calibre - en to es translation catalogue (2610 entries)

en: /Gwi
es: Gwi

en: =/Hua
es: =|Hua

en: A-Pucikwar
es: A-pucikwar

en: Abai Sungai
es: Abai sungai

en: Abkhazian
es: Abjasio

en: Abnaki, Eastern
es: Abenaki oriental

en: Abnaki, Western
es: Abenaki occidental

en: Achinese
es: Achenés

en: Achuar-Shiwiar
es: Achuar-shiwiar

en: Aché
es: Aché guayakí

en: Acipa, Eastern
es: Acipa oriental

en: Acoli
es: Acholi

en: Adamorobe Sign Language
es: Lengua de signos adamorobe

en: Adyghe
es: Adigué

en: Aequian
es: Ecuo

en: Afghan Sign Language
es: Lengua de signos afgana

en: Afrikaans
es: Afrikáans

en: Aghu-Tharnggala
es: Aghu-tharnggala

en: Agta, Alabat Island
es: Agta de Alabat

en: Agta, Casiguran Dumagat
es: Agta casiguran dumagat

en: Agta, Central Cagayan
es: Agta cagayano central

en: Agta, Dicamay
es: Agta de Dicamay

en: Agta, Dupaninan
es: Agta de Dupaninan

en: Agta, Isarog
es: Aeta isarog

en: Agta, Mt. Iraya
es: Aeta del monte Iraya

en: Agta, Mt. Iriga
es: Aeta del monte Iriga

en: Agta, Pahanan
es: Agta pahanan

en: Agta, Umiray Dumaget
es: Agta umiray dumaget

en: Agta, Villa Viciosa
es: Agta de Villa Viciosa

en: Ai-Cham
es: Ai-cham

en: Ainu (Japan)
es: Ainu (Japón)

en: Aizi, Aproumu
es: Aizi aproumu

en: Aizi, Mobumrin
es: Aizi mobumrin

en: Aizi, Tiagbamrin
es: Aizi tiagbamrin

en: Aja (Benin)
es: Aja (Benín)

en: Aja (Sudan)
es: Aja (Sudán)

en: Ajyíninka Apurucayali
es: Ajyíninka apurucayali

en: Aka-Bea
es: Aka-bea

en: Aka-Bo
es: Aka-bo

en: Aka-Cari
es: Aka-cari

en: Aka-Jeru
es: Aka-jeru

en: Aka-Kede
es: Aka-kede

en: Aka-Kol
es: Aka-kol

en: Aka-Kora
es: Aka-kora

en: Akan
es: Acano

en: Akar-Bale
es: Akar-bale

en: Akkadian
es: Acadio

en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
es: Lengua de signos beduina al-sayyid

en: Alaba-K’abeena
es: Alaba-k'abeena

en: Albanian
es: Albanés

en: Albanian Sign Language
es: Lengua de signos albanesa

en: Albanian, Arbëreshë
es: Albanés arbëreshë

en: Albanian, Arvanitika
es: Albanés arbanita

en: Albanian, Gheg
es: Albanés guego

en: Albanian, Tosk
es: Albanés tosco

en: Aleut
es: Aleutiano

en: Aleut, Mednyj
es: Aleutinano mednyj

en: Algerian Sign Language
es: Lengua de signos argelina

en: Algonquian, Carolina
es: Algonquino de Carolina

en: Algonquin
es: Algonquino

en: Alladian
es: Alladiano

en: Alta, Northern
es: Alta septentrional

en: Alta, Southern
es: Alta meridional

en: Altai, Northern
es: Altai septentrional

en: Altai, Southern
es: Altai meridional

en: Alumu-Tesu
es: Alumu-tesu

en: Alviri-Vidari
es: Alviri-vidari

en: Ama (Papua New Guinea)
es: Ama (Papúa Nueva Guinea)

en: Ama (Sudan)
es: Ama (Sudán)

en: Amami-Oshima, Northern
es: Amami septentrional

en: Amami-Oshima, Southern
es: Amami meridional

en: Amba (Solomon Islands)
es: Amba (Islas Salomón)

en: Ambae, East
es: Ambae oriental

en: Ambae, West
es: Ambae occidental

en: Ambrym, North
es: Ambrym septentrional

en: Ambrym, Southeast
es: Ambrym sudoriental

en: American Sign Language
es: Lengua de signos estadounidense

en: Amharic
es: Amhárico

en: Amis, Nataoran
es: Amis nataoran

en: Amuzgo, Guerrero
es: Amuzgo septentrional

en: Amuzgo, Ipalapa
es: Bajo amuzgo oriental

en: Amuzgo, San Pedro Amuzgos
es: Alto amuzgo oriental

en: Andra-Hus
es: Andra-hus

en: Aneme Wake
es: Aneme wake

en: Angal Enen
es: Angal enen

en: Angal Heneng
es: Angal heneng

en: Anglo-Norman
es: Anglonormando

en: Angloromani
es: Anglorromaní

en: Anyin Morofo
es: Morofo

en: Ap Ma
es: Ap ma

en: Apache, Jicarilla
es: Apache jicarilla

en: Apache, Kiowa
es: Apache kiowa

en: Apache, Lipan
es: Apache lipán

en: Apache, Mescalero-Chiricahua
es: Apache mescalero-chiricahua

en: Apache, Western
es: Apache occidental

en: Apalachee
es: Apalache

en: Aquitanian
es: Aquitano

en: Arabic
es: Árabe

en: Arabic, Algerian
es: Árabe argelino

en: Arabic, Algerian Saharan
es: Árabe argelino saharaui

en: Arabic, Andalusian
es: Árabe andalusí

en: Arabic, Baharna
es: Árabe bahreiní

en: Arabic, Chadian
es: Árabe chádico

en: Arabic, Cypriot
es: Árabe chipriota

en: Arabic, Dhofari
es: Árabe dhofarí

en: Arabic, Eastern Egyptian Bedawi
es: Árabe egipcio oriental

en: Arabic, Egyptian
es: Árabe egipcio

en: Arabic, Gulf
es: Árabe del golfo Pérsico

en: Arabic, Hadrami
es: Árabe hadramí

en: Arabic, Hijazi
es: Árabe hijazí

en: Arabic, Judeo-Iraqi
es: Árabe judeo-iraquí

en: Arabic, Judeo-Moroccan
es: Árabe judeo-marroquí

en: Arabic, Judeo-Tripolitanian
es: Árabe judeo-tripolitano

en: Arabic, Judeo-Tunisian
es: Árabe judeo-tunecino

en: Arabic, Judeo-Yemeni
es: Árabe judeo-yemení

en: Arabic, Libyan
es: Árabe libio

en: Arabic, Mesopotamian
es: Árabe mesopotámico

en: Arabic, Moroccan
es: Árabe marroquí

en: Arabic, Najdi
es: Árabe najdí

en: Arabic, North Levantine
es: Árabe norlevantino

en: Arabic, North Mesopotamian
es: Árabe normesopotámico

en: Arabic, Omani
es: Árabe omaní

en: Arabic, Saidi
es: Árabe alto egipcio

en: Arabic, Sanaani
es: Árabe sananí

en: Arabic, Shihhi
es: Árabe chijí

en: Arabic, Siculo
es: Árabe siciliano

en: Arabic, South Levantine
es: Árabe surlevantino

en: Arabic, Standard
es: Árabe estándar

en: Arabic, Sudanese
es: Árabe sudanés

en: Arabic, Ta'izzi-Adeni
es: Árabe yemení

en: Arabic, Tajiki
es: Árabe tayiko

en: Arabic, Tunisian
es: Árabe tunecino

en: Arabic, Uzbeki
es: Árabe uzbeko

en: Aragonese
es: Aragonés

en: Aralle-Tabulahan
es: Aralle-tabulahan

en: Aramaic, Jewish Babylonian (ca. 200-1200 CE)
es: Arameo judeo-babilonio (ca. 200-1200 d. C.)

en: Aramaic, Jewish Palestinian
es: Arameo judeo-palestino

en: Aramaic, Official (700-300 BCE)
es: Arameo oficial (700-300 a. C.)

en: Aramaic, Old (up to 700 BCE)
es: Arameo antiguo (hasta 700 a. C.)

en: Aramaic, Samaritan
es: Arameo samaritano

en: Aranama-Tamique
es: Aranama-tamique

en: Aranda, Lower Southern
es: Bajo aranda meridional

en: Arapaho
es: Arapajó

en: Arapesh, Abu'
es: Arapesh abu'

en: Arapesh, Bumbita
es: Arapesh bumbita

en: Arawak
es: Arahuaco

en: Argentine Sign Language
es: Lengua de signos argentina

en: Arifama-Miniafia
es: Arifama-miniafia

en: Armenian
es: Armenio

en: Armenian Sign Language
es: Lengua de signos armenia

en: Armenian, Classical
es: Armenio clásico

en: Armenian, Middle
es: Armenio medio

en: Arop-Lokep
es: Arop-lokep

en: Arop-Sissano
es: Arop-sissano

en: Arrarnta, Western
es: Arrente occidental

en: Arrernte, Eastern
es: Arrente oriental

en: Aruá (Amazonas State)
es: Aruá (estado de Amazonas)

en: Aruá (Rondonia State)
es: Aruá (estado de Rondonia)

en: Arára, Mato Grosso
es: Arara de Mato Grosso

en: Arára, Pará
es: Arara de Pará

en: Ashéninka Pajonal
es: Ashéninka de Pajonal

en: Ashéninka Perené
es: Ashéninka de Perené

en: Ashéninka, Pichis
es: Ashéninka de Pichis

en: Ashéninka, South Ucayali
es: Ashéninka de Ucayali meridional

en: Ashéninka, Ucayali-Yurúa
es: Ashéninka de Ucayali-Yurúa

en: Asmat, Casuarina Coast
es: Asmat de la costa Casuarina

en: Asmat, Central
es: Asmat central

en: Asmat, North
es: Asmat septentrional

en: Asmat, Yaosakor
es: Asmat yaosakor

en: Assamese
es: Asamés

en: Asturian
es: Asturiano

en: Asurini, Tocantins
es: Asuriní de Tocantins

en: Asuriní, Xingú
es: Asuriní de Xingú

en: Atong (Cameroon)
es: Atong (Camerún)

en: Atta, Faire
es: Atta de Faire

en: Atta, Pamplona
es: Atta de Pamplona

en: Atta, Pudtol
es: Atta de Pudtol

en: Australian Aborigines Sign Language
es: Lengua de signos aborigen australiana

en: Australian Sign Language
es: Lengua de signos australiana

en: Austrian Sign Language
es: Lengua de signos austriaca

en: Avar, Old
es: Ávaro antiguo

en: Avaric
es: Ávaro

en: Avestan
es: Avéstico

en: Avá-Canoeiro
es: Avá-canoeiro

en: Awa (Papua New Guinea)
es: Awa (Papúa Nueva Guinea)

en: Awa-Cuaiquer
es: Awá-cuaiquer

en: Awad Bing
es: Awad bing

en: Awyu, Asue
es: Awyu asue

en: Awyu, Central
es: Awyu central

en: Awyu, Edera
es: Awyu edera

en: Awyu, Jair
es: Awyu jair

en: Awyu, North
es: Awyu septentrional

en: Awyu, South
es: Awyu meridional

en: Ayi (Papua New Guinea)
es: Ayi (Papúa Nueva Guinea)

en: Aymara
es: Aimara

en: Aymara, Central
es: Aimara central

en: Aymara, Southern
es: Aimara meridional

en: Ayta, Abellen
es: Aeta abellen

en: Ayta, Ambala
es: Aeta ambala

en: Ayta, Mag-antsi
es: Aeta mag-antsi

en: Ayta, Mag-Indi
es: Aeta mag-indi

en: Ayta, Magbukun
es: Aeta mariveleño

en: Ayta, Sorsogon
es: Aeta sorsogon

en: Ayta, Tayabas
es: Aeta tayabas

en: Azerbaijani
es: Azerí

en: Azerbaijani, North
es: Azerí septentrional

en: Azerbaijani, South
es: Azerí meridional

en: Babar, North
es: Babar septentrional

en: Babar, Southeast
es: Babar sudoriental

en: Bactrian
es: Bactriano

en: Bafaw-Balong
es: Bafaw-balong

en: Baga Kaloum
es: Baga kaloum

en: Baga Koga
es: Baga koga

en: Baga Pokur
es: Baga pokur

en: Baga Sitemu
es: Baga sitemu

en: Baga Sobané
es: Baga sobané

en: Bago-Kusuntu
es: Bago-kusuntu

en: Bai, Central
es: Bai central

en: Bai, Lama
es: Bai lama

en: Bai, Panyi
es: Bai panyi

en: Bai, Southern
es: Bai meridional

en: Bainouk-Gunyaamolo
es: Bainouk-gunyaamolo

en: Bainouk-Gunyuño
es: Bainouk-gunyuño

en: Bainouk-Samik
es: Bainouk-samik

en: Bajau, Indonesian
es: Bajau indonesio

en: Bajau, West Coast
es: Bajau costero occidental

en: Baka (Cameroon)
es: Baka (Camerún)

en: Baka (Sudan)
es: Baka (Sudán)

en: Balanta-Ganja
es: Balanta-ganja

en: Balanta-Kentohe
es: Balanta-kentohe

en: Bali (Democratic Republic of Congo)
es: Bali (República Democrática del Congo)

en: Balinese
es: Balinés

en: Balochi, Eastern
es: Baluchi oriental

en: Balochi, Southern
es: Baluchi meridional

en: Balochi, Western
es: Baluchi occidental

en: Baluan-Pam
es: Baluan-pam

en: Bamako Sign Language
es: Lengua de signos de Bamako

en: Bambili-Bambui
es: Bambili-bambui

en: Ban Khor Sign Language
es: Lengua de signos de Ban Khor

en: Banda, Mid-Southern
es: Banda centromeridional

en: Banda, South Central
es: Banda central meridional

en: Banda, Togbo-Vara
es: Banda togbo-vara

en: Banda, West Central
es: Banda centrooccidental

en: Banda-Bambari
es: Banda-bambari

en: Banda-Banda
es: Banda-banda

en: Banda-Mbrès
es: Banda-mbrès

en: Banda-Ndélé
es: Banda-ndélé

en: Banda-Yangere
es: Banda-yangere

en: Barasana-Eduria
es: Barasana-eduria

en: Bareli, Palya
es: Bareli palya

en: Bareli, Pauri
es: Bareli pauri

en: Bareli, Rathwi
es: Bareli rathwi

en: Barrow Point
es: Punta Barrow

en: Basa (Cameroon)
es: Basa (Camerún)

en: Basa-Gumna
es: Basa-gumna

en: Basa-Gurmana
es: Basa-gurmana

en: Basque
es: Vasco

en: Bassa-Kontagora
es: Bassa-kontagora

en: Batak Alas-Kluet
es: Batak alas-kluet

en: Batak Angkola
es: Batak angkola

en: Batak Dairi
es: Batak dairi

en: Batak Karo
es: Batak karo

en: Batak Mandailing
es: Batak mandailing

en: Batak Simalungun
es: Batak simalungun

en: Batak Toba
es: Batak toba

en: Bati (Cameroon)
es: Bati (Camerún)

en: Bavarian
es: Bávaro

en: Beja
es: Beya

en: Belanda Viri
es: Belanda viri

en: Belarusian
es: Bielorruso

en: Beli (Papua New Guinea)
es: Beli (Papúa Nueva Guinea)

en: Beli (Sudan)
es: Beli (Sudán)

en: Bella Coola
es: Bella coola

en: Bembe
es: Bemba

en: Bengali
es: Bengalí

en: Bengkala Sign Language
es: Lengua de signos de Benkala

en: Berawan, Central
es: Berawan central

en: Berawan, East
es: Berawan oriental

en: Berawan, West
es: Berawan occidental

en: Bete-Bendi
es: Bete-bendi

en: Beti (Côte d'Ivoire)
es: Beti (Costa de Marfil)

en: Bhil, Sindhi
es: Bhil sindhi

en: Bhojpuri
es: Bopurí

en: Bhoti, Spiti
es: Spiti bhoti

en: Bhoti, Stod
es: Stod bhoti

en: Biao Mon
es: Biao mon

en: Bidayuh, Bau
es: Bidayuh bau

en: Bidayuh, Biatah
es: Bidayuh biatah

en: Bidayuh, Bukar-Sadung
es: Bidayuh bukar-sadung

en: Bidayuh, Tringgus-Sembaan
es: Bidayuh tringgus-sembaan

en: Bikol
es: Bicolano

en: Bikol, Buhi'non
es: Bicolano de Buhi'non

en: Bikol, Central
es: Bicolano central

en: Bikol, Libon
es: Bicolano de Libon

en: Bikol, Miraya
es: Bicolano de Miraya

en: Bikol, Northern Catanduanes
es: Bikol de Catanduanes septentrional

en: Bikol, Rinconada
es: Bicolano de Rinconada

en: Bikol, Southern Catanduanes
es: Bikol de Catanduanes meridional

en: Bikol, West Albay
es: Bicolano de Albay occidental

en: Bina (Papua New Guinea)
es: Bina (Papúa Nueva Guinea)

en: Binukidnon, Northern
es: Binukidnon septentrional

en: Binukidnon, Southern
es: Binukidnon meridional

en: Birifor, Malba
es: Birifor malba

en: Birifor, Southern
es: Birifor meridional

en: Bisaya, Brunei
es: Bisaya bruneano

en: Bisaya, Sabah
es: Bisaya de Sabah

en: Blaan, Koronadal
es: Bilano de Koronadal

en: Blaan, Sarangani
es: Bilano de Sarangani

en: Blissymbols
es: Símbolos de Bliss

en: Bo (Papua New Guinea)
es: Bo (Papúa Nueva Guinea)

en: Bo-Rukul
es: Bo-rukul

en: Bo-Ung
es: Bo-ung

en: Boano (Maluku)
es: Boano (Molucas)

en: Boano (Sulawesi)
es: Boano (Célebes)

en: Bobo Madaré, Northern
es: Bobo madaré septentrional

en: Bobo Madaré, Southern
es: Bobo madaré meridional

en: Bodo (Central African Republic)
es: Bodo (República Centroafricana)

en: Bodo Parja
es: Bodo parja

en: Boko (Benin)
es: Boko (Benín)

en: Boko (Democratic Republic of Congo)
es: Boko (República Democrática del Congo)

en: Bolgarian
es: Protobúlgaro

en: Bolivian Sign Language
es: Lengua de signos boliviana

en: Bon Gula
es: Bon gula

en: Bontok, Central
es: Bontok central

en: Bontok, Eastern
es: Bontok oriental

en: Bontok, Northern
es: Bontok septentrional

en: Bontok, Southern
es: Bontok meridional

en: Bontok, Southwestern
es: Bontok sudoccidental

en: Bor, Belanda
es: Belanda bor

en: Boro (Ethiopia)
es: Boro (Etiopía)

en: Bosnian
es: Bosnio

en: Bote-Majhi
es: Bote-majhi

en: Bozo, Jenaama
es: Bozo jenaama

en: Bozo, Kɛlɛngaxo
es: Bozo kelengaxo

en: Bozo, Tiemacèwè
es: Bozo tiemacèwè

en: Bozo, Tiéyaxo
es: Bozo tiéyaxo

en: Brazilian Sign Language
es: Lengua de signos brasileña

en: Breton
es: Bretón

en: Breton, Middle
es: Bretón medio

en: Breton, Old
es: Bretón antiguo

en: British Sign Language
es: Lengua de signos británica

en: Broome Pearling Lugger Pidgin
es: Lengua franca de lugre perlero de Broome

en: Bru, Eastern
es: Bru oriental

en: Bru, Western
es: Bru occidental

en: Brunei
es: Malayo bruneano

en: Buang, Mangga
es: Buang mangga

en: Buang, Mapos
es: Buang mapos

en: Budong-Budong
es: Budong-budong

en: Buginese
es: Buginés

en: Bulgarian
es: Búlgaro

en: Bulgarian Sign Language
es: Lengua de signos búlgara

en: Bullom So
es: Bullom so

en: Bulu (Cameroon)
es: Bulu (Camerún)

en: Bulu (Papua New Guinea)
es: Bulu (Papúa Nueva Guinea)

en: Bunu, Bu-Nao
es: Bunu bu-nao

en: Bunu, Jiongnai
es: Bunu jiongnai

en: Bunu, Wunai
es: Bunu wunai

en: Bunu, Younuo
es: Bunu younuo

en: Bura-Pabir
es: Bura-pabir

en: Burdekin, Lower
es: Bajo burdekin

en: Buriat
es: Buriato

en: Buriat, China
es: Buriato de China

en: Buriat, Mongolia
es: Buriato de Mongolia

en: Buriat, Russia
es: Buriato de Rusia

en: Burmese
es: Birmano

en: Burmese, Old
es: Birmano antiguo

en: Butmas-Tur
es: Butmas-tur

en: Buyang, Baha
es: Buyang baha

en: Buyang, E'ma
es: Buyang e'ma

en: Buyang, Langnian
es: Buyang langnian

en: Bwamu, Cwi
es: Bwamu cwi

en: Bwamu, Láá Láá
es: Bwamu láá láá

en: Béte, Guiberoua
es: Beté de Guiberoua

en: Bété, Daloa
es: Beté de Daloa

en: Bété, Gagnoa
es: Beté de Gagnoa

en: Cakchiquel-Quiché Mixed Language
es: Idioma mixto cakchiquel-quiché

en: Cakfem-Mushere
es: Cakfem-mushere

en: Camunic
es: Camúnico

en: Candoshi-Shapra
es: Candoshi-shapra

en: Cao Lan
es: Cao lan

en: Cao Miao
es: Miao cao

en: Carian
es: Cario

en: Carib, Galibi
es: Caribe galibí

en: Carib, Island
es: Iñeri

en: Carolinian
es: Carolinio

en: Carrier
es: Dakelh

en: Carrier, Southern
es: Dakelh meridional

en: Cashibo-Cacataibo
es: Cashibo-cacataibo

en: Catalan
es: Catalán

en: Catalan Sign Language
es: Lengua de signos catalana

en: Celtiberian
es: Celtíbero

en: Chadian Sign Language
es: Lengua de signos chadiana

en: Cham, Eastern
es: Cham oriental

en: Cham, Western
es: Cham occidental

en: Chatino, Eastern Highland
es: Chatino de Lachao-Yolotepec

en: Chatino, Nopala
es: Chatino de Nopala

en: Chatino, Tataltepec
es: Chatino de Tataltepec

en: Chatino, Western Highland
es: Chatino

en: Chatino, Zacatepec
es: Chatino de Zacatepec

en: Chatino, Zenzontepec
es: Chatino de Zenzontepec

en: Chavacano
es: Chabacano

en: Chechen
es: Checheno

en: Chehalis, Lower
es: Chehalis inferior

en: Chehalis, Upper
es: Chehalis superior

en: Cheke Holo
es: Cheke holo

en: Cherokee
es: Cheroqui

en: Chetti, Wayanad
es: Chetti de Wayanad

en: Chhattisgarhi
es: Chatisgarí

en: Chiangmai Sign Language
es: Lengua de signos de Chiangmai

en: Chiapanec
es: Chiapaneco

en: Chibcha
es: Muisca

en: Chichimeca-Jonaz
es: Chichimeca-jonaz

en: Chicomuceltec
es: Chicomuselteco

en: Chilean Sign Language
es: Lengua de signos chilena

en: Chin, Anu-Hkongso
es: Chin anu-hkongso

en: Chin, Asho
es: Chin asho

en: Chin, Bawm
es: Chin bawm

en: Chin, Bualkhaw
es: Chin bualkhaw

en: Chin, Chinbon
es: Chin chinbon

en: Chin, Daai
es: Chin daai

en: Chin, Eastern Khumi
es: Chin khumi oriental

en: Chin, Falam
es: Chin falam

en: Chin, Hakha
es: Chin hakha

en: Chin, Kaang
es: Chin kaang

en: Chin, Khumi
es: Chin khumi

en: Chin, Laitu
es: Chin laitu

en: Chin, Lautu
es: Chin lautu

en: Chin, Mara
es: Chin mara

en: Chin, Matu
es: Chin matu

en: Chin, Mro-Khimi
es: Chin mro-khimi

en: Chin, Mün
es: Chin mün

en: Chin, Ngawn
es: Chin ngawn

en: Chin, Paite
es: Chin paite

en: Chin, Rawngtu
es: Chin rawngtu

en: Chin, Rungtu
es: Chin rungtu

en: Chin, Senthang
es: Chin senthang

en: Chin, Siyin
es: Chin siyin

en: Chin, Songlai
es: Chin songlai

en: Chin, Sumtu
es: Chin sumtu

en: Chin, Tawr
es: Chin tawr

en: Chin, Tedim
es: Chin tedim

en: Chin, Thado
es: Chin thado

en: Chin, Thaiphum
es: Chin thaiphum

en: Chin, Zotung
es: Chin zotung

en: Chin, Zyphe
es: Chin zyphe

en: Chinantec, Chiltepec
es: Chinanteco de Chiltepec

en: Chinantec, Comaltepec
es: Chinanteco de Comaltepec

en: Chinantec, Lalana
es: Chinanteco de Lalana

en: Chinantec, Lealao
es: Chinanteco de Lealao

en: Chinantec, Ojitlán
es: Chinanteco de Ojitlán

en: Chinantec, Ozumacín
es: Chinanteco de Ozumacín

en: Chinantec, Palantla
es: Chinanteco de Palantla

en: Chinantec, Quiotepec
es: Chinanteco de Quiotepec

en: Chinantec, Sochiapam
es: Chinanteco de Sochiapam

en: Chinantec, Tepetotutla
es: Chinanteco de Tepetotutla

en: Chinantec, Tepinapa
es: Chinanteco de Tepinapa

en: Chinantec, Tlacoatzintepec
es: Chinanteco de Tlacoatzintepec

en: Chinantec, Usila
es: Chinanteco de Usila

en: Chinantec, Valle Nacional
es: Chinanteco de Valle Nacional

en: Chinese
es: Chino

en: Chinese Sign Language
es: Lengua de signos china

en: Chinese, Gan
es: Chino gan

en: Chinese, Hakka
es: Chino hakka

en: Chinese, Huizhou
es: Chino huizhou

en: Chinese, Jinyu
es: Chino jin

en: Chinese, Late Middle
es: Chino medio tardío

en: Chinese, Literary
es: Chino literario

en: Chinese, Mandarin
es: Chino mandarín

en: Chinese, Min Bei
es: Chino min bei

en: Chinese, Min Dong
es: Chino mindong

en: Chinese, Min Nan
es: Chinon min nan

en: Chinese, Min Zhong
es: Chino minzhong

en: Chinese, Old
es: Chino antiguo

en: Chinese, Pu-Xian
es: Chino puxian

en: Chinese, Wu
es: Chino wu

en: Chinese, Xiang
es: Chino xiang

en: Chinese, Yue
es: Chino yuè

en: Chinook jargon
es: Jerga chinook

en: Chittagonian
es: Chitagoniano

en: Chochotec
es: Chocho

en: Chontal, Highland Oaxaca
es: Chontal oaxaqueño de las tierras altas

en: Chontal, Lowland Oaxaca
es: Chontal oaxaqueño de las tieras bajas

en: Chontal, Tabasco
es: Chontal de tabasco

en: Chonyi-Dzihana-Kauma
es: Chonyi-dzihana-kauma

en: Chorasmian
es: Corasmio

en: Chorote, Iyo'wujwa
es: Chorote iyo'wujwa

en: Chorote, Iyojwa'ja
es: Chorote iyojwa'ja

en: Chuukese
es: Chuukés

en: Chuvash
es: Chuvasio

en: Cia-Cia
es: Cia-cia

en: Cimbrian
es: Cimbrio

en: Cinda-Regi-Tiyal
es: Cinda-regi-tiyal

en: Cinta Larga
es: Cinta larga

en: Citak, Tamnim
es: Citak tamnim

en: Cocama-Cocamilla
es: Cocama-cocamilla

en: Colombian Sign Language
es: Lengua de signos colombiana

en: Columbia-Wenatchi
es: Columbia-wenatchi

en: Como Karim
es: Como karim

en: Comorian, Maore
es: Comorense de Mayotte

en: Comorian, Mwali
es: Comorense de Mohéli

en: Comorian, Ndzwani
es: Comorense de Anjouan

en: Comorian, Ngazidja
es: Comorense de Gran Comora

en: Coptic
es: Copto

en: Cora, El Nayar
es: Cora de El Nayar

en: Cora, Santa Teresa
es: Cora de Santa Teresa

en: Cornish
es: Córnico

en: Cornish, Middle
es: Córnico medio

en: Cornish, Old
es: Córnico antiguo

en: Corsican
es: Corso

en: Costa Rican Sign Language
es: Lengua de signos costarricense

en: Cree, Moose
es: Cree alce

en: Cree, Northern East
es: Cree nororiental

en: Cree, Plains
es: Cree de las llanuras

en: Cree, Southern East
es: Cree sudoriental

en: Cree, Swampy
es: Cree de los pantanos

en: Cree, Woods
es: Cree de los bosques

en: Creole Arabic, Babalia
es: Árabe criollo babalia

en: Creole Arabic, Sudanese
es: Árabe criollo sudanés

en: Creole Dutch, Berbice
es: Criollo neerlandés de Berbice

en: Creole Dutch, Skepi
es: Neerlandés criollo de Esequibo

en: Creole English, Antigua and Barbuda
es: Inglés criollo antiguano

en: Creole English, Bahamas
es: Inglés criollo bahameño

en: Creole English, Fernando Po
es: Inglés criollo de Fernando Poo

en: Creole English, Grenadian
es: Inglés criollo granadino

en: Creole English, Guyanese
es: Inglés criollo guyanés

en: Creole English, Hawai'i
es: Inglés criollo hawaiano

en: Creole English, Islander
es: Inglés criollo isleño

en: Creole English, Jamaican
es: Inglés criollo jamaicano

en: Creole English, Nicaragua
es: Inglés criollo nicaragüense

en: Creole English, Sea Island
es: Inglés criollo de las Sea Islands

en: Creole English, Tobagonian
es: Inglés criollo de Tobago

en: Creole English, Trinidadian
es: Inglés criollo trinitense

en: Creole English, Turks And Caicos
es: Inglés criollo de Turcas y Caicos

en: Creole English, Vincentian
es: Inglés criollo sanvicentino

en: Creole English, Virgin Islands
es: Inglés criollo de Islas Vírgenes

en: Creole French, Guadeloupean
es: Francés criollo guadalupense

en: Creole French, Guianese
es: Francés criollo guyanés

en: Creole French, Karipúna
es: Francés criollo karipuna

en: Creole French, Réunion
es: Francés criollo reunionense

en: Creole French, Saint Lucian
es: Francés criollo santalucense

en: Creole French, San Miguel
es: Francés criollo de San Miguel

en: Creole French, Seselwa
es: Francés criollo seychellense

en: Creole Hindi, Andaman
es: Hindi criollo de Andamán

en: Creole Malay, Malaccan
es: Malayo criollo de Malaca

en: Creole Malay, Sri Lankan
es: Malayo criollo de Sri Lanka

en: Creole Portuguese, Korlai
es: Portugués criollo de Korlai

en: Creole Portuguese, Malaccan
es: Portugués criollo de Malaca

en: Creole, Afro-Seminole
es: Criollo afroseminola

en: Creole, Cafundo
es: Criollo de Cafundo

en: Creole, Louisiana
es: Criollo de Luisiana

en: Creole, Torres Strait
es: Criollo del Estrecho de Torres

en: Crioulo, Upper Guinea
es: Criollo de Guinea superior

en: Croatia Sign Language
es: Lengua de signos croata

en: Croatian
es: Croata

en: Cuba Sign Language
es: Lengua de signos cubana

en: Cuicatec, Tepeuxila
es: Cuicateco de Tepeuxila

en: Cuicatec, Teutila
es: Cuicateco de Teutila

en: Cumbric
es: Cúmbrico

en: Curonian
es: Curonio

en: Cutchi-Swahili
es: Cutchi-suajili

en: Czech
es: Checo

en: Czech Sign Language
es: Lengua de signos checa

en: Dacian
es: Dacio

en: Dadi Dadi
es: Dadi dadi

en: Dagaare, Southern
es: Dagaare meridional

en: Dagaari Dioula
es: Dagaari dioula

en: Dagara, Northern
es: Dagara septentrional

en: Daho-Doo
es: Daho-doo

en: Daju, Dar Daju
es: Daju de Dar Daju

en: Daju, Dar Fur
es: Daju de Darfur

en: Daju, Dar Sila
es: Daju de Dar Sila

en: Daka, Samba
es: Samba daka

en: Dalmatian
es: Dálmata

en: Damar, East
es: Damar oriental

en: Damar, West
es: Damar occidental

en: Dani, Lower Grand Valley
es: Dani del Gran Valle inferior

en: Dani, Mid Grand Valley
es: Dani del Gran Valle medio

en: Dani, Upper Grand Valley
es: Dani del Gran Valle superior

en: Dani, Western
es: Dani occidental

en: Danish
es: Danés

en: Danish Sign Language
es: Lengua de signos danesa

en: Danish, Traveller
es: Nómada danés

en: Dari, Zoroastrian
es: Darí zoroástrico

en: Dawera-Daweloor
es: Dawera-daweloor

en: Dayak, Malayic
es: Dayak malayo

en: Deccan
es: Deccaní

en: Dela-Oenale
es: Dela-oenale

en: Delaware, Pidgin
es: Lengua franca delaware

en: Dendi (Benin)
es: Dendi (Benín)

en: Dendi (Central African Republic)
es: Dendi (República Centroafricana)

en: Dhangu-Djangu
es: Dhangu-djangu

en: Dida, Lakota
es: Dida de Lakota

en: Dida, Yocoboué
es: Dida de Yocoboué

en: Digaro-Mishmi
es: Digaro-mishmi

en: Dijim-Bwilim
es: Dijim-bwilim

en: Dimli (individual language)
es: Dimli (idioma individual)

en: Dinka, Northeastern
es: Dinka nororiental

en: Dinka, Northwestern
es: Dinka noroccidental

en: Dinka, South Central
es: Dinka centromeridional

en: Dinka, Southeastern
es: Dinka sudoriental

en: Dinka, Southwestern
es: Dinka sudoccidental

en: Dixon Reef
es: Dixon reef

en: Dogon, Ampari
es: Dogon ampari

en: Dogon, Ana Tinga
es: Dogon ana tinga

en: Dogon, Bankan Tey
es: Dogon bankan tey

en: Dogon, Ben Tey
es: Dogon ben tey

en: Dogon, Bondum Dom
es: Dogon bondum dom

en: Dogon, Bunoge
es: Dogon bunoge

en: Dogon, Dogul Dom
es: Dogon dogul dom

en: Dogon, Donno So
es: Dogon donno so

en: Dogon, Jamsay
es: Dogon jamsay

en: Dogon, Mombo
es: Dogon mombo

en: Dogon, Nanga Dama
es: Dogon nanga dama

en: Dogon, Tebul Ure
es: Dogon tebul ure

en: Dogon, Tene Kan
es: Dogon tene kan

en: Dogon, Tiranige Diga
es: Dogon tiranige diga

en: Dogon, Tommo So
es: Dogon tommo so

en: Dogon, Tomo Kan
es: Dogon tomo kan

en: Dogon, Toro So
es: Dogon toro so

en: Dogon, Toro Tegu
es: Dogon toro tegu

en: Dogon, Yanda Dom
es: Dogon yanda dom

en: Dogri (individual language)
es: Dogri (idioma individual)

en: Dogri (macrolanguage)
es: Dogri (macrolengua)

en: Doko-Uyanga
es: Doko-uyanga

en: Dominican Sign Language
es: Lengua de signos dominicana

en: Dong, Northern
es: Dong septentrional

en: Dong, Southern
es: Dong meridional

en: Doromu-Koki
es: Doromu-koki

en: Duli-Gey
es: Duli-gey

en: Dumagat, Remontado
es: Aeta remontado

en: Dungra Bhil
es: Bhil dungra

en: Dusun Deyah
es: Dusun deyah

en: Dusun Malang
es: Dusun malang

en: Dusun Witu
es: Dusun witu

en: Dusun, Kadazan
es: Dusun kadazan

en: Dusun, Sugut
es: Dusun sugut

en: Dutch
es: Neerlandés

en: Dutch Sign Language
es: Lengua de signos neerlandesa

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
es: Neerlandés medio (ca. 1050-1350)

en: Dutch, Old
es: Neerlandés antiguo

en: Dutton World Speedwords
es: «Speedwords» de Dutton

en: Dũya
es: Dũya

en: Dyula
es: Diula

en: Dzao Min
es: Dzao min

en: E'ñapa Woromaipu
es: E'ñepá

en: Eastern Maroon Creole
es: Maroon criollo oriental

en: Ecuadorian Sign Language
es: Lengua de signos ecuatoriana

en: Ede Cabe
es: Ede cabe

en: Ede Ica
es: Ede ica

en: Ede Idaca
es: Ede idaca

en: Ede Ije
es: Ede ije

en: Ede Nago, Kura
es: Ede kura nago

en: Edomite
es: Edomita

en: Efate, North
es: Efate septentrional

en: Efate, South
es: Efate meridional

en: Egypt Sign Language
es: Lengua de signos egipcia

en: Egyptian (Ancient)
es: Egipcio (antiguo)

en: El Hugeirat
es: El hugeirat

en: El Molo
es: El molo

en: Elamite
es: Elamita

en: Elymian
es: Élimo

en: Emai-Iuleha-Ora
es: Emai-iuleha-ora

en: Emberá, Northern
es: Emberá septentrional

en: Emberá-Baudó
es: Emberá-baudó

en: Emberá-Catío
es: Emberá-catío

en: Emberá-Chamí
es: Emberá-chamí

en: Emberá-Tadó
es: Emberá-tadó

en: Emilian
es: Emiliano

en: Enawené-Nawé
es: Enawené-nawé

en: Enets, Forest
es: Enets del bosque

en: Enets, Tundra
es: Enets de la tundra

en: English
es: Inglés

en: English, Liberian
es: Inglés liberiano

en: English, Middle (1100-1500)
es: Inglés medio (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
es: Inglés antiguo (ca. 450-1100)

en: Enwan (Akwa Ibom State)
es: Enwan (estado Akwa Ibom)

en: Enwan (Edu State)
es: Enwan (estado Edu)

en: Epi-Olmec
es: Epi-olmeca

en: Ese Ejja
es: Ese ejja

en: Estonian
es: Estonio

en: Estonian Sign Language
es: Lengua de signos estonia

en: Estonian, Standard
es: Estonio estándar

en: Eteocretan
es: Eteocretense

en: Eteocypriot
es: Eteochipriota

en: Ethiopian Sign Language
es: Lengua de signos etíope

en: Eton (Cameroon)
es: Eton (Camerún)

en: Etruscan
es: Etrusco

en: Ewage-Notu
es: Ewage-notu

en: Extremaduran
es: Extremeño

en: Fa d'Ambu
es: Fa d'ambu

en: Fali, Baissa
es: Fali de Baissa

en: Fali, North
es: Fali septentrional

en: Fali, South
es: Fali meridional

en: Fang (Cameroon)
es: Fang (Camerún)

en: Fang (Equatorial Guinea)
es: Fang (Guinea Ecuatorial)

en: Faroese
es: Feroés

en: Fars, Northwestern
es: Fars noroccidental

en: Fars, Southwestern
es: Fars sudoccidental

en: Fijian
es: Fiyiano

en: Fijian, Western
es: Fiyiano occidental

en: Finland-Swedish Sign Language
es: Lengua de signos sueco-finlandesa

en: Finnish
es: Finés

en: Finnish Sign Language
es: Lengua de signos finlandesa

en: Finnish, Kven
es: Finés de Kven

en: Finnish, Tornedalen
es: Finés de Tornedalen

en: Flinders Island
es: Isla Flinders

en: Foia Foia
es: Foia foia

en: Frankish
es: Franco

en: French
es: Francés

en: French Sign Language
es: Lengua de signos francesa

en: French, Cajun
es: Francés cajún

en: French, Middle (ca. 1400-1600)
es: Francés medio (ca. 1400-1600)

en: French, Old (842-ca. 1400)
es: Francés antiguo (842-ca. 1400)

en: Frisian, Eastern
es: Frisón oriental

en: Frisian, Northern
es: Frisón septentrional

en: Frisian, Old
es: Frisón antiguo

en: Frisian, Western
es: Frisón occidental

en: Friulian
es: Friulano

en: Fulah
es: Fula

en: Fulfulde, Adamawa
es: Fulfulde de Adamawa

en: Fulfulde, Bagirmi
es: Fulfulde de Bagirmi

en: Fulfulde, Borgu
es: Fulfulde de Borgu

en: Fulfulde, Central-Eastern Niger
es: Fulfulde de Níger centroriental

en: Fulfulde, Maasina
es: Fulfulde de Maasina

en: Fulfulde, Nigerian
es: Fulfulde nigeriano

en: Fulfulde, Western Niger
es: Fulfulde de Níger occidental

en: Futuna, East
es: Futuna oriental

en: Futuna-Aniwa
es: Futuna-aniwa

en: Ga'anda
es: Ganda

en: Gabi-Gabi
es: Gabi-gabi

en: Gabrielino-Fernandeño
es: Gabrielino-fernandeño

en: Gadaba, Bodo
es: Gadaba bodo

en: Gadaba, Mudhili
es: Gadaba mudhili

en: Gadaba, Pottangi Ollar
es: Gadaba ollar de Pottangi

en: Gaelic, Hiberno-Scottish
es: Gaélico hibernoescocés

en: Gaelic, Scottish
es: Gaélico escocés

en: Gagauz
es: Gagauzo

en: Galatian
es: Gálata

en: Galician
es: Gallego

en: Gamo-Ningi
es: Gamo-ningi

en: Ganda
es: Luganda

en: Garasia, Adiwasi
es: Garasia adiwasi

en: Garasia, Rajput
es: Garasia rajput

en: Garig-Ilgar
es: Garig-ilgar

en: Gata'
es: Gata

en: Gaulish, Cisalpine
es: Galo cisalpino

en: Gaulish, Transalpine
es: Galo transalpino

en: Gavião Do Jiparaná
es: Gavião de Jiparaná

en: Gavião, Pará
es: Gavião de Pará

en: Gawar-Bati
es: Gawar-bati

en: Gbaya (Central African Republic)
es: Gbaya (República Centroafricana)

en: Gbaya (Sudan)
es: Gbaya (Sudán)

en: Gbaya, Northwest
es: Gbaya nororiental

en: Gbaya, Southwest
es: Gbaya sudoccidental

en: Gbaya-Bossangoa
es: Gbaya-bossangoa

en: Gbaya-Bozoum
es: Gbaya-bozoum

en: Gbaya-Mbodomo
es: Gbaya-mbodomo

en: Gbe, Ayizo
es: Ayizo-gbe

en: Gbe, Ci
es: Cigbe

en: Gbe, Defi
es: Gbe defi

en: Gbe, Eastern Xwla
es: Gbe xwla oriental

en: Gbe, Gbesi
es: Gbe gbesi

en: Gbe, Kotafon
es: Gbe kotafon

en: Gbe, Maxi
es: Gbe maxi

en: Gbe, Saxwe
es: Gbe saxwe

en: Gbe, Tofin
es: Gbe tofin

en: Gbe, Waci
es: Gbe waci

en: Gbe, Weme
es: Gbe weme

en: Gbe, Western Xwla
es: Gbe xwla occidental

en: Gbe, Xwela
es: Gbe xwela

en: Gbiri-Niragu
es: Gbiri-niragu

en: Geez
es: Ge'ez

en: Gelao, Green
es: Gelao verde

en: Gelao, Red
es: Gelao rojo

en: Gelao, White
es: Gelao blanco

en: Georgian
es: Georgiano

en: Georgian, Old
es: Georgiano antiguo

en: German
es: Alemán

en: German Sign Language
es: Lengua de signos alemana

en: German, Colonia Tovar
es: Alemán coloniero

en: German, Hutterite
es: Alemán huterita

en: German, Low
es: Bajo alemán

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
es: Alto alemán medio (ca. 1050-1500)

en: German, Middle Low
es: Bajo alemán medio

en: German, Old High (ca. 750-1050)
es: Alto alemán antiguo (ca. 750-1050)

en: German, Pennsylvania
es: Alemán de Pensilvania

en: German, Swiss
es: Alemán suizo

en: Geser-Gorom
es: Geser-gorom

en: Ghale, Northern
es: Ghale septentrional

en: Ghale, Southern
es: Ghale meridional

en: Ghanaian Sign Language
es: Lengua de signos ghanesa

en: Ghandruk Sign Language
es: Lengua de signos de Ghandruk

en: Gilbertese
es: Gilbertés

en: Gimi (Eastern Highlands)
es: Gimi (provincia Eastern Highlands)

en: Gimi (West New Britain)
es: Gimi (provincia West New Britain)

en: Giziga, North
es: Giziga septentrional

en: Giziga, South
es: Giziga meridional

en: Glaro-Twabo
es: Glaro-twabo

en: Glio-Oubi
es: Glio-oubi

en: Gondi, Adilabad
es: Gondi de Adilabad

en: Gondi, Aheri
es: Gondi de Aheri

en: Gondi, Northern
es: Gondi septentrional

en: Gone Dau
es: Gone dau

en: Goodenough, West
es: Diodio

en: Gothic
es: Gótico

en: Gowlan
es: Gowlano

en: Gozarkhani
es: Gozarjaní

en: Great Andamanese, Mixed
es: Gran andamanés mixto

en: Grebo, Barclayville
es: Grebo de Barclayville

en: Grebo, Central
es: Grebo central

en: Grebo, Gboloo
es: Grebo gboloo

en: Grebo, Northern
es: Grebo septentrional

en: Grebo, Southern
es: Grebo meridional

en: Greek Sign Language
es: Lengua de signos griega

en: Greek, Ancient (to 1453)
es: Griego antiguo (hasta 1453)

en: Greek, Cappadocian
es: Griego capadocio

en: Greek, Modern (1453-)
es: Griego moderno (1453-)

en: Greek, Mycenaean
es: Griego micénico

en: Gronings
es: Groningués

en: Gros Ventre
es: Atsina

en: Guajajára
es: Guajajara

en: Guana (Brazil)
es: Guana (Brasil)

en: Guarani
es: Guaraní

en: Guaraní, Eastern Bolivian
es: Guaraní boliviano oriental

en: Guaraní, Mbyá
es: Mbyá

en: Guaraní, Paraguayan
es: Guaraní paraguayo

en: Guaraní, Western Bolivian
es: Guaraní boliviano occidental

en: Guatemalan Sign Language
es: Lengua de signos guatemalteca

en: Guduf-Gava
es: Guduf-gava

en: Gugu Badhun
es: Gugu badhun

en: Gugu Warra
es: Gugu warra

en: Guhu-Samane
es: Guhu-samane

en: Guinean Sign Language
es: Lengua de signos guineana

en: Gujarati
es: Guyaratí

en: Gula (Central African Republic)
es: Gula (República Centroafricana)

en: Gula Iro
es: Gula iro

en: Gupa-Abawa
es: Gupa-abawa

en: Gureng Gureng
es: Gureng gureng

en: Gurindji Kriol
es: Criollo gurindji

en: Guruntum-Mbaaru
es: Guruntum-mbaaru

en: Gwamhi-Wuri
es: Gwamhi-wuri

en: Hadothi
es: Hadoti

en: Haida, Northern
es: Haida septentrional

en: Haida, Southern
es: Haida meridional

en: Haiphong Sign Language
es: Lengua de signos de Haiphong

en: Haitian
es: Haitiano

en: Haitian Vodoun Culture Language
es: Idioma de la cultura vudú haitiana

en: Halang Doan
es: Halang doan

en: Hamer-Banna
es: Hamer-banna

en: Hanga Hundi
es: Hanga hundi

en: Hanoi Sign Language
es: Lengua de signos de Hanoi

en: Harzani
es: Harzaní

en: Hausa Sign Language
es: Lengua de signos hausa

en: Havasupai-Walapai-Yavapai
es: Havasupai-walapai-yavapai

en: Hawai'i Sign Language (HSL)
es: Lengua de signos hawaiana

en: Hawaiian
es: Hawaiano

en: Hebrew
es: Hebreo

en: Hebrew, Ancient
es: Hebreo antiguo

en: Helambu Sherpa
es: Sherpa de Helambu

en: Hiligaynon
es: Hiligainón

en: Hindi, Fiji
es: Hindi de Fiyi

en: Hindko, Northern
es: Hindko septentrional

en: Hindko, Southern
es: Hindko meridional

en: Hindustani, Caribbean
es: Hindostaní caribeño

en: Hiri Motu
es: Hiri motu

en: Hittite
es: Hitita

en: Hittite, Middle
es: Hitita medio

en: Hittite, Neo-
es: Hitita moderno

en: Hittite, Old
es: Hitita antiguo

en: Hmong Daw
es: Hmong daw

en: Hmong Don
es: Hmong don

en: Hmong Dô
es: Hmong dô

en: Hmong Njua
es: Hmong njua

en: Hmong Shua
es: Hmong shua

en: Hmong, Central Huishui
es: Hmong de Huishui central

en: Hmong, Central Mashan
es: Hmong de Mashan central

en: Hmong, Eastern Huishui
es: Hmong de Huishui oriental

en: Hmong, Luopohe
es: Hmong luopohe

en: Hmong, Northern Guiyang
es: Hmong de Guiyang septentrional

en: Hmong, Northern Huishui
es: Hmong de Huishui septentrional

en: Hmong, Northern Mashan
es: Hmong de Mashan septentrional

en: Hmong, Southern Guiyang
es: Hmong de Guiyang meridional

en: Hmong, Southern Mashan
es: Hmong de Mashan meridional

en: Hmong, Southwestern Guiyang
es: Hmong de Guiyang sudoccidental

en: Hmong, Southwestern Huishui
es: Hmong de Huishui sudoccidental

en: Hmong, Western Mashan
es: Hmong de Mashan occidental

en: Ho Chi Minh City Sign Language
es: Lengua de signos de Ho Chi Minh

en: Ho-Chunk
es: Ho-chunk

en: Hoia Hoia
es: Hoia hoia

en: Honduras Sign Language
es: Lengua de signos hondureña

en: Hong Kong Sign Language
es: Lengua de signos de Hong Kong

en: Huastec
es: Huasteco

en: Huave, San Dionisio Del Mar
es: Huave de San Dionisio del Mar

en: Huave, San Francisco Del Mar
es: Huave de San Francisco del Mar

en: Huave, San Mateo Del Mar
es: Huave de San Mateo del Mar

en: Huave, Santa María Del Mar
es: Huave de Santa María del Mar

en: Huitoto, Minica
es: Meneca huitoto

en: Huitoto, Murui
es: Murui huitoto

en: Huitoto, Nüpode
es: Nipode huitoto

en: Hun-Saare
es: Hun-saare

en: Hungarian
es: Húngaro

en: Hungarian Sign Language
es: Lengua de signos húngara

en: Hungarian, Old
es: Húngaro antiguo

en: Hunjara-Kaina Ke
es: Hunjara-kaina ke

en: Hurrian
es: Hurrita

en: I-Wak
es: I-wak

en: Iberian
es: Ibero

en: Icelandic
es: Islandés

en: Icelandic Sign Language
es: Lengua de signos islandesa

en: Iceve-Maci
es: Iceve-maci

en: Idakho-Isukha-Tiriki
es: Idakho-isukha-tiriki

en: Idu-Mishmi
es: Idu-mishmi

en: Ifugao, Amganad
es: Ifugao de Amganad

en: Ifugao, Batad
es: Ifugao de Batad

en: Ifugao, Mayoyao
es: Ifugao de Mayoyao

en: Ifugao, Tuwali
es: Ifugao tuwali

en: Ignaciano
es: Mojo ignaciano

en: Iha Based Pidgin
es: Lengua franca basada en el iha

en: Ija-Zuba
es: Ija-zuba

en: Ijo, Southeast
es: Ijo sudoriental

en: Ikoma-Nata-Isenye
es: Ikoma-nata-isenye

en: Iku-Gora-Ankwa
es: Iku-gora-ankwa

en: Ile Ape
es: Ile ape

en: Ili Turki
es: Ili turki

en: Illyrian
es: Ilirio

en: Iloko
es: Ilocano

en: Indian Sign Language
es: Lengua de signos india

en: Indo-Portuguese
es: Indo-portugués

en: Indonesian
es: Indonesio

en: Indonesian Sign Language
es: Lengua de signos indonesia

en: Indonesian, Peranakan
es: Indonesio peranakan

en: Indus Valley Language
es: Idioma del valle del Indo

en: Inga, Jungle
es: Ingano

en: Ingrian
es: Ingrio

en: Ingush
es: Ingusetio

en: Inoke-Yate
es: Inoke-yate

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
es: Interlingua

en: Interlingue
es: Interlingüe

en: International Sign
es: Signos internacionales

en: Inuit Sign Language
es: Lengua de signos inuit

en: Inuktitut, Eastern Canadian
es: Inuktitut canadiense oriental

en: Inupiaq
es: Iñupiaq

en: Inupiatun, North Alaskan
es: Inupiatun de Alaska septentrional

en: Inupiatun, Northwest Alaska
es: Inupiatun de Alaska noroccidental

en: Iowa-Oto
es: Iowa-oto

en: Iranun (Malaysia)
es: Iranun (Malasia)

en: Iranun (Philippines)
es: Iranun (Filipinas)

en: Irish
es: Irlandés

en: Irish Sign Language
es: Lengua de signos irlandesa

en: Irish, Middle (900-1200)
es: Irlandés medio (900-1200)

en: Irish, Old (to 900)
es: Irlandés antiguo (hasta 900)

en: Irish, Primitive
es: Irlandés primitivo

en: Irántxe
es: Irantxe

en: Ishkashimi
es: Ishkashimí

en: Israeli Sign Language
es: Lengua de signos israelí

en: Istriot
es: Istriano

en: Isu (Fako Division)
es: Isu (división Fako)

en: Isu (Menchum Division)
es: Isu (división Menchum)

en: Italian
es: Italiano

en: Italian Sign Language
es: Lengua de signos italiana

en: Itneg, Banao
es: Itneg banao

en: Itneg, Binongan
es: Itneg binongan

en: Itneg, Inlaod
es: Itneg inlaod

en: Itneg, Maeng
es: Itneg maeng

en: Itneg, Masadiit
es: Itneg masadiit

en: Itneg, Moyadan
es: Itneg moyadan

en: Itu Mbon Uzo
es: Itu mbon uzo

en: Ivbie North-Okpela-Arhe
es: Ivbie norte-okpela-arhe

en: Iwam, Sepik
es: Iwam de Sepik

en: Ixcatec
es: Ixcateco

en: Jabutí
es: Yabutí

en: Jah Hut
es: Jah hut

en: Jamaican Country Sign Language
es: Lengua de signos campesina jamaicana

en: Jamaican Sign Language
es: Lengua de signos jamaicana

en: Japanese
es: Japonés

en: Japanese Sign Language
es: Lengua de signos japonesa

en: Japanese, Old
es: Japonés antiguo

en: Japrería
es: Yaprería

en: Javanese
es: Javanés

en: Javanese, Caribbean
es: Javanés caribeño

en: Javanese, New Caledonian
es: Javanés neocaledonio

en: Jeri Kuo
es: Jeri kuo

en: Jhankot Sign Language
es: Lengua de signos de Jhankot

en: Jimi (Cameroon)
es: Jimi (Camerún)

en: Jinuo, Buyuan
es: Jinuo buyuan

en: Jinuo, Youle
es: Jinuo youle

en: Jofotek-Bromnya
es: Jofotek-bromnya

en: Jola-Fonyi
es: Jola-fonyi

en: Jola-Kasa
es: Jola-kasa

en: Jonkor Bourmataguil
es: Jonkor bourmataguil

en: Jordanian Sign Language
es: Lengua de signos jordana

en: Judeo-Arabic
es: Judeo-árabe

en: Judeo-Berber
es: Judeo-bereber

en: Judeo-Georgian
es: Judeo-georgiano

en: Judeo-Italian
es: Judeo-italiano

en: Judeo-Persian
es: Judeo-persa

en: Judeo-Tat
es: Juhuri

en: Jukun Takum
es: Jukun takum

en: Jumla Sign Language
es: Lengua de signos de Jumla

en: Jur Modo
es: Jur modo

en: Jutish
es: Juto

en: Jwira-Pepesa
es: Jwira-pepesa

en: Jèrriais
es: Jerseyés

en: Kabardian
es: Cabardiano

en: Kabuverdianu
es: Criollo caboverdiano

en: Kabyle
es: Cabilio

en: Kachama-Ganjule
es: Kachama-ganjule

en: Kacipo-Balesi
es: Kacipo-balesi

en: Kadazan, Klias River
es: Kadazan del río Klias

en: Kadazan, Labuk-Kinabatangan
es: Kadazan de Labuk-Kinabatangan

en: Kaikavian Literary Language
es: Idioma literario kaikaviano

en: Kaili, Da'a
es: Kaili da'a

en: Kaili, Ledo
es: Kaili ledo

en: Kaili, Unde
es: Kaili unde

en: Kaingáng, São Paulo
es: Kaingáng de São Paulo

en: Kairui-Midiki
es: Kairu-midiki

en: Kaki Ae
es: Kaki ae

en: Kala Lagaw Ya
es: Kala lagaw ya

en: Kalagan, Kagan
es: Kalagan kagan

en: Kalapuya, Northern
es: Kalapuya septentrional

en: Kalapuya, Southern
es: Kalapuya meridional

en: Kalinga, Butbut
es: Kalinga de Butbut

en: Kalinga, Limos
es: Kalinga de Limos

en: Kalinga, Lubuagan
es: Kalinga de Lubuagan

en: Kalinga, Mabaka Valley
es: Kalinga del valle Mabaka

en: Kalinga, Majukayang
es: Kalinga madukayang

en: Kalinga, Southern
es: Kalinga meridional

en: Kalinga, Tanudan
es: Kalinga de Tanudan

en: Kalispel-Pend d'Oreille
es: Kalispel-pend d'oreille

en: Kallahan, Keley-I
es: Kallahan keley-i

en: Kallahan, Tinoc
es: Kallahan de Tinoc

en: Kalmyk
es: Calmuco

en: Kamba (Kenya)
es: Kamba (Kenia)

en: Kango (Bas-Uélé District)
es: Kango (distrito Bas-Uélé)

en: Kango (Tshopo District)
es: Kango (distrito Tshopo)

en: Kaningdon-Nindem
es: Kaningdon-nindem

en: Kanjobal, Western
es: Kanjobal occidental

en: Kankanay, Northern
es: Kankanay septentrional

en: Kannada
es: Canarés

en: Kanum, Bädi
es: Kanum bädi

en: Kanum, Ngkâlmpw
es: Kanum ngkâlmpw

en: Kanum, Smärky
es: Kanum smärky

en: Kanum, Sota
es: Kanum sota

en: Kanuri, Bilma
es: Kanuri bilma

en: Kanuri, Central
es: Kanuri central

en: Kanuri, Manga
es: Kanuri manga

en: Kanuri, Tumari
es: Kanuri tumari

en: Kara (Central African Republic)
es: Kara (República Centroafricana)

en: Kara (Korea)
es: Kara (Corea)

en: Kara (Papua New Guinea)
es: Kara (Papúa Nueva Guinea)

en: Kara-Kalpak
es: Karakalpako

en: Karaboro, Eastern
es: Karaboro oriental

en: Karaboro, Western
es: Karaboro occidental

en: Karachay-Balkar
es: Karachayo-bálkaro

en: Karbi, Amri
es: Amri karbi

en: Kare (Central African Republic)
es: Kare (República Centroafricana)

en: Kare (Papua New Guinea)
es: Kare (Papúa Nueva Guinea)

en: Karelian
es: Carelio

en: Karen, Bwe
es: Karen bwe

en: Karen, Geba
es: Karen geba

en: Karen, Geko
es: Karen geko

en: Karen, Lahta
es: Karen lahta

en: Karen, Manumanaw
es: Karen manumanaw

en: Karen, Mobwa
es: Karen mobwa

en: Karen, Pa'o
es: Karen pa'o

en: Karen, Paku
es: Karen paku

en: Karen, Phrae Pwo
es: Karen phrae pwo

en: Karen, Pwo Eastern
es: Karen pwo oriental

en: Karen, Pwo Northern
es: Karen pwo septentrional

en: Karen, Pwo Western
es: Karen pwo occidental

en: Karen, S'gaw
es: Karen s'gaw

en: Karen, Yinbaw
es: Karen yinbaw

en: Karen, Yintale
es: Karen yintale

en: Karen, Zayein
es: Karen zayein

en: Karirí-Xocó
es: Karirí-xocó

en: Karitiâna
es: Karitiana

en: Karkar-Yuri
es: Karkar-yuri

en: Karnic, Eastern
es: Karnic oriental

en: Karo (Brazil)
es: Karo (Brasil)

en: Karo (Ethiopia)
es: Karo (Etiopía)

en: Karon Dori
es: Karon dori

en: Kashmiri
es: Cachemir

en: Kashubian
es: Casubio

en: Katcha-Kadugli-Miri
es: Katcha-kadugli-miri

en: Katu, Eastern
es: Katu oriental

en: Katu, Western
es: Katu occidental

en: Katukína, Panoan
es: Katukína panoano

en: Kayah, Eastern
es: Kayah oriental

en: Kayah, Western
es: Kayah occidental

en: Kayan Mahakam
es: Kayan de Mahakam

en: Kayan, Baram
es: Kayan baram

en: Kayan, Busang
es: Kayan busang

en: Kayan, Kayan River
es: Kayan del río Kayan

en: Kayan, Mendalam
es: Kayan mendalam

en: Kayan, Rejang
es: Kayan rejang

en: Kayan, Wahau
es: Kayan wahau

en: Kazakh
es: Kazajo

en: Kela (Democratic Republic of Congo)
es: Kela (República Democrática del Congo)

en: Kela (Papua New Guinea)
es: Kela (Papúa Nueva Guinea)

en: Kele (Democratic Republic of Congo)
es: Kele (República Democrática del Congo)

en: Kele (Papua New Guinea)
es: Kele (Papúa Nueva Guinea)

en: Kenswei Nsei
es: Kenswei nsei

en: Kentish Sign Language, Old
es: Lengua de signos antigua de Kent

en: Kenyah, Wahau
es: Kenyah wahau

en: Kenyan Sign Language
es: Lengua de signos keniana

en: Keoru-Ahia
es: Keoru-ahia

en: Keres, Eastern
es: Keres oriental

en: Keres, Western
es: Keres occidental

en: Kewa, East
es: Kewa oriental

en: Kewa, West
es: Kewa occidental

en: Khakas
es: Jakasio

en: Khalaj, Turkic
es: Khalaj túrquico

en: Kham, Eastern Parbate
es: Kham parbate oriental

en: Kham, Gamale
es: Kham gamale

en: Kham, Sheshi
es: Kham sheshi

en: Kham, Western Parbate
es: Kham parbate occidental

en: Khanty
es: Janty

en: Kharia Thar
es: Kharia thar

en: Khmer, Central
es: Jemer central

en: Khmer, Northern
es: Jemer septentrional

en: Khorasani Turkish
es: Turco jorasaní

en: Khotanese
es: Khotanés

en: Kim Mun
es: Kim mun

en: Kimbundu
es: Quimbundo

en: Kinabatangan, Upper
es: Kinabatangan superior

en: Kinaray-A
es: Kinaray-a

en: Kinnauri, Bhoti
es: Kinnauri bhoti

en: Kinnauri, Chitkuli
es: Kinnaurí chitkuli

en: Kinnauri, Harijan
es: Kinnauri harijan

en: Kir-Balar
es: Kir-balar

en: Kirghiz
es: Kirguís

en: Kirmanjki (individual language)
es: Kirmanjki (idioma individual)

en: Kirya-Konzəl
es: Kirya-konzəl

en: Kisi, Southern
es: Kisi meridional

en: Kissi, Northern
es: Kissi septentrional

en: Kituba (Democratic Republic of Congo)
es: Kituba (República Democrática del Congo)

en: Kiwai, Northeast
es: Kiwai nororiental

en: Kiwai, Southern
es: Kiwai meridional

en: Kla-Dan
es: Kla-dan

en: Klamath-Modoc
es: Klamath-modoc

en: Kohistani, Indus
es: Kohistaní del Indo

en: Koiali, Mountain
es: Koiali de la montaña

en: Koiari, Grass
es: Koiari de la llanura

en: Kok Borok
es: Kok borok

en: Kok-Nar
es: Kok-nar

en: Koko Babangk
es: Koko babangk

en: Kol (Bangladesh)
es: Kol (Bangladés)

en: Kol (Cameroon)
es: Kol (Camerún)

en: Kol (Papua New Guinea)
es: Kol (Papúa Nueva Guinea)

en: Kolami, Northwestern
es: Kolami noroccidental

en: Kolami, Southeastern
es: Kolami sudoriental

en: Koli, Kachi
es: Koli kachi

en: Koli, Parkari
es: Koli parkari

en: Koli, Wadiyara
es: Koli wadiyara

en: Kom (Cameroon)
es: Kom (Camerún)

en: Komi-Permyak
es: Komi-permyak

en: Komi-Zyrian
es: Komi-zyrian

en: Komo (Democratic Republic of Congo)
es: Komo (República Democrática del Congo)

en: Komo (Sudan)
es: Komo (Sudán)

en: Kon Keu
es: Kon keu

en: Konda-Dora
es: Konda-dora

en: Kongo
es: Kikongo (macrolengua)

en: Kongo, San Salvador
es: Kikongo de San Salvador

en: Konjo, Coastal
es: Konjo costero

en: Konjo, Highland
es: Konjo de la sierra

en: Konkani (individual language)
es: Konkaní (idioma individual)

en: Konkani (macrolanguage)
es: Konkaní (macrolengua)

en: Konkani, Goan
es: Konkaní de Goa

en: Kono (Sierra Leone)
es: Kono (Sierra Leona)

en: Koongo
es: Kikongo

en: Korafe-Yegha
es: Korafe-yegha

en: Koraga, Korra
es: Koraga korra

en: Koraga, Mudu
es: Koraga mudu

en: Korean
es: Coreano

en: Korean Sign Language
es: Lengua de signos coreana

en: Korean, Middle (10th-16th cent.)
es: Coreano medio (s. X-XVI)

en: Korean, Old (3rd-9th cent.)
es: Coreano antiguo (s. III-IX)

en: Koresh-e Rostam
es: Koresh-e rostam

en: Koro (Côte d'Ivoire)
es: Koro (Costa de Marfil)

en: Koro (Papua New Guinea)
es: Koro (Papúa Nueva Guinea)

en: Koro Wachi
es: Koro wachi

en: Korupun-Sela
es: Korupun-sela

en: Kosraean
es: Kosraeano

en: Kota (Gabon)
es: Kota (Gabón)

en: Kota Marudu Talantang
es: Talantang de Kota Marudu

en: Koy Sanjaq Surat
es: Koy sanjaq surat

en: Kpelle, Guinea
es: Kpelle de Guinea

en: Kpelle, Liberia
es: Kpelle de Liberia

en: Krahn, Eastern
es: Krahn oriental

en: Krahn, Western
es: Krahn occidental

en: Krevinian
es: Kreviniano

en: Krikati-Timbira
es: Krikati-timbira

en: Kriol English, Belize
es: Inglés criollo beliceño

en: Kru'ng 2
es: Kru'ng

en: Krumen, Plapo
es: Krumen plapo

en: Krumen, Pye
es: Krumen pye

en: Krumen, Tepo
es: Krumen tepo

en: Kudu-Camo
es: Kudu-camo

en: Kuikúro-Kalapálo
es: Kuikuro-kalapalo

en: Kuku-Mangk
es: Kuku-mangk

en: Kuku-Mu'inh
es: Kuku-mu'inh

en: Kuku-Muminh
es: Kuku-muminh

en: Kuku-Ugbanh
es: Kuku-ugbanh

en: Kuku-Uwanh
es: Kuku-uwanh

en: Kuku-Yalanji
es: Kuku-yalanji

en: Kulango, Bondoukou
es: Kulango de Bondoukou

en: Kulango, Bouna
es: Kulango de Bouna

en: Kulon-Pazeh
es: Kulon-pazeh

en: Kuman (Papua New Guinea)
es: Kuman (Papúa Nueva Guinea)

en: Kuman (Russia)
es: Kuman (Rusia)

en: Kumarbhag Paharia
es: Paharia kumarbhag

en: Kumyk
es: Cumuco

en: Kuna, Border
es: Guna fronterizo

en: Kuna, San Blas
es: Guna de San Blas

en: Kung-Ekoka
es: Kung-ekoka

en: Kuni-Boazi
es: Kuni-boazi

en: Kurdish
es: Curdo

en: Kurdish, Central
es: Curdo central

en: Kurdish, Northern
es: Curdo septentrional

en: Kurdish, Southern
es: Curdo meridional

en: Kurumba, Alu
es: Kurumba alu

en: Kurumba, Attapady
es: Kurumba de Attapady

en: Kurumba, Betta
es: Kurumba betta

en: Kurumba, Jennu
es: Kurumba jennu

en: Kurumba, Kannada
es: Kurumba canarés

en: Kurumba, Mullu
es: Kurumba mullu

en: Kurux, Nepali
es: Kurux nepalí

en: Kuskokwim, Upper
es: Alto Kuskokwim

en: Kuuk-Yak
es: Kuuk-yak

en: Kuuku-Ya'u
es: Kuuku-ya'u

en: Kwalhioqua-Tlatskanai
es: Kwalhioqua-tlatskanai

en: Kwerba Mamberamo
es: Kwerba mamberamo

en: Lachi, White
es: Lachi blanco

en: Ladji Ladji
es: Ladji ladji

en: Laeko-Libuat
es: Laeko-libuat

en: Laha (Viet Nam)
es: Laha (Vietnam)

en: Lahu Shi
es: Lahu shi

en: Lala-Bisa
es: Lala-bisa

en: Lala-Roba
es: Lala-roba

en: Lalo, Dongshanba
es: Lalo dongshanba

en: Lalo, Xishanba
es: Lalo xishanba

en: Lalu, Eastern
es: Lalu oriental

en: Lalu, Western
es: Lalu occidental

en: Lamja-Dengsa-Tola
es: Lamja-dengsa-tola

en: Lampung Api
es: Lampung api

en: Lampung Nyo
es: Lampung nyo

en: Lamu-Lamu
es: Lamu-lamu

en: Lango (Sudan)
es: Lango (Sudán)

en: Langue des signes de Belgique Francophone
es: La lengua de signos de habla francesa de Bélgica

en: Lao
es: Laosiano

en: Laos Sign Language
es: Lengua de signos laosiana

en: Larike-Wakasihu
es: Larike-wakasihu

en: Latgalian
es: Latgaliano

en: Latin
es: Latín

en: Latvian
es: Letón

en: Latvian Sign Language
es: Lengua de signos letona

en: Latvian, Standard
es: Letón estándar

en: Laurentian
es: Laurentiano

en: Lavatbura-Lamusong
es: Lavatbura-lamusong

en: Lawa, Eastern
es: Lawa oriental

en: Lawa, Western
es: Lawa occidental

en: Lega-Mwenga
es: Lega mwenga

en: Lega-Shabunda
es: Lega shabunda

en: Lele (Democratic Republic of Congo)
es: Lele (República Democrática del Congo)

en: Lele (Papua New Guinea)
es: Lele (Papúa Nueva Guinea)

en: Lembata, South
es: Lembata meridional

en: Lembata, West
es: Lembata occidental

en: Lemnian
es: Lemnio

en: Lesing-Gelimi
es: Lesing-gelimi

en: Leti (Cameroon)
es: Leti (Camerún)

en: Lewo Eleng
es: Lewo eleng

en: Lezghian
es: Lezguino

en: Liana-Seti
es: Liana-seti

en: Liburnian
es: Liburnio

en: Libyan Sign Language
es: Lengua de signos libia

en: Ligurian
es: Ligur

en: Ligurian (Ancient)
es: Antiguo ligur

en: Limba, East
es: Limba oriental

en: Limba, West-Central
es: Limba centrooccidental

en: Linear A
es: Lineal A

en: Lingua Franca
es: Sabir

en: Lingua Franca Nova
es: Lingua franca nova

en: Lisabata-Nuniali
es: Lisabata-nuniali

en: Lishana Deni
es: Lishana deni

en: Lishanid Noshan
es: Lishanid noshan

en: Lishán Didán
es: Lishán didán

en: Lithuanian
es: Lituano

en: Lithuanian Sign Language
es: Lengua de signos lituana

en: Lithuanian, Old
es: Lituano antiguo

en: Lo-Toga
es: Lo-toga

en: Lobu, Lanas
es: Lobu lanas

en: Lobu, Tampias
es: Lobu tampias

en: Lohar, Gade
es: Lohar gade

en: Lohar, Lahul
es: Lohar lahul

en: Lolopo, Southern
es: Lolopo meridional

en: Loma (Côte d'Ivoire)
es: Loma (Costa de Marfil)

en: Lombard
es: Lombardo

en: Lomwe, Malawi
es: Lomwe de Malaui

en: Long Wat
es: Long wat

en: Luba-Katanga
es: Kiluba

en: Luba-Lulua
es: Chiluba

en: Ludian
es: Lúdico

en: Luiseno
es: Luiseño

en: Lule Sami
es: Sami de Lule

en: Lumba-Yakkha
es: Lumba-yakkha

en: Luo (Cameroon)
es: Luo (Camerún)

en: Luo (Kenya and Tanzania)
es: Luo (Kenia y Tanzania)

en: Luri, Northern
es: Luri septentrional

en: Luri, Southern
es: Luri meridional

en: Lushai
es: Mizo

en: Lusitanian
es: Lusitano

en: Luwian, Cuneiform
es: Luvita cuneiforme

en: Luwian, Hieroglyphic
es: Luvita jeroglífico

en: Luxembourgish
es: Luxemburgués

en: Lycian
es: Licio

en: Lydian
es: Lidio

en: Lyons Sign Language
es: Lengua de signos de Lyons

en: Ma (Democratic Republic of Congo)
es: Ma (República Democrática del Congo)

en: Ma (Papua New Guinea)
es: Ma (Papúa Nueva Guinea)

en: Ma Manda
es: Ma manda

en: Ma'di, Southern
es: Ma'di meridional

en: Macanese
es: Macaense

en: Macedonian
es: Macedonio

en: Macedonian, Ancient
es: Macedonio antiguo

en: Mada (Cameroon)
es: Mada (Camerún)

en: Madagascar Sign Language
es: Lengua de signos malgache

en: Madhi Madhi
es: Madhi madhi

en: Madurese
es: Madurés

en: Maewo, Central
es: Maewo central

en: Magar, Eastern
es: Magar oriental

en: Magar, Western
es: Magar occidental

en: Mai Brat
es: Mai brat

en: Maidu, Northeast
es: Maidu nororiental

en: Maidu, Northwest
es: Maidu noroccidental

en: Maidu, Valley
es: Maidu del valle

en: Mainstream Kenyah
es: Kenyah principal

en: Maiwa (Papua New Guinea)
es: Maiwa (Papúa Nueva Guinea)

en: Makasar
es: Macasar

en: Makhuwa-Marrevone
es: Makhuwa-marrevone

en: Makhuwa-Meetto
es: Makhuwa-meetto

en: Makhuwa-Moniga
es: Makhuwa-moniga

en: Makhuwa-Saka
es: Makhuwa-saka

en: Makhuwa-Shirima
es: Makhuwa-shirima

en: Makian, East
es: Makiano oriental

en: Makian, West
es: Makiano occidental

en: Mal Paharia
es: Paharia mal

en: Mala (Papua New Guinea)
es: Mala (Papúa Nueva Guinea)

en: Malagasy
es: Malgache

en: Malagasy, Antankarana
es: Malgache antankarana

en: Malagasy, Bara
es: Malgache bara

en: Malagasy, Masikoro
es: Malgache masikoro

en: Malagasy, Northern Betsimisaraka
es: Malgache betsimisaraka septentrional

en: Malagasy, Plateau
es: Malgache merina

en: Malagasy, Sakalava
es: Malgache sakalava

en: Malagasy, Southern Betsimisaraka
es: Malgache betsimisaraka meridional

en: Malagasy, Tandroy-Mahafaly
es: Malgache tandroy-mahafaly

en: Malagasy, Tanosy
es: Malgache tanosy

en: Malagasy, Tesaka
es: Malgache tesaka

en: Malagasy, Tsimihety
es: Malgache tsimihety

en: Malasar, Mala
es: Mala malasar

en: Malay (individual language)
es: Malayo (idioma individual)

en: Malay (macrolanguage)
es: Malayo (macrolengua)

en: Malay, Ambonese
es: Malayo ambonés

en: Malay, Baba
es: Malayo baba

en: Malay, Bacanese
es: Malayo bacanés

en: Malay, Balinese
es: Malayo balinés

en: Malay, Banda
es: Malayo de Banda

en: Malay, Berau
es: Malayo berau

en: Malay, Bukit
es: Malayo de Bukit

en: Malay, Central
es: Malayo central

en: Malay, Cocos Islands
es: Malayo de las Islas Cocos

en: Malay, Jambi
es: Malayo de Jambi

en: Malay, Kedah
es: Malayo de Kedah

en: Malay, Kota Bangun Kutai
es: Malayo kutai de Kota Bangun

en: Malay, Kupang
es: Malayo de Kupang

en: Malay, Larantuka
es: Malayo de Larantuka

en: Malay, Makassar
es: Malayo de Macasar

en: Malay, Manado
es: Malayo de Manado

en: Malay, North Moluccan
es: Malayo de las Molucas septentrional

en: Malay, Papuan
es: Malayo papú

en: Malay, Pattani
es: Malayo de Pattani

en: Malay, Sabah
es: Malayo de Sabah

en: Malay, Standard
es: Malayo estándar

en: Malay, Tenggarong Kutai
es: Malayo kutai de Tenggarong

en: Malaynon
es: Malaynón

en: Malayo
es: Damana

en: Malaysian Sign Language
es: Lengua de signos malasia

en: Male (Ethiopia)
es: Male (Etiopía)

en: Male (Papua New Guinea)
es: Male (Papúa Nueva Guinea)

en: Malecite-Passamaquoddy
es: Malecite-passamaquoddy

en: Maleu-Kilenge
es: Maleu-kilenge

en: Maltese
es: Maltés

en: Maltese Sign Language
es: Lengua de signos maltesa

en: Malua Bay
es: Malua bay

en: Maléku Jaíka
es: Maléku jaíka

en: Mambila, Cameroon
es: Mambila de Camerún

en: Mambila, Nigeria
es: Mambila de Nigeria

en: Mambwe-Lungu
es: Mambwe-lungu

en: Man Met
es: Man met

en: Manchu
es: Manchú

en: Mandaic
es: Mandeo

en: Mandaic, Classical
es: Mandeo clásico

en: Mandobo Atas
es: Mandobo atas

en: Mandobo Bawah
es: Mandobo bawah

en: Manduri, Baga
es: Baga manduri

en: Maninka, Konyanka
es: Maninka konyanka

en: Maninka, Sankaran
es: Maninka de Sankara

en: Maninkakan, Eastern
es: Maninka oriental

en: Maninkakan, Kita
es: Maninka de Kita

en: Maninkakan, Western
es: Maninka occidental

en: Manipuri
es: Meitei

en: Manipuri, Old
es: Meitei antiguo

en: Manna-Dora
es: Manna-dora

en: Manobo, Agusan
es: Manobo de Agusan

en: Manobo, Ata
es: Manobo ata

en: Manobo, Cotabato
es: Manobo de Cotabato

en: Manobo, Dibabawon
es: Manobo dibabawon

en: Manobo, Ilianen
es: Manobo ilianen

en: Manobo, Kinamiging
es: Manobo kinamigin

en: Manobo, Matigsalug
es: Monobo matigsalug

en: Manobo, Obo
es: Manobo obo

en: Manobo, Rajah Kabunsuwan
es: Manobo rajah kabunsuwan

en: Manobo, Sarangani
es: Manobo de Sarangani

en: Manobo, Western Bukidnon
es: Manobo de Bukidnon occidental

en: Manx
es: Manés

en: Maori
es: Maorí

en: Marathi
es: Maratí

en: Marathi, Old
es: Maratí antiguo

en: Marghi Central
es: Margui central

en: Marghi South
es: Marghi meridional

en: Mari (East Sepik Province)
es: Mari (provincia East Sepik)

en: Mari (Madang Province)
es: Mari (provincia Madang)

en: Mari (Russia)
es: Mari (Rusia)

en: Mari, Eastern
es: Mari oriental

en: Mari, Western
es: Mari occidental

en: Maria (Papua New Guinea)
es: Maria (Papúa Nueva Guinea)

en: Maria, Dandami
es: Maria dandami

en: Marind, Bian
es: Marind bian

en: Maritime Sign Language
es: Lengua de signos marítima

en: Marquesan, North
es: Marquesano septentrional

en: Marquesan, South
es: Marquesano meridional

en: Marrucinian
es: Marrucino

en: Marshallese
es: Marshalés

en: Marsian
es: Marso

en: Martha's Vineyard Sign Language
es: Lengua de signos de Martha's Vineyard

en: Marti Ke
es: Marti ke

en: Martu Wangka
es: Martu wangka

en: Marwari (Pakistan)
es: Marwari (Pakistán)

en: Masela, Central
es: Masela central

en: Masela, East
es: Masela oriental

en: Masela, West
es: Masela occidental

en: Mashco Piro
es: Mashco piro

en: Matlatzinca, Atzingo
es: Matlatzinca de Atzingo

en: Matlatzinca, San Francisco
es: Matlatzinca de San Francisco

en: Mauritian Sign Language
es: Lengua de signos mauritana

en: Mayan, Epigraphic
es: Maya epigráfico

en: Mayi-Kulan
es: Mayi-kulan

en: Mayi-Thakurti
es: Mayi-thakurti

en: Mayi-Yapi
es: Mayi-yapi

en: Mazahua, Central
es: Mazahua central

en: Mazahua, Michoacán
es: Mazahua de Michoacán

en: Mazatec, Ayautla
es: Mazateco de Ayautla

en: Mazatec, Chiquihuitlán
es: Mazateco de Chiquihuitlán

en: Mazatec, Huautla
es: Mazateco de Huautla

en: Mazatec, Ixcatlán
es: Mazateco de Ixcatlán

en: Mazatec, Jalapa De Díaz
es: Mazateco de Jalapa de Díaz

en: Mazatec, Mazatlán
es: Mazateco de Mazatlán

en: Mazatec, San Jerónimo Tecóatl
es: Mazateco de San Jerónimo Tecóatl

en: Mazatec, Soyaltepec
es: Mazateco de Soyaltepec

en: Mbariman-Gudhinma
es: Mbariman-gudhinma

en: Mbembe, Cross River
es: Mbembe del río Cross

en: Mbembe, Tigon
es: Mbembe tigon

en: Mbo (Cameroon)
es: Mbo (Camerún)

en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
es: Mbo (República Democrática del Congo)

en: Mbula-Bwazza
es: Mbula-bwazza

en: Me'phaa, Acatepec
es: Tlapaneco de Acatepec

en: Me'phaa, Azoyú
es: Tlapaneco de Azoyú

en: Me'phaa, Malinaltepec
es: Tlapaneco de Malinaltepec

en: Me'phaa, Tlacoapa
es: Tlapaneco de Tlacoapa

en: Media Lengua
es: Media lengua

en: Median
es: Medo

en: Melanau, Central
es: Melanau central

en: Melanau, Daro-Matu
es: Melanau de Daro-Matu

en: Melanau, Kanowit-Tanjong
es: Melanau kanowit-tanjong

en: Melanau, Sibu
es: Melanau de Sibu

en: Mele-Fila
es: Mele-fila

en: Mendankwe-Nkwen
es: Mendankwe-nkwen

en: Mende (Papua New Guinea)
es: Mende (Papúa Nueva Guinea)

en: Mende (Sierra Leone)
es: Mende (Sierra Leona)

en: Meohang, Eastern
es: Meohang oriental

en: Meohang, Western
es: Meohang occidental

en: Meroitic
es: Meroítico

en: Mexican Sign Language
es: Lengua de signos mexicana

en: Miami
es: Miami-illinois

en: Miao, Chuanqiandian Cluster
es: Miao chuanqiandianés

en: Miao, Eastern Qiandong
es: Miao de Qiandong oriental

en: Miao, Eastern Xiangxi
es: Miao de Xiangxi oriental

en: Miao, Horned
es: Miao blanco

en: Miao, Large Flowery
es: Gran miao florido

en: Miao, Northern Qiandong
es: Miao de Qiandong septentrional

en: Miao, Small Flowery
es: Pequeño miao florido

en: Miao, Southern Qiandong
es: Miao de Qiandong meridional

en: Miao, Western Xiangxi
es: Miao de Xiangxi occidental

en: Mien, Biao-Jiao
es: Mien biao-jiao

en: Mien, Iu
es: Iu mien

en: Miju-Mishmi
es: Miju-mishmi

en: Milyan
es: Milio

en: Mina (Cameroon)
es: Mina (Camerún)

en: Minaean
es: Mineo

en: Mingang Doso
es: Mingang doso

en: Mingrelian
es: Megreliano

en: Minjungbal
es: Minjugbal

en: Mirandese
es: Mirandés

en: Miriwoong Sign Language
es: Lengua de signos miriwung

en: Misima-Panaeati
es: Misima-panaeati

en: Miwok, Bay
es: Miwok de la bahía

en: Miwok, Central Sierra
es: Miwok de la siierra central

en: Miwok, Coast
es: Miwok de la costa

en: Miwok, Lake
es: Miwok del lago

en: Miwok, Northern Sierra
es: Miwok de la sierra septentrional

en: Miwok, Plains
es: Miwok de las llanuras

en: Miwok, Southern Sierra
es: Miwok de la sierra meridional

en: Mixe, Coatlán
es: Mixe de Coatlán

en: Mixe, Isthmus
es: Mixe del istmo

en: Mixe, Juquila
es: Mixe de Juquila

en: Mixe, Mazatlán
es: Mixe de Mazatlán

en: Mixe, North Central
es: Mixe norcentral

en: Mixe, Quetzaltepec
es: Mixe de Quetzaltepec

en: Mixe, Tlahuitoltepec
es: Mixe de Tlahuitoltepec

en: Mixe, Totontepec
es: Mixe de Totontepec

en: Mixtec, Alacatlatzala
es: Mixteco de Alacatlatzala

en: Mixtec, Alcozauca
es: Mixteco de Alcozauca

en: Mixtec, Amoltepec
es: Mixteco de Amoltepec

en: Mixtec, Apasco-Apoala
es: Mixteco de Apasco-Apoala

en: Mixtec, Atatláhuca
es: Mixteco de Atatlahuca

en: Mixtec, Ayutla
es: Mixteco de Ayutla

en: Mixtec, Cacaloxtepec
es: Mixteco de Cacaloxtepec

en: Mixtec, Chayuco
es: Mixteco de Chayuco

en: Mixtec, Chazumba
es: Mixteco de Chazumba

en: Mixtec, Chigmecatitlán
es: Mixteco de Chigmecatitlán

en: Mixtec, Coatzospan
es: Mixteco de Coatzospan

en: Mixtec, Cuyamecalco
es: Mixteco de Cuyamecalco

en: Mixtec, Diuxi-Tilantongo
es: Mixteco de Diuxi-Tilatongo

en: Mixtec, Huitepec
es: Mixteco de Huitepec

en: Mixtec, Itundujia
es: Mixteco de Itundujia

en: Mixtec, Ixtayutla
es: Mixteco de Ixtayutla

en: Mixtec, Jamiltepec
es: Mixteco de Jamiltepec

en: Mixtec, Juxtlahuaca
es: Mixteco de Juxtlahuaca

en: Mixtec, Magdalena Peñasco
es: Mixteco de Magdalena Peñasco

en: Mixtec, Metlatónoc
es: Mixteco de Metlatónoc

en: Mixtec, Mitlatongo
es: Mixteco de Mitlatongo

en: Mixtec, Mixtepec
es: Mixteco de Mixtepec

en: Mixtec, Northern Tlaxiaco
es: Mixteco de Tlaxiaco septentrional

en: Mixtec, Northwest Oaxaca
es: Mixteco de Oaxaca noroccidental

en: Mixtec, Ocotepec
es: Mixteco de Ocotepec

en: Mixtec, Peñoles
es: Mixteco de Peñoles

en: Mixtec, Pinotepa Nacional
es: Mixteco de Pinotepa Nacional

en: Mixtec, San Juan Colorado
es: Mixteco de San Juan Colorado

en: Mixtec, San Juan Teita
es: Mixteco de San Juan Teita

en: Mixtec, San Miguel El Grande
es: Mixteco de San Miguel El Grande

en: Mixtec, San Miguel Piedras
es: Mixteco de San Miguel Piedras

en: Mixtec, Santa Lucía Monteverde
es: Mixteco de Santa Lucía Monteverde

en: Mixtec, Santa María Zacatepec
es: Mixteco de Santa María Zacatepec

en: Mixtec, Silacayoapan
es: Mixteco de Silacayoapan

en: Mixtec, Sindihui
es: Mixteco de Sindihui

en: Mixtec, Sinicahua
es: Mixteco de Sinicahua

en: Mixtec, Southeastern Nochixtlán
es: Mixteco de Nochixtlán sudoriental

en: Mixtec, Southern Puebla
es: Mixteco de Puebla meridional

en: Mixtec, Southwestern Tlaxiaco
es: Mixteco de Tlaxiaco sudoccidental

en: Mixtec, Soyaltepec
es: Mixteco de Soyaltepec

en: Mixtec, Tacahua
es: Mixteco de Tacahua

en: Mixtec, Tamazola
es: Mixteco de Tamazola

en: Mixtec, Tezoatlán
es: Mixteco de Tezoatlán

en: Mixtec, Tidaá
es: Mixteco de Tidaá

en: Mixtec, Tijaltepec
es: Mixteco de Tijaltepec

en: Mixtec, Tlazoyaltepec
es: Mixteco de Tlazoyaltepec

en: Mixtec, Tututepec
es: Mixteco de Tututepec

en: Mixtec, Western Juxtlahuaca
es: Mixteco de Juxtlahuaca occidental

en: Mixtec, Yoloxochitl
es: Mixteco de Yoloxochitl

en: Mixtec, Yosondúa
es: Mixteco de Yosondúa

en: Mixtec, Yucuañe
es: Mixteco de Yucuañe

en: Mixtec, Yutanduchi
es: Mixteco de Yutanduchi

en: Mnong, Central
es: Mnong central

en: Mnong, Eastern
es: Mnong oriental

en: Mnong, Southern
es: Mnong meridional

en: Moabite
es: Moabita

en: Mobilian
es: Mobilano

en: Mofu, North
es: Mofu septentrional

en: Mofu-Gudur
es: Mofu-gudur

en: Mohegan-Pequot
es: Mohegano-pequot

en: Mokilese
es: Mokilés

en: Moldova Sign Language
es: Lengua de signos moldava

en: Mom Jango
es: Mom jango

en: Mon, Old
es: Mon antiguo

en: Monastic Sign Language
es: Lengua de signos monástica

en: Mongol
es: Mongol (Nueva Guinea)

en: Mongolian
es: Mongol

en: Mongolian Sign Language
es: Lengua de signos mongola

en: Mongolian, Classical
es: Mongol clásico

en: Mongolian, Halh
es: Mongol jalja

en: Mongolian, Middle
es: Mongol medio

en: Mongolian, Peripheral
es: Mongol periférico

en: Mono (Cameroon)
es: Mono (Camerún)

en: Mono (Democratic Republic of Congo)
es: Mono (República Democrática del Congo)

en: Mono (Solomon Islands)
es: Mono (Islas Salomón)

en: Mono (USA)
es: Mono (EE. UU.)

en: Monpa, Kalaktang
es: Monpa de Kalaktang

en: Monpa, Tawang
es: Monpa de Tawang

en: Mopán Maya
es: Maya mopán

en: Mor (Bomberai Peninsula)
es: Mor (península Bomberai)

en: Mor (Mor Islands)
es: Mor (islas Mor)

en: Mori Atas
es: Mori atas

en: Mori Bawah
es: Mori bawah

en: Moroccan Sign Language
es: Lengua de signos marroquí

en: Mortlockese
es: Mortloqués

en: Mouk-Aria
es: Mouk-aria

en: Mozambican Sign Language
es: Lengua de signos mozambiqueña

en: Muji, Northern
es: Muji septentrional

en: Muji, Qila
es: Muji qila

en: Muji, Southern
es: Muji meridional

en: Mukha-Dora
es: Mukha-dora

en: Multiple languages
es: Idiomas múltiples

en: Mur Pano
es: Mur pano

en: Muria, Eastern
es: Muria oriental

en: Muria, Far Western
es: Muria extremooccidental

en: Muria, Western
es: Muria occidental

en: Murik (Malaysia)
es: Murik (Malasia)

en: Murik (Papua New Guinea)
es: Murik (Papúa Nueva Guinea)

en: Murrinh-Patha
es: Murrinh-patha

en: Murut, Keningau
es: Murut keningau

en: Murut, Tagal
es: Murut tagal

en: Murut, Timugon
es: Murut timugon

en: Mussau-Emira
es: Mussau-emira

en: Muyu, North
es: Muyu septentrional

en: Muyu, South
es: Muyu meridional

en: Mwera (Nyasa)
es: Mwera (Tanzania)

en: Mwimbi-Muthambi
es: Mwimbi-muthambi

en: Mysian
es: Misiano

en: Mískito
es: Misquito

en: N'Ko
es: N'ko

en: Nadruvian
es: Nadruviano

en: Naga Pidgin
es: Nagamés

en: Naga, Akyaung Ari
es: Naga akyaung ari

en: Naga, Angami
es: Naga angami

en: Naga, Ao
es: Naga ao

en: Naga, Chang
es: Naga chang

en: Naga, Chokri
es: Naga chokri

en: Naga, Chothe
es: Naga chothe

en: Naga, Inpui
es: Naga inpui

en: Naga, Kharam
es: Naga kharam

en: Naga, Khezha
es: Naga khezha

en: Naga, Khiamniungan
es: Naga khiamniungan

en: Naga, Khoibu
es: Naga khoibu

en: Naga, Koki
es: Naga koki

en: Naga, Konyak
es: Naga konyak

en: Naga, Kyan-Karyaw
es: Naga kyan-karyaw

en: Naga, Lao
es: Naga lao

en: Naga, Leinong
es: Naga leinong

en: Naga, Liangmai
es: Naga liangmai

en: Naga, Long Phuri
es: Naga long phuri

en: Naga, Lotha
es: Naga lotha

en: Naga, Makuri
es: Naga makuri

en: Naga, Makyan
es: Naga makyan

en: Naga, Mao
es: Naga mao

en: Naga, Maram
es: Naga maram

en: Naga, Maring
es: Naga maring

en: Naga, Monsang
es: Naga monsang

en: Naga, Moyon
es: Naga moyon

en: Naga, Mzieme
es: Naga mzieme

en: Naga, Nocte
es: Naga nocte

en: Naga, Northern Rengma
es: Naga rengma septentrional

en: Naga, Para
es: Naga para

en: Naga, Phom
es: Naga phom

en: Naga, Pochuri
es: Naga pochuri

en: Naga, Ponyo-Gongwang
es: Naga ponyo-gongwang

en: Naga, Poumei
es: Naga poumei

en: Naga, Puimei
es: Naga puimei

en: Naga, Rongmei
es: Naga rongmei

en: Naga, Sangtam
es: Naga sangtam

en: Naga, Southern Rengma
es: Naga rengma meridional

en: Naga, Sumi
es: Naga sumi

en: Naga, Tangkhul (India)
es: Naga tangkhul (India)

en: Naga, Tangkhul (Myanmar)
es: Naga tangkhul (Birmania)

en: Naga, Tarao
es: Naga tarao

en: Naga, Tase
es: Naga tase

en: Naga, Thangal
es: Naga thangal

en: Naga, Tutsa
es: Naga tutsa

en: Naga, Wancho
es: Naga wancho

en: Naga, Yimchungru
es: Naga yimchungru

en: Naga, Zeme
es: Naga zeme

en: Nago, Northern
es: Nago septentrional

en: Nago, Southern
es: Nago meridional

en: Nahuatl, Central
es: Náhuatl central

en: Nahuatl, Central Huasteca
es: Náhuatl del centro de la Huasteca

en: Nahuatl, Central Puebla
es: Náhuatl de Puebla central

en: Nahuatl, Classical
es: Náhuatl clásico

en: Nahuatl, Coatepec
es: Náhuatl de Coatepec

en: Nahuatl, Eastern Durango
es: Náhuatl de Durango oriental

en: Nahuatl, Eastern Huasteca
es: Náhuatl del este de la Huasteca

en: Nahuatl, Guerrero
es: Náhuatl de Guerrero

en: Nahuatl, Highland Puebla
es: Náhuatl de la sierra de Puebla

en: Nahuatl, Huaxcaleca
es: Náhuatl de Chichiquila

en: Nahuatl, Isthmus-Cosoleacaque
es: Náhuatl del istmo-Cosoleacaque

en: Nahuatl, Isthmus-Mecayapan
es: Náhuatl del istmo-Mecayapán

en: Nahuatl, Isthmus-Pajapan
es: Náhuatl del istmo-Pajapan

en: Nahuatl, Michoacán
es: Náhuatl de Michoacán

en: Nahuatl, Morelos
es: Náhuatl de Morelos

en: Nahuatl, Northern Oaxaca
es: Náhuatl del norte de Oaxaca

en: Nahuatl, Northern Puebla
es: Náhuatl del norte de Puebla

en: Nahuatl, Ometepec
es: Náhuatl de Ometepec

en: Nahuatl, Orizaba
es: Náhuatl de Orizaba

en: Nahuatl, Santa María La Alta
es: Náhuatl de Santa María la Alta

en: Nahuatl, Sierra Negra
es: Náhuatl de Sierra Negra

en: Nahuatl, Southeastern Puebla
es: Náhuatl del sudeste de Puebla

en: Nahuatl, Tabasco
es: Náhuatl tabasqueño

en: Nahuatl, Temascaltepec
es: Náhuatl de Temascaltepec

en: Nahuatl, Tetelcingo
es: Náhuatl de Tetelcingo

en: Nahuatl, Tlamacazapa
es: Náhuatl de Tlamacazapa

en: Nahuatl, Western Durango
es: Náhuatl de Durango occidental

en: Nahuatl, Western Huasteca
es: Náhuatl del oeste de la Huasteca

en: Nahuatl, Zacatlán-Ahuacatlán-Tepetzintla
es: Náhuatl de Zacatlán-Ahuacatlán-Tepetzintla

en: Nama (Papua New Guinea)
es: Nama (Papúa Nueva Guinea)

en: Nambas, Big
es: Nambas grandes

en: Nambikuára, Southern
es: Nambikuára meridional

en: Namibian Sign Language
es: Lengua de signos namibia

en: Namosi-Naitasiri-Serua
es: Namosi-naitasiri-serua

en: Nanubae
es: Nanubio

en: Nari Nari
es: Nari nari

en: Nasu, Wumeng
es: Nasu wumeng

en: Nasu, Wusa
es: Nasu wusa

en: Nauru
es: Nauruano

en: Nde-Gbite
es: Nde-gbite

en: Nde-Nsele-Nta
es: Nde-nsele-nta

en: Ndebele, North
es: Ndebele septentrional

en: Ndebele, South
es: Ndebele meridional

en: Ndonde Hamba
es: Ndonde hamba

en: Ndyuka-Trio Pidgin
es: Lengua franca ndyuka-tiriyó

en: Neapolitan
es: Napolitano

en: Negeri Sembilan Malay
es: Malayo negeri sembilan

en: Neo-Aramaic, Assyrian
es: Arameo moderno asirio

en: Neo-Aramaic, Barzani Jewish
es: Arameo moderno judeo-barzaní

en: Neo-Aramaic, Bohtan
es: Arameo moderno de Bohtan

en: Neo-Aramaic, Chaldean
es: Arameo moderno caldeo

en: Neo-Aramaic, Western
es: Arameo moderno occidental

en: Nepalese Sign Language
es: Lengua de signos nepalí

en: Nepali (individual language)
es: Nepalí

en: Nepali (macrolanguage)
es: Nepalí (macrolengua)

en: New Zealand Sign Language
es: Lengua de signos neozelandesa

en: Newar, Middle
es: Newarí medio

en: Newari
es: Newarí

en: Newari, Classical
es: Newaría clásico

en: Nez Perce
es: Nez percé

en: Ngad'a, Eastern
es: Ngad'a oriental

en: Ngando (Central African Republic)
es: Ngando (República Centroafricana)

en: Ngando (Democratic Republic of Congo)
es: Ngando (República Democrática del Congo)

en: Ngatik Men's Creole
es: Criollo de los hombres de Ngatik

en: Ngbaka Ma'bo
es: Ngbaka ma'bo

en: Ngbaka Manza
es: Ngbaka manza

en: Ngbandi, Northern
es: Ngbandi septentrional

en: Ngbandi, Southern
es: Ngbandi meridional

en: Ngombe (Central African Republic)
es: Ngombe (República Centroafricana)

en: Ngombe (Democratic Republic of Congo)
es: Ngombe (República Democrática del Congo)

en: Nicaraguan Sign Language
es: Lengua de signos nicaragüense

en: Nicobarese, Car
es: Nicobarés de Car

en: Nicobarese, Central
es: Nicobarés central

en: Nicobarese, Southern
es: Nicobarés meridional

en: Nigerian Sign Language
es: Lengua de signos nigeriana

en: Nisu, Eastern
es: Nisu oriental

en: Nisu, Northern
es: Nisu septentrional

en: Nisu, Northwestern
es: Nisu noroccidental

en: Nisu, Southern
es: Nisu meridional

en: Nisu, Southwestern
es: Nisu sudoccidental

en: Niuean
es: Niuano

en: Niwer Mil
es: Niwer mil

en: Nkem-Nkum
es: Nkem-nkum

en: No linguistic content
es: Sin contenido lingüístico

en: Nogai
es: Nogayo

en: Norse, Old
es: Noruego antiguo

en: North Arabian, Ancient
es: Árabe antiguo septentrional

en: Norwegian
es: Noruego

en: Norwegian Bokmål
es: Noruego bokmål

en: Norwegian Nynorsk
es: Noruego nynorsk

en: Norwegian Sign Language
es: Lengua de signos noruega

en: Norwegian, Traveller
es: Nómada noruego

en: Nottoway-Meherrin
es: Nottoway-meherrin

en: Nuaulu, North
es: Nuaulu septentrional

en: Nuaulu, South
es: Nuaulu meridional

en: Nubian, Old
es: Nubio antiguo

en: Nugunu (Cameroon)
es: Nugunu (Camerún)

en: Nukak Makú
es: Nukak makú

en: Numana-Nunku-Gbantu-Numbu
es: Numana-nunku-gbantu-numbu

en: Numidian
es: Númida

en: Nung (Viet Nam)
es: Nung (Vietnam)

en: Nuni, Northern
es: Nuni septentrional

en: Nuni, Southern
es: Nuni meridional

en: Nupe-Nupe-Tako
es: Nupe-nupe-tako

en: Nyakyusa-Ngonde
es: Nyakyusa-ngonde

en: Nyala, East
es: Nyala oriental

en: Nyamusa-Molo
es: Nyamusa-molo

en: Nyiha (Malawi)
es: Nyiha (Malaui)

en: Nyika (Malawi and Zambia)
es: Nyika (Malaui y Zambia)

en: Nzima
es: Nzema

en: Ná-Meo
es: Ná-meo

en: Nêlêmwa-Nixumwak
es: Nêlêmwa-nixumwak

en: Occitan (post 1500)
es: Occitano (posterior a 1500)

en: Ohlone, Northern
es: Ohlone septentrional

en: Ohlone, Southern
es: Ohlone meridional

en: Oirat, Written
es: Oirat escrito

en: Ojibwa, Central
es: Ojibwa central

en: Ojibwa, Eastern
es: Ojibwa oriental

en: Ojibwa, Northwestern
es: Ojibwa noroccidental

en: Ojibwa, Severn
es: Ojibwa de Severn

en: Ojibwa, Western
es: Ojibwa occidental

en: Oki-No-Erabu
es: Oki-no-erabu

en: Okinawan, Central
es: Okinawense

en: Oko-Eni-Osayen
es: Oko-eni-osayen

en: Oko-Juwoi
es: Oko-juwoi

en: Okpe (Northwestern Edo)
es: Okpe (Edo noroccidental)

en: Okpe (Southwestern Edo)
es: Okpe (Edo sudoccidental)

en: Olulumo-Ikom
es: Olulumo-ikom

en: Omaha-Ponca
es: Omaha-ponca

en: One, Inebu
es: One de Inebu

en: One, Kabore
es: One de Kabore

en: One, Kwamtim
es: One de Kwantim

en: One, Molmo
es: One de Molmo

en: One, Northern
es: One septentrional

en: One, Southern
es: One meridional

en: Onin Based Pidgin
es: Lengua franca basada en el onin

en: Orang Kanaq
es: Orang kanaq

en: Orang Seletar
es: Orang seletar

en: Oriya (macrolanguage)
es: Oriya (macrolengua)

en: Oriya, Adivasi
es: Oriya adivasi

en: Oro Win
es: Oro win

en: Oromo, Borana-Arsi-Guji
es: Oromo borana-arsi-guji

en: Oromo, Eastern
es: Oromo oriental

en: Oromo, West Central
es: Oromo centro-occidental

en: Ossetian
es: Osetio

en: Ossetic, Old
es: Osetio antiguo

en: Ot Danum
es: Ot danum

en: Otomi, Eastern Highland
es: Otomí de la sierra oriental

en: Otomi, Estado de México
es: Otomí del estado de México

en: Otomi, Ixtenco
es: Otomí de Ixtenco

en: Otomi, Mezquital
es: Otomí de Mezquital

en: Otomi, Querétaro
es: Otomí de Querétaro

en: Otomi, Temoaya
es: Otomí de Temoaya

en: Otomi, Tenango
es: Otomí de Tenango

en: Otomi, Texcatepec
es: Otomí de Texcatepec

en: Otomi, Tilapa
es: Otomí de Tilapa

en: Pa Di
es: Pa di

en: Pa-Hng
es: Pa-hng

en: Paelignian
es: Peligno

en: Pahari, Kullu
es: Pahari kullu

en: Pahari, Mahasu
es: Pahari mahasu

en: Pahari-Potwari
es: Pahari-potwari

en: Pai Tavytera
es: Paí tavyterá

en: Paiute, Northern
es: Paiute septentrional

en: Pak-Tong
es: Pak-tong

en: Pakistan Sign Language
es: Lengua de signos pakistaní

en: Palauan
es: Palauano

en: Palaung, Ruching
es: Palaung ruching

en: Palaung, Rumai
es: Palaung rumai

en: Palaung, Shwe
es: Palaung shwe

en: Palawano, Brooke's Point
es: Palawano de Punta de Brooke

en: Palawano, Central
es: Palawano central

en: Palawano, Southwest
es: Palawano meridional

en: Pame, Central
es: Pame central

en: Pame, Northern
es: Pame septentrional

en: Pame, Southern
es: Pame meridional

en: Pampanga
es: Pampango

en: Pana (Central African Republic)
es: Pana (República Centroafricana)

en: Panamanian Sign Language
es: Lengua de signos panameña

en: Pangasinan
es: Pangasinense

en: Panjabi
es: Panyabí

en: Panjabi, Western
es: Panyabí occidental

en: Pano, Kulina
es: Kulina pano

en: Papua New Guinean Sign Language
es: Lengua de signos de Papúa Nueva Guinea

en: Paraguayan Sign Language
es: Lengua de signos paraguaya

en: Parsi-Dari
es: Persa dari

en: Parthian
es: Parto

en: Pashai, Northeast
es: Pashai nororiental

en: Pashai, Northwest
es: Pashai noroccidental

en: Pashai, Southeast
es: Pashai sudoriental

en: Pashai, Southwest
es: Pashai sudoccidental

en: Pashto, Central
es: Pastún central

en: Pashto, Northern
es: Pastún septentrional

en: Pashto, Southern
es: Pastún meridional

en: Pataxó Hã-Ha-Hãe
es: Pataxó hã-ha-hãe

en: Pele-Ata
es: Pele-ata

en: Penan, Eastern
es: Penan oriental

en: Penan, Western
es: Penan occidental

en: Penang Sign Language
es: Lengua de signos de Penang

en: Persian
es: Persa

en: Persian Sign Language
es: Lengua de signos persa

en: Persian, Iranian
es: Persa iraní

en: Persian, Manichaean Middle
es: Persa medio maniqueo

en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
es: Persa antiguo (ca. 600-400 a.C.)

en: Peruvian Sign Language
es: Lengua de signos peruana

en: Philippine Sign Language
es: Lengua de signos filipina

en: Phoenician
es: Fenicio

en: Phola, Alo
es: Phola alo

en: Phong-Kniang
es: Phong-kniang

en: Phowa, Ani
es: Phowa ani

en: Phowa, Hlepho
es: Phowa hlepho

en: Phowa, Labo
es: Phowa labo

en: Phrygian
es: Frigio

en: Phu Thai
es: Phu thai

en: Picene, North
es: Piceno septentrional

en: Picene, South
es: Piceno meridional

en: Pictish
es: Picto

en: Pidgin English, Chinese
es: Lengua franca china inglesa

en: Pidgin English, Ghanaian
es: Lengua franca ganesa inglesa

en: Pidgin, Cameroon
es: Lengua franca camerunense

en: Pidgin, Nigerian
es: Lengua franca nigeriana

en: Pidgin, Timor
es: Lengua franca timorense

en: Piemontese
es: Piamontés

en: Pima Bajo
es: Pima bajo

en: Pinai-Hagahai
es: Pinai-hagahai

en: Pingelapese
es: Pingelapés

en: Pintupi-Luritja
es: Pintupi-luritja

en: Pisidian
es: Pisidio

en: Pitcairn-Norfolk
es: Pitcairn-norfolk

en: Pitta Pitta
es: Pitta pitta

en: Piya-Kwonci
es: Piya-kwonci

en: Plains Indian Sign Language
es: Lengua de signos india de las llanuras

en: Pohnpeian
es: Pohnpeiano

en: Polabian
es: Polabo

en: Polish
es: Polaco

en: Polish Sign Language
es: Lengua de signos polaca

en: Pomo, Central
es: Pomo central

en: Pomo, Eastern
es: Pomo oriental

en: Pomo, Northeastern
es: Pomo nororiental

en: Pomo, Northern
es: Pomo septentrional

en: Pomo, Southeastern
es: Pomo sudoriental

en: Pomo, Southern
es: Pomo meridional

en: Popoloca, Coyotepec
es: Popoloca de Coyotepec

en: Popoloca, Mezontla
es: Popoloca de Mezontla

en: Popoloca, San Felipe Otlaltepec
es: Popoloca de San Felipe Otlaltepec

en: Popoloca, San Juan Atzingo
es: Popoloca de San Juan Atzingo

en: Popoloca, San Luís Temalacayuca
es: Popoloca de San Luis Temalacayuca

en: Popoloca, San Marcos Tlacoyalco
es: Popoloca de San Marcos Tlacoyalco

en: Popoloca, Santa Inés Ahuatempan
es: Popoloca de Santa Inés Ahuatempan

en: Popoluca, Highland
es: Popoluca de la sierra

en: Popoluca, Oluta
es: Popoluca de oluta

en: Popoluca, Sayula
es: Popoluca de Sayula

en: Popoluca, Texistepec
es: Popoluca de Texistepec

en: Popti'
es: Jacalteco

en: Port Sandwich
es: Puerto Sandwich

en: Port Vato
es: Puerto Vato

en: Portuguese
es: Portugués

en: Portuguese Sign Language
es: Lengua de signos portuguesa

en: Provençal, Old (to 1500)
es: Provenzal antiguo (hasta 1500)

en: Providencia Sign Language
es: Lengua de signos de Providencia

en: Prussian
es: Prusiano

en: Prākrit, Ardhamāgadhī
es: Prácrito maghadi

en: Prākrit, Māhārāṣṭri
es: Prácrito maharashtri

en: Prākrit, Sauraseni
es: Prácrino sauraseni

en: Pu Ko
es: Pu ko

en: Puerto Rican Sign Language
es: Lengua de signos puertorriqueña

en: Puluwatese
es: Puluwatés

en: Pumi, Northern
es: Pumi septentrional

en: Pumi, Southern
es: Pumi meridional

en: Punan Aput
es: Punan aput

en: Punan Bah-Biau
es: Punan bah-biau

en: Punan Batu 1
es: Punan batu 1

en: Punan Merah
es: Punan merah

en: Punan Merap
es: Punan merap

en: Punan Tubu
es: Punan tubu

en: Punic
es: Púnico

en: Purepecha
es: Purépecha

en: Purepecha, Western Highland
es: Purépecha del oeste de la sierra

en: Pushto
es: Pastún

en: Puyo-Paekche
es: Puyo-paekche

en: Pyu (Myanmar)
es: Pyu (Birmania)

en: Pyu (Papua New Guinea)
es: Pyu (Papúa Nueva Guinea)

en: Qatabanian
es: Qatabanita

en: Qiang, Northern
es: Qiang septentrional

en: Qiang, Southern
es: Qiang meridional

en: Quebec Sign Language
es: Lengua de signos de Quebec

en: Quechua, Ambo-Pasco
es: Quechua de Ambo-Pasco

en: Quechua, Arequipa-La Unión
es: Quechua de Arequipa-La Unión

en: Quechua, Ayacucho
es: Quechua de Ayacucho

en: Quechua, Cajamarca
es: Quechua de Cajamarca

en: Quechua, Cajatambo North Lima
es: Quechua de Cajatambo

en: Quechua, Chachapoyas
es: Quechua de Chachapoyas

en: Quechua, Chincha
es: Quechua de Chincha

en: Quechua, Chiquián Ancash
es: Quechua de Chiquián

en: Quechua, Classical
es: Quechua clásico

en: Quechua, Corongo Ancash
es: Quechua de Corongo

en: Quechua, Cusco
es: Quechua de Cuzco

en: Quechua, Eastern Apurímac
es: Quechua de Apurímac oriental

en: Quechua, Huallaga Huánuco
es: Quechua de Huallaga

en: Quechua, Huamalíes-Dos de Mayo Huánuco
es: Quechua de Humalíes-Dos de Mayo

en: Quechua, Huaylas Ancash
es: Quechua de Huaylas

en: Quechua, Huaylla Wanca
es: Quechua de Wuaylla

en: Quechua, Jauja Wanca
es: Quechua de Jauja

en: Quechua, Lambayeque
es: Quechua de Lambayeque

en: Quechua, Margos-Yarowilca-Lauricocha
es: Quechua de Margos-Yarowilca-Lauricocha

en: Quechua, Napo Lowland
es: Quechua del Napo

en: Quechua, North Bolivian
es: Quechua boliviano septentrional

en: Quechua, North Junín
es: Quechua de Junín septentrional

en: Quechua, Northern Conchucos Ancash
es: Quechua de Conchucos septentrional

en: Quechua, Pacaraos
es: Quechua de Pacaraos

en: Quechua, Panao Huánuco
es: Quechua de Panao

en: Quechua, Puno
es: Quechua puneño

en: Quechua, San Martín
es: Quechua de San Martín

en: Quechua, Santa Ana de Tusi Pasco
es: Quechua de Santa Ana de Tusi

en: Quechua, Sihuas Ancash
es: Quechua de Sihuas

en: Quechua, South Bolivian
es: Quechua boliviano meridional

en: Quechua, Southern Conchucos Ancash
es: Quechua de Conchucos meridional

en: Quechua, Southern Pastaza
es: Quechua del Pastaza meridional

en: Quechua, Yanahuanca Pasco
es: Quechua de Yanahuanca

en: Quechua, Yauyos
es: Quechua de Yauyos

en: Quichua, Calderón Highland
es: Quichua de Calderón

en: Quichua, Cañar Highland
es: Quichua de Cañar

en: Quichua, Chimborazo Highland
es: Quichua de Chimborazo

en: Quichua, Imbabura Highland
es: Quichua de Imbadura

en: Quichua, Loja Highland
es: Quichua de Loja

en: Quichua, Northern Pastaza
es: Quichua del Pastaza septentrional

en: Quichua, Salasaca Highland
es: Quichua de Salasaca

en: Quichua, Santiago del Estero
es: Quichua santiagueño

en: Quichua, Tena Lowland
es: Quichua de Tena

en: Rajasthani
es: Rajastaní

en: Rakahanga-Manihiki
es: Rakahanga-manihiki

en: Rara Bakati'
es: Rara bakati'

en: Rarotongan
es: Rarotongano

en: Rennell-Bellona
es: Rennell-bellona

en: Rennellese Sign Language
es: Lengua de signos de Rennell

en: Rer Bare
es: Rer bare

en: Riang (Myanmar)
es: Riang (Birmania)

en: Roglai, Cacgia
es: Roglai cacgia

en: Roglai, Northern
es: Roglai septentrional

en: Roglai, Southern
es: Roglai meridional

en: Romani, Balkan
es: Romaní balcánico

en: Romani, Baltic
es: Romaní báltico

en: Romani, Carpathian
es: Romaní de los Cárpatos

en: Romani, Kalo Finnish
es: Romaní kalo finlandés

en: Romani, Sinte
es: Romaní sinte

en: Romani, Tavringer
es: Romaní escandinavo

en: Romani, Vlax
es: Romaní valaco

en: Romani, Welsh
es: Romaní galés

en: Romanian
es: Rumano

en: Romanian Sign Language
es: Lengua de signos rumana

en: Romanian, Istro
es: Istrorrumano

en: Romanian, Macedo-
es: Macedorrumano

en: Romanian, Megleno
es: Meglenorrumano

en: Romano-Greek
es: Romaní-griego

en: Romano-Serbian
es: Romaní-serbio

en: Romansh
es: Romanche

en: Romany
es: Romaní

en: Rundi
es: Kirundi

en: Russian
es: Ruso

en: Russian Sign Language
es: Lengua de signos rusa

en: Russian, Old
es: Ruso antiguo

en: Saafi-Saafi
es: Saafi-saafi

en: Sadri, Oraon
es: Sadri oraon

en: Sajau Basap
es: Sajau basap

en: Salish, Southern Puget Sound
es: Salish del Estrecho de Puget meridional

en: Salish, Straits
es: Salish de los estrechos

en: Salt-Yui
es: Salt-yui

en: Salvadoran Sign Language
es: Lengua de signos salvadoreña

en: Sama, Central
es: Sama central

en: Sama, Pangutaran
es: Sama de Pangutaran

en: Sama, Southern
es: Sama meridional

en: Samaritan
es: Samaritano

en: Samba Leko
es: Leko samba

en: Sambal, Botolan
es: Sambal de Botolan

en: Sami, Akkala
es: Sami de Akkala

en: Sami, Inari
es: Sami de Inari

en: Sami, Kemi
es: Sami de Kemi

en: Sami, Kildin
es: Sami de Kildin

en: Sami, Northern
es: Sami septentrional

en: Sami, Pite
es: Sami de Pite

en: Sami, Skolt
es: Sami de Skolt

en: Sami, Southern
es: Sami meridional

en: Sami, Ter
es: Sami de Ter

en: Sami, Ume
es: Sami de Ume

en: Samo, Matya
es: Samo matya

en: Samo, Maya
es: Samo maya

en: Samo, Southern
es: Samo meridional

en: Samoan
es: Samoano

en: Samogitian
es: Samogitiano

en: Sandawe
es: Sandavés

en: Sanga (Democratic Republic of Congo)
es: Sanga (República Democrática del Congo)

en: Sango, Riverain
es: Sango rivereño

en: Sangu (Gabon)
es: Sangu (Gabón)

en: Saniyo-Hiyewe
es: Saniyo-hiyewe

en: Sanskrit
es: Sánscrito

en: Santali
es: Santalí

en: Sara Kaba
es: Sara kaba

en: Sara Kaba Deme
es: Sara kaba deme

en: Sara Kaba Náà
es: Sara kaba náà

en: Saramaccan
es: Saramacano

en: Sardinian
es: Sardo

en: Sardinian, Campidanese
es: Sardo campidanés

en: Sardinian, Gallurese
es: Sardo gallurés

en: Sardinian, Logudorese
es: Sardo logudorés

en: Sardinian, Sassarese
es: Sardo sassarés

en: Satawalese
es: Satawalés

en: Sateré-Mawé
es: Sateré-mawé

en: Saudi Arabian Sign Language
es: Lengua de signos saudí

en: Sauria Paharia
es: Paharia sauria

en: Saxon, Old
es: Sajón antiguo

en: Saxon, Upper
es: Alto sajón

en: Scots
es: Escocés (germánico)

en: Scottish, Traveller
es: Nómada escocés

en: Scythian
es: Escita

en: Sebat Bet Gurage
es: Gurage sebat bet

en: Seit-Kaitetu
es: Seit-kaitetu

en: Seko Padang
es: Seko padang

en: Seko Tengah
es: Seko tengah

en: Selangor Sign Language
es: Lengua de signos de Selangor

en: Selian
es: Seloniano

en: Selungai Murut
es: Murut selungai

en: Semaq Beri
es: Semaq beri

en: Sembakung Murut
es: Murut sembakung

en: Sena, Malawi
es: Sena de Malaui

en: Senhaja De Srair
es: Senhaja de Srair

en: Senoufo, Cebaara
es: Senufo cebaara

en: Senoufo, Djimini
es: Senufo djimini

en: Senoufo, Mamara
es: Senufo mamara

en: Senoufo, Nyarafolo
es: Senufo nyarafolo

en: Senoufo, Palaka
es: Senufo palaka

en: Senoufo, Shempire
es: Senufo Shempire

en: Senoufo, Supyire
es: Senufo supyire

en: Senoufo, Syenara
es: Senufo syenara

en: Senoufo, Tagwana
es: Senufo tagwana

en: Sepa (Papua New Guinea)
es: Sepa (Papúa Nueva Guinea)

en: Serbian
es: Serbio

en: Serbo-Croatian
es: Serbocroata

en: Serudung Murut
es: Murut serudung

en: Serui-Laut
es: Serui-laut

en: Sewa Bay
es: Bahía Sewa

en: Shall-Zwall
es: Shall-zwall

en: Shama-Sambuga
es: Shama-sambuga

en: Shark Bay
es: Bahía shark

en: Shina, Kohistani
es: Shina kohistaní

en: Shipibo-Conibo
es: Shipibo-conibo

en: Shom Peng
es: Shom peng

en: Shoo-Minda-Nye
es: Shoo-minda-nye

en: Shuwa-Zamani
es: Shuwa-zamani

en: Siar-Lak
es: Siar-lak

en: Sicanian
es: Sicano

en: Sicilian
es: Siciliano

en: Sierra Leone Sign Language
es: Lengua de signos sierraleonesa

en: Sikkimese
es: Bhutia

en: Siksika
es: Siksiká

en: Silesian
es: Silesiano

en: Silesian, Lower
es: Bajo silesiano

en: Singapore Sign Language
es: Lengua de signos singapurense

en: Sinhala
es: Cingalés

en: Sisaala, Tumulung
es: Sisaala tumulung

en: Sisaala, Western
es: Sisaala occidental

en: Skalvian
es: Escalviano

en: Slave (Athapascan)
es: Slave (atabascano)

en: Slavey, North
es: Slavey septentrional

en: Slavey, South
es: Slavey meridional

en: Slavic, Church
es: Eslavo eclesiástico

en: Slavomolisano
es: Croata molisano

en: Slovak
es: Eslovaco

en: Slovakian Sign Language
es: Lengua de signos eslovena

en: Slovenian
es: Esloveno

en: So (Democratic Republic of Congo)
es: So (República Democrática del Congo)

en: Sogdian
es: Sogdiano

en: Somali
es: Somalí

en: Somba-Siawari
es: Somba-siawari

en: Songhai, Koyraboro Senni
es: Songhay koyraboro senni

en: Songhay, Humburi Senni
es: Songhay humburi senni

en: Songhay, Koyra Chiini
es: Songhay koyra chiini

en: Songway Kiini, Tondi
es: Tondi songway kiini

en: Soninke
es: Soninké

en: Sorbian, Lower
es: Bajo sorabo

en: Sorbian, Upper
es: Alto sorabo

en: Sori-Harengan
es: Sori-harengan

en: Sorsoganon, Northern
es: Sorsoganon septentrional

en: Sorsoganon, Southern
es: Sorsoganon meridional

en: Sos Kundi
es: Sos kundi

en: Sotho, Southern
es: Sesotho

en: Sou Nama
es: Sou nama

en: Sou Upaa
es: Sou upaa

en: South African Sign Language
es: Lengua de signos sudafricana

en: South West Bay
es: Bahía Sudeste

en: Spanish
es: Español

en: Spanish Sign Language
es: Lengua de signos española

en: Spanish, Loreto-Ucayali
es: Español amazónico

en: Spanish, Old
es: Español antiguo

en: Sranan Tongo
es: Sranan tongo

en: Sri Lankan Sign Language
es: Lengua de signos ceilanesa

en: Stieng, Budeh
es: Stieng budeh

en: Stieng, Bulo
es: Stieng bulo

en: Suabo
es: Suabo (Nueva Guinea)

en: Suba-Simbiti
es: Suba-simbiti

en: Subanen, Central
es: Subanen central

en: Subanen, Eastern
es: Subanen oriental

en: Subanen, Northern
es: Subanen septentrional

en: Subanen, Southern
es: Subanen meridional

en: Subanon, Kolibugan
es: Subanon kolibugan

en: Subanon, Western
es: Subanon occidental

en: Sudovian
es: Yotvingio

en: Sumerian
es: Sumerio

en: Sundanese
es: Sundanés

en: Suruí Do Pará
es: Suruí do Pará

en: Swabian
es: Suabo

en: Swahili (individual language)
es: Suajili (idioma individual)

en: Swahili (macrolanguage)
es: Suajili (macrolengua)

en: Swahili, Congo
es: Suajili del Congo

en: Swati
es: Swazi

en: Swedish
es: Sueco

en: Swedish Sign Language
es: Lengua de signos sueca

en: Swiss-French Sign Language
es: Lengua de signos suizo-francesa

en: Swiss-German Sign Language
es: Lengua de signos germano-suiza

en: Swiss-Italian Sign Language
es: Lengua de signos italo-suiza

en: Syriac
es: Siríaco

en: Syriac, Classical
es: Siríaco clásico

en: Sãotomense
es: Forro

en: Sénoufo, Nanerigé
es: Senufo nanerige

en: Sénoufo, Senara
es: Senufo senara

en: Sénoufo, Sìcìté
es: Senufo sucite

en: Ta'oih, Lower
es: Bajo ta'oih

en: Ta'oih, Upper
es: Alto ta'oih

en: Tagalog
es: Tagalo

en: Tagbanwa, Calamian
es: Tagbanwa de Calamianes

en: Tagbanwa, Central
es: Tagbanwa central

en: Tahitian
es: Tahitiano

en: Tai Daeng
es: Tai daeng

en: Tai Dam
es: Tai dam

en: Tai Do
es: Tai do

en: Tai Dón
es: Tai dón

en: Tai Hongjin
es: Tai hongjin

en: Tai Laing
es: Tai laing

en: Tai Loi
es: Tai loi

en: Tai Long
es: Tai long

en: Tai Nüa
es: Tai nüa

en: Tai Pao
es: Tai pao

en: Tai Thanh
es: Tai thanh

en: Tai Ya
es: Tai ya

en: Tairora, North
es: Tairora septentrional

en: Tairora, South
es: Tairora meridional

en: Taiwan Sign Language
es: Lengua de signos taiwanesa

en: Tajik
es: Tayiko

en: Talinga-Bwisi
es: Talinga-bwisi

en: Talossan
es: Talossano

en: Tamahaq, Tahaggart
es: Tamahaq

en: Tamajaq, Tawallammat
es: Tamajaq tawallammat

en: Tamajeq, Tayart
es: Tamajeq de Aïr

en: Taman (Myanmar)
es: Taman (Birmania)

en: Tamang, Eastern
es: Tamang oriental

en: Tamang, Eastern Gorkha
es: Tamang gorkha oriental

en: Tamang, Northwestern
es: Tamang noroccidental

en: Tamang, Western
es: Tamang occidental

en: Tamasheq
es: Targuí

en: Tamazight, Central Atlas
es: Tamazight del Atlas central

en: Tamazight, Standard Moroccan
es: Tamazight marroquí estándar

en: Tamazight, Temacine
es: Tamazight de Tamacine

en: Tamazight, Tidikelt
es: Tamazight de Tidikelt

en: Tamil, Old
es: Tamil antiguo

en: Tanana, Lower
es: Bajo tanana

en: Tanana, Upper
es: Alto tanana

en: Tanimuca-Retuarã
es: Tanimuca-retuarã

en: Tanna, North
es: Tanna septentrional

en: Tanna, Southwest
es: Tanna sudoccidental

en: Tanzanian Sign Language
es: Lengua de signos tanzana

en: Tarahumara, Central
es: Tarahumara central

en: Tarahumara, Lowland
es: Tarahumara de las tierras bajas

en: Tarahumara, Northern
es: Tarahumara septentrional

en: Tarahumara, Southeastern
es: Tarahumara sudoriental

en: Tarahumara, Southwestern
es: Tarahumara sudoccidental

en: Tarangan, East
es: Tarangan oriental

en: Tarangan, West
es: Tarangan occidental

en: Taromi, Upper
es: Alto taromi

en: Tartessian
es: Tartésico

en: Tasmanian
es: Tasmano

en: Tat, Muslim
es: Tati musulmán

en: Tatar
es: Tártaro

en: Tatar, Crimean
es: Tártaro de Crimea

en: Tatar, Siberian
es: Tártaro siberiano

en: Tawbuid, Eastern
es: Tawbuid oriental

en: Tawbuid, Western
es: Tawbuid occidental

en: Tay Boi
es: Tay boi

en: Tay Khang
es: Tay khang

en: Tebul Sign Language
es: Lengua de signos de Tebul

en: Teke, Ibali
es: Teke ibali

en: Teke-Ebo
es: Teke-ebo

en: Teke-Fuumu
es: Teke-fuumu

en: Teke-Kukuya
es: Teke-kukuya

en: Teke-Laali
es: Teke-laali

en: Teke-Nzikou
es: Teke-nzikou

en: Teke-Tege
es: Teke-tege

en: Teke-Tsaayi
es: Teke-tsaayi

en: Teke-Tyee
es: Teke-tyee

en: Tela-Masbuar
es: Tela-masbuar

en: Telugu
es: Télugu

en: Tembo (Kitembo)
es: Tembo (kitembo)

en: Tembo (Motembo)
es: Tembo (motembo)

en: Tepehua, Huehuetla
es: Tepehua de Huehuetla

en: Tepehua, Pisaflores
es: Tepehua de Pisaflores

en: Tepehua, Tlachichilco
es: Tepehua de Tlachichilco

en: Tepehuan, Northern
es: Tepehuán septentrional

en: Tepehuan, Southeastern
es: Tepehuán sudoriental

en: Tepehuan, Southwestern
es: Tepehuán sudoccidental

en: Tetum
es: Tetun

en: Tetun Dili
es: Tetun dili

en: Tewa (USA)
es: Tewa (EE. UU.)

en: Thai
es: Tailandés

en: Thai Sign Language
es: Lengua de signos tailandesa

en: Thai Song
es: Thai song

en: Thai, Northeastern
es: Tailandés nororiental

en: Thai, Northern
es: Tailandés septentrional

en: Thai, Southern
es: Tailandés meridional

en: Tharu, Chitwania
es: Tharu chitwania

en: Tharu, Dangaura
es: Tharu dangaura

en: Tharu, Kathoriya
es: Tharu kathoriya

en: Tharu, Kochila
es: Tharu kochila

en: Tharu, Rana
es: Tharu rana

en: Thracian
es: Tracio

en: Thu Lao
es: Thu lao

en: Tibetan
es: Tibetano

en: Tibetan, Amdo
es: Tibetano amdo

en: Tibetan, Classical
es: Tibetano clásico

en: Tibetan, Khams
es: Tibetano de Kham

en: Tibetan, Old
es: Tibetano antiguo

en: Tidung, Northern
es: Tidung septentrional

en: Tidung, Southern
es: Tidung meridional

en: Tigre
es: Tigré

en: Tigrinya
es: Tigriña

en: Timne
es: Temné

en: Tingui-Boto
es: Tingui-boto

en: Tiwa, Northern
es: Tiwa septentrional

en: Tiwa, Southern
es: Tiwa meridional

en: Toba-Maskoy
es: Toba-maskoy

en: Tobian
es: Tobiano

en: Tohono O'odham
es: Tohono o'odham

en: Tok Pisin
es: Tok pisin

en: Tokelau
es: Tokelauano

en: Tokharian A
es: Tocario A

en: Tokharian B
es: Tocario B

en: Toku-No-Shima
es: Toku-no-shima

en: Tonga (Nyasa)
es: Tonga (Malaui)

en: Tonga (Tonga Islands)
es: Tonga (Islas Tonga)

en: Toraja-Sa'dan
es: Toraja-sa'dan

en: Totonac, Coyutla
es: Totonaco de Coyutla

en: Totonac, Filomena Mata-Coahuitlán
es: Totonaco de Filomena Mata-Coahuitlán

en: Totonac, Highland
es: Totonaco de la sierra

en: Totonac, Papantla
es: Tononaco de Papantla

en: Totonac, Tecpatlán
es: Totonaco de Tecpatlán

en: Totonac, Upper Necaxa
es: Totonaco de Necaxa superior

en: Totonac, Western
es: Totonaco occidental

en: Totonac, Xicotepec De Juárez
es: Totonaco de Xicotepec

en: Totonac, Yecuatla
es: Totonaco de Yecuatla

en: Toura (Côte d'Ivoire)
es: Toura (Costa de Marfil)

en: Toura (Papua New Guinea)
es: Toura (Papúa Nueva Guinea)

en: Toussian, Northern
es: Tusia septentrional

en: Toussian, Southern
es: Tusia meridional

en: Trinidad and Tobago Sign Language
es: Lengua de signos trinitense

en: Trinitario
es: Mojo trinitario

en: Tripuri, Early
es: Tripuri temprano

en: Triqui, Chicahuaxtla
es: Triqui de Chicahuaxtla

en: Triqui, Copala
es: Triqui de Copala

en: Triqui, San Martín Itunyoso
es: Triqui de San Martín Itunyoso

en: Ts'ün-Lao
es: Ts'ün-lao

en: Tsakonian
es: Tsakonio

en: Tswana
es: Setsuana

en: Tujia, Northern
es: Tujia septentrional

en: Tujia, Southern
es: Tujia meridional

en: Tukang Besi North
es: Tukang besi septentrional

en: Tukang Besi South
es: Tukang besi meridional

en: Tulu-Bohuai
es: Tulu-bohuai

en: Tuma-Irumu
es: Tuma-irumu

en: Tumshuqese
es: Tumshuqués

en: Tunebo, Angosturas
es: Tunebo de Angosturas

en: Tunebo, Barro Negro
es: Tunebo de Barro Negro

en: Tunebo, Central
es: Tunebo central

en: Tunebo, Western
es: Tunebo occidental

en: Tunisian Sign Language
es: Lengua de signos tunecina

en: Turkish
es: Turco

en: Turkish Sign Language
es: Lengua de signos turca

en: Turkish, Balkan Gagauz
es: Turco balcánico

en: Turkish, Old
es: Turco antiguo

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
es: Turco otomano (1500-1928)

en: Turkmen
es: Turcomano

en: Tutchone, Northern
es: Tutchone septentrional

en: Tutchone, Southern
es: Tutchone meridional

en: Tuvalu
es: Tuvaluano

en: Tuvinian
es: Tuvano

en: Tày Sa Pa
es: Tày sa pa

en: Tày Tac
es: Tày tac

en: Uab Meto
es: Uab meto

en: Ugandan Sign Language
es: Lengua de signos ugandesa

en: Ugaritic
es: Ugarítico

en: Uighur
es: Uiguro

en: Uighur, Old
es: Uigur antiguo

en: Ukpe-Bayobiri
es: Ukpe-bayobiri

en: Ukpet-Ehom
es: Ukpet-ehom

en: Ukrainian
es: Ucraniano

en: Ukrainian Sign Language
es: Lengua de signos ucraniana

en: Ukwuani-Aboh-Ndoni
es: Ukwuani-aboh-ndoni

en: Ulau-Suain
es: Ulau-suain

en: Ulithian
es: Ulithiano

en: Uma' Lasan
es: Uma' lasan

en: Uma' Lung
es: Uma' lung

en: Umbrian
es: Umbro

en: Umbu-Ungu
es: Umbu-ungu

en: Umpqua, Upper
es: Alto umpqua

en: Uncoded languages
es: Idiomas sin codificar

en: Undetermined
es: Indeterminado

en: Ura (Papua New Guinea)
es: Ura (Papúa Nueva Guinea)

en: Urak Lawoi'
es: Urak lawoi'

en: Urartian
es: Urartuano

en: Uripiv-Wala-Rano-Atchin
es: Uripiv-wala-rano-atchin

en: Uru-Eu-Wau-Wau
es: Uru-eu-wau-wau

en: Uru-Pa-In
es: Uru-pa-in

en: Urubú-Kaapor
es: Urubú-ka'apor

en: Urubú-Kaapor Sign Language
es: Lengua de signos urubú-ka'apor

en: Uruguayan Sign Language
es: Lengua de signos uruguaya

en: ut-Ma'in
es: ut-ma'in

en: Ute-Southern Paiute
es: Ute-paiute meridional

en: Uvean, West
es: Walisiano occidental

en: Uzbek
es: Uzbeko

en: Uzbek, Northern
es: Uzbeko septentrional

en: Uzbek, Southern
es: Uzbeko meridional

en: Vaagri Booli
es: Vaagri booli

en: Vaghat-Ya-Bijim-Legeri
es: Vaghat-ya-bijim-legeri

en: Valencian Sign Language
es: Lengua de signos valenciana

en: Vandalic
es: Vándalo

en: Varhadi-Nagpuri
es: Varhadi-nagpuri

en: Vemgo-Mabas
es: Vemgo-mabas

en: Venetian
es: Veneciano

en: Venetic
es: Venético

en: Venezuelan Sign Language
es: Lengua de signos venezolana

en: Vestinian
es: Vestino

en: Vietnamese
es: Vietnamita

en: Vlaamse Gebarentaal
es: Lengua de signos flamenca

en: Volscian
es: Volsco

en: Votic
es: Vótico

en: Wadi Wadi
es: Wadi wadi

en: Wae Rana
es: Wae rana

en: Wahgi, North
es: Wahgi septentrional

en: Waimiri-Atroari
es: Waimiri-atroari

en: Wali (Sudan)
es: Wali (Sudán)

en: Walla Walla
es: Walla walla

en: Wallisian
es: Walisiano

en: Walloon
es: Valón

en: Wangaaybuwan-Ngiyambaa
es: Wangaaybuwan-ngiyambaa

en: War-Jaintia
es: War-jaintia

en: Waray (Philippines)
es: Waray (Filipinas)

en: Warkay-Bipim
es: Warkay-bipim

en: Warwar Feni
es: Warwar feni

en: Wasco-Wishram
es: Wasco-wishram

en: Watut, Middle
es: Watut medio

en: Watut, North
es: Watut septentrional

en: Watut, South
es: Watut meridional

en: Welsh
es: Galés

en: Welsh, Middle
es: Galés medio

en: Welsh, Old
es: Galés antiguo

en: Wemba Wemba
es: Wemba wemba

en: Westphalien
es: Westfaliano

en: Wichí Lhamtés Güisnay
es: Wichí lhamtés güisnay

en: Wichí Lhamtés Nocten
es: Wichí lhamtés nocten

en: Wichí Lhamtés Vejoz
es: Wichí lhamtés vejoz

en: Wik-Epa
es: Wik-epa

en: Wik-Iiyanh
es: Wik-iiyanh

en: Wik-Keyangan
es: Wik-keyangan

en: Wik-Me'anha
es: Wik-me'anha

en: Wik-Mungkan
es: Wik-mungkan

en: Wik-Ngathana
es: Wik-ngathana

en: Woleaian
es: Woleaiano

en: Wolof
es: Wólof

en: Wolof, Gambian
es: Wólof gambiano

en: Wom (Papua New Guinea)
es: Wom (Papúa Nueva Guinea)

en: Wotapuri-Katarqalai
es: Wotapuri-katarqalai

en: Woun Meu
es: Woun meu

en: Wuvulu-Aua
es: Wuvulu-aua

en: Wè Northern
es: Wè septentrional

en: Wè Southern
es: Wè meridional

en: Wè Western
es: Wè occidental

en: Yabula Yabula
es: Yabula yabula

en: Yaka (Central African Republic)
es: Yaka (República Centroafricana)

en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
es: Yaka (República Democrática del Congo)

en: Yakut
es: Yakuto

en: Yale, Kosarek
es: Yale kosarek

en: Yali, Angguruk
es: Yali de Angguruk

en: Yali, Ninia
es: Yali ninia

en: Yali, Pass Valley
es: Yalley del valle Pass

en: Yamphu, Southern
es: Yamphu meridional

en: Yan-nhaŋu Sign Language
es: Lengua de signos Yan-nhaŋu

en: Yangum Dey
es: Yangum dey

en: Yangum Gel
es: Yangum gel

en: Yangum Mon
es: Yangum mon

en: Yanomamö
es: Yanomamo

en: Yanomámi
es: Yanomami

en: Yapese
es: Yapés

en: Yassic
es: Jásico

en: Yau (Morobe Province)
es: Yau (provincia Morobe)

en: Yau (Sandaun Province)
es: Yau (provincia Sandaun)

en: Yessan-Mayo
es: Yessan-mayo

en: Yi, Axi
es: Yi axi

en: Yi, Naluo
es: Yi naluo

en: Yi, Sichuan
es: Yi de Sichuan

en: Yi, Wuding-Luquan
es: Yu de Wuding-Luquan

en: Yiddish
es: Yidis

en: Yiddish, Eastern
es: Yidis oriental

en: Yiddish, Western
es: Yidis occidental

en: Yir Yoront
es: Yir yoront

en: Yirrk-Mel
es: Yirrk-mel

en: Yitha Yitha
es: Yitha yitha

en: Yolŋu Sign Language
es: Lengua de signos Yolŋu

en: Yorta Yorta
es: Yorta yorta

en: Yout Wam
es: Yout wam

en: Yucatec Maya Sign Language
es: Lengua de signos maya yucateca

en: Yugoslavian Sign Language
es: Lengua de signos yugoslava

en: Yugur, East
es: Yugur oriental

en: Yugur, West
es: Yugur occidental

en: Yukaghir, Northern
es: Yukaghir septentrional

en: Yukaghir, Southern
es: Yukaghir meridional

en: Yupik, Central
es: Yupik central

en: Yupik, Central Siberian
es: Yupik centrosiberiano

en: Yupik, Naukan
es: Yupik naukan

en: Yupik, Pacific Gulf
es: Yupik del Pacífico

en: Yupik, Sirenik
es: Yupik sirenik

en: Zambian Sign Language
es: Lengua de signos zambiana

en: Zan Gula
es: Zan gula

en: Zande (individual language)
es: Zande (idioma individual)

en: Zapotec
es: Zapoteco

en: Zapotec, Aloápam
es: Zapoteco de Aloápam

en: Zapotec, Amatlán
es: Zapoteco de San Cristóbal Amatlán

en: Zapotec, Ancient
es: Zapoteco antiguo

en: Zapotec, Asunción Mixtepec
es: Zapoteco de Asunción Mixtepec

en: Zapotec, Ayoquesco
es: Zapoteco de Santa María Ayoquesco

en: Zapotec, Cajonos
es: Zapoteco de San Pedro Cajonos

en: Zapotec, Chichicapan
es: Zapoteco de San Baltazar Chichicapan

en: Zapotec, Choapan
es: Zapoteco de Choapán

en: Zapotec, Coatecas Altas
es: Zapoteco de San Juan Coatecas Altas

en: Zapotec, Coatlán
es: Zapoteco de Santa María Coatlán

en: Zapotec, El Alto
es: Zapoteco de San Pedro el Alto

en: Zapotec, Elotepec
es: Zapoteco de San Juan Elotepec

en: Zapotec, Guevea De Humboldt
es: Zapoteco de Guevea de Humboldt

en: Zapotec, Güilá
es: Zapoteco de San Pablo Güilá

en: Zapotec, Isthmus
es: Zapoteco del istmo

en: Zapotec, Lachiguiri
es: Zapoteco de Santiago Lachiguiri

en: Zapotec, Lachixío
es: Zapoteco de Lachixío

en: Zapotec, Lapaguía-Guivini
es: Zapoteco de Lapaguía-Guivini

en: Zapotec, Loxicha
es: Zapoteco de Loxicha

en: Zapotec, Mazaltepec
es: Zapoteco de Santo Tomás Mazaltepec

en: Zapotec, Miahuatlán
es: Zapoteco de Miahuatlán

en: Zapotec, Mitla
es: Zapoteco de Mitla

en: Zapotec, Mixtepec
es: Zapoteco de San Juan Mixtepec

en: Zapotec, Ocotlán
es: Zapoteco del Poniente de Ocotlán

en: Zapotec, Ozolotepec
es: Zapoteco de Ozolotepec

en: Zapotec, Petapa
es: Zapoteco de Santa María Petapa

en: Zapotec, Quiavicuzas
es: Zapoteco de Quiavicuzas

en: Zapotec, Quioquitani-Quierí
es: Zapoteco de Quioquitani y Quierí

en: Zapotec, Rincón
es: Zapoteco del Rincón

en: Zapotec, San Agustín Mixtepec
es: Zapoteco de San Agustín Mixtepec

en: Zapotec, San Baltazar Loxicha
es: Zapoteco de San Baltazar Loxicha

en: Zapotec, San Pedro Quiatoni
es: Zapoteco de San Pedro Quiatoni

en: Zapotec, San Vicente Coatlán
es: Zapoteco de San Vicente Coatlán

en: Zapotec, Santa Catarina Albarradas
es: Zapoteco de Santa Catarina Albarradas

en: Zapotec, Santa Inés Yatzechi
es: Zapoteco de Santa Inés Yatzechi

en: Zapotec, Santa María Quiegolani
es: Zapoteco de Santa María Quiegolani

en: Zapotec, Santiago Xanica
es: Zapoteco de Santiago Xanica

en: Zapotec, Santo Domingo Albarradas
es: Zapoteco de Santo Domingo Albarradas

en: Zapotec, Sierra de Juárez
es: Zapoteco de Sierra de Juárez

en: Zapotec, Southeastern Ixtlán
es: Zapoteco de Ixtlán sudoriental

en: Zapotec, Southern Rincon
es: Zapoteco de Rincón Sur

en: Zapotec, Tabaa
es: Zapoteco de Tabaa

en: Zapotec, Tejalapan
es: Zapoteco de San Felipe Tejalapan

en: Zapotec, Texmelucan
es: Zapoteco de San Lorenzo Texmelucan

en: Zapotec, Tilquiapan
es: Zapoteco de San Miguel Tilquiapan

en: Zapotec, Tlacolulita
es: Zapoteco de Asunción Tlacolulita

en: Zapotec, Totomachapan
es: Zapoteco de San Pedro Totomachapan

en: Zapotec, Western Tlacolula Valley
es: Zapoteco del oeste del valle de Tlacolula

en: Zapotec, Xadani
es: Zapoteco de Santa María Xadani

en: Zapotec, Xanaguía
es: Zapoteco de Santa Catarina Xanaguía

en: Zapotec, Yalálag
es: Zapoteco de Yalálag

en: Zapotec, Yareni
es: Zapoteco de Santa Ana Yareni

en: Zapotec, Yatee
es: Zapoteca de Yatee

en: Zapotec, Yatzachi
es: Zapoteco de Yatzachi

en: Zapotec, Yautepec
es: Zapoteco de San Bartolo Yautepec

en: Zapotec, Zaachila
es: Zapoteco de Zaachila

en: Zapotec, Zaniza
es: Zapoteco de Santa María Zaniza

en: Zapotec, Zoogocho
es: Zapoteco de San Bartolomé Zoogocho

en: Zarphatic
es: Zarfático

en: Zayse-Zergulla
es: Zayse-zergulla

en: Zemgalian
es: Semigaliano

en: Zhang-Zhung
es: Zhang-zhung

en: Zhuang
es: Chuang

en: Zhuang, Central Hongshuihe
es: Chuang de Hongshuihe central

en: Zhuang, Dai
es: Chuang dai

en: Zhuang, Eastern Hongshuihe
es: Chuang de Hongshuie oriental

en: Zhuang, Guibei
es: Chuang guibei

en: Zhuang, Guibian
es: Chuang guibian

en: Zhuang, Lianshan
es: Chuang de Lianshan

en: Zhuang, Liujiang
es: Chuang de Liujiang

en: Zhuang, Liuqian
es: Chuang de Liuqian

en: Zhuang, Minz
es: Chuang minz

en: Zhuang, Nong
es: Chuang nong

en: Zhuang, Qiubei
es: Chuang de Qiubei

en: Zhuang, Yang
es: Chuang yang

en: Zhuang, Yongbei
es: Chuang yongbei

en: Zhuang, Yongnan
es: Chuang yongnan

en: Zhuang, Youjiang
es: Chuang youjiang

en: Zhuang, Zuojiang
es: Chuang zuojiang

en: Zimbabwe Sign Language
es: Lengua de signos zimbabuense

en: Zoque, Chimalapa
es: Zoque de Chimalapa

en: Zoque, Copainalá
es: Zoque de Copainalá

en: Zoque, Francisco León
es: Zoque de Francisco León

en: Zoque, Rayón
es: Zoque de Rayón

en: Zoque, Tabasco
es: Zoque de Tabasco

en: Zulgo-Gemzek
es: Zulgo-gemzek

en: Zulu
es: Zulú

en: Zuni
es: Zuñi
