calibre - en to eo translation catalogue (373 entries)

en: Abkhazian
eo: Abĥaza

en: Achinese
eo: Aĉea

en: Acoli
eo: Aĉola

en: Adamorobe Sign Language
eo: Adamorobea signolingvo

en: Adangme
eo: Adanma

en: Afar
eo: Afara

en: Afghan Sign Language
eo: Afgana signolingvo

en: Afrihili
eo: Afrihila

en: Afrikaans
eo: Afrikansa

en: Akha
eo: Akana

en: Akkadian
eo: Akada

en: Albanian
eo: Albana

en: Aleut
eo: Aleuta

en: Algerian Sign Language
eo: Alĝeria signolingvo

en: Amarasi
eo: Ajmara

en: American Sign Language
eo: Usona signolingvo

en: Amharic
eo: Amhara

en: Arabic
eo: Araba

en: Aragonese
eo: Aragona

en: Arapaho
eo: Arapaha

en: Arawak
eo: Aravaka

en: Argentine Sign Language
eo: Argentina signolingvo

en: Armenian
eo: Armena

en: Armenian Sign Language
eo: Armena signolingvo

en: Assamese
eo: Asama

en: Australian Aborigines Sign Language
eo: Aŭstralia aborigena signolingvo

en: Australian Sign Language
eo: Aŭstralia signolingvo

en: Austrian Sign Language
eo: Aŭstra signolingvo

en: Avaric
eo: Avara

en: Avestan
eo: Avesta

en: Awadhi
eo: Avada

en: Ayere
eo: Serera

en: Azerbaijani
eo: Azerbajĝana

en: Babango
eo: Sangoa

en: Balinese
eo: Balia

en: Baluchi
eo: Beluĉa

en: Bamako Sign Language
eo: Bamaka signolingvo

en: Bashkir
eo: Baŝkira

en: Basque
eo: Eŭska

en: Beja
eo: Beĝa

en: Belarusian
eo: Belorusa

en: Bengali
eo: Bengala

en: Bhojpuri
eo: Boĝpura

en: Bikol
eo: Bikola

en: Bini
eo: Bina

en: Bolivian Sign Language
eo: Bolivia signolingvo

en: Bosnian
eo: Bosna

en: Braj
eo: Braĝa

en: Breton
eo: Bretona

en: British Sign Language
eo: Brita signolingvo

en: Buginese
eo: Buĝia

en: Bulgarian
eo: Bulgara

en: Bulgarian Sign Language
eo: Bulgara signolingvo

en: Buriat
eo: Burjata

en: Burmese
eo: Birma

en: Caddo
eo: Kada

en: Catalan
eo: Kataluna

en: Catalan Sign Language
eo: Kataluna signolingvo

en: Cebuano
eo: Cebuana

en: Chamorro
eo: Ĉamora

en: Chayahuita
eo: Ĉagataja

en: Chechen
eo: Ĉeĉena

en: Cherokee
eo: Ĉeroka

en: Cheyenne
eo: Ĉejena

en: Chibcha
eo: Ĉibĉa

en: Chinese
eo: Ĉina

en: Chinese Sign Language
eo: Ĉina signolingvo

en: Chinook jargon
eo: Ĉinuka ĵargono

en: Chipewyan
eo: Ĉipeŭja

en: Chippewa
eo: Oĝibva

en: Choctaw
eo: Ĉoktaŭa

en: Chuukese
eo: Ĉuka

en: Chuvash
eo: Ĉuvaŝa

en: Coptic
eo: Kopta

en: Cornish
eo: Kornvala

en: Corsican
eo: Korsika

en: Cree
eo: Kria

en: Creek
eo: Muskogia

en: Croatia Sign Language
eo: Kroata signolingvo

en: Croatian
eo: Kroata

en: Czech
eo: Ĉeĥa

en: Czech Sign Language
eo: Ĉeĥa signolingvo

en: Dakota
eo: Dakotaa

en: Danish
eo: Dana

en: Danish Sign Language
eo: Dana signolingvo

en: Dargwa
eo: Darga

en: Delaware
eo: Delavara

en: Dogrib
eo: Dogriba

en: Dutch
eo: Nederlanda

en: Dutch Sign Language
eo: Nederlanda signolingvo

en: Dyula
eo: Djula

en: Dzongkha
eo: Dzonka

en: Efik
eo: Efika

en: Egyptian (Ancient)
eo: Egipta (antikva)

en: Ekajuk
eo: Ekaĝuka

en: Elamite
eo: Elama

en: English
eo: Angla

en: Erzya
eo: Erzja

en: Estonian
eo: Estona

en: Estonian Sign Language
eo: Estona signolingvo

en: Ewe
eo: Evea

en: Ewondo
eo: Eunda

en: Fanti
eo: Fanta

en: Faroese
eo: Feroa

en: Fijian
eo: Fiĝia

en: Finland-Swedish Sign Language
eo: Finn-sveda signolingvo

en: Finnish
eo: Finna

en: Finnish Sign Language
eo: Finna signolingvo

en: Fon
eo: Fona

en: French
eo: Franca

en: French Sign Language
eo: Franca signolingvo

en: Friulian
eo: Friula

en: Fulah
eo: Fula

en: Ga
eo: Gaa

en: Galician
eo: Galega

en: Gayo
eo: Gaja

en: Gazi
eo: Kasia

en: Geez
eo: Pra-etiopa (Gezo)

en: Georgian
eo: Kartvela

en: German
eo: Germana

en: German Sign Language
eo: Germana signolingvo

en: Gilbertese
eo: Kiribata

en: Gondi
eo: Gonda

en: Gorontalo
eo: Gorontala

en: Gothic
eo: Gota

en: Grebo
eo: Greba

en: Greek Sign Language
eo: Greka signolingvo

en: Guarani
eo: Gvarania

en: Gujarati
eo: Guĝarata

en: Hausa
eo: Haŭsa

en: Hausa Sign Language
eo: Haŭsa signolingvo

en: Hawaiian
eo: Havaja

en: Hebrew
eo: Hebrea

en: Hema
eo: Njora

en: Herero
eo: Herera

en: Hiligaynon
eo: Hiligajnona

en: Hindi
eo: Hindia

en: Hiri Motu
eo: Hirimotua

en: Hittite
eo: Hitita

en: Hmong
eo: Hmonga

en: Hungarian
eo: Hungara

en: Hungarian Sign Language
eo: Hungara signolingvo

en: Icelandic
eo: Islanda

en: Icelandic Sign Language
eo: Islanda signolingvo

en: Ido
eo: Ida

en: Igbo
eo: Igba

en: Iloko
eo: Iloka

en: Inabaknon
eo: Ibana

en: Indonesian
eo: Indonezia

en: Indonesian Sign Language
eo: Indonezia signolingvo

en: Ingush
eo: Inguŝa

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
eo: Interlingvaa (IALA)

en: Interlingue
eo: Interlingvea (Okcidentala)

en: Inuktitut
eo: Inuktituta

en: Inupiaq
eo: Inuka

en: Irish
eo: Irlanda

en: Irish Sign Language
eo: Irlanda signolingvo

en: Italian
eo: Itala

en: Italian Sign Language
eo: Itala signolingvo

en: Japanese
eo: Japana

en: Japanese Sign Language
eo: Japana signolingvo

en: Javanese
eo: Java

en: Judeo-Arabic
eo: Judaraba

en: Judeo-Georgian
eo: Jud-kartvela

en: Judeo-Persian
eo: Judpersa

en: Kabardian
eo: Kabarda

en: Kabyle
eo: Kabila

en: Kachin
eo: Kaĉina

en: Kalaallisut
eo: Groenlanda

en: Kannada
eo: Kanara

en: Kanuri
eo: Kanura

en: Kara-Kalpak
eo: Karakalpaka

en: Karachay-Balkar
eo: Karaĉaja-balkara

en: Karelian
eo: Karela

en: Kashmiri
eo: Kaŝmira

en: Kashubian
eo: Kaŝuba

en: Kawi
eo: Kavia

en: Kazakh
eo: Kazaĥa

en: Khotanese
eo: Ĥotana

en: Kikuyu
eo: Gikuja

en: Kimbundu
eo: Mbunda

en: Kinyarwanda
eo: Ruanda

en: Kirghiz
eo: Kirgiza

en: Komi
eo: Komia

en: Koongo
eo: Konga

en: Korean
eo: Korea

en: Korean Sign Language
eo: Korea signolingvo

en: Kosraean
eo: Kosraja

en: Kpelle
eo: Kpela

en: Kuanyama
eo: Kuanjama

en: Kumyk
eo: Kumika

en: Kurdish
eo: Kurda

en: Kurukh
eo: Kuruka

en: Kutenai
eo: Kutenaja

en: Ladino
eo: Judhispana

en: Lahnda
eo: Lahanda

en: Lao
eo: Laosa

en: Latin
eo: Latina

en: Latvian
eo: Latva

en: Latvian Sign Language
eo: Latva signolingvo

en: Lezghian
eo: Lezga

en: Lithuanian
eo: Litova

en: Lithuanian Sign Language
eo: Litova signolingvo

en: Lojban
eo: Loĵbano

en: Lozi
eo: Loza

en: Luba-Katanga
eo: Luba-katanga

en: Luba-Lulua
eo: Luba-lulua

en: Luiseno
eo: Luisena

en: Lule Sami
eo: Lula samea

en: Luo (Kenya and Tanzania)
eo: Lua (Kenjo kaj Tanzanio)

en: Lushai
eo: Luŝaja

en: Macedonian
eo: Makedona

en: Madurese
eo: Madura

en: Magahi
eo: Magaha

en: Maithili
eo: Majtila

en: Malagasy
eo: Malagasa

en: Malay (macrolanguage)
eo: Malaja (makrolingvo)

en: Malayalam
eo: Malajala

en: Maltese
eo: Malta

en: Maltese Sign Language
eo: Malta signolingvo

en: Manchu
eo: Manĉua

en: Mandar
eo: Mandara

en: Mandingo
eo: Mandinga

en: Manipuri
eo: Manipura

en: Manna-Dora
eo: Telugua

en: Manx
eo: Manksa

en: Maori
eo: Maoria

en: Marathi
eo: Marata

en: Marwari
eo: Marvara

en: Masai
eo: Masaja

en: Minangkabau
eo: Minanga

en: Mirandese
eo: Miranda

en: Mohawk
eo: Mohaka

en: Moksha
eo: Mokŝa

en: Moldova Sign Language
eo: Moldava signolingvo

en: Mongo
eo: Monga

en: Mongolian
eo: Mongola

en: Mongolian Sign Language
eo: Mongola signolingvo

en: Mossi
eo: Mosa

en: Multiple languages
eo: Plurlingva

en: Nauru
eo: Naura

en: Navajo
eo: Navaha

en: Neapolitan
eo: Napola

en: Nepalese Sign Language
eo: Nepala signolingvo

en: Nias
eo: Niasa

en: Niuean
eo: Niua

en: Nogai
eo: Nogaja

en: Norwegian
eo: Norvega

en: Norwegian Bokmål
eo: Norvega (Bokmål)

en: Norwegian Nynorsk
eo: Norvega (Nynorsk)

en: Norwegian Sign Language
eo: Norvega signolingvo

en: Nyamwezi
eo: Njamveza

en: Nyanja
eo: Njanĝa

en: Nyankole
eo: Njankora

en: Occitan (post 1500)
eo: Okcitana (post 1500)

en: Oromo
eo: Oroma

en: Osage
eo: Osaĝa

en: Ossetian
eo: Oseta

en: Pahlavi
eo: Meza persa

en: Pal
eo: Palia

en: Palauan
eo: Palaŭa

en: Pangasinan
eo: Pangasina

en: Panjabi
eo: Panĝaba

en: Persian
eo: Persa

en: Persian Sign Language
eo: Persa signolingvo

en: Phoenician
eo: Fenica

en: Pohnpeian
eo: Ponapea

en: Polish
eo: Pola

en: Polish Sign Language
eo: Pola signolingvo

en: Portuguese
eo: Portugala

en: Portuguese Sign Language
eo: Portugala signolingvo

en: Pushto
eo: Paŝtua

en: Qawasqar
eo: Makasara

en: Quechua
eo: Keĉua

en: Rajasthani
eo: Raĝastana

en: Rapanui
eo: Paskinsula

en: Romanian
eo: Rumana

en: Romanian Sign Language
eo: Rumana signolingvo

en: Romansh
eo: Romanĉa

en: Romany
eo: Romaa

en: Rundi
eo: Burunda

en: Russian
eo: Rusa

en: Russian Sign Language
eo: Rusa signolingvo

en: Sa'a
eo: Sasaka

en: Samoan
eo: Samoa

en: Sandawe
eo: Sandaŭa

en: Sanskrit
eo: Sanskrita

en: Santali
eo: Santala

en: Sardinian
eo: Sarda

en: Scots
eo: Skota

en: Selkup
eo: Selkupa

en: Serbian
eo: Serba

en: Serbo-Croatian
eo: Serbo-kroata

en: Shan
eo: Ŝana

en: Shona
eo: Ŝona

en: Sicilian
eo: Sicilia

en: Sidamo
eo: Sidama

en: Sindhi
eo: Sinda

en: Slave (Athapascan)
eo: Slavia (atapaska)

en: Slovak
eo: Slovaka

en: Slovakian Sign Language
eo: Slovaka signolingvo

en: Slovenian
eo: Slovena

en: Sogdian
eo: Sogdia

en: Somali
eo: Somala

en: Soninke
eo: Soninka

en: Spanish
eo: Hispana

en: Spanish Sign Language
eo: Hispana signolingvo

en: Sumerian
eo: Sumera

en: Sundanese
eo: Sunda

en: Susu
eo: Susa

en: Swahili (macrolanguage)
eo: Svahila (makrolingvo)

en: Swati
eo: Svazia

en: Swedish
eo: Sveda

en: Swedish Sign Language
eo: Sveda signolingvo

en: Syriac
eo: Siria

en: Tagalog
eo: Tagaloga

en: Tahitian
eo: Tahitia

en: Tajik
eo: Taĝika

en: Tamasheq
eo: Tamaŝeka

en: Tamil
eo: Tamila

en: Tatar
eo: Tatara

en: Tereno
eo: Terena

en: Tetum
eo: Tetuma

en: Thai
eo: Taja

en: Thai Sign Language
eo: Taja signolingvo

en: Tibetan
eo: Tibeta

en: Tigre
eo: Tigrea

en: Tigrinya
eo: Tigraja

en: Timne
eo: Temna

en: Tiv
eo: Tiva

en: Tlingit
eo: Tlingita

en: Tok Pisin
eo: Tokpisino

en: Tokelau
eo: Tokelaŭa

en: Tonga (Nyasa)
eo: Tonga

en: Tonga (Tonga Islands)
eo: Tongana

en: Tonga (Zambia)
eo: Tonga (Zambio)

en: Tsimshian
eo: Cimŝia

en: Tsonga
eo: Conga

en: Tswana
eo: Cvana

en: Tunisian Sign Language
eo: Tunizia signolingvo

en: Turkish
eo: Turka

en: Turkish Sign Language
eo: Turka signolingvo

en: Turkmen
eo: Turkmena

en: Tuvalu
eo: Tuvalua

en: Tuvinian
eo: Tuva

en: Twi
eo: Tvia

en: Udmurt
eo: Udmurta

en: Ugaritic
eo: Ugarita

en: Uighur
eo: Ujgura

en: Ukrainian
eo: Ukraina

en: Ukrainian Sign Language
eo: Ukraina signolingvo

en: Umbundu
eo: Umbunda

en: Undetermined
eo: Nedeterminita

en: Urdu
eo: Urdua

en: Uzbek
eo: Uzbeka

en: Vai
eo: Vaja

en: Venda
eo: Vendaa

en: Vietnamese
eo: Vjetnama

en: Volapük
eo: Volapuka

en: Votic
eo: Vota

en: Walloon
eo: Valona

en: Washo
eo: Vaŝoa

en: Welsh
eo: Kimra

en: Wolof
eo: Volofa

en: Xhosa
eo: Ksosa

en: Yakut
eo: Jakuta

en: Yao
eo: Jaa

en: Yapese
eo: Japa

en: Yiddish
eo: Jida

en: Yoruba
eo: Joruba

en: Zhuang
eo: Ĝuanga

en: Zulu
eo: Zulua

en: Zuni
eo: Zuna
