calibre - en to he translation catalogue (30 entries)

en: Plugin
he: תוסף

en: by the user.
he: מאת המשתמש.

en: The author of this plugin
he: המחבר של תוסף זה

en: The earliest version of calibre this plugin requires
he: הגירסה הישנה ביותר של קליבר שתוסף זה דורש

en: The file type of the book that was added.
he: סוג הקובץ של הספר שנוסף.

en: Catalog plugins
he: קטלוג תוספים

en: Metadata download plugins
he: תוספי הורדת מטא-נתונים

en: The title of the book, can be None
he: כותרת הספר, יכולה להיות ריקה

en: A list of authors of the book, can be None
he: רשימת המחברים של הספר, יכולה להיות ריקה

en: The algorithm is:
he: האלגוריתם הוא:

en: engine
he: מנוע

en: Ordered list of supported formats
he: רשימה מסודרת של הפורמטים הנתמכים

en: An integer or a list of integers
he: מספר שלם או רשימה של מספרים שלמים

en: List of devices currently connected
he: רשימת ההתקנים שמחוברים כרגע

en: Main memory
he: זכרון ראשי

en: Card A
he: כרטיס A

en: Card B
he: כרטיס B

en: A BookList.
he: רשימת ספרים.

en: A list of paths
he: רשימת הנתיבים

en: paths to books on the device.
he: נתיב לספרים שבהתקן.

en: Update metadata on device.
he: עדכן מטא-נתונים שבהתקן.

en: title
he: כותרת

en: authors
he: מחברים

en: size (file size of the book)
he: גודל (גודל הקובץ של הספר)

en: path (path on the device to the book)
he: נתיב (נתיב לספר שבהתקן)

en: tags (a list of strings, can be empty).
he: תגיות (רשימת מחרוזות, יכולה להיות ריקה).

en: Upload book cover to the device. Default implementation does nothing.
he: העלה כריכת הספר למכשיר. ברירת המחדל של היישום היא לא לעשות כלום.

en: The name of the book file without the extension.
he: שם קובץ הספר ללא הסיומת.

en: The category name displayed to the user for this plugin
he: שם הקטגוריה שתוצג בפני המשתמש עבור תוסף הזה

en: The name displayed to the user for this plugin
he: השם שיוצג בפני המשתמש עבור תוסף הזה
