calibre - en to fi translation catalogue (75 entries)

en: The Graphical User Interface
fi: Graafinen käyttöliittymä

en: The Graphical User Interface *(GUI)* provides access to all library management and e-book format conversion features. The basic workflow for using calibre is to first add books to the library from your hard disk. calibre will automatically try to read metadata from the books and add them to its internal database. Once they are in the database, you can perform various :ref:`actions` on them that include conversion from one format to another, transfer to the reading device, viewing on your computer, and editing metadata. The latter includes modifying the cover, description, and tags among other details. Note that calibre creates copies of the files you add to it. Your original files are left untouched.
fi: Graafinen käyttöliittymä *(GUI)* tarjoaa pääsyn kaikkiin kirjastonhallinta- ja e-kirjamuodon muunto-ominaisuuksiin. Calibren käytön perustyönkulku on lisätä kirjoja kirjastoon ensin kiintolevyltäsi. calibre yrittää automaattisesti lukea metatiedot kirjoista ja lisätä ne sisäiseen tietokantaansa. Kun kirjat ovat tietokannassa, voit tehdä niille erilaisia :ref:`toimintoja, joihin kuuluvat muuntaminen formaatista toiseen, siirtäminen lukulaitteeseen, katselu tietokoneella ja metatietojen muokkaaminen. Jälkimmäiseen kuuluu muun muassa kannen, kuvauksen ja tunnisteiden muokkaaminen. Huomaa, että calibre luo kopioita tiedostoista, jotka lisäät siihen. Alkuperäiset tiedostot jäävät koskemattomiksi.

en: The interface is divided into various sections:
fi: Käyttöliittymä on jaettu muutamaan osaan:

en: Actions
fi: Toiminnot

en: The Actions Toolbar
fi: Toiminto-työkalurivi

en: The actions toolbar provides convenient shortcuts to commonly used actions. If you right-click the buttons, you can perform variations on the default action. Please note that the actions toolbar will look slightly different depending on whether you have an e-book reader attached to your computer.
fi: Toiminnot-työkalurivi tarjoaa käteviä pikavalintoja yleisesti käytettyihin toimintoihin. Jos napsautat painikkeita hiiren kakkospainikkeella, voit suorittaa oletustoiminnon muunnelmia. Huomaa, että toimintotyökalurivi näyttää hieman erilaiselta riippuen siitä, onko tietokoneeseen liitetty e-kirjanlukija.

en: Add books
fi: Lisää kirjoja

en: |adbi| The :guilabel:`Add books` action has seven variations accessed by doing a right-click on the button.
fi: |adbi| :guilabel:`Lisää kirjoja` -toiminnolla on seitsemän muunnelmaa, joita voit käyttää klikkaamalla hiiren oikealla painikkeella.

en: **Add books from a single folder**: Opens a file chooser dialog and allows you to specify which books in a folder should be added. This action is *context sensitive*, i.e. it depends on which :ref:`catalog <catalogs>` you have selected. If you have selected the :guilabel:`Library`, books will be added to the library. If you have selected the e-book reader device, the books will be uploaded to the device, and so on.
fi: **Lisää kirjoja yhdestä kansiosta**: Avaa tiedostonvalintaikkuna ja voit määrittää, mitkä kansiossa olevat kirjat lisätään. Tämä toiminto on *kontekstiriippuvainen*, eli se riippuu siitä, minkä :ref:`katalogin<catalogs>` olet valinnut. Jos olet valinnut :guilabel:`Kirjasto`, kirjat lisätään kirjastoon. Jos olet valinnut e-kirjojen lukulaitteen, kirjat ladataan laitteeseen ja niin edelleen.

en: **Add books from folders and sub-folders**: Allows you to choose a folder. The folder and all its sub-folders are scanned recursively, and any e-books found are added to the library. You can choose whether to have calibre add all files present in a single folder to a single book record or multiple book records. calibre assumes that each folder contains a single book. All e-book files in a folder are assumed to be the same book in different formats. This action is the inverse of the :ref:`Save to disk <save_to_disk_multiple>` action, i.e. you can :guilabel:`Save to disk`, delete the books and re-add them in single book per folder mode, with no lost information except for the date (this assumes you have not changed any of the setting for the Save to disk action).
fi: **Lisää kirjoja kansioista ja alikansioista**: Voit valita kansion. Kansio ja kaikki sen alikansiot skannataan rekursiivisesti, ja kaikki löydetyt e-kirjat lisätään kirjastoon. Voit valita, haluatko, että calibre lisää kaikki yhdessä kansiossa olevat tiedostot yhteen kirjatietueeseen vai useampaan kirjatietueeseen. calibre olettaa, että jokainen kansio sisältää yhden kirjan. Kaikkien kansiossa olevien e-kirjatiedostojen oletetaan olevan sama kirja eri muodoissa. Tämä toiminto on käänteinen toimintoon :ref:`Tallenna levylle<save_to_disk_multiple>` verrattuna, eli voit :guilabel:`Tallenna levylle`, poistaa kirjat ja lisätä ne uudelleen yhden kirjan kansiokohtaisessa tilassa ilman, että tietoja menetetään päivämäärää lukuun ottamatta (tämä edellyttää, että et ole muuttanut mitään Tallenna levylle -toiminnon asetuksia).

en: **Add multiple books from archive (ZIP/RAR)**: Allows you to add multiple e-books that are stored inside the selected ZIP or RAR files. It is a convenient shortcut that avoids having to first unzip the archive and then add the books via one of the above two options.
fi: **Lisää useita kirjoja arkistosta (ZIP/RAR)**: Voit lisätä useita e-kirjoja, jotka on tallennettu valittuun ZIP- tai RAR-tiedostoon. Se on kätevä oikotie, jolla vältät sen, että sinun tarvitsee ensin purkaa arkisto ja lisätä kirjat jommankumman edellä mainitun vaihtoehdon kautta.

en: **Add empty book (Book Entry with no formats)**: Allows you to create a blank book record. This can be used to then manually fill out the information about a book that you may not have yet in your collection.
fi: **Lisää tyhjä kirja (Kirjamerkintä, jossa ei ole formaatteja)**: Voit luoda tyhjän kirjatietueen. Tätä voidaan käyttää täyttämään manuaalisesti tiedot kirjasta, jota ei ehkä vielä ole kokoelmassasi.

en: **Add from ISBN**: Allows you to add one or more books by entering their ISBNs.
fi: **Lisää ISBN:stä**: Voit lisätä yhden tai useamman kirjan syöttämällä niiden ISBN-numerot.

en: **Add files to selected book records**: Allows you to add or update the files associated with an existing book in your library.
fi: **Lisää tiedostoja valittuihin kirjatietueisiin**: Voit lisätä tai päivittää kirjastossasi olevaan kirjaan liittyviä tiedostoja.

en: **Add data files to selected book records**: Allows you to add any number of extra files that will be stored in a :file:`data` sub-directory in the book directory. See :ref:`data_files` for details.
fi: **Lisää tiedostoja valittuihin kirjatietueisiin**: Voit lisätä minkä tahansa määrän ylimääräisiä tiedostoja, jotka tallennetaan kirjahakemiston :file:`data`-alihakemistoon. Katso lisätietoja kohdasta :ref:`data_files`.

en: **Add an empty file to selected book records**: Allows you to add an empty file of the specified format to the selected book records.
fi: **Lisää tyhjä tiedosto valittuihin kirjatietueisiin**: Voit lisätä tyhjän tiedoston määritetyssä muodossa valittuihin kirjatietueisiin.

en: The :guilabel:`Add books` action can read metadata from a wide variety of e-book formats. In addition, it tries to guess metadata from the filename. See the :ref:`config_filename_metadata` section, to learn how to configure this.
fi: Toiminto :guilabel:`Add books` voi lukea metatietoja monista eri e-kirjaformaateista. Lisäksi se yrittää arvata metatietoja tiedostonimestä. Katso :ref:`config_filename_metadata`-osiosta, miten tämä määritetään.

en: To add an additional format for an existing book you can do any of three things:
fi: Voit lisätä lisäformaatin olemassa olevaan kirjaan kolmella tavalla:

en: Drag and drop the file onto the Book details panel on the right side of the main window
fi: Vedä ja pudota tiedosto pääikkunan oikealla puolella olevaan Kirjan tiedot -paneeliin.

en: Right click the :guilabel:`Add books` button and choose :guilabel:`Add files to selected books`.
fi: Napsauta hiiren kakkospainiketta :guilabel: `Lisää kirjoja` ja valitse :guilabel: `Lisää tiedostoja valittuihin kirjoihin`.

en: Click the :guilabel:`Add books` button in the top right area of the :guilabel:`Edit metadata` dialog, accessed by the :ref:`edit_meta_information` action.
fi: Napsauta :guilabel:`Lisää kirjoja`-painiketta :guilabel:`Muokkaa metatietoja`-valintaikkunan oikeassa yläkulmassa, johon pääset :ref:`edit_meta_information`-toiminnolla.

en: Edit metadata
fi: Muokkaa metatietoja

en: |emii| The :guilabel:`Edit metadata` action has four variations which can be accessed by doing a right-click on the button.
fi: |emii| :guilabel:`Muokkaa metatietoja` -toiminnolla on neljä variaatiota, joita voi käyttää napsauttamalla hiiren oikeaa painiketta.

en: **Edit metadata individually**: Allows you to edit the metadata of books one-by-one with the option of fetching metadata, including covers, from the Internet. It also allows you to add or remove particular e-book formats from a book.
fi: **Muokkaa metatietoja erikseen**: Voit muokata kirjojen metatietoja yksitellen ja hakea metatiedot, myös kannet, Internetistä. Voit myös lisätä tai poistaa tiettyjä e-kirjaformaatteja kirjasta.

en: **Edit metadata in bulk**: Allows you to edit common metadata fields for large numbers of books simultaneously. It operates on all the books you have selected in the :ref:`Library view <search_sort>`.
fi: ** Muokkaa metatietoja eräajona**: Mahdollistaa suurten kirjamäärien yhteisten metatietokenttien muokkaamisen samanaikaisesti. Se toimii kaikissa kirjoissa, jotka olet valinnut :ref:`Kirjasto-näkymässä`.

en: **Download metadata and covers**: Downloads metadata and covers (if available) for the books that are selected in the book list.
fi: **Lataa metatiedot ja kannet**: Lataa kirjaluettelossa valittujen kirjojen metatiedot ja kannet (jos saatavilla).

en: **Merge book records**: Gives you the capability of merging the metadata and formats of two or more book records. You can choose to either delete or keep the records that were not clicked first.
fi: **Yhdistä kirjan tietueet**: Antaa sinulle mahdollisuuden yhdistää kahden tai useamman kirjatietueen metatiedot ja formaatit. Voit joko poistaa tai säilyttää ne tietueet, joita ei napsautettu ensin.

en: **Manage data files**: Manage the extra data files associated with the selected books.
fi: **Datatiedostojen hallinta**: Hallitse valittuihin kirjoihin liittyviä ylimääräisiä tiedostoja.

en: For more details, see :ref:`metadata`.
fi: Lisätietoja kohdassa :ref:`metadata`.

en: Convert books
fi: Muunna kirjoja

en: |cei| E-books can be converted from a number of formats into whatever format your e-book reader prefers. Many e-books available for purchase will be protected by :doc:`Digital Rights Management <drm>` *(DRM)* technology. calibre will not convert these e-books. It is easy to remove the DRM from many formats, but as this may be illegal, you will have to find tools to liberate your books yourself and then use calibre to convert them.
fi: |cei| E-kirjat voidaan muuntaa useista eri muodoista haluamaasi muotoon. Monet ostettavissa olevat e-kirjat on suojattu :doc:`Digital Rights Management` *(DRM)*-tekniikalla. calibre ei muunna näitä e-kirjoja. DRM on helppo poistaa monista formaateista, mutta koska se voi olla laitonta, sinun on etsittävä työkaluja kirjojesi vapauttamiseen itse ja käytettävä calibrea niiden muuntamiseen.

en: For most people, conversion should be a simple one-click affair. If you want to learn more about the conversion process, see :ref:`conversion`.
fi: Useimmille ihmisille muuntamisen pitäisi olla yksinkertainen yhden painalluksen juttu. Jos haluat lisätietoja muuntoprosessista, katso :ref: `muuntaminen`.

en: The :guilabel:`Convert books` action has three variations, accessed by doing a right-click on the button.
fi: :guilabel:`Kirjojen muuntaminen` -toiminnolla on kolme variaatiota, jotka saat käyttöön napin oikealla painikkeella.

en: **Convert individually**: Allows you to specify conversion options to customize the conversion of each selected e-book.
fi: ** Muunna yksitellen**: Voit määrittää muunnosvaihtoehtoja kunkin valitun e-kirjan muuntamisen mukauttamiseksi.

en: View
fi: Katsele

en: Send to device
fi: Laitteeseen lähettäminen

en: Fetch news
fi: Nouda uutisia

en: Library
fi: Kirjasto

en: Device
fi: Laite

en: Save to disk
fi: Tallenna levylle

en: Connect/share
fi: Yhdistä/jaa

en: Remove books
fi: Poista kirjoja

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Catalogs
fi: Luettelot

en: Search & sort
fi: Hae & lajittele

en: Saving searches
fi: Hakujen tallennus

en: Virtual libraries
fi: Virtuaalikirjastot

en: Guessing metadata from file names
fi: Arvataan metadata tiedostonimistä

en: Book details
fi: Kirjan tiedot

en: Tag browser
fi: Tagiselain

en: Cover grid
fi: Kansiruudukko

en: Cover browser
fi: Kansiselain

en: Quickview
fi: Pikanäkymä

en: Keyboard shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Keyboard shortcut
fi: Pikanäppäin

en: Action
fi: Toiminto

en: Remove selected books
fi: Poista valitut kirjat

en: Edit metadata of selected books
fi: Muokkaa valittujen kirjojen metatietoja

en: Get books
fi: Hanki kirjoja

en: Show Book details
fi: Näytä kirjan tiedot

en: Edit Table of Contents
fi: Muokkaa sisällysluetteloa

en: Open containing folder
fi: Avaa sisältävä kansio

en: Polish books
fi: Viimeistele kirjoja

en: Edit book
fi: Muokkaa kirjaa

en: View specific format
fi: Katsele tiettyä tiedostomuotoa

en: Show books by the same author as the current book
fi: Näytä saman kirjoittajan kirjat kuin nykyinen kirja

en: Show books by the same publisher as current book
fi: Näytä saman julkaisijan kirjat kuin nykyinen kirja

en: Clear the current search
fi: Poista nykyinen haku

en: Focus the book list
fi: Keskitä kirjaluetteloon

en: Clear the Virtual library
fi: Tyhjennä virtuaalikirjasto

en: Clear the additional restriction
fi: Poista lisärajoitus

en: Download metadata and covers
fi: Lataa metatietoja ja kansikuvia

en: Restart calibre
fi: Käynnistä calibre uudelleen

en: Re-apply the current sort
fi: Käytä nykyistä lajittelua uudelleen

en: Quit calibre
fi: Sulje calibre
