calibre - en to ar translation catalogue (158 entries)

en: The E-book viewer
ar: عارض الكتب الإلكترونية

en: calibre includes a built-in E-book viewer that can view all the major e-book formats. The E-book viewer is highly customizable and has many advanced features.
ar: يتضمن calibre عارض كتب إلكترونية مدمجًا يمكنه عرض جميع تنسيقات الكتب الإلكترونية الرئيسية. عارض الكتب الإلكترونية قابل للتخصيص بدرجة كبيرة ويحتوي على العديد من الميزات المتقدمة.

en: Starting the E-book viewer
ar: بدء تشغيل عارض الكتب الإلكترونية

en: You can view any of the books in your calibre library by selecting the book and pressing the :guilabel:`View` button. This will open up the book in the E-book viewer. You can also launch the E-book viewer by itself from the Start menu in Windows.  On macOS, you can pin it to the dock and launch it from there. On Linux you can use its launcher in the desktop menus or run the command :command:`ebook-viewer`.
ar: يمكنك عرض أي من الكتب في مكتبة calibre الخاصة بك عن طريق تحديد الكتاب والضغط على زر :guilabel:`عرض`. سيؤدي هذا إلى فتح الكتاب في عارض الكتب الإلكترونية. يمكنك أيضًا تشغيل عارض الكتب الإلكترونية بمفرده من قائمة ابدأ في Windows. على macOS، يمكنك تثبيته في شريط Dock وتشغيله من هناك. على Linux، يمكنك استخدام مشغله في قوائم سطح المكتب أو تشغيل الأمر :command:`ebook-viewer`.

en: Navigating around an e-book
ar: التنقل داخل كتاب إلكتروني

en: You can "turn pages" in a book by either:
ar: يمكنك "تقليب الصفحات" في كتاب بإحدى الطرق التالية:

en: Clicking in the left or right margin or the page with the mouse
ar: النقر في الهامش الأيسر أو الأيمن أو على الصفحة بالماوس

en: Pressing the :kbd:`spacebar`, :kbd:`page up`, :kbd:`page down` or arrow keys
ar: الضغط على :kbd:`المسافة`، :kbd:`صفحة للأعلى`، :kbd:`صفحة للأسفل` أو مفاتيح الأسهم

en: On a touchscreen tapping on the text or swiping left and right
ar: على الشاشة التي تعمل باللمس، النقر على النص أو السحب لليسار واليمين

en: You can access the viewer controls by either:
ar: يمكنك الوصول إلى عناصر التحكم في العارض بإحدى الطرق التالية:

en: Right clicking on the text
ar: النقر بزر الماوس الأيمن على النص

en: Pressing the :kbd:`Esc` or :kbd:`Menu` keys
ar: الضغط على مفتاحي :kbd:`Esc` أو :kbd:`Menu`

en: On a touchscreen by tapping the top 1/3rd of the screen
ar: على الشاشة التي تعمل باللمس، بالنقر على الثلث العلوي من الشاشة

en: The viewer has two modes, "paged" and "flow". In paged mode the book content is presented as pages, similar to a paper book. In flow mode the text is presented continuously, like in a web browser. You can switch between them using the viewer :guilabel:`Preferences` under :guilabel:`Page layout` or by pressing the :kbd:`Ctrl+M` key.
ar: يحتوي العارض على وضعين، "صفحات" و"تدفق". في وضع الصفحات، يتم عرض محتوى الكتاب كصفحات، مشابهة للكتاب الورقي. في وضع التدفق، يتم عرض النص بشكل مستمر، مثل متصفح الويب. يمكنك التبديل بينهما باستخدام :guilabel:`التفضيلات` في العارض تحت :guilabel:`تخطيط الصفحة` أو بالضغط على مفتاح :kbd:`Ctrl+M`.

en: Bookmarks
ar: الإشارات المرجعية

en: When you are in the middle of a book and close the E-book viewer, it will remember where you stopped reading and return there the next time you open the book. You can also set bookmarks in the book by using the :guilabel:`Bookmarks` button in the E-book viewer controls or pressing :kbd:`Ctrl+B`. When viewing EPUB format books, these bookmarks are actually saved in the EPUB file itself. You can add bookmarks, then send the file to a friend.  When they open the file, they will be able to see your bookmarks. You can turn off this behavior in the :guilabel:`Miscellaneous` section of the viewer preferences.
ar: عندما تكون في منتصف كتاب وتغلق عارض الكتب الإلكترونية، سيتذكر المكان الذي توقفت فيه عن القراءة ويعود إليه في المرة التالية التي تفتح فيها الكتاب. يمكنك أيضًا تعيين إشارات مرجعية في الكتاب باستخدام زر :guilabel:`الإشارات المرجعية` في عناصر التحكم في عارض الكتب الإلكترونية أو بالضغط على :kbd:`Ctrl+B`. عند عرض كتب بتنسيق EPUB، يتم حفظ هذه الإشارات المرجعية فعليًا في ملف EPUB نفسه. يمكنك إضافة إشارات مرجعية، ثم إرسال الملف إلى صديق. عندما يفتحون الملف، سيتمكنون من رؤية إشاراتك المرجعية. يمكنك إيقاف هذا السلوك في قسم :guilabel:`متفرقات` من تفضيلات العارض.

en: Table of Contents
ar: جدول المحتويات

en: If the book you are reading defines a Table of Contents, you can access it by pressing the :guilabel:`Table of Contents` button. This will bring up a list of sections in the book. You can click on any of them to jump to that portion of the book.
ar: إذا كان الكتاب الذي تقرأه يحدد جدول محتويات، يمكنك الوصول إليه بالضغط على زر :guilabel:`جدول المحتويات`. سيؤدي هذا إلى عرض قائمة بالأقسام في الكتاب. يمكنك النقر على أي منها للانتقال إلى ذلك الجزء من الكتاب.

en: Navigating by location
ar: التنقل حسب الموقع

en: E-books, unlike paper books, have no concept of pages. You can refer to precise locations in e-books using the :guilabel:`Go to->Location` functionality in the viewer controls.
ar: الكتب الإلكترونية، على عكس الكتب الورقية، ليس لديها مفهوم الصفحات. يمكنك الإشارة إلى مواقع دقيقة في الكتب الإلكترونية باستخدام وظيفة :guilabel:`انتقال إلى->الموقع` في عناصر التحكم في العارض.

en: You can use this location information to unambiguously refer to parts of the books when discussing it with friends or referring to it in other works. You can enter these locations under :guilabel:`Go to->Location` in the viewer controls.
ar: يمكنك استخدام معلومات الموقع هذه للإشارة بوضوح إلى أجزاء من الكتب عند مناقشتها مع الأصدقاء أو الإشارة إليها في أعمال أخرى. يمكنك إدخال هذه المواقع تحت :guilabel:`انتقال إلى->الموقع` في عناصر التحكم في العارض.

en: There is a URL you can copy to the clipboard and paste into other programs or documents. Clicking on this URL will open the book in the calibre E-book viewer at the current location.
ar: يوجد عنوان URL يمكنك نسخه إلى الحافظة ولصقه في برامج أو مستندات أخرى. النقر على عنوان URL هذا سيفتح الكتاب في عارض الكتب الإلكترونية في calibre في الموقع الحالي.

en: If you click on links inside the e-book to take you to different parts of the book, such as an endnote, you can use the :guilabel:`Back` and :guilabel:`Forward` buttons in the top left corner of the viewer controls. These buttons behave just like those in a web browser.
ar: إذا نقرت على روابط داخل الكتاب الإلكتروني لتنقلك إلى أجزاء مختلفة من الكتاب، مثل ملاحظة نهاية، يمكنك استخدام زري :guilabel:`الخلف` و :guilabel:`الأمام` في الزاوية العلوية اليسرى من عناصر التحكم في العارض. تتصرف هذه الأزرار تمامًا مثل تلك الموجودة في متصفح الويب.

en: Reference mode
ar: وضع المرجع

en: calibre also has a very handy :guilabel:`Reference mode`. You can turn it on by clicking the :guilabel:`Reference mode` button in the viewer controls.  Once you do this, every paragraph will have a unique number displayed at the start, made up of the section and paragraph numbers.
ar: يحتوي calibre أيضًا على :guilabel:`وضع المرجع` مفيد جدًا. يمكنك تشغيله بالنقر على زر :guilabel:`وضع المرجع` في عناصر التحكم في العارض. بمجرد القيام بذلك، سيحتوي كل فقرة على رقم فريد معروض في البداية، يتكون من أرقام القسم والفقرة.

en: You can use this number to unambiguously refer to parts of the books when discussing it with friends or referring to it in other works. You can enter these numbers in the :guilabel:`Go to function` to navigate to a particular reference location.
ar: يمكنك استخدام هذا الرقم للإشارة بوضوح إلى أجزاء من الكتب عند مناقشتها مع الأصدقاء أو الإشارة إليها في أعمال أخرى. يمكنك إدخال هذه الأرقام في :guilabel:`وظيفة الانتقال إلى` للانتقال إلى موقع مرجعي معين.

en: Highlighting text
ar: تمييز النص

en: When you select text in the viewer, a little popup bar appears next to the selection. You can click the highlight button in that bar to create a highlight. You can add notes and change the color of the highlight. On a touch screen, long tap a word to select it and show the popup bar. Once in highlight mode you can change what text is selected, using touch screen friendly selection handles. Drag the handles to the top or bottom margins to scroll while selecting. You can also :kbd:`Shift+click` or :kbd:`right click` to extend the selection, particularly useful for multi-page selections.
ar: عند تحديد نص في العارض، يظهر شريط منبثق صغير بجوار التحديد. يمكنك النقر على زر التمييز في هذا الشريط لإنشاء تمييز. يمكنك إضافة ملاحظات وتغيير لون التمييز. على الشاشة التي تعمل باللمس، انقر مطولاً على كلمة لتحديدها وعرض الشريط المنبثق. بمجرد الدخول في وضع التمييز، يمكنك تغيير النص المحدد، باستخدام مقابض تحديد سهلة الاستخدام للشاشة التي تعمل باللمس. اسحب المقابض إلى الهوامش العلوية أو السفلية لـ التمرير أثناء التحديد. يمكنك أيضًا :kbd:`Shift+click` أو :kbd:`النقر بزر الماوس الأيمن` لتوسيع التحديد، وهو مفيد بشكل خاص للتحديدات متعددة الصفحات.

en: You can use the :guilabel:`Highlights` button in the viewer controls to show a separate panel with a list of all highlights in the book, sorted by chapter.
ar: يمكنك استخدام زر :guilabel:`التمييزات` في عناصر التحكم في العارض لعرض لوحة منفصلة تحتوي على قائمة بجميع التمييزات في الكتاب، مرتبة حسب الفصل.

en: You can browse *all highlights* in your entire calibre library by right clicking the :guilabel:`View` button and choosing :guilabel:`Browse annotations`.
ar: أخيرًا، يمكنك تصفح *جميع التمييزات* في مكتبة calibre بأكملها عن طريق النقر بزر الماوس الأيمن على زر :guilabel:`عرض` واختيار :guilabel:`تصفح التعليقات التوضيحية`.

en: Finally, if you use the calibre Content server's in browser viewer, you can have the viewer sync its annotations with the browser viewer by going to :guilabel:`Preferences->Miscellaneous` in the viewer preferences and entering the username of the Content server viewer to sync with. Use the special value ``*`` to sync with anonymous users.
ar: أخيرًا، إذا كنت تستخدم عارض خادم محتوى calibre في المتصفح، يمكنك جعل العارض يزامن تعليقاته التوضيحية مع عارض المتصفح بالانتقال إلى :guilabel:`التفضيلات->متفرقات` في تفضيلات العارض و إدخال اسم مستخدم عارض خادم المحتوى للمزامنة معه. استخدم القيمة الخاصة ``*`` للمزامنة مع المستخدمين المجهولين.

en: Read aloud
ar: القراءة بصوت عالٍ

en: The viewer can read book text aloud. To use it you can simply click the :guilabel:`Read aloud` button in the viewer controls to start reading book text aloud. The word or sentence being currently read is highlighted. Speech is synthesized from the text using either the `Piper <https://github.com/rhasspy/piper>`__ neural text-to-speech engine or your operating system services for text-to-speech. You can change the backend and the voice being used by clicking the gear icon in the bar that is displayed while :guilabel:`Read aloud` is active.
ar: يمكن للعارض قراءة نص الكتاب بصوت عالٍ. لاستخدامه، يمكنك ببساطة النقر على زر :guilabel:`قراءة بصوت عالٍ` في عناصر التحكم في العارض لبدء قراءة نص الكتاب بصوت عالٍ. يتم تمييز الكلمة أو الجملة التي يتم قراءتها حاليًا. يتم تركيب الكلام من النص باستخدام محرك تحويل النص إلى كلام العصبي `Piper <https://github.com/rhasspy/piper>`__ أو خدمات نظام التشغيل الخاص بك لتحويل النص إلى كلام. يمكنك تغيير الواجهة الخلفية والصوت المستخدم بالنقر على أيقونة الترس في الشريط الذي يظهر أثناء تنشيط :guilabel:`قراءة بصوت عالٍ`.

en: You can also read aloud highlighted passages by adding the :guilabel:`Read aloud` button to the selection bar in the viewer preferences under :guilabel:`Selection behavior`.
ar: يمكنك أيضًا قراءة المقاطع المميزة بصوت عالٍ عن طريق إضافة زر :guilabel:`قراءة بصوت عالٍ` إلى شريط التحديد في تفضيلات العارض تحت :guilabel:`سلوك التحديد`.

en: Support for text-to-speech in browsers is very incomplete and bug-ridden so how well :guilabel:`Read aloud` will work in the in-browser viewer is dependent on how well the underlying browser supports text-to-speech.
ar: دعم تحويل النص إلى كلام في المتصفحات غير مكتمل ومليء بالأخطاء، لذا مدى جودة عمل :guilabel:`القراءة بصوت عالٍ` في العارض داخل المتصفح يعتمد على مدى جودة دعم المتصفح الأساسي لتحويل النص إلى كلام.

en: Searching the text
ar: البحث في النص

en: The viewer has very powerful search capabilities. Press the :kbd:`Ctrl+F` key or access the viewer controls and click search. The simplest form of searching is to just search for whatever text you enter in the text box. The different forms of searching are chosen by the search mode box below the search input. Available modes are:
ar: يحتوي العارض على إمكانيات بحث قوية جدًا. اضغط على مفتاح :kbd:`Ctrl+F` أو قم بالوصول إلى عناصر التحكم في العارض وانقر على بحث. أبسط أشكال البحث هو البحث عن أي نص تقوم بإدخاله في مربع النص. يتم اختيار أشكال البحث المختلفة بواسطة مربع وضع البحث أسفل إدخال البحث. الأوضاع المتاحة هي:

en: :guilabel:`Contains` - The simplest default mode. The text entered in the search box is searched for anywhere. All punctuation, accents and spaces are ignored. For example, the search: ``Pena`` will match all of the following: ``penal, pen a, pen.a and Peña``. If you select the :guilabel:`Case sensitive` box then accents, spaces and punctuation are no longer ignored.
ar: :guilabel:`يحتوي` - أبسط وضع افتراضي. يتم البحث عن النص المدخل في مربع البحث في أي مكان. يتم تجاهل جميع علامات الترقيم والحركات والمسافات. على سبيل المثال، البحث: ``Pena`` سيطابق جميع ما يلي: ``penal, pen a, pen.a و Peña``. إذا حددت مربع :guilabel:`حساس لحالة الأحرف` فلن يتم تجاهل الحركات والمسافات وعلامات الترقيم.

en: :guilabel:`Whole words` - Searches for whole words. So for example, the search ``pena`` will match the word ``Peña`` but not the word ``Penal``. As with :guilabel:`Contains` searches above, accents and punctuation are ignored unless the :guilabel:`Case sensitive` box is checked.
ar: :guilabel:`كلمات كاملة` - يبحث عن كلمات كاملة. على سبيل المثال، البحث ``pena`` سيطابق كلمة ``Peña`` ولكن ليس كلمة ``Penal``. كما هو الحال مع عمليات البحث :guilabel:`يحتوي` أعلاه، يتم تجاهل الحركات وعلامات الترقيم ما لم يتم تحديد مربع :guilabel:`حساس لحالة الأحرف`.

en: :guilabel:`Nearby words` - Searches for whole words that are near each other. So for example, the search ``calibre cool`` will match places where the words ``calibre`` and ``cool`` occur within sixty characters of each other. To change the number of characters add the new number to the end of the list of words. For instance, ``calibre cool awesome 120`` will match places where the three words occur within 120 characters of each other. Note that punctuation and accents are *not* ignored for these searches.
ar: :guilabel:`كلمات قريبة` - يبحث عن كلمات كاملة قريبة من بعضها البعض. على سبيل المثال، البحث ``calibre cool`` سيطابق الأماكن التي تظهر فيها الكلمتان ``calibre`` و ``cool`` ضمن ستين حرفًا من بعضهما البعض. لتغيير عدد الأحرف، أضف الرقم الجديد إلى نهاية قائمة الكلمات. على سبيل المثال، ``calibre cool awesome 120`` سيطابق الأماكن التي تظهر فيها الكلمات الثلاث ضمن 120 حرفًا من بعضها البعض. لاحظ أن علامات الترقيم والحركات *لا* يتم تجاهلها في هذه البحثات.

en: :guilabel:`Regex` - Interprets the search text as a *regular expression*. To learn more about using regular expressions, see :doc:`the tutorial <regexp>`.
ar: :guilabel:`تعبير نمطي` - يفسر نص البحث كتعبير *نمطي*. لـ معرفة المزيد عن استخدام التعبيرات النمطية، راجع :doc:`البرنامج التعليمي <regexp>`.

en: Following links using only the keyboard
ar: اتباع الروابط باستخدام لوحة المفاتيح فقط

en: The E-book viewer has a :guilabel:`Hints mode` that allows you to click links in the text without using the mouse. Press the :kbd:`Alt+F` key and all links in the current screen will be highlighted with a number or letter over them. Press the letter on your keyboard to click the link. Pressing the :kbd:`Esc` key will abort the :guilabel:`Hints mode` without selecting any link.
ar: يحتوي عارض الكتب الإلكترونية على :guilabel:`وضع التلميحات` الذي يسمح لك بالنقر على الروابط في النص دون استخدام الماوس. اضغط على مفتاح :kbd:`Alt+F` و سيتم تمييز جميع الروابط في الشاشة الحالية برقم أو حرف فوقها. اضغط على الحرف على لوحة المفاتيح للنقر على الرابط. الضغط على مفتاح :kbd:`Esc` سيؤدي إلى إلغاء :guilabel:`وضع التلميحات` دون تحديد أي رابط.

en: If more than thirty five links are on-screen then some of them will have multiple letters, in which case type the first and second, or the first and press :kbd:`Enter` to activate. You can also use the :kbd:`Backspace` key to undo a mistake in typing.
ar: إذا كان هناك أكثر من خمسة وثلاثين رابطًا على الشاشة، فسيحتوي بعضها على أحرف متعددة، وفي هذه الحالة اكتب الحرف الأول والثاني، أو الحرف الأول و اضغط على :kbd:`Enter` للتفعيل. يمكنك أيضًا استخدام مفتاح :kbd:`Backspace` لـ التراجع عن خطأ في الكتابة.

en: Customizing the look and feel of your reading experience
ar: تخصيص مظهر وتجربة القراءة الخاصة بك

en: You can change font sizes on the fly by using :guilabel:`Font size` in the viewer controls or :kbd:`Ctrl++` or :kbd:`Ctrl+-` or holding the :kbd:`Ctrl` key and using the mouse wheel.
ar: يمكنك تغيير أحجام الخطوط أثناء التنقل باستخدام :guilabel:`حجم الخط` في عناصر التحكم في العارض أو :kbd:`Ctrl++` أو :kbd:`Ctrl+-` أو بالضغط على مفتاح :kbd:`Ctrl` واستخدام عجلة الماوس.

en: Colors can be changed in the :guilabel:`Colors` section of the viewer preferences.
ar: يمكن تغيير الألوان في قسم :guilabel:`الألوان` من تفضيلات العارض.

en: You can change the number of pages displayed on the screen as well as page margins in :guilabel:`Page layout` in the viewer preferences.
ar: يمكنك تغيير عدد الصفحات المعروضة على الشاشة وكذلك هوامش الصفحة في :guilabel:`تخطيط الصفحة` في تفضيلات العارض.

en: You can display custom headers and footers such as time left to read, current chapter title, book position, etc. via the :guilabel:`Headers and footers` section of the viewer preferences.
ar: يمكنك عرض رؤوس وتذييلات مخصصة مثل الوقت المتبقي للقراءة، عنوان الفصل الحالي، موقع الكتاب، إلخ عبر قسم :guilabel:`الرؤوس و التذييلات` في تفضيلات العارض.

en: More advanced customization can be achieved by the :guilabel:`Styles` settings. Here you can specify a background image to display under the text and also a stylesheet you can set that will be applied to every book. Using it you can do things like change paragraph styles, text justification, etc.  For examples of custom stylesheets used by calibre's users, see `the forums <https://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=51500>`_.
ar: يمكن تحقيق تخصيص أكثر تقدمًا من خلال إعدادات :guilabel:`الأنماط`. هنا يمكنك تحديد صورة خلفية لعرضها تحت النص وكذلك ورقة أنماط يمكنك تعيينها ليتم تطبيقها على كل كتاب. باستخدامها يمكنك القيام بأشياء مثل تغيير أنماط الفقرات، ومحاذاة النص، إلخ. للحصول على أمثلة لأوراق الأنماط المخصصة التي يستخدمها مستخدمو calibre، راجع `المنتديات <https://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=51500>`_.

en: Dictionary lookup
ar: البحث في القاموس

en: You can look up the meaning of words in the current book by double clicking or long tapping the word you want to lookup and then clicking the lookup button that looks like a library.
ar: يمكنك البحث عن معنى الكلمات في الكتاب الحالي بالنقر المزدوج أو النقر المطول على الكلمة التي تريد البحث عنها ثم النقر على زر البحث الذي يشبه المكتبة.

en: Copying text and images
ar: نسخ النص والصور

en: You can select text and images by dragging the content with your mouse and then right clicking and selecting :guilabel:`Copy` to copy to the clipboard.  The copied material can be pasted into another application as plain text and images.
ar: يمكنك تحديد النص والصور عن طريق سحب المحتوى بالماوس ثم النقر بزر الماوس الأيمن واختيار :guilabel:`نسخ` للنسخ إلى الحافظة. يمكن لصق المادة المنسوخة في تطبيق آخر كنص عادي وصور.

en: Zooming in on images
ar: التكبير على الصور

en: You can zoom in to show an image at full size in a separate window by either double clicking or long tapping on it. You can also right click on it and choose :guilabel:`View image`.
ar: يمكنك التكبير لعرض صورة بالحجم الكامل في نافذة منفصلة عن طريق النقر المزدوج أو النقر المطول عليها. يمكنك أيضًا النقر بزر الماوس الأيمن عليها و اختيار :guilabel:`عرض الصورة`.

en: Syncing with a paper edition of the current book
ar: المزامنة مع نسخة ورقية من الكتاب الحالي

en: Some e-books, that have corresponding print editions, include metadata that marks the start of each paper page. For such e-books, the viewer allows you to jump to a particular paper edition page via the :guilabel:`Go to` button in the viewer controls. You can also optionally display the paper page corresponding to the current location in the book's headers or footers via the viewer settings, by adding :guilabel:`Pages from paper edition` to either the header or the footer.
ar: بعض الكتب الإلكترونية، التي تحتوي على إصدارات مطبوعة مقابلة، تتضمن بيانات وصفية تحدد بداية كل صفحة ورقية. لمثل هذه الكتب الإلكترونية، يسمح لك العارض بالانتقال إلى صفحة معينة من الإصدار الورقي عبر زر :guilabel:`انتقال إلى` في عناصر التحكم في العارض. يمكنك أيضًا عرض الصفحة الورقية المقابلة للموقع الحالي في رؤوس أو تذييلات الكتاب عبر إعدادات العارض، عن طريق إضافة :guilabel:`صفحات من الإصدار الورقي` إلى الرأس أو التذييل.

en: Keyboard shortcuts
ar: اختصارات لوحة المفاتيح

en: The viewer has extensive keyboard shortcuts, like the rest of calibre. They can be customised in the viewer :guilabel:`Preferences`. The default shortcuts are listed below:
ar: يحتوي العارض على اختصارات لوحة مفاتيح واسعة النطاق، مثل بقية calibre. يمكن تخصيصها في :guilabel:`تفضيلات` العارض. الاختصارات الافتراضية مدرجة أدناه:

en: Keyboard shortcuts for the calibre E-book viewer
ar: اختصارات لوحة المفاتيح لعارض الكتب الإلكترونية calibre

en: Keyboard shortcut
ar: اختصار لوحة المفاتيح

en: Action
ar: الإجراء

en: :kbd:`Home, Ctrl+ArrowUp, Ctrl+ArrowLeft`
ar: :kbd:`Home, Ctrl+سهم للأعلى, Ctrl+سهم لليسار`

en: Scroll to the start of the current file in a multi file book
ar: التمرير إلى بداية الملف الحالي في كتاب متعدد الملفات

en: Scroll to the beginning of the book
ar: التمرير إلى بداية الكتاب

en: Scroll to the end of the book
ar: التمرير إلى نهاية الكتاب

en: :kbd:`End, Ctrl+ArrowDown, Ctrl+ArrowRight`
ar: :kbd:`End, Ctrl+سهم للأسفل, Ctrl+سهم لليمين`

en: Scroll to the end of the current file in a multi file book
ar: التمرير إلى نهاية الملف الحالي في كتاب متعدد الملفات

en: :kbd:`ArrowUp`
ar: :kbd:`سهم للأعلى`

en: Scroll backwards, smoothly in flow mode and by screen fulls in paged mode
ar: التمرير للخلف، بسلاسة في وضع التدفق وبمقدار شاشات كاملة في وضع الصفحات

en: :kbd:`ArrowDown`
ar: :kbd:`سهم للأسفل`

en: Scroll forwards, smoothly in flow mode and by screen fulls in paged mode
ar: التمرير للأمام، بسلاسة في وضع التدفق وبمقدار شاشات كاملة في وضع الصفحات

en: :kbd:`ArrowLeft`
ar: :kbd:`سهم لليسار`

en: Scroll leftwards by a little in flow mode and by a page in paged mode
ar: التمرير لليسار قليلاً في وضع التدفق وبمقدار صفحة في وضع الصفحات

en: :kbd:`ArrowRight`
ar: :kbd:`سهم لليمين`

en: Scroll rightwards by a little in flow mode and by a page in paged mode
ar: التمرير لليمين قليلاً في وضع التدفق وبمقدار صفحة في وضع الصفحات

en: :kbd:`PageUp, Shift+Spacebar`
ar: :kbd:`PageUp, Shift+المسافة`

en: Scroll backwards by screen-fulls
ar: التمرير للخلف بمقدار شاشات كاملة

en: :kbd:`PageDown, Spacebar`
ar: :kbd:`PageDown, المسافة`

en: Scroll forwards by screen-fulls
ar: التمرير للأمام بمقدار شاشات كاملة

en: Scroll to the previous section
ar: التمرير إلى القسم السابق

en: Scroll to the next section
ar: التمرير إلى القسم التالي

en: :kbd:`Alt+ArrowLeft`
ar: :kbd:`Alt+سهم لليسار`

en: Back
ar: الخلف

en: :kbd:`Alt+ArrowRight`
ar: :kbd:`Alt+سهم لليمين`

en: Forward
ar: الأمام

en: Toggle Table of Contents
ar: تبديل جدول المحتويات

en: Change settings quickly by creating and switching to :guilabel:`profiles`
ar: تغيير الإعدادات بسرعة عن طريق إنشاء :guilabel:`ملفات تعريف` والتبديل إليها

en: Follow links with the keyboard
ar: اتبع الروابط باستخدام لوحة المفاتيح

en: Copy to clipboard
ar: النسخ إلى الحافظة

en: Copy current location to clipboard
ar: نسخ الموقع الحالي إلى الحافظة

en: Copy current location as calibre:// URL to clipboard
ar: نسخ الموقع الحالي كعنوان URL من نوع calibre:// إلى الحافظة

en: Start search
ar: بدء البحث

en: Find next
ar: البحث عن التالي

en: Find previous
ar: البحث عن السابق

en: Increase font size
ar: زيادة حجم الخط

en: Decrease font size
ar: تقليل حجم الخط

en: Restore default font size
ar: استعادة حجم الخط الافتراضي

en: Increase number of pages per screen
ar: زيادة عدد الصفحات لكل شاشة

en: Decrease number of pages per screen
ar: تقليل عدد الصفحات لكل شاشة

en: Make number of pages per screen automatic
ar: جعل عدد الصفحات لكل شاشة تلقائيًا

en: Toggle full screen
ar: تبديل وضع ملء الشاشة

en: Toggle between Paged mode and Flow mode for text layout
ar: التبديل بين وضع الصفحات ووضع التدفق لتخطيط النص

en: Toggle the scrollbar
ar: تبديل شريط التمرير

en: Toggle the Reference mode
ar: تبديل وضع المرجع

en: Show/hide bookmarks
ar: إظهار/إخفاء الإشارات المرجعية

en: New bookmark
ar: إشارة مرجعية جديدة

en: Show the book metadata
ar: عرض بيانات الكتاب الوصفية

en: Reload book
ar: إعادة تحميل الكتاب

en: :kbd:`Ctrl+Shift+ArrowRight`
ar: :kbd:`Ctrl+Shift+سهم لليمين`

en: Alter the current selection forward by a word
ar: تغيير التحديد الحالي للأمام بكلمة

en: :kbd:`Ctrl+Shift+ArrowLeft`
ar: :kbd:`Ctrl+Shift+سهم لليسار`

en: Alter the current selection backwards by a word
ar: تغيير التحديد الحالي للخلف بكلمة

en: :kbd:`Shift+ArrowRight`
ar: :kbd:`Shift+سهم لليمين`

en: Alter the current selection forward by a character
ar: تغيير التحديد الحالي للأمام بحرف

en: :kbd:`Shift+ArrowLeft`
ar: :kbd:`Shift+سهم لليسار`

en: Alter the current selection backwards by a character
ar: تغيير التحديد الحالي للخلف بحرف

en: :kbd:`Shift+ArrowDown`
ar: :kbd:`Shift+سهم للأسفل`

en: Alter the current selection forward by a line
ar: تغيير التحديد الحالي للأمام بسطر

en: Extend the current selection to the start of the line
ar: توسيع التحديد الحالي إلى بداية السطر

en: Extend the current selection to the end of the line
ar: توسيع التحديد الحالي إلى نهاية السطر

en: Select all
ar: تحديد الكل

en: :kbd:`Shift+ArrowUp`
ar: :kbd:`Shift+سهم للأعلى`

en: Alter the current selection backwards by a line
ar: تغيير التحديد الحالي للخلف بسطر

en: :kbd:`Ctrl+Shift+ArrowDown`
ar: :kbd:`Ctrl+Shift+سهم للأسفل`

en: Alter the current selection forward by a paragraph
ar: تغيير التحديد الحالي للأمام بفقرة

en: :kbd:`Ctrl+Shift+ArrowUp`
ar: :kbd:`Ctrl+Shift+سهم للأعلى`

en: Alter the current selection backwards by a paragraph
ar: تغيير التحديد الحالي للخلف بفقرة

en: :kbd:`Esc, MenuKey`
ar: :kbd:`Esc, مفتاح القائمة`

en: Show the E-book viewer controls
ar: عرض عناصر التحكم في عارض الكتب الإلكترونية

en: :kbd:`Ctrl+Comma, Ctrl+Esc, Meta+Esc, Meta+Comma`
ar: :kbd:`Ctrl+فاصلة, Ctrl+Esc, Meta+Esc, Meta+فاصلة`

en: Show E-book viewer preferences
ar: عرض تفضيلات عارض الكتب الإلكترونية

en: Go to a specified book location or position
ar: الانتقال إلى موقع أو موضع كتاب محدد

en: :kbd:`Ctrl+Spacebar`
ar: :kbd:`Ctrl+المسافة`

en: Toggle auto-scroll
ar: تبديل التمرير التلقائي

en: :kbd:`Alt+ArrowUp`
ar: :kbd:`Alt+سهم للأعلى`

en: Auto scroll faster
ar: التمرير التلقائي بشكل أسرع

en: :kbd:`Alt+ArrowDown`
ar: :kbd:`Alt+سهم للأسفل`

en: Auto scroll slower
ar: التمرير التلقائي بشكل أبطأ

en: Show/hide Inspector
ar: إظهار/إخفاء المفتش

en: Show/hide the word lookup panel
ar: إظهار/إخفاء لوحة البحث عن الكلمات

en: :kbd:`Ctrl+Q (Cmd+Q on macOS)`
ar: :kbd:`Ctrl+Q (Cmd+Q على macOS)`

en: Quit
ar: إنهاء

en: Print book to PDF
ar: طباعة الكتاب إلى PDF

en: Toggle the toolbar
ar: تبديل شريط الأدوات

en: Toggle the highlights panel
ar: تبديل لوحة التمييزات

en: Edit this book
ar: تحرير هذا الكتاب

en: Non re-flowable content
ar: محتوى غير قابل لإعادة التدفق

en: Some books have very wide content that cannot be broken up at page boundaries. For example tables or :code:`<pre>` tags. In such cases, you should switch the viewer to *flow mode* by pressing :kbd:`Ctrl+M` to read this content. Alternately, you can also add the following CSS to the :guilabel:`Styles` section of the viewer preferences to force the viewer to break up lines of text in :code:`<pre>` tags::
ar: تحتوي بعض الكتب على محتوى عريض جدًا لا يمكن تقسيمه عند حدود الصفحات. على سبيل المثال، الجداول أو علامات :code:`<pre>`. في مثل هذه الحالات، يجب عليك تبديل العارض إلى *وضع التدفق* بالضغط على :kbd:`Ctrl+M` لقراءة هذا المحتوى. بدلاً من ذلك، يمكنك أيضًا إضافة CSS التالي إلى قسم :guilabel:`الأنماط` في تفضيلات العارض لإجبار العارض على تقسيم أسطر النص في علامات :code:`<pre>`::

en: Designing your book to work well with the calibre E-book viewer
ar: تصميم كتابك ليعمل بشكل جيد مع عارض الكتب الإلكترونية calibre

en: The calibre E-book viewer will set the ``is-calibre-viewer`` class on the root element. So you can write CSS rules that apply only for it. Additionally, the viewer will set the following classes on the ``body`` element:
ar: سيقوم عارض الكتب الإلكترونية calibre بتعيين الفئة ``is-calibre-viewer`` على العنصر الجذر. لذا يمكنك كتابة قواعد CSS التي تنطبق عليه فقط. بالإضافة إلى ذلك، سيقوم العارض بتعيين الفئات التالية على عنصر ``body``:

en: Set when using a dark color scheme
ar: يتم التعيين عند استخدام نظام ألوان داكن

en: Set when using a light color scheme
ar: يتم التعيين عند استخدام نظام ألوان فاتح

en: Set when in paged mode
ar: يتم التعيين عندما يكون في وضع الصفحات

en: Set when in flow (non-paginated) mode
ar: يتم التعيين عندما يكون في وضع التدفق (غير المقسم إلى صفحات)

en: Set when displaying a popup footnote
ar: يتم التعيين عند عرض حاشية سفلية منبثقة

en: Finally, you can use the calibre color scheme colors via `CSS variables <https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/CSS/Using_CSS_custom_properties>`_. The calibre E-book viewer defines the following variables: ``--calibre-viewer-background-color``, ``--calibre-viewer-foreground-color`` and optionally ``--calibre-viewer-link-color`` in color themes that define a link color.
ar: أخيرًا، يمكنك استخدام ألوان نظام ألوان calibre عبر `متغيرات CSS <https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/CSS/Using_CSS_custom_properties>`_. يحدد عارض الكتب الإلكترونية calibre المتغيرات التالية: ``--calibre-viewer-background-color``، ``--calibre-viewer-foreground-color``، واختياريًا ``--calibre-viewer-link-color`` في سمات الألوان التي تحدد لون الرابط.
