calibre 9.2.1 - en to cs translation catalogue (12 entries)

en: Digital Rights Management (DRM)
cs: Správa digitálních práv (DRM)

en: Digital Rights Management (DRM) is a generic term for access control technologies that can be used by hardware manufacturers, publishers, copyright holders and individuals to try to impose limitations on the usage of digital content and devices. It is also, sometimes, disparagingly described as Digital Restrictions Management. The term is used to describe any technology which inhibits uses (legitimate or otherwise) of digital content that were not desired or foreseen by the content provider. The term generally doesn't refer to other forms of copy protection which can be circumvented without modifying the file or device, such as serial numbers or key-files. It can also refer to restrictions associated with specific instances of digital works or devices. DRM technologies attempt to control use of digital media by preventing access, copying or conversion to other formats by end users. See `Wikipedia <https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_rights_management>`_.
cs: Správa digitálních práv (DRM) je všeobecný pojem pro technologie řízení přístupu, které mohou výrobci hardwaru, vydavatelé, držitelé autorských práv a jednotlivci použít k pokusu o vynucení omezení na používání digitálního obsahu a zařízení. Někdy je také pohrdavě popsán jako Správa digitálních omezení. Pojem se používá k popisu jakékoliv technologie, která brání (právního nebo jiného) použití digitálního obsahu, který poskytovatel obsahu nepožadoval ani nepředvídal. Pojem se obecně nevztahuje na jiné formy ochrany proti kopírování, které lze obejít bez úpravy souboru nebo zařízení, jako jsou sériová čísla nebo soubory klíčů. Může také odkazovat na omezení spojená s konkrétními případy digitálních děl nebo zařízení. Technologie DRM se snaží kontrolovat použití digitálních médií tím, že koncovým uživatelům brání v přístupu, kopírování nebo převodu do jiných formátů. Viz `Wikipedia <https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_rights_management>`_.

en: What does DRM imply for me personally?
cs: Co z DRM vyplývá pro mě osobně?

en: When you buy an e-book with DRM you don't really own it but have purchased the permission to use it in a manner dictated to you by the seller. DRM limits what you can do with e-books you have "bought". Often people who buy books with DRM are unaware of the extent of these restrictions. These restrictions prevent you from reformatting the e-book to your liking, including making stylistic changes like adjusting the font sizes, although there is software that empowers you to do such things for non DRM books. People are often surprised that an e-book they have bought in a particular format cannot be converted to another format if the e-book has DRM. So if you have an Amazon Kindle and buy a book sold by Barnes and Nobles, you should know that if that e-book has DRM you will not be able to read it on your Kindle. Notice that I am talking about a book you buy, not steal or pirate but BUY.
cs: Když si koupíte e-knihu s DRM, ve skutečnosti ji nevlastníte, ale zakoupili jste povolení k jejímu používání způsobem, který vám diktuje prodejce. DRM omezuje to, co můžete dělat s e-knihami, které jste „koupili“. Lidé, kteří nakupují knihy s DRM, často nevědí o rozsahu těchto omezení. Tato omezení vám brání v přeformátování e-knihy podle vašich představ, včetně provedení stylistických změn, jako je úprava velikosti písma, i když existuje software, který vám umožňuje dělat takové věci pro knihy bez DRM. Lidé jsou často překvapeni, že e-knihu, kterou zakoupili v určitém formátu, nelze převést na jiný formát, pokud má e-kniha DRM. Takže pokud máte Amazon Kindle a koupíte si knihu od Barnes a Nobles, měli byste vědět, že pokud tato e-kniha má DRM, nebudete ji moci číst na svém Kindle. Všimněte si, že mluvím o knize, kterou kupujete, ne kradete nebo pirátíte, ale KUPUJETE.

en: What does DRM do for authors?
cs: Co přináší DRM autorům?

en: Publishers of DRMed e-books argue that the DRM is all for the sake of authors and to protect their artistic integrity and prevent piracy. But DRM does NOT prevent piracy. People who want to pirate content or use pirated content still do it and succeed. The three major DRM schemes for e-books today are run by Amazon, Adobe and Barnes and Noble and all three DRM schemes have been cracked. All DRM does is inconvenience legitimate users. It can be argued that it actually harms authors as people who would have bought the book choose to find a pirated version as they are not willing to put up with DRM. Those that would pirate in the absence of DRM do so in its presence as well. To reiterate, the key point is that DRM *does not prevent piracy*. So DRM is not only pointless and harmful to buyers of e-books but also a waste of money.
cs: Vydavatelé e-knih chráněných DRM tvrdí, že DRM je v zájmu autorů a chrání jejich uměleckou integritu a zabraňuje pirátství. DRM však NEZABRAŇUJE pirátství. Lidé, kteří chtějí pirátit obsah nebo používají pirátský obsah, to stále dělají a jsou v tom úspěšní. Tři hlavní schémata DRM pro e-knihy dnes provozují Amazon, Adobe a Barnes and Noble a všechna tři schémata DRM byla prolomena. Jediné, co DRM dělá, je to, že přináší nepohodlí oprávněným uživatelům. Lze tvrdit, že to vlastně poškozuje autory, protože lidé, kteří by knihu zakoupili, se rozhodnou najít pirátskou verzi, protože nejsou ochotni se smířit s DRM. Ti, kteří by pirátili i bez DRM, tak činí také v jeho přítomnosti. Znovu opakuji, klíčovým bodem je, že DRM *nezabraňuje pirátství *. DRM tedy není jen zbytečné a škodlivé pro kupující e-knihy, ale také plýtvání penězi.

en: DRM and freedom
cs: DRM a svoboda

en: Why does calibre not support DRM?
cs: Proč Calibre nepodporuje DRM?

en: What is calibre's view on content providers?
cs: Jak Calibre nahlíží na poskytovatele obsahu?

en: We firmly believe that authors and other content providers should be compensated for their efforts, but DRM is not the way to go about it. We are developing this database of DRM-free e-books from various sources to help you find DRM-free alternatives and to help independent authors and publishers of DRM-free e-books publicize their content. We hope you will find this useful and we request that you do not pirate the content made available to you here.
cs: Pevně věříme, že autoři a ostatní poskytovatelé obsahu by měli být za své úsilí odměněni, ale DRM není cestou, jak toho dosáhnout. Tuto databázi e-knih bez DRM vyvíjíme z různých zdrojů, abychom vám pomohli najít alternativy bez DRM a pomohli nezávislým autorům a vydavatelům e-knih bez DRM propagovat jejich obsah. Doufáme, že to shledáte užitečným, a žádáme vás, abyste nepirátili obsah, který je vám zde k dispozici.

en: How can I help fight DRM?
cs: Jak mohu pomoci v boji proti DRM?

en: As somebody who reads and buys e-books you can help fight DRM. Do not buy e-books with DRM. There are some publishers who publish DRM-free e-books. Make an effort to see if they carry the e-book you are looking for. If you like books by certain independent authors that sell DRM-free e-books and you can afford it make donations to them. This is money well spent as their e-books tend to be cheaper (there may be exceptions) than the ones you would buy from publishers of DRMed books and would probably work on all devices you own in the future saving you the cost of buying the e-book again. Do not discourage publishers and authors of DRM-free e-books by pirating their content. Content providers deserve compensation for their efforts. Do not punish them for trying to make your reading experience better by making available DRM-free e-books. In the long run this is detrimental to you.  If you have bought books from sellers that carry both DRMed as well as DRM-free books, not knowing if they carry DRM or not make it a point to leave a comment or review on the website informing future buyers of its DRM status. Many sellers do not think it important to clearly indicate to their buyers if an e-book carries DRM or not. `Here <https://www.defectivebydesign.org/guide/ebooks>`_ you will find a guide to DRM-free living.
cs: Jako někdo, kdo čte a kupuje e-knihy, můžete pomoci v boji proti DRM. Nekupujte e-knihy s DRM. Někteří vydavatelé vydávají e-knihy bez DRM. Snažte se zjistit, zda nabízejí e-knihu, kterou hledáte. Pokud máte rádi knihy od některých nezávislých autorů, kteří prodávají e-knihy bez DRM, a můžete si to dovolit, věnujte jim finanční dar. Jsou to dobře vynaložené peníze, protože jejich e-knihy bývají levnější (mohou existovat výjimky), než ty, které byste si koupili od vydavatelů knih chráněných DRM, a pravděpodobně budou v budoucnu fungovat na všech zařízeních, která vlastníte, čímž vám ušetří náklady na nové zakoupení e-knihy. Neodstrašujte vydavatele a autory e-knih bez DRM pirátěním jejich obsahu. Poskytovatelé obsahu si za své úsilí zaslouží odměnu. Netrestejte je za to, že se snaží zlepšit váš zážitek ze čtení zpřístupněním e-knih bez DRM. Z dlouhodobého hlediska je to pro vás škodlivé. Pokud jste si zakoupili knihy od prodejců, kteří nabízejí knihy jak s DRM, tak i bez DRM, aniž byste věděli, zda mají DRM nebo ne, bylo by vhodné zanechat komentář nebo recenzi na webových stránkách, abyste informovali budoucí kupující o stavu DRM. Mnoho prodejců si nemyslí, že je důležité jasně označit svým kupujícím, zda e-kniha obsahuje DRM nebo ne. `Zde <https://www.defectivebydesign.org/guide/ebooks>` najdete průvodce životem bez DRM.
