calibre - en to pa translation catalogue (6031 entries)

en: 'Are'are
pa: ਅਰੇਅਰੇ

en: 'Auhelawa
pa: ਔਏਲਾਵਾ

en: //Ani
pa: //ਐਨੀ

en: //Gana
pa: //ਗਾਨਾ

en: //Xegwi
pa: //ਜ਼ੇਗਵੀ

en: /Gwi
pa: /ਗਵੀ

en: /Xam
pa: /ਜ਼ਾਮ

en: =/Hua
pa: =/ਹੂਆ

en: A-Pucikwar
pa: ਏ-ਪੁਸਿਕਵਾਰ

en: Aari
pa: ਆਰੀ

en: Aasáx
pa: ਅਸਾਕਸ

en: Abadi
pa: ਅਬਾਡੀ

en: Abaga
pa: ਅਬਾਗਾ

en: Abai Sungai
pa: ਅਬਾਈ ਸੁੰਘਈ

en: Abanyom
pa: ਅਬਾਨਯੋਮ

en: Abar
pa: ਅਬਾਰ

en: Abau
pa: ਅਬਾਊ

en: Abaza
pa: ਅਬਾਜ਼ਾ

en: Abidji
pa: ਅਬਿਡਜੀ

en: Abinomn
pa: ਅਬੀਨੋਮਨ

en: Abipon
pa: ਅਬੀਪੋਨ

en: Abishira
pa: ਅਬੀਸ਼ੀਰਾ

en: Abkhazian
pa: ਅਬਖਾਜ਼ੀਅਨ

en: Abom
pa: ਅਬੋਮ

en: Abon
pa: ਅਬੋਨ

en: Abron
pa: ਅਬਰੋਨ

en: Abu
pa: ਅਬੂ

en: Abua
pa: ਅਬੂਆ

en: Abui
pa: ਅਬੂਈ

en: Abun
pa: ਅਬੁਨ

en: Abure
pa: ਅਬੂਰੇ

en: Abureni
pa: ਅਬੂਰੇਨੀ

en: Abé
pa: ਅਬੀ

en: Achagua
pa: ਅਚਾਗੂਆ

en: Achang
pa: ਅਚਾਂਗ

en: Ache
pa: ਅਚੇ

en: Acheron
pa: ਅਚੀਰੋਨ

en: Achi
pa: ਅਚੀ

en: Achinese
pa: ਅਚੀਨੀਸ

en: Achterhoeks
pa: ਅਚਟੇਰਹੋਏਕਸ

en: Achuar-Shiwiar
pa: ਅਚੁਆਰ-ਸ਼ਿਵੀਅਰ

en: Achumawi
pa: ਅਚੁਮਾਵੀ

en: Aché
pa: ਏਚ

en: Acoli
pa: ਅਕੋਲੀ

en: Acroá
pa: ਅਕਰੋਆ

en: Adabe
pa: ਅਡਾਬੇ

en: Adai
pa: ਅਡਾਈ

en: Adamorobe Sign Language
pa: ਅਡਾਬੋਰੋਬ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Adang
pa: ਅਡਾਂਗ

en: Adangbe
pa: ਅਡਾਂਗਬੇ

en: Adangme
pa: ਅਡਾਂਗਮੀ

en: Adasen
pa: ਅਡਾਸੇਨ

en: Adele
pa: ਅਡੇਲੇ

en: Adhola
pa: ਅਢੋਲਾ

en: Adi
pa: ਅਡੀ

en: Adioukrou
pa: ਅਡੀਊਕਰੂ

en: Adnyamathanha
pa: ਅਡਨਯਾਮਾਥਾਨਹਾ

en: Adonara
pa: ਅਡੋਨਾਰਾ

en: Aduge
pa: ਅਡੂਜ

en: Adyghe
pa: ਅਡਾਈਘੀ

en: Adzera
pa: ਅਡਜ਼ੇਰਾ

en: Aeka
pa: ਅਈਕਾ

en: Aekyom
pa: ਐਕਯੋਮ

en: Aequian
pa: ਅਏਕੂਈਅਨ

en: Aer
pa: ਅਈਰ

en: Afade
pa: ਅਫੇਡ

en: Afar
pa: ਅਫਾਰ

en: Afghan Sign Language
pa: ਅਫਗਾਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Afitti
pa: ਅਫਿੱਟੀ

en: Afrihili
pa: ਅਫਰਿਹਲੀ

en: Afrikaans
pa: ਅਫਰੀਕਨ

en: Agarabi
pa: ਅਗਾਰਬੀ

en: Agariya
pa: ਅਗਾਰੀਯਾ

en: Agatu
pa: ਅਗਾਤੂ

en: Agavotaguerra
pa: ਅਗਵੋਟਾਗੂਏਰਾ

en: Aghem
pa: ਅਘੇਮ

en: Aghu
pa: ਅਘੂ

en: Aghul
pa: ਅਘੁਲ

en: Aghwan
pa: ਅਘਵਾਨ

en: Agi
pa: ਅਗੀ

en: Agob
pa: ਅਗੋਬ

en: Agoi
pa: ਅਗੋਈ

en: Aguacateco
pa: ਅਗੂਆਕਾਟੇਕੋ

en: Aguano
pa: ਅਗੂਆਨੋ

en: Aguaruna
pa: ਅਗੂਆਰੂਨਾ

en: Aguna
pa: ਅਗੂਨਾ

en: Agutaynen
pa: ਅਗੂਟਾਯਨੇਨ

en: Agwagwune
pa: ਅਗਵਾਗਵੂਨੇ

en: Ahanta
pa: ਅਹੰਤਾ

en: Aheu
pa: ਅਹੇਊ

en: Ahirani
pa: ਅਹੀਰਾਨੀ

en: Ahom
pa: ਅਹੂਮ

en: Ahtena
pa: ਅਹਟੇਨਾ

en: Ahwai
pa: ਅਹਵਾਈ

en: Ai-Cham
pa: ਅਈ-ਚਾਮ

en: Aighon
pa: ਅਈਘੋਨ

en: Aikanã
pa: ਆਈਕਾਨਾ

en: Aiklep
pa: ਐਕਲੇਪ

en: Aimaq
pa: ਅਈਮਾਕ

en: Aimele
pa: ਅਈਮੇਲੇ

en: Aimol
pa: ਅਈਮੋਲ

en: Ainbai
pa: ਇਨਬਾਈ

en: Ainu (China)
pa: ਆਈਨੂ (ਚੀਨ)

en: Ainu (Japan)
pa: ਅਈਨੂ (ਜਪਾਨ)

en: Aiome
pa: ਅਈਓਮੀ

en: Airoran
pa: ਏਅਰੋਰਾਨ

en: Aiton
pa: ਅਈਟੋਨ

en: Aja (Benin)
pa: ਅਜਾ (ਬੇਨਿਨ)

en: Aja (Sudan)
pa: ਅਜਾ (ਸੁਡਾਨ)

en: Ajawa
pa: ਅਜਾਵਾ

en: Ajië
pa: ਅਜੀਈ

en: Ajyíninka Apurucayali
pa: ਅਜਯਿਨਿਨਕਾ ਅਪੂਰੂਕਾਯਾਲੀ

en: Ak
pa: ਅਕ

en: Aka
pa: ਆਕਾ

en: Aka-Bea
pa: ਆਕਾ-ਬੀਆ

en: Aka-Bo
pa: ਅਕਾ-ਬੋ

en: Aka-Cari
pa: ਅਕਾ-ਕਰੀ

en: Aka-Jeru
pa: ਅਕਾ-ਜੇਰੂ

en: Aka-Kede
pa: ਅਕਾ-ਕੇਡੇ

en: Aka-Kol
pa: ਅਕਾ-ਕੋਲ

en: Aka-Kora
pa: ਅਕਾ-ਕੋਰਾ

en: Akan
pa: ਅਖਾਨ

en: Akar-Bale
pa: ਅਕਾਰ-ਬਾਲੇ

en: Akaselem
pa: ਅਕਾਸਲੇਮ

en: Akawaio
pa: ਅਕਾਵਾਈਓ

en: Ake
pa: ਅਕੀ

en: Akebu
pa: ਅਕੇਬੂ

en: Akei
pa: ਅਕੇਈ

en: Akeu
pa: ਅਕੀਊ

en: Akha
pa: ਅਖਾ

en: Akhvakh
pa: ਅਖਵਾਖ

en: Akkadian
pa: ਅਕਾਡੀਅਨ

en: Aklanon
pa: ਅਕਲਾਨੋਨ

en: Akolet
pa: ਅਕੋਲੇਟ

en: Akoose
pa: ਅਕੋਸ

en: Akoye
pa: ਅਕੋਯੇ

en: Akpa
pa: ਅਕਪਾ

en: Akpes
pa: ਆਕਪੇਸ

en: Akrukay
pa: ਅਕਰੂਕੇ

en: Akuku
pa: ਅਕੂਕੂ

en: Akum
pa: ਅਕੁਮ

en: Akurio
pa: ਅਕੁਰੀਓ

en: Akwa
pa: ਅਕਵਾ

en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
pa: ਅਲ-ਸਾਯਿਡ ਬੇਡੋਊਨਿਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Alaba-K’abeena
pa: ਅਲਾਬਾ- ਕੇ'ਅਬੀਨਾ

en: Alabama
pa: ਅਲਬਾਮਾ

en: Alago
pa: ਅਲਾਗੋ

en: Alagwa
pa: ਅਲਾਗਵਾ

en: Alak
pa: ਅਲਾਕ

en: Alamblak
pa: ਅਲਾਮਬਲਾਕ

en: Alangan
pa: ਅਲਾਗਾਨ

en: Alanic
pa: ਅਲਾਨਿਕ

en: Alapmunte
pa: ਅਲਾਪਮੁੰਟੇ

en: Alawa
pa: ਅਲਾਵਾ

en: Albanian
pa: ਅਲਬਾਨੀਆਂ

en: Alege
pa: ਅਲੇਗੇ

en: Alekano
pa: ਅਲੇਕਾਨੋ

en: Aleut
pa: ਅਲੀਉਟ

en: Algerian Sign Language
pa: ਅਲਜੀਰੀਅਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Algonquin
pa: ਅਲਗੋਮਕੁਇਨ

en: Ali
pa: ਅਲੀ

en: Alladian
pa: ਅਲਾਡੀਅਨ

en: Allar
pa: ਅਲਾਰ

en: Alngith
pa: ਅਲੰਗਿਥ

en: Alor
pa: ਅਲੋਰ

en: Alsea
pa: ਅਲਸੀਆ

en: Alugu
pa: ਅਲੁਗੂ

en: Alumu-Tesu
pa: ਅਲੂਮੂ-ਟੇਸੂ

en: Alune
pa: ਅਲੂਨੇ

en: Aluo
pa: ਅਲੂਓ

en: Alur
pa: ਅਲੁਰ

en: Alutor
pa: ਅਲੂਟੋਰ

en: Alviri-Vidari
pa: ਅਲਵਿਰੀ-ਵਿਡਾਰੀ

en: Alyawarr
pa: ਅਲਯਾਵਰ

en: Ama (Papua New Guinea)
pa: ਅਮਾ (ਪਾਪੂਆ ਨਿਊ ਗੂਇਨੀਆ)

en: Ama (Sudan)
pa: ਅਮਾ (ਸੁਡਾਨ)

en: Amahai
pa: ਅਮਹਾਈ

en: Amahuaca
pa: ਅਮਾਹੂਆਕਾ

en: Amaimon
pa: ਅਮੇਮੋਨ

en: Amal
pa: ਅਮਾਲ

en: Amanab
pa: ਅਮਨਾਬ

en: Amanayé
pa: ਅਮਾਨਯਾ

en: Amara
pa: ਅਮਾਰਾ

en: Amarakaeri
pa: ਆਮਾਰਕਾਈਰੀ

en: Amarasi
pa: ਅਮਾਰਾਸੀ

en: Amba (Solomon Islands)
pa: ਅੰਬਾ (ਸੋਲੋਮੋਨ ਆਈਸਲੈਂਡ)

en: Amba (Uganda)
pa: ਅੰਬਾ (ਯੂਗਾਂਡਾ)

en: Ambai
pa: ਅਮਬਈ

en: Ambakich
pa: ਅੰਬਾਕਿਚ

en: Ambelau
pa: ਅੰਬੇਲਾਓ

en: Ambele
pa: ਅੰਬੇਲੇ

en: Amblong
pa: ਐਂਬਲੌਂਗ

en: Ambo
pa: ਆਮਬੋ

en: Ambrak
pa: ਅੰਬਰਾਕ

en: Ambulas
pa: ਐਂਬੂਲਾਸ

en: Amdang
pa: ਅਮਡਾਂਗ

en: Amele
pa: ਅਮੇਲੇ

en: American Sign Language
pa: ਅਮਰੀਕਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Amharic
pa: ਅਮਹਾਰਿਕ

en: Ami
pa: ਅਮੀ

en: Amis
pa: ਅਮਿਸ

en: Amo
pa: ਅਮੋ

en: Amol
pa: ਅਮੋਲ

en: Ampanang
pa: ਐਮਪੇਂਗ

en: Amto
pa: ਐਮਟੋ

en: Amundava
pa: ਅਮੂੰਡਵਾ

en: Anaang
pa: ਅਨਾਗ

en: Anakalangu
pa: ਅਨਾਕਾਲਾਂਗੂ

en: Anal
pa: ਐਨਲ

en: Anam
pa: ਅਨਾਮ

en: Anambé
pa: ਅਨਾਮਬੇ

en: Anamgura
pa: ਅਨਾਮਗੁਰਾ

en: Anasi
pa: ਅਨਾਸੀ

en: Andai
pa: ਐਂਡਈ

en: Andaqui
pa: ਅੰਡਾਕੂਈ

en: Andarum
pa: ਐਂਡਰੁਮ

en: Andegerebinha
pa: ਐਂਡੇਗਰੇਬਿਨਹਾ

en: Andh
pa: ਆਂਢ

en: Andi
pa: ਆਂਡੀ

en: Andio
pa: ਆਂਡੀਓ

en: Andoa
pa: ਅੰਡੋਆ

en: Andoque
pa: ਐਂਡੋਕੂਈ

en: Andra-Hus
pa: ਆਂਧਰਾ-ਹੱਸ

en: Aneityum
pa: ਅਨੀਇਟਯੁਮ

en: Anem
pa: ਅਨੇਮ

en: Aneme Wake
pa: ਅਨੇਮੇ ਵੇਕ

en: Anfillo
pa: ਐਨਫਿਲੋ

en: Angaataha
pa: ਅੰਗਾਤਾਹਾ

en: Angal
pa: ਐਂਗਲ

en: Angal Enen
pa: ਐਂਗਲ ਈਨੇਨ

en: Angal Heneng
pa: ਐਂਗਲ ਹੇਨੇਂਗ

en: Angika
pa: ਐਂਜਿਕਾ

en: Anglo-Norman
pa: ਐਂਗਲੋ-ਨੌਰਮੈਨ

en: Angloromani
pa: ਅੰਗਲੋਰੋਮਾਨੀ

en: Angolar
pa: ਅੰਗੋਲਰ

en: Angor
pa: ਅੰਗੋਰ

en: Angoram
pa: ਐਂਗੋਰਾਮ

en: Anii
pa: ਅਨੀ

en: Animere
pa: ਅਨੀਮੇਰੇ

en: Anindilyakwa
pa: ਅਨਿਨਡੀਲਯਾਕਵਾ

en: Anjam
pa: ਅੰਜਾਮ

en: Ankave
pa: ਅੰਕਾਵੇ

en: Anmatyerre
pa: ਅਨਮਾਟਯੇਰੇ

en: Anor
pa: ਅਨੋਰ

en: Anserma
pa: ਐਂਸੇਰਮਾ

en: Ansus
pa: ਐਂਸੁਸ

en: Antakarinya
pa: ਅੰਟਾਕਰੀਨੀਯਾ

en: Anuak
pa: ਅਨੁਆਕ

en: Anufo
pa: ਅਨੂਫੋ

en: Anuki
pa: ਅਨੁਕੀ

en: Anus
pa: ਐਨੁਸ

en: Anuta
pa: ਅਨੁਟਾ

en: Anyin
pa: ਐਨਯਿਨ

en: Anyin Morofo
pa: ਐਨਯਿਨ ਮੋਰੋਫੋ

en: Aoheng
pa: ਔਹੇਂਗ

en: Aore
pa: ਆਓਰੇ

en: Ap Ma
pa: ਅਪ ਮਾ

en: Apalachee
pa: ਅਪਾਲਾਚੀ

en: Apalaí
pa: ਅਪਾਲਫ

en: Apali
pa: ਅਪਾਲੀ

en: Apatani
pa: ਅਪਾਟਾਨੀ

en: Apiaká
pa: ਅਪੀਆਕਾ

en: Apinayé
pa: ਅਪੀਨਾਯੇ

en: Apma
pa: ਅਪਮਾ

en: Apurinã
pa: ਅਪੁਰਿਨਾ

en: Aputai
pa: ਅਪੁਤਾਈ

en: Aquitanian
pa: ਐਕੂਇਟਾਨੀਅਨ

en: Arabana
pa: ਅਰਾਬਾਨਾ

en: Arabela
pa: ਅਰਬੇਲਾ

en: Arabic
pa: ਅਰਬੀ

en: Aragonese
pa: ਅਰਗੋਨੀ

en: Araki
pa: ਅਰਾਕੀ

en: Aralle-Tabulahan
pa: ਅਰਾਲੇ-ਤਾਬੂਲਹਾਨ

en: Arammba
pa: ਅਰਾਂਬਾ

en: Aranadan
pa: ਅਰਾਨਾਡਾਨ

en: Aranama-Tamique
pa: ਅਰਾਨਾਮਾ-ਟਾਮਿਕੂਈ

en: Arandai
pa: ਅਰਾਂਡਈ

en: Araona
pa: ਅਰਾਓਨਾ

en: Arapaho
pa: ਅਰਾਪਾਹੋ

en: Arapaso
pa: ਅਰਾਪਸੋ

en: Arawak
pa: ਅਰਾਵਕ

en: Araweté
pa: ਅਰਾਵਟੇ

en: Arawum
pa: ਅਰਾਵੁਮ

en: Arbore
pa: ਅਰਬੋਰੇ

en: Archi
pa: ਆਰਚੀ

en: Are
pa: ਅਰੇ

en: Areba
pa: ਅਰੇਬਾ

en: Arem
pa: ਅਰੇਮ

en: Argentine Sign Language
pa: ਅਰਜਨਟੀਨਾ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Argobba
pa: ਅਰਗੋਬਾ

en: Arguni
pa: ਅਰਗੁਨੀ

en: Arhuaco
pa: ਅਰਹੂਆਕੋ

en: Arhâ
pa: ਅਰਹਾ

en: Arhö
pa: ਆਰਹੋ

en: Ari
pa: ਅਰੀ

en: Aribwatsa
pa: ਅਰੀਬਵਾਟਸਾ

en: Aribwaung
pa: ਅਰੀਬਵਾਊਂਗ

en: Arifama-Miniafia
pa: ਅਰੀਫਾਮਾ-ਮੀਨੀਆਫੀਆ

en: Arigidi
pa: ਅਰੀਗਿਡੀ

en: Arikapú
pa: ਅਰੀਕਪੂ

en: Arikara
pa: ਅਰੀਕਰਾ

en: Arikem
pa: ਅਰੀਕੇਮ

en: Arin
pa: ਅਰਿਨ

en: Aringa
pa: ਅਰਿੰਗਾ

en: Arma
pa: ਆਰਮਾ

en: Armazic
pa: ਅਰਮਾਜ਼ਿਕ

en: Armenian
pa: ਅਰਮੀਨੀਆ

en: Armenian Sign Language
pa: ਅਰਮੀਨੀਆ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Arop-Lokep
pa: ਅਰੋਪ-ਲੋਕੇਪ

en: Arop-Sissano
pa: ਅਰੋਪ-ਸਿਸਾਨੋ

en: Arosi
pa: ਅਰੋਸੀ

en: Arta
pa: ਅਰਟਾ

en: Aruamu
pa: ਅਰੂਆਮੂ

en: Aruek
pa: ਅਰੂਏਕ

en: Aruop
pa: ਅਰੂਓਪ

en: Arutani
pa: ਅਰੂਟਾਨੀ

en: Aruá (Amazonas State)
pa: ਅਰੂਆ (ਅਮੇਜ਼ੋਨਾ ਸਟੇਟ)

en: As
pa: ਐਸ

en: Asaro'o
pa: ਅਸਾਰੋ

en: Asas
pa: ਅਸਾਸ

en: Ashe
pa: ਅਸ਼ੀ

en: Ashkun
pa: ਅਸ਼ਕੁਨ

en: Ashtiani
pa: ਅਸ਼ਟਿਆਨੀ

en: Asháninka
pa: ਅਸ਼ਾਨਿਨਕਾ

en: Ashéninka Pajonal
pa: ਅਸ਼ੇਨਿਨਕਾ ਪਾਜੋਨਲ

en: Ashéninka Perené
pa: ਅਸ਼ੇਨਿਨਕਾ ਪੇਰੇਨੇ

en: Asilulu
pa: ਅਸੀਲੂਲੂ

en: Askopan
pa: ਅਸਕੋਪਨ

en: Asoa
pa: ਅਸੋਆ

en: Assamese
pa: ਅਸਾਮੀ

en: Assan
pa: ਅਸਾਨ

en: Assangori
pa: ਅਸਾਂਗੋਰੀ

en: Assiniboine
pa: ਅਸੀਨਬੋਇਨੀ

en: Asturian
pa: ਆਸਟਰੀਅਨ

en: Asu (Nigeria)
pa: ਅਸੂ(ਨਾਇਜੀਰੀਆ)

en: Asu (Tanzania)
pa: ਅਸੂ (ਤਨਜ਼ਾਨੀਆ)

en: Asumboa
pa: ਅਸੁਮਬੋਆ

en: Asuri
pa: ਅਸੁਰੀ

en: Ata
pa: ਅਟਾ

en: Atakapa
pa: ਅਟਾਕਾਪਾ

en: Atampaya
pa: ਅਟਾਮਪਯਾ

en: Atayal
pa: ਅਟਾਯਾਲ

en: Atemble
pa: ਅਟੈਂਬਲੇ

en: Athpariya
pa: ਅਥਪਾਰੀਯਾ

en: Atikamekw
pa: ਅਟਾਕਾਮੇਕਵ

en: Atohwaim
pa: ਅਟੋਵੈਮ

en: Atorada
pa: ਅਟੋਰਾਡਾ

en: Atsahuaca
pa: ਅਟਸਾਹੂਆਕਾ

en: Atsam
pa: ਅਟਸਾਮ

en: Atsugewi
pa: ਅਟਸੂਗੇਵੀ

en: Attié
pa: ਅਟੀ

en: Aulua
pa: ਆਊਲੂਆ

en: Aurá
pa: ਔਰਾ

en: Aushi
pa: ਆਊਸ਼ੀ

en: Aushiri
pa: ਆਓਸ਼ੇਰੀ

en: Austral
pa: ਆਸਟਰੀਅਲ

en: Australian Aborigines Sign Language
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਅਨ ਅਬੋਰਿਗਿਨਸ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Australian Sign Language
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਅਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Austrian Sign Language
pa: ਆਸ਼ਟਰੀਅਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾਵਾ

en: Auwe
pa: ਅਊਵੇ

en: Auye
pa: ਔਯੀ

en: Auyokawa
pa: ਔਯੋਕਾਵਾ

en: Avaric
pa: ਅਵਾਰਿਕ

en: Avatime
pa: ਅਵਾਟਾਈਮ

en: Avau
pa: ਅਵਾਊ

en: Avestan
pa: ਅਵੇਸਟਨ

en: Avikam
pa: ਅਵੀਕਾਮ

en: Avokaya
pa: ਅਵੋਕਯਾ

en: Avá-Canoeiro
pa: ਅਵਾ-ਕੈਨੋਈਰੋ

en: Awa (China)
pa: ਅਵਾ (ਚਿਨਾ)

en: Awa (Papua New Guinea)
pa: ਅਵਾ (ਪਾਪੂਆ ਨਿਊ ਗੂਇਨੀਆ)

en: Awa-Cuaiquer
pa: ਅਵਾ-ਕੂਆਈਕੁਏਰ

en: Awabakal
pa: ਅਵਬਾਕਲ

en: Awad Bing
pa: ਅਵਾਡ ਬਿੰਗ

en: Awadhi
pa: ਅਵਢੀ

en: Awak
pa: ਅਵਾਕ

en: Awar
pa: ਅਵਾਰ

en: Awara
pa: ਅਵਾਰਾ

en: Awbono
pa: ਅਵਬੋਨੋ

en: Aweer
pa: ਅਵੀਰ

en: Awera
pa: ਅਵੇਰਾ

en: Awetí
pa: ਅਵੇਟਫ

en: Awing
pa: ਅਵਿੰਗ

en: Awiyaana
pa: ਅਵਿਯਾਨਾ

en: Awjilah
pa: ਅਵਜਿਲਾਹ

en: Awngi
pa: ਅਵਨਗੀ

en: Awtuw
pa: ਅਵਟੂਵ

en: Awu
pa: ਅਵੂ

en: Awun
pa: ਅਵੁਨ

en: Awutu
pa: ਆਊਟੂ

en: Awyi
pa: ਅਵਯੀ

en: Axamb
pa: ਅਕਸਾਂਬ

en: Ayabadhu
pa: ਅਯਾਬਢੂ

en: Ayere
pa: ਅਯੇਰੇ

en: Ayi (Papua New Guinea)
pa: ਅਯੀ (ਪਾਪੂਆ ਨਿਊ ਗੁਇਨੀਆ)

en: Ayiwo
pa: ਅਯੀਵੋ

en: Ayizi
pa: ਅਯਿਜ਼ੀ

en: Aymara
pa: ਅਯਮਾਰਾ

en: Ayoreo
pa: ਅਯੋਰੇਓ

en: Ayu
pa: ਅਯੂ

en: Azerbaijani
pa: ਅਜ਼ਰਬੈਜਾਨੀ

en: Azha
pa: ਅਜ਼ਹਾ

en: Azhe
pa: ਅਜ਼ਹੇ

en: Baan
pa: ਬਾਨ

en: Baatonum
pa: ਬਾਟੂਨਮ

en: Baba
pa: ਬਾਬਾ

en: Babango
pa: ਬਾਬਾਂਗੋ

en: Babanki
pa: ਬਬਾਂਕੀ

en: Babatana
pa: ਬਬਾਟਨਾ

en: Babine
pa: ਬਾਬੀਨੇ

en: Babuza
pa: ਬਾਬੂਜ਼ਾ

en: Bacama
pa: ਬਾਕਮਾ

en: Bactrian
pa: ਬੈਕਟਰੀਅਨ

en: Bada (Indonesia)
pa: ਬਾਡਾ (ਇੰਡੋਨੇਸ਼ੀਆ)

en: Bada (Nigeria)
pa: ਬਾਡਾ (ਨਾਈਜੀਰੀਆ)

en: Badaga
pa: ਬਡਾਗਾ

en: Bade
pa: ਬਾਡੇ

en: Badeshi
pa: ਬਾਡੇਸ਼ੀ

en: Badimaya
pa: ਬਡੀਮਾਯਾ

en: Badui
pa: ਬਾਡੂਈ

en: Badyara
pa: ਬਾਡਯਾਰਾ

en: Baeggu
pa: ਬਾਈਗੂ

en: Baelelea
pa: ਬਾਈਲੀਲੀਆ

en: Baetora
pa: ਬਾਈਟੋਰਾ

en: Bafanji
pa: ਬਫਾਂਜੀ

en: Bafaw-Balong
pa: ਬਾਫਾ-ਬਾਲੌਂਗ

en: Bafia
pa: ਬਾਫੀਆ

en: Bafut
pa: ਬਾਫੁਟ

en: Baga Kaloum
pa: ਬਾਗਾ ਕਾਲਾਓਮ

en: Baga Koga
pa: ਬਾਗਾ ਕੋਗਾ

en: Baga Sitemu
pa: ਬਾਗਾ ਸਿਟੇਮੂ

en: Baga Sobané
pa: ਬਾਗਾ ਸੋਬਾਨੇ

en: Bagheli
pa: ਬਾਘੇਲੀ

en: Bagirmi
pa: ਬਾਗਿਰਮੀ

en: Bago-Kusuntu
pa: ਬਾਗੋ-ਕੁਸੁੰਟੂ

en: Bagri
pa: ਬਾਗੜੀ

en: Bagupi
pa: ਬਾਗੂਪੀ

en: Bagusa
pa: ਬਾਗੂਸਾ

en: Bagvalal
pa: ਬਾਗਵਾਲਾਲ

en: Baham
pa: ਬਾਹਮ

en: Bahau
pa: ਬਾਹਾਊ

en: Bahinemo
pa: ਬਹੀਨੇਮੋ

en: Bahing
pa: ਬਾਹਿੰਗ

en: Bahnar
pa: ਬਾਹਨਰ

en: Bahonsuai
pa: ਬਾਹੁਨਸੂਈ

en: Bai
pa: ਬੈ

en: Baibai
pa: ਬਾਈਬਾਈ

en: Baikeno
pa: ਬੈਕੇਨੋ

en: Baima
pa: ਬੇਮਾ

en: Baimak
pa: ਬੈਮਾਕ

en: Bainouk-Gunyaamolo
pa: ਬੈਨਾਓਕ-ਗੁਨਯਾਮੋਲੋ

en: Bainouk-Gunyuño
pa: ਬੈਨਾਓਕ-ਗੁਨਯੁਨੋ

en: Bainouk-Samik
pa: ਬੈਨਾਓਕ-ਸਾਮਿਕ

en: Baiso
pa: ਬੈਸੋ

en: Bajan
pa: ਬਾਜਾਨ

en: Bajelani
pa: ਬਜੇਲਾਨੀ

en: Baka (Cameroon)
pa: ਬਾਕਾ (ਕੈਮੇਰੂਨ)

en: Baka (Sudan)
pa: ਬਾਕਾ (ਸੁਡਾਨ)

en: Bakairí
pa: ਬਾਕੈਰਫ

en: Bakaka
pa: ਬਕਾਕਾ

en: Bakhtiari
pa: ਬਖਤਿਆਰੀ

en: Baki
pa: ਬਾਕੀ

en: Bakoko
pa: ਬਾਕੋਕੋ

en: Bakole
pa: ਬਾਕੋਲੇ

en: Bakpinka
pa: ਬਾਕਪਿੰਕਾ

en: Bakumpai
pa: ਬਾਕੁਮਪਾਈ

en: Bakwé
pa: ਬਾਕਵੇ

en: Balaesang
pa: ਬਲਾਈਸਾਂਗ

en: Balangao
pa: ਬਾਲਾਗਾਓ

en: Balanta-Ganja
pa: ਬਾਲਾਂਟਾ-ਗਾਂਜਾ

en: Balanta-Kentohe
pa: ਬਲਾਂਟਾ-ਕੇਨਟੋਹੇ

en: Balantak
pa: ਬੈਲੇਂਟਾਕ

en: Balau
pa: ਬਾਲਾਊ

en: Baldemu
pa: ਬਾਲਡੇਮੂ

en: Bali (Democratic Republic of Congo)
pa: ਬਾਲੀ (ਡੈਮੋਕਰੇਟਿਕ ਰੀਪਬਲਿਕ ਆਫ ਕੌਂਗੋ)

en: Bali (Nigeria)
pa: ਬਾਲੀ (ਨਾਈਡੀਰੀਆ)

en: Balinese
pa: ਬਾਲਿਨਸੀ

en: Balo
pa: ਬਾਲੋ

en: Baloi
pa: ਬਿਲੋਈ

en: Balti
pa: ਬਾਲਟੀ

en: Baluan-Pam
pa: ਬਾਲੂਆਨ-ਪਾਮ

en: Baluchi
pa: ਬਾਲੂਚੀ

en: Bamako Sign Language
pa: ਬਾਮਕੋ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Bamali
pa: ਬਾਮਲੀ

en: Bambalang
pa: ਬਾਮਬਲਾਂਗ

en: Bambam
pa: ਬਾਮਬਾਮ

en: Bambara
pa: ਬੰਬਾਰਾ

en: Bambassi
pa: ਬਾਮਬਾਸੀ

en: Bambili-Bambui
pa: ਬੰਬੀਲੀ-ਬੰਬੂਈ

en: Bamenyam
pa: ਬਾਮੇਨਯਾਮ

en: Bamu
pa: ਬਾਮੂ

en: Bamukumbit
pa: ਬਾਮੁਕਮਬਿੱਟ

en: Bamun
pa: ਬਾਮੂਨ

en: Bamunka
pa: ਬਾਮੁਕਾ

en: Bamwe
pa: ਬਾਮਵੇ

en: Ban Khor Sign Language
pa: ਬਾਨ ਖੋਰ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Bana
pa: ਬਾਨਾ

en: Banaro
pa: ਬਨਾਰੋ

en: Banda (Indonesia)
pa: ਬਾਂਡਾ (ਇੰਡੋਨੇਸ਼ੀਆ)

en: Banda-Bambari
pa: ਬਾਂਡਾ-ਬਾਮਬਾਰੀ

en: Banda-Banda
pa: ਬਾਂਡਾ-ਬਾਂਡਾ

en: Banda-Mbrès
pa: ਬਾਂਡਾ-ਮਬਰੇਸ

en: Banda-Ndélé
pa: ਬਾਂਡਾ-ਨਡੇਲੇ

en: Banda-Yangere
pa: ਬਾਂਡਾ-ਯਾਂਗੇਰੇ

en: Bandi
pa: ਬਾਂਡੀ

en: Bandial
pa: ਬੰਡਿਆਲ

en: Bandjalang
pa: ਬੈਂਡਜਲਾਂਗ

en: Bangala
pa: ਬੰਗਲਾ

en: Bangandu
pa: ਬੰਗਾਂਡੂ

en: Bangba
pa: ਬੈਂਗਬਾ

en: Banggai
pa: ਬਨਗਾਈ

en: Banggarla
pa: ਬੰਗਾਰਲਾ

en: Bangi
pa: ਬਾਂਗੀ

en: Bangka
pa: ਬਾਂਗਕਾ

en: Bangolan
pa: ਬੰਗੋਲੀਅਨ

en: Bangubangu
pa: ਬਾਂਗੂਬਾਂਗੂ

en: Bangwinji
pa: ਬਾਂਗਵਿੰਜੀ

en: Baniva
pa: ਬਾਨੀਵਾ

en: Banjar
pa: ਬਾਂਜਰ

en: Bankagooma
pa: ਬਾਂਕਾਗੂਮਾ

en: Bankon
pa: ਬੈਂਕੋਨ

en: Bannoni
pa: ਬਾਨੋਨੀ

en: Bantawa
pa: ਬਨਟਾਵਾ

en: Bantik
pa: ਬੈਂਟਿਕ

en: Bantoanon
pa: ਬਾਂਟੋਅਨੋਨ

en: Baoulé
pa: ਬਾਊਲੇ

en: Barai
pa: ਬਾਰਾਈ

en: Barakai
pa: ਬਾਰਾਕਈ

en: Barama
pa: ਬਰਾਮਾ

en: Barambu
pa: ਬਾਰਾਮਬੂ

en: Baramu
pa: ਬਾਰਾਮੂ

en: Barapasi
pa: ਬਾਰਾਪਾਸੀ

en: Baras
pa: ਬਾਰਾਸ

en: Barasana-Eduria
pa: ਬਾਰਾਸਨਾ-ਇਡੂਰੀਆ

en: Barbacoas
pa: ਬਾਰਬਾਕੋਆਸ

en: Barbareño
pa: ਬਾਰਬਾਰੇਨੋ

en: Bardi
pa: ਬਾਰਡੀ

en: Barein
pa: ਬੈਰੀਇਨ

en: Bargam
pa: ਬਾਰਗਮ

en: Bari
pa: ਬਾਰੀ

en: Bariai
pa: ਬਾਰੀਆਈ

en: Bariji
pa: ਬਾਰਿਜੀ

en: Barikanchi
pa: ਬਰੀਕਾਂਚੀ

en: Barok
pa: ਬਾਰੋਕ

en: Barombi
pa: ਬਾਰੂਮਬੀ

en: Barrow Point
pa: ਬੈਰੋ ਪੁਆਂਇਟ

en: Baruga
pa: ਬਾਰੂਗਾ

en: Baruya
pa: ਬਾਰੂਆ

en: Barwe
pa: ਬਾਰਵੇ

en: Baré
pa: ਬਾਰੇ

en: Basa (Cameroon)
pa: ਬਾਸਾ (ਕੈਮੇਰੂਨ)

en: Basa (Nigeria)
pa: ਬਾਸਾ (ਨਾਈਜੀਰੀਆ)

en: Basa-Gumna
pa: ਬਾਸਾ-ਗੁਮਨਾ

en: Basa-Gurmana
pa: ਬਾਸਾ-ਗੁਰਮਾਨਾ

en: Basap
pa: ਬਾਸਪ

en: Basay
pa: ਬਾਸੇ

en: Bashkardi
pa: ਬਾਸ਼ਕਾਰਡੀ

en: Bashkir
pa: ਬਾਸ਼ਕਿਰ

en: Basketo
pa: ਬਾਸਕੇਟੋ

en: Basque
pa: ਬਾਸਕਿਊ

en: Bassa
pa: ਬਾਸਾ

en: Bassa-Kontagora
pa: ਬਾਸਾ-ਕੋਨਟਾਗੋਰਾ

en: Bassari
pa: ਬਿਸਾਰੀ

en: Bassossi
pa: ਬਾਸੋਸੀ

en: Bata
pa: ਬਾਟਾ

en: Batak
pa: ਬਾਟਕ

en: Batak Alas-Kluet
pa: ਬਾਟਕ ਅਲਾਸ-ਕਲੂਏਟ

en: Batak Angkola
pa: ਬਾਟਕ ਅੰਗਕੋਲਾ

en: Batak Dairi
pa: ਬਾਟਕ ਡੈਰੀ

en: Batak Karo
pa: ਬਾਟਕ ਕਾਰੋ

en: Batak Mandailing
pa: ਬਾਟਕ ਮੰਡਾਇਲਿੰਗ

en: Batak Simalungun
pa: ਬਾਟਕ ਸਿਮਲੰਗੰਨ

en: Batak Toba
pa: ਬਾਟਕ ਟੋਬਾ

en: Batanga
pa: ਬਟਾਂਗਾ

en: Batek
pa: ਬਾਟੇਕ

en: Bateri
pa: ਬਾਟੇਰੀ

en: Bathari
pa: ਬਠਾਰੀ

en: Bati (Cameroon)
pa: ਬਾਟੀ (ਕੈਮੇਰੂਨ)

en: Bati (Indonesia)
pa: ਬਾਟੀ (ਇੰਡੋਨੇਸ਼ੀਆ)

en: Bats
pa: ਬੈਟਸ

en: Batu
pa: ਬਾਟੂ

en: Batui
pa: ਬਾਟੂਈ

en: Batuley
pa: ਬਾਟੂਲੇ

en: Bau
pa: ਬਾਊ

en: Bauchi
pa: ਬਾਊਚੀ

en: Baure
pa: ਬਾਊਰੇ

en: Bauria
pa: ਬਾਉਰੀਆ

en: Bauwaki
pa: ਬਾਊਵਾਕੀ

en: Bauzi
pa: ਬਾਊਜ਼ੀ

en: Bavarian
pa: ਬਾਵੇਰੀਅਨ

en: Bayali
pa: ਬਾਯਾਲੀ

en: Baygo
pa: ਬੇਯਗੋ

en: Bayono
pa: ਬੇਯੋਨੋ

en: Bayot
pa: ਬਾਯੋਟ

en: Bayungu
pa: ਬੇਯੁੰਗੂ

en: Bazigar
pa: ਬਾਜ਼ੀਗਰ

en: Beami
pa: ਬੀਮੀ

en: Beaver
pa: ਬੀਵਰ

en: Beba
pa: ਬੇਬਾ

en: Bebele
pa: ਬੇਬਲੇ

en: Bebeli
pa: ਬੇਬਲੀ

en: Bebil
pa: ਬੇਬਿਲ

en: Bedjond
pa: ਬੇਡਜੋਂਡ

en: Bedoanas
pa: ਬੇਡੋਆਨਸ

en: Beeke
pa: ਬੀਕੇ

en: Beele
pa: ਬੀਲੇ

en: Beembe
pa: ਬੀਮਬੀ

en: Beezen
pa: ਬੀਜ਼ੇਨ

en: Befang
pa: ਬੇਫਾਂਗ

en: Beja
pa: ਬੇਜਾ

en: Bekati'
pa: ਬੇਕਟੀ

en: Bekwarra
pa: ਬੇਕਵਾਰਾ

en: Belait
pa: ਬੇਲੈਟ

en: Belanda Viri
pa: ਬੇਲਾਂਡਾ ਵਿਰੀ

en: Belarusian
pa: ਬੇਲਾਰੂਸੀ

en: Belhariya
pa: ਬੇਲਹਾਰੀਆ

en: Beli (Papua New Guinea)
pa: ਬੇਲੀ (ਪਾਪੂਆ ਨਿਊ ਗੁਇਨੀਆ)

en: Beli (Sudan)
pa: ਬੇਲੀ (ਸੁਡਾਨ)

en: Bella Coola
pa: ਬੇਲਾ ਕੂਲਾ

en: Bellari
pa: ਬੇਲਾਰੀ

en: Bemba (Zambia)
pa: ਬੇਂਬਾ (ਜ਼ਾਂਬੀਆ)

en: Bembe
pa: ਬੇਂਬੇ

en: Bena (Nigeria)
pa: ਬੇਨਾ (ਨਾਈਜੀਰੀਆ)

en: Bena (Tanzania)
pa: ਬੇਨਾ (ਤਨਜ਼ਾਨੀਆ)

en: Benabena
pa: ਬੇਨਾਬੇਨਾ

en: Bench
pa: ਬੈਂਚ

en: Bende
pa: ਬੇਂਡੇ

en: Bendi
pa: ਬੇਂਡੀ

en: Beng
pa: ਬੇਂਗ

en: Benga
pa: ਬੇਂਗਾ

en: Bengali
pa: ਬੰਗਾਲੀ

en: Benggoi
pa: ਬੇਨਗੋਈ

en: Bengkala Sign Language
pa: ਬੇਂਗਕਾਲਾ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Bentong
pa: ਬੇਨਟੌਂਗ

en: Benyadu'
pa: ਬੇਨਯਾਦੂ

en: Beothuk
pa: ਬੇਓਥਕ

en: Bepour
pa: ਬੇਪੁਰ

en: Bera
pa: ਬੇਰਾ

en: Berakou
pa: ਬੇਰਾਕੋਊ

en: Berik
pa: ਬੇਰਿਕ

en: Berinomo
pa: ਬੇਰੀਨੋਮੋ

en: Berom
pa: ਬੇਰੋਮ

en: Berta
pa: ਬੇਰਟਾ

en: Berti
pa: ਬੇਰਟੀ

en: Besisi
pa: ਬੇਸਿਸੀ

en: Besme
pa: ਬੇਸਮੇ

en: Besoa
pa: ਬੇਸੋਆ

en: Betaf
pa: ਬੇਤਾਫ

en: Betawi
pa: ਬੇਟਾਵੀ

en: Bete
pa: ਬੇਟੇ

en: Bete-Bendi
pa: ਬੇਟੇ-ਬੇਂਡੀ

en: Beti (Côte d'Ivoire)
pa: ਬੇਟੀ (ਕੋਟੇ ਡ'ਲਵੋਇਰੇ)

en: Bezhta
pa: ਬੇਜ਼ਟਾ

en: Bhadrawahi
pa: ਭਦਰਾਵਾਹੀ

en: Bhalay
pa: ਭਾਲੇਯ

en: Bharia
pa: ਭਾਰੀਆ

en: Bhatri
pa: ਭਾਟਰੀ

en: Bhattiyali
pa: ਭਾਟੀਯਾਲੀ

en: Bhaya
pa: ਭਾਯਾ

en: Bhele
pa: ਭੇਲੇ

en: Bhilali
pa: ਭਿਲਾਲੀ

en: Bhili
pa: ਭਿਲੀ

en: Bhojpuri
pa: ਭੋਜਪੁਰੀ

en: Bhunjia
pa: ਭੁੰਜੀਆ

en: Biafada
pa: ਬਿਆਫਡਾ

en: Biak
pa: ਬਿਆਕ

en: Biali
pa: ਬਿਆਲੀ

en: Biangai
pa: ਬਿਆਗਈ

en: Biao
pa: ਬਿਆਓ

en: Biao Mon
pa: ਬਿਆਓ ਮੋਨ

en: Bidiyo
pa: ਬਿਡਿਯੋ

en: Bidyara
pa: ਬਿਡਯਾਰਾ

en: Bidyogo
pa: ਬਿਡਯੋਗੋ

en: Biem
pa: ਬਿਏਮ

en: Bierebo
pa: ਬਾਈਰੇਬੀ

en: Bieria
pa: ਬਾਈਰੀਆ

en: Biete
pa: ਬੀਏਟੇ

en: Biga
pa: ਬੀਗਾ

en: Bijori
pa: ਬਿਜੋਰੀ

en: Bikaru
pa: ਬਿਕਾਰੂ

en: Bikol
pa: ਬਿਕੁਲ

en: Bikya
pa: ਬਿਕਯਾ

en: Bila
pa: ਬੀਲਾ

en: Bilakura
pa: ਬਿਲਾਕੁਰਾ

en: Bilaspuri
pa: ਬਿਲਾਸਪੁਰੀ

en: Bilba
pa: ਬਿਲਬਾ

en: Bilbil
pa: ਬਿਲਬਿਲ

en: Bile
pa: ਬਿਲੇ

en: Bilin
pa: ਬਿਲੀਨ

en: Biloxi
pa: ਬਿਲੋਕਸੀ

en: Bilua
pa: ਬਿਲੂਆ

en: Bilur
pa: ਬਿਲੂਰ

en: Bima
pa: ਬੀਮਾ

en: Bimin
pa: ਬਿਮਿਨ

en: Bimoba
pa: ਬਿਮੂਬਾ

en: Bina (Nigeria)
pa: ਬੀਨਾ (ਨਾਈਜੀਰੀਆ)

en: Bina (Papua New Guinea)
pa: ਬੀਨਾ (ਪਾਪੂਆ ਨਿਊ ਗੂਇਨੀਆ)

en: Binahari
pa: ਬਿਨਾਹਰੀ

en: Binandere
pa: ਬਿਨਾਂਡਰੇ

en: Bine
pa: ਬਾਈਨ

en: Bini
pa: ਬਿਨੀ

en: Binji
pa: ਬਿੰਜੀ

en: Bintauna
pa: ਬਿਨਟਾਊਨਾ

en: Bintulu
pa: ਬਿਨਟੂਲੂ

en: Binukid
pa: ਬਿਨੂਕਿਡ

en: Binumarien
pa: ਬਿਨੁਮਾਰੀਅਨ

en: Bipi
pa: ਬਿਪੀ

en: Birale
pa: ਬਿਰਾਲੇ

en: Birao
pa: ਬਿਰਾਓ

en: Birgit
pa: ਬਿਰਗਿਟ

en: Birhor
pa: ਬਿਰਹੋਰ

en: Biritai
pa: ਬਿਰੀਟਾਈ

en: Birked
pa: ਬਿਰਕਡ

en: Birri
pa: ਬਿਰੀ

en: Birwa
pa: ਬਿਰਵਾ

en: Biseni
pa: ਬਿਸੇਨੀ

en: Bishnupriya
pa: ਬਿਸ਼ਨੂਪਰੀਯਾ

en: Bishuo
pa: ਬਿਸ਼ੂਓ

en: Bisis
pa: ਬਿਸਿਸ

en: Bislama
pa: ਬਿਸਲਾਮਾ

en: Bisorio
pa: ਬਿਸੋਰੀਓ

en: Bissa
pa: ਬਿਸਾ

en: Bisu
pa: ਬਿਸੂ

en: Bit
pa: ਬਿੱਟ

en: Bitare
pa: ਬਿਟਾਰੇ

en: Bitur
pa: ਬਿਟੂਰ

en: Biwat
pa: ਬੀਵਾਟ

en: Biyo
pa: ਬਿਯੋ

en: Biyom
pa: ਬਿਯੋਮ

en: Blablanga
pa: ਬਲਾਬਲਾਂਗਾ

en: Blafe
pa: ਬਲਾਫੇ

en: Blagar
pa: ਬਲਾਗਰ

en: Blang
pa: ਬਲਾਂਗ

en: Blissymbols
pa: ਬਲਿਸਿੰਬਲਸ

en: Bo (Laos)
pa: ਬੋ (ਲਾਓਸ)

en: Bo (Papua New Guinea)
pa: ਬੋ (ਪਾਪੂਆ ਨਿਊ ਗੂਇਨੀਆ)

en: Bo-Rukul
pa: ਬੋ-ਰੂਕੁਲ

en: Bo-Ung
pa: ਬੋ-ਊੰਗ

en: Boano (Maluku)
pa: ਬੋਆਨੋ (ਮਾਲੂਕੂ)

en: Boano (Sulawesi)
pa: ਬੋਆਨੋ (ਸੂਲਾਵੇਸੀ)

en: Bobongko
pa: ਬੋਬੋਨਗਕੋ

en: Bobot
pa: ਬੋਬੋਟ

en: Bodo (Central African Republic)
pa: ਬੋਡੋ (ਸੈਂਟਰਲ ਅਫਰੀਕਨ ਰੀਪਬਲਿਕ)

en: Bodo (India)
pa: ਬੋਡੋ (ਭਾਰਤ)

en: Bodo Parja
pa: ਬੋਡੋ ਪਾਰਜਾ

en: Bofi
pa: ਬੋਫੀ

en: Boga
pa: ਬੋਗਾ

en: Bogaya
pa: ਬੋਗਾਯਾ

en: Boghom
pa: ਬੋਘੋਮ

en: Boguru
pa: ਬੋਗੁਰੂ

en: Boikin
pa: ਬੁਇਕਿਨ

en: Bokha
pa: ਬੋਖਾ

en: Boko (Benin)
pa: ਬੋਕੋ (ਬੇਨਿਨ)

en: Boko (Democratic Republic of Congo)
pa: ਬੋਕੋ (ਡੈਮੋਕਰੇਟਿਕ ਰੀਪਬਲਿਕ ਆਫ ਕੌਂਗੋ)

en: Bokobaru
pa: ਬੋਕੋਬਾਰੂ

en: Bokoto
pa: ਬੋਕਟੂ

en: Bokyi
pa: ਬੋਕਯੀ

en: Bola
pa: ਬੋਲਾ

en: Bolango
pa: ਬੋਲਾਂਗੋ

en: Bole
pa: ਬੋਲੇ

en: Bolgarian
pa: ਬੁਰਗਾਰੀਅਨ

en: Bolgo
pa: ਬੋਲਗੋ

en: Bolia
pa: ਬੋਲੀਆ

en: Bolinao
pa: ਬੋਲਿਨਾਓ

en: Bolivian Sign Language
pa: ਬਲਿਵੀਅਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Bolo
pa: ਬੋਲੋ

en: Boloki
pa: ਬੋਲੋਕੀ

en: Bolon
pa: ਬੋਲੋਨ

en: Bolondo
pa: ਬੋਲੋਂਡੋ

en: Bolongan
pa: ਬੋਲੋਗਨ

en: Bolyu
pa: ਬੋਲਯੂ

en: Bom
pa: ਬੋਮ

en: Boma
pa: ਬੋਮਾ

en: Bomboli
pa: ਬੰਬੋਲੀ

en: Bomboma
pa: ਬੋਮਬੋਮਾ

en: Bomitaba
pa: ਬੋਮਿਟਾਬਾ

en: Bomu
pa: ਬੋਮੂ

en: Bomwali
pa: ਬੋਮਵਾਲੀ

en: Bon Gula
pa: ਬੋਨ ਗੂਲਾ

en: Bonan
pa: ਬੋਨਾਮ

en: Bondei
pa: ਬੋਂਡੇਈ

en: Bondo
pa: ਬੋਂਡੋ

en: Bonerate
pa: ਬੋਨਰੇਟ

en: Bonerif
pa: ਬੋਨੇਰਿਫ

en: Bonggi
pa: ਬੋਂਗੀ

en: Bongili
pa: ਬੋਂਗਿਲੀ

en: Bongo
pa: ਬੋਂਗੋ

en: Bongu
pa: ਬੋਂਗੂ

en: Bonjo
pa: ਬੋਨਜੋ

en: Bonkeng
pa: ਬੋਨਕੇਂਗ

en: Bonkiman
pa: ਬੋਂਕੀਮਾਨ

en: Bookan
pa: ਬੂਕਨ

en: Boon
pa: ਬੂਨ

en: Boor
pa: ਬੂਰ

en: Bora
pa: ਬੋਰਾ

en: Borei
pa: ਬੋਰੇਈ

en: Boro (Ethiopia)
pa: ਬੋਰੋ (ਇਥੋਪੀਆ)

en: Boro (Ghana)
pa: ਬੋਰੋ (ਘਾਨਾ)

en: Borong
pa: ਬੋਰੌਂਗ

en: Boruca
pa: ਬੋਰੂਸਾ

en: Borôro
pa: ਬੋਰੋਰੋ

en: Boselewa
pa: ਬੋਸਲੇਵਾ

en: Bosngun
pa: ਬੋਸਨਗੁਨ

en: Bosnian
pa: ਬੋਸਨੀਅਨ

en: Bote-Majhi
pa: ਬੋਟੇ-ਮਾਝੀ

en: Botlikh
pa: ਬੋਟਲਿੰਕ

en: Bouyei
pa: ਬੋਊਯੇਈ

en: Bozaba
pa: ਬੋਜ਼ਾਬਾ

en: Bragat
pa: ਬਰਾਗਟ

en: Brahui
pa: ਬਰਾਹੂਈ

en: Braj
pa: ਬਰਾਜ

en: Brazilian Sign Language
pa: ਬਰਾਜ਼ੀਲੀ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Brem
pa: ਬਰੇਮ

en: Breri
pa: ਬਰੇਰੀ

en: Breton
pa: ਬਰੀਟੋਨ

en: Bribri
pa: ਬਰੀਬਰੀ

en: Brithenig
pa: ਬਰਿਥਨਿੰਗ

en: British Sign Language
pa: ਬਰਿਟਿਸ਼ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Brokkat
pa: ਬਰੋਕਟ

en: Brokpake
pa: ਬਰੋਕਪਾਕੇ

en: Brokskat
pa: ਬਰੋਕਸਕਾਟ

en: Broome Pearling Lugger Pidgin
pa: ਬਰੂਮੀ ਪੀਅਰਲਿੰਗ ਲੱਗਰ ਪਿਡਗਿਨ

en: Brunei
pa: ਬਰੂਨੀ

en: Bu
pa: ਬੂ

en: Bua
pa: ਬੂਆ

en: Buamu
pa: ਬੂਆਮੂ

en: Bube
pa: ਬੂਬੇ

en: Bubi
pa: ਬੁਬੀ

en: Bubia
pa: ਬੂਬੀਆ

en: Budibud
pa: ਬੁਡੀਬਡ

en: Budong-Budong
pa: ਬੂਡੋਂਗ-ਬੂਡੋਂਗ

en: Budu
pa: ਬੂਡੂ

en: Budukh
pa: ਬੂਡੁਖ

en: Buduma
pa: ਬੂਡੁਮਾ

en: Budza
pa: ਬੁਡਜ਼ਾ

en: Bugan
pa: ਬੁਗਨ

en: Bugawac
pa: ਬੁਗਾਵਾਕ

en: Bughotu
pa: ਬੂਘੋਟੂ

en: Buginese
pa: ਬੁਗਨੀਸ

en: Buglere
pa: ਬੂਲਗੇਰੇ

en: Bugun
pa: ਬੂਗੰਨ

en: Buhid
pa: ਬੂਹਿਡ

en: Buhutu
pa: ਬੂਹੂਟੂ

en: Bukat
pa: ਬੂਕਾਟ

en: Bukharic
pa: ਬੁਖਾਰਿਕ

en: Bukitan
pa: ਬੁਕਿਟਾਨ

en: Bukiyip
pa: ਬੁਕੀਯਿਪ

en: Buksa
pa: ਬੂਕਸਾ

en: Bukusu
pa: ਬੁਕੂਸ਼ੂ

en: Bukwen
pa: ਬੁਕਵੇਨ

en: Bulgarian
pa: ਬੁਲਗਾਰੀਅਨ

en: Bulgarian Sign Language
pa: ਬੁਲਗਾਰੀਅਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Bulgebi
pa: ਬੁਲਗੇਬੀ

en: Buli (Ghana)
pa: ਬੁਲੀ (ਘਾਨਾ)

en: Buli (Indonesia)
pa: ਬੂਲੀ (ਇੰਡੋਨੇਸ਼ੀਆ)

en: Bullom So
pa: ਬੁਲੋਮ ਸੋ

en: Bulu (Cameroon)
pa: ਬੂਲੂ (ਕੈਮੇਰੂਨ)

en: Bulu (Papua New Guinea)
pa: ਬੁਲੂ (ਪਾਪੂਆ ਨਿਊ ਗੁਇਨੀਆ)

en: Bum
pa: ਬੁਮ

en: Bumaji
pa: ਬੂਮਾਜੀ

en: Bumthangkha
pa: ਬੁਮਥਾਂਗਖਾ

en: Bun
pa: ਬੰਨ

en: Buna
pa: ਬੁਨਾ

en: Bunaba
pa: ਬੁਨਾਬਾ

en: Bunak
pa: ਬੂਨਾਕ

en: Bunama
pa: ਬੂਨਾਮਾ

en: Bundeli
pa: ਬੁੰਡੇਲੀ

en: Bung
pa: ਬੁੰਗ

en: Bungain
pa: ਬੁਨਗੇਨ

en: Bungku
pa: ਬੁੰਗਕੂ

en: Bungu
pa: ਬੂੰਗੂ

en: Bunun
pa: ਬੂਨੂਨ

en: Buol
pa: ਬੂਓਲ

en: Bura-Pabir
pa: ਬੁਰਾ-ਪਾਬੇਰ

en: Burak
pa: ਬੂਰਾਕ

en: Buraka
pa: ਬੁਰਾਕਾ

en: Burarra
pa: ਬੁਰਾਰਾ

en: Burate
pa: ਬੂਰੇਟ

en: Burduna
pa: ਬੁਰਡੁਨਾ

en: Bure
pa: ਬੂਰੇ

en: Buriat
pa: ਬੁਰਿਆਟ

en: Burji
pa: ਬੁਰਜੀ

en: Burmbar
pa: ਬੂਰਮਬਾਰ

en: Burmese
pa: ਬਰਮੀਸ

en: Burmeso
pa: ਬਰਮੇਸੋ

en: Buru (Indonesia)
pa: ਬੂਰੂ (ਇੰਡੋਨੇਸ਼ੀਆ)

en: Buru (Nigeria)
pa: ਬੁਰੂ (ਨਾਈਜੀਰੀਆ)

en: Burui
pa: ਬੁਰੂਈ

en: Burumakok
pa: ਬੂਰੂਮਾਕੋਕ

en: Burun
pa: ਬੂਰੰਨ

en: Burunge
pa: ਬੂਰੂੰਗੇ

en: Burushaski
pa: ਬੁਰੂਸ਼ਾਸਕੀ

en: Burusu
pa: ਬੁਰੂਸੂ

en: Buruwai
pa: ਬੁਰੂਵਈ

en: Busa
pa: ਬੂਸਾ

en: Busam
pa: ਬੂਸਾਮ

en: Busami
pa: ਬੁਸਾਮੀ

en: Bushi
pa: ਬੂਸ਼ੀ

en: Bushoong
pa: ਬੁਸ਼ੂੰਗ

en: Buso
pa: ਬੂਸੋ

en: Busoa
pa: ਬੂਸੋਆ

en: Busuu
pa: ਬੁਸੂ

en: Butmas-Tur
pa: ਬੁਟਮਾਸ-ਟੁਰ

en: Butuanon
pa: ਬੂਟੂਆਨੋਨ

en: Buwal
pa: ਬੂਵਾਲ

en: Buyu
pa: ਬੂਯੂ

en: Bwa
pa: ਬਵਾ

en: Bwaidoka
pa: ਬਵੈਡੋਕਾ

en: Bwanabwana
pa: ਬਵਾਨਾਬਵਾਨਾ

en: Bwatoo
pa: ਬਵਾਟੂ

en: Bwela
pa: ਬਵੇਲਾ

en: Bwile
pa: ਬਵਾਈਲੇ

en: Bwisi
pa: ਬਵੀਸੀ

en: Byangsi
pa: ਬਯਾਂਗਸੀ

en: Byep
pa: ਬਯੇਪ

en: C'lela
pa: ਕਲੇਲਾ

en: Caac
pa: ਕਾਕ

en: Cabiyarí
pa: ਕਾਬੀਯਾਰੀ

en: Cabécar
pa: ਕੈਬੇਕਾਰ

en: Cacaopera
pa: ਕਾਕਾਓਪੇਰਾ

en: Cacua
pa: ਕਾਕੂਆ

en: Caddo
pa: ਕਾਡੋ

en: Cahuarano
pa: ਕਾਹੂਆਰਾਨੋ

en: Cahuilla
pa: ਕਾਹੂਇਲਾ

en: Caka
pa: ਕਾਕਾ

en: Cakchiquel-Quiché Mixed Language
pa: ਕੈਕਚਿਕੂਏਲ-ਕੂਇਚੇ ਮਿਕਸਡ ਭਾਸ਼ਾ

en: Cakfem-Mushere
pa: ਕਾਕਫੇਮ-ਮੁਸ਼ੇਰੇ

en: Callawalla
pa: ਕਾਲਾਵਾਲਾ

en: Caluyanun
pa: ਕਾਲੂਯਾਨੂਨ

en: Caló
pa: ਕੈਲੋ

en: Camling
pa: ਕਾਮਲਿੰਗ

en: Campalagian
pa: ਕੈਂਪਾਲਜੀਅਨ

en: Camsá
pa: ਕਾਮਸਾ

en: Camtho
pa: ਕੈਮਥੋ

en: Camunic
pa: ਕਾਮੂਨਿਕ

en: Candoshi-Shapra
pa: ਕੈਂਡੋਸ਼ੀ-ਸ਼ਾਪਰਾ

en: Canela
pa: ਕੈਨੇਲਾ

en: Canichana
pa: ਕੈਨੀਚਾਨਾ

en: Cao Lan
pa: ਕਾਓ ਲਾਨ

en: Cao Miao
pa: ਕਾਓ ਮੀਆਓ

en: Capanahua
pa: ਕੈਪਾਨਾਹੂਆ

en: Capiznon
pa: ਕੈਪਿਜ਼ਨੋਨ

en: Caquinte
pa: ਕੋਕੂਇੰਟੀ

en: Cara
pa: ਕਾਰਾ

en: Carabayo
pa: ਕਾਰਾਬਾਓ

en: Caramanta
pa: ਕਾਰਾਮਾਂਟਾ

en: Carapana
pa: ਕਾਰਾਪਾਨਾ

en: Carian
pa: ਕੈਰੀਅਨ

en: Carijona
pa: ਕਾਰੀਜੋਨਾ

en: Carolinian
pa: ਕੈਰੋਲਿਨੀਅਨ

en: Carrier
pa: ਕੈਰੀਅਰ

en: Cashibo-Cacataibo
pa: ਕੈਸ਼ੀਬੋ-ਕਾਕੈਟਾਈਬੋ

en: Cashinahua
pa: ਕੈਸ਼ੀਨਾਹੂਆ

en: Catalan
pa: ਕੈਟਾਲਨ

en: Catalan Sign Language
pa: ਕੈਟਾਲਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Catawba
pa: ਕਾਟਾਵਬਾ

en: Cauca
pa: ਕਾਊਕਾ

en: Cavineña
pa: ਕੈਵੀਨੇਨਾ

en: Cayubaba
pa: ਕੇਯੂਬਾਬਾ

en: Cayuga
pa: ਕੇਯੋਗਾ

en: Cayuse
pa: ਕੈਯੂਸੇ

en: Cebuano
pa: ਸੇਬੂਆਨੋ

en: Celtiberian
pa: ਸੈਲਟੀਬੇਰੀਅਨ

en: Cemuhî
pa: ਸੇਮੂਹੀ

en: Cen
pa: ਸੇਨ

en: Centúúm
pa: ਸੈਂਟੂਮ

en: Cerma
pa: ਸੇਰਮਾ

en: Chachi
pa: ਚਾਚੀ

en: Chadian Sign Language
pa: ਚਾਡੀਅਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Chadong
pa: ਚਾਡੌਂਗ

en: Chagatai
pa: ਚਾਗਾਟਾਈ

en: Chaima
pa: ਚਾਈਮਾ

en: Chak
pa: ਚਾਕ

en: Chakali
pa: ਚਾਕਲੀ

en: Chakma
pa: ਚਾਕਮਾ

en: Chala
pa: ਚਾਲਾ

en: Chalikha
pa: ਚਾਲਿਖਾ

en: Chamacoco
pa: ਚਾਮਾਕੋਕੋ

en: Chamalal
pa: ਚਾਮਾਲਾਲ

en: Chamari
pa: ਚਾਮਾਰੀ

en: Chambeali
pa: ਚਾਮਬੀਆਲੀ

en: Chambri
pa: ਚੈਂਬਰੀ

en: Chamicuro
pa: ਚਾਮੀਕੁਰੋ

en: Chamorro
pa: ਚਾਮੋਰੋ

en: Changriwa
pa: ਚਾਂਗਰੀਵਾ

en: Changthang
pa: ਚਾਂਗਥਾਂਗ

en: Chantyal
pa: ਚਾਂਟਯਾਲ

en: Chané
pa: ਚਨੇ

en: Chara
pa: ਚਾਰਾ

en: Chaudangsi
pa: ਚਾਊਡਾਂਗਸੀ

en: Chaura
pa: ਚਾਊਰਾ

en: Chavacano
pa: ਚਾਵਾਕਾਨੋ

en: Chayahuita
pa: ਚਾਯਾਹੂਇਟਾ

en: Che
pa: ਚੀ

en: Chechen
pa: ਚੇਚਨ

en: Cheke Holo
pa: ਚੇਕੇ ਹੋਲੋ

en: Chemakum
pa: ਚੇਮਾਕੂਮ

en: Chenapian
pa: ਚੇਨਾਪੀਅਨ

en: Chenchu
pa: ਚੇਂਚੂ

en: Chenoua
pa: ਚੇਨੋਊਆ

en: Chepang
pa: ਚੇਪਾਂਗ

en: Chepya
pa: ਚੇਪਯਾ

en: Cherepon
pa: ਚੇਰੇਪੋਨ

en: Cherokee
pa: ਚੇਰੋਕੀ

en: Chesu
pa: ਚੇਸੂ

en: Chetco
pa: ਚੇਟਕੋ

en: Chewong
pa: ਚੇਵੌਂਗ

en: Cheyenne
pa: ਚੇਯੇਨੇ

en: Chhattisgarhi
pa: ਛੱਤੀਸਗੜੀ

en: Chhintange
pa: ਛਿੰਟਾਂਗਾ

en: Chhulung
pa: ਛੂਲੰਗ

en: Chiangmai Sign Language
pa: ਚਿਆਂਗਮਈ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Chiapanec
pa: ਚੀਆਪਾਨੇਕ

en: Chibcha
pa: ਚਿਬਚਾ

en: Chichimeca-Jonaz
pa: ਚਿਚਿਮੇਕਾ-ਜੋਨਾਜ਼

en: Chickasaw
pa: ਚਿਕਾਸਾ

en: Chicomuceltec
pa: ਚਿਕੋਮੂਸੈਲਟੇਕ

en: Chiga
pa: ਚਿਗਾ

en: Chilcotin
pa: ਚਿਲਕੋਟਿਨ

en: Chilean Sign Language
pa: ਚਿਲੀਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Chilisso
pa: ਚਿਲਿਸੋ

en: Chimariko
pa: ਚਿਮਾਰੀਕੋ

en: Chimila
pa: ਚਿਮਿਲਾ

en: Chinali
pa: ਚਿਨਾਲੀ

en: Chinese
pa: ਚੀਨੀ

en: Chinese Sign Language
pa: ਚੀਨੀ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Chinook
pa: ਚਿਨੂਕ

en: Chinook jargon
pa: ਚਿਨੂਕ ਜਾਰਗੋਨ

en: Chipaya
pa: ਚਿਪਯਾ

en: Chipewyan
pa: ਚਿਪੇਵਯਾਨ

en: Chippewa
pa: ਚਿਪੇਵਾ

en: Chiquitano
pa: ਚਿਕੂਇਟਾਨੋ

en: Chiru
pa: ਚਿਰੂ

en: Chitimacha
pa: ਚਿਟਮਾਚਾ

en: Chittagonian
pa: ਚਿਟਾਗੋਨੀਅਨ

en: Chocangacakha
pa: ਚੋਕਾਂਗਾਕਾਖਾ

en: Chochotec
pa: ਚੋਕੋਟੇਕ

en: Choctaw
pa: ਚੋਕਟਾ

en: Chodri
pa: ਚੋਧਰੀ

en: Chokwe
pa: ਚੋਕਵੇ

en: Chol
pa: ਚੋਲ

en: Cholón
pa: ਚੋਲੋਨ

en: Chong
pa: ਚੋਂਗ

en: Choni
pa: ਚੋਨੀ

en: Chonyi-Dzihana-Kauma
pa: ਚੋਨੀ-ਡਜ਼ੀਹਾਨਾ-ਕੋਈਮਾ

en: Chopi
pa: ਚੋਪੀ

en: Chorasmian
pa: ਚੋਰਾਸਮੀਅਨ

en: Chortí
pa: ਚੋਰਟੀ

en: Chrau
pa: ਚਰਾਊ

en: Chru
pa: ਚਰੂ

en: Chuave
pa: ਚੂਆਵੇ

en: Chug
pa: ਚੂਗ

en: Chuj
pa: ਚੁਜ

en: Chuka
pa: ਚੂਕਾ

en: Chukot
pa: ਚੂਕੋਟ

en: Chukwa
pa: ਚੂਕਵਾ

en: Chulym
pa: ਚੂਲੇਮ

en: Chumburung
pa: ਚੂਮਬੂਰੰਗ

en: Churahi
pa: ਚੂਰਾਹੀ

en: Chut
pa: ਚੂਟ

en: Chuukese
pa: ਚੂਕੇਸੇ

en: Chuvantsy
pa: ਚੂਵਾਨਟਸੇ

en: Chuvash
pa: ਚੂਵਾਸ਼

en: Chuwabu
pa: ਚੂਵਾਬੂ

en: Chácobo
pa: ਚਾਕੋਬੋ

en: Cia-Cia
pa: ਸੀਆ-ਸੀਆ

en: Cibak
pa: ਸਿਬਾਕ

en: Cicipu
pa: ਸਿਸਪੂ

en: Cimbrian
pa: ਸਿੰਬਰੀਅਨ

en: Cinda-Regi-Tiyal
pa: ਸਿੰਡਾ-ਰੇਗੀ-ਟਿਯਾਲ

en: Cineni
pa: ਸਿਨੇਨੀ

en: Cinta Larga
pa: ਸਿੰਟਾ ਲਾਰਗਾ

en: Cishingini
pa: ਸਿਸ਼ਿਗਿਨੀ

en: Citak
pa: ਸਿਟਾਕ

en: Ciwogai
pa: ਸਿਵੋਗਾਈ

en: Clallam
pa: ਕਲਾਲਾਮ

en: Coahuilteco
pa: ਕੋਆਹੂਇਲਟੇਕੋ

en: Cocama-Cocamilla
pa: ਕੋਕਾਮਾ-ਕੋਕਾਮਿਲਾ

en: Cochimi
pa: ਕੋਚੀਮੀ

en: Cocopa
pa: ਕੋਕੋਪਾ

en: Coeur d'Alene
pa: ਕੋਈਊਰ ਡ ਅਲੇਨ

en: Cofán
pa: ਕੋਫਾਨ

en: Cogui
pa: ਕੋਗੂਈ

en: Colombian Sign Language
pa: ਕੋਲੰਬੀਆ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Colorado
pa: ਕੋਲੋਰਾਡੋ

en: Columbia-Wenatchi
pa: ਕੋਲੰਬੀਆ-ਵੇਨਾਟਚੀ

en: Comanche
pa: ਕੋਮਾਂਚੀ

en: Comecrudo
pa: ਕੋਮੇਕਰੂਡੋ

en: Como Karim
pa: ਕੋਕੋ ਕਰੀਮ

en: Comox
pa: ਕੋਮੋਕਸ

en: Con
pa: ਕੋਨ

en: Coos
pa: ਕੂਸ

en: Coptic
pa: ਕੋਪਟਿਕ

en: Coquille
pa: ਕੋਕੂਇਲੀ

en: Cori
pa: ਕੋਰੀ

en: Cornish
pa: ਕੋਰਨਿਸ਼

en: Corsican
pa: ਕੋਰਸੀਅਨ

en: Costa Rican Sign Language
pa: ਕੋਸਟਾ ਰਿਕਾਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Cotoname
pa: ਕੋਟੋਨੇਮ

en: Cowlitz
pa: ਕਾਓਲਟਿਜ

en: Cree
pa: ਕਰੀ

en: Creek
pa: ਕਰੀਕ

en: Croatia Sign Language
pa: ਕਰੋਆਟੀਆ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Croatian
pa: ਕਰੋਆਟੀਅਨ

en: Crow
pa: ਕਰੋ

en: Cruzeño
pa: ਕਰੂਜ਼ੇਨੋ

en: Cua
pa: ਕੂਆ

en: Cuba Sign Language
pa: ਕਿਊਬਾ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Cubeo
pa: ਕਿਊਬੋ

en: Cuiba
pa: ਕੂਈਬਾ

en: Culina
pa: ਕੂਲਿਨਾ

en: Cumanagoto
pa: ਕੂਮਾਨਾਗੋਟੋ

en: Cumbric
pa: ਕੂਮਬਰਿਕ

en: Cun
pa: ਕੂਨ

en: Cung
pa: ਕੰਗ

en: Cupeño
pa: ਕੂਪੇਨੋ

en: Curonian
pa: ਕੂਰੋਨੀਅਨ

en: Curripaco
pa: ਕੂਰੀਪਾਕੋ

en: Cutchi-Swahili
pa: ਕੁਟਚੀ-ਸਵਾਹਿਲੀ

en: Cuvok
pa: ਕੂਵੋਕ

en: Cuyonon
pa: ਕੂਯੋਨੋਨ

en: Czech
pa: ਸੀਜ਼ੈੱਕ

en: Czech Sign Language
pa: ਸੀਜ਼ੈਕ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Côông
pa: ਕੂੰਗ

en: Daasanach
pa: ਡਾਸਾਨਾਚ

en: Daba
pa: ਡਾਬਾ

en: Dabarre
pa: ਡਾਬਾਰੇ

en: Dabe
pa: ਡੇਬੇ

en: Dacian
pa: ਡੈਸੀਅਨ

en: Dadibi
pa: ਡਾਡਿਬੀ

en: Dadiya
pa: ਡਾਡੀਯਾ

en: Daga
pa: ਡਾਗਾ

en: Dagaari Dioula
pa: ਡਾਗਾਰੀ ਡੀਊਲਾ

en: Dagba
pa: ਡਗਬਾ

en: Dagbani
pa: ਡੈਗਬਾਨੀ

en: Dagik
pa: ਡਾਜਿਕ

en: Dagoman
pa: ਡਾਗੋਮਨ

en: Dahalo
pa: ਡਾਹਾਲੋ

en: Daho-Doo
pa: ਡਾਹੋ-ਡੂ

en: Dai
pa: ਡਾਈ

en: Dair
pa: ਡੇਅਰ

en: Dakka
pa: ਡਾਕਾ

en: Dakota
pa: ਡਾਕੋਟਾ

en: Dakpakha
pa: ਡਾਕਪਾਖਾ

en: Dalmatian
pa: ਡਾਲਮੇਟੀਅਨ

en: Dama
pa: ਡਾਮਾ

en: Damakawa
pa: ਡਾਮਾਕਾਵਾ

en: Damal
pa: ਡਾਮਾਲ

en: Dambi
pa: ਡਾਂਬੀ

en: Dameli
pa: ਡੋਮੇਲੀ

en: Dampelas
pa: ਡੈਂਪੇਲਸ

en: Dan
pa: ਡੈਨ

en: Danaru
pa: ਡਨਾਰੂ

en: Danau
pa: ਡਾਨਾਊ

en: Dangaléat
pa: ਡੈਂਗਲੀਟ

en: Danish
pa: ਡੈਨਿਸ਼

en: Danish Sign Language
pa: ਡੈਨਿਸ਼ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Dano
pa: ਡਾਨੋ

en: Dao
pa: ਡਾਓ

en: Daonda
pa: ਡਾਓਨਡਾ

en: Darai
pa: ਡਾਰਾਈ

en: Dargwa
pa: ਡਾਰਗਵਾ

en: Darlong
pa: ਡਾਰਲੌਂਗ

en: Darmiya
pa: ਡਾਰਮੀਆ

en: Dass
pa: ਡਾਸ

en: Datooga
pa: ਡੀਟੂਗਾ

en: Daur
pa: ਡਾਊਰ

en: Davawenyo
pa: ਡਾਵਾਵੇਨਯੋ

en: Dawawa
pa: ਡਾਵਾਵਾ

en: Dawera-Daweloor
pa: ਡਾਵੇਰਾ-ਡੇਵੇਲੂਰ

en: Dawro
pa: ਡਾਵਰੋ

en: Day
pa: ਡੇ

en: Dayi
pa: ਡਾਯੀ

en: Dazaga
pa: ਡਾਜ਼ਾਗਾ

en: Deccan
pa: ਡੈਕੇਨ

en: Dedua
pa: ਡੇਡੂਆ

en: Defaka
pa: ਡੇਫਾਕਾ

en: Deg
pa: ਡੇਗ

en: Degaru
pa: ਡੇਗਾਰੋ

en: Degema
pa: ਡੇਗੇਮਾ

en: Degenan
pa: ਡੇਗੇਨਨ

en: Degexit'an
pa: ਡੇਗੈਕਸਿਟਾਨ

en: Dehu
pa: ਡੇਹੂ

en: Dehwari
pa: ਡੇਹਵਾਰੀ

en: Dek
pa: ਡੇਕ

en: Dela-Oenale
pa: ਡੇਲਾ-ਓਏਨਾਲੇ

en: Delaware
pa: ਡੇਲਾਵਾਰੇ

en: Delo
pa: ਡੇਲੋ

en: Dem
pa: ਡੇਮ

en: Dema
pa: ਡੇਮਾ

en: Demisa
pa: ਡੇਮਿਸਾ

en: Demta
pa: ਡੇਮਟਾ

en: Dendi (Benin)
pa: ਡੇਂਡੀ (ਬੇਨਿਨ)

en: Dendi (Central African Republic)
pa: ਡੇਂਡੀ (ਸੈਂਟਰਲ ਅਫਰੀਕਨ ਰੀਪਬਲਿਕ)

en: Dengese
pa: ਡੇਨਗੀਸ

en: Dengka
pa: ਡੇਂਗਕਾ

en: Deno
pa: ਡੇਨੋ

en: Denya
pa: ਡੇਨੀਯਾ

en: Dení
pa: ਡੇਨੀ

en: Deori
pa: ਡੇਓਰੀ

en: Dera (Indonesia)
pa: ਡੇਰਾ (ਇੰਡੋਨੇਸ਼ੀਆ)

en: Dera (Nigeria)
pa: ਡੇਰਾ (ਨਾਈਜੀਰੀਆ)

en: Desano
pa: ਡੇਸਾਨੋ

en: Desiya
pa: ਡੇਸੀਯਾ

en: Dewoin
pa: ਡੇਵੋਇਨ

en: Dezfuli
pa: ਡੇਜ਼ਫੁਲੀ

en: Dghwede
pa: ਡਘਵੇਡੇ

en: Dhaiso
pa: ਢਾਈਸੋ

en: Dhalandji
pa: ਢਾਲਾਂਡਜੀ

en: Dhanki
pa: ਢਾਨਕੀ

en: Dhanwar (Nepal)
pa: ਢਨਵਾਰ (ਨੇਪਾਲ)

en: Dhao
pa: ਢਾਓ

en: Dhargari
pa: ਢਾਰਗਰੀ

en: Dhatki
pa: ਢਾਟਕੀ

en: Dhimal
pa: ਢੀਮਾਲ

en: Dhivehi
pa: ਢਿਵੇਹੀ

en: Dhodia
pa: ਢੋਡੀਆ

en: Dhundari
pa: ਡੂੰਡਾਰੀ

en: Dhurga
pa: ਢੁਰਗਾ

en: Dhuwal
pa: ਢੂਵਾਲ

en: Dia
pa: ਡੀਆ

en: Dibiyaso
pa: ਡਿਬੀਯਾਸੋ

en: Dibo
pa: ਡੀਬੋ

en: Dibole
pa: ਡੀਬੋਲੇ

en: Didinga
pa: ਡੀਡਿੰਗਾ

en: Dido
pa: ਡੀਡੋ

en: Dieri
pa: ਡੀਏਰੀ

en: Digo
pa: ਡੀਗੋ

en: Dii
pa: ਡੀ

en: Dijim-Bwilim
pa: ਡੀਜਿਮ-ਬਵੀਲਿਮ

en: Dilling
pa: ਡਿਲਿੰਗ

en: Dima
pa: ਡੀਮਾ

en: Dimasa
pa: ਡਿਮਾਸਾ

en: Dimbong
pa: ਡਿਮਬੋਂਗ

en: Dime
pa: ਡਿਮੀ

en: Dimli (individual language)
pa: ਡਿਮਲੀ (ਨਿੱਜੀ ਭਾਸ਼ਾ)

en: Ding
pa: ਡਿੰਗ

en: Dinka
pa: ਡਿਨਕਾ

en: Dirari
pa: ਡਿਰਾਰੀ

en: Dirasha
pa: ਡਿਰਾਸ਼ਾ

en: Diri
pa: ਡਿਰੀ

en: Diriku
pa: ਡਿਰਿਕੂ

en: Dirim
pa: ਡਿਰਿਮ

en: Disa
pa: ਡੀਸਾ

en: Ditammari
pa: ਡਿਟਾਮਾਰੀ

en: Diuwe
pa: ਡੀਊਵੇ

en: Dixon Reef
pa: ਡਿਕਸੋਨ ਰੀਫ

en: Dizin
pa: ਡਿਜ਼ਿਨ

en: Djambarrpuyngu
pa: ਡਜਾਮਬਾਰਪੂਯੰਗੂ

en: Djamindjung
pa: ਡਜਾਮਿੰਡਜੰਗ

en: Djangun
pa: ਡਜਾਂਗੁਨ

en: Djauan
pa: ਡਜਾਊਆਨ

en: Djawi
pa: ਡਜਾਵੀ

en: Djeebbana
pa: ਡਜੀਬਾਨਾ

en: Djinang
pa: ਡਜੀਨਾਂਗ

en: Djinba
pa: ਡਜਿੰਬਾ

en: Djingili
pa: ਡਜਿੰਗਲੀ

en: Djiwarli
pa: ਡਜਿਵਾਰਲੀ

en: Dobel
pa: ਡੋਬੇਲ

en: Dobu
pa: ਡੋਬੂ

en: Doe
pa: ਡੋ

en: Doga
pa: ਡੋਗਾ

en: Doghoro
pa: ਡੋਘੋਰੋ

en: Dogoso
pa: ਡੋਗਸੋ

en: Dogosé
pa: ਡੋਗੋਸ

en: Dogri (individual language)
pa: ਡੋਗਰੀ (ਨਿੱਜੀ ਭਾਸ਼ਾ)

en: Dogri (macrolanguage)
pa: ਡੋਗਰੀ (ਮੈਕਰੋਲੈਂਗੂਏਜ)

en: Dogrib
pa: ਡੋਗਰਿਬ

en: Doka
pa: ਡੋਕਾ

en: Doko-Uyanga
pa: ਡੋਕੋ-ਊਯਾਂਗਾ

en: Dolgan
pa: ਡੋਲਗਨ

en: Dolpo
pa: ਡੋਲਪੋ

en: Dom
pa: ਡੋਮ

en: Domaaki
pa: ਡੋਮਾਕੀ

en: Domari
pa: ਡੋਮਾਰੀ

en: Dombe
pa: ਡੋਂਬੇ

en: Dominican Sign Language
pa: ਡੋਮਨੀਕਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Dompo
pa: ਡੋਂਪੋ

en: Domu
pa: ਡੋਮੂ

en: Domung
pa: ਡੋਮੌਂਗ

en: Dong
pa: ਡੋਂਗ

en: Dongo
pa: ਡੋਂਗੂ

en: Dongotono
pa: ਡੋਂਗੋਟੋਨੋ

en: Dongxiang
pa: ਡੌਂਗਕਸੀਆਂਗ

en: Doondo
pa: ਡੋਂਡੋ

en: Dori'o
pa: ਡੋਰੀਓ

en: Doromu-Koki
pa: ਡੋਰੋਮੂ-ਕੋਕੀ

en: Dororo
pa: ਡੋਰੋਰੋ

en: Dorze
pa: ਡੋਰਜ਼ੇ

en: Doso
pa: ਡੋਸੋ

en: Doutai
pa: ਡੋਊਟਾਈ

en: Doyayo
pa: ਡੋਯਾਯੋ

en: Drents
pa: ਡਰੇਂਟਸ

en: Drung
pa: ਡਰੰਗ

en: Duala
pa: ਡੂਆਲਾ

en: Duano
pa: ਡੂਆਨੋ

en: Duau
pa: ਡੂਆਊ

en: Dubli
pa: ਡੂਬਲੀ

en: Dubu
pa: ਡੂਬੂ

en: Dugun
pa: ਡੂਗੂਨ

en: Duguri
pa: ਡੁਗੁਰੀ

en: Dugwor
pa: ਡੂਗਵੋਰ

en: Duhwa
pa: ਡੂਹਵਾ

en: Duke
pa: ਡੂਕੇ

en: Dulbu
pa: ਡੁਲਬੂ

en: Duma
pa: ਡੁਮਾ

en: Dumbea
pa: ਡੁੰਬੀਆ

en: Dumi
pa: ਡੂਮੀ

en: Dumpas
pa: ਡੂੰਪਸ

en: Dumun
pa: ਡੂਮੁਨ

en: Duna
pa: ਡੂਨਾ

en: Dungan
pa: ਡੂੰਗਨ

en: Dungmali
pa: ਡੂੰਗਮਾਲੀ

en: Dungra Bhil
pa: ਡੂੰਗਰਾ ਭੀਲ

en: Dungu
pa: ਡੁੰਗੂ

en: Dura
pa: ਡੂਰਾ

en: Duri
pa: ਡੂਰੀ

en: Duriankere
pa: ਡੂਰੀਅਨਕੇਰੇ

en: Duruma
pa: ਡੂਰੂਮਾ

en: Duruwa
pa: ਡੂਰੂਵਾ

en: Dusner
pa: ਡੁਸਨੇਰ

en: Dusun Deyah
pa: ਡੂਸੁਨ ਡੇਯਾਹ

en: Dusun Malang
pa: ਡੂਸੁਨ ਮਾਲਾਂਗ

en: Dusun Witu
pa: ਡੂਸੰਨ ਵਿਟੂ

en: Dutch
pa: ਡੱਚ

en: Dutch Sign Language
pa: ਡੱਚ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Dutton World Speedwords
pa: ਡੱਟਨ ਵਰਲਡ ਸਪੀਡਵਰਡਸ

en: Duungooma
pa: ਡੂੰਗੂਮਾ

en: Duupa
pa: ਡੂਪਾ

en: Duvle
pa: ਡੂਵਲੇ

en: Duwai
pa: ਡੂਵਾਈ

en: Duwet
pa: ਡੂਵੇਟ

en: Dwang
pa: ਡਵਾਂਗ

en: Dyaabugay
pa: ਡਯਾਬੂਗੇ

en: Dyaberdyaber
pa: ਡਯਾਬੇਰਯਾਬੇਰ

en: Dyan
pa: ਡਯਾਨ

en: Dyangadi
pa: ਡਯਾਗਡੀ

en: Dyirbal
pa: ਡਯੀਰਬਲ

en: Dyugun
pa: ਡਯੂਗੰਨ

en: Dyula
pa: ਡਯੂਲਾ

en: Dza
pa: ਡਜ਼ਾ

en: Dzalakha
pa: ਡਜ਼ਾਲਖਾ

en: Dzando
pa: ਡਜ਼ਾਂਡੋ

en: Dzao Min
pa: ਡਜ਼ਾਓ ਮਿਨ

en: Dzodinka
pa: ਡਜ਼ੋਡਿੰਕਾ

en: Dzongkha
pa: ਡਜ਼ੋਂਗਖਾ

en: Dzùùngoo
pa: ਡਜ਼ੂੰਗੋ

en: Dâw
pa: ਡਾਵ

en: E'ñapa Woromaipu
pa: ਈਨਾਪਾ ਵੋਰੋਮੈਪੂ

en: Ebira
pa: ਇਬੀਰਾ

en: Eblan
pa: ਈਬਲਾਨ

en: Ebrié
pa: ਈਬਰੀ

en: Ebughu
pa: ਈਬੱਘੂ

en: Ecuadorian Sign Language
pa: ਈਕੂਆਡੋਰੀਅਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Ede Cabe
pa: ਐਡੀ ਕੇਬ

en: Ede Ica
pa: ਈਡੇ ਇਕਾ

en: Ede Idaca
pa: ਈਡੇ ਈਡਾਕਾ

en: Ede Ije
pa: ਈਡੇ ਈਜੇ

en: Edolo
pa: ਈਡੋਲੋ

en: Edomite
pa: ਈਡੋਮਾਈਟ

en: Edopi
pa: ਈਡੋਪੀ

en: Efai
pa: ਈਫਾਈ

en: Efe
pa: ਇਫੀ

en: Efik
pa: ਈਫਿਕ

en: Efutop
pa: ਈਫੂਟੋਪ

en: Ega
pa: ਈਗਾ

en: Eggon
pa: ਈਗੋਨ

en: Egypt Sign Language
pa: ਇਗਾਈਪਟ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Egyptian (Ancient)
pa: ਈਗੇਪਟੀਅਨ (ਐਨਸੀਐਂਟ)

en: Ehueun
pa: ਈਹੂਈਉਨ

en: Eipomek
pa: ਈਪੋਮੇਕ

en: Eitiep
pa: ਇਟੀਏਪ

en: Ejagham
pa: ਈਜਾਘਾਮ

en: Ejamat
pa: ਈਜਾਮਟ

en: Ekajuk
pa: ਈਕਾਜੁਕ

en: Ekari
pa: ਈਕਾਰੀ

en: Eki
pa: ਇਕੀ

en: Ekit
pa: ਈਕਿਟ

en: Ekpeye
pa: ਈਕਪੇਯੇ

en: El Hugeirat
pa: ਈਲ ਹੂਗੇਰਾਟ

en: El Molo
pa: ਈਲ ਮੋਲੋ

en: Elamite
pa: ਈਲਾਮਾਈਟ

en: Eleme
pa: ਈਲੇਮੇ

en: Elepi
pa: ਈਲੇਪੀ

en: Elip
pa: ਈਲਿਪ

en: Elkei
pa: ਈਲਕੇਈ

en: Eloyi
pa: ਇਲੂਈ

en: Elseng
pa: ਈਲਸੇਂਗ

en: Elu
pa: ਈਲੂ

en: Elymian
pa: ਈਲਯਮੀਅਨ

en: Emae
pa: ਈਮਾਈ

en: Emai-Iuleha-Ora
pa: ਈਮਾਈ-ਲੂਲੇਹਾ-ਓਰਾ

en: Eman
pa: ਈਮਾਨ

en: Embaloh
pa: ਈਮਬਾਲੋਹ

en: Emberá-Baudó
pa: ਐਨਬੇਰਾ-ਬਾਊਡੋ

en: Emberá-Catío
pa: ਇੰਬੇਰਾ-ਕਾਟੀਓ

en: Emberá-Chamí
pa: ਇੰਬੇਰਾ-ਚਾਮੀ

en: Emberá-Tadó
pa: ਏਮਬੇਰਾ-ਟਾਡੋ

en: Embu
pa: ਈਮਬੂ

en: Emerillon
pa: ਈਮੇਰੀਲੋਨ

en: Emilian
pa: ਈਮਿਲੀਅਨ

en: Emplawas
pa: ਈਮਪਲਾਵਸ

en: Emumu
pa: ਈਮੁਮ

en: En
pa: ਏਨ

en: Enawené-Nawé
pa: ਈਨਾਵੇਨੇ-ਨਾਵੇ

en: Ende
pa: ਏਨਡੇ

en: Enga
pa: ਈਂਗਾ

en: Engenni
pa: ਈਨਗੇਨੀ

en: Enggano
pa: ਈਨਗਾਨੋ

en: English
pa: ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ

en: Enrekang
pa: ਇਨਰੇਕਾਂਗ

en: Enu
pa: ਈਨੂ

en: Enwan (Akwa Ibom State)
pa: ਈਨਵਾਨ (ਅਕਵਾ ਆਈਬੋਮ ਸਟੇਟ)

en: Enwan (Edu State)
pa: ਈਨਵਾਨ (ਈਡੂ ਸਟੇਟ)

en: Enya
pa: ਈਨਯਾ

en: Epena
pa: ਈਪੇਨਾ

en: Epi-Olmec
pa: ਈਪੀ-ਓਲਮੇਕ

en: Epie
pa: ਈਪਾਈ

en: Eravallan
pa: ਈਰਾਵਲਾਨ

en: Erave
pa: ਈਰੇਵ

en: Ere
pa: ਈਰੇ

en: Eritai
pa: ਏਰਿਟਾਈ

en: Erokwanas
pa: ਏਰੋਕਵਾਨਸ

en: Erre
pa: ਏਰੀ

en: Ersu
pa: ਏਰਸੂ

en: Eruwa
pa: ਈਰੂਵਾ

en: Erzya
pa: ਈਰਜ਼ਯਾ

en: Esan
pa: ਇਸਾਨ

en: Ese
pa: ਈਸੇ

en: Ese Ejja
pa: ਏਸੇ ਏਜਾ

en: Eshtehardi
pa: ਈਸ਼ਟੇਹਾਰਡੀ

en: Esimbi
pa: ਈਸਿੰਬੀ

en: Esperanto
pa: ਈਸਪੇਰਾਂਟੋ

en: Esselen
pa: ਈਸੇਲੇਨ

en: Estonian
pa: ਇਟੋਨੀਅਨ

en: Estonian Sign Language
pa: ਈਸਟੋਨੀਅਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Esuma
pa: ਈਸੂਮਾ

en: Etchemin
pa: ਈਚੇਮਿਨ

en: Etebi
pa: ਈਟੇਬੀ

en: Eten
pa: ਈਟੇਨ

en: Eteocretan
pa: ਈਟੀਓਕਰੀਟਾਨ

en: Eteocypriot
pa: ਈਟੀਓਸਾਈਪਰੀਅਟ

en: Ethiopian Sign Language
pa: ਇਥੋਪੀਅਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

en: Etkywan
pa: ਈਟਕਯਵਾਨ

en: Eton (Cameroon)
pa: ਈਟੋਨ (ਕੈਮੇਰੂਨ)

en: Eton (Vanuatu)
pa: ਈਟੋਨ (ਵਾਮੂਆਟੂ)

en: Etruscan
pa: ਈਟਰੱਸਕਾਨ

en: Etulo
pa: ਈਟੂਲੋ

en: Evant
pa: ਈਵੈਂਟ

en: Even
pa: ਈਵਨ

en: Evenki
pa: ਈਵੇਂਕੀ

en: Ewage-Notu
pa: ਈਵਾਗੇ-ਨੋਟੂ

en: Ewe
pa: ਇਵੀ

en: Ewondo
pa: ਈਵੋਨਡੋ

en: Extremaduran
pa: ਐਕਸਟਰੀਮਾਡੂਰਨ

en: Eyak
pa: ਈਯਾਕ

en: Fagani
pa: ਫਾਗਨੀ

en: Faita
pa: ਫੇਟਾ

en: Faiwol
pa: ਫੇਵੋਲ

en: Fala
pa: ਫਾਲਾ

en: Fali
pa: ਫਾਲੀ

en: Faliscan
pa: ਫਾਲਿਸਕਾਨ

en: Fam
pa: ਫਾਮ

en: Fanagalo
pa: ਫਨਾਗਾਲੋ

en: Fang (Cameroon)
pa: ਫਾਂਗ (ਕੈਮੇਰੂਨ)

en: Fang (Equatorial Guinea)
pa: ਫਾਂਗ (ਈਕਿਊਟੋਰੀਅਨ ਗੂਇਨੀਆ)

en: Fania
pa: ਫਾਨੀਆ

en: Fanti
pa: ਫਾਂਟੀ

en: Farefare
pa: ਫੇਅਰਫੇਅਰ

en: Faroese
pa: ਫਾਰੋਸੀ

en: Fas
pa: ਫਾਸ

en: Fasu
pa: ਫਾਸੂ

en: Fataleka
pa: ਫਾਟਾਲੇਕਾ

en: Fataluku
pa: ਫਾਟਾਲੂਕੂ

en: Fayu
pa: ਫਾਯੂ

en: Fe'fe'
pa: ਫੇਫੇ

en: Fembe
pa: ਫੇਮਬੇ

en: Feroge
pa: ਫੇਕੋਜ

en: Fijian
pa: ਫਿਜੀਅਨ

en: Filipino
pa: ਫਿਲਪੀਨੋ

en: Finland-Swedish Sign Language
pa: ਫਿਨਲੈਂਡ-ਸਵੈਡਿਸ਼ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Finnish
pa: ਫਿਨਿਸ਼

en: Finnish Sign Language
pa: ਫਿਨਿਸ਼ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Finongan
pa: ਫਿਨੋਗਨ

en: Fipa
pa: ਫਿਪਾ

en: Firan
pa: ਫਿਰਾਨ

en: Fiwaga
pa: ਫਿਵਾਗਾ

en: Flinders Island
pa: ਫਲਿੰਡਰਸ ਆਈਸਲੈਂਡ

en: Foau
pa: ਫੋਆਊ

en: Foi
pa: ਫੋਈ

en: Foia Foia
pa: ਫੋਇਆ ਫੋਇਆ

en: Folopa
pa: ਫੋਲੋਪਾ

en: Foma
pa: ਫੋਮਾ

en: Fon
pa: ਫੋਨ

en: Fongoro
pa: ਫੌਂਗੋਰੋ

en: Foodo
pa: ਫੂਡੋ

en: Forak
pa: ਫੋਰਾਕ

en: Fordata
pa: ਫੋਰਡਾਟਾ

en: Fore
pa: ਫੋਰ

en: Fortsenal
pa: ਫੋਰਟਸੇਨਲ

en: Frankish
pa: ਫਰਾਂਕਿਸ਼

en: French
pa: ਫਰੈਂਚ

en: French Sign Language
pa: ਫਰੈਂਚ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Friulian
pa: ਫਰੀਊਲੀਆਨ

en: Fulah
pa: ਫੂਲਾਹ

en: Fuliiru
pa: ਫੁਲੀਰੂ

en: Fulniô
pa: ਫੁਲਨੀਓ

en: Fum
pa: ਫੱਮ

en: Fungwa
pa: ਫੰਗਵਾ

en: Fur
pa: ਫੁਰ

en: Furu
pa: ਫੁਰੂ

en: Futuna-Aniwa
pa: ਫੂਟੂਨਾ-ਅਨੀਵਾ

en: Fuyug
pa: ਫੂਯੱਗ

en: Fwe
pa: ਫਵੀ

en: Fwâi
pa: ਫਵਾਈ

en: Fyam
pa: ਫਯਾਮ

en: Fyer
pa: ਫਾਯੇਰ

en: Ga
pa: ਗਾ

en: Ga'anda
pa: ਗਾਂਡਾ

en: Ga'dang
pa: ਗਾਡਾਂਗ

en: Gaam
pa: ਗਾਮ

en: Gabri
pa: ਗਾਬਰੀ

en: Gabrielino-Fernandeño
pa: ਗੈਬਰੀਲੀਨੋ-ਫੇਰਨਾਨਡੇਨੋ

en: Gaddang
pa: ਗਡਾਂਗ

en: Gaddi
pa: ਗਾਡੀ

en: Gade
pa: ਗਾਡੇ

en: Gadjerawang
pa: ਗਡਜੇਰਾਵਾਂਗ

en: Gadsup
pa: ਗਾਡਸੱਪ

en: Gafat
pa: ਗਾਫਟ

en: Gagadu
pa: ਗਗਾਡੂ

en: Gagauz
pa: ਗਾਗਾਊਜ਼

en: Gagu
pa: ਗਾਗੂ

en: Gahri
pa: ਗਾਹਰੀ

en: Gaikundi
pa: ਗਾਇਕੁੰਡੀ

en: Gail
pa: ਗੈਲ

en: Gaina
pa: ਗਾਇਨਾ

en: Gal
pa: ਗਾਲ

en: Galambu
pa: ਗਾਲਾਂਬੂ

en: Galatian
pa: ਗਾਲਾਟੀਅਨ

en: Galela
pa: ਗਾਲੇਲਾ

en: Galeya
pa: ਗਾਲੇਯਾ

en: Galice
pa: ਗਾਲਿਸੇ

en: Galician
pa: ਗੈਲੀਸ਼ੀਅਨ

en: Galindan
pa: ਗਾਲਿਨਡਾਨ

en: Galo
pa: ਗਾਲੋ

en: Gambera
pa: ਗਮਬੇਰਾ

en: Gamilaraay
pa: ਗਾਮਿਲਾਰੇਯ

en: Gamit
pa: ਗਾਮਿਟ

en: Gamkonora
pa: ਗਾਮਕੋਨੋਰਾ

en: Gamo
pa: ਗੈਮੋ

en: Gamo-Ningi
pa: ਗੇਮੋ-ਨਿੰਗੀ

en: Gana
pa: ਗਾਨਾ

en: Ganang
pa: ਗਾਨਾਂਗ

en: Gane
pa: ਗਾਨੇ

en: Ganggalida
pa: ਗੰਗਾਲਿਡਾ

en: Ganglau
pa: ਗੈਂਗਲਾਊ

en: Gangte
pa: ਗੈਂਗਟੇ

en: Gangulu
pa: ਗੀਂਗੁਲੂ

en: Gants
pa: ਜੈਂਟਸ

en: Ganza
pa: ਗਾਂਜ਼ਾ

en: Ganzi
pa: ਗਾਂਜ਼ੀ

en: Gao
pa: ਗਾਓ

en: Gapapaiwa
pa: ਗਾਪਾਪਾਇਵਾ

en: Garhwali
pa: ਗੜਵਾਲੀ

en: Garifuna
pa: ਗੈਰੀਫੂਨਾ

en: Garig-Ilgar
pa: ਗਾਰਿਗ-ਇਲਗਾਰ

en: Garo
pa: ਗਾਰੋ

en: Garre
pa: ਗਾਰੇ

en: Garus
pa: ਗਾਰੁਸ

en: Garza
pa: ਗਾਰਜ਼ਾ

en: Gata'
pa: ਗਾਟਾ

en: Gavar
pa: ਗਾਵਰ

en: Gavião Do Jiparaná
pa: ਗਾਵੀਨਾ ਡੋ ਜਿਪਾਰਾਨਾ

en: Gawar-Bati
pa: ਗਵਾਰ-ਬਾਟੀ

en: Gawwada
pa: ਗਵਾਡਾ

en: Gayil
pa: ਗਾਯਿਲ

en: Gayo
pa: ਗੇਯੋ

en: Gazi
pa: ਗਾਜ਼ੀ

en: Gbagyi
pa: ਗਬਾਗੇਈ

en: Gbanu
pa: ਗਬਾਨੂ

en: Gbanziri
pa: ਗਬਾਂਜ਼ਿਰੀ

en: Gbari
pa: ਗਬਾਰੀ

en: Gbaya (Central African Republic)
pa: ਗਬਾਇਆ (ਸੈਂਟਰਲ ਅਫਰੀਕਨ ਰੀਪਬਲਿਕ)

en: Gbaya (Sudan)
pa: ਗਬਾਇਆ (ਸੁਡਾਨ)

en: Gbaya-Bossangoa
pa: ਗਬਾਇਆ-ਬੋਸਾਨਗੋਆ

en: Gbaya-Bozoum
pa: ਗਬਾਇਆ-ਬੋਜ਼ੋਊਮ

en: Gbaya-Mbodomo
pa: ਗਬਾਇਆ-ਮਬੋਡੋਮੋ

en: Gbayi
pa: ਗਬਾਈ

en: Gbii
pa: ਗਬੀ

en: Gbiri-Niragu
pa: ਗਬੀਰੀ-ਨਿਰਾਗੂ

en: Ge
pa: ਗੀ

en: Gebe
pa: ਗੇਬੇ

en: Gedaged
pa: ਗੇਡਾਜਡ

en: Gedeo
pa: ਗੇਡੀਓ

en: Geez
pa: ਗੀਜ਼

en: Geji
pa: ਗੇਜੀ

en: Gela
pa: ਗੇਲਾ

en: Geme
pa: ਗੇਮੇ

en: Gen
pa: ਜੇਨ

en: Gende
pa: ਗੈਂਡੇ

en: Gengle
pa: ਜੈਂਗਲ

en: Georgian
pa: ਜੀਓਰਜੀਅਨ

en: Gepo
pa: ਗੇਪੋ

en: Gera
pa: ਗੇਰਾ

en: German
pa: ਜਰਮਨ

en: German Sign Language
pa: ਜਰਮਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Geruma
pa: ਗੇਰੂਮਾ

en: Geser-Gorom
pa: ਗੇਸਰ-ਗੋਰੋਮ

en: Ghadamès
pa: ਘਾਡਾਮਸ

en: Ghanaian Sign Language
pa: ਘਨਾਈਅਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Ghanongga
pa: ਘਨੋਂਗਾ

en: Ghari
pa: ਘਾਰੀ

en: Ghayavi
pa: ਘਯਾਵੀ

en: Ghera
pa: ਘੇਰਾ

en: Ghodoberi
pa: ਘੋਡੋਬੇਰੀ

en: Ghomara
pa: ਘੋਮਾਰਾ

en: Ghomálá'
pa: ਘੋਮਾਲਾ

en: Ghotuo
pa: ਘੋਟੂਓ

en: Ghulfan
pa: ਗੁਲਫਾਨ

en: Giangan
pa: ਗਿਆਨਗਾਨ

en: Gibanawa
pa: ਗਿਬਾਨਵਾ

en: Gidar
pa: ਗਿਡਾਰ

en: Giiwo
pa: ਗਿਵੋ

en: Gikyode
pa: ਗਿਕਯੋਡੇ

en: Gilaki
pa: ਗਿਲਾਕ

en: Gilbertese
pa: ਗਿਲਬਰਟੀਸ

en: Gilima
pa: ਗਿਲਿਮਾ

en: Gilyak
pa: ਗਿਲਯਾਕ

en: Gimi (Eastern Highlands)
pa: ਜਿਮੀ (ਪੂਰਬੀ ਹਾਈਲੈਂਡਸ)

en: Gimi (West New Britain)
pa: ਜਿਮੀ (ਪੱਛਮ ਨਿਊ ਬਰਿਟੇਨ)

en: Gimme
pa: ਗਿਮੀ

en: Gimnime
pa: ਜਿਮਨਾਈਮ

en: Ginuman
pa: ਗਿਨੁਮਨ

en: Ginyanga
pa: ਗਿਨਯਾਂਗਾ

en: Girawa
pa: ਗਿਰਾਵਾ

en: Giryama
pa: ਗਿਰਯਾਮਾ

en: Gitonga
pa: ਗਿਟੌਂਗਾ

en: Gitua
pa: ਗਿਟੂਆ

en: Gitxsan
pa: ਗਿਟਕਸਾਨ

en: Giyug
pa: ਗੀਯੁਗ

en: Gizrra
pa: ਗਿਜ਼ਰਾ

en: Glaro-Twabo
pa: ਗਲਾਰੋ-ਟਵਾਬੋ

en: Glavda
pa: ਗਲਾਵਡਾ

en: Glio-Oubi
pa: ਗਲਿਓ-ਓਊਬੀ

en: Gnau
pa: ਗਨਾਊ

en: Goaria
pa: ਗੋਆਰੀਆ

en: Gobasi
pa: ਗੋਬਾਸੀ

en: Gobu
pa: ਗੋਬੂ

en: Godié
pa: ਗੋਡਾਈ

en: Godwari
pa: ਗੋਡਵਾਰੀ

en: Goemai
pa: ਗੋਏਮੇ

en: Gofa
pa: ਗੋਫਾ

en: Gogo
pa: ਗੋਗੋ

en: Gogodala
pa: ਗੋਗੋਡਾਲਾ

en: Gokana
pa: ਗੋਕਨਾ

en: Gola
pa: ਗੋਲਾ

en: Golin
pa: ਗੋਲਿਨ

en: Gondi
pa: ਗੋਂਡੀ

en: Gone Dau
pa: ਗੋਨੇ ਡਾਊ

en: Gongduk
pa: ਗੌਂਗਡੁਕ

en: Gonja
pa: ਗੋਨਜਾ

en: Gooniyandi
pa: ਗੂਨੀਯਾਂਡੀ

en: Gor
pa: ਗੋਰ

en: Gorakor
pa: ਗੋਰਾਕੋਰ

en: Gorap
pa: ਗੋਰਪ

en: Gorontalo
pa: ਗੋਰੋਂਟਾਲੋ

en: Gorovu
pa: ਗੋਰੋਵੂ

en: Gorowa
pa: ਗੋਰੋਵਾ

en: Gothic
pa: ਗੋਥਿਕ

en: Goundo
pa: ਗੋਊਂਡੋ

en: Gourmanchéma
pa: ਗਾਓਰਮਾਂਚੇਮਾ

en: Gowlan
pa: ਗਾਓਲਨ

en: Gowli
pa: ਗੋਵਲੀ

en: Gowro
pa: ਗੋਵਰੋ

en: Gozarkhani
pa: ਗੋਜ਼ਾਰਖਾਨੀ

en: Grangali
pa: ਗਰਾਂਜਾਲੀ

en: Grebo
pa: ਗਰੇਬੋ

en: Greek Sign Language
pa: ਗਰੀਕ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Gresi
pa: ਗਰੇਸੀ

en: Groma
pa: ਗਰੋਮਾ

en: Gronings
pa: ਗਰੋਨਿੰਗਸ

en: Gros Ventre
pa: ਗਰੋਸ ਵੇਨਟਰੇ

en: Gua
pa: ਗੁਆ

en: Guahibo
pa: ਗੂਆਹੀਬੋ

en: Guajajára
pa: ਗੂਆਜਾਜਰਾ

en: Guajá
pa: ਗੂਆਜਾ

en: Guambiano
pa: ਗੂਆਮਬੂਆਨੋ

en: Guana (Brazil)
pa: ਗੁਆਨਾ (ਬਰਾਜ਼ੀਲ)

en: Guana (Paraguay)
pa: ਗੁਆਨਾ (ਪੈਰਾਗੂਏ)

en: Guanano
pa: ਗੁਆਨੈਨੋ

en: Guanche
pa: ਗੁਆਂਚੇ

en: Guanyinqiao
pa: ਗੂਆਨਯਿਨਕੀਆਓ

en: Guarani
pa: ਗੁਆਰਨੀ

en: Guarayu
pa: ਗੁਆਰਾਯੂ

en: Guarequena
pa: ਗੂਆਰੇਕੂਏਨਾ

en: Guatemalan Sign Language
pa: ਗੁਆਟੇਮਾਲਾਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Guató
pa: ਗੁਆਟੋ

en: Guayabero
pa: ਗੂਆਯਾਬੇਰੋ

en: Gudanji
pa: ਗੂਡਾਂਜੀ

en: Gude
pa: ਗੁਡੇ

en: Gudu
pa: ਗੁਡੂ

en: Guduf-Gava
pa: ਗੂਡੂਫ-ਗਾਵਾ

en: Gugadj
pa: ਗੁਗਾਡਜ

en: Gugu Badhun
pa: ਗੂਗੂ ਬਾਧੂਨ

en: Gugu Warra
pa: ਗੂਗੂ ਵਾਰਾ

en: Gugubera
pa: ਗੂਗੂਬੇਰਾ

en: Guguyimidjir
pa: ਗੂਗੂਯਿਮਿਡਜੀਰ

en: Guhu-Samane
pa: ਗੁਹੂ-ਸਮਾਨੇ

en: Guinean Sign Language
pa: ਗੂਈਨੀਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Guiqiong
pa: ਗੂਈਕਿਓਂਗ

en: Gujarati
pa: ਗੁਜਰਾਤੀ

en: Gujari
pa: ਗੁਜਰੀ

en: Gula (Central African Republic)
pa: ਗੂਲਾ (ਸੈਂਟਰਲ ਅਫਰੀਕਨ ਰੀਪਬਲਿਕ)

en: Gula (Chad)
pa: ਗੂਲਾ (ਚਾਡ)

en: Gula Iro
pa: ਗੁਲਾ ਇਰੋ

en: Gula'alaa
pa: ਗੂਲਾਲਾ

en: Gulay
pa: ਗੁਲੇ

en: Gule
pa: ਗੂਲੇ

en: Guliguli
pa: ਗੁਲੀਗੁਲੀ

en: Gumalu
pa: ਗੁਮਾਲੂ

en: Gumatj
pa: ਗੁਮਾਟਜ

en: Gumawana
pa: ਗੁਮਾਵਨਾ

en: Gumuz
pa: ਗੂਮੂਜ਼

en: Gun
pa: ਗੰਨ

en: Gundi
pa: ਗੁੰਡੀ

en: Gungabula
pa: ਗੰਨਗਾਬੂਲਾ

en: Gungu
pa: ਗੁੰਗੂ

en: Guntai
pa: ਗੁਨਟਾਈ

en: Gunwinggu
pa: ਗੰਨਵਿੰਗੂ

en: Gunya
pa: ਗੰਨਯਾ

en: Gupa-Abawa
pa: ਗੂਪਾ-ਅਬਾਵਾ

en: Gupapuyngu
pa: ਗੂਪਾਪੂਯਨਗੂ

en: Guragone
pa: ਗੁਰਾਗੋਨ

en: Guramalum
pa: ਗੁਰਾਮਾਲੂਮ

en: Gurani
pa: ਗੁਰਾਨੀ

en: Gurdjar
pa: ਗੁਰਡਜਾਰ

en: Gureng Gureng
pa: ਗੁਰੇਂਗ ਗੁਰੇਂਗ

en: Gurgula
pa: ਗੁਰਗੁਲਾ

en: Guriaso
pa: ਗੁਰੀਆਸੋ

en: Gurinji
pa: ਗੁਰਿੰਜੀ

en: Gurmana
pa: ਗੁਰਮਾਨਾ

en: Guro
pa: ਗੁਰੋ

en: Guruntum-Mbaaru
pa: ਗੂਰੰਟਮ-ਮਬਾਰੂ

en: Gusii
pa: ਗੁਸੀ

en: Gusilay
pa: ਗੁਸਿਲੇ

en: Guwamu
pa: ਗੁਵਾਮੂ

en: Guya
pa: ਗੂਆ

en: Guyani
pa: ਗੂਯਾਨੀ

en: Gvoko
pa: ਗਵੋਕੋ

en: Gwa
pa: ਗਵਾ

en: Gwahatike
pa: ਗਵਾਹਾਟਿਕ

en: Gwamhi-Wuri
pa: ਗਵਾਮਹੀ-ਵੂਰੀ

en: Gwandara
pa: ਗਵਾਂਡਰਾ

en: Gweda
pa: ਗਵੇਡਾ

en: Gweno
pa: ਗਵੇਨੋ

en: Gwere
pa: ਗਵੇਰੇ

en: Gwichʼin
pa: ਗਵਿੱਚ ਇਨ

en: Gyele
pa: ਗਯੇਲੇ

en: Gyem
pa: ਜਯੇਮ

en: Ha
pa: ਹਾ

en: Habu
pa: ਹਾਬੂ

en: Hadiyya
pa: ਹਾਡੀਯਾ

en: Hadothi
pa: ਹਡੋਥੀ

en: Hadrami
pa: ਹਾਡਰਾਮੀ

en: Hadza
pa: ਹਡਜ਼ਾ

en: Haeke
pa: ਹਾਈਕੀ

en: Hahon
pa: ਹਾਹੋਨ

en: Hai//om
pa: ਹੈ//ਓਮ

en: Haida
pa: ਹੈਡਾ

en: Haigwai
pa: ਹੈਗਵੀ

en: Haiphong Sign Language
pa: ਹੈਫੋਂਗ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Haisla
pa: ਹੈਸਲਾ

en: Haitian Vodoun Culture Language
pa: ਹੈਟੀਅਨ ਵੋਡੋਊਨ ਰਵਾਇਤੀ ਭਾਸ਼ਾ

en: Haji
pa: ਹਾਜੀ

en: Hajong
pa: ਹਾਜੌਂਗ

en: Hakö
pa: ਹਾਕੋ

en: Halang
pa: ਹਾਲੈਂਗ

en: Halang Doan
pa: ਹਾਲੈਂਗ ਡੋਆਨ

en: Halbi
pa: ਹਾਲਬੀ

en: Halia
pa: ਹਾਲੀਆ

en: Halkomelem
pa: ਹਾਲਕੋਮੇਲੇਨ

en: Hamap
pa: ਹਾਮਪ

en: Hamba
pa: ਹਾਂਬਾ

en: Hamer-Banna
pa: ਹਾਮੇਰ-ਬਾਨਾ

en: Hamtai
pa: ਹਾਮਟਾਈ

en: Han
pa: ਹੈਨ

en: Hanga
pa: ਹਾਂਗਾ

en: Hanga Hundi
pa: ਹਾਨਗਾ ਹੁੰਡੀ

en: Hangaza
pa: ਹੈਂਗਜ਼ਾ

en: Hani
pa: ਹਾਨੀ

en: Hano
pa: ਹੈਨੋ

en: Hanoi Sign Language
pa: ਹਾਨੋਈ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Hanunoo
pa: ਹਾਨੂਨੋ

en: Harami
pa: ਹਾਰਾਮੀ

en: Harari
pa: ਹਰਾਰੀ

en: Haroi
pa: ਹਾਰੋਈ

en: Harsusi
pa: ਹਰਸੂਸੀ

en: Haruai
pa: ਹਾਰੂਆਈ

en: Haruku
pa: ਹਰੁਕੂ

en: Haryanvi
pa: ਹਰਿਆਣਵੀ

en: Harzani
pa: ਹਰਜ਼ਾਨੀ

en: Hasha
pa: ਹਾਸ਼ਾ

en: Hassaniyya
pa: ਹਸਾਨੀਯਾ

en: Hatam
pa: ਹਾਟਮ

en: Hattic
pa: ਹੈਟਿਕ

en: Hausa
pa: ਹਾਊਸਾ

en: Hausa Sign Language
pa: ਹਾਊਸਾ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Havasupai-Walapai-Yavapai
pa: ਹਾਵਾਸੂਪਾਈ-ਵਾਲਾਪਾਈ-ਯਾਵਾਪਾਈ

en: Haveke
pa: ਹਾਵੇਕੇ

en: Havu
pa: ਹਾਵੂ

en: Hawaiian
pa: ਹਾਵਾਈਅਨ

en: Haya
pa: ਹਯਾ

en: Hazaragi
pa: ਹਾਜ਼ਾਰਗੀ

en: Hdi
pa: ਹਡੀ

en: Hebrew
pa: ਹੈਬਰਿਊ

en: Hehe
pa: ਹੇਹੇ

en: Heiban
pa: ਹੇਬਨ

en: Heiltsuk
pa: ਹੀਲਟਸੁਕ

en: Helambu Sherpa
pa: ਹੇਲਾਂਬੂ ਸ਼ੇਰਪਾ

en: Helong
pa: ਹੇਲੌਂਗ

en: Hema
pa: ਹੇਮਾ

en: Hemba
pa: ਹੇਂਬਾ

en: Herdé
pa: ਹਾਰਡੇ

en: Herero
pa: ਹੇਰੇਰੋ

en: Hermit
pa: ਹੇਰਮਿਟ

en: Hernican
pa: ਹੇਰਨੀਕਨ

en: Hewa
pa: ਹੇਵਾ

en: Heyo
pa: ਹੇਯੋ

en: Hibito
pa: ਹਿਬਿਟੋ

en: Hidatsa
pa: ਹਿਡਟਸਾ

en: Higaonon
pa: ਹਿਗਾਓਨਨ

en: Hijuk
pa: ਹਿਜੁਕ

en: Hiligaynon
pa: ਹਿਲਿਗਾਯਨੋਨ

en: Himarimã
pa: ਹਿਮਾਰਿਮਾ

en: Hindi
pa: ਹਿੰਦੀ

en: Hinduri
pa: ਹਿੰਦੁਰੀ

en: Hinukh
pa: ਹਿਨੁਖ

en: Hiri Motu
pa: ਹਿਰੀ ਮੋਟੂ

en: Hittite
pa: ਹਿਟਿਟੇ

en: Hitu
pa: ਹਿਟੂ

en: Hiw
pa: ਹਿਵ

en: Hixkaryána
pa: ਹਿਕਸਕਾਰਯਾਨਾ

en: Hlai
pa: ਹਲਾਈ

en: Hlersu
pa: ਹਲੇਰਸੂ

en: Hmar
pa: ਹਮਾਰ

en: Hmong
pa: ਹਮੌਂਗ

en: Hmong Daw
pa: ਹਮੌਂਗ ਡਾਵ

en: Hmong Don
pa: ਹਮੌਂਗ ਡੌਨ

en: Hmong Dô
pa: ਹਮੌਂਗ ਡੋ

en: Hmong Njua
pa: ਹਮੌਂਗ ਨਜੂਆ

en: Hmwaveke
pa: ਹਮਵਾਵੇਕੇ

en: Ho
pa: ਹੋ

en: Ho Chi Minh City Sign Language
pa: ਹੋ ਚੀ ਮਿਨਹ ਸਿਟੀ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Ho-Chunk
pa: ਹੋ-ਚੰਕ

en: Hoava
pa: ਹੋਆਵਾ

en: Hobyót
pa: ਹੋਬਯੋਟ

en: Hoia Hoia
pa: ਹੋਇਆ ਹੋਅਆ

en: Holikachuk
pa: ਹੋਲੂਕਾਚੱਕ

en: Holiya
pa: ਹੋਲੀਆ

en: Holma
pa: ਹੋਲਮਾ

en: Holoholo
pa: ਹੋਲੋਹੋਲੋ

en: Holu
pa: ਹੋਲੂ

en: Homa
pa: ਹੋਮਾ

en: Honduras Sign Language
pa: ਹੋਂਡੂਰਾਸ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Hong Kong Sign Language
pa: ਹਾਂਗ ਕਾਂਗ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Honi
pa: ਹੋਨੀ

en: Hopi
pa: ਹੋਪੀ

en: Horo
pa: ਹੋਰੋ

en: Horom
pa: ਹੋਰੋਮ

en: Horpa
pa: ਹੋਰਪਾ

en: Hote
pa: ਹੋਟੇ

en: Hoti
pa: ਹੋਟੀ

en: Hovongan
pa: ਹੋਵੋਨਗਨ

en: Hoyahoya
pa: ਹੋਯਾਹੋਯਾ

en: Hozo
pa: ਹੋਜ਼ੋ

en: Hpon
pa: ਹਪੋਨ

en: Hrangkhol
pa: ਹਰਾਂਗਖੋਲ

en: Hre
pa: ਹਰੇ

en: Hruso
pa: ਹਰੂਸੋ

en: Hu
pa: ਹੂ

en: Huachipaeri
pa: ਹੂਆਚਿਪਾਈਰੀ

en: Huambisa
pa: ਹੂਆਂਬਿਸਾ

en: Huarijio
pa: ਹੂਆਰਿਜੀਓ

en: Huastec
pa: ਹੂਆਸਟੇਕ

en: Huaulu
pa: ਹੂਆਊਲੂ

en: Huba
pa: ਹੂਬਾ

en: Huichol
pa: ਹੂਇਚੋਲ

en: Huilliche
pa: ਹੂਇਲਚੇ

en: Hukumina
pa: ਹੂਰੂਮੀਨਾ

en: Hula
pa: ਹੂਲਾ

en: Hulaulá
pa: ਹੂਲਾਊਲਾ

en: Huli
pa: ਹੂਲੀ

en: Hulung
pa: ਹੂਲੰਗ

en: Humene
pa: ਹੂਮੇਨੇ

en: Humla
pa: ਹੂਮਲਾ

en: Hun-Saare
pa: ਹੁਨ-ਸਾਰੇ

en: Hunde
pa: ਹੁੰਡੇ

en: Hung
pa: ਹੁੰਗ

en: Hungana
pa: ਹੂੰਗਾਨਾ

en: Hungarian
pa: ਹੁੰਗਾਰੀਅਨ

en: Hungarian Sign Language
pa: ਹੁੰਗਾਰੀਅਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Hunjara-Kaina Ke
pa: ਹੁੰਜਾਰਾ-ਕੈਨਾ ਕੇ

en: Hunnic
pa: ਹੂਨਿਕ

en: Hunsrik
pa: ਹੁੰਸਰਿਕ

en: Hunzib
pa: ਹੁੰਜ਼ਿਬ

en: Hupa
pa: ਹੂਪਾ

en: Hupdë
pa: ਹੱਪਡੇ

en: Hupla
pa: ਹੂਪਲਾ

en: Hurrian
pa: ਹੂਰੀਅਨ

en: Hwana
pa: ਹਵਾਨਾ

en: Hyam
pa: ਹਯਾਮ

en: Hértevin
pa: ਹਰਟੇਵਿਨ

en: Hõne
pa: ਹੋਨੇ

en: I-Wak
pa: ਆਈ-ਵਾਕ

en: Iaai
pa: ਲਾਈ

en: Iamalele
pa: ਲਾਮਾਲੇਲੇ

en: Iatmul
pa: ਲਾਟਮੁਲ

en: Ibaloi
pa: ਇਬਾਲੋਈ

en: Iban
pa: ਈਬਾਨ

en: Ibanag
pa: ਇਬਾਂਗ

en: Ibani
pa: ਇਬਾਨੀ

en: Ibatan
pa: ਇਬਾਟਨ

en: Iberian
pa: ਇਬੇਰੀਅਨ

en: Ibibio
pa: ਇਬੀਬੀਓ

en: Ibino
pa: ਇਬੀਨੋ

en: Ibu
pa: ਇਬੂ

en: Ibuoro
pa: ਈਬੂਓਰੋ

en: Icelandic
pa: ਆਈਸਲੈਂਡਿਕ

en: Icelandic Sign Language
pa: ਆਈਸਲੈਂਡਿਕ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Iceve-Maci
pa: ਆਈਸਵੇ-ਮੈਸੀ

en: Ida'an
pa: ਲਡਾਨ

en: Idakho-Isukha-Tiriki
pa: ਈਡਾਖੋ-ਈਸੂਖਾ-ਟਿਰਿਕੀ

en: Idaté
pa: ਈਡੇਟ

en: Idere
pa: ਈਡੇਰੇ

en: Idesa
pa: ਇਡੀਸਾ

en: Idi
pa: ਇਡੀ

en: Ido
pa: ਇਡੋ

en: Idoma
pa: ਇਡੋਮਾ

en: Idon
pa: ਇਡੋਨ

en: Idu-Mishmi
pa: ਇਡੂ-ਮਿਸ਼ਮੀ

en: Iduna
pa: ਇਡੂਨਾ

en: Ifo
pa: ਇਫੋ

en: Ifè
pa: ਈਫੇ

en: Igala
pa: ਇਗਾਲਾ

en: Igana
pa: ਇਗਾਨਾ

en: Igbo
pa: ਇਗਬੋ

en: Igede
pa: ਈਗੇਡੇ

en: Ignaciano
pa: ਇਗਨਾਸੀਆਨੋ

en: Igo
pa: ਇਗੋ

en: Iguta
pa: ਲਗੂਟਾ

en: Igwe
pa: ਇਗਵੇ

en: Iha
pa: ਇਹਾ

en: Iha Based Pidgin
pa: ਇਹਾ ਅਧਾਰਿਤ ਪਿਡਗਿਨ

en: Ihievbe
pa: ਇਹੀਵਬੇ

en: Ija-Zuba
pa: ਇਜਾ-ਜ਼ੂਬਾ

en: Ik
pa: ਇਕ

en: Ika
pa: ਇਕਾ

en: Ikizu
pa: ਇਕੀਜ਼ੂ

en: Iko
pa: ਇਕੋ

en: Ikoma-Nata-Isenye
pa: ਇਕੋਮਾ-ਨਾਟਾ-ਇਸੇਨਯੇ

en: Ikpeng
pa: ਇਕਪੇਂਗ

en: Ikpeshi
pa: ਇਕਪੇਸ਼ੀ

en: Ikposo
pa: ਲਕਪੋਸੋ

en: Iku-Gora-Ankwa
pa: ਇਕੂ-ਗੋਰਾ-ਆਂਕਵਾ

en: Ikulu
pa: ਇਕੁਲੂ

en: Ikwere
pa: ਇਕਵੇਰੇ

en: Ila
pa: ਇਲਾ

en: Ile Ape
pa: ਇਲੇ ਅਪੇ

en: Ili Turki
pa: ਇਲੀ ਤੁਰਕੀ

en: Ili'uun
pa: ਇਲੀਊਨ

en: Illyrian
pa: ਇਲਯਰੀਅਨ

en: Iloko
pa: ਇਲੋਕੋ

en: Ilongot
pa: ਇਲੌਂਗੋਟ

en: Ilue
pa: ਇਲੂਏ

en: Ilwana
pa: ਇਲਵਾਨਾ

en: Imbongu
pa: ਇਮਬੌਂਗੂ

en: Imonda
pa: ਇਮੋਂਡਾ

en: Imroing
pa: ਇਮਰੋਇੰਗ

en: Inabaknon
pa: ਇਨਾਬੇਕਨੋਨ

en: Inapang
pa: ਇਨਾਪਾਂਗ

en: Indian Sign Language
pa: ਭਾਰਤੀ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Indo-Portuguese
pa: ਇੰਡੋ-ਪੋਰਤੂਗੂਈਸ

en: Indonesian
pa: ਇੰਡੋਨੇਸ਼ੀਅਨ

en: Indonesian Sign Language
pa: ਇੰਡੋਨੇਸ਼ੀਅਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Indri
pa: ਇੰਦਰੀ

en: Indus Valley Language
pa: ਇੰਡੁਸ ਵੈਲੀ ਭਾਸ਼ਾ

en: Ineseño
pa: ਇਨੇਸੇਨੋ

en: Inga
pa: ਇੰਗਾ

en: Ingrian
pa: ਇਨਜਰੀਅਨ

en: Ingush
pa: ਇੰਗੁਸ਼

en: Inoke-Yate
pa: ਇਨੋਕੇ-ਯਾਟੇ

en: Inonhan
pa: ਇਨੋਨਹਾਨ

en: Inor
pa: ਇਨੋਰ

en: Interglossa
pa: ਇੰਟਰਗਲੋਸਾ

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
pa: ਇੰਟਰਲਿੰਗੁਆ (ਇੰਟਰਨੈਸ਼ਨਲ ਅਗਜ਼ਿਲੀਅਰੀ ਲੈਂਗੂਏਜ਼ ਐਸੋਸ਼ੀਏਸ਼ਨ)

en: Interlingue
pa: ਇੰਟਰਲਿੰਗੂਆ

en: International Sign
pa: ਇੰਟਰਨੈਸ਼ਨਲ ਸਾਈਨ

en: Intha
pa: ਇੰਥਾ

en: Inuktitut
pa: ਇਨੁਕਟਿਟੂਟ

en: Inupiaq
pa: ਇਨੂਪੂਆਕ

en: Iowa-Oto
pa: ਲੋਵਾ-ਓਟੋ

en: Ipiko
pa: ਲਪਿਕੋ

en: Ipili
pa: ਲਪਿਲੀ

en: Ipulo
pa: ਇਪੁਲੋ

en: Iquito
pa: ਇਕੁਇਟੋ

en: Ir
pa: ਇਰ

en: Iraqw
pa: ਇਰਾਕਵ

en: Irarutu
pa: ਇਰਾਰੂਟੂ

en: Iraya
pa: ਇਰਾਯਾ

en: Iresim
pa: ਇਰੇਸਿਮ

en: Irigwe
pa: ਇਰੀਗਵੇ

en: Irish
pa: ਇਰਿਸ਼

en: Irish Sign Language
pa: ਇਰਿਸ਼ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Irula
pa: ਇਰੂਲਾ

en: Irántxe
pa: ਇਰਾਨਟਕਸੇ

en: Isabi
pa: ਇਸਾਬੀ

en: Isanzu
pa: ਇਸਾਂਜ਼ੂ

en: Isconahua
pa: ਇਸਕੋਨਾਹੂਆ

en: Isebe
pa: ਈਸੇਬੇ

en: Isekiri
pa: ਇਸੇਕਿਰੀ

en: Isinai
pa: ਇਸਨਾਈ

en: Isirawa
pa: ਇਸਿਰਾਵਾ

en: Isnag
pa: ਇਸਨਾਗ

en: Isoko
pa: ਇਸੋਕੋ

en: Israeli Sign Language
pa: ਇਜ਼ਰਾਈਲੀ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Istriot
pa: ਇਸਟਰੀਓਟ

en: Isu (Fako Division)
pa: ਇਸੂ (ਫਾਕੋ ਡਿਵੀਜ਼ਨ)

en: Isu (Menchum Division)
pa: ਇਸੂ (ਮੈਨਚੂਮ ਡਿਵੀਜ਼ਨ)

en: Italian
pa: ਇਟਾਲੀਅਨ

en: Italian Sign Language
pa: ਇਟਾਲੀਅਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Itawit
pa: ਇਟਾਵਿਟ

en: Itelmen
pa: ਇਟੇਲਮੈਨ

en: Itene
pa: ਇਟੇਨੇ

en: Iteri
pa: ਇਟੇਰੀ

en: Itik
pa: ਇਟਿਕ

en: Ito
pa: ਇਟੋ

en: Itonama
pa: ਇਟੋਨਾਮਾ

en: Itu Mbon Uzo
pa: ਇਟੂ ਮਬੋਨ ਊਜ਼ੋ

en: Itzá
pa: ਇਟਜ਼ਾ

en: Ivatan
pa: ਇਵਾਟਨ

en: Ivbie North-Okpela-Arhe
pa: ਇਵਬੀ ਉੱਤਰੀ-ਉਕਪੇਲਾ-ਅਰਹੇ

en: Iwaidja
pa: ਈਵੈਡਜਾ

en: Iwal
pa: ਇਵਾਲ

en: Iwam
pa: ਇਵਾਮ

en: Iwur
pa: ਇਵੁਰ

en: Ixcatec
pa: ਲਕਸਕਾਟੇਕ

en: Ixil
pa: ਲਕਸਿਲ

en: Iyayu
pa: ਲਯਾਯੂ

en: Iyive
pa: ਲਯਿਵੇ

en: Iyo
pa: ਲਯੋ

en: Izere
pa: ਇਜ਼ੇਰੇ

en: Izon
pa: ਇਜ਼ੋਨ

en: Izora
pa: ਇਜ਼ੋਰਾ

en: Iñapari
pa: ਇਨਾਪਰੀ

en: Jabutí
pa: ਜਾਬੂਟੀ

en: Jad
pa: ਜਾਡ

en: Jadgali
pa: ਜਾਡਗਲੀ

en: Jah Hut
pa: ਜਾਹ ਹੱਟ

en: Jahanka
pa: ਜਹਾਂਕਾ

en: Jakati
pa: ਜਾਕਾਟੀ

en: Jakun
pa: ਜਾਕੁਮ

en: Jalkunan
pa: ਜਲਕੁਨਾਨ

en: Jamaican Country Sign Language
pa: ਜਾਮਾਈਕਨ ਦੇਸ਼ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Jamamadí
pa: ਜਾਮਾਮਡੀ

en: Jandavra
pa: ਜੰਡਾਵਰਾ

en: Jangkang
pa: ਜਾਂਗਕਾਂਗ

en: Jangshung
pa: ਜਾਂਗਸ਼ੂੰਗ

en: Janji
pa: ਜਾਂਜੀ

en: Japanese
pa: ਜਪਾਨੀ

en: Japanese Sign Language
pa: ਜਪਾਨੀ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Japrería
pa: ਜਾਪਰੇਰੀਆ

en: Jaqaru
pa: ਜਕਾਰੂ

en: Jara
pa: ਜਾਰਾ

en: Jarai
pa: ਜਰਾਈ

en: Jarawa (India)
pa: ਜਰਾਵਾ (ਭਾਰਤ)

en: Jaru
pa: ਜਾਰੂ

en: Jaunsari
pa: ਜਾਊਂਸਰੀ

en: Javanese
pa: ਜਾਵਨੀਸ

en: Javindo
pa: ਜਾਵਿੰਡੋ

en: Jawe
pa: ਜਾਵੇ

en: Jaya
pa: ਜਾਯਾ

en: Jebero
pa: ਜੇਬੇਰੋ

en: Jeh
pa: ਜੇਹ

en: Jehai
pa: ਜੇਹਾਈ

en: Jemez
pa: ਜੇਮਜ਼

en: Jeng
pa: ਜੇਂਗ

en: Jere
pa: ਜੇਰੇ

en: Jeri Kuo
pa: ਜੇਰ ਕੂਓ

en: Jerung
pa: ਜੇਰੰਗ

en: Jhankot Sign Language
pa: ਝਾਨਕੋਟ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Jiamao
pa: ਜਿਆਮਾਓ

en: Jiarong
pa: ਜੀਆਰੋਂਗ

en: Jiba
pa: ਜਿਬਾ

en: Jibu
pa: ਜੀਬੂ

en: Jiiddu
pa: ਜਿੱਡੂ

en: Jilbe
pa: ਜਿਲਬੇ

en: Jilim
pa: ਜਿਲਿਮ

en: Jimi (Cameroon)
pa: ਜਿਮੀ (ਕੈਮੇਰੂਨ)

en: Jimi (Nigeria)
pa: ਜਿਮੀ (ਨਾਈਜੀਰੀਆ)

en: Jina
pa: ਜੀਨਾ

en: Jirel
pa: ਜਿਰੇਲ

en: Jiru
pa: ਜੀਰੂ

en: Jita
pa: ਜਿਟਾ

en: Jju
pa: ਜਜੂ

en: Joba
pa: ਜੋਬਾ

en: Jofotek-Bromnya
pa: ਜੋਫੋਟੇਕ-ਬਰੋਮਨੀਆ

en: Jola-Fonyi
pa: ਜੋਲਾ-ਫੋਨੀ

en: Jola-Kasa
pa: ਜੋਲਾ-ਕਾਸਾ

en: Jonkor Bourmataguil
pa: ਜੋਂਕਰ ਬੋਊਰਮਾਟਾਗੂਇਲ

en: Jordanian Sign Language
pa: ਜੋਰਡੀਅਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Jorto
pa: ਜੋਰਟੋ

en: Jorá
pa: ਜੋਰਾ

en: Jowulu
pa: ਜੋਵੂਲੂ

en: Ju
pa: ਜੂ

en: Ju/'hoan
pa: ਜੂ/ਹੋਆਨ

en: Juang
pa: ਜੁਆਂਗ

en: Judeo-Arabic
pa: ਜੂਡੀਓ-ਅਰਬੀ

en: Judeo-Berber
pa: ਜੂਡੇਓ-ਬੇਰਬੇਰ

en: Judeo-Georgian
pa: ਜੁਡੀਓ-ਜੀਓਰਜੀਅਨ

en: Judeo-Italian
pa: ਜੂਡੀਓ-ਇਟਾਲੀਅਨ

en: Judeo-Persian
pa: ਜੂਡੀਓ-ਪਰਸੀਅਨ

en: Judeo-Tat
pa: ਜੁਡੀਓ-ਟਾਟ

en: Jukun Takum
pa: ਜੂਕੁਨ ਟਾਕੁਮ

en: Jumjum
pa: ਜੁਮਜੁਮ

en: Jumla Sign Language
pa: ਜੂਮਲਾ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Jumli
pa: ਜੁਮਲੀ

en: Jur Modo
pa: ਜੁਰ ਮੋਡੋ

en: Juray
pa: ਜੁਰਾਯ

en: Jurchen
pa: ਜੁਰਚੇਨ

en: Jurúna
pa: ਜੂਰੂਨਾ

en: Jutish
pa: ਜੂਟਿਸ਼

en: Juwal
pa: ਜੂਵਾਲ

en: Jwira-Pepesa
pa: ਜਵੀਰਾ-ਪੇਪੇਸਾ

en: Júma
pa: ਜੂਮਾ

en: K'iche'
pa: ਕਿਚੇ

en: Kaamba
pa: ਕਾਂਬਾ

en: Kaan
pa: ਕਾਨ

en: Kaansa
pa: ਕਾਂਸਾ

en: Kaba
pa: ਕਾਬਾ

en: Kabalai
pa: ਕਾਬਾਲਾਈ

en: Kabardian
pa: ਕਬਾਰਡੀਅਨ

en: Kabatei
pa: ਕਾਬਾਟੇਈ

en: Kabola
pa: ਕਾਬੋਲਾ

en: Kabras
pa: ਕਾਬਰਾਸ

en: Kaburi
pa: ਕਾਬੂਰੀ

en: Kabutra
pa: ਕਾਬੂਟਰਾ

en: Kabuverdianu
pa: ਕਾਬੂਵੇਰਡੀਆਨੂ

en: Kabwa
pa: ਕਾਬਵਾ

en: Kabwari
pa: ਕਬਵਾਰੀ

en: Kabyle
pa: ਕਬਾਈਲੀ

en: Kachama-Ganjule
pa: ਕਚਾਮਾ-ਗਾਂਜੂਲੇ

en: Kachari
pa: ਕਾਚਾਰੀ

en: Kachin
pa: ਕਾਚਿਨ

en: Kacipo-Balesi
pa: ਕਾਸਿਪੋ-ਬਾਲੇਸੀ

en: Kadai
pa: ਕੋਡਾਈ

en: Kadar
pa: ਕਡਾਰ

en: Kadaru
pa: ਕਡਾਰੂ

en: Kadiwéu
pa: ਕਾਡੀਵੇਊ

en: Kaduo
pa: ਕਾਡੂਓ

en: Kafa
pa: ਕਾਫਾ

en: Kafoa
pa: ਕਾਫੋਆ

en: Kagate
pa: ਕਾਗੇਟ

en: Kagayanen
pa: ਕਾਗਯਾਨੇਨ

en: Kagoma
pa: ਕਾਗੋਮਾ

en: Kagoro
pa: ਕਾਗੋਰੋ

en: Kagulu
pa: ਕਾਗੂਲੂ

en: Kahe
pa: ਕਾਹੇ

en: Kahua
pa: ਕਾਹੂਆ

en: Kaian
pa: ਕਾਈਅਨ

en: Kaibobo
pa: ਕੈਬੋਬੋ

en: Kaidipang
pa: ਕੈਡਿਪਾਂਗ

en: Kaiep
pa: ਕੈਈਪ

en: Kaikadi
pa: ਕੈਕਾਡੀ

en: Kaike
pa: ਕਾਇਕੇ

en: Kaiku
pa: ਕੈਕੂ

en: Kaimbulawa
pa: ਕੈਮਬੂਲਾਵਾ

en: Kaimbé
pa: ਕੈਮਬੇ

en: Kaingang
pa: ਕੈਂਗੈਂਗ

en: Kairak
pa: ਕੈਰਾਕ

en: Kairiru
pa: ਕੈਰਿਰੂ

en: Kairui-Midiki
pa: ਕੈਰੂਈ-ਮਿਡਿਕੀ

en: Kais
pa: ਕਾਇਸ

en: Kaivi
pa: ਕਾਇਵੀ

en: Kaiwá
pa: ਕੈਵਾ

en: Kaiy
pa: ਕੈਯ

en: Kajakse
pa: ਕਾਜਾਕਸੇ

en: Kajali
pa: ਕਾਜਾਲੀ

en: Kajaman
pa: ਕਾਜਾਮੈਨ

en: Kakabai
pa: ਕਾਕਾਬਾਈ

en: Kakabe
pa: ਕਾਕਾਬੇ

en: Kakanda
pa: ਕਾਕਾਂਡਾ

en: Kaki Ae
pa: ਕਾਕੀ ਆਏ

en: Kako
pa: ਕਾਕੋ

en: Kakwa
pa: ਕਾਕਵਾ

en: Kala Lagaw Ya
pa: ਕਾਲਾ ਲਾਗਾਵ ਯਾ

en: Kalaallisut
pa: ਕਾਲਾਲਿਸੂਟ

en: Kalabakan
pa: ਕਾਲਾਬਾਕਾਨ

en: Kalabari
pa: ਕਾਲਾਬਾਰੀ

en: Kalabra
pa: ਕਾਲਾਬਰਾ

en: Kalagan
pa: ਕੋਲੋਗਾਨ

en: Kalam
pa: ਕਾਲਮ

en: Kalami
pa: ਕਲਾਮੀ

en: Kalamsé
pa: ਕਾਲਾਮਸੇ

en: Kalanadi
pa: ਕਾਲਾਨਾਡੀ

en: Kalanga
pa: ਕਲਾਂਗਾ

en: Kalao
pa: ਕਾਲਾਓ

en: Kalapuya
pa: ਕਾਲਾਪੂਯਾ

en: Kalarko
pa: ਕਲਾਰਕੋ

en: Kalasha
pa: ਕਾਲਸ਼ਾ

en: Kalenjin
pa: ਕਾਲੇਂਜਿਨ

en: Kalispel-Pend d'Oreille
pa: ਕਾਲਿਸਪੇਲ-ਪੇਂਡ ਡ'ਓਰੀਲੇ

en: Kalkoti
pa: ਕਾਲਕੋਟੀ

en: Kalkutung
pa: ਕਾਲਕੂਟੰਗ

en: Kalmyk
pa: ਕਾਲਮਾਇਕ

en: Kalou
pa: ਕਾਲੋਊ

en: Kaluli
pa: ਕਾਲੂਲੀ

en: Kalumpang
pa: ਕਾਲੰਪਾਂਗ

en: Kam
pa: ਕਾਮ

en: Kamakan
pa: ਕਾਮਾਕਾਨ

en: Kamang
pa: ਕਾਮਾਂਗ

en: Kamano
pa: ਕਮਾਨੋ

en: Kamantan
pa: ਕਮਾਨਟਾਨ

en: Kamar
pa: ਕਮਾਰ

en: Kamara
pa: ਕਮਾਰਾ

en: Kamarian
pa: ਕਾਮਾਰੀਅਨ

en: Kamaru
pa: ਕਾਮਾਰੂ

en: Kamas
pa: ਕਾਮਸ

en: Kamasa
pa: ਕਾਮਾਸੂ

en: Kamasau
pa: ਕਾਮਾਸਾਊ

en: Kamayo
pa: ਕਾਮਾਯੋ

en: Kamayurá
pa: ਕਾਮਾਯੂਰਾ

en: Kamba (Kenya)
pa: ਕਾਂਬਾ (ਕੀਨੀਆ)

en: Kambaata
pa: ਕਾਮਬਾਟਾ

en: Kambaira
pa: ਕਾਜ਼ਬੈਰਾ

en: Kambera
pa: ਕਾਮਬੇਰਾ

en: Kamberau
pa: ਕਾਮਬੇਰਾਓ

en: Kambiwá
pa: ਕਾਮਬਿਵਾ

en: Kami (Nigeria)
pa: ਕਾਮੀ (ਨਾਈਜੀਰੀਆ)

en: Kami (Tanzania)
pa: ਕਾਮੀ (ਤਨਜਾਨੀਆ)

en: Kamo
pa: ਕਾਮੋ

en: Kamoro
pa: ਕਾਮੋਰੋ

en: Kamu
pa: ਕਾਮੂ

en: Kamviri
pa: ਕਾਮਵਿਰੀ

en: Kamwe
pa: ਕਾਮਵੇ

en: Kanakanabu
pa: ਕਾਨਾਕਾਨਾਬੂ

en: Kanamarí
pa: ਕਾਨਾਮਾਰੀ

en: Kanashi
pa: ਕਾਨਾਸ਼ੀ

en: Kanasi
pa: ਕਾਨਾਸੀ

en: Kanauji
pa: ਕਨਾਊਜੀ

en: Kandas
pa: ਕੰਡਾਸ

en: Kandawo
pa: ਕੰਡਾਵੋ

en: Kande
pa: ਕਾਂਡੇ

en: Kanembu
pa: ਕਾਨੇਮਬੂ

en: Kang
pa: ਕਾਂਗ

en: Kanga
pa: ਕਾਂਗਾ

en: Kangean
pa: ਕਾਂਗੀਨ

en: Kanggape
pa: ਕਾਂਗਾਪੇ

en: Kangjia
pa: ਕਾਂਗਜੀਆਂ

en: Kango (Bas-Uélé District)
pa: ਕਾਂਗੋ (ਬੱਸ-ਊਏਲੇ ਡਿਸਟਰਿਕਟ)

en: Kango (Tshopo District)
pa: ਕੌਂਗੋ (ਟਸ਼ੋਪੋ ਸੂਬਾ)

en: Kangri
pa: ਕਾਂਗਰੀ

en: Kaniet
pa: ਕਾਨੀਟ

en: Kanikkaran
pa: ਕਾਨਿਕਕਾਰਨ

en: Kaningdon-Nindem
pa: ਕਾਨਿਨਗਡੋਨ

en: Kaningi
pa: ਕਾਨਿਨਗੀ

en: Kaningra
pa: ਕਾਨਿਨਗਰਾ

en: Kaninuwa
pa: ਕਾਨਿਨੂਵਾ

en: Kanite
pa: ਕੇਨਾਈਟ

en: Kanjari
pa: ਕੰਜਾਰੀ

en: Kanju
pa: ਕਾਂਜੂ

en: Kankanaey
pa: ਕਾਨਕਾਨਾਈਯ

en: Kannada
pa: ਕੰਨੜ

en: Kanoé
pa: ਕਾਨੋਈ

en: Kantosi
pa: ਕਾਨਟੋਸੀ

en: Kanu
pa: ਕਾਨੂ

en: Kanufi
pa: ਕਨੂਫੀ

en: Kanuri
pa: ਕਨੂਰੀ

en: Kanyok
pa: ਕਾਨਯੋਕ

en: Kao
pa: ਕਾਓ

en: Kaonde
pa: ਕਾਓਨਡੇ

en: Kap
pa: ਕਾਪ

en: Kapin
pa: ਕਾਪਿਨ

en: Kapinawá
pa: ਕਾਪਿਨਾਵਾ

en: Kapingamarangi
pa: ਕਾਪਿੰਗਾਮਾਰਾਂਗੀ

en: Kapori
pa: ਕਾਪੋਰੀ

en: Kapriman
pa: ਕਾਪਰੀਮੈਨ

en: Kaptiau
pa: ਕਾਪਟੀਆਊ

en: Kapya
pa: ਕਾਪਯਾ

en: Kaqchikel
pa: ਕਾਕਚੀਕੇਲ

en: Kara (Central African Republic)
pa: ਕਾਰਾ (ਸੈਂਟਟਰਲ ਅਫਰੀਕਨ ਰੀਪਬਲਿਕ)

en: Kara (Korea)
pa: ਕਾਰਾ (ਕੋਰੀਆ)

en: Kara (Papua New Guinea)
pa: ਕਾਰਾ (ਪਾਪੂਆ ਨਿਊ ਗੂਇਨੀਆ)

en: Kara (Tanzania)
pa: ਕਾਰਾ (ਤਨਜ਼ਾਨੀਆਂ)

en: Kara-Kalpak
pa: ਕਾਰਾ-ਕਾਲਪਕ

en: Karachay-Balkar
pa: ਕਾਰਾਚੀ-ਬਲਕਾਰ

en: Karadjeri
pa: ਕਾਰਾਡਜੇਰੀ

en: Karagas
pa: ਕਾਰਾਗਾਸ

en: Karaim
pa: ਕਾਰੇਮ

en: Karajá
pa: ਕਰਾਜਾ

en: Karakhanid
pa: ਕਾਰਾਖਾਨਿਡ

en: Karami
pa: ਕਾਰਾਮੀ

en: Karamojong
pa: ਕਾਰਾਮੋਜੋਂਗ

en: Karang
pa: ਕਾਰਾਂਗ

en: Karanga
pa: ਕਾਰਾਂਗਾ

en: Karankawa
pa: ਕਾਰਾਨਕਾਵਾ

en: Karao
pa: ਕਾਰਾਓ

en: Karas
pa: ਕਾਰਾਸ

en: Karata
pa: ਕਰਾਟਾ

en: Karawa
pa: ਕਾਰਾਵਾ

en: Karbi
pa: ਕਾਰਬੀ

en: Kare (Central African Republic)
pa: ਕਾਰੇ (ਸੈਂਟਰਲ ਅਫਰੀਕਨ ਰੀਪਬਲਿਕ)

en: Kare (Papua New Guinea)
pa: ਕਾਰੇ (ਪਾਪੂਆ ਨਿਊ ਗੂਇਨੀਆ)

en: Karekare
pa: ਕਾਰੇਕਾਰੇ

en: Karelian
pa: ਕਾਰੇਲੀਅਨ

en: Karey
pa: ਕਾਰੇਯ

en: Kari
pa: ਕਾਰੀ

en: Karingani
pa: ਕਾਰਿੰਗਨੀ

en: Karipúna
pa: ਕਾਰੀਪੂਨਾ

en: Karirí-Xocó
pa: ਕਾਰਿਰੀ-ਕਜ਼ੋਕੋ

en: Karitiâna
pa: ਕਾਰੀਟੀਆਨਾ

en: Kariya
pa: ਕਾਰੀਯਾ

en: Kariyarra
pa: ਕਾਰੀਯਾਰਾ

en: Karkar-Yuri
pa: ਕਾਰਕਾਰ-ਯੂਰੀ

en: Karkin
pa: ਕਾਰਕਿਨ

en: Karko
pa: ਕਾਰਕੋ

en: Karnai
pa: ਕਮਾਈ

en: Karo (Brazil)
pa: ਕਰੋ (ਬਰਾਜ਼ੀਲ)

en: Karo (Ethiopia)
pa: ਕਾਰੋ (ਇਥੋਪੀਆ)

en: Karok
pa: ਕਾਰੋਕ

en: Karon
pa: ਕਾਰੋਨ

en: Karon Dori
pa: ਕਾਰੋਨ ਡੋਰੀ

en: Karore
pa: ਕਾਰੋਰੇ

en: Kasanga
pa: ਕਾਸਾਂਗਾ

en: Kasem
pa: ਕਾਸੇਮ

en: Kashaya
pa: ਕਾਸ਼ਯਾ

en: Kashmiri
pa: ਕਸ਼ਮੀਰੀ

en: Kashubian
pa: ਕਾਸ਼ੂਬੀਅਨ

en: Kasiguranin
pa: ਕਾਸੀਗੂਰਾਨਿਨ

en: Kaska
pa: ਕਾਸਕਾ

en: Kaskean
pa: ਕਾਸਕੀਨ

en: Kasua
pa: ਕਾਸੂਆ

en: Kataang
pa: ਕਾਟਾਂਗ

en: Katabaga
pa: ਕਾਟਾਬਾਗਾ

en: Katawixi
pa: ਕਾਟਾਵਿਕਸੀ

en: Katbol
pa: ਕਾਟਬੋਲ

en: Katcha-Kadugli-Miri
pa: ਕਾਚਾ-ਕਾਡੂਗਲੀ-ਮਿਰੀ

en: Kathu
pa: ਕਾਥੂ

en: Kati
pa: ਕਾਟੀ

en: Katkari
pa: ਕਾਟਕਰੀ

en: Katla
pa: ਕਾਟਲਾ

en: Kato
pa: ਕਾਟੋ

en: Katso
pa: ਕਾਟਸੋ

en: Katua
pa: ਕਾਟੂਆ

en: Katukína
pa: ਕਾਟੂਕੀਨਾ

en: Kaulong
pa: ਕਾਊਲੌਂਗ

en: Kaur
pa: ਕੌਰ

en: Kaure
pa: ਕਾਓਰੇ

en: Kaurna
pa: ਕਾਊਰਨਾ

en: Kauwera
pa: ਕਾਊਵੇਰਾ

en: Kavalan
pa: ਕਾਵਾਲਨ

en: Kavet
pa: ਕਾਵੇਟ

en: Kawacha
pa: ਕਵਾਚਾ

en: Kawaiisu
pa: ਕਾਵਾਇਸੂ

en: Kawe
pa: ਕਾਵੇ

en: Kawi
pa: ਕਾਵੀ

en: Kaxararí
pa: ਕਾਕਸਾਰਾਰੀ

en: Kaxuiâna
pa: ਕਾਕਸੂਈਆਨਾ

en: Kayabí
pa: ਕਯਾਬੀ

en: Kayagar
pa: ਕਾਯਾਗਰ

en: Kayan
pa: ਪਾਯਾਨ

en: Kayan Mahakam
pa: ਕਾਯਾਨ ਮਾਹਾਕਾਮ

en: Kayapó
pa: ਕਾਯਾਪੋ

en: Kayardild
pa: ਕਯਾਰਡਿਲਡ

en: Kayeli
pa: ਕਾਯੇਲੀ

en: Kayong
pa: ਕਾਯੌਂਗ

en: Kayort
pa: ਕਾਯੋਰਟ

en: Kaytetye
pa: ਕਾਯਟੇਟਯੀ

en: Kayupulau
pa: ਕਾਯੂਪੂਲਾਊ

en: Kazakh
pa: ਕਜ਼ਾਖ

en: Kazukuru
pa: ਕਾਜ਼ੂਕੂਰੂ

en: Ke'o
pa: ਕੇਓ

en: Keak
pa: ਕੀਕ

en: Keapara
pa: ਕੀਆਪਰਾ

en: Kedang
pa: ਕੇਡਾਂਗ

en: Keder
pa: ਕੇਡੇਰ

en: Kehu
pa: ਕੇਹੂ

en: Kei
pa: ਕੇਈ

en: Keiga
pa: ਕੇਈਗਾ

en: Kein
pa: ਕੇਇਨ

en: Keiyo
pa: ਕੀਯੋ

en: Kekchí
pa: ਕੇਕਚੀ

en: Kela (Democratic Republic of Congo)
pa: ਕੇਲਾ (ਡੈਮੋਕਰੇਟਿਕ ਰੀਪਬਲਿਕ ਆਫ ਕੌਂਗੋ)

en: Kela (Papua New Guinea)
pa: ਕੇਲਾ (ਪਾਪੂਆ ਨਿਊ ਗੂਇਨੀਆ)

en: Kelabit
pa: ਕੇਲਾਬਿਟ

en: Kele (Democratic Republic of Congo)
pa: ਕੇਲੇ (ਡੈਮੋਕਰੇਟਿਕ ਰੀਪਬਲਿਕ ਆਫ ਕੌਂਗੋ)

en: Kele (Papua New Guinea)
pa: ਕੇਲੇ (ਪਾਪੂਆ ਨਿਊ ਗੂਇਨੀਆ)

en: Keliko
pa: ਕੇਲਿਕੋ

en: Kelo
pa: ਕੇਲੋ

en: Kelon
pa: ਕੇਲੋਨ

en: Kemak
pa: ਕਾਮੇਕ

en: Kembayan
pa: ਕੇਮਬਾਯਾਨ

en: Kemberano
pa: ਕੈਂਬੇਰਾਨੋ

en: Kembra
pa: ਕੇਮਬਰਾ

en: Kemiehua
pa: ਕੇਮੀਹੂਆ

en: Kemtuik
pa: ਕੇਮਟੂਇਕ

en: Kenati
pa: ਕੇਨਾਟੀ

en: Kendayan
pa: ਕੇਨਡਯਾਨ

en: Kendeje
pa: ਕੇਨਡੇਜੇ

en: Kendem
pa: ਕੇਨਡੇਮ

en: Kenga
pa: ਕੇਂਗਾ

en: Keninjal
pa: ਕੇਨਿਨਜਾਲ

en: Kensiu
pa: ਕੇਨਸਿਊ

en: Kenswei Nsei
pa: ਕੇਨਸਵੇਈ ਨਸੇਈ

en: Kenyan Sign Language
pa: ਕੇਨਯਾਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Kenyang
pa: ਕੇਨਯਾਂਗ

en: Kenyi
pa: ਕੇਨਯੀ

en: Keoru-Ahia
pa: ਕੇਓਰੂ-ਆਹੀਆ

en: Kepkiriwát
pa: ਕੇਪਕਿਰਿਵਾਟ

en: Kepo'
pa: ਕੇਪੋ

en: Kera
pa: ਕੇਰਾ

en: Kerak
pa: ਕੇਰਾਕ

en: Kereho
pa: ਕੇਰੇਹੋ

en: Kerek
pa: ਕੇਰੇਕ

en: Kerewe
pa: ਕਰੇਵੇ

en: Kerewo
pa: ਕੇਰੀਵੋ

en: Kerinci
pa: ਕੇਰਿੰਸੀ

en: Kesawai
pa: ਕੇਸਾਵਾਈ

en: Ket
pa: ਕੇਟ

en: Ketangalan
pa: ਕੇਟਾਂਗਲਾਂ

en: Kete
pa: ਕੇਟੇ

en: Ketengban
pa: ਕੇਟੇਂਗਬਾਨ

en: Ketum
pa: ਕੇਟੂਮ

en: Keyagana
pa: ਕੇਯਾਗਨਾ

en: Kgalagadi
pa: ਕਗਾਲਾਗਾਡੀ

en: Khakas
pa: ਖਾਕਾਸ

en: Khalaj
pa: ਖਾਲਾਜ

en: Khaling
pa: ਖਾਲਿੰਗ

en: Khamba
pa: ਖਾਂਬਾ

en: Khamti
pa: ਖਾਮਟੀ

en: Khamyang
pa: ਖਾਮਯਾਂਗ

en: Khana
pa: ਖਾਨਾ

en: Khandesi
pa: ਖੰਡੇਸੀ

en: Khanty
pa: ਖਾਂਟੀ

en: Khao
pa: ਖਾਓ

en: Kharia
pa: ਖਾਰੀਆ

en: Kharia Thar
pa: ਖਾਰੀਆ ਥਾਰ

en: Khasi
pa: ਖਾਸੀ

en: Khayo
pa: ਖਾਯੋ

en: Khazar
pa: ਖਾਜ਼ਾਰ

en: Khe
pa: ਖੇ

en: Khehek
pa: ਖੇਹੇਕ

en: Khengkha
pa: ਖੇਨਗਖਾ

en: Khetrani
pa: ਖੇਟਰਾਨੀ

en: Khinalugh
pa: ਖਿਨਾਲਫ

en: Khirwar
pa: ਖਿਰਵਾਰ

en: Khisa
pa: ਖੀਸਾ

en: Khlor
pa: ਖਲੋਰ

en: Khlula
pa: ਖਲੂਲਾ

en: Khmu
pa: ਖਮੂ

en: Kho'ini
pa: ਖੋਇਨੀ

en: Kholok
pa: ਖੋਲੋਕ

en: Khorasani Turkish
pa: ਖੋਰਾਸਨੀ ਤੁਰਕਿਸ਼

en: Khorezmian
pa: ਖੋਰੇਜ਼ਮੀਅਨ

en: Khotanese
pa: ਖੋਟਾਨੀਸ

en: Khowar
pa: ਖੋਵਾਰ

en: Khua
pa: ਖੂਆ

en: Khuen
pa: ਖੂਏਨ

en: Khunsari
pa: ਖੁਨਸਾਰੀ

en: Khvarshi
pa: ਖਵਾਰਸ਼ੀ

en: Kháng
pa: ਖਾਂਗ

en: Khün
pa: ਖੂਨ

en: Kibet
pa: ਕਿਬੇਟ

en: Kibiri
pa: ਕਿਬਿਰੀ

en: Kickapoo
pa: ਕਿੱਕਾਪੂ

en: Kikai
pa: ਕਿਕਾਈ

en: Kikuyu
pa: ਕਿਕੂਯੂ

en: Kilivila
pa: ਕਿਲਿਵਲਾ

en: Kiliwa
pa: ਕਿਲਿਵਾ

en: Kilmeri
pa: ਕਿਲਮੇਰੀ

en: Kim
pa: ਕਿਮ

en: Kim Mun
pa: ਕਿਮ ਮੁਨ

en: Kimaama
pa: ਕਿਮਾਮਾ

en: Kimaragang
pa: ਕਿਮਾਰਾਗੈਂਗ

en: Kimbu
pa: ਕਿੰਬੂ

en: Kimbundu
pa: ਕਿਮਬੁੰਡੂ

en: Kimki
pa: ਕਿਮਕੀ

en: Kimré
pa: ਕਿਮਰੇ

en: Kinalakna
pa: ਕਿਨਾਲਕਨਾ

en: Kinaray-A
pa: ਕਿਨਾਰੇ-A

en: Kinga
pa: ਕਿਨਗਾ

en: Kinnauri
pa: ਕਿਨਾਊਰੀ

en: Kintaq
pa: ਕਿਨਟਾਕ

en: Kinuku
pa: ਕਿਨੂਕੂ

en: Kinyarwanda
pa: ਕਿਨਯਾਰਵਾਂਡਾ

en: Kioko
pa: ਕਿਓਕੋ

en: Kiong
pa: ਕਿਓਂਗ

en: Kiorr
pa: ਕਿਓਰ

en: Kiowa
pa: ਕਿਓਵਾ

en: Kipsigis
pa: ਕਿਪਸਿਗਿਸ

en: Kiput
pa: ਕਿਪੂਟ

en: Kir-Balar
pa: ਕਿਰ-ਬਾਲਰ

en: Kire
pa: ਕਿਰੇ

en: Kirghiz
pa: ਕਿਰਘਿਜ਼

en: Kirike
pa: ਕਿਰਿਕੇ

en: Kirikiri
pa: ਕਿਰੀਕਿਰੀ

en: Kirmanjki (individual language)
pa: ਕਿਰਮਾਂਜਕੀ (ਨਿੱਜੀ ਭਾਸ਼ਾ)

en: Kis
pa: ਕਿਸ

en: Kisa
pa: ਕਿਸਾ

en: Kisankasa
pa: ਕਿਸਾਨਕਾਸਾ

en: Kisar
pa: ਕਿਸਾਰ

en: Kisi
pa: ਕਿਸੀ

en: Kistane
pa: ਕਿਸਟੇਨ

en: Kitan
pa: ਕਿਟਾਨ

en: Kitja
pa: ਕੀਟਜਾ

en: Kitsai
pa: ਕਿਟਸਾਈ

en: Kituba (Congo)
pa: ਕਿਟੂਬਾ (ਕੌਂਗੋ)

en: Kituba (Democratic Republic of Congo)
pa: ਕਿਟੂਬਾ (ਡੈਮੋਕਰੇਟਿਕ ਰੀਬਪਲਿਕ ਆਫ ਕੌਂਗੋ)

en: Klamath-Modoc
pa: ਤਲਾਮਾਠ-ਮੋਡੋਕ

en: Klao
pa: ਕਲਾਓ

en: Klingon
pa: ਕਲਿੰਗੋਨ

en: Knaanic
pa: ਕਨਾਨਿਕ

en: Ko
pa: ਕੋ

en: Koalib
pa: ਕੋਆਲਿਬ

en: Koasati
pa: ਕੋਆਸਾਟੀ

en: Koba
pa: ਕੋਬਾ

en: Kobiana
pa: ਕੋਬੀਅਨਾ

en: Kobol
pa: ਕੋਬੋਲ

en: Kobon
pa: ਕੋਬੋਨ

en: Koch
pa: ਕੋਚ

en: Koda
pa: ਕੋਡਾ

en: Kodaku
pa: ਕੋਡਾਕੂ

en: Kodava
pa: ਕੋਡਾਵਾ

en: Kodeoha
pa: ਕੋਡੇਓਹਾ

en: Kodi
pa: ਕੋਡੀ

en: Kodia
pa: ਕੋਡੀਆ

en: Koenoem
pa: ਕੋਈਨੋਈਮ

en: Kofa
pa: ਕੋਫਾ

en: Kofei
pa: ਕੋਫੇਈ

en: Kofyar
pa: ਕੋਫਯਾਰ

en: Koguryo
pa: ਕੋਗੂਰਯੋ

en: Kohin
pa: ਕੋਹੀਨ

en: Koho
pa: ਕੋਹੋ

en: Kohumono
pa: ਕੋਹੂਮੋਨੋ

en: Koi
pa: ਕੋਈ

en: Koibal
pa: ਕੋਇਬਾਲ

en: Koireng
pa: ਕੋਇਰੇਂਗ

en: Koitabu
pa: ਕੋਈਟਾਬੂ

en: Koiwat
pa: ਕੋਈਵਟ

en: Kok Borok
pa: ਕੋਕ ਬੋਰੋਕ

en: Kokata
pa: ਕੋਕਾਟਾ

en: Koke
pa: ਕੋਕੇ

en: Kokoda
pa: ਕੋਕੋਡਾ

en: Kokola
pa: ਕੋਕੋਲਾ

en: Kokota
pa: ਕੋਕੋਟਾ

en: Kol (Cameroon)
pa: ਕੋਲ (ਕੈਮੇਰੋਨ)

en: Kol (Papua New Guinea)
pa: ਕੋਲ (ਪਾਪੂਆ ਨਿਊ ਗੂਇਨੀਆ)

en: Kola
pa: ਕੋਲਾ

en: Kolbila
pa: ਕੋਲਬਿਲਾ

en: Koluwawa
pa: ਕੋਲੂਵਾਵਾ

en: Kom (Cameroon)
pa: ਕੋਮ (ਕੈਮੇਰੂਨ)

en: Kom (India)
pa: ਕੋਮ (ਭਾਰਤ)

en: Koma
pa: ਕੋਮਾ

en: Komba
pa: ਕੋਂਬਾ

en: Kombai
pa: ਕੋਮਬਾਈ

en: Kombio
pa: ਕੋਂਬੀਓ

en: Komering
pa: ਕੋਮੇਰਿੰਗ

en: Komi
pa: ਕੋਮੀ

en: Komi-Permyak
pa: ਕੋਮੀ-ਪਰਮਯਾਕ

en: Komi-Zyrian
pa: ਕੋਮੀ-ਜ਼ਾਈਰੀਅਨ

en: Kominimung
pa: ਕੋਮਿਨਿਮੂੰਗ

en: Komo (Democratic Republic of Congo)
pa: ਕੋਮੋ (ਡੇਮੋਕਰੇਟਿਕ ਰੀਪਬਲਿਕ ਆਫ ਕੌਂਗੋ)

en: Komo (Sudan)
pa: ਕੋਮੋ (ਸੂਡਾਨ)

en: Komodo
pa: ਕੋਮੋਡੋ

en: Kompane
pa: ਕੋਮਪਾਨੇ

en: Komyandaret
pa: ਕੋਮਯਾਮਡਾਰੇਟ

en: Kon Keu
pa: ਕੋਨ ਕੇਊ

en: Konai
pa: ਕੋਨਾਈ

en: Konda
pa: ਕੋਂਡਾ

en: Konda-Dora
pa: ਕੋਂਡਾ-ਡੋਰਾ

en: Koneraw
pa: ਕੋਨੇਰਾ

en: Kongo
pa: ਕੌਂਗੋ

en: Konkani (individual language)
pa: ਕੋਨਕਾਨੀ (ਨਿੱਜੀ ਭਾਸ਼ਾ)

en: Konkani (macrolanguage)
pa: ਕੋਨਕਾਨੀ (ਮੈਕਰੋਲੈਂਗੂਏਜ)

en: Konkomba
pa: ਕੋਨਕੋਮਬਾ

en: Konni
pa: ਕੋਨੀ

en: Kono (Guinea)
pa: ਕੋਨੋ (ਗੂਇਨੀਆ)

en: Kono (Nigeria)
pa: ਕੋਨੋ (ਨਾਈਜੀਰੀਆ)

en: Kono (Sierra Leone)
pa: ਕੋਨੋ (ਸੀਰੀਆ ਲੀਓਨੇ)

en: Konomala
pa: ਕੋਨੋਮਾਲਾ

en: Konongo
pa: ਕੋਨੋਂਗੋ

en: Konso
pa: ਕੋਂਸੋ

en: Konzo
pa: ਕੌਂਜ਼ੋ

en: Koongo
pa: ਕੂੰਗੋ

en: Koonzime
pa: ਕੂਨਜ਼ਿਮੇ

en: Koorete
pa: ਕੂਰੇਟੇ

en: Kopar
pa: ਕੋਪਰ

en: Kopkaka
pa: ਕੋਪਕਾਕਾ

en: Korafe-Yegha
pa: ਕੋਰਾਫੇ-ਯੇਘਾ

en: Korak
pa: ਕੋਰਾਕ

en: Korana
pa: ਕੋਰਾਨਾ

en: Korandje
pa: ਕੋਰਾਂਡਜੇ

en: Korean
pa: ਕੋਰੀਅਨ

en: Korean Sign Language
pa: ਕੋਰੀਅਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Koreguaje
pa: ਕੋਰੇਗੂਆਜੇ

en: Koresh-e Rostam
pa: ਕੋਰੇਸ਼-ਈ ਰੋਸਟਮ

en: Korku
pa: ਕੋਰਕੂ

en: Koro (Côte d'Ivoire)
pa: ਕੋਰੋ (ਕੋਟੇ ਡਈਵੋਆਇਰ)

en: Koro (Papua New Guinea)
pa: ਕੋਰੋ (ਪਾਪੂਆ ਨਿਊ ਗੁਇਨੀਆ)

en: Koro (Vanuatu)
pa: ਕੋਰੋ (ਵਾਨੂਆਟੂ)

en: Koromfé
pa: ਕੋਰੋਮਫੇ

en: Koromira
pa: ਕੋਰੋਮੀਰਾ

en: Koroni
pa: ਕੋਰੋਨੀ

en: Korop
pa: ਕੋਰੋਪ

en: Koropó
pa: ਕੋਰੋਪੋ

en: Koroshi
pa: ਕੋਰੋਸ਼ੀ

en: Korowai
pa: ਕੋਰੋਵਾਈ

en: Korubo
pa: ਕੋਰੂਬੋ

en: Korupun-Sela
pa: ਕੋਰੂਪੁਨ-ਸੇਲਾ

en: Korwa
pa: ਕੋਰਵਾ

en: Koryak
pa: ਕੋਰਯਾਕ

en: Kosadle
pa: ਕੋਸਾਡਲੇ

en: Kosena
pa: ਕੋਸੇਨਾ

en: Koshin
pa: ਕੋਸ਼ਿਨ

en: Kosraean
pa: ਕੋਸਰਾਈਅਨ

en: Kota (Gabon)
pa: ਕੋਟਾ (ਗੈਬੋਨ)

en: Kota (India)
pa: ਕੋਟਾ (ਭਾਰਤ)

en: Kota Marudu Talantang
pa: ਕੋਟਾ ਮਾਰੂਡੂ ਟੈਲੇਨਟਾਂਗ

en: Kotava
pa: ਕੋਟਾਵਾ

en: Koti
pa: ਕੋਟੀ

en: Kott
pa: ਕੋਟ

en: Kouya
pa: ਕੋਈਯਾ

en: Kovai
pa: ਕੋਵਾਈ

en: Kove
pa: ਕੋਵੇ

en: Kowaki
pa: ਕੋਵਾਕੀ

en: Kowiai
pa: ਕੋਵੀਆਈ

en: Koy Sanjaq Surat
pa: ਕੌਆਏ ਸੰਜਾਕ ਸੂਰਾਟ

en: Koya
pa: ਕੋਆ

en: Koyaga
pa: ਕੋਯਾਗਾ

en: Koyo
pa: ਕੋਯੋ

en: Koyukon
pa: ਕੋਯੂਕੋਨ

en: Kpagua
pa: ਕਪਾਗੂਆ

en: Kpala
pa: ਕਪਾਲਾ

en: Kpan
pa: ਕਪਾਨ

en: Kpasam
pa: ਕਪਾਸਾਮ

en: Kpati
pa: ਕਪਾਟੀ

en: Kpatili
pa: ਕਪਾਟਿਲੀ

en: Kpelle
pa: ਕਪੇਲੇ

en: Kpessi
pa: ਕਪੇਸੀ

en: Kplang
pa: ਕਪਲਾਂਗ

en: Krache
pa: ਕਰਾਚੇ

en: Krahô
pa: ਕਰਾਹੋ

en: Kraol
pa: ਕਰਾਓਲ

en: Krenak
pa: ਕਰੇਨਾਕ

en: Krevinian
pa: ਕਰੇਵਿਨੀਅਨ

en: Kreye
pa: ਕਰੇਯੇ

en: Krikati-Timbira
pa: ਕਰਿਕਾਟੀ-ਟਿੰਬਿਰਾ

en: Krim
pa: ਕਰੀਮ

en: Krio
pa: ਕਰੀਓ

en: Kriol
pa: ਕਰੀਓਲ

en: Krisa
pa: ਕਰੀਸਾ

en: Krobu
pa: ਕਰੋਬੂ

en: Krongo
pa: ਕਰੋਂਗੋ

en: Kru'ng 2
pa: ਕਰੁੰਗ 2

en: Krymchak
pa: ਕਰੇਮਚਾਕ

en: Kryts
pa: ਕਰਾਈਟਸ

en: Kuan
pa: ਕੂਆਨ

en: Kuanhua
pa: ਕੂਆਨਹੂਆ

en: Kuanua
pa: ਕੂਆਨੂਆ

en: Kuanyama
pa: ਕੂਆਨਯਾਮਾ

en: Kube
pa: ਕੁਬੇ

en: Kubi
pa: ਕੂਬੀ

en: Kubo
pa: ਕੂਬੋ

en: Kubu
pa: ਕੂਬੂ

en: Kucong
pa: ਕੂਕੌਂਗ

en: Kudiya
pa: ਕੁਡੀਆ

en: Kudmali
pa: ਕੁਡਮਾਲੀ

en: Kudu-Camo
pa: ਕੂਡੂ-ਕੈਮੋ

en: Kugama
pa: ਕੂਗਾਮਾ

en: Kugbo
pa: ਕੁਗਬੋ

en: Kui (India)
pa: ਕੋਈ (ਭਾਰਤ)

en: Kui (Indonesia)
pa: ਕੂਈ (ਇੰਡੋਨੇਸ਼ੀਆ)

en: Kuijau
pa: ਕੂਇਜਾਊ

en: Kuikúro-Kalapálo
pa: ਕੂਇਕੂਰੋ-ਕਾਲਾਪਾਲੋ

en: Kujarge
pa: ਕੂਜਾਰਗੇ

en: Kuk
pa: ਕੁਕ

en: Kukatja
pa: ਕੂਕਾਟਜਾ

en: Kukele
pa: ਕੂਕੇਲੇ

en: Kukna
pa: ਕੂਕਨਾ

en: Kuku-Mangk
pa: ਕੂਕੂ-ਮਾਂਗਕ

en: Kuku-Mu'inh
pa: ਕੂਕੂ-ਮੂਇਨਹ

en: Kuku-Muminh
pa: ਕੂਕੂ-ਮੂਮਿਨਹ

en: Kuku-Ugbanh
pa: ਕੂਕੂ-ਊਗਬਾਨ੍ਹ

en: Kuku-Uwanh
pa: ਕੂਕੂ-ਊਵਾਨਹ

en: Kuku-Yalanji
pa: ਕੁਕੂ-ਯਾਲਾਂਜੀ

en: Kula
pa: ਕੂਲਾ

en: Kulere
pa: ਕੂਲੇਰੇ

en: Kulfa
pa: ਕੁਲਫਾ

en: Kulisusu
pa: ਕੂਲੀਸੂਸੂ

en: Kulon-Pazeh
pa: ਕੂਲੋਨ-ਪਾਜ਼ੇਹ

en: Kulung (Nepal)
pa: ਕੂਲੂੰਗ (ਨੇਪਾਲ)

en: Kulung (Nigeria)
pa: ਕੂਲੰਗ (ਨਾਈਜੀਰੀਆ)

en: Kumalu
pa: ਕਾਮੂਲਾ

en: Kumam
pa: ਕੂਮਾਮ

en: Kuman (Russia)
pa: ਕੂਮਾਨ (ਰਸ਼ੀਆ)

en: Kumaoni
pa: ਕੂਮਾਓਨੀ

en: Kumarbhag Paharia
pa: ਕੁਮਾਰਭਾਗ ਪਾਹਾਰੀਆ

en: Kumba
pa: ਕੂੰਬਾ

en: Kumbainggar
pa: ਕੁਮਵੈਨਗਰ

en: Kumbaran
pa: ਕੂਮਬਾਰਾਨ

en: Kumbewaha
pa: ਕੂਮਬੇਵਾਹਾ

en: Kumhali
pa: ਕੁਮਹਾਲੀ

en: Kumiai
pa: ਕੁਮੀਆਈ

en: Kumukio
pa: ਕੂਮੂਕੀਓ

en: Kumyk
pa: ਕੂਮਯਾਕ

en: Kumzari
pa: ਕੂਮਜ਼ਾਰੀ

en: Kunama
pa: ਕੂਨਾਮਾ

en: Kunbarlang
pa: ਕੂਨਬਾਰਲੈਂਗ

en: Kunda
pa: ਕੁੰਡਾ

en: Kunduvadi
pa: ਕੂੰਡੂਵਾਡੀ

en: Kung-Ekoka
pa: ਕੰਗ-ਈਕੋਕਾ

en: Kungarakany
pa: ਕੁੰਗਾਰਾਕਾਨੀ

en: Kunggari
pa: ਕੁੰਗਾਰੀ

en: Kuni
pa: ਕੂਨੀ

en: Kuni-Boazi
pa: ਕੂਨੀ-ਬੋਆਜ਼ੀ

en: Kunigami
pa: ਕੂਨਿਗਾਮੀ

en: Kunimaipa
pa: ਕੂਨੀਮੈਪਾ

en: Kunja
pa: ਕੂੰਜਾ

en: Kunjen
pa: ਕੁੰਜੇਨ

en: Kunyi
pa: ਕੂਨਯੀ

en: Kunza
pa: ਕੂੰਜ਼ਾ

en: Kuo
pa: ਕੂਓ

en: Kuot
pa: ਕੂਓਟ

en: Kupa
pa: ਕੂਪਾ

en: Kupia
pa: ਕੂਪੀਆ

en: Kupsabiny
pa: ਕੂਪਸਾਬਿਨੀ

en: Kur
pa: ਕੁਰ

en: Kurama
pa: ਕੂਰਾਮਾ

en: Kuranko
pa: ਕੂਰਾਨਕੋ

en: Kurdish
pa: ਕੁਰਡਿਸ਼

en: Kuri
pa: ਕੂਰੀ

en: Kuria
pa: ਕੂਰੀਆ

en: Kurichiya
pa: ਕੁਰੀਚੀਆ

en: Kurmukar
pa: ਕੁਰਮੁਕਾਰ

en: Kurti
pa: ਕੂਰਟੀ

en: Kurtokha
pa: ਕੂਰਟੋਖਾ

en: Kurudu
pa: ਕੂਰੂਡੂ

en: Kurukh
pa: ਕੂਰੂਖ

en: Kuruáya
pa: ਕੂਰੂਯਾ

en: Kusaal
pa: ਕੂਸਾਲ

en: Kusaghe
pa: ਕੂਸਾਘੇ

en: Kushi
pa: ਕੁਸ਼ੀ

en: Kusu
pa: ਕੂਸੂ

en: Kusunda
pa: ਕੂਸੂੰਡਾ

en: Kutenai
pa: ਕੂਟੇਨਾਈ

en: Kutep
pa: ਕੂਟੇਪ

en: Kuthant
pa: ਕੂਥਾਂਟ

en: Kutto
pa: ਕੂਟੋ

en: Kutu
pa: ਕੂਟੂ

en: Kuturmi
pa: ਕੂਟੂਰਮੀ

en: Kuuku-Ya'u
pa: ਕੂਕੂ-ਯਾਊ

en: Kuvi
pa: ਕੂਵੀ

en: Kuwaa
pa: ਕੂਵਾ

en: Kuwaataay
pa: ਕੂਵਾਟਾਯੇ

en: Kuy
pa: ਕੂਏ

en: Kw'adza
pa: ਕਵਾਡਜ਼ਾ

en: Kwa'
pa: ਕਵਾ

en: Kwaami
pa: ਕਵਾਮੀ

en: Kwadi
pa: ਕਵਾਡੀ

en: Kwaio
pa: ਕਵਾਈਓ

en: Kwaja
pa: ਕਵਾਜਾ

en: Kwakiutl
pa: ਕਵਾਕਿਊਟਲ

en: Kwakum
pa: ਕਵਾਕੁਮ

en: Kwalhioqua-Tlatskanai
pa: ਕਵਾਲਹੀਓਕੂਆ-ਟਲਾਟਸਕਾਨਈ

en: Kwama
pa: ਕਵਾਮਾ

en: Kwambi
pa: ਕਵਾਂਬੀ

en: Kwamera
pa: ਕਵਾਮੇਰਾ

en: Kwang
pa: ਕਵਾਂਗ

en: Kwanga
pa: ਕਵਾਂਗਾ

en: Kwangali
pa: ਕਵਾਂਗਲੀ

en: Kwanja
pa: ਕਵਾਂਜਾ

en: Kwara'ae
pa: ਕਵਾਰਾਈ

en: Kwasio
pa: ਕਵਾਸੀਓ

en: Kwaya
pa: ਕਵਾਯਾ

en: Kwaza
pa: ਕਵਾਜ਼ਾ

en: Kwegu
pa: ਕਵੇਗਾ

en: Kwer
pa: ਕਵੇਰ

en: Kwerba
pa: ਕਵੇਰਬਾ

en: Kwerba Mamberamo
pa: ਕਵੇਰਬਾ ਮਾਮਬੇਰਾਮੋ

en: Kwere
pa: ਕਵੇਰੇ

en: Kwerisa
pa: ਕਲੇਰੀਸਾ

en: Kwese
pa: ਕਵੇਸੇ

en: Kwesten
pa: ਕਵੈਸਟਨ

en: Kwini
pa: ਕਵਿਨੀ

en: Kwinsu
pa: ਕਵਿੰਸੂ

en: Kwinti
pa: ਕਵਿੰਟੀ

en: Kwoma
pa: ਕਵੋਮਾ

en: Kwomtari
pa: ਕਵੋਮਟਾਰੀ

en: Kxoe
pa: ਕਕਸੋਈ

en: Kyak
pa: ਕਯਾਕ

en: Kyaka
pa: ਕਯਾਕਾ

en: Kyenele
pa: ਕਯੇਨੇਲੇ

en: Kyerung
pa: ਕਯੇਰੰਗ

en: Kâte
pa: ਕਾਟੇ

en: Kélé
pa: ਕੇਲੇ

en: Kölsch
pa: ਕੋਲਸ਼

en: La'bi
pa: ਲਾਬੀ

en: Laal
pa: ਲਾਲ

en: Laari
pa: ਲਾਰੀ

en: Laba
pa: ਲਾਬਾ

en: Label
pa: ਲੇਬਲ

en: Labir
pa: ਲਾਬਿਰ

en: Labo
pa: ਲਾਬੋ

en: Labu
pa: ਲਾਬੂ

en: Lacandon
pa: ਲਾਕਾਂਡੋਨ

en: Lachi
pa: ਲਾਚੀ

en: Ladakhi
pa: ਲਡਾਖੀ

en: Ladin
pa: ਲਾਡਿਨ

en: Ladino
pa: ਲਾਡੀਨੋ

en: Laeko-Libuat
pa: ਲਾਈਕੋ-ਲਿਬੂਅਟ

en: Lafofa
pa: ਲਾਫੋਫਾ

en: Laghu
pa: ਲਾਘੂ

en: Lagwan
pa: ਲਗਵਾਨ

en: Laha (Indonesia)
pa: ਲਾਹਾ (ਇੰਡੋਨੇਸ਼ੀਆ)

en: Laha (Viet Nam)
pa: ਲਾਹਾ (ਵੀਅਤਨਾਮ)

en: Lahanan
pa: ਲਾਹਨਾਨ

en: Lahnda
pa: ਲਾਹਨਡਾ

en: Lahu
pa: ਲਾਹੂ

en: Lahu Shi
pa: ਲਾਹੂ ਸ਼ੀ

en: Laimbue
pa: ਲੈਂਬੂਈ

en: Laiyolo
pa: ਲਾਈਯੋਲੋ

en: Lak
pa: ਲਾਕ

en: Laka (Chad)
pa: ਲਾਕਾ (ਚਾਡ)

en: Laka (Nigeria)
pa: ਲਾਕਾ (ਨਾਇਜੀਰੀਆ)

en: Lakalei
pa: ਲਾਕਾਲੇਈ

en: Lakha
pa: ਲਾਖਾ

en: Laki
pa: ਲਾਕੀ

en: Lakkia
pa: ਲਾਕੀਆ

en: Lakon
pa: ਲਾਕੋਨ

en: Lakondê
pa: ਲਾਕੋਂਡੇ

en: Lakota
pa: ਲਾਕੋਟਾ

en: Lala
pa: ਲਾਲਾ

en: Lala-Bisa
pa: ਲਾਲਾ-ਬਿਸਾ

en: Lala-Roba
pa: ਲਾਲਾ-ਰੋਬਾ

en: Lalia
pa: ਲਾਲੀਆ

en: Lama (Togo)
pa: ਲਾਮਾ (ਟੋਗੋ)

en: Lamaholot
pa: ਲਾਮਾਹੋਲੋਟ

en: Lamalera
pa: ਲਾਮਾਲੇਰਾ

en: Lamang
pa: ਲੈਮਾਂਗ

en: Lamatuka
pa: ਲਾਮਾਟੂਕਾ

en: Lamba
pa: ਲਾਂਬਾ

en: Lambadi
pa: ਲਾਮਬਾਡੀ

en: Lambichhong
pa: ਲਾਮਬਿਚੌਂਗ

en: Lamboya
pa: ਲਾਮਬੋਆ

en: Lambya
pa: ਲਾਂਬਯਾ

en: Lame
pa: ਲਾਮੇ

en: Lamenu
pa: ਲਾਮੇਨੋ

en: Lamet
pa: ਲਾਮੇਟ

en: Lamja-Dengsa-Tola
pa: ਲਾਮਜਾ-ਡੇਂਗਸਾ-ਟੋਲਾ

en: Lamkang
pa: ਲਾਮਕਾਂਗ

en: Lamma
pa: ਲਾਮਾ

en: Lamnso'
pa: ਲਾਮਨਸੋ

en: Lamogai
pa: ਲਾਮੋਗਾਈ

en: Lampung Api
pa: ਲਾਮਪੰਗ ਅਪੀ

en: Lampung Nyo
pa: ਲਾਮਪੁੰਗ ਨਯੋ

en: Lamu
pa: ਲਾਮੋ

en: Lamu-Lamu
pa: ਲਾਮੂ-ਲਾਮੂ

en: Landoma
pa: ਲੈਂਡੋਮਾ

en: Lang'e
pa: ਲੈਂਗੀ

en: Langam
pa: ਲੈਂਗਾਮ

en: Langbashe
pa: ਲੈਂਗਬੇਸ਼

en: Langi
pa: ਲਾਂਗੀ

en: Lango (Sudan)
pa: ਲੈਂਗੋ (ਸੁਡਾਨ)

en: Lango (Uganda)
pa: ਲਾਂਗੋ (ਯੂਗਾਂਡਾ)

en: Langobardic
pa: ਲੈਂਗੋਬਾਰਡਿਕ

en: Langue des signes de Belgique Francophone
pa: ਲਾਂਗੂਈ ਡੇਸ ਸਾਈਨਸ ਡੇ ਬੇਲਗਿਕੂਈ ਫਰਾਂਕੋਫੋਨ

en: Lanoh
pa: ਲਾਨੋਹ

en: Lao
pa: ਲਾਓ

en: Laomian
pa: ਲਾਓਮੀਅਨ

en: Laopang
pa: ਲਾਓਪਾਂਗ

en: Laos Sign Language
pa: ਲਾਓਸ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Laragia
pa: ਲਾਰਜੀਆ

en: Lardil
pa: ਲਾਰਡਿਲ

en: Larevat
pa: ਲਾਰੇਵਟ

en: Larike-Wakasihu
pa: ਲਾਰਿਕੇ-ਵਾਕਾਸਿਹੂ

en: Laro
pa: ਲਾਰੋ

en: Larteh
pa: ਲਾਰਟੇਹ

en: Laru
pa: ਲਾਰੂ

en: Lasalimu
pa: ਲਾਸਾਲਿਮੂ

en: Lasgerdi
pa: ਲਾਸਗੇਰਡੀ

en: Lashi
pa: ਲਾਸ਼ੀ

en: Lasi
pa: ਲਾਸੀ

en: Latin
pa: ਲੈਟਿਨ

en: Latu
pa: ਲਾਟੂ

en: Latundê
pa: ਲਾਟੁੰਡੇ

en: Latvian
pa: ਲਾਟਵੀਅਨ

en: Latvian Sign Language
pa: ਲਾਟਵੀਅਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Lau
pa: ਲਾਊ

en: Laua
pa: ਲਾਊਆ

en: Lauan
pa: ਲਾਊਆਨ

en: Lauje
pa: ਲਾਊਜੇ

en: Laura
pa: ਲਾਊਰਾ

en: Laurentian
pa: ਲਾਊਰੇਨਟੀਅਨ

en: Lavatbura-Lamusong
pa: ਲਾਵਾਟਬੂਰਾ-ਲਾਮੀਸੌਂਗ

en: Lave
pa: ਲਾਵੇ

en: Laven
pa: ਲਾਵੇਨ

en: Lavukaleve
pa: ਲਾਵੂਕਾਲੇਵ

en: Lawangan
pa: ਲਾਵਾਨਗਾਨ

en: Lawunuia
pa: ਲਾਵੂਨੂਈਆ

en: Layakha
pa: ਲਾਯਖਾ

en: Laz
pa: ਲਾਜ਼

en: Leco
pa: ਲੇਕੋ

en: Leelau
pa: ਲੀਲਾਊ

en: Lefa
pa: ਲੇਫਾ

en: Lega-Mwenga
pa: ਲੇਗਾ-ਮਵੇਂਗਾ

en: Lega-Shabunda
pa: ਲੇਗਾ-ਸ਼ਾਬੁੰਡਾ

en: Legbo
pa: ਲੇਗਬੋ

en: Legenyem
pa: ਲੇਗੇਨਯੇਮ

en: Lehali
pa: ਲੇਹਾਲੀ

en: Lehalurup
pa: ਲੇਹਾਲੂਰੂਪ

en: Lehar
pa: ਲੇਹਾਰ

en: Leipon
pa: ਲੀਪੋਨ

en: Lelak
pa: ਲੇਲਾਕ

en: Lele (Chad)
pa: ਲੇਲੇ (ਚਾਡ)

en: Lele (Democratic Republic of Congo)
pa: ਲੇਲੇ (ਡੈਮੋਕਰੇਟਿਕ ਰੀਪਬਲਿਕ ਆਫ ਕੌਂਗੋ)

en: Lele (Guinea)
pa: ਲੋਲੋ (ਗੂਇਨੀਆ)

en: Lele (Papua New Guinea)
pa: ਲੇਲੇ (ਪਾਪੂਆ ਨਿਈ ਗੁਇਨੀਆ)

en: Lelemi
pa: ਲੇਲੇਮੀ

en: Lelepa
pa: ਲੇਲੇਪਾ

en: Lembena
pa: ਲੇਮਬੇਨਾ

en: Lemerig
pa: ਲੇਮੇਰਿਗ

en: Lemio
pa: ਲੇਮੀਓ

en: Lemnian
pa: ਲੇਮਨੀਅਨ

en: Lemolang
pa: ਲੇਮੋਲਾਂਗ

en: Lemoro
pa: ਲੇਮੋਰੋ

en: Lenakel
pa: ਲੇਨਾਕੇਲ

en: Lenca
pa: ਲੇਂਸਾ

en: Lendu
pa: ਲੇਂਡੂ

en: Lengilu
pa: ਲੇਂਗਿਲੂ

en: Lengo
pa: ਲੇਂਗੋ

en: Lengola
pa: ਲੇਂਗੋਲਾ

en: Leningitij
pa: ਲੈਨਿਨਗਿਟਿਜ

en: Lenje
pa: ਲੇਂਜੇ

en: Lenkau
pa: ਲੇਂਕਾਓ

en: Lenyima
pa: ਲੇਨਯਿਮਾ

en: Lepcha
pa: ਲੇਪਚਾ

en: Lepki
pa: ਲੇਪਕੀ

en: Lepontic
pa: ਲੇਪੋਂਟਿਕ

en: Lere
pa: ਲੇਰੇ

en: Lese
pa: ਲੇਸੇ

en: Lesing-Gelimi
pa: ਲੇਸਿੰਗ-ਗੇਲਿਮੀ

en: Letemboi
pa: ਲੇਟੇਮਬੋਈ

en: Leti (Cameroon)
pa: ਲੇਟੀ (ਕੈਮੇਰੂਨ)

en: Leti (Indonesia)
pa: ਲੇਟੀ (ਇੰਡੋਨੇਸ਼ੀਆ)

en: Levuka
pa: ਲੇਵੂਕਾ

en: Lewo
pa: ਲੇਵੋ

en: Lewo Eleng
pa: ਲੇਵੋ ਈਲੇਂਗ

en: Lewotobi
pa: ਲੇਵੋਟੋਬੀ

en: Leyigha
pa: ਲੇਯਿਘਾ

en: Lezghian
pa: ਲੇਜ਼ਘੀਆਨ

en: Lhokpu
pa: ਲਹੋਕਪੂ

en: Lhomi
pa: ਲਹੋਮੀ

en: Li'o
pa: ਲਿਓ

en: Liabuku
pa: ਲਿਆਬੂਕੂ

en: Liana-Seti
pa: ਲਿਆਨਾ-ਸੇਟੀ

en: Libido
pa: ਲਿਬਿਡੋ

en: Libinza
pa: ਲਿਬਿਮਜ਼ਾ

en: Liburnian
pa: ਲਿਬੂਰਨੀਅਨ

en: Libyan Sign Language
pa: ਲਿਬਯਾਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Ligbi
pa: ਲਿਗਬੀ

en: Ligenza
pa: ਲਿਜੇਂਜ਼ਾ

en: Ligurian
pa: ਲਿਗੂਰੀਅਨ

en: Ligurian (Ancient)
pa: ਲਿਗੂਰੀਅਨ (ਐਨਸੀਏਂਟ)

en: Lihir
pa: ਲਿਹਿਰ

en: Lijili
pa: ਲਿਜਿਲੀ

en: Lika
pa: ਲਿਕਾ

en: Liki
pa: ਲਿਕੀ

en: Likila
pa: ਲਿਕਲਾ

en: Likuba
pa: ਲਿਕੂਬਾ

en: Likum
pa: ਲਿਕੁਮ

en: Likwala
pa: ਲਿਕਵਾਲਾ

en: Lilau
pa: ਲਿਲਾਊ

en: Lillooet
pa: ਲਿਲੂਈਟ

en: Limassa
pa: ਲਿਮਾਸਾ

en: Limbu
pa: ਲਿੰਬੂ

en: Limbum
pa: ਲਿਮਬੁਮ

en: Limburgan
pa: ਲਿੰਬੂਰਗਾਨ

en: Limi
pa: ਲਿਮੀ

en: Limilngan
pa: ਲਿਮਿਲਨਗਾਨ

en: Lindu
pa: ਲਿੰਡੂ

en: Linear A
pa: ਰੇਖੀ ਏ

en: Lingala
pa: ਲਿੰਗਾਲਾ

en: Lingao
pa: ਲਿੰਗਾਓ

en: Lingarak
pa: ਲਿੰਗਾਰਕ

en: Lingua Franca
pa: ਲਿੰਗੂਆ ਫਰਾਂਕਾ

en: Lingua Franca Nova
pa: ਲਿੰਗੂਆ ਫਰਾਂਸਾ ਨੋਵਾ

en: Lipo
pa: ਲਿਪੋ

en: Lisabata-Nuniali
pa: ਲਿਸਾਬਾਟਾ-ਨੂਨੀਆਲੀ

en: Lisela
pa: ਲੀਸੇਲਾ

en: Lish
pa: ਲਿਸ਼

en: Lishana Deni
pa: ਲਿਸ਼ਾਨਾ ਡੇਨੀ

en: Lishanid Noshan
pa: ਲਿਸ਼ਾਨਿਡ ਨੋਸ਼ਾਨ

en: Lishán Didán
pa: ਲਿਸ਼ਨ ਡਿਡਾਨ

en: Lisu
pa: ਲਿਸੂ

en: Lithuanian
pa: ਲਿਥੂਆਨੀਅਨ

en: Lithuanian Sign Language
pa: ਲਿਥੂਆਨੀਅਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Litzlitz
pa: ਲਿਟਜ਼ਲਿਟਜ਼

en: Liv
pa: ਲਿਵ

en: Livvi
pa: ਲਿਵੀ

en: Lo-Toga
pa: ਲੋ-ਟੋਗਾ

en: Loarki
pa: ਲੋਆਰਕੀ

en: Lobala
pa: ਲੋਬਾਲਾ

en: Lobi
pa: ਲੋਬੀ

en: Lodhi
pa: ਲੋਧੀ

en: Logba
pa: ਲੋਗਬਾ

en: Logo
pa: ਲੋਗੋ

en: Logol
pa: ਲੋਗੋਲ

en: Logooli
pa: ਲੋਗੂਲੀ

en: Logorik
pa: ਲੋਗੋਰਿਕ

en: Lojban
pa: ਲੋਜਬਾਨ

en: Lokaa
pa: ਲੋਕਾ

en: Loko
pa: ਲੋਕੋ

en: Lokoya
pa: ਲੋਕੋਯਾ

en: Lola
pa: ਲੋਲਾ

en: Lolak
pa: ਲੋਲਾਕ

en: Lole
pa: ਲੋਲੇ

en: Lolo
pa: ਲੋਲੋ

en: Loloda
pa: ਲੋਲੋਡਾ

en: Lolopo
pa: ਲੋਲੋਪੋ

en: Loma (Côte d'Ivoire)
pa: ਲੋਮਾ (ਕੇਟੋ ਡਲਵੋਇਰੇ)

en: Loma (Liberia)
pa: ਲੋਮਾ (ਲਿਬੇਰੀਆ)

en: Lomaiviti
pa: ਲੋਮੈਵਿਟੀ

en: Lomavren
pa: ਲੋਮਾਵਰੇਨ

en: Lombard
pa: ਲੌਂਬਾਰਡ

en: Lombi
pa: ਲੋਂਬੀ

en: Lombo
pa: ਲੋਂਬੋ

en: Lomwe
pa: ਲੋਮਵੇ

en: Loncong
pa: ਲੋਨਕੌਂਗ

en: Long Wat
pa: ਲੌਂਗ ਵਾਟ

en: Longgu
pa: ਲਾਂਗੂ

en: Longto
pa: ਲੌਂਗਟੋ

en: Longuda
pa: ਲੌਂਗੁਡਾ

en: Loniu
pa: ਲੋਨੀਊ

en: Lonwolwol
pa: ਲੋਨਵੋਲਵੋਲ

en: Lonzo
pa: ਲੌਂਜ਼ੋ

en: Lopa
pa: ਲੋਪਾ

en: Lopi
pa: ਲੋਪੀ

en: Lopit
pa: ਲੋਪਿਟ

en: Lorang
pa: ਲੋਰਾਂਗ

en: Lorediakarkar
pa: ਲੋਰੇਡਿਆਕਾਰਕਾਰ

en: Lote
pa: ਲੋਟੇ

en: Lotud
pa: ਲੋਟੁਡ

en: Lou
pa: ਲੋਊ

en: Loun
pa: ਲੋਊਨ

en: Loup A
pa: ਲੋਊਪ ਏ

en: Loup B
pa: ਲੋਊਪ ਬੀ

en: Lozi
pa: ਲੋਜ਼ੀ

en: Lua'
pa: ਲੂਆ

en: Luang
pa: ਲੂਆਂਗ

en: Luba-Katanga
pa: ਲੂਬਾ-ਕਾਟਾਂਗਾ

en: Luba-Lulua
pa: ਲੂਬਾ-ਲੂਲੂਆ

en: Lubila
pa: ਲੂਬਿਲਾ

en: Lubu
pa: ਲੂਬੂ

en: Luchazi
pa: ਲੂਚਾਜ਼ੀ

en: Lucumi
pa: ਲੂਕੂਮੀ

en: Ludian
pa: ਲੂਡੀਅਨ

en: Lufu
pa: ਲੂਫੂ

en: Lugbara
pa: ਲੂਗਬਾਰਾ

en: Luguru
pa: ਲੂਗੂਰੂ

en: Luhu
pa: ਲੂਹੂ

en: Lui
pa: ਲੂਈ

en: Luimbi
pa: ਲੂਇਮਬੀ

en: Luiseno
pa: ਲੂਈਸੇਨੋ

en: Lukpa
pa: ਲੁਕਪਾ

en: Lule Sami
pa: ਲੂਲੇ ਸਾਮੀ

en: Lumba-Yakkha
pa: ਲੂੰਬਾ-ਯਾਖਾ

en: Lumbee
pa: ਲੂਮਬੀ

en: Lumbu
pa: ਲੂੰਬੂ

en: Lumun
pa: ਲੂਮੂਨ

en: Luna
pa: ਲੂਨਾ

en: Lunanakha
pa: ਲੂਨਾਨਖਾ

en: Lunda
pa: ਲੂੰਡਾ

en: Lundayeh
pa: ਲੁੰਡਾਯੇਹ

en: Lungga
pa: ਲੂੰਗਾ

en: Luo (Cameroon)
pa: ਲੂਓ (ਕੈਮਰੂਨ)

en: Luo (Kenya and Tanzania)
pa: ਲੂਓ (ਕੀਨੀਆ ਅਤੇ ਤਨਜ਼ਾਨੀਆ)

en: Luri
pa: ਲੂਰੀ

en: Lusengo
pa: ਲੂਸੇਂਗੋ

en: Lushai
pa: ਲੂਸ਼ਾਈ

en: Lusi
pa: ਲੂਸੀ

en: Lusitanian
pa: ਲੂਸੀਟਾਨੀਅਨ

en: Lutos
pa: ਲੂਟੋਸ

en: Luvale
pa: ਲੂਵਾਲੇ

en: Luwati
pa: ਲੂਵਟੀ

en: Luwo
pa: ਲੂਵੋ

en: Luxembourgish
pa: ਲਗਜ਼ਮਬਰਗਗਿਸ਼

en: Luyana
pa: ਲੂਯਾਨਾ

en: Luyia
pa: ਲੂਯੀਆ

en: Lwalu
pa: ਲਵਾਲੂ

en: Lycian
pa: ਲਯਸੀਅਨ

en: Lydian
pa: ਲਯਡੀਅਨ

en: Lyngngam
pa: ਲਯਨਗਨਗਾਮ

en: Lyons Sign Language
pa: ਲਯੋਨਸ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Lyélé
pa: ਲਯੇਲੇ

en: Láadan
pa: ਲਾਡਾਨ

en: Lü
pa: ਲੂ

en: Ma (Democratic Republic of Congo)
pa: ਮਾ (ਡੋਮੈਕਰੇਟਿਕ ਰੀਪਬਲਿਕ ਆਫ ਕੌਂਗੋ)

en: Ma (Papua New Guinea)
pa: ਮਾ (ਪਾਪੂਆ ਨਿਊ ਗੂਇਨੀਆ)

en: Ma'anyan
pa: ਮਾਨਯਾਨ

en: Ma'ya
pa: ਮਾਯਾ

en: Maa
pa: ਮਾ

en: Maay
pa: ਮਾਯ

en: Maba (Chad)
pa: ਮਾਬਾ (ਚਾਡ)

en: Maba (Indonesia)
pa: ਮਾਬਾ (ਇੰਡੋਨੇਸ਼ੀਆ)

en: Mabaale
pa: ਮਾਬਾਲੇ

en: Mabaan
pa: ਮਾਬਾਨ

en: Mabire
pa: ਮਾਬਿਰੇ

en: Maca
pa: ਮੈਕਾ

en: Macaguaje
pa: ਮੈਕਾਗੂਆਜੇ

en: Macaguán
pa: ਮੈਕਾਗੂਆਨ

en: Macanese
pa: ਮੈਕੇਨੀਸ

en: Macedonian
pa: ਮੈਕੇਡੋਨੀਅਨ

en: Machame
pa: ਮਚਾਮੇ

en: Machiguenga
pa: ਮੈਚਿਗੂਏਂਗਾ

en: Machinere
pa: ਮਾਚੀਨੇਰੇ

en: Machinga
pa: ਮਾਚਿੰਗਾ

en: Maco
pa: ਮੈਕੋ

en: Macuna
pa: ਮਾਕੂਨਾ

en: Macushi
pa: ਮਾਕੂਸ਼ੀ

en: Mada (Cameroon)
pa: ਮਾਡਾ (ਕੈਮਰੂਨ)

en: Mada (Nigeria)
pa: ਮਾਡਾ (ਨਾਈਜੀਰੀਆਂ)

en: Madagascar Sign Language
pa: ਮਾਡਾਗਾਸਕਰ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Madak
pa: ਮਾਡਾਕ

en: Maden
pa: ਮਾਡੇਨ

en: Madi
pa: ਮਾਡੀ

en: Madngele
pa: ਮਾਡਨਗੇਲੇ

en: Madurese
pa: ਮਾਡੂਰੀਸ

en: Mae
pa: ਮਾਏ

en: Maek
pa: ਮਾਏਕ

en: Mafa
pa: ਮਾਫਾ

en: Mafea
pa: ਮਾਫੀਆ

en: Magahi
pa: ਮਾਗਾਹੀ

en: Magoma
pa: ਮਗੋਮਾ

en: Magori
pa: ਮਾਗੋਰੀ

en: Mahali
pa: ਮਾਹਾਲੀ

en: Mahican
pa: ਮਾਹੀਕਨ

en: Mahongwe
pa: ਮਾਹੋਂਗਵੇ

en: Mahou
pa: ਮਾਹੋਊ

en: Mai Brat
pa: ਮਏ ਬਰਾਟ

en: Maia
pa: ਮਾਈਆ

en: Maiadomu
pa: ਮਾਈਆਡੋਮੂ

en: Maiani
pa: ਮੈਆਨੀ

en: Maii
pa: ਮਾਈ

en: Mailu
pa: ਮੈਲੂ

en: Maindo
pa: ਮੈਂਡੋ

en: Mainfränkisch
pa: ਮੇਨਫਰੈਂਕਿਸਚ

en: Mainstream Kenyah
pa: ਮੇਨਸਟਰੀਮ ਕੇਨਯਾਹ

en: Mairasi
pa: ਮੈਰਾਸੀ

en: Maisin
pa: ਮੈਸਿਨ

en: Maithili
pa: ਮੈਥਿਲੀ

en: Maiwa (Indonesia)
pa: ਮੈਵਾ (ਇੰਡੋਨੇਸ਼ੀਆ)

en: Maiwa (Papua New Guinea)
pa: ਮਾਈਵਾ (ਪਾਪੂਆ ਨਿਊ ਗੂਇਨੀਆ)

en: Maiwala
pa: ਮੈਵਾਲਾ

en: Majang
pa: ਮਾਜਾਂਗ

en: Majera
pa: ਮਾਜੇਰਾ

en: Majhi
pa: ਮਾਝੀ

en: Majhwar
pa: ਮਾਝਵਾਰ

en: Mak (China)
pa: ਮਾਕ (ਚੀਨ)

en: Mak (Nigeria)
pa: ਮਾਕ (ਨਾਈਜੀਰੀਆ)

en: Makaa
pa: ਮਾਕਾ

en: Makah
pa: ਮਾਕਾਹ

en: Makasae
pa: ਮਾਕਾਸਾਏ

en: Makasar
pa: ਮਾਕਾਸਰ

en: Makayam
pa: ਮਕਯਾਮ

en: Makhuwa
pa: ਮਾਖੂਵਾ

en: Makhuwa-Marrevone
pa: ਮਾਖੂਵਾ-ਮਾਰੇਵੋਨ

en: Makhuwa-Meetto
pa: ਮਾਖੂਵਾ-ਮੀਟੋ

en: Makhuwa-Moniga
pa: ਮਾਖੂਵਾ-ਮੋਨੀਗਾ

en: Makhuwa-Saka
pa: ਸਾਖੂਵਾ-ਸਾਕਾ

en: Makhuwa-Shirima
pa: ਮਾਖੂਵਾ-ਸ਼ਿਰਿਮਾ

en: Maklew
pa: ਮਾਕਲੇਵ

en: Makolkol
pa: ਮਾਕੋਲਕੋਲ

en: Makonde
pa: ਮਾਕੋਂਡੇ

en: Maku'a
pa: ਮਾਕੂਆ

en: Makuráp
pa: ਮਾਕੂਰਾਪ

en: Makwe
pa: ਮਾਕਵੇ

en: Mal
pa: ਮਾਲ

en: Mal Paharia
pa: ਮਾਲ ਪਾਹੀਰੀਆ

en: Mala (Nigeria)
pa: ਮਾਲਾ (ਨਾਈਜੀਰੀਆ)

en: Mala (Papua New Guinea)
pa: ਮਾਲਾ (ਪਾਪੂਆ ਨਿਊ ਗੂਇਨੀਆ)

en: Malagasy
pa: ਮਾਲਾਗਸੇ

en: Malalamai
pa: ਮਾਲਾਲਾਮਾਈ

en: Malango
pa: ਮਾਲਾਂਗੋ

en: Malankuravan
pa: ਮਾਲਾਨਕੂਰਾਵਨ

en: Malapandaram
pa: ਮਾਲਾਪਾਨਡਾਰਾਮ

en: Malaryan
pa: ਮਾਲਾਰਯਾਨ

en: Malas
pa: ਮਾਲਾਸ

en: Malasar
pa: ਮਾਲਾਸਾਰ

en: Malavedan
pa: ਮਾਲਾਵੇਡਾਨ

en: Malay (individual language)
pa: ਮੈਲੇਯ (ਨਿੱਜੀ ਭਾਸ਼ਾ)

en: Malay (macrolanguage)
pa: ਮੈਲੇਯ (ਮੈਕਰੋਲੈਂਗੂਏਜ)

en: Malayalam
pa: ਮਲਿਆਲੀ

en: Malaynon
pa: ਮਾਲੇਯਨੋਨ

en: Malayo
pa: ਮੈਲੇਯੋ

en: Malaysian Sign Language
pa: ਮਲੇਸ਼ੀਅਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Male (Ethiopia)
pa: ਮੇਲ (ਇਥੋਪੀਆ)

en: Male (Papua New Guinea)
pa: ਮਾਲੇ (ਪਾਪੂਆ ਨਿਊ ਗੂਇਨੀਆ)

en: Malecite-Passamaquoddy
pa: ਮਾਨੇਸਾਈਟ-ਪਾਸਾਮਾਕੂਓਡੇਯ

en: Maleng
pa: ਮਾਲੇਂਗ

en: Maleu-Kilenge
pa: ਮਾਲੇਊ-ਕਿਲੇਂਜ

en: Malfaxal
pa: ਮਾਲਫੈਕਸਲ

en: Malgana
pa: ਮਾਲਗਾਨਾ

en: Malgbe
pa: ਮਾਲਗਬੇ

en: Mali
pa: ਮਾਲੀ

en: Malila
pa: ਮਾਲਿਲਾ

en: Malimba
pa: ਮਾਲਿੰਬਾ

en: Malimpung
pa: ਮਾਲਿਮਪੰਗ

en: Malo
pa: ਮਾਲੋ

en: Malol
pa: ਮਾਲੋਲ

en: Maltese
pa: ਮਾਲਟੀਸ

en: Maltese Sign Language
pa: ਮਾਲਟੀਸ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Malua Bay
pa: ਮਾਲੂਆ ਬੇ

en: Malvi
pa: ਮਾਲਵੀ

en: Maléku Jaíka
pa: ਮਾਲੇਕੂ ਜੈਕਾ

en: Mam
pa: ਮੈਮ

en: Mamaa
pa: ਮਾਮਾ

en: Mamaindé
pa: ਮਾਮਾਇੰਡੇ

en: Mamanwa
pa: ਮਾਮਾਨਵਾ

en: Mamasa
pa: ਮਾਮਾਸਾ

en: Mambai
pa: ਮਾਮਬਾਈ

en: Mamboru
pa: ਮੈਮਬੋਰੂ

en: Mambwe-Lungu
pa: ਮਾਮਬਵੇ-ਲੂੰਗੂ

en: Mampruli
pa: ਮਾਮਪਰੂਲੀ

en: Mamuju
pa: ਮਾਮੂਜੂ

en: Mamulique
pa: ਮਾਮੁਲੀਕ

en: Mamusi
pa: ਮਾਮੂਸੀ

en: Mamvu
pa: ਮਾਮਵੂ

en: Man Met
pa: ਮੈਨ ਮੇਟ

en: Manam
pa: ਮਾਨਮ

en: Manambu
pa: ਮਾਨਾਮਬੂ

en: Manangba
pa: ਮਾਨਾਂਗਬਾ

en: Manangkari
pa: ਮਾਨਾਂਗਕਾਰੀ

en: Manchu
pa: ਮਾਨਚੂ

en: Manda (Australia)
pa: ਮਾਂਡਾ (ਆਸਟਰੇਲੀਆ)

en: Manda (India)
pa: ਮਾਂਡਾ (ਭਾਰਤ)

en: Manda (Tanzania)
pa: ਮਾਂਡਾ (ਤਨਜ਼ਾਨੀਆਂ)

en: Mandahuaca
pa: ਮਾਂਡਾਹੂਆਕਾ

en: Mandaic
pa: ਮੈਂਡਾਇਕ

en: Mandan
pa: ਮਾਨਡਾਨ

en: Mandandanyi
pa: ਮਾਨਡਾਨਡਾਨਯੀ

en: Mandar
pa: ਮਾਂਡਾਰ

en: Mandara
pa: ਮਾਨਡਾਰਾ

en: Mandari
pa: ਮੰਡਾਰੀ

en: Mandeali
pa: ਮੈਨਡੀਆਲੀ

en: Mander
pa: ਮਾਂਡੇਰ

en: Mandingo
pa: ਮੈਨਡੀਂਗੋ

en: Mandinka
pa: ਮੰਡਿਨਕਾ

en: Mandjak
pa: ਮੈਂਡਜਾਕ

en: Mandobo Atas
pa: ਮੰਡੋਬੋ ਅਟਾਸ

en: Mandobo Bawah
pa: ਮਾਨਡੋਬੋ ਬਾਵਹਾ

en: Manem
pa: ਮਾਨੇਮ

en: Mang
pa: ਮਾਂਗ

en: Mangala
pa: ਮੰਗਾਲਾ

en: Mangarayi
pa: ਮੈਨਗਾਰਾਈ

en: Mangareva
pa: ਮਾਂਗਾਰੇਵਾ

en: Mangas
pa: ਮਾਨਗਾਸ

en: Mangayat
pa: ਮੈਂਗਾਯਾਟ

en: Mangbetu
pa: ਮੈਂਗਬੇਟੂ

en: Mangbutu
pa: ਮੈਂਗਬੂਟੂ

en: Mangerr
pa: ਮੈਨਗੇਰ

en: Manggarai
pa: ਮਾਂਗਾਰਾਈ

en: Mango
pa: ਮੈਂਗੋ

en: Mangole
pa: ਮੰਗੋਲੇ

en: Mangseng
pa: ਮਾਂਗਸੇਂਗ

en: Manikion
pa: ਮਾਨਿਕੀਓਨ

en: Manipa
pa: ਮਾਨੀਪਾ

en: Manipuri
pa: ਮਨੀਪੁਰੀ

en: Mankanya
pa: ਮਾਨਕਾਨਯਾ

en: Manna-Dora
pa: ਮਾਨਾ-ਡੋਰਾ

en: Mannan
pa: ਮਾਨਾਨ

en: Manombai
pa: ਮੋਨਾਮਬਾਈ

en: Mansaka
pa: ਮਾਲਾਸਕਾ

en: Mansi
pa: ਮਾਨਸੀ

en: Mansoanka
pa: ਮੈਨਸੋਆਂਕਾ

en: Manta
pa: ਮਾਂਟਾ

en: Mantsi
pa: ਮਾਨਟਸੀ

en: Manx
pa: ਮੈਂਕਸ

en: Manya
pa: ਮਾਨਯਾ

en: Manyawa
pa: ਮਾਨਯਾਵਾ

en: Manyika
pa: ਮੈਨਯਿਕਾ

en: Manza
pa: ਮਾਨਜ਼ਾ

en: Maonan
pa: ਮਾਓਨਾਨ

en: Maori
pa: ਮਾਓਰੀ

en: Mape
pa: ਮੈਪੇ

en: Mapena
pa: ਮਾਪੇਨਾ

en: Mapia
pa: ਮਾਪੀਆ

en: Mapidian
pa: ਮਾਪੀਡੀਆਨ

en: Mapoyo
pa: ਮਾਪੋਯੋ

en: Mapudungun
pa: ਮਾਪੋਡੂਗੁਨ

en: Mapun
pa: ਮਾਪੂਨ

en: Maquiritari
pa: ਮੈਕੁਇਰਿਟਾਰੀ

en: Mara
pa: ਮਾਰਾ

en: Marachi
pa: ਮਾਰਾਚੀ

en: Maraghei
pa: ਮਾਰਾਘੇਈ

en: Maragus
pa: ਮਾਪਾਗੂਸ

en: Marama
pa: ਮਾਰਮਾ

en: Maramba
pa: ਮਾਰਾਂਬਾ

en: Maranao
pa: ਮੈਰਾਨਾਓ

en: Maranunggu
pa: ਮਾਰਾਨੂੰਗੂ

en: Mararit
pa: ਮਾਰਾਰਿਟ

en: Marathi
pa: ਮਰਾਠੀ

en: Marau
pa: ਮਾਰਾਊ

en: Marba
pa: ਮਾਰਬਾ

en: Maremgi
pa: ਮਾਰੇਮਗੀ

en: Marenje
pa: ਮਾਰੇਂਜੇ

en: Marfa
pa: ਮਾਰਫਾ

en: Margany
pa: ਮਾਰਗਾਨੀ

en: Marghi Central
pa: ਮਾਰਘੀ ਸੈਂਟਰਲ

en: Marghi South
pa: ਮਾਰਘੀ ਉੱਤਰ

en: Margu
pa: ਮਾਰਗੂ

en: Mari (East Sepik Province)
pa: ਮਾਰੀ (ਪੂਰਬ ਸੇਪਿਕ ਸੂਬਾ)

en: Mari (Madang Province)
pa: ਮਾਰੀ (ਮਾਡਾਂਗ ਸੂਬਾ)

en: Mari (Russia)
pa: ਮੈਰੀ (ਰੂਸ)

en: Maria (India)
pa: ਮਾਰੀਆ (ਭਾਰਤ)

en: Maria (Papua New Guinea)
pa: ਮਾਰੀਆ (ਪਾਪੂਆ ਨਿਊ ਗੂਇਨੀਆ)

en: Maricopa
pa: ਮੈਰੀਕੋਪਾ

en: Maridan
pa: ਮਾਰੀਡਾਨ

en: Maridjabin
pa: ਮਾਰਿਡਜਾਬਿਨ

en: Marik
pa: ਮਾਰਿਕ

en: Marimanindji
pa: ਮਾਰੀਮਾਨਿਨਡਜੀ

en: Marind
pa: ਮਾਰਿੰਡ

en: Maring
pa: ਮਾਰਿੰਗ

en: Maringarr
pa: ਮਾਰਿਨਗਾਰ

en: Marino
pa: ਮੈਰੀਨੋ

en: Mariri
pa: ਮਾਰਿਰੀ

en: Marithiel
pa: ਮੈਰੂਥੀਏਲ

en: Maritime Sign Language
pa: ਮੈਰੀਟਾਈਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Maritsauá
pa: ਮੈਰਿਟਸਾਊਆ

en: Mariyedi
pa: ਮਾਰਿਯੇਡੀ

en: Marka
pa: ਮਾਰਕਾ

en: Markweeta
pa: ਮਾਰਕਵੀਟਾ

en: Marovo
pa: ਮਾਰੋਵੋ

en: Marriammu
pa: ਮਾਰੀਆਮੂ

en: Marrucinian
pa: ਮਾਰੂਸੀਨੀਅਨ

en: Marshallese
pa: ਮਾਰਸ਼ਾਲੀ

en: Marsian
pa: ਮਾਰਸੀਅਨ

en: Martha's Vineyard Sign Language
pa: ਮਾਰਥਾ ਦੀ ਵਿਨੇਯਾਰਡ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Marti Ke
pa: ਮਾਰਟੀ ਕੇ

en: Martu Wangka
pa: ਮਾਰਟੂ ਵਾਂਗਲਾ

en: Martuyhunira
pa: ਮਾਰਟੂਯਹੂਨਿਰਾ

en: Maru
pa: ਮਾਰੂ

en: Marwari
pa: ਮਾਰਵਾੜੀ

en: Marwari (India)
pa: ਮਾਰਵਾੜੀ (ਭਾਰਤ)

en: Marwari (Pakistan)
pa: ਮਾਰਵਾੜੀ (ਪਾਕਿਸਤਾਨ)

en: Marúbo
pa: ਮਾਰੂਬੋ

en: Masaaba
pa: ਮਾਸਾਬਾ

en: Masai
pa: ਮਾਸਾਈ

en: Masalit
pa: ਮਾਸਾਲਿਟ

en: Masana
pa: ਮਸਾਨਾ

en: Masbatenyo
pa: ਮਾਸਬਾਟੇਨਯੋ

en: Mashco Piro
pa: ਮਾਸ਼ਕੋ ਪੀਰੋ

en: Mashi (Nigeria)
pa: ਮਾਸ਼ੀ (ਨਾਈਜੀਰੀਆ)

en: Mashi (Zambia)
pa: ਮਾਸ਼ੀ (ਜ਼ਾਂਬੀਆ)

en: Masimasi
pa: ਮਾਸੀਮਾਸੀ

en: Masiwang
pa: ਮਾਸੀਵਾਂਗ

en: Maskelynes
pa: ਮਾਸਕੇਲਯਨੀਸ

en: Maslam
pa: ਮਾਸਲਾਮ

en: Masmaje
pa: ਮਾਸਮਾਜੇ

en: Massalat
pa: ਮਾਸਾਲਟ

en: Massep
pa: ਮਾਸੇਪ

en: Matagalpa
pa: ਮੈਟਾਗਾਲਪਾ

en: Matal
pa: ਮੈਟਾਲ

en: Matbat
pa: ਮਾਟਬਾਟ

en: Matengo
pa: ਮਾਟੇਂਗੋ

en: Matepi
pa: ਮਾਟੇਪੀ

en: Matipuhy
pa: ਮਾਟੀਪੂਹੇ

en: Mato
pa: ਮਾਟੋ

en: Mator
pa: ਮੈਟੋਰ

en: Matsés
pa: ਮੈਟਸੇਸ

en: Mattole
pa: ਮਾਟੋਲੇ

en: Matukar
pa: ਮਾਟੂਕਾਰ

en: Matumbi
pa: ਮਾਟੂੰਬੀ

en: Matís
pa: ਮੈਟਿਸ

en: Maung
pa: ਮਾਊਂਗ

en: Mauwake
pa: ਮਾਊਵਾਕੇ

en: Mawa (Chad)
pa: ਮਾਵਾ (ਚਾਡ)

en: Mawa (Nigeria)
pa: ਮਾਵਾ (ਨਾਈਜੀਰੀਆ)

en: Mawak
pa: ਮਾਵਾਕ

en: Mawan
pa: ਮਾਵਾਨ

en: Mawayana
pa: ਮਾਵਾਯਾਨਾ

en: Mawchi
pa: ਮਾਵਚੀ

en: Mawes
pa: ਮਾਵੇਸ

en: Maxakalí
pa: ਮੈਕਸਾਕਾਲੀ

en: Mayaguduna
pa: ਮਾਯਾਗੂਡੂਨਾ

en: Mayeka
pa: ਮਾਯੇਕਾ

en: Mayo
pa: ਮੇਯੋ

en: Mayogo
pa: ਮਾਯੋਗੋ

en: Mazagway
pa: ਮਾਜ਼ਾਗਵੇ

en: Mazanderani
pa: ਮਾਜ਼ਾਨਡੇਰਾਨੀ

en: Mba
pa: ਮਬਾ

en: Mbala
pa: ਮਬਾਲਾ

en: Mbalanhu
pa: ਮਬਾਲਾਨਹੂ

en: Mbandja
pa: ਮਬਾਨਡਜਾ

en: Mbangala
pa: ਮਬਾਂਗਲਾ

en: Mbangi
pa: ਮਬਾਂਗੀ

en: Mbangwe
pa: ਮਬਾਂਗਵੇ

en: Mbara (Australia)
pa: ਮਬਾਰਾ (ਆਸਟਰੇਲੀਆ)

en: Mbara (Chad)
pa: ਮਬਾਰਾ (ਚਾਡ)

en: Mbariman-Gudhinma
pa: ਮਬਾਰੀਮਾਨ-ਗੂਧਿਨਮਾ

en: Mbati
pa: ਮਬਾਟੀ

en: Mbato
pa: ਮਬਾਟੋ

en: Mbe
pa: ਮਬੇ

en: Mbelime
pa: ਮਬੇਲਾਈਮ

en: Mbere
pa: ਮਬੇਰੇ

en: Mbesa
pa: ਮਬੇਸਾ

en: Mbo (Cameroon)
pa: ਮਬੋ (ਕੈਮਰੂਨ)

en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
pa: ਮਬੋ (ਡੈਮੋਕਰੇਟਕ ਰੀਪਬਲਿਕ ਆਫ ਕੌਂਗੋ)

en: Mboi
pa: ਮਬੋਈ

en: Mboko
pa: ਮਬੋਕੋ

en: Mbole
pa: ਮਬੋਲੇ

en: Mbonga
pa: ਮਬੌਂਗਾ

en: Mbongno
pa: ਮਬੋਨਗਨੋ

en: Mbosi
pa: ਮਬੋਸੀ

en: Mbowe
pa: ਮਬੋਵੇ

en: Mbre
pa: ਮਬਰੇ

en: Mbugu
pa: ਮਬੂਗੂ

en: Mbugwe
pa: ਮਬੂਗਵੇ

en: Mbuko
pa: ਮਬੂਕੋ

en: Mbukushu
pa: ਮਬੂਕੂਸ਼ੂ

en: Mbula
pa: ਮਬੂਲਾ

en: Mbula-Bwazza
pa: ਮਬੂਲਾ-ਬਵਾਜ਼ਾ

en: Mbule
pa: ਮਬੂਲੇ

en: Mbulungish
pa: ਮਬੂਲੂੰਗਿਸ਼

en: Mbum
pa: ਮਬੁਮ

en: Mbunda
pa: ਮਬੂੰਡਾ

en: Mbunga
pa: ਮਬੂੰਗਾ

en: Mburku
pa: ਮਬੁਰਕੂ

en: Mbwela
pa: ਮਬਵੇਲਾ

en: Me'en
pa: ਮੀਨ

en: Medebur
pa: ਮੇਡੇਬੂਰ

en: Media Lengua
pa: ਮੀਡੀਆ ਲੈਂਗੂਆ

en: Mediak
pa: ਮੀਡੀਆਕ

en: Median
pa: ਮੀਡੀਅਨ

en: Medumba
pa: ਮੇਡੂੰਬਾ

en: Mefele
pa: ਮੇਫੇਲੇ

en: Megam
pa: ਮੇਗਮ

en: Mehek
pa: ਮੈਹੇਕ

en: Mehináku
pa: ਮੇਹਿਨਾਕੂ

en: Mehri
pa: ਮੇਹਰੀ

en: Mekeo
pa: ਮੇਕੀਓ

en: Mekmek
pa: ਮੇਕਮੇਕ

en: Mekwei
pa: ਮੇਕਵੇਈ

en: Mele-Fila
pa: ਮੇਲੇ-ਫੀਲਾ

en: Melo
pa: ਮੇਲੋ

en: Melpa
pa: ਮੇਲਪਾ

en: Memoni
pa: ਮੇਮੋਨੀ

en: Mendankwe-Nkwen
pa: ਮੈਨਡਾਂਕਵੇ-ਨਕਵੇਨ

en: Mende (Papua New Guinea)
pa: ਮੇਂਡਾ (ਪਾਪੂਆ ਨਿਊ ਗੂਇਨੀਆ)

en: Mende (Sierra Leone)
pa: ਮੇਂਡੇ (ਸਾਈਰਾ ਲੀਓਨੇ)

en: Mengaka
pa: ਮੇਂਗਾਕਾ

en: Mengen
pa: ਮੇਨਗੇਨ

en: Mengisa
pa: ਮੇਨਗਿਸਾ

en: Menka
pa: ਮੇਨਕਾ

en: Menominee
pa: ਮੇਨੋਮਿਨੀ

en: Mentawai
pa: ਮੈਂਟਾਵਾਈ

en: Menya
pa: ਮੀਨਯਾ

en: Meoswar
pa: ਮੀਓਸਵਾਰ

en: Mer
pa: ਮੇਰ

en: Meramera
pa: ਮੇਰਾਮੇਰਾ

en: Merei
pa: ਮੇਰੇਈ

en: Merey
pa: ਮੇਰੇਯ

en: Meriam
pa: ਮੇਰੀਅਮ

en: Merlav
pa: ਮੇਰਲਾਵ

en: Meroitic
pa: ਮੇਰੋਇਟਿਕ

en: Meru
pa: ਮੇਰੂ

en: Merwari
pa: ਮੇਰਵਾਰੀ

en: Mesaka
pa: ਮੇਸਾਕਾ

en: Mese
pa: ਮੈਸੇ

en: Meskwaki
pa: ਮੇਸਕਵਾਕੀ

en: Mesme
pa: ਮੇਸਮੇ

en: Mesmes
pa: ਮੇਸਮੇਸ

en: Mesqan
pa: ਮੇਸਪਾਨ

en: Messapic
pa: ਮੈਸਾਪਿਕ

en: Meta'
pa: ਮੈਟਾ

en: Mewari
pa: ਮੇਵਾਰੀ

en: Mewati
pa: ਮੇਵਾਟੀ

en: Mexican Sign Language
pa: ਮੈਕਸੀਕਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Meyah
pa: ਮੇਯਾਹ

en: Mfinu
pa: ਮਫਿਨੂ

en: Mfumte
pa: ਮਫੂਮਟੇ

en: Mi'kmaq
pa: ਮਿਕਮਾਕ

en: Miami
pa: ਮਿਆਮੀ

en: Mian
pa: ਮਿਆਨ

en: Miani
pa: ਮਿਆਨੀ

en: Michif
pa: ਮਿਚੀਫ

en: Michigamea
pa: ਮਿਚੀਗਾਮੀਆ

en: Midob
pa: ਮਿਡੋਬ

en: Migaama
pa: ਮਿਗਾਮਾ

en: Migabac
pa: ਮਿਗਾਬਾਕ

en: Mikasuki
pa: ਮਿਕਾਸੂਕੀ

en: Mili
pa: ਮਿਲੀ

en: Miltu
pa: ਮਿਲਟੂ

en: Miluk
pa: ਮਿਲੁਕ

en: Milyan
pa: ਮਿਲਯਾਨ

en: Mina (Cameroon)
pa: ਮੀਨਾ (ਕੈਮੇਰੂਨ)

en: Mina (India)
pa: ਮੀਨਾ (ਭਾਰਤ)

en: Minaean
pa: ਮਿਨਾਈਨ

en: Minangkabau
pa: ਮਿਨਾਂਗਕਾਬਾਊ

en: Minanibai
pa: ਮਿਨਾਨੀਬਾਈ

en: Minaveha
pa: ਮਿਨਾਵੇਹਾ

en: Mindiri
pa: ਮਿਨਡਿਰੀ

en: Mingang Doso
pa: ਮਿਨਗੈਂਗ ਡੋਸੋ

en: Mingrelian
pa: ਮਿੰਗਰੇਲੀਅਨ

en: Minidien
pa: ਮਿਨੀਡੀਅਨ

en: Minoan
pa: ਮਿਨੋਆਨ

en: Minokok
pa: ਮਿਨੋਕੋਕ

en: Minriq
pa: ਮਿਨਰਿਕ

en: Mintil
pa: ਮਿਨਟਿਲ

en: Miqie
pa: ਮਿਕਿਈ

en: Mirandese
pa: ਮਿਰਾਨਡੇਸੇ

en: Mirgan
pa: ਮਿਰਾਗਨ

en: Miriti
pa: ਮਿਰਿਟੀ

en: Miriwung
pa: ਮਿਰਿਵੁੰਗ

en: Miship
pa: ਮਿਸ਼ਿਪ

en: Mittu
pa: ਮਿਟੂ

en: Mituku
pa: ਮਿਟੂਕੂ

en: Miu
pa: ਮਿਊ

en: Miwa
pa: ਮਿਵਾ

en: Miya
pa: ਮਿਯਾ

en: Miyako
pa: ਮਿਯਾਕੋ

en: Miyobe
pa: ਮਿਯੋਬੇ

en: Mlabri
pa: ਮਲਾਬਰੀ

en: Mlahsö
pa: ਮਲਾਹਸੋ

en: Mlap
pa: ਮਲਾਪ

en: Mlomp
pa: ਮਲੋਂਪ

en: Mmaala
pa: ਮਮਾਲਾ

en: Mmen
pa: ਮਮੇੱਨ

en: Mo'da
pa: ਮੋਡਾ

en: Moabite
pa: ਮੋਆਬਾਈਟ

en: Moba
pa: ਮੋਬਾ

en: Mobilian
pa: ਮੋਬਿਲੀਅਨ

en: Mochi
pa: ਮੋਚੀ

en: Mochica
pa: ਮੋਚਿਕਾ

en: Mocho
pa: ਮੋਚੋ

en: Mocoví
pa: ਮੋਕੋਵੀ

en: Modang
pa: ਮੋਡਾਂਗ

en: Modole
pa: ਮੋਡੋਲੇ

en: Moere
pa: ਮੋਏਰੇ

en: Mofu-Gudur
pa: ਮੋਫੂ-ਗੂਡੂਰ

en: Mogholi
pa: ਮੋਘੋਲੀ

en: Mogum
pa: ਮੋਗੁਮ

en: Mohave
pa: ਮੋਹਾਵੇ

en: Mohawk
pa: ਮੋਹਾਵਕ

en: Moi (Congo)
pa: ਮੋਈ (ਕੌਂਗੋ)

en: Moi (Indonesia)
pa: ਮੋਈ (ਇੰਡੋਨੇਸ਼ੀਆ)

en: Moikodi
pa: ਮੋਇਕੋਡੀ

en: Moingi
pa: ਮੋਇਗੀ

en: Moji
pa: ਮੋਜੀ

en: Mok
pa: ਮੋਕ

en: Moken
pa: ਮੋਕੇਨ

en: Mokerang
pa: ਮੋਕੇਰੈਂਗ

en: Mokilese
pa: ਮੋਕਿਲੀਸ

en: Moklen
pa: ਮੋਕਲੇਨ

en: Mokole
pa: ਮੋਕੋਲੇ

en: Mokpwe
pa: ਮੋਕਪਵੇ

en: Moksela
pa: ਮੋਕਸੇਲਾ

en: Moksha
pa: ਮੋਕਸ਼ਾ

en: Molale
pa: ਮੋਲਾਲੇ

en: Molbog
pa: ਮੋਲਬੋਗ

en: Moldova Sign Language
pa: ਮੋਲਡੋਵਾ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Molengue
pa: ਮੋਲੇਂਗ

en: Molima
pa: ਮੋਲਿਮਾ

en: Molo
pa: ਮੋਲੋ

en: Molof
pa: ਮੋਲੋਫ

en: Moloko
pa: ਮੋਲੋਕੋ

en: Mom Jango
pa: ਜਾਂਗੋ

en: Moma
pa: ਮੋਮਾ

en: Momare
pa: ਮੋਮਾਰੇ

en: Mombum
pa: ਮੌਮਬੂਮ

en: Momina
pa: ਮੋਮੀਨਾ

en: Momuna
pa: ਮੋਮੂਨਾ

en: Mon
pa: ਮੋਨ

en: Monastic Sign Language
pa: ਮੋਨਾਸਟਿਕ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Mondropolon
pa: ਮੋਨਡਰੋਪੋਲਨ

en: Mondé
pa: ਮੋਨਡੇ

en: Mongo
pa: ਮੌਂਗੋ

en: Mongol
pa: ਮੰਗੋਲ

en: Mongolian
pa: ਮੰਗੋਲੀਅਨ

en: Mongolian Sign Language
pa: ਮੰਗੋਲੀਅਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Mongondow
pa: ਮੋਨਗੋਨਡੋਵ

en: Moni
pa: ਮੋਨੀ

en: Mono (Cameroon)
pa: ਮੋਨੋ (ਕੈਮਰੂਨ)

en: Mono (Democratic Republic of Congo)
pa: ਮੋਨੋ (ਡੈਮੋਕਰੇਟਿਕ ਰੀਪਬਲਿਕ ਆਫ ਕੌਂਗੋ)

en: Mono (Solomon Islands)
pa: ਮੋਨੋ (ਸੋਲੋਮੋਨ ਆਈਸਲੈਂਡ)

en: Mono (USA)
pa: ਮੋਨੋ (USA)

en: Monom
pa: ਮੋਨੋਮ

en: Montagnais
pa: ਮੋਨਟਾਗਨਾਇਸ

en: Montol
pa: ਮੋਨਟੋਲ

en: Monumbo
pa: ਮੋਨੂੰਬੋ

en: Monzombo
pa: ਮੋਨਜ਼ੋਮਬੋ

en: Moo
pa: ਮੂ

en: Mopán Maya
pa: ਮੋਪਾਨ ਮਾਯਾ

en: Mor (Bomberai Peninsula)
pa: ਮੋਰ (ਬੋਮਬੇਰਾਈ ਪੇਨਿਨਸੂਲਾ)

en: Mor (Mor Islands)
pa: ਮੋਰ (ਮੋਰ ਆਈਸਲੈਂਡ)

en: Moraid
pa: ਮੋਰੇਡ

en: Morawa
pa: ਮੋਰਾਵਾ

en: Morerebi
pa: ਮੋਰੇਰੇਬੀ

en: Moresada
pa: ਮੋਰੇਸਾਡਾ

en: Mori Atas
pa: ਮੋਰੀ ਅਟਾਸ

en: Mori Bawah
pa: ਮੋਰੀ; ਬਾਵਾਹ

en: Morigi
pa: ਮੋਰਿਗੀ

en: Morisyen
pa: ਮੋਰਿਸਯੇਨ

en: Moro
pa: ਮੋਰੋ

en: Moroccan Sign Language
pa: ਮੋਰੋਕਾਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Morokodo
pa: ਮੋਰੋਕੋਡੋ

en: Morom
pa: ਮੋਰੋਮ

en: Moronene
pa: ਮੋਰੋਨੇਨੇ

en: Morori
pa: ਮੋਰੋਰੀ

en: Morouas
pa: ਮੋਰੋਊਆਸ

en: Mortlockese
pa: ਮੋਰਟਲੋਕੇਸੇ

en: Moru
pa: ਮੋਰੂ

en: Mosimo
pa: ਮੋਸਿਮੋ

en: Mosiro
pa: ਮੋਸਿਰੋ

en: Moskona
pa: ਮੋਸਕੋਨਾ

en: Mossi
pa: ਮੋਸੀ

en: Mota
pa: ਮੋਟਾ

en: Motlav
pa: ਮੋਟਲਾਵ

en: Motu
pa: ਮੋਟੂ

en: Mouk-Aria
pa: ਮੋਊਕ-ਅਰੀਆ

en: Movima
pa: ਮੂਵਿਮਾ

en: Mozambican Sign Language
pa: ਮੋਜ਼ਾਂਬੀਕਾਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Mozarabic
pa: ਮੋਜ਼ਾਰਾਬਿਕ

en: Mpade
pa: ਮਪਾਡੇ

en: Mpi
pa: ਮਪੀ

en: Mpiemo
pa: ਮਪੀਮੋ

en: Mpoto
pa: ਮਪੋਟੋ

en: Mpotovoro
pa: ਮਪੋਟੋਵੋਰੋ

en: Mpuono
pa: ਮਪੂਓਨੋ

en: Mpur
pa: ਮਪੁਰ

en: Mru
pa: ਮਰੂ

en: Mser
pa: ਮਸੇਰ

en: Mualang
pa: ਮੂਆਲਾਂਗ

en: Mubami
pa: ਮੂਬਾਮੀ

en: Mubi
pa: ਮੂਬੀ

en: Muda
pa: ਮੂਡਾ

en: Muduga
pa: ਮੂਡੂਗਾ

en: Mufian
pa: ਮੁਫੇਨ

en: Mugom
pa: ਮੂਗੋਮ

en: Muinane
pa: ਮੂਇਨਾਮੇ

en: Mukha-Dora
pa: ਮੂਖਾ-ਡੋਰਾ

en: Mukulu
pa: ਮੁਕੂਲੂ

en: Mulaha
pa: ਮੂਲਾਹਾ

en: Mulam
pa: ਮੂਲਾਮ

en: Mullukmulluk
pa: ਮੂਲੂਕਮੂਲੂਕ

en: Multiple languages
pa: ਮਲਟੀਪਲ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

en: Muluridyi
pa: ਮੂਲੂਰਿਡਯੀ

en: Mum
pa: ਮੰਮ

en: Mumuye
pa: ਮੂਮੂਯੇ

en: Muna
pa: ਮੂਨਾ

en: Munda
pa: ਮੂੰਡਾ

en: Mundabli
pa: ਮੁੰਡਾਬਲੀ

en: Mundang
pa: ਮੂੰਡਾਂਗ

en: Mundani
pa: ਮੁੰਡਾਨੀ

en: Mundari
pa: ਮੂੰਡਾਰੀ

en: Mundat
pa: ਮੁੰਡਾਟ

en: Mundurukú
pa: ਮੂੰਡੂਰੂਕੂ

en: Mungaka
pa: ਮੂੰਗਾਕਾ

en: Munggui
pa: ਮੂੰਗੂਈ

en: Mungkip
pa: ਮੂੰਗਕਿਪ

en: Muniche
pa: ਮੂਨਿਚੇ

en: Munit
pa: ਮੂਨਿਟ

en: Munji
pa: ਮੁੰਜੀ

en: Munsee
pa: ਮੂਨਸੀ

en: Muong
pa: ਮੂਓਂਗ

en: Muratayak
pa: ਮੁਰਾਟਯਾਕ

en: Murik (Malaysia)
pa: ਮੂਰਿਕ (ਮਲੇਸ਼ੀਆ)

en: Murik (Papua New Guinea)
pa: ਮੂਰਿਕ (ਪਾਪੂਆ ਨਿਊ ਗੂਇਨੀਆ)

en: Murkim
pa: ਮੁਰਕਿਮ

en: Murle
pa: ਮੂਰਲੇ

en: Murrinh-Patha
pa: ਮੂਰਿਨਹ-ਪਾਥਾ

en: Mursi
pa: ਮੂਰਸੀ

en: Murupi
pa: ਮੂਰੂਪੀ

en: Muruwari
pa: ਮੂਰੂਵਾਰੀ

en: Musak
pa: ਮੂਸਾਕ

en: Musar
pa: ਮੂਸਾਰ

en: Musasa
pa: ਮੂਸਾਸਾ

en: Musey
pa: ਮੂਸੇਯ

en: Musgu
pa: ਮੂਸਗੂ

en: Mushungulu
pa: ਮੂਸ਼ੂੰਗੂਲੂ

en: Musi
pa: ਮੂਸੀ

en: Muskum
pa: ਮੂਸਕੂਮ

en: Musom
pa: ਮੂਸੋਮ

en: Mussau-Emira
pa: ਮੀਸਾਓ-ਈਮੀਰਾ

en: Muthuvan
pa: ਮੂਥੂਵਾਨ

en: Mutu
pa: ਮੂਟੂ

en: Muya
pa: ਮੂਯਾ

en: Muyang
pa: ਮੂਯਾਂਗ

en: Muyuw
pa: ਮੂਯੂਵ

en: Muzi
pa: ਮੂਜ਼ੀ

en: Mvanip
pa: ਮਵਾਨਿਪ

en: Mvuba
pa: ਮਵੂਬਾ

en: Mwaghavul
pa: ਸਵਾਘਾਵੂਲ

en: Mwan
pa: ਮਵਾਨ

en: Mwani
pa: ਮਵਾਨੀ

en: Mwatebu
pa: ਮਵਾਟੇਬੂ

en: Mwera (Chimwera)
pa: ਮਵੇਰਾ (ਚਿਮਵੇਰਾ)

en: Mwera (Nyasa)
pa: ਮਵੇਰਾ (ਨਯਾਸਾ)

en: Mwimbi-Muthambi
pa: ਮਵਿੰਬੀ-ਮੂਥਾਂਬੀ

en: Myene
pa: ਮਯੇਨੇ

en: Mysian
pa: ਮਯਸਿਆਨ

en: Mághdì
pa: ਮਾਘਡੀ

en: Mískito
pa: ਮਿਸਕੀਟੋ

en: Mócheno
pa: ਮੋਚੇਨੋ

en: Mündü
pa: ਮੂੰਡੂ

en: N'Ko
pa: ਨਕੋ

en: Na
pa: ਨਾ

en: Naasioi
pa: ਮਾਸੀਓਈ

en: Naba
pa: ਨਾਬਾ

en: Nabak
pa: ਨਾਬਾਕ

en: Nabi
pa: ਨਾਬੀ

en: Nachering
pa: ਨਾਚੇਰਿੰਗ

en: Nadruvian
pa: ਨਾਡਰੂਵੀਅਨ

en: Nadëb
pa: ਨਾਡੇਬ

en: Nafaanra
pa: ਨਾਫਾਨਰਾ

en: Nafi
pa: ਨਾਫੀ

en: Nafri
pa: ਨਾਫਰੀ

en: Nafusi
pa: ਨਾਫੁਸੀ

en: Naga Pidgin
pa: ਮਾਗਾ ਪਿਡਗਿਨ

en: Nagarchal
pa: ਨਾਗਾਰਚਾਲ

en: Nage
pa: ਨਾਗੇ

en: Nagumi
pa: ਨਾਗੂਮੀ

en: Nahali
pa: ਨਾਹਾਲੀ

en: Nahari
pa: ਨਹਾਰੀ

en: Nai
pa: ਨਈ

en: Naka'ela
pa: ਨਾਕਾਏਲਾ

en: Nakai
pa: ਨਾਕਾਈ

en: Nakanai
pa: ਨਾਕਾਨਾਈ

en: Nakara
pa: ਨਾਕਾਰ

en: Nake
pa: ਨੇਕ

en: Naki
pa: ਨਾਕੀ

en: Nakwi
pa: ਨਾਕਵੀ

en: Nalca
pa: ਨਾਲਕਾ

en: Nali
pa: ਨਾਲੀ

en: Nalik
pa: ਨਾਲਿਕ

en: Nalu
pa: ਨਾਲੂ

en: Nalögo
pa: ਨਾਲੋਗੋ

en: Nama (Papua New Guinea)
pa: ਨਾਮਾ (ਪਾਪੂਆ ਨਿਊ ਗੂਇਨੀਆ)

en: Namakura
pa: ਨਾਮਾਕੂਰਾ

en: Namat
pa: ਨਾਮਾਟ

en: Nambo
pa: ਨਾਂਬੋ

en: Nambya
pa: ਨਾਮਬਯਾ

en: Namia
pa: ਨਾਮੀਆ

en: Namiae
pa: ਨਾਮੀਆਈ

en: Namibian Sign Language
pa: ਨਾਮਿਬੀਅਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Namla
pa: ਨਾਮਲਾ

en: Namo
pa: ਨਾਮੋ

en: Namonuito
pa: ਨਾਮੋਨੂਇਟੋ

en: Namosi-Naitasiri-Serua
pa: ਨਾਮੋਸੀ-ਨਾਇਟਾਸਿਰੀ-ਸੇਰੂਆ

en: Namuyi
pa: ਨਾਮੂਯੀ

en: Nanai
pa: ਨਾਨਈ

en: Nancere
pa: ਨਾਂਸੇਰੇ

en: Nande
pa: ਨਾਂਡੇ

en: Nandi
pa: ਨਾਂਡੀ

en: Nankina
pa: ਨਾਨਕਿਨਾ

en: Nanti
pa: ਨਾਂਟੀ

en: Nanticoke
pa: ਨਾਨਟੀਕੋਕ

en: Nanubae
pa: ਨਾਨੂਬਾਈ

en: Napu
pa: ਨਾਪੂ

en: Nar Phu
pa: ਨਾਰ ਫੂ

en: Nara
pa: ਨਾਰਾ

en: Narak
pa: ਨਾਰਾਕ

en: Narango
pa: ਨਾਰੈਂਗੋ

en: Narau
pa: ਨਾਰਾਊ

en: Narim
pa: ਨਾਰਿਮ

en: Naro
pa: ਨਾਰੋ

en: Narom
pa: ਨਾਰੋਮ

en: Narrinyeri
pa: ਨਾਰਿਨਯੇਰੀ

en: Narua
pa: ਨਾਕਸੀ

en: Narungga
pa: ਨਾਰੂੰਗਾ

en: Nasal
pa: ਨਾਸਾਲ

en: Nasarian
pa: ਨਾਸਾਰੀਅਨ

en: Naskapi
pa: ਨਾਸਕਾਪੀ

en: Natanzi
pa: ਨਾਟਾਂਜ਼ੀ

en: Natchez
pa: ਨਾਟਚੇਜ਼

en: Nateni
pa: ਨਾਟੇਨੀ

en: Nathembo
pa: ਨਾਥੇਮਬੋ

en: Natioro
pa: ਨਾਟੀਓਰੋ

en: Natügu
pa: ਨਾਟੂਗੂ

en: Nauete
pa: ਨਾਊਏਟੇ

en: Nauna
pa: ਨਾਊਨਾ

en: Nauru
pa: ਮਾਊਰੂ

en: Navajo
pa: ਨਾਵਾਜੋ

en: Navut
pa: ਨਾਵੂਟ

en: Nawaru
pa: ਨਾਵਾਰੂ

en: Nawathinehena
pa: ਨਾਵਾਥਿਨੇਹੇਨਾ

en: Nawdm
pa: ਨਾਵਡਮ

en: Nawuri
pa: ਨਾਵੂਰੀ

en: Nayi
pa: ਨਾਯੀ

en: Nayini
pa: ਨਾਯਿਨੀ

en: Ncane
pa: ਨਕਾਨੇ

en: Nchumbulu
pa: ਨਚੂਮਬੂਲੂ

en: Nda'nda'
pa: ਨਡਾ ਨਡਾ

en: Ndai
pa: ਨਡਾਈ

en: Ndaka
pa: ਨਡਾਕਾ

en: Ndaktup
pa: ਨਡਾਕਟੂਪ

en: Ndali
pa: ਨਡਾਲੀ

en: Ndam
pa: ਨਡਾਮ

en: Ndamba
pa: ਨਡਾਂਬਾ

en: Ndasa
pa: ਨਡਾਸਾ

en: Ndau
pa: ਨਡਾਓ

en: Nde-Gbite
pa: ਨਡੇ-ਗਬਾਈਟ

en: Nde-Nsele-Nta
pa: ਨਡੇ-ਨਸੇਲੇ-ਨਟਾ

en: Ndemli
pa: ਨਡੇਮਲੀ

en: Ndendeule
pa: ਨਡੇਂਡੇਊਲੇ

en: Ndengereko
pa: ਨਡੇਂਗੇਰੇਕੋ

en: Nding
pa: ਨਡਿੰਗ

en: Ndo
pa: ਨਡੋ

en: Ndobo
pa: ਨਡੋਬੋ

en: Ndoe
pa: ਨਡੋਏ

en: Ndogo
pa: ਨਡੋਗੋ

en: Ndolo
pa: ਨਡੋਲੋ

en: Ndom
pa: ਨਡੋਮ

en: Ndombe
pa: ਨਡੋਂਬੇ

en: Ndonde Hamba
pa: ਨਡੋਂਡੇ ਹਾਂਬਾ

en: Ndonga
pa: ਨਡੋਂਗਾ

en: Ndoola
pa: ਨਡੂਲਾ

en: Nduga
pa: ਨਡੂੰਗਾ

en: Ndumu
pa: ਨਡੂਮੂ

en: Ndunda
pa: ਨਡੂੰਡਾ

en: Ndunga
pa: ਨਡੂਂਗਾ

en: Ndut
pa: ਨਡੂਟ

en: Ndyuka-Trio Pidgin
pa: ਨਡਯੂਕਾ-ਟਰਿਓ ਪਿਡਗਿਨ

en: Neapolitan
pa: ਨੀਪੋਲੀਟਾਨ

en: Nedebang
pa: ਨੇਡੇਬਾਂਗ

en: Nefamese
pa: ਨੇਫਾਮੀਸ

en: Negerhollands
pa: ਨੀਜੜੋਲੈਂਡਸ

en: Negeri Sembilan Malay
pa: ਮੇਗੇਰੀ ਸੇਮਬਿਲਾਨ ਮੈਲੇਯ

en: Negidal
pa: ਨੇਗਿਡਾਲ

en: Nehan
pa: ਨੇਹਾਨ

en: Nekgini
pa: ਨੇਕਗਿਨੀ

en: Neko
pa: ਨੇਕੋ

en: Neku
pa: ਨੇਕੂ

en: Neme
pa: ਨੇਮੇ

en: Nemi
pa: ਨੇਮੀ

en: Nen
pa: ਨੇਨ

en: Nend
pa: ਨੇਂਡ

en: Nenets
pa: ਨੇਨੇਟਸ

en: Nengone
pa: ਨੇਂਗੋਨੇ

en: Nepalese Sign Language
pa: ਨੇਪਾਲੀ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Nete
pa: ਨੇਟੇ

en: New Zealand Sign Language
pa: ਨਿਊ ਜ਼ੀਲੈਂਡ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Neyo
pa: ਨੇਯੋ

en: Nez Perce
pa: ਨੇਜ਼ ਪੇਰਸ

en: Ngaanyatjarra
pa: ਨਗਾਨਯਾਟਜਾਰਾ

en: Ngad'a
pa: ਨਗਾਡਾ

en: Ngadjunmaya
pa: ਨਗਾਡਜੂਨਮਾਯਾ

en: Ngaing
pa: ਨਗਾਇੰਗ

en: Ngaju
pa: ਨਗਾਜੂ

en: Ngala
pa: ਨਗਾਲਾ

en: Ngalakan
pa: ਨਗਾਲਾਕਨ

en: Ngalum
pa: ਨਗਾਲੂਮ

en: Ngam
pa: ਨਗਾਮ

en: Ngamambo
pa: ਨਗਾਮਾਮਬੋ

en: Ngambay
pa: ਨਗਾਮਬੇਯ

en: Ngamini
pa: ਨਗਾਮਿਨੀ

en: Ngamo
pa: ਨਗਾਮੋ

en: Nganasan
pa: ਨਗਾਨਾਸਨ

en: Ngandi
pa: ਨਗਾਂਡੀ

en: Ngando (Central African Republic)
pa: ਨਗਾਂਡੋ (ਸੈਂਟਰਲ ਅਫਰੀਕਨ ਰੀਪਬਲਿਕ)

en: Ngando (Democratic Republic of Congo)
pa: ਨਗਾਂਡੋ (ਡੌਮੋਕਰੇਟਿਕ ਪਬਲਿਕ ਆਫ ਕੌਂਗੋ)

en: Ngandyera
pa: ਨਗਾਂਡਯੇਰਾ

en: Ngangam
pa: ਨਗਾਨਗਾਨ

en: Nganyaywana
pa: ਨਯਾਨਯਾਏਵਾਨਾ

en: Ngarinman
pa: ਨਗਾਰਿਨਮੈਨ

en: Ngarinyin
pa: ਨਗਾਰਿਨਯਿਨ

en: Ngarla
pa: ਨਗਾਰਲਾ

en: Ngarluma
pa: ਨਗਾਰਲੂਮਾ

en: Ngas
pa: ਨਗਾਸ

en: Ngasa
pa: ਨਗਾਸਾ

en: Ngatik Men's Creole
pa: ਨਗਾਟਿਕ ਮੇੱਨਸ ਕਰੀਓਲ

en: Ngawun
pa: ਨਗਾਵੂਨ

en: Ngbaka
pa: ਨਗਬਾਕਾ

en: Ngbaka Ma'bo
pa: ਨਗਬਾਕਾ ਮਾਬੋ

en: Ngbaka Manza
pa: ਨਗਬਾਕਾ ਮਾਂਜ਼ਾ

en: Ngbee
pa: ਨਗਬੀ

en: Ngbinda
pa: ਨਗਬਿੰਡਾ

en: Ngbundu
pa: ਨਗਬੁੰਡੂ

en: Ngelima
pa: ਨਜੇਲਿਮਾ

en: Ngemba
pa: ਨਗੇਂਬਾ

en: Ngeq
pa: ਨਗੇਕ

en: Ngete
pa: ਨਗੇਟੇ

en: Nggem
pa: ਨਗੇਮ

en: Nggwahyi
pa: ਨਗਵਾਹਯੀ

en: Ngie
pa: ਨਗੀਈ

en: Ngiemboon
pa: ਨਗੀਮਬੂਨ

en: Ngile
pa: ਨਗਿਲੇ

en: Ngindo
pa: ਨਗਿੰਡੋ

en: Ngiti
pa: ਨਗਿਟੀ

en: Ngizim
pa: ਨਗਿਜ਼ਿਮ

en: Ngom
pa: ਨਗੋਮ

en: Ngomba
pa: ਨਗੋਂਬਾ

en: Ngombale
pa: ਨਗੋਮਬਲੇ

en: Ngombe (Central African Republic)
pa: ਨਗੋਮਬੇ (ਸੈਂਟਰਲ ਅਫਰੀਕਨ ਰੀਪਬਲਿਕ)

en: Ngombe (Democratic Republic of Congo)
pa: ਨਗੋਂਬੇ (ਡੈਮੋਕਰੇਟਿਕ ਰੀਪਬਲਿਕ ਆਫ ਕੌਂਗੋ)

en: Ngongo
pa: ਨਗੌਂਗੋ

en: Ngoni
pa: ਨਗੋਨੀ

en: Ngoshie
pa: ਨਗੋਸ਼ੀ

en: Ngul
pa: ਨਗੁਲ

en: Ngulu
pa: ਨਗੂਲੂ

en: Nguluwan
pa: ਨਗੂਲੂਵਾਨ

en: Ngumbi
pa: ਨਗੂੰਬੀ

en: Ngundi
pa: ਨਗੂੰਡੂ

en: Ngungwel
pa: ਨਗੁੰਗਵੇਲ

en: Ngurimi
pa: ਨਗੂਰਿਮੀ

en: Ngurmbur
pa: ਨਗੂਰਮਬੂਰ

en: Nguôn
pa: ਨਗੂਓਨ

en: Ngwaba
pa: ਨਗਵਾਬਾ

en: Ngwe
pa: ਨਗਵੇ

en: Ngwo
pa: ਨਗਵੋ

en: Ngäbere
pa: ਨਗਾਬੇਰੇ

en: Nhanda
pa: ਨਹਾਂਡਾ

en: Nhengatu
pa: ਨਹੇਨਗਾਟੂ

en: Nhuwala
pa: ਨਹੂਵਾਲਾ

en: Nias
pa: ਨਿਆਸ

en: Nicaraguan Sign Language
pa: ਨਿਕਾਰਾਗੂਆਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Niellim
pa: ਨਾਏਲਿਮ

en: Nigerian Sign Language
pa: ਨਾਈਜੀਰੀਅਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Nihali
pa: ਨਿਹਾਲੀ

en: Nii
pa: ਨੀ

en: Niksek
pa: ਨਿਕਸੇਕ

en: Nila
pa: ਨੀਲਾ

en: Nilamba
pa: ਨਿਲਾਂਬਾ

en: Nimadi
pa: ਨਿਮਾਡੀ

en: Nimanbur
pa: ਨਿਮਾਨਬੂਰ

en: Nimbari
pa: ਨਿਮਬਾਰੀ

en: Nimboran
pa: ਨਿਮਬੋਰਾਨ

en: Nimi
pa: ਨਿਮੀ

en: Nimo
pa: ਨਿਮੋ

en: Nimoa
pa: ਨਿਮੋਆ

en: Ninam
pa: ਨਿਨੀਮ

en: Nindi
pa: ਨਿੰਡੀ

en: Ningera
pa: ਨਿਨਗੇਰਾ

en: Ninggerum
pa: ਨਿੰਗੇਰੂਮ

en: Ningil
pa: ਨਿੰਗਿਲ

en: Ningye
pa: ਨਿਨਗਯੇ

en: Ninzo
pa: ਨਿਨਜ਼ੋ

en: Nipsan
pa: ਨਿਪਸਾਨ

en: Nisa
pa: ਨਿਸਾ

en: Nisenan
pa: ਨਿਸੇਨਾਨ

en: Nisga'a
pa: ਨਿਸਾਗਾ

en: Nisi (China)
pa: ਨਿਸੀ (ਚਾਈਨਾ)

en: Niuafo'ou
pa: ਨਿਊਆਫੋ ਓਓ

en: Niuatoputapu
pa: ਨਿਊਆਟੋਪੂਟਾਪੂ

en: Niuean
pa: ਨਿਊਈਨ

en: Nivaclé
pa: ਨਿਵਾਸਲ

en: Njalgulgule
pa: ਨਜਾਲਗੂਲਗੂਲੇ

en: Njebi
pa: ਨਜੇਬੀ

en: Njen
pa: ਨਜੇਨ

en: Njerep
pa: ਨਜੇਰੇਪ

en: Njyem
pa: ਨਜਯੇਮ

en: Nkangala
pa: ਨਕਾਂਗਾਲਾ

en: Nkari
pa: ਨਕਾਰੀ

en: Nkem-Nkum
pa: ਨਕੇਮ-ਨਕੁਮ

en: Nkhumbi
pa: ਨਖੂੰਬੀ

en: Nkongho
pa: ਨਕੋਂਘੋ

en: Nkonya
pa: ਨਕੋਨਯਾ

en: Nkoroo
pa: ਨਕੋਰੂ

en: Nkoya
pa: ਨਕੋਯਾ

en: Nkukoli
pa: ਨਕੂਕੋਲੀ

en: Nkutu
pa: ਨਕੂਟੂ

en: Nnam
pa: ਨਨਾਮ

en: No linguistic content
pa: ਕੋਈ ਭਾਸ਼ਾਈ  ਸਮੱਗਰੀ ਨਹੀਂ

en: Nobiin
pa: ਨੋਬਿਨ

en: Nobonob
pa: ਨੋਬੋਨੋਬ

en: Nocamán
pa: ਨੋਕਾਮੈਨ

en: Nogai
pa: ਨੋਗਾਈ

en: Noiri
pa: ਨੋਇਰੀ

en: Nokuku
pa: ਨੋਕੂਕੂ

en: Nomaande
pa: ਨੋਮਾਂਡੇ

en: Nomane
pa: ਨੋਮਾਨੇ

en: Nomatsiguenga
pa: ਨੋਮਾਟਸਿਗੂਏਨਗਾ

en: Nomu
pa: ਨੋਮੂ

en: Nooksack
pa: ਨੂਕਸੈਕ

en: Noon
pa: ਨੂਨ

en: Noone
pa: ਨੂਨੇ

en: Noric
pa: ਨੋਰਿਕ

en: Norn
pa: ਨੋਰਨ

en: Norra
pa: ਨੋਰਾ

en: Norwegian
pa: ਨਾਰਵੇਜੀਅਨ

en: Norwegian Bokmål
pa: ਨਾਰਵੇਜੀਅਨ ਬੋਕਮਾਲ

en: Norwegian Nynorsk
pa: ਨਾਰਵੇਜੀਅਨ ਨਯਨੋਰਸਕ

en: Norwegian Sign Language
pa: ਨਾਰਵੇਜੀਅਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Notre
pa: ਨੋਟਰੇ

en: Notsi
pa: ਨੋਟਸੀ

en: Nottoway
pa: ਨੋਟੋਵੇਯ

en: Nottoway-Meherrin
pa: ਨੋਟੋਵੇ-ਮੇਹੇਰਿਨ

en: Novial
pa: ਨੋਵੀਅਲ

en: Noy
pa: ਨੋਆਏ

en: Nsenga
pa: ਨਸੇਂਗਾ

en: Nshi
pa: ਨਸ਼ੀ

en: Nsongo
pa: ਨਸੌਂਗੋ

en: Ntcham
pa: ਨਟਚਾਮ

en: Ntomba
pa: ਨਟੋਂਬਾ

en: Nubaca
pa: ਨੂਬਾਕਾ

en: Nubi
pa: ਨੂਬੀ

en: Nubri
pa: ਨੂਬਰੀ

en: Nuer
pa: ਨੂਏਰ

en: Nugunu (Australia)
pa: ਨੂਗੁਨੂ (ਆਸਟਰੇਲੀਆ)

en: Nugunu (Cameroon)
pa: ਨੂਗੂਮੂ (ਕੈਮਰੂਨ)

en: Nuk
pa: ਨੂਕ

en: Nukak Makú
pa: ਮੂਕਾਕ ਮਾਕੂ

en: Nukna
pa: ਨੂਕਨਾ

en: Nukuini
pa: ਨੂਕੂਇਨੀ

en: Nukumanu
pa: ਨੂਕੂਮਾਨੂ

en: Nukuoro
pa: ਨੂਕੂਓਰੋ

en: Nukuria
pa: ਨੂਕੂਰੀਆ

en: Numana-Nunku-Gbantu-Numbu
pa: ਨੂਮਾਨਾ-ਨੂੰਕੂ-ਗਬਾਂਟੂ-ਨੂੰਬਾ

en: Numanggang
pa: ਨੂਮਾਂਗੈਂਗ

en: Numbami
pa: ਨੁੰਬਾਮੀ

en: Nume
pa: ਨੂਮੇ

en: Numidian
pa: ਨੂਮਿਡੀਅਨ

en: Nung (Viet Nam)
pa: ਨੰਗ (ਵੀਅਤ ਨਾਮ)

en: Nungali
pa: ਨੂੰਗਾਲੀ

en: Nunggubuyu
pa: ਨੂੰਗੂਬੂਯੂ

en: Nungu
pa: ਨੂੰਗੂ

en: Nupbikha
pa: ਨੂਪਬਿਖਾ

en: Nupe-Nupe-Tako
pa: ਨੂਪੇ-ਨੂਪੇ-ਟਾਕੋ

en: Nusa Laut
pa: ਨੂਸਾ ਲਾਊਟ

en: Nusu
pa: ਨੂਸੂ

en: Nyabwa
pa: ਨਯਾਬਵਾ

en: Nyaheun
pa: ਨਯਾਹੇਊਮ

en: Nyahkur
pa: ਨਯਾਹਕੁਰ

en: Nyakyusa-Ngonde
pa: ਨਯਾਕਯੂਸਾ-ਨਗੋਂਡੇ

en: Nyali
pa: ਨਯਾਲੀ

en: Nyam
pa: ਨਯਾਮ

en: Nyamal
pa: ਨਯਾਮਾਲ

en: Nyambo
pa: ਨਯਾਮਬੋ

en: Nyamusa-Molo
pa: ਨਯਾਮੂਸਾ-ਮੋਲੋ

en: Nyamwanga
pa: ਨਯਾਮਵਾਂਗਾ

en: Nyamwezi
pa: ਨਯਾਮਵੇਜ਼ੀ

en: Nyaneka
pa: ਨਯਾਨੇਕਾ

en: Nyang'i
pa: ਨਯਾਂਗੀ

en: Nyanga-li
pa: ਨਯਾਞਗਾ-ਲੀ

en: Nyangatom
pa: ਨਯਾਨਗਾਟੋਮ

en: Nyangbo
pa: ਨਯਾਂਗਬੋ

en: Nyangga
pa: ਨਯਾਂਗਾ

en: Nyangumarta
pa: ਨਯਾਨਗੂਮਾਰਟਾ

en: Nyanja
pa: ਨਾਯਾਂਜਾ

en: Nyankole
pa: ਨਯਾਨਕੋਲੇ

en: Nyaturu
pa: ਨਯਾਟੂਰੂ

en: Nyaw
pa: ਨਯਾਵ

en: Nyawaygi
pa: ਨਯਾਵਾਯਗੀ

en: Nyemba
pa: ਨਯੇਮਬਾ

en: Nyengo
pa: ਨਯੇਂਗੋ

en: Nyenkha
pa: ਨਯੇਂਖਾ

en: Nyeu
pa: ਨਯੇਊ

en: Nyigina
pa: ਨਯਿਗਿਨਾ

en: Nyiha (Malawi)
pa: ਨਯ੍ਹਾ (ਮਾਲਵੀ)

en: Nyiha (Tanzania)
pa: ਨਯੀਹਾ (ਤਨਜ਼ਾਨੀਆ)

en: Nyika (Malawi and Zambia)
pa: ਨਯਿਕਾ (ਮਾਲਵੀ ਅਤੇ ਜ਼ਾਂਬੀਆ)

en: Nyika (Tanzania)
pa: ਨਯਿਕਾ (ਤਨਜ਼ਾਨੀਆ)

en: Nyindrou
pa: ਨਯੀਨਡਰੋਊ

en: Nyindu
pa: ਨਯਿਨਡੂ

en: Nyole
pa: ਨਯੋਲੇ

en: Nyong
pa: ਨਯੋਂਗ

en: Nyore
pa: ਨਯੋਰੇ

en: Nyoro
pa: ਨਯੋਰੋ

en: Nyulnyul
pa: ਨਯੂਨਯੂਲ

en: Nyunga
pa: ਨਯੁੰਗਾ

en: Nyungwe
pa: ਨਯੂੰਗਵੇ

en: Nyâlayu
pa: ਨਯਾਲਾਯੂ

en: Nzakambay
pa: ਨਜ਼ਾਕਾਮਬੇਯ

en: Nzakara
pa: ਨਜ਼ਾਕਾਰਾ

en: Nzanyi
pa: ਨਜ਼ਾਨਯੀ

en: Nzima
pa: ਨਜ਼ਿਮਾ

en: Ná-Meo
pa: ਨਾ-ਮੇਓ

en: O'chi'chi'
pa: ਓਚਿਚੀ

en: O'du
pa: ਓਡੂ

en: Obanliku
pa: ਓਬਾਨਲੀਕੂ

en: Obispeño
pa: ਓਬੀਸਪੇਨੋ

en: Oblo
pa: ਓਬਲੋ

en: Obokuitai
pa: ਅਬੋਕੂਇਟਾਈ

en: Obolo
pa: ਉਬੋਲੋ

en: Obulom
pa: ਓਬੂਲੋਮ

en: Ocaina
pa: ਓਕੈਨਾ

en: Occitan (post 1500)
pa: ਓਸੀਟਨ (1500 ਤੋਂ ਬਾਅਦ)

en: Od
pa: ਓਡ

en: Odiai
pa: ਉਡੀਆਈ

en: Odoodee
pa: ਓਡੂਡੀ

en: Odual
pa: ਓਡੂਅਲ

en: Odut
pa: ਓਡੂਟ

en: Ofayé
pa: ਓਫਾਯੇ

en: Ofo
pa: ਓਫੋ

en: Ogbah
pa: ਓਜਬਾਹ

en: Ogbia
pa: ਓਜਬੀਆ

en: Ogbogolo
pa: ਓਗਬੋਗੋਲੋ

en: Ogbronuagum
pa: ਓਗਬਰੋਨੂਆਗੂਮ

en: Ogea
pa: ਓਗੇਆ

en: Oirata
pa: ਓਈਰਾਟਾ

en: Ojibwa
pa: ਓਜੀਬਵਾ

en: Okanagan
pa: ਓਕਾਨਾਗਾਨ

en: Oki-No-Erabu
pa: ਓਕੀ-ਨੋ-ਈਰਾਬੂ

en: Okiek
pa: ਓਕੀਏਕ

en: Oko-Eni-Osayen
pa: ਓਕੋ-ਏਨੀ-ਓਸਾਯੇਨ

en: Oko-Juwoi
pa: ਓਕੋ-ਜੂਵੋਈ

en: Okobo
pa: ਓਕੋਬੋ

en: Okodia
pa: ਓਕਡੀਆ

en: Okolod
pa: ਓਕਲੋਡ

en: Okpamheri
pa: ਓਕਪਾਮਹੇਰੀ

en: Okpe (Northwestern Edo)
pa: ਓਕਪੇ (ਉੱਤਰ-ਪੱਛਮੀ ਈਡੋ)

en: Okpe (Southwestern Edo)
pa: ਓਕਪੇ (ਦੱਖਣ-ਪੱਛਮੀ ਈਡੋ)

en: Oksapmin
pa: ਓਕਸਾਪਮਿਨ

en: Oku
pa: ਓਕੂ

en: Olekha
pa: ਓਲੇਖਾ

en: Olo
pa: ਓਲੋ

en: Oloma
pa: ਓਲੋਮਾ

en: Olrat
pa: ਓਲਰਾਟ

en: Olu'bo
pa: ਓਲੂਬੋ

en: Olulumo-Ikom
pa: ਉਲੂਲੂਮੋ-ਇਕੋਮ

en: Omagua
pa: ਓਮਾਗੂਆ

en: Omaha-Ponca
pa: ਓਮਾਹਾ-ਪੋਂਕਾ

en: Ombamba
pa: ਓਮਬਾਂਬਾ

en: Ombo
pa: ਓਮਬੋ

en: Omi
pa: ਓਮੀ

en: Omok
pa: ਓਮੋਕ

en: Omotik
pa: ਓਮੋਟਿਕ

en: Omurano
pa: ਓਮੂਰਾਨੋ

en: Ona
pa: ਓਨਾ

en: Oneida
pa: ਓਨੀਡਾ

en: Ong
pa: ਓਂਗ

en: Onin
pa: ਓਨਿਨ

en: Onin Based Pidgin
pa: ਓਨਿਨ ਅਧਾਰਿਤ ਪਿਡਗਿਨ

en: Onjob
pa: ਓਨਜੌਬ

en: Ono
pa: ਓਨੋ

en: Onobasulu
pa: ਓਨੋਬਾਸੂਲੂ

en: Onondaga
pa: ਓਨੋਨਡਾਗਾ

en: Ontenu
pa: ਓਨਟੇਨੂ

en: Ontong Java
pa: ਓਨਟੌਂਗ ਜਾਵਾ

en: Oorlams
pa: ਊਰਲਾਮਸ

en: Opao
pa: ਓਪਾਓ

en: Opata
pa: ਓਪਾਟਾ

en: Opuuo
pa: ਓਪੂਓ

en: Orang Kanaq
pa: ਓਰਾਂਗ ਕਨਾਕ

en: Orang Seletar
pa: ਓਰੈਂਗ ਸੇਲੇਟਰ

en: Orejón
pa: ਓਰੇਜੋਨ

en: Oring
pa: ਓਰਿੰਗ

en: Orma
pa: ਓਰਮਾ

en: Ormu
pa: ਓਰਮੂ

en: Ormuri
pa: ਓਰਮੂਰੀ

en: Oro
pa: ਓਰੋ

en: Oro Win
pa: ਓਰੋ ਵਿਨ

en: Oroch
pa: ਓਰੋਚ

en: Oroha
pa: ਓਰੋਹਾ

en: Orok
pa: ਓਰੋਕੇ

en: Orokaiva
pa: ਓਰੋਕੈਵਾ

en: Oroko
pa: ਓਰੋਕੋ

en: Orokolo
pa: ਓਰੋਕੋਲੋ

en: Oromo
pa: ਓਰੋਮੋ

en: Oroqen
pa: ਓਰੋਕੇਨ

en: Orowe
pa: ਓਰੋਵੇ

en: Oruma
pa: ਓਰੂਮਾ

en: Orya
pa: ਉਰਯਾ

en: Osage
pa: ਓਸਾਗੇ

en: Osatu
pa: ਓਸਾਟੂ

en: Oscan
pa: ਓਸਕਾਨ

en: Osing
pa: ਓਸਿੰਗ

en: Ososo
pa: ਓਸੋਸੋ

en: Ossetian
pa: ਓਸੇਟੀਅਨ

en: Ot Danum
pa: ਓਟ ਡੇਨੂਮ

en: Otank
pa: ਓਟੈਂਕ

en: Oti
pa: ਓਟੀ

en: Otoro
pa: ਓਟੋਰੋ

en: Ottawa
pa: ਓਟਾਵਾ

en: Otuho
pa: ਓਟੂਹੋ

en: Otuke
pa: ਓਟੂਕੇ

en: Ouma
pa: ਓਊਮਾ

en: Owa
pa: ਓਵਾ

en: Owenia
pa: ਓਵੇਨੀਆ

en: Owiniga
pa: ਓਵਿਨਿਗਾ

en: Oy
pa: ਓਯੇ

en: Oya'oya
pa: ਓਯਾ ਓਯਾ

en: Oyda
pa: ਓਯੇਡਾ

en: Pa Di
pa: ਪਾ ਡੀ

en: Pa'a
pa: ਪਾ

en: Pa-Hng
pa: ਪਾ-ਹਨਗ

en: Paama
pa: ਪਾਮਾ

en: Paasaal
pa: ਪਾਸਾਲ

en: Pacahuara
pa: ਪਾਕਾਹੂਆਰਾ

en: Pacoh
pa: ਪਾਕੋਹ

en: Padoe
pa: ਪਾਡੋਈ

en: Paekche
pa: ਪਾਈਕਚੇ

en: Paelignian
pa: ਪਾਈਲਿਗਨੀਅਨ

en: Pagi
pa: ਪਾਗੀ

en: Pagibete
pa: ਪਾਗੀਬੇਟੇ

en: Pagu
pa: ਪਾਗੂ

en: Pahari-Potwari
pa: ਪਾਹਾਰੀ-ਪੋਟਵਾਰੀ

en: Pahi
pa: ਪਾਹੀ

en: Pahlavani
pa: ਪਾਹਲਵਾਨੀ

en: Pahlavi
pa: ਪਾਹਲਵੀ

en: Pai Tavytera
pa: ਪਾਈ ਟਾਵੇਟੇਰਾ

en: Paicî
pa: ਪੈਸੀ

en: Paipai
pa: ਪਾਈਪਾਈ

en: Paiwan
pa: ਪਾਈਵਾਨ

en: Pak-Tong
pa: ਪਾਕ-ਟੌਂਗ

en: Pakanha
pa: ਪਾਕਾਨਹਾ

en: Pakaásnovos
pa: ਪਾਕਾਸਨੋਵੋਸ

en: Pakistan Sign Language
pa: ਪਾਕਿਸਤਾਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Paku
pa: ਪਾਕੂ

en: Pal
pa: ਪਾਲ

en: Palaic
pa: ਪਾਲਾਇਕ

en: Palauan
pa: ਪਾਲਾਊਆਨ

en: Palenquero
pa: ਪੋਲੇਨਕੂਏਰੋ

en: Pali
pa: ਪਾਲੀ

en: Palikúr
pa: ਪਾਲੀਕੂਰ

en: Paliyan
pa: ਪਾਲਿਯਾਨ

en: Palor
pa: ਪਾਲਰ

en: Palpa
pa: ਪਾਲਪਾ

en: Palu'e
pa: ਪੋਲੂਈ

en: Paluan
pa: ਪਾਲੂਆਨ

en: Pam
pa: ਪਾਮ

en: Pambia
pa: ਪਾਮਬੀਆ

en: Pamlico
pa: ਪਾਮਲਿਕੋ

en: Pamona
pa: ਪਾਮੋਨਾ

en: Pamosu
pa: ਪਾਮੋਸੂ

en: Pampanga
pa: ਪਾਮਪਾਂਗਾ

en: Pana (Burkina Faso)
pa: ਪਾਨਾ (ਬੂਰਕਿਨਾ ਫਾਸੋ)

en: Pana (Central African Republic)
pa: ਪਾਨਾ (ਸੈਂਟਰਲ ਅਫਰੀਕਨ ਰੀਪਬਲਿਕ)

en: Panamanian Sign Language
pa: ਪੈਨਾਮਾਨੀਅਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Panamint
pa: ਪਾਨਾਮਿੰਟ

en: Panará
pa: ਪਾਨਾਰਾ

en: Panasuan
pa: ਪਾਨਾਸੂਆਨ

en: Panawa
pa: ਪਾਨਾਵਾ

en: Pancana
pa: ਪਾਨਕਾਨਾ

en: Panchpargania
pa: ਪਾਨਚਪਾਰਗਾਨੀਆ

en: Pande
pa: ਪਾਂਡੇ

en: Pangasinan
pa: ਪਾਨਗਾਸੀਨਾਨ

en: Pangseng
pa: ਪਾਂਗਸੇਂਗ

en: Pangwa
pa: ਪਾਂਗਵਾ

en: Pangwali
pa: ਪਾਂਗਵਾਲੀ

en: Panim
pa: ਪਾਨਿਮ

en: Paniya
pa: ਪਾਨਿਯਾ

en: Panjabi
pa: ਪੰਜਾਬੀ

en: Pankararé
pa: ਪਾਨਕਾਰਾਰੇ

en: Pankararú
pa: ਪਾਨਕਾਰਾਰੂ

en: Pankhu
pa: ਪਾਂਖੂ

en: Pannei
pa: ਪਾਨੇਈ

en: Panobo
pa: ਪਾਨੋਬੋ

en: Panytyima
pa: ਪੈਨੀਟਾਯਿਮਾ

en: Papapana
pa: ਪਾਪਾਪਾਨਾ

en: Papar
pa: ਪੇਪਰ

en: Papasena
pa: ਪਾਪਾਸੇਨਾ

en: Papel
pa: ਪਾਪੇਲ

en: Papi
pa: ਪਾਪੀ

en: Papiamento
pa: ਪਾਪੀਆਮੇਂਟੋ

en: Papitalai
pa: ਪਾਪਿਟਾਲਾਈ

en: Papora
pa: ਪਾਪੋਰਾ

en: Papuma
pa: ਪਾਪੂਮਾ

en: Parachi
pa: ਪਾਰਾਚੀ

en: Parakanã
pa: ਪਾਰਾਕਾਨਾ

en: Paranan
pa: ਪਰਨਾਨ

en: Paranawát
pa: ਪਾਰਾਨਾਵਟ

en: Paraujano
pa: ਪਾਰਾਊਜਾਨੋ

en: Parauk
pa: ਪਾਰਾਊਕ

en: Parawen
pa: ਪਾਰਾਵੇਨ

en: Pardhan
pa: ਪਾਰਧਾਨ

en: Pardhi
pa: ਪਾਰਧੀ

en: Pare
pa: ਪਾਰੇ

en: Parecís
pa: ਪੈਰੇਸਿਸ

en: Parenga
pa: ਪਾਰੇਂਗਾ

en: Parkwa
pa: ਪਾਰਕਵਾ

en: Parsi
pa: ਪਾਰਸੀ

en: Parsi-Dari
pa: ਪਾਰਸੀ-ਡਾਰੀ

en: Parthian
pa: ਪਾਰਥੀਅਨ

en: Parya
pa: ਪਾਰਯਾ

en: Pasi
pa: ਪਾਸੀ

en: Patamona
pa: ਪਾਟਾਮੋਨਾ

en: Patani
pa: ਪਟਨੀ

en: Pataxó Hã-Ha-Hãe
pa: ਪਾਟਾਕਸੋ ਹਾ-ਹਾ-ਹਾਏ

en: Patep
pa: ਪਾਟੇਪ

en: Pathiya
pa: ਪਾਥਿਯਾ

en: Patpatar
pa: ਪਾਟਪਟਾਰ

en: Pattani
pa: ਪਾਟਾਨੀ

en: Paulohi
pa: ਪਾਊਲੋਹੀ

en: Paumarí
pa: ਪਾਊਮਾਰੀ

en: Pauserna
pa: ਪਾਊਸੇਰਨਾ

en: Pawaia
pa: ਪਾਵਾਈਆ

en: Pawnee
pa: ਪਾਵਨੀ

en: Paynamar
pa: ਪਾਯਨਾਮਾਰ

en: Pe
pa: ਪੇ

en: Pear
pa: ਪੀਅਰ

en: Pech
pa: ਪੇਚ

en: Pecheneg
pa: ਪੇਚੇਨੇਗ

en: Peere
pa: ਪੀਰੇ

en: Pei
pa: ਪੇਈ

en: Pekal
pa: ਪੇਕਾਲ

en: Pela
pa: ਪੇਲਾ

en: Pele-Ata
pa: ਪੇਲੇ-ਅਟਾ

en: Pelende
pa: ਪੇਲੇਂਡੇ

en: Pemon
pa: ਪੇਮੋਨ

en: Penang Sign Language
pa: ਪੇਨਾਂਗ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Penchal
pa: ਪੇਨਚਾਲ

en: Pendau
pa: ਪੇਂਡਾਊ

en: Pengo
pa: ਪੈਂਗੋ

en: Penrhyn
pa: ਪੇਨਰਹਾਯਨ

en: Pentlatch
pa: ਪੇਨਟਲਾਟਚ

en: Perai
pa: ਪੇਰਾਈ

en: Pero
pa: ਪੇਰੋ

en: Persian
pa: ਪਰਸੀਅਨ

en: Persian Sign Language
pa: ਪਰਸੀਅਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Peruvian Sign Language
pa: ਪੇਰੂਵੀਅਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Petats
pa: ਪੇਟਾਟਸ

en: Petjo
pa: ਪੇਟਜੋ

en: Pfaelzisch
pa: ਪਫਾਈਲਜ਼ਿਸਚ

en: Phai
pa: ਫਾਈ

en: Phake
pa: ਫਾਕੇ

en: Phalura
pa: ਫਾਲੂਰਾ

en: Phana'
pa: ਫਾਨਾ

en: Phangduwali
pa: ਫਾਂਗਡੂਵਾਲੀ

en: Phende
pa: ਫੇਨਡੇ

en: Philippine Sign Language
pa: ਫਿਲਿਪਾਈਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Phimbi
pa: ਫਿਮਬੀ

en: Phoenician
pa: ਫੋਏਨਿਸੀਅਨ

en: Phola
pa: ਫੋਲਾ

en: Pholo
pa: ਫੋਲੋ

en: Phong-Kniang
pa: ਫੌਂਗ-ਕਨਿਆਂਗ

en: Phrygian
pa: ਫਰੇਜੀਅਨ

en: Phu Thai
pa: ਫੂ ਥਾਈ

en: Phuan
pa: ਫੂਆਨ

en: Phudagi
pa: ਫੂਡਾਗੀ

en: Phuie
pa: ਫੂਈ

en: Phukha
pa: ਫੂਖਾ

en: Phuma
pa: ਫੂਮਾ

en: Phunoi
pa: ਫੂਨੋਈ

en: Phuong
pa: ਫੂਓਂਗ

en: Phupa
pa: ਫੂਪਾ

en: Phupha
pa: ਫੂਫਾ

en: Phuza
pa: ਫੂਜ਼ਾ

en: Piamatsina
pa: ਪਿਆਮਾਟਸਿਨਾ

en: Piame
pa: ਪਿਆਮੇ

en: Piapoco
pa: ਪਿਆਪੋਕੋ

en: Piaroa
pa: ਪਿਆਰੋਆ

en: Picard
pa: ਪਿਕਾਰਡ

en: Pictish
pa: ਪਿਸਟਿਸ਼

en: Piemontese
pa: ਪੀਏਮੋਨਟੀਸ

en: Pijao
pa: ਪਿਜਾਓ

en: Pije
pa: ਪਿਜੋ

en: Pijin
pa: ਪਿਜਿਨ

en: Pilagá
pa: ਪਿਲਾਗਾ

en: Pileni
pa: ਪਿਲੇਨੀ

en: Pima Bajo
pa: ਪਿਮਾ ਬਾਜੋ

en: Pimbwe
pa: ਪਿਮਬਵੇ

en: Pinai-Hagahai
pa: ਪਿਨਾਈ-ਹਾਗਾਹਾਈ

en: Pingelapese
pa: ਪਿੰਗੇਲਾਪੇਸ

en: Pini
pa: ਪਿਨੀ

en: Pinigura
pa: ਪਿਨੀਗੂਰਾ

en: Pinji
pa: ਪਿੰਜੀ

en: Pintiini
pa: ਪਿਨਟਿਨੀ

en: Pintupi-Luritja
pa: ਪਿਨਟੂਪੀ-ਲੂਰਿਟਜਾ

en: Pinyin
pa: ਪਿਨਯਿਨ

en: Pipil
pa: ਪਿਪਿਲ

en: Pirahã
pa: ਪਿਰਾਹਾ

en: Piratapuyo
pa: ਪਿਰਾਟਾਪੂਯੋ

en: Pirlatapa
pa: ਪਿਰਲਾਟਪਾ

en: Piro
pa: ਪਿਰੋ

en: Pisabo
pa: ਪਿਸਾਬੋ

en: Piscataway
pa: ਪਿਸਕਾਟਾਵੇ

en: Pisidian
pa: ਪਿਸਿਡੀਅਨ

en: Pitcairn-Norfolk
pa: ਪਿਟਕੈਰਨ-ਨੋਰਫੋਲਕ

en: Piti
pa: ਪਿਟੀ

en: Pitjantjatjara
pa: ਪਿਟਜਾਨਟਜਾਟਜਾਰਾ

en: Pitta Pitta
pa: ਪਿਟਾ ਪਿਟਾ

en: Piu
pa: ਪਿਊ

en: Piya-Kwonci
pa: ਪਿਯਾ-ਕਵੋਨਕੀ

en: Plains Indian Sign Language
pa: ਪਲੇਨਸ ਇੰਡੀਅਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Plautdietsch
pa: ਪਲਾਊਟਡਾਈਟਸਚ

en: Playero
pa: ਪਲੇਈਰੋ

en: Pnar
pa: ਪਨਾਰ

en: Pochutec
pa: ਪੋਚੂਟੇਕ

en: Podena
pa: ਪੋਡੇਨਾ

en: Pogolo
pa: ਪੋਗੋਲੋ

en: Pohnpeian
pa: ਪੋਹਨਪੀਆਨ

en: Pokangá
pa: ਪੋਕਾਂਗਾ

en: Poke
pa: ਪੋਕੇ

en: Pokomo
pa: ਪੋਕੋਮੋ

en: Polabian
pa: ਪੋਲਾਬੀਅਨ

en: Polari
pa: ਪੋਲਾਰੀ

en: Polci
pa: ਪੋਲਸੀ

en: Polish
pa: ਪੌਲਿਸ਼

en: Polish Sign Language
pa: ਪੌਲਿਸ਼ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Polonombauk
pa: ਪੋਲੋਨੋਮਬਾਊਕ

en: Pom
pa: ਪੋਮ

en: Pomo
pa: ਪੋਮੋ

en: Ponam
pa: ਪੋਨਾਮ

en: Pongu
pa: ਪੌਂਗੂ

en: Ponosakan
pa: ਪੋਨੋਸਾਕਾਨ

en: Pontic
pa: ਪੌਂਟਿਕ

en: Popti'
pa: ਪੋਪਟੀ

en: Poqomam
pa: ਪੋਕੋਮਾਮ

en: Poqomchi'
pa: ਪੋਕੋਮਚੀ

en: Porohanon
pa: ਪੋਰੋਹਾਨੂਨ

en: Port Sandwich
pa: ਪੋਰਟ ਸੈਂਡਵਿੱਚ

en: Port Vato
pa: ਪੋਰਟ ਵਾਟੋ

en: Portuguese
pa: ਪੋਰਤੂਗੂਈਸ

en: Portuguese Sign Language
pa: ਪੋਰਤੂਗੂਈਸ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Potawatomi
pa: ਪੋਟਾਵਾਟੋਮੀ

en: Potiguára
pa: ਪੋਟੀਗੂਆਰਾ

en: Pouye
pa: ਪੋਊਯੇ

en: Powari
pa: ਪੋਵਾਰੀ

en: Powhatan
pa: ਪੋਵਹਾਟਨ

en: Poyanáwa
pa: ਪੋਯਾਨਾਵਾ

en: Prasuni
pa: ਪਰਾਸੂਨੀ

en: Principense
pa: ਪਰਿੰਸੀਪੇਂਸ

en: Providencia Sign Language
pa: ਪਰੋਵੀਡਿੰਸੀਆ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Prussian
pa: ਪਰੂਸੀਆਨ

en: Psikye
pa: ਪਸਿਕਯੇ

en: Pu Ko
pa: ਪੂ ਕੋ

en: Puare
pa: ਪੂਆਰੇ

en: Puelche
pa: ਪੂਏਲਚੇ

en: Puerto Rican Sign Language
pa: ਪੂਏਰਟੋ ਰਿਕਾਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Puinave
pa: ਪੂਇਨਾਵੇ

en: Pukapuka
pa: ਪੂਕਾਪੂਕਾ

en: Pulaar
pa: ਪੂਲਾਰ

en: Pulabu
pa: ਪੂਲਾਬੋ

en: Pular
pa: ਪੂਲਰ

en: Puluwatese
pa: ਪੂਲੂਵਾਟੀਸ

en: Puma
pa: ਪੂਮਾ

en: Pumpokol
pa: ਪੰਪੋਕੋਲ

en: Pumé
pa: ਪੂਮੇ

en: Punan Aput
pa: ਪੂਨਨ ਅਪੂਟ

en: Punan Bah-Biau
pa: ਪੂਨਾਨ ਬਾਹ-ਬਿਆਊ

en: Punan Batu 1
pa: ਪੂਨਾਮ ਬਾਟੂ 1

en: Punan Merah
pa: ਪੂਨਨ ਮੇਰਾਹ

en: Punan Merap
pa: ਪੂਨਨ ਮੇਰਾਪ

en: Punan Tubu
pa: ਪੂਨਨ ਟੂਬੂ

en: Punic
pa: ਪੂਨਿਕ

en: Punu
pa: ਪੂਨੂ

en: Puoc
pa: ਪੂਓਕ

en: Puquina
pa: ਪੂਕੂਇਨਾ

en: Puragi
pa: ਪੂਰਾਗੀ

en: Purari
pa: ਪੁਰਾਰੀ

en: Purepecha
pa: ਪਿਔਰਪੇਚਾ

en: Puri
pa: ਪੁਰੀ

en: Purik
pa: ਪੂਰਿਕ

en: Purisimeño
pa: ਪੂਰਿਸਿਮੇਨੋ

en: Puruborá
pa: ਪੂਰੂਬੋਰਾ

en: Purum
pa: ਪੂਰੂਮ

en: Pushto
pa: ਪੂਸ਼ਟੋ

en: Putai
pa: ਪੂਟਾਈ

en: Putoh
pa: ਪੂਟੋਹ

en: Putukwam
pa: ਪੂਟੂਕਵਾਮ

en: Puyo
pa: ਪੂਯੋ

en: Puyo-Paekche
pa: ਪੂਯੋ-ਪਾਏਕਚੇ

en: Puyuma
pa: ਪੂਯੂਮਾ

en: Pwaamei
pa: ਪਵਾਮੇਈ

en: Pyapun
pa: ਪਯਾਪੂਨ

en: Pyen
pa: ਪਯੇਨ

en: Pyu (Myanmar)
pa: ਪਯੂ (ਮਯਾਨਮਾਰ)

en: Páez
pa: ਪਾਏਜ਼

en: Pááfang
pa: ਪਾਫਾਂਗ

en: Päri
pa: ਪਾਰੀ

en: Pémono
pa: ਪੇਮੋਨੋ

en: Pévé
pa: ਪੇਵੇ

en: Pökoot
pa: ਪੋਕੂਟ

en: Q'anjob'al
pa: ਕਾਂਜੌਬਲ

en: Qabiao
pa: ਕਾਬੀਆਓ

en: Qaqet
pa: ਕੁਆਕੇਟ

en: Qashqa'i
pa: ਕਾਸ਼ਕਾਈ

en: Qatabanian
pa: ਕਾਟਾਬਾਨੀਅਨ

en: Qawasqar
pa: ਕੁਆਵਾਸਕਰ

en: Qimant
pa: ਕਿਮਾਂਟ

en: Quapaw
pa: ਕੂਆਪਾਵ

en: Quebec Sign Language
pa: ਕਿਊਬੇਕ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Quechan
pa: ਕੂਈਚਾਨ

en: Quechua
pa: ਕੂਏਚੂਆ

en: Quenya
pa: ਕੂਏਨਯਾ

en: Queyu
pa: ਕੂਏਯੂ

en: Quileute
pa: ਕੂਇਲੀਊਟੇ

en: Quinault
pa: ਕੂਇਨਾਊਲਟ

en: Quinqui
pa: ਕੁਇਨਕੂਈ

en: Quiripi
pa: ਕੂਇਰਿਪਾ

en: Rabha
pa: ਰਾਭਾ

en: Rade
pa: ਰਾਡੇ

en: Raetic
pa: ਰਾਈਟਿਕ

en: Rahambuu
pa: ਰਾਹਾਮਬੂ

en: Rajasthani
pa: ਰਾਜਸਥਾਨੀ

en: Rajbanshi
pa: ਰਾਜਬਾਨਸ਼ੀ

en: Raji
pa: ਰਾਜੀ

en: Rajong
pa: ਰਾਜੌਂਗ

en: Rakahanga-Manihiki
pa: ਰਾਕਾਹਾਨਗਾ-ਮੈਨਿਹਿਕੀ

en: Rakhine
pa: ਰਾਖਿਨੇ

en: Ralte
pa: ਰਾਲਟੇ

en: Rama
pa: ਰਾਮਾ

en: Ramoaaina
pa: ਰਾਮੋਆਨੀਆ

en: Ramopa
pa: ਰਾਮੋਪਾ

en: Rampi
pa: ਰਾਮਪੀ

en: Rang
pa: ਰੈਂਗ

en: Rangkas
pa: ਰੈਂਗਕਾਸ

en: Ranglong
pa: ਰੈਂਗਲੌਂਗ

en: Rangpuri
pa: ਰੰਗਪੁਰੀ

en: Rao
pa: ਰਾਓ

en: Rapa
pa: ਰਾਪਾ

en: Rapanui
pa: ਰਾਪਾਨੂਈ

en: Rapoisi
pa: ਰੈਪੋਇਸੀ

en: Rapting
pa: ਰਾਪਟਿੰਗ

en: Rara Bakati'
pa: ਰਾਰਾ ਬਾਕਾਟੀ

en: Rasawa
pa: ਰਾਸਾਵਾ

en: Ratagnon
pa: ਰਾਟਾਗਨੋਨ

en: Ratahan
pa: ਰਾਟਾਹਾਨ

en: Rathawi
pa: ਰੋਥਾਵੀ

en: Raute
pa: ਰਾਊਟੇ

en: Ravula
pa: ਰਾਵੂਲਾ

en: Rawa
pa: ਰਾਵਾ

en: Rawang
pa: ਰਾਵਾਂਗ

en: Rawat
pa: ਰਾਵਟ

en: Rawo
pa: ਰਾਵੋ

en: Razajerdi
pa: ਰਾਜ਼ਾਜੇਰਡੀ

en: Reel
pa: ਰੀਲ

en: Rejang
pa: ਰੇਜਾਂਗ

en: Reli
pa: ਰੇਲੀ

en: Rema
pa: ਰੇਮਾ

en: Rembarunga
pa: ਰੇਮਬਾਰੂੰਗਾ

en: Rembong
pa: ਰੋਮਬੌਂਗ

en: Remo
pa: ਰੇਮੋ

en: Rempi
pa: ਰੇਂਪੀ

en: Remun
pa: ਰੇਮੁਨ

en: Rendille
pa: ਰੇਨਡਿਲੇ

en: Rengao
pa: ਰੇਂਗਾਓ

en: Rennell-Bellona
pa: ਰੇਨੈੱਲ-ਬੇਲੋਨਾ

en: Rennellese Sign Language
pa: ਰੇਨੇਲੀਸ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Repanbitip
pa: ਰੇਪਾਨਬਿਟਿਪ

en: Rer Bare
pa: ਰੇਰ ਬਾਰੇ

en: Rerau
pa: ਰੇਰਾਊ

en: Rerep
pa: ਰੇਰੇਪ

en: Reshe
pa: ਰੇਸ਼ੇ

en: Resígaro
pa: ਰੇਸਿਗਾਰੋ

en: Retta
pa: ਰੇਟਾ

en: Reyesano
pa: ਰੇਯੇਸਾਨੋ

en: Riang (India)
pa: ਰਿਆਂਗ (ਇੰਡੀਆ)

en: Riang (Myanmar)
pa: ਰਿਆਂਗ (ਮਯਾਨਮਾਰ)

en: Riantana
pa: ਰਿਆਟਾਨਾ

en: Ribun
pa: ਰਿਬੂਨ

en: Rien
pa: ਰੀਏਨ

en: Rikbaktsa
pa: ਰਿਕਬਾਕਟਸਾ

en: Ringgou
pa: ਰਿੰਗੋਊ

en: Ririo
pa: ਰਿਰੀਓ

en: Ritarungo
pa: ਰਿਟਾਰੂੰਗੋ

en: Riung
pa: ਰਿਊਂਗ

en: Rogo
pa: ਰੋਗੋ

en: Rohingya
pa: ਰੋਗਿਨਗਯਾ

en: Roma
pa: ਰੋਮਾ

en: Romagnol
pa: ਰੋਮਾਗਨੋਲ

en: Romam
pa: ਰੋਮਮ

en: Romanian
pa: ਰੋਮਾਨੀਅਨ

en: Romanian Sign Language
pa: ਰੋਮਾਨੀਅਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Romano-Greek
pa: ਰੋਮਾਨੋ-ਗਰੀਕ

en: Romano-Serbian
pa: ਰੋਮਾਨੋ-ਸਰਬੀਅਨ

en: Romanova
pa: ਰੋਮਾਨੋਵਾ

en: Romansh
pa: ਰੋਮਾਂਸ਼

en: Romany
pa: ਰੋਮਾਨੀ

en: Romblomanon
pa: ਰੋਮਬਲੋਮਾਨੋਨ

en: Rombo
pa: ਰੋਂਬੋ

en: Romkun
pa: ਰੋਮਕੁਨ

en: Ron
pa: ਰੋਨ

en: Ronga
pa: ਰੌਂਗਾ

en: Rongpo
pa: ਰੌਂਗਪੋ

en: Ronji
pa: ਰੋਂਜੀ

en: Roon
pa: ਰੂਨ

en: Roria
pa: ਰੋਰੀਆ

en: Rotokas
pa: ਰੋਟੋਕਾਸ

en: Rotuman
pa: ਰੋਟੂਮਾਨ

en: Roviana
pa: ਰੋਵੀਆਨਾ

en: Rudbari
pa: ਰੂਡਬਾਰੀ

en: Rufiji
pa: ਰੂਫਿਜੀ

en: Ruga
pa: ਰੂਗਾ

en: Rukai
pa: ਰੂਕਾਈ

en: Ruma
pa: ਰੂਮਾ

en: Rumu
pa: ਰੂਮੂ

en: Rundi
pa: ਰੰਡੀ

en: Runga
pa: ਰੰਗਾ

en: Rungus
pa: ਰੰਗਸ

en: Rungwa
pa: ਰੰਗਵਾ

en: Russian
pa: ਰੂਸੀ

en: Russian Sign Language
pa: ਰੂਸੀ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Rusyn
pa: ਰੀਸਯਨ

en: Rutul
pa: ਰੂਟੂਲ

en: Ruuli
pa: ਰੂਲੀ

en: Ruund
pa: ਰੂੰਡ

en: Rwa
pa: ਰਵਾ

en: Sa'a
pa: ਸਾ

en: Sa'ban
pa: ਸਾਬਾਨ

en: Sa'och
pa: ਸਾਓਚ

en: Saafi-Saafi
pa: ਸਾਫੀ-ਸਾਫੀ

en: Saam
pa: ਸਾਮ

en: Saamia
pa: ਸਾਮੀਆ

en: Saaroa
pa: ਸਾਰੋਆ

en: Saba
pa: ਸਾਬਾ

en: Sabaean
pa: ਸਾਬਾਈਨ

en: Sabanê
pa: ਸਾਬਾਨੇ

en: Sabaot
pa: ਸਾਬਾਓਟ

en: Sabine
pa: ਸਾਬਿਨੇ

en: Sabu
pa: ਸਾਬੂ

en: Sabüm
pa: ਸਾਬੂਮ

en: Sacapulteco
pa: ਸਾਕਾਪੂਲਟੇਕੋ

en: Sadri
pa: ਸਾਡਰੀ

en: Saek
pa: ਸਾਈਕ

en: Saep
pa: ਸਾਈਪ

en: Safaliba
pa: ਸਾਫਾਲਿਬਾ

en: Safeyoka
pa: ਸਫੇਯੋਕਾ

en: Safwa
pa: ਸਾਫਵਾ

en: Sagala
pa: ਸਾਗਾਲਾ

en: Saho
pa: ਸਾਹੋ

en: Sahu
pa: ਸਾਹੂ

en: Saisiyat
pa: ਸੈਸਿਯਾਟ

en: Sajalong
pa: ਸਾਜਾਲੌਂਗ

en: Sajau Basap
pa: ਸਾਜਾਓ ਬਾਸਾਪ

en: Sakachep
pa: ਸਾਕਾਚੇਪ

en: Sakao
pa: ਸਾਕਾਓ

en: Sakata
pa: ਸਾਕਾਟਾ

en: Sake
pa: ਸਾਕੇ

en: Sakirabiá
pa: ਸਾਕੀਰਾਬੀਆ

en: Sala
pa: ਸਾਲਾ

en: Salampasu
pa: ਸਾਲਾਮਪਾਸੂ

en: Salar
pa: ਸਾਲਾਰ

en: Salas
pa: ਸਾਲਾਸ

en: Salchuq
pa: ਸਾਲਚੂਕ

en: Saleman
pa: ਸੇਲਮੈਨ

en: Saliba
pa: ਸਾਲਿਬਾ

en: Salinan
pa: ਸਾਲਿਨਾਨ

en: Sallands
pa: ਸਾਲੈਂਡਸ

en: Salt-Yui
pa: ਸਾਲਟ-ਯੂਈ

en: Salumá
pa: ਸਾਲੂਮਾ

en: Salvadoran Sign Language
pa: ਸਾਲਵਾਡੋਰਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Sama
pa: ਸਾਮਾ

en: Samaritan
pa: ਸਾਮਾਰੀਟਾਨ

en: Samarokena
pa: ਸਾਕਾਰੋਕੇਨਾ

en: Samatao
pa: ਸਾਮਾਟਾਓ

en: Samba
pa: ਸਾਂਬਾ

en: Samba Leko
pa: ਸਾਂਬਾ ਲੇਕੋ

en: Sambe
pa: ਸਾਂਬੇ

en: Samberigi
pa: ਸਾਮਬੇਰਿਗੀ

en: Samburu
pa: ਸਾਮਬੂਰੂ

en: Samei
pa: ਸਾਮੇਈ

en: Samo
pa: ਸਾਮੋ

en: Samoan
pa: ਸਾਮੋਆਨ

en: Samosa
pa: ਸਾਮੋਸਾ

en: Sampang
pa: ਸੈਮਪਾਂਗ

en: Samre
pa: ਸਾਮਰੇ

en: Samtao
pa: ਸਾਮਟਾਓ

en: Samvedi
pa: ਸਾਮਵੇਡੀ

en: Sanapaná
pa: ਸਾਨਾਪਾਨਾ

en: Sandawe
pa: ਸੈਂਡਾਵੇ

en: Sanga (Democratic Republic of Congo)
pa: ਸਾਂਗਾ (ਡੈਮੋਕਰੇਟਿ ਰੀਪਬਲਿਕ ਆਫ ਕੌਂਗੋ)

en: Sanga (Nigeria)
pa: ਸਾਂਗਾ (ਨਾਈਜੀਰੀਆ)

en: Sanggau
pa: ਸਾਂਗਾਊ

en: Sangil
pa: ਸਾਂਗਿਲ

en: Sangir
pa: ਸਾਨਗਿਰ

en: Sangisari
pa: ਸਾਂਗਿਸਾਰੀ

en: Sangkong
pa: ਸੈਂਗਕੌਂਗ

en: Sango
pa: ਸਾਂਗੋ

en: Sangu (Gabon)
pa: ਸਾਂਗੂ (ਗੈਬਨ)

en: Sangu (Tanzania)
pa: ਸਾਂਗੂ (ਤਨਜ਼ਾਨੀਆ)

en: Sani
pa: ਸਾਨੀ

en: Sanie
pa: ਸਾਨੀਏ

en: Saniyo-Hiyewe
pa: ਸਾਨੀਯੋ-ਹਿਯੇਵੇ

en: Sansi
pa: ਸਾਂਸੀ

en: Sanskrit
pa: ਸੰਸਕ੍ਰਿਤ

en: Santali
pa: ਸਾਨਟਾਲੀ

en: Sanumá
pa: ਸਾਨੂਮਾ

en: Saparua
pa: ਸਾਪਾਰੂਆ

en: Sapo
pa: ਸਾਪੋ

en: Saponi
pa: ਸਾਪੋਨੀ

en: Saposa
pa: ਸਾਪੋਸਾ

en: Sapuan
pa: ਸਾਪੂਆਨ

en: Sapé
pa: ਸਾਪੇ

en: Sar
pa: ਸਾਰ

en: Sara
pa: ਸਾਰਾ

en: Sara Kaba
pa: ਸਾਰਾ ਕਾਬਾ

en: Sara Kaba Deme
pa: ਸਾਰਾ ਕਾਬਾ ਡੇਮੇ

en: Sara Kaba Náà
pa: ਸਾਰਾ ਕਾਬਾ ਨਾ

en: Saramaccan
pa: ਸਾਰਾਮੈਕਾਨ

en: Sarasira
pa: ਮਾਰਾਸਿਰਾ

en: Saraveca
pa: ਸਾਰਾਵੇਕਾ

en: Sardinian
pa: ਸਾਰਡੀਨਿਆਂ

en: Sarikoli
pa: ਸਾਰਿਕੋਲੀ

en: Sarli
pa: ਸਾਰਲੀ

en: Sarsi
pa: ਸਾਰਸੀ

en: Sartang
pa: ਸਾਰਟਾਂਗ

en: Sarua
pa: ਸਾਰੂਆ

en: Sarudu
pa: ਸਾਰੂਡੂ

en: Saruga
pa: ਸਾਰੂਗਾ

en: Sasak
pa: ਸਾਸਾਕ

en: Sasaru
pa: ਸਾਸਾਰੂ

en: Satawalese
pa: ਸਾਟਾਵਾਲੀਸ

en: Saterfriesisch
pa: ਸਾਟੇਰਫਰਿਏਸਿਸਚ

en: Sateré-Mawé
pa: ਸਾਟੇਰੇ-ਮਾਵੇ

en: Saudi Arabian Sign Language
pa: ਸਾਉਦੀ ਅਰਬੀਅਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Saurashtra
pa: ਸਾਊਰਾਸ਼ਟਰਾ

en: Sauri
pa: ਸਾਊਰੀ

en: Sauria Paharia
pa: ਸਾਊਰੀਆ ਪਾਹਾਰੀਆ

en: Sause
pa: ਸਾਊਸੇ

en: Sausi
pa: ਸਾਊਸੀ

en: Savosavo
pa: ਸਾਵੋਸਾਵੋ

en: Sawai
pa: ਸਾਵਾਈ

en: Saweru
pa: ਸਾਵੇਰੂ

en: Sawi
pa: ਸਾਵੀ

en: Sawila
pa: ਸਾਵਿਲਾ

en: Sawknah
pa: ਸਾਵਕਨਾਹ

en: Saya
pa: ਸਾਯਾ

en: Scots
pa: ਸਕੌਟਸ

en: Scythian
pa: ਸਕਾਈਥਿਆਨ

en: Seba
pa: ਸੇਬਾ

en: Sebat Bet Gurage
pa: ਸੇਬਾਟ ਬੇਟ ਗੂਰੇਜ

en: Seberuang
pa: ਸੇਬੇਰੂਆਂਗ

en: Sebop
pa: ਸੇਬੋਪ

en: Sebuyau
pa: ਸੇਬੂਯਾਊ

en: Sechelt
pa: ਸਕੇਲਟ

en: Secoya
pa: ਸੇਕੋਯਾ

en: Sedang
pa: ਸੇਡਾਂਗ

en: Sedoa
pa: ਸੇਡੋਆ

en: Seeku
pa: ਸੀਕੂ

en: Segai
pa: ਸੇਗਾਈ

en: Segeju
pa: ਸੇਗੇਜੂ

en: Seget
pa: ਸੀਗੇਟ

en: Sehwi
pa: ਸੇਹਵੀ

en: Seimat
pa: ਸੇਈਮਾਟ

en: Seit-Kaitetu
pa: ਸੀਟ-ਕੈਟੇਟੂ

en: Sekani
pa: ਸੇਕਾਨੀ

en: Sekapan
pa: ਸੇਕਾਪਾਨ

en: Sekar
pa: ਸੇਕਾਰ

en: Seke (Nepal)
pa: ਸੇਕੇ (ਨੇਪਾਲ)

en: Seke (Vanuatu)
pa: ਸੇਕੇ (ਵਾਨੂਆਟੂ)

en: Seki
pa: ਸੇਕੀ

en: Seko Padang
pa: ਸੇਕੋ ਪਾਡਾਂਗ

en: Seko Tengah
pa: ਸੇਕੋ ਚੇਨਗਾਹ

en: Sekpele
pa: ਸੇਕਪੇਲੇ

en: Selangor Sign Language
pa: ਸੇਲਾਂਗੋਰ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Selaru
pa: ਸੇਲਾਰੂ

en: Selayar
pa: ਸੇਲਾਯਾਰ

en: Selee
pa: ਸੇਲੀ

en: Selepet
pa: ਸੇਲੇਪੇਟ

en: Selian
pa: ਸੇਲੀਅਨ

en: Selkup
pa: ਸੇਲਕੂਪ

en: Selungai Murut
pa: ਸੇਲੂੰਗਈ ਮੂਰੂਟ

en: Seluwasan
pa: ਸੇਲੂਵਾਸਾਨ

en: Semai
pa: ਸੇਮਾਈ

en: Semandang
pa: ਸੇਮਾਮਡਾਂਗ

en: Semaq Beri
pa: ਸੇਮਾਕ ਬੇਰੀ

en: Sembakung Murut
pa: ਸੇਮਬਾਕੁੰਗ ਮੂਰੁਟ

en: Semelai
pa: ਸੇਮੇਲਾਈ

en: Semimi
pa: ਸੇਮਿਮੀ

en: Semnam
pa: ਸੇਮਨਾਮ

en: Semnani
pa: ਸੇਮਨਾਨੀ

en: Sempan
pa: ਸੇਮਪਾਨ

en: Sena
pa: ਸੇਨਾ

en: Senaya
pa: ਮੇਨਾਯਾ

en: Sene
pa: ਸੇਨੇ

en: Seneca
pa: ਸੇਨੇਕਾ

en: Sened
pa: ਸੇਨੇਡ

en: Sengele
pa: ਸੇਨਗੇਲੇ

en: Senggi
pa: ਸੇਂਗੀ

en: Sengo
pa: ਸੇਂਗੋ

en: Sengseng
pa: ਸੇਂਗਸੇਂਗ

en: Senhaja De Srair
pa: ਸੇਨਹਾਜਾ ਡੇ ਸਰਾਈਰ

en: Sensi
pa: ਸੇਂਸੀ

en: Sentani
pa: ਸੇਨਟਾਨੀ

en: Sentinel
pa: ਸੇਨਟੀਨੇਲ

en: Sepa (Indonesia)
pa: ਸੇਪਾ (ਇੰਡੋਨੇਸ਼ੀਆ)

en: Sepa (Papua New Guinea)
pa: ਸੇਪਾ (ਪਾਪੂਆ ਨਿਊ ਗੂਇਨੀਆ)

en: Sera
pa: ਸੇਰਾ

en: Serbian
pa: ਸਰਬੀਅਨ

en: Serbo-Croatian
pa: ਸਰਬੋ-ਕਰੋਆਟੀਅਨ

en: Sere
pa: ਸੇਰੇ

en: Serer
pa: ਸੇਰੇਰ

en: Seri
pa: ਸੇਰੀ

en: Serili
pa: ਸੇਰਿਲੀ

en: Seroa
pa: ਸੇਰੋਆ

en: Serrano
pa: ਸੇਰਾਨੋ

en: Seru
pa: ਸੇਰੂ

en: Serua
pa: ਸੇਰੂਆ

en: Serudung Murut
pa: ਸੋਰੂਡੂੰਗ ਮੂਰੂਟ

en: Serui-Laut
pa: ਸੇਰੂਈ-ਲਾਊਟ

en: Seta
pa: ਸੇਟਾ

en: Setaman
pa: ਸੇਟਾਮਾਨ

en: Seti
pa: ਸੇਟੀ

en: Settla
pa: ਸੇਟਲਾ

en: Sewa Bay
pa: ਸੇਵਾ ਬੇ

en: Seze
pa: ਸੀਜ਼

en: Sha
pa: ਸ਼ਾ

en: Shabak
pa: ਸ਼ਾਬਾਕ

en: Shahmirzadi
pa: ਸ਼ਾਹਮਿਰਜ਼ਾਡੀ

en: Shahrudi
pa: ਸ਼ਾਹਰੂਡੀ

en: Shall-Zwall
pa: ਸ਼ੈੱਲ-ਜ਼ਵਾਲ

en: Shama-Sambuga
pa: ਸ਼ਾਮਾ-ਸਾਂਬੂਗਾ

en: Shamang
pa: ਸ਼ਾਮਾਂਗ

en: Shambala
pa: ਸ਼ੰਬਾਲਾ

en: Shan
pa: ਸ਼ਾਨ

en: Shanenawa
pa: ਸ਼ਾਨੇਨਾਵਾ

en: Shanga
pa: ਸ਼ਾਂਗਾ

en: Sharanahua
pa: ਸ਼ਾਰਾਨਾਹੂਆ

en: Shark Bay
pa: ਸ਼ਾਰਕ ਬੇਯ

en: Sharwa
pa: ਸ਼ਾਰਵਾ

en: Shasta
pa: ਸ਼ਾਸਤਾ

en: Shatt
pa: ਸ਼ਾਟ

en: Shau
pa: ਸ਼ਾਊ

en: Shawnee
pa: ਸ਼ਾਵਨੀ

en: Shehri
pa: ਸ਼ੇਹਰੀ

en: Shekhawati
pa: ਸ਼ੇਖਾਵਟੀ

en: Shekkacho
pa: ਸ਼ੇਕਾਚੋ

en: Sheko
pa: ਸ਼ੇਕੋ

en: Shelta
pa: ਸ਼ੇਲਟਾ

en: Shendu
pa: ਸ਼ੇਂਡੂ

en: Sheni
pa: ਸ਼ੇਨੀ

en: Sherbro
pa: ਸ਼ੇਰਬਰੋ

en: Sherdukpen
pa: ਸ਼ੇਰਡੂਕਪੇਨ

en: Sherpa
pa: ਸ਼ੇਰਪਾ

en: Shi
pa: ਸ਼ੀ

en: Shiki
pa: ਸ਼ਿਕੀ

en: Shilluk
pa: ਸ਼ਿਲੂਕ

en: Shina
pa: ਸ਼ਿਨਾ

en: Shinabo
pa: ਸ਼ਿਨਾਬੋ

en: Shipibo-Conibo
pa: ਸ਼ਿਪੀਬੋ-ਕੋਨਿਬੋ

en: Shixing
pa: ਸ਼ਿਕਸਿੰਗ

en: Sholaga
pa: ਸ਼ੋਲਾਗਾ

en: Shom Peng
pa: ਸ਼ੋਮ ਪੇਂਗ

en: Shona
pa: ਸ਼ੋਨਾ

en: Shoo-Minda-Nye
pa: ਸ਼ੂ-ਮਿੰਡਾ-ਨਯੇ

en: Shor
pa: ਸ਼ੋਰ

en: Shoshoni
pa: ਸ਼ੋਸ਼ੋਨੀ

en: Shua
pa: ਸ਼ੂਆ

en: Shuadit
pa: ਸ਼ੂਆਡਿਟ

en: Shuar
pa: ਸ਼ੂਆਰ

en: Shubi
pa: ਸ਼ੂਬੀ

en: Shughni
pa: ਸ਼ੂਘਨੀ

en: Shumashti
pa: ਸ਼ੂਮਾਸ਼ਟੀ

en: Shumcho
pa: ਸ਼ੂਮਚੋ

en: Shuswap
pa: ਸ਼ੂਸਵੈਪ

en: Shuwa-Zamani
pa: ਸ਼ੂਵਾ-ਜ਼ਾਮਾਨੀ

en: Shwai
pa: ਸ਼ਾਵਈ

en: Sialum
pa: ਸਿਆਲੂਮ

en: Siamou
pa: ਸਿਆਮੋਊ

en: Sian
pa: ਸਿਆਨ

en: Siane
pa: ਸਿਆਨੇ

en: Siang
pa: ਸਿਆਂਗ

en: Siar-Lak
pa: ਸਿਆਰ-ਲਾਕ

en: Siawi
pa: ਸਿਆਵੀ

en: Sibe
pa: ਸਿਬਾ

en: Sicanian
pa: ਸਿਕਾਨੀਅਨ

en: Sicel
pa: ਸੀਸੇਲ

en: Sicilian
pa: ਸਿਕਿਲੀਅਨ

en: Sidamo
pa: ਸਿਡਾਮੋ

en: Sidetic
pa: ਸੀਡੇਟਿਕ

en: Sie
pa: ਸੀਈ

en: Sierra Leone Sign Language
pa: ਸੀਰੀਆ ਲੀਓਨੇ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Sighu
pa: ਸਿਘੂ

en: Sihan
pa: ਸਿਹਾਨ

en: Sika
pa: ਸਿਕਾ

en: Sikaiana
pa: ਸਿਕਾਈਆਨਾ

en: Sikaritai
pa: ਸਿਕਾਰੀਟਾਈ

en: Sikiana
pa: ਸਿਕਿਆਨਾ

en: Sikkimese
pa: ਸਿੱਕਮੀ

en: Siksika
pa: ਸਿਕਸਿਕਾ

en: Sikule
pa: ਸਿਕੂਲੇ

en: Sila
pa: ਸਿਲਾ

en: Sileibi
pa: ਸਿਲੇਈਬੀ

en: Silesian
pa: ਸਿਲੇਸੀਅਨ

en: Silimo
pa: ਸਿਲਿਮੋ

en: Siliput
pa: ਸਿਲਿਪੁਟ

en: Silopi
pa: ਸਿਲੋਪੀ

en: Silt'e
pa: ਸਿਲਟੇ

en: Simaa
pa: ਸਿਮਾ

en: Simba
pa: ਸਿੰਬਾ

en: Simbali
pa: ਸਿੰਬਾਲੀ

en: Simbari
pa: ਸਿੰਬਾਰੀ

en: Simbo
pa: ਸਿੰਬੋ

en: Simeku
pa: ਸਿਮੇਕੂ

en: Simeulue
pa: ਸਿਮੋਊਲੂਏ

en: Simte
pa: ਸਿਮਟੇ

en: Sinagen
pa: ਸਿਨਾਗੇਨ

en: Sinasina
pa: ਸਿਨਾਸਿਨਾ

en: Sinaugoro
pa: ਸਿਨਾਊਗੋਰੋ

en: Sindarin
pa: ਸਿੰਡਾਰੀਅਨ

en: Sindhi
pa: ਸਿੰਧੀ

en: Singa
pa: ਸਿੰਗਾ

en: Singapore Sign Language
pa: ਸਿੰਘਾਪੁਰ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Singpho
pa: ਸਿੰਗਫੋ

en: Sinhala
pa: ਸਿੰਨਹਾਲਾ

en: Sininkere
pa: ਸਿਨਿਨਕੇਰੇ

en: Sinsauru
pa: ਸਿਨਸਾਊਰੂ

en: Sinyar
pa: ਸਿਨਯਾਰ

en: Sio
pa: ਸਿਓ

en: Siona
pa: ਸਿਓਨਾ

en: Sipacapense
pa: ਸਿਪਾਕਾਪੇਂਸ

en: Sira
pa: ਸੀਰਾ

en: Siraya
pa: ਸੀਰੀਆ

en: Siri
pa: ਸਿਰੀ

en: Siriano
pa: ਸਿਰਿਆਨੋ

en: Sirionó
pa: ਸਿਰੀਓਨੋ

en: Sirmauri
pa: ਸਿਰਮਾਊਰੀ

en: Siroi
pa: ਸਿਰੋਈ

en: Sissala
pa: ਸਿਸਾਲਾ

en: Sissano
pa: ਸਿਸਾਨੋ

en: Siuslaw
pa: ਸਿਊਸਲਾਵ

en: Sivandi
pa: ਸਿਵਾਂਡੀ

en: Siwai
pa: ਸਿਵਾਈ

en: Siwi
pa: ਸਿਵੀ

en: Siwu
pa: ਸਿਵੂ

en: Skagit
pa: ਸਕਾਗਿਟ

en: Skalvian
pa: ਸਕਾਲਵੀਅਨ

en: Skou
pa: ਸਕੋਊ

en: Slave (Athapascan)
pa: ਸਲੇਵ (ਅਥਾਪਾਸਕਨ)

en: Slovak
pa: ਸਲੋਵਾਕ

en: Slovakian Sign Language
pa: ਸਲੋਵਾਕੀਅਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Slovenian
pa: ਸਲੋਵੇਨੀਅਨ

en: Snohomish
pa: ਸਨੋਹੋਮਿਸ਼

en: So (Democratic Republic of Congo)
pa: ਸੋ (ਡੈਮੋਕਰੇਟਿਕ ਰੀਪਬਲਿਕ ਆਫ ਕੌਂਗੋ)

en: So'a
pa: ਸੋਆ

en: Sobei
pa: ਸੋਬੇਈ

en: Soga
pa: ਸੋਗਾ

en: Sogdian
pa: ਸੋਗਡੀਅਨ

en: Soi
pa: ਸੋਈ

en: Sok
pa: ਸੋਕ

en: Sokoro
pa: ਸੋਕੋਰੋ

en: Solano
pa: ਸੋਲਾਨੋ

en: Soli
pa: ਸੋਲੀ

en: Solong
pa: ਸੋਲੋਂਗ

en: Solos
pa: ਸੋਲੋਸ

en: Som
pa: ਸੋਮ

en: Somali
pa: ਸੋਮਾਲੀ

en: Somrai
pa: ਸੋਮਰਾਈ

en: Somray
pa: ਸੋਮਰੇਯ

en: Somyev
pa: ਸੋਮਯੇਵ

en: Sonde
pa: ਸੌਂਡੀ

en: Songe
pa: ਸੋਨਗੇ

en: Songo
pa: ਸੌਂਗੋ

en: Songomeno
pa: ਸੌਂਗੋਮੇਨੋ

en: Songoora
pa: ਸੌਂਗੂਰਾ

en: Sonha
pa: ਸੋਨਹਾ

en: Sonia
pa: ਸੋਨੀਆ

en: Soninke
pa: ਸੋਨਿਨਕੇ

en: Sonsorol
pa: ਸੋਨਸੋਰੋਲ

en: Soo
pa: ਸੂ

en: Sop
pa: ਸੋਪ

en: Soqotri
pa: ਸੋਕੋਟਰੀ

en: Sora
pa: ਸੋਰਾ

en: Sori-Harengan
pa: ਸੋਰੀ-ਹਾਰੇਨਗਾਨ

en: Sorkhei
pa: ਸੋਰਖੇਈ

en: Sorothaptic
pa: ਸੋਰੋਥਾਪਟਿਕ

en: Sos Kundi
pa: ਸੋਸ ਕੁੰਡੀ

en: Sou
pa: ਸੋਊ

en: South African Sign Language
pa: ਉੱਤਰੀ ਅਫਰੀਕਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: South West Bay
pa: ਦੱਖਣੀ ਪੱਛਮ ਬੇ

en: Sowa
pa: ਸੋਵਾ

en: Sowanda
pa: ਸੋਵਾਂਡਾ

en: Spanish
pa: ਸਪੈਨਿਸ਼

en: Spanish Sign Language
pa: ਸਪੈਨਿਸ਼ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Spokane
pa: ਸਪੋਕਾਨੇ

en: Squamish
pa: ਸਕੂਆਮਿਸ਼

en: Sranan Tongo
pa: ਸਰਾਨਾਨ ਟੌਂਗੋ

en: Sri Lankan Sign Language
pa: ਸਰੀ ਲੰਕਾ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Stellingwerfs
pa: ਸਟੇਲਿੰਗਵੇਰਫਸ

en: Stoney
pa: ਸਟੋਨੀ

en: Suabo
pa: ਸੂਆਬੋ

en: Suarmin
pa: ਸੂਆਰਮਿਨ

en: Suau
pa: ਸੂਆਊ

en: Suba
pa: ਸੂਬਾ

en: Suba-Simbiti
pa: ਸੂਬਾ-ਸਿੰਬਿਟੀ

en: Subiya
pa: ਸੂਬੀਯਾ

en: Subtiaba
pa: ਸੂਬਟਿਆਬਾ

en: Sudest
pa: ਸੂਡੇਸਟ

en: Sudovian
pa: ਸੂਡੋਵੀਅਨ

en: Suena
pa: ਸੂਏਨਾ

en: Suga
pa: ਸੂਗਾ

en: Suganga
pa: ਸੂਗਾਂਗਾ

en: Sui
pa: ਸੂਈ

en: Suki
pa: ਸੂਕੀ

en: Suku
pa: ਸੂਕੂ

en: Sukuma
pa: ਸੂਕੂਮਾ

en: Sukur
pa: ਸੂਕੂਰ

en: Sukurum
pa: ਸੂਕੂਰੂਮ

en: Sula
pa: ਸੂਲਾ

en: Sulka
pa: ਸੂਲਕਾ

en: Sulod
pa: ਸੂਲੋਡ

en: Suma
pa: ਸੂਮਾ

en: Sumariup
pa: ਸੂਮਾਰੀਊਪ

en: Sumau
pa: ਸੂਮਾਊ

en: Sumbawa
pa: ਸੂਮਬਾਵਾ

en: Sumbwa
pa: ਸੂੰਬਵਾ

en: Sumerian
pa: ਸੂਮੇਰੀਅਨ

en: Sunam
pa: ਸੂਨਾਮ

en: Sundanese
pa: ਸੂੰਡਾਨੀਸ

en: Sunwar
pa: ਸੰਵਾਰ

en: Suoy
pa: ਸੂਓਏ

en: Sur
pa: ਸੂਰ

en: Surbakhal
pa: ਸੂਰਬਾਖਾਲ

en: Suri
pa: ਸੂਰੀ

en: Surigaonon
pa: ਸੂਰੀਗਾਓਨੋਨ

en: Surjapuri
pa: ਸੂਰਜਾਪੂਰੀ

en: Sursurunga
pa: ਸੂਰਸੂਰੂੰਗਾ

en: Suruahá
pa: ਸੂਰੂਆਹਾ

en: Surubu
pa: ਸੁਰੂਬੂ

en: Suruí
pa: ਸੂਰੂਈ

en: Suruí Do Pará
pa: ਸੂਰੂਈ ਡੋ ਪਾਰਾ

en: Susquehannock
pa: ਸੂਸਕੂਏਹਾਨੌਕ

en: Susu
pa: ਸੂਸੂ

en: Susuami
pa: ਸੂਸੂਆਮੀ

en: Suundi
pa: ਸੂੰਡੀ

en: Suwawa
pa: ਸੂਵਾਵਾ

en: Suyá
pa: ਸੂਯਾ

en: Svan
pa: ਸਵਾਨ

en: Swabian
pa: ਸਵਾਬੀਅਨ

en: Swahili (individual language)
pa: ਸਵਾਹਿਲੀ (ਨਿੱਜੀ ਭਾਸ਼ਾ)

en: Swahili (macrolanguage)
pa: ਸਵਾਹਿਲੀ (ਮੈਕਰੋਲੈਂਗੂਏਜ)

en: Swati
pa: ਸਵਾਟੀ

en: Swedish
pa: ਸਵੈਡਿਸ਼

en: Swedish Sign Language
pa: ਸਵੈਡਿਸ਼ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Swiss-French Sign Language
pa: ਸਵਿੱਸ-ਫਰੈਂਚ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Swiss-German Sign Language
pa: ਸਵਿੱਸ-ਜਰਮਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Swiss-Italian Sign Language
pa: ਸਵਿੱਸ-ਇਟਾਲੀਅਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Sylheti
pa: ਸਯਲਹੇਟੀ

en: Syriac
pa: ਸਯਰਿਆਕ

en: Sáliba
pa: ਸਾਲੀਬਾ

en: Sãotomense
pa: ਸਾਓਟੋਮੀਨਸ

en: Sô
pa: ਸੋ

en: T'en
pa: ਟੇਨ

en: Taabwa
pa: ਟਾਬਵਾ

en: Tabaru
pa: ਟਾਬਾਰੂ

en: Tabassaran
pa: ਟਾਬਾਸਾਰਾਨ

en: Tabla
pa: ਟਾਬਲਾ

en: Tabo
pa: ਟਾਬੋ

en: Tabriak
pa: ਟਾਬਰਿਆਕ

en: Tacana
pa: ਟਾਕਾਨਾ

en: Tachawit
pa: ਟੈਚਾਵਿਟ

en: Tachelhit
pa: ਟਾਚੇਲਹਿਟ

en: Tachoni
pa: ਟਾਚੋਨੀ

en: Tadaksahak
pa: ਟਾਡਕਸਾਹਕ

en: Tadyawan
pa: ਟਾਡਯਾਵਾਨ

en: Tae'
pa: ਟਾਏ

en: Tafi
pa: ਟਾਫੀ

en: Tagabawa
pa: ਟਗਾਬਵਾ

en: Tagalog
pa: ਟਾਗਾਲੋਗ

en: Tagargrent
pa: ਟਾਗਾਰਗਰੇਂਟ

en: Tagbanwa
pa: ਟਾਗਬਾਨਵਾ

en: Tagbu
pa: ਟਾਗਬੂ

en: Tagdal
pa: ਟਾਗਡਾਲ

en: Tagish
pa: ਟਾਗਿਸ਼

en: Tagoi
pa: ਟਾਗੋਈ

en: Tahitian
pa: ਟਾਹਿਟੀਅਨ

en: Tahltan
pa: ਟਾਹਲਟਾਨ

en: Tai
pa: ਟਾਈ

en: Tai Daeng
pa: ਟਾਈ ਡਾਏਂਗ

en: Tai Dam
pa: ਟਾਈ ਡਾਮ

en: Tai Do
pa: ਟਾਈ ਡੋ

en: Tai Dón
pa: ਟਾਈ ਡੌਨ

en: Tai Hongjin
pa: ਟਾਈ ਹੌਂਗਜਿਨ

en: Tai Loi
pa: ਟਾਈ ਲਾਈ

en: Tai Long
pa: ਟਾਈ ਲੌਂਗ

en: Tai Nüa
pa: ਟਾਈ ਨੂਆ

en: Tai Pao
pa: ਟਾਈ ਪਾਓ

en: Tai Thanh
pa: ਟਾਈ ਥਾਨਹ

en: Tai Ya
pa: ਟਾਈ ਯਾ

en: Taiap
pa: ਟਾਈਅਪ

en: Taikat
pa: ਟੇਕਾਟ

en: Tainae
pa: ਟੇਨਾਈ

en: Taino
pa: ਟਾਇਨੋ

en: Tairuma
pa: ਟੈਰੂਮਾ

en: Taita
pa: ਟਾਈਟਾ

en: Taiwan Sign Language
pa: ਤਾਇਵਾਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Taje
pa: ਟਾਜੇ

en: Tajik
pa: ਟਾਜਿਕ

en: Tajio
pa: ਟਾਜੀਓ

en: Tajuasohn
pa: ਟਾਜੂਆਸੋਹਲ

en: Takelma
pa: ਟਾਕੇਲਮਾ

en: Takestani
pa: ਟਾਕੇਸਟਾਨੀ

en: Takia
pa: ਟੇਕੀਆ

en: Takua
pa: ਟਾਕੂਆ

en: Takuu
pa: ਟਾਕੂ

en: Takwane
pa: ਟਾਕਵਾਨੇ

en: Tal
pa: ਟਾਲ

en: Tala
pa: ਟਾਲਾ

en: Talaud
pa: ਟਾਟਾਊਡ

en: Taliabu
pa: ਟਾਲਿਆਬੂ

en: Talieng
pa: ਟਾਲੂਏਂਗ

en: Talinga-Bwisi
pa: ਟਾਲਿੰਗਾ-ਬਵਿਸੀ

en: Talise
pa: ਟਾਲਿਸੇ

en: Talodi
pa: ਟਾਲੋਡੀ

en: Taloki
pa: ਟਾਲੋਕੀ

en: Talondo'
pa: ਟਾਲੋਨਡੋ

en: Talu
pa: ਟਾਲੂ

en: Talysh
pa: ਟਾਲਯਸ਼

en: Tama (Chad)
pa: ਟਾਮਾ (ਚਾਡ)

en: Tama (Colombia)
pa: ਟਾਮਾ (ਕੋਲੰਬੀਆ)

en: Tamagario
pa: ਟਾਮਾਗਾਰੀਓ

en: Taman (Indonesia)
pa: ਟਾਮਾਨ (ਇੰਡੋਨੇਸ਼ੀਆ)

en: Taman (Myanmar)
pa: ਟਾਮੈਨ (ਮਯਾਨਮਾਰ)

en: Tamanaku
pa: ਟਾਮਾਨਾਕੂ

en: Tamasheq
pa: ਟਾਮਾਸ਼ੇਕ

en: Tambas
pa: ਟਾਮਬਾਸ

en: Tambora
pa: ਟਾਮਬੋਰਾ

en: Tambotalo
pa: ਟਾਮਬੋਟਾਲੋ

en: Tami
pa: ਟਾਮੀ

en: Tamil
pa: ਤਾਮਿਲ

en: Tamki
pa: ਟਾਮਕੀ

en: Tampuan
pa: ਟਾਮਪੂਆਨ

en: Tampulma
pa: ਟਾਂਪੂਲਮਾ

en: Tanacross
pa: ਟਾਨਾਕਰੌਸ

en: Tanahmerah
pa: ਟਾਨਾਹਮੇਰਾਹ

en: Tanaina
pa: ਟਾਨੈਨਾ

en: Tanapag
pa: ਟਾਨਾਪਾਗ

en: Tandia
pa: ਟਾਂਡੀਆ

en: Tanema
pa: ਟਾਨੇਮਾ

en: Tangale
pa: ਟਾਂਗਾਲੇ

en: Tangchangya
pa: ਟਾਂਗਚਾਂਗਯਾ

en: Tanggu
pa: ਟਾਂਗੂ

en: Tangko
pa: ਟਾਂਗਕੋ

en: Tanglang
pa: ਟਾਂਗਲਾਂਗ

en: Tangoa
pa: ਟਾਂਗੋਆ

en: Tanguat
pa: ਟਾਂਗੂਆਟ

en: Tangut
pa: ਟਾਂਗੂਟ

en: Tanimbili
pa: ਟਾਨਿਮਬਿਲੀ

en: Tanimuca-Retuarã
pa: ਟਾਨੀਮੂਕਾ-ਰੇਟੂਆਰਾ

en: Tanjijili
pa: ਟਾਨਜਿਜਿਲੀ

en: Tanzanian Sign Language
pa: ਤਨਜ਼ਾਨੀਆਂ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Tapeba
pa: ਟਾਪੇਬਾ

en: Tapei
pa: ਤਪੇਈ

en: Tapieté
pa: ਟਾਪੀਏਟੇ

en: Tapirapé
pa: ਟਾਪਿਰਾਪੇ

en: Tareng
pa: ਟਾਰੇਂਗ

en: Tariana
pa: ਟਾਰਿਆਨਾ

en: Tarifit
pa: ਟੈਰਿਫਿਟ

en: Tarok
pa: ਟਾਰੋਕ

en: Taroko
pa: ਟਾਰੋਕੋ

en: Tarpia
pa: ਟਾਰਪੀਆ

en: Tartessian
pa: ਟਾਰਟੇਸੀਅਨ

en: Tasawaq
pa: ਟਾਸਾਵਾਕ

en: Tasmanian
pa: ਤਸਮਾਨੀਆ

en: Tasmate
pa: ਟਾਸਮੇਟ

en: Tatana
pa: ਟਾਟਾਨੋ

en: Tatar
pa: ਟਾਟਾਰ

en: Tatuyo
pa: ਟਾਟੂਯੋ

en: Tauade
pa: ਟਾਊਆਡੇ

en: Taulil
pa: ਟਾਊਲਿਲ

en: Taungyo
pa: ਟਾਊਨਗਯੋ

en: Taupota
pa: ਟੋਊਪੋਟਾ

en: Tause
pa: ਟਾਊਸੇ

en: Taushiro
pa: ਟਾਊਸ਼ੀਰੋ

en: Tausug
pa: ਟਾਊਸੂਗ

en: Tauya
pa: ਟਾਊਯਾ

en: Taveta
pa: ਟਾਵੇਟਾ

en: Tavoyan
pa: ਟਾਵੋਯਾਨ

en: Tawala
pa: ਟਾਵਾਲਾ

en: Tawandê
pa: ਟਾਵਾਂਡੇ

en: Tawara
pa: ਟਾਵਾਰਾ

en: Taworta
pa: ਟਾਵੋਰਟਾ

en: Tay Boi
pa: ਟੇ ਬੋਈ

en: Tay Khang
pa: ਟੇ ਖਾਂਗ

en: Tayo
pa: ਟਾਯੋ

en: Taznatit
pa: ਟਾਜ਼ਨਾਟਿਟ

en: Tboli
pa: ਟਬੋਲੀ

en: Tchitchege
pa: ਟਚਿਟਚੇਂਗ

en: Tchumbuli
pa: ਟਚੁੰਬਲੀ

en: Te'un
pa: ਟੇਊਨ

en: Teanu
pa: ਟੇਆਨੂ

en: Tebul Sign Language
pa: ਟੇਬੁਲ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Tedaga
pa: ਟੇਡਾਗਾ

en: Tee
pa: ਟੀ

en: Tefaro
pa: ਟੇਫਾਰੋ

en: Tegali
pa: ਟੇਗਾਲੀ

en: Tehit
pa: ਟੇਹਿਟ

en: Tehuelche
pa: ਟੇਹੂਏਲਚੇ

en: Teke-Ebo
pa: ਟੇਕੇ-ਈਬੋ

en: Teke-Fuumu
pa: ਟੇਕੇ-ਫੂਮੂ

en: Teke-Kukuya
pa: ਟੇਕੇ-ਕੂਕਆ

en: Teke-Laali
pa: ਟੇਕੇ-ਲਾਲੀ

en: Teke-Nzikou
pa: ਟੇਕੇ-ਨਜ਼ੀਕੋਊ

en: Teke-Tege
pa: ਟੇਕੇ-ਟੇਗੇ

en: Teke-Tsaayi
pa: ਟੇਕੇ-ਟਸਾਯੀ

en: Teke-Tyee
pa: ਟੇਕੇ-ਟਯੀ

en: Tektiteko
pa: ਟੇਕਟਿਟੇਕੋ

en: Tela-Masbuar
pa: ਟੇਲਾ-ਮਾਸਬੂਅਰ

en: Telefol
pa: ਟੇਲੇਫੋਲ

en: Telugu
pa: ਤੇਲਗੂ

en: Tem
pa: ਟੇਮ

en: Tembo (Kitembo)
pa: ਟੇਂਬੋ (ਕਿਟੇਂਬੋ)

en: Tembo (Motembo)
pa: ਟੈਂਬੋ (ਮੋਟੈਂਬੋ)

en: Tembé
pa: ਟੇਮਬੇ

en: Teme
pa: ਟੇਮੇ

en: Temein
pa: ਟੇਮੇਇਨ

en: Temi
pa: ਟੇਮੀ

en: Temiar
pa: ਟੇਮੀਆਰ

en: Temoq
pa: ਟੇਮੋਕ

en: Temuan
pa: ਟੇਮੂਆਨ

en: Tengger
pa: ਟੇਨਗੇਰ

en: Tenharim
pa: ਟੇਨਹਾਰਿਮ

en: Tenino
pa: ਟੇਨਿਨੋ

en: Tenis
pa: ਟੈਨਿਸ

en: Tennet
pa: ਟੈਨੇੱਟ

en: Teop
pa: ਟੇਓਪ

en: Teor
pa: ਟੇਓਰ

en: Tepecano
pa: ਟੇਪੇਕਾਨੋ

en: Tera
pa: ਟੇਰਾ

en: Terebu
pa: ਟੇਰੇਬੂ

en: Terei
pa: ਟੇਰੇਈ

en: Tereno
pa: ਟੇਰੇਨੋ

en: Teressa
pa: ਟੈਰੇਸਾ

en: Tereweng
pa: ਟੇਰੇਵੇਂਗ

en: Teribe
pa: ਟੇਰਿਬੇ

en: Terik
pa: ਟੇਰਿਕ

en: Termanu
pa: ਟੇਰਮਾਨੂ

en: Ternate
pa: ਟੇਰਨੇਟ

en: Ternateño
pa: ਟੇਰਮਾਟੇਨੋ

en: Tese
pa: ਟੇਸੇ

en: Teshenawa
pa: ਟੇਸ਼ੇਨਾਵਾ

en: Teso
pa: ਟੇਸੋ

en: Tetela
pa: ਟੇਟੇਲਾ

en: Tetete
pa: ਟੇਟੇਟੇ

en: Tetum
pa: ਟੇਟੂਮ

en: Tetun Dili
pa: ਟੋਟੂਮ ਡਿਲੀ

en: Tewa (Indonesia)
pa: ਟੇਵਾ (ਇੰਡੋਨੇਸ਼ੀਆ)

en: Tewa (USA)
pa: ਟੇਵਾ (ਯੂ ਐਸ ਏ)

en: Tewe
pa: ਟੇਵੇ

en: Tha
pa: ਥਾ

en: Thachanadan
pa: ਥਾਚਾਨਡਾਨ

en: Thai
pa: ਥਾਈ

en: Thai Sign Language
pa: ਥਾਈ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Thai Song
pa: ਥਾਈ ਸੌਂਗ

en: Thakali
pa: ਥਾਕਾਲੀ

en: Thangmi
pa: ਥਾਂਗਮੀ

en: Thao
pa: ਥਾਓ

en: Tharaka
pa: ਥਾਰਾਕਾ

en: Thayore
pa: ਥਾਯੋਰੇ

en: Thaypan
pa: ਥਾਯਪਾਨ

en: Tho
pa: ਥੋ

en: Thompson
pa: ਥੌਮਪਸਨ

en: Thopho
pa: ਥੋਫੋ

en: Thracian
pa: ਥਰਾਸੀਅਨ

en: Thu Lao
pa: ਥੂ ਲਾਓ

en: Thudam
pa: ਥੂਡਾਮ

en: Thulung
pa: ਥੂਲੂੰਗ

en: Thurawal
pa: ਥੂਰਾਵਲ

en: Thuri
pa: ਥੂਰੀ

en: Tiale
pa: ਟੀਆਲੇ

en: Tiang
pa: ਟਿਆਂਗ

en: Tibea
pa: ਟਿਬੇਆ

en: Tibetan
pa: ਟਿਬੇਟਾਨ

en: Tichurong
pa: ਟਿਚੂਰੌਂਗ

en: Ticuna
pa: ਟਿਕੂਨਾ

en: Tidore
pa: ਟਿਡੋਰੇ

en: Tiene
pa: ਟੀਏਨੇ

en: Tifal
pa: ਟਿਪਾਲ

en: Tigak
pa: ਟਿਗਾਕ

en: Tigre
pa: ਟਿਗਰੇ

en: Tigrinya
pa: ਟਿਗਰਿਨਯਾ

en: Tikar
pa: ਟਿਕਾਰ

en: Tikopia
pa: ਟਿਕੋਪੀਆ

en: Tillamook
pa: ਟਿਲਾਮੂਕ

en: Tilung
pa: ਟਿਲੂੰਗ

en: Tima
pa: ਟਿਮਾ

en: Timbe
pa: ਟਿੰਬੇ

en: Timne
pa: ਟਿਮਨੇ

en: Timucua
pa: ਟਿਮੂਕੂਆ

en: Tinani
pa: ਟਿਨਾਨੀ

en: Tindi
pa: ਟਿੰਡੀ

en: Tingui-Boto
pa: ਟਿਨਗੂਈ-ਬੋਟੋ

en: Tinigua
pa: ਟਿਨਿਗੂਆ

en: Tinputz
pa: ਟਿਨਪੂਟਜ਼

en: Tippera
pa: ਟਿਪੇਰਾ

en: Tira
pa: ਟੀਰਾ

en: Tirahi
pa: ਟਿਰਾਹੀ

en: Tiri
pa: ਟਿਰੀ

en: Tiruray
pa: ਟਿਰੂਰੇਯ

en: Tita
pa: ਟਿਟਾ

en: Titan
pa: ਟਾਈਟਨ

en: Tiv
pa: ਟਿਵ

en: Tiwa
pa: ਟਿਵਾ

en: Tiwi
pa: ਟਿਵੀ

en: Tiéfo
pa: ਟੀਏਫੋ

en: Tjurruru
pa: ਟਜੂਰੂਰੂ

en: Tlingit
pa: ਟਲਿੰਗਿਟ

en: To'abaita
pa: ਟੋਆਬਾਇਟਾ

en: Toaripi
pa: ਟੋਆਰਿਪੀ

en: Toba
pa: ਟੋਬਾ

en: Toba-Maskoy
pa: ਟੋਬਾ-ਮਾਸਕੋਈ

en: Tobanga
pa: ਟੋਬਾਨਗਾ

en: Tobati
pa: ਟੋਬਾਟੀ

en: Tobelo
pa: ਟੋਬੇਲੋ

en: Tobian
pa: ਟੋਬੀਅਨ

en: Tobilung
pa: ਟੋਬਿਲੂੰਗ

en: Tobo
pa: ਟੋਬੋ

en: Tocho
pa: ਟੋਚੋ

en: Toda
pa: ਟੋਡਾ

en: Todrah
pa: ਟੋਡਰਾਹ

en: Tofanma
pa: ਟੋਫਾਨਮਾ

en: Togoyo
pa: ਟੋਗੋਯੋ

en: Tohono O'odham
pa: ਟੋਹੋਨੋ ਓਧਾਮ

en: Tojolabal
pa: ਟੋਜੋਲਾਬਾਲ

en: Tok Pisin
pa: ਟੋਕ ਪਿਸਿਨ

en: Tokano
pa: ਟੋਕਾਨੋ

en: Tokelau
pa: ਟੋਕੇਲਾਊ

en: Tokharian A
pa: ਟੋਖਾਰੀਅਨ ਏ

en: Tokharian B
pa: ਟੋਖਾਰੀਅਨ ਬੀ

en: Toku-No-Shima
pa: ਟੋਕੂ-ਨੋ-ਸ਼ਿਮਾ

en: Tol
pa: ਟੋਲ

en: Tolaki
pa: ਟੋਲਾਕੀ

en: Tolomako
pa: ਟੋਲੋਮਾਕੋ

en: Tolowa
pa: ਟੋਲੋਵਾ

en: Toma
pa: ਟੋਮਾ

en: Tomadino
pa: ਟੋਮਾਡੀਨੋ

en: Tombelala
pa: ਟੋਮਬੇਲਾਲਾ

en: Tombonuo
pa: ਟੋਮਬੋਨੂਓ

en: Tombulu
pa: ਟੌਂਬੂਲੂ

en: Tomini
pa: ਟੋਮਿਨੀ

en: Tomoip
pa: ਟੋਮੋਇਪ

en: Tondano
pa: ਟੋਨਡਾਨੋ

en: Tonga (Nyasa)
pa: ਟੌਂਗਾ (ਨਯਾਸਾ)

en: Tonga (Tonga Islands)
pa: ਟੌਂਗਾ (ਟੌਂਗਾ ਆਈਸਲੈਂਡ)

en: Tonga (Zambia)
pa: ਟੌਂਗਾ (ਜ਼ਾਂਬੀਆ)

en: Tongwe
pa: ਟੌਂਗਵੇ

en: Tonjon
pa: ਟੋਨਜੋਨ

en: Tonkawa
pa: ਟੋਨਕਾਵਾ

en: Tonsawang
pa: ਟੋਨਸਾਵਾਂਗ

en: Tonsea
pa: ਟੋਨੇਸੀਆ

en: Tontemboan
pa: ਟੋਨਟੇਮਬੋਆਨ

en: Tooro
pa: ਟੂਰੋ

en: Topoiyo
pa: ਟੋਪੋਈਯੋ

en: Toposa
pa: ਟੋਪੋਸਾ

en: Toraja-Sa'dan
pa: ਟੋਰਾਜਾ-ਸਾਡਾਨ

en: Toram
pa: ਟੋਰਾਮ

en: Torau
pa: ਟੋਰਾਊ

en: Toro
pa: ਟੋਰੋ

en: Toromono
pa: ਟੋਰੋਮੋਨੋ

en: Torona
pa: ਟੋਰੋਨਾ

en: Torricelli
pa: ਟੋਰਿਸੇਲੀ

en: Torwali
pa: ਟੋਰਵਾਲੀ

en: Torá
pa: ਟੋਰਾ

en: Totela
pa: ਟੋਟੇਲਾ

en: Toto
pa: ਟੋਟੋ

en: Totoli
pa: ਟੋਟੋਲੀ

en: Totoro
pa: ਟੋਟੋਰੋ

en: Touo
pa: ਟੋਯੋ

en: Toura (Côte d'Ivoire)
pa: ਟੋਊਰਾ (ਕੋਟੇ ਡਲਵੋਇਰੇ)

en: Toura (Papua New Guinea)
pa: ਟੋਊਰਾ (ਪਾਪੂਆ ਨਿਊ ਗੂਇਨੀਆ)

en: Towei
pa: ਟੋਵੇਈ

en: Tregami
pa: ਟਰੇਗਾਮੀ

en: Tremembé
pa: ਟਰੇਮੇਂਬੇ

en: Trieng
pa: ਟਰੀਏਂਗ

en: Trimuris
pa: ਟਰਿਮੂਰਿਸ

en: Tring
pa: ਟਰਿੰਗ

en: Trinidad and Tobago Sign Language
pa: ਟਰਿੰਡਡ ਅਤੇ ਟੋਬਾਗੋ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Trinitario
pa: ਟਰਿਨਿਟਾਰੀਓ

en: Trió
pa: ਟਰੀਓ

en: Truká
pa: ਟਰੂਕਾ

en: Trumai
pa: ਟਰੂਮਾਈ

en: Ts'ün-Lao
pa: ਟਸੂਨ-ਲਾਓ

en: Tsaangi
pa: ਟਸਾਂਗੀ

en: Tsakhur
pa: ਟਸਾਖੂਰ

en: Tsakonian
pa: ਟਸਾਕੋਨੀਅਨ

en: Tsakwambo
pa: ਟਸਾਕਵਾਂਬੋ

en: Tsamai
pa: ਟਸਾਮਾਈ

en: Tsat
pa: ਟਸਾਟ

en: Tseku
pa: ਟਸੇਕੂ

en: Tsetsaut
pa: ਟਸੈੱਟਸਾਊਟ

en: Tshangla
pa: ਟਸ਼ਾਂਗਲਾ

en: Tsikimba
pa: ਟਸੀਕਿੰਬਾ

en: Tsimané
pa: ਟਸੀਮਾਨੀ

en: Tsimshian
pa: ਟਸੀਮਸ਼ੀਅਨ

en: Tsishingini
pa: ਟਸਿਸ਼ਿਨਗਿਨੀ

en: Tso
pa: ਟਸੋ

en: Tsoa
pa: ਟਸੋਆ

en: Tsogo
pa: ਟਸੋਗੋ

en: Tsonga
pa: ਟਸੋਂਗਾ

en: Tsotso
pa: ਟਸੋਟਸੋ

en: Tsou
pa: ਟਸੋਊ

en: Tsum
pa: ਟਸੂਮ

en: Tsuvadi
pa: ਟਸੂਵਾਡੀ

en: Tsuvan
pa: ਟਸੂਵਾਨ

en: Tswa
pa: ਟਸਵਾ

en: Tswana
pa: ਟਸਵਾਨਾ

en: Tswapong
pa: ਟਸਵਾਪੌਂਗ

en: Tu
pa: ਟੂ

en: Tuamotuan
pa: ਟੂਆਨੋਟੂਆਨ

en: Tubar
pa: ਟੂਬਾਰ

en: Tucano
pa: ਟੂਕਾਨੋ

en: Tugen
pa: ਟੂਗੇਨ

en: Tugun
pa: ਟੂਗੂਨ

en: Tugutil
pa: ਟੂਗੂਟਿਲ

en: Tukang Besi North
pa: ਟੂਕਾਂਗ ਬੇਸੀ ਉੱਤਰ

en: Tukang Besi South
pa: ਟੂਕਾਂਗ ਬੇਸੀ ਦੱਖਣ

en: Tuki
pa: ਟੁਕੀ

en: Tukpa
pa: ਟੂਕਪਾ

en: Tukudede
pa: ਟੂਕੂਡੇਡੇ

en: Tukumanféd
pa: ਟੂਕੂਮਾਨਫੇਡ

en: Tula
pa: ਟੂਲਾ

en: Tulehu
pa: ਟੂਲੇਹੂ

en: Tulishi
pa: ਟੂਲਿਸ਼ੀ

en: Tulu
pa: ਟੂਲੂ

en: Tulu-Bohuai
pa: ਟੁਲੂ-ਬੋਹੂਆਈ

en: Tuma-Irumu
pa: ਟੂਮਾ-ਇਰੂਮੂ

en: Tumak
pa: ਟੂਮਾਕ

en: Tumbuka
pa: ਟੂਮਬੂਕਾ

en: Tumi
pa: ਟੂਮੀ

en: Tumleo
pa: ਟੂਮਲੇਓ

en: Tumshuqese
pa: ਟੂਮਸ਼ੂਕੇਸੇ

en: Tumtum
pa: ਟੂਮਟੂਮ

en: Tumzabt
pa: ਟੂਮਜ਼ਾਬਟ

en: Tunen
pa: ਟੂਨੇਨ

en: Tungag
pa: ਟੂੰਗਾਗ

en: Tunggare
pa: ਟੂਨਗਾਰੇ

en: Tunia
pa: ਟੂਨੀਆ

en: Tunica
pa: ਟੂਨਿਕਾ

en: Tunisian Sign Language
pa: ਟੂਨੀਸੀਅਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Tunjung
pa: ਟੂਨਜੰਗ

en: Tunni
pa: ਟੂਨੀ

en: Tunzu
pa: ਟੂੰਜ਼ੂ

en: Tuotomb
pa: ਟੂਓਟੌਂਬ

en: Tuparí
pa: ਟੂਪਾਰੀ

en: Tupinambá
pa: ਟੂਪਿਨਾਮਬਾ

en: Tupinikin
pa: ਟੂਪਿਨਿਕਿਨ

en: Tupuri
pa: ਟੂਪੂਰੀ

en: Tupí
pa: ਟੂਪੀ

en: Turaka
pa: ਟੂਰਾਕਾ

en: Turi
pa: ਟੂਰੀ

en: Turiwára
pa: ਟੂਰੀਵਾਰਾ

en: Turka
pa: ਟੂਰਕਾ

en: Turkana
pa: ਟੂਰਕਾਨਾ

en: Turkish
pa: ਤੁਰਕਿਸ਼

en: Turkish Sign Language
pa: ਤੁਰਕਿਸ਼ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Turkmen
pa: ਤੁਰਕਮੇਨ

en: Turoyo
pa: ਟੂਰੋਯੋ

en: Turumsa
pa: ਟੂਰੂਮਸਾ

en: Turung
pa: ਟੂਰੰਗ

en: Tuscarora
pa: ਟੂਸਕਾਰੋਰਾ

en: Tutelo
pa: ਟੂਟੇਲੋ

en: Tutong
pa: ਟੂਟੌਂਗ

en: Tutuba
pa: ਟੂਟੂਬਾ

en: Tututni
pa: ਟੂਟੂਟਨੀ

en: Tuvalu
pa: ਟੂਵਾਲੂ

en: Tuvinian
pa: ਟੂਵਿਨਿਅਨ

en: Tuwari
pa: ਟੂਵਾਰੀ

en: Tuwuli
pa: ਟੁਵੂਲੀ

en: Tuxináwa
pa: ਟੂਕਸੀਨਾਵਾ

en: Tuxá
pa: ਟੂਕਸਾ

en: Tuyuca
pa: ਟੂਯੂਕਾ

en: Twana
pa: ਟਵਾਨਾ

en: Twendi
pa: ਟਵੇਂਡੀ

en: Twents
pa: ਟਵੈਂਟਸ

en: Twi
pa: ਟਵੀ

en: Tyap
pa: ਟਯਾਪ

en: Tyaraity
pa: ਟਯਾਰਾਇਟੀ

en: Tz'utujil
pa: ਟਜ਼ੂਟੂਜਿਲ

en: Tzeltal
pa: ਟਜ਼ੇਲਟਾਲ

en: Tzotzil
pa: ਟਜ਼ੋਟਜ਼ਿਲ

en: Tày
pa: ਟੇਯ

en: Tày Sa Pa
pa: ਟੇਯ ਸਾ ਪਾ

en: Tày Tac
pa: ਟੇਯ ਟੈਕ

en: Téén
pa: ਟੀਨ

en: Tübatulabal
pa: ਟੂਬਾਟੂਲਾਬਾਲ

en: Uab Meto
pa: ਊਆਬ ਮੇਟੋ

en: Uamué
pa: ਊਆਮੂਏ

en: Uare
pa: ਯੂਆਰੇ

en: Ubaghara
pa: ਊਬੇਘਾਰਾ

en: Ubang
pa: ਊਬਾਂਗ

en: Ubi
pa: ਊਬੀ

en: Ubir
pa: ਊਬੀਰ

en: Ubykh
pa: ਊਬਾਏਖ

en: Uda
pa: ਊਡਾ

en: Udi
pa: ਊਡੀ

en: Udihe
pa: ਊਡੀਹੇ

en: Udmurt
pa: ਊਡਮੂਰਟ

en: Uduk
pa: ਊਡੂਕ

en: Ufim
pa: ਊਫਿਮ

en: Ugandan Sign Language
pa: ਊਗਾਨਡਾਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Ugaritic
pa: ਊਗਾਰਿਟਿਕ

en: Ughele
pa: ਊਘੇਲੇ

en: Ugong
pa: ਊਗੌਂਗ

en: Uhami
pa: ਊਹਾਮੀ

en: Uighur
pa: ਊਈਘੂਰ

en: Uisai
pa: ਊਈਸਾਈ

en: Ujir
pa: ਊਜਿਰ

en: Ukaan
pa: ਊਕਾਨ

en: Ukhwejo
pa: ਊਖਵੇਜੋ

en: Ukit
pa: ਊਕਿਟ

en: Ukpe-Bayobiri
pa: ਊਕਪੇ-ਬਾਯੋਬਿਰੀ

en: Ukpet-Ehom
pa: ਉਕਪੇਟ-ਈਹੋਮ

en: Ukrainian
pa: ਯੁਕਰੇਨੀਅਨ

en: Ukrainian Sign Language
pa: ਯੁਕਰੇਨੀਅਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Ukue
pa: ਯੂਕੂਏ

en: Ukuriguma
pa: ਊਕੂਰਿਗੂਮਾ

en: Ukwa
pa: ਯੁਕਵਾ

en: Ukwuani-Aboh-Ndoni
pa: ਯੁਕਵੂਆਨੀ-ਅਬੋਹ-ਨਡੋਨੀ

en: Ulau-Suain
pa: ਊਲਾਊ-ਸੂਆਇਨ

en: Ulch
pa: ਊਲਚ

en: Ulithian
pa: ਊਲਿਥੀਅਨ

en: Ullatan
pa: ਊਲਾਟਾਨ

en: Ulukwumi
pa: ਊਲੂਕਵੂਮੀ

en: Ulumanda'
pa: ਊਲੂਮਾਂਡਾ

en: Uma
pa: ਊਮਾ

en: Uma' Lasan
pa: ਊਮਾ ਲਾਸਾਨ

en: Uma' Lung
pa: ਊਮਾ ਲੰਗ

en: Umanakaina
pa: ਊਮਾਨਾਕੀਅਨ

en: Umatilla
pa: ਊਮਾਟਿਲਾ

en: Umbindhamu
pa: ਊਮਬਿੰਧਾਮੂ

en: Umbrian
pa: ਊਮਬਰੀਅਨ

en: Umbu-Ungu
pa: ਊਮਬੂ-ਊਨਗੂ

en: Umbugarla
pa: ਊਮਬੂਗਾਰਲਾ

en: Umbundu
pa: ਊਮਬੂੰਡੂ

en: Umbuygamu
pa: ਊਮਬੂਯਗਾਮੂ

en: Umeda
pa: ਊਮੇਡਾ

en: Umon
pa: ਊਮੋਨ

en: Umotína
pa: ਊਮੋਟਿਨਾ

en: Umpila
pa: ਊਮਪਿਲਾ

en: Una
pa: ਊਨਾ

en: Unami
pa: ਊਨਾਮੀ

en: Uncoded languages
pa: ਅਨ-ਕੋਡਡ ਭਾਸ਼ਾ

en: Undetermined
pa: ਅਚਾਨਕ

en: Uneapa
pa: ਉਨੀਪਾ

en: Uneme
pa: ਊਨੇਮੇ

en: Unserdeutsch
pa: ਊਨਸੇਰਡੇਊਟਸਚ

en: Unua
pa: ਓਨੂਆ

en: Ura (Papua New Guinea)
pa: ਊਰਾ (ਪਾਪੂਆ ਨਿਊ ਗੂਇਨੀਆ)

en: Ura (Vanuatu)
pa: ਊਰਾ (ਵਾਨੂਆਟੂ)

en: Uradhi
pa: ਊਰਾਧੀ

en: Urak Lawoi'
pa: ਊਰਾਕ ਲਾਵੋਈ

en: Urali
pa: ਊਰਾਲੀ

en: Urapmin
pa: ਊਰਾਮਿਨ

en: Urarina
pa: ਊਰਾਰਿਨਾ

en: Urartian
pa: ਊਰਾਰਟੀਅਨ

en: Urat
pa: ਊਰਾਟ

en: Urdu
pa: ਉਰਦੂ

en: Urhobo
pa: ਊਰਹੋਬੋ

en: Uri
pa: ਊਰੀ

en: Urigina
pa: ਊਰਿਗਿਨਾ

en: Urim
pa: ਊਰਿਮ

en: Urimo
pa: ਊਰਿਮੋ

en: Uripiv-Wala-Rano-Atchin
pa: ਊਰਿਪਿਵ-ਵਾਲਾ-ਰਾਨੋ-ਐਟਚਿਨ

en: Urningangg
pa: ਊਰਨਿਨਗੈਂਗ

en: Uru
pa: ਊਰੂ

en: Uru-Eu-Wau-Wau
pa: ਊਰੂ-ਈਯੂ-ਵਾਊ-ਵਾਊ

en: Uru-Pa-In
pa: ਊਰੂ-ਪਾ-ਇਨ

en: Uruangnirin
pa: ਊਰੂਆਂਗਨਿਰਿਨ

en: Uruava
pa: ਊਰੂਆਵਾ

en: Urubú-Kaapor
pa: ਊਰੂਬੂ-ਕਾਪੋਰ

en: Urubú-Kaapor Sign Language
pa: ਊਰੂਬੂ-ਕਾਪੋਰ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Uruguayan Sign Language
pa: ਊਰੂਗੂਆਯਾਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Urum
pa: ਊਰੂਮ

en: Urumi
pa: ਊਰੂਮੀ

en: Usaghade
pa: ਊਸਾਘਾਡੇ

en: Usan
pa: ਊਸਾਨ

en: Usarufa
pa: ਊਸਾਰੂਫਾ

en: Ushojo
pa: ਊਸ਼ੋਜੋ

en: Usku
pa: ਊਸਕੂ

en: Uspanteco
pa: ਊਸਪਾਂਟੇਕੋ

en: Usui
pa: ਊਸੂਈ

en: Utarmbung
pa: ਊਟਾਰਮਬੰਗ

en: Ute-Southern Paiute
pa: ਊਟੇ-ਦੱਖਣੀ ਪੈਊਟੇ

en: Utu
pa: ਊਟੂ

en: Uvbie
pa: ਉਵਬੀ

en: Uya
pa: ਊਯਾ

en: Uzbek
pa: ਊਜ਼ਬੇਕ

en: Uzekwe
pa: ਉਜ਼ੇਕਵੇ

en: Vaagri Booli
pa: ਵਾਗਰੀ ਬੂਲੀ

en: Vafsi
pa: ਵਾਫਸੀ

en: Vaghat-Ya-Bijim-Legeri
pa: ਵਾਘਟ-ਯਾ-ਬੀਜਿਮ-ਲੇਗੇਰੀ

en: Vaghri
pa: ਵਾਘਰੀ

en: Vaghua
pa: ਵਾਘੂਆ

en: Vagla
pa: ਵਾਗਲਾ

en: Vai
pa: ਵਾਈ

en: Vaiphei
pa: ਵੈਫੇਈ

en: Vale
pa: ਵਾਲੇ

en: Valencian Sign Language
pa: ਵਾਲੇਨਸੀਅਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Valman
pa: ਵਾਲਮੈਨ

en: Valpei
pa: ਵਾਲਪੇਈ

en: Vamale
pa: ਵਾਮੇਲ

en: Vame
pa: ਵਾਮੇ

en: Vandalic
pa: ਵਾਂਡਾਲਿਕ

en: Vangunu
pa: ਵਾਂਗੂਨੂ

en: Vanimo
pa: ਵਾਨਿਮੋ

en: Vano
pa: ਵਾਨੋ

en: Vanuma
pa: ਵਾਨੂਮਾ

en: Vao
pa: ਵਾਓ

en: Varhadi-Nagpuri
pa: ਵਾਰਹਾਡੀ-ਨਾਗਪੁਰੀ

en: Varisi
pa: ਵੋਰਿਸੀ

en: Varli
pa: ਵਾਰਲੀ

en: Vasavi
pa: ਵਾਸਾਵੀ

en: Veddah
pa: ਵੇਡਾਹ

en: Vehes
pa: ਵੇਹੇਸ

en: Veluws
pa: ਵੇਲੂਵਸ

en: Vemgo-Mabas
pa: ਵੇਮਗੋ-ਮਾਬਾਸ

en: Venda
pa: ਵੇਂਡਾ

en: Venetian
pa: ਵੇਨੇਟੀਅਨ

en: Venetic
pa: ਵੈਨੇਟਿਕ

en: Venezuelan Sign Language
pa: ਵੇਨੇਜ਼ੂਏਲਾਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Vengo
pa: ਵੇਂਗੋ

en: Ventureño
pa: ਵੇਨਟੂਰੇਨੋ

en: Veps
pa: ਵੇਪਸ

en: Vera'a
pa: ਵੇਰਾ

en: Vestinian
pa: ਵੇਸਟਿਨੀਅਨ

en: Vidunda
pa: ਵਿਡੂੰਡਾ

en: Viemo
pa: ਵੀਮੋ

en: Vietnamese
pa: ਵੀਅਤਨਾਮੀ

en: Vilela
pa: ਵਿਲੇਲਾ

en: Vili
pa: ਵਿਲੀ

en: Vinmavis
pa: ਵਿਨਮਾਵਿਸ

en: Vinza
pa: ਵਿਨਜ਼ਾ

en: Vishavan
pa: ਵਿਸ਼ਾਵਨ

en: Viti
pa: ਵਿਟੀ

en: Vitou
pa: ਵਿਟੋਊ

en: Vlaams
pa: ਵਲਾਮਸ

en: Vlaamse Gebarentaal
pa: ਵਲਾਮਸੇ ਗੇਬਾਰੇਂਟਾਲ

en: Volapük
pa: ਵੋਲਾਪੂਕ

en: Volscian
pa: ਵੋਲਸੀਅਨ

en: Vono
pa: ਵੋਨੋ

en: Voro
pa: ਵੋਰੋ

en: Votic
pa: ਵੋਟਿਕ

en: Vumbu
pa: ਵੂੰਬੂ

en: Vunapu
pa: ਵੀਨਾਪੂ

en: Vunjo
pa: ਵੂਨਜੋ

en: Vurës
pa: ਵੀਰੇਸ

en: Vute
pa: ਵੂਟੇ

en: Vwanji
pa: ਵਵਾਂਜੀ

en: Wa
pa: ਵਾ

en: Wa'ema
pa: ਵਾਏਮਾ

en: Waama
pa: ਵਾਮਾ

en: Waamwang
pa: ਵਾਮਵਾਂਗ

en: Waata
pa: ਵਾਟਾ

en: Wab
pa: ਵਾਬ

en: Wabo
pa: ਵਾਬੋ

en: Waboda
pa: ਵਾਬੋਡਾ

en: Wadaginam
pa: ਵਾਡਾਗਿਨਾਮ

en: Waddar
pa: ਵਾਡਾਰ

en: Wadjiginy
pa: ਵਾਡਜਿਗਿਨੀ

en: Wadjigu
pa: ਵਾਡਜਿਗੂ

en: Wae Rana
pa: ਵਾਏ ਰਾਨਾ

en: Wagawaga
pa: ਵਾਗਾਵਾਗਾ

en: Wagaya
pa: ਵਾਗਾਯਾ

en: Wagdi
pa: ਵਾਗਡੀ

en: Wageman
pa: ਵਾਗੇਮਾਨ

en: Wagi
pa: ਵਾਗੀ

en: Wahgi
pa: ਵਾਹਗੀ

en: Waigali
pa: ਵਾਈਗਾਲੀ

en: Waigeo
pa: ਵੈਗੇਓ

en: Wailaki
pa: ਵੈਲਾਕੀ

en: Wailapa
pa: ਵੈਲਾਪਾ

en: Waima
pa: ਵੈਮਾ

en: Waimaha
pa: ਵੈਮਾਹਾ

en: Waimiri-Atroari
pa: ਵੈਮਿਰੀ-ਅਟਰੋਆਰੀ

en: Waioli
pa: ਵੈਓਲੀ

en: Waiwai
pa: ਵਾਈਵਾਈ

en: Waja
pa: ਵਾਜਾ

en: Wajarri
pa: ਵਾਜਾਰੀ

en: Waka
pa: ਵਾਕਾ

en: Wakawaka
pa: ਵਾਕਾਵਾਕਾ

en: Wakde
pa: ਵਾਕਡੇ

en: Wakhi
pa: ਵਾਖੀ

en: Wakoná
pa: ਵਾਕੋਨਾ

en: Wala
pa: ਵਾਲਾ

en: Walak
pa: ਵਾਲਾਕ

en: Wali (Ghana)
pa: ਵਾਲੀ (ਘਾਨਾ)

en: Wali (Sudan)
pa: ਵਾਲੀ (ਸੂਡਾਨ)

en: Waling
pa: ਵਾਲਿੰਗ

en: Walio
pa: ਵਾਲੀਓ

en: Walla Walla
pa: ਵਾਲਾ ਵਾਲਾ

en: Wallisian
pa: ਵਾਲਿਸੀਅਨ

en: Walloon
pa: ਵਾਲੂਨ

en: Walmajarri
pa: ਵਾਲਮਾਜਾਰੀ

en: Walser
pa: ਵਾਲਸਰ

en: Walungge
pa: ਵਾਲੂੰਗੇ

en: Wamas
pa: ਵਾਮਸ

en: Wambaya
pa: ਵਾਮਬਾਯਾ

en: Wambon
pa: ਵਾਮਬੋਨ

en: Wambule
pa: ਵਾਮਬੂਲੇ

en: Wamey
pa: ਵਾਮਯੇ

en: Wamin
pa: ਵਾਮਿਨ

en: Wampanoag
pa: ਵਾਮਪਾਨੋਆਗ

en: Wampar
pa: ਵਾਮਰ

en: Wampur
pa: ਵਾਮਪੁਰ

en: Wan
pa: ਵੈਨ

en: Wanambre
pa: ਵਾਨਾਮਬਰੇ

en: Wanap
pa: ਵਾਨਾਪ

en: Wanda
pa: ਵਾਂਡਾ

en: Wandala
pa: ਵਾਂਡਾਲਾ

en: Wandamen
pa: ਵਾਂਡਾਮੇੱਨ

en: Wandarang
pa: ਵਾਨਡਾਰਾਂਗ

en: Wandji
pa: ਵਾਂਡਜੀ

en: Waneci
pa: ਵਾਨੇਸੀ

en: Wanga
pa: ਵਾਂਗਾ

en: Wangaaybuwan-Ngiyambaa
pa: ਵਾਂਗਾਯਬੂਵਾਨ-ਨਗਿਯਾਮਬਾ

en: Wanggamala
pa: ਵਾਂਗਾਮਾਲਾ

en: Wangganguru
pa: ਵਾਂਗਾਂਗੁਰੂ

en: Wanggom
pa: ਵਾਂਗੋਮ

en: Wanman
pa: ਵਾਨਮੈਨ

en: Wannu
pa: ਵਾਨੂ

en: Wantoat
pa: ਵਾਨਟੋਆਟ

en: Wanukaka
pa: ਵਾਨੂਕਾਕਾ

en: Wané
pa: ਵੇਨ

en: Waorani
pa: ਵਾਓਰਾਨੀ

en: Wapan
pa: ਵਾਪਨ

en: Wapishana
pa: ਵਾਪਿਸ਼ਾਨਾ

en: Wappo
pa: ਵਾਪੋ

en: War-Jaintia
pa: ਵਾਰ-ਜੈਨਟੀਆ

en: Warao
pa: ਵਾਰਾਓ

en: Warapu
pa: ਵਾਰਾਪੂ

en: Waray (Australia)
pa: ਵਾਰੇਯ (ਆਸਟਰੇਲੀਆ)

en: Waray (Philippines)
pa: ਵਾਰੇਯ (ਫਿਲਪਾਈਨਜ਼)

en: Wardaman
pa: ਵਾਰਡਾਮੈਨ

en: Warduji
pa: ਵਾਰਡੂਜੀ

en: Warembori
pa: ਵਾਰੇਮਬੋਰੀ

en: Wares
pa: ਵਾਰੇਸ

en: Waris
pa: ਵਾਰਿਸ

en: Waritai
pa: ਵਾਰਿਟਾਈ

en: Wariyangga
pa: ਵਾਰੀਯਾਂਗਾ

en: Warji
pa: ਵਾਰਜੀ

en: Warkay-Bipim
pa: ਵਾਰਕਰੇ-ਬਿਪਿਮ

en: Warlmanpa
pa: ਵਾਰਲਮਾਨਪਾ

en: Warlpiri
pa: ਵਾਰਲਪਿਰੀ

en: Warluwara
pa: ਵਾਰਲੂਵਾਰਾ

en: Warnang
pa: ਵਾਰਨਾਂਗ

en: Waropen
pa: ਵਾਰੋਪੇਨ

en: Warrgamay
pa: ਵਾਰਗਾਮੇਯ

en: Warrwa
pa: ਵਾਰਵਾ

en: Waru
pa: ਵਾਰੂ

en: Warumungu
pa: ਵਾਰੂਮੂੰਗੂ

en: Waruna
pa: ਵਾਰੂਨਾ

en: Warungu
pa: ਵਾਰੂੰਗੂ

en: Wasa
pa: ਵਾਸਾ

en: Wasco-Wishram
pa: ਵਾਸਕੋ-ਵਿਸ਼ਰਾਮ

en: Wasembo
pa: ਵਾਸੇਂਬੋ

en: Washo
pa: ਵਾਸ਼ੋ

en: Waskia
pa: ਵਾਸਕੀਆ

en: Wasu
pa: ਵਾਸੂ

en: Watakataui
pa: ਵਾਟਾਕਾਟਾਊਈ

en: Watam
pa: ਵਾਟਾਮ

en: Watubela
pa: ਵਾਟੂਬੇਲਾ

en: Waurá
pa: ਵਾਊਰਾ

en: Wauyai
pa: ਵਾਊਯਾਈ

en: Wawa
pa: ਵਾਵਾ

en: Wawonii
pa: ਵਾਵੋਨੀ

en: Waxianghua
pa: ਵਾਕਸੀਆਘੂਆ

en: Wayampi
pa: ਵਾਯਾਮਪੀ

en: Wayana
pa: ਵਾਯਾਨਾ

en: Wayoró
pa: ਵਾਯੋਰੋ

en: Wayuu
pa: ਵਾਯੂ

en: Wedau
pa: ਵੇਡਾਊ

en: Weh
pa: ਵੇਹ

en: Wejewa
pa: ਵੇਜੇਵਾ

en: Weliki
pa: ਵੇਲਿਕੀ

en: Welsh
pa: ਵੇਲਸ਼

en: Weri
pa: ਵੇਰੀ

en: Wersing
pa: ਵੇਰਸਿੰਗ

en: Westphalien
pa: ਵੈਸਟਫਾਲੀਨ

en: Wetamut
pa: ਵੇਟਾਮੂਟ

en: Wewaw
pa: ਵੇਵਾਵ

en: Weyto
pa: ਵੇਯਟੋ

en: Whitesands
pa: ਵਾਈਟਸੈਂਡਸ

en: Wiarumus
pa: ਵਿਆਰੂਮੂਸ

en: Wichita
pa: ਵਿਚਿਟਾ

en: Wichí Lhamtés Güisnay
pa: ਵਿਚੀ ਲਹਾਮਟੇਸ ਗੂਇਸਨੇਯ

en: Wichí Lhamtés Nocten
pa: ਵਿਚੀ ਲਹਾਮਟੇਸ ਮੋਕਟੇਨ

en: Wichí Lhamtés Vejoz
pa: ਵਿਚੀ ਲਹਾਮਟੇਸ

en: Wik-Epa
pa: ਵਿਕ-ਈਪਾ

en: Wik-Iiyanh
pa: ਵਿਕ-ਲਿਯਾਨਹ

en: Wik-Keyangan
pa: ਵਿਕ-ਕੇਨਯਾਨਗਾਨ

en: Wik-Me'anha
pa: ਵਿਕ-ਮੇਆਨਹਾ

en: Wik-Mungkan
pa: ਵਿਕ-ਮੂੰਗਕਾਨ

en: Wik-Ngathana
pa: ਵਿਕ-ਨਗਾਥਾਨਾ

en: Wikalkan
pa: ਵਿਕਾਲਕਾਨ

en: Wikngenchera
pa: ਵਿਕਨਗੇਨਚੇਰਾ

en: Wilawila
pa: ਵਿਲਾਵਿਲਾ

en: Wintu
pa: ਵਿੰਟੂ

en: Winyé
pa: ਵਿਨਯੇ

en: Wipi
pa: ਵਿਪੀ

en: Wiradhuri
pa: ਵਿਰਾਧੂਰੀ

en: Wiraféd
pa: ਵਿਰਾਫੇਡ

en: Wirangu
pa: ਵਿਰਾਂਗੂ

en: Wiru
pa: ਵਿਰੂ

en: Wiyot
pa: ਵਿਯੋਟ

en: Woccon
pa: ਵੋਕੋਨ

en: Wogamusin
pa: ਵੋਗਾਮੂਸਿਨ

en: Wogeo
pa: ਵੋਗੇਓ

en: Woi
pa: ਵੋਈ

en: Wojenaka
pa: ਵੋਜੇਨਕਾ

en: Wolane
pa: ਵੋਲਾਨੇ

en: Wolani
pa: ਵੋਲਾਨੀ

en: Wolaytta
pa: ਵੋਲਾਯਟਾ

en: Woleaian
pa: ਵੋਲੇਆਈਅਨ

en: Wolio
pa: ਵੋਲੀਓ

en: Wolof
pa: ਵੋਲੋਫ

en: Wom (Nigeria)
pa: ਵੋਮ (ਨਾਈਜੀਰੀਆ)

en: Wom (Papua New Guinea)
pa: ਵੋਮ (ਪਾਪੂਆ ਨਿਊ ਗੂਇਨੀਆ)

en: Womo
pa: ਵੋਮੋ

en: Wongo
pa: ਵੌਂਗੋ

en: Woria
pa: ਵੋਰੀਆ

en: Worimi
pa: ਵੋਰਿਮੀ

en: Worodougou
pa: ਵੋਰੋਡੋਊਗੋਊ

en: Wotapuri-Katarqalai
pa: ਵੋਟਾਪੂਰੀ-ਕਾਟਾਰਕਾਲਾਈ

en: Wotu
pa: ਵੋਟੂ

en: Woun Meu
pa: ਵੋਊਨ ਮੇਊ

en: Wudu
pa: ਵੂਡੂ

en: Wuliwuli
pa: ਵੂਲੀਵੂਲੀ

en: Wulna
pa: ਵੂਲਨਾ

en: Wumboko
pa: ਵੁਮਬੋਕੋ

en: Wumbvu
pa: ਵੂਮਬਵੂ

en: Wunambal
pa: ਵੂਨਾਮਬਾਲ

en: Wurrugu
pa: ਵੂਰੂਗੂ

en: Wushi
pa: ਵੁਸ਼ੀ

en: Wusi
pa: ਵੂਸੀ

en: Wutung
pa: ਵੂਟੂੰਗ

en: Wutunhua
pa: ਵੂਟੂਨਹੂਆ

en: Wuvulu-Aua
pa: ਵੂਵੂਲੂ-ਅਊਆ

en: Wuzlam
pa: ਵੂਜ਼ਲਾਮ

en: Wyandot
pa: ਵਯਾਨਡੋਟ

en: Wymysorys
pa: ਵਯਮੇਸੋਰਯਸ

en: Wára
pa: ਵਾਰਾ

en: Wãpha
pa: ਵਾਫਾ

en: Wè Northern
pa: ਵੇ ਉੱਤਰੀ

en: Wè Southern
pa: ਅਸੀਂ ਦੱਖਣੀ

en: Wè Western
pa: ਵੇ ਪੱਛਮੀ

en: Xaasongaxango
pa: ਜ਼ਾਸੋਨਗਾਕਸਾਂਗੋ

en: Xakriabá
pa: ਜ਼ਾਕਰੀਆਬਾ

en: Xamtanga
pa: ਜ਼ਾਮਟਾਂਗਾ

en: Xavánte
pa: ਜ਼ਾਵਾਂਟੇ

en: Xerénte
pa: ਜ਼ੇਰੇਨਟੇ

en: Xetá
pa: ਜ਼ੇਟਾ

en: Xhosa
pa: ਜ਼ਹੋਸਾ

en: Xibe
pa: ਜ਼ਾਈਬ

en: Xinca
pa: ਜ਼ਿਨਕਾ

en: Xipaya
pa: ਜ਼ਿਪਾਯਾ

en: Xiri
pa: ਜ਼ਿਰੀ

en: Xiriâna
pa: ਜ਼ਿਰੀਆਨਾ

en: Xokleng
pa: ਜ਼ੋਕਲੇਂਗ

en: Xukurú
pa: ਜ਼ੂਕੂਰੂ

en: Xârâcùù
pa: ਐਕਸਾਰਾਕੂ

en: Yaaku
pa: ਯਾਕੂ

en: Yabarana
pa: ਯਾਬਾਰਾਨਾ

en: Yabaâna
pa: ਯਾਬਾਨਾ

en: Yabem
pa: ਯਾਬੇਮ

en: Yaben
pa: ਯਾਬੇਨ

en: Yabong
pa: ਯਾਬੋਂਗ

en: Yace
pa: ਯਾਸੇ

en: Yaeyama
pa: ਯਾਏਯਾਮਾ

en: Yafi
pa: ਯਾਫੀ

en: Yagaria
pa: ਯਾਗਾਰੀਆ

en: Yagnobi
pa: ਯਾਗਨੋਬੀ

en: Yagomi
pa: ਯਾਗੋਮੀ

en: Yagua
pa: ਯਾਗੂਆ

en: Yagwoia
pa: ਯਾਗਵੋਈਆ

en: Yahadian
pa: ਯਾਹਾਡੀਅਨ

en: Yahang
pa: ਯਾਹਾਂਗ

en: Yahuna
pa: ਯਾਹੂਨਾ

en: Yaka (Central African Republic)
pa: ਯਾਕਾ (ਸੈਂਟਰਲ ਅਫਰੀਕਲ ਰੀਪਬਲਿਕ)

en: Yaka (Congo)
pa: ਯਾਕਾ (ਕੌਂਗੋ)

en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
pa: ਯਾਕਾ (ਡੈਮੋਕਰੇਟਿਕ ਰੀਪਬਲਿਕ ਆਫ ਕੌਂਗੋ)

en: Yakaikeke
pa: ਯਾਕੈਕੇਕੇ

en: Yakan
pa: ਯਾਕਾਨ

en: Yakha
pa: ਯਾਖਾ

en: Yakoma
pa: ਯਾਕੋਮਾ

en: Yakut
pa: ਯਾਕੂਟ

en: Yala
pa: ਯਾਲਾ

en: Yalahatan
pa: ਯਾਲਾਹਾਟਨ

en: Yalakalore
pa: ਯਾਲਾਕਾਲੋਰ

en: Yalarnnga
pa: ਯਾਲਾਰਨਗਾ

en: Yale
pa: ਯਾਲੇ

en: Yalunka
pa: ਯਾਲੂੰਕਾ

en: Yamap
pa: ਯਾਮਾਪ

en: Yamba
pa: ਯਾਂਬਾ

en: Yambes
pa: ਯਾਮਬੇਸ

en: Yambeta
pa: ਯਾਮਬੇਟਾ

en: Yamdena
pa: ਯਮਡੇਨਾ

en: Yameo
pa: ਯਾਮੇਓ

en: Yami
pa: ਯਾਮੀ

en: Yaminahua
pa: ਯਾਮਿਨਾਹੂਆ

en: Yamna
pa: ਯਾਮਨਾ

en: Yamongeri
pa: ਯਾਮੋਂਗਰੀ

en: Yamphu
pa: ਯਾਮਫੂ

en: Yan-nhangu
pa: ਯਾਨ-ਨਹਾਂਗੂ

en: Yana
pa: ਯਾਨਾ

en: Yandruwandha
pa: ਯਾਨਡਰੂਵਾਂਧਾ

en: Yanesha'
pa: ਯਨੇਸ਼ਾ

en: Yangben
pa: ਯਾਂਗਬੇਨ

en: Yangkam
pa: ਯਾਂਗਕਾਮ

en: Yangman
pa: ਯਾਂਗਮੈਨ

en: Yango
pa: ਯਾਂਗੋ

en: Yangulam
pa: ਯਾਗੂਲਾਮ

en: Yangum Dey
pa: ਯਾਂਗੂਮ ਡੇਯ

en: Yangum Gel
pa: ਯਾਂਗੂਮ ਜੈੱਲ

en: Yangum Mon
pa: ਯਾਂਗੂਮ ਮੋਨ

en: Yankunytjatjara
pa: ਯਾਂਕੁਨਯਟਜਾਟਜਾਰਾ

en: Yanomamö
pa: ਯਾਨੋਮਾਮੋ

en: Yanomámi
pa: ਯਾਨੋਮਾਮੀ

en: Yansi
pa: ਯਾਂਸੀ

en: Yanyuwa
pa: ਯਾਨਯੂਵਾ

en: Yao
pa: ਯਾਓ

en: Yaouré
pa: ਯਾਓਊਰੇ

en: Yapese
pa: ਯਾਪੀਸ

en: Yapunda
pa: ਯਾਪੂੰਡਾ

en: Yaqay
pa: ਯਾਕੇਯ

en: Yaqui
pa: ਯਾਕੂਈ

en: Yarawata
pa: ਯਾਰਾਵਾਟਾ

en: Yareba
pa: ਯਾਰੇਬਾ

en: Yarsun
pa: ਯਾਰਸੂਨ

en: Yasa
pa: ਯਾਸਾ

en: Yassic
pa: ਯਾਸਿਕ

en: Yau (Morobe Province)
pa: ਯਾਊ (ਮੋਰੋਬੇ ਸੂਬਾ)

en: Yau (Sandaun Province)
pa: ਯਾਊ (ਸਾਂਡਾਊਨ ਸੂਬਾ)

en: Yaul
pa: ਯਾਊਲ

en: Yauma
pa: ਯਾਊਮਾ

en: Yaur
pa: ਯਾਔਰ

en: Yavitero
pa: ਯਾਵਿਟੇਰੋ

en: Yawa
pa: ਯਾਵਾ

en: Yawalapití
pa: ਯਾਵਾਲਾਪਿਟੀ

en: Yawanawa
pa: ਯਾਵਾਨਾਵਾ

en: Yawarawarga
pa: ਯਾਵਾਰਾਵਾਰਗਾ

en: Yaweyuha
pa: ਯਾਵੇਯੂਹਾ

en: Yawiyo
pa: ਯਾਵਿਯੋ

en: Yawuru
pa: ਯਾਵੂਰੂ

en: Yazgulyam
pa: ਯਾਜ਼ਗੂਲਯਾਮ

en: Yei
pa: ਯੇਈ

en: Yekhee
pa: ਯੇਖੀ

en: Yekora
pa: ਯੇਕੋਰਾ

en: Yela
pa: ਯੇਲਾ

en: Yele
pa: ਯੇਲੇ

en: Yelmek
pa: ਯੇਮੇਕ

en: Yelogu
pa: ਯੇਲੋਗੂ

en: Yemba
pa: ਯੇਂਬਾ

en: Yemsa
pa: ਯੇਮਸਾ

en: Yendang
pa: ਯੇਨਡਾਂਗ

en: Yeni
pa: ਯੇਨੀ

en: Yeniche
pa: ਯੇਨਿਚੇ

en: Yerakai
pa: ਯੇਰਾਕਾਈ

en: Yeretuar
pa: ਯੇਰੇਟੂਆਰ

en: Yerong
pa: ਯੇਰੋਂਗ

en: Yerukula
pa: ਯੇਰੂਕੂਲੀ

en: Yessan-Mayo
pa: ਯੇਸਾਨ-ਮਾਯੋ

en: Yetfa
pa: ਯੇਟਫਾ

en: Yevanic
pa: ਯੇਵਾਨਿਕ

en: Yeyi
pa: ਯੇਯੀ

en: Yiddish
pa: ਯਿਡਿਸ਼

en: Yidgha
pa: ਯਿਡਘਾ

en: Yidiny
pa: ਯਿਡਿਨੀ

en: Yil
pa: ਯਿਲ

en: Yimas
pa: ਯੇਮਾਸ

en: Yinchia
pa: ਯਿਨਚਿਨਾ

en: Yindjibarndi
pa: ਯਿਨਡਜੀਬਾਰਨਡੀ

en: Yindjilandji
pa: ਯਿਨਡਜੀਲੈਂਡਨਜੀ

en: Yine
pa: ਯਿਨੇ

en: Yinggarda
pa: ਯਿਨਗਾਰਡਾ

en: Yir Yoront
pa: ਯਿਰ ਯੋਰੋਂਟ

en: Yis
pa: ਯਿਸ

en: Yoba
pa: ਯੋਬਾ

en: Yogad
pa: ਯੋਗਾਡ

en: Yoidik
pa: ਯੋਇਡਿਕ

en: Yoke
pa: ਯੋਕੇ

en: Yokuts
pa: ਯੋਕੂਟਸ

en: Yola
pa: ਯੋਲਾ

en: Yom
pa: ਯੋਮ

en: Yombe
pa: ਯੋਮਬੇ

en: Yonaguni
pa: ਯੋਨਾਗੂਨੀ

en: Yong
pa: ਯੌਂਗ

en: Yopno
pa: ਯੋਪਨੋ

en: Yora
pa: ਯੋਰਾ

en: Yoron
pa: ਯੋਰੋਨ

en: Yoruba
pa: ਯੋਰੂਬਾ

en: Yoy
pa: ਯੋਯ

en: Yucatec Maya Sign Language
pa: ਯੂਕਾਟੇਕ ਮਾਯਾ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Yuchi
pa: ਯੂਚੀ

en: Yucuna
pa: ਯੂਕੂਨਾ

en: Yug
pa: ਯੂਗ

en: Yugambal
pa: ਯੂਗਾਂਬਾਲ

en: Yugoslavian Sign Language
pa: ਯੂਗੋਸਲਾਵੀਅਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Yuhup
pa: ਯੂਹੂਪ

en: Yuki
pa: ਯੂਕੀ

en: Yukpa
pa: ਯੂਕਪਾ

en: Yukuben
pa: ਯੂਕੂਬੇਨ

en: Yulu
pa: ਯੂਲੂ

en: Yuqui
pa: ਯੂਕੂਈ

en: Yuracare
pa: ਯੂਰਾਕੇਅਰ

en: Yurok
pa: ਯੂਰੋਕ

en: Yurutí
pa: ਯੂਰੂਟੀ

en: Yuwana
pa: ਯੂਵਾਨਾ

en: Yámana
pa: ਯਾਮਾਨਾ

en: Zabana
pa: ਜ਼ਬਾਨਾ

en: Zaghawa
pa: ਜ਼ਾਘਾਵਾ

en: Zaiwa
pa: ਜ਼ੈਵਾ

en: Zakhring
pa: ਜ਼ਾਖਰਿੰਗ

en: Zambian Sign Language
pa: ਜ਼ਾਂਬੀਅਨ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Zan Gula
pa: ਜ਼ਾਨ ਗੂਲਾ

en: Zanaki
pa: ਜ਼ਾਨਾਕੀ

en: Zande (individual language)
pa: ਜ਼ਾਂਡੇ (ਨਿੱਜੀ ਭਾਸ਼ਾ)

en: Zangskari
pa: ਜ਼ਾਂਗਸਕਾਰੀ

en: Zangwal
pa: ਜ਼ਾਂਗਵਾਲ

en: Zapotec
pa: ਜ਼ਾਪੋਟੇਕ

en: Zaramo
pa: ਜ਼ਾਰਾਮੋ

en: Zari
pa: ਜ਼ਾਰੀ

en: Zarma
pa: ਜ਼ਾਰਮਾ

en: Zarphatic
pa: ਜ਼ਾਰਫਾਟਿਕ

en: Zauzou
pa: ਜ਼ਾਊਜ਼ਾਊ

en: Zay
pa: ਜ਼ਾਯ

en: Zayse-Zergulla
pa: ਜ਼ਾਯਸੇ-ਜ਼ੇਰਗੂਲਾ

en: Zaza
pa: ਜ਼ਾਜ਼ਾ

en: Zazao
pa: ਜ਼ਾਜ਼ਾਓ

en: Zeem
pa: ਜ਼ੀਮ

en: Zeeuws
pa: ਜ਼ੀਊਵਸ

en: Zemba
pa: ਜੇਂਬਾ

en: Zemgalian
pa: ਜ਼ੇਮਗਾਲੀਅਨ

en: Zenag
pa: ਜ਼ੇਨਾਗ

en: Zenaga
pa: ਜ਼ੇਨਾਗਾ

en: Zhaba
pa: ਜ਼ਹਾਬਾ

en: Zhang-Zhung
pa: ਜ਼ਹਾਂਗ-ਜ਼ਹੰਗ

en: Zhire
pa: ਜ਼ਹਾਇਰ

en: Zhoa
pa: ਜ਼ਹੋਆ

en: Zhuang
pa: ਜ਼ਹੂਆਂਗ

en: Zia
pa: ਜ਼ਿਆ

en: Zigula
pa: ਜ਼ਿਗੂਲਾ

en: Zimakani
pa: ਜ਼ਿਮਾਕਾਨੀ

en: Zimba
pa: ਜ਼ਿੰਬਾ

en: Zimbabwe Sign Language
pa: ਜ਼ਿੰਬਾਬਵੇ ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾ

en: Zinza
pa: ਜ਼ਿਨਜ਼ਾ

en: Zire
pa: ਜ਼ੀਰਾ

en: Ziriya
pa: ਜ਼ਿਰਿਯਾ

en: Zizilivakan
pa: ਜ਼ਿਜ਼ਿਲਿਵਾਕਾਨ

en: Zo'é
pa: ਜ਼ੋਈ

en: Zokhuo
pa: ਜ਼ੋਖੂਓ

en: Zou
pa: ਜ਼ੋਊ

en: Zulgo-Gemzek
pa: ਜ਼ੁਲਗੂ-ਗੇਮਜ਼ੇਕ

en: Zulu
pa: ਜ਼ੂਲੂ

en: Zumaya
pa: ਜ਼ੂਮਾਯਾ

en: Zumbun
pa: ਜ਼ੁਮਬੁਨ

en: Zuni
pa: ਜ਼ੂਨੀ

en: Záparo
pa: ਜ਼ਾਪਾਰੋ

en: Àhàn
pa: ਅਹਾਨ

en: Áncá
pa: ਅਨਕਾ

en: Ömie
pa: ਉਮੀ

en: Önge
pa: ਓਂਗੇ
