calibre 9.2.1 - en to fi translation catalogue (12 entries)

en: Digital Rights Management (DRM)
fi: Digitaalisten oikeuksien hallinta (DRM)

en: Digital Rights Management (DRM) is a generic term for access control technologies that can be used by hardware manufacturers, publishers, copyright holders and individuals to try to impose limitations on the usage of digital content and devices. It is also, sometimes, disparagingly described as Digital Restrictions Management. The term is used to describe any technology which inhibits uses (legitimate or otherwise) of digital content that were not desired or foreseen by the content provider. The term generally doesn't refer to other forms of copy protection which can be circumvented without modifying the file or device, such as serial numbers or key-files. It can also refer to restrictions associated with specific instances of digital works or devices. DRM technologies attempt to control use of digital media by preventing access, copying or conversion to other formats by end users. See `Wikipedia <https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_rights_management>`_.
fi: Digitaalisten oikeuksien hallinta (Digital Rights Management, DRM) on yleisnimitys pääsynvalvontatekniikoille, joita laitevalmistajat, kustantajat, tekijänoikeuksien haltijat ja yksityishenkilöt voivat käyttää rajoittaakseen digitaalisen sisällön ja laitteiden käyttöä. Joskus sitä kutsutaan halventavasti myös nimellä Digital Restrictions Management. Termiä käytetään kuvaamaan mitä tahansa tekniikkaa, jolla estetään digitaalisen sisällön käyttö (laillinen tai muu), jota sisällön tarjoaja ei ole halunnut tai ennakoinut. Termillä ei yleensä viitata muihin kopiosuojauksen muotoihin, jotka voidaan kiertää muuttamatta tiedostoa tai laitetta, kuten sarjanumerot tai avaintiedostot. Sillä voidaan viitata myös rajoituksiin, jotka liittyvät digitaalisten teosten tai laitteiden tiettyihin tapauksiin. DRM-tekniikoilla yritetään valvoa digitaalisen median käyttöä estämällä loppukäyttäjiä käyttämästä, kopioimasta tai muuntamasta digitaalista mediaa toiseen muotoon. Katso `Wikipedia <https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_rights_management>`_.

en: What does DRM imply for me personally?
fi: Mitä DRM merkitsee minulle henkilökohtaisesti?

en: When you buy an e-book with DRM you don't really own it but have purchased the permission to use it in a manner dictated to you by the seller. DRM limits what you can do with e-books you have "bought". Often people who buy books with DRM are unaware of the extent of these restrictions. These restrictions prevent you from reformatting the e-book to your liking, including making stylistic changes like adjusting the font sizes, although there is software that empowers you to do such things for non DRM books. People are often surprised that an e-book they have bought in a particular format cannot be converted to another format if the e-book has DRM. So if you have an Amazon Kindle and buy a book sold by Barnes and Nobles, you should know that if that e-book has DRM you will not be able to read it on your Kindle. Notice that I am talking about a book you buy, not steal or pirate but BUY.
fi: Kun ostat DRM:llä varustetun e-kirjan, et oikeastaan omista sitä, vaan olet ostanut luvan käyttää sitä myyjän sanelemalla tavalla. DRM rajoittaa sitä, mitä voit tehdä "ostamillasi" e-kirjoilla. Usein DRM:llä varustettuja kirjoja ostavat eivät ole tietoisia näiden rajoitusten laajuudesta. Rajoitukset estävät sinua muokkaamasta e-kirjaa mieleiseksesi, esimerkiksi tekemästä tyylillisiä muutoksia, kuten säätämästä fonttikokoja, vaikka on olemassa ohjelmistoja, joiden avulla voit tehdä tällaisia muutoksia DRM:n ulkopuolisille kirjoille. Ihmiset ovat usein yllättyneitä siitä, että tietyssä muodossa ostettua e-kirjaa ei voi muuntaa toiseen muotoon, jos e-kirjassa on DRM. Jos sinulla on Amazon Kindle ja ostat Barnes and Noblesin myymän kirjan, sinun on hyvä tietää, että jos kyseisessä e-kirjassa on DRM, et voi lukea sitä Kindlelläsi. Huomaa, että puhun kirjasta, jonka ostat, et varasta tai varastat, vaan OSTAT.

en: What does DRM do for authors?
fi: Mitä DRM tekee kirjailijoille?

en: Publishers of DRMed e-books argue that the DRM is all for the sake of authors and to protect their artistic integrity and prevent piracy. But DRM does NOT prevent piracy. People who want to pirate content or use pirated content still do it and succeed. The three major DRM schemes for e-books today are run by Amazon, Adobe and Barnes and Noble and all three DRM schemes have been cracked. All DRM does is inconvenience legitimate users. It can be argued that it actually harms authors as people who would have bought the book choose to find a pirated version as they are not willing to put up with DRM. Those that would pirate in the absence of DRM do so in its presence as well. To reiterate, the key point is that DRM *does not prevent piracy*. So DRM is not only pointless and harmful to buyers of e-books but also a waste of money.
fi: E-kirjojen DRMed-kustantajat väittävät, että DRM on tehty kirjailijoiden vuoksi, heidän taiteellisen koskemattomuutensa suojelemiseksi ja piratismin estämiseksi. DRM ei kuitenkaan estä piratismia. Ihmiset, jotka haluavat piraattisisältöä tai käyttävät piraattisisältöä, tekevät sitä edelleen ja onnistuvat siinä. Amazon, Adobe ja Barnes and Noble käyttävät nykyään kolmea suurinta sähkökirjojen DRM-järjestelmää, ja kaikki kolme DRM-järjestelmää on murrettu. DRM:stä on vain haittaa laillisille käyttäjille. Voidaan väittää, että se itse asiassa vahingoittaa kirjailijoita, sillä ihmiset, jotka olisivat ostaneet kirjan, valitsevat piraattiversion, koska he eivät halua sietää DRM:ää. Ne, jotka tekisivät piraattikopioita ilman DRM:ää, tekevät niin myös DRM:n ollessa käytössä. Toistan vielä, että DRM ei estä piratismia*. DRM ei siis ole ainoastaan turhaa ja haitallista e-kirjojen ostajille, vaan myös rahan tuhlausta.

en: DRM and freedom
fi: DRM ja vapaus

en: Why does calibre not support DRM?
fi: Miksi calibre ei tue DRM:ää?

en: What is calibre's view on content providers?
fi: Mikä on Calibren näkemys sisällöntarjoajista?

en: We firmly believe that authors and other content providers should be compensated for their efforts, but DRM is not the way to go about it. We are developing this database of DRM-free e-books from various sources to help you find DRM-free alternatives and to help independent authors and publishers of DRM-free e-books publicize their content. We hope you will find this useful and we request that you do not pirate the content made available to you here.
fi: Olemme vakaasti sitä mieltä, että tekijöille ja muille sisällöntuottajille pitäisi maksaa korvaus heidän työstään, mutta DRM ei ole oikea tapa toteuttaa sitä. Kehitämme tätä eri lähteistä peräisin olevien DRM-vapaiden e-kirjojen tietokantaa auttaaksemme sinua löytämään DRM-vapaita vaihtoehtoja ja auttaaksemme DRM-vapaiden e-kirjojen riippumattomia kirjoittajia ja kustantajia julkaisemaan sisältöään. Toivomme, että tämä on sinulle hyödyllinen, ja pyydämme, ettet piraattitallenna täällä tarjottua sisältöä.

en: How can I help fight DRM?
fi: Miten voin auttaa DRM:n torjunnassa?

en: As somebody who reads and buys e-books you can help fight DRM. Do not buy e-books with DRM. There are some publishers who publish DRM-free e-books. Make an effort to see if they carry the e-book you are looking for. If you like books by certain independent authors that sell DRM-free e-books and you can afford it make donations to them. This is money well spent as their e-books tend to be cheaper (there may be exceptions) than the ones you would buy from publishers of DRMed books and would probably work on all devices you own in the future saving you the cost of buying the e-book again. Do not discourage publishers and authors of DRM-free e-books by pirating their content. Content providers deserve compensation for their efforts. Do not punish them for trying to make your reading experience better by making available DRM-free e-books. In the long run this is detrimental to you.  If you have bought books from sellers that carry both DRMed as well as DRM-free books, not knowing if they carry DRM or not make it a point to leave a comment or review on the website informing future buyers of its DRM status. Many sellers do not think it important to clearly indicate to their buyers if an e-book carries DRM or not. `Here <https://www.defectivebydesign.org/guide/ebooks>`_ you will find a guide to DRM-free living.
fi: Jos luet ja ostat e-kirjoja, voit auttaa DRM:n torjunnassa. Älä osta DRM:ää sisältäviä e-kirjoja. Jotkut kustantajat julkaisevat DRM-vapaita e-kirjoja. Tutki, onko heillä etsimääsi e-kirjaa. Jos pidät tiettyjen DRM-vapaita e-kirjoja myyvien riippumattomien kirjailijoiden kirjoista ja sinulla on siihen varaa, tee lahjoituksia heille. Tämä on hyvin käytettyä rahaa, sillä heidän e-kirjansa ovat yleensä halvempia (poikkeuksia voi olla) kuin DRMed-kirjojen kustantajilta ostettavat kirjat, ja ne todennäköisesti toimivat tulevaisuudessa kaikilla omistamillasi laitteilla, jolloin säästyt e-kirjan uudelleen ostamiselta. Älä lannista DRM-vapaiden e-kirjojen kustantajia ja kirjoittajia piraattisopimuksilla. Sisällöntuottajat ansaitsevat korvauksen ponnisteluistaan. Älä rankaise heitä siitä, että he yrittävät parantaa lukukokemustasi tarjoamalla DRM-vapaita e-kirjoja. Pitkällä aikavälillä tämä on haitaksi sinulle. Jos olet ostanut kirjoja myyjiltä, joilla on sekä DRM- että DRM-vapaita kirjoja, tietämättä, onko niissä DRM vai ei, jätä kommentti tai arvostelu sivustolle ja kerro tuleville ostajille DRM-status. Monet myyjät eivät pidä tärkeänä ilmoittaa ostajille selvästi, onko e-kirjassa DRM vai ei. `Täältä <https://www.defectivebydesign.org/guide/ebooks>`_ löydät oppaan DRM-vapaaseen elämään.
