calibre - en to tr translation catalogue (1084 entries)

en: 'Auhelawa
tr: Auhelawa

en: //Ani
tr: Ani

en: //Xegwi
tr: Kegvi

en: /Gwi
tr: Gwi

en: =/Hua
tr: Hua

en: Abaza
tr: Abazaca

en: Abkhazian
tr: Abhazca

en: Adamorobe Sign Language
tr: Adamorobe İşaret Dili

en: Afghan Sign Language
tr: Afgan İşaret Dili

en: Afrikaans
tr: Afrikanca

en: Aghwan
tr: Aghvan

en: Agwagwune
tr: Agvagvune

en: Aikanã
tr: Aikana

en: Ainu (China)
tr: Ainu (Çin)

en: Ainu (Japan)
tr: Aynuca (Japonya)

en: Ajyíninka Apurucayali
tr: Ajyininka Apurucayali

en: Akan
tr: Akanca (Afrika dili)

en: Akkadian
tr: Akatça

en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
tr: Al-Sayyid Bedevi İşaret Dili

en: Alagwa
tr: Alagva

en: Albanian
tr: Arnavutça

en: Albanian Sign Language
tr: Arnavut İşaret Dili

en: Aleut
tr: Alaskaca

en: Algerian Sign Language
tr: Cezayir İşaret Dili

en: Ama (Papua New Guinea)
tr: Ama (Papua Yeni Gine)

en: Amba (Solomon Islands)
tr: Amba (Solomon Adaları)

en: American Sign Language
tr: Amerikan İşaret Dili

en: Amharic
tr: Etiyopyaca

en: Aquitanian
tr: Akitanien

en: Arabic
tr: Arapça

en: Arabic, Algerian
tr: Arapça, Cezayir

en: Arabic, Andalusian
tr: Arapça, Endülüs

en: Arabic, Chadian
tr: Arapça, Çad

en: Arabic, Cypriot
tr: Arapça, Kıbrıs

en: Arabic, Egyptian
tr: Arapça, Mısır

en: Arabic, Gulf
tr: Arapça, Körfez

en: Arabic, Hijazi
tr: Arapça, Hicaz

en: Arabic, Libyan
tr: Arapça, Libya

en: Arabic, Mesopotamian
tr: Arapça, Mezopotamya

en: Arabic, Moroccan
tr: Arapça, Fas

en: Arabic, North Mesopotamian
tr: Arapça, Kuzey Mezopotamya

en: Arabic, Omani
tr: Arapça, Umman

en: Arabic, Standard
tr: Arapça, Standart

en: Arabic, Sudanese
tr: Arapça, Sudan

en: Arabic, Tajiki
tr: Arapça, Tacik

en: Arabic, Tunisian
tr: Arapça, Tunus

en: Arabic, Uzbeki
tr: Arapça, Özbek

en: Aragonese
tr: Aragonca (İspanya)

en: Aranama-Tamique
tr: Aranama-Tamik

en: Arapaho
tr: Arapaho (Kuzey Amerika yerlileri)

en: Arawak
tr: Arawak (Surinam)

en: Are
tr: Are Dili

en: Argentine Sign Language
tr: Arjantin İşaret Dili

en: Aribwaung
tr: Aribvaung

en: Armenian
tr: Ermenice

en: Armenian Sign Language
tr: Ermeni İşaret Dili

en: Armenian, Classical
tr: Ermenice, Klasik

en: Armenian, Middle
tr: Ermenice, Orta

en: Aruá (Amazonas State)
tr: Arua (Amazon Eyaleti)

en: Ashéninka Pajonal
tr: Asheninka Pajonal

en: Ashéninka Perené
tr: Asheninka Perene

en: Assamese
tr: Assamese (Hindistan)

en: Asturian
tr: Asturyasca

en: Asu (Nigeria)
tr: Asu (Nijerya)

en: Asu (Tanzania)
tr: Asu (Tanzanca)

en: Australian Aborigines Sign Language
tr: Avustralyalı Aborijinler İşaret Dili

en: Australian Sign Language
tr: Avustralya İşaret Dili

en: Austrian Sign Language
tr: Avusturya İşaret Dili

en: Avaric
tr: Avarca

en: Avestan
tr: Avestan (Eski İran)

en: Avá-Canoeiro
tr: Ava-Canoeiro

en: Awa (China)
tr: Awa (Çin)

en: Awa (Papua New Guinea)
tr: Awa (Papua Yeni Gine)

en: Awadhi
tr: Awadhi (Hindistan)

en: Awu
tr: Avu

en: Ayi (Papua New Guinea)
tr: Ayi (Papua Yeni Gine)

en: Aymara
tr: Aymara (Güney Amerika)

en: Azerbaijani
tr: Azerice

en: Bada (Indonesia)
tr: Bada (Endonezya)

en: Bada (Nigeria)
tr: Bada (Nijerya)

en: Bafia
tr: Bafia dili

en: Bainouk-Gunyuño
tr: Bainouk-Gunyuno

en: Baka (Cameroon)
tr: Baka (Kamerun)

en: Balanta-Ganja
tr: Balanta-Gence

en: Bali (Democratic Republic of Congo)
tr: Bali (Kongo Dominik Cumhuriyeti)

en: Bali (Nigeria)
tr: Bali (Nijerya)

en: Balinese
tr: Balice (Bali adaları)

en: Baluchi
tr: Belucice (İran)

en: Bamako Sign Language
tr: Bamako İşaret Dili

en: Bambara
tr: Bambara (Mali)

en: Ban Khor Sign Language
tr: Ban Khor İşaret Dili

en: Banda (Indonesia)
tr: Banda (Endonezya)

en: Basa (Cameroon)
tr: Basa (Kamerun)

en: Basa (Nigeria)
tr: Basa (Nijerya)

en: Bashkir
tr: Başkurtça

en: Basque
tr: Baskça

en: Bati (Cameroon)
tr: Bati (Kamerun)

en: Bati (Indonesia)
tr: Bati (Endonezya)

en: Beja
tr: Beja (Eritre; Sudan)

en: Belarusian
tr: Beyaz Rusça

en: Beli (Papua New Guinea)
tr: Beli (Papua Yeni Gine)

en: Bena (Nigeria)
tr: Bena (Nijerya)

en: Bena (Tanzania)
tr: Bena (Tanzanya)

en: Bengali
tr: Bengalce

en: Bengkala Sign Language
tr: Bengkala İşaret Dili

en: Beti (Côte d'Ivoire)
tr: Beti (Fildişi Sahilleri)

en: Bhojpuri
tr: Bhojpuri (Hindistan)

en: Bikol
tr: Bikol (Filipinler)

en: Bina (Nigeria)
tr: Bina (Nijerya)

en: Bina (Papua New Guinea)
tr: Bina (Papua Yeni Gine)

en: Bini
tr: Bini (Afrika)

en: Bislama
tr: Bislama (Vanuatu; Kuzey Pasifik)

en: Blissymbols
tr: Blis Sembolleri

en: Bo (Papua New Guinea)
tr: Bo (Papua Yeni Gine)

en: Boano (Sulawesi)
tr: Boano (Sulavesi)

en: Bodo (Central African Republic)
tr: Bodo (Orta Afrika Cumhuriyeti)

en: Bodo (India)
tr: Bodo (Hindistan)

en: Boko (Democratic Republic of Congo)
tr: Boko (Kongo Dominik Cumhuriyeti)

en: Bolivian Sign Language
tr: Bolivya İşaret Dili

en: Boro (Ethiopia)
tr: Boro (Etiyopya)

en: Boro (Ghana)
tr: Boro (Gana)

en: Bosnian
tr: Boşnakça

en: Braj
tr: Braj (Hindistan)

en: Brazilian Sign Language
tr: Brezilya İşaret Dili

en: Breton
tr: Bretonca

en: British Sign Language
tr: Britanya İşaret Dili

en: Broome Pearling Lugger Pidgin
tr: Broome Pearling Lugger Pidgin Dilleri

en: Brunei
tr: Bruney

en: Buginese
tr: Buginese (Endonezya)

en: Bulgarian
tr: Bulgarca

en: Bulgarian Sign Language
tr: Bulgar İşaret Dili

en: Buli (Ghana)
tr: Buli (Gana)

en: Buli (Indonesia)
tr: Buli (Endonezya)

en: Bulu (Cameroon)
tr: Bulu (Kamerun)

en: Bulu (Papua New Guinea)
tr: Bulu (Papua Yeni Gine)

en: Buriat
tr: Buriat (Moğolistan)

en: Buriat, China
tr: Buryatça, Çin

en: Buriat, Mongolia
tr: Buryatça, Moğolistan

en: Buriat, Russia
tr: Buryatça, Rusya

en: Burmese
tr: Burmaca

en: Buru (Indonesia)
tr: Buru (Endonezya)

en: Buru (Nigeria)
tr: Buru (Nijerya)

en: Caddo
tr: Caddo (Kuzey Amerika yerlileri)

en: Cakchiquel-Quiché Mixed Language
tr: Cakchiquel-Quiche Karışık Dili

en: Caló
tr: Calo

en: Camsá
tr: Camsa

en: Carian
tr: Karya

en: Catalan
tr: Katalanca

en: Catalan Sign Language
tr: Katalan İşaret Dili

en: Cebuano
tr: Cebuano (Filipinler)

en: Chadian Sign Language
tr: Çad İşaret Dili

en: Chagatai
tr: Çağatayca

en: Chamorro
tr: Chamorro (Guam adaları)

en: Chechen
tr: Çeçence

en: Cherokee
tr: Cherokee (Kuzey Amerika yerlileri)

en: Cheyenne
tr: Cheyenne (kuzey Amerika yerlileri)

en: Chiangmai Sign Language
tr: Chiangmai İşaret Dili

en: Chibcha
tr: Chibcha (Kolombiya)

en: Chilean Sign Language
tr: Şili İşaret Dili

en: Chinese
tr: Çince

en: Chinese Sign Language
tr: Çin İşaret Dili

en: Chinese, Literary
tr: Çince, Edebiyat

en: Chinese, Mandarin
tr: Çince, Mandarin

en: Chinese, Old
tr: Çince, Eski

en: Chinook jargon
tr: Chinook lehçesi (Kuzey Batı Amerika kıyıları)

en: Chipewyan
tr: Chipewyan (Kuzey Amerika yerlileri)

en: Choctaw
tr: Choctaw (Kuzey Amerika yerlileri)

en: Chuvash
tr: Çuvaşça

en: Colombian Sign Language
tr: Kolombiya İşaret Dili

en: Coptic
tr: Kıptice (Eski Mısır)

en: Cornish
tr: Cornish (Kelt)

en: Corsican
tr: Korsikaca

en: Costa Rican Sign Language
tr: Kosta Rika İşaret Dili

en: Cree
tr: Cree (Kuzey Amerika yerlileri)

en: Croatia Sign Language
tr: Hırvatistan İşaret Dili

en: Croatian
tr: Hırvatça

en: Cuba Sign Language
tr: Küba İşaret Dili

en: Cupeño
tr: Cupeno

en: Curonian
tr: Kuron Dili

en: Cutchi-Swahili
tr: Cutchi-Svahili

en: Czech
tr: Çekçe

en: Czech Sign Language
tr: Çek İşaret Dili

en: Dakota
tr: Dakota (Kuzey Amerika yerlileri)

en: Dalmatian
tr: Dalmaçyalı

en: Dangaléat
tr: Dangaleat

en: Danish
tr: Danimarkaca; Danca

en: Danish Sign Language
tr: Danimarka İşaret Dili

en: Dargwa
tr: Dargwa (Dağıstan)

en: Deg
tr: Deg Dili

en: Delaware
tr: Delaware (Kuzey Amerika yerlileri)

en: Dendi (Central African Republic)
tr: Dendi (Orta Afrika Cumhuriyeti)

en: Dení
tr: Deni

en: Dera (Indonesia)
tr: Dera (Endonezya)

en: Dera (Nigeria)
tr: Dera (Nijerya)

en: Dimli (individual language)
tr: Dimli (tek bir dil)

en: Dinka
tr: Dinka (Sudan)

en: Dogosé
tr: Dogose

en: Dogri (individual language)
tr: Dogri (tek bir dil)

en: Dogri (macrolanguage)
tr: Dogri (makro dili)

en: Dogrib
tr: Dogrib (Kanada)

en: Dominican Sign Language
tr: Dominik İşaret Dili

en: Duala
tr: Duala (Afrika)

en: Dugun
tr: Dugun Dili

en: Dutch
tr: Flâmanca (Hollanda dili)

en: Dutch Sign Language
tr: Hollandalı İşaret Dili

en: Dutton World Speedwords
tr: Dutton Hızlı Konuşmalar

en: Dyula
tr: Dyula (Burkina Faso; Mali)

en: Dzongkha
tr: Dzongkha (Butan)

en: Dzùùngoo
tr: Dzuungoo

en: Dâw
tr: Daw

en: E'ñapa Woromaipu
tr: Enapa Woromaipu

en: Eastern Maroon Creole
tr: Doğu Maroon Creole

en: Ebrié
tr: Ebrie

en: Ecuadorian Sign Language
tr: Ekvador İşaret Dili

en: Efik
tr: Efik (Afrika)

en: Egypt Sign Language
tr: Mısır İşaret Dili

en: Egyptian (Ancient)
tr: Mısırca (Eski)

en: Ekajuk
tr: Ekajuk (Afrika)

en: Elamite
tr: Elamca

en: Emberá-Baudó
tr: Embera-Baudo

en: Emberá-Catío
tr: Embera-Katyo

en: Emberá-Chamí
tr: Embera-Chami

en: Emberá-Tadó
tr: Embera-Tado

en: Enawené-Nawé
tr: Enawene-Nawe

en: English
tr: İngilizce

en: English, Middle (1100-1500)
tr: İngilizce, Orta (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
tr: İngilizce, Eski (450-1100)

en: Enwan (Akwa Ibom State)
tr: Enwan (Akwa Ibom Eyaleti)

en: Enwan (Edu State)
tr: Enwan (Edu Eyaleti)

en: Epi-Olmec
tr: Epi-Olmek

en: Erzya
tr: Erzya dili

en: Estonian
tr: Estonca

en: Estonian Sign Language
tr: Estonya İşaret Dili

en: Ethiopian Sign Language
tr: Etiyopya İşaret Dili

en: Eton (Cameroon)
tr: Eton (Kamerun)

en: Etruscan
tr: Etrüskçe

en: Ewe
tr: Ewe (Afrika)

en: Ewondo
tr: Ewondo (Afrika)

en: Fang (Cameroon)
tr: Fang (Kamerun)

en: Fang (Equatorial Guinea)
tr: Fang (Ekvatoryal Guinea)

en: Fanti
tr: Fanti (Afrika)

en: Faroese
tr: Faroece

en: Fijian
tr: Fiji dili

en: Filipino
tr: Filipince

en: Finland-Swedish Sign Language
tr: Finlandiya İsveç İşaret Dili

en: Finnish
tr: Fince

en: Finnish Sign Language
tr: Fin İşaret Dili

en: Flinders Island
tr: Flinders Adası

en: Fon
tr: Fon (Benin)

en: Frankish
tr: Frenkçe

en: French
tr: Fransızca

en: French Sign Language
tr: Fransız İşaret Dili

en: Friulian
tr: Friulian (İtalya)

en: Fulah
tr: Fulah (Afrika)

en: Fulniô
tr: Fulnio

en: Fwâi
tr: Fwai

en: Ga
tr: Ganaca

en: Gabrielino-Fernandeño
tr: Gabrielino-Fernandeno

en: Gagauz
tr: Gagavuzca

en: Galician
tr: Galce

en: Ganda
tr: Ganda Dili

en: Gata'
tr: Gata

en: Gavião Do Jiparaná
tr: Gaviao Do Jiparana

en: Gayo
tr: Gayo (Sumatra)

en: Gbaya (Central African Republic)
tr: Gbaya (Orta Afrika Cumhuriyeti)

en: Geez
tr: Geez (Etiyopya)

en: Georgian
tr: Gürcüce

en: Georgian, Old
tr: Gürcüce, Eski

en: German
tr: Almanca

en: German Sign Language
tr: Alman İşaret Dili

en: German, Pennsylvania
tr: Almanca, Pensilvanya

en: German, Swiss
tr: Almanca, İsviçre

en: Ghadamès
tr: Ghadames

en: Ghanaian Sign Language
tr: Ganalı İşaret Dili

en: Gilbertese
tr: Kiribati dili

en: Gimi (Eastern Highlands)
tr: Gimi (Doğu Highlands)

en: Gimi (West New Britain)
tr: Gimi (Batı Yeni Britanya)

en: Godié
tr: Godie

en: Gondi
tr: Gondi (Hindistan)

en: Gorontalo
tr: Gorontalo (Endonezya)

en: Gothic
tr: Gotça

en: Gourmanchéma
tr: Gourmanchema

en: Grebo
tr: Grebo (Liberya)

en: Greek Sign Language
tr: Yunan İşaret Dili

en: Greek, Ancient (to 1453)
tr: Yunanca, Eski (1453'e dek)

en: Greek, Cappadocian
tr: Yunanca, Kapadokya

en: Greek, Modern (1453-)
tr: Yunanca, Modern (1453-)

en: Guajajára
tr: Guajajara

en: Guajá
tr: Guaja

en: Guana (Brazil)
tr: Guana (Brezilya)

en: Guarani
tr: Guarani (Paraguay)

en: Guatemalan Sign Language
tr: Guatemala İşaret Dili

en: Guató
tr: Guato

en: Gugu Warra
tr: Gugu Varra

en: Guinean Sign Language
tr: Gine İşaret Dili

en: Gujarati
tr: Gucaratça

en: Gula (Central African Republic)
tr: Gula (Orta Afrika Cumhuriyeti)

en: Gula (Chad)
tr: Gula (Çad)

en: Haida
tr: Haida (Kuzey Amerika yerlileri)

en: Haiphong Sign Language
tr: Haiphong İşaret Dili

en: Haitian Vodoun Culture Language
tr: Haiti Vodoun Kültür Dili

en: Hanoi Sign Language
tr: Hanoi İşaret Dili

en: Harami
tr: Harami dili

en: Hausa
tr: Hausa Dili

en: Hausa Sign Language
tr: Hausa İşaret Dili

en: Hawaiian
tr: Havai Dili

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Hebrew, Ancient
tr: İbranice, Eski

en: Herdé
tr: Herde

en: Herero
tr: Herero Dili

en: Himarimã
tr: Himarima

en: Hindi
tr: Hintçe

en: Hittite
tr: Hititçe

en: Hixkaryána
tr: Hixkaryana

en: Hmong Dô
tr: Hmong Do

en: Ho Chi Minh City Sign Language
tr: Ho Şi Min Kenti İşaret Dili

en: Hobyót
tr: Hobyot

en: Holikachuk
tr: Holikaçuklar

en: Honduras Sign Language
tr: Honduras İşaret Dili

en: Hong Kong Sign Language
tr: Hong Kong İşaret Dili

en: Hulaulá
tr: Hulaula

en: Hungarian
tr: Macarca

en: Hungarian Sign Language
tr: Macar İşaret Dili

en: Hungarian, Old
tr: Macarca, Eski

en: Hunnic
tr: Hunca

en: Hupdë
tr: Hupde

en: Hurrian
tr: Hurri dili

en: Hértevin
tr: Hertevin

en: Hõne
tr: Hone

en: Icelandic
tr: İzlandaca

en: Icelandic Sign Language
tr: İzlandalı İşaret Dili

en: Idaté
tr: Idate

en: Ido
tr: Ido Dili

en: Ifè
tr: Ife

en: Igbo
tr: Igbo Dili

en: Iha Based Pidgin
tr: Iha Tabanlı Pidgin Dili

en: Indian Sign Language
tr: Hint İşaret Dili

en: Indo-Portuguese
tr: Hint-Portekizce

en: Indonesian
tr: Endonezyaca

en: Indonesian Sign Language
tr: Endonezya İşaret Dili

en: Indus Valley Language
tr: Indus Vadi Dili

en: Ineseño
tr: Ineseno

en: Ingush
tr: İnguşca

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
tr: Interlingua (Uluslararası Yardımcı Dil Kurumu)

en: International Sign
tr: Uluslararası İşaret

en: Inupiaq
tr: Inupiak Dili

en: Iraqw
tr: Irakw Dili

en: Irish
tr: İrlandaca

en: Irish Sign Language
tr: İrlandalı İşaret Dili

en: Irántxe
tr: Irantxe

en: Israeli Sign Language
tr: İsrail İşaret Dili

en: Isu (Fako Division)
tr: Isu (Fako Bölümü)

en: Isu (Menchum Division)
tr: Isu (Menchum Bölümü)

en: Italian
tr: İtalyanca

en: Italian Sign Language
tr: İtalyan İşaret Dili

en: Itzá
tr: Itza

en: Ivbie North-Okpela-Arhe
tr: Ivbie Kuzey Okpela-Arhe

en: Iñapari
tr: Inapari

en: Jamaican Country Sign Language
tr: Jamaika Ülke İşaret Dili

en: Jamaican Sign Language
tr: Jamaika İşaret Dili

en: Jamamadí
tr: Jamamadi

en: Japanese
tr: Japonca

en: Japanese Sign Language
tr: Japon İşaret Dili

en: Japanese, Old
tr: Japonca, Eski

en: Japrería
tr: Japreria

en: Jarawa (India)
tr: Jarawa (Hindistan)

en: Javanese
tr: Cava Dili

en: Jhankot Sign Language
tr: Jhankot İşaret Dili

en: Jimi (Cameroon)
tr: Jimi (Kamerun)

en: Jimi (Nigeria)
tr: Jimi (Nijerya)

en: Jordanian Sign Language
tr: Ürdün İşaret Dili

en: Jorá
tr: Jora

en: Judeo-Arabic
tr: Yahudi-Arapçası

en: Judeo-Georgian
tr: Yahudi-Gürcü

en: Judeo-Italian
tr: Yahudi-İtalyan

en: Judeo-Persian
tr: Yahudi-Farsça

en: Jumla Sign Language
tr: Jumla İşaret Dili

en: Jurúna
tr: Juruna

en: Júma
tr: Juma

en: K'iche'
tr: Kiche

en: Kaan
tr: Kaan Dili

en: Kabiyè
tr: Kabiye

en: Kaco'
tr: Kaco

en: Kadiwéu
tr: Kadiweu

en: Kaimbulawa
tr: Kaimbulava

en: Kaimbé
tr: Kaimbe

en: Kaiwá
tr: Kaiwa

en: Kalamsé
tr: Kalamse

en: Kamayurá
tr: Kamayura

en: Kambiwá
tr: Kambiva

en: Kami (Nigeria)
tr: Kami (Nijerya)

en: Kami (Tanzania)
tr: Kami (Tanzanca)

en: Kanamarí
tr: Kanamari

en: Kango (Bas-Uélé District)
tr: Kango (Bas-Uele İlçesi)

en: Kango (Tshopo District)
tr: Kango (Tshopo İlçesi)

en: Kaninuwa
tr: Kaninuva

en: Kanoé
tr: Kanoe

en: Kanuri
tr: Kanuri Dili

en: Kapinawá
tr: Kapinava

en: Kara (Central African Republic)
tr: Kara (Orta Afrika Cumhuriyeti)

en: Kara (Korea)
tr: Kara (Kore)

en: Kara (Papua New Guinea)
tr: Kara (Papua Yeni Gine)

en: Kara (Tanzania)
tr: Kara (Tanzanya)

en: Kara-Kalpak
tr: Kara-Kalpakça

en: Karachay-Balkar
tr: Karachay-Balkarca

en: Karajá
tr: Karaja

en: Karakhanid
tr: Karahanlıca

en: Karankawa
tr: Karankava

en: Karawa
tr: Karava

en: Kare (Central African Republic)
tr: Kare (Orta Afrika Cumhuriyeti)

en: Kare (Papua New Guinea)
tr: Kare (Papua Yeni Gine)

en: Karirí-Xocó
tr: Kariri-Xoco

en: Karitiâna
tr: Karitiana

en: Karo (Brazil)
tr: Karo (Brezilya)

en: Karo (Ethiopia)
tr: Karo (Etyopya)

en: Kashmiri
tr: Keşmirce

en: Kashubian
tr: Kashubian (Lehçe diyalekti)

en: Katawixi
tr: Kataviksi

en: Katukína
tr: Katukina

en: Kauwera
tr: Kauvera

en: Kawaiisu
tr: Kavaiisu

en: Kaxararí
tr: Kaksarari

en: Kaxuiâna
tr: Kaxuiana

en: Kayabí
tr: Kayabi

en: Kayapó
tr: Kayapo

en: Kazakh
tr: Kazakça

en: Ke'o
tr: Keo

en: Kekchí
tr: Kekchi

en: Kela (Democratic Republic of Congo)
tr: Kela (Kongo Demokratik Cumhuriyeti)

en: Kela (Papua New Guinea)
tr: Kela (Papua Yeni Gine)

en: Kele (Democratic Republic of Congo)
tr: Kele (Kongo Demokratik Cumhuriyeti)

en: Kele (Papua New Guinea)
tr: Kele (Papua Yeni Gine)

en: Kenyan Sign Language
tr: Kenya İşaret Dili

en: Kepkiriwát
tr: Kepkiriwat

en: Khakas
tr: Hakasça

en: Khalaj, Turkic
tr: Halaçça

en: Kho'ini
tr: Khoini

en: Khorasani Turkish
tr: Horasan Türkçesi

en: Kháng
tr: Khang

en: Kikuyu
tr: Kikuyu Dili

en: Kimré
tr: Kimre

en: Kirghiz
tr: Kırgızca

en: Kirmanjki (individual language)
tr: Kirmanjki (tek bir dil)

en: Kituba (Congo)
tr: Kituba (Kongo)

en: Kituba (Democratic Republic of Congo)
tr: Kituba (Kongo Demokratik Cumhuriyeti)

en: Kol (Cameroon)
tr: Kol (Kamerun)

en: Kol (Papua New Guinea)
tr: Kol (Papua Yeni Gine)

en: Kom (Cameroon)
tr: Kom (Kamerun)

en: Kom (India)
tr: Kom (Hindistan)

en: Komi
tr: Komi Dili

en: Komi-Permyak
tr: Komi-Permyak dili

en: Komi-Zyrian
tr: Komi-Zyrian dili

en: Komo (Democratic Republic of Congo)
tr: Komo (Kongo Demokratik Cumhuriyeti)

en: Kongo
tr: Kongo Dili

en: Konkani (individual language)
tr: Konkani (tek bir dil)

en: Konkani (macrolanguage)
tr: Konkani (makro dil)

en: Kono (Guinea)
tr: Kono (Gine)

en: Kono (Nigeria)
tr: Kono (Nijerya)

en: Korean
tr: Korece

en: Korean Sign Language
tr: Kore İşaret Dili

en: Korean, Middle (10th-16th cent.)
tr: Korece, Orta (10.-16. yy.)

en: Korean, Old (3rd-9th cent.)
tr: Korece, Eski (3.-9. yy.)

en: Koro (Côte d'Ivoire)
tr: Koro (Fildişi Sahilleri)

en: Koro (Papua New Guinea)
tr: Koro (Papua Yeni Gine)

en: Koromfé
tr: Koromfe

en: Koropó
tr: Koropo

en: Kota (India)
tr: Kota (Hindistan)

en: Kowaki
tr: Kovaki

en: Krahô
tr: Kraho

en: Krymchak
tr: Kırımçakça

en: Kuanyama
tr: Kuanyama Dili

en: Kui (India)
tr: Kui (Hindistan)

en: Kui (Indonesia)
tr: Kui (Endonezya)

en: Kuikúro-Kalapálo
tr: Kuikuro-Kalapalo

en: Kuku-Mu'inh
tr: Kuku-Muinh

en: Kulung (Nigeria)
tr: Kulung (Nijerya)

en: Kuman (Russia)
tr: Kuman (Rusya)

en: Kumbewaha
tr: Kumbevaha

en: Kumyk
tr: Kumukça

en: Kurdish
tr: Kürtçe

en: Kurdish, Northern
tr: Kürtçe, Kuzey

en: Kurdish, Southern
tr: Kürtçe, Güney

en: Kurudu
tr: Kurudu Dili

en: Kuruáya
tr: Kuruaya

en: Kwaza
tr: Kvaza

en: Kwegu
tr: Kvegu

en: Kwerba Mamberamo
tr: Kverba Mamberamo

en: Kxoe
tr: Koe

en: Kâte
tr: Kate

en: Kélé
tr: Kele

en: Laha (Indonesia)
tr: Laha (Endonezya)

en: Laha (Viet Nam)
tr: Laha (Viyetnam)

en: Laka (Chad)
tr: Laka (Çad)

en: Laka (Nigeria)
tr: Laka (Nijerya)

en: Lakondê
tr: Lakonde

en: Lakota
tr: Lakotaca

en: Langue des signes de Belgique Francophone
tr: Fransızca konuşan Belçika İşaret dili

en: Lao
tr: Laos Dili

en: Laos Sign Language
tr: Laos İşaret Dili

en: Lari
tr: Lari dili

en: Latin
tr: Latince

en: Latundê
tr: Latunde

en: Latvian
tr: Letonca

en: Latvian Sign Language
tr: Letonya İşaret Dili

en: Lele (Chad)
tr: Lele (Çad)

en: Lele (Democratic Republic of Congo)
tr: Lele (Kongo Demokratik Cumhuriyeti)

en: Lele (Guinea)
tr: Lele (Gine)

en: Lele (Papua New Guinea)
tr: Lele (Papua Yeni Gine)

en: Leti (Cameroon)
tr: Leti (Kamerun)

en: Leti (Indonesia)
tr: Leti (Endonezya)

en: Libyan Sign Language
tr: Libya İşaret Dili

en: Ligurian (Ancient)
tr: Ligurian (Eski)

en: Limbu
tr: Limbu dili

en: Limburgan
tr: Liburg Dili

en: Linear A
tr: Lineer A

en: Lingala
tr: Lingala Dili

en: Lishán Didán
tr: Lishan Didan

en: Lithuanian
tr: Litvanyaca

en: Lithuanian Sign Language
tr: Litvanya İşaret Dili

en: Lojban
tr: Lojban dili

en: Loma (Côte d'Ivoire)
tr: Loma (Fildişi Sahilleri)

en: Loma (Liberia)
tr: Loma (Liberya)

en: Lua'
tr: Lua

en: Luba-Katanga
tr: Luba Katanga Dili

en: Luo (Cameroon)
tr: Luo (Kamerun)

en: Luo (Kenya and Tanzania)
tr: Luo (Kenya ve Tanzanya)

en: Luxembourgish
tr: Lüksemburg Dili

en: Lycian
tr: Likya Dili

en: Lydian
tr: Lidya DIli

en: Lyons Sign Language
tr: Lyons İşaret Dili

en: Lyélé
tr: Lyele

en: Láadan
tr: Laadan

en: Ma (Democratic Republic of Congo)
tr: Ma (Kongo Demokratik Cumhuriyeti)

en: Ma (Papua New Guinea)
tr: Ma (Papua Yeni Gine)

en: Maba (Chad)
tr: Maba (Çad)

en: Maba (Indonesia)
tr: Maba (Endonezya)

en: Macaguán
tr: Macaguan

en: Macedonian
tr: Makedonca

en: Mada (Cameroon)
tr: Mada (Kamerun)

en: Mada (Nigeria)
tr: Mada (Nijerya)

en: Madagascar Sign Language
tr: Madagaskar İşaret Dili

en: Mainfränkisch
tr: Mainfrankisch

en: Mainstream Kenyah
tr: Anaakım Kenyah

en: Maithili
tr: Maithili dili

en: Maiwa (Indonesia)
tr: Maiva (Endonezya)

en: Maiwa (Papua New Guinea)
tr: Maiwa (Papua Yeni Gine)

en: Mak (China)
tr: Mak (Çin)

en: Mak (Nigeria)
tr: Mak (Nijerya)

en: Makhuwa-Marrevone
tr: Makhuva-Marrevone

en: Makhuwa-Saka
tr: Makhuva-Saka

en: Makuráp
tr: Makurap

en: Mala (Nigeria)
tr: Mala (Nijerya)

en: Mala (Papua New Guinea)
tr: Mala (Papua Yeni Gine)

en: Malagasy
tr: Madagaskar Dili

en: Malay (individual language)
tr: Malay (tekil dil)

en: Malay (macrolanguage)
tr: Malay (makro dili)

en: Malaysian Sign Language
tr: Malezya İşaret Dili

en: Male (Ethiopia)
tr: Male (Etyopya)

en: Male (Papua New Guinea)
tr: Male (Papua Yeni Gine)

en: Maltese
tr: Maltaca

en: Maltese Sign Language
tr: Malta İşaret Dili

en: Maléku Jaíka
tr: Maleku Jaika

en: Mamaindé
tr: Mamainde

en: Manchu
tr: Mançuca

en: Manda (Australia)
tr: Manda (Avustralya)

en: Manda (India)
tr: Manda (Hindistan)

en: Manda (Tanzania)
tr: Manda Dili (Tanzanya)

en: Mandaic
tr: Mandence

en: Manipuri
tr: Manipuri dili

en: Manx
tr: Manx (Galler)

en: Maori
tr: Maori Dili

en: Marghi Central
tr: Marghi Merkez

en: Marghi South
tr: Güney Marghi Dili

en: Mari (East Sepik Province)
tr: Mari (Doğu Sepik İli)

en: Mari (Madang Province)
tr: Mari (Madang ili)

en: Mari (Russia)
tr: Marice (Rusya)

en: Maria (India)
tr: Maria (Hindistan)

en: Maria (Papua New Guinea)
tr: Maria (Papua Yeni Gine)

en: Maritime Sign Language
tr: Denizcilik İşaret Dili

en: Maritsauá
tr: Maritsaua

en: Marshallese
tr: Marshall Dili

en: Martha's Vineyard Sign Language
tr: Martha Vineyard İşaret Dili

en: Marwari (India)
tr: Marwari (Hindistan)

en: Marúbo
tr: Marubo

en: Mashi (Nigeria)
tr: Mashi (Nijerya)

en: Matsés
tr: Matses

en: Matís
tr: Matis

en: Mauritian Sign Language
tr: Mauritius İşaret Dili

en: Mawa (Chad)
tr: Mawa (Çad)

en: Mawa (Nigeria)
tr: Mava (Nijerya)

en: Mbangwe
tr: Mbangve

en: Mbara (Australia)
tr: Mbara (Avustralya)

en: Mbara (Chad)
tr: Mbara (Çad)

en: Mbo (Cameroon)
tr: Mbo (Kamerun)

en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
tr: Mbo (Kongo Demokratik Cumhuriyeti)

en: Mbulungish
tr: Mbulun dili

en: Mehináku
tr: Mehinaku

en: Mende (Papua New Guinea)
tr: Mende (Papua Yeni Gine)

en: Merwari
tr: Mervari

en: Meta'
tr: Meta

en: Mewati
tr: Mevati

en: Mexican Sign Language
tr: Meksika İşaret Dili

en: Mi'kmaq
tr: Mi'kmak

en: Mina (Cameroon)
tr: Mina (Kamerun)

en: Mina (India)
tr: Mina Dili (Hindistan)

en: Minriq
tr: Minrik

en: Mocoví
tr: Mocovi

en: Moi (Congo)
tr: Moi (Kongo)

en: Moi (Indonesia)
tr: Moi (Endonezya)

en: Moksha
tr: Moşka

en: Moldova Sign Language
tr: Moldova İşaret Dili

en: Monastic Sign Language
tr: Manastır İşaret Dili

en: Mondé
tr: Monde

en: Mongol
tr: Moğol

en: Mongolian
tr: Moğolca

en: Mongolian Sign Language
tr: Moğol İşaret Dili

en: Mongolian, Classical
tr: Moğolca, Klasik

en: Mongolian, Middle
tr: Moğolca, Orta

en: Mono (Cameroon)
tr: Mono (Kamerun)

en: Mono (Democratic Republic of Congo)
tr: Mono (Kongo Demokratik Cumhuriyeti)

en: Mono (Solomon Islands)
tr: Mono (Salomon Adaları)

en: Mono (USA)
tr: Mono (ABD)

en: Mopán Maya
tr: Mopan Maya

en: Mor (Bomberai Peninsula)
tr: Mor (Bomberai Yarımadası)

en: Mor (Mor Islands)
tr: Mor (Mor Adaları)

en: Moroccan Sign Language
tr: Fas İşaret Dili

en: Mozambican Sign Language
tr: Mozambik İşaret Dili

en: Mozarabic
tr: Mozarabik

en: Multiple languages
tr: Çoklu diller

en: Mundurukú
tr: Munduruku

en: Muniche
tr: Münih

en: Murik (Malaysia)
tr: Murik Dili (Malezya)

en: Murik (Papua New Guinea)
tr: Murik (Papua Yeni Gine)

en: Mwani
tr: Mvani

en: Mághdì
tr: Maghdi

en: Mískito
tr: Miskito

en: Mócheno
tr: Mocheno

en: Nadëb
tr: Nadeb

en: Nama (Papua New Guinea)
tr: Nama (Papua Yeni Gine)

en: Namibian Sign Language
tr: Namibya İşaret Dili

en: Navajo
tr: Navajo Dili

en: Nda'nda'
tr: Nda'nda

en: Ndonga
tr: Ndonga Dili

en: Nenets
tr: Nenets dili

en: Nepalese Sign Language
tr: Nepal İşaret Dili

en: New Zealand Sign Language
tr: Yeni Zelanda İşaret Dili

en: Ngando (Central African Republic)
tr: Ngando (Orta Afrika Cumhuriyeti)

en: Ngando (Democratic Republic of Congo)
tr: Ngando (Kongo Demokratik Cumhuriyeti)

en: Ngatik Men's Creole
tr: Ngatik Erkekler Creole

en: Ngombe (Central African Republic)
tr: Ngombe (Orta Afrika Cumhuriyeti)

en: Ngombe (Democratic Republic of Congo)
tr: Ngombe (Kongo Demokratik Cumhuriyeti)

en: Nguôn
tr: Nguon

en: Ngäbere
tr: Ngabere

en: Nicaraguan Sign Language
tr: Nikaragua İşaret Dili

en: Nigerian Sign Language
tr: Nijerya İşaret Dili

en: Nii
tr: Nii Dili

en: Nisi (China)
tr: Nisi (Çin)

en: No linguistic content
tr: Hiçbir dil içeriği yok

en: Nocamán
tr: Nocaman

en: Nogai
tr: Nogayca

en: North Arabian, Ancient
tr: Kuzey Arapçası, Eski

en: Norwegian
tr: Norveçce

en: Norwegian Bokmål
tr: Norveççe Bokmal

en: Norwegian Nynorsk
tr: Norveççe Nynorsk

en: Norwegian Sign Language
tr: Norveç İşaret Dili

en: Nugunu (Australia)
tr: Nugunu (Avustralya)

en: Nugunu (Cameroon)
tr: Nugunu (Kamerun)

en: Nukak Makú
tr: Nukak Maku

en: Nyiha (Malawi)
tr: Nyiha (Malavi)

en: Nyiha (Tanzania)
tr: Nyiha (Tanzanya)

en: Nyika (Malawi and Zambia)
tr: Nyika (Malavi ve Zambia)

en: Nyika (Tanzania)
tr: Nyika (Tanzanya)

en: Nyâlayu
tr: Nyalayu

en: Ná-Meo
tr: Na-Meo

en: Nêlêmwa-Nixumwak
tr: Nelemwa-Nixumwak

en: O'chi'chi'
tr: Ochichi

en: O'du
tr: Odu

en: Obispeño
tr: Obispeno

en: Occitan (post 1500)
tr: Oksitanca (1500 sonrası)

en: Ofayé
tr: Ofaye

en: Ojibwa
tr: Ojibwa Dili

en: Okpe (Northwestern Edo)
tr: Okpe (Kuzeybatı Edo)

en: Okpe (Southwestern Edo)
tr: Okpe (Güneybatı Edo)

en: Onin Based Pidgin
tr: Onin Tabanlı Pidgin

en: Orejón
tr: Orejon

en: Oromo
tr: Oromo Dili

en: Ossetian
tr: Osetya Dili

en: Owenia
tr: Ovenia

en: Pa'a
tr: Paa

en: Pahlavi
tr: Pehlevi

en: Paicî
tr: Paici

en: Pakaásnovos
tr: Pakaasnovos

en: Pakistan Sign Language
tr: Pakistan İşaret Dili

en: Pali
tr: Pali Dili

en: Palikúr
tr: Palikur

en: Palu'e
tr: Palue

en: Pana (Central African Republic)
tr: Pana (Orta Afrika Cumhuriyeti)

en: Panamanian Sign Language
tr: Panamalı İşaret Dili

en: Panará
tr: Panara

en: Panjabi
tr: Pencabi Dili

en: Pankararé
tr: Pankarare

en: Pankararú
tr: Pankararu

en: Paraguayan Sign Language
tr: Paraguaylı İşaret Dili

en: Parakanã
tr: Parakana

en: Paranawát
tr: Paranawat

en: Parecís
tr: Parecis

en: Parthian
tr: Parthialı

en: Pataxó Hã-Ha-Hãe
tr: Pataxo Ha-Ha-Hae

en: Paumarí
tr: Paumari

en: Penang Sign Language
tr: Penang İşaret Dili

en: Persian
tr: Farsça

en: Persian Sign Language
tr: Farsça İşaret Dili

en: Persian, Iranian
tr: Farsça, İran

en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
tr: Farsça, Eski (yklş. M.Ö. 600-400)

en: Peruvian Sign Language
tr: Peru İşaret Dili

en: Phana'
tr: Phana

en: Philippine Sign Language
tr: Filipin İşaret Dili

en: Phoenician
tr: Fenikçe

en: Phrygian
tr: Frikya

en: Pilagá
tr: Pilaga

en: Pirahã
tr: Piraha

en: Pisidian
tr: Pisidia

en: Pitjantjatjara
tr: Pitjantjatjara dili

en: Plains Indian Sign Language
tr: Hindistan Ova İşaret Dili

en: Pokangá
tr: Pokanga

en: Polish
tr: Lehçe

en: Polish Sign Language
tr: Polonyalı İşaret Dili

en: Popti'
tr: Popti

en: Poqomchi'
tr: Poqomchi

en: Port Sandwich
tr: Sandwich Limanı Dili

en: Port Vato
tr: Vato Limanı

en: Portuguese
tr: Portekizce

en: Portuguese Sign Language
tr: Portekizce İşaret Dili

en: Potiguára
tr: Potiguara

en: Poyanáwa
tr: Poyanawa

en: Providencia Sign Language
tr: Providencia İşaret Dili

en: Prussian
tr: Prusyaca

en: Puerto Rican Sign Language
tr: Porto Rikolu İşaret Dili

en: Pumé
tr: Pume

en: Punic
tr: Kartacalı

en: Purisimeño
tr: Purisimeno

en: Puruborá
tr: Purubora

en: Páez
tr: Paez

en: Pááfang
tr: Paafang

en: Päri
tr: Pari

en: Pémono
tr: Pemono

en: Pévé
tr: Peve

en: Qashqa'i
tr: Qashqai

en: Qatabanian
tr: Katabanian

en: Qawasqar
tr: Kawaskar

en: Quebec Sign Language
tr: Quebec İşaret Dili

en: Quechan
tr: Kuechan

en: Raetic
tr: Raetik

en: Rara Bakati'
tr: Rara Bakati

en: Rennellese Sign Language
tr: Rennellese İşaret Dili

en: Resígaro
tr: Resigaro

en: Riang (India)
tr: Riang (Hindistan)

en: Romanian
tr: Rumence

en: Romanian Sign Language
tr: Romen İşaret Dili

en: Romano-Greek
tr: Romano-Yunan

en: Romano-Serbian
tr: Romano-Sırpça

en: Romansh
tr: Romanca

en: Romany
tr: Çingene Dili

en: Rundi
tr: Kirundi

en: Russian
tr: Rusça

en: Russian Sign Language
tr: Rus İşaret Dili

en: Russian, Old
tr: Rusça, Eski

en: Sa'och
tr: Saoch

en: Sabanê
tr: Sabane

en: Sakirabiá
tr: Sakirabia

en: Salumá
tr: Saluma

en: Salvadoran Sign Language
tr: Salvador İşaret Dili

en: Samaritan
tr: Samiri dili

en: Samoan
tr: Samoa Dili

en: Sanapaná
tr: Sanapana

en: Sanga (Democratic Republic of Congo)
tr: Sanga (Kongo Demokratik Cumhuriyeti)

en: Sanga (Nigeria)
tr: Sanga (Nijerya)

en: Sango
tr: Sangho

en: Sangu (Tanzania)
tr: Sangu (Tanzanya)

en: Sanskrit
tr: Sanskritçe

en: Santali
tr: Santali dili

en: Sanumá
tr: Sanuma

en: Sapé
tr: Sape

en: Sara Kaba Náà
tr: Sara Kaba Naa

en: Sardinian
tr: Sardinya

en: Sateré-Mawé
tr: Satere-Mawe

en: Saudi Arabian Sign Language
tr: Suudi Arabistan İşaret Dili

en: Scots
tr: İskoç lehçesi

en: Scythian
tr: İskit

en: Selangor Sign Language
tr: Selangor İşaret Dili

en: Sepa (Indonesia)
tr: Sepa (Endonezya)

en: Sepa (Papua New Guinea)
tr: Sepa (Papua Yeni Gine)

en: Serbian
tr: Sırpça

en: Serbo-Croatian
tr: Sırp-Hırvatça

en: Sewa Bay
tr: Sewa Körfezi

en: Shark Bay
tr: Köpekbalığı Koyu

en: Sicilian
tr: Sicilyalı

en: Sierra Leone Sign Language
tr: Sierra Leone İşaret Dili

en: Siksika
tr: Siksika (Kuzey Amerika yerlileri)

en: Silt'e
tr: Silte

en: Singapore Sign Language
tr: Singapur İşaret Dili

en: Sinhala
tr: Sinhala Dili

en: Sirionó
tr: Siriono

en: Slave (Athapascan)
tr: Slave (Athapascan; Kuzey Amerika yerlileri)

en: Slovak
tr: Slovakça

en: Slovakian Sign Language
tr: Slovak İşaret Dili

en: Slovenian
tr: Slovence

en: So (Democratic Republic of Congo)
tr: So (Kongo Demokratik Cumhuriyeti)

en: Somali
tr: Somali Dili

en: South African Sign Language
tr: Güney Afrika İşaret Dili

en: South West Bay
tr: Güney Batı Körfezi

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Spanish Sign Language
tr: İspanyolca İşaret Dili

en: Sri Lankan Sign Language
tr: Sri Lanka İşaret Dili

en: Sumerian
tr: Sümerce

en: Sundanese
tr: Sudan Dili

en: Suruahá
tr: Suruaha

en: Suruí
tr: Surui

en: Suruí Do Pará
tr: Surui Do Para

en: Suyá
tr: Suya

en: Swahili (individual language)
tr: Svahili (bireysel dil)

en: Swahili (macrolanguage)
tr: Swahili (makro dil)

en: Swati
tr: Siswati

en: Swedish
tr: İsveçce

en: Swedish Sign Language
tr: İsveç İşaret Dili

en: Swiss-French Sign Language
tr: İsviçre-Fransızca işaret Dili

en: Swiss-German Sign Language
tr: İsviçre-Alman İşaret Dili

en: Swiss-Italian Sign Language
tr: İsviçre-İtalyan İşaret Dili

en: Syriac
tr: Süryanice

en: Sô
tr: So

en: Tae'
tr: Tae

en: Tahitian
tr: Tahitice

en: Tai Dón
tr: Tai Don

en: Taiwan Sign Language
tr: Tayvan İşaret Dili

en: Tajik
tr: Tacikçe

en: Talondo'
tr: Talondo

en: Tama (Chad)
tr: Tama (Çad)

en: Tama (Colombia)
tr: Tama (Kolombia)

en: Taman (Indonesia)
tr: Taman (Endonezya)

en: Tamil
tr: Tamilce

en: Tanimuca-Retuarã
tr: Tanimuca-Retuara

en: Tanzanian Sign Language
tr: Tanzanya İşaret Dili

en: Tapieté
tr: Tapiete

en: Tapirapé
tr: Tapirape

en: Tasmanian
tr: Tazmanya

en: Tatar
tr: Tatarca

en: Tatar, Crimean
tr: Tatarca, Kırım

en: Tatar, Siberian
tr: Tatarca, Sibirya

en: Tawandê
tr: Tavande

en: Te'un
tr: Teun

en: Tebul Sign Language
tr: Tebul İşaret Dili

en: Teke-Tyee
tr: Teke-Tyee dili

en: Tembé
tr: Tembe

en: Temoq
tr: Temok

en: Ternateño
tr: Ternateno

en: Tewa (Indonesia)
tr: Tewa (Endonezya)

en: Tewa (USA)
tr: Tewa (ABD)

en: Thai
tr: Taylandça

en: Thai Sign Language
tr: Thai İşaret Dili

en: Tibetan
tr: Tibetçe

en: Tibetan, Classical
tr: Tibetçe, Klasik

en: Tibetan, Old
tr: Tibetçe, Eski

en: Tigrinya
tr: Tigrinya Dili

en: Tiéfo
tr: Tiefo

en: Tonga (Tonga Islands)
tr: Tonga

en: Toraja-Sa'dan
tr: Toraja-Sadan

en: Torá
tr: Tora

en: Toura (Côte d'Ivoire)
tr: Toura (Fildişi Sahilleri)

en: Toura (Papua New Guinea)
tr: Toura (Papua Yeni Gine)

en: Tremembé
tr: Tremembe

en: Trinidad and Tobago Sign Language
tr: Trinidad ve Tobago İşaret Dili

en: Trió
tr: Trio

en: Truká
tr: Truka

en: Tswana
tr: Setswana

en: Tukang Besi North
tr: Tukang Besi Kuzey

en: Tukang Besi South
tr: Tukang Besi Güney

en: Tukumanféd
tr: Tukumanfed

en: Tunisian Sign Language
tr: Tunus İşaret Dili

en: Tuparí
tr: Tupari

en: Tupinambá
tr: Tupinamba

en: Tupí
tr: Tupi

en: Turiwára
tr: Turiwara

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Turkish Sign Language
tr: Türk İşaret Dili

en: Turkish, Balkan Gagauz
tr: Türkçe, Balkan Gagavuzcası

en: Turkish, Old
tr: Türkçe, Eski

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
tr: Türkçe, Osmanlı (1500-1928)

en: Turkmen
tr: Türkmence

en: Tuvinian
tr: Tuvaca

en: Tuxináwa
tr: Tuxinawa

en: Tuxá
tr: Tuxa

en: Tày
tr: Tay

en: Tày Sa Pa
tr: Tay Sa Pa

en: Tày Tac
tr: Tay Tac

en: Téén
tr: Teen

en: Uamué
tr: Uamue

en: Ugandan Sign Language
tr: Ugandalı İşaret Dili

en: Ugaritic
tr: Ugarit Çivi Yazısı

en: Uighur
tr: Uygurca

en: Uighur, Old
tr: Uygurca, Eski

en: Ukrainian
tr: Ukraynaca

en: Ukrainian Sign Language
tr: Ukrayna İşaret Dili

en: Ulumanda'
tr: Ulumanda

en: Uma' Lasan
tr: Uma Lasan

en: Umotína
tr: Umotina

en: Uncoded languages
tr: Şifresiz diller

en: Undetermined
tr: Belirlenemeyen

en: Ura (Papua New Guinea)
tr: Ura (Papua Yeni Gine)

en: Urak Lawoi'
tr: Urak Lawoi

en: Urartian
tr: Urartu

en: Urdu
tr: Urduca

en: Urubú-Kaapor
tr: Urubu-Kaapor

en: Urubú-Kaapor Sign Language
tr: Urubu-Kaapor İşaret Dili

en: Uruguayan Sign Language
tr: Uruguaylı İşaret Dili

en: Ute-Southern Paiute
tr: Ute-Güney Paiute

en: Uzbek
tr: Özbekçe

en: Uzbek, Northern
tr: Özbekçe, Kuzey

en: Uzbek, Southern
tr: Özbekçe, Güney

en: Valencian Sign Language
tr: Valencia İşaret Dili

en: Venda
tr: Venda Dili

en: Venetian
tr: Venedikli

en: Venezuelan Sign Language
tr: Venezuela İşaret Dili

en: Ventureño
tr: Ventureno

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: Vili
tr: Vilice

en: Vurës
tr: Vures

en: Vwanji
tr: Vanji

en: Võro
tr: Voro dili

en: Wa
tr: Va

en: Waama
tr: Vaama

en: Waamwang
tr: Vaamvang

en: Wabo
tr: Vabo

en: Waddar
tr: Vaddar

en: Wae Rana
tr: Vae Rana

en: Waigali
tr: Vaigali

en: Waima'a
tr: Vaimaa

en: Waiwai
tr: Vaivai

en: Waka
tr: Vaka

en: Wakhi
tr: Vakhi

en: Wakoná
tr: Wakona

en: Walak
tr: Valak

en: Wali (Ghana)
tr: Vali (Gana)

en: Waling
tr: Valing

en: Walloon
tr: Valonca

en: Walmajarri
tr: Valmajarri

en: Wamas
tr: Vamas

en: Wambaya
tr: Vambaya

en: Wambon
tr: Vambon

en: Wambule
tr: Vambule

en: Wamin
tr: Vamin

en: Wampur
tr: Vampur

en: Wanambre
tr: Vanambre

en: Wanda
tr: Vanda

en: Wangaaybuwan-Ngiyambaa
tr: Vangaaybuvan-Ngiyambaa

en: Wané
tr: Wane

en: Wara
tr: Vara

en: Warao
tr: Varao

en: Warapu
tr: Varapu

en: Waray (Australia)
tr: Varay (Avustralya)

en: Waray (Philippines)
tr: Waray (Filipinler)

en: Wardaman
tr: Vardaman

en: Warduji
tr: Varduji

en: Warembori
tr: Varembori

en: Waris
tr: Varis

en: Waritai
tr: Varitai

en: Wariyangga
tr: Variyangga

en: Warlmanpa
tr: Varlmanpa

en: Warlpiri
tr: Varlpiri

en: Warluwara
tr: Varluvara

en: Warnang
tr: Varnang

en: Waropen
tr: Varopen

en: Warrwa
tr: Varrva

en: Waru
tr: Varu

en: Warumungu
tr: Varumungu

en: Waruna
tr: Varuna

en: Warungu
tr: Varungu

en: Wasa
tr: Vasa

en: Washo
tr: Vasho

en: Waskia
tr: Vaskia

en: Wasu
tr: Vasu

en: Watakataui
tr: Vatakataui

en: Watam
tr: Vatam

en: Watiwa
tr: Vativa

en: Waurá
tr: Vaura

en: Wauyai
tr: Vauyai

en: Wawa
tr: Vava

en: Wawonii
tr: Vavonii

en: Waxianghua
tr: Vaksianghua

en: Wayana
tr: Vayana

en: Wayoró
tr: Vayoro

en: Welsh
tr: Gal Dili

en: Wetamut
tr: Vetamut

en: Weyto
tr: Veyto

en: Wichita
tr: Vichita

en: Wichí Lhamtés Güisnay
tr: Wichi Lhamtes Güisnay

en: Wichí Lhamtés Nocten
tr: Wichi Lhamtes Nocten

en: Wichí Lhamtés Vejoz
tr: Vichi Lhamtes Vejoz

en: Wik-Epa
tr: Vik-Epa

en: Wik-Iiyanh
tr: Vik-Iiyanh

en: Wik-Keyangan
tr: Vik-Keyangan

en: Wik-Me'anha
tr: Vik-Meanha

en: Wik-Mungkan
tr: Vik-Mungkan

en: Wik-Ngathana
tr: Vik-Ngathana

en: Wikalkan
tr: Vikalkan

en: Wikngenchera
tr: Vikngenchera

en: Wilawila
tr: Vilawila

en: Wintu
tr: Vintu

en: Winyé
tr: Winye

en: Wiradhuri
tr: Viradhuri

en: Wiraféd
tr: Virafed

en: Wirangu
tr: Virangu

en: Wiru
tr: Viru

en: Wiyot
tr: Viyot

en: Woccon
tr: Voccon

en: Wom (Nigeria)
tr: Vom (Nijerya)

en: Wom (Papua New Guinea)
tr: Vom (Papua Yeni Gine)

en: Womo
tr: Vomo

en: Wongo
tr: Vongo

en: Woria
tr: Voria

en: Wotapuri-Katarqalai
tr: Votapuri-Katarqalai

en: Wotu
tr: Votu

en: Wudu
tr: Vudu

en: Wuliwuli
tr: Vulivuli

en: Wulna
tr: Vulna

en: Wumbvu
tr: Vumbvu

en: Wunambal
tr: Vunambal

en: Wurrugu
tr: Vurrugu

en: Wusi
tr: Vusi

en: Wutung
tr: Vutung

en: Wutunhua
tr: Vutunhua

en: Wuvulu-Aua
tr: Vuvulu-Aua

en: Wyandot
tr: Vyandot

en: Wymysorys
tr: Vymysorys

en: Wára
tr: Wara

en: Wãpha
tr: Wapha

en: Wè Northern
tr: We Kuzey

en: Wè Southern
tr: We Güney

en: Wè Western
tr: We Batı

en: Xakriabá
tr: Kakriaba

en: Xamtanga
tr: Kamtanga

en: Xavánte
tr: Kavante

en: Xerénte
tr: Kerente

en: Xetá
tr: Keta

en: Xinca
tr: Kinca

en: Xipaya
tr: Kipaya

en: Xiri
tr: Kiri

en: Xiriâna
tr: Kiriana

en: Xokleng
tr: Kokleng

en: Xukurú
tr: Kukuru

en: Yabaâna
tr: Yabaana

en: Yagwoia
tr: Yagvoia

en: Yaka (Central African Republic)
tr: Yaka (Orta Afrika Cumhuriyeti)

en: Yaka (Congo)
tr: Yaka (Kongo)

en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
tr: Yaka (Kongo Demokratik Cumhuriyeti)

en: Yakut
tr: Yakutça

en: Yandruwandha
tr: Yandruvandha

en: Yanomamö
tr: Yanomamo

en: Yanomámi
tr: Yanomami

en: Yaouré
tr: Yaoure

en: Yarawata
tr: Yaravata

en: Yau (Morobe Province)
tr: Yau (Morobe Eyaleti)

en: Yau (Sandaun Province)
tr: Yau (Sandaun Eyaleti)

en: Yawa
tr: Yava

en: Yawalapití
tr: Yavalapiti

en: Yawanawa
tr: Yavanava

en: Yawarawarga
tr: Yavaravarga

en: Yaweyuha
tr: Yaveyuha

en: Yawiyo
tr: Yaviyo

en: Yawuru
tr: Yavuru

en: Yiddish
tr: Yidiş

en: Yout Wam
tr: Yout Vam

en: Yucatec Maya Sign Language
tr: Yucatec Maya İşaret Dili

en: Yugoslavian Sign Language
tr: Yugoslav İşaret Dili

en: Yurutí
tr: Yuruti

en: Yuwana
tr: Yuvana

en: Yámana
tr: Yamana

en: Zaghawa
tr: Zaghava

en: Zambian Sign Language
tr: Zambiya İşaret Dili

en: Zande (individual language)
tr: Zande (tekil dil)

en: Zangwal
tr: Zangval

en: Zhuang
tr: Zuang Dili

en: Zimbabwe Sign Language
tr: Zimbabve İşaret Dili

en: Zo'é
tr: Zoe

en: Záparo
tr: Zaparo
