calibre - en to hi translation catalogue (401 entries)

en: 'Are'are
hi: 'आर'आर

en: Aari
hi: आरि

en: Aasáx
hi: आसाक्स

en: Abaga
hi: अबागा

en: Abai Sungai
hi: अबाइ सुन्गाइ

en: Abanyom
hi: अबानयौम

en: Abau
hi: अबाऊ

en: Abaza
hi: अबाज़ा

en: Abidji
hi: अबिड्जि

en: Abishira
hi: अबिशिरा

en: Abkhazian
hi: अब्खाज़ियन्

en: Abom
hi: अबोम

en: Abon
hi: अबोन

en: Abron
hi: अब्रोन

en: Abu
hi: अबु

en: Abua
hi: अबुआ

en: Abui
hi: अबुई

en: Abure
hi: अबुरे

en: Abé
hi: अबी

en: Achagua
hi: अचान्गुआ

en: Achang
hi: अचान्ग

en: Acheron
hi: अचेरौन

en: Achi
hi: अचि

en: Achinese
hi: अचीनी

en: Acoli
hi: ऐकोलि

en: Acroá
hi: अकोरा

en: Adabe
hi: अडाबे

en: Adang
hi: अडान्ग

en: Adangbe
hi: अडान्ग्बी

en: Adangme
hi: अडान्ग्मी

en: Adele
hi: अडीली

en: Adhola
hi: अढोला

en: Adi
hi: अदि

en: Adioukrou
hi: अडिओउक्रोउ

en: Adonara
hi: अडोनारा

en: Aduge
hi: अडुज

en: Adyghe
hi: अद्य्घी

en: Adzera
hi: अद्ज़ेरा

en: Aeka
hi: ऐका

en: Aer
hi: ऐर्

en: Afade
hi: अफ़ाडे

en: Afar
hi: अफ़ार

en: Afghan Sign Language
hi: अफ़्गानी संकेत

en: Afitti
hi: अफ़िट्टी

en: Afrihili
hi: अफ़्रिहिल्लि

en: Afrikaans
hi: अफ्रीकी

en: Agarabi
hi: अगराबी

en: Agariya
hi: अगारिआ

en: Agatu
hi: अगाटु

en: Aghem
hi: अघेम

en: Aghu
hi: अघउ

en: Aghul
hi: अघुल

en: Agi
hi: अगी

en: Aguacateco
hi: अगुआकातेको

en: Aguano
hi: अगुआनो

en: Aguaruna
hi: अगुआरुना

en: Aguna
hi: अगुना

en: Agutaynen
hi: अगुतायेन

en: Ahanta
hi: अहान्टा

en: Ahirani
hi: अहिरानि

en: Ahom
hi: अहोम

en: Ahtena
hi: अहटेना

en: Ai-Cham
hi: ऐ-चाम

en: Aighon
hi: ऐघोन

en: Aimaq
hi: ऐमाक़

en: Aimele
hi: ऐमीली

en: Aimol
hi: ऐमोल

en: Ainbai
hi: ऐनबाइ

en: Ainu (China)
hi: ऐनु (चीन)

en: Ainu (Japan)
hi: ऐनु (जापान)

en: Aiome
hi: ऐओमे

en: Airoran
hi: ऐरोरान

en: Aiton
hi: ऐटोन

en: Aja (Benin)
hi: आजा (बेनिन)

en: Aja (Sudan)
hi: अजा (सुडान)

en: Ajawa
hi: अजावा

en: Ajië
hi: अजीए

en: Ak
hi: अक

en: Aka-Bea
hi: अका-बीआ

en: Aka-Bo
hi: आका-बो

en: Aka-Cari
hi: आका-कारि

en: Aka-Jeru
hi: आक-जेरु

en: Aka-Kede
hi: आका-केडे

en: Aka-Kol
hi: आका-कोल

en: Aka-Kora
hi: आका-कोरा

en: Akan
hi: अकान

en: Akar-Bale
hi: अकार-बले

en: Akaselem
hi: आकासेलेम

en: Ake
hi: अकी

en: Akeu
hi: अकेऊ

en: Akha
hi: अखा

en: Akhvakh
hi: अख्वाख

en: Akkadian
hi: अक्काडिअन

en: Aklanon
hi: अक्लाओन

en: Akolet
hi: अकोलेट

en: Akpa
hi: अक्पा

en: Akrukay
hi: अक्रुकै

en: Akum
hi: अकुम

en: Akurio
hi: अकुरिओ

en: Akwa
hi: अक्वा

en: Alabama
hi: अलबामा

en: Alago
hi: अलागो

en: Alak
hi: अलाक

en: Alamblak
hi: अलम्ब्लाक

en: Alangan
hi: अल्लन्गान

en: Alapmunte
hi: अलपमुन्ते

en: Alawa
hi: अलावा

en: Albanian
hi: अल्बेनियन्

en: Alege
hi: अलेगे

en: Aleut
hi: अलेउट

en: Algerian Sign Language
hi: एलजीरियाई संकेत भाषा

en: Algonquin
hi: अल्गोन्क्विन

en: Ali
hi: अलि

en: Alladian
hi: अल्लाडिअन

en: Allar
hi: अल्लार

en: Alor
hi: अलोर

en: Alsea
hi: अल्सीआ

en: Alugu
hi: अलुगु

en: Alumu-Tesu
hi: अलुमु-तेसू

en: Alune
hi: अलुने

en: Alur
hi: अलुर

en: Alutor
hi: अलुटोर्

en: Alyawarr
hi: अल्यावार्र

en: Amahai
hi: अमाहाई

en: Amahuaca
hi: आमाहुआका

en: Amaimon
hi: अमामौन

en: Amal
hi: अमाल

en: Amanab
hi: अमानाब

en: Amara
hi: अमारा

en: Amarasi
hi: अमारासि

en: Ambai
hi: अमबाइ

en: Ambakich
hi: अम्बाकिच

en: Ambelau
hi: आंबेलाउ

en: Ambele
hi: अमबेले

en: Amblong
hi: अम्ब्लोन्ग

en: Ambo
hi: अम्बो

en: Ambrak
hi: अम्ब्राक

en: Ambulas
hi: अम्बुलास

en: Amdang
hi: अमडान्ग

en: Amele
hi: अमेले

en: American Sign Language
hi: अमेरिका संकेत भाषा

en: Amharic
hi: अम्हारिक्

en: Ami
hi: अमी

en: Amis
hi: अमिस

en: Amo
hi: अमो

en: Amol
hi: अमोल

en: Ampanang
hi: अम्पानन्ग्

en: Amto
hi: अम्टो

en: Amundava
hi: अमुनडावा

en: Anaang
hi: अनान्ग

en: Anakalangu
hi: अन्कालान्गु

en: Anal
hi: अनाल

en: Anambé
hi: आनाम्बे

en: Andai
hi: अनडाई

en: Andaqui
hi: अन्डाक़ुइ

en: Andarum
hi: अन्डारुम

en: Andh
hi: अनढ

en: Andi
hi: अन्डि

en: Andoa
hi: अन्डोआ

en: Andoque
hi: अन्डोक़ुई

en: Anem
hi: अनेम

en: Aneme Wake
hi: अनीमी वाके

en: Angaataha
hi: अन्गाताहा

en: Angal
hi: अन्गल

en: Angal Enen
hi: अन्गाल एनेन

en: Angika
hi: अन्गिका

en: Angolar
hi: अन्गोलर

en: Angor
hi: अन्गोर

en: Angoram
hi: अन्गोराम्

en: Animere
hi: ऐनिमीरी

en: Ankave
hi: अनकावे

en: Anor
hi: अनोर

en: Anserma
hi: अन्सेर्मा

en: Ansus
hi: अन्सुस

en: Anuak
hi: आउआक

en: Anuki
hi: अनुकि

en: Anuta
hi: अनुटा

en: Anyin
hi: अन्यिन

en: Aore
hi: ओरे

en: Apalaí
hi: अपालाइ

en: Apatani
hi: अपातनि

en: Apiaká
hi: अपिअका

en: Apurinã
hi: अपुरिना

en: Aputai
hi: अपुताइ

en: Arabana
hi: अराबाना

en: Arabela
hi: अराबेला

en: Arabic
hi: अरबी

en: Araki
hi: अराकि

en: Aranadan
hi: अरानादान

en: Araona
hi: अराओना

en: Arapaho
hi: अरापाहो

en: Arapaso
hi: अरापासो

en: Arawak
hi: अरावाक

en: Arbore
hi: अर्बोरे

en: Archi
hi: आर्ची

en: Areba
hi: अरीबा

en: Arem
hi: अरेम

en: Argobba
hi: अर्गोब्बा

en: Arguni
hi: अर्गुनि

en: Arhâ
hi: अऱा

en: Arhö
hi: अह्रो

en: Ari
hi: अरी

en: Arigidi
hi: अरिगिडी

en: Arikapú
hi: अरिकापु

en: Arikara
hi: अरिकारा

en: Arikem
hi: अरिकेम

en: Arma
hi: अर्मा

en: Armenian
hi: अरमेनियन्

en: Arosi
hi: अरोसा

en: Arta
hi: अर्टा

en: Arutani
hi: अरुटानि

en: As
hi: ऐस

en: Asas
hi: असास

en: Ashe
hi: अशी

en: Ashkun
hi: अश्कुन

en: Asilulu
hi: असिलुलु

en: Asoa
hi: असोआ

en: Assamese
hi: असामी

en: Asturian
hi: अस्तूरी

en: Asu (Tanzania)
hi: असु (तंज़ानिया)

en: Asumboa
hi: असुम्बोआ

en: Asuri
hi: असुरी

en: Ata
hi: आटा

en: Atakapa
hi: अटाकापा

en: Atampaya
hi: अटाम्पाया

en: Atemble
hi: अटीम्ब्ली

en: Ati
hi: अटी

en: Atorada
hi: अटोराडा

en: Attié
hi: अट्टी

en: Aulua
hi: औलुआ

en: Aushi
hi: औशी

en: Australian Sign Language
hi: ऑस्ट्रेलियाई संकेत भाषा

en: Austrian Sign Language
hi: ऑस्ट्रियाई संकेत भाषा

en: Avestan
hi: अवेस्तन

en: Awutu
hi: अवुटु

en: Axamb
hi: अक्स्म्ब

en: Aymara
hi: आयमारा

en: Azerbaijani
hi: अज़रबैंजानी

en: Babango
hi: साँग्रो

en: Bankon
hi: बनकोन

en: Bashkir
hi: बशख़िर

en: Basque
hi: बास्क्

en: Batak Angkola
hi: बटाक अन्ग्कोला

en: Belarusian
hi: बैलोरूशियन्

en: Bengali
hi: बँगाली

en: Bislama
hi: बिस्लामा

en: Bragat
hi: ब्रागत

en: Breton
hi: ब्रेटन

en: Bulgarian
hi: बल्गेरियन्

en: Burmese
hi: बर्लिस

en: Buruwai
hi: बुरुवाइ

en: Catalan
hi: कातालान

en: Chinese
hi: चीनी

en: Corsican
hi: कोर्सीकन

en: Croatian
hi: क्रोएशन्

en: Czech
hi: चेक

en: Danish
hi: डैनीश

en: Dano
hi: डानो

en: Defaka
hi: डेफ़ाका

en: Denya
hi: डेनया

en: Dutch
hi: डच्

en: Dzodinka
hi: ड्ज़ोदिन्का

en: Dzongkha
hi: भुटानी

en: Eloyi
hi: एलोयी

en: English
hi: अंग्रेजी

en: Esimbi
hi: एसिम्बि

en: Esperanto
hi: एस्पेरान्तो

en: Estonian
hi: ऐस्तोनियन्

en: Faroese
hi: फिरोज़ी

en: Fembe
hi: फ़ेम्बे

en: Fijian
hi: फ़ीजी

en: Finnish
hi: फिनिश

en: French
hi: फ्रेंच

en: Galo
hi: गालो

en: Georgian
hi: जॉर्जीयन्

en: German
hi: ज़र्मन

en: Ghotuo
hi: घोटुओ

en: Gikyode
hi: गिकयोडे

en: Goemai
hi: गोएमै

en: Guarani
hi: गुआरानी

en: Gujarati
hi: गुज़राती

en: Haeke
hi: हाएकी

en: Hamer-Banna
hi: हामेर्-बना

en: Hausa
hi: होउसा

en: Hebrew
hi: हिब्रीऊ

en: Heyo
hi: हेयो

en: Hindi
hi: हिंदी

en: Hungarian
hi: हंगेरी

en: Icelandic
hi: आईस्लैंडिक्

en: Igo
hi: ईगो

en: Inabaknon
hi: इनाबाक्नोन

en: Indonesian
hi: इन्डोनेशियन्

en: Interlingue
hi: ईन्टरलिंगुइ

en: Inuktitut
hi: इनूकीटूत्

en: Inupiaq
hi: इनुपियाक्

en: Ipulo
hi: इपुलो

en: Irish
hi: आईरिश

en: Italian
hi: ईटालियन्

en: Japanese
hi: जापानी

en: Jarawa (India)
hi: जारवा (भारत)

en: Javanese
hi: जावानीस

en: Kahua
hi: काहुआ

en: Kannada
hi: कन्नड़

en: Karo (Brazil)
hi: कारो (ब्राज़िल)

en: Kashmiri
hi: काश्मिरी

en: Kazakh
hi: कज़ाख

en: Kinyarwanda
hi: किन्यारवाण्डा

en: Kirghiz
hi: किरघिज़

en: Korean
hi: कोरीयन्

en: Kurdish
hi: कुरदीश

en: Lampung Nyo
hi: लैम्पुन्ग न्यो

en: Lao
hi: लाओथीयन्

en: Latin
hi: लैटीन

en: Latvian
hi: लाटवियन् (लेट्टीश)

en: Legbo
hi: लेग्बो

en: Lingala
hi: लिंगाला

en: Lithuanian
hi: लिथुनियन्

en: Macedonian
hi: मैसेडोनियन्

en: Malagasy
hi: मालागासी

en: Malayalam
hi: मलयालम

en: Maltese
hi: मालटिस्

en: Mandobo Atas
hi: मान्दोबो आतास

en: Manide
hi: मैनिडे

en: Manna-Dora
hi: तेलेगु

en: Maori
hi: मेओरी

en: Marathi
hi: मराठी

en: Mongolian
hi: मोंगोलियन

en: Mpur
hi: म्पुर

en: Mufian
hi: मुफ़िअन

en: Muratayak
hi: मुराटायाक

en: Nanubae
hi: ननुबाए

en: Nauru
hi: नायरू

en: Nend
hi: नेन्ड

en: Ngas
hi: न्गास

en: Ngelima
hi: न्गेलिमा

en: Norwegian
hi: नार्वेजीयन्

en: Obokuitai
hi: ओबोकुइताइ

en: Obolo
hi: ओबोलो

en: Oromo
hi: ओरोमो (अफ़ान)

en: Pal
hi: पाल

en: Pemon
hi: पेनोम

en: Persian
hi: पर्शियन्

en: Polish
hi: पॉलिश

en: Portuguese
hi: पुर्तुगी

en: Putukwam
hi: पुटुक्वाम

en: Qawasqar
hi: क़ावास्क़ार

en: Qimant
hi: क़िमन्ट

en: Rajasthani
hi: राजेस्थानी

en: Reel
hi: रील्

en: Romanian
hi: रूमानीयन्

en: Rundi
hi: किरून्दी

en: Russian
hi: रुसी

en: Sa'a
hi: सा'अ

en: Safeyoka
hi: साफ़ीयोका

en: Samoan
hi: सामोन

en: Sanskrit
hi: संस्कृत

en: Serbian
hi: सर्बियन्

en: Shona
hi: सोणा

en: Sindhi
hi: सिन्धी

en: Siwu
hi: सिवु

en: Slovak
hi: स्लोवाक्

en: Slovenian
hi: स्लोवेनियन्

en: Solong
hi: सोलोन्ग

en: Somali
hi: सोमाली

en: Sundanese
hi: सुन्दानीस

en: Swati
hi: सीस्वाटि

en: Swedish
hi: स्विडिश

en: Tagalog
hi: तागालोग

en: Taikat
hi: टाइकाट

en: Tainae
hi: ताइनै

en: Tajik
hi: ताजिक्

en: Tamil
hi: तमिल

en: Tapei
hi: टपी

en: Tatar
hi: टाटर

en: Thai
hi: थाई

en: Tibetan
hi: तिब्बती

en: Tigrinya
hi: तिग्रीन्या

en: Tonga (Tonga Islands)
hi: टोंगा

en: Tsonga
hi: सोंगा

en: Tswana
hi: सेत्स्वाना

en: Turkish
hi: तुक्रीश

en: Turkmen
hi: तुक्रमेन

en: Twi
hi: ट्वी

en: Uab Meto
hi: उआब मेटो

en: Uighur
hi: उईघुर

en: Ukrainian
hi: यूक्रेनियन्

en: Urdu
hi: ऊर्दु

en: Uzbek
hi: उज़बेक्

en: Vietnamese
hi: वियेतनामी

en: Waorani
hi: वाओरानि

en: Welsh
hi: वेल्श

en: Wolof
hi: वोलोफ

en: Xhosa
hi: षोसा

en: Yanesha'
hi: यनेशा'

en: Yiddish
hi: येहुदी

en: Yoruba
hi: योरूबा

en: Zaiwa
hi: ज़ैवा

en: Zulu
hi: ज़ुलू

en: Àhàn
hi: अहान

en: Áncá
hi: अनका

en: Ömie
hi: ओमि
