calibre - en to et translation catalogue (31 entries)

en: Adding your favorite news website
et: Oma lemmiku uudiste veebisaidi lisamine

en: calibre has a powerful, flexible and easy-to-use framework for downloading news from the Internet and converting it into an e-book. The following will show you, by means of examples, how to get news from various websites.
et: calibrel on võimekas, paindlik ja kergesti kasutatav raamistik internetist uudiste allalaadimiseks ja nende e-raamatuks teisendamiseks. Järgnev näitab sulle näidete toel, kuidas eri veebisaitidelt uudiseid saada.

en: To gain an understanding of how to use the framework, follow the examples in the order listed below:
et: Raamistiku kasutamise mõistmiseks järgi allolevaid näiteid järjekorras:

en: Completely automatic fetching
et: Täiesti automaatne tõmbamine

en: The calibre blog
et: calibre ajaveeb

en: News Front Page: https://newsrss.bbc.co.uk/rss/newsonline_world_edition/front_page/rss.xml
et: Uudiste esileht: https://newsrss.bbc.co.uk/rss/newsonline_world_edition/front_page/rss.xml

en: Science/Nature: https://newsrss.bbc.co.uk/rss/newsonline_world_edition/science/nature/rss.xml
et: Teadus/Loodus: https://newsrss.bbc.co.uk/rss/newsonline_world_edition/science/nature/rss.xml

en: Customizing the fetch process
et: Tõmbamise protsessi kohandamine

en: Using the print version of bbc.co.uk
et: Saidi bbc.co.uk prinditava versiooni kasutamine

en: Article URL
et: Artikli URL

en: Print version URL
et: Prindiversiooni URL

en: So it looks like to get the print version, we need to prefix every article URL with:
et: Seega paistab, et prinditava versiooni saamiseks peame iga artikli ette panema:

en: Replacing article styles
et: Artikli väljanägemise asendamine

en: The recipe now looks like:
et: Retsept näeb nüüd välja selline:

en: The new version looks pretty good. If you're a perfectionist, you'll want to read the next section, which deals with actually modifying the downloaded content.
et: Uus versioon paistab olevat päris hea. Kui sa ajad taga täiuslikkust, siis loe kindlasti järgmist sektsiooni, mis tegeleb allalaaditud sisu tegeliku muutmisega.

en: Slicing and dicing
et: Viilutamine ja tükeldamine

en: This can be removed by adding::
et: Seda saab eelamdada, kui lisada retseptile::

en: Real life example
et: Näidis päris elust

en: The next interesting feature is::
et: Järgmine huvitav funktsioon on::

en: Tips for developing new recipes
et: Vihjeid uute retseptide arendamiseks

en: :doc:`generated/en/ebook-convert`
et: :doc:`generated/et/ebook-convert`

en: The command line interface for all e-book conversion.
et: Käsurealiides e-raamatute teisendamiseks.

en: Further reading
et: Lähemat lugemist

en: :ref:`API documentation <news_recipe>`
et: :ref:`API dokumentatsioon <news_recipe>`

en: Documentation of the ``BasicNewsRecipe`` class and all its important methods and fields.
et: Dokumentatsioon klassi ``BasicNewsRecipe`` ja kõigi selle tähtsamate meetodite ja väljade kohta.

en: The source code of ``BasicNewsRecipe``
et: Klassi ``BasicNewsRecipe`` lähtekood

en: `Built-in recipes <https://github.com/kovidgoyal/calibre/tree/master/recipes>`_
et: `Sisseehitatud retseptid <https://github.com/kovidgoyal/calibre/tree/master/recipes>`_

en: The source code for the built-in recipes that come with calibre
et: calibrega kaasatulevate sisseehitatud retseptide lähtekood

en: `The calibre recipes forum <https://www.mobileread.com/forums/forumdisplay.php?f=228>`_
et: `calibre retseptide foorum <https://www.mobileread.com/forums/forumdisplay.php?f=228>`_

en: Lots of knowledgeable calibre recipe writers hang out here.
et: Siin veedavad aega paljud asjatundlikud retseptide kirjutajad.

en: API documentation
et: API dokumentatsioon
