calibre - en to he translation catalogue (32 entries)

en: E-book conversion
he: המרת ספרים אלקטרוניים

en: Contents
he: תוכן

en: Introduction
he: מבוא

en: Folder
he: תיקייה

en: Description
he: תיאור

en: input
he: קלט

en: structure
he: מבנה

en: processed
he: מעובד

en: Look & feel
he: מראה ותחושה

en: Fonts
he: גופנים

en: Text
he: טקסט

en: Layout
he: פריסה

en: Styling
he: עיצוב

en: Page setup
he: הגדרות עמוד

en: Search & replace
he: חיפוש והחלפה

en: Chapters and page breaks
he: פרקים ושבירת עמוד

en: Miscellaneous
he: שונות

en: There are a few more options in this section.
he: ישנן עוד כמה אפשרויות בקטע זה.

en: Table of Contents
he: תוכן העניינים

en: Using images as chapter titles when converting HTML input documents
he: שימוש בתמונות ככותרות פרקים בעת המרת מסמכי קלט HTML

en: Convert Microsoft Word documents
he: המר מסמכי וורד (word) מיקרוסופט

en: Older .doc files
he: קבצי .doc ישנים יותר

en: Convert TXT documents
he: המרת מסמכי TXT

en: TXT input supports a number of options to differentiate how paragraphs are detected.
he: קלט TXT תומך במספר אפשרויות שונות כיצד לזהות פסקאות.

en: Convert PDF documents
he: המר מסמכי PDF

en: Some limitations of PDF input are:
he: חלק מהמגבלות של קלט PDF הן:

en: Links and Tables of Contents are not supported
he: הקישורים ותוכן העניינים אינם נתמכים

en: Convert ODT documents
he: המר מסמכי ODT

en: Converting to PDF
he: ממיר ל-PDF

en: Headers and Footers
he: כותרות עליונות ותחתונות

en: This will display the title at the left and the author at the right, in a font size smaller than the main text.
he: זה יציג את הכותרת משמאל ואת המחבר מימין, בגודל גופן קטן יותר מאשר הטקסט הראשי.

en: Printable Table of Contents
he: אפשר הדפסת תוכן עניינים
