calibre - en to fi translation catalogue (6 entries)

en: XPath tutorial
fi: XPath -opetusjohdanto

en: In this tutorial, you will be given a gentle introduction to `XPath <https://en.wikipedia.org/wiki/XPath>`_, a query language that can be used to select arbitrary parts of `HTML <https://en.wikipedia.org/wiki/HTML>`_ documents in calibre. XPath is a widely used standard, and googling it will yield a ton of information. This tutorial, however, focuses on using XPath for e-book related tasks like finding chapter headings in an unstructured HTML document.
fi: Tässä oppaassa saat kevyen johdannon `XPath:iin <https://fi.wikipedia.org/wiki/XPath>`_, osien osoittamiskieleen jota voidaan käyttää löytääksesi kohtia tietyin ehdoin `HTML <https://fi.wikipedia.org/wiki/HTML>`_ asiakirjojen sisällä Calibressa. XPath on yleisen laajalti käytetty vakio, ja kun googletat sen, saat lisätietoa runsain määrin. Tämä opas kuitenkin keskittyy XPath:in käyttämiseen e-kirjoihin liittyvissä tehtävissä kuten löytääksesi lukijen alkuja rakenteettomassa HTML-asiakirjassa.

en: Contents
fi: Sisältö

en: Selecting by tag name
fi: Valinta tunnisteen kautta

en: Sample e-book
fi: Näytekirja

en: name()
fi: nimi()
