calibre - en to ta translation catalogue (6046 entries)

en: !Xóõ
ta: !ஸோ

en: 'Are'are
ta: 'ஆர்'ஆர்

en: 'Auhelawa
ta: அய்ஹெலாவா

en: //Ani
ta: //அனி

en: //Gana
ta: //கானா

en: //Xegwi
ta: //ஸெக்வி

en: /Gwi
ta: /க்வி

en: /Xam
ta: /ஸாம்

en: =/Hua
ta: =/ஹுவா

en: A-Pucikwar
ta: A-புசிக்வார்

en: Aari
ta: ஆரி

en: Aasáx
ta: ஆசாக்ஸ்

en: Abadi
ta: அபாடி

en: Abaga
ta: அபாகா

en: Abai Sungai
ta: அபாய் சுங்காய்

en: Abanyom
ta: அபான்யோம்

en: Abar
ta: அபார்

en: Abau
ta: அபோ

en: Abaza
ta: அபாஸா

en: Abidji
ta: அபிட்ஷி

en: Abinomn
ta: அபிநோம்

en: Abipon
ta: அபிபோன்

en: Abishira
ta: அபிஷிரா

en: Abkhazian
ta: அப்காஸியன்

en: Abom
ta: அபோம்

en: Abon
ta: அபோன்

en: Abron
ta: அப்ரோன்

en: Abu
ta: அபு

en: Abui
ta: அபுய்

en: Abun
ta: அபுன்

en: Abure
ta: அபுரே

en: Abureni
ta: அபுரெனி

en: Abé
ta: அபே

en: Achagua
ta: அசாகுவா

en: Achang
ta: அசாங்

en: Ache
ta: அசே

en: Acheron
ta: அச்சேரோன்

en: Achi
ta: அச்சி

en: Achinese
ta: அச்சைனீஸ்

en: Achterhoeks
ta: அக்தர்ஹோக்ஸ்

en: Achuar-Shiwiar
ta: அச்சூர்-ஷிவியர்

en: Achumawi
ta: அச்சுமாவி

en: Aché
ta: அச்சே

en: Acoli
ta: அகோலி

en: Acroá
ta: அக்

en: Adabe
ta: அடாபே

en: Adai
ta: அடாய்

en: Adamorobe Sign Language
ta: அடமோரோபே கையொப்ப மொழி

en: Adang
ta: அடாங்

en: Adangbe
ta: அடாங்பே

en: Adangme
ta: அடாங்மீ

en: Adasen
ta: அடாசென்

en: Adele
ta: அடேலே

en: Adhola
ta: அத்ஹோலா

en: Adi
ta: அடி

en: Adioukrou
ta: அடியொக்ரௌ

en: Adnyamathanha
ta: அடின்யமாதான்ஹா

en: Adonara
ta: அடோநரா

en: Aduge
ta: அடுகே

en: Adyghe
ta: அடைக்ஹீ

en: Adzera
ta: அட்ஸெர்ரா

en: Aeka
ta: ஏகா

en: Aekyom
ta: ஏக்யோம்

en: Aequian
ta: ஏக்குயன்

en: Aer
ta: அர்

en: Afade
ta: அஃபாடெ

en: Afar
ta: அஃபர்

en: Afghan Sign Language
ta: ஆஃப்கான் கையொப்ப மொழி

en: Afitti
ta: அஃப்ட்டி

en: Afrihili
ta: அஃப்ரிஹிலி

en: Afrikaans
ta: ஆப்ரிக்கான்ஸ்

en: Agarabi
ta: அகராபி

en: Agariya
ta: அகாரியா

en: Agatu
ta: அகாடு

en: Agavotaguerra
ta: அகவோடகுய்யேரா

en: Aghem
ta: அக்ஹெம்

en: Aghu
ta: அக்ஹூ

en: Aghul
ta: அக்ஹூல்

en: Aghwan
ta: அக்வான்

en: Agi
ta: அகி

en: Agob
ta: அகோப்

en: Agoi
ta: அகோய்

en: Aguacateco
ta: அகுவகேடிகோ

en: Aguano
ta: அகுயானோ

en: Aguaruna
ta: அகுருனா

en: Aguna
ta: அகுனா

en: Agutaynen
ta: அகுடெய்நேன்

en: Agwagwune
ta: அக்வக்வுனே

en: Ahanta
ta: அஹன்டா

en: Aheu
ta: அஹெய்

en: Ahirani
ta: அஹிராணி

en: Ahom
ta: அஹோம்

en: Ahtena
ta: அஹ்தேனா

en: Ahwai
ta: அஹ்வாய்

en: Ai-Cham
ta: அச்சாம்

en: Aighon
ta: அக்ஹோன்

en: Aikanã
ta: அய்கானா

en: Aiklep
ta: அய்க்லெப்

en: Aimaq
ta: ஐமாக்

en: Aimele
ta: அமீலீ

en: Aimol
ta: ஐமோல்

en: Ainbai
ta: ஐன்பாய்

en: Ainu (China)
ta: ஐநு (சீனா)

en: Ainu (Japan)
ta: ஐநு (ஜப்பான்)

en: Aiome
ta: அயோமீ

en: Airoran
ta: ஏர்ரோரான்

en: Aiton
ta: ஐடோன்

en: Aja (Benin)
ta: அஜா (பெனின்)

en: Aja (Sudan)
ta: அஜா (சூடான்)

en: Ajawa
ta: அஜாவா

en: Ajië
ta: அஜ்ஜீ

en: Ajyíninka Apurucayali
ta: அஜ்யினின்கா அபுருகாயாலி

en: Aka
ta: அகா

en: Aka-Bea
ta: அகா-பீ

en: Aka-Bo
ta: அகா-போ

en: Aka-Cari
ta: அகா-கரி

en: Aka-Jeru
ta: அகா-ஜெரு

en: Aka-Kede
ta: அகா-கேடே

en: Aka-Kol
ta: அகா-கோல்

en: Aka-Kora
ta: அகா-கோரா

en: Akan
ta: அகான்

en: Akar-Bale
ta: அகர்-பாலே

en: Akaselem
ta: அகாசேலம்

en: Akawaio
ta: அகாவையோ

en: Ake
ta: அக்கே

en: Akebu
ta: அகேபு

en: Akei
ta: அகெய்

en: Akeu
ta: ஏகு

en: Akha
ta: அக்ஹா

en: Akhvakh
ta: அக்வாக்

en: Akkadian
ta: அக்காடிநன்

en: Aklanon
ta: அக்லாநோன்

en: Akolet
ta: அகோலெட்

en: Akoose
ta: அகோஸீ

en: Akpa
ta: அக்பா

en: Akpes
ta: அக்பேஸ்

en: Akrukay
ta: அக்ருகே

en: Akuku
ta: அகுகு

en: Akum
ta: அக்கும்

en: Akuntsu
ta: அகுண்ட்சு

en: Akurio
ta: அக்குரியோ

en: Akwa
ta: அக்வா

en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
ta: அல்-சைய்யிட் பெடோய்யின் கையொப்ப மொழி

en: Alaba-K’abeena
ta: அலாபா-கபீனா

en: Alabama
ta: அலபாமா

en: Alago
ta: அலாகோ

en: Alagwa
ta: அலாக்வா

en: Alak
ta: அலாக்

en: Alamblak
ta: அலாம்ப்லாக்

en: Alangan
ta: அலான்கான்

en: Alanic
ta: அலானிக்

en: Alapmunte
ta: அலாப்முன்தே

en: Alawa
ta: அலாவா

en: Albanian
ta: அல்பேனியன்

en: Alege
ta: அலேகே

en: Alekano
ta: அலேகானோ

en: Aleut
ta: அலெவ்ட்

en: Algerian Sign Language
ta: அல்ஜெரியன் கையொப்ப மொழி

en: Algonquin
ta: அல்கோய்ன்

en: Ali
ta: அலி

en: Alladian
ta: அலாடியன்

en: Allar
ta: அலார்

en: Alngith
ta: அல்ன்கித்

en: Alor
ta: அலோர்

en: Alsea
ta: அல்ஸி

en: Alugu
ta: அலுகு

en: Alumu-Tesu
ta: அலுமு-டெசு

en: Alune
ta: அலுநே

en: Aluo
ta: அல்யோ

en: Alur
ta: அலூர்

en: Alutor
ta: அலுடோர்

en: Alviri-Vidari
ta: அல்விரி-விடாரி

en: Alyawarr
ta: அல்யாவார்

en: Ama (Papua New Guinea)
ta: அமா (பப்போ நியூ குய்னா)

en: Ama (Sudan)
ta: அமா (சூடான்)

en: Amahai
ta: அமஹாய்

en: Amahuaca
ta: அமாஹுயகா

en: Amaimon
ta: அமைய்மோன்

en: Amal
ta: அமல்

en: Amanab
ta: அமநாப்

en: Amanayé
ta: அமநாயே

en: Amara
ta: அமாரா

en: Amarakaeri
ta: அமரகேயரி

en: Amarasi
ta: அமராசி

en: Amba (Solomon Islands)
ta: அம்பா (சாலமன் தீவுகள்)

en: Amba (Uganda)
ta: அம்பா (உகாண்டா)

en: Ambai
ta: அம்பாய்

en: Ambakich
ta: அம்பாகிச்

en: Ambelau
ta: அம்பேலு

en: Ambele
ta: அம்பேலே

en: Amblong
ta: அம்ப்லாங்

en: Ambo
ta: அம்போ

en: Ambrak
ta: அம்பிராக்

en: Ambul
ta: அம்புல்

en: Ambulas
ta: அம்புலஸ்

en: Amdang
ta: அம்டாங்

en: Amele
ta: அமேலே

en: American Sign Language
ta: அமெரிக்கன் குறி மொழி

en: Amharic
ta: அம்ஹாரிக்

en: Ami
ta: அமி

en: Amis
ta: அமிஸ்

en: Amo
ta: அமோ

en: Amol
ta: அமோல்

en: Ampanang
ta: அம்பனாங்க்

en: Amto
ta: அம்டோ

en: Amundava
ta: அமுன்டவா

en: Anaang
ta: அனான்க்

en: Anakalangu
ta: அனகலன்கு

en: Anal
ta: அனல்

en: Anam
ta: அனாம்

en: Anambé
ta: அனம்பீ

en: Anamgura
ta: அநாம்குரா

en: Anasi
ta: அனாசி

en: Andai
ta: அன்டாய்

en: Andaqui
ta: அன்டாகுய்

en: Andarum
ta: அன்டரும்

en: Andegerebinha
ta: அன்டிகிரிபின்ஹா

en: Andh
ta: அன்த்

en: Andi
ta: அன்டி

en: Andoa
ta: அன்டியோ

en: Andoque
ta: அன்டுக்யு

en: Andra-Hus
ta: அன்த்ரா-ஹூஸ்

en: Aneityum
ta: அநெய்யும்

en: Anem
ta: அநேம்

en: Aneme Wake
ta: அனீமீ வேக்

en: Anfillo
ta: அன்ஃபில்லோ

en: Angaataha
ta: அன்காதாஹா

en: Angal
ta: அன்கல்

en: Angal Enen
ta: அன்கல் எநேன்

en: Angal Heneng
ta: அன்கல் ஹிநென்ங்

en: Angika
ta: அன்கிகா

en: Anglo-Norman
ta: அங்லோ-நார்மன்

en: Angloromani
ta: அங்லோரோமனி

en: Angolar
ta: அன்கோலார்

en: Angor
ta: அங்கூர்

en: Angoram
ta: அன்கோரம்

en: Anii
ta: அனி

en: Animere
ta: அனிமேரே

en: Anindilyakwa
ta: அனின்தில்யாக்வா

en: Anjam
ta: அன்ஜம்

en: Ankave
ta: அன்கேவ்

en: Anmatyerre
ta: அன்மடையரே

en: Anong
ta: ஆனொங்க்

en: Anor
ta: அநோர்

en: Anserma
ta: அன்செர்மா

en: Ansus
ta: அன்சுஸ்

en: Antakarinya
ta: அன்டகாரின்யா

en: Anuak
ta: அனுயக்

en: Anufo
ta: அனுஃபோ

en: Anuki
ta: அனுகி

en: Anus
ta: அனுஸ்

en: Anuta
ta: அனுடா

en: Anyin
ta: அன்யின்

en: Anyin Morofo
ta: அன்யின் மோரோஃபோ

en: Aoheng
ta: அயோஹெங்

en: Aore
ta: அரோ

en: Ap Ma
ta: அப் மா

en: Apalachee
ta: அபாலாசே

en: Apalaí
ta: அபலாய்

en: Apali
ta: அபாலி

en: Apatani
ta: அபாதானி

en: Apiaká
ta: அப்பியாகா

en: Apinayé
ta: அபிநாயே

en: Apma
ta: அப்மா

en: Apurinã
ta: அபுரினா

en: Aputai
ta: அபுதாய்

en: Aquitanian
ta: அகுய்தானியன்

en: Arabana
ta: அரபானா

en: Arabela
ta: அரபேலா

en: Aragonese
ta: அரகோநேஸீ

en: Araki
ta: அரகி

en: Aralle-Tabulahan
ta: அரால்லே-தபுலாஹன்

en: Arammba
ta: அரம்மபா

en: Aranadan
ta: அராநாடன்

en: Aranama-Tamique
ta: அரானாமா-தாமிக்யு

en: Arandai
ta: அரன்டாய்

en: Araona
ta: அரோனா

en: Arapaho
ta: அரபாஹோ

en: Arapaso
ta: அரபாசோ

en: Arawak
ta: அரவாக்

en: Araweté
ta: அராவேடே

en: Arawum
ta: அராயும்

en: Arbore
ta: அர்போரீ

en: Archi
ta: அர்சி

en: Are
ta: அரே

en: Areba
ta: அரேபா

en: Arem
ta: அரேம்

en: Argentine Sign Language
ta: அர்ஜென்டைன் கையொப்ப மொழி

en: Argobba
ta: அர்கோப்பா

en: Arguni
ta: அர்குனி

en: Arhuaco
ta: அர்ஹோகோ

en: Arhâ
ta: அர்ஹா

en: Arhö
ta: அர்ஹோ

en: Ari
ta: அரி

en: Aribwatsa
ta: அரிப்வாட்சா

en: Aribwaung
ta: அரிப்வாயுங்

en: Arifama-Miniafia
ta: அரிஃபாமா-மினியாஃபியா

en: Arigidi
ta: அரிகிடி

en: Arikapú
ta: அரிகாபு

en: Arikara
ta: அரிகரா

en: Arikem
ta: அரிகேம்

en: Arin
ta: அரின்

en: Aringa
ta: அரிங்கா

en: Arma
ta: அர்மா

en: Armazic
ta: அர்மாஸிக்

en: Armenian
ta: அர்மேனியன்

en: Armenian Sign Language
ta: அர்மேனியன் கையொப்ப மொழி

en: Arop-Lokep
ta: அரோப்-லோகேப்

en: Arop-Sissano
ta: அரோப்-சிஸ்சானோ

en: Arosi
ta: அரோசி

en: Arpitan
ta: அர்பிடான்

en: Arta
ta: அர்டா

en: Aruamu
ta: அருயாமு

en: Aruek
ta: அருயேக்

en: Aruop
ta: அருப்

en: Arutani
ta: அருதானி

en: Aruá (Amazonas State)
ta: அரோ (அமசோனா நிலை)

en: As
ta: அஸ்

en: Asaro'o
ta: அஸாரோ

en: Asas
ta: அசாஸ்

en: Ashe
ta: அஷீ

en: Ashkun
ta: ஆஷ்குன்

en: Ashtiani
ta: அஸ்தியானி

en: Asháninka
ta: அஷானின்கா

en: Ashéninka Pajonal
ta: அஷேனின்கா பாஜோனால்

en: Ashéninka Perené
ta: அஷெனின்கா பெரென்

en: Asilulu
ta: அசிலுலு

en: Askopan
ta: அஸ்கோபன்

en: Asoa
ta: அசௌ

en: Assamese
ta: அசாமி

en: Assan
ta: அஸ்ஸான்

en: Assangori
ta: அஸ்ஸச்கோரி

en: Assiniboine
ta: அஸினிபோய்னீ

en: Asturian
ta: ஆஸ்டிரியன்

en: Asu (Nigeria)
ta: அசு (நைஜீரியா)

en: Asu (Tanzania)
ta: அசு (டான்ஸானியா)

en: Asumboa
ta: அசும்பௌ

en: Asuri
ta: அசுரி

en: Ata
ta: அடா

en: Atakapa
ta: அடகாபா

en: Atampaya
ta: அட்டம்பாயா

en: Atayal
ta: அடயால்

en: Atemble
ta: அடெம்ப்லீ

en: Athpariya
ta: அத்பாரியா

en: Ati
ta: அட்டி

en: Atikamekw
ta: அடிகமேக்வ்

en: Atohwaim
ta: அடோஹ்வாய்ம்

en: Atorada
ta: அடோரடா

en: Atsahuaca
ta: அட்ஸுசாஜுயகா

en: Atsam
ta: அட்சாம்

en: Atsugewi
ta: அட்சுகேவி

en: Attié
ta: அட்டீ

en: Au
ta: அயு

en: Aulua
ta: அயிலுயா

en: Aurá
ta: அயுரா

en: Aushi
ta: ஆஸ்ஹி

en: Aushiri
ta: ஆஸ்ஹிரி

en: Austral
ta: ஆஸ்ட்ரல்

en: Australian Aborigines Sign Language
ta: ஆஸ்ட்ராலியன் அபோரிகினெஸ் கையொப்ப மொழி

en: Australian Sign Language
ta: ஆஸ்ட்ரேலியன் குறி மொழி

en: Austrian Sign Language
ta: ஆஸ்டிரியன் கையொப்ப மொழி

en: Auwe
ta: அய்வே

en: Auye
ta: அயுயே

en: Auyokawa
ta: அயோகவா

en: Avaric
ta: அவாரிக்

en: Avatime
ta: அவாடைம்

en: Avau
ta: அவௌ

en: Avestan
ta: அவேஸ்டன்

en: Avikam
ta: அவிகாம்

en: Avokaya
ta: அவோகாயா

en: Avá-Canoeiro
ta: அவா-கநியோய்ரோ

en: Awa (China)
ta: அவா (சைனா)

en: Awa (Papua New Guinea)
ta: அவா (பப்போ நியூ குய்னா)

en: Awa-Cuaiquer
ta: அவா-குய்க்யர்

en: Awabakal
ta: அவபாகல்

en: Awad Bing
ta: அவாட் பிங்

en: Awadhi
ta: அவாதி

en: Awak
ta: அவாக்

en: Awar
ta: அவார்

en: Awara
ta: அவாரா

en: Awbono
ta: அவ்போநோ

en: Aweer
ta: அவீர்

en: Awera
ta: அவேரா

en: Awetí
ta: அவேதி

en: Awing
ta: அவிங்

en: Awiyaana
ta: அவியானா

en: Awjilah
ta: அவ்ஜிலாஹ்

en: Awngi
ta: அவ்ன்கி

en: Awtuw
ta: அவ்துவ்

en: Awu
ta: அவு

en: Awun
ta: அவ்யூன்

en: Awutu
ta: அவுடு

en: Awyi
ta: அவ்யி

en: Axamb
ta: அஸாம்ப்

en: Ayabadhu
ta: அயாபாது

en: Ayere
ta: அயேரீ

en: Ayi (Papua New Guinea)
ta: அயி (பப்போ நியூ குய்னா)

en: Ayiwo
ta: அயிவோ

en: Ayizi
ta: அயிஸி

en: Aymara
ta: அய்மாரா

en: Ayoreo
ta: அயோரியோ

en: Azerbaijani
ta: அசெர்பெய்ஜானி

en: Azha
ta: அஸ்ஹா

en: Azhe
ta: அஸே

en: Baan
ta: பான்

en: Baatonum
ta: பாடோநும்

en: Baba
ta: பாபா

en: Babango
ta: பாபான்கோ

en: Babanki
ta: பாபான்கி

en: Babatana
ta: பாபாடானா

en: Babine
ta: பாபிநீ

en: Babuza
ta: பாபுஸா

en: Bacama
ta: பகாமா

en: Bactrian
ta: பெக்டிரியன்

en: Bada (Indonesia)
ta: பாடா (இந்தோனேசியா)

en: Bada (Nigeria)
ta: படா (நைஜீரியா)

en: Badaga
ta: படாகா

en: Bade
ta: பாடீ

en: Badeshi
ta: பதேஷி

en: Badimaya
ta: படிமாயா

en: Badui
ta: படுய்

en: Badyara
ta: பாடியாரா

en: Baeggu
ta: பியாக்கு

en: Baelelea
ta: பலேலெயா

en: Baetora
ta: பெடோரா

en: Bafanji
ta: பஃபான்ஜி

en: Bafaw-Balong
ta: பஃபாவ்-பலாங்

en: Bafia
ta: பாஃபியா

en: Bafut
ta: பாஃப்யூட்

en: Baga Kaloum
ta: பாகா கலோம்

en: Baga Koga
ta: பாகா கோகா

en: Baga Sitemu
ta: பாகா சைட்மு

en: Baga Sobané
ta: பாகா சோபனே

en: Bagheli
ta: பேக்ஹேலி

en: Bagirmi
ta: பகிர்மி

en: Bago-Kusuntu
ta: பாகோ-குசுன்டு

en: Bagri
ta: பக்ரி

en: Bagupi
ta: பாகுபி

en: Bagusa
ta: பாகுசா

en: Bagvalal
ta: பக்வாலால்

en: Baham
ta: பஹம்

en: Bahau
ta: பாஹோ

en: Bahinemo
ta: பஹின்மோ

en: Bahing
ta: பாஹிங்

en: Bahnar
ta: பஹ்னார்

en: Bahonsuai
ta: பஹோன்சுய்

en: Bai
ta: பாய்

en: Baibai
ta: பாய்பாய்

en: Baikeno
ta: பாய்கேனோ

en: Baima
ta: பாய்மா

en: Baimak
ta: பாய்மாக்

en: Bainouk-Gunyaamolo
ta: பெய்ன்நோவ்க்-கன்யாமோலோ

en: Bainouk-Gunyuño
ta: பாய்னோக்-கன்யுனோ

en: Bainouk-Samik
ta: பெய்ன்நோவ்க்-சாமிக்

en: Baiso
ta: பாய்ஸோ

en: Bajan
ta: பஜன்

en: Bajelani
ta: பஜேலானி

en: Baka (Cameroon)
ta: பாகா (கேமரூன்)

en: Baka (Sudan)
ta: பாகா (சூடான்)

en: Bakairí
ta: பகைய்ரி

en: Bakaka
ta: பகாகா

en: Bakhtiari
ta: பாக்தியாரி

en: Baki
ta: பாகி

en: Bakoko
ta: பகோகோ

en: Bakole
ta: பகோல்

en: Bakpinka
ta: பாக்பின்கா

en: Bakumpai
ta: பகும்பாய்

en: Bakwé
ta: பாக்வே

en: Balaesang
ta: பலாய்சாங்

en: Balangao
ta: பலாங்யோ

en: Balanta-Ganja
ta: பலான்டா-கன்ஜா

en: Balanta-Kentohe
ta: பலான்டா-கென்டோஹே

en: Balantak
ta: பலன்டாக்

en: Balau
ta: பாலோவ்

en: Baldemu
ta: பால்டீமு

en: Bali (Democratic Republic of Congo)
ta: பாலி (டெமொக்ராடிக் குடியரசு காங்கோ)

en: Bali (Nigeria)
ta: பாலி (நைஜீரியா)

en: Balinese
ta: பலினீஸ்

en: Balo
ta: பாலோ

en: Baloi
ta: பாலோய்

en: Balti
ta: பால்டி

en: Baluan-Pam
ta: பலுவான்-பாம்

en: Baluchi
ta: பாலுசி

en: Bamako Sign Language
ta: பமாகோ கையொப்ப மொழி

en: Bamali
ta: பமாலி

en: Bambalang
ta: பாம்பலாங்

en: Bambam
ta: பம்பம்

en: Bambara
ta: பம்பரா

en: Bambassi
ta: பம்பாஸ்ஸி

en: Bambili-Bambui
ta: பாம்பிலி-பாம்புய்

en: Bamenyam
ta: பாமேன்யம்

en: Bamu
ta: பாமு

en: Bamukumbit
ta: பாமுகும்பிட்

en: Bamun
ta: பாமுன்

en: Bamunka
ta: பமுன்கா

en: Bamwe
ta: பாம்வே

en: Ban Khor Sign Language
ta: பான் கோர் கையொப்ப மொழி

en: Bana
ta: பானா

en: Banaro
ta: பனாரோ

en: Banda (Indonesia)
ta: பான்டா (இந்தோனேசியா)

en: Banda-Bambari
ta: பான்டா-பம்பாரி

en: Banda-Banda
ta: பான்டா-பான்டா

en: Banda-Mbrès
ta: பான்டா-ம்பெரஸ்

en: Banda-Ndélé
ta: பான்டா-நடேலே

en: Banda-Yangere
ta: பான்டா-யான்கெர்

en: Bandi
ta: பான்டி

en: Bandial
ta: பான்டையல்

en: Bandjalang
ta: பான்ட்ஜாலாங்

en: Bangala
ta: பன்கலா

en: Bangandu
ta: பன்கன்டு

en: Bangba
ta: பான்ங்பா

en: Banggai
ta: பான்காய்

en: Banggarla
ta: பான்கார்லா

en: Bangi
ta: பான்கி

en: Bangka
ta: பாங்கா

en: Bangolan
ta: பன்கோலன்

en: Bangubangu
ta: பான்குபான்கு

en: Bangwinji
ta: பாங்வின்ஜி

en: Baniva
ta: பனிவா

en: Banjar
ta: பன்ஜார்

en: Bankagooma
ta: பன்காகூமா

en: Bankon
ta: பேன்கோன்

en: Bannoni
ta: பநோநி

en: Bantawa
ta: பான்டாவா

en: Bantayanon
ta: பாண்டாயானொன்

en: Bantik
ta: பான்டிக்

en: Bantoanon
ta: பான்டோயனோன்

en: Baoulé
ta: பௌவ்லே

en: Barai
ta: பராய்

en: Barakai
ta: பராகாய்

en: Barama
ta: பராமா

en: Barambu
ta: பராம்பு

en: Baramu
ta: பராமு

en: Barapasi
ta: பரபாசி

en: Baras
ta: பரஸ்

en: Barasana-Eduria
ta: பாரசானா-எடுரியா

en: Barbacoas
ta: பார்போகாஸ்

en: Barbareño
ta: பார்பாரீனோ

en: Bardi
ta: பார்டி

en: Barein
ta: பரெய்ன்

en: Bargam
ta: பார்கம்

en: Bari
ta: பாரி

en: Bariai
ta: பாரியாய்

en: Bariji
ta: பாரிஜி

en: Barikanchi
ta: பரிகாஞ்சி

en: Barok
ta: பரோக்

en: Barombi
ta: பரோம்பி

en: Barrow Point
ta: பார்ரோ புள்ளி

en: Baruga
ta: பாருகா

en: Baruya
ta: பாருயா

en: Barwe
ta: பார்வே

en: Baré
ta: பாரீ

en: Basa (Cameroon)
ta: பஸா (கேமரூன்)

en: Basa (Nigeria)
ta: பாஸா (நைஜீரியா)

en: Basa-Gumna
ta: பாஸா-கும்னா

en: Basa-Gurmana
ta: பாஸா-குர்மானா

en: Basap
ta: பசாப்

en: Basay
ta: பாசே

en: Bashkardi
ta: பாஸ்கார்டி

en: Bashkir
ta: பாஸ்கிர்

en: Basketo
ta: பாஸ்கேடோ

en: Basque
ta: பாஸ்க்

en: Bassa
ta: பாஸ்ஸா

en: Bassa-Kontagora
ta: பாஸ்ஸா-கோன்டகோரா

en: Bassari
ta: பாஸ்ஸரி

en: Bassossi
ta: பஸோஸ்ஸி

en: Bata
ta: பாடா

en: Batak
ta: பாடாக்

en: Batak Alas-Kluet
ta: பதாக் அலாஸ்-கலுயட்

en: Batak Angkola
ta: படாக் அங்கோலா

en: Batak Dairi
ta: பாடாக் டெய்ரி

en: Batak Karo
ta: பாட்டாக் கரோ

en: Batak Mandailing
ta: பாடாக் மேன்டெய்லிங்

en: Batak Simalungun
ta: பாடாக்; சிமாலுன்கன்

en: Batak Toba
ta: படாக் டோபா

en: Batanga
ta: படான்கா

en: Batek
ta: பாடேக்

en: Bateri
ta: பாட்டரி

en: Bathari
ta: பதாரி

en: Bati (Cameroon)
ta: பாடி (கேமரூன்)

en: Bati (Indonesia)
ta: பாடி (இந்தோனேசியா)

en: Bats
ta: பாட்ஸ்

en: Batu
ta: பாடு

en: Batui
ta: பாதுய்

en: Batuley
ta: பதுலெய்

en: Bau
ta: பௌ

en: Bauchi
ta: பௌசி

en: Baure
ta: பௌரே

en: Bauria
ta: பௌரியா

en: Bauwaki
ta: பௌவாகி

en: Bauzi
ta: பௌஸி

en: Bavarian
ta: பவாரியன்

en: Bayali
ta: பயாலி

en: Baybayanon
ta: பைபையானொன்

en: Baygo
ta: பேகோ

en: Bayono
ta: பயோனோ

en: Bayot
ta: பயோட்

en: Bayungu
ta: பாயுன்கு

en: Bazigar
ta: பாஸிகர்

en: Beami
ta: பியாமி

en: Beaver
ta: பியேவேர்

en: Beba
ta: பேபா

en: Bebele
ta: பெபேலே

en: Bebeli
ta: பேப்லி

en: Bebil
ta: பேபில்

en: Bedjond
ta: பெட்ஜோன்ட்

en: Bedoanas
ta: பெடோனாஸ்

en: Beeke
ta: பீகே

en: Beele
ta: பேபுல்

en: Beembe
ta: பேம்பே

en: Beezen
ta: பீஸென்

en: Befang
ta: பேஃபன்ங்

en: Beja
ta: பெஜா

en: Bekati'
ta: பேகாடி

en: Bekwarra
ta: பேக்வாரா

en: Bekwel
ta: பெக்வெல்

en: Belait
ta: பெலெய்ட்

en: Belanda Viri
ta: பெலான்டா விரி

en: Belarusian
ta: பெலாருஸியன்

en: Belhariya
ta: பெல்ஹாரியா

en: Beli (Papua New Guinea)
ta: பெலி (பப்போ நியூ குய்னா)

en: Beli (Sudan)
ta: பெலி (சூடான்)

en: Bella Coola
ta: பெல்லா கோலா

en: Bellari
ta: பெல்லாரி

en: Bemba (Zambia)
ta: பெம்பா (சாம்பியா)

en: Bena (Tanzania)
ta: பெனா (டான்ஸானியா)

en: Benabena
ta: பெனாபெனா

en: Bench
ta: பென்ச்

en: Bende
ta: பென்டீ

en: Bendi
ta: பென்டி

en: Beng
ta: பெங்

en: Benga
ta: பென்கா

en: Bengali
ta: பெங்காலி

en: Benggoi
ta: பென்கோய்

en: Bengkala Sign Language
ta: பென்ங்காலா கையொப்பம் மொழி

en: Bentong
ta: பென்டோங்

en: Benyadu'
ta: பென்யாடு'

en: Beothuk
ta: பியோதுக்

en: Bepour
ta: பேபோர்

en: Bera
ta: பேரா

en: Berakou
ta: பெராகோவ்

en: Berik
ta: பெரிக்

en: Berinomo
ta: பெரினோமோ

en: Berom
ta: பெரோம்

en: Berta
ta: பெர்தா

en: Berti
ta: பெர்டி

en: Besisi
ta: பெஸிஸி

en: Besme
ta: பேஸ்மீ

en: Besoa
ta: பேசௌ

en: Betaf
ta: பேடாஃப்

en: Betawi
ta: பேடாவி

en: Bete
ta: பேடே

en: Bete-Bendi
ta: பெடெ-பென்டி

en: Beti (Côte d'Ivoire)
ta: பெட்டி (கோட் டி'இவோய்ரி)

en: Bezhta
ta: பெஸ்தா

en: Bhadrawahi
ta: பாத்ரவாஹி

en: Bhalay
ta: பாலெய்

en: Bharia
ta: பஹரியா

en: Bhatri
ta: பாத்ரி

en: Bhattiyali
ta: பாட்டியாலி

en: Bhaya
ta: பாயா

en: Bhele
ta: பேலீ

en: Bhilali
ta: பிஹிலாலி

en: Bhili
ta: பிஹிலி

en: Bhojpuri
ta: போஷ்பூரி

en: Bhujel
ta: புஜேல்

en: Bhunjia
ta: புன்ஜியா

en: Biafada
ta: பையாபாடா

en: Biage
ta: பியாகெ

en: Biak
ta: பியாக்

en: Biali
ta: பையாலி

en: Biangai
ta: பையான்காய்

en: Biao
ta: பியோ

en: Biao Mon
ta: பியோ மோன்

en: Bidiyo
ta: பிடியோ

en: Bidyara
ta: பிட்யாரா

en: Bidyogo
ta: பிட்யோகோ

en: Biem
ta: பியம்

en: Bierebo
ta: பைரேபோ

en: Bieria
ta: பைரியா

en: Biete
ta: பைடே

en: Biga
ta: பிகா

en: Bijori
ta: பிஜோரி

en: Bikaru
ta: பிகாரு

en: Bikol
ta: பிகோல்

en: Bikya
ta: பிக்யா

en: Bila
ta: பிலா

en: Bilakura
ta: பிலாகுரா

en: Bilaspuri
ta: பிலாஸ்புரி

en: Bilba
ta: பில்பா

en: Bilbil
ta: பில்பில்

en: Bile
ta: பைல்

en: Bilin
ta: பிலின்

en: Biloxi
ta: பிலொக்சி

en: Bilua
ta: பில்லுவ்

en: Bilur
ta: பிலூர்

en: Bima
ta: பிமா

en: Bimin
ta: பிமின்

en: Bimoba
ta: பிமோபா

en: Bina (Nigeria)
ta: பீனா (நைஜீரியா)

en: Bina (Papua New Guinea)
ta: பினா (பப்போ நியூ குய்னா)

en: Binahari
ta: பினாஹரி

en: Binandere
ta: பினான்டேரே

en: Bine
ta: பிநே

en: Bini
ta: பினி

en: Binji
ta: பின்ஜி

en: Bintauna
ta: பின்டாவ்னா

en: Bintulu
ta: பின்டுலு

en: Binukid
ta: பினுகிட்

en: Binumarien
ta: பினுமாரியன்

en: Bipi
ta: பிபி

en: Birale
ta: பிராலீ

en: Birao
ta: பிராவ்

en: Birgit
ta: பிர்கிட்

en: Birhor
ta: பிர்ஹோர்

en: Biri
ta: பிரி

en: Biritai
ta: பிரிடாய்

en: Birked
ta: பிர்கெட்

en: Birri
ta: பிர்ரி

en: Birwa
ta: பிர்வா

en: Biseni
ta: பிசேனி

en: Bishnupriya
ta: பிஷ்னுப்ரியா

en: Bishuo
ta: பிஸ்யோ

en: Bisis
ta: பிஸிஸ்

en: Bislama
ta: பிஸ்லாமா

en: Bisorio
ta: பிஸோரியோ

en: Bissa
ta: பிஸ்ஸா

en: Bisu
ta: பிஸ்சு

en: Bit
ta: பிட்

en: Bitare
ta: பிட்டாரே

en: Bitur
ta: பிதூர்

en: Biwat
ta: பிவட்

en: Biyom
ta: பியோம்

en: Blablanga
ta: பளபளான்கா

en: Blafe
ta: ப்லாபே

en: Blagar
ta: பலாகர்

en: Blang
ta: பலேங்

en: Blissymbols
ta: பிலிஸ்ஸிம்பல்ஸ்

en: Bo (Laos)
ta: போ (லாவோஸ்)

en: Bo (Papua New Guinea)
ta: போ (பப்போ நியூ குய்னா)

en: Bo-Rukul
ta: போ-ருகுல்

en: Bo-Ung
ta: போ-உங்

en: Boano (Maluku)
ta: போவ்னோ (மாலுகு)

en: Boano (Sulawesi)
ta: போவ்னோ (சுலாவேஸி)

en: Bobongko
ta: போபோங்கோ

en: Bobot
ta: போபோட்

en: Bodo (Central African Republic)
ta: போடோ (சென்ட்ரல் ஆஃப்ரிகன் குடியரசு)

en: Bodo (India)
ta: போடோ (இந்தியா)

en: Bodo Parja
ta: போடோ பார்ஜா

en: Bofi
ta: போஃபி

en: Boga
ta: போகா

en: Bogaya
ta: போகாயா

en: Boghom
ta: போக்ஹோம்

en: Boguru
ta: போகுரு

en: Boikin
ta: போய்கின்

en: Bokha
ta: போக்ஹா

en: Boko (Benin)
ta: போகோ (பெனின்)

en: Boko (Democratic Republic of Congo)
ta: போகோ (டெமோக்ராடிக் குடியரசு காங்கோ)

en: Bokobaru
ta: போபோபாரு

en: Bokoto
ta: போகோடோ

en: Bokyi
ta: போக்யி

en: Bola
ta: போலா

en: Bolango
ta: போலான்கோ

en: Bole
ta: போலீ

en: Bolgarian
ta: போல்கரியன்

en: Bolgo
ta: போல்கோ

en: Bolia
ta: போலியா

en: Bolinao
ta: போலியானோ

en: Bolivian Sign Language
ta: போலிவியன் கையொப்ப மொழி

en: Bolo
ta: போலோ

en: Boloki
ta: போலோகி

en: Bolon
ta: போலோன்

en: Bolondo
ta: போலோன்டோ

en: Bolongan
ta: போலான்கன

en: Bolyu
ta: போல்யு

en: Bom
ta: போம்

en: Boma
ta: போமா

en: Bomboli
ta: போம்போலி

en: Bomboma
ta: போம்போமா

en: Bomitaba
ta: போமிடாபா

en: Bomu
ta: போமு

en: Bomwali
ta: போம்வாலி

en: Bon Gula
ta: போன் குலா

en: Bonan
ta: போனன்

en: Bondei
ta: போன்டேய்

en: Bondo
ta: போன்டோ

en: Bonerate
ta: போனேரெட்

en: Bonerif
ta: போநேரிஃப்

en: Bonggi
ta: போன்கி

en: Bonggo
ta: போன்க்கோ

en: Bongili
ta: போன்கிலி

en: Bongo
ta: போன்கோ

en: Bongu
ta: போன்கு

en: Bonjo
ta: போன்ஜோ

en: Bonkeng
ta: போன்கென்ங்

en: Bonkiman
ta: போன்கிமேன்

en: Bontok
ta: பொண்டொக்

en: Bookan
ta: பூகான்

en: Boon
ta: போன்

en: Boor
ta: போர்

en: Bora
ta: போரா

en: Borei
ta: போரெய்

en: Boro (Ethiopia)
ta: போரோ (எதியோப்பியா)

en: Boro (Ghana)
ta: போரோ (கானா)

en: Borong
ta: போரோங்

en: Boruca
ta: போருகா

en: Borôro
ta: போரோரோ

en: Boselewa
ta: போஸெலெவா

en: Bosngun
ta: போஸ்ன்கன்

en: Bosnian
ta: போஸ்னியன்

en: Bote-Majhi
ta: போட்-மாஜ்ஹி

en: Botlikh
ta: போட்லிக்ஹ்

en: Bouyei
ta: பௌயெய்

en: Bozaba
ta: போஸாபா

en: Bragat
ta: ப்ராகட்

en: Brahui
ta: பிராஹுய்

en: Braj
ta: பராஜ்

en: Brazilian Sign Language
ta: பிராஸிலியன் கையொப்ப மொழி

en: Brem
ta: ப்ரேம்

en: Breri
ta: பிரேரி

en: Breton
ta: ப்ரெடன்

en: Bribri
ta: பிரிபிரி

en: Brithenig
ta: பெர்தேநிக்

en: British Sign Language
ta: பிரிட்டீஷ் கையொப்ப மொழி

en: Brokkat
ta: ப்ரோக்கட்

en: Brokpake
ta: ப்ரோக்பேக்

en: Brokskat
ta: ப்ரோக்ஸ்காட்

en: Broome Pearling Lugger Pidgin
ta: ப்ரூம் ப்யர்லிங் லுக்கெர் பிட்கின்

en: Brunei
ta: ப்ரூனே

en: Bu
ta: பு

en: Buamu
ta: பௌமு

en: Bube
ta: புபே

en: Bubi
ta: புபி

en: Bubia
ta: புபியா

en: Budibud
ta: புடிபுட்

en: Budong-Budong
ta: புடங்-புடோங்

en: Budu
ta: புடு

en: Budukh
ta: புதுக்ஹ்

en: Buduma
ta: புடுமா

en: Budza
ta: புட்ஸா

en: Bugan
ta: புகான்

en: Bugawac
ta: புகாவாக்

en: Bughotu
ta: புகோடு

en: Buginese
ta: பகினீஸ்

en: Buglere
ta: புக்லெர்

en: Bugun
ta: புகுன்

en: Buhid
ta: புஹிட்

en: Buhutu
ta: புஹூடு

en: Bukat
ta: புகட்

en: Bukharic
ta: புக்ஹாரிக்

en: Bukitan
ta: புகிடான்

en: Bukiyip
ta: ப்யூகியிப்

en: Buksa
ta: புக்சா

en: Bukusu
ta: புகுசு

en: Bukwen
ta: புக்வேன்

en: Bulgarian
ta: பல்கேரியன்

en: Bulgarian Sign Language
ta: பல்கேரியன் கையொப்ப மொழி

en: Bulgebi
ta: புல்கேபி

en: Buli (Ghana)
ta: ப்புலி (கானா)

en: Buli (Indonesia)
ta: ப்புலி (இந்தோனேசியா)

en: Bullom So
ta: புல்லோம் சோ

en: Bulu (Cameroon)
ta: புலு (கேமரூன்)

en: Bulu (Papua New Guinea)
ta: புலு (பப்போ நியூ குய்னா)

en: Bum
ta: பும்

en: Bumaji
ta: புமாஜி

en: Bumthangkha
ta: பும்தாங்கா

en: Bun
ta: பன்

en: Buna
ta: புநா

en: Bunaba
ta: புனாபா

en: Bunak
ta: புனாக்

en: Bunama
ta: புனாமா

en: Bundeli
ta: புன்டேலி

en: Bung
ta: புங்

en: Bungain
ta: புன்கெய்ன்

en: Bungku
ta: பங்க்கு

en: Bungu
ta: பங்கு

en: Bunun
ta: புனுன்

en: Buol
ta: பௌல்

en: Bura-Pabir
ta: பிரா-பாபிர்

en: Burak
ta: புராக்

en: Buraka
ta: புராகா

en: Burarra
ta: புர்ரார்ரா

en: Burate
ta: புரேட்

en: Burduna
ta: புர்துனா

en: Bure
ta: புரெ

en: Buriat
ta: புரியட்

en: Burji
ta: புர்ஜி

en: Burmbar
ta: பர்ம்பார்

en: Burmese
ta: பர்மீஸி

en: Burmeso
ta: புர்மேசோ

en: Buru (Indonesia)
ta: புரு (இந்தோனேசியா)

en: Buru (Nigeria)
ta: ரூபு (நைஜீரியா)

en: Burui
ta: புரூய்

en: Burumakok
ta: ப்ரூமாக்கோக்

en: Burun
ta: புரன்

en: Burunge
ta: முருன்கீ

en: Burushaski
ta: புருஷாஸ்கி

en: Burusu
ta: புருசு

en: Buruwai
ta: ப்ருவாய்

en: Busa
ta: புஸா

en: Busam
ta: ப்யூசாம்

en: Busami
ta: புசாமி

en: Bushi
ta: புஸ்ஸி

en: Bushoong
ta: புஸ்ஸோங்

en: Buso
ta: புசோ

en: Busoa
ta: புசௌ

en: Bussa
ta: பஸ்ஸா

en: Busuu
ta: புசூ

en: Butmas-Tur
ta: புட்மாஸ்-தூர்

en: Butuanon
ta: புதுயன்னோன்

en: Buwal
ta: புவால்

en: Buyu
ta: புயு

en: Bwa
ta: பவா

en: Bwaidoka
ta: பவாய்டோகா

en: Bwanabwana
ta: பவனாபவனா

en: Bwatoo
ta: பவாடூ

en: Bwela
ta: பிவேலா

en: Bwile
ta: பிவைல்

en: Bwisi
ta: பிவிஸி

en: Byangsi
ta: பயான்ங்சி

en: Byep
ta: பயேப்

en: C'lela
ta: சி'லேலா

en: Caac
ta: காக்

en: Cabiyarí
ta: கபியாரி

en: Cabécar
ta: கபேகார்

en: Cacaopera
ta: காக்யோபேரா

en: Cacua
ta: காகௌ

en: Caddo
ta: காட்டோ

en: Cahuarano
ta: காஹுயரானோ

en: Cahuilla
ta: காஹுய்லா

en: Caka
ta: காகா

en: Cakchiquel-Quiché Mixed Language
ta: கக்சிக்யுயல்-க்குய்சே கலந்த மொழி

en: Cakfem-Mushere
ta: காக்ஃபேம்-முஸ்ஷேரே

en: Callawalla
ta: கால்லாவால்லா

en: Caluyanun
ta: காலுயானுன்

en: Camling
ta: காம்லிங்

en: Campalagian
ta: காம்பலாபியன்

en: Camsá
ta: கம்சா

en: Camtho
ta: காம்தோ

en: Camunic
ta: காமுனிக்

en: Candoshi-Shapra
ta: கன்டோஷி-ஷாப்ரா

en: Canela
ta: கேன்லா

en: Canichana
ta: கனிசானா

en: Cao Lan
ta: கயோ லான்

en: Cao Miao
ta: கௌ மியோ

en: Capanahua
ta: காபானாஹுயா

en: Capiznon
ta: காபிஸ்நோன்

en: Caquinte
ta: காகுயின்ட்

en: Cara
ta: காரா

en: Carabayo
ta: கராபாயோ

en: Caramanta
ta: கரமான்டா

en: Carapana
ta: கராபனா

en: Carian
ta: கேரியன்

en: Carijona
ta: காரிஜியோனா

en: Carolinian
ta: கரோலினியன்

en: Carrier
ta: கேரியர்

en: Cashibo-Cacataibo
ta: காஸிபோ-காகாடாய்போ

en: Cashinahua
ta: காஸினாஹௌ

en: Catalan
ta: காட்டலான்

en: Catalan Sign Language
ta: காட்டலான் கையொப்ப மொழி

en: Catawba
ta: கடாவ்பா

en: Cavineña
ta: கவிநேனா

en: Cayubaba
ta: கயூபாபா

en: Cayuga
ta: கயுகா

en: Cayuse
ta: கையூஸ்

en: Cebuano
ta: செபுநோ

en: Celtiberian
ta: செல்டிபெரியன்

en: Cemuhî
ta: சேமுஹி

en: Cen
ta: சென்

en: Centúúm
ta: சென்டடம்

en: Cerma
ta: செர்மா

en: Chachi
ta: சாசி

en: Chadian Sign Language
ta: சாடியன் கையொப்ப மொழி

en: Chadong
ta: சாடோங்

en: Chagatai
ta: சாகாதாய்

en: Chaima
ta: சாய்மா

en: Chak
ta: சாக்

en: Chakali
ta: சாகாலி

en: Chakma
ta: சக்மா

en: Chala
ta: சாலா

en: Chalikha
ta: சாலிக்ஹா

en: Chamacoco
ta: சமாகோகோ

en: Chamalal
ta: சமாலால்

en: Chamari
ta: சாமரி

en: Chambeali
ta: சாம்ப்யாலி

en: Chambri
ta: சாம்பிரி

en: Chamicuro
ta: சாமிக்ரோ

en: Chamorro
ta: சமோர்ரோ

en: Changriwa
ta: சாங்கிரிவா

en: Changthang
ta: சாங்தாங்

en: Chantyal
ta: சான்ட்யால்

en: Chané
ta: சேன்

en: Chara
ta: சாரா

en: Chaudangsi
ta: சௌடான்ஸி

en: Chaura
ta: சௌரா

en: Chavacano
ta: சாவகானோ

en: Chayahuita
ta: சயாஹுய்தா

en: Che
ta: சே

en: Chechen
ta: செக்ஹன்

en: Cheke Holo
ta: செக் ஹோலோ

en: Chemakum
ta: சேமகும்

en: Chenapian
ta: சேனாபியன்

en: Chenchu
ta: சென்சு

en: Chenoua
ta: சேனோயா

en: Chepang
ta: சேபங்

en: Chepya
ta: சேபையா

en: Cherepon
ta: சேரேபோன்

en: Cherokee
ta: செரோக்கீ

en: Chesu
ta: சேசு

en: Chetco
ta: சேட்கோ

en: Chewong
ta: சேவோன்ங்

en: Cheyenne
ta: சென்யென்னி

en: Chhattisgarhi
ta: சாட்டீஸ்கார்ஹி

en: Chhintange
ta: சிஹின்தான்ச்

en: Chhulung
ta: சுஹுலங்

en: Chiangmai Sign Language
ta: சியாங்மாய் கையொப்ப மொழி

en: Chiapanec
ta: சியாபாநெக்

en: Chibcha
ta: சிப்சா

en: Chichimeca-Jonaz
ta: சிசிமெகா-ஜோனாஸ்

en: Chickasaw
ta: சிக்காசா

en: Chicomuceltec
ta: சிகோமுசெல்டெக்

en: Chiga
ta: சிகா

en: Chilcotin
ta: சில்கோடின்

en: Chilean Sign Language
ta: சிலியேன் கையொப்ப மொழி

en: Chilisso
ta: சில்லிஸோ

en: Chimariko
ta: சிமாரிகோ

en: Chimila
ta: சிமிலா

en: Chinali
ta: சினாலி

en: Chinese
ta: சைனீஸ்

en: Chinese Sign Language
ta: சைனீஸ் கையொப்ப மொழி

en: Chinook
ta: சின்நோக்

en: Chinook jargon
ta: சின்நோக் ஜார்கோன்

en: Chipaya
ta: சிபாயா

en: Chipewyan
ta: சிபேவ்யான்

en: Chippewa
ta: சிப்பேவா

en: Chiquitano
ta: சிக்யூதானோ

en: Chiru
ta: சிரூ

en: Chitimacha
ta: சிடிமாசா

en: Chittagonian
ta: சிட்டாகோனியன்

en: Chocangacakha
ta: சோகான்காகாக்ஹா

en: Chochotec
ta: சோகோடெக்

en: Choctaw
ta: சோக்டாவ்

en: Chodri
ta: சோட்ரி

en: Chokwe
ta: சோக்வே

en: Chol
ta: சோல்

en: Cholón
ta: சோலோன்

en: Chong
ta: சோங்

en: Choni
ta: சோனி

en: Chonyi-Dzihana-Kauma
ta: சோன்யி-டிஸிஹானா-கௌமா

en: Chopi
ta: சோபி

en: Chorasmian
ta: சோராஸ்மியன்

en: Chortí
ta: சோர்தி

en: Chrau
ta: சாரவ்

en: Chru
ta: ச்ரு

en: Chuave
ta: சுவாவே

en: Chuj
ta: சுஜ்

en: Chuka
ta: சுகா

en: Chukot
ta: சுகோட்

en: Chukwa
ta: சுக்வா

en: Chulym
ta: சுலைம்

en: Chumburung
ta: சும்புர்ரங்

en: Churahi
ta: சுராஹி

en: Chut
ta: சூட்

en: Chuukese
ta: சுக்கீஸ்

en: Chuvantsy
ta: சுவான்ட்சை

en: Chuvash
ta: சுவாஸ்

en: Chuwabu
ta: சுவாபு

en: Chácobo
ta: சாகோபோ

en: Cia-Cia
ta: சியா-சியா

en: Cibak
ta: சிபாக்

en: Cicipu
ta: சிசிபு

en: Cimbrian
ta: சிம்பிரியன்

en: Cinda-Regi-Tiyal
ta: சின்டா-ரேகி-தியால்

en: Cineni
ta: சினேலி

en: Cinta Larga
ta: சின்டா லார்கா

en: Cishingini
ta: சிஸ்ஹின்கினி

en: Citak
ta: சிதாக்

en: Ciwogai
ta: கிவோகாய்

en: Clallam
ta: சலால்லம்

en: Coahuilteco
ta: கோஹுயல்டெகோ

en: Cocama-Cocamilla
ta: கோகாமா-கோகாமில்லா

en: Cochimi
ta: கோசிமி

en: Cocopa
ta: கோகோபா

en: Coeur d'Alene
ta: கோயுர் டி'அலெனி

en: Cofán
ta: கோஃபேன்

en: Cogui
ta: கோகுய்

en: Colombian Sign Language
ta: கொலோம்பியன் கையொப்பம் மொழி

en: Colorado
ta: கொலொராடோ

en: Columbia-Wenatchi
ta: கொலம்பியா- வெனாட்சி

en: Comanche
ta: கோமேன்சே

en: Comecrudo
ta: கோமெக்ருடோ

en: Como Karim
ta: கோமோ கரிம்

en: Comox
ta: கோமோக்ஸ்

en: Con
ta: கோன்

en: Coos
ta: கூஸ்

en: Coptic
ta: காப்டிக்

en: Coquille
ta: கோக்யுல்லீ

en: Cori
ta: கோரி

en: Cornish
ta: கோர்னிஷ்

en: Corsican
ta: கோர்ஸிகேன்

en: Costa Rican Sign Language
ta: கோஸ்டா ரைகேன் கையொப்ப மொழி

en: Cotoname
ta: கோடோநேம்

en: Cowlitz
ta: கவ்லிட்ஸ்

en: Cree
ta: சிரீ

en: Creek
ta: க்ரீக்

en: Croatia Sign Language
ta: க்ரோடியா கையொப்ப மொழி

en: Croatian
ta: குரேஷியன்

en: Crow
ta: க்ரோ

en: Cruzeño
ta: க்ருஸெனோ

en: Cua
ta: கௌ

en: Cuba Sign Language
ta: க்யூபா கையொப்ப மொழி

en: Cubeo
ta: குபியோ

en: Cuiba
ta: குய்பா

en: Culina
ta: குலினா

en: Cumanagoto
ta: குமேனகோடோ

en: Cumbric
ta: கும்பிரிக்

en: Cun
ta: குன்

en: Cung
ta: சுங்

en: Cupeño
ta: குபேனோ

en: Curonian
ta: குரோனியன்

en: Curripaco
ta: குர்ரிபாகோ

en: Cutchi-Swahili
ta: ட்சி-ஸ்வாஹிலி

en: Cuvok
ta: குவோக்

en: Cuyonon
ta: குயோனோன்

en: Czech
ta: செக்

en: Czech Sign Language
ta: செக் கையொப்ப மொழி

en: Côông
ta: கூங்

en: Daantanai'
ta: டாண்டானை

en: Daasanach
ta: நாஸனாச்

en: Daba
ta: டாபா

en: Dabarre
ta: டபார்ரே

en: Dabe
ta: டாபே

en: Dacian
ta: டாசியன்

en: Dadibi
ta: டடிபி

en: Dadiya
ta: டடியா

en: Daga
ta: டாகா

en: Dagaari Dioula
ta: டகாரி டியோலா

en: Dagba
ta: டாக்பா

en: Dagbani
ta: டக்பானி

en: Dagik
ta: டகிக்

en: Dagoman
ta: டகோமன்

en: Dahalo
ta: டாஹாலோ

en: Daho-Doo
ta: டாஹோ-டூ

en: Dai
ta: டாய்

en: Dair
ta: டெய்ர்

en: Dakka
ta: டாக்கா

en: Dakota
ta: டகோடா

en: Dakpakha
ta: டாக்பாக்ஹா

en: Dalmatian
ta: டால்மாடியன்

en: Dama
ta: டாமா

en: Damakawa
ta: டமாகாவா

en: Damal
ta: டமால்

en: Dambi
ta: டாம்பி

en: Dameli
ta: டமேலி

en: Dampelas
ta: டாம்பீலேஸ்

en: Dan
ta: டான்

en: Danaru
ta: டனாரு

en: Danau
ta: டாநௌ

en: Dangaléat
ta: டான்கலேட்

en: Danish
ta: டானிஷ்

en: Danish Sign Language
ta: டானிஷ் கையொப்ப மொழி

en: Dano
ta: டானோ

en: Dao
ta: டயோ

en: Daonda
ta: டௌன்டா

en: Darai
ta: டராய்

en: Dargwa
ta: டார்க்வா

en: Darlong
ta: டார்லாங்

en: Darmiya
ta: டார்மியா

en: Dass
ta: தாஸ்

en: Datooga
ta: டாடூகா

en: Daur
ta: டௌர்

en: Davawenyo
ta: டவாவேன்யோ

en: Dawawa
ta: டவாவா

en: Dawera-Daweloor
ta: டவேரா-டவேலூர்

en: Dawro
ta: டாவ்ரோ

en: Day
ta: நாள்

en: Dayi
ta: டாயி

en: Dazaga
ta: டஸாகா

en: Deccan
ta: டெக்கான்

en: Dedua
ta: டெட்யா

en: Defaka
ta: டெஃபாகா

en: Degaru
ta: டெகாரு

en: Degema
ta: டெஜீமா

en: Degenan
ta: டெகனன்

en: Degexit'an
ta: டெகெஸிதா'ன்

en: Dehu
ta: டெஹு

en: Dehwari
ta: டெய்வாரி

en: Dek
ta: டெக்

en: Dela-Oenale
ta: டெலா-ஒய்நால்

en: Delaware
ta: டெலாவர்

en: Delo
ta: டெலோ

en: Dem
ta: டெம்

en: Dema
ta: டேமா

en: Demisa
ta: டெமிஸா

en: Demta
ta: டெம்டா

en: Dendi (Benin)
ta: டென்டி (பெனின்)

en: Dendi (Central African Republic)
ta: டென்டி (சென்ட்ரல் ஆஃப்ரிகன் குடியரசு)

en: Dengese
ta: டென்கெஸெ

en: Dengka
ta: டெங்கா

en: Deno
ta: டேனோ

en: Denya
ta: டென்யா

en: Dení
ta: டேனி

en: Deori
ta: டியோரி

en: Dera (Indonesia)
ta: டெரா (இந்தோனேசியா)

en: Dera (Nigeria)
ta: டெரா (நைஜீரியா)

en: Desano
ta: டெஸானோ

en: Desiya
ta: டெஸியா

en: Dewoin
ta: டெவோய்ன்

en: Dezfuli
ta: டெஸ்ஃபுலி

en: Dghwede
ta: டக்வேட்

en: Dhaiso
ta: தாய்ஸோ

en: Dhalandji
ta: தாலன்ட்ஜி

en: Dhanki
ta: தான்கி

en: Dhanwar (Nepal)
ta: தன்வார் (நேபாளம்)

en: Dhao
ta: தாயோ

en: Dhargari
ta: தார்கரி

en: Dhatki
ta: தாட்கி

en: Dhimal
ta: திமால்

en: Dhivehi
ta: திவேஹி

en: Dhodia
ta: தோடியா

en: Dhundari
ta: துன்டரி

en: Dhurga
ta: துர்கா

en: Dhuwal
ta: துவால்

en: Dia
ta: டியா

en: Dibiyaso
ta: டிபியாசோ

en: Dibo
ta: டிபோ

en: Dibole
ta: டிபோலீ

en: Didinga
ta: டிடின்கா

en: Dido
ta: டிடோ

en: Dieri
ta: டைரி

en: Digo
ta: டிகோ

en: Dii
ta: டீ

en: Dijim-Bwilim
ta: டிஜிம்-பிவிலிம்

en: Dilling
ta: டில்லிங்

en: Dima
ta: டிமா

en: Dimasa
ta: டிமாசா

en: Dimbong
ta: டிம்போங்

en: Dime
ta: டைம்

en: Dimli (individual language)
ta: டிம்லி (தனிப்பட்ட மொழி)

en: Ding
ta: டிங்

en: Dinka
ta: டின்கா

en: Dirari
ta: டிராரி

en: Dirasha
ta: திராஷா

en: Diriku
ta: டிரிகு

en: Dirim
ta: டிரிம்

en: Disa
ta: டிசா

en: Ditammari
ta: திடாம்மரி

en: Ditidaht
ta: டிடிடாஹ்ட்

en: Diuwe
ta: டிய்வே

en: Dixon Reef
ta: டிஸோன் ரீஃப்

en: Dizin
ta: டிஸின்

en: Djambarrpuyngu
ta: டஜாம்பார்பைன்கு

en: Djamindjung
ta: டிஜாமைன்ட்ஜுங்

en: Djangun
ta: டிஜான்கன்

en: Djauan
ta: டிஜாவ்யன்

en: Djawi
ta: டிஜீவி

en: Djeebbana
ta: டிஜீப்பானா

en: Djinang
ta: டிஜினாங்

en: Djinba
ta: டிஜின்பா

en: Djingili
ta: டிஜின்கிலி

en: Djiwarli
ta: டிஜிவார்லி

en: Dobel
ta: டோபெல்

en: Dobu
ta: டோபு

en: Doe
ta: டியோ

en: Doghoro
ta: டோக்ஹோரோ

en: Dogoso
ta: டோகோசோ

en: Dogosé
ta: டோகோஸ்

en: Dogri (individual language)
ta: டோக்ரி (தனிப்பட்ட மொழி)

en: Dogri (macrolanguage)
ta: டோக்ரி (மெக்ரோமொழி)

en: Dogrib
ta: டோக்ரிப்

en: Doka
ta: டோகா

en: Doko-Uyanga
ta: டோகோ-உயான்கா

en: Dolgan
ta: டோல்கான்

en: Dolpo
ta: டோல்போ

en: Dom
ta: டோம்

en: Domaaki
ta: டோமாகி

en: Domari
ta: டோமாரி

en: Dombe
ta: டோம்பெ

en: Dominican Sign Language
ta: டோமினிகேன் கையொப்ப மொழி

en: Dompo
ta: டோம்பா

en: Domu
ta: டோமு

en: Domung
ta: டோமுங்

en: Dondo
ta: டோன்டு

en: Dong
ta: டோங்

en: Dongo
ta: டோன்கோ

en: Dongotono
ta: டோன்கோடோன்னோ

en: Dongxiang
ta: டோங்ஸியாங்

en: Doondo
ta: டோன்டோ

en: Dori'o
ta: டோரி'யோ

en: Doromu-Koki
ta: டோமோரு-கோகி

en: Dororo
ta: டோரோரோ

en: Dorze
ta: டோர்ஸா

en: Doso
ta: டோசோ

en: Doutai
ta: டொவ்தாய்

en: Doyayo
ta: டோயாயோ

en: Drents
ta: டெரென்ட்ஸ்

en: Drung
ta: ட்ரங்

en: Duala
ta: டுயாலா

en: Duano
ta: டுயானோ

en: Duau
ta: டுயவ்

en: Dubli
ta: டுப்லி

en: Dubu
ta: டுபு

en: Dugun
ta: டுகுன்

en: Duguri
ta: டுகுரி

en: Dugwor
ta: டுக்வோர்

en: Duhwa
ta: துஹ்வா

en: Duke
ta: டுயூக்

en: Dulbu
ta: டுல்பு

en: Duma
ta: டுமா

en: Dumbea
ta: டம்பியா

en: Dumi
ta: டுமி

en: Dumpas
ta: டும்பாஸ்

en: Dumun
ta: டுமுன்

en: Duna
ta: டுனா

en: Dungan
ta: டுன்கன்

en: Dungmali
ta: துங்மாலி

en: Dungra Bhil
ta: டுன்கரா பிஹில்

en: Dungu
ta: டுன்கு

en: Dura
ta: டுரா

en: Duri
ta: துரி

en: Duriankere
ta: துரியன்கெரே

en: Duruma
ta: டுருமா

en: Duruwa
ta: துருவா

en: Dusner
ta: டஸ்நெர்

en: Dusun Deyah
ta: டுசுன் டேயாஹ்

en: Dusun Malang
ta: டுசன் மலாங்

en: Dusun Witu
ta: டுசுன் விது

en: Dutch Sign Language
ta: டச்சு கையொப்ப மொழி

en: Dutton World Speedwords
ta: டுட்டன் உலக விரைவு வார்த்தைகள்

en: Duungooma
ta: டூன்கூமா

en: Duupa
ta: டூபா

en: Duvle
ta: டுவ்லே

en: Duwai
ta: டுவாய்

en: Duwet
ta: டுவெட்

en: Dwang
ta: டவாங்

en: Dyaabugay
ta: டயாபுகைய்

en: Dyaberdyaber
ta: டையாபெர்டையாபெர்

en: Dyan
ta: டையன்

en: Dyangadi
ta: டயான்கடி

en: Dyirbal
ta: டைர்பால்

en: Dyugun
ta: டயுகன்

en: Dyula
ta: டயுலா

en: Dza
ta: டிஸா

en: Dzalakha
ta: டஸலாக்ஹா

en: Dzando
ta: டஸான்டோ

en: Dzao Min
ta: டஸௌ மின்

en: Dzodinka
ta: டிஸோடின்கா

en: Dzongkha
ta: ட்சொங்க்ஹா

en: Dzùùngoo
ta: டுஸூங்கோ

en: Dâw
ta: டாவ்

en: E'ñapa Woromaipu
ta: ஈ'னாபா வோரோமைய்பு

en: Eastern Maroon Creole
ta: கிழக்கு மரூன் கிரியோல்

en: Ebira
ta: எபிரா

en: Eblan
ta: எப்லன்

en: Ebrié
ta: எபையர்

en: Ebughu
ta: எபக்ஹு

en: Ecuadorian Sign Language
ta: இகாடோரியன் கையொப்ப மொழி

en: Ede Cabe
ta: எடே காபே

en: Ede Ica
ta: எடே ஐகா

en: Ede Idaca
ta: எடே இடாகா

en: Ede Ije
ta: எடே இஜே

en: Edolo
ta: எடோலோ

en: Edomite
ta: எடோமைட்

en: Edopi
ta: எடோபி

en: Efai
ta: இஃபாய்

en: Efe
ta: இஃபே

en: Efik
ta: இஃபிக்

en: Efutop
ta: ஈஃபுடாப்

en: Ega
ta: இகா

en: Eggon
ta: ஃக்கோன்

en: Egypt Sign Language
ta: எகிப்து கையொப்ப மொழி

en: Egyptian (Ancient)
ta: எகிப்தியன் (பழைய)

en: Ehueun
ta: எஹுயன்

en: Eipomek
ta: எபோமெக்

en: Eitiep
ta: எதியப்

en: Ejagham
ta: எஜாகாம்

en: Ejamat
ta: இஜாமாட்

en: Ekajuk
ta: இகாஜுக்

en: Ekari
ta: இகாரி

en: Eki
ta: இகி

en: Ekit
ta: இகிட்

en: Ekpeye
ta: இக்பேயே

en: El Hugeirat
ta: எல் ஹுஜெரிரட்

en: El Molo
ta: எல் மோலோ

en: Elamite
ta: எலாமைட்

en: Eleme
ta: எலேமே

en: Elepi
ta: இலேபி

en: Elip
ta: இலிப்

en: Elkei
ta: எல்கெய்

en: Eloyi
ta: எலோயி

en: Elseng
ta: எல்செங்

en: Elu
ta: எலு

en: Elymian
ta: எலைமியன்

en: Emae
ta: ஈமை

en: Emai-Iuleha-Ora
ta: இமாய்-லுலேஹா-ஓரா

en: Eman
ta: எமான்

en: Embaloh
ta: எம்போலாஹ்

en: Emberá-Baudó
ta: எம்பெரா-பௌடோ

en: Emberá-Catío
ta: எம்பெரா-காடியோ

en: Emberá-Chamí
ta: எம்பெரா-சாமி

en: Emberá-Tadó
ta: எம்பெரா-தடோ

en: Embu
ta: எம்பு

en: Emerillon
ta: எமெரில்லோன்

en: Emilian
ta: எமிலியன்

en: Emplawas
ta: எம்ப்லாவாஸ்

en: Emumu
ta: எமுமு

en: En
ta: என்

en: Enawené-Nawé
ta: எனாவேன்-நவே

en: Ende
ta: என்டே

en: Enga
ta: என்கா

en: Engenni
ta: என்ஜென்னி

en: Enggano
ta: என்கனோ

en: English
ta: ஆங்கிலம்

en: Enrekang
ta: என்ரேகங்

en: Enu
ta: எனு

en: Enwan (Akwa Ibom State)
ta: என்வான் (அக்வா இபோம் ஸ்டேட்)

en: Enwan (Edu State)
ta: என்வன் (கல்வி நிலை)

en: Enya
ta: என்யா

en: Epena
ta: எபேனா

en: Epi-Olmec
ta: எபி-ஓல்மெக்

en: Epie
ta: எபைய்

en: Eravallan
ta: எராவால்லன்

en: Erave
ta: ஃராஃ

en: Ere
ta: ஈரே

en: Eritai
ta: எரிதாய்

en: Erokwanas
ta: எரோக்வனாஸ்

en: Erre
ta: எர்ரே

en: Erromintxela
ta: எர்ரொமிண்ட்க்ஸெலா

en: Ersu
ta: எர்சு

en: Eruwa
ta: எருவா

en: Erzya
ta: எர்ஸையா

en: Esan
ta: இஸான்

en: Ese
ta: ஈசே

en: Ese Ejja
ta: எசே எஜ்ஜா

en: Eshtehardi
ta: எஷ்தேஹார்டி

en: Esimbi
ta: அசிம்பி

en: Esperanto
ta: யெஸ்பரான்டொ

en: Esselen
ta: எஸ்சேலன்

en: Estonian
ta: எஸ்டோனியன்

en: Estonian Sign Language
ta: எஸ்டோனியன் கையொப்ப மொழி

en: Esuma
ta: இசுமா

en: Etchemin
ta: எட்சேமின்

en: Etebi
ta: எதேபி

en: Eten
ta: எதேன்

en: Eteocretan
ta: எதியோக்ரெடன்

en: Eteocypriot
ta: எத்தியோசைப்ரியாட்

en: Ethiopian Sign Language
ta: எத்தியோப்பியன் கையொப்ப மொழி

en: Etkywan
ta: என்கைவான்

en: Eton (Cameroon)
ta: எடோன் (கேமரூன்)

en: Eton (Vanuatu)
ta: எடோன் (வனாட்டு)

en: Etruscan
ta: எட்ருஸ்கேன்

en: Etulo
ta: ஈதுலோ

en: Evant
ta: இவண்ட்

en: Even
ta: இரட்டை

en: Evenki
ta: எவேன்கி

en: Ewage-Notu
ta: ஈவாஜ்-நோடு

en: Ewe
ta: இவ்

en: Ewondo
ta: எவோன்டோ

en: Extremaduran
ta: எக்ஸ்டீம்மதுரன்

en: Eyak
ta: ஈயாக்

en: Fagani
ta: பகானி

en: Faita
ta: பாய்டா

en: Faiwol
ta: பாய்வோல்

en: Fala
ta: ஃபாலா

en: Fali
ta: ஃபாலி

en: Faliscan
ta: பாலிஸ்கன்

en: Fam
ta: பாம்

en: Fanagalo
ta: ஃபனாகாலோ

en: Fang (Cameroon)
ta: ஃபாங்க் (கேமரூன்)

en: Fang (Equatorial Guinea)
ta: ஃபாங் (ஈக்யுடோரியல் குய்னியா)

en: Fania
ta: ஃபானியா

en: Farefare
ta: ஃபெர்பெர்

en: Faroese
ta: பரோசி

en: Fas
ta: ஃபாஸ்

en: Fasu
ta: பாசு

en: Fataleka
ta: படேல்கா

en: Fataluku
ta: பாடலுகு

en: Fayu
ta: பாயு

en: Fe'fe'
ta: ஃபெ 'ஃபெ'

en: Fembe
ta: பெம்பெ

en: Feroge
ta: பெரோஜ்

en: Fijian
ta: ஃபிஜியன்

en: Filipino
ta: ஃபிலிபைனோ

en: Finland-Swedish Sign Language
ta: பின்லாந்து-சுவீடிஷ் கையொப்ப மொழி

en: Finnish
ta: பின்னிஷ்

en: Finnish Sign Language
ta: பின்னிஷ் கையொப்ப மொழி

en: Finongan
ta: பினோன்கன்

en: Fipa
ta: ஃபிபா

en: Firan
ta: ஃபிரன்

en: Fiwaga
ta: ஃபிவாகா

en: Flinders Island
ta: ஃபிலின்டேர்ஸ் தீவு

en: Foau
ta: பௌவ்

en: Foi
ta: ஃபோய்

en: Foia Foia
ta: ஃபோயா ஃபோயா

en: Folopa
ta: ஃபோலோபா

en: Foma
ta: ஃபோமா

en: Fon
ta: ஃபோன்

en: Fongoro
ta: ஃபோன்கோரோ

en: Foodo
ta: ஃபோடோ

en: Forak
ta: ஃபோராக்

en: Fordata
ta: ஃபார்டேடா

en: Fore
ta: ஃபோரே

en: Fortsenal
ta: ஃபோர்ட்சேநல்

en: Frankish
ta: ஃப்ரான்கிஷ்

en: French
ta: பிரெஞ்சு

en: French Sign Language
ta: பிரெஞ்சு கையொப்ப மொழி

en: Friulian
ta: ஃப்ரையுனியன்

en: Fulah
ta: ஃபுல்ஹா

en: Fuliiru
ta: புல்ரு

en: Fulniô
ta: புல்நியோ

en: Fum
ta: ஃபும்

en: Fur
ta: ஃப்யூர்

en: Furu
ta: ஃபுயூரா

en: Futuna-Aniwa
ta: புடுயுனா-அனிவா

en: Fuyug
ta: புயுக்

en: Fwe
ta: ஃப்வே

en: Fwâi
ta: ஃப்வாய்

en: Fyam
ta: ஃபையம்

en: Fyer
ta: ஃபையேர்

en: Ga
ta: கா

en: Ga'anda
ta: கா'யான்டா

en: Ga'dang
ta: க'டாங்

en: Gaam
ta: காம்

en: Gabri
ta: காப்ரி

en: Gabrielino-Fernandeño
ta: காப்ரிய்லினோ-ஃபெர்னான்டேனோ

en: Gadang
ta: கடாங்

en: Gaddang
ta: காட்டங்

en: Gaddi
ta: கட்ட்டி

en: Gade
ta: கடே

en: Gadjerawang
ta: கட்ஜேர

en: Gadsup
ta: காட்ஸுப்

en: Gafat
ta: கபேட்

en: Gagadu
ta: ககாடு

en: Gagauz
ta: காகுய்ஸ்

en: Gagu
ta: காகு

en: Gahri
ta: கஹரி

en: Gaikundi
ta: காய்குன்டி

en: Gail
ta: காய்ல்

en: Gaina
ta: காய்னா

en: Gal
ta: கால்

en: Galambu
ta: கலாம்பு

en: Galatian
ta: கலாடியன்

en: Galela
ta: கலேலா

en: Galeya
ta: கலேயா

en: Galice
ta: கலைஸ்

en: Galician
ta: காலிஸியன்

en: Galindan
ta: காலின்டன்

en: Galo
ta: காலோ

en: Gambera
ta: கம்பேரா

en: Gamilaraay
ta: கமிலாரே

en: Gamit
ta: கமிட்

en: Gamkonora
ta: காம்கோநோரா

en: Gamo
ta: காமோ

en: Gamo-Ningi
ta: காமோ-தின்கி

en: Gana
ta: கானா

en: Ganang
ta: கனாங்

en: Ganda
ta: கான்டா

en: Gane
ta: கனே

en: Ganggalida
ta: கேங்கலிடா

en: Ganglau
ta: காங்லாவ்ஃஃ

en: Gangte
ta: காங்டே

en: Gangulu
ta: கான்குலு

en: Gants
ta: கான்ட்ஸ்

en: Ganza
ta: கன்ஸா

en: Ganzi
ta: கான்ஸி

en: Gapapaiwa
ta: காபாபாய்வா

en: Garhwali
ta: கர்ஹவாலி

en: Garifuna
ta: கரிஃபுனா

en: Garig-Ilgar
ta: கரிக்-இல்கர்

en: Garo
ta: காரோ

en: Garre
ta: கார்ரே

en: Garus
ta: கருஸ்

en: Garza
ta: கார்ஸா

en: Gata'
ta: காடா'

en: Gavar
ta: காவார்

en: Gavião Do Jiparaná
ta: கவிடோ டு ஜிபாரனா

en: Gawar-Bati
ta: கவார்-பட்டி

en: Gawwada
ta: காவ்வாடா

en: Gayil
ta: கயில்

en: Gayo
ta: காயோ

en: Gazi
ta: காஸி

en: Gbagyi
ta: கபேக்யி

en: Gbanu
ta: கபாநு

en: Gbanziri
ta: கபான்ஸிரி

en: Gbari
ta: கபாரி

en: Gbaya (Central African Republic)
ta: கபயா (மத்திய ஆஃப்ரிகன் குடியரசி)

en: Gbaya (Sudan)
ta: கபாயா (சூடான்)

en: Gbaya-Bossangoa
ta: கபாயா-போஸான்கோவா

en: Gbaya-Bozoum
ta: கபாயா-போஸோயும்

en: Gbaya-Mbodomo
ta: கபாயா-போடோமோ

en: Gbayi
ta: கபாயி

en: Gbii
ta: கிப்பி

en: Gbiri-Niragu
ta: பிரி-நிராகு

en: Ge
ta: கீ

en: Gebe
ta: கெபெ

en: Gedaged
ta: கெடாஜ்டு

en: Gedeo
ta: ஜெடியோ

en: Geez
ta: கீஸ்

en: Geji
ta: கேஜி

en: Gela
ta: கெலா

en: Geme
ta: ஜெம்

en: Gen
ta: கென்

en: Gende
ta: ஜென்டே

en: Gengle
ta: ஜென்கில்

en: Georgian
ta: ஜியார்ஜியன்

en: Gepo
ta: ஜெபோ

en: Gera
ta: ஜெரா

en: German
ta: ஜெர்மன்

en: German Sign Language
ta: ஜெர்மன் கையொப்ப மொழி

en: Geruma
ta: ஜெருமா

en: Geser-Gorom
ta: ஜெசெர்-கோரோம்

en: Ghadamès
ta: கடேம்ஸ்

en: Ghanaian Sign Language
ta: கானையன் கையொப்ப மொழி

en: Ghanongga
ta: கானோன்க்கா

en: Ghari
ta: காரி

en: Ghayavi
ta: கயாவி

en: Ghera
ta: கேரா

en: Ghodoberi
ta: கோடோபெரி

en: Ghomara
ta: கோமாரா

en: Ghomálá'
ta: க்ஹோமாலா

en: Ghotuo
ta: கோதூ

en: Ghulfan
ta: குல்பேன்

en: Giangan
ta: கியான்கன்

en: Gibanawa
ta: கிபானாவா

en: Gidar
ta: கிடார்

en: Giiwo
ta: கீவோ

en: Gikyode
ta: கிக்யோடே

en: Gilaki
ta: கிலாகி

en: Gilbertese
ta: கில்பெர்டெஸ்

en: Gilima
ta: கிலிமா

en: Gilyak
ta: கில்யாக்

en: Gimi (Eastern Highlands)
ta: கிமி (கிழக்கத்திய ஹைலேண்ட்ஸ்)

en: Gimi (West New Britain)
ta: ஜிமி (மேற்கு புதிய பிரிடெய்ன்)

en: Gimme
ta: கிம்மீ

en: Gimnime
ta: ஜிம்நிம்

en: Ginuman
ta: கியுமான்

en: Ginyanga
ta: ஜின்யான்கா

en: Girawa
ta: கிராவா

en: Giryama
ta: கிரையாமா

en: Gitonga
ta: கிடோங்கா

en: Gitua
ta: கிட்டுவா

en: Gitxsan
ta: கிட்ஸ்சன்

en: Giyug
ta: கியுக்

en: Gizrra
ta: கிஸ்ர்ரா

en: Glaro-Twabo
ta: கலாரோ-டவாபோ

en: Glavda
ta: கிலாவ்டா

en: Glio-Oubi
ta: கிலியோ-ஓய்பி

en: Gnau
ta: குனாவ்

en: Goaria
ta: கோவாரியா

en: Gobasi
ta: கோபாஸி

en: Gobu
ta: கோபு

en: Godié
ta: கோடை

en: Godwari
ta: காட்வாரி

en: Goemai
ta: ஜியோமாய்

en: Gofa
ta: கோஃபா

en: Gogo
ta: கோகோ

en: Gogodala
ta: கோகோடாலா

en: Gokana
ta: கோகானா

en: Gola
ta: கோலா

en: Golin
ta: கோலின்

en: Gondi
ta: கோன்டி

en: Gone Dau
ta: கான் டாவ்

en: Gongduk
ta: கோங்டூக்

en: Gonja
ta: கோன்ஜா

en: Gooniyandi
ta: கூனியான்டி

en: Gor
ta: கோர்

en: Gorakor
ta: கோராகோர்

en: Gorap
ta: கோராப்

en: Gorontalo
ta: கோரோன்டாலோ

en: Gorovu
ta: கோரோவு

en: Gorowa
ta: கோரோவா

en: Gothic
ta: கோதிக்

en: Goundo
ta: கோன்டோ

en: Gourmanchéma
ta: கோர்மன்சேமா

en: Gowlan
ta: கோவ்லான்

en: Gowli
ta: கோவ்லி

en: Gowro
ta: கோவ்ரோ

en: Gozarkhani
ta: கோஸார்க்ஹனி

en: Grangali
ta: கிரங்காலி

en: Grebo
ta: கிரேபோ

en: Greek Sign Language
ta: கிரீக் கையொப்ப மொழி

en: Gresi
ta: கிரேஸி

en: Groma
ta: கரோமா

en: Gronings
ta: க்ரோனிங்ஸ்

en: Gros Ventre
ta: க்ரோஸ் வென்ட்ரீ

en: Guahibo
ta: கௌஹிபோ

en: Guajajára
ta: குஜாஜாரா

en: Guajá
ta: குஜா

en: Guambiano
ta: கும்பியானோ

en: Guana (Brazil)
ta: குயநா (ப்ரெசில்)

en: Guana (Paraguay)
ta: குயநா (பராகுவே)

en: Guanano
ta: குய்னானோ

en: Guanche
ta: குயன்சே

en: Guanyinqiao
ta: குயன்யின்க்குயோ

en: Guarani
ta: குர்ரானி

en: Guarayu
ta: குயர்ராயு

en: Guarequena
ta: குயர்க்யுனா

en: Guatemalan Sign Language
ta: குயாட்மாலன் கையொப்ப மொழி

en: Guató
ta: கயாடோ

en: Guayabero
ta: குய்யாபெரோ

en: Gudanji
ta: குடன்ஜி

en: Gude
ta: க்குடே

en: Gudu
ta: குடு

en: Guduf-Gava
ta: குடுஃப்-காவா

en: Gugadj
ta: குகாட்ஜ்

en: Gugu Badhun
ta: க்குகு பாதன்

en: Gugu Warra
ta: குகு வார்ரா

en: Gugubera
ta: குகுபேரா

en: Guguyimidjir
ta: குகுயிமிட்ஜிர்

en: Guhu-Samane
ta: குஹு-சமான்

en: Guinean Sign Language
ta: குய்நெயன் கையொப்ப மொழி

en: Guiqiong
ta: குய்கோங்

en: Gujarati
ta: குஜராத்தி

en: Gujari
ta: குஜாரி

en: Gula (Central African Republic)
ta: குலா (சென்ட்ரல் ஆஃப்ரிகன் குடியரசு)

en: Gula (Chad)
ta: குலா (சாட்)

en: Gula Iro
ta: குலா ஐரோ

en: Gula'alaa
ta: குலா'அலா

en: Gule
ta: குலே

en: Guliguli
ta: குலிகுலி

en: Gumalu
ta: குமாலு

en: Gumatj
ta: குமாட்ஜ்

en: Gumawana
ta: குமாவானா

en: Gumuz
ta: குமுஸ்

en: Gun
ta: கன்

en: Gundi
ta: குன்டி

en: Gungabula
ta: கன்கபுலா

en: Gungu
ta: கங்கு

en: Guntai
ta: குன்டாய்

en: Gunwinggu
ta: கன்வின்கு

en: Gunya
ta: கன்யா

en: Gupa-Abawa
ta: குபா-அபாவா

en: Gupapuyngu
ta: குபாபைன்கு

en: Guragone
ta: குராகான்

en: Guramalum
ta: குராமாலும்

en: Gurani
ta: குராணி

en: Gurdjar
ta: குர்டுஜார்

en: Gureng Gureng
ta: குரெங் குரெங்

en: Gurgula
ta: குர்குலா

en: Guriaso
ta: குரையஸோ

en: Gurinji
ta: குரின்ஜி

en: Gurmana
ta: குர்மானா

en: Guro
ta: குரோ

en: Guruntum-Mbaaru
ta: குருன்டும்-ம்பாரு

en: Gusii
ta: குஸி

en: Gusilay
ta: குஸிலேய்

en: Guwamu
ta: குவாமு

en: Guya
ta: குயா

en: Guyani
ta: குயானி

en: Gvoko
ta: கவோகோ

en: Gwahatike
ta: க்வாஹாடிக்

en: Gwamhi-Wuri
ta: கவாஹி-வூரி

en: Gwandara
ta: கவான்டரா

en: Gweda
ta: கிவேடா

en: Gweno
ta: குவேநோ

en: Gwichʼin
ta: கவிச் இன்

en: Gyele
ta: கயேல்

en: Gyem
ta: கயேம்

en: Ha
ta: ஹா

en: Habu
ta: ஹபு

en: Hadiyya
ta: ஹடிய்யா

en: Hadothi
ta: ஹடோதி

en: Hadrami
ta: ஹாட்ராமி

en: Hadza
ta: ஹட்ஸா

en: Haeke
ta: ஹாக்கே

en: Hahon
ta: ஹஹோன்

en: Hai//om
ta: ஹாய்//ஓம்

en: Haida
ta: ஹாய்டா

en: Haigwai
ta: ஹாய்க்வாய்

en: Haiphong Sign Language
ta: ஹய்போங் கையொப்ப மொழி

en: Haisla
ta: ஹாய்ஸ்லா

en: Haitian Vodoun Culture Language
ta: ஹாய்தியன் வோடுயன் கல்சர் மொழி

en: Haji
ta: ஹாஜி

en: Hajong
ta: ஹஜோங்

en: Hakö
ta: ஹாகோ

en: Halang
ta: ஹலாங்

en: Halang Doan
ta: ஹலாங் டோன்

en: Halbi
ta: ஹல்பி

en: Halia
ta: ஹாலியா

en: Halkomelem
ta: ஹால்கோமெலெம்

en: Hamap
ta: ஹமேப்

en: Hamba
ta: ஹம்பா

en: Hamer-Banna
ta: ஹமேர்-பான்னா

en: Hamtai
ta: ஹம்டாய்

en: Han
ta: ஹன்

en: Hanga
ta: ஹாங்கா

en: Hanga Hundi
ta: ஹாங்கா ஹுன்டி

en: Hangaza
ta: ஹாங்கஸா

en: Hani
ta: ஹனி

en: Hano
ta: ஹனோ

en: Hanoi Sign Language
ta: ஹனோய் கையொப்ப மொழி

en: Hanunoo
ta: ஹனுனோ

en: Harami
ta: ஹராமி

en: Harari
ta: ஹராரி

en: Haroi
ta: ஹரோய்

en: Harsusi
ta: ஹர்சுஸி

en: Haruai
ta: ஹருய்

en: Haruku
ta: ஹருகு

en: Haryanvi
ta: ஹரியான்வி

en: Harzani
ta: ஹர்ஸானி

en: Hasha
ta: ஹாஷா

en: Hassaniyya
ta: ஹாசனிய்யா

en: Hatam
ta: ஹடம்

en: Hattic
ta: ஹாட்டிக்

en: Hausa
ta: ஹௌஸா

en: Hausa Sign Language
ta: ஹௌஸா கையொப்ப மொழி

en: Havasupai-Walapai-Yavapai
ta: ஹவாசுபாய்-வாலாபாய்-யவாபாய்

en: Haveke
ta: ஹேவ்கே

en: Havu
ta: ஹவு

en: Hawaiian
ta: ஹவாய்யன்

en: Haya
ta: ஹயா

en: Hazaragi
ta: ஹஸாராகி

en: Hdi
ta: ஹடி

en: Hebrew
ta: ஹீப்ரு

en: Hehe
ta: ஹிஹி

en: Heiban
ta: ஹேய்பான்

en: Heiltsuk
ta: ஹெல்ட்சுக்

en: Helambu Sherpa
ta: ஹேலம்பு ஷேர்பா

en: Helong
ta: ஹேலாங்

en: Hema
ta: ஹேமா

en: Hemba
ta: ஹெம்பா

en: Herdé
ta: ஹெர்டே

en: Herero
ta: ஹிரீரோ

en: Hermit
ta: ஹெர்மிட்

en: Hernican
ta: ஹெர்னிக்கன்

en: Hewa
ta: ஹேவா

en: Heyo
ta: ஹேயோ

en: Hibito
ta: ஹிபிடோ

en: Hidatsa
ta: ஹிடாட்ஸா

en: Higaonon
ta: ஹிகாயோனோன்

en: Hijuk
ta: ஹிஜக்

en: Hiligaynon
ta: ஹிலிகெயநோன்

en: Himarimã
ta: ஹிமாரிமா

en: Hindi
ta: ஹிந்தி

en: Hinduri
ta: ஹின்துரி

en: Hinukh
ta: ஹினுக்ஹ்

en: Hiri Motu
ta: ஹிரி மோட்டு

en: Hittite
ta: ஹிட்டீ

en: Hitu
ta: ஹிடு

en: Hiw
ta: ஹிவ்

en: Hixkaryána
ta: ஹிஸ்கார்யானா

en: Hlai
ta: ஹலாய்

en: Hlersu
ta: ஹெலெர்சு

en: Hmar
ta: ஹிமார்

en: Hmong
ta: ஹமோங்

en: Hmong Daw
ta: ஹமோங் டாவ்

en: Hmong Don
ta: ஹமோங் டோன்

en: Hmong Dô
ta: ஹமோங் டு

en: Hmong Njua
ta: ஹமோங் நிஜ்வா

en: Hmwaveke
ta: ஹம்வேவ்கே

en: Ho
ta: ஹோ

en: Ho Chi Minh City Sign Language
ta: ஹோ சி மின்ஹ் சிட்டி கையொப்ப மொழி

en: Ho-Chunk
ta: ஹோ-சுன்க்

en: Hoava
ta: ஹோவா

en: Hobyót
ta: ஹோப்யோட்

en: Hoia Hoia
ta: ஹோய்யாஹோய்யா

en: Holikachuk
ta: ஹோலிகாசுக்

en: Holiya
ta: ஹோலியா

en: Holma
ta: ஹோல்மா

en: Holoholo
ta: ஹோலோஹோலோ

en: Holu
ta: ஹோலு

en: Homa
ta: ஹோமா

en: Honduras Sign Language
ta: ஹோன்டுராஸ் கையொப்ப மொழி

en: Hong Kong Sign Language
ta: ஹாங்கை காங் கையோ மொழி

en: Honi
ta: ஹோனி

en: Hopi
ta: ஹோபி

en: Horo
ta: ஹோரோ

en: Horom
ta: ஹோரோம்

en: Horpa
ta: ஹோர்பா

en: Hote
ta: ஹோட்

en: Hoti
ta: ஹோடி

en: Hovongan
ta: ஹோவோன்கான்

en: Hoyahoya
ta: ஹோயாஹோயா

en: Hozo
ta: ஹோஸோ

en: Hpon
ta: ஹபோன்

en: Hrangkhol
ta: ஹராங்கோல்

en: Hre
ta: ஹரே

en: Hruso
ta: ஹருசோ

en: Hu
ta: ஹு

en: Huachipaeri
ta: ஹுவாச்சிபியரி

en: Huambisa
ta: ஹம்பிசா

en: Huarijio
ta: ஹுயரிஜியோ

en: Huastec
ta: ஹுவாஸ்டெக்

en: Huaulu
ta: ஹுவாலு

en: Huba
ta: ஹூபா

en: Huichol
ta: ஹுய்சோல்

en: Huilliche
ta: ஹுய்லிசே

en: Hukumina
ta: ஹுகுமினா

en: Hulaulá
ta: ஹுவாவ்லா

en: Huli
ta: ஹுலி

en: Hulung
ta: ஜுலங்

en: Humene
ta: ஹுமேன்

en: Humla
ta: ஹம்லா

en: Hun-Saare
ta: ஹன்-சாரீ

en: Hunde
ta: ஹன்டெ

en: Hung
ta: ஹங்

en: Hungana
ta: ஹங்கானா

en: Hungarian
ta: ஹங்கேரியன்

en: Hungarian Sign Language
ta: ஹங்கேரியன் கையொப்ப மொழி

en: Hunjara-Kaina Ke
ta: ஹன்ஜரா-கைய்னா கீ

en: Hunnic
ta: ஹன்னிக்

en: Hunsrik
ta: ஹுன்ஸ்ரிக்

en: Hunzib
ta: ஹுன்ஸிப்

en: Hupa
ta: ஹுபா

en: Hupdë
ta: ஹப்டே

en: Hupla
ta: ஹப்லா

en: Hurrian
ta: ஹர்ரியன்

en: Hwana
ta: ஹவானா

en: Hyam
ta: ஹையம்

en: Hértevin
ta: ஹெர்தேவின்

en: Hõne
ta: ஹோன்

en: I-Wak
ta: ஐ-வாக்

en: Iaai
ta: லாய்

en: Iamalele
ta: லாமேல்லே

en: Iatmul
ta: லட்முல்

en: Ibaloi
ta: இபாலோய்

en: Iban
ta: இபன்

en: Ibanag
ta: இப்னாக்

en: Ibani
ta: இபானி

en: Ibatan
ta: இகாடன்

en: Iberian
ta: இபெரியன்

en: Ibibio
ta: ஐபிபியொ

en: Ibino
ta: இபினோ

en: Ibu
ta: இபு

en: Ibuoro
ta: இபௌரோ

en: Icelandic
ta: ஐஸ்லாண்டிக்

en: Icelandic Sign Language
ta: ஐஸ்லாண்டிக் கையொப்ப மொழி

en: Iceve-Maci
ta: ஐஸ்வீ-மாசி

en: Ida'an
ta: இடா'யன்

en: Idakho-Isukha-Tiriki
ta: இடகோ-இசுகா-திரிகி

en: Idaté
ta: இடேட்

en: Idere
ta: இடேரே

en: Idesa
ta: இடேஸா

en: Idi
ta: இடி

en: Ido
ta: இடு

en: Idoma
ta: இடோமா

en: Idon
ta: இடோன்

en: Idu-Mishmi
ta: இது-மிஷ்மி

en: Iduna
ta: இடுனா

en: Ifo
ta: இஃபோ

en: Igala
ta: இகாலா

en: Igana
ta: இகானா

en: Igbo
ta: இக்போ

en: Igede
ta: இகேடே

en: Ignaciano
ta: இக்னாசியானோ

en: Igo
ta: இகோ

en: Iguta
ta: இகுடா

en: Igwe
ta: இக்வே

en: Iha
ta: இஹா

en: Iha Based Pidgin
ta: இஹா சார்ந்தபிட்ஜின்

en: Ihievbe
ta: இஹிவ்பீ

en: Ija-Zuba
ta: இஜா-ஸுபா

en: Ik
ta: இக்

en: Ikizu
ta: இகிஸூ

en: Ikoma-Nata-Isenye
ta: இகோமா-நாடா-இசென்யே

en: Ikpeng
ta: இக்பெங்

en: Ikpeshi
ta: இக்பேஷி

en: Ikposo
ta: இக்போசோ

en: Iku-Gora-Ankwa
ta: இகு-கோரா-அன்க்வா

en: Ikulu
ta: இக்குலு

en: Ikwere
ta: இக்வேரே

en: Ila
ta: இலா

en: Ile Ape
ta: இலே அபே

en: Ili Turki
ta: இலி துர்கி

en: Ili'uun
ta: லி'ய்யன்

en: Illyrian
ta: இலைரியன்

en: Iloko
ta: இலோகோ

en: Ilongot
ta: இலோன்கோட்

en: Ilue
ta: லலுய்

en: Ilwana
ta: இவானா

en: Imbongu
ta: இம்போன்கு

en: Imonda
ta: இமோன்டா

en: Imroing
ta: இம்ரோய்ங்

en: Inabaknon
ta: இனாபாக்யோன்

en: Inapang
ta: இனாபங்

en: Indian Sign Language
ta: இந்தியன் கையொப்ப மொழி

en: Indo-Portuguese
ta: இன்டோ-போர்த்துக்கீச்

en: Indonesian
ta: இந்தோனேஷியன்

en: Indonesian Sign Language
ta: இந்தோனேஷியன் கையொப்ப மொழி

en: Indri
ta: இன்திரி

en: Indus Valley Language
ta: இன்டுஸ் வாலி மொழி

en: Ineseño
ta: இனேசேனோ

en: Inga
ta: இன்கா

en: Ingrian
ta: இன்கிரியன்

en: Ingush
ta: இன்குஷ்

en: Inoke-Yate
ta: இனோக்-யாதே

en: Inonhan
ta: இனோன்ஹன்

en: Inor
ta: இநோர்

en: Interglossa
ta: இன்டர்பிலோஸா

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
ta: இன்டர்லின்கா (இன்டர்நேஷ்னல் அக்ஸிலரி மொழி அசோசியேஷன்)

en: Interlingue
ta: இன்டர்லின்குய்

en: International Sign
ta: உலகளாவிய கையொப்பம்

en: Intha
ta: இன்தா

en: Inuktitut
ta: இனுக்திதுட்

en: Inupiaq
ta: இனுபியாக்

en: Iowa-Oto
ta: லோவா- ஓடோ

en: Ipiko
ta: இபிகோ

en: Ipili
ta: இபிலி

en: Ipulo
ta: இபுலோ

en: Iquito
ta: இக்குய்டோ

en: Ir
ta: இர்

en: Iraqw
ta: இராக்வ்

en: Irarutu
ta: இராருடு

en: Iraya
ta: இராயா

en: Iresim
ta: இரேஸிம்

en: Irigwe
ta: இரிக்வே

en: Irish
ta: ஐரிஷ்

en: Irish Sign Language
ta: ஐரிஷ் கையொப்ப மொழி

en: Irula
ta: இருலா

en: Irántxe
ta: ஈரான்ட்ஸே

en: Isabi
ta: இஸாபி

en: Isanzu
ta: இஸான்ஸு

en: Isconahua
ta: இஸ்கோனாஹ்வா

en: Isebe
ta: இசேபே

en: Isekiri
ta: இசேகிரி

en: Ishkashimi
ta: இஷ்காஷிமி

en: Isinai
ta: இஸிநாய்

en: Isirawa
ta: இஸிராவா

en: Isnag
ta: இஸ்னாக்

en: Isoko
ta: இஸோகோ

en: Israeli Sign Language
ta: இஸ்ரேலி கையொப்ப மொழி

en: Istriot
ta: இஸ்டிரோட்

en: Isu (Fako Division)
ta: இசு (ஃபாகோ டிவிஷன்)

en: Isu (Menchum Division)
ta: இசு (மென்சும் டிவிசன்)

en: Italian
ta: இத்தாலியன்

en: Italian Sign Language
ta: இத்தாலியன் கையொப்ப மொழி

en: Itawit
ta: இடாவிட்

en: Itelmen
ta: இடெல்மென்

en: Itene
ta: இடேனே

en: Iteri
ta: இடேரி

en: Itik
ta: இடிக்

en: Ito
ta: இடோ

en: Itonama
ta: இடோநாமா

en: Itu Mbon Uzo
ta: இட்டு ம்போன் உஸோ

en: Itzá
ta: இட்ஸா

en: Ivatan
ta: இவாடன்

en: Ivbie North-Okpela-Arhe
ta: இவ்பீ வடக்கு-ஒக்பேலா-அர்ஹீ

en: Iwaidja
ta: இவாய்ட்ஜா

en: Iwal
ta: ஐவால்

en: Iwam
ta: ஐவாம்

en: Iwur
ta: ஐவுர்

en: Ixcatec
ta: இஸ்காடெக்

en: Ixil
ta: இஸில்

en: Iyayu
ta: இயாயு

en: Iyive
ta: லைய்வ்

en: Iyo
ta: இயோ

en: Izere
ta: இஸேரே

en: Izon
ta: இஸோன்

en: Izora
ta: இஸோரா

en: Iñapari
ta: இனாபாரி

en: Jabutí
ta: ஜபுடி

en: Jad
ta: ஜாட்

en: Jadgali
ta: ஜாட்காலி

en: Jah Hut
ta: ஜாஹ் ஹட்

en: Jahanka
ta: ஜஹாங்கா

en: Jakati
ta: ஜகாடி

en: Jakun
ta: ஜகுன்

en: Jalkunan
ta: ஜால்குனான்

en: Jamaican Country Sign Language
ta: ஜமாய்கன் நாடு கையொப்ப மொழி

en: Jamaican Sign Language
ta: ஜமாய்கன் கையொப்ப மொழி

en: Jamamadí
ta: ஜமாம்டி

en: Jandavra
ta: ஜான்டவ்ரா

en: Jangkang
ta: ஜாங்காங்

en: Jangshung
ta: ஜாங்ஷுங்

en: Janji
ta: ஜான்ஜி

en: Japanese
ta: ஜப்பானிய

en: Japanese Sign Language
ta: ஜப்பானிய கையொப்ப மொழி

en: Japrería
ta: ஜாப்ரியா

en: Jaqaru
ta: ஜாகரு

en: Jara
ta: ஜாரா

en: Jarai
ta: ஜராய்

en: Jarawa (India)
ta: ஜராவா (இந்தியா)

en: Jaru
ta: ஜாரு

en: Jaunsari
ta: ஜான்ஸரி

en: Javanese
ta: ஜவானிஸ்

en: Javindo
ta: ஜாவின்டோ

en: Jawe
ta: ஜாவே

en: Jaya
ta: ஜெயா

en: Jebero
ta: ஜெபேரோ

en: Jeh
ta: ஜெய்

en: Jehai
ta: ஜெஹாய்

en: Jemez
ta: ஜெமெஸ்

en: Jeng
ta: ஜெங்

en: Jere
ta: ஜெரெ

en: Jeri Kuo
ta: ஜெரி குயோ

en: Jerung
ta: ஜெரங்

en: Jhankot Sign Language
ta: ஜான்கோட் கையொப்ப மொழி

en: Jiamao
ta: ஜியாமௌ

en: Jiarong
ta: ஜியாரோங்

en: Jiba
ta: ஜிபா

en: Jibu
ta: ஜிபு

en: Jiiddu
ta: ஜிட்டு

en: Jilbe
ta: ஜில்பெ

en: Jilim
ta: ஜிலிம்

en: Jimi (Cameroon)
ta: ஜிமி (கேமரூன்)

en: Jimi (Nigeria)
ta: ஜிமி (நைஜீரியா)

en: Jina
ta: ஜினா

en: Jirel
ta: ஜிரேல்

en: Jiru
ta: ஜிரு

en: Jita
ta: ஜிடா

en: Jju
ta: ஜ்ஜு

en: Joba
ta: ஜோபா

en: Jofotek-Bromnya
ta: ஜோஃபோடெக்-ப்ரோம்ன்யா

en: Jola-Fonyi
ta: ஜோலா-ஃபோன்யி

en: Jola-Kasa
ta: ஜோலா-காசா

en: Jonkor Bourmataguil
ta: ஜோன்கோர் போர்மதாகுய்ல்

en: Jordanian Sign Language
ta: ஜோர்டனியன் கையொப்ப மொழி

en: Jorto
ta: ஹோர்டோ

en: Jorá
ta: ஜோரா

en: Jowulu
ta: ஜோவுலு

en: Ju
ta: ஜு

en: Ju/'hoan
ta: ஜு/'ஹோயன்

en: Juang
ta: ஜுயங்

en: Judeo-Arabic
ta: ஜுடியோ-அராபிக்

en: Judeo-Berber
ta: ஜுடியோ-பெர்பெர்

en: Judeo-Georgian
ta: ஜுடியோ-ஜியார்ஜியன்

en: Judeo-Italian
ta: ஜுடியோ-இத்தாலியன்

en: Judeo-Persian
ta: ஜுடியோ-பெர்சியன்

en: Judeo-Tat
ta: ஜுடியோ-தாட்

en: Jukun Takum
ta: ஜூகுன் தாகும்

en: Jumjum
ta: ஜும்ஜும்

en: Jumla Sign Language
ta: ஜும்லா கையொப்ப மொழி

en: Jumli
ta: ஜும்லி

en: Jur Modo
ta: ஜூர் மோடோ

en: Juray
ta: ஜூரே

en: Jurchen
ta: ஜுர்சேன்

en: Jurúna
ta: ஜூருனா

en: Jutish
ta: ஜுடிஷ்

en: Juwal
ta: ஜுவால்

en: Jwira-Pepesa
ta: ஜவிரா-பெபெசா

en: Júma
ta: ஜுமா

en: K'iche'
ta: கி'சே'

en: Kaan
ta: கான்

en: Kaansa
ta: கான்ஸா

en: Kaba
ta: காபா

en: Kabalai
ta: கபாலை

en: Kabardian
ta: கபர்டியன்

en: Kabatei
ta: கபாதெய்

en: Kabiyè
ta: கபியே

en: Kabola
ta: கபோலா

en: Kabras
ta: கப்ரஸ்

en: Kaburi
ta: காபுரி

en: Kabutra
ta: கபுத்ரா

en: Kabuverdianu
ta: கபுவெர்டியன்வ்

en: Kabwa
ta: காப்வா

en: Kabwari
ta: கப்வாரி

en: Kabyle
ta: கபைலீ

en: Kachama-Ganjule
ta: காஞ்சாமா-கான்ஜீல்

en: Kachari
ta: காசாரி

en: Kachin
ta: காசின்

en: Kacipo-Balesi
ta: கசிபோ-பெல்ஸி

en: Kaco'
ta: காகோ'

en: Kadai
ta: கடாய்

en: Kadar
ta: காடர்

en: Kadaru
ta: கடரு

en: Kadiwéu
ta: காடிவேய்

en: Kaduo
ta: காடியோ

en: Kafa
ta: கஃபா

en: Kafoa
ta: கஃபோய்

en: Kagate
ta: காகேட்

en: Kagayanen
ta: ககாயான்நேன்

en: Kagoma
ta: ககோமா

en: Kagoro
ta: காகோரோ

en: Kagulu
ta: ககுலு

en: Kahe
ta: காஹி

en: Kahua
ta: காஹுயா

en: Kaian
ta: கையன்

en: Kaibobo
ta: கைபோபோ

en: Kaidipang
ta: கைய்டிபாங்

en: Kaiep
ta: கைய்ப்

en: Kaikadi
ta: கைய்காடி

en: Kaike
ta: கைகே

en: Kaiku
ta: காய்கு

en: Kaimbulawa
ta: கைம்புலாவா

en: Kaimbé
ta: கைம்பே

en: Kaingang
ta: கெய்ன்காங்

en: Kairak
ta: கைராக்

en: Kairiru
ta: கைய்ரிரு

en: Kairui-Midiki
ta: கைருய்-மிடிகி

en: Kais
ta: கைஸ்

en: Kaivi
ta: கைய்வி

en: Kaiwá
ta: கைய்வா

en: Kaiy
ta: கைய்

en: Kajakse
ta: கஜாக்சே

en: Kajali
ta: காஜாலி

en: Kajaman
ta: கஜாமென்

en: Kakabai
ta: ககாபாய்

en: Kakabe
ta: ககாபே

en: Kakanda
ta: காகன்டா

en: Kaki Ae
ta: காகி அய்

en: Kako
ta: காகோ

en: Kakwa
ta: காக்வா

en: Kala Lagaw Ya
ta: கலா லகாவ் யா

en: Kalaallisut
ta: கலால்லிசுட்

en: Kalabakan
ta: கலாபகன்

en: Kalabari
ta: கலபரி

en: Kalabra
ta: கலாப்ரா

en: Kalagan
ta: கலகன்

en: Kalam
ta: கலாம்

en: Kalami
ta: கலாமி

en: Kalamsé
ta: கலாம்ஸ்

en: Kalanadi
ta: கலனாடி

en: Kalanga
ta: கலன்கா

en: Kalao
ta: காலோவ்

en: Kalapuya
ta: கலாபுயா

en: Kalarko
ta: கலர்கோ

en: Kalasha
ta: கலாஷா

en: Kalenjin
ta: கலென்ஜின்

en: Kalispel-Pend d'Oreille
ta: காலிஸ்பெல்-பென்டு டி'ஒரேல்லீ

en: Kalkoti
ta: கல்கோடி

en: Kalkutung
ta: கல்குதுங்

en: Kalmyk
ta: கல்மைக்

en: Kaluli
ta: கலுலி

en: Kalumpang
ta: கலும்பாங்

en: Kam
ta: கம்

en: Kamakan
ta: கமாகன்

en: Kamang
ta: கமாங்

en: Kamano
ta: காமானோ

en: Kamantan
ta: கமென்டன்

en: Kamar
ta: கமார்

en: Kamara
ta: கமாரா

en: Kamarian
ta: கமாரியன்

en: Kamaru
ta: கமாரு

en: Kamas
ta: கமாஸ்

en: Kamasa
ta: கமாஸா

en: Kamasau
ta: கமாசௌ

en: Kamayo
ta: கமாயோ

en: Kamayurá
ta: காமயுரே

en: Kamba (Kenya)
ta: காம்பா (கென்யா)

en: Kambaata
ta: கம்பாதா

en: Kambaira
ta: காம்பைரியா

en: Kamberau
ta: கம்பெருவா

en: Kambiwá
ta: கம்பிவா

en: Kami (Nigeria)
ta: கமி (நைஜீரியா)

en: Kami (Tanzania)
ta: காமி (டான்ஸானியா)

en: Kamo
ta: கமோ

en: Kamoro
ta: கமோரோ

en: Kamu
ta: காமு

en: Kamula
ta: காமுலா

en: Kamviri
ta: காம்விரி

en: Kamwe
ta: காம்வே

en: Kanakanabu
ta: கனாகனாபு

en: Kanamarí
ta: கனமாரி

en: Kanashi
ta: கனாஷி

en: Kanasi
ta: கனாசி

en: Kanauji
ta: கனாவ்ஜி

en: Kandas
ta: கன்டாஸ்

en: Kandawo
ta: கான்டாவோ

en: Kande
ta: கான்டே

en: Kanembu
ta: கநெம்பு

en: Kanga
ta: கன்கா

en: Kangean
ta: கன்கென்

en: Kanggape
ta: காங்கேப்

en: Kangjia
ta: காங்ஜியா

en: Kango (Bas-Uélé District)
ta: காங்கோ (பாஸ்-உலே மாவட்டம்)

en: Kango (Tshopo District)
ta: காஙங்கோ (தஷோபோ மாவட்டம்)

en: Kangri
ta: காங்ரி

en: Kaniet
ta: கனியட்

en: Kanikkaran
ta: கனிகரன்

en: Kaningdon-Nindem
ta: கனிங்டோன்-நின்டெம்

en: Kaningi
ta: கனின்கி

en: Kaningra
ta: கனிங்ரா

en: Kaninuwa
ta: கனினுவா

en: Kanite
ta: பநைட்

en: Kanjari
ta: கன்ஜாரி

en: Kanju
ta: கன்ஜு

en: Kankanaey
ta: கன்கனாயே

en: Kannada
ta: கன்னடம்

en: Kanoé
ta: கனியோ

en: Kansa
ta: கன்சா

en: Kantosi
ta: கான்டோசி

en: Kanu
ta: கனு

en: Kanufi
ta: கநுஃபி

en: Kanuri
ta: கனுரி

en: Kanyok
ta: கான்யோன்

en: Kaonde
ta: கயோன்ட்

en: Kap
ta: காப்

en: Kapin
ta: காபின்

en: Kapinawá
ta: கபினாவா

en: Kapingamarangi
ta: கபிங்கமலாராங்கி

en: Kapori
ta: கபோரி

en: Kapriman
ta: காப்ரிமன்

en: Kaptiau
ta: காபிடியாவ்

en: Kapya
ta: கபையா

en: Kaqchikel
ta: காக்சிகேல்

en: Kara (Central African Republic)
ta: காரா (சென்ட்ரல் ஆஃப்ரிகன் குடியரசு)

en: Kara (Korea)
ta: காரா (கொரியா)

en: Kara (Papua New Guinea)
ta: காரா (பப்போ நியூ குய்னா)

en: Kara (Tanzania)
ta: காரா (தான்ஸானியா)

en: Kara-Kalpak
ta: காரா-கால்பாக்

en: Karachay-Balkar
ta: கராசாய்-பால்கர்

en: Karadjeri
ta: கராட்ஜேரி

en: Karagas
ta: கரகாஸ்

en: Karaim
ta: காரைம்

en: Karajá
ta: கராஜா

en: Karakhanid
ta: கராக்ஹனிட்

en: Karami
ta: கராமி

en: Karamojong
ta: கரமோஜோங்

en: Karang
ta: கராங்

en: Karanga
ta: கரான்கா

en: Karankawa
ta: கரன்காவா

en: Karao
ta: கரோ

en: Karas
ta: கராஸ்

en: Karata
ta: கராதா

en: Karawa
ta: காராவா

en: Karbi
ta: கார்பி

en: Kare (Central African Republic)
ta: கரே (மத்திய ஆப்பரிக்க குடியரசு)

en: Kare (Papua New Guinea)
ta: கரெ (பப்போ நியூ குய்னா)

en: Karekare
ta: கரேகரே

en: Karelian
ta: கரேலியன்

en: Karey
ta: கரைய்

en: Kari
ta: கரி

en: Karingani
ta: கரின்கனி

en: Karipúna
ta: கரிபுனா

en: Karirí-Xocó
ta: கரிரி-ஸோகோ

en: Karitiâna
ta: கரிதியானா

en: Kariya
ta: கரியா

en: Kariyarra
ta: கரியார்ரா

en: Karkar-Yuri
ta: கார்கர்-யுரி

en: Karkin
ta: கார்கின்

en: Karko
ta: கார்கோ

en: Karnai
ta: கார்நாய்

en: Karo (Brazil)
ta: காரோ (ப்ரேசில்)

en: Karo (Ethiopia)
ta: கரோ (எதியோப்பியா)

en: Karok
ta: கரோக்

en: Karon
ta: கரோன்

en: Karon Dori
ta: கரோன் டோரி

en: Karore
ta: கரோர்

en: Kasanga
ta: கசான்கா

en: Kasem
ta: கசேம்

en: Kashaya
ta: கஷாயா

en: Kashmiri
ta: காஷ்மீரி

en: Kashubian
ta: காஸ்யுபியன்

en: Kasiguranin
ta: கசிகுரனின்

en: Kaska
ta: காஸ்கா

en: Kaskean
ta: காஸ்கெயன்

en: Kasua
ta: காசௌவ்

en: Kataang
ta: கடான்ங்

en: Katabaga
ta: கதபாகா

en: Katawixi
ta: கதாவிஸி

en: Katbol
ta: கட்போல்

en: Katcha-Kadugli-Miri
ta: காட்சா-கடுக்லி-மிரி

en: Kathu
ta: காது

en: Kati
ta: கடி

en: Katkari
ta: காட்கரி

en: Katla
ta: கட்லா

en: Kato
ta: கடு

en: Katso
ta: கட்சோ

en: Katua
ta: கதுவா

en: Katukína
ta: கதுகினா

en: Kaulong
ta: கய்லங்

en: Kaur
ta: கௌர்

en: Kaure
ta: கவ்ரீ

en: Kaurna
ta: கௌர்னா

en: Kauwera
ta: காவ்வேரா

en: Kavalan
ta: கவாலன்

en: Kavet
ta: கவெட்

en: Kawacha
ta: கவாசா

en: Kawaiisu
ta: கவாய்சு

en: Kawe
ta: கவே

en: Kawi
ta: கவி

en: Kaxararí
ta: கஸராரி

en: Kaxuiâna
ta: காஸுயானா

en: Kayabí
ta: கயாபி

en: Kayagar
ta: கயாகர்

en: Kayan
ta: காயன்

en: Kayan Mahakam
ta: கயன் மஹாகம்

en: Kayapó
ta: கயாபோ

en: Kayardild
ta: கயார்டில்ட்

en: Kayeli
ta: கயேலி

en: Kayong
ta: கயோங்

en: Kayort
ta: கயோர்ட்

en: Kaytetye
ta: காய்டேடை

en: Kayupulau
ta: கயுபுலாவ்

en: Kazakh
ta: கசாக்ஷ்

en: Kazukuru
ta: கஸுகுரு

en: Ke'o
ta: கெ'யோ

en: Keak
ta: கீயக்

en: Keapara
ta: கேபரா

en: Kedang
ta: கெடங்

en: Keder
ta: கேடேர்

en: Kehu
ta: கேஹு

en: Kei
ta: கெய்

en: Keiga
ta: கெய்கா

en: Kein
ta: கெய்ன்

en: Keiyo
ta: கெய்யோ

en: Kekchí
ta: கேக்சி

en: Kela (Democratic Republic of Congo)
ta: கேலா(டெமொக்ராடிக் குடியரசு காங்கோ)

en: Kela (Papua New Guinea)
ta: கெலா (பப்போ நியூ குய்னா)

en: Kelabit
ta: கெலாபிட்

en: Kele (Democratic Republic of Congo)
ta: கேலெ (டெமொக்ராடிக் குடியரசு காங்கோ)

en: Kele (Papua New Guinea)
ta: கேலே (பப்போ நியூ குய்னா)

en: Keliko
ta: கேலிகோ

en: Kelo
ta: கலோ

en: Kelon
ta: கெலோன்

en: Kemak
ta: கேமக்

en: Kembayan
ta: கெம்பயான்

en: Kemberano
ta: கெம்பெரான்னோ

en: Kembra
ta: கெம்பரா

en: Kemiehua
ta: கெ

en: Kemtuik
ta: கேம்டுய்க்

en: Kenaboi
ta: கெனாபாய்

en: Kenati
ta: கேநாட்டி

en: Kendayan
ta: கென்டயன்

en: Kendeje
ta: கென்டேஜே

en: Kendem
ta: கென்டெம்

en: Kenga
ta: கென்கா

en: Keninjal
ta: கெனின்ஜால்

en: Kensiu
ta: கென்சுய்

en: Kenswei Nsei
ta: கென்ஸ்வெய் நேசெய்

en: Kenyan Sign Language
ta: கென்யான் கையொப்ப மொழி

en: Kenyang
ta: கென்யாங்

en: Kenyi
ta: கென்யி

en: Keoru-Ahia
ta: கெயோரு-அஹியா

en: Kepkiriwát
ta: கெப்கிரிவாட்

en: Kepo'
ta: கேபோ

en: Kerak
ta: கேரக்

en: Kereho
ta: கெரேஹோ

en: Kerek
ta: க்ரேக்

en: Kerewe
ta: கெரேவே

en: Kerewo
ta: கெரேவோ

en: Kerinci
ta: கெரின்சி

en: Kesawai
ta: கெசாவாய்

en: Ket
ta: கெட்

en: Ketangalan
ta: கேதன்கலான்

en: Kete
ta: கேடே

en: Ketengban
ta: கெடெங்பன்

en: Ketum
ta: கேதும்

en: Keyagana
ta: கெயாகனா

en: Kgalagadi
ta: ககாலாகடி

en: Khakas
ta: காகஸ்

en: Khalaj
ta: கலாஜ்

en: Khaling
ta: காலிங்

en: Khamba
ta: காம்பா

en: Khamti
ta: காம்தி

en: Khamyang
ta: காம்யாங்

en: Khandesi
ta: கான்டெசி

en: Khanty
ta: கான்டை

en: Kharia
ta: காரியா

en: Kharia Thar
ta: காரியா தார்

en: Khasi
ta: காசி

en: Khazar
ta: காஸர்

en: Khe
ta: க்ஹே

en: Khehek
ta: கஹேகஹே

en: Khengkha
ta: கஹேங்கஹா

en: Khetrani
ta: கஹேட்ரானி

en: Khinalugh
ta: கஹினாலுஹ்

en: Khirwar
ta: கிர்வார்

en: Khisa
ta: கிசா

en: Khlor
ta: கலோர்

en: Khlula
ta: கஹுலா

en: Khmu
ta: க்மு

en: Kho'ini
ta: கஹோ'ய்னி

en: Kholok
ta: கோலோக்

en: Khorasani Turkish
ta: கோராசானி துருக்கி

en: Khorezmian
ta: கோர்ஸ்மியன்

en: Khotanese
ta: கோதனேஸ்

en: Khowar
ta: கோவார்

en: Khua
ta: காவ்

en: Khuen
ta: கஹுயன்

en: Khunsari
ta: கூன்சாரி

en: Khvarshi
ta: கவார்ஷி

en: Kháng
ta: காங்

en: Kibet
ta: கிபெட்

en: Kibiri
ta: கிபிரி

en: Kickapoo
ta: கிக்காபூ

en: Kikai
ta: கிகை

en: Kikuyu
ta: கிகுயு

en: Kilivila
ta: கிலிவிலா

en: Kiliwa
ta: கிலிவா

en: Kilmeri
ta: கில்மெரி

en: Kim
ta: கிம்

en: Kim Mun
ta: கிம் முன்

en: Kimaama
ta: கிம்மாமா

en: Kimaragang
ta: கிமாராகாங்

en: Kimbu
ta: கிம்பு

en: Kimbundu
ta: கிம்புன்டு

en: Kimki
ta: கிம்கி

en: Kimré
ta: கிம்ர்

en: Kinabalian
ta: கினாபாலியான்

en: Kinalakna
ta: கினாலக்னா

en: Kinaray-A
ta: கின்னாரே-A

en: Kinga
ta: கிங்கா

en: Kinnauri
ta: கின்னாவ்ரி

en: Kintaq
ta: கின்டாக்

en: Kinuku
ta: கினுகு

en: Kinyarwanda
ta: கின்யார்வன்டா

en: Kioko
ta: கியோகோ

en: Kiong
ta: கொய்ங்

en: Kiorr
ta: கியோர்

en: Kiowa
ta: க்யோவா

en: Kipsigis
ta: கிப்சிகிஸ்

en: Kiput
ta: கிபுட்

en: Kir-Balar
ta: கிர்-பாலர்

en: Kire
ta: கைரே

en: Kirghiz
ta: கிர்கிஷ்

en: Kirike
ta: கிரிக்

en: Kirikiri
ta: கிரிகிரி

en: Kirmanjki (individual language)
ta: கிர்மனிஜ்கி (தனிப்பட்ட மொழி)

en: Kis
ta: கிஸ்

en: Kisankasa
ta: கிசான்கசா

en: Kisar
ta: கிசார்

en: Kisi
ta: கிஸி

en: Kistane
ta: கிஸ்டாநே

en: Kitan
ta: கிடான்

en: Kitja
ta: கிட்ஜா

en: Kitsai
ta: கிட்சாய்

en: Kituba (Congo)
ta: கிதுபா (காங்கோ)

en: Kituba (Democratic Republic of Congo)
ta: கிதுபா (டெமொக்ராடிக் குடியரசு காங்கோ)

en: Kiunum
ta: குய்னும்

en: Klamath-Modoc
ta: கலாமத்-மோடோக்

en: Klao
ta: கலோவ்

en: Klingon
ta: க்ளிங்கான்

en: Knaanic
ta: கனாநிக்

en: Ko
ta: கோ

en: Koalib
ta: கோயலிப்

en: Koasati
ta: கௌசாடி

en: Koba
ta: கோபா

en: Kobiana
ta: கோபியானா

en: Kobol
ta: கோபோல்

en: Kobon
ta: கோபோன்

en: Koch
ta: கோச்

en: Koda
ta: கோடா

en: Kodaku
ta: கோடாகு

en: Kodeoha
ta: கோடியோஹா

en: Kodia
ta: கோடியா

en: Koenoem
ta: க்யோனோயம்

en: Kofei
ta: கோஃபேய்

en: Kofyar
ta: கோஃப்யார்

en: Koguryo
ta: கோகுர்யோ

en: Kohin
ta: கொஹின்

en: Koho
ta: கோஹோ

en: Kohumono
ta: கோஹுமோனோ

en: Koi
ta: கோய்

en: Koibal
ta: கோய்பால்

en: Koireng
ta: கோய்ரெங்

en: Koitabu
ta: கோய்தபு

en: Koiwat
ta: கோய்வாட்

en: Kok Borok
ta: கோக் போரோக்

en: Kokata
ta: கோகாதா

en: Koke
ta: கோகெ

en: Kokola
ta: கோகோலா

en: Kokota
ta: கோகோடா

en: Kol (Cameroon)
ta: கோல் (கேமரூன்)

en: Kol (Papua New Guinea)
ta: கோல் (பப்போ நியூ குய்னா)

en: Kolbila
ta: கோல்பிலா

en: Koluwawa
ta: கோலுவாவா

en: Kom (Cameroon)
ta: கோம் (கேமரூன்)

en: Kom (India)
ta: கோம் (இந்தியா)

en: Koma
ta: கோமா

en: Komba
ta: கோம்பா

en: Kombai
ta: கோம்பி

en: Kombio
ta: கோம்பியோ

en: Komering
ta: கோமெரிங்

en: Komi
ta: கோமி

en: Komi-Permyak
ta: கோமி-பெர்மையக்

en: Komi-Zyrian
ta: கோமி- ஸைரியன்

en: Kominimung
ta: கோமினிமுங்

en: Komo (Democratic Republic of Congo)
ta: கோமோ (டெமொக்ராடிக் குடியரசு காங்கோ)

en: Komo (Sudan)
ta: கோமோ (சூடான்)

en: Komodo
ta: கோமோடோ

en: Kompane
ta: கோம்பன்

en: Komyandaret
ta: கோம்யான்டரெட்

en: Kon Keu
ta: கோன் கெவ்

en: Konai
ta: கோனாய்

en: Konda
ta: கோன்டா

en: Konda-Dora
ta: கோன்டா-டோரா

en: Koneraw
ta: கோன்ராவ்

en: Kongo
ta: காங்கோ

en: Konkani (individual language)
ta: கோன்கனி (தனிப்பட்ட மொழி)

en: Konkani (macrolanguage)
ta: கோன்கனி (மேக்ரா மொழி)

en: Konkomba
ta: கோன்கோம்பா

en: Konni
ta: கோன்னி

en: Kono (Guinea)
ta: கோனோ (குய்னா)

en: Kono (Nigeria)
ta: கோனோ (நைஜீரியா)

en: Kono (Sierra Leone)
ta: கோனோ (சீரியா லியோனி)

en: Konomala
ta: கோனோமாலா

en: Konongo
ta: கோனான்கோ

en: Konso
ta: கோன்சோ

en: Konzo
ta: கோன்ஸோ

en: Koongo
ta: கோன்கோ

en: Koonzime
ta: கோன்ஸிம்

en: Koorete
ta: கோரெட்

en: Kopar
ta: கோபர்

en: Kopkaka
ta: கோப்காகா

en: Korafe-Yegha
ta: கோராஃபே-ஏகா

en: Korak
ta: கோராக்

en: Korana
ta: கோரானா

en: Korandje
ta: கோரன்ட்ஜெ

en: Korean
ta: கொரியன்

en: Korean Sign Language
ta: கொரியன் குறி மொழி

en: Koreguaje
ta: கோர்குயாஜே

en: Koresh-e Rostam
ta: கோரேஷ்-ய் ரோஸ்டம்

en: Korku
ta: கோர்கு

en: Koro (Côte d'Ivoire)
ta: கோரோ (கோட் டி'இவோய்ரீ)

en: Koro (Papua New Guinea)
ta: கோரோ (பாபோ புதிய குய்னே)

en: Koro (Vanuatu)
ta: கோரோ (வனாட்டு)

en: Koromfé
ta: கோரோம்ஃபெ

en: Koromira
ta: கோரோமிரா

en: Koroni
ta: கரோனி

en: Korop
ta: கோரோப்

en: Koropó
ta: கோரோபோ

en: Koroshi
ta: கோரோஷி

en: Korowai
ta: கோரோவாய்

en: Korubo
ta: கோருபோ

en: Korupun-Sela
ta: கோருபுன்-சீலா

en: Korwa
ta: கோர்வா

en: Koryak
ta: கோர்யாக்

en: Kosadle
ta: கோசடல்

en: Kosena
ta: கோசெனா

en: Koshin
ta: கோஷின்

en: Kosraean
ta: கோஸரியன்

en: Kota (Gabon)
ta: கோதா (கபோன்)

en: Kota (India)
ta: கோதா (இந்தியா)

en: Kota Marudu Talantang
ta: கோடா மருது தலான்டாங்

en: Kotava
ta: கோடாவா

en: Koti
ta: கோடி

en: Kott
ta: கோட்

en: Kouya
ta: கௌயா

en: Kovai
ta: கோவைய்

en: Kove
ta: கோவ்

en: Kowaki
ta: கோவாகி

en: Kowiai
ta: கோவியாய்

en: Koy Sanjaq Surat
ta: கோய்-சன்ஜக் சூரத்

en: Koya
ta: கோயா

en: Koyaga
ta: கோயாகா

en: Koyo
ta: கோயோ

en: Koyukon
ta: கோயுகோன்

en: Kpagua
ta: கபாகுயா

en: Kpala
ta: கபாலா

en: Kpan
ta: கபான்

en: Kpasam
ta: கபாசம்

en: Kpati
ta: கபடி

en: Kpatili
ta: கபாதிலி

en: Kpelle
ta: கபேல்

en: Kpessi
ta: கபேஸ்ஸி

en: Kplang
ta: கப்லாங்

en: Krache
ta: கராசே

en: Krahô
ta: கராஹோ

en: Kraol
ta: க்ராயோல்

en: Krenak
ta: கெரேநக்

en: Krevinian
ta: கரேவினியன்

en: Kreye
ta: கரேய்

en: Krikati-Timbira
ta: க்ரிகாடி-திம்பிரா

en: Krim
ta: க்ரிம்

en: Krio
ta: க்ரியோ

en: Kriol
ta: க்ரியோல்

en: Krisa
ta: க்ரிசா

en: Krobu
ta: க்ரோபு

en: Krongo
ta: க்ரோன்கோ

en: Kru'ng 2
ta: குர'ங் 2

en: Krymchak
ta: க்ரைம்சாக்

en: Kryts
ta: க்ரைட்ஸ்

en: Kua
ta: குயே

en: Kuan
ta: குயன்

en: Kuanhua
ta: குயன்ஹுவா

en: Kuanua
ta: குயனுவா

en: Kuanyama
ta: குயன்யாமா

en: Kube
ta: குபே

en: Kubi
ta: குபி

en: Kubo
ta: குபோ

en: Kubu
ta: குபு

en: Kucong
ta: குகோங்

en: Kudiya
ta: குடியா

en: Kudmali
ta: குட்மாலி

en: Kudu-Camo
ta: குடு-கமமோ

en: Kugama
ta: குகாமா

en: Kugbo
ta: குக்போ

en: Kui (India)
ta: குய் (இந்தியா)

en: Kui (Indonesia)
ta: குய் (இந்தோனேசியா)

en: Kuijau
ta: குய்ஜௌ

en: Kuikúro-Kalapálo
ta: குய்குழோ-கலபாலோ

en: Kujarge
ta: குஜார்ஜ்

en: Kuk
ta: குக்

en: Kukatja
ta: குகாட்ஜா

en: Kukele
ta: குகெலெ

en: Kukna
ta: குக்னா

en: Kuku-Mangk
ta: குகு-மங்க்

en: Kuku-Mu'inh
ta: குகு-முய்'ஹ்

en: Kuku-Muminh
ta: குகு-முமின்ஹ்

en: Kuku-Ugbanh
ta: குகு-உக்பன்

en: Kuku-Uwanh
ta: குகு-உவான்ஹ்

en: Kuku-Yalanji
ta: குகு-யலான்ஜி

en: Kula
ta: குலா

en: Kulere
ta: குலெர்

en: Kulfa
ta: குல்ஃபா

en: Kulisusu
ta: குலிசுசு

en: Kulon-Pazeh
ta: குலோன்-பஸேஹ்

en: Kulung (Nepal)
ta: குலங் (நேபாளம்)

en: Kulung (Nigeria)
ta: குலங் (நைஜீரியா)

en: Kumam
ta: குமாம்

en: Kuman (Russia)
ta: குமன் (ரஷ்யா)

en: Kumaoni
ta: குமௌனி

en: Kumarbhag Paharia
ta: குமார்ப்ஹக் பஹரியா

en: Kumba
ta: கும்பா

en: Kumbainggar
ta: கும்பெய்ன்கார்

en: Kumbaran
ta: கும்பர்கன்

en: Kumbewaha
ta: கும்பெவாஹா

en: Kumhali
ta: கும்ஹாலி

en: Kumiai
ta: குமைய்

en: Kumukio
ta: குமுகியோ

en: Kumyk
ta: கும்யக்

en: Kumzari
ta: கும்ஸாரி

en: Kunama
ta: குனாமா

en: Kunbarlang
ta: குன்பர்லங்

en: Kunda
ta: குன்டா

en: Kundal Shahi
ta: குண்டல் ஷாஹி

en: Kunduvadi
ta: குன்டுவாடி

en: Kung
ta: கங்

en: Kung-Ekoka
ta: குங்-எகோகா

en: Kungarakany
ta: குன்கராகானை

en: Kunggari
ta: குன்ங்காரி

en: Kuni
ta: குனி

en: Kuni-Boazi
ta: குனி-பௌஸி

en: Kunigami
ta: குனிகாமி

en: Kunimaipa
ta: குனிமைய்பா

en: Kunja
ta: குன்ஜா

en: Kunjen
ta: குன்ஜென்

en: Kunyi
ta: குன்யி

en: Kunza
ta: குன்ஸா

en: Kuo
ta: குயோ

en: Kuot
ta: கோய்ட்

en: Kupa
ta: குபா

en: Kupia
ta: குபியா

en: Kupsabiny
ta: குப்சாபிநை

en: Kur
ta: குர்

en: Kurama
ta: குராமா

en: Kuranko
ta: குரன்கோ

en: Kurdish
ta: குர்திஷ்

en: Kuri
ta: குரி

en: Kuria
ta: குரியா

en: Kurichiya
ta: குரிசியா

en: Kurmukar
ta: குர்முகார்

en: Kurrama
ta: குர்ராமா

en: Kurti
ta: குர்தி

en: Kurtokha
ta: குர்டோக்ஹா

en: Kurudu
ta: குருடு

en: Kurukh
ta: குருஹ்

en: Kuruáya
ta: குருவ்யா

en: Kusaal
ta: குசால்

en: Kusaghe
ta: குசாக்ஹ்

en: Kushi
ta: குஷி

en: Kusu
ta: குசு

en: Kusunda
ta: குசுன்டா

en: Kutenai
ta: குதேநைய்

en: Kutep
ta: குதெப்

en: Kuthant
ta: குதான்ட்

en: Kutto
ta: குட்டோ

en: Kutu
ta: குது

en: Kuturmi
ta: குடுர்மி

en: Kuuku-Ya'u
ta: குய்கு-யா'ய்

en: Kuvi
ta: குவி

en: Kuwaa
ta: குவா

en: Kuwaataay
ta: குவ்வாடாய்

en: Kuy
ta: குய்

en: Kw'adza
ta: கவா'ட்ஸா

en: Kwa
ta: க்வா

en: Kwa'
ta: க்வா'

en: Kwaami
ta: கவாமி

en: Kwadi
ta: கவாடி

en: Kwaio
ta: க்வையோ

en: Kwaja
ta: கவாஜா

en: Kwakiutl
ta: குவாகிய்ட்ல்

en: Kwakum
ta: க்வாகும்

en: Kwalhioqua-Tlatskanai
ta: கவால்ஹியோகுவா-தலாட்ஸ்கனாய்

en: Kwama
ta: கவானா

en: Kwambi
ta: கவாம்பி

en: Kwamera
ta: கவாமெரா

en: Kwang
ta: க்வாங்

en: Kwanga
ta: கவான்கா

en: Kwangali
ta: கவான்கலி

en: Kwanja
ta: கவான்ஜா

en: Kwara'ae
ta: கவாரா'ய்

en: Kwasio
ta: கவாசியோ

en: Kwaya
ta: கவாயா

en: Kwaza
ta: கவாஸா

en: Kwegu
ta: கவேகு

en: Kwer
ta: கவெர்

en: Kwerba
ta: கவெர்பா

en: Kwerba Mamberamo
ta: கவேர்பாமாம்பெராமோ

en: Kwere
ta: கவேரே

en: Kwerisa
ta: கவேரிசா

en: Kwese
ta: குவேஸ்

en: Kwesten
ta: கவேஸ்டென்

en: Kwini
ta: கிவினி

en: Kwinsu
ta: க்வின்சு

en: Kwinti
ta: க்வின்தி

en: Kwoma
ta: கவோமா

en: Kwomtari
ta: கவோம்தரி

en: Kxoe
ta: கஸியோ

en: Kyak
ta: கயாக்

en: Kyaka
ta: கயாகா

en: Kyenele
ta: கையைனேலே

en: Kyerung
ta: கயேருங்

en: Kâte
ta: காட்

en: Kélé
ta: கேலே

en: Kölsch
ta: கோல்ச்

en: La'bi
ta: லா'பி

en: Laal
ta: லால்

en: Laari
ta: லாரி

en: Laba
ta: லாபா

en: Label
ta: விளக்கச்சீட்டு

en: Labir
ta: லபிர்

en: Labo
ta: லாபோ

en: Labu
ta: லாபு

en: Lacandon
ta: லகான்டோன்

en: Lachi
ta: லாசி

en: Ladakhi
ta: லடாக்ஹி

en: Ladin
ta: லடின்

en: Ladino
ta: லடினோ

en: Laeko-Libuat
ta: லாக்யோ-லிபுயட்

en: Lafofa
ta: லாஃபோபா

en: Laghu
ta: லாகு

en: Laghuu
ta: லாகுய்

en: Lagwan
ta: லக்வான்

en: Laha (Indonesia)
ta: லஹா (இந்தோனேசியா)

en: Laha (Viet Nam)
ta: லஹா (வியன் நாம்)

en: Lahanan
ta: லஹானன்

en: Lahnda
ta: லாஹன்டா

en: Lahu
ta: லாஹு

en: Lahu Shi
ta: லாஹு ஷி

en: Laimbue
ta: லைமெபுய்

en: Laiyolo
ta: லையோலோ

en: Lak
ta: லாக்

en: Laka (Chad)
ta: லாகா (சாட்)

en: Laka (Nigeria)
ta: லாகா (நைஜீரியா)

en: Lakalei
ta: லகாலெய்

en: Lakha
ta: லாக்ஹா

en: Laki
ta: லாகி

en: Lakkia
ta: லாக்கியா

en: Lakon
ta: லகோன்

en: Lakondê
ta: லகோன்ட்

en: Lakota
ta: லகோடா

en: Lala
ta: லாலா

en: Lala-Bisa
ta: லாலா-பிசா

en: Lala-Roba
ta: லாலா-ரோபா

en: Lalia
ta: லாலியா

en: Lama (Togo)
ta: லாமா (டோகோ)

en: Lamaholot
ta: லமாஹோலோட்

en: Lamalera
ta: வமேல்ரா

en: Lamang
ta: லாமங்

en: Lamatuka
ta: லமாதுகா

en: Lamba
ta: லாம்பா

en: Lambadi
ta: லம்பாடி

en: Lambichhong
ta: லம்பிக்ஹாங்

en: Lamboya
ta: லம்போயா

en: Lambya
ta: லாம்ப்யா

en: Lame
ta: லாமீ

en: Lamenu
ta: லமெனு

en: Lamet
ta: லமெட்

en: Lamja-Dengsa-Tola
ta: லமாஜா-டெங்சா-டுலா

en: Lamkang
ta: லாம்காங்

en: Lamma
ta: லாம்மா

en: Lamnso'
ta: லாம்ன்சோ

en: Lamogai
ta: லமோகாய்

en: Lampung Api
ta: லம்பங் அபி

en: Lampung Nyo
ta: லாம்புங் நையோ

en: Lamu
ta: லாமு

en: Lamu-Lamu
ta: லாமு-லாமு

en: Landoma
ta: லான்டோமா

en: Lang'e
ta: லான்ஜ்

en: Langam
ta: லஙஃகம்

en: Langbashe
ta: லங்பாஷே

en: Langi
ta: லான்கி

en: Lango (Sudan)
ta: லாங்கோ (சூடான்)

en: Lango (Uganda)
ta: லான்கோ (உகாண்டா)

en: Langobardic
ta: லங்கோபார்டிக்

en: Langue des signes de Belgique Francophone
ta: லாங்ய் டெஸ் சைன்ஸ் டீ பெல்கிக்யு பிரான்கோபோன்

en: Lanoh
ta: லனோஹ்

en: Lao
ta: லாவோ

en: Laomian
ta: லௌமியன்

en: Laopang
ta: லயோபாங்

en: Laos Sign Language
ta: லாவோஸ் கையொப்ப மொழி

en: Laragia
ta: லராகியா

en: Lardil
ta: லார்டில்

en: Larevat
ta: லரெவட்

en: Larike-Wakasihu
ta: லாரிகே-வகாசிஹு

en: Laro
ta: லாரோ

en: Larteh
ta: லார்டெஹ்

en: Laru
ta: லாரு

en: Lasalimu
ta: லாசாலிமு

en: Lasgerdi
ta: லாஸ்ஜெர்டி

en: Lashi
ta: லாஷி

en: Lasi
ta: லஸி

en: Latgalian
ta: லாட்காலியன்

en: Latin
ta: லத்தீன்

en: Latu
ta: லது

en: Latundê
ta: லதுன்ட்

en: Latvian
ta: லாட்வியன்

en: Latvian Sign Language
ta: லாட்வியன் கையொப்ப மொழி

en: Laua
ta: லுயா

en: Lauan
ta: லவ்யன்

en: Lauje
ta: லவ்ஜெ

en: Laura
ta: லாரா

en: Laurentian
ta: லௌரென்டியன்

en: Lavatbura-Lamusong
ta: லவாட்புரா-லமுசாங்

en: Lave
ta: லாவ்

en: Laven
ta: லவென்

en: Lavukaleve
ta: லவுகாலெவ்

en: Lawangan
ta: லவான்கன்

en: Lawunuia
ta: லாவுநுயா

en: Layakha
ta: லயாக்ஹா

en: Laz
ta: லாஸ்

en: Leco
ta: லெகோ

en: Leelau
ta: லீலாவ்

en: Lefa
ta: லெஃபா

en: Lega-Mwenga
ta: லெகா-மவென்கா

en: Lega-Shabunda
ta: லெகா-ஷாபுன்டா

en: Legbo
ta: லெக்போ

en: Legenyem
ta: லெஜென்யேம்

en: Lehali
ta: வெஹாலி

en: Lehalurup
ta: லெஹலுரப்

en: Lehar
ta: லெஹெர்

en: Leipon
ta: லைபோன்

en: Lelak
ta: லெலாக்

en: Lele (Chad)
ta: லெலீ (சாட்)

en: Lele (Democratic Republic of Congo)
ta: லேலெ (டெமொக்ராடிக் குடியரசு காங்கோ)

en: Lele (Guinea)
ta: லேலெ (குய்னா)

en: Lele (Papua New Guinea)
ta: லெலெ (பப்போ நியூ குய்னா)

en: Lelemi
ta: லெலெமி

en: Lelepa
ta: லெலேபா

en: Lembena
ta: லெம்பெனா

en: Lemerig
ta: லெமெரிக்

en: Lemio
ta: லெமியோ

en: Lemnian
ta: லெமினியன்

en: Lemolang
ta: லெமோலாங்

en: Lemoro
ta: லெமோரோ

en: Lenakel
ta: லெனாகெல்

en: Lenca
ta: லென்கா

en: Lendu
ta: லென்டு

en: Lengilu
ta: லென்கிலு

en: Lengo
ta: லென்கோ

en: Lengola
ta: லென்கோலா

en: Leningitij
ta: லெனிங்திஜ்

en: Lenje
ta: லென்ஜ்

en: Lenkau
ta: லென்க்வ்

en: Lenyima
ta: லென்யிமா

en: Lepcha
ta: லெப்சா

en: Lepki
ta: லெப்கி

en: Lepontic
ta: லெபோன்டிக்

en: Lere
ta: லேரே

en: Lese
ta: லெஸ்

en: Lesing-Gelimi
ta: லெசிங்-ஜெலிமி

en: Letemboi
ta: லேதேம்போய்

en: Leti (Cameroon)
ta: லெடி (கேமரூன்)

en: Leti (Indonesia)
ta: லெதி (இந்தோனேசியா)

en: Levuka
ta: லெவுகா

en: Lewo
ta: லெவோ

en: Lewo Eleng
ta: லெவோ எலெங்

en: Lewotobi
ta: லெவோடோபி

en: Leyigha
ta: லெயிகா

en: Lezghian
ta: லெஸ்க்ஹியன்

en: Lhokpu
ta: லோக்பு

en: Lhomi
ta: லோமி

en: Li'o
ta: லை'யோ

en: Liabuku
ta: லியாபுகு

en: Liana-Seti
ta: லியானா-சேடி

en: Libido
ta: லிபிடோ

en: Libinza
ta: லிபின்ஸா

en: Liburnian
ta: லிபர்னியன்

en: Libyan Sign Language
ta: லிப்யான் கையொப்ப மொழி

en: Ligbi
ta: லிக்பி

en: Ligenza
ta: லிஜென்ஸா

en: Ligurian
ta: லிகுரியன்

en: Ligurian (Ancient)
ta: லிக்குரியன் (என்சியன்ட்)

en: Lihir
ta: லிஹிர்

en: Lijili
ta: லிஜிலி

en: Lika
ta: லிகா

en: Liki
ta: லிகி

en: Likila
ta: லிகிலா

en: Likuba
ta: லிகுபா

en: Likum
ta: லிகும்

en: Likwala
ta: லிக்வாலா

en: Lilau
ta: லிலௌவ்

en: Lillooet
ta: லில்லோயட்

en: Limassa
ta: லிமாஸா

en: Limbu
ta: லிம்பு

en: Limbum
ta: லிம்பும்

en: Limburgan
ta: லிம்பர்கன்

en: Limi
ta: லிமி

en: Limilngan
ta: லிமிலின்கன்

en: Lindu
ta: லின்டு

en: Linear A
ta: லீனியர் A

en: Lingala
ta: லின்காலா

en: Lingao
ta: லிங்கோ

en: Lingarak
ta: லின்கராக்

en: Lingua Franca
ta: லிங்குவா பிரான்கா

en: Lingua Franca Nova
ta: லிங்வா ப்ரான்ஸ்கா நோவா

en: Lipo
ta: லிபோ

en: Lisabata-Nuniali
ta: லிசாபாடா-நுனியாலி

en: Lisela
ta: லிசேலா

en: Lish
ta: லிஷ்

en: Lishana Deni
ta: லிஷானா டெனி

en: Lishanid Noshan
ta: லிஸ்ஹநிட் நோஸ்ஹன்

en: Lishán Didán
ta: லிஷான் திடன்

en: Lisu
ta: லிசு

en: Lithuanian
ta: லிதுவேனியன்

en: Lithuanian Sign Language
ta: லிதுவேனியன் கையொப்ப மொழி

en: Litzlitz
ta: லிட்ஸ்லிட்ஸ்

en: Liv
ta: லிவ்

en: Livvi
ta: லிவ்வி

en: Lo-Toga
ta: லோ-டோகா

en: Loarki
ta: லோர்கி

en: Lobala
ta: லோபாலா

en: Lobi
ta: லோபி

en: Lodhi
ta: லோதி

en: Logba
ta: லோக்பா

en: Logo
ta: சின்னம்

en: Logol
ta: லோகோல்

en: Logooli
ta: லோகோலி

en: Logorik
ta: லோகோரிக்

en: Lojban
ta: லோஜ்பன்

en: Lokaa
ta: லோக்கா

en: Loko
ta: லோகோ

en: Lokoya
ta: லோகோயா

en: Lola
ta: லோலா

en: Lolak
ta: லோலாக்

en: Lole
ta: லோல்

en: Lolo
ta: லோலோ

en: Loloda
ta: லோலோடா

en: Lolopo
ta: லோலோபோ

en: Loma (Côte d'Ivoire)
ta: லோமா (கோட் டி'இவோய்ரீ)

en: Loma (Liberia)
ta: லோமா (லைபீரியா)

en: Lomaiviti
ta: லோமைய்விடி

en: Lomavren
ta: லோமவ்ரென்

en: Lombard
ta: லோம்பார்ட்

en: Lombi
ta: லோம்பி

en: Lombo
ta: லோம்போ

en: Lomwe
ta: லோம்வே

en: Loncong
ta: லோன்கோங்

en: Long Wat
ta: லாங் வாட்

en: Longgu
ta: லோன்க்கு

en: Longto
ta: லாங்கோ

en: Longuda
ta: லோன்குடா

en: Loniu
ta: லோனிவ்

en: Lonwolwol
ta: லோன்வோல்வோல்

en: Lonzo
ta: லோன்ஸா

en: Loo
ta: லோ

en: Lopa
ta: லோபா

en: Lopit
ta: லோபிட்

en: Lorang
ta: லோரங்

en: Lorediakarkar
ta: லோர்டியாகர்கர்

en: Lote
ta: லோட்

en: Lotud
ta: லோடுட்

en: Lou
ta: லோவ்

en: Loun
ta: லோன்

en: Loup A
ta: லூப் A

en: Loup B
ta: லூப் B

en: Lozi
ta: லோஸி

en: Lua'
ta: லுயா'

en: Luang
ta: லுயங்

en: Luba-Katanga
ta: லூபா-கடான்கா

en: Luba-Lulua
ta: லூபா-லுலுயா

en: Lubila
ta: லுபிலா

en: Lubu
ta: லுபு

en: Luchazi
ta: லுசாஸி

en: Lucumi
ta: லுசுமி

en: Ludian
ta: லுதியன்

en: Lufu
ta: லுஃபு

en: Lugbara
ta: லுக்பரா

en: Luguru
ta: லுகுரு

en: Luhu
ta: லுஹு

en: Lui
ta: லுய்

en: Luimbi
ta: லுய்ம்பி

en: Luiseno
ta: லுய்செனோ

en: Lukpa
ta: லுக்பா

en: Lule Sami
ta: லூலி சாமி

en: Lumba-Yakkha
ta: லும்பா-யாக்கா

en: Lumbee
ta: லும்பீ

en: Lumbu
ta: லும்பு

en: Lumun
ta: லுமுன்

en: Luna
ta: லூனா

en: Lunanakha
ta: லுனானக்ஹா

en: Lunda
ta: லுன்டா

en: Lundayeh
ta: லுன்டேயஹ்

en: Lungga
ta: லங்கா

en: Luo (Cameroon)
ta: லோ (கேமரூன்)

en: Luo (Kenya and Tanzania)
ta: லோ (கென்யா மற்றும் தான்ஸானியா)

en: Luri
ta: லுரி

en: Lusengo
ta: லுசென்கோ

en: Lushai
ta: லுஷாய்

en: Lushootseed
ta: லுஷூட்சேட்

en: Lusi
ta: லூசி

en: Lusitanian
ta: லூசிநானியன்

en: Lutos
ta: லுடோஸ்

en: Luvale
ta: லுவால்

en: Luwati
ta: லுவாடி

en: Luwo
ta: லுவோ

en: Luxembourgish
ta: லக்ஸம்போகிஷ்

en: Luyana
ta: லுயானா

en: Luyia
ta: லுயியா

en: Lwalu
ta: லவாலு

en: Lycian
ta: லைசியன்

en: Lydian
ta: லிடியன்

en: Lyngngam
ta: லேன்ங்நகம்

en: Lyons Sign Language
ta: லயோன்ஸ் கையொப்ப மொழி

en: Lyélé
ta: லேய்லெ

en: Láadan
ta: லாடன்

en: Lü
ta: லு

en: Ma (Democratic Republic of Congo)
ta: மா (டெமொக்ராடிக் குடியரசு காங்கோ)

en: Ma (Papua New Guinea)
ta: மா (பப்போ நியூ குய்னா)

en: Ma'anyan
ta: மா'ன்யன்

en: Ma'di
ta: மா'டி

en: Ma'ya
ta: மா'யா

en: Maa
ta: மா

en: Maba (Chad)
ta: மாபா (சாட்)

en: Maba (Indonesia)
ta: மாபா (இந்தோனேசியா)

en: Mabaale
ta: மபாலெ

en: Mabaan
ta: மாபான்

en: Mabire
ta: மபிர்

en: Maca
ta: மாகா

en: Macaguaje
ta: மகாகுயஜ்

en: Macaguán
ta: மகாகுயன்

en: Macanese
ta: மகனேஸ்

en: Macedonian
ta: மேசடோனியன்

en: Machame
ta: மசாம்

en: Machiguenga
ta: மெசிக்யன்கா

en: Machinere
ta: மெஷினரி

en: Machinga
ta: மாசிங்கா

en: Maco
ta: மாகோ

en: Macuna
ta: மாகுனா

en: Macushi
ta: மாகுஷி

en: Mada (Cameroon)
ta: மாடா (கேமரூன்)

en: Mada (Nigeria)
ta: மாடா (நைஜீரியா)

en: Madagascar Sign Language
ta: மடகாஸ்கர் கையொப்ப மொழி

en: Madak
ta: மடாக்

en: Maden
ta: மடேன்

en: Madi
ta: மடி

en: Madngele
ta: மேட்ன்கெலே

en: Madurese
ta: மதுரெஸ்

en: Mae
ta: மய்

en: Maek
ta: மேக்

en: Mafa
ta: மாஃபா

en: Mafea
ta: மாஃப்யா

en: Magahi
ta: மகாஹி

en: Magoma
ta: மகோமா

en: Magori
ta: மகோரி

en: Maguindanaon
ta: மாகுவிண்டானௌன்

en: Mahali
ta: மஹாலி

en: Mahican
ta: மஹிகான்

en: Mahongwe
ta: மஹோங்வே

en: Mahou
ta: மாஹோவ்

en: Mai Brat
ta: மாய் ப்ராட்

en: Maia
ta: மையா

en: Maiadomu
ta: மாய்யடோமு

en: Maiani
ta: மையானி

en: Maii
ta: மாய்

en: Mailu
ta: மைய்லு

en: Maindo
ta: மெய்டோ

en: Mainfränkisch
ta: மைன்ஃப்ரங்கிஸ்ச்

en: Mainstream Kenyah
ta: மெய்ன்ஸ்டீரிம் கென்யாஹ்

en: Mairasi
ta: மைய்ராசி

en: Maisin
ta: மைய்சின்

en: Maithili
ta: மய்திலி

en: Maiwa (Indonesia)
ta: மைய்வா (இந்தோனேசியா)

en: Maiwa (Papua New Guinea)
ta: மாய்வா (பப்போ நியூ குய்னா)

en: Maiwala
ta: மைய்வாலா

en: Majang
ta: மஜாங்

en: Majera
ta: மஜேரா

en: Majhi
ta: மஜ்ஹி

en: Majhwar
ta: மஜ்வார்

en: Mak (China)
ta: மாக் (சீனா)

en: Mak (Nigeria)
ta: மாக் (நைஜீரியா)

en: Makaa
ta: மாக்கா

en: Makah
ta: மக்ஹா

en: Makasae
ta: மகாஸ்யா

en: Makasar
ta: மகாஸார்

en: Makayam
ta: மகாயாம்

en: Makhuwa
ta: மக்ஹுவா

en: Makhuwa-Marrevone
ta: மக்ஹுவா-மார்ரெவோன்

en: Makhuwa-Meetto
ta: மாக்ஹுவா-மேட்டோ

en: Makhuwa-Moniga
ta: மாக்ஹுவா-மோனிகா

en: Makhuwa-Saka
ta: மக்ஹுவாச-சாகா

en: Makhuwa-Shirima
ta: மக்ஹுவா-ஷீரிமா

en: Maklew
ta: மாக்லெவ்

en: Makolkol
ta: மகோல்கோல்

en: Makonde
ta: மாகோன்ட்

en: Maku'a
ta: மாக்கு'யா

en: Makuráp
ta: மாகுராப்

en: Makwe
ta: மக்வே

en: Mal
ta: மால்

en: Mal Paharia
ta: மால் பஹாரியா

en: Mala (Nigeria)
ta: மாலா (நைஜீரியா)

en: Mala (Papua New Guinea)
ta: மாலா (பப்போ நியூ குய்னா)

en: Malagasy
ta: மலகாஸி

en: Malalamai
ta: மலாலாமைய்

en: Malango
ta: மலாங்கோ

en: Malankuravan
ta: மலன்குரன்

en: Malapandaram
ta: மலபான்டரம்

en: Malaryan
ta: மலர்யன்

en: Malas
ta: மலாஸ்

en: Malasar
ta: மலாசர்

en: Malavedan
ta: மாலாவேதன்

en: Malay (individual language)
ta: மலாய் (தனி மொழி)

en: Malay (macrolanguage)
ta: மலாய் (மேக்ரோ மொழி)

en: Malayalam
ta: மலையாளம்

en: Malaynon
ta: மாலைனான்

en: Malayo
ta: மலாயோ

en: Malaysian Sign Language
ta: மலேசியன் கையொப்ப மொழி

en: Male (Ethiopia)
ta: மேல் (எத்தியோப்பியா)

en: Male (Papua New Guinea)
ta: மேல் (பப்போ நியூ குய்னா)

en: Malecite-Passamaquoddy
ta: ரேல்சைட்-பாஸ்ஸமாக்யோட்டி

en: Maleng
ta: மலெங்

en: Maleu-Kilenge
ta: மலெய்-கிலென்ஜ்

en: Malfaxal
ta: மால்ஃபாஸால்

en: Malgana
ta: மல்கானா

en: Malgbe
ta: மால்க்பெ

en: Mali
ta: மாலி

en: Malila
ta: மாலிலா

en: Malimba
ta: மாலிம்பா

en: Malimpung
ta: மாலிம்புங்

en: Malo
ta: மாலோ

en: Malol
ta: மலோல்

en: Maltese
ta: மல்டீஸ்

en: Maltese Sign Language
ta: மல்டீஸ் கையொப்ப மொழி

en: Malua Bay
ta: மலுயா பெ

en: Malvi
ta: மால்வி

en: Maléku Jaíka
ta: மேல்கு ஜாய்கா

en: Mam
ta: மாம்

en: Mama
ta: மாமா

en: Mamaa
ta: மாம்மா

en: Mamaindé
ta: மாமைன்ட்

en: Mamanwa
ta: மாமன்வா

en: Mamasa
ta: மாமாசா

en: Mambae
ta: மாம்பியா

en: Mambai
ta: மாம்பி

en: Mamboru
ta: மாம்போரு

en: Mambwe-Lungu
ta: மாப்வே-லங்கு

en: Mampruli
ta: மாம்புருலி

en: Mamuju
ta: மாமுஜு

en: Mamulique
ta: மாமுலிக்யூ

en: Mamusi
ta: மமுசி

en: Mamvu
ta: மாம்வு

en: Man Met
ta: மென் மெட்

en: Manam
ta: மனாம்

en: Manambu
ta: மனாம்பு

en: Manangba
ta: மனாங்பா

en: Manangkari
ta: மனாங்கரி

en: Manchu
ta: மன்சு

en: Manda (Australia)
ta: மன்டா (ஆஸ்திரேலியா)

en: Manda (India)
ta: மான்டா (இந்தியா)

en: Manda (Tanzania)
ta: மான்டா (தான்ஸானியா)

en: Mandahuaca
ta: மன்டாஹுயாகா

en: Mandaic
ta: மான்டியாக்

en: Mandan
ta: மான்டன்

en: Mandandanyi
ta: மடன்டான்யி

en: Mandar
ta: மன்டர்

en: Mandara
ta: மன்டரா

en: Mandari
ta: மான்டரி

en: Mandaya
ta: மண்டாயா

en: Mandeali
ta: மேன்டெயலி

en: Mander
ta: மேன்டெர்

en: Mandingo
ta: மென்டிங்கோ

en: Mandinka
ta: மன்டின்கா

en: Mandjak
ta: மன்ட்ஜக்

en: Mandobo Atas
ta: மான்டோபோ அட்லாஸ்

en: Mandobo Bawah
ta: மேன்டோபோ பவாஹ்

en: Manem
ta: மாநெம்

en: Mang
ta: மாங்

en: Mangala
ta: மங்கலா

en: Mangarayi
ta: மன்கராயி

en: Mangareva
ta: மங்கரேவா

en: Mangas
ta: மன்கஸ்

en: Mangayat
ta: மங்காயட்

en: Mangbetu
ta: மங்பெது

en: Mangbutu
ta: மாங்புது

en: Mangerr
ta: மேனஜர்

en: Manggarai
ta: மாங்கராய்

en: Mango
ta: மாம்பழம்

en: Mangole
ta: மன்கோல்

en: Mangseng
ta: மாங்செங்

en: Mangue
ta: மான்குவெ

en: Manide
ta: மானிடெ

en: Manikion
ta: மணிகியோன்

en: Manipa
ta: மணிபா

en: Manipuri
ta: மணிபுரி

en: Mankanya
ta: மன்கான்யா

en: Manna-Dora
ta: மன்னா-டோரா

en: Mannan
ta: மன்னன்

en: Manombai
ta: மனோம்பாய்

en: Mansaka
ta: மன்சாகா

en: Mansi
ta: மான்ஸி

en: Mansoanka
ta: மன்சோயன்கா

en: Manta
ta: மான்டா

en: Mantsi
ta: மான்ட்சி

en: Manx
ta: மான்ஸ்

en: Manya
ta: மான்யா

en: Manyawa
ta: மென்யாவா

en: Manyika
ta: மன்யிகா

en: Manza
ta: மான்ஸா

en: Maonan
ta: மௌனான்

en: Maori
ta: மௌரி

en: Mape
ta: மெப்

en: Mapena
ta: மாபெனா

en: Mapia
ta: மாபியா

en: Mapidian
ta: மாபிடியன்

en: Mapoyo
ta: மாபோயா

en: Mapudungun
ta: மபுடுன்கன்

en: Mapun
ta: மாபுன்

en: Maquiritari
ta: மகுய்ரிதாரி

en: Mara
ta: மாரா

en: Marachi
ta: மராசி

en: Maraghei
ta: மராக்ஹெய்

en: Maragus
ta: மராகுஸ்

en: Marama
ta: மராமா

en: Maramba
ta: மாரம்பா

en: Maranao
ta: மரானோவ்

en: Maranunggu
ta: மரானுன்க்கு

en: Mararit
ta: மராரிட்

en: Marathi
ta: மராத்தி

en: Marau
ta: மாரவ்

en: Marba
ta: மார்பா

en: Maremgi
ta: மரெம்கி

en: Marenje
ta: மரென்ஜ்

en: Marfa
ta: மார்ஃபா

en: Margany
ta: மார்கனி

en: Marghi Central
ta: மார்கி சென்ட்ரல்

en: Marghi South
ta: மார்கி தெற்கு

en: Margu
ta: மார்கு

en: Mari (East Sepik Province)
ta: மாரி (கிழக்கு சேபிக் ப்ரோவின்ஸ்)

en: Mari (Madang Province)
ta: மாரி (மடாங் ப்ரோவின்ஸ்)

en: Mari (Russia)
ta: மாரி (ருஷ்யா)

en: Maria (India)
ta: மரியா (இந்தியா)

en: Maria (Papua New Guinea)
ta: மரியா (பப்போ நியூ குய்னா)

en: Maricopa
ta: மரிகோபா

en: Maridan
ta: மாரிடன்

en: Maridjabin
ta: மரிடிஜாபின்

en: Marik
ta: மாரிக்

en: Marimanindji
ta: மரிமானின்ட்ஜி

en: Marind
ta: மரின்ட்

en: Maring
ta: மரிங்

en: Maringarr
ta: மாரிங்கர்

en: Marino
ta: மரினோ

en: Mariri
ta: மாரிரி

en: Marithiel
ta: மாரிதியல்

en: Maritime Sign Language
ta: மாரிடைம் கையொப்ப மொழி

en: Maritsauá
ta: மாரிட்சாவா

en: Mariyedi
ta: மரியேடி

en: Marka
ta: மார்கா

en: Markweeta
ta: மார்க்வேடா

en: Marma
ta: மர்மா

en: Marovo
ta: மரோவோ

en: Marriammu
ta: மாரியாம்மு

en: Marrucinian
ta: மார்ருணினியன்

en: Marshallese
ta: மார்ஷலீஸீ

en: Marsian
ta: மார்ஷியன்

en: Martha's Vineyard Sign Language
ta: மார்தா'ஸ் வின்யார்ட் கையொப்ப மொழி

en: Marti Ke
ta: மார்டி கீ

en: Martu Wangka
ta: மார்து வாங்கா

en: Martuyhunira
ta: மார்துய்ஹனிரா

en: Maru
ta: மாரு

en: Marwari
ta: மார்வாரி

en: Marwari (India)
ta: மார்வாரி (இந்தியா)

en: Marwari (Pakistan)
ta: மார்வாரி (பாகிஸ்தான்)

en: Marúbo
ta: மாருபோ

en: Masaaba
ta: மாசாபா

en: Masai
ta: மசாய்

en: Masalit
ta: மசாலிட்

en: Masana
ta: மாசானா

en: Masbatenyo
ta: மாஸ்பாடென்யோ

en: Mashco Piro
ta: மாஸ்கோ பிரோ

en: Mashi (Nigeria)
ta: மாஷி (நைஜீரியா)

en: Mashi (Zambia)
ta: மாஷி (ஸாம்பியா)

en: Masimasi
ta: மாஸிமாஸி

en: Masiwang
ta: மாஸிவான்ங்

en: Maskelynes
ta: மாஸ்கெலைநெஸ்

en: Maslam
ta: மஸ்லாம்

en: Masmaje
ta: மாஸ்மாஜே

en: Massalat
ta: மாஸ்சாலட்

en: Massep
ta: மாஸ்செப்

en: Matagalpa
ta: மதகால்பா

en: Matal
ta: மட்டல்

en: Matbat
ta: மேட்பேட்

en: Matengo
ta: மதென்கோ

en: Matepi
ta: மதேபி

en: Matipuhy
ta: மதிபுஹே

en: Mato
ta: மாடோ

en: Mator
ta: மாடோர்

en: Matsés
ta: மட்செஸ்

en: Mattole
ta: மட்டோல்

en: Matukar
ta: மதுகர்

en: Matumbi
ta: மாதும்பி

en: Matís
ta: மாதிஸ்

en: Maung
ta: மயுங்

en: Mauritian Sign Language
ta: மொரீஷியஸ கையொப்ப மொழி

en: Mauwake
ta: மௌவேக்

en: Mawa (Chad)
ta: மாவா (சாட்)

en: Mawa (Nigeria)
ta: மாவா (நைஜீரியா)

en: Mawak
ta: மவாக்

en: Mawan
ta: மவான்

en: Mawayana
ta: மவாயானா

en: Mawchi
ta: மாவ்சி

en: Mawes
ta: மாவேஸ்

en: Maxakalí
ta: மஸாக்கலி

en: Mayaguduna
ta: மாயாகுடுனா

en: Mayangna
ta: மயங்க்னா

en: Mayeka
ta: மயேகா

en: Mayo
ta: மேயோ

en: Mayogo
ta: மயோகோ

en: Mazagway
ta: மஸாக்வே

en: Mazanderani
ta: மஸான்டெராணி

en: Mba
ta: மபா

en: Mbala
ta: மபாலா

en: Mbalanhu
ta: மபலான்ஹு

en: Mbandja
ta: ம்பன்ட்ஜா

en: Mbangala
ta: மபாங்கலா

en: Mbangi
ta: மபான்கி

en: Mbangwe
ta: ம்பங்வே

en: Mbara (Australia)
ta: ம்பரா (ஆஸ்திரேலியா)

en: Mbara (Chad)
ta: மபாரா (சாட்)

en: Mbariman-Gudhinma
ta: ம்பாரிமன்-குதின்மா

en: Mbati
ta: மபாடி

en: Mbato
ta: பாடோ

en: Mbay
ta: மபை

en: Mbe
ta: மபே

en: Mbe'
ta: மபே'

en: Mbelime
ta: மபெலைம்

en: Mbere
ta: மபெர்

en: Mbesa
ta: மபேசா

en: Mbo (Cameroon)
ta: ம்போ (கேமரூன்)

en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
ta: போ (காங்கோ குடியரசு)

en: Mboi
ta: மபோய்

en: Mboko
ta: மபோகோ

en: Mbole
ta: மபோல்

en: Mbonga
ta: மபோங்கா

en: Mbongno
ta: போங்னோ

en: Mbosi
ta: மபோஸி

en: Mbowe
ta: மபோம்வே

en: Mbre
ta: மப்ரே

en: Mbudum
ta: இம்புடும்

en: Mbugu
ta: மபுகு

en: Mbugwe
ta: மபக்வே

en: Mbuko
ta: மபுகோ

en: Mbukushu
ta: மபுகுஷூ

en: Mbula
ta: மபுலா

en: Mbula-Bwazza
ta: ம்புலா-பவாஸ்ஸா

en: Mbule
ta: மப்ஃளூ

en: Mbulungish
ta: மபுலங்கிஷ்

en: Mbum
ta: ம்பும்

en: Mbunda
ta: ம்புன்டா

en: Mbunga
ta: மபுங்கா

en: Mburku
ta: புர்கு

en: Mbwela
ta: மப்வேலா

en: Me'en
ta: மெ'ன்

en: Medebur
ta: மெடேபுர்

en: Media Lengua
ta: மீடியா லென்குவா

en: Mediak
ta: மெடியக்

en: Median
ta: மேடியன்

en: Medumba
ta: மெடும்பா

en: Mefele
ta: மெபெவே

en: Megam
ta: மேகம்

en: Mehek
ta: மெஹெக்

en: Mehináku
ta: மெஹினாகு

en: Mehri
ta: மேஹரி

en: Mekeo
ta: மேக்கெயோ

en: Mekmek
ta: மெக்மெக்

en: Mekwei
ta: மெக்வெய்

en: Mele-Fila
ta: மெலெ-ஃபிலா

en: Melo
ta: ரெலோ

en: Melpa
ta: மெல்பா

en: Memoni
ta: மெமோனி

en: Mendankwe-Nkwen
ta: மென்டங்வே-நக்வென்

en: Mende (Papua New Guinea)
ta: மென்ட் (பப்போ நியூ குய்னா)

en: Mende (Sierra Leone)
ta: மென்டே (சீர்ரா லியோன்)

en: Mengaka
ta: மெங்காகா

en: Mengen
ta: மென்ஜென்

en: Mengisa
ta: மெங்கிசா

en: Menka
ta: மென்கா

en: Menominee
ta: மெனோமினீ

en: Mentawai
ta: மென்டாவாய்

en: Menya
ta: மென்யா

en: Meoswar
ta: மெஸோவார்

en: Mer
ta: மெர்

en: Meramera
ta: மேராமேரா

en: Merei
ta: மெரெய்

en: Merey
ta: மெரைய்

en: Meriam
ta: மெரியம்

en: Merlav
ta: மெர்லவ்

en: Meroitic
ta: மெரோய்டிக்

en: Meru
ta: மெரு

en: Merwari
ta: மெர்வாரி

en: Mesaka
ta: மெஸாகா

en: Mese
ta: மேஸ்

en: Meskwaki
ta: மெஸ்க்வாகி

en: Mesme
ta: மெஸ்மீ

en: Mesmes
ta: மெஸ்மெஸ்

en: Mesqan
ta: மெஸ்கன்

en: Messapic
ta: மெஸ்ஸாபிக்

en: Meta'
ta: மெட்டா'

en: Mewari
ta: மெவாரி

en: Mewati
ta: மெவாடி

en: Mexican Sign Language
ta: மெக்ஸிகன் கையொப்ப மொழி

en: Meyah
ta: மேயாஹ்

en: Mfinu
ta: மஃபினு

en: Mfumte
ta: மஃபும்ட்

en: Mi'kmaq
ta: மி'க்மாக்

en: Miami
ta: மியாமி

en: Mian
ta: மியன்

en: Miani
ta: மியானி

en: Michif
ta: மிக்ஹிஃப்

en: Michigamea
ta: மிசிகேமியா

en: Midob
ta: மிட்டோப்

en: Migaama
ta: மிகாமா

en: Migabac
ta: மிகாபாக்

en: Migum
ta: மிகும்

en: Mikasuki
ta: மிகாசுகி

en: Mili
ta: மிலி

en: Miltu
ta: மில்து

en: Miluk
ta: மிலுக்

en: Milyan
ta: மில்யான்

en: Mina (Cameroon)
ta: மினா (கேமரூன்)

en: Mina (India)
ta: மினா (இந்தியா)

en: Minaean
ta: மின்னாயன்

en: Minangkabau
ta: மிநாங்காபோ

en: Minanibai
ta: மினானிபாய்

en: Minaveha
ta: மினாவ்ஹா

en: Minderico
ta: மிண்டெரிகொ

en: Mindiri
ta: மின்டிரி

en: Mingang Doso
ta: மிங்காங் டோஸோ

en: Mingrelian
ta: மிங்ரேலியன்

en: Minidien
ta: மினிடியன்

en: Minoan
ta: மினோயன்

en: Minokok
ta: மினோகோக்

en: Minriq
ta: மின்ரிக்

en: Mintil
ta: மின்டில்

en: Miqie
ta: மிக்குய்

en: Mirandese
ta: மிரன்டேஸ்

en: Mirgan
ta: மிர்கன்

en: Miriti
ta: மிரிதி

en: Miriwung
ta: மிரிவுங்

en: Miship
ta: மிஸ்ஹிப்

en: Mising
ta: மிசிங்கு

en: Mittu
ta: மிட்டு

en: Mituku
ta: மிட்துகு

en: Miu
ta: மிய்யூ

en: Miwa
ta: மிவா

en: Miya
ta: மியா

en: Miyako
ta: மியாகோ

en: Miyobe
ta: மியோபை

en: Mlabri
ta: மலாப்ரி

en: Mlahsö
ta: மலாஹ்சோ

en: Mlap
ta: மலாப்

en: Mlomp
ta: மலோம்ப்

en: Mmaala
ta: மம்மாலா

en: Mmen
ta: மமேன்

en: Mo'da
ta: மோ'டா

en: Moabite
ta: மயோபைட்

en: Moba
ta: மோபா

en: Mobilian
ta: மோபிலியன்

en: Mochi
ta: மோசி

en: Mochica
ta: மோச்சிகா

en: Mocho
ta: மோசோ

en: Mocoví
ta: மோகோவி

en: Modang
ta: மோடங்

en: Modole
ta: மோடோல்

en: Moere
ta: மியோர்

en: Mofu-Gudur
ta: மோஃபு-குடுர்

en: Mogholi
ta: மோக்ஹோலி

en: Mogum
ta: மோகும்

en: Mohave
ta: மோஹேவ்

en: Mohawk
ta: மோஹாவ்க்

en: Mohegan-Pequot
ta: மொஹெகன்-பெக்வாட்

en: Moi (Congo)
ta: மோய் (காங்கோ)

en: Moi (Indonesia)
ta: மொய் (இந்தோனேசியா)

en: Moikodi
ta: மொய்கோடி

en: Moingi
ta: மோன்கி

en: Moji
ta: மோஜி

en: Mok
ta: மோக்

en: Moken
ta: மோகென்

en: Mokerang
ta: மோக்ரங்

en: Mokilese
ta: மோக்கிலேஸ்

en: Moklen
ta: மோக்லென்

en: Mokole
ta: மோகோல்

en: Mokpwe
ta: மோக்ப்வே

en: Moksela
ta: மோக்சேலா

en: Moksha
ta: மோக்ஷா

en: Molale
ta: மோலால்

en: Molbog
ta: மோல்போக்

en: Moldova Sign Language
ta: மால்டோவா கையொப்ப மொழி

en: Molengue
ta: மோலென்க்யூ

en: Molima
ta: மோலிமா

en: Molo
ta: மோலோ

en: Molof
ta: மோலோஃப்

en: Moloko
ta: மோலோகோ

en: Mom Jango
ta: மோம் ஜான்கோ

en: Moma
ta: மோமா

en: Momare
ta: மோமேர்

en: Mombum
ta: மோம்பும்

en: Momina
ta: மோமினா

en: Momuna
ta: மோமுனா

en: Mon
ta: மோன்

en: Monastic Sign Language
ta: மோனாஸ்டிக் கையொப்ப மொழி

en: Mondropolon
ta: மோன்ரோபோலோன்

en: Mondé
ta: மோன்ட்

en: Mongo
ta: மோங்கோ

en: Mongol
ta: மோங்கோல்

en: Mongolian
ta: மங்கோலியன்

en: Mongolian Sign Language
ta: மங்கோலியன் கையொப்ப மொழி

en: Mongondow
ta: மோன்கோன்டோவ்

en: Moni
ta: மோனி

en: Mono (Cameroon)
ta: மோனோ (கேமரூன்)

en: Mono (Democratic Republic of Congo)
ta: மோனோ (டெமொக்ராடிக் குடியரசு காங்கோ)

en: Mono (Solomon Islands)
ta: மோனோ (சாலோமோன் தீவுகள்)

en: Mono (USA)
ta: மோனோ (USA)

en: Monom
ta: மோனோம்

en: Montagnais
ta: மோன்டக்னாய்ஸ்

en: Montol
ta: மோன்டோல்

en: Monumbo
ta: மோனும்போ

en: Monzombo
ta: மோன்ஸோம்போ

en: Moo
ta: மோ

en: Mopán Maya
ta: மோபன் மாயா

en: Mor (Bomberai Peninsula)
ta: மோர் (மாம்பெராய் பெனின்சூலா)

en: Mor (Mor Islands)
ta: மோர் (மோர் தீவுகள்)

en: Moraid
ta: மோராய்ட்

en: Morawa
ta: மோராவா

en: Morerebi
ta: மோர்ரெபி

en: Moresada
ta: மோர்சாடா

en: Mori Atas
ta: மோரி அதாஸ்

en: Mori Bawah
ta: மோரி பாவாஹ்

en: Morigi
ta: மோரிகி

en: Morisyen
ta: மோரிஸ்யேன்

en: Moro
ta: மோரோ

en: Moroccan Sign Language
ta: மொரோக்கன் கையொப்ப மொழி

en: Morokodo
ta: மோரோகோடோ

en: Morom
ta: மோரோம்

en: Moronene
ta: மோரோன்னே

en: Morori
ta: மோரோரி

en: Morouas
ta: மோரோவ்வஸு

en: Mortlockese
ta: மோர்ட்லாகேஸ்

en: Moru
ta: மோரு

en: Mosimo
ta: மோசிமோ

en: Mosiro
ta: மோஸிரோ

en: Moskona
ta: மோஸ்கோனா

en: Mossi
ta: மோஸ்ஸி

en: Mota
ta: மோடா

en: Motlav
ta: மோட்லாவ்

en: Motu
ta: மோது

en: Mouk-Aria
ta: மௌக்-அரியா

en: Movima
ta: மோவிமா

en: Mozambican Sign Language
ta: மோஸாம்பிகன் கையொப்ப மொழி

en: Mozarabic
ta: மோஸராபிக்

en: Mpade
ta: மபேட்

en: Mpi
ta: மபி

en: Mpiemo
ta: மபைமோ

en: Mpoto
ta: மபோடோ

en: Mpotovoro
ta: மபோடோவோரா

en: Mpuono
ta: மபுவோனோ

en: Mpur
ta: எம்புர்

en: Mru
ta: ம்ரு

en: Mser
ta: மசெர்

en: Mualang
ta: முயாலங்

en: Mubami
ta: முபாமி

en: Mubi
ta: முபி

en: Muda
ta: முடா

en: Muduga
ta: முடுகா

en: Mufian
ta: முஃபியன்

en: Mugom
ta: முகோம்

en: Muinane
ta: முய்நாநே

en: Mukha-Dora
ta: முக்ஹா-டோரா

en: Mukulu
ta: முகுலு

en: Mulaha
ta: முலாஹா

en: Mulam
ta: முலாம்

en: Mullukmulluk
ta: முல்லுக்முல்லுக்

en: Multiple languages
ta: பல்வேறு மொழிகள்

en: Muluridyi
ta: முலுரிட்யி

en: Mum
ta: மம்

en: Mumuye
ta: முமுயே

en: Muna
ta: முன்னா

en: Munda
ta: முன்டா

en: Mundabli
ta: முன்டாப்லி

en: Mundang
ta: முன்டங்

en: Mundani
ta: முன்டானி

en: Mundari
ta: முன்டரி

en: Mundat
ta: முன்டட்

en: Mundurukú
ta: முன்டுருகு

en: Mungaka
ta: முங்காகா

en: Munggui
ta: முங்குய்

en: Mungkip
ta: மங்கிப்

en: Muniche
ta: முனிசே

en: Munit
ta: முனிட்

en: Munji
ta: முன்ஜி

en: Munsee
ta: முன்சீ

en: Muong
ta: முயோங்

en: Muratayak
ta: முரடயாக்

en: Murik (Malaysia)
ta: முரிக் (மலேசியா)

en: Murik (Papua New Guinea)
ta: முருக் (பப்போ நியூ குய்னா)

en: Murkim
ta: முர்கிம்

en: Murle
ta: முர்லீ

en: Murrinh-Patha
ta: முர்ரின்ஹ்-பாதா

en: Mursi
ta: முர்சி

en: Murupi
ta: முருபி

en: Muruwari
ta: முருவாரி

en: Musak
ta: முசாக்

en: Musar
ta: முசார்

en: Musasa
ta: முசாசா

en: Musey
ta: முசெய்

en: Musgu
ta: முஸ்கு

en: Mushungulu
ta: முஷங்குலு

en: Musi
ta: முசி

en: Muskum
ta: முஸ்கும்

en: Musom
ta: முசோம்

en: Mussau-Emira
ta: முஸ்ஸாவ்-எமிரா

en: Muthuvan
ta: முதுவன்

en: Mutu
ta: முது

en: Muya
ta: முயா

en: Muyang
ta: முயாங்

en: Muyuw
ta: முயுவ்

en: Muzi
ta: முஸி

en: Mvanip
ta: மவானிப்

en: Mvuba
ta: மவுபா

en: Mwaghavul
ta: மவாகாவுல்

en: Mwani
ta: மவானி

en: Mwatebu
ta: மவெட்பு

en: Mwera (Chimwera)
ta: மவேரா (சிம்வேரா)

en: Mwera (Nyasa)
ta: மவேரா(நயாஸா)

en: Mwimbi-Muthambi
ta: மவிம்பி-முதாம்பி

en: Myene
ta: மயேன்

en: Mysian
ta: மைசியன்

en: Mághdì
ta: மஹ்ஹதி

en: Mískito
ta: மிஸ்கிட்டோ

en: Mócheno
ta: மோசேனோ

en: Mündü
ta: முன்டு

en: N'Ko
ta: என்கோ

en: N/u
ta: என்/யு

en: Na
ta: நா

en: Naasioi
ta: நாசியோய்

en: Naba
ta: நாபா

en: Nabak
ta: நபாக்

en: Nabi
ta: நபி

en: Nachering
ta: நாச்சேரிங்

en: Nadruvian
ta: நட்ருவியன்

en: Nadëb
ta: நடெப்

en: Nafaanra
ta: நஃபான்ரா

en: Nafi
ta: நஃபி

en: Nafri
ta: நஃபாரி

en: Nafusi
ta: நாஃபுசி

en: Naga Pidgin
ta: நாகா பிட்ஜின்

en: Nagarchal
ta: நகார்சால்

en: Nage
ta: நாஜ்

en: Nagumi
ta: நகுமி

en: Nahali
ta: நஹாலி

en: Nahari
ta: நஹாரி

en: Nai
ta: நாய்

en: Naka'ela
ta: நகே'லா

en: Nakai
ta: நகாய்

en: Nakame
ta: நாகாமெ

en: Nakanai
ta: நாகன்னாய்

en: Nakara
ta: நாகரா

en: Nake
ta: நேக்

en: Naki
ta: நாகி

en: Nakwi
ta: நாக்வி

en: Nalca
ta: நல்கா

en: Nali
ta: நாலி

en: Nalik
ta: நாலிக்

en: Nalu
ta: நாலு

en: Nalögo
ta: நாலோகோ

en: Nama (Papua New Guinea)
ta: நமா புதிய கினி

en: Namakura
ta: நமாகுரா

en: Namat
ta: நாமட்

en: Nambo
ta: நாம்போ

en: Nambya
ta: நாம்பியா

en: Namia
ta: நமியா

en: Namibian Sign Language
ta: நமிபியன் கையொப்ப மொழி

en: Namla
ta: நம்லா

en: Namo
ta: நாமோ

en: Namonuito
ta: நமோனுய்டோ

en: Namosi-Naitasiri-Serua
ta: நமோஸி-நாய்டசிரி-செருயா

en: Namuyi
ta: நமுயி

en: Nanai
ta: நநாய்

en: Nancere
ta: நான்ஸேர்

en: Nande
ta: நான்டே

en: Nankina
ta: நன்கினா

en: Nanti
ta: நான்டி

en: Nanticoke
ta: நான்டிகோக்

en: Nanubae
ta: நாநுபியே

en: Napu
ta: நாபு

en: Nar Phu
ta: நார் ப்பு

en: Nara
ta: நாரா

en: Narak
ta: நாரக்

en: Narango
ta: நரான்கோ

en: Narau
ta: நாராவ்

en: Narim
ta: நரிம்

en: Naro
ta: நாரோ

en: Narom
ta: நரோம்

en: Narragansett
ta: நாறாகான்செதட்

en: Narrinyeri
ta: நார்ரின்யேரி

en: Narua
ta: நாஸி

en: Narungga
ta: நரங்கா

en: Nasal
ta: நாசல்

en: Nasarian
ta: நசாரியன்

en: Naskapi
ta: நாஸ்காபி

en: Natanzi
ta: ந்தான்ஸி

en: Natchez
ta: நாட்செஸ்

en: Nateni
ta: நாதெனி

en: Nathembo
ta: நாதெம்போ

en: Natioro
ta: நாதியோரோ

en: Natügu
ta: நதுகு

en: Nauete
ta: நையூட்

en: Nauna
ta: நௌனா

en: Nauru
ta: நாவுரு

en: Navajo
ta: நவாஜோ

en: Navut
ta: நாவுட்

en: Nawaru
ta: நவாரு

en: Nawathinehena
ta: நவதிநெஹெனா

en: Nawdm
ta: நவ்டம்

en: Nawuri
ta: நவுரி

en: Nayi
ta: நாயி

en: Nayini
ta: நாயினி

en: Ncane
ta: நகேன்

en: Nchumbulu
ta: நசும்புலு

en: Nda'nda'
ta: நடா'ன்டா'

en: Ndai
ta: நடாய்

en: Ndaka
ta: நடாகா

en: Ndaktup
ta: நணாக்துப்

en: Ndali
ta: நடாலி

en: Ndam
ta: நடாம்

en: Ndamba
ta: நடாம்பா

en: Ndasa
ta: நடாசா

en: Ndau
ta: நடாவ்

en: Nde-Gbite
ta: நடே-கபைட்

en: Nde-Nsele-Nta
ta: நடே-நசேல்-நடா

en: Ndemli
ta: நடேம்லி

en: Ndendeule
ta: நடென்டெய்லெ

en: Ndengereko
ta: நடெங்கெரெகோ

en: Nding
ta: நடிங்

en: Ndo
ta: நடோ

en: Ndobo
ta: நடோபோ

en: Ndoe
ta: நடியோ

en: Ndogo
ta: நடோகோ

en: Ndolo
ta: நடோலோ

en: Ndom
ta: நடோம்

en: Ndombe
ta: நடோம்பீ

en: Ndonde Hamba
ta: நடோன் ஹம்பா

en: Ndonga
ta: நடோன்கா

en: Ndoola
ta: நடூலா

en: Nduga
ta: நடுகா

en: Ndumu
ta: நடுமு

en: Ndunda
ta: நடுங்டா

en: Ndunga
ta: நடுன்கா

en: Ndut
ta: நடட்

en: Ndyuka-Trio Pidgin
ta: நட்யுகா-திரியோ பிட்ஜின்

en: Neapolitan
ta: நியோபோலிதன்

en: Nedebang
ta: நெடேபங்

en: Nefamese
ta: நெபாம்ஸ்

en: Negerhollands
ta: நேகெர்ஹோலாண்ட்ஸ்

en: Negeri Sembilan Malay
ta: நைகிரி சேம்லியன் மலாய்

en: Negidal
ta: நெஜிடால்

en: Nehan
ta: நெஹன்

en: Nek
ta: நெக்

en: Nekgini
ta: நெக்கினி

en: Neko
ta: நெகோ

en: Neku
ta: நெகு

en: Neme
ta: நேம்

en: Nemi
ta: நெமி

en: Nen
ta: நென்

en: Nend
ta: நென்ட்

en: Nenets
ta: நெநெட்ஸ்

en: Nengone
ta: தென்கான்

en: Nepalese Sign Language
ta: நேபாலிஸ் கையொப்ப மொழி

en: Nete
ta: நேட்

en: New Zealand Sign Language
ta: நியுஸிலாந்து கையொப்ப மொழி

en: Neyo
ta: நெயோ

en: Nez Perce
ta: நெஸ் பெர்ஸ்

en: Ngaanyatjarra
ta: நாகாநையாட்ஜார்ரா

en: Ngad'a
ta: நகா'டா

en: Ngadjunmaya
ta: நகாட்ஜுன்மாயா

en: Ngaing
ta: நகெய்ங்

en: Ngaju
ta: நகாஜு

en: Ngala
ta: நகாலா

en: Ngalakan
ta: நகாலகன்

en: Ngalum
ta: நகாலும்

en: Ngam
ta: நகம்

en: Ngamambo
ta: நகாமாம்போ

en: Ngambay
ta: நகம்பை

en: Ngamini
ta: நகாமினி

en: Ngamo
ta: நகாமோ

en: Nganasan
ta: நகனாசன்

en: Ngandi
ta: நகன்டி

en: Ngando (Central African Republic)
ta: நகான்டோ (சென்ட்ரல் ஆஃப்ரிகன் குடியரசு)

en: Ngando (Democratic Republic of Congo)
ta: நகான்டோ (டெமோக்ராடிக் குடியரசு காங்கோ)

en: Ngandyera
ta: நகன்டைய்ரா

en: Ngangam
ta: காங்காம்

en: Nganyaywana
ta: நகன்யாய்வானா

en: Ngarinman
ta: நகரின்மன்

en: Ngarinyin
ta: நகரின்யின்

en: Ngarla
ta: நகார்லா

en: Ngarluma
ta: நகர்லுமா

en: Ngas
ta: காஸ்

en: Ngasa
ta: நகாசா

en: Ngatik Men's Creole
ta: நகாதிக் மென்'ஸ் க்ரியோல்

en: Ngawun
ta: நகாவுன்

en: Ngbaka
ta: நக்பாகா

en: Ngbaka Ma'bo
ta: நக்பாகா மா'போ

en: Ngbaka Manza
ta: நக்பாகா மன்ஸா

en: Ngbee
ta: நக்பீ

en: Ngbinda
ta: நக்பின்டா

en: Ngbundu
ta: நக்புன்டு

en: Ngelima
ta: நகெலிமா

en: Ngemba
ta: நஜெம்பா

en: Ngeq
ta: நகெக்

en: Ngete
ta: நகேட்

en: Nggem
ta: நக்கெம்

en: Nggwahyi
ta: நாவாஹ்யி

en: Ngie
ta: நகிய்

en: Ngiemboon
ta: நகியம்பூன்

en: Ngile
ta: நகிலெ

en: Ngindo
ta: நகின்டோ

en: Ngiti
ta: நகிடி

en: Ngizim
ta: நஜிம்

en: Ngom
ta: நகோம்

en: Ngomba
ta: நகோம்பா

en: Ngombale
ta: நகோம்பேல்

en: Ngombe (Central African Republic)
ta: நகோம்ப் (மத்திய ஆஃப்ரிகன் குடியரசு)

en: Ngombe (Democratic Republic of Congo)
ta: நகோம்பீ (டெமொக்ராடிக் குடியரசு காங்கோ)

en: Ngongo
ta: நகோங்கோ

en: Ngoni
ta: நகோனி

en: Ngoshie
ta: நகோஷிய்

en: Ngul
ta: நகுல்

en: Ngulu
ta: நகுலு

en: Nguluwan
ta: நகுலுவான்

en: Ngumbi
ta: நகும்பி

en: Ngundi
ta: நகுன்டி

en: Ngundu
ta: நகுன்டு

en: Ngungwel
ta: நகுங்வெல்

en: Ngurimi
ta: நகுரிமி

en: Ngurmbur
ta: நகுர்ம்புர்

en: Nguôn
ta: நகுயன்

en: Ngwaba
ta: நக்வாபா

en: Ngwe
ta: நக்வே

en: Ngwo
ta: நக்வோ

en: Ngäbere
ta: நகாபேரே

en: Nhanda
ta: நஹன்டா

en: Nhengatu
ta: நஹெங்காது

en: Nhuwala
ta: நஹுவாலா

en: Nias
ta: நியாஸ்

en: Nicaraguan Sign Language
ta: நிகராகுயன் கையொப்ப மொழி

en: Niellim
ta: நைய்ல்லிம்

en: Nigerian Sign Language
ta: நிஜெரியன் கையொப்ப மொழி

en: Nihali
ta: நிஹாலி

en: Nii
ta: நி

en: Niksek
ta: நிக்சேக்

en: Nila
ta: நிலா

en: Nilamba
ta: நிலாம்பா

en: Nimadi
ta: நிமாடி

en: Nimanbur
ta: நிமன்புர்

en: Nimbari
ta: நிம்பாரி

en: Nimboran
ta: நிம்போரன்

en: Nimi
ta: நிமி

en: Nimo
ta: நிமோ

en: Nimoa
ta: நிமௌ

en: Ninam
ta: நினம்

en: Nindi
ta: நின்டி

en: Ningera
ta: நிங்கெரா

en: Ninggerum
ta: நிங்கெரும்

en: Ningil
ta: நின்கில்

en: Ningye
ta: நிங்யே

en: Ninzo
ta: நின்ஸோ

en: Nipsan
ta: நிப்சன்

en: Nisa
ta: நிஸா

en: Nisenan
ta: நிசேனன்

en: Nisga'a
ta: நிஸ்கா'ஸ்

en: Nisi (China)
ta: நிஸி (சைனா)

en: Niuafo'ou
ta: நையோஃப்யு

en: Niuatoputapu
ta: நையுடோபுடபு

en: Niuean
ta: தையுன்

en: Nivaclé
ta: நிவாகல்

en: Njalgulgule
ta: நஜால்குல்குலே

en: Njebi
ta: நஜெபி

en: Njen
ta: நிஜென்

en: Njerep
ta: நஜெரெப்

en: Njyem
ta: நிஜ்யேம்

en: Nkami
ta: இங்காமி

en: Nkangala
ta: நகாங்கலா

en: Nkari
ta: நகாரி

en: Nkem-Nkum
ta: நகேம்-நகும்

en: Nkhumbi
ta: நஹும்பி

en: Nkongho
ta: நகோங்ஹோ

en: Nkonya
ta: நகோன்யா

en: Nkoroo
ta: நகோரோ

en: Nkoya
ta: நகோயா

en: Nkukoli
ta: நகுகோலி

en: Nkutu
ta: நகுது

en: Nnam
ta: நாநம்

en: No linguistic content
ta: மொழியியல் உள்ளடக்கம் இல்லை

en: Nobiin
ta: நோபின்

en: Nobonob
ta: நோபோநோப்

en: Nocamán
ta: நோகாமன்

en: Nogai
ta: நோகாய்

en: Noiri
ta: நொய்ரி

en: Nokuku
ta: நோகுகு

en: Nomaande
ta: நோமான்டெ

en: Nomane
ta: நோமேன்

en: Nomatsiguenga
ta: நோமட்ஸிகுயன்கா

en: Nomu
ta: நோமு

en: Nonuya
ta: நொனுயா

en: Nooksack
ta: நூக்சாக்

en: Noon
ta: நூன்

en: Noone
ta: நோ ஒன்

en: Noric
ta: நோரிக்

en: Norn
ta: நோன்

en: Norra
ta: நோர்ரா

en: Norwegian
ta: நார்வேஜியன்

en: Norwegian Bokmål
ta: நார்வேஜியன் போக்மால்

en: Norwegian Nynorsk
ta: நார்விஜியன் நைநோர்ஸ்க்

en: Norwegian Sign Language
ta: நார்வேஜியன் கையொப்ப மொழி

en: Notre
ta: நோட்ரீ

en: Notsi
ta: நோட்ஸி

en: Nottoway
ta: நோடோவே

en: Nottoway-Meherrin
ta: நோட்டோவே-மெஹெர்ரின்

en: Novial
ta: நோவியல்

en: Noy
ta: நோய்

en: Nsenga
ta: நசென்கா

en: Nshi
ta: நஷி

en: Nsongo
ta: நசாங்கோ

en: Ntcham
ta: நட்சாம்

en: Ntomba
ta: யடோம்பா

en: Nubaca
ta: நுபாகா

en: Nubi
ta: நுபி

en: Nubri
ta: நுப்ரி

en: Nuer
ta: நுயர்

en: Nugunu (Australia)
ta: நுகுனு (ஆஸ்திரேலியா)

en: Nugunu (Cameroon)
ta: நுகுனு (கேமரூன்)

en: Nuk
ta: நூக்

en: Nukak Makú
ta: நுகாக் மாகு

en: Nukna
ta: நுக்னா

en: Nukuini
ta: நுகுய்னி

en: Nukumanu
ta: நுகிமானு

en: Nukuoro
ta: நுகுயோரோ

en: Nukuria
ta: நுகுரியா

en: Numana-Nunku-Gbantu-Numbu
ta: நுமானா-நுன்கு-கபான்து-நும்பு

en: Numanggang
ta: நுமங்காங்

en: Numbami
ta: நும்பமி

en: Nume
ta: நும்

en: Numidian
ta: நுமிடியன்

en: Nung (Viet Nam)
ta: நங் (வியட் நாம்)

en: Nungali
ta: நுன்கலி

en: Nunggubuyu
ta: நங்குபுயு

en: Nungu
ta: நுன்கு

en: Nupbikha
ta: நுப்கிக்ஹா

en: Nupe-Nupe-Tako
ta: நுப்-நுப்-தாகோ

en: Nusa Laut
ta: நுசா லௌட்

en: Nusu
ta: நுசு

en: Nuu-chah-nulth
ta: நூ-சாஹ்-நுல்த்

en: Nyabwa
ta: நயாப்வா

en: Nyaheun
ta: நயாஹெயன்

en: Nyahkur
ta: நயாஹ்குர்

en: Nyakyusa-Ngonde
ta: நையாக்யுசா-நகோன்ட்

en: Nyali
ta: நையாலி

en: Nyam
ta: நயம்

en: Nyamal
ta: நயாமல்

en: Nyambo
ta: நயம்போ

en: Nyamusa-Molo
ta: நயமுசா-மோலோ

en: Nyamwanga
ta: நயம்வங்கா

en: Nyamwezi
ta: நயாம்வேகி

en: Nyaneka
ta: நயாநேகா

en: Nyang'i
ta: நயாங்கி

en: Nyanga
ta: நையன்கா

en: Nyanga-li
ta: நயாங்கா-லி

en: Nyangatom
ta: நயங்காடோம்

en: Nyangbo
ta: நையங்போ

en: Nyangga
ta: நயாங்கா

en: Nyangumarta
ta: நயங்மார்தா

en: Nyanja
ta: நையான்ஜா

en: Nyankole
ta: நயான்கோல்

en: Nyaturu
ta: நயாதுரு

en: Nyaw
ta: நயாவ்

en: Nyawaygi
ta: நயாவாய்கி

en: Nyemba
ta: நயேம்பா

en: Nyengo
ta: நையேன்கோ

en: Nyenkha
ta: நயேனக்ஹா

en: Nyeu
ta: நயேவ்

en: Nyigina
ta: நைகிங்கா

en: Nyiha (Malawi)
ta: நயிஹா (மாலாவி)

en: Nyiha (Tanzania)
ta: நையிஹா (தான்ஸானியா)

en: Nyika (Malawi and Zambia)
ta: நயிகா (மாலாவி மற்றும் சாம்பியா)

en: Nyika (Tanzania)
ta: நயிகா (தான்ஸானியா)

en: Nyindrou
ta: நையின்ட்ரோவ்

en: Nyindu
ta: நைன்டு

en: Nyole
ta: நயோல்

en: Nyong
ta: நயோங்

en: Nyore
ta: நையோர்

en: Nyoro
ta: நயோரோ

en: Nyulnyul
ta: நயுலன்யுல்

en: Nyunga
ta: நையங்கா

en: Nyungwe
ta: நயுங்வே

en: Nyâlayu
ta: நயாலாவு

en: Nzakambay
ta: நஸாகம்பை

en: Nzakara
ta: நஸாகரா

en: Nzanyi
ta: நஸான்யி

en: Nzima
ta: நஸிமா

en: Ná-Meo
ta: நா-மியோ

en: Nêlêmwa-Nixumwak
ta: குமக்

en: O'chi'chi'
ta: ஓ'சி'சி

en: O'du
ta: ஓ'டு

en: Obanliku
ta: ஓபான்லிகு

en: Obispeño
ta: ஓபிஸ்பெனோ

en: Oblo
ta: ஒப்லோ

en: Obokuitai
ta: ஒபோகுய்தாய்

en: Obolo
ta: ஒபோலோ

en: Obulom
ta: ஒபுலோம்

en: Ocaina
ta: ஒகைய்னா

en: Occitan (post 1500)
ta: ஓக்சிடியன்(போஸ்ட் 1500)

en: Od
ta: ஓட்

en: Odiai
ta: ஒடியாய்

en: Odoodee
ta: ஒடோடீ

en: Odual
ta: ஓடுயல்

en: Odut
ta: ஓடுட்

en: Ofayé
ta: ஓஃபாயே

en: Ofo
ta: ஓஃபோ

en: Ogbah
ta: ஒக்பாஹ்

en: Ogbia
ta: ஒக்பியா

en: Ogbogolo
ta: ஒக்போகோலோ

en: Ogbronuagum
ta: ஒக்ப்ரோன்யகம்

en: Ogea
ta: ஒகேயா

en: Oirata
ta: ஒரிடா

en: Ojibwa
ta: ஒஜிப்வா

en: Okanagan
ta: ஒகனாகன்

en: Oki-No-Erabu
ta: ஓகி-நோ-எரபு

en: Okiek
ta: ஒகியக்

en: Oko-Eni-Osayen
ta: ஓகோணெனி-ஒசாயென்

en: Oko-Juwoi
ta: ஒகோ-ஜுவோய்

en: Okobo
ta: ஒகோபோ

en: Okodia
ta: ஒகோடியா

en: Okolod
ta: ஒகோலோட்

en: Okpamheri
ta: ஓக்பாம்ஹேரி

en: Okpe (Northwestern Edo)
ta: ஒக்(வடமேற்கத்திய ஈடோ)

en: Okpe (Southwestern Edo)
ta: ஒக்(தென்மேற்கத்திய ஈடோ)

en: Oksapmin
ta: ஓக்சாப்மின்

en: Oku
ta: ஓகு

en: Olekha
ta: ஓலெக்ஹா

en: Olo
ta: ஓலோ

en: Oloma
ta: ஓலோமா

en: Olrat
ta: ஒல்ரேட்

en: Olu'bo
ta: ஓலு'போ

en: Olulumo-Ikom
ta: ஒலுலுமோ-இக்கோம்

en: Omagua
ta: ஒமாகுவா

en: Omaha-Ponca
ta: ஒமாஹா-போன்க

en: Ombamba
ta: ஓம்பாம்பா

en: Ombo
ta: ஓம்போ

en: Omi
ta: ஓமி

en: Omok
ta: ஓமோக்

en: Omotik
ta: ஓமோதிக்

en: Omurano
ta: ஓமுரானோ

en: Ona
ta: ஒனா

en: Oneida
ta: ஒநையெடா

en: Ong
ta: ஓங்

en: Onin
ta: ஓனின்

en: Onin Based Pidgin
ta: ஆனின் சார்ந்த பிட்ஜின்

en: Onjob
ta: ஆன்ஜாப்

en: Ono
ta: ஓனோ

en: Onobasulu
ta: ஓநோபாசுலு

en: Onondaga
ta: ஒநோன்டாகா

en: Ontenu
ta: ஆன்டெனு

en: Ontong Java
ta: ஆன்டோங் ஜாவா

en: Oorlams
ta: ஓர்லம்ஸ்

en: Opao
ta: ஒபாவ்

en: Opata
ta: ஓபடா

en: Opuuo
ta: ஒபுயோ

en: Orang Kanaq
ta: ஒரங் கனாக்

en: Orang Seletar
ta: ஓரங் செலெடர்

en: Orejón
ta: ஒரேஜோன்

en: Oring
ta: ஒரிங்

en: Orma
ta: ஓர்மா

en: Ormu
ta: ஓர்மு

en: Ormuri
ta: ஒர்முரி

en: Oro
ta: ஓரோ

en: Oro Win
ta: ஓரோ வின்

en: Oroch
ta: ஓரோச்

en: Oroha
ta: ஓரோஹா

en: Orok
ta: ஓரோக்

en: Orokaiva
ta: ஒரோகைய்வா

en: Oroko
ta: ஒரோகோ

en: Orokolo
ta: ஒரோகோலோ

en: Oromo
ta: ஒரோமோ

en: Oroqen
ta: ஒரோகென்

en: Orowe
ta: ஒரோவே

en: Oruma
ta: ஒருமா

en: Orya
ta: ஓரியா

en: Osage
ta: ஓசேஜ்

en: Osatu
ta: ஓசாடு

en: Oscan
ta: ஆஸ்கன்

en: Osing
ta: ஓசிங்

en: Ososo
ta: ஓசோசோ

en: Ossetian
ta: ஓஸ்சேடியன்

en: Ot Danum
ta: ஓட் தனும்

en: Otank
ta: ஓடாங்க்

en: Oti
ta: ஓடி

en: Otoro
ta: ஒடோரோ

en: Ottawa
ta: ஒட்டாவா

en: Otuho
ta: ஒதுஹோ

en: Otuke
ta: ஓதுக்

en: Ouma
ta: ஓவ்மா

en: Oune
ta: ஔனெ

en: Owa
ta: ஓவா

en: Owenia
ta: ஓவேனியா

en: Owiniga
ta: ஒவினிகா

en: Oy
ta: ஒய்

en: Oya'oya
ta: ஒயா'ஒயா

en: Oyda
ta: ஓய்டா

en: Pa Di
ta: பா டி

en: Pa'a
ta: பா'

en: Pa-Hng
ta: பா-ஹங்

en: Paama
ta: பாமா

en: Paasaal
ta: பாசால்

en: Pacahuara
ta: பகாஹுரா

en: Pacoh
ta: பாகோச்

en: Padoe
ta: பாடியோ

en: Paekche
ta: பியக்சே

en: Paelignian
ta: பயேலிங்னியன்

en: Pagibete
ta: பகிபெடெ

en: Pagu
ta: பாகு

en: Pahari-Potwari
ta: பஹாரி-போட்வாரி

en: Pahi
ta: பாஹி

en: Pahlavani
ta: பஹ்லாவானி

en: Pahlavi
ta: பஹ்லாவி

en: Pai Tavytera
ta: பாய் தவைதேரா

en: Paicî
ta: பைய்சி

en: Paipai
ta: பைபை

en: Paiwan
ta: பைய்வான்

en: Pak-Tong
ta: பாக்-டோங்

en: Pakanha
ta: பகான்ஹா

en: Pakaásnovos
ta: பாகாஸ்னோஸ்வ

en: Pakistan Sign Language
ta: பாகிஸ்தான் கையொப்ப மொழி

en: Pal
ta: பால்

en: Palaic
ta: பாலைக்

en: Palauan
ta: பலாவ்யன்

en: Palenquero
ta: கலென்க்யுரோ

en: Pali
ta: பாலி

en: Palikúr
ta: பாலிகுர்

en: Paliyan
ta: பாலியன்

en: Palor
ta: பாலோர்

en: Palpa
ta: பால்பா

en: Palu'e
ta: பாலு'ய்

en: Paluan
ta: பாலுயன்

en: Pambia
ta: பாம்பியா

en: Pamlico
ta: பம்லிகோ

en: Pamona
ta: பமோனா

en: Pamosu
ta: பமோசு

en: Pampanga
ta: பம்பான்கா

en: Pana (Burkina Faso)
ta: பானா (புர்கினா பாஸோ)

en: Pana (Central African Republic)
ta: பானா (சென்ட்ரல் ஆஃப்ரிகன் குடியரசு)

en: Panamanian Sign Language
ta: பனாமானியன் கையொப்ப மொழி

en: Panamint
ta: பனாமின்ட்

en: Panará
ta: பனாரா

en: Panasuan
ta: பனாசுயன்

en: Panawa
ta: பானாவா

en: Pancana
ta: பான்கானா

en: Panchpargania
ta: பான்ஞ்பர்கானியா

en: Pande
ta: பான்டே

en: Pangasinan
ta: பங்காசினன்

en: Pangseng
ta: பங்செங்

en: Pangwa
ta: பங்வா

en: Pangwali
ta: பங்வாலி

en: Panim
ta: பனிம்

en: Paniya
ta: பானியா

en: Panjabi
ta: பன்ஜாபி

en: Pankararé
ta: பன்கராரே

en: Pankararú
ta: பன்கராரு

en: Pankhu
ta: பாங்ஹு

en: Pannei
ta: பான்னெய்

en: Panobo
ta: பனோபோ

en: Panytyima
ta: பநைட்யிமா

en: Papapana
ta: பாபாபானா

en: Papar
ta: பாபார்

en: Papasena
ta: பாபாசேனா

en: Papel
ta: பாபெல்

en: Papi
ta: பாபி

en: Papiamento
ta: பாபியாமென்டோ

en: Papitalai
ta: பாபிதாலைய்

en: Papora
ta: பாபோரா

en: Papuma
ta: பாபுமா

en: Parachi
ta: பராசி

en: Paraguayan Sign Language
ta: பரகுவைய கையொப்ப மொழி

en: Parakanã
ta: பரகானா

en: Paranan
ta: பரானான்

en: Paranawát
ta: பரானாவாட்

en: Paraujano
ta: பராவ்ஜானோ

en: Parauk
ta: பாரோவெக்

en: Parawen
ta: பராவென்

en: Pardhan
ta: பார்தன்

en: Pardhi
ta: பார்தி

en: Pare
ta: பெர்

en: Parecís
ta: பரெசிஸ்

en: Parenga
ta: பரெங்கா

en: Parkwa
ta: பார்க்வா

en: Parsi
ta: பார்சி

en: Parsi-Dari
ta: பார்ஸி-டாரி

en: Parthian
ta: பார்தியன்

en: Parya
ta: பார்யா

en: Pasi
ta: பாசி

en: Patamona
ta: படாமோனா

en: Patani
ta: பதானி

en: Pataxó Hã-Ha-Hãe
ta: படாஸோ ஹா-ஹா-ஹாய்

en: Patep
ta: பாடெப்

en: Pathiya
ta: பாதியா

en: Patpatar
ta: பட்படார்

en: Pattani
ta: பத்தானி

en: Paulohi
ta: பௌலோஹி

en: Paumarí
ta: பவ்மாரி

en: Pauserna
ta: பௌசெர்னா

en: Pawaia
ta: பவாய்யா

en: Pawnee
ta: பவ்நீ

en: Paynamar
ta: பைனாமார்

en: Pe
ta: பீ

en: Pear
ta: பியர்

en: Pech
ta: பெச்

en: Pecheneg
ta: பெசெநெக்

en: Peere
ta: பீரெ

en: Pei
ta: பெய்

en: Pekal
ta: பெகால்

en: Pela
ta: பேலா

en: Pele-Ata
ta: பெலீ-அடா

en: Pelende
ta: பெலென்ட்

en: Pemon
ta: பெமோன்

en: Penang Sign Language
ta: பெனங் கையொப்ப மொழி

en: Penchal
ta: பென்சால்

en: Pendau
ta: பென்டாவ்

en: Pengo
ta: பென்கோ

en: Penrhyn
ta: பெனிஹைன்

en: Pentlatch
ta: பென்ட்லாட்ச்

en: Perai
ta: பெராய்

en: Pero
ta: பெரோ

en: Persian
ta: பெர்சியன்

en: Persian Sign Language
ta: பெர்சியன் கையொப்ப மொழி

en: Peruvian Sign Language
ta: பெருவியன் கையொப்ப மொழி

en: Petats
ta: பெடாடஸ்

en: Petjo
ta: பெட்ஜோ

en: Pfaelzisch
ta: பஃபெயல்ஸிஸ்ச்

en: Phake
ta: பாக்

en: Phala
ta: ப்பாலா

en: Phalura
ta: பாலுரா

en: Phana'
ta: பானா'

en: Phangduwali
ta: பாங்டுவாலி

en: Phende
ta: பென்டே

en: Philippine Sign Language
ta: பிலிப்பைன் கையொப்ப மொழி

en: Phimbi
ta: பிம்பி

en: Phoenician
ta: பொனிசியன்

en: Phola
ta: ப்போலா

en: Pholo
ta: ஃபோலோ

en: Phong-Kniang
ta: கோங்-கினியாங்

en: Phrygian
ta: பைரிரைகியன்

en: Phu Thai
ta: புஹு தாய்

en: Phuan
ta: புயன்

en: Phudagi
ta: புடாகி

en: Phuie
ta: புய்

en: Phukha
ta: புக்ஹா

en: Phuma
ta: பூமா

en: Phunoi
ta: புனோய்

en: Phuong
ta: புயோங்

en: Phupha
ta: ப்புபா

en: Phuza
ta: ப்புஸா

en: Piamatsina
ta: பியாமட்சினா

en: Piame
ta: பியாம்

en: Piapoco
ta: பியாபோகோ

en: Piaroa
ta: பியர்ராவ்

en: Picard
ta: பிகார்ட்

en: Pictish
ta: பிக்டிஷ்

en: Piemontese
ta: பைமோன்டேஸ்

en: Pijao
ta: பிஜியோ

en: Pije
ta: பிஜே

en: Pijin
ta: பிஜின்

en: Pilagá
ta: பிலாகா

en: Pileni
ta: பிலெனி

en: Pima Bajo
ta: பிமா பாஜோ

en: Pimbwe
ta: பிம்ப்வே

en: Pinai-Hagahai
ta: பினாய்-ஹகாஹாய்

en: Pingelapese
ta: பின்ஜெலாப்சீ

en: Pinigura
ta: பினிகுரா

en: Pintiini
ta: பின்தினி

en: Pintupi-Luritja
ta: பின்துபி-லுரிட்ஜா

en: Pinyin
ta: பின்யின்

en: Pipil
ta: பிபில்

en: Pirahã
ta: பிராஹா

en: Piratapuyo
ta: பிராதாபுயோ

en: Pirlatapa
ta: பிர்லானபா

en: Piro
ta: பிரோ

en: Pisabo
ta: பிசாபோ

en: Piscataway
ta: பிஸ்கடாவே

en: Pisidian
ta: பிசிடியன்

en: Pitcairn-Norfolk
ta: பிட்கெய்ர்ன்-நார்ஃபோக்

en: Piti
ta: பிதி

en: Pitjantjatjara
ta: பிட்ஜன்ட்ஜாரா

en: Pitta Pitta
ta: பிட்டா பிட்டா

en: Piu
ta: பிய்

en: Piya-Kwonci
ta: பியா-கவோன்சி

en: Plains Indian Sign Language
ta: ப்ளயன்ஸ் இந்தியன் கையொப்ப மொழி

en: Plautdietsch
ta: பலாவ்ட்டையட்ச்

en: Playero
ta: ப்ளேயரோ

en: Pnar
ta: பனார்

en: Pochutec
ta: பவுசுடெக்

en: Podena
ta: போடெனா

en: Pogolo
ta: கோகோலோ

en: Pohnpeian
ta: போஹன்பெய்யன்

en: Pokangá
ta: போகங்கா

en: Poke
ta: போக்

en: Pokomo
ta: போகோமோ

en: Polabian
ta: போலாபியன்

en: Polari
ta: போலாரி

en: Polci
ta: போல்சி

en: Polish
ta: போலிஷ்

en: Polish Sign Language
ta: போலிஷ் கையொப்ப மொழி

en: Polonombauk
ta: போலோநோம்புயக்

en: Pomo
ta: போமோ

en: Ponam
ta: போநம்

en: Ponosakan
ta: போனோசாகன்

en: Pontic
ta: போன்டிக்

en: Popti'
ta: பாப்டி'

en: Poqomam
ta: போகோமாம்

en: Poqomchi'
ta: போகோமுசி'

en: Porohanon
ta: போரோஹானோன்

en: Port Sandwich
ta: போர்ட் சான்ட்விச்

en: Port Vato
ta: போர்ட் வாடோ

en: Portuguese
ta: போர்த்துக்கீசிய

en: Portuguese Sign Language
ta: போர்த்துக்கீசிய கையொப்ப மொழி

en: Potawatomi
ta: போடாவடோமி

en: Potiguára
ta: போட்டிகுரா

en: Pouye
ta: பௌயே

en: Powari
ta: போவாரி

en: Powhatan
ta: பாவ்ஹதன்

en: Poyanáwa
ta: போயானாவா

en: Prasuni
ta: பரசுனி

en: Principense
ta: பிரின்சிபென்ஸ்

en: Providencia Sign Language
ta: ப்ரோவிடென்சியா கையொப்பம் மொழி

en: Prussian
ta: புருஸ்ஸியன்

en: Psikye
ta: பிஸ்க்யே

en: Pu Ko
ta: பு கோ

en: Puare
ta: புயர்

en: Puelche
ta: புயல்சே

en: Puerto Rican Sign Language
ta: பெர்டோ ரிகான் கையொப்ப மொழி

en: Puinave
ta: புய்நேவ்

en: Pukapuka
ta: புகாபுகா

en: Pulaar
ta: புலார்

en: Pulabu
ta: புலாபு

en: Puluwatese
ta: புலுவடெச்

en: Puma
ta: புமா

en: Pumpokol
ta: பம்போகோல்

en: Punan Aput
ta: புனான் அபுட்

en: Punan Bah-Biau
ta: புனன் பாஹ்-பியாவ்

en: Punan Batu 1
ta: புனான் பாது 1

en: Punan Merah
ta: புனான் மெராஹ்

en: Punan Merap
ta: புனான் மெராப்

en: Punan Tubu
ta: புனான் துபு

en: Punic
ta: புனிக்

en: Punu
ta: புநு

en: Puoc
ta: பௌச்

en: Puquina
ta: புகுய்னா

en: Puragi
ta: புராகி

en: Purari
ta: புராரி

en: Purepecha
ta: புயூர்பெசா

en: Puri
ta: பூரி

en: Purik
ta: புரிக்

en: Purisimeño
ta: புரிசிமெனோ

en: Puruborá
ta: புருபோரா

en: Purum
ta: புரும்

en: Pushto
ta: பூஸ்டூ

en: Putai
ta: புதாய்

en: Putoh
ta: புடோஹ்

en: Putukwam
ta: புதுக்வாம்

en: Puyo
ta: புயோ

en: Puyo-Paekche
ta: புயோ-பேக்சே

en: Puyuma
ta: புயுமா

en: Pwaamei
ta: பவாமைய்

en: Pyapun
ta: பயாபுன்

en: Pyen
ta: பையன்

en: Pyu (Myanmar)
ta: ப்யு (மியான்மர்)

en: Páez
ta: பியாஸ்

en: Pááfang
ta: பாஃபங

en: Pémono
ta: பெமோனோ

en: Pévé
ta: பெவ்

en: Pökoot
ta: போகூட்

en: Q'anjob'al
ta: க்'யன்ஜோ'பால்

en: Qabiao
ta: க்யூபியோ

en: Qaqet
ta: க்யுகெட்

en: Qashqa'i
ta: க்குஷாகு'ய்

en: Qatabanian
ta: க்யுதாபானியன்

en: Qawasqar
ta: க்வாஸ்கார்

en: Qimant
ta: க்யூமான்ட்

en: Quapaw
ta: க்யூபாவ்

en: Quebec Sign Language
ta: க்யூபெக் கையொப்ப மொழி

en: Quechan
ta: க்யுசான்

en: Quechua
ta: க்யுசோ

en: Quenya
ta: க்யன்யா

en: Queyu
ta: க்குயு

en: Quileute
ta: க்யுய்லேய்ட்

en: Quinault
ta: க்யுன்னாயல்ட்

en: Quinqui
ta: க்குயின்குய்

en: Quiripi
ta: க்குய்ரிப்

en: Rabha
ta: ராப்ஹா

en: Rade
ta: ரேட்

en: Raetic
ta: ரய்திக்

en: Rahambuu
ta: ரஹம்பு

en: Rajasthani
ta: ராஜஸ்தானி

en: Rajbanshi
ta: ராஜ்பன்ஷி

en: Raji
ta: ராஜி

en: Rajong
ta: ரஜோங்

en: Rakahanga-Manihiki
ta: ரகஹங்கா-மணிஹிகி

en: Rakhine
ta: ராக்ஹின்

en: Ralte
ta: ரால்ட்

en: Rama
ta: ராமா

en: Ramoaaina
ta: ராமோய்னா

en: Ramopa
ta: ரமோபா

en: Rampi
ta: ராம்பி

en: Rang
ta: ரங்

en: Rangkas
ta: ரங்காஸ்

en: Ranglong
ta: ரங்லாங்

en: Rangpuri
ta: ரங்புரி

en: Rao
ta: ரோ

en: Rapa
ta: ராபா

en: Rapanui
ta: ராபாநுய்

en: Rapoisi
ta: ரபோய்சி

en: Rapting
ta: ராப்டிங்

en: Rara Bakati'
ta: ராரா பகதி'

en: Rasawa
ta: ரசாவா

en: Ratagnon
ta: ராடாக்னோன்

en: Ratahan
ta: ரடஹன்

en: Rathawi
ta: ரதாவி

en: Raute
ta: ராவ்ட்

en: Ravula
ta: ராவுலா

en: Rawa
ta: ராவா

en: Rawang
ta: ரவாங்

en: Rawat
ta: ரவாட்

en: Rawo
ta: ராவோ

en: Razajerdi
ta: ரஸாஜெர்டி

en: Reel
ta: ரீல்

en: Rejang
ta: ரெஜாங்

en: Reli
ta: ரெலி

en: Rema
ta: ரேமா

en: Rembarunga
ta: ரெம்பரங்கா

en: Rembong
ta: ரெம்போங்

en: Remo
ta: ரெமோ

en: Rempi
ta: ரெம்பி

en: Remun
ta: ரெனும்

en: Rendille
ta: ரென்டில்

en: Rengao
ta: ரென்கோவ்

en: Rennell-Bellona
ta: ரென்னெல்-பெல்லோனா

en: Rennellese Sign Language
ta: கையொப்பம் மொழி

en: Repanbitip
ta: ரெபன்பிடிப்

en: Rer Bare
ta: ரெர் பெர்

en: Rerau
ta: ரெராவ்

en: Rerep
ta: ரீரெப்

en: Reshe
ta: ரெஷூ

en: Resígaro
ta: ரெஸிகாரோ

en: Retta
ta: ரெட்டா

en: Reyesano
ta: ரெயேசனோ

en: Riang (India)
ta: ரியாங் (இந்தியா)

en: Riang (Myanmar)
ta: ரியாங் (மியான்மர்)

en: Riantana
ta: ரியன்தானா

en: Ribun
ta: ரிபுன்

en: Rien
ta: ரெய்ன்

en: Rikbaktsa
ta: ரிக்பக்ட்சா

en: Ringgou
ta: ரிங்கோவ்

en: Ririo
ta: ரிரியோ

en: Ritarungo
ta: ரிதாரங்கோ

en: Riung
ta: ரியங்

en: Rogo
ta: ரோகோ

en: Rohingya
ta: ரோஹிங்யா

en: Roma
ta: ரோமா

en: Romagnol
ta: ரோமாக்னோல்

en: Romam
ta: ரோமாம்

en: Romanian
ta: ரோமானியன்

en: Romanian Sign Language
ta: ரோமானியன் கையொப்ப மொழி

en: Romano-Greek
ta: ரோமானோ-கிரீக்

en: Romano-Serbian
ta: ரோமானோ-செர்பியன்

en: Romanova
ta: ரோமானோவா

en: Romansh
ta: ரோமான்ஷ்

en: Romany
ta: ரோமானி

en: Romblomanon
ta: ரோம்பலோமனோன்

en: Rombo
ta: ரோம்போ

en: Romkun
ta: ரோம்குன்

en: Ron
ta: ரோன்

en: Ronga
ta: ரோங்கா

en: Rongpo
ta: ரோங்போ

en: Ronji
ta: ரோன்ஜி

en: Roria
ta: ரோரியா

en: Rotokas
ta: ரோடோகாஸ்

en: Rotuman
ta: ரோதுமன்

en: Roviana
ta: ரோவியானா

en: Rudbari
ta: ருட்பரி

en: Rufiji
ta: ருஃபிஜி

en: Ruga
ta: ருகா

en: Rukai
ta: ருகாய்

en: Ruma
ta: ருமா

en: Rumu
ta: ருமு

en: Rundi
ta: ருண்டி

en: Runga
ta: ரங்கா

en: Rungus
ta: ரன்கஸ்

en: Rungwa
ta: ரங்வா

en: Russian
ta: ரஷ்யன்

en: Russian Sign Language
ta: ரஷ்யன் கையொப்ப மொழி

en: Rusyn
ta: ரஸ்யன்

en: Rutul
ta: ருதுல்

en: Ruuli
ta: ரூலி

en: Ruund
ta: ரன்ட்

en: Rwa
ta: ரவா

en: Sa
ta: ச

en: Sa'a
ta: சாஹ

en: Sa'ban
ta: சா'பன்

en: Sa'och
ta: சௌ'ச்

en: Saafi-Saafi
ta: சாஃபி-சாஃபி

en: Saam
ta: சாம்

en: Saamia
ta: சாமியா

en: Saaroa
ta: சாராவ்

en: Saba
ta: சாபா

en: Sabaean
ta: சபியேன்

en: Sabanê
ta: சபான்

en: Sabaot
ta: சபோட்

en: Sabine
ta: சாபைன்

en: Sabu
ta: சாபு

en: Sabüm
ta: சாபும்

en: Sacapulteco
ta: சகாபுல்டெகோ

en: Sadri
ta: சாட்ரி

en: Saek
ta: சயக்

en: Saep
ta: சயப்

en: Safaliba
ta: சபாலிபா

en: Safeyoka
ta: சேப்யோகா

en: Safwa
ta: சாஃப்வா

en: Sagala
ta: சாகாலா

en: Sagalla
ta: சகால்லா

en: Saho
ta: சாஹோ

en: Sahu
ta: சாஹு

en: Saisiyat
ta: சாய்சியட்

en: Sajalong
ta: சாஜாலாங்

en: Sajau Basap
ta: சாஜோவ் பாசப்

en: Sakachep
ta: சகாசெப்

en: Sakao
ta: சக்யோ

en: Sakata
ta: சகாடா

en: Sakirabiá
ta: சகிராபியா

en: Salampasu
ta: சலாம்பாசு

en: Salar
ta: சலார்

en: Salas
ta: சலாஸ்

en: Salchuq
ta: சால்சுய்க்

en: Saleman
ta: சேல்மேன்

en: Saliba
ta: சாலிபா

en: Salinan
ta: சாலியன்

en: Sallands
ta: சால்லேண்ட்

en: Salt-Yui
ta: சால்ட்-யுய்

en: Salumá
ta: சாலுமா

en: Salvadoran Sign Language
ta: ஸால்வாடோரன் கையொப்ப மொழி

en: Sama
ta: சாமா

en: Samaritan
ta: சமாரிடன்

en: Samarokena
ta: சமாரோகேனா

en: Samatao
ta: சமாதோவ்

en: Samba
ta: சாம்பா

en: Samba Leko
ta: சாம்பா லெகோ

en: Sambe
ta: சாம்பே

en: Samberigi
ta: சாம்ரிகிபெ

en: Samburu
ta: சாம்புரு

en: Samei
ta: சாமைய்

en: Samo
ta: சாமோ

en: Samoan
ta: சாமோயன்

en: Samogitian
ta: சமொகிடியான்

en: Samosa
ta: சமோசா

en: Sampang
ta: சாம்பாங்

en: Samre
ta: சாம்ரீ

en: Samtao
ta: சமாடியோ

en: Samvedi
ta: சாம்வேடி

en: Sanapaná
ta: சனாபானா

en: Sandawe
ta: சான்டவே

en: Sanga (Democratic Republic of Congo)
ta: சாங்கா (டெமொக்ராடிக் குடியரசு காங்கோ)

en: Sanga (Nigeria)
ta: சாங்கா (நைஜீரியா)

en: Sanggau
ta: சாங்காவ்

en: Sangil
ta: சாங்கில்

en: Sangir
ta: சாங்கிர்

en: Sangisari
ta: சங்கிசாரி

en: Sangkong
ta: சங்கோங்

en: Sanglechi
ta: சாங்க்லெசி

en: Sango
ta: சாங்கோ

en: Sangu (Gabon)
ta: சங்கு (கபோன்)

en: Sangu (Tanzania)
ta: சாங்கு (தான்ஸானியா)

en: Sani
ta: சானி

en: Sanie
ta: சானீ

en: Saniyo-Hiyewe
ta: சானியோ-ஹியேவே

en: Sansi
ta: சான்சி

en: Sanskrit
ta: சன்ஸ்கிரிட்

en: Santali
ta: சன்தாலி

en: Sanumá
ta: சனுமா

en: Saparua
ta: சாபார்வா

en: Sapo
ta: சபோ

en: Saponi
ta: சாபோனி

en: Saposa
ta: சபோசா

en: Sapuan
ta: சபுயன்

en: Sapé
ta: சாபே

en: Sar
ta: சர்

en: Sara Kaba
ta: சாரா காபா

en: Sara Kaba Deme
ta: சாரா காபா டெமெ

en: Sara Kaba Náà
ta: சாரா காபா நா

en: Saramaccan
ta: சராமக்கேன்

en: Sarasira
ta: சராசிரா

en: Saraveca
ta: சராவேகா

en: Sardinian
ta: சார்டினியன்

en: Sarikoli
ta: சரிகோலி

en: Sarli
ta: சார்லி

en: Sarsi
ta: சார்சி

en: Sartang
ta: சார்தங்

en: Sarua
ta: சாருவ்

en: Sarudu
ta: சாருடு

en: Saruga
ta: சருகா

en: Sasak
ta: சாசக்

en: Sasaru
ta: சாசரு

en: Satawalese
ta: சடாவால்ஸ்

en: Saterfriesisch
ta: சாட்ர்ஃபிரைசிஸ்ச்

en: Sateré-Mawé
ta: சடெர்-மவே

en: Saudi Arabian Sign Language
ta: சவுதி அராபியான் கையொப்ப மொழி

en: Saurashtra
ta: சௌராஷ்ட்ரா

en: Sauri
ta: சௌரி

en: Sauria Paharia
ta: சௌரியா பஹரியா

en: Sause
ta: சாஸ்

en: Sausi
ta: சாவ்சி

en: Savosavo
ta: சவோசவோ

en: Sawai
ta: சவாய்

en: Saweru
ta: சாவேரு

en: Sawi
ta: சாவி

en: Sawila
ta: சாவிலா

en: Sawknah
ta: ஸ்வாக்னாஹ்

en: Saya
ta: சாயா

en: Scots
ta: ஸ்கோட்ஸ்

en: Scythian
ta: ஸ்சைதியன்

en: Seba
ta: சேபா

en: Sebat Bet Gurage
ta: செபட் பெட் குரேஜ்

en: Seberuang
ta: சேபெர்ரங்

en: Sebop
ta: செபோப்

en: Sebuyau
ta: சேபுயாவ்

en: Sechelt
ta: சேச்சேல்ட்

en: Secoya
ta: செகோயா

en: Sedang
ta: சேடங்

en: Sedoa
ta: சூடோவ்

en: Seeku
ta: சீக்கு

en: Segai
ta: செகாய்

en: Segeju
ta: செகெஜு

en: Seget
ta: சேகெட்

en: Sehwi
ta: செஹ்வி

en: Seimat
ta: செய்மட்

en: Seit-Kaitetu
ta: செய்ட்-காய்டெடு

en: Sekani
ta: சேகனி

en: Sekapan
ta: சேகபன்

en: Sekar
ta: சேகர்

en: Seke (Nepal)
ta: சேக் (நேபாளம்)

en: Seke (Vanuatu)
ta: சேக் (வனாட்டு)

en: Seki
ta: சேகி

en: Seko Padang
ta: செகோ படங்

en: Seko Tengah
ta: சேகோ டென்காஹ்

en: Sekpele
ta: செக்பெலெ

en: Selangor Sign Language
ta: செலான்கோர் கையொப்ப மொழி

en: Selaru
ta: சேலரு

en: Selayar
ta: சேலையர்

en: Selee
ta: சேலீ

en: Selepet
ta: செலேபெட்

en: Selian
ta: சேலியன்

en: Selkup
ta: செல்க்கப்

en: Selungai Murut
ta: சேலங்கைய் முருட்

en: Seluwasan
ta: சேலுவாசன்

en: Semai
ta: சேமைய்

en: Semandang
ta: சேமன்டங்

en: Semaq Beri
ta: சேமக் பெரி

en: Sembakung Murut
ta: செம்பாகுங் முருட்

en: Semelai
ta: சேமெலாய்

en: Semimi
ta: சேமிமி

en: Semnam
ta: சேம்னம்

en: Semnani
ta: செம்னானி

en: Sempan
ta: செம்பன்

en: Sena
ta: சேனா

en: Senaya
ta: சேனயா

en: Seneca
ta: செநேகா

en: Sened
ta: சேநெட்

en: Sengele
ta: சென்கெல்

en: Senggi
ta: செங்கி

en: Sengo
ta: செங்கோ

en: Sengseng
ta: செங்செங்

en: Senhaja De Srair
ta: சென்ஹஜா டூ ஸ்ராயர்

en: Sensi
ta: சென்ஸி

en: Sentani
ta: சென்தானி

en: Sentinel
ta: காவலாளி

en: Sepa (Indonesia)
ta: சேபா (இந்தோனேசியா)

en: Sepa (Papua New Guinea)
ta: சேபா (பப்போ நியூ குய்னா)

en: Sera
ta: சேரா

en: Serbian
ta: செர்பியன்

en: Serbo-Croatian
ta: செர்ப்ப-குரேஷியன்

en: Sere
ta: சேரே

en: Serer
ta: சேரெர்

en: Seri
ta: சேரி

en: Serili
ta: செரிலி

en: Seroa
ta: செராவ்

en: Serrano
ta: செர்ரானோ

en: Seru
ta: சேரு

en: Serua
ta: சேருவா

en: Serudung Murut
ta: செருடங் முருட்

en: Serui-Laut
ta: செருய்-லயுட்

en: Seta
ta: சேடா

en: Setaman
ta: சேடாமன்

en: Seti
ta: சேடி

en: Settla
ta: செட்டலா

en: Sewa Bay
ta: சேவா பைய்

en: Seze
ta: சேஸே

en: Sha
ta: ஷா

en: Shabak
ta: ஷாபக்

en: Shahmirzadi
ta: ஷாஹ்மிர்ஸாடி

en: Shahrudi
ta: ஷாஹ்ருடி

en: Shall-Zwall
ta: ஷல்-ஸவால்

en: Shama-Sambuga
ta: ஷாமா-சம்புகா

en: Shamang
ta: ஷாமங்

en: Shambala
ta: ஷாம்பாலா

en: Shan
ta: ஷான்

en: Shanenawa
ta: ஷானேனாவா

en: Shanga
ta: ஷாங்கா

en: Sharanahua
ta: ஷாரனாஹுவா

en: Shark Bay
ta: ஷார்க் பை

en: Sharwa
ta: ஷார்வா

en: Shasta
ta: ஷாஸ்டா

en: Shatt
ta: ஷாட்

en: Shau
ta: ஷாவ்

en: Shawnee
ta: ஷாவ்னீ

en: She
ta: ஷீ

en: Shehri
ta: ஷேஹ்ரி

en: Shekhawati
ta: ஷேக்டஹவாதி

en: Shekkacho
ta: சேக்காசோ

en: Sheko
ta: ஷேகோ

en: Shelta
ta: ஷெல்டா

en: Shendu
ta: ஷென்டு

en: Sheni
ta: ஷேனி

en: Sherbro
ta: ஷெர்ப்ரோ

en: Sherdukpen
ta: ஷேர்துக்பென்

en: Sherpa
ta: ஷேர்பா

en: Shi
ta: ஷி

en: Shiki
ta: ஷிகி

en: Shilluk
ta: ஷில்லுக்

en: Shina
ta: ஷினா

en: Shinabo
ta: ஷினாபோ

en: Shipibo-Conibo
ta: ஷிபிபோ-கோனிபோ

en: Shixing
ta: ஷிஸிங்

en: Sholaga
ta: ஷோலகா

en: Shom Peng
ta: ஷோம் பெங்

en: Shona
ta: ஷோனா

en: Shoo-Minda-Nye
ta: சூ-மின்டா-நயே

en: Shor
ta: ஷோர்

en: Shoshoni
ta: ஷோஷோனி

en: Shua
ta: ஷுவா

en: Shuadit
ta: ஷுயடிட்

en: Shuar
ta: ஷுயர்

en: Shubi
ta: ஷுபி

en: Shughni
ta: ஷுக்ஹ்னி

en: Shumashti
ta: ஷுமாஷிடி

en: Shumcho
ta: ஷூம்சோ

en: Shuswap
ta: ஷுஸ்வாப்

en: Shuwa-Zamani
ta: ஷுவா-ஸமணி

en: Shwai
ta: ஷ்வாய்

en: Sialum
ta: சியாலும்

en: Siamou
ta: சியாமோவ்

en: Sian
ta: சியன்

en: Siane
ta: சியானே

en: Siang
ta: சியங்

en: Siar-Lak
ta: சியர்-லாக்

en: Siawi
ta: சியாவி

en: Sibe
ta: சைப்

en: Sicanian
ta: சிகானியன்

en: Sicel
ta: சிசெல்

en: Sicilian
ta: சிசிலியன்

en: Sidamo
ta: சிடாமோ

en: Sidetic
ta: சைட்டிக்

en: Sie
ta: சை

en: Sierra Leone Sign Language
ta: சீரியா லியோன் கையொப்ப மொழி

en: Sighu
ta: சிக்கு

en: Sihan
ta: சிஹன்

en: Sikaiana
ta: சிகையனா

en: Sikiana
ta: சிகியானா

en: Sikkimese
ta: சிக்கிமெஸ்

en: Siksika
ta: சிக்சிகா

en: Sikule
ta: சிகுலே

en: Sila
ta: சிலா

en: Sileibi
ta: சிலெய்பி

en: Silesian
ta: சைல்சியன்

en: Silimo
ta: சிலிமோ

en: Siliput
ta: சிலிபுட்

en: Silopi
ta: சிலோபி

en: Silt'e
ta: சில்ட்'டீ

en: Simaa
ta: சிம்மா

en: Simba
ta: சிம்பா

en: Simbali
ta: சிம்பாலி

en: Simbari
ta: சிம்பரி

en: Simbo
ta: சிம்போ

en: Simeku
ta: சிம்கு

en: Simeulue
ta: சிமெய்லுய்

en: Simte
ta: சிம்டீ

en: Sinagen
ta: சினாகென்

en: Sinasina
ta: சினாசினா

en: Sinaugoro
ta: சினாவ்கோரோ

en: Sindarin
ta: சின்டரின்

en: Sindhi
ta: சிந்தி

en: Singa
ta: சிங்கா

en: Singapore Sign Language
ta: சிங்கப்பூர் கையொப்ப மொழி

en: Singpho
ta: சிங்போ

en: Sinhala
ta: சிங்களம்

en: Sininkere
ta: சினின்கெரே

en: Sinsauru
ta: சின்சாருவ்

en: Sinyar
ta: சின்யார்

en: Sio
ta: சியோ

en: Siona
ta: சியோனா

en: Sipacapense
ta: சிபாகாபென்ஸ்

en: Sira
ta: சிரா

en: Siraya
ta: சிரயா

en: Siri
ta: சிரி

en: Siriano
ta: சிரியானோ

en: Sirionó
ta: சிரியோனோ

en: Sirmauri
ta: சிர்மௌரி

en: Siroi
ta: சிரோய்

en: Sissala
ta: சிஸ்சாலா

en: Sissano
ta: சிஸ்ஸானோ

en: Siuslaw
ta: சியஸ்லா

en: Sivandi
ta: சிவான்டி

en: Siwai
ta: சிவாய்

en: Siwi
ta: சிவி

en: Siwu
ta: சிவு

en: Skagit
ta: ஸ்காகிட்

en: Skalvian
ta: ஸ்கால்வியன்

en: Skou
ta: ஸ்கோவ்

en: Slave (Athapascan)
ta: ஸ்லாவ் (அதாபாஸ்கேன்)

en: Slovak
ta: ஸ்லோவாக்

en: Slovakian Sign Language
ta: ஸ்லோவாகியன் கையொப்ப மொழி

en: Slovenian
ta: ஸ்லோவெனியன்

en: Snohomish
ta: ஸ்னோஹோமிஷ்

en: So (Democratic Republic of Congo)
ta: சோ (டெமோக்ராடிக் குடியரசு காங்கோ

en: So'a
ta: சோ'வ்

en: Sobei
ta: சோபெய்

en: Soga
ta: சோகா

en: Sogdian
ta: சாக்டியன்

en: Soi
ta: சோய்

en: Sok
ta: சோக்

en: Sokoro
ta: சோகோரோ

en: Solano
ta: சோலானோ

en: Soli
ta: சோலி

en: Solong
ta: சோலாங்

en: Solos
ta: சோலோஸ்

en: Som
ta: சோம்

en: Somali
ta: சோமாலி

en: Somba-Siawari
ta: சொம்பா-சியாவாரி

en: Somrai
ta: சோம்ராய்

en: Somray
ta: சோம்ரை

en: Somyev
ta: சோம்யேவ்

en: Sonde
ta: சோன்ட்

en: Songe
ta: சாங்கீ

en: Songomeno
ta: சாங்கோமெனோ

en: Songoora
ta: சாங்கோரா

en: Sonha
ta: சன்ஹா

en: Sonia
ta: சோனியா

en: Soninke
ta: சோனின்கீ

en: Sonsorol
ta: சன்சோரோல்

en: Sop
ta: சோப்

en: Soqotri
ta: சோகோதிரி

en: Sora
ta: சோரா

en: Sori-Harengan
ta: சோரி-ஹரென்கன்

en: Sorkhei
ta: சோர்க்ஹெய்

en: Sorothaptic
ta: சோரோதாப்திக்

en: Sos Kundi
ta: சோஸ் குன்டி

en: Sou
ta: சோவ்

en: South African Sign Language
ta: தெற்கு ஆஃப்ரிகன் கையொப்ப மொழி

en: South West Bay
ta: தெற்கு மேற்கு பெ

en: Sowa
ta: சோவா

en: Sowanda
ta: சோவான்டா

en: Spanish
ta: ஸ்பானிஷ்

en: Spanish Sign Language
ta: ஸ்பானிஷ் கையொப்ப மொழி

en: Spokane
ta: ஸ்போகேன்

en: Squamish
ta: ஸ்க்வாமிஷ்

en: Sranan Tongo
ta: சரனன் டோங்கோ

en: Sri Lankan Sign Language
ta: இலங்கை கையொப்ப மொழி

en: Stellingwerfs
ta: ஸ்டேலிங்வெர்ஃப்ஸ்

en: Stoney
ta: ஸ்டோனி

en: Suabo
ta: சௌபோ

en: Suarmin
ta: சுயர்மின்

en: Suau
ta: சௌயு

en: Suba
ta: சுபா

en: Suba-Simbiti
ta: சுபா-சிம்பிடி

en: Subiya
ta: சுபியா

en: Subtiaba
ta: சுப்தியாபா

en: Sudest
ta: சுடெஸ்ட்

en: Sudovian
ta: சுடோவியன்

en: Suena
ta: சுய்னா

en: Suga
ta: ச்கா

en: Suganga
ta: சுகங்கா

en: Sui
ta: சுய்

en: Suki
ta: சுகி

en: Suku
ta: சுகு

en: Sukuma
ta: சுகுமா

en: Sukur
ta: சுகுர்

en: Sukurum
ta: சுகுரம்

en: Sula
ta: சுலா

en: Sulka
ta: சுல்கா

en: Sulod
ta: சுலோட்

en: Suma
ta: சுமா

en: Sumariup
ta: சுமாரியப்

en: Sumau
ta: சுமாவ்

en: Sumbawa
ta: சும்பாவா

en: Sumbwa
ta: சும்பவா

en: Sumerian
ta: சுமேரியன்

en: Sunam
ta: சுநம்

en: Sundanese
ta: சூடானீஸ்

en: Sunwar
ta: சன்வார்

en: Suoy
ta: சுயோய்

en: Sur
ta: சுர்

en: Surbakhal
ta: சர்பக்ஹால்

en: Suri
ta: சூரி

en: Surigaonon
ta: சூரிகயோனோன்

en: Surjapuri
ta: சுரஜாபுரி

en: Sursurunga
ta: சுர்சுரங்கா

en: Suruahá
ta: சுருவ்ஹா

en: Surubu
ta: சுருபு

en: Suruí
ta: சுருய்

en: Suruí Do Pará
ta: சுருய் டு பாரா

en: Susquehannock
ta: சுஸ்க்ய்ஹன்னாக்

en: Susu
ta: சுசு

en: Susuami
ta: சுசாவ்மி

en: Suundi
ta: சுன்டி

en: Suwawa
ta: சுவாவா

en: Suyá
ta: சுயா

en: Svan
ta: ஸ்வன்

en: Swabian
ta: ஸ்வாபியன்

en: Swahili (individual language)
ta: ஸ்வாஹிலி (தனிப்பட்ட மொழி)

en: Swahili (macrolanguage)
ta: ஸ்வாஹிலி(மேக்ரோ மொழி)

en: Swati
ta: ஸ்வாதி

en: Swedish
ta: சுவீடிஷ்

en: Swedish Sign Language
ta: சுவீடிஷ் கையொப்ப மொழி

en: Swiss-French Sign Language
ta: ஸ்விஸ்-பிரெஞ்சு கையொப்ப மொழி

en: Swiss-German Sign Language
ta: சுவிஸ்-ஜெர்மன் கையொப்ப மொழி

en: Swiss-Italian Sign Language
ta: சுவிஸ்-இத்தாலியன் கையொப்ப மொழி

en: Sylheti
ta: சைல்ஹேதி

en: Syriac
ta: சிரிய

en: Sãotomense
ta: சௌடோமென்ஸ்

en: Sô
ta: சோ

en: T'en
ta: டெ'ன்

en: Taabwa
ta: தாப்வா

en: Tabaru
ta: தபாரு

en: Tabassaran
ta: தபாஸ்சரன்

en: Tabla
ta: டாப்லா

en: Tabo
ta: தபோ

en: Tabriak
ta: தப்ரியாக்

en: Tacana
ta: டகானா

en: Tachawit
ta: தசாவிட்

en: Tachelhit
ta: தசேல்ஹிட்

en: Tachoni
ta: தசோனி

en: Tadaksahak
ta: தடாக்சஹாக்

en: Tadyawan
ta: தாடைவான்

en: Tae'
ta: டையி

en: Tafi
ta: தாஃபி

en: Tagabawa
ta: தகாபாவா

en: Tagakaulo
ta: டாகாகௌலொ

en: Tagalog
ta: டங்லாக்

en: Tagargrent
ta: தகார்கிரென்ட்

en: Tagbanwa
ta: டாங்பான்வா

en: Tagbu
ta: தாக்பு

en: Tagdal
ta: தக்டல்

en: Tagish
ta: தாகிஷ்

en: Tagoi
ta: தகோய்

en: Tahitian
ta: தஹிதியன்

en: Tahltan
ta: தஹல்தன்

en: Tai
ta: தாய்

en: Tai Daeng
ta: தாய் டயனங்

en: Tai Dam
ta: தாய் டாம்

en: Tai Do
ta: தாய் டு

en: Tai Dón
ta: தாய் டோன்

en: Tai Hongjin
ta: தாய் ஹோங்ஜின்

en: Tai Loi
ta: டாய் லோய்

en: Tai Long
ta: தாய் லாங்

en: Tai Nüa
ta: தாய் நுயா

en: Tai Pao
ta: தாய் பியோ

en: Tai Thanh
ta: தாய் தான்ஹ்

en: Tai Ya
ta: தாய் யா

en: Taiap
ta: தாயப்

en: Taikat
ta: தாய்கட்

en: Tainae
ta: தாய்னயே

en: Taino
ta: தாய்னோ

en: Tairuma
ta: தாய்ருமா

en: Taita
ta: தாய்டா

en: Taiwan Sign Language
ta: தாய்வான் கையொப்ப மொழி

en: Taje
ta: தாஜெ

en: Tajik
ta: தாஜிக்

en: Tajio
ta: தாஜியோ

en: Tajuasohn
ta: தாஜுயாசோஹன்

en: Takelma
ta: தகேல்மா

en: Takestani
ta: டேக்ஸ்தானி

en: Takia
ta: தாகியா

en: Takua
ta: தகுவா

en: Takuu
ta: தாகூ

en: Takwane
ta: தாக்வான்

en: Tal
ta: தால்

en: Tala
ta: தாலா

en: Talaud
ta: தாலவ்ட்

en: Taliabu
ta: தலியாபு

en: Talieng
ta: தாலியன்ங்

en: Talinga-Bwisi
ta: தாலிங்கா-வைசி

en: Talise
ta: டாலிசே

en: Talodi
ta: டாலோண்டி

en: Taloki
ta: தலோகி

en: Talondo'
ta: டலோன்டோ

en: Talu
ta: தாலு

en: Talysh
ta: தாலைஷ்

en: Tama (Chad)
ta: தாமா (சாட்)

en: Tama (Colombia)
ta: தாமா (கொலம்பியா)

en: Tamagario
ta: தமாகாரியோ

en: Taman (Indonesia)
ta: தாமன் (இந்தோனேசியா)

en: Taman (Myanmar)
ta: தாமன் (மியான்மர்)

en: Tamanaku
ta: தமனாகு

en: Tamashek
ta: தமாஷேக்

en: Tamasheq
ta: தமாஷெக்

en: Tambas
ta: தம்பஸ்

en: Tambora
ta: தாம்போரா

en: Tambotalo
ta: தம்போடலோ

en: Tami
ta: தமி

en: Tamil
ta: தமிழ்

en: Tamki
ta: தம்கி

en: Tampuan
ta: தம்புயன்

en: Tampulma
ta: தம்புல்மா

en: Tanacross
ta: தனாக்ராஸ்

en: Tanahmerah
ta: தனாஹ்மெரஹ்

en: Tanaina
ta: தாநய்னா

en: Tanapag
ta: தனாபக்

en: Tandaganon
ta: டான்டகனொன்

en: Tandia
ta: தான்டியா

en: Tanema
ta: தநேமா

en: Tangale
ta: தங்கேல்

en: Tangchangya
ta: தங்சாங்யா

en: Tanggu
ta: தாங்கு

en: Tangko
ta: தாங்கோ

en: Tanglang
ta: தாங்லாங்

en: Tangoa
ta: தாங்கோவா

en: Tanguat
ta: தங்குயட்

en: Tangut
ta: தட்ன்க

en: Tanimbili
ta: தானிம்பிலி

en: Tanimuca-Retuarã
ta: தனிமுகா-ரெதுயர்ரா

en: Tanjijili
ta: தான்ஜிஜிலி

en: Tanzanian Sign Language
ta: தான்சான்யன் குறி மொழி

en: Tapeba
ta: தபேஸ

en: Tapei
ta: தாபேய்

en: Tapieté
ta: தபைட்

en: Tapirapé
ta: தபிராப்

en: Tareng
ta: தரெங்

en: Tariana
ta: தரியனா

en: Tarifit
ta: தாரிபிட்

en: Tarok
ta: தாரோக்

en: Taroko
ta: தாரோகோ

en: Tarpia
ta: தார்பியா

en: Tartessian
ta: தர்தேஸிஸியன்

en: Tasawaq
ta: தசாவாக்

en: Tasmanian
ta: தஸ்மானியன்

en: Tasmate
ta: தஸ்மேட்

en: Tatana
ta: தாடனா

en: Tatar
ta: டாடர்

en: Tatuyo
ta: ததுயோ

en: Tauade
ta: தயாட்

en: Taulil
ta: தௌலில்

en: Taungyo
ta: தயங்யோ

en: Taupota
ta: தய்போதா

en: Tause
ta: தாயுஸ்

en: Taushiro
ta: தோவ்ஷிரோ

en: Tausug
ta: தவ்சுக்

en: Tauya
ta: தவ்யா

en: Taveta
ta: தவேடா

en: Tavoyan
ta: தவோயன்

en: Tawala
ta: தவாலா

en: Tawandê
ta: தவான்டே

en: Tawara
ta: தவாரா

en: Taworta
ta: தவோர்டா

en: Tay Boi
ta: தைய் போய்

en: Tay Khang
ta: தாய் காயங்

en: Tayo
ta: தயோ

en: Taznatit
ta: தஸ்நாடிட்

en: Tboli
ta: தபோலி

en: Tchitchege
ta: தசிட்சேஜ்

en: Tchumbuli
ta: சும்பிலி

en: Te'un
ta: தே'யன்

en: Teanu
ta: தேயனு

en: Tebul Sign Language
ta: தெபுல் கையொப்ப மொழி

en: Tedaga
ta: தேடாகா

en: Tee
ta: தீ

en: Tefaro
ta: தெஃபாரோ

en: Tegali
ta: தேகலி

en: Tehit
ta: தெஹிட்

en: Tehuelche
ta: தெஹுயல்சே

en: Teke-Ebo
ta: தேகே- எபோ

en: Teke-Fuumu
ta: தேகே-ஃபுமு

en: Teke-Kukuya
ta: தேகே-குகுயா

en: Teke-Laali
ta: தெகீ-லாலி

en: Teke-Nzikou
ta: தேக்-நஸிகோவ்

en: Teke-Tege
ta: தெகே-தெகெ

en: Teke-Tsaayi
ta: தேகே-தசாயி

en: Teke-Tyee
ta: தெகே-தைய்

en: Tektiteko
ta: தேக்திதேகோ

en: Tela-Masbuar
ta: தேலா-மஸ்புயர்

en: Telefol
ta: தெலேஃபோல்

en: Telugu
ta: தெலுங்கு

en: Tem
ta: தேம்

en: Tembo (Kitembo)
ta: தெம்போ (கைடெம்போ)

en: Tembo (Motembo)
ta: தெம்போ (மோதெம்போ)

en: Tembé
ta: தெம்பே

en: Teme
ta: தைம்

en: Temein
ta: தெமைய்ன்

en: Temi
ta: தேமி

en: Temiar
ta: தேமியர்

en: Temoq
ta: தெமோக்

en: Temuan
ta: தெமுயன்

en: Tengger
ta: தெங்கெர்

en: Tenharim
ta: டென்ஹரிம்

en: Tenino
ta: தெனினோ

en: Tenis
ta: டென்னிஸ்

en: Tennet
ta: தென்நெட்

en: Teop
ta: தியோப்

en: Teor
ta: தியோர்

en: Tepecano
ta: தெபெகானோ

en: Tera
ta: தேரா

en: Terebu
ta: தெரேபு

en: Terei
ta: தேரேய்

en: Tereno
ta: தெரெனோ

en: Teressa
ta: தெரேஸ்ஸா

en: Tereweng
ta: தரேவேங்

en: Teribe
ta: தெரிப்

en: Terik
ta: தெரிக்

en: Termanu
ta: தெர்மானு

en: Ternate
ta: தெர்நெட்

en: Ternateño
ta: டெர்நேட்னோ

en: Tese
ta: தேசே

en: Teshenawa
ta: தெஷீனாவா

en: Teso
ta: தேசோ

en: Tetela
ta: தேதேலா

en: Tetete
ta: தேதெதே

en: Tetum
ta: டீடம்

en: Tetun Dili
ta: தேதுன் டிலி

en: Tewa (Indonesia)
ta: தேவா (இந்தோனேசியா)

en: Tewa (USA)
ta: தேவா (யுஎஸ்எ)

en: Tewe
ta: தேவே

en: Tha
ta: தா

en: Thachanadan
ta: தசானாடன்

en: Thai Sign Language
ta: தாய் கையொப்ப மொழி

en: Thai Song
ta: தாய் சாங்

en: Thakali
ta: தாகாலி

en: Thangmi
ta: தாயங்மி

en: Tharaka
ta: தாரகா

en: Thayore
ta: தாயோர்

en: Thaypan
ta: தாய்பன்

en: Tho
ta: தோ

en: Thompson
ta: தாம்சன்

en: Thopho
ta: தோபோ

en: Thracian
ta: தராசியன்

en: Thu Lao
ta: தூ லாவோ

en: Thudam
ta: தூடம்

en: Thulung
ta: தூலங்

en: Thurawal
ta: துராவால்

en: Thuri
ta: தூரி

en: Tiale
ta: தையெல்

en: Tiang
ta: தியங்

en: Tibea
ta: திபெயா

en: Tibetan
ta: திபெத்திய

en: Tichurong
ta: திசுரோங்

en: Ticuna
ta: திகுனா

en: Tidore
ta: திடோர்

en: Tiene
ta: டைன்

en: Tifal
ta: திஃபால்

en: Tigak
ta: திகாக்

en: Tigre
ta: திக்ரீ

en: Tigrinya
ta: டைக்ரின்யா

en: Tikar
ta: திகார்

en: Tikopia
ta: திகோபியா

en: Tillamook
ta: தில்லாமோக்

en: Tilung
ta: தில்லங்

en: Tima
ta: திமா

en: Timbe
ta: திம்பே

en: Timne
ta: திம்னே

en: Timucua
ta: திமுகுசா

en: Tinani
ta: தினானி

en: Tindi
ta: தின்டி

en: Tingui-Boto
ta: தின்குய்-போடோ

en: Tinigua
ta: தினிகுவா

en: Tinputz
ta: தின்புட்ஸ்

en: Tippera
ta: திப்பெரா

en: Tira
ta: திரா

en: Tirahi
ta: திர்ராஹி

en: Tiri
ta: டிரி

en: Tiruray
ta: திருரை

en: Tita
ta: திடா

en: Titan
ta: சிகாரிதாய்

en: Tiv
ta: திவ்

en: Tiwa
ta: திவா

en: Tiwi
ta: திவி

en: Tiéfo
ta: தை'ஃபோ

en: Tjurruru
ta: தஜுருரு

en: Tlingit
ta: லிங்கிட்

en: To
ta: பெறுநர்

en: To'abaita
ta: டோ'அபைய்டா

en: Toaripi
ta: தோயரிபி

en: Toba
ta: டோபா

en: Toba-Maskoy
ta: டோபா-மாஸ்கோய்

en: Tobanga
ta: டோபாங்கா

en: Tobati
ta: டோபாடி

en: Tobelo
ta: டோபெலோ

en: Tobian
ta: டோபியன்

en: Tobilung
ta: டோபிலங்

en: Tobo
ta: டோபோ

en: Toda
ta: டோடா

en: Todrah
ta: டோட்ராஹ்

en: Tofanma
ta: டோஃபன்மா

en: Togoyo
ta: டோகோயோ

en: Tohono O'odham
ta: டோஹோனோ ஓ'ஒதம்

en: Tojolabal
ta: டோஜோலாபல்

en: Tok Pisin
ta: டோக் பிசின்

en: Tokano
ta: டோகானா

en: Tokelau
ta: டொகிலா

en: Tokharian A
ta: டோக்ஹரியன் A

en: Tokharian B
ta: டோக்ஹரியன் B

en: Toku-No-Shima
ta: டோகு-நோ-ஷிமா

en: Tol
ta: டோல்

en: Tolaki
ta: டோலாகி

en: Tolomako
ta: டோலோமாகோ

en: Tolowa
ta: டோலோவா

en: Toma
ta: டோமா

en: Tomadino
ta: டோமாடினோ

en: Tombelala
ta: தோம்பெலாலா

en: Tombonuo
ta: தோம்போன்யோ

en: Tombulu
ta: தோம்புலு

en: Tomini
ta: தோமினி

en: Tomoip
ta: டோமோய்ப்

en: Tondano
ta: டோன்டானோ

en: Tonga (Nyasa)
ta: டோங்கா (நயாசா)

en: Tonga (Tonga Islands)
ta: டோங்கா (டோங்கா தீவுகள்)

en: Tonga (Zambia)
ta: டோங்கா (சாம்பியா)

en: Tongwe
ta: டோங்வே

en: Tonjon
ta: தோன்ஜோன்

en: Tonkawa
ta: டோன்காவா

en: Tonsawang
ta: டோன்சவங்

en: Tonsea
ta: தோன்சீ

en: Tontemboan
ta: டோன்தெம்போயன்

en: Tooro
ta: டூரோ

en: Topoiyo
ta: டோபோய்யா

en: Toposa
ta: டோபோசா

en: Toraja-Sa'dan
ta: டோராஜா-ச'டான்

en: Toram
ta: டோரம்

en: Torau
ta: தோராவ்

en: Toro
ta: டோரோ

en: Toromono
ta: டோரோமோனோ

en: Torona
ta: டோரோனா

en: Torricelli
ta: டோர்ரிசெல்லி

en: Torwali
ta: தோர்வாலி

en: Torá
ta: டோரா

en: Totela
ta: டுதேலா

en: Toto
ta: டோடோ

en: Totoli
ta: டோடோலி

en: Totoro
ta: டுடோரோ

en: Touo
ta: டோயோ

en: Toura (Côte d'Ivoire)
ta: தௌவ்ரா(கோட் டி'இவோய்ரீ)

en: Toura (Papua New Guinea)
ta: தொவ்ரா (ப்புபோ நியூ குய்னியா)

en: Towei
ta: தோவெய்

en: Tregami
ta: தரெகாமி

en: Tremembé
ta: திரீமெம்பே

en: Trieng
ta: திரியங்

en: Trimuris
ta: திரிமுரிஸ்

en: Tring
ta: தரிங்

en: Trinidad and Tobago Sign Language
ta: திரினிடாட் மற்றும் டொபாகோ கையொப்ப மொழி

en: Trinitario
ta: திரினிதாரியோ

en: Trió
ta: திரியோ

en: Truká
ta: தருகா

en: Trumai
ta: திருமைய்

en: Ts'ün-Lao
ta: தஸ் 'அன்-லாவோ

en: Tsaangi
ta: தசான்கி

en: Tsakhur
ta: தசாக்ஹுர்

en: Tsakonian
ta: நசாகோனியன்

en: Tsakwambo
ta: தசாக்வாம்போ

en: Tsamai
ta: தசாமைய்

en: Tsat
ta: டிசாட்

en: Tseku
ta: தசேகு

en: Tsetsaut
ta: தசேட்சௌட்

en: Tshangla
ta: தஷாயங்லா

en: Tsikimba
ta: திசிகிம்பா

en: Tsimané
ta: டிசிமேனே

en: Tsimshian
ta: தசிம்ஷியன்

en: Tsishingini
ta: தஸிஷிங்கினி

en: Tso
ta: டசோ

en: Tsoa
ta: டிசௌ

en: Tsogo
ta: தசோகோ

en: Tsotso
ta: தசோட்சோ

en: Tsou
ta: நசௌவ்

en: Tsum
ta: தசும்

en: Tsuvadi
ta: தசுவாடி

en: Tsuvan
ta: தசுவன்

en: Tswa
ta: தஸ்வா

en: Tswana
ta: ஸ்வனா

en: Tswapong
ta: தஸ்வபோங்

en: Tu
ta: செ

en: Tuamotuan
ta: டோமோடோன்

en: Tubar
ta: துபார்

en: Tucano
ta: துகானோ

en: Tugen
ta: துகென்

en: Tugun
ta: துகுன்

en: Tugutil
ta: துகுதில்

en: Tukang Besi North
ta: துகாங் பெஸி வடக்கு

en: Tukang Besi South
ta: துகாங் பெஸி தெற்கு

en: Tuki
ta: தூகி

en: Tukpa
ta: துக்பா

en: Tukudede
ta: துகுடெடே

en: Tukumanféd
ta: துகுமன்ஃபெட்

en: Tula
ta: துலா

en: Tulehu
ta: துலேஹு

en: Tulishi
ta: துலிஷி

en: Tulu
ta: துலு

en: Tulu-Bohuai
ta: துலு-போஹுய்

en: Tuma-Irumu
ta: துமா-இருமு

en: Tumak
ta: துமக்

en: Tumbuka
ta: தும்புகா

en: Tumi
ta: துமி

en: Tumleo
ta: தும்லியோ

en: Tumshuqese
ta: தும்ஷுகேஸ்

en: Tumtum
ta: தும்தும்

en: Tumzabt
ta: தும்ஸாப்ட்

en: Tunen
ta: துநேன்

en: Tungag
ta: துன்காக்

en: Tunggare
ta: துங்கெர்

en: Tunia
ta: துனியா

en: Tunica
ta: துனீகா

en: Tunisian Sign Language
ta: துனிஸியன் கையொப்ப மொழி

en: Tunjung
ta: துன்ஜுங்

en: Tunni
ta: துன்னி

en: Tunzu
ta: துன்ஸு

en: Tuotomb
ta: தயோடோப்

en: Tuparí
ta: துபாரி

en: Tupinambá
ta: துபினாம்பா

en: Tupinikin
ta: துபினிகின்

en: Tupuri
ta: துபுரி

en: Tupí
ta: துபி

en: Turaka
ta: துராகா

en: Turiwára
ta: துரிவாரா

en: Turkana
ta: துருகானா

en: Turkish
ta: துருக்கி

en: Turkish Sign Language
ta: துருக்கி கையொப்ப மொழி

en: Turkmen
ta: டர்க்மென்

en: Turoyo
ta: துரோயோ

en: Turumsa
ta: துரும்சா

en: Turung
ta: துரங்

en: Tuscarora
ta: துஸ்காரோகா

en: Tutelo
ta: துதேலோ

en: Tutong
ta: துடோங்

en: Tutuba
ta: துதுபா

en: Tututni
ta: துதுனி

en: Tuvalu
ta: துவாலு

en: Tuvinian
ta: துவினியன்

en: Tuwari
ta: துவாரி

en: Tuwuli
ta: துவுலி

en: Tuxináwa
ta: துஸினாவா

en: Tuxá
ta: துஸா

en: Tuyuca
ta: துயுகா

en: Twana
ta: தவானா

en: Twendi
ta: தவேன்டி

en: Twents
ta: தவேன்ட்ஸ்

en: Twi
ta: டிவி

en: Tyap
ta: டையப்

en: Tyaraity
ta: தையராய்டி

en: Tz'utujil
ta: த'ஸுதுஜில்

en: Tzeltal
ta: ஸில்டெல்

en: Tzotzil
ta: தஸோட்ஸில்

en: Tày
ta: தை

en: Tày Sa Pa
ta: தை சா பா

en: Tày Tac
ta: தை டேக்

en: Téén
ta: தீன்

en: Tübatulabal
ta: துபாதுலாபல்

en: U
ta: உ

en: Uab Meto
ta: உப் மேடோ

en: Uamué
ta: உமுய்

en: Uare
ta: ஊரே

en: Ubaghara
ta: உபகாரா

en: Ubang
ta: உபங்

en: Ubi
ta: உபி

en: Ubir
ta: உபிர்

en: Ubykh
ta: உபைக்

en: Uda
ta: உடா

en: Udi
ta: உடி

en: Udihe
ta: உடிஹ்

en: Udmurt
ta: உட்முர்ட்

en: Uduk
ta: உடுக்

en: Ufim
ta: உஃபிம்

en: Ugandan Sign Language
ta: உகாண்டன் குறி மொழி

en: Ugaritic
ta: உகார்டிக்

en: Ughele
ta: உக்ஹேல்

en: Ugong
ta: உகோங்

en: Uhami
ta: உஹாமி

en: Uighur
ta: உகுர்

en: Uisai
ta: உய்சாய்

en: Ujir
ta: உஜிர்

en: Ukaan
ta: உகான்

en: Ukhwejo
ta: உக்வேஜோ

en: Ukit
ta: உகிட்

en: Ukpe-Bayobiri
ta: உக்பே-பயோபிரி

en: Ukpet-Ehom
ta: உக்பேட்-இஹோம்

en: Ukrainian
ta: உக்ரெனியன்

en: Ukrainian Sign Language
ta: உக்ரெனியன் குறி மொழி

en: Ukue
ta: உக்யே

en: Ukuriguma
ta: உகுரிகுமா

en: Ukwa
ta: உக்வா

en: Ukwuani-Aboh-Ndoni
ta: உக்வுயானி-அபோஹ்-நடோனி

en: Ulau-Suain
ta: உலாவ்-சுய்யன்

en: Ulch
ta: உல்ச்

en: Ulithian
ta: உலிதியன்

en: Ullatan
ta: உல்லாதன்

en: Ulukwumi
ta: உலுக்வுமி

en: Ulumanda'
ta: உலுமான்டா

en: Uma
ta: உமா

en: Uma' Lasan
ta: உமா' லாசன்

en: Uma' Lung
ta: உமா'லங்

en: Umanakaina
ta: உமநாகைய்னா

en: Umatilla
ta: உமாடில்லா

en: Umbindhamu
ta: உம்பின்தாமு

en: Umbrian
ta: உம்பிரையன்

en: Umbu-Ungu
ta: உம்பு-உன்கு

en: Umbugarla
ta: உம்ர்புகர்லா

en: Umbundu
ta: உம்பன்டு

en: Umbuygamu
ta: உம்பைகாமு

en: Umeda
ta: உமெடா

en: Umon
ta: உமோன்

en: Umotína
ta: உமோதினா

en: Umpila
ta: உம்பிலா

en: Una
ta: உனா

en: Unami
ta: உனாமி

en: Uncoded languages
ta: குறியீடில்லாத மொழிகள்

en: Undetermined
ta: வரையறுக்கப்பட்டாத

en: Uneapa
ta: உனேய்பா

en: Uneme
ta: உநேம்

en: Unserdeutsch
ta: அன்செர்டெயடஸ்ச்

en: Unua
ta: அனுவா

en: Ura (Papua New Guinea)
ta: உரே (பாபோ புதிய குயினே)

en: Ura (Vanuatu)
ta: உரே (வனாட்டு)

en: Uradhi
ta: உராதி

en: Urak Lawoi'
ta: உராக் லாவோய்'

en: Urali
ta: உராலி

en: Urapmin
ta: உராப்மின்

en: Urarina
ta: உராரினா

en: Urartian
ta: உர்யர்னியன்

en: Urat
ta: உரட்

en: Urdu
ta: உருது

en: Urhobo
ta: உர்ஹோபோ

en: Uri
ta: உரி

en: Urigina
ta: உரிகினா

en: Urim
ta: உரிம்

en: Urimo
ta: உரிமோ

en: Uripiv-Wala-Rano-Atchin
ta: உரிபிவ்-வாலா-ரானோ-அட்சின்

en: Urningangg
ta: உர்னிங்னக்

en: Uru
ta: உரு

en: Uru-Eu-Wau-Wau
ta: உரு-இயு-வாவ்-வாவ்

en: Uru-Pa-In
ta: உரே-பா-இன்

en: Uruangnirin
ta: உருயன்க்னிரின்

en: Uruava
ta: உருய்வா

en: Urubú-Kaapor
ta: உருபா-காபோர்

en: Urubú-Kaapor Sign Language
ta: உருபி-காபூர் குறி மொழி

en: Uruguayan Sign Language
ta: உருகுவேன் குறி மொழி

en: Urum
ta: உரும்

en: Urumi
ta: உருமி

en: Usaghade
ta: உசாகாட்

en: Usan
ta: உசன்

en: Usarufa
ta: உசருஃபா

en: Ushojo
ta: உஸ்ஹோஜோ

en: Usku
ta: உஸ்கு

en: Uspanteco
ta: யுஸ்பான்டெகோ

en: Usui
ta: உசுய்

en: ut-Ma'in
ta: உட்-மா'இன்

en: Utarmbung
ta: உத்தரம்பங்

en: Ute-Southern Paiute
ta: உதே-தெற்கத்திய பைய்தே

en: Utu
ta: உது

en: Uvbie
ta: உவ்பை

en: Uya
ta: உயா

en: Uyajitaya
ta: உயாஜிடாயா

en: Uzbek
ta: உஸ்பெக்

en: Uzekwe
ta: உஸைக்வே

en: Vaagri Booli
ta: வாக்ரி ப்பூலி

en: Vafsi
ta: வஃப்சி

en: Vaghat-Ya-Bijim-Legeri
ta: வாகட்-யா-பிஜிம்-லேகேரி

en: Vaghri
ta: வாஹ்ரி

en: Vaghua
ta: வக்வா

en: Vagla
ta: வக்லா

en: Vai
ta: வாய்

en: Vaiphei
ta: வய்பெய்

en: Vale
ta: வால்

en: Valencian Sign Language
ta: வலென்சியன் கையொப்ப மொழி

en: Valman
ta: வல்மன்

en: Valpei
ta: வால்பெய்

en: Vamale
ta: வாமேல்

en: Vame
ta: வாம்

en: Vandalic
ta: வான்டலிக்

en: Vangunu
ta: வன்குனு

en: Vanimo
ta: வனிமோ

en: Vano
ta: வானோ

en: Vanuma
ta: வனுமா

en: Vao
ta: வயோ

en: Varhadi-Nagpuri
ta: வர்ஹாடி-நக்புரி

en: Varisi
ta: வாரிசி

en: Varli
ta: வார்லி

en: Vasavi
ta: வாசவி

en: Veddah
ta: வேத்தா

en: Vehes
ta: வேஹெஸ்

en: Veluws
ta: வேலுவ்ஸ்

en: Vemgo-Mabas
ta: வெம்கோ-மாபஸ்

en: Venda
ta: வேண்டா

en: Venetian
ta: வேநேதியன்

en: Venetic
ta: வெநேடிக்

en: Venezuelan Sign Language
ta: வெனிஸுலன் கையொப்ப மொழி

en: Vengo
ta: வென்கோ

en: Ventureño
ta: வென்சர்னோ

en: Veps
ta: வெப்ஸ்

en: Vera'a
ta: வீரா

en: Vestinian
ta: வெஸ்டியன்

en: Vidunda
ta: விடுன்டா

en: Viemo
ta: விந்மோ

en: Vietnamese
ta: வியட்னாம்

en: Vilela
ta: விலேலா

en: Vili
ta: விலி

en: Vinmavis
ta: வின்மவிஸ்

en: Vinza
ta: வின்ஸா

en: Vishavan
ta: விஷாவன்

en: Viti
ta: விடி

en: Vitou
ta: விதோவ்

en: Vlaams
ta: வலாம்ஸ்

en: Vlaamse Gebarentaal
ta: வலாம்ஸ் கெபரென்தால்

en: Volapük
ta: வோலாபுக்

en: Volscian
ta: வோல்ஸுசியன்

en: Vono
ta: வோனோ

en: Voro
ta: வோரோ

en: Votic
ta: வோடிக்

en: Vumbu
ta: வும்பு

en: Vunapu
ta: வுனாபு

en: Vunjo
ta: வுன்ஜோ

en: Vurës
ta: வுரெஸ்

en: Vute
ta: வுட்

en: Vwanji
ta: உவான்ஜி

en: Wa
ta: வா

en: Wa'ema
ta: வா'யமா

en: Waama
ta: வாமா

en: Waamwang
ta: வாம்வங்

en: Waata
ta: வாடா

en: Wab
ta: வப்

en: Wabo
ta: வாபோ

en: Waboda
ta: வபோடா

en: Wadaginam
ta: வாடாஜினம்

en: Waddar
ta: வாட்டார்

en: Wadjiginy
ta: வாட்ஜிகிநை

en: Wadjigu
ta: வாட்ஜிகு

en: Wae Rana
ta: வாய் ரானா

en: Waffa
ta: வாஃப்பா

en: Wagawaga
ta: வாகாவாகா

en: Wagaya
ta: வாகயா

en: Wagdi
ta: வாக்டி

en: Wageman
ta: வேஜ்மேன்

en: Wagi
ta: வாகி

en: Wahgi
ta: வாஹ்கி

en: Waigali
ta: வாய்காலி

en: Waigeo
ta: வைஜியோ

en: Wailaki
ta: வாய்லாகி

en: Wailapa
ta: வாய்லாபா

en: Waima
ta: வாய்மா

en: Waima'a
ta: வைய்ம்'மா

en: Waimaha
ta: வாய்மாஹா

en: Waimiri-Atroari
ta: வாய்மிரி-அட்ரோரி

en: Waioli
ta: வாயோலி

en: Waiwai
ta: வைவை

en: Waja
ta: வாஜா

en: Wajarri
ta: வாஜார்ரி

en: Waka
ta: வாகா

en: Wakde
ta: வாக்டே

en: Wakhi
ta: வாக்ஹி

en: Wakoná
ta: வாகோனா

en: Wala
ta: வாலா

en: Walak
ta: வலாக்

en: Wali (Ghana)
ta: வாலி (கானா)

en: Wali (Sudan)
ta: வாலி (சூடான்)

en: Waling
ta: வாலிங்

en: Walio
ta: வாலியோ

en: Walla Walla
ta: வாலா வாலா

en: Wallisian
ta: வாலிசியன்

en: Walloon
ta: வாலூன்

en: Walmajarri
ta: வால்மஜார்ரி

en: Walser
ta: வால்செர்

en: Walungge
ta: வலுன்ஜ்

en: Wamas
ta: வாமஸ்

en: Wambaya
ta: வம்பாயா

en: Wambon
ta: வாம்போன்

en: Wambule
ta: வாம்ஃப்ளூ

en: Wamey
ta: வாமேய்

en: Wamin
ta: வாமின்

en: Wampanoag
ta: வாம்பானோக்

en: Wampar
ta: வாம்பர்

en: Wampur
ta: வாம்புர்

en: Wan
ta: வான்

en: Wanambre
ta: வனாம்பரே

en: Wanap
ta: ஒநாப்

en: Wanda
ta: வான்டா

en: Wandala
ta: வன்டலா

en: Wandamen
ta: வான்டமென்

en: Wandarang
ta: வன்டர்ரங்

en: Wandji
ta: வான்ட்ஜி

en: Waneci
ta: வேன்சி

en: Wanga
ta: வான்கா

en: Wangaaybuwan-Ngiyambaa
ta: வாங்காய்புவன்-நகியாம்பா

en: Wanggamala
ta: வாங்காமாலா

en: Wangganguru
ta: வாங்காங்குரு

en: Wanggom
ta: வாங்கோம்

en: Wanman
ta: லான்மேன்

en: Wannu
ta: வான்னு

en: Wantoat
ta: வன்டோயட்

en: Wanukaka
ta: வானுகாகா

en: Wané
ta: வேன்

en: Waorani
ta: வோராணி

en: Wapan
ta: வாபன்

en: Wapishana
ta: வாபிஷானா

en: Wappo
ta: வாப்போ

en: War-Jaintia
ta: வார்-ஜெயின்டியா

en: Warao
ta: வாராவ்

en: Warapu
ta: வராபு

en: Waray (Australia)
ta: வராய் (ஆஸ்திரேலியா)

en: Waray (Philippines)
ta: வாரைய் (பிலிப்பைன்ஸ்)

en: Wardaman
ta: வார்டமேன்

en: Warduji
ta: வார்டுஜி

en: Warembori
ta: வரெம்புரி

en: Wares
ta: வரேஸ்

en: Waris
ta: வாரிஸ்

en: Waritai
ta: வாரிதாய்

en: Wariyangga
ta: வாரியாங்கா

en: Warji
ta: வால்ஜி

en: Warkay-Bipim
ta: வார்கைய்-பிபிம்

en: Warlmanpa
ta: வார்ல்மேன்பா

en: Warlpiri
ta: வார்ல்பிரி

en: Warluwara
ta: வார்லுவாரா

en: Warnang
ta: வர்நங்

en: Waropen
ta: வரோபென்

en: Warrgamay
ta: வார்காமை

en: Warrwa
ta: வார்வா

en: Waru
ta: வாரு

en: Warumungu
ta: வாருமுங்கா

en: Waruna
ta: வாருனா

en: Warungu
ta: வாரன்கு

en: Wasa
ta: வாசா

en: Wasco-Wishram
ta: வாஸ்கோ-விஷ்ரம்

en: Wasembo
ta: வாசேம்போ

en: Washo
ta: வாஷோ

en: Waskia
ta: வாஸ்கியா

en: Wasu
ta: வாசஸு

en: Watakataui
ta: வடகாதாய்

en: Watam
ta: வாதம்

en: Watiwa
ta: வாடிவா

en: Watubela
ta: வாதுபேலா

en: Waube
ta: வௌபே

en: Waurá
ta: வாய்ரா

en: Wauyai
ta: வாவ்யாய்

en: Wawa
ta: வாவா

en: Wawonii
ta: வாவோன்னி

en: Waxianghua
ta: வாஸியங்ஹுவ்

en: Wayampi
ta: வயாம்பி

en: Wayana
ta: வயானா

en: Wayoró
ta: வாயோரோ

en: Wayu
ta: வாயு

en: Wayuu
ta: வெய்ய்

en: Wedau
ta: வேடாவ்

en: Weh
ta: வெஹ்

en: Wejewa
ta: வேஜேவா

en: Weliki
ta: வெலிகி

en: Welsh
ta: வெல்ஸ்

en: Weri
ta: வேரி

en: Wersing
ta: வெர்சிங்

en: Westphalien
ta: வடக்கு பாலியன்

en: Wetamut
ta: வேதாமுட்

en: Wewaw
ta: வேவாவ்

en: Weyto
ta: வெய்டோ

en: Whitesands
ta: வொயிட்சான்ட்ஸ்

en: Wiarumus
ta: வையாருமுஸ்

en: Wichita
ta: விட்சிட்டா

en: Wichí Lhamtés Güisnay
ta: விச்சி லஹாம்தெஸ் குய்ஸ்நைய்

en: Wichí Lhamtés Nocten
ta: விச்சி லஹம்தெஸ் நாக்டென்

en: Wichí Lhamtés Vejoz
ta: விச்சி லஹாம்டெஸ் வெஜோஸ்

en: Wik-Epa
ta: விக்-ஈபா

en: Wik-Iiyanh
ta: விக்-லியான்ஹ்

en: Wik-Keyangan
ta: விக்-கேயங்கன்

en: Wik-Me'anha
ta: விக்-மெ'யன்ஹா

en: Wik-Mungkan
ta: விக்-முங்கன்

en: Wik-Ngathana
ta: விக்-நகாதனா

en: Wikalkan
ta: விகால்கன்

en: Wikngenchera
ta: விக்ன்ஜென்சேரா

en: Wilawila
ta: விலாவிலா

en: Wintu
ta: வின்து

en: Winyé
ta: வின்யே

en: Wipi
ta: விபி

en: Wiradhuri
ta: விராதுய்ரி

en: Wiraféd
ta: விராஃபெட்

en: Wirangu
ta: விரங்கு

en: Wiru
ta: விரு

en: Wiyot
ta: வியோட்

en: Woccon
ta: வோக்கோன்

en: Wogamusin
ta: வோகாமுசின்

en: Wogeo
ta: வோஜியோ

en: Woi
ta: வோய்

en: Wojenaka
ta: வோஜெனாகா

en: Wolane
ta: வோலேன்

en: Wolani
ta: வோலானி

en: Wolaytta
ta: வோலைய்டா

en: Woleaian
ta: வோலெயாயன்

en: Wolio
ta: வோலியோ

en: Wolof
ta: ஓலோஃப்

en: Wom (Nigeria)
ta: வோம் (நைஜீரியா)

en: Wom (Papua New Guinea)
ta: வோம் (பப்போ நியூ குய்னியா)

en: Womo
ta: வோமோ

en: Wongo
ta: வோங்கோ

en: Woria
ta: வோரியா

en: Worimi
ta: வோரிமி

en: Worodougou
ta: வோரோடோவ்கோவ்

en: Wotapuri-Katarqalai
ta: வோடாபுரி-கராக்காலாய்

en: Wotu
ta: வோடு

en: Woun Meu
ta: வோன் மெவ்

en: Wudu
ta: வுடு

en: Wuliwuli
ta: வுலிவுலி

en: Wulna
ta: வுல்னா

en: Wumboko
ta: வும்போகோ

en: Wumbvu
ta: வும்ப்வு

en: Wunambal
ta: வுநம்பால்

en: Wurrugu
ta: வுர்ருகு

en: Wushi
ta: வுஷி

en: Wusi
ta: வுசி

en: Wutung
ta: வுடுங்

en: Wutunhua
ta: வுதுன்ஹுய்

en: Wuvulu-Aua
ta: வுவுலு-அயா

en: Wuzlam
ta: ஒஉஸ்லம்

en: Wyandot
ta: வையன்டாட்

en: Wymysorys
ta: வைமைசோரைஸ்

en: Wára
ta: வாரா

en: Wãpha
ta: வாபா

en: Wè Northern
ta: வே வடக்கத்திய

en: Wè Southern
ta: வே தெற்கத்திய

en: Wè Western
ta: வே மேற்கத்திய

en: Xaasongaxango
ta: ஸாசாங்காஸங்கோ

en: Xakriabá
ta: ஸாக்ரியாபா

en: Xamtanga
ta: ஸாம்ராங்கா

en: Xavánte
ta: ஸவான்ட்

en: Xerénte
ta: ஸேரென்டீ

en: Xetá
ta: ஸேடா

en: Xhosa
ta: ஹோசா

en: Xibe
ta: ஸிப்

en: Xinca
ta: ஸின்கா

en: Xipaya
ta: ஸிபாயா

en: Xiri
ta: ஸிரி

en: Xiriâna
ta: ஸிரியானா

en: Xokleng
ta: ஸோக்லெங்

en: Xukurú
ta: ஸுகுரு

en: Xârâcùù
ta: ஸராக்கு

en: Yaaku
ta: யாகு

en: Yabarana
ta: யாபரானா

en: Yabaâna
ta: யாபானா

en: Yabem
ta: யாபேம்

en: Yaben
ta: யாபென்

en: Yabong
ta: யாபோங்

en: Yace
ta: யாஸ்

en: Yaeyama
ta: யாய்யாமா

en: Yafi
ta: யாஃபி

en: Yagaria
ta: யாகாரியா

en: Yagnobi
ta: யாக்னோபி

en: Yagomi
ta: யாகோமி

en: Yagua
ta: யாகுவா

en: Yagwoia
ta: யாக்வோயா

en: Yahadian
ta: யஹாடியன்

en: Yahang
ta: யஹாங்

en: Yahuna
ta: யஹுனா

en: Yaka (Central African Republic)
ta: யாகா (மத்திய ஆஃப்ரிகன் குடியரசு)

en: Yaka (Congo)
ta: யாகா (காங்கோ)

en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
ta: யாகா (டெமோக்ராடிக் குடியரசு காங்கோ)

en: Yakaikeke
ta: யாகைய்கேகே

en: Yakama
ta: யாகாமா

en: Yakan
ta: யாகன்

en: Yakha
ta: யாக்ஹா

en: Yakoma
ta: யாகோமா

en: Yakut
ta: யாகுட்

en: Yala
ta: யாலா

en: Yalahatan
ta: யலாஹதான்

en: Yalakalore
ta: யாலகலோர்

en: Yalarnnga
ta: யாலரன்கா

en: Yale
ta: யாலெ

en: Yaleba
ta: யாலெபா

en: Yalunka
ta: யாலுன்கா

en: Yamap
ta: யாமாப்

en: Yamba
ta: யாம்பா

en: Yambes
ta: யாம்பெஸ்

en: Yambeta
ta: யாம்பேடா

en: Yamdena
ta: யாம்டேனா

en: Yameo
ta: யாமியோ

en: Yami
ta: யாமி

en: Yaminahua
ta: யாமினாஹுவா

en: Yamna
ta: யாம்னா

en: Yamongeri
ta: யாமோங்கெரி

en: Yamphu
ta: யாம்ஹு

en: Yan-nhangu
ta: யான்-நஹயங்கு

en: Yana
ta: யானா

en: Yandruwandha
ta: யான்ட்ருவான்தா

en: Yanesha'
ta: யநேஷா

en: Yangben
ta: யாங்பென்

en: Yangkam
ta: யாங்காம்

en: Yangman
ta: யாங்மென்

en: Yango
ta: யாங்கோ

en: Yangulam
ta: யன்குலம்

en: Yangum Dey
ta: யாங்கும் டெய்

en: Yangum Gel
ta: யாங்கம் ஜெல்

en: Yangum Mon
ta: யாங்கும் மோன்

en: Yankunytjatjara
ta: யான்குநைட்ஜாட்ஜாரா

en: Yanomamö
ta: யனோமாமோ

en: Yanomámi
ta: யனோமாமி

en: Yansi
ta: யான்ஸி

en: Yanyuwa
ta: யான்யுவா

en: Yao
ta: யோ

en: Yaouré
ta: யோவ்ர்

en: Yapese
ta: யாபேஸ்

en: Yapunda
ta: யபுன்டா

en: Yaqay
ta: யாக்கை

en: Yaqui
ta: யாகுய்

en: Yarawata
ta: யராவாடா

en: Yareba
ta: யாரேபா

en: Yarsun
ta: யார்சன்

en: Yasa
ta: யாஸா

en: Yassic
ta: யாஸ்ஸிக்

en: Yau (Morobe Province)
ta: யாவ்(மோரோப் ப்ரோவின்ஸ்)

en: Yau (Sandaun Province)
ta: யோ (சந்தௌன் மாகாணம்)

en: Yaul
ta: யோவ்ல்

en: Yauma
ta: யுவ்மா

en: Yaur
ta: யார்

en: Yavitero
ta: யாவிதேரோ

en: Yawa
ta: யாவா

en: Yawalapití
ta: யாவலாபிதி

en: Yawanawa
ta: யாவனாவா

en: Yawarawarga
ta: யாவராவார்கா

en: Yaweyuha
ta: யாவேயுஹா

en: Yawiyo
ta: யாவியோ

en: Yawuru
ta: யாவுரு

en: Yazgulyam
ta: யாஸ்குல்யாம்

en: Yei
ta: ஏய்

en: Yekhee
ta: ஏக்ஹீ

en: Yekora
ta: ஏகோரா

en: Yela
ta: ஏலா

en: Yele
ta: ஏலே

en: Yelmek
ta: யேல்மெக்

en: Yelogu
ta: ஏலோகு

en: Yemba
ta: ஏம்பா

en: Yemsa
ta: யேம்சா

en: Yendang
ta: ஏன்டங்

en: Yeni
ta: யேனி

en: Yeniche
ta: ஏனிசே

en: Yerakai
ta: ஏரகாய்

en: Yeretuar
ta: ஏரேதுயர்

en: Yerong
ta: ஏரோங்

en: Yerukula
ta: எருகுலா

en: Yessan-Mayo
ta: ஏஸ்ஸன்-மேயோ

en: Yetfa
ta: யெட்ஃபா

en: Yevanic
ta: ஏவானிக்

en: Yeyi
ta: ஏயி

en: Yiddish
ta: ஈடிஷ்

en: Yidgha
ta: யிட்கா

en: Yidiny
ta: யிடிநை

en: Yil
ta: யில்

en: Yimas
ta: யிமஸ்

en: Yinchia
ta: யின்சியா

en: Yindjibarndi
ta: யின்ஜிபான்டி

en: Yindjilandji
ta: யின்ட்ஜிலான்ட்ஜி

en: Yine
ta: யின்

en: Yinggarda
ta: யிங்கார்டா

en: Yir Yoront
ta: யிர் யோரோன்ட்

en: Yis
ta: யிஸ்

en: Yoba
ta: யோபா

en: Yogad
ta: யோகாட்

en: Yoidik
ta: யோய்டிக்

en: Yoke
ta: யோக்

en: Yokuts
ta: யோகுட்ஸ்

en: Yola
ta: யோலா

en: Yom
ta: யோம்

en: Yombe
ta: யோம்பெ

en: Yonaguni
ta: யோனாகுனி

en: Yong
ta: யோங்

en: Yongkom
ta: யொங்கொம்

en: Yopno
ta: யோப்னோ

en: Yora
ta: யோரா

en: Yoron
ta: யோரோன்

en: Yoruba
ta: யோருபா

en: Yout Wam
ta: யௌதட் வாம்

en: Yoy
ta: யோய்

en: Yucatec Maya Sign Language
ta: யுகாடெக் மயா கையொப்ப மொழி

en: Yuchi
ta: யுச்சி

en: Yucuna
ta: யுகுனா

en: Yug
ta: யுக்

en: Yugambal
ta: யுகம்பால்

en: Yugoslavian Sign Language
ta: யுகோஸ்லாவியன் கையொப்ப மொழி

en: Yuhup
ta: யுஹப்

en: Yuki
ta: யுகி

en: Yukpa
ta: யுக்பா

en: Yukuben
ta: யுகுபென்

en: Yulu
ta: யுலு

en: Yuqui
ta: யுகுய்

en: Yuracare
ta: யுராகேர்

en: Yurok
ta: யுரோக்

en: Yurutí
ta: யுருதி

en: Yuwana
ta: யுவானா

en: Yámana
ta: யாமனா

en: Zabana
ta: ஸபானா

en: Zaghawa
ta: ஸாகாவா

en: Zaiwa
ta: ஸாய்வா

en: Zakhring
ta: ஸாக்ரிங்

en: Zambian Sign Language
ta: ஸாம்பியன் கையொப்ப மொழி

en: Zan Gula
ta: ஸான் குலா

en: Zanaki
ta: ஸானாகி

en: Zande (individual language)
ta: ஸேன்டே (தனி மொழி)

en: Zangskari
ta: ஸாங்ஸ்கரி

en: Zangwal
ta: ஸங்வால்

en: Zapotec
ta: ஸபோடெக்

en: Zaramo
ta: ஸராமோ

en: Zari
ta: ஸாரி

en: Zarma
ta: ஸார்மா

en: Zarphatic
ta: ஸார்பாடிக்

en: Zauzou
ta: ஸோவ்ஸௌ

en: Zay
ta: ஸை

en: Zayse-Zergulla
ta: ஸைசே-ஸேர்குல்லா

en: Zaza
ta: ஸாஸா

en: Zazao
ta: ஸாஸௌ

en: Zeem
ta: ஸெம்

en: Zeeuws
ta: ஸீய்வ்ஸ்

en: Zemba
ta: ஸெம்பா

en: Zemgalian
ta: ஸெம்காலியன்

en: Zenag
ta: ஸேநக்

en: Zenaga
ta: ஸேனகா

en: Zerenkel
ta: ஸரென்கெல்

en: Zhaba
ta: ஸாபா

en: Zhang-Zhung
ta: ஸாங்-ஸுங்

en: Zhire
ta: ஸிரீ

en: Zhoa
ta: ஷோயா

en: Zhuang
ta: சூயாங்

en: Zia
ta: ஸியா

en: Zialo
ta: ஸியாலொ

en: Zigula
ta: ஸிக்குலா

en: Zimakani
ta: ஸிமாகனி

en: Zimba
ta: ஸிம்பா

en: Zimbabwe Sign Language
ta: ஜிம்பாப்வே குறி மொழி

en: Zinza
ta: ஸின்ஸா

en: Zire
ta: ஸைர்

en: Ziriya
ta: ஸிரியா

en: Zizilivakan
ta: ஸிஸிலிவாகன்

en: Zo'é
ta: ஸோ'யோ

en: Zokhuo
ta: ஸோக்ஹோவ்

en: Zou
ta: ஸோவ்

en: Zulgo-Gemzek
ta: ஸுல்கோ-ஹெம்ஸெக்

en: Zulu
ta: சூலு

en: Zumaya
ta: ஸுமாயா

en: Zumbun
ta: ஸுபுன்

en: Zuni
ta: ஸுனி

en: Záparo
ta: ஸபாரோ

en: Àhàn
ta: அஹன்

en: Áncá
ta: அன்கா

en: Ömie
ta: ஔமீ

en: Önge
ta: ஓன்ஜ்
