calibre - en to et translation catalogue (9 entries)

en: Contents
et: Sisukord

en: The simplest form of selection is to select tags by name. For example, suppose you want to select all the ``<h2>`` tags in a document. The XPath query for this is simply::
et: Lihtsaim valimise vorm on siltide valimine nime järgi. Oletame näiteks, et tahad valida kõik dokumendis olevad ``<h2>``-sildid. XPath päring selle saavutamiseks on lihtsalt::

en: The prefix `//` means *search at any level of the document*. Now suppose you want to search for ``<span>`` tags that are inside ``<a>`` tags. That can be achieved with::
et: Eesliide `//` tähendab *otsi igalt dokumendi tasandilt*. Oletame nüüd, et tahad otsida ``<a>``-siltide sees olevaid ``<span>``-silte. Seda saab saavutada sellega::

en: If you want to search for tags at a particular level in the document, change the prefix::
et: Kui tahad silte otsida mingilt dokumendi kindlalt tasandilt, muuda eesliidet::

en: Selecting by attributes
et: Atribuutide järgi valimine

en: Selecting by tag content
et: Sildi sisu järgi valimine

en: XPath built-in functions
et: XPathi sisseehitatud funktsioonid

en: The name of the current tag.
et: Praeguse sildi nimi.

en: ``contains(s1, s2)`` returns `true` if s1 contains s2.
et: ``contains(s1, s2)`` tagastab `true`, kui s1 sisaldab s2.
