calibre - en to cs translation catalogue (121 entries)

en: The E-book viewer
cs: Prohlížeč e-knih

en: calibre includes a built-in E-book viewer that can view all the major e-book formats. The E-book viewer is highly customizable and has many advanced features.
cs: Calibre obsahuje vestavěný Prohlížeč e-knih, který umí zobrazit všechny hlavní formáty e-knih. Prohlížeč e-knih je vysoce přizpůsobitelný a má mnoho pokročilých funkcí.

en: Starting the E-book viewer
cs: Spuštění Prohlížeče e-knih

en: You can view any of the books in your calibre library by selecting the book and pressing the :guilabel:`View` button. This will open up the book in the E-book viewer. You can also launch the E-book viewer by itself from the Start menu in Windows.  On macOS, you can pin it to the dock and launch it from there. On Linux you can use its launcher in the desktop menus or run the command :command:`ebook-viewer`.
cs: Jakoukoliv z knih ve své knihovně Calibre můžete zobrazit výběrem knihy a stisknutím tlačítka :guilabel:`Zobrazit`. To otevře knihu v Prohlížeči e-knih. Můžete také spustit samotný Prohlížeč e-knih z nabídky Start ve Windows. Na macOS ho můžete připnout do doku a spouštět ho odtud. Na Linuxu můžete použít jeho spouštěč v menu nebo spuštěním příkazu :command:`ebook-viewer`.

en: Navigating around an e-book
cs: Navigace v e-knize

en: You can "turn pages" in a book by either:
cs: „Otáčet knihy“ v knize můžete budˇ:

en: Clicking in the left or right margin or the page with the mouse
cs: Kliknutím myší do levého nebo pravého okraje stránky

en: Pressing the :kbd:`spacebar`, :kbd:`page up`, :kbd:`page down` or arrow keys
cs: Stisknutím :kbd:`spacebar`, :kbd:`page up`, :kbd:`page down` nebo kurzorových kláves

en: On a touchscreen tapping on the text or swiping left and right
cs: Na dotykové obrazovce klepnutím na text nebo přejetím prstem vlevo a vpravo

en: You can access the viewer controls by either:
cs: Přistupovat k ovládacím prvkům prohlížeče můžete budˇ:

en: Right clicking on the text
cs: Kliknutím pravým tlačítkem myši na text

en: Pressing the :kbd:`Esc` or :kbd:`Menu` keys
cs: Stisknutím kláves :kbd:`Esc` nebo :kbd:`Nabídka`

en: On a touchscreen by tapping the top 1/3rd of the screen
cs: Na dotykové obrazovce klepnutím na horní třetinu obrazovky

en: The viewer has two modes, "paged" and "flow". In paged mode the book content is presented as pages, similar to a paper book. In flow mode the text is presented continuously, like in a web browser. You can switch between them using the viewer :guilabel:`Preferences` under :guilabel:`Page layout` or by pressing the :kbd:`Ctrl+M` key.
cs: Prohlížeč má dva režimy, „stránkovaný“ a „plovoucí“. V režimu stránek je obsah knihy prezentován jako stránky, podobně jako v papírové knize. V plovoucím režimu je text zobrazován nepřetržitě, jako ve webovém prohlížeči. Můžete mezi nimi přepínat pomocí :guilabel:`Předvoleb` prohlížeče pod :guilabel:`Rozložení stránky` nebo stisknutím klávesové zkratky :kbd:`Ctrl+M`.

en: Bookmarks
cs: Záložky

en: When you are in the middle of a book and close the E-book viewer, it will remember where you stopped reading and return there the next time you open the book. You can also set bookmarks in the book by using the :guilabel:`Bookmarks` button in the E-book viewer controls or pressing :kbd:`Ctrl+B`. When viewing EPUB format books, these bookmarks are actually saved in the EPUB file itself. You can add bookmarks, then send the file to a friend.  When they open the file, they will be able to see your bookmarks. You can turn off this behavior in the :guilabel:`Miscellaneous` section of the viewer preferences.
cs: Když jste uprostřed knihy a zavřete Prohlížeč e-knih, zapamatuje si, kde jste přestali číst, a vrátí se tam, když příště otevřete knihu. Můžete také nastavit záložky v knize pomocí tlačítka :guilabel:`Záložky` v ovládacích prvcích Prohlížeče e-knih nebo stisknutím :kbd:`Ctrl+B`. Při prohlížení knih ve formátu EPUB jsou tyto záložky skutečně ukládány do samotného souboru EPUB. Můžete přidat záložky, a pak odeslat soubor přátelům. Když otevřou soubor, uvidí vaše záložky. Toto chování můžete vypnout v oddílu :guilabel:`Různé` v předvolbách prohlížeče.

en: Table of Contents
cs: Obsah

en: If the book you are reading defines a Table of Contents, you can access it by pressing the :guilabel:`Table of Contents` button. This will bring up a list of sections in the book. You can click on any of them to jump to that portion of the book.
cs: Pokud kniha, kterou čtete, má definovaný obsah, můžete k němu přistoupit stisknutím tlačítka :guilabel:`Obsah`. Tím se zobrazí seznam oddílů v knize. Můžete kliknout na kterýkoliv z nich pro přejití na tuto část knihy.

en: Navigating by location
cs: Navigace podle místa

en: E-books, unlike paper books, have no concept of pages. You can refer to precise locations in e-books using the :guilabel:`Go to->Location` functionality in the viewer controls.
cs: E-knihy, na rozdíl od papírových knih, nemají žádnou koncepci stránek. Na přesná umístění v e-knihách můžete odkazovat pomocí funkce :guilabel:`Přejít na->Umístění` v ovládacích prvcích prohlížeče.

en: You can use this location information to unambiguously refer to parts of the books when discussing it with friends or referring to it in other works. You can enter these locations under :guilabel:`Go to->Location` in the viewer controls.
cs: Tuto informaci o umístění můžete použít pro jednoznačné odkazy na části knih, když o nich diskutujete s přáteli, nebo na ně odkazujete v jiných pracích. Tato umístění můžete zadat pod :guilabel:`Přejít na->Umístění` v ovládacích prvcích prohlížeče.

en: There is a URL you can copy to the clipboard and paste into other programs or documents. Clicking on this URL will open the book in the calibre E-book viewer at the current location.
cs: Existuje adresa URL, kterou můžete zkopírovat do schránky a vložit do jiných programů nebo dokumentů. Kliknutí na tuto adresu URL otevře knihu v Prohlížeči e-knih Calibre v aktuálním umístění.

en: If you click on links inside the e-book to take you to different parts of the book, such as an endnote, you can use the :guilabel:`Back` and :guilabel:`Forward` buttons in the top left corner of the viewer controls. These buttons behave just like those in a web browser.
cs: Pokud kliknete na odkazy uvnitř e-knihy, aby vás přenesly na různé části knihy, jako jsou vysvětlivky, můžete použít tlačítka :guilabel:`Zpět` a :guilabel:`Vpřed` v levém horním rohu v ovládacích prvcích prohlížeče. Tato tlačítka se chovají stejně jako ta v internetovém prohlížeči.

en: Reference mode
cs: Režim odkazu

en: calibre also has a very handy :guilabel:`Reference mode`. You can turn it on by clicking the :guilabel:`Reference mode` button in the viewer controls.  Once you do this, every paragraph will have a unique number displayed at the start, made up of the section and paragraph numbers.
cs: Calibre má také velice šikovný :guilabel:`Režim odkazů`. Můžete ho zapnout kliknutím na tlačítko :guilabel:`Režim odkazů` v ovládacích prvcích prohlížeče. Jakmile to uděláte, tak při spuštění bude mít každý odstavec zobrazeno jedinečné číslo složené z čísel oddílu a odstavce.

en: You can use this number to unambiguously refer to parts of the books when discussing it with friends or referring to it in other works. You can enter these numbers in the :guilabel:`Go to function` to navigate to a particular reference location.
cs: Toto číslo můžete použít pro jednoznačné odkazy na části knih, když o nich diskutujete s přáteli, nebo na ně odkazujete v jiných pracích. Tato čísla můžete zadat do :guilabel:`Přejít na funkci` pro pro přejití na konkrétní umístění odkazu.

en: Highlighting text
cs: Text zvýraznění

en: When you select text in the viewer, a little popup bar appears next to the selection. You can click the highlight button in that bar to create a highlight. You can add notes and change the color of the highlight. On a touch screen, long tap a word to select it and show the popup bar. Once in highlight mode you can change what text is selected, using touch screen friendly selection handles. Drag the handles to the top or bottom margins to scroll while selecting. You can also :kbd:`Shift+click` or :kbd:`right click` to extend the selection, particularly useful for multi-page selections.
cs: Když vyberete text v prohlížeči, vedle výběru se objeví malý automaticky otevíraný panel. Klikněte na tlačítko zvýraznění na tomto panelu pro vytvoření zvýraznění. Můžete přidávat poznámky a měnit barvu zvýraznění. Na dotykové obrazovce dlouze klepněte na nějaké slovo pro jeho výběr a zobrazení automaticky otevírané lišty. Jakmile jste v režimu zvýraznění, můžete změnit, jaký text je vybrán, pomocí úchytů pro snadný výběr na dotykové obrazovce. Přetažením úchytů k horním nebo dolním okrajům můžete posouvat při výběru. Můžete také :kbd:`Shift a kliknout` nebo :kbd:`kliknout pravým tlačítkem` pro rozšíření výběru, což je obzvlášť užitečné pro vícestránkové výběry.

en: You can use the :guilabel:`Highlights` button in the viewer controls to show a separate panel with a list of all highlights in the book, sorted by chapter.
cs: Pro zobrazení samostatného panelu se seznamem všech zvýraznění v knize seřazených podle kapitoly můžete použít tlačítko :guilabel:`Zvýraznění` v ovládacích prvcích prohlížeče.

en: You can browse *all highlights* in your entire calibre library by right clicking the :guilabel:`View` button and choosing :guilabel:`Browse annotations`.
cs: Můžete procházet *všechna zvýraznění* v celé knihovně Calibre kliknutím pravým tlačítkem myši na tlačítko :guilabel:`Zobrazit` a výběrem :guilabel:`Procházet anotace`.

en: Finally, if you use the calibre Content server's in browser viewer, you can have the viewer sync its annotations with the browser viewer by going to :guilabel:`Preferences->Miscellaneous` in the viewer preferences and entering the username of the Content server viewer to sync with. Use the special value ``*`` to sync with anonymous users.
cs: A konečně, pokud používáte Server s obsahem Calibre v prohlížeči prohlížeče, můžete si nechat prohlížeč synchronizovat jeho anotace s prohlížečem prohlížeče tak, že přejdete do :guilabel:`Předvolby->Různé` v předvolbách prohlížeče a zadáte uživatelské jméno Serveru s obsahem, se kterým má prohlížeč synchronizovat. Pro synchronizaci s anonymními uživateli použijte speciální hodnotu ``*``.

en: Read aloud
cs: Číst nahlas

en: You can also read aloud highlighted passages by adding the :guilabel:`Read aloud` button to the selection bar in the viewer preferences under :guilabel:`Selection behavior`.
cs: Zvýrazněné pasáže můžete také číst nahlas přidáním tlačítka :guilabel:`Číst nahlas` do panelu výběru v předvolbách prohlížeče pod :guilabel:`Chování výběru`.

en: Searching the text
cs: Vyhledávání textu

en: The viewer has very powerful search capabilities. Press the :kbd:`Ctrl+F` key or access the viewer controls and click search. The simplest form of searching is to just search for whatever text you enter in the text box. The different forms of searching are chosen by the search mode box below the search input. Available modes are:
cs: Prohlížeč má velmi výkonné možnosti vyhledávání. Stiskněte klávesu :kbd:`Ctrl+F` nebo vstupte do ovládacích prvků prohlížeče a klikněte na vyhledávání. Nejjednodušší formou vyhledávání je prostě vyhledat jakýkoliv text, který zadáte do textového pole. Různé formy vyhledávání se volí pomocí pole režimu vyhledávání pod vstupem pro vyhledávání. Dostupné jsou tyto režimy:

en: :guilabel:`Contains` - The simplest default mode. The text entered in the search box is searched for anywhere. All punctuation, accents and spaces are ignored. For example, the search: ``Pena`` will match all of the following: ``penal, pen a, pen.a and Peña``. If you select the :guilabel:`Case sensitive` box then accents, spaces and punctuation are no longer ignored.
cs: :guilabel:`Obsahuje` - Nejjednodušší výchozí režim. Text zadaný do vyhledávacího pole se hledá kdekoliv. Veškerá interpunkce, diakritika a mezery jsou ignorovány. Například vyhledávání: ``Pena`` bude odpovídat všemu následujícímu: ``penal, pen a, pen.a a Peña``. Pokud zaškrtnete políčko :guilabel:`Rozlišovat velikost písmen`, pak už diakritika, mezery a interpunkce nebudou ignorovány.

en: :guilabel:`Whole words` - Searches for whole words. So for example, the search ``pena`` will match the word ``Peña`` but not the word ``Penal``. As with :guilabel:`Contains` searches above, accents and punctuation are ignored unless the :guilabel:`Case sensitive` box is checked.
cs: :guilabel:`Celá slova` - Vyhledává celá slova. Takže například vyhledávání ``pena`` bude odpovídat slovu ``Peña``, ale ne slovu ``Penal``. Stejně jako u výše uvedeného vyhledávání :guilabel:`Obsahuje` je diakritika a interpunkce ignorována, pokud není zaškrtnuto políčko :guilabel:`Rozlišovat velikost písmen`.

en: :guilabel:`Nearby words` - Searches for whole words that are near each other. So for example, the search ``calibre cool`` will match places where the words ``calibre`` and ``cool`` occur within sixty characters of each other. To change the number of characters add the new number to the end of the list of words. For instance, ``calibre cool awesome 120`` will match places where the three words occur within 120 characters of each other. Note that punctuation and accents are *not* ignored for these searches.
cs: :guilabel:`Slova poblíž` - Vyhledává celá slova, která jsou blízko sebe. Takže například vyhledání ``calibre skvělé`` bude hledat místa, kde se slova ``calibre`` a ``skvělé`` vyskytují do šedesáti znaků od sebe. Pokud chcete změnit počet znaků, přidejte nové číslo na konec seznamu slov. Například ``calibre skvělé úžasné 120`` bude odpovídat místům, kde se tato tři slova vyskytují do 120 znaků od sebe. Pamatujte, že interpunkce a diakritika *není* při tomto vyhledávání ignorována.

en: :guilabel:`Regex` - Interprets the search text as a *regular expression*. To learn more about using regular expressions, see :doc:`the tutorial <regexp>`.
cs: :guilabel:`Regulární výraz` - Interpretuje hledaný text jako *regulární výraz*. Více informací o používání regulárních výrazů naleznete v :doc:`návodu <regexp>`.

en: Following links using only the keyboard
cs: Následování odkazů pouze pomocí klávesnice

en: The E-book viewer has a :guilabel:`Hints mode` that allows you to click links in the text without using the mouse. Press the :kbd:`Alt+F` key and all links in the current screen will be highlighted with a number or letter over them. Press the letter on your keyboard to click the link. Pressing the :kbd:`Esc` key will abort the :guilabel:`Hints mode` without selecting any link.
cs: Prohlížeč e-knih má :guilabel:`Režim rad`, který umožňuje klikat na odkazy v textu bez použití myši. Stiskněte klávesy :kbd:`Alt+F` a všechny odkazy na aktuální obrazovce budou zvýrazněny číslem nebo písmenem. Stisknutím písmene na klávesnici kliknete na odkaz. Stisknutím klávesy :kbd:`Esc` přerušíte :guilabel:`Režim rad`, aniž byste vybrali jakýkoliv odkaz.

en: If more than thirty five links are on-screen then some of them will have multiple letters, in which case type the first and second, or the first and press :kbd:`Enter` to activate. You can also use the :kbd:`Backspace` key to undo a mistake in typing.
cs: Pokud je na obrazovce více než třicet pět odkazů, některé z nich budou mít více písmen, v takovém případě zadejte první a druhé nebo první a aktivujte je stisknutím :kbd:`Enter`. Klávesu :kbd:`Backspace` můžete také použít k vrácení chyby při psaní.

en: Customizing the look and feel of your reading experience
cs: Přizpůsobení vzhledu a chování vašeho zážitku ze čtení

en: You can change font sizes on the fly by using :guilabel:`Font size` in the viewer controls or :kbd:`Ctrl++` or :kbd:`Ctrl+-` or holding the :kbd:`Ctrl` key and using the mouse wheel.
cs: Velikost písma můžete změnit za běhu pomocí :guilabel:`Velikost písma` v ovládacích prvcích prohlížeče nebo pomocí :kbd:`Ctrl++` a :kbd:`Ctrl+-` nebo držením klávesy :kbd:`Ctrl` a použitím kolečka myši.

en: Colors can be changed in the :guilabel:`Colors` section of the viewer preferences.
cs: Barvy lze změnit v oddílu :guilabel:`Barvy` v předvolbách prohlížeče.

en: You can change the number of pages displayed on the screen as well as page margins in :guilabel:`Page layout` in the viewer preferences.
cs: Počet stránek zobrazených na obrazovce stejně jako okraje stránky můžete změnit v :guilabel:`Rozložení stránky` v předvolbách prohlížeče.

en: You can display custom headers and footers such as time left to read, current chapter title, book position, etc. via the :guilabel:`Headers and footers` section of the viewer preferences.
cs: Vlastní záhlaví a zápatí, jako je zbývající čas čtení, název aktuální kapitoly, pozice v knize atd., můžete zobrazit prostřednictvím oddílu :guilabel:`Záhlaví a zápatí` předvoleb prohlížeče.

en: More advanced customization can be achieved by the :guilabel:`Styles` settings. Here you can specify a background image to display under the text and also a stylesheet you can set that will be applied to every book. Using it you can do things like change paragraph styles, text justification, etc.  For examples of custom stylesheets used by calibre's users, see `the forums <https://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=51500>`_.
cs: Pokročilejší přizpůsobení může být dosaženo nastavením :guilabel:`Stylů`. Zde můžete zadat obrázek pozadí, který bude zobrazen pod textem, a také šablonu stylů, kterou můžete nastavit, aby se použila na každou knihu. Pomocí ní můžete dělat věci, jako jsou změna stylů odstavců, zarovnání textu do bloku atd. Pro příklady vlastních šablon stylů používaných uživateli Calibre navštivte `fórum <https://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=51500>`_.

en: Dictionary lookup
cs: Vyhledávání ve slovníku

en: You can look up the meaning of words in the current book by double clicking or long tapping the word you want to lookup and then clicking the lookup button that looks like a library.
cs: Význam slov v aktuální knize můžete vyhledat poklepáním nebo dlouhým klepnutím na slovo, které chcete vyhledat, a následným kliknutím na tlačítko vyhledávání, které vypadá jako knihovna.

en: Custom lookup sources
cs: Vlastní zdroje vyhledávání

en: Copying text and images
cs: Kopírování textu a obrázků

en: You can select text and images by dragging the content with your mouse and then right clicking and selecting :guilabel:`Copy` to copy to the clipboard.  The copied material can be pasted into another application as plain text and images.
cs: Text a obrázky můžete vybrat přetažením obsahu myší a potom kliknutím pravým tlačítkem myši a výběrem :guilabel:`Kopírovat` pro zkopírování do schránky. Zkopírovaný materiál může být vložen do jiné aplikace jako prostý text a obrázky.

en: Zooming in on images
cs: Přibližování obrázků

en: You can zoom in to show an image at full size in a separate window by either double clicking or long tapping on it. You can also right click on it and choose :guilabel:`View image`.
cs: Přiblížit obrázek pro zobrazení v plné velikosti v samostatném okně můžete buď poklepáním nebo dlouhým klepnutím na něj. Můžete na něj také kliknout pravým tlačítkem myši a zvolit :guilabel:`Zobrazit obrázek`.

en: Keyboard shortcuts
cs: Klávesové zkratky

en: Keyboard shortcut
cs: Klávesová zkratka

en: Action
cs: Akce

en: Scroll to the beginning of the book
cs: Posunout na začátek knihy

en: Scroll to the end of the book
cs: Posunout na konec knihy

en: Scroll backwards, smoothly in flow mode and by screen fulls in paged mode
cs: Posouvat zpět, plynule v plovoucím režimu a po celých obrazovkách v režimu stránek

en: Scroll forwards, smoothly in flow mode and by screen fulls in paged mode
cs: Posouvat vpřed, plynule v plovoucím režimu a po celých obrazovkách v režimu stránek

en: Scroll leftwards by a little in flow mode and by a page in paged mode
cs: Posouvat vlevo o trochu v plovoucím režimu a po celých obrazovkách v režimu stránek

en: Scroll rightwards by a little in flow mode and by a page in paged mode
cs: Posouvat vpravo o trochu v plovoucím režimu a po celých obrazovkách v režimu stránek

en: Scroll backwards by screen-fulls
cs: Posouvat zpět po celých obrazovkách

en: Scroll forwards by screen-fulls
cs: Posouvat vpřed po celých obrazovkách

en: Scroll to the previous section
cs: Posunout na předchozí oddíl

en: Scroll to the next section
cs: Posunout na další oddíl

en: Back
cs: Zpět

en: Forward
cs: Vpřed

en: Follow links with the keyboard
cs: Následovat odkazy pomocí klávesnice

en: Copy to clipboard
cs: Kopírovat do schránky

en: Copy current location to clipboard
cs: Kopírovat aktuální umístění do schránky

en: Copy current location as calibre:// URL to clipboard
cs: Kopírovat aktuální umístění do schránky jako URL calibre://

en: Start search
cs: Spustit hledání

en: Find next
cs: Najít další

en: Find previous
cs: Najít předchozí

en: Increase font size
cs: Zvětšit velikost písma

en: Decrease font size
cs: Zmenšit velikost písma

en: Restore default font size
cs: Obnovit výchozí velikost písma

en: Increase number of pages per screen
cs: Zvýšit počet stránek na obrazovku

en: Decrease number of pages per screen
cs: Snížit počet stránek na obrazovku

en: Make number of pages per screen automatic
cs: Nastavit počet stránek na obrazovku automaticky

en: Toggle full screen
cs: Přepnout na celou obrazovku

en: Toggle between Paged mode and Flow mode for text layout
cs: Přepnout mezi Režimem stránek a Plovoucím režimem pro rozložení textu

en: Toggle the scrollbar
cs: Přepnout posuvník

en: Toggle the Reference mode
cs: Přepnout Režim odkazu

en: Show/hide bookmarks
cs: Zobrazit nebo skrýt záložky

en: New bookmark
cs: Nová záložka

en: Show the book metadata
cs: Zobrazit metadata knihy

en: Reload book
cs: Znovu načíst knihu

en: Alter the current selection forward by a word
cs: Upravit aktuální výběr vpřed o slovo

en: Alter the current selection backwards by a word
cs: Upravit aktuální výběr zpět o slovo

en: Alter the current selection forward by a character
cs: Upravit aktuální výběr vpřed o znak

en: Alter the current selection backwards by a character
cs: Upravit aktuální výběr zpět o znak

en: Alter the current selection forward by a line
cs: Upravit aktuální výběr vpřed o řádek

en: Extend the current selection to the start of the line
cs: Rozšířit aktuální výběr na začátek řádku

en: Extend the current selection to the end of the line
cs: Rozšířit aktuální výběr na konec řádku

en: Select all
cs: Vybrat vše

en: Alter the current selection backwards by a line
cs: Upravit aktuální výběr zpět o řádek

en: Alter the current selection forward by a paragraph
cs: Upravit aktuální výběr vpřed o odstavec

en: Alter the current selection backwards by a paragraph
cs: Upravit aktuální výběr zpět o odstavec

en: Show the E-book viewer controls
cs: Zobrazit ovládací prvky Prohlížeče e-knih

en: Show E-book viewer preferences
cs: Zobrazit předvolby Prohlížeče e-knih

en: Go to a specified book location or position
cs: Přejít na zadané umístění nebo pozici v knize

en: Toggle auto-scroll
cs: Přepnout automatické posouvání

en: Auto scroll faster
cs: Automaticky posouvat rychleji

en: Auto scroll slower
cs: Automaticky posouvat pomaleji

en: Show/hide Inspector
cs: Zobrazit nebo skrýt kontrolu

en: Show/hide the word lookup panel
cs: Zobrazit nebo skrýt panel vyhledání slova

en: Quit
cs: Ukončit

en: Print book to PDF
cs: Tisknout knihu do PDF

en: Toggle the toolbar
cs: Přepnout panel nástrojů

en: Toggle the highlights panel
cs: Přepnout panel zvýraznění

en: Edit this book
cs: Upravit tuto knihu

en: Non re-flowable content
cs: Neplovoucí obsah

en: Some books have very wide content that cannot be broken up at page boundaries. For example tables or :code:`<pre>` tags. In such cases, you should switch the viewer to *flow mode* by pressing :kbd:`Ctrl+M` to read this content. Alternately, you can also add the following CSS to the :guilabel:`Styles` section of the viewer preferences to force the viewer to break up lines of text in :code:`<pre>` tags::
cs: Některé knihy mají velmi široký obsah, který nemůže být zalomen na ohraničeních stránky. Například tabulky nebo značky :code:`<pre>`. V takových případech byste měli přepnout prohlížeč do *plovoucího režimu* stisknutím :kbd:`Ctrl+M` pro čtení tohoto obsahu. Alternativně můžete také přidat následující CSS do oddílu :guilabel:`Styly` v předvolbách prohlížeče, abyste prohlížeč donutili rozdělit řádky textu ve značkách :code:`<pre>`::

en: Set when using a dark color scheme
cs: Nastavit při použití tmavého barevného schématu

en: Set when using a light color scheme
cs: Nastavit při použití světlého barevného schématu

en: Set when in paged mode
cs: Nastavit při použití režimu stránek

en: Set when in flow (non-paginated) mode
cs: Nastavit při použití plovoucího režimu
