calibre - en to id translation catalogue (19 entries)

en: calibre User Manual
id: Panduan Pengguna calibre

en: calibre is an e-book library manager. It can view, convert and catalog e-books in most of the major e-book formats. It can also talk to many e-book reader devices. It can go out to the Internet and fetch metadata for your books. It can download newspapers and convert them into e-books for convenient reading. It is cross platform, running on Linux, Windows and macOS.
id: calibre adalah pengelola pustaka buku-el. calibre dapat menampilkan, mengonversi, dan mengatalogkan buku-el dalam sebagian besar format buku-el utama. calibre juga dapat berkomunikasi dengan banyak perangkat pembaca buku-el. calibre dapat menjelajah Internet dan mengambil metadata untuk buku Anda. calibre dapat mengunduh koran dan mengubahnya menjadi buku-el untuk dibaca dengan mudah. calibre adalah perangkat lunak lintas platform, dapat dioperasikan di Linux, Windows, dan macOS.

en: You've just started calibre. What do you do now? Before calibre can do anything with your e-books, it first has to know about them. Drag and drop a few e-book files into calibre, or click the "Add books" button and browse for the e-books you want to work with. Once you've added the books, they will show up in the main view looking something like this:
id: Anda baru memulai calibre. Apa yang akan Anda lakukan sekarang? Sebelum calibre dapat melakukan sesuatu dengan buku-el Anda, calibre harus mengenalnya terlebih dahulu. Tarik dan letakkan beberapa file buku-el ke calibre atau klik tombol "Tambahkan buku" dan telusuri buku-el yang Anda inginkan. Begitu ditambahkan, buku-buku tersebut akan muncul di tampilan utama seperti ini:

en: Once you've admired the list of books you just added to your heart's content, you'll probably want to read one. In order to do that you'll have to convert the book to a format your reader understands. When first running calibre, the :guilabel:`Welcome wizard` starts and will set up calibre for your reader device. Conversion is a breeze. Just select the book you want to convert then click the "Convert books" button. Ignore all the options for now and click "OK". The little icon in the bottom right corner will start spinning. Once it's finished spinning, your converted book is ready. Click the "View" button to read the book.
id: Setelah Anda mengagumi deretan buku-buku yang baru saja ditambahkan seperti keinginan Anda, Anda kemungkinan ingin membacanya. Anda harus mengkonversi buku tersebuk ke sebuah format yang dimengerti pembaca. Saat pertama kali menjalankan calibre, :guilabel:'Welcome wizard' dimulai dan akan mengeset calibre untuk perangkat pembaca Anda. Konversinya sangat mudah. Hanya memilih buku yang ingin Anda konversi kemudian klik tombol "Konversi buku". Abaikan segala opsi untuk saat ini dan klik "OK". Ikon kecil di pojok kanan bawah akan mulai berputar. Setelah selesai berputar, buku anda sudah dikonversi. Klik tombol "Lihat" dan bacalah buku itu.

en: To get started with more advanced usage, you should read about :doc:`gui`. For even more power and versatility, learn the :doc:`generated/en/cli-index`. You will find the list of :doc:`faq` useful as well.
id: Untuk memulai penggunaan lebih lanjut, Anda harus membaca :doc:`gui`. Untuk penggunaan yang lebih canggih dan beragam, pelajari :doc:`generated/id/cli-index`. Daftar :doc:`faq` juga berguna.

en: Sections
id: Bagian

en: The main calibre user interface
id: Antarmuka pengguna calibre utama

en: Adding your favorite news website to calibre
id: Menambahkan situs berita favorit Anda ke calibre

en: The calibre E-book viewer
id: Perangkat pembaca buku-el calibre

en: Customizing calibre's e-book conversion
id: Mengubahsuaikan konversi buku-el calibre

en: Editing e-books
id: Mengedit buku-el

en: The calibre Content server
id: Server konten calibre

en: Comparing e-books
id: Membandingkan buku-el

en: Editing e-book metadata
id: Mengedit metadata buku-el

en: Frequently Asked Questions
id: Tanya Jawab Umum

en: Tutorials
id: Tutorial

en: Customizing calibre
id: Mengubahsuaikan calibre

en: The Command Line Interface
id: Antarmuka Baris Perintah

en: Setting up a calibre development environment
id: Mengatur lingkungan pengembangan calibre
