calibre - en to nl translation catalogue (1139 entries)

en: !Xóõ
nl: l!Xóõ

en: //Gana
nl: Luganda

en: Abkhazian
nl: Abchazisch

en: Achinese
nl: Achinees

en: Acoli
nl: Acholi

en: Adamorobe Sign Language
nl: Adamorobe gebarentaal

en: Adioukrou
nl: Adiokrou

en: Afar
nl: Afar; Hamitisch

en: Afghan Sign Language
nl: Afghaanse gebarentaal

en: Aighon
nl: Aigon

en: Akan
nl: Akaans

en: Akkadian
nl: Akkadiaans

en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
nl: Al-Sayyidische bedoeïen gebarentaal

en: Albanian
nl: Albanees

en: Algerian Sign Language
nl: Algerijnse gebarentaal

en: Algonquin
nl: Algonkisch

en: Alta, Northern
nl: Alta, Noordelijk

en: Alta, Southern
nl: Alta, Zuidelijk

en: Altai, Northern
nl: Altai, Noordelijk

en: Altai, Southern
nl: Altai, Zuidelijk

en: Ama (Papua New Guinea)
nl: Ama (Papua Nieuw-Guinea)

en: Amami-Oshima, Northern
nl: Amami-Oshima, Noordelijk

en: Amami-Oshima, Southern
nl: Amami-Oshima, Zuidelijk

en: Ambae, East
nl: Ambae, Oost

en: Ambrym, North
nl: Ambrym, Noord

en: Ambrym, Southeast
nl: Ambrym, Zuidoost

en: American Sign Language
nl: Amerikaanse gebarentaal

en: Amharic
nl: Amhaars; Amharisch

en: Amol
nl: Alatil

en: Angaataha
nl: Angaatiha

en: Apache, Western
nl: Apache, Westelijk

en: Arabic
nl: Arabisch

en: Arabic, Algerian
nl: Arabisch, Algerijns

en: Arabic, Algerian Saharan
nl: Arabisch, Sahara Algerijns

en: Arabic, Andalusian
nl: Arabisch, Andalusisch

en: Arabic, Baharna
nl: Arabisch, Baharna

en: Arabic, Chadian
nl: Arabisch, Tsjadisch

en: Arabic, Cypriot
nl: Arabisch, Cypriotisch

en: Arabic, Dhofari
nl: Arabisch, Dhofari

en: Arabic, Eastern Egyptian Bedawi
nl: Arabisch, Oostelijk Egyptisch Bedawi

en: Arabic, Egyptian
nl: Arabisch, Egyptisch

en: Arabic, Gulf
nl: Arabisch, Golf

en: Arabic, Hadrami
nl: Arabisch, Hadrami

en: Arabic, Hijazi
nl: Arabisch, Hijazi

en: Arabic, Judeo-Iraqi
nl: Arabisch, Judeo-Iraaks

en: Arabic, Judeo-Moroccan
nl: Arabisch, Judeo-Marokkaans

en: Arabic, Judeo-Tripolitanian
nl: Arabisch, Judeo-Tripolitaans

en: Arabic, Judeo-Tunisian
nl: Arabisch, Judeo-Tunesisch

en: Arabic, Judeo-Yemeni
nl: Arabisch, Judeo-Jemenitisch

en: Arabic, Libyan
nl: Arabisch, Libisch

en: Arabic, Mesopotamian
nl: Arabisch, Mesopotamisch

en: Arabic, Moroccan
nl: Arabisch, Marokkaans

en: Arabic, Najdi
nl: Arabisch, Najdi

en: Arabic, North Levantine
nl: Arabisch, Noordelijk Levantisch

en: Arabic, North Mesopotamian
nl: Arabisch, Noordelijk Mesopotamisch

en: Arabic, Omani
nl: Arabisch, Omaans

en: Arabic, Saidi
nl: Arabisch, Saidi

en: Arabic, Sanaani
nl: Arabisch, Sanaani

en: Arabic, Shihhi
nl: Arabisch, Shihhi

en: Arabic, Siculo
nl: Arabisch, Siculo

en: Arabic, South Levantine
nl: Arabisch, Zuidelijk Levantisch

en: Arabic, Standard
nl: Arabisch, Standaard

en: Arabic, Sudanese
nl: Arabisch, Sudanees

en: Arabic, Ta'izzi-Adeni
nl: Arabisch, Ta'izzi-Adeni

en: Arabic, Tajiki
nl: Arabisch, Tadjik

en: Arabic, Tunisian
nl: Arabisch, Tunesisch

en: Arabic, Uzbeki
nl: Arabisch, Uzbeeks

en: Aragonese
nl: Aragonees

en: Aramaic, Jewish Babylonian (ca. 200-1200 CE)
nl: Aramees, Joods Babylonisch (ca. 200-1200 CE)

en: Aramaic, Jewish Palestinian
nl: Aramees, Joods Palestijns

en: Aramaic, Official (700-300 BCE)
nl: Aramees, Officieel (700-300 BCE)

en: Aramaic, Old (up to 700 BCE)
nl: Aramees, Oud (tot 700 BCE)

en: Aramaic, Samaritan
nl: Aramees, Samaritaans

en: Aranda, Lower Southern
nl: Aranda, Lager Zuidelijk

en: Argentine Sign Language
nl: Argentijnse gebarentaal

en: Armenian
nl: Armeens

en: Armenian Sign Language
nl: Armeense gebarentaal

en: Armenian, Classical
nl: Armeens, Klassiek

en: Armenian, Middle
nl: Armeens, Middel

en: Arrarnta, Western
nl: Arrarnta, Westelijk

en: Arrernte, Eastern
nl: Arrernte, Oostelijk

en: Aruá (Rondonia State)
nl: Aruá (Rondonia Staat)

en: Ashéninka, South Ucayali
nl: Ashéninka, Zuidelijk Ucayali

en: Asmat, Casuarina Coast
nl: Asmat, Casuarina Kust

en: Asmat, Central
nl: Asmat, Centraal

en: Asmat, North
nl: Asmat, Noordelijk

en: Assamese
nl: Assamees; Assami

en: Asturian
nl: Asturisch

en: Atong (Cameroon)
nl: Atong (Kameroen)

en: Atong (India)
nl: Atong (Indië)

en: Australian Aborigines Sign Language
nl: Australische Aboriginal gebarentaal

en: Australian Sign Language
nl: Australische gebarentaal

en: Austrian Sign Language
nl: Oostenrijkse gebarentaal

en: Avar, Old
nl: Avar, Oud

en: Avaric
nl: Avaars; Awari

en: Avestan
nl: Avestisch

en: Awa (Papua New Guinea)
nl: Awa (Papua Nieuw-Guinea)

en: Awyu, Central
nl: Awyu, Centraa

en: Awyu, North
nl: Awyu, Noordelijk

en: Awyu, South
nl: Awyu, Zuidelijk

en: Ayi (Papua New Guinea)
nl: Ayi (Papua Nieuw-Guinea)

en: Aymara, Central
nl: Aymara, Centraal

en: Aymara, Southern
nl: Aymara, Zuidelijk

en: Azerbaijani
nl: Azerbeidzjaans

en: Azerbaijani, North
nl: Azerbaijani, Noordelijk

en: Azerbaijani, South
nl: Azerbaijani, Zuidelijk

en: Babar, North
nl: Babar, Noordelijk

en: Babar, Southeast
nl: Babar, Zuidoost

en: Bada (Indonesia)
nl: Bada (Indonesië)

en: Bada (Nigeria)
nl: Bada (Nigerië)

en: Bai, Central
nl: Bai, Centraal

en: Bai, Southern
nl: Bai, Zuidelijk

en: Bajau, Indonesian
nl: Bajau, Indonesisch

en: Bajau, West Coast
nl: Bajau, West Kust

en: Baka (Cameroon)
nl: Baka (Kameroen)

en: Baka (Sudan)
nl: Baka (Soedan)

en: Bali (Nigeria)
nl: Bali (Nigerië)

en: Balinese
nl: Balinees

en: Balochi, Eastern
nl: Balochi, Oostelijk

en: Balochi, Southern
nl: Balochi, Zuidelijk

en: Balochi, Western
nl: Balochi, Westelijk

en: Baluchi
nl: Balutsji; Baluchi

en: Bamako Sign Language
nl: Bamako gebarentaal

en: Ban Khor Sign Language
nl: Ban Khor gebarentaal

en: Banda (Indonesia)
nl: Banda (Indonesië)

en: Banda, Mid-Southern
nl: Banda, Middel-Zuidelijk

en: Banda, South Central
nl: Banda, Zuid Centraal

en: Banda, West Central
nl: Banda, West Centraal

en: Basa (Cameroon)
nl: Basa (Kameroen)

en: Bashkir
nl: Basjkiers; Basjkirisch

en: Basque
nl: Baskisch

en: Bati (Cameroon)
nl: Bati (Kameroen)

en: Bati (Indonesia)
nl: Bati (Indonesië)

en: Bavarian
nl: Beiers

en: Belarusian
nl: Wit-Russisch; Belarussisch

en: Beli (Papua New Guinea)
nl: Beli (Papua Nieuw-Guinea)

en: Bengali
nl: Bengaals

en: Bengkala Sign Language
nl: Bengalese gebarentaal

en: Berawan, Central
nl: Berawan, Centraal

en: Berawan, East
nl: Berawan, Oost

en: Bikol, Central
nl: Bikol, Centraal

en: Bikol, Northern Catanduanes
nl: Bikol, Noordelijk Catanduanes

en: Bikol, Southern Catanduanes
nl: Bikol, Zuidelijk Catanduanes

en: Bina (Papua New Guinea)
nl: Bina (Papua Nieuw-Guinea)

en: Bini
nl: Bini; Edo

en: Binukidnon, Northern
nl: Binukidnon, Noordelijk

en: Binukidnon, Southern
nl: Binukidnon, Zuidelijk

en: Birifor, Southern
nl: Birifor, Zuidelijk

en: Blissymbols
nl: Blissymbolen

en: Bo (Papua New Guinea)
nl: Bo (Papua Nieuw-Guinea)

en: Bobo Madaré, Northern
nl: Bobo Madaré, Noordelijk

en: Bobo Madaré, Southern
nl: Bobo Madaré, Zuidelijk

en: Bodo (Central African Republic)
nl: Bodo (Centraal Afrikaanse Republiek)

en: Bolivian Sign Language
nl: Boliviaanse gebarentaal

en: Bontok, Central
nl: Bontok, Centraal

en: Bontok, Eastern
nl: Bontok, Oostelijk

en: Bontok, Northern
nl: Bontok, Noordelijk

en: Bontok, Southern
nl: Bontok, Zuidelijk

en: Bontok, Southwestern
nl: Bontok, Zuidwestelijk

en: Bosnian
nl: Bosnisch

en: Brazilian Sign Language
nl: Braziliaanse gebarentaal

en: Breton
nl: Bretons; Bretoens

en: Breton, Middle
nl: Breton, Middel

en: Breton, Old
nl: Breton, Oud

en: British Sign Language
nl: Britse gebarentaal

en: Bru, Eastern
nl: Bru, Oostelijk

en: Bru, Western
nl: Bru, Westelijk

en: Buginese
nl: Buginees

en: Bulgarian
nl: Bulgaars

en: Bulgarian Sign Language
nl: Bulgaarse gebarentaal

en: Buli (Indonesia)
nl: Buli (Indonesië)

en: Bulu (Cameroon)
nl: Bulu (Kameroen)

en: Bulu (Papua New Guinea)
nl: Bulu (Papua Nieuw-Guinea)

en: Burdekin, Lower
nl: Burdekin, Lager

en: Buriat
nl: Boeriaats

en: Buriat, Mongolia
nl: Buriat, Mongolië

en: Buriat, Russia
nl: Buriat, Rusland

en: Burmese
nl: Burmees

en: Burmese, Old
nl: Burmees, Oud

en: Carabayo
nl: Carabayaans

en: Carian
nl: Carisch

en: Carib, Island
nl: Carib, Eiland

en: Carrier, Southern
nl: Carrier, Zuidelijk

en: Catalan
nl: Catalaans

en: Catalan Sign Language
nl: Catalaanse gebarentaal

en: Chadian Sign Language
nl: Tsjadische gebarentaal

en: Cham, Eastern
nl: Cham, Oostelijk

en: Cham, Western
nl: Cham, Westelijk

en: Chatino, Eastern Highland
nl: Chatino, Oostelijk Hoogland

en: Chatino, Western Highland
nl: Chatino, Westelijk Hoogland

en: Chechen
nl: Tsjetsjeens

en: Chehalis, Lower
nl: Chehalis, Lager

en: Chehalis, Upper
nl: Chehalis, Opper

en: Chiangmai Sign Language
nl: Chiangmai gebarentaal

en: Chibcha
nl: Tsjibtsja

en: Chilean Sign Language
nl: Chileense gebarentaal

en: Chin, Eastern Khumi
nl: Chin, Oostelijk Khumi

en: Chinese
nl: Chinees

en: Chinese Sign Language
nl: Chinese gebarentaal

en: Chinese, Late Middle
nl: Chinese, Laat Middel

en: Chinese, Literary
nl: Chinese, Literair

en: Chinese, Mandarin
nl: Chinese, Mandarijn

en: Chinese, Old
nl: Chinese, Oud

en: Chinook jargon
nl: Chinook-jargon

en: Chipewyan
nl: Chipewyaans

en: Chontal, Highland Oaxaca
nl: Chontal, Hoogland Oaxaca

en: Chontal, Lowland Oaxaca
nl: Chontal, Laagland Oaxaca

en: Chuukese
nl: Chukees

en: Chuvash
nl: Tsjoevasjisch

en: Colombian Sign Language
nl: Colombiaanse gebarentaal

en: Comorian, Maore
nl: Comorees, Maore

en: Comorian, Mwali
nl: Comorees, Mwali

en: Comorian, Ndzwani
nl: Comorees, Ndzwani

en: Comorian, Ngazidja
nl: Comorees, Ngazidja

en: Coptic
nl: Koptisch

en: Cornish
nl: Cornisch

en: Cornish, Middle
nl: Cornisch, Middel

en: Cornish, Old
nl: Cornisch, Oud

en: Corsican
nl: Corsicaans

en: Costa Rican Sign Language
nl: Costa Ricaanse gebarentaal

en: Cree, Northern East
nl: Cree, Noordelijk Oost

en: Cree, Plains
nl: Cree, Vlakte

en: Cree, Southern East
nl: Cree, Zuidelijk Oost

en: Cree, Swampy
nl: Cree, Moeras

en: Cree, Woods
nl: Cree, Woud

en: Creole Arabic, Babalia
nl: Creools Arabisch, Babalia

en: Creole Arabic, Sudanese
nl: Creools Arabisch, Sudanees

en: Creole Dutch, Berbice
nl: Creools Nederlands, Berbice

en: Creole Dutch, Skepi
nl: Creools Nederlands, Skepi

en: Creole English, Antigua and Barbuda
nl: Creools Engels, Antigua en Barbuda

en: Creole English, Bahamas
nl: Creools Engels, Bahamas

en: Creole English, Fernando Po
nl: Creools Engels, Fernando Po

en: Creole English, Grenadian
nl: Creools Engels, Grenadees

en: Creole English, Guyanese
nl: Creools Engels, Guyanees

en: Creole English, Hawai'i
nl: Creools Engels, Hawaï

en: Creole English, Islander
nl: Creools Engels, Eilander

en: Creole English, Jamaican
nl: Creools Engels, Jamaicaans

en: Creole English, Nicaragua
nl: Creools Engels, Nicaragua

en: Creole English, Sea Island
nl: Creools Engels, Zee eiland

en: Creole English, Tobagonian
nl: Creools Engels,Tobagonisch

en: Creole English, Trinidadian
nl: Creools Engels, Trinidads

en: Creole English, Turks And Caicos
nl: Creools Engels, Turks en Caicos

en: Creole English, Vincentian
nl: Creools Engels, Vincentisch

en: Creole English, Virgin Islands
nl: Creools Engels, Maagdeneilanden

en: Creole French, Guadeloupean
nl: Creools Engels, Guadeloups

en: Creole French, Guianese
nl: Creools Frans, Guyanees

en: Creole French, Karipúna
nl: Creools Frans, Karipúna

en: Creole French, Réunion
nl: Creools Frans, Réunion

en: Creole French, Saint Lucian
nl: Creools Frans, Sint Lucisch

en: Creole French, San Miguel
nl: Creools Frans, San Miguel

en: Creole French, Seselwa
nl: Creools Frans, Seselwa

en: Creole Hindi, Andaman
nl: Creools Hindi, Andarman

en: Creole Malay, Malaccan
nl: Creools Maleis, Malakees

en: Creole Malay, Sri Lankan
nl: Creools Maleis, Sri Lanka

en: Creole Portuguese, Korlai
nl: Creools Portugees, Korlai

en: Creole Portuguese, Malaccan
nl: Creools Portugees, Malakees

en: Creole, Afro-Seminole
nl: Creools ,Afro-Seminole

en: Creole, Cafundo
nl: Creools , Cafundo

en: Creole, Louisiana
nl: Creools , Louisiana

en: Creole, Torres Strait
nl: Creools , Torres Straat

en: Crioulo, Upper Guinea
nl: Crioulo, Opper Guinea

en: Croatia Sign Language
nl: Kroatische gebarentaal

en: Croatian
nl: Kroatisch

en: Cuba Sign Language
nl: Cubaanse gebarentaal

en: Czech
nl: Tsjechisch

en: Czech Sign Language
nl: Tsjechische gebarentaal

en: Dagaare, Southern
nl: Dagaare, Zuidelijk

en: Dagara, Northern
nl: Dagara, Noordelijk

en: Damar, East
nl: Damar, Oost

en: Dani, Lower Grand Valley
nl: Dani, Lage Grote Vallei

en: Dani, Mid Grand Valley
nl: Dani, Midden Grote Vallei

en: Dani, Upper Grand Valley
nl: Dani, Opper Grote Vallei

en: Dani, Western
nl: Dani, Westelijk

en: Danish
nl: Deens

en: Danish Sign Language
nl: Deense gebarentaal

en: Danish, Traveller
nl: Deens, Reiziger

en: Dari, Zoroastrian
nl: Dari, Zoroastrisch

en: Dendi (Central African Republic)
nl: Dendi (Centraal Afrikaanse Republiek)

en: Dhivehi
nl: Divehi

en: Dinka, Northeastern
nl: Dinka, Noordoostelijk

en: Dinka, Northwestern
nl: Dinka, Noordwestelijk

en: Dinka, South Central
nl: Dinka, Zuid Centraal

en: Dinka, Southeastern
nl: Dinka, Zuidoostelijk

en: Dinka, Southwestern
nl: Dinka, Zuidwestelijk

en: Dogri (macrolanguage)
nl: Dogri

en: Dominican Sign Language
nl: Dominicaanse gebarentaal

en: Dong, Northern
nl: Dong, Noordelijk

en: Dong, Southern
nl: Dong, Zuidelijk

en: Dutch
nl: Nederlands

en: Dutch Sign Language
nl: Nederlandse gebarentaal

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
nl: Nederlands, Middel (ca. 1050-1350)

en: Dutch, Old
nl: Nederlands, Oud

en: Eastern Maroon Creole
nl: Oost-Maroon; Creools

en: Ecuadorian Sign Language
nl: Ecuadoriaanse gebarentaal

en: Efate, North
nl: Efate, Noord

en: Efate, South
nl: Efate, Zuid

en: Efik
nl: Efikisch

en: Egypt Sign Language
nl: Egyptische gebarentaal

en: Egyptian (Ancient)
nl: Egyptisch (Antiek)

en: Elamite
nl: Elamitisch

en: Emberá, Northern
nl: Emberá, Noordelijk

en: Enets, Forest
nl: Enets, Woud

en: Enets, Tundra
nl: Enets, Toendra

en: English
nl: Engels

en: English, Liberian
nl: Engels, Liberiaans

en: English, Middle (1100-1500)
nl: Engels, Middel (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
nl: Engels, Oud (ca. 450-1100)

en: Estonian
nl: Estlands

en: Estonian Sign Language
nl: Estlandse gebarentaal

en: Estonian, Standard
nl: Estlands, Standaard

en: Ethiopian Sign Language
nl: Ethiopische gebarentaal

en: Eton (Cameroon)
nl: Eton (Kameroen)

en: Etruscan
nl: Etruskisch

en: Fali, North
nl: Fali, Noord

en: Fali, South
nl: Fali, Zuid

en: Fang (Cameroon)
nl: Fang (Kameroen)

en: Fang (Equatorial Guinea)
nl: Fang

en: Faroese
nl: Faeröers

en: Fars, Northwestern
nl: Fars, Noordwestelijk

en: Fars, Southwestern
nl: Fars, Zuidwestelijk

en: Fijian
nl: Fijisch

en: Fijian, Western
nl: Fijian, Westelijk

en: Filipino
nl: Filipijns

en: Finland-Swedish Sign Language
nl: Fins-Zweedse gebarentaal

en: Finnish
nl: Fins

en: Finnish Sign Language
nl: Finse gebarentaal

en: Finnish, Kven
nl: Fins, Kven

en: Finnish, Tornedalen
nl: Fins, Tornedalen

en: Frankish
nl: Frankisch

en: French
nl: Frans

en: French Sign Language
nl: Franse gebarentaal

en: French, Cajun
nl: Frans, Cajun

en: French, Middle (ca. 1400-1600)
nl: Frans, Middel (ca. 1400-1600)

en: French, Old (842-ca. 1400)
nl: Frans, Oud (842-ca. 1400)

en: Frisian, Eastern
nl: Fries, Oostelijk

en: Frisian, Northern
nl: Fries, Noordelijk

en: Frisian, Old
nl: Fries, Oud

en: Frisian, Western
nl: Fries, Westelijk

en: Friulian
nl: Friulisch

en: Fulfulde, Central-Eastern Niger
nl: Fulfulde, Centraal-Oost Niger

en: Fulfulde, Nigerian
nl: Fulfulde, Nigeriaans

en: Fulfulde, Western Niger
nl: Fulfulde, Westelijk Niger

en: Futuna, East
nl: Futuna, Oost

en: Gaelic, Hiberno-Scottish
nl: Gaelic, Hiberno-Schots

en: Gaelic, Scottish
nl: Gaelic, Schots

en: Galician
nl: Galiciaans

en: Gaulish, Cisalpine
nl: Gaulish, Cisalpijns

en: Gaulish, Transalpine
nl: Gaulish, Transalpijns

en: Gbaya (Central African Republic)
nl: Gbaya (Centraal Afrikaanse Republiek)

en: Gbaya, Northwest
nl: Gbaya, Noordwest

en: Gbaya, Southwest
nl: Gbaya, Zuidwest

en: Gbe, Eastern Xwla
nl: Gbe, Oostelijk Xwla

en: Gbe, Western Xwla
nl: Gbe, Westelijk Xwla

en: Geez
nl: Ge'ez

en: Gelao, Green
nl: Gelao, Groen

en: Gelao, Red
nl: Gelao, Rood

en: Gelao, White
nl: Gelao, Wit

en: Georgian
nl: Georgisch

en: Georgian, Old
nl: Georgisch, Oud

en: German
nl: Duits

en: German Sign Language
nl: Duitse gebarentaal

en: German, Colonia Tovar
nl: Duits, Colonia Tovar

en: German, Hutterite
nl: Duits, Hutterite

en: German, Low
nl: Duits, Laag

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
nl: Duits, Middel Hoog (ca. 1050-1500)

en: German, Middle Low
nl: Duits, Middel Laag

en: German, Old High (ca. 750-1050)
nl: Duits, Oud Hoog (ca. 750-1050)

en: German, Pennsylvania
nl: Duits, Pennsylvania

en: German, Swiss
nl: Duits, Zwitsers

en: Ghale, Northern
nl: Ghale, Noordelijk

en: Ghale, Southern
nl: Ghale, Zuidelijk

en: Ghanaian Sign Language
nl: Ghaneese gebarentaal

en: Ghandruk Sign Language
nl: Ghandruk gebarentaal

en: Gilbertese
nl: Gilbertees

en: Gimi (West New Britain)
nl: Gimi (west Nieuw Brittannië)

en: Giziga, North
nl: Giziga, Noord

en: Giziga, South
nl: Giziga, Zuid

en: Gondi, Northern
nl: Gondi, Noordelijk

en: Gothic
nl: Gothisch

en: Great Andamanese, Mixed
nl: Groot Andamanees, Gemengd

en: Grebo, Central
nl: Grebo, Centraal

en: Grebo, Northern
nl: Grebo, Noordelijk

en: Grebo, Southern
nl: Grebo, Zuidelijk

en: Greek Sign Language
nl: Griekse gebarentaal

en: Greek, Ancient (to 1453)
nl: Grieks, Antiek (tot 1453)

en: Greek, Cappadocian
nl: Grieks, Cappadocisch

en: Greek, Modern (1453-)
nl: Grieks, Modern (1453-)

en: Greek, Mycenaean
nl: Grieks, Mycenisch

en: Guaraní, Eastern Bolivian
nl: Guaraní, Oostelijk Bolivië

en: Guaraní, Paraguayan
nl: Guaraní, Paraguayaans

en: Guaraní, Western Bolivian
nl: Guaraní, Westelijk Bolivië

en: Guatemalan Sign Language
nl: Guatemaalse gebarentaal

en: Guinean Sign Language
nl: Guinese gebarentaal

en: Gula (Central African Republic)
nl: Gula (Centraal Afrikaanse Republiek)

en: Gula (Chad)
nl: Gula (Tsjaad)

en: Haida, Northern
nl: Haida, Noordelijk

en: Haida, Southern
nl: Haida, Zuidelijk

en: Haiphong Sign Language
nl: Haiphongnese gebarentaal

en: Haitian
nl: Haitisch

en: Hanoi Sign Language
nl: Hanoier gebarentaal

en: Hausa Sign Language
nl: Hausaanse gebarentaal

en: Hawai'i Sign Language (HSL)
nl: Hawai'i gebarentaal (HSL)

en: Hawaiian
nl: Hawaiiaans

en: Hebrew
nl: Hebreeuws

en: Hebrew, Ancient
nl: Hebreeuws, Antiek

en: Hiligaynon
nl: Hiligainoons

en: Hindko, Northern
nl: Hindko, Noordelijk

en: Hindko, Southern
nl: Hindko, Zuidelijk

en: Hindustani, Caribbean
nl: Hindoestaans, Caribisch

en: Hittite
nl: Hittitisch

en: Hittite, Middle
nl: Hittitisch, Middel

en: Hittite, Neo-
nl: Hittitisch, Neo-

en: Hittite, Old
nl: Hittitisch, Oud

en: Hmong, Central Huishui
nl: Hmong, Centraal Huishui

en: Hmong, Central Mashan
nl: Hmong, Centraal Mashan

en: Hmong, Eastern Huishui
nl: Hmong, Oostelijk Huishui

en: Hmong, Northern Guiyang
nl: Hmong, Noordelijk Guiyang

en: Hmong, Northern Huishui
nl: Hmong, Noordelijk Huishui

en: Hmong, Northern Mashan
nl: Hmong, Noordelijk Mashan

en: Hmong, Southern Guiyang
nl: Hmong, Zuidelijk Guiyang

en: Hmong, Southern Mashan
nl: Hmong, Zuidelijk Mashan

en: Hmong, Southwestern Guiyang
nl: Hmong, Zuidwestelijk Guiyang

en: Hmong, Southwestern Huishui
nl: Hmong, Zuidwestelijk Huishui

en: Hmong, Western Mashan
nl: Hmong, Westelijk Mashan

en: Ho Chi Minh City Sign Language
nl: Ho Chi Minh Stad gebarentaal (Chinees)

en: Honduras Sign Language
nl: Hondurese gebarentaal

en: Hong Kong Sign Language
nl: Hong-Kongse gebarentaal

en: Hungarian
nl: Hongaars

en: Hungarian Sign Language
nl: Hongaarse gebarentaal

en: Hungarian, Old
nl: Hongaars, Oud

en: Iban
nl: Ibaans

en: Icelandic
nl: IJslands

en: Icelandic Sign Language
nl: IJslandse gebarentaal

en: Ijo, Southeast
nl: Ijo, Zuidoost

en: Indian Sign Language
nl: Indische gebarentaal

en: Indo-Portuguese
nl: Indo-Portugees

en: Indonesian
nl: Indonesisch

en: Indonesian Sign Language
nl: Indonesische gebarentaal

en: Indonesian, Peranakan
nl: Indonesisch, Peranakan

en: Ingush
nl: Ingoesjetisch

en: International Sign
nl: Internationaal gebaar

en: Inuit Sign Language
nl: Inuit Gebarentaal

en: Inuktitut, Eastern Canadian
nl: Inuktitut, Oostelijk Canadees

en: Inupiaq
nl: Inupiak

en: Inupiatun, North Alaskan
nl: Inupiatun, Noord Alaska

en: Inupiatun, Northwest Alaska
nl: Inupiatun, Noordwest Alaska

en: Iranun (Malaysia)
nl: Iranun (Maleisië)

en: Iranun (Philippines)
nl: Iranun (Philippijnen)

en: Irish
nl: Iers

en: Irish Sign Language
nl: Ierse gebarentaal

en: Irish, Middle (900-1200)
nl: Iers, Middel (900-1200)

en: Irish, Old (to 900)
nl: Iers, Oud (tot 900)

en: Irish, Primitive
nl: Iers, Primitief

en: Israeli Sign Language
nl: Israëlische gebarentaal

en: Italian
nl: Italiaans

en: Italian Sign Language
nl: Italiaanse gebarentaal

en: Jamaican Country Sign Language
nl: Jamaicaanse plattelands gebarentaal

en: Jamaican Sign Language
nl: Jamaicaanse gebarentaal

en: Japanese
nl: Japans

en: Japanese Sign Language
nl: Japanse gebarentaal

en: Japanese, Old
nl: Japans, Oud

en: Javanese
nl: Javaans

en: Javanese, Caribbean
nl: Javaans, Caribisch

en: Javanese, New Caledonian
nl: Javaans, Nieuw Caledonië

en: Jhankot Sign Language
nl: Jhankotse gebarentaal (Nepal)

en: Jimi (Cameroon)
nl: Jimi (Kameroen)

en: Jordanian Sign Language
nl: Jordanese gebarentaal

en: Judeo-Arabic
nl: Joods-Arabisch

en: Judeo-Berber
nl: Joods-Berbers

en: Judeo-Georgian
nl: Joods-Gregoriaans

en: Judeo-Italian
nl: Joods-Italiaans

en: Judeo-Persian
nl: Joods-Perzisch

en: Judeo-Tat
nl: Joods-Tat

en: Jumla Sign Language
nl: Jumlase gebarentaal

en: Kabardian
nl: Kabardisch; Tsjerkessisch

en: Kachin
nl: Katsjin

en: Kadazan, Klias River
nl: Kadazan, Klias Rivier

en: Kaikavian Literary Language
nl: Kaikavian Literaire Taal

en: Kalaallisut
nl: Groenlands

en: Kalapuya, Northern
nl: Kalapuya, Noordelijk

en: Kalapuya, Southern
nl: Kalapuya, Zuidelijk

en: Kalinga, Mabaka Valley
nl: Kalinga, Mabaka Vallei

en: Kalinga, Southern
nl: Kalinga, Zuidelijk

en: Kanjobal, Western
nl: Kanjobal, Westelijk

en: Kankanay, Northern
nl: Kankanay, Noordelijk

en: Kannada
nl: Kannada; Kanara; Kanarees

en: Kanuri, Central
nl: Kanuri, Centraal

en: Kara (Central African Republic)
nl: Kara (Centraal Afrikaanse Republiek)

en: Kara (Papua New Guinea)
nl: Kara (Papua Nieuw-Guinea)

en: Karaboro, Eastern
nl: Karaboro, Oostelijk

en: Karaboro, Western
nl: Karaboro, Westelijk

en: Karachay-Balkar
nl: Karatsjay-Balkar

en: Kare (Central African Republic)
nl: Kare (Centraal Afrikaanse Republiek)

en: Kare (Papua New Guinea)
nl: Kare (Papua Nieuw-Guinea)

en: Karelian
nl: Karelisch

en: Karen, Pwo Eastern
nl: Karen, Pwo Oostelijk

en: Karen, Pwo Northern
nl: Karen, Pwo Noordelijk

en: Karen, Pwo Western
nl: Karen, Pwo Westelijk

en: Karnic, Eastern
nl: Karnic, Oostelijk

en: Kashubian
nl: Kasjoebiaans

en: Katu, Eastern
nl: Katu, Oostelijk

en: Katu, Western
nl: Katu, Westelijk

en: Kayah, Eastern
nl: Kayah, Oostelijk

en: Kayah, Western
nl: Kayah, Westelijk

en: Kayan, Kayan River
nl: Kayan, Kayan Rivier

en: Kazakh
nl: Kazachs

en: Kela (Papua New Guinea)
nl: Kela (Papua Nieuw-Guinea)

en: Kele (Papua New Guinea)
nl: Kele (Papua Nieuw-Guinea)

en: Kentish Sign Language, Old
nl: Kent gebarentaal, Oud

en: Kenyan Sign Language
nl: Kenyaanse gebarentaal

en: Keres, Eastern
nl: Keres, Oostelijk

en: Keres, Western
nl: Keres, Westelijk

en: Kewa, East
nl: Kewa, Oost

en: Khalaj, Turkic
nl: Khalaj, Turks

en: Kham, Eastern Parbate
nl: Kham, Oostelijk Parbate

en: Kham, Western Parbate
nl: Kham, Westelijk Parbate

en: Khmer, Central
nl: Khmer, Centraal

en: Khmer, Northern
nl: Khmer, Noordelijk

en: Khotanese
nl: Khotanees

en: Kinabalian
nl: Kinabalinees

en: Kinabatangan, Upper
nl: Kinabatangan, Opper

en: Kirghiz
nl: Kirgizisch

en: Kisi, Southern
nl: Kisi, Zuidelijk

en: Kissi, Northern
nl: Kissi, Noordelijk

en: Kiwai, Northeast
nl: Kiwai, Noordoost

en: Kiwai, Southern
nl: Kiwai, Zuidelijk

en: Klingon
nl: Klingon; tlhIngan-Hol

en: Koiali, Mountain
nl: Koiali, Bergen

en: Koiari, Grass
nl: Koiari, Gras

en: Kol (Cameroon)
nl: Kol (Kameroen)

en: Kol (Papua New Guinea)
nl: Kol (Papua Nieuw-Guinea)

en: Kolami, Northwestern
nl: Kolami, Noordwestelijk

en: Kolami, Southeastern
nl: Kolami, Zuidoostelijk

en: Kom (Cameroon)
nl: Kom (Kameroen)

en: Konjo, Coastal
nl: Konjo, Kust

en: Konjo, Highland
nl: Konjo, Hoogland

en: Konkani (macrolanguage)
nl: Konkani

en: Koongo
nl: Kikongo

en: Korean
nl: Koreaans

en: Korean Sign Language
nl: Koreaanse gebarentaal

en: Korean, Middle (10th-16th cent.)
nl: Koreaans, Middel (10de-16de eeuw)

en: Korean, Old (3rd-9th cent.)
nl: Koreaans, Oud (3de-9de eeuw)

en: Koro (India)
nl: Koro (Indië)

en: Koro (Papua New Guinea)
nl: Koro (Papua Nieuw-Guinea)

en: Kosraean
nl: Kosraeaans

en: Krahn, Eastern
nl: Krahn, Oostelijk

en: Krahn, Western
nl: Krahn, Westelijk

en: Kriol English, Belize
nl: Kriol Engels, Belize

en: Kuman (Papua New Guinea)
nl: Kuman (Papua Nieuw Guinea)

en: Kuman (Russia)
nl: Kuman (Rusland)

en: Kuna, Border
nl: Kuna, Grens

en: Kurdish
nl: Koerdisch

en: Kurdish, Central
nl: Koerdisch, Centraal

en: Kurdish, Northern
nl: Koerdisch, Noordelijk

en: Kurdish, Southern
nl: Koerdisch, Zuidelijk

en: Kurux, Nepali
nl: Kurux, Nepalees

en: Kuskokwim, Upper
nl: Kuskokwim, Opper

en: Kutenai
nl: Kutenaïsch

en: Lachi, White
nl: Lachi, Wit

en: Laha (Viet Nam)
nl: Laha (Vietnam)

en: Laka (Chad)
nl: Laka (Tsjaad)

en: Lalu, Eastern
nl: Lalu, Oostelijk

en: Lalu, Western
nl: Lalu, Westelijk

en: Langue des signes de Belgique Francophone
nl: Franse gebarentaal voor België

en: Lao
nl: Laotiaans

en: Laos Sign Language
nl: Laotiaanse gebarentaal

en: Lari
nl: Georgische lari

en: Latin
nl: Latijn

en: Latvian
nl: Lets

en: Latvian Sign Language
nl: Letse gebarentaal

en: Latvian, Standard
nl: Lets, Standaard

en: Lawa, Eastern
nl: Lawa, Oostelijk

en: Lawa, Western
nl: Lawa, Westelijk

en: Lehar
nl: Laalaa

en: Lele (Chad)
nl: Lele (Tsjaad)

en: Lele (Papua New Guinea)
nl: Lele (Papua Nieuw-Guinea)

en: Lembata, South
nl: Lembata, Zuid

en: Leti (Cameroon)
nl: Leti (Kameroen)

en: Lezghian
nl: Lezghiaans

en: Libyan Sign Language
nl: Lybische gebarentaal

en: Ligurian (Ancient)
nl: Ligurisch (Antiek)

en: Limba, East
nl: Limba, Oost

en: Limba, West-Central
nl: Limba, West-Centraal

en: Limburgan
nl: Limburgs

en: Linear A
nl: Lineair A

en: Lithuanian
nl: Litouws

en: Lithuanian Sign Language
nl: Litouwse gebarentaal

en: Lithuanian, Old
nl: Litouws, Oud

en: Lojban
nl: Lojbaans

en: Lolopo, Southern
nl: Lolopo, Zuidelijk

en: Luo (Cameroon)
nl: Luo (Kameroen)

en: Luo (Kenya and Tanzania)
nl: Luo (Kenia en Tanzania)

en: Luri, Northern
nl: Luri, Noordelijk

en: Luri, Southern
nl: Luri, Zuidelijk

en: Luwian, Hieroglyphic
nl: Luwian, Hieroglyphisch

en: Luxembourgish
nl: Luxemburgs

en: Lycian
nl: Lycisch

en: Lydian
nl: Lydisch

en: Lyons Sign Language
nl: Lyonese gebarentaal

en: Ma (Papua New Guinea)
nl: Ma (Papua Nieuw-Guinea)

en: Ma'di, Southern
nl: Ma'di, Zuidelijk

en: Maba (Chad)
nl: Maba (Tsjaad)

en: Macedonian
nl: Macedonisch

en: Macedonian, Ancient
nl: Macedonisch, Antiek

en: Mada (Cameroon)
nl: Mada (Kameroen)

en: Madagascar Sign Language
nl: Madagaskarse gebarentaal

en: Madurese
nl: Madurees

en: Maewo, Central
nl: Maewo, Centraal

en: Magahi
nl: Magahisch

en: Magar, Eastern
nl: Magar, Oostelijk

en: Magar, Western
nl: Magar, Westelijk

en: Maidu, Northeast
nl: Maidu, Noordoost

en: Maidu, Northwest
nl: Maidu, Noordwest

en: Maidu, Valley
nl: Maidu, Vallei

en: Maiwa (Papua New Guinea)
nl: Maiwa (Papua Nieuw-Guinea)

en: Makian, East
nl: Makian, Oost

en: Mala (Papua New Guinea)
nl: Mala (Papua Nieuw-Guinea)

en: Malagasy
nl: Malagassisch

en: Malagasy, Antankarana
nl: Malagassisch, Antankarana

en: Malagasy, Bara
nl: Malagassisch, Bara

en: Malagasy, Masikoro
nl: Malagassisch, Masikoro

en: Malagasy, Northern Betsimisaraka
nl: Malagassisch, Noordelijk Betsimisaraka

en: Malagasy, Plateau
nl: Malagassisch, Plateau

en: Malagasy, Sakalava
nl: Malagassisch, Sakalava

en: Malagasy, Southern Betsimisaraka
nl: Malagassisch, Zuidelijk Betsimisaraka

en: Malagasy, Tandroy-Mahafaly
nl: Malagassisch, Tandroy-Mahafaly

en: Malagasy, Tanosy
nl: Malagassisch, Tanosy

en: Malagasy, Tesaka
nl: Malagassisch, Tesaka

en: Malagasy, Tsimihety
nl: Malagassisch, Tsimihety

en: Malay (individual language)
nl: Maleis (aparte taal)

en: Malay (macrolanguage)
nl: Maleis

en: Malay, Ambonese
nl: Maleis, Ambonees

en: Malay, Baba
nl: Maleis, Baba

en: Malay, Bacanese
nl: Maleis, Bacanees

en: Malay, Balinese
nl: Maleis, Balinees

en: Malay, Banda
nl: Maleis, Banda

en: Malay, Berau
nl: Maleis, Berau

en: Malay, Bukit
nl: Maleis, Bukit

en: Malay, Central
nl: Maleis, Centraal

en: Malay, Cocos Islands
nl: Maleis, Cocos Eilanden

en: Malay, Jambi
nl: Maleis, Jambi

en: Malay, Kedah
nl: Maleis, Kedah

en: Malay, Kota Bangun Kutai
nl: Maleis, Kota Bangun Kutai

en: Malay, Kupang
nl: Maleis, Kupang

en: Malay, Larantuka
nl: Maleis, Larantuka

en: Malay, Makassar
nl: Maleis, Makassar

en: Malay, Manado
nl: Maleis, Manado

en: Malay, North Moluccan
nl: Maleis, Noord Moluks

en: Malay, Papuan
nl: Maleis, Papuan

en: Malay, Pattani
nl: Maleis, Pattani

en: Malay, Sabah
nl: Maleis, Sabah

en: Malay, Standard
nl: Maleis, Standaard

en: Malay, Tenggarong Kutai
nl: Maleis, Tenggarong Kutai

en: Malaysian Sign Language
nl: Maleisische gebarentaal

en: Male (Papua New Guinea)
nl: Male (Papua Nieuw-Guinea)

en: Maltese
nl: Maltees

en: Maltese Sign Language
nl: Maltese gebarentaal

en: Mambila, Cameroon
nl: Mambila, Kameroen

en: Manda (Australia)
nl: Manda (Australië)

en: Mandaic
nl: Mandaïsch

en: Mandaic, Classical
nl: Mandaic, Klassiek

en: Mandar
nl: Mandars

en: Maninkakan, Eastern
nl: Maninkakan, Oostelijk

en: Maninkakan, Western
nl: Maninkakan, Westelijk

en: Manipuri, Old
nl: Manipuri, Oud

en: Manobo, Western Bukidnon
nl: Manobo, Westelijk Bukidnon

en: Marathi, Old
nl: Marathi, Oud

en: Mari (Russia)
nl: Mari (Rusland)

en: Mari, Eastern
nl: Mari, Oostelijk

en: Mari, Western
nl: Mari, Westelijk

en: Maria (Papua New Guinea)
nl: Maria (Papua Nieuw-Guinea)

en: Maritime Sign Language
nl: Maritieme gebarentaal

en: Marquesan, North
nl: Marquesan, Noord

en: Marquesan, South
nl: Marquesan, Zuid

en: Marshallese
nl: Marshallees

en: Martha's Vineyard Sign Language
nl: Martha's Vineyard gebarentaal

en: Masela, Central
nl: Masela, Centraal

en: Masela, East
nl: Masela, Oost

en: Mauritian Sign Language
nl: Mauritaanse gebarentaal

en: Mawa (Chad)
nl: Mawa (Tsjaad)

en: Mayan, Epigraphic
nl: Mayan, Epigraphisch

en: Mazahua, Central
nl: Mazahua, Centraal

en: Mbara (Chad)
nl: Mbara (Tsjaad)

en: Mbembe, Cross River
nl: Mbembe, Over de Rivier

en: Mbo (Cameroon)
nl: Mbo (Kameroen)

en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
nl: Mbo (Democratische Republiek Congo)

en: Melanau, Central
nl: Melanau, Centraal

en: Mende (Papua New Guinea)
nl: Mende (Papua Nieuw-Guinea)

en: Mende (Sierra Leone)
nl: Mende

en: Meohang, Eastern
nl: Meohang, Oostelijk

en: Meohang, Western
nl: Meohang, Westelijk

en: Mexican Sign Language
nl: Mexicaanse gebarentaal

en: Mi'kmaq
nl: Mi'kmaq; Micmac

en: Miao, Eastern Qiandong
nl: Miao, Oostelijk Qiandong

en: Miao, Eastern Xiangxi
nl: Miao, Oostelijk Xiangxi

en: Miao, Horned
nl: Miao, Gehoornd

en: Miao, Northern Qiandong
nl: Miao, Noordelijk Qiandong

en: Miao, Southern Qiandong
nl: Miao, Zuidelijk Qiandong

en: Miao, Western Xiangxi
nl: Miao, Westelijk Xiangxi

en: Mina (Cameroon)
nl: Mina (Kameroen)

en: Mirandese
nl: Mirandees

en: Miriwoong Sign Language
nl: Miriwoong gebarentaal

en: Miwok, Bay
nl: Miwok, Baai

en: Miwok, Central Sierra
nl: Miwok, Centrale Sierra

en: Miwok, Coast
nl: Miwok, Kust

en: Miwok, Lake
nl: Miwok, Meer

en: Miwok, Northern Sierra
nl: Miwok, Noordelijk Sierra

en: Miwok, Plains
nl: Miwok, Vlakte

en: Miwok, Southern Sierra
nl: Miwok, Zuidelijk Sierra

en: Mixe, North Central
nl: Mixe, Noord Centraal

en: Mixtec, Northern Tlaxiaco
nl: Mixtec, Noordelijk Tlaxiaco

en: Mixtec, Northwest Oaxaca
nl: Mixtec, Noordwest Oaxaca

en: Mixtec, Southeastern Nochixtlán
nl: Mixtec, Zuidoostelijk Nochixtlán

en: Mixtec, Southern Puebla
nl: Mixtec, Zuidelijk Puebla

en: Mixtec, Southwestern Tlaxiaco
nl: Mixtec, Zuidwestelijk Tlaxiaco

en: Mixtec, Western Juxtlahuaca
nl: Mixtec, Westelijk Juxtlahuaca

en: Mnong, Central
nl: Mnong, Centraal

en: Mnong, Eastern
nl: Mnong, Oostelijk

en: Mnong, Southern
nl: Mnong, Zuidelijk

en: Mofu, North
nl: Mofu, Noord

en: Moksha
nl: Moksja

en: Moldova Sign Language
nl: Moldavische gebarentaal

en: Mon, Old
nl: Mon, Oud

en: Monastic Sign Language
nl: Monastische gebarentaal (monniken)

en: Mongolian
nl: Mongools

en: Mongolian Sign Language
nl: Mongoolse gebarentaal

en: Mongolian, Classical
nl: Mongools, Klassiek

en: Mongolian, Halh
nl: Mongools, Halh

en: Mongolian, Middle
nl: Mongools, Middel

en: Mongolian, Peripheral
nl: Mongools, Periferie

en: Mono (Cameroon)
nl: Mono (Kameroen)

en: Moroccan Sign Language
nl: Marokaanse gebarentaal

en: Mossi
nl: Mossisch

en: Mozambican Sign Language
nl: Mozambikaanse gebarentaal

en: Muji, Northern
nl: Muji, Noordelijk

en: Muji, Southern
nl: Muji, Zuidelijk

en: Multiple languages
nl: Meerdere talen

en: Muria, Eastern
nl: Muria, Oostelijk

en: Muria, Far Western
nl: Muria, Ver Westelijk

en: Muria, Western
nl: Muria, Westelijk

en: Murik (Papua New Guinea)
nl: Murik (Papua Nieuw-Guinea)

en: Muyu, North
nl: Muyu, Noord

en: Muyu, South
nl: Muyu, Zuid

en: Naga, Southern Rengma
nl: Naga, Zuidelijk Rengma

en: Naga, Tangkhul (India)
nl: Naga, Tangkhul (Indië)

en: Nago, Northern
nl: Nago, Noordelijk

en: Nago, Southern
nl: Nago, Zuidelijk

en: Nahuatl, Central
nl: Nahuatl, Centraal

en: Nahuatl, Central Huasteca
nl: Nahuatl, Centraal Huasteca

en: Nahuatl, Central Puebla
nl: Nahuatl, Centraal Puebla

en: Nahuatl, Classical
nl: Nahuatl, Klassiek

en: Nahuatl, Eastern Durango
nl: Nahuatl, Oostelijk Durango

en: Nahuatl, Eastern Huasteca
nl: Nahuatl, Oostelijk Huasteca

en: Nahuatl, Highland Puebla
nl: Nahuatl, Hoogland Puebla

en: Nahuatl, Northern Oaxaca
nl: Nahuatl, Noordelijk Oaxaca

en: Nahuatl, Northern Puebla
nl: Nahuatl, Noordelijk Puebla

en: Nahuatl, Southeastern Puebla
nl: Nahuatl, Zuidoostelijk Puebla

en: Nahuatl, Western Durango
nl: Nahuatl, Westelijk Durango

en: Nahuatl, Western Huasteca
nl: Nahuatl, Westelijk Huasteca

en: Nama (Papua New Guinea)
nl: Nama (Papua Nieuw-Guinea)

en: Nambas, Big
nl: Nambas, Groot

en: Nambikuára, Southern
nl: Nambikuára, Zuidelijk

en: Namibian Sign Language
nl: Namibische gebarentaal

en: Ndebele, North
nl: Ndebele, Noord

en: Ndebele, South
nl: Ndebele, Zuid

en: Neapolitan
nl: Napolitaans

en: Neo-Aramaic, Assyrian
nl: Neo-Aramees, Assyrisch

en: Neo-Aramaic, Barzani Jewish
nl: Neo-Aramees, Barzani Joods

en: Neo-Aramaic, Bohtan
nl: Neo-Aramees, Bohtan

en: Neo-Aramaic, Chaldean
nl: Neo-Aramees, Chaldeïsch

en: Neo-Aramaic, Western
nl: Neo-Aramees, Westelijk

en: Nepalese Sign Language
nl: Nepalese gebarentaal

en: Nepali (individual language)
nl: Nepalees (individuele taal)

en: Nepali (macrolanguage)
nl: Nepalees (macrotaal)

en: New Zealand Sign Language
nl: Nieuw-Zeelandse gebarentaal

en: Newar, Middle
nl: Newar, Middel

en: Newari, Classical
nl: Newari, Klassiek

en: Ngad'a, Eastern
nl: Ngad'a, Oostelijk

en: Ngando (Central African Republic)
nl: Ngando (Centraal Afrikaanse Republiek)

en: Ngbandi, Northern
nl: Ngbandi, Noordelijk

en: Ngbandi, Southern
nl: Ngbandi, Zuidelijk

en: Ngombe (Central African Republic)
nl: Ngombe (Centraal Afrikaanse Republiek)

en: Nicaraguan Sign Language
nl: Nicaraguaanse gebarentaal

en: Nicobarese, Central
nl: Nicobarese, Centraal

en: Nicobarese, Southern
nl: Nicobarese, Zuidelijk

en: Nigerian Sign Language
nl: Nigeriaanse gebarentaal

en: Nisu, Eastern
nl: Nisu, Oostelijk

en: Nisu, Northern
nl: Nisu, Noordelijk

en: Nisu, Northwestern
nl: Nisu, Noordwestelijk

en: Nisu, Southern
nl: Nisu, Zuidelijk

en: Nisu, Southwestern
nl: Nisu, Zuidwestelijk

en: Niuean
nl: Niueaans

en: No linguistic content
nl: Geen linguïstische inhoud

en: Norse, Old
nl: Noors, Oud

en: North Arabian, Ancient
nl: Noord Arabisch, Antiek

en: Norwegian
nl: Noors

en: Norwegian Bokmål
nl: Noors; Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
nl: Noors; Nynorsk

en: Norwegian Sign Language
nl: Noorse gebarentaal

en: Norwegian, Traveller
nl: Noors, Reiziger

en: Nuaulu, North
nl: Nuaulu, Noord

en: Nuaulu, South
nl: Nuaulu, Zuid

en: Nubian, Old
nl: Nubisch, Oud

en: Nugunu (Australia)
nl: Nugunu (Australië)

en: Nugunu (Cameroon)
nl: Nugunu (Kameroen)

en: Nung (Viet Nam)
nl: Nung (Vietnam)

en: Nuni, Northern
nl: Nuni, Noordelijk

en: Nuni, Southern
nl: Nuni, Zuidelijk

en: Nyahkur
nl: Nauruaans

en: Nyala, East
nl: Nyala, Oost

en: Nyankole
nl: Nyankools

en: Occitan (post 1500)
nl: Occitaans (na 1500)

en: Ohlone, Northern
nl: Ohlone, Noordelijk

en: Ohlone, Southern
nl: Ohlone, Zuidelijk

en: Oirat, Written
nl: Oirat, Geschreven

en: Ojibwa, Central
nl: Ojibwa, Centraal

en: Ojibwa, Eastern
nl: Ojibwa, Oostelijk

en: Ojibwa, Northwestern
nl: Ojibwa, Noordwestelijk

en: Ojibwa, Western
nl: Ojibwa, Westelijk

en: Okinawan, Central
nl: Okinawan, Centraal

en: One, Northern
nl: One, Noordelijk

en: One, Southern
nl: One, Zuidelijk

en: Oriya (macrolanguage)
nl: Oriya (macrotaal)

en: Oromo, Eastern
nl: Oromo, Oostelijk

en: Oromo, West Central
nl: Oromo, West Centraal

en: Osage
nl: Osaags

en: Ossetian
nl: Ossetisch

en: Ossetic, Old
nl: Ossetisch, Oud

en: Otomi, Eastern Highland
nl: Otomi, Oostelijk Hoogland

en: Pahlavi
nl: Pehlevi

en: Paiute, Northern
nl: Paiute, Noordelijk

en: Pakistan Sign Language
nl: Pakistaanse gebarentaal

en: Palauan
nl: Palauaans

en: Palawano, Central
nl: Palawano, Centraal

en: Palawano, Southwest
nl: Palawano, Zuidwest

en: Pame, Central
nl: Pame, Centraal

en: Pame, Northern
nl: Pame, Noordelijk

en: Pame, Southern
nl: Pame, Zuidelijk

en: Pana (Central African Republic)
nl: Pana (Centraal Afrikaanse Republiek)

en: Panamanian Sign Language
nl: Panamese gebarentaal

en: Pangasinan
nl: Pangasinaans

en: Panjabi
nl: Punjabi

en: Papua New Guinean Sign Language
nl: Papua Nieuw Guinea gebarentaal

en: Paraguayan Sign Language
nl: Paraguayaanse gebarentaal

en: Pashai, Northeast
nl: Pashai, Noordoost

en: Pashai, Northwest
nl: Pashai, Noordwest

en: Pashai, Southeast
nl: Pashai, Zuidoost

en: Pashai, Southwest
nl: Pashai, Zuidwest

en: Pashto, Central
nl: Pashtun, Centraal

en: Pashto, Northern
nl: Pashtun, Noordelijk

en: Pashto, Southern
nl: Pashto, Zuidelijk

en: Penan, Eastern
nl: Penan, Oostelijk

en: Penan, Western
nl: Penan, Westelijk

en: Penang Sign Language
nl: Penangse gebarentaal

en: Persian
nl: Perzisch

en: Persian Sign Language
nl: Perzische gebarentaal

en: Persian, Iranian
nl: Perzisch, Iraans

en: Persian, Manichaean Middle
nl: Perzisch, Manichaïsch Middel

en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
nl: Perzisch, Oud (ca. 600-400 B.C.)

en: Peruvian Sign Language
nl: Peruaanse gebarentaal

en: Philippine Sign Language
nl: Filipijnse gebarentaal

en: Phoenician
nl: Foenisisch

en: Picene, North
nl: Piceens, Noord

en: Picene, South
nl: Piceens, Zuid

en: Pidgin English, Chinese
nl: Pidgin Engels, Chinees

en: Pidgin English, Ghanaian
nl: Pidgin Engels, Ghanees

en: Pidgin, Cameroon
nl: Pidgin, Kameroen

en: Pidgin, Nigerian
nl: Pidgin, Nigeriaans

en: Plains Indian Sign Language
nl: Plain Indiaanse gebarentaal (VS/Canada)

en: Pohnpeian
nl: Pohnpeiaans

en: Polish
nl: Pools

en: Polish Sign Language
nl: Poolse gebarentaal

en: Pomo, Central
nl: Pomo, Centraal

en: Pomo, Eastern
nl: Pomo, Oostelijk

en: Pomo, Northeastern
nl: Pomo, Noordoostelijk

en: Pomo, Northern
nl: Pomo, Noordelijk

en: Pomo, Southeastern
nl: Pomo, Zuidoostelijk

en: Popoluca, Highland
nl: Popoluca, Hoogland

en: Portuguese
nl: Portugees

en: Portuguese Sign Language
nl: Portugese gebarentaal

en: Provençal, Old (to 1500)
nl: Provençaals, Oud (tot 1500)

en: Providencia Sign Language
nl: Providenciaanse gebarentaal

en: Prussian
nl: Pruisisch

en: Puerto Rican Sign Language
nl: Puerto-Ricaanse gebarentaal

en: Pumi, Northern
nl: Pumi, Noordelijk

en: Pumi, Southern
nl: Pumi, Zuidelijk

en: Purepecha, Western Highland
nl: Purepecha, Westelijk Hoogland

en: Pushto
nl: Poesjto

en: Pyu (Papua New Guinea)
nl: Pyu (Papua Nieuw Guinea)

en: Qiang, Northern
nl: Qiang, Noordelijk

en: Qiang, Southern
nl: Qiang, Zuidelijk

en: Quebec Sign Language
nl: Quebec gebarentaal (Canada)

en: Quechua, Cajatambo North Lima
nl: Quechua, Cajatambo Noord Lima

en: Quechua, Classical
nl: Quechua, Klassiek

en: Quechua, Cusco
nl: Quechua, Cuzco

en: Quechua, Eastern Apurímac
nl: Quechua, Oostelijk Apurímac

en: Quechua, Napo Lowland
nl: Quechua, Napo Laagland

en: Quechua, North Bolivian
nl: Quechua, Noord Bolivië

en: Quechua, North Junín
nl: Quechua, Noord Junín

en: Quechua, Northern Conchucos Ancash
nl: Quechua, Noordelijk Conchucos Ancash

en: Quechua, South Bolivian
nl: Quechua, Zuid Bolivië

en: Quechua, Southern Conchucos Ancash
nl: Quechua, Zuidelijk Conchucos Ancash

en: Quechua, Southern Pastaza
nl: Quechua, Zuidelijk Pastaza

en: Quichua, Calderón Highland
nl: Quichua, Calderón Hoogland

en: Quichua, Cañar Highland
nl: Quichua, Cañar Hoogland

en: Quichua, Chimborazo Highland
nl: Quichua, Chimborazo Hoogland

en: Quichua, Imbabura Highland
nl: Quichua, Imbabura Hoogland

en: Quichua, Loja Highland
nl: Quichua, Loja Hoogland

en: Quichua, Northern Pastaza
nl: Quichua, Noordelijk Pastaza

en: Quichua, Salasaca Highland
nl: Quichua, Salasaca Hoogland

en: Quichua, Tena Lowland
nl: Quichua, Tena Laagland

en: Rennellese Sign Language
nl: Rennellese gebarentaal

en: Roglai, Northern
nl: Roglai, Noordelijk

en: Roglai, Southern
nl: Roglai, Zuidelijk

en: Roma
nl: Rome

en: Romani, Baltic
nl: Romani, Baltisch

en: Romani, Carpathian
nl: Romani, Carpathisch

en: Romani, Kalo Finnish
nl: Romani, Kalo Fins

en: Romanian
nl: Roemeens

en: Romanian Sign Language
nl: Roemeense gebarentaal

en: Romanian, Istro
nl: Romeens, Istro

en: Romanian, Macedo-
nl: Romeens, Macedo-

en: Romanian, Megleno
nl: Romeens, Megleno

en: Romano-Greek
nl: Romano-Grieks

en: Romansh
nl: Reto-Romaans

en: Romany
nl: Romani

en: Russian
nl: Russisch

en: Russian Sign Language
nl: Russische gebarentaal

en: Russian, Old
nl: Russisch, Oud

en: Salish, Southern Puget Sound
nl: Salish, Zuidelijk Puget Sound

en: Salvadoran Sign Language
nl: Salvadoriaanse gebarentaal

en: Sama, Central
nl: Sama, Centraal

en: Sama, Southern
nl: Sama, Zuidelijk

en: Samaritan
nl: Samaritaans

en: Sami, Northern
nl: Sami, Noordelijk

en: Sami, Southern
nl: Sami, Zuidelijk

en: Samo, Southern
nl: Samo, Zuidelijk

en: Samoan
nl: Samoaans

en: Sango
nl: Sangho

en: Sanskrit
nl: Sanskriet

en: Sardinian
nl: Sardinisch

en: Sardinian, Campidanese
nl: Sardinisch, Campidanees

en: Sardinian, Gallurese
nl: Sardinisch, Gallurees

en: Sardinian, Logudorese
nl: Sardinisch, Logudorees

en: Sardinian, Sassarese
nl: Sardinisch, Sassarees

en: Sasak
nl: Sasaaks

en: Saudi Arabian Sign Language
nl: Saudi Arabische gebarentaal

en: Saxon, Old
nl: Saxisch, Oud

en: Saxon, Upper
nl: Saxisch, Opper

en: Scots
nl: Schots

en: Scottish, Traveller
nl: Schots, Reiziger

en: Scythian
nl: Scythisch

en: Selangor Sign Language
nl: Selangorese gebarentaal

en: Selkup
nl: Sulkoeps

en: Sepa (Papua New Guinea)
nl: Sepa (Papua Nieuw-Guinea)

en: Serbian
nl: Servisch

en: Serbo-Croatian
nl: Servo-Kroatisch

en: Shan
nl: Sjaans

en: Sicilian
nl: Siciliaans

en: Sierra Leone Sign Language
nl: Sierra Leonese gebarentaal

en: Silesian
nl: Silesisch

en: Silesian, Lower
nl: Silesisch, Lager

en: Singapore Sign Language
nl: Singaporese gebarentaal

en: Sisaala, Western
nl: Sisaala, Westelijk

en: Slave (Athapascan)
nl: Slavisch (Athapascaans)

en: Slavey, North
nl: Slavey, Noord

en: Slavey, South
nl: Slavey, Zuid

en: Slavic, Church
nl: Slavisch, Kerk

en: Slovak
nl: Slowaaks

en: Slovakian Sign Language
nl: Slowaakse gebarentaal

en: Slovenian
nl: Sloveens

en: Sogdian
nl: Sogdiaans

en: Som
nl: Kirgizische som

en: Somali
nl: Somalisch

en: Sorbian, Lower
nl: Sorbisch, Lager

en: Sorbian, Upper
nl: Sorbisch, Opper

en: Sorsoganon, Northern
nl: Sorsoganon, Noordelijk

en: Sorsoganon, Southern
nl: Sorsoganon, Zuidelijk

en: Sotho, Southern
nl: Sotho, Zuidelijk

en: South African Sign Language
nl: Zuid-Afrikaanse gebarentaal

en: Spanish
nl: Spaans

en: Spanish Sign Language
nl: Spaanse gebarentaal

en: Spanish, Loreto-Ucayali
nl: Spaans, Loreto-Ucayali

en: Spanish, Old
nl: Spaans, Oud

en: Sri Lankan Sign Language
nl: Sri Lankaanse gebarentaal

en: Subanen, Central
nl: Subanen, Centraal

en: Subanen, Eastern
nl: Subanen, Oostelijk

en: Subanen, Northern
nl: Subanen, Noordelijk

en: Subanen, Southern
nl: Subanen, Zuidelijk

en: Subanon, Western
nl: Subanon, Westelijk

en: Sumerian
nl: Sumerisch

en: Sundanese
nl: Soendanees; Sundanees

en: Swahili (macrolanguage)
nl: Swahili

en: Swedish
nl: Zweeds

en: Swedish Sign Language
nl: Zweedse gebarentaal

en: Swiss-French Sign Language
nl: Zwitsers-Franse gebarentaal

en: Swiss-German Sign Language
nl: Zwisters-Duitse gebarentaal

en: Swiss-Italian Sign Language
nl: Zwitsers-Italiaanse gebarentaal

en: Syriac
nl: Syrisch

en: Syriac, Classical
nl: Syrisch, Klassiek

en: Ta'oih, Lower
nl: Ta'oih, Lager

en: Ta'oih, Upper
nl: Ta'oih, Opper

en: Tagbanwa, Central
nl: Tagbanwa, Centraal

en: Tahitian
nl: Tahitisch

en: Tairora, North
nl: Tairora, Noord

en: Tairora, South
nl: Tairora, Zuid

en: Taiwan Sign Language
nl: Taiwanese gebarentaal

en: Tajik
nl: Tadzjieks

en: Tala
nl: Samoa tala

en: Tama (Chad)
nl: Tama (Tsjaad)

en: Tamang, Eastern
nl: Tamang, Oostelijk

en: Tamang, Eastern Gorkha
nl: Tamang, Oostelijk Gorkha

en: Tamang, Northwestern
nl: Tamang, Noordwestelijk

en: Tamang, Western
nl: Tamang, Westelijk

en: Tamasheq
nl: Tamasjek

en: Tamazight, Central Atlas
nl: Tamazight, Centrale Atlas

en: Tamazight, Standard Moroccan
nl: Tamazight, Standaard Marokkaans

en: Tamil, Old
nl: Tamil, Oud

en: Tanana, Lower
nl: Tanana, Lager

en: Tanana, Upper
nl: Tanana, Opper

en: Tanna, North
nl: Tanna, Noord

en: Tanna, Southwest
nl: Tanna, Zuidwest

en: Tanzanian Sign Language
nl: Tanzaniaanse gebarentaal

en: Tarahumara, Central
nl: Tarahumara, Centraal

en: Tarahumara, Lowland
nl: Tarahumara, Laagland

en: Tarahumara, Northern
nl: Tarahumara, Noordelijk

en: Tarahumara, Southeastern
nl: Tarahumara, Zuidoostelijk

en: Tarahumara, Southwestern
nl: Tarahumara, Zuidwestelijk

en: Tarangan, East
nl: Tarangan, Oost

en: Taromi, Upper
nl: Taromi, Opper

en: Tat, Muslim
nl: Tat, Moslim

en: Tatar
nl: Tataars

en: Tatar, Crimean
nl: Tataars, Krim

en: Tatar, Siberian
nl: Tatar, Siberisch

en: Tawbuid, Eastern
nl: Tawbuid, Oostelijk

en: Tawbuid, Western
nl: Tawbuid, Westelijk

en: Tebul Sign Language
nl: Tebulse gebarentaal

en: Tepehuan, Northern
nl: Tepehuan, Noordelijk

en: Tepehuan, Southeastern
nl: Tepehuan, Zuidoostelijk

en: Tepehuan, Southwestern
nl: Tepehuan, Zuidwestelijk

en: Thai Sign Language
nl: Thaise gebarentaal

en: Thai, Northeastern
nl: Thai, Noordoostelijk

en: Thai, Northern
nl: Thai, Noordelijk

en: Thai, Southern
nl: Thai, Zuidelijk

en: Tibetan
nl: Tibetaans

en: Tibetan, Amdo
nl: Tibetaans, Amdo

en: Tibetan, Classical
nl: Tibetaans, Klassiek

en: Tibetan, Khams
nl: Tibetaans, Khams

en: Tibetan, Old
nl: Tibetaans, Oud

en: Tidung, Northern
nl: Tidung, Noordelijk

en: Tidung, Southern
nl: Tidung, Zuidelijk

en: Tiwa, Northern
nl: Tiwa, Noordelijk

en: Tiwa, Southern
nl: Tiwa, Zuidelijk

en: Tonga (Tonga Islands)
nl: Tonga (Tonga-eilanden)

en: Totonac, Highland
nl: Totonac, Hoogland

en: Totonac, Upper Necaxa
nl: Totonac, Opper Necaxa

en: Totonac, Western
nl: Totonac, Westelijk

en: Toura (Papua New Guinea)
nl: Toura (Papua Nieuw-Guinea)

en: Toussian, Northern
nl: Toussian, Noordelijk

en: Toussian, Southern
nl: Toussian, Zuidelijk

en: Trinidad and Tobago Sign Language
nl: Trinidad en Tobago gebarentaal

en: Tripuri, Early
nl: Tripuri, Vroeg

en: Tsimshian
nl: Tsimsjiaans

en: Tujia, Northern
nl: Tujia, Noordelijk

en: Tujia, Southern
nl: Tujia, Zuidelijk

en: Tunebo, Central
nl: Tunebo, Centraal

en: Tunebo, Western
nl: Tunebo, Westelijk

en: Tunisian Sign Language
nl: Tunesische gebarentaal

en: Turkish
nl: Turks

en: Turkish Sign Language
nl: Turkse gebarentaal

en: Turkish, Balkan Gagauz
nl: Turks, Balkan Gagauz

en: Turkish, Old
nl: Turks, Oud

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
nl: Turks, Ottomaans (1500-1928)

en: Turkmen
nl: Turkmeens

en: Tutchone, Northern
nl: Tutchone, Noordelijk

en: Tutchone, Southern
nl: Tutchone, Zuidelijk

en: Tuvinian
nl: Tuviniaans

en: Udmurt
nl: Udmurts

en: Ugandan Sign Language
nl: Ugandese gebarentaal

en: Ugaritic
nl: Ugaritisch

en: Uighur
nl: Oeigoers; Oejgoers

en: Uighur, Old
nl: Uighur, Oud

en: Ukrainian
nl: Oekraïens

en: Ukrainian Sign Language
nl: Oekraïense gebarentaal

en: Umpqua, Upper
nl: Umpqua, Opper

en: Uncoded languages
nl: Niet-gecodeerde talen

en: Undetermined
nl: Onbepaald

en: Ura (Papua New Guinea)
nl: Ura (Papua Nieuw-Guinea)

en: Uruguayan Sign Language
nl: Uruguayaanse gebarentaal

en: Uzbek
nl: Oezbeeks

en: Uzbek, Northern
nl: Oezbeeks, Noordelijk

en: Uzbek, Southern
nl: Oezbeeks, Zuidelijk

en: Valencian Sign Language
nl: Valenciaanse gebarentaal

en: Venezuelan Sign Language
nl: Venezuelaanse gebarentaal

en: Vietnamese
nl: Vietnamees

en: Vlaamse Gebarentaal
nl: Vlaamse gebarentaal

en: Votic
nl: Votisch

en: Wahgi, North
nl: Wahgi, Noord

en: Walloon
nl: Waals

en: Waray (Philippines)
nl: Waray (Filipijns)

en: Washo
nl: Wasjo

en: Watut, Middle
nl: Watut, Middel

en: Watut, North
nl: Watut, Noord

en: Watut, South
nl: Watut, Zuid

en: Welsh, Middle
nl: Welsh, Middel

en: Welsh, Old
nl: Welsh, Oud

en: Wolaytta
nl: Walamo

en: Wolof, Gambian
nl: Wolof, Gambia

en: Wom (Papua New Guinea)
nl: Wom (Papua Nieuw-Guinea)

en: Yaka (Central African Republic)
nl: Yaka (Centraal Afrikaanse Republiek)

en: Yakut
nl: Jakoets

en: Yali, Pass Valley
nl: Yali, Pass Vallei

en: Yamphu, Southern
nl: Yamphu, Zuidelijk

en: Yan-nhaŋu Sign Language
nl: Yan-nhaŋu gebarentaal

en: Yapese
nl: Yapees

en: Yiddish
nl: Jiddisch

en: Yiddish, Eastern
nl: Yiddisch, Oostelijk

en: Yiddish, Western
nl: Yiddisch, Westelijk

en: Yolŋu Sign Language
nl: Yolŋu gebarentaal

en: Yucatec Maya Sign Language
nl: Yucateeks Maya gebarentaal

en: Yugoslavian Sign Language
nl: Joegoslavische gebarentaal

en: Yugur, East
nl: Yugur, Oost

en: Yukaghir, Northern
nl: Yukaghir, Noordelijk

en: Yukaghir, Southern
nl: Yukaghir, Zuidelijk

en: Yupik, Central
nl: Yupik, Centraal

en: Yupik, Central Siberian
nl: Yupik, Centraal Siberisch

en: Yupik, Pacific Gulf
nl: Yupik, Pacifische Golf

en: Zambian Sign Language
nl: Zambiaanse gebarentaal

en: Zande (individual language)
nl: Zande (individuele taal)

en: Zapotec, Ancient
nl: Zapotec, Antiek

en: Zapotec, Southeastern Ixtlán
nl: Zapotec, Zuidoostelijk Ixtlán

en: Zapotec, Southern Rincon
nl: Zapotec, Zuidelijk Rincon

en: Zapotec, Western Tlacolula Valley
nl: Zapotec, Westelijke Tlacolula Vallei

en: Zarphatic
nl: Zarfatisch

en: Zhuang
nl: Zhuang, Tsjoeang

en: Zhuang, Central Hongshuihe
nl: Zhuang, Centraal Hongshuihe

en: Zhuang, Eastern Hongshuihe
nl: Zhuang, Oostelijk Hongshuihe

en: Zimbabwe Sign Language
nl: Zimbabwaanse gebarentaal

en: Zulu
nl: Zoeloe
