calibre - en to he translation catalogue (13 entries)

en: All about using regular expressions in calibre
he: הכל אודות שימוש בביטויים רגילים בקליבר

en: Contents
he: תוכן

en: Where in calibre can you use regular expressions?
he: היכן בקליבר אתה יכול להשתמש בביטויים רגילים?

en: What on earth *is* a regular expression?
he: מה לעזאזל *הוא* ביטוי רגיל?

en: Care to explain?
he: אכפת לך להסביר?

en: That doesn't sound too bad. What's next?
he: זה לא נשמע כל כך רע. מה הלאה?

en: Hey, neat! This is starting to make sense!
he: היי, מגניב! זה מתחיל להיראות הגיוני!

en: So, what are the most useful sets?
he: אז, מה הם הסטים השימושיים ביותר?

en: You missed...
he: פיספסת...

en: Conversions
he: המרות

en: Adding books
he: הוספת ספרים

en: Credits
he: קרדיטים

en: Thanks for helping with tips, corrections and such:
he: תודה על העזרה עם טיפים, תיקונים כאלה:
