calibre - en to fa translation catalogue (32 entries)

en: Bookmarks
fa: علامت گذاری ها

en: Table of Contents
fa: فهرست محتوا

en: Reference mode
fa: حالت رفرنس

en: Keyboard shortcuts
fa: میانبرهای صفحه کلید

en: Scroll to the beginning of the book
fa: اسکرول به ابتدای کتاب

en: Scroll to the end of the book
fa: اسکرول به انتهای کتاب

en: Back
fa: عقب

en: Forward
fa: جلو

en: Copy to clipboard
fa: clipboard کپی در

en: Start search
fa: شروع جستجو

en: Find next
fa: جستجوی بعدی

en: Find previous
fa: جستجوی قبلی

en: Increase font size
fa: افزایش اندازه قلم

en: Decrease font size
fa: کاهش اندازه قلم

en: Restore default font size
fa: بازنشانی اندازه قلم پیش فرض

en: Increase number of pages per screen
fa: افزایش تعداد صفحه کتاب در نمایشگر

en: Decrease number of pages per screen
fa: کاهش تعداد صفحه کتاب در نمایشگر

en: Make number of pages per screen automatic
fa: خودکارسازی تعداد صفحه کتاب در نمایشگر

en: Toggle full screen
fa: تغییر وضعیت تمام صفحه

en: Toggle the scrollbar
fa: تغییر وضعیت نوار اسکرول

en: Show/hide bookmarks
fa: نمایش/پنهان کردن نشانک ها

en: New bookmark
fa: نشانک جدید

en: Show the book metadata
fa: نمایش فراداده کتاب

en: Reload book
fa: بازنشانی کتاب

en: Select all
fa: انتخاب همه

en: Auto scroll faster
fa: اسکرول خودکار سریعتر

en: Auto scroll slower
fa: اسکرول خودکار کندتر

en: Quit
fa: خروج

en: Print book to PDF
fa: چاپ کتاب به PDF

en: Toggle the toolbar
fa: تغییر وضعیت نوار ابزار

en: Toggle the highlights panel
fa: تغییر وضعیت تابلو هایلایت ها

en: Edit this book
fa: ویرایش این کتاب
