calibre 9.2.1 - en to gl translation catalogue (12 entries)

en: Digital Rights Management (DRM)
gl: Xestión de dereitos dixitais (DRM)

en: Digital Rights Management (DRM) is a generic term for access control technologies that can be used by hardware manufacturers, publishers, copyright holders and individuals to try to impose limitations on the usage of digital content and devices. It is also, sometimes, disparagingly described as Digital Restrictions Management. The term is used to describe any technology which inhibits uses (legitimate or otherwise) of digital content that were not desired or foreseen by the content provider. The term generally doesn't refer to other forms of copy protection which can be circumvented without modifying the file or device, such as serial numbers or key-files. It can also refer to restrictions associated with specific instances of digital works or devices. DRM technologies attempt to control use of digital media by preventing access, copying or conversion to other formats by end users. See `Wikipedia <https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_rights_management>`_.
gl: Xestión de dereitos dixitais (DRM) é un termo xenérico para as tecnoloxías de control de acceso que poden utilizar fabricantes de hardware, editores, titulares de dereitos de autor e individuos para tentar impoñer limitacións ao uso de contidos e dispositivos dixitais. Tamén, ás veces, descríbese despectivamente como Xestión de restricións dixitais. O termo úsase para describir calquera tecnoloxía que inhiba os usos (lexítimos ou non) de contido dixital que non foron desexados ou previstos polo provedor de contidos. O termo xeralmente non se refire a outras formas de protección contra copias que se poidan eludir sen modificar o ficheiro ou dispositivo, como os números de serie ou os ficheiros clave. Tamén pode referirse a restricións asociadas a instancias específicas de obras ou dispositivos dixitais. As tecnoloxías DRM intentan controlar o uso dos medios dixitais impedindo o acceso, copia ou conversión a outros formatos por parte dos usuarios finais. Consulte `Wikipedia <https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_rights_management>`_.

en: What does DRM imply for me personally?
gl: Que implica DRM para min persoalmente?

en: When you buy an e-book with DRM you don't really own it but have purchased the permission to use it in a manner dictated to you by the seller. DRM limits what you can do with e-books you have "bought". Often people who buy books with DRM are unaware of the extent of these restrictions. These restrictions prevent you from reformatting the e-book to your liking, including making stylistic changes like adjusting the font sizes, although there is software that empowers you to do such things for non DRM books. People are often surprised that an e-book they have bought in a particular format cannot be converted to another format if the e-book has DRM. So if you have an Amazon Kindle and buy a book sold by Barnes and Nobles, you should know that if that e-book has DRM you will not be able to read it on your Kindle. Notice that I am talking about a book you buy, not steal or pirate but BUY.
gl: Cando compras un libro electrónico con DRM realmente non o posúes, pero compraches o permiso para usalo dun xeito que che dita o vendedor. DRM limita o que podes facer cos libros electrónicos que compraches. Moitas veces, as persoas que compran libros con DRM descoñecen o alcance destas restricións. Estas restricións impídenche reformatear o libro electrónico ao teu gusto, incluíndo facer cambios estilísticos como axustar o tamaño das fontes, aínda que hai software que che permite facer tales cousas para libros que non sexan DRM. A xente adoita sorprenderse de que un libro electrónico que compraron nun formato determinado non se poida converter a outro formato se o libro electrónico ten DRM. Polo tanto, se tes un Kindle de Amazon e compras un libro vendido por Barnes and Nobles, debes saber que se ese libro electrónico ten DRM non poderás lelo no teu Kindle. Teña en conta que estou a falar dun libro que compras, non roubas nin piratas senón que COMPRAS.

en: What does DRM do for authors?
gl: Que fai DRM para os autores?

en: Publishers of DRMed e-books argue that the DRM is all for the sake of authors and to protect their artistic integrity and prevent piracy. But DRM does NOT prevent piracy. People who want to pirate content or use pirated content still do it and succeed. The three major DRM schemes for e-books today are run by Amazon, Adobe and Barnes and Noble and all three DRM schemes have been cracked. All DRM does is inconvenience legitimate users. It can be argued that it actually harms authors as people who would have bought the book choose to find a pirated version as they are not willing to put up with DRM. Those that would pirate in the absence of DRM do so in its presence as well. To reiterate, the key point is that DRM *does not prevent piracy*. So DRM is not only pointless and harmful to buyers of e-books but also a waste of money.
gl: Os editores de libros electrónicos DRMed argumentan que o DRM é todo polo ben dos autores e para protexer a súa integridade artística e evitar a piratería. Pero o DRM NON evita a piratería. As persoas que queren piratear contido ou usar contido pirateado aínda o fan e teñen éxito. Os tres principais esquemas de DRM para libros electrónicos hoxe corren a cargo de Amazon, Adobe e Barnes and Noble e os tres esquemas de DRM foron crackeados. Todo o que fai DRM é molestar aos usuarios lexítimos. Pódese argumentar que realmente prexudica aos autores xa que as persoas que comprarían o libro optan por atopar unha versión pirateada xa que non están dispostas a soportar DRM. Os que piratearían en ausencia de DRM fano tamén na súa presenza. Para reiterar, o punto clave é que o DRM *non impide a piratería*. Polo tanto, o DRM non só é inútil e prexudicial para os compradores de libros electrónicos, senón que tamén é un desperdicio de diñeiro.

en: DRM and freedom
gl: DRM e liberdade

en: Why does calibre not support DRM?
gl: Por que calibre non admite DRM?

en: What is calibre's view on content providers?
gl: Cal é a opinión de calibre sobre os provedores de contido?

en: We firmly believe that authors and other content providers should be compensated for their efforts, but DRM is not the way to go about it. We are developing this database of DRM-free e-books from various sources to help you find DRM-free alternatives and to help independent authors and publishers of DRM-free e-books publicize their content. We hope you will find this useful and we request that you do not pirate the content made available to you here.
gl: Cremos firmemente que os autores e outros provedores de contido deberían ser compensados ​​polos seus esforzos, pero DRM non é o camiño para facelo. Estamos a desenvolver esta base de datos de libros electrónicos sen DRM de varias fontes para axudarche a atopar alternativas sen DRM e para axudar aos autores e editores independentes de libros electrónicos sen DRM a dar a coñecer o seu contido. Agardamos que che resulte útil e solicitamos que non piratees o contido que tes dispoñible aquí.

en: How can I help fight DRM?
gl: Como podo axudar a loitar contra o DRM?

en: As somebody who reads and buys e-books you can help fight DRM. Do not buy e-books with DRM. There are some publishers who publish DRM-free e-books. Make an effort to see if they carry the e-book you are looking for. If you like books by certain independent authors that sell DRM-free e-books and you can afford it make donations to them. This is money well spent as their e-books tend to be cheaper (there may be exceptions) than the ones you would buy from publishers of DRMed books and would probably work on all devices you own in the future saving you the cost of buying the e-book again. Do not discourage publishers and authors of DRM-free e-books by pirating their content. Content providers deserve compensation for their efforts. Do not punish them for trying to make your reading experience better by making available DRM-free e-books. In the long run this is detrimental to you.  If you have bought books from sellers that carry both DRMed as well as DRM-free books, not knowing if they carry DRM or not make it a point to leave a comment or review on the website informing future buyers of its DRM status. Many sellers do not think it important to clearly indicate to their buyers if an e-book carries DRM or not. `Here <https://www.defectivebydesign.org/guide/ebooks>`_ you will find a guide to DRM-free living.
gl: Como alguén que le e compra libros electrónicos, podes axudar a loitar contra o DRM. Non compre libros electrónicos con DRM. Hai algunhas editoriais que publican libros electrónicos sen DRM. Fai un esforzo para ver se levan o libro electrónico que buscas. Se che gustan os libros de certos autores independentes que venden libros electrónicos sen DRM e podes permitilo, fai doazóns para eles. Estes son cartos ben gastados, xa que os seus libros electrónicos adoitan ser máis baratos (pode haber excepcións) que os que compraría aos editores de libros DRMed e probablemente funcionarían en todos os dispositivos que posúes no futuro, aforrandoche o custo da compra. libro electrónico de novo. Non desanimes aos editores e autores de libros electrónicos sen DRM pirateando o seu contido. Os provedores de contido merecen unha compensación polos seus esforzos. Non os castigues por intentar mellorar a túa experiencia de lectura facendo dispoñibles libros electrónicos sen DRM. A longo prazo isto é prexudicial para ti. Se compraches libros de vendedores que levan libros con DRM e sen DRM, sen saber se levan DRM ou non, fai un punto en deixar un comentario ou recensión no sitio web informando aos futuros compradores do seu estado de DRM. Moitos vendedores non cren importante indicarlles claramente aos seus compradores se un libro electrónico leva DRM ou non. `Aquí <https://www.defectivebydesign.org/guide/ebooks>`_ atoparás unha guía para vivir sen DRM.
