calibre - en to el translation catalogue (34 entries)

en: API documentation for plugins
el: Τεκμηρίωση API για τα πρόσθετα

en: Defines various abstract base classes that can be subclassed to create powerful plugins. The useful classes are:
el: Ορίζει διάφορες αόριστες κλάσεις βάσης που μπορούν να εξειδικευτούν για να δημιουργήσουν πανίσχυρα πρόσθετα. Οι χρήσιμες κλάσεις είναι:

en: Plugin
el: Πρόσθετο

en: A calibre plugin. Useful members include:
el: Πρόσθετο του calibre. Τα χρήσιμα μέλη περιλαμβάνουν:

en: ``self.plugin_path``: Stores path to the ZIP file that contains
el: ``self.plugin_path``: Αποθηκεύει τη διαδρομή προς το αρχείο ZIP που περιέχει

en: this plugin or None if it is a builtin plugin
el: το πρόσθετο αυτό ή None αν είναι ενσωματωμένο πρόσθετο

en: by the user.
el: από το χρήστη.

en: Useful methods:
el: Χρήσιμες μέθοδοι:

en: The version of this plugin as a 3-tuple (major, minor, revision)
el: Η έκδοση του πρόσθετου αυτού ως 3-tuple (μεγάλη, μικρή, αναθεώρηση)

en: A short string describing what this plugin does
el: Μια μικρή συμβολοσειρά που περιγράφει τι κάνει το πρόσθετο αυτό

en: The author of this plugin
el: Ο συγγραφέας του πρόσθετου αυτού

en: Parameters
el: Παράμετροι

en: Returns
el: Επιστρέφει

en: The suffix that the temporary file will have.
el: Η κατάληξη που θα έχει το προσωρινό αρχείο

en: Absolute path to the e-book.
el: Η απόλυτη διαδρομή για το ψηφιακό βιβλίο

en: Absolute path to the modified e-book.
el: Η απόλυτη διαδρομή για το τροποποιημένο ψηφιακό βιβλίο

en: The file type of the book that was added.
el: Ο τύπος αρχείου για το βιβλίο που προστέθηκε

en: Library database.
el: Βάση δεδομένων βιβλιοθήκης.

en: Library database
el: Βάση δεδομένων βιβλιοθήκης

en: Metadata plugins
el: Πρόσθετα μεταδεδομένων

en: The algorithm is:
el: Ο αλγόριθμος είναι:

en: Device drivers
el: Οδηγοί συσκευών

en: Ordered list of supported formats
el: Διατεταγμένη λίστα υποστηριζόμενων μορφών

en: An integer or a list of integers
el: Ένας ακέραιος ή μια λίστα από ακέραιους

en: Main memory
el: Κύρια μνήμη

en: Memory Card A
el: Κάρτα μνήμης A

en: Memory Card B
el: Κάρτα μνήμης Β

en: Card A
el: Κάρτα Α

en: Card B
el: Κάρτα Β

en: A list of paths
el: Μια λίστα διαδρομών

en: Update metadata on device.
el: Ενημέρωση μεταδεδομένων στη συσκευή

en: title
el: τίτλος

en: authors
el: συγγραφείς

en: size (file size of the book)
el: μέγεθος (πλήρες μέγεθος του βιβλίου)
