calibre - en to ja translation catalogue (120 entries)

en: The E-book viewer
ja: 電子書籍ビューア

en: calibre includes a built-in E-book viewer that can view all the major e-book formats. The E-book viewer is highly customizable and has many advanced features.
ja: calibre には主要な電子書籍形式をすべて表示可能なビルトインの電子書籍ビューアが付属しています。この電子書籍ビューアはいろいろなカスタマイズが可能で、高度な機能をたくさん備えています。

en: Starting the E-book viewer
ja: 電子ビューアの開始

en: You can view any of the books in your calibre library by selecting the book and pressing the :guilabel:`View` button. This will open up the book in the E-book viewer. You can also launch the E-book viewer by itself from the Start menu in Windows.  On macOS, you can pin it to the dock and launch it from there. On Linux you can use its launcher in the desktop menus or run the command :command:`ebook-viewer`.
ja: calibre ライブラリの本は、本を選択して :guilabel:`表示` ボタンをクリックすれば読むことができます。こうすると電子書籍ビューアで本を開きます。Windows のスタートメニューから電子書籍ビューアを直接起動することもできます。macOS では Dock に追加してそこから起動することができます。Linux ではデスクトップメニューのランチャーから、またはコマンド :command:`ebook-viewer` で利用できます。

en: Navigating around an e-book
ja: 電子書籍のナビゲーション

en: You can "turn pages" in a book by either:
ja: 本の「ページめくり」は次のいずれかの方法で行えます:

en: Clicking in the left or right margin or the page with the mouse
ja: 左または右の余白、またはページの上でマウスクリック

en: Pressing the :kbd:`spacebar`, :kbd:`page up`, :kbd:`page down` or arrow keys
ja: :kbd:`spacebar` キー、:kbd:`page up`、:kbd:`page down` または矢印キーを押す

en: On a touchscreen tapping on the text or swiping left and right
ja: タッチスクリーン上でテキストををタップ、または左か右へスワイプ

en: You can access the viewer controls by either:
ja: ビューアコントロールは次のいずれかの方法で表示できます:

en: Right clicking on the text
ja: テキスト上で右クリック

en: Pressing the :kbd:`Esc` or :kbd:`Menu` keys
ja: :kbd:`Esc` キーまたは :kbd:`Menu` キーを押す

en: On a touchscreen by tapping the top 1/3rd of the screen
ja: タッチスクリーン上で上から 1/3 の場所をタップ

en: The viewer has two modes, "paged" and "flow". In paged mode the book content is presented as pages, similar to a paper book. In flow mode the text is presented continuously, like in a web browser. You can switch between them using the viewer :guilabel:`Preferences` under :guilabel:`Page layout` or by pressing the :kbd:`Ctrl+M` key.
ja: ビューアには「ページ」と「フロー」というふたつのモードがあります。ページモードでは本の内容は紙の本のようにページごとに表示されます。フローモードでは Web ブラウザでの表示のようにテキストが連続的に表示されます。このふたつのモードを切り替えるには、:guilabel:`設定` の下の :guilabel:`ページレイアウト` へ行くか、:kbd:`Ctrl+M` キーを押下します。

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: When you are in the middle of a book and close the E-book viewer, it will remember where you stopped reading and return there the next time you open the book. You can also set bookmarks in the book by using the :guilabel:`Bookmarks` button in the E-book viewer controls or pressing :kbd:`Ctrl+B`. When viewing EPUB format books, these bookmarks are actually saved in the EPUB file itself. You can add bookmarks, then send the file to a friend.  When they open the file, they will be able to see your bookmarks. You can turn off this behavior in the :guilabel:`Miscellaneous` section of the viewer preferences.
ja: 本の途中で電子書籍ビューアを終了するとき、ビューアはどこまで読んだかを記憶し、次にその本を開いたときにそのページから開始します。またビューアコントロールにある :guilabel:`ブックマーク` ボタンを使うか :kbd:`Ctrl+B` キーを押すことにより、本の中にブックマークを設定することもできます。EPUB 形式の本を読むときには、このブックマークは EPUB ファイル自体の中に保存されます。ブックマークを追加して、そのファイルを友人に送ることも可能です。受け取った人がファイルを開くと、保存されたブックマークを見ることができます。この動作は、ビューア設定の :guilabel:`その他` セクションで無効にすることができます。

en: Table of Contents
ja: 目次

en: If the book you are reading defines a Table of Contents, you can access it by pressing the :guilabel:`Table of Contents` button. This will bring up a list of sections in the book. You can click on any of them to jump to that portion of the book.
ja: 読んでいる本に目次が定義されていれば、:guilabel:`目次` ボタンを押して開くことができます。こうすると本の中の章の一覧が表示されます。一覧の上でクリックすると、どこでもその章の位置へ飛ぶことができます。

en: Navigating by location
ja: 場所を指定した移動

en: E-books, unlike paper books, have no concept of pages. You can refer to precise locations in e-books using the :guilabel:`Go to->Location` functionality in the viewer controls.
ja: 電子書籍は紙の書籍と異なり、ページという概念がありません。電子書籍内の正確な位置はビューアコントロールにある :guilabel:`移動 -> 場所` 機能を使って参照できます。

en: You can use this location information to unambiguously refer to parts of the books when discussing it with friends or referring to it in other works. You can enter these locations under :guilabel:`Go to->Location` in the viewer controls.
ja: この位置情報を使えば、友人と本の内容について議論するときや、仕事で内容を参照する場合などに正確な位置を参照することができます。こうした場所は、ビューアコントロールの :guilabel:`移動 -> 場所` に入力できます。

en: There is a URL you can copy to the clipboard and paste into other programs or documents. Clicking on this URL will open the book in the calibre E-book viewer at the current location.
ja: クリップボードにコピーしたり、他のプログラムやドキュメント内に貼り付けることのできる URL があります。この URL の上でクリックすると calibre 電子書籍ビューアでその本の現在の位置を開きます。

en: If you click on links inside the e-book to take you to different parts of the book, such as an endnote, you can use the :guilabel:`Back` and :guilabel:`Forward` buttons in the top left corner of the viewer controls. These buttons behave just like those in a web browser.
ja: 電子書籍の中にあるリンクをクリックして本の中の別の場所、たとえば文末脚注などへ移動したとき、ビューアコントロールの左上にある :guilabel:`次へ` や :guilabel:`前へ` ボタンを使うことができます。これらのボタンは Web ブラウザの同名のボタンと同じように動作します。

en: Reference mode
ja: 参照モード

en: calibre also has a very handy :guilabel:`Reference mode`. You can turn it on by clicking the :guilabel:`Reference mode` button in the viewer controls.  Once you do this, every paragraph will have a unique number displayed at the start, made up of the section and paragraph numbers.
ja: また calibre には便利な :guilabel:`参照モード` があります。ビューアコントロールにある :guilabel:`参照モード` をクリックすると有効にできます。これを有効にすると、最初に割り振られた番号がすべての段落の上に表示されます。この番号は章番号と段落番号の組み合わせでできており、その段落を一意に特定するものです。

en: You can use this number to unambiguously refer to parts of the books when discussing it with friends or referring to it in other works. You can enter these numbers in the :guilabel:`Go to function` to navigate to a particular reference location.
ja: この番号を使えば、友人と本の内容について議論するときや、仕事で内容を参照する場合などに正確な位置を参照することができます。この番号はビューアコントロールの :guilabel:`移動機能` に入力して、特定の参照位置へ移動することができます。

en: Highlighting text
ja: テキストをハイライト

en: When you select text in the viewer, a little popup bar appears next to the selection. You can click the highlight button in that bar to create a highlight. You can add notes and change the color of the highlight. On a touch screen, long tap a word to select it and show the popup bar. Once in highlight mode you can change what text is selected, using touch screen friendly selection handles. Drag the handles to the top or bottom margins to scroll while selecting. You can also :kbd:`Shift+click` or :kbd:`right click` to extend the selection, particularly useful for multi-page selections.
ja: ビューアの中でテキストを選択すると、選択範囲の隣に小さなポップアップバーが現れます。このバーの中のハイライトボタンをクリックするとハイライトを作成できます。ハイライトにはメモをつけたり、色を変更したりすることができます。タッチスクリーンでは選択したい単語の上でタップを長押しするとポップアップバーが表示されます。ハイライトモードに入ると、タッチスクリーンで使いやすい選択ハンドルを使って、選択したテキスト範囲を変更できます。また :kbd:`Shift+クリック` や :kbd:`右クリック` でも選択範囲を広げられます。ページをまたがった選択をしたいときに便利です。

en: You can use the :guilabel:`Highlights` button in the viewer controls to show a separate panel with a list of all highlights in the book, sorted by chapter.
ja: ビューアコントロールにある :guilabel:`ハイライト` ボタンを使うと別のパネルで章順に整列したハイライトの一覧を表示できます。

en: You can browse *all highlights* in your entire calibre library by right clicking the :guilabel:`View` button and choosing :guilabel:`Browse annotations`.
ja: :guilabel:`表示` を右クリックして :guilabel:`注釈を表示` を選択すると、calibre ライブラリにある *すべてのハイライト* を参照できます。

en: Finally, if you use the calibre Content server's in browser viewer, you can have the viewer sync its annotations with the browser viewer by going to :guilabel:`Preferences->Miscellaneous` in the viewer preferences and entering the username of the Content server viewer to sync with. Use the special value ``*`` to sync with anonymous users.
ja: 最後に、calibre のコンテンツサーバのブラウザビューアを使用すると、ビューアと注釈を同期することができます。注釈を同期するにはビューア設定の :guilabel:`環境設定 -> その他` でコンテンツサーバビューアと同期したいユーザ名を入力します。特殊な値 ``*`` を使用すると匿名ユーザと同期します。

en: Read aloud
ja: 読み上げ

en: The viewer can read book text aloud. To use it you can simply click the :guilabel:`Read aloud` button in the viewer controls to start reading book text aloud. The word or sentence being currently read is highlighted. Speech is synthesized from the text using either the `Piper <https://github.com/rhasspy/piper>`__ neural text-to-speech engine or your operating system services for text-to-speech. You can change the backend and the voice being used by clicking the gear icon in the bar that is displayed while :guilabel:`Read aloud` is active.
ja: 視聴者は本のテキストを声に出して読むことができます。これを使用するには、ビューア コントロールの :guilabel:`Read aloud` ボタンをクリックするだけで、本のテキストの読み上げを開始できます。現在読んでいる単語または文が強調表示されます。音声は、`Piper <https://github.com/rhasspy/piper>`__ ニューラル テキスト読み上げエンジン、またはテキスト読み上げ用のオペレーティング システム サービスを使用してテキストから合成されます。 :guilabel:`音声読み上げ` がアクティブなときに表示されるバーの歯車アイコンをクリックすると、使用されるバックエンドと音声を変更できます。

en: You can also read aloud highlighted passages by adding the :guilabel:`Read aloud` button to the selection bar in the viewer preferences under :guilabel:`Selection behavior`.
ja: ハイライトされた部分を読み上げるには、:guilabel:`読み上げ` ボタンをビューア設定にある :guilabel:`選択動作` で選択バーに追加します。

en: Support for text-to-speech in browsers is very incomplete and bug-ridden so how well :guilabel:`Read aloud` will work in the in-browser viewer is dependent on how well the underlying browser supports text-to-speech.
ja: ブラウザでのテキスト読み上げは非常に不完全でバグが多いため、:guilabel:`読み上げ` がどれほどうまく動作するかはもととなるブラウザがテキスト読み上げをどれだけしっかりサポートしているかによって変わります。特に読み上げ中の単語のハイライトがうまく動作しなかったり、速さや音声を変更すると最初から読み上げ直したりすることがあります。

en: Searching the text
ja: テキストを検索

en: The viewer has very powerful search capabilities. Press the :kbd:`Ctrl+F` key or access the viewer controls and click search. The simplest form of searching is to just search for whatever text you enter in the text box. The different forms of searching are chosen by the search mode box below the search input. Available modes are:
ja: ビューアには非常に強力な検索機能があります。 :kbd:`Ctrl+F` キーを押すか、ビューア コントロールにアクセスして 検索をクリックします。最も単純な検索形式は、テキスト ボックスに入力したテキストを検索することです。さまざまな検索形式は、検索入力の下にある検索モード ボックスで選択します。利用可能なモードは次のとおりです。

en: :guilabel:`Contains` - The simplest default mode. The text entered in the search box is searched for anywhere. All punctuation, accents and spaces are ignored. For example, the search: ``Pena`` will match all of the following: ``penal, pen a, pen.a and Peña``. If you select the :guilabel:`Case sensitive` box then accents, spaces and punctuation are no longer ignored.
ja: :guilabel:`Contains` - 最も単純なデフォルト モード。検索ボックスに入力されたテキストは、どこからでも検索されます。句読点、アクセント、スペースはすべて無視されます。たとえば、「Pena」という検索は、「penal、pen a、pen.a、Peña」のすべてに一致します。 「大文字と小文字を区別する」ボックスを選択すると、アクセント、スペース、句読点は無視されなくなります。

en: :guilabel:`Whole words` - Searches for whole words. So for example, the search ``pena`` will match the word ``Peña`` but not the word ``Penal``. As with :guilabel:`Contains` searches above, accents and punctuation are ignored unless the :guilabel:`Case sensitive` box is checked.
ja: :guilabel:`単語全体` - 単語全体を検索します。たとえば、「pena」を検索すると、「Peña」という単語には一致しますが、「Penal」という単語には一致しません。上記の「含む」検索と同様、「大文字と小文字を区別する」ボックスがチェックされていない限り、アクセントと句読点は無視されます。

en: Following links using only the keyboard
ja: キーボード操作だけでリンクを開く

en: The E-book viewer has a :guilabel:`Hints mode` that allows you to click links in the text without using the mouse. Press the :kbd:`Alt+F` key and all links in the current screen will be highlighted with a number or letter over them. Press the letter on your keyboard to click the link. Pressing the :kbd:`Esc` key will abort the :guilabel:`Hints mode` without selecting any link.
ja: 電子書籍ビューアには :guilabel:`ヒントモード` があり、これによってマウスを使うことなくテキスト中のリンクをクリックすることができるようになります。:kbd:`Alt+F` キーを押すと現在の表示画面上にあるすべてのリンクが数字または文字つきでハイライト表示されます。リンクをクリックするには、キーボード上のその文字を押します。:kbd:`Esc` キーを押すとリンクを指定せずに :guilabel:`ヒントモード` を中止します。

en: If more than thirty five links are on-screen then some of them will have multiple letters, in which case type the first and second, or the first and press :kbd:`Enter` to activate. You can also use the :kbd:`Backspace` key to undo a mistake in typing.
ja: 表示画面上に 35 個以上のリンクがあるとき、リンクの一部には複数文字がつけられます。この場合には 1 文字目と 2 文字目をタイプするか、1 文字目をタイプしてから :kbd:`Enter` を押して実行します。:kbd:`Backspace` キーを使うとタイプミスを取り消すことができます。

en: Customizing the look and feel of your reading experience
ja: 本の外観と操作感をカスタマイズ

en: You can change font sizes on the fly by using :guilabel:`Font size` in the viewer controls or :kbd:`Ctrl++` or :kbd:`Ctrl+-` or holding the :kbd:`Ctrl` key and using the mouse wheel.
ja: フォントサイズをその場で変更するには、ビューアコントロールの :guilabel:`フォントサイズ` を使うか、:kbd:`Ctrl++` または :kbd:`Ctrl+-` を使うか、:kbd:`Ctrl` キーを押しながらマウスホイールを使用します。

en: Colors can be changed in the :guilabel:`Colors` section of the viewer preferences.
ja: 色は、ビューア設定の :guilabel:`色` セクションで変更できます。

en: You can change the number of pages displayed on the screen as well as page margins in :guilabel:`Page layout` in the viewer preferences.
ja: 表示画面上に表示するページ数やページ余白は、ビューア設定の :guilabel:`ページレイアウト` で変更できます。

en: You can display custom headers and footers such as time left to read, current chapter title, book position, etc. via the :guilabel:`Headers and footers` section of the viewer preferences.
ja: ビューア設定の :guilabel:`ヘッダとフッタ` セクションではヘッダやフッタをカスタマイズして、読了までの時間、現在の章タイトル、本の位置などを表示させることができます。

en: More advanced customization can be achieved by the :guilabel:`Styles` settings. Here you can specify a background image to display under the text and also a stylesheet you can set that will be applied to every book. Using it you can do things like change paragraph styles, text justification, etc.  For examples of custom stylesheets used by calibre's users, see `the forums <https://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=51500>`_.
ja: より高度なカスタマイズは :guilabel:`スタイル` 設定で行えます。ここではテキストの下に表示する背景画像や、すべての本に適用されるスタイルシートを指定したりできます。それを使うと段落スタイルやテキストの配置などを変更できます。calibre のユーザによって使用されるカスタムスタイルシートの例は、 `フォーラム <https://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=51500>`_ を参照してください。

en: Dictionary lookup
ja: 辞書検索

en: You can look up the meaning of words in the current book by double clicking or long tapping the word you want to lookup and then clicking the lookup button that looks like a library.
ja: 現在の本の中にある単語の意味を調べるには、調べたい単語の上でダブルクリックするかタップを長押しして、図書館の形をした検索ボタンをクリックします。

en: Copying text and images
ja: テキストや画像をコピー

en: You can select text and images by dragging the content with your mouse and then right clicking and selecting :guilabel:`Copy` to copy to the clipboard.  The copied material can be pasted into another application as plain text and images.
ja: テキストや画像はそのコンテンツ上でマウスをドラッグして選択し、さらに右クリックして :guilabel:`コピー` を選択することによりクリップボードにコピーできます。コピーしたものは他のアプリケーションにプレーンテキストや画像として貼り付けることができます。

en: Zooming in on images
ja: 画像を拡大

en: You can zoom in to show an image at full size in a separate window by either double clicking or long tapping on it. You can also right click on it and choose :guilabel:`View image`.
ja: 画像を別のウィンドウで最大サイズに拡大表示するには、画像の上でダブルクリックするかタップを長押しします。または画像の上で右クリックして :guilabel:`画像を表示` を選択します。

en: Keyboard shortcuts
ja: キーボード ショートカット

en: Keyboard shortcut
ja: キイーボードショートカット

en: Action
ja: アクション

en: Scroll to the beginning of the book
ja: 本の先頭までスクロール

en: Scroll to the end of the book
ja: 本の最後までスクロール

en: Scroll backwards, smoothly in flow mode and by screen fulls in paged mode
ja: 後方へスクロール。フローモードではなめらかに、ページモードでは画面分だけ。

en: Scroll forwards, smoothly in flow mode and by screen fulls in paged mode
ja: 前方へスクロール。フローモードではなめらかに、ページモードでは画面分だけ。

en: Scroll leftwards by a little in flow mode and by a page in paged mode
ja: フローモードでは少し左へ、ページモードでは1ページ分スクロール

en: Scroll rightwards by a little in flow mode and by a page in paged mode
ja: フローモードでは少し右へ、ページモードでは1ページ分スクロール

en: Scroll backwards by screen-fulls
ja: 画面分だけ後方にスクロール

en: Scroll forwards by screen-fulls
ja: 画面分だけ前方にスクロール

en: Scroll to the previous section
ja: 前の章までスクロール

en: Scroll to the next section
ja: 次のセクションまでスクロール

en: Back
ja: 戻る

en: Forward
ja: 進む

en: Follow links with the keyboard
ja: キーボードでリンクを開く

en: Copy to clipboard
ja: クリップボードにコピー

en: Copy current location to clipboard
ja: 現在の場所をクリップボードにコピー

en: Copy current location as calibre:// URL to clipboard
ja: 現在の場所を calibre:// 形式のURLとしてクリップボードにコピー

en: Start search
ja: 検索開始

en: Find next
ja: 次を検索

en: Find previous
ja: 前を検索

en: Increase font size
ja: フォントサイズを拡大

en: Decrease font size
ja: フォントサイズを縮小

en: Restore default font size
ja: デフォルトのフォントサイズに戻す

en: Increase number of pages per screen
ja: 画面に表示するページ数を増やす

en: Decrease number of pages per screen
ja: 画面に表示するページ数を減らす

en: Make number of pages per screen automatic
ja: 画面に表示するページ数を自動調整

en: Toggle full screen
ja: 全画面モードのON/OFF

en: Toggle between Paged mode and Flow mode for text layout
ja: テキストレイアウトをページモードとフローモードで切替え

en: Toggle the scrollbar
ja: スクロールバーの表示/非表示

en: Toggle the Reference mode
ja: リファレンスモードの切り換え

en: Show/hide bookmarks
ja: ブックマークを表示/非表示

en: New bookmark
ja: 新しいブックマーク

en: Show the book metadata
ja: 本の書誌情報を表示

en: Reload book
ja: 本の再読込

en: Alter the current selection forward by a word
ja: 現在の選択範囲を1文字分前向きに変更

en: Alter the current selection backwards by a word
ja: 現在の選択範囲を1単語分後ろ向きに変更

en: Alter the current selection forward by a character
ja: 現在の選択範囲を1文字分前向きに変更

en: Alter the current selection backwards by a character
ja: 現在の選択範囲を1文字分後ろ向きに変更

en: Alter the current selection forward by a line
ja: 現在の選択範囲を1行分前向きに変更

en: Extend the current selection to the start of the line
ja: 現在の選択範囲を行頭まで拡張

en: Extend the current selection to the end of the line
ja: 現在の選択範囲を行末まで拡張

en: Select all
ja: すべて選択

en: Alter the current selection backwards by a line
ja: 現在の選択範囲を1行分後ろ向きに変更

en: Alter the current selection forward by a paragraph
ja: 現在の選択範囲を1段落分前向きに変更

en: Alter the current selection backwards by a paragraph
ja: 現在の選択範囲を1段落分後ろ向きに変更

en: Show the E-book viewer controls
ja: E-book ビューア制御の表示

en: Show E-book viewer preferences
ja: E-book ビューア設定の表示

en: Go to a specified book location or position
ja: 本の中の指定した場所または位置へ移動

en: Toggle auto-scroll
ja: 自動スクロールの切り換え

en: Auto scroll faster
ja: 自動スクロールの高速化

en: Auto scroll slower
ja: 自動スクロールの低速化

en: Show/hide Inspector
ja: インスペクタを表示/非表示

en: Show/hide the word lookup panel
ja: 単語検索パネルの表示/非表示

en: Quit
ja: 終了

en: Print book to PDF
ja: 本をPDFとして印刷

en: Toggle the toolbar
ja: ツールバーのON/OFF

en: Toggle the highlights panel
ja: ハイライトパネルを切替え

en: Edit this book
ja: この本を編集

en: Non re-flowable content
ja: 非リフロー型のコンテンツ

en: Some books have very wide content that cannot be broken up at page boundaries. For example tables or :code:`<pre>` tags. In such cases, you should switch the viewer to *flow mode* by pressing :kbd:`Ctrl+M` to read this content. Alternately, you can also add the following CSS to the :guilabel:`Styles` section of the viewer preferences to force the viewer to break up lines of text in :code:`<pre>` tags::
ja: 一部の本の中にはコンテンツの幅が広すぎてページ内に収められないようなものがあります。たとえば表や :code:`<pre>` タグなどです。こうした場合には、コンテンツを読むには :kbd:`Ctrl+M` を押してビューアをフローモードに切り替えてください。またはビューア設定の :guilabel:`スタイル` セクションに次の CSS を追加して :code:`<pre>` タグ内のテキストを強制的に改行して表示させるようにします。

en: Set when using a dark color scheme
ja: ダークカラースキーム使用時に設定

en: Set when using a light color scheme
ja: ライトカラースキーム使用時に設定

en: Set when in paged mode
ja: ページモードのとき設定

en: Set when in flow (non-paginated) mode
ja: フローモード (ページ分割なし) のとき設定
