calibre - en to he translation catalogue (63 entries)

en: The Graphical User Interface
he: ממשק המשתמש הגרפי

en: The interface is divided into various sections:
he: הממשק מחולק למקטעים שונים:

en: Actions
he: פעולות

en: Add books
he: הוסף ספרים

en: **Add from ISBN**: Allows you to add one or more books by entering their ISBNs.
he: **הוספה ממסת"ב (ISBN)**: מאפשר לך להוסיף ספר אחד או יותר על ידי הזנת מספרי ISBN שלהם.

en: To add an additional format for an existing book you can do any of three things:
he: כדי פורמט נוסף לספר קיים אתה יכול לעשות אחד משלושת הדברים הבאים:

en: Edit metadata
he: ערוך מטא-נתונים

en: **Download metadata and covers**: Downloads metadata and covers (if available) for the books that are selected in the book list.
he: **הורדת מטא-נתונים וכריכות**: הורדת מטא-נתונים וכריכות (אם ישנם) עבור הספרים שנבחרו ברשימת הספרים.

en: Convert books
he: המר ספרים

en: View
he: הצג

en: Send to device
he: שלח להתקן

en: **Send specific format to**: The selected books are transferred to the selected storage location on the device, in the format that you specify.
he: **שלח פורמט מסויים ל-**: הספרים שנבחרו מועברים למיקום האחסון שנבחר במכשיר, בפורמט שציינת.

en: **Eject device**: Detaches the device from calibre.
he: **נתק מכשיר**: נתק התקן מקליבר.

en: **Send and delete from library**: The selected books are transferred to the selected storage location on the device and then **deleted** from the Library.
he: **שלח ומחק מהספריה**: הספרים שנבחרו מועברים למיקום האחסון שנבחר בהתקן ולאחר מכן **נמחקים** מהספריה.

en: Fetch news
he: ייבא חדשות

en: **Download all scheduled news sources**: Causes calibre to immediately begin downloading all news sources that you have scheduled.
he: **הורד את כל מקורות החדשות המתוזמנים**: גורם לקליבר להוריד את כל מקורות בחדשות שמתוזמנים.

en: Library
he: ספריה

en: **Quick switch**: Allows you to switch between libraries that have been registered or created within calibre.
he: **החלפה מהירה**: מאפשר לך לעבור בין ספריות שנרשמו או נוצרו בתוך קליבר.

en: **Rename library**: Allows you to rename a Library.
he: **שנה שם ספריה**: מאפשר לך לשנות את שם הספריה.

en: Device
he: התקן

en: Save to disk
he: שמור לדיסק הקשיח

en: Connect/share
he: התחבר/שתף

en: Remove books
he: הסר ספרים

en: **Remove selected books**: Allows you to **permanently** remove all books that are selected in the book list.
he: **הסר ספרים נבחרים**: מאפשר לך להסיר **לצמיתות** את כל הספרים הנבחרים ברשימת הספר.

en: **Remove covers from selected books**: Allows you to **permanently** remove cover image files from books that are selected in the book list.
he: **הסר כריכות מספרים נבחרים**: מאפשר לך להסיר **לצמיתות** קובצי תמונה של כריכה מתוך ספרים שנבחרים ברשימת הספר.

en: Preferences
he: הגדרות

en: Catalogs
he: קטלוג

en: A *catalog* is a collection of books. calibre can manage two types of different catalogs:
he: *קטלוג* הוא אוסף של ספרים. קליבר יכול לנהל שני סוגי קטלוגים שונים:

en: **Library**: This is a collection of books stored in your calibre library on your computer.
he: **ספריה**: זהו אוסף של ספרים המאוחסנים בספרית הקליבר במחשב שלך.

en: Saving searches
he: שומר חיפושים

en: Virtual libraries
he: ספריות וירטואליות

en: Cover browser
he: דפדפן כריכות

en: Quickview
he: תצוגה מהירה

en: are in the same series as the current book
he: הם באותה סדרה כמו הספר הנוכחי

en: Jobs
he: משימות

en: Keyboard shortcuts
he: קיצורי דרך במקלדת

en: Action
he: פעולה

en: Edit the metadata of the currently selected field in the book list.
he: ערוך את מטא-נתוני השדה הנבחר ברשימת הספרים.

en: Remove selected books
he: הספר ספרים שנבחרו

en: Edit metadata of selected books
he: ערוך מטא-נתונים של הספרים שנבחרו

en: Get books
he: ייבא ספרים

en: Show Book details
he: הצג פרטי ספר

en: Edit Table of Contents
he: ערוך תוכן עניינים

en: Merge selected records
he: מזג רשומות נבחרות

en: Merge selected records, keeping originals
he: מזג רשומות נבחרות, ושמור המקוריות

en: Open containing folder
he: פתח תיקייה מכילה

en: Polish books
he: נקה ספרים

en: Edit book
he: ערוך ספר

en: View specific format
he: צפה בפורמט מסויים

en: Show books by the same author as the current book
he: הצג ספרים של אותו מחבר של הספר הנוכחי

en: Show books with the same tags as current book
he: הראה ספרים נוספים עם אותן התגיות של הספר הנוכחי

en: Show books by the same publisher as current book
he: הראה ספרים נוספים של אותו מחבר של הספר הנוכחי

en: Show books in the same series as current book
he: הראה ספרים נוספים מאותה סדרה של הספר הנוכחי

en: Clear the current search
he: נקה את החיפוש הנוכחי

en: Focus the book list
he: התמקד ברשימת הספרים

en: Clear the additional restriction
he: נקה את ההגבלות הנוספות

en: Download metadata and covers
he: הורד מטא-נתונים וכריכות

en: Restart calibre
he: אתחל את קליבר

en: Restart calibre in debug mode
he: אתחל את קליבר במצב די-באג

en: Add empty books to calibre
he: הוסף ספרים ריקים לקליבר

en: Open the Quick View popup for viewing books in related series/tags/etc.
he: פתח את חלון קופץ של תצוגה מהירה לצפייה בספרים מסדרות קשורות/תגיות/וכו'.

en: Focus the opened Quick View panel
he: התמקד בפאנל התצוגה המהירה שנפתח

en: Quit calibre
he: צא מקליבר
