calibre - en to id translation catalogue (25 entries)

en: The E-book viewer
id: Pembaca E-book

en: calibre includes a built-in E-book viewer that can view all the major e-book formats. The E-book viewer is highly customizable and has many advanced features.
id: calibre menyertakan pembaca E-book bawaan yang dapat melihat sebagian besar format e-book. Pembaca E-book sangat dapat disesuaikan dan memiliki banyak fitur canggih.

en: Starting the E-book viewer
id: Memulai pembaca E-book

en: Navigating around an e-book
id: Menavigasi di sekitar e-book

en: You can "turn pages" in a book by either:
id: Anda bisa "membalik halaman" dalam buku dengan cara apa pun:

en: Clicking in the left or right margin or the page with the mouse
id: Mengklik di margin kiri atau kanan atau halaman dengan mouse

en: Pressing the :kbd:`spacebar`, :kbd:`page up`, :kbd:`page down` or arrow keys
id: Menekan :kbd:`spacebar`, :kbd:`page up`, :kbd:`page down` atau tombol panah

en: On a touchscreen tapping on the text or swiping left and right
id: Pada layar sentuh, mengetuk teks atau mengusap ke kiri dan ke kanan

en: You can access the viewer controls by either:
id: Anda bisa akses kontrol pembaca dengan cara apa pun:

en: Right clicking on the text
id: Mengklik kanan pada teks

en: Pressing the :kbd:`Esc` or :kbd:`Menu` keys
id: Menekan tombol :kbd:`Esc` atau :kbd:`Menu`

en: On a touchscreen by tapping the top 1/3rd of the screen
id: Pada layar sentuh dengan mengetuk 1/3 bagian atas layar

en: Bookmarks
id: Penanda

en: Table of Contents
id: Daftar Isi

en: Reference mode
id: Mode referensi

en: Read aloud
id: Baca nyaring

en: Back
id: Kembali

en: Forward
id: Berikutnya

en: Copy to clipboard
id: Copy ke clipboard

en: Toggle the Reference mode
id: Alihkan mode Referensi

en: Reload book
id: Muat ulang buku

en: Select all
id: Pilih Semua

en: Quit
id: Keluar

en: Print book to PDF
id: Cetak buku ke PDF

en: Set when using a dark color scheme
id: Atur saat menggunakan skema warna gelap
