en: Lehalurup
kn: ಲೆಹಾಲುರುಪ್

en: Lehar
kn: ಲೆಹಾರ್

en: Leipon
kn: ಲಿಪೊನ್

en: Lelak
kn: ಲೆಲಾಕ್

en: Lele (Chad)
kn: ಲೆಲೆ (ಚಾಡ್)

en: Lele (Democratic Republic of Congo)
kn: ಲೆಲೆ (ಡೆಮೋಕ್ರೆಟಿಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್ ಆಫ್ ಕಾಂಗೋ)

en: Lele (Guinea)
kn: ಲೆಲೆ (ಗಿನಿ)

en: Lele (Papua New Guinea)
kn: ಲೆಲೆ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

en: Lelemi
kn: ಲೆಲೆಮಿ

en: Lelepa
kn: ಲೆಲೆಪಾ

en: Lembena
kn: ಲೆಂಬೆಲಾ

en: Lemerig
kn: ಲೆಮೆರಿಗ್

en: Lemio
kn: ಲೆಮಿಯೊ

en: Lemnian
kn: ಲೆಮ್ನಿಯಾನ್

en: Lemolang
kn: ಲೆಮೊಲಾಂಗ್

en: Lemoro
kn: ಲೆಮೊರೊ

en: Lenakel
kn: ಲೆನಾಕೆಲ್

en: Lenca
kn: ಲೆಂಕಾ

en: Lendu
kn: ಲೆಂಡು

en: Lengilu
kn: ಲೆಂಗಿಲು

en: Lengo
kn: ಲೆಂಗೊ

en: Lengola
kn: ಲೆಂಗೊಲ

en: Leningitij
kn: ಲೆನಿಂಗಿಟಿಜ್

en: Lenje
kn: ಲೆಂಜೆ

en: Lenkau
kn: ಲೆಂಕೌ

en: Lenyima
kn: ಲೆನ್ಯಿಮಾ

en: Lepcha
kn: ಲೆಪ್ಚ

en: Lepki
kn: ಲೆಪ್ಕಿ

en: Lepontic
kn: ಲೆಪೋಂಟಿಕ್

en: Lese
kn: ಲೆಸೆ

en: Lesing-Gelimi
kn: ಲೆಸಿಂಗ್-ಗೆಲಿಮಿ

en: Letemboi
kn: ಲೆಟೆಂಬೊಯಿ

en: Leti (Cameroon)
kn: ಲೆಟಿ (ಕೆಮರೂನ್)

en: Leti (Indonesia)
kn: ಲೆಟಿ (ಇಂಡೋನೇಶಿಯ)

en: Levuka
kn: ಲೆವುಕಾ

en: Lewo
kn: ಲೆವೊ

en: Lewo Eleng
kn: ಲೆವೊ ಎಲೆಂಗ್

en: Lewotobi
kn: ಲೆವೊಟೊಬಿ

en: Leyigha
kn: ಲೆಯಿಗಾ

en: Lezghian
kn: ಲೆಸ್ಗಿಯನ್

en: Lhokpu
kn: ಲೊಕ್ಪು

en: Lhomi
kn: ಲೋಮಿ

en: Li'o
kn: ಲಿಯೊ

en: Liabuku
kn: ಲಿಯಾಬುಕು

en: Liana-Seti
kn: ಲಿಯಾನ್-ಸೆಟಿ

en: Libido
kn: ಲಿಬಿಡೊ

en: Libinza
kn: ಲಿಬಿಂಝಾ

en: Liburnian
kn: ಲಿಬರ್ನಿಯನ್

en: Libyan Sign Language
kn: ಲಿಬಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Ligbi
kn: ಲಿಗ್ಬಿ

en: Ligenza
kn: ಲಿಗೆಂಝಾ

en: Ligurian
kn: ಲಿಗುರಿಯಾನ್

en: Ligurian (Ancient)
kn: ಲಿಗುರಿಯನ್ (ಪುರಾತನ)

en: Lihir
kn: ಲಿಹಿರ್

en: Lijili
kn: ಲಿಜಿಲಿ

en: Lika
kn: ಲಿಕಾ

en: Liki
kn: ಲಿಕಿ

en: Likila
kn: ಲಿಕಿಲಾ

en: Likuba
kn: ಲಿಕುಬಾ

en: Likum
kn: ಲಿಕುಮ್

en: Likwala
kn: ಲಿಕ್ವಾಲ

en: Lilau
kn: ಲಿಲೌ

en: Lillooet
kn: ಲಿಲೊಯೆಟ್

en: Limassa
kn: ಲಿಮಾಸ

en: Limbu
kn: ಲಿಂಬು

en: Limbum
kn: ಲಿಂಬುಮ್

en: Limburgan
kn: ಲಿಂಬುರ್ಗಾನ್

en: Limi
kn: ಲಿಮಿ

en: Limilngan
kn: ಲಿಮಿಲಂಗನ್

en: Lindu
kn: ಲಿಂಡು

en: Linear A
kn: ಲೀನಿಯರ್ A

en: Lingala
kn: ಲಿಂಗಾಲ

en: Lingao
kn: ಲಿಂಗಾವೊ

en: Lingarak
kn: ಲಿಂಗಾರಾಕ್

en: Lingua Franca
kn: ಲಿಂಗುವಾ ಫ್ರಾಂಕಾ

en: Lingua Franca Nova
kn: ಲಿಂಗುವಾ ಫ್ರಾಂಕಾ ನೋವಾ

en: Lipo
kn: ಲಿಪೊ

en: Lisabata-Nuniali
kn: ಲಿಸಾಬಟಾ-ನುನಿಯಾಲಿ

en: Lisela
kn: ಲಿಸೆಲಾ

en: Lish
kn: ಲಿಶ್

en: Lishana Deni
kn: ಲಿಶಾನಾ ಡೆನಿ

en: Lishanid Noshan
kn: ಲಿಶಾನಿಡ್ ನೋಶನ್

en: Lishán Didán
kn: ಲಿಶಾನ್ ಡಿಡಾನ್

en: Lisu
kn: ಲಿಸು

en: Lithuanian
kn: ಲಿತುವಾನಿಯನ್

en: Lithuanian Sign Language
kn: ಲಿತುವಾನಿನ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Litzlitz
kn: ಲಿಟ್ಸ್‌ಲಿಟ್ಸ್‌

en: Liv
kn: ಲಿವ್

en: Livvi
kn: ಲಿವಿ

en: Lo-Toga
kn: ಲೊ-ಟೊಗಾ

en: Loarki
kn: ಲೊವಾರ್ಕಿ

en: Lobala
kn: ಲೊಬಾಲ

en: Lobi
kn: ಲೊಬಿ

en: Lodhi
kn: ಲೋಧಿ

en: Logba
kn: ಲೊಗ್ಬಾ

en: Logo
kn: ಲೋಗೊ

en: Logol
kn: ಲೊಗೋಲ್

en: Logooli
kn: ಲೊಗೂಲಿ

en: Logorik
kn: ಲೊಗೊರಿಕ್

en: Lojban
kn: ಲಾಜ್ಬಿಯನ್

en: Lokaa
kn: ಲೋಕಾ

en: Loko
kn: ಲೊಕೊ

en: Lokoya
kn: ಲೊಕೊಯಾ

en: Lola
kn: ಲೊಲಾ

en: Lolak
kn: ಲೊಲಾಕ್

en: Lole
kn: ಲೋಲ್

en: Lolo
kn: ಲೊಲೊ

en: Loloda
kn: ಲೊಲುಡಾ

en: Lolopo
kn: ಲೊಲೊಪೊ

en: Loma (Côte d'Ivoire)
kn: ಲೋಮಾ (ಕೋಟ್ ಡಿ ಇವೊಯಿರ್)

en: Loma (Liberia)
kn: ಲೋಮ (ಲಿಬಿರಿಯಾ)

en: Lomaiviti
kn: ಲೊಮಾಯಿಟಿ

en: Lomavren
kn: ಲೊಮಾವ್ರೆನ್

en: Lombard
kn: ಲೊಂಬಾರ್ಡ್

en: Lombi
kn: ಲೊಂಬಿ

en: Lombo
kn: ಲೋಂಬಾ

en: Lomwe
kn: ಲೊಮ್ವೆ

en: Loncong
kn: ಲೊಂಕೊಂಗ್

en: Long Wat
kn: ಲಾಂಗ್ ವಾಟ್

en: Longgu
kn: ಲೊಂಗು

en: Longto
kn: ಲಾಂಗ್ಟೊ

en: Longuda
kn: ಲೊಂಗುಡಾ

en: Loniu
kn: ಲೊನಿಯು

en: Lonwolwol
kn: ಲೊಂನ್ವೊಲ್ವೊಲ್

en: Lonzo
kn: ಲೊಂಝೊ

en: Loo
kn: ಲೂ

en: Lopa
kn: ಲೋಪಾ

en: Lopi
kn: ಲೊಪಿ

en: Lopit
kn: ಲೊಪಿಟ್

en: Lorang
kn: ಲೊರಾಂಗ್

en: Lorediakarkar
kn: ಲೊರೆಡಿಯಕಾರ್ಕಾರ್

en: Lote
kn: ಲೋಟ್

en: Lotud
kn: ಲೊಟುಡ್

en: Loun
kn: ಲೌನ್

en: Loup A
kn: ಲೌಪ್ ಎ

en: Loup B
kn: ಲೌಪ್ ಬಿ

en: Lozi
kn: ಲೋಝಿ

en: Lua'
kn: ಲುವಾ

en: Luang
kn: ಲುವಾಂಗ್

en: Luba-Katanga
kn: ಲುಬಾ-ಕಟಾಂಗಾ

en: Luba-Lulua
kn: ಲುಬಾ-ಲುಲುವಾ

en: Lubu
kn: ಲುಬು

en: Luchazi
kn: ಲುಶಾಸಿ

en: Lucumi
kn: ಲುಕುಮಿ

en: Ludian
kn: ಲುಡಿಯಾನ್

en: Lufu
kn: ಲುಫು

en: Lugbara
kn: ಲುಗ್ಬರಾ

en: Luguru
kn: ಲುಗುರು

en: Luhu
kn: ಲುಹು

en: Lui
kn: ಲುಯಿ

en: Luimbi
kn: ಲುಯಿಂಬಿ

en: Luiseno
kn: ಲುಯಿಸೆನೊ

en: Lukpa
kn: ಲುಕ್ಪಾ

en: Lule Sami
kn: ಲುಲೆ ಸಾಮಿ

en: Lumba-Yakkha
kn: ಲುಂಬಾ-ಯಾಕಾ

en: Lumbee
kn: ಲುಂಬೀ

en: Lumbu
kn: ಲುಂಬು

en: Lumun
kn: ಲುಮುನ್

en: Luna
kn: ಲುನಾ

en: Lunanakha
kn: ಲುನಾನಖಾ

en: Lunda
kn: ಲುಂಡಾ

en: Lundayeh
kn: ಲುಂಡೆಯೆಹ್

en: Lungga
kn: ಲುಂಗಾ

en: Luo (Cameroon)
kn: ಲುವೊ (ಕೆಮರೋನ್)

en: Luo (Kenya and Tanzania)
kn: ಲುವೊ (ಕೀನ್ಯಾ ಹಾಗು ಟಾಂಜಾನಿಯ)

en: Luri
kn: ಲುರಿ

en: Lusengo
kn: ಲುಸೆಂಗೊ

en: Lushai
kn: ಲುಶಾಯ್

en: Lushootseed
kn: ಲುಶೂಟ್ಸೀಡ್

en: Lusitanian
kn: ಲುಸಿಟಾನಿಯನ್

en: Lutos
kn: ಲುಟೋಸ್

en: Luvale
kn: ಲುವಾಲೆ

en: Luwati
kn: ಲುವಾಟಿ

en: Luwo
kn: ಲುವೊ

en: Luxembourgish
kn: ಲಕ್ಷೆಂಬರ್ಗಿಶ್

en: Luyana
kn: ಲುಯಾನ

en: Luyia
kn: ಲುಯಿಯಾ

en: Lwalu
kn: ಲ್ವಾಲು

en: Lycian
kn: ಲೀಸಿಯನ್

en: Lydian
kn: ಲೀಡಿಯನ್

en: Lyngngam
kn: ಲಿಂಗ್‌ಗಾಮ್

en: Lyons Sign Language
kn: ಲಿಯೋನ್ಸ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Lyélé
kn: ಲೈಯೆಲಿ

en: Láadan
kn: ಲಾಡಾನ್

en: Ma (Democratic Republic of Congo)
kn: ಮಾ (ಡೆಮೋಕ್ರೆಟಿಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್ ಆಫ್ ಕಾಂಗೋ)

en: Ma (Papua New Guinea)
kn: ಮಾ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

en: Ma'anyan
kn: ಮಾನ್ಯಾನ್

en: Ma'di
kn: ಮಾಡಿ

en: Ma'ya
kn: ಮಾಯಾ

en: Maa
kn: ಮಾ

en: Maaka
kn: ಮಾಕಾ

en: Maay
kn: ಮಾಯ್

en: Maba (Chad)
kn: ಮಬಾ (ಚಾಡ್)

en: Maba (Indonesia)
kn: ಮಾಬಾ (ಇಂಡೋನೇಶಿಯಾ)

en: Mabaale
kn: ಮಬಾಲೆ

en: Mabaan
kn: ಮಬಾನ್

en: Mabire
kn: ಮಾಬಿರ್

en: Maca
kn: ಮಕಾ

en: Macaguaje
kn: ಮಕಾಗುವಾಜ್

en: Macaguán
kn: ಮಕಾಗುವಾನ್

en: Macanese
kn: ಮಕಾನೀಸ್

en: Macedonian
kn: ಮೆಸಡೋನಿಯನ್

en: Machiguenga
kn: ಮಶಿಗ್ವೆಂಗಾ

en: Machinere
kn: ಮಶಿನೀರ್

en: Machinga
kn: ಮಚಿಂಗಾ

en: Maco
kn: ಮಾಕೊ

en: Macuna
kn: ಮಚುನಾ

en: Macushi
kn: ಮಕುಶಿ

en: Mada (Cameroon)
kn: ಮಡಾ (ಕೆಮರೂನ್)

en: Mada (Nigeria)
kn: ಮಾಡಾ (ನೈಜೀರಿಯಾ)

en: Madagascar Sign Language
kn: ಮಡಗಾಸ್ಕರ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Madak
kn: ಮಡಾಕ್

en: Maden
kn: ಮಾಡೆನ್

en: Madngele
kn: ಮಡಂಗೆಲೆ

en: Madurese
kn: ಮದುರೀಸ್

en: Mae
kn: ಮಯೆ

en: Maek
kn: ಮಯೇಕ್

en: Mafa
kn: ಮಫಾ

en: Mafea
kn: ಮಫೆಯಾ

en: Magahi
kn: ಮಗಾಹಿ

en: Magori
kn: ಮಗೊರಿ

en: Mahali
kn: ಮಹಾಲಿ

en: Mahican
kn: ಮಹಿಕನ್

en: Mahongwe
kn: ಮಹಾಂಗ್ವೆ

en: Mahou
kn: ಮಹಾವ್

en: Mai Brat
kn: ಮಾಯ್ ಬ್ರಾಟ್

en: Maia
kn: ಮಾಯಿಯಾ

en: Maiadomu
kn: ಮೈಯಾಡೊಮು

en: Maiani
kn: ಮೈಯಾನಿ

en: Maii
kn: ಮಾಯಿ

en: Mailu
kn: ಮೈಲು

en: Maindo
kn: ಮಯಿಂಡೊ

en: Mainfränkisch
kn: ಮೇನ್‌ಫ್ರಾಂಕಿಶ್

en: Mainstream Kenyah
kn: ಮೈನ್‌ಸ್ಟ್ರೀಮ್ ಕೇನ್ಯಾಹ್

en: Mairasi
kn: ಮೈರಾಸಿ

en: Maisin
kn: ಮೈಸಿನ್

en: Maithili
kn: ಮೈಥಿಲಿ

en: Maiwa (Indonesia)
kn: ಮೈವಾ (ಇಂಡೋನೇಶಿಯ)

en: Maiwa (Papua New Guinea)
kn: ಮೈವಾ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

en: Maiwala
kn: ಮಾಯಿವಾಲ

en: Majang
kn: ಮಜಾಂಗ್

en: Majera
kn: ಮಜೆರಾ

en: Majhi
kn: ಮಾಜಿ

en: Majhwar
kn: ಮಜ್‌ವಾರ್

en: Mak (China)
kn: ಮ್ಯಾಕ್ (ಚೈನಾ)

en: Mak (Nigeria)
kn: ಮ್ಯಾಕ್ (ನೈಜೀರಿಯಾ)

en: Makah
kn: ಮಕಾಹ್

en: Makasae
kn: ಮಕಾಸೆ

en: Makasar
kn: ಮಕಾಸರ್

en: Makayam
kn: ಮಕಾಯಮ್

en: Makhuwa
kn: ಮಖುವಾ

en: Makhuwa-Marrevone
kn: ಮಕುವಾ-ಮರೆವೋನ್

en: Makhuwa-Meetto
kn: ಮಖುವಾ-ಮೀಟೊ

en: Makhuwa-Moniga
kn: ಮಕುವಾ-ಮೊನಿಗಾ

en: Makhuwa-Saka
kn: ಮಖುವಾ-ಸಕಾ

en: Makhuwa-Shirima
kn: ಮಖುವಾ-ಶಿರಿಮಾ

en: Maklew
kn: ಮಾಕ್ಲೀವ್

en: Makolkol
kn: ಮಕೊಲ್ಕೋಲ್

en: Maku'a
kn: ಮಕುವಾ

en: Makuráp
kn: ಮಕುರಾಪ್

en: Makwe
kn: ಮಾಕ್ವೆ

en: Mal
kn: ಮಾಲ್

en: Mal Paharia
kn: ಮಾಲ್ ಪಹಾರಿಯ

en: Mala (Nigeria)
kn: ಮಲಾ (ನೈಜೀರಿಯಾ)

en: Mala (Papua New Guinea)
kn: ಮಾಲ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

en: Malagasy
kn: ಮಲಗಸಿ

en: Malalamai
kn: ಮಾಲಾಲಾಮೈ

en: Malango
kn: ಮಲಂಗೊ

en: Malankuravan
kn: ಮಲಾಂಕುರವಾನ್

en: Malapandaram
kn: ಮಲಾಪಂಡಾರಮ್

en: Malaryan
kn: ಮಲಾರ್ಯಾನ್

en: Malas
kn: ಮಲಾಸ್

en: Malasar
kn: ಮಲಾಸಾರ್

en: Malavedan
kn: ಮಲಾವೆಡನ್

en: Malay (individual language)
kn: ಮಲಯ (ಪ್ರತ್ಯೇಕ ಭಾಷೆ)

en: Malay (macrolanguage)
kn: ಮಲೇಯ್ (ಮ್ಯಾಕ್ರೊಭಾಷೆ)

en: Malayalam
kn: ಮಲೆಯಾಳಂ

en: Malaynon
kn: ಮಲಯ್ನೊನ್

en: Malayo
kn: ಮಲಯೊ

en: Malaysian Sign Language
kn: ಮಲೇಶಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Male (Ethiopia)
kn: ಮಲೆ (ಇಥಿಯೋಪಿಯಾ)

en: Male (Papua New Guinea)
kn: ಮಲೆ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

en: Malecite-Passamaquoddy
kn: ಮಲೆಸಿಟ್-ಪಸಾಮಾಕೊಡಿ

en: Maleng
kn: ಮಲೆಂಗ್

en: Maleu-Kilenge
kn: ಮಲೆಯು-ಕಿಲೆಂಗ್

en: Malfaxal
kn: ಮಲ್ಫಾಕ್ಸಾನ್

en: Malgana
kn: ಮಲ್ಗನಾ

en: Malgbe
kn: ಮಲಾಗ್ಬೆ

en: Mali
kn: ಮಾಲಿ

en: Malila
kn: ಮಲಿಲಾ

en: Malimba
kn: ಮಲಿಂಬಾ

en: Malimpung
kn: ಮಲಿಂಪುಂಗ್

en: Malo
kn: ಮಾಲೊ

en: Malol
kn: ಮಲೊಲ್

en: Maltese
kn: ಮಾಲ್ಟೀಸ್

en: Maltese Sign Language
kn: ಮಾಲ್ಟೀಸ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Malua Bay
kn: ಮಲುವಾ ಬೇ

en: Malvi
kn: ಮಾಲ್ವಿ

en: Mam
kn: ಮಾಮ್

en: Mamaa
kn: ಮಾಮಾ

en: Mamaindé
kn: ಮಮೈಂಡೆ

en: Mamanwa
kn: ಮಮಾನ್ವಾ

en: Mamasa
kn: ಮಮಾಸ

en: Mambae
kn: ಮಂಬಾಯೆ

en: Mambai
kn: ಮಂಬಾಯಿ

en: Mamboru
kn: ಮಾಂಬೊರು

en: Mambwe-Lungu
kn: ಮಾಂಬ್ವೆ-ಲುಂಗು

en: Mampruli
kn: ಮಾಂಪ್ರುಲಿ

en: Mamuju
kn: ಮಮುಜು

en: Mamvu
kn: ಮಾಮ್ವು

en: Man Met
kn: ಮಾನ್ ಮೆಟ್

en: Manam
kn: ಮನಾಮ್

en: Manambu
kn: ಮನಾಂಬು

en: Manangba
kn: ಮನಾಂಗ್ಬಾ

en: Manangkari
kn: ಮನಾಂಗ್‌ಕಾರಿ

en: Manchu
kn: ಮಂಚು

en: Manda (Australia)
kn: ಮಾಂಡಾ (ಆಸ್ಟ್ರೇಲಿಯ)

en: Manda (India)
kn: ಮಾಂಡಾ (ಭಾರತ)

en: Manda (Tanzania)
kn: ಮಾಂಡಾ (ಟಾಂಝಾನಿಯಾ)

en: Mandahuaca
kn: ಮಂಡಾಹುವಕ

en: Mandaic
kn: ಮಂಡಾಯಿಕ್

en: Mandan
kn: ಮಂಡಾನ್

en: Mandandanyi
kn: ಮಂಡಾಂಡಾನ್ಯಿ

en: Mandar
kn: ಮೆಂಡಾರ್

en: Mandara
kn: ಮಂಡಾರ

en: Mandari
kn: ಮಂಡಾರಿ

en: Mandeali
kn: ಮಾಂಡೇಲಿ

en: Mander
kn: ಮಾಂಡೇರ್

en: Mandingo
kn: ಮ್ಯಾಂಡಿಂಗೊ

en: Mandinka
kn: ಮಂಡಿಂಕಾ

en: Mandjak
kn: ಮಾಂಡ್ಜಾಕ್

en: Mandobo Atas
kn: ಮಾಂಡೊಬೊ ಅಟಾಸ್

en: Mandobo Bawah
kn: ಮಂಡೊಬೊ; ಬವಾಹ್

en: Mang
kn: ಮಾಂಗ್

en: Mangala
kn: ಮಂಗಾಲಾ

en: Mangarayi
kn: ಮಂಗಾರಯಿ

en: Mangareva
kn: ಮಂಗಾರೆವಾ

en: Mangas
kn: ಮಾಂಗಾಸ್

en: Mangayat
kn: ಮಂಗಾಯಟ್

en: Mangbetu
kn: ಮಾಂಗ್ಬೆಟು

en: Mangbutu
kn: ಮಾಂಗ್ಬುಟು

en: Mangerr
kn: ಮ್ಯಾಂಗರ್

en: Manggarai
kn: ಮಾಂಗಾರಯಿ

en: Mango
kn: ಮ್ಯಾಂಗೊ

en: Mangole
kn: ಮಂಗೊಲ್

en: Mangseng
kn: ಮಾಂಗ್ಸೆಂಗ್

en: Manikion
kn: ಮನಿಕಿಯೊನ್

en: Manipa
kn: ಮನಿಪಾ

en: Manipuri
kn: ಮಣಿಪುರಿ

en: Mankanya
kn: ಮಂಕಾನ್ಯಾ

en: Manna-Dora
kn: ಮನಾ-ಡೊರಾ

en: Mannan
kn: ಮನಾನ್

en: Manombai
kn: ಮನೊಂಬಾಯ್

en: Mansaka
kn: ಮನ್ಸಾಕಾ

en: Mansi
kn: ಮಾನ್ಸಿ

en: Mansoanka
kn: ಮನ್ಸೊಂಕಾ

en: Manta
kn: ಮಾಂಟಾ

en: Mantsi
kn: ಮಾಂಟ್ಸಿ

en: Manx
kn: ಮ್ಯಾಂಕ್ಸ್

en: Manya
kn: ಮನ್ಯಾ

en: Manyawa
kn: ಮನ್ಯಾವಾ

en: Manyika
kn: ಮನ್ಯಿಕಾ

en: Manza
kn: ಮಂಝಾ

en: Maonan
kn: ಮವೊನಾನ್

en: Maori
kn: ಮವೋರಿ

en: Mape
kn: ಮಾಪೆ

en: Mapena
kn: ಮಪೆನಾ

en: Mapia
kn: ಮಾಪಿಯಾ

en: Mapidian
kn: ಮಪಿಡಿಯನ್

en: Mapoyo
kn: ಮಪೊಯೊ

en: Mapudungun
kn: ಮಪುಡಂಗನ್

en: Mapun
kn: ಮಾಪುನ್

en: Maquiritari
kn: ಮಕ್ವಿರಿಟಾರಿ

en: Mara
kn: ಮಾರಾ

en: Marachi
kn: ಮರಾಚಿ

en: Maraghei
kn: ಮರಾಗೆ

en: Maragus
kn: ಮರಾಗುಸ್

en: Marama
kn: ಮರಾಮಾ

en: Maramba
kn: ಮರಾಂಬಾ

en: Maranao
kn: ಮರಾನವೊ

en: Maranunggu
kn: ಮರಾನುಂಗು

en: Mararit
kn: ಮರಾರಿಟ್

en: Marathi
kn: ಮರಾಠಿ

en: Marau
kn: ಮಾರೌ

en: Marba
kn: ಮಾರ್ಬಾ

en: Maremgi
kn: ಮರೆಮ್ಗಿ

en: Marenje
kn: ಮರೆಂಜೆ

en: Marfa
kn: ಮಾರ್ಫಾ

en: Margany
kn: ಮಾರ್ಗೆನಿ

en: Marghi Central
kn: ಮಾರ್ಗಿ ಸೆಂಟ್ರಲ್

en: Marghi South
kn: ಮಾರ್ಗಿ ಸೌತ್‌

en: Margu
kn: ಮಾರ್ಗು

en: Mari (East Sepik Province)
kn: ಮಾರಿ (ಈಸ್ಟ್ ಸೆಪಿಕ್ ಪ್ರದೇಶ)

en: Mari (Madang Province)
kn: ಮಾರಿ (ಮಡಾಂಗ್ ಪ್ರದೇಶ)

en: Mari (Russia)
kn: ಮಾರಿ (ರಷ್ಯಾ)

en: Maria (India)
kn: ಮಾರಿಯ (ಭಾರತ)

en: Maria (Papua New Guinea)
kn: ಮರಿಯ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

en: Maricopa
kn: ಮರಿಕೊಪಾ

en: Maridan
kn: ಮರಿಡಾನ್

en: Maridjabin
kn: ಮರಿಜಾಬಿನ್

en: Marik
kn: ಮಾರಿಕ್

en: Marimanindji
kn: ಮರಿಮಾಂಜಿ

en: Marind
kn: ಮಾರಿಂಡ್

en: Maring
kn: ಮಾರಿಂಗ್

en: Maringarr
kn: ಮರಿಂಗರ್

en: Marino
kn: ಮರಿನೊ

en: Mariri
kn: ಮರಿರಿ

en: Marithiel
kn: ಮರಿತೆಲ್

en: Maritime Sign Language
kn: ಮಾರಿಟೈಮ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Maritsauá
kn: ಮಾರಿಟ್ಸವುವಾ

en: Mariyedi
kn: ಮರಿಯೆಡಿ

en: Marka
kn: ಮಾರ್ಕಾ

en: Markweeta
kn: ಮಾರ್ಕ್ವೀಟಾ

en: Marma
kn: ಮಾರ್ಮಾ

en: Marovo
kn: ಮಾರೊವೊ

en: Marriammu
kn: ಮರಿಯಮ್ಮು

en: Marrucinian
kn: ಮರುಚಿನಿಯನ್

en: Marshallese
kn: ಮಾರ್ಶಲ್ಲೀಸ್

en: Marsian
kn: ಮಾರ್ಸಿಯನ್

en: Martha's Vineyard Sign Language
kn: ಮಾರ್ತಾಸ್ ವೈನ್‌ಯಾರ್ಡ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Marti Ke
kn: ಮಾರ್ಟಿ ಕೆ

en: Martu Wangka
kn: ಮಾರ್ಟು ವಾಂಗ್ಕಾ

en: Martuyhunira
kn: ಮರ್ಟುಯುನಿರಾ

en: Maru
kn: ಮಾರು

en: Marwari
kn: ಮಾರ್ವಾರಿ

en: Marwari (India)
kn: ಮಾರ್ವಾರಿ (ಭಾರತ)

en: Marwari (Pakistan)
kn: ಮಾರ್ವಾರಿ (ಪಾಕಿಸ್ತಾನ್)

en: Marúbo
kn: ಮರುಬೊ

en: Masaaba
kn: ಮಸಾಬ

en: Masai
kn: ಮಸಾಯಿ

en: Masalit
kn: ಮಸಾಲಿಟ್

en: Masana
kn: ಮಸಾನಾ

en: Masbatenyo
kn: ಮಸ್ಬಾಟೆನ್ಯೊ

en: Mashco Piro
kn: ಮಾಶ್ಕೊ ಪಿರೊ

en: Mashi (Nigeria)
kn: ಮಾಶಿ (ನೈಜೀರಿಯಾ)

en: Mashi (Zambia)
kn: ಮಾಶಿ (ಜಾಂಬಿಯಾ)

en: Masiwang
kn: ಮಸಿವಾಂಗ್

en: Maskelynes
kn: ಮಸ್ಕೆಲಿನೆಸ್

en: Maslam
kn: ಮಸ್ಲಾಮ್

en: Masmaje
kn: ಮಸ್ಮಜೆ

en: Massalat
kn: ಮಸಾಲಟ್

en: Massep
kn: ಮಾಸೆಪ್

en: Matagalpa
kn: ಮಟಾಗಾಲ್ಪಾ

en: Matal
kn: ಮಾಟಾಲ್

en: Matbat
kn: ಮಟ್ಬಾಟ್

en: Matengo
kn: ಮಟೆಂಗೊ

en: Matepi
kn: ಮಟೆಪಿ

en: Matipuhy
kn: ಮಾಟಿಪುಹಿ

en: Mato
kn: ಮಾಟೊ

en: Mator
kn: ಮೇಟರ್

en: Matsés
kn: ಮಟ್ಸೀಸ್

en: Mattole
kn: ಮಾಟೊಲ್

en: Matukar
kn: ಮಟುಕಾರ್

en: Matumbi
kn: ಮಟುಂಬಿ

en: Matís
kn: ಮಾಟಿಸ್

en: Maung
kn: ಮವುಂಗ್

en: Mauwake
kn: ಮೌವಾಕ್

en: Mawa (Chad)
kn: ಮವಾ (ಚಾಡ್)

en: Mawa (Nigeria)
kn: ಮವಾ (ನೈಜೀರಿಯಾ)

en: Mawak
kn: ಮವಾಕ್

en: Mawan
kn: ಮವಾನ್

en: Mawayana
kn: ಮವಾಯಾನ

en: Mawchi
kn: ಮಾವ್ಚಿ

en: Mawes
kn: ಮಾವೆಸ್

en: Maxakalí
kn: ಮಾಕ್ಸಾಕಲಿ

en: Mayaguduna
kn: ಮಯಾಗುಡುನಾ

en: Mayeka
kn: ಮಯೇಕ

en: Mayo
kn: ಮಯೊ

en: Mayogo
kn: ಮಯೊಗೊ

en: Mazagway
kn: ಮಝಾಗವೆ

en: Mazanderani
kn: ಮಝಾಂಡೆರಾನಿ

en: Mba
kn: ಮಬಾ

en: Mbala
kn: ಮಬಾಲ

en: Mbalanhu
kn: ಮಬಾಲನು

en: Mbandja
kn: ಮಬಡಾಂಜಾ

en: Mbangi
kn: ಮಬಾಂಗಿ

en: Mbangwe
kn: ಬಾಂಗ್ವೆ

en: Mbara (Australia)
kn: ಬಾರ (ಆಸ್ಟ್ರೇಲಿಯಾ)

en: Mbara (Chad)
kn: ಬಾರಾ (ಚಾಡ್)

en: Mbariman-Gudhinma
kn: ಮಬರಿಮನ್-ಗುದಿನ್ಮಾ

en: Mbati
kn: ಮಬಾಟಿ

en: Mbay
kn: ಮಬೇ

en: Mbe'
kn: ಮಬೆ

en: Mbere
kn: ಮಬೇರ್

en: Mbesa
kn: ಮಬೇಸ

en: Mbo (Cameroon)
kn: ಬೊ (ಕೆಮರೂನ್)

en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
kn: ಮಬೊ (ಡೆಮೋಕ್ರೆಟಿಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್ ಆಫ್ ಕಾಂಗೋ)

en: Mboko
kn: ಮಬೊಕೊ

en: Mbole
kn: ಮಬೊಲ್

en: Mbonga
kn: ಮಬೋಂಗಾ

en: Mbongno
kn: ಮಬಾಂಗ್ನೊ

en: Mbosi
kn: ಮಬೊಸಿ

en: Mbugu
kn: ಮಬುಗು

en: Mbugwe
kn: ಮಬುಬ್ವೆ

en: Mbula
kn: ಮಬುಲಾ

en: Mbula-Bwazza
kn: ಮಬುಲಾ-ಬ್ವಾಝಾ

en: Mbule
kn: ಮಬುಲ್

en: Mbulungish
kn: ಮಬುಲುಂಗಿಶ್

en: Mbum
kn: ಮಬುಮ್

en: Mbunda
kn: ಮಬುಂಡಾ

en: Mbunga
kn: ಮಬುಂಗಾ

en: Mburku
kn: ಮಬುರ್ಕು

en: Mbwela
kn: ಮಬ್ವೆಲಾ

en: Me'en
kn: ಮಿಯೆನ್

en: Medebur
kn: ಮಿಡೆಬುರ್

en: Media Lengua
kn: ಮೀಡಿಯ ಲೆಂಗುವ

en: Mediak
kn: ಮೆಡಿಯಾಕ್

en: Median
kn: ಮೀಡಿಯನ್

en: Medumba
kn: ಮೆಡುಂಬಾ

en: Mefele
kn: ಮೆಫೇಲ್

en: Megam
kn: ಮೆಗಾಮ್

en: Mehek
kn: ಮೆಹೆಕ್

en: Mehináku
kn: ಮೆಹಿನಾಕು

en: Mehri
kn: ಮೆಹ್ರಿ

en: Mekeo
kn: ಮಿಕಿಯೊ

en: Mekmek
kn: ಮೆಕ್ಮೆಕ್

en: Mekwei
kn: ಮೆಕ್ವೆಯಿ

en: Mele-Fila
kn: ಮೀಲ್-ಫಿಲಾ

en: Melo
kn: ಮೆಲೊ

en: Melpa
kn: ಮೆಲ್ಪಾ

en: Memoni
kn: ಮೆಮೊನಿ

en: Mendankwe-Nkwen
kn: ಮೆಂಡಾಂಕ್ವೆ-ನಕ್ವೆನ್

en: Mende (Papua New Guinea)
kn: ಮೆಂಡೆ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

en: Mende (Sierra Leone)
kn: ಮೆಂಡೀ (ಸಿಯೋರ ಲಿಯೋನ್)

en: Mengaka
kn: ಮೆಂಗಾಕ

en: Mengen
kn: ಮೆಂಗೆನ್

en: Mengisa
kn: ಮೆಂಗಿಸಾ

en: Menka
kn: ಮೆಂಕಾ

en: Menominee
kn: ಮೆನೋಮಿನೀ

en: Mentawai
kn: ಮೆಂಟಾವಾಯಿ

en: Menya
kn: ಮೆನ್ಯಾ

en: Meoswar
kn: ಮಿಯೊಸ್ವಾರ್

en: Mer
kn: ಮೆರ್

en: Meramera
kn: ಮೆರಾಮೆರಾ

en: Merei
kn: ಮಿರೇ

en: Merey
kn: ಮೆರೆಯ್

en: Meriam
kn: ಮೆರಿಯಮ್

en: Merlav
kn: ಮರ್ಲಾವ್

en: Meroitic
kn: ಮೆರೊಯಿಟಿಕ್

en: Meru
kn: ಮೆರು

en: Merwari
kn: ಮೆರ್ವಾರಿ

en: Mese
kn: ಮೀಸ್

en: Meskwaki
kn: ಮೆಸ್ಕ್ವಾಕಿ

en: Mesme
kn: ಮೆಸ್ಮ್

en: Mesmes
kn: ಮೆಸ್ಮೆಸ್

en: Mesqan
kn: ಮೆಸ್ಕಾನ್

en: Messapic
kn: ಮೆಸಾಪಿಕ್

en: Meta'
kn: ಮೆಟಾ

en: Mewari
kn: ಮೇವಾರಿ

en: Mewati
kn: ಮೆವಾಟಿ

en: Mexican Sign Language
kn: ಮೆಕ್ಸಿಕನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Meyah
kn: ಮೆಯಾಹ್

en: Mfinu
kn: ಮಫಿನು

en: Mfumte
kn: ಮಫುಮ್ಟ್

en: Mi'kmaq
kn: ಮಿಕ್‌ಮ್ಯಾಕ್

en: Miami
kn: ಮಿಯಾಮಿ

en: Mian
kn: ಮಿಯಾನ್

en: Miani
kn: ಮಿಯಾನಿ

en: Michif
kn: ಮಿಶ್ಚಿಫ್

en: Michigamea
kn: ಮಿಚಿಗಮೆಯಾ

en: Midob
kn: ಮಿಡೋಬ್

en: Migaama
kn: ಮಿಗಾಮಾ

en: Migabac
kn: ಮಿಗಾಬ್ಯಾಕ್

en: Mikasuki
kn: ಮಿಕಾಸುಕಿ

en: Mili
kn: ಮಿಲಿ

en: Miltu
kn: ಮಿಲ್ಟು

en: Miluk
kn: ಮೈಲುಕ್

en: Milyan
kn: ಮಿಲ್ಯಾನ್

en: Mina (Cameroon)
kn: ಮಿನಾ (ಕೆಮರೂನ್)

en: Mina (India)
kn: ಮಿನಾ (ಭಾರತ)

en: Minangkabau
kn: ಮಾನಾಂಗಕಾಬೊ

en: Minanibai
kn: ಮಿನಾನಿಬಾಯಿ

en: Minaveha
kn: ಮಿನಾವೆಹಾ

en: Mindiri
kn: ಮಿಂಡಿರಿ

en: Mingang Doso
kn: ಮಿಂಗಾಂಗ್ ಡೊಸೊ

en: Mingrelian
kn: ಮಿಂಗ್ರೆಲಿಯಾನ್

en: Minidien
kn: ಮಿನಿಡಿನ್

en: Minoan
kn: ಮಿನೊವನ್

en: Minokok
kn: ಮಿನೋಕೊಕ್

en: Minriq
kn: ಮಿನ್ರಿಕ್

en: Mintil
kn: ಮಿಂಟಿಲ್

en: Miqie
kn: ಮಿಕಿ

en: Mirandese
kn: ಮಿರಾಂಡೀಸ್

en: Mirgan
kn: ಮಿರ್ಗಾನ್

en: Miriti
kn: ಮಿರಿಟಿ

en: Miriwung
kn: ಮಿರಿವುಂಗ್

en: Miship
kn: ಮಿಶಿಪ್

en: Mittu
kn: ಮಿಟು

en: Mituku
kn: ಮಿಟುಕು

en: Miu
kn: ಮಿಯು

en: Miwa
kn: ಮಿವಾ

en: Miyako
kn: ಮಿಯಾಕೊ

en: Miyobe
kn: ಮಿಯೋಬೆ

en: Mlabri
kn: ಮ್ಲಾಬ್ರಿ

en: Mlahsö
kn: ಮ್ಲಾಹ್ಸೊ

en: Mlomp
kn: ಮ್ಲಾಂಪ್

en: Mmaala
kn: ಮಮಾಲ

en: Mmen
kn: ಮಮೆನ್

en: Moabite
kn: ಮೊವಾಬೈಟ್

en: Moba
kn: ಮೊಬಾ

en: Mobilian
kn: ಮೊಬಿಲಿಯನ್

en: Mochi
kn: ಮೋಶಿ

en: Mochica
kn: ಮೊಶಿಕಾ

en: Mocho
kn: ಮೊಶೊ

en: Mocoví
kn: ಮೊಕೊವಿ

en: Modang
kn: ಮೊಡಾಂಗ್

en: Modole
kn: ಮೊಡೊಲ್

en: Moere
kn: ಮೊಯಿರೆ

en: Mofu-Gudur
kn: ಮೊಫು-ಗುಡುರ್

en: Mogholi
kn: ಮೊಗೊಲಿ

en: Mogum
kn: ಮೊಗುಮ್

en: Mohave
kn: ಮೊಹಾವೆ

en: Mohawk
kn: ಮೊಹಾಕ್

en: Moi (Congo)
kn: ಮೊಯಿ (ಕಾಂಗೋ)

en: Moi (Indonesia)
kn: ಮೊಯಿ (ಇಂಡೋನೇಶಿಯಾ)

en: Moikodi
kn: ಮೊಯಿಕೊಡಿ

en: Moingi
kn: ಮೊಯಿಂಗಿ

en: Moji
kn: ಮೋಜಿ

en: Mok
kn: ಮೋಕ್

en: Moken
kn: ಮೊಕೆನ್

en: Mokerang
kn: ಮೊಕೆರಾಂಗ್

en: Mokilese
kn: ಮೊಕಿಲೀಸ್

en: Moklen
kn: ಮೊಕ್ಲೆನ್

en: Mokole
kn: ಮೊಕೊಲ್

en: Mokpwe
kn: ಮಾಕ್‌ಪ್ವೆ

en: Moksela
kn: ಮೊಕ್ಸೆಲಾ

en: Moksha
kn: ಮೋಕ್ಷಾ

en: Molale
kn: ಮೊಲಾಲ್

en: Molbog
kn: ಮಾಲ್ಬೊಗ್

en: Moldova Sign Language
kn: ಮಾಲ್ಡೋವ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Molengue
kn: ಮೊಲಿಂಗು

en: Molima
kn: ಮೊಲಿಮಾ

en: Molo
kn: ಮೊಲೊ

en: Molof
kn: ಮೊಲೊಫ್

en: Moloko
kn: ಮೊಲೊಕೊ

en: Mom Jango
kn: ಮೋಮ್ ಜಾಂಗೊ

en: Moma
kn: ಮೊಮಾ

en: Momare
kn: ಮೊಮಾರೆ

en: Mombum
kn: ಮೊಂಬಮ್

en: Momina
kn: ಮೊಮಿನಾ

en: Momuna
kn: ಮೊಮುನಾ

en: Mon
kn: ಮೊನ್

en: Monastic Sign Language
kn: ಮೊನಾಸ್ಟಿಕ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Mondropolon
kn: ಮೊಂಡ್ರೊಪೊಲೊನ್

en: Mondé
kn: ಮೊಂಡ್

en: Mongo
kn: ಮುಂಗೊ

en: Mongol
kn: ಮೊಂಗೊಲ್

en: Mongolian
kn: ಮಂಗೋಲಿಯನ್

en: Mongolian Sign Language
kn: ಮಾಂಗೋಲಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Mongondow
kn: ಮೊಂಗೊಂಡೊವ್

en: Moni
kn: ಮೊನಿ

en: Mono (Cameroon)
kn: ಮೋನೊ (ಕೆಮರೂನ್)

en: Mono (Democratic Republic of Congo)
kn: ಮೊನೊ (ಡೆಮೋಕ್ರಾಟಿಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್ ಆಫ್ ಕಾಂಗೊ)

en: Mono (Solomon Islands)
kn: ಮೋನೊ (ಸಾಲೋಮನ್ ದ್ವೀಪಗಳು)

en: Mono (USA)
kn: ಮೋನೊ (USA)

en: Monom
kn: ಮೊನೊಮ್

en: Montagnais
kn: ಮಾಂಟನ್ಯೇಯ್

en: Montol
kn: ಮೊಂಟೊಲ್

en: Monumbo
kn: ಮೊನುಂಬೊ

en: Monzombo
kn: ಮೊಂಝೊಂಬೊ

en: Mopán Maya
kn: ಮೊಪಾನ್ ಮಯಾ

en: Mor (Bomberai Peninsula)
kn: ಮೊರ್ (ಬೊಂಬೆರಾಯಿ ಪೆನಿನ್ಸುಲಾ)

en: Mor (Mor Islands)
kn: ಮೊರ್ (ಮೊರ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್)

en: Moraid
kn: ಮೊರಾಯಿಡ್

en: Morawa
kn: ಮೊರವಾ

en: Morerebi
kn: ಮೊರೆರೆಬಿ

en: Moresada
kn: ಮೊರೆಸಾಡಾ

en: Mori Atas
kn: ಮೋರಿ ಅಟಾಸ್

en: Mori Bawah
kn: ಮೋರಿ ಬಾವಾ

en: Morigi
kn: ಮೊರಿಗಿ

en: Morisyen
kn: ಮೊರಿಸಿನ್

en: Moro
kn: ಮೊರೊ

en: Moroccan Sign Language
kn: ಮೊರೊಕ್ಕೋದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Morokodo
kn: ಮೊರೊಕೊಡೊ

en: Morom
kn: ಮೊರೊಮ್

en: Moronene
kn: ಮೊರೊನೀನ್

en: Morori
kn: ಮೊರೊರಿ

en: Morouas
kn: ಮೊರೊಯುಸ್

en: Mortlockese
kn: ಮೊರ್ಟ್ಲೊಕೀಸ್

en: Moru
kn: ಮೊರು

en: Mosimo
kn: ಮೊಸಿಮೊ

en: Mosiro
kn: ಮೊಸಿರೊ

en: Moskona
kn: ಮೊಸ್ಕೊನಾ

en: Mossi
kn: ಮೋಸಿ

en: Mota
kn: ಮೊಟಾ

en: Motlav
kn: ಮೊಟ್ಲಾವ್

en: Motu
kn: ಮೊಟು

en: Mouk-Aria
kn: ಮೌಕ್-ಅರಿಯಾ

en: Movima
kn: ಮೊವಿಮಾ

en: Mozambican Sign Language
kn: ಮೊಝಾಂಬಿಕಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Mozarabic
kn: ಮೊಝಾರಬಿಕ್

en: Mpiemo
kn: ಮಪಿಯೆಮೊ

en: Mpuono
kn: ಮಪೂನೊ

en: Mpur
kn: ಮಪುರ್

en: Mru
kn: ಮ್ರು

en: Mser
kn: ಮ್ಸೆರ್

en: Mualang
kn: ಮುವಾಲಾಂಗ್

en: Mubami
kn: ಮುಬಾಮಿ

en: Mubi
kn: ಮುಬಿ

en: Muda
kn: ಮುಡಾ

en: Muduga
kn: ಮುಡುಗಾ

en: Mufian
kn: ಮುಫಿಯಾನ್

en: Mugom
kn: ಮುಗೊಮ್

en: Muinane
kn: ಮುಯಿನೇನ್

en: Mukha-Dora
kn: ಮುಖಾ-ಡೋರ

en: Mukulu
kn: ಮುಕುಲು

en: Mulaha
kn: ಮುಲಾಹಾ

en: Mulam
kn: ಮುಲಾಮ್

en: Mullukmulluk
kn: ಮುಲುಕ್ಮುಲುಕ್

en: Multiple languages
kn: ಅನೇಕ ಭಾಷೆಗಳು

en: Muluridyi
kn: ಮುಲುರಿಡ್ಯಿ

en: Mum
kn: ಮುಮ್

en: Mumuye
kn: ಮುಮುಯೆ

en: Muna
kn: ಮುನಾ

en: Munda
kn: ಮುಂಡಾ

en: Mundabli
kn: ಮುಂಡಾಬ್ಲಿ

en: Mundang
kn: ಮುಂಡಾಂಗ್

en: Mundani
kn: ಮುಂಡಾನಿ

en: Mundari
kn: ಮುಂಡಾರಿ

en: Mundat
kn: ಮುಂಡಾಟ್

en: Mundurukú
kn: ಮುಂಡುರುಕು

en: Mungaka
kn: ಮುಂಗಾಕಾ

en: Munggui
kn: ಮುಂಗುಯಿ

en: Mungkip
kn: ಮುಂಗ್‌ಕಿಪ್

en: Muniche
kn: ಮುನಿಶೆ

en: Munit
kn: ಮೂನಿಟ್

en: Munji
kn: ಮುಂಜಿ

en: Munsee
kn: ಮುನ್ಸೀ

en: Muong
kn: ಮುವೊಂಗ್

en: Muratayak
kn: ಮುರಟಯಾಕ್

en: Murik (Malaysia)
kn: ಮುರಿಕ್ (ಮಲೇಶಿಯಾ)

en: Murik (Papua New Guinea)
kn: ಮುರಿಕ್ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

en: Murkim
kn: ಮುರ್ಕಿಮ್

en: Murle
kn: ಮುರ್ಲ್

en: Murrinh-Patha
kn: ಮುರಿನ್-ಪಾತಾ

en: Mursi
kn: ಮುರ್ಸಿ

en: Murupi
kn: ಮುರುಪಿ

en: Muruwari
kn: ಮುರುವಾರಿ

en: Musak
kn: ಮುಸಾಕ್

en: Musar
kn: ಮುಸಾರ್

en: Musasa
kn: ಮುಸಾಸ

en: Musey
kn: ಮುಸೆ

en: Musgu
kn: ಮಸ್ಗು

en: Mushungulu
kn: ಮುಶುಂಗುಲು

en: Musi
kn: ಮುಸಿ

en: Muskum
kn: ಮುಸ್ಕುಮ್

en: Musom
kn: ಮುಸೊಮ್

en: Mussau-Emira
kn: ಮುಸಾವ್-ಎಮಿರಾ

en: Muthuvan
kn: ಮುತುವಾನ್

en: Mutu
kn: ಮುಟು

en: Muya
kn: ಮುಯಾ

en: Muyang
kn: ಮುಯಾಂಗ್

en: Muyuw
kn: ಮುಯುವ್

en: Muzi
kn: ಮುಝಿ

en: Mvanip
kn: ಮ್ವಾನಿಪ್

en: Mwaghavul
kn: ಮ್ವಾಗವುಲ್

en: Mwani
kn: ಮ್ವಾನಿ

en: Mwatebu
kn: ಮವಾಟೆಬು

en: Mwera (Chimwera)
kn: ಮವೆರಾ (ಶಿಮ್ವೆರಾ)

en: Mwera (Nyasa)
kn: ಮ್ವೆರಾ (ನ್ಯಾಸ)

en: Myene
kn: ಮೈಯೆನೆ

en: Mysian
kn: ಮಿಸಿಯನ್

en: Mághdì
kn: ಮಗಧಿ

en: Mískito
kn: ಮಿಸ್ಕಿಟೊ

en: Mócheno
kn: ಮೊಶೆನೊ

en: Mündü
kn: ಮುಂಡು

en: N'Ko
kn: ಎನ್' ಕೊ

en: Na
kn: ನಾ

en: Naaba
kn: ನಾಬಾ

en: Naasioi
kn: ನಾಸಿಯೊಯಿ

en: Naba
kn: ನಬಾ

en: Nabak
kn: ನಬಾಕ್

en: Nabi
kn: ನಾಬಿ

en: Nachering
kn: ನಶೆರಿಂಗ್

en: Nadruvian
kn: ನಡ್ರುವಿಯನ್

en: Nadëb
kn: ನಾಡೆಬ್

en: Nafaanra
kn: ನಫಾನ್ರಾ

en: Nafi
kn: ನಾಫಿ

en: Nafri
kn: ನಾಫ್ರಿ

en: Naga Pidgin
kn: ನಗಾ ಪಿಡ್ಜಿನ್

en: Nagarchal
kn: ನಗಾರ್ಶಲ್

en: Nage
kn: ನೇಗ್

en: Nagumi
kn: ನಗುಮಿ

en: Nahali
kn: ನಹಾಲಿ

en: Nahari
kn: ನಹಾರಿ

en: Nai
kn: ನೈ

en: Naka'ela
kn: ನಕಾಯೆಲಾ

en: Nakai
kn: ನಕಾಯಿ

en: Nakanai
kn: ನಾಕಾನಯಿ

en: Nakara
kn: ನಾಕಾರಾ

en: Nake
kn: ನೇಕ್

en: Naki
kn: ನಾಕಿ

en: Nakwi
kn: ನಾಕ್ವಿ

en: Nalca
kn: ನಾಲ್ಕಾ

en: Nali
kn: ನಲಿ

en: Nalik
kn: ನಾಲಿಕ್

en: Nalu
kn: ನಾಲು

en: Nalögo
kn: ನಲೊಗೊ

en: Nama (Papua New Guinea)
kn: ನಾಮ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

en: Namakura
kn: ನಮಾಕುರಾ

en: Namat
kn: ನಮಾಟ್

en: Nambo
kn: ನಾಂಬೊ

en: Nambya
kn: ನಂಬ್ಯಾ

en: Namia
kn: ನಮಿಯ

en: Namiae
kn: ನಮಿಯೆ

en: Namibian Sign Language
kn: ನಮೀಬಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Namla
kn: ನಾಮ್ಲಾ

en: Namo
kn: ನಾಮೊ

en: Namonuito
kn: ನಮೊನುಯಿಟೊ

en: Namosi-Naitasiri-Serua
kn: ನಮೋಸಿ-ನೈಟಸಿರಿ-ಸೆರುವಾ

en: Namuyi
kn: ನಮುಯಿ

en: Nancere
kn: ನಾನ್ಸೀರ್

en: Nande
kn: ನಾಂಡ್

en: Nandi
kn: ನಾಂಡಿ

en: Nankina
kn: ನಾನ್ಕಿನಾ

en: Nanti
kn: ನಾಂಟಿ

en: Nanticoke
kn: ನಾನ್ಟಿಕೋಕ್

en: Nanubae
kn: ನನೂಬೆ

en: Napu
kn: ನಪು

en: Nar Phu
kn: ನಾರ್ ಫು

en: Nara
kn: ನಾರಾ

en: Narak
kn: ನಾರಾಕ್

en: Narango
kn: ನರಾಂಗೊ

en: Narau
kn: ನರೌ

en: Narim
kn: ನಾರಿಮ್

en: Naro
kn: ನಾರೊ

en: Narom
kn: ನರೋಮ್

en: Narrinyeri
kn: ನರಿನ್ಯೆರಿ

en: Narua
kn: ನಾಕ್ಸಿ

en: Narungga
kn: ನರುಂಗಾ

en: Nasal
kn: ನಸಾಲ್

en: Nasarian
kn: ನಸಾರಿಯನ್

en: Naskapi
kn: ನಾಸ್ಕಾಪಿ

en: Natanzi
kn: ನಟಾಂಝಿ

en: Natchez
kn: ನಾಚೆಝ್

en: Nateni
kn: ನಟೆನಿ

en: Nathembo
kn: ನತೆಂಬೊ

en: Natioro
kn: ನಟಿಯೊರ

en: Natügu
kn: ನಟೂಗು

en: Nauete
kn: ನೌಯೆಟ್

en: Nauna
kn: ನೌನಾ

en: Nauru
kn: ನೌರು

en: Navajo
kn: ನವಾಹೊ

en: Navut
kn: ನವುಟ್

en: Nawaru
kn: ನವಾರು

en: Nawathinehena
kn: ನವಾತಿನೆಹೆನಾ

en: Nawdm
kn: ನಾವ್ಡಮ್

en: Nawuri
kn: ನವುರಿ

en: Nayi
kn: ನಯಿ

en: Nayini
kn: ನಯಿನಿ

en: Ncane
kn: ಎನ್‌ಕಾನೆ

en: Nchumbulu
kn: ಎನ್‌ಚುಂಬುಲು

en: Nda'nda'
kn: ಎನ್‌ಡಾಂಡಾ

en: Ndaka
kn: ಎನ್‌ಡಕಾ

en: Ndaktup
kn: ಎನ್‌ಡಕ್ಟುಪ್

en: Ndali
kn: ಎನ್‌ಡಾಲಿ

en: Ndam
kn: ಎನ್‌ಡಾಮ್

en: Ndamba
kn: ಎನ್‌ಡಂಬಾ

en: Ndasa
kn: ಎನ್‌ಡಸಾ

en: Ndau
kn: ಎನ್‌ಡೌ

en: Nde-Gbite
kn: ಎನ್‌ಡೆ-ಗಿಬೈಟ್

en: Nde-Nsele-Nta
kn: ಎನ್ಡೆ-ಎನ್‌ಸೆಲ್-ಎನ್ಟಾ

en: Ndemli
kn: ಎನ್‌ಡೆಮ್ಲಿ

en: Ndendeule
kn: ಎನ್‌ಡೆಂಡೂಲ್

en: Ndengereko
kn: ಎನ್‌ಡೆಂಗೆರೆಕೊ

en: Ndo
kn: ಎನ್ಡೊ

en: Ndobo
kn: ಎನ್‌ಡೊಬೊ

en: Ndoe
kn: ಎನ್‌ಡೋಯಿ

en: Ndogo
kn: ಎನ್‌ಡೊಗೊ

en: Ndolo
kn: ಎನ್‌ಡೊಲೊ

en: Ndom
kn: ಎನ್‌ಡೊಮ್

en: Ndombe
kn: ಎನ್‌ಡೊಂಬ್

en: Ndonde Hamba
kn: ನಡೊಂಡ್ ಹಾಂಬಾ

en: Ndonga
kn: ಡೋಂಗ

en: Ndoola
kn: ಎನ್‌ಡೂಲಾ

en: Nduga
kn: ಎನ್‌ಡುಗಾ

en: Ndumu
kn: ಎನ್‌ಡುಮು

en: Ndunda
kn: ಎನ್‌ಡುಂಡಾ

en: Ndunga
kn: ಎನ್‌ಡುಂಗಾ

en: Ndut
kn: ಎನ್‌ಡುಟ್

en: Ndyuka-Trio Pidgin
kn: ಎನ್‌ಡ್ಯುಕಾ-ಟ್ರಿಯೊ ಪಿಡ್ಜಿನ್

en: Neapolitan
kn: ನಿಯೋಪಾಲಿಟನ್

en: Nedebang
kn: ನೆಡೆಬಾಂಗ್

en: Nefamese
kn: ನೆಫಾಮೀಸ್

en: Negerhollands
kn: ನೆಗೆರ್ಹೊಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್

en: Negeri Sembilan Malay
kn: ನಿಗೆರಿ ಸೆಂಬಿಲಾನ್ ಮಲೇಯ್

en: Negidal
kn: ನೆಗಿಡಾಲ್

en: Nehan
kn: ನೆಹಾನ್

en: Nek
kn: ನೆಕ್

en: Nekgini
kn: ನೆಕ್ಗಿನಿ

en: Neko
kn: ನೆಕೊ

en: Neku
kn: ನೆಕು

en: Neme
kn: ನೆಮೆ

en: Nemi
kn: ನೆಮಿ

en: Nen
kn: ನೆನ್

en: Nend
kn: ನೆಂಡ್

en: Nenets
kn: ನೆನಟ್ಟ್

en: Nengone
kn: ನೆಂಗೋನ್

en: Nepalese Sign Language
kn: ನೇಪಾಳದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Nete
kn: ನಿಟ್

en: New Zealand Sign Language
kn: ನ್ಯೂಜಿಲ್ಯಾಂಡಿನ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Neyo
kn: ನೆಯೊ

en: Nez Perce
kn: ನೆಸ್ ಪೆರ್ಸ್

en: Ngaanyatjarra
kn: ಎನ್‌ಗಾನ್ಯಾಜರಾ

en: Ngad'a
kn: ಎನ್‌ಗಡಾ

en: Ngadjunmaya
kn: ಎನ್‌ಗಜೂನ್ಮಯಾ

en: Ngaing
kn: ಎನ್‌ಗಿಯಾಂಗ್

en: Ngaju
kn: ಎನ್ಗಾಜು

en: Ngala
kn: ಎನ್‌ಗಲಾ

en: Ngalakan
kn: ಎನ್ಗಲಾಕನ್

en: Ngalum
kn: ನಗಾಲುಮ್

en: Ngam
kn: ಎನ್‌ಗಾಮ್

en: Ngamambo
kn: ಎನ್‌ಗಮಾಂಬೊ

en: Ngambay
kn: ನಗಾಂಬೆ

en: Ngamini
kn: ಎನ್‌ಗಾಮಿನಿ

en: Ngamo
kn: ಎನ್‌ಗಾಮೊ

en: Nganasan
kn: ಎನ್‌ಗನಸನ್

en: Ngandi
kn: ಎನ್ಗಾಂಡಿ

en: Ngando (Central African Republic)
kn: ನಗಾಂಡೊ (ಸೆಂಟ್ರಲ್ ಆಫ್ರಿಕನ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್)

en: Ngando (Democratic Republic of Congo)
kn: ನಗಾಂಡೊ (ಡೆಮೋಕ್ರೆಟಿಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್ ಆಫ್ ಕಾಂಗೋ)

en: Ngandyera
kn: ಎನ್‌ಗಂಡ್ಯೆರಾ

en: Nganyaywana
kn: ಎನ್‌ಗನ್ಯಾಯ್ವನಾ

en: Ngarinman
kn: ಎನ್‌ಗರಿನ್‌ಮಾನ್

en: Ngarinyin
kn: ಎನ್‌ಗಾರಿನಿನ್

en: Ngarla
kn: ಎನ್ಗಾರ್ಲಾ

en: Ngarluma
kn: ಎನ್‌ಗರ್ಲುಮಾ

en: Ngas
kn: ನಗಾಸ್

en: Ngasa
kn: ಎನ್‌ಗಸಾ

en: Ngatik Men's Creole
kn: ನಗಾಟಿಕ್ ಮೆನ್ಸ್ ಕ್ರಿಯೋಲ್

en: Ngawun
kn: ಎನ್‌ಗವುನ್

en: Ngbaka
kn: ಎನ್‌ಗಬಕಾ

en: Ngbaka Ma'bo
kn: ಎನ್‌ಗಬಾಕ ಮಾಬೊ

en: Ngbaka Manza
kn: ಎನ್‌ಗ್ಬಾಕ ಮಾಂಝಾ

en: Ngbee
kn: ಎನ್‌ಗಬೇ

en: Ngbinda
kn: ಎನ್‌ಜಬಿಂಡಾ

en: Ngbundu
kn: ಎನ್‌ಗ್ಬುಂಡು

en: Ngelima
kn: ಎನ್‌ಗೆಲಿಮಾ

en: Ngemba
kn: ನಗೆಂಬಾ

en: Ngeq
kn: ಎನ್‌ಗೆಕ್

en: Ngete
kn: ಎನ್‌ಗೆಟ್

en: Nggem
kn: ಎನ್‌ಗೆಮ್

en: Nggwahyi
kn: ಎನ್‌ಗ್ವಾಯಿ

en: Ngie
kn: ಎನ್‌ಗಿ

en: Ngiemboon
kn: ಎನ್‌ಗಿಂಬೂನ್

en: Ngindo
kn: ಎನ್‌ಗಿಂಡೊ

en: Ngiti
kn: ಎನ್‌ಗಿಟಿ

en: Ngizim
kn: ಎನ್‌ಗಿಝಿಮ್

en: Ngom
kn: ಎನ್‌ಗೊಮ್

en: Ngombale
kn: ಎನ್‌ಗೊಂಬೇಲ್

en: Ngombe (Central African Republic)
kn: ನಗೊಂಬೆ (ಸೆಂಟ್ರಲ್ ಆಫ್ರಿಕನ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್)

en: Ngombe (Democratic Republic of Congo)
kn: ನಗೊಂಬೆ (ಡೆಮೋಕ್ರೆಟಿಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್ ಆಫ್ ಕಾಂಗೋ)

en: Ngongo
kn: ಎನ್‌ಗೊಂಗೊ

en: Ngoni
kn: ಎನ್‌ಗೊನಿ

en: Ngoshie
kn: ಎನ್‌ಗೊಶಿ

en: Ngul
kn: ಎನ್ಗುಲ್

en: Ngulu
kn: ಎನ್‌ಗುಲು

en: Nguluwan
kn: ಎನ್‌ಗುಲುವನ್

en: Ngumbi
kn: ಎನ್‌ಗುಂಬಿ

en: Ngundi
kn: ಎನ್‌ಗುಂಡಿ

en: Ngundu
kn: ಎನ್‌ಗುಂಡು

en: Ngungwel
kn: ಎನ್‌ಗುಂಗ್ವೆಲ್

en: Ngurimi
kn: ಎನ್‌ಗುರಿಮಿ

en: Ngurmbur
kn: ಎನ್‌ಗುರ್ಮಬರ್

en: Nguôn
kn: ಎನ್‌ಗುವೋನ್

en: Ngwaba
kn: ಎನ್‌ಗವಾಬ

en: Ngwe
kn: ಎನ್‌ಗ್ವೆ

en: Ngwo
kn: ಎನ್‌ಗ್ವೊ

en: Nhanda
kn: ಎನ್‌ಹಾಂಡಾ

en: Nhengatu
kn: ನೆಂಗಾಟು

en: Nhuwala
kn: ಎನ್‌ಹುವಲಾ

en: Nias
kn: ನಿಯಾಸ್

en: Nicaraguan Sign Language
kn: ನಿಕರಾಗುವಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Niellim
kn: ನಿಯೆಲಿಮ್

en: Nigerian Sign Language
kn: ನೈಜೀರಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Nihali
kn: ನಿಹಾಲಿ

en: Nii
kn: ನೈಯಿ

en: Nila
kn: ನಿಲಾ

en: Nilamba
kn: ನಿಲಾಂಬಾ

en: Nimadi
kn: ನಿಮಾಡಿ

en: Nimanbur
kn: ನಿಮಾಂಬರ್

en: Nimbari
kn: ನಿಂಬಾರಿ

en: Nimboran
kn: ನಿಂಬೊರಾನ್

en: Nimi
kn: ನಿಮಿ

en: Nimo
kn: ನಿಮೊ

en: Nimoa
kn: ನಿಮೊಯ

en: Ninam
kn: ನಿನಾಮ್

en: Nindi
kn: ನಿಂಡಿ

en: Ningera
kn: ನಿಂಗೆರಾ

en: Ninggerum
kn: ನಿಂಗೆರಮ್

en: Ningil
kn: ನಿಂಗಿಲ್

en: Ningye
kn: ನಿಂಗ್ಯೆ

en: Ninzo
kn: ನಿಂಝೊ

en: Nipsan
kn: ನಿಪ್ಸಾನ್

en: Nisa
kn: ನಿಸಾ

en: Nisenan
kn: ನಿಸೆನಾನ್

en: Nisga'a
kn: ನಿಸ್ಗಾ

en: Nisi (China)
kn: ನಿಸಿ (ಚೈನಾ)

en: Niuafo'ou
kn: ನಿಯಾಫೊವೌ

en: Niuatoputapu
kn: ನಿಯುಟೊಪುಟಾಪು

en: Niuean
kn: ನಿಯುವಾನ್

en: Nivaclé
kn: ನಿವಾಕಲ್

en: Njalgulgule
kn: ಎನ್‌ಜಲ್ಗುಲ್ಗುಲೆ

en: Njebi
kn: ಎನ್‌ಜೆಬಿ

en: Njen
kn: ಎನ್‌ಜೆನ್

en: Njerep
kn: ಎನ್‌ಜೆರೆಪ್

en: Njyem
kn: ಎನ್‌ಜಿಯೆಮ್

en: Nkangala
kn: ಎನ್ಕಾಂಗಲಾ

en: Nkari
kn: ಎನ್‌ಕರಿ

en: Nkongho
kn: ಎನ್‌ಕೊಂಗೊ

en: Nkonya
kn: ಎನ್‌ಕೊನ್ಯಾ

en: Nkoroo
kn: ಎನ್‌ಕೂರೊ

en: Nkoya
kn: ಎನ್‌ಕೊಯಾ

en: Nkukoli
kn: ಎನ್‌ಕುಕೊಲಿ

en: Nkutu
kn: ಎನ್‌ಕುಟು

en: Nnam
kn: ಎನ್‌ನಾಮ್

en: No linguistic content
kn: ಭಾಷಾ ಸಂಬಂಧಿ ವಿಷಯವಿಲ್ಲ

en: Nocamán
kn: ನೊಕಾಮಾನ್

en: Nogai
kn: ನೊಗಾಯಿ

en: Noiri
kn: ನೊಯಿರಿ

en: Nokuku
kn: ನೊಕುಕು

en: Nomaande
kn: ನೊಮಾಂಡ್

en: Nomane
kn: ನೊಮಾನೆ

en: Nomatsiguenga
kn: ನೊಮಾಟ್ಸಿಗುಯೆಂಗಾ

en: Nomu
kn: ನೋಮು

en: Nooksack
kn: ನೂಕ್ಸಾಕ್

en: Noone
kn: ನೂನ್

en: Noric
kn: ನೋರಿಕ್

en: Norn
kn: ನಾರ್ನ್

en: Norra
kn: ನೋರಾ

en: Norwegian
kn: ನಾರ್ವೇಜಿಯನ್

en: Norwegian Bokmål
kn: ನಾರ್ವೇಜಿಯನ್ ಬೋಕ್ಮಾಲ್

en: Norwegian Nynorsk
kn: ನಾರ್ವೇಜಿಯನ್ ನಿನೋರ್ಸ್ಕ್

en: Norwegian Sign Language
kn: ನಾರ್ವೇಜಿಯನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Notre
kn: ನಾಟರ್

en: Notsi
kn: ನೋಟ್ಸಿ

en: Nottoway
kn: ನೊಟೊವೆ

en: Nottoway-Meherrin
kn: ನೊಟೊವೇ-ಮೆಹೆರಿನ್

en: Novial
kn: ನೊವಿಯಲ್

en: Noy
kn: ನೊಯ್

en: Nsenga
kn: ಎನ್‌ಸೆಂಗಾ

en: Nshi
kn: ಎನ್‌ಶಿ

en: Nsongo
kn: ಎನ್‌ಸೊಂಗೊ

en: Ntcham
kn: ಎನ್‌ಚಾಮ್

en: Ntomba
kn: ಎನ್‌ಟೊಂಬ

en: Nubaca
kn: ನುಬಕಾ

en: Nubri
kn: ನುಬ್ರಿ

en: Nuer
kn: ನೂಯೆರ್

en: Nugunu (Australia)
kn: ನುಗುನು (ಆಸ್ಟ್ರೇಲಿಯಾ)

en: Nugunu (Cameroon)
kn: ನುಗುನು (ಕೆಮರೂನ್)

en: Nuk
kn: ನೂಕ್

en: Nukak Makú
kn: ನುಕುಕ್ ಮಾಕು

en: Nukna
kn: ನುಕ್ನಾ

en: Nukuini
kn: ನುಕುಯಿನಿ

en: Nukumanu
kn: ನುಕುಮಾನು

en: Nukuoro
kn: ನುಕುವೊರೊ

en: Nukuria
kn: ನುಕುರಿಯಾ

en: Numana-Nunku-Gbantu-Numbu
kn: ನುಮಾನ-ನುಂಕು-ಗಬಾಂಟು-ನುಂಬು

en: Numanggang
kn: ನುಮಾಂಗಾಂಗ್

en: Numbami
kn: ನುಂಬಾಮಿ

en: Nume
kn: ನ್ಯೂಮ್

en: Numidian
kn: ನುಮಿಡಿಯನ್

en: Nung (Viet Nam)
kn: ನುಂಗ್ (ವಿಯೆಟ್ ನಾಮ್)

en: Nungali
kn: ನೂಂಗಾಲಿ

en: Nunggubuyu
kn: ನುಂಗುಬುಯು

en: Nungu
kn: ನೂಂಗು

en: Nupbikha
kn: ನುಪ್‌ಬಿಕಾ

en: Nupe-Nupe-Tako
kn: ನ್ಯೂಪ್-ನ್ಯೂಪ್-ಟಾಕೊ

en: Nusa Laut
kn: ನುಸಾ ಲೌಟ್

en: Nusu
kn: ನುಸು

en: Nyabwa
kn: ನ್ಯಾಬ್ವಾ

en: Nyaheun
kn: ನ್ಯಾಹೆಯುನ್

en: Nyahkur
kn: ನ್ಯಾಕರ್

en: Nyakyusa-Ngonde
kn: ನ್ಯಕ್ಯುಸಾ-ಎನ್‌ಗೊಂಡ್

en: Nyali
kn: ನ್ಯಾಲಿ

en: Nyam
kn: ನ್ಯಾಮ್

en: Nyamal
kn: ನಿಯಾಮಲ್

en: Nyambo
kn: ನ್ಯಾಂಬೊ

en: Nyamusa-Molo
kn: ನ್ಯಮುಸಾ-ಮೊಲೊ

en: Nyamwanga
kn: ನ್ಯಾಮ್ವಾಂಗಾ

en: Nyamwezi
kn: ನಯಾಮ್ವೆಸಿ

en: Nyaneka
kn: ನ್ಯನೆಕಾ

en: Nyang'i
kn: ನ್ಯಾಂಗಿ

en: Nyanga
kn: ನ್ಯಾಂಗಾ

en: Nyanga-li
kn: ನ್ಯಾಂಗಾ-ಲಿ

en: Nyangatom
kn: ನ್ಯಾಂಗಟಾಮ್

en: Nyangbo
kn: ನ್ಯಾಂಗ್ಬೊ

en: Nyangga
kn: ನಿಯಾಂಗಾ

en: Nyangumarta
kn: ನ್ಯಾಂಗುಮಾರ್ಟಾ

en: Nyanja
kn: ನಿಂಜಾ

en: Nyankole
kn: ಅಂಕೋಲ್

en: Nyaturu
kn: ನ್ಯಯಾಟುರು

en: Nyaw
kn: ನ್ಯಾವ್

en: Nyawaygi
kn: ನ್ಯವಾಯ್ಗಿ

en: Nyemba
kn: ನಿಯೆಂಬಾ

en: Nyengo
kn: ನ್ಯೆಂಗೊ

en: Nyenkha
kn: ನ್ಯೆಂಕಾ

en: Nyeu
kn: ನ್ಯು

en: Nyigina
kn: ನ್ಯಿಗಿನಾ

en: Nyiha (Malawi)
kn: ನ್ಯಿಹಾ (ಮಲಾವಿ)

en: Nyiha (Tanzania)
kn: ನಿಹಾ (ಟಾಂಝಾನಿಯಾ)

en: Nyika (Malawi and Zambia)
kn: ನ್ಯಿಕಾ (ಮಲಾವಿ ಹಾಗು ಜಾಂಬಿಯಾ)

en: Nyika (Tanzania)
kn: ನ್ಯಿಕಾ (ಟಾಂಝಾನಿಯಾ)

en: Nyindrou
kn: ನಿಯಿಂಡ್ರೊವ್

en: Nyindu
kn: ನ್ಯಿಂಡು

en: Nyole
kn: ನ್ಯೋಲ್

en: Nyong
kn: ನ್ಯೊಂಗ್

en: Nyore
kn: ನ್ಯೊರ್

en: Nyoro
kn: ನ್ಯೋರೊ

en: Nyulnyul
kn: ನ್ಯುಲ್ನಿಲ್

en: Nyunga
kn: ನ್ಯುಂಗಾ

en: Nyungwe
kn: ನ್ಯುಂಗ್ವೆ

en: Nyâlayu
kn: ನ್ಯಾಲಾಯು

en: Nzakambay
kn: ಎನ್‌ಝಕಾಂಬೆ

en: Nzakara
kn: ಎನ್‌ಝಕಾರ

en: Nzanyi
kn: ಎನ್‌ಜನ್ಯಿ

en: Nzima
kn: ಝೀಮ

en: Ná-Meo
kn: ನಾ-ಮಿಯೊ

en: O'chi'chi'
kn: ಒಚಿಚಿ

en: O'du
kn: ಓಡು

en: Obanliku
kn: ಒಬಾನ್ಲಿಕು

en: Obispeño
kn: ಒಬಿಸ್ಪೆನೊ

en: Oblo
kn: ಒಬ್ಲೊ

en: Obokuitai
kn: ಒಬೊಕುಯಿತಾಯ್

en: Obolo
kn: ಒಬೊಲೊ

en: Obulom
kn: ಒಬುಲಾಮ್

en: Ocaina
kn: ಒಶಾಯಿನಾ

en: Occitan (post 1500)
kn: ಆಕ್ಸೈಟನ್ (1500 ನಂತರ)

en: Od
kn: ಒಡ್

en: Odiai
kn: ಒಡಿಯಾಯಿ

en: Odual
kn: ಒಡುವಾಲ್

en: Odut
kn: ಒಡುಟ್

en: Ofayé
kn: ಒಫಾಯೆ

en: Ofo
kn: ಒಫೊ

en: Ogbah
kn: ಒಗ್ಬಾಹ್

en: Ogbia
kn: ಒಗ್ಬಿಯಾ

en: Ogbogolo
kn: ಒಗ್ಬೊಗೊಲೊ

en: Ogbronuagum
kn: ಒಗ್‌ಬ್ರೊನುವಾಗಮ್

en: Ogea
kn: ಒಗೆಯಾ

en: Oirata
kn: ಒಯಿರಾಟಾ

en: Ojibwa
kn: ಒಜೀಬ್ವಾ

en: Okanagan
kn: ಒಕಾನಗಾನ್

en: Oki-No-Erabu
kn: ಒಕಿ-ನೊ-ಎರಾಬು

en: Okiek
kn: ಒಕಿಯೆಕ್

en: Oko-Eni-Osayen
kn: ಒಕೊ-ಎನಿ-ಒಸಾಯೆನ್

en: Oko-Juwoi
kn: ಒಕೊ-ಜುವೊಯಿ

en: Okobo
kn: ಒಕೊಬೊ

en: Okodia
kn: ಒಕೊಡಿಯ

en: Okolod
kn: ಒಕೊಲೊಡ್

en: Okpamheri
kn: ಒಕ್ಪಾಮೆರಿ

en: Okpe (Northwestern Edo)
kn: ಒಕ್ಪೆ (ನಾರ್ತ್ ವೆಸ್ಟರ್ನ್ ಎಡೊ)

en: Okpe (Southwestern Edo)
kn: ಒಕ್ಪೆ (ಸೌತ್ ವೆಸ್ಟರ್ನ್ ಎಡೊ)

en: Oksapmin
kn: ಒಕ್ಸಾಪ್‌ಮಿನ್

en: Oku
kn: ಒಕು

en: Olekha
kn: ಒಲೆಖಾ

en: Olo
kn: ಒಲೊ

en: Oloma
kn: ಒಲೊಮಾ

en: Olrat
kn: ಒಲ್ರಾಟ್

en: Olu'bo
kn: ಒಲುಬೊ

en: Omagua
kn: ಒಮಾಗುವಾ

en: Omaha-Ponca
kn: ಒಮಾಹಾ-ಪೋಂಕಾ

en: Ombamba
kn: ಒಂಬಾಂಬಾ

en: Ombo
kn: ಒಂಬೊ

en: Omok
kn: ಒಮೊಕ್

en: Omotik
kn: ಒಮೊಟಿಕ್

en: Omurano
kn: ಒಮುರಾನೊ

en: Ona
kn: ಒನಾ

en: Oneida
kn: ಒನೆಡಾ

en: Ong
kn: ಓಂಗ್

en: Onin
kn: ಒನಿನ್

en: Onin Based Pidgin
kn: ಓನಿನ್ ಆಧರಿತವಾದ ಪಿಡ್ಜಿನ್

en: Onjob
kn: ಒಂಜಾಬ್

en: Ono
kn: ಒನೊ

en: Onobasulu
kn: ಒನೊಬಸುಲು

en: Onondaga
kn: ಒನೊಂಡಗಾ

en: Ontenu
kn: ಒಂಟೆನು

en: Ontong Java
kn: ಒಂಟೊಂಗ್ ಜಾವಾ

en: Oorlams
kn: ಓರ್ಲಾಮ್ಸ್

en: Opao
kn: ಒಪಾವೊ

en: Opata
kn: ಒಪಾಟ

en: Opuuo
kn: ಒಪುವೊ

en: Orang Kanaq
kn: ಒರಾಂಗ್ ಕನಾಕ್

en: Orang Seletar
kn: ಒರಾಂಗ್ ಸೆಲೆಟಾರ್

en: Orejón
kn: ಒರೆಜಾನ್

en: Oring
kn: ಒರಿಂಗ್

en: Orma
kn: ಒರ್ಮಾ

en: Ormu
kn: ಒರ್ಮು

en: Ormuri
kn: ಒರ್ಮುರಿ

en: Oro
kn: ಒರೊ

en: Oro Win
kn: ಒರೊ ವಿನ್

en: Oroch
kn: ಒರೊಚ್

en: Oroha
kn: ಒರೊಹಾ

en: Orok
kn: ಒರೊಕ್ಸ

en: Orokaiva
kn: ಒರೊಕೈವಾ

en: Oroko
kn: ಒರೊಕೊ

en: Orokolo
kn: ಒರೊಕೊಲೊ

en: Oromo
kn: ಒರೊಮೊ

en: Oroqen
kn: ಒರೊಕ್ವೆನ್

en: Orowe
kn: ಒರೊವ್

en: Oruma
kn: ಒರುಮಾ

en: Orya
kn: ಒರ್ಯಾ

en: Osage
kn: ಒಸೇಜ್

en: Osatu
kn: ಒಸಾಟು

en: Oscan
kn: ಒಸ್ಕಾನ್

en: Osing
kn: ಓಸಿಂಗ್

en: Ososo
kn: ಒಸೊಸೊ

en: Ossetian
kn: ಒಸೆಟಿಯನ್

en: Ot Danum
kn: ಒಟ್ ಡನುಮ್

en: Otank
kn: ಒಟಾಂಕ್

en: Oti
kn: ಒಟಿ

en: Otoro
kn: ಒಟೊರೊ

en: Ottawa
kn: ಒಟ್ಟಾವ

en: Otuho
kn: ಒಟುಹೊ

en: Otuke
kn: ಒಟೂಕ್

en: Ouma
kn: ಔಮಾ

en: Owa
kn: ಒವಾ

en: Owenia
kn: ಒವೇನಿಯ

en: Owiniga
kn: ಒವಿಂಗಾ

en: Oy
kn: ಒಯ್

en: Oya'oya
kn: ಓಯ'ಓಯಾ

en: Oyda
kn: ಒಯ್ಡಾ

en: Pa Di
kn: ಪಾ ಡಿ

en: Pa'a
kn: ಪಾ

en: Pa-Hng
kn: ಪಾ-ಹಿಂಗ್

en: Paama
kn: ಪಾಮಾ

en: Paasaal
kn: ಪಾಸಾಲ್

en: Pacahuara
kn: ಅಕಾಹುವಾರ

en: Pacoh
kn: ಪಕೋಹ್

en: Padoe
kn: ಪಡೊಯೆ

en: Paekche
kn: ಪಯೆಕ್ಶೆ

en: Paelignian
kn: ಪಯೆಲಿಗ್ನಿಯನ್

en: Pagi
kn: ಪಾಗಿ

en: Pagibete
kn: ಪಗಿಬೀಟ್

en: Pagu
kn: ಪಾಗು

en: Pahari-Potwari
kn: ಪಹಾರಿ-ಪೋಟ್ವಾರಿ

en: Pahi
kn: ಪಾಹಿ

en: Pahlavani
kn: ಪಾಹ್ಲಾವನಿ

en: Pahlavi
kn: ಪಹ್ಲಾವಿ

en: Pai Tavytera
kn: ಪಾಯಿ ಟವಿಟೆರಾ

en: Paicî
kn: ಪೈಚಿ

en: Paipai
kn: ಪೈಪೈಶ

en: Paiwan
kn: ಪೈವಾನ್

en: Pak-Tong
kn: ಪಾಕ್-ಟಾಂಗ್

en: Pakanha
kn: ಪಕಾನಾ

en: Pakaásnovos
kn: ಪಕಾಸ್ನೊವೊಸ್

en: Pakistan Sign Language
kn: ಪಾಕಿಸ್ತಾನದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Paku
kn: ಪಾಕು

en: Pal
kn: ಪಾಲ್

en: Palaic
kn: ಪಲಾಯಿಕ್

en: Palauan
kn: ಪಲಾವನ್

en: Palenquero
kn: ಪಲೆಂಕ್ವೆರೊ

en: Pali
kn: ಪಾಲಿ

en: Palikúr
kn: ಪಲಿಕುರ್

en: Paliyan
kn: ಪಲಿಯನ್

en: Palpa
kn: ಪಾಲ್ಪಾ

en: Palu'e
kn: ಪಲುವೆ

en: Pam
kn: ಪ್ಯಾಮ್

en: Pambia
kn: ಪಾಂಬಿಯ

en: Pamlico
kn: ಪಮ್ಲಿಕೊ

en: Pamona
kn: ಪಮೋನ

en: Pampanga
kn: ಪಂಪಾಂಗಾ

en: Pana (Burkina Faso)
kn: ಪನಾ (ಬುರ್ಕಿನಾ ಫಾಸೊ)

en: Pana (Central African Republic)
kn: ಪನಾ (ಸೆಂಟ್ರಲ್‌ ಆಫ್ರಿಕನ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್)

en: Panamanian Sign Language
kn: ಪನಾಮೇನಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Panamint
kn: ಪನಾಮಿಂಟ್

en: Panará
kn: ಪನಾರ

en: Panasuan
kn: ಪನಾಸುವಾನ್

en: Panawa
kn: ಪನಾವ

en: Pancana
kn: ಪಂಕಾನಾ

en: Panchpargania
kn: ಪಂಚ್‌ಪಾರ್ಗನಿಯ

en: Pande
kn: ಪಂಡೆ

en: Pangasinan
kn: ಪಂಗಾಸಿನನ್

en: Pangseng
kn: ಪಾಂಗ್ಸೆಂಗ್

en: Pangwa
kn: ಪಂಗ್ವಾ

en: Pangwali
kn: ಪಾಂಗ್ವಲಿ

en: Panim
kn: ಪನಿಮ್

en: Paniya
kn: ಪನಿಯಾ

en: Panjabi
kn: ಪಂಜಾಬಿ

en: Pankararé
kn: ಪಂಕಾರೇರ್

en: Pankararú
kn: ಪಂಕಾರರು

en: Pankhu
kn: ಪಂಕು

en: Pannei
kn: ಪನೆಯಿ

en: Panobo
kn: ಪನೊಬೊ

en: Panytyima
kn: ಪನಿಟೈಯಿಮಾ

en: Papapana
kn: ಪಪಾಪನಾ

en: Papar
kn: ಪಾಪರ್

en: Papasena
kn: ಪಪಾಸೆನಾ

en: Papel
kn: ಪಾಪೆಲ್

en: Papi
kn: ಪಪಿ

en: Papiamento
kn: ಪಪಿಯಮೆಂಟೊ

en: Papitalai
kn: ಪಪಿಟಾಲಾಯಿ

en: Papora
kn: ಪಪೋರ

en: Papuma
kn: ಪಪುಮಾ

en: Parachi
kn: ಪರಾಚಿ

en: Parakanã
kn: ಪರಾಕನಾ

en: Paranan
kn: ಪರಾನಾನ್

en: Paranawát
kn: ಪರಾನವಾಟ್

en: Paraujano
kn: ಪರೌಜಾನೊ

en: Parauk
kn: ಪರೌಕ್

en: Parawen
kn: ಪರಾವೆನ್

en: Pardhan
kn: ಪರ್ಧನ್

en: Pardhi
kn: ಪರ್ದಿ

en: Pare
kn: ಪರೆ

en: Parecís
kn: ಪರೆಸಿಸ್

en: Parenga
kn: ಪರೆಂಗಾ

en: Parkwa
kn: ಪರ್ಕ್ವಾ

en: Parsi
kn: ಪಾರ್ಸಿ

en: Parsi-Dari
kn: ಪಾರ್ಸಿ-ದರಿ

en: Parthian
kn: ಪಾರ್ತಿಯನ್

en: Parya
kn: ಪಾರ್ಯಾ

en: Pasi
kn: ಪಾಸಿ

en: Patamona
kn: ಪಟಾಮೊನಾ

en: Pataxó Hã-Ha-Hãe
kn: ಪಟಾಕ್ಸೊ ಹಾ-ಹ-ಹಯೆ

en: Patep
kn: ಪಟೆಪ್

en: Pathiya
kn: ಪತಿಯಾ

en: Pattani
kn: ಪಟಾನಿ

en: Paulohi
kn: ಪೌಲೋಹಿ

en: Paumarí
kn: ಪೌಮಾರಿ

en: Pauserna
kn: ಪೌಸೆರ್ನಾ

en: Pawaia
kn: ಪಾವಿಯ

en: Pawnee
kn: ಪಾವ್ನಿ

en: Paynamar
kn: ಪಯನ್ಮಾರ್

en: Pe
kn: ಪೆ

en: Pear
kn: ಪಿಯರ್

en: Pech
kn: ಪೆಚ್

en: Pecheneg
kn: ಪೆಶೆನೆಗ್

en: Peere
kn: ಪೇರ್

en: Pei
kn: ಪೀ

en: Pekal
kn: ಪೆಕಾಲ್

en: Pela
kn: ಪೆಲಾ

en: Pele-Ata
kn: ಪೀಲೆ-ಅಟಾ

en: Pelende
kn: ಪೆಲೆಂಡ್

en: Pemon
kn: ಪೆಮೋನ್

en: Penang Sign Language
kn: ಪೆನಾಂಗ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Penchal
kn: ಪೆಂಚಾಲ್

en: Pendau
kn: ಪೆಂಡಾವು

en: Pengo
kn: ಪೆಂಗೊ

en: Penrhyn
kn: ಪೆನ್ರಿನ್

en: Pentlatch
kn: ಪೆಂಟ್ಲಾಚ್

en: Perai
kn: ಪೆರಾಯಿ

en: Pero
kn: ಪೆರೊ

en: Persian
kn: ಪರ್ಶಿಯನ್

en: Persian Sign Language
kn: ಪರ್ಶಿಯನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Peruvian Sign Language
kn: ಪೆರುವಿನ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Petats
kn: ಪೆಟಾಟ್ಸ್

en: Petjo
kn: ಪೆಜೊ

en: Pfaelzisch
kn: ಫೇಲ್ಝಿಶ್

en: Phai
kn: ಫಾಯಿ

en: Phake
kn: ಫಾಕೆ

en: Phala
kn: ಫಾಲಾ

en: Phalura
kn: ಫಲುರಾ

en: Phana'
kn: ಫಾನಾ

en: Phangduwali
kn: ಫಂಗ್ಡುವಾಲಿ

en: Phende
kn: ಫೆಂಡೆ

en: Philippine Sign Language
kn: ಫಿಲಿಪೀನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Phimbi
kn: ಫಿಂಬಿ

en: Phoenician
kn: ಫಿನಿಶಿನ್

en: Phola
kn: ಫೋಲಾ

en: Pholo
kn: ಫೊಲೊ

en: Phong-Kniang
kn: ಫಾಂಗ್-ಕ್ನಿಯಾಂಗ್

en: Phrygian
kn: ಫ್ರಿಗಿಯನ್

en: Phu Thai
kn: ಫು ಥಾಯ್

en: Phuan
kn: ಫುವಾನ್

en: Phudagi
kn: ಫುಡಾಗಿ

en: Phuie
kn: ಫುಯೆ

en: Phukha
kn: ಫುಕಾ

en: Phuma
kn: ಫುಮಾ

en: Phunoi
kn: ಫುನೊಯಿ

en: Phuong
kn: ಫುವೊಂಗ್

en: Phupa
kn: ಫುಪಾ

en: Phupha
kn: ಫುಫಾ

en: Phuza
kn: ಫುಝಾ

en: Piamatsina
kn: ಪಿಯಾಮಟ್ಸಿನಾ

en: Piame
kn: ಪಿಯಾಮೆ

en: Piapoco
kn: ಪಿಯಾಪೊಕೊ

en: Piaroa
kn: ಪಿಯಾರವೊ

en: Picard
kn: ಪಿಕಾರ್ಡ್

en: Pictish
kn: ಪಿಕ್ಟಿಶ್

en: Piemontese
kn: ಪೈಮೊಂಟೀಸ್

en: Pijao
kn: ಪಿಜಾವೊ

en: Pije
kn: ಪಿಜೆ

en: Pijin
kn: ಪಿಜಿನ್

en: Pilagá
kn: ಪಿಲಾಂಗ

en: Pileni
kn: ಪಿಲೆನಿ

en: Pima Bajo
kn: ಪಿಮಾ ಬಜೊ

en: Pimbwe
kn: ಪಿಂಬ್ವೆ

en: Pinai-Hagahai
kn: ಪಿನಾಯಿ-ಹಗಾಹಾಯ್

en: Pingelapese
kn: ಪಿಂಗೆಲಾಪೇಸ್

en: Pini
kn: ಪಿನಿ

en: Pinigura
kn: ಪಿನಿಗುರಾ

en: Pinji
kn: ಪಿಂಜಿ

en: Pintiini
kn: ಪಿಂಟಿನಿ

en: Pintupi-Luritja
kn: ಪಿಂಟುಪಿ-ಲುರಿಟ್ಜಾ

en: Pinyin
kn: ಪಿನಿಯಿನ್

en: Pipil
kn: ಪಿಪಿಲ್

en: Pirahã
kn: ಪಿರಾಹಾ

en: Piratapuyo
kn: ಪಿರಾಟಪುಯೊ

en: Pirlatapa
kn: ಪಿರ್ಲಾಟಪಾ

en: Piro
kn: ಪಿರೊ

en: Pisabo
kn: ಪಿಸಾಬೊ

en: Piscataway
kn: ಪಿಸ್ಕಾಟವೆ

en: Pisidian
kn: ಪಿಸಿಡಿಯನ್

en: Pitcairn-Norfolk
kn: ಪಿಟ್‍ಕೈರ್ನ್-ನೋರ್ಫೋಲ್ಕ್‍

en: Piti
kn: ಪಿಟಿ

en: Pitjantjatjara
kn: ಪಿಟ್ಜಾಂಜಜಾರ

en: Pitta Pitta
kn: ಪಿಟ್ಟಾ ಪಿಟ್ಟಾ

en: Piu
kn: ಪಿಯು

en: Piya-Kwonci
kn: ಪಿಯಾ-ಕ್ವೊಂಕಿ

en: Plains Indian Sign Language
kn: ಪ್ಲೈನ್ಸ್ ಇಂಡಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Plautdietsch
kn: ಪ್ಲೌಡಿಶ್

en: Pnar
kn: ಪನಾರ್

en: Pochutec
kn: ಪೊಶುಟೆಕ್

en: Podena
kn: ಪೊಡೆನಾ

en: Pogolo
kn: ಪೊಗೊಲೊ

en: Pohnpeian
kn: ಪೊಂಪೆಯಿಯನ್

en: Pokangá
kn: ಪೊಕಾಂಗಾ

en: Poke
kn: ಪೋಕ್

en: Pokomo
kn: ಪೊಕೊಮೊ

en: Polabian
kn: ಪೊಲಾಬಿಯಾನ್

en: Polari
kn: ಪೊಲಾರಿ

en: Polci
kn: ಪೊಲ್ಸಿ

en: Polish
kn: ಪೋಲಿಶ್

en: Polish Sign Language
kn: ಪೋಲಿಶ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Polonombauk
kn: ಪೊಲೊನಂಬಾಕ್

en: Pom
kn: ಪಾಮ್

en: Pomo
kn: ಪೊಮೊ

en: Ponam
kn: ಪೊನಮ್

en: Pongu
kn: ಪೊಂಗು

en: Ponosakan
kn: ಪೊನೊಸಕಾನ್

en: Pontic
kn: ಪೊಂಟಿಕ್

en: Poqomam
kn: ಪೊಕೊಮಾಮ್

en: Poqomchi'
kn: ಪೊಕೊಂಚಿ

en: Porohanon
kn: ಪೊರೊಹನೊನ್

en: Port Sandwich
kn: ಪೋರ್ಟ್ ಸ್ಯಾಂಡ್‌ವಿಚ್‌

en: Port Vato
kn: ಪೋರ್ಟ್ ವಾಟೊ

en: Portuguese
kn: ಪೋರ್ಚುಗೀಸ್

en: Portuguese Sign Language
kn: ಪೋರ್ಚುಗೀಸ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Potawatomi
kn: ಪೊಟಾವಟೊಮಿ

en: Potiguára
kn: ಪೊಟಿಗ್ವಾರ

en: Pouye
kn: ಪೌಯು

en: Powari
kn: ಪೊವಾರಿ

en: Powhatan
kn: ಪೊವಾಟನ್

en: Poyanáwa
kn: ಪೊಯಾನವಾ

en: Prasuni
kn: ಪ್ರಸುನಿ

en: Principense
kn: ಪ್ರಿನ್ಸಿಪೆನ್ಸ್

en: Providencia Sign Language
kn: ಪ್ರೊವೆಡೆನ್ಶಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Prussian
kn: ಪ್ರಶಿಯನ್

en: Psikye
kn: ಪ್ಸಿಕ್ಯೆ

en: Pu Ko
kn: ಪು ಕೊ

en: Puare
kn: ಪುವಾರೆ

en: Puelche
kn: ಪ್ಯುಲ್ಚೆ

en: Puerto Rican Sign Language
kn: ಪೋರ್ಟೊ ರಿಕಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Puinave
kn: ಪುಯಿನೇವ್

en: Pukapuka
kn: ಪುಕಪುಕ

en: Pulabu
kn: ಪುಲಾಬು

en: Puluwatese
kn: ಪುಲುವಾಟೀಸ್

en: Puma
kn: ಪುಮಾ

en: Pumpokol
kn: ಪಂಪೊಕೊಲ್

en: Pumé
kn: ಪ್ಯೂಮ್

en: Punan Aput
kn: ಪುನಾನ್ ಅಪುಟ್

en: Punan Bah-Biau
kn: ಪುನಾನ್ ಬಾಹ್-ಬಿಯಾವು

en: Punan Batu 1
kn: ಪುನಾನ್ ಬಾಟು 1

en: Punan Merah
kn: ಪುನಾನ್ ಮೆರಾಹ್

en: Punan Merap
kn: ಪುನಾನ್ ಮೆರಾಪ್

en: Punan Tubu
kn: ಪುನಾನ್ ಟುಬು

en: Punic
kn: ಪ್ಯೂನಿಕ್

en: Punu
kn: ಪುನು

en: Puoc
kn: ಪುವೊಕ್

en: Puquina
kn: ಪುಕ್ವಿನಾ

en: Puragi
kn: ಪುರಾಗಿ

en: Purari
kn: ಪುರಾರಿ

en: Purepecha
kn: ಪುರೆಪೆಚಾ

en: Puri
kn: ಪುರಿ

en: Purik
kn: ಪುರಿಕ್

en: Purisimeño
kn: ಪುರಿಸಿಮೆನೊ

en: Puruborá
kn: ಪುರುಬೊರ

en: Purum
kn: ಪುರುಮ್

en: Pushto
kn: ಪುಶ್ತೊ

en: Putai
kn: ಪುಟಾಯಿ

en: Putoh
kn: ಪುಟೊಹ್

en: Putukwam
kn: ಪುಟುಕ್‌ವಾಮ್

en: Puyo
kn: ಪುಯೊ

en: Puyo-Paekche
kn: ಪುಯೊ-ಪಯಿಕ್ಚೆ

en: Puyuma
kn: ಪುಯುಮಾ

en: Pwaamei
kn: ಪ್ವಾಮೆ

en: Pyapun
kn: ಪ್ಯಾಪುನ್

en: Pyen
kn: ಪ್ಯೆನ್

en: Pyu (Myanmar)
kn: ಪ್ಯು (ಮ್ಯಾನ್ಮಾರ್)

en: Páez
kn: ಪಯೀಸ್

en: Pááfang
kn: ಪಾಫಾಂಗ್

en: Päri
kn: ಪಾರಿ

en: Pémono
kn: ಪೆಮೊನೊ

en: Pévé
kn: ಪೀವ್

en: Pökoot
kn: ಪೊಕೂಟ್

en: Qabiao
kn: ಕಾಬಿಯೊ

en: Qaqet
kn: ಕಾಕೆಟ್

en: Qashqa'i
kn: ಕಶ್ಕಾಯಿ

en: Qatabanian
kn: ಕಟಾಬನಿಯನ್

en: Qawasqar
kn: ಕ್ವಾಸ್ಕಾರ್

en: Qimant
kn: ಕಿಮಾಂತ್

en: Quapaw
kn: ಕ್ವಾಪಾ

en: Quebec Sign Language
kn: ಕ್ಯೂಬೆಕ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Quechan
kn: ಕ್ಚೆಶಾನ್

en: Quechua
kn: ಕ್ವೆಶುವಾ

en: Quenya
kn: ಕ್ವೆನ್ಯಾ

en: Queyu
kn: ಕ್ಯೆಯು

en: Quileute
kn: ಕ್ವಿಲೂಟ್

en: Quinault
kn: ಕ್ವಿನಾಲ್ಟ್

en: Quinqui
kn: ಕ್ವಿಂಕ್ವಿ

en: Quiripi
kn: ಕ್ವಿರಿಪಿ

en: Rabha
kn: ರಬಾಹ

en: Rade
kn: ರಾಡೆ

en: Raetic
kn: ರಯೀಟಿಕ್

en: Rahambuu
kn: ರಹಾಂಬು

en: Rajasthani
kn: ರಾಜಸ್ತಾನಿ

en: Rajbanshi
kn: ರಾಜ್ಬಾನ್ಶಿ

en: Raji
kn: ರಾಜಿ

en: Rajong
kn: ರಜೋಂಗ್

en: Rakahanga-Manihiki
kn: ರಕಾಹಾಂಗಾ-ಮಾನಿಹಿಕಿ

en: Rakhine
kn: ರಖೀನ್

en: Ralte
kn: ರಾಲ್ಟೆ

en: Rama
kn: ರಮಾ

en: Ramoaaina
kn: ರಮೊವಾಯಿನಾ

en: Rampi
kn: ರಾಂಪಿ

en: Rang
kn: ರಾಂಗ

en: Rangkas
kn: ರಾಂಗ್ಕಾಸ್

en: Ranglong
kn: ರಾಂಗ್ಲಾಂಗ್

en: Rangpuri
kn: ರಂಗ್ಪುರಿ

en: Rao
kn: ರಾವೊ

en: Rapa
kn: ರಪಾ

en: Rapanui
kn: ರಪಾನುಯಿ

en: Rapoisi
kn: ರಪೊಯಿಸಿ

en: Rapting
kn: ರಾಪ್ಟಿಂಗ್

en: Rara Bakati'
kn: ರಾರಾ ಬಕಾಟಿ

en: Rasawa
kn: ರಸಾವ

en: Ratagnon
kn: ರಟಾಗ್ನಾನ್

en: Ratahan
kn: ರಟಾಹನ್

en: Rathawi
kn: ರತಾವಿ

en: Raute
kn: ರೌಟ್

en: Ravula
kn: ರವುಲಾ

en: Rawa
kn: ರಾವಾ

en: Rawang
kn: ರವಾಂಗ್

en: Rawo
kn: ರವೊ

en: Razajerdi
kn: ರಸಾಜೆರ್ಡಿ

en: Reel
kn: ರೀಲ್

en: Rejang
kn: ರೆಜಂಗ್

en: Reli
kn: ರೆಲಿ

en: Rema
kn: ರಿಮಾ

en: Rembarunga
kn: ರೆಂಬಾರುಂಗಾ

en: Rembong
kn: ರೆಂಬೊಂಗ್

en: Remo
kn: ರೆಮೊ

en: Rempi
kn: ರೆಂಪಿ

en: Remun
kn: ರೆಮುನ್

en: Rendille
kn: ರೆಂಡಿಲ್

en: Rengao
kn: ರೆಂಗಾವೊ

en: Rennell-Bellona
kn: ರೆನೆಲ್-ಬೆಲೊನಾ

en: Rennellese Sign Language
kn: ರೆನಲೀಸ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Repanbitip
kn: ರೆಪಾನ್ಬಿಟಿಪ್

en: Rer Bare
kn: ರೆರ್ ಬರೆ

en: Rerau
kn: ರೆರಾವ್

en: Rerep
kn: ರೆರೆಪ್

en: Reshe
kn: ರೆಶೆ

en: Resígaro
kn: ರೆಸಿಗಾರೊ

en: Retta
kn: ರೆಟಾ

en: Reyesano
kn: ರೆಯೆಸಾನೊ

en: Riang (India)
kn: ರಿಯಾಂಗ್ (ಭಾರತ)

en: Riang (Myanmar)
kn: ರಿಯಾಂಗ್ (ಮ್ಯಾನ್ಮಾರ್)

en: Riantana
kn: ರಿಯಾಂಟನಾ

en: Ribun
kn: ರಿಬುನ್

en: Rien
kn: ರಿಯೆನ್

en: Rikbaktsa
kn: ರಿಕಾಬಕ್ಸಾ

en: Ringgou
kn: ರಿಂಗೊವ್

en: Ririo
kn: ರಿರಿಯೊ

en: Ritarungo
kn: ರಿಟಾರಂಗೊ

en: Riung
kn: ರಿಯುಂಗ್

en: Rogo
kn: ರೊಗೊ

en: Rohingya
kn: ರೊಹಿಂಗ್ಯಾ

en: Roma
kn: ರೋಮಾ

en: Romagnol
kn: ರೊಮಾಗ್ನಾಲ್

en: Romam
kn: ರೋಮಾಮ್

en: Romanian
kn: ರೊಮಾನಿಯನ್

en: Romanian Sign Language
kn: ರೊಮೇನಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Romano-Greek
kn: ರೊಮಾನೊ-ಗ್ರೀಕ್

en: Romano-Serbian
kn: ರೊಮಾನೊ-ಸರ್ಬಿಯಾ

en: Romanova
kn: ರೊಮನೋವ

en: Romansh
kn: ರೊಮಾಂಶ್

en: Romany
kn: ರೊಮಾನಿ

en: Romblomanon
kn: ರೊಂಬ್ಲೊಮೆನನ್

en: Rombo
kn: ರೊಂಬೊ

en: Romkun
kn: ರೊಮ್ಕುನ್

en: Ron
kn: ರಾನ್

en: Ronga
kn: ರೊಂಗಾ

en: Rongga
kn: ರೋಂಗಾ

en: Rongpo
kn: ರೊಂಗ್ಪೊ

en: Ronji
kn: ರೊಂಜಿ

en: Roon
kn: ರೂನ್

en: Roria
kn: ರೋರಿಯ

en: Rotokas
kn: ರೊಟೊಕಾಸ್

en: Rotuman
kn: ರೊಟುಮಾನ್

en: Roviana
kn: ರೊವಿಯಾನ

en: Rudbari
kn: ರುದ್ಬಾರಿ

en: Rufiji
kn: ರುಫಿಜಿ

en: Ruga
kn: ರುಗಾ

en: Rukai
kn: ರುಕಾಯಿ

en: Ruma
kn: ರುಮಾ

en: Rumu
kn: ರುಮು

en: Rundi
kn: ರುಂಡಿ

en: Runga
kn: ರುಂಗಾ

en: Rungus
kn: ರುಂಗುಸ್

en: Rungwa
kn: ರುಂಗ್ವಾ

en: Russian
kn: ರಶಿಯನ್

en: Russian Sign Language
kn: ರಶಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Rusyn
kn: ರುಸಿನ್

en: Rutul
kn: ರುಟುಲ್

en: Ruuli
kn: ರೂಲಿ

en: Ruund
kn: ರೂಡ್

en: Rwa
kn: ರವಾ

en: Sa'a
kn: ಸಾ

en: Sa'ban
kn: ಸಾಬಾನ್

en: Sa'och
kn: ಸವೊಶ್

en: Saafi-Saafi
kn: ಸಾಫಿ-ಸಾಫಿ

en: Saam
kn: ಸಾಮ್

en: Saamia
kn: ಸಾಮಿಯ

en: Saaroa
kn: ಸಾರೋವ್

en: Saba
kn: ಸಬಾ

en: Sabaean
kn: ಸಬಿಯಾನ್

en: Sabanê
kn: ಸಬಾನೆ

en: Sabaot
kn: ಸಬಾವೋಟ್

en: Sabine
kn: ಸಬೈನ್

en: Sabu
kn: ಸಬು

en: Sabüm
kn: ಸಾಬೂಮ್

en: Sacapulteco
kn: ಸಕಾಪುಲ್ಟೆಕೊ

en: Sadri
kn: ಸಾದ್ರಿ

en: Saek
kn: ಸಯೀಕ್

en: Saep
kn: ಸಯೀಪ್

en: Safaliba
kn: ಸಫಾಲಿಬಾ

en: Safeyoka
kn: ಸಫೆಯೋಕ

en: Safwa
kn: ಸಫ್ವಾ

en: Sagala
kn: ಸಗಾಲ

en: Sagalla
kn: ಸಗಾಲಾ

en: Saho
kn: ಸಾಹೊ

en: Sahu
kn: ಸಾಹು

en: Saisiyat
kn: ಸೈಸಿಯಾಟ್

en: Sajalong
kn: ಸಜಾಲೊಂಗ್

en: Sajau Basap
kn: ಸಜಾವ್ ಬಸಪ್

en: Sakachep
kn: ಸಕಾಶೆಪ್

en: Sakao
kn: ಸಕಾವೊ

en: Sakata
kn: ಸಕಾಟ

en: Sake
kn: ಸೇಕ್

en: Sakirabiá
kn: ಸಕಿರಾಬಿಯಾ

en: Sala
kn: ಸಲಾ

en: Salampasu
kn: ಸಲಾಂಪಸು

en: Salar
kn: ಸಲಾರ್

en: Salas
kn: ಸಲಾಸ್

en: Salchuq
kn: ಸಲ್ಶುಕ್

en: Saleman
kn: ಸಲೆಮಾನ್

en: Saliba
kn: ಸಲಿಬಾ

en: Salinan
kn: ಸಲಿನಾನ್

en: Sallands
kn: ಸಲಾಂಡ್ಸ್

en: Salt-Yui
kn: ಸಾಲ್ಟ್-ಯುಯಿ

en: Salumá
kn: ಸಲುಮಾ

en: Salvadoran Sign Language
kn: ಸಾಲ್ವೆಡೋರಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Sama
kn: ಸಮಾ

en: Samaritan
kn: ಸಮಾರಿಟನ್

en: Samarokena
kn: ಸಮಾರೊಕೆನಾ

en: Samatao
kn: ಸಮಾಟವೊ

en: Samba
kn: ಸಾಂಬಾ

en: Samba Leko
kn: ಸಾಂಬಾ ಲೆಕೊ

en: Sambe
kn: ಸಾಂಬೆ

en: Samberigi
kn: ಸಾಂಬೆರಿಗಿ

en: Samburu
kn: ಸಂಬುರು

en: Samei
kn: ಸಮಯೆಯಿ

en: Samo
kn: ಸಮೊ

en: Samoan
kn: ಸಮೋವನ್

en: Samosa
kn: ಸಮೂಸಾ

en: Sampang
kn: ಸಂಪಾಂಗ್

en: Samre
kn: ಸಾಮ್ರೆ

en: Samtao
kn: ಸಮ್ಟಾವೊ

en: Samvedi
kn: ಸಂವೇದಿ

en: Sanapaná
kn: ಸನಾಪನಾ

en: Sandawe
kn: ಸಂಡಾವೆ

en: Sanga (Democratic Republic of Congo)
kn: ಸಾಂಗಾ (ಡೆಮೋಕ್ರೆಟಿಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್ ಆಫ್ ಕಾಂಗೋ)

en: Sanga (Nigeria)
kn: ಸಾಂಗಾ (ನೈಜೀರಿಯಾ)

en: Sanggau
kn: ಸಂಗಾವ್

en: Sangil
kn: ಸಂಗಿಲ್

en: Sangir
kn: ಸಾಂಗಿರ್

en: Sangisari
kn: ಸಂಗಿಸಾರಿ

en: Sangkong
kn: ಸಾಂಗ್‌ಕಾಂಗ್

en: Sango
kn: ಸ್ಯಾಂಗೊ

en: Sangu (Gabon)
kn: ಸಾಂಗು (ಗೆಬಾನ್)

en: Sangu (Tanzania)
kn: ಸಾಂಗು (ಟಾಂಝಾನಿಯಾ)

en: Sani
kn: ಸಾನಿ

en: Sanie
kn: ಸಾನೈ

en: Saniyo-Hiyewe
kn: ಸನಿಯೊ-ಹಿಯೆವ್

en: Sansi
kn: ಸಾನ್ಸಿ

en: Sanskrit
kn: ಸಂಸ್ಕೃತ

en: Santali
kn: ಸಂಟಾಲಿ

en: Sanumá
kn: ಸನೂಮ

en: Saparua
kn: ಸಪುರುವಾ

en: Sapo
kn: ಸಾಪೊ

en: Saponi
kn: ಸಪೋನಿ

en: Saposa
kn: ಸಪೋಸ

en: Sapuan
kn: ಸಪುವಾನ್

en: Sapé
kn: ಸಾಪೆ

en: Sar
kn: ಸಾರ್

en: Sara
kn: ಸರಾ

en: Sara Kaba
kn: ಸಾರ ಕಾಬ

en: Sara Kaba Deme
kn: ಸರಾ ಕಾಬಾ ಡೆಮೆ

en: Sara Kaba Náà
kn: ಸರಾ ಕಾನಾ ನಾ

en: Saramaccan
kn: ಸರಾಮಾಚ್ಚನ್

en: Sarasira
kn: ಸರಾಸಿರ

en: Saraveca
kn: ಸರಾವೆಕಾ

en: Sardinian
kn: ಸಾರ್ಡಿನಿಯನ್

en: Sarikoli
kn: ಸರಿಕೋಲಿ

en: Sarli
kn: ಸಾರ್ಲಿ

en: Sarsi
kn: ಸಾರ್ಸಿ

en: Sartang
kn: ಸರ್ಟಾಂಗ್

en: Sarua
kn: ಸರೂವಾ

en: Sarudu
kn: ಸರುಡು

en: Saruga
kn: ಸರುಗಾ

en: Sasak
kn: ಸಸಾಕ್

en: Sasaru
kn: ಸಸಾರು

en: Satawalese
kn: ಸಟಾವಾಲೀಸ್

en: Saterfriesisch
kn: ಸಟರ್ಫ್ರಿಸಿಶ್

en: Sateré-Mawé
kn: ಸಾಟೀರ್-ಮಾವ್

en: Saudi Arabian Sign Language
kn: ಸೌದಿ ಅರೇಬಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Saurashtra
kn: ಸೌರಾಷ್ಟ್ರ

en: Sauri
kn: ಸೌರಿ

en: Sauria Paharia
kn: ಸೌರಿಯಾ ಪಹಾರಿಯಾ

en: Sause
kn: ಸೌಸೆ

en: Sausi
kn: ಸೌಸಿ

en: Savosavo
kn: ಸಾವೊಸಾವೊ

en: Sawai
kn: ಸವಾಯಿ

en: Saweru
kn: ಸವೇರು

en: Sawi
kn: ಸಾವಿ

en: Sawila
kn: ಸವೀಲಾ

en: Sawknah
kn: ಸಾಕ್ನಾ

en: Saya
kn: ಸಯಾ

en: Scots
kn: ಸ್ಕಾಟ್ಸ್

en: Scythian
kn: ಸ್ಕೈತಿಯಾನ್

en: Sebat Bet Gurage
kn: ಸೆಬಾಟ್ ಬೆಟ್ ಗುರೇಜ್

en: Seberuang
kn: ಸೆಬೆರುವಾಂಗ್

en: Sebop
kn: ಸೆಬೊಪ್

en: Sebuyau
kn: ಸೆಬುಯೌ

en: Sechelt
kn: ಸೆಶೆಲ್ಟ್

en: Secoya
kn: ಸೆಕೊಯಾ

en: Sedang
kn: ಸೆಡಾಂಗ್

en: Sedoa
kn: ಸೆಡೊವ

en: Seeku
kn: ಸೀಕು

en: Segai
kn: ಸೆಗಾಯ್

en: Segeju
kn: ಸೆಗೆಜು

en: Seget
kn: ಸೆಗೆಟ್

en: Sehwi
kn: ಸೆಹ್ವಿ

en: Seimat
kn: ಸೆಯಿಮಾಟ್

en: Sekani
kn: ಸೆಕಾನಿ

en: Sekapan
kn: ಸೆಕಾಪನ್

en: Sekar
kn: ಸೆಕರ್

en: Seke (Nepal)
kn: ಸೀಕೆ (ನೇಪಾಲ್)

en: Seke (Vanuatu)
kn: ಸೀಕೆ (ವನೌಟು)

en: Seki
kn: ಸೆಕಿ

en: Seko Padang
kn: ಸೆಕೊ ಪಡಾಂಗ್

en: Seko Tengah
kn: ಸೆಕೊ ಟೆಂಗಾಹ್

en: Sekpele
kn: ಸೆಕ್ಪೇಲ್

en: Selangor Sign Language
kn: ಸೆಲಂಗೋರ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Selaru
kn: ಸೆಲಾರು

en: Selayar
kn: ಸೆಲಾಯಾರ್

en: Selee
kn: ಸೆಲೀ

en: Selepet
kn: ಸೆಲೆಪೆಟ್

en: Selian
kn: ಸೆಲಿಯಾನ್

en: Selkup
kn: ಸೆಲ್ಕಪ್

en: Selungai Murut
kn: ಸೆಲುಂಗಾಯಿ ಮುರುಟ್

en: Seluwasan
kn: ಸೆಲುವಾಸನ್

en: Semai
kn: ಸೆಮಾಯಿ

en: Semandang
kn: ಸೆಮಾಂಡಂಗ್

en: Semaq Beri
kn: ಸೆಮಾಕ್ ಬೆರಿ

en: Sembakung Murut
kn: ಸೆಂಬಾಕಂಗ್ ಮುರುಟ್

en: Semelai
kn: ಸೆಮೆಲಾಯ್

en: Semnam
kn: ಸೆಮ್ನಾಮ್

en: Semnani
kn: ಸೆಮ್ನಾನಿ

en: Sempan
kn: ಸೆಂಪಾನ್

en: Sena
kn: ಸೆನಾ

en: Senaya
kn: ಸೆನಾಯ

en: Sene
kn: ಸೆನ್

en: Seneca
kn: ಸೆನಿಕ್

en: Sened
kn: ಸೆನೆಡ್

en: Sengele
kn: ಸೆನೆಗೆಲೆ

en: Senggi
kn: ಸೆಂಗಿ

en: Sengo
kn: ಸೆಂಗೊ

en: Sengseng
kn: ಸೆಂಗ್ಸೆಂಗ್

en: Senhaja De Srair
kn: ಸೆನ್ಹಜಾ ಡಿ ಸ್ರಾರ್

en: Sensi
kn: ಸೆನ್ಸಿ

en: Sentani
kn: ಸೆಂಟಾನಿ

en: Sentinel
kn: ಸೆಂಟಿನಲ್

en: Sepa (Indonesia)
kn: ಸೆಪಾ (ಇಂಡೋನೇಶಿಯಾ)

en: Sepa (Papua New Guinea)
kn: ಸೆಪ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

en: Sera
kn: ಸೆರಾ

en: Serbian
kn: ಸರ್ಬಿಯಾ

en: Serbo-Croatian
kn: ಸರ್ಬೊ-ಕ್ರೊಯೇಶಿಯನ್

en: Sere
kn: ಸೆರೆ

en: Serer
kn: ಸರರ್

en: Seri
kn: ಸೆರಿ

en: Serili
kn: ಸೆರಿಲ್

en: Seroa
kn: ಸೆರೊವ

en: Serrano
kn: ಸೆರಾನೊ

en: Seru
kn: ಸೆರು

en: Serua
kn: ಸೆರುವಾ

en: Serudung Murut
kn: ಸೆರುಡುಂಗ್ ಮುರುಟ್

en: Serui-Laut
kn: ಸೆರುಯಿ-ಲೌಟ್

en: Seta
kn: ಸೆಟಾ

en: Setaman
kn: ಸೆಟಾಮಾನ್

en: Seti
kn: ಸೆಟಿ

en: Settla
kn: ಸೆಟ್ಲಾ

en: Sewa Bay
kn: ಸೆವಾ ಬೇ

en: Seze
kn: ಸೀಸ್

en: Sha
kn: ಶಾ

en: Shabak
kn: ಶಬಾಕ್

en: Shahmirzadi
kn: ಶಾಹ್ಮಿರ್ಝಾದಿ

en: Shahrudi
kn: ಶಾಹ್ರುಡಿ

en: Shall-Zwall
kn: ಶಾಲ್-ಸ್ವಾಲ್

en: Shama-Sambuga
kn: ಶಮಾ-ಸಂಬುಗಾ

en: Shamang
kn: ಶಮಾಂಗ್

en: Shambala
kn: ಶಾಂಬಲಾ

en: Shan
kn: ಶಾನ್

en: Shanenawa
kn: ಶನೆನವಾ

en: Shanga
kn: ಶಾಂಗಾ

en: Sharanahua
kn: ಶರಾನಹುವಾ

en: Shark Bay
kn: ಶಾರ್ಕ್ ಬೇ

en: Sharwa
kn: ಶಾರ್ವಾ

en: Shasta
kn: ಶಾಸ್ತಾ

en: Shatt
kn: ಶಟ್

en: Shau
kn: ಶಾವ್

en: Shawnee
kn: ಶಾನೀ

en: Shehri
kn: ಶೆಹ್ರಿ

en: Shekhawati
kn: ಶೇಖಾವತಿ

en: Shekkacho
kn: ಶೆಕಾಶೊ

en: Sheko
kn: ಶೆಕೊ

en: Shelta
kn: ಶೆಲ್ಟಾ

en: Shendu
kn: ಶೇಂಡು

en: Sheni
kn: ಶೇನಿ

en: Sherbro
kn: ಶೆರ್ಬೊ

en: Sherdukpen
kn: ಶೆರ್ಡುಕ್ಪೆನ್

en: Sherpa
kn: ಶೆರ್ಪಾ

en: Shi
kn: ಶಿ

en: Shiki
kn: ಶಿಕಿ

en: Shilluk
kn: ಶಿಲುಕ್

en: Shina
kn: ಶೈನಾ

en: Shinabo
kn: ಶಿನಾಬೊ

en: Shipibo-Conibo
kn: ಶಿಪಿಬೊ-ಕಾನಿಬೊ

en: Shixing
kn: ಶಿಕ್ಸಿಂಗ್

en: Sholaga
kn: ಶೊಲಾಗ

en: Shom Peng
kn: ಶೋಮ್ ಪೆಂಗ್

en: Shona
kn: ಶೋನಾ

en: Shoo-Minda-Nye
kn: ಶೋ-ಮೈಂಡಾ-ನೈ

en: Shor
kn: ಶೋರ್

en: Shoshoni
kn: ಶೊಶೊನಿ

en: Shua
kn: ಶುವಾ

en: Shuadit
kn: ಶುವಾಡಿಟ್

en: Shuar
kn: ಶೋವರ್

en: Shubi
kn: ಶುಬಿ

en: Shughni
kn: ಶುಗ್ನಿ

en: Shumashti
kn: ಶುಮಾಸ್ಟಿ

en: Shumcho
kn: ಶುಮ್ಚೊ

en: Shuswap
kn: ಶುಸ್ವಾಪ್

en: Shuwa-Zamani
kn: ಶುವಾ-ಝಮಾನಿ

en: Shwai
kn: ಶ್ವಾಯಿ

en: Sialum
kn: ಸಿಯಾಲಮ್

en: Siamou
kn: ಸಿಯಾಮೌ

en: Sian
kn: ಸಿಯಾನ್

en: Siane
kn: ಸಿಯಾನೆ

en: Siang
kn: ಸಿಯಾಂಗ್

en: Siar-Lak
kn: ಸಿಯಾರ್-ಲಾಕ್

en: Siawi
kn: ಸಿಯಾವಿ

en: Sibe
kn: ಸಿಬೆ

en: Sicanian
kn: ಸಿಚಿಯಾನಿಯನ್

en: Sicel
kn: ಸಿಚೆಲ್

en: Sicilian
kn: ಸಿಸಿಲಿಯನ್

en: Sidamo
kn: ಸಿಡಾಮೊ

en: Sidetic
kn: ಸೈಡೆಟಿಕ್

en: Sie
kn: ಸಿಯೆ

en: Sierra Leone Sign Language
kn: ಸಿಯೋರ ಲಿಯೋನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Sighu
kn: ಸಿಗು

en: Sihan
kn: ಸಿಹಾನ್

en: Sika
kn: ಸಿಕಾ

en: Sikaiana
kn: ಸಿಕಾಯನಾ

en: Sikaritai
kn: ಸಿಕಾರಿಟಾಯ್

en: Sikiana
kn: ಸಿಕಿಯಾನ

en: Sikkimese
kn: ಸಿಕ್ಕಿಮೀಸ್

en: Siksika
kn: ಸಿಕ್ಸಿಕಾ

en: Sikule
kn: ಸಿಕುಲ

en: Sila
kn: ಸಿಲಾ

en: Sileibi
kn: ಸಿಲೆಬಿ

en: Silesian
kn: ಸಿಲೆಸಿಯನ್

en: Silimo
kn: ಸಿಲಿಮೊ

en: Siliput
kn: ಸಿಲಿಪುಟ್

en: Silopi
kn: ಸಿಲೋಪಿ

en: Silt'e
kn: ಸಿಲ್ಟ್ ಇ

en: Simaa
kn: ಸಿಮಾ

en: Simbali
kn: ಸಿಂಬಾಲಿ

en: Simbari
kn: ಸಿಂಬಾರಿ

en: Simbo
kn: ಸಿಂಬಾ

en: Simeku
kn: ಸಿಮೆಕು

en: Simeulue
kn: ಸಿಮೆಯುಲು

en: Simte
kn: ಸಿಂಟ್

en: Sinagen
kn: ಸಿನಾಜೆನ್

en: Sinasina
kn: ಸಿನಾಸಿನ

en: Sinaugoro
kn: ಸಿನೌಗೊರೊ

en: Sindarin
kn: ಸಿಂದಾರಿನ್

en: Sindhi
kn: ಸಿಂಧಿ

en: Singa
kn: ಸಿಂಗಾ

en: Singapore Sign Language
kn: ಸಿಂಗಪೂರ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Singpho
kn: ಸಿಂಗ್‌ಫೊ

en: Sinhala
kn: ಸಿಂಹಳ

en: Sininkere
kn: ಸಿನಿಂಕೆರ್

en: Sinsauru
kn: ಸಿನ್ಸೌರು

en: Sinyar
kn: ಸಿನ್ಯಾರ್

en: Sio
kn: ಸಿಯೊ

en: Siona
kn: ಸಿಯೋನ

en: Sipacapense
kn: ಸಿಪಾಕಪಿನ್ಸ್

en: Sira
kn: ಸಿರಾ

en: Siri
kn: ಸಿರಿ

en: Siriano
kn: ಸಿರಿಯೊನೊ

en: Sirionó
kn: ಸಿರಿಯೋನೊ

en: Sirmauri
kn: ಸಿರ್ಮೌರಿ

en: Siroi
kn: ಸಿರೋಯಿ

en: Sissala
kn: ಸಿಸಾಲ

en: Sissano
kn: ಸಿಸಾನೊ

en: Siuslaw
kn: ಸಿಯುಸ್ಲಾವ್

en: Sivandi
kn: ಸಿವಂದಿ

en: Siwai
kn: ಸಿವಾಯಿ

en: Siwi
kn: ಸಿವಿ

en: Siwu
kn: ಸಿವು

en: Skagit
kn: ಸ್ಕಾಗಿಟ್

en: Skalvian
kn: ಸ್ಕಾಲ್ವಿಯನ್

en: Skou
kn: ಸ್ಕೊವು

en: Slave (Athapascan)
kn: ಸ್ಲೇವ್ (ಅತಬಾಸ್ಕನ್)

en: Slovak
kn: ಸ್ಲೊವಾಕ್

en: Slovakian Sign Language
kn: ಸ್ಲೋವೇಕಿಯನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Slovenian
kn: ಸ್ಲೊವೇನಿಯನ್

en: Snohomish
kn: ಸ್ನೊಹೊಮಿಶ್

en: So (Democratic Republic of Congo)
kn: ಸೊ (ಡೆಮೋಕ್ರೆಟಿಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್ ಆಫ್ ಕಾಂಗೋ)

en: So'a
kn: ಸೋವ

en: Sobei
kn: ಸೋಬಿ

en: Soga
kn: ಸೋಗ

en: Sogdian
kn: ಸಾಗ್ಡಿಯನ್

en: Soi
kn: ಸೋಯಿ

en: Sok
kn: ಸೋಕ್

en: Sokoro
kn: ಸೊಕೊರೊ

en: Solano
kn: ಸೊಲಾನೊ

en: Soli
kn: ಸೊಲಿ

en: Solong
kn: ಸೊಲೊಂಗ್

en: Solos
kn: ಸೊಲೋಸ್

en: Somali
kn: ಸೋಮಾಲಿ

en: Somrai
kn: ಸೊಮ್ರಾಯಿ

en: Somray
kn: ಸೊಮ್ರೆ

en: Sonde
kn: ಸೊಂಡ್

en: Songe
kn: ಸೋಂಗೆ

en: Songo
kn: ಸೋಂಗೊ

en: Songomeno
kn: ಸೋಂಗೊಮೆನೊ

en: Songoora
kn: ಸೋಂಗೂರ

en: Sonha
kn: ಸೊನ್ಹಾ

en: Sonia
kn: ಸೋನಿಯ

en: Soninke
kn: ಸೊನಿಂಕೆ

en: Sonsorol
kn: ಸಾನ್ಸೊರೊಲ್

en: Soo
kn: ಸೂ

en: Sop
kn: ಸಾಪ್

en: Soqotri
kn: ಸಕೋಟ್ರಿ

en: Sora
kn: ಸೋರಾ

en: Sori-Harengan
kn: ಸೊರಿ-ಹರೆಂಗಾನ್

en: Sorkhei
kn: ಸೊರ್ಕಿ

en: Sorothaptic
kn: ಸೊರೊತಾಪ್ಟಿಕ್

en: Sos Kundi
kn: ಸಾಸ್ ಕಂಡಿ

en: Sou
kn: ಸೋ

en: South African Sign Language
kn: ಸೌತ್‌ ಆಫ್ರಿಕಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: South West Bay
kn: ಸೌತ್‌ ವೆಸ್ಟ್‌ ಬೇ

en: Sowa
kn: ಸೋವಾ

en: Sowanda
kn: ಸೊವಾಂಡಾ

en: Spanish
kn: ಸ್ಪಾನಿಶ್

en: Spanish Sign Language
kn: ಸ್ಪ್ಯಾನಿಶ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Spokane
kn: ಸ್ಪೊಕೇನ್

en: Squamish
kn: ಸ್ಕ್ವಾಮಿಶ್

en: Sranan Tongo
kn: ಸ್ರೊನನ್ ಟೊಂಗೊ

en: Sri Lankan Sign Language
kn: ಶ್ರೀಲಂಕಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Stellingwerfs
kn: ಸ್ಟೆಲಿಂಗ್‌ವರ್ಫಸ್

en: Stoney
kn: ಸ್ಟೋನಿ

en: Suabo
kn: ಸುವಾಬೊ

en: Suarmin
kn: ಸುವಾರ್ಮಿನ್

en: Suau
kn: ಸುವಾವ್

en: Suba
kn: ಸೂಬಾ

en: Suba-Simbiti
kn: ಸುಬಾ-ಸಿಂಬಿತಿ

en: Subiya
kn: ಸುಬಿಯಾ

en: Subtiaba
kn: ಸಬ್ಟಿಯಾಬ

en: Sudest
kn: ಸುಡೆಸ್ಟ್

en: Sudovian
kn: ಸುಡೋವಿಯನ್

en: Suena
kn: ಸುವೆನಾ

en: Suga
kn: ಸುಗಾ

en: Suganga
kn: ಸುಗಂಗಾ

en: Sui
kn: ಸೂಯಿ

en: Suki
kn: ಸುಕಿ

en: Suku
kn: ಸುಕು

en: Sukuma
kn: ಸುಕುಮಾ

en: Sukur
kn: ಸುಕುರ್

en: Sukurum
kn: ಸುಕುರುಮ್

en: Sula
kn: ಸುಲಾ

en: Sulka
kn: ಸುಲ್ಕಾ

en: Sulod
kn: ಸುಲೋಡ್

en: Suma
kn: ಸುಮಾ

en: Sumariup
kn: ಸುಮಾರಿಯಪ್

en: Sumau
kn: ಸುಮಾವು

en: Sumbawa
kn: ಸುಂಬವಾ

en: Sumbwa
kn: ಸುಂಬ್ವಾ

en: Sumerian
kn: ಸುಮೇರಿಯನ್‌

en: Sunam
kn: ಸುನಾಮ್

en: Sundanese
kn: ಸುಂಡನೀಸ್

en: Sunwar
kn: ಸುನ್ವಾರ್

en: Suoy
kn: ಸುವೋಯ್

en: Sur
kn: ಸೂರ್

en: Surbakhal
kn: ಸರ್ಬಖಾಲ್

en: Suri
kn: ಸುರಿ

en: Surigaonon
kn: ಸುರಿಗೋನನ್

en: Surjapuri
kn: ಸರ್ಜಾಪುರಿ

en: Sursurunga
kn: ಸುರ್ಸುರುಂಗಾ

en: Suruahá
kn: ಸುರುವಾಹಾ

en: Surubu
kn: ಸುರುಬು

en: Suruí
kn: ಸುರುಯಿ

en: Suruí Do Pará
kn: ಸುರುಯಿ ಡೊ ಪಾರಾ

en: Susquehannock
kn: ಸುಸ್ಕ್ವೆಹಾನಕ್

en: Susu
kn: ಸುಸು

en: Susuami
kn: ಸುಸೌಮಿ

en: Suundi
kn: ಸೂಂಡಿ

en: Suwawa
kn: ಸುವಾವಾ

en: Suyá
kn: ಸೂಯ

en: Svan
kn: ಸ್ವಾನ್

en: Swabian
kn: ಸ್ವಾಬಿಯನ್

en: Swahili (individual language)
kn: ಸ್ವಹಿಲಿ (ಪ್ರತ್ಯೇಕ ಭಾಷೆ)

en: Swahili (macrolanguage)
kn: ಸ್ವಹಿಲಿ (ಮೈಕ್ರೋಭಾಷೆ)

en: Swati
kn: ಸ್ವಾಟಿ

en: Swedish
kn: ಸ್ವೀಡಿಶ್

en: Swedish Sign Language
kn: ಸ್ವೀಡಿಶ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Swiss-French Sign Language
kn: ಸ್ವಿಸ್‌-ಫ್ರೆಂಚ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Swiss-German Sign Language
kn: ಸ್ವಿಸ್-ಜರ್ಮನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Swiss-Italian Sign Language
kn: ಸ್ವಿಸ್-ಇಟಾಲಿಯನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Sylheti
kn: ಸಿಲ್ಹೆಟಿ

en: Syriac
kn: ಸಿರಿಯಾಕ್

en: Sáliba
kn: ಸಾಲಿಬಾ

en: Sãotomense
kn: ಸಾವೊಟೊಮೆನ್ಸ್

en: Sô
kn: ಸೊ

en: T'en
kn: ಟಿಎನ್

en: Taabwa
kn: ಟಾಬ್ವಾ

en: Tabaru
kn: ಟಬಾರು

en: Tabassaran
kn: ಟಬಸಾರನ್

en: Tabla
kn: ಟಾಬ್ಲಾ

en: Tabo
kn: ಟಾಬೊ

en: Tabriak
kn: ತಾಬ್ರಿಯಾಕ್

en: Tacana
kn: ಟಕಾನಾ

en: Tachawit
kn: ಟಶಾವಿಟ್

en: Tachelhit
kn: ಟಾಶೆಲ್ಹಿಟ್

en: Tachoni
kn: ಟಶೋನಿ

en: Tadyawan
kn: ಟಡಿಯಾವಾನ್

en: Tae'
kn: ಟಯೆ

en: Tafi
kn: ಟಫಿ

en: Tagabawa
kn: ಟಗಾಬಾವ

en: Tagalog
kn: ಟೆಗಾಲಾಗ್

en: Tagargrent
kn: ಟಗಾರ್ಗೆಂಟ್

en: Tagbanwa
kn: ಟ್ಯಾಗ್‌ಬಾನ್ವಾ

en: Tagbu
kn: ಟಗ್ಬು

en: Tagdal
kn: ಟಗಾಡಲ್

en: Tagish
kn: ಟ್ಯಾಗಿಶ್

en: Tagoi
kn: ಟಗೋಯ್

en: Tahitian
kn: ತಾಹಿತಿಯನ್

en: Tahltan
kn: ಟಹಾಲ್ಟಾನ್

en: Tai
kn: ಟಾಯ್

en: Tai Daeng
kn: ಟಾಯ್ ಡಯಿಂಗ್

en: Tai Dam
kn: ಟಾಯ್ ಡ್ಯಾಮ್

en: Tai Do
kn: ಟಾಯ್ ಡೊ

en: Tai Dón
kn: ಟಾಯ್ ಡಾನ್

en: Tai Hongjin
kn: ಟಾಯ್ ಹಾಂಗ್ಜಿನ್

en: Tai Loi
kn: ಟಾಯ್ ಲೋಯ್

en: Tai Long
kn: ಟಾಯ್ ಲಾಂಗ್

en: Tai Nüa
kn: ಟಾಯ್ ನುವಾ

en: Tai Pao
kn: ಟಾಯ್ ಪಾವೊ

en: Tai Thanh
kn: ಟಾಯ್ ತಾನ್

en: Tai Ya
kn: ಟಾಯ್ ಯಾ

en: Taikat
kn: ಟಾಯ್ಕಟ್

en: Tainae
kn: ಟೈನೀ

en: Taino
kn: ಟೈನೊ

en: Tairuma
kn: ತೈರುಮಾ

en: Taita
kn: ಟೈಟಾ

en: Taiwan Sign Language
kn: ತೈವಾನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Taje
kn: ತಾಜೆ

en: Tajik
kn: ತಾಝಿಕ್

en: Tajio
kn: ಟಜಿಯೊ

en: Tajuasohn
kn: ಟಜುವಾಸೊನ್

en: Takelma
kn: ಟಕೆಲ್ಮಾ

en: Takestani
kn: ಟಕೆಸ್ತಾನಿ

en: Takia
kn: ಟಕಿಯ

en: Takua
kn: ಟಕುವಾ

en: Takuu
kn: ಟಾಕು

en: Takwane
kn: ಟಕ್ವಾನ್

en: Tal
kn: ಟಾಲ್

en: Tala
kn: ಟಲ

en: Talaud
kn: ಟಲೌಡ್

en: Taliabu
kn: ಟಲಿಯಾಬು

en: Talieng
kn: ಟೆಲಿಂಗ್

en: Talinga-Bwisi
kn: ಟಲಿಂಗಾ-ಬ್ವಿಸಿ

en: Talise
kn: ಟಲೀಸ್

en: Talodi
kn: ಟಲೊಡಿ

en: Taloki
kn: ಟಲೊಕಿ

en: Talondo'
kn: ಟಲೊಂಡೊ

en: Talu
kn: ಟಾಲು

en: Talysh
kn: ಟಾಲಿಶ್

en: Tama (Chad)
kn: ತಮಾ (ಚಾಡ್)

en: Tama (Colombia)
kn: ಟಮಾ (ಕೊಲಂಬಿಯಾ)

en: Tamagario
kn: ಟಮಾಗರಿಯೊ

en: Taman (Indonesia)
kn: ತಮಾನ್ (ಇಂಡೋನೇಶಿಯಾ)

en: Taman (Myanmar)
kn: ತಮಾನ್ (ಮ್ಯಾನ್ಮಾರ್)

en: Tamanaku
kn: ಟಮಾನಕು

en: Tamashek
kn: ಟಮಾಶಕ್

en: Tamasheq
kn: ಟಮಾಶೆಕ್

en: Tambas
kn: ಟಂಬಾಸ್

en: Tambora
kn: ಟಂಬೋರಾ

en: Tambotalo
kn: ಟಂಬೊಟಾಲೊ

en: Tami
kn: ಟಾಮಿ

en: Tamil
kn: ತಮಿಳು

en: Tamki
kn: ಟಾಮ್ಕಿಿ

en: Tampuan
kn: ಟಂಪುವಾನ್

en: Tampulma
kn: ಟಂಪುಲ್ಮಾ

en: Tanacross
kn: ಟನಾಕ್ರಾಸ್

en: Tanahmerah
kn: ಟನಾಹ್‌ಮೆರಾಹ್

en: Tanaina
kn: ಟನೈನಾ

en: Tanapag
kn: ಟನಾಪಾಗ್

en: Tandia
kn: ಟಾಂಡಿಯಾ

en: Tanema
kn: ಟನೆಮಾ

en: Tangale
kn: ಟಾಂಗಲ್ಸ

en: Tangchangya
kn: ಟಂಗ್ಶಾಂಗ್ಯಾ

en: Tanggu
kn: ಟಾಂಗು

en: Tangko
kn: ಟಾಂಗ್ಕೊ

en: Tanglang
kn: ಟ್ಯಾಂಗ್ಲಾಂಗ್

en: Tangoa
kn: ಟಂಗೊವ

en: Tanguat
kn: ಟಂಗುವಾಟ್

en: Tangut
kn: ಟಾಂಗುಟ್

en: Tanimbili
kn: ಟನಿಂಬಲಿ

en: Tanimuca-Retuarã
kn: ಟನಿಮುಕಾ-ರೆಟುವಾರ

en: Tanjijili
kn: ಟಾಂಜಿಜಿಲಿ

en: Tanzanian Sign Language
kn: ಟಾಂಜಾನಿಯನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Tapeba
kn: ಟಪೆಬಾ

en: Tapei
kn: ಟಾಪಿ

en: Tapieté
kn: ಟಪಿಯೇಟ್

en: Tapirapé
kn: ಟಪಿರಾಪೆ

en: Tareng
kn: ಟರೆಂಗ್

en: Tariana
kn: ಟರಿಯಾನ

en: Tarifit
kn: ಟಾರಿಫಿಟ್

en: Tarok
kn: ತರೋಕ್

en: Taroko
kn: ಟೊರೊಕೊ

en: Tarpia
kn: ಟಾರ್ಪಿಯಾ

en: Tartessian
kn: ಟಾರ್ಟೆಸಿಯನ್

en: Tasawaq
kn: ಟಸಾವಾಕ್

en: Tasmanian
kn: ಟಾಸ್ಮೇನಿಯನ್

en: Tasmate
kn: ಟಾಸ್ಮೇಟ್

en: Tatana
kn: ಟಟನಾ

en: Tatar
kn: ತಾತರ್

en: Tatuyo
kn: ಟಟುಯೊ

en: Tauade
kn: ಟೌಡೆ

en: Taulil
kn: ಟೌಲಿಲ್

en: Taungyo
kn: ಟೌಂಗ್ಯೊ

en: Taupota
kn: ಟೌಪೊಟ

en: Tause
kn: ಟೌಸ್

en: Taushiro
kn: ಟೌಶಿರೊ

en: Tausug
kn: ಟೌಸುಗ್

en: Tauya
kn: ಟೌಯಾ

en: Taveta
kn: ಟವೆಟಾ

en: Tavoyan
kn: ಟವೊಯಾನ್

en: Tawala
kn: ಟವಾಲ

en: Tawandê
kn: ಟವಾಂಡೆ

en: Tawara
kn: ಟವಾರ

en: Taworta
kn: ಟವೋರ್ಟಾ

en: Tay Boi
kn: ಟೆ ಬೋಯ್

en: Tay Khang
kn: ಟೆಯ್ ಖಾಂಗ್

en: Tayo
kn: ಟಯೊ

en: Tboli
kn: ಟಬೊಲಿ

en: Tchitchege
kn: ಟಿಶಿಟ್ಶಿಗ್

en: Tchumbuli
kn: ಚುಂಬುಲಿ

en: Te'un
kn: ಟೆಯುನ್

en: Teanu
kn: ಟೆಯಾನು

en: Tebul Sign Language
kn: ಟೆಬುಲ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Tedaga
kn: ಟೆಡಾಗ

en: Tee
kn: ಟೀ

en: Tefaro
kn: ಟೆಫಾರೊ

en: Tegali
kn: ಟೆಗಾಲಿ

en: Tehit
kn: ಟೆರಿಟ್

en: Tehuelche
kn: ಟೆಹುವೆಲ್ಶ್

en: Teke-Ebo
kn: ಟೆಕೆ-ಎಬೊ

en: Teke-Laali
kn: ಟೆಕೆ-ಲಾಲಿ

en: Teke-Nzikou
kn: ಟೀಕ್-ಎನ್‌ಝಿಕೌ

en: Teke-Tege
kn: ಟೆಕೆ-ಟೀಗ್

en: Teke-Tsaayi
kn: ಟೆಕೆ-ತ್ಸಾಯಿ

en: Teke-Tyee
kn: ಟೆಕೆ-ಟೆಯೀ

en: Tektiteko
kn: ಟೆಕ್ಟಿಟೆಕೊ

en: Tela-Masbuar
kn: ಟೆಲಾ-ಮಸಾಬೌರ

en: Telefol
kn: ಟೆಲಿಫೋಲ್

en: Telugu
kn: ತೆಲುಗು

en: Tembo (Kitembo)
kn: ಟೆಂಬೊ (ಕಿಟೆಂಬೊ)

en: Tembo (Motembo)
kn: ಟೆಂಬೊ (ಮೊಟೆಂಬೊ)

en: Tembé
kn: ಟೆಂಬ್

en: Teme
kn: ಟೀಮ್

en: Temein
kn: ಟೆಮಿಯನ್

en: Temi
kn: ಟೆಮಿ

en: Temiar
kn: ಟೆಮಿಯಾರ್

en: Temoq
kn: ಟೆಮೊಕ್

en: Temuan
kn: ಟೆಮುವಾನ್

en: Tengger
kn: ಟೆಂಗರ್

en: Tenharim
kn: ಟೆನಾರಿಮ್

en: Tenino
kn: ಟೆನಿನೊ

en: Tenis
kn: ಟೆನಿಸ್

en: Tennet
kn: ಟೆನೆಟ್

en: Teop
kn: ಟೆಯೋಪ್

en: Teor
kn: ಟಿಯೋರ್

en: Tepecano
kn: ಟೆಪೆಕಾನೊ

en: Tera
kn: ಟೆರಾ

en: Terebu
kn: ಟೆರೆಬು

en: Terei
kn: ಟೆರಿ

en: Tereno
kn: ಟೆರೆನೊ

en: Teressa
kn: ಟೆರೆಸಾ

en: Tereweng
kn: ಟೆರೆವೆಂಗ್

en: Teribe
kn: ಟೆರಿಬ್

en: Terik
kn: ಟೆರಿಕ್

en: Termanu
kn: ಟರ್ಮಾನು

en: Ternate
kn: ಟೆರ್ನೇಟ್

en: Ternateño
kn: ಟೆರ್ನಾಟೆನೊ

en: Teshenawa
kn: ಟೆಶೆನವಾ

en: Teso
kn: ಟೆಸೊ

en: Tetela
kn: ಟೆಟೆಲಾ

en: Tetete
kn: ಟೆಟೀಟ್

en: Tetum
kn: ಟೆಟಮ್

en: Tetun Dili
kn: ಟೆಟುನ್ ಡಿಲಿ

en: Tewa (Indonesia)
kn: ಟೆವಾ (ಇಂಡೋನೇಶಿಯಾ)

en: Tewa (USA)
kn: ಟೆವಾ (ಯುಎಸ್‌ಎ)

en: Tewe
kn: ಟೆವೆ

en: Tha
kn: ತಾ

en: Thachanadan
kn: ತಚಾಂದನ್

en: Thai
kn: ಥಾಯ್

en: Thai Sign Language
kn: ತಾಯ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Thai Song
kn: ಥಾಯ್ ಸಾಂಗ್

en: Thakali
kn: ತಕಾಲಿ

en: Thangmi
kn: ತಾಂಗ್ಮಿ

en: Thao
kn: ತಾವೊ

en: Tharaka
kn: ತರಾಕ

en: Thayore
kn: ತಯೋರ್

en: Thaypan
kn: ತಯಾಪನ್

en: Tho
kn: ತೊ

en: Thompson
kn: ಥಾಮ್ಸನ್

en: Thopho
kn: ತೊಫೊ

en: Thracian
kn: ತ್ರಾಸಿಯನ್

en: Thu Lao
kn: ಟು ಲಾವೋ

en: Thudam
kn: ತುಡಾಮ್

en: Thulung
kn: ತುಲಾಂಗ್

en: Thurawal
kn: ತುರವಾಲ್

en: Thuri
kn: ತುರಿ

en: Tiale
kn: ಟಿಯಾಲ್

en: Tiang
kn: ಟಿಯಾಂಗ್

en: Tibea
kn: ಟಿಬೆಯಾ

en: Tibetan
kn: ಟಿಬೇಟಿಯನ್

en: Tichurong
kn: ಟಿಚುರೊಂಗ್

en: Ticuna
kn: ಟಿಕುನಾ

en: Tidore
kn: ಟಿಡೋರ್

en: Tiene
kn: ಟಿಯೆನೆ

en: Tifal
kn: ಟಿಫಾಲ್

en: Tigak
kn: ಟಿಗಾಕ್

en: Tigre
kn: ಟೀಗ್ರೆ

en: Tigrinya
kn: ಟಿಗ್ರಿನ್ಯ

en: Tikar
kn: ಟಿಕಾರ್

en: Tikopia
kn: ಟಿಕೊಪಿಯಾ

en: Tillamook
kn: ಟಿಲಾಮೂಕ್

en: Tilung
kn: ಟಿಲುಂಗ್

en: Tima
kn: ಟಿಮಾ

en: Timbe
kn: ಟಿಂಬೆ

en: Timne
kn: ಟಿಮ್ನ್

en: Timucua
kn: ಟಿಮುಚುವಾ

en: Tinani
kn: ಟಿನಾನಿ

en: Tindi
kn: ಟಿಂಡಿ

en: Tingui-Boto
kn: ಟಿಂಗುಯಿ-ಬೊಟೊ

en: Tinigua
kn: ಟಿನಿಗುವಾ

en: Tinputz
kn: ಟಿಂಪುಟ್ಸ್

en: Tippera
kn: ಟಿಪೆರಾ

en: Tira
kn: ಟಿರಾ

en: Tirahi
kn: ಟಿರಾಹಿ

en: Tiri
kn: ಟಿರಿ

en: Tiruray
kn: ಟಿರುರೆ

en: Tita
kn: ಟಿಟಾ

en: Titan
kn: ಟೈಟನ್

en: Tiv
kn: ಟೀವ್

en: Tiwa
kn: ಟಿವಾ

en: Tiwi
kn: ಟಿವಿ

en: Tiéfo
kn: ಟಿಯೆಫೊ

en: Tjurruru
kn: ಟಜುರುರು

en: Tlingit
kn: ಟ್ಲಿಂಗಿಟ್

en: To'abaita
kn: ಟೊವಾಬೈಟಾ

en: Toaripi
kn: ಟೊವಾರಿಪಿ

en: Toba
kn: ಟೊಬಾ

en: Toba-Maskoy
kn: ಟೊಬಾ-ಮಾಸ್ಕೋಯ್

en: Tobanga
kn: ಟೊಬಾಂಗಾ

en: Tobati
kn: ಟೊಬಾಟಿ

en: Tobelo
kn: ಟೊಬೆಲೊ

en: Tobian
kn: ಟೊಬಿಯಾನ್

en: Tobilung
kn: ಟೊಬಿಲುಂಗ್

en: Tobo
kn: ಟೊಬೊ

en: Tocho
kn: ಟೊಶೊ

en: Toda
kn: ಟೋಡ

en: Todrah
kn: ತೊಡ್ರಾಹ್

en: Tofanma
kn: ಟೊಫಾನ್ಮಾ

en: Togoyo
kn: ಟೊಗೊಯೊ

en: Tohono O'odham
kn: ಟೊಹೊನೊ ಒದಾಮ್

en: Tojolabal
kn: ಟೊಜೊಲಾಬಾಲ್

en: Tok Pisin
kn: ಟೋಕ್ ಪಿಸಿನ್

en: Tokano
kn: ಟೊಕಾನೊ

en: Tokelau
kn: ಟೊಕೆಲಾವ್

en: Tokharian A
kn: ಟೊಕಾರೇನ್ ಎ

en: Tokharian B
kn: ಟೊಕಾರಿಯನ್ ಬಿ

en: Toku-No-Shima
kn: ಟೊಕು-ನೊ-ಶಿಮಾ

en: Tolaki
kn: ಟೊಲಾಕಿ

en: Tolomako
kn: ಟೊಲೊಮಾಕೊ

en: Tolowa
kn: ಟೊಲೊವಾ

en: Toma
kn: ಟೊಮ

en: Tomadino
kn: ಟಮಾಡಿನೊ

en: Tombelala
kn: ಟೊಂಬೆಲಾಲ

en: Tombonuo
kn: ಟೊಂಬೊನೊ

en: Tombulu
kn: ಟೊಂಬುಲು

en: Tomini
kn: ಟೊಮಿನಿ

en: Tomoip
kn: ಟೊಮೊಯಿಪ್

en: Tondano
kn: ಟೊಂಡಾನೊ

en: Tonga (Nyasa)
kn: ಟೊಂಗಾ (ನ್ಯಾಸಾ)

en: Tonga (Tonga Islands)
kn: ಟೋಂಗ (ಟೋಂಗ ದ್ವೀಪಗಳು)

en: Tonga (Zambia)
kn: ಟೊಂಗಾ (ಜಾಂಬಿಯಾ)

en: Tongwe
kn: ಟೊಂಗ್ವೆ

en: Tonjon
kn: ಟೊಂಜೊನ್

en: Tonkawa
kn: ಟೊಂಕಾವ

en: Tonsawang
kn: ಟೊನ್ಸಾವಾಂಗ್

en: Tonsea
kn: ಟೊನ್ಸೆ

en: Tontemboan
kn: ಟೊಂಟೆಂಬೋನ್

en: Tooro
kn: ಟೂರೊ

en: Topoiyo
kn: ಟೊಪೊಯಿಯೊ

en: Toposa
kn: ಟೊಪೊಸ

en: Toraja-Sa'dan
kn: ಟೊರಾಜಾ-ಸಾಡಾನ್

en: Toram
kn: ಟೊರಾಮ್

en: Torau
kn: ಟೊರಾವ್

en: Toro
kn: ಟೊರೊ

en: Toromono
kn: ಟೊರೊಮೊನೊ

en: Torona
kn: ಟೊರೊನ

en: Torricelli
kn: ಟೊರಿಸಿಲೆ

en: Torwali
kn: ಟೊರ್ವಾಲಿ

en: Torá
kn: ಟೋರ

en: Totela
kn: ಟೊಟೆಲಾ

en: Toto
kn: ಟೊಟೊ

en: Totoli
kn: ಟೊಟೊಲಿ

en: Totoro
kn: ಟೊಟೊರೊ

en: Touo
kn: ಟೊವು

en: Toura (Côte d'Ivoire)
kn: ಟೌರಾ (ಕೋಟ್ ಡಿ ಇವೊಯಿರ್)

en: Toura (Papua New Guinea)
kn: ಟೌರ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

en: Towei
kn: ಟೋವೆಯ್

en: Tregami
kn: ಟ್ರೆಗಾಮಿ

en: Tremembé
kn: ಟ್ರೆಮೆಂಬೆ

en: Trieng
kn: ಟ್ರಿಯೆಂಗ್

en: Trimuris
kn: ಟ್ರಿಮುರಿಸ್

en: Tring
kn: ಟ್ರಿಂಗ್

en: Trinidad and Tobago Sign Language
kn: ಟ್ರಿನಿಡಾಡ್ ಹಾಗು ಟೊಬ್ಯಾಗೊ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Trinitario
kn: ಟ್ರಿನಿಟಾರಿಯೊ

en: Trió
kn: ಟ್ರಿಯೊ

en: Truká
kn: ಟ್ರುಕಾ

en: Trumai
kn: ಟ್ರುಮಾಯಿ

en: Ts'ün-Lao
kn: ಸುನ್-ಲಾವೋ

en: Tsaangi
kn: ಸಾಂಗಿ

en: Tsakhur
kn: ಸಾಖುರ್

en: Tsakonian
kn: ಸಕೊನಿಯನ್

en: Tsakwambo
kn: ಟ್ಸಕ್ವಾಂಬೊ

en: Tsamai
kn: ಸಾಮಯಿ

en: Tseku
kn: ಸೆಕು

en: Tsetsaut
kn: ಸೆಟ್ಸಾಟ್

en: Tshangla
kn: ಶಾಂಗ್ಲಾ

en: Tsimané
kn: ಸಿಮಾನೆ

en: Tsimshian
kn: ಸಿಮ್ಶಿಯನ್

en: Tsishingini
kn: ಸಿಶಿಂಗಿನಿ

en: Tso
kn: ತ್ಸೊ

en: Tsogo
kn: ಸೊಗೊ

en: Tsotso
kn: ಟ್ಸೊಟ್ಸೊ

en: Tsou
kn: ಸೌ

en: Tsum
kn: ಟ್ಸುಮ್

en: Tsuvadi
kn: ಸುವಾಡಿ

en: Tsuvan
kn: ಸುವಾನ್

en: Tswa
kn: ಸ್ವಾ

en: Tswana
kn: ಸ್ವಾನಾ

en: Tswapong
kn: ಸ್ವಾಪೊಂಗ್

en: Tu
kn: ಟು

en: Tuamotuan
kn: ಟುವಾಮೊಟುವಾನ್

en: Tubar
kn: ಟುಬಾರ್

en: Tucano
kn: ಟುಕಾನೊ

en: Tugen
kn: ಟುಗೆನ್

en: Tugun
kn: ಟುಗುನ್

en: Tugutil
kn: ಟುಗುಟಿಲ್

en: Tukang Besi South
kn: ಟುಕಾಂಗ್ ಬೆಸಿ ಸೌತ್

en: Tuki
kn: ಟುಕಿ

en: Tukpa
kn: ಟುಕ್ಪಾ

en: Tukudede
kn: ಟುಕುಡೇಡ್

en: Tukumanféd
kn: ಟುಕುಮಾಂಫೆಡ್

en: Tula
kn: ಟುಲಾ

en: Tulehu
kn: ಟುಲೆಹು

en: Tulishi
kn: ಟುಲಿಶಿ

en: Tulu
kn: ತುಳು

en: Tulu-Bohuai
kn: ಟುಲು-ಬೊಹುವಾಯಿ

en: Tumak
kn: ಟುಮಾಕ್

en: Tumbuka
kn: ಟುಂಬುಕಾ

en: Tumi
kn: ಟುಮಿ

en: Tumleo
kn: ಟುಮೆಲಿಯೊ

en: Tumshuqese
kn: ಟುಮ್ಶುಕೀಸ್

en: Tumtum
kn: ಟುಮ್‌ಟುಮ್

en: Tunen
kn: ಟುನೆನ್

en: Tungag
kn: ಟುಂಗಾಗ್

en: Tunggare
kn: ಟುಂಗೇರ್

en: Tunia
kn: ಟುನಿಯಾ

en: Tunica
kn: ಟುನಿಕಾ

en: Tunisian Sign Language
kn: ಟುನೆಶಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Tunjung
kn: ಟುಂಜುಂಗ್

en: Tunni
kn: ಟುನಿ

en: Tuotomb
kn: ಟಟೊಂಬ್

en: Tuparí
kn: ಟುಪಾರಿ

en: Tupinambá
kn: ಟುಪಿನಾಂಬಾ

en: Tupinikin
kn: ಟುಪಿನಿಕಿನ್

en: Tupuri
kn: ತುಪುರಿ

en: Tupí
kn: ಟುಪಿ

en: Turaka
kn: ಟುರಾಕ

en: Turi
kn: ಟುರಿ

en: Turiwára
kn: ಟುರಿವಾರ

en: Turka
kn: ಟುರ್ಕಾ

en: Turkana
kn: ಟುರ್ಕಾನ

en: Turkish
kn: ಟರ್ಕಿಶ್

en: Turkish Sign Language
kn: ಟರ್ಕಿಶ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Turkmen
kn: ಟರ್ಕಮೆನ್

en: Turoyo
kn: ಟುರೊಯೊ

en: Turumsa
kn: ಟುರುಂಸಾ

en: Turung
kn: ಟುರುಂಗ್

en: Tuscarora
kn: ಟಸ್ಕಾರೋರ

en: Tutelo
kn: ಟುಟೆಲೊ

en: Tutong
kn: ಟುಟೋಂಗ್

en: Tutuba
kn: ಟುಟುಬಾ

en: Tututni
kn: ಟುಟುಟ್ನಿ

en: Tuvalu
kn: ಟುವಾಲು

en: Tuvinian
kn: ಟುವೀನಿಯನ್

en: Tuwari
kn: ಟುವಾರಿ

en: Tuwuli
kn: ಟುವುಲಿ

en: Tuxináwa
kn: ಟಕ್ಸಿನವಾ

en: Tuxá
kn: ಟುಕ್ಸಾ

en: Tuyuca
kn: ಟುಯುಕಾ

en: Twana
kn: ಟ್ವಾನಾ

en: Twendi
kn: ಟ್ವೆಂಡಿ

en: Twents
kn: ಟ್ವೆಂಟ್ಸ್

en: Twi
kn: ಟ್ವಿ

en: Tyaraity
kn: ಟಿಯಾರೈಟಿ

en: Tz'utujil
kn: ಸುಟುಜಿಲ್

en: Tzeltal
kn: ಸೆಲ್ಟಾಲ್

en: Tzotzil
kn: ತ್ಸೊಟ್ಸಿಲ್

en: Tày
kn: ಟೇ

en: Tày Sa Pa
kn: ಟೇ ಸಾ ಪಾ

en: Tày Tac
kn: ಟೇ ಟ್ಯಾಕ್

en: Téén
kn: ಟೀನ್

en: Tübatulabal
kn: ಟುಬಾಟುಲಾಬಾಲ್

en: U
kn: ಯು

en: Uab Meto
kn: ಉವಾಬ್ ಮೆಟೊ

en: Uamué
kn: ಉವಾಮುವೆ

en: Uare
kn: ಉಯರೆ

en: Ubaghara
kn: ಉಬಾಗರಾ

en: Ubang
kn: ಉಬಾಂಗ್

en: Ubi
kn: ಉಬಿ

en: Ubir
kn: ಉಬಿರ್

en: Ubykh
kn: ಉಬಿಕ್

en: Uda
kn: ಉದಾ

en: Udi
kn: ಉದಿ

en: Udihe
kn: ಉದಿಹೆ

en: Udmurt
kn: ಅಡ್‌ಮರ್ಟ್

en: Uduk
kn: ಉಡುಕ್

en: Ufim
kn: ಉಫಿಮ್

en: Ugandan Sign Language
kn: ಉಗಾಂಡಿಯನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Ugaritic
kn: ಯುಗೆರಿಟಿಕ್

en: Ughele
kn: ಉಗೆಲ್

en: Ugong
kn: ಉಗೊಂಗ್

en: Uhami
kn: ಉಹಾಮಿ

en: Uighur
kn: ಉಯಿಗುರ್

en: Uisai
kn: ಉಯಿಸಾಯಿ

en: Ujir
kn: ಉಜಿರ್

en: Ukhwejo
kn: ಉಕ್ವೆಜೊ

en: Ukit
kn: ಉಕಿಟ್

en: Ukpe-Bayobiri
kn: ಉಕ್ಪೆ-ಬಯೋಬಿರಿ

en: Ukpet-Ehom
kn: ಅಕ್‌ಪೆಟ್-ಎಹೋಮ್

en: Ukrainian
kn: ಉಕ್ರೇನಿಯನ್

en: Ukrainian Sign Language
kn: ಉಕ್ರೇನಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Ukue
kn: ಉಕುವೆ

en: Ukuriguma
kn: ಉಕುರಿಗುಮಾ

en: Ukwa
kn: ಉಕ್ವಾ

en: Ukwuani-Aboh-Ndoni
kn: ಉಕ್ವುವಾನಿ-ಅಬೊಹ್-ಎನ್‌ಡೊನಿ

en: Ulau-Suain
kn: ಉಲಾವ್-ಸುವಾಯಿನ್

en: Ulch
kn: ಉಲ್ಚ್

en: Ulithian
kn: ಉಲಿತಿಯನ್

en: Ullatan
kn: ಉಲಾಟನ್

en: Ulukwumi
kn: ಉಲುಕ್ವುಮಿ

en: Ulumanda'
kn: ಉಲುಮಾಂಡಾ

en: Uma
kn: ಯುಮಾ

en: Uma' Lasan
kn: ಯುಮಾ ಲಾಸಾನ್

en: Uma' Lung
kn: ಯುಮಾ ಲಂಗ್

en: Umatilla
kn: ಉಮಾಟಿಲಾ

en: Umbindhamu
kn: ಉಂಬಿಂದಾಮು

en: Umbrian
kn: ಅಂಬರೈನ್

en: Umbu-Ungu
kn: ಉಂಬು-ಉಂಗು

en: Umbugarla
kn: ಉಂಬುಗರ್ಲಾ

en: Umbundu
kn: ಉಂಬುಂಡು

en: Umbuygamu
kn: ಉಂಬುಯ್ಗಾಮು

en: Umeda
kn: ಉಮೆಡಾ

en: Umon
kn: ಉಮೋನ್

en: Umotína
kn: ಉಮೊಟಿನಾ

en: Umpila
kn: ಉಂಪಿಲಾ

en: Una
kn: ಉನಾ

en: Unami
kn: ಉನಾಮಿ

en: Uncoded languages
kn: ಕೋಡ್ ಮಾಡದಿರುವ ಭಾಷೆಗಳು

en: Undetermined
kn: ನಿರ್ಧರಿಸಲಾಗದ

en: Uneapa
kn: ಉನೀಪಾ

en: Uneme
kn: ಉನೀಮ್

en: Unserdeutsch
kn: ಅನ್ಸರ್ಡಾಯಿಶ್

en: Unua
kn: ಉನುವಾ

en: Ura (Papua New Guinea)
kn: ಉರಾ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

en: Ura (Vanuatu)
kn: ಉರ (ವನೌಟು)

en: Uradhi
kn: ಉರಾದಿ

en: Urak Lawoi'
kn: ಉರಾಕ್ ಲವೋಯಿ

en: Urali
kn: ಉರಾಲಿ

en: Urapmin
kn: ಉರುವಾಪ್ಮಿನ್

en: Urarina
kn: ಉರಾರಿನಾ

en: Urartian
kn: ಉರಾಟಿಯನ್

en: Urat
kn: ಉರಾಟ್

en: Urdu
kn: ಉರ್ದು

en: Urhobo
kn: ಉರೊಬೊ

en: Uri
kn: ಯುರಿ

en: Urigina
kn: ಉರಿಗಿನಾ

en: Urim
kn: ಉರಿಮ್

en: Urimo
kn: ಯುರಿಮೊ

en: Uripiv-Wala-Rano-Atchin
kn: ಉರಿಪಿವ್-ವಾಲಾ-ರಾನೊ-ಆಚಿನ್

en: Urningangg
kn: ಉರ್ನಿಂಗಾಂಗ್

en: Uru
kn: ಉರು

en: Uru-Eu-Wau-Wau
kn: ಉರು-ಯು-ವಾವು-ವಾವು

en: Uru-Pa-In
kn: ಉರು-ಪಾ-ಇನ್

en: Uruangnirin
kn: ಉರುವಾಂಗ್ನಿರಿನ್

en: Uruava
kn: ಉರುವಾವ

en: Urubú-Kaapor
kn: ಉರುಬು-ಕಾಪೋರ್

en: Urubú-Kaapor Sign Language
kn: ಉರುಬು-ಕಾಪುರ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Uruguayan Sign Language
kn: ಉರುಗ್ವೆಯನ್ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Urum
kn: ಉರುಮ್

en: Urumi
kn: ಉರುಮಿ

en: Usaghade
kn: ಉಸಾಗಡೆ

en: Usan
kn: ಉಸಾನ್

en: Usarufa
kn: ಉಸಾರುಫಾ

en: Ushojo
kn: ಉಶೊಜೊ

en: Usku
kn: ಉಸ್ಕು

en: Uspanteco
kn: ಉಸ್ಪಾಂಟೆಕೊ

en: Usui
kn: ಉಸುಯಿ

en: Utarmbung
kn: ಉಟಾರ್ಮಬಂಗ್

en: Ute-Southern Paiute
kn: ಉಟೆ-ಸತರ್ನ್ ಪೈಯುಟ್

en: Utu
kn: ಉಟು

en: Uya
kn: ಉಯಾ

en: Uzbek
kn: ಉಜ್ಬೆಕ್

en: Vaagri Booli
kn: ವಾಗ್ರಿ ಬೋಲಿ

en: Vafsi
kn: ವಾಫ್ಸಿ

en: Vaghat-Ya-Bijim-Legeri
kn: ವಗಾಟ್-ಯ-ಬಿಜಿಮ್-ಲೆಗೀರಿ

en: Vaghri
kn: ವಾಗ್ರಿ

en: Vaghua
kn: ವಗುವಾ

en: Vagla
kn: ವಾಗ್ಲಾ

en: Vai
kn: ವೈ

en: Vaiphei
kn: ವೈಫೆ

en: Vale
kn: ವಾಲೆ

en: Valencian Sign Language
kn: ವೆಲಿನ್ಶಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Valman
kn: ವಾಲ್ಮಾನ್

en: Valpei
kn: ವಲ್ಪೆ

en: Vamale
kn: ವಮೇಲ್

en: Vame
kn: ವೇಮ್

en: Vandalic
kn: ವೆಂಡಾಲಿಕ್

en: Vangunu
kn: ವಾಂಗುನು

en: Vanimo
kn: ವನಿಮೊ

en: Vano
kn: ವಾನೊ

en: Vanuma
kn: ವನುಮಾ

en: Vao
kn: ವಾಯೊ

en: Varhadi-Nagpuri
kn: ವರ್ಹಾದಿ-ನಾಗ್ಪುರಿ

en: Varisi
kn: ವಾರಿಸಿ

en: Varli
kn: ವಾರ್ಲಿ

en: Vasavi
kn: ವಸಾವಿ

en: Veddah
kn: ವೆಡಾಹ್

en: Vehes
kn: ವೆಹೆಸ್

en: Veluws
kn: ವೆಲುವ್ಸ್

en: Vemgo-Mabas
kn: ವೆಂಗೊ-ಮಬಾಸ್

en: Venda
kn: ವೆಂಡಾ

en: Venetian
kn: ವೆನಿಶಿಯನ್

en: Venetic
kn: ವೆನೆಟಿಕ್

en: Venezuelan Sign Language
kn: ವೆನಿಜುವಲಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Vengo
kn: ವೆಂಗೊ

en: Ventureño
kn: ವೆಂಚುರೆನೊ

en: Veps
kn: ವೆಪ್ಸ್

en: Vera'a
kn: ವೆರಾಹ್

en: Vestinian
kn: ವೆಸ್ಟಿನಿಯನ್

en: Vidunda
kn: ವಿಡುಂಡಾ

en: Viemo
kn: ವಿಯೆಮೊ

en: Vietnamese
kn: ವಿಯೆಟ್ನಾಮೀಸ್

en: Vilela
kn: ವಿಲೆಲಾ

en: Vili
kn: ವಿಲಿ

en: Vinmavis
kn: ವಿನ್ಮಾವಿಸ್

en: Vinza
kn: ವಿನ್ಸಾ

en: Vishavan
kn: ವಿಶಾವನ್

en: Viti
kn: ವಿಟಿ

en: Vitou
kn: ವಿಟೊ

en: Vlaams
kn: ವ್ಲಾಂಸ್

en: Vlaamse Gebarentaal
kn: ವ್ಲಾಮ್ಸೆ ಗೆಬಾರೆಂಟಾಲ್

en: Volapük
kn: ವೊಲಾಪ್ಯೂಕ್

en: Volscian
kn: ವೋಲ್ಸಿಯನ್

en: Voro
kn: ವೊರೊ

en: Votic
kn: ವೋಟಿಕ್

en: Vumbu
kn: ವುಂಬು

en: Vunapu
kn: ವುನಾಪು

en: Vunjo
kn: ವುಂಜೊ

en: Vurës
kn: ವೂರ್ಸ್

en: Vute
kn: ವ್ಯೂಟ್

en: Vwanji
kn: ವಾಂಜಿ

en: Wa
kn: ವಾ

en: Wa'ema
kn: ವಯೇಮಾ

en: Waama
kn: ವಾಮಾ

en: Waamwang
kn: ವಾಮ್ವಾಂಗ್

en: Waata
kn: ವಾಟಾ

en: Wab
kn: ವ್ಯಾಬ್

en: Wabo
kn: ವಾಬೊ

en: Waboda
kn: ವಬೊಡ

en: Wadaginam
kn: ವಡಾಗಿನಾಮ್

en: Waddar
kn: ವಾಡಾರ್

en: Wadjiginy
kn: ವಾಜಿಗಿನಿ

en: Wadjigu
kn: ವಾಜಿಗು

en: Wae Rana
kn: ವೆ ರನಾ

en: Waffa
kn: ವಾಫಾ

en: Wagawaga
kn: ವಗಾವಗಾ

en: Wagaya
kn: ವಗಾಯ

en: Wagdi
kn: ವಾಗ್ಡಿ

en: Wageman
kn: ವಾಗೆಮಾನ್

en: Wahgi
kn: ವಾಗಿ

en: Waigali
kn: ವೈಗಾಲಿ

en: Waigeo
kn: ವೈಗಿಯೊ

en: Wailaki
kn: ವೈಲಾಕಿ

en: Wailapa
kn: ವೈಲಾಪ

en: Waima
kn: ವೈಮಾ

en: Waimaha
kn: ವೈಮಾಹ

en: Waimiri-Atroari
kn: ವೈಮಿರಿ-ಅಟ್ರೊವಾರಿ

en: Waioli
kn: ವೈಯೋಲಿ

en: Waiwai
kn: ವಾಯ್‌ವಾಯಿ

en: Waja
kn: ವಾಜಾ

en: Wajarri
kn: ವಜಾರಿ

en: Waka
kn: ವಾಕಾ

en: Wakawaka
kn: ವಕಾವಕಾ

en: Wakde
kn: ವಕೇಡ್

en: Wakhi
kn: ವಾಖಿ

en: Wakoná
kn: ವಕೋನ

en: Wala
kn: ವಲಾ

en: Walak
kn: ವಾಲಾಕ್

en: Wali (Ghana)
kn: ವಲಿ (ಘಾನಾ)

en: Wali (Sudan)
kn: ವಲಿ (ಸುಡಾನ್)

en: Waling
kn: ವಾಲಿಂಗ್

en: Walio
kn: ವಾಲಿಯೊ

en: Walla Walla
kn: ವಾಲಾ ವಾಲಾ

en: Wallisian
kn: ವಲಿಸಿಯಾನ್

en: Walloon
kn: ವೆಲೋನ್

en: Walmajarri
kn: ವಲ್ಮಾಜರಿ

en: Walser
kn: ವಾಲ್ಸರ್

en: Walungge
kn: ವಾಲುಂಗ್

en: Wamas
kn: ವಮಾಸ್

en: Wambaya
kn: ವಂಬಾಯ

en: Wambon
kn: ವ್ಯಾಂಬೋನ್

en: Wambule
kn: ವಾಂಬೂಲ್

en: Wamey
kn: ವಾಮೆಯ್

en: Wamin
kn: ವಾಮಿನ್

en: Wampanoag
kn: ವ್ಯಾಂಪನೋಗ್

en: Wampar
kn: ವಾಂಪಾರ್

en: Wampur
kn: ವಾಂಪುರ್

en: Wan
kn: ವಾನ್

en: Wanambre
kn: ವನಾಂಬ್ರೆ

en: Wanap
kn: ವನಾಪ್

en: Wanda
kn: ವಾಂಡಾ

en: Wandala
kn: ವಾಂಡಾಲಾ

en: Wandamen
kn: ವಾಂಡಾಮೆನ್

en: Wandarang
kn: ವಾಂಡರಾಂಗ್

en: Waneci
kn: ವಾನೆಚಿ

en: Wanga
kn: ವಾಂಗಾ

en: Wangaaybuwan-Ngiyambaa
kn: ವಾಂಗಾಯ್‌ಬುವಾನ್-ಎನ್‌ಗಿಯಾಂಬಾ

en: Wanggamala
kn: ವಂಗಮಾಲ

en: Wangganguru
kn: ವಾಂಗಾಂಗುರು

en: Wanggom
kn: ವ್ಯಾಂಗಾಮ್

en: Wanman
kn: ವಾನ್ಮಾನ್

en: Wannu
kn: ವಾನು

en: Wano
kn: ವನೊ

en: Wantoat
kn: ವಾಂಟೋಟ್

en: Wanukaka
kn: ವುನಕಕ

en: Waorani
kn: ವಾವೊರನಿ

en: Wapan
kn: ವಾಪನ್

en: Wapishana
kn: ವಾಪಿಶಾನ

en: Wappo
kn: ವಾಪೊ

en: War-Jaintia
kn: ವಾರ್-ಜೈಂಟಿಯಾ

en: Warao
kn: ವರಾವೊ

en: Warapu
kn: ವರಾಪು

en: Waray (Australia)
kn: ವರೇ (ಆಸ್ಟ್ರೇಲಿಯಾ)

en: Waray (Philippines)
kn: ವಾರೈ (ಫಿಲಿಪ್ಪೀನ್ಸ್‍)

en: Wardaman
kn: ವರ್ಡಾಮಾನ್

en: Warduji
kn: ವರ್ಡುಜಿ

en: Warembori
kn: ವರೆಂಬೊರಿ

en: Wares
kn: ವೇರ್ಸ್

en: Waris
kn: ವಾರಿಸ್

en: Waritai
kn: ವಾರಿಟಾಯಿ

en: Wariyangga
kn: ವರಿಯಂಗಾ

en: Warji
kn: ವಾರ್ಜಿ

en: Warkay-Bipim
kn: ವಾರ್ಕೆ-ಬಿಪಿಮ್

en: Warlmanpa
kn: ವರ್ಲ್ಮನ್ಪ

en: Warlpiri
kn: ವಾರ್ಲ್ಪಿರಿ

en: Warluwara
kn: ವರ್ಲುವಾರ

en: Warnang
kn: ವರ್ನಾಂಗ್

en: Waropen
kn: ವರೊಪನ್

en: Warrgamay
kn: ವರ್ಗಮೇ

en: Warrwa
kn: ವಾರ್ವಾ

en: Waru
kn: ವಾರು

en: Warumungu
kn: ವರುಮುಂಗು

en: Waruna
kn: ವರುನಾ

en: Warungu
kn: ವರುಂಗು

en: Wasa
kn: ವಸಾ

en: Wasco-Wishram
kn: ವಾಸ್ಕೊ-ವಿಶ್ರಾಮ್

en: Washo
kn: ವಾಶೊ

en: Waskia
kn: ವಸ್ಕಿಯ

en: Wasu
kn: ವಸು

en: Watakataui
kn: ವಟಾಕಟಾಯಿ

en: Watam
kn: ವಾಟಮ್

en: Watubela
kn: ವ್ಯಾಟುಬೆಲಾ

en: Waurá
kn: ವೌರಾ

en: Wauyai
kn: ವೌಯಾಯಿ

en: Wawa
kn: ವಾವಾ

en: Wawonii
kn: ವವೊನಿ

en: Waxianghua
kn: ವ್ಯಾಕ್ಸಿಯಾಂಗುವ

en: Wayampi
kn: ವಯಾಂಪಿ

en: Wayana
kn: ವಯಾನಾ

en: Wayoró
kn: ವಯೋರೊ

en: Wayu
kn: ವಯು

en: Wedau
kn: ವೆಡಾವ್

en: Weh
kn: ವೇಹ್

en: Wejewa
kn: ವೆಜೆವಾ

en: Weliki
kn: ವೆೆಲಿಕಿ

en: Welsh
kn: ವೆಲ್ಷ್

en: Weri
kn: ವೆರಿ

en: Wersing
kn: ವರ್ಸಿಂಗ್

en: Westphalien
kn: ವೆಸ್ಟ್‌ಫಾಲಿನ್

en: Wetamut
kn: ವೆಟಾಮಟ್

en: Wewaw
kn: ವೆವಾವ್

en: Weyto
kn: ವಯೆಟೊ

en: Whitesands
kn: ವೈಟ್‌ಸ್ಯಾಂಡ್ಸ್

en: Wiarumus
kn: ವಿಯಾರುಮಸ್

en: Wichita
kn: ವಿಚಿಟಾ

en: Wichí Lhamtés Güisnay
kn: ವಿಶಿ ಲಾಮ್ಟೆಸ್ ಗುಯಿಸ್ನೆ

en: Wichí Lhamtés Nocten
kn: ವಿಶಿ ಲಾಮ್ಟೆಸ್ ನೋಕ್ಟೆನ್

en: Wichí Lhamtés Vejoz
kn: ವಿಶಿ ಲಾಮ್ಟಿಸ್ ವೆಜೋಸ್

en: Wik-Epa
kn: ವಿಕ್-ಎಪಾ

en: Wik-Iiyanh
kn: ವಿಕ್-ಲಿಯಾನ್

en: Wik-Keyangan
kn: ವಿಕ್-ಕೆಯಾಂಗನ್

en: Wik-Me'anha
kn: ವಿಕ್-ಮಿಯಾನಾ

en: Wik-Mungkan
kn: ವಿಕ್-ಮುಂಗ್‌ಕನ್

en: Wik-Ngathana
kn: ವಿಕ್-ಎನ್‌ಗತಾನ

en: Wikalkan
kn: ವಿಕಾಲ್ಕನ್

en: Wikngenchera
kn: ವಿಕ್ನೆಂಚೆರಾಸ

en: Wilawila
kn: ವಿಲಾವಿಲಾ

en: Wintu
kn: ವಿಂಟು

en: Winyé
kn: ವಿನ್ಯೆ

en: Wiradhuri
kn: ವಿರಾದುರಿ

en: Wiraféd
kn: ವಿರಾಫೆಡ್

en: Wirangu
kn: ವಿರಾಂಗು

en: Wiru
kn: ವಿರು

en: Wiyot
kn: ವಿಯೋಟ್

en: Woccon
kn: ವೊಕೂನ್

en: Wogamusin
kn: ವೊಗಾಮುಸಿನ್

en: Wogeo
kn: ವೊಗೆಯೊ

en: Woi
kn: ವೊಯಿ

en: Wolane
kn: ವೊಲಾನ್

en: Wolani
kn: ವೊಲಾನಿ

en: Wolaytta
kn: ವೊಲಾಯ್ಟಾ

en: Woleaian
kn: ವೊಲೆಯಿಯನ್

en: Wolio
kn: ವೊಲಿಯೊ

en: Wolof
kn: ವುಲೋಫ್

en: Wom (Nigeria)
kn: ವೋಮ್ (ನೈಜೀರಿಯ)

en: Wom (Papua New Guinea)
kn: ವೋಮ್ (ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ)

en: Womo
kn: ವೊಮೊ

en: Wongo
kn: ವೊಂಗೊ

en: Woria
kn: ವೊರಿಯ

en: Wotapuri-Katarqalai
kn: ವೊತಪುರಿ-ಕತರ್ಕಲೈ

en: Wotu
kn: ವೊಟು

en: Woun Meu
kn: ವೌನ್ ಮ್ಯು

en: Wudu
kn: ವುಡು

en: Wuliwuli
kn: ವುಲಿವುಲಿ

en: Wulna
kn: ವುಲ್ನಾ

en: Wumboko
kn: ವುಂಬೊಕು

en: Wumbvu
kn: ವುಂಬ್ವು

en: Wunambal
kn: ವುನಾಂಬಲ್

en: Wurrugu
kn: ವುರುಗು

en: Wushi
kn: ವುಶಿ

en: Wusi
kn: ವುಸಿ

en: Wutung
kn: ವುಟುಂಗ್

en: Wutunhua
kn: ವುಟುನ್ಹುವಾ

en: Wuvulu-Aua
kn: ವುವುಲು-ಔವಾ

en: Wuzlam
kn: ವುಸ್ಲಾಮ್

en: Wyandot
kn: ವಿಯಾನ್‌ಡಾಟ್

en: Wymysorys
kn: ವೈಮಿಸೋರಿಸ್

en: Wára
kn: ವಾರಾ

en: Wè Northern
kn: ವೆ ನಾರ್ತರ್ನ್

en: Wè Western
kn: ವೆ ವೆಸ್ಟರ್ನ್

en: Xakriabá
kn: ಕ್ಸಕ್ರಿಯಾಬ

en: Xamtanga
kn: ಕ್ಸಾಮ್‌ಟಂಗಾ

en: Xavánte
kn: ಕ್ಸಾವೆಂಟ್

en: Xerénte
kn: ಕ್ಸೆರೆಂಟ್

en: Xetá
kn: ಕ್ಸೀಟಾ

en: Xhosa
kn: ಸೋಸಾ

en: Xibe
kn: ಕ್ಸೈಬ್

en: Xinca
kn: ಕ್ಸಿಂಕಾ

en: Xipaya
kn: ಕ್ಸಿಪಾಯ

en: Xiri
kn: ಕ್ಸಿರಿ

en: Xiriâna
kn: ಕ್ಸಿರಿಯಾನ

en: Xokleng
kn: ಕ್ಸೊಕ್ಲೆಂಗ್

en: Xukurú
kn: ಕ್ಸುಕುರು

en: Xârâcùù
kn: ಕ್ಸರಾಕೂ

en: Yaaku
kn: ಯಾಕು

en: Yabarana
kn: ಯಬರಾನ

en: Yabaâna
kn: ಯಬಾನಾ

en: Yaben
kn: ಯಬೀನ್

en: Yabong
kn: ಯಬಾಂಗ್

en: Yace
kn: ಯಾಚ್

en: Yaeyama
kn: ಯಯೆಮಾ

en: Yafi
kn: ಯಾಫಿ

en: Yagaria
kn: ಯಗಾರಿಯ

en: Yagnobi
kn: ಯಗ್ನೋಬಿ

en: Yagomi
kn: ಯಗೊಮಿ

en: Yagua
kn: ಯಗುವಾ

en: Yagwoia
kn: ಯಗ್ವೋಯಿಯ

en: Yahadian
kn: ಯಹಾಡಿನ್

en: Yahang
kn: ಯಹಾಂಗ್

en: Yahuna
kn: ಯಹುನಾ

en: Yaka (Central African Republic)
kn: ಯಕ (ಸೆಂಟ್ರಲ್‌ ಆಫ್ರಿಕನ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್)

en: Yaka (Congo)
kn: ಯಾಕ (ಕಾಂಗೋ)

en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
kn: ಯಕಾ (ಡೆಮೋಕ್ರಟಿಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್ ಆಫ್ ಕಾಂಗೊ)

en: Yakaikeke
kn: ಯಕೈಕೆಕೆ

en: Yakan
kn: ಯಕಾನ್

en: Yakha
kn: ಯಖಾ

en: Yakoma
kn: ಯಕೋಮ

en: Yakut
kn: ಯಕಾಟ್

en: Yala
kn: ಯಾಲ

en: Yalakalore
kn: ಯಲಾಕಲೋರ್

en: Yalarnnga
kn: ಯಲಾರಂಗಾ

en: Yale
kn: ಯಾಲೆ

en: Yalunka
kn: ಯಲುಂಕಾ

en: Yamap
kn: ಯಮಾಪ್

en: Yamba
kn: ಯಂಬಾ

en: Yambes
kn: ಯಾಂಬೆಸ್

en: Yambeta
kn: ಯಂಬೆಟಾ

en: Yameo
kn: ಯಮೊಯಿ

en: Yami
kn: ಯಮಿ

en: Yaminahua
kn: ಯಮಿನಹುವ

en: Yamna
kn: ಯಾಮ್ನಾ

en: Yamongeri
kn: ಯಮೊಂಗೆರಿ

en: Yamphu
kn: ಯಂಫು

en: Yana
kn: ಯಾನಾ

en: Yandruwandha
kn: ಯಾಂಡ್ರುವಾಂಡಾ

en: Yanesha'
kn: ಯನೆಶಾ

en: Yangben
kn: ಯಾಂಗ್ಬೆನ್

en: Yangkam
kn: ಯಾಂಗ್‌ಕಮ್

en: Yango
kn: ಯಾಂಗೊ

en: Yangulam
kn: ಯಾಂಗಲಮ್

en: Yangum Dey
kn: ಯಂಗಮ್ ಡೆ

en: Yangum Gel
kn: ಯಂಗಮ್ ಗಲ್

en: Yangum Mon
kn: ಯಾಂಗಮ್ ಮಾನ್

en: Yanomámi
kn: ಯನೋಮಾಮಿ

en: Yansi
kn: ಯಾನ್ಸಿ

en: Yao
kn: ಯಾವೊ

en: Yaouré
kn: ಯೌರೆ

en: Yapese
kn: ಯಪೀಸ್

en: Yapunda
kn: ಯಪುಂಡಾ

en: Yaqui
kn: ಯಾಕಿ

en: Yarawata
kn: ಯರಾವಾಟ

en: Yareba
kn: ಯರೆಬಾ

en: Yarsun
kn: ಯಾರ್ಸನ್

en: Yasa
kn: ಯಾಸ

en: Yassic
kn: ಯಾಸಿಕ್

en: Yau (Morobe Province)
kn: ಯಾವು (ಮೊರೊಬೆ ಪ್ರದೇಶ)

en: Yau (Sandaun Province)
kn: ಯಾವು (ಸಂಡಾನ್ ಪ್ರದೇಶ)

en: Yaul
kn: ಯೌಲ್

en: Yauma
kn: ಯೌಮಾ

en: Yavitero
kn: ಯವಾಟೆರೊ

en: Yawa
kn: ಯಾವಾ

en: Yawalapití
kn: ಯವಾಲಪಿಟಿ

en: Yawanawa
kn: ಯಾವಾನಾವ

en: Yawarawarga
kn: ಯವಾರಾವಾರ್ಗಾ

en: Yaweyuha
kn: ಯವ್ಯುಹಾ

en: Yawiyo
kn: ಯವಿಯೊ

en: Yawuru
kn: ಯಾವಾರು

en: Yazgulyam
kn: ಯಸ್ಗುಲ್ಯಾಮ್

en: Yekora
kn: ಯಕೊರಾ

en: Yela
kn: ಯೆಲಾ

en: Yele
kn: ಯೆಲೆ

en: Yelogu
kn: ಯೆಲೊಗು

en: Yemba
kn: ಯೆಂಬಾ

en: Yendang
kn: ಯೆಂಡಾಂಗ್

en: Yeni
kn: ಯೆನಿ

en: Yeniche
kn: ಯೆನಿಶೆ

en: Yerakai
kn: ಯೆರಾಕೈ

en: Yerong
kn: ಯೆರೊಂಗ್

en: Yerukula
kn: ಯೆರುಕುಲಾ

en: Yessan-Mayo
kn: ಯೆಸಾನ್-ಮಯೊ

en: Yetfa
kn: ಯೆಟ್ಫಾ

en: Yevanic
kn: ಯೆವಾನಿಕ್

en: Yeyi
kn: ಯೆಯಿ

en: Yiddish
kn: ಯಿದ್ದಿಶ್‌

en: Yidgha
kn: ಯಿಡ್ಗಾ

en: Yidiny
kn: ಯಿಡಿನಿ

en: Yil
kn: ಯಿಲ್

en: Yimas
kn: ಯಿಮಾಸ್

en: Yinchia
kn: ಯಿಂಚಿಯ

en: Yindjibarndi
kn: ಯಿಂಡ್ಜಿಬಾಂರ್ಡಿ

en: Yindjilandji
kn: ಯಿಂಡ್ಜಿಲಾಂಜಿ

en: Yine
kn: ಯಿನ್

en: Yinggarda
kn: ಯಿಂಗಾರ್ಡಾ

en: Yir Yoront
kn: ಯಿರ್ ಯೋರೊಂಟ್

en: Yis
kn: ಯಿಸ್

en: Yoba
kn: ಯೊಬಾ

en: Yogad
kn: ಯೊಗಾಡ್

en: Yoidik
kn: ಯೋಡಿಕ್

en: Yoke
kn: ಯೋಕ್

en: Yokuts
kn: ಯೋಕಟ್ಸ್

en: Yola
kn: ಯೋಲ

en: Yom
kn: ಯೊಮ್

en: Yombe
kn: ಯಾಂಬೆ

en: Yonaguni
kn: ಯುನಾಗುನಿ

en: Yong
kn: ಯೋಂಗ್

en: Yopno
kn: ಯೊಪೊನೊ

en: Yora
kn: ಯೋರ

en: Yoron
kn: ಯೊರೊನ್

en: Yoruba
kn: ಯೊರುಬ

en: Yoy
kn: ಯೋಯ್

en: Yucatec Maya Sign Language
kn: ಯುಕಾಟೆಕ್ ಮಯಾ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Yuchi
kn: ಯುಶಿ

en: Yucuna
kn: ಯಕುನಾ

en: Yug
kn: ಯುಗ

en: Yugambal
kn: ಯುಗಾಂಬಲ್

en: Yugoslavian Sign Language
kn: ಯುಗೋಸ್ಲೋವಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Yuhup
kn: ಯಹುಪ್

en: Yuki
kn: ಯುಕಿ

en: Yukpa
kn: ಯುಕ್ಪಾ

en: Yukuben
kn: ಯಕುಬೆನ್

en: Yulu
kn: ಯುಲು

en: Yuracare
kn: ಯುರಾಕೇರ್

en: Yurok
kn: ಯುರೊಕ್

en: Yurutí
kn: ಯುರುಟಿ

en: Yuwana
kn: ಯುವಾನ

en: Yámana
kn: ಯಮಾನ

en: Zaghawa
kn: ಝಗಾವ

en: Zaiwa
kn: ಝೈವಾ

en: Zakhring
kn: ಝಕ್ರಿಂಗ್

en: Zambian Sign Language
kn: ಜಾಂಬಿಯಾದ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Zan Gula
kn: ಝಾನ್ ಗುಲಾ

en: Zanaki
kn: ಝಾನಾಕಿ

en: Zande (individual language)
kn: ಝಾಂಡಿ (ಪ್ರತ್ಯೇಕ ಭಾಷೆ)

en: Zangskari
kn: ಝಂಗ್‌ಸ್ಕಾರಿ

en: Zangwal
kn: ಝಂಗ್ವಾಲ್

en: Zapotec
kn: ಝಪೋಟೆಕ್

en: Zaramo
kn: ಝಾರಮೊ

en: Zari
kn: ಝಾರಿ

en: Zarma
kn: ಝರ್ಮಾ

en: Zarphatic
kn: ಝರ್ಫಾಟಿಕ್

en: Zauzou
kn: ಝೌಝು

en: Zay
kn: ಝೇ

en: Zayse-Zergulla
kn: ಝಯ್ಸೆ-ಝರ್ಗುಲಾ

en: Zaza
kn: ಝಾಝಾ

en: Zeem
kn: ಝೀಮ್

en: Zeeuws
kn: ಝೀವ್ಸ್

en: Zemba
kn: ಝೆಂಬಾ

en: Zemgalian
kn: ಝೆಮಗಾಲಿಯನ್

en: Zenag
kn: ಝೆನಾಗ್

en: Zenaga
kn: ಝನೇಗಾ

en: Zhaba
kn: ಝಾಬಾ

en: Zhang-Zhung
kn: ಝಾಂಗ್-ಝುಂಗ್

en: Zhoa
kn: ಝೋವ

en: Zia
kn: ಝಿಯ

en: Zigula
kn: ಝಿಗುಲ

en: Zimakani
kn: ಝಿಮ್ಕಾನಿ

en: Zimba
kn: ಝಿಂಬಾ

en: Zimbabwe Sign Language
kn: ಜಿಂಬಾಬ್ವೆಯ ಸಂಕೇತ ಭಾಷೆ

en: Zinza
kn: ಝಿಂಝಾ

en: Zire
kn: ಝೈರೆ

en: Ziriya
kn: ಝಿರಿಯ

en: Zizilivakan
kn: ಝಿಝಿಲಿವಾಕನ್

en: Zo'é
kn: ಸೊಯಿ

en: Zokhuo
kn: ಝೋಖುವಾ

en: Zou
kn: ಝೊ

en: Zulu
kn: ಝುಲು

en: Zumaya
kn: ಝುಮಯ

en: Zuni
kn: ಜುನಿ

en: Záparo
kn: ಝಪಾರೊ

en: Àhàn
kn: ಅಹಾನ್

en: Áncá
kn: ಅಂಕಾ

en: Ömie
kn: ಒಮಿ

en: Önge
kn: ಒಂಗ್
