calibre - en to el translation catalogue (38 entries)

en: E-book conversion
el: Μετατροπή ψηφιακών βιβλίων

en: calibre has a conversion system that is designed to be very easy to use. Normally, you just add a book to calibre, click convert and calibre will try hard to generate output that is as close as possible to the input. However, calibre accepts a very large number of input formats, not all of which are as suitable as others for conversion to e-books. In the case of such input formats, or if you just want greater control over the conversion system, calibre has a lot of options to fine tune the conversion process. Note however that calibre's conversion system is not a substitute for a full blown e-book editor. To edit e-books, I recommend first converting them to EPUB or AZW3 using calibre and then using the :guilabel:`Edit book` feature to get them into perfect shape. You can then use the edited e-book as input for conversion into other formats in calibre.
el: Το calibre διαθέτει ένα σύστημα μετατροπών σχεδιασμένο για να είναι πολύ εύκολο στη χρήση. Τυπικά, απλώς προσθέτετε ένα βιβλίο στο calibre, πατάτε το κουμπί Μετατροπή βιβλίων, και το calibre θα κάνει ότι καλύτερο μπορεί για να δημιουργήσει ένα εξαγόμενο βιβλίο που είναι όσο πιο πιστό αντίγραφο γίνεται στο πρωτότυπό σας. Ωστόσο, το calibre δέχεται ένα πολύ μεγάλο αριθμό εισαγόμενων μορφών, κάποιες εκ των οποίων δεν είναι το ίδιο κατάλληλες για μετατροπή σε ψηφιακά βιβλία όπως κάποιες άλλες. Στην περίπτωση τέτοιων αρχικών μορφών, ή αν απλά θέλετε μεγαλύτερο βαθμό ελέγχου στο σύστημα μετατροπής, το calibre σας δίνει πολλές επιλογές για το λεπτομερή έλεγχο της διαδικασίας μετατροπής. Σημειώστε πάντως ότι το σύστημα μετατροπής του calibre δεν είναι υποκατάστατο ενός πλήρους συστήματος επεξεργασίας ψηφιακών βιβλίων. Για να επεξεργαστείτε ψηφιακά βιβλία, προτείνεται πρώτα να τα μετατρέπετε σε EPUB ή AZW3 χρησιμοποιώντας το calibre, και μετά να κάνετε χρήση του χαρακτηριστικού :guilabel:`Επεξεργασία βιβλίου` για να τα λάβετε στην καλύτερη δυνατή κατάσταση. Ακολούθως, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το επεξεργασμένο βιβλίο ως βάση για τη μετατροπή σε άλλες μορφές με το calibre.

en: This document will refer mainly to the conversion settings as found in the conversion dialog, pictured below. All these settings are also available via command line interface to conversion, documented at :doc:`generated/en/ebook-convert`. In calibre, you can obtain help on any individual setting by holding your mouse over it, a tooltip will appear describing the setting.
el: Το έγγραφο αυτό θα αναφερθεί κυρίως στις ρυθμίσεις μετατροπών που βρίσκονται στο διάλογο μετατροπής που εικονίζεται παρακάτω. Όλες αυτές οι ρυθμίσεις είναι επίσης διαθέσιμες από τη διεπαφή μετατροπής μέσω της γραμμής εντολών, όπως τεκμηριώνεται στο :doc:`generated/el/ebook-convert`. Στο calibre μπορείτε να βρείτε βοήθεια για οποιαδήποτε μεμονωμένη ρύθμιση, αφήνοντας το ίχνος του ποντικιού σας να αιωρείται πάνω από αυτήν. Θα αναδυθεί κείμενο βοήθειας, το οποίο θα περιγράφει τη ρύθμιση.

en: Contents
el: Περιεχόμενα

en: Introduction
el: Εισαγωγή

en: The first thing to understand about the conversion system is that it is designed as a pipeline. Schematically, it looks like this:
el: Το πρώτο πράγμα που χρειάζεται να κατανοήσετε για το σύστημα μετατροπής είναι ότι είναι σχεδιασμένο όπως οι σωληνώσεις. Γραφικά μοιάζει με το παρακάτω:

en: The input format is first converted to XHTML by the appropriate *Input plugin*. This HTML is then *transformed*. In the last step, the processed XHTML is converted to the specified output format by the appropriate *Output plugin*. The results of the conversion can vary greatly, based on the input format. Some formats convert much better than others. A list of the best source formats for conversion is available :ref:`here <best-source-formats>`.
el: Η εισαγόμενη μορφή μετατρέπεται αρχικά σε XHTML από το κατάλληλο *Πρόσθετο εισαγωγής*. Στη συνέχεια, αυτό το HTML *μετασχηματίζεται*. Στο τελευταίο στάδιο, το επεξεργασμένο XHTML μετατρέπεται στην καθορισμένη εξαγώγιμη μορφή από το κατάλληλο *Πρόσθετο εξαγωγής*. Τα αποτελέσματα της μετατροπής μπορούν να διαφέρουν σημαντικά αναλόγως της μορφής εισαγωγής. Κάποιες μορφές μετατρέπονται πολύ καλύτερα από κάποιες άλλες. Μια λίστα με τις καλύτερες πηγαίες μορφές προς μετατροπή είναι διαθέσιμη :ref:`εδώ <best-source-formats>`.

en: The transforms that act on the XHTML output are where all the work happens. There are various transforms, for example, to insert book metadata as a page at the start of the book, to detect chapter headings and automatically create a Table of Contents, to proportionally adjust font sizes, et cetera. It is important to remember that all the transforms act on the XHTML output by the *Input plugin*, not on the input file itself. So, for example, if you ask calibre to convert an RTF file to EPUB, it will first be converted to XHTML internally, the various transforms will be applied to the XHTML and then the *Output plugin* will create the EPUB file, automatically generating all metadata, Table of Contents, et cetera.
el: Οι μετασχηματισμοί που ενεργούν στο εξαγόμενο XHTML είναι αυτοί που κάνουν όλη τη δουλειά. Υπάρχουν διάφοροι μετασχηματισμοί, για παράδειγμα, για την εισαγωγή των μεταδεδομένων ενός βιβλίου ως μια σελίδα στην αρχή του βιβλίου, για την ανίχνευση των ενοτήτων ενός βιβλίου και την αυτόματη δημιουργία ενός Πίνακα Περιεχομένων, για την ρύθμιση με αναλογικό τρόπο των μεγεθών γραμματοσειρών, κτλ. Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι όλοι οι μετασχηματισμοί ενεργούν στο εξαγόμενο από το *Πρόσθετο εισαγωγής* XHTML, και όχι στο ίδιο το εισαγόμενο αρχείο. Έτσι, για παράδειγμα, αν ζητήσετε από το calibre να μετατρέψει ένα αρχείο RTF σε EPUB, θα κάνει αρχικά τη μετατροπή σε XHTML εσωτερικά, οι διάφοροι μετασχηματισμοί θα εφαρμοστούν στο XHTML, και ακολούθως το *Πρόσθετο εξαγωγής* θα δημιουργήσει το αρχείο EPUB, δημιουργώντας αυτομάτως όλα τα μεταδεδομένα, τον Πίνακα Περιεχομένων, κτλ.

en: Stages of the conversion pipeline
el: Στάδια της διαδικασίας μετατροπής

en: Folder
el: Φάκελος

en: Description
el: Περιγραφή

en: input
el: input - Εισαγόμενο

en: This contains the HTML output by the Input plugin. Use this to debug the Input plugin.
el: Εδώ περιέχεται το HTML που εξάγεται από το Πρόσθετο εισαγωγής. Χρησιμοποιείται για την αποσφαλμάτωση του Πρόσθετου εισαγωγής.

en: parsed
el: parsed - προετοιμασμένο

en: The result of pre-processing and converting to XHTML the output from the Input plugin. Use to debug structure detection.
el: Το αποτέλεσμα της προεπεξεργασίας και της μετατροπής σε XHTML του εξαγόμενου από το Πρόσθετο εισαγωγής. Χρησιμοποιείται για την αποσφαλμάτωση λαθών στην ανίχνευση της δομής.

en: structure
el: structure - δομή

en: Post structure detection, but before CSS flattening and font size conversion. Use to debug font size conversion and CSS transforms.
el: Έπεται της ανίχνευσης δομής, αλλά προηγείται της εξομάλυνσης CSS και των μετατροπών στα μεγέθη των γραμματοσειρών. Χρησιμοποιείται για την αποσφαλμάτωση των μετατροπών στα  μεγέθη γραμματοσειράς, και των μετασχηματισμών CSS.

en: processed
el: processed - επεξεργασμένο

en: Just before the e-book is passed to the Output plugin. Use to debug the Output plugin.
el: Αμέσως πριν το ψηφιακό βιβλίο περάσει στο Πρόσθετο εξαγωγής. Χρησιμοποιείται για την αποσφαλμάτωση του Πρόσθετου εξαγωγής.

en: Look & feel
el: Όψη & αίσθηση

en: Fonts
el: Γραμματοσειρές

en: Text
el: Κείμενο

en: Layout
el: Διαμόρφωση

en: Page setup
el: Διαμόρφωση σελίδας

en: Heuristic processing
el: Ευρετική επεξεργασία

en: Search & replace
el: Αναζήτηση & αντικατάσταση

en: Structure detection
el: Ανίχνευση δομής

en: Chapters and page breaks
el: Κεφάλαια και αλλαγές σελίδων

en: Miscellaneous
el: Υπολειπόμενα

en: There are a few more options in this section.
el: Υπάρχουν κάποιες επιπλέον επιλογές σε αυτό τον τομέα.

en: Table of Contents
el: Πίνακας Περιεχομένων

en: Then, we set the options as::
el: Τότε, θέτουμε τις επιλογές ως::

en: Convert Microsoft Word documents
el: Μετατροπή εγγράφων Microsoft Word

en: Older .doc files
el: Παλιότερα αρχεία .doc

en: Convert TXT documents
el: Μετατροπή εγγράφων TXT

en: Convert PDF documents
el: Μετατροπή εγγράφων PDF

en: Convert ODT documents
el: Μετατροπή εγγράφων ODT

en: Converting to PDF
el: Μετατροπή σε PDF
